Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2015 года № 11690. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 01.09.2022 № 388 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1, 2 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 3 к настоящему приказу по специальности "Физическая культура и спорт";
2) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 4-7 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 8 к настоящему приказу по специальности "Правоведение";
3) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 9, 10 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 11 к настоящему приказу по специальности "Правоохранительная деятельность";
4) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 12, 13 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 14 к настоящему приказу по специальности "Патентоведение";
5) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 15, 16 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 17 к настоящему приказу по специальности "Хореографическое искусство";
6) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 18-22 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 23 к настоящему приказу по специальности "Реставрация (по отраслям)";

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 шілдеде № 11690 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 01.09.2022 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1, 2қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 3-қосымшаға сәйкес;
2) "Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 4-7 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 8-қосымшаға сәйкес;
3) "Құқық қорғау қызметі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 9, 10 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 11-қосымшаға сәйкес;
4) "Патенттану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 12, 13 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 14-қосымшаға сәйкес;
5) "Хореография өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 15, 16 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 17-қосымшаға сәйкес;
6) "Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 18-22 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 23-қосымшаға сәйкес;

7) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 24, 25 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 26 к настоящему приказу по специальности "Ювелирное дело (по отраслям)";
8) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 27 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 28 к настоящему приказу по специальности "Артист исполнитель, звукооператор концертных программ";
9) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 29-33 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 34 к настоящему приказу по специальности "Химическая чистка и крашение изделий";
10) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 35-38 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 39 к настоящему приказу по специальности "Фотодело";
11) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 40-47 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 48 к настоящему приказу по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика";
12) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 49-58 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 59 к настоящему приказу по специальности "Организация питания";
13) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 60-62 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 63 к настоящему приказу по специальности "Обувное дело";
14) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 64-69, и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 70 к настоящему приказу по специальности "Учет и аудит (по отраслям)";
15) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 71-74 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 75 к настоящему приказу по специальности "Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)";
16) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 76, 77 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 78 к настоящему приказу по специальности "Контроль качества (по отраслям применения)";

7) "Зергерлік ісі (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 24, 25 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 26-қосымшаға сәйкес;
8) "Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 28-қосымшаға сәйкес;
9) "Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 29-33 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 34-қосымшаға сәйкес;
10) "Фото ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 35-38 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 39-қосымшаға сәйкес;
11) "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 40-47 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 48-қосымшаға сәйкес;
12) "Тамақтандыруды ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 49-58 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 59-қосымшаға сәйкес;
13) "Аяқ киім ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 60-62 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 63-қосымшаға сәйкес;
14) "Есеп және аудит (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 64-69 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 70-қосымшаға сәйкес;
15) "Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 71-74 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 75-қосымшаға сәйкес;
16) "Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 76, 77 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 78-қосымшаға сәйкес;

17) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 79, 80 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 81 к настоящему приказу по специальности "Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля";
18) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 82-88 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 89 к настоящему приказу по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых";
19) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 90-96 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 97 к настоящему приказу по специальности "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых";
20) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 98-102 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 103 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт горного электромеханического оборудования";
21) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 104, 105 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 106 к настоящему приказу по специальности "Обогащение полезных ископаемых (углеобогащение)";
22) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 107-111 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 112 к настоящему приказу по специальности "Обогащение полезных ископаемых (рудообогащение)";
23) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 113-118 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 119 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт карьерного электромеханического оборудования";
24) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 120-125 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 126 к настоящему приказу по специальности "Строительство подземных сооружений";
25) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 127-132 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 133 к настоящему приказу по специальности "Геодезия и картография";

17) "Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 79, 80 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 81-қосымшаға сәйкес;
18) "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 82-88 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 89-қосымшаға сәйкес;
19) "Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 90-96 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 97-қосымшаға сәйкес;
20) "Тау кен электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 98-102 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 103-қосымшаға сәйкес;
21) "Пайдалы қазбаларды байыту (көмір байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 104, 105 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 106-қосымшаға сәйкес;
22) "Пайдалы қазбаларды байыту (кен байыту)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 107-111 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 112-қосымшаға сәйкес;
23) "Ашық кеніштің электр-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 113-118 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 119-қосымшаға сәйкес;
24) "Жер асты құрылымдарының құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 120-125 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 126-қосымшаға сәйкес;
25) "Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 127-132 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 133-қосымшаға сәйкес;

26) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 134-147 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 148 к настоящему приказу по специальности "Химическая технология и производство (по видам)";
27) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 149-152 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 153 к настоящему приказу по специальности "Коксохимическое производство";
28) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 154-163 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 164 к настоящему приказу по специальности "Технология химического производства (по профилю)";
29) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 165-170 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 171 к настоящему приказу по специальности "Производство стекловолокон и стеклоизделий";
30) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 172-179 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 180 к настоящему приказу по специальности "Отделочное производство (по профилю)";
31) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 181, 182 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 183 к настоящему приказу по специальности "Технология добычи нефти и газа";
32) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 184, 185 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 186 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация месторождений";
33) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 187, 188 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 189 к настоящему приказу по специальности "Технология химического инжиниринга";
34) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 190, 191 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 192 к настоящему приказу по специальности "Технология бурения";
35) типовые учебные планы и типовые учебные программы согласно приложениям 193, 194 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 195 к настоящему приказу по специальности "Технология газового инжиниринга";

26) "Химиялық технология және өндіріс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 134-147 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 148-қосымшаға сәйкес;
27) "Коксохимиялық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 149-152 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 153-қосымшаға сәйкес;
28) "Химиялық өндіріс технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 154-163 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 164-қосымшаға сәйкес;
29) "Шыныталшық және шыныдан жасалған заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 165-170 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 171-қосымшаға сәйкес;
30) "Әрлеу өндірісі (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 172-179 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 180-қосымшаға сәйкес;
31) "Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 181, 182 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 183-қосымшаға сәйкес;
32) "Кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 184, 185 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 186-қосымшаға сәйкес;
33) "Химиялық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 187, 188 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 189-қосымшаға сәйкес;
34) "Бұрғылау технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 190, 191 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 192-қосымшаға сәйкес;
35) "Газ инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 193, 194 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 195-қосымшаға сәйкес;

36) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 196-199 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 200 к настоящему приказу по специальности "Промышленное оборудование";
37) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 201, 202 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 203 к настоящему приказу по специальности "Тяжелое промышленное оборудование";
38) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 204, 205 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 206 к настоящему приказу по специальности "Технология инжиниринга КИП";
39) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 207, 208 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 209 к настоящему приказу по специальности "Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга";
40) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 210, 211 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 212 к настоящему приказу по специальности "Технология электрического инжиниринга";
41) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 213-216 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 217 к настоящему приказу по специальности "Гидроэнергетика";
42) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 218-222 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 223 к настоящему приказу по специальности "Электроснабжение, эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт электротехнических систем железных дорог";
43) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 224, 225 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 226 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)";
44) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 227-230 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 231 к настоящему приказу по специальности "Электрооборудование электрических станций и сетей (по видам)";

36) "Өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 196-199 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 200-қосымшаға сәйкес;
37) "Ауыр өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 201, 202 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 203-қосымшаға сәйкес;
38) "БӨА инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 204, 205 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 206-қосымшаға сәйкес;
39) "Энергетиканы қайта өңдеу және электроэнергетикалық инженеринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 207, 208 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 209-қосымшаға сәйкес;
40) "Электрлік инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 210, 211 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 212-қосымшаға сәйкес;
41) "Гидроэнергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 213-216 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 217-қосымшаға сәйкес;
42) "Темір жолдардың электр техникалық жүйелерін электрмен жабдықтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 218-222 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 223-қосымшаға сәйкес;
43) "Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 224, 225 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 226-қосымшаға сәйкес;
44) "Электр станциялары мен желілерінің электр жабдықтары (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 227-230 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 231-қосымшаға сәйкес;

45) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 232-235 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 236 к настоящему приказу по специальности "Теплоэнергетические установки тепловых электрических станций";
46) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 237, 238 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 239 к настоящему приказу по специальности "Энергоменеджмент";
47) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 240, 241 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 242 к настоящему приказу по специальности "Энергоаудит";
48) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 243-246 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 247 к настоящему приказу по специальности "Трубное производство";
49) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 248-251 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 252 к настоящему приказу по специальности "Автоматические линии и агрегатные станки";
50) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 253-260 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 261 к настоящему приказу по специальности "Производство летательных аппаратов";
51) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 262-271 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 272 к настоящему приказу по специальности "Производство авиационных приборов";
52) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 273-276 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 277 к настоящему приказу по специальности "Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники";
53) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 278-286 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 287 к настоящему приказу по специальности "Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта";
54) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 288-290 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 291 к настоящему приказу по специальности "Ткацкое производство (по видам)";

45) "Жылу электр станцияларының жылу энергетикалық қондырғылары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 232-235 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 236-қосымшаға сәйкес;
46) "Энергоменеджмент" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 237, 238 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 239-қосымшаға сәйкес;
47) "Энергоаудит" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 240, 241 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 242-қосымшаға сәйкес;
48) "Құбыр өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 243-246 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 247-қосымшаға сәйкес;
49) "Автоматты желілер және агрегаттық станоктар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 248-251 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 252-қосымшаға сәйкес;
50) "Ұшу аппараттарының өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 253-260 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 261-қосымшаға сәйкес;
51) "Авиациялық құралдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 262-271 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 272-қосымшаға сәйкес;
52) "Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 273-276 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 277-қосымшаға сәйкес;
53) "Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 278-286 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 287-қосымшаға сәйкес;
54) "Тоқу өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 288-290 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 291-қосымшаға сәйкес;

55) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 292-294 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 295 к настоящему приказу по специальности "Технология нетканых текстильных материалов";
56) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 296-299 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 300 к настоящему приказу по специальности "Производство табака";
57) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 301-304 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 305 к настоящему приказу по специальности "Сахарное производство";
58) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 306-309 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 310 к настоящему приказу по специальности "Производство пива, безалкогольных и спиртных напитков";
59) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 311-314 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 315 к настоящему приказу по специальности "Технология и организация производства продукции предприятий питания";
60) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 316-323 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 324 к настоящему приказу по специальности "Кабельное производство";
61) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 325, 326 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 327 к настоящему приказу по специальности "Технология жиров и жирозаменителей";
62) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 328, 329 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 330 к настоящему приказу по специальности "Военное дело и безопасность";
63) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 331-350 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 351 к настоящему приказу по специальности "Автоматизация и управление (по профилю)";
64) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 352-367 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 368 к настоящему приказу по специальности "Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)";

55) "Мата емес тоқыма материалдар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 292-294 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 295-қосымшаға сәйкес;
56) "Темекі өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 296-299 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 300-қосымшаға сәйкес;
57) "Қант өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 301-304 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 305-қосымшаға сәйкес;
58) "Сыра, алкогольсыз және спиртті ішімдіктер өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 306-309 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 310-қосымшаға сәйкес;
59) "Тамақтандыру кәсіпорындарының өнім өндіру технологиясы және оны ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 311-314 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 315-қосымшаға сәйкес;
60) "Кабель өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 316-323 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 324-қосымшаға сәйкес;
61) "Майлар және май ауыстырғаштар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 325, 326 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 327-қосымшаға сәйкес;
62) "Әскери іс және қауіпсіздік" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 328, 329 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 330-қосымшаға сәйкес;
63) "Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 331-350 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 351-қосымшаға сәйкес;
64) "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 352-367 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 368-қосымшаға сәйкес;

65) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 369-372 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 373 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация автоматизированных систем связи";
66) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 374-377 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 378 к настоящему приказу по специальности "Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)";
67) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 379, 380 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 381 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта";
68) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 382-387 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 388 к настоящему приказу по специальности "Мебельное производство (по видам)";
69) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 389-392 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 393 к настоящему приказу по специальности "Охотоведение и звероводство";
70) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 394, 395 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 396 к настоящему приказу по специальности "Хранение и переработка плодов и овощей";
71) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 397-400 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 401 к настоящему приказу по специальности "Дошкольное воспитание и обучение";
72) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 402-409 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 410 к настоящему приказу по специальности "Организация воспитательной работы (по уровням)";
73) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 411-416 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 417 к настоящему приказу по специальности "Физическая культура и спорт";

65) "Автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 369-372 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 373-қосымшаға сәйкес;
66) "Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 374-377 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 378-қосымшаға сәйкес;
67) "Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 379, 380 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 381-қосымшаға сәйкес;
68) "Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 382-387 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 388-қосымшаға сәйкес;
69) "Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 389-392 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 393-қосымшаға сәйкес;
70) "Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 394, 395 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 396-қосымшаға сәйкес бекітілсін;
71) "Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 397-400 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 401-қосымшаға сәйкес;
72) "Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 402-409 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 410-қосымшаға сәйкес;
73) "Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 411-416 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 417-қосымшаға сәйкес;

74) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 418, 419 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 420 к настоящему приказу по специальности "Профессиональное обучение (по отраслям)";
75) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 421-428 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 429 к настоящему приказу по специальности "Начальное образование";
76) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 430, 431 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 432 к настоящему приказу по специальности "Изобразительное искусство и черчение";
77) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 433, 434 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 435 к настоящему приказу по специальности "Технология";
78) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 436, 437 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 438 к настоящему приказу по специальности "Музыкальное образование";
79) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 439-443 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 444 к настоящему приказу по специальности "Дизайн (по профилю)";
80) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 445, 446 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 447 к настоящему приказу по специальности "Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)";
81) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 448-452 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 453 к настоящему приказу по специальности "Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)";
82) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 454 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 455 к настоящему приказу по специальности "Хоровое дирижирование";
83) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 456 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 457 к настоящему приказу по специальности "Теория музыки";

74) "Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 418, 419 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 420-қосымшаға сәйкес;
75) "Бастауыш білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 421-428 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 429-қосымшаға сәйкес;
76) "Бейнелеу өнері және сызу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 430, 431 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 432-қосымшаға сәйкес;
77) "Технология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 433, 434 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 435-қосымшаға сәйкес;
78) "Музыкалық білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 436, 437 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 438-қосымшаға сәйкес;
79) "Дизайн (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 439-443 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 444-қосымшаға сәйкес;
80) "Әлеуметтік-мәдени қызмет және халықтық көркемдік шығармашылық (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 445, 446 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 447-қосымшаға сәйкес;
81) "Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 448-452 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 453-қосымшаға сәйкес;
82) "Хор дирижеры" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 454-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 455-қосымшаға сәйкес;
83) "Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 456-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 457-қосымшаға сәйкес;

84) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 458-461 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 462 к настоящему приказу по специальности "Актерское искусство";
85) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 463-469 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 470 к настоящему приказу по специальности "Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)";
86) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 471-474 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 475 к настоящему приказу по специальности "Социальная работа";
87) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 476-480 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 481 к настоящему приказу по специальности "Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)";
88) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 482-484 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 485 к настоящему приказу по специальности "Слесарное дело";
89) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 486-490 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 491 к настоящему приказу по специальности "Организация обслуживания гостиничных хозяйств";
90) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 492-495 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 496 к настоящему приказу по специальности "Делопроизводство и архивоведение (по отраслям и областям применения)";
91) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 497-500 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 501 к настоящему приказу по специальности "Туризм (по отраслям)";
92) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 502, 503 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 504 к настоящему приказу по специальности "Переводческое дело (по видам)";

84) "Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 458-461 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 462-қосымшаға сәйкес;
85) "Сәндік-қолданбалы өнер және халықтық кәсіпшілік (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 463-469 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 470-қосымшаға сәйкес;
86) "Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 471-474 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 475-қосымшаға сәйкес;
87) "Телекоммуникациялық құралдар мен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 476-480 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 481-қосымшаға сәйкес;
88) "Слесарлық іс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 482-484 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 485-қосымшаға сәйкес;
89) "Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 486-490 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 491-қосымшаға сәйкес;
90) "Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (қолдану аясы және сәйкес салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 492-495 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 496-қосымшаға сәйкес;
91) "Туризм (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 497-500 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 501-қосымшаға сәйкес;
92) "Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 502, 503 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 504-қосымшаға сәйкес;

93) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 505-509 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 510 к настоящему приказу по специальности "Маркетинг (по отраслям)";
94) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 511, 512 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 513 к настоящему приказу по специальности "Оценка";
95) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 514, 515 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 516 к настоящему приказу по специальности "Менеджмент (по отраслям и областям применения)";
96) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 517-520 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 521 к настоящему приказу по специальности "Финансы (по отраслям)";
97) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 522-525 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 526 к настоящему приказу по специальности "Экономика (по отраслям)";
98) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 527-529 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 530 к настоящему приказу по специальности "Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)";
99) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 531-533 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 534 к настоящему приказу по специальности "Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых";
100) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 535-537 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 538 к настоящему приказу по специальности "Гидрогеология и инженерная геология";
101) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 539-541 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 542 к настоящему приказу по специальности "Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых";

93) "Маркетинг (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 505-509 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 510-қосымшаға сәйкес;
94) "Бағалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 511, 512 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 513-қосымшаға сәйкес;
95) "Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 514, 515 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 516-қосымшаға сәйкес;
96) "Қаржы (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 517-520 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 521-қосымшаға сәйкес;
97) "Экономика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 522-525 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 526-қосымшаға сәйкес;
98) "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 527-529 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 530-қосымшаға сәйкес;
99) "Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы және техникасы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 531-533 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 534-қосымшаға сәйкес;
100) "Гидрогеология және инженерлік геология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 535-537 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 538-қосымшаға сәйкес;
101) "Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды іздеу және барлау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 539-541 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 542-қосымшаға сәйкес;

102) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 543, 544 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 545 к настоящему приказу по специальности "Производство химических волокон";
103) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 546-549 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 550 к настоящему приказу по специальности "Технология полимерного производства";
104) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 551, 552 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 553 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация машин и оборудований химического производства вяжущих и сыпучих материалов";
105) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 554, 555 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 556 к настоящему приказу по специальности "Электроэнергетика (по отраслям)";
106) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 557-560 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 561 к настоящему приказу по специальности "Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)";
107) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 562-566 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 567 к настоящему приказу по специальности "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов";
108) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 568-572 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 573 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)";
109) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 574, 575 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 576 к настоящему приказу по специальности "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)";
110) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 577-581 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 582 к настоящему приказу по специальности "Сварочное дело (по видам)";

102) "Химиялық талшықтар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 543, 544 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 545-қосымшаға сәйкес;
103) "Полимерлік өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 546-549 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 550-қосымшаға сәйкес;
104) "Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 551, 552 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 553-қосымшаға сәйкес;
105) "Электрэнергетика (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 554, 555 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 556-қосымшаға сәйкес;
106) "Жылу-техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 557-560 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 561-қосымшаға сәйкес;
107) "Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 562-566 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 567-қосымшаға сәйкес;
108) "Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 568-572 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 573-қосымшаға сәйкес;
109) "Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 574, 575 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 576-қосымшаға сәйкес;
110) "Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 577-581 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 582-қосымшаға сәйкес;

111) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 583-589 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 590 к настоящему приказу по специальности "Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам)";
112) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 591-594 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 595 к настоящему приказу по специальности "Оборудование для производства электронной техники";
113) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 596-599 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 600 к настоящему приказу по специальности "Холодильно-компрессорные машины и установки";
114) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 601-606 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 607 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)";
115) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 608-615 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 616 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта";
116) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 617-620 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 621 к настоящему приказу по специальности "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте";
117) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 622-625 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 626 к настоящему приказу по специальности "Организация дорожного движения";
118) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 627-630 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 631 к настоящему приказу по специальности "Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство";
119) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 632-636 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 637 к настоящему приказу по специальности "Рыбное производство";

111) "Өндірістегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 583-589 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 590-қосымшаға сәйкес;
112) "Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 591-594 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 595-қосымшаға сәйкес;
113) "Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар және қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 596-599 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 600-қосымшаға сәйкес;
114) "Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 601-606 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 606-қосымшаға сәйкес;
115) "Автомобильф көлігіне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 605-615 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 616-қосымшаға сәйкес;
116) "Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 617-620 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 621-қосымшаға сәйкес;
117) "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 622-625 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 626-қосымшаға сәйкес;
118) "Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 627-630 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 631-қосымшаға сәйкес;
119) "Балық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 632-636 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 637-қосымшаға сәйкес;

120) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 638-641 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 642 к настоящему приказу по специальности "Производство консервов и пище концентратов";
121) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 643-646 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 647 к настоящему приказу по специальности "Производство молочной продукции";
122) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 648-651 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 652 к настоящему приказу по специальности "Печатное производство";
123) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 653-657 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 658 к настоящему приказу по специальности "Радиоэлектроника и связь (по видам)";
124) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 659-662 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 663 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания";
125) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 664-681 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 682 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)";
126) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 683-687 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 688 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)";
127) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 689, 690 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 691 к настоящему приказу по специальности "Строительство и эксплуатация городских путей сообщения";
128) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 692, 693 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 694 к настоящему приказу по специальности "Архитектура";

120) "Консервілер және тағам концентраттары өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 638-641 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 642-қосымшаға сәйкес;
121) "Сүт өнімдерінің өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 643-646 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 647-қосымшаға сәйкес;
122) "Баспа өндірісі" мамандыгы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 648-651 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 652-қосымшаға сәйкес;
123) "Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 653-657 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 658-қосымшаға сәйкес;
124) "Электр байланысы және желімен хабарлаудың желілік құрылыстарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 659-662 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 663-қосымшаға сәйкес;
125) "Көлік радио электрондық жабдықтарды техникалык пайдалану (көлік түрі бойынша)" мамандығы бойынша техникалык және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 664-681 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 682-қосымшаға сәйкес;
126) "Жол-құрылыс машиналарын техникалык пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 683-687 қосымшаларға сәйкес және техникалык және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 688-қосымшаға сәйкес;
127) "Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 689, 690 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 691-қосымшаға сәйкес;
128) "Сәулет өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 692, 693 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 694-қосымшаға сәйкес;

129) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 695, 696 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 697 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники";
130) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 698-702 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 703 к настоящему приказу по специальности "Фермерское хозяйство (по профилю)";
131) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 704-710 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 711 к настоящему приказу по специальности "Рыбное хозяйство (по видам)";
132) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 712-715 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 716 к настоящему приказу по специальности "Механизация сельского хозяйства";
133) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 717, 718 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 719 к настоящему приказу по специальности "Пожарная безопасность";
134) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 720-723 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 724 к настоящему приказу по специальности "Электрификация и автоматизация сельского хозяйства";
135) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 725 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 726 к настоящему приказу по специальности "Исламоведение";
136) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 727, 728 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 729 к настоящему приказу по специальности "Безопасность жизнедеятельности и валеология";
137) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 730, 731 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 732 к настоящему приказу по специальности "Лаборант организации образования";
138) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 733-750 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложениям 751-759 к настоящему приказу по специальности "Основное среднее образование";

129) "Ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 695, 696 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 697-қосымшаға сәйкес;
130) "Фермер шаруашылығы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 698-702 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 703-қосымшаға сәйкес;
131) "Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 704-710 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 711 қосымшаға сәйкес;
132) "Ауыл шаруашылығын механикаландыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 712-715 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 716 қосымшаға сәйкес;
133) "Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 717, 718 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 719-қосымшаға сәйкес;
134) "Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 720-723 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 724-қосымшаға сәйкес;
135) "Исламтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 725 қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 726-қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
136) "Өмір қауіпсіздігі және валеология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 727, 728 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 729-қосымшаға сәйкес;
137) "Білім беру ұйымдарындағы зертханашы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 730, 731 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 732-қосымшаға сәйкес;
138) "Негізгі орта білім беру" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 733-750 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 751-759 қосымшаларға сәйкес;

139) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 760, 761 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 762 к настоящему приказу по специальности "Библиотечное дело";
140) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 763 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 764 к настоящему приказу по специальности "Пение";
141) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложению 765 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 766 к настоящему приказу по специальности "Цирковое искусство";
142) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 767-772 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 773 к настоящему приказу по специальности "Театрально-декоративное искусство (по профилю)";
143) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 774-779 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 780 к настоящему приказу по специальности "Живопись, скульптура и графика (по видам)";
144) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 781, 782 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 783 к настоящему приказу по специальности "Статистика";
145) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 784-788 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 789 к настоящему приказу по специальности "Бурение нефтяных и газовых скважин и технология буровых работ (по профилю)";
146) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 790-793 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 794 к настоящему приказу по специальности "Сооружение и эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехранилищ";
147) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 795-798 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 799 к настоящему приказу по специальности "Ремонт и обслуживание электрических систем компрессорных станций и подземных трубопроводов";

139) "Кітапхана ісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 760, 761 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 762-қосымшаға сәйкес;
140) "Ән салу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 763-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 764-қосымшаға сәйкес;
141) "Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 765-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 766-қосымшаға сәйкес;
142) "Театр-декорациясы өнері (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 767-772 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 773-қосымшаға сәйкес;
143) "Кескіндеу, мүсіндеу және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 774-779 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 780-қосымшаға сәйкес;
144) "Статистика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 781, 782 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 783-қосымшаға сәйкес;
145) "Мұнай және газ скважиналарын бұрғылау және бұрғылау жұмыстарының технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 784-788 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 789-қосымшаға сәйкес;
146) "Мұнай-газ құбырлары мен мұнай-газ қоймаларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 790-793 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 794-қосымшаға сәйкес;
147) "Компрессорлық стансалар мен жер асты құбырларының электр жүйесін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 795-798 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 799-қосымшаға сәйкес;

148) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 800-803 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 804 к настоящему приказу по специальности "Монтаж технологического оборудования и трубопроводов";
149) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 805-811 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 812 к настоящему приказу по специальности "Транспортировка и хранение нефти и газа";
150) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 813-816 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 817 к настоящему приказу по специальности "Испытание скважин на нефть и газ";
151) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 818-822 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 823 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтяных и газовых промыслов";
152) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 824-828 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 829 к настоящему приказу по специальности "Техническое обслуживание и ремонт оборудование предприятий нефтеперерабатывающей и химической промышленности (по видам)";
153) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 830-833 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 834 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений (по профилю)";
154) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 835-840 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 841 к настоящему приказу по специальности "Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций";
155) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 842-846 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 847 к настоящему приказу по специальности "Резино-техническое производство";
156) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 848-851 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 852 к настоящему приказу по специальности "Производство шин и процесс вулканизации";

148) "Технологиялық жабдықтар мен құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 800-803 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 804-қосымшаға сәйкес;
149) "Мұнай мен газды тасымалдау және сақтау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 805-811 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 812-қосымшаға сәйкес;
150) "Скважиналарды мұнай мен газға сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 813-816 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 817 қосымшаға сәйкес;
151) "Мұнай мен газ кәсіпшілдіктерінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 818-822 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 823-қосымшаға сәйкес;
152) "Мұнай, газ өңдеу және химия өнеркәсібінің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 824-828 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 829-қосымшаға сәйкес;
153) "Мұнай және газ кен орындарын пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 830-833 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 834-қосымшаға сәйкес;
154) "Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен жанар май құю станцияларын салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 835-840 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 841-қосымшаға сәйкес;
155) "Резеңке-техникалық өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 842-846 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 847-қосымшаға сәйкес;
156) "Шина өндірісі және вулканизация процесі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 848-851 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 852-қосымшаға сәйкес;

157) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 853-856 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 857 к настоящему приказу по специальности "Технология переработки нефти и газа";
158) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 858-861 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 862 к настоящему приказу по специальности "Технология разделения изотопов и вакуумная техника";
159) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 863-868 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 869 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация и обслуживание экологических установок";
160) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 870-874 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 875 к настоящему приказу по специальности "Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий";
161) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 876-881 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 882 к настоящему приказу по специальности "Керамическое производство";
162) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 883-886 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 887 к настоящему приказу по специальности "Химическая обработка кожи и меха";
163) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 888, 889 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 890 к настоящему приказу по специальности "Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях";
164) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 891, 892 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 893 к настоящему приказу по специальности "Ядерные реакторы и энергетические установки";
165) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 894-897 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 898 к настоящему приказу по специальности "Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)";

157) "Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 853-856 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 857-қосымшаға сәйкес;
158) "Изотоптарды болу технологиясы мен вакуумды техника" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 858-861 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 862-қосымшаға сәйкес;
159) "Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 863-868 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 869-қосымшаға сәйкес;
160) "Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 870-874 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 875-қосымшаға сәйкес;
161) "Керамикалық өндіріс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 876-881 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 882-қосымшаға сәйкес;
162) "Тері және үлбірді химиялық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 883-886 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 887-қосымшаға сәйкес;
163) "Электр стансаларындағы су, отын және жағармай материалдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 888, 889 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 890-қосымшаға сәйкес;
164) "Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 891, 892 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 893-қосымшаға сәйкес;
165) "Электр және электрмеханикалық жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 894-897 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 898-қосымшаға сәйкес;

166) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 899, 900 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 901 к настоящему приказу по специальности "Обслуживание и ремонт доменной печи";
167) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 902-905 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 906 к настоящему приказу по специальности "Металлургия черных металлов (по видам)";
168) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 907-910 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 911 к настоящему приказу по специальности "Металлургия цветных металлов";
169) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 912-916 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 917 к настоящему приказу по специальности "Литейное производство";
170) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 918, 919 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 920 к настоящему приказу по специальности "Внепечная обработка стали";
171) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 921, 922 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 923 к настоящему приказу по специальности "Производство огнеупоров";
172) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 924-927 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 928 к настоящему приказу по специальности "Гибкие автоматические линии";
173) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 929-934 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 935 к настоящему приказу по специальности "Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в промышленности";
174) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 936-938 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 939 к настоящему приказу по специальности "Технология машиностроения (по видам)";
175) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 940-949 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 950 к настоящему приказу по специальности "Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля";

166) "Домна пештерін жөндеу және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 899, 900 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 901-қосымшаға сәйкес;
167) "Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 902-905 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 906-қосымшаға сәйкес;
168) "Түсті металдар металлургиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 907-910 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 911-қосымшаға сәйкес;
169) "Құю өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 912-916 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 917-қосымшаға сәйкес;
170) "Болатты пештен тыс өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 918, 919 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 920-қосымшаға сәйкес;
171) "Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 921, 922 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 923-қосымшаға сәйкес;
172) "Икемді автоматты желілер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 924-927 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 928-қосымшаға сәйкес;
173) "Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және өндірістегі автоматика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 929-934 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 935-қосымшаға сәйкес;
174) "Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 936-938 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 939-қосымшаға сәйкес;
175) "Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 940-949 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 950-қосымшаға сәйкес;

176) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 951-954 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 955 к настоящему приказу по специальности "Электрорадиомонтаж морской техники";
177) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 956-959 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 960 к настоящему приказу по специальности "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования (по отраслям)";
178) типовые учебные планы и типовые учебные программы согласно приложениям 961-970 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 971 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)";
179) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 972-977 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 978 к настоящему приказу по специальности "Токарное дело и металлообработка (по видам)";
180) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 979-982 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 983 к настоящему приказу по специальности "Грузоподъемные машины и транспортеры";
181) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 984-987 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 988 к настоящему приказу по специальности "Кузнечно-прессовое оборудование";
182) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 989-992 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 993 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация машин и оборудования промышленности";
183) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 994-997 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 998 к настоящему приказу по специальности "Машины и оборудование в металлургии";
184) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 999-1002 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1003 к настоящему приказу по специальности "Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)";

176) "Теңіз техникасын электр радиолық монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 951-954 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 955-қосымшаға сәйкес;
177) "Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 956-959 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 960-қосымшаға сәйкес;
178) "Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 961-970 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 971-қосымшаға сәйкес;
179) "Токарлық іс және металл өңдеу (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 972-977 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 978-қосымшаға сәйкес;
180) "Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 979-982 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 983-қосымшаға сәйкес;
181) "Ұсталық-тығыздау жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 984-987 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 988-қосымшаға сәйкес;
182) "Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 989-992 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 993-қосымшаға сәйкес;
183) "Металлургиядағы машиналар мен жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 994-997 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 998-қосымшаға сәйкес;
184) "Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты басқару (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 999-1002 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1003-қосымшаға сәйкес;

185) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1004-1012 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1013 к настоящему приказу по специальности "Эксплуатация водного транспорта (по профилю)";
186) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1014-1019 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1020 к настоящему приказу по специальности "Технология обработки волокнистых материалов";
187) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1021-1025 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1026 к настоящему приказу по специальности "Технология прядильного и чесального производства (по видам)";
188) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1027-1032 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1033 к настоящему приказу по специальности "Швейное производство и моделирование одежды";
189) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1034-1038 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1039 к настоящему приказу по специальности "Обувное производство (по видам)";
190) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1040-1044 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1045 к настоящему приказу по специальности "Технология трикотажных, текстильных, галантерейных изделий";
191) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1046-1049 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1050 к настоящему приказу по специальности "Оборудование организаций легкой промышленности";
192) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1051-1054 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1055 к настоящему приказу по специальности "Элеваторное, мукомольное, крупяное и комбикормовое производство";
193) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1056-1059 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1060 к настоящему приказу по специальности "Оборудование предприятий пищевой промышленности";

185) "Су көлігін пайдалану (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1004-1012 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1013-қосымшаға сәйкес;
186) "Талшықты материалдарды өңдеу технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 1014-1019 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 1020-қосымшаға сәйкес;
187) "Иіру және тұту өндірісі технологиясы (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1021-1025 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1026-қосымшаға сәйкес;
188) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1027-1032 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1033-қосымшаға сәйкес;
189) "Аяқ киім өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1034-1038 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1039-қосымшаға сәйкес;
190) "Трикотаж, тоқыма, галантерия бұйымдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1040-1044 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1045-қосымшаға сәйкес;
191) "Жеңіл өнеркәсіп ұйымдарының жабдығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 1046-1049 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары 1050-қосымшаға сәйкес;
192) "Элеватор, үн тартатын, жармалық және құрама жем өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1051-1054 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1055-қосымшаға сәйкес;
193) "Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1056-1059 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1060-қосымшаға сәйкес;

194) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1061-1066 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1067 к настоящему приказу по специальности "Производство мяса и мясных продуктов (по видам)";
195) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1068, 1069 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1070 к настоящему приказу по специальности "Приборостроение (по отраслям)";
196) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1071-1075 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1076 к настоящему приказу по специальности "Строительство и эксплуатация зданий и сооружений";
197) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1077-1081 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1082 к настоящему приказу по специальности "Монтаж и эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (по видам)";
198) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1083-1086 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1087 к настоящему приказу по специальности "Очистные сооружения систем водоснабжения и водоотведения";
199) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1088-1092 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1093 к настоящему приказу по специальности "Монтаж и эксплуатация оборудования и систем газоснабжения";
200) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1094-1097 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1098 к настоящему приказу по специальности "Монтаж магистральных локальных и сетевых трубопроводов";
201) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1099, 1100 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1101 к настоящему приказу по специальности "Гидротехническое строительство";
202) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1102-1105 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1106 к настоящему приказу по специальности "Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство";

194) "Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1061-1066 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1067-қосымшаға сәйкес;
195) "Құрал жасау (салалар бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 1068, 1069 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1070-қосымшаға сәйкес;
196) "Ғимараттар мен құрылымдарды салу және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1071-1075 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1076-қосымшаға сәйкес;
197) "Ішкі санитарлық-техникалық құрылғыларды, желдеткіштерді және инженерлік жүйелерді пайдалану (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1077-1081 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1082-қосымшаға сәйкес;
198) "Сумен қамтамасыздандыру және су бұрғыш жүйелерінің тазартқыш ғимараттары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1083-1086 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1087-қосымшаға сәйкес;
199) "Газбен қамтамасыз ету жабдықтары мен жүйелерін құрастыру және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1088-1092 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1093-қосымшаға сәйкес;
200) "Жергілікті магистральдық және желілік құбырларды монтаждау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1094-1097 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1098-қосымшаға сәйкес;
201) "Гидротехникалық құрылыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1099, 1110 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1101-қосымшаға сәйкес;
202) "Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку жоспарлары осы бұйрыққа 1102-1105 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1106-қосымшаға сәйкес;

203) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1107, 1108 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1109 к настоящему приказу по специальности "Мосты и транспортные тоннели";
204) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1110-1113 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1114 к настоящему приказу по специальности "Производство строительных изделий и конструкций";
205) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1115-1117 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1118 к настоящему приказу по специальности "Лифтовое хозяйство и эскалаторы (по видам)";
206) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1119-1121 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1122 к настоящему приказу по специальности "Переработка отходов";
207) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1123-1126 и типовые учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 1127 к настоящему приказу по специальности "Агрономия".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту модернизации профессионально-технического и послесреднего образования (Мадееву СМ.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Имангалиева Е.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0103000 - Физическая культура и спорт

203) "Көпірлер мен көлік үңгі жолдары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1107, 1108 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1109-қосымшаға сәйкес;
204) "Құрылыс бұйымдары мен құрастырылымдар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1110-1113 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1114-қосымшаға сәйкес;
205) "Лифт шаруашылығы және эскалаторлар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1115-1117 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1118-қосымшаға сәйкес;
206) "Қалдықтарды қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1119-1121 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1122-қосымшаға сәйкес;
207) "Агрономия" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1123-1126 қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары 1127-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кәсіптік техникалық және орта білімнен кейінгі білімді жаңғырту департаменті (С.М. Мәдеевке) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 1-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0103000 – Дене тәрбиесі және спорт

5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексный экзамен по специальным дисциплинам: СД (01, 05, 06, 11, 12, 13)., комплексный экзамен по общепрофессиональным дисциплинам: ОПД (01, 02, 05, 07, 11, 12).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0103000 - Физическая культура и спорт

5760
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25 % дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар:арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан АП (01, 05, 06, 11, 12, 13)., жалпы кәсіптік пәндер бойынша кешенді емтихандар ЖКП (01, 02, 05, 07, 11,12).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда IT-технологиялар, 3D-технологиялар, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 2-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0103000 – Дене тәрбиесі және спорт

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексный экзамен по спец. дисциплинам: СД (01, 04, 05, 06, 12, 13, 14)., комплексный экзамен по общепрофессиональным дисциплинам: ОПД (01, 02, 05, 07, 11, 12).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Физическая культура и спорт
Сноска. Наименование приложения 3 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике для квалификации 010304 3 - Учитель коррекционной физической культуры (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени (XVII-XIX вв.). Культура XX века. Культура и религия
Знания:
- основные понятия курса;
- основных этапов развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
- периодизация развития первобытной культуры;
- о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
- о культуре XX в
Умения:
- раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
- анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
- описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
- анализировать поэзию средневекового Востока;
- охарактеризовать особенности культуры XX в;
- рассказать о взаимосвязях культуры и религии
БК 1, 4,7, 8, 11
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии
Знания:
- процесса формирования научно-философского мировозрения;
- о понятии "материя" и ее основных формах существования;
- законов и категории диалектики;
- об экономической, политической, социальной сферах общества
Умения:
- анализировать место и роль философии в системе наук;
- раскрывать суть основного вопроса философии;
- дать характеристику истории развития философской мысли;
- охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
- раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
- дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
- охарактеризовать политическое и отрицательное влияние НТР на человечество;
- дать анализ глобальных проблем человечества
БК 1, 4, 7, 8, 11
СЭД 03
Основы экономики
Введение в экономическую теорию. Микроэкономика. Макроэкономика. Мировая экономика. Основы теории переходной экономики
Знания:
- о предмете, функциях экономической теории, о роли экономики в обществе;
- истории развития экономической мысли;
- о спросе и предложении товаров, услуг, равновесной цене, о рыночном механизме;
-теории конкуренции и монополии;
- об экономическом росте, социальной политике государства;
- о тенденциях развития мировой экономики;
- о необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период
Умения:
- дать полное описание экономики как науки;
- разбираться в типах и моделях экономических систем;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржы и его значение в современной экономике;
- назвать основные методы подсчета ВВП и ВНП;
-объяснить экономические аспекты глобальных проблем современности;
- охарактеризовать пути социально-экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики
БК 1, 4, 7, 8, 11
СЭД 04
Основы политологии и социологии
История политической мысли и современные политические школы. История развития общественной мысли в Казахстане. Политика. Политическая власть. Понятие и типы политических систем. Государство. Политические партии, общественные организации и движения. Политические процессы. Социалогия, ее место и роль в науке и обществе
Знания:
- о возникновении и развитии политологии как науки;
- об объектах и субъектах, функциях политики;
- о понятии, структуре, функциях политической системы;
- об эволюции формирования политических партий;
- понятия, структуры, функции общества;
- истории развития социологической мысли
Умения:
- охарактеризовать исторические периоды развития политической мысли;
- выразить свое мнение о состоянии политического развития Казахстана;
- раскрыть суть политических режимов (тоталитарный, авторитарный, демократический);
- раскрыть причины образования государства его признаки и функции;
- дать оценку деятельности политических партий и общественных движений Казахстана в жизни общества;
- охарактеризовать структуру и значение политических процессов;
- охарактеризовать взгляды мыслителей, внесших вклад в процесс становления социологии как науки
БК 1, 4, 7, 8, 11
СЭД 05
Основы права
Теория государства и права. Конституционное право. Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права. Основы финансового и экологического права
Знания:
- об общественно-исторических условиях, способствовавших становлению государства и права;
- Конституции РК, законов РК;
- об избирательной системе РК и участии граждан в выборах;
- об административных правонарушениях и наказаниях;
- об условиях трудового, коллективного договоров, зарплате, трудовой дисциплине;
- о демократизации общества, строительстве правового государства
Умения:
- формировать чувство уважения к основному закону государства, государственной символике;
- пользоваться гражданскими правами и свободами;
- анализировать факты правонарушений;
- дать определение уголовного закона, состава преступления;
- использовать нормативно-правовые акты;
- выбирать и правильно применять методы правового воспитания;
- анализировать содержание правовых документов
БК 1, 4, 7, 8, 11
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Основные составляющие языка; язык и речь. Лексико-грамматическй материал. Синтаксис. Развитие речи. Терминология. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Служебная документация. Производственные документы. Профессиональные термины. Профессиональное общение
Знания:
- казахского (русского) языка;
- языковых норм;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
- создавать письменные тексты различных жанров;
- использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений)
БК 1,7, 11
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- теория изучаемого языка;
- лексический материал по специальности,
- виды речевой деятельности и формы речи;
- грамматику иностранного языка
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
- переводить с казахского (русского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
- излагать материал устно в монологической и диалогической форме
БК 1,7, 11
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры
Знания:
- роль физической культуры в подготовке специалиста;
-социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- правила техники безопасности;
- правила по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания граната, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечень индивидуального снаряжения туриста
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определить азимут и туристический маршрут

4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және білктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан АП (01, 04, 05, 06, 12, 13, 14)., жалпы кәсіптік пәндер бойынша кешенді емтихандар ЖКП (01, 02, 05, 07, 11, 12).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда IT-технологиялар, 3D-технологиялар, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 3-қосымша
"Дене тәрбиесі және спорт" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 3-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
010304 3 – Түзету дене тәрбиесі мұғалімі біліктілігіне арналған пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениет теориясы. Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Орта ғасыр мәдениеті (Орта ғасырлық Шығыс. Орта ғасырдағы Еуропа).
Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–ХІХ ғ.ғ.) ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.
Білімдер:
- курстың негізгі түсініктемелері;
- Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениеті дамуының негізгі кезеңдері;
- алғашқы қауымдық мәдениет даму кезеңдері;
- Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесі туралы;
- ХХ ғ. мәдениеті туралы
Іскерліктер:
- ғылыми пән ретінде мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашу;
- Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдау;
- Батыс Еуропа және Орта ғасырлық Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің белгілі еңбектерін сипаттау;
- Орта ғасырлық Шығыс поэзиясын сараптау;
- ХХ ғ. мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
- мәдениет пен діннің арақатынасын ашу
БҚ 1, 4,7, 8, 11
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия–теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
- ғылыми-философиялық дүниетаным үдерісінің қалыптасуы;
- материя ұғымы және оның негізгі формалары;
- диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
- қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік салалары туралы
Іскерліктер:
- философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орны мен рөлін талдау;
- философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
- философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
- дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
- диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
- қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
- ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
- адамзаттың ғаламдық проблемаларын талдау
БҚ 1, 4, 7, 8, 11
ӘЭП 03
Экономика негіздері
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика. Дүниежүзілік экономика.
Өтпелі экономиканың теория негіздері.
Білімдер:
- экономикалық теория пәні, функциялары, қоғамдағы экономиканың рөлі;
- экономикалық ойдың даму тарихы;
- тауарларға, қызметтерге сұраныс және ұсыныс, бағаның тепе-теңдігі, нарық механизмі туралы;
- бәсекелестік және монополия теориясы туралы;
- экономикалық өсу, мемлекеттің әлеуметтік саясаты туралы;
- дүниежүзілік экономиканың даму үрдістері;
- өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі туралы
- Іскерліктер:
- экономикаға ғылым ретінде толық сипаттама беру;
- экономикалық жүйелердің типтері мен модельдерін талқылау;
- нарық ұғымын түсіндіру, негізгі факторларын атау, нарық қызметі және түрлері;
- биржаның құрылу (пайда болу) себебін және заманауи экономикадағы оның мәнін ашу;
- жалпы ішкі және жалпы сыртқы өнімдерді есептеудің негізгі әдістерін атау;
- қазіргі заманның ғалами мәселелерінің экономикалық қырларын түсіндіру;
- қоғам дамуының әлеуметтік-экономикалық жолдарын сипаттау;
- нарықтық экономика теориясын талдау, бағалау
БҚ 1, 4, 7, 8, 11
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саяси ой тарихы және заманауи саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ойдың даму тарихы. Саясат. Саяси билік. Саяси жүйелердің типтері және түсінігі. Мемлекет. Саяси партиялар, қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси үдерістер. Әлеуметтану, оның қоғамдағы және ғылымдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
- саясаттанудың ғылым ретінде пайда болуы және дамуы;
- саясат объектілері және субъектілері, қызметтері;
- саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметтері туралы;
- саяси партиялардың қалыптасу эволюциясы туралы;
- қоғам ұғымы, құрылымы, қызметтері;
- әлеуметтік ойдың даму тарихы
Іскерліктер:
- саяси ойлардың дамуының тарихи кезеңдерін сипаттау;
- Қазақстанның саяси даму жағдайы туралы өз ойын білдіру;
- саяси тәртіптердің (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
- мемлекеттің құрылу себептерін, оның белгілері мен қызметтерін ашу;
- Қазақстандағы саяси партиялар және қоғамдық қозғалыстардың қоғам өміріндегі қызметтеріне баға беру;
- саяси үдерістердің құрылымын және мағынасын сипаттау;
- әлеуметтанудың ғылым ретінде пайда болу үдерісіне үлес қосқан ойшылдардың көзқарастарын сипаттау
БҚ 1, 4, 7, 8, 11
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Мемлекет және құқық теориясы. Конституциялық құқық. Азаматтық құқық. Жеке меншік, отбасы, әкімшілік, қылмыстық және еңбек құқықтарының негіздері. Қаржылық және экологиялық құқық негіздері.
Білімдер:
- мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық-тарихи жағдайлар;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының заңдары;
- Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
- әкімшілік құқық бұзушылықтар және әкімшілік жазалар;
- еңбек, ұжымдық шарттар жағдайлары туралы, еңбекақы, еңбек тәртібі;
- қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі
Іскерліктер:
- мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
- азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
- құқық бұзушылық фактілерін талдау;
- қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
- нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
- құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
- құқықтық құжаттар мазмұнын талдау
БҚ 1, 4, 7, 8, 11
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Тілді негізгі құрайтындар; тіл және сөйлеу. Лексикалық-грамматикалық материал. Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіптік-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Іскерлік құжаттамалар. Өндіріс құжаттары.
Кәсіптік терминдер.
Кәсіптік қарым–қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін;
- тілдік нормалар;
- фонетика, сөзжасам, морфология және синтаксис бойынша негізгі мағлұматтар;
Іскерліктер:
- әдебиет нормаларына сәйкес сөйлемдер құрастыру;
- ауызша іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңестер өткізу т.б.) дағдыларын қолдану;
- түрлі жанрларда жазбаша мәтіндер құрастыру;
- сөйлеу барысында бейнелеу-мәнерлі құралдарды пайдалану;
- түрлі сөздіктерді қолдану;
- түрлі талдаулар жасау (сөздер және сөйлемдерге)
БҚ 1,7, 11
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасау үшін қажетті лексикалық-грамматикалық материал.
Тілдік қызмет түрлері және сөйлеу нысандары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық). Кәсіптік-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- үйретілетін тілдің теориясы;
- мамандық бойынша лексикалық материал;
- тілдік қызмет түрлері мен сөйлеу нысандары;
- шетел тілінің грамматикасы
Іскерліктер:
- шетел тілінде мәтіндер оқу;
- қазақ (орыс) тілінен шетел тіліне аудару және керісінше;
- шетел тілінде жазбаша мәтіндер құрастыру;
- материалды ауызша монологтық және диалогтық түрінде айтып беру
БҚ 1,7, 11
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Маман дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі. Жеңіл атлетика. Туризм. Гимнастика. Шаңғы дайындығы. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
Білімдер:
- маман дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі;
- дене тәрбиесінің психофизиологиялық және әлеуметтік-биологиялық негіздері;
- техника қауіпсіздігінің ережелері;
- спорт түрлері бойынша ережелер;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру техникасы;
- граната лақтыру, ядро итеру, шаңғы тебу техникасы;
- спорттық ойындар, қимылды ойындар ережелері;
- туристтің жеке жабдықтарының тізімдемесі
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау;
- снарядтарда гимнастикалық жаттығуларды орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут және жорық жолбағытын анықтау

БК 1,2,4,5,6,7,8,9,10,11
ОГД 04
Самопознание
Понятие самопознания и саморазвития; становление внутреннего мира человека. Модели и барьеры саморазвития. Развитие рефлексии, произвольности, целеполагание и предвосхищения результатов собственного поведения. Понятие “педагогическая поддержка” процесса самопознания и саморазвития. Развитие личности ребенка на основе самопознания и совместной творческой деятельности в сообществах детей и взрослых. Личностное и профессиональное самоопределение. Формирование культуры самовоспитания личности
Знания:
- содержание понятий "самопознание" и "саморазвитие";
- процесс становления внутреннего мира человека;
- содержание понятия "рефлексия"
Умения:
- осуществлять развитие личности ребенка на основе самопознания и совместной творческой деятельности;
- проводить рефлексию;
-оказывать помощь в профессиональном самоопределении учащихся;
- оказывать психологическую помощь учащимся;
- обучить учащихся основам планирования.
- планировать результаты собственного поведения
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,11
ОГД 05
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Психология и психология спорта
Психология как наука. Значение психологии в работе учителя коррекционной физической культуры. Структура, задачи и методы современной психологии. Понятие о личности. Индивид и личность. Личность в деятельности и общении. Психомоторика в трудовой деятельности человека. Стресс и методы его профилактики. Межличностные отношения в процессе общения; конфликты в процессе общения. Понятие "тревожность". Отклоняющееся поведение. Познавательные процессы. Эмоционально - волевая сфера. Эмоции и состояние человека. Темперамент. Характер. Способности. Предпосылки и движущие силы развития. Психология воспитания и самовоспитания. Основы возрастной психологии.
Психологические основы обучения и воспитания в спорте. Предмет и задачи психологии физического воспитания и спорта. Психология личности спортсмена. Психология личности и деятельности тренера. Психология спортивной команды
Знания:
- содержание общей и возрастной психологии;
- структуру, задачи и методы и понятия современной психологии;
- содержание познавательной и эмоционально-волевой сфер личности;
- психологические особенности развития личности;
-психологические основы физического воспитания и спорта
Умения:
- осуществлять профилактику стресса;
- диагностировать отклоняющееся поведение;
- применять имеющиеся психологические знания в практике работы
БК 1,3,4,6,7,8,11
ПК 3.1.1,
3.1.5-3.1.7,
3.1.9,
3.1.12
ОПД 02
Педагогика
Педагогика, педагогическое мастерство, новые педагогические технологии, этнопедагогика, методика научно-педагогического исследования.
Общие основы педагогики. Дидактика. Теория воспитания. Школоведение. Педагогическое мастерство. Предмет этнопедагогики, задачи и методы. История становления этнопедагогической мысли. Понятие, основные виды, особенности педагогических технологий. Методология педагогических исследований
Знания:
- предмет и задачи педагогики как науки; историю развития педагогической мысли;
- методологическую базу педагогики, структуру и этапы педагогического процесса;
- основные положения Закона Республики Казахстан "Об образовании",
- содержание воспитательной работы,
- теоретические и методические основы процесса обучения,
- сущность современных дидактических концепций и образовательных технологий;
- содержание этнопедагогики;
- историю развития этнопедагогики;
-методов педагогических исследований
Умения:
- планировать учебный процесс;
- организовывать и проводить различные виды классной, внеклассной, внешкольной воспитательной работы;
- планировать и организовывать методическую работу в школе;
- применять методы педагогического исследования при изучении личности, коллектива;
- устанавливать педагогически целесообразные взаимодействия с учащимися;
- использовать диагностические методы исследования;
- использовать материалы по этнопедагогике в процессе воспитания;
- использовать возможности ИКТ;
- изучать, обобщать педагогический опыт
БК 1,3,4,6,7,8,11
ПК 3.1.1,
3.1.5-3.1.7,
3.1.9,
3.1.12
ОПД 03
Биохимия
Введение. Химический состав организма человека. Водно-дисперсионные системы. Ферменты и их роль в процессах жизнедеятельности. Витамины, их характеристика. Гормоны. Биоэнергетика. Углеводы, жиры, белки, вода и минеральные вещества, их роль в обмене веществ. Взаимосвязь и регуляция процессов обмена веществ в организме. Биохимия физических упражнений. Биохимические основы методики занятия физическими упражнениями с лицами разного возраста. Биохимические основы методики занятия физическими упражнениями с лицами, имеющими отклонения в здоровье. Биохимические основы питания. Биохимические показатели здоровья.
Знания:
- химического состава организма человека;
- строения и состава биологически активных веществ организма;
- обменных процессов в организме человека;
- биохимию физических упражнений;
- биохимических показателей здоровья человека;
- биохимических основ физического воспитания и спорта
Умения:
- работать с биохимическими препаратами и реактивами;
- составлять суточный меню для школьников;
- производить необходимые расчеты;
- использовать методику занятий физическими упражнениями с лицами, имеющими отклонения в здоровье

БҚ 1,2,4,5,6,7,8,9,10,11
ЖГП 04
Өзін-өзі тану
Өзін-өзі тану және өзін-өзі дамыту ұғымы; адамның ішкі әлемінің пайда болуы. Өзін-өзі дамыту үлгілері және кедергілері. Рефлексияның, өзінің жүріс-тұрысының нәтижелерінің еріктілігінің, мақсатты тұжырымдауының және алдын ала біліп қоюының дамуы.
Өзін-өзі тану және өзін-өзі дамыту үдерісіндегі "педагогикалық қолдау" ұғымы. Балалар және ересектер қауымдастығындағы өзін-өзі тану және бірлескен шығармашылық қызмет негізінде бала тұлғасының дамуы. Тұлғалық және кәсіптік өзін-өзі анықтау. Тұлғаның өзін-өзі тәрбиелеу мәдениетінің қалыптасуы.
Білімдер:
- "өзін-өзі тану" және "өзін-өзі дамыту" ұғымдарының мазмұны;
- адамның ішкі әлемінің пайда болу үдерісі;
- "рефлексия" ұғымының мазмұны
Іскерліктер:
- өзін-өзі тану және бірлескен шығармашылық қызмет негізінде бала тұлғасының дамуын іске асыру;
- рефлексия жүргізу;
- оқушылардың кәсіптік өзін-өзі анықтауда көмек көрсету;
- оқушыларға психологиялық көмек көрсету;
- оқушыларды жоспарлау негіздеріне үйрету;
- өзінің жүріс-тұрысының нәтижелерін жоспарлау
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,11
ЖГП 05
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Психология және спорт психологиясы
Психология ғылым ретінде. Түзету дене тәрбиесі мұғалімі жұмысында психологияның мағынасы. Заманауи психологияның құрылымы, міндеттері және әдістері. Тұлға туралы түсінік. Индивид және тұлға. Қызметтегі және қарым-қатынастағы тұлға. Адамның еңбек қызметіндегі психомоторика. Күйзеліс және оның алдын-алу әдістері. Тілдесу үдерісіндегі тұлғааралық қарым-қатынастар; тілдесу үдерісі кезіндегі жанжалдар. "Мазасыздану" ұғымы. Ауытқушылық қылық. Танымдық үдерістер. Эмоционалдық-еріктік сала. Адамның эмоциялары және күйі. Темперамент. Мінез. Қабілеттер. Дамудың қозғауыш күштері және алғы шарттары. Тәрбие және өзін-өзі тәрбиелеу психологиясы. Жас ерекшелік психология негіздері. Спортта оқыту және тәрбиелеудің психологиялық негіздері.
Дене тәрбиесі және спорт психологиясының пәні және міндеттері. Спортшы тұлғасының психологиясы. Жаттықтырушы тұлғасы және қызметі психологиясы. Спорттық команда психологиясы.
Білімдер:
- жалпы және жас ерекшелік психологияның мазмұны;
- заманауи психология түсінігі, құрылымы, міндеттері және әдістері;
- тұлғаның танымдық және эмоционалдық-ерікті салаларының мазмұны;
- тұлға дамуының психологиялық ерекшеліктері;
- дене тәрбиесі және спорттың психологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- күйзелістің алдын-алуын іске асыру;
- ауытқушылық жүріс-тұрысын диагностикалау;
- жұмыс тәжірибесіндегі психологиялық білімдерді қолдану
БҚ 1,3,4,6,7,8,11
КҚ 3.1.1,
3.1.5-3.1.7,
3.1.9,
3.1.12
ЖКП 02
Педагогика
Педагогика, педагогикалық шеберлік,
жаңа педагогикалық технологиялар, этнопедагогика, ғылыми-педагогикалық зерттеу әдістері.
Педагогиканың жалпы негіздері. Дидактика. Тәрбие теориясы. Мектептану. Педагогикалық шеберлік. Этнопедагогика пәні, міндеттері және әдістері. Этнопедагогикалық ойдың қалыптасу тарихы. Педагогикалық технологиялар ұғымы, негізгі түрлері, ерекшеліктері. Педагогикалық зерттеулер әдіснамасы.
Білімдер:
- педагогиканың ғылым ретінде пәні және міндеттері; педагогикалық ойдың даму тарихы;
- педагогиканың методологиялық базасы, педагогикалық үдерістің құрылымы және кезеңдері;
- Қазақстан Республикасының "Білім беру туралы" Заңының негізгі ережелері;
- тәрбие жұмысының мазмұны;
- оқыту үдерісінің теориялық және әдістемелік негіздері;
- білім беру технологиялары және заманауи дидактикалық тұжырымдамалардың мәні;
- этнопедагогика мазмұны;
- этнопедагогиканың даму тарихы;
- педагогикалық зерттеулер әдістері
Іскерліктер:
- оқу үдерісін жоспарлау;
- түрлі сыныптық, сыныптан тыс, мектептен тыс тәрбие жұмыс түрлерін ұйымдастыру және өткізу;
- мектептегі әдістемелік жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру;
- жеке тұлғаны, ұжымды зерттеуде педагогикалық зерттеу әдістерін қолдану;
- оқушылармен педагогикалық мақсатқа сай өзара іс-әрекет орнату;
- зерттеудің диагностикалық әдістерін қолдану;
- тәрбие үдерісінде этнопедагогика бойынша материалдарды пайдалану;
- АКТ мүмкіндіктерін қолдану;
- педагогикалық тәжірибені зерттеу, жинақтау
БҚ 1,3,4,6,7,8,11
КҚ 3.1.1,
3.1.5-3.1.7,
3.1.9,
3.1.12
ЖКП 03
Биохимия
Кіріспе. Адам ағзасының химиялық құрамы. Су-дисперсиялық жүйелер. Ферменттер және олардың тіршілік үдерісіндегі рөлі. Дәрумендер, олардың сипаттамасы. Гормондар. Биоэнергетика. Көмірсулар, майлар, ақ уыздар, су және минералды заттар, олардың зат алмасудағы рөлі. Ағзадағы зат алмасу үдерістерінің өзара байланысы және реттелуі. Дене жаттығуларының биохимиясы. Әртүрлі жастағы адамдардың дене жаттығуларымен айналысу сабағы әдістемесінің биохимиялық негіздері. Денсаулығында ауытқулары бар адамдардың дене жаттығуларымен айналысу сабағы әдістемесінің биохимиялық негіздері. Тамақтанудың биохимиялық негіздері. Денсаулықтың биохимиялық көрсеткіштері.
Білімдер:
- адам ағзасының химиялық құрамы;
- ағзаның белсенді биологиялық заттарының құрылымы және құрамы;
- адам ағзасындағы алмасу үдерістері;
- дене жаттығуларының биохимиясы;
- адам денсаулығының биохимиялық көрсеткіштері;
- дене тәрбиесі және спорттың биохимиялық негіздері
Іскерліктер:
- биохимиялық препараттармен және реактивтермен жұмыс істеу;
- оқушыларға арналған тәулік мәзірін құру;
- қажетті есеп айырысу жүргізу;
- денсаулығында ауытқулары бар адамдардың дене жаттығуларымен айналысу сабақтарының әдістемесін қолдану

БК 1,8, 10, 11
ПК 3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
ОПД 04
Социальная защита инвалидов
Понятие инвалидности, категории инвалидов, классификация инвалидности по ВОЗ. Группы инвалидности по ВТЭК. Общие положения социальной защиты инвалидов. Медицинская экспертиза трудоспособности. Пенсии и пособия по инвалидности. Социальное обслуживание инвалидов, протезирование, обеспечение транспортными средствами; жилищно-бытовые льготы. Профессиональная реабилитация инвалидов. Физическая культура и спорт инвалидов
Знания:
- классификации и групп инвалидности;
- основные положения социальной защиты инвалидов;
- особенности физкультурно-оздоровительной работы для инвалидов
Умения:
- осуществлять социальную защиту инвалидов;
- осуществлять реабилитационные мероприятия для инвалидов

БҚ 1,8, 10, 11
КҚ 3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
ЖКП 04
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау
Мүгедектік ұғымы, мүгедектер санаттары, Дүниежүзі денсаулық сақтау ұйымының мүгедектікті топтастыруы. ДЕСК бойынша мүгедектік топтары.
Мүгедектерді әлеуметтік қорғаудың жалпы ережелері.Еңбекке жарамдылықтың медициналық сараптамасы.
Мүгедектік бойынша зейнетақылар және жәрдемақылар. Мүгедектерге әлеуметтік қызмет көрсету, протездеу, транспорт құралдарымен қамтамасыз ету; тұрғын-тұрмыс жеңілдіктері. Мүгедектерді кәсіптік оңалту. Мүгедектердің дене тәрбиесі және спорты.
Білімдер:
- мүгедектіктің жіктеулері және топтары;
- мүгедектерді әлеуметтік қорғаудың негізгі ережелері;
- мүгедектерге арналған дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мүгедектердің әлеуметтік қорғауын жүзеге асыру;
- мүгедектерге арналған оңалту іс-шараларын жүзеге асыру

БК 1,2,3,5,7,8,9,11
ПК 3.1.1-3.1.9,
3.1.12
ОПД 05
Анатомо-физиологические основы физической культуры и спорта
Основные закономерности роста и развития организма человека. Анатомия и физиология систем организма. Показатели, характеризующие функциональное состояние систем обеспечения и регуляции движения. Понятие об управлении движениями, уроки построения движений. Двигательный навык и физиологические основы его формирования; анатомический анализ положений и движений. Классификация и физиологическая характеристика физических упражнений. Механизм адаптации к физическим нагрузкам; физиологические основы развития тренированности и двигательных качеств. Возрастные и половые особенности организма и их учет при занятиях физической культурой и спортом. Состояние организма при спортивной деятельности. Физиологическая характеристика базовых видов спорта
Знания:
- основные закономерности роста и развития организма человека;
- анатомо-физиологические особенности организма детей и подростков;
- психофизиологические функции и особенности развития человека на разных этапах;
- показатели, характеризующие функциональное состояние систем обеспечения и регуляции движения;
- возрастные и половые особенности организма при занятиях физической культурой и спортом
Умения:
- выполнять дозирование физических нагрузок;
-определять степень утомления и переутомления детей разного возраста;
- классифицировать и давать физиологическую характеристику физических упражнений;
- давать физиологическую характеристику базовых видов спорта
БК 2,5,10,11
ПК 3.1.1,
3.1.3,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
ОПД 06
История физической культуры и спорта
Физическая культура, ее роль в истории цивилизации. Особенности развития спорта и физической культуры в Казахстане, СНГ и зарубежных странах. Основные направления формирования систем физической культуры, национальных и народных видов спорта. История международного спортивного движения, спорта в Казахстане
Знания:
- истории спорта и физической культуры;
- особенностей развития физкультурного и спортивного движения в Казахстане и за рубежом
Умения:
- использовать теоретические знания в профессиональной деятельности
БК 3,5,7,8,9,10.11
ПК 3.1.1,
3.1.3,
3.1.9,
3.1.12
ОПД 07
Гигиенические основы физического воспитания
Предмет и задачи предмета, его роль в системе знаний. Гигиена – основа профилактики и здорового образа жизни. Основы личной гигиены. Закаливание, основные принципы и системы. Рациональное питание, теория и практика. Восстановительные средства. Гигиена физического воспитания детей и подростков. Гигиена физической культуры на производстве и по месту жительства. Гигиена спортивных сооружений. Гигиеническое обеспечение подготовки спортсменов. Гигиенические основы коррекционной физической культуры
Знания:
- гигиенических основ физического воспитания;
- основ личной гигиены;
- систем закаливания;
- основ рационального питания;
- гигиены спортивных сооружений;
- гигиенических основ адаптивной физической культуры
Умения:
- обеспечить гигиеническую подготовку спортсменов;
- осуществлять гигиену физической культуры на производстве и по месту жительства

БҚ 1,2,3,5,7,8,9,11
КҚ 3.1.1-3.1.9,
3.1.12
ЖКП 05
Дене тәрбиесі және спорттың анатомиялық-физиологиялық негіздері
Адам ағзасының өсуі және дамуының негізгі заңдылықтары. Ағза жүйесінің анатомия және физиологиясы. Қимылдарды қамтамасыз ету және реттеу жүйелерінің қызметтік қалпын сипаттайтын көрсеткіштер. Қозғалысты басқару ұғымы, қозғалысты құру сабақтары. Қозғалу дағдысы және оның қалыптасуындағы физиологиялық негіздері; жағдайлар және қозғалыстардың анатомиялық талдауы. Дене шынықтыру жаттығуларының топтастырылуы және физиологиялық сипаттамасы. Дене шынықтыру жүктемелеріне бейімделу механизмі; қозғалыс қасиеттері және жаттықтыруды дамытудың физиологиялық негіздері. Ағзаның жас және жыныстық ерекшеліктері және дене шынықтыру және спорт сабақтарында оларды есепке алу. Спорттық қызмет кезіндегі ағзаның қалпы. Спорттың базалық түрлерінің физиологиялық сипаттамасы.
Білімдер:
- адам ағзасының өсуі мен дамуының негізгі заңдылықтары;
- балалар мен жасөспірімдер ағзасының анатомо-физиологиялық ерекшеліктері;
- психофизиологиялық функциялар және әр кезеңдердегі адам дамуының ерекшеліктері;
- қимылдарды қамтамасыз ету және реттеу жүйелерінің қызметтік қалпын сипаттайтын көрсеткіштер;
- дене шынықтыру және спорт сабақтарындағы ағзаның жас және жыныстық ерекшеліктері
Іскерліктер:
- дене шынықтыру жүктемелерінің мөлшерлеуін орындау;
- әр түрлі жастағы балалардың шаршау және шамадан тыс шаршау деңгейлерін анықтау;
- дене шынықтыру жаттығуларын топтастыру және физиологиялық сипаттама беру;
- спорттың базалық түрлеріне физиологиялық сипаттама беру
БҚ 2,5,10,11
КҚ 3.1.1,
3.1.3,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
ЖКП 06
Дене тәрбиесі және спорт тарихы
Дене тәрбиесі, оның өркениет тарихындағы рөлі. Қазақстанда, ТМД және шетел елдерінде дене тәрбиесі және спорттың даму ерекшеліктері.
Дене тәрбиесі жүйесін қалыптастыруда, халықтық және ұлттық спорт түрлерінің негізгі бағыттары. Халықаралық спорт қозғалысының, Қазақстандағы спорттың тарихы.
Білімдер:
- дене тәрбиесі және спорт тарихы;
- Қазақстандағы және шетел елдеріндегі дене шынықтыру және спорт қозғалыстарының даму ерекшеліктері
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметте теориялық білімдерін қолдану
БҚ 3,5,7,8,9,10.11
КҚ 3.1.1,
3.1.3,
3.1.9,
3.1.12
ЖКП 07
Дене тәрбиесінің гигиеналық негіздері
Пән және пәннің міндеттері, оның білім жүйесіндегі рөлі. Гигиена – алдын алу шаралары және салауатты өмір салтының негізі. Жеке бас гигиенасының негіздері. Шынығу, негізгі қағидалары және жүйелері.
Тиімді тамақтану, теория және практика. Қайта қалыпқа келу құралдары. Балалар мен жасөспірімдердің дене тәрбиесінің гигиенасы. Өндірістегі және тұрғылықты мекен-жайы бойынша дене тәрбиесінің гигиенасы. Спорт жабдықтарының гигиенасы. Спортшыларды даярлаудағы гигиеналық қамтамасыз ету. Бейімделме дене тәрбиесінің гигиеналық негіздері.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің гигиеналық негіздері;
- жеке бас гигиенасының негіздері;
- шынығу жүйелері;
- тиімді тамақтану негіздері;
- спорт жабдықтарының гигиенасы;
- бейімделме дене тәрбиесінің гигиеналық негіздері
Іскерліктер:
- спортшылардың гигиеналық дайындығын қамтамасыз ету;
- өндірістегі және тұрғылықты мекен-жайы бойынша дене тәрбиесі гигиенасын жүзеге асыру

БК 2,5,10,11
ПК 3.1.1,
3.1.3,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
ОПД 08
Биомеханика
Предмет и история биомеханики. Общая и дифференциальная биомеханика. Кинематика движений человека, динамика движений. Механическая работа и энергия при движениях человека. Биомеханика двигательных качеств
Знания:
- содержания биомеханики и ее видов;
- основных понятий курса;
- биомеханических основ лечения физическими упражнениями;
- о применении элементов лечебной биомеханики;
- о взаимосвязи физических нагрузок и функциональных возможностей организма
Умения:
- пользоваться основными антропометрическими показателями физического развития школьников

БҚ 2,5,10,11
КҚ 3.1.1,
3.1.3,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
ЖКП 08
Биомеханика
Биомеханика пәні және тарихы. Жалпы және дифференциалды биомеханика. Адам қимылдарының кинематикасы, қимылдар динамикасы. Механикалық жұмыс және адам қимылдарының энергиясы. Қимыл сапаларының биомеханикасы.
Білімдер:
- биомеханика мазмұны және оның түрлері;
- курстың негізгі ұғымдары;
- дене жаттығуларымен емделудің биомеханикалық негіздері;
- емдік биомеханика элементтерін қолдану туралы;
- ағзаның қызметтік мүмкіндіктері және дене шынықтыру жүктемелерінің өзара байланысы туралы
Іскерліктер:
- оқушылардың дене дамуының негізгі антропометрикалық көрсеткіштерін қолдану

БК 1,8, 10, 11
ПК 3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
ОПД 09
Спортивная медицина с основами общей патологии
Понятие "здоровый образ жизни"; здоровье и определяющие его факторы. Характеристика основных факторов риска в разных возрастных периодах, их причины, распространенность. Понятие нормы и отклонений от нормы у детей и подростков. Детские болезни, их классификация. Иекционные заболевания, их профилактика. Компенсаторные возможности организма, адаптация и болезни. Система самооздоровления и самосовершенствования. Адаптация и стресс
Знания:
- содержание понятий;
- основные факторы риска в разных возрастных периодах,
- понятие нормы и отклонения от нормы;
- сущность спортивной медицины;
- типичные патологические процесыы;
- симптомы болезней;
- основные положения системы самооздоровления
Умения:
- определять норму и оклонение в развитии детей;
- использовать систему самооздоровления;
- диагностировать основные заболевания;
- оказать первую помощь при травме
БК 1,10,11
ПК 3.1.1, 3.1.3,
3.1.7,
3.1.8,
3.1.10,

БҚ 1,8, 10, 11
КҚ 3.1.1,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.11,
3.1.12
ЖКП 09
Спорттық медицина және жалпы патология негіздері
"Салауатты өмір салты" ұғымы; денсаулық және оны анықтаушы ықпалдар. Әр түрлі жас кезеңдеріндегі қауіптің негізгі ықпалдары, олардың себептері, таралуы. Мөлшер ұғымы және балалар мен жасөспірімдер арасындағы мөлшерден ауытқушылық. Балалар аурулары, олардың жіктелуі. Жұқпалы аурулар, олардың алдын алу. Ағзаның компенсаторлық мүмкіндіктері,
бейімделу және аурулар. Өзін-өзі сауықтыру және өзін-өзі жетілдіру жүйесі. Бейімделу және күйзеліс.
Білімдер:
- ұғымдардың мазмұны;
- әртүрлі жас кезеңдеріндегі қауіптің негізгі ықпалдары;
- мөлшер ұғымы және мөлшерден ауытқу;
- спорт медицинасының мәні;
- әдеттегі патологиялық үдерістер;
- ауру белгілері;
- өзін-өзі сауықтыру жүйесінің негізгі ережелері
Іскерліктер:
- бала дамуындағы мөлшерді және дамуындағы ауытқуды анықтау;
- өзін-өзі сауықтыру жүйесін қолдану;
- негізгі ауруларды диагностикалау;
- жарақат алғанда алғашқы көмек көрсету
БҚ 1,10,11
КҚ 3.1.1, 3.1.3,
3.1.7,
3.1.8,
3.1.10,

3.1.11,
3.1.12
ОПД 10
Основы менеджмента физической культуры и спорта
Понятие и предмет основ менеджмента физической культуры. Основные понятия и функции системы управления физкультурным движением. Становление и развитие системы управления физкультурным движением. Государственные и общественные структуры управления. Принципы, функции, методы менеджмента. Правовые, организационные, материально-технические и финансовые основы менеджмента и предпринимательства в сфере физической культуры и спорта. Любительский и профессиональный спорт, социально-правовой статус спортсмена, тренера, организатора (руководителя) физической культуры и спорта
Знания:
- цели и задачи управления организациями физической культуры и спорта;
- содержание, виды и функции менеджмента;
- основы теории принятия управленческих решений
Умения:
- использовать знание этики в сфере делового общения;
- управлять конфликтами и рисками;
- применять информационные технологии в сфере управления
БК 1,4,7,8,9,10
ПК 3.1.1,
3.1.5,
3.1.9,
3.1.12
ОПД 11
Использование интерактивных технологий
Понятие "Интерактивные технологии". Информационная грамотность и культура. Организация интерактивного обучения. Электронные ресурсы для работы учителя. Дистанционное обучение. Обучение в on-line и off-line режимах. "Электронное портфолио". Мультимедийные технологии. Интерактивные специальные средства и устройства
Знания:
- основы информационной технологии;
- о мультимедиа-технологии;
- о дистанционном обучении, режиме on-line;
- об "Электронном портфолио"
Умения:
- работать с компьютером;
- орабатывать текстовую и графическую, аудио- и видео- информацию с использованием компьютера;
- использовать возможности цифровых аудио- и видео технологий;
- пользоваться интерактивной доской, инрерактивным планшетом, графическим планшетом, электронным карандашом;
- работать с Интернет

3.1.11,
3.1.12
ЖКП 10
Дене тәрбиесі мен спорттың менеджмент негіздері
Дене тәрбиесі менеджментінің негіздері пәні және ұғымы. Дене шынықтыру қимылының басқару жүйесіндегі негізгі ұғымдар және қызметтер.
Дене шынықтыру қимылының басқару жүйесінің қалыптасуы және дамуы. Басқарудың мемлекеттік және қоғамдық құрылымдары. Менеджменттің қағидалары, қызметтері, әдістері. Дене тәрбиесі және спорт саласындағы менеджменттің және кәсіпкерліктің құқықтық, ұйымдастырушылық, материалдық-техникалық және қаржылық негіздері. Әуесқой және кәсіби спорт, спортшының, бапкердің, дене тәрбиесі және спорт ұйымдастырушысының (жетекшісінің) әлеуметтік-құқықтық мәртебесі.
Білімдер:
- дене шынықтыру және спорт ұйымдарын басқарудың мақсаттары және міндеттері;
- менеджменттің мазмұны, түрлері және қызметтері;
- басқару шешімдерін қабылдау теориясының негіздері
Іскерліктер:
- іскерлік қарым-қатынас саласында әдеп білімдерін қолдану;
- қауіп-қатер және жанжалдарды басқару;
- басқару саласында ақпараттық технологияларды қолдану
БҚ 1,4,7,8,9,10
КҚ 3.1.1,
3.1.5,
3.1.9,
3.1.12
ЖКП 11
Интерактивті технологияларды қолдану
"Интерактивті технологиялар" ұғымы. Ақпараттық сауаттылық және мәдениет. Интерактивті оқытуды ұйымдастыру. Мұғалім жұмысына арналған электрондық қорлар. Қашықтықтан оқыту. On-line және off-line тәртіптерінде оқыту. "Электрондық портфолио". Мультимедиялық технологиялар. Интерактивті арнайы құралдар және жабдықтар.
Білімдер:
- ақпараттық технологиялар негіздері;
- мультимедиа- технология туралы;
- қашықтықтан, оn-line тәртібінде оқыту туралы;
- "электрондық портфолио" туралы
Іскерліктер:
- компьютермен жұмыс істеу;
- компьютерді қолданып, мәтіндік және сызбалық, аудио-бейне ақпараттарды өңдеу;
- сандық аудио және бейне технологияларды қолдану мүмкіндіктері;
- интерактивті тақта, интерактивті планшет, сызбалық планшет, электрондық қарындашты қолдану;
- ғаламтормен жұмыс істеу

БК 1,3,4,7,9
ПК 3.1.1,
3.1.2,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.12
ОПД 12
Методика воспитательной работы
Основные направления воспитательной работы. Методы, формы воспитания. Деятельность классного руководителя. Планирование воспитательной, внеклассной работы. Планирование и проведение классных часов. Модель формирования личности
Знания:
- цели, задачи, направлений воспитательной работы;
- методов, приемов, средств и форм воспитания;
- особенностей планирования воспитательной работы;
- функций и обязанностей классного руководителя;
- народной педагогики в воспитании учащихся;
- методику проведения воспитательной работы
Умения:
- планировать и проводить воспитательную работу;
- применять разнообразные методы, приемы, средства воспитания;
- организовать различные виды классной, внеклассной, внешкольной воспитательной работы;
- осуществлять работу классного руководителя;
- проводить работу с родителями
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9
ПК 3.1.1, 3.1.2,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.8,
3.1.10-3.1.12
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория и методика физического воспитания
История теории и методики физического воспитания. Система физического воспитания в Казахстане. Организация процесса обучения двигательным умениям и навыкам. Управление процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта. Развитие эмоциональной сферы личности на занятиях физическими упражнениями. Средства и методы физического воспитания. Основы развития физических качеств. Формы занятий в физическом воспитании. Планирование и контроль в физическом воспитани. Особенности физического воспитания детей разного возраста. Спортивная тренировка. Представление о системе подготовки спортсменов. Педагогический и врачевный контроль. Внеклассная и внешкольная работа. Прикладная физическая подготовка
Знания:
- основных понятий о средствах, принципах, методах и формах физического воспитания;
- основ развития физических качеств;
- системы подготовки спортсменов;
- особенностей физического воспитания детей разного возраста
Умения:
- планировать и проводить основные формы учебной физкультурно-оздоровительной, спортивно-массовой работы с разным контингентом обучающихся;
Осуществлять педагогический и врачебный контроль в процессе проведения занятий физической культурой и спортом;
- составить план-график, конспект урока, календарно-тематические планы.
- проводить оздоровительные занятия с различными категориями населения
Навыки:
- составление планов, осуществление конроля и организации физкультурно-оздоровительной, спортивно-массовой работы с разным контингентом обучающихся
БК 2,7,10,11

БҚ 1,3,4,7,9
КҚ 3.1.1,
3.1.2,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.12
ЖКП 12
Тәрбие жұмысының әдістемесі
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары. Тәрбиелеудің түрлері, әдістері. Сынып жетекшісінің қызметі. Тәрбие, сыныптан тыс жұмысын жоспарлау. Сынып сағаттарын жоспарлау және өткізу. Тұлғаны қалыптастыру үлгісі.
Білімдер:
- тәрбие жұмысы бағыттарының мақсаттары, міндеттері;
- тәрбие әдістері, тәсілдері, құралдары және түрлері;
- тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшеліктері;
- сынып жетекшісінің қызметі және міндеттері;
- оқушыларды тәрбиелеудегі халықтық педагогика;
- тәрбие жұмысын жүргізу әдістемесі
Іскерліктер:
- тәрбие жұмысын жоспарлау және жүргізу;
- тәрбиенің әр түрлі әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдану;
- сыныптық, сыныптан тыс, мектептен тыс тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
- сынып жетекші жұмысын жүзеге асыру;
- ата-аналармен жұмыс жүргізу
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2,
3.1.4,
3.1.5,
3.1.6,
3.1.8,
3.1.10-3.1.12
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Дене тәрбиесінің теориясы және әдістемесі
Дене тәрбиесінің теориясы және әдістемесінің тарихы. Қазақстандағы дене тәрбиесінің жүйесі.
Қозғалыс іскерліктері және дағдыларын оқыту үдерісін ұйымдастыру. Дене тәрбиесі және спорт саласындағы білімдерді игеру үдерісін басқару. Дене жаттығулары сабақтарында тұлғаның эмоциялық аясында дамуы. Дене тәрбиесінің құралдары және әдістері. Дене шынықтыру қасиеттерінің даму негіздері. Дене тәрбиесіндегі сабақ түрлері. Дене тәрбиесін жоспарлау және бақылау. Әр түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесінің ерекшеліктері. Спорттық жаттықтыру. Спортшыларды дайындаудағы жүйе туралы түсінік. Педагогикалық және дәрігерлік бақылау. Сыныптан тыс және мектептен тыс жұмыс. Қолданбалы дене әзірлігі.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің құралдары, қағидалары, әдістері және түрлері туралы негізгі түсініктер;
- дене шынықтыру қасиеттерінің даму негіздері;
- спортшыларды даярлау жүйесі;
- әр түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесінің ерекшеліктері
Іскерліктер:
- білім алушылардың әр түрлі контингентімен оқу дене шынықтыру- сауықтыру, спорттық-бұқаралық жұмыстарының негізгі түрлерін жоспарлау және өткізу;
- дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу үдерісінде педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүзеге асыру;
- жоспар-кесте, сабақ жоспарын, күнтізбелік-тақырыптық жоспарлар құру;
- халықтың әр түрлі санатымен сауықтыру сабақтарын өткізу
Дағдылар:
- жоспарлар құру, бақылауды жүзеге асыру және білім алушылардың әр түрлі контингентімен дене шынықтыру-сауықтыру, спорттық-бұқаралық жұмыстарды ұйымдастыру
БҚ 2,7,10,11

ПК 3.1.2 – 3.1.9
СД 02
Основы специальной (коррекционной) педагогики
Предмет и задачи коррекционной педагогики. Проблемы воспитания и образования детей с отклонениями в развитии. Основы сурдопедагогики, тифлопедагогики, олигофренопедагогики, логопедии. Особенности воспитания в процессе учебно-тренировочных занятий. Система образования лиц с недостатками в физическом и психическом развитии. Педагогическое общение и личность преподавателя. Особенности организации воспитательной работы: принцип индивидуального подхода; педагогический такт; стили общения и взаимодействия. Коллектив и дети с отклонениями в здоровье. Межличностные отношения в группе. Психологическое здоровье семьи. Психолого-педагогическое просвещение. Методы и методики психологической диагностики и коррекции
Знания:
- содержания коррекционной педагогики;
- особенностей воспитания детей с отклонениями в развитии в процессе учебно-тренировочных занятий;
- системы образования лиц с недостатками в физическом и психическом развитии;
- системы физического воспитания;
- основы сурдопедагогики, тифлопедагогики, олигофренопедагогики, логопедии;
- методы и методики психологической диагностики и коррекции
Умения:
- выявлять причины отклонений детей;
- учитывать возрастные и индивидуальные особенности личности ребенка;
- планировать и осуществлять работу с детьми с отклонениями в развитии;
- использовать педагогические принципы общения с детьми с отклонениями в развитии в практике работы
Навыки:
- управления учебно-воспитательным процессом
БК 2, 9,10
ПК 3.1.2, 3.1.4,
3.1.9
СД 03
Основы специальной (коррекционной) психологии и психопатологии:
Предмет и задачи коррекционной психологий. Основы сурдо-, тифло-, олигофрено- психологии, психологии лиц с двигательными нарушениями, психология лиц с выраженными речевыми расстройствами. Специфические проблемы развития: умственная отсталость, задержки психического развития, слабоумие (деменция). Предмет и задачи психиатрии. Симптомы и синдромы психических расстройств. Нарушения: восприятия, мышление, эмоций, памяти, внимания, интеллекта, сознания; классификация психических болезней и их краткая характеристика. Понятие о психотерапии и психоконсультировании. Психология болезни и инвалидности. Механизмы психологической защиты. Психологическая травма и диссоциация в истории и переживания болезни. Проблемы суицидального поведения. Навыки работы с проблемной личностью
Знания:
- специфических проблем развития детей;
- основ специальной психологии;
- предмет и задачи психиатрии;
- психотерапии и психоконсультирования;
- психологию болезни и инвалидности
Умения:
- определять социальные и психологические факторы, влияющие на развитие ребенка;
- определять симптомы и синдромы психических расстройств;
-использовать механизмы психологической защиты
Навыки:
-работа с проблемной личностью

КҚ 3.1.2 – 3.1.9
АП 02
Арнайы (түзету) педагогика негіздері
Түзету педагогика пәні және міндеттері. Дамуында ауытқушылығы бар балаларды тәрбиелеудегі және оқытудағы мәселелер. Сурдопедагогика, тифлопедагогика, олигофренопедагогика, логопедия негіздері. Оқу-жаттықтыру сабақтары үдерісінде тәрбиелеудің ерекшеліктері. Дене бітімінің және психикалық дамуында кемшіліктері бар адамдармен білім беру жүйесі. Педагогикалық қарым-қатынас және оқытушы тұлғасы. Тәрбие жұмысын ұйымдастырудың ерекшеліктері: жеке тәсіл үдерісі; педагогикалық әдеп; қарым-қатынас және өзара әрекет нақышы. Ұжым және денсаулығында ауытқулары бар балалар. Топтағы тұлғараалық қарым-қатынастар. Отбасының психологиялық саулығы. Психологиялық-педагогикалық ағарту ісі. Психологиялық диагностика және түзету әдістері мен әдістемелері.
Білімдер:
- түзету педагогикасының мазмұны;
- оқу-жаттықтыру сабақтары үдерісінде дамуында ауытқушылығы бар балаларды тәрбиелеудің ерекшеліктері;
- дене бітімінің және психикалық дамуында кемшіліктері бар адамдармен білім беру жүйесі;
- дене тәрбиесінің жүйелері;
- сурдопедагогика, тифлопедагогика, олигофренопедагогика, логопедия негіздері;
- психологиялық диагностика және түзету әдістері мен әдістемелері
Іскерліктер:
- балалардың ауытқу себептерін анықтау;
- бала тұлғасының жас және жеке дара ерекшеліктерін ескеру;
- дамуында ауытқулары бар балалармен жұмысты жоспарлау және жүзеге асыру;
- жұмыс тәжірибесінде дамуында ауытқулары бар балалармен қарым-қатынастың педагогикалық үдерістерін қолдану
Дағдылар:
- оқу-тәрбие үдерісін басқару
БҚ 2, 9,10
КҚ 3.1.2, 3.1.4,
3.1.9
АП 03
Арнайы (түзету) психология және психопатология негіздері
Түзету психологиясы пәні және міндеттері. Сурдо-, тифло-, олигофрено- психология, қимыл-қозғалыстарында бұзушылығы бар адамдар психологиясы, сөйлеудің бұзылуының ашық көрінісі бар адамдардың психологиясы негіздері. Дамудың спецификалық мәселелері: ақыл-ойдың кемістігі, психикалық даму бөгелісі, кем ақылдылық (деменция). Психиатрия пәні және міндеттері. Психикалық бұзылулардың белгілері мен синдромдары. Бұзылымдар: қабылдау, ойлау, көңіл-күй, ес, зейін, ақыл-ой, сана-сезім; психикалық аурулардың топтастырылуы және олардың қысқаша сипаттамасы. Психотерапия және психокеңес түсінігі. Аурудың және мүгедектіктің психологиясы. Психологиялық қорғанудың механизмдері. Психологиялық жарақат және ауру тарихындағы және ауру ағымындағы диссоциация. Өзіне-өзі қол жұмсау әрекетінің мәселелері. Мәселелі тұлғамен жұмыс істеу дағдылары.
Білімдер:
- балалардың дамуының спецификалық мәселелері;
- арнайы психология негіздері;
- психиатрия пәні және міндеттері;
- психотерапия және психокеңес;
- аурудың және мүгедектіктің психологиясы
Іскерліктер:
- баланың дамуына әсер ететін әлеуметтік және психологиялық ықпалдарды анықтау;
- психикалық бұзылулардың белгілері мен синдромдарын анықтау;
- психологиялық қорғанудың механизмдерін қолдану
Дағдылар:
- мәселелі тұлғамен жұмыс істеу

БК 2, 9,10
ПК 3.1.2,
3.1.3,
3.1.4,
3.1.9
СД 04
Теория и методика коррекционной физической культуры
Понятие коррекционной физической культуры. Предмет и задачи коррекционной физической культуры и ее основных видов: коррекционного физического воспитания, коррекционного спорта, коррекционной двигательной рекреации и коррекционной физической реабилитации. Обучение двигательным действиям и развитие физических качеств в коррекционной физической культуре. Формы организации занятий, дозировка нагрузки, планирование и периодизация в спортивной и функциональной тренировке. Вопросы организации и управления физкультурным движением инвалидов
Знания:
- содержания коррекционной физической культуры;
- основные виды коррекционной физической культуры;
- форм организации занятий;
-теорию организации и управления физкультурным движением инвалидов
Умения:
- обучать двигательным действиям и развивать физические качества детей в коррекционной физической культуре;
- развивать физическую активность инвалидов
Навыки:
- составления планов, осуществление конроля и организации физкультурно-оздоровительной, спортивно-массовой работы с лицами, имеющими отклонения в здоровье
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
СД 05
Методика проведения традиционных видов спортивных игр в системе коррекционной физической культуры
История развития спортивных игр в мире. Развитие спортивных игр в Казахстане. Виды спортивных игр. Основы техники и тактики спортивных игр. Методы и средства воспитания физических качеств посредством спортивных игр. Методика проведения спортивных игр в системе коррекционной физической культуры. Особенности игровой деятельности.
Методика проведения спортивных соревнований в системе коррекционной физической культуры. Методика занятий с лицами с поражениями опорно-двигательного аппарата, слуха, зрения, с нарушениями интеллекта, соматическими заболеваниями и комбинированными поражениями. Методика занятий с инвалидами различного возраста и пола. Осуществление планирования и контроля за физическим развитием обучающихся, повышением уровня спортивной подготовленности в рамках организации спортивных игр. Техника и методика обучения проведению спортивных игр
Знания:
- истории развития спортивных игр;
- виды спортивных игр;
- основ техники и тактики спортивных игр;
- технику и методику обучения проведению спортивных игр;
- методов и средств воспитания физических качеств посредством спортивных игр;
- методика проведения спортивных соревнований в системе коррекционной физической культуры
Умения:
- проводить спортивные игры в системе коррекционной физической культуры;
- осуществлять планирование и контроль за физическим развитием обучающихся
Навыки:
- приобретения необходимых навыков и компетенции по организации спортивных игр с лицами, имеющими отклонения в здоровье
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
СД 06
Методика проведения подвижных игр в системе коррекционной физической культуры
Возникновение и развитие подвижных игр. Классификация подвижных игр. Подвижные игры в учебной и внеклассной работе. Специфика организации и проведения подвижных игр с лицами, имеющими отклонения в здоровье. Методика проведения подвижных игр в рамках коррекционной физической культуры. Методика занятий с лицами с поражениями опорно-двигательного аппарата, слуха, зрения, с нарушениями интеллекта, соматическими заболеваниями и комбинированными поражениями. Методика занятий с инвалидами различного возраста и пола
Знания:
- формы организации и методики проведения подвижных игр в рамках коррекционной физической культуры;
- классификацию подвижных игр
Умения:
- использовать теоретические знания в практике работы;
- методически правильно организовывать подвижные игры в учебной и внеклассной работе
Навыки:
- приобретения необходимых навыков и компетенции по организации подвижных игр с лицами, имеющими отклонения в здоровье
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
СД 07
Введение в тератологию
Понятие и предмет тератологии. Классификация врожденных пороков развития, их характеристика. Хромосомные болезни и генные синдромы, пороки развития эмбриона и плода, врожденные пороки и аномалии развития сенсорных систем, опорно-двигательного аппарата, мышц и мышечных сухожилий, ЦНС, многочисленные врожденные пороки развития
Знания:
- понятия и предмета тератологии;
- классификацию врожденных пороков развития;
- признаки врожденных пороков развития
Умения:
- применять полученные знания в практике работы
Навыки:
- работа с личностями аномальным развитием
БК 3

БҚ 2, 9,10
КҚ 3.1.2,
3.1.3,
3.1.4,
3.1.9
АП 04
Түзету дене тәрбиесінің теориясы және әдістемесі
Түзету дене тәрбиесі ұғымы. Түзету дене тәрбиесі пәні және міндеттері, оның негізгі түрлері: түзету дене тәрбиесі, түзету спорты, түзету қимыл рекреациясы және түзету дене шынықтыру оңалту. Қимыл амалдарын оқыту және түзету дене тәрбиесінде дене қасиеттерінің дамуы. Сабақты ұйымдастыру түрлері, жүктемені мөлшерлеу, спорттық және қызметтік жаттықтырулардағы жоспарлау және мерзімділік. Мүгедектердің дене шынықтыру қимылдарын ұйымдастыру және басқару сұрақтары.
Білімдер:
- түзету дене тәрбиесінің мазмұны;
- түзету дене тәрбиесінің негізгі түрлері;
- сабақтарды ұйымдастыру түрлері;
- мүгедектердің дене шынықтыру қимылдарын ұйымдастыру және басқару теориясы
Іскерліктер:
- түзету дене тәрбиесінде қимыл амалдарына үйрету және балалардың дене шынықтыру қасиеттерін дамыту;
- мүгедектердің дене белсенділігін дамыту
Дағдылар:
- жоспарлар құру, бақылауды жүзеге асыру және денсаулығында ауытқулары бар адамдармен дене шынықтыру-сауықтыру, спорттық-бұқаралық жұмыстарды ұйымдастыру
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 05
Түзету дене тәрбиесі жүйесінде спорттық ойындардың дәстүрлі түрлерін өткізу әдістемесі
Әлемдегі спорттық ойындардың даму тарихы. Қазақстандағы спорттық ойындардың дамуы. Спорттық ойындар түрлері. Спорттық ойындардың техникасы және тактикасы. Спорттық ойындар арқылы дене шынықтыру қасиеттерін тәрбиелеудің әдістері және құралдары. Түзету дене тәрбиесі жүйесінде спорттық ойындарды өткізу әдістемесі. Ойын қызметінің ерекшеліктері. Түзету дене тәрбиесі жүйесінде спорттық жарыстарды өткізу әдістемесі. Тірек-қозғалу аппаратына зақым келген, есту, көру мүшелеріне, ақыл-ой бұзушылығы бар, соматикалық аурулары мен аралас зақымдары бар адамдармен сабақ өткізу әдістемесі. Түрлі жас ерекшеліктеріне және жыныстарына байланысты мүгедектермен сабақ өткізу әдістемесі. Білім алушылардың дене шынықтыруының дамуына, спорттық ойындарды ұйымдастыру аясында спорттық даярлық деңгейін көтеруін жоспарлау және бақылау. Спорттық ойындарды өткізу техникасы және оқыту әдістемесі.
Білімдер:
- спорттық ойындардың даму тарихы;
- спорттық ойындар түрлері;
- спорттық ойындардың техника және тактика негіздері;
- спорттық ойындарды өткізу техникасы және оқыту әдістемесі;
- спорттық ойындар арқылы дене шынықтыру қасиеттерін тәрбиелеу әдістері және құралдары;
- түзету дене тәрбиесі жүйесінде спорттық жарыстарды өткізу әдістемесі
Іскерліктер:
- түзету дене тәрбиесі жүйесінде спорттық ойындарды өткізу;
- білім алушылардың дене шынықтыруының дамуын жоспарлау және бақылауды жүзеге асыру
Дағдылар:
- денсаулығында ауытқулары бар адмдармен спорттық ойындарды ұйымдастыру бойынша қажетті дағдылар және құзыреттерді игеру
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 06
Түзету дене тәрбиесі жүйесінде қозғалу ойындарын өткізу әдістемесі
Қозғалу ойындардың пайда болуы және дамуы. Қозғалу ойындарын топтастыру. Оқу және сыныптан тыс жұмысындағы қозғалу ойындары. Денсаулығында ауытқулары бар адамдармен қозғалу ойындарын ұйымдастыру және жүргізу спецификасы. Түзету дене тәрбиесі аясында қозғалу ойындарын өткізу әдістемесі. Тірек-қозғалу аппаратына зақым келген, есту, көру мүшелеріне, ақыл-ой бұзушылығы бар, соматикалық аурулары мен аралас зақымдары бар адамдармен сабақтар өткізу әдістемесі. Түрлі жас ерекшеліктеріне және жыныстарына байланысты мүгедектермен сабақтар өткізу әдістемесі.
Білімдер:
- түзету дене тәрбиесі аясында қозғалу ойындарын өткізу әдістемесі және ұйымдастыру түрлері;
- қозғалу ойындарының топтастырылуын
Іскерліктер:
- жұмыс тәжірибесінде теориялық білімдерді қолдану;
- сыныпта және сыныптан тыс жұмыста қозғалу ойындарын әдістемелік тұрғыда дұрыс ұйымдастыру
Дағдылар:
- денсаулықтарында ауытқулары бар адамдармен қозғалу ойындарын ұйымдастыру бойынша қажетті дағдылар мен құзыреттерді игеру
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 07
Тератологияға кіріспе
Тератология ұғымы және пәні. Туа біткен жарымжандықтың дамуының топтастырылуы, олардың сипаттамасы. Хромосомдық аурулар және гендік синдромдар, эмбрион және тұқымның даму кемістігі, сенсорлық жүйелердің даму аномалиясы және туа біткен кемістіктер, тірек-қимыл аппаратының, бұлшық еттер және бұлшық ет сіңірлерінің, орталық жүйке жүйелерінің, дамудың көптеген туа біткен кемістіктері.
Білімдер:
- тератология ұғымы және пәні;
- туа біткен жарымжандықтың дамуының топтастырылуы;
- дамудың туа біткен кемістіктерінің белгілері
Іскерліктер:
- жұмыс тәжірибесінде алған білімдерді қолдану
Дағдылар:
- аномальді (жалпы заңдылықтан ауытқыған) дамуы бар тұлғалармен жұмыс
БҚ 3

ПК 3.1.1, 3.1.3
СД 08
Методическое и материально-техническое обеспечение коррекционной  физической культуры и охрана труда
Методическое обеспечение уроков и внеурочных занятий по физической культуре в образовательных учреждениях разного типа.
Методическая документация педагога коррекционной физической культуры.
Критерии педагогической технологии: однозначное и строгое определение целей обучения; соответствие отбору и структуре содержания; оптимальная организация учебного процесса; эффективные методы, приемы и средства обучения; учет уровня квалификации учителя; объективные методы оценки результатов обучения.
Организационно-методические основы педагогической технологии коррекционного физического воспитания: организация и реализация, управление и прогнозирование.
Мониторинг состояния здоровья детей.
Общие положения теории и практики спортивных сооружений. Спортивные сооружения, их классификация и характеристика. Спортивные сооружения для коррекционной физической культуры. Конструктивные особенности протезно-ортопедической техники, применяемой для восстановления движений, физической культуры и спорта. Спортивные тренажеры и тренажерные устройства, их виды и направленность действия. Особенности использования в коррекционной физической культуре. Инвентарь, оборудование, экипировка
Знания:
- содержания методической документации педагога коррекционной физической культуры;
- критериев и организационно-методических основ педагогической технологии коррекционного физического воспитания.
-общих положений теории и практики спортивных сооружений;
- классификации спортивных сооружений и их характеристики;
- особенности спортивных сооружений и специальной техники для коррекционной физической культуры
Умения:
- разработать и использовать в профессиональной деятельности методическую документацию педагога коррекционной физической культуры;
- использовать в профессиональной деятельности педагогической технологии коррекционного физического воспитания.
- использовать спортивные тренажеры и тренажерные устройства;
- использовать спортивные сооружения, тренажеры в коррекционной физической культуре
Навыки:
- управления учебно-воспитательным процессом в системе коррекционной физической культуры.
- работы на снарядах, тренажерах и других устройствах;
- соблюдение техники безопасности
БК 9, 12
ПК 3.1.2, 3.1.8, 3.1.9
СД 09
Физическая реабилитация, ЛФК и основы массажа
Понятие о реабилитации. Виды реабилитации: медицинские, профессиональные, социально-бытовые. Физическая реабилитация и ее особенности. Этапы и периоды реабилитации при повреждениях опорно-двигательного аппарата. Физическая реабилитация при заболеваниях сердечнососудистой системы, органов дыхания, пищеварения и обменных процессов, при гинекологических заболеваниях. Физическая реабилитация при заболеваниях и поражениях нервной системы, нарушениях мозгового кровообращения, спинного мозга, остеохондроза и невритах периферических нервов. Физическая реабилитация при ортопедических заболеваниях: нарушениях осанки, сколиозах и плоскостопии. Физическая реабилитация при операциях на органах грудной клетки и брюшной полости. Особенности методики физической реабилитации детей при рожденной и приобретенной патологии. Средств а и методы восстановления организма человека с учетом его половых и возрастных особенностей.
Значение лечебной физической культуры (ЛФК) в лечении травм и заболеваний. Лечебное влияние физических упражнений и дозированной физической нагрузки. Средства, формы и методы занятий ЛФК для лиц с поражениями опорно-двигательного аппарата, слуха, зрения, с нарушениями интеллекта, соматическими заболеваниями и комбинированными поражениями. ЛФК для инвалидов различного возраста и пола.
Медицинские средства восстановления и повышения работоспособности.
История развития массажа и его физиологические основы. Основные виды и приемы массажа и само массажа, их характеристика
Знания:
- социальное значение реабилитации;
- видов реабилитации;
- особенностей физической реабилитации;
- этапы и периоды реабилитации при различных повреждениях;
- средства и методы восстановления организма человека.
- значения лечебной физической культуры в лечении травм и заболеваний;
- средств, форм и методов занятий ЛФК;
- медицинских средств восстановления и повышения работоспособности;
- историю развития массажа и его физиологических основ
Умения:
- использовать средства и методы восстановления организма человека с учетом его половых и возрастных особенностей.
- использовать средства, формы и методы занятий ЛФК;
- использовать приемы массажа и само массажа
Навыки:
- сохранения и укрепления здоровья учащихся;
- закаливания организма, развитие двигательных навыков и умений, повышение двигательных активности.
- организации занятий ЛФК, учитывая особенности коррекции нарушений в физическом развитии и состоянии здоровья инвалидов различного возраста и пола;
- делать все виды массажа и самомассажа
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.9
СД 10
Нетрадиционные виды игр в системе коррекционной физической культуры
Основные нетрадиционные виды игр в системе коррекционной физической культуры. Бочча – техника подготовки и проведения. Голбол. Керлинг на колясках. Следж-хоккей и др.
Методика занятий с лицами с поражениями опорно-двигательного аппарата, слуха, зрения, с нарушениями интеллекта, соматическими заболеваниями и комбинированными поражениями. Методика занятий с инвалидами различного возраста и пола. Последовательность обучения технике и тактике. Выявление ошибок при освоении техники и их предупреждение. Средства и методы тренировки. Особенности тренировочного процесса на разных этапах подготовки. Методы контроля
Знания:
- нетрадиционных видов игр в системе коррекционной физической культуры;
- методики занятий с лицами с различными нарушениями;
- средств и методов тренировки;
- особенностей тренировочного процесса на разных этапах подготовки
Умения:
- организовать и провести занятия с инвалидами различного возраста и пола;
- выявлять ошибки при освоении техники и их предупреждать;
- профессионально использовать методы контроля
Навыки:
-организации тренировок
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
СД 11
Легкая атлетика с методикой преподавания
История развития легкой атлетики в мире и в Казахстане. Виды легкой атлетики, техника и характеристика. Особенности методики обучения легкой атлетике для реализации в условиях коррекционной физической культуры. Специфика проведения учебных занятий и соревнований для лиц с отклонениями в здоровье. Методика занятий с лицами с поражениями опорно-двигательного аппарата, слуха, зрения, с нарушениями интеллекта, соматическими заболеваниями и комбинированными поражениями. Методика занятий с инвалидами различного возраста и пола. Основные направления работы по повышению уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике
Знания:
- истории развития легкой атлетики;
- виды легкой атлетики;
- основ техники и тактики легкой атлетики;
- технику и методику обучения легкой атлетике;
- методов и средств воспитания физических качеств посредством легкой атлетики
Умения:
- использовать легкую атлетику в системе коррекционной физической культуры;
- осуществлять планирование и контроль за физическим развитием обучающихся
Навыки:
- составлять планы и организовывать конроль за образовательным прцессом и физическим развитием обучающихся
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
СД 12
Плавание с методикой преподавания
История плавания, этапы развития.
Обучение методике проведения занятий с лицами с поражениями опорно-двигательного аппарата, слуха, зрения, с нарушениями интеллекта, соматическими заболеваниями и комбинированными поражениями. Методика занятий с инвалидами различного возраста и пола. Правила организации и проведения спортивных соревнований. Контроль за организацией образовательного процесса
Знания:
- истории развития плавания;
- виды стилей плавания;
- основ техники плавания;
- технику и методику обучения технике плавания;
- методов и средств воспитания физических качеств посредством плавания
Умения:
- организовывать плавание в системе коррекционной физической культуры;
- осуществлять планирование и контроль за физическим развитием обучающихся
Навыки:
- приобретения навыка в прикладном плавании;
- соблюдения техники спортивных и прикладных способов плавания;
- проведение инструктажа по технике безопасности во время купания, плавания с инвалидами различного возраста
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
СД 13
Лыжный спорт с методикой преподавания
История развития лыжного спорта в мире и Казахстане. Лыжный инвентарь. Обучение методике проведения занятий с лицами с поражениями опорно-двигательного аппарата, слуха, зрения, с нарушениями интеллекта, соматическими заболеваниями и комбинированными поражениями. Методика занятий с инвалидами различного возраста и пола.
Правила организации и проведения спортивных соревнований. Контроль за организацией образовательного процесса
Знания:
- истории развития лыжного спорта;
- виды лыжного инвентаря;
- основ техники передвижения на лыжах;
- технику и методику обучения передвижению на лыжах;
- методов и средств воспитания физических качеств посредством использования лыж
Умения:
- использовать лыжи в системе коррекционной физической культуры;
- осуществлять планирование и контроль за физическим развитием обучающихся
Навыки:
- приобретения навыков самостоятельного проведения урока, секционных занятий, соревнования с инвалидами различного возраста и пола;
-подготовки места соревнаваний по лыжным гонкам
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
СД 14
Гимнастика с методикой преподавания
История и этапы развития гимнастики; гимнастическая терминология; содержание, формы организации и методика проведения занятий по гимнастике; планирование учебной работы по гимнастике; основы обучения и тренировки; изучение техники и методики преподавания гимнастических упражнений;
особенности методики проведения занятий по гимнастике в условиях коррекционной физической культуры; специфика проведения учебных занятий и соревнований для лиц с отклонениями в здоровье; методика занятий с инвалидами различного возраста и пола; основные направления работы по повышению уровня спортивной подготовленности по гимнастике
Знания:
-теория и методика преподавания гимнастики;
- техники выполнения гимнастических упражнений;
- организовать и провести занятия с инвалидами различного возраста и пола;
- методов и средств воспитания физических качеств посредством гимнастики
Умения:
- проводить занятия по гимнастике в системе коррекционной физической культуры;
- осуществлять планирование и контроль за физическим развитием обучающихся
Навыки:
- организации контроля за физическим развитием обучающихся
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
СД 15
Конькобежный спорт с методикой преподавания
История, этапы развития конькобежного спорта в Казахстане; техника бега на коньках; обучение; тренировка; тактика бега на коньках; инвентарь конькобежца, каток и беговая дорожка; организация и планирование занятий; обучение методике проведения занятий с лицами с поражениями опорно-двигательного аппарата, слуха, зрения, с нарушениями интеллекта, соматическими заболеваниями и комбинированными поражениями. Методика занятий с инвалидами различного возраста и пола
Знания:
- истории, этапов развития конькобежного спорта в Казахстане;
- виды инвентаря конькобежца;
- основ техники бега на коньках;
- методики преподавания конькобежного спорта
Умения:
- выполнять упражнения без коньков и на коньках в системе коррекционной физической культуры;
- осуществлять планирование и контроль за физическим развитием обучающихся
Навыки:
-приобретения навыков самостоятельного проведения урока, секционных занятий, соревнования с инвалидами различного возраста и пола
БК 1,2,3,5,6,9,10
ПК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика

КҚ 3.1.1, 3.1.3
АП 08
Түзету дене шынықтыруды әдістемелік және материалдық-техникалық қамтамасыз ету және еңбек қорғау
Түрлі типті білім беру ұйымдарында дене шынықтыру бойынша сабақтар және сыныптан тыс сабақтарды әдістемелік қамтамасыз ету. Түзету дене тәрбиесі оқытушысының әдістемелік құжаттамасы. Педагогикалық технология өлшемдері: оқыту мақсаттарының бір мәнді және қатаң анықтамасы; мазмұнының құрылысы және іріктеуіне сәйкес болуы; оқу үдерісінің үйлесімді ұйымдастырылуы;
Оқытудың тиімді құралдары, әдістері, амалдары; мұғалім біліктілігінің деңгейін есепке алу; оқыту нәтижелерін бағалаудың шынайы әдістері.
Түзету дене тәрбиесі педагогикалық технологиясының ұйымдастырушылық-әдістемелік негіздері: ұйымдастыру және іске асыру, басқару және болжау. Балалардың денсаулық жағдайының мониторингі. Спорттық ғимараттардың теория және практикасының жалпы ережелері. Спорттық ғимараттар, олардың топтастырылуы және сипаттамасы. Түзету дене тәрбиесіне арналған спорттық ғимараттар. Дене тәрбиесі және спорт, қозғалыстарды қалпына келтіруге арнайы пайдаланатын протездік-ортопедиялық техниканың конструктивтік ерекшеліктері. Спорттық тренажерлар және тренажерлық жабдықтар, олардың түрлері және әрекет бағыты. Түзету дене тәрбиесінде қолдану ерекшеліктері. Құрал-саймандар, жабдықтар, киім-кешектер.
Білімдер:
- түзету дене тәрбиесі оқытушысының әдістемелік құжаттамасының мазмұны;
- түзету дене тәрбиесі педагогикалық технологияның ұйымдастырушылық-әдістемелік негіздері мен өлшемдері;
- спорттық ғимараттардың теория және практикасының жалпы ережелері;
- спорттық ғимараттардың топтастырылуы және олардың сипаттамасы;
- түзету дене тәрбиесіне арналған спорттық ғимараттар мен арнайы техниканың ерекшеліктері
Іскерліктер:
- түзету дене тәрбиесі оқытушысының әдістемелік құжаттамасын әзірлеу және кәсіптік қызметте қолдану;
- кәсіптік қызметте түзету дене тәрбиесі оқытушысының педагогикалық технологияны қолдануы;
- спорттық тренажерлар және тренажерлық жабдықтарды қолдану;
- түзету дене тәрбиесінде спорттық ғимараттарды, тренажерларды қолдану
Дағдылар:
-түзету дене тәрбиесі жүйесінде оқу-тәрбие үдерісін басқару;
- снарядтарда, тренажерларда және басқа да жабдықтарда жұмыстар;
- техника қауіпсіздігін сақтау
БҚ 9, 12
КҚ 3.1.2, 3.1.8, 3.1.9
АП 09
Дене шынықтырумен оңалту, ЕДТ және уқалау негіздері
Оңалу ұғымы. Оңалу түрлері: медициналық, кәсіптік, әлеуметтік-тұрмыстық. Дененің оңалуы және оның ерекшеліктері. Тірек-қозғалу аппараты зақымдану кезіндегі оңалу кезеңдері және мерзімдері. Жүрек-тамыр жүйесі, тыныс алу мүшелері, ас қорыту, зат алмасу үдерістері, жыныстық ауру түрлері кезіндегі дененің оңалуы. Жүйке жүйелерінің, ми қан айналымының бұзылуында, жұлын, остеохондроз және перифериялық жүйке невриттерінің зақымдануы және аурулары кезіндегі дененің оңалуы. Ортопедия аурулары кезіндегі дененің оңалуы: келбет бұзылуында, сколиоз және жалпақ табан. Көкірек қуысы ағзасына және құрсақ қуысына ота жасаған кезде дененің оңалуы.
Туа біткен және өсе келе аурулық үдеріс салдарынан ағзаның физиологиялық қалыптан тыс ауытқуы кезіндегі балалардың дене оңалуының әдістеме ерекшеліктері.
Адам ағзасын оның жас және жыныстық ерекшеліктерін ескере отырып қайта қалпына келтірудің құралдары және әдістері. Емдік дене шынықтырудың сынықтар және науқастануды емдеудегі мән-мағынасы. Дене шынықтырудың мөлшерлік жүктемелерінің және дене шынықтыру жаттығуларының емдік әсері. Тірек-қозғалу аппаратының, есту, көру, ақыл-ой кемістіктері, соматикалық ауру түрлері және аралас зақымдану кезіндегі емдік дене шынықтырудың құралдары, түрлері және әдістері. Түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектерге арналған емдік дене шынықтыру. Жұмыс істеу қабілетін арттыруда және қайта қалпына келтірудегі медициналық құралдар. Уқалаудың даму тарихы және оның физиологиялық негіздері. Уқалау, өзін-өзі уқалаудың негізгі түрлері және тәсілдері, олардың сипаттамасы.
Білімдер:
- оңалудың әлеуметтік мағынасы;
- оңалудың түрлері;
- дене оңалуының ерешеліктері;
- түрлі мертігу кезіндегі оңалу кезеңдері және мерзімдері;
- адам ағзасын қайта қалпына келтіру құралдары және әдістері;
- емдік дене шынықтырудың сынықтар және науқастану кезіндегі мән-мағынасы;
- емдік дене шынықтыру сабақтарының құралдары, түрлері және әдістері;
- жұмысқа қабілетін арттыруда және қайта қалпына келтірудің медициналық құралдары;
- уқалаудың даму тарихы және оның физиологиялық негіздері
Іскерліктер:
- адам ағзасын оның жас және жыныстық ерекшеліктерін ескере отырып қайта қалпына келтірудің құралдары және әдістерін қолдану;
- емдік дене шынықтыру сабақтарының құралдары, түрлері және әдістерін қолдану;
- уқалау және өзін-өзі уқалау түрлерін қолдану
Дағдылар:
- білім алушылар денсаулығын сақтау және нығайту;
- ағзаның шынығуы, қозғалу дағдылары және біліктерінің дамуы, қозғалу белсенділігінің арттыруы;
- емдік дене шынықтыру сабақтарын түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектер денсаулығының жағдайын және дене дамуындағы бұзушылықтарды түзету ерекшеліктерін ескере отырып ұйымдастыру;
- уқалаудың және өзін-өзі уқалаудың барлық түрлерін жасау
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КК 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 10
Түзету дене тәрбиесі жүйесінде ойындардың дәстүрлі емес түрлері
Түзету дене тәрбиесі жүйесінде негізгі дәстүрлі емес ойын түрлері. Бочча – даярлық және өткізу техникасы. Голбол. Арбалардағы керлинг. Следж-хоккей және т.б.
Тірек-қозғалу аппаратының, есту, көру, ақыл-ой кемістіктері, соматикалық ауру түрлері және аралас зақымдануы бар адамдармен сабақ өткізу әдістемесі. Түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен өткізетін сабақтардың әдістемесі. Техника және тактикаға оқыту жүйелілігі. Техниканы меңгеру кезінде қателерді табу және олардың алдын алу. Жаттықтырудың құралдары және әдістері. Дайындықтың түрлі кезеңдеріндегі жаттықтыру үдерісінің ерекшеліктері. Бақылау әдістері.
Білімдер:
- түзету дене тәрбиесі жүйесінде дәстүрлі емес ойын түрлері;
- түрлі ауытқулары бар адамдармен сабақ жүргізу әдістемесі;
- жаттықтырудың құралдары және әдістері;
- дайындықтың түрлі кезеңдеріндегі жаттықтыру үдерісінің ерекшеліктері
Іскерліктер:
- түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен сабақты ұйымдастыру және өткізу;
- техниканы меңгеру кезінде қателерді табу, олардың алдын алу;
- бақылау әдістерін кәсіби түрде қолдану
Дағдылар:
- жаттықтыруларды ұйымдастыру
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 11
Жеңіл атлетика және оқыту әдістемесі
Дүниежүзінде және Қазақстандағы жеңіл атлетиканың даму тарихы. Жеңіл атлетика түрлері, техникасы және сипаттамасы. Түзету дене тәрбиесі жағдайларында іске асыруға арналған жеңіл атлетиканы оқыту әдістемесінің ерекшеліктері. Денсаулығында ауытқулары бар адамдармен оқу сабақтарын және жарыстарды өткізу спецификасы. Тірек-қозғалу аппаратының, есту, көру, ақыл-ой кемістіктері, соматикалық ауру түрлері және аралас зақымдануы бар адамдармен сабақ өткізу әдістемесі. Түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен өткізетін сабақтардың әдістемесі. Жеңіл атлетикадан спорттық даярлық деңгейін арттыру бойынша жұмыстың негізгі бағыттары.
Білімдер:
- жеңіл атлетиканың даму тарихы;
- жеңіл атлетика түрлері;
- жеңіл атлетика техникасы және тактика негіздері;
- жеңіл атлетикаға техникасын және оқыту әдістемесі;
- жеңіл атлетика арқылы дене шынықтыру қасиеттерін тәрбиелеудің әдістері және құралдары
Іскерліктер:
- түзету дене тәрбиесі жүйесінде жеңіл атлетиканы қолдану;
- білім алушылардың дене дамуын жоспарлау және бақылауды іске асыру
Дағдылар:
- жоспарлар құрастыру және білім алушылардың дене дамуына және білім беру үдерісіне бақылау ұйымдастыру
БҚ1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 12
Жүзу және оқыту әдістемесі
Жүзу тарихы, даму кезеңдері. Тірек-қозғалу аппаратының, есту, көру, ақыл-ой кемістіктері, соматикалық ауру түрлері және аралас зақымдануы бар адамдармен сабақ өткізу әдістемесі. Түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен өткізетін сабақтардың әдістемесі. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережелері. Білім беру үдерісін ұйымдастырудағы бақылау.
Білімдер:
- жүзудің даму тарихы;
- жүзу түрлері (үлгісі);
- жүзу техникасының негіздері;
- жүзу техникасы және жүзу техникасының оқыту әдістемесі;
- жүзу арқылы дене шынықтыру қасиеттерін тәрбиелеудің әдістері және құралдары
Іскерліктер:
- түзету дене тәрбиесі жүйесінде жүзуді ұйымдастыру;
- білім алушылардың дене дамуын жоспарлау және бақылауды іске асыру
Дағдылар:
- қолданбалы жүзуде дағдыларды игеру;
- жүзудің спорттық және қолданбалы әдістерінің техникасын орындау;
- суға шомылуда, түрлі жастағы мүгедектермен жүзу кезінде техника қауіпсіздігін сақтау бойынша нұсқаулық өткізу
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 13
Шаңғы спорты және оқыту әдістемесі
Дүниежүзінде және Қазақстанда шаңғы спортының даму тарихы. Шаңғы құрал-жабдықтары. Тірек-қозғалу аппаратының, есту, көру, ақыл-ой кемістіктері, соматикалық ауру түрлері және аралас зақымдануы бар адамдармен сабақ өткізу әдістемесі. Түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен өткізетін сабақтардың әдістемесі. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережелері. Білім беру үдерісін ұйымдастырудағы бақылау.
Білімдер:
- шаңғы спортының даму тарихы;
- шаңғы құрал-жабдықтарының түрлері;
- шаңғымен жүру техникасының негіздері;
- шаңғымен жүру техникасы және оқыту әдістемесі;
- шаңғыларды қолдану арқылы дене қасиеттерін тәрбиелеудің әдістері және құралдары
Іскерліктер:
- түзету дене тәрбиесі жүйесінде шаңғыны қолдану;
- білім алушылардың дене дамуына жоспарлау және бақылауды іске асыру
Дағдылар:
- өздігінен сабақтар, секциялық сабақтар өткізу, түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен жарыстар ұйымдастыру дағдыларын игеру;
- шаңғы жарыстары бойынша өткізу орынын дайындау
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 14
Гимнастика және оқыту әдістемесі
Гимнастика тарихы және даму кезеңдері; гимнастикалық терминология; мазмұны, ұйымдастыру түрлері және гимнастикадан сабақ өткізу әдістемесі; гимнастикадан оқу жұмысын жоспарлау; жаттықтыру және оқыту негіздері, гимнастикалық жаттығуларды оқыту әдістемесі және үйрету техникасы; түзету дене тәрбиесі жағдайларында гимнастикадан сабақ өткізу әдістемесінің ерекшеліктері; денсаулығында ауытқулары бар адамдармен оқу сабақтарын және жарыстарды өткізу спецификасы; түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен өткізетін сабақтардың әдістемесі; гимнастикадан спорттық дайындық деңгейін арттыру бойынша жұмыстың негізгі бағыттары.
Білімдер:
- гимнастиканы оқытудың теориясы және әдістемесі;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау техникасы;
- түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен сабақ ұйымдастыру және өткізу;
- гимнастика арқылы дене қасиеттерін тәрбиелеудің әдістері және құралдары
Іскерліктер:
- түзету дене тәрбиесі жүйесінде гимнастикадан сабақ өткізу;
- білім алушылардың дене дамуын жоспарлау және бақылауды іске асыру
Дағдылар:
- білім алушылардың дене дамуына бақылау жүргізуді ұйымдастыру
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
АП 15
Конькимен сырғанау спорты және оқыту әдістемесі
Қазақстанда конькимен сырғанау спортының тарихы және даму кезеңдері; конькимен сырғанау техникасы; оқыту, жаттықтыру; конькимен сырғанаушының құрал-жабдықтары; мұз айдыны және жүгіру жолы; сабақтарды жоспарлау және ұйымдастыру; тірек-қозғалу аппаратының, есту, көру, ақыл-ой кемістіктері, соматикалық ауру түрлері және аралас зақымдануы бар адамдармен сабақ өткізу әдістемесі. Түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен өткізетін сабақтардың әдістемесі.
Білімдер:
- Қазақстанда конькимен сырғанау спортының тарихы және даму кезеңдері;
- конькимен сырғанаушының құрал-жабдықтары;
- конькимен сырғанау техникасының негіздері;
- конькимен сырғанау спортын оқыту әдістемесі
Іскерліктер:
- түзету дене тәрбиесі жүйесінде конькимен, коньки пайдаланбай жаттығулар орындау;
- білім алушылардың дене дамуын жоспарлау және бақылауды іске асыру
Дағдылар:
- өздігінен сабақтар, секциялық сабақтар өткізу, түрлі жастағы және жыныстағы мүгедектермен жарыстар ұйымдастыру дағдыларын игеру
БҚ 1,2,3,5,6,9,10
КҚ 3.1.1-3.1.5,
3.1.7-3.1.11
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы

ПП 01.1
Подготовка к практике по физкультурно-оздоровительной работе
Содержание и особенности организации физкультурно-оздоровительной работы с детьми с отклонениями в здоровье.
Формы и методы работы с детьми и подростками с отклонениями в здоровье.
Педагогические основы организации учебно-воспитательной и тренировочной работы, массовых физкультурно-оздоровительных занятий в коррекционных школах.
Составление программы организации оздоровительной работы. Средства и формы физкультурно-оздоровительной работы. Учет возрастных, индивидуально-психологических, медико-биологических особенностей детей при определении цели, задачи, формы физкультурно-оздоровительной работы.
Основные направления и содержание физкультурно-оздоровительной работы с детьми с отклонениями в состоянии здоровья в
разных возрастных группах. Методика проведения воспитательной работы. Методы воспитательной работы: беседы, встречи, диспуты, конкурсы, праздники, турниры, КВН, олимпиады, брейн-ринги, старты и др. Моделирование воспитательной работы в различных возрастных группах, внешкольных структурах.
Организация физкультурно-оздоровительной и спортивной внеклассной работы с лицами с отклонениями в состоянии здоровья.
Задачи и направления работы. Формирование ЗОЖ.
Умения:
- использование форм и методов работы с детьми и подростками с отклонениями в здоровье;
- анализировать основные направления физкультурно-оздоровительной работы;
- составлять модели воспитательной работы в различных возрастных группах с отклонениями в здоровье.
Навыки:
- проведения внеклассных мероприятий;
- составления плана воспитательной работы
БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 01.2
Подготовка к летней практике
Организация работы в летнем лагере. Задачи и направления работы. Содержание и особенности организации воспитательного процесса в летнем оздоровительном лагере.
Формы и методы физкультурно-оздоровительной и спортивной работы с детьми и подростками с отклонениями в здоровье.
Умения:
- пользоваться инструкциями и средствами по организации летнего оздоровительного досуга детей с отклонениями в здоровье;
- пользоваться результатами контроля и самоконтроля своей деятельности в летнем оздоровительном лагере;
- планировать воспитательную работу в летнем оздоровительном лагере;
- вести дневник пребывания в летнем оздоровительном лагере
Навыки:
- составления сценариев спортивных мероприятий;
-организации и проведения спортивных мероприятий,
- формирования методической копилки;
- проведения агитационно-пропагандистской работой по вовлечению учащихся коррекционных школ в занятия спортивно-рекреационной деятельностью.

КП 01.1
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары практикасына дайындық
Денсаулығында ауытқулары бар балалармен дене шынықтыру-сауықтыру жұмысын ұйымдастыру мазмұны және ерекшеліктері. Денсаулығында ауытқулары бар балалар мен жасөспірімдермен жұмыстың түрлері және әдістері.
Түзету мектептеріндегі оқу-тәрбие және жаттығу жұмыстары, көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру сабақтарын ұйымдастырудың педагогикалық негіздері. Сауықтыру жұмысын ұйымдастыру бағдарламасын құру. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының құралдары және формалары. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының мақсат-міндеттерін, түрлерін анықтау барысында баланың жеке (дара)-психологиялық, жас ерекшеліктерін ескеру.
Түрлі жас топтарындағы денсаулығында ауытқулары бар балалармен жүргізілетін дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының мазмұны және негізгі бағыттары.
Тәрбие жұмысын жүргізу әдістемесі. Тәрбие жұмысының әдістері: әңгімелесулер, кездесулер, пікірталастар, конкурстар, мерекелер, турнирлер, көңілді және тапқырлар клубы, олимпиадалар, брейн-ринтгер, көңілді старттар және т.б. Түрлі жас топтарында, мектептен тыс құрылымдарда тәрбие жұмысын үлгілеу. Денсаулығында ауытқулары бар тұлғалармен спорттық сыныптан тыс және дене шынықтыру-сауықтыру жұмысын ұйымдастыру. Жұмыстың міндеттері және бағыттары. Салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Іскерліктер:
- денсаулығында ауытқулары бар балалар мен жасөспірімдермен жұмыстың түрлері және әдістерін қолдану;
- дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының негізгі бағыттарын талдау;
- денсаулығында ауытқулары бар түрлі жас топтарында, мектептен тыс тәрбие жұмысының үлгісін құру
Дағдылар:
- сыныптан тыс шаралар өткізу;
- тәрбие жұмысының жоспарын құру
БҚ 1-12
КҚ3.1.1- 3.1.9
КП 01.2
Жазғы практикаға дайындық
Жазғы лагердегі жұмысты ұйымдастыру. Жұмыстың міндеттері және бағыттары. Жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбие үдерісінің мазмұны және ерекшеліктері. Денсаулығында ауытқулары бар балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін спорттық және дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының түрлері және әдістері.
Іскерліктер:
- денсаулығында ауытқулары бар балалардың жазғы сауықтыру бос уақытын ұйымдастыру барысында құралдар және нұсқаулықтарды қолдану;
- жазғы сауықтыру лагерінде өзінің қызметін бақылау және өзін-өзі бақылау нәтижелерін қолдану;
- жазғы сауықтыру лагерінде тәрбие жұмысын жоспарлау;
- жазғы сауықтыру лагерінде болуы жайлы бақылау күнделігін жүргізу
Дағдылар:
- спорттық шаралардың сценарийлерін құру;
-спорттық шараларды ұйымдастыру және өткізу;
- әдістемелік қоржынды қалыптастыру;
-түзету мектептеріндегі оқушыларды спорттық-рекрациялық іс-әрекетке тарту бойынша үгіт-насихат жұмыстарын жүргізу.

БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 01.3
Работа с Интернетом
Теоретическая часть.
Введение в Интернет.
Сервисы сети Интернет.
Поиск информации в Интернете. Средства поиска информации. Теория поиска информации.
Практическая часть.
Подключение к Интернету.
Регистрация почтового адреса. Электронная почта.
Навигация в Интернете.
Поиск и систематизация образовательных ресурсов.
Архивы учебных программ.
Знакомство с официальными сайтами Республики Казахстан.
Самостоятельная работа.
Систематизация материала.
Работа с поисковой системой Яндекс. Работа с поисковой системой Google.
Умения:
- эффективного поиска информации в различных поисковых средствах;
-использовать компьютерную технику для решения конкретных задач физкультурно-спортивной деятельности;
- овладения языком запросов, формулирования "сложных" запросов на разные темы;
- сохранения информации из Интернета
Навыки:
- эффективного поиска информации, в том числе с использованием языка запросов;
- сохранения информации из Интернета
- овладения методами и средствами сбора, обобщения и использования информации о достижениях коррекционной физической культуры и спорта.
БК 11
ПК 3.1.12
ПП 01.4
Практика "Психологическая адаптация детей-инвалидов к условиям образовательного учреждения"
Установочный семинар по практике.
Знакомство с базой практики.
Ознакомление с организацией различных видов деятельности психолога по психологической адаптации детей с отклонениями в здоровье.
Составление плана работы на месяц.
Диагностика готовности детей-инвалидов к обучению в школе.
Психолого-педагогическая характеристика детей.
Составление и заполнение психологических карт развития детей.
Составление психокоррекционной программы.
Психологическое просвещение родителей.
Проведение родительского собрания.
Оформление отчетной документации.
Умения:
- оценивать соответствие педагогического процесса установленным педагогическим правилам,
- выявлять воспитательно-образовательную эффективность;
- анализировать деятельность учителя и учащихся в учебно-воспитательном процессе, видеть специфические особенности этой деятельности;
- оценивать индивидуальное развитие ребенка под влиянием организованного педагогического воздействия в процессе разных видов деятельности;
- пользоваться методами педагогического исследования, количественным и качественным анализом собранных материалов, формулировать обоснованные выводы и педагогические рекомендации;
- организовывать работу с родителями.
Навыки:
- планирования работы учителя физической культуры в школе;
– навыками оформления соответствующей документации;
– технологией организации беседы с педагогическим коллективом школы и детьми для сбора информации;
– навыками культурного поведения;
–технологией организации физкультминуток;
– навыками осуществления психолого-педагогического анализа урока;
– технологией организации внеклассных мероприятий

БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
КП 01.3
Интернетпен (Ғаламтормен) жұмыс
Теориялық бөлім.
Ғаламторға кіріспе. Ғаламтордың қызмет көрсету жүйелері. Ғаламторда ақпарат іздеу. Ақпаратты іздеу құралдары. Ақпаратты іздеу теориясы.
Практикалық бөлім.
Ғаламторға қосылу. Пошта мекен-жайын тіркеу. Электрондық пошта. Интернеттегі навигация. Білім беру қорларын іздеу және жүйелеу. Оқу бағдарламаларының мұрағаты.
Қазақстан Республикасының ресми сайттарымен танысу.
Өзіндік жұмыс.
Материалды жүйелеу. Яндекс іздеу жүйесімен жұмыс. Google іздеу жүйесімен жұмыс.
Іскерліктер:
- түрлі іздеу құралдарында ақпаратты тиімді іздеу;
- компьютерлік техниканы дене-шынықтыру-спорттық іс-әрекеттің нақтылы міндеттерін шешуге пайдалану;
-сұраныс жасау тілін меңгеру, түрлі тақырыптарға "күрделі" сұраныстарды тұжырымдау;
- ғаламтордан алған ақпаратты сақтау.
Дағдылар:
- ақпаратты нәтижелі іздеу, сонымен бірге, сұраныс жасау тілін қолдану арқылы;
- ғаламтордан алған ақпаратты сақтау
-түзету дене тәрбиесі мен спортының жетістіктері туралы ақпараттарды жинау, жалпылау және пайдалану әдістері мен құралдарын меңгеру.
БК 11
ПК 3.1.12
КП 01.4
"Мүгедек балалардың білім беру мекемелерінде психологиялық бейімделуі" практикасы
Практика бойынша бағыт сілтейтін семинар.
Практика базасымен танысу.
Денсаулығында ауытқулары бар балалардың психологиялық бейімделуі бойынша психологтың түрлі қызметтердің ұйымдастыруымен таныстыру.
Бір айға жұмыс жоспарын құру.
Мүгедек балаларды мектепте оқытуға дайындық диагностикасы.
Балалардың психологиялық-педагогикалық сипаттамасы.
Балалар дамуының психологиялық картасын құру және толтыру.
Психотүзетулік бағдарламаны құру.
Ата-аналарды психологиялық ағарту.
Ата-аналар жиналысын өткізу.
Есеп беру құжаттамасын ресімдеу.
Іскерліктер:
- белгіленген педагогикалық ережелерге педагогикалық үдерістің сәйкестігін бағалау;
- тәрбиелік-білімділік тиімділікті анықтау;
- оқу-тәрбие үдерісінде мұғалім және оқушының қызметін талдау, осы қызметтің спецификалық ерекшеліктерін көру;
- түрлі қызмет үдерісінде ұйымдасқан педагогикалық ықпал етудің әсерімен баланың жеке дара дамуын бағалау;
- педагогикалық зерттеулер әдістерін қолдану, жинақталған материалдың сандық және сапалық талдауы, педагогикалық ұсыныстар және дәлелденген қорытындыларды қалыптастыру;
-ата-аналармен жұмысты ұйымдастыру
Дағдылар:
- мектепте дене тәрбиесі мұғалімінің жұмысын жоспарлау;
– тиісті құжаттаманы ресімдеу дағдылары;
– ақпарат жинау мақсатында мектептің педагогикалық ұжымы және балалар арасында әңгімелесулер ұйымдастыру технологиясы;
– мәдениетті тәртіп дағдылары;
– сергіту сәттерін ұйымдастыру технологиясы;
– сабақтың психологиялық-педагогикалық талдауын жүзеге асыру дағдылары;
– сыныптан тыс шараларды ұйымдастыру технологиясы

БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 01.5
Подготовка к пробной практике
Учет возрастных особенностей детей.
Развития личности, укрепления здоровья, физической реабилитации
лиц с отклонениями в состоянии здоровья
Знакомство с системой деятельности учителя коррекционной физической культуры в школах региона.
Составление план-конспекта урока. Схема анализа урока. Требования к анализу.
Демонстрация видеоматериалов уроков, проводимых учителями, педагогами коррекционных школ и классов.
Знакомство с системой составления характеристик личности и отдельных коллективов.
Алгоритм составления характеристик детей. Требования к характеристике ребенка. Схема характеристики класса, членов кружка, секции и других коллективов детей. Требования к характеристике коллектива.
Необходимость, задачи и виды планирования. Основные разделы календарно-тематического плана.
Отчетная документация учителя коррекционной физической культуры: планы работы; отзывы о работе; отчҰты; материалы кружковой деятельности; план-конспекты уроков; психолого-педагогические характеристики на различные категории детей и др.
Изучение особенностей и специфики педагогического общения. Личностно ориентированная направленность педагогического общения Нормы и правила общения. Способы коммуникативного взаимодействия. Педагогическое общение, его оптимизация; предупреждение и разрешение конфликтов; педагогический такт; организация групповой деятельности;проектирование педагогического взаимодействия; стимулирование активной познавательной и развивающей деятельности в процессе общения.
Педагогическое портфолио. Структура портфолио. Требования к составлению портфолио. Методика подбора материалов и составления портфолио. Портфолио в бумажном и электронном варианте.
Многофункциональная направленность конкурса педагогического мастерства. Цели и задачи конкурса. Формы проведения.
Требования к составлению программы проведения конкурса.
Умения:
- составления конспекта урока, физкультурно-оздоровительного и спортивного мероприятия с учетом возраста и пола детей с ограниченными возможностями;
- учитывать возрастные особенности учащихся и учебно-воспитательного режима конкретного коррекционного образовательного учреждения
- составления педагогического портфолио по пробной практике
Навыки:
- анализа урока и физкультурно-оздоровительного, спортивного мероприятия;
- составления характеристик личности и отдельных коллективов;
- составления основной отчетной документацией учителя коррекционной физической культуры.
БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 01.6
Психолого-педагогическая практика
Психические особенности школьников разного возраста и пола, социально-психические особенности классов, психолого-педагогические средства и способы организации и управления коррекционным образовательным учреждением.
Психолого-педагогические, социально-психологические и медико-биологические закономерности развития физических качеств и двигательных умений школьников лиц с ограничением здоровья
Ориентировочное планирование индивидуальной программы практики
Планирование и согласование со школьным психологом индивидуальной программы практики.
Ознакомление с ОУ.
Ознакомление со структурой и содержанием деятельности психологической службы.
Ознакомление с работой психолога в начальной школе, в среднем и старшем звене.
Проведение профилактической и психолого-просветительской работы с учащимися.
Изучать коллектив и индивидуальные особенности занимающихся физкультурно-спортивной деятельностью и использовать полученную информацию при построении и планировании занятий.
Проведение психолого-просветительской работы с родителями, с педагогическим коллективом.
Участие в проведении психологической консультации.
Работа по запросу педагога-психолога.
Оформление отчетной документации.
Самоанализ деятельности студента при выполнении всех заданий педагогической практики на каждом этапе ее прохождения.
Умения:
- освоение профессиональной позиции практического психолога образовании;
- планирование психолого-педагогической работы (составление календарного плана работы на период практики, составление схемы коррекционной программы, конспектов (проектов) психопрофилактических мероприятий для педагогов и родителей учащихся);
- оценивать результаты психолого-педагогической деятельности;
- анализа реальных условий и состояния образовательной среды;
- анализа проведенной работы и составления отчета по результатам практики
Навыки:
- планирования и эффективного осуществления психолого-педагогической работы с лицами с ограничением здоровья;
- психодиагностическое обследование учащихся (индивидуальное или групповое, в соответствии с запросом);
- реализация программы действий по оказанию психологической помощи лицам с отклонениями в состоянии здоровья;
- оформление психолого-педагогической документации в соответствии с установленными требованиями к документам психологической службы ОУ

БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
КП 01.5
Байқау практикасына дайындық
-Балалардың жас ерекшеліктерін ескеру.
-Денсаулығында ауытқулары бар тұлғаларды дамыту, денсаулығын нығайту, оңалту. -Аймақ мектептеріндегі түзету дене тәрбиесі мұғалімінің іс-әрекеті жүйесімен таныстыру.
-Сабақ жоспарын құру. Сабаққа талдау схемасы. Талдауға қойылатын талаптар.
-Түзету сыныптары мен мектептерінің мұғалімдері өткізген сабақтарының бейнекөрсетілімін өткізу.
-Жеке ұжымдар мен тұлға мінездемелерін құру жүйесімен танысу.
-Балалар мінездемесін құру алгоритмі. Бала мінездемесіне қойылатын талаптар. Сынып, үйірме мүшелерінің және басқа ұжым балаларының мінездемесінің схемасы. Ұжым мінездемесіне қойылатын талаптар.
-Жоспарлаудың қажеттілігі, міндеттері және түрлері. Күнтізбелік-тақырыптық жоспардың негізгі бөлімдері.
-Түзету дене тәрбиесі мұғалімінің есеп беру құжаттамасы: жұмыс жоспарлары; жұмысы туралы пікірлер; есептер; үйірме қызметінің материалдары; сабақ жоспарлары, түрлі санаттағы балаларға берілетін психологиялық-педагогикалық мінездемелер және т.б.
-Педагогикалық қарым-қатынас спецификасын және ерекшеліктерін оқып үйрену. Педагогикалық қарым-қатынастың жеке тұлғаға хабардар бағыттылығы. Қарым-қатынастың мөлшерлері және ережелері. Коммуникативті ықпалдастықтың амалдары. Педагогикалық қарым-қатынас, оның оптимизациялануы; қақтығыстарды ескерту және шешу; педагогикалық әдеп; топтық қызметті ұйымдастыру; педагогикалық ықпалдастықты жобалау; қарым-қатынас үдерісінде белсенді танымдық және дамытушылық әрекетін ынталандыру.
Педагогикалық портфолио. Портфолио құрылымы. Портфолио құрастыруға қойылатын талаптар. Портфолио құрастыру және материалдарды таңдап алу әдістемесі. Қағаз және электрондық нұсқадағы портфолио.
Педагогикалық шеберлік конкурсының көпфункционалды бағыты. Конкурстың мақсаттары және міндеттері. Өткізу түрлері. Конкурсты өткізу бағдарламасына қойылатын талаптар.
Денсаулығында ауытқулары бар тұлғаларда түзету дене тәрбиесі саласында өз-өзнің білімін арттыру тәсілдерін қалыптастыру іскерліктері
Іскерліктер:
- түрлі жастағы топтар үшін сыныптан тыс тәрбиелік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық шараларды жоба алгоритмі бойынша құрастыру;
- аймақ мектептеріндегі тәрбиелік қызметті талдау жүйесі;
- байқау практикасы бойынша педагогикалық портфолио құру
Дағдылар:
- сабақты және дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары талдау;
- жеке тұлға және жеке ұжымдарға мінездеме құрастыру;
- түзету дене тәрбиесі мұғалімінің жұмысы бойынша негізгі есеп беру құжаттамасын құрастыру.
БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
КП 01.6
Психологиялық-педагогикалық практика
-Түрлі жас пен жыныстағы мектеп оқушыларының психологиялық ерекшеліктері, сыныптардың әлеуметтік-психологиялық ерекшеліктері, психология-педагогикалық құралдар және түзетушілік білім беру мекемесіндегі жұмысты ұйымдастыру мен басқарудың тәсілдері.
-Денсаулығы шектеулі тұлғалардың дене бітімі дамуының сапасы мен қозғалыс іскерліктері дамуының психология-педагогикалық, әлеуметтік-психологиялық, медико-биологиялық заңдылықтары.
-Практиканың жеке бағдарламасын бағдарлы жоспарлау.
-Практиканың жеке бағдарламасын мектеп психологымен бірлесіп жоспарлау және келісу.
-Білім беру ұйымымен танысу.
-Психологиялық қызмет әрекетінің құрылымы және мазмұнымен танысу.
-Бастауыш мектептегі, орта және жоғары буындардағы психолог жұмысымен танысу.
-Оқушылармен алдын-алу және психологиялық-ағартушылық жұмыс жүргізу.
-Ұжымды және дене тәрбиесі және спорт қызметімен айналысатындардың жеке бас ерекшеліктерін зерделеу және алынған мәліметті сабақтарды құру ме жоспарлауда пайдалану.
-Ата-аналармен, педагогикалық ұжыммен психологиялық-ағартушылық жұмыс жүргізу.
-Психологиялық кеңестер өткізуге қатысу.
-Педагог-психологтың сұрауы бойынша жұмыс.
-Есеп құжаттарын ресімдеу.
-Педагогикалық практиканы барлық кезеңдерден өту барысында берілген тапсырмаларды орындауда студент қызметінің өзін-өзі талдауы.
Іскерліктер:
- білім беруде практикалық психологтың кәсіптік ұстанымын меңгеру;
- психологиялық-педагогикалық жұмысты жоспарлау (практика мерзіміне күнтізбелік жоспарын құру, түзету бағдарламасының схемасын құру, педагогтар мен оқушылардың ата-аналарына арналған психопрофилактикалық шаралардың конспекттерін (жобалар) құру).
- оқушылардың кәсіптік құзыреттілік деңгейін арттыру;
-психологиялық-педагогикалық қызмет нәтижелерін бағалау;
- білім беру ортасының жағдайын және нақты шарттарын талдау;
- практика нәтижелері бойынша жүргізілген жұмыс және есеп беру бойынша талдау
Дағдылар:
- денсаулықтары шектеулі тұлғалармен психологиялық-педагогикалық жұмысты жоспарлау және тиімді жүзеге асыру;
-оқушыларды психодиагностикалық зерттеу (жеке немесе топтық, сұранысқа сәйкес);
- денсаулық жағдайында ақаулығы бар тұлғаларға психологиялық көмек көрсету бойынша бағдарламаны іске асыру әрекеттері;
- білім беру мекемесінің психологиялық қызметі құжаттарының талаптарына сай психологиялық-педагогикалық құжаттарды ресімдеу

БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 01.7
Подготовка к преддипломной практике
Документация. Портфолио.
Рефлексивный самоанализ.
Проблемно-творческий диалог. Деловая игра.
Анализ методических разработок учащихся.
Анализ видеороликов и слайдовых презентаций физкультурно-оздоровительных и спортивных воспитательных мероприятий учащихся.
Обсуждение индивидуальных исследовательских заданий.
"Анализ портфолио". Выставка портфолио.
Анализ документации по пробной практике.
Проведение конференции по итогам пробной практики.
Инструктивный семинар по преддипломной практике.
Распределение по базам практики.
Заполнение документации.
Самоанализ подготовки к преддипломной практике.
Умения:
- составление портфолио выпускниками;
-составление методических разработок;
- составление видеороликов и слайдовых презентаций физкультурно-оздоровительных и спортивных воспитательных мероприятий
Навыки:
- самоанализа педагогической деятельности;
- взаимооценки педагогической деятельности;
- работы с учебной документацией
- выполнения научно-исследовательских заданий по педагогической практике
БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 02
Ознакомительная практика
ПП 02.1
Введение в специальность
Знакомство с профессиограммой учителя коррекционной физической культуры.
Составление программы саморазвития на основе профессиограммы учителя.
Соблюдение техники безопасности и норм этики.
Деловая этика учителя. Виды педагогического взаимодействия.
Характеристика основных направлений работы. Экскурсия по школе. Учебные кабинеты, их методическое оснащение. Спортивный, гимнастический и др. залы. Спортивная площадка. Вспомогательные помещения.
Знакомство с учебной и методической документацией.
Методический комплекс педагога коррекционной физической культуры. Систематизация материалов. Компьютерная база данных, ее значимость в деятельности педагога коррекционной физической культуры. Отчетная документация педагога коррекционной физической культуры. Знакомство с материалами педагогического опыта школы. Оформление.
Посещение воспитательных мероприятий учителей.
Знакомство с организацией внеклассной физкультурно-оздоровительной и спортивной воспитательной работой в учреждении образования.
Пропаганда ЗОЖ. Мероприятия по пропаганде ЗОЖ.
Изучение опыта работы лучших учителей; знакомство с передовым педагогическим опытом.
Изучение опыта работы спортивных секций, знакомство с передовым педагогическим опытом.
Изучение вариантов программ воспитательной работы школы. Анализ. Схема анализа программы. Разработка собственной программы воспитательной работы школы. Самостоятельность и новизна. Коррекция программы воспитательной работы школы.
Подготовка и защита творческого проекта "Программа воспитательной работы школы".
Умения:
- выполнять профессиональные требования физической культуры;
- анализировать воспитательную работу коррекционных образовательных учреждении различного типа
Навыки:
- составления программы личностного роста учителя коррекционной физической культуры;
- выявление способности к организаторской деятельности;
- аналитического и конструктивного мышления

БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
КП 01.7
Диплом алды практикасына дайындық
Құжаттар. Портфолио. Рефлексивті өзін-өзі талдау. Мәселелі-шығармашылық диалог. Іскерлік ойын. Оқушылардың әдістемелік зерттемелерін талдау. Оқушылардың дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық тәрбиелік шаралардың слайдтық презентацияларын және бейнероликтерін талдау. Жеке дара зерттеу тапсырмаларын талқылау. "Портфолионы талдау". Портфолио көрмесі. Байқау практикасы бойынша құжаттамаларды талдау. Байқау практикасының қорытындылары бойынша конференция өткізу. Диплом алдындағы практика бойынша нұсқау семинары. Практика базалары бойынша жіктеу. Құжаттарды толтыру. Диплом алды практикасына дайындық бойынша өзін-өзі талдау.
Іскерліктер:
- түлектердің портфолио құруы;
- әдістемелік зерттемелерді құрастыру;
- дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық тәрбиелік шаралардың слайдтық презентацияларын және бейнероликтерін құрастыру
Дағдылар:
-педагогикалық қызметке өзіндік талдау;
- педагогикалық қызметті өзара бағалау;
- оқу құжаттамаларымен жұмыс;
- педагогикалық практика бойынша ғылыми-зерттеу тапсырмаларын орындау
БҚ 1-12
КҚ3.1.1- 3.1.9
КП 02
Таныстыру практикасы
КП 02.1
Мамандыққа кіріспе
Түзету дене шынықтыру мұғалімінің профессиограммасымен танысу. Мұғалім профессиограммасы негізінде өзін-өзі дамыту бағдарламасын құру. Техника қауіпсіздігін және әдеп мөлшерлерін сақтау. Мұғалімнің іскерлік әдебі. Педагогикалық ықпалдастық түрлері. Жұмыстың негізгі бағыттарының сипаттамасы. Мектеп бойынша экскурсия. Оқу кабинеттері, оларды әдістемелік жабдықтау. Спорттық, гимнастикалық т.б. залдар. Спорт алаңы. Тірек бөлмелері. Оқу және әдістемелік құжаттармен танысу. Түзету дене тәрбиесі мұғалімінің әдістемелік кешені. Материалдарды жүйелеу. Материалдардың компьютерлік базасы, оның түзету дене тәрбиесі мұғалімінің қызметіндегі мәні. Түзету дене тәрбиесі мұғалімінің есеп беру құжаттамасы. Мектептің педагогикалық тәжірибе материалдарымен танысу. Безендіру. Мұғалімдердің тәрбие шараларына қатысуы.
Білім беру мекемесінде сыныптан тыс дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық тәрбиелік жұмыстың ұйымдастырылуымен танысу. Салауатты өмір салтын насихаттау. Салауатты өмір салтын насихаттау бойынша іс-шаралар. Үздік ұстаздардың жұмыс тәжірибесін оқып үйрену; озат педагогикалық тәжірибелермен танысу.
Спорттық секциялардың жұмыс тәжірибесін оқып үйрену, озат педагогикалық тәжірибелермен танысу.
Мектептің тәрбие жұмысы бағдарламаларының нұсқауларын оқып-үйрену. Талдау. Бағдарламаны талдау схемасы. Мектептің тәрбие жұмысының жеке бағдарламасын әзірлеу. Өзіндік және жаңашылдық. Мектептің тәрбие жұмысы бағдарламасын түзету. "Мектептің тәрбие жұмысының бағдарламасы" шығармашылық жобасын дайындау және қорғау.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің кәсіптік талаптарын орындау;
- түрлі типтегі түзетушілік білім беру мекемелерінің тәрбие жұмысын талдау
Дағдылар:
- түзету дене тәрбиесі мұғалімнің тұлғалық өсуінің бағдарламасын құру;
- ұйымдастырушылық қызметіне қабілеттерін анықтау;
- талдамалы және конструктивті ойлау

БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 03
Педагогическая практика
ПП 03.1
Практика по организации физкультурно-оздоровительной работы
Организация физкультурно-оздоровительной и спортивной деятельности с целью развития познавательных интересов детей и подростков, с отклонениями в состоянии здоровья.
Формирования стремления к здоровому образу жизни.
Пропаганда ЗОЖ.
Индивидуальная работа с детьми и подростками с отклонениями в состоянии здоровья
Самостоятельная разработка плана работы секции по определҰнному направлению, составление конспекта занятий секции проведение занятия секции по разным направлениям.
Коллективная работа с детьми и подростками.
Организация и проведение массовых мероприятий с детьми с отклонениями в состоянии здоровья
Профилактическая работа по недопущению негативных социальных явлений в жизни лиц с отклонениями в состоянии здоровья№
Педагогическая рефлексия.
Умения:
- организовать воспитательный процесс в условиях оздоровительного лагеря;
-оказывать первую доврачебную помощь инвалидам в процессе физкультурно-спортивных занятий;
-умением формировать у лиц с отклонениями в состоянии здоровья социально значимые потребности, ценностные ориентации, направленность личности, мотивацию в деятельности, установки, убеждения, позволяющие им самим управлять собой, подчинять самого себя собственной воле
- использовать приемы межличностных отношений и общения в коллективе (классе) лиц с отклонениями в состоянии здоровья;
Навыки:
- использовать разнообразные формы и методы работы с детьми и подростками с отклонениями в состоянии здоровья;
- использовать в профессиональной деятельности передовые приемы обучения и воспитания;
-владеть образной эмоциональной речью, как средством воздействия на учащихся с отклонениями в состоянии здоровья.
БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 03.2
Пробная практика в школе
Знакомство, изучение базы практики.
Знакомство с документацией.
Знакомство с техникой безопасности, с нормами санитарной гигиены в помещениях и на рабочих местах.
Ознакомление с работой учителя коррекционной физической культуры.
Ознакомление с организационной структурой профессиональной деятельности учителя в сфере коррекционной физической культуры и спорта;
Наблюдение за работой учителя коррекционной физической культуры, руководителя спортивных секций разных направлений, за проведением занятий с группой; с отдельным членом секции.
Оказание помощи учителю коррекционной физической культуры, руководителю спортивной секции в подготовке, проведении занятия; спортивного мероприятия.
Планировать уроки, другие формы физкультурно-спортивных занятий с учетом возраста и пола занимающихся, санитарно-гигиенических основ физкультурно-спортивной и физкультурно-оздоровительной деятельности, климатических, региональных, особенностей.
Оказывать первую доврачебную помощь инвалидам в процессе физкультурно-спортивных занятий.
Контролировать состояние занимающихся, влияние на них физических нагрузок и в зависимости от результатов контроля корректировать их.
Умения:
- организовать деятельность обучающихся с отклонениями в состоянии здоровья в процессе физкультурно-спортивных занятий;
- планировать уроки, другие формы физкультурно-спортивных занятий с учетом возраста и пола детей с ограниченными возможностями;
- развивать спортивные возможности детей, с отклонениями в состоянии здоровья, расширять их кругозор;
- учитывать возрастные особенности учащихся и учебно-воспитательного режима конкретного коррекционного образовательного учреждения
Навыки:
- разработать программу секции по заданному направлению;
-организовать деятельность детей в процессе занятий;
- владеть навыками в использовании различных технологий спортивной работы

БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
КП 03
Педагогикалық практика
КП 03.1
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмысын ұйымдастыру практикасы
-Денсаулығында ауытқулары бар балалар мен жасөспірімдердің танымдық қызығушылықтарын дамыту мақсатында дене шынықтыру-сауықтыру және спорт жұмыстарын ұйымдастыру.
-Салауатты өмір салтына талпынысты қалыптастыру.
-Салауатты өмір салтын насихаттау.
-Денсаулығында ауытқулары бар балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін жеке жұмыс.
-Белгілі бір бағыт бойынша секция жұмысының жоспарын әзірлеу, секция сабақтарының конспектісін құру, түрлі бағыттағы секция сабақтарын өткізу.
-Балалар мен жасөспірімдермен жүргізілетін ұжымдық жұмыс.
-Денсаулығында ауытқулары бар балалармен көпшілік шараларды ұйымдастыру және өткізу.
-Денсаулығында ауытқулары бар тұлғалар өмірінде жағымсыз әлеуметтік құбылыстарды болдырмау бойынша алдын алу жұмыстары.
-Педагогикалық рефлексия.
Іскерліктер:
- сауықтыру лагері жағдайларында тәрбие үдерісін ұйымдастыру
-дене шынықтыру-спорт сабақтарында мүгедектерге алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету;
-денсаулығында ауытқулары бар тұлғаларда әлеуметтік мәнді қажеттіліктерді қалыптастыру, іс-әрекетіндегі уәжділік, ұстанымдар, сенімдер сияқты өзін-өзі басқара алатындай, өз ерік-жігеріне өзін тәуелді ете алатындай қасиеттерді қалыптастыру денсаулығында ауытқулары бар тұлғаларда тұлғааралық қарым-қатынас (сыныпта) пен ұжымда қарым-қатынасқа түсе алу тәсілдерін қолдану
Дағдылар:
- денсаулығында ауытқулары бар балалармен және жасөспірімдермен жұмыс жүргізуде түрлі үлгілерді және әдістерді қолдану
-кәсіби қызметте алдыңғы қатарлы озық оқыту мен тәрбиелеудің тәсілдерін қолдану;
-денсаулығында ауытқулары бар балаларға әсер ете алатындай бейнелі эмоционалды сөйлеуді меңгеру.
БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
КП 03.2
Мектептегі байқау практикасы
-Танысу, практика базасын оқып-үйрену.
-Құжаттармен танысу.
-Техника қауіпсіздігімен, бөлмелерде және жұмыс орындарда санитарлық гигиена нормаларымен танысу.
-Түзету дене тәрбиесі мұғалімі жұмысымен танысу.
-Түзету дене тәрбиесі және спорт саласы мұғалімі қызметінің ұйымдастырушылық құрымымен таныстыру
-Түзету дене тәрбиесі мұғалімінің, түрлі бағыттағы спорт секциялары жетекшілерінің жұмысына, топпен сабақ өткізудегі бақылау, секцияның жеке мүшесімен жүргізілетін жұмысты бақылау.
-Түзету дене тәрбиесі мұғаліміне, спорт секциясының жетекшісіне, сабақты дайындауда, өткізуде; спорттық іс-шараларға дайындық барысында көмек көрсету.
-Денсаулығында ауытқулары бар балалардың жас және жыныс ерекшеліктерін, дене шынықтыру-спорттық және спорттық-сауықтыру қызметінің климаттық, аймақтық ерекшеліктерін есепке ала отыра сабақтарды, дене шынықтыру-спорттық сабақтарының басқа түрлерін жоспарлау.
-Дене шынықтыру-спорт сабақтарында мүгедектерге алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
-Спортпен шұғылданушылардың жағдайын бақылау, бақылау нәтижелеріне сай дене жүктемелерінің ықпалы және оларды түзету.
Іскерліктер:
- денсаулығында ауытқулары бар білім алушылардың қызметін дене-шынықтыру-спорттық сабақтарында ұйымдастыру;
- денсаулығында ауытқулары бар балалардың жас және жыныс ерекшеліктерін есепке ала отыра сабақтарды, дене шынықтыру-спорттық сабақтарының басқа түрлерін жоспарлау;
-денсаулығында ауытқулары бар балалардың спорттық мүмкіндіктерін дамыту, олардың дүниетанымын кеңейту;
- оқушылардың жас ерекшеліктерін және белгілі бір түзетушілік білі беру мекемесіндегі оқу-тәрбиесінің тәртібін ескеру
Дағдылар:
- белгіленген бағыт бойынша секция бағдарламасын әзірлеу;
- сабақ үдерісінде балалардың қызметін ұйымдастыру;
- спорттық жұмыста түрлі технологияларды қолдану дағдыларын меңгеру

БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 03.3
Летняя спортивная практика
Организация работы летней спортивной практики.
Задачи и направления работы.
Содержание и особенности организации воспитательного процесса с детьми и подростками, имеющими отклонения в здоровье в летнем спортивном лагере.
Формы и методы физкультурно-оздоровительной работы с детьми и подростками, имеющими отклонения в здоровье.
Учет возрастных, индивидуально-психологических особенностей ребенка при определении цели, задачи, формы физкультурно-оздоровительной работы.
Умения:
- использование форм и методов работы с детьми и подростками, имеющими отклонения в здоровье;
- пользоваться инструкциями и средствами по организации летнего оздоровительного досуга для детей с ограниченными возможностями;
- планировать воспитательную работу;
- составлять модели воспитательной работы с учетом нарушений в организме у детей, имеющих отклонения в здоровье, возрастных особенностей
Навыки:
- планирование воспитательной работы с учҰтом возрастных и индивидуальных особенностей учащихся, имеющих отклонение в здоровье;
- отбора и систематизации материала с учетом нарушений в организме у детей, имеющих отклонения в здоровье для использования при проведении различных форм воспитательной работы;
- составление сценариев спортивных мероприятий;
- организации и проведения спортивных мероприятий
БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
ПП 04
Преддипломная практика
Документация учителя коррекционной физической культуры.
Проведение уроков по физической культуре для лиц с ограниченными возможностями.
Применение в профессиональной деятельности современные методы, приемы, технические средства (аудиовизуальную технику, тренажеры, микропроцессорную технику и т.п.).
Организация спортивно-оздоровительных воспитательных дел с учетом нарушений в организме у детей, имеющих отклонения в здоровье, возрастных особенностей.
Работа в спортивных секциях.
Организация праздников.
Работа с родителями.
Взаимодействие с психологической службой школы.
Умения:
- проводить уроки и внеклассные мероприятия в соответствии с современными требованиями психологии, педагогики и методики воспитательной деятельности;
- вести работу по изучению отдельных учащихся и коллектива секции.
- руководить воспитательным процессом, познавательной деятельностью школьников имеющими отклонения в здоровье;
- определять и реализовывать воспитательные задачи разнообразных мероприятий,
- выбирать и применять оптимальные методы и приҰмы обучения;
- руководить самовоспитанием учащихся имеющими отклонения в здоровье
- корректировать собственную преподавательскую, тренерско-педагогическую и спортивно-организаторскую деятельность в зависимости от результатов контроля за деятельностью человека с ограниченными физическими и умственными способностями.
Навыки:
- планирования учебно-воспитательной работы с учҰтом возрастных и индивидуальных особенностей учащихся имеющими отклонения в здоровье;
- использования в процессе обучения интерактивных технологий и компьютерных средств обучения;
- отбора и систематизации материала для использования при проведении различных форм воспитательной работы;
- отбора и применения разнообразных методов воспитания и приемов психолого-педагогического воздействия в единстве с владением методикой проведения отдельных форм и видов воспитательной работы;
- проведения воспитательной работы по плану учебно-воспитательного учреждения.
- ведения документации.
- проведения работы с родителями, с органами самоуправления.
- ведение профориентационной работы
БК 1-12
ПК 3.1.1- 3.1.9
Примечание
Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость квалификации "Учитель коррекционной физической культуры".
БК 2
Осознавать здоровье как ценность;
БК 3
Знать Закон Республики Казахстан "Об образовании", "О физической культуре и спорте", "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
БК 4
Уметь определять и решать проблемы в различных ситуациях, заниматься самообразованием.
БК 5
Владеть знаниями о здоровом образе жизни, в том числе инвалидов и лиц с ограниченными возможностями, физическом совершенствовании.
БК 6
Уметь выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления разных видов деятельности в школьных, внешкольных и специальных организациях образования коррекционного типа.
БК 7
Владеть высоким уровнем коммуникативной культуры; обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции, саморазвитию); стремиться к творческой самореализации.
БК 8
Уметь защитить свои права в соответствии с трудовым законодательством. Соблюдать правила техники безопасности.
БК 9
Владеть умениями и навыками работы со спортивным инвентарем, оборудованием, тренажерами.
БК 10
Уметь использовать здоровьесберегающие технологии, развивать свои физические способности.
БК 11
Владеть основами планирования своей деятельности с учетом поставленной цели, готовым к применению информационных технологий в сфере профессиональной деятельности.
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
0103043 - Учитель коррекционной физической культуры

БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
КП 03.3
Жазғы спорттық практика
-Жазғы спорт практика жұмысын ұйымдастыру. -Жұмыстың міндеттері және бағыттары.
-Жазғы спорт лагерінде тәрбие үдерісін ұйымдастырудың мазмұны және ерекшеліктері.
-Денсаулығында ауытқулары бар балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының түрлері және әдістері.
-Дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының мақсаттарын, міндеттерін, түрлерін анықтау барысында балалардың жас және жеке психологиялық ерекшеліктерін ескеру.
Іскерліктер:
- денсаулығында ауытқулары бар балалармен және жасөспірімдермен жұмыстың түрлері және әдістерін қолдану;
- мүмкіндігі шектеулі балалармен жазғы сауықтыру бос уақытын ұйымдастыруда нұсқауларды және амалдарды қолдану;
- тәрбие жұмысын жоспарлау;
- денсаулығында ауытқулары бар балалардың жас ерекшеліктерін, денсаулығындағы ауытқуларын ескере отырып тәрбие жұмысының үлгісін жасау
Дағдылар:
- денсаулығында ауытқулары бар оқушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып тәрбие жұмысын жоспарлау;
- тәрбие жұмысының түрлі үлгілерін өткізуде денсаулығында ауытқулары бар оқушылардың кемшіліктерін ескере отырып материалды іріктеу және жүйелеу;
- спорттық шаралардың сценарийлерін құру;
- спорттық шараларды ұйымдастыру және өткізу
БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
КП 04
Диплом алды практикасы
-Түзету дене тәрбиесі пәні мұғалімінің құжаттамасы.
-Мүмкіндігі шектеулі адамдармен дене шынықтыру сабағын өткізу.
-Кәсіптік қызметте заманауи әдістерді, тәсілдерді, техникалық құралдарды (аудиовизуалды техника, тренажерлер, микропроцессорлық техника және т.б.).
-Денсаулықтарында ақаулықтары бар балалардың ағзасындағы бұзылуды негізге ала отыра спорттық-сауықтыру және тәрбиелік істерді ұйымдастыру.
-Спорт секцияларындағы жұмыс.
-Мерекелерді ұйымдастыру.
-Ата-аналармен жұмыс.
-Мектептегі психологиялық қызметпен өзара әрекет.
Іскерліктер:
- психология, педагогика және тәрбие қызметі әдістемесінің заманауи талаптарына сәйкес сабақтар мен сыныптан тыс шаралар өткізу;
- жеке оқушыларды және секция ұжымын зерттеу бойынша жұмыс жүргізу;
- тәрбие үдерісін, денсаулықтарында ақаулықтары бар оқушылардың танымдық әрекетін басқару, түрлі іс-шаралардың тәрбиелік міндеттерін анықтау және іске асыру;
- оқытудың оңтайлы әдістерін және амалдарын таңдап қолдану;
- денсаулықтарында ақаулықтары бар оқушыларды өзін-өзі тәрбиелеуін басқару
-өзіндік оқытушылық, жаттықтырушы-педагогтық және спорттық-ұйымдастырушылық дене және ақыл-ой қабілеттері шектеулі адамдардың қызметін бақылау нәтиежелеріне сай түзету
Дағдылар:
- денсаулықтарында ақаулықтары бар балалардың жас және жеке дара ерекшеліктерін ескере отырып оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау;
- оқыту үдерісінде интерактивті технологияларды және компьютерлік құралдарды қолдану;
- тәрбие жұмысының түрлі амалдарын өткізуде қолданылатын материалды таңдау және жүйелеу;
- тәрбие жұмысының жеке түрлерін және амалдарын өткізу әдістемесін бірлесе игере отырып, психологиялық-педагогикалық ықпал етуде тәрбиенің әдістері және амалдарының түрлі тәсілдерін қолдану;
- мекеменің оқу-тәрбиелік жоспары бойынша тәрбие жұмысын жүргізу;
- құжаттама жүргізу;
- ата-аналармен, өзін-өзі басқару органдарымен жұмыс жүргізу;
- кәсіптік бағдар беру жұмысын жүргізу
БҚ 1-12
КҚ 3.1.1- 3.1.9
Ескерту
Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
"Түзету дене шынықтыру пәнінің мұғалімі" біліктілігінің әлеуметтік маңыздылығын және қажеттілігін түсіну.
БҚ 2
Денсаулықты құндылық ретінде түсіну.
БҚ 3
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңын, "Мүмкіндіктері шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық коррекциялық қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Балалар құқықтары туралы" Конвенцияны, нормативтік құжаттарды білу.
БҚ 4
Әртүрлі жағдайдағы мәселелерді анықтап жауапты шешімдер қабылдау, өз білімін жетілдіру.
БҚ 5
Салауатты өмір салты жайлы, оның ішінде мүгедектер және мүмкіндігі шектеулі тұлғалар, дене шынықтыруды жетілдіру жайлы білімдерді меңгеру.
БҚ 6
Мектеп, мектептен тыс және арнайы білім беру мекемелерінде әр түрлі іс-әрекетті іске асыру құралдары мен аса тиімді рационалды амалдарын таңдап ала білу.
БҚ 7
Коммуникативті мәдениеттің жоғары деңгейін игеру; өзін-өзі жетілдіруге нық талпынысқа ие болу (өзін-өзі тануға, өзін-өзі бақылауға, өзін-өзі бағалауға, өзін-өзі дамытуға, өзін-өзі реттеуге); өзінің шығармашылық деңгейін дамытуға талпыну.
БҚ 8
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай білу. Қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау.
БҚ 9
Спорттық құрал-жабдықтармен, тренажерлармен жұмыс істеу дағдылары мен іскерліктерін меңгеру.
БҚ 10
Денсаулық сақтау технологияларын пайдалана білу, өзінің физикалық қабілетін дамыта білу.
БҚ 11
Алға қойылған мақсаттарды есепке алып, ақпараттық технологияларды кәсіптік іс-әрекет саласында қолдануға әзір бола тұра, өзінің іс-әрекетін жоспарлау негіздерін меңгеру.
Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3.Орта буын маманы
010304 3 -
Түзету дене тәрбиесі мұғалімі

ПК 3.1.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, анатомо-физиологические, психологические особенности развития обучающихся.
ПК 3.1.2. Уметь применять в практической деятельности современные формы и методы физкультурно-оздоровительной и воспитательной работы с лицами, имеющими отклонения в состоянии здоровья.
ПК 3.1.3. Владеть системой знаний об основных закономерностях функционирования организма человека в норме и при различных заболеваниях.
ПК 3.1.4. Владеть способами организации массовых физкультурно-оздоровительных работ, обучать использованию механизмов психологической защиты.
ПК 3.1.5. Уметь планировать и организовать разнообразные формы занятий с учетом анатомо-физиологических и индивидуально-психологических особенностей.
ПК 3.1.6. Уметь применять в практической деятельности знания по специальной психологии, психопатологии, психолого-педагогическим основам организации учебно-воспитательной и учебно-тренировочной работы в специальных (коррекционных) учреждениях.
ПК 3.1.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных средств и методов восстановления организма человека с учетом отклонений в физическом развитии.
ПК 3.1.8. Знать специфику работы учителя коррекционной физической культуры; уметь организовать оздоровительно-спортивную, реабилитационную и иные виды деятельности.
ПК 3.1.9. Владеть основами разработки учебно-программной документации, уметь анализировать содержание учебно-методических пособий по повышению уровня физической подготовленности и состояния здоровья занимающихся.
ПК 3.1.10. Уметь осуществлять реабилитационные мероприятия средствами физической культуры, используя методы медико-педагогического контроля.
ПК 3.1.11. Знать технологию обучения коррекционным двигательным действиям и методику развития физических качеств; общие закономерности и частные методики обучения и тренировки.
ПК 3.1.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
Сокращения и обозначения
ВОЗ – всемирная организация здравоохранения
ВТЭК – врачебно-трудовая экспертная комиссия
ЛФК – лечебная физическая культура
ЗОЖ – здоровый образ жизни
ЦНС – центральная нервная система
ОУ – образовательное учреждение
КВН – клуб веселых и находчивых
Приложение 4
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0200000 – Право
Специальность: 020100 0 - Правоведение

КҚ 3.1.1. Білім алушылардың психологиялық, анатомофизиологиялық даму ерекшеліктерін, дидактика заңдылықтарын, оқу үдерісінің мәнін білу.
КҚ 3.1.2. Практикалық іс-әрекетте қазіргі заманғы әдіс-тәсілдерді денсаулығында ауытқулары бар адамдармен дене шынықтыру-сауықтыру және тәрбиелік жұмыстар жүргізуде қолдана білу.
КҚ 3.1.3. Қалыпты жағдайда және әртүрлі ауру түрлерінде адам ағзасының жұмыс істеуінің негізгі заңдылықтары туралы білімдер жүйесін меңгеру.
КҚ 3.1.4. Бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру тәсілін меңгеру, психологиялық қорғау тетігін қолдануға үйрету.
КҚ 3.1.5. Білім алушылардың жас және дербес-психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып сабақтың әртүрлі әдіс-тәсілдерін жоспарлап ұйымдастыра білу.
КҚ 3.1.6. Практикалық іс-әрекет барысында оқу-тәрбие және оқу-жаттығу жұмыстарын ұйымдастыру негізінде арнайы психология, психопатология, арнайы (түзету) мекемелерінде оқу-тәрбие және жаттықтыру жұмыстарын ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері бойынша білімдерін қолдана білу.
КҚ 3.1.7. Дене дамуындағы ауытқуларды есепке ала отырып адам ағзасын қалпына келтірудің құралдары мен әдістерінің тиімді жолдарын жоспарлауды меңгеру.
КҚ 3.1.8. Түзету дене тәрбиесі пәні мұғалімі жұмысының спецификасын білу; спорттық-сауықтыру, оңалту, басқа іс-әрекет түрлерін ұйымдастыра білу.
КҚ 3.1.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын әзірлеу негіздерін меңгеру, спортпен айналысушылардың денсаулық жағдайын және дене даярлығы деңгейін жақсарту бойынша оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.1.10. Медикалық-педагогикалық бақылау әдістерін қолдана отырып дене тәрбиесі құралдарымен оңалу шараларын жүзеге асыра білу.
КҚ 3.1.11. Түзету қозғалу әрекетін және дене қасиеттерінің даму әдістемесін оқыту технологиясын; жалпы заңдылықтарды және жаттығу мен оқытудың жеке әдістемелерін білу.
КҚ 3.1.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
Қысқартулар мен белгілер
ДЕСК – дәрігерлік-еңбек сараптама комиссиясы
ЕДТ – емдік денешынықтыру тәрбиесі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 4-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0200000 - Құқық
Мамандығы: 0201000 - Құқықтану

288
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовой проект (работа), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 02, СД 03, СД 06, СД 07).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 5
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0200000 – Право
Специальность: 020100 0 - Правоведение

288
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау**
60
КДДБ. 02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық (жоба) жұмыс, бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: арнайы пәндерден емтихан тапсыру АП 01, 02, АП 03, АП 06, АП 07..
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 5-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0200000 – Құқық
Мамандығы: 0201000 - Құқықтану

288
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовой проект (работа), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача экзамена по специальным дисциплинам (СД 01, СД 02, СД 03) и общеобразовательной дисциплине (ОПД 02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 8
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Правоведение"
Сноска. Наименование приложения 8 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный
казахский язык
Фонетика. Лексика Правописание профессиональных терминов. Речевой этикет и профессиональное общение. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов
Знания:
- знать структуру разделов лексики и морфологии и их основные единицы, общую характеристику и состав частей речи современного казахского, русского языков;
Умения:
-использовать справочную лингвистическую литературу и может точно извлекать необходимую информацию
БК 7
ОГД 02
Профессиональный
иностранный язык
Чтение: чтение с общим охватом содержания, техника перевода (со словарем) профессионально оринтированных текстов; профессиональное общение; основы делового языка по специальности;
профессиональная лексика, основы делового языка по специальности; употребление лексических единиц в речи социального работника; интернациональная лексика.
Знания:
- знать фонетику: основные правила чтения и произношения букв алфавита и буквосочетаний в
речевом потоке, словообразовательные
модели, термины и
лексические конструкции;
Умения:
- вести беседу, используя
вопросы, восклицания,
просьбы, приказания,
приглашения, ответные
реплики
БК 7
СЭД 00
Социально- экономические дисциплины
СЭД 05
Логика
Предмет, методы логики. История развития логики. Значение логики для юристов. Основные категории логики: понятие, суждения, умозаключение. Сущность понятия и его виды. Основные операции с понятиями. Деление, обобщение, ограничение понятий. Определение понятий. Понятие суждений. Основные виды суждений.
Умозаключения и их виды. Основные законы логики. Гипотеза. Дедукция. Индукция.
Знания:
- знать предмет и значение логики, историю развития логики;
- определять значение логики для юристов;
- знать основные категории логики понятие, суждения, умозаключения;
- определять сущность понятия и его виды;
Умения:
- проводить основные операции с понятиями ограничение, обобщение, определение, деление;
- уметь делать умозаключения;
- применять основные законы логики.
БК 6
БК 7

288
АА. 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
КДДБ. 01
Қорытынды аттестаттау**
60
КДДБ. 02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП - Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП - Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП - Жалпы кәсіптік пәндер; АП - арнайы пәндер; БҰАП - жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО - өндірістік оқыту; КП - кәсіптік практика; АА - аралық аттестаттау; ҚА - қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К - консультациялар; Ф - факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық (жоба) жұмыс, бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: (АП 01, 02, 03) және жалпы кәсіптік пәннен (ЖКП 02) емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 8-қосымша
"Құқықтану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 8-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклы мен кәсіби практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны
Циклдың белгілері
Пәндердің, практиканың атауы мен негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, ептілік пен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖББП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Фонетика. Лексика. Кәсіби терминдердің дұрыс қолданылуы.. Кәсіби қызметте тілдің айтылу мәдениеттілігі. Тіл этикеті мен кәсіби қатынас. Кәсіби мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы.
Білімдер:
- морфология мен лексика бөлімдерінің құрылымы және олардың негізгі бірліктерін, қазіргі қазақ, орыс тілдерінің сөз таптары және жалпы сипаттамасын біледі;
Іскерліктер:
- анықтамалық лингвистикалық әдебиетті қолданадады және одан қажетті нақты ақпаратты ала алады.
БҚ 7
ЖГП 02
Кәсіптік шет тілі
Оқу: жалпы мәтін мазмұнын оқу, кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас; мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіби лексика. Әлеуметтік іс маманы тіліндегі лексикалық бірліктердің қолданысы. Интернационалдық лексика.
Білімдер:
- фонетиканы: тіл жүйесіндегі әріп тіркестері мен алфавиттегі әріптердің дұрыс айтылуы және негізгі оқу ережелері мен сөзжасам моделін, терминдерін және лексикалық құрылымын біледі;
Іскерліктер:
-белгілі жылдамдықпен дұрыс және мәнерлеп, дауыстап оқи алады;
- жағдаятқа сәйкес ретті және Логикады ойын жеткізеді;
- жауапты сөздерді, шақыруларды, бұйрықтарды, өтініштерді, лепті үндерді, сұрақтарды қою арқылы әңгімелей алады.
БҚ 7
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 05
Логика
Логиканың пәні және әдістері. Логиканың даму тарихы. Логика пәнінің заңгерлер үшін маңыздылығы. Логиканың негізгі категориялары: ұғымы, пікір, ойқорытындысы. Ұғымның мәні және оның түрлері. Ұғыммен жүргізілетін негізгі операциялар. Ұғымды бөлу, қорытындылау, шектеу. Ұғымды анықтау. Пікірдің түсінігі. Ойқорытындылау және оның түрлері. Логиканың негізгі заңдары. Гипотеза. Дедукция. Индукция.
Білімдер:
- қисын пәні мен оның маңызын, даму тарихын біледі;
- логика пәнінің заңгерлер үшін маңыздылығын біледі;
- логиканың негізгі категорияларын: ұғым, пікір, ойқорытындысын біледі;
Іскерліктер:
- шектеу, қорытындылау, бөлу, анықтау түсініктермен негізгі операцияларды жүргізеді;
- ойқорытындысын жасай алады;
- логиканың негізгі заңдарын қолданады.
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.1.1. Оказывать юридическую помощь в оформлении правовой документации;
ПК 3.1.2. Оформлять гражданские и уголовные дела;
ПК 3.1.3. Вести учет и регистрировать входящую и исходящую документацию;
ПК 3.1.4. Оформлять исполнительные документы;
ПК 3.1.5. Оформлять правовые документы;
ПК 3.1.6. Владеть приемами составления нотариальных документов;
ПК 3.1.7 Совершенствовать способы выполнения оказываемых видов услуг.
Специалист среднего звена
020102 3 - Юрисконсульт
ПК 3.2.1. Давать практические советы и оказывать правовую помощь структурным подразделениям и общественным организациям в оформлении различного рода правовых документов;
ПК 3.2.2 Оказание методологической помощи в правовой работе структурных подразделении юридического лица;
ПК 3.2.3 Обьяснять и истолковывать порядок разрешения конфликтных ситуаций;
ПК 3.2.4. Уметь вести учет и регистрировать входящую и исходящую документацию;
ПК 3.2.5. Владеть приемами составления гражданско-правовых договоров, гражданско-процессуальных документов;
ПК 3.2.6. Совершенствовать способы выполнения оказываемых видов услуг.
Приложение 9
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0200000 – Право
Специальность: 0202000Правоохранительная деятельность

КҚ 3.1.1. Құқықтық құжатты ресімдеуде заңи көмек көрсету;
КҚ 3.1.2. Азаматтық және қылмыстық істерді ресімдеу;
КҚ 3.1.3. Кіріс және шығыс құжаттарды есепке алу және тіркей алу;
КҚ 3.1.4. Атқару құжаттарын ресімдеу;
КҚ 3.1.5. Құқықтық құжаттарды ресімдеу;
КҚ 3.1.6. Нотариаттық құжаттарды құрастыру тәсілдерін иелену;
КҚ 3.1.7. Қызмет көрсетудің түрлі тәсілдерін жетілдіру.
Орта буын маманы
020102 – Заңгер-кеңесші
КҚ 3.2.1 Құрылымдық бөлімшелер мен қоғамдық ұйымдарға әртүрлі құқық құжаттарын ресімдеуге құқықтық көмек көрсету;
КҚ 3.2.2. Заңды тұлғаның құқылымдық бөлімшелеріне құқықтық жұмыста әдіснамалық көмек көрсету;
КҚ 3.2.3. Даулы жағдайды шешу тәртібін түсіндіреді;
КҚ 3.2.4. Кіріс және шығыс құжаттарды есепке алу және тіркей алу;
КҚ 3.2.5. Азаматтық-құқықтық шарттарды, азаматтық процессуалдық және нотариалдық құжаттарды құрастыру әдістерін меңгеру;
КҚ 3.2.6. Көрсетілетін қызмет түрлерінің орындалу әдіс тәсілдерін жетілдіру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 9–қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0200000 – Құқық
Мамандығы: 0202000Құқық қорғау қызметі

432
ПП 03
Производственная практика
756
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам: ОПД (08), СД (01, 03).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 10
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0200000 – Право
Специальность: 0202000Правоохранительная деятельность

432
КП 03
Өндірістік практика
756
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың барлығы
4320
К
Консультация
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКББ МЖМС сәйкес үлгілік оқу бағдарламада пәндер тізбесі орындау үшін міндетті болып табылады. Бақылау түрлері (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар саны), пәндерді оқу тәртібі (курстар бойынша бөлу) үлгілік болып табылады және оқу түріне, мамандық ерекшелігіне, жергілікті және өзге де жағдайларға тәуелді, соның ішінде жұмыс берушілер талаптарын ескере отырып, өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: ЖКП (08), АП (01,03) пәндері бойынша кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктілік пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқыту ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 10–қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0200000 – Құқық
Мамандығы: 0202000Құқық қорғау қызметі

БК 1, БК 2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Орфографическая, орфоэпическая, лексическая и грамматическая нормы иностранного языка; национально-культурная и общепрофессиональная специфика лексического, семантического, грамматического, прагматического и дискурсивного аспектов устной и письменной речи; фразеологические обороты и термины, основные формы высказывания (описание, повествование, монолог, диалог, рассуждение и анализ).
Знания:
- систему изучаемого иностранного языка, принципы функционирования применительно к различным сферам речевой коммуникации: лингвистической, коммуникативной и профессионально-адаптивной;
- основные положения современного переводоведения;
Умения:
- репродуцировать и продуцировать дилогическую и монологическую речь на казахском, русском и иностранном языках в сфере бытового, научного и профессионального общения с учетом уровня, определенного образовательной программой по специальности;
- осуществлять общение на иностранном языке в единстве всех его функций
- познавательной, регулятивной, ценностно-ориентационной, этикетной.
БК 1, БК 3
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Теория физического воспитания; физическая культура как часть общей культуры современного общества; социально-биологические основы физической культуры; здоровый образ жизни; режимы двигательной активности; физическая культура в научной организации труда (НОТ); гимнастика, легкая атлетика, лыжный спорт, плавание и туризм; спортивные игры и виды спорта; Президентское тестирование
Знания:
- роль физической культуры в современном обществе и в духовном воспитании личности;
- основные принципы физического воспитания;
- воздействие природных и социально-экологических факторов на организм;
- о взаимосвязи физической и умственной деятельности, физиологические характеристики состояния организма при занятиях физическими упражнениями;
- резервы человеческого организма, роль сознания в укреплении здоровья;
- о формировании здорового образа жизни;
- Казахские национальные подвижные игры, виды спорта в системе физвоспитания;
Умения:
- развивать силу и ловкость;
- совершенствовать резервы организма и управлять ими;
- диагностировать состояние своего организма в процессе занятий физическими упражнениями, учитывая физическую подготовленность своего организма и здоровья.
БК 1, БК 5, БК 6
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества; культура и цивилизация; становление культуры; типы культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; введение в историю культуры Казахстана; древняя культура Казахстана; средневековая культура Казахстана XVIII –XIX в.в., развитие культуры Казахстана в 50-90-х годах ХХ века; современные проблемы нациоанльной культуры; культурные традиции казахов в период XIX веков.
Знания:
- основные понятия культурологи;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- образ жизни и систему ценностей кочевников;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников
БК 4, БК 5
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии и ее роль жизни человека и общества; античная философия; средневековая философия; философия нового времени; природа человека и смысл его существования; культура, свобода и отвественность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-основные вехи мировой философской мысли; природу человека и смысл его существования, взаимосвязь природы и человека; специфику человеческого бытия; понятие наука и ее роль;
- проблему сознания в философии, понятия сознание и самосознание.
Умения:
- определять проблему сознания в философии, определять понятия "сознание и самосознание"
БК 4, БК 5
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Возникновение, развитие и предмет социаологии; предмет и методы социологии; основные этапы развития социологической мысли; становление и перспективы развития социологической науки в Казахстане; предмет и методы политологии; история политической мысли; зарождение политической мысли на территории Казахстана; политиечские партии Казахстана; политиечксие сознания и политическая культура; особенности Казахстанской культуры; политический процесс; политическая власть и властные отношения; политическая система; социально-экономические процессы в Казахстане; политическая модернизация
Знания:
- процесс возникновения науки, предмет социологии, специфику социологических методов исследования;
- этапы формирования политологии; роль политологии в жизни общества; процесс возникновения политики и ее общественную сущность; историю политической мысли; зарождение политической мысли на территории Казахстана; политический процесс; политическую систему Казахстана;
Умения:
-анализировать и сравнивать основные социологические концепции;
- анализировать эволюцию политических концепций, процессы, события и сущность власти, субъекты политики, политические отношения, процессы (в Казахстане и в мире в целом).
БК 4, БК 5
СЭД 04
Основы экономики
Предмет, основные понятия, функции, принципы, сущность, методы; формы и виды собственности, управление собственностью; типы экономических систем; производство и обращение новой стоимости; заработная плата, прибыль доходы от собственности; введение в макроэкономику; экономический рост по регионам; всемирная экономика и мировой рынок; рыночная инфраструктура; международные экономические связи Казахстана.
Знания:
-экономическую ситуацию в стране и зарубежом; типы экономических систем;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- приемы экономического управления.
Умения:
- характеризовать типы экономических систем, классифицировать потребности;
- классифицировтаь виды заработной платы, прибыли, дохода, правильно и эффективно использовать новые технологические достижения;
- оценивать состояние экономики.
БК 4, БК 5
СЭД 05
Логика
Предмет, основные понятия, принципы, методы. Понятие, суждение, определение, умозаключение, доказательство. Основные логические законы.
Знания:
- правила и приемы классификации;
- первичные приемы логического мышления.
Умения:
- развивать умение правильно и быстро совершать стандартные логические операции;
- решать логические задачи различными способами.
БК 4, БК 5
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Делопроизводство на государственном языке и организация деловой корреспонденции. Виды документов и их классификация. Язык и стиль деловых бумаг. Документы личного состава. Информационно-справочные документы. Регистрация и учет документов.
Знания:
- понятие о делопроизводстве и коррсепонденции;
- понятие о документе, их классификацию по видам деятельности;
Умения:
- определять стиль документов

БҚ 1, БҚ 2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Шетел тілінің орфографиялық, орфоэпиялық, лексикалық, грамматикалық нормалары; ауызша және жазбаша сөздің ұлтық – мәдени, жалпы кәсіби лекскалық, семантикалық, грамматикалық, прагматикалық аспектілері; фразиологиялық айналымдар мен термендер, айтылудың негізгі формалары (сипаттау, әңгімелеу, монолог өзара әңгімелесу, пікірлесу және талдау)
Білімдер:
- оқитын шет тілдің жүйесін, түрлі қызмет аясында қолдану принцептерін: лингвистикалық, коммуниукативтік, кәсіби бағдарлық;
- қазіргі аударма жүргізудің негізгі қағидалары;
Іскерліктер:
- қазақша орысша және шет тілде тұрмыста, ғылыми және кәсіби қарым-қатынаста белгілі деңгейде оқу бағдармасына сай маман екеуара әңгімеде, монологта сөзді қалпына келтіруді және өзгертуді;
- шет тілінің барлық қызметтерін біріктіре отырып қарым-қатынас жасау:
- танымдық, реттеушілік, бағалы-бағдарлық, әдептік.
БҚ 1, БҚ 3
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесі теориясы; дене тәрбиесі қазіргі қоғамның бір бөлігі; дене тәрбиесінің әлеуметтік - биологиялық негізі; салауатты өмір сүру; қозғалыс ережелер белсенділігі; еңбекті ғылыми ұымдастырудағы дене тәрбиесі; гимнастика, жеңіл атлетика, шаңғы тебу, жүзу, туризм; спорт ойындары, түрлеоі; Президенттік тестілеу.
Білімдер:
- қазіргі қоғамдағы дене тәрбиесінің рөлі және тұлғаның рухани тәрбиесінің рөлін;
- дене тәрбиесінің негізгі принцептерін;
- организмге табиғи және әлеуметтік – экологиялық факторлардың әсерін;
- дене тәрбиесі мен ойлау қызметінің өзара байланысын;
- дене тәрбиесі жаттығулары кезіндегі организмнің физиологиялық жағдайын;
- адам организмінің қоры және денсаулықты күшейту туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыруың;
- қазақтың ұлттық ойындарын, дене тәрбиесі жүйесіндегі спорт ойындарының түрлері;
Іскерліктер:
- күш пен ептілікті дамытуды;
- организмнің резервтерін жетілдіруді және оларды басқаруын;
- өз денсаулығыңды ескере отырып дене тәрбиесі жаттығуларын жасау кезінде өз жағдайын болжауды.
БҚ 1, БҚ 5,
БҚ 6
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғамдағы рөлі; мәдениет пен өркениет; мәдениеттің қалыптасуы; мәдениет түрлері; Батыс Еуропа мәдениеті және оның қазіргі әлемге ықпалы; Қазақстан мәдениет тарихына кіріспе; Қазақстанның көне мәдениет тарихы; ортағасыр, XVIII – XIX ғасыр мәдениеті, XX ғасырдың 50 – 90ж, Қазақстан мәдениетінің дамуы; ұлттық мәдениеттінің қазіргі мәселелері, XIX ғасыр кезіндегі қазақтардың мәдени әдет-ғұрыптары.
Білімдер:
- мәдениеттанудың негізгі түсініктерін;
- ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Алла, Мекке ұғымдарын;
- көшпенділер құндылығы және олардың тұрмысы туралы;
- Қазақстанның орта ғасыр мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалын;
Іскерліктер:
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалдық ерекшелігін көрсету.
БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні және оның адам өміріндегі рөлі; антиктік философия, ортағасыр философиясы; жаңа заман философиясы; адам табиғаты және оның тіршілік ету мағынасы, жеке тұлғаның мәдениеті, бостандығы және жауапкершілігі; адам танымы және әрекеті; ғалым және оның ролі; ғаламдық мәселелердің алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлем философиялық ойлардың негізгі белесі; адам табиғаты және өмір сүру мәнін; адам мен табиғат арасындағы өзара байланысын, адам тұрмысының ерекшелігін; ғылым және оның рөлін; адамзат ғаламдық мәселелер;
- философияда сана-сезім мәселелері, сана және сана-сезімінің түсінігі.
Іскерліктер:
- философияда сана-сезім мәселелерін анықтау, "сана" және "сана-сезімінің" түсінігін анықтау.
БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану пәнінің пайда болуы, дамуы және пәні; әлеуметтану ілімінің негізгі даму кезеңдері, Қазақстандағы әлеуметтану ғылымының даму болашағы және қалыптасуы; саясаттану пәні және әдістері; Қазақстанда саяси ойлардың пайда болуы, Қазақстандағы саяси партиялар; саяси сана және саяси мәдениет; Қазақстан мәдениетінің ерекшклігі, саяси үрдісі; саяси билік және биліктік қатынас, саяси жүйе, Қазаұстандағы әлеуметтік - экономиялық жүйе, саяси жаңғыру.
Білімдер:
- ғылымның щығу тарихын, әлуметтану пәнін, әлеуметтану әдістерін зерттеу ерекшелігін;
- саясаттанудың қалыптасу кезеңдері; саясаттанудың қоғамдағы рөлін; саясаттың шығу үрдісін және оның қоғамдық мәні; саяси ойлар тарихы, Қазақстан аймағында саясаттың пайда болуы; саяси үрдіс, Қазақстанның саяси жүйесін;
Іскерліктер:
- негізгі әлеуметтік концепцияларды салыстыру және талдау;
- саяси концепциялар эволюциясын, үрдістерін, билік мәнін, оқиғаларын, саясат субъектісін талдау (Қазақстанда және әлемде).
БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Пән, негізгі ұғымдар, қызметі, принциптері, мәні, әдістері; жекеменшік формалары мен түрлерін; жекеменшікті басқару, экономикалық жүйе түрлері; өндіріс және жаңа құн; еңбекақы, жеке меншіктен табыс пайдасы; макроэкономикаға кіріспе; аймақтар бойынша экономикалық өсу, дүниежүзілік экономика және дүниежүзілік нарық; нарықтық ифрақұрылым; Қазақстанның халықаралық және экономикалық байланыстары.
Білімдер:
- ел ішіндегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды; экономикалық жүйе түрлерін;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясаты туралы;
- экономикалық басқару тәсілдері;
Іскерліктер:
- экономика жүйелерінің түрлерін сипаттауды, сұраныстарды жіктеу;
- еңбекақы түрлерін, табысты, кірісті жіктеу және жаңа технологиялық жетістіктерді тиімді жіктеуді;
- экономикалық жағдайды бағалауды.
БҚ 4, БҚ 5
ӘЭП 05
Қисын
Пәні, негізгі түсініктер, белгілер, әдістер. Түсініктер, ойлау, анықтау, дәлелдемелер. Негізгі кисын заңдары.
Білімдер:
- жіктеудің ережелері мен тәсілдері
- қисындық ойлаудың алғашқы тәсілдері
Іскерліктер:
- стандартты логикалық операцияларды тез шешу және дұрыс дамытуын білу
- әр түрлі тәсілдермен логикалық есептерді шығару
БҚ 4, БҚ 5
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Мемлекеттік іс жүргізу және іскерлік корреспонденцияны ұйымдастыру. Құжат түрлері және оларды жіктеу. Іс қағаздарының тілі мен стилі. Жеке құрам құжаттары. Ақпараттық-анықтамалық құжаттар. Құжаттарды тіркеуге және есепке алу. Мекеме қызметін құжатпен қамтамасыз етуге компьютерді пайдалану.
Білімдер:
- іс жүргізу және коррсепонденция туралы түсінікті біледі;
- құжат туралы түсінікті, олардың қызмет түрлеріне қарай бөле алады;
Іскерліктер:
- қызмет құжаттарының тілі мен стилінің түсінігін меңгереді.

020201 3 – Юрист
Начальник отряда уголовно-исполнительной системы (ПК 1)
ПК 3. 1.1. Находить индивидуальный психолого-педагогический подход к осужденному
ПК 3.1.2. Проводить занятия, социально-правовые лекции, беседы с осужденными.
ПК 3.1.3. Оказывать методическую помощь сотрудникам учреждения и другим лицам в осуществлении работы по перевоспитанию осужденных
ПК 3.1.4. Анализировать совершенные положительные и отрицательные поступки и давать адекватную оценку, составлять характеристики на осужденного.
ПК 3.1.5. Проводить оперативно-розыскные мероприятия, оформлять и использовать данные, полученные в результате их проведения, соблюдать конспирацию и режим секретности в работе
ПК 3.1.6. Использовать полученные знания и умения при ведении служебного и секретного делопроизводства.
ПК 3.1.7. Правильно толковать содержание правовых актов, регулирующих деятельность органов уголовно-исполнительной системы.
ПК 3.1.8. При изучении личности осужденного вносить в тетрадь индивидуально-воспитательной работы записи об его индивидуально-психологических особенностях
ПК 3.1.9. Проводить аттестацию осужденных в отряде, знакомить осужденных с правилами и требованиями исправительного учреждения
ПК 3.1.10. Составлять служебные документы; осуществлять постановку осужденных на учет
ПК 3.1.11. Правильно составлять и направлять материалы в суд, прокуратуру, местные исполнительные органы и органы местного самоуправления; осуществлять мероприятия по организации взаимодействия с правоохранительными органами - СК 3. Правильно составлять и направлять материалы в суд, прокуратуру, местные исполнительные органы и органы местного самоуправления.
ПК 3. 1.12. Вести работу по предупреждению рецидивных преступлений с осужденными, состоящими на учете в уголовно-исполнительной инспекции
Оперуполномоченный исправительного учреждения (ПК 2)
ПК 3.2.1. Использовать полученные знания и умения при ведении служебного и секретного делопроизводства.
ПК 3.2.2. Объяснить принципиальное значение законности в жизни общества и государства, необходимость обеспечения прав и свобод граждан и правопорядка в органах уголовно-исполнительной системы.
ПК 3.2.3. Правильно толковать содержание правовых актов, регулирующих
деятельность органов уголовно-исполнительной системы.
ПК 3.2.4. Соблюдать конспирацию и режим секретности в работе.
ПК 3.2.5. Осуществлять подбор, проверку и привлечение к сотрудничеству физических лиц на конфиденциальной основе с оформлением соответствующих документов.
ПК 3.2.6. Разрабатывать оперативные комбинации и готовить задания на проведение оперативной проверки

020201 3 – Заңгер
Қылмыстық-атқару жүйесінің жасақ бастығы
КҚ 3.1.1. Сотталғанға деген жекелеген психологиялық-педагогикалық қадамды табу
КҚ 3.1.2. Сотталғандармен сабақтар, саяси ақпарат, дәріс әңгіме жүргізу.
КҚ 3.1.3. Сотталғандарды түзеу бойынша жұмысты жүзеге асыру ұйымы қызметкерлеріне және басқа адамдарға әдістемелік көмек көрсету
КҚ 3.1.4. Жасалған жағымды және жат іс-әрекеттерге талдау жасау және оған лайықты баға беру, сотталғандарға мінездеме толтыру.
КҚ 3.1.5. Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу, оларды жүргізу нәтижесінде алынған деректерді рәсімдеу және пайдалану, жұмыста жасырын ұстау мен құпиялық режимін сақтау.
КҚ 3.1.6. Қызметтік және құпия іс қағаздарын жүргізу кезінде алған білім мен біліктілікті пайдалану.
КҚ 3.1.7. Қылмыстық-атқару жүйесінің органдарының қызметін реттеуші құқықтық актілердің мазмұнын дұрыс түсіндіру
КҚ 3.1.8. Сотталғанның жеке басын зерттеп білу кезінде жекелеген тәрбие жұмысы дәптеріне оның жекелеген психологиялық ерекшеліктері туралы жазу
КҚ 3.1.9. Жасақта сотталғандардың аттестациялауын жүргізу, сотталғандарды түзеу ұйымының ережесімен және талаптармен таныстыру
КҚ 3.1.10 Қызметтік құжаттарды толтыру, сотталғандарды есепке қоюды жүзеге асыру
КҚ 3.1.11 Материалды дұрыс толтыру және сотқа, прокуратураға, жергілікті атқару органдарына және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына жіберу, құқық қорғау органдарымен өзара бірлескен іс-әрекетті ұйымдастыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру.
КҚ 3.1.12 Қылмыстық-атқару инспекциясында есепте тұрған сотталғандармен жаңа қылмыстардың алдын алу бойынша жұмыстар жүргізу
Түзеу ұйымының жедел уәкілі
КҚ 3.2.1. Қызметтік және құпия іс-қағаздарын жүргізу кезінде алған білім мен білікті пайдалану.
КҚ 3.2.2. Қоғам және мемлекеттік өміріндегі заңдылықтың түбегейлі мәнін, азаматтардың құқығы мен бостандығын қамтамасыз етудің және қылмыстық атқару жүйесі органдарындағы құқық тәртібінің қажеттілігін түсіндіру.
КҚ 3.2.3. Қылмыстық-атқару жүйесі орнадарының қызметін реттеуші құқықтық актілердің мазмұнын дұрыс түсіндіру.
КҚ 3.2.4. Жұмыста жасырын ұстау мен мен құпиялық режимін сақтау.
КҚ 3.2.5. Тиісті құжаттарды рәсімдеу арқылы жасырын түрде жеке адамдарды іріктеу, тексеру және бірлесіп істеуге тартуды жүзеге асыру.
КҚ 3.2.6 Жедел тексеру ісі бойынша жоспарлардың барлық түрлерін қарастыру

ПК 3. 2.7. Составлять все виды планов по делам оперативной проверки
ПК 3.2.8. Оформлять розыскные, а также другие дела оперативной разработки
ПК 3.2.9. Проводить оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление места нахождения разыскиваемых лиц с использованием эффективных способов задержания
ПК 3.2.10. Уметь составлять процессуальные документы
ПК 3.2.11. Проводить первоначальные оперативно-розыскные и следственные мероприятия
ПК 3.2.12. Уметь квалифицировать конкретный состав преступления, указать на его смягчающие и (или) отягчающие обстоятельства
ПК 3.2.13. Проводить анализ, планирование и оценку оперативной работы
Инспектор уголовно-исполнительной инспекции (ПК 3)
ПК 3.3.1. Вести контрольные дела условно осужденных, осужденных женщин с отсрочкой исполнения наказания, личные дела осужденных к общественным и исправительным работам, осужденных к ограничению свободы, осужденных к лишению права заниматься определенной деятельностью или занимать определенную должность.
ПК 3.3.2. Организовывать взаимодействие инспекции с подразделениями органов внутренних дел и другими организациями.
ПК 3.3.3. Исчислять сроки наказания и представления к условно-досрочному освобождению осужденных к наказаниям без изоляции от общества.
ПК 3.3.4. Составлять служебные документы
ПК 3.3.5. Осуществлять постановку осужденных на учет
ПК 3.3.6. Правильно составлять и направлять материалы в суд, прокуратуру, местные исполнительные органы и органы местного самоуправления
ПК3. 3.7. Осуществлять мероприятия по организации взаимодействия с правоохранительными органами
Приложение 12
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0200000 – Право
Специальность: 020300 0 – Патентоведение
Квалификация: 020301 3 - Техник
Форма обучения: очная

КҚ 3.2.7 Жедел тексеру ісі бойынша жоспарлардың барлық түрлерін қарастыру
КҚ 3.2.8. Іздестіру, сонымен қатар жедел өңдеудің басқа істерін рәсімдеу
КҚ 3.2.9 Іздестіріп жүрген адамның қайда екенін анықтауға бағытталған жедел-іздестіру іс-шараларын ұстаудын тиімді тәсілдерін пайдалану арқылы жүргізу
КҚ 3.2.10 Процессуалдық құжаттарды дұрыс толтыруын білу
КҚ 3.2.11 Алғашқы жедел-іздестіру және тергеу іс-шараларын жүргізу
КҚ 3.2.12 Қылмыстың нақты құрамын дұрыс саралауын, оның жеңілдетуші және (немесе) ауырлатушы мән-жағдайларын көрсетуін білу
КҚ 3.2.13 Жедел жұмыстың талдауын, жоспарлауын және бағалауын жүргізу
Қылмыстық-атқару инспекциясының инспекторы
КҚ 3.3.1. Шартты сотталғандардың, жазасын орындау кейінге қалдырылған сотталған әйелдердің бақылау ісін, қоғамдық және түзеу жұмыстарына сотталғандардың, бостандығын шектеуге сотталғандардың белгілі бір қызметпен айналысу немесе белгілі бір лауазымды иелену құқығынан айыруға сотталғандардың жеке ісін жүргізу.
КҚ 3.3.2. Ішкі істер органдарының бөлімшелерімен және басқа ұйымдармен инспекцияның өзара бірлескен іс-әрекетін ұйымдастыру.
КҚ 3.3.3. Қоғамнан оқшаулаусыз жазалауға сотталған адамның жаза мерзімін және шартты-жедел босатуға деген ұсыным мерзімін есептеу.
КҚ 3.3.4. Қызметтік құжаттарды құрастыру
КҚ 3.3.5. Сотталғандарды есепке қоюды жүзеге асыру
КҚ 3.3.6. Материалды дұрыс толтыру және сотқа, прокуратураға, жергілікті атқару органдарына және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына жіберу
КҚ 3.3.7 Құқық қорғау органдарымен өзара бірлескен іс-әрекетті ұйымдастыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 12-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0200000 – Құқық
Мамандығы: 0203000 - Патенттану
Біліктілік: 0203013 – Техник
Оқыту нысаны: күндізгі

4320
ФЗ 00
Факультативные занятия***
352
ФЗ 01
Сценическая практика под руководством педагога
352
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (зачеты, контрольные уроки, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам и семестрам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от специфики специальности, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
Содержание образовательных программ технического и профессионального образования предусматривает изучение интегрированных курсов по общеобразовательным дисциплинам, общегуманитарных, экономических, общепрофессиональных, специальных дисциплин. Дисциплина "Физическая культура" интегрирована в СД (специальные дисциплины).
*Основы игры на музыкальном инструменте фортепиано объемом 74 часа – индивидуальный вид занятий.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача экзамена по специальным дисциплинам (01, 02, 03) и защита дипломной работы в форме сценического показа (спектакль, концерт).
***В факультативные занятия (ФЗ) определены учебные часы для обязательного прохождения сценической практики под руководством педагога в объеме 352 часа на группу, на весь период обучения (2 года,10 месяцев).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации. Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением с учетом перспективы развития отрасли.
Количество часов в группах с русским и казахским языком обучения считаются отдельно.
Приложение 16
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0408000 – Хореографическое искусство
Квалификация: 0408013 – Артист балета
Форма обучения: очная

4320
ФС 00
Факультативтік сабақтар
352
ФС
Педагогтың басшылығымен сахналық практика
352
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағ. артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
Техникалық және кәсіптік білім берудің оқу бағдарламалары жалпы білімдік, жалпы гуманитарлық, экономикалық, жалпы кәсіптік, арнайы пәндер бойынша біріктірілген курстарды қарастырады. "Дене тәрбиесі" пәні АП (арнайы пәндерге) біріктірілген.
*Музыкалық аспап фортепианода ойнау негіздері 74 сағ.көлемде – сабақтың жеке түрі.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклының сағаттар көлемінің (25%-дейін) қысқартылуымен көбейтіледі.
**Қорытынды аттестацияның ұсынылатын түрлері: арнайы пәндер бойынша тапсырылатын емтихандар (01, 02, 03) және дипломдық жұмыстың сахналық көрсетілім формасында қорғалуы (спектакль, концерт).
***Факультативтік сабақтарда топқа 352 сағат көлемде педагогтың басшылығымен сахналық практиканың міндетті түрде өтуге арналған оқу сағаттары анықталған,оқытудың барлық кезеңіне (2 жыл,10 ай).
Оқу-өндірістік және техникалық оқу құралдарының тізімдері мамандыққа сай оқу бағдарламаларының мазмұнына байланысты анықталады. Оқу-өндірістік және техникалық оқу құралдарының тізімдері нақты оқу орнын жабдықтау үшін даму қарқынын есепке ала отырып оқу орнымен жүргізіледі.
Қазақ тілді және орыс тілді оқу топтарында сағаттар саны бөлек саналады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 16-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0408000 – Хореография өнері
Біліктілігі: 040801 3 – Балет әртісі
Оқыту нысаны: күндізгі

11,12
ДОО 04
Индивидуальная практика (с одаренными детьми)
220
220
11-16
Итого:казахская/русская школа
13645/
13966
ПА 00
Промежуточная аттестация
96
ИА 00
Итоговая аттестация
92
ИА 01
Итоговая аттестация**
80
ИА 02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Всего: казахская/русская школа
13833/
14154
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (зачеты, контрольные уроки, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам и семестрам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от специфики специальности, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
Содержание образовательных программ технического и профессионального образования предусматривает изучение интегрированных курсов по общеобразовательным дисциплинам, общегуманитарных, социально-экономических, общепрофессиональных, специальных дисциплин. Дисциплина "Физическая культура" реализуется в рамках СД 682 часа.
*Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача экзамена по специальным дисциплинам (01, 02, 05, 03) и защита дипломной работы в форме сценического показа (спектакль, концерт).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации. Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением с учетом перспективы развития отрасли.
Количество часов в группах с русским и казахским языком обучения считаются отдельно.
Приложение 17
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Хореографическое искусство"

11,12
БҰАП 04
Жеке практика (дарынды балалармен)
220
220
11-16
Қорытынды:
қазақ /орыс мектептері бойынша
13645/
13966
АА 00
Аралық аттестаттау
96
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
92
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
80
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Барлығы:
қазақ /орыс мектептері бойынша
13833/
14154
К
Кеңестер
Оқу жылына 100 сағ. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағ. артық емес
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін. Техникалық және кәсіптік білім берудің оқу бағдарламалары, жалпы білімдік, гуманитарлық, экономикалық, жалпы кәсіптік, арнайы пәндер бойынша біріктірілген курстарды қарастырады. "Дене тәрбиесі" пәні АП аясында 682 сағ.көлемінде жүзеге асырылады.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклының сағаттар көлемінің (25%-дейін) қысқартылуымен көбейтіледі.
**Қорытынды аттестацияның ұсынылатын түрлері: арнайы пәндер бойынша тапсырылатын емтихандар (01, 02, 05, 03) және дипломдық жұмыстың сахналық көрсетілім формасында қорғалуы (спектакль, концерт).
Оқу-өндірістік және техникалық оқу құралдарының тізімдері мамандыққа сай оқу бағдарламаларының мазмұнына байланысты анықталады. Оқу-өндірістік және техникалық оқу құралдарының тізімдері нақты оқу орнын жабдықтау үшін даму қарқынын есепке ала отырып оқу орнымен жүргізіледі.
Қазақ тілді және орыс тілді оқу топтарында сағаттар саны бөлек саналады.
Қазақстан Республикасы
Білімдер және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 17-қосымша
"Хореография өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары

Сноска. Наименование приложения 17 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- основные понятия философии;
- философскую, научную и религиозную картину мира.
- роль науки и научного познания, его структуру, формы и методы;
- социальные и этические проблемы.
Умения:
- анализировать содержание понятий;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 4
БК 5
БК 7
СЭД.02
Основы политологии и социологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- основные понятия политологии и социологии;
- особенности процесса социализации личности.
Умения:
- анализировать социально-политические движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность социально-политических отношений и процессов в мире и в Казахстане;
- анализировать политические системы и политические режимы.
БК 4
БК 5
БК 7
СЭД.03
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения и понятия экономической теории;
- экономическую ситуацию в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики;
- содержание экономической политики государства.
Умения:
- находить, использовать экономическую информацию, необходимую для профессиональной деятельности.
БК 4
БК 5
БК 7
СЭД.04
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- основные понятия курса;
- основные отрасли права;
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- Конституцию Казахстана;
- аспекты, функции, источники образовательного права.
- государственную политику в области образования;
- Закон Республики Казахстан "Об образовании";
- структуру нормативных актов об образовании;
- особенности применения административного и трудового законодательства в системе образования;
- международное образовательное право.
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы в профессиональной деятельности;
- использовать источники образовательного права;
- защищать права детей.
БК 4
БК 5
БК 7
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык, в том числе делопроизводство на государственном языке.
Развитие устной связной речи, развитие письменной речи; терминология по специальности; техника перевода (со словарем), профессиональное общение; информация, лексический минимум
Составление основных деловых и служебных документов
Знания:
- лексический и грамматический минимум для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
-правила оформления деловых и служебных документов
Умения:
- воспринимать на слух информацию, конспектировать;
- использовать литературу.
-использовать нормативно-правовую литературу
- оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами;
- использовать информацию, документы, литературу и другие материалы на казахском языке.
БК 4
БК 5
БК 7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
История балета
Об истории возникновения и развития мирового балетного искусства, особенности исторических стилей, творческие характеристики выдающихся деятелей отечественной и зарубежной балетной сцены.
Знания:
-историю возникновения и развития мирового балетного искусства;
-особенности исторических стилей;
-творческие характеристики выдающихся деятелей отечественной и зарубежной балетной сцены
Умения:
-владеет методикой творческого анализа произведений балетного искусства, хореографических произведений.
БК 4
БК 5
БК 7
ОПД.02
Музыкальная литература
Об истории возникновения основных этапов развития мирового музыкального искусства и отечественной музыкальной культуры; творчество отчественных и зарубежных композиторов и основные музыкальные произведения композиторов классиков;особенности музыкального стиля различных музыкальных направлений;основные принципы строения музыкальных произведений различных жанров; специфические черты музыкального искусства и важнейшие средства музыкальной выразительности.
Знания:
-основные этапы развития мирового музыкального искусства и отечественной музыкальной культуры;
- творчество отчественных и зарубежных композиторов
-образцы музыкального классического наследия
Умения:
-владеет историческим и музыкально-теоретическим материалом в составлении анализа музыкальных стилей произведений.
-определяет музыкально-танцевальные жанры.
БК 4
БК 5
БК 7
ОПД.03
История мировой культуры
Об истории возникновения основных этапов развития мирового искусства, особенности стилей,различных направлений, творчество деятелей, основные принципы строения произведений искусств различных жанров, специфические черты искусства и важнейшие средства выразительности.
Знания:
-основные этапы развития мирового искусства.
Умения:
-владеет теоретическим материалом в составлении анализа произведений искусства.
- определяет стили и произведений искусства.
БК 4
БК 5
БК 7
ОПД 04
Грим.
Об истории возникновения косметики и причесок; о театраҒльном гриме; технические средства гримирования; гримировальные средства и материалы, овладение навыками сценического грима
Знания:
- исторические условия появления маски-образа, грима
Умения:
- владеет практическими навыками работы с гримом.
БК 7

Ескерту. 17-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
Цикл индексі (пәндер)
Практика, пәндердің негізгі тараулары мен атаулары
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Философия негіздері.
Философия пәні, дүниежүзілік философиялық ойлардың негізгі кезеңдері; адам табиғаты және оның болу мағынасы; Құдай және адам; адам және ғарыш;
адам, қоғам, өркениет, мәдениет; бостандық және адамның жауапкершілігі; адамның танымы және қызметі;
ғылым және оның рөлі; ғылыми мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдар;
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреті;
- ғылым рөлі және ғылыми тану, оның құрылысы, формасы мен әдістері,
- әлеуметтік және әдеп мәселелері туралы түсінігі.
Іскерліктер:
- ұғым мазмұнын талдау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы рухани қарым-қатынас нормаларын реттеу
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП.02
Әлеуметтану және саясаттану.
әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам – әлеуметтік мәдени жүйе; әлеуметті қауымдастық;
әлеуметті және этноұлттық қарым-қатынас;
әлеуметтік процестер; әлеуметтік институттар және ұйымдар;
тұлға:оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі; саясаттану пәні; саясатты билік және өкіметтік қарым-қатынастар; саясат жүйесі; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер
Білімдер:
- саясаттану және әлеуметтанудың негізгі түсініктерін;
- тұлғаны әлеуметтеу процессінің ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-саясат қозғалыстарын және әлеуметтің басқа да факторларының өзгерістері мен дамуына талдау жасауды;
- Қазақстанда және дүниежүзіндегі әлеуметтік-саясатты қарым-қатынастар мен процестердің мәнін айқындауды;
- саясаттың жүйесі мен саясаттың режимдерін талдауды.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП.03
Экономика негіздері.
Мақсаты, негізгі түсінік, қызметі, мәні, ұстанымы; меншіктің формасы және түрлері, меншікпен басқару;
жоспар түрлері, оның негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлар; болжамдарды өңдеу және экономикалық жоспарды негіздеу әдістері;
бизнес-жоспарлау;
экономикалық талдау;
халық тұтынатын тауарлар және қызметтердiң нарық күйiн талдауы; нарықтық инфрақұрылым
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шетелдегі экономикалық ахуалдары;
- макро және микроэкономика, салықтық, ақшалай-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат;
Іскерліктер:
- өз кәсiби қызметiндегi бағыттары үшiн қажеттi экономикалық ақпаратты табу және қолдану
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП.04
Құқық негіздері.
Құқық, түсінік, жүйе, көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы; адам құқығының барлығына ортақ декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтық негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары
Білімдер:
- пәннің негізгі түсініктері;
- құқықтың негізгі тараулары;
- адам және азаматтың құқығы мен бостандығын, оны іске асыру;
- Қазақстан Конституциясы;
- Білім құқығының аспектілері, қызметтері, ақпараттары;
- Білім саласындағы мемелекеттік саясаты;
- "Білім туралы" Қазақстан Республикасының заңы;
- білім туралы нормативтік актілердің құрылымы;
- білім саласындағы еңбек және әкімшілік заңнамаларын қолдану ерекшеліктері;
- халықаралық білім құқығы.
Іскерліктер:
- нормативтік құқық құжаттарын кәсіби салада қолдану;
- білім құқығының дерекнамаларын қолдануды;
- жасөспірімдердің құқығын қорғау.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ тілі, оның ішінде мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Ауызекі сөйлеу тілдерін, жазбаша тілдерін дамыту; мамандық бойынша терминдерді тану; аударма техникасы (сөздікпен), кәсіби қарым-қатынас; ақпарат, лексикалық минимум;
Негізгі іскери және қызметтік құжаттарды рәсімдей білу.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуға, аударуға лексикалық және грамматикалық минимум.
- іскери және қызметтік құжаттардың рәсімделу ережелері.
Іскерліктер:
- ақпаратты есту арқылы қағазға түсіру;
- әдебиетті пайдалану.
- нормативтік-құқықтық әдебиеттерді пайдалану;
- халықаралық стандартқа сәйкес іскери қағаздарды рәсімдеу;
- қазақ тіліндегі ақпарат, құжаттар, әдебиеттер және т.б. материалдарды пайдалана білу
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Балет тарихы.
Әлемдік балет өнерінің пайда болуы мен даму тарихы, шетелдік және отандық балет сахналарының көрнекті қайраткерлерінің шығармашылық сипаттары, тарихи стильдік ерекшеліктері туралы.
Білімдер:
- әлемдік балет өнерінің пайда болуы мен даму тарихы,;
- тарихи стиль ерекшеліктері;
- шетелдік және отандық балет сахналарының көрнекті қайраткерлерінің шығармашылық сипаттары
Іскерліктер:
- балет өнері туындыларына, хореографиялық шығармаларға шығармашылық талдау жасау әдістемесін игеру.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП.02
Музыкалық әдебиет.
Әлемдік музыкалық өнердің және отандық мәдениеттің пайда болуы мен даму кезеңдері; шетелдік және отандық сазгерлердің шығармашылығы, кейбір классик сазгерлердің музыкаылқ шығармалары; әр түрлі бағыттағы музыкалық стиль ерекшеліктері; әр т.рлі жанрдағы музыкалық шығармалардың құрылымдық қағидалары; музыкалық өнердің ерекше қыры және музыкалық көркедегіш құралдар.
Білімдер:
- әлемдік музыкалық өнердің және отандық мәдениеттің пайда болуы мен даму кезеңдері;
- шетелдік және отандық сазгерлердің шығармашылығы.
- музыкалық классикалық мұралар үлгілері
Іскерліктер:
- музыкалық шығармалардың стилін талдауды құруда тарихи және музыкалық материалдарды игеру.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП.03
Әлемдік мәдениет тарихы.
Әлемдік өнердің пайда болуы мен даму кезеңдерінің тарихы,стиль, бағыт, қайраткерлер шығармашылығының ерекшеліктері, өнер туындыларының әр түрлі жанрдағы құрлымдық қағидалары және маңызды көркемдегіш құралдар
Білімдер:
- әлемдік өнердің даму кезеңдері.
Іскерліктер:
- өнер туындысын талдауды құруда теориялық Білімдерді игеру;
- өнер туындыларын және стилін ажырата білу.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП.04
Әрлеу.
Косметиканың, сәнді шаштың пайда болу тарихы; театр гримі туралы; гримнің техникалық әдістері; әрлеу тәсілі және материалдары; сахналық әрлеуді меңгеру
Білімдер:
- әрлеудегі маска-бейненің пайда болу тарихын.
Іскерліктер:
- әрлеудің тәжірибелік дағдыларын игеру
БҚ 7

ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ОПД 05
Анатомия, охрана труда и здоровья артистов балета.
Основы медицинских знаний. Основы анатомии и физиологии, опорно-двигательного аппарата человека. Анатомо-профессиональные особенности артистов балета. Заболевания и травмы артистов балета, профилактика и лечение. Основные сведения об охране труда и здоровья артистов балета. Особенности питания, гигиена здоровья артистов балета. Основные правила оказания доврачебной помощи, правила массажа.
Знание:
- профессиональную терминологию; -
- анатомию опорно-двигательного аппарата артистов балета
Умения:
-определить причину и клинику происхождения травм и заболеваний;
-оказывать первую медицинскую помощь.
БК 7
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ОПД 06
Актерское мастерство.
Средства актерской выразительности. Жанр и стиль. Анализ материала роли. Элементы системы К.С. Станиславского с учетом специфики хореографического искусства; общение со зрительской аудиторией
Знания:
- основные положения теории актерского мастерства.
Умения:
- владеет основами актерского мастерства, свободно применяет комплекс технологических навыков в выбранной профессии.
БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ОПД 07
Основы игры на музыкальном инструменте фортепиано
Постановка рук. Различные способы звукоизвлечения. Исполнение несложных произведений танцевальных жанров, различных стилей и адаптированных образцов балетной музыки. Основы музыкальной грамоты.Навыки чтения с листа.
Знания:
-нотную грамоту, музыкальную терминологию, метроритмические обозначения;
Умения:
-использует теоретические знания и практический опыт в исполнении произведений на фортепиано.
БК 4
БК 5
БК 7
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
ПК 3.2.9
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Классический танец
Освоение техники классического танца, формирование профессиональных навыков, развитие координации, выразительности, музыкальности, артистизма. Постановка корпуса рук, ног и головы.
Экзерсис у станка и на середине зала. Различные виды и приемы исполнения поз, прыжков, вращений,техника заносок. Танцевальные комбинации.
Знания:
-профессиональную терминологию;
- элементы и основные комбинации, образцы классического наследия и современного балетного репертуара;
-основные этапы развития балетного исполнительства
-принципы взаимодействия музыкальных и хореографических средств.
-основы актерского мастерства
Умения:
-исполнять элементы и основные комбинации;
-исполнять хореографические партии в спектаклях и танцевальных композиций;
-создавать художественный сценический образ в хореографических произведениях классического наследия и постановках современных хореографов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД.02
Народно сценический танец
Освоение техники танца(сольного и парного), Характеры, стиля и манеры исполнения. Постановка корпуса рук, ног и головы. Элементы и движения у станка и на середине зала.
Знания:
- профессиональную терминологию;
- элементы и основные комбинации, народно-сценического танца.
-принципы взаимодействия музыкальных и хореографических средств.
-основы актерского мастерства
Умения:
-исполнять элементы и основные комбинации;
-создавать художественный сценический образ в хореографических произведениях;
-использовать знания и практический опыт в области хореографического искусства для исполнения народно-характерных партий в балетных и других концертных программах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД.03
Казахский танец
Освоение техники танца (сольного, парного, группового), характера, стиля и манеры исполнения. Постановка корпуса рук, ног и головы. Элементы и движения у станка и на середине зала.
Знания:
- профессиональную терминологию;
- позы и основные движения казахского танца;
-основы актерского мастерства
Умения:
-показать позы и исполнять основные движения казахского танца
-исполнять танцы национального хореграфического наследия.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД.04
Восточный танец
Освоение техники танца(сольного и парного, группового), характеры, стили и манера исполнения; Постановка корпуса рук, ног и головы. Элементы и движения на середине зала.
Знания:
- профессиональную терминологию;
- элементы, движения и основные комбинации восточного танца;
-основы актерского мастерства;
-принципы взаимодействия музыкальных и хореографических средств.
Умения:
-исполнять элементы, движения и основные комбинации;
-использовать знания и практический опыт в области хореографического искусства для исполнения восточных танцев в балетных и других концертных программах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 05
Современная хореография
Освоение стилей и жанров современных видов хореографии. Особенности постановки корпуса рук, ног и головы. Танцевальные комбинации
Знания:
- профессиональную терминологию
-элементы и основные комбинации современной хореографии.
Умения:
-исполнять элементы и основные комбинации современной хореографии.
- создавать художественный образ в постановках современных хореографов, использовать средства художественной выразительности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
ПП 00
Профессиональная практика
ПП.01
Общеучилищная практика
Обеспечивать:
-начальные профессиональные навыки.
- подготовку высокопрофессиональных специалистов в области хореографического искусства
- воспитание интереса к избранной профессии артиста балета и артиста ансамбля танца;
-освоение репертуара классического, современного и национального наследия.
-применение практических навыков сценического поведения, чувства ансамбля, взаимоотношения с партнером, умение правильно распределять сценическую площадку, сохраняя рисунок танца, образцы классического наследия.
- использовать современные педагогические методики и технологии преподавания хореографической специальности.
-умение передавать стиль и жанровые особенности исполняемых произведений
-индивидуальная практика с особо одаренными детьми.
Умения:
- исполнение основных композиций репертуара профессиональной практики;
-исполнение хореографических партий в спектаклях и танцевальных композициях ансамблей танцев;
-создание художественного и сценического образа в произведениях классического наследия и постановках современных хореографов;
-использования знаний и практический опыт, полученный в хореографическом заведении для исполнения хореографических партий в балетных и других концертных программах;
-адаптирование к условиям работы в конкретном хореографическом коллективе;
-взаимодействие с участниками процесса подготовки и исполнения балетных спектаклей или концертного номера.
Навыки:
- танцевать в ансамбле и соло;
-сохранять рисунок танца;
-правильно распределять сценическое пространство;
-синхронно исполнять танцевальные композиции;
-публично выступать в концертах и балетных спектаклях;
- работать с видеоматериалами.
- создавать художественный сценический образ, передавать их стилевые черты, технические и жанровые особенности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПП.02
Преддипломная практика
Работать над освоением программы дипломной работы для выступления и показа (вариация, па-де-де, па-де-труа, концертный номер).
Умения:
- исполнять различные партии в спектаклях,
вариации, па-де-де, па-де-труа, концертные номера;
-анализирование материалов хореографических партий балетных спектаклей и репертуара ансамбля танца;
Навыки:
- создавать художественный сценический образ, передавать их стилевые черты, технические и жанровые особенности в условиях сценического выступления.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПП.03
Дипломная работа (сценический показ)
Защита выпускной квалификационной работы: спектакль, дивертисмент (соло, па-де-де, па-де-труа, кордебалет)
Умения:
- показать подготовленный репертуар выступления;
- показать образ хореографической партии в балетном спектакле и концертных номерах ансамбля танца;
Навыки:
- художественного сценического образа, технических, стилевых и жанровых особенностей в условиях сценического выступления.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8

КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
ЖКП.05
Анатомия, балет әртісінің еңбегі мен денсаулығын қорғау.
Медициналық Білімдер негіздері. Адам анатомиясы және физиологиясының, тірек-қимыл аппаратының негіздері. Балет әртістерінің анатомиялық-кәсіби ерекшеліктері. Балет әртістерінің сырқаттары мен жарақаттарының алдын алу және емдеу. Балет әртісі еңбегі мен денсаулығын қорғау туралы негізгі ақпараттар. Балет әртістерінің денсаулық гигиенасы, тамақтану ерекшелігі. Дәрігерге дейінгі көрсетілетін көмектің, уқалаудың негізгі ережелері.
Білімдер:
- кәсіби терминдерді тану;
- балет әртістерінің тірек-қимыл аппаратының анатомиясын білу.
Іскерліктер:
- сырқат түрлері мен жарақаттардың себебін және клиникасын анықтау;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 7
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.7
ЖКП.06
Актер шеберлігі.
Актерлік көркемдегіш құралдар. Жанр және стиль. Рөл материалын талдау. Хореография өнерінің ерекшелігін ескере отырып,
К.С. Станиславский жүйесі элементтері туралы; көрермендермен қарым-қатынас.
Білімдер:
- актер шеберлігі теориясының негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- актер шеберлігінің негізін, таңдаған мамандығының технологиялық дағдыларының жиынтығын еркін қолдануды игереді
БҚ 7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
ЖКП.07
Музыкалық аспап фортепианода ойнау негіздері.
Қолды қою қалпы. Дыбыс шығарудың әр түрлі тәсілдері. Бейімделген балет музыкаларының әр түрлі би жанрлары мен стильдерінің шағын көлемдерін ойнау. Музыкалық сауаттылық негіздері. Парақтан оқу дағдылары.
Білімдер:
- ноталық сауаттылық, музыкалық терминдер, метрлік-ырғақтық таңбалар.
Іскерліктер:
- фортепианода шығармаларды ойнауда теориялық Білімдерін және тәжірибесін пайдалану.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.9
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Классикалық би.
Классикалық би техникасын иегеру, кәсіби дағдыларының қалыптасуы, үйлесімділік, әуенділік, әртістік шеберліктің дамуы. Дене, қол, аяқ және басты ұстау қалыптары. Станокта және зал ортасындағы экзерсис. Әр түрлі секірістер, айналулар, кейіптерді орындау техникасы. Би комбинациялары.
Білімдер:
- кәсіби терминдерді тану;
- классикалық және қазіргі заманғы балет репертуарлары үлгілерінің негізгі комбинациялары мен элементтері;
- балеттік орындаушылықтың негізгі даму кезеңдері;
- музыкалық және хореографиялық көркемдегіш құралдардың өзара әсері;
- актерлік шеберлік негізі.
Іскерліктер:
- негізгі комбинациялар мен элементтерін орындау;
- спектакльдер мен би композицияларында хореографиялық партияларды орындау;
- классикалық мұралар және қазіргі заманғы хореографтар қойылымындағы хореографиялық шығармаларда сахналық көркем бейнелерді жасау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП.02
Халықтық сахналық би.
Би техникасын, сипатын, орындау мәнерін игеру (жеке және жұптық). Дене, қол, аяқ және басты ұстау қалыптары. Станокта және зал ортасындағы қимылдар мен би элементтері.
Білімдер:
- кәсіби терминдерді тану;
- халықтық-сахналық бидің негізгі комбинациялары мен элементтері.
- музыкалық және хореографиялық көркемдегіш құралдардың өзара әсері;
- актерлік шеберлік негізі.
Іскерліктер:
- негізгі комбинациялар мен элементтерін орындау;
- хореографиялық шығармаларда сахналық көркем бейнелерді жасау;
- хореография өнері аясында алған теориялық Білімдердері мен тәжірибелерін балеттік және басқа да концерттік нөмірлерде халықтық-сахналық партияларды орындау үшін пайдалану
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП.03
Қазақ биі.
Би техникасын, сипатын, орындау мәнерін игеру (жеке, жұптық және топтық). Дене, қол, аяқ және басты ұстау қалыптары. Станокта және зал ортасындағы қимылдар мен би элементтері.
Білімдер:
- кәсіби терминдерді тану;
- қазақ биінің негізгі қимылдары мен кейіптері;
-актерлік шеберлік негізі
Іскерліктер:
- қазақ биінің негізгі қимылдарын орындап кейіптерін көрсету
- ұлттық хореографиялық мұра билерін орындау
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП.04
Шығыс биі.
Би техникаларын игеру( жеке, жұптық, топтық), орындау сипаты, стилі және мәнері. Дене, қол, аяқ және басты ұстау қалыптары. Зал ортасындағы қимылдар мен эелементтер.
Білімдер:
- кәсіби терминдерді тану;
- шығыс биінің негізгі комбинациялары мен қимылдары, эелементтері;
- актер шеберлігінің негізі;
- музыкалық және хореографиялық құралдардың өзара әсері.
Іскерліктер:
- шығыс биінің негізгі комбинациялары мен элементтерін орындау;
- балеттік немесе басқа концерттік бағдарламаларда шығыс билерін орындау үшін Білімдердері мен тәжірибелерін пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ6
БҚ7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.8.
АП.05
Қазіргі заманғы би.
Хореографияның заманауи стильдері мен жанрларын игеру. Дене, қол, аяқ және басты ұстау қалыптарының ерекшелігі. Би комбинациялары.
Білімдер:
- кәсіби терминдерді тану;
- қазіргі заманғы бидің негізгі комбинациялары мен элементтері.
Іскерліктер:
- қазіргі заманғы бидің негізгі комбинациялары мен элементтерін орындау;
- қазіргі заманғы хореографтар қойылымындағы хореографиялық шығармаларда сахналық көркем бейнелерді жасау, көркемдік құралдарды пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
КП 00
Кәсіптік практика
КП.01
Жалпы училищелік практика.
Қамтамасыз ету:
- алғашқы кәсіби дағдылар;
- хореографиялық өнер аясында жоғары кәсіби білікті мамандарды даярлау;
- таңдап алынған балет әртісі, би ансамблінің әртісі мамандықтарына деген қызығушылықтарын тәрбиелеу;
- классикалық, ұлттық және хореографиялық репертуарларды игеру;
- саханлық тәртіптің, ансамбль сезімінің, серіктесімен қатынастың, сахна алаңын дұрыс пайдаланудың тәжірибелік дағдыларын, би суретін, классикалық мұраларды сақтай отырып қолдану;
- хореографиялық мамандықты оқытуда жаңа заманғы педагогикалық әдістемелер мен технологияларды пайдалану;
- орындалатын шығармалардың жанрлық және стильдік ерекшеліктерін жеткізе білу;
- аса дарынды балалармен жеке тәжірибе жүргізу.
Іскерліктер:
- кәсіби тәжірибе репертуарынан негізгі композицияларды орындау;
- спектакльдер мен би композицияларында хореографиялық партияларды орындау;
- классикалық мұралар мене қазіргі заманғы хореографтар қойылымдарында көркемдік және сахналық бейнелерді жасау;
- хореографиялық оқу орындарынан алған білімдері мен тәжірибелерін концерттік және балеттік бағдарламаларда пайдалану;
- нақты хореографиялық ұжымда жұмыс жасауға бейімделу;
- балеттік қойылымдар мен концерттік нөмірлерді дайындау процесіне қатысушылармен қарым-қатынас жасай білу.
Дағдылар:
- ансамбльде және жеке билеу;
- би суретін сақтау;
- сахналық кеңістікті дұрыс пайдалану;
- би композицияларын бірізділікпен орындау;
- көпшлік алдында балет спектакльдерінде, концерттерде өнер көрсету;
- бейне материалдармен жұмыс істеу;
- саханлық көркем бейнені жасау, оның жанрлық, техникалық және стильдік ерекшелігін жеткізе білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
КП.02
Диплом алды практикасы.
Қойылымда көрсетілетін дипломдық жұмыс бағдарламасын игерумен жұмыстану (вариация, па-де-де, па-де-труа, концерттік нөмір).
Іскерліктер:
- спектакльдерде, вариацияларда жетекші партияларды, па-де-де, па-де-труа орындау.
- қойылымдық және концерттік бағдарламаларға қатысу
Дағдылар:
- сахналық көрсетілім жағдайында музыкалық-пластикалық бейнелері пайдалану тәсілдері.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
КП.03
Дипломдық жұмыс (сахналық көрсетілім).
Шығарылымдық біліктілік жұмысты қорғау: спектакль, дивертисмент(соло, па-де-де, па-де-труа, кордебалет)
Іскерліктер:
- қойылымның дайын репертуарын көрсету;
- балеттік спектакльдерде және концерттік би ансмбльдерінің нөмірлерінде хореографиялық партиялар бейнесін көрсету.
Дағдылар:
- сахналық көрсетілім жағдайында сахналық көркем бейненің жанрлық, техникалық және стильдік ерекшелігін жеткізе білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8

040802 3 – Артист ансамбля танца
ПК 3.2.1. Иметь представление о роли и значении хореографического искусства в системе культуры, об образцах классического наследия и современного балетного репертуара;
ПК 3.2.2. Иметь представление о социальной роли искусства и особенностях его функционирования в современном обществе;
ПК 3.2.3 Определять этапы и тенденции истории развития театра, музыки, музыкально-театральных жанров, изобразительного искусства, истории создания и основ композиции классических спектаклей, балетного исполнительства;
ПК 3.2.4. Соблюдать принципы воздействия музыкальных и выразительных хореографических средств;
ПК 3.2.5. Иметь представление о специальной литературе по профессии и об основных нормативно-правовых документах, регламентирующих профессиональную деятельность;
ПК 3.2.6. Применять основные этапы балетного исполнительства;
ПК 3.2.7. Иметь представление об анатомии и физиологии человека, предотвращении балетного травматизма;
ПК 3.2.8. Владеть слуховым анализом строения музыки балетных жанров и форм;
ПК 3.2.9. Владеть основами игры на музыкальном инструменте.
Приложение 18
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 - Искусство и культура
Специальность: 0414000 – Рестврация (по отраслям)
Квалификация: 041401 2 – Реставратор архивных и библиотечных материалов
041402 2 – Реставратор декоративно – художественных покрасок
041403 2 – Реставратор декоративных штукатурок и лепных изделий
041404 2 – Реставратор художественных изделий и декоративных предметов (из меха, ткани и др.)
041405 2 – Реставратор памятников деревянного зодчества
041406 2 – Реставратор произведений из дерева

040802 3 – Би ансамблінің әртісі
КҚ 3.2.1. Мәдениет жүйесіндегі хореография өнерінің рөлі мен маңызы, классикалық және қазіргі заманғы балеттік репертуар үлгілері туралы түсініктің болуы;
КҚ 3.2.2. Өнердің әлеуметтік рөлі және жаңа қоғамдағы қызметінің ерекшеліктері туралы түсініктерінің болуы;
КҚ 3.2.3 Театр, музыка, музыкалық-театрлық жанрлардың, бейнелеу өнерінің пайда болу тарихын және балеттік орындаушылықтың, классикалық спектакльдердің құрылысының негізін анықтай білу;
КҚ 3.2.4. Көркемдік және музыкалық хореографиялық құралдардың өзара ісер ету қағидаларын сақтау;
КҚ 3.2.5. Кәсіби мамандықтарын реттейтін арнайы әдебиетер және негізгі нормативті-құқықтық құжаттар туралы түсініктерінің болуы;
КҚ 3.2.6. Балеттік орындаушылықтың негізгі кезеңдерін қолдана білу;
КҚ 3.2.7. Адам анатомиясы мен физиологиясы туралы түсініктерінің болуы, балет жарақаттарының алдын алу;
КҚ 3.2.8. Балеттік жанрлар мен формалардың музыкалық құрылымына есту арқылы талдауды игеру;
КҚ 3.2.9. Музыкалық аспапта ойнау негіздерін игеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 18-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0414000Қайта қалпына келтіріп жөндеу (салалар бойынша)
Біліктілігі: 041401 2 – Мұрағат және кітапхана материалдарын қайта қалпына келтіруші
041402 2 – Сәндік-көркем бояуларды қайта қалпына келтіруші
041403 2 – Сәндік сылақтар мен саздан иленген заттарды қайта қалпына келтіруші
041404 2 – Сәндік және көркем заттарды қалпына келтіруші (тері,былғары, мата және т.б.)
041405 2 – Көне ағаш заттарын қайта қалпына келтіруші
041406 2 – Ағаштан жасалған заттарды қайта қалпына келтіруші

ПК 3.11.1
ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ОПД 02
Живопись.
Рисунок в живописи. Виды и жанры живописи. Цвет и тон в живописи. Ахроматические и хроматические цвета. Цветовой круг. Смешение цветов, смешение красок. Контраст и нюанс в живописи. Техника акварельной живописи особенности преимущества. Техника гуаши, темперной и масляной живописи особенности и преимущества. Живопись натюрморта. Плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте. Портрет в живописи. Лепка больших форм цветом и тоном. Моделировка объҰма. Колористическое единство в постановках.
Знания:
- рисунка в живописи;
- видов и жанров живописи;
- цвета и тона в живописи;
- ахроматических и хроматических цветов;
- цветового круга;
- контраста и нюанса в живописи;
- свето-теневых отношений в живописи;
Умения:
- работать в технике акварельной живописи;
- работать в технике гуашевой, темперной и масляной живописи;
- компоновать натюрморт, портрет, фигуру на заданном формате и применить знания живописных приемов;
- передать плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте;
- моделировать объем, лепку больших форм цветом и тоном в портрете и фигуре;
- передать колористическое единство в постановках;
- смешивать цвета и краски.
БК 3
БК 6
ПК 3.11.2
ПК 3.11.15.
ПК 3.11.18
ПК 3.11.19
ОПД 03
Пластическая анатомия.
Анатомия - наука о строении тела человека. Исторические сведения о пластической анатомии. Анатомия, как необходимый предмет в изобразительном искусстве. Анатомические термины. Пластическая анатомия головы человека. Пластическая анатомия туловища. Части тела. Кости. Мышцы. Пластическая анатомия фигуры человека. Разбор конструктивной связи человеческого тела. Пропорции. Размер, рост, пропорциональность человеческого тела.
Знания:
- анатомии человека;
- костей человека;
- мышц человека;
- анатомических терминов.
Умения:
- изображать суставные соединения состоянии покоя и во время движения;
- показывать конструктивный разбор частей человеческого тела;
- делать различие в анатомическом строении человеческого тела (мужского, женского);
- определять по пропорциям возраст, рост и так далее;
- применять приобретенные теоретические знания в практических работах.
БК 4
ОПД 04
Изобразительное искусство и архитектура Казахстана.
Искусство древнего Казахстана: искусство каменного и бронзового веков; искусство саков и гуннов. Искусство Казахстана в средние века: памятники Тюркского каганата; гончарное искусство Казахстана; орнаменты тюркских народов; великий художник тюркского мира К. Бекзад. Формирование и развитие традиционного казахского искусства: декоративно-прикладное искусство. Формирование школы изобразительного искусства Казахстана. Формирование архитектуры.
Знания:
- искусства древнего Казахстана;
- особенностей эпох;
- искусства саков и гуннов;
- памятников Тюркского каганата;
- декоративно-прикладного искусства;
- Умения:
- описать, анализировать и находить особенности произведений художников;
- определять особенности прикладного искусства.
БК 1
БК 2
БК 5

КК 3.11.1
КК 3.11.2
КК 3.11.3
ЖКП 02
Кескіндеме.
Кескіндемедегі сурет. Кескіндеменің түрлері мен жанрлары. Кескіндемедегі түс пен рең. Ахроматикалық және хроматикалық түстер.
Түстік шеңбер.
Бояулар мен түстердің араласуы. Кескіндемедегі нюанс пен контраст. Акварельді кескіндеме техникасының ерекшелігі.
Кескіндемеде майлы, темперлік және гуашь техникасымен жұмыс істеу ерекшелігі.
Натюрморт кескіндемесі. Натюрморттағы жоспарлық, материалдық және біртұтастық көрініс. Кескіндемедегі портрет. Үлкен формаларды түрлі-түсті мүсіндеу. Көлемді моделдеу. Қойылымдағы колористік бірлік ұғымы.
Білімдер:
-кескіндемедегі сурет.
-кескіндеменің түрлері мен жанрлары.
-кескіндемедегі түс пен рең
-ахроматикалық және хроматикалық түстер.
-түстік шеңбер.
-кескіндемедегі нюанс пен контраст.
-кескіндемедегі жарық пен көлеңкенің қатынасы.
Іскерліктер:
- акварельді кескіндемемен жұмыс істеу техникасы;
-кескіндемеде майлы, темперлік және гуашь техникасымен жұмыс істеу;
-натюрмортты біріктіру, кескіндеме тәсілі бойынша артқы планға фигураны бере білу;
- натюрморттағы жоспарлық, материалдық және біртұтастық көрініс;
- көлемді моделдеу;
- үлкен формаларды түрлі-түсті мүсіндеу;
-көлемді моделдеу. қойылымдағы колористік бірлік ұғымы;
-бояулар мен түстердің араласуы.
БК 3
БК 6
КК 3.11.2
КК 3.11.15
КК 3.11.18
КК 3.11.19
ЖКП 03
Пластикалық анатомия.
Анатомия-адамның дене құрылысы туралы ғылым. Пластикалық анатомия туралы тарихи мағлұмат. Көркемөнердегі анатомияны оқытудың маңызы. Адам анатомиясы. Бұлшықеттер. Дене бөлшектері. Сүйектер. Анатомияның терминдері. Адам денесінің құрылысы. Көлемі, бойы. Адам пропорциясы, өлшемдері және пропорциялық тұрғыдағы ерекшеліктері.
Білімдер:
- адам анатомиясын;
- пластикалық анатомия туралы қысқаша тарихи мағлұмат;
- көркемөнердегі анатомияны оқытудың маңызы,адам анатомиясы, бұлшық еттер, сүйектер, анатомияның терминдері.
Іскерліктер:
- тұрған кездегі, қозғалыс кезіндегі буындардың қызметін бейнелеу;
- адам денесінің бөлшектерін көрсете білу;
- адам денесінің түрлі анатомиялық ерекшеліктерін ажырата білу;
- дене құрылысына қарап адамның (әйел, еркек денелері), жасын, бойын т.б. анықтай білу;
- теориялық білімді практикада қолдана білу.
БК 4
ЖКП 04
Қазақстанның бейнелеу өнері және архитектурасы
Ескі Қазақстанның өнері: өнер тастың және бронзого ғасырлардың; саков және ғұнның өнері. Қазақстанның өнері в орталарды ғасырларды: түркі қағанаттың ескерткіштері; Қазақстанның көзеші өнері; түркі халықтың бедерлері; түркі әлемнің ұлы суретшісі К.Бекзад. Қазақстанның бейнелі өнерінің мектебінің құралымы. Сәулеттің құралымы.
Білімдер:
- ежелгі Қазақстанның өнерін;
- кезеңдердің ерекшеліктерін;
- сақтар және ғұнның өнерлері;
- Түрік қағанаттың ескерткіштерінің;
-сәндік-қолданбалы өнердің;
Іскерліктер:
- суретшілер туындысының өзгешеліктерін талдау, бейнелеу және табу;
- қолданбалы өнердің ерекшеліктерін анықтау;
БК 1
БК 2
БК 5

ПК 3.11.1.
ПК 3.11.2.
ПК 3.11.3
ОПД 05
Черчение и перспектива
Основы графического выполнения чертежей. Основы построения геометрических фигур. Основы строительного черчения. Основные методы пространственных построений на плоскости закономерности построения линейной перспективы.
Знания:
- истории черчения и перспективы;
- виды черчения и перспективы;
- инструментов и материалов;
Умения:
- Построение геометрических тел,
- Основы теории построения теней,
-основные методы пространственных построений на плоскости;
- законы линейной перспективы.
ПК 3.11.4
ПК 3.11.2
ПК 3.11.5
ПК 3.11.8
ОПД 06
Делопроизводство на государственном языке.
Владеть основами делового государственного языка, уметь составлять деловые бумаги (заявления, автобиография, характеристика и так далее)
Знания:
-термины
-правила работы с документами
типовая инструкция по делопроизводству
этапы составления официальных документов
Умения:
-правильно употреблять терминологию
-составлять деловые бумаги
грамотно организовать работу с официальными документами
БК 1
БК 4
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины (по отраслям)
СД 01
Введение в специальность
(Художник-реставратор изобразительного искусства, художник-реставратор декоративно-прикладного искусства, художник реставратор архитектурных сооружений)
Лекционные занятия: Общие сведения по специальности. История развития предмета. Основные направлении методологии реставрационных специальностей.
Различные техники реставрации. Используемые материалы. Основные различия реставрации между изобразительным искусством, декоративно-прикладным искусством, искусством архитектуры.
Знания:
- краткой истории возникновения реставрации изобразительного искусства; декоративно-прикладного искусства и архитектурных сооружений;
- истории возникновения научного подхода реставрации памятников изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусства и архитектуры;
Умения:
- применять эти законы в практической деятельности;
- применять теоретические знания при создании живописи; графики; декоративно-прикладного искусства и элементов архитектуры;
ПК 3.11.1
ПК 3.11.2.
ПК 3.11.22.
ПК 3.11.13.
СД 02
Реставрация
(Художник-реставратор изобразительного искусства, художник реставратор декоративно-прикладного искусства, художник реставратор архитектурных сооружений)
Реставрамция как комплекс мероприятий, направленный на предотвращение последующих разрушений и достижение оптимальных условий продолжительного сохранения памятников материальной культуры, обеспечение возможности в дальнейшем открытие его новых, неизвестных ранее свойства.
Освоение профессиональной в специализациях: художник-реставратор изобразительного искусства, художник реставратор декоративно-прикладного искусства, художник реставратор архитектурных сооружений.
Во всех специализациях основная цель реставрации — восстановить утраты предмета искусства (дефекты, полученные в результате эксплуатации — сколы, удары, разломы и многое другое) и улучшить его внешний вид.
Знания:
- законов технологий, которые использовались при создании произведения искусства;
- правил и приемов работы с материалами;
- классических материалов и новейших технологий
Умения:
- умение работать в классических материалах и освоение новых технологий.
БК 4

КК 3.11.1
КК 3.11.2
КК 3.11.3
ЖКП 05
Сызу және перспектива
Сызбаларды графикалық орындаудың негіздері. Геометриялық фигураларды құрудың негіздері. Құрылыстық сызудың негіздері. Сызықтық перспективаларды құрудың заңдылығы жазықтығында кеңістік құрудың негізгі әдістері.
Білімдер:
-сызу және перспектива тарихы;
-сызу және перспектива түрлері;
- құралдар мен материалдар,
Іскерліктер:
-матриалмен және құралдармен жұмыс істей білу.
КК 3.11.4
КК 3.11.2
КК 3.11.5
КК 3.11.8
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Мемлекеттік тіл негіздерін меңгеру, ресми іс-қағаздарын жаза білу (өтініш, өмірбаян, мінездеме және тағы басқа)
Білімдер:
терминдер;
құжатпен жұмыс істеу ережесі;
іс-қағаздарын жүргізудің типтік нұсқауын;
ресми құжаттарды құрастыру кезеңдері.
Іскерліктер:
терминологияны дұрыс қолдану;
іс-қағаздарын құрастыра білу;
ресми құжаттарды сауатты жаза білу.
БК 1
БК 4
БК 5
АП 00
Арнайы пәндер (салалар бойынша)
АП 01
Мамандыққа кіріспе
(Бейнелеу өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, сәндік-қолданбалы өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, архитектуралық ғимараттар бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші)
Дәрістік сабақтар: мамандық бойынша жалпы мәліметтер. Пәннің даму тарихы. Қайта қалпына келтіру мамандықтарының методологияларының негізгі бағыттары. Қайта қалпына келтірудің түрлі техникалары. Қолданылатын материалдар. Қайта қалпына келтірудің бейнелеу өнері, сәндік қолданбалы өнердің, сәулет өнері арасындағы негізгі айырмашылықтары.
Білімдер:
бейнелеу өнерін, сәндік-қолданбалы өнерді, сәулеттік ғимараттарды қайта қалпына келтіру дамуының қысқаша тарихын;
бейнелеу өнерінің, сәндік-қолданбалы өнердің, сәулет ескерткіштерін қайта қалпына келтірудің ғылыми дамуының тарихын;
Іскерліктер:
осы заңдарды практикалық іс әрекетте қолдану;
сәндік қолданбалы өнердің және сәулет элементтерінің кескіндемесін; графикасын құру кезінде теоретикалық білімдерін қолдану;
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2.
КҚ 3.11.22.
КҚ 3.11.13.
АП 02
Қайта қалпына келтіріп жөндеу
(Бейнелеу өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, сәндік-қолданбалы өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, архитектуралық ғимараттар бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші)
Мәдени материалдардың ескерткіштердің уақытпен бұзылуын тоқтату және оларды тиімді сақтау, олардың белгісіз қасиеттерін болашақта ашу мүмкіншіліктерін туғызу үшін оларды қайта қалпына келтіріп жөндеу жұмыстарының жүйесі.
Кәсіби мамандарды игеру: Бейнелеу өнері бойынша қайта қалпына келтірін суретші, сәндік-қолданбалы өнері бойынша қайта қалпына келтірін суретші, архитектуралық ғимараттар бойынша қайта қалпына келтірін суретші. Барлық мамандықтарда қайта қалпына келтіріп жөндеудің негізгі мақсаты-өнер туындысын бұзылуын қалпына келтіру (ақаулар, қолдану барысында болған сынық, майысу, жарылу т.б.) және оның сыртқы көрінісін жақсарту.
Білімдер:
-өнер туындыларын құру кезінде қолданылған технологиялар заңдарын;
-материалдармен жұмыс істеудің ережелері мен тәсілдерін;
-классикалық метариалдарды және жаңа технологияларды.
Іскерліктер:
классикалық метариалдармен жұмыс істей білу және жаңа технологияларды меңгеру.
БҚ 4

ПК 3.11.4.
ПК 3.11.13
ПК 3.11.22
ПК 3.11.23.
СД 03
Консервация, музейное хранение
(Художник-реставратор изобразительного искусства, художник реставратор декоративно-прикладного искусства, художник реставратор архитектурных сооружений)
Консервация – совокупность мер, обеспечивающих максимальную сохранность художественных произведений зданий, сооружений. Музейное хранение предполагает технологическую подготовку помещений как экспозиционных залов, так и запасников и складских помещений. Защита объектов искусства от дальнейших механический повреждений. Постоянное наблюдение и своевременные реставрационные меры.
Знания:
- технологий и методов консервации;
- технологий музейного хранения
- изучение научных методов работы реставрационных мастерских и лабораторий.
Умения:
- создавать профессиональные условия консервации произведений искусства, организовывать музейное хранение.
- технологического контроля режима консервации произведения искусств в запасниках.
ПК 3.11.3
ПК 3.11.7
ПК 3.11.13
ПК 3.11.22
СД 04
Техника и технология изобразительного искусства
(Художник-реставратор изобразительного искусства, художник-реставратор декоративно-прикладного искусства, художник-реставратор архитектурных сооружений)
Практические занятия: освоения техниками и технологиями реставрационного процесса.
Знания:
- технологических сведений о материалах;
- различных инструментов для передачи художественной формы.
Умения:
- владеть пластической техникой;
- использовать фактуру, материалы и инструменты;
- применять теоретические знания в технологии производства.
ПК 3.11.1
ПК 3.11.4
ПК 3.11.7
ПК 3.11.12
СД 05
Мастерство
(Художник-реставратор изобразительного искусства, художник-реставратор декоративно-прикладного искусства, художник-реставратор архитектурных сооружений)
Практические занятия: освоения техниками и технологиями реставрационного процесса произведений изобразительного искусства, декоративно-прикладного и сооружений архитектуры. Выполнение работ в различных ситуациях восстановления произведения искусства.
Знания:
- правил работы реставрационными техниками и материалами;
-материалов и технологий;
-основных видов реставраций по видам;
Умения:
- применять правила в практической деятельности;
- находить приемлемые методы реставрации произведения искусства;
- самостоятельно применять теоретические знания на практике.
ПК 3.11.1.
ПК 3.11.4
ПК 3.11.7
ПК 3.11.13
ПК 3.11. 16
ПК 3.11. 17
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика – изучение технологий
Изучение реставрационных технологий по видам.
Умения:
- владеть техниками создания произведений искусства;
- работать в различными материалами создания произведения искусства;
Навыки:
- создания прочной основы для производственно-технологической деятельности;
- совершенствования приобретенных знаний и умений в реставрационных практиках.

КҚ 3.11.4.
КҚ 3.11.13
КҚ 3.11.22
КҚ 3.11.23.
АП 03
Консервация, мұражайда сақтау
(Бейнелеу өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, сәндік-қолданбалы өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, архитектуралық ғимараттар бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші)
Консервация - өнер туындылары, архитектуралық ғимараттарын мүмкіншілігінше сақтаудағы жиынды амалдар. Мұражайдағы сақтау мақсаты, бөлмелерді, залдарды және қоймалақ жайларды экспозициялық залдар түрінде технологиялық дайындау. Өнер туындыларын болашақта механикалық зақымданудан сақтау. Бақылауда болу және уақыттылы қайта қалпына келтіріп жөндеудің шараларын қолдану.
Білімдер:
-консервация технологияларын және әдістерін;
-мұражайда сақтау технологияларын;
Қайта қалпына келетін шеберханалар мен зертханалар жұмыстарының ғылыми әдістерін зерделеу;
Іскерліктер:
-өнер туындылары консервацияларының кәсіптік жағдайларын құру, мұражайда сақтауды ұйымдастыру.
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.13
КҚ 3.1.22
АП 04
Технология мен техникасы (салалары бойынша)
(Бейнелеу өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, сәндік-қолданбалы өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, архитектуралық ғимараттар бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші)
Практикалық сабақтар: қайта қалпына келтіру процестерінің техникасы мен технологиясын меңгеру.
Білімдер:
-материалдар туралы технологиялық мәліметтер;
-көркем формаларын беру үшін түрлі құралдарды;
Іскерліктер:
-пластикалық техниканы игеру;
-фактураны, материалдарды және құралдарды қолдану;
-өндіріс технологиясында теоретикалық білімдерді қолдану.
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.12
АП 05
Шеберлік
(Бейнелеу өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, сәндік-қолданбалы өнері бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші, архитектуралық ғимараттар бойынша қайта қалпына келтіруші-суретші)
Бейнелеу өнері, сәндік-қолданбалы өнері, архитектуралық ғимараттардың туындыларын қайта қалпына келтіру процесінің техникасы мен технологиясын меңгеру.
Білімдер:
қайта қалпына келтіру техникасы мен материалдарымен жұмыс істеу ережелерін;
материалдар мен технологиялар;
түрлер бойынша қайта қалпына келтірудің негізгі түрлерін,
Іскерліктер:
практикалық іс әрекетінде ережелерді қолдану;
өнер туындыларын қайта қалпына келтірудің тиімді әдістерін табу;
теоретикалық білімдерін практикада өз бетінше қолдану.
КҚ 3.11.1.
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.13
КҚ 3.11. 16
КҚ 3.11. 17
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы – технологияны зерделеу
Түрлер бойынша қайта қалпына келтіру технологиясын зерделеу.
Іскерліктер:
өнер туындыларын құру техникасын игеру;
өнер туындыларын құрудың түрлі метариалдарымен жұмыс істеу;
Дағдылар:
өндірістік-технологиялық іс әрекетт үшін берік негіздерін құру;
қайта қалпына келтіру практикасында алынған білімдер мен іскерліктерді жетілдіру.

ПК 3.11.4
ПК 3.11.9
ПК 3.11.23
ПК 3.11.24
ПП 02
Музейная практика.
Посещение музеев. Копии работ мастеров изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусств и архитектурных сооружений. Знакомство с основами музейного хранения и консервации.
Умения:
- отличать произведения искусства по техникам и материалам;
- выполнять копии мастеров.
Навыки:
- имеет представление о мировых эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства.
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.13
ПК 3.11.22.
ПК 3.11.24
ПК 3.11.25
ПП 03
Производственная практика.
Изучение технологического процесса цеха (мастерской, подразделения), работа в качестве дублера по профессии, соответствующей квалификации.
Умения:
- применять работе классификацию технологических процессов;
- развивать структуру и организацию работы предприятия;
- соблюдать правила техники безопасности труда;
Навыки:
- применения теоретических знания в практической деятельности,
- применения различных материалов в творческой деятельности,
- выполнения операции, обслуживания оборудования и аппаратуры в соответствии с квалификацией.
ПК 3.11.5
ПК 3.11.21
ПК 3.11.24.
ПК 3.11.26.
ПП 04
Преддипломная практика.
Знакомство со структурой предприятия, мастерской, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами, мастерскими, их назначением. Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация места для хранения и консервации. Отчет по практике в виде дневника. Сбор материалов. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламенту.
Умения:
- распознать профессиональную терминологию;
- соблюдать классификацию технологических процессов;
- ориентироваться в содержании работы смежных профессий;
- применять правила организации труда на участке;
- разбираться в конструкции и правилах эксплуатации оборудования цеха (мастерской);
- соблюдать правила техники безопасности труда.
Навыки:
- обслуживания оборудования и аппаратуры, задействованных в технологическом процессе;
- осуществления общего контроля и регулирования процесса;
ПК3.1.2.2
ПК 3.11.4
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.16
ПК 3.11.25
ПП 05
Работа над дипломом.
Разработка концепции проекта. Основные элементы проекта. Разработка общей художественной и технологической цели. Выбор практического решения концепции проекта. Разработка основных этапов технологических работ.
Умения:
- развивать самостоятельный творческий подход в работе;
- развивать художественно-технологическое мышление;
- выбирать реставрационные методы решение всей концепции.
Навыки:
- совершенствования приобретенных теоретических знаний и умений и их применения в практическом процессе.

КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.23
КҚ 3.11.24
КП 02
Мұражай практикасы.
Мұражайға саяхат жасау. Қалалық пейзаж. Бейнелеу өнерінің, сәндік-қолданбалы өнердің және сәулеттік ғимараттар шеберлер жұмыстарының көшірмесі. Мұражайда сақтау және консервация негіздерімен танысу.
Іскерліктер:
жанрлар бойынша өнер туындыларын ажырата білу;
- шеберлердің көшірмесін орындау.
Дағдылар:
әлемдік өнер түрлерін, стилдерін, пішіндерінің эстетикалық құндылықтары туралы ұғымды білу.
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.13
КҚ 3.11.22.
КҚ 3.11.24
КҚ 3.11.25
КП 03
Өндірістік практика
Цехтің (шеберхана, бөлімдер) технологиялық процестерін оқып үйрену; кәсібі бойынша біліктілігіне сәйкес дублер есебіндегі жұмысы.
Іскерліктер:
технологиялық процестерді жіктеуін жұмыстарда қолдану;
кәсіпорын жұмыстарын ұйымдастыру және құрылымын дамыту;
еңбек қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
қызмет тәжірибесінде теориялық білімдерін қолдану;
шығармашылық қызметінде әртүрлі материалдарды қолдану;
біліктілігіне сәйкес аппаратура мен құралдарда қызмет көрсету, операцияларды орындау.
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.21
КҚ 3.11.24.
КҚ 3.11.26.
КП 04
Дипломалды практикасы
Кәсіпорын құрылымымен, шеберханалармен, олардың негізгі құрылымдық бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосалық цехтармен, олардың міндеттерімен танысу. Негізгі цехтың шикізаты мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық тізбесі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Күнделік түрінде тәжірибе есебін жазу. Материалдар жинақтау. Негізгі тәсілдерді бекіту және оқып үйрену және жұмыс орнында келісілген регламентпен технологиялық процесстерді меңгеру дағдылары.
Іскерліктер:
кәсіптік терминологияны түсіну,
технологиялық процесстер жіктеуін сақтау,
аралас кәсіптер жұмысы мазмұнынан хабарлар болу,
- участокта еңбекті ұйымдастыру ережелерін қолдану,
цех (шеберхана) жабдықтарын пайдалану ережелері мен конструкцияларын жасай білу,
еңбек қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Дағдылар:
технологиялық процесстерде қолданыстағы аппаратураларда және құрал – жабдықтарда қызмет көрсету;
процесті реттеу және жалпы бақылауды іске асыру.
КҚ 3.1.2.2
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.16
КҚ 3.11.25
КП 05
Дипломмен жұмыс
Жоба концепциясын өңдеу. Жобаның негізгі элементтері. Жалпы үйлестіру және көркемсурет мақсаттарын өңдеу. Жарық және реңдік шешімді таңдау. Негізгі үйлесімділік бөлшектерін өңдеу.
Іскерліктер:
жұмыста өз бетінше шығармашылық ыңғайын табуды дамыту;
бейнелі – көркемдік ойын дамыту;
барлық үйлестіруде реңдік шешімін таңдау.
Дағдылар:
меңгерген теориялық білімдері мен дағдыларын одан әрі жетілдіру және оларды шығармашылық процессте қолдану.

ПК 3.11.2
ПК 3.11.4
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.12
ПК 3.11.13
Примечание: Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Иметь представление об эстетических ценностях, о формах, стилях и видах мирового искусства различных эпох.
БК 2
Иметь представление о влиянии традиций мирового искусства на развитие культуры.
БК 3
Владеть графическими, живописными и проектными техниками и средствами.
БК 4
Иметь представление о композиции, перспективе, о пропорции и организации объемно-пространственных объектов.
БК 5
Изучать изобразительные техники и технологии старых мастеров.
БК 6
Изучать этнографические, национально-культурные особенности произведений искусства.
БК 7
Выполнять работы под руководством специалиста более высокой квалификации.
БК 8
Использовать знания этнодизайна, этнографии в реставрационных работах.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2.Повышенный уровень
2.1. 041401 2 – Реставратор архивных и библиотечных материалов;
ПК 2.1.1 Технологические свойства старинных и современных сортов писчей и типографской бумаги и отдельных видов красителей;
ПК 2.1.2 Виды и причины повреждений старинных и современных документов и книг; способы и средства массовой реставрации и консервации документов и книг;
ПК 2.1.3 Способы диагностики состояния материалов и их повреждений;
ПК 2.1.4 Основные правила реставрации и консервации старинных и современных документов и печатных изданий на бумажных носителях;
ПК 2.1.5 Правила брошюровки и переплета современных документов и печатных изданий;
ПК 2.1.6 Основные виды клея; приемы полистного обеззараживания документов и книг наиболее распространенными антисептиками.
ПК 2.1.7 Химические способы дезинфекции и дезинсекции документов и печатных изданий; виды материалов, инструмента и оборудования, применяемых для обеззараживания, реставрации и переплета.
2.2. 041402 2 - Реставратор декоративно – художественных покрасок;
ПК 2.2.1 Различные виды росписей и шрифтов с особенностями колеровок; стилевые особенности росписей;
ПК 2.2.2 Виды основных материалов, применяемых при реставрации декоративно- художественных покрасок и обойных покрытий
ПК 2.2.3 Свойства материалов, применяемых для реставрации и воссоздания декоративно-художественных покрасок;
ПК 2.2.4 Правила приготовления красок из сухих пигментов на клеевых, масляных, синтетических, темперных и других связующих;
ПК 2.2.5 Причины выцветания красок и методы предохранения их от разрушения;
ПК 2.2.6 Виды антисептирующих средств и укрепляющих составов, применяемых в реставрации;

КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
Ескерту: 1 кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Эстетикалық құндылықты әртүрлі дәуірдегі әлемдік өнердің түрлері, ағымдары туралы хабардар болу.
БҚ 2
Әлемдік дәстүрлердің өнер салаларының дамуына тигізер әсері туралы мағлұмат болу.
БҚ 3
Графикалық және кескіндемелік, пректілік шараларын меңгеру.
БҚ 4
Үйлестіру, перспектива, ара-қатынас және көлемді кеңістікті құрылымдар туралы білу.
БҚ 5
Белгілі шеберлердің бейнелеу техникасы мен технологияларын зерттеу.
БҚ 6
Өнер туындысының этнографикалық ерекшеліктерін зерттеу.
БҚ 7
Жоғары біліктілік маманының басшылығымен жұмыстар орындау.
БҚ 8
Композициялық шешімде этнографияны, этнодизайнды қолдану.
2 кесте. Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
041401 2 – Мұрағат және кітапхана материалдарын қайта қалпына келтіруші
КҚ 2.1.1. Көне және замануи қағаздар мен бояулардың технологиялық қасиеттері мен ерекшеліктерін білу.
КҚ 2.1.2. Көне және заманауи кітаптар мен құжаттардың бүліну түрлері мен себептерін білу; жаппай қалпына келтіру, консервациялау тәсілдері мен амалын білу.
КҚ 2.1.3. Материалдардың ахуалы мен бүлінуін диогностика жасай білу.
КҚ 2.1.4. Қағаздағы көне және замануи құжаттар мен кітаптарды қайта қалпына келтіру және консервациялаудың негізгі ережелерін білу.
КҚ 2.1.5. Заманауи құжаттар мен басылым құралдарын қаптау және мұхабалау ережелерін білу.
КҚ 2.1.6. Желімдердің негізгі түрлері; құжаттар мен кітаптардың парақтарының жұқтығышын жоюда кең қолданылатын заттарды қолдана білу.
КҚ 2.1.7. Құжаттар мен басылым заттарын химиялық дизенфекциялау; мұқабаның жұқтығышын жоюда қолданатын құрал-жабдықтар, құрал-саймандар түрлері мен оларды қолдана білу.
041402 2 – Сәндік-көркем бояуларды қайта қалпына келтіруші
КҚ 2.2.1. Роспистер мен әріп түрлерін ерекше түстеу; Роспистерді орындауға стилді ерекшеліктер.
КҚ 2.2.2. Сәнді боялған және түс қағазбен жабылған қабырғаларды қайта қалпына келтіруде қолданатын материалдардың негізгі түрлерін білу.
КҚ 2.2.3. Сәнді боялған жазықтықты қайта қалпына келтіруде қолданатын материалдардың құрамы мен ерекшілігін білу.
КҚ 2.2.4. Құрғақ пигменттерді желім, май, синтетикалық, темпералық және басқа қосындылармен араластыру –дайындау ережелерін білу.
КҚ 2.2.5. Бояулардың күнгіренуден сақтау жолдарын білу.
КҚ 2.2.6. Қайта қалпына келтіруде қолданылатын антиспектиктік заттардың түрлерін білу.

ПК 2.2.7 Методику калькирования и нанесения припороха росписей;
ПК 2.2.8 Технологию золочения и бликовок по лаку;
ПК 2.2.9 Различные виды тонировок; правила цветообразования и приемы смешивания пигментов с учетом их химического взаимодействия
2.3. 041403 2 -Реставратор декоративных штукатурок и лепных изделий;
ПК 2.3.1 Способы выполнения работ при реставрации и воссоздании декоративной штукатурки и лепных изделий;
ПК 2.3.2 Виды основных материалов, используемых при выполнении реставрации декоративных штукатурок, мастичных и лепных украшений
ПК 2.3.3 Виды применяемого инструмента и приспособлений;
ПК 2.3.4 Способы и методы изготовления декоративных древних штукатурок, их составы;
ПК 2.3.5 Стилистические особенности декоративных украшений различных направлений;
ПК 2.3.6 Методику укрепления сложного разрушения штукатурного слоя и удаления плесени, высолов и ржавчины
ПК 2.3.7 Правила разработки и изготовления объемных моделей лепных изделий по эскизам и фотографиям; технологию воссоздания и реставрации декоративной штукатурки.
2.4. 041404 2 - Реставратор художественных изделий и декоративных предметов (из меха, ткани и др.);
ПК 2.4.1 Знать технологии и приемы реставрации изделий,
ПК 2.4.2 Знать основные технические свойства и характеристики материалов, применяемых при реставрации изделий,
ПК 2.4.3 Устройство обслуживаемого оборудования, приспособлений и инструмента;
ПК 2.4.4 Свойства натуральных и искусственных пигментов, красителей и их смесей;
ПК 2.4.5 Стилевые особенности прикладного искусства из металлов;
ПК 2.4.6 Приемы восстановления изделий и предметов;
ПК 2.4.7 Приемы тонирования художественной росписи;
ПК 2.4.8 Физико-химические свойства материалов, применяемых при восстановлении изделий;
ПК 2.4.9 Основы цветоведения и композиции рисунка; законы построения теней;
ПК 2.4.10 Приемы высоко-художественной росписи на керамических изделиях;
ПК 2.4.11 Приемы гравирования;
ПК 2.4.12 Историю скульптуры и пластики; стилистические особенности скульптуры и декора различных эпох и школ;
ПК 2.4.13 Специфику реставрации антикварных, археологических, уникальных изделий и предметов.
2.5. 041405 2 - Реставратор памятников деревянного зодчества
ПК 2.5.1 Основные сведения о памятниках деревянного зодчества различных стилей и их особенности;
ПК 2.5.2 Все виды древесины, методы ее обработки; требования, предъявляемые к материалам, применяемым при реставрации;
ПК 2.5.3 Виды связей и креплений, применяемых при реставрации;

КҚ 2.2.7. Роспис суреттерін калька қағазына түсіру және суретті қабырғаға түсіру жолын білу.
КҚ 2.2.8. Лакте алтындау және жылтырату технологиясы;
КҚ 2.2.9. Түстеудің түрлері; құрғақ пигменттерді араластыруда олардың химиялық әрекеттері ескере отырып бояу түстерінің түрлерін шығару.
041403 2 – Сәндік сылақтар мен саздан иленген заттарды қайта қалпына келтіруші
КҚ 2.3.1. Сәндік сылақ пен тапсырма бұйымдарды қайта қалпына келтіру жұмыстарының жолдарын білу.
КҚ 2.3.2. Сәндік сылақ, шайыр және жапсырмалы безендіруді қайта қалпына келтіру жұмысында қолданылатын материалдардың негізгі түрлерін білу.
КҚ 2.3.3. Қолданылатын құрал-саймандардың түрлерін білу.
КҚ 2.3.4. Көне сәндік сылақтарды дайындау жолдары, олардың құрамын білу.
КҚ 2.3.5. Сәндік безендірудегі түрлі бағыттардың стилистикалық ерекшеліктерін білу
КҚ 2.3.6. Сылақ қабатының күрделі бұзылу, зеңнен және тоттанудан тазарту және бекіту әдістерін білу.
КҚ 2.3.7. Көлемді жапсырмалы заттарды эскиз және фотосуреттер негізінде дайындау; сәндік сылақтарды қайта қалпына келтіру технологиясы.
041404 2 – Сәндік және көркем заттарды қалпына келтіруші (тері,былғары, мата және т.б.)
КҚ 2.4.1. Затты қайта қалпына келтірудегі технологиясы мен жолын білу.
КҚ 2.4.2. Қайта қалпына келтіруде қолданылатын заттардың негізгі құралы мен техникалық ерекшеліктерін білу
КҚ 2.4.3. Қолданылатын құрал-жабдықтың, бейімдік заттардың және аспабтардың құрылымын білу.
КҚ 2.4.4. Табиғи және жасанды құрғақ пигменттердің, бояғыштардың және қосқыштардың құрамы.
КҚ 2.4.5. Сәндік өнердегі темірден жасалған заттардың стилдік ерекшеліктері.
КҚ 2.4.6. Заттарды қайта келтіру жолдарын білу.
КҚ 2.4.7. Көркем росписті түстеу амалын білу.
КҚ 2.4.8. Қайта қалпына келтіру кезеңінде заттардың физика және химиялық ерекшеліктерін білу.
КҚ 2.4.9. Түстану негіздері мен суреттегі үйлестіру негіздері, көлеңкелерді көрсету заңдылығы.
КҚ 2.4.10. Саз балшық, керамика заттарындағы жоғарғы-көркем әшекейлеу (роспись) амалдарын білу.
КҚ 2.4.11. Графировка жолдары.
КҚ 2.4.12. Сомдау және мүсіндеудің тарихы; мүсіндеу мен әшекейлеудің әртүрлі кезеңдер мен мектептердің стильдік ерекшеліктері.
КҚ 2.4.13. Архиологиялық, антикварлық және ерекше заттарды қайта қалпына келтірудегі ерекшелік.
041405 2 – Көне ағаш заттарын қайта қалпына келтіруші
КҚ 2.5.1. Көне ағаш құрылыс ескерткіштерінің стиль түрлері мен ерекшеліктері туралы мәліметтерді білу.
КҚ 2.5.2. Ағаштың барлық түрлерін, оларды өңдеу жұмыстарын білу; қайта қалпына келтірудегі қажеттілік пен мақсатты білу;
КҚ 2.5.3. Қайта қалпына келтіруде айқастыру мен бекіту түрлерін білу;

ПК 2.5.4 Основные породы древесины, виды и способы ее обработки;
ПК 2.5.5 Особенности деревянных конструкций и интерьера
ПК 2.5.7 Свойства древесины твердых и ценных пород,
ПК 2.5.8 Способы дезинфекции и дезинсекции;
2.6. 041406 2 – Реставратор произведений из дерева;
ПК 2.6.1 Основные технические свойства и характеристики пород древесины;
ПК 2.6.2 Основные виды разрушений древесины и причины их возникновения;
ПК 2.6.3 Технологию удаления нестойких поверхностных загрязнений, очистки от лишайников и водорослей, удаления обветшавшего отделочного слоя и старых реставрационных заделок;
ПК 2.6.4 Способы дезинфекции и дезинсекции;
ПК 2.6.5 Приемы сборки склейки и крепежа, вязки в предметах мебели;
ПК 2.6.6 Свойства материалов, применяемых в реставрации дерева;
ПК 2.6.7 Основные способы обработки древесины.
2.7. 041407 2 - Реставратор памятников каменного зодчества;
ПК 2.7.1 Методы и способы реставрации памятников каменного зодчества;
ПК 2.7.2 Особенности архитектуры памятников каменного зодчества различных стилей;
ПК 2.7.3 Основные виды стеновых материалов, растворов и их свойства;
ПК 2.7.4 Виды кладок и правила их разборки;
ПК 2.7.5 Консервации поверхности частей здания; технологию расчисток от загрязнений и красок поверхности кладок;
ПК 2.7.6 Правила чтения чертежей;
ПК 2.7.7 Приемы работы с проектной, графической и фотоархивной документацией;
ПК 2.7.8 Методы и способы реставрации и воссоздания старинных памятников каменного зодчества.
2.8. 041408 2 – Реставратор металлических конструкции;
ПК 2.8.1 Виды сортовой стали различного профиля;
ПК 2.8.2 Назначение инструмента и оборудования применяемого при реставрации металлических конструкций;
ПК 2.8.3 Методы очистки поверхностей металлических конструкций;
ПК 2.8.4 Технологию резки сортовой стали, сверления отверстий, срезки старых заклепок;
ПК 2.8.5 Особенности металлических конструкций в памятниках зодчества;
ПК 2.8.6 Правила чтения чертежей;
041409 2 –
Реставратор кровельных покрытий;
ПК 2.9.1 Виды материалов и кровельных покрытий; методы сортировки материалов;
ПК 2.9.2 Основные технологические свойства кровельной стали,
ПК 2.9.3 Способы разметки и обмера крыш одно- и двухскатных; требования, предъявляемые к качеству материалов и покрытий;
ПК 2.9.4 Способы крепления кровельных изделий;
ПК 2.9.5 Технологию разборки кровель и различных кровельных материалов; устройство временных кровель для защиты конструкций при разборке;

КҚ 2.5.4. Негізгі ағаш түрлерін және олардың дайындау жолдарын білу
КҚ 2.5.5. Ағаш конструкциясының және интерьер ерекшеліктерін білу
КҚ 2.5.6. Қатты және құнды ағаштардың ерекшелігін білу
КҚ 2.5.7. Дизенфекциялау және дизинсекциялау жолдарын білу
041406 2 – Ағаштан жасалған заттарды қайта қалпына келтіруші
КҚ 2.6.1. Ағаштардың негізгі ерекшеліктері мен мүмкіншіліктерін білу.
КҚ 2.6.2. Ағаштардың бұзылу себептерінің шығуы мен түрлерін білу.
КҚ 2.6.3. Үстіңгі қабаттың әлсіз кірлеуін, қыналану және су өсімдіктерінің жабысуын, ескі қолына келтіру жұмыстарының ескеруін тазалау технологиясын білу.
КҚ 2.6.4. Дизенфекциялау және дизинсекциялау жолдарын білу.
КҚ 2.6.5. Айқастыру, қиыстыру, бекіту, желімдеу және тоқыма мебелдерді жөндеу жұмыстарын жүргізу жолдары.
КҚ 2.6.6. Ағаш заттарын қайта қалпына келтіруде қолданылатын заттардың құрылымын, ерекшелігін.
КҚ 2.6.7. Ағашты өңдеудегі негізгі талаптарды.
041407 2 – Көне ескерткіш тас заттарды қайта қалпына келтіруші
КҚ 2.7.1. Тастан жасалған ескерткіштерді қайта қалпына келтірудің түрлері мен жолдарын білу.
КҚ 2.7.2. Тастан жасалған архитектуралық ескерткіш сәулеттерінің ерекшеліктері мен стилдерін білу.
КҚ 2.7.3. Қабырғада қолданылатын материалдардың, сылақтардың түрлері мен ерекшеліктерін білу.
КҚ 2.7.4. Қалаудың (тасты) және оларды бұзу түрлерін білу.
КҚ 2.7.5. Ғимаратты консервациялау; қабырға "қалауын" Боялардан және шаң-тозаңнан тазалау технологиясы;
КҚ 2.7.6. Сызба (чертеж) қағаздарын оқу ережелерін білу.
КҚ 2.7.7. Жоба, графикалық және фото архивті құжаттармен жұмыс істеу жүйесін білу.
КҚ 2.7.8. Көне тастан жасалған ескерткіш ғимараттарды қайта қалпына келтірудің әдістері мен жолдарын білу.
041408 2 – Металл құрастырылымдарды қалпына келтіруші
КҚ 2.8.1. Сотты болаттың түрлерін білу.
КҚ 2.8.2. Метал құрылғыларды қайта қалпына келтіруде қолданылатын құрал-жабдықтардың міндеттерін білу.
КҚ 2.8.3. Метал құрылғыларды тазалау әдістерін білу.
КҚ 2.8.4. Сортты болатты кесу, тесу технологиясын және ескі жапсырмаларды кесуді білу.
КҚ 2.8.5. Ескерткіш ғимараттардағы метал құрылғылардың ерекшеліктерін білу.
КҚ 2.8.6. Сызба (чертеж) қағаздарын оқу ережелерін білу.
041409 2 – Төбе жабатын қапталған заттарды қалпына келтіруші
КҚ 2.9.1. Жабын материалдарының түрлерін, оларды реттеуді білу.
КҚ 2.9.2. Болат жабындардың технологиялық сипаттарын білу.
КҚ 2.9.3. Бір және екі ылдилы шатырларды өлшеуді білу; материалдардың сапасына қойылатын талаптарды білу.
КҚ 2.9.4. Жабындыларды бекіту әдістерін білу.
КҚ 2.9.5. Жабындыларды бөлшектеу мен бұзу технологиясы білу; уақытша жабындылар жасау.

ПК 2.9.6 Правила чтения чертежей;
ПК 2.9.7 Особенности металлических конструкций в памятниках зодчества;
2.10. 041410 2-
Реставратор
музыкальных
инструментов;
ПК 2.10.1 Владеть основами музыкальной грамоты;
ПК 2.10.2 Знать основные технические свойства и характеристики материалов, применяемых при
ПК 2.10.3 Изготовлении музыкальных инструментов;
ПК 2.10.4 Назначение инструмента и оборудования применяемого при реставрации музыкальных
инструментов;
ПК 2.10.5 Приемы восстановления музыкальных инструментов;
ПК 2.10.6 Способы диагностики состояния материалов и их повреждений;
3. Специалист среднего звена
041411 3 - Художник –реставратор
ПК 3.11.1. Соблюдать структуры технологии выполнения изображения;
ПК 3.11.2. Применять в работе классические приемы изобразительного искусства;
ПК 3.11.3. Применять в работе виды и жанры изобразительного искусства;
ПК 3.11.4. Соблюдать свойства и технологию использования реставрационных материалов;
ПК 3.11.5. Уметь грамотно выполнять производственный процесс;
ПК 3.11.6. Различать свойства красок, лаков и вспомогательных материалов;
ПК 3.11.7. Соблюдать технологию изготовления изделия;
ПК 3.11.8. Уметь различать свойства красок, лаков, грунтов и вспомогательных материалов.
ПК 3.11.9. Соблюдать и знать традиционные техники изобразительности и стили в декоративно-прикладном искусстве;
ПК 3.11.10. Соблюдать в работах законы стилизации;
ПК 3.11.11. Применять в работе традиционные средства и материалы;
ПК 3.11.12. Соблюдать технологию обработки материала;
ПК 3.11.13. Владеть различными техниками и приемами декоративно-прикладного искусства;
ПК 3.11.14. Различать в композиции главное и второстепенное;
ПК 3.11.15. Владеть графическими приемами;
ПК 3.11.16. Соблюдать технологию обработки материала;
ПК 3.11.17. Соблюдать технологию нанесения грунта;
ПК 3.11.18. Владеть различными техниками живописи;
ПК 3.11.19. Владеть приемами живописи.
Приложение 24
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 – Искусство и культура
Специальность: 0415000 – Ювелирное дело (по отраслям)
Квалификации: 041501 2 – Огранщик вставок для ювелирных и художественных изделий
041502 2 – Ювелир-цепочник
041503 2 – Ювелир-гравер
041504 2 – Ювелир-монтировщик
041505 2 – Ювелир-филигранщик

КҚ 2.9.6. Сызба (чертеж) қағаздарын оқу ережелерін білу.
КҚ 2.9.7. Ескерткіш ғимараттардағы метал құрылғылардың ерекшіліктерін білу.
041410 2 – Музыкалық аспаптарды қалпына келтіруші
КҚ 2.10.1. Музыкалық сауаттылықтың негіздерін игеруі;
КҚ 2.10.2. Музыкалық аспаптарды дайындауда қолданатын, материалдардың негізгі техникалық құрамдары мен ерекшеліктерін білу,
КҚ 2.10.3. Музыкалық аспаптарды қайта қалпына келтіруде, материалдардың негізгі техникалық құрамдары мен ерекшеліктерін білу,
КҚ 2.10.4. Музыкалық аспаптарды қайта қалпына келтіру, қолданатын құрал-жабдықтар мен саймандардың қолдану жолын білу;
КҚ 2.10.5. Музыкалық аспаптарды қайта қалпына келтіру әдіс-айласын білу;
КҚ 2.10.6. Аспаптардың бүлінген жерінің және жалпы жағдайын айқындау әдісін білу;
3. Орта буын маманы
041411 3 – Қайта қалпына келтіруші- суретші
КҚ 3.11.1. Кескін құрылымының технологиясын сақтай отыру.
КҚ 3.11.2. Жұмысты орындауда бейнелеу өнерінің классикалық тәсілдерін қолдану.
КҚ 3.11.3. Жұмысты орындауда бейнелеу өнерінің түрері мен жанрларын қолдану.
КҚ 3.11.4. Қайта қалпына келтіру материалдарының технологиялық құрылымы мен ерекшелігін сақтау.
КҚ 3.11.5. Өндіріс кезеңін сауатты қолдана білу.
КҚ 3.11.6. Бояу, лак және қосымша заттардың қасиеттерін ажырата білу
КҚ 3.11.7. Затты дайындауда технология кезеңдерін сақтау
КҚ 3.11.8. Бояу, сыр және қосымша заттардың қасиеттерін ажырата білу.
КҚ 3.11.9. Сәндік-қолданбалы өнерді орындаудағы дәстүрлі техникалар мен стилдерді білу және сақтау.
КҚ 3.11.10. Әсемдеу (стилизация) заңдылықтарын сақтау.
КҚ 3.11.11. Жұмысты орындауда дәстүрлі әдістер мен заттарды қолдану.
КҚ 3.11.12. Заттарды өңдеуде технологияны сақтау.
КҚ 3.11.13. Сәндік-қолданбалы өнердің әртүрлі әдістері мен техникаларын игеру.
КҚ 3.11.14. Үйлестіруде негізгі мен қосымшаны ажырата білу.
КҚ 3.11.15. Графика тәсілдерін игеру.
КҚ 3.11.16. Өңдеу технолгияларын сақтау.
КҚ 3.11.17. Грунтты жағу технологиясын сақтау.
КҚ 3.11.18. Кескіндеудің әртүрлі техникасын игеру.
КҚ 3.11.19. Кескіндеме орындаудың әдістерін білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 24-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0415000 – Зергерлік ісі (салалар бойынша)
Біліктілігі: 041501 2 – Зергерлік және көркемдік бұйымдарға өндірмені бедерлеуші
041502 2 – Зергер-шынжыршы
041503 2 – Зергер-нақыштаушы
041504 2 – Зергер-орнықтырушы
041505 2 – Зергер-бұрамашы

Сноска. Наименование приложения 26 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательных учебных программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (повышенный уровень)
индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания:
государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК1
БК2
БК5
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.2
ПК 2.7.2
ПК 2.8.2
ПК 2.9.2
ПК 2.10.2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК1
БК2
БК5
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.3
ПК 2.7.3
ПК 2.8.3
ПК 2.9.3
ПК 2.10.3
ОГД 03
История Казахстана
БК 5
ОГД 04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов. Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
основы здорового образа жизни; представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
Умения:
использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК 9
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Специальное черчение
Общие сведения о чертежах. Графические построения линий, фигур. Основные способы геометрических построений. Проекционное черчение. Виды проекций. Построение проекций геометрических тел. Технические рисунки и эскизы изделий; принципы построения. Понятие о сечении и разрезах. Линейная перспектива; способы построения перспектив.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи
общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
единая система конструкторской документации; основные правила построения чертежей и схем;
Умения:
правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка; выполнять эскизы, детали средней сложности;

Ескерту. 26-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл индексі (пәндер)
Практика, пәндердің негізгі тараулары мен атаулары
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Тіл синтаксисі. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Мәтінді диалог арқылы және әңгімелеу арқылы құру, болашақ мамандарға бағыттау.
Білімдер:
- мемлекеттік, орыс тілі және лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін,оқу үшін және аудару (сөздік бойынша) кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеу;
Іскерліктер:
- кәсіптік сөз байлығын сауатты қолдану; қазақ және орыс тілін өз кәсіби қызметінде қолдану;
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.2
КҚ 2.9.2
КҚ 2.10.2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тіл байлығын дамыту;
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.3
КҚ 2.9.3
КҚ 2.10.3
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандар дайындаудағы әлеуметтік маңызы, рөлі; салауатты өмір салтын қалыптастыру; әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздегі денешынықтыру, жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық-спорттық негіздері; маманданған кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы;
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің маманданған және адамның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін дамыту;
Іскерліктер:
- алған білімдерін денсаулығын бекіту үшін қолдану, өмірлік және кәсіби мақсатта спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Арнайы сызу
Сызу туралы жалпы мағлұмат. Сызықтардың, фигуралардың графикалық тұрғызуларын жүргізу. Геометриялық тұрғызулар жүргізудің негізгі тәсілдері. Проекциялық сызу. Проекциялар түрлері. Геометриялық денелер проекцияларын салу.
Техникалық суреттер және өнімдердің эскиздері; салу принциптері. Қималар және тіліктер туралы ұғым. Сызықтық көрініс; көріністі салу тәсілдері. Сызбаларды графикалық рәсімдеу. Сызбалы геометрияның негіздері және проекциялық сызу. Техникалық сурет элементтері. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. Оюлар кескіні және белгіленуі. Бұйымдар мен эскиздер сызбалары. Бұйымдарды қосу. Берілістер. Ажырамайтын қосылыстар. Жалпы түрдегі сызбалар. Жинамалы сызба. Жинамалы сызбаларды сызу. Мамандық бойынша сызбалар және сұлбалар.
Білімдер:
- Сызбалы геометрияның негіздері және проекциялық сызу;
- конструкторлық құжатнамалардың бірлік жүйесі;
- сызулар мен сызбалар салудың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- сызудың және техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізу;
- орташа күрделі эскиздер, бұйымдар жасау;

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.2
ПК 2.7.2
ПК 2.8.2
ПК 2.9.2
ПК 2.10.2
БК 3
БК 4
БК 5
ОПД 02
Всемирная история искусств и художественная культура Казахстана
Искусство как специфическая форма художественно-образного освоения и преобразования мира. Общие закономерности и логика развития искусства, его взаимоотношение с обществом. Взаимосвязь содержания и формы в искусстве. Специфика прогресса в искусстве. Искусство Древнего мира. Античное искусство. Искусство Византии и Древней Руси. Искусство западно-европейского средневековья. Искусство Возрождения. Западноевропейское искусство 17-20 вв. Русское искусство 17- нач. 20 вв. Искусство Востока средних веков. Изобразительное искусство Казахстана. Декоративно-прикладное искусство Казахстана. Народное декоративно-прикладное искусство: его своеобразие и художественная ценность. История народных художественных промыслов. Современное состояние и перспективы развития национальных художественных промыслов. Изделия; своеобразие их формы, орнаментации, цвета и композиции. Художественная обработка дерева. Миниатюрная лаковая живопись; художественная роспись на металле. Художественная обработка металла и ювелирное искусство. Гончарное искусство. Косторезное искусство. Искусство резьбы по камню. Художественные промыслы; их традиции. Виды камней; способы обработки. Узорное ткачество и ковроделие. Искусство художественной обработки кожи и меха. Понятие о технике обработки кожи и меха. Виды изделий; особенности художественного оформления и орнамента.
Знания:
основы мирового изобразительного искусства, специальная терминология по истории изобразительного искусства, изобразительное и декоративно-прикладное искусство Казахстана,
современные предприятия народных промыслов; типы производств; роль традиций искусства народного промысла;
понятие о технике обработки; понятие о технике резьбы; виды и особенности художественных изделий из камня; виды художественной керамики; виды художественной обработки металла; изделий из металла, искусство художественной вышивки и росписи тканей; особенности художественных изделий.
Умения:
анализировать произведения изобразительного искусства, обладать навыками творческого подхода в написании письменных самостоятельных работ по заданным темам,- изготавливать художественные и ювелирные изделия разной степени сложности из цветных и драгоценных металлов; использовать традиционные приемы и методы обработки изделий.
ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
ОПД 03
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знание:
основы электротехники; режим работы электрической цепи;
приборы для измерения характеристик электрического тока;
причины возникновения переходных процессов;
Умения:
выполнять расчеты электрических цепей; включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами; соблюдать электробезопасность;

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.2
КҚ 2.9.2
КҚ 2.10.2
БК 3
БК 4
БК 5
ЖКП 02
Өнердің әлемдік тарихы және Қазақстанның көркем мәдениеті
Әлем өнер танудың және өзгертудің көркем-бейнелі арнайы формасы ретінде. Өнер дамуының жалпы заңдылықтары және даму логикасы, оның қоғаммен қарым-қатынасы. Өнердегі мазмұн мен форманың өзара байланысы. Өнердегі прогрестің ерекшелігі. Ежелгі дүние өнері. Антикалық өнер. Византия және Ежелгі Русь өнері. Ортағасырлық батыс-европалық өнері. Қайта өркендеу дәуіріндегі өнер. 17-20 ғғ. Батыс европалық өнері. 17-басы 20 ғғ. орыс өнері. Орта ғасырдағы Шығыс өнері. Қазақстанның көркем өнері. Қазақстанның қолданбалы қол өнері. Халықтық декорациялық-қолданбалы өнер: оның өзгешелігі және көркемдік құндылығы. Халықтық көркем кәсіптердің тарихы. Халықтың көркем кәсіптерінің қазіргі жағдайы және даму болашағы. Өнімдер; олардың формаларының, өрнектерінің, түстерінің және композицияларының өзгешеліктері. Ағашты көркем өңдеу. Миниатюрлі лакты суреттер (живопись); металдағы көркем әшекей өрнектер. Металды көркем өңдеу және зергерлік өнер. Гончарлық өнер. Сүйек ою өнері. Таста ою жасау өнері. Көркем кәсіптері; олардың салттары. Тастардың түрлері; өңдеу тәсілдері. Өрнекті тоқыма және қол өнері. Терілер мен аң терілерін (мех) көркем өңдеу өнері. Тері мен мехтың техникасы туралы ұғым. Өнімдердің түрлері; өрнекті және оюларды көркем рәсімдеу ерекшеліктері.
Білімдер:
- әлемдік көркем өнер негіздері;
- Қазақстанның көркем және қолданбалы қол өнері;
- халықтың көркем кәсіптерінің қазіргі кәсіпорындары;
- өндіріс типтері;
- халық кәсіптері өнері дәстірлерінің рөлі;
- өңдеу техникасы туралы ұғым; оюлар техникасы туралы ұғым;
- тастан жасалатын көркем өнімдердің түрлері және ерекшеліктері;
- көркем керамиканың түрлері;
- металдарды көркем өңдеу түрлері;
- металл өнімдер;
- маталарды көркем кестелеу және өрнектеу өнері;
- көркем өнімдер ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- көркем өнер туындыларын талдау;
- берілген тақырыптар бойынша жазба өздік жұмыстарды шығармашылық тәсілдермен орындау дағдыларының болуы;
- түсті және қымбат металдардан күрделілігі түрлі дәрежедегі көркем және зергерлік өнімдер дайындау;
- өнімдерді өңдеуде дәстүрлі тәсілдер мен әдістерді қолдану.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.4
ЖКП 03
Электротехника
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей алуды;
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды;

ПК 2.1.7
ПК 2.2.7
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.5.7
ПК 2.6.7
ПК 2.7.7
ПК 2.8.7
ПК 2.9.7
ПК 2.10.7
ОПД 04
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Предприятия ювелирной промышленности; народных художественных промыслов в республиках.
Знания:
общие положения экономической теории; основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике; основные понятия по затратам, субъекта рынка; сущность, принципы и определение маркетинга;
рекламы, виды рекламы.
Умения:
определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера); составить бизнес-план.
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
ПК 2.6.6
ПК 2.7.6
ПК 2.8.6
ПК 2.9.6
ПК 2.10.6
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; испытание и контроль продукции; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
основы метрологии, стандартизации и сертификации; основные понятия и определения; контроль качества продукции; концепция электронной управляющей системы; методы и погрешности измерений;
Умения:
сформировать знания о системе стандартизации, высказывать общие суждения о метрологической службе, ее задачах, проводить технические измерения; определять соответствие изделий Государственным стандартам.
ОПД 06
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
правила кодирования информации; системы счисления; двоичную арифметику; логику – как предмет; формальную, математическую логику; виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
программы-оболочки; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; языки программирования;
способы программирования линейных программ; программирование разветвляющихся программ; графические программы; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
Умения:
переводить из одной системы в другую; работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW; ставить защиту от вирусов; разрабатывать творческие проекты; применять автоматическое регулирование;
использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; соблюдать технику безопасности.

КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.7
КҚ 2.10.7
ЖКП 04
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі,
сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу. Зергерлік өндіріс кәсіпорындары; республикадағы халықтық көркемдік кәсібі.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
- салық түрлерін;
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды;
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.6
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.6
КҚ 2.10.6
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; бұйымдарды сынақтау және тексеру; сертификаттау негіздері; терминдер және анықтауыштар; "Сертификаттау туралы" Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;
ЖКП 06
Информатика негiздерi және өндiрiстi автомат-тандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- логиканы пән ретінде қарастыруын;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды;

ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.3
ПК 2.7.3
ПК 2.8.3
ПК 2.9.3
ПК 2.10.3
ОПД 07
Психология и этика профессиональной деятельности
Психология общения. Психические процессы, свойства. Психические состояния человека. Психология личности. Психологический контакт. Этическая культура. Этика. Мораль. Нравственность. Профессиональная этика. Культура речи; речевой этикет. Техника речи. Виды общения. Конфликты. Культура телефонного диалога. Эстетическая культура. Эстетика. Сферы эстетической культуры. Эстетические чувства. Эстетическая способность. Эстетическая потребность. Эстетические требования к внешнему облику человека. Роль искусства в формировании общей культуры человека. Организационная культура.
Знания:
психологические основы общения; этику профессиональных отношений; нормы и правила поведения; эстетическую культуру;
умения:
соблюдать профессиональный этикет; соблюдать общие нормы и правила поведения, общения.
БК 5
ОПД 08
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношении. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
-Государственный язык;
-Основы делового государственного языка;
-Язык и стиль инструктивно-методических документов
Умения:
-Составлять деловые бумаги
и профессиональную работу на государственном языке
БК 1
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификации: 041501 2 – Огранщик вставок для ювелирных и художественных изделий; 041502 2 – Ювелир-цепочник; 041503 2 – Ювелир-гравер; 041504 2 – Ювелир-монтировщик; 041505 2 – Ювелир-филигранщик; 041506 2 – Органщик алмазов в бриллианты; 041507 2 – Обтирщик алмазов; 041508 2 – Распиловщик алмазов; 041509 2 – Часовщик; 041510 2 – Ювелир-браслетчик.
СД 01
Основы изобразительного искусства
Рисунок. Материалы и принадлежности для рисования. Композиция рисунка. Перспектива; ее закономерности. Моделирование формы средствами светотени. Рисунок орнаментально плоскостной, пространственный. Рисунок прикладного характера: орнаменты; композиции декоративных элементов прикладного искусства. Графика. Графика как вид изобразительного искусства. Виды художественной графики. Применение графики. Виды графического рисунка по технике исполнения. Цветная графика. Средства графики. Графика ювелирного и художественного изделия: графические решения изделия; форэскиз, чистовая графическая композиция. Наброски и зарисовки ювелирного и художественного изделия. Натюрморт как жанр изобразительного искусства. Живопись. Композиция в живописи. Цвет в живописи; закономерности цветовых отношений. Технические приемы. Скульптура. Инструменты, принадлежности, материалы для лепных работ. Средства передачи реального объема предметов в скульптуре. Понятие о рельефе. Лепка ювелирных и художественных изделий по разработанным эскизам.
Знания:
изобразительные средства и технические приемы рисования; виды и жанры живописи; материалы и принадлежности для живописи;
основные художественно-выразительные средства живописи;
понятие о скульптурной форме; лепные орнаментальные композиции
сведения по пластической анатомии; особенности анатомического строения и пластики движений животных, птиц, человека;
Умения:
правильно закомпановать изображение на заданном формате;
выполнять эскизы, творческое варьирование; применять способы лепки изделий с учетом технологического процесса.

КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.3
КҚ 2.9.3
КҚ 2.10.3
ЖКП 07
Психология және кәсіптік қызмет этикасы
Қарым-қатынас психологиясы. Психологиялық процестер, қасиеттері. Адамның психологиялық күйі. Тұлға психологиясы. Психологиялық жағдай. Этикалық мәдениет. Этика. Мораль. Құлықтылық (өнегелік). Кәсіптік этика. Сөйлеу мәнері; сөз этикеті. Сөйлеу техникасы. Қатынас түрлері. Даулар. Телефонмен сөйлесу мәнері. Эстетикалық мәдениет. Эстетика. Эстетикалық мәдениет аясы. Эстетикалық сезімдер. Эстетикалық қабілеттік. Эстетикалық қажеттілік. Адамның сыртқы бейнесіне қатысты эстетикалық талаптар. Адамның жалпы мәдениетін қалыптастыру- дағы мәдениеттің рөлі. Ұйымдастырушылық мәдениеті.
Білімдер:
- қарым-қатынас психологиясының негіздері;
- кәсіптік қарым-қатынас этикасы;
- мінез-құлық нормалары және ередежері;
- эстетикалық мәдениет;
Іскерліктер:
- кәсіптік этикетті сақтау;
- мінез-құлық нормаларын және ередежерін сақтау.
БҚ 5
ЖКП 08
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Іс қағаздарын жүргізу түсінігі, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық-басқарушылық, нормативті-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарының құжаттары. Мұрағатқа істерді рәсімдеу, сақтау және тапсыру. Қызмет этикасы.
Білімдер:
- Мемлекеттік тілді;
- Іскер мемлекеттік тілдің негізін;
- нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың тілі және стилін;
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарды және мемлекеттік тілде кәсіптік жұмысты құру.
АП 00
Арнайы пәндер: 041501 2 – Зергерлік және көркемдік бұйымдарға өндірмені бедерлеуші, 041502 2 – Зергер-шынжыршы, 041503 2 – Зергер-нақыштаушы, 041504 2 – Зергер-орнықтырушы, 041505 2 – Зергер-бұрамашы, 041506 2 – Алмастарды гауһарларға сұрыптаушы, 041507 2 – Алмасты әшекейлеуші, 041508 2 – Алмасты кесуші, 041509 2 – Сағатшы, 041510 2 – Зергер-білезікші.
АП 01
Бейнелеу өнерінің негіздері
Сурет. Сурет салу материалдары және жабдықтары. Сурет композициясы. Көрініс: оның заңдылықтары. Форманы көлеңкелі жарықтар құралдарымен модельдеу. Өрнекті-жазықтықтық, кеңістіктік сурет. Қолданбалы сипаттағы суреттер: өрнектер, композициялар, декоративті қолданбалы өнер элементтері. Графика. Графика бейнелеу өнерінің түрі ретінде. Көркем графика түрлері. Графиканың қолданылуы. Орындалу техникасына байланысты графикалық суреттерді салу. Түсті графика. Графика құралдары. Зергерлік және көркем өнім графикасы: өнімнің графикалық шешімдері, эскиз, таза графикалық композиция. Зергерлік және көркем өнімдер сурет сызбалары және салынған суреттері. Натюрморт бейнелеу өнерінің жанры ретінде. Кескіндеме. Кескіндемедегі композиция. Кескіндемедегі түс, түстер арақатынасының заңдылықтары. Техникалық тәсілдер. Мүсін өнері. Аспаптар, жабдықтар, жапсыру жұмыстары материалы. Мүсін өнерінде денелердің нақтылы көлемін беру құралдары. Бедер туралы ұғым. Зергерлік және көркем өнімдерді дайындалған эскиздер бойынша жапсыру.
Білімдер:
- суреттің көркем құралдары және техникалық тәсілдерін;
- кескіндеме жанрының түрлері;
- кескіндеме үшін материалдар және жабдықтарын;
- кескіндеменің негізгі көркем-мәнерлі құралдары;
- скульптура формасы бойынша түсінік;
- жапсырмалы өрнекті композициялар;
- пластикалық анатомия бойынша мәліметтер;
- малдың, құстың, адамның анатомиялық құрылысындағы және ырғақты қозғалыстарындағы ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- берілген форматқа кескіндерді дұрыс тұтастырып орналастыруды;
- эскиздер, шығармашылық түрлендіруді атқару;
- технологиялық процесті ескере отырып, өнімдерді жапсыру тәсілдерін қолдану.

ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПК 2.7.3
ПК 2.7.5
ПК 2.8.3
ПК 2.8.5
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ПК 2.10.3
ПК 2.10.5
СД 02
Основы проектирования ювелирных и художественных изделий
Композиция. Орнамент. Классификация орнамента; его виды и формы. Правила построения отдельных элементов, составляющих орнамент или сюжет в традиционных видах изделий. Проектирование изделий; композиционная разработка ювелирных и художественных изделий разных видов и форм. Создание формы ювелирного изделия в материале с учетом различной техники изготовления.
Знания:
основные законы и правила композиции; классических средств композиции; статики, динамики, ритма, симметрии, асимметрии;
сюжетно-композиционного центра; тон, цвет, колорита, правила и приҰмы в композиции.
Умения:
построить орнаментально-сюжетные композиции изделий разной степени сложности в традиционной технике и стиле.
ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
СД 03
Материаловедение
Основные сведения из металловедения. Понятие о металле и сплаве. Основные свойства металлов. Понятие о черных металлах. Металл (железо); его назначение и свойства. Сплавы железа; их классификация, состав, свойства и применение. Цветные металлы; их группы, свойства, применение. Сплавы цветных металлов: состав, свойства, применение. Требования к качеству. Драгоценные (благородные) металлы; их свойства и применение. Месторождение, способы добычи, методы очистки металлов. Сплавы драгоценных металлов: состав, свойства, классификация, применение, пробы и маркировка. Ювелирные камни: классификация, свойства, применение. Требования к качеству. Вспомогательные материалы: виды, назначение, свойства, состав, применение.
Знания:
основные художественные и технологические особенности и свойства материалов, применяемые в соответствии со специализацией;
основные и вспомогательные материалы ювелирного производства;
виды, формы и типы огранок камней;
Умения:
характеризовать свойства драгоценных (благородных) металлов, их применение; получать, применять имитацию ювелирных камней по их свойству.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ПК 2.10.1
СД 04
Технология ювелирных изделий
Производство ювелирных и художественных изделий на современном этапе. Организация труда; организация рабочего места. Характеристика ювелирных изделий. Классификация и ассортимент ювелирных изделий. Требования к изделиям. Заготовительные операции ювелирного производства. Обработка камней. Монтировочные операции ювелирного производства. Технологические режимы. Оборудование, инструмент, приспособления; применение. Изготовление (монтировка) деталей и изделий. Детали и узлы ювелирных изделий; их назначение. Приемы ручного изготовления изделий. Серийная монтировка изделий. Оборудование, инструмент и приспособления; применение. Изготовление ювелирных изделий методом художественного литья. Изготовление ювелирных изделий филигранной техникой. Филигранные изделия; их виды и назначение. Инструмент, приспособления; основные и вспомогательные материалы. Технология пайки филиграни. Закрепка камней. Виды и назначение оправ. Виды закрепки камней. Отделка и художественная обработка ювелирных изделий. Технологические режимы. Оборудование, инструмент, приспособления; применение. Ремонт (реставрация) ювелирных изделий. Технологический процесс; его сущность. Степень дефекта ювелирных изделий; его определение. Стандартизация и контроль качества ювелирных и художественных изделий. Сертификация продукции.
Знания:
способы изготовления ювелирных изделий; методы и приемы изготовления деталей; особенности выполнения ремонтных работ различных изделий; дефектность материалов и способы их реставрации.
Умения:
выявлять дефекты изделий и выполнять их устранение; выполнять индивидуальное изготовление ювелирных изделий как основа развития новых художественных стилей ювелирного искусства;
производить ремонт деталей; соблюдать последовательность ремонта; применять теоретические знания при реставрации ювелирных изделий; оформлять реставрационную документацию в соответствии со специализацией.

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.5
АП 02
Зергерлік және көркем бұйымдарын жобалау негіздері
Композиция. Өрнек. Өрнектің классификациясы, оның түрлері және формалары. Өрнек немесе өнімдердің дәстүрлі сюжеті құраушыларының жеке элементтерін салу ережелері. Өнімдерді жобалау; түрлі түрдегі және формадағы зергерлік және көркем өнімдердің композициялық дайындамалары. Әзірлеудің әр түрлі технологияларын ескеріп, зергерлік өнімнің формасын материалда жасау.
Білімдер:
- композицияның негізгі заңдары мен ережелері;
композициялық классикалық құрал; статика, динамика, ырғақ, симметрия, асимметрия;сюжетті-композициялық орталық, рең, түс, үйлесімділік, ереже және композициялық тәсіл;
Іскерліктер:
- күрделілігі әр түрлі дәстүрлі техника мен өрнек-сюжетті стильді композициялар салу.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.4
АП 03
Материалтану
Материалтанудан негізгі мәліметтер. Металдар туралы ұғым. Қорытпалар туралы ұғымдар. Металдардың негізгі қасиеттері. Қара металдар туралы түсінік. Темір металы; оның қолданылуы және қасиеттері. Темір қорытпалары, олардың классификациясы, құрамы, қасиеттері қолданылуы. Түсті металдар; олардың группалары, қасиеттері қолданылуы. Түсті металдар қорытпалары: құрамы, қасиеттері қолданылуы. Сапаларына қойылатын талаптар. Қымбат (асыл) металдар; олардың қасиеттері және қолданылуы. Кенорындары, металдарды шығарып алу тәсілдерді, металдарды тазалау әдістері. Қымбат (асыл) металдардың қорытпалары: құрамы, қасиеттері, классификациясы, қолданылуы және таңбалануы. Зергерлік тастар: классификациясы, қасиеттері, қолданылуы. Сапаларына қойылатын талаптар. Қосымша материалдар: түрлері, құрамы, қасиеттері, классификациясы, қолданылуы.
Білімдер:
- мамандыққа байланысты қолданылатын материалдардың негізгі көркемдік және технологиялық қасиеттері;
- зергерлік өндірістегі негізгі және қосымша материалдар;
- тастарды қырнаудың түрлері, формалары және типтері;
Іскерліктер:
- қымбат (асыл) металдардың қасиеттерін, олардың қолданылуын сипаттау;
- зергерлік тастарды олардың қасиеттеріне ұқсатып алу, қолдану.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.1
АП 04
Зергерлік бұйымдар технологиясы
Қазіргі кезеңдегі зергерлік және көркем өнімдер өндірісі. Еңбекті ұйымдастыру; жұмыс орнын ұйымдастыру. Зергерлік өнімдер сипаттамасы. Зергерлік өнімдер классификациясы және зергерлік өнімдер ассортименті. Өнімдерге қойылатын талаптар. Зергерлік өндірісті дайындау операциялары. Тастарды өңдеу. Зергерлік өндірісті құрастыру операциялары. Технологиялық режимдер. Жабдықтар, аспаптар, құрылғылар; қолданылуы.
Бұйымдар мен өнімдерді дайындау (құрастыру). Зергерлік өнімдердің бұйымдары мен түйіндері; олардың қолданылуы. Өнімдерді қолдан жасау тәсілдері. Өнімдерді сериялы құрастырулар. Жабдықтар, аспаптар және құрылғылар, қолданылуы. Көркемдік құю әдісімен зергерлік өнімдерді әзірлеу. Зергерлік өнімдерді әшекейлеу техникасымен әзірлеу. Әшекей өнімдер; олардың түрлері және қолданылуы. аспаптар, құрылғылар; негізгі және қосымша материалдар. Әшекейлерді дәнекерлеу технологиясы. Тастарды бекіту. Оправалардың түрлері, қолданылуы. Тастарды бекіту түрлері. Зергерлік өнімдерді әдемілеу және көркем өңдеу. Технологиялық режимдер. Жабдықтар, аспаптар және құрылғылар, қолданылуы. Зергерлік өнімдерді жөндеу және қайталап өңдеу. Технологиялық процесс; оның мағынасы. Зергерлік өнімдердің ақауларының дәрежесі; оның анықтамасы. Зергерлік және көркем өнімдерді стандарттау және сапасын қадағалау. Шығарылған затты сертификаттау.
Білімдер:
- зергерлік өнімдерді әзірлеу тәсілдері;
- бұйымдарды дайындау әдістері мен тәсілдері;
- әр түрлі өнімдерге жөндеу жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері;
- материалдардың ақаулары және оларды жөндеу тәсілдері;
Іскерліктер:
- өнімдердің ақауларын анықтау және оларды жою;
- дара зергерлік бұйымдар дайындау зергерлік өнердің жаңа көркем стильдерінің дамуының негізі;
- бұйымдарды жөндеу жұмысын жүргізу;
-жөндеу жұмысының ретін сақтау;
- зергерлік бұйымдарды қайта жөндеу кезінде теориялық білімді пайдалану;
-мамандыққа байланысты қайта жөндеу құжаттарын рәсімдеу.

ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПК 2.7.3
ПК 2.7.3
ПК 2.7.5
ПК 2.3.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.5
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ПК 2.10.2
ПК 2.10.3
ПК 2.10.5
Квалификация: 041501 2 – Огранщик вставок для ювелирных и художественных изделий
СД 05
Технология огранки вставок для ювелирных и художественных изделий:
Технология огранки стеклянных вставок для ювелирных и художественных изделий на оловянных кругах с применением абразивных паст и порошков, приемы сверления отверстий в ювелирных и художественных изделиях из цветного стекла и камней; правила эксплуатации заточных и сверлильных станков всех типов с механической и ручной подачей; конструкцию и правила применения квадранта
приемы использования алмазных планшайб, абразивных паст и порошков; способы экономного расходования абразива; основы оценки качества полудрагоценных камней; методы расчета расположения и правила нанесения граней на заготовки из полудрагоценных камней с целью обеспечения максимального блеска; нормы потерь при огранке полудрагоценных камней; состав, правила приготовления и свойства зернистых абразивов.
Знания:
технологию огранки вставок для ювелирных и художественных изделий из полудрагоценных камней; оптические свойства полудрагоценных камней, правила расположения цветовых пятен в них; технические условия и нормали на готовые вставки из полудрагоценных камней.
Умения:
подготовить огранку вставок различных форм из цветного стекла;
подготовить ограночный диск и станок к работе; заточить заготовок для вставок простых и сложных форм из стекла из полудрагоценных камней; применить абразивные круги; работать на сверлильных и гранильных одношпиндельных станках; заточить рундист и конус в заготовках для вставок из полудрагоценных камней; оценить качество полудрагоценных камней; работать на аналитических весах для технического контроля; подбирать необходимые приспособления, цанг и оправок в зависимости от размера обрабатываемых полуфабрикатов; огранить и полировать граней верха или низа алмазных полуфабрикатов под бриллианты круглой формы на 17 и 33 грани массой до 0,05 карата; переогранить при реставрации с диапазоном массы бриллиантов: на 17 граней - до 0,04 карата, на 33 грани - до 0,05 карата; контролировать качества изготовления и реставрации изделий; пользоваться простым измерительным инструментом; соблюдать требования безопасности труда при выполнении работ по специальности.

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
КҚ 2.10.2
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.5
Біліктілігі: 041501 2 – Зергерлік және көркемдік бұйымдарға өндірмені бедерлеуші
АП 05
Зергерлік және көркем бұйымдары үшін ендірме қырнау технологиясы
Түрпілі пасталар мен ұнтақтарды пайдаланып, қалайы дөңгелектердегі зергерлік және көркем өнімдер үшін әйнек ендірмелер қырнау технологиясы.
Түсті әйнектерден жасалған зергерлік және көркем өнімдердегі тесіктерді бұрғылау тәсілдері. Механикалық және қолмен берілетін қайрау және бұрғылау станоктарын қолдану ережелері. Квадранттың конструкциясы және қолданылу ережелері.
Алмас планшайбаларын, түрпілі пасталарды және ұнтақтарды қолдану тәсілдері. Түрпіні үнемді пайдалану тәсілдері.
Жартылай асыл тастардың сапасын бағалау негіздері. Жартылай асыл тастардың қатты жылтырауын қамтамасыз ету үшін дайындамаларға қырлар жүргізу орындарын есептеу әдістері және салу ережелері. Жартылай асыл тастарды қырнау кезіндегі шығын нормалары.
Түйіршікті түрпілер әзірлеу ережесі, құрамы және қасиеттері.
Білімдер:
- жартылай асыл тастардан әзірленген зергерлік және көркем өнімдер ендірмелерін қырнау;
- жартылай асыл тастардың оптикалық қасиеттері, оларда түсті дақтардың орналасу ережелері;
- жартылай асыл тастардан әзірленген дайын ендірмелердің техникалық жағдайлары және нормальдары (жанамалары).
Іскерліктер:
- түсті әйнектерден әр түрлі формадағы ендірмелерді қырнап дайындау;
- қырлаушы диск пен станокты жұмысқа дайындау;
- ендірмелер үшін әйнектен, жартылай асыл тастардан әзірленген дайындамаларды үштеу;
- түрпілі дөңгелектерді қолдану;
- бұрғылайтын және қырнаушы бір шпиндельді станоктарда жұмыс істеу;
- жартылай асыл тастан жасалған дайындамалардағы рундисті және конусты үштеу;
- жартылай асыл тастың сапасын бағалау;
- техникалық қадағалауға арналған аналитикалық таразылармен жұмыс істеу;
- өңделетін жартылай фабрикаттардың өлшемдеріне байланысты қажетті құрылғыларды, цангтарды және оправаларды таңдап алу;
- массасы 0,05 каратқа дейінгі 17 және 33 қырлы етіп, дөңгелек формадағы гауһар тастарға өңделетін жартылай фабрикаттардың табаны мен төбесін қырлау және жылтырату;
- қалпына келтіру кезінде масса диапозондары 0,04 каратқа дейінгі гауһар тастарды 17 қырлы етіп, 0,05 каратқа дейінгілерін 33 қырлы етіп қайта қырлау;
- бұйымдардың әзірлену және қалпына келтірілу сапасын қадағалау;
- қарапайым құрылғыларды қолдана білу;
- мамандық бойынша жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
Квалификация: 041502 2 – Ювелир-цепочник
СД 05
Технология изготовления цепочек
Технология ювелирных изделий: виды и последовательность технологических операций способы, режимы и приемы обработки металлов, сплавов; методы и приемы изготовления деталей и изделий; виды и способы обработки (огранки) и закрепки камней; виды и методы отделки и художественной обработки изделий;
особенности литейного, филигранного, чеканного, эмальерного, камнерезного дела, гравирования изделий из кости, инкрустированной металлом; виды, свойства и назначение основных и вспомогательных материалов для художественных и ювелирных изделий; требования к качеству материалов;
виды и назначение специального инструмента, приспособлений; правила применения; виды и способы реставрации изделий; требования к качеству изготовления и реставрации изделий; экологические требования к производству художественных и ювелирных изделий; правила организации рабочего места; технология изготовления особо сложных цепочек, карабинов и шпрингелей.
Знания:
основы проектирования; правила композиционного построения декоративных элементов в изделиях; правила построения и чтения чертежей изделий; правила построения перспектив; виды, назначение, устройство и принцип действия оборудования; правила работы на оборудовании; порядок технического обслуживания оборудования; ассортимент и классификация ювелирных и художественных изделий; технологию изготовления цепочек средней сложности; методы вальцовки; физико-механические свойства драгоценных металлов; технологию изготовления особо сложных цепочек из разведенных и перегнутых ушков.
Умения:
подбирать заготовки из разных материалов: проволоки, вязальные спицы, сварочные электроды и т.д.; работать с ригелями разных диаметров, для навивки спиралей; изготовить простые цепочки из цветных металлов из однотипных круглых, овальных и фасонных ушков; изготовить из цветных и драгоценных металлов цепочек средней сложности; использовать метод вальцовки; использовать инструменты; изготовить сложные цепочки из цветных и драгоценных металлов из круглых ушков разведенных ("веревочка") и перегнутых ("панцирная" цепочка); изготовить особо сложные цепочки из фасонных ушков различных профилей из цветных и драгоценных металлов; паять, отбеливать, выравнивать; контролировать качества изготовления и реставрации изделий; изготовить особо сложные цепочки, карабины и шпрингели; соблюдать требования безопасности труда при выполнении работ по специальности.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КК 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
Біліктілігі: 041502 2 – Зергер-шынжыршы
АП 05
Шынжыр дайындау технологиясы
Зергерлік өнімдер технологиясы: түрлері және технологиялық операциялар реті. Металдарды, қорытпаларды өңдеу әдістері, режимі және тәсілдері. Бұйымдар мен өнімдерді әзірлеу әдістері мен тәсілдері. Тастардың түрлері және өңдеу (қырнау) тәсілдері. Тастарды бекіту тірлері. Өнімдерді әшекейлеу және көркем өңдеу тірлері және әдістері. Құймалы, әшекейлі, шекімелі, эмальды, тас кесу істері, сүйектен металмен безендірілген өнімдер ою ерекшеліктері. Зергерлік және көркем өнімдер үшін қосымща материалдың түрлері, қасиеттері және қолданылуы. Материалдар
сапасына қойылатын талаптар. Арнайы аспаптар мен құрылғылардың түрлері және қолданылуы, түрлері, қасиеттері қолданылу ережелері.
Өнімдерді қайта өңдеу түрлері және тәсілдері. Өнімдерді әзірлеуге және қайта өңдеуге қойылатын талаптар. Зергерлік және көркем өнімдер өндіруге қойылатын экологиялық талаптар. Жұмыс орнын ұйымдастыру ережелері.
Аса күрделі шынжырлар, карабиндер және шпрингельдер дайындау.
Білімдер:
- жобалау негіздері;
- бұйымдарға декоративті элементтер композициясын салу ережелері;
- өнімдердің сызбаларын салу және оқу ережелері;
- көріністер салу ережелері;
- жабдықтардың түрлері, қолданылуы, құрылысы, жұмыс істеу принциптері;
- жабдықтармен жұмыс істеу ережелері, жабдықтарды техникалық күту реті;
- зергерлік және көркем өнімдердің ассортименті және классификациясы;
- орташа күрделі тізбектер құру технологиясы;
- жаншу (вальцовка) әдістері;
- қымбат металдардың физика-механикалық қасиеттері;
- ажыратпалы және иілмелі құлақшалардан тұратын аса күрделі тізбектер дайындау технологиясы.
Іскерліктер:
- әр түрлі материалдардан: сымнан, тоқыма сымдарынан, пісіру электродтарынан және т.с.с. дайындамалар таңдап алу;
- орама шиыршық сымдар жасау үшін диаметрі әр түрлі ригельдермен жұмыс істеу;
- бір типті дөңгелекше, сопақша және фасонды құлақшалы қарапайым тізбектер әзірлеу;
- түсті және қымбат металдардан күрделілігі орташа тізбектер әзірлеу;
- жаншу (вальцовка) әдісін қолдану;
- аспаптарды қолдану;
- түсті және қымбат металдардан дөңгелек құлақшалар тәріздес айырмалы ("арқанша") және иілмелі ("қабықшалы") күрделі тізбектер дайындап шығару;
- түсті және қымбат металдардан фасонды құлақшалардан тұратын әр түрлі профильді аса күрделі тізбектер дайындап шығару;
- дәнекерлеу, ағарту, тегістеу;
- бұйымдардың әзірлену және қалпына келтірілу сапасын қадағалау;
- аса күрделі тізбектер, карабиндер және шпрингельдер дайындап шығару;
- мамандық бойынша жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
Квалификация: 041503 2 – Ювелир-гравер
СД 05
Технология гравировальных работ
Нанесение гравированных узоров разнообразных фасонов по чертежам на поверхности ювелирных и художественных изделий из цветных и драгоценных металлов; гравировка до и после чернения; глубокая гравировка и чеканка ювелирных и художественных изделий из цветных и драгоценных металлов по собственным чертежам, рисункам и композициям; изготовление штампов с узорами сложной художественной композиции; виды орнаментов и правила их нанесения;
особенности гравирования изделий из кости, инкрустированной металлом; правила чтения чертежей; методы изготовления инструмента для гравировальных работ; физико-механические свойства цветных и драгоценных металлов; способы нанесения глубокой гравировки; приемы чеканки, требования к качеству изготовления изделий.
Знания:
технологию гравировальных работ; виды орнаментов и правила их нанесения; особенности гравирования изделий из кости, правила чтения чертежей; инкрустированной металлом; методы изготовления инструмента для гравировальных работ; физико-механические свойства цветных и драгоценных металлов; способы нанесения глубокой гравировки; приемы чеканки.
Умения:
наносить гравированные узоры разнообразных фасонов на поверхности ювелирных и художественных изделий из цветных и драгоценных металлов; читать чертежи; гравировать до и после чернения; чеканить ювелирные и художественные изделий из цветных и драгоценных металлов; разрабатывать технологию гравировальных работ; наносить виды орнаментов; гравировать изделия из кости, инкрустированной металлом, выполнять глубокую гравировку и чеканку ювелирных и художественных изделий из цветных и драгоценных металлов по собственным чертежам, рисункам и композициям; изготовить штампы с узорами сложной художественной композиции; гравировать и чеканить с помощью лазера; гравировать и чеканить с помощью алмаза; изготовить инструмент для гравировальных работ; соблюдать требования безопасности труда при выполнении работ по специальности.
ПК 2.3.1
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
Квалификация: 041504 2 – Ювелир-монтировщик
СД 05
Технология монтировочных работ
Технология сборки ювелирных изделий и приемы выполнения монтировочных операций; способы заточки и заправки применяемого инструмента; устройство и правила эксплуатации аппарата контактной сварки; правила отбеливания; основные свойства цветных и драгоценных металлов;
способы применения разнообразных приспособлений для сверления и проколки отверстий; приемы опиловки и впаивания усложненных узлов и деталей ювелирных изделий; правила термической обработки ювелирных изделий из цветных и драгоценных металлов; устройство муфельных печей, методы изготовления сложных деталей и узлов к ювелирным изделиям; способы подгонки оправ к вставкам для различных типов закрепки; приемы обработки ювелирных изделий бормашиной; правила пользования сложными калибрами и величины допусков при комплектовке; способы реставрации серебряных изделий; приемы выпиливания ажурных орнаментов; способы разметки под закрепку вставок; приемы гравирования; требования к качеству изготовления изделий.
Знания:
технологический процесс и способы ручной обработки ювелирных изделий посудной группы; правила пользования применяемым инструментом; физико-механические свойства цветных и драгоценных металлов.
Умения:
применять разнообразные приспособления для сверления и проколки отверстий; выполнять термическую обработку ювелирных изделий из цветных и драгоценных металлов; опиливать основы звеньев, винтов и шайб; впаивать ранты, шарниры и пластины под замок; сверлить отверстия с применением простейших приспособлений; выполнять шабровку и ручную полировку ювелирных изделий посудной группы из цветных металлов и серебра, изготовить корнеры "веревочки", замки для серег, шомпольные замки для брошей, пустотелые детали и изделия; монтировать ювелирные изделия из цветных металлов и серебра; обработать изделия с помощью бормашины; подготовить наборы к пайке; выполнить пайку, заправку, гибку, правку, центровку, подгонку деталей и узлов; отбелить изделия; соединить звенья в ушки; выполнить контактную (точечную) сварку изделий;
- реставрировать серебряные изделия; проверять качество комплектовки сложным калибром.

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
Біліктілігі: 041503 2 – Зергер-нақыштаушы
АП 05
Нақыштау жұмысының технологиясы
Сызбалары бойынша түрлі фасондағы оюланған өрнектерді түсті және қымбат металдардан жасалған зергерлік және көркем бұйымдар беттеріне түсіру. Қарайтылылғанға дейін және қарайтылғаннан кейін оюлау. Өз сызбалары, суреттері, композициялары бойынша түсті және қымбат металдардан жасалған зергерлік және көркем өнімдерді терең оюлау және шеку.
Күрделі көркем композициялы өрнектері бар штамптар жасап шығару. Металмен безендірілген сүйектен оюлау жұмыстарының ерекшеліктері. Сызбаларды оқу ережелері.
Оюлау жұмыстары үшін аспаптар дайындау әдістері. Түсті және қымбат металдардың физика-механикалық қасиеттері. Терең оюлар жасау тәсілдері. Шеку әдістері. Өнімдер сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- ойылмалар жасау жұмыстарының технологиясы;
- өрнектердің түрлері және оларды слау ережелері;
- сүйектен металмен безендірілген өнімдер ою ерекшеліктері;
- сызбаларды оқу ережелері;
-оюлау жұмыстары үшін аспаптар жасау әдістері;
- түсті және қымбат металдардың физика-механикалық қасиеттері;
- терең оюлау жүргізу тәсілдері;
- шеку әдістері.
Іскерліктер:
- түрлі фасондағы оюланған өрнектерді түсті және қымбат металдардан жасалған зергерлік және көркем бұйымдар беттеріне түсіру;
- сызбамен және сызбасыз ойылмалар жасау;
- қарайтылылғанға дейін және қарайтылылғаннан дейін оюлау;
- түсті және қымбат металдардан жасылған зергерлік және көркем бұйымдарды шеку;
- ойылмалар жұмысының технологиясын дайындау;
- түрлі ою-өрнектер түсіру;
- сүйектен, безендірілген металдардан әзірленген бұйымдарға ойылмалар жасау;
- өз сызбалары, суреттері, композициялары бойынша түсті және қымбат металдардан терең оймалы зергерлік және көркем өнімдер жасап шығару;
- күрделі көркем композициялы өрнектері бар штамптар жасап шығару;
- лазердің көмегімен оюлау және шеку;
- алмастың көмегімен оюлау және шеку;
- оюлау жұмысына құрылғылар дайындау;
- мамандық бойынша жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
Біліктілігі: 041504 2 – Зергер-орнықтырушы
АП 05
Құрастыру жұмыстарының технологиясы
Зергерлік өнімдерді жинақтау технологиясы және құрастару операцияларын жүргізу тәсілдері. Қолданыстағы аспапты қайрау және ұштау тәсілдері. Түйіспелі дәнекерлеу аспабының құрылысы және қолданылу ережелері. Түсті және қымбат металдардың негізгі қасиеттері.
Тесіктерді бұрғылау және тесіп шығу үшін әр түрлі құрылғыларды пайдалану тәсілдері. Зергерлік өнімдер бұйымдарын ұнтақтау және күрделі түйіндерін дәнекерлеу тәсілдері. Түсті және қымбат металдардан жасылған зергерлік өнімдерді термиялық өңдеуден өткізу ережелері. Муфельді пештердің құрылысы. Зергерлік өнімдерге күрделі бұйымдар мен түйіндер әзірлеу әдістері.
Түрлі бекіту типтеріне оправаларды шақтап алу. Зергерлік өнімдерді бормашинамен өңдеу тәсілдері. Жинақтау кезінде күрделі калибрлерді және шектер шамаларын қолдану ережелері. Күміс өнімдерін қайта өңдеу тәсілдері. Селдір (ажурлы) өрнектерді егелеу тәсілдері. Ендірмелерді бекітуге қажетті сызулар жүргізу тәсілдері. Оюлау тәсілдері. Дайындалған өнімдер сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- ыдыс тобындағы зергерлік өнімдерді өңдеудің технологиялық процесі және қолмен өңдеу тәсілдері;
- қолданылатын аспаптарды пайдалану ережелері;
- түсті және қымбат металдардың физика-механикалық қасиеттері.
Іскерліктер:
- тесіктерді бұрғылау және тесіп шығу үшін әр түрлі құрылғылар қолдану;
- түсті және қымбат металдардан жасалған зергерлік өнімдерді термиялық өңдуден өткізу;
- үзбелер, бұрандалар және тығырықтар негіздерін егеу;
- кілт астына сыздақтар түсіру, топсалар және пластиналар дәнекерлеу;
- қарапайым құрылғыларды пайдаланып тесіктерді бұрғылау;
- түсті металдар мен күмістен жасалған ыдыс тобындағы зергерлік бұйымдарды қырып тегістеу және қолдан жылтырату жұмысын орындау;
- "арқанша" тізбектердің тамыршаларын (конеры), сырғаларға замогтар, түйреуіштерге сүмбілі замогтар, іші қуыс бұйымдар және өнімдер жасап шығару;
- түсті металдардан және күмістен зергерлік өнімдер құрастыру;
- бормашинаның көмегімен өнімдерді өңдеу;
- жиынтықтарды дәнекерлеуге дайындау;
- бұйымдар мен түйіндерді дәнекерлеуді, орнатуды, июді, түзетуді, центрлеуді, қиысын келтіруді орындау;
- өнімдерді ағарту;
- үзілмелерді құлақшаларға біріктіру;
- өнімдерді түйіспелі (нүктелік) дәнекерлеу жұмысын орындау;
- күміс өнімдерін қалпына келтіру;
- күрделі калибрмен жинақтау сапасын тексеру.

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
Квалификация: 041505 2 – Ювелир-филигранщик
СД 05
Технология изготовлению изделий с филигранью
Технология подготовительных работ к изготовлению изделий с филигранью; состав смеси для пайки филиграни; основные свойства металлов, из которых изготавливаются изделия с филигранью;
пробы драгоценных и марки цветных металлов;
основные свойства применяемых материалов: проволоки, припоев, клеящих веществ; правила пользования приспособлениями и инструментом, применяемыми при изготовлении изделий с филигранью.
Технология навивки скани и пайки филиграни; приемы плавки деталей; методы травления; состав и свойства припоя для пайки филиграни и скани; основы рисунка; физико-механические свойства цветных и драгоценных металлов; приемы пайки изделий с филигранью с промежуточной монтировкой деталей; способы оплавления зерни; методы определения качества припоя по внешним признакам; правила выполнения расчетов для построения фигур и разверток;
Виды сканных работ и фасоны сканных полуфабрикатов; термические свойства эмалей; правила выбора припоев для пайки филигранных изделий по температуре плавления и цвету металла; основы реставрационных работ; требования к качеству изготовления изделий.
Знания:
виды художественной обработки цветных и драгоценных металлов; основы технологии чеканки, эмалирования и филигранного производства; характеристики драгоценных камней и требования, предъявляемые к их качеству, форме и размерам; способы закрепки полудрагоценных и драгоценных камней; способы мастичной лепки с рисунка; основные стилевые особенности декоративного и прикладного искусства.
Умения:
подготовить изделия к изготовлению филиграни; ставить пробу и определять марку драгоценных и цветных металлов; выполнить пайку готовых деталей по рисунку с бумаги или с модели на изделия или на бумагу при ажурной скани; выполнять пайку изделий с филигранью с промежуточной монтировкой деталей; произвести оплавление зерни; изготовить из скани детали простых форм для заполнения рисунка по готовому образцу; выполнить расчеты для построения фигур и разверток; составить смеси филигранного припоя с бурой; подготовить филигранные наборы к пайке; выполнить навивку сканных шнурков простых фасонов, струнцал из трех-четырех жилок; определить качество припоя по внешним признакам;
выполнять травления изделий; переносить рисунок с модели на изделие с вычерчиванием развертки по форме изделия; изготовить и набрать на изделия или на шаблон сканные детали и ажурную филигрань средней сложности.

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
Біліктілігі: 041505 2 – Зергер-бұрамашы
АП 05
Әшекейлі (филигран) бұйымдар дайындау технологиясы
Әшекейлі өнімдер дайындау жұмыстарының технологиясы. Әшекейлерді дәнекерлеу қоспасының құрамы. Әшекейлі өнімдер жасалатын металдардың негізгі қасиеттері. Қымбат және түсті металдар маркасының сынамалары.
Қолданылатын материалдардың: сымның, дәнекерлеггіштердің, желімденетін заттардың негізгі қасиеттері.
Әшекейлі өнімдер әзірлеу кезінде пайданылатын құрылғылар мен аспаптарды қолдану ережелері. Әшекейдің ширатпаларын толтыру және дәнекерлеу технологиясы. Бұйымдарды балқыту тәсілдері, өңдеу әдістері. Әшекейлер мен ширатпаларды дәнекерлеу үшін қажетті дәнекерлегіштердің құрамы және қасиеттері. Сурет негіздері. Түсті және қымбат металдардың физика-механикалық қасиеттері. Арасында бұйымдары құрастырылатын әшекейлі өнімдерді дәнекерлеу тәсілдері. Түйіршіктерді балқыту тәсілдері. Сыртқы белгілері арқылы дәнекерлегіштердің сапасын анықтау әдістері.
Фигуралар мен жайылмалар салу үшін есептеулер жүргізу ережелері. Жұқа селдір жұмыстардың түрлері және селдір жартылай фабрикаттардың фасондары. Эмальдардың термиялық қасиеттері.
Әшекейлі өнімдерді дәнекерлеу үшін металының температурасы және түсі бойынша дәнекерлегіштерді таңдау ережелері. Қайта жөндеу жұмыстарының негіздері.
Өнімдерді әзірлеу сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- түсті және қымбат металдарды көркем өңдеудің түрлері;
- основы технологии шеку, эмальдау және әшекейлеу өндірісі;
- асыл тастар сипаттамасы және олардың сапаларына, формасына және өлшемдеріне қойылатын талаптар;
- жартылай асыл және асыл тастарды бекіту тәсілдері;
- суреттен мастикалық жапсырмалар дайындау;
- декоративті және қолданбалы өнердің негізгі стильді ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- бұйымдарды зер таспа әзірлеуге дайындау;
- түсті және қымбат металдардан сынама алу және маркасын анықтау;
- дайын бөлшектерді қағаздағы суреті немесе үлгісі бойынша бұйымдарда немесе селдір ширатпа кезінде қағазда дәнекерлеуді орындау;
- зер таспалы өнімдерді арасындағы бұйымдарын жалғастыра отырып дәнекерлеуді орындау;
- түйіршікті еріту жұмысын жүргізу;
- ширатпаны толтыру;
- дайын үлгілері, суреттері бойынша қарапайым бұйымдар жасап шығару;
- фигуралар және жайылмалар салу үшін есептеулер жүргізу;
- бурамен әшекей дәнекерлеу қоспаларын жасау;
- әшекей жинақтарын дәнекерлеуге дайындау;
- қарапайым фасонды ширатпа баулар орамаларын, үш-төрт талшықты струнцалды жасау;
- сыртқы белгілері бойынша дәнекерлеу сапасын анықтау;
- өнімдерді өңдеу жұмысын орындау;
- өнімнің формасы бойынша жайылмасын сызу және суретті үлгіден өнімге көшіру;
- күрделілігі орташа шиыртпа бөлшектерді және селдір торлы әшекейлерді дайындау және өнімге немесе үлгіге іріктеп алу.

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
Квалификация: 041506 2 – Огранщик алмазов в бриллианты
СД 05
Технология огранки
Технология огранки полуфабрикатов в бриллианты различных форм; методы выбора мягкого направления шлифования алмазов;
технология подготовки ограночного диска к работе; правила подбора приспособлений, цанг и оправки для обработки полуфабрикатов в бриллианты; правила установки обточенных алмазов в цанги-спутники с помощью контрольно-измерительных приборов; устройство, правила эксплуатации ограночного станка; виды технологической оснастки, применяемого режущего и измерительного инструмента; методы подналадки ограночного станка, робототехнологического комплекса и автоматического манипулятора, устройств и приспособлений к ним.
Технология огранки алмазных полуфабрикатов в бриллианты круглой на 57 граней, ступенчатой и фантазийной форм; методы выбора правильного направления шлифовки алмазов; требования к качеству изготовления изделий.
Знания:
технологию и оптимальные режимы огранки алмазных полуфабрикатов под круглые формы бриллиантов; технические условия на алмазные полуфабрикаты; технологию подготовки ограночного диска к работе; правила пользования каратными и аналитическими весами;
Умения:
выполнить огранку и полировку граней верха или низа алмазных полуфабрикатов под бриллианты круглой формы на 17 и 33 грани массой до 0,05 карата на ограночном станке с ручными ограночными приспособлениями; эксплуатировать робототехнологический комплекс, автоматический манипулятор; пользоваться контрольно-измерительными приборами; использовать технологическую оснастку, применяемого режущего и измерительного инструмента; эксплуатировать ограночный станок; устанавливать оптимальный режим огранки алмазных полуфабрикатов под круглые формы бриллиантов на 17 и 33 грани;
получать и сдавать полуфабрикаты в отдел технического контроля;
подготовить ограночный диск и станок к работе; подобрать необходимые приспособления, в зависимости от размера обрабатываемых полуфабрикатов; проверить качество огранки с помощью лупы шестикратного и десятикратного увеличения; пользоваться каратными и аналитическими весами; выполнить предварительную огранку площадки, 1-4 граней алмазных полуфабрикатов с незначительными дефектами на ограночном станке с ручным ограночным приспособлением, 8-16 граней низа и верха полуфабрикатов на робототехнологическом комплексе или на автоматическом манипуляторе всех весовых групп под бриллианты круглой формы; подобрать необходимые приспособления для обработки полуфабрикатов в бриллианты круглой формы на 17 и 33 грани.

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
Біліктілігі: 041506 2 – Алмастарды гауһарларға сұрыптаушы
АП 05
Сұрыптау технологиясы
Жартылай фабрикаттарды әр түрлі формадағы гауһар тастарға сұрыптау технологиясы. Алмастарды бағыттары бойынша жұмсақ қырнау әдістерін таңдау. Қырнайтын дисклерді жұмысқа дайындау технологиясы. Жартылай фабрикаттарды гауһар тастарға қырнау үшін құрылғыларды, цангтарды және оправаларды шақтап таңдау ережелері.
Бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен үштелген алмастарды цанг-серіктеріне қою ережелері. Қырнайтын станоктың құрылысы, пайдалану ережесі. Қолданыстағы кесу және өлшеу аспаптарының технологиялық жабдықтарының түрлері. Қырнау станогын, робот технологиялық кешенді, автоматты манипуляторды және олардың қондырғылары мен құрылғыларын түзету әдістері. Алмастық жартылай фабрикаттарды 57 қырлы, сатылы және қиялды формаларға қырлау технологиясы. Алмасты тегістеудің дұрыс бағытын таңдау әдістері. Өнімдердің дайындау сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- алмастың жартылай фабрикаттарын дөңгелек формадағы гауһар тастарға қырнаудың технологисы және тиімді режимдері;
- алмас жартылай фабрикаттарының техникалық жағдайлары;
- қырнайтын дисклерді жұмысқа дайындау технологиясы;
- караттық және аналитикалық таразыларды пайдалану ережелері;
Іскерліктер:
- қолдан қырнайтын құрылғылары бар қырлаушы станокта алмастың жартылай фабрикаттарының жоғарғы не төменгі қырларын массасы 0,05 каратқа дейінгі 17 және 33 қырлы дөңгелек формадағы гауһар тасқа қырнауды және жылтыратуды орындау;
- робот технологиялық кешенді, автоматты манипуляторды пайдалану;
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- технологиялық жабдықтарды, қолданылатын кесу және өлшеу құрылғыларын пайдалану;
- қырнау станогін қолдану;
- алмастың жартылай фабрикаттарын 17 және 33 қырлы дөңгелек формадағы гауһар тасқа қырнаудың тиімді режимін тағайындау;
- техникалық бақылау бөлімінен жартылай фабрикаттарды алу және өткізу;
- қырнаушы дискіні және станокты жұмысқа дайындау;
- қажетті құрылғыларды өңделетін жартылай фабрикаттардың өлшемдеріне қатысты таңдап алу;
- қырнаудың сапасын алты- және он- есе үлкейтетін лупаның көмегімен тексеру;
- караттық және аналитикалық таразыларды пайдалану;
- қолмен іске келтірілетін қырнайтын құрылғысы бар қырнау станогында қандайда бір ауданды, аздаған ақаулары бар 1-4 қырлы алмастың жартылай фабрикаттарын, 8-16 қырлы гауһар тасқа қырналатын барлық салмақтық топтардағы жартылай фабрикаттардың түбі мен төбесін робот технологиялық кешенде немесе автоматты манипуляторда алдын-ала қырнау;
- жартылай фабрикаттарды 17 және 33 қырлы дөңгелек формадағы гауһар тастарға өңдеу үшін қажетті құрылғыларды таңдап алу.

ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
Квалификация: 041507 2 – Обтирщик алмазов
СД 05
Технология обдирки
Технология обдирки и доводки полуфабрикатов под различные формы бриллиантов на обточном станке или полуавтомате; технология доводки полуфабрикатов в процессе огранки и реставрации; рецептура клея и его приготовление; правила проверки обработанных полуфабрикатов на соответствие заданным параметрам.
Устройство, правила эксплуатации обслуживаемого полуавтомата; правила влияния анизотропии твердости алмазов на процесс их обработки; устройство и правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами; технические условия на алмазное сырье; способы подналадки обточных станков и обслуживаемых полуавтоматов;
способы наладки обточных станков и обслуживаемых полуавтоматов;
физико-механические свойства алмазов, режимы обработки их полуфабрикатов с природными дефектами.
Знания:
технологию обдирки и доводки полуфабрикатов алмазов под фантазийные формы бриллиантов; методы обработки алмазов и их полуфабрикатов с природными дефектами; правила наклеивания полуфабрикатов для обработки под фантазийные формы бриллиантов; технические условия на бриллианты;
Умения:
выполнять обдирку и доводку на обточном станке или полуавтомате полуфабрикатов алмазов гладкогранных и с незначительной скульптурой граней под круглые формы бриллиантов массой до 0,10 и от 0,50 до 0,99 карата после обработки; выполнять обдирку и доводку на обточном станке полуфабрикатов алмазов гладкогранных и с незначительной скульптурой граней под круглые формы бриллиантов массой от 0,11 до 0,49 карата после обработки; определять потери после обдирки и доводки полуфабрикатов алмазов под круглые формы бриллиантов на обточном станке; определять анизотропию твердость алмазов в процессе их обработки;
- приготовить рецептуру клея для наклеивания полуфабрикатов алмазов в оправки под круглые формы бриллиантов;
- пользоваться каратными и аналитическими весами.
- проверять диаметр и высоту пояска полуфабрикатов;
- проверять обработанные полуфабрикаты на овальность индикатором часового типа и определять качество их обработки с помощью лупы шестикратного и десятикратного увеличения;
- подбирать оправки для механического и клеевого метода крепления полуфабрикатов под круглые формы бриллиантов и крепление алмаза-резца в резцедержатель;
- получать и сдавать полуфабрикаты для взвешивания на каратных или аналитических весах в отдел технического контроля;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами;
- соблюдать требования безопасности труда при выполнении работ по специальности.

КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
Біліктілігі: 041507 2 – Алмасты әшекейлеуші
АП 05
Әшекейлеу технологиясы
Сыдыру және қырнау станогында немесе жартылай автоматта жартылай фабрикаттарды гауһар тастың әр түрлі формаларына жеткізу технологиясы. Қырнау және қайта өңдеу процесінде жартылай фабрикаттарды жеткізу технологиясы. Желімнің рецепті және оны дайындау. Өңделген жартылай фабрикаттардың алдын ала берілген параметрлерімен сәйкестігін тексеру ережесі. Қолданыстағы жартылай автоматтың құрылысы, пайдалану ережелері. Алмастардың қаттылық анизотропиясының оларды өңдеу процесіне әсері. Қолданыстағы бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және пайдалану ережелері. Алмас шикізаттарының техникалық жағдайлары.
Қолданыстағы қырнау станоктары мен жартылай автоматты жөндеу-түзету тәсілдері.
Алмастың физика-механикалық қасиеттері. Табиғи ақаулары бар жартылай фабрикаттарды өңдеу режимдері.
Білімдер:
- сыдыру және алмастың жартылай фабрикаттарын гауһар тастың ғажап фомаларына жеткізу технологиясы;
- алмастарды және олардың табиғи ақаулары бар жартылай фабрикаттарын өңдеу әдістері;
- жартылай фабрикаттарды гауһар тастың ғажап формаларына өңдеу үшін желімдеу ережелері;
- гауһар тасқа қатысты техникалық жағдайлар;
Іскерліктер:
- қашау станогінде немесе жартылай автоматта алмастың тегіс және шамалы мүсінді қыры бар жартылай фабрикаттарын өңдеуден кейінгі массасы 0,10 карат және 0,50-ден 0,99-ға дейінгі карат болатын сыдыру және жетілдіру жұмысын орындау;
- қашау станогінде немесе жартылай автоматта алмастың тегіс және шамалы мүсінді қыры бар жартылай фабрикаттарын өңдеуден кейінгі массасы 0,11-ден 0,49-ға дейінгі карат болатын сыдыру және жетілдіру жұмысын орындау;
- қашау станогінде алмастың жартылай фабрикаттарын дөңгелек формадағы гауһар тасқа сыдырудан және жетілдіруден кейінгі шығынын есептеу;
- өңдеу процесі кезіндегі алмастың беріктік анизотропиясын анықтау;
- алмастың жартылай фабрикаттарын дөңгелек формада жасалған гауһар тас оправасына жапсыруға арналған желімнің рецептін дайындау;
- караттық және аналитикалық таразыларды қолдану;
- жартылай фабрикаттардың диаметрін және биіктігін тексеру;
- өңделген жартылай фабрикаттардың сопақтығын сағат типіндегі индикатормен тексеру және олардың өңделу сапасын алты- және он- есе үлкейтетін лупаның көмегімен анықтау;
- дөңгелек формадағы гауһар тастарға жартылай фабрикаттарды механикалық және желімдік әдістерімен бекіту үшін оправалар таңдап алу;
- алмасты техникалық бақылау бөлімінен алу және караттық және аналитикалық таразылармен өлшеу үшін тапсыру;
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- мамандық бойынша жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау.

ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
Квалификация: 041508 2 – Распиловщик алмазов
СД 05
Технология распиловочных работ
Устройство, правила эксплуатации распиловочного станка; виды технологической оснастки, применяемой при распиливании алмазов и шаржировании распиловочных дисков; правила пользования режущим и измерительным инструментом; состав клеящих веществ и правила наклеивания алмазов; режимы распиливания; правила подбора, выравнивания и проточки распиловочных дисков; правила регулировки шпинделя с распиловочным диском в секции распиловочного станка; периодическое шаржирование распиловочных дисков; правила подналадки многосекционного распиловочного станка; периодичность шаржирования распиловочных дисков; способы подготовки режущего инструмента к работе; технология распиливания алмазов с внешними дефектами на многосекционном распиловочном станке; кристаллографические формы алмазов и правила разметки плоскостей их распиливания; технические условия на алмазное сырье.
Знания:
технологию и оптимальные режимы распиливания алмазов на многосекционном распиловочном станке; основы кристаллизации и физические свойства алмазов; технические условия на полуфабрикаты распиливания; правила пользования каратными и аналитическими весами.
марки алмазных порошков, применяемых при распиливании; правила измерения направления распиливания для дефектных кристаллов;
клеящие вещества и правила наклеивания алмазов; правила сдачи алмазов со взвешиванием;
Умения:
распиливать размеченные алмазы I группы алмазного сырья подгруппы "а" 1-го, 2-го и 3-го качества массой до 0,15 карата; распиливать размеченные алмазы II группы алмазного сырья подгруппы "а" 1-го и 2-го качества массой от 0,25 до 0,75 карата на многосекционном распиловочном станке; распиливать размеченные алмазы II группы алмазного сырья подгруппы "а" 1-го и 2-го, 3-го и 4-го качества массой от 0,16 до 0,99 карата, подгруппы "б" 1-го и 2-го качества массой от 0,16 до 0,99 карата, подгруппы "в" 1-го и 2-го качества массой от 0,16 до 0,99 карата; распиливать размеченные алмазы III группы алмазного сырья подгруппы "а" и "б" 1, 2,3, 4, 5-го качества массой 1,0 карат и выше, подгруппы "в" 2, 3 и 4-го качества массой 1,0 карат и выше, подгруппы "г" и "д" 1, 2, 3 и 4-го качества массой 1,0 карат и выше на многосекционном распиловочном станке; выполнять проточку распиловочных дисков на подрез и распиливание в зависимости от распиливаемой массы алмаза;
шаржировать торец диска алмазной пастой; устанавливать в станок, крепить алмаз, наклеенный в оправку и в вилке распиловочной стрелы.
подбирать диски для подреза и распиливания алмазов, закреплять и менять диски; проверять распиливаемые алмазы с помощью лупы шестикратного и десятикратного увеличения; получать и сдавать алмазы для взвешивания на каратных или аналитических весах в отдел технического контроля; регулировать шпиндель с распиловочным диском в секции распиловочного станка; выравнивать распиловочные диски на подрез и распиливание; устанавливать режимы оптимального усилия при распиливании; определять и изменять направления распиливания для дефектных кристаллов.

КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
Біліктілігі: 041508 2 – Алмасты кесуші
АП 05
Кесу жұмыстарының технологиясы
Кесу станогының құрылысы, қолданылу ережелері. Алмастарды қырнау және қырнау дискісінің қадамдауы кезінде пайдаланылатын жабдықтардың түрлері.
Кесу және өлшеу аспаптарын пайдалану ережелері. Желімдейтін заттардың құрамы және желімдеу ережелері.
Қырнау режимі. Қырнау дискісін таңдау, түзету және тесіп тастау ережелері. Қырнау станогының секциясындағы қырнау дискісінің шпинделін реттеу ережелері.
Қырнау дискілерінің периодты қадамдауы. Көп секциялы қырнау станогын реттеу ережелері. Қырнау дискілерінің қадамдауының периодтылығы. Кесу аспаптарын жұмысқа дайындау тәсілдері. Көп секциялы қырнау станогында сыртқы ақаулары бар алмастарды қырнау технологиясы.
Көп секциялы қырнау станогында сыртқы ақаулары бар алмастарды өңдеу. Алмастардың кристаллографиялық формалары және олардың қырнау жазықтықтарына белгілер қою ережелері. Алмас шикізатының техникалық жағдайлары.
Білімдер:
- көп секциялы егеу станогында алмастарды қырнау технологиясы және тиімді режимдері;
- кристалдау негіздері және алмастың физикалық қасиеттері;
- қырнайтын жартылай фабрикаттардың техникалық жағдайлары;
- караттық және аналитикалық таразыларды пайдалану ережелері;
- қырнау кезінде қолданылатын алмастық ұнтақтардың маркалары;
- дефекті кристалдар үшін қырнау бағыттарын өлшеу ережелері;
- желімденетін заттар және алмастарды желімдеу ережелері;
- алмастарды өлшеуге тапсыру ережелері;
Іскерліктер:
- алмас шикізатының I тобының "а" шағын тобындағы массасы 0,15 каратқа дейінгі 1-ші, 2-ші және 3-ші сапамен таңбаланған алмастарды ұсату;
- алмас шикізатының II тобының "а" шағын тобындағы массасы 0,25-тен 0,75 каратқа дейінгі 1-ші және 2-ші сапамен таңбаланған алмастарды көп секциялы ұсақтау станогінде ұсату;
- алмас шикізатының II тобының "а" шағын тобындағы массасы 0,16-дан 0,99 каратқа дейінгі 1-ші, 2-ші, 3-ші және 4-ші сапамен, "б" шағын тобындағы массасы 0,16-дан 0,99 каратқа дейінгі 1-ші және 2-ші сапамен, "в" шағын тобындағы массасы 0,16-дан 0,99 каратқа дейінгі 1-ші және 2-ші сапамен таңбаланған алмастарды ұсату;
- алмас шикізатының III тобының "а" және "б" шағын тобындағы массасы 1,0 карат және одан жоғары 1-ші, 2-ші, 3-ші, 4-ші және 5-ші сапамен, "в" шағын тобындағы массасы 1,0 карат және одан жоғары 2-ші, 3-ші және 4-ші сапамен, "г" және "д" шағын тобындағы массасы 1,0 карат және одан жоғары 1-ші, 2-ші, 3-ші және 4-ші сапамен таңбаланған алмастарды көп секциялы ұсақтау станогінде ұсату;
- ұсақтайтын дисклердің жылғаларын шырпу және ұсатылатын алмастың массасына байланысты ұсақтау жұмысын орындау;
- дискінің кеспелтегін алмас пастасымен өңдеу;
- алмасты оправаға және ұсатқыш жебенің шанышқысына желімдеп бекіту, станокқа орнату;
- алмасты сызаттау және ұсату үшін дисклер таңдап алу, дисклерді бекіту және алмастыру;
- алты- және он- есе үлкейтетін лупаның көмегімен ұсатылатын алмасты тексеру;
- алмасты техникалық бақылау бөлімінен алу және караттық және аналитикалық таразылармен өлшеу үшін тапсыру;
- шпинделі бар өңдеу дискін өңдеу станогінде реттеу;
- ұсатушы дисклерді сызаттауға және ұсатуға туралау;
- ұсатуға жұмсалатын күштің тиімді режимін тағайындау;
- ақаулы кристалдар үшін ұсақтау бағытын анықтау және өзгерту.

ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
Квалификация: 041509 2 – Часовщик
СД 05
Технология сборки часовых механизмов различной модификации
Обработка металлов: резание, опиливание, сверление, нарезание резьбы, термическая обработка. Допуски и технические измерения: погрешности, допуски, посадки, шероховатость, измерительный инструмент, калибры. Соединения и крепления деталей часовых механизмов. Виды соединений, способы крепления соединений, запрессовка деталей. Мойка деталей часов. Моющие составы, моющие аппараты, режим мойки деталей, режим сушки деталей. Ремонтопригодность часов. Устройство часов. Комплектность часов. Степень изношенности деталей механизма часов. Дефектация. Ремонт будильников. Дефектация механизма будильника. Ремонт двигателя будильника и его сборка. Ремонт спуска и его сборка. Пуск механизма. Регулировка. Ремонт настенных часов. Дефектация механизма часов. Ремонт механизмов часов. Регулировка. Ремонт карманных и наручных механических часов. Дефектация колесной системы. Регулировка колесной системы. Ремонт узла завода пружины и его сборка. Разборка узла баланса. Замена оси баланса. Правка обода и уравновешивание баланса. Ремонт узла спуска. Обработка баланса и спирали. Подготовка часов к сборке. Пуск механизма в ход. Проверка работы механизма часов и их регулировка. Окончательная сборка и проверка часового механизма. Стандартизация и контроль качества продукции. Виды стандартов. Требования к качеству продукции. Пайка деталей часов. Припои. Флюсы. Приемы и способы пайки. Ремонт кварцевых часов. Дефектация часов. Ремонт и сборка узла перевода стрелок и основной колесной системы. Ремонт и отладка хода часов с балансовым двигателем. Ремонт и сборка узла баланса, пуск механизма в ход. Разборка и сборка календаря. Регулировка суточного хода баланса часов. Ремонт часов с шаговым двигателем. Регулировка суточного хода кварцевого генератора. Неисправности механизма часов и методы исправления.
Общий ремонт механизма кварцевых часов с балансовым двигателем. Оборудование рабочего места. Полная разборка механизма часов. Промывка деталей. Сушка деталей. Полная сборка механизма часов. Регулировка часов. Общий ремонт механизма кварцевых часов с шаговым двигателем. Оборудование рабочего места. Полная разборка механизма часов. Промывка деталей. Сушка деталей. Полная сборка механизма часов. Регулировка часов. Ремонт электронных часов.
Электронно-счетные частотомеры. Электронные осциллографы. Неисправности часов: отсутствие информации, большой ток потребления, сбой информации, неточность хода, отсутствие отдельных сегментов, коррекции, не работает подсветка, не работает звуковой сигнал, неверный счет. Ремонт блока индикации. Ремонт блока звуковой сигнализации. Ремонт блока питания. Ремонт блока управления. Ремонт кварцевого генератора. Механизмы часов
Основные узлы механизмов часов: назначение, устройство, работа. Передаточный механизм. Двигатели часовых механизмов. Дополнительные устройства в часах. Микросхемы. Кварцевые резонаторы. Элементы питания. Транзисторы. Диоды. Трансформаторы. Узел завода пружины и перевода стрелок. Спусковые регуляторы. Колебательная система. Точность хода часов. Понятие точности хода. Определение точности хода. Измерение точности хода. Классы точности. Факторы, влияющие на точность хода часов. Настройка точности хода.
Технические характеристики часов. Автономность хода. Точностные характеристики. Конструктивные характеристики. Схема электронных часов: назначение, характеристика, параметры. Кварцевые генераторы. Блок счетчиков. Дешифраторы. Блок индикации. Блок управления. Блок питания. Кинематическая схема механических часов. Конструкции часов.
Типы часов. Конструктивные особенности часовых механизмов. Технические характеристики часов. Классификация часов.
Дополнительные устройства в часах: назначение, устройство, принцип действия. Противоударное устройство. Календарное устройство. Устройство подачи звукового сигнала. Механизм подзавода. Узел боя. Внешнее оформление часов. Технические требования к деталям внешнего оформления. Корпуса часов и их маркировка. Покрытия корпусов. Герметичность корпусов.
Знания:
правила приема изделий; нормативно-техническую документацию;
устройство механизмов часов; ремонтопригодность часов; технологию ремонта часов; причины, вызывающие нарушение хода часов и методы их устранения; применение контрольно-измерительного и рабочего инструмента; виды дефектации узлов и деталей часов; методы выполнения работ по определению неисправностей, ремонту и регулировке часов; устранение различных дефектов; способ замены и подгонки сборочных единиц и деталей ремонтируемых часов;
Умения:
ремонтировать механические будильники, балансовые и маятниковые часы, наручные механические и карманные часы несложных конструкций; разбирать узлы, производить чистку и сборку простых и средней сложности узлов механизмов механических будильников, балансовых и маятниковых часов без боя при операционном ремонте; устранять различные дефекты часов; разбирать, ремонтировать, регулировать и собирать наручные и настольные электронные часы; разбирать, ремонтировать, регулировать и собирать 8- и выше разрядные, показывающие часы, минуты, секунды, дни недели, год и т.д., электронные часы; разбирать, ремонтировать, регулировать генераторы, резонаторы и производить сборку кварцевых часов; выявить и устранить причины, вызывающие нарушение хода часов; подбирать и подгонять новые сборочные единицы и детали ремонтируемых часов с их заменой;
изготовить несложные отдельные детали часов; заменить и подготовить сборочные единицы и детали ремонтируемых часов; проверять точность хода электронных и кварцевых часов по приборам, установить точное время; выявить неисправности элементов электронных блоков на специальном стенде; устранить неисправности в микросхемах электронных часов; заменить часовые камни и отрегулировать осевые зазоры; выполнять различные токарные операций.

КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
Біліктілігі: 0415092 – Сағатшы
АП 05
Түрлі модельдегі сағат механизмдерін құру технологиясы
Металдарды өңдеу: кесу, ұнтақтау, бұрғылау, оймалар жасау, термиялық өңдеу. Шектер және техникалық өлшеулер: қателіктер, шектер, кішіреюлер, бұдырлар, өлшеу аспабы, калибрлер. Сағат механизмдері бұйымдарын қосу және бекіту. Қосудың түрлері, қосуды бекіту тәсілдері, бұйымдарды сығу. Сағат бұйымдарын жуу. Жуу қоспаларының құрамы, жуу аппараттары, бұйымдарды жуу режимі, бұйымдарды кептіру режимі. Сағаттардың жөндеуге келетіндігін анықтау. Сағаттардың құрылымы. Сағаттардың жинақтылығы. Сағат механизмдері бұйымдарының тозу дәрежесі. Дефектация. Қоңыраулы сағаттарды жөндеу. Қоңыраулы сағат механизмдерінің дефектациясы. Қоңыраулы сағат қозғалтқышын жөндеу және оны құрастыру. Шаппаны жөндеу және оны құрастыру. Механизмді жүргізу. Реттеу, басқару. Қабырға сағаттарын жөндеу. Сағат механизмдерінің дефектациясы. Сағат механизмдерін жөндеу. Реттеу, басқару. Қалта және қол механикалық сағаттары механизмдерін жөндеу. Дөңгелек жүйелердің дефектациясы. Дөңгелек жүйелерді реттеу. Жүргізу серіппесінің түйінін жөндеу және оны құрастыру. Теңгеру (баланс) түйінін бөлшектеу. Теңгеру осін алмастыру. Тоғынды жөндеу және теңгеруді тепе-теңдеу. Шаппа түйінін жөндеу. Теңгергішті және шиыршық серіппені тазалау. Сағаттарды құрастыруға дайындау. Механизмді қимылға келтіру. Сағат механизмдерінің жұмысын тексеру және оларды реттеу. Ақырғы жинастыру және сағат механизмдерін тексеру. Бұйымның сапасын стандарттау және бақылау. Стандарттау түрлері. Бұйымның сапасына қойылатын талаптар. Сағат бұйымдарын пісіру. Дәнекерлеулер. Флюстер. Пісіру жолдары және тәсілдері. Кварцтық сағаттарды жөндеу. Сағаттар дефектациясы. Сағат тілдерінің түйіндерін және негізгі дөңгелек жүйесін жөндеу және құрастыру. Теңгергіш қозғалтқышы бар сағаттарды жөндеу және жүрісін реттеу. Теңгергіш түйінін жөндеу және реттеу, механизмді іске қосу. Күнтізбені бөлшектеу және жинау. Сағат теңгергішінің сөткелік жүрісін реттеу. Қадамды қозғалтқышы бар сағаттарды жөндеу. Кварцтық генератордың сөткелік жүрісін реттеу. Сағат механизміндегі ақауларды жөндеу және түзету тәсілдері. Теңгергіш қозғалтқышы бар кварцтық сағаттарды жалпы жөндеу. Жұмыс орнын жабдықтау. Сағаттар механизмдерін толық бөлшектеу. Бұйымдарды жуу. Бұйымдарды кептіру. Сағаттар механизмдерін толық құрастыру. Сағаттарды реттеу. Электронды сағаттарды жөндеу. Электронды-есептегіш жиілік өлшегіштер. Электронды осциллографтар. Сағат ақаулары: ақпараттың болмауы, үлкен кернеулі токтың пайдаланылуы, ақпараттағы кемістіктер, жүрістің дәлсіздігі, кейбір сегменттерінің болмауы, коррекциялар, жарықтандырғыш жұмыс істемейді, дыбыс дабылы жұмыс істемейді, есептеулер дәл емес.
Индикация блогін жөндеу. Дыбыс бергіш блокты жөндеу. Электр көзі болгін жөндеу. Басқару болгін жөндеу. Кварцтық генератоды жөндеу. Сағат механизмдерінің негізгі түйіндері: қолдануы, құрылымы, жұмысы. Беріліс механизмдері. Сағат механизмдерінің қозғалтқыштары. Сағаттардағы қосалқы құрылғылар. Микросызбалар. Кварцтық генератор. Есептегіш блоктар. Дешифраторлар. Индикация блогі. Басқару блогі. Қоректендіру блогі.
Кварцтық резонаторлар. Қоректендіру элементтері. Транзисторлар. Диодтар. Трансформаторлар. Серіппені іске қосу және тілдер бағытын ауыстыру түйіндері. Шаппаны реттегіштер. Тербелмелі жүйе. Сағат жүрісінің дәлдігі. Сағат жүрісінің дәлдігі туралы ұғым. Жүріс дәлдігін анықтау. Жүріс дәлдігін өлшеу. Дәлдіктер кластары. Сағат жүрісінің дәлдігіне әсер ететін факторлар. Сағат жүрісінің дәлдігін реттеу. Сағаттардың техникалық сипаттамасы. Жүрістің дербестілігі. Дәлдіктер сипаттамасы. Конструктивті сипаттамалар. Электронды сағаттардың сызбалары: белгіленуі, сипаттамасы, параметрлері. Механикалық сағаттардың кинематикалық сызбалары. Сағаттар конструкциясы. Сағаттардың типтері. Сағат механизмдерінің конструктивті ерекшеліктері. Сағаттардың техникалық сипаттамалары. Сағаттардың классификациясы. Сағаттардағы қосымша қондырғылар: белгіленуі, құрылысы, жұмыс істеу принципі. Соққыға қарсы құрылғы. Күнтізбелік құрылғы. Дыбыс дабылын беретін құрылғы. Бұрау механизмі. Соғу түйіні. Сағаттардың сыртқы корпусының безендірілуі. Сыртқы безендіру бұйымдарына қойылатын техникалық талаптар. Сағаттар корпусы және олардың таңбалануы. Сыртының қапталуы. Сыртқы корпусының герметикалылығы.
Білімдер:
- өнімдерді қабылдау ережелері;
- нормативті-техникалық құжаттар;
- сағат механизмдерінің құрылысы;
- сағаттардың жөндеуге жарамдылығы;
- сағаттарды жөндеу технологиясы;
- сағат жүрістерінің бұзылуына әкелетін себептер және оларды жою әдістері;
- бақылау-өлшеу және жұмыс аспаптарын қолдану;
- сағат түйіндері мен бұйымдарының дефектация түрлері;
- сағаттардың кемшіліктерін анықтау, жөнддеу және реттеу жұмыстарын орындау әдістері;
- әр түрлі ақауларды жою;
- жөнделетін сағаттардың жиынды бірліктерін және бұйымдарын алмастыру және шақтау тәсілі;
Іскерліктер:
- механикалық, балансты және маятникті сағаттарды, құрылысы онша күрделі емес механикалық қол және қалта сағаттарын жөндеу;
- операциялық жөндеу кезінде механикалық дабылды, балансты және дабылсыз маятникті сағаттардың қарапайым және орташа күрделі түйіндерін бөлшектеу, тазалау және құрастыру
- әр түрлі сағат ақауларын түзету;
- қол және үстел сағаттарын бөшектеу, жөндеу, реттеу және құрастыру жұмысын жүргізу;
- 8- және одан жоғары разрядты, сағатты, минутты, секундты, апта күндерін, жылды және т.с.с. көрсететін электронды сағаттарды бөшектеу, жөндеу, реттеу және құрастыру жұмысын жүргізу;
- сағат жүрісіндегі кемістіктерді тудыратын себептерді анықтау және жөндеу;
- алмастыру арқылы жөнделетін сағаттардың жаңа жинамалы бірліктерін және бұйымдарын таңдау және келтіру;
- сағаттардың қарапайым жеке бұйымдарын дайындап шығару;
- жөнделетін сағаттардың жинамалы бірліктерін және бұйымдарын алмастыру және дайындау;
- электронды және кварцты сағаттардың жүріс дәлдігін аспаптар бойынша тексеру, дәл уақытты тағайындау;
- арнайы стендтерде электронды блоктардағы элементердің кемшіліктерін анықтау;
- электронды сағаттардың микросызбаларындағы кемшіліктерін түзету;
- сағаттық тастарды алмастыру және осьтік саңлауларды реттеу;
- әр түрлі токарлық операцияларды орындау.

ПК 2.1.1. Подготовить огранку вставок различных форм из цветного стекла;
ПК 2.1.2. Подготовить ограночный диск и станок к работе;
ПК 2.1.3. Заточить заготовок для вставок простых и сложных форм из стекла из полудрагоценных камней;
ПК 2.1.4. Применить абразивные круги;
ПК 2.1.5. Работать на сверлильных и гранильных одношпиндельных станках;
ПК 2.1.6. Заточить рундист и конус в заготовках для вставок из полудрагоценных камней;
ПК 2.1.7. Оценить качество полудрагоценных камней;
ПК 2.1.8. Работать на аналитических весах для технического контроля;
2.2 041502 2–Ювелир – цепочник
ПК 2.2.1. Подбирать заготовки из разных материалов: проволоки, вязальные спицы, сварочные электроды и т.д.;
ПК 2.2.2. Работать с ригелями разных диаметров, для навивки спиралей;
ПК 2.2.3. Изготовить простые цепочки из цветных металлов из однотипных круглых, овальных и фасонных ушков;
ПК 2.2.4. Изготовить из цветных и драгоценных металлов цепочек средней сложности;
ПК 2.2.5. Использовать метод вальцовки;
ПК 2.2.6. Использовать инструменты.
2.3 041503 2–Ювелир – гравер
ПК 2.3.1. Наносить гравированные узоры разнообразных фасонов на поверхности ювелирных и художественных изделий из цветных и драгоценных металлов;
ПК 2.3.2. Читать чертежи;
ПК 2.3.3. Гравировать до и после чернения;
ПК 2.3.4. Чеканить ювелирные и художественные изделий из цветных и драгоценных металлов;
ПК 2.3.5. Разрабатывать технологию гравировальных работ;
ПК 2.3.6. Наносить виды орнаментов;
ПК 2.3.7. Гравировать изделия из кости, инкрустированной металлом.
2.4 041504 2–Ювелир – монтировщик
ПК 2.4.1. Применять разнообразные приспособления для сверления и проколки отверстий;
ПК 2.4.2. Выполнять термическую обработку ювелирных изделий из цветных и драгоценных металлов;
ПК 2.4.3. Опиливать основы звеньев, винтов и шайб;
ПК 2.4.4. Впаивать ранты, шарниры и пластины под замок;
ПК 2.4.5. Сверлить отверстия с применением простейших приспособлений;
ПК 2.4.6. Выполнять шабровку и ручную полировку ювелирных изделий посудной группы из цветных металлов и серебра.
2.5. 041505 2–Ювелир – филигранщик
ПК 2.5.1. Подготовить изделия к изготовлению филиграни;
ПК 2.5.2. Выполнить пайку готовых деталей по рисунку с бумаги или с модели на изделия или на бумагу при ажурной скани;
ПК 2.5.3. Выполнять пайку изделий с филигранью с промежуточной монтировкой деталей;
ПК 2.5.4. Произвести оплавление зерни;
ПК 2.5.5. Изготовить из скани детали простых форм для заполнения рисунка по готовому образцу;
ПК 2.5.6. Выполнить расчеты для построения фигур и разверток.
2.6 041506 2 – Огранщик алмазов в бриллианты

КҚ 2.1.1. Түсті әйнектерден әр түрлі формадағы ендірмелерді қырнап дайындау;
КҚ 2.1.2. Қырлаушы диск пен станокты жұмысқа дайындау;
КҚ 2.1.3. Ендірмелер үшін әйнектен, жартылай асыл тастардан әзірленген дайындамаларды ұштау;
КҚ 2.1.4. Түрпілі дөңгелектерді қолдану;
КҚ 2.1.5. Бұрғылайтын және қырнаушы бір шпиндельді станоктарда жұмыс істеу;
КҚ 2.1.6. Жартылай асыл тастан жасалған дайындамалардағы рундисті және конусты ұштау;
КҚ 2.1.7. Жартылай асыл тастың сапасын бағалау;
КҚ 2.1.8. Техникалық қадағалауға арналған аналитикалық таразылармен жұмыс істеу;
041502 2 – Зергер-шынжыршы
КҚ 2.2.1. Әр түрлі материалдардан: сымнан, тоқыма сымдарынан, пісіру электродтарынан және т.с.с. дайындамалар таңдап алу;
КҚ 2.2.2. Орама шиыршық сымдар жасау үшін диаметрі әр түрлі ригельдермен жұмыс істеу;
КҚ 2.2.3. Бір типті дөңгелекше, сопақша және фасонды құлақшалы қарапайым тізбектер әзірлеу;
КҚ 2.2.4. Түсті және қымбат металдардан күрделілігі орташа тізбектер әзірлеу;
КҚ 2.2.5. Жаншу (вальцовка) әдісін қолдану;
КҚ 2.2.6. Аспаптарды қолдану.
041503 2 – Зергер-нақыштаушы
КҚ 2.3.1. Түсті және қымбат металдардан жасылған зергерлік және көркем бұйымдардың беттеріне әр түрлі фасонды ойылмалы өрнектер түсіру;
КҚ 2.3.2. Сызбаларды оқу;
КҚ 2.2.3. Сызбамен және сызбасыз ойылмалар жасау;
КҚ 2.3.4. Түсті және асыл металдардан жасылған зергерлік және көркем бұйымдарды шырпу;
КҚ 2.3.5. Ойылмалар жұмысының технологиясын дайындау;
КҚ 2.3. 6. Түрлі ою-өрнектер түсіру;
КҚ 2.3.7. Сүйектен, безендірілген металдардан әзірленген бұйымдарға ойылмалар жасау.
041504 2 – Зергер-орнықтырушы
КҚ 2.4.1 Тесіктерді бұрғылау және тесіп шығу үшін әр түрлі құрылғылар қолдану;
КҚ 2.4.2 Түсті және қымбат металдардан жасылған зергерлік өнімдерді термиялық өңдеуден өткізу;
КҚ 2.4.3 Үзбелер, бұрандалар және тығырықтар негіздерін егеу;
КҚ 2.4.4 Кілт астына сыздықтар, топсалар және пластиналар дәнекерлеу;
КҚ 2.4.5 Қарапайым құрылғыларды пайдаланып тесіктерді бұрғылау;
КҚ 2.4.6 Түсті металдар мен күмістен жасалған ыдыс тобындағы зергерлік бұйымдарды қырып тегістеу және қолдан жылтырату жұмысын орындау.
041505 2 – Зергер-бұрамашы
КҚ 2.5.1 Бұйымдарды зер таспа (филигрань) әзірлеуге дайындау;
КҚ 2.5.2 Дайын бөлшектерді қағаздағы суреті немесе үлгісі бойынша бұйымдарда немесе селдір ширатпа кезінде қағазда дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.5.3 Зер таспалы өнімдерді арасында бұйымдарын жалғастыра отырып дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.5.4 Түйіршікті еріту жұмысын жүргізу;
КҚ 2.5.5 Дайын үлгілері бойынша суретті толтыру үшін ширатпадан қарапайым бұйымдар жасап шығару;
КҚ 2.5.6 Фигуралар және жайылма лар салу үшін есептеулер жүргізу.
041506 2 - Алмастарды гауһарларға сұрыптаушы

ПК 2.6.1. Выполнить огранку и полировку граней верха или низа алмазных полуфабрикатов под бриллианты круглой формы на 17 и 33 грани массой до 0,05 карата на ограночном станке с ручными ограночными приспособлениями;
ПК 2.6.2. Эксплуатировать робототехнологический комплекс, автоматический манипулятор;
ПК 2.6.3. Пользоваться контрольно-измерительными приборами;
ПК 2.6.4. Использовать технологическую оснастку, применяемого режущего и измерительного инструмента;
ПК 2.6.5. Эксплуатировать ограночный станок;
ПК 2.6.6. Устанавливать оптимальный режим огранки алмазных полуфабрикатов под круглые формы бриллиантов на 17 и 33 грани;
ПК 2.6.7. Получать и сдавать полуфабрикаты в отдел технического контроля.
2.7 041507 2 – Обтирщик алмазов
ПК 2.7.1. Выполнять обдирку и доводку на обточном станке или полуавтомате полуфабрикатов алмазов гладкогранных и с незначительной скульптурой граней под круглые формы бриллиантов массой до 0,10 и от 0,50 до 0,99 карата после обработки;
ПК 2.7.2. Выполнять обдирку и доводку на обточном станке полуфабрикатов алмазов гладкогранных и с незначительной скульптурой граней под круглые формы бриллиантов массой от 0,11 до 0,49 карата после обработки;
ПК 2.7.3. Определять потери после обдирки и доводки полуфабрикатов алмазов под круглые формы бриллиантов на обточном станке;
ПК 2.7.4. Определять анизотропию твердость алмазов в процессе их обработки;
ПК 2.7.5. Приготовить рецептуру клея для наклеивания полуфабрикатов алмазов в оправки под круглые формы бриллиантов;
ПК 2.7.6. Пользоваться каратными и аналитическими весами.
2.8 041508 2 –Распиловщик алмазов
ПК 2.8.1. Распиливать размеченные алмазы I группы алмазного сырья подгруппы "а" 1-го, 2-го и 3-го качества массой до 0,15 карата;
ПК 2.8.2. Распиливать размеченные алмазы II группы алмазного сырья подгруппы "а" 1-го и 2-го качества массой от 0,25 до 0,75 карата на многосекционном распиловочном станке;
ПК 2.8.3. Распиливать размеченные алмазы II группы алмазного сырья подгруппы "а" 1-го и 2-го, 3-го и 4-го качества массой от 0,16 до 0,99 карат, подгруппы "б" 1-го и 2-го качества массой от 0,16 до 0,99 карат, подгруппы "в" 1-го и 2-го качества массой от 0,16 до 0,99 карат;
ПК 2.8.4. Распиливать размеченные алмазы III группы алмазного сырья подгруппы "а" и "б" 1, 2,3, 4, 5-го качества массой 1,0 карат и выше, подгруппы "в" 2, 3 и 4-го качества массой 1,0 карат и выше, подгруппы "г" и "д" 1, 2, 3 и 4-го качества массой 1,0 карат и выше на многосекционном распиловочном станке;

КҚ 2.6.1 Қолдан қырнайтын құрылғылары бар қырлаушы станокта алмастың жартылай фабрикаттарының жоғарғы не төменгі қырларын массасы 0,05 каратқа дейінгі 17 және 33 қырлы дөңгелек формадағы гауһар тасқа қырнауды және жылтыратуды орындау;
КҚ 2.6.2 Робот технологиялық кешенді, автоматты манипуляторды пайдалану;
КҚ 2.6.3 Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
КҚ 2.6.4 Технологиялық жабдықтарды, қолданылатын кесу және өлшеу құралдарын пайдалану;
КҚ 2.6.5 Қырнау станогін қолдану;
КҚ 2.6.6 Алмастың жартылай фабрикаттарын 17 және 33 қырлы дөңгелек формадағы гауһар тасқа қырнаудың тиімді режимін тағайындау;
КҚ 2.6.7 Техникалық бақылау бөлімінен жартылай фабрикаттарды алу және өткізу.
041507 2 - Алмасты әшекейлеуші
КҚ 2.7.1. Қашау станогінде немесе жартылай автоматта алмастың тегіс және шамалы мүсінді қыры бар жартылай фабрикаттарын өңдеуден кейінгі массасы 0,10 карат және 0,50-ден 0,99-ға дейінгі карат болатын сыдыру және жетілдіру жұмысын орындау;
КҚ 2.7.2. Қашау станогінде немесе жартылай автоматта алмастың тегіс және шамалы мүсінді қыры бар жартылай фабрикаттарын өңдеуден кейінгі массасы 0,11-ден 0,49-ға дейінгі карат болатын сыдыру және жетілдіру жұмысын орындау;
КҚ 2.7.3. Қашау станогінде алмастың жартылай фабрикаттарын дөңгелек формадағы гауһар тасқа сыдырудан және жетілдіруден кейінгі шығынын есептеу;
КҚ 2.7.4. Өңдеу процесі кезіндегі алмастың беріктік анизотропиясын анықтау;
КҚ 2.7.5. Алмастың жартылай фабрикаттарын дөңгелек формада жасалған гауһар тас оправасына жапсыруға арналған желімнің рецептін дайындау;
КҚ 2.7.6. Караттық және аналитикалық таразыларды қолдану.
2.8 041508 2 – Алмасты кесуші
КҚ 2.8.1. Алмас шикізатының I тобының "а" шағын тобындағы массасы 0,15 каратқа дейінгі 1-ші, 2-ші және 3-ші сапамен таңбаланған алмастарын ұсату;
КҚ 2.8.2. Алмас шикізатының II тобының "а" шағын тобындағы массасы 0,25-тен 0,75 каратқа дейінгі 1-ші және 2-ші сапамен таңбаланған алмастарды көп секциялы ұсақтау станогінде ұсату;
КҚ 2.8.3 Алмас шикізатының II тобының "а" шағын тобындағы ң массасы 0,16-дан 0,99 каратқа дейінгі 1-ші, 2-ші, 3-ші және 4-ші сапамен, "б" шағын тобындағы массасы 0,16-дан 0,99 каратқа дейінгі 1-ші және 2-ші сапамен, "в" шағын тобындағы массасы 0,16-дан 0,99 каратқа дейінгі 1-ші және 2-ші сапамен таңбаланған алмастарды ұсату;
КҚ 2.8.4 Алмас шикізатының III тобының "а" және "б" шағын тобындағы массасы 1,0 карат және одан жоғары 1-ші, 2-ші, 3-ші, 4-ші және 5-ші сапамен, "в" шағын тобындағы массасы 1,0 карат және одан жоғары 2-ші, 3-ші және 4-ші сапамен, "г" және "д" шағын тобындағы массасы 1,0 карат және одан жоғары 1-ші, 2-ші, 3-ші және 4-ші сапамен таңбаланған алмастарды көп секциялы ұсақтау станогінде ұсату;

ПК 2.8.5. Выполнять проточку распиловочных дисков на подрез и распиливание в зависимости от распиливаемой массы алмаза;
ПК 2.8.6. Шаржировать торец диска алмазной пастой;
ПК 2.8.7. Устанавливать в станок, крепить алмаз, наклеенный в оправку и в вилке распиловочной стрелы.
2.9 041509 2–Часовщик
ПК 2.9.1. Ремонтировать механические будильники, балансовые и маятниковые часы, наручные механические и карманные часы несложных конструкций;
ПК 2.9.2. Разбирать узлы, производить чистку и сборку простых и средней сложности узлов механизмов механических будильников, балансовых и маятниковых часов без боя при операционном ремонте;
ПК 2.9.3. Устранять различные дефекты часов;
ПК 2.9.4. Разбирать, ремонтировать, регулировать и собирать наручные и настольные электронные часы;
ПК 2.9.5. Разбирать, ремонтировать, регулировать и собирать 8- и выше разрядные, показывающие часы, минуты, секунды, дни недели, год и т.д., электронные часы;
ПК 2.9.6. Разбирать, ремонтировать, регулировать генераторы, резонаторы и производить сборку кварцевых часов;
ПК 2.9.7. Выявить и устранить причины, вызывающие нарушение хода часов.
2.10 041510 2–Ювелир – браслетчик
ПК 2.10.1. Выполнять подготовительные операции перед сборкой браслетов;
ПК 2.10.2. Собирать простые браслеты из цветных металлов;
ПК 2.10.3. Отбелить, промыть и сушить детали и узлы после пайки;
ПК 2.10.4. Собирать браслеты средней сложности из цветных и драгоценных металлов;
ПК 2.10.5. Изготовить звенья браслетов, ушковые, швейные и бортовые цепи со шнеппером;
ПК 2.10.6. Выполнять пайку деталей и узлов;
ПК 2.10.7. Выполнять заточку, правку и термообработку специального режущего инструмента.
Приложение 27
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0400000 - Искусство и культура
Специальность: 041600 0 - Артист исполнитель, звукооператор концертных программ
Квалификация: 041601 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист оркестра, звукооператор
Форма обучения: очная

КҚ 2.8.5 Ұсақтайтын дисклердің жылғаларын шырпу және ұсатылатын алмастың массасына байланысты ұсақтау жұмысын орындау;
КҚ 2.8.6 Дискінің кеспелтегін алмас пастасымен өңдеу;
КҚ 2.8.7 Алмасты оправаға және ұсатқыш жебенің шанышқысына желімдеп бекіту, станокқа орнату.
041509 2–Сағатшы
КҚ 2.9.1 Механикалық, балансты және маятникті сағаттарды, құрылысы онша күрделі емес механикалық қол және қалта сағаттарын жөндеу;
КҚ 2.9.2 Операциялық жөндеу кезінде механикалық дабылды, балансты және дабылсыз маятникті сағаттардың қарапайым және орташа күрделі түйіндерін бөлшектеу, тазалау және құрастыру;
КҚ 2.9.3 Әр түрлі сағат ақауларын түзету;
КҚ 2.9.4 Қол және үстел сағаттарын бөшектеу, жөндеу, реттеу және құрастыру жұмысын жүргізу;
КҚ 2.9.5 8-және одан жоғары разрядты, сағатты, минутты, секундты, апта күндерін, жылды және т.с.с. көрсететін электронды сағаттарды бөшектеу, жөндеу, реттеу және құрастыру жұмысын жүргізу;
КҚ 2.9. 6 Кварцты сағаттарды бөлшектеу, жөндеу, генераторларын, резонаторларын реттеу және құрастыру жұмысын жүргізу;
КҚ 2.9.7 Сағат жүрісіндегі кемістіктерді тудыратын себептерді анықтау және жөндеу.
041510 2– Зергер-білезікші
КҚ 2.10.1 Білезіктерді құрастыру алдында дайындық жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.10.2 Түсті металдардан қарапайым білезіктер құрастыру;
КҚ 2.10.3 Дәнекерлеуден кейін ағарту, жуу және кептіру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.10.4 Түсті және қымбат металдардан орташа күрделі білезіктер құрастыру;
КҚ 2.10.5 Білезіктердің үзбелерін, шнепперімен бірге құлақтық, тігінді және өңірлік тізбектер дайындап шығару;
КҚ 2.10.6 Бұйымдар мен түйіндерді дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.10.7 Арнайы кесу құрылғыларын үштеу, түзету және термиялық өңдеу жұмыстарын жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 27-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы: 0416000 - Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы
Біліктілігі: 0416013 - Балалар музыка мектебінің оқытушысы, оркестр әртісі, дыбыс операторы
Оқыту нысаны: күндізгі

ПК 3.1.13. Владеть культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией;
ПК 3.1.14. Знать историю развития мирового и отечественного музыкального искусства, знать специфику различных школ и направлений, уметь применить полученные знания в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.15. Самостоятельно осваивать учебно-педагогический репертуар, осуществлять педагогическую и учебно-методическую деятельность в детских школах искусств и детских музыкальных школах;
ПК 3.1.16. Использовать в практической деятельности основы знаний в области электротехники, акустики, свойств слуха и звука;
ПК 3.1.17. Демонстрировать навыки записи, сведения и монтажа фонограмм;
ПК 3.1.18. Эксплуатировать звукозаписывающую, звуковоспроизводящую, усилительную аппаратуру и другое звукотехническое оборудование;
ПК 3.1.19. Обеспечивать сопровождение музыкального и зрелищного мероприятия;
ПК 3.1.20. Осуществлять контроль и анализ функционирования звукотехнического оборудования;
ПК 3.1.21. Выбирать размещать необходимое звукотехническое оборудование для конкретного зала, театра, студии звукозаписи, студии радиовещания и др.;
ПК 3.1.22. Проводить установку, накладку и испытание звукотехники;
ПК 3.1.23. Применять на практике основы знаний звукотехники и звукорежиссуры.
Приложение 29
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность 0504000 - Химическая чистка и крашения изделий

КҚ 3.1.13 Жазбы және ауызшы тіл мәдениетін, кәсіби териминологияны меңгеру;
КҚ 3.1.14 Әлемдік және отандық музыкалық өнердің даму тарихын, түрлі мектептер мен бағыттардың ерекшеліктерін, алған білімдерін кәсіби қызметте қолдана білу;
КҚ 3.1.15 Оқу-педагогикалық репертуарды өз бетімен игеру, балалар музыка мектептерінде, балалардың өнер мектептерінде педагогикалық және оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру;
КҚ 3.1.16 Тәжірибеде электротехника, акустика, есту қабілеті мен дыбыстың сипаттары саласындағы білімдерінің негіздерін пайдалана білу;
КҚ 3.1.17 Фонограммаларды жазу, дыбыстарын біріктіру мен монтаж жасай алатын қабілетін көрсету;
КҚ 3.1.18 Дыбыс жазу, дыбыс шығаратын, күшейткіш аппаратураны және т.б. дыбыстық техниканы пайдалана білу;
КҚ 3.1.19 Музыкалық және көріністік іс-шаралардың өтуін қадағалау;
КҚ 3.1.20 Дыбыстық техникалық қондырғылардың жұмысына бақылау жүргізу және оған талдау жүргізу;
КҚ 3.1.21 Нақты бір зал, театр, дыбыс жазу студиясы, радио хабарлар тарататын студия және т.б. орындар үшін қажетті дыбыстық техникалық қондырғыларды таңдап орныластыру;
КҚ 3.1.22 Дыбыстық техникаларды орналастыру, жөндеу және іске қосып көру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.1.23 Тәжірибеде дыбыстық техника мен дыбыстық режисура туралы білімдерінің негіздерін қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 29-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы: 0504000 - Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу

504
ПП 03
Технологическая практика
(по профилю специальности)
756
ПП 04
Производственная преддипломная практика (сбор материалов и подготовка дипломного проекта)
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
72
ИА. 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация**
34
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4 ч. в неделю
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 34
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Химическая чистка и крашение
изделий"
Сноска. Наименование приложения 34 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Развертки геометрических фигур; основы технологического черчения; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сборочные чертежи, рабочий эскиз детали, технический рисунок детали, деталировка по сборочному чертежу.
Знания:
- правила оформления чертежей;
- построение разрезов;
- методы построения сборочные чертежи;
- обозначение шероховатости;
- точности обработки, допусков на обработку;
Умения:
- читать чертежи, схемы;
- выполнять эскиз детали;
- детализовать по сборочному чертежу.
БК 1
ОПД 02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей; источники и приемники (потребители) электрической энергии; основные электрические и магнитные величины; мост постоянного тока; понятие о нелинейных цепях постоянного тока; классификация магнитных цепей; элементы магнитной цепи; характеристики элементов магнитной цепи; классификация электрических цепей переменного тока; принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- устройство и принцип работы электрических машин;
- основные сведения об электронных приборов;
- основные положения о электробезопасности;
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
БҚ 1
БК 2
БК 8
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
БК1
БК 5
БК 7
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства
техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику – как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 1
БК 2
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; испытание и контроль продукции; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; точность в машиностроении; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и погрешности измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам;
БК 6
БК 7
БК 8
ОПД 06
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК1
БК 3
ОПД 07
Профессиональная этика и психология
Понятие этики как науки и явления духовной культуры; профессиональная этика в сфере сервиса и ее составляющие; психологическая культура и психологические особенности сервисной деятельности; этическая культура, профессиональное поведение, этика взаимоотношений в трудовом коллективе, в общении с потребителями (заказчиками); эстетика внешнего облика работника (имидж и стиль), нормы и правила современного этикета; психологические особенности делового общения в сфере сервиса; взаимодействие в группе (при работе с потребителями и в трудовом коллективе); причины возникновения и способы регулирования конфликтных ситуаций в сфере профессиональной деятельности.
Знания:
- нормы и правила профессионального поведения и делового этикета;
- психологические особенности делового общения и его специфику в сфере сервиса;
- приемы организации коммуникаций в сфере сервиса;
- принципы ведения партнерской беседы;
Умения:
- использовать различные средства делового общения;
- соблюдать основы профессиональной этики и психологии делового общения;
БК 1
БК 3
БК 4
ОПД 08
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме;
БК 8
СД 00
Специальные дисциплины

504
КП 03
Технологиялық практика (мамандық бейіні бойынша)
756
КП 04
Өндірістік дипломалды практикасы (материал жинақтау және дипломдық жобалауға дайынды)
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
34
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағ. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағ. артық емес
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 34-қосымша
"Бұйымдарды химиялық тазалау және бояу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 34-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (белгіленген деңгей)
Цикл индексі
(пәндер)
Пәндердің, практикалардың атаулары мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызбаларды дұрыс рәсімдеу. Сызбалардағы геометриялық кұрылымдар. Геометриялық денелердің жазбалары; технологиялық сызба негіздері; қималар мен тіліктер; бұйымдар сызбалары детальдарының қажетті және жеткілікті түрлерін қолдану арқылы орындау; құрама сызбалар, детальдың жұмысшы эскизі, детальдың техникалық суреті, құрама сызба бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды дұрыс рәсімдеу;
- қималарды құру;
- жиналмалы сызбаларды құру әдістері;
- кедір-бұдырларды белгілеу;
- өңдеу дәлдігі, өңдеуге жіберу;
Іскерліктер:
- сызбалар мен схемаларды оқу;
- эскиз детальдар дайындау;
- құрама сызба бойынша детальдау.
БҚ 1
ЖКП 02
Электротехника
Электрлік және магниттік тізбектер анықтамасы; электр энергиясы көздері және қабылдағыштары (тұтынушылар);
негізгі электрлік және магниттік шамасы;тұрақты ток көпірі; тұрақты токтың сызықтық емес тізбегі туралы ұғым; магнитті тізбек классификациясы; магнитті тізбек элементтері; магнитті тізбек элементтерінің сипаттамасы; ауыспалы токтың электрлі тізбегінің классификациялануы; электрлі машиналардың құрылысы мен жұмыс жасау принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электрлі машиналар құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
- электрлі құрылғылар жайында негізгі мәліметтер;
-электр қауіпсіздігі туралы негізгі ережелер;
Іскерліктер:
- электрлі желілермен жабдықталған құрылғыларды қосу, ажырату және пайдалану;
- электр қауіпсіздігін сақтау;
- электр тогымен жарақаттанғанда алғашқы көмек көрсету.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі принциптері мониторинг, ұсыныс пен сұраныс; нарықтық жүйе, монополия және бәсеке; кәсіКҚерлік пен нарықтық қатынастарды дамыту; кәсіпорындардың жұмыс нәтижесі мен экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама; баға және бағаның құрылуы; өндіріс тиімділігі – шаруашылық қызмет; салық және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- макро және микроэкономика негіздері, салық, ақша- несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
- шығындар, нарық субъектілері бойынша негізгі ұғымдар;
-маркетингті анықтамасы мен принциптері, болмысы;
- жарнамалар, жарнама түрлері;
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнын,өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшек сауда бағасын анықтау (мысал келтіру әдісімен);
- бизнес-жоспар құру;
БҚ1
БҚ 5
БҚ 7
ЖКП 04
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Қауіпсіздік техникасы; ақпарат; ақпаратты кодтау; есептеу жүйесі; бір жүйеден екіншісіне аудару; қос таңбалы арифметика; логика – пән ретінде; формальды, математикалық логика; моделдеу; модель ұғымдары; моделдер типтері; ОС WINDOWS түрлері; WORD мәтіндік процессор; EXCEL электронды кестелер; Corel DRAW векторлық редактор; вирустардан қорғану; WinZip архиваторы; ОС DOS; бағдарлама-қабықша Norton Commander; ойындар; алгоритм ұғымы; көрсету әдістері, қасиеті; алгоритм типтері;бағдарламалау тілі; бағдарлама, оның құрылымы; командалар мен операторлар; шартты операторлар; цикл операторлары; мәлімет түрлері; сызықтық бағдарламаны жоспарлау; тармақталған бағдарламалар құру; циклдық бағдарламаны жоспарлау; графикалық бағдарламалар; шығармашылық жобалар жасау; автоматты түрде реттеу; ұғым анықтама, реттелетін параметр, реттелу объектісі, оның қасиеті, кестелер; автоматты реттегіштер: классификация, міндеті, құрылғы, жұмыс істеу принципі, атқарымдық және құрылымдық кестелер, күйге келтіру органдары; автоматты басқару жүйесінің қосалқы құралдары: панельдер, станциялары мен басқару блоктары, жағдай көрсеткіштері, бағдарламалық құрылғылар; автоматты басқару үрдісін қолмен басқаруға және керісінше ауыстыру.
Білімдер:
- ақпаратты кодтау тәртібін;
- есептеу жүйесі;
- қос таңбалы арифметиканы;
- логиканы – пән ретінде;
- формальды, математикалық логиканы;
- ОС WINDOWS түрлері. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- бағдарлама-қабықша;
- алгоритм ұғымы;
- қасиеттер, көрсету әдістері;
- алгоритмдер типтері;
- бағдарламалау тілдері;
- сызықты бағдарламаларды құру тәсілдері;
- тармақталған бағдарламалар құру;
- графикалық бағдарламалар;
- автоматты басқару үрдісін қолмен басқаруға және керісінше ауыстыру реті;
Іскерліктер:
- бір жүйеден екіншісіне ауыстыру;
- WORD мәтіндік процессорымен, EXCEL электрондық кестесімен, Corel DRAW векторлық редактормен жұмыс;
- вирустардан қорғаныс қою;
- шығармашылық жобалар жасау;
- автоматты реттегіштерді қолдану;
- автоматты басқару жүйелерінің қосалқы құралдарын: панельдерді, басқару станциялары мен блогтарды, бағдарламалық құрылғыларды қолдануды;
- қауіпсіздік техникасын сақтауды.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың туындауы мен дамуы; өнімдерді сынақтан өткізу және бақылау; сертификациялау негіздері; терминдер мен анықтамалар; "Сертификациялау туралы" ҚР заңы; өнім сапасы және сәйкес келу туралы декларация; сапа менеджменті жүйесін құру және енгізу; машина жасаудағы дәлдік; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандарттау және сертификациялау негіздері;
- негізгі ұғымдар мен анықтамалар;
-өнім сапасын бақылау;
- электронды басқару жүйесінің концепциясы;
- өлшемдердегі қателіктер мен әдістер;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізу;
- бұйымның Мемлекеттік стандартқа сәйкестігін анықтау.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
ЖКП 06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәннің мазмұны, оның міндеттері. Іс қағаздарын жүргізуде лингвистикалық сөздіктердің әр түрін қолдану. Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс қағаздарын жүргізу ұғымы, жүйесі мен ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Офистік және құжаттық жұмыс негіздері. Ұйымдастыра басқару, нормативті-құқықтық, ақша-қаржы-есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдістемесі. АБЖ-н іс қағаздар жүргізуде қолдану. Құжаттар жинағы туралы анықтама. Мәтіндік құжаттардың бастапқы жинақтары.күрделі мәтіндік жинақтар.құжаттар қоры туралы ұғым. Мұрағат. Ведомстволық мұрағаттар, мемлекеттік мұрағаттар ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
- оқытылатын пәннің мазмұны, оның міндеттері;
- лингвистикалық және техникалық сөздік түрлері;
- іскерлік және ақпараттық құжаттар классификациясы;
-іс қағаздарын жүргізудің заманауи стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формулярлары және оның құрамдас бөліктері;
Іскерліктер:
-іскерлік және ақпараттық сипаттағы әр түрлі құжаттарды классификациялау;
-құжаттардың формулярларын жасау;
-ұйымдық-әкімшілік құжаттармен жұмыс істеу;
- мұрағаттық құжаттар мәтіндерінің үлгілерін талдау;
- жұмыстарды рәсімдеу, сақтау және мұрағатқа өткізу;
БҚ 1
БҚ 3
ЖКП 07
Кәсіби этика және этикет
Этика ұғымы рухани мәдениет пен ғылым құбылысы ретінде; қызмет көрсету саласындағы кәсіби этика және оның құрамдас бөліктері; қызмет көрсету саласындағы психологиялық мәдениет пен психологиялық ерекшеліктер; этикалық мәдениет, кәсіби мінез-құлық, еңбек ұжымындағы, тұтынушылармен қарым-қатынастағы (тапсырыс берушілермен) жұмысшының сыртқы эстетикасы (имидж және стиль), заманауи этикеттің нормалары мен ережелері; қызмет көрсету саласындағы іскерлік қарым-қатынастардың психологиялық ерекшеліктері; топтағы өзара әрекеттесу (тұтынушылармен жұмыс жасауда жіне де еңбек ұжымында); кәсіби қызмет саласында туындайтын дау-жанжалды жағдайлардың шығу себептері мен оларды реттеу.
Білімдер:
- кәсіби мінез-құлық пен іскерлік этикеттің нормалары мен ережелері;
-қызмет көрсету саласында іскерлік қарым-қатынастағы психологиялық ерекшеліктерді және оның қыр-сырын;
-қызмет көрсету саласындағы коммуникацияны ұйымдастыру тәсілдер;
- серіктестік сұхбаттар жүргізу принциптері;
Іскерліктер:
-іскерлік қарым-қатынастың әр түрлі тәсілдерін қолдануды;
- кәсіби этика негіздері мен іскерлік өарым-қатынас психологиясын сақтауды;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 08
Еңбекті қорғау
Адамға жағымсыз факторлардың әсері; зақым келтіруші және зиянды факторлардың ұқсастығы; техникалық жүйе мен технологиялық үрдістердің қауіптерден сақтану құралдары мен әдістері; экобиотехқорғаушы және өрт сөндіру техникасы; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативті ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғауға кететін материалдық шығындар; кәсіби қызмет ету саласындағы еңбектің қауіпсіздігін қамтамасыз ету ерекшеліктері;
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормалары;
- технологиялық үрдістердің қауіпсіздігі;
- кәсіпорындағы жарақаттану себептері;
- өрт қауіпсіздігі жайындағы жалпы мағлұматтар;
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау және қоршаған орта жайындағы білімдерін тәжірибе кезінде қолдану;
- қорғанудың жеке дара құралдарын қолдануды;
- өндірістік жарақат алған кезде көмек көрсетуді;
БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер

Квалификация: 050401 1 – Отпарщик-прессовщик
СД 01
СД 02
СД 03
СД 04
СД 05
Химические препараты для влажно-тепловой обработки изделий
виды, назначение, свойства специальных пропиточных химических материалов и действия их на изделия;
рецептуру и технологию приготовления пропиточных растворов;
Технология влажно-тепловой обработки изделий режимы влажно-тепловой обработки и технологию выполнения отделочных операций; способы и приемы безопасного выполнения работ;
порядок извещения руководителя о всех недостатках, обнаруженных во время работы;
порядок действий при возникновении аварий и ситуаций, которые могут привести к нежелательным последствиям;
основные виды отклонений от нормального технологического режима и методы их устранения;
Технологическое оборудование влажно-тепловой обработки изделий
устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания оборудования влажно-тепловой обработки изделий;
режимы и технологию выполнения влажно-тепловой обработки изделий;
основные препараты для финишной обработки изделий и правила их использования;
дефекты, возникающие при влажно-тепловой отделке изделий; требования, предъявляемые к качеству влажно-тепловой обработки изделий.
Основы органической химии
Основы теории химического строения органических соединений и их классификацию;
характерные химические и физические свойства важнейших классов органических соединений;
практическое применение отдельных представителей основных классов органических соединений в химической чистке.
Основы материаловедения
Ассортимент и маркировку изделий; фурнитура и материалы отделки; волокнистый состав, строение и свойства материалов;
методы распознавания волокнистого состава изделий; процесс загрязнения волокон, тканей, изделий.
Правила безопасности при работе с рабочими растворами и химическими материалами.
Знания:
- ассортимент и маркировку изделий, поступающих в обработку;
- вид и волокнистый состав материалов;
- устройство, правила технической эксплуатации и обслуживания прессов, отпарочных столов, электроутюгов, манекенов, паровоздушных камер, прессов, гладильных машин;
- правила приготовления пропиточных растворов;
- нормы расхода применяемых химических материалов;
- требования, предъявляемые к качеству обработки изделий;
- характеристики опасных и вредных производственных факторов;
- указания по безопасному содержанию рабочего места;
- действия, направленные на предотвращение аварийных ситуаций;
Умения:
- приготовлять специальные пропиточные растворы, необходимые при проведении влажно-тепловой обработки изделий, по установленной рецептуре;
- определять технологическую последовательность и режимы влажно-тепловой обработки в зависимости от характеристик изделия;
- работать на различном оборудовании для влажно-тепловой обработки изделий;
- навешивать готовые изделия на специальные приспособления;
- осуществлять финишную обработку изделий.
БК 1
БК 8
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК1.1.4
Квалификации: 050402 1 – Пятновыводчик
СД 01
СД 02
СД 03
Химические препараты и красители
рецептуру и технологию приготовления химических растворов, смесей и моющих растворов для зачистки и удаления пятен с изделий; виды, назначение, свойства специальных препаратов, химических материалов для зачистки и действия их на изделия;
Технология пятновыводки
механизм зачистки изделий виды пятен; виды, назначение, свойства специальных пятновыводных препаратов, химических материалов для пятновыводки и действия их на изделия;
механизм удаления пятен с изделий вручную;
Технологическое оборудование пятновыводки
технологическую последовательность и режимы обработки изделий вручную и на пятновыводном станке; нормы расхода химических материалов, применяемых для зачистки и пятновыводки;
дефекты, возникающие при удалении пятен; требования, предъявляемые к качеству зачистки и пятновыводки.
Знания:
- рецептуру и технологию приготовления химических растворов, смесей и моющих растворов для зачистки и удаления пятен с изделий;
- виды, назначение, свойства специальных пятновыводных препаратов, химических материалов для пятновыводки и действия их на изделия;
Умения:
- выполнять технологию приготовления химических растворов, смесей и моющих растворов для зачистки и удаления пятен с изделий по установленной рецептуре;
- зачищать загрязненные участки изделий на специальном столе;
- распознавать виды пятен;
- испытывать действие выбранных реактивов на окраску и волокна ткани;
- определять способы, технологическую последовательность и режимы обработки в зависимости от характеристик изделия;
- пользоваться специальными инструментами и приспособлениями для ручной пятновыводки;
- пользоваться пятновыводным станком для удаления пятен с изделий.
БК 8

Біліктілігі: 050401 1– Булаушы-нығыздаушы
АП 01
АП 02
АП 03
Бұйымды ылғалды-жылумен өңдеуге арналған химиялық құралдар
Арнайы сіңдіргіш химиялық материалдардың түрлері, тағайындалуы, қасиеттері мен олардың бұйымға әсері;
Сіңіргіш ерітінділердің рецептурасын және дайындау технологиясын;
Бұйымды ылғалды-жылумен өңдеу технологиясы ылғалды-жылумен өңдеу тәртібі мен әрлеу операцияларын орындау технологиясы; жұмыстарды қауіпсіз орындау амалдары мен тәсілдері;
Жұмыс уақытында болған барлық кемшіліктер жайында басшыға ескерту тәртібі;
Келеңсіз жағдай тудыратын апатты жағдайлар мен жайттар туындағанда жасалатын әрекет;
Қалыпты технологиялық режимнен ауытқудың негізгі түрлері және оларды жою әдістері;
Бұйымды ылғалды-жылумен өңдеудің технологиялық жабдықтары
Бұйымдарды ылғалды-жылумен өңдеу жабдықтарының құрылысы, техникалық қолданылуы мен қызметі;
Бұйымдарды ылғалды-жылумен өңдеу режимдері мен технологиясы;
Бұйымның ақырғы өңделуіне қажетті құралдар және оларды қолдану ережелері;
бұйымды ылғалды-жылумен әрлеу кезінде пайда болатын ақаулар; бұйымды ылғалды-жылумен өңдеу сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- өңдеуге түсетін бұйымдар ассортименті мен таңбалануын;
- материалдардың түрлері мен талшықты құрамын;
- нығыздауыштардың, булаушы столдардың, электороүтіктердің, манекендердің, булы ауалы камералардың, нығыздуыштар үтіктеуіш машиналардың құрылымын, техникалық пайдаланылуын және қызметінің ережелерін;
- сіңіргіш ерітінділерді даярлау ережелерін;
-қолданылатын химиялық материалдардың нормаларын;
- бұйымды өңдеу сапасына қойылатын талаптарды;
- қауіпті әрі зиянды өндіріс факторларының сипатын;
- жұмыс орнын қауіпсіз ету нұсқауларын;
- апатты жағдайларды болдырмауға бағытталған шаралар;
Іскерліктер:
- белгіленген рецептура бойынша бұйымдарды ылғалды-жылумен өңдеуге арналған арнайы сіңіргіш ерітінділер дайындауды;
- бұйымның негізіне қарай ылғалды-жылумен өңдеудің технологиялық реті мен режимін анықтай алуды;
- ылғалды-жылумен өңдеуге арналған әртүрлі жабдықтармен жұмыс істеуді;
- дайын бұйымдарды арнайы құрылғыларға ілуді;
-бұйымның ақырғы өңделуін жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 8
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.4.
Біліктілігі: 050402 1– Дақ кетіруші
АП 01
АП 02
АП 03
Химиялық құралдар және бояулар
Бұйымдардан дақтарды кетіру мен тазартуға арналған химиялық ерітінділер, қоспалар мен жууға арналған ерітінділер рецептурасын және дайындау технологиясы; тазартуға арналған арнайы құралдардың қасиеті, химиялық материалдардың түрлері, белгіленуі, бұйымдарға әсері;
Дақ кетіру технологиясы
Бұйымдарды тазарту механизмі, дақ түрлері; арнайы дақ кетіргіш құралдардың, химиялық материалдардың түрлері, белгіленуі, қасиеті және олардың бұйымдарға әсері; дақтарды бұйымдардан қолдап кетіру механизмі;
Дақ кетірудің технологиялық жабдықтары
Бұйымдарды қолдап және дақ кетіргіш станоктарда өңдеу режимі мен технологиялық жүйелілігі; тазарту мен дақ кетіруге қолданылатын химиялық материалдар шығынының нормалары;
Дақтарды кетіру кезінде пайда болатын ақаулар; тазарту мен дақ кетіру сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- бұйымдардан дақтарды кетіру мен тазартуға арналған химиялық ерітінділер, қоспалар мен жууға арналған ерітінділер рецептурасын және дайындау технологиясын;
- тазартуға арналған арнайы құралдардың қасиеті, химиялық материалдардың түрлері, белгіленуі, бұйымдарға әсерін;
Іскерліктер:
- белгіленген рецептура бойынша бұйымдарды тазарту мен дақтарын кетіруге арналған химиялық ерітінділер, қоспалар мен жууға арналған ерітінділерді дайындау технологиясын;
- арнайы столдарда бұйымдардың ластанған жерлерін тазалау;
- дақ түрлерін тануы;
- таңдап алынған реактивтердің мата талшықтары мен бояуына әсерін сынау;
- бұйым сипатына қарай өңдеу режимдерін, тәсілдері мен технологиялық жүйелілігін анықтау;
- қолдап дақ кетіруде арнайы саймандар мен құралдарды пайдалауды;
- бұйымдардан дақтарды кетіруде дақ кетіргіш станокты пайдалану.
БҚ 8

ПК 1.2.1
ПК 1.2.2
ПК 1.2.3
ПК 1.2.4
ПК 1.2.6
ПК 1.2.7
СД 04
Основы органической химии
Основы теории химического строения органических соединений и их классификацию;
характерные химические и физические свойства важнейших классов органических соединений;
практическое применение отдельных представителей основных классов органических соединений в химической чистке.
Знания:
- теорию химического строения органических веществ;
- состав, строение, классификацию белков, липидов, углеводов;
Умения:
- использовать органические вещества для химической чистки изделий.
БК 1
БК 8
ПК 1.2.4
СД 05
Основы материаловедения
Ассортимент и маркировку изделий; фурнитура и материалы отделки; волокнистый состав, строение и свойства материалов;
методы распознавания волокнистого состава изделий; процесс загрязнения волокон, тканей, изделий.
Правила безопасности при работе с рабочими растворами и химическими материалами.
Знания:
- ассортимент и маркировку изделий;
- строение и свойства материалов;
Умения:
- распознавать волокнистый состав изделий;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству ткани, полотен.
БК 1
БК 3
ПК 1.2.1
ПК 1.2.5
ПК 1.2.6
ПК 1.2.7
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
Производственное обучение
Обучение в учебных мастерских. Работы по квалификациям. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении химической чистки. Выполнение различных операций. Обработка изделий по квалификациям.
Умения:
- выполнять технологию приготовления химических операции по квалификациям
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты по квалификациям.
Навыки:
-пользоваться профессиональными навыками по обслуживанию
- выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом;
- выполнять различные операции
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
ПК 1.1.7
ПК 1.2.1
ПК 1.2.2
ПК 1.2.3
ПК 1.2.4
ПК 1.2.5
ПК 1.2.6
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- профессиональной терминологии;
- системы казахского (русского) языка и правила оперирования языковыми средствами общения;
Умения:
- владеть техникой перевода;
- переводить без словаря устно и письменно в пределах программного языкового материала.
БК 1
БК 4
БК 6

КҚ 1.2.1
КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.3
КҚ 1.2.4
КҚ 1.2.6
КҚ 1.2.7
АП 04
Органикалық химия негіздері
Органикалық қосылыстар және олардың классификациясының химиялық құрылымы теориясы негіздері;
Органикалық қосылыстардың маңызды класстарының химиялық және физикалық сипатты қасиеттері;
Химиялық тазалауда органикалық қосылыстардың негізгі класстарының жеке өкілдерін тәжірибеде пайдалану.
Білімдер:
- органикалық заттардың химиялық құрылымы теориясын;
-көмірсулар, липидтер, ақуыздар құрамын, құрылысын, классификациясын;
Іскерліктер:
- бұйымдарды химиялық тазалауда органикалық заттарды пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 8
КҚ 1.2.4
АП 05
Материалтану негіздері
Ассортимент пен бұйымдарды таңбалау; фурнитура және әрлеу материалдары; материалдың талшықты құрамы мен құрылымы, құрамы, қасиеті;
Бұйымдардың талшықты құрамын танып білу әдістері; бұйымдардың, маталардың талшықтанының ластану үрдісін.
Жұмысшы ерітінділермен және де химиялық материалдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік шараларын сақтау.
Білімдер:
- ассортимент және бұйымдарды таңбалау;
- маталардың құрылысы мен қасиеттері;
Іскерліктер:
- бұйымдардың талшықты құрамын танып білу;
- мата сапасына, кенеКҚе қойылатын талаптарды сақтау.
БҚ1
БҚ 3
КҚ 1.2.1
КҚ 1.2.5
КҚ 1.2.6
КҚ 1.2.7
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіби практика
Өндірістік оқыту
Оқу шеберханасында оқыту. Біліктілік бойынша жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Химиялық тазалау кезінде қолданылатын жабдықтар, құралдар мен бақылаушы-өлшеуіш құралдар. Әртүрлі операцияларды орындау. Біліктілік бойынша бұйымдарды өңдеу.
Іскерліктер:
-химиялық операцияларды дайындау технологиясын біліктілік бойынша орындау;
- жұмыс орны мен жабдықтарды дайындау;
-жабдықтарды, құралдарды біліктілік бойынша қолдану.
Дағдылар:
-қызмет көрсету бойынша кәсіби дағдыларды қолдану;
-технологиялық үрдісті жүргізу жұмыстарын белгіленген регламентке сәйкес орындау;
-әртүрлі операциялар орындау
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
ПК 1.1.7
ПК 1.2.1
ПК 1.2.2
ПК 1.2.3
ПК 1.2.4
ПК 1.2.5
ПК 1.2.6
Пәндер циклы мен кәсіби практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы деңгей)
Цикл индексі
(пәндер)
Пәндердің, практикалардың атаулары мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, қабілет және дағды
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гумантиарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тіл дамыту. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізе білу. Қазақстан Республикасының іс қағаздарының нормативтік құжаттарын білуі. Аудару техникасы (сөздікпен), кәсіби қарым-қатынас. Орыс тілі синтаксисі. Кәсіби лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаппен жұмыс. Мамандыққа қатысты сөздікпен жұмыс. Тілді дамыту және кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіби терминологиялар;
- қазақ (орыс) тілінің жүйесі мен қарым-қатынас жасауда тілдік құралдарға сүйену ережелері;
Іскерліктер:
- аудару техникасын меңгеру;
- бағдарламалық тілдік материалдар шегінде ауызша және жазбаша сөздіксіз аудару.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ6

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
СД 05
Основы материаловедения
Ассортимент и маркировку изделий; фурнитура и материалы отделки; волокнистый состав, строение и свойства материалов;
методы распознавания волокнистого состава изделий; процесс загрязнения волокон, тканей, изделий.
Правила безопасности при работе с рабочими растворами и химическими материалами.
Знания:
- ассортимент и маркировку изделий;
- строение и свойства материалов;
Умения:
- распознавать волокнистый состав изделий;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству ткани, полотен.
БК1
БК 8
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
Квалификация: 050404 2 – Аппаратчик химической чистки
СД 01
СД 02
СД 03
Технологическое оборудование химической чистки
Основные сведения из технической механики. Механизм и машина, механические передачи, детали и сборочные единицы. Оборудование для аппретирования. Аппараты (линии) для
аппретирования и стабилизации тканей различных типов. Основное технологическое оборудование, входящее в линии: назначение, устройство, принцип работы и взаимодействие, правила эксплуатации. Правила и способы регулирования технологических параметров. Безопасность труда. Автоматизация и механизация производства. Механизация трудоемких работ в производстве. Способы и средства автоматического контроля и регулирования технологических процессов. Основные направления автоматизации технологических процессов.
Технология химической чистки
Отделочные препараты и текстильно-вспомогательные вещества, применяемые при аппретировании текстильных изделий. Аппреты: рецептура и технологические особенности приготовления и применения, правила обращения. Назначение и сущность процессов аппретирования и стабилизации; их теоретические основы. Основные технологические процессы и операции аппретирования и стабилизации на различном оборудовании. Способы нанесения аппретов на ткань.
Технологические процессы аппретирования, стабилизации, обработки латексом, термообработки, пропитки, промывки, ширения и сушки тканей, ковров, полотна, полипропиленовой пленочной ткани, ворса искусственного меха, текстильно-галантерейных изделий, нетканых полотен и других изделий для несминаемой, водоотталкивающей, огнеупорной, малусадочной и других видов отделок. Виды обрабатываемых материалов, технологические особенности их обработки.
Пороки, возникающие при аппретировании и стабилизации; их причины и способы предупреждения. Безопасность труда.
Химические препараты для химической чистки
Используемые растворы, их физико-химические свойства, порядок и правила работы с ними. Параметры технологического процесса аппретирования стабилизации изделий. Порядок и правила их регулирования. Требования, предъявляемые к качеству аппретирования. Технические условия на готовую продукцию. Виды дефектов продукции. Содержание профилактических работ по предупреждению дефектов готовой продукции.
Знания:
- устройство обслуживаемого оборудования, правила эксплуатации и ухода за ним;
- технологический процесс аппретирования;
- предельное давление пара, нормы влажности при
обработке изготавливаемой продукции;
- правила заправки тканей, полотен и др. в машины, агрегаты, линии;
- ассортимент изготавливаемой продукции и требования, предъявляемые к ее качеству;
- рецептуру применяемого рабочего раствора.
Умения:
- выполнять аппретирование, стабилизацию, обработку грунта латексом, сушку, ширение тканей, ковров, полотна, ворса искусственного меха, головных уборов, текстильно-галантерейных изделий и нетканых полотен для несминаемой, водоотталкивающей, огнеупорной и других видов отделки на аппретурно-сушильном барабане, аппретурно-сушильно-ширильном агрегате с фильцкаландром, сушильно-стабилизационном агрегате, аппретурно-сушильно-ширильном агрегате, аппретурной, сушильно-ширильной, аппретурно-сушильно-ширильной машинах, шлихтовально-барабанной машине, на плюсовках, сагрегированных и несагрегированных с сушильно-ширильной машиной под руководством аппаратчика аппретирования более высокой квалификации;
- заправлять ткань, полотно, искусственный мех, ковры, текстильно-галантерейные изделия, головные уборы в обслуживаемые машины, агрегаты, линии;
- приготовить рабочий раствор;
- заполнять плюсовки крахмальным аппретом;
- обрабатывать поверхности головных уборов ацетоном или спиртом и сушить их;
- регулировать подачу рабочего раствора, давления пара, скорости движения ткани, полотна, ковров и других изделий и их натяжения;
- ликвидировать отрывы ткани.
- клеймить концы ткани, полотна и изделий;
- заполнять паспорта изготавливаемой продукции;
- контролировать качество продукции, поступающей для обработки и отделки, в соответствии с государственными стандартами;
- транспортировать обработанную продукцию;
- распускать швы, сшивать полотна и изделий;
- чистить обслуживаемые машины и смазывать трущиеся поверхности.
БК 4
БК 6
БК 8

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
АП 05
Материалтану негіздері
Ассортимент пен бұйымдарды таңбалау; фурнитура және әрлеу материалдары; материалдың талшықты құрамы мен құрылымы, құрамы, қасиеті;
Бұйымдардың талшықты құрамын танып білу әдістері; бұйымдардың, маталардың талшықтанының ластану үрдісін.
Жұмысшы ерітінділермен және де химиялық материалдармен жұмыс жасауда қауіпсіздік шараларын сақтау.
Білімдер:
- ассортимент және бұйымдарды таңбалау;
- маталардың құрылысы мен қасиеттері;
Іскерліктер:
- бұйымдардың талшықты құрамын танып білу;
- мата сапасына, кенеКҚе қойылатын талаптарды сақтау.
БҚ1
БҚ 8
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
Біліктілігі:
050404 2 – Химиялық тазалаудың аппаратшысы
АП 01
Химиялық тазалаудың технологиялық жабдықтары
Техникалық механикадан негізгі мағлұматтар. Механизм және машина, механикалық берілістер, бөлшектер мен жиналмалы бірліктер. Аппретеуге арналған жабдықтар. Әртүрлі типтегі маталарды аппреттеуге (желілер) арналған аппараттар және тұрақтандыру. Желілерге кіретін негізгі технологиялық жабдық: бағытталуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі және әрекеттестігі, қолданылу ережелері. Технологиялық параметрлерінің ережелері мен реттелу әдістері. Еңбек қауіпсіздігі. Өндірістің автоматтандырылуы және механикаландырылуы. Өнірістегі еңбекті көп қажет ететін жұмыстардың маханикаландырылуы. Технологиялық үрдістерді реттелуінің және автоматты бақылауының тәсілдері мен құралдары технологиялых үрдістердің автоматтандырылуының негізгі бағыттары.
Химиялық тазалаудың технологиясы
Тоқыма бұйымдарын аппреттеуде қолданатын әрлеу құралдары мен тоқитын қосымша заттар. Аппреттер: рецептурасы және оны дайындау мен қолданудың технологиялық ерекшеліктері, қолдана білу тәртібі. Аппреттеу үрдісінің міндеті мен тұрақтылығы, теориялық маңызы. Аппретттеу операциялары мен оның негізгі технологиялық үрдістері және әртүрлі жабдықтардағы тұрақтылығы. Аппреттерді матаға қондыру әдістері.
Аппреттеу технологиялық үрдістері, тұрақтылығы, лактеспен өңделуі, маталардың, кілемдердің, жаймалардың, полипропиленді пленкалы маталардың, жасанды үлбір түктерінің, тоқыма- галантериялық бұйымдардың, қыртыстанбайтын, су жұқтырмайтын, отқа төзімді, аз отыратын матаға жатпайтын жаймалардың және әрлеуге аналған заттардың басқа да түрлерінің термоөңделуі, сіңуі, жуылуы, кеңейтіліуі, кептірілуі. Өңделетін материалдардың түрлері, олардың өңделуінің технологиялық ерекшеліктері.
Аппреттеу және тұрақтандыру кезінде пайда болатын кемшіліктер; олардың себептері мен ескерту тәсілдері. Еңбек қауіпсіздігі.
Химиялық тазалауға арналған химиялық құралдар
Қолданылатын ерітінділер, олардың физико-химиялық қасиеттері, олармен жұмыс істеу тәртібі мен ережелері. Бұйымдарды аппреттеу мен тұрақтылықтың технологиялық үрдістері параметрлері. Тәртіп және оларды реттеу ережелері. Аппреттеу сапасына ұсынылатын талаптар. Дайын өнімге қойылатын техникалық шарттар. Өнімдердегі ақау түрлері. Дайын бұйымның ақауларының алдын алу жұмыстарының мазмұны.
Білімдер:
- жұмыс жабдығын қолдану ережелері мен оларды күтіп ұстау;
- аппретеудің технологиялық үрдісі;
- дайындалып жатқан өнімді өңдеу кезіндегі будың шекті қысымы, ылғалдылық нормалары;
- маталарды, жаймаларды және т.б. машиналарға, агрегаттарға, желілер бойынша салу ережелері;
- дайындалатын өнім ассортименті мен оның сапасына қойылатын талаптар;
- қолданылатын жұмысшы ерітінді рецептурасын.
Іскерліктер:
- аппреттеуді орындау, тұрақтылығын, грунтты латекспен өңдеу, кептіру, маталарды кеңейту, кілемдерді, жаймаларды, жасанды үлбір түгін, бас киімдердің, тоқыма-галантереялық бұйымдар және мата емес жаймаларды қыртысталмайтын, су сіңірмейтін қалыпқа, отқа төзімділікке және өңдеудің басқа түрлерін аппретті-кептіргіш барабанда, фильцкаландермен, кептіру-тұрақтандыру агрегатында, аппретті-кептіру-кеңейту агрегатында, аппреттеу бөлімінде, кептіру-кеңейту машиналарында,шлихтаушы-барабанды машиналарда,плюсовкаларда, кептіргіш-кеңейткіш машиналарды агреатталған және агрегатталмаған жоғары білікті аппретеу аппаратшысының басқаруы арқылы орындауы;
- матаны, жаймаларды, жасанды үлбірді, кілемдерді, тоқыма-галантериялық бұйымдарды, бас киімдерді жұмыс машиналарына, агрегаттарға, желілерге салу;
- жұмысшы ерітіндіні дайындау;
- крахмалды аппреттермен плюсовкаларды толтыру;
- бас киімдердің сыртын ацетонмен немесе спиртпен өңдеу және оларды кептіру;
- жұмысшы ерітіндісін беруді, бу қысымын, матаның, жайманың, кілемдердің және басқа бұйымдардың қозғалыс жылдамдығы мен олардың созылуларын реттеу;
- матаның үзіліп қалуын болдырмау.
- маталардың, жаймалар мен бұйымдардың шеттерін таңбалау;
- дайындалатын өнімнің төлқұжатын толтыру;
- өңдеумен әрлеуге түсетін бұйымның мемлекеттік стандартқа сай сапасын бақылау;
-өңделген өнімді тасымалдау;
- жаймаларды және бұйымдарды тігу, тігістерін сөгу;
- жұмыс машиналарын тазалау және қажалатын бетерін майлау.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
Квалификация: 050406 2 – Контролер качества обработки изделий
СД 01
Контроль качества обработки изделий
действие химических материалов, используемых при химической чистке, на изделия; правила комплектования производственных партий; действующие технологические инструкции, стандарты, технические условия и др. нормативную документацию;
технические требования, предъявляемые к качеству обработки на всех этапах технологического процесса; методы технического контроля качества обработки изделий виды производственного брака;
методы предупреждения и устранения брака;
порядок оформления документации по качеству оказываемых услуг и неисправимому браку.
Знания:
- методы технического контроля качества обработки изделий виды производственного брака;
- методы предупреждения и устранения брака;
- порядок оформления документации по качеству оказываемых услуг и неисправимому браку;
Умения:
- просматривать изделия и определять виды технологической обработки и проведения подготовительных операций для каждого изделия;
- просматривать изделия и комплектовать их согласно правилам;
- принимать меры к устранению выявленных отклонений обработки от установленной технологии;
- просматривать изделия после очередного этапа технологической обработки и определять качество их обработки;
- отбирать изделия с дефектами обработки на различных этапах технологического процесса;
- устанавливать причины брака;
- принимать меры к устранению причин брака;
- оформлять документацию по качеству оказываемых услуг и неисправимому браку.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
Производственное обучение
Обучение в учебных мастерских. Работы по квалификациям. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении химической чистки. Выполнение различных операций. Обработка изделий по квалификациям. Закрепление и углубления знании, полученные в процессе обучения, приобретение умении
по всем видам профессиональной деятельности.
Приобретение навыков в работе с заказчиками, овладение техникой и приемами обслуживания населении.
Умения:
- выполнять технологию приготовления химических операции по квалификациям
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты по квалификациям.
Навыки:
-пользоваться профессиональными навыками по обслуживанию
- выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом;
- выполнять различные операции

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
Біліктілігі:
050406 2 – Бұйымдарды өңдеу сапасын бақылаушы
АП 01
Дайындалатын өнім сапасын бақылау
Химиялық тазалау кезінде қолданылатын химиялық материалдардың бұйымға әсері; өндірілетін өнімнің партияларының топтастырылу ережелері; қолданыстағы технологиялық нұсқаулар, стандарттар, техникалық жағдайлар және т.б. нормативті құжаттар;
Технологиялық үрдістің барлық кезеңдерінде өңдеу сапасына ұсынылатын техникалық талаптар; бұйымдарды өңдеу сапасын бақылау әдістері; өндірістік ақау түрлері; ақаудың алдын алу және жою әдістері;
Көрсетілетін қызмет сапасы мен жөнделмейтін ақау жайында толтырылатын құжаттар реті.
Білімдер:
- бұйымдарды өңдеу сапасын бақылау әдістері;
- өндірістік ақаулар түрлері;
- ақаулардың алдын алу және жою әдістері;
- көрсетілетін қызмет сапасы мен жөнделмейтін ақау жайында толтырылатын құжаттар реті.
Іскерліктер:
- бұйымдарды тексеру және технологиялық өңдеу түрлерін анықтау және де әр бұйымға дайындық операцияларды жүргізу;
- бұйымдарды тексеру және ережелерге сәйкес топтастыру;
- белгіленген технологиядан болғаны анықталған өңдеу ауытқуларын жою шараларын қабылдау;
- технологиялық өңдеудің кезекті кезеңінен кейін бұйымды тексеру және өңделу сапасын анықтау;
- технологиялық үрдістің әр кезеңінде өңдеу кемшілігі бар бұйымдарды іріктеу;
- ақау себебін анықтау;
- ақау себептерін болдырмау шараларын қолдану;
- көрсетілетін қызмет сапасы және жөнделмейтін ақау бойынша құжаттарды рәсімдеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
ӨП және ӨП 00
Өндірістік оқыту және кәсіби практика
Өндірістік оқыту
Оқу шеберханасында оқыту. Біліктілік бойынша жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Химиялық тазалау кезінде қолданылатын жабдықтар, құралдар мен бақылаушы-өлшеуіш құралдар. Әртүрлі операцияларды орындау. Біліктілік бойынша бұйымдарды өңдеу.оқу процессінде алған білімдерін бекіту және тереңдету,кәсіби қызметтің барлық түрлері бойынша дағды қалыптастыру. Тапсырыс берушілермен жұмыс жасауда дағды қалыптастыру, халыққа қызмет көрсетуде қабылдау тәсілдерін игеру.
Іскерліктер:
-химиялық операцияларды дайындау технологиясын біліктілік бойынша орындау;
- жұмыс орны мен жабдықтарды дайындау;
-жабдықтарды, құралдарды біліктілік бойынша қолдану.
Дағдылар:
-қызмет көрсету бойынша кәсіби дағдыларды қолдану;
-технологиялық үрдісті жүргізу жұмыстарын белгіленген регламентке сәйкес орындау;
-әртүрлі операциялар орындау

050401 1 – Отпарщик-прессовщик
ПК1.1.1. Выполнять влажно-тепловую обработку трикотажных изделий, юбок прямых, спорков, отрезов, штор и занавесей прямых, одеял, покрывал, пледов, скатертей, платков, драпировочных изделий, чехлов, ковровых изделий на прессах или отпарочных столах;
ПК1.1.2. Выполнять влажно- тепловую обработку пальто, плащей, пиджаков, жакетов, брюк, платьев, изделий из плиссе и гофре, блузок, штор с буфами на манекенах или в паровоздушной камере, прессах с частичной доработкой электроутюгом;
ПК 1.1.3. Гладить подкладки изделий электроутюгом;
ПК 1.1.4. Принимать изделия по сопроводительному документу и доставлять их на рабочее место;
ПК 1.1.5. Определять режимы влажно-тепловой обработки в зависимости от ассортимента изделий, вида и волокнистого состава материала, установленного оборудования;
ПК 1.1.6. Сдавать изделия в отделение экспедиции.
0504021 – Пятновыводчик
ПК 1.2.1. Выводить пятен с изделий из шерстяных, полушерстяных, хлопчатобумажных волокон светлых тонов, натуральных шелковых, синтетических и смешанных волокон различных тонов, изделий из искусственной замши и комбинированных с искусственной замшей на пятновыводном станке или вручную;
ПК 1.2.2. Приготовить растворы для зачистки по установленной рецептуре;
ПК 1.2.3. Выполнять зачистку загрязненных мест на машине для зачистки одежды;
ПК 1.2.4. Обрабатывать изделия водными растворами моющими средствами в стиральных машинах или вручную;
ПК 1.2.5. Принимать изделия по сопроводительному документу и доставлять их на рабочее место;
ПК 1.2.6. Просматривать изделия для выявления наиболее загрязненных мест;
ПК 1.2.7. Передавать изделия на последующую технологическую операцию.
Повышенный уровень
0504042 – Аппаратчик химической чистки
ПК 2. 4.1. Обрабатывать изделия органическими растворителями и пропитывать их специальными препаратами на машинах химической чистки с ручным или автоматическим управлением;
ПК 2.4.2. Производить регенерацию активированного угля в адсорбере;
ПК 2.4.3 Определять технологический режим обработки в зависимости от степени загрязненности, ассортимента и цвета изделий, вида, волокнистого состава и плотности материала;
ПК 2.4.4. Проводить инструктаж клиентов по технике безопасности и правилам эксплуатации машины;
ПК 2.4.5. Получать сырье и материалы;
ПК 2.4.6. Регистрировать заказы в кассовой ведомости или квитанции, взимать плату за обработку в соответствии с прейскурантом, выдавать жетоны, оформлять необходимую документацию и сдавать денежную выручку в установленном порядке;
ПК 2.4.7. Вести журналы по учету работы оборудования, расхода растворителя.
0504062 – Контролер качества обработки изделий

050401 1– Булаушы-нығыздаушы
КҚ1.1.1. Нығыздағышта немесе булағыш столдарда тоқыма бұйымдарды, тік белдемшелерді, сөгілген маталарды, кесінді маталарды, перделер мен тік шымылдықтарды, көрпелерді, төсек жапқыштарды, жылы орамалдарды, дастархандықтарды, орамалдарды, драп бұйымдарды, қаптамаларды, кілемді бұйымдарды ылғалды-жылумен өңдеуді орындау;
КҚ1.1.2. Пальто, жадағайлар, пиджактар, жекеттер, шалбарлар,көйлектер, плиссе және гофре, блузкалар, буфты перде бұйымдарының манекенде немесе ылғалды ауа камерасында, нығыздауыштарда орындап, электр үтікпен кейбір жұмыстарын аяқтау;
КҚ 1.1.3. Электр үтікпен бұйымдардың астарын үтіктеу;
КҚ 1.1.4. Бұйымдарды бірге жүретін құжаттармен бірге қабылдау және оларды жұмыс орнына жеткізу;
КҚ 1.1.5. Бұйымдардың ассортиментіне, материалдың түрі мен талшықты құрамына, белгіленген жабдықтарға қарай өңдеудің ылғалды-жылумен өңделу режимін анықтау;
КҚ 1.1.6. Бұйымдарды экспедиция бөліміне тапсыру.
0504021 – Дақ кетіруші
КҚ 1.2.1. Жүннен, жартылай жүннен, мақта-мата талшықты ашық түсті, табиғи жібек, синтетикалық және әртүрлі түсті аралас талшықты, жасанды күдеріден жасалған бұйымдардан дақ кетіргіш станокта немесе қолмен дақтарды кетіру;
КҚ 1.2.2. Белгіленген рецепт бойынша тазалауға арналған ерітінділер дайындау;
КҚ 1.2.3. Киімдерді тазалау үшін машинаның ластанған жерлерін тазалау;
КҚ 1.2.4. Бұйымдарды кір жуғыш машиналарда немесе қолмен сулы ерітінділермен жууға арналған құралдармен өңдеу;
КҚ 1.2.5. Бұйымдарды бірге жүретін құжаттармен қабылдау және оларды жұмыс орындарына жеткізу;
КҚ 1.2.6. Бұйымдардың қатты ластанған жерлерін анықтау үшін қарап шығу;
КҚ 1.2.7. Бұйымдарды келесі технологиялық операцияларға жіберу.
Жоғары деңгей
050404 2 – Химиялық тазалаудың аппаратшысы
КҚ 2. 4.1. Бұйымдарды қолмен немесе автоматты түрде басқарылатын химиялық тазалау машинасында арнайы құралдармен және органикалық ерітінділермен өңдеу;
КҚ 2.4.2. Адсорберде белсендіргіш көмір қышқылының регенерациясын жүргізу;
КҚ 2.4.3 Бұйымның кірлену дәрежесіне, ассортименті мен түсіне, түріне, талшық құрамына және материалдың тығыздығына қарай өңдеудің технологиялық режимін анықтау;
КҚ 2.4.4. Клиенттермен қауіпсіздік техникасы және машиналарды пайдалану ережесі бойынша нұсқаулар жүргізу;
КҚ 2.4.5. Шикізат пен материалдар алу;
КҚ 2.4.6. Тапсырыстарды кассалық ведомость немесе квитанциялар бойынша тіркеу, прейскурантқа сәйкес өңдеу үшін ақы алу, жетондар беру, қажетті құжаттарды рәсімдеу және белгіленген тәртіп бойынша түскен ақшаны өткізу;
КҚ 2.4.7. Жабдықтар жұмысының есебі мен ерітінділер шығыны бойынша журнал жүргізу.
0504062 – Бұйымдарды өңдеу сапасын бақылаушы

ПК 2.6.1.Контролировать качество обработки изделий на различных этапах технологического процесса;
ПК 2.6.2. Возвращать на приемные пункты изделия, принятые без указания дефектов или по некомплектности заказов;
ПК 2.6.3. Проверять правильность определения видов технологической обработки;
ПК 2.6.4. Просматривать изделия и определять качество обработки в соответствии с действующими технологическими инструкциями, стандартами предприятий, республиканскими стандартами и техническими условиями;
ПК 2.6.5. Отбирать изделия с дефектами обработки и устанавливать причины брака;
ПК 2.6.6. Оформлять соответствующие документации на забракованные изделия с указанием вида и характера брака.
Специалист среднего звена
0504073 – Техник-технолог
ПК 3.7.1. Распознавать волокнистый состав текстильных материалов, натуральные и искусственные кожевенно-меховые материалы, пятнообразующие вещества на изделиях;
ПК 3.7.2. Выбирать режимы обработки изделий (чистки, крашения, стирки и др.);
ПК 3.7.3. Соблюдать основы профессиональной этики и психологии делового общения;
ПК 3.7.4. Пользоваться нормативной и справочной литературой;
ПК 3.7.5 Рассчитывать основные технико-экономические показатели.
ПК 3.7.6. Использовать компьютерную технику в профессиональной деятельности.
Приложение 35
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность: 0505000 - Фотодело

КҚ 2.6.1.Технологиялық үрдістің әртүрлі кезеңдерінде бұйымды өңдеу сапасын бақылау;
КҚ 2.6.2. Ақауы көрсетілмей қабылданған бұйымдарды қабылдау пунктіне қайтару;
КҚ 2.6.3. Технологиялық өңдеу түрлерінің дұрыс анықталуын тексеру;
КҚ 2.6.4. Бұйымдарды қарап шығу және өңдеу сапасын қолданыстағы технологиялық нұсқауларға, кәсіпорын стандартына республикалық стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкес анықтау;
КҚ 2.6.5. Өңдеу ақауларымен бұйымдарды таңдау және ақау себептерін анықтау;
КҚ 2.6.6. Ақауы бар бұйымдарға сәйкес ақау сипаты мен түрі көрсетілген құжаттарды рәсімдеу.
Орта буын маманы
0504073 – Техник-технолог
КҚ 3.7.1. Тоқыма материалдардың талшықты құрамын, табиғи және жасанды былғары үлбір материалды, бұйымдағы дақ түсірген затты танып білу;
КҚ 3.7.2. Бұйымды өңдеу режимдерін таңдау (тазалау, бояу, жуу және т.б.);
КҚ 3.7.3. Іскерлік қарым-қатынаста кәсіби этика мен психология негіздерін сақтау;
КҚ 3.7.4. Нормативтік және анықтамалық әдебиеттерді қолдану;
КҚ 3.7.5 Негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу.
КҚ 3.7.6. Кәсіби қызметте компьютерлік техниканы қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 35-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы: 0505000 – Фото ісі
Біліктілігі:

ПК1.1.1
ПК1.1.2
ПК1.1.3
ПК1.1.7
СД 02
Материаловедение
Производство волокнистых полуфабрикатов. Производство бумаги. Отделка бумаги. Структура бумаги. Печатные свойства, классификация, виды, ассортимент бумаг. Стандарты на печатную бумагу. Общие требования к качеству печатной бумаги. Дефекты печатных бумаг. Методы испытания бумаги. Краски. Физико-химическая структура краски. Пигменты. Технология изготовления красок. Печатные свойства красок, виды, классификация и номенклатура красок. Стандарты на печатные краски. Лаки. Экологически чистые печатные краски и лаки. Материалы печатных форм. Копировальные слои, характеристика. Материалы для электрофотографических процессов. Материалы для красочных валиков. Смывочные вещества.
Смазочные и обтирочные материалы. Правила безопасного обращения и хранения. Материалы для изготовления полиграфической продукции. Бумага. Картон. Переплетные материалы на тканевой основе. Краски переплетные. Средства для повышения глянцевости оттисков. Перепетные клеи.
Знания:
- основы материаловедения;
- виды, свойства и назначение основных полиграфических материалов;
- впитывающая способность бумаги;
- оптические свойства печатных красок;
- органические пигменты и красочные лаки;
- основные компоненты связующих веществ;
- полимеры и пластмассы для печатных форм;
- физико-механические свойства фотобумаг;
- основы электрофотографии;
- материалы для ксерографии;
- нормы расходования смывочных материалов.
Умения:
- осуществить процес печати с учетом назначения и свойств применяемых материалов;
- работать с фототехническими пленками, фотобумагой;
- применять методы испытания бумаги;
- использовать технологию изготовления красок;
- осуществить правила хранения материалов;
- соблюдать правила безопасного обращения.
ПК1.1.4
СД 03
Основы ретуши и компьютерного дизайна фотографических изображений
Аналоговые технологии для ретуши негативных и позитивных фотографических изображений; негативные и позитивные фотоматериалы; цифровая ретушь, структуры изображения, в том числе: исправление множественных мелких дефектов изображения, дефект "красных глаз", удаление объектов с изображения, сложные дефекты сюжетно важной части кадра, замена фона по желанию заказчика; программы векторной и растровой графики; основы растровой компьютерной графики: способы выделения, слои и основы работы со слоями, маски и каналы, ретуширование, фильтры; основы векторной компьютерной графики: объектно-ориентированная векторная модель изображения, объекты, классы объектов, атрибуты, методы; компьютерный монтаж индивидуального портрета заказчика в другие цифровые изображения, масштаб изображения лиц, свето-теневой рисунок и
перспективы; корректировка контраста и яркость цифрового фотографического изображения; изготовление фотоальбомов и иная фотопродукция на базе типовых и индивидуальных макетов заказчика.
Знания:
- основы пластической анатомии;
- основные технологии ручной ретуши;
- классификацию дефектов цифровых изображений и основные методы их устранения;
- технологии послойного монтажа цифровых изображений;
- устранения недостатков цифровых фотографических изображений.
Умения:
- применять аналоговые технологии для ретуши негативных и позитивных фотографических изображений;
- технологии цвета коррекции цифровых фотографических изображений.
- оцифровывать негативные и позитивные фотоматериалы; выполнять цифровую ретушь, не нарушая структуры изображения, в том числе: исправлять множественные мелкие дефекты изображения, дефект "красных глаз", удалять или добавить объекты с изображения, устранять сложные дефекты сюжетно важной части кадра, выполнять замену фона по желанию заказчика;
- выполнять компьютерный монтаж индивидуального портрета заказчика в другие цифровые изображения, не нарушая масштаба изображения лиц, светотеневого рисунка и перспективы;
- корректировать контраст и яркость цифрового фотографического изображения;
- изготавливать фотоальбомы и иную фотопродукцию на базе типовых и индивидуальных макетов заказчика.

КҚ1.1.1
КҚ1.1.2
КҚ1.1.3
КҚ1.1.7
АП 02
Материалтану
Талшықты жартылайфабрикаттардың өндірісі. Қағаз өндірісі. Қағазды өңдеу. Қағаздың құрылымы. Қағаздың басылу қасиеті, классификациясы, түрі, ассортименті. Баспа қағаздарына арналған стандарт. Баспа қағаздың сапасына арналған ортақ талаптар. Баспа қағаздың ақаулары. Қағаздарды сынау әдістері. Бояулар. Бояудың физико-химиялық құрылымы. Пигменттер. Бояуларды дайындау технологиясы. Бояулардың басып шығару қасиеті, түрі, классификациясы және бояудың номенклатурасы. Басып шығаруға арналған бояулар стандарты.Лактар. Экологиялық таза баспа бояулар және лактар. Материалдардың баспа формсы. Көшірмелі қабат, сипаттама. Электрофотографиялық үдерістерге арналған материалдар. Көркемдеу валиктеріне арналған материалдар. Жуу заттары.
Майлаушы және сүртетін материалдар. Қауіпсіз ұстау және сақтау ережері. Полиграфиялық өнімдері дайындауға арналған материалдар.. Қағаз. Картон. Мата негізінде переплеттік материалдар.Переплеттік бояулар. Бедердің (Оттисков) жалтыратқышын көтермелеуіге арналған құралдар. Переплеттік желімдер.
Білімдер:
- материалтану негіздері;
- негізгі полиграфикалық материалдардың белгіленуі, қасиеті және түрі;
- қағаздың сіңіруші зейіні;
- баспа бояуларының оптикалық қасиеті;
- органикалық пигменттер және көркемдік лактар;
- байланыстырушы заттардың негізгі компоненттері;
- баспа формаларына арналған полимерлер және пластмассалар;
- фотоқағаздың физико-механикалық қасиеттері;
- электрофотография негіздері;
- ксерографияға арналған материалдар;
- жуғыш материалдар шығының нормасы.
Іскерліктер:
- баспа үрдісін қолданылатын материалдар қасиеті және белгілеу есебінен орындау;
- фототехникалық пленкалармен, фотоқағаздармен жұмыс істеу;
- қағазды сынаудың әдістерін қолдану;
- бояу жасаудың технологиясын қолдану;
- материалдарды сақтаудың ережерін орындау;
- қауіпсіз қолданудың ерелерін сақтау.
КҚ1.1.4
АП 03
Ретуш және фотографиялық суреттің компьютерлік дизайн негіздері
Теріс және жағымды фотографиялық суреттің ретушқа арналған аналогты технологиялар; теріс және жағымды фотоматериалдар; цифрлық ретушь, суреттің құрылымдары, соның ішінде: суреттің көптүрлі ұсақ ақауларын (дефект) түзетуі, "қызыл көздің" ақауы, нысанды суреттен жою, кадрдың сюжетті маңызды бөлігіндегі күрделі ақаулар, тасырыс берушінің қалауы бойынша сурет фонын ауыстыру; компьютерлік растрлы графика негіздері: белгілеудің тәсілдері, қабаттар және қабаттармен жұмыс жасау негіздері, маска және каналдар, ретуштік өңдеу, сүзгілер; векторы компьютерлік графика негіздері: объектілі-бағдарлы векторлық бейне моделі, нысандар, нысан сыныптар, атрибуттар, әдістері; тасырыс берушінің жеке портретін компьютерлік монтаждау, бет-әлпет суретінің масштабы; сандық фотосуреттік бейненің ашықтығы мен контрастілін түзетуі; фотоальбомдарды және басқада фотоөнімдері тапсырыс берушінің типтік және жекелік макеті базасында дайындау.
Білімдер:
- пластикалық анатомияның негіздері;
- ретушьтың қолмен жасаудың негізгі технологияларын;
- сандық бейне ақауларының классификациясын;
- сандықлық бейненің қабаттық монтажының технологиялары;
- сандық фотосуреттік бейненің жетіспеушіліктерін, міндерін жою.
- сандық фотосуреттерді түсті түзету технологиясы.
Іскерліктер:
- теріс және жағымды фотосуреттік бейнені ретушқа арналған аналогты технологияларды қолдану;
- оцифровывать теріс және жағымды фотоматериалдарды; бейненің құрылымын бұзбай сандық ретушьты орындау, оның ішінде: суреттің көптүрлі ұсақ ақауларын (дефект) түзетуі, "қызыл көз" ақауы, нысанды суреттен жою, кадрдың сюжетті маңызды бөлігіндегі күрделі ақаулар, тасырыс берушінің қалауы бойынша сурет фонын ауыстыру;
-тапсырыс берушінің жеке портретінің суреттің бет әлпеттік масштабын бұзбай компьютерлік монтажды орындау;
- сандық фотосуреттік бейненің ашықтығы мен контрастілін түзетуі;
- фотоальбомдарды және басқада фотоөнімдері тапсырыс берушінің типтік және жекелік макеті базасында дайындау.

ПК1.1.3
ПК1.1.4
ПК1.1.5
ПК1.1.6
ПК1.1.7
ПО и ПП 00
Производственная обучения и профессиональная практика
В процессе производственного обучения обучающийся должен закрепить и углубить знания, полученные во время обучения, приобрести умения по всем видам профессиональной деятельности, В процессе профессиональной практики студент должен углубить знания, приобрести умения
по всем видам профессиональной деятельности.
Кроме того, студент должен приобрести умения работы с заказчиками, овладеть
техникой и приемами павильонной фотосъемки, химико-фотографической обработки негативных и позитивных фотоматериалов, основами фоторетуши, основами
цифровой технологии в фотографии.
Знания:
- законы композиции;
- правила и приемы композиции;
- теории композиции;
- основы материаловедения;
- виды, свойства и назначение основных полиграфических материалов;
- впитывающая способность бумаги;
- основы пластической анатомии;
- основные технологии ручной ретуши;
- черно-белые и цветные химико-фотографические процессы;
- применять аналоговые технологии для ретуши негативных и позитивных фотографических изображений;
- оцифровывать негативные и позитивные фотоматериалы; выполнять цифровую ретушь, не нарушая структуры изображения.
Умения:
- создавать различные композиции;
- выделить главное от второстепенного в композиции;
- использовать в специальности знания основ композиции;
- осуществить процес печати с учетом назначения и свойств применяемых материалов;
- работать с фототехническими пленками, фотобумагой;
- выполнять кармирование негативов;
- наносить мазки эскизы, имеющие композиционное значение, требующие особо тщательной проработки деталей;
- выполнять черно-белую техническую фотопечать различными способами на налаженных аппаратах различных шкал, надписей и других изображений на стекле, металле, бумаге;
- применять аналоговые технологии для ретуши негативных и позитивных фотографических изображений;
- оцифровывать негативные и позитивные фотоматериалы; выполнять цифровую ретушь, не нарушая структуры изображения.
БК 1.1.1
БК 1.1.2
БК 1.1.4
БК 1.1.5
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 6
ОГД 03
Физическая культура:
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.
БК 1
БК 3
БК 9
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК1
ОПД 02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока.
Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК1
БК4
БК8

КҚ1.1.3
КҚ1.1.4
КҚ1.1.5
КҚ1.1.6
КҚ1.1.7
ӨО және КП 00
Өндірісттік оқыту және кәсіптік практика
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика процессінде оқушылардың білімін тереңдету және бекіту, кәсіптік қызметінің барлық түрі бойынша іскерлікті игеру. Одан бөлек студент тапсырыс берушімен жұмыс жасау іскерлігін игеру, фотосуреттегі сандық технологиялардың негіздерін, фоторетушерлік негіздерін, негативтік және жағымды фотоатериалдарды химика-фотосуреттік өңдеуді,павильондық фототүсірудің тәсілдері мен техникасын меңгеру.
Білімдер:
- композицияның заңдары;
- композицияның ережелері мен әдіс-тәсілдері;
- композиция теориясы;
- материалтану негіздері;
- негізгі полиграфикалық материалдардың белгіленуі, қасиеті және түрі;
- қағаздың сіңіруші зейіні;
- пластикалық анатомияның негіздері;
- ретушьтың қолмен жасаудың негізгі технологияларын;
ақ-қара және түрлі түсті химико-фотосуретті процсстер;
ақ-қара және түрлі түсті фотоматериалдарды өңдеу технологиялары;
- фото түсіруге арналған құрылғылардың негізгі түлернің сипаттамасы және түрлерін;
- фотокомозиция негіздерін;
- фото түсіру процесінің негізгі технологияларын;
- құжатқа арналған фотосуреттерге ұсыныстар және техникалық талаптарын;
Іскерліктер:
әр түрлі композациялары құрау;
басты композицияны қосалқыдан бөлу;
композиция негіз білімін мамандықта қолдану;
- баспа үрдісін қолданылатын материалдар қасиеті және белгілеу есебінен орындау;
- фототехникалық пленкалармен, фотоқағаздармен жұмыс істеу;
- бөлшектерді өте мұқият жұмысты талап ететін, композициялық маңызы бар эскиздерге жақпаларын жағу;
- қағазда, металда және қойылған аппараттарда әр түрлі шкалаларда, ақ-қара технологиялық фото басып шығаруды әр түрлі әдіс-тәсілдермен орындау;
- ақ-қара, түрлі түсті фотоматериалдарда кішігірім топты, балаларды павельонда және павельоннан тыс тұрақты суретке түсіретін жерлерде, жеке және топтық портреттерді фотоға түсіруді орындау;
- жылжымайтын объектілерді жолсапар шартында суретке түсірді орындау.
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.4
КҚ 1.1.5
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғарғы деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзырет тер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәдер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
Білімдер:
қауіпсіздік техникасы ережелері;
спорт түрлері бойынша ережелер;
гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, шаңғымен жүру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
дене жаттығуларын дұрыс орындау;
волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 9
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызбаларды графикалық түрде рәсімдеу. Сызу геометриясы мен жобалық сызу. Техникалық сызудың элементтері. Машина құрылысының сызбалары, сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. Бұрандаларды белгілеу мен кескіндеу. Эскиз бен тетіктерді белгілеу. Тетіктердің қосылыстары. Берілістер. Ажырамайтын қосылыстар, жалпы түрдегі сызбалар. Құрастырмалы сызбалар. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар мен схемалар
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуін;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алуын.
БҚ1
ЖКП 02
Электротехника
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін.
Іскерліктер:
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ1
БҚ4
БҚ8

ПК 2.3.9
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- виды налогов.
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК1
БК5
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику – как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК1
БК2
БК7
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; испытание и контроль продукции; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; точность в машиностроении; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и погрешности измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам;
БК1
БК7
ОПД 06
Профессиональная этика и культура обслуживания
Психология культуры сервиса; основные сведения о психологии; психология службы сервиса; психология личности. Темперамент; характер; трудовая деятельность работников сферы обслуживания; психология процесса обслуживания при выполнении заказа. Этическая культура сервиса; понятие об этической культуре сервиса; профессиональное поведение. Профессиональная этика; культура общения работников с клиентами; жалобы и конфликты с клиентами. Этика взаимоотношений в трудовом коллективе; этика в процессе обучения. Эстетическая культура: техническая эстетика и дизайн; эстетика бытовых изделий (услуг) и рекламы; эстетика внешнего оформления интерьера предприятий сервиса и рабочих мест обслуживающего персонала; эстетика внешнего облика рабочего; этикет работника контактной зоны; организационно-технологическая культура сервиса; маркетинг сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания; совершенствование процесса приема-выдачи заказов.
Знания:
- общие сведения о психологии;
- профессиональную этику и профессиональное поведение;
- культуру общения работника с клиентом;
- способы разрешения конфликтов;
- этику взаимоотношений в трудовом коллективе;
- социальную, экономическую, эстетическую сущность рекламы;
- эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест.
Умения:
- характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать культуру речи работника, культуру общения с клиентом;
- давать необходимую информацию о возможностях предприятия сферы обслуживания;
- соблюдать эстетические требования к внешнему облику работника сферы обслуживания;
- соблюдать этикет работника контактной зоны;
- совершенствовать организацию труда;
- применять прогрессивные формы обслуживания;
- внедрять новые виды услуг.
БК4
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части.
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.
БК10
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы композиции и цветоведения
Законы композиции. Правила и приемы композиции. Классические средства композиции. Статика, динамика, ритм, симметрия, асимметрия и так далее. Сюжетно-композиционный центр. Тон, цвет, колорит. Текстура и фактура материала. Стилизация. Объемная и объемно-пространственная композиция. Глубинная и рельефная композиции. Пространственная композиция. Пластическая композиция. Эмоционально-психологические свойства цвета.
Физическая природа света. Цветовое зрение. Теория цветового зрения, основы. Нарушение цветового зрения. Характеристики цвета. Графическое изображение цвета. Синтез цвета. Сложение цветов. Измерение цвета. Цветовые пространства. Характеристика спектрофотометрического и колориметрического способов измерения цвета. Систематизация цветов. Системы смешения полиграфических красок.
Воспроизведение многоцветных оригиналов. Цветоделение. Цветоделительные искажения. Цветоделительная корректура.
Синтез цвета при полиграфическом воспроизведении. Градационный процесс полиграфического воспроизведения.
Знания:
- законы композиции;
- правила и приемы композиции;
- теории композиции;
- художественные и эстетические свойства цвета, основные закономерности создания цветового строя;
- теоритические основы цветной репродукции.
Умения:
- создавать различные композиции;
- выделить главное от второстепенного в композиции;
- использовать в специальности знания основ композиции;
- использовать образно-пространственное мышление.
- проводить анализ цветового строя произведений живописи;
- определить нарушение цветового зрения;
- характеризовать цветовые пространства;
БК4

КҚ 2.3.9
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі,
сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіКҚерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
- салық түрлерін.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ1
БҚ5
ЖКП 04
Информатика негiздерi және өндiрiстi автоматтандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- логиканы пән ретінде қарастыруын;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін.
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды.
БҚ1
БҚ2
БҚ7
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; өнімдерді сынау және бақылау; сертификаттау негіздері; терминдер және анықтауыштар; "Сертификаттау туралы" Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; машина жасаудағы дәлділік; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар мен анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеудің қателіктерін және әдiстерін.
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды.
БҚ1
БҚ7
ЖКП 06
Кәсіптік этика және қызмет көрсету мәдениеті
Қызмет көрсету мәдениетінің психологиясы; психология туралы негізгі мәліметтер; қызмет көрсету психологиясы; жеке тұлғаның психологиясы. Қызмет көрсету мәдениетінің этикасы; қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті туралы ұғымы; кәсіптік іс-әрекет. Кәсіптік этика; қызметкерлердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеті; клиенттермен болатын бүліктер және шағымдар. Еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасы; оқыту үрдісіндегі этика. Эстетикалық мәдениет. Техникалық эстетика және дизайн; тұрмыстық бұйымдардың (қызмет) және жарнамалардың эстетикасы; қызметкердің сыртқы түрінің эстетикасы; байланыс зонасындағы қызметкердің этикеті; қызмет көрсету сферасының маркетингі мен қызмет көрсетудің прогрессивті түрлері.
Білімдер:
психология туралы жалпы мәліметтерді;
еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын;
бүліктерді шешу тәсілдерін;
кәсіпорын мен жұмыс орны интерьерінің сыртқы безендірілуінің эстетикасын;
Іскерліктер:
қызметкердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениетін сақтауды;
қызмет көрсету аймағы қызметкерінің сыртқы бейнесіне қойылатын эстетикалық талаптарды сақтауды;
қызмет көрсетудің жаңа түрлерін енгізуді.
БҚ4
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәннің мазмұны, оның міндеттері. Іс жүргізуде лингвистикалық сөздіктердің түрлерін пайдалану. Ұйымдардағы, кәсіпорындардағы іс жүргізуді ұйымдастыру және жүйелері, түсініктері. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңселік және құжаттық жұмыстардың негіздері. Ұйымдық-басқармалық, нормативті-құқықтық, қаржылық, және ақпараттық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс қағаздарын жүргізуде АСУ қолдану. Құжаттар жиынтығы туралы түсініктер. Мәтіндік құжаттардың алғашқы жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Құжаттар қоры туралы түсінік. Мұрағат. Мәліметтік мұрағаттар, мемлекеттік мұрағаттар. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
пәнді, пәннің мақсаты мен міндеттерін;
лингвистикалық және техникалық сөздіктердің түрлерін;
іскерлік және ақпараттық құжаттардың топтастырылуын;
іс жүргізудің заманауи стандартына қойылатын талаптар;
құжаттардың формулярлары және оның құрамдық бөлшектері.
Іскерліктер:
іскерлік және ақпатараттық сипаттағы түрлі құжаттарды топтасрыру;
құжаттардың формулярын құру;
ұйымдастырушыдық-әкімшілік құжаттармен жұмыс істеу;
мұрағат құжаттары мәтіндерінің нұсқасын талдау;
рәсімдеу, сақтау және істі мұрағатқа беру.
БҚ10
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Композиция негіздері және түстану
Композицияның заңдары. Композицияның ережелері мен әдіс-тәсілдері. Композицияның классикалық құралдары. Статика, динамика, ритм, симметрия, асимметрия және әрі қарай. Сюжетті-композициялық орталық. Тон, түс, колорит. Материалдың текстурасы мен фактурасы. Стилизация. Көлемді және көлемді-кеңістікті композиция. Терең және айқын (рельфная) композициялар. Кеңістік композициясы. Пластикалық композиция. Түстің эмоциялы-психологиялық қасиеті (свойства).
Жарықтың физикалық табиғаты. Түсті көруі. Түсті көруінің, негіздің қағидасы. Түсті көруінің бұзушылығы. Түстің сипаттамасы. Түстің графикалық бейнеленуі. Түстің синтезі. Түстің мүсіні. Түстің өлшемі. Түстік кеңістік. Түсті өлшеудің спектрофотометриялық және колориметрлік әдісі. Полиграфиялық бояулардың араласу жүйелері.
Көптүстілік түпнұсқалардың жаңғыруы. Түстік бөліну. Түстік бөлінудің ауытқуы. Түстік бөлінудің корректурасы.
Полиграфиялық жаңғырту кезіндегі түстің синтезі. Полиграфиялық жаңғыртудың градациялық үдерісі.
Білімдер:
- композицияның заңдары;
- композицияның ережелері мен әдіс-тәсілдері;
- композиция теориясы;
- түстің көркемдік және эстетикалық қасиеттері, түстер қатарын құрудың негізгі заңдылықтары;
- түсті репродукцияның теориялық негіздері.
Іскерліктер:
әр түрлі композациялары құрау;
басты композицияны қосалқыдан бөлу;
композиция негіз білімін мамандықта қолдану;
обрызды-кеңістікті ойлауды қолдану;
кескіндемелік туындының түстік қатарының анализін жүргізу
түстік көрудегі бұзылуын анықтау;
түстік кеңістікті смпаттау.
БҚ4

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
СД 02
Материаловедение
Производство волокнистых полуфабрикатов. Производство бумаги. Отделка бумаги. Структура бумаги. Печатные свойства, классификация, виды, ассортимент бумаг. Стандарты на печатную бумагу. Общие требования к качеству печатной бумаги. Дефекты печатных бумаг. Методы испытания бумаги. Краски. Физико-химическая структура краски. Пигменты. Технология изготовления красок. Печатные свойства красок, виды, классификация и номенклатура красок. Стандарты на печатные краски. Лаки. Экологически чистые печатные краски и лаки. Материалы печатных форм. Копировальные слои, характеристика. Материалы для электрофотографических процессов. Материалы для красочных валиков. Смывочные вещества.
Смазочные и обтирочные материалы. Правила безопасного обращения и хранения. Материалы для изготовления полиграфической продукции. Бумага. Картон. Переплетные материалы на тканевой основе. Краски переплетные. Средства для повышения глянцевости оттисков. Перепетные клеи.
Знания:
- основы материаловедения;
- виды, свойства и назначение основных полиграфических материалов;
- впитывающая способность бумаги;
- оптические свойства печатных красок;
- органические пигменты и красочные лаки;
- основные компоненты связующих веществ;
- полимеры и пластмассы для печатных форм;
- физико-механические свойства фотобумаг;
- основы электрофотографии;
- материалы для ксерографии;
- нормы расходования смывочных материалов.
Умения:
- осуществить процес печати с учетом назначения и свойств применяемых материалов;
- работать с фототехническими пленками, фотобумагой;
- применять методы испытания бумаги;
- использовать технологию изготовления красок;
- осуществить правила хранения материалов;
- соблюдать правила безопасного обращения.
ПК 2.2.10
ПК 2.2.5
ПК 2.3.1
Квалификация: 050502 2 -Фотолаборант
СД 03
СД 04
Основы технологии обработки фотоматериалов
химико-фотографическая обработка черно-белых негативных и позитивных фотоматериалов; выполнение ручной черно-белой печати контактным и проекционным способами;
Технологии автоматизированной проявки и печати
растворы для химико-фотографической обработки негативных и позитивных черно-белых фотоматериалов; фотоматериалы и фотохимия, устройства автоматизированных лабораторных комплексов;
выполнение автоматизированной проявки фотоматериалов по процессам Е 6 и С 41; способы выполнения автоматизированных печатьей фотографических изображений основных форматов; цветокоррекция при цветной автоматизированной печати; контроль качества выполняемых работ.
Знания:
- черно-белые и цветные химико-фотографические процессы;
- технологии обработки черно-белых и цветных фотоматериалов;
- технологии черно-белой ручной фотопечати;
- виды и устройство автоматизированных комплексов обработки фотоматериалов и печати фотографических изображений;
- технологии автоматизированной обработки фотоматериалов;
- технологии синтеза цвета и основы цветокоррекции;
- нормы охраны труда при работе в фотолаборатории.
Умения:
- выполнять черно-белую техническую фотопечать различными способами на налаженных аппаратах различных шкал, надписей и других изображений на стекле, металле, бумаге;
- выполнять черно-белую, цветную техническую фотопечати различными способами на стационарных установках снимков для документов, схем и рисунков;
- осуществлять глянцевание фотоотпечатков;
- проявлять цветные негативы и диапозитивы;
- изготовить черно-белый, цветной контратип с негатива;
- производить цветокоррекцию при фотопечати;
- выполнять фотообработку рентгенопленки;
- отработать отпечатки с дефектами фотобумаги или печати;
- подготовить и зарядить кассеты для рентгенографирования;
- выполнять сушку, накатку, обрезку, сатинирование и наклейку отпечатков;
- установить режимы печати, проявления и окрашивания эмульсионного слоя красками;
- определить время проявления и фиксирования рентгенопленки в зависимости от ее плотности;
- приготовить растворы для обработки рентгенопленки;
- определить плотность почернения негатива с помощью микрофотометра;
- регулировать проекционную аппаратуру и контактные станки;
- промывать и наносить эмульсионный слой на поверхность обрабатываемых пластин;
- резать рулоны фотобумаги на полуавтомате и вручную;
- подготовить промывочные устройства к работе;
- проверять полноту промывки;
- составлять растворы для обработки черно-белых, цветных негативных и позитивных фотоматериалов;
- соблюдать установленный режим работы ванн проявления, фиксирования и окраски;
- определять по внешнему виду качество печатания.

КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.4
КҚ2.2.5
КҚ2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
АП 02
Материалтану
Талшықты жартылайфабрикаттардың өндірісі. Қағаз өндірісі. Қағазды өңдеу. Қағаздың құрылымы. Қағаздың басылу қасиеті, классификациясы, түрі, ассортименті. Баспа қағаздарына арналған стандарт. Баспа қағаздың сапасына арналған ортақ талаптар. Баспа қағаздың ақаулары. Қағаздарды сынау әдістері. Бояулар. Бояудың физико-химиялық құрылымы. Пигменттер. Бояуларды дайындау технологиясы. Бояулардың басып шығару қасиеті, түрі, классификациясы және бояудың номенклатурасы. Басып шығаруға арналған бояулар стандарты.Лактар. Экологиялық таза баспа бояулар және лактар. Материалдардың баспа формсы. Көшірмелі қабат, сипаттама. Электрофотографиялық үдерістерге арналған материалдар. Көркемдеу валиктеріне арналған материалдар. Жуу заттары.
Майлаушы және сүртетін материалдар. Қауіпсіз ұстау және сақтау ережері. Полиграфиялық өнімдері дайындауға арналған материалдар.. Қағаз. Картон. Мата негізінде переплеттік материалдар.Переплеттік бояулар. Бедердің (Оттисков) жалтыратқышын көтермелеуіге арналған құралдар. Переплеттік желімдер.
Білімдер:
- материалтану негіздері;
- негізгі полиграфикалық материалдардың белгіленуі, қасиеті және түрі;
- қағаздың сіңіруші зейіні;
- баспа бояуларының оптикалық қасиеті;
- органикалық пигменттер және көркемдік лактар;
- байланыстырушы заттардың негізгі компоненттері;
- баспа формаларына арналған полимерлер және пластмассалар;
- фотоқағаздың физико-механикалық қасиеттері;
- электрофотография негіздері;
- ксерографияға арналған материалдар;
- жуғыш материалдар шығының нормасы.
Іскерліктер:
- баспа үрдісін қолданылатын материалдар қасиеті және белгілеу есебінен орындау;
- фототехникалық пленкалармен, фотоқағаздармен жұмыс істеу;
- қағазды сынаудың әдістерін қолдану;
- бояу жасаудың технологиясын қолдану;
- материалдарды сақтаудың ережерін орындау;
- қауіпсіз қолданудың ерелерін сақтау.
КҚ2.2.10
КҚ2.2.5
КҚ2.3.1
Біліктілігі 050502 2 – Фотозертханашы
АП 03
АП 04
Фотоматериалдарды өңдеу технологисының негіздері
қара-ақ теріс және жағымды фотоматериалдың химико-фотосуреттік өңдеу; қолдық қара-ақлық баспаны контактілі және проекциялық әдіспен орындалу;
Айқындап және басып шығарудың автоматтандырылған технологиясы
қара-ақ, теріс және жағымды фотоматериалдың химико-фотосуреттік өңдеуге арналған ерітінді;
фотоматериалдар және фотохимия, автоматталған лабораториялық кешеннің құрылымдары;
фотоматериалдарды Е 6 және С41 процестері бойынша автоматталған айқындауды орындалу; негізгі форматтағы фотосуреттік бейнелерді автоматталған басып шығаруды орындалуының әдіс-тәсілдері; түрлі түсті автоматтандырылған басып шығаруды орындау кезіндегі түстікорреция; орындалған жұмыстың сапасын бақылау.
Білімдер:
ақ-қара және түрлі түсті химико-фотосуретті процсстер;
ақ-қара және түрлі түсті фотоматериалдарды өңдеу технологиялары;
ақ-қара түсті қол фото басыпшығару технологиялары;
фотосуреттік бейнелері басып шығарудың және фотоматериалдарды өңдеудің кешенді автоматтандырылған құрылғылары және түрлері;,
фотоматериалдарды автоматтандырылған өңдеу технологиялары;
түстікоррекция негіздері және түс синтезі технологиясы;
фотозертханада жұмыс істеу кезіндегі еңбекті қорғау нормалары.
Іскерліктер:
қағазда, металда және қойылған аппараттарда әр түрлі шкалаларда, ақ-қара технологиялық фото басып шығаруды әр түрлі әдіс-тәсілдермен орындау;
- ақ-қара, түрлі түсті техникалық фото басып шығаруда құжаттар, сехмалар және суреттер үшін түсірген суреттерді стационарлық орнатуда әр түрлі тәсілдермен орындау;
- жарқырағыш қағазда фото басып шығаруды орындау;
- негативті және диаозативті түсті нйқындау;
- неативтан ақ-қара, түрлі түсті контратип жасау;
- фото басып шығару кезінде түсті корреция жасау;
- рентген пленкасының фото өңдеуін орындару;
- басып
- ренгенттік суретке түсіру үшін кассеттерді зарядттау және дайындау;
- басып шығару режимдерін орнату, бояудың эмуьсиноды қабатын айқыну және бояу;
- ренген пленканың нығыздығына қарай айқындалған және тіркелген(фиксиорания) уақытын анықтау;
- рентген пленкаларын өңдеуге арналған ерітінділерді дайындау;
-микрофотометр көмегімен келеңсіздіктегі қараюдың нығыздығын анықтау;
- проекциялық аппаратураларды және контактілі станоктарды реттеу;
- өңделіп жатқан пластинаның бетін жуу және эмульсиялық қабатын жағу;
- фотоқағаздың орамдыктарын жартылайавтоматта және қолмен кесу;
- жуып шаятын құрылқыларды жұмысқа дайынау;
- жуып шаюдың толыққандылығын тексеру;
- ақ-қара, түрлі түсті жағымсыз және жағымды фотоматериалдарды өңдеуге арналған ерітінділерді жасау;
- тіркеудің, бояудың және айқындау ваннасының жұмысының орнатылған режимін сақтау,
- басып шығарудың сыртқы түрі бойынша сапасын анықтау.

ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
Квалификация: 050503 2 – Фотограф
СД 03
Основы техники и технологии фотосъемки
Фотоаппараты, сменные объективы и принадлежности для съемки, осветительное и иное оборудование для фотосъемки на документы, индивидуальное и групповое портретирование; фотосъемка на документы в соответствии с рекомендациями и техническими требованиями; технологии фотосъемки: фотосъемка в павильоне, фотосъемка в интерьере, фотосъемка на натуре фотосъемка жанра, спортивная съҰмка, фотосъҰмка животных, комбинированные съемки; комплекты фотографий на документы различных видов в специализированном программном обеспечении;
печать комплектов фотографий на документы в соответствии с техническими требованиями; классические схемы освещения и композиции кадра при съемке портретов в студии;
строение кадра в соответствии с законами композиции и использовать дневное освещение в сочетании с дополнительным осветительным оборудованием при фотосъемке на выезде;
компьютерные технологии для подготовки полученных фотографических изображений; контроль качества выполняемых работ.
Знания:
- виды и характеристики основных видов оборудования для фотосъемки;
- основы фотокомпозиции;
- основные технологии фотосъемочных процессов;
- рекомендации и технические требования к фотографиям на документы;
- приемы работы в программном обеспечении для формирования комплектов фотографий на документы;
- нормы охраны труда при работе в фотостудии;
- психологию взаимоотношений с клиентами.
Умения:
- выполнять фотосъемку одиночных, групповых портретов, небольших групп, детей в павильоне и вне павильона на постоянной съемочной площадке на черно-белых, цветных фотоматериалах;
- выполнять съемку неподвижных объектов в выездных условиях;
- выполнять фотосъемку плоских и объемных оригиналов в черно-белом изображении;
- выполнять фотосъемку многоцветных плоских и объемных оригиналов в стационарных и выездных условиях в цветном изображении;
- выполнять фотосъемку архитектуры, интерьеров, движущихся объектов, производственных процессов;
- выполнять микросъемку;
- выполнять макросъемку в стационарных условиях;
- производить негативную ретушь и фотопечать;
- проверять аппаратуру и оптику.
- выполнять репродукцию со штриховых плоских оригиналов;
- осуществлять зарядку кассет и фотоаппаратов различных систем негативными материалами;
- проявлять, фиксировать, промывать и сушить черно-белые негативные фотоматериалы;
- составлять проявляющие и фиксирующие растворы;
- выполнять ретушь и фотопечать снимков для документов;
- разбирать негативы по заказам;
- отбраковать фотоснимки и негативы;
- выбирать вариант освещения в зависимости от индивидуальных особенностей лица и состава группы;
- работать с контрольно-измерительной аппаратурой;
- использовать оборудование для механизированной и автоматизированной обработки фотоматериалов.

КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.4
КҚ2.2.5
КҚ2.2.6
КҚ2.2.7
КҚ2.2.8
КҚ2.2.9
КҚ2.2.10
Біліктілік 050503 2 – Фотогаф
АП 03
Суретке түсірудің негізгі техникалары және технологиялары
Фотоаппараттар, ауыстыруға болатын объективтар және фото түсіруге арналған құралдар; құжаттық, жеке және топтық портреттік суреттерді түсірулерге арналған фотоаппаратуралар, жарықтатқыштар және тағы сол сияқты құрылғылар; ұсыныстар мен техникалаық талаптарға сәйкес құжаттарға фототүсіру; арнайыландырылған бағдарламалық жабдықта әр түрлі құжатқа фотосуреттерді жиынтығы; техникалық талаптарға сәйкес құжатқа арналған фотосуреттер жиынтығын басып шығу; студияда портрет түсіру кезінде кадрдағы композиция және жарықтандырудың класикалық схемасы; композиция заңына сәйкес кадрды құрау және қосымша жарықтандырғыш құрылғылармен қоса келістіріп күндізгі жарықты фото түсіруге шыққанда қолдану; алынған фотосуреттік бейнелер дайындау үшін компьютерлік технологиялар; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
Білімдер:
- фото түсіруге арналған құрылғылардың негізгі түлернің сипаттамасы және түрлерін;
- фотокомозиция негіздерін;
- фото түсіру процесінің негізгі технологияларын;
- құжатқа арналған фотосуреттерге ұсыныстар және техникалық талаптарын;
- құжаттарға суреттің жинақтамасының құралымы үшін бағдарламалық қамсыздандыруда жұмыс жасаудың әдіс-тәсілдерін;
- фотостудияда жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғауды;
- клиенттер қарым-қатынастың психологиясын;
Іскерліктер:
- ақ-қара, түрлі түсті фотоматериалдарда кішігірім топты, балаларды павельонда және павельоннан тыс тұрақты суретке түсіретін жерлерде, жеке және топтық портреттерді фотоға түсіруді орындау;
- жылжымайтын объектілерді жолсапар шартында суретке түсірді орындау;
- ақ-қара бейнелерде түпнұсқаның жалпақ және көлемді фотоға түсіруін орындау;
Ғ- түрлі түсті бейнеде көп түсті жалпақ және көлемді түпнұсқаларды стационарды және жолсапарлық жағдайда фото түсіруді орындау;
- жылжымалы объектілерді, интерьерлерді, сәлеттерді, өндірістік процестерді фотоға түсіруді орындау;
- микротүсіруді орындау;
- микротүсіруді стационарды жағдайда орындау;
- негативті ретушті және басып шығаруды жасау;
- оптика мен аппаратураны тексеру;
- штихтық жалпақ түпнұсқандан репродукцияны орындау;
Ғ- кассет пен теріс материалдармен әр түрлі фотоаппаратураларды заряттау;
- ақ-қара теріс фотоматериалдарды айқындау, тіркеу, жуу және кептіру;
- айқындаушы және тіркеуші ерітінділерді құрау;
- құжаттарға арналған суреттерді басып шығаруды және ретушті орындау;
- негативтарды тапсырыс бойынша талдау;
- негативтар мен фото түсірулерді жарамсыз деп тану;
- топ құрамы мен беттің индивидуалды ерекшелігіне байланысты жарықтандыру нұсқасын таңдау;
- контрольды-өлшеуіш аппаратурамен жұмыс;
- фотоматериалдарды механикаландырылған және автоматтандырылған өңдеу үшін құрал жабдықтарды қолдану.

1. Установленный уровень
050501 1 – Ретушер
ПК 1.1.1 Выполнять кармирование негативов;
ПК 1.1.2 Наносить мазки эскизы, имеющие композиционное значение, требующие особо тщательной проработки деталей;
ПК 1.1.3 Выполнять ретушь негативов и позитивов групповых виньеток;
ПК 1.1.4 Выполнять ретушь негативов с мягкими градационными переходами тона при изготовлении репродукции;
ПК 1.1.5 Выполнять ретушь портретов с прорисовкой;
ПК 1.1.6 Выполнять подретушные оригиналы;
ПК 1.1.7 Выполнять портрет цветной пастелью с масляными красками.
2. Повышенный уровень
050502 2 –Фотолаборант
ПК 2.2.1 Выполнять черно-белую техническую фотопечать различными способами на налаженных аппаратах различных шкал, надписей и других изображений на стекле, металле, бумаге;
ПК 2.2.2 Выполнять черно-белую, цветную техническую фотопечати различными способами на стационарных установках снимков для документов, схем и рисунков;
ПК 2.2.3 Осуществлять глянцевание фотоотпечатков;
ПК 2.2.4 Проявлять цветные негативы и диапозитивы;
ПК 2.2.5 Изготовить черно-белый, цветной контратип с негатива;
ПК 2.2.6 Производить цветокоррекцию при фотопечати;
ПК 2.2.7 Выполнять фотообработку рентгенопленки;
ПК 2.2.8 Отработать отпечатки с дефектами фотобумаги или печати;
ПК 2.2.9 Подготовить и зарядить кассеты для рентгенографирования;
ПК 2.2.10 Выполнять сушку, накатку, обрезку, сатинирование и наклейку отпечатков.
050503 2 – Фотограф
ПК 2.3.1 Выполнять фотосъемку одиночных, групповых портретов, небольших групп, детей в павильоне и вне павильона на постоянной съемочной площадке на черно-белых, цветных фотоматериалах;
ПК 2.3.2 Выполнять съемку неподвижных объектов в выездных условиях;
ПК 2.3.3 Выполнять фотосъемку плоских и объемных оригиналов в черно-белом изображении;
ПК 2.3.4 Выполнять фотосъемку многоцветных плоских и объемных оригиналов в стационарных и выездных условиях в цветном изображении;
ПК 2.3.5 Выполнять фотосъемку архитектуры, интерьеров, движущихся объектов, производственных процессов;
ПК 2.3.6 Выполнять микросъемку;
ПК 2.3.7 Выполнять макросъемку в стационарных условиях;
ПК 2.3.8 Производить негативную ретушь и фотопечать;
ПК 2.3.9 Проверять аппаратуру и оптику.
3.Специалист среднего звена
050504 3 – Фототехник
ПК 3.4.1 Выполнять графические и декоративные эскизы и зарисовки натюрмортов, интерьера, пейзажа, портрета и фигуры человека с натуры и по воображению;
ПК 3.4.2 Рассчитывать параметры различных электрических схем и типовых электронных устройств;
ПК 3.4.3 Организовывать и осуществлять технологический процесс павильонной и внепавильонной фотосъемки в различных жанрах фотографии с использованием традиционной и цифровой фотоаппаратуры;

1. Белгіленген деңгей
050501 1 – Ретушер
КҚ 1.1.1 Негативтерді кармирование выполнять;
КҚ 1.1.2 Композициялық мәні бар, өте мұқият өңдеуді талап ететін эскиздарға жағу;
КҚ 1.1.3Топтық винеткаларда ретушь негативтер мен позитивтерді орындау;
КҚ 1.1.4 Репродукция жасауда жұмсақ дәйектелімдік тон өзгеріс негатиті ретушты орындау;
КҚ 1.1.5 Портреттерді бейнелеумен ретушты орындау;
КҚ 1.1.6 Ретушерлік түпнұсқаларды орндау;
КҚ 1.1.7 Майлы бояулармен түрлі түсті бояу қарандаштарымен портрет орындау
2. Жоғары деңгей
050502 2 –Фотозертханашы
КҚ 2.2.1 Қағазда, металда және қойылған аппараттарда әр түрлі шкалаларда, ақ-қара технологиялық фото басып шығаруды әр түрлі әдіс-тәсілдермен орындау;
КҚ 2.2.2 Ақ-қара, түрлі түсті техникалық фото басып шығаруда құжаттар, сехмалар және суреттер үшін түсірген суреттерді стационарлық орнатуда әр түрлі тәсілдермен орындау;
КҚ 2.2.3 Жарқырағыш қағазда фото басып шығаруды орындау;
КҚ 2.2.4 Негативті және диаозативті түсті айқындау;
КҚ 2.2.5 Неативтан ақ-қара, түрлі түсті контратип жасау;
КҚ 2.2.6 Фото басып шығару кезінде түсті корреция жасау;
КҚ 2.2.7 Рентген пленкасының фото өңдеуін орындару;
КҚ 2.2.8 Фото қағаз немесе басып шығару деффектілерімен қайта баспа жұмыстары;
КҚ 2.2.9 Ренгенттік суретке түсіру үшін кассеттерді зарядттау және дайындау;
КҚ 2.2.10 Кептіруді, төсеуді, кесуді, таңба жапсырмасын орындау.
050503 2 – Фотограф
КҚ 2.3.1 Ақ-қара, түрлі түсті фотоматериалдарда кішігірім топты, балаларды павельонда және павельоннан тыс тұрақты суретке түсіретін жерлерде, жеке және топтық портреттерді фотоға түсіруді орындау;
КҚ 2.3.2 Жылжымайтын объектілерді жолсапар шартында суретке түсірді орындау;
КҚ 2.3.3 Ақ-қара бейнелерде түпнұсқаның жалпақ және көлемді фотоға түсіруін орындау;
КҚ 2.3.4 Түрлі түсті бейнеде көп түсті жалпақ және көлемді түпнұсқаларды стационарды және жолсапарлық жағдайда фото түсіруді орындау;
КҚ 2.3.5 Жылжымалы объектілерді, интерьерлерді, сәлеттерді, өндірістік процестерді фотоға түсіруді орындау;
КҚ 2.3.6 Микротүсіруді орындау;
КҚ 2.3.7 Микротүсіруді стационарды жағдайда орындау;
КҚ 2.3.8 Негативті ретушті және басып шығаруды жасау;
КҚ 2.3.9 Оптика мен аппаратураны тексеру;
3.Орта буын маманы
050504 3 – Фототехник
КҚ 3.4.1 Натюрморттар, интерьер, пейзаждар, портреттер мен адамның фигурасын табиғи және ой арқылы суреттеу, графикалық және декоративтік эскиздарды орындау;
КҚ 3.4.2 Әр түрлі электронды схемалар мен типтік электронды қондырғылар параметрларны есептеу;
КҚ 3.4.3 Дәстүрлі және сандық фотографиялық жабдықты пайдалана отырып, фотография түрлі жанрда процесс павильондарды және павильонантыс жерде ұйымдастыру және жүзеге асыру.

ПК 3.4.4 Проводить негативно-позитивный процесс в черно-белой и цветной фотографии;
ПК 3.4.5 Рационально размещать электрооборудование на предприятии;
ПК 3.4.6 Составлять фоторастворы и контролировать их качество.
Приложение 40
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0506000 – Парикмахерское искусство и декоративная косметика
Квалификации: 050601 2 – Парикмахер-модельер

КҚ 3.4.4 қара және ақ түсті фотографияларда теріс оң процесін жүргізуді;
КҚ 3.4.5 Кәсіпорындарға ұтымды электроқондырғылар қою;
КҚ 3.4.6 Фото ерітінді жасау және оның сапасын бақылау;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 40-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы: 0506000 – Шаштараз өнері және сәндік косметика
Біліктілігі:
050601 2 – Шаштараз-модельер

828
ПП 03
Преддипломная практика
144
ПА 00
Промежуточная аттестация
126
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация**
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы проведения итоговой аттестации: защита дипломной работы со сдачей экзамена по одной из спецдисциплинсогласно квалификаций:
1) 050601 2 – Парикмахер-модельер, 050607 2 – Парикмахер-стилист – СД 01, 04
2) 050602 2 – Косметолог, 050603 2 – Визажист – СД 01, 05
3) 050604 1 – Мастер по педикюру, 050605 1 – Мастер по маникюру – СД 01, 04
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры, с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 41
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0506000 – Парикмахерское искусство и декоративная косметика

828
КП 03
Диплом алдындағы практика
144
АА 00
Аралық аттестаттау
126
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жұмысты қорғау және арнаый пәндерінің біреуінен емтихан тапсыру:
1) 050601 2 – Шаштараз-модельер, 050607 2 – Шашатараз стилист – АП 01, 04
2) 050602 2 – Косметолог, 050603 2 – Визажист – АП 01, 05
3) 050604 1 – Педикюр шебері, 050605 1 – Маникюр шебері – АП 01, 04
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 41-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы: 0506000 – Шаштараз өнері және сәндік косметика
Біліктілігі:

Сноска. Наименование приложения 48 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Фонетика. Лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи, терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов, профессиональное общение. Работа с профессиональными терминами; мое рабочее место, рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности;
- закона РК "О языках";
- государственного и русского языков;
- владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
профессиональной лексики.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского (русского) языка в своей профессиональной деятельности;
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1
БК 2
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- закона РК "О языках";
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности,
- анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь; использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК 1
БК 2
БК 7
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- представления о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
- правил техники безопасности при выполнении спортивных упражнении и участии в спортивных играх
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК 4
БК 5
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое изображение чертежей: форматы, масштабы, линии чертежа, шрифты, выполнение надписей на чертежах. Геометрическое черчение. Проекционное черчение: аксонометрические проекции. Техническое черчение: элементы строительного черчения; построение планов и разрезов зданий; общие правила выполнения чертежей. Чертежи разъемных и неразъемных соединений.
Знания:
- Элементов строительного чертежа;
- Видов строительных чертежей;
- Правил проецирования геометрических тел на три плоскости;
Умения:
- применять основные правила оформления чертежей;
- проецировать точки, отрезки прямой и плоские фигуры на две и три плоскости;
- выполнять разрезы и сечения на чертежах;
- составлять и выполнять различного вида схемы и графики.
БК 2
БК 3
ОПД 02
Основы пластической анатомии и физиологии
Учение о костях: пластическая анатомия скелета человека; костная основа головы – череп. Учение о мышцах: мышцы шеи и пластика шеи; мышцы головы, мышцы верхних и нижних конечностей. Пластическая анатомия деталей лица и их конструктивное построение: пластическая анатомия глаза, носа, уха, рта, кожи. Построение головы на анатомической основе: пропорции головы; формы головы; движение головы.
Знания:
- костную основу тела человека, головы человека;
- анатомию верхних и нижних конечностей;
- механизм, функции мышц, а также формы, которые образуют мышцы в состоянии покоя и как они видоизменяются при работе мышц;
- строение кожи, функции кожи и пластическое значение кожи;
- пропорции головы человека;
Умения:
- изображать схематично скелет человека и череп человека в разных ракурсах;
- рисовать голову человека;
- схематично изображать голову человека в разных ракурсах с учетом анатомического строения.
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Предприятие в условиях рыночной системы: основные направления экономического развития сферы услуг в РК, предприятие - основное звено экономики, основные фонды предприятия, оборотные средства; организация производства и обслуживания населения, формы организации производства, производительность труда, организация труда, нормирование труда, кадры предприятия.
Планирование и прогнозирование деятельности предприятия: основные разделы и показатели годового плана.
Ценообразование; налоги и другие обязательные платежи.
Знания:
- структуры экономики государства, состояние и развитие экономики в РК;
- принципов организации производства, обслуживания населения;
- основ планирования работы предприятия;
- бизнес-плана предприятия;
- маркетинга как системы управления деятельностью предприятия;
Умения:
- рассчитать показатели производительности труда;
- рассчитать заработок при различных формах оплаты труда;
- составить смету затрат;
- рассчитать технико-экономические показатели работы предприятия;
- провести маркетинговое исследование.
БК 2
БК 3
ОПД 04
Санитария и гигиена
Общие сведения об инфекционных заболеваниях и их профилактика; микробиология; эпидемиология; понятия об иммунитете. Болезни кожи, волос, ногтей и их профилактика; врожденные особенности; профессиональные и прочие заболевания и их влияние на кожу и волосы. Сифилис, гонорея, пути передачи, признаки; СПИД. Гигиена и санитария производства; санитарно-гигиенические требования к устройству и оборудованию, к содержанию парикмахерских и парикмахерскому белью; дезинфицирующие средства; гигиена труда в салоне. Первая помощь при несчастных случаях, травматических повреждениях, порезах, кровотечении, ожогах, обмороках, поражениях электрическим током.
Знания:
- видов инфекций и болезнетворных микробов;
- основных причин болезней кожи, ногтей и волос;
- гнойничковых, грибковых, туберкулезных заболевании кожи;
- виды кровоостанавливающих средств;
- видов дезинфицирующих средств;
Умения:
- проводить мероприятия по борьбе с инфекциями;
- проводить в салоне профилактику гнойничковых и грибковых заболеваний, заболеваний кожи и волос, сифилиса;
- соблюдать гигиенические требования к работе обслуживающего персонала;
- соблюдать санитарные правила при эксплуатации оборудования, парикмахерского белья;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
БК 5
БК 7

Ескерту. 48-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (белгіленген деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптаса
тын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Орыс тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Сөзжасам. Мамандық бойынша кәсіби терминология. Кәсіби терминологиялық сөзжасам. Мәтіндердің кәсіби бағдарлы аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас мәселесі. Кәсіби қарым-қатынас саласындағы сөйлеу стилінің негізгі ерекшеліктері. Сөйлеудің мәнерлілігі, дұрыстығы, стилистикалық мақсатқа сәйкестігі, нақтылығы, ойлылығы, тазалығы, байлығы. Сөйлеудің құрылымы. Сөзді айту, лексикалық, морфологиялық, синтаксистік нормалар. Тілдік құралдардың стилистикалық жіктелісі. Ғылыми қарым-қатынас мәдениеті және көпшілік алдында сөйлеу мәдениеті. Мұғалімнің сөйлеуіне қойылатын талаптар.
Білімдер:
орыс тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі, сөзжасамы жайлы;
кәсіби терминологиялық сөзжасам мәселелері жайлы;
кәсіби бағдарлы аударма техникасын;
кәсіби қарым-қатынас саласындағы сөйлеу стилінің негізгі ерекшеліктері жайлы;
сөйлеудің құрылымы жайлы;
мұғалімнің сөйлеуіне қойылатын негізгі талаптарды.
Іскерліктер:
мәтінге фонетикалық, лексикалық, морфологиялық, синтаксистік, сөзжасамдық талдау жасай алады;
мамандыққа сәйкес кәсіби терминдерді қолдана алады;
мәтіндерді кәсіби бағдарлы түрде аудара алады;
мәнерлі, дұрыс, стилистикалық мақсатқа сай сөйлей алады;
кәсіби қарым-қатынаста сөзді лексикалық, морфологиялық, синтаксистік нормаларға сай дұрыс қолданады;
кәсіби қарым-қатынаста ауызекі сөйлеу тілінің және жазу тілінің нормаларын дұрыс қолданады;
ғылыми қарым-қатынас мәдениеті және көпшілік алдында сөйлеу мәдениеті негізінде қарым-қатынас жасайды;
мұғалімнің сөйлеуіне қойылатын негізгі талаптарға сай сөйлеуді меңгереді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Шетел тілі дыбыстарының артикуляциясы, интонациясы мен акцентінің өзіне тән ерекшеліктері. Транскрипцияны оқу. Лексиканың қолданылу саласына қарай жіктелісі. Ауызша және жазбаша кәсіби қарым-қатынасты қамтамасыз ететін грамматикалық дағдылар. Кәсіби сөйлеуге тән негізгі грамматикалық құбылыстар. Стиль, оның түрлері туралы түсінік. Мамандыққа байланысты ғылыми әдебиеттерді түсіну, аудару техникасы. Тілін үйреніп жатқан елдің мәдениеті мен әдет-ғұрыптары, сөйлеу этикетінің ережелері. Айтылым. Кәсіби қарым-қатынас жағдаяттарындағы диалогтық және монологтық сөйлеу. Көпшілік алдында сөйлеу негіздері. Тыңдалым. Оқылым. Мәтін және оның түрлері. Жазылым. Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті жазбаша сөйлеу түрлері.
Білімдер:
мәтіндердің түрлері, олардың ерекшеліктері жайлы;
жазбаша сөйлеудің түрлері;
шетел тілі дыбыстарының интонациялық, транскрипциялық ерекшеліктері жайлы;
кәсіби қарым-қатынас саласындағы сөйлеу стилінің негізгі ерекшеліктері;
стильдер, олардың ерекшеліктері жайлы;
ауызша сөйлеу мен жазбаша қарым- қатынас үшін қажетті грамматикалық білімдер;
шет елдің мәдениеті, әдет-ғұрыптары, сөйлеу этикеті жайлы;
диалогтық және монологтық сөйлеуде қажетті лексикалық сөздік қор;
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті грамматикалық құрылымдар.
Іскерліктер:
жеңіл мәтіндер мен мамандыққа байланысты шағын, жеңіл публицистикалық мәтіндерді оқи алады;
аннотация, реферат, тезистер, хабарлама, іскерлік хат, өмірбаян, т.б. жаза біледі;
транскрипцияны оқи алады;
сөйлеуге қажетті кәсіби-лексикалық минимумды қолдана алады;
кәсіби қарым-қатынас жасау үшін қажетті грамматикалық материалдармен жұмыс жасай алады;
ғылыми әдебиеттерді аудара алады;
әдеби, ресми-іскерлік, ғылыми стильдердің нормаларын сөйлеуде және жазуда қолдана алады;
мәтіндерді аудара алады;
сөйлеу этикетінің ережелеріне сай сөйлей алады;
көпшілік алдында қысқаша хабарлама жасай алады;
кәсіби қарым-қатынас саласы бойынша диалогтық және монологтық сөйлеуді біледі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің қазіргі заман талабына сай мамандарды тәрбиелеудегі орны. Дене тәрбиесі және салауатты өмір салты.
Дене тәрбиесінің табиғи-ғылыми негіздері. Салауатты өмір салтының негіздері. Өзін-өзі дене және спорттық жетілдірудің негіздері. Кәсіби қолданбалы дене дайындығы. Еңбекті ғылыми ұйымдастырудағы дене мәдениетінің маңызы. Президент сынамаларының құрылымы.
Білімдер:
адамның жалпы мәдени, кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
дене тәрбиесінің табиғи және ғылыми негіздері жайлы;
дене тәрбиесі және салауатты өмір салтының негіздері;
денсаулықты сақтауды және нығайтуды, психо-физикалық қабілеттердің дамуы мен жетілуі.
Іскерліктер:
кәсіби маман ретінде өзін-өзі іске асыруды қамтамасыз ететін іскерліктер мен дағдылар жүйесін меңгереді;
өзінің қозғалыс белсенділігі мен жұмыс қабілеттілігінің режимін дұрыс жоспарлай біледі, өзін-өзі бақылайды;
еңбек пен демалысты ұтымды кезектестіре алады;
дұрыс тамақтанады;
жұмыс қабілеттерін арттыру үшін дене шынықтырудың "шағын түрлерін" пайдаланады;
кәсіби қолданбалы дене дайындығын үнемі жетілдіріп отырады.
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 04
Казахстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызбаларды графикалық бейнелеу: форматтар, масштабтар, сызба сызықтары,шрифтілер, сызбалардағы жазулардың орындалуы. Геометриялық сызу. Проекциялық сызу: аксонометриялық проекциялар. Техникалық сызу: құрылыс сызбаларының элементтері; мекеме орнының кесінділері мен жоспарын құру; сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. Түйісетін және түйіспейтін бірігулердің сызбалары.
Білімдер:
құрылыс сызбаларының элементтерін;
құрылыс сызбаларының түрлерін;
үш жақызтықта геометриялық денелерді проекциялау ережелерін;
Іскерліктер:
сызбаларды сызудың негізгі ережелерін қолдануды;
екі және үш жазықтықтарда тік және жазық фигуралардың бөліктерін, нүктелерін проекциялауды;
сызбалардағы бөліктер мен түйісулерді орындауды;
әр түрлі схема және графиктерді құрауды және орындауды.
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 02
Пластикалық анатомия және физиология негіздері
Сүйек туралы ұғым: адам қаңқасының пластикалық анатомиясы; бас сүйек – бастың сүйекті негізі. Бұлшық еттер туралы ұғым: мойын бұлшық еті және мойын пластинасы; бастың бұлшық еттері; қол және аяқ бұлшық еттері. Бет бөлшектерінің пластикалық анатомиясы және олардың конструктивті құрылысы: көз, мұрын, құлақ, ауыз, терінің пластикалық анатомиясы. Анатомиялық негізінде бастың құрылысы: бастың пропорциялары; бастың пішіндері; бастың қозғалуы.
Білімдер:
адам денесінің сүйектерін, адам басын;
қол және аяқ анатомиясын;
бұлшық ет механизмдерін, қызметтерін, сол сияқты формаларын; бұлшық еттердің тыныштықтағы жағдайы мен жұмыс кезіндегі өзгеруін;
терінің құрылысын, қызметтерін және пластикалық мәнін;
адам басының пропорциясын;
Іскерліктер:
адам қаңқасын және адамның бас сүйегін әр түрлі жағынан кестелеп бейнелеуді;
адам басының суретін салуды;
анатомиялық құрылысын ескере отырып, әртүрлі жағынан адам басын кестелеп бейнелеуді.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық жүйесіндегі кәсіпорын: ҚР-ның қызмет көрсету сферасындағы экономикалық дамудың негізгі бағыттары, кәсіпорын – экономиканың негізгі буыны, кәсіпорынның негізгі қорлары, айналым құралдары; тұрғындарға қызмет көрсету ұйымдары, еңбек өнімділігі, еңбекті ұйымдастыру, еңбекті нормалау, кәсіпорын кадрлары.
Кәсіпорын қызметін жоспарлау және болжау: жылдық жоспардың негізгі бөлімдері мен көрсеткіштері. Бағаның құралуы: салықтар мен басқа да міндетті төлемдер.
Білімдер:
мемлекеттік экономикалық құрылымын, ҚР экономика-сының жағдайы мен дамуын;
қызмет көрсету кәсіпорындарының ұйымдастырылу қағидаларын;
кәсіпорынның жұмысын жоспарлау негіздерін;
кәсіпорынның бизнес-жоспарын;
кәсіпорынның қызметін басқару жүйесі ретіндегі маркетингті;
Іскерліктер:
еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеуді;
еңбек төлемдерінің әр түрлі формасындағы жалақыларды есептеуді;
шығын сметаларын құрауды;
кәсіпорын жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді;
маркетингтік зерттеулер жүргізуді.
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 04
Санитария және гигиена
Жұқпалы аурулар жайлы жалпы мәліметтер және олардың алдын алу шаралары; микробиология; эпидемиология; иммунитет туралы жалпы түсінік. Тырнақ аурулары және олардың алдын алу шаралары; тері ауруларының себептері; туа біткен ерекшеліктері; бактериялар тудыратын тері аурулары; кәсіби және басқа да аурулар, олардың теріге әсері; сифилис, гонорея берілетін жолдары, белгілері; ЖИТС; өндірістік санитария және гигиена; құралдар мен жабдықтарға санитарлық-гигиеналық талаптар; шаштараз салондары мен шаштараз құралдарына қойылатын санитарлық талаптар; дезинфекциялық құралдар; салондағы еңбек гигиенасы; қауіпті жағдайдағы: жарақаттанғанда, кесіп алғанда, қан тоқтамай қойғанда, күйгенде, талып қалғанда, тоқ ұрғанда алғашқы көмек.
Білімдер:
инфекциялар және ауру тудыратын микробтар түрлерін;
тері, тырнақ ауруларының басты себептерін;
терілердің іріңді, саңырауқұлақ тудыратын, туберкулез ауруларын;
қан тоқтататын құралдар түрлерін;
дезинфекциялаушы құралдар түрлерін;
таңдап алынған процедураларды қолдану және қолдануға болмайтын жағдайлар.
Іскерліктер:
инфекцияларға қарсы шаралар өткізуді;
салонда тері, тырнақ іріңді және саңырауқұлақ тудыратын ауруларының алдын алу шараларын өткізуді;
қызмет көрсетушілердің жұмысқа байланысты гигиеналық талаптарды сақтай білуді;
шаштараз құралдары мен жабдықтарды пайдаланудағы санитарлық ережелерді сақтай білуді;
құрал-жабдықтарды және құралдарды дезинфекциялау және стерилизациялауды жүргізу;
қатерлі жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуді.
БҚ5
БҚ 7

ПК 1.4.7
ПК 1.4.1
ПК 1.5.1
ПК 1.5.7
ОПД 05
Охрана труда и экология
Общие вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда, организация работы по охране труда, анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний. Техника безопасности: система стандартов безопасности труда; производственная санитария. Микроклимат производственных помещений; основы пожарной профилактики; промышленная экология, охрана атмосферного воздуха, воздушных ресурсов.
Знания:
- основные статьи трудового законодательства;
- виды государственного и общественного надзора в области охраны труда;
- виды инструктажа по безопасным методам работы;
- основные средства защиты от поражений и несчастных случаев;
- влияние условий труда на организм человека;
- документы, регламентирующие охрану окружающей среды в РК;
Умения:
- оказывать первую медицинскую помощь;
- проводить профилактические мероприятия по предупреждению пожаров, взрывов и несчастных случаев.
БК 2
БК 3
БК 5
ПК 1.4.7
ПК 1.5.7
ОПД 06
Специальный рисунок и художественная графика
Основы спецрисунка: рисование натюрморта из геометрических тел; рисунок драпировки мягким материалом (уголь, соус, сангина); рисунок натюрморта из 3-4 предметов быта на фоне одноцветной драпировки в технике гризайль; рисунок парика, графическое решение натюрморта (черно-белая, цветная графика). Общие сведения о цвете. Живописный этюд натюрморта с драпировкой,
натюрморт с париком (смешанная графика). Пропорциональная схема головы человека, рисунок черепа головы, головы живой модели, рисование частей лица.
Творческие разработки образца: искусство "боди-арт", роспись по телу, создание фантазийного образа на заданную тему.
Знания:
- основные средства графического выражения: линия, штрих, пятно, точка;
- основы и свойства цветов, взаимодействие цветов, плотность и прозрачность цветов;
- строение черепа головы, расположение костей, мышечного покрова;
- пропорцию членения головы человека;
Умения:
- передать разные цвета предметов с помощью тональных соотношений, материальность предметов;
- смешивать краски и получать разные цвета;
- определять цветовое единство, гармонию цветов натуры (колорит);
- рисовать голову в разных ракурсах, изображать пластичность волос;
- передавать формы и силуэты причесок и стрижек, идейно-художественную сущность модели.
БК 5
БК 7

КҚ 1.4.7
КҚ 1.4.1
КҚ 1.5.1
КҚ 1.5.7
ЖКП 05
Еңбекті қорғау және экология
Еңбек қорғаудың жалпы мәселелері: еңбек қорғау туралы заңдар негіздері, еңбек қорғау жұмыстарын ұйымдастыру, еңбек жағдайларын анализдеу, жарақаттар мен кәсіби аурулардың себептері. Қауіпсіздік техникасы: еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; өндірістік санитария. Өндіріс орындарының микроклиматы; өрт қауіпсіздігін алдын алу негіздері; өндірістік экология; атмосфералық ауаны, ауа ресурстарын қорғау.
Білімдер:
еңбек заңдылықтарының негізгі баптарын;
еңбек қорғау саласындағы мемлекеттік және қоғамдық бақылау түрлерін;
жұмыстың қауіпсіздігі туралы нұсқаулардың түрлерін;
жарақаттану мен қауіпті жағдайлардан қорғанудың негізгі құралдарын;
еңбек жағдайының адам ағзасына әсерін;
ҚР қоршаған ортаны қорғау туралы құжаттарын;
Іскерліктер:
алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
қауіпті жағдайлар мен жарылыстардың, өрттердің алдын алу шараларын жүргізуді.
основные статьи трудового законодательства;
виды государственного и общественного надзора в области охраны труда;
виды инструктажа по безопасным методам работы;
основные средства защиты от поражений и несчастных случаев;
влияние условий труда на организм человека;
документы, регламентирующие охрану окружающей среды в РК;
Умения:
оказывать первую медицинскую помощь;
проводить профилактические мероприятия по предупреждению пожаров, взрывов и несчастных случаев.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 1.4.7
КҚ 1.5.7
ЖКП 06
Арнайы сурет және көркемдік графика
Арнайы сурет негіздері: геометриялық денелерден натюрморттар салу, жұмсақ материалдармен (көмір, соус, сангина) драпировка суретін салу, гризайль техникасымен бір түсті драпировка негізінде 3-4 тұрмыстық заттың натюрморттық суреті, парик суреті, натюрморттың графикалық шешімі (ақ-қара, түсті графика). Түстер туралы жалпы мәлімет, драпировкамен натюрморттың кескіндеу этюді. Парикпен натюрморт салу (аралас графика). Адам басының пропорционалды сызбасы, бас қаңқасының суреті, бет бөліктерінің суретін салу. Үлгілерді шығармашылық өңдеу; "боди-арт" өнері, денелерге сурет салу, берілген тақырып бойынша фантазиялық бейнелер жасау.
Білімдер:
графикалық бейнелеудің негізгі құралдарын: сызық, штрих, дақ, нүкте;
түстердің негіздерін, түстердің қасиеттерін, түстердің әрекеттесуін, түстердің тұтастығы мен мөлдірлігін;
бас сүйегінің құрылысын, сүйектердің, бұлшық еттердің орналасуын;
адам басын бөлшектеу пропорциясын;
Іскерліктер:
түстердің сәйкестілігі мен заттардың материалдарының көмегімен заттардың әр түрлі түстерін бере білуді;
графикалық бейнелеудің құралдарын пайдалануды;
бояуларды араластыруды және әртүрлі түстерді жасауды;
түстердің үйлесімділігін, түстер бірлігін анықтауды;
шаш сәні мен шаш қиюдың формалары мен силуэттерін, үлгінің идеялық көркемдік мәнін бере;
әртүрлі ракурстарда бастың суретін салуды, шаштың төгіліп тұруын бейнелеуді.
БҚ 5
БҚ 7

ПК 1.4.2
ПК 1.4.6
ПК 1.5.2
ПК 1.5.6
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии; способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства.
Знания:
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов
БК 1
БК 2
БК 6
БК 7
ОПД 08
Профессиональная этика и культура обслуживания:
Психология культуры сервиса: основные сведения о психологии; психология службы сервиса; психология личности. Этическая культура сервиса: понятие об этической культуре сервиса; профессиональное поведение. Профессиональная этика: культура общения работников с клиентами; жалобы и конфликты с клиентами. Этика взаимоотношений в трудовом коллективе. Эстетическая культура: техническая эстетика и дизайн; эстетика бытовых изделий (услуг) и рекламы; эстетика внешнего облика рабочего; этикет работника контактной зоны; маркетинг сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания.
Знания:
общие сведения о психологии;
способы разрешения конфликтов;
этику взаимоотношений в трудовом коллективе;
эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест;
Умения:
соблюдать культуру общения работника с клиентом;
соблюдать эстетические требования к внешнему облику и этикет работника контактной зоны;
внедрять новые виды услуг.
СД 00
Специальные дисциплины
050609 1 – Мастер по наращиванию ногтей
050610 1 – Мастер по дизайну ногтей 050611 2 – Мастер по обработке ногтей
СД 01
Спецтехнология (по квалификациям)
История развития направления отрасли. Помещение и оборудование кабинета. Техника безопасности. Подготовительные и заключительные работы по обслуживанию посетителей. Технология работ (по квалификациям).
Знания:
- требования к условиям труда и личной гигиене;
- современные виды маникюра (педикюра);
- признаки заболеваний ногтей;
- технологию выполнения всех видов маникюра (педикюра);
- технологию работ с проблемными ногтями;
- технологию выполнения массажа кистей рук (стоп ног);
- технологию парафинотерапии;
- современные методики в ногтевом сервисе;
Умения:
- организовывать рабочее место и подготавливать оборудование, инструменты, приспособления;
- соблюдать режимы стерилизации;
- выполнять технологические процедуры всех видов маникюра (педикюра);
- выполнять массаж кистей рук (стоп ног);
- проводить процедуры парафинотерапии и SPA-процедур;
- соблюдать технологию при работе с проблемными ногтями;
- соблюдать технологию при работе с искусственными ногтями;
- обеспечивать качество выполняемых работ;
- соблюдать нормы времени на выполнение услуги.
- выполнять аквариумный дизайн, дизайн ногтей с помощью акрила и геля
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6

КҚ1.4.2
КҚ 1.4.6
КҚ 1.5.2
КҚ 1.5.6
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Оргтехника құралдарына жалпы сипаттама, олардың қолданылуы және кәсіпорынға ұйымдастыру мен басқару үрдістерін енгізу; құжаттардың қызметтері мен оларды жасау тәсілдері, топтастырылуы, құрамдас бөліктері, құжаттарды рәсімдеу ережелері; құжат айналымы, құжат ағындары, олардың түрлері;
тіркеу, есептеу, сақтау және құжаттардың толтырылуын бақылау; іс-қағаздарын компьютерлеу.
Білімдер:
пәннің мақсаттары мен міндеттерін;
іс-қағаздарын жүргізу және корреспонденциялау туралы түсініктерді;
құжаттарды жасау тәсілдерін;
топтастырылуын, тағайындалуын, құрамдас бөлімдерін, құжаттардың дұрыс толтырылуын;
іс-қағаздарын компьютерлеудің негізгі қағидаларын, құрамдас бөліктерін;
Іскерліктер:
құжаттармен, құжаттар айналысымен, құжаттар ағымымен жұмыстарды ұйымдастыруды;
толтырылған құжаттарды тіркеуді, есеп жүргізуді, сақтауды және оларға бақылау жүргізуді.понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания документов;
классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
основные принципы компьютеризации делопроизводства;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 08
Кәсіби этика және қызмет көрсету мәдениеті
Қызмет көрсету мәдениетінің психологиясы; психология туралы негізгі мәліметтер; қызмет көрсету психологиясы; жеке тұлғаның психологиясы. Қызмет көрсету мәдениетінің этикасы; қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті туралы ұғымы; кәсіби іс-әрекет. Кәсіби этика; қызметкерлердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеті; клиенттермен болатын бүліктер және шағымдар. Еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасы; оқыту үрдісіндегі этика. Эстетикалық мәдениет. Техникалық эстетика және дизайн; тұрмыстық бұйымдардың (қызмет) және жарнамалардың эстетикасы; қызметкердің сыртқы түрінің эстетикасы; байланыс зонасындағы қызметкердің этикеті; қызмет көрсету сферасының маркетингі мен қызмет көрсетудің прогрессивті түрлері.
Білімдер:
психология туралы жалпы мәліметтерді;
кәсіби этика мен кәсіби іс-әрекеттерді;
қызметкердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеттерін;
бүліктерді шешу тәсілдерін;
еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын;
жарнаманың әлеуметтік, экономикалық, эстетикалық мәнін;
кәсіпорын мен жұмыс орны интерьерінің сыртқы безендірілуінің эстетикасын;
Іскерліктер:
қызмет көрсету сферасында кәсіби этиканы қолдануды;
қызметкердің сөйлеу мәдениетін, клиенттермен қарым-қатынас мәдениетін сақтауды;
қызмет көрсету сферасындағы кәсіпорынның мүмкіндіктері туралы қажетті ақпараттарды беруді;
қызмет көрсету сферасында қызметкердің сыртқы бейнесіне қойылатын эстетикалық талаптарды сақтауды;
байланыс зонасындағы қызметкердің этикетін сақтауды;
еңбекті ұйымдастыруды жетілдіруді;
қызмет көрсетудің прогрессивті формаларын қолдануды;
қызмет көрсетудің жаңа түрлерін енгізуді.
БҚ 2
БҚ 7
АП 00
Арнайы пәндер:
050609 1 – Тырнақтарды өсіру шебері
050610 1 – Тырнақтар дизайны бойынша шебер
050611 2 – Тырнақтарды өндеу шебері
АП 01
Арнайы технология (біліктілігі бойынша)
Саланың бағыттарының даму тарихы. Кабинеттің орны мен жабдықтары. Қауіпсіздік техникасы. Құралдар, аппаратуралар мен оларға қажетті нәрселер. Келушілерге қызмет көрсетудегі дайындық және қорытынды жұмыстар. Жұмыстардың технологиясы (біліктілік бойынша).
Білімдер:
жеке гигиена және еңбек шарттарына қойылатын талаптарды;
маникюрдің (педикюрдің) қазіргі заман түрлерін;
тырнақ аурулыраның белгілерін;
маникюрдің (педикюрдің) барлық түрлерін орындау технологиясын;
проблемалы тырнақтармен жұмыс істеу технологиясын;
қолға (табанға) массаж жасау технологиясын;
парафинотерапия технологиясын;
тырнақ сервисіндегі қазіргі заманғы әдістерін;
Іскерліктер:
жұмыс орнын ұйымдастыруды және жабдық, құралдарды дайындауды;
стерилизация тәртіптерін сақтауды;
маникюрдің (педикюрдің) барлық түрлерінің техноло-гиялық процедураларын орындауды;
қолға (табанға) массаж жасауды;
парафинотерапия процедураларын жүргізуді;
проблемалы тырнақтармен жұмыс істеу технологиясын сақтауды;
жасанды тырнақтармен жұмыс істеу технологиясын сақтауды;
орындалатын жұмыстардың сапасын қамтамасыз етуді
қызмет көрсетуде уақыт мөлшерін сақтауды
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6

ПК 1.4.1
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ПК 1.4.4
ПК 1.4.5
ПК 1.4.6
ПК 1.4.7
ПК 1.4.8
ПК 1.5.1
ПК 1.5.2
ПК 1.5.3
ПК 1.5.4
ПК 1.5.5
ПК 1.5.6
ПК 1.5.7
ПК 1.5.8
СД 02
Материаловедение
Состав и свойства современных препаратов и материалов для ногтевого сервиса, их воздействие на кожу и ногти. Состав и концентрация дезинфицирующих средств. Назначение и правила применения дезинфицирующих средств, правила техники безопасности. Материалы и аксессуары для нейл-арта. Нормы расхода препаратов и материалов в зависимости от вида услуги.
Знания:
- основные виды современных препаратов и материалов в ногтевом сервисе;
- состав и свойства препаратов и материалов, их назначение;
- воздействие профессиональных препаратов на кожу и ногти;
- характеристику материалов и аксессуаров для нейл-арта;
- нормы расхода материалов и препаратов в зависимости от вида услуги;
Умения:
- приготовить дезинфицирующие средства различной концентрации;
- соблюдать правила техники безопасности при работе с дезинфицирующими средствами;
- подбирать необходимые препараты и материалы в зависимости от услуги;
- применять средства по уходу за кожей и ногтями;
- определять нормы расхода препаратов и материалов.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
ПК 1.4.3
ПК 1.4.4
ПК 1.4.7
ПК 1.5.3
ПК 1.5.4
ПК 1.5.7
СД 03
Оборудование и инструменты
Виды оборудования, инструменты и приспособления в ногтевом сервисе, их характеристика. Инструкции по эксплуатации и назначению специализированного оборудования, инструментов и приспособлений. Техника безопасности и противопожарные мероприятия.
Знания:
- назначение, устройство и принцип действия оборудования, инструментов и приспособлений;
- правила технической эксплуатации оборудования, инструментов и приспособлений;
- правила дезинфекции оборудования, инструментов и приспособлений;
- правила техники безопасности, электро - и пожарной безопасности;
Умения:
- пользоваться инструментами и электрооборудованием;
- подбирать профессиональные инструменты и оборудование для выполнения услуги;
- подготавливать оборудование, инструменты, приспособления;
- устранять несложные неисправности электроинструментов и аппаратуры.
БК 4
ПК 1.4.1
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ПК 1.5.1
ПК 1.5.2
ПК 1.5.3
СД 04
Моделирование и художественное оформление ногтей
Общая характеристика предмета. Средства для моделирования и художественного оформления ногтей. Моделирование и художественное оформление натуральных ногтей. Технология моделирования и художественного оформления искусственных ногтей с применением: акрила и типсов; акрила и форм; геля и типсов; геля и форм. Профилактика искусственных ногтей. Оценка эстетического состояния кистей рук (стоп ног) клиента.
Знания:
- характеристику средств для моделирования и художественного оформления ногтей;
- технологию художественного оформления натуральных ногтей;
- технологию моделирования и художественного оформления искусственных ногтей с применением различных современных средств;
- технологию профилактики искусственных ногтей
Умения:
- выполнять приемы художественного оформления натуральных ногтей с учетом сложности элементов и особенностей ногтевых пластин;
- подбирать средства для профилактики и моделирования искусственных ногтей;
- выбирать форму искусственных ногтей с учетом индивидуальных особенностей ногтевых пластин натуральных ногтей клиента;
- выполнять моделирование искусственных ногтей с применением различных средств и препаратов;
- выполнять профилактику ногтевых пластин искусственных ногтей;
- давать характеристику эстетического состояния кистей рук (стоп ног) клиента после выполненной услуги;
- давать рекомендации клиенту по уходу за искусственными ногтями.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 7

КҚ1.4.1
КҚ1.4.2
КҚ1.4.3
КҚ1.4.4
КҚ 1.4.5
КҚ1.4.6
КҚ 1.4.7
КҚ1.4.8
КҚ 1.5.1
КҚ1.5.2
КҚ 1.5.3
КҚ 1.5.4
КҚ 1.5.5
КҚ 1.5.6
КҚ 1.5.7
КҚ 1.5.8
АП 02
Материалтану
Тырнақ сервисіндегі қазіргі заман материал мен препараттардың құрамы және қасиеттері, олардың тері және тырнақтарға әсер етуі. Дезинфекциялық қуралдардың құрамы және концентрациясы. Дезинфекциялық құралдардың тағайындалуы және қолдану ережелері, қауіпсіздік техника ережелері. Нейл-арт арналған материалдар және аксессуарлар. Қызмет көрсетудің түріне байланысты материал және препараттардың шығын нормалары.
Білімдер:
тырнақ сервисіндегі қолданылатын қазіргі заман материал мен препараттардың негізгі түрлерін;
материал және препараттардың құрамы мен қасиеттерін, олардың тағайындалуын;
кәсіби препараттардың тері мен тырнақтарға әсер етуі;
нейл-артқа арналған материалдар мен аксессуарлардың сипаттамасын;
қызмет көрсетудің түріне байланысты материал және препараттардың шығын нормаларын.
Іскерліктер:
әртүрлі концентрациялы дезинфекциялық құралдарды дайындауды;
дезинфекциялық құралдармен жұмыс істеуде қауіпсіздік техника ережелерін сақтауды;
қызмет көрсетудің түріне байланысты материал және препараттарды таңдауды;
тері және тырнақ күтіміне арналған құралдарды пайдалануды;
препараттар және материалдардың шығын нормаларын есептеуді;
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
КҚ1.4.3
КҚ1.4.4
КҚ 1.4.7
КҚ 1.5.3
КҚ 1.5.4
КҚ 1.5.7
АП 03
Жабдықтар және құралдар
Тырнақ сервисіндегі жабдық және құралдардың түрлері, олардың сипаттамасы. Арнайы қурал, жабдықтарды тағайындалуы және қолдануы бойынша нұсқаулар. Қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы шаралар.
Білімдер:
жабдықтар және құралдардың тағайындалуын, құрылымы мен қызмет принциптерін;
жабдықтар мен құралдармен техникалық қолданудың ережелерін;
жабдықтар мен құралдарды дезинфекциялау ережелерін;
қауіпсіздік техникасы, электр және өрт қауіпсіздігі ережелерін;
Іскерліктер:
құралдар мен электр жабдықтарын қолдануды;
қызмет көрсету үшін кәсіби жабдықтармен құралдарды таңдауды;
жабдықтармен құралдарды дайындауды;
электр құралдары мен аппаратурасының қарапайым бұзылуларын жөндеуді.
БҚ 4
КҚ 1.4.1
КҚ1.4.2
КҚ1.4.3
КҚ1.5.1
КҚ 1.5.2
КҚ 1.5.3
АП 04
Тырнақтарды үлгілеу және көркемдеу
Пәннің жалпы сипаттамасы. Тырнақтарды үлгілеу және көркемдеуге арналған құралдар. Табиғи тырнақтарды үлгілеу және көркемдеу. Акрил және типстермен; акрил және формалармен; гель және типстермен; гель және формалармен қолдану арқылы жасанды тырнақтарды үлгілеу және көркемдеу технологиясы. Жасанды тырнақтардың профилактикасы. Клиенттің қолдарының (аяқтарының) эстетикалық жағдайларын бағалау.
Білімдер:
тырнақтарды үлгілеу және көркемдеуге арналған құралдардың сипаттамасын;
табиғи тырнақтарды көркемдеу технологиясын;
қазіргі заманғы әр-түрлі құралдар көмегімен жасанды тырнақтарды үлгілеу және көркемдеу технологиясын;
жасанды тырнақтар профилактикасының технологиясын.
Іскерліктер:
тырнақ пластинасы ерекшіліктерін және элементтердің күрделілігін ескертіп табиғи тырнақтарды көркемдеу тәсілдерін орындауды;
жасанды тырнақтарды үлгілеуге және профилактикасына арналған құралдарды таңдауды;
клиенттің табиғи тырнақ пластинасының жеке формасын ескеріп жасанды тырнақтардың формасын таңдауды;
әр-түрлі құралдар көмегімен жасанды тырнақтардың үлгілерін жасауды;
жасанды тырнақтардың тырнақ пластинасының профилактикасын орындауды;
қызмет көрсетуден кейін клиенттің қолдарының (аяқтарының) эстетикалық жағдайына сипаттама беруді;
клиентке жасанды тырнақтарды күту жөнінде ұсыныстар беруді
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7

Основы спецрисунка: рисование натюрморта из геометрических тел; рисунок драпировки мягким материалом (уголь, соус, сангина); рисунок натюрморта из 3-4 предметов быта на фоне одноцветной драпировки в технике гризайль; рисунок парика, графическое решение натюрморта (черно-белая, цветная графика). Общие сведения о цвете. Живописный этюд натюрморта с драпировкой,
натюрморт с париком (смешанная графика). Пропорциональная схема головы человека, рисунок черепа головы, головы живой модели, рисование частей лица.
Творческие разработки образца: искусство "боди-арт", роспись по телу, создание фантазийного образа на заданную тему.
Знания:
- основные средства графического выражения: линия, штрих, пятно, точка;
- основы и свойства цветов, взаимодействие цветов, плотность и прозрачность цветов;
- строение черепа головы, расположение костей, мышечного покрова;
- пропорцию членения головы человека;
Умения:
- передать разные цвета предметов с помощью тональных соотношений, материальность предметов;
- смешивать краски и получать разные цвета;
- определять цветовое единство, гармонию цветов натуры (колорит);
- передавать формы и силуэты причесок и стрижек, идейно-художественную сущность модели;
- рисовать голову в разных ракурсах, изображать пластичность волос.
БК 5
БК 7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.4
ПК 2.7.1
ПК 2.7.4
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии; способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства.
Знания:
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов
БК 1
БК 2
БК 6
БК 7
ОПД 08
Профессиональная этика и культура обслуживания
Психология культуры сервиса: основные сведения о психологии; психология службы сервиса; психология личности. Профессиональная этика: культура общения работников с клиентами; жалобы и конфликты с клиентами. Этика взаимоотношений в трудовом коллективе. Эстетическая культура: техническая эстетика и дизайн; эстетика бытовых изделий (услуг) и рекламы; эстетика внешнего облика рабочего; этикет работника контактной зоны; маркетинг сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания.
Знания:
общие сведения о психологии;
способы разрешения конфликтов;
этику взаимоотношений в трудовом коллективе;
эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест;
Умения:
соблюдать культуру общения работника с клиентом;
соблюдать эстетические требования к внешнему облику и этикет работника контактной зоны;
внедрять новые виды услуг.
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.7.8
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификации:
050601 2 – Парикмахер-модельер
050607 2 - Парикмахер-стилист
СД 01
Специальная технология
(по квалификациям)
История развития направления отрасли. Помещение и оборудование парикмахерской и парикмахерского салона. Техника безопасности. Подготовительные и заключительные работы по обслуживанию посетителей. Технология работ (по квалификациям).
Знания:
- цели и правила мытья головы;
- операции стрижек;
- основные элементы прически;
- фиксирующие (моделирующие) средства для причесок, их виды;
- основные приемы, правила и последовательность выполнения бритья;
- основные виды укладки волос;
- основные группы красителей для волос, их характеристику и назначение;
- особенности накрутки волос при химической завивке;
- современные направления в парикмахерском искусстве методы завивки на текущий сезон;
Умения:
- подбирать моющие средства для заданной структуры волос;
- мыть голову с наклоном вперед и назад;
- выполнять массаж волосяного покрова головы;
- выполнять мужские, женские стрижки с применением различных операций стрижек;
- выполнять модельные и классические стрижки с использованием операций стрижек;
- выполнять укладку волос с применением и без применения бигуди;
- выполнять укладку волос с применением электрического фена и электрических щипцов;
- применять различные техники окраски волос;
- выполнять различные виды химической завивки.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7

Арнайы сурет негіздері: геометриялық денелерден натюрморттар салу, жұмсақ материалдармен (көмір, соус, сангина) драпировка суретін салу, гризайль техникасымен бір түсті драпировка негізінде 3-4 тұрмыстық заттың натюрморттық суреті, парик суреті, натюрморттың графикалық шешімі (ақ-қара, түсті графика). Түстер туралы жалпы мәлімет, драпировкамен натюрморттың кескіндеу этюді. Парикпен натюрморт салу (аралас графика). Адам басының пропорционалды сызбасы, бас қаңқасының суреті, бет бөліктерінің суретін салу. Үлгілерді шығармашылық өңдеу; "боди-арт" өнері, денелерге сурет салу, берілген тақырып бойынша фантазиялық бейнелер жасау.
Білімдер:
графикалық бейнелеудің негізгі құралдарын: сызық, штрих, дақ, нүкте;
түстердің негіздерін, түстердің қасиеттерін, түстердің әрекеттесуін, түстердің тұтастығы мен мөлдірлігін;
бас сүйегінің құрылысын, сүйектердің, бұлшық еттердің орналасуын;
адам басын бөлшектеу пропорциясын;
Іскерліктер:
түстердің сәйкестілігі мен заттардың материалдарының көмегімен заттардың әр түрлі түстерін бере білуді;
графикалық бейнелеудің құралдарын пайдалануды;
бояуларды араластыруды және әртүрлі түстерді жасауды;
түстердің үйлесімділігін, түстер бірлігін анықтауды;
шаш сәні мен шаш қиюдың формалары мен силуэттерін, үлгінің идеялық көркемдік мәнін бере;
әртүрлі ракурстарда бастың суретін салуды, шаштың төгіліп тұруын бейнелеуді.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.4
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.4
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Оргтехника құралдарына жалпы сипаттама, олардың қолданылуы және кәсіпорынға ұйымдастыру мен басқару үрдістерін енгізу; құжаттардың қызметтері мен оларды жасау тәсілдері, топтастырылуы, құрамдас бөліктері, құжаттарды рәсімдеу ережелері; құжат айналымы, құжат ағындары, олардың түрлері;
тіркеу, есептеу, сақтау және құжаттардың толтырылуын бақылау; іс-қағаздарын компьютерлеу.
Білімдер:
пәннің мақсаттары мен міндеттерін;
іс-қағаздарын жүргізу және корреспонденциялау туралы түсініктерді;
құжаттарды жасау тәсілдерін;
топтастырылуын, тағайындалуын, құрамдас бөлімдерін, құжаттардың дұрыс толтырылуын;
іс-қағаздарын компьютерлеудің негізгі қағидаларын, құрамдас бөліктерін;
Іскерліктер:
құжаттармен, құжаттар айналысымен, құжаттар ағымымен жұмыстарды ұйымдастыруды;
толтырылған құжаттарды тіркеуді, есеп жүргізуді, сақтауды және оларға бақылау жүргізуді.понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания документов;
классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
основные принципы компьютеризации делопроизводства;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 7
ЖКП 08
Кәсіби этика және қызмет көрсету мәдениеті
Қызмет көрсету мәдениетінің психологиясы; психология туралы негізгі мәліметтер; қызмет көрсету психологиясы; жеке тұлғаның психологиясы. Қызмет көрсету мәдениетінің этикасы; қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті туралы ұғымы; кәсіби іс-әрекет. Кәсіби этика; қызметкерлердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеті; клиенттермен болатын бүліктер және шағымдар. Еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасы; оқыту үрдісіндегі этика. Эстетикалық мәдениет. Техникалық эстетика және дизайн; тұрмыстық бұйымдардың (қызмет) және жарнамалардың эстетикасы; қызметкердің сыртқы түрінің эстетикасы; байланыс зонасындағы қызметкердің этикеті; қызмет көрсету сферасының маркетингі мен қызмет көрсетудің прогрессивті түрлері.
Білімдер:
психология туралы жалпы мәліметтерді;
кәсіби этика мен кәсіби іс-әрекеттерді;
қызметкердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеттерін;
бүліктерді шешу тәсілдерін;
еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын;
жарнаманың әлеуметтік, экономикалық, эстетикалық мәнін;
кәсіпорын мен жұмыс орны интерьерінің сыртқы безендірілуінің эстетикасын;
Іскерліктер:
қызмет көрсету сферасында кәсіби этиканы қолдануды;
қызметкердің сөйлеу мәдениетін, клиенттермен қарым-қатынас мәдениетін сақтауды;
қызмет көрсету сферасындағы кәсіпорынның мүмкіндіктері туралы қажетті ақпараттарды беруді;
қызмет көрсету сферасында қызметкердің сыртқы бейнесіне қойылатын эстетикалық талаптарды сақтауды;
байланыс зонасындағы қызметкердің этикетін сақтауды;
еңбекті ұйымдастыруды жетілдіруді;
қызмет көрсетудің прогрессивті формаларын қолдануды;
қызмет көрсетудің жаңа түрлерін енгізуді
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.7.8
АП 00
Арнайы пәндер
Квалификации:
050601 2 – Шаш үлгілерін жасаушы
050607 2 – Шаштараз - стилист
АП 01
Арнайы технология (біліктілігі бойынша)
Саланың бағыттарының даму тарихы. Кабинеттің орны мен жабдықтары. Қауіпсіздік техникасы. Құралдар, аппаратуралар мен оларға қажетті нәрселер. Келушілерге қызмет көрсетудегі дайындық және қорытынды жұмыстар. Жұмыстардың технологиясы (біліктілік бойынша).
Білімдер:
бас жуудың мақсаттары мен ережелерін;
шаш қию операцияларын;
шаш сәндеудің негізгі элементтерін;
шаш сәндеуге арналған фиксация құралдарын және олардың түрлерін;
қырудың негізгі ережелерін, тәсілдері мен орындалу кезеңдерін;
шаш қию және жатқызу операцияларының негізгі түрлерін;
шашқа арналған бояулардың негізгі топтарын, олардың сипаттамасы мен неге арналғандығын;
химиялық шашты бұйралаудың ерекшеліктерін;
ағымдық маусымға арналған шашты бұйралаудың қазіргі заманғы әдістерін;
Іскерліктер:
бас жуудың мақсаттары мен ережелерін;
шаш қию операцияларын;
шаш сәндеудің негізгі элементтерін;
шаш сәндеуге арналған фиксация құралдарын және олардың түрлерін;
қырудың негізгі ережелерін, тәсілдері мен орындалу кезеңдерін;
шаш қию және жатқызу операцияларының негізгі түрлерін;
шашқа арналған бояулардың негізгі топтарын, олардың сипаттамасы мен неге арналғандығын;
химиялық шашты бұйралаудың ерекшеліктерін;
ағымдық маусымға арналған шашты бұйралаудың қазіргі заманғы әдістерін;
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
СД 02
Материаловедение
Сырьевая база парфюмерно-косметической промышленности; краткие сведения о химической природе косметического сырья; сырье для изготовления парфюмерно-косметических препаратов. Парфюмерно-косметические препараты; препараты для ухода за волосами и кожей волосистой части головы; моющие средства; туалетная вода и лосьоны; средства декоративного ухода за волосами; средства ухода за кожей лица и шеи; средства декоративной косметики; парфюмерные средства; средства ухода за руками и ногтями; дезинфицирующие и кровоостанавливающие средства; вспомогательные материалы.
Знания:
- основные виды сырья, применяемые в парфюмерно-косметической промышленности, их состав и классификацию;
- требования, предъявляемые к жирам и воскам в косметическом производстве;
- значения рН;
- требования, предъявляемые к консервантам, красителям;
- роль перекиси водорода в парикмахерской практике;
- состав и свойства лаков для волос;
- Умения:
- определять растворимость, температуру плавления, совместимость различных компонентов;
- дегустировать образцы душистых растворов синтетического, растительного и животного происхождения;
- рассчитывать нормы расходов препаратов;
- применять различные группы красителей для волос на производстве;
- использовать средства для декоративной косметики;
- приготовить дезинфицирующие средства различной концентрации;
- применять средства ухода за руками и ногтями.
БК 5
БК 7
БК 2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.7.3
ПК 2.7.6
СД 03
Оборудование и инструменты (по квалификациям)
Оборудование и инструменты (по квалификациям); характеристика и классификация. Размещение и планировка оборудования. Электрические аппараты: назначение, техническая характеристика, устройство; техника безопасности и противопожарные мероприятия.
Знания:
- назначение, устройство и принцип действия оборудования и инструментов;
- правила технической эксплуатации, электро - и пожарной безопасности;
Умения:
- пользоваться инструментами и электрооборудованием;
- правильно организовать рабочее место;
- устранять несложные неисправности электроинструментов и аппаратуры.
БК 5
БК 2
БК 4
ПК 2.1.1
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.7.1
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
СД 04
Моделирование и художественное оформление прически
Общая характеристика предмета: роль прически во внешнем облике, этапы развития причесок. Общие сведения о прическах: стиль и мода; классификация причесок, основные стили причесок; виды причесок по степени модности. Основные типы причесок. Дизайн прически. Моделирование и художественное оформление причесок и стрижек: основные принципы моделирования; композиция. Особенности подбора элементов; использование украшений в прическах; плетение волос; украшения и дополнения причесок; моделирование причесок специального назначения.
Знания:
- классификацию и основные элементы причесок;
- типы лица, рекомендации по коррекции типов лица;
- дефекты лица, возможности их коррекции;
- формы головы, структуру волос, виды фигуры;
- основные этапы моделирования;
- способы облегчения волос;
- особенности краевой линии роста волос;
- виды плетения волос;
- украшения и дополнения в прическе;
- прически специального назначения;
- прически для возраста "элегант",
- прически для деловых женщин;
- фантазийные и конкурсные прически.
Умения:
- разработать эскиз и выполнять различные элементы причесок;
- использовать декоративные украшения и дополнения при выполнении причесок;
- моделировать и выполнять прически специального назначения, с учетом возраста и индивидуальных особенностей;
- моделировать и выполнять прически для детей различной возрастной группы;
- выполнять прически для деловых женщин;
- выполнять фантазийные и конкурсные прически
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
АП 02
Материалтану
Парфюмериялық- косметикалық өндірістің шикізат базасы; косметикалық шикізаттың химиялық табиғаты туралы қысқаша мәліметтер; парфюмериялық-косметикалық препараттарды дайындауға арналған шикізат. Парфюмериялық-косметикалық преапраттар: бастың шаш бөлігін және шашты күтуге арналған препараттар; жуғыш құралдар; иіс су және лосьондар; шашқа сәндік күтім жасауға арналған құралдар; мойын және бет терілерін күтуге арналған құралдар; сәндік косметика құралдары; парфюмериялық құралдар; аяқ-қолды күтуге арналған құралдар; дезинфекциялық және қан тоқтатқыш құралдар; көмекші материалдар.
Білімдер:
парфюмериялық-косметикалық өндірістегі қолданылатын шикізаттың негізгі түрлерін;
косметика өндірісіндегі майларға және балауыздарға қойылатын талаптарын;
рН мәнін;
консерванттарға, бояғыш заттарға қойылатын талаптарды;
шаштараз практикасындағы сутегі асқын тотығының ролін;
шашқа арналған лактардың және басқа материалдардың құрамы мен қасиеттерін;
Іскерліктер:
әр түрлі компоненттердің сәйкестілігін, ерігіштігін, еру температурасын анықтауды;
синтетикалық, өсімдік және жануарлардан алынған хош иісті ерітінділердің үлгілерін дегустациялауды;
препараттардың сабындарды, су сабындарды, косметикалық кремдерді сапасына қарай топтастыруды;
иіссу иістерін анықтап, олардың шыдамдылығын тексеруді шығын нормаларын есептеуді;
өндірісте шашқа арналған бояу топтарының түрлерін қолдануды;
сәндік косметика үшін құралдарды пайдалануды;
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.6
АП 03
Жабдықтар және құралдар
Жабдықтар мен құралдар (біліктілік бойынша); сипаттамасы мен топтастырылуы. Жабдықтарды орналастыру және жоспарлау.
Электрлік аппараттар: тағайындалуы, техникалық сипаттамасы, құрылымы. Қауіпсіздік техника мен өртке қарсы шаралар.
Білімдер:
жабдықтар және құралдардың тағайындалуын, құрылымы мен қызмет принциптерін;
техникалық қолданудың, электр және өрт қауіпсіздігі ережелерін;
Іскерліктер:
құралдар мен электр жабдықтарын қолдануды;
жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды;
электр құралдары мен аппаратурасының қарапайым бұзылуларын жөндеуді.
БҚ 5
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
АП 04
Шаш сәнін үлгілеу және көркемдеу
Пәннің жалпы сипаттамасы: сыртқы көріністегі шаш сәнінің ролі, шаш сәндерінің даму кезеңдері. Шаш сәндер туралы жалпы мәлімет: стиль және сән, шаш сәндерінің топтастырылуы, шаш сәндерінің негізгі стильдері; сәнге байланысты шаш сәндерінің түрлері. Шаш сәндерінің негізгі типтері. Дизайн және шаш сәні. Шаш сәндерін және шаш қиюларды үлгілеу және көркемдеу: шаш сәндерін құрастыру; шаш үлгілеудің негізгі принциптері; композиция. Элементтерді таңдаудың ерекшеліктері: градуировка әдісін қолданып шашты қию; шашты жеңілдету жолдары; шаш өсуінің сызығы; шашты өру; шаш сәндерінің безендірілуі және оған қосымшалар; арнайы бағыттағы шаш сәндерін үлгілеу. Қазіргі маусымдағы шаш сәндерінің бағыты: шаш сәндеріндегі сән бағытының ерекшеліктері.
Білімдер:
шаш сәндерінің топтастырылуы мен негізгі элементтерін;
бет келбетінің типтерін, бет келбетінің типтерін коррекциялауға ұсыныстарды;
бет келбетінің кемшіліктерін, оны коррекциялау мүмкіндіктерін;
бас пішіндерін, шаштың құрылысын, тұлғаның түрлерін;
модельдеудің негізгі кезеңдерін;
шашты жеңілдетудің түрлерін;
шаштың өсу сызығы ерекшеліктерін;
шаш өрудің түрлерін;
шаш сәніне қосымшалар мен безендірулерді;
арнайы шаш сәндерін;
Іскерліктер:
шаш сәндерінің әр түрлі элементтері мен эскиздерін жасауды;
әр түрлі әдістермен шаш қиюларын орындауды;
шаш сәндерін орындауда қосымшалар мен сәндік безендірулерді қолдануды;
арнайы шаш сәндерін, әр түрлі жастағы балаларға арналған шаш сәндерін, жас және жеке ерекшеліктерін ескеріп шаш сәндерін үлгілеуді
БК 4
БҚ 5
БҚ 6
БК 7

ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
СД 05
Декоративная косметика и грим
Основы сценического грима; гигиенический и профилактический уход за кожей; техника макияжа; технология макияжа.
Знания:
- историю развития грима;
- технологию применения гуммозных налепок и мягких толщин;
- разнообразие форм гримов;
- изобразительные и технические средства макияжа;
- гармонию цвета;
- пропорции, формы и детали лица;
- виды макияжа, их назначение;
Умения:
- гримировать живописным и скульптурно-объемным способом;
- изготовлять изделия для грима в различной технике;
- подбирать очищающие средства в зависимости от средств декоративной косметики;
- выполнять массаж лица и шеи;
- применять различные виды косметических масок в зависимости от назначения;
- окрашивать брови и ресницы;
- применять технику "чтения лица";
- применять технологию выполнения простого и сложного макияжа;
- выполнять коррекцию разных форм лица с помощью декоративной косметики.
БК 3
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
СД 06
Технология изготовления постижерных изделий
Помещение, оборудование, инструменты, приспособления постижерного производства; основное сырье и материалы, натуральные и искусственные волосы и их хранение; технологии изготовления постижерных изделий
Знания:
- основное сырье и материалы;
- строение и классификацию волос;
- особенности обработки искусственных волос;
- методику снятия мерок;
- основные требования к приему изделий;
Умения:
- обрабатывать натуральные волосы, а также другие используемые материалы;
- тресовать и тамбуровать волосы;
- изготавливать постижерные украшения, шиньоны и накладки, ресницы и крепе, косы, парики различной модификации;
- ухаживать за изделиями из натуральных и искусственных волос;
- выполнять ремонт постижерных изделий.
Квалификации:
050602 2- Косметолог
050603 2 -Визажист
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология
(по квалификациям)
История развития направления отрасли. Помещение и оборудование кабинета. Техника безопасности. Подготовительные и заключительные работы по обслуживанию посетителей. Технология работ (по квалификациям).
050603 2 –Визажист
Визажист дает неординарную возможность выразить талант к искусству, создает художественный образ, задает или меняет стиль человека, формирует его новый имидж, учитывая манеру поведения, одежды.
050602 2- Косметолог
Демакияж и тонизация кожи лица и шеи перед проведением процедуры пластического массажа лица и шеи.
Обработка кожи в зоне депиляции лица и тела.
Процедура депиляции "тҰплым, горячим" воском.
Обработка кожи дезинфицирующим препаратом
Чистка кожи от остатков воска.
Нанесение противовоспалительного и успокаивающего средства после выполнения процедуры депиляции лица и тела
Наносить тальк на кожу лица и шеи.
Выполнять пластический массаж лица и шеи
Выполнять очищение кожи лица и шеи от остатков талька
Наносить защитный крем.
Знания:
- подбор цветовой гаммы и оттенков макияжа, одежды с учетом индивидуальных особенностей и желаний клиента;
- создание внешнего образа клиента (разработка макияжа, причесок, одежды и т.д.);
Умения:
- разработка стиля, наиболее полно подчеркивающего достоинства и скрывающего недостатки клиента;
- применение на практике теоретических разработок (макияжа, прически) в соответствии с индивидуальными особенностями клиента и веяниями моды.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
АП 05
Сәндік косметика және грим
Сахналық грим негіздері; терінің гигиеналық және профилактикалық күтімі; макияж техникасы; макияж технологиясы.
Білімдер:
гримнің даму тарихын;
гуммозды жапсырмаларды қолдану технологиясын;
гримдердің түрлерін;
макияждың бейнелеу және техникалық құралдарын;
түстің үйлесімін;
беттің бөлшектері мен пішіндерін, пропорцияларын;
макияж түрлерін, олардың тағайындалуын;
макияждағы сән бағытын;
Іскерліктер:
кескіндеу және мүсіндік көлемдік әдістермен гримдеуді;
әр түрлі техникамен гримдерге арналған заттарды дайындауды;
сәндік косметика құралдарына қарай тазалайтын құралдарды таңдауды;
бет және мойын массаждарын жасауды;
тағайындалуына байланысты косметикалық маскалардың әр түрін қолдануды;
қас пен кірпіктерді бояуды;
"бетті оқу" техникасын қолдануды;
қарапайым және күрделі макияж технологиясын қолдануды;
сәндік косметиканың көмегімен әртүрлі бет пішіндеріне коррекция жасауды.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
АП 06
Постижерлық бұйымдарды жасау технологиясы
Тұрғын-жай, жабдық-құралдарын постиж өндірісіне бейімдеу; негізгі шикізат және материал; табиғи және жасанды шаштар, олардың сақталуы; постиждік бұйымдарды жасауға арналған дайындық операциялар; постиждік бұйымдарды жасау технологиялары; постиждік бұйымдарды жөндеу және оларды күту.
Білімдер:
негізгі шикізаттар мен материалдарды;
шаштардың классификациясын;
шаштың құрылымын;
жасанды шаштардың өңдеу ерекшеліктерін;
өлшем алудың әдістерін;
бұйымдарды қабылдауға қойылатын негізгі талаптарды;
Іскерліктер:
табиғи шаштарды өңдеуді;
қолданылатын материалдарды өңдеуді;
шаштарды трестеуді және тамбурлеуді;
постиждік безендірулерді дайындауды;
кірпіктер мен крепе дайындауды;
шиньондар мен қосымшаларды дайындауды;
өрімдерді дайындауды;
әртүрлі түрлендірілген париктерді дайындауды;
табиғи және жасанды шаштардан жасалған бұйымдарды күтуді;
постиждік бұйымдарды жөндеуді
КҚ 2.1.3
КҚ 2.7.3
Біліктіліктер:
050602 2- Косметолог
050603 2 -Визажист
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология (біліктілігі бойынша)
Саланың бағыттарының даму тарихы. Кабинеттің орны мен жабдықтары. Қауіпсіздік техникасы. Құралдар, аппаратуралар мен оларға қажетті нәрселер. Келушілерге қызмет көрсетудегі дайындық және қорытынды жұмыстар. Жұмыстардың технологиясы (біліктілік бойынша).
050603 2 –Визажист
Визажист өнерге деген дарынын ашуға көмектеседі, тұлғаның көркем бйнесін тудыруға шабыттандырады, адамның өзіндік стилін қалыптастырады, киімі иен түр әлпетіне қарай жаңа имиджін тудырады.
050602 2- Косметолог
Массаж жасау алдында бет пен мойыннның макияжын алып теріні серпіндіру. Беттің депиляция аймағындағы теріні өңдеу. "Жылы, ыстық" балауыз арқылы бет пен дененің депеляция аймағы терісін өңдеу. Теріні балауыздың қадығынан тазарту. Бет пен теріге дипеляция жасағаннан кейін
сабырландыратын және залалсыздандыратын құралдарды жағу. Теріге тальк жағу. Бет пен мойын терісіне пластикалық массаж жасау. Теріні тальктің қалдығынан тазарту. Сақтандыру иіс майын жағу.
Білімдер:
- клиенттің қалауы бойынша оның ерекшеліктерін ескере отырып, макияждың түсін анықтайды.;
-клиенттің сыртқы келбетін тудырады (макияжды, шаш сәнін, киімін бір үлгіде дайындайды);
Іскерліктер:
клиенттің кемшіліктерін жасыратындай стилін дайындау;
практика кезінде теориядан алған білімдерін жүзеге асыру;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6

ПК 2.2.1-ПК 2.2.8
ПК 2.3.1-ПК 2.3.8
Знания:
-правила работы с косметическими аппаратами;
-основы фармакологии косметических препаратов;
-типы кожи: (нормальная, жирная, поражҰнная акне, при заболеваниях кишечника, сухая, комбинированная, чувствительная, молодая, увядающая, с проявлениями телеангиэктазии, кожа вокруг глаз), их характеристика;
-косметические недостатки кожи, шеи, декольте;
-показания и противопоказания к проведению косметических процедур;
-массажные линии лица, шеи, декольте;
-технология демакияжа и тонизации лица, шеи, декольте;
-технология распаривания кожи лица, шеи, декольте;
-технология броссажа по скрабу кожи лица, шеи, декольте;
-технология ручной чистки кожи лица, шеи, декольте;
-технология вакуумной чистки кожи лица, шеи, декольте;
Умения:
-размещать клиента в косметологическом кресле;
-подготавливать клиента к проведению процедуры;
-подготавливать вапоризатор к работе;
-работать с вапоризатором;
-выбирать необходимые косметические средства;
-удалять декоративную косметику с лица;
-определять объекты для выполнения процедуры чистки кожи лица, шеи, декольте;
-проводить процедуру чистки кожи лица, шеи, декольте с учетом анатомических особенностей клиента;
-правильно наносить средства на кожу лица, шеи, декольте;
-защищать кожу век от воздействия пара;
-работать с брашингом;
-выбирать необходимое дезинфицирующее средство;
-выбирать необходимые участки кожи для дезинфекции;
-обрабатывать кожу дезинфицирующим средством;
-выбирать защитный крем с учетом особенностей кожи лица, шеи, декольте клиента;
-равномерно распределять защитный крем по коже;
-удалять излишки защитного крема;
-снимать пеньюар или салфетку.
СД 02
Материаловедение
Сырьевая база парфюмерно-косметической промышленности; краткие сведения о химической природе косметического сырья; сырье для изготовления парфюмерно-косметических препаратов. Парфюмерно-косметические препараты; препараты для ухода за волосами и кожей волосистой части головы; моющие средства; туалетная вода и лосьоны; средства декоративного ухода за волосами; средства ухода за кожей лица и шеи; средства декоративной косметики; парфюмерные средства; средства ухода за руками и ногтями; дезинфицирующие и кровоостанавливающие средства; вспомогательные материалы.
Знания:
- основные виды сырья, применяемые в парфюмерно-косметической промышленности, их состав и классификацию;
- требования, предъявляемые к жирам и воскам в косметическом производстве;
- значения рН;
- требования, предъявляемые к консервантам, красителям;
- роль перекиси водорода в парикмахерской практике;
- состав и свойства лаков для волос.
Умения:
- определять растворимость, температуру плавления, совместимость различных компонентов;
- дегустировать образцы душистых растворов синтетического, растительного и животного происхождения;
- рассчитывать нормы расходов препаратов;
- использовать средства для декоративной косметики;
- приготовить дезинфицирующие средства различной концентрации;
применять средства ухода за руками и ногтями.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7

КҚ 2.2.1- КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.1- КҚ 2.3.8
Білімдер:
-косметикалық аппараттармен жұмыс жасау ережесін;
-косметикалық құралдардың формакалогиялық негізін;
- тері түрлерін: (қалыпты, майлы, акнемен зақымдалған, іш-құрылыстың ауруы кезінде, құрғақ, түрленген, сезімтал, жас, кәрі, көз айналасындағы тері) олардың сипаттамасы;;
-декольте аймағының, мойынның, терінің косметикалық кемшіліктері;
-косметикалық ем-домдарды жүргізуге арналған көрсеткіштер мен қайшылықтар;
декольте, мойын, бет аймағындағы массаж сызықтары;
декольте, мойын, бет аймағын булау
декольте, мойын, бет аймағын скраб арқылы броссаж технологиясы;
декольте, мойын, бет аймағын қолмен тазарту технологиясы;
декольте, мойын, бет аймағын вакумды тазарту технологиясы
Іскерліктер:
-клиенттерды косметология орындығында отырғызу;
клиетті ем-дом жасауға дайындау;
вапоризаторды жұмысқа дайындау;
қажетті косметикалық құралдыарды таңдау;
сәндік косметиканы беттен тазарту;
декольте, мойын, бет аймағын тазартуға арналған процедуларды анықтау;
декольте, мойын, бет аймағын клиенттің анатомиялық ерекшеліктерін ескере отырып тазарту;
декольте, мойын, бет аймағына құралдарды дұрыс жағу;
қабақ терісін будың әсерінен қорғау;
брашингпен жұмыс жасау;
залалсыздандыру құралдарын дұрыс таңдай білу;
залалсыздандыру аймағын дұрыс таңдау;
теріні залалсыздандыру құралымен өңдеу;
декольте, мойын, бет аймағын
АП 02
Материалтану
Парфюмериялық- косметикалық өндірістің шикізат базасы; косметикалық шикізаттың химиялық табиғаты туралы қысқаша мәліметтер; парфюмериялық-косметикалық препараттарды дайындауға арналған шикізат. Парфюмериялық-косметикалық преапраттар: бастың шаш бөлігін және шашты күтуге арналған препараттар; жуғыш құралдар; иіс су және лосьондар; шашқа сәндік күтім жасауға арналған құралдар; мойын және бет терілерін күтуге арналған құралдар; сәндік косметика құралдары; парфюмериялық құралдар; аяқ-қолды күтуге арналған құралдар; дезинфекциялық және қан тоқтатқыш құралдар; көмекші материалдар.
Білімдер:
парфюмериялық-косметикалық өндірістегі қолданылатын шикізаттың негізгі түрлерін;
косметика өндірісіндегі майларға және балауыздарға қойылатын талаптарын;
рН мәнін;
консерванттарға, бояғыш заттарға қойылатын талаптарды;
шаштараз практикасындағы сутегі асқын тотығының ролін;
шашқа арналған лактардың және басқа материалдардың құрамы мен қасиеттерін;
Іскерліктер:
әр түрлі компоненттердің сәйкестілігін, ерігіштігін, еру температурасын анықтауды;
синтетикалық, өсімдік және жануарлардан алынған хош иісті ерітінділердің үлгілерін дегустациялауды;
препараттардың сабындарды, су сабындарды, косметикалық кремдерді сапасына қарай топтастыруды;
иіссу иістерін анықтап, олардың шыдамдылығын тексеруді шығын нормаларын есептеуді;
өндірісте шашқа арналған бояу топтарының түрлерін қолдануды;
сәндік косметика үшін құралдарды пайдалануды;.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7

ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПО иПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
Квалификации:
050602 2- Косметолог
050603 2 -Визажист
ПП 01
Производственное обучение
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности.
Закрепление и углубление знании, полученные в процессе обучения, приобретение умении
по всем видам профессиональной деятельности.
Приобретение навыков в работе с заказчиками, овладение техникой и приемами обслуживания населении.
Умения:
-выполнять все косметологические процедуры по обслуживанию клиентов;
- выполнять все визажные работы согласно требованию моды
Навыки:
- Применять косметические материалы и препараты, знать их ингредиенты, назначение и нормы расхода
Соблюдать правила обслуживания посетителей
Правильно выполнять технологию всех видов макияжа
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1-2.3.8
ПО иПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
Квалификации:
050601 2 – Парикмахер-модельер
050607 2 - Парикмахер-стилист
ПО
ПП
Производственное обучение
Обучение в учебных салонах. Работы по квалификациям. Безопасность труда. Соблюдение правил организации рабочего места, порядок расположения и назначение инструментов, приборов, аппаратуры.
Приобретение навыков в работе с заказчиками, овладение техникой и приемами обслуживания населении.
Умения:
- выполнять все виды парикмахерских работ с соблюдением технологических особенностей процессов стрижки, укладки, окрашивания и завивки волос;
- подготовить рабочее место и инструменты;
- организовать собственную деятельность.
Навыки:
-использовать профессиональные навыки по парикмахерскому искусству
-Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
- выполнять различные виды причесок
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.7.1-2.7.8
Содержание образовательной учебной программы технического и профессионального образования (специалист среднего звена)
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формируемые знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплин
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Фонетика. Лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи, терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов, профессиональное общение. Работа с профессиональными терминами; мое рабочее место, рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности;
- закона РК "О языках";
- государственного и русского языков;
- владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
профессиональной лексики.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского (русского) языка в своей профессиональной деятельности;
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1
БК 2
БК 7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- закона РК "О языках";
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности,
- анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь; использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК 1
БК 2
БК 7
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
- представления о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
- знание правил техники безопасности при выполнении спортивных упражнений и участии в спортивных играх.
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК 4
БК 5
ОГД04
История Казахстана
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества;
культура и цивилизация; становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип
культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного
Казахстана.
Знания:
- основные понятия;
- об особенностях культуры, образе жизни и системе ценностей различных народов;
Умения:
- раскрыть особенности развития культуры казахского народа;
- прослеживать традиционность культуры;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
уметь определять внутреннюю культуру человека, общества.
БК 2
БК 6
СЭД 02
Основы философии:
Специфика философского знания; исторические типы философии. Мир как совокупная реальность: материя и сознание; диалектика и ее альтернативы. Духовная жизнь человека и общества: теория познания; общественное сознание и многообразие его форм. Проблема человека в философии: бытие человека как проблема философии; личность, свобода и ответственность; будущее человечества. Нравственные проблемы философии: мораль и нравственность, общечеловеческие моральные ценности.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- сформировать мировоззрение;
- объяснить действие законов и категорий диалектики в практической жизни;
регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 2
БК 6
БК 4
СЭД 03
Основы политологии и социологии:
Социология как наука;
общество как социокультурная система; социальные общности; социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение; предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы в Казахстане и в мире в целом;
составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 2
БК 6
БК 4
СЭД 04
Основы экономики:
Экономика и ее роль в обществе. Общие основы экономических систем; собственность и социально-экономический строй общества; общие типы организации производства; Деньги, история и современность; рынок и законы его функционирования; конкуренция. Производство и обращение новой стоимости; бизнес; воспроизводство индивидуального капитала. Система первичного распределения доходов. Макроэкономика; государственное регулирование рыночной экономики. Всемирная экономика и мировой рынок.
Знания:
- понятие и главные функции экономики;
- структуру общественного производства, систему производственных отношений;
- деньги и их функции;
- законы товарного производства, сущность и функции рынка;
- образование и экономическую роль прибыли;
- основные черты и специфику макроэкономики;
Умения:
- объяснить объективность действия экономических законов;
- дать оценку типам экономических отношений;
проводить экономический анализ предпринимательской деятельности.
БК 2
БК 6
БК 4
СЭД 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
уметь использовать нормативные правовые акты, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
БК 3
БК 5
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке:
Предмет, цели и задачи курса; общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии; способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, особенности оформления; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ); документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства.
Знания:
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД 02
Основы черчения:
Графическое изображение чертежей: форматы, масштабы, линии чертежа, шрифты, выполнение надписей на чертежах. Геометрическое черчение. Проекционное черчение: аксонометрические проекции. Техническое черчение: элементы строительного черчения; построение планов и разрезов зданий; общие правила выполнения чертежей. Чертежи разъемных и неразъемных соединений.
Знания:
- элементы строительного чертежа;
- виды строительных чертежей;
- правила проецирования геометрических тел на три плоскости;
Умения
- применять основные правила оформления чертежей;
- проецировать точки, отрезки прямой и плоские фигуры на две и три плоскости;
- выполнять разрезы и сечения на чертежах;
составлять и выполнять различного вида схемы, диаграммы и графики.
БК 3

КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Квалификации:
050602 2- Косметолог
050603 2 –Визажист
КП 01
Өндірістік оқыту
Практика арнайы пәндерден алған білімдерін бекітуге арналған және өз мамандықтарының кәсіби дағдысына ие болуға арналған.
Өндірістік оқыту кезінде білім алушы ішкі тәртіпті ескере отырып белгілінген бағдарламаға сәйкес жұмыс істейді.
Іскерліктер:
-клиенттерге қызмет көрсетуде кометологиялық ем-домдарды жүргізеді;
сән талабына қарай барлық визаж жұмыстарын жасау
Дағдылар:
-косметикалық құралдарды қолдану, олардың құрамын, міндетін және қолдану нормасын қолдану;
келушілерге қызмет көрсету тәртібін ұстану;
макияж жасау технологиясының түрлерін білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.2.1-2.2.8
КҚ 2.3.1-2.3.8
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіби практика
Біліктілігі:
050601 2 – Шаш үлгілерін жасаушы
050607 2 – Шаштараз стилист
Өндірістік оқыту
Практика арнайы пәндерден алған білімдерін бекітуге арналған және өз мамандықтарының кәсіби дағдысына ие болуға арналған.
Өндірістік оқыту кезінде білім алушы ішкі тәртіпті ескере отырып белгілінген бағдарламаға сәйкес жұмыс істейді.
Іскерліктер:
- технологиялық ерекшеліктеріне қарай шаштартараз жұмыстараның түрлерін жасау: шашты қию, бұйралау, бояу, сәндеу.
жұмыс орны мен құралдарды дайындау;
өз қызметін ұйымдастыру
Дағдылар:
- шаш қию түрлерін, сақал-мұрт қыруларды орындау;
-терілер, шаштар гигиеналық күтіміне арналған практикалық кеңестерді беру;
-шаштарға арналған химиялық құрамдар мен препараттарды, бояғыштардың әртүрлі топтарын қолдану;
-құралдарды қазіргі заманғы әдістермен дезинфекциялау
-постижерлық бұйымдармен пайдаланып шаш сәндерін орындау;шаштараз өнері бойынша кәсіби дағдыны қолдану;
түрлі шаш сәндерін орындау.
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.7.1-2.7.8
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны(орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Орыс тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Сөзжасам. Мамандық бойынша кәсіби терминология. Кәсіби терминологиялық сөзжасам. Мәтіндердің кәсіби бағдарлы аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас мәселесі. Кәсіби қарым-қатынас саласындағы сөйлеу стилінің негізгі ерекшеліктері. Сөйлеудің мәнерлілігі, дұрыстығы, стилистикалық мақсатқа сәйкестігі, нақтылығы, ойлылығы, тазалығы, байлығы. Сөйлеудің құрылымы. Сөзді айту, лексикалық, морфологиялық, синтаксистік нормалар. Тілдік құралдардың стилистикалық жіктелісі. Ғылыми қарым-қатынас мәдениеті және көпшілік алдында сөйлеу мәдениеті. Мұғалімнің сөйлеуіне қойылатын талаптар.
Білімдер:
орыс тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі, сөзжасамы жайлы;
кәсіби терминологиялық сөзжасам мәселелері жайлы;
кәсіби бағдарлы аударма техникасын;
кәсіби қарым-қатынас саласындағы сөйлеу стилінің негізгі ерекшеліктері жайлы;
сөйлеудің құрылымы жайлы;
мұғалімнің сөйлеуіне қойылатын негізгі талаптарды.
Іскерліктер:
мәтінге фонетикалық, лексикалық, морфологиялық, синтаксистік, сөзжасамдық талдау жасай алады;
мамандыққа сәйкес кәсіби терминдерді қолдана алады;
мәтіндерді кәсіби бағдарлы түрде аудара алады;
мәнерлі, дұрыс, стилистикалық мақсатқа сай сөйлей алады;
кәсіби қарым-қатынаста сөзді лексикалық, морфологиялық, синтаксистік нормаларға сай дұрыс қолданады;
кәсіби қарым-қатынаста ауызекі сөйлеу тілінің және жазу тілінің нормаларын дұрыс қолданады;
ғылыми қарым-қатынас мәдениеті және көпшілік алдында сөйлеу мәдениеті негізінде қарым-қатынас жасайды;
мұғалімнің сөйлеуіне қойылатын негізгі талаптарға сай сөйлеуді меңгереді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Шетел тілі дыбыстарының артикуляциясы, интонациясы мен акцентінің өзіне тән ерекшеліктері. Транскрипцияны оқу. Лексиканың қолданылу саласына қарай жіктелісі. Ауызша және жазбаша кәсіби қарым-қатынасты қамтамасыз ететін грамматикалық дағдылар. Кәсіби сөйлеуге тән негізгі грамматикалық құбылыстар. Стиль, оның түрлері туралы түсінік. Мамандыққа байланысты ғылыми әдебиеттерді түсіну, аудару техникасы. Тілін үйреніп жатқан елдің мәдениеті мен әдет-ғұрыптары, сөйлеу этикетінің ережелері. Айтылым. Кәсіби қарым-қатынас жағдаяттарындағы диалогтық және монологтық сөйлеу. Көпшілік алдында сөйлеу негіздері. Тыңдалым. Оқылым. Мәтін және оның түрлері. Жазылым. Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті жазбаша сөйлеу түрлері.
Білімдер:
мәтіндердің түрлері, олардың ерекшеліктері жайлы;
жазбаша сөйлеудің түрлері;
шетел тілі дыбыстарының интонациялық, транскрипциялық ерекшеліктері жайлы;
кәсіби қарым-қатынас саласындағы сөйлеу стилінің негізгі ерекшеліктері;
стильдер, олардың ерекшеліктері жайлы;
ауызша сөйлеу мен жазбаша қарым- қатынас үшін қажетті грамматикалық білімдер;
шет елдің мәдениеті, әдет-ғұрыптары, сөйлеу этикеті жайлы;
диалогтық және монологтық сөйлеуде қажетті лексикалық сөздік қор;
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті грамматикалық құрылымдар.
Іскерліктер:
жеңіл мәтіндер мен мамандыққа байланысты шағын, жеңіл публицистикалық мәтіндерді оқи алады;
аннотация, реферат, тезистер, хабарлама, іскерлік хат, өмірбаян, т.б. жаза біледі;
транскрипцияны оқи алады;
сөйлеуге қажетті кәсіби-лексикалық минимумды қолдана алады;
кәсіби қарым-қатынас жасау үшін қажетті грамматикалық материалдармен жұмыс жасай алады;
ғылыми әдебиеттерді аудара алады;
әдеби, ресми-іскерлік, ғылыми стильдердің нормаларын сөйлеуде және жазуда қолдана алады;
мәтіндерді аудара алады;
сөйлеу этикетінің ережелеріне сай сөйлей алады;
көпшілік алдында қысқаша хабарлама жасай алады;
кәсіби қарым-қатынас саласы бойынша диалогтық және монологтық сөйлеуді біледі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің қазіргі заман талабына сай мамандарды тәрбиелеудегі орны. Дене тәрбиесі және салауатты өмір салты.
Дене тәрбиесінің табиғи-ғылыми негіздері. Салауатты өмір салтының негіздері. Өзін-өзі дене және спорттық жетілдірудің негіздері. Кәсіби қолданбалы дене дайындығы. Еңбекті ғылыми ұйымдастырудағы дене мәдениетінің маңызы. Президент сынамаларының құрылымы.
Білімдер:
адамның жалпы мәдени, кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
дене тәрбиесінің табиғи және ғылыми негіздері жайлы;
дене тәрбиесі және салауатты өмір салтының негіздері;
денсаулықты сақтауды және нығайтуды, психо-физикалық қабілеттердің дамуы мен жетілуі.
Іскерліктер:
кәсіби маман ретінде өзін-өзі іске асыруды қамтамасыз ететін іскерліктер мен дағдылар жүйесін меңгереді;
өзінің қозғалыс белсенділігі мен жұмыс қабілеттілігінің режимін дұрыс жоспарлай біледі, өзін-өзі бақылайды;
еңбек пен демалысты ұтымды кезектестіре алады;
дұрыс тамақтанады;
жұмыс қабілеттерін арттыру үшін дене шынықтырудың "шағын түрлерін" пайдаланады;
кәсіби қолданбалы дене дайындығын үнемі жетілдіріп отырады.
БҚ 4
БҚ 5
ЖГП 04
Казахстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік –экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғамдағы атқаратын ролі; мәдениетті зерттеудің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы; Конфуций-Дао ілімі; үнді Будда мәдениетінің түрлері; ислам мәдениетінің әлемі; християндық мәдениет; Батыс Еуропа мәдениеті және оның қазіргі әлемінің дамуына әсері; Африка мәдениетінің ерекшелігі; расизм мәселесі; көшпенділер өркениетінің шығуы және ерекшелігі; орта ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті; XVII-XIXғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері; қазіргі замандағы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
-негізгі ұғымдарды;
- ұғымдарды: Конфуций ұғымы, даосизм, Қытай мәдениеті;
Үнді мәдениетінің ерекшеліктері мен оның негізгі жетістіктерін;
ұғымдары:ислам; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
христиан ілімінің негізгі принциптерін және оның құндылық бағдарларын;
Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, кроманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті және философиясын;
көшпенділердің өмір сүру бейнесі және құндылықтар жүйесі туралы;
орта ғасырдағы қазақ халқы мәдениетінің қалыптасуы туралы;
орта ғасырдағы қазақ халқының мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалы туралы.
Іскерліктер:
қазақ халқының мәдениетінің дамуының ерекшеліктерін аша білуді;
мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалануды;
мідени дәстүрлерді жалғастыруды;
көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетуді;
қоғамның, адамның ішкі мәдениетін анықтауды.
БҚ 2
БҚ 6
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философиялық ілімінің ерекшелігі; философияның тарихи типтері. Әлем – шындықтардың жиынтығы ретінде: материя және сана; диалектика және оның альтернативтері. Адамның рухани өмірі және қоғам: таным теориясы; қоғамдық сана және оның көптүрлілігі. Философиядағы адам мәселесі: адам болмысы философия мәселесі ретінде, тұлға, еркіндік және жауапкершілік; адам болашағы. Философиядағы адамгершілік мәселелері: мораль және адамгершілік, жалпы адамзаттық моральдық құндылыұтары.
Білімдер:
дүниенің философиялық, ғылыми және діни түсінігі туралы, адам өмірінің мәнін;
ғылымның және ғылыми танымның рольдері туралы түсініктерді, оның құрылымның, формалары мен әдістерін;
әлеуметтік және этикалық мәселелерді;
Іскерліктер:
көзқарастарды қалыптастыруды;
практикалық өмірдегі диалектиканың категориялары мен заңдарының әсерін түсіндіруді;
қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастардың адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 4
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде; әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынастар; әлеуметтік үрдістер; әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік қызметі. Саясаттану пәні: саяси билік жымәне қарым-қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
заңдылықтыр ұғымындағы әлеуметтік қадамдар туралы түсінікті;
әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелуі, әлеуметтік байланыс туралы түсінікті;
тұлғаның әлеуметтану үрдісінің ерекшелігін;
Іскерліктер:
әлеуметтік өзгерістері мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамытуды;
биліктің мәнін, саясат субъектісін, саяси қатынастар мен үрдістерді анықтауды (Қазақстандағы және тұтас әлемдегі);
саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құруды.
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 4
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономика және оның қоғамдағы ролі. Экономикалық жүйелердің жалпы негізі; меншік және коғамның әлеуметтік экономикалық құрылымы; өндірісті ұйымдастырудың жалпы түрлері.Ақша, шығу тарихы. Нарық және оның реттеу заңдылықтары, бәсеке. Өндіріс және жаңа бағаның айналымы; бизнес; жеке капиталдың тууы. Кірісті бөлудің алғашқы жүйесі. Макроэкономика; нарықтық экономиканы мемлекеттік реттеу. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық.
Білімдер:
экономика ұғымы және оның негізгі қызметтерін;
қоғамдық өндіріс құрылымын, өндірістік қатынастар жүйесін;
ақша және оның қызметтерін;
тауар өндірісі, нарықтың мәні мен қызметтерін;
пайданың құрылуын және экономикалық ролін;
мароэкономиканың негізгі сипиттары мен ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
экономикалық заңдар ықпалының объективтілігін түсіндіруді;
экономикалық қатынастардың түрлеріне баға беруді;
кәсіпкерлік іс-әрекетке экономикалық талдауды жасау.
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 4
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы; Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің негізігі; адам құқығының жалпы декларациясы; адам құқығы, тұлға, құқық, құқықытық мемлекет, заң алдындағы жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
адам құұыұтары мен еркіндіктерін, олардың жүзеге асырылу механизмдерін;
кәсіби қызмет аясындағы құқықтық және адамгершілік – этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік – құқықтық құжаттарды пайдалануды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Іс – қағаздарын жүргізу және корреспонденция туралы мәліметтер.
Ұйымдық құжаттары.
Бұйрық –жарлық құжаттар.
Ақпараттық – анықтамалық құжаттар.
Еңбек қатынастарын қүжаттау.
Қызмет хаттарының негізгі әдістемелері. Іс-қағаздарды рәсімдеу, сақтау және архивке өткізу.
Білімдер:
іс жүргізу тілінің терминдері;
құжат түрлері;
деректер тізбесінің қалыптасқан құрылымы;
құжаттардың формуляр үлгісі;
әр түрлі іс- қағаздары-ның толтырылу үлгісі;
Іскерліктер:
ережеге сәйкес құжаттарды дұрыс құру және дұрыс толтыру;
құжат деректемелерін ұқсастығы мен айырмашылығын айыру;
екі тілде іс-қағаздарын ережеге сәйкес жүргізу;
нормативті актілердің талаптарын сақтау;
құжаттарды рәсімдеу, қажетті жерлерге өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ЖКП 02
Сызу негіздері
Сызу техникасы. Сызбаларды графикалық рәсімдеу. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Бөлшек конструкциясын талдау. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызбаларды графикалық рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
сызбаларды рәсімдеуді;
сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуін;
- мамандық бойынша сызбалар және схемалардың орындалуын;
БҚ 3

ПК 3.6.2
ОПД 03
Прикладная информатика:
Операционная система MS DOS: основные понятия и обозначения. Программа - оболочка NortonCommander. Основы работы в Windows; графический редактор CorelDraw (PhotoShop, AutoCad), Текстовый редактор Word:
Электронная таблица Excel.Создание презентаций в программе PowerPoint: создание и оформление презентаций, совместное использование программ Word, ExcelPowerPoint. Компьютерные вирусы, программы архивации: методы защиты от компьютерных вирусов; программы архивации.
Сети: глобальная и локальная.
Знания:
- современные компьютерные программы для оформления отчетов, научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок;
- значение и место персонального компьютера в организационной работе предприятия;
Умения:
- практически использовать компьютеры для обработки текстовой документации;
- использовать системы управления базами данных (СУБД);
- выполнять обработку цифровой и текстовой информации на основе табличных данных;
- работать с пакетами прикладных программ.
БК 5
ПК 3.6.1
ОПД 04
Материалы для парикмахерских работ
Сырьевая база парфюмерно-косметической промышленности; краткие сведения о химической природе косметического сырья; сырье для изготовления парфюмерно-косметических препаратов. Парфюмерно-косметические препараты; препараты для ухода за волосами и кожей волосистой части головы; моющие средства; туалетная вода и лосьоны; средства декоративного ухода за волосами; средства ухода за кожей лица и шеи; средства декоративной косметики; парфюмерные средства; средства ухода за руками и ногтями; дезинфицирующие и кровоостанавливающие средства; вспомогательные материалы.
Знания:
- основные виды сырья, применяемые в парфюмерно-косметической промышленности, их состав и классификацию;
- требования, предъявляемые к жирам и воскам в косметическом производстве;
- значения рН;
- требования, предъявляемые к консервантам, красителям;
- роль перекиси водорода в парикмахерской практике;
- состав и свойства лаков для волос;
Умения:
- определять растворимость, температуру плавления, совместимость различных компонентов;
- дегустировать образцы душистых растворов синтетического, растительного и животного происхождения;
- рассчитывать нормы расходов препаратов;
- применять различные группы красителей для волос на производстве;
- использовать средства для декоративной косметики;
- приготовить дезинфицирующие средства различной концентрации;
применять средства ухода за руками и ногтями.

КҚ 3.6.2
ЖКП 03
Қолданбалы информатика
MS DOS операциялық жүйесі: негізгі ұғымдары мен белгілеулері. Norton Commandеr бағдарламасы. Windows-тың негізгі жұмыстары. Corel Draw (Photo Shop, Auto Cad) графикалық редактор, мәтіндік редактор Word. Exеl электрондық кестесі. Power Point бағдарламасын құру: Word, Exеl, Power Point бағдарламаларын бірігіп пайдалану, презентацияларды құру және жасау. Компьютерлік вирустар, архивация бағдарламалары: компьютерлік вирустардан қорғау әдістері. Жергілікті және ғаламдық желілер
Білімдер:
есептеулерге, ғылыми зерттеу және тәжірибелік құрастыру жұмыстарына арналған қазіргі заманғы компьютерлік бағдарламаларды;
ҚЭЕМ-нің кәсіпорынның ұйымдастыру жұмысындағы мәні мен ролін;
Іскерліктер:
мәтіндік құжаттарды жасауда практика жүзінде компьютерлерді пайдалануды;
мәліметтер базасын басқару жүйесін (МББЖ) пайдалануды;
кесте мәліметтерінің негізінде цифрлік және мәтіндік ақпараттарды өңдеуді;
қолданбалы бағдарлама пакеттерімен жұмыс істеуді;
БҚ 5
КҚ 3.6.1
ЖКП 04
Шаштараз жұмыстарының материалдары:
Парфюмериялық- косметикалық өндірістің шикізат базасы; косметикалық шикізаттың химиялық табиғаты туралы қысқаша мәліметтер; парфюмериялық-косметикалық препараттарды дайындауға арналған шикізат. Парфюмериялық-косметикалық преапраттар: бастың шаш бөлігін және шашты күтуге арналған препараттар; жуғыш құралдар; иіс су және лосьондар; шашқа сәндік күтім жасауға арналған құралдар; мойын және бет терілерін күтуге арналған құралдар; сәндік косметика құралдары; парфюмериялық құралдар; аяқ-қолды күтуге арналған құралдар; дезинфекциялық және қан тоқтатқыш құралдар; көмекші материалдар.
Білімдер:
парфюмериялық-косметикалық өндірістегі қолданылатын шикізаттың негізгі түрлерін;
косметика өндірісіндегі майларға және балауыздарға қойылатын талаптарын;
дисперсия жүйелерінің түрлерін;
косметика өндірісіндегі қолданылатын қышқылдарды, тұздарды, негіздерді;
рН ортаны;
консерванттарға, бояғыш заттарға қойылатын талаптарды;
иіс сабын, су сабындардың құрамы мен топтастырылуын, олардың өндірісінің шикізаттарын;
шаштараз практикасындағы сутегі асқын тотығының ролін;
шашқа арналған лактардың және басқа материалдардың құрамы мен қасиеттерін;
Іскерліктер:
шикізатты талдауды;
әр түрлі компоненттердің сәйкестілігін, ерігіштігін, еру температурасын анықтауды;
синтетикалық, өсімдік және жануарлардан алынған хош иісті ерітінділердің үлгілерін дегустациялауды;
сабындарды, су сабындарды, косметикалық кремдерді сапасына қарай топтастыруды;
иіссу иістерін анықтап, олардың шыдамдылығын тексеруді;
препараттардың шығын нормаларын есептеуді;
өндірісте шашқа арналған бояу топтарының түрлерін қолдануды;
сәндік косметика үшін құралдарды пайдалануды;
әртүрлі концентрациялы дезинфекциялық құралдарды дайындауды;
қол және тырнақ күтіміне арналған құралдарды пайдалануды.
КҚ 3.6.1

ПК 3.6.8
ОПД 05
Спецрисунок и художественная графика
Основы спецрисунка и художественной графики: рисование натюрморта из геометрических тел, рисунок драпировки мягким материалом (уголь, соус, сангина), рисунок натюрморта из 3-4 предметов быта на фоне одноцветной драпировки в технике гризайль, рисунок парика, графическое решение натюрморта (черно-белая, цветная графика), общие сведения о цвете, живописный этюд натюрморта с драпировкой,
натюрморт с париком (смешанная графика). Пропорциональная схема головы человека, рисунок черепа головы, рисование частей лица, рисунок гипсовой головы, рисунок головы живой модели.
Творческие разработки образца: искусство "боди-арт", роспись по телу, создание фантазийного образа на заданную тему.
Знания:
- основные средства графического выражения: линия, штрих, пятно, точка;
- основы цвета, свойства цветов, взаимодействие цветов, плотность и прозрачность цветов;
- закономерности изменения локального цвета в объемной форме;
- строение черепа головы, расположение костей, мышечного покрова;
- пропорцию членения головы человека;
Умения:
- передать разные цвета предметов с помощью тональных соотношений, материальность предметов;
- использовать средства графического выражения;
- смешивать краски и получать разные цвета;
- определять цветовое единство, гармонию цветов натуры (колорит);
- передавать формы и силуэты причесок и стрижек, идейно-художественную сущность модели;
рисовать голову в разных ракурсах, изображать пластичность волос.
БК 6
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ОПД 06
Основы пластической анатомии и физиологии
Учение о костях: пластическая анатомия скелета человека; костная основа головы – череп. Учение о мышцах: мышцы шеи и пластина шеи; мышцы головы. Пластическая анатомия деталей лица и их конструктивное построение: пластическая анатомия глаза, носа, уха, рта, кожи. Построение головы на анатомической основе: пропорции головы; формы головы; движение головы.
Знания:
- костную основу тела человека, головы человека;
- механизм, функции мышц, а также формы, которые образуют мышцы в состоянии покоя и как они видоизменяются при работе мышц;
- строение кожи, функции кожи и пластическое значение кожи;
- пропорции головы человека;
Умения:
- изображать схематично скелет человека и череп человека в разных ракурсах;
- рисовать голову человека;
схематично изображать голову человека в разных ракурсах с учетом анатомического строения.
ПК 3.6.2
ПК 3.6.8
ОПД 07
История изобразительного искусства
Искусство первобытного общества. Искусство Древнего мира. Искусство Средних веков. Искусство Эпохи Возрождения. Искусство XVII века. Искусство XVIII века. Искусство XIX века. Искусство XX века. Современное искусство Казахстана.
Знания:
- основные виды и жанры изобразительного искусства;
- особенности архитектуры Древнего мира;
- искусство раннего средневековья;
- титанов эпохи Возрождения;
- особенности стилей барокко, рококо, классицизм, романтизм, модерн, импрессионизм;
- терминологию модернистских течений изобразительного искусства XX века;
- народное прикладное искусство;
- особенности творчества казахстанских художников;
Умения:
- характеризовать произведение изобразительного искусства в рамках стиля;
зарисовывать средневековый замок, храмы и монастыри, раннего средневековья, декор романского храма, готического храма, витражи, фрески, мозаики.
БК 5
ОПД 08
История прически
Прически Древнего мира; европейские прически средневековья; прически эпохи Возрождения; европейские прически XVII века; европейские прически XVIII века; европейские прически XIX века; прически 20 века.
Знания:
- прически, головные уборы, украшения, костюм Древнего Египта, Древней Греции, Ассирии и Вавилонии;
- прически, головные уборы, украшения, костюм, косметика Индии, Японии;
- основные виды и формы причесок дороманского, романского и готического периодов, особенности одежды и аксессуаров;
- отличительные особенности флорентийских и венецианских причесок эпохи Возрождения;
- особенности стилей барокко, ампир, модерн в костюмах и прическах;
Умения:
- практически выполнять прически Древнего мира;
- создавать образ средневекового человека;
- выполнять прически с использование каркасов, украшений, головных уборов;
создавать исторический образ всех эпох.
БК 5
ПК 3.6.2
ОПД 09
Санитария и гигиена
Общие сведения об инфекционных заболеваниях и их профилактика; микробиология; эпидемиология; понятия об иммунитете. Болезни кожи, волос, ногтей и их профилактика; врожденные особенности; профессиональные и прочие заболевания и их влияние на кожу и волосы. Сифилис, гонорея, пути передачи, признаки; СПИД. Гигиена и санитария производства; санитарно-гигиенические требования к устройству и оборудованию, к содержанию парикмахерских и парикмахерскому белью; дезинфицирующие средства; гигиена труда в салоне. Первая помощь при несчастных случаях, травматических повреждениях, порезах, кровотечении, ожогах, обмороках, поражениях электрическим током.
Знания:
- виды инфекций и болезнетворных микробов;
- основные причины болезней кожи, ногтей и волос;
- гнойничковые, грибковые, туберкулезные заболевания кожи;
- виды кровоостанавливающих средств;
- виды дезинфицирующих средств;
Умения:
- проводить мероприятия по борьбе с инфекциями;
- проводить в салоне профилактику гнойничковых и грибковых заболеваний, заболеваний кожи и волос, сифилиса;
- соблюдать гигиенические требования к работе обслуживающего персонала;
- соблюдать санитарные правила при эксплуатации оборудования, парикмахерского белья;
оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях.
БК 3
БК 5
ПК 3.6.8
ОПД 10
Парикмахерское оборудование и аппаратура
Общая электротехника: значение электротехнической подготовки парикмахера для освоения нового оборудования и электроинструментов; электрические измерения и приборы. Парикмахерское оборудование и аппаратура: размещение и планировка парикмахерских; электроинструменты парикмахеров; электрические аппараты: назначение, техническая характеристика, устройство; техника безопасности и противопожарные мероприятия.
Знания:
- измерительные приборы: устройство и принцип действия;
- назначение, принцип действия и область применения полупроводниковых приборов;
- устройство и принцип действия парикмахерского электроинструмента, аппаратуры;
- правила технической эксплуатации, электро - и пожарной безопасности;
Умения:
- пользоваться измерительными приборами и электрооборудованием;
- правильно организовать рабочее место;
устранять несложные неисправности парикмахерского электроинструмента и аппаратуры.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 5
ПК 3.6.1
ПК 3.6.8
ОПД 11
Профессиональная этика и культура обслуживания:
Психология культуры сервиса: основные сведения о психологии; психология службы сервиса; психология личности. Этическая культура сервиса: понятие об этической культуре сервиса; профессиональное поведение. Профессиональная этика: культура общения работников с клиентами; жалобы и конфликты с клиентами. Этика взаимоотношений в трудовом коллективе. Эстетическая культура: техническая эстетика и дизайн; эстетика бытовых изделий (услуг) и рекламы; эстетика внешнего облика рабочего; этикет работника контактной зоны; маркетинг сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания.
Знания:
общие сведения о психологии;
способы разрешения конфликтов;
этику взаимоотношений в трудовом коллективе;
эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест;
Умения:
соблюдать культуру общения работника с клиентом;
соблюдать эстетические требования к внешнему облику и этикет работника контактной зоны;
внедрять новые виды услуг.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 5

КҚ 3.6.8
ЖКП 05
Арнайы сурет және көркем графика
Арнайы сурет негіздері: геометриялық денелерден натюрморттар салу, жұмсақ материалдармен (көмір, соус, сангина) драпировка суретін салу, гризайль техникасымен бір түсті драпировка негізінде 3-4 тұрмыстық заттың натюрморттық суреті, парик суреті, натюрморттың графикалық шешімі (ақ-қара, түсті графика). Түстер туралы жалпы мәлімет, драпировкамен натюрморттың кескіндеу этюді. Парикпен натюрморт салу (аралас графика). Адам басының пропорционалды сызбасы, бас қаңқасының суреті, бет бөліктерінің суретін салу. Үлгілерді шығармашылық өңдеу; "боди-арт" өнері, денелерге сурет салу, берілген тақырып бойынша фантазиялық бейнелер жасау.
Білімдер:
графикалық бейнелеудің негізгі құралдарын: сызық, штрих, дақ, нүкте;
түстердің негіздерін, түстердің қасиеттерін, түстердің әрекеттесуін, түстердің тұтастығы мен мөлдірлігін;
бас сүйегінің құрылысын, сүйектердің, бұлшық еттердің орналасуын;
адам басын бөлшектеу пропорциясын;
Іскерліктер:
түстердің сәйкестілігі мен заттардың материалдарының көмегімен заттардың әр түрлі түстерін бере білуді;
графикалық бейнелеудің құралдарын пайдалануды;
бояуларды араластыруды және әртүрлі түстерді жасауды;
түстердің үйлесімділігін, түстер бірлігін анықтауды;
шаш сәні мен шаш қиюдың формалары мен силуэттерін, үлгінің идеялық көркемдік мәнін бере;
әртүрлі ракурстарда бастың суретін салуды, шаштың төгіліп тұруын бейнелеуді.
БҚ 6
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
ЖКП 06
Пластикалық анатомия және физиология негіздері:
Сүйек туралы ұғым: адам қаңқасының пластикалық анатомиясы; бас сүйек – бастың сүйекті негізі. Бұлшық еттер туралы ұғым: мойын бұлшық еті және мойын пластинасы; бастың бұлшық еттері; қол және аяқ бұлшық еттері. Бет бөлшектерінің пластикалық анатомиясы және олардың конструктивті құрылысы: көз, мұрын, құлақ, ауыз, терінің пластикалық анатомиясы. Анатомиялық негізінде бастың құрылысы: бастың пропорциялары; бастың пішіндері; бастың қозғалуы.
Білімдер:
адам денесінің сүйектерін, адам басын;
қол және аяқ анатомиясын;
бұлшық ет механизмдерін, қызметтерін, сол сияқты формаларын; бұлшық еттердің тыныштықтағы жағдайы мен жұмыс кезіндегі өзгеруін;
терінің құрылысын, қызметтерін және пластикалық мәнін;
адам басының пропорциясын;
Іскерліктер:
адам қаңқасын және адамның бас сүйегін әр түрлі жағынан кестелеп бейнелеуді;
адам басының суретін салуды;
анатомиялық құрылысын ескере отырып, әртүрлі жағынан адам басын кестелеп бейнелеуді.
КҚ 3.6.2
ЖКП 07
Бейнелеу өнерінің тарихы
Алғашқы қауымдық қоғам өнері. Ежелгі дәуір өнері: ежелгі Мысыр өнері; Ассирия және Вавилон өнері; Ежелгі Грекия өнері; Ежелгі Рим өнері; Орта-ғасырлар өнері; Византия өнері; романдық өнері; готикалық өнері; Үндістан өнері; Жапон өнері; Қытай өнері; Араб халифаты; Ежелгі Қазақстан өнері; Қайта өрлеу өнері; Проторенессанс; ерте итальяндық өрлеу; Орталық Еуропаның қайта өрлеуі; кеш өрлеу.
XVII ғ. өнері: Испания өнері, Фландрия өнері, Голландия өнері, Испания өнері.
XVIII ғ. өнері: Франция өнері, Англия өнері, Ресей өнері, Испания өнері.
XIX ғ. өнері: Франция өнері, Ресей өнері.
XX ғ. өнері: Батыс Еуропаның өнеріне қысқаша шолу; Ресей өнерінің өтпелі кезеңі; Қазақстанның қазіргі кездегі өнері.
Білімдер:
бейнелеу өнерінің негізгі түрлерін және жанрларын;
Ежелгі дүние сәулет өнерінің ерекшеліктерін;
Ежелгі мүсіндер мен сәулет өнерін;
сәнді-қолданбалы өнерді, Византия өнерін;
ерте ортағасырлық өнерді;
романдық өнерді;
өркениет елдерінің өнерлерін
Іскерліктер:
стильдер жүйесіндегі көркем шығармаларды тез және нақты анықтауды;
стильдер шегіндегі бейнелеу өнерінің шығармашылығын анықтауды;
ортағасырлық замоктардың, ерте орта ғасыр храмдар мен монастырьлардың суретін салуды; роман кезіндегі храмының, готикалық храмның, витраждардың, фрескалардың, мозаика декорын орындауды.
БҚ 5
ЖКП 08
Шаш сәнінің тарихы:
Ежелгі дүние шаш сәндері. Орта ғасырдағы Еуропалық шаш сәндері. Қайта өрлеу дәуірінің шаш сәндері. XVII ғ. Еуропалық шаш сәндері. XVIII ғ. Еуропалық шаш сәндері. XIX ғ. Еуропалық шаш сәндері. XX ғ. шаш сәндері
Білімдер:
Ежелгі Мысырдағы, Ежелгі Грекиядағы, Ассирия мен Вавилондағы шаш сәндерін, бас киімдерін, безендірулерін, костюмдерін;
Үндістандағы, Жапониядағы шаш сәндерін, бас киімдерін, безендірулерін, костюмдерін;
романға дейінгі, романдық және готикалық кезеңдердің шаш үлгілерінің негізгі түрлері мен пішіндерін, киімдері мен аксессуарларлының ерекшеліктерін;
қайта өрлеу дәуірінің флорентикалық және венециандық шаш сәндерінің ерекшеліктерін;
барокко, ампир, модерн стильдеріндегі костюмдер мен шаш сәндерінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
Ежелгі дүние шаш сәндерін практикалық түрде орындауды;
орта ғасыр адамының бейнесін жасауды;
каркастарды, безендірулерді, бас киімдерді қолдана отырып, шаш сәндерін жасауды;
барлық кезеңдердің тарихи бейнелерін жасауды.
БҚ 5
КҚ 3.6.2
ЖКП 09
Санитария және гигиена
Жұқпалы аурулар жайлы жалпы мәліметтер және олардың алдын алу шаралары; микробиология; эпидемиология; иммунитет туралы жалпы түсінік. Тері, шаш, тырнақ аурулары және олардың алдын алу шаралары; тері ауруларының себептері; туа біткен ерекшеліктері; бактериялар тудыратын тері аурулары; кәсіби және басқа да аурулар, олардың шашқа және теріге әсері; сифилис, гонорея берілетін жолдары, белгілері; ЖИТС; өндірістік санитария және гигиена; құралдар мен жабдықтарға санитарлық-гигиеналық талаптар; шаштараз салондары мен шаштараз құралдарына қойылатын санитарлық талаптар; дезинфекциялық құралдар; салондағы еңбек гигиенасы; қауіпті жағдайдағы: жарақаттанғанда, кесіп алғанда, қан тоқтамай қойғанда, күйгенде, талып қалғанда, тоқ ұрғанда алғашқы көмек.
Білімдер:
инфекциялар және ауру тудыратын микробтар түрлерін;
тері, тырнақ және шаш ауруларының басты себептерін;
терілердің іріңді, саңырауқұлақ тудыратын, туберкулез ауруларын;
қан тоқтататын құралдар түрлерін;
дезинфекциялаушы құралдар түрлерін;
таңдап алынған процедураларды қолдану және қолдануға болмайтын жағдайлар.
Іскерліктер:
инфекцияларға қарсы шаралар өткізуді;
салонда тері, шаш, тырнақ іріңді және саңырауқұлақ тудыратын ауруларының алдын алу шараларын өткізуді;
қызмет көрсетушілердің жұмысқа байланысты гигиеналық талаптарды сақтай білуді;
шаштараз құралдары мен жабдықтарды пайдаланудағы санитарлық ережелерді сақтай білуді;
құрал-жабдықтарды және құралдарды дезинфекциялау және стерилизациялауды жүргізу;
қатерлі жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуді.
БҚ 3
БҚ 5
ЖКП 10
Шаштараз жабдықтары мен аппаратурасы:
Жалпы электротехника: жаңа жабдықтар мен электр құралдарын қолдану үшін шаштараздың электротехникалық дайындығының маңызы; электрлік өлшеулер мен аспаптар. Шаштараз жабдықтары және аппаратурасы: шаштараз мекен-жайын жоспарлау және орналастыру; шаштараздағы жұмысшылардың электр құралдары. Электрлік аппараттар: неге арналғандығы, техникалық сипаттамасы, құрылымы. Техника қауіпсіздігі мен өртке қарсы шаралар.
Білімдер: өлшегіш приборларды: құрылымы мен қызмет принциптерін;
жартылай өткізгіш приборлардың неге арналғандығын, принциптері мен қолдануын;
шаштараз электр құралдарының, аппаратурасының құрылысы мен қызметін;
техникалық қолданудың, электр және өрт қауіпсіздігі ережелерін;
Іскерліктер:
өлшеуіш құралдар мен электр жабдықтарын қолдануды;
жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды;
шаштараз электр құралдары мен аппаратурасының қарапайым бұзылуларын жөндеуді.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 5
КҚ 3.6.1
ЖКП 11
Кәсіби этика және қызмет көрсету мәдениеті:
Қызмет көрсету мәдениетінің психологиясы; психология туралы негізгі мәліметтер; қызмет көрсету психологиясы; жеке тұлғаның психологиясы. Қызмет көрсету мәдениетінің этикасы; қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті туралы ұғымы; кәсіби іс-әрекет. Кәсіби этика; қызметкерлердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеті; клиенттермен болатын бүліктер және шағымдар. Еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасы; оқыту үрдісіндегі этика. Эстетикалық мәдениет. Техникалық эстетика және дизайн; тұрмыстық бұйымдардың (қызмет) және жарнамалардың эстетикасы; қызметкердің сыртқы түрінің эстетикасы; байланыс зонасындағы қызметкердің этикеті; қызмет көрсету сферасының маркетингі мен қызмет көрсетудің прогрессивті түрлері.
Білімдер:
психология туралы жалпы мәліметтерді;
кәсіби этика мен кәсіби іс-әрекеттерді;
қызметкердің клиенттермен қарым-қатынас мәдениеттерін;
бүліктерді шешу тәсілдерін;
еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын;
жарнаманың әлеуметтік, экономикалық, эстетикалық мәнін;
кәсіпорын мен жұмыс орны интерьерінің сыртқы безендірілуінің эстетикасын;
Іскерліктер:
қызмет көрсету сферасында кәсіби этиканы қолдануды;
қызметкердің сөйлеу мәдениетін, клиенттермен қарым-қатынас мәдениетін сақтауды;
қызмет көрсету сферасындағы кәсіпорынның мүмкіндіктері туралы қажетті ақпараттарды беруді;
қызмет көрсету сферасында қызметкердің сыртқы бейнесіне қойылатын эстетикалық талаптарды сақтауды;
байланыс зонасындағы қызметкердің этикетін сақтауды;
еңбекті ұйымдастыруды жетілдіруді;
қызмет көрсетудің прогрессивті формаларын қолдануды;
қызмет көрсетудің жаңа түрлерін енгізуді.общие сведения о
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 5

ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ОПД 12
Основы менеджмента
Менеджмент как вид деятельности в системе управления; информационное обеспечение в менеджменте, методы и технология принятия управленческих решений; коммуникация как связующий процесс; стиль менеджмента и имидж менеджера; лидерство, власть, авторитет; конфликтные ситуации, их предупреждение и преодоление; управление конфликтами; мотивация. Управление персоналом; кадровое планирование; управление деловой карьерой.
Знания:
- организационную структуру управления;
- методы оценки деловых качеств работника;
- способы управления конфликтными ситуациями;
Умения:
- применять методы управления в конкретных производственных ситуациях;
- подготовить управленческое решение;
- управлять неформальной группой;
предупреждать и разрешать конфликтные ситуации в группах, организациях.
БК 2
БК 3
БК 6
ПК 3.6.6
ОПД 1.3
Охрана труда и основы промышленной экологии:
Общие вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда, организация работы по охране труда, анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний. Техника безопасности: система стандартов безопасности труда; производственная санитария. Микроклимат производственных помещений; основы пожарной профилактики; промышленная экология, охрана атмосферного воздуха, воздушных ресурсов.
Знания:
- основные статьи трудового законодательства;
- виды государственного и общественного надзора в области охраны труда;
- виды инструктажа по безопасным методам работы;
- основные средства защиты от поражений и несчастных случаев;
- влияние условий труда на организм человека;
- документы, регламентирующие охрану окружающей среды в РК;
Умения:
- оказывать первую медицинскую помощь;
проводить профилактические мероприятия по предупреждению пожаров, взрывов и несчастных случаев.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология парикмахерских работ
Помещение и виды парикмахерских; инструменты парикмахера; подготовительные и заключительные работы по обслуживанию посетителей; мытье головы; стрижка волос; укладка волос; бритье; маникюрные работы; окраска волос; завивка волос на продолжительное время; химическая завивка волос.
Знания:
- цели и правила мытья головы;
- уход за волосами и кожей волосистой части головы;
- массаж волосяного покрова голов;
- операции стрижек;
- основные элементы прически;
- фиксирующие (моделирующие) средства для причесок, их виды;
- основные приемы, правила и последовательность выполнения бритья;
- основные виды укладки волос;
- технологию маникюра;
- основные группы красителей для волос, их характеристику и назначение;
- особенности накрутки волос при химической завивке;
- современные направления в парикмахерском искусстве на текущий сезон;
Умения:
- подбирать моющие средства для заданной структуры волос;
- мыть голову с наклоном вперед и назад;
- выполнять массаж волосяного покрова головы;
- выполнять мужские, женские стрижки с применением различных операций стрижек;
- выполнять модельные и классические стрижки с использованием операций стрижек;
- выполнять укладку волос с применением и без применения бигуди;
- выполнять укладку волос с применением электрического фена и электрических щипцов;
- применять различные техники окраски волос;
выполнять различные виды химической завивки.
БК 5
БК 7
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
СД 02
Технология постижерных работ
Помещение, оборудование, инструменты, приспособления постижерного производства; основное сырье и материалы, натуральные и искусственные волосы и их хранение; подготовительные операции при изготовлении постижерных изделий; технологии изготовления постижерных изделий; ремонт постижерных изделий и уход за ними.
Знания:
- основные требования к производственным помещениям;
- характеристику и назначение оборудования;
- основное сырье и материалы;
- строение и классификацию волос;
- особенности обработки искусственных волос;
- основные требования к конструкции монтюра парика;
- методику снятия мерок;
- основные требования к приему изделий;
Умения:
- соблюдать производственную эстетику;
- обрабатывать натуральные волосы, а также другие используемые материалы;
- тресовать и тамбуровать волосы;
- изготавливать постижерные украшения, шиньоны и накладки, ресницы и крепе, косы, парики различной модификации;
- ухаживать за изделиями из натуральных и искусственных волос;
- выполнять ремонт постижерных изделий.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
СД 03
Моделирование и художественное оформление прически:
Общая характеристика предмета: роль прически во внешнем облике, этапы развития причесок. Общие сведения о прическах: стиль и мода; классификация причесок, основные стили причесок; виды причесок по степени модности. Основные типы причесок. Моделирование и художественное оформление причесок и стрижек: конструирование причесок; основные принципы моделирования; композиция. Особенности подбора элементов; использование украшений в прическах; стрижка волос методом градуировки; способы облегчения волос; кривая линия роста волос; плетение волос; украшения и дополнения причесок; моделирование причесок специального назначения. Модные тенденции в прическах на текущий сезон.
Знания:
- классификацию причесок;
- стили и основные типы причесок;
- основные элементы причесок;
- типы лица, рекомендации по коррекции типов лица;
- дефекты лица, возможности их коррекции;
- формы головы, структуру волос, виды фигуры;
- основные этапы моделирования;
- способы облегчения волос;
- особенности краевой линии роста волос;
- виды плетения волос;
- украшения и дополнения в прическе;
- прически специального назначения;
Умения:
- разработать эскиз и выполнять различные элементы причесок;
- выполнять элементы причесок по фотографиям, рисункам;
- использовать различные виды градуировки при выполнении стрижек;
- использовать декоративные украшения и дополнения при выполнении причесок;
- моделировать и выполнять прически специального назначения;
- моделировать прически для детей различной возрастной группы;
выполнять прически с учетом возраста и индивидуальных особенностей.
БК 4
ПК 3.6.1
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
СД 04
Декоративная косметика и грим:
Основы сценического грима; гигиенический и профилактический уход за кожей; техника макияжа; технология макияжа.
Знания:
- историю развития грима;
- технологию применения гуммозных налепок и мягких толщин;
- разнообразие форм гримов;
- изобразительные средства в рисунке и живописи;
- гармонию цвета;
- пропорции, формы и детали лица;
- виды макияжа, их назначение;
- современные направления в декоративной косметике и гриме.
Умения:
- гримировать живописным и скульптурно-объемным способом;
- изготовлять изделия для грима в различной технике;
- подбирать очищающие средства в зависимости от средств декоративной косметики;
- выполнять массаж лица и шеи;
- применять различные виды косметических масок в зависимости от назначения;
- окрашивать брови и ресницы;
- применять технику "чтения лица";
- применять технологию выполнения простого и сложного макияжа;
выполнять коррекцию разных форм лица с помощью декоративной косметики.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
СД 05
Экономика предприятия
Предприятие в условиях рыночной системы: основные направления экономического развития сферы услуг в РК, предприятие - основное звено экономики, основные фонды предприятия, оборотные средства; организация производства и обслуживания населения, формы организации производства, производительность труда, организация труда, нормирование труда, кадры предприятия;
планирование и прогнозирование деятельности предприятия: основные разделы и показатели годового плана;
ценообразование; налоги и другие обязательные платежи.
Знания:
- структуру экономики государства, состояние и развитие экономики в РК;
- принципы организации производства, обслуживания населения;
- основы планирования работы предприятия;
- бизнес-план предприятия;
- маркетинг как систему управления деятельностью предприятия;
Умения:
- рассчитать показатели производительности труда;
- рассчитать заработок при различных формах оплаты труда;
- составить смету затрат;
- рассчитать технико-экономические показатели работы предприятия;
провести маркетинговое исследование.
БК 9
ПК 3.6.1
ПК 3.6.6
ПК 3.6.8
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная (практика для получения первичных профессиональных навыков)
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте.
Выполнение женских и мужских, детских стрижек, различных видов укладки волос.
Умения:
- выполнять мужские, женские и детские стрижки;
- выполнять все виды укладки волос;
- выполнять прически повседневного вечернего направления
Навыки:
- Проявлять индивидуальность и творческую фантазию в выполнении стрижек, укладки волос и причесок различного направления.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПП 02
Технологическая практика.
Производственная технологическая практика имеет своей задачей ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с производственными процессами, закрепление знаний, полученных при изучении специальных дисциплин, и приобретение практических навыков по специальности.
Во время производственной технологической практики обучающиеся выполняют соответствующие работы, предусмотренные программой, соблюдают правила внутреннего трудового распорядка, установленного в организации (предприятии), ведут дневники, выполняют задания.
Умения:
- Организовывать индивидуальную и коллективную работу на производственном участке в соответствии с трудовым законодательством, а также объективно оценивать результаты своей работы и команды в целом;
Навыки:
- Использовать технологические процессы обработки волос с учетом направления моды, технологии окраски волос и завивки, стрижки, укладки, выполнения причесок различного направления.
Проявлять индивидуальность и творческую фантазию в выполнении парикмахерских работ и декоративной косметики
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПП 03
Преддипломная практика.
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочем месте специалиста среднего звена.
Умения:
- разрабатывать мероприятия по совершенствованию качества своей работы;
- использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Навыки:
- оформлять техническую документацию по выполнении дипломного проектирования и освоения новых технологии парикмахерского искусства.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК) специалиста повышенного и установленного уровня
БК 1
Использовать лингвистические навыки по государственному, русскому и иностранному языкам, необходимые для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
БК 2
Иметь позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе
БК 3
Управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптироваться к изменениям в условиях рыночной экономики
БК 4
Владеть навыками здоровье сбережения
БК 5
Организовывать собственную деятельность, оценивать результаты своей работы;
БК 6
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
БК 7
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1.Установленный уровень

КҚ 3.6.7
ЖКП 12
Менеджмент негіздері
Басқару жүйесінде менеджмент – қызмет айнасы; менеджментті ақпараттық қамсыздан-дыру, басқару шешімде-рін қабылдаудың әдістері мен технологиясы, коммуникация - байланыс үрдісі ретінде; менеджмент және менеджерлер, менеджмент стилі және менеджер имиджі; лидер, билік, бедел; бүліктік жағдайлар, олардың алдын алу және шешу; ұжымдағы әлеуметтік-псиологиялық климат, бүлікті басқару; персоналды басқару; мотивация; мотивациялық стратегиялар мен әдістер. Персоналды басқару; кадрларды жоспарлау; қызмет бойынша персоналдарды қызметтік-кәсіби қоғау жүйесі; қызметтік карьераны басқару.
Білімдер:
басқарудың қазіргі кездегі принциптері мен әдістерін, басқару қызметтерін;
басқарудың ұйымдық құрылымын;
басқару шешімдерін дайындау мен бекітудің әдістері және қазіргі заманғы технологиясын;
қазіргі заманғы техникалық құралдарды, коммуникациялар мен байланыстарды пайдаланып ақпараттарды өңдеу әдістерін;
қызметкердің іскерлік сапасын бағалау әдістерін;
бүліктік жағдайларды басқару тәсілдерін;
Іскерліктер:
нақты өндірістік жағдайларда басқару әдістерін қолдануды;
басқару шешімдерін дайындауды;
жұмыс орнын ұйымдастыруды;
формалды емес топтарды басқаруды;
бүліктік жағдайлардың алдын алуды және шешуді.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 3.6.6
ЖКП 1.3
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбек қорғаудың негізгі мәселелері: еңбек қорғау бойынша негізгі заңдылықтар, еңбек қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру, еңбек жағдайларын анализдеу, жарақаттану және кәсіби аурулар себептері. Қауіпсіздік техникасы: еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; өндірісттік санитария. Өндірістік мекеменің микроклиматы; өрт қауіпсіздігінің негіздері; өндірістік экология, атмосфералық ауаны, ауа ресурстарын қорғау
Білімдер:
еңбек заңдылықтарының негізгі баптарын;
еңбек қорғау саласындағы мемлекеттік және қоғамдық бақылау түрлерін;
жұмыстың қауіпсіздік әдістері бойынша нұсқау түрлерін;
қайғылы жағдайлар мен жарақаттанудан қорғанудың негізгі құралдарын;
адам организміне еңбек жағдайының әсерін;
ҚР қоршаған ортаны қорғауды реттейтін құжаттарды;
Іскерліктер:
алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
өрт, жарылыс және қайғылы оқиғалар болдырмаудың алдын алу шараларын;
тігін жабдықтарымен жұмыстарда қауіпсіз тәсілдер бойынша нұсқаулар жүргізуді.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Шаштараз жұмысының технологиясы:
Шаштараз тұрғын жайы мен оның түрлері, шаштараз құралдары; келушілерге қызмет көрсетудің дайындық және қорытынды жұмыстары; басты жуу; шашты қию; шашты жатқызу; қыру; маникюрлік әсемдеу жұмыстары; шашты бояу; шашты ұзақ уақытқа бұйралау; шашты химиялық жолмен бұйралау.
Білімдер:
бас жуудың мақсаттары мен ережелерін;
бастың шашты бөлігіндегі терілерге және шаштарға көрсетілетін күтімді;
бастың шашты бөлігіне жасалатын массажды;
шаш қою операцияларын;
шаш сәнінің негізгі элементтерін;
шаш сәндеріне арнаған фиксация құралдарын және олардың түлерін;
қырудың негізгі ережелерін, тәсілдері мен орындалу кезеңдерін;
шашты жатқызудың негізгі түрлерін;
маникюр технологиясын;
шашқа арналған бояулар негізгі топтарын, олардың сипаттамасы мен неге арналғандығын;
химиялық шашты бұйралаудың ерекшеліктерін;
ағымдағы маусымға арналған шашты бұйралаудың қазіргі замандағы әдістерін;
Іскерліктер:
шашты құрылысына қарай жуатын құралдарды таңдауды;
басты еңкейте және шалқайта жууды;
бастың шашты бөлігіне массаж жасауды;
шаш қою операцияларын қолданып, модельді және классикалық шаш қоюларды орындауды;
бигудисіз шаштарға көлем беруді;
бигудилерді қолданып шаштарды көтеруді;
электрфендері мен электрқысқыштарын қолданып, шаштарды жатқызуды орындауды;
химиялық бояулармен шаштарды бояуды;
шаш бояудың әр түрлі техникасын қолдануды;
классикалық, химиялық бұйралауды орындауды;
химиялық бұйралаудың әр түрін орындауды.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
АП 02
Постижерлық жұмыстарының технологиясы:
Тұрғын-жай, жабдық-құралдарын постиж өндірісіне бейімдеу; негізгі шикізат және материал; табиғи және жасанды шаштар, олардың сақталуы; постиждік бұйымдарды жасауға арналған дайындық операциялар; постиждік бұйымдарды жасау технологиялары; постиждік бұйымдарды жөндеу және оларды күту.
Білімдер:
өндірістік орындарға қойылатын негізгі талаптарды;
жабдықтардың сипаттамасын және неге арналғандығын;
негізгі шикізаттар мен материалдарды;
шаштардың классификациясын;
шаштың құрылымын;
жасанды шаштардың өңдеу ерекшеліктерін;
парик монтюрінің құрастырылуына қойылатын негізгі талаптарды;
өлшем алудың әдістерін;
бұйымдарды қабылдауға қойылатын негізгі талаптарды;
Іскерліктер:
өндірістік эстетиканы сақтауды;
табиғи шаштарды өңдеуді;
қолданылатын материалдарды өңдеуді;
шаштарды трестеуді және тамбурлеуді;
постиждік безендірулерді дайындауды;
кірпіктер мен крепе дайындауды;
шиньондар мен қосымшаларды дайындауды;
өрімдерді дайындауды;
әртүрлі түрлендірілген париктерді дайындауды;
табиғи және жасанды шаштардан жасалған бұйымдарды күтуді;
постиждік бұйымдарды жөндеуді
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
АП 03
Шаш сәнін үлгілеу және көркемдеу
Пәннің жалпы сипаттамасы: сыртқы көріністегі шаш сәнінің ролі, шаш сәндерінің даму кезеңдері. Шаш сәндер туралы жалпы мәлімет: стиль және сән, шаш сәндерінің топтастырылуы, шаш сәндерінің негізгі стильдері; сәнге байланысты шаш сәндерінің түрлері. Шаш сәндерінің негізгі типтері. Шаш сәндерін және шаш қиюларды үлгілеу және көркемдеу: шаш сәндерін құрастыру; шаш үлгілеудің негізгі принциптері; композиция. Элементтерді таңдаудың ерекшеліктері: градуировка әдісін қолданып шашты қию; шашты жеңілдету жолдары; шаш өсуінің сызығы; шашты өру; шаш сәндерінің безендірілуі және оған қосымшалар; арнайы бағыттағы шаш сәндерін үлгілеу. Қазіргі маусымдағы шаш сәндерінің бағыты: шаш сәндеріндегі сән бағытының ерекшеліктері.
Білімдер:
шаш сәндерінің топтастырылуы мен негізгі элементтерін;
бет келбетінің типтерін, бет келбетінің типтерін коррекциялауға ұсыныстарды;
бет келбетінің кемшіліктерін, оны коррекциялау мүмкіндіктерін;
бас пішіндерін, шаштың құрылысын, тұлғаның түрлерін;
модельдеудің негізгі кезеңдерін;
шашты жеңілдетудің түрлерін;
шаштың өсу сызығы ерекшеліктерін;
шаш өрудің түрлерін;
шаш сәніне қосымшалар мен безендірулерді;
арнайы шаш сәндерін;
Іскерліктер:
шаш сәндерінің әр түрлі элементтері мен эскиздерін жасауды;
әр түрлі әдістермен шаш қиюларын орындауды;
шаш сәндерін орындауда қосымшалар мен сәндік безендірулерді қолдануды;
арнайы шаш сәндерін, әр түрлі жастағы балаларға арналған шаш сәндерін, жас және жеке ерекшеліктерін ескеріп шаш сәндерін үлгілеуді орындауды
БҚ 4
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
КҚ3.6.7
АП 04
Сәндік косметика және грим:
Сахналық грим негіздері; терінің гигиеналық және профилактикалық күтімі; макияж техникасы; макияж технологиясы.
Білімдер:
гримнің даму тарихын;
гуммозды жапсырмаларды қолдану технологиясын;
гримдердің түрлерін;
макияждың бейнелеу және техникалық құралдарын;
түстің үйлесімін;
беттің бөлшектері мен пішіндерін, пропорцияларын;
макияж түрлерін, олардың тағайындалуын;
макияждағы сән бағытын;
Іскерліктер:
кескіндеу және мүсіндік көлемдік әдістермен гримдеуді;
әр түрлі техникамен гримдерге арналған заттарды дайындауды;
сәндік косметика құралдарына қарай тазалайтын құралдарды таңдауды;
бет және мойын массаждарын жасауды;
тағайындалуына байланысты косметикалық маскалардың әр түрін қолдануды;
қас пен кірпіктерді бояуды;
"бетті оқу" техникасын қолдануды;
қарапайым және күрделі макияж технологиясын қолдануды;
сәндік косметиканың көмегімен әртүрлі бет пішіндеріне коррекция жасауды.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.7
АП 05
Кәсіпорын экономикасы
Нарықтық жүйе жағдайындағы кәсіпорын: ҚР қызмет көрсету саласындағы экономикалық дамудың негізгі бағыттары; кәсіпорын – экономикадағы негізгі буын, кәсіпорынның негізгі қорлары, айналым құралдары; өндірісті және халыққа қызмет көрсетуді ұйымдастыру; өндірісті ұйымдастыру формалары; еңбек өнімділігі; еңбекті ұйымдастыру; еңбекті нормалау; кіспорын кадрлары; кәсіпорынның қызметін жоспарлау және болжамдау: жылдық жоспардың негізгі бөлімдері мен көрсеткіштері; бағаның құралуы; салықтар мен басқа міндетті төлемдер түрлері.
Білімдер:
ҚР қазіргі жағдайын, мемлекеттік экономикалық құрылымын;
реформалар жағдайы мен олардың рынокқа қозғалысын;
тұрғындарға қызмет көрсетуді ұйымдастыру, өндіріс принциптерін;
еңбек өнімділігінің маңызын, еңбекті техникалық нормалауды, еңбек жалақысын ұйымдастыруды;
бизнес жоспардың құрылымы мен мазмұнын;
салықтар түрлері мен басқа міндетті төлемдерді;
Іскерліктер:
негізгі қорларды пайдаланудың көрсеткіштерін анықтауды, амортизация суммаларын, айналыс құралдарының айналым көрсеткіштерін;
еңбек өнімділінігің көрсеткіштерін есептеуді, жұмыс уақытының суретін, хронометражды жасауды;
еңбек нормасын, қызметкердің жалақысын есептеуді;
шығын сметасын жасауды, салықтардың негізгі түрлерін есептеуді;
кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді.
БҚ 9
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.6
ӨО жәнеКП 00
Өндірістің оқыту және кәсіби практика
КП 01
Оқу(алғашқы кәсіби біліктілік алатын практика) еңбектің техникалық қауіпсіздігі, өндірістік санитария, жұмыс орнындағы өрт қауіпсіздігі ережелеріне нұсқаулық жүргізу.
Әйелдер, ерлер және балалардың шашын қию, шашты қалыпқа келтіру.
Іскерліктер:
- әйелдер, ерлер және балалардың шашын қию- выполнять все виды укладки волос;
- күделікті бағыттағы шаш сәнін жасау.
Дағдылар:
- Шаш қиюда, шашты қалапқа келтіруде, шаш сәнінің түрлі бағытын жасауда шығармашылық фантазия мен өзіндік қасиетті көрсету.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КП 02
Технологиялық практика.
Өндірістік технологиялық практика білім алушыларды салондарда жұмыс жасауға машықтандырады, арнайы пәндерден алған білімдерін және ие болған дағдыларын бекітеді.
өндірістік технологиялықпрактика кезінде білім алушы бағдарламада көрсетілген белгіленген жұмыстарды орындайды, күделік жүргізеді, тапсырмаларды орындайды.
Іскерліктер:
- еңбек заңнамаларына сәйкес өндірісте ұжымдық және жеке жұмыстарды жасайды. Өзінің және ұжымның жұмысына объективті баға береді.
Дағдылар:
- сән бағытын ескере отырып технологиялық процестерді, шашты бояу, шашты бұйралау, қалпына келтіру және түрлі бағыттағы шаш сәнін орындау.
шаштараз жұмысын және сәндік кометиканы орнындауда шығармашылық фантазия мен өзіндік қасиетті көрсету.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КП 03
Дипломалды практика.
дипломдық жобаны орындауға арналған мәліметтерді жинау, жұмыс орнында орта буын маманы ретінде стажировкадан өту.
Іскерліктер:
- өз жұмысының сапасын жетілдіру бойынша шаралар жасау;
- кәсіби қызметі кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Дағдылар:
- дипломдық жобаларды орындауда техникалық құжаттамаларды орындау және шаштараз өнері бойынша жаңа технологияларды игеру.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзіреттіліктер коды
Белгіленген және жоғары біліктілік деңгейінің базалық құзіреттілігі
БҚ 1
Тұлғааралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шет тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларды қолдана білуі
БҚ 2
Көпмәдениетті, көпэтникалық және көпконфессиялық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасаудың позитивтік әдеттерінің болуы
БҚ3
Жеке өз басының және кәсіби дамуын басқару, нарықтық экономика жағдайындағы өзгерістерге бейімделу
БҚ 4
Денсаулық сақтау дағдыларын білу
БҚ 5
Өз қызметін ұйымдастыра білуі, өз жұмысының сапасын және нәтижесін бағалай білуі;
БҚ 6
Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануы
БҚ 7
Командада жұмыс істей білуі, басшылықпен, әріптестермен тиімді араласу
2 Кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Орта буын маманының базалық құзыреттері
БҚ 1
Тұлғааралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шет тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларды қолдана білуі
БҚ 2
Көпмәдениетті, көпэтникалық және көпконфессиялық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасаудың позитивтік әдеттерінің болуы
БҚ3
Мәселелерді шешу, қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдауы, белсенділік танытуы
БҚ 4
Кәсіптік міндеттерді тиімді орындау үшін ізденуі, ақпараттарды қолдана білуі
БҚ 5
Еңбек заңнамасына сәйкес өндіріс орындарында жеке және ұжымдық жұмыстарды ұйымдастыруы, сонымен бірге өзінің және ұжым жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалауы
БҚ 6
Жеке өз басының және кәсіби дамуын басқаруы, нарықтық экономика жадайындағы өзгерістерге бейімделуі
БҚ 7
Денсаулық сақтау дағдыларын білуі
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКО деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1. Белгіленген деңгей

050604 1- Мастер по педикюру
ПК 1.4.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения инструментов;
ПК 1.4. 2. Определять строение ногтей и кожи стоп;
ПК 1.4. 3. Применять инструменты по назначению, соблюдая правила их пользования и хранения;
ПК 1.4.4. Выполнять точечный массаж стопы;
ПК 1.4.5. Использовать технологические процессы всех видов педикюра;
ПК 1.4.6. Применять профессиональную косметику для ног, знать ее ингредиенты, назначение, нормы расхода;
ПК 1.4.7. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 1.4.8. Соблюдать правила обслуживания посетителей и способы оказания первой помощи.
050605 1 –Мастер по маникюру
ПК 1.5.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения инструментов;
ПК 1.5. 2. Определять строение ногтей и кожи рук;
ПК 1.5. 3. Применять инструменты по назначению, соблюдая правила их пользования и хранения;
ПК 1.5.4. Использовать технологический процесс всех видов маникюра;
ПК 1.5.5. Применять профессиональную косметику для рук, знать ее ингредиенты, назначение, нормы расхода;
ПК 1.5.6. Выполнять массаж кисти рук;
ПК 1.5.7. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 1.5.8. Соблюдать правила обслуживания посетителей и способы оказания первой помощи.
050608 1- Мастер-парикмахер
ПК 1.8.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения и назначение инструментов, приборов, аппаратуры; нормы расхода материалов;
ПК 1.8.2. Выполнять разные виды стрижки, бритье волос, бороды, усов;
ПК.1.8.3. Выполнять прически с использованием постижерных изделий;
ПК 1.8.4. Использовать красители всех групп;
ПК 1.8.5 Дезинфицировать инструменты современными методами.
ПК 1.8.6. Давать практические советы по гигиеническому уходу за кожей;
ПК 1.8.7. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 1.8.8. Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
050609 1 –Мастер по наращиванию ногтей
ПК 1.9.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения инструментов;
ПК 1.9. 2. Определять строение ногтей и кожи рук;
ПК 1.9. 3. Применять инструменты по назначению, соблюдая правила их пользования и хранения;
ПК 1.9.4. Выполнять ремонт поломанных наращенных ногтей без снятия старых и без перенаращивания,
ПК 1.9.5. Применять наращивание на верхнюю форму. Наращивание гелем на форму и типсы.

050604 1-Педикюр бойынша шебер
КҚ 1.4.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібінің ережелерін сақтау;
КҚ 1.4. 2. Табан терісі және тырнақтардың құрылысы мен қасиеттерін анықтау;
КҚ 1.4. 3. Құралдардың қолдану мен сақтау ережелерін сақтай отыра, олардың арналуын ескертіп пайдалану;
КҚ 1.4.4. Табанға нүктелік массаж жасау;
КҚ 1.4.5. Педикюрдің барлық түрлерінің технологиялық процесімен қолдану;
КҚ 1.4.6. Аяққа арналған кәсіби косметикамен қолдану, олардың құрамын, арналуын және жұмсау мөлшерін білу;
КҚ 1.4.7. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 1.4.8. Келушілерге қызмет көрсету және алғашқы жәрдем беру ережелерін сақтау;
050605 1 –Маникюр бойынша шебер
КҚ 1.5.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібінің ережелерін сақтау;
КҚ 1.5. 2. Қол терісі және тырнақтардың құрылысы мен қасиеттерін анықтау;
КҚ 1.5. 3. Құралдардың қолдану мен сақтау ережелерін сақтай отыра, олардың арналуын ескертіп пайдалану;
КҚ 1.5.4. Маникюрдің барлық түрлерінің технологиялық процесімен қолдану;
КҚ 1.5.5.. Қолға арналған кәсіби косметикамен қолдану, олардың құрамын, арналуын және жұмсау мөлшерін білу;
КҚ 1.5.6. Қолдың буынына массаж жасау;
КҚ 1.5.7 Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 1.5.8 Келушілерге қызмет көрсету және алғашқы жәрдем беру ережелерін сақтау;
050608 1- Шаштараз шебері
КҚ 1.8.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібі және қолдану ережелерін, материалдардың жұмсалу мөлшерін сақтау;
КҚ 1.8.2. Шаш қию түрлерін, сақал-мұрт қыруларды орындау;
КҚ.1.8.3. Постижерлық бұйымдармен пайдаланып шаш сәндерін орындау;
КҚ 1.8.4. Шаштарға арналған химиялық құрамдар мен препараттарды, бояғыштардың әртүрлі топтарын қолдану;
КҚ 1.8.5 Құралдарды қазіргі заманғы әдістермен дезинфекциялау
КҚ 1.8.6. Терілер, шаштар гигиеналық күтіміне арналған практикалық кеңестерді беру;
КҚ 1.8.7. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 1.8.8. Біліктілігі өзінен жоғары мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
050609 1 –Тырнақтарды өсіру бойынша шебер
КҚ 1.9.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібінің ережелерін сақтау;
КҚ 1.9. 2. Қол терісі және тырнақтардың құрылысы мен қасиеттерін анықтау;
КҚ 1.9. 3. Құралдардың қолдану мен сақтау ережелерін сақтай отыра, олардың арналуын ескертіп пайдалану;
КҚ 1.9.4. Өсірілген тырнақ сынған кезде ескісін алмай және қайта өсірмей жөндеу жасау
КҚ 1.9.5. Үстіңгі формаға тырнақ өсіру, форма мен типсаға тырнақ өсіру;

ПК 1.9.6. Использовать лепку акрилом и гелем
ПК 1.9.7. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 1.9.8. Соблюдать правила обслуживания посетителей и способы оказания первой помощи.
050610 1- Мастер по дизайну ногтей
ПК 1.10.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения инструментов;
ПК 1.10. 2. Определять строение ногтей и кожи рук;
ПК 1.10. 3. Применять инструменты по назначению, соблюдая правила их пользования и хранения;
ПК 1.10.4. Выполнять лепку оригинальных объемных узоров,
ПК 1.10.5. Использовать для дизайна стразы, кружева, пайетки, блестки и другие нестандартные материалы, наносить тонкие линии, изящные рисунки
ПК 1.10.6. Применять умения изображать различные узоры, элементы флористики, мозаичные композиции.
ПК 1.10.7. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 1.10.8. Соблюдать правила обслуживания посетителей и способы оказания первой помощи.
2.Повышенный уровень
050601 2 – Парикмахер-модельер
ПК 2.1.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения и назначение инструментов, приборов, аппаратуры; нормы расхода материалов;
ПК 2.1.2. Выполнять разные виды стрижки, бритье волос, бороды, усов;
ПК 2.1.3. Выполнять прически с использованием постижерных изделий;
ПК 2.1.4. Использовать красители всех групп, химических составов и препаратов для волос;
ПК 2.1.5 Дезинфицировать инструменты современными методами.
ПК 2.1.6. Давать практические советы по гигиеническому уходу за кожей, волосами;
ПК 2.1.7. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 2.1.8. Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
0506002 2- Косметолог
ПК 2.2.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения и назначение инструментов, приборов, аппаратуры; нормы расхода материалов;
ПК 2.2.2. Определять строение и свойства кожи;
ПК 2.2.3. Правильно выполнять косметологические процедуры;
ПК 2.2.4. Применять инструменты по назначению, соблюдая правила их пользования и хранения;
ПК 2.2.5 Применять косметические материалы и препараты, знать их ингредиенты, назначение и нормы расхода;
ПК 2.2.6. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 2.2.7. Соблюдать правила обслуживания посетителей и способы оказания первой помощи;
ПК 2.2.8. Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
050603 2- Визажист
ПК 2.3.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения инструментов;

КҚ 1.9.6. Акрил және гельмен жапсырманы орындау
КҚ 1.9.7. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 1.9.8. Келушілерге қызмет көрсету және алғашқы жәрдем беру ережелерін сақтау;
050610 1- Тырнақтар дизайны бойынша шебер
КҚ 1.10.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібінің ережелерін сақтау;
КҚ 1.10. 2. Қол терісі және тырнақтардың құрылысы мен қасиеттерін анықтау;
КҚ 1.10. 3. Құралдардың қолдану мен сақтау ережелерін сақтай отыра, олардың арналуын ескертіп пайдалану;
КҚ 1.10.4. Көлемді әсем өрнектер жапсырмасын жасау;
КҚ 1.10.5. Дизайнға арналған стразды, шілтерді, пайеткаларды, жылтырақтарды және басқа материалдарды қолдану, жіңішке сызықтар мен көркем суреттерді салу;
КҚ 1.10.6. Түрлі өрнектерді, флористика элементтерін, мозайка композицияларын бейнелерді қолдана білу;
КҚ 1.10.7. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;ПК КҚ 1.10.8. Келушілерге қызмет көрсету және алғашқы жәрдем беру ережелерін сақтау;
2.Жоғары деңгей
050601 2 – Шаш үлгілерін жасаушы
КҚ 2.1.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібі және қолдану ережелерін, материалдардың жұмсалу мөлшерін сақтау;
КҚ 2.1.2. Шаш қию түрлерін, сақал-мұрт қыруларды орындау;
КҚ 2.1.3. Постижерлық бұйымдармен пайдаланып шаш сәндерін орындау;
КҚ 2.1.4. Шаштарға арналған химиялық құрамдар мен препараттарды, бояғыштардың әртүрлі топтарын қолдану;
КҚ 2.1.5 Құралдарды қазіргі заманғы әдістермен дезинфекциялау
КҚ 2.1.6. Терілер, шаштар гигиеналық күтіміне арналған практикалық кеңестерді беру;
КҚ 2.1.7. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.8. Біліктілігі өзінен жоғары мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;.
0506002 2- Косметолог
КҚ 2.2.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.2. Терінің құрылысы мен қасиеттерін анықтау;
КҚ 2.2.3. Косметологиялық емдерді дұрыс орындау;
КҚ 2.2.4. Құралдардың қолдану мен сақтау ережелерін сақтай отыра, олардың арналуын ескертіп пайдалану;
КҚ 2.2.5 Косметикалық материалдар және препараттармен қолдану, олардың құрамын, арналуын және жұмсау мөлшерін білу;
КҚ 2.2.6. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.7. Келушілерге қызмет көрсету және алғашқы жәрдем беру ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.8. Біліктілігі өзінен жоғары мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау
050603 2- Визажист
КҚ 2.3.1..Жұмыс орнын ұйымдастыру ережелерін сақтау;

ПК 2.3.2. Определять пропорции и морфологию лица;
ПК 2.3.3. Определять строение и свойства кожи;
ПК 2.3.4. Правильно выполнять технологию всех видов макияжа;
ПК 2.3.5. Использовать профессиональную декоративную косметику, знать ее ингредиенты, назначение, нормы расхода;
ПК 2.3.6. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 2.3.7. Соблюдать правила обслуживания посетителей и способы оказания первой помощи;
ПК 2.3.8. Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
050707 2- Парикмахер-стилист
ПК 2.7.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения и назначение инструментов, приборов, аппаратуры; нормы расхода материалов;
ПК 2.7.2. Выполнять разные виды стрижки, бритье волос, бороды, усов;
ПК 2.7.3. Выполнять прически с использованием постижерных изделий;
ПК 2.7.4. Использовать красители всех групп, химических составов и препаратов для волос;
ПК 2.7.5 Дезинфицировать инструменты современными методами.
ПК 2.7.6. Давать практические советы по гигиеническому уходу за кожей, волосами;
ПК 2.7.7. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 2.7.8. Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
050611 2- Мастер по обработке ногтей
ПК 2.11.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения инструментов;
ПК 2.11.2. Определять строение ногтей и кожи рук;
ПК 2.11.3. Применять инструменты по назначению, соблюдая правила их пользования и хранения;
ПК 2.11.4. Использовать технологический процесс всех видов маникюра;
ПК 2.11.5. Выполнять комплексную обработку ногтя.
ПК 2.11.6. Выполнять различные виды SPA- процедур;
ПК 2.11.7. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
ПК 2.11.8. Соблюдать правила обслуживания посетителей и способы оказания первой помощи.
3.Специалист среднего звена
0506063 – Художник-модельер
ПК 3.6.1. Соблюдать правила организации рабочего места, порядок расположения и назначение инструментов, приборов, аппаратуры; нормы расхода материалов;
ПК 3.6.2. Работать с технической документацией, специальной литературой, видеоинформацией, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
ПК 3.6.3. Выполнять различные виды стрижек и укладок;
ПК 3.6.4. Выполнять различные виды окраски и химической завивки волос;
ПК 3.6.5. Выполнять технологические процессы макияжа и ухода за кожей лица;
ПК 3.6.6. Осуществлять учет затрат и калькулирования себестоимости услуг;
ПК 3.6.7. Проявлять индивидуальность и творческую фантазию в выполнении парикмахерских работ и декоративной косметики

КҚ 2.3.2. Беттің пропорциясы мен морфологиясын анықтау;
КҚ 2.3.3. Терінің құрылысы мен қасиеттерін анықтау;
КҚ 2.3.4. Макияждың барлық түрлерінің технологиясын дұрыс орындау
КҚ 2.3.5. Кәсіби сәндік косметикамен қолдану, олардың құрамын, арналуын және жұмсау мөлшерін білу;
КҚ 2.3.6. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.3.7. Келушілерге қызмет көрсету және алғашқы жәрдем беру ережелерін сақтау;
КҚ 2.3.8. Біліктілігі өзінен жоғары мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
050707 2- Шаштараз стилист
КҚ 2.7.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібі және қолдану ережелерін, материалдардың жұмсалу мөлшерін сақтау;
КҚ 2.7.2. Шаш қию түрлерін, сақал-мұрт қыруларды орындау;
КҚ 2.7.3. Постижерлық бұйымдармен пайдаланып шаш сәндерін орындау;
КҚ 2.7.4. Шаштарға арналған химиялық құрамдар мен препараттарды, бояғыштардың әртүрлі топтарын қолдану;
КҚ 2.7.5 Құралдарды қазіргі заманғы әдістермен дезинфекциялау
КҚ 2.7.6. Терілер, шаштар гигиеналық күтіміне арналған практикалық кеңестерді беру;
КҚ 2.7.7. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.7.8. Біліктілігі өзінен жоғары мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;.
050611 2- Тырнақтарды өңдеу бойынша шебер
КҚ 2.11.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібінің ережелерін сақтау;
КҚ 2.11.2. Қол терісі және тырнақтардың құрылысы мен қасиеттерін анықтау;
КҚ 2.11.3. Құралдардың қолдану мен сақтау ережелерін сақтай отыра, олардың арналуын ескертіп пайдалану;
КҚ 2.11.4. Маникюрдің барлық түрлерінңғ технологиялық процессін қолдану;
КҚ 2.11.5. Тырнақтың кешенді өңдеуін жасау.
КҚ 2.11.6. SPA- процедуралардың түрлерін жасау.
КҚ 2.11.7. Санитария мен гигиена, техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау
КҚ 2.11.8. Келушілерге қызмет көрсету және алғашқы жәрдем беру ережелерін сақтау;
1. Орта буын маманы
0506063 – Суретші-модельер
КҚ 3.6.1 Жұмыс орнын ұйымдастыру, құралдардың орналастыру тәртібі және қолдану ережелерін, материалдардың жұмсалу мөлшерін сақтау;
КҚ 3.6.2 Техникалық құжатамамен, арнайы әдебиетпен, бейнеақпаратпен қолдану, техникалық суреттер мен сызулардың көмегімен ойларын дұрыс бейнелеу;
КҚ 3.6.3 Шаш қию мен шашты әдемілеудің әр түрін орындау;
КҚ 3.6.4 Шашты бояу мен химиялық бұйралаудың түрлерін орындау;
КҚ 3.6.5 Бет терісінің күтімі мен макияж жасауда технологиялық үрдістерді пайдалану;
КҚ 3.6.6. Шығын есебі мен қызметтің өзіндік құнын есептей білуді;
КҚ 3.6.7 Шаштараз жұмыстары және сәндік косметиканы орындауда ерекшелік танытып, шығармашылық қиялды ұсыну;

ПК 3.6.8. Соблюдать правила санитарии и гигиены, безопасности труда и пожарной безопасности;
Приложение 49
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0508000 - Организация питания
Квалификация: 050801 2 - Повар
050802 2 - Кондитер
050803 2 - Калькулятор
Форма обучения: очное

КҚ 3.6.8 Санитария және гигиена, еңбек және өрт қауіпсіздігі ережелерін орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 49 қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы: 0508000 - Тамақтандыруды ұйымдастыру
Біліктілігі:
050801 2 - Аспаз
050802 2 - Кондитер
050803 2 - Калькулятор
Оқыту нысаны: күндізгі

ОГД 1.1
Профессиональный казахский (русский) язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической); техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
-лексико-грамматические материалы по специальности.
Умения:
-создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
- составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
-различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
БК 1-2
БК 4-8
БК 10
ОГД 1.2
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
лексико-грамматические материалы по специальности.
Умения:
создавать технологическую карту и схему на английском языке;
уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
сформировать свою мысль на английском языке
различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
БК 1-2
БК 4-8
БК 10
ОГД 1.3
Физическая культура.
Физическое воспитание как учебный предмет в организациях ТиПО. Врачебный контроль и самоконтроль. Физическая культура в режиме труда и отдыха. Профессионально-прикладная физическая подготовка будущих специалистов. Основы здорового образа жизни. Режим двигательной активности и работоспособности.
Знания:
о необходимости в потребности в физической культуре, в физической самосовершенствовании и здоровом образе жизни;
Умения:
повышать уровень физической подготовленности, укрепления здоровья;
формировать осознанную потребность в физической культуре, в физическом совершенствовании и здоровом образе жизни;
определять ключевые моменты для выполнения поставленный задачи;
эффективно работать, как часть в группе (команде);
улучшить физическую подготовленность, уметь применить ее на практике.
БК 1-10
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
Экономика предприятий питания.
Введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция;
развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий;
маркетинг и реклама;
цена и ценообразование;
эффективность производства – хозяйственной деятельности;
налоги и налогообложение.
Знания:
- главные вопросы экономики, виды рынков и законы спроса и предложения;
- определения товар, услуга
- определение конкуренция, виды конкуренции;
- определение и функции банков;
- основные понятия по затратам, субъекты рынка;
- определения деньги, товарооборот, опт и розница, прибыль, рентабельность, издержки
- определение цена, себестоимость, надбавка, наценка;
- виды налогов;
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определять цену товара, себестоимость товара, оптовую цену, розничную цену
- составлять бизнес-план;
- рассчитывать обязательные платежи в бюджет;
- вести простейший учҰт денежных и финансовых средств;
- использовать правила торговли и решать проблемы нарушений прав потребителей;
- рассчитывать себестоимость выпускаемой продукции;
- вести учҰт и сохранность вверенных материальных средств.

ЖГП 1.1
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Мамандық бойынша өткізілген кәсіптік қазақ (орыс) тілі сабағында мамандыққа арналған кәсіби сөздердің арнайы лексикалық сөздік минимумы беріліп, іріктелініп алынған грамматикалық формалар арқылы орфографиялық және пунктуациялық ережелерге сай мағыналары ажыратылады. Қазақ (орыс) тіліндегі сөздердің орын- тәртібіне қарай оларды сөйлем ішінде стильдік жағынан дұрыс байланыстырып қолдану үйретіледі. Осы орайда кәсіби тақырып төңірегінде сөйлесім үлгілері пайдаланылып, білім алушылардың пәрменді лексикалық кәсіби сөздік қоры молайтылуы көзделеді. Сол сияқты студенттер тіл дамыту үшін пайдалы жұмыстың бірі- оларға өлең, тақпақ, жұмбақ, мақалдарды мәнерлеп айтқызу, мән-мағынасын түсініп жаттату.
Білімдер:
мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
технологиялық карта мен сызбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру; өзінің ойын қазақша (орысша) жүйелеу; сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
БҚ 1-2
БҚ 4-8
БҚ 10
ЖГП 1.2
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша өткізілген кәсіптік қазақ (орыс) тілі сабағында мамандыққа арналған кәсіби сөздердің арнайы лексикалық сөздік минимумы беріліп, іріктелініп алынған грамматикалық формалар арқылы орфографиялық және пунктуациялық ережелерге сай мағыналары ажыратылады. Қазақ (орыс) тіліндегі сөздердің орын- тәртібіне қарай оларды сөйлем ішінде стильдік жағынан дұрыс байланыстырып қолдану үйретіледі. Осы орайда кәсіби тақырып төңірегінде сөйлесім үлгілері пайдаланылып, білім алушылардың пәрменді лексикалық кәсіби сөздік қоры молайтылуы көзделеді. Сол сияқты студенттер тіл дамыту үшін пайдалы жұмыстың бірі- оларға өлең, тақпақ, жұмбақ, мақалдарды мәнерлеп айтқызу, мән-мағынасын түсініп жаттату.
Білімдер:
мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
технологиялық карта мен сызбаны ағылшын тілінде құрастыру;
жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру; өзінің ойын ағылшынша жүйелеу; сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
БҚ 1-2
БҚ 4-8
БҚ 10
ЖГП 1.3
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесі пәні білім алушыларды қалыптастыратын және олардың белсенділіктерін жүйелі түрде дамытуға ықпал ететін оқу пәні. Бұл бағдарлама жалпы білім беретін мектептердің, кәсіби мектептердің (лицейлер) мен колледждердің бағдарламасымен тығыз байланысады. Бұл бағдарламаны басшылыққа ала отырып, әрбір оқытушы өзінің сабақ өту формасын, ұйымдастыру әрекеттерін, сабақтың мазмұны мен тәсілдерін, сонымен қатар оқыту мен тәрбиелеу мақсаттарын таңдап алуына болады. Оған жергілікті жердің климаттық жағдайлары, мамандықтардың кәсіби ерекшеліктері, оқу орнының материалдық-техникалық базасы, педагогикалық құрамы және ұлттық салт-дәстүрлер ерекшеліктері де әсерін тигізеді.
Білімдер:
дене тәрбиесінің салауатты өмір салтына, денсаулықты сақтауға қажеттілігі туралы;
Іскерліктер:
денсаулығын нығайту, шынығу деңгейінің дайындығын арттыру;
дене тәрбиесіне қажеттілікті салауатты өмір сүру мақсатында саналы түрде қалыптастыру,
қойылған міндеттерді орындау үшін басты жағдайларды анықтау;
топтың бір мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу; шынығу деңгейін жақсарту, оны тәжірибеде қолдана білу.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.16
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Тамақтандыру кәсіпорнының экономикасы.
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі принциптері мониторинг, сұраныс пен ұсыныс, нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастардың субъектілері;
экономикалық шығын және кәсіпорындардың қызметі; маркетинг және жарнама; баға және баға белгілеу; шаруашылық қызмет өндірісінің әсерлілігі; салық және салық төлеу;
Білімдер:
- азық-түліктің, тауардың анықтамасын;
- бәсекелестіктің маңыздылығы мен қызметінің анықтамасын;
- банктің қызметі мен анықтамасын;
- шығын, нарық субъектісі туралы негізгі түсінік;
- маркетингтің маңызы, принципі мен анықтамасын;
- жарнама, жарнаманың түрлері;
- бағаның анықтамасын;
- салықтың түрлерін;
Іскерліктер:
- кіріс пен шығысты есептеу;
- тауардың өзіндік бағасын, өндіру бағасын, көтерме сауда бағасын, бөлшек сауда бағасын анықтау;
- бизнес-жоспар құру;
- салықтың маңызын түсіндіру;
- сауда ережесін қолдану, тұтынушының құқығы бұзылуын шешу
- тауардың бағасын есептеу.

БК 1-10
ПК 1.1.5
ПК 2.1.7
ПК 2.2.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ОПД 1.2
Психология и этика профессиональной деятельности.
Эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения как область делового этикета;
правила содержания помещений и рабочих мест.
Знания:
- общие сведения о психологии;
- о типах конфликтов;
- о предпосылках возникновения конфликта;
- о стратегии поведения в конфликтной ситуации;
-функции, виды, средства общения;
-принципы ведения партнерской беседы;
-требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
-понятие, историю, назначение этики;
-этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
Умения:
-характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- управлять в конфликтной ситуации собой;
- выбирать определенный стиль поведения в условиях конфликта;
-определять субъективную предрасположенность конфликта;
-воспринимать социально-ролевое общение;
-взаимодействовать в группе;
-применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
-соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
-вести деловой этикет и протокол;
- работать с деловой корреспонденцией;
-общаться по телефону;
-работать с деловой корреспонденцией.
БК 1-2
БК 4
БК 6
БК 8
БК 10
ОПД 1.3
Охрана труда.
пожарная безопасность.
классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
-общие сведения о производственной санитарии;
-технику безопасности;
-основы электробезопасности;
-общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
-соблюдать технику безопасности;
-соблюдать электробезопасность;
-оказать помощь при производственной травме;
-соблюдать пожарную безопасность
БК 1-10
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4
ПК 1.2.1
ПК 1.2.2
ПК 1.2.3
ПК 1.2.4
ПК 1.2.6
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ОПД 1.4
Стандартизация, сертификация и метрология.
Стандартизация; принципы стандартизации в предприятиях питания; средства измерений;
эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; сертификация услуг на предприятиях питания; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы стандартизации;
- принципы стандартизации в предприятиях питания;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин;
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции по органолептическим показателям;
- производить метрологические наблюдения.

БҚ 1-10
КҚ 1.1.5
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
ЖКП 1.2
Психология және кәсіптік әрекеттер әдебі.
Эстетикалық мәдениет;
этикалық мәдениет;
қарым-қатынас психологиясы; қызмет саласындағы қарым-қатынас мәдениеті
коммуникация;
іскерлік қатынас этикеті; қарым-қатынас стилі; тәртіп этикетінің негізгі ережелері; имидж;
сөйлеу мәдениеті;
келушілерге қызмет көрсету этикетіжәне жүргізу техникасы;
іскерлік хаттама;
дипломатикалық этикет туралы ұғым;
кездесу хаттамалары; халықаралық қатынастар тәжірибесі;
ережелер, дәстүрлер;
халықаралық қатынас шарттары;
іскерлік этикет саласы ретіндегі жұмыс орнының интерьері;
жұмыс орындарындағы ережелер.
Білімдер:
- психология туралы жалпы түсінік;
-қарым-қатынас функциялары, түрлері;
-серіктестік қарым-қатынастың принциптері;
-қызмет көрсетуші қызметкерлерге қойылатын талаптар;
-әдеп туралы ұғым және оның тарихы;
-келушілер арасындағы қарым-қатынас әдебі;
-қазіргі әдептің нормалары мен ережелері;
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның ерекшеліктеріне сипаттама беру;
- әлеуметтік қарым-қатынасты қабылдай білу;
- топтардағы өзара қарым-қатынас;
- қызмет көрсету саласында кәсіптік әдепті сақтау;
- сөйлеу әдебін, қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
- іскерлік қарым-қатынас және хаттама жасай білу.
БҚ 1-2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
БҚ 10
ЖКП 1.3
Еңбекті қорғау.
Өрттен сақтану; жабдықтардың
классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары; еңбекті қорғау; құқықтық, нормативтік базалар; өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық; жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары; еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар; техника қауіпсіздігі: түрлері, алдын алу шаралары.
Білімдер:
- өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет;
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- өрттен сақтану шараларын орындау.
БҚ 1-10
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.4
КҚ 1.2.1
КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.3
КҚ 1.2.4
КҚ 1.2.6
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
ЖКП 1.4
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Стандартизация; оның пайда болуы мен дамуы;
ҚР "Стандартизация туралы" Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандарғтизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар; ҚР "Сертификация туралы" Заңы; тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсету сертификациясы; сапа менеджментінің жүйесін енгізу; метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау.
Білімдер:
- стандартизация негіздері;
- тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері;
- өлшемдер; сертификация;
-сертификация негіздері;
- өлшемдер;
- көлем үлгілері;
Іскерліктер:
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
-органолептикалық көрсеткіштері бойынша азық-түліктің сапасын анықтау;
- метрологиялық бақылау жүргізу

БК 1-10
ПК 1.1.5
ПК 1.2.5
ПК 2.1.3
ПК 2.1.8
ПК 2.2.3
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ОПД 1.5
Физиология питания, санитария и гигиена.
Общее понятие о физиологии питания, микробиологии, гигиене и санитарии предприятий общественного питания; основы физиологии питания; пищевые вещества и их значение; пищеварение и усвояемость пищи; понятие о процессе пищеварения; обмен веществ и энергии; питание различных групп населения; энергетическая ценность пищи; основы микробиологии; понятие о микроорганизмах; пищевые инфекции, пищевые отравления и глистные заболевания; пищевые инфекционные заболевания; общие понятия; меры предупреждения; основы гигиены и санитарии; понятие о гигиене труда; профессиональные вредности; производственный травматизм; меры предупреждения; личная гигиена; санитарный режим работников на производстве; санитарная культура; медицинские обследования, их цель и виды; предохранительные прививки, их значение; санитарные требования; санитарно-пищевое законодательство и организация санитарно-пищевого надзора.
Знания:
-пищевые вещества, значение, энергетическая ценность, понятия о процессе пищеварения, обмен веществ и энергии, питание различных групп населения;
-основы гигиены труда, личная гигиена, санитарная культура, медицинское обследование, доврачебная помощь;
-санитарно-пищевое законодательство, организация санитарно-пищевого надзора;
-пищевые инфекции и отравления, понятия и меры предупреждения.
Умения:
-соблюдать санитарный режим на производстве;
-оказывать доврачебную помощь пострадавшему;
-выбирать технологическое оборудование, посуду и инвентарь;
-соблюдать режим хранения продуктов и правила реализации готовой продукции;
-не допускать пищевые отравления.
БК 1-10
ПК 1.1.1
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4
ПК 1.2.1
ПК 1.2.3
ПК 1.2.4
ПК 1.2.6
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.3
ОПД 1.6
Организация обслуживания посетителей.
Подготовка торгового зала к обслуживанию; уборка помещений и оборудования, расстановка обеденных столов и стульев, получение столового белья, посуды, приборов; правила и порядок подготовки специй и приправ; сервировка столов; обслуживание посетителей; правила и порядок приема посетителей; подача напитков и блюд: последовательность, время подачи, набор посуды и приборов; особенности подачи отдельных видов закусок, супов, вторых блюд; правила и техника подачи виноводочных и табачных изделий; расчет с посетителями; специальные формы обслуживания; виды обслуживания; особенности организации и обслуживания свадебных и праздничных вечеров на дому; обслуживание банкетов и приемов; виды банкетов, общие требования к обслуживанию и порядок обслуживания участников банкетов; виды приемов, их назначение, особенности и преимущества, особенности организации обслуживания и подготовки торгового зала, правила, последовательность и способы обслуживания.
Знания:
- категории ресторанов;
- назначение и размещение торговых помещении;
- способы и нормативы расстановки столов;
-задачи и виды обслуживания;
-виды меню, правила и порядок составления и оформления меню, прейскурантов, карт вин;
-виды и характеристики столовой посуды, приборов, белья;
-последовательность, правила подачи блюд и напитков;
- традиции, правила этикета и правила подачи меню;
- алгоритм выполнения заказа;
-порядок и виды расчетов с посетителями;
- виды банкетов;
- правила сервировки стола;
- кулинарная характеристика блюд и напитков;
-требования к обслуживающему персоналу;
Умения:
-использовать основные тенденции развития современных технологий обслуживания;
-применять методы и формы обслуживания;
-предоставлять торговые помещения, мебель, интерьер;
-создать материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
-организовать технологию обслуживания в предприятиях разных типов и классов;
- складывать салфетки;
- сервировать стол;
- полировать посуду;
- распределять обязанности персонала;
- презентовать и подавать блюда и напитки;
- работать с ПК, специальными программами;
- встречать гостей, соблюдая привила этикета;
-подготовиться к обслуживанию;
-правильно обслуживать банкеты на различных уровнях;
-специальные формы обслуживания;
-обслуживать иностранных туристов;

БҚ 1-10
КҚ 1.1.5
КҚ 1.2.5
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
ЖКП 1.5
Тамақтану физиологиясы, санитария және гигиена негіздері.
Тамақтану физиологиясы, микробиология, гигиена және санитария, тамақ кәсіпорнындағы физиология негіздері туралы жалпы ұғым,
ас қорыту, зат алмасу процестері туралы ұғым; тағамның энергетикалық құндылығы; микробиология, микроорганизм туралы жалпы түсінік; тамақтағы инфекциялар, улану, жұқпалы аурулар туралы жалпы ұғым; санитария және гигиена негіздері; еңбек гигиенасы туралы ұғым; зиянкестік, өндірістік жарақаттар, олардың алдын-алу, жеке бас гигиенасы; өндірістегі қызметкерлердің санитарлық режимі; медициналық тексерілімдер; санитарлық мәдениет, олардың мақсаты мен түрлері; егулер, олардың мақсаты мен маңызы; санитарлық талаптар, санитарлық бақылау жасау заңдылықтары.
Білімдер:
- қоректік заттар, маңызы, энергетикалық құндылығы, ас қорыту жүйесі туралы ұғым, зат алмасу және энергия алмасу.
- еңбек гигиенасының негіздері, жеке бас гигиенасы, санитарлық мәдениет, медициналық тексерілу, алғашқы медициналық көмек,
-санитарлық – қоректік заңдылықтар, санитарлық бақылау жасауды ұйымдастыру,
-тағамдағы инфекциялар, улану, уланудың алдын-алу шаралары.
Іскерліктер:
- өндірісте санитарлық режимді сақтау;
-жарақаттанған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- технологиялық жабдықтарды, ыдыстарды, аспаптарды таңдай білу;
- азық-түлікті ережеге сәйкес сақтау, дайын өнімді шығарудың ережесі;
- тамақтан улануды болдырмау.
БҚ 1-10
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.4
КҚ 1.2.1
КҚ 1.2.3
КҚ 1.2.4
КҚ 1.2.6
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.3
ЖКП 1.6
Келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
тұтынушылардың ұсынысы және оны меңгеру; жұмыс орнының мінездемесі; залды жабдықтау және безендіру; келушілерге қызмет көрсету формасы, түрі, мінездемесі; асханалық ыдыстар мен бұйымдардың жіктелуі және тағайындалуы; столдарға ыдыс қою; ас мәзірі және прейскурант;
түрлер жинағының аз мөлшері; кассалық-бақылау машинасы; шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру; әр елден келген туристердің тамақтану ерекшелігіне мінездеме.
Білімдер:
- мейрамхана категориясын;
- сауда залының орналасуы мен белгіленуі;
- залдың формасы мен көрсетілетін қызметтің түріне байланысты үстелдерді орналастыру схемасы;
-қызмет көрсету тапсырмалары мен түрлері;
- мәзір түрлері, мәзірді дайындау мен әсемдеу ережелері мен тәртібі;
- аспаптарды, ыдыстарды, асханалық асжаулықтарды топтастыру және мінездеме;
-тағам мен сусындардың ұсынылу тәртібі мен ережесі;
- әдеп ережесі, мәзірді ұсыну ережесі мен дәстүрі;
- тапсырманы орындау алгоритмі;
- келушілермен есеп айырысу мен тәртібі;
- банкет түрлері;
- үстелді дайындау ережесі;
- сусындар мен тағамдардың аспаздық мінездемесі;
- қызмет көрсетушіге талап.
Іскерліктер:
-қызмет көрсетуде заманауи технологияларды қолдану;
-қызмет көрсетудің әдіс пен түрлерін қолдану;
- сауда залын, жиһаздар мен интерьерді қамту;
- қызмет көрсетуге материалды- техникалық жағдай жасау;
- тип пен класқа байланысты қызмет көрсетудің технологиясын ұйымдастыру;
- асжаулықты орау;
- үстелге ыдыс қою;
- ыдысты жылтырату;
- қызметкерлер міндетін бөлу;
- сусындар мен тағамды ұсыну және мағлұмат бере білу;
- арнайы бағдарлама бойынша ЖК жұмыс жасау;
- әдепті сақтай отырып қонақтарды күту;
- қызмет көрсетуге дайындалу;
- әртүрлі деңгейдегі банкеттерге қызмет көрсету;
- қызмет көрсетудің арнайы формасы;
- шетел туристеріне қызмет көрсету.

БК 1-10
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.8
ОГД 1.6
Основы рисования.
Рисование плоских предметов геометрической формы.
Рисование с натуры – путь активного изучения действительности, композиция рисунка
Понятие о светотени. Рисование с натуры объемных предметов геометрической формы.
Понятие о цвете. Техника работы с акварелью и гуашью.
Рисование с натуры фруктов и овощей.
Рисование животных и птиц.
Рисунки по мотивам народных сказок.
Рисование с натуры пирожных и тортов и пирожных.
Лепка растительного орнамента, с натуры фруктов и овощей, цветов, животных, птиц.
Изготовление макетов тортов из пластилина.
Знания:
понятие о картинной и предметной плоскостях, понятие о светотени, последовательность работы над рисунком, понятие о цвете, технику работы акварелью и гуашью, выполнение техники и композицию рисунка, последовательность выполнения рисунка; разновидности инструментов и материалы для лепки, основы создания скульптуры; общую технику нанесения украшений из отделочных полуфабрикатов; технику выполнения рисунка, последовательность работы над рисунком, понятие о цвете, сочетание отделочных полуфабрикатов, особенности расположения композиции;
Умения:
изображать реалистическую форму окружающего предмета, зрительное восприятие предметов и образов; развивать наблюдательность и художественный вкус, моделировать предмет и придавать цветовой оттенок, развивать творческое воображение и фантазию, развивать пространственное мышление, выполнять последовательность работ по лепке; изготовить отделочные полуфабрикаты, составить композицию украшения кондитерского изделия; рисовать с натуры в различных тональностях и различной формы тортов и пирожных, логически строить сюжет; подбирать цвет, лепить, конструировать; подобрать композицию по тематике, видеть композицию в целом, подбирать нужные фрагменты.
БК 2
БК 4-8
БК 10
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ОГД 1.6
Автоматизированные системы обработки информации.
Роль автоматизированных систем обработки информации (АСОИ) в организационной работе предприятия; состав АСОИ;
сервисные программы и операционные оболочки, прикладное обеспечение АСОИ; выбор программного обеспечения профессиональной деятельности;
локальные и глобальные информационные сети;
работа с текстовыми редакторами; обработка текстовой и цифровой информации; графические редакторы; ввод и редактирование графических образцов;
электронная таблица: назначение, элементы, организация управления, режим работы;
работа с базами данных;
прикладные и профессиональные пакеты программ;
настройка программного комплекса на конкретный вид деятельности и задачу;
ввод данных и вывод результатов.
Знания:
-значение и место персонального компьютера в организационной работе предприятия;
-структуру персонального компьютера, программную структуру, понятие информации и виды информации;
-современные компьютерные программы для обработки различного вида информации;
-принципы поиска информации, поисковые системы.
Умения:
-производить анализ предметной области с точки зрения автоматизации обработки информации;
-работать с формулами, функциями, выполнять простые и сложные вычисления, набирать текст, создавать, сохранять, документы, удалять, форматировать фрагменты текста, принимать и отправлять корреспонденцию по электронной почте, разрабатывать электронные базы данных, создавать презентации с использованием графических изображений и гиперссылок;
- разрабатывать технологический процесс автоматизированной обработки информации;
- определять оптимальный состав информационно-программных и аппаратных средств.
БК 2

БҚ 1-10
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.8
ЖКП 1.6
Сурет салу негіздері.
Азық-түлік және кулинарлық өнімдердің қажетті санын анықтау;
өзіндік өнімге және шығарылған тағамдарға есеп жүргізу; материалдық жауап беруші тұлғаға бағаның мөлшерін беру; тауарлық-материалдық құндылықтарды жабдықтауға қатысу.
Білімдер:
пән және сурет туралы жазықтықты; көлеңке туралы ұғымды;
суретпен жұмыс жасауда реттілікті;
түс туралы ұғымды;
гуаш және акварелмен жұмыс жасау техникасын;
суреттің композициясымен техникасының орындалуын; жабыстыруға қажетті материалдар мен құралдарды;
мүсіннің пайда болу негізін;
әрлейтін жартылай өнімдерден әсемдеудің жалпы техникасы;
суретті салу техникасы;
суретпен жұмыс жасаудың реттілігі;
композицияның орналасу ерекшелігі;
Іскерліктер:
байқау және көркем дәмдік қасиетін дамыту;
түс беру және пәнді моделдеу; қиял мен фантазияны шығармашылықпен дамыту; арақашықтықта ойлауды дамыту; жабыстыру кезінде реттілікпен жұмыс жасау; әрлейтін жартылай өнімдерді дайындау; кондитерлік өнімдерді әсемдеуге композиция дайындау; торттар мен пироженыйларды әртүрлі түсте, формада салу; түс таңдау; жабыстыру; тақырып бойынша композиция құрастыру, бүтін күйінде көру; керекті фрагментерді таңдап алу.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
ЖКП 1.6
Ақпараттар өңдеудің автоматтандырылған жүйесі.
Ақтаратты өңдеудің автоматтандырылған жүйесінің рөлі, АӨАЖ құрастыру; АӨАЖ-ны қолданбалы қамтамасыз ету, сервистік бағдарламалар және операциялық қабық;
локалды және ауқымды ақпараттық жүйелер;
графикалық бейнелерді енгізу және өзгерту;
-бағдарламалардың қолданбалы және кәсіптік пакеті; электронды кестемен жұмыс істеу тәртібі, басқаруды ұйымдастырудың тағайындалуы, элементі;
мәтіндік редактормен жұмыс істеу; мәтіндік және сандық ақпаратты өңдеу; графикалық редактормен жұмыс істеу;
электронды кестемен жұмыс істеу;
мәліметтер базасымен жұмыс істеу;
мәлімет енгізу және нәтиже шығару;
нақты қызметтің және тапсырманың түріне бағдарламалық кешен белгілеу.
Білімдер:
- ақпараттар өңдеудің автоматтандырылған жүйесінің рөлі;
- АӨАЖ құрамы;
- АӨАЖ-ң сервистік бағдарламалары, операциялық қабықшалар, АӨАЖ қолданбаларымен қамтамасыз ету;
- желілік және ғаламдық ақпараттық желілер;
- графикалық бейнелерді енгізу және редакциялау;
- бағдарламалардың қолданбалы және кәсіби пакеттері;
- электронды кесте: пайдаланылуы, элементтері, басқаруды ұйымдастыру; электронды кестемен жұмыс істеу режимі;
Іскерліктер:
- мәтіндік редакторлармен жұмыс істеу,
- мәтіндік және сандық ақпараттарды өңдеу;
- графикалық редакторлармен жұмыс істеу;
- электронды кестемен жұмыс істеу;
- берілім базаларымен жұмыс істеу;
- берілімдер енгізу және нәтижелер шығару.
- әрекеттер мен міндеттердің нақты бағдарламалық кешенін реттеу;
БҚ 2

БК 4-8
БК 10
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7.
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9.
ПК 2.3.10.
ПК 2.3.11
ОГД 1.7
Торговые вычисления.
вычислительные работы в общественном питании; основные положения теории вычислений; предмет торговых вычислений; понятие мер и измерений; метрология и связь с вычислениями; международная система единиц измерения; простейшие методы и средства вычисления; расчетные таблицы; применение средств вычислительной техники.
Знания:
-вычислительные работы в ОП;
-методы и средства вычисления;
-применение средств вычислительной техники;
Умения:
-производить ускоренный расчет;
-выбирать и применять средства вычислительной техники.
БК 2-10
ПК 1.1.5
ПК 1.2.5
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.10
СД 02
Специальные дисциплины
СД 2.2
Организация производства предприятий питания.
Особенности деятельности предприятий общественного питания;
характеристика предприятий общественного питания;
организация снабжения предприятия общественного питания;
организация складского хозяйства;
организация производства предприятий общественного питания;
общие требования к производственным помещениям и организации рабочих мест; организация работы цехов; организация рабочих мест; состав работников, их расстановка и распределение обязанностей между ними;
безопасность и охрана труда; организация работ раздаточной;
организация, техника и правила хранения и отпуска готовой продукции;
организация работы моечных помещений; организация работы экспедиции.
Знания:
виды снабжения;
нормы товарных запасов;
виды складских помещений;
способы складирования и условия хранения продовольственных товаров;
типы предприятий питания;
характер производства в различных предприятиях питания;
характеристику кулинарной продукции по степени готовности;
сроки и условия хранения готовой продукции;
состав функциональных групп помещений;
требования к производственным помещениям;
общие требования к организации рабочих мест;
виды меню;
виды нормативной документации для предприятий питания;
правила производственной, трудовой и технологической дисциплины;
особенности организации работы в заготовочных, доготовочных, специализированных цехах и вспомогательных производственных помещениях;
правила проведения бракеража готовой продукции
Умения:
- работать с различными видами весов;
- составлять технологические карты на основании рецептур;
- рассчитывать количество отходов, массу-брутто сырья, массу-нетто полуфабрикатов;
- организовать рабочее место в соответствии с его назначением.
БК 1-10
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.2.1
ПК 1.1.2
ПК 2.1.3

БҚ 4-8
БҚ 10
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7.
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9.
КҚ 2.3.10.
КҚ 2.3.11
ЖКП 1.7
Сауда есебі.
Қоғамдық тамақтануда есептеу жұмыстары; есептелімнің қағидасының негізгі ережелері; сауда есептелімнің пәні; шаралар мен өлшеулердің ұғымы; метрология және байланыс есептелімдері; халықаралық жүйе өлшем бірлігі; жайлы әдістер мен есептелімнің ақы-пұлдары; есептік кестелер; есептеуші техниканың ақы-пұлының қолдануы.
Білімдер:
- ТК есеп жұмыстарын;
- есептің әдістер мен құралдарды;
- есептеу техникасының құралдарын қолдану;
Іскерліктер:
- жылдам есеп шығару;
- есептеу техникасының құралдарын таңдау және қолдану.
БҚ 2-10
КҚ 1.1.5
КҚ 1.2.5
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.10
АП 02
Арнайы пәндер
АП 2.2
Тамақтандыру кәсіпорны өндірісін ұйымдастыру.
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорны қызметінің ерекшелігі; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнының мінездемесі;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнының жабдықталуын ұйымдастыру; қойма шаруашылығын ұйымдастыру;
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорнын ұйымдастыру; өндіріс орны мен жұмыс орнына жалпы талап; цех жұмысын ұйымдастыру, жұмыс орнын ұйымдастыру; жұмысшы құрамы; олардың міндеттерін бөлу мен орналастыру; еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау; үлестіру жұмыстарын ұйымдастыру; дайын өнімді сақтау мен жөнелтудің ережесі мен техникасы; экспедиция жұмысын, тазалау жұмысын ұйымдастыру.
Білімдер:
- жабдықтаудың түрлерiн;
- тауар қорының нормаларын;
- қойма бөлмелерінің түрлерін;
- азық-түлік тауарларын сақтау шарттары мен қоймаларға орналастыру тәсілдерін;
- тамақтандыру кәсіпорындарының типтерін;
- түрлі тамақтандыру орындарындағы өндірістің сипаттамасын;
- аспаздық өнімнің дайындық деңгейі бойынша сипаттамасын;
- дайын өнімді сақтау мерзімі мен шарттарын;
- бөлмелердің функционалдық топтарының құрамын;
- өндірістік бөлмелерге қойылатын талаптарды;
- жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптарды;
- дастархан мәзірінің түрлерін;
-тамақтандыру кәсіпорындарына арналған нормативті құжаттардың түрлерін;
- өндірістік, еңбек және технологиялық тәртіп ережелерін;
- өндірістегі қосалқы бөлмелер мен арнайы цехтардағы дайындық жасау, дайындауға дейінгі жұмыстарды ұйымдастыру ерекшеліктерін;
дайын өнімнің брокеражын жүргізу ережелерін;
Іскерліктер:
- түрлі таразылармен жұмыс істей білу;
- рецептураны негізге ала отырып технологиялық карталарды құрастыру;
- шығын санын есептеу, шикізаттың брутто салмағын, жартылай өнімдердің нетто салмағын есептеу;
- жұмыс орнын оның пайдалануына сәйкес ұйымдастыру.
БҚ 1-10
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.2.1
КҚ 1.1.2
КҚ 2.1.3

ПК 2.1.6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.3.11
СД 2.3
Товароведение пищевых продуктов.
Предмет и задачи товароведения; понятие об ассортименте и товарном сорте;
качество продовольственных товаров;
основные зерновые культуры; крупы; мука;
хлебобулочные изделия;
ассортимент хлебобулочных изделий, условия и сроки хранения и транспортирования; виды макаронных изделий, показатели качества, дефекты, упаковка, условия хранения;
плодоовощные товары: классификация, характеристика основных видов, показатели качества, условия хранения и транспортирования;
вкусовые товары: классификация, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения;
крахмал, сахар и кондитерские товары: классификация, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения;
молочные товары: ассортимент, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки транспортирования и хранения;
пищевые жиры: ассортимент, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения; мясные товары: ассортимент, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки транспортирования и хранения;
яичные товары: ассортимент, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения; рыбные консервы и пресервы; икра, табак и табачные изделия.
Знания:
- понятие об ассортименте и товарных сортах продовольственных товаров;
-качество продуктов и методы его оценки;
-способы и условия хранения;
-крупы, мука, хлебобулочные изделия, макаронные изделия;
-плодоовощные товары;
-вкусовые товары;
-крахмал, сахар и плодово-ягодные кондитерские товары;
-молочные товары;
-пищевые жиры;
-мясные товары;
-яичные товары;
-рыбные товары;
-классификация, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения;
Умения:
-определять и контролировать качество пищевых товаров;
-определять дефекты;
-выбирать режим хранения;
-определять и контролировать качество зерновых культур;
-определять и контролировать качество плодоовощных товаров;
-определять и контролировать качество вкусовых товаров
-определять и контролировать качество крахмала, сахара и плодово-ягодных кондитерских товаров;
-определять и контролировать качество молочных товаров;
-определять и контролировать качество пищевых жиров;
-определять и контролировать качество мясных товаров;
-определять и контролировать качество яичных товаров;
-определять и контролировать качество рыбных товаров.
БК 1-10
ПК 1.1.5
ПК 1.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.2
ПК 2.2.8
ПК 2.3.3
СД 2.4
Оборудование.
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов; техническая документация машин; общие правила эксплуатации машин; требования безопасности труда; универсальные приводы: назначение, принцип устройства, комплекты сменных механизмов и правила их крепления, эксплуатация, требования безопасности труда; машины для обработки овощей и картофеля: характеристика, классификация, назначение, устройство, принцип работы, правила безопасной эксплуатации; машины для обработки мяса и рыбы: характеристика, классификация, назначение, устройство, принцип работы, правила безопасной эксплуатации; машины для подготовки кондитерского сырья: характеристика, классификация, назначение, устройство, принцип работы, правила безопасной эксплуатации; машины для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов: характеристика, классификация, назначение, устройство, принцип работы, правила безопасной эксплуатации; машины для нарезки хлеба и гастрономических товаров: характеристика, классификация, назначение, устройство, принцип работы, правила безопасной эксплуатации; общие сведения о тепловом оборудовании: классификация по технологическому назначению, источнику тепла и способам его передачи; автоматика безопасности; правила эксплуатации; пищеварочные котлы: назначение, устройство, принципы работы, правила эксплуатации и безопасности труда; пароварочные шкафы и мелкие варочные аппараты: назначение, устройство, принципы работы, правила эксплуатации и безопасности труда; аппараты для жарки и выпечки: назначение, устройство, принципы работы, правила эксплуатации и безопасности труда; варочно-жарочное оборудование: назначение, устройство, принципы работы, правила эксплуатации и безопасности труда; водогрейное оборудование: назначение, устройство, принципы работы, пра-вила эксплуатации и безопасности труда; оборудование для раздачи пищи: назначение, устройство, принципы работы, правила эксплуатации и безопасности труда; холодильное оборудование.
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- машины для обработки овощей и картофеля;
- правила безопасной эксплуатации машины для обработки мяса и рыбы;
- правила безопасной эксплуатации машины для подготовки кондитерского сырья;
- правила безопасной эксплуатации машины для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов;
- правила безопасной эксплуатации машины для нарезки хлеба и гастрономических товаров;
- общие сведения о тепловом оборудовании;
- правила эксплуатации и безопасности труда пищеварочных котлов;
- правила эксплуатации и безопасности труда аппаратов для жарки и выпечки;
- правила эксплуатации и безопасности труда варочно-жарочного оборудования;
- правила эксплуатации и безопасности труда водогрейного оборудования;
- правила эксплуатации и безопасности труда оборудования для раздачи пищи;
- способы получения холода, правила эксплуатации и техники безопасности холодильного оборудования;
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- оформлять техническую документацию машин;
- правильно эксплуатировать машины;
- соблюдать требования безопасности труда;
- эксплуатировать машину для обработки овощей и картофеля;
- эксплуатировать машину для обработки мяса и рыбы;
- эксплуатировать машину для подготовки кондитерского сырья;
- эксплуатировать машину для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов;
- эксплуатировать машину для нарезки хлеба и гастрономических товаров;
- применять автоматику безопасности;
- эксплуатировать пищеварочные котлы;
- эксплуатировать пароварочные шкафы и мелкие варочные аппараты;
- эксплуатировать аппараты для жарки и выпечки;
- эксплуатировать варочно-жарочное оборудование;
- эксплуатировать водогрейное оборудование;
- эксплуатировать оборудование для раздачи пищи;
- эксплуатировать холодильное оборудование.

КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.11
АП 2.3
Азық-түлік тауарларын тану.
Тауартанудың пәні мен міндетін, тауар түрлерінің сұрыптары мен ассортименті туралы түсінік; өнімнің сапасы мен оны бағалау әдісі;
сақтаудың әдісі мен жағдайы; жарма, ұн
нан, макарон өнімдері;
көкөніс тауарлары;
дәмдік тауарлар;
крахмал, қант және кондитерлік тауарлар;
сүт; тағамдық май;
ет; жұмыртқа;
балық; темекі өнімдері;
классификация, сапа көрсеткіші, қорап, маркировка, сақтау мерзімі тағамдық тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
ақауын анықтау;
сақтау тәртібін таңдау;
астық сапасын анықтау және бақылау;
көкөніс тауарларының сапасын анықтау және бақылау; дәмдік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
крахмал, қант және кондитерлік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
сүт өнімдерінің сапасын анықтау және бақылау;
тағамдық майдың сапасын анықтау және бақылау; еттің сапасын анықтау және бақылау;
жұмыртқаның сапасын анықтау және бақылау;
балықтың сапасын анықтау және бақылау.
Білімдер:
- тауартанудың пәні мен міндетін, тауар түрлерінің сұрыптары мен ассортименті туралы түсінік;
- өнімнің сапасы мен оны бағалау әдісі;
- сақтаудың әдісі мен жағдайы;
- жарма, ұн, нан, макарон өнімдері;
- көкөніс тауарлары;
- дәмдік тауарлар;
- крахмал, қант және кондитерлік тауарлар;
- сүт;
- тағамдық май;
- ет тауарлары;
- жұмыртқа тауарлары;
- балық тауарлары;
- темекі және темекі өнімдері;
- жіктелуі, сапа көрсеткіші, орамдар, таңбалау;
- сақтау мерзімі мен шарттары;
Іскерліктер:
- тағамдық тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- ақауын анықтау;
- сақтау тәртібін таңдау;
- астық сапасын анықтау және бақылау;
- көкөніс тауарларының сапасын анықтау және бақылау;
- дәмдік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- крахмал, қант және кондитерлік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- сүт өнімдерінің сапасын анықтау және бақылау;
- тағамдық майдың сапасын анықтау және бақылау;
- еттің сапасын анықтау және бақылау;
- жұмыртқаның сапасын анықтау және бақылау;
- балықтың сапасын анықтау және бақылау;
БҚ 1-10
КҚ 1.1.5
КҚ 1.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.8
КҚ К 2.3.3
АП 2.4
Жабдықтау.
Машиналар туралы жалпы мәлімет; машина туралы түсінік, жіктелуі, машинаның негізгі бөліктері мен детальдары, берілу механизмі туралы мәлімет; электрожентек туралы мәлімет; басқару аппараты және электрожентек қорғанысы; машинаның техникалық құжаты; машинаны пайдаланудың жалпы ережесі; еңбек қауіпсіздігінің талаптары; көпсалалы жентек: тағайындалуы, қондыру принципі, ауысу механизмінің комплектісі және оны бекіту ережесі, пайдалану, еңбек қауіпсіздігінің талаптары; көкөніс және картоп өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; ет және балық өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; ет және балық өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; нан және гастрономдық тауарларды турауға арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; жылу жабдығы туралы жалпы мәлімет: технологиялық тағайындалуы бойынша жіктелуі, жылу көздері және оның берілу әдісі; қауіпсіздік автоматикасы; пайдалану ережесі; тамақ пісіретін қазандар: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; булау шкафы мен ұсақ қайнату аппараттары: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; қуыру және пісіру аппараттары: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; су қайнататын жабдық: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; тағам таратуға арналған жабдық: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; тоңазыту жабдығы.
Білімдер:
- машина туралы жалпы мәлімет;
- машинаны пайдаланудың жалпы ережелері;
- көкөніс және картоп өңдеуге арналған машина;
- ет және балық өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- нан және гастрономдық тауарларды кесуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- жылу жабдығы туралы жалпы мәлімет;
- тамақ пісіретін қазанды пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- қуыру және пісіру аппараттарын пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- булау-қуыру аппараттарын пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- су қайнататын жабдықты пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- тағам таратуға арналған жабдықты пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- суықты алу әдісі және тоңазыту жабдығын пайдалану мен еңбек қауіпсіздігі ережесі;
Іскерліктер:
- электрожетек аппаратының қорғаныс басқаруын қолдану;
- машинаның техникалық құжатын рәсімдеу;
- машинаны дұрыс пайдалану;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау;
- көкөніс және картоп өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- ет және балық өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- нан және гастрономдық тауарларды турауға арналған арналған машинаны пайдалану;
- қауіпсіздік автоматикасын қолдану;
- тамақ пісіретін қазанды пайдалану;
- булау шкафы мен ұсақ қайнату аппараттарын пайдалану;
- қуыру және пісіру аппараттарын пайдалану;
- булау-қуыру аппараттарын пайдалану;
- су қайнататын жабдықты пайдалану;
- тағам таратуға арналған жабдықты пайдалану;
- тоңазыту жабдығын пайдалану;

БК 1-10
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.2.1
ПК 1.2.2
ПК 1.2.3
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.11
Квалификация "Повар"
СД 2.1
Технология приготовления пищи.
механическая кулинарная обработка овощей и грибов; технологический процесс; сырье; полуфабрикаты; готовая продукция; правила обработки овощей; механическая кулинарная обработка рыбы и нерыбных продуктов моря: технологический процесс, основные виды нарезки; полуфабрикаты: ассортимент, технология приготовления, кулинарное использование, требования к качеству, условия и сроки хранения; котлетная масса: рецептура, технология приготовления, полуфабрикаты из нее; механическая кулинарная обработка мяса, мясопродуктов и сельскохозяйственной птицы: технологический процесс, последовательность операций; полуфабрикаты: ассортимент, технология приготовления, кулинарное использование, требования к качеству, условия и сроки хранения; тепловая кулинарная обработка продуктов: назначение, варка и ее разновидности, жарка и ее разновидности, комбинированные и вспомогательные приемы тепловой обработки, влияние температуры и продолжительности тепловой обработки на качество готовой продукции; супы: значение в питании, классификация, технология приготовления бульонов и их разновидности, рецептуры, технология приготовления супов, требования к качеству, правила подачи, условия и сроки хранения; соусы: значение в питании, классификация, рецептуры, технология приготовления, требования к качеству, правила подачи, условия и сроки хранения; блюда из круп, бобовых и макаронных изделий; блюда и гарниры из овощей; рыбные блюда; мясные блюда; блюда из яиц и творога; холодные блюда и закуски; сладкие блюда; блюда лечебного питания; характеристика диет; особенности приготовления диетических блюд.
Знания:
-способы механической кулинарной обработки продуктов; специальные приемы обработки сырья;
- способы тепловой обработки;
-технологию приготовления супов, требования к качеству;
-классификацию соусов, требования к качеству;
-технологию приготовления блюд из мяса, рыбы, птицы, овощей, круп, бобовых и макаронных изделий;
- технологию приготовления гарниров из овощей, круп, бобовых и макаронных изделий, правила подачи, условия и сроки хранения, принципы подбора к блюду;
- технологию приготовления блюд из творога и яиц;
- технологию приготовления холодных блюд и закусок;
- технологию приготовления холодных и горячих сладких блюд;
- технологию приготовления горячих и холодных напитков;
- технологию приготовления изделий из теста, виды;
- технологию приготовления фаршей;
Умения:
- выполнять операции первичной механической обработки сырья;
- нарезать продукты, используя различные приемы;
- применять различные способы тепловой обработки продуктов;
- работать с рецептурами приготовления кулинарных блюд и изделий; использовать Сборник рецептур блюд и кулинарных изделий;
- подобрать посуду для подачи готового блюда;
- декорировать блюдо продуктами, овощами и зеленью;
- контролировать температурный режим подачи блюд и сроки их хранения
- презентовать готовое блюдо.

БҚ 1-10
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.2.1
КҚ 1.2.2
КҚ 1.2.3
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.11
"Аспаз" біліктілігі"
АП 2.1
Тағам дайындау технологиясы.
Көкөністер мен саңырауқұлақтарды механикалық кулинарлық өңдеу; технологиялық процесс; шикізат; дүмбіл өнім; дайын өнім; көкөністерді өңдеудің ережесі; балық және теңіз өнімдерін механикалық кулинарлық өңдеу; технологиялық процесс, тураудың негізгі түрлері; дүмбіл өнім; ассортимент, кулинарлық қолдануды дайындау технологиясы; сапасына талап, сақтау жағдайы мен мерзімі; котлеттік өлшем: рецептура, дайындау технологиясы, оның дүмбіл өнімдері; етті, ет өнімдерін, ауылшаруашылық құстарын кулинарлық өңдеу: технологиялық процесс, операциялардың реті; дүмбіл өнім: ассортимент, кулинарлық қолдануды дайындау технологиясы; сақтау жағдайы мен мерзімі; азық-түлікті жылу кулинарлық өңдеу: тағайындау, қайнату, оның түрлілігі, қайнату және оның түрлілігі, жылу өңдеудің құрама және қосымша тәсілдері, жылу өңдеудің температурасы мен ұзақтығының дайын өнім сапасына әсері; көжелер: тамақтанудағы маңызы, жіктелуі, сорпаларды дайындау технологиясы және оның түрлілігі, рецептурасы; көжелерді дайындау технологиясы, сапасына талап, ұсыну ережесі; сақтау жағдайы мен мерзімі; соустар: тамақтанудағы маңызы, жіктелуі, сорпаларды дайындау технологиясы және оның түрлілігі, рецептурасы; көжелерді дайындау технологиясы, сапасына талап, ұсыну ережесі; сақтау жағдайы мен мерзімі; жармадан жасалған тағамдар, атбұршақ және макарон өнімдері; көкөністен жасалған тағамдар мен гарнирлер; балық, ет тағамдары ірімшік пен жұмыртқадан жасалған тағамдар; салқын тағамдар мен дәмтатымдар; тәтті тағамдар; емдік тамақтану тағамдары; емдәмге мінездеме; емдәмдік тағамдарды даярлау ерекшелігі.
Білімдер:
- азық-түлікті механикалық кулинарлық өңдеудің әдістері;
- шикізатты өңдеудің арнайы тәсілі;
- жылу өңдеу әдістері;
- көжелерді дайындау технологиясы, сапасына талап;
- тұздықтардың жіктелуі, сапасына талап;
- еттен, құстан, балықтан, көкөністен, асбұршақтан және макароннан жасалған өнімдер;
- гарнирлер; балық, ет тағамдары ірімшік пен жұмыртқадан жасалған тағамдар;
- салқын тағамдар мен дәмтатымдар; тәтті тағамдар, сақталу мерзімі және ұсыну;
- қамыр өнімдерін дайындау технологиясы;
- фарш дайындау технологиясы;
Іскерліктер:
- шикізатты алғашқы механикалық өңдеу;
- азық-түлікті әртүрлі тәсілдер қолдана отырып өңдеу;
- жылулық өңдеу әдістері;
- аспаздық рецепт жинағын қолдану және онымен жұмыс істеу;
- дайын тағамды ұсыну үшін ыдыс таңдау;
- тағамды көкшіліктермен, көкөністермен әсемдеу;
- тағамның ұсыну температурасын, сақталу мерзімін бақылау;
- дайын тағамды ұсыну және таныстыру;

БК 1-10
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4
ПК 1.1.5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
Квалификация "Кондитер"
СД 2.1
Технология мучных кондитерских изделий.
Подготовка кондитерского сырья к производству;
технологический процесс приготовления мучных кондитерских изделий;
полуфабрикаты для мучных кондитерских изделий;
замес теста и способы его разрыхления;
дрожжевое тесто и изделия из него;
бездрожжевое тесто, полуфабрикаты и изделия из него; пряничное тесто и изделия из него;
песочное тесто и изделия из него;
бисквитное тесто и изделия из него;
отделочные полуфабрикаты для пирожных и тортов;
пирожные и торты;
основные процессы изготовления пирожных и тортов; мучные кондитерские и булочные изделия пониженной калорийности.
Знания:
-особенности приготовления различных видов теста;
-способы разрыхления теста;
-способы расчета упека и припека;
- температурно-временной режим выпечки мучных изделий и полуфабрикатов из теста;
-виды полуфабрикатов;
- сущность процессов при замесе теста, способы замеса;
-виды сырья, используемые при приготовлении теста;
-виды отделочных полуфабрикатов;
-способы отделки пирожных и тортов;
Умения:
-работать с рецептурой; использовать Сборник рецептур мучных кондитерских изделий;
-замешивать и разделывать дрожжевое тесто;
-использовать механическое оборудование для приготовления полуфабрикатов;
- использовать тепловые аппараты в процессе изготовления кондитерских изделий;
-декорировать готовые изделия различными отделочными полуфабрикатами.
БК 1-10
ПК 1.2.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.4
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
Квалификация "Калькулятор"
СД 2.1
Учет и калькуляции.
бухгалтерский учет: понятие, задачи, метод; механизация хозяйственных операций; общие принципы организации учета на предприятиях общественного питания; материальная ответственность; понятие о документах учета; сборник рецептур блюд и кулинарных изделий, сборник рецептур мучных кондитерских и булочных изделий для предприятий общественного питания, их использование; ценообразование и калькуляция на предприятиях общественного питания; понятие о цене и ценообразовании; ценообразование в общественном питании; понятие о калькуляции; расчет количества сырья по нормативам; учет сырья и готовой продукции на производстве и в кондитерском цехе; учет предметов материально-технического оснащения, малоценного и быстро-изнашивающегося инвентаря.
Знания:
-бухгалтерский учет: понятия, задачи, методы;
-цена и ценообразование, понятие о калькуляции, расчет количества сырья по нормативам;
-учет сырья и готовой продукции на производстве и в кондитерском цехе;
-учет предметов материально-технического оснащения, малоценного и быстроизнашивающегося инвентаря;
-документальное оформление, порядок списания.
Умения:
-организовывать учет на ПОП;
-производить хозяйственные вычисления;
-составлять калькуляционные карточки;
-оформлять документы по учету сырой и готовой продукции;
-производить учет предметов материально-технического оснащения.

БҚ 1-10
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.4
КҚ 1.1.5
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
"Кондитер" біліктілігі
АП 2.1
Кондитерлік ұн өнімдерін дайындау технологиясы.
Шикізат дайындау (ұн, қант, жұмыртқа, сүт-май өнімдері); екі түрлі әдіспен ашыған қамыр дайындау; ашыған қамырды бөлу, оның өнімдерін қалыптау және пісіру; ашытқысыз қамырдың әр түрін дайындау; ашытқысыз қамырдан дайындалған өнімдерді қалыптау және пісіру; кондитерлік өнімдерге крем дайындау; кондитерлік өнімдерге әрлейтін дүмбіл өнімдер дайындау; әртүрлі пісірмелер дайындау;
әртүрлі қиындықтағы торттар дайындау; ұлттық кондитерлік өнім дайындау; төмен коллориялы десерт дайындау; техника қауіпсіздігі ережелерін, өндірістік, санитарлық, жеке бас гигиеналарын сақтау.
Білімдер:
- әртүрлі қамыр дайындау ерекшеліктерін;
- қамырды көпірту тәсілдерін;
- нанды пісіргенде салмағының кемуі және нанның пісіргенде беретін артық салмағы
- қамырдан жартылай өнімдер мен ұн өнімдерін пісірудің температуралық және уақыт режимі;
- жартылай өнімдердің түрлері;
- қамыр илеу барысындағы процестердің мәні;
- қамыр дайындау барысында пайдаланатын шикізат түрлері;
- торттар мен пироженыйларды өңдеудің тәсілдері;
Іскерліктер:
- ұннан дайындалатын кондитерлік өнімдердің рецептуралар жинағымен жұмыс істеу;
- ашытылған қамырды илеу және бөлу;
- жартылай өнімдерді дайындауға арналған механикалық жабдықтарды пайдалану;
- кондитер өнімдерін дайындау процесінде жылулық жабдықтарын пайдалану;
- жартылай өнімдерді әрлейтін түрліше заттармен әсемдеу.
БҚ 1-10
КҚ 1.2.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.4
КҚ 1.1.5
КҚ 1.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
"Калькулятор" біліктілігі
АП 2.1
Калькуляция және есеп негіздері.
Бухгалтерлік есеп: түсінік, міндет, әдіс; шаруашылық операциялардың механизациясы; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында есеп ұйымдастырудың жалпы принциптері; материалдық жауапкершілік; есеп құжаттары туралы түсінік; кулинарлық өнімдер мен тағамдардың рецеп жинағы; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары үшін ұн, нан, кондитерлік өнімдердің рецеп жинағы, оны қолдану; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы баға және бағаның құрылуы; баға және бағаның құрылуы туралы түсінік; норматив бойынша шикізат санын есептеу;
өндірісте және кондитерлік цехтағы дайын өнім мен шикізаттың есебі;
- арзан бағалы және тез тозатын бұйымдардың, материалдық-техникалық жабдықтау пәнінің есебі.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп: түсінік, міндеттер, әдістер;
- шаруашылық операциялардың механизациясы
- баға және бағаның құрылуы, калькуляция туралы түсінік, норматив бойынша шикізат санын есептеу;
- өндірісте және кондитерлік цехтағы дайын өнім мен шикізаттың есебі;
- арзан бағалы және тез тозатын бұйымдардың, материалдық-техникалық жабдықтау пәнінің есебі;
- құжат рәсімдеу, қолданыстан шығару тәртібі;
Іскерліктер:
- ҚТӨ есеп жүргізу;
- шаруашылық есеп жүргізу;
- калькуляциялық карточка құрастыру;
- шикі және дайын өнімге есеп бойынша құжат рәсімдеу;
- материалдық- техникалық жабдықтау пәндеріне есеп жүргізу;

БК 1-10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.3.1
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.13
ПК 2.3.15
СД 2.4
Кулинарная характеристика блюд.
Блюда и гарниры из овощей
Блюда из рыбы. Блюда из мяса.
Блюда из птицы, дичи и кролика. Супы. Соусы.
Блюда из яиц. Блюда из творога. Холодные блюда и закуски. Сладкие блюда.
Изделия из теста. Блюда и гарниры из круп, бобовых и макаронных изделий
Блюда лечебного питания.
Национальные блюда.
Знания:
- сроки и условия хранения готовой продукции;
- виды меню;
- последовательность осуществления технологических процессов приготовления пищи;
- правила проведения бракеража готовой продукции;
- классификацию столовой посуды, белья и приборов;
- виды сервировки;
- формы обслуживания
способы подачи блюд и напитков;
- кулинарную характеристику блюд и напитков.
Умения:
- организовать рабочее место в соответствии с его назначением.
- составлять технологические карты на основании рецептур;
- подготовиться к обслуживанию;
- классифицировать кулинарную характеристику блюд и напитков.
БК 1-10
ПК 2.1.5
ПК 2.1.12
ПК 2.1.14
ПК 2.2.5
ПК 2.2.9
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
СД 2.5
Организация обслуживания посетителей.
Подготовка торгового зала к обслуживанию; уборка помещений и оборудования, расстановка обеденных столов и стульев, получение столового белья, посуды, приборов; правила и порядок подготовки специй и приправ; сервировка столов; обслуживание посетителей; правила и порядок приема посетителей; подача напитков и блюд: последовательность, время подачи, набор посуды и приборов; особенности подачи отдельных видов закусок, супов, вторых блюд; правила и техника подачи виноводочных и табачных изделий; расчет с посетителями; специальные формы обслуживания; виды обслуживания; особенности организации и обслуживания свадебных и праздничных вечеров на дому; обслуживание банкетов и приемов; виды банкетов, общие требования к обслуживанию и порядок обслуживания участников банкетов; виды приемов, их назначение, особенности и преимущества, особенности организации обслуживания и подготовки торгового зала, правила, последовательность и способы обслуживания.
Знания:
-задачи обслуживания;
-основные правила и нормы международного сервиса;
-понятие, классификации, виды, характеристики услуг;
-правила и порядок составления и оформления меню, прейскурантов, карт вин;
-характеристики посуды, приборов, белья;
-последовательность, правила подачи блюд и напитков;
-порядок и виды расчетов с клиентами;
-требования к обслуживающему персоналу;
Умения:
-использовать основные тенденции развития современных технологий обслуживания;
-применять методы и формы обслуживания;
-предоставлять торговые помещения, мебель, интерьер;
-создать материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
-использовать средства информации потребителей;
-организовать технологию обслуживания в предприятиях разных типов и классов;
-подготовиться к обслуживанию;
-правильно обслуживать банкеты на различных уровнях;
-специальные формы обслуживания;
-обслуживать иностранных туристов;
-организовать обслуживание по месту работы, учебы;
-предоставлять дополнительные услуги;
-обеспечить организацию труда рабочих мест

БҚ 1-10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.13
КҚ 2.3.15
АҚ 2.4
Тағамға аспаздық мінездеме.
Көкөністерден жасалған тағамдармен гарнирлер.
Балықтан жасалған тағамдар. Еттен жасалған тағамдар. Құстан, қыр құсынан және қрян етінен жасалған тағамдар.
Көжелер. Тұздықтар.
Жұмыртқалардан жасалған тағамдар. Сүзбеден жасалған тағамдар.
Суық тағам және закускалар. Тәтті тағамдар.
Қамырдан жасалған тағамдар. Жарма, бұршақтан және макароннан жасалған тағамдар. Емдікке арналған тағамдар. Ұлттық тағамдар.
Білімдер:
- дайын азықты сақтау жағдайы мен уақыты;
- мәзір түрлері;
- тағам дайындау технологиясы процессінің тізбектілігі;
- дайын тағамның дәмін көру ережесі;
- ыдыс, жаулық, аспаптардың классификациясы;
- дастархан жаю түрлері;
- тағам мен сусын ұсыну тәсілі мен қызмет көрсету формасы;
- тағам мен сусынға аспаздық мінездеме беру.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- рецепт негізінде технологиялық карта құрастыру;
- қызмет көрсетуге дайындау;
- тағам мен сусынның аспаздық мінездемесін жіктеу.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
АҚ 2.5
Келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Тауар-көліктік құжаттарын толтыру;
бар жабдықтары мен бұйымдарын тағайындалуы бойынша қолдану; 4 түрлі әдіспен коктейль араластыру;
ыстық сусындарды (шай, кофе, шоколад) дайындау және ұсыну; шәрбет және шырын дайындау (Fresh); сусындарға гарнир дайындау (Toping); әртүрлі сусындарды құюдың техникасын орындау; спирттік ішімдіктерді сатудың ережесін орындау; рецептураға сәйкес сусын дайындаудың технологиялық картасын жасау.
Білімдер:
- қызмет көрсетудің міндеттері;
- халықаралық сервистің негізгі ережелері мен нормалары;
- қызметтің түсінігі, жіктелуі, түрлері, мінездеме;
- ас мәзірі, прейскурант, картвинді құрастыру және безендірудің ережесі мен тәртібі;
- қызмет көрсетуді безендіру; ыдыстарға, бұйымдарға, төсеніштерге мінездеме;
тағам мен сусын ұсынудың ережесі мен тәртібі;
- тағам мен сусын ұсынудың ережесі мен тәртібі;
- келушілермен
есептесудің түрі мен тәртібі;
- персоналға қойылатын талаптар; жұмыс орны мен еңбекті ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- қазіргі заманғы қызмет көрсету технологиясының дамуының негізгі тенденцияларын қолдану;
- қызмет көрсетудің ережесі мен техникасын қолдану;
- сауда орындары; жиһаз, интерьер; -материалдық-техникалық және ақпараттық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
- тұтынушылардың ақпарат құралдарын қолдану;
- әр типті және әр класты кәсіпорындарда қызмет көрсетудің технологиясы және ұйымдастыру;
- қызмет көрсетуге дайындық;
әр деңгейдегі банкетте қызмет көрсетудің ережесі мен техникасы;
- қызмет көрсетудің арнаулы түрлері;
шет елдік туристерге қызмет көрсету;
- жұмыс орнында, оқу орнында қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- жұмыс орнындағы еңбеті ұйымдастыру;

БК 1-10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.1.15
ПК 2.1.17
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПК 2.2.14
ПК 2.2.15
ПК 2.2.16
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.12
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.3.16
СД 2.6
Профессиональная эстетика и дизайн.
Эстетика: понятие, основные направления развития;
категории эстетики, их взаимосвязь;
эстетическая культура сферы обслуживания;
элементы, формирующие эстетические показатели;
композиция: понятие, элементы и приемы построения;
дизайн: понятие, виды;
оформление, обеспечение и оценка эстетических свойств готовой продукции;
эстетика и дизайн интерьера предприятия;
эстетические требования к залам, мебели, посуде, внешнему облику персонала, организации обслуживания;
фирменный стиль;
эстетика рекламы;
дизайн тематических столов.
Знания:
-понятие и основные направления развития эстетики;
-категории эстетики, их взаимосвязь;
-эстетическую культуру сферы обслуживания;
-элементы, формирующие эстетические показатели;
-понятие, элементы и приемы построения композиции;
-понятие и виды дизайна;
-фирменный стиль;
-эстетику рекламы;
-дизайн тематических столов
Умения:
-оформлять, обеспечивать и оценить эстетические свойства готовой продукции;
-определять эстетику и дизайн интерьера предприятия;
-выполнять эстетические требования к залам, мебели, посуде, внешнему облику персонала, организации обслуживания.
БК 1-10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.7
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.1.17
ПК 2.2.2
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.3.13
ПК 2.3.16
СД 2.7
Технология приготовления коктейлей и напитков.
Определение, классификация по содержанию алкоголя; характеристика основных алкогольных напитков, используемых в роли баз при приготовлении коктейлей; характеристика смягчающе-сглаживающих компонентов; характеристика основных алкогольных и безалкогольных напитков, используемых в роли наполнителей в изготовлении коктейлей; характеристика сопутствующих компонентов, участвующих в приготовлении коктейлей; основы технологии приготовления смешанных напитков; технология приготовления безалкогольных коктейлей; технология приготовления долгих и средних алкогольных коктейлей, их определение, классификация, характеристика групп, правила подачи; технология приготовления и подачи оригинальных коктейлей, их определение, классификация, формула построения, особенности приготовления, оформления и подачи; технология приготовления коротких смешанных напитков; технология приготовления и подачи групповых смешанных напитков; технология приготовления и подачи молочных безалкогольных коктейлей; приготовление горячих напитков.
Знания:
ассортимент алкогольных, слабоалкогольных и безалкогольных напитков;
виды барного оборудования, посуды, инструментов, инвентаря;
меню, карту вин и коктейлей бара;
-стили работы бармена.
характеристика и классификация основных алкогольных напитков по содержанию спирта и сахара;
ароматическая группа, соковая группа, вкусо-ароматические компоненты, ликеры, кремы, настойки, наливки, бальзамы;
лед, его разновидности, правила приготовления и хранения, ароматические горечи;
группы смешанных напитков, их определение, классификация, способы приготовления и оформления;
безалкогольные коктейли, классификация, способы приготовления, требования к качеству, молочные коктейли;
горячие напитки: виды, характеристика, способы приготовления, правила подачи, требования к качеству, сроки реализации;
Умения:
подготавливать бар к обслуживанию;
разливать основные напитки;
подавать табачные изделия;
обслуживать посетителей бара;
вести отчетную документацию;
обслуживать посетителей на специальных мероприятиях
характеризовать алкогольные напитки;
использовать при приготовлении коктейлей смягчающе-сглаживающие компоненты;
использовать сопутствующие компоненты;
готовить коктейли;
готовить безалкогольные коктейли;
готовить горячие напитки

БҚ 1-10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.17
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.7
ПК 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.15
КҚ 2.2.16
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.3.16
АҚ 2.6
Кәсіби эстетика и дизайн.
Әдептің негізгі даму бағыты және түсінік; әдептің категориялары және өзара байланыстары; қызмет көрсету саласының әдептік мәдениеті; әдептік көрсеткішті қалыптастыратын элементтер: түсінік, элемент және композицияны тұрғызу тәсілдері; дизайнның түрлері және түсінік;
тақырыптық столдың дизайны; дайын өнімнің талғамдық қасиетін бағалау, қамтамасыз ету, әсемдеу; кәсіпорын интерьерінің дизайнын және талғамын анықтау; қызмет көрсету мекемесіндегі залдың, жиһаздардың, ыдыстардың, қызметкерлердің сыртқы келбетінің талғамдық талаптарын орындау; фирмалық стиль;
жарнама әдебі.
Білімдер:
- эстетиканың негізгі даму бағыты және түсінік
- эстетиканың категориялары және өзара байланыстары;
- қызмет көрсету саласының эстетика мәдениеті;
- эстетика көрсеткішін қалыптастыратын элементтер;
- түсінік, элемент және композицияны тұрғызу тәсілдері;
- дизайнның түрлері және түсінік;
- фирмалық стиль;
- жарнама әдебі;
- тақырыптық үстел дизайны;
Іскерліктер:
- дайын өнімнің эстетикалық қасиетін бағалау, қамтамасыз ету, әсемдеу;
- кәсіпорын интерьерінің дизайнын және эстетикасын анықтау;
- қызмет көрсету мекемесіндегі залдың, жиһаздардың, ыдыстардың, қызметкерлердің сыртқы келбетінің эстетикалық талаптарын орындау;
БҚ 1-10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.17
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.13
КҚ 2.3.16
АҚ 2.7
Сусындар мен коктейльдер дайындау технологиясы.
Спирттік құрамы бойынша жіктелуі, анықтамасы; негізгі спирттік ішімдіктерге мінездеме; коктейль дайындау кезінде базды қолданудың рөлі; жұмсарту-тегістеу компоненттерінің мінездемесі; коктейль дайындауда толықтыру рөлінде қолданған негізгі спирттік және спирттік емес сусындарға мінездеме; коктейль дайындауға қатысатын сәйкес компоненттерге мінездеме; аралас сусын дайындаудың негізгі технологиясы; ішімдіксіз коктейль дайындаудың негізгі технологиясы; ұзақ және орта спирттік коктейль дайындаудың негізгі технологиясы, жіктелуі, топтарына мінездеме, ұсыну ережесі; нағыз коктейль дайындау технологиясы және ұсыну, оның анықтамасы, жіктелуі, орналасу формуласы, дайындау ерекшелігі, безендіру және ұсыну; қысқа аралас сусын дайындау технологиясы; топтық аралас сусын дайындау технологиясы; сүт коктейлін дайындау технологиясы және ұсыну; ыстық сусындарды дайындау.
Білімдер:
- алкогольдік, әлсіз алкогольдік, алкогольдік емес сусындар;
- бар жабдығының, ыдыстардың, құралдардың, бұйымдардың түрлері;
- вино картасының және бар коктейльдерінің ас мәзірі;
- бармен жұмысының стилі;
- спирт және қант құрамы бойынша негізгі спирттік ішімдіктердің топтастырылуы және сипаттамасы;
- хош иіс тобы, шырын тобы, дәмдік–хош иістік компонент, ликерлер, кремдер, тұнбалар, жеміс шараптар, бальзамдар;
- мұз, оның әртүрлілігі; дайындау және сақтау ережесі; хош иісті ащы дәм; аралас сусындар тобы, оның анықтамасы, жіктелуі, дайындау тәсілі және безендірілуі;
- алкогольсіз коктейль: топтастырылуы, дайындау технологиясы, сапасына талап, сүт коктейльдері;
- ыстық сусындар: түрлері, сипаттамасы, дайындау технологиясы, ұсыну ережесі, сапасына қойылатын талаптар, өткізу мерзімі;
Іскерліктер:
- барды қызмет көрсетуге дайындау;
- негізгі сусындарды құю;
- темекі өнімдерін ұсыну;
- барға келушілерге қызмет көрсету;
- есеп беру құжатын жүргізу;
- арнайы шараларда келушілерге қызмет көрсету;
- спирттік ішімдіктерге сипаттама беру;
коктейль дайындау кезінде жұмсарту-әрлеу компоненттерін қолдану;
- сәйкес компоненттерді қолдану;
- коктейль дайындау;
- алкогольсіз коктейль дайындау;
- ыстық сусындар дайындау;

БК 1-10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.12
ПК 2.1.14
ПК 2.1.15
ПК 2.1.17
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.9
ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПК 2.2.14
ПК 2.2.15
ПК 2.3.4
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.14
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
Квалификация "Официант".
Консультировать гостей при выборе блюд по меню.
Обслуживать гостей в обеденном зале: завтрак, бизнес-ланч, обед, ужин.
Обслуживать банкеты и приемы.
Обслуживать массовые мероприятия.
Умения:
- рационально распределить мебель в торговом зале;
- подготавливать предварительную сервировку и исполнительную сервировку стола;
- создавать благоприятную атмосферу;
- правильно подать и презентовать меню;
- выполнять подачу блюд и напитков используя различные способы;
- подавать блюда и напитки, различными способами;
- убирать использованную посуду специальным способом;
- производить расчет гостей, подавать бланк счета, соблюдая правила этикета.
Навыки:
- расставлять столы в соответствии с видом;
- выполнять предварительную или исполнительную сервировку столов;
- создавать гостеприимную атмосферу;
- давать кулинарную характеристику блюдам, включенным в меню;
- подавать блюда к столу, используя различные техники;
- разливать напитки;
- работать в команде при обслуживании массовых торжеств;
- заменять и убирать использованную посуду;
- заполнять бланки счетов в соответствии с требованиями ресторана.
БК 1-10
ПК 2.1
ПК 2.2
ПК 2.3
Квалификация "Бармен".
Разливать холодные напитки.
Готовить и оформлять горячие напитки.
Готовить и оформлять смешанные напитки.
Готовить и подавать напитки для компании (parti)
Умения:
- подачи напитков приготовление коктейлей;
- составление документации;
- работы с оборудованием и инвентарем;
- рассчитать необходимое количество продукции на рабочий день;
- расставлять продукцию на витрине с учетом ее востребованности
работы с оборудованием и инвентарем;
- правила подачи напитков.
Навыки:
- выполнять заказы;
- заполнять бланки реестров;
- приготавливать коктейли и смешанные напитки;
- составлять заявку на товары;
- согласно рецептуре готовить напитки для гостей;
- встречать гостей, соблюдая правила этикета;
- создавать благоприятную атмосферу.
БК 1-10
ПК 2.1
ПК 2.2
ПК 2.3
Квалификация "Метрдотель".
Тренинги и инструктажи. Правила делового стиля и опрятности. Организация встреч и приветствие VIP гостей. Учет кассы. Организация и проведение банкетов. Составление отчетной документации.
Умения:
- вопросах организации мероприятий по соблюдению требований и инструкций санитарно – эпидемиологических станций;
- в применении современных форм и методов обслуживания;
- в составлении меню банкета;
- в правильной эксплуатации оборудования;
- в области трудового законодательства РК;
- в работе со всеми автоматическими системами управления;
- в составлении документации и бланков;
- в составлении административно – инструктивной документации;
- в оформлении различной документации;
Навыки:
- применять инновационные формы обслуживания;
- организовать инструктаж персонала по ОТ и ТБ, применять ТБ при обслуживании и эксплуатации торгово- технического и холодильного оборудования;
- свободно разговаривает, организовывать обслуживание потребителей банкетов и приемов иностранных туристов, специальных форм услуг;
- подобрать наиболее удобный вид банкета по мероприятию;
- работать на всем оборудовании комплекса;
- уметь принять на работу персонал;
- работает с автоматической системой управления;
- принимает заказы и заполнять счет-заказ;
- применять на производстве основные направления рациональной организации труда, применять порядок разработки и утверждения норм выработки, применять правила внутреннего трудового распорядка;
- заполнять бланки счетов, бланки реестров, служебные записки.
БК 1-10
ПК 2.1
ПК 2.2
ПК 2.3
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 01
Общегуманитарные дисциплины

БҚ 1-10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.17
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.14
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту жіне кәсіптік практика
"Даяшы" біліктілігі.
Қонақтарға ас мәзірі бойынша тағам таңдауда кеңес беру.
Тамақтану залында қонақтарға қызмет көрсету: таңғы ас, бизнес-ланч, түскі ас, кешкі ас.
Банкеттер мен қабылдауларда қызмет көрсету.
Көпшілік шараларда қызмет көрсету.
Іскерліктер:
- қызмет көрсету түріне сәйкес түскі ас залына үстелдерді орналастыру;
- асжаулықтарды, ыдыстарды және аспаптарды дайындау;
- үстелді алдын ала дайындау және сол мезетте дайындау;
- асжаулықты күрделі және жай тәсілмен бүктеу;
- көжелер ұсыну;
- тәрелкелерді тасымалдау техникасын қолдана отырып порциялық тағамдарды ұсыну; тағамдарды салуға арналған аспаптарды пайдалану;
- ыстық сусындарды ұсыну;
- алкогольсіз салқын сусындарды ұсыну;
- сусындарды бөтелкемен ұсыну;
үш тілде сый-құрмет көрсету;
- дастарқан мәзірінде көрсетілген тағамдарды сипаттай білу;
Дағдылары:
- залды қызмет көрсетуге дайындау барысында атқарылатын жұмыстардың сатысын;
- қызмет көрсету түріне және залдың формасына сәйкес үстелдерді орналастыру схемасын;
- асханалық ыдыстардың, асжаулықтар мен аспаптардың топтастырылуын;
- сервировканың түрлерін, қызмет көрсету формаларын, тағамдар мен сусындарды ұсыну тәсілдерін;
- қонақтарды әдеппен қарсы алу; тағамдар мен сусындардың аспаздық сипаттамасын;
бақылау-кассалық аппараттармен жұмыс істеу ережелерін;
- дербес компьютермен жұмыс істеуді;
банкеттер және банкет қабылдауды; оларға қызмет көрсету ерекшеліктерін.
БҚ 1-10
КҚ 2.1
КҚ 2.2
КҚ 2.3
"Бармен" біліктілігі.
Салқын сусындарды құю.
Ыстық сусындарды дайындау және әсемдеу.
Аралас сусындарды дайындау және әсемдеу.
Компанияға (parti)сусын дайындау және ұсыну.
Іскерліктер:
- негізгі сусындарды құю;
- барға келушілерге қызмет көрсету;
- есеп беру құжаттарын жүргізу;
- арнайы іс шараларға келушілерге қызмет көрсету;
- алкогольдік сусындарды сипаттау;
- коктейльдерді дайындау барысында жұмсартып әрлейтін заттарды пайдалану;
- жабдықтар және құралдармен жұмыс жасау;
- сусындарды дайындау ережесі;
Дағдылары:
- барды қызмет көрсетуге дайындау барысында орындалатын жұмыстардың сатылылығын;
- бар ыдыстарын, құралдар мен аспаптарды топтастыруды;
- қызмет көрсетудің формаларын;
- қонақтарды әдеппен қарсы алусусындардың сипаттамасын;
- бақылау-касса аппараттарымен және дербес компьютермен жұмыс істеу ережелерін.
БҚ 1-10
КҚ 2.1
КҚ 2.2
КҚ 2.3
"Метрдотель" біліктілігі.
Тренинг және нұсқаулар. Іскер стилі және мұқияттылықтың ережелері. Кездесулерді ұйымдастыру және VIP қонақтарды күту. Кассаның есебі. Банкеттерді ұйымдастыру және оны өткізу. Есептік құжаттамаларды талдау.
Іскерліктер:
- санитарлы- эпидемиологиялық станция нұсқаулығы мен ісшараны ұйымдастырудағы талаптарды сақтау;
- қызмет көрсетудің жаңашылдық әдістері мен формасын қолдану;
- банкет ас мәзірін құрастыру;
- жабдықтардың орналасу ережесі;
- ҚР еңбек заңдылықтары;
- жұмыста барлығын автоматты жүйемен басқару;
- құжаттар мен қағаздардың толтырылуы;
- әкімшілік- нұсқаулық құжаттардың құрастырылуы;
- әр түрлі құжаттарды рәсімдеу;
Дағдылары:
- қызмет көрсетудің жаңашылдық әдістерін қолдану
- қызметкерлерге тоғазытқыш жабдықтар және сауда- техникалық жабдықтармен жұмыс жасау кезіндегі техника қауіпсіздігін сақтау мен нұсқаулықтың орындалуын ұйымдастыру;
- банкет пен қабылдау кезінде шетел туристарына қызмет көрсетуде еркін сөйлесу, қызмет көрсетудің ерекеше түрі;
- іс шараға байланысты банкетті таңдау;
- кешендегі барлық жабдықтармен жұмыс жасау;
- персоналды жұмысқа қабылдау біліктілігі;
- автоматты басқару жүйесімен жқмыс жасау;
- тапсырыс қабылдау, оны есептеу;
- есеп,тіркеу бланкасын, қызметтік хаттарды толтыру.
БҚ 1-10
КҚ 2.1
КҚ 2.2
КҚ 2.3
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің
(пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптастырылатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптастырылатын құзырет коды
ЖБП 01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 01
Жалпы гуманитарлық пәндер

ОГД 1.1
Профессиональный казахский (русский) язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
-технику перевода професионально-ориентированных текстов;
-лексико-грамматические материалы по специальности.
Умения:
-создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
- составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
-различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
БК 1-2
БК 4-8
БК10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ОГД 1.2
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
технику перевода професионально-ориентированных текстов;
лексико-грамматические материалы по специальности.
Умения:
создавать технологическую карту и схему на английском языке;
составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ
сформировать свою мысль на английском языке
различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диологической.
БК 1-2
БК 4-8
БК10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ОГД 1.3
Физическая культура.
Физическое воспитание как учебный предмет в организациях ТиПО. Врачебный контроль и самоконтроль. Физическая культура в режиме труда и отдыха. Профессионально-прикладная физическая подготовка будущих специалистов. Основы здорового образа жизни. Режим двигательной активности и работоспособности.
Знания:
о необходимости в потребности в физической культуре, в физической самосовершенствовании и здоровом образе жизни;
Умения:
повышать уровень физической подготовленности, укрепления здоровья;
формировать осознанную потребность в физической культуре, в физическом совершенствовании и здоровом образе жизни;
определять ключевые моменты для выполнения поставленный задачи;
эффективно работать, как часть в группе (команде);
улучшить физическую подготовленность, уметь применить ее на практике.
БК 5-10
СЭД 02
Социально-экономические дисциплины
СЭД 2.1
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана;
Знания:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
-свободно пользоваться понятиями культурологи;
-прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.

ЖГП 1.1
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Мамандық бойынша өткізілген кәсіптік қазақ (орыс) тілі сабағында мамандыққа арналған кәсіби сөздердің арнайы лексикалық сөздік минимумы беріліп, іріктелініп алынған грамматикалық формалар арқылы орфографиялық және пунктуациялық ережелерге сай мағыналары ажыратылады. Қазақ (орыс) тіліндегі сөздердің орын- тәртібіне қарай оларды сөйлем ішінде стильдік жағынан дұрыс байланыстырып қолдану үйретіледі. Осы орайда кәсіби тақырып төңірегінде сөйлесім үлгілері пайдаланылып, білім алушылардың пәрменді лексикалық кәсіби сөздік қоры молайтылуы көзделеді. Сол сияқты студенттер тіл дамыту үшін пайдалы жұмыстың бірі- оларға өлең, тақпақ, жұмбақ, мақалдарды мәнерлеп айтқызу, мән-мағынасын түсініп жаттату.
Білімдер:
- Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
- технологиялық карта мен сызбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру; -өзінің ойын қазақша (орысша) жүйелеу;
- сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
БҚ 1-2
БҚ 4-8
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
ЖГП 1.2
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша өткізілген кәсіптік қазақ (орыс) тілі сабағында мамандыққа арналған кәсіби сөздердің арнайы лексикалық сөздік минимумы беріліп, іріктелініп алынған грамматикалық формалар арқылы орфографиялық және пунктуациялық ережелерге сай мағыналары ажыратылады. Қазақ (орыс) тіліндегі сөздердің орын- тәртібіне қарай оларды сөйлем ішінде стильдік жағынан дұрыс байланыстырып қолдану үйретіледі. Осы орайда кәсіби тақырып төңірегінде сөйлесім үлгілері пайдаланылып, білім алушылардың пәрменді лексикалық кәсіби сөздік қоры молайтылуы көзделеді. Сол сияқты студенттер тіл дамыту үшін пайдалы жұмыстың бірі- оларға өлең, тақпақ, жұмбақ, мақалдарды мәнерлеп айтқызу, мән-мағынасын түсініп жаттату.
Білімдер:
- мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
- технологиялық карта мен сызбаны ағылшын тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, -диалогтар, әңгімелер құрастыру; -өзінің ойын ағылшынша жүйелеу;
- сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
БҚ 1-2
БҚ 4-8
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
ЖГП 1.3
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесі пәні білім алушыларды қалыптастыратын және олардың белсенділіктерін жүйелі түрде дамытуға ықпал ететін оқу пәні. Бұл бағдарлама жалпы білім беретін мектептердің, кәсіби мектептердің (лицейлер) мен колледждердің бағдарламасымен тығыз байланысады. Бұл бағдарламаны басшылыққа ала отырып, әрбір оқытушы өзінің сабақ өту формасын, ұйымдастыру әрекеттерін, сабақтың мазмұны мен тәсілдерін, сонымен қатар оқыту мен тәрбиелеу мақсаттарын таңдап алуына болады. Оған жергілікті жердің климаттық жағдайлары, мамандықтардың кәсіби ерекшеліктері, оқу орнының материалдық-техникалық базасы, педагогикалық құрамы және ұлттық салт-дәстүрлер ерекшеліктері де әсерін тигізеді.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтына, денсаулықты сақтауға қажеттілігі туралы;
Іскерліктер:
- денсаулығын нығайту, шынығу -деңгейінің дайындығын арттыру;
дене тәрбиесіне қажеттілікті салауатты өмір сүру мақсатында саналы түрде қалыптастыру,
қойылған міндеттерді орындау үшін -басты жағдайларды анықтау;
- топтың бір мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу;
- шынығу деңгейін жақсарту, оны тәжірибеде қолдана білу.
БҚ 5-10
ӘЭП 02
Әлеуметтік - экономикалық пәндер
ӘЭП 2.1
Мәдениеттану.
Мәдениет туралы ұғым; халықтар мен ұлттар, ұлыстар мәдениеті туралы жалпы ұғым; сөйлеу мәдениеті; халықаралық қатынастар; тәжірибесі; мәдениеттің қоғамдағы орны; конфуциандық –даосистік мәдениет;
үнді-буддалық мәдениет; ислам мәдениеті; христиан мәдениеті; батыс Еуропа мәдениеті; XVII-XIX ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
-негізгі ұғымдар;
- ұғымдар: конфуциандық; даосизм; -Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың пейзаждық сурет өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның жетістіктері.
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммет; Құран; Аллах; Мекке;
- христиандық оқудың негізгі принциптері және оның құндылық бағдарлары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдар, франктар, әдебиет, философия;
- көшпенділер өмірі туралы және құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ ұлысының мәдени іргетасы туралы білім қалыптастыру;
- Орта ғасырда Қазақстан мәдениетіне ықпал еткен түрік және араб мәдениеті туралы;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениет танушылардың пікірлерін еркін пайдалану;
- қадағалау;
- көшпенділер мәдениетінің материалдық және рухани мәдениетінің ерекше тұстарын, оның қоғам мәдениетінде алатын орнын көрсету;

БК 1-10
СЭД 2.2
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и
смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК 1-10
СЭД 2.3
Основы социологии и политологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане ОГСЭ.
Знания:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1-10
СЭД 2.4
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 1-10
СЭД 2.5
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
? уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.

БҚ 1-10
ӘЭП2.2
Философия негіздері.
Философия пәні; әлемдік философиялық ойлар; адам және Құдай; адам және ғарыш; адам және қоғам; қоғамның дамуы мен өркендеуі; қоғамдағы жеке тұлға; ғылым және оның рөлі; жаһандану алдындағы адамның мәселелері.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми, діни бейнесі туралы ұғым, адам өмірінің мәні;
- ғылымның рөлі және ғылыми таным оның құрылымы, формалары, әдістері туралы, әлеуметтік және этикалық мәселелер.
Іскерліктер:
- адамның биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани тәртіптерін анықтау; адам санасының мәні; саналы пен санасыз тәртіптердің маңызы;
- қоғамда адамдар арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу.
БҚ 1-10
ӘЭП 2.3
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтану-ғылым;
әлеуметтік мәдениет жүйесі; ұлттар мен ұлыстар қатынасы; әлеуметтік процестер; әлеуметтік институттар мен ұйымдар; жеке тұлға: әлеуметтік рөлі; саясаттану пәні; саяси үкімет; саяси қарым-қатынастар.
Білімдер:
- заңдылықтардың түсiнігіндегі әлеуметтік жол туралы ұғым;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекеттер туралы ұғым;
- тұлғаның әлеметтену процесінің ерекшеліктерін білу және формаларды реттеу.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстардың дамуы, әлеуметтік өзгерістер мен дамулардың басқа да факторлары;
- биліктің мәнін анықтау, саясат субъектілері, саяси қатынастар мен процестер (Қазақстанда және тұтас әлемде)
- саяси жүйе және саяси режим туралы ұғым қалыптастыру.
БҚ 1-10
ӘЭП 2.4
Экономика негіздері.
Мақсаттар, негізгі ұғым, функциялар, мәні және принциптері; жекеменщ\шіктің формалары мен түрлері, жекеменшікті басқару;
Жоспарлардың түрлері, олардың негізгі этаптары, мазмұны, стартегиялық жоспарлар, жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдар құрастырудың тәсілдері
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау;
халық тұтынатын тауарлардың нарықтық жағдайын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елдегі және шетелдердегі экономикалық жағдайлар;
- макро және микроэкономика негіздері, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы: мақсаттар, негізгі ұғым, функциялар, мәні, принциптері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби әрекеттеріне қажетті бағыттағы экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану.
БҚ 1-10
ӘЭП 2.5
Құқық негіздері.
Құқық, жүйе, ұғым, ҚР Конституциясы; Қазақстан құқықтық жүйенің ошағы; адам құқығы туралы Декларация; құқықтық мемлекет; құқықтық жауапты адам; адам құқығы; сот жүйесі; ҚР құқық қорғау ұйымдары;
азаматтық заңнама;
азаматтық құқықтық қатынас; әкімшілік жауапкершілік туралы заң; тұтынушылар құқығын қорғау туралы заңдары.
Білімдер:
- адамдар мен азаматтар құқығы мен еркіндігі; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіби әрекеттердегі құқықтық және адамгершілік әдеп нормалары;
- азаматтық заңнама;
- азаматтық құқықтық қатынастар;
- әкімшілік жауапкершілік туралы заң;
- тұтынушылар құқығын қорғау туралы заңдар;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби әрекеттерін реттейтін нормативті-құқықтық нормаларды сақтау.

БК 1-10
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса; общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления; другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ); организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация; оформление документов на ПЭВМ.
Знания:
-предмет, цели и задачи курса;
-общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
-понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
-способы создания и функции документов;
-классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
-понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
-другие виды документов;
-Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
-значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
-унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
БК 1-2
БК 4-8
БК10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ОПД 1.2
Правовое обеспечение профессиональной деятельности.
Гражданское законодательство: гражданские правоотношения, субъекты гражданского права, объекты гражданских правоотношений, представительство и доверенности, исковая
давность, сделки, право собственности, обязательное право; договоры: купли-продажи, поставки, контрактации, мены, имущественного найма (аренда), подряда, страхования, перевозки, хранения, комиссии, поручения, о совместной деятельности; кредитные договоры; организационно-правовые формы организаций и предприятий;
законодательство об административной ответственности; федеральные законы в области защиты прав потребителей;
арбитражное и трудовое.
Знания:
- правила составления трудового договора и оформление на работу;
- права и обязанности трудоустраиваемого гражданина
порядок и условия выплаты заработной платы;
- понятие трудовой дисциплины, порядок привлечения работников к дисциплинарной ответственности, порядок привлечения работников к материальной ответственности;
- основы правовой защиты объектов информационных правоотношений внешних от угроз;
Умения:
- составлять и оформлять документы, необходимые при приеме на работу и увольнения с работы;
- применять нормы трудового права для разрешения трудовых споров;
- работать с нормативными актами, регулирующими трудовые отношения.

БҚ 1-10
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП1.1
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс қағаздарын дұрыс жүргізу, әртүрлі құжаттарды сауатты толтыру – ел мәдениетінің ғана өлшемі. Іс жүргізу - жалпы өркениетті қоғамның деңгейінің көрсеткіші. Тіл тынысын түлетіп, оның қолданылу аясын кеңейтуге, қазақ тілінің мемлекеттік тіл ретінде қалтқысыз қызмет етуіне жарқын жол ашары сөзсіз. Сондықтан да, бұл бағдарлама іс қағаздарын қазақ тілінде жүргізуге арналған бағдарлама құрастырылуда. Сабақта білім алушылардың тілдің түрліше заңдылықтарын ескере отырып, құжаттарды толтыру үлгілері қарастырылады. Сонымен қатар түрліше сипаттардағы тәжірибелік сабақтар ұсынылған.
Ұсынылған бағдарламада түрлі жаттығу жұмыстары, өз бетінше жұмыстар және бақылау жұмыстары берілген.
Білімдер:
- пәнді, оның мақсаттары мен міндеттері;
- оргтехника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды пайдалану және кәсіпорынды басқару процесіне енгізу;
- іс жүргізу және корреспонденция туралы ұғым;
- құжаттар функциясы және оларды құрастыру тәсілдері;
- құжаттарды рәсімдеу ережелері, оларды топтастыру, оларды қолнаушылар, пайдалану, құрамды бөліктері;
- ұйымдастыру-басқару құжаттары туралы ұғым, оларды топтастыру, олардың сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері;
- құжаттардың басқа да түрлері;
- басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесі;
- іс жүргізуді компъютерлендірудің мәні, міндеттері, перспективалары, құрамды бөліктері, негізгі принциптері.
Іскерліктер:
- ұйымдастыру-басқару құжаттарын бірыңғайлау;
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжаттар ағыны;
- құжаттардың орындалуын тіркеу, есеп жүргізу, сақтау және бақылау;
- құжаттарды дербес электронды есептегіш машинамен рәсімдеу.
БҚ 1-2
БҚ 4-8
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
ЖКП 1.2
Кәсiби әрекеттерді құқықтық қамтамасыз ету.
Құқық, жүйе, ұғым, ҚР Конституциясы; Қазақстан құқықтық жүйенің ошағы; адам құқығы туралы Декларация; құқықтық мемлекет; құқықтық жауапты адам; адам құқығы; сот жүйесі; ҚР құқық қорғау ұйымдары;
азаматтық заңнама;
азаматтық құқықтық қатынас; әкімшілік жауапкершілік туралы заң; тұтынушылар құқығын қорғау туралы заңдар; сатып алу туралы, жеткізу, келісімдік, сақтандыру тәртібі, жеткізу, сақтау, тексеру, алу, бірлескен қызмет туралы келісі-шарт; несиелік келісім-шарт; ұйымдар мен кәсіпорындардағы құқықтық ұйымдастыру формаларын қолдану;
еңбек және сараптау заңдары.
Білімдер:
- жұмысқа орналасуды рәсімдеу мен еңбек келісім шартын құрастыру;
- жұмысқа орналасқан азаматтың міндеті мен құқығы, еңбек ақысын төлеу жағдайлары;
- еңбек тәртібі туралы түсінік, жұмыскерлерді тәртіп жауапкершілігіне салу тәртібі, материалды жауапкершілікке тарту тәртібі;
Іскерліктер:
- жұмысқа қабылдауға және жұмыстан шыққанда қажетті құжаттарды рәсімдеу және құрастыру;
- еңбек дайы туындағанда қажетті еңбек құқық нормаларын қолдану;
- нормативті актілермен жұмыс істеу.

БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.10
ПК 3.1.12
ПК 3.1.18
ОПД 1.3
Экономика предприятий питания.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью, экономическое обоснование деятельности организаций, планирование деятельности;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
информация, используемая при планировании;
бизнес-планирование: назначение, содержание, структура бизнес-плана, контроль за выполнением планов, их корректировка;
экономический анализ: понятие, виды, назначение, источники информации, этапы; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг;
рыночная инфраструктура: понятие, составные элементы, формирование.
Знания:
- определения продукта, товара
- определение конкуренции сущность и функции;
- определение и функции банков;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- определение цены;
- виды налогов;
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- объяснить сущность налога.
БК 2-8
БК10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
ОПД 1.4
Бухгалтерский учет в общественном питании.
Цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности, бухгалтерский баланс и система счетов, хозяйственные средства, их классификация, счета бухгалтерского
учета, их построение; план счетов, документация хозяйственных операций;
организация бухгалтерского учета на предприятиях общественного питания;
виды цен, механизм ценообразования, торговые наценки, план-меню;
калькуляция свободных розничных цен на продукцию собственного производства; учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары: порядок, документальное оформление;
учет денежных средств, расчетных операций, принципы организации учета наличных средств, правила ведения кассовых операций, документальное оформление;
учет денежных средств на расчетном и валютном счетах, основные виды и формы безналичных расчетов, учет расчетов с потребителями и заказчиками, дебиторами и кредиторами, бюджетом, расчетов по оплате труда; учетная политика предприятия, учет расходов, доходов и финансовых результатов; бухгалтерская отчетность.
Знания:
-цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности;
-классификацию бухгалтерского счета, учета, их построение;
-контролировать бухгалтерский баланс и систему счетов;
-виды цен, механизм ценообразования, торговые наценки, план-меню;
-калькуляцию свободных розничных цен на продукцию;
-порядок документального оформления;
-принципы организации учета наличных средств;
-основные виды и формы безналичных расчетов;
-учетную политику предприятия, учет расходов, доходов.
Умения:
-реализовывать план счетов;
-документировать хозяйственные операции;
-организовывать бухгалтерский учет;
-определять учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары;
-составлять отчет о товародвижении, учет товарных потерь;
-проводить учет денежных средств, расчетных операций;
-проводить учет денежных средств на расчетном и валютном счетах;
-проводить бухгалтерскую отчетность

БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.18
ЖКП 1.3
Тамақтандыру кәсіпорындарының экономикасы.
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі принциптері мониторинг, сұраныс пен ұсыныс, нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастардың субъектілері;
экономикалық шығын және кәсіпорындардың қызметі;
маркетинг және жарнама;
баға және баға белгілеу;
шаруашылық қызмет өндірісінің әсерлілігі; салық.
Білімдер:
-азық-түліктің, тауардың анықтамасын;
- бәсекелестіктің маңыздылығы мен қызметінің анықтамасын;
- банктің қызметі мен анықтамасын;
- шығын, нарық субъектісі туралы негізгі түсінік;
- маркетингтің маңызы, принципі мен анықтамасын;
- жарнама, жарнаманың түрлері;
- бағаның анықтамасын;
- салықтың түрлерін;
Іскерліктер:
- кіріс пен шығысты есептеу;
- тауардың өзіндік бағасын, өндіру бағасын, көтерме сауда бағасын, бөлшек сауда бағасын анықтау;
- бизнес-жоспар құру;
- салықтың маңызын түсіндіру;
БҚ 2-8
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
ЖКП 1.4
Қоғамдық тамақтандырудағы бухгалтерлік есеп.
Азық-түлік және кулинарлық өнімдердің қажетті санын анықтау; өзіндік өнімге және шығарылған тағамдарға есеп жүргізу; материалдық жауап беруші тұлғаға бағаның мөлшерін беру; тауарлық-материалдық құндылықтарды жабдықтауға қатысу;
бухгалтерлік есептің, есептіліктің мақсаты, міндеті, маңызы, есептің, есептіліктің жағдайы; бухгалтерлік есептің, есептеудің және оның құрылымының жіктелуі;
есеп жүйесі мен бухгалтерлік балансты бақылау; бағаның түрлері, баға белгілеудің механизмі, меню жоспары
азық-түліктің еркін бөлшек бағасының калькуляциясы;
құжат рәсімдеу тәртібі;
нақты заттар есебінің бағасын ұйымдастыру принципі; ақшасыз есептесудің формасы және негізгі түрлері
кәсіпорынның есеп саясаты, кіріс және шығыс есебі; есеп жоспарын жүзеге асыру;
шаруашылық операцияларды құжаттау; бухгалтерлік есепті ұйымдастыру азық-түліктің, тауардың, дүмбіл өнімдердің, шикізаттың есебін анықтау; тауар қозғалысы, тауар шығынының есебі туралы есеп жасау; есептесу операцияларының ақша есебін жүргізу ақша есебінің валюталық есебін жүргізу;
бухгалтерлік есептілік жүргізу; ұйымның нақты ақшамен есептесу принципі; касалық операцияларды жүргізу ережесі; құжат рәсімдеу; тұтынушылармен, тапсырыс берушілермен, борыштылармен, қарыз берушілермен, бюджетпен есеп, еңбекақы бойынша есеп, кәсіпорынның есеп саясаты, кіріс, шығыс және қаржылық нәтиже есебі.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеп жүргізу және есеп берудің мақсаттары, міндеттері, мәні және ол туралы ережелері;
- бухгалтерлік есеп беру, есеп жүргізуді топтастыру және оларды құрастыру;
- бухгалтерлік баланс және есептер жүйесінің балансы;
- бағаның түрлері, бағаның пайда болу механизмі, сауда бағалары, жоспар-мәзір;
- өнімнің еркін бөлшек бағасының калькуляциясы;
- құжат рәсімдеу тәртібі;
- құралдармен қолма-қол есеп жүргізудің принциптері;
- ақшасыз есептеудің негізгі түрлері мен формалары;
- кәсіпорынның есеп жүргізу саясаты, шығындар мен кірістердің есебі.
Іскерліктер:
- есеп беру жоспарларын өткізу;
- шаруашылық операцияларды құжаттау;
- бухгалтерлік есепті ұйымдастыру;
- шикізаттың, жартылай өнімнің, азық-түліктердің және ыдыстардың есебін анықтау;
- тауар қозғалысы туралы есеп, тауар шығындары туралы есеп құрастыру;
- ақша қаражатының есебін, есеп беру операцияларын жүргізу;
- есептік қаржы құралдарына және валюталық есеп жүргізу;
- бухгалтерлік есеп жүргізу.

БК 2-8
БК10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
ОПД 1.5
Валютно-финансовые операции.
Валюта: понятие, назначение, виды;
международные валютные и кредитно-финансовые отношения;
валютные система и операции: понятие, классификация;
валютное планирование и формы расчетов;
особенности обслуживания и расчетов за валюту;
оформление расчетов.
Знания:
-понятие, назначение, виды валюты;
-понятие, классификацию валютной системы и операции;
-особенности обслуживания и расчетов за валюту;
Умения:
-применять международные валютные и кредитно-финансовые отношения;
-планировать формы расчета валюты;
-оформлять расчеты.
БК 2-8
БК10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
ОПД 1.6
Финансы, кредит, налоги.
Деньги и финансы: сущность, функции, роль в экономике;
денежное обращение; финансовые ресурсы, политика, система: содержание, функции, основы организации; государственные финансы;
бюджет и бюджетная система; внебюджетные фонды, финансы предприятий; страховое дело; ссудный капитал; кредит: сущность, назначение, формы; основные принципы кредитования;
банки и банковская система; рынок ценных бумаг;
финансирование и кредитование капитальных вложений;
финансовое планирование и методы финансового контроля;
налоги и налоговая система; организация налоговой службы; налогообложение: сущность, функции, налоговая реформа, федеральные налоги: виды, методика расчета; налоги субъектов Республики Казахстан; налоги с физических лиц; особенности налогообложения иностранных юридических и физических лиц;
организация налогового контроля.
Знания:
-сущность, функции, роль финансов в экономике;
-страховое дело;
-сущность, назначение, формы кредита;
-основные принципы кредитования;
-систему банка;
-рынок ценных бумаг;
-сущность, функции налоговой службы;
-виды
налогообложения;
Умения:
-использовать денежное обращение;
-классифицировать
бюджетные организации;
-преобразовывать внебюджетные фонды, финансы предприятий;
-применять ссудный капитал;
-располагать финансированием и кредитованием капитальных вложений;
-планировать финансовый капитал и методы финансового контроля;
-контролировать налоги и налоговую систему;
-выявлять налоги субъектов РК;
-заключать налоги с физических лиц;
-контролировать налоги организации.

БҚ 2-8
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
ЖКП 1.5
Валюталық – қаржылық операциялар.
Валютаның, түрлері, тағайындалуы, валюта туралы түсінік; валюта жүйесінің жіктелуі және операциялары туралы түсінік; валютамен есептесу және валюталық қызмет көрсетудің ерекшелігі; халықаралық валюталық және қаржы-несиелік қарым-қатынасты қолдану;
валютамен есептесу формасын жоспарлау;
есептесуді рәсімдеу.
Білімдер:
- валютаның, түрлері, тағайындалуы, валюта туралы түсінік;
- валюта жүйесінің жіктелуі және операциялары туралы түсінік;
- валютамен есептесу және валюталық қызмет көрсетудің ерекшелігі;
Іскерліктер:
- халықаралық валюталық және қаржы-несиелік қарым-қатынасты қолдану;
- валютамен есептесу формасын жоспарлау;
- есептесуді рәсімдеу;
БҚ 2-8
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
ЖКП 1.6
Қаржы, несие, салық.
Қаржының экономикадағы рөлі, қызметі, маңызы;
қаржылық ресурстар жүйесінің мазмұны, қызметі, ұйымдастыру негізі, саясаты;
сақтандыру жұмыстары;
несиенің түрлері, маңызы, тағайындалуы;
несиелеудің негізгі принциптері
банк жүйесі; бағалы қағаздар нарығы;
салық қызметін ұйымдастыру жұмыстары;
салық реформасы, салық төлеудің маңызы мен қызметі; салық төлеуді есептеудің әдісі; шет ел компаниялары мен жеке тұлғалардың салық төлеу ерекшелігі; ақша қатынастарын қолдану;
мемлекеттік қаржыны қолдану;
бюджетті, бюджет жүйесін жіктеу; бюджеттік емес қорларды, кәсіпорын қаржысын өзгерту; көмек капиталын қолдану;
салымдарды қаржыландыру мен несиелеуді байқап отыру; қаржылық капиталды жоспарлау, қаржылық бақылаудың әдістері; салық және салық жүйесін бақылау;
ҚР салық субъектілерін анықтау; жеке тұлғаларға салық бекіту; ұйымның салығын бақылау.
Білімдер:
- қаржының экономикадағы мәні, функциясы және рөлі;
- сақтандыру ісі;
- несиенің мәні, қолданылуы, формалары;
- несиелеудің негізгі принциптері;
- банк жүйесі;
- бағалы қағаздар нарығы;
- салық қызметінің мәні, функциялары;
- салық салудың түрлері;
- валюта ұғымы, қолданылуы, түрлері;
- валюта жүйесі мен операцияларының ұғымы, топтастырылуы;
- валюта үшін қызмет көрсетудің ерекшеліктері және есеп жүргізу;
Іскерліктер:
- ақша айналымын пайдалану;
- бюджеттік ұйымдарды топтастыру;
- бюджеттен тыс қаржыны, кәсіпорын қаржысын қайта айналдыру; -қарыз капиталын пайдалану;
- капитал салымдарды қаржымен және несиелеумен орналастыру;
- қаржы капиталын, қаржыны бақылау тәсілдерін жоспарлау;
- салық және салық жүйесін бақылау;
- ҚР салық субъектілерін анықтау;
- жеке тұлғалардан салық алу;
- ұйымдағы салықты бақылау;
- халықаралық валюта және несиелік- қаржылық қатынастарды пайдалану;
- валюталық есеп формаларын жоспарлау.

БК 2-8
БК10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
ОПД 1.7
Маркетинг.
Основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
сегментирование рынка; объекты и субъекты маркетинга; маркетинговая окружающая среда; средства маркетинга; методы изучения, формирования и прогнозирования спроса, стимулирования сбыта
и продвижения товаров и услуг на рынке; реклама; сбытовая и ценовая политика; стратегия ценообразования; классификация цен;
маркетинговые исследования рынка;
информационная система маркетинга, стратегия и тактика маркетинга.
Знания:
-основные концепции рыночной деятельности;
-понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
-стратегию ценообразования;
классификацию цен;
-информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга;
Умения:
-определять сегментирование рынка;
-использовать маркетинг окружающей среды;
-использовать средства маркетинга;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать;
-выявлять сбыт и ценовую политику;
-исследовать маркетинг рынка.
БК 2-8
БК10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
ОПД 1.8
Товароведение продовольственных товаров
Проблема обеспечения населения продуктами питания; состояние и перспективы развития продовольственного рынка и отдельных его сегментов;
химический состав и свойства веществ;
классификация веществ, их краткая характеристика, пищевая ценность, свойства и показатели;
товароведная характеристика отдельных групп продовольственных товаров: классификация и ассортимент, особенности пищевой ценности, факторы, формирующие качество; оценка качества;
использование в кулинарии;
упаковка и маркировка;
условия и сроки транспортирования и хранения; потери: причины возникновения и пути сокращения.
Знания:
- понятие об ассортименте и товарных сортах продовольственных товаров;
-качество продуктов и методы его оценки;
-способы и условия хранения;
-крупы, мука, хлебобулочные изделия, макаронные изделия;
-плодоовощные товары;
-вкусовые товары;
-крахмал, сахар и кондитерские товары;
-молочные товары:
-пищевые жиры;
-мясные товары;
-яичные товары;
-рыбные товары;
-табак и табачные изделия;
-классификация, показатели качества, упаковка, маркировка, условия и сроки хранения;
Умения:
-определять и контролировать качество пищевых товаров;
-определять дефекты;
-выбирать режим хранения;
-определять и контролировать качество зерновых культур;
-определять и контролировать качество плодоовощных товаров;
-определять и контролировать качество вкусовых товаров
-определять и контролировать качество крахмала, сахара и кондитерских товаров;
-определять и контролировать качество молочных товаров;
-определять и контролировать качество пищевых жиров;
-определять и контролировать качество мясных товаров;
-определять и контролировать качество яичных товаров;
-определять и контролировать качество рыбных товаров.

БҚ 2-8
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
ЖКП 1.7
Маркетинг.
Маркетинг негіздеріне кіріспе; маркетингтің негізгі принциптері; мониторинг; сұраныс пен ұсыныс;нарықтық жүйе;
монополия және бәсекелестік;
нарықтық қатынас субъектілері; экономикалық шығындар;
маркетинг және жарнама;
баға және құн;
салық және салық салу.
Білімдер:
- нарықтық әрекеттердің негізгі концепциялары;
- маркетинг ұғымы, оның мақсаттары, функциялары, принциптері, топтастырылуы;
- баға пайда болу стратегиясы;
- бағаның жіктелуі;
- информационную маркетингтің ақпараттық жүйесі;
маркетингтің стратегиясы мен тактикасы; маркетингтің объектісі мен субъектісі;
Іскерліктер:
- нарықтың сегменттелуін анықтау;
- қоршаған орта маркетингін пайдалану;
- маркетинг құралдарын қолдану;
- сұранысты болжау, қалыптастыру және меңгеру тәсілдерін өткізу;
- жарнамалау;
- өткiзудi айқындау және баға саясаты;
- нарықты маркетингтік зерттеу.
БҚ 2-8
БҚ 10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
ЖКП 1.8
Азық-түлік тауарларын тану.
Тауартанудың пәні мен міндетін, тауар түрлерінің сұрыптары мен ассортименті туралы түсінік; өнімнің сапасы мен оны бағалау әдісі;
сақтаудың әдісі мен жағдайы; жарма, ұн
нан, макарон өнімдері;
көкөніс тауарлары;
дәмдік тауарлар;
крахмал, қант және кондитерлік тауарлар;
сүт; тағамдық май;
ет; жұмыртқа;
балық; темекі өнімдері;
классификация, сапа көрсеткіші, қорап, маркировка, сақтау мерзімі тағамдық тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
ақауын анықтау;
сақтау тәртібін таңдау;
астық сапасын анықтау және бақылау;
көкөніс тауарларының сапасын анықтау және бақылау; дәмдік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
крахмал, қант және кондитерлік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
сүт өнімдерінің сапасын анықтау және бақылау;
тағамдық майдың сапасын анықтау және бақылау; еттің сапасын анықтау және бақылау;
жұмыртқаның сапасын анықтау және бақылау;
балықтың сапасын анықтау және бақылау.
Білімдер:
- тауартанудың пәні мен міндетін, тауар түрлерінің сұрыптары мен ассортименті туралы түсінік;
- өнімнің сапасы мен оны бағалау әдісі;
- сақтаудың әдісі мен жағдайы;
- жарма, ұн, нан, макарон өнімдері;
- көкөніс тауарлары;
- дәмдік тауарлар;
- крахмал, қант және кондитерлік тауарлар;
- сүт;
- тағамдық май;
- ет тауарлары;
-жұмыртқа тауарлары;
- балық тауарлары;
- жіктелуі, сапа көрсеткіші, орамдар, таңбалау; сақтау мерзімі мен шарттары;
Іскерліктер:
- тағамдық тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- ақауын анықтау;
- сақтау тәртібін таңдау;
- астық сапасын анықтау және бақылау;
- көкөніс тауарларының сапасын анықтау және бақылау;
- дәмдік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- крахмал, қант және кондитерлік тауарлардың сапасын анықтау және бақылау;
- сүт өнімдерінің сапасын анықтау және бақылау;
- тағамдық майдың сапасын анықтау және бақылау;
- еттің сапасын анықтау және бақылау;
- жұмыртқаның сапасын анықтау және бақылау;
- балықтың сапасын анықтау және бақылау;

БК 1-10
ПК 3.1.6
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.17
ОПД 1.9
Техническое оснащение предприятий общественного питания.
Направления научно-технического прогресса в отрасли;
классификация оборудования;
характеристика отдельных групп оборудования: назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
организация оснащения и технического обслуживания оборудования;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- машины для обработки овощей и картофеля;
- правила безопасной эксплуатации машины для обработки мяса и рыбы;
- правила безопасной эксплуатации машины для подготовки кондитерского сырья;
- правила безопасной эксплуатации машины для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов;
- правила безопасной эксплуатации машины для нарезки хлеба и гастрономических товаров;
- общие сведения о тепловом оборудовании;
- правила эксплуатации и безопасности труда пищеварочных котлов;
- правила эксплуатации и безопасности труда аппаратов для жарки и выпечки;
- правила эксплуатации и безопасности труда варочно-жарочного оборудования;
- правила эксплуатации и безопасности труда водогрейного оборудования;
- правила эксплуатации и безопасности труда оборудования для раздачи пищи;
- способы получения холода, правила эксплуатации и техники безопасности холодильного оборудования;
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- оформлять техническую документацию машин;
- правильно эксплуатировать машины;
- соблюдать требования безопасности труда;
- эксплуатировать машину для обработки овощей и картофеля;
- эксплуатировать машину для обработки мяса и рыбы;
- эксплуатировать машину для подготовки кондитерского сырья;
- эксплуатировать машину для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов;
- эксплуатировать машину для нарезки хлеба и гастрономических товаров;
- применять автоматику безопасности;
- эксплуатировать пищеварочные котлы;
- эксплуатировать пароварочные шкафы и мелкие варочные аппараты;
- эксплуатировать аппараты для жарки и выпечки;
- эксплуатировать варочно-жарочное оборудование;
- эксплуатировать водогрейное оборудование;
- эксплуатировать оборудование для раздачи пищи;
- эксплуатировать холодильное оборудование.
БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.17
Оборудование.
Направления научно-технического прогресса в отрасли;
классификация оборудования;
характеристика отдельных групп оборудования: назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
организация оснащения и технического обслуживания оборудования;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры педупреждения.
Знания:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- машины для обработки овощей и картофеля;
- правила безопасной эксплуатации машины для обработки мяса и рыбы;
- правила безопасной эксплуатации машины для подготовки кондитерского сырья;
- правила безопасной эксплуатации машины для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов;
- правила безопасной эксплуатации машины для нарезки хлеба и гастрономических товаров;
- общие сведения о тепловом оборудовании;
- правила эксплуатации и безопасности труда пищеварочных котлов;
- правила эксплуатации и безопасности труда аппаратов для жарки и выпечки;
- правила эксплуатации и безопасности труда варочно-жарочного оборудования;
- правила эксплуатации и безопасности труда водогрейного оборудования;
- правила эксплуатации и безопасности труда оборудования для раздачи пищи;
- способы получения холода, правила эксплуатации и техники безопасности холодильного оборудования;
Умения:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- оформлять техническую документацию машин;
- правильно эксплуатировать машины;
- соблюдать требования безопасности труда;
- эксплуатировать машину для обработки овощей и картофеля;
- эксплуатировать машину для обработки мяса и рыбы;
- эксплуатировать машину для подготовки кондитерского сырья;
- эксплуатировать машину для приготовления и обработки теста и полуфабрикатов;
- эксплуатировать машину для нарезки хлеба и гастрономических товаров;
- применять автоматику безопасности;
- эксплуатировать пищеварочные котлы;
- эксплуатировать пароварочные шкафы и мелкие варочные аппараты;
- эксплуатировать аппараты для жарки и выпечки;
- эксплуатировать варочно-жарочное оборудование;
- эксплуатировать водогрейное оборудование;
- эксплуатировать оборудование для раздачи пищи;
- эксплуатировать холодильное оборудование.
БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.17
ОПД 1.10
Стандартизация, сертификация и метрология.
Стандартизация, возникновение и развитие стандартизации; Закон РК "О стандартизации"; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК "О сертификации"; сертификация услуг на предприятиях питания; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы стандартизации;
- принципы стандартизации в предприятиях питания;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин;
Умения:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции по органолептическим показателям;
- производить метрологические наблюдения.
БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.17

БҚ 1-10
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.17
ЖКП 1.9
Қоғамдық тамақтанудағы кәсіпорынды техникалық жабдықтау
Ғылыми- техникалық ілгерілеудің саладағы бағыттары;
жабдық сыныптамасы;
жеке топ жабдықтарының сипаттамасы: белгілеу, әрекеттің принциптері, құрылғының ерекшеліктері, таңдаудың критерилері, қорқынышсыз пайдаланудың ережелері;
техникалық қызмет көрсету жабдықтарын және жабдықтауды ұйымдастыру;
еңбек қорғау;
құқықтық және нормативтік база;
өндірістік жарақаттану және ауру-сырқау;
еңбек жағдайына әсер етуші факторлар;
еңбек қорғау бойынша іс-шаралар;
қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдар, алдын алу шаралары.
Білімдер:
- машина туралы жалпы мәлімет;
- машинаны пайдаланудың жалпы ережесі;
- картопты және көкөністерді өңдеуге арналған машиналар;
- ет пен балықты өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- кондитерлік шикізаттарды дайындауға арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- қамыр мен жартылай фабрикаттарды өңдеу мен дайындауға арналған машиналарды пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- нанды және гастрономиялық тауарларды кесуге арналған и машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- жылу жабдықтары туралы жалпы мәліметтер;
- ас пісіру шұңқырларын пайдаланудың ережелері және еңбек қауіпсіздігі;
- пісіру мен қуыруға арналған аппараттарды пайдаланудың ережелері және еңбек қауіпсіздігі;
- қайнату-қуыру жабдықтарын пайдаланудың ережелері мен еңбек қаіупсіздігі;
- су қайнататын жабдықтарды пайдаланудың ережелері мен еңбек қауіпсіздігі;
- тағамдарды таратуға арналған жабдықты пайдаланудың ережелері мен еңбек қауіпсіздігі;
- суыту жабдықтарын пайдаланудың ережелері және техника қауіпсіздігі, суыту тәсілдері;
Іскерліктер:
- электр жетектерінің аппаратураларын басқаруды қорғауды пайдалану;
- машинаның техникалық құжаттарын дайындау;
- машиналарды дұрыс пайдалану;
- еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтау;
- картоп пен көкөністерді өңдеу үшін машинаны пайдалану;
- ет пен балықты өңдеу үшін машинаны пайдалану;
- кондитерлік шикізаттарды дайындау үшін машинаны пайдалану;
- қамыр мен жартылай фабрикаттарды өңдеу ұшін машинаны пайдалану;
- нан мен гастрономиялық тауарларды кесу үшін машинаны пайдалану;
- қауіпсіздік автоматикасын пайдалану;
- ас пісіру шұңқырларын пайдалану;
- булау шкафтарын және кішкентай қайнату аппараттарын пайдалану;
- пісіру мен қуыру үшін аппараттарды пайдалану;
- қуыру-қайнату жабдықтарын пайдалану;
- су жылыту жабдықтарын пайдалану;
- тағамдарды тарату жабдықтарын пайдалану;
- суыту жабдықтарын пайдалану.
БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.17
Жабдықтау.
Машиналар туралы жалпы мәлімет; машина туралы түсінік, жіктелуі, машинаның негізгі бөліктері мен детальдары, берілу механизмі туралы мәлімет; электрожентек туралы мәлімет; басқару аппараты және электрожентек қорғанысы; машинаның техникалық құжаты; машинаны пайдаланудың жалпы ережесі; еңбек қауіпсіздігінің талаптары; көпсалалы жентек: тағайындалуы, қондыру принципі, ауысу механизмінің комплектісі және оны бекіту ережесі, пайдалану, еңбек қауіпсіздігінің талаптары; көкөніс және картоп өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; ет және балық өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; ет және балық өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; нан және гастрономдық тауарларды турауға арналған машина: мінездеме, жіктелуі, тағайындалуы, құрылғы, жұмыс принципі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі; жылу жабдығы туралы жалпы мәлімет: технологиялық тағайындалуы бойынша жіктелуі, жылу көздері және оның берілу әдісі; қауіпсіздік автоматикасы; пайдалану ережесі; тамақ пісіретін қазандар: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; булау шкафы мен ұсақ қайнату аппараттары: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; қуыру және пісіру аппараттары: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; су қайнататын жабдық: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; тағам таратуға арналған жабдық: тағайындау, құрылғы, жұмыс принципі, пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі; тоңазыту жабдығы.
Білімдер:
- машина туралы жалпы мәлімет;
- машинаны пайдаланудың жалпы ережелері;
- көкөніс және картоп өңдеуге арналған машина;
- ет және балық өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- нан және гастрономдық тауарларды кесуге арналған машинаны пайдаланудың қауіпсіздік ережесі;
- жылу жабдығы туралы жалпы мәлімет;
- тамақ пісіретін қазанды пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- қуыру және пісіру аппараттарын пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- булау-қуыру аппараттарын пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- су қайнататын жабдықты пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- тағам таратуға арналған жабдықты пайдалану және еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- суықты алу әдісі және тоңазыту жабдығын пайдалану мен еңбек қауіпсіздігі ережесі;
Іскерліктер:
электрожетек аппаратының қорғаныс басқаруын қолдану;
- машинаның техникалық құжатын рәсімдеу;
- машинаны дұрыс пайдалану;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтау;
- көкөніс және картоп өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- ет және балық өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- кондитерлік шикізат өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- қамыр және дүмбіл өнім өңдеуге арналған машинаны пайдалану;
- нан және гастрономдық тауарларды турауға арналған арналған машинаны пайдалану;
- қауіпсіздік автоматикасын қолдану;
- тамақ пісіретін қазанды пайдалану;
- булау шкафы мен ұсақ қайнату аппараттарын пайдалану;
- қуыру және пісіру аппараттарын пайдалану;
- булау-қуыру аппараттарын пайдалану;
- су қайнататын жабдықты пайдалану;
- тағам таратуға арналған жабдықты пайдалану;
- тоңазыту жабдығын пайдалану;
БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.17
ЖКП 1.10
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
Стандарттау; оның пайда болуы мен дамуы;
ҚР "Стандарттау туралы" Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандарттау принциптері; халықаралық аймақтық стандарттау; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификаттау; сертификаттау негіздері; терминдер мен анықтамалар; ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы; тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсету сертификаттау; сапа менеджментінің жүйесін енгізу; метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау.
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
- тамақтану кәсіпорындарындағы стандарттау принциптері;
- өлшемдер; сертификаттау;
- сертификаттау негіздері;
- өлшемдер;
- көлем үлгілері;
Іскерліктер:
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
- органолептикалық көрсеткіштері бойынша азық-түліктің сапасын анықтау;
- метрологиялық бақылау жүргізу
БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.17

БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
ПК 3.1.18
ОПД 1.13
Психология и этика профессиональной деятельности.
Эстетическая культура.
этическая культура.
психология общения.
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенчеғского этикета;
имидж; культура речи;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении.
Знания:
-общие сведения о психологии;
-функции, виды, средства общения;
-принципы ведения партнерской беседы;
-требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
-понятие, историю, назначение этики;
-этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
Умения:
-характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
-воспринимать социально-ролевое общение;
-взаимодействовать в группе;
-применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
-соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
-вести деловой этикет и протокол.
БК 1-10
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
ОПД 1.14
Безопасность жизнедеятельности.
Современное состояние и негативные факторы среды обитания;
принципы обеспечения безопасности взаимодействия человека со средой обитания;
рациональные условия деятельности;
последствия воздействия на человека травмирующих, вредных и поражающих факторов, принципы их идентификации;
средства и методы повышения безопасности технических средств и технологических процессов;
устойчивость функционирования объектов экономики и технических систем в чрезвычайных ситуациях;
ликвидация последствий аварий, катастроф и стихийных бедствий;
правовые, нормативно-технические и организационные основы безопасности жизнедеятельности.
Знания:
-современное состояние и негативные факторы среды обитания;
-принципы обеспечения безопасности взаимодействия человека со средой обитания;
-правовые, нормативно-технические и организационные основы безопасности жизнедеятельности;
Умения:
-применять рациональные условия деятельности;
-оказать помощь в последствии воздействия на человека травмирующих, вредных и поражающих факторов;
-использовать средства и методы безопасности технических средств и технологических процессов;
-соблюсти устойчивость функционирования объектов экономики и технических систем в чрезвычайных ситуациях;
-ликвидировать последствия аварий, катастроф и стихийных бедствий.
БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.17
СД 02
Специальные дисциплины

БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.18
ЖКП 1.13
Психология және кәсіптік әрекеттер әдебі.
Эстетикалық мәдениет;
этикалық мәдениет;
қарым-қатынас психологиясы; қызмет саласындағы қарым-қатынас мәдениеті
коммуникация;
іскерлік қатынас этикеті; қарым-қатынас стилі; тәртіп этикетінің негізгі ережелері; имидж;
сөйлеу мәдениеті;
келушілерге қызмет көрсету этикетіжәне жүргізу техникасы;
іскерлік хаттама;
дипломатикалық этикет туралы ұғым;
кездесу хаттамалары; халықаралық қатынастар тәжірибесі;
ережелер, дәстүрлер;
халықаралық қатынас шарттары;
іскерлік этикет саласы ретіндегі жұмыс орнының интерьері;
жұмыс орындарындағы ережелер.
Білімдер:
психология туралы жалпы түсінік;
- қарым-қатынас функциялары, түрлері;
- серіктестік қарым-қатынастың принциптері;
- қызмет көрсетуші персоналдарға қойылатын талаптар;
- әдеп туралы ұғым және оның тарихы;
- клиенттер арасындағы қарым-қатынас әдебі;
қазіргі әдептің нормалары мен ережелері;
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның ерекшеліктеріне сипаттама беру; әлеуметтік қарым-қатынасты қабылдай білу;
топтардағы өзара ақрым-қатынас;
- қызмет көрсету саласында кәсіптік этиканы сақтау;
сөйлеу этикетін сақтау;
іскерлік қарым-қатынас жасай білу;
БҚ 1-10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
ЖКП 1.14
Тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі.
Ортаның қазіргі жағдайы мен жағымсыз факторы; адам мен мекендейтін ортаның өзара қарым-қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету принципі;
қауіпті және жоюшы факторлардың адамдарға әсерінің салдары, теңдестіру принципі; технологиялық процесс пен техникалық заттардың қауіпсіздігін жоғарылату тәсілдері; төтенше жағдайда экономикалық және техникалық жүйе нысандарының қызметінің тұрақтылығын сақтау; апат, зілзала, сұрапыл жағдайдың салдарын жою; өмір сүру қауіпсіздігінің құқықтық, нормативтик-техникалық және ұйымдастырушылық негізі.
Білімдер:
- ортаның қазіргі жағдайы мен жағымсыз факторын;
- адам мен мекендейтін ортаның өзара қарым-қатынасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету принципін;
- өмір сүру қауіпсіздігінің құқықтық, нормативтик-техникалық және ұйымдастырушылық негізін;
Іскерліктер:
- қызметке ұтымды жағдай қолдану;
- қауіпті және жоюшы факторлар әсер еткен адамға көмек көрсету;
- технологиялық процесс пен техникалық заттардың қауіпсіздік әдістері мен заттарын қолдану;
- төтенше жағдайда экономикалық және техникалық жүйе нысандарының қызметінің тұрақтылығын сақтау;
- апат, зілзала, сұрапыл жағдайдың салдарын жою
БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.17
АП 02
Арнайы пәндер

СД 2.1
Организация и технология отрасли.
Основные понятия и принципы организации производства; категории производства; организационная и производственная структура предприятия; состав функциональных групп предприятий питания;
особенности деятельности предприятий питания;
характеристика предприятий, оказывающих услуги питания; организация труда в предприятиях питания;
организация снабжения предприятия питания;
организация складского хозяйства;
организация производства в предприятиях, оказывающих услуги питания;
общие требования к производственным помещениям и организации рабочих мест. Этапы технологического процесса приготовления пищи; полуфабрикаты, кулинарные изделия и блюда; способы механической кулинарной обработки; способы термической (тепловой и холодной) кулинарной обработки; способы химической и биохимической кулинарной обработки; требования к качеству холодных закусок и блюд, правила подачи, условия и сроки хранения; требования к качеству горячих закусок и блюд, правила подачи, условия и сроки хранения;
организация работы раздаточной; правила хранения и отпуска готовой продукции.
Этапы подготовки обеденного зала к обслуживанию; виды обслуживания ( завтрак, обед, ужин, банкет); формы обслуживания (самообслуживание, полное обслуживание официантами, частичное обслуживание официантами); способы подачи блюд и напитков; расчет с посетителями; нормы и правила международного сервиса; современные тенденции в ресторанном бизнесе; правила и порядок составления и оформления меню, прайс-листов, карт вин; требования к помещениям, предназначенным для обслуживания посетителей; требования к организации рабочих мест официантов, работников обеденного зала.
Ассортимент и кулинарная характеристика блюд из рыбы, мяса, птицы, овощей, круп, яиц и творога; супов; сладких блюд и напитков; изделий из теста; национальных блюд; диетического питания.
Знания:
основные понятия и категории производства; состав функциональных групп помещений ресторана; типы предприятий питания; характер производства в предприятиях оказывающих услуги питания; виды графиков выхода на работу; виды снабжения; требования к организации продовольственного снабжения;
нормы товарных запасов;
виды складских помещений;
способы складирования и условия хранения продовольственных товаров;
сроки и условия хранения готовой продукции;
требования к производственным помещениям;
общие требования к организации рабочих мест;
виды меню;
виды нормативной документации для предприятий питания;
правила производственной, трудовой и технологической дисциплины;
особенности организации работы в заготовочных, доготовочных, специализированных цехах и вспомогательных производственных помещениях; последовательность осуществления технологических процессов приготовления пищи; правила проведения бракеража готовой продукции; последовательность выполнения работ при подготовке зала к обслуживанию;
схемы расстановки столов в соответствии с видом обслуживания и формы зала;
классификацию столовой посуды, белья и приборов;
виды сервировки
формы обслуживания
способы подачи блюд и напитков; схемы расстановки столов в обеденном зале в соответствии с видом обслуживания;
формы приветствия гостей в соответствии с этикетом;
кулинарную характеристику блюд и напитков;
правила работы с контрольно-кассовыми аппаратами, персональным компьютером;
виды банкетов и приемов, особенности их обслуживания.
умения:
- работать с различными видами весов;
- организовать рабочее место в соответствии с его назначением.
- составлять технологические карты на основании рецептур;
- рассчитывать количество отходов, массу-брутто сырья, массу-нетто полуфабрикатов;
-выбрать местоположение предприятия,
-организовывать снабжение;
-организовать технологический процесс в соответствии с характером производства;
-организовать работу во вспомогательных подразделениях;
- организовать реализацию готовой продукции;
- разрабатывать графики выхода на работу;
- организовать обслуживание посетителей в обеденном зале;
-использовать основные тенденции развития современных технологий обслуживания;
Умения:
-применять методы и формы обслуживания;
-предоставлять торговые помещения, мебель, интерьер;
-создать материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
-использовать средства информации потребителей;
-организовать технологию обслуживания в предприятиях разных типов и классов;
-подготовиться к обслуживанию;
-правильно обслуживать банкеты на различных уровнях;
-специальные формы обслуживания;
-обслуживать иностранных туристов;
-организовать обслуживание по месту работы, учебы;
-предоставлять дополнительные услуги;
-обеспечить организацию труда рабочих мест
БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
СД 2.2
Менеджмент.
Основные положения менеджмента, его сущность;
характерные черты современного менеджмента;
инфраструктура и цикл менеджмента;
элементы системы управления;
эффективность;
управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация;
контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы;
имидж и организация работы менеджера;
стили управления;
управление трудовым коллективом;
организация труда;
принятие управленческих решений, их содержание и виды;
этапы подготовки, принятия и исполнения решений;
методы оптимизации.
Знания:
-основные положения менеджмента, его сущность;
-инфраструктуру и цикл менеджмента;
-элементы системы управления;
-функции, организацию, структуру, принципы и методы, мотивацию управления;
-формы и этапы менеджмента;
-стили управления;
-организацию труда;
-методы оптимизации
Умения:
-характеризовать черты современного менеджмента;
-применять эффективность;
-контролировать и регулировать процесс управления;
-создать имидж и организацию работы менеджера;
-управлять трудовым коллективом;
-принимать управленческие решения.

АП 2.1
Сала технологиясы және ұйымдастыру.
Халық шаруашылығының маңызды саласы. Қоғамдық тамақтандыру орындарымен байланысы. Ролі, ерекшеліктері,дамуы, инфрақұрылым; нормативтік базалар; қоғамдық тамақтандыру орындары: ұғым, классификация; жұмыс ерекшеліктері, жұмыс бөлмелері, шикізат және материалдық базасы, негізгі өндірістік цехтардың жұмысы, қосалқы өндірістік бөлмелер.
Білімдер:
- өндіріс категориялары және негізгі ұғымдар;
- мейрамхана бөлмелерінің функционалдық құрамы, тамақтандыру кәсіпорындарының типтері;
- тамақтандыру қызметін көрсететін кәсіпорындардағы өндірістің сипаты; -
- жұмысқа шығу графигінің түрлері, қамдау түрлері;
- азық-түлікпен жабдықтайтын ұйымдарға қойылатын талаптар;
тауар қорының нормалары;
- қойма бөлмелерінің түрлері;
- азық-түлік тауарларын сақтау шарттары мен қоймаға орналастыру тәсілдері;
- дайын өнімдерді сақтау мерзімі мен шарттары;
- өндіріс бөлмелеріне қойылатын талаптар;
- жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар;
- дастарқан мәзірінің түрлері;
-тамақтандыру кәсіпорындарына арналған нормативті құжаттардың түрлері;
- өндірістік, еңбек және технологиялық тәртіп ережелері;
- дайындыққа дейінгі, дайындау цехтары, мамандандырылған цех және өндірістік көмекші бөлмелердің жұмыстарын ұйымдастыру ерекшеліктері;
- тағам дайындаудың технологиялық процестерін жүзеге асыру сатылары;
- дайын өнімге бракераж жасау ережелері; залды қызмет көрсетуге дайындау барысындағы жұмыстарды атқару;
- көрсетілетін қызмет түрі мен залдың формасына байланысты үстелдерді орналастыру;
- асханалық ыдыстар, асжаулықтар мен аспаптарды топтастыру;
- үстел жасау түрлері; қызмет көрсету түрлері;
- тағамдар мен сусындарды ұсыну тәсілдері;
- көрсетілетін қызмет түріне сәйкес түскі ас залындағы үстелдерді орналастыру сызбасы;
қонақтарды әдепке сәйкес қарсы алу формалары;
- тағамдар мен сусындардың аспаздық сипаттамасы;
- бақылау-касса аппараты және дербес компьютермен жұмыс істеу ережелері;
- банкеттер мен қабылдаулардың түрлері, оларды көрсетілетін қызмет түрінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- түрлі таразылармен жұмыс істеу;
- жұмыс орнын оның тағайындалуына сәйкес ұйымдастыру;
- рецептураны негізге ала отырып технологиялық карта құрастыру;
- шығын санын есептеу: шикізаттың брутто салмағы, жартылай өнімдердің нетто салмағы;
- кәсіпорын орналасатын жерді таңдау;
- қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
- өндіріс сипатына сәйкес технологиялық процесті ұйымдастыру;
- көмекші бөлімшелердегі жұмыстарды ұйымдастыру;
- дайын өнімді өткізуді ұйымдастыру;
- жұмысқа шығу кестесін құрастыру;
- түскі ас залында келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- қызмет көрсетудің қазіпгі технологиясын дамытудың негізгі тенденцияларын пайдалану;
- қызмет көрсетудің тәсілдері мен формаларын қолдану;
- сауда бөлмелерін, жиһаздарды, мүліктерді беру;
- қызмет көрсетудің материалды-техникалық және ақпаратты қамтамасыз етуді құрастыру;
- тұтынушылар қолданатын ақпарат құралдарын пайдалану;
- түрлі типтегі және кластағы кәсіпорындарда қызмет көрсету технологиясын ұйымдастыру;
- қызмет көрсетуге дайындалу;
- түрлі деңгейдегі банкеттерге дұрыс қызмет көрсету;
- қызмет көрсетудің арнайы формалары;
- шетелдік туристерге қызмет көрсету;
- жұмыс орны бойынша қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- қосымша қызмет түрін ұсыну;
- жұмыс орнындағы еңбекті ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
АП 2.2
Менеджмент.
Менеджменттің негізгі ережелері; оның мәні; қазіргі менеджметтің сипатына мінездеме; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік, Басқару: функциялары, құрылымдары, принциптері мен тәсілдері, мотивация;
басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; басқарушылық шешім қабылдау; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері;
кәсіпорындарда персоналдарды басқару негіздері, еңбек нарығы, персоналдарды басқарудың мәні, функциясы, міндеттері, тәсілдері;
Кәсіпорындардағы кадр саясаты; кәсіпорындардағы персоналдардың еңбек потенциалы: қалыптасуы, тиімді пайдаланылуы, дамуы.
Білімдер:
- менеджменттің негізгі ережелері, мәні,
- менеджмент инфрақұрылымы және циклы;
- басқару жүйесінің элементтері;
- менеджменттің формалары мен кезеңдері;
- ұйым қызметінің формасы, принциптері мен әдістері, басқарудың мотивациясы;
- менеджменттің формалары мен этаптары;
- басқару стилі;
- еңбекті ұйымдастыру;
- белсенділіктің әдістері;
Іскерліктер:
- қазіргі менеджметтің сипатына мінездеме;
- тиімділікпен қолдану;
- басқару процесін реттеу және бақылау;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыру;
- еңбек ұжымын басқару;
- басқарушылық шешім қабылдау;

БК 1-10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
СД 2.3
Управление персоналом.
Основы управления персоналом предприятия: рынок труда, механизм его функционирования;
сущность, задачи, методология управления персоналом;
кадровая политика предприятия;
трудовой потенциал персонала и предприятия: формирование, рациональное использование, развитие;
деловая оценка персонала предприятия;
оценка эффективности управления персоналом.
Знания:
-основы управления персоналом предприятия;
-рынок труда, механизм его функционирования;
-трудовой потенциал персонала и предприятия;
Умения:
-осуществлять задачи, методологию управления персоналом;
-осуществлять кадровую политику предприятия;
-выявлять оценку эффективности управления персоналом.
БК 1-10
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.11
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.1.16
ПК 3.1.17
СД 2.4
Организация обслуживания посетителей.
Задачи обслуживания;
международный сервис: основные правила и нормы;
основные тенденции развития современных технологий обслуживания;
услуги: понятие, классификация, виды, характеристика;
методы и формы обслуживания: классификация, характеристика;
оформление обслуживания;
торговые помещения, мебель, интерьер;
материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
характеристика посуды, приборов, белья;
средства информации потребителей;
правила и порядок составления и оформления меню, прейскурантов, карт вин; организация и технология обслуживания в предприятиях разных типов и классов;
подготовка к обслуживанию;
последовательность, правила подачи блюд и напитков; порядок и виды расчетов с клиентами;
правила и техника обслуживания банкетов на различных уровнях;
специальные формы обслуживания;
обслуживание иностранных туристов;
формы ускоренного обслуживания;
требования к обслуживающему персоналу; организация труда и рабочих мест.
Знания:
-задачи обслуживания;
-основные правила и нормы международного сервиса;
-понятие, классификации, виды, характеристики услуг;
-правила и порядок составления и оформления меню, прейскурантов, карт вин;
-характеристики посуды, приборов, белья;
-последовательность, правила подачи блюд и напитков;
-порядок и виды расчетов с клиентами;
-требования к обслуживающему персоналу;
Умения:
-использовать основные тенденции развития современных технологий обслуживания;
-применять методы и формы обслуживания;
-предоставлять торговые помещения, мебель, интерьер;
-создать материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
-использовать средства информации потребителей;
-организовать технологию обслуживания в предприятиях разных типов и классов;
-подготовиться к обслуживанию;
-правильно обслуживать банкеты на различных уровнях;
-специальные формы обслуживания;
-обслуживать иностранных туристов;
-организовать обслуживание по месту работы, учебы;
-предоставлять дополнительные услуги;
-обеспечить организацию труда рабочих мест

БҚ 1-10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
АП 2.3
Персоналды басқару.
Кәсіпорындарда персоналдарды басқару негіздері, еңбек нарығы, персоналдарды басқарудың мәні, функциясы, міндеттері, тәсілдері;
Кәсіпорындардағы кадр саясаты; кәсіпорындардағы персоналдардың еңбек потенциалы: қалыптасуы, тиімді пайдаланылуы, дамуы.
Білімдер:
- кәсіпорындарда персоналдарды басқару негіздері, еңбек нарығы, персоналдарды басқарудың мәні, функциясы, міндеттері, тәсілдері;
- кәсіпорындардағы кадр саясаты; кәсіпорындардағы персоналдардың еңбек потенциалы: қалыптасуы, тиімді пайдаланылуы, дамуы,
Іскерліктер:
- міндеттерді іске асыру; міндеттерді шешу;
- кәсіпорындардағы кадр саясатын жандандыру;
- кадрларды тиімді пайдалану;
БҚ 1-10
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
АП 2.4
Келушілерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Қызмет көрсетудің міндеттері; халықаралық сервис: негізгі ережелер мен нормалар; қазіргі заманғы қызмет көрсету технологиясының дамуының негізгі тенденциялары; қызметтер: түсінік, жіктеу, түрлері, мінездеме; қызмет көрсетуді безендіру; сауда орындары; жиһаз, интерьер; материалдық-техникалық және ақпараттық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету; ыдыстарға, бұйымдарға, төсеніштерге мінездеме; тұтынушылардың ақпарат құралдары; ас мәзірі, прейскурант, картвинді құрастыру және безендіруді ңережесі мен тәртібі; әр типті және әр класты кәсіпорындарда қызмет көрсетудің технологиясы және ұйымдастыру; қызмет көрсетуге дайындық; тағам мен сусын ұсынудың ережесі мен тәртібі; келушілермен есептесудің түрі мен тәртібі; әр деңгейдегі банкетте қызмет көрсетудің ережесі мен техникасы; қызмет көрсетудің арнаулы түрлері; шет елдік туристерге қызмет көрсету; жылдам қызмет көрсету формалары; қызмет көрсетуші персоналға қойылатын талаптар; жұмыс орны мен еңбекті ұйымдастыру.
Білімдер:
- қызмет көрсетудің міндеттері;
- халықаралық сервистің негізгі ережелері мен нормалары;
- қызметтің түсінігі, жіктелуі, түрлері, мінездеме;
- ас мәзірі, прейскурант, картвинді құрастыру және безендірудің ережесі мен тәртібі;
- қызмет көрсетуді безендіру; ыдыстарға, бұйымдарға, төсеніштерге мінездеме;
тағам мен сусын ұсынудың ережесі мен тәртібі;
- тағам мен сусын ұсынудың ережесі мен тәртібі;
- келушілермен
есептесудің түрі мен тәртібі;
- персоналға қойылатын талаптар; жұмыс орны мен еңбекті ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- қазіргі заманғы қызмет көрсету технологиясының дамуының негізгі тенденцияларын қолдану;
- қызмет көрсетудің ережесі мен техникасын қолдану;
- сауда орындары; жиһаз, интерьер; -материалдық-техникалық және ақпараттық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету;
- тұтынушылардың ақпарат құралдарын қолдану;
- әр типті және әр класты кәсіпорындарда қызмет көрсетудің технологиясы және ұйымдастыру;
- қызмет көрсетуге дайындық;
әр деңгейдегі банкетте қызмет көрсетудің ережесі мен техникасы;
- қызмет көрсетудің арнаулы түрлері;
шет елдік туристерге қызмет көрсету;
- жұмыс орнында, оқу орнында қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- жұмыс орнындағы еңбеті ұйымдастыру;

БК 1-10
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.15
ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
СД 2.5
Ассортимент и качество кулинарной и кондитерской продукции.
Основные понятия; основные этапы технологического процесса производства продукции;
способы и приемы кулинарной обработки;
классификация кулинарной продукции;
понятие о технологических процессах и схемах механической кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов, готовой кулинарной продукции;
характеристика отдельных групп кулинарной и кондитерской продукции;
ассортимент;
особенности приготовления;
факторы, формирующие качество;
оценка качества;
правила реализации; условия и сроки хранения.
Знания:
-основные понятия;
-основные этапы технологического процесса производства продукции;
-классификацию кулинарной продукции;
-технологические процессы и схемы механической кулинарной обработки сырья и
-характеристику отдельных групп кулинарной и кондитерской продукции;
-ассортимент;
-особенности приготовления;
-факторы, формирующие качество;
-условия и сроки хранения
Умения:
-применять способы и приемы кулинарной обработки;
-приготовления полуфабрикатов, готовой кулинарной продукции;
-давать оценку качества.
БК 1-10
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.15
ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
СД 2.7
Профессиональная эстетика и дизайн.
Эстетика: понятие, основные направления развития;
категории эстетики, их взаимосвязь;
эстетическая культура сферы обслуживания;
элементы, формирующие эстетические показатели;
композиция: понятие, элементы и приемы построения;
дизайн: понятие, виды;
оформление, обеспечение и оценка эстетических свойств готовой продукции;
эстетика и дизайн интерьера предприятия;
эстетические требования к залам, мебели, посуде, внешнему облику персонала, организации обслуживания;
фирменный стиль;
эстетика рекламы;
дизайн тематических столов.
Знания:
-понятие и основные направления развития эстетики;
-категории эстетики, их взаимосвязь;
-эстетическую культуру сферы обслуживания;
-элементы, формирующие эстетические показатели;
-понятие, элементы и приемы построения композиции;
-понятие и виды дизайна;
-фирменный стиль;
-эстетику рекламы;
-дизайн тематических столов
Умения:
-оформлять, обеспечивать и оценить эстетические свойства готовой продукции;
-определять эстетику и дизайн интерьера предприятия;
-выполнять эстетические требования к залам, мебели, посуде, внешнему облику персонала, организации обслуживания.
БК 1-10
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3

БҚ 1-10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
АП 2.5
Кондитерлік өнімдер және аспаздық ассортименттері мен сапасы.
Негізгі түсінік; өндіріс өнімдерінің технологиялық процесінің негізгі кезеңдері; кулинарлық өңдеудің әдістері мен тәсілдері; өндіріс өнімдерінің технологиялық процесінің негізгі кезеңдері; кулинарлық өнімнің жіктелуі; шикізатты, механикалық кулинарлық өңдеудің технологиялық картасы мен сызбасы; дүмбіл өнім, дайын кулинарлық өнім дайындау; жекелеген жармаларға және кондитерлік өнімдерге мінездеме; ассортимент;
дайындау ерекшелігі;
сапа қалыптастыратын факторлар; сапа бағасы; жүзеге асыру ережесі;
сақтау мерзімі мен жағдайы.
Білімдер:
- негізгі түсінік;
- өндіріс өнімдерінің технологиялық процесінің негізгі кезеңдері;
- кулинарлық өнімнің жіктелуі;
шикізатты механикалық кулинарлық өңдеудің технологиялық картасы мен сызбасы;
- жекелеген жармаларға және кондитерлік өнімдерге мінездеме;
- ассортимент;
- дайындау ерекшелігі;
- сапа қалыптастыратын факторлар;
- сақтау мерзімі мен жағдайы;
Іскерліктер:
- кулинарлық өңдеудің әдістері мен тәсілдері;
дүмбіл өнім, дайын кулинарлық өнім дайындау;
- сапасына баға беру;
БҚ 1-10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
СД 2.7
Кәсіби эстетика және дизайн.
Әдептің негізгі даму бағыты және түсінік; әдептің категориялары және өзара байланыстары; қызмет көрсету саласының әдептік мәдениеті; әдептік көрсеткішті қалыптастыратын элементтер: түсінік, элемент және композицияны тұрғызу тәсілдері; дизайнның түрлері және түсінік;
тақырыптық столдың дизайны; дайын өнімнің талғамдық қасиетін бағалау, қамтамасыз ету, әсемдеу; кәсіпорын интерьерінің дизайнын және талғамын анықтау; қызмет көрсету мекемесіндегі залдың, жиһаздардың, ыдыстардың, қызметкерлердің сыртқы келбетінің талғамдық талаптарын орындау; фирмалық стиль;
жарнама әдебі.
Білімдер:
- эстетиканың негізгі даму бағыты және түсінік
- эстетиканың категориялары және өзара байланыстары;
- қызмет көрсету саласының эстетика мәдениеті;
- эстетика көрсеткішін қалыптастыратын элементтер;
- түсінік, элемент және композицияны тұрғызу тәсілдері;
- дизайнның түрлері және түсінік;
- фирмалық стиль;
- жарнама әдебі;
- тақырыптық үстел дизайны;
Іскерліктер:
- дайын өнімнің эстетикалық қасиетін бағалау, қамтамасыз ету, әсемдеу;
- кәсіпорын интерьерінің дизайнын және эстетикасын анықтау;
-қызмет көрсету мекемесіндегі залдың, жиһаздардың, ыдыстардың, қызметкерлердің сыртқы келбетінің эстетикалық талаптарын орындау;
БҚ 1-10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3

ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.1.15
ПК 3.1.17
ПК 3.1.18
СД 2.8
Охрана труда.
Пожарная безопасность.
классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
-общие сведения о производственной санитарии;
-технику безопасности;
-основы электробезопасности;
-общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
-соблюдать технику безопасности;
-соблюдать электробезопасность;
-оказать помощь при производственной травме;
-соблюдать пожарную безопасность.
БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.17
СД 2.9
Контроль качества продукции.
Качество: понятие, показатели качества;
контроль качества: назначение, краткая характеристика, классификация, виды и методы; нормативная база;
порядок проведения;
фальсификация: понятие, причины, способы предупреждения, виды, средства и методы обнаружения;
идентификация услуг: виды, критерии, назначение.
Знания:
- виды и назначение стандартов, порядок разработки, основные понятия, термины и определения;
- сущность проблемы качества, роль стандартизации в управлении качеством продукции;
- основные виды нормативно-технической документации, содержание, назначение, порядок разработки и построения;
- порядок контроля за внедрением и соблюдением нормативно-технической и технологической документации;
- формы и виды контроля качества продукции предприятий питания и методику их проведения;
- систему стандартизации и контроля качества продукции предприятиями общественного питания;
- как организовать проведения потребительских и технологических конференций;
- основные законы в области стандартизации;
- бракераж готовой продукции.
Умения:
- расшифровывать вид стандарта, пользоваться классификатором для нахождения нужного стандарта;
- пользоваться стандартами и другой нормативно-технической документацией при приемке сырья, контроле его качества;
- определять качество изготовленной продукции по системе бальной оценки и с учетом коэффициента значимости;
- пользоваться действующей нормативно-технической документацией при определении качества заданного вида сырья, полуфабрикатов, готовой продукции предприятий питания;
- применять систему стандартизации контроля качества продукции предприятиями общественного питания;
- организовывать проведения потребительских и технологических конференций;
- применять основные законы в области стандартизации, качества и управления качеством продукции предприятий питания;
- проводить бракераж готовой продукции, осуществлять контроль качества и управления качество продукции предприятий питания.

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
АП 2.8
Еңбекті қорғау.
Өрттен сақтану; жабдықтардың
классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары; еңбекті қорғау; құқықтық, нормативтік базалар;
өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық; жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары; еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар; техника қауіпсіздігі: түрлері, алдын алу шаралары
Білімдер:
- өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет;
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздігі шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- өрттен сақтану шараларын орындау;
БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.17
АП 2.9
Өнім сапасын бақылау.
Сапа: түсінік, сапа көрсеткіштері; сапаны бақылау: тағайындау, қысқаша мінездеме, жіктеу, түрлері мен әдістері; қағидалы база; өткізу тәртібі; бұрмалау: түсінік, себебі, ескерту тәсілдері, түрлері, айқындаудың тәсілдері; ұқсату қызметі: түрлері, өлшемі, тағайындалуы.
Білімдер:
- стандарттың түрі мен мағынасын, дайындау тәртібін, негізгі түсініктемесін, анықтамасы мен терминдері;
- сапа проблемасының негізін, азық сапасын басқарудағы стандарттың рөлі;
- нормативті- техникалық құжаттардың негізгі түрлері, дайындау тәртібі мен құрастырылуы;
- тамақ кәсіпорнындағы азықтарды бақылау түрі мен формасы және өткізу әдістері;
- қоғамдық тамақтану орындарындағы азық сасапысн бақылау және стантарттау жүйесі;
- тұтынушы және технологиялық конференцияларды өткізуді ұйымдастыру;
- дайын өнімінің бракеражы.
Іскерліктер:
- стандарт түрін анықтауды;
- шикізатты қабылдау және сапасын анықтау кезіндегі нормативті- техникалық құжаттарды, стандартты қолдануды;
- дайындалған өнімді балдық жүйе бойынша бағалауды;
- берілген шикізат, жартылай өнім, дайын өнімнің сапасын анықтау кезінде қолданыстағы нормативті- техникалық құжаттарды қолдануды;
- тамақтану орындарындағы азықтардың сапасын бағалаудың стандарттық жүйесін;
- тұтынушы және технологиялық конференцияларды өткізуді ұйымдастыру;
- дайын өнімдерге бракераж жасауды, сапасын бағалау мен бақылауды.

БК 1-10
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.17
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
Квалификация "Менеджер по сервису".
Стратегическое и оперативное планирование производства. Комплектация производства и торгового зала служащими. Контроль за издержками. Проверка качества и количества товарных запасов. Анализ отзывов гостей. Организация продовольственных закупок, хранение и выдача на производство продуктов. Создание товарных запасов надлежащего качества, поддержание их на уровне минимальных объемов, достаточных для бесперебойной работы производства. Оптимальный выбор поставщиков. Цены и ценовая политика предприятия
Розничные цены на продовольственные товары. Продажные цены предприятия изготовителя. Определение продажных цен на блюда и изделия (калькуляция).
Расходы на труд. Прибыль. Маржа прибыли. Инжиниринг меню – современный подход к заданию цен на блюда в меню и контроль за издержками. Меню как инструмент продаж и механизм мотивации. Стандарты и нормы предприятия питания.
Стандарт предприятия.
Маркетинг и продажи.
Управление человеческими ресурсами. Корпоративная культура. Организационная структура службы управления персоналом. Кадровая политика и кадровая стратегия. Кадровое планирование. Процесс принятия управленческих кадровых решений. Методы отбора персонала. Оценка (аттестация персонала). Учет и контроль результатов труда работников.
Умения:
- ведение самостоятельной работы, способность к критическому мышлению;
- соблюдение норм образа жизни, правил личной гигиены;
- формирование и понимание ценностей культуры у клиентов;
- обработка информации при помощи компьютера, специализированных компьютерных программ, владение Интернетом и мультимедийными технологиями;
- разрешать конфликты, работать в команде, соблюдать корпоративную культуры, социальная мобильность, толерантность; устанавливать причинно-следственные связи
- анализировать состояние рынка, спрос на оказанные услуги, вести позиционный торг, разрешать конфликты;
- заключать договора, контролировать их исполнение;
- разрабатывать мероприятия, повышающие работоспособность и производительность труда;
- соблюдать правила техники безопасности;
- обеспечивать контроль на всех этапах производства, хранения и реализации продукции;
- составлять SWOT анализ коммерческой деятельности;
- распределить и контролировать работу персонала.
Навыки:
- самостоятельной работы, к самообразованию, способности к критическому мышлению при выполнении работ;
- использования здоровьесберегающих технологий;
- использования в профессиональной деятельности культурных особенностей различных этнических и социальных групп;
- использования информационных технологий;
- использования социального и профессионального взаимодействия с трудовым коллективом, партнерами, клиентами;
- аналитических способностей, креативности, организаторских способностей;
- обеспечения и контроля организации рабочих мест;
- управления качеством, разработки бизнес плана, планирования, организации и контроля;
- реализации коммерческой деятельности;
- контроля по работе персонала с профессиональным оборудованием

БҚ 1-10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.17
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
"Қызмет көрсетуші менеджер" біліктілігі.
Өндірістің стратегиялық және шұғыл жоспарлары. Өндірістің және сауда қонақ бөлменің қызметкерлерін жинастыру. Шығындарды тексеру. Босалқы қорлардың санын және сапасын тексеру. Қонақтардың жазба пікірінің талдау. Азық-түліктердің сатып алуын ұйымдастыру, сақтауы және өндіріске тапсыру. Босалқы қорларының тиісті сапалы болуын, олардың өндірісте жаратылуын және тоқтаусыз жұмысын ұйымдастыру. Жеткізушінің үйлесімді талғамы. Мекемелердің баға және бағаның саясаты.
Азықтық тауарларға бөлшек сауда бағалары. Жеке кәсіпорындарының сатылу бағалары. Тағамдард мен өнімдердің сатылу бағасын анықтау, талдау (калькуляция). Еңбек шығындары. Пайда. Пайданың маржасы. Дастархан мәзірімнің инжинирингі - дастархан мәзіріне замануи тапсырыс және шығындарға бақылау. Дастархан мәзірі сатудың аспабы және қызығушылығын механизімі. Кәсіпорындардың нормалдары мен ережелері. Кәсіпорындардың стандардың. Кәсіпорынның қалыбы. Маркетинг және сату. Адамдар ресурстарын басқару. Корпоративтік мәдениет. Басқарма қызметінің персоналмен ұйымдастыру құрылымы.
Кадрлар саясаты және стратегиясы. Кадрларды жоспарлау. Басқару тынымның қабылдау үдерісі. Персоналдың танымдау әдістері. Сарапшылық (персоналдың аттестациясы). Есеп және жұмыскердің еңбегінің нәтижесінің тексерісі.
Іскерліктер:
- өзіндік жұмыс жасауды ендіру;
- жеке бас гигиенасы ережесін сақтау;
- клиенттің мәдениет құндылығын түсіну, оны жинақтау;
- интернет, мультимедялық құралдар, арнайы бағдарламалар арқылы ақпаратты өңдеу;
- келіспеушілікті шешу, командада жұмыс жасау, корпоративті мәдениетті, толеранттылықты, әлеуметтік байланыстылықта жұмыс жасау;
- нарық жағдайын анализдеу, келіспеушілікті шешу;
- келісім шартқа отыру және оның орындалуын қадағалау;
- жұмысқа деген қабілетін арттыратын іс шараны дайындау;
- техника қауіпсіздігі ережесін сақтау;
- өнімді жіберу мен сақтау, өндірістегі барлық этаптардың орындалуын қадағалау;
- коммерциялық қызметтегі SWOT анализді дайындау;
- персоналдың жұмысының орындалуы мен бақылау.
Дағдылары:
- жұмыс істеу кезіндегі критикалық ойлау қабілеті мен өзін- өзі дамыту, жеке жұмыс;
- денсаулық сақтайтын технологияларды қолдану;
- кәсіби қызметін әлеуметтік және этникалық топтардағы мәдени екрекшеліктері бойынша қолдану;
- ақпараттық технологияны қолдану;
- әріптестер, тұтынушы, ұжыммен кәсіби әрекеттестік байланыста болу;
- ұйымдастырулық қабілеттің болуы;
- жұмыс орнын ұйымдастыруды бақылау және оны іске асыру;
- бизнес жоспар дайындау, ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау және сапаны басқару;
- кәсіби жабдықтармен жұмыс жасау кезін бақылау.

БК 1-10
ПК 3.1
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК10
- Использовать лингвистические навыки по государственному, русскому и иностранному языкам, необходимые для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
- Иметь позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
- Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
- Управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптироваться к изменениям в условиях рыночной экономики;
- Организовывать собственную деятельность, оценивать результаты своей работы;
- Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
- Своевременно и качественно выполнять свои обязанности;
- Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством;
- Соблюдать требования техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
- Соблюдать требования профессиональной этики и служебного этикета.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Установленный уровень
1.1 - Повар
ПК 1.1.1. Организовывать свое рабочее место.
ПК 1.1.2. Планировать собственные трудовые действия.
ПК 1.1.3. Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены.
ПК 1.1.4. Выполнять операции механической кулинарной обработки сырья.
ПК 1.1.5. Составлять технологические карты на основании рецептур приготовления кулинарных изделий и блюд.
1.2 - Кондитер
ПК 1.2.1. Организовывать свое рабочее место.
ПК 1.2.2. Планировать собственные трудовые действия.
ПК 1.2.3. Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены.
ПК 1.2.4. Выполнять операции механической обработки сырья (просеивание, процеживание, дробление и проч.).
ПК 1.2.5. Развешивать продукты в соответствии с рецептурой.
ПК 1.2.6. Выполнять операции по приготовлению различных видов теста.
2. Повышенный уровень
2.1 - Повар
ПК 2.1.1. Работать с профессиональным оборудованием.
ПК 2.1.2. Определять потребительские свойства продуктов.
ПК 2.1.3. Работать с технологической документацией.
ПК 2.1.4. Выполнять различные способы термической кулинарной обработки продуктов.
ПК 2.1.5. Оформлять готовые блюда в соответствии с модными тенденциями в ресторанном бизнесе.
ПК 2.1.6. Строго соблюдать последовательность выполнения операций при приготовлении кулинарных изделий и блюд.

БҚ 1-10
КҚ 3.1
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттері
Құзырет коды
Базалық құзырет (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ10
Тұлғааралық және кәсіптік бағытталған ақпаратпен алмасуға қажетті мемлекеттік, орыс және шет тілдерінде лингвистикалық дағдыларды пайдалану;
Әртүрлі мәдениет, ұлт және көп конфессионалды қоғамда жағымды қарым- қатынас дағдысына ие болу;
Қазақстан Республикасы заңдары мен бекітілген салалық нормативті құжаттардың талабын сақтау;
Нарықтық экономика талабындағы өзгерістерге өзіндік, кәсіби дағдысын дамытуды басқару және соған бейім болу;
Өз қызметін ұйымдастыру және жұмысының нәтижесін бағалау;
Кәсіби қызметінде ақпараттық- коммуникативті технологияны қолдану;
Өз міндетін уақытында, сапалы орындау;
Басшы, әріптестерімен араласу, ұжымда жұмыс жасау;
Техника қауіпсіздігі мен өндірістегі санитария мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
Кәсіби этика мен қызмет этикеті талаптарын сақтау.
2 кесте Кәсіптік құзыреттері
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
1. Белгіленген деңгей
1.1 - Аспаз
КҚ 1.1.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 1.1.2. Еңбек әрекеттерін жоспарлау.
КҚ 1.1.3. Техника қауіпсіздігі ережелері мен өндірістегі санитария мен жеке гигиенаны сақтау.
КҚ 1.1.4. Шикізатты аспаздық өңдеуде механикалық тәсілдерді орындау.
КҚ 1.1.5. Аспаздық өнімдер мен тағамдарды дайындауда рецептті негізге ала отырып технологиялық картаны құрастыру.
1.2 - Кондитер
КҚ 1.2.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру..
КҚ 1.2.2. Еңбек әрекеттерін жоспарлау.
КҚ 1.2.3. Техника қауіпсіздігі ережелері мен өндірістегі санитария мен жеке гигиенаны сақтау.
КҚ 1.2.4. Шикізатты өңдеудің механикалық операциясын орындау (елеу, сүзу, ұсақтау).
КҚ 1.2.5. Рецептке сәйкес азықтарды өлшеу.
КҚ 1.2.6. Әртүрлі қамыр түрлерін дайындау операцияларын орындау.
2. Жоғары деңгей
2.1 - Аспаз
КҚ 2.1.1. Кәсіби жабдықтармен жұмыс жасау.
КҚ 2.1.2. Азықтардың тұтынушылық қасиетін анықтау.
КҚ 2.1.3. Технологиялық құжаттармен жұмыс жасау.
КҚ 2.1.4. Азықтарды аспаздық өңдеудің бірнеше термиялық тәсілдерін орындау.
КҚ 2.1.5. Мейрамханалық бизнестегі сән тенденциясына сәйкес дайын тағамдарды әсемдеу.
КҚ 2.1.6. Аспаздық өнім мен тағамды дайындау кезінде орындалу тәртібін қатаң сақтау.

ПК 2.1.7. Выполнять порционирование и раздачу блюд массового спроса на линии самообслуживания.
ПК 2.1.8. Соблюдать сроки реализации кулинарной продукции.
2.2 - Кондитер
ПК 2.2.1. Работать с профессиональным оборудованием.
ПК 2.2.2. Определять потребительские свойства продуктов.
ПК 2.2.3. Работать с технологической документацией.
ПК 2.2.4. Выполнять операции по приготовлению отделочных полуфабрикатов.
ПК 2.2.5. Выполнять операции по формованию изделий из различных видов теста.
ПК 2.2.6.Соблюдать временной и температурный режим выпечки мучных изделий и полуфабрикатов из теста.
ПК 2.2.7.Выполнять операции по украшению кондитерских изделий.
ПК 2.2.8. Строго соблюдать условия и сроки хранения кондитерских и булочных изделий.
2.3 - Калькулятор
ПК 2.3.1. Организовывать свое рабочее место.
ПК 2.3.2. Планировать собственные трудовые действия.
ПК 2.3.3. Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены.
ПК 2.3.4. Пользоваться информационно-коммуникативными технологиями и оргтехникой.
ПК 2.3.5. Работать с технологической и бухгалтерской документацией.
ПК 2.3.6. Производить хозяйственные вычисления.
ПК 2.3.7. Составить калькуляцию на продукцию.
ПК 2.3.8. Определить цену на отпускаемую продукцию.
ПК 2.3.9. Определить по мере изменения рецептур, закупочных цен и торговых наценок уточнение цен на готовую продукцию и внести соответствующие уточнения в калькуляционные карточки.
ПК 2.3.10. Вести регистрацию калькуляционных карточек по установленной форме.
ПК 2.3.11. Принимать участие в инвентаризации товарно-материальных ценностей.
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Повышенный уровень
2.1 – Официант
ПК 2.1.1. Организовывать свое рабочее место.
ПК 2.1.2. Планировать собственные трудовые действия.
ПК 2.1.3. Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены.
ПК 2.1.4. Работать с профессиональным оборудованием, инвентарем и посудой.
ПК 2.1.5. Определять потребительские свойства блюд, напитков.
ПК 2.1.6. Работать с технологической документацией
ПК 2.1.7. Соблюдать принципы эффективной коммуникации.
ПК 2.1.8. Пользоваться информационно-коммуникативными технологиями и оргтехникой.
ПК 2.1.9. Подготовить зал в соответствии с видом обслуживания.
ПК 2.1.10. Выполнять предварительную или исполнительную сервировку столов.
ПК 2.1.11. Встречать и приветствовать гостей на языках клиента.
ПК 2.1.12. Принимать и выполнять заказы посетителей.
ПК 2.1.13. Создавать гостеприимную атмосферу.
ПК 2.1.14. Давать кулинарную характеристику блюдам, включенным в меню.

КҚ 2.1.7. Өзіне-өзі қызмет көрсету бағытында порциялау мен тағам ұсынудың көпшілік сұранысын орындау;
КҚ 2.1.8. Аспаздық азықтардың сақталу мерзімін сақтау.
2.2 - Кондитер
КҚ 2.2.1. Кәсіби жабдықтармен жұмыс жасау.
КҚ 2.2.2. Азықтардың тұтынушылық қасиетін анықтау.
КҚ 2.2.3. Технологиялық құжаттармен жұмыс жасау.
КҚ 2.2.4. Әрлейтін дүмбіл өнімдер дайындау операцияларын орындау.
КҚ 2.2.5. Әртүрлі қамыр өнімдерін қалыптау бойынша операциялар орындау.
КҚ 2.2.6. Ұн өнімдерін және оның дүмбіл өнімдерін пісірудің мерзімдік және температуралық тәртібін сақтау.
КҚ 2.2.7. Кондитерлік өнімдерді әсемдеу операциясын орындау.
КҚ 2.2.8. Кондитерлік және нан өнімдерінің сақталу мерзімін қатаң орындау.
2.3 - Калькулятор
КҚ 2.3.1. Өз жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 2.3.2.Өз жұмыс әрекетін жоспарлау.
КҚ 2.3.3. Техника қауіпсіздігі ережелері мен өндірістегі санитария мен жеке гигиенаны сақтау.
КҚ 2.3.4. Техника және ақпараттық- коммуникативтік технологияларды қолдану.
КҚ 2.3.5. Есеп және технологиялық құжаттармен жұмыс жасау.
КҚ 2.3.6. Шаруашылық есептерін құрастыру.
КҚ 2.3.7. Азықты калькуляциялау.
КҚ 2.3.8. Жіберілетін азықтың бағасын анықтау.
КҚ 2.3.9. Дайын өнімнің сатып алу бағасы мен сауда бағасын рецептураның өзгеру өлшемі бойынша анықтау, сәйкес нақтылауды калькуляциялық карточкаға енгізу.
КҚ 2.3.10. Калькуляциялық карточкаларға тағайындалған форма бойынша тіркеу жүргізу.
КҚ 2.3.11. Тауарды- материалдық құндылықтарды тіркеуге қатысу.
Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
3. Жоғары деңгей
2.1 – Даяшы
КҚ 2.1.1. Жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 2.1.2. Еңбек әрекеттерін жоспарлауды.
КҚ 2.1.3. Өндірістік санитария мен жеке гигиенаны, техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
КҚ 2.1.4. Кәсіби жабдықтар, ыдыстар, құралдамен жұмыс жасау.
КҚ 2.1.5. Тағам мен сусынның тұтынушылық қасиетін анықтау.
КҚ 2.1.6. Құжаттар технологиясымен жұмыс жасау.
КҚ 2.1.7. Байланыстың тиімді принциптерін сақтау.
КҚ 2.1.8. Техника мен ақпаратты - коммуникативті технологияны қолдану.
КҚ 2.1.9. Қызмет көрсету түріне байланысты залды әсемдеу.
КҚ 2.1.10. Алдын-ала немесе қызмет көрсету кезіндегі дастарқанды әсемдеу.
КҚ 2.1.11. Қонақтарды әр қайсысының өз тілінде қарсы алып, қошаметтеу.
КҚ 2.1.12. Келушілердің тапсырысын қабылдап және орындау.
КҚ 2.1.13. Қонақжай атмосфера туғызу.
КҚ 2.1.14. Мәзір құрамындағы тағамдарға аспаздық мінездеме беру.

ПК 2.1.15. Подавать блюда и напитки к столу, используя различные техники
ПК 2.1.16. Выполнять расчет с посетителями.
ПК 2.1.17. Обслуживать различные банкеты и приемы.
ПК 2.1.18. Составлять отчетную документацию.
2.2 – Бармен
ПК 2.2.1. Организовывать свое рабочее место.
ПК 2.2.2. Планировать собственные трудовые действия.
ПК 2.2.3. Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены.
ПК 2.2.4. Работать с профессиональным оборудованием, инвентарем и посудой.
ПК 2.2.5. Определять потребительские свойства напитков.
ПК 2.2.6. Работать с технологической документацией.
ПК 2.2.7. Соблюдать принципы эффективной коммуникации.
ПК 2.2.8. Пользоваться информационно-коммуникативными технологиями и оргтехникой.
ПК 2.2.9. Составлять заявку на товары и осуществлять прием товаров.
ПК 2.2.10. Использовать барное оборудование и инвентарь по назначению.
ПК 2.2.11. Производить инвентаризацию посуды, барного инвентаря и товаров.
ПК 2.2.12. Выполнять заказы по приготовлению смешанных напитков.
ПК 2.2.13. Выполнять технику разлива различных напитков.
ПК 2.2.14. Выполнять правила продажи алкогольных напитков.
ПК 2.2.15. Производить расчет с посетителями.
ПК 2.2.16. Составлять технологическую и отчетную документацию.
2.3 – Метрдотель
ПК 2.3.1. Организовать работу зала ресторана.
ПК 2.3.2. Организовать встречу и приветствия гостей.
ПК 2.3.3. Организовать питание гостей в зале и номере гостиницы.
ПК 2.3.4. Составлять меню, карты вин и напитков.
ПК 2.3.5. Выбирать ресторанные аксессуары и прочие товары у поставщиков.
ПК 2.3.6. Работать с персоналом и оценивать качество его работы.
ПК 2.3.7. Эксплуатировать оборудование ресторана, бара.
ПК 2.3.8. Квалифицированно обслуживать посетителей ресторана, кафе, бара.
ПК 2.3.9. Организовать обслуживание посетителей участников различных мероприятий.
ПК 2.3.10. Использовать знание иностранного языка в деловом общении.
ПК 2.3.11. Соблюдать служебный этикет, нормы и правила поведения.
ПК 2.3.12. Работать с жалобами клиентов.
ПК 2.3.13. Осуществлять контроль за соблюдением персонала стандартов гигиены, обеспечением санитарной чистоты оборудования и инвентаря.
ПК 2.3.14. Планировать потребности подразделений ресторана, кафе, бара.
ПК 2.3.15. Организовать инструктаж работников службы обслуживания.
ПК 2.3.16. Оказывать помощь работникам в разрешении возникающих в ходе работы проблем, распределять задания между ними и определять степень их ответственности.
4. Специалист среднего звена
3.1 – Менеджер по сервису

КҚ 2.1.15. Түрлі техниканы қолдану арқылы дастарқанға тағамдар мен сусындар ұсыну.
КҚ 2.1.16. Келушілермен есеп айырысу.
КҚ 2.1.17. Түрлі банкеттермен қабылдауларда қызмет көрсету.
КҚ 2.1.18. Есеп-қисап құжаттарын дайындау (құрастыру).
2.2 – Бармен
КҚ 2.2.1. Өз жұмыс орнын тағайындау.
КҚ 2.2.2. Өзінің қызметтік іс-әрекетін жоспарлау.
КҚ 2.2.3. Техникалық қауіпсіздік ережесін, жеке бас гигиенасын, өндірістік санитарлық тазалықты сақтау.
КҚ 2.2.4. Кәсіптік құрал-жабдықтармен, ыдыс-аяқтармен, бұйымдармен жұмыс жасау.
КҚ 2.2.5. Сусындардың қолданым құрамын анықтау.
КҚ 2.2.6. Технологиялық құжаттармен жұмыс атқару.
КҚ 2.2.7. Нәтижелі қарым-қатынастың принциптерін ұстану.
КҚ 2.2.8. Ақпараттық коммуникативті технологиямен және өндіріс техникаларымен жұмыс істей білу.
КҚ 2.2.9. Тауарларды қабылдап және тауарларға сұраным жасау.
КҚ 2.2.10. Бар жабдықтарын және құрал-саймандарын негізгі мақсатында қолдану.
КҚ 2.2.11. Бар құрал-саймандары мен тауарларын, ыдыс-аяқтарын түгендеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.2.12. Аралас сусындардың жасалуына байланысты тапсырыс беру.
КҚ 2.2.13. Түрлі сусындардың құю техникасын орындау.
КҚ 2.2.14. Алкогольді сусындарды сату ережесін ұстану.
КҚ 2.2.15. Келушілермен есеп айырысу.
КҚ 2.2.16. Технологиялық есеп-қисап құжаттарын дайындау (құрастыру)
2.3 – Метрдотель
КҚ 2.3.1. Мейрамхана залындағы жұмыстарды ұйымдастыру.
КҚ 2.3.2. Қонақтарды қабылдау және қошаметтеуді ұйымдастыру.
КҚ 2.3.3. Қонақтардың залдағы және қонақ үй нөміріндегі тамақтануын ұйымдастыру.
КҚ 2.3.4. Сусындар мен шараптардың картасын және мәзірді құрастыру.
КҚ 2.3.5. Жабдықтаушылардан мейрамхана аксессуарлары мен керекті тауарларын таңдау.
КҚ 2.3.6. Қызметшілермен жұмыс жасап, оларға баға беру.
КҚ 2.3.7. Мейрамхана және бар құрал-жабдықтарын қолдануға.
КҚ 2.3.8. Мейрамхана, кафе, бар келушілеріне доғары кәсіби деңгейде қызмет көрсету.
КҚ 2.3.9. Түрлі шараларға қатысушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
КҚ 2.3.10. Іскерлік қарым-қатынас кезінде шет тілін қолдану.
КҚ 2.3.11. Қызметтік этикет пен нормаларды, жүріс-тұрыс ережелерін ұстану.
КҚ 2.3.12. Келушілердің шағымдарымен жұмыс жасау.
КҚ 2.3.13. Құрал-жабдықтар мен бұйымдардың санитарлық тазалығын және қызметшілердің гигиена талаптарына сайлығын тексеріп, қадағалау.
КҚ 2.3.14. Мейрамхана, кафе, бар бөлімшелерінің қажеттіліктерін жоспарлау.
КҚ 2.3.15. Қызмет көрсету жөніндегі қызметшілерге нұсқаулықтар беру.
КҚ 2.3.16. Жұмысшыларға жұмыс кезінде туған мәселелерде көмек көрсетіп, тапсырмалар беріп олардың жауапкершілік деңгейін түсіндіру.
4. Орта буын маманы
3.1 - Қызмет көрсетуші менеджер

ПК 3.1.1. Создавать благоприятную для работы атмосферу.
ПК 3.1.2. Обеспечивать и контролировать правильность организации рабочих мест.
ПК 3.1.3. Планировать собственные и коллективные трудовые действия.
ПК 3.1.4. Контролировать соблюдение правил техники безопасности, производственной санитарии и личной гигиены персоналом.
ПК 3.1.5. Контролировать работу персонала с профессиональным оборудованием, инвентарем и посудой.
ПК 3.1.6. Работать с технологической документацией.
ПК 3.1.7. Соблюдать принципы эффективной коммуникации.
ПК 3.1.8. Работать на результат.
ПК 3.1.9. Работать с сервисными программами и операционными системами
ПК 3.1.10. Пользоваться информационно-коммуникативными технологиями и оргтехникой.
ПК 3.1.11. Эффективно осуществлять управление персоналом.
ПК 3.1.12. Осуществлять связь с поставщиками; оформлять заказы,
составлять договоры.
ПК 3.1.13. Определять объемы наличных товарных запасов и их пополнение.
ПК 3.1.14. Принимать и регистрировать заказы на обслуживание банкетов.
ПК 3.1.15. Осуществлять стимулирование сбыта, продвижение товаров и услуг на рынке.
ПК 3.1.16. Анализировать доходы и себестоимость работы подразделения
ПК 3.1.17. Управлять экономической деятельностью подразделения предприятия.
ПК 3.1.18. Контролировать соблюдение государственных и межгосударственных стандартов в системе общественного питания.
Приложение 60
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность: 0509000 – Обувное дело

КҚ 3.1.1. Жұмыс барысында жағымды атмосфера туғызу.
КҚ 3.1.2. Жұмыс орындарының дұрыстығын тексеріп, қадағалау.
КҚ 3.1.3. Өзінің жеке және ұжымдық қызметтік жұмыстарын жоспарлау.
КҚ 3.1.4. Техникалық қауіпсіздік ережесін, жеке бас гигиенасын, өндірістік санитарлық тазалықты сақтау.
КҚ 3.1.5. Қызметшілердің кәсіптік құрал-жабдықтармен, ыдыс-аяқтармен, бұйымдармен жұмыс жасауын қадағалау.
КҚ 3.1.6. Технологиялық құжаттармен жұмыс атқару.
КҚ 3.1.7. Нәтижелі қарым-қатынастың принциптерін ұстану.
КҚ 3.1.8. Нәтижеге жұмыс істеу.
КҚ 3.1.9. Операциялық жүйелермен және сервистік бағдарламамен жұмыс атқару.
КҚ 3.1.10. Ақпараттық коммуникативті технологиямен және өндіріс техникаларымен жұмыс істей білу.
КҚ 3.1.11. Қызметшілерді басқаруды нәтижелі атқару.
КҚ 3.1.12. Жабдықтаушылармен қарым-қатынас орнату: тапсырыс беру, келісімшарт жасасу.
КҚ 3.1.13. Қоймадағы тауар қорын тексеріп, олардың толықтыруларын қадағалау.
КҚ 3.1.14. Банкетке тапсырыстарды қабылдап тіркеу.
КҚ 3.1.15. Шығынды, нарықтағы тауар және қызметті қадағалау.
КҚ 3.1.16. Кіріс пен бөлімшелердің жұмысының өзіндік құнына сараптама жасау.
КҚ 3.1.17. Ұйымның бөлімшелерінің экономикалық қызметін басқару.
КҚ 3.1.18. Қоғамдық тамақтандыру ұйымдарында мемлекеттік және мемлекетаралық стандартардың қолданылуын қадағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 60-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы: 0509000 – Аяқ киім ісі
Біліктілігі:

1. Специалист повышенного уровня
051801 2 - Бухгалтер
ПК 1 Участвовать в проведении экономического анализа финансово-хозяйственной деятельности по данным бухгалтерского учета и отчетности в целях выявления резервов
ПК 2 Организовывать документооборот по участкам бухгалтерского учета
ПК 3 Готовить данные по соответствующим участкам бухгалтерского учета для составления отчетности, следить за сохранностью бухгалтерских документов, выполнять работы по формированию, ведению и хранению базы данных бухгалтерской информации, вносить изменения в справочную и нормативную информацию, используемую при обработке данных;
ПК 4 Осуществлять прием и контроль первичной документации по соответствующим участкам бухгалтерского учета и готовить их к обработке и счетной работе
ПК 5 Уметь оформить первичные учетные документы и отразить на счетах бухгалтерского учета операции, связанные с движением основных средств, товарно-материальных ценностей, денежных средств, расчетов с организациями, бюджетом, физическими лицами, операций с иностранной валютой;
ПК 6 Уметь производить начисление и перечисление налоговых и других обязательных платежей в бюджет, пенсионных отчислений и других выплат в различные фонды в соответствии с законодательством, заработной платы работников, средств на финансирование капитальных вложений, расчетов с организациями, физическими лицами
ПК 7 Уметь работать с современными программами автоматизации учета.
ПК 8 Осуществлять ведение учета по соответствующим участкам бухгалтерского учета
2. Специалист среднего звена
051802 3 - Бухгалтер-ревизор (аудитор)
ПК 1 Планировать и проводить ревизии финансово-хозяйственной деятельности организации по ведению бухгалтерского учета имущества, обязательств, расчетов с организациями, физическими лицами, операций с иностранной валютой, а также проводить специальные проверки по заданию
ПК 2 Контролировать достоверность учета поступающих основных средств, товарно-материальных ценностей, денежных средств, иностранной валюты и расчетов с организациями, бюджетом и физическими лицами, своевременное отражение на счетах бухгалтерского учета операций, связанных с их движением
ПК 3 Контролировать порядок составления отчетности на основе первичных учетных документов, а также организацию и проведение инвентаризаций и бухгалтерского учета в подразделениях организации
ПК 4 Применять методы экономического анализа финансово-хозяйственной деятельности организации, правила эксплуатации вычислительной техники и информационных систем, организацию труда и управления;
ПК 5 Применять законодательство о труде Республики Казахстан, правила и нормы охраны труда;
ПК 6 Проводить контрольные проверки по устранению выявленных нарушений и недостатков.
ПК 7 Применять в работе законодательные и иные нормативные правовые акты, методические материалы по организации бухгалтерского учета имущества, обязательств и хозяйственных операций и составлению отчетности (финансовой, налоговой)
3.
051803 3 - Экономист-бухгалтер
ПК 1 Участвовать в разработке мероприятий направленных на соблюдение финансовой дисциплины, своевременной уплаты налогов и других обязательных платежей и выплат
ПК 2 Готовить данные для составления бухгалтерского баланса, отчетов о доходах и расходах средств на производство продукции, прибыли (убытке)
ПК 3 Составлять в установленные сроки бухгалтерскую, статистическую, налоговую отчетность о финансово-хозяйственной деятельности организации
ПК 4 Составлять бюджетные планы организации, анализировать эффективность капитальных вложений, контролировать использование средств
ПК 5 Уметь организовать документооборот по участкам бухгалтерского учета, оформить первичные учетные документы и отразить на счетах бухгалтерского учета операции, связанные с движением основных средств, товарно-материальных ценностей и денежных средств, операций с иностранной валютой, расчетов с организациями, бюджетом, физическими лицами
ПК 6 Уметь вести учет и составлять расчеты издержек производства и обращения, смет расходов, вести учет реализации продукции (работ, услуг), результатов финансово-хозяйственной деятельности
ПК 7 Составлять отчетные калькуляции себестоимости готовой продукции (работ, услуг)
Приложение 71
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0600000 – Метрология, стандартизация и сертификация
Специальность: 0601000 – Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)

1. Жоғары деңгей
1. 051801 2 - Бухгалтер
КҚ 1 Резервтерді анықтау мақсатында бухгалтерлік есеп және есеп беру деректері бойынша қаржы-шаруашылық қызметтің экономикалық талдауын өткізуге қатысу
КҚ 2 Бухгалтерлік есептің бөлімдері бойынша құжат айналымын ұйымдастыра алу
КҚ 3 Есептеулерді жасау үшін бухгалтерлік есептің сәйкес бөліктері бойынша деректер дайындау, бухгалтерлік құжаттардың бүтіндігін қадағалау, Бухгалтерлік ақпараттар деректер базасын жүргізу, сақтау және қалыптастыру бойынша жұмыстарын орындау, деректер өңдеуде қолданылатын анықтамалық және нормативті ақпараттарға өзгертулер енгізу
КҚ 4 Бухгалтерлік есептің сәйкес бөліктері бойынша бастапқы құжаттаманы қабылдау және бақылауды жүзеге асыру және оларды өңдеу мен есептік жұмысқа дайындау
КҚ 5 Бастапқы есептік құжаттарды толтыра білу және бухгалтерлік есепке алудың есебінде негізгі құралдардың, тауардық-материалдық құндылықтар, ақшалай қаражат айналымдары, ұйымдармен, бюджетпен, физикалық тұлғалармен, есеп айырысу, шет ел валютасы операциясымен байланысты операцияларды көрсете білу
КҚ 6 Заңнамаға сәйкес бюджетке төленетін салық және өзге де міндетті төлемдерді, зейнетақы жарналарын және өзге де түрлі қорларға төлемдерді, қызметкерлердің еңбекақысы, ұйымдармен, жеке тұлғалармен есеп айырысу, капиталдық салымдарды қаржыландыру қаражатын аудара алуды білу
КҚ 7 Есепті автоматтандыратын кәзіргі бағдарламалармен жұмыс істеу білу.
КҚ 8 Бухгалтерлік есептің тиісті бөліктері бойынша есеп жүргізу
2. Орта буын маманы
2. 051802 3 – Бухгалтер-ревизор (аудитор)
КҚ 1 Мүлік, міндеттемелер, ұйымдар, бюджет, физикалық тұлғалармен есеп айырысу, шет ел валютасы операциясының бухгалтерлік есебін жүргізуі бойынша ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметінің ревизияларын жоспарлау және жүргізе білу, сондай-ақ арнайы тапсырмалар бойынша тексерулер жүргізу
КҚ 2 Бухгалтерлік есепке алудың есебінде келіп түсетін негізгі құралдардың, тауарлық-материалдық құндылықтардың, ақшалай қаражаттың, ұйымдармен, бюджетпен, физикалық тұлғалармен есеп айырысулар мен шет ел валютасының еспетеулеріннің шынайлығын, олардың қозғалысымен байланысты бухгалтерлік есептің есептеулерінің уақытылы көрсетілгенін бақылау
КҚ 3 Бастапқы есептік құжаттардың негізінде есептеулерді құру, ұйымдардың бөлімшелеріндегі бухгалтерлік есеп пен түгендеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібін бақылау
КҚ 4 Ұйымдардың қаржы экономикалық талдауының әдістерін, есептеуіш техника мен ақпараттық жүйені, еңбекті ұймдастыру және басқаруды пайдалану ережелерін білу және қолдана білу
КҚ 5 Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасын, еңбек қауіпсіздігі ережелері мен нормаларын қолдана білу
КҚ 6 Анықталған кемшіліктер мен қателіктерді жою үшін бақылау тексерулерін жүргізу
КҚ 7 Мүліктің, міндеттемелердің және шаруашылық операциялар мен есеп берушіліктің (қаржылай, салықтық) бухгалтерлік есебін ұйымдастыру жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерді жұмысында қолдана білу
3. 051803 3 Экономист-бухгалтер
КҚ 1 Қаржы тәртібін сақтауға, салық және өзге де міндетті төлемдерді уақытында төлеуге бағытталған іс-шараларды әзірлеуге қатысу
КҚ 2 Бухгалтерлік баланс, өнім, пайда өндіруге кеткен қаражаттың кіріс және шығындар есебін жасау үшін деректер жинау
КҚ 3 Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметінің бухгалтерлік, статистикалық, салықтық есептеулерін белгіленген уақытында жасау
КҚ 4 Ұйымның бюджеттік жоспарын құру, капиталдық салымдардың тиімділігін талдау, қаражатты пайдалануды бақылау
КҚ 5 Бухгалтерлік есептің бөлімдері бойынша құжат айналымын ұйымдастыра алу, бастапқы есептік құжаттарды толтыра білу және бухгалтерлік есепке алудың есебінде негізгі құралдардың, тауардық-материалдық құндылықтар, ақшалай қаражат айналымдары, ұйымдармен, бюджетпен, физикалық тұлғалармен есеп айырысу, шет ел валютасы операциясымен байланысты істерді көрсете білу
КҚ 6 Есеп жүргізе алу және өндіріс пен айналым есеп айырысуларын, шығындар сметасын құрай білу, қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелері өнімдерін (жұмыс, қызмет) іске асыру есебін жүргізу алу
КҚ 7 Өнімнің өзіндік құнының (жұмыс, қызмет) есеп беру калкуляциясын құра білу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 71-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0600000 – Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мамандығы: 0601000 – Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)

ПП 01.4
По изучению и составлению специальной документации
432
ПП 01.5
По проведению анализа и экспертизы продукции
468
ПП 02
Производственная практика
180
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин
* Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача государственного экзамена по специальным дисциплинам СД (01, 03, 04)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 72
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0600000 – Метрология, стандартизация и сертификация
Специальность: 0601000 – Стандартизация, метрология и сертификация (по отраслям)

КП 01.4
Арнайы құжаттамаларды меңгеру және құрастыру бойынша
432
КП 01.5
Өнімдерге талдау және сараптау жүргізу бойынша
468
КП 02
Өндірістік практика
180
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі (курстар бойынша бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайларға) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: АП (01, 03, 04) арнайы пәндер бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру. Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуальді, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 72-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0600000 – Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мамандығы: 0601000 – Стандарттау, метрология және сертификаттау (салалар бойынша)

Сноска. Наименование приложения 75 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике для квалификации 060101 3 - Техник по стандартизации
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Профессиональное общение и его развитие.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения развития.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 10
БК 12
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1
БК 2
БК 3
БК 10
БК 12
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
-основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
-выполнять нормативы физической подготовки.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 10
БК 12
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции, новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана, от музыки до прикладного искусства, театра, кино.
Знания:
- основных понятий;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенностей индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуры Франции: Ашельскую культуру, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 2
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; Человек и Бог; человек и космос;
Человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философской, научной и религиозной картины мира, смысла жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуру, формы и методы, социальные и этические проблемы.
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономической ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой,
денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 05
Основы права
Понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор, порядок его заключения, основания прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении
занятости населения;
дисциплинарная и материальная ответственность работников; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров.
Знания:
- основных положений Конституции Республики Казахстан;
- иметь представление об основных отраслях права Республики Казахстан;
- знания права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации.
Умения:
- применять знания о правах и обязанностях работников в сфере профессиональной деятельности;
- умения защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация.
Знания:
- предмета, цели и задачи курса;
- общей характеристики средств оргтехники, их назначения;
- понятий о делопроизводстве и корреспонденции;
- способов создания и функции документов;
- классификации, носители, назначение, составных частей, правила оформления документов;
- значения, задачи, перспективы, составных частей, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК 1
БК 2
БК 7
БК 13

Ескерту. 75-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
060101 3 – Стандарттау технигі біліктілігі бойынша пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалып тасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіптік қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіптік қатынасты дамыту.
Іскерліктер:
-мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 10
БҚ 12
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қатынас жасауға қажетті мамандығы бойынша лексика-грамматикалық материал. Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
Кәсіби бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
-кәсіптік қатынас жасауға қажетті мамандығы бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
-сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 10
БҚ 12
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі; кәсіптік – қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 10
БҚ 12
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің дамуы, дәстүрлер, жаңалықтар.
Мәдениеттің қалыптасуы;
Мәдениеттегі ұлттық және жалпыадами мәселелер. Өз елінің, ұлтының мәдени-тарихи құндылықтарын жалпыадами мәдениеттің жетістіктерімен үйлестіре отырып білу.
Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері, өнердегі алғашқы қадамнан бастап ерте қола дәуіріне дейін. Қазақстанның орта ғасырдағы халқының мәдениеті, олардың салттары, дәстүрлері, халықтыр өнері. Қазіргі замандағы Қазақстанның мәдениеті, саздан бастап қолданбалы өнер, театр, киноға дейін.
Білімдер:
- негізгі түсінік;
- конфуция ұғымы;
- даосизм; Қытай өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Алла, Мекке ұғымдары;
- христиан оқуының негізгі қағидаттары және құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеттері: Ашель мәдениеті, кроманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір салты мен олардың құндылық жүйелері;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасының қалыптасуы туралы білім қалыптастыру;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениеттерінің әсері туралы.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 2
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі тарамдары;
адам табиғаты және оның өмірінің мәні; адам және Құдай: адам және ғарыш;
адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы және жауапкершілігі; адамдық таным және қайраткерлік; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми, діни көріністері туралы, адам өмірінің мәні туралы;
- ғылым мен ғылыми танымның рөлі, оның құрылымы, түрі және әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы.
Іскерліктер:
- адам әрекетін биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларда, оның санасының мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік нормаларын реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдениеттік жүйе ретінде;
әлеуметтік қауымдастық; әлеуметтік және этноәлеуметтік қарым-қатынас;
әлеуметтік үрдістер; әлеуметтік институттар мен ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік рөлі және оның әлеуметтік әрекеті; саясаттану пәні; саяси билік және билік қатынастары; саяси жүйе; Қазақстандағы саяси-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- заңдылықты әлеуметтану тұрғысынан түсіну туралы;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тап, әлеуметтік өзара қарым-қатынас туралы;
- тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу түрлерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстардың дамуын және әлеуметтік өзгерістер мен дамудың басқа факторларын жетілдіру;
- биліктің мәнін ашу;
саясат субъектілері, саяси қарым-қатынастар мен үрдістер (Қазақстанда және бүкіл әлемде бүтіндей);
- саяси жүйелер және саяси режимдер туралы ойын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі түсініктері, қызметтері, мәні, ұстанымдары; жекеменшілік түрлері мен нысандары, жекеменшікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеудің және болжалды әзірлеудің әдістері; бизнес-жоспарлау, экономикалық талдама; халық тұтынатын тауарлардың және қызметтердің нарықтық жағдайына талдама; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық ілімнің жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағыт беруге қажетті экономикалық ақпараттарды табу және қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Кәсіптік қызметі аясындағы құқықтық реттеу туралы түсінік; кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің құқықтық жағдайлары; заңды тұлғалардың ұйымдастыру-құқықтық түрлері; еңбек құқығы; еңбек шарты, оны жасау тәртібі; тоқтату негіздемесі; еңбек ақысы; тұрғындарды еңбекпен қамтудағы мемлекеттік реттеудің рөлі; қызметкерлердің тәртіптік және материалдық жауапкершілігі; азаматтарды әлеуметтік қорғау құқығы; бұзылған құқықтарды қорғау және дау-дамайларды шешудің сот тәртібі.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелерін;
- Қазақстан Республикасы құқығының негізгі салалары туралы түсінігі болу;
- азамат пен адамның құқығы мен бостандығы, оларды іске асыру механизмдері туралы.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметі аясында қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері туралы білімін қолдану;
- еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Курстың пәні, мақсаттары мен міндеттері.
Ұйымдастыру техникасы құралдарының жалпы сипаттамасы, олардың мәні.
Іс қағаздарын жүргізу мен хат-хабарлар туралы түсінік.
Құжаттардың қызметі және құрастыру тәсілдері.
Құжаттарды ресімдеу ережелері, жіктелуі, тасымалдағыштар, мәні, құрамдас бөліктері.
Құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат
айналымы, құжат ағыны, олардың түрлері. Тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс қағаздарын жүргізуді компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі қағидаттары, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- пәні, мақсаты және мазмұны;
- ұйымдық техниканың жалпы сипааттамасы, оның мәні;
- іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік;
- құжаттарды ресімдеу ережелері, топтастырылуы;
- іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы.
Іскерліктер:
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны;
- тіркеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМ құжаттарды ресімдеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 13

ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ОПД 02
Физико-химические методы исследования
Введение;
физические и физико-химические методы анализа;
оптические методы анализа;
хроматографические методы анализа.
Знания:
- непредельных углеводородов;
- о строении, изомерии, номенклатуре и свойствах;
- аналитической химии;
- физической химии;
- отличия методов исследования веществ.
Умения:
- составлять структурную формулу углеводородов;
- определять строение, изомерию и свойства углеводородов;
- отличать методы исследования веществ.
БК 6
БК 8
БК 11
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ОПД 03
Информационные технологии и прикладная информатика
Введение;
операционная система Windows;
текстовой редактор Word;
электронная таблица Excel;
графический редактор Paint;
графический редактор Adobe Photoshop;
программа разработки презентаций Power Point.
Знания:
- работы в операционной системе Windows;
- о использовании пакета Microsoft office применительно к профессии;
- о приемах и методах работы на современных вычислительных машинах.
Умения:
- свободно пользоваться информацией, хранимой компьютером;
- работать в операционной системе Windows;
- использовать пакет Microsoft office применительно к профессии.
БК 2
БК 8
БК 10
БК 13
ПК 2.1.6
ОПД 04
Рыночная экономика
Введение;
основы рыночной экономики;
особенности формирования рыночной экономики в постсоциалистических странах;
основы экономики и организация предприятий отрасли;
организация производства и обслуживания населения;
планирование и прогнозирование деятельности предприятия.
Знания:
- о деятельности предприятий различных форм собственности;
- проблемы перехода к рынку;
- организации основного и вспомогательного производств;
- научной организации труда;
- организации заработной платы.
Умения:
- определять формы собственности предприятий;
- рассчитывать заработную плату;
- организовать основное и вспомогательное производство;
- разбираться в рыночных отношениях;
- ориентироваться на современном рынке.
БК 2
БК 3
БК 9
БК 13
ПК 2.1.12
ОПД 05
Товароведение
Введение;
теоретические основы товароведения;
гигиена;
товароведение продовольственных товаров;
товароведение непродовольственных товаров.
Знания:
- о сущности и задачах товароведения;
- о стандартизации товаров;
- классификации товаров;
- прейскурантов различных цен на товары.
Умения:
- давать характеристику товарам;
- определять задачи товароведения;
- правильно классифицировать товары.
БК 2
БК 3
БК 9
БК 1
ПК 2.1.3
ОПД 06
Основы маркетинга
Основы предпринимательской деятельности;
теория маркетинга;
изучение рынка потребительских товаров;
прогнозирование рынка;
коньюктура рынка;
управление маркетингом;
организация предпринимательской деятельности.
Знания:
- основ, принципов и методов управления;
- планирования и организации личной работы руководителя;
- внешнеэкономической деятельности предприятия.
Умения:
- организовать управление предприятием;
- планировать работу предприятия;
- разбираться во внешнеэкономической деятельности предприятий.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
БК 9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ОПД 07
Справочно-информационная служба
Основные понятия и определения;
виды информации и документации;
справочно-информационные службы;
маркировка, классификация и кодирование.
Знания:
- о статистической информации, еҰ роли;
- информации о товаре;
- классификации и кодирования потребительских товаров;
- о штрих коде;
- видов НТД.
Умения:
- использовать статистическую информацию;
- узнавать информацию о товаре;
- пользоваться классификатором;
- различать коды товаров;
- отличать маркировку товаров.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
БК 9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.12
ОПД 08
Менеджмент
Введение;
развитие теории и практики менеджмента;
элементы организации и процесса управления;
функции и принципы менеджмента;
связующие процессы и коммуникации;
групповая динамика и руководство;
управление конфликтами и стрессом;
искусство общения.
Знания:
- элементов организации и процессов управления;
- связывающих процессов и коммуникаций;
- функций управления;
- групповой динамики и руководство.
Умения:
- связывать элементы организации управления;
- применять процессы управления;
- регулировать динамику и функции управления.
БК 3
БК 5
БК 8
БК 10
ПК 2.1.10
ОПД 09
Охрана труда
Общие вопросы охраны труда;
инструктаж, кто проводит;
техника безопасности;
журналы по технике безопасности;
законодательная база охраны труда;
индивидуальные средства защиты на производстве;
производственная санитария;
пожарная безопасность.
Знания:
- общих сведений о трудовом законодательстве;
- организации работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях;
- анализа условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятий по их предупреждению;
- электробезопасности на производстве;
- безопасности технологических процессов;
- промышленной санитарии;
- основ пожарной безопасности.
Умения:
- проводить анализ условий труда;
- анализировать причины травматизма и профессиональных заболеваний;
- организовывать безопасность технологических процессов;
- соблюдать промышленную санитарию и пожарную безопасность.
БК 2
БК 4
БК 6
БК 10

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
ЖКП 02
Зерттеудің физика-химиялық әдістері:
Кіріспе;
физикалық және физика-химиялық талдау әдістері;
талдаудың оптикалық әдістері;
талдаудың хроматографиялық әдістері.
Білімдер:
- шексіз көмірсулар туралы;
- құрылысы, изомериясы, номенклатурасы және қасиеттері туралы;
- аналитикалық химияны;
- физикалық химияны;
- заттарды зерттеу әдістерінің айырмашылығын.
Іскерліктер:
- көмірсулардың құрылымдық формулаларын құрастыруды;
- көмірсулардың құрылысын, изомериясын және қасиеттерін анықтай білу;
- заттарды зерттеу әдістерін ажырата білу.
БҚ 6
БҚ 8
БҚ 11
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
ЖКП 03
Ақпараттық технология және қолданбалы информатика
Кіріспе;
Windows операциялық жүйесі;
Word мәтіндік редакторы;
Excel электрондық кестесі;
Paint графикалық редакторы;
Adobe Photoshop графикалық редакторы;
Power Point презентациялар даярлау бағдарламасы.
Білімдер:
- Windows операциялық жүйесімен жұмысты;
- Microsoft offise пакетін кәсіпке байланысты қолдануды;
- қазіргі есептеу машиналарында жұмыс істеу әдістері мен тәсілдерін.
Іскерліктер:
- компьютерде сақталатын ақпараттарды еркін қолдануды;
- Windows операциялық жүйесімен жұмыс істеу;
- Microsoft offise пакетін кәсіпке байланысты қолдануды.
БҚ 2
БҚ 8
БҚ 10
БҚ 13
КҚ 2.1.6
ЖКП 04
Нарықтық экономика
Кіріспе;
нарықтық экономиканың негiздерi;
постсоциалистік елдерде нарықтық экономиканың қалыптасу ерекшеліктері;
экономика негіздері және сала кәсіпорындарын ұйымдастыру;
өндірісті ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету;
кәсіпорын қызметін жоспарлау және болжау.
Білімдер:
- әртүрлі жекеменшік кәсіпорындарының қызметі туралы;
- нарыққа көшу мәселелерін;
- негізгі және қосалқы өндірістерді ұйымдастыруды;
- еңбекті ғылыми ұйымдастыруды;
- еңбекақыны ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- жекеменшік кәсіпорындар түрлерін анықтауды;
-еңбекақыны есептей білуді;
негізгі және қосалқы өндіріс ұйымдастыруды;
-нарықтық қарым-қатынасты талдауды;
-қазіргі нарықты бағдарлай білуді.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 9
БҚ 13
КҚ 2.1.12
ЖКП 05
Тауартану
Кіріспе;
тауартанудың теориялық негіздері;
гигиена;
азық-түлік тауарларының тауартануы;
азық-түліктен басқа тауарлардың тауартануы.
Білімдер:
- тауартанудың мәні және мақсаттарын;
- тауарларды стандарттауды;
- тауарларды жіктеуді;
- тауарлардың әртүрлі баға көрсеткішін.
Іскерліктер:
- тауарларды сипаттауды;
- тауартанудың мақсаттарын анықтауды;
- тауарларды дұрыс жіктеуді.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 9
БҚ 1
КҚ 2.1.3
ЖКП 06
Маркетинг негіздері
Кәсіпкерлік қызметтің негіздері;
маркетинг теориясы;
тұтыну тауарларының нарығын зерделеу;
нарықты болжау;
нарық конъюнктурасы;
маркетингпен басқару;
кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру.
Білімдер:
- басқарудың негіздері, қағидалары және әдістерін;
- жетекшінің жеке жұмысын жоспарлау және ұйымдастыруды;
- кәсіпорынның сыртқы экономикалық қызметін.
Іскерліктер:
- кәсіпорынды басқаруды ұйымдастыру;
-кәсіпорынның жұмысын жоспарлауды;
- кәсіпорынның сыртқы экономикалық қызметін білу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
ЖКП 07
Ақпараттық-анықтамалық қызмет
Негізгі түсініктер мен анықтамалар;
ақпараттар мен құжаттамалардың түрлері; ақпараттық-анықтамалық қызметтер;
таңбалау, жіктеу және кодтау.
Білімдер:
-статистикалық ақпарат және оның рөлін;
- тауар туралы ақпараттарды;
-тұтыну тауарларының жіктелуін және кодын;
- штрих код туралы;
-НТҚ-ның түрлерін.
Іскерліктер:
- статистикалық ақпаратты қолдану;
- тауар туралы ақпаратты тани білу;
- жіктегішті қолдана білу;
- тауарлардың кодтарын ажырата білу;
-тауарларды таңбалауды ажырата білу.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.12
ЖКП 08
Менеджмент
Кіріспе;
менеджмент теориясы мен іс-тәжірибесінің дамуын;
басқарудың үрдісі мен ұйымдастыру элементтерін;
менеджменттің қағидалары мен функцияларын;
байланыстыру үрдістері мен коммуникацияны;
топтық динамика және басқару;
кикілжің мен күйзелісті басқару;
қарым-қатынас өнері.
Білімдер:
- ұйымдастырудың элементі және басқару процесін;
- байланыс үрдістерін және коммуникациясын;
- басқару функциясын;
- топтық динамика және басшылық туралы.
Іскерліктер:
- басқару ұйымының элементтерін байланыс-тыруды;
- басқару үрдістерін қолдануды;
- басқару функциясын және динамикасын реттеуді.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 2.1.10
ЖКП 09
Еңбек қорғау
Еңбекті қорғаудың жалпы сұрақтары;
нұсқама, кім жүргізеді;
қауіпсіздік техникасы;
қауіпсіздік техникасы бойынша журналдар;
еңбек қорғаудың заңнамалық базасы;
өндірістегі жеке қорғаныс құралдары;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- еңбек туралы Заң бойынша жалпы мәліметтерді;
- кәсіпорындардағы еңбекті қорғауды әрдайым бақылауды және жұмысын ұйымдастыруды;
- еңбек жағдайын, жарақаттану себептерін және кәсіби ауруларды сараптау және олардың алдын алу шараларын;
- кәсіпорындағы электр қауіпсіздігін;
- технологиялық үдерістердің қауіпсіздігін;
-өндірістік санитарияны;
- өрт қауіпсіздігінің негіздерін.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайына сараптама жүргізуді;
- жарақаттанулардың және кәсіби аурулардың себептерін саралауды;
-технологиялық үрдістердің қауіпсіздігін ұйымдастыруды;
-өнеркәсіптік санитарияны және өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 10

ПК 2.1.9
ПК 2.1.12
ОПД 10
Технология производства
Введение;
технология производства товаров пищевой промышленности;
методы переработки;
технология производства непродовольственных товаров;
основные технологические операции производства продукции;
контроль качества процессов;
виды контроля и стимулирования качества продукции.
Знания:
- основных технологических процессов;
- технологических операций;
- технологии производства изделий.
Умения:
- определять основные технологические процессы;
- определять сортность товаров;
- характеризовать технологические процессы производства изделий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Стандартизация
Основы стандартизации;
методы стандартизации;
законодательная база стандартизации;
виды и категории стандартов;
управление качеством продукции;
оценка качества продукции;
технический уровень продукции;
международная и региональная стандартизация;
международные организации по стандартизации;
региональные организации по стандартизации;
система технического регулирования в Казахстане.
Знания:
- о сущности стандартизации;
- о истории стандартизации;
- система технического регулирования Республики Казахстан;
- закона РК "О техническом регулировании";
- технических регламентов ТР ТС;
- основных положений, задач, категорий и порядка разработки НД;
-международной стандартизации;
- систем управления качеством продукции;
- экономической эффективности стандартизации.
Умения:
- распознавать нормативную документацию;
- пользоваться законом РК "О техническом регулировании";
- владеть основами разработки, согласования и утверждения нормативных документов и технических регламентов в РК;
-владеть основами менеджмента в области охраны окружающей среды и профессиональной безопасности и здоровья в соответствии с требованиями СТ РК ИСО 14001, СТ РК OHSAS 18001;
- управлять качеством продукции;
- давать характеристику международным организациям по стандартизации;
- применять термины и определения.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11
ПК 2.13
ПК 2.14
ПК 2.1.10
СД 02
Метрологическое обеспечение производства
Введение;
физическая величина;
виды средств измерений в производстве продукции;
виды измерений;
характеристика средств измерений;
законодательная база метрологии;
аттестация средств измерений;
поверка средств измерений;
класс точности средств измерений;
государственная система единства измерений.
Знания:
- метрологическое обеспечение качества продукции на этапах еҰ разработки, производства и эксплуатации;
- принципы выбора средств измерения;
- организационную и нормативную основу метрологического обеспечения;
- государственный надзор за метрологическим обеспечением.
Умения:
- определять методы и виды измерений;
- проводить измерения;
- определять погрешность средств измерений;
- использовать законодательную основу метрологии;
- организовывать поверку, метрологическую экспертизу и госнадзор.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11

КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.12
ЖКП 10
Өндiрiс технологиясы
Кіріспе; тамақ өнеркәсібі тауарларын өндіру технологиясы;
қайта өңдеу әдістері;
азық-түлік емес тауарларды өндіру технологиясы;
өнімді өндірудің негізгі технологиялық операциялары;
өнім сапасын бақылау;
бақылау және өнім сапасын ынталандыру түрлері.
Білімдер:
-негізгі технологиялық процестерді;
-технологиялық операцияларды;
-өнімдерді өндіру технологиясын.
Іскерліктер:
-негізгі технологиялық үрдістерді анықтауды;
-тауарлардың сұраптарын анықтауды;
өнім өндірудің технологиялық үрдістерін сипаттауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Стандарттау
Стандарттау негіздері;
стандарттау әдістері;
стандарттаудың заңнамалық негіздері;
стандарттардың түрлері мен санаттары;
өнім сапасын басқару;
өнім сапасын бағалау;
өнімнің техникалық деңгейі;
халықаралық және аймақтық стандарттау;
стандарттау бойынша халықаралық ұйымдар;
стандарттау бойынша аймақтық ұйымдар;
Қазақстандағы техникалық реттеу жүйесі.
Білімдер:
-стандарттаудың мәнін;
-стандарттау тарихын;
-Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесін;
- Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу” туралы заңын;
- КО ТР техникалық регламенттерін;
-НҚ-ды даярлаудағы негізгі ережелер, мақсаттар, категориялар және тәртіптерді;
-халықаралық стандарттауды;
-өнім сапасын басқару жүйесін;
-стандарттаудың экономикалық тиімділігін.
Іскерліктер:
- нормативтік құжаттамаларды тани білу;
- Қазақстан Республикасының "Техникалық реттеу” туралы Заңын пайдалана алуды;
- ҚР техникалық регламенттерін және
нормативтік құжаттарды даярлау, келісімдеу және бекіту негіздерін игеру;
- ҚР МС ISО 14001, ҚР МС OHSAS 18001 талапртарына сәйкес кәсіби қауіпсіздік пен денсаулық және қоршаған ортаны қорғау саласындағы менеджмент негіздерін игеру;
- өнім сапасын басқаруды;
- стандарттау бойынша халықаралық ұйымдарға сипаттама беруді:
- терминдер мен анықтамаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
КҚ 2.13
КҚ 2.14
КҚ 2.1.10
АП 02
Өндiрiстi метрологиялық қамтамасыз ету
Кіріспе; физикалық өлшем;
өнім өндіргенде қажет өлшем құралдарының түрлері;
өлшемнің түрлері; өлшем құралдарының сипаттамасы;
метрологияның заңнамалық базасы;
өлшем құралдарын аттестаттау; өлшем құралдарын тексеру;
өлшем құралдарының дәлдік класы;
өлшеу бірыңғайлығының мемлекеттік жүйесі.
Білімдер:
- өнімді дайындау, өндіру, пайдалану кезеңдерінде оның сапасын метрологиялық қамтамасыз етуді;
- өлшем құралдарын таңдау қағидаларын;
- метрологиялық қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық және нормативтік негіздерін;
- метрологиялық қамтамасыз етуді мемлекеттік бақылауды.
Іскерліктер:
- өлшемдердің түрлері мен әдістерін анықтауды;
- өлшем жүргізуді;
-өлшем құралдарының олқылықтарын анықтауды;
-метрологияның заңды негіздерін қолдануды;
-тексеруді, метрологиялық сараптама мен мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11

ПК 2.2.1
ПК 2.2.13
СД 03
Сертификация продукции
Введение;
основные понятия и определения;
субъекты и участники оценки соответствия;
нормативные документы;
виды оценки соответствия;
схемы оценки соответствия;
законодательная база оценки соответствия;
испытательная лаборатория;
порядок оценки соответствия.
Знания:
- о участниках оценки соответствия;
- добровольной и обязательной оценки соответствия;
-нормативной базы оценки соответствия;
- о порядке проведения работ по оценке соответствия;
- о порядке проведения работ по аккредитации;
- схем оценки соответствия;
- аккредитации, систем менеджмента экологии и профессиональной безопасности и здоровья по СТ РК ИСО 14001, СТ РК OHSAS 18001;
- об оценке соответствия продукции, услуг и систем качества.
Умения:
- использовать схемы оценки соответствия при проведении подтверждения соответствия;
- отличать добровольную и обязательную оценку соответствия;
- использовать нормативную базу оценки соответствия;
- применять законодательную основу при проведении подтверждения соответствия.
БК 5
БК 8
БК 9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.8
ПК 2.1.13
ПК 2.1.18
СД 04
Потребительская культура и качество
Введение;
основные понятия и определения;
важнейшие слагаемые потребительской культуры;
потребительская культура в правовом и экономическом аспектах;
теория потребительского поведения и спроса;
проблемы потребительского поведения;
цели потребительского образования;
методы контроля;
оценка качества;
фальсификация продукции;
идентификация продукции;
виды контроля;
контроль качества продукции пищевой промышленности и сельскохозяйственного производства;
закон защиты прав потребителей;
контроль качества непродовольственных товаров.
Знания:
- организации контроля качества;
- классификации продукции;
- потребительской культуры;
-теории потребительского поведения и спроса;
-проблем потребительского поведения;
- особенностей организации службы контроля, их структуры и основных функций;
- методов и средств неразрушающего контроля;
- классификации и содержания служб контроля на производстве;
- контроля качества продукции;
- оценки качества продукции;
- показателей качества продукции.
Умения:
- организовывать контроль качества;
- использовать потребительскую культуру;
- решать проблемы потребительского поведения;
- проводить контроль качества и оценку качества продукции;
- определять дефекты товаров;
- определять сортность и категорию товаров;
- характеризовать качество продукции по показателям качества.
БК 5
БК 8
БК 9
ПК 2.1.14-
ПК 2.1.18
ПК 2.2.14
ПК 2.2.15
СД 05
Патентоведение и лицензирование
Основные понятия и определения;
законодательная основа;
защита прав авторов и патентообладателей;
товарные знаки, знаки обслуживания и наименования мест происхождения товара;
правовая охрана объектов промышленной собственности;
патентование объектов промышленной собственности за границей;
особенности патентной документации;
лицензирование.
Знания:
- охраны промышленной собственности;
- о изобретениях,
- о промышленных образцах, полезных моделях;
- порядка подачи и рассмотрения заявок;
- товарных знаков, знаков обслуживания;
- особенности патентной документации;
- проведения лицензирования.
Умения:
- организовать охрану промышленной собственности;
- правильно подавать заявки;
- подготовить документы необходимые для получения патента;
- подготовить документы необходимые для получения лицензии.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 7
БК 8
БК 9

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.13
АП 03
Өнiмдi сертификаттау
Кіріспе; негізгі түсініктер мен анықтамалар;
сәйкестікті бағалау субъектілері мен қатысушылары;
нормативтік құжаттар;
сәйкестікті бағалау түрлері;
сәйкестікті бағалау сұлбалары;
сәйкестікті бағалаудың заңнамалық базалары;
сынаулар зертханасы;
сәйкестікті бағалау тәртібі.
Білімдер:
- сәйкестікті бағалауға қатысушылар туралы;
- ерікті және міндетті сәйкестікті бағалау туралы;
- сәйкестікті бағалаудың нормативтік базасын;
- сәйкестікті бағалау жұмыстарын жүргізудің тәртібін;
-аккредиттеу жұмыстарын жүргізу тәртібін;
- сәйкестікті бағалау сұлбаларын;
- ҚР МС ISО 14001, ҚР МС OHSAS 18001 бойынша кәсіби қауіпсіздік пен денсаулық және экология менеджментінің жүйелерін, аккредитттеуді;
-өнімнің, қызметтің және сапа жүйесінің сәйкестігін бағалау туралы.
Іскерліктер:
- сәйкестігін растауды жүргізгенде сәйкестікті бағалау сұлбаларын қолдану;
- ерікті және міндетті сәйкестікті бағалауды ажырату;
- сәйкестікті бағалаудың нормативтік базасын қолдануды;
-сәйкестікті растауды жүргізу кезінде заңнамалық негіздерді қолдануды.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.18
АП 04
Тұтынушылық мәдениет және сапа
Кіріспе;
негізгі түсініктер мен анықтамалар;
тұтынушылық мәдениеттің маңызды қосылыстары;
тұтынушылық мәдениет құқықтық және экономикалық аспектілерде;
тұтынушылық жосық пен сұраныс теориясы;
тұтынушылық жосықтың мәселелері;
тұтынушылық білімнің мақсаттары;
бақылау әдістері;
сапаны бағалау;
өнiмдi бұрмалау;
өнiмдi бірдейлестіру;
бақылау түрлері;
тамақ өнеркәсібі мен ауылшаруашылық өнімдерінің сапасын бақылау;
тұтынушының құқығының қорғау заңы;
өнеркәсіп тауарларының сапасын бақылау.
Білімдер:
- сапаны бақылауды ұйымдастыруды;
- өнімдерді жіктеуді;
-тұтынушылық мәдениетті;
- тұтынушылық жосық пен сұраныс теориясын;
- тұтынушылық жосықтың мәселелерін;
-бақылау қызметтерін, олардың құрылымдары мен негізгі функцияларын ұйымдастыру ерекшеліктері;
-бұзбайтын бақылаудың әдістері мен құралдары;
- өндірістегі бақылау қызметтерінің маңызы мен жіктелуі;
-тауарлардың сапасын бақылауды;
-өнім сапасын бағалауды;
-өнім сапасының көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
-сапаны бақылауды ұйымдастыруды;
-тұтынушылық мәдениетті қолдануды;
-тұтынушылық жосық мәселелерін шешуді;
-өнімге баға беру және оның сапасын бақылауды жүргізу;
-тауарлардың ақауларын анықтауды;
-тауардың сұрыпы мен категориясын анықтауды;
-сапа көрсеткіші бойынша өнім сапасына сипаттама беруді.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 2.1.14-
КҚ 2.1.18
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.15
АП 05
Патенттану және лицензиялау
Негізгі түсініктер мен анықтамалар;
заңнамалық негіздер;
авторлар мен патент иелерінің құқықтарын қорғау;
тауар белгілері, тауарды шығарған жердің атауы және қызмет көрсету белгілері;
өнеркәсіптік жекеменшік объектілерін құқықтық қорғау;
өнеркәсіптік жекеменшік объектілеріне шетелдерде патент беру; патент құжаттамаларының ерекшеліктері;
лицензиялау.
Білімдер:
- өнеркәсіптік меншікті қорғау туралы;
-өнертабыстар, өнеркәсіптік үлгілер жәнепайдалы моделдер туралы;
-тапсырыс берудің реті мен қарастыруды;
-тауарлық белгілер, қызмет көрсету белгілерін;
- патенттік құжаттардың ерекшелігі туралы;
-лицензия беруді өткізу.
Іскерліктер:
-өнеркәсіптік жекеменшікті қорғауды ұйымдастыруды;
- тапсырысты дұрыс беруді;
-патент алу үшін қажетті құжаттарды дайындауды;
-лицензия алу үшін қажетті құжаттарды дайындауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.7
ПК 2.1.9
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика:
ПП 01.1
По товароведению
Умения:
-безопасно передвигаться и работать на территории цеха или предприятия;
-применять классификацию товаров;
-работать с технической спецификацией на товары;
- ориентирования в прейскурантах различных цен на товары.
Навыки:
-безопасного поведения на территории цеха или предприятии,
-соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;
-в определении характеристики на товары;
- в правильной классификации товаров.
БК 2
БК 3
БК 9
БК 1
ПК 2.1.3
ПП 01.2
По метрологии
Умения:
- определять методы и виды измерений;
- проводить измерения;
- определять погрешность средств измерений;
- использовать законодательную основу метрологии;
- организовывать и провести поверку, метрологическую экспертизу и госнадзор.
Навыки:
- безопасного поведения на территории цеха или предприятии,
- соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;
- в знании принципов выбора средств измерения;
- в организации и обеспечении нормативной основы метрологического обеспечения;
- в проведении государственного надзора за метрологическим обеспечением производства.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11
ПК 2.2.1
ПК 2.2.13
ПП 01.3
По технологии
Умения:
- определять основные технологические процессы;
- определять сортность и качество продукции;
- характеризовать технологические процессы производства изделий.
Навыки:
- безопасного поведения на территории цеха или предприятии,
- соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;
- в освоении основных технологических процессов;
- в освоении технологических операций;
- в технологии производства изделий.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПП 01.4
По составлению специальной документации
Умения:
- распознавать нормативную документацию;
- пользоваться законом РК "О техническом регулировании" и другой законодательной базой при составлении НТД;
- применять термины и определения.
Навыки:
- в использовании знаний в области технического регулирования, единства измерений и оценки соответствия Республики Казахстан;
- в распознавании основных положений, задач, категорий и порядка разработки НД;
- определении экономической эффективности стандартизации.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 13
ПК 2.1.1
ПК 2.1.19
ПП 01.5
По проведению анализа и экспертизы продукции
Умения:
- использовать схемы оценки соответствия при проведении подтверждения соответствия;
- проводить испытания продукции;
- проводить соответствие нормативной документации продукции;
- использовать нормативную базу оценки соответствия;
- применять законодательную основу при проведении подтверждения соответствия.
Навыки:
- безопасного поведения в лаборатории,
-соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;
- в использовании в работе законодательной базы при проведении испытаний или экспертизы.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 13
ПК 2.1.1
ПК 2.1.19
ПП 02
Производственная практика
Умения:
- использовать в работе нормативно-техническую документацию;
- распознавать документацию;
- выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом;
- обслуживать технологическое оборудование участка;
- предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки:
- в правильном определении соответствия продукции нормативной документации;
- безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 13
ПК 2.1.1
ПК 2.1.19
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике для квалификации 060102 3 - Техник-метролог
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Профессиональное общение и его развитие.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения развития.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 10
БК 12
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 10
БК 12
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
-основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 10
БК 12
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции, новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана, от музыки до прикладного искусства, театра, кино
Знания:
- основных понятий;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенностей индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуры Франции: Ашельскую культуру, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 2
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философской, научной и религиозной картины мира, смысла жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуру, формы и методы, социальные и этические проблемы.
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономической ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 05
Основы права
Понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор, порядок его заключения, основания прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении занятости населения;
дисциплинарная и материальная ответственность работников; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров.
Знания:
- основных положений Конституции Республики Казахстан;
- иметь представление об основных отраслях права Республики Казахстан;
- знания права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации.
Умения:
- применять знания о правах и обязанностях работников в сфере профессиональной деятельности;
- умения защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация.
Знания:
- предмета, цели и задачи курса;
-общей характеристики средств оргтехники, их назначения;
- понятий о делопроизводстве и корреспонденции;
- способов создания и функции документов;
- классификации, носители, назначение, составных частей, правила оформления документов;
- значения, задачи, перспективы, составных частей, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
БК 1
БК 2
БК 7
БК 13
ПК 2.1.1

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.9
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсiптiк практика
КП 01
Оқу практикасы:
КП 01.1
Тауартану бойынша
Іскерліктер:
-өндіріс немесе цех аумағында қауіпсіз жүріп-тұру және жұмыс атқару;
-тауарлар жіктегішін қолдану;
-тауарлардың техникалық ерекшеліктерімен жұмыс атқару;
-прейскуранттардағы тауарлардың әртүрлі бағаларын табу.
Дағдылар:
- өндірісте немесе цех аумағында қауіпсіз жүріп-тұру және жұмыс атқару;
- жұмыс орнында қауіпсіздік ережелерін сақтау және өрт қауіпсіздігін сақтау;
- тауарлардың сипаттамасын анықтау;
-тауарлардың дұрыс жіктелуі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 9
БҚ 1
КҚ 2.1.3
КП 01.2
Метрология бойынша
Іскерліктер:
- өлшемдердің әдістері мен түрлерін анықтау;
- өлшемдерді өткізу;
- өлшеу құралдарының қателіктерін анықтау;
- метрологияның заңнамалық негіздерін қолдану;
- тексеруді, метрологиялық сараптаманы және мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу.
Дағдылар:
- өндірісте немесе цехта қауіпсіз жүріп-тұру және жұмыс атқару;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау және өрт қауіпсіздігін сақтау;
- өлшеу құралдарын таңдау қағидаттарын білу;
- метрологиялық қамтамасыз етудің нормативтік негізін ұйымдастыру мен қамтамасыз ету;
- өндірісті метрологиялық қамтамасыз етуге мемлекеттік бақылау жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.13
ПП 01.3
Технология бойынша
Іскерліктер:
- негізгі технологиялық үрдістерді анықтау;
- өнімнің сұрыпы мен сапасын анықтау;
- бұйымды өндірудің технологиялық үрдістерін сипаттау.
Дағдылар:
- кәсіпорынның немесе цехтың аймағында қауіпсіз қозғалу және жұмыс атқару,
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау;
- негізгі технологиялық үрдістерді игеру;
- технологиялық операцияларды игеру;
- бұйымды өндірудің технологияларын.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КП 01.4
Арнайы құжаттамаларды меңгеру және құрастыру бойынша
Іскерліктер:
- нормативтік құжаттамаларды тани білу;
- НТҚ құрастырғанда ҚР "Техникалық реттеу туралы" Заңын және басқа да заңнамалық базаларды қолдану;
- терминдер мен анықтамаларды қолдану.
Дағдылар:
- Қазақстан Республикасының стандартау, өлшеу бірлігі және сертификаттаудың мемлекеттік жүйесі саласындағы алған білімін қолдану;
- негізгі ережелерді, мәселелерді, санаттарды және НҚ даярлау тәртіптерін танып-білу;
- стандарттаудың экономикалық тиімділігін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 13
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.19
КП 01.5
Өнімдерге талдау және сараптама жүргізу бойынша
Іскерліктер:
- сәйкестігіне растау жүргізген кезде сәйкестігін бағалау сұлбаларын қолдану;
- өнімге сынау жүргізу;
- өнімнің нормативтік құжаттамаларының сәйкестігін жүргізу;
- сәйкестігін растаудың нормативтік базасын қолдану;
- сәйкестігін растауды жүргізу кезінде заңнамалық негізді қолдану.
Дағдылар:
- зертханада қауіпсіз қозғалу және жұмыс атқару,
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау;
- сынау немесе сараптау жүргізген кезде жұмыста заңнамалық негізді қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 13
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.19
КП 02
Өндірістік практика
Іскерліктер:
- жұмыста нормативтік-техникалық құжаттаманы қолдану;
- құжаттаманы айырып тану;
- белгіленген техникалық регламентке сәйкес технологиялық үрдістерді жүргізу бойынша жұмыстарды орындау;
- бөлімшенің технологиялық жабдықтарына қызмет көрсету;
- берілген технологиялық регламенттен ауытқуды ескерту және болдырмау.
Дағдылар:
- өнімнің нормативтік құжаттамаға сәйкестігін дұрыс анықтау;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және аналитикалық бақылаудың нәтижелері бойынша технологиялық үрдіске қызмет көрсетудің қауіпсіз амалдары.
БК1
БК2
БК3
БК6
БК9-
БК13
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.19
БҰАП 00
Бiлiм беру ұйымы анықтайтын пәндер
0601023 - Техник-метролог біліктілігі бойынша пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіптік қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіптік қатынасты дамыту.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 10
БҚ 12
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қатынас жасауға қажетті мамандығы бойынша лексика-грамматикалық материал. Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
Кәсіби бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынас жасауға қажетті мамандығы бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 10
БҚ 12
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі; кәсіптік – қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
-физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 10
БҚ 12
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің дамуы, дәстүрлер, жаңалықтар.
Мәдениеттің қалыптасуы;
Мәдениеттегі ұлттық және жалпыадами мәселелер. Өз елінің, ұлтының мәдени-тарихи құндылықтарын жалпыадами мәдениеттің жетістіктерімен үйлестіре отырып білу.
Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері, өнердегі алғашқы қадамнан бастап ерте қола дәуіріне дейін. Қазақстанның орта ғасырдағы халқының мәдениеті, олардың салттары, дәстүрлері, халықтар өнері. Қазіргі замандағы Қазақстанның мәдениеті, саздан бастап қолданбалы өнер, театр, киноға дейін.
Білімдер:
- негізгі түсінік;
- конфуция түсінігі;
- даосизм: Қытай өнері;
Үнді мәдениетінің ерекшеліктерімен оның жетістіктері;
Ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері:
-Христиан оқуының негізгі принциптері және бағалы бағыттары;
-Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір салты мен олардың бағалы дүниелері;
-орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасының қалыптасуы;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы.
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшелігін ашу;
- мәдениеттану түсінігін еркін игеру;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 2
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, философиялық ойдың әлемдік негізгі тарамдары;
Адам табиғаты және оның өмірінің мәні; Адам және Құдай: адам және ғарыш;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы және жауаКҚершілігі; адамдық таным және қайраткерлік; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында.
Білімдер:
- философиялық, ғылыми, діни көріністер туралы, адам өмірінің маңызы туралы көзқарасы;
- ғылымның, ғылыми таным, құрылымы, түрі, әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселесі туралы көзқарас.
Іскерліктер:
- адам тәртібін биологиялық және әлеуметтік рухани бастамаларда, саналы және санасыз тәртібін анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде; Әлеуметтік мәдениеттің қоғамдық жүйесі;
Әлеуметтік қарым-қатынас;
Әлеуметтік үрдіс; тұлғаның әлеуметтік рөлі және оның тәртібі; саясаттану пәні; саяси билік және билік қатынастары; саяси жүйе; Қазақстандағы саяси-экономикалық жүйе.
Білімдер:
-заңдылықты әлеуметтік тұрғыдан түсіну;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тап, әлеуметтік қарым-қатынас туралы көзқарас;
- тұлғаның әлеуметтік жүйесінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстардың дамуын жетілдіру және әлеуметтік өзгерістердің басқа факторлары;
- биліктің мәнін ашу;
саясат субъектілері, саяси қарым-қатынастар мен үрдістері /Қазақстанда және бүкіл әлемдік/;
- саяси жүйені және саяси режимдік ойын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі түсініктері, қызметі, мәні, ұстанымдары; жекеменшілік түрі мен нысаны, жекеменшікті басқару; жоспар түрлері, негізгі бөліктері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды негіздеудің және алдын-ала әзірлеудің әдістері; бизнес-жоспарлау, экономикалық сараптама; халық тұтынатын тауарлар және қызметтердің нарықтағы жағдайына сараптама; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық ілімнің экономикалық жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық саяси жағдайлар;
- макроэкономика, микроэкономика, салық, ақша-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері.
Іскерліктер:
-кәсіптік қызметінде бағыт беруші экономикалық ақпараттарды табу және қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Кәсіптік қызметі аясындағы құқықтық реттеу түсінігі; кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің құқықтық жағдайлары; заңды тұлғалардың ұйымдастыру-құқықтық түрлері; еңбек құқығы; еңбек келісім шарты; оны жасау тәртібі; тоқтату негіздемесі; еңбектің ақысы; жергілікті халықты еңбекпен қамтамасыз етуді реттеудегі мемлекеттің рөлі; қызметкерлердің тәртіптілік және материалды жауапкершілігі; азаматтарды әлеуметтік қорғау құқығы; құқық бұзушылықтан қорғау мен тартыстарды шешудің сот тәртібі.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасы Конституциясының негізгі ережелері;
- Қазақстан Республикасы құқығының негізгі салалары туралы түсінік болу;
- азамат пен адамның құқығы мен бостандығы, оларды іске асыру механизмі туралы білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметі аясындағы қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері туралы білімін қолдану;
- еңбек заңдылығына байланысты өз құқықтарын қорғай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәні, мақсаты және мазмұны.
Ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні.
Іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік.
Құжаттардың қызметі және ресімделу тәсілдері.
Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі.
Құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат
айналымы, құжат ағыны, оның түрлері. Тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- пәні, мақсаты және мазмұны;
- ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні;
- іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы;
- іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Іскерліктер:
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
-ДЭЕМ құжаттарды ресімдеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 13
КҚ 2.1.1

ПК 2.1.3
ОПД 02
Общая электротехника с основами электроники
Физические основы электронной техники;
схемы электрических подключений;
основные логические операции;
тенденции развития.
Знания:
- основ электротехники и электроники;
- принципов действия основных параметров и схем включения;
- тенденции развития электротехники и электроники.
Умения:
- применять в работе схемы включения;
- применять основные логические операции;
- применять электронную технику.
БК 1
БК 2
БК 7
БК 13
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ОПД 03
Информационные технологии и прикладная информатика
Введение;
операционная система Windows;
текстовой редактор Word;
электронная таблица Excel;
графический редактор Paint;
графический редактор Adobe Photoshop;
программа разработки презентаций Power Point.
Знания:
- работы в операционной системе Windows;
- об использовании пакета Microsoft office применительно к профессии;
- о приемах и методах работы на современных вычислительных машинах.
Умения:
- свободно пользоваться информацией, хранимой компьютером;
- работать в операционной системе Windows;
- использовать пакет Microsoft office применительно к профессии.
БК 2
БК 8
БК 10
БК 13
ПК 2.1.6
ОПД 04
Рыночная экономика
Введение;
основы рыночной экономики;
особенности формирования рыночной экономики в постсоциалистических странах;
основы экономики и организация предприятий отрасли;
организация производства и обслуживания населения;
планирование и прогнозирование деятельности предприятия.
Знания:
- о деятельности предприятий различных форм собственности;
- проблемы перехода к рынку;
- организации основного и вспомогательного производств;
- научной организации труда;
- организации заработной платы.
Умения:
- определять формы собственности предприятий;
- рассчитывать заработную плату;
- организовать основное и вспомогательное производство;
- разбираться в рыночных отношениях;
- ориентироваться на современном рынке.
БК 2
БК 3
БК 9
БК 13
ПК 2.1.12
ОПД 05
Материаловедение
Классификация используемых в производстве материалов;
свойства материалов и их сплавов;
основные технологические процессы;
технологические операции;
технологию производства изделий.
Знания:
- свойств материалов и их сплавов;
- основных технологических процессов;
- технологических операций;
- технологии производства изделий.
Умения:
- определять основные технологические процессы;
- определять сортность изделий;
- характеризовать технологические процессы производства изделий.
БК 2
БК 3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.17
ОПД 06
Основы маркетинга и менеджмента
Основы предпринимательской деятельности;
теория маркетинга;
изучение рынка потребительских товаров; прогнозирование рынка;
коньюктура рынка;
управление маркетингом;
организация предпринимательской деятельности. развитие теории и практики менеджмента;
элементы организации и процесса управления;
функции и принципы менеджмента;
связующие процессы и коммуникации;
групповая динамика и руководство;
управление конфликтами и стрессом;
искусство общения
Знания:
- основ, принципов и методов управления;
- планирования и организации личной работы руководителя;
- внешнеэкономической
деятельности предприятия;
- элементов организации и процессов управления;
- связывающих процессов и коммуникаций;
- функции управления;
- групповой динамики и руководства.
Умения:
- организовать управление предприятием;
- планировать работу предприятия;
- разбираться во внешнеэкономической деятельности предприятий;
- связывать элементы организации управления;
- применять процессы управления;
- регулировать динамику и функции управления.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 9
БК 11

КҚ 2.1.3
ЖКП 02
Электроника негіздерімен жалпы электротехника
Электрондық техниканың физикалық негіздері;
электрлік қосулардың сұлбалары;
негізгі логикалық операциялар;
даму тенденциялары.
Білімдер:
- электротехника және электроника негіздерін;
- қосу сұлбалары және негізгі параметрлердің қағидасын;
-электротехника және электроника даму тенденциясын.
Іскерліктер:
- жұмыста қосу сұлбаларын қолдануды;
- негізгі логикалық операцияларды қолдануды;
- электрондық техниканы қолдануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 13
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
ЖКП 03
Ақпараттық технология және қолданбалы информатика
Кіріспе; Windows операциялық жүйесі;
Word мәтіндік редакторы;
Excel электрондық кестесі;
Paint графикалық редакторы;
Adobe Photoshop графикалық редакторы;
Power Point презентациялар даярлау бағдарламасы.
Білімдер:
-Windows операциялық жүйесімен жұмысты;
-Microsoft offise пакетін кәсіпке байланысты қолдануды;
-қазіргі есептеу машиналарында жұмыс істеу әдістері мен тәсілдерін.
Іскерліктер:
- компьютерде сақталатын ақпараттарды еркін қолдануды;
- Windows операциялық жүйесімен жұмысты;
- Microsoft offise пакетін кәсіпке байланысты қолдануды.
БҚ 2
БҚ 8
БҚ 10
БҚ 13
КҚ 2.1.6
ЖКП 04
Нарықтық экономика
Кіріспе;
нарықтық экономиканың негiздерi;
постсоциалистік елдерде нарықтық экономиканың қалыптасу ерекшеліктері;
экономика негіздері және сала кәсіпорындарын ұйымдастыру;
өндірісті ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету;
кәсіпорын қызметін жоспарлау және болжау.
Білімдер:
- әртүрлі жекеменшік кәсіпорындарының қызметі туралы;
- нарыққа көшу мәселелерін;
- негізгі және қосалқы өндірістерді ұйымдастыруды;
- еңбекті ғылыми ұйымдастыруды;
- еңбекақыны ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- жекеменшік кәсіпорындар түрлерін анықтауды;
-еңбекақыны есептей білуді;
- негізгі және қосалқы өндіріс ұйымдастыруды;
- нарықтық қарым-қатынасты талдауды;
- қазіргі нарықты бағдарлай білуді.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 9
БҚ 13
КҚ 2.1.12
ЖКП 05
Материалтану
Өндірісте қолданылатын материалдардың жіктелуі;
материалдар мен олардың қорытпаларының қасиеттері;
негізгі технологиялық үрдістер;
технологиялық операциялар;
бұйым өндіру технологиясы.
Білімдер:
- материалдардың және олардың қоспаларының қасиеттері;
-негізгі технологиялық үрдістерді;
-технологиялық операцияларды;
-бұйымдарды өндіру технологиясын.
Іскерліктер:
-негізгі технологиялық үрдістерді анықтауды;
-тауарлардың сұраптарын анықтауды;
-бұйым өндірудің технологиялық үрдістерін сипаттауды.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.2.1
Кқ 2.2.17
ЖКП 06
Маркетинг және менеджмент негіздері
Кәсіпкерлік қызметтің негіздері;
маркетинг теориясы;
тұтыну тауарларының нарығын зерделеу;
нарықты болжау;
нарық конъюнктурасы;
маркетингпен басқару;
кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру.
менеджмент теориясы мен практикасының дамуы;
басқару үрдісі мен ұйымдастыру элементтері;
менеджменттің қағидалары мен функциялары;
байланыстыру үрдістері мен коммуникациялар;
топтық динамика және басқару;
кикілжің мен күйзелісті басқару;
қарым-қатынас өнері.
Білімдер:
- басқарудың негіздері, қағидалары және әдістерін;
- жетекшінің жеке жұмысын жоспарлау және ұйымдастыруды;
- кәсіпорынның сыртқы экономикалық қызметін;
-ұйымдастырудың элементі және басқару үрдісін;
-байланыс үрдісін және коммуникациясын;
-басқару функциясын;
-топтық динамика және басшылық туралы.
Іскерліктер:
- кәсіпорынды басқаруды ұйымдастыру;
-кәсіпорынның жұмысын жоспарлауды;
- кәсіпорынның сыртқы экономикалық қызметін білу.
- басқару ұйымының элементтерін байланыс-тыруды;
-басқару үрдістерін қолдануды;
-басқару функциясын және динамикасын реттеуді.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 9
БҚ 11

ПК 2.2.12
ОПД 07
Техническая механика
Введение;
технические чертежи;
аксонометрию;
детали машин;
взаимозаменяемость и совместимость;
основные типы креплений
Знания:
- формата чертежей по ГОСТу;
- приемов вычерчивания контуров деталей с применением рациональных методов окружностей;
- общих понятий об аксонометрических проекциях;
- определения поверхности тела;
- современных способов получения копий чертежей;
- основных сведений о резьбе;
- основных типов резьб.
Умения:
- читать чертежи;
- использовать в работе современные способы получения копий.
БК 2
БК 3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.17
ОПД 08
Физические основы измерений
Введение;
структура и свойства физических тел;
физические величины и характеристики;
классификацию преобразований преобразователей.
Знания:
- свойств физических тел;
- физических величин;
- явлений и процессов;
- преобразований в кристаллах.
Умения:
- характеризовать физические величины;
- распознавать какие воздействия происходят на физические тела;
- использовать преобразователи физических явлений в средствах измерения.
БК 2
БК 3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.21
ОПД 09
Гидравлика и теплотехника
Теплоэнергетика в экономике страны;
основы гидравлики;
основы гидростатики и гидродинамики;
теплопроводность;
теплофизические свойства веществ;
теплоэнергетические и холодильные установки.
Знания:
- основ гидравлики;
- основ гидростатики и гидродинамики;
- законов термодинамики;
- перспектив развития теплоэнергетики.
Умения:
- использовать законы термодинамики;
- разбираться в технической термодинамике;
- различать тепловые двигатели, компрессоры и вентиляторы.
БК 2
БК 3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.17
ОПД 10
Охрана труда
Общие вопросы охраны труда;
инструктаж, кто проводит;
техника безопасности;
журналы по технике безопасности;
законодательная база охраны труда;
индивидуальные средства защиты на производстве;
производственная санитария;
пожарная безопасность.
Знания:
- общих сведений о трудовом законодательстве;
- организации работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях;
- анализа условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятий по их предупреждению;
- электробезопасности на производстве;
- безопасности технологических процессов;
- промышленной санитарии;
- основ пожарной безопасности.
Умения:
- проводить анализ условий труда;
- анализировать причины травматизма и профессиональных заболеваний;
- организовывать безопасность технологических процессов;
- соблюдать промышленную санитарию и пожарную безопасность.
БК 2
БК 4
БК 6
БК 10
ПК 2.2.13
ПК 2.2.22
ОПД 11
Патентоведение и лицензирование
Основные понятия и определения;
законодательная основа;
защита прав авторов и патентообладателей;
товарные знаки, знаки обслуживания и наименования мест происхождения товара;
правовая охрана объектов промышленной собственности;
патентование объектов промышленной собственности за границей;
особенности патентной документации;
лицензирование.
Знания:
- охраны промышленной собственности;
- о изобретениях,
- о промышленных образцах, полезных моделях;
- порядка подачи и рассмотрения заявок;
- товарных знаков, знаков обслуживания;
- особенности патентной документации;
- проведения лицензирования.
Умения:
- организовать охрану промышленной собственности;
- правильно подавать заявки;
- подготовить документы необходимые для получения патента;
- подготовить документы необходимые для получения лицензии.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 7
БК 8
БК 9

КҚ 2.2.12
ЖКП 07
Техникалық механика
Кіріспе;
техникалық сызбалар;
аксонометрия;
машина бөлшектерін;
өзара ауыстырымдылық және үйлесімдік;
бекітудің негізгі түрлері.
Білімдер:
-МС бойынша сызбалар форматтарын;
-шеңбердің тиіміді әдістерін қолдана отырып бөлшектің контурларын сызу тәсілдері;
-аксонометриялық проекциялар туралы жалпы ұғым;
-дененің сыртын анықтау;
-сызба көшірмелерін алудың жаңа әдістері;
-бұранда туралы негізгі мәліметтер;
-бұранданың негізгі түрлері.
Іскерліктер:
-сызбаны оқуды;
-жұмыста көшірмелерді алудың жаңа әдістерін қолдануды.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.17
ЖКП 08
Өлшемдердің физикалық негіздері
Кіріспе;
физикалық денелердің құрылымы және қасиеті;
физикалық шамалар және сипаттамалары;
түрлендіргіштердің түрлену жіктегіштері.
Білімдер:
-физикалық дененің қасиеттерін;
-физикалық шамаларды;
-құбылыстар және үрдістерді;
-кристаллдардағы түрленулерді.
Іскерліктер:
-физикалық шамаларды сипаттауды;
-физикалық денеге қандай әсерлер болатынын айыруды;
-физикалық құбылыстарды түрлендіргіштерді өлшем құралдарында қолдануды.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.21
ЖКП 09
Гидравлика және жылу техникасы
Ел экономикасындағы жылуэнергетикасы;
гидравлика негіздері;
гидростатика және гидродинамика негіздері;
жылуөткізгіштік;
заттардың жылуфизикалық қасиеттері;
жылуэнергетикалық және тоңазытқыш құрылғылары.
Білімдер:
-гидравлика негіздерін;
-гидростатика және гидродтнамика негіздерін;
-термодинамика заңдылықтарын;
-жылуэнергетикасының даму перспективалары.
Іскерліктер:
-термодинамика заңдылықтарын қолдануды;
-техникалық термодинамиканы анықтауды;
-жылу двигательдерін, компрессорлар және желдеткіштерді айыруды.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.17
ЖКП 10
Еңбек қорғау
Еңбек қорғаудың жалпы сұрақтары;
нұсқама, кім жүргізеді;
қауіпсіздік техникасы;
қауіпсіздік техникасы бойынша журналдар;
еңбекті қорғаудың заңнамалық базасы;
өндірістегі жеке қорғаныс құралдары;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтерді;
- кәсіпорындардағы еңбекті қорғауды әрдайым бақылауды және жұмысын ұйымдастыруды;
- еңбек жағдайын, жарақаттану себептерін және кәсіби ауруларды сараптау және олардың алдын алу шараларын;
- кәсіпорындағы электр қауіпсіздігін;
- технологиялық үрдістердің қауіпсіздігін;
- өндірістік санитарияны;
- өрт қауіпсіздігінің негіздерін.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайына сараптама жүргізуді;
- жарақаттанулардың және кәсіби аурулардың себептерін саралауды;
- технологиялық үрдістердің қауіпсіздігін ұйымдастыруды;
- өнеркәсіптік санитарияны және өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БК 2
БК 4
БК 6
БК 10
ПК 2.2.13
ПК 2.2.22
ЖКП 11
Патенттану және лицензиялау
Негізгі түсініктер мен анықтамалар;
заңнама негіздері;
авторлар мен патент иелерінің құқықтарын қорғау;
тауар белгілері, тауардың шығарған жердің атауы және қызмет көрсету белгілері;
өнеркәсіптік жекеменшік объектілерін құқықтық қорғау;
өнеркәсіптік жекеменшік объектілеріне шетелдерде патент беру; патент құжаттамаларының ерекшеліктері;
лицензиялау.
Білімдер:
- өнеркәсіптік меншікті қорғау туралы;
-өнертабыстар, өнеркәсіптік үлгілер жәнепайдалы моделдер туралы;
-тапсырыс берудің реті мен қарастыруды;
-тауарлық белгілер, қызмет көрсету белгілерін;
- патенттік құжаттардың ерекшелігі туралы;
-лицензия беруді өткізу;
Іскерліктер:
-өнеркәсіптік жекеменшікті қорғауды ұйымдастыруды;
- тапсырысты дұрыс беруді;
-патент алу үшін қажетті құжаттарды дайындауды;
-лицензия алу үшін қажетті құжаттарды дайындауды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9

- аккредитации, систем менеджмента экологии и профессиональной безопасности и здоровья по СТ РК ИСО 14001, СТ РК OHSAS 18001;
- об оценке соответствия продукции, услуг и систем качества.
Умения:
- использовать схемы оценки соответствия при проведении подтверждения соответствия;
- отличать добровольную и обязательную оценку соответствия;
- использовать нормативную базу оценки соответствия;
- применять законодательную основу при проведении подтверждения соответствия.
БК 5
БК 8
БК 9
ПК 2.2.9
ПК 2.2.14
ПК 2.2.17
ПК 2.2.18
СД 04
Потребительская культура и качество
Введение;
основные понятия и определения;
важнейшие слагаемые потребительской культуры;
потребительская культура в правовом и экономическом аспектах;
теория потребительского поведения и спроса;
проблемы потребительского поведения;
цели потребительского образования;
методы контроля;
оценка качества;
фальсификация продукции;
идентификация продукции;
виды контроля;
контроль качества продукции пищевой промышленности и сельскохозяйственного производства;
закон защиты прав потребителей;
контроль качества непродовольственных товаров.
Знания:
- организации контроля качества;
- классификации продукции;
- потребительской культуры;
-теории потребительского поведения и спроса;
-проблем потребительского поведения;
- особенностей организации службы контроля, их структуры и основных функций;
- методов и средств неразрушающего контроля;
- классификации и содержания служб контроля на производстве;
- контроля качества продукции;
- оценки качества продукции;
- показателей качества продукции.
Умения:
- организовывать контроль качества;
- использовать потребительскую культуру;
- решать проблемы потребительского поведения;
- проводить контроль качества и оценку качества продукции;
- определять дефекты товаров;
- определять сортность и категорию товаров;
- характеризовать качество продукции по показателям качества.
БК 5
БК 8
БК 9
ПК 2.2.8
ПК 2.2.22
СД 05
Механические измерения и их метрологическое обеспечение
Измерения механических величин;
методы точного измерения;
измерение параметров движения;
оформление результатов измерений;
совершенствование методов и средств механических измерений.
Знания:
- эталонной базы средств механических измерений;
- взаимосвязи между силой и деформацией;
- методов выполнения измерений.
Умения:
- классифицировать средства механических измерений;
- находить методы и погрешности измерений;
- оформлять результаты поверки, калибровки;
- использовать поверочные установки.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.22
СД 06
Теплотехнические измерения и их метрологическое обеспечение
Методы и средства температурных измерений;
контактная и бесконтактная термометрия;
методы поверки и калибровки средств измерений расхода;
нормативная и эталонная база в области теплотехнических измерений;
методы и оборудование для теплотехнических измерений.
Знания:
- термообразователей и приборов для измерения температуры;
- приборов для измерения количества;
- приборов для измерения уровня;
- технического обслуживания и эксплуатации средств теплотехнических измерений.
Умения:
- применять приборы для измерения температуры;
- оформлять результаты измерений;
- совершенствовать методы и средства теплотехнических измерений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.22
СД 07
Электрические и магнитные измерения и их метрологическое обеспечение
Электрические и магнитные измерения;
измерительные приборы и преобразователи;
погрешности магнитных измерений;
нормативная и эталонная база;
совершенствование методов и средств электрических и магнитных измерений.
Знания:
- электрических и магнитных измерений;
- технического обслуживания и эксплуатации средств электрических и магнитных измерений;
- поверочных установок.
Умения:
- применять приборы для измерения параметров электрических цепей;
- оформлять результаты измерений;
- совершенствовать методы и средства электрических и магнитных измерений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.22
СД 08
Радиотехнические измерения и их метрологическое обеспечение
Радиотехнические измерения;
измерительные приборы и преобразователи;
погрешности;
средства измерений на СВЧ;
технические характеристики, выбор и применение средств измерений на СВЧ;
нормативная и эталонная база в области радиотехнических измерений;
совершенствование методов и средств радиотехнических измерений.
Знания:
- радиотехнических измерений;
- технического обслуживания и эксплуатации средств для радиотехнических измерений;
- поверочных установок.
Умения:
- применять приборы для измерения параметров СВЧ;
- оформлять результаты измерений;
- совершенствовать методы и средства радиотехнических измерений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.22
СД 09
Физико-химические измерения и их метрологическое обеспечение
Вязкость жидкости;
электрохимические методы анализа;
измерительные приборы и преобразователи;
погрешности;
средства измерений и методы измерений плотности;
технические характеристики, выбор и применение средств измерений;
нормативная и эталонная база в области физико-химических измерений;
совершенствование методов и средств физико-химических измерений.
Знания:
- об определении вязкости жидкости;
- технического обслуживания и эксплуатации средств для физико-химических измерений;
- поверочных установок.
Умения:
- применять приборы для проведения различных методов анализа;
- оформлять результаты измерений;
- совершенствовать методы и средства физико-химических измерений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.22
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика:

- ҚР МС ISО 14001, ҚР МС OHSAS 18001 бойынша кәсіби қауіпсіздік пен денсаулық және экология менеджментінің жүйелерін, аккредиттеуді;
- өнімнің, қызметтің және сапа жүйесінің сәйкестігіні бағалау туралы.
Іскерліктер:
- сәйкестігін растауды жүргізгенде сәйкестікті бағалау сұлбаларын қолдануды;
- ерікті және міндетті сәйкестікті бағалауды ажыратуды;
- сәйкестікті бағалаудың нормативтік базасын қолдануды;
- сәйкестікті растауды жүргізу кезінде заңнама негіздерін қолдануды.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.17
КҚ 2.2.18
АП 04
Тұтынушылық мәдениет және сапа
Кіріспе;
негізгі түсініктер мен анықтамалар;
тұтынушылық мәдениеттің маңызды қосылыстары;
тұтынушылық мәдениет құқықтық және экономикалық аспектілерде;
тұтынушылық жосық пен сұраныс теориясы;
тұтынушылық жосықтың мәселелері;
тұтынушылық білімнің мақсаттары;
бақылау әдістері;
сапаны бағалау;
өнiмдi бұрмалау;
өнiмдi бірдейлестіру;
бақылау түрлері;
тамақ өнеркәсібі мен ауылшаруашылық өнімдерінің сапасын бақылау;
тұтынушының құқығының қорғау заңы;
өнеркәсіп тауарларының сапасын бақылау.
Білімдер:
- сапаны бақылауды ұйымдастыруды;
- өнімдерді жіктеуді;
- тұтынушылық мәдениетті;
- тұтынушылық жосық пен сұраныс теориясын;
- тұтынушылық жосықтың мәселелерін;
- бақылау қызметтерін, олардың құрылымдары мен негізгі функцияларын ұйымдастыру ерекшеліктері;
- бұзбайтын бақылаудың әдістері мен құралдары;
- өндірістегі бақылау қызметтерінің маңызы мен жіктелуі;
- тауарлардың сапасын бақылауды;
- өнім сапасын бағалауды;
- өнім сапасының көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
- сапаны бақылауды ұйымдастыруды;
- тұтынушылық мәдениетті қолдануды;
- тұтынушылық жосық мәселелерін шешуді;
- өнімге баға беру және оның сапасын бақылауды жүргізу;
- тауарлардың ақауларын анықтауды;
- тауардың сұрыпы мен категориясын анықтауды;
- сапа көрсеткіші бойынша өнім сапасына сипаттама беруді.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.22
АП 05
Механикалық өлшемдер және оларды метрологиялық қамтамасыз ету
Механикалық шамаларды өлшеу;
нақты өлшеу әдістері;
қозғалыс параметрлерін өлшеу;
өлшем қорытындысын ресімдеу;
механикалық өлшемдердің әдістері және құралдарын жетілдіру.
Білімдер:
- механикалық өлшем құралдарының эталондық базасын;
- күш және деформация арасындағы байланыс;
- өлшемдерді жүргізу тәсілдері.
Іскерліктер:
- механикалық өлшем құралдарын жіктеуді;
- өлшемдердің әдістерін және ақауларын табуды;
- тексеру және калибровка қорытындысын рәсімдеуді;
- тексеру құрылғыларын қолдануды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ2.2.1
КҚ 2.2.22
АП 06
Жылутехникалық өлшемдер және оларды метрологиялық қамтамасыз ету
Температуралық өлшемдердің әдістері және құралдары;
контактты және контактсыз термометрия;
шығынды өлшеу құралдарын тексеру және калибровкалау тәсілдері;
жылутехникалық өлшем саласындағы нормативтік және эталондық база;
жылу техникалық өлшемдерге арналған әдістер және жабдықтар.
Білімдер:
- температураны өлшеуге арналған
- термотүзгіштер және аспаптар;
- мөлшерді өлшеуге арналған аспаптар;
- деңгейді өлшеуге арналған аспаптар;
- жылутехникалық өлшем құралдарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Іскерліктер:
- температураны өлшеуге арналған аспаптарды қолдануды;
- өлшем қорытындыларын ресімдеуді;
- жылутехникалық өлшем құралдарын және әдістерін жетілдіру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.22
АП 07
Электрлік пен магниттік өлшемдер және оларды метрологиялық қамтамасыз ету
Электрлік және магниттік өлшемдер;
өлшем аспаптары және түрлендіргіштер;
магниттік өлшемдердің ауытқулары;
нормативтік және эталондық база;
электрлік және магниттік өлшем құралдарын және әдістерін жетілдіру.
Білімдер:
- электрлік және магниттік өлшемдерді;
электрлік және магниттік өлшем құралдарына техникалық қызмет көрсету және пайдалануды;
- тексеру құрылғылары.
Іскерліктер:
- электр тізбектерінің параметрлерін өлшеу үшін аспаптарды қолдануды;
- өлшем қорытындыларын ресімдеу;
- электрлік және магниттік өлшемдер құралдарын және әдістерін жетілдіруді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.22
АП 08
Радиотехникалық өлшемдер және оларды метрологиялық қамтамасыз ету
Радиотехникалық өлшемдер;
өлшем аспаптары және түрлендіргіштер;
ауытқулар;
өте жоғарғы жиілікте өлшеу құралдары;
өте жоғарғы жиілікте өлшеу құралдарын таңдау және қолдану, олардың техникалық сипаттамалары;
радиотехникалық өлшем саласындағы нормативтік және эталондық база;
радиотехникалық өлшем құралдарын және әдістерін жетілдіру.
Білімдер:
- радиотехникалық өлшемдер;
- радиотехникалық өлшемдерге арналған құралдарға техникалық қызмет көрсету және пайдалануды;
- салыстыру құрылғылары.
Іскерліктер:
- өте жоғарғы жиілік параметрлерін өлшеуге арналған аспаптарды қолдануды;
- өлшем қорытындыларын ресімдеуді;
- радиотехникалық өлшем құралдарын және әдістерін жетілдіруді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.22
АП 09
Физика-химиялық өлшемдер және оларды метрологиялық қамтамасыз ету
Сұйықтық тұтқырлығы;
сараптаманың электрхимиялық әдістері;
өлшем аспаптары және түрлендіргіштер;
ауытқулар;
тығыздықты өлшеудің құралдары және әдістері;
өлшеу құралдарының техникалық сипаттамалары, таңдау және қолдану;
-физика-химиялық өлшем саласындағы нормативтік және эталондық база;
-физика-химиялық өлшем құралдарын және әдістерін жетілдіру.
Білімдер:
- сұйықтықтың тұтқырлығын анықтауды;
- физика-химиялық өлшемдерге арналған құралдарға техникалық қызмет көрсету және пайдалануды;
- салыстыру құрылғылары.
Іскерліктер:
- сараптаманың әртүрлі әдістерін өткізуге арналған аспаптарды қолдануды;
- өлшем қорытындыларын ресімдеуді;
- физика-химиялық өлшем құралдарын және әдістерін жетілдіруді.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.22
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы:

ПП 01.1
По электротехнике и электронике
Умения:
- определять сущность физических явлений, происходящих в электрических магнитных цепях;
- собирать схемы управления электродвигателями;
-подключать в сеть трансформаторы;
- подбирать электродвигатели для технологического оборудования.
Навыки
- безопасного поведения на территории цеха или предприятии,
-соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;
- в сборке схемы управления электродвигателями;
-подключения в сеть трансформатора;
- подбора электродвигателя для технологического оборудования.
БК 1
БК 2
БК 7
БК 13
ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ПП 01.2
По гидравлике и теплотехнике
Умения:
- использовать законы термодинамики;
- разбираться в технической термодинамике;
- различать тепловые двигатели, компрессоры и вентиляторы.
Навыки:
- основ гидравлики;
- основ гидростатики и гидродинамики;
- использования законов термодинамики;
- перспектив развития теплоэнергетики.
БК 2
БК 3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.17
ПП 01.3
По основам измерений
Умения:
- распознавать какие воздействия происходят на физические тела;
- использовать преобразователи физических явлений в средствах измерения.
Навыки:
- проведения основ измерений;
- в подборе средств измерений и процессов;
-безопасного поведения на территории цеха или предприятии,
-соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте.
БК 2
БК 3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.21
ПП 01.4
По метрологии
Умения:
- определять методы и виды измерений;
- проводить измерения;
- определять погрешность средств измерений;
- использовать законодательную основу метрологии;
- организовывать и провести поверку, метрологическую экспертизу и госнадзор.
Навыки:
-безопасного поведения на территории цеха или предприятии,
-соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;
- в знании принципов выбора средств измерения;
- в организации и обеспечении нормативной основы метрологического обеспечения;
- в проведении государственного надзора за метрологическим обеспечением производства.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11
ПК 2.2.1
ПК 2.2.13
ПК 2.2.22
ПП 01.5
По изучению и составлению специальной документации
Умения:
- распознавать нормативную документацию;
- пользоваться законом РК "О техническом регулировании" и другой законодательной базой при составлении НТД;
- применять термины и определения.
Навыки:
- в использовании знаний в области системы технического регулирования, единства измерений и оценки соответствия Республики Казахстан;
- в распознавании основных положений, задач, категорий и порядка разработки НД;
- определении экономической эффективности стандартизации.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11

КП 01.1
Электротехника және электроника бойынша
Іскерліктер:
- электрлік магнитті тізбектерде жүретін физикалық құбылыстардың мәнін анықтау;
- электрқозғалтқыштарды басқару сұлбасын жинау;
- трансформаторларды желіге қосу;
- технологиялық жабдықтарға арналған электрқозғалтқыштарды таңдау.
Дағдылар:
- кәсіпорын немесе цех аймағында қауіпсіздік тәртібі,
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау;
- электрқозғалтқыштарды басқару сұлбасын жинау;
- трансформаторларды желіге қосу;
- технологиялық жабдықтарға арналған электрқозғалтқыштарды таңдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 13
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
КП 01.2
Гидравлика және жылу техникасы бойынша
Іскерліктер:
- термодинамика заңдарын қолдану;
- техникалық термодинамикадан хабардар болу;
- жылу қозғалтқыштарын, компрессорларды және желдеткіштерді айыра білу.
Дағдылар:
- гидравлика негіздерін;
- гидростатика және гидродинамика негіздерін;
- термодинамика заңдарын қолдану;
- жылуэнергетиканың даму болашағы.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.17
КП 01.3
Өлшем негіздері бойынша
Іскерліктер:
- физикалық денеге қандай әсер етулер болатынын айырып тану;
- өлшеу құралдарында физикалық құбылыстардың түрлендіргіштерін қолдану.
Дағдылар:
- өлшеу негіздерін жүргізу;
- өлшеу құралдары мен үрдістерді таңдап алу;
- кәсіпорын немесе цех аймағында қауіпсіздік тәртібі,
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.21
КП 01.4
Метрология бойынша
Іскерліктер:
- өлшеулердің әдістері мен түрлерін анықтау;
- өлшеулерді жүргізу;
- өлшеу құралдарының қателіктерін анықтау;
- метрологияның заңнамалық негізін қолдану;
- тексеруді, метрологиялық сараптаманы және мемлекеттік қадағалауды ұйымдастыру мен өткізу.
Дағдылар:
- кәсіпорын немесе цех аймағында қауіпсіздік тәртібі,
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау;
- өлшеу құралдарын таңдап алу қағидаттарын білу;
- метрологиялық қамтамасыз етудің нормативтік негіздерін ұйымдастыру мен қамтамасыз ету;
- өндірістің метрологиялық қамтамасыз етілуіне мемлекеттік қадағалау жүргізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.13
КҚ 2.2.22
КП 01.5
Арнайы құжаттамаларды игеру және құрастыру бойынша
Іскерліктер:
- нормативтік құжаттамаларлы айырып тану;
- НТҚ құрастыру кезінде ҚР "Техникалық реттеу туралы" Заңын және басқа заңнамалық базасын пайдалану;
- терминдер мен анықтамаларды қолдану.
Дағдылар:
- Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесі, өлшеу бірлігі және сәйкестігін бағалау саласындағы білімін қолдану;
- негізгі ережелерді, мәселелерді, санаттарды және НҚ даярлау тәртіптерін танып-білу;
- стандарттаудың экономикалық тиімділігін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11

ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ПК 2.2.11
ПП 01.6
По проведению измерений
Умения:
-безопасно передвигаться и работать на территории цеха или предприятия;
-применять то или иное измерение;
-работать с приборами в зависимости от метода измерения;
-сделать правильный выбор измерения.
Навыки:
-безопасного поведения на территории цеха или предприятии,
-соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;
-в проведении измерений;
- в правильном подборе метода и средства измерения.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11
ПК 2.2.1
ПК 2.2.22
ПП 02
Производственная практика
Умения:
- использовать в работе нормативно-техническую документацию;
- распознавать документацию;
-выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом;
-обслуживать и производить ремонт технологического оборудования;
-предупреждать и устранять отклонения при проведении измерения.
Навыки:
- в правильном определении соответствия продукции нормативной документации;
-безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля;
-в правильном подборе средств измерений и методик проведения измерений.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 9
БК 11
ПК 2.2.1
ПК 2.2.22
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
Примечание
Базовые компетенции
Квалификация
Базовые компетенции (БК)
060101 3 – Техник по стандартизации
060102 3 – Техник-метролог
БК 1 Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2 Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; уметь учитывать их при решении профессиональных задач;
БК 3 Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации; к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 4 Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования. Владеть навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему.
БК 5 Планировать и организовывать работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными нормативными документами;
БК 6 Применять знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности
БК 7 Подбирать необходимую нормативную документацию;
БК 8 Систематизировать свои знания и навыки;
БК 9 Обладать коммуникативными способностями;
БК 10 Разбираться и понимать политические и социальные аспекты взаимоотношений человека, общества и окружающей среды;
БК 11 Рационально планировать рабочее время;
БК 12 Соблюдать правила этики и эстетики;
БК 13 Владеть необходимыми навыками работы с компьютерной техникой и программным обеспечением.
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
060101 3 – Техник по стандартизации

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.11
КП 01.6
Өлшемдерді жүргізу бойынша
Іскерліктер:
- кәсіпорын немесе цех аймағында қауіпсіз қозғалу және жұмыс атқару;
- қандай да бір өлшеуді қолдану;
- өлшеу әдісіне байланысты аспаптармен жұмыс атқару;
- өлшеуге дұрыс таңдау жасау.
Дағдылар:
- кәсіпорын немесе цех аймағында қауіпсіздік тәртібі,
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау;
- өлшеулер жүргізу
- өлшеудің әдісі мен құралдарын дұрыс таңдап алу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.22
КП 02
Өндірістік практика
Іскерліктер:
- жұмыста нормативтік-техникалық құжаттамаларды қолдану;
- құжаттамаларды айырып тану;
- белгіленген технологиялық регламентке сәйкес технологиялық үрдісті жүргізу бойынша жұмыстарды орындау;
- технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жүргізу;
- өлшеу жүргізген кезде ауытқулырдың алдын алу және болдырмау.
Дағдылар:
- өнімнің нормативтік құжаттамаға сәйкестігін дұрыс анықтау;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша және аналитикалық бақылаудың нәтижелері бойынша технологиялық үрдіске қызмет көрсетудің қауіпсіз амалдары;
- өлшеу құралдарын және өлшеу жүргізудің әдістемелерін дұрыс таңдау
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
БҚ 11
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.22
БҰАП 00
Бiлiм беру ұйымы анықтайтын пәндер
Ескерту
Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
060101 3 – Стандарттау технигі
060102 3 – Техник-метролог
БҚ 1 Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік мағынасын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.
БҚ 2 Қазақстан Республикасы Конституциясының негізін, адамның адамға, қоғам мен табиғатқа қарым-қатынасын реттейтін әдеп және құқықтық нормаларын білу, оны кәсіптік шешімдерді қабылдауда есепке ала білу.
БҚ 3 Кәсіптік жағдайда жүйелі әрекетке қабілетті болу; өз қызметін сараптау мен жобалауға, айқын емес шарттарда өз бетінше әрекет етуге дайын болу.
БҚ 4 Салауатты өмір салты туралы ғылыми көзқарасты болу; физикалық жетілдірудің дағды мен білігін меңгеру; Жарақаттанған адамға дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
БҚ 5 Қазақстан Республикасы еңбек кодексіне және бекітілген нормативтік құжаттарға сәйкес өндіріс бөлімшесінде жұмысты жоспарлау мен ұйымдастыру (жеке және ұжымдық).
БҚ 6 Өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өнеркәсіптік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздік ережелері туралы білімін қолдану.
БҚ 7 Қажетті нормативтік құжаттамаларды іріктеу.
БҚ 8 Өз білімі мен іскерліктерін жүйелеу.
БҚ 9 Коммуникациялық қасиеттерінің болуы.
БҚ 10 Адамдардың, қоғамның және қоршаған ортаның саяси және әлеуметтік аспекттілерін түсіну және талқылау.
БҚ 11 Жұмыс уақытын тиімді жоспарлау.
БҚ 12 Этика және эстетика ережелерін сақтау.
БҚ 13 Компьютерлік техникамен жұмыс атқаруға және бағдарламамен қамтамасыз етуге қажетті дағдыларды игеру.
Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Орта буын маманы
2.1 060101 3 – Стандарттау технигі

ПК 2.1.1 Обладать информацией о продукции и нормативных документах; применять нормативную документацию;
ПК 2.1.2 Разрабатывать нормативную документацию; подбирать необходимую нормативную документацию;
ПК 2.1.3 Проводить отбор проб;
ПК 2.1.4 Проводить органолептическую оценку продукции; понимать маркировку;
ПК 2.1.5 Проводить испытания продукции;
ПК 2.1.6 Заполнять необходимую документацию;
ПК 2.1.7 Анализировать заполняемую документацию;
ПК2.1.8 Проводить процедуры подтверждения соответствия продукции и услуг;
ПК 2.1.9 Знать новейшие методы проведения работ;
ПК 2.1.10 Уметь руководить и направлять;
ПК 2.1.11 Уметь работать с нормативной документацией;
ПК 2.1.12 Уметь находить правильные и обоснованные решения;
ПК 2.1.13 Проводить подтверждение соответствия продукции;
ПК 2.1.14 Проводить идентификацию продукции;
ПК 2.1.15 Определять параметры продукции;
ПК 2.1.16 Проводить оценку качества продукции;
ПК 2.1.17 Проводить контроль качества продукции;
ПК 2.1.18 Участвовать в процедуре аккредитации;
ПК 2.1.19 ПК2.1.19. Знать основы систем менеджмента качества, экологии и профессиональной безопасности и здоровья в соответствии с требованиями национальных стандартов СТ РК ИСО 9001, СТ РК ИСО 14001, СТ РК OHSAS 18001;
ПК 2.1.19 Уметь руководить подразделением.
Специалист среднего звена
060102 3 – Техник-метролог
ПК 2.2.1 Знать физические величины;
ПК 2.2.2 Знать методы и средства измерений;
ПК 2.2.3 Применять нормативную документацию; классифицировать нормативную документацию;
ПК 2.2.4 Выбирать методы и средства измерений;
ПК 2.2.5 Подбирать по справочным данным электронные устройства для различных измерений;
ПК 2.2.6 Заполнять необходимую документацию;
ПК 2.2.7 Анализировать заполняемую документацию;
ПК 2.2.8 Проводить поверку средств измерений;
ПК 2.2.9 Проводить метрологическую экспертизу технической документации;
ПК 2.2.10 Уметь руководить и направлять.
ПК 2.2.11 Уметь работать с нормативной документацией;
ПК 2.2.12 Уметь находить правильные и обоснованные решения;
ПК 2.2.13 Работать на всех типах средств измерений;
ПК 2.2.14 Проводить идентификацию продукции;
ПК 2.2.15 Определять параметры продукции;
ПК 2.2.16 Рассчитывать параметры электрических схем средств измерений;
ПК 2.2.17 Проводить контроль качества продукции;
ПК 2.2.18 Участвовать в процедуре аккредитации;
ПК2.2.19 Знать основы систем менеджмента качества, экологии и профессиональной безопасности и здоровья в соответствии с требованиями национальных стандартов СТ РК ИСО 9001, СТ РК ИСО 14001, СТ РК OHSAS 18001;
ПК 2.2.20 Уметь руководить подразделением;

КҚ 2.1.1 Өнім және нормативтік құжаттар туралы ақпараттарды білу; норамтивтік құжаттамаларды қолдана білу.
КҚ 2.1.2 Нормативтік құжаттамаларды даярлау; қажетті нормативтік құжаттамаларды іріктеу.
КҚ 2.1.3 Сынамаларға іріктеу жүргізу.
КҚ 2.1.4 Өнімдерді органолептикалық бағалаудан өткізу, таңбалауды түсіну.
КҚ 2.1.5 Өнімдерді сынаулардан өткізу.
КҚ 2.1.6 Қажетті құжаттамаларды толтыру.
КҚ 2.1.7 Толтырылатын құжаттамаларды талдау.
КҚ 2.1.8 Қызмет және өнім сәйкестілігін растайтын рәсімдерді жүргізу.
КҚ 2.1.9 Жұмыс жүргізудің жаңа әдістерін білу.
ПК 2.1.10 Жетекшілік етуді және бағыттауды білу.
КҚ 2.1.11 Нормативтік құжаттамаларды қолдана білу.
КҚ 2.1.12 Дұрыс және негізделген шешім таба білу.
КҚ 2.1.13 Өнім сәйкестігіне растау жүргізу.
КҚ 2.1.14 Өнімдерге ұқсастыру жүргізу.
КҚ 2.1.15 Өнім параметрлерін анықтау.
КҚ 2.1.16 Өнім сапасына бағалау жүргізу.
КҚ 2.1.17 Өнім сапасына бақылау жүргізу.
КҚ 2.1.18 Аккредиттеу рәсіміне қатысу.
КҚ 2.1.19 Ұлттық стандарттар ҚР МС ISO 9001, ҚР МС ISO 14001, ҚР МС OHSAS 18001 талаптарына сәйкес экология және кәсіби қауіпсіздік пен денсаулық, сапа менеджменті жүйелерінің негіздерін білу.
КҚ 2.2.20 Бөлімшеге жетекшілік ете білу.
Орта буын маманы
2.2
060102 3 – Техник-метролог
КҚ 2.2.1 Физикалық өлшемдерді білу.
КҚ 2.2.2 Өлшеу құралдары мен әдістерін таңдай білу.
КҚ 2.2.3 Нормативтік құжаттамаларды қолдана білу; нормативтік құжаттамаларды жіктей білу.
КҚ 2.2.4 Өлшеу құралдары мен әдістерін таңдай алу.
КҚ 2.2.5 Әртүрлі өлшемдерге арналған электрондық құрылғыларды анықтамалар бойынша таңдай білу.
КҚ 2.2.6 Қажетті құжаттамаларды толтыру.
КҚ 2.2.7 Толтырылатын құжаттамаларды талдау.
КҚ 2.2.8 Өлшеу құралдарына тексеріс жүргізе білуге.
КҚ 2.2.9 Техникалық құжаттамалардың метрологиялық сараптамасын өткізуге.
КҚ 2.2.10 Жетекшілік етуге және бағыттай білу.
КҚ 2.2.11 Норамтивтік құжаттамаларды қолдана білу.
КҚ 2.2.12 Дұрыс және негізделген шешім таба білу.
КҚ 2.2.13 Өлшеу құралдарының барлық үлгілерімен жұмыс атқара білу.
КҚ 2.2.14 Өнімдерге ұқсастыру жүргізу.
КҚ 2.2.15 Өнімнің параметрлерін анықтау.
КҚ 2.2.16 Өлшеу құралдарының электрлік сұлбаларының параметрлерін есептеу.
КҚ 2.2.17 Өнім сапасына бақылау жүргізу.
КҚ 2.2.18 Аккредиттеу рәсіміне қатысу.
КҚ 2.2.19 Ұлттық стандарттар ҚР МС ISO 9001, ҚР МС ISO 14001, ҚР МС OHSAS 18001 талаптарына сәйкес экология және кәсіби қауіпсіздік пен денсаулық, сапа менеджменті жүйелерінің негіздерін білу.
КҚ 2.2.20 Бөлімшеге жетекшілік ете білу.

ПК 2.2.21 Проводить метрологическую аттестацию средств измерений;
ПК 2.2.22 Осуществлять монтаж средств измерений;
ПК 2.2.23 Обслуживать и проводить профилактический ремонт средств измерений.
Приложение 76
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 0600000 – Метрология, стандартизация и сертификация
Специальность. 0602000 – Контроль качества (по отраслям применения)

КҚ 2.2.21 Өлшеу құралдарына метрологиялық аттестаттауды жүргізе білу.
КҚ 2.2.22 Өлшем құралдарын жинақтауды жүзеге асыра білу.
КҚ 2.2.23 Өлшем құралдарына қызмет көрсетуге және оларға алдын ала жөндеу жұмыстарын жүргізе білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 76-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0600000 – Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мамандығы: 0602000 – Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)
Біліктілігі:

ПК 3.1.10.
ПК 3.1.16.
ОПД 08
Электрорадиоизмерения.
понятие об измерениях и единицах физических величин; основные виды средств измерений и их классификация; методы измерений; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; измерение тока, напряжения, мощности; приборы формирования стандартных измерительных сигналов; исследование формы сигналов, измерение параметров сигналов; измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов; влияние измерительных приборов на точность измерений; автоматизация измерений.
Знания.
- основные виды измерении, электроизмерительные приборы, принцип исследования формы сигналов
Умения.
- определять цену деления измерительного прибора;
- подключать измерительный прибор к измеряемому объекту.
БК 1
БК 2
ПК 3.1.6.
ПК 3.1.7.
ОПД 09
Метеорология.
состав и строение атмосферы; солнечная радиация; тепловой режим почвы и воздуха; водяной пар в атмосфере; облака и осадки; атмосферное давление; воздушное течение в атмосфере; принципы организации метеорологических наблюдений; простейшие приборы для измерения основных метеорологических величин, правила их эксплуатации; правила и порядок инструментальных и визуальных наблюдений; обработка и передача полученной метеорологической информации; использование метеоинформации в различных отраслях экономики; ресурсо- и энергосберегающие технологии.
Знания.
- определение атмосферы, состав, влияние на атмосферу солнечных излучений, простейшие приборы для измерения метеорологических параметров.
Умения.
- осуществлять метеорологические наблюдения;
- анализировать информацию полученную при наблюдениях.
БК 6
ПК 3.1.11.
ОПД 10
Экономика отрасли.
Современное состояние экономики государства и перспективы развития. Характеристика связи как отрасли материального производства. Экономические особенности связи. Характеристика форм и видов предпринимательской деятельности. Понятие уставного фонда, дивидендов, их расчет. Организация производственной деятельности плановой работы, планирование объема работ на предприятиях городской, междугородней телефонной, радиотелевизионной передающей (ГТС, МТС, РТПС) станциях в натуральном выражении. Характеристика показателей работы предприятий связи. Оценка качества продукции предприятии связи. Определение доходов и их анализ на предприятиях связи. Производственные фонды связи, их состав. Расчет амортизационных отчислений и показателей использования. Производительность труда, расчет и анализ показателя Состав работников основ- ной деятельности. Расчет штата. Организация заработной платы. Определение ФОТ. Планирование, калькуляция и анализ себестоимости в хозяйстве связи. Определение чистого дохода предприятия. Виды налогов, их расчет. Рентабельность производства. Определение средств потребление и накопление. Финансовая система государства. Финансы предприятий, их функции. Баланс доходов и расходов. Роль и значение банков. Основные функции Национального банка. Виды банковских операции. Капитальное строительство, его проектирование, источники финансирования. Система показателей, характеризующих эффективность капитальных вложений, их расчет. Курсовая работа.
Знания.
-общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения.
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 8
ПК 3.1.13.
ОПД 11
Менеджмент.
цели и задачи управления организациями (предприятиями) различных организационно -правовых форм собственности; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент; система мотивации труда; управление рисками; управление конфликтами; психология менеджмента; этика делового общения; информационные технологии в сфере управления производством; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания.
- основу управления организации;
- различия организационно-правовых норм собственности.
Умения.
- организовать управление производством.
БК 8
ПК 3.1.13.
ОПД 12
Охрана труда.
Основные законодательные акты об охране труда. Вопросы охраны труда в Конституции Казахстана, в Законе о труде. Система стандартов безопасности труда (ССБТ) и ее применение в отрасли связи. Организация работ по охране труда на предприятиях и организациях связи и контроль за их выполнением. Основы электробезопасности. Действие электрического тока на организм человека и анализ условий электробезопасности. Защитные меры в электроустановках. Обеспечение безопасности при выполнении работ в электроустановках. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Производственная санитария. Общие санитарные требования к устройству и содержанию предприятий связи. Пожарная безопасность. Организация пожарной охраны на предприятиях связи. Организация пожаротушения на предприятиях связи. Охрана окружающей среды. Основные документы об охране окружающей среды. Организация охраны окружающей среды в Казахстане. Взаимодействие человека и окружающей среды. Способы и средства защиты 3-х биологических сфер. Охрана окружающей среды и предприятия связи. Безопасное выполнение работ при эксплуатации аппаратуры телевизионных, радиовещательных и радиорелейных станций. Безопасное выполнение работ при обслуживании антенно-мачтовых устройств.
Знания.
- нормативно-правовые акты об охране труда РК;
- правила электробезопасности, производственной гигиены и пожарной безопасности.
Умения.
- оказывать первый помощь при поражении электрическим током;
-уметь пользоваться средствами пожаротушения, оперативно и правильно реагировать на изменение окружающих среды.
БК 1

КҚ 3.1.10.
КҚ 3.1.16.
ЖКП 08
Электрорадио-өлшеулер.
өлшеулер туралы ұғым және физикалық шамалардың өлшем бірліктері; өлшеу жабдықтарының негізгі түрлері; өлшеу әдістері; өлшеу жабдықтарының метрологиялық көрсеткіштері; өлшеу кезіндегі қателіктер; өлшеу түрлері: тоқты өлшеу, кернеуді өлшеу, қуатты өлшеу; стандартты өлшеу сигналдарын құрастыратын аспаптар; сигнал формаларын зерттеу; сигналдардың параметрлерін өлшеу; электрорадиотехникалық тізбектердің сипаттамаларын және параметрлерін өлшеу; һ өлшеу аспаптардың өлшеу дәлдігіне әсері; өлшеуді автоматтандыру.
Білімдер:
- өлшеудің негізгі түрлерін, электрөлшеу аспаптарын, сигнал формаларын зерттеу қағидасын.
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарының бөлік құндарын анықтауды;
- өлшейтін объектіге өлшеу аспаптарын қосуды.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.1.6.
КҚ 3.1.7.
ЖКП 09
Метеорология.
Атмосфера құрылысы және құрамы; күн радиациясы; ауа және топырақты жылулық режимі; атмосферадағы су буы; бұлттар және булану; атмосфералық қысым; атмосферадағы ауа ағымы; метеорологяилық бақылаудың ұйымдастыру қағидалары; метеорологиялық шамаларды өлшейтін қарапайым аспаптар; оларды пайдалану ережелері; метеорологиялық ақпаратты талдау және тарату.
Білімдер:
- атмосфера анықтамасын, құрамын, атмосфераға күн сәулесінің әсерін, метеорологиялық параметрлерді өлшейтін қарапайым аспаптарды.
Іскерліктер:
- метеорологиялық бақылауларды орындауды;
- бақылау кезінде алынған мәліметтерді талдауды.
БҚ 6
КҚ 3.1.11.
ЖКП 10
Сала экономикасы
Қазақстан мемлекеттiк экономикасының қазiргi жағдайы және даму бағыты. Байланыс сипаттамасын материалдық өндiрiс саласы ретiнде көрсету. Байланыстың экономикалық ерекшелiктерi. Кәсiпкерлiктiң негiзгi формалары мен түрлерiнiң сипаттамалары. Жарғы қоры, дивидент туралы түсiнiк, оларды есептеу өндiрiстiк қызметi, жоспарлы жұмысты ұйымдастыру, қалалық, қалааралық телефон, радио, теледидар тарату станцияларында (ГТС,МТС, РРТ) нақты түрдегi жұмыс көлемiн жоспарлау. Байланыс кәсiпорындары жұмысының көрсеткiштерiнiң сипаттамасы. өнiм сапасын бағалау. Байланыс кәсiпорынының кiрiсiн анықтау және оны талдау. Байланыстың өндiрiстiк қорлары, олардың құрамы. Амортизациялық төлемдер есептеу және пайдалану көрсеткiштерiн есептеу. Еңбек өнiмдiлiгiн есептеу және көрсеткiштi талдау. Негiзгi қызметкерлерi құрамы, штатты есептеу. Еңбек ақысын төлеудi ұйымдастыру. Еңбек ақы төлеу қорының анықтамасы. Байланыс саласында өзiндiк құнды жоспарлау, калькуляция және талдау. Байланыс кәсiпорнының таза кiрiсiн анықтау. Салық түрлерi, оларды есептеу өндiрiстiң рентабельдiгi. Тұтынуға және жинақтауға қажеттi қаржыны анықтау. Мемле-кеттiк қаржы жүйесi. Кәсiпорын қаржысы, атқаратын қызметi. Кiрiс және шығыс балансы. Банктердiң мәнi мен мiндеттерi. Ұлттық банкiнiң негiзгi қызметтерi. Банк операцияларының түрлерi. Күрделi құрылыс, оны жоспарлау, қаржыландыру көздерi. Күрделi қаржылардың тиiмдiлiгiн сипаттайтын көрсеткiш жүйесi, оларды есептеу. Курстық жұмыс.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономиканың негіздерін, салық салу, қаржы кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- экономикалық ақпаратты анықтап, пайдалануды.
БҚ 8
КҚ 3.1.13.
ЖКП 11
Менеджмент.
Ұйымдарды басқару міндеттері және бағыттары; менеджмент қызметі; ұйымның сыртқы және ішкі саласы; басқару шешімдердің негізгі тағылымдық қабылдануы; стратегиялық менеджмент; еңбек ұйымдастырылуының жүйесі; менеджмент психологиясы; іскерлік қатынас этикасы; өндірісті басқару саласындағы информациялық технология; кәсіптік іс-әрекеттегі менеджмент ерекшелігі.
Білімдер:
- басқарудың негіздерін;
- меншіктің ұйымдастыру-құқықтық өзгешеліктерін.
Іскерліктер:
- өндірісті басқаруды
ұйымдастыруды
БҚ 8
КҚ 3.1.13.
ЖКП 12
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау туралы негiзгi заңдар мен актiлер. Қазақстан Республикасының Конститутциясы мен "Еңбек туралы" заңында еңбектi қорғау сұрақтары. Байланыс кәсiпорындарындағы еңбектi қауiпсiздендiру стандарттар жүйесi және оны қолдану. Байланыс кәсiпорындары мен мекемелерде еңбек қорғауды ұйымдастыру және орындалуын бақылау. Электр қауiпсiздiгiнiң негiздерi. Электр тогының адам ағзысына беретiн әсерi және қауiпсiздендiру жағдайын талдау. Электро- қондырғылардағы қорғану шаралары. Электро-қондырғыларда қауiпсiз жұмыс iстеу жолдарын қамтамасыз ету. Кездейсоқ апат жағдайларында көрсетiлетiн бiрiншi көмек. өнеркәсiптерде тазалық сақтау. Байланыс кәсiпорындарының орналасуына, ұсталып-тұтылуына, жалпы тазалық сақтау барысына қойылатын талаптар, өрт қауiпсiздiгi. Байланыс кәсiпорындарында өрттен сақтану жолдарын ұйымдастыру. Байланыс кәсiпорындарында өрт сөндiрудi ұйымдастыру. Қоршаған ортаны қорғау. Қоршаған ортаны қорғаудың негiзгi құжаттары. Қазақстанда қоршаған ортаны қорғауды ұйымдастыру. Қоршаған ортамен адамның өзара қарым-қатынасы. Экология жөнiнде түйiндi мәселелердi шешу жолдары. Үш биологиялық сфераны қорғау үшiн қолданылатын құралдар және тәсiлдер. Қоршаған ортамен байланыс өнеркәсiптерiн қорғау. Байланыс жол желiсiнiң аппараттар цехында, көп-арналы телекоммуникация жүйелерiнiң күшейт-кiш пунктерiндегi аппараттарға, арақашықтықтан қоректендiрудi түсiру ретi жұмыс iстеу жолдарына, кабель байланыс жолын салуда және қолдануда қойылатын қауiпсiздендiру талаптары.
Білімдер:
- ҚР қолданылатын еңбекті және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі негізгі заң құжаттарын;
- негізгі электрлік қауіпсіздігін, еңбек қауіпсіздігін әдістерін;
- өрт қауіпсіздігі
негіздерін;
Іскерліктер:
- бақытсыздық жағдайында жарақаттанғандарға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді;
- негізгі және қосымша диэлектрлік қорғау құралдарын пайдалана білуді;
БҚ 1

ПК 3.1.14.
СД. 00
Специальные дисциплины 060201 3 – Техник;
СД 01
Основы радиотехники.
Общие понятия об электросвязи. информация, сообщение, сигнал, их виды. Преобразоватетели сообщении. Конструкция преобразователей. Виды и системы электросвязи; классификация электросвязи; структурные схемы систем электросвязи; сигналы и каналы электросвязи. Случайные сигналы и их характеристика. Преобразование сигналов в электрических цепях. Параллельные и последовательные колебательные контуры; резонансы возникающие в колебательных контурах; параметры. Связанные системы. Виды, параметры связанных систем; резонанс в связанных системах; АЧХ и ФЧХ связанных систем. Нелинейные и параметрические цепи. Прохождение сигналов через линейные цепи. Воздействия и отклики в RL и RС цепях. Прохождение сигналов через нелинейные цепи. Умножение частоты. Генерирование колебании. Автогенераторы. назначение, классификация и требования, структурная схема; режимы самовозбуждения; RС-автогенераторы, классификация схем автогенераторов. Стабилизация частоты, формы и мощности генерируемых колебании. Модуляция, кодирование и преобразование частоты. Преобразование частоты. назначение, требования, принцип преобразования частоты. Демодуляция АМ, ЧМ, ФМ, ИМ колебании; принцип демодуляции. Электромагнитные волны, классы волн, параметры волн. Волноводы. разновидности; типы, параметры волноводов. Объемные резонаторы. Оптические линии передачи. Типы световодов. Помехоустойчивость и способы ее повышения. Задачи электромагнитной совместимости.
Знания.
- определение электрической информации, электрического сигнала, виды электросвязи, виды электрической цепи.
- колебательный контур, нелинейные цепи, применение нелинейных цепей.
Умения.
- определять параметры гармонического сигнала;
- производить разложения негармонического сигнала на его составляющие;
- читать электрические схемы различных электрических цепей с применением нелинейных элементов.
БК 2
ПК 3.1.9.
СД 02
Основы автоматики и телеметрии.
назначение и классификация систем автоматики; системы автоматического контроля; системы автоматического регулирования; телеметрические системы; применение средств автоматизации и систем телеметрии; основные элементы и устройства автоматических систем, их принцип действия и характеристики; датчики; переключающие устройства; усилители; преобразователи электрических сигналов.
Знания.
- принцип автоматического контроля;
- принцип автоматического регулирования;
- определение телеметрии, средства автоматизации.
Умения.
- составлять электрические схемы системы АРУ;
- выбирать датчики для систем автоматики.
БК 11

КҚ 3.1.14.
АП 00
Арнайы пәндер: 060201 3 – Техник
АП 01
Радиотехника негіздері.
Электробайланыс туралы жалпы түсiнiк: информация, тарату, сигнал, оның түрлерi. Таратуды түрлендiрушiлер. Түрлендiрушiлер конструкциясы. Электробайланыс түрлерi және жүйелерi; электробайланыс классификациясы; электробайланыс жүйелерiнiң структуралық схемасы; электробайланыс сигналдары және каналдары. Кездейсоқ сигналдар және олардың сипаттамалары. Элетрлiк тiзбектерде сигналдар-ды түрлендiру; электрлiк тiзбектер классифика-циясы. Параллельдi және тiзбектей тербелмелi контурлар; тербелмелi контурдағы пайда болатын резонанстар; параметрлерi. Байланысқан жүйелер: байланысқан жүйелердiң түрлерi және параметрлерi; байланысқан жүйедегi резонанс. Байланысқан жүйедегi АЧХ мен ВЧХ. Сызықты емес және параметрлi тiзбектер. Сигналдардың сызықты тiзбектер арқылы өтуi. RL және RC тізбектеріндегі әсері. Сызықтық емес тізбектер арқылы сигналдардың өтуі. Жиілікті көбейту, жиілікті көбейту принциптері, көбейту схемалары. Тербелістің генерациялануы. Авто-генераторлар: қызметі, түрлері және талаптары, структуралық схемасы, өзіндік қозу режимдері.RC-автогенераторлары, автогенераторлар схема-ларының түрлері. Жиіліктің тұрақтылығы, тербелістің генерациялануының формалары және қуаттары. Модуляциялау, жиілікті түрлендіру және кодтау. АМ, ЧМ, ФМ, ИМ тербелістерінің демодуляциясы; демодуляция принциптері. Электромагниттік толқындар, толқындар класы, толқындар параметрі. Волноводтар: әр түрлілігі; типтері; параметрлері. Көлемді резанаторлар. Берілістің оптикалық жолдары. Жарықтану типтері. Байланыс жолдарының структуралық схемалары. Бөгеу мықтылығы және оны жоғарлату әдістері. Электромагнитті сәйкестілік мақсаттары.
Білімдер:
- электрлі мәлімет анықтамасын, электрлік сигнал, электр байланыс түрлерін, электр тізбек түрлерін;
- тербелмелі контур, сызықты емес тізбек, оны пайдалану жағдайлары.
Іскерліктер:
- гармоникалық сигналдар параметрлерін анықтауды;
- ганрмоникалық емес
сигналдарды жіктеуді;
- сызықтық емес элементтер арқылы құрастырылған электрлік тізбектердің схемаларын оқуды.
БҚ 2
КҚ 3.1.9.
АП 02
Автоматика және телеметрия негіздері.
Автоматика түрлері және қажеттілігі; автоматтық бақылау жүйелері; автоматтық реттеу жүйелері; телеметриялық жүйелер; автоматтау және телеметрия жүйелерін пайдалану; автоматтық элементтердің жүйелері және құрылымы; олардың жұмыс істеу қағидалары, сипаттамалары; берілістер, ауыстыру жабдықтары, күшейткіштер, электросигналдарын түрлендіргіштер.
Білімдер:
- автоматты бақылау
принципін;
- автоматты реттеу
принципін;
- телеметрия анықтамасын, автоматизация жабдықтарын.
Іскерліктер:
- автоматты реттеу жүйесінің электрлік схемасын құрастыруды;
- автоматика жүйесін берілістерін таңдап алу.
БҚ 11

ПК 3.1.15.
СД 03
Электрические преобразователи и источники электропитания радиоустановок.
трансформаторы. принцип работы, конструкция силовых трансформаторов малой и средней мощности; принцип действия, устройство и параметры выпрямителей переменного тока, импульсные выпрямители; сглаживающие фильтры; стабилизаторы напряжений и токов; химические источники тока; электроснабжение метеорологических радиолокационных комплексов.
Знания.
- принцип работы согласующих элементов, основные параметры;
- принцип построения выпрямительных устройств, стабилизаторы напряжения;
Умения.
- производить подключение источников электроснабжения к аппаратуре метеорологических, радиолокационных комплексов.
БК 10
ПК 3.1.9.
ПК 3.1.10.
ПК 3.2.12.
СД 04
Радиоприемные устройства.
Радиоприемные устройства (РПУ). Классификация. Параметры. Структурные схемы. Входные цепи. Виды. Параметры. Схемы. Коэффициенты передачи при разных видах связи. Входные цепи РПУ СВЧ диапазона. Усилители радиочастоты (УРЧ). Параметры. Основные схемы. Малошумящие усилители на СВЧ. Виды. Схемы. Тракт промежуточной частоты (ТПЧ). Параметры. Структурные схемы. Применение в ТПЧ разных фильтров, цифровых фильтров. Преобразователь частоты. Классификация. Параметры. Схемы. Принцип работы. Усилители промежуточной частоты (УПЧ). Назначение, параметры. Основные схемы. Детекторы. Назначение. Параметры. Виды АД, ФД, ЧД, и т.д.Основные схемы. Детекторы на ИМС. Амплитудные ограничители. Автоматическая подстройка частоты гетеродина. Регулировка усиления. Управление и контроль в РПУ. Практические схемы РПУ. РПУ на ИМС.
Знания.
- принцип построения РПУ, виды, основные параметры;
- основные узлы РПУ, функциональные электрические схемы узлов;
Умения.
- производить включение и настройку РПУ;
- определять основные узлы и детали РПУ, где имеются повреждения.
БК 10
ПК 3.1.8.
ПК 3.1.9.
СД 05
Радиопередающие устройства.
Основные функции РПДУ; структурные схемы РПДУ. Возбудители РПДУ. классификация и технические характеристики РПДУ; структурная схема многокаскадного РПДУ; функциональные блоки РПДУ. Автогенераторы РПДУ. классификация АГ, осцилляторные, трех точечные и мостиковые автогенераторы; примеры использование автогенераторов. Принцип построения возбудителей. типовые возбудители радиопередающих устройств связи, звукового и телевизионного вещания; структурные схемы возбудителей типа "Кварц-волна". Радиочастотный тракт РПДУ. структурная схема ГВВ; электронные приборы, используемые в ГВВ; физические процессы ГВВ; классы работы ГВВ (А,АВ,С,В,Д); настройка ГВВ; схематехника ГВВ; усиление и устойчивость ГВВ; сложение мощности ГВВ; совместное включение ЭП (параллельное, двухтактное, в каскадах усилителях); технический расчет ГВВ. Промежуточные, оконечные каскады радиочастотного тракта, принципиальные схемы промежуточных, оконечных каскадов. Передатчики с амплитудной модуляцией. особенности передатчиков с АМ; формирование АМ на управляющий электрод. Формирование однополосно модулированных колебаний. Передатчики с угловой модуляцией. формирование ЧМ колебаний в передатчиках звукового вещания; технические характеристики; функциональные схемы передатчиков звукового вещания. Структурные схемы манипулятора и модулятора. Системы функционирования РПДУ. вспомогательное оборудование, эксплуатация РПДУ; электропитание РПДУ; системы охлаждения, управления, блокировки, сигнализации. Автоматическая настройка контуров и выбор связи с нагрузкой. Автоматизация контроля параметров качества.
Знания.
- принцип построения РПДУ, основные электрические параметры;
- принцип работы модулятора, преобразователь частоты и усилителя модулированных колебаний.
Умения.
- читать электрические схемы различных узлов РПДУ;
- определять цепь прохождения сигнала на основных узлах РПДУ;
-определять основные часто встречаемые повреждения на РПДУ.
БК 10
ПК 3.1.8.
ПК 3.1.9.
СД 06
Импульсная техника.
параметры и частотный спектр импульсных сигналов; импульсные усилители, методы коррекции амплитудо- и фазочастотных характеристик; элементная база импульсных и цифровых устройств. операционные усилители; компараторы; логические элементы; методы и устройства формирования импульсных сигналов. элекҒтронные ключи, методы повышения быстродействия, интегральные ключи на различных базовых элементах; генераторы прямоугольных импульсов. мультивибраторы, блокинг-генераторы; генераторы пилообразных импульсов; триггеры; функциональные узлы цифровых и импульсных устройств. счетчики; шифраторы; дешифраторы; цифро-аналоговые и аналого-цифровые преобразователи; селекторы импульсов.
Знания.
- логические элементы, их назначение, маркировку, структуру микросхем, основные параметры, преобразователи уровней;
Умения.
- расшифровывать маркировку микросхем, выполнять синтез цифровых устройств с помощью логических элементов, анализировать работу ЦУ
БК 5

КҚ 3.1.15.
АП 03
Радиоқондырғылардың электрмен қоректендіру көзі және электрлік түрлендіргіш.
Трансформаторлар: жұмыс істеу принципі; аз және орта қуатты трансформаторларының конструкциясы; жұмыс істеу принципі, айнымалы тоқтың түзеткіштер құрлымы және параметрлері; импульс түзеткіштер; тегістеуші сүзгілер; кернеу стабилизаторлары; тоқтың химиялық көздері; метеорологиялық, радиолокациялық кешендерді электрмен жабдықтау.
Білімдер:
- теңестіруші элементтердің жұмысын, оның параметрлерін;
- түзеткіш жабдықтардың құрастырылу принципін.
Іскерліктер:
- метрологиялық, радиолокациялық кешендер аппаратураларына электрмен қоректендіру жабдықтарын қосуды.
БҚ 10
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.10.
КҚ 3.2.12.
АП 04
Радиоқабылдағыш қондырғылары.
Радиоқабылдағыш жабдықтары. Классификациясы. Параметрлері. Структуралық схемалары. Кіріс тізбектері. Түрлері. Параметрлері. Схемалары. Әртүрлі байланыстағы өткізу коэффициенттері. СВЧ жиіліктектің радиоқабылдағыштардың кіріс тізбектері. Радиожиілікті күшейткіштер. Параметрлері. Негізгі схемалары. Шулы аз СВЧ күшейткіштері. Түрлері. Схемалары. Аралық жиілікті тізбектер. Параметрлері. Структуралық схемалары. Аралық жиіліктегі тізбектерді әртүрлі сүзгілерді қолдану. Жиілікті өзгерту. Түрлері. Параметрлері.Схемалары. Жұмыс істеу принципі. Аралық жиілікті күшейткіштер. Пайдалануы. Негізгі параметрлері. Детекторлер. Атқаратын қызметі. Параметрлері. Түрлері. Амплитудалық детектор, фазалық детектор, жиіліктік детектор. Негізгі схемалары. Интеграл микросхемадағы детекторлер. Амплитудалық шектегіштер. Гетеродин жиілігін автоматты келтіру. Күшейтуді келтіру. Радиоқабылдағыш жабдықтарындағы басқару және бақылау. Радиоқабылдағыш жабдықтарының негізгі практикалық схемалары. ИМС-тағы радиоқабылдағыш.
Білімдер:
- радиоқабылдағыш жабдықтарының құрастырылу принциптерін;
- радиоқабылдағыштың негізгі бөліктері, оның электрлік схемаларын.
Іскерліктер:
радиоқабылдағышты қосу және келтіруді;
ақаулар кездесетін бөліктерін анықтау және оны жөндеуді.
БҚ 10
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
АП 05
Радиотарату қондырғылары.
Радиотарату қондырғыларының негiзгi функциялары; структуралық схемалары. Радиотарату қондырғыларының қоздырғыштары: радиотарату қондырғыларының техникалық сипаттамасы және классификациясы, көпкаскадты радиотарату қондырғысының структуралық схемасы; функционалды блоктары. Радиотарату қондырғыларының автогенератор-лары: АГ классификациясы, осциляторлы, үш нүктелi, көпірлі автогенераторлар; автогенераторларды пайдалану мысалдары. Қоздырғыштар құрылысының принциптерi: дыбыс және телевизиялық хабар тарату байланысының радиотарату қондырғысының типтiк қоздырғыштары; Кварц-волна типтегi қоздырғыштардың структуралық схемасы. Радиотаратқыштың радиожеліктік тізбегі: ГВВ струкуралық схемасы. Электронды аспаптар. ГВВ-дағы физикалық құбылыстар. ГВВ-ы келтіру және жұмыс істеу кластары. ГВВ-дағы сигналды күшейту, тұрақтылығы, схематехникасы. ГВВ-ның қуатын қосу. Электронды аспаптарды қосу түрлері. ГВВ-ның техникалық есебі. Радиожеліктік тізбектегі соңғы және аралық сатылар. Соңғы және аралық сатылардың принципиалды схемалары. Амплитудалық модулациялық таратқыштар. Олардың ерекшеліктері. Басқару электронына Ам сигналын құрастыру. Бір жиілік аралық модуляцияланған тербелістерді құрастыру. Бұрыштық модуляциялы таратқыштар. Дыбыс таратудағы таратқыштарда жиілікті модуляцияланған тербелістерді құрастыру. Техникалық сипаттамалары, функционалдық схемалары. Модупулятор және модуляторлардың стркутралық схемалары. Таратқыштардың қосымша қондырғылары, пайдалануы, таратқыштарды электрмен қоректендіру. Салқындату жүйелері, басқару, белгі беру және қорғау. Контурларды автоматты келтіру. Жүктеме мен байланысты таңдап алу. Сапалық параметрлерінің автоматты бақылануы.
Білімдер:
радиотарату қондырғысының құрылу қағидаларын, түрлерін, негізгі көрсеткіштерін;
радиоқондырғылардың негізгі бөліктерін, функционалды электрлік схемаларын;
Іскерліктер:
радиотарату қондырғысын іске қосу және келтіруді;
ақаулар пайда болған бөліктермен түйіндерін анықтауды;
БҚ 10
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
АП 06
Импульстік техника.
Импульс сигналының жиіліктік спектрі және параметрі, импульстік күшейткіштер, импульстік және цифрлық жабдықтардың элементтік базасы, операциялық күшейткіштер, компораторлар, логикалық элементтер, импульстік сигналдар құрастыру жабдықтары, электронды кілттер, тікбұрышты импульстар генераторлары, блокинг-генераторлар, триггерлер, счетчик, шифратор, дешифратор, мультиплексор-демультиплексор, АЦП және ЦАП, импульстар селекторы.
Білімдер:
- логикалық элементтерді, олардың атқаратын қызметін, микросхема құрылысын, негізгі параметрлерін.
Іскерліктер:
микросхема маркировкасын талдауды, цифрлық жабдықтарды сараптамалауды.
БҚ 5

ПК 3.1.1.
ПК 3.1.5.
ПК 3.2.8.
СД 07
Основы радиолокации и радиометеорологии.
физические основы радиолокации; радиолокационные методы дальнометрии и пеленгации; принципы построения РЛС, индикаторных устройств систем автосопровождения объектов по дальности и угловым координатам; тактические и технические характеристики РЛС; методы исследования атмосферы с помощью импульсных метеорологических РЛС.
Знания.
- основы радиолокации, принцип построения и виды;
- основные методы исследования атмосферы.
Умения.
- определять технические параметры РЛС;
- определять способ подключения индикаторных устройств.
БК 6
БК 7
ПК 3.1.1.
ПК 3.1.11.
СД 08
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность, автоматизированные рабочие места, их локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в области автоматизированной обработки и передачи радиолокационной и аэрологической информации; интегрированные информационные системы, проблемно ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений; моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности.
Знания.
- основы информационных технологии;
- виды сети автоматизированных рабочих мест.
Умения.
- использовать прикладные программные материалы для исследования информационных сетей.
БК 2
ПК 3.1.15.
ПК 3.1.16.
СД. 00
Специальные дисциплины 060202 3 – Техник-дозиметрист
СД 01
Радиоавтоматика.
Введение. История развития радиоавтоматики. Классификация систем радиоавтоматики (РА). Принципы построения и математические модели непрерывных систем РА. Функциональные и структурные схемы непрерывных систем РА. Элементы систем РА. Анализ устойчивости системы РА. Анализ процессов в системе РА при внешних воздействиях. Нелинейные системы РА. Дискретные системы РА. Импульсные системы. Цифровые системы РА. Синтез фильтров системы радиоавтоматики методами теории оптимальной линейной фильтрации.
Знания.
- принципы построения систем радиоавтоматики и их возможное место и выполняемые функции в различных радиотехнических системах;
- виды используемых входных и выходных сигналов, виды типовых звеньев и характеристики систем радиоавтоматики;
- способы практической оценки качества работы систем радиоавтоматики и обеспечения необходимых качественных показателей автоматических устройств
Умения.
-организовать свою практическую деятельность, связанную с разработкой и эксплуатацией автоматических радиотехнических средств.
БК 12

КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1.5.
КҚ 3.2.8.
АП 07
Радиолокация және радио-метеорология негіздері.
Радиолокацияның физикалық негіздері; дальнометрияның радиолокациялық әдістері және пеленгацияның; РЛС жүйенің құрылымдық негіздері; қашықтық және бұрыштық координаттар арқылы объектілерді бақылаудың индикаторлық қондырғылары; РЛС тактикалық және техникалық көрсеткіштері; атмосфераны зерттеудің әдістері.
Білімдер:
- радиолокация негіздерін, құрастыру принципін және түрлерін;
- атмосфераны зерттеу әдістерін.
Іскерліктер:
радиолокация жүйелерінің техникалық параметрлерін анықтауды;
белгі беру жабдықтарын қосу тәсілдерін орындауды
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1.11.
АП 08
Кәсіптік іс-әрекетіндегі информациялық технология.
Негізгі принциптері, әдістері және ақпараттық коммуникациялық технологиялардың қасиеттері, олардың нәтижелілігі, автоматтандырылға жұмыс істеу орындары; олардың салалық және жергілікті жүйелері; радиолокациялық және аэрологиялық мәліметтерді тарату саласындағы қолданбалы программалық жабдықталу; интеграцияланған жүйелер; сала және іс-әрекеті бойынша пайдланатын қолданбалы программалар түрлері;
Білімдер:
- ақпараттық технологияның негіздерін;
- автоматтандырылған жұмыс орындарының түрлерін.
Іскерліктер:
- қолданбалы программалық материалды, ақпаратты желілерді зерттеу үшін пайдалануды.
БҚ 2
КҚ 3.1.15.
КҚ 3.1.16.
АП 00
Арнайы пәндер: 060202 3 –Техник-дозиметрист
АП 01
Радиоавтоматика.
Кіріспе. Радиоавтоматика даму тарихы. Радиоавтоматика (РА) жүйесінің түрлері. РА құрастыру қағидалары және үздіксіз жүйелерінің математикалық модельдері. РА үздіксіз жүйелерінің функционалдық және құрылымдық схемалары. РА жүйелерінің элементтері. РА жүйелерінің тұрақтылық жағдайын талдау. Сыртқы әсер кезіндегі РА жүйесіндегі процесстерді талдау. РА сызықты емес жүйелері. РА дискретті жүйелері. РА импульсті және цифрлы жүйелері. РА жүйелерінің сүзгілерін тағылымдық оптималды сызықтық сүзгілеу тәсілдері арқылы талдау.
Білімдер:
- радиоавтоматика жүйелерінің құрастырылу қағидаларын, олардың түрлі радиотехникалық жүйелерде атқаратын қызметтерін және алатын орнын;
- кіріс және шығыс сигналдардың түрлерін, радиоавтоматиканың типтік түйіндерінің түрлерін және жүйелерінің сипаттамаларын;
- радиоавтоматика жүйесінің сапалық жұмысын бағалау және автоматты жабдықтардың сапалық көрсеткіштерін қамтамасыз ету тәсілдерін.
Іскерліктер:
автоматты радиотехникалық жабдықтарды пайдалану және дайындау үшін орындалатын практикалық іс-әрекетті ұйымдастыруды.
БҚ 12

ПК 3.2.1.
СД 02
Дозиметрия и защита от
ионизирующего излучения.
Физические основы радиоактивности. Радиоактивный распад и ядерные реакции. Устойчивость ядер. Источники радиоактивного излучения. Естественный радиационный фон. Космическое и земное излучение. Техногенный радиационный фон от естественных радионуклидов. Загрязнение природной среды при ядерных испытаниях. Облучение в медицинских целях. Отличие внутреннего и внешнего облучения. Действие излучения на вещество. Биологические эффекты действия излучения. Нормирование и регулирование радиационного воздействия. Структура управления радиационной безопасностью на международном и государственном уровне. Основные международные договоры и конвенции по радиационной безопасности. Дозиметрия и радиометрия. Общая характеристика приборов для дозиметрического и радиационного контроля. Дозиметры. Радиометры, спектрометры. Основные преимущества и экологические проблемы ядерной энергетики.
Знания.
- схемы радиоактивных превращений и единицы измерения радиоактивности;
- природные и искусственные источники радиации и состав излучений;
- знать и рассчитывать действие радиационного излучения на живые организмы;
- основные экологические проблемы ядерно-топливного цикла (ЯТЦ);
- пути решения проблемы радиоактивных отходов;
- знать основные федеральные и международные законы в области радиационной защиты и контроля;
- нормы радиационной
безопасности;
- пути снижения содержания радионуклидов в сельскохозяйственной продукции;
Умения.
- уметь пользоваться средствами дозиметрического контроля;
- уметь делать расчет
радиационной защиты.
БК 10
БК 11
ПК 3.1.18.
СД 03
Источники электропитания.
Введение. Первичные источники электроснабжения. Структура, классификация, основные параметры и требования, предъявляемые к источникам электроснабжения на различных элементах. Аккумуляторы. Устройство,
принцип действия, характеристики, область применения. Вторичные источники электроснабжения. Элементная база электропреобразовательных устройств. полупроводниковые диоды, тиристоры и транзисторы. Электромагнитные устройства электропитания. Выпрямители. Сглаживающие фильтры. Стабилизаторы напряжения и тока. Преобразователи постоянного напряжения. Эксплуатация устройств электроснабжения.
Знания.
- знать основы теории, принципы функционирования и построения электропреобразовательных устройств;
- производить правильный выбор схемы выпрямительного устройства;
- производить энергетические расчеты всех звеньев источников электропитания;
Умения.
- производить проверку напряжения на различных узлах устройства электроснабжения.
БК 4

КҚ 3.2.1.
АП 02
Дозиметрия және ионизациялық шығарылудан қорғану.
Радиоактивтіліктің физикалық негіздері. Радиоактивті бөліну және ядерлік реакция. Ядро тұрақтылығы. Радиоактивті шығарылу көздері. Космостық және жерлік шығарылу. Табиғи радионуклейттерден пайда болатын техногенды радиациялық фон. Ядерлік сынақтар кезінде қоршаған ортаның ластануы. Медициналық мақсаттағы шығарылу. Ішкі және сыртқы шығарылулар айырмашылығы. Затқа радиациялық шығарылудың әсері. Шығарылудың биологиялық әсері. Радиациялық әсерді реттеу және нормалау. Мемлекеттік және халықаралық деңгейде радиациялық қауіпсіздікті басқару құрылымы. Радиациялық қауіпсіздік бойынша негізгі халықаралық келісімдер және конвенсиялар. Дозиметрия және радиометрия. Дозиметриялық және радиометриялық бақылау аспаптарының негізгі сипаттамалары. Дозиметрлер. Радиометрлер. Спектрометрлер. Ядерлік энергетиканың негізгі артықшылықтары және экологиялық проблемалары.
Білімдер:
- радиоактивті өзгерулер схемаларын және радиоактивті өлшеулердің бірліктерін;
- радиацияның табиғи және жасанды көздерін шығарылу құрамын;
- тірі ағзаға радиациялық шығарылудың әсерін білуді және есептеуді;
- ядерлық-отын циклының негізгі экологиялық проблемаларын;
- радиоактивті қалдықтардың проблемаларын шешу жолдарын;
- радиациялық қорғау және бақылау саласындағы аймақтық және халықаралық заңдылықтарды;
- радиациялық
қауіпсіздік нормаларын;
- ауылшаруашылық өнімдердегі радионуклейттерді азайту жолдарын;
Іскерліктер:
дозиметриялық бақылау жабдықтарын пайдалануды;
- радиациялық қорғау есептерін жасауды
БҚ 10
БҚ 11
КҚ 3.1.18.
АП 03
Электрмен қоректендіру көздері.
Кіріспе. Электромен қоректендірудің алғашқы көздері. Түрлі элементтер арқылы құрылған электрмен қоректендіру көздеріне қойылатын негізгі талаптар, түрлері, негізгі көрсеткіштері және құрылымы. Аккумуляторлар. Құрылысы, жұмыс істеу принципі, сипаттамалары, пайдаланылуы. Электромен қоректендірудің екінші көздері. Электрөзгерткіш жабдықтардың элементтік негіздері: жартылай өткізгіш диодтар, транзисторлер және тиристорлар. Электромен қоректенудің электромагниттік түрі. Түзеткіштер. Түзеткіш сүзгілер. Кернеуді және тоқты тұрақтандырғыштар. Тұрақты кернеуді өзгерткіштер. Электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану.
Білімдер:
- электрөзгерткіш жабдықтардың теория негізін, жұмыс істеу принципін және құрылымын;
- түзеткіш жабдықтың дұрыс схемасын таңдап алуды;
- электромен қоректендіру көздерінің барлық бөліктерінің энергетикалық есептеулерін жасауды.
Іскерліктер:
- электромен жабдықтау қондырғыларының түрлі бөліктеріндегі кернеулерді тексеруді;
БҚ 4

ПК 3.2.7.
СД.04
Дозиметрические и радиометрические приборы.
Основные дозовые пределы. Дозиметрия. Приборы дозиметрического контроля. Дозиметр портативный ДРГ-01Т1. Сигнализатор загрязненности рук "УИМ-3А". Радиометр - рентгенометр ДП-5А. Ионизационные детекторы радиоактивности, газонаполненные ионизационные детекторы, полупроводниковый детектор, наблюдение сцинтилляций. Бытовые дозиметры, профессиональные дозиметры. Инспекционные и индивидуальные дозиметры. Схема устройства радиометрического прибора.
Знания.
- основные нормы дозовых пределов для различных категории лиц;
- основные функций выполняемые дозиметрическими приборами и определения показателей;
- основные функций выполняемые радиометрическими приборами и их структура;
- принцип работы различных счетчиков для регистраций ионизирующего излучения;
- основные виды дозиметров используемые в различной области, отрасли.
Умения.
- определять дозовые характеристик полей ионизирующего излучения;
- определять показания дозиметрических и радиометрических приборов
БК 11
ПК 3.2.17.
ПК 3.2.18.
СД 05
Контроль качества.
Введение. Качество как объект контроля. Основные понятия и определения. Определение качества. Показатели качества. Разновидности контроля. Контрольная операция. Классификация видов контроля. Теория статистических решений. Априорная информация. Оптимальные решения. Управление качеством при контроле на основе статистических решений. Выборочный контроль.
Знания.
- определение контроля
качества и виды;
- определение
контрольной операции;
- требования предъявляемые к качеству статистических решений;
Умения.
- выполнять
контрольные операции;
- выполнять выборочный статистический контроль;
- применять результаты контроля для управления качеством продукции.
БК 9
ПК 3.2.17.
ПК 3.2.18.
СД 06
Системы автоматизированного проектирования.
Сложность программного обеспечения. Жизненный цикл программного обеспечения. Начальные этапы разработки программного обеспечения. Системный анализ и системное проектирование. Программное проектирование, программное кодирование и документирование. Системы автоматизированного проектирования. Технологии проектирования программных продуктов. Объектно-ориентированное проектирование, макропроцесс проектирование, управление процессом проектирования. Документирование проекта. Системная документация и руководство пользователя. Внедрение программного комплекса. Использование и оценка.
Знания.
- состав программных систем и программных средств;
- технологию разработки программного обеспечения;
Умения.
- применять различные методы производства программного обеспечения;
- оценивать сложность разработки конкретной программной системы;
- определять жизненный цикл программного обеспечения;
- работать с CASE средой проектирования программных продуктов Rational Rose.
БК 8
БК 12

КҚ 3.2.7.
АП 04
Дозиметриялық және радиометриялық аспаптар.
Негізгі дозалық шектер. Дозиметрия. Дозиметриялық бақылау аспаптары. Портативті дозиметр ДРГ-О1Т1. Қолдың ластануына белгі беретін "УИМ-3А". Радиометр – рентгенометр ДП-5А. Радиоактивтіліктің иондану детекторлері, газбен толтырылған иондану детекторлері, жартылай өткізгішті детекторлер, сцинтелляцияны бақылау. Тұрмыстық дозиметрлер. Кәсіптік дозиметрлер. Инспекциялық және жеке дозиметрлер. Радиометриялық аспаптың схемасы.
Білімдер:
- түрлі категориялар тұлғаларға белгіленген дозалық шектер;
- дозиметриялық аспаптардың атқаратын қызметтерін;
- радиометриялық аспаптардың атқаратын қызметтерін және олардың құрылымын;
- иондайтын шығарылуларды тіркейтін түрлі есептегіштердің жұмыс істеу принциптерін;
- түрлі салада қолданылатын дозиметрлердің түрлерін;
Іскерліктер:
иондайтын шығарылулардың дозалық сипаттамаларын анықтауды;
дозиметриялық және радиометрлік приборалрдың көрсетулерін анықтауды;
БҚ 11
КҚ 3.2.17.
КҚ 3.2.18.
АП 05
Сапаны бақылау.
Кіріспе. Сапаны бақылау. Негізгі түсініктер және анықтамалар. Сапаның анықтамасы. Сапаның көрсеткіштері. Бақылау түрлері. Бақылау операциясы. Статикалық шешімдер теориясы. Оңтайлы шешімдер. Статикалық шешімдер негізінде бақылау кезінде сапаны басқару. Таңдамалы бақылау.
Білімдер:
- сапаны бақылау анықтамасы және түрлері;
- бақылау операциясының анықтамасы;
- статикалық шешімдер сапасына қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
бақылау операциясын орындауды;
таңдамалы статикалық бақылау жүргізуді;
өнімнің сапасын басқаруда бақылау қорытындысын пайдалануды;
БҚ 9
КҚ 3.2.17.
КҚ 3.2.18.
АП 06
Автоматтандырылған жобалау жүйелері.
Бағдарламалық қамтамасыз етудің күрделілігі. Бағдарламалық қамтамасыз ету циклі. Бағдарламалық қамтамасыз етудің алғашқы сатысы. Жүйелілік талдау және жүйелілік жобалау. Бағдарламалық жобалау, бағдарламалық кодтау және құжаттандыру. Автоматтандырылған жобалау жүйелері. Бағдарламалық өнімдерді жобалау технологиясы. Нысанды бағытталған жобалау. Жобалаулық макропроцесс. Жобалау процессін басқару. Жобаны құжаттандыру. Жүйелі құжаттану және пайдалануға нұсқау. Бағдарламалы кешенді іске қосу. Пайдалану және бағалау.
Білімдер:
- бағдарламалық жүйелердің құрамын және бағдарламалық құралдар;
- бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындау технологиясы.
Іскерліктер:
бағдарламалық қамтамасыз етудің түрлі әдістерін қолдануды;
нақты бағдарламалық жүйені құрастырудың күрделілігін бағалауды;
бағдарламалық қамтамасыз етудің циклын анықтауды;
CASE бағдарламалық материалымен жұмыс істеуді.
БҚ 8
БҚ 12

ПК 3.2.14.
ПК 3.2.15.
СД 07
Основы конструирования, технология изготовления и ремонт вычислительной электронной техники (ВЭТ).
Задачи проектирования надежных ВЭТ, методы конструирования, основы системного подхода при конструировании и в технологии ВЭТ. Проектирование функциональных ячеек, узлов, блоков, несущих конструкций ВЭТ. Основы проектирования электронных средств. Условия эксплуатации электронных средств. Использование САПР при проектировании электронных средств, специализированных прикладных программ. Современные и перспективные конструкции электронных средств-ячеек, модулей, блоков, шкафов. Компоновка. Печатные платы; конструирование. Изделия с электромонтажом. Особенности оформления конструкторских документов модулей и блоков ВЭТ. Проектирование несущих конструкций электронных средств. Системы базовых несущих конструкций. Унификация конструкций. Классификационная система обозначений изделий и их конструкторских документов. Анализ точности при конструировании и разработке технологии ВЭТ.
Знания.
- методические и нормативные материалы по проектированию электронных средств и технологии их производства;
- технические характеристики и экономические показатели отечественных и зарубежных конструкций электронных средств и технологий их производства;
- современные средства вычислительной техники и коммуникации;
- современные технологические процессы производства электронных средств;
- стандарты, методики и инструкции по разработке конструкторской документации;
- специализированные пакеты прикладных программ по конструированию электронных средств;
- материалы, применяемые в конструкциях, и их свойства; виды покрытий;
Умения.
- методы проектирования конструкций и технологических процессов производства электронных средств;
- типовые расчеты по определению дестабилизирующих факторов;
- средства измерения;
- справочный материал по выбору элементной базы;
- прикладные программы по различным аспектам проектирования электронных средств;
БК 5
ПК 3.2.17.
СД 08
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность, автоматизированные рабочие места, их локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в области автоматизированной обработки и передачи радиолокационной и аэрологической информации; интегрированные информационные системы, проблемно ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений; моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности.
Знания.
- основы информационных технологии;
- виды сети автоматизированных рабочих мест.
Умения.
- использовать прикладные программные материалы для исследования информационных сетей
БК 7

КҚ 3.2.14.
КҚ 3.2.15.
АП 07
Электронды өлшеу техникасын құрастыру, дайындау және жөндеу негіздері.
Электронды өлшеу техникасын жобалау мақсаттары, құрылым тәсілдері,құрастыру және технологиялық процесстерде пайдаланылатын жүйелілік. Электронды өлшеу техникасының құрылымын, блоктарын, түйіндерін ұяшықтарын жобалау. Электронды өлшеу техникасын жобалау ерекшелігі. Электронды есептеу жабдықтарын пайдалану жағдайлары. САПР-ды электронды есептеу жабдықтарын жобалау кезінде пайдалану. Мамандандырылған қолданбалы бағдарлама. Электронды жабдықтар – ұяшықтар, модульдер, блоктар, шкафтар құрылымдары. Баспа платалары. Электронды есептеу техникасының модульдері мен блоктарының конструкторлық құжаттарын толтыру. Электронды есептеу техникасының негізгі құрылымын жобалау. Негізгі құрылымның базалық жүйесі. Құрылымды үйлестіру. Заттардың белгілеу жүйесі және олардың құрылымдық құжаттары. Электронды есептеу техникасын құрастыру және жобалау кезіндегі дәлдікті талдау.
Білімдер:
- электронды жабдықтарды жобалауға қажетті методикалық және нормативтік материалдарды, оларды дайындау технологиясын;
- отандық және шетелдік электронды жабдықтардың құрылымдарының техникалық сипаттамалары және экономикалық көрсеткіштері;
- қазіргі замаңғы өлшеу және коммуникация техникасы;
- электронды абдықтарды дайындаудың қазіргі замаңғы технологиялық процесстері;
- құрылымдық құжаттарды дайындауға қажетті стандарттар, әдістер және нұсқаулар;
- электронды жабдықтарды құрастыруға қажетті арнайы қолданбалы бағдарламалар пакеті;
- құрылымдарда қолданылатын материалдар түрлері, олардың қасиеттері, жабу түрлері;
Іскерліктер:
электронды жабдықтарды дайындауға қажетті құрылымдық жоба әдістері;
тұрақсыздану жағдайларын анықтауға қажетті типтік есептеулер;
өлшеу жабдықтары;
элементтерді таңдап алуға қажетті анықтамалық материал;
электронды жабдықтарды жобалауға қажетті қолданбалы бағдарламалар;
БҚ 5
КҚ 3.2.17.
АП 08
Кәсіптік іс-әрекетіндегі информациялық технология
Негізгі принциптері, әдістері және ақпараттық коммуникациялық технологиялардың қасиеттері, олардың нәтижелілігі, автоматтандырылға жұмыс істеу орындары; олардың салалық және жергілікті жүйелері; радиолокациялық және аэрологиялық мәліметтерді тарату саласындағы қолданбалы программалық жабдықталу; интеграцияланған жүйелер; сала және іс-әрекеті бойынша пайдланатын қолданбалы программалар түрлері;
Білімдер:
- ақпараттық технологияның негіздерін;
- автоматтандырылған жұмыс орындарының түрлерін.
Іскерліктер:
- қолданбалы программалық материалды, ақпаратты желілерді зерттеу үшін пайдалануды.
БҚ 7

ПК 3.2.15.
ПК 3.2.16.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
Ознакомительная практика.
Слесарно-механическая обработка материалов.
Учебная практика.
Электромонтажная практика.
Электрорадио-компоненты. Контрольно-измерительные приборы. Пайка электромонтажных соединений.
Монтаж стабилизированного выпрямителя.
Монтаж, измерение параметров и настройка усилителя звуковых частот.
Монтаж интегральных схем.
Умения.
- пользоваться линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами;
- пользоваться разметочными инструментами;
- выполнять резку металла ножовкой;
- выполнять рубку металла в тисках, на плите или наковальне;
- выполнять гибку труб на трубогибах;
- пользоваться напильником;
- выполнять сверление и зенкование;
- пользоваться таблицей резьб.
- различать на внешний вид основные электрорадиоматериалы;
- различать маркировку электрорадиокомпонентов;
- практически определять номиналы резисторов, конденсаторов в различных способах обозначения; выполнять разделку оконцевания, соединения проводов и кабелей;
- выполнять пайку электромонтажных соединений составлять монтажные схемы ВС, УЗЧ по принципиальным;
- проверять исправность радиоэлементов;
- выполнить монтаж ВС, УЗЧ;
- произвести проверку работоспособности, настройку и измерение параметров ВС, УЗЧ.
Навыки.
-измерения внешнего и внутреннего диаметра, глубины паза и отверстия;
-разметки контуров деталей, построения разверток гнутых деталей;
-резки труб ножовкой и труборезом;
- вырубки шпоночного паза на валу;
-правки полосового металла;
- опиливания плоскостей с точностью;
- сверления сквозных отверстий;
- нарезания резьбы метчиками и плашками.
- выполнять простые виды электромонтажных работ с помощью ручного инструмента;
- проводить простые измерения с помощью измерительных приборов при ремонте и настройке электронных устройств;
- лудить и выполнять пайку электромонтажных соединений;
- распаивать однопроволочные и многопроволочные медные провода на лепестках и гребенках.
- снять и оформить карты сопротивлений и напряжений;
- измерить и оформить некоторые паспортные данные стабилизированного выпрямителя;
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 3.2.15.
КҚ 3.2.16.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Танысу практикасы.
Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу
Оқу практикасы
Электромонтаждық практика
Электрокомпоненттер. Бақылау-өлшеу аспаптары. Электромонтаждық қосылысты пайкілеу.
Стабизицияланған түзеткішті монтаждау.
Дыбыстық жиелілік күшейткішін монтаждау, келтіру және параметрлерін өлшеу. Интегралдық сұлбаны монтаждау.
Іскерліктер:
- сызғышты, штангенциркульды, деңгейді өлшеуді пайдалану;
- белгі соғу құралдарын пайдалану;
- металды қол ара арқылы кесуді пайдалану;
- металды шабуды білу;
- трубаларды иіуді білу;
- қажағышты пайдалану;
- металды бұрғылауды
орындау.
-электрорадио компонентерін белгіленуін ажырату;
- резисторлер, конденсаторлардың түрлі белгілеу жүйесіндегі, олардың ең үлкен мәндерін анықтау;
- кабельдермен сымдарды жалғастыру және дайындауды орындау;
- электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау.
- принципиалдық схемасы арқылы монтаждық схеманы құрастыру;
- радиоэлементтерінің
дұрыстығын тексеру;
- түзеткіштің монтажын
орындау;
- түзеткіштің көрсеткішін өлшеу, келтіру және жұмыс істеу қабілетін тексеру.
- дыбыстық жиелік күшейткішінің принципиалдық схемасы арқылы монтаждық схеманы құрастыру;
- радиоэлементтерінің
дұрыстығын тексеру;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің монтажын орындау;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің көрсеткішін өлшеу, келтіру және жұмыс істеу қабілетін тексеру.
- электронды радиоэлементтерді тұтастыруды құру;
- баспа платаларды
жасауды орындау;
-микросхеманы баспа платамен жалғауды орындау.
Дағдылар:
- тесілген саңылаулардың ішкі және сыртқы диамметрлерін өлшеу;
- деталдар контурына белгі соғу;
- трубаны пышақпен кесу;
- валда шпондық паза орындау;
- жазық беттерді дәлдікпен аралау;
- саңылау бұрғылау.
- қарапайым электромонтаждық жұмыстарды қол құралдармен орындау;
- электрондық жабдықтарды келтіру және жөндеу кезінде өлшеу аспаптары арқылы қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізу;
- электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
- бір сымдық және көп сымдық мыс сымдарды ерту арқылы босату.
- кедергілер және кернеулер карталарын дайындау;
- стабилизацияланған түзеткіштің паспорттық мәліметтерін дайындау.
- кедергілер және кернеулер сызбаларын түсіру және толтыру;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің паспорттық мәліметтерін дайындау;
- амплитудалық сипаттаманы түсіру;
- амплитудалы жиелікті сипаттаманы түсіру;
- өткізу жолағын анықтау.
- резистор кедергілермен сиымдылықты өлшеу;
- микросхеманың жұмыс қабілетін тексеру;
- құралдардың көмегімен элементтердің шығыс ұштарын қоламен өңдеу, ерту және майыстыру;
- баспа платада элементтерді дәнекерлеуді орындау;
- жиналған макеттің жұмыс істеу қабілетін тексеру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 3.1.1.
ПК 3.1.2.
ПК 3.1.3.
ПК 3.1.4.
ПК 3.1.7.
Профессиональная практика
Монтаж силовых и осветительных цепей.
Общие сведения. Элементы автоматики.
Электрорадио-измерительные и испытательные приборы.
Электроакустические преобразователи и усилители звуковых частот.
Ремонт и регулировка узлов радиоприемных трактов.
Радиолокационные станции следящего типа.
Применение персонального компьютера в информационной технологии.
Трансформаторы. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения.
Умения.
- составлять план проведения электропроводок внутри помещения;
- выполнять соединения различных элементов электроустановок.
- составлять план размещения элементов автоматики;
- выполнять соединения различных элементов автоматических систем.
- производить проверку исправности измерительных приборов;
- выполнять включения приборов;
- выполнять практическое включение измеряемых электронных приборов;
- выполнять снятия показаний измерительных приборов;
- выполнять установку измерительных генераторов;
- выполнять измерение параметров электрических схем включением осциллографа и измерительных генераторов.
- производить разборку и сборку элементов громкоговорителей;
- выполнять включения в электрическую схему электроакустических преобразователей;
- выполнять сборку схем усилителей;
- выполнять сборку схем озвучения;
- работа с измерительными приборами.
- устранять повреждение на радиоприемной устройстве;
- настройка на приемную частоту и определение параметров.
- пользование измерительной техникой при технической эксплуатации радиолокационных станций;
- использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
- проводить установку радиотехнической аппаратуры;
- подключать блок электропитания радиотехнических аппаратур.
Навыки.
- составление схем соединения по заданным принципиальным схемам. Монтаж систем автоматики
- составление схем соединения по заданным принципиальным схемам, различные виды магнитоуправляемых устройств.
- проверки кабели на исправность;
- проверка генераторов импульсов;
- эксплуатация осциллографа;
- проверка параметров с применением промышленных испытателей полупроводниковых приборов.
- снятия технических показателей электроустановок;
- организация подключения источников сигнала для организации магнитной записи;
- сборка сложных систем озвучения;
- выполнение качественной сборки и настройки усилителя звуковых частот.
- выполнение монтажа и настройки отдельных узлов РПУ. входная цепь, УРЧ, преобразователь частоты и УНЧ;
- чтение принципиальной электрической схемы РПУ.
- умение определять основные неисправности функциональных узлов радиолокационных станций;
- использовать в профессиональной деятельности различные виды программного обеспечения, в т.ч. специального;
- в применении программы MS Office;
- в организации пакетной передачи данных.
- в области использования промышленной радиоаппаратуры;
- регулировки деталей и узлов радиоприемной и радиопередающей аппаратуры;
- обнаружения и устранения неисправности в оборудовании электроснабжения;
- эксплуатация устройства электропитания.
Таблица 2 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции

КҚ 3.1.1.
КҚ 3.1.2.
КҚ 3.1.3.
КҚ 3.1.4.
КҚ 3.1.7.
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік технологиялық
Күштік және жарықтандыру тізбектерін монтаждау.
Жалпы мәлімет. Автоматика элементтері.
Электррадиоөлшеу және сынау аспаптары.
Электр акустикалық өзгерткіштер жәнедыбыстық жиілік күшейткіштері.
Радиоқабылдағыш жүйесіндегі түйіндерді реттеу және жөндеу.
Бақылау түріндегі радиолокациялық станциялар. Ақпараттық технологияда дербес компьютерді пайдалану. Трансформаторлар. Электрлік энергияны өзгерту. Түзетілген кернеудің бүлкілі.
Іскерліктер:
- үй-жай ішінде желі жүргізу жоспарын құру;
- электр жабдықтарының түрлі бөліктерін жалғастыруды орындау.
- автоматика элементтерін орналастыру схемасын құрастыру;
- автоматика жүйесінің элементтерін жалғауды орындау;
- өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру;
- аспаптарды іске қосуды орындау;
- электронды аспаптарды жұмыс жағдайына іске қосу;
- өлшеу аспаптарын көрсетуін анықтау;
- өлшеу генераторларын орнату;
- осциллограф және өлшеу генераторлары арқылы параметрлерді өлшеу.
- дыбыс зорайытқыштарының элементтерін жинау және талдау;
- электракустикалық өзгерткіштерді электрлік схемаға қосу;
- күшейткіш схемасын жинау;
- дыбыстандыру схемасын жинау;
- өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу.
- радиоқабылдағыш жабдықтардағы ақауларды жөндеу;
- қабылдау жиілігіне келтіру және параметрлерін анықтау.
- радиолокациялық станцияда өлшеу техникасын пайдалану;
- ақпараттық бағытталған жүйедегі мәлімет жинау, сақтау, жинақтау, өзгерту және тарату технологиясын пайдалану;
- компьютерлік және телекоммуникация жабдықтарын пайдалану.
- радиотехникалық аппаратураларды орналастыру;
- радиотехникалық аппаратураларға электрмен қоректендіру блогын қосу.
Дағдылар:
- берілген схема бойынша жалғастыру желісін құру. Автоматика жүйесін монтаждау.
- берілген принципиалдық схема бойынша жалғауды орындау, магнит басқару жабдықтарының түрлері;
- кабельді дұрыстығына тексеру;
- импульс генераторларын тексеру;
- осциллографты пайдалану;
- жартылай өткізгіш аспаптарды өндірістік сынақтан өткізгіштерді пайдаланып, параметрлерін тексеру.
- электр жабдықтарының техникалық көрсеткіштерін өлшеу;
- магниттік жазуды ұйымдастыру үшін сигнал көздерін қосу;
- күрделі дыбыстандыру схемаларын жинау;
- дыбыстық күшейткіштерді сапалы жинауды және келтіруді орындау.
- радио қабылдағыштардың жекеленген бөліктерін жинау және келтіру; кіріс тізбегі, УРЧ, жиілікті өзгерткіш және УНЧ;
- радиоқабылдағыштың принципиалды электросхемасын оқу.
- радиолокациялық станцияның функционалдық түйіндеріндегі негізгі ақауларды анықтауды білу;
- бағдарламалық қамтамасыз етуді кәсіптік іс әрекетте пайдалану;
- MS Office бағдарламасын пайдалану;
- мәліметтер жиынын таратуды ұйымдастыру.
- өндірістік радиоаппаратураны пайдалану;
- радиоқабылдағыш және радиотаратқыш аппаратураларының бөліктерін және түйіндерін реттеуді;
-электрмен қоректендіру жабдықтарындағы ақауларды анықтап, жөндеуді;
2-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)

060201 3 – Техник
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
- Соблюдать основу электробезопасности и правила работы с электромонтажным инструментом, меры безопасности при работе на электроустановках;
- Применять классификацию, основные параметры, маркировку, конструкцию и области применения электрорадио компонентов, электронных приборов и интегральных микросхем; определение цены деления измерительных приборов, конструкцию измерительных приборов;
- Определять состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности,;
- Применять основы электропитания электронных приборов радиоаппаратуры, общее сведение ремонта и регулировки радиоприемного устройства;
- Соблюдать общий состав и структуру персональных компьютеров и вычислительных систем, основные понятия автоматизированной обработки информации;
- Применять основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; уметь учитывать их при решении профессиональных задач;
- Обладать экологической, правовой, информационной и коммуникативной культурой, умением общения на государственном, языке межнационального общения (русском) и иностранном языках;
- Обладать широким кругозором; быть способным к осмыслению жизненных явлений, к самостоятельному поиску истины, к критическому восприятию противоречивых идей;
- Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
- Применять маркировку и конструкцию преобразователей, виды усилительных устройств, устройства и принцип действия промышленных усилителей;
Таблица 2 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
060202 3 – Техник-дозиметрист
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
- Соблюдать основу электробезопасности и правила работы с электромонтажным инструментом, меры безопасности при работе на электроустановках;
- Применять классификацию, основные параметры, маркировку, конструкцию и области применения электрорадио компонентов, электронных приборов и интегральных микросхем; определение цены деления измерительных приборов, конструкцию измерительных приборов;
- Определять состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности,;
- Применять основы электропитания электронных приборов радиоаппаратуры, общее сведение ремонта и регулировки радиоприемного устройства;
- Соблюдать общий состав и структуру персональных компьютеров и вычислительных систем, основные понятия автоматизированной обработки информации;
- Применять основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; уметь учитывать их при решении профессиональных задач;
- Обладать экологической, правовой, информационной и коммуникативной культурой, умением общения на государственном, языке межнационального общения (русском) и иностранном языках;
- Обладать широким кругозором; быть способным к осмыслению жизненных явлений, к самостоятельному поиску истины, к критическому восприятию противоречивых идей;
- Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
- Применять основные федеральные и международные законы в области радиационной защиты и контроля;
- Применять основные нормы дозовых пределов для различных категории лиц; основные функций выполняемые радиометрическими приборами и их структура;
- Соблюдать принципы построения систем радиоавтоматики и их возможное место и выполняемые функции в различных радиотехнических системах.
Таблица 3 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

060201 3 – Техник
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
- электромонтаждық құралдарды пайдалану ережесі және электроқауіпсіздік негіздері; электрорадиокомпоненттердің түрлері, негізгі көрсеткіштері, белгіленуі және құрылысы;
- электрлік схемалардың түрлері, олардың шартты графикалық белгіленуі, жабдықтардың техникалық құжаттарының құрамы және оның мақсаты;
кәсіптік іс әрекетте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияны пайдалану мүмкіндігі,
радиоаппаратуралардың электронды аспаптарын электрмен қоректендіру негіздерін, радиоқабылдағыш жабдықтар туралы мәліметтер және реттеу;
ақпаратты автоматты түрде өңдеу туралы түсінік, дербес компьютерлердың құрылымы және құрамы;
Қазақстан Республикасы Конституция негіздерін білу, кәсіптік жағдайларды шешу барысында оларды пайдалана білу;
Мемлекеттік тілде, халықаралық тілде және шетел тілдерінде тілдесуді білу, экологиялық, құқықтық, ақпараттық және коммуникативтік мәдениетті меңгеру;
Өмірде болып жатқан құбылыстарды түсіне білу, кең көлемде көзқарасын қалыптастыру;
Кәсіптік жағдайларда жүйелік түрде әрекет етуге дайын болу, өз іс әрекетін талдауды және ұйымдастыруды білу; дене тәрбиесіды жақсарту ережелерін білу, салауатты өмір сүру жағдайы туралы ғылыми көзқарасы болуы;
өзгерткіштердің құрылымы және белгіленуі; күшейту жабдықтарының түрлері; өндірістік күшейткіштердің құрылымы.
2-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
060202 3 – Техник-дозиметрист
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
- электромонтаждық құралдарды пайдалану ережесі және электроқауіпсіздік негіздері; электрорадиокомпоненттердің түрлері, негізгі көрсеткіштері, белгіленуі және құрылысы;
- электрлік схемалардың түрлері, олардың шартты графикалық белгіленуі, жабдықтардың техникалық құжаттарының құрамы және оның мақсаты;
кәсіптік іс әрекетте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияны пайдалану мүмкіндігі;
радиоаппаратуралардың электронды аспаптарын электрмен қоректендіру негіздерін, радиоқабылдағыш жабдықтар туралы мәліметтер және реттеу;
ақпаратты автоматты түрде өңдеу туралы түсінік, дербес компьютерлердың құрылымы және құрамы;
Қазақстан Республикасы Конституция негіздерін білу, кәсіптік жағдайларды шешу барысында оларды пайдалана білу;
Мемлекеттік тілде, халықаралық тілде және шетел тілдерінде тілдесуді білу, экологиялық, құқықтық, ақпараттық және коммуникативтік мәдениетті меңгеру;
Өмірде болып жатқан құбылыстарды түсіне білу, кең көлемде көзқарасын қалыптастыру;
Кәсіптік жағдайларда жүйелік түрде әрекет етуге дайын болу, өз іс әрекетін талдауды және ұйымдастыруды білу; дене тәрбиесіды жақсарту ережелерін білу, салауатты өмір сүру жағдайы туралы ғылыми көзқарасы болуы;
Радиациялық қорғау және бақылау саласындағы аймақтық және халықаралық заңдылықтарды, радиациялық қауіпсіздік нормаларын;
түрлі категориялар тұлғаларға белгіленген дозалық шектер; дозиметриялық аспаптардың атқаратын қызметтерін; радиометриялық аспаптардың атқаратын қызметтерін және олардың құрылымын;
Радиоавтоматика жүйелерінің құрастырылу қағидаларын, олардың түрлі радиотехникалық жүйелерде атқаратын қызметтерін және алатын орнын.
3-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1 Орта буын маманы

1. Специалист среднего звена
1.1. 060201 3 – Техник
ПК 3.1.1. Проводить технические работы по обслуживанию и ремонту радиотехнических устройств.
ПК 3.1.2. Выполнять монтажные и несложные слесарные работы;
ПК 3.1.3. Проверять качества и исправность радиоэлементов и деталей различными методами;
ПК 3.1.4. Обеспечивать техническую безопасность производственных и исследовательских работ;
ПК 3.1.5. Выявлять причины снижения качественных показателей исследуемых объектов;
ПК 3.1.6. Пользоваться простыми измерительными приборами;
ПК 3.1.7. Проводить радиотехнические измерения по определению показателей исследуемого объекта;
ПК 3.1.8. Оформлять техническую документацию, читать электрические схемы радиотехнических устройств.
ПК 3.1.9. Осуществлять
электрическую и механическую регулировку средств радиоаппаратуры;
ПК 3.1.10. Проводить проверки правильности монтажа, электрических параметров и работоспособности радиоэлектронных приборов и устройств;
ПК 3.1.11. Проводить различного рода лабораторные исследования;
ПК 3.1.12. Проводить технический контроль качества проводимых исследований и производимой продукции;
ПК 3.1.13. Выполнять родственные по содержанию обязанности;
ПК 3.1.14. Произвести проверку работоспособности, настройку и измерение параметров усилителя звуковой частоты.
ПК 3.1.15. Использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
ПК 3.1.16. Применять компьютерные и телекоммуникационные средства
1.2. 060202 3 – Техник-дозиметрист
ПК 3.2.1. Проводить технические работы по обслуживанию и ремонту радиоэлектронных приборов.
ПК 3.2.2. Проводить сбор, обработку, накопление исходных данных и образцов;
ПК 3.2.3. Проводить подготовку оборудований и материалов для проведения исследований и измерений;
ПК 3.2.4. Выполнять необходимые расчеты связанные с исследовательской работой;
ПК 3.2.5. Применять технические знания для решения различных производственных задач;
ПК 3.2.6. Пользоваться специальными измерительными приборами;
ПК 3.2.7. Устранять небольшие неисправности в радиоэлектронной аппаратуры;
ПК 3.2.8. Оформлять техническую документацию, читать электрические схемы радиоэлектронной аппаратуры.
ПК 3.2.9.Выполнять различного вида исследований, опытов;
ПК 3.2.10. Проводить контроль за исправным состоянием оборудования, приборов и аппаратуры;
ПК 3.2.11. Выполнять наладку, настройку, регулировку и опытную проверку оборудований;
ПК 3.2.12.Выполнять родственные по содержанию обязанности;
ПК 3.2.13. Осуществлять руководство другими работниками;

1. 060201 3 – Техник
КҚ 3.1.1. Радиотехникалық жабдықтарды пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 3.1.2. Жай слесарлық және монтаждық жұмыстарды орындау;
КҚ 3.1.3. Радиоэлементтердің сапасын және дұрыстығын түрлі әдістермен тексеру;
КҚ 3.1.4. Өндірістік және зерттемелік жұмыстардың техникалық қауіпсіздік жағдайда өтуін қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.5. Зерттелетін объектілерінің сапалық көрсеткіштерінің төмендеу себебін анықтау;
КҚ 3.1.6. Қарапайым өлшеу аспаптарын пайдалану;
КҚ 3.1.7. Зерттелетін объектілердің негізгі көрсеткіштерін анықтайтын радиотехникалық өлшеулер жүргізу;
КҚ 3.1.8. Техникалық құжаттар дайындау, радиотехникалық жабдықтардың электрлік схемасын оқу;
КҚ 3.1.9. Радиоаппаратуралардың электрлік және механикалық жұмыстарын орындау;
КҚ 3.1.10. Радиоэлектронды аспаптар мен жабдықтардың жұмыс істеу қабілетін, электрлік параметрлерін тексеруді орындау;
КҚ 3.1.11. Лабораториялық зерттеулер жүргізу;
КҚ 3.1.12. Зерттеулер мен зерттелетін өнімдер сапасына техникалық бақылау жасау;
КҚ 3.1.13. Мазмұндары ұқсас міндеттерді атқару;
КҚ 3.1.14. Дыбыстық күшейткіштің жұмыс жасауын тексеру, келтіру және көрсеткіштерін өлшеу;
КҚ 3.1.15. кәсіптік бағытталған ақпараттық жүйеде мәлімет жинау, орналастыру, сақтау, өзгерту және таратуды;
КҚ 3.1.16. Компьютерлік және телекоммуникациялық жабдықтарды пайдалану.
2. 060202 3 – Техник-дозиметрист
КҚ 3.2.1. Радиотехникалық жабдықтарды пайдалану және жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 3.2.2. Алғашқы мәліметтер мен үлгілерді жинау, талдау және өзгерту жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.2.3. Зерттеулермен өлшеулер жүргізу үшін қажетті жабдықтар мен материалдарды дайындау;
КҚ 3.2.4. Зерттеулік жұмыстарға байланысты қажетті есептеулер жүргізу;
КҚ 3.2.5. Өндірістік жағдайларды шешу үшін техникалық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.2.6. Арнайы өлшеу аспаптарын пайдалану;
КҚ 3.2.7. Радиоэлектронды аппаратуралардағы кездесетін ақауларды жөндеу;
КҚ 3.2.8. Радиоэлектронды аппаратуралардың схемасын оқу, техникалық құжаттарын дайындау;
КҚ 3.2.9. Түрлі зерттеулер жүргізу және тәжірибелер орындау;
КҚ 3.2.10. Аппаратуралар мен жабдықтардың жұмыс жағдайында болуын бақылау;
КҚ 3.2.11.Жабдықтарды келтіру, реттеу, бақылау және іске қосуды орындау;
КҚ 3.2.12. Мазмұны ұқсас міндеттерді атқару;
КҚ 3.2.13. Басқа қызметкерлерді басқаруды орындау;

ПК 3.2.14. Применять технические знания для решения возникающих в процессе проведения исследований и экспериментов проблем.
ПК 3.2.15. Использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
ПК 3.2.16. Применять компьютерные и телекоммуникационные средства
ПК 3.2.17. Уметь пользоваться средствами дозиметрического контроля; делать расчет радиационной защиты.
ПК 3.2.18. Определять дозовые характеристик полей ионизирующего излучения и показания дозиметрических и радиометрических приборов;
ПК 3.2.19. Применять различные методы производства программного обеспечения; оценивать сложность разработки конкретной программной системы;
Приложение 79
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0600000- Метрология, стандартизация и сертификация
Специальность:
0603000 - Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля
Квалификация:

КҚ 3.2.14. Зерттеулер мен тәжірибелер кезінде туындайтын мәселелерді шешу үшін техникалық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.2.15. Ақпараттық технологияның негіздерін; автоматтандырылған жұмыс орындарының түрлерін, қолданбалы программалық материалды, ақпаратты желілерді зерттеу үшін пайдалануды;
КҚ 3.2.16. Компьютерлік және телекоммуникациялық жабдықтарды пайдалану;
КҚ 3.2.17. дозиметриялық бақылау жабдықтарын пайдалануды;
радиациялық қорғау есептерін жасауды;
КҚ 3.2.18. Ионизациялық шығарудың өрістерінің дозалық сипаттамаларын анықтау және дозиметриялық, радиометриялық аспаптардың көрсетуін анықтау;
КҚ 3.2.19. Бағдарламалық қамтамасыз етудің түрлі тәсілдерін қолдану, нақты бағдарламалық қамтамасыз етудің күрделілігін бағалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 79-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0600000- Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мамандығы: 0603000 - Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау

746
ПП 03
Производственная технологическая
практика
910
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: квалификационный экзамен.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 81
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля"
Сноска. Наименование приложения 81 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена).
Индекс циклов и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Основные составляющие языка: язык и речь. Специфика устной и письменной речи. Понятие о нормах литературного языка. Виды норм. Функциональные стили речи. Специфика и жанры каждого стиля. Лексика. Использование в речи изобразительно-выразительных средств. Лексические нормы. Лексикография. Основные типы словарей. Фонетика. Основные фонетические единицы. Фонетические средства языковой выразительности. Орфография. Принципы орфографии. Словообразовательные нормы. Морфология. Грамматические категории и способы выражения в современном языке. Морфологические нормы. Синтаксис. Основные единицы синтаксиса. Пунктуация. Лингвистика текста.
Знания:
- содержания и специфики устной и письменной речи;
- норм литературного языка;
- литературных стилей, специфики и жанров каждого стиля;
- содержания основных разделов языкознания.
Умения:
- строить предложения в соответствии с литературными нормами;
-использовать в речи изобразительно-выразительные средства;
- пользоваться различными словарями;
- проводить различные разборы (слов и предложений).
БК 1
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально -ориентированных текстов.
Знания:
- лексического материала по специальности,
- видов речевой деятельности и форм речи;
- грамматики иностранного языка.
Умения:
- читать тексты на иностранном языке;
-переводить с русского (казахского) на иностранный язык и обратно;
- составлять письменные тексты на иностранном языке;
-излагать материал устно в монологической и диалогической форме.
БК 1
БК 6
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
-правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 1- БК 5
ОГД 04
История Казахстана
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация; становление культуры.
Различные типы культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма.

746
КП 03
Өндірістік технологиялық практика
910
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау **
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: біліктілік емтиханы.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 81-қосымша
"Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 81-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Тілдің негізгі құрамдас бөлігі: тіл және сөз; ауызша және жазбаша тілдің спецификасы;
Әдеби тілдің нормасы туралы ұғым және нормасы;функциональдық сөз стилі;әр стильдің ерекшелігі мен жанры; лексика; сөздерде бейнелеу-мәндеу сөздәгән қолдану; лексическалық нормалар; лексикография; сөздіктің негізгі түрлері; фонетика; негізгі фонетикалы бірліктер; мәндік тілдің фонетикалық тәсілдері; орфография; орфография принциптері; сөзқұраушы нормалар; морфология; грамматикалық категорияларияларды замануи тілде білдіру; морфологиялық нормалар; синтаксис; синтаксистің негізгі бірліктері; пунктуация; мәтін лингвистикасы.
Білімдер:
-жазбаша және ауызша тілдің ерекшелігінң мазмұны;
- әдеби тілдің номалары;
- әдеби стильдер,әр жанрдың ерекшелігі;
- Сөзтанудың негізгі бөлімдерінің мазмұны.
Іскерліктер:
- әдеби нормаға сәйкес сөйлем құрау;
- сөйлеуде бейнелей-мәндеу тәсілдерін қолдану білу;
- әр түрлі сөздіктерді қолдана білу;
- әр-түрлі сөз талдауларын жасай білу.
БҚ 1
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіби карым-қатынас үшін қажет лексико-грамматикалық материал;сөйлеу әрекетіндегі әр түрлі сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, диолог);кәсіби бағытталған мәтіндердің аудару техникасы.
Білімдер:
Мамандық бойнша лексикалық материал,
-Сөйлеу әрекетінің түрлері және сөйлеу формасы;
- ағылшын тілі грамматикасы;
Іскерліктер:
-ағылшын тілнде мәтін оқи білу;;
-орыс (қазақ)тілінен ағылшын тіліне аудара білу:
-ағылшын тілінде жазбаша мәтіндер құрастыру.
БҚ 1
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Маман дайындауда дене шынықтырудың рөлі;
Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық жіне психофизиологиялық негіздері;
Спорттық және физикалық өз-өзін жетілдірудің негізі; кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің маман дайындаудағы маңызы;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық жіне психофизиологиялық негіздері;
- спорттық ойындардың ережелері.
Іскерліктер:
- физикалық жаттығуларды дұры орындау;
- спорттық ойындар ойнау.
БҚ 1-
БҚ 5
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану мен оның қоғам өміріндегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі әр алуан әдістер;
мәдениет және өркениет;
мәдениеттің қалыптасуы;
батыс еуропа мәдениеті мен оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
расалық мәселелер;
көшпенділер өркениетінің пайда болуы және оның бірегейлігі;
орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті;

45-177*
ПО 00
Производственное обучение
576
ПО 01
Практика в учебно-производственных мастерских
126
ПО 02
Практика по приобретению профессиональных навыков
450
ПА 00
Промежуточная аттестация
36
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация**
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия. В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (01, 04, 06).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяется исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 89
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности "Подземная разработка месторождений полезных ископаемых

45-177*
ӨО 00
Өндірістік оқыту
576
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика
126
ӨО 02
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру бойынша практика
450
АА 00
Аралық аттестаттау
36
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
1440
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
1656
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (01, 04, 06).
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 89-қосымша
"Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары

Сноска. Наименование приложения 89 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Развитие речи.
Знания:
-основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1 - БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессиональноориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) профессионально ориентированные тексты.
БК 1 - БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 1,
БК 8
ОПД00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Проекционные изображения на чертежах. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур. Расположение изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Машиностроительное черчение. Чтение простейших машиностроительных чертежей. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
-правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.

Ескерту. 89-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (белгіленген деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс)тілінің синтаксисі.Мамандық бойынша терминология.Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен).Кәсіптік қарым-қатынас.Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ (орыс) тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ 1-БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде).Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ 1-БҚ 4
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі.Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі дене тәрбиесі жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ 1,
БҚ8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды рәсімдеу ережелері.Сызбалардағы геометриялық құрылулар.Сызбалар-дағы проекциялық көріністер.Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы.Геометриялық фигуралардың жаймалары.Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер.Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлердің, қималар мен тіліктердің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау.Машинажасау сызуы.Қарапайым машинажасау сызбаларын оқу. Алмалы-салмалы қосылымдар.Алынбайтын-салынбайтын қосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.

БК 1 - БК 8,
ПК 1.12.4,
ПК 1.13.5,
ПК 1.14.3,
ПК 1.14.4,
ПК 1.15.2,
ПК 1.15.6,
ПК 1.16.2
ОПД 02
Основы технической механики.
Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов. Кинематика механизмов (механизм и машина, киҒнематические пары и цепи, типы кинематических пар). Детали и сборочные единицы. Классификация, назначение и требования к ним. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения). Механизмы передачи вращательного движения. Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячҒные). Назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема. Передаточное число. Абсолютно твердое тело. Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряҒжения. Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжеҒния.
Знания:
- классификации машин и механизмов;
- видов соединений деталей;
- видов передач вращательного движения;
- основных видов деформаций;
- действительных, предельно опасных и предельно допустимых напряжений.
Умения:
-различать детали и сборочные единицы;
- определять передаточное число;
- различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
БК 1 - БК 8
ПК 1.13.1,
ПК 1.13.2,
ПК 1.13.5,
ПК 1.14.2,
ПК 1.14.4,
ПК 1.15.6,
ПК 1.16.2,
ПК 1.16.4,
ОПД 03
Электротехника с основами электроники.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Электроизмерительные приборы. Электронные приборы и устройства. Трансформаторы. Электрические машины и аппараты. Производство, распределение, использование электроэнергии. Электрические станции, сети и электроснабжение. Основы электропривода.
Знания:
-электрических и магнитных цепей;
- электрических цепей переменного тока;
- электрических устройств;
- производства, распределения и использования электроэнергии;
- электропривода и электроавтоматики.
Умения:
-читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики;
- пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании и ремонте электрооборудования и средств автоматики.
БК 1 - БК 8
ПК 1.12.4,
ПК 1.12.7,
ПК 1.13.1,
ПК 1.13.5,
ПК 1.14.1,
ПК 1.15.2,
ПК 1.16.4
ОПД 04
Основы информатизации и автоматизации производства.
Кодирование информации. Системы счисления. Перевод из одной системы в другую. Двоичная арифметика. Формальная, математическая логика. Понятие модели. Типы моделей. Понятие алгоритма. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Автоматическое регулирование. Регулируемый параметр. Объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
-видов ОС WINDOWS; текстовогоредактораWORD;
- электронных таблиц EXCEL;
- векторного редактораCorelDRAW;
- защиты от вирусов;
- архиватораWinZip;
- ОС DOS;
- программы-оболочки Norton Commander;
- языков программирования;
- основ автоматического регулирования;
- принципов действия, функциональных и структурных схем автоматических регуляторов.
Умения:
-пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
- осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.

БҚ 1- БҚ 8,
КҚ 1.12.4,
КҚ 1.13.5,
КҚ 1.14.3,
КҚ 1.14.4,
КҚ 1.15.2,
КҚ 1.15.6,
КҚ 1.16.2
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Механизмдер мен машиналар жіктеуі.Механизмдер бөліктері.Механизмдер кинематикасы (механизм және машина, киҒнематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері).Бөлшектер мен жиналмалы бірліктер.Жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар.Бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын).Айналу қозғалысының беріліс механизмдері.Айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы). Арналуы, сипаты, құрылымы,белгіленуі және кинематикалық схемасы. беріліс саны.Абсолюттік қатты дене.Деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу.Сыртқы күштер және олардың түрлері.Серпімділік пен кернеудің ішкі күштері.Істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдер жіктеуін;
- бөлшектерді байланыстыру түрлерін;
- айналу қозғалысының беріліс түрлерін;
- деформацияның негізгі түрлерін;
- шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу;
- беріліс сандарын анықтау;
-серпімділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу.
БҚ 1- БҚ 8,
КҚ 1.13.1,
КҚ 1.13.2,
КҚ 1.13.5,
КҚ 1.14.2,
КҚ 1.14.4,
КҚ 1.15.6,
КҚ 1.16.2,
КҚ 1.16.4
ЖКП 03
Электртехника электроника негіздерімен.
Электрлік және магнитті тізбектер.Ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері.Электрлік құрылғылар. Электрөлшеуіш аспаптар.Электронды аспаптар мен құрылғылар.Трансформаторлар.Электрлік машиналар мен аппараттар.Электрқуатын өндіру, тарату және қолдану.Электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету. Электржетек негіздері.
Білімдер:
- электрлік және магниттік тізбектерін;
- ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін;
- электрлік құрылғыларын;
- электр қуатының өндірілуін, таралуын және қолданылуын;
- электржетекті және электравтоматиканы.
Іскерліктер:
- электржабдықтары мен автоматика құралдарын жөндеуге арналған электрсхемаларын оқу;
- электржабдықтары және автоматика құралдарына қызмет көрсету мен жөндеу барысында электрөлшеуіш аспаптарын қолдану.
БҚ 1- БҚ 8,
КҚ1.12.4,
КҚ 1.12.7,
КҚ 1.13.1,
КҚ 1.13.5,
КҚ 1.14.1,
КҚ 1.15.2,
КҚ 1.16.4
ЖКП 04
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері.
Ақпаратты кодтау. Сандық жүйелер. Бір жүйеден екінші жүйеге ауысу. Екілік арифметика. Формалды, математикалық логика.Модель түсінігі.Модельдер типтері.Алгоритм түсінігі.Алгоритмдер типтері.Бағдарламалау тілі.Бағдарлама, оны құрылымдау.Автоматты реттеу.Реттелетін параметр.Реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар.Автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары.Басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары.
Процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
Білімдер:
- ОС WINDOWS түрлерін;
- WORD мәтіндік редакторын;
- EXCEL электронды кестелерін;
- Corel DRAW векторлық редакторын;
- вирустардан қорғануын;
- WinZip архиваторын;
- ОС DOS;
- Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын;
- бағдарламалық тілдерін;
- автоматты реттеу негіздерін;
- автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын.
Іскерліктер:
- жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану;
-автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру.

БК 1 - БК 8
ПК 1.12.4,
ПК 1.13.2,
ПК 1.14.2,
ПК 1.15.3,
ПК 1.16.3
ОПД 05
Основы геологии.
Земля и космос. Экзогенные и эндогенные геологические процессы.Минералогия, петрография и кристаллография.Основные свойства минералов. Месторождения полезных ископаемых.Генезис, методика поиска и разведки месторождений. Геологоразведочные работы, гидрогеология.
Знания:
- строения Земли и Солнечной системы;
- процессов образования минералов и горных пород и их свойств;
- способов геологоразведочных работ.
Умения:
- различать полезные ископаемые от пустых горных пород.
БК 1 - БК 8
ПК 1.12.1,
ПК 1.13.1,
ПК 1.14.2,
ПК 1.14.3,
ПК 1.15.4,
ПК 1.15.5,
ПК 1.16.5
ОПД 06
Основы геодезии и маркшейдерского дела.
Геодезия.
Системы координат. Измерение углов, расстояний и превышений, геодезические приборы. Геодезические сети. Топографические съемки.
Маркшейдерское дело. Подземная теодолитная съемка. Съемочные работы в нарезных и очистных выра-ботках. Вертикальные съемки. Маркшейдерская документация. Маркшейдерский контроль за безопасным ведением горных работ.
Знания:
- систем координат;
- порядка измерения углов, расстояний и превышений;
- геодезических и маркшейдерских приборов;
- видов маркшейдерских съемок.
Умения:
-читать маркшейдерские схемы и планы горных работ;
- применять маркшейдерские средства контроля за правильным и безопасным ведением работ.
БК 1 - БК 8
ПК 1.12.1,
ПК 1.13.2,
ПК 1.14.3,
ПК 1.15.3,
ПК 1.16.5
ОПД 07
Охрана труда.
Меры безопасности при ведении горных работ. Промышленная санитария. Производственные опасности и вредности. Основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.
Знания:
-правил поведения в подземных горных выработках;
- запасных выходов;
- газового режима в горных выработках.
Умения:
-соблюдать правила охраны труда;
- пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
- различать опасные и вредные факторы.
БК 1 - БК 8
ПК 1.12.8,
ПК 1.13.6,
ПК 1.14.6,
ПК 1.15.7,
ПК 1.16.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Горное дело.
Основные технологические процессы горного производства. Вертикальные, наклонные и горизонтальные горные выработки. Очистные и подготовительные забои. Технология ведения очистных и подготовительных работ. Паспорт крепления и управления кровлей очистного забоя. Паспорт проведения и крепления подготовительной выработки. Проветривание шахты, очистных и подготовительных забоев. Пылегазовый режим шахты, очистных и подготовительных забоев. Подготовленность шахты и еҰ объектов к ликвидации аварии.
Знания:
- технологии основных и вспомогательных работ;
- видов горных выработок, очистных и подготовительных забоев;
- расположения средств пожаротушения и самоспасения.
Умения:
- выполнять самостоятельно вспомогательные работы;
- помогать в проведении и креплении подготовительных выработок.
БК 1 - БК 4
БК 6,

БҚ 1- БҚ 8,
КҚ1.12.4,
КҚ 1.13.2,
КҚ 1.14.2,
КҚ 1.15.3,
КҚ1.16.3
ЖКП 05
Геология негіздері.
Жер және ғарыш. Экзогенді және эндогенді геологиялық процестер.Минералогия, петрография және кристаллография.Минералдардың негізгі қасиеттері.Пайдалы қазбалар кенорындары.Кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері.Геологиялық барлау жұмыстары,гидрогеология.
Білімдер:
- Жер мен Күн жүйесі құрылымдарын;
- минералдар мен тау-кен жыныстарының пайда болу процестерін және олардың қасиеттерін;
- геологиялық барлау жұмыстарының тәсілдерін.
Іскерліктер:
- бос тау-кен жыныстарынан пайдалы қазбаларды айыра білу.
БҚ 1- БҚ 8,
КҚ1.12.1,
КҚ 1.13.1,
КҚ 1.14.2,
КҚ 1.14.3,
КҚ 1.15.4,
КҚ 1.15.5,
КҚ 1.16.5
ЖКП 06
Геодезия және маркшейдер ісі негіздері.
Геодезия.Координаттар жүйесі.Бұрыштарды, арақашықтықтар мен артықтықтарды өлшеу, геодезиялық аспаптар.Геодезиялық тармақтар. Топографиялық түсірілімдер.Маркшейдерлік іс.
Жерастылық теодолитті түсірілім. Қималы және тазартымқазбаларындағы түсірілім жұмыстары.Тік түсірілімдер.Маркшейдерлікқұжаттама.Тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді маркшейдерлік бақылау.
Білімдер:
- координаттар жүйесін;
- бұрыштарды, арақашықтықтар мен артықтықтарды өлшеу тәртібін;
- геодезиялық және маркшейдерлік аспаптарды;
- маркшейдерлік түсірілімдер түрлерін.
Іскерліктер:
- маркшейдерлік схемалар мен тау-кен жұмыстарының пландарын оқу;
- жұмыстарды дұрыс және қауіпсіз жүргізуді бақылаудың маркшейдерлік құралдарын қолдану.
БҚ 1- БҚ 8,
КҚ1.12.1,
КҚ 1.13.2,
КҚ 1.14.3,
КҚ 1.15.3,
КҚ 1.16.5
ЖКП 07
Еңбекті қорғау.
Тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары.Өнеркәсіп санитариясы.Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар.Өрт профилактикасы және тау-кен құтқару ісінің негіздері.
Білімдер:
- жерасты тау-кен қазбаларында өзін-өзі ұстау ережелерін;
-адам шығатын қосалқы жерлерін;
-кен қазбаларындағы газ режимін.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау ережелерін ұстану;
-өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; - қауіпті және зиянды факторларды айыра білу.
БҚ 1- БҚ 8,
КҚ 1.12.8,
КҚ 1.13.6,
КҚ 1.14.6,
КҚ 1.15.7,
КҚ 1.16.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кен ісі.
Кен өндірісінің негізгі технологиялық процестері. Тік, еңіс және жазық кен қазбалары.Тазартым және даярлық забойлары.Тазартымжәне даярлық жұмыстарын жүргізу технологиясы.Тазартым забойының төбесін бекіту және басқару құжаты.Даярлық қазбасын жүргізу және бекіту құжаты.Шахтаны, тазартым және даярлық забойларын желдету.Шахтаның, тазартым және даярлық забойларының шаң-газ режимі.Шахтаның және оның объектілерінің апатты жоюға даярлығы.
Білімдер:
- негізгіжәне қосалқы жұмыстардың технологияларын;
-кен қазбаларының, тазартымжәне даярлық забойларының, қосалқы жұмыстардың түрлерін;
- өрт сөндіру және өзін құтқару құралдарының орналасуын.
Іскерліктер:
- өз бетімен қосалқы жұмыстарды орындау;
-даярлау қазбаларын өткізу мен бекітуде көмектесу.
БҚ 1-БҚ 8,

ПК 1.12.7,
ПК 1.13.1,
ПК 1.14.1,
ПК 1.14.3,
ПК 1.14.5,
ПК 1.15.1,
ПК 1.16.1,
ПК 1.16.5,
ПК 1.16.6
СД 02
Горные машины и комплексы.
Основы гидро- и пневмопривода. Отбойные молотки и бурильные машины. Оборудование и комплексы для подготовительных и очистных работ, устройство и технические характеристики. Буровые станки, принцип работы и область применения. Выемочные, погрузочные и транспортные машины, комплексы. Вспомогательное оборудование для горных работ, устройство, назначение и области применения. Особенности конструкций машин и механизмов, применяемых в горной промышленности.
Знания:
-устройства, назначения отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин;
- принципа действия, области применения очистных и подготовительных комбайнов, механизированных комплексов;
- правил безопасной эксплуатации горных машин и механизмов;
- назначения и устройства вспомогательного оборудования для горных работ.
Умения:
-правильно и безопасно эксплуатировать горную технику;
- помогать при техническом обслуживании и ремонте горных машин и механизмов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 1.13.1,
ПК 1.13.2,
ПК 1.13.3,
ПК 1.13.4,
ПК 1.13.5,
ПК 1.14.1,
ПК 1.14.5,
ПК 1.14.6,
ПК 1.15.4,
ПК 1.15.5,
ПК 1.16.2,
ПК 1.16.3,
ПК 1.16.4,
ПК 1.16.5
СД 03
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий.
Особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования. Электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В. Электроснабжение горных предприятий. Электрические сети горных предприятий. Защита электроустановок. Освещение горных выработок. Рудничная сигнализация и связь. Защита от поражения электрическим током.
Знания:
- конструкций и принципа действия электромеханического оборудования;
- способов управления приводами электродвигателей с помощью контакторов и реле;
- правил безопасной эксплуатации электроустановок;
- устройства, назначение защитного заземления.
Умения:
- производить запуск электродвигателей с помощью магнитных и тиристорных пускателей;
- определять требования к устройству заземляющей сети;
- эксплуатировать электрооборудование.
БК 5 - БК 7,
ПК 1.12.1 -
ПК 1.12.7,
ПК 1.13.5,
ПК 1.14.5,
ПК 1.15.2,
ПК 1.15.6,
ПК 1.16.2,
ПК 1.16.4
СД 04
Рудничный транспорт.
Основы теории транспортных машин. Виды рудничного транспорта. Шахтный рельсовый путь. Вибрационные, пластинчатые, скребковые, ленточные и специальные конвейеры. Шахтные вагонетки, локомотивная откатка. Монорельсовые подвесные и напочвенные доставочные средства. Технологический комплекс поверхности. Организация работы шахтного транспорта. Скреперный транспорт
Знания:
- видов рудничного транспорта;
- строения шахтного рельсового пути;
- устройства концевой рельсовой откатки и конвейерного транспорта, технологического комплекса поверхности;
- правил безопасной эксплуатации рудничного транспорта.
Умения:
- выполнять работы по обслуживанию и эксплуатации конвейерного транспорта;
- выполнять работы по ремонту рельсового пути, на плитах концевой откатки, опрокидах.
БК 5 - БК 7,

КҚ 1.12.7,
КҚ 1.13.1,
КҚ 1.14.1,
КҚ 1.14.3,
КҚ 1.14.5,
КҚ 1.15.1,
КҚ 1.16.1,
КҚ 1.16.5,
КҚ 1.16.6
АП 02
Кен машиналары мен кешендері.
Гидро-және пневмажетектер негіздері.Уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары.Дайындау және тазарту жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы мен техникалық сипаттамалары.Бұрғылау станоктары.Жұмыс істеу принципі мен қолданылу аумағы.Қазу, тиеу және көлік машиналары, кешендері.Тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналуы және қолданылу аумағы.Тау-кен өнеркәсібінде қолданылатын машиналар мен механизмдердіңконструкциялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- уатқыш балғалардың, бұрғылау құрал-саймандары мен бұрғылау машиналарыныңқұрылымын, арналуын;
-тазарту және дайындау комбайндарының, механикаландырылған кешендердіңжұмыс істеу принципін, қолдану аумағын;- тау-кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз қолдану ережелерін;
- тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын.
Іскерліктер:
- кен техникасын дұрыс және қауіпсіз қолдану;
- кен машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
БҚ 5-БҚ8,
КҚ1.13.1-КҚ1.13.5,
КҚ1.14.1,
КҚ1.14.5,
КҚ1.14.6,
КҚ1.15.4,
КҚ1.15.5,
КҚ1.16.2-КҚ1.16.5
АП 03
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтары мен электр қуатын жеткізу.
Кен электр жабдықтарын пайдалану және конструкциялық орындалу ерекшеліктері.
1140В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы.Кен кәсіпорын-дарының электр қуатымен жабдықталуы.Кен кәсіпорын-дарының электр жүйелері.Электр қондырғыларының қорғанышы.Кен қазбаларын жарықтандыру.Кеніштегі белгі беру мен байланыс.Электр тоғына түсуден қорғану.
Білімдер:
- электр механикалық жабдықтардың конструкцияларын және әрекет ету принципін;
-түйістіргі және тоқ реттегіш (реле) көмегіменэлектр қозғалтқыштар жетектерін басқару тәсілдерін;
-электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалану ережелерін;
- қорғанышжерге қосу құрылғыларын, арналуын.
Іскерліктер:
- магнитті және тиристорлы қосқыштардың көмегімен электр қозғалтқыштарды іске қосуды жүргізу;
-жерге қосу желісінің құрылғысына қойылатын талаптарды анықтау;
- электр жабдықтарын пайдалану.
БҚ 5-БҚ8,
КҚ1.12.1-КҚ1.12.7,
КҚ1.13.5,
КҚ1.14.5,
КҚ1.15.2,
КҚ1.15.6,
КҚ1.16.2,
КҚ1.16.4
АП 04
Кеніштік көлік.
Көлік машиналары теориясының негіздері.Кеніштік көлік түрлері.Шахталық рельсті жол.Дірілді, тақташа, ысырма, таспалы және арнайы конвейерлер.Шахталық вагонеткалар, локомотивті тасылым.Монорельсті аспалы және жермен жеткізу құралдары.Жер бетіндегі технологиялық кешен.Шахта көлігінің жұмысын ұйымдастыру.Ысырма көлігі.
Білімдер:
- кеніштік көлік түрлерін;
-шахталық рельс жолының құрылысын;
- шеткі рельстік тасылымның және конвейерлік көліктің, жер беті технологиялық кешенінің құрылғысын;
- кеніштік көлікті қауіпсіз пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
- конвейерлік көлікке қызмет көрсету мен пайдалану бойынша жұмыстарды орындау;
-шеткі тасылым плиталарындағы, төңкерушілердегі рельс жолын жөндеу бойынша жұмыстарды орындау.
БҚ 5-БҚ8,

ПК 1.13.3,
ПК 1.14.2,
ПК 1.14.4,
ПК 1.14.6,
ПК 1.15.1,
ПК 1.15.2,
ПК 1.15.3,
ПК 1.15.4,
ПК 1.15.6
СД 05
Автоматизация производственных процессов.
Основные понятия автоматики и телемеханики. Элементы цифровой техники. Технические средства автоматизации. Автоматизация горных машин, шахтного транспорта и стационарных установок. Автоматизация технологических процессов. Перспективные направления развития автоматизации горного оборудования и технологических процессов.
Знания:
- основ автоматики и телемеханики горного производства.
Умения:
- обращаться с аппаратурой автоматизации.
БК5 - БК 7,
ПК 1.12.4,
ПК 1.13.2,
ПК 1.14.2,
ПК 1.15.3,
ПК 1.16.3
СД 06
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование.
Травматизм и профессиональные заболевания. Классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших. Создание здоровых и безопасных условий труда на производстве. Система управления охраной труда на предприятии. Порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту. Меры безопасности при ведении горных работ. Производственные опасности и вредности. Оказание первой медицинской помощи. Защита окружающей среды и рациональное природопользование.
Знания:
-основ трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики и горноспасательного дела;
- техники безопасности при ведении горных работ;
- производственных опасностей и вредностей;
- классификации травматизма и профессиональных заболеваний.
Умения:
-соблюдать требования Правил безопасности;
- производить замеры вредных и ядовитых газов;
- сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования;
- оказывать первую помощь травмированному человеку.
БК 5 - БК 8,
ПК 1.12.8,
ПК 1.13.6,
ПК 1.14.6,
ПК 1.15.7,
ПК 1.16.7
СД 07
Основы рыночной экономики в горнодобывающей отрасли.
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства – хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение.
Знания:
-наименования и характеристик продукта товара;
- понятия конкуренции,ее сущности и функции;
- определения функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- понятия и сущности маркетинга, его целей и задач;
- рекламы, видов рекламы;
- определения цены;
- видов налогов.
Умения:
- рассчитывать доходы, расходы;
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера).
БК 1,
БК 3,
БК 4,
БК 6,

КҚ1.13.3,
КҚ1.14.2,
КҚ1.14.4,
КҚ1.14.6,
КҚ1.15.1-КҚ1.15.4,
КҚ1.15.6
АП 05
Өндіріс процестерін автоматтандыру.
Автоматика және телемеха-никаның негізгі түсініктері.Сандық техника элементтері.Автоматтандырудың техника-лық құралдары.Тау-кен машиналарын, шахта көліктерін және жылжымайтын қондырғыларды автоматтан-дыру.Технологиялық про-цестерді автоматтандыру.Тау-кен жабдықтары мен технологиялық процестерді автоматтандырудағы даму бағытының болашағы.
Білімдер:
- кен өндірісінің автоматика және телемеханика негіздерін.
Іскерліктер:
- автоматтандыру аппаратурасын қолдану білу.
БҚ 5-БҚ8,
КҚ1.12.4,
КҚ 1.13.2,
КҚ 1.14.2,
КҚ 1.15.3,
КҚ 1.16.3
АП 06
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Зақымдану және кәсіби аурулар.Ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі.Өндірісте салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын құру.Кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың басқару жүйесі.Өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі.Тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар. Зардап шегушілерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету. Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Білімдер:
- еңбек заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы мен кен құтқару ісі негіздерін;
- тау-кен жұмыстарынжүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын;
- өндіріс қауіптіліктері мен зияндылықтарын;
-зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану;
-зиянды және улы газдарды өлшеу;
- жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету;
- жарақаттанған адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ1.12.8,
КҚ1.13.6,
КҚ1.14.6,
КҚ1.15.7,
КҚ1.16.7
АП 07
Кенөндіру саласындағы нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға ену. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлік пен нарықтық қатынастар субъектілерін дамыту. Кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық шығындары мен нәтижелері. Маркетинг және жарнама. Баға және баға қалыптасу. Шаруашылық іс-әрекеті өндірісінің тиімділігі. Салық және салық салу.
Білімдер:
- тауар өнімінің атаулары мен сипаттамаларын;
- бәсекелестік, оның мәні мен міндеттері туралы ұғымдарды;
- банктер міндеттерін анықтауды;
- шығындар, нарық субъектілері бойынша негізгі ұғымдарды;
- маркетинг туралы ұғым мен мәнін, оның мақсаттарын және міндеттерін;
- жарнамаларды, жарнамалар түрлерін;
- бағаны анықтауды;
- салықтар түрлерін.
Іскерліктер:
- кірістерді, шығындарды есептеу;
- тауардың өзiндiк құны бағасын, өндiрiс бағасын, көтерме бағаны, бөлшек сауда бағасын (үлгi әдiсімен) анықтау.
БҚ 1-БҚ 6,

ПК 1.12.7,
ПК 1.13.4,
ПК 1.14.5,
ПК 1.15.1,
ПК 1.16.1
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Практика в учебно-производственных мастерских.
Ознакомление с основными процессами слесарной и механической обработки металлов и применяемым оборудованием, инструментами и приспособлениями. Организация рабочего места слесаря и станочника, основы нормирования труда. Приобретение необходимых умений и навыков практической деятельности по обработкеметаллов.
Умения:
- читатьмашиностроительные чертежи;
-работать с нормативно-технической документацией.
Навыки:
- распознавания металлов и материалов;
- пользования измерительными инструментами;
- составления карты технологического процесса обработки деталей.
БК 5 - БК 8,
ПК 1.12.1,
ПК 1.13.1,
ПК 1.14.1,
ПК 1.15.1,
ПК 1.16.1
ПО 02
Практика по приобретению профессиональных навыков.
Закрепление теоретических знаний в условиях учебного горного полигона или горнорудного предприятия.
Общее знакомство с горнорудным предприятием по добыче полезного ископаемого. Знакомство с технологией проведения горных выработок, комплексом технологических процессов при ведении очистных работ. Знакомство с работой горно-шахтного стационарного оборудовании. Изучение опыта организации работы ремонтных бригад.
Овладение обучающимися комплексом работ, указанных в Государственном общеобязательном стандарте образования для рабочей профессии соответствующего разряда повышенного уровня.
Умения:
- проверять действие горного оборудования;
- определять соответствие технического состояния горного оборудования требованиям нормативных документов;
- выполнять монтажные и демонтажные работы;
- руководствоваться планом ликвидации аварий применительно к рабочему месту, с запасными выходами;
-применять правила пользования защитной и пусковой аппаратурой, правила проверки оборудования на взрыво- и искробезопасность.
- читать схемы распределения электрической энергии на предприятии и оборудованиях распределительных пунктов.
Навыки:
- обслуживания горных машин и механизмов;
- заземления установок;
- безопасного выполнения операций по установке крепи, настилке рельсового пути, бурению шпуров;
- выполнения монтажных и демонтажных работ;
- пользования защитной и пусковой аппаратурой;
-работы на стационарном оборудовании горнорудных предприятий, рудничном транспорте, малой механизации.
БК 5 - БК 8,
ПК 1.12.3,
ПК 1.12.7,
ПК 1.13.2,
ПК 1.13.3,
ПК 1.13.4,
ПК 1.14.2,
ПК 1.14.6,
ПК 1.14.8,
ПК 1.15.4,
ПК 1.15.3,
ПК 1.15.6,
ПК 1.16.3,
ПК 1.16.5,
ПК 1.16.6
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
0705000–"Подземная разработка месторождений полезных ископаемых"
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Развитие речи.
Знания:
-основ делового казахского языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической). Техника перевода профессионально - ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
-читать ипереводить (со словарем)профессионально ориентированные тексты.
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Проекционные изображения на чертежах. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур.Расположение изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Машиностроительное черчение чтение простейших машиностроительных чертежей. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
-правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.

КҚ1.12.7,
КҚ 1.13.4,
КҚ 1.14.5,
КҚ 1.15.1,
КҚ 1.16.1
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика.
Металдарды слесарлық және механикалық өңдеудің негізгі процестерімен және қолданылатын жабдықтармен, құрал-саймандармен, керек-жарақтармен танысу. Слесарьмен станокшының жұмыс орнын ұйымдастыру,еңбектi нормалау негiздерi. Металдарды өңдеу бойынша практикалық іс-әрекеттің қажетті ептіліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Іскерліктер:
- машинажасау сызбаларын оқу;
- нормативті-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- металдар мен материалдарды танып білу;
- өлшеуіш құрал-саймандарын пайдалану;
- бөлшектерді өңдеу бойынша технологиялық процесс картасын құрастыру.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 1.12.1,
КҚ 1.13.1,
КҚ 1.14.1,
КҚ 1.15.1,
КҚ 1.16.1
ӨО 02
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру бойынша практика.
Оқу кен полигоны немесе тау-кен кәсіпорны жағдайларында теориялық білімдерді бекіту.
Пайдалы қазбаларды өндіру бойынша тау-кен кәсіпорнымен жалпы танысу. Тазартым жұмыстарын жүргізу барысында кен қазбаларын өткізу технологиясымен, технологиялық процестер кешенімен танысу. Кен-шахталық тұрақты жабдықтардың жұмысымен танысу. Жөндеу бригадаларының жұмысын ұйымдастыру тәжірибесін зерделеу. Жоғары деңгейдің тиісті дәрежелі жұмысшы мамандығы үшін Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында көрсетілген жұмыстар кешенін білім алушылардың меңгеріп алуы.
Іскерліктер:
- кен жабдықтарының әрекет етуін тексеру;
- нормативтік құжаттар талаптарына кен жабдықтарының техникалық күйінің сәйкестігін анықтау;
- монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау;
- қосалқы шығатын есігі бар жұмыс орнына қарай апаттарды жою жоспарына жетекшілік ету;
- қорғаныш және іске қосу аппаратурасын пайдалану ережелерін, жабдықтарды жарылыс және ұшқын қауіпсіздігіне тексеру ережелерін қолдану;
- кәсіпорында электр қуатын тарату және тарату бекеттері жабдықтарының схемаларын оқу.
Дағдылар:
- кен машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету;
- қондырғыларды жерге қосу;
- бекітпені орнату, рельс жолын төсеу, теспелерді бұрғылау бойынша операцияларды қауіпсіз орындау;
- монтаждау және бөлшектеу жұмыстарын орындау;
- қорғаныш және іске қосу аппаратурасын пайдалану;
- тау-кен кәсіпорындарының тұрақты жабдықтарында, кеніш көлігінде, аздаған механикаландыруда жұмыс істеу.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ1.12.3,
КҚ 1.12.7,
КҚ1.13.2-
КҚ 1.13.4,
КҚ 1.14.2,
КҚ1.14.6,
КҚ1.15.3,
КҚ 1.15.4,
КҚ 1.15.6,
КҚ1.16.3,
КҚ 1.16.5,
КҚ 1.16.6
0705000 – "Пайдалы қазбалардың кен орындарын жер астында өңдеу"мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалып
тасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс)тілі.
Қазақ (орыс)тілінің синтаксисі.Мамандық бойынша терминология.Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен).Кәсіптік қарым-қатынас.Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ 2-БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде).Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ 2-БҚ 4
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі.Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі дене шынықтыру жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды рәсімдеу ереже-лері.Сызбалардағы геометр-иялық құрылулар.Сызбалар-дағы проекциялық көріністер.Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы.Геометриялық фигуралардың жаймалары.Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер.Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлердің, қималар мен тіліктердің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау.Машинажасау сызуы.Қарапайым машинажасау сызбаларын оқу. Алмалы-салмалы қосылымдар.Алынбайтын-салынбайтын қосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.

БК 5 - БК 7,
ПК 2.2.1,
ПК 2.2.3,
ПК 2.2.4,
ПК 2.2.5,
ПК 2.3.1,
ПК 2.3.3,
ПК 2.3.4,
ПК 2.4.1,
ПК 2.4.2,
ПК 2.4.3,
ПК 2.4.5,
ПК 2.7.1,
ПК 2.7.2,
ПК 2.7.3,
ПК 2.7.4,
ПК 2.10.1
СД 02
Горные машины и комплексы.
Основы гидро- и пневмопривода. Отбойные молотки и бурильные машины. Оборудование и комплексы для подготовительных и очистных работ, устройство и технические характеристики. Буровые станки, принцип работы и область применения. Выемочные, погрузочные и транспортные машины, комплексы. Вспомогательное оборудование для горных работ, устройство, назначение и области применения. Особенности конструкций машин и механизмов, применяемых в горной промышленности.
Знания:
-устройства, назначения отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин;
- принципа действия, области применения очистных и подготовительных комбайнов, механизированных комплексов;
- правилбезопасной эксплуатации горных машин и механизмов;
- назначения и устройства вспомогательного оборудования для горных работ.
Умения:
-правильно и безопасно эксплуатировать горную технику;
- производить техническое обслуживание и ремонт горных машин и механизмов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2.6,
ПК 2.4.4,
ПК 2.7.5,
ПК 2.10.1,
ПК 2.10.3,
ПК 2.10.4,
ПК 2.10.5,
ПК 2.10.6
СД 03
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий.
Особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования. Электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В. Электроснабжение горных предприятий. Электрические сети горных предприятий. Защита электроустановок. Освещение горных выработок. Рудничная сигнализация и связь.Защита от поражения электрическим током.
Знания:
-видов конструктивного исполнения горного электрооборудования;
- правил прокладки электрических кабелей по горным выработкам;
- параметров освещения горных выработок;
- способов проверки защитных устройств;
- организации безопасной эксплуатации электроустановок;
- схем электрооборудования горных машин и их привода.
Умения:
-проверять работоспособность защитных устройств;
- прокладывать кабельные линии по горным выработкам;
- эксплуатировать электрооборудование.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2.6,
ПК 2.4.4,
ПК 2.7.5,
ПК 2.10.6
СД 04
Рудничный транспорт.
Основы теории транспортных машин. Виды рудничного транспорта. Шахтный рельсовый путь. Вибрационные, пластинчатые, скребковые, ленточные и специальные конвейеры. Шахтные вагонетки, локомотивная откатка. Монорельсовые подвесные и напочвенные доставочные средства. Технологический комплекс поверхности. Организация работы шахтного транспорта. Скреперный транспорт.
Знания:
- видов рудничного транспорта;
- типов конвейеров, их устройства и области применения;
- технологии монтажа и демонтажа ленточных, скребковых и других конвейеров;
- правил безопасной эксплуатации рудничного транспорта.
Умения:
- управлять работой конвейера и конвейерных линий;
- производить монтаж, демонтаж, обслуживание и ремонт всех видов конвейеров;
- управлять различными видами монорельсовых и напочвенных дорог, производить их монтаж и демонтаж, обслуживание и ремонт.
БК 5,
БК 6,
БК 7,

БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.2.3-
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.3.3,
КҚ 2.3.4,
КҚ 2.4.1-
КҚ 2.4.3,
КҚ 2.4.5,
КҚ 2.7.1-
КҚ 2.7.4,
КҚ 2.10.1
АП 02
Кен машиналары мен кешендері.
Гидро-және пневмажетектер негіздері.Уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары.Дайындау және тазарту жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы мен техникалық сипаттамалары.Бұрғылау станоктары.Жұмыс істеу принципі мен қолданылу аумағы.Қазу, тиеу және көлік машиналары, кешендері.Тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналуы және қолданылу аумағы.Тау-кен өнеркәсібінде қолданылатын машиналар мен механизмдердіңконструкциялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- уатқыш балғалардың, бұрғылау құрал-саймандары мен бұрғылау машиналарыныңқұрылымын, арналуын;
-тазарту және дайындау комбайндарының, механикаландырылған кешендердіңжұмыс істеу принципін, қолдану аумағын;- тау-кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз қолдану ережелерін;
- тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын.
Іскерліктер:
- кен техникасын дұрыс және қауіпсіз қолдану;
- кен машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.4.4,
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.10.1,
КҚ 2.10.3 - КҚ 2.10.6
АП 03
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтары мен электр қуатын жеткізу.
Кен электр жабдықтарын пайдалану және конструкциялық орындалу ерекшеліктері.
1140В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы.Кен кәсіпорын-дарының электр қуатымен жабдықталуы.Кен кәсіпорын-дарының электр жүйелері.Электр қондырғыларының қорғанышы.Кен қазбаларын жарықтандыру.Кеніштегі белгі беру мен байланыс.Электр тоғына түсуден қорғану.
Білімдер:
- кен электр жабдықтарының конструкциялық орындалу түрлерін;
- кен қазбалары бойынша электр ішексымдарын іліп тарту ережелерін;
- кен қазбаларын жарықтандыру параметрлерін;
- қорғаныш құрылғыларды тексеру тәсілдерін;
- электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалануды ұйымдастыруды;
- кен машиналары электр жабдықтарының және олардың жетектерінің схемаларын.
Іскерліктер:
- қорғаныш құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
- кен қазбалары бойыменішексым тізбектерін іліп тарту;
- электр жабдықтарын пайдалану.
БҚ 5-БҚ 7,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.4.4,
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.10.6
АП 04
Кеніштік көлік.
Көлік машиналары теориясының негіздері.Кеніштік көлік түрлері.Шахталық рельсті жол.Дірілді, тақташа, ысырма, таспалы және арнайы конвейерлер.Шахталық вагонеткалар, локомотивті тасылым.Монорельсті аспалы және жермен жеткізу құралдары.Жер бетіндегі технологиялық кешен.Шахта көлігінің жұмысын ұйымдастыру.Ысырма көлігі.
Білімдер:
- кеніштік көлік түрлерін;
- конвейерлер типтерін, олардың құрылымын және қолданылу аумағын;
- таспалы, ысырма және басқа да конвейерлерді монтаждау және бөлшектеу технологиясын;
- кеніштік көлікті қауіпсіз пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
- конвейер және конвейерлік тізбектер жұмысын басқару;
- конвейерлердің барлық түрлерін монтаждау, бөлшектеу, оларға қызмет көрсету және жөндеу;
- монорельсті және жер жолдардың әр түрін басқара білу, монтаждау және бөлшектеу, оларға қызмет көрсету және жөндеу.
БҚ 5 - БҚ 7,

ПК 2.2.2,
ПК 2.2.7,
ПК 2.3.2,
ПК 2.4.6,
ПК 2.10.2,
ПК 2.10.4,
ПК 2.10.5,
ПК 2.10.6
СД 05
Автоматизация производственных процессов.
Основные понятия автоматики и телемеханики. Элементы цифровой техники. Технические средства автоматизации. Автоматизация горных машин, шахтного транспорта и стационарных установок. Автоматизация технологических процессов.Перспективные направления развития автоматизации горного оборудования и технологических процессов.
Знания:
- основ автоматики и телемеханики горного производства;
- принципов построения схем автоматизированных систем управления.
Умения:
- читать схемы автоматизации горного оборудования;
- распознавать основные элементы горной автоматики, в том числе бесконтактные и микропроцессорные устройства.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2.6,
ПК 2.3.1,
ПК 2.4.4,
ПК 2.7.5,
ПК 2.10.6
СД 06
Техника безопасности, охрана окружающей среды и рациональное природопользование.
Травматизм и профессиональные заболевания. Классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших. Создание здоровых и безопасных условий труда на производстве. Система управления охраной труда на предприятии. Порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту. Меры безопасности при ведении горных работ. Производственные опасности и вредности. Оказание первой медицинской помощи. Защита окружающей среды и рациональное природопользование.
Знания:
-основ трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики и горноспасательного дела;
- классификации травматизма и профессиональных заболеваний;
- системы управления охраной труда;
- техники безопасности при ведении горных работ;
- производственных опасностей и вредностей;
- требований по защите окружающей среды и рациональному использованию недр.
Умения:
-соблюдать требования Правил безопасности;
- производить замеры вредных и ядовитых газов;
- сохранять в неприкосновенности место несчастного случая для расследования;
- оказывать первую помощь травмированному человеку.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.2.8,
ПК 2.3.6,
ПК 2.4.8,
ПК 2.7.7,
ПК 2.10.7
СД 07
Основы рыночной экономики в горнодобывающей отрасли.
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства – хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение.
Знания:
-наименования и характеристик продукта товара;
- понятия конкуренции,ее сущности и функции;
- определения функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- понятия и сущности маркетинга, его целей и задач;
- рекламы, видов рекламы;
- определения цены;
- видов налогов.
Умения:
- рассчитывать доходы, расходы;
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера).
- составлять бизнес-план;
- объяснять сущность налога.
БК 1,
БК 3,
БК 4,
БК 6

КҚ 2.2.2,
КҚ 2.2.7,
КҚ 2.3.2,
КҚ 2.4.6,
КҚ 2.10.2,
КҚ 2.10.4 - КҚ 2.10.6
АП 05
Өндіріс процестерін автоматтандыру.
Автоматика және телемеха-никаның негізгі түсініктері.Сандық техника элементтері.Автоматтандырудың техника-лық құралдары.Тау-кен машиналарын, шахта көліктерін және жылжымайтын қондырғыларды автоматтан-дыру.Технологиялық про-цестерді автоматтандыру.Тау-кен жабдықтары мен технологиялық процестерді автоматтандырудағы даму бағытының болашағы.
Білімдер:
- кен өндірісінің автоматика және телемеханика негіздерін;
- басқарудың автоматтандыру жүйелерінің құрылу принципін.
Іскерліктер:
- тау-кен жабдықтарын автоматтандыру схемаларын оқу;
- кен автоматикасының, оның ішінде түйіспесіз және микропроцессорлы құрылғыларының, негізгі элементтерін тану.
БҚ 5 - БҚ 7,
КҚ 2.2.6,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.4.4,
КҚ 2.7.5,
КҚ 2.10.6
АП 06
Қауіпсіздік техникасы, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Зақымдану және кәсіби аурулар.Ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі.Өндірісте салауатты және қауіпсіз еңбек жағдайларын құру.Кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың басқаружүйесі.Өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі.Тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар. Зардап шегушілерге алғашқы дәрігерлік көмек көрсету. Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Білімдер:
- еңбек заңнамасы, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы профилактикасы мен кен құтқару ісі негіздерін;
-зақымдану мен кәсіби аурулар жіктелуін;
- еңбекті қорғаудың басқару жүйесін;
- тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасын;
- өндіріс қауіптіліктері мен зияндылықтарын;
- қоршаған ортаны қорғау және жер қойнауын тиімді пайдалану бойынша талаптарды.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік Ережелерінің талаптарын ұстану;
-зиянды және улы газдарды өлшеу;
- жазатайым оқиға болған жерді тергеу мақсатында ешкімнің бас сұқпауын қамтамасыз ету;
- жарақаттанған адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ 5 - БҚ 7,
КҚ 2.2.8,
КҚ 2.3.6,
КҚ 2.4.8,
КҚ 2.7.7,
КҚ 2.10.7
АП 07
Кенөндіру саласындағы нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға ену. Нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлік пен нарықтық қатынастар субъектілерін дамыту. Кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық шығындары мен нәтижелері. Маркетинг және жарнама. Баға және баға қалыптасу. Шаруашылық іс-әрекеті өндірісінің тиімділігі. Салық және салық салу.
Білімдер:
- тауар өнімінің атаулары мен сипаттамаларын;
- бәсекелестік, оның мәні мен міндеттері туралы ұғымдарды;
- банктер міндеттерін анықтауды;
- шығындар, нарық субъектілері бойынша негізгі ұғымдарды;
- маркетинг туралы ұғым мен мәнін, оның мақсаттарын және міндеттерін;
- жарнамаларды, жарнамалар түрлерін;
- бағаны анықтауды;
- салықтар түрлерін.
Іскерліктер:
- кірістерді, шығындарды есептеу;
- тауардың өзiндiк құны бағасын, өндiрiс бағасын, көтерме бағаны, бөлшек сауда бағасын (үлгi әдiсімен) анықтау;
- бизнес-жоспарды құру;
- салықтың мәнін түсіндіру.
БҚ 1- БҚ 6,

БК 5 - БК 8,
ПК 2.1.1,
ПК 2.2.1,
ПК 2.3.1,
ПК 2.4.1,
ПК 2.5.1,
ПК 2.7.1,
ПК 2.10.1,
ПК 2.17.1,
ПК 2.18.1,
ПК 2.19.1
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков.
Общее знакомство с горнорудным предприятием по добыче полезного ископаемого. Знакомство с технологией проведения горных выработок, комплексом технологических процессов при ведении очистных работ. Знакомство с работой горно-шахтного стационарного оборудования. Изучение опыта организации работы ремонтных бригад.
Овладение обучающимися комплексом работ, указанных в Государственном общеобязательном стандарте образования для рабочей профессии соответствующего разряда повышенного уровня.
Умения:
- применять правила поведения в шахте, основныетребования правил безопасности (ПБ) при производстве работ;
- пользоваться приборами по замеру вредных и ядовитых газов в рудничной атмосфере;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты, средствами противопожарной защиты.
Навыки:
- пользования приборами по замеру вредных и ядовитых газов в рудничной атмосфере; - пользования индивидуальными средствами защиты от пыли, газов, вибрации, шума и поражения электрическим током, средствами противопожарной защиты.
- пользования правилами безопасности (ПБ) и правилами технической эксплуатации (ПТЭ).
БК 5 - БК 8,
ПК 2.1.2,
ПК 2.2.7,
ПК 2.3.3,
ПК 2.4.5,
ПК 2.5.5,
ПК 2.5.6,
ПК 2.7.4,
ПК 2.10.5,
ПК 2.10.6,
ПК 2.17.2,
ПК 2.18.2,
ПК 2.19.7
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии. Иметь представление о современном мире, осознавать себя и свое место в обществе.
БК 2
Знать основы Конституции РК, обладать экологической, правовой, информационной и коммуникационной культурой, элементарным умением общаться на государственном, русском и иностранном языках.
БК 3
Проявлять готовность к постоянному приобретению новых знаний, профессиональному росту и потребностью в реализации личностного потенциала.
БК 4
Осуществлять поиск необходимой информации и уметь пользоваться ею для реализации своей профессиональной деятельности.
БК 5
Обладать практическими умениями и навыками выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, использования измерительных инструментов и приборов.
БК 6
Работатькачественно на результат, быть ответственным за свою работу, оборудование, расход материалов и ресурсов.
БК 7
Соблюдать последовательность технологического процесса,выбирать наиболее рациональные способы и средства для выполнения поставленных учебных и производственных задач.
БК 8
Быть ответственным за собственное здоровье, соблюдать правила техники безопасности при выполнении практических работ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист установленного уровня

БҚ 5 - БҚ 8,
КҚ 2.1.1,
КҚ 2.2.1,
КҚ 2.3.1,
КҚ 2.4.1,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.10.1,
КҚ 2.17.1,
КҚ 2.18.1,
КҚ 2.19.1
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптікдағдыларды қалыптастыру және бекіту бойынша практика.
Пайдалы қазбаларды өндіру бойынша тау-кен кәсіпорнымен жалпы танысу. Тазартым жұмыстарын жүргізу барысында кен қазбаларын өткізу технологиясымен, технологиялық процестер кешенімен танысу. Кен-шахталық тұрақты жабдықтардың жұмысымен танысу. Жөндеу бригадаларының жұмыстарын ұйымдастыру тәжірибесін зерделеу. Жоғары деңгейдің тиісті дәрежелі жұмысшы мамандығы үшін Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында көрсетілген жұмыстар кешенін білім алушылардың меңгеріп алуы.
Іскерліктер:
- шахтада мінез-құлық ережелерін, жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ережелерінің (ҚЕ) негізгі талаптарын қолдану;
- кеніштік атмосферада зиянды және улы газдарды өлшеу бойынша аспаптарды пайдалану;
- дербес қорғану құралдарын, өртке қарсы қорғану құралдарын пайдалану.
Дағдылар:
- кеніштік атмосферада зиянды және улы газдарды өлшеу бойынша аспаптарды пайдалану;
- шаңнан, газдардан, дірілден, шуылдан және электр тоғына түсуден қорғайтын дербес құралдарды, өртке қарсы қорғану құралдарын пайдалану;
- қауіпсіздік ережелерін (ҚЕ) және техникалық пайдалану ережелерін (ТПЕ) пайдалану.
БҚ 5- БҚ 8,
КҚ 2.1.2,
КҚ 2.2.7,
КҚ 2.3.3,
КҚ 2.4.5,
КҚ 2.5.5,
КҚ 2.5.6,
КҚ 2.7.4,
КҚ 2.10.5,
КҚ 2.10.6,
КҚ 2.17.2,
КҚ 2.18.2,
КҚ 2.19.7
Ескерту: Базалық құзыреттер 1кесте
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну. Қазіргі әлем туралы ұғымға ие болу, қоғамда өзін және өз орнын жете түсіну.
БҚ 2
ҚР Конституциясыныңнегіздерін білу, экологиялық, құқықтық, ақпараттық жәнек оммуникациялық мәдениетке ие болу, мемлекеттік, орыс және шеттілдерінде қарапайым ептілікпен тілдесу.
БҚ 3
Тұрақты түрде жаңабілімдерді қалыптастыруға, кәсіби өсуге және жеке басының әлеуетін жүзеге асыруда қажеттілікке деген даярлығын білдіру.
БҚ 4
Қажетті ақпаратты іздестіруді жүзеге асыру және өзінің кәсіби іс-әрекетін іске асыру үшін оны пайдалана білу.
БҚ 5
Схемаларды және сызбаларды орындаудың тәжірибелік ептіліктері мен дағдыларына ие болу, техникалық құжаттаманы оқу, өлшеуіш құрал-саймандарды және аспаптарды пайдалану.
БҚ 6
Нәтиже сапасына жұмыс істеу, өз жұмысына, жабдықтарға, материалдар мен қорлардың шығынына жауапты болу.
БҚ 7
Технологиялық процестің бірізділігін ұстану, қойылған оқу және өндіріс міндеттерін орындау үшін барынша тиімді тәсілдер мен құралдарды таңдау.
БҚ 8
Өз денсаулығына жауапты болу, тәжірибелік жұмыстарды орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін ұстану.
Кәсіптік құзыреттер 2 кесте
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)
Белгіленген деңгей маманы

070512 1 - Ламповщик
ПК 1.12.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 1.12.2 Заправлять и заряжать шахтные лампы различных систем.
ПК 1.12.3 Устанавливать аккумуляторные батареи на зарядные столы и заряжать их.
ПК 1.12.4 Обслуживать зарядные агрегаты, наблюдать за показаниями средств измерений, регулировать процесс зарядки по показаниям приборов.
ПК 1.12.5 Очищать контактные части аккумулятора от ржавчины, грязи, солей и щелочи.
ПК 1.12.6 Чистить, проверять исправность и опломбировку шахтных ламп, сдавать их в ремонт и получать из ремонта.
ПК 1.12.7 Выдавать, принимать, осматривать и учитывать лампы, самоспасатели, газоанализаторы и производить их мелкий ремонт.
ПК 1.12.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070513 1 -Водитель погрузчика
ПК 1.13.1 Подготавливать рабочее место и проверять тормоза и действие предохранительных устройств.
ПК 1.13.2 Управлять погрузчиком.
ПК 1.13.3 Погружать горную массу на транспортер или в вагонетки.
ПК 1.13.4 Заправлять машину горюче-смазочными материалами.
ПК 1.13.5 Выявлять и устранять мелкие неисправности в работе погрузочной машины.
ПК 1.13.6 Поддерживать безопасные условия труда.
070514 1 -Проходчик
ПК 1.14.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 1.14.2 Осуществлять погрузку, разгрузку, доставку материалов и оборудования погрузочными, погрузочно-доставочными машинами, перегружателями, гидромониторами, скреперными лебедками и другими применяемыми машинами механизмами и обслуживать их.
ПК 1.14.3 Выполнять работы по проходке горизонтальных, наклонных и вертикальных горных выработок и горных выработок по завалу.
ПК 1.14.4 Производить монтаж и демонтаж проходческих комплексов.
ПК 1.14.5 Выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, приведение их в надлежащее состояние.
ПК 1.14.6 Поддерживать безопасные условия труда.
070515 1 -Машинист скреперной лебедки
ПК 1.15.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению установленного наряда.
ПК 1.15.2 Крепить лебедку, проверять заземление, сращивать и заменять канат.
ПК 1.15.3 Управлять скреперными лебедками, оборудованными челноково-перекрывающими устройствами.
ПК 1.15.4 Скреперовать отходы обогащения и галечные хвосты.
ПК 1.15.5 Зачищать и выравнивать кровлю пласта полезного ископаемого.
ПК 1.15.6 Участвовать в монтаже, демонтаже, переноске и ремонте обслуживаемого оборудования.

070512 1 – Шам жасаушы
КҚ 1.12.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 1.12.2 Әртүрлі жүйедегі шахталық шамдарға электролит құю және қуаттандыру.
КҚ 1.12.3 Қуаттандыру үстелдеріне аккумуляторлы батареяларды орнату және оларды қуаттандыру.
КҚ 1.12.4 Қуаттандыру агрегаттарына қызмет көрсету, өлшеуіш құралдарының көрсеткіштерін қадағалау, аспаптар көрсеткіштері бойынша қуаттандыру процесін реттеу.
КҚ 1.12.5 Аккумулятордың түйісу (контакт) бөліктерін тоттан, кірден, тұздардан және сілтіден тазалау.
КҚ 1.12.6 Шахта шамдарын тазалау, жарамдылығын және пломбылауынтексеру, оларды жөндеуге тапсыру және жөндеуден қабылдап алу.
КҚ 1.12.7 Шамдарды, өзіқұтқарғыштарды, газталдаушыларды тарату, қабылдау, тексеріп қарау мен есепке алу және олардың аздаған жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 1.12.8 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070513 1 - Тиеуіш жүргізушісі
КҚ 1.13.1 Жұмыс орнын дайындау,
тежегіштерді және қорғаушы құрылғылар іс-әрекетін тексеру.
КҚ 1.13.2 Тиеуішті басқару.
КҚ 1.13.3 Тасымалдағышқа немесе вагонеткаларға кен массасын тиеу.
КҚ 1.13.4 Жанармайлар материалдарын машиналарға құю.
КҚ 1.13.5 Тиеуіш машинаның жұмысында ұсақ ақауларды табу және жою.
КҚ 1.13.6 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070514 1 - Үңгілеуші
КҚ 1.14.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 1.14.2 Тиегіш, тиеп-жеткізу машиналары, қайта тиегіштер, суатқыштар, ысырма шығырлары және басқа да қолданылатын машиналар, механизмдер арқылы материалдар мен жабдықтарды тиеуді, түсіруді, жеткізуді жүзеге асыру және оларға қызмет көрсету.
КҚ 1.14.3 Көлденең, ылди және тік кен қазбаларын үңгілеу және кен қазбаларының опырылымы бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 1.14.4 Үңгілеу кешендерінмонтаждау және бөлшектеу.
КҚ 1.14.5 Ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, керек-жарақтарды, құрал-саймандарды жинау бойынша жұмыстарды орындау, оларды тиісті күйге келтіру.
КҚ 1.14.6 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070515 1 - Скреперлік шығыр машинисі
КҚ 1.15.1 Белгіленген нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 1.15.2 Шығырды бекіту, жерге қосылуын тексеру, арқанды жалғау және ауыстыру.
КҚ 1.15.3 Желқайықты-аражабындар құрылғыларымен жабдықталған скреперлікшығырларды басқару.
КҚ 1.15.4 Байыту қалдықтарын және малта тас қалдықтарын ысырмалау.
КҚ 1.15.5 Пайдалы қазбаның қат төбесін тазарту және тегістеу.
КҚ 1.15.6 Қызмет көрсетілетін жабдықтарды монтаждауға, бөлшектеуге, жылжытуға және жөндеуге қатысу.

ПК 1.15.7 Поддерживать безопасные условия труда.
070516 1 -Горнорабочий по предупреждению и тушению пожаров
ПК 1.16.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению установленного наряда.
ПК 1.16.2 Собирать, разбирать, передвигать и устанавливать гидромонитор.
ПК 1.16.3 Управлять гидромонитором и потоком пульпы при тушении пожара.
ПК 1.16.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 1.16.5 Проводить пульповодные и водоводные канавы, колодцы.
ПК 1.16.6 Выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, приведение их в надлежащее состояние.
ПК 1.16.7 Поддерживать безопасные условия труда.
Специалист повышенного уровня
070501 2 -Машинист горных выемочных машин
ПК 2.1.1 Подготавливать рабочее место, горные машины и оборудование к выполнению задания.
ПК 2.1.2 Управлять добычными и проходческими комбайнами, выемочными агрегатами и струговыми установками.
ПК 2.1.3 Обеспечивать материально-техническими средствами и доставлять их в ходе выполнения производственного процесса.
ПК 2.1.4 Изучать материалы по объекту работ, новую технику и принципы автоматизированного управления.
ПК 2.1.5 Организовывать и управлять горным оборудованием согласно заданию на ведение горных работ.
ПК 2.1.6 Участвовать в планово-предупредительных ремонтах по монтажу и демонтажу обслуживаемых машин.
ПК 2.1.7 Выключать горные машины и оборудование, передавать оборудование следующей смене.
ПК 2.1.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070502 2 -Горнорабочий подземный
ПК 2.2.1 Подготавливать рабочее место к выполнению задания.
ПК 2.2.2 Принимать элементы материально-технического обеспечения в ходе выполнения производственного процесса.
ПК 2.2.3 Проводить, крепить, восстанавливать и чистить водоотливные, дренажные канавы и колодцы.
ПК 2.2.4 Осматривать состояние горных выработок, обирать и затягивать бока и кровлю.
ПК 2.2.5 Выполнять работы по установке и монтажу подземных устройств.
ПК 2.2.6 Принимать участие в ремонте и обслуживании машин, механизмов, приспособлений.
ПК 2.2.7 Выполнять вспомогательные работы при проходке и очистной выемке полезного ископаемого.
ПК 2.2.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070503 2 - Крепильщик
ПК 2.3.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.

КҚ 1.15.7 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070516 1 - Өрттің алдын алу және оны сөндіру жөніндегі тау-кен жұмысшысы
КҚ 1.16.1 Белгіленген нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 1.16.2 Суатқышты құрастыру, бөлшектеу, жылжыту және орнату.
КҚ 1.16.3 Өрт сөндіру барысында суатқыш пен қойыртпақ ағынын басқару.
КҚ 1.16.4 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 1.16.5 Қойыртпақөткізгіш және суөткізгіш жырашықтарды, құдықтарды өткізу.
КҚ 1.16.6 Ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, керек-жарақтарды, құрал-саймандарды жинау бойынша жұмыстарды орындау, оларды тиісті күйге келтіру.
КҚ 1.16.7 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
Жоғары деңгей маманы
070501 2 - Тау-кен қазба машиналарының машинисі
КҚ 2.1.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын,кен машиналары мен жабдықтарын дайындау.
КҚ 2.1.2 Өндіру және үңгілеу комбайндарын, қазып алу агрегаттары мен жоңқалау қондырғыларын басқару.
КҚ 2.1.3 Материалды-техникалық құралдармен қамтамасыз ету және өндірістік процестерді орындау барысында оларды жеткізу.
КҚ 2.1.4 Жұмыстар объектілері бойынша материалдарды, жаңа техниканы және автоматтандырылған басқару прициптерін зерделеу.
КҚ 2.1.5 Тау-кен жұмыстарын жүргізуге арналған тапсырмаға сай кен жабдықтарын ұйымдастыру және басқару.
КҚ 2.1.6 Қызмет көрсетілетін машиналардың монтаждау және бөлшектеу бойынша жоспарлы -алдын-ала ескерту жөндеу жұмыстарына қатысу.
КҚ 2.1.7 Тау-кен машиналары мен жабдықтарын сөндіру, жабдықтарды келесі ауысымға тапсыру.
КҚ 2.1.8 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070502 2 – Жер асты тау-кен жұмысшысы
КҚ 2.2.1 Тапсырманы орындау үшін жұмыс орнын дайындау.
КҚ 2.2.2 Өндірістік процесті орындау барысында материалды-техникалық қамтамасыз ету элементтерін қабылдау.
КҚ 2.2.3 Сутөкпе, құрғатым (дренаж) жырашықтарды және құдықтарды үңгілеу, бекіту, қалпына келтіру мен тазалау.
КҚ 2.2.4 Кен қазбаларының күйін қарап шығу, бүйірлері мен төбесін шабақтау және тарту.
КҚ 2.2.5 Жер асты құрылғыларын орнату және монтаждау бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2.2.6 Машиналар, механизмдер, керек-жарақтарды жөндеу мен қызмет көрсетуде қатысу.
КҚ 2.2.7 Пайдалы қазбаларды үңгілеу және тазартым қазып алу барысында қосалқы жұмыстарды орындау.
КҚ 2.2.8 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070503 2 - Бекітуші
КҚ 2.3.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.

ПК 2.3.2 Доставлять элементы материально-технического обеспечения.
ПК 2.3.3 Выполнять необходимые работы, согласно производственному заданию и паспорту горных работ.
ПК 2.3.4 Извлекать крепь, закладывать погашенные выработки.
ПК 2.3.5 Выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, приводить их в надлежащее состояние.
ПК 2.3.6 Поддерживать безопасные условия труда.
070504 2 - Горнорабочий очистного забоя
ПК 2.4.1 Подготавливать рабочее место, горные машины и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.4.2 Осматривать забой и приводить его в безопасное состояние.
ПК 2.4.3 Возводить временную и постоянную крепь, укреплять породы кровли.
ПК 2.4.4 Участвовать в монтаже, демонтаже, переноске, передвижке, установке оборудования.
ПК 2.4.5 Выполнять комплекс работ по очистной выемке полезного ископаемого.
ПК 2.4.6 Скреперовать горную массу из забоя и закладывать выработанное пространство.
ПК 2.4.7 Выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, приводить их в надлежащее состояние.
ПК 2.4.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070505 2 -Машинист буровой установки
ПК 2.5.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.5.2 Подбирать буры, долота и буровые коронки, заменять их в процессе бурения, чистить, промывать, желонить скважины.
ПК 2.5.3 Производить монтаж, демонтаж, перемещение, подготовку к работе, установку и регулирование бурового оборудования.
ПК 2.5.4 Осуществлять цементацию, тампонаж, крепление скважин обсадными трубами, выполнять другие вспомогательные работы.
ПК 2.5.5 Управлять буровыми станками и установками различных типов.
ПК 2.5.6 Выбирать метод процесса бурения в зависимости от геологических условий, возникновения осложнений, состояния бурового оборудования и инструмента.
ПК 2.5.7 Выключать буровые машины и оборудование, передавать оборудование следующей смене.
ПК 2.5.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070507 2 -Горнорабочий по ремонту горных выработок
ПК 2.7.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.7.2 Осматривать забой и приводить его в безопасное состояние.
ПК 2.7.3 Выполнять необходимые работы, согласно производственному заданию и паспорту горных работ.
ПК 2.7.4 Перекреплять горизонтальные и наклонные горные выработки.

КҚ 2.3.2 Материалды-техникалық қамтамасыз ету элементтерін жеткізу.
КҚ 2.3.3 Өндірістік тапсырмаға және кен жұмыстарының құжатына сай қажетті жұмыстарды орындау.
КҚ 2.3.4 Бекітпені алу, өтелген қазбаларды толтырмалау.
КҚ 2.3.5 Ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, керек-жарақтарды, құрал-саймандарды жинау бойынша жұмыстарды орындау, оларды тиісті күйге келтіру.
КҚ 2.3.6 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070504 2 - Тазарту забойының тау-кен жұмысшысы
КҚ 2.4.1 Өндірістік нарядты орындау үшінжұмыс орнын,кен машиналары мен жабдықтарын дайындау.
КҚ 2.4.2 Забойды қарап шығу және оны қауіпсіз күйге келтіру.
КҚ 2.4.3 Уақытша және тұрақты бекітпені орнату, төбе жыныстарын нығайту.
КҚ 2.4.4 Жабдықтарды монтаждауға, бөлшектеуге, тасуға, жылжытуға және орнатуға қатысу.
КҚ 2.4.5 Пайдалы қазбаларды тазарта қазып алу бойынша жұмыстар кешенін орындау.
КҚ 2.4.6 Забойдан кен массасын ысырмалау және қазылынды кеңістікті толтырмалау.
КҚ 2.4.7 Суатқыштарды, тиеп-жеткізу, толтырмалау машиналарын, ысырма шығырларын, өзіжүргі төбе шабақтау сөрелерін және жұмыста қолданылатын басқа да машиналарды басқару.
КҚ 2.4.8 Кен массасы мен газдардың оқыс лақтырындыларын ескерту бойынша жұмыстарды орындау, еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070505 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі
КҚ 2.5.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.5.2 Бұрғыларды, қашауларды және бұрғытәждерді таңдау, бұрғылау процесінде оларды ауыстыру, ұңғымаларды тазалау, жуу, науашықтау.
КҚ 2.5.3 Бұрғылау жабдықтарын құрастыру, бөлшектеу, жылжыту, жұмысқа дайындау, орнату және реттеу.
КҚ 2.5.4 Ұңғымаларды көміртектендіру, тығындау, шегенді құбырлармен бекіту, басқа да қосалқы жұмыстарды орындау.
КҚ 2.5.5 Әртүрлі типті бұрғылау станоктары мен қондырғыларын басқару.
КҚ 2.5.6 Геологиялық жағдайларға, кез келген қиындықтарға, бұрғылау жабдықтары мен құрал - саймандар күй-жәйіне қарай бұрғылау процесінің әдісін таңдау.
КҚ 2.5.7 Бұрғылау машиналары мен жабдықтарын сөндіру, жабдықтарды келесі ауысымға тапсыру.
КҚ 2.5.8 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070507 2 – Тау-кен қазбаларын жөндейтін тау-кен жұмысшысы
КҚ 2.7.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.7.2 Кен қазбаларында уақытша және тұрақты рельс жолын төсеуді орындау, оны салудың дұрыстығын тексеру.
КҚ 2.7.3 Теспелерді бұрғылауды, оқпандарды, шурфтарды, зумпфтарды және сужиғыларды тазалауды орындау.
КҚ 2.7.4 Көлденең және ылди кен қазбаларын қайта бекіту.

ПК 2.7.5 Обслуживать и производить текущий ремонт, устранять мелкие неисправности механизмов и приспособлений применяемых машин.
ПК 2.7.6 Выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, приводить их в надлежащее состояние.
ПК 2.7.7 Поддерживать безопасные условия труда.
070510 2 -Горномонтажник подземный
ПК 2.10.1 Подготавливать рабочее место, горные машины и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.10.2 Доставлять элементы материально-технического обеспечения в ходе выполнения производственного процесса.
ПК 2.10.3 Выполнять необходимые условия для рационального управления горными машинами и оборудованием по выполнению процесса горных работ.
ПК 2.10.4 Перемещать, доставлять и устанавливать оборудование в горных выработках.
ПК 2.10.5 Производить монтаж и демонтаж механической части выемочных и проходческих комбайнов, конвейеров в очистном забое, маслостанций и другого забойного оборудования.
ПК 2.10.6 Осуществлять монтаж, демонтаж, наладку и опробование стационарного шахтного оборудования, тормозных канатов и парашютных устройств, лебедок, монорельсовых дорожек.
ПК 2.10.7 Поддерживать безопасные условия труда.
070517 2 -Машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением
ПК 2.17.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.17.2 Управлять буровой установкой при бурении ствола (шурфа) шахты.
ПК 2.17.3 Управлять кранами, передвижными тележками, талевой системой, электротельферами при креплении и армировке ствола (шурфа) шахты.
ПК 2.17.4 Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.17.5 Соблюдать режим бурения.
ПК 2.17.6 Устанавливать и собирать тюбинговую крепь, подавать в ствол шахты элементы армировки и т.д.
ПК 2.17.7 Участвовать в планово-профилактическом ремонте обслуживаемого оборудования.
ПК 2.17.8 Поддерживать безопасные условия труда.
Примечание:
- получение прав машиниста установки по бурению стволов шахт полным сечением выпускниками учебных заведений ТиПО возможно при наличии квалификации помощника машиниста установки по бурению стволов шахт полным сечением.
070518 2 - Машинист подъемной машины
ПК 2.18.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению задания.
ПК 2.18.2 Управлять подъемными машинами, соблюдая правила спуска и подъема людей, грузов, материалов и оборудования по вертикальным наклонным стволам, уклонам и бремсбергам.

КҚ 2.7.5 Қолданылатын машиналардың механизмдері мен керек-жарақтарына қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуді жүргізу, аздаған ақауларын жою.
КҚ 2.7.6 Ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, керек-жарақтарды, құрал-саймандарды жинау бойынша жұмыстарды орындау, оларды тиісті күйге келтіру.
КҚ 2.7.7 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070510 2 – Жер асты тау-кен монтажшысы
КҚ 2.10.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын,кен машиналары мен жабдықтарын дайындау.
КҚ 2.10.2 Өндірістік процесті орындау барысында материалды-техникалық қамтамасыз ету элементтерін жеткізу.
КҚ 2.10.3 Тау-кен жұмыстарының процесін орындау бойынша кен машиналары мен жабдықтарын тиімді басқаруға арналған қажетті жағдайларды жасау.
КҚ 2.10.4 Кен қазбаларында жабдықтардың орнын ауыстыру, жеткізу және орнату.
КҚ 2.10.5 Қазып алу және үңгілеу комбайндарының, тазартым забойындағы конвейерлердің механикалық бөліміне, май станциясына және басқа да забойлық жабдықтарға монтаждау мен бөлшектеуді жүргізу.
КҚ 2.10.6 Тұрақты (стационарлық) шахталық жабдықтарды, тежегішті арқандар мен парашютті құрылғыларды, шығырларды, монорельсті жолдарды монтаждауды, бөлшектеуді, баптауды және сынамалауды жүзеге асыру.
КҚ 2.10.7 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
070517 2 - Толық қималы шахта оқпандарын бұрғылау жөніндегі құрылғы машинисі
КҚ 2.17.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.17.2 Шахта оқпанын (шурфын) бұрғылау барысында бұрғылау қондырғысын басқару.
КҚ 2.17.3 Шахта оқпанын (шурфын) бекіту және арқаулау барысында крандарды, жылжыма арбашаларды, таль жүйесін, электртельферлерді басқару.
КҚ 2.17.4 Бақылау – өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау.
КҚ 2.17.5 Бұрғылау тәртібін сақтау.
КҚ 2.17.6 Тюбингті бекітпелерді орнату және жинау, шахта оқпанына арқаулау элементтерін және т.б. жіберу.
КҚ 2.17.7 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жоспарлы-алдыналатын жөндеу жұмыстарына қатысу.
КҚ 2.17.8 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстану.
Ескерту: - Т және КБ оқыту мекемесінің бітірушілеріне шахта оқпандарын толық қимасымен бұрғылау қондырғысының машинисі құқығын алу мүмкіндігі шахта оқпандарын толық қимасымен бұрғылау қондырғысының машинист көмекшісі біліктілігі иесінде болады.
070518 2 - Көтергіш машинасының машинисі
КҚ 2.18.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.18.2 Тік, ылди оқпандарда, еңістерде және бремсбергтерде адамдарды, жүктерді, материалдар мен жабдықтарды көтеру мен түсіру ережелерін ұстана отырып көтергі машиналарын басқару.

Сноска. Наименование приложения 97 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Cинтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1,
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
-читать и переводить (со словарем)профессионально ориентированные тексты.
БК 1,
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 1,
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Проекционные изображения на чертежах. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур. Расположение изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Машиностроительное черчение. Чтение простейших машиностроительных чертежей. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
-правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
БК 1-
БК 8,

Ескерту. 97-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (белгіленген деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен). Кәсіптік қарым-қатынас. Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ (орыс) тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ 1 - БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал. Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде). Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ 1 - БҚ 4
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің ң әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі дене тәрбиесі жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ 1,
БҚ8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбалардырәсімдеу ережелері. Сызбалардағы геометриялық құрылулар. Сызбалардағы проекциялық көріністер. Бір және үш жазықтыққа тік бұрышты проекциялау, қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диаметриялық проекциялары. Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы. Геометриялық фигуралардың жаймалары. Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер. Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау. Машина жасаусызбасы. Металды конструкциялардың қарапайым сызбасын оқу. Алмалы-салмалықосылымдар. Алынбайтын-салынбайтынқосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.
БҚ 1 - БҚ 8,

ПК 1.18.6,
ПК 1.18.10,
ПК 1.23.8,
ПК 1.24.3,
ПК 1.25.7,
ПК 1.26.2
ОПД 02
Основы технической механики.
Классификация механизмов и машин. Звенья механизмов. Кинематика механизмов (механизм и машина, киҒнематические пары и цепи, типы кинематических пар). Детали и сборочные единицы. Классификация, назначение и требования к ним. Виды соединения деталей (разъемные и неразъемные соединения). Механизмы передачи вращательного движения. Виды передач вращательного движения (механические, ременные, фрикционные, зубчатые, цепочные, червячҒные). Назначение, характеристика, устройство, обозначение и кинематическая схема. Передаточное число. Абсолютно твердое тело. Основные виды деформации и распределение напряжения при них. Внешние силы и их виды. Внутренние силы упругости и напряҒжения. Действительные, предельно опасные и предельно допустимые напряжеҒния.
Знания:
-классификации машин и механизмов;
- видов соединений деталей;
- видов передач вращательного движения;
- основных видов деформаций;
- действительных, предельно опасных и предельно допустимых напряжений.
Умения:
-различать детали и сборочные единицы;
- определять передаточное число;
- различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.
БК 1-
БК 8,
ПК 1.18.4,
ПК 1.18.9,
ПК 1.18.10,
ПК 1.23.6,
ПК 1.23.7,
ПК 1.24.6,
ПК 1.25.7,
ПК 1.26.9
ОПД 03
Электротехника с основами электроники.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Электроизмерительные приборы. Электронные приборы и устройства. Трансформаторы. Электрические машины и аппараты. Производство, распределение, использование электроэнергии. Электрические станции, сети и электроснабжение. Основы электропривода.
Знания:
-электрических и магнитных цепей;
- электрических цепей переменного тока;
- электрических устройств;
- производства, распределения и использования электроэнергии;
- электропривода и электроавтоматики.
Умения:
-читать электросхемы для ремонта электрооборудования и средств автоматики;
- пользоваться электроизмерительными приборами при обслуживании и ремонте электрооборудования и средств автоматики.
БК 1-
БК 8,
ПК 1.18.7,
ПК 1.18.8,
ПК 1.23.7,
ПК 1.24.7,
ПК 1.25.4,
ПК 1.26.6
ОПД 04
Основы информатизации и автоматизации производства.
Кодирование информации. Системы счисления. Перевод из одной системы в другую. Двоичная арифметика. Формальная, математическая логика. Понятие модели. Типы моделей. Понятие алгоритма. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Автоматическое регулирование. Регулируемый параметр. Объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы их классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
-видов ОС WINDOWS; текстового редактора WORD;
- электронных таблиц EXCEL;
- векторного редактора Corel DRAW;
- защиты от вирусов;
- архиватора WinZip;
- ОС DOS;
- программы-оболочки Norton Commander;
- языков программирования;
- основ автоматического регулирования;
- принципов действия, функциональных и структурных схем автоматических регуляторов.
Умения:
-пользоваться персональным компьютером в работе и повседневной жизни;
- осуществлять перевод автоматических систем на ручное управление и обратно на автоматическое.
БК 1-
БК 8,

КҚ 1. 18. 6,
КҚ 1. 18. 10,
КҚ 1. 23. 8,
КҚ 1. 24. 3,
КҚ 1. 25. 7,
КҚ 1. 26. 2
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Механизмдер мен машиналар жіктеуі. Механизмдер бөліктері. Механизмдер кинематикасы (механизм және машина, киҒнематикалық жұптар және тізбектер, кинематикалық жұптар типтері). Бөлшектер мен жиналмалы бірліктер. Жіктелуі, арналуы және оларға қойылатын талаптар. Бөлшектерді қосу түрлері (алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын). Айналу қозғалысының беріліс механизмдері. Айналу қозғалысы берілісінің түрлері (механикалық, белдікті, фрикционды, тісті, тізбекті, бұрамалы). Арналуы, сипаты, құрылымы,белгіленуі және кинематикалық схемасы. беріліс саны. Абсолюттік қатты дене. Деформацияның негізгі түрлері және олардағы кернеулерді бөлу. Сыртқы күштер және олардың түрлері. Серпімділік пен кернеудің ішкі күштері. Істегі, шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулер.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдер жіктеуін;
- бөлшектерді байланыстыру түрлерін;
- айналу қозғалысының беріліс түрлерін;
- деформацияның негізгі түрлерін;
- шекті қауіпті және шекті жол берілген кернеулерін.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен жиналмалы бірліктерді айыра білу;
- беріліс сандарын анықтау;
-серпімділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күштерін айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1. 18. 4,
КҚ 1. 18. 9,
КҚ 1. 18. 10,
КҚ 1. 23. 6,
КҚ 1. 23. 7,
КҚ 1. 24. 6,
КҚ 1. 25. 7,
КҚ 1. 26. 9
ЖКП 03
Электртехника электроника негіздерімен.
Электрлік және магнитті тізбектер. Ауыспалы тоқтың электрлік тізбектері. Электрлік құрылғылар. Электрөлшеуіш аспаптар. Электронды аспаптар мен құрылғылар. Трансформаторлар. Электрлік машиналар мен аппараттар. Электрқуатын өндіру, тарату және қолдану. Электр станциялары, желілері және электрқуатымен қамтамасыз ету. Электроника негіздері.
Білімдер:
- электрлік және магниттік тізбектерін;
- ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін;
- магниттік тізбектерін;
- электрлік құрылғыларын;
- электр қуатының өндірілуін, таралуын және қолданылуын;
- электржетекті және электравтоматиканы.
Іскерліктер:
- электржабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмысты жүргізуге арналған электр схемаларын оқу;
- электржабдықтары жұмысын бақылау мақсатында электр өлшеу аспаптарын пайдалану.
БҚ 1 - БҚ 8,
КҚ 1. 18. 7,
КҚ 1. 18. 8,
КҚ 1. 23. 7,
КҚ 1. 24. 7,
КҚ 1. 25. 4,
КҚ 1.26. 6
ЖКП 04
Өндірісті ақпараттандыру және автоматтандыру негіздері.
Ақпаратты кодтау. Сандық жүйелер. Бір жүйеден екінші жүйеге ауысу. Екілік арифметика. Формалды, математикалық логика. Модель түсінігі. Модельдер типтері. Алгоритм түсінігі. Алгоритмдер типтері. Бағдарламалау тілі. Бағдарлама, оны құрылымдау. Автоматты реттеу. Реттелетін параметр. Реттеу объектісі, оның қасиеттері, схемалар. Автоматты реттеуіштер, олардың жіктелуі, арналуы, құрылымы, жұмыс істеу принципі, функциялық және құрылымдық схемалары, реттеу органдары. Басқарудың автоматты жүйелерінің қосымша құралдары.
Процесті автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшудің тәртібі.
Білімдер:
- ОС WINDOWS түрлерін;
- WORD мәтіндік редакторын;
- EXCEL электронды кестелерін;
- Corel DRAW векторлық редакторын;
- вирустардан қорғануын;
- WinZip архиваторын;
- ОС DOS;
- Norton Commander сыртқабықша бағдарламасын;
- бағдарламалық тілдерін;
- автоматты реттеу негіздерін;
- автоматты реттегіштердің жұмыс істеу принципін, функциялық және құрылымдық схемаларын.
Іскерліктер:
- жұмыста және күнделікті өмірде дербес компьютерді қолдану;
-автоматты түрде басқарудан қолмен басқаруға және кері келтіруге көшуді жүзеге асыру.
БҚ 1 - БҚ 8,

ПК 1.18.2,
ПК 1.18.5,
ПК 1.23.8,
ПК 1.24.7,
ПК 1.25.2,
ПК 1.26.1
ОПД 05
Основы геологии.
Земля и космос. Экзогенные и эндогенные геологические процессы. Минералогия, петрография и кристаллография. Основные свойства минералов. Месторождения полезных ископаемых. Генезис, методика поиска и разведки месторождений. Геологоразведочные работы, гидрогеология.
Знания:
- строения Земли и Солнечной системы;
- процессов образования минералов и горных пород и их свойств;
- способов геологоразведочных работ.
Умения:
- различать полезные ископаемые от пустых горных пород.
БК 1-
БК 8,
ПК 1.18.4,
ПК 1.23.8,
ПК 1.24.1,
ПК 1.25.3,
ПК 1.26.8
ОПД 06
Основы геодезии и маркшейдерского дела.
Геодезия.
Системы координат. Измерение углов, расстояний и превышений, геодезические приборы. Геодезические сети. Топографические съемки.
Маркшейдерское дело.
Подземная теодолитная съемка. Съемочные работы в нарезных и очистных выработках. Вертикальные съемки; маркшейдерская документация. Маркшейдерский контроль за безопасным ведением горных работ.
Знания:
- систем координат;
- порядка измерения углов, расстояний и превышений;
- геодезических и маркшейдерских приборов;
- видов маркшейдерских съемок.
Умения:
-читать маркшейдерские схемы и планы горных работ;
- применять маркшейдерские средства контроля за правильным и безопасным ведением работ.
БК 1-
БК 8,
ПК 1.18.4,
ПК 1.18.6,
ПК 1.23.8,
ПК 1.24.1,
ПК 1.25.3,
ПК 1.26.7,
ПК 1.26.8
ОПД 07
Охрана труда.
Меры безопасности при ведении горных работ. Промышленная санитария. Производственные опасности и вредности. Основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.
Знания:
-правил поведения в карьерах (разрезах);
- запасных выходов;
- газового режима в горных выработках.
Умения:
-соблюдать правила охраны труда;
- пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
- различать опасные и вредные факторы.
БК 1-
БК 8,
ПК 1.18.13,
ПК 1.23.12,
ПК 1.24.10,
ПК 1.25.10,
ПК 1.26.10
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Горное дело.
Основные технологические процессы открытых горных работ. Понятия о вскрышных и добычных работах. Транспортные и бестранспортные системы разработки. Капитальные и разрезные траншеи. Виды вспомогательных работ. Работы, выполняемые по квалификациям установленного уровня.
Знания:
- технологии основных и вспомогательных работ;
- видов вспомогательных работ.
Умения:
- выполнять вспомогательные работы.
БК 1-БК 4,
БК 6,
ПК 1.18.1,
ПК 1.23.1 - ПК 1.23.6,
ПК 1.23.8- ПК 1.23.10,
ПК 1.25.9,

КҚ 1.18.2,
КҚ 1.18.5,
КҚ 1.23.8,
КҚ 1.24.7,
КҚ 1.25.2,
КҚ 1.26.1
ЖКП 05
Геология негіздері.
Жер және ғарыш. Экзогенді және эндогенді геологиялық процестер. Минералогия, петрография және кристаллография. Минералдардың негізгі қасиеттері. Пайдалы қазбалар кенорындары. Кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері. Геологиялық барлау жұмыстары, гидрогеология.
Білімдер:
- Жер мен Күн жүйесі құрылымдарын;
- минералдар мен тау-кен жыныстарының пайда болу процестерін және олардың қасиеттерін;
- геологиялық барлау жұмыстарының тәсілдерін.
Іскерліктер:
- бос тау-кен жыныстарынан пайдалы қазбаларды айыра білу.
БҚ 1 - БҚ 8,
КҚ 1.18.4,
КҚ 1.23.8,
КҚ 1.24.1,
КҚ 1.25.3,
КҚ 1.26.8
ЖКП 06
Геодезия және маркшейдер ісі негіздері.
Геодезия. Координаттар жүйесі. Бұрыштарды, арақашықтықтар мен артықтықтарды өлшеу, геодезиялық аспаптар. Геодезиялық тармақтар. Топографиялық түсірілімдер. Маркшейдерлік іс.
Жерастылық теодолитті түсірілім. Қималы және тазартымқазбаларындағы түсірілім жұмыстары. Тік түсірілімдер. Маркшейдерлікқұжаттама. Тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді маркшейдерлік бақылау.
Білімдер:
- координаттар жүйесін;
- бұрыштарды, арақашықтықтар мен артықтықтарды өлшеу тәртібін;
- геодезиялық және маркшейдерлік аспаптарды;
- маркшейдерлік түсірілімдер түрлерін.
Іскерліктер:
- маркшейдерлік схемалар мен тау-кен жұмыстарының пландарын оқу;
- жұмыстарды дұрыс және қауіпсіз жүргізуді бақылаудың маркшейдерлік құралдарын қолдану.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.18. 4,
КҚ 1.18.6,
КҚ 1.23.8,
КҚ 1.24.1,
КҚ 1.25.3,
КҚ 1.26.7,
КҚ 1.26.8
ЖКП 07
Еңбекті қорғау.
Ашық тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өнеркәсіп санитариясы. Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар. Өрт профилактикасының негіздері.
Білімдер:
- ашық тау-кен қазбаларында өзін өзі ұстау ережелерін;
- өрт сөндіру құралдарын;
- алғашқы медициналық көмек көрсету шараларын.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау ережелерін ұстану;
-өзін құтқару және өрт сөндіру құралдарын қолдану; - қауіпті және зиянды факторларды айыра білу.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 1.18.13,
КҚ 1.23.12,
КҚ 1.24.10,
КҚ 1.25.10,
КҚ 1.26.10
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кен ісі.
Ашық тау-кен жұмыстарының негізгі технологиялық процестері. Аршу және қазу жұмыстары туралы ұғым. Қазудың көліктік және көліктік емес жүйелері. Күрделі және тілікті орлар. Қосалқы жұмыстар түрлері. Белгіленген деңгей біліктіліктері бойынша орындалатын жұмыстар.
Білімдер:
- негізгіжәне қосалқы жұмыстардың технологияларын;
-қосалқы жұмыстар түрлерін.
Іскерліктер:
- қосалқы жұмыстарды орындау.
БҚ 1 - БҚ 6,
КҚ 1.18.1,
КҚ 1.23.1-
КҚ 1.23.6,
КҚ 1.23.8-
КҚ 1.23.10,
КҚ 1.25.9,

ПК 1.24.1-
ПК 1.24.4,
ПК 1.24.6,
ПК 1.24.8,
ПК 1.24.9,
ПК 1.26.7
СД 02
Горные машины и комплексы.
Основы гидро- и пневмопривода. Отбойные молотки и бурильные машины. Оборудование и комплексы для вскрышных и добычных работ, устройство и технические характеристики. Буровые установки, принцип работы и область применения. Выемочно-погрузочные и транспортные машины, комплексы. Вспомогательное оборудование для открытых горных работ, устройство, назначение и области применения. Особенности конструкций машин и механизмов.
Знания:
- устройства, назначения отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин;
- принципа действия, области применения машин и механизмов для вскрышных и добычных работ;
- правил безопасной эксплуатации горных машин и механизмов;
- назначения и устройства вспомогательного оборудования для открытых горных работ.
Умения:
- правильно и безопасно эксплуатировать горную технику;
- производить техническое обслуживание и ремонт горных машин и механизмов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 1.18.2-
ПК 1.18.6,
ПК 1.18.9 -
ПК 1.18.12,
ПК 1.23.6,
ПК 1.25.1-
ПК 1.25.3,
ПК 1.25.6,
ПК 1.25.7,
ПК 1.25.9,
ПК 1.26.1-
ПК 1.26.5,
ПК 1.26.7 -
ПК 1.26.9
СД 03
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий.
Особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования. Электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В. Электроснабжение горных предприятий. электрические сети горных предприятий. Защита электроустановок. Освещение в карьерах (разрезах). Сигнализация и связь. Защита от поражения электрическим током.
Знания:
- конструкций и принципа действия электромеханического оборудования;
- способов управления приводами электродвигателей с помощью контакторов и реле;
- правил безопасной эксплуатации электроустановок;
- устройства, назначения защитного заземления.
Умения:
- производить запуск электродвигателей с помощью магнитных и тиристорных пускателей;
- определять требования к устройству заземляющей сети;
- эксплуатировать электрооборудование.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 1.18.5,
ПК 1.18.7
-ПК 1.18.11
ПК 1.23.7,
ПК 1.25.3,
ПК 1.25.4
ПК 1.25.7,
ПК 1.24.7,
ПК 1.26.6
СД 04
Горная механика.
Основы теории турбомашин. Вентиляторные, водоотливные, компрессорные и подъҰмные установки, их виды, конструкция, принцип действия. Регулирование производительности, их эксплуатация.
Знания:
- основных законов гидравлики;
- типов вентиляторов, насосов, компрессоров, калориферов, подъемных машин.
Умения:
- управлять одним из видов стационарных горных машин для открытых работ.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 1.18.9-
ПК 1.18.11,

КҚ 1.24.1-
КҚ 1.24.4,
КҚ 1.24.6,
КҚ 1.24.8,
КҚ 1.24.9,
КҚ 1.26.7
АП 02
Кен машиналары мен кешендері.
Гидро- және пневможетектер негіздері. Уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары. Қазу, тиеу және тасымалдау машиналары, кешендері. Ашық тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналу және қолдану аумағы. Жол жұмысшысы қызмет көрсететін машиналар мен механизмдер құрылымы және оларды пайдалану.
Білімдер:
- уатқыш балғалар, бұрғылау құралдары мен бұрғылау машиналарының арналуын, құрылымын;
- қауіпсіз пайдалану ережелерін;
-ашық тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар құрылымын және олардың арналуын.
Іскерліктер:
- қосалқы жабдықтарды дұрыс және қауіпсіз пайдалану;
- қосалқы жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
БҚ 5 - БҚ 7,
КҚ 1.18.2-
КҚ 1.18.6,
КҚ 1.18.9-
КҚ 1.18.12,
КҚ 1.23.6,
КҚ 1.25.1-
КҚ 1.25.3,
КҚ 1.25.6,
КҚ 1.25.7,
КҚ 1.25.9,
КҚ 1.26.1-
КҚ 1.26.5,
КҚ 1.26.7-
КҚ 1.26.9
АП 03
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтары мен электр қуатын жеткізу.
Кен электр жабдықтарын пайдалану және конструкциялық орындалу ерекшеліктері.
1140В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы. Кен кәсіпорындарының электр қуатымен жабдықталуы. Кен кәсіпорындарының электр жүйелері. Электр қондырғыларының қорғанышы. Кен қазбаларын жарықтандыру. Кеніштегі белгі беру мен байланыс. Электр тоғына түсуден қорғану.
Білімдер:
- электр механикалық жабдықтардың конструкциялары меніс-әрекеті принциптерін;
-түйістіргі және тоқ реттегіш (реле) көмегімен электр қозғалтқыштар жетектерін басқару тәсілдерін;
-электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалану ережелерін;
- қорғаныш жерге қосу құрылғыларын, арналуын.
Іскерліктер:
- магнитті және тиристорлы қосқыштардың көмегімен электр қозғалтқыштарды іске қосуды жүргізу;
-жерге қосу желісінің құрылғысына қойылатын талаптарды анықтау;
- электр жабдықтарын пайдалану.
БҚ 5 - БҚ 7,
КҚ 1.18.5,
КҚ 1.18.7-
КҚ 1.18.11,
КҚ 1.23.7,
КҚ 1.25.3,
КҚ 1.25.4
КҚ 1.25.7,
КҚ 1.24.7,
КҚ 1.26.6
АП 04
Кен механикасы.
Турбомашиналар теориясының негіздері. Желдеткіш, сутөкпе, компрессорлық және көтергі қондырғылары, олардың түрлері, конструкциялары, жұмыс істеу принципі. Олардың өнімділігін реттеу, оларды пайдалану.
Білімдер:
- гидравликаның негізгі заңдарын;
- желдеткіштер, сорғылар, компрессорлар, калориферлер, көтергі машиналарының типтерін.
Іскерліктер:
- ашық таукен жұмыстарына арналған тұрақты машиналардың және механизмдердің есебі мен таңдауын жүргізу.
БҚ 5 - БҚ 7,
КҚ1.18.9-
КҚ 1.18.11,

ПК 1.18.1,
ПК 1.23.2,
ПК 1.24.5,
ПК 1.25.1,
ПК 1.25.8,
ПК 1.26.3
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Практика в учебно-производственных мастерских.
Ознакомление с основными процессами слесарной и механической обработки металлов и применяемым оборудованием, инструментами и приспособлениями. Организация рабочего места слесаря и станочника, основы нормирования труда. Приобретение необходимых умений и навыков практической деятельности по обработкеметаллов.
Умения:
- читать машиностроительные чертежи;
- работать с нормативно-технической документацией.
Навыки:
- распознавания металлов и материалов;
- пользования измерительными инструментами;
- составления карты технологического процесса обработки деталей.
БК 5 - БК 8,
ПК 1.18.9,
ПК 1.18.10,
ПК 1.23.4,
ПК 1.24.4,
ПК 1.25.6,
ПК 1.25.7,
ПК 1.26.9
ПО 02
Практика по приобретению профессиональных навыков.
Ознакомление с правилами безопасности при эксплуатации горного механического и электрического оборудования. Изучение схем распределения электрической энергии на предприятии и оборудования распределительных пунктов. Ознакомление с низковольтной и высоковольтной электрической аппаратурой. Изучение схем заземления электрооборудования на горном предприятии, знакомство с общей заземляющей сетью разреза (карьера). Ознакомление с работой стационарного оборудования. Вентиляторные и компрессорные установки, водоотливные установки.
Умения:
- соблюдать ПБ и требования инструкций по эксплуатации электромеханического оборудования;
- различать составляющие общей заземляющей сети разреза (карьера);
- проверять заземление;
- производить проверку, пуск и остановку насосных агрегатов.
Навыки:
- снятия показаний с контрольно-измерительных приборов;
- разделки бронированного и гибкого кабеля, подвески кабелей;
- визуального определения исправности местного заземления;
- пользования приборами для измерения сопротивления заземления;
- пуска и остановки компрессорных агрегатов, контроля их работы;
- выполнения комплекса работ по эксплуатации аппаратуры автоматизации горных машин и стационарных установок.
БК 5 - БК 8,
ПК 1.18.1,
ПК 1.23.1,
ПК 1.24.1,
ПК 1.25.1,
ПК 1.26.1
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
0706000 – "Открытая разработка месторождений полезных ископаемых"
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Cинтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского (русского) языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 1,
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
-читать и переводить (со словарем)профессионально ориентированные тексты.
БК 1,
БК 2,
БК 3,
БК 4
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- содержания и формы организации физического воспитания;
- принципов правильного питания.
Умения:
-выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 1,
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Проекционные изображения на чертежах. Чертеж и изометрическая проекция детали. Развертки геометрических фигур. Расположение изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Машиностроительное черчение. Чтение простейших машиностроительных чертежей. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
-правил оформления чертежей;
- расположения изображений на чертежах;
- проекционных изображений на чертежах;
- сечений и разрезов;
- разъемных и неразъемных соединений.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электромеханического оборудования;
- выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.

КҚ 1.18.1,
КҚ 1.23.2,
КҚ 1.24.5,
КҚ 1.25.1,
КҚ 1.25.8,
КҚ 1.26.3
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-өндірістік шеберханалардағы практика.
Металдарды слесарлық және механикалық өңдеудің негізгі процестерімен және қолданылатын жабдықтармен, құрал-саймандармен, керек-жарақтармен танысу. Слесарьмен станокшының жұмыс орнын ұйымдастыру,еңбектi нормалау негiздерi. Металдарды өңдеу бойынша тәжірибелік іс-әрекеттің қажетті ептіліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
Іскерліктер:
- машинажасау сызбаларын оқу;
- нормативті-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- металдар мен материалдарды танып білу;
- өлшеуіш құрал-саймандарын пайдалану;
- бөлшектерді өңдеу бойынша технологиялық процесс картасын құрастыру.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 1.18.9,
КҚ 1.18.10,
КҚ 1.23.4,
КҚ 1.24.4,
КҚ 1.25.6,
КҚ 1.25.7,
КҚ 1.26.9
ӨО 02
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру бойынша практика.
Тау-кен механикалық және электрлік жабдықтарын пайдалану барысында қауіпсіздік ережелерімен танысу. Кәсіпорындарға электр қуатын тарату және тарату бекеттері жабдықтарының схемаларын зерделеу. Төменгі вольтті және жоғары вольтті электр аппаратурасымен танысу. Тау-кен кәсіпорнындағы электржабдықтарды жерге қосу схемаларын зерделеу, тіліктің (карьердің) жалпы жерге қосу желісімен танысу. Тұрақты жабдықтардың жұмысымен танысу. Желдеткіштік және компрессорлық, сутөккі қондырғылар.
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарды пайдалану бойынша ҚЕ мен нұсқаулық талаптарын ұстану;
- тіліктің (карьердің) жалпы жерге қосу желісінің құрастырушыларын айыра білу;
- жерге қосылуын тексеру;
- сорғы агрегаттарын тексеруді, іске қосуды және тоқтатуды жүргізу.
Дағдылар:
- бақылау-өлшеуіш аспаптарынан көрсеткіштерді алу;
- сауытталған және иілгіш ішек сымдарды бөлектеу, ішек сымдарды ілу;
- жергілікті жерге қосудың дұрыстығын көзбен шолып анықтау;
- жерге қосу кедергілерін өлшеуге арналған аспаптарды пайдалану;
- компрессорлық агрегаттарды іске қосу және тоқтату, олардың жұмысын бақылау;
- тау-кен машиналары мен тұрақты қондырғыларды автоматтандыру аппаратурасын пайдалану бойынша жұмыстар кешенін орындау.
БҚ 5-БҚ 8,
КҚ 1.18.1,
КҚ 1.23.1,
КҚ 1.24.1,
КҚ 1.25.1,
КҚ 1.26.1
0706000 – "Пайдалы қазбаларды ашық түрде қазу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалып тасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік көмегімен). кәсіптік қарым-қатынас. Тілді дамыту.
Білімдер:
- іскерлік қазақ (орыс) тілі негіздерін;
- кәсіптік лексиканы;
- мамандық бойынша грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен);
- оқылатын мәтінді талдау;
- монологиялық және диалогиялық тілді жүргізу.
БҚ 1 - БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал. Тіл қызметінің әр түрлі түрлері және тіл формалары (ауызша, жазбаша, монолог пен диалог түрінде). Кәсіптікбағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік көмегімен).
БҚ 1 - БҚ 4
ЖГП 03
Қзақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
-дене тәрбиесінің ң әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене тәрбиесінің мазмұны мен ұйымдастырылу формаларын;
- дұрыс тамақтану принциптерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі дене тәрбиесі жаттығуларын орындау және спорттың жеке түрлері бойынша нормативтерді тапсыру.
БҚ 1,
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбаларды рәсімдеу ережелері. Сызбалардағы геометр-иялық құрылулар. Сызбалар-дағы проекциялық көріністер. Сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы. Геометриялық фигуралардың жаймалары. Сызбалардағы көріністердің орналасуы. Қималар мен тіліктер. Тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлердің, қималар мен тіліктердің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау. Машинажасау сызуы. Қарапайым машинажасау сызбаларын оқу. Алмалы-салмалы қосылымдар. Алынбайтын-салынбайтын қосылымдар. Құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшектер эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерді;
- қималарды және тіліктерді;
- алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
-машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.

ПК 2.3.5,
ПК 2.5.2,
ПК 2.5.3,
ПК 2.6.2,
ПК 2.7.2,
ПК 2.8.3,
ПК 2.10.2,
ПК 2.17.6
ОПД 05
Основы геологии.
Земля и космос. Экзогенные и эндогенные геологические процессы. Минералогия, петрография и кристаллография. Основные свойства минералов. Месторождения полезных ископаемых. Генезис, методика поиска и разведки месторождений. Геологоразведочные работы, гидрогеология.
Знания:
- строения Земли и Солнечной системы;
- процессов образования минералов и горных пород и их свойств;
- способов геологоразведочных работ.
Умения:
- различать полезные ископаемые от пустых горных пород.
БК 1-
БК 8,
ПК 2.3.5,
ПК 2.5.1,
ПК 2.6.2,
ПК 2.7.1,
ПК 2.8.3,
ПК 2.8.4,
ПК 2.10.5,
ПК 2.17.1
ОПД 06
Основы геодезии и маркшейдерского дела.
Геодезия.
Системы координат. Измерение углов, расстояний и превышений, геодезические приборы. Геодезические сети. Топографические съемки.
Маркшейдерское дело.
Подземная теодолитная съемка. Съемочные работы в нарезных и очистных выработках. Вертикальные съемки; маркшейдерская документация. Маркшейдерский контроль за безопасным ведением горных работ.
Знания:
- систем координат;
- порядка измерения углов, расстояний и превышений;
- геодезических и маркшейдерских приборов;
- видов маркшейдерских съемок.
Умения:
-читать маркшейдерские схемы и планы горных работ;
- применять маркшейдерские средства контроля за правильным и безопасным ведением работ.
БК 1-
БК 8,
ПК 2.3.5,
ПК 2.5.1,
ПК 2.6.9,
ПК 2.7.1,
ПК 2.8.1,
ПК 2.10.2,
ПК 2.17.1
ОПД 07
Охрана труда.
Меры безопасности при ведении горных работ. Промышленная санитария. Производственные опасности и вредности. Основы пожарной профилактики и горноспасательного дела.
Знания:
-правил поведения в карьерах (разрезах);
- запасных выходов;
- газового режима в горных выработках.
Умения:
-соблюдать правила охраны труда;
- пользоваться средствами самоспасения и пожаротушения;
- различать опасные и вредные факторы.
БК 1-
БК 8,
ПК 2.3.8,
ПК 2.5.8,
ПК 2.6.10,
ПК 2.7.10,
ПК 2.8.8,
ПК 2.10.9,
ПК 2.17.10
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификации: 070607 2 - Машинист конвейера
070617 2 - Электрослесарь – контактчик
СД 01
Горное дело.
Основные технологические процессы открытых горных работ. Понятия о вскрышных и добычных работах. Транспортные и бестранспортные системы разработки. Капитальные и разрезные траншеи. Виды вспомогательных работ. Работы, выполняемые по квалификациям установленного уровня.
Знания:
- технологии основных и вспомогательных работ;
- видов вспомогательных работ.
Умения:
- выполнять вспомогательные работы.
БК 5,
БК 6,
БК 7,

КҚ 2.3.5,
КҚ 2.5.2,
КҚ 2.5.3,
КҚ 2.6.2,
КҚ 2.7.2,
КҚ 2.8.3,
КҚ 2.10.2,
КҚ 2.17.6
ЖКП 05
Геология негіздері.
Жер және ғарыш. Экзогенді және эндогенді геологиялық процестер. Минералогия, петрография және кристаллография. Минералдардың негізгі қасиеттері. Пайдалы қазбалар кенорындары. Кен орындарының генезисі, іздеу және барлау әдістері. Геологиялық барлау жұмыстары, гидрогеология.
Білімдер:
- жер мен күн жүйесі құрылымдарын;
- минералдар мен тау-кен жыныстарының пайда болу процестерін және олардың қасиеттерін;
- геологиялық барлау жұмыстарының тәсілдерін.
Іскерліктер:
- бос тау-кен жыныстарынан пайдалы қазбаларды айыра білу.
БҚ 1 - БҚ 8,
КҚ 2.3.5,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.6.2,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.8.3,
КҚ 2.8.4,
КҚ 2.10.5,
КҚ 2.17.1
ЖКП 06
Геодезия және маркшейдер ісі негіздері.
Геодезия. Координаттаржүйелері. Бұрыштарды, арақашықтықтары мен артықтықтарды өлшеу. Геодезиялық аспаптар. Геодезиялық тармақтар. Топографиялық түсірілімдер. Маркшейдерлік іс. Теодолитті түсірілім. Аршу және тазартужұмыстарындағы түсірілімдер. Тік түсірілімдер. Маркшейдерлік құжаттама. Ашық тау-кен жұмыстарын қауіпсіз жүргізудің маркшейдерлік бақылау.
Білімдер:
- координаттар жүйесін;
- бұрыштарды, арақашықтықтар мен артықтықтарды өлшеу тәртібін;
- геодезиялық және маркшейдерлік аспаптарды;
- маркшейдерлік түсірілімдер түрлерін.
Іскерліктер:
- маркшейдерлік схемалар мен тау-кен жұмыстарының пландарын оқу;
- жұмыстарды дұрыс және қауіпсіз жүргізуді бақылаудың маркшейдерлік құралдарын қолдану.
БҚ 1-БҚ 8,
КҚ 2.3.5,
КҚ 2.5.1,
КҚ 2.6.9,
КҚ 2.7.1,
КҚ 2.8.1,
КҚ 2.10.2,
КҚ 2.17.1
ЖКП 07
Еңбекті қорғау.
Ашық тау-кен жұмыстарын жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары. Өнеркәсіп санитариясы. Өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар. Өрт профилактикасы негіздері.
Білімдер:
- ашық тау-кен жұмыстарында өзін ұстау ережелерін;
-өнеркәсіпсанитариясы мен өрттен қорғану талаптарын.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау ережелерін ұстану;
-өрт сөндіру құралдарын қолдану;
- қауіпті және зиянды факторларды айыра білу.
БҚ 1 - БҚ 8,
КҚ 2.3.8,
КҚ 2.5.8,
КҚ 2.6.10,
КҚ 2.7.10,
КҚ 2.8.8,
КҚ 2.10.9,
КҚ 2.17.10
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 070607 2 - Конвейер машинисі
070617 2 - Электрослесарь-байланыстырушы
АП 01
Кен ісі.
Ашықөндіру кен өндірісінің негізгі технологиялық процестері. Аршу және қазу жұмыстары туралы түсінік. Экскаваторларды (біршөмішті, көпшөмішті) пайдалана отырып қазу-арту жұмыстары. Орлар және оларды жүргізу әдістері. Кен орындарын ашық қазу жүйелері және олардың элементтері. Үйінді жұмыстарының технологиясы. Теспелер мен ұңғымаларды бұрғылау әдістері. Карьерлердің (тіліктердің)өндірістік қуаттылығы, тереңдігі және техникалық шекаралары туралы ұғым.
Білімдер:
- ашық тау-кен өндірісініңнегізгі технологиялық процестерін;
- ашық тау-кен жұмыстарында қолданылатын экскаваторлар мен бұрғылау қондырғыларының типтерін; - үйінді жұмыстарын жүргізу технологиясын;
- кенорындарын ашық өндіру жүйелерінің элементтерін.
Іскерліктер:
- пайдалы қазбаларды ашық тәсілмен өндірубарысындағы технологиялық процестердің негізгі және қосалқы операцияларын орындау.
БҚ 5- БҚ 7,

ПК 2.7.1,
ПК 2.17.1
СД 02
Горные машины и комплексы.
Основы гидро- и пневмопривода. Отбойные молотки и бурильные машины. Оборудование и комплексы для вскрышных и добычных работ, устройство и технические характеристики. Буровые установки, принцип работы и область применения. Выемочно-погрузочные и транспортные машины, комплексы. Вспомогательное оборудование для открытых горных работ, устройство, назначение и области применения. Особенности конструкций машин и механизмов.
Знания:
- устройства, назначения отбойных молотков, бурового инструмента и бурильных машин;
- принципа действия, области применения машин и механизмов для вскрышных и добычных работ;
- правил безопасной эксплуатации горных машин и механизмов;
- назначения и устройства вспомогательного оборудования для открытых горных работ.
Умения:
- правильно и безопасно эксплуатировать горную технику;
- производить техническое обслуживание и ремонт горных машин и механизмов.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.7.7,
ПК 2.17.4,
ПК 2.17.6
СД 03
Электрооборудование и электроснабжение горных предприятий.
Особенности эксплуатации и конструктивного исполнения горного электрооборудования. Электрическая аппаратура управления и защиты напряжением до и свыше 1140В. Электроснабжение горных предприятий. Электрические сети горных предприятий. Защита электроустановок. Освещение в карьерах (разрезах). Сигнализация и связь. Защита от поражения электрическим током.
Знания:
- видов конструктивного исполнения электрооборудования;
- правил прокладки электрических кабелей и проводных линий;
- параметров освещения в карьерах (разрезах); способов проверки защитных устройств.
Умения:
- проверять работоспособность защитных устройств;
- прокладывать кабельные и проводные линии в карьерах (разрезах);
- эксплуатировать электрооборудование.
БК 5,
БК 6,
БК 7,
ПК 2.7.3,
ПК 2.7.9
ПК 2.17.1,
ПК 2.17.2,
ПК 2.17.3,
ПК 2.17.4,
ПК 2.17.5,
ПК 2.17.6,
ПК 2.17.7,
ПК 2.17.8
СД 04
Карьерный транспорт.
Основы теории транспортных машин. Виды карьерного транспорта. Строение рельсового пути и автомобильных дорог. Вибрационные, пластинчатые, скребковые, ленточные и специальные конвейеры. Карьерные вагоны и локомотивы. Технологический комплекс. Организация работы карьерного транспорта. Скреперный транспорт. Транспорт на отвалах и складах.
Знания:
- видов карьерного транспорта;
- типов автомобильных дорог и рельсовых путей.
Умения:
- управлять работой электровозов и тепловозов;
- производить монтаж, демонтаж, обслуживание и ремонт всех видов конвейеров;
- управлять вспомогательным оборудованием при устройстве автодорог и настилке рельсового пути, производить их монтаж и демонтаж, обслуживание и ремонт.
БК 5,
БК 6,
БК 7,

КҚ 2.7.1,
КҚ 2.17.1
АП 02
Кен машиналары мен кешендері.
Гидро-және пневмажетектер негіздері. Уатқыш балғалар мен бұрғылау машиналары. Дайындау және тазарту жұмыстарына арналған жабдықтар мен кешендер, құрылымы мен техникалық сипаттамалары. Бұрғылау станоктары. Жұмыс істеу принципі мен қолданылу аумағы. Қазу, тиеу және көлік машиналары, кешендері. Тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтар, құрылымы, арналуы және қолданылу аумағы. Тау-кен өнеркәсібінде қолданылатын машиналар мен механизмдердіңконструкциялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- уатқыш балғалардың, бұрғылау құрал-саймандары мен бұрғылау машиналарыныңқұрылымын, арналуын;
-аршу және өндіру жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдердің әрекет ету принципін, қолданылу аумағын;
- тау-кен машиналары мен механизмдерін қауіпсіз пайдалану ережелерін;
-ашық тау-кен жұмыстарына арналған қосалқы жабдықтардың арналуы мен құрылымын.
Іскерліктер:
- кен техникасын дұрыс және қауіпсіз пайдалану;
- кен машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
БҚ 5- БҚ 7,
КҚ 2.7.7,
КҚ 2.17.4,
КҚ 2.17.6
АП 03
Кен кәсіпорындарындағы электр жабдықтарымен электр қуатын жеткізу.
Кен электр жабдықтарын пайдалану және конструкциялық орындалу ерекшеліктері.
1140В дейін және одан жоғары кернеудің басқару және қорғаныш электр аппаратурасы. Кен кәсіпорындарының электр қуатымен жабдықталуы. Кен кәсіпорын-дарының электр жүйелері. Электр қондырғыларының қорғанышы. Кен қазбаларын жарықтандыру. Кеніштегі белгі беру мен байланыс. Электр тоғына түсуден қорғану.
Білімдер:
- кен электр жабдықтарының конструкциялық орындалу түрлерін;
- кен қазбалары бойынша электр ішексымдарын іліп тарту ережелерін;
- кен қазбаларын жарықтандыру параметрлерін;
- қорғаныш құрылғыларды тексеру тәсілдерін;
- электр қондырғыларын қауіпсіз пайдалануды ұйымдастыруды;
- кен машиналары электр жабдықтарының және олардың жетектерінің схемаларын.
Іскерліктер:
- қорғаныш құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
- кен қазбалары бойыменішексым тізбектерін іліп тарту;
- электр жабдықтарын пайдалану.
БҚ 5- БҚ 7,
КҚ2.7.3,
КҚ 2.7.9,
КҚ 2.17.1-
КҚ 2.17.8
АП 04
Кеніштік көлік.
Көлік машиналары теориясының негіздері. Кеніштік көлік түрлері. Рельс және автокөлік жолдарының құрылымы. Дірілді, тақташа, ысырма, таспалы және арнайы конвейерлер. Кеніштік вагондар және локомотивтер. Технологиялық кешен. Кеніштік көлік жұмысын ұйымдастыру. Ысырма көлігі. Үйінділер мен қоймалардағы көлік.
Білімдер:
-кеніштік көлік түрлерін;
-автокөлік пен рельстік жолдардың түрлерін.
Іскерліктер:
- электровоздар мен тепловоздар жұмыстарын басқару;
- конвейерлердің барлық түрлеріне монтаждау, бөлшектеу, қызмет көрсету және жөндеуді жүргізу;
- автокөлік жолдарын салу және рельстік жолдарды төсеу кезінде қосалқы жабдықтарды басқару, монтаждау мен бөлшектеу, оларға қызмет көрсету және жөндеу.
БҚ 5-БҚ 7,

ПК 1.18.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 1.18.2 Управлять отвальным мостом и его механизмами по транспортированию горной массы, отвалообразованию и передвижению моста вдоль забоя при совместной работе с вскрышными экскаваторами.
ПК 1.18.3 Обеспечивать согласованность действия с экскаваторами и пультами управления мостом.
ПК 1.18.4 Наблюдать за укладкой грунта в отвал, состоянием трассы и отвала, рабочей площадки, исправностью механизмов моста.
ПК 1.18.5 Опробовать и регулировать работу отвального моста по показаниям контрольно-измерительных приборов.
ПК 1.18.6 Передвигать отвальный мост по заданной схеме.
ПК 1.18.7 Участвовать в разделке кабеля, смене канатов, ленты, зубьев ковша.
ПК 1.18.8 Проверять заземление машины и состояние гибкого кабеля.
ПК 1.18.9 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 1.18.10 Выполнять текущий ремонт и участвовать в других видах ремонта.
ПК 1.18.11 Принимать и осматривать отвальный мост после ремонта, а также при приеме и сдаче смены.
ПК 1.18.12 Крепить отвальный мост при значительных ветровых нагрузках.
ПК 1.18.13 Поддерживать безопасные условия труда.
070623 1 –
Взрывник
ПК 1.23.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 1.23.2 Выписывать, получать, погружать, выгружать, доставлять взрывчатые материалы из базисных и раздаточных складов к местам работ, сдавать остатки на склад.
ПК 1.23.3 Определять пригодность взрывчатых материалов к использованию, уничтожать непригодные.
ПК 1.23.4 Изготавливать патроны-боевики.
ПК 1.23.5 Расставлять посты для охраны опасной зоны.
ПК 1.23.6 Заряжать шпуры, скважины и камеры.
ПК 1.23.7 Выполнять монтаж взрывной сети, проверять ее исправность.
ПК 1.23.8 Выполнять взрывные работы при ведении открытых и геофизических работ.
ПК 1.23.9 Подавать установленные сигналы о проведении взрывных работ.
ПК 1.23.10 Осматривать место взрывных работ, ликвидировать невзорвавшиеся заряды.
ПК 1.23.11 Вести журнал взрывных работ.
ПК 1.23.12 Поддерживать безопасные условия труда.
ПРИМЕЧАНИЯ:
- к ведению взрывных работ допускаются взрывники (мастера- взрывники), прошедшие обучение по соответствующей программе, сдавшие экзамены и получившие Единую книжку взрывника (мастера-взрывника).
- к обучению по профессии взрывника (мастера-взрывника) допускаются лица, имеющие среднее образование, возраст от 22 лет при подземном стаже не менее 2 лет – для работы в угольных шахтах, опасных по газу или взрыву пыли; от 20 лет при стаже работы не менее 1 года по профилю работы предприятия – на всех.
070624 1 –
Раздатчик взрывчатых материалов

КҚ 1.18.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 1.18.2 Аршу экскаваторларымен бірлесу жұмысы барысында үйінді көпір мен кен массасын тасымалдау, үйінділеу және забой жанында көпірді жылжыту механизмдерін басқару.
КҚ 1.18.3 Экскаваторлардың және көпірді басқарушы пульттардың өзара іс-әрекеттерін қамтамасыз ету.
КҚ 1.18.4 Үйіндіге топырақтың төселуін, трассаның және үйіндінің, жұмыс алаңының, көпір механизмдерінің жағдайын бақылау.
КҚ 1.18.5 Тексеруші-өлшеуші аспаптардың көрсеткіштері арқылы үйінді көпірі жұмысын сынамалау және реттеу.
КҚ 1.18.6 Берілген сұлба бойынша үйінді көпірін қозғау.
КҚ 1.18.7 Ішек сымды аршуға, қанаттарды, таспаны, шөміштің тістерін ауыстыруға қатысу.
КҚ 1.18.8 Машинаны жерге қосуын және иілгіш ішек сымның жағдайын қадағалау.
КҚ 1.18.9 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 1.18.10 Ағымдағы жөндеу жұмысын орындау және жөндеу жұмыстарының басқа түрлеріне қатысу.
КҚ 1.18.11 Жөндеу жұмысынан кейін және ауысымды қабылдау мен тапсырудан кейін үйінді көпірді қабылдау және тексеру.
КҚ 1.18.12 Желдің тым жоғары жүктемесі кезінде үйінді көпірді жерге бекіту.
КҚ 1.18.13 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070623 1 - Қопарғыш
КҚ 1.23.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 1.23.2 Жарылғыш материалдарын жазғызу, қабылдап алу, тиеу, түсіру, базис және тарату қоймалардан жұмыс орындарына жеткізу, қалғандарын қоймаларға тапсыру.
КҚ 1.23.3 Жарылғыш материалдарының қолданысқа жарамдылығын анықтау, жарамсыздарды жою.
КҚ 1.23.4 Оталдырғыш оқшандарды дайындау.
КҚ 1.23.5 Қауіпті аймаққа күзет қою.
КҚ 1.23.6 Теспелерді, ұңғымалар мен камераларды оқтау.
КҚ 1.23.7 Жарылыс желісін монтаждау, оның жарамдылығын тексеру.
КҚ 1.23.8 Ашық, жерасты кен және геофизикалық жұмыстары кезінде жарылыс жұмыстарын орындау.
КҚ 1.23.9 Жарылыс жұмыстарын жүргізу үрдісінде тағайындалған белгілерді беру.
КҚ 1.23.10 Жарылыс жұмыстары орындарын қарап шығу, жарылмаған оқтамдарды жою.
КҚ 1.23.11 Жарылыс жұмыстары журналын жүргізу.
КҚ 1.23.12 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
Ескерту:
- сәйкес бағдарлама бойынша оқып білім алған, емтихандарды тапсырған және жарушының (жарушы-шебердің) Біріңғай кітапшасын алғандар, жарылыс жұмыстарын атқаруға жарушы (жарушы-шебер) ретінде жіберіледі;
- орта білімді, 22 жастан асқан, жерастында кем дегенде 2 жыл еңбек еткен уақыты (стажы) бар адам газ немесе шаң-тозаңның жарылысы бойынша қауіпті көмір шахтасына жарушы (жарушы-шебер) мамандығы бойынша арнаулы оқуға жіберіледі; 20 жастан асқан, өз кәсіпорны жұмыстарының профилі бойынша кем дегенде 1 жыл еңбек еткен уақыты (стажы) бар адам басқа жарылыс жұмыстары бойынша арнаулы оқуға жіберіледі.
070624 1 - Жарылғыш материалдарды үлестіруші

ПК 1.24.1 Подготавливать свое рабочее место.
ПК 1.24.2 Получать, сдавать, погружать и разгружать взрывчатые материалы и средства взрывания, а также сопровождать их до места назначения.
ПК 1.24.3 Определять пригодность взрывчатых материалов и средств взрывания.
ПК 1.24.4 Маркировать патроны и зажигательные трубки, заготавливать и нарезать огнепроводный шнур.
ПК 1.24.5 Выдавать взрывчатые материалы и средства взрывания, принимать остатки, учитывая приход и расход взрывчатых материалов.
ПК 1.24.6 Участвовать в испытании и уничтожении непригодных взрывчатых материалов.
ПК 1.24.7 Подбирать электродетонаторы.
ПК 1.24.8 Пропитывать гильзы и пакеты гидроизолирующим составом.
ПК 1.24.9 Контролировать очередность расхода взрывчатых материалов и средств взрывания.
ПК 1.24.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070625 1 –
Машинист установки по разрушению негабаритов горной массы
ПК 1.25.1 Подготавливать рабочее место, горные машины и оборудование к выполнению задания.
ПК 1.25.2 Управлять установкой по разрушению негабаритов горной массы под руководством машиниста 5-разряда.
ПК 1.25.3 Вести процесс разрушения негабаритных кусков руды и горной массы токами промышленной частоты или падающим грузом.
ПК 1.25.4 Проверять заземление, переключать электрический кабель, присоединять к электрической сети.
ПК 1.25.5 Обеспечивать охрану места разрушения негабаритов, подавать сигналы.
ПК 1.25.6 Осматривать, чистить, смазывать обслуживаемое оборудование.
ПК 1.25.7 Участвовать в ремонте и перемещении установки по разрушению негабаритов горной массы.
ПК 1.25.8 Вести техническую документацию.
ПК 1.25.9 Выполнять работы по приемке и сдаче смены, уборке рабочего места, приспособлений, инструмента, приводить их в надлежащее состояние.
ПК 1.25.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070626 1 - Горнорабочий у экскаваторов, отвальных мостов и отвалообразователей
ПК 1.26.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 1.26.2 Подготавливать дороги для передвижки экскаваторов, отвальных мостов и отвалообразователей.
ПК 1.26.3 Доставлять топливо, воду, смазочные, горючие, обтирочные материалы.
ПК 1.26.4 Очищать габариты железнодорожных путей и автодорог.
ПК 1.26.5 Расчищать площадки и укладывать настил под экскаватор.
ПК 1.26.6 Наматывать на барабан кабель и участвовать в его переноске.
ПК 1.26.7 Зачищать откосы верхней бровки уступов.
ПК 1.26.8 Обирать линии забоя после экскавации или взрывных работ.
ПК 1.26.9 Участвовать в смазке узлов экскаватора, отвальных мостов и отвалообразователей.

КҚ 1.24.1 Өз жұмыс орнын дайындау.
КҚ 1.24.2 Жарылғыш материалдарын және жару құралдарын қабылдап алу, тапсыру, тиеу және түсіру, сонымен қатар оларды белгіленген жерге дейін апару.
КҚ 1.24.3 Жарылғыш материалдарының және жару құралдарының жарамдылығын анықтау.
КҚ 1.24.4 Оқшандар мен тұтатқы түтіктерді таңбалау, отпілтені дайындау және кесу.
КҚ 1.24.5 Жарылғыш материалдарының кірісі мен шығысын есепке ала отырып жарылғыш материалдарын және жару құралдарын жарушыға беру, қалдықтарын қабылдап алу.
КҚ 1.24.6 Жарамсыз жарылғыш материалдарын сынауда және жоюда қатысу.
КҚ 1.24.7 Электрдүмпіткіштерді іріктеу.
КҚ 1.24.8 Арғаналарға (гильзаларға) және түйдектерге гидрооқшаулаушы құрамдарын сіңдіру.
КҚ 1.24.9 Жарылғыш материалдарының және жару құралдарының кезекті шығынын тексеру.
КҚ 1.24.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070625 1 - Габаритті емес тау массаларын қопару қондырғысының машинисі
КҚ 1.25.1 Тапсырмаларды орындау үшін жұмыс орнын, кен машиналары мен жабдықтарды дайындау.
КҚ 1.25.2 5 - разрядты машинист жетекшілігімен кен массасы шойтастарын бұзу қондырғысын басқару.
КҚ 1.25.3 Руданың шойтас кесектерінің және кен массасының бұзу процесін өнеркәсіптің жиілігі тоқтарымен немесе құлама жүктерімен жүргізу.
КҚ 1.25.4 Жерге қосылуды, электр ішек сымдарын қосып ажыратуды, электр желісіне жалғауды тексеру.
КҚ 1.25.5 Шойтастарды бұзу орындарын күзетпен қамтамасыз ету, белгілерді беру.
КҚ 1.25.6 Қызмет көрсетілетін жабдықтарды тексеру, тазалау, майлау.
КҚ 1.25.7 Кен массасы шойтастарын бұзу қондырғысын жөндеуге және жылжытуға қатысу.
КҚ 1.25.8 Техникалық құжаттаманы жүргізу.
КҚ 1.25.9 Ауысымды қабылдау және тапсыру, жұмыс орнын, керек-жарақтарды, құрал-саймандарды жинау бойынша жұмыстарды орындау, оларды тиісті күйге келтіру.
КҚ 1.25.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070626 1 - Экскаваторлардағы, үйінді көпірлердегі және үйіндідегі кен жұмысшысы
КҚ 1.26.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 1.26.2 Экскаваторлардың, үйінді көпірлердің және үйінділеуіштердің жүріп тұруына жолдарды дайындау.
КҚ 1.26.3 Отынды, суды, майлау, жанармай, сүрту материалдарын жеткізу.
КҚ 1.26.4 Теміржол және автокөлік жолдарының габариттерін тазалау.
КҚ 1.26.5 Экскаватордың астын алдын - ала тазарту және табандықты төсеу.
КҚ 1.26.6 Ішек сымды барабанға орауға және оны жылжытуға қатысу.
КҚ 1.26.7 Кертпештердегі жоғарғы ернеулер қиябеттерін тазалау.
КҚ 1.26.8 Экскавациялау мен жарылыс жұмыстарынан кейін забой сызығын шабақтау.
КҚ 1.26.9 Экскаватордың, үйінді көпірлердің және үйінділеуіштердің буындарын майлауға қатысу.

ПК 1.26.10 Поддерживать безопасные условия труда.
Специалист повышенного уровня
070603 2 –
Машинист буровой установки
ПК 2.3.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.3.2 Подбирать буры, долота и буровые коронки, заменять их в процессе бурения, чистить, промывать, желонить скважины.
ПК 2.3.3 Производить монтаж, демонтаж, перемещение, установку и регулирование бурового оборудования.
ПК 2.3.4 Осуществлять цементацию, тампонаж, крепление скважин обсадными трубами, выполнять другие работы.
ПК 2.3.5 Управлять буровыми станками и установками различных типов, управлять процессом бурения в зависимости от геологических условий, возникновения осложнений, состояния бурового оборудования и инструмента.
ПК 2.3.6 Обслуживать компрессоры, установленные на буровом оборудовании, выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.3.7 Выключать буровые машины и оборудование, передавать оборудование следующей смене.
ПК 2.3.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070605 2 –
Машинист компрессорных установок
ПК 2.5.1 Подготавливать свое рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.5.2 Обслуживать стационарные компрессоры и турбокомпрессоры давлением до 1 МПа или свыше 1 МПа, при работе на неопасных газах с приводом от различных двигателей и при работе на опасных газах, давлением до 1 МПа.
ПК 2.5.3 Обслуживать насосные станции оборотного водоснабжения, дренажные насосы, насосы высокого давления и сосуды, работающие под давлением, емкостью до 20 куб.м.
ПК 2.5.4 Устанавливать и поддерживать оптимальный режим работы компрессоров;
ПК 2.5.5 Наблюдать за работой двигателей, компрессоров, приборов, вспомогательного оборудования и механизмов;
ПК 2.5.6 Участвовать в осмотре, капитальном и текущем ремонте и обкатке оборудования компрессорных установок при приеме их в эксплуатацию.
ПК 2.5.7 Очищать воздух от влаги и масел, собирать отработанные масла.
ПК 2.5.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070606 2 –
Машинист вибропогрузочной установки
ПК 2.6.1 Подготавливать свое рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.6.2 Управлять вибропогрузочной установкой при выпуске и доставке горной массы, погрузке ее в рудоспуск, из рудоспуска в вагон и на другие транспортные средства.
ПК 2.6.3 Орошать горную массу.
ПК 2.6.4 Ликвидировать заторы.
ПК 2.6.5 Подавать сигналы при погрузке горной массы.
ПК 2.6.6 Участвовать в монтаже и демонтаже вибропогрузочной установки и ее ремонте.
ПК 2.6.7 Опробовать и регулировать работу механизмов вибропогрузочной установки.

КҚ 1.26.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
Жоғары деңгей маманы
070603 2 - Бұрғылау қондырғысының машинисі
КҚ 2.3.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.3.2 Бұрғыларды, қашауларды және бұрғытәждерді таңдау, бұрғылау үрдісінде оларды ауыстыру, ұңғымаларды тазалау, сумен шаю, науашықтау.
КҚ 2.3.3 Бұрғылау жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу, жылжыту, орнату және реттеу.
КҚ 2.3.4 Ұңғымаларды көміртектендіру, тығындау, шегенді құбырлармен бекіту, басқа да жұмыстарды орындау.
КҚ 2.3.5 Әртүрлі бұрғылау станоктарын және қондырғыларын басқару, геологиялық жағдайларға, кез келген қиындықтарға, бұрғылау жабдықтары мен құрал-саймандар күй-жәйіне сәйкес бұрғылау процесін басқару.
КҚ 2.3.6 Бұрғылау жабдықтарында орналасқан компрессорлерге қызмет көрсету, қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою.
КҚ 2.3.7 Бұрғылау машиналары мен жабдықтарын ажырату, жабдықтарды келесі ауысымға тапсыру.
КҚ 2.3.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070605 2 - Сығымдағыш қондырғының машинисі
КҚ 2.5.1 Өндірістік нарядты орындау үшін өз жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.5.2 Әртүрлі қозғалтқыштар жетегімен қауіпсіз газдарда жұмыс істеу барысында және қысымы 1 МПа дейінгі қауіпті газдарда жұмыс істеу барысында қысымы 1 МПа немесе 1 МПа жоғары тұрақты сығымдағыштар мен турбосығымдағыштарға қызмет көрсету.
КҚ 2.5.3 Айналымды сумен қамтамасыз ететін сорғы станцияларына, құрғатым (дренаж) сорғыларына, жоғары қысымды сорғыларға және сыйымдылығы 20 текше м дейінгі, қысыммен жұмыс істейтін, сауыттарға қызмет көрсету.
КҚ 2.5.4 Сығымдағыштардың оңтайлы жұмыс режимін тағайындау және ұстану.
КҚ 2.5.5 Қозғалтқыштардың, сығымдағыштардың, аспаптардың, көмекші жабдықтар мен механизмдердің жұмысын бақылау.
КҚ 2.5.6 Сығымдағыш қондырғыларының жабдықтарын қарап шығуда, күрделі және ағымды жөндеуде және оларды пайдалануға қабылдау барысында жаттықтандырудан өткізуде қатысу.
КҚ 2.5.7 Дымқылдан және майлардан ауаны тазарту,
өңделген майларды жинау.
КҚ 2.5.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070606 2 - Вибротиеу қондырғысы машинисі
КҚ 2.6.1 Өндірістік нарядты орындау үшін өз жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.6.2 Кен массасын шығару мен жеткізуде, оны кенқұдыққа, кенқұдықтан вагонға және басқа да көлік құралдарына тиегенде вибротиеу қондырғысын басқару.
КҚ 2.6.3 Кен масасын сулау.
КҚ 2.6.4 Кептелімдерді жою.
КҚ 2.6.5 Кен массасын тиеу барысында белгі беру.
КҚ 2.6.6 Вибротиеу қондырғысын монтаждағанда, бөлшектегенде және оны жөндегенде қатысу.
КҚ 2.6.7 Вибротиеу қондырғысы механизмдерінің жұмысын сынамалау және реттеу.

ПК 2.6.8 Устранять неисправности в механической и электрической части вибропогрузочной установки.
ПК 2.6.9 Производить маневровые работы по перемещению транспортных сосудов с помощью средств дистанционного управления.
ПК 2.6.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070607 2 –
Машинист конвейера
ПК 2.7.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.7.2 Управлять конвейерами, элеваторами, шнеками, питателями, перегрузочными тележками, приводной станцией конвейера.
ПК 2.7.3 Реверсировать и переключать движение конвейеров, регулировать натяжные устройства и ход ленты, степень их загрузки.
ПК 2.7.4 Наблюдать за исправным состоянием перегрузочных течек, натяжных барабанов, редукторов, питателей, автоматических устройств, установленных на конвейере.
ПК 2.7.5 Участвовать в наращивании и переноске конвейеров, соединении лент и цепей.
ПК 2.7.6 Координировать работу самоходного конвейера с работой экскаватора.
ПК 2.7.7 Смазывать ролики и привод, очищать ленту, ролики, роликоопоры и течки, заменять вышедшие из строя ролики.
ПК 2.7.8 Удалять с конвейерной ленты посторонние предметы, убирать просыпавшуюся горную массу,ликвидировать заторы в лотках.
ПК 2.7.9 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
ПК 2.7.10 Поддерживать безопасные условия труда.
070608 2 - Машинист дробильных установок
ПК 2.8.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.8.2 Наблюдать за загрузкой дробилок, качеством и степенью дробления (измельчения).
ПК 2.8.3 Вести технологический процесс дробления (измельчения) горной массы.
ПК 2.8.4 Определять окончание процесса дробления и распределять дробленый материал в зависимости от сортности.
ПК 2.8.5 Выгружать дробленый продукт и транспортировать.
ПК 2.8.6 Наблюдать за техническим состоянием оборудования.
ПК 2.8.7 Участвовать в ремонте и обслуживать дробилки, дробильные агрегаты, дробильно-сортировочные установки всех систем.
ПК 2.8.8 Поддерживать безопасные условия труда.
070610 2 –
Машинист штабелеформирующей машины
ПК 2.10.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.10.2 Управлять штабелеформирующей машиной при перемещении и укладке сырья в штабели заданной высоты с помощью программирующих устройств.
ПК 2.10.3 Настраивать машину на требуемый режим работы.
ПК 2.10.4 Переводить машину на автоматическую работу с помощью программирующего устройства.
ПК 2.10.5 Контролировать своевременную подачу сырья к машине и взаимодействие вспомогательных механизмов и агрегатов.
ПК 2.10.6 Наблюдать за работой контрольно-измерительной аппаратуры.
ПК 2.10.7 Смазывать штабелеформирующую машину.
ПК 2.10.8 Выявлять неисправности в работе штабелеформируюшей машины и выполнять текущий ремонт.
ПК 2.10.9 Поддерживать безопасные условия труда.
070617 2 - Электрослесарь – контактчик
ПК 2.17.1 Подготавливать рабочее место и оборудование к выполнению производственного наряда.
ПК 2.17.2 Выполнять монтаж и демонтаж ошиновки электролизных ванн.
ПК 2.17.3 Зачищать контакты анодной и катодной ошиновки на работающих электролизных ваннах.
ПК 2.17.4 Заменять детали отдельных узлов шинопровода.
ПК 2.17.5 Изготавливать новую ошиновку.
ПК 2.17.6 Ремонтировать ошиновку и пакеты шин.
ПК 2.17.7 Заменять изоляцию.
ПК 2.17.8 Включать, подключать, шунтировать ванны.
ПК 2.17.9 Проверять перепад на контактах.
ПК 2.17.10 Поддерживать безопасные условия труда.
ПРИМЕЧАНИЕ: данная профессия не является специфичной для открытой разработки месторождений, т.к. содержит виды работ, относящиеся к профессиям цветной металлургии (ЕТКС, Выпуск 8).
Специалист среднего звена.
070620 3 –
Техник-технолог
ПК 3.20.1 Организовывать и осуществлять работы на производственном участке горного предприятия.
ПК 3.20.2 Обеспечивать выполнение установленного наряда.
ПК 3.20.3 Выбирать и правильно эксплуатировать горное оборудование.
ПК 3.20.4 Разрабатывать проектно-сметную документацию на ведение вскрышных и добычных работ.
ПК 3.20.5 Составлять и оформлять паспорта буровзрывных работ.
ПК 3.20.6 Осуществлять контроль за правильным и безопасным ведением горных и взрывных работ.
ПК 3.20.7 Подготавливать исходную информацию для решения технологических задач с помощью информационных технологий
ПК 3.20.8 Применять действующие нормативные документы, касающиеся его деятельности.
ПК 3.20.9 Соблюдать нормы охраны труда, промышленной санитарии и противопожарной защиты. Быть ответственным за безопасные условия труда.
Продолжениесм. V15011690_2

КҚ 2.6.8 Вибротиеу қондырғысының механикалы және электрлі бөлімдерінің ақауларын жою.
КҚ 2.6.9 Қашықтықтан басқаратын құралдардың көмегімен көлік сауыттарын жылжыту арқылы маневрлік жұмыстарды өндіру.
КҚ 2.6.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070608 2 - Ұсатқыш қондырғылары машинисі
КҚ 2.8.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.8.2 Ұсатқыштардың толтырылуын, сапасын және ұсату (ұнтақтау) дәрежесін бақылау.
КҚ 2.8.3 Кен массасын ұсату (ұнтақтау) технологиялық процесін жүргізу.
КҚ 2.8.4 Ұсату процесінің аяқталуын анықтау және сұрыптарына байланысты ұсатылған материалдарды жіктеу.
КҚ 2.8.5 Ұсатылған өнімді түсіру және тасымалдау.
КҚ 2.8.6 Жабдықтардың техникалық күй-жәйін бақылау.
КҚ 2.8.7 Ұсатқыштарды, ұсатқыш агрегаттарды, ұсатқышты-іріктеуіш қондырғылардың барлық жүйесін жөндеуге қатысу және қызмет көрсету.
КҚ 2.8.8 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
070610 2 - Қатар қалыптастырғыш машинаның машинисі
КҚ 2.10.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.10.2 Биіктігі бағдарламалау құрылғысымен берілген қаттамаларға (штабельдерге) шикізаттарды жылжыту мен қалау барысында қатар қалыптастырғыш машинасын басқару.
КҚ 2.10.3 Керекті жұмыс режиміне машинаны баптау.
КҚ 2.10.4 Бағдарламалау құрылғысының көмегімен машинаны автоматты жұмысқа ауыстыру.
КҚ 2.10.5 Шикізаттың машинаға уақытылы берілуін және көмекші механизмдер мен агрегаттардың өзара жұмыс істеуін қадағалау.
КҚ 2.10.6 Тексеруші-өлшеуші аппаратураның жұмысын бақылау.
КҚ 2.10.7 Қатар қалыптастырғыш машинасын майлау.
КҚ 2.10.8 Қатар қалыптастырғыш машинасының жұмысындағы ақауларды табу және ағымды жөндеу жұмысын орындау.
КҚ 2.10.9 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану
070617 2 - Электрослесарь-байланыстырушы
КҚ 2.17.1 Өндірістік нарядты орындау үшін жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау.
КҚ 2.17.2 Электролиз астаулары шиналарын монтаждау және бөлшектеу.
КҚ 2.17.3 Жұмыс істейтін электролиз астауларында шиналардың анодты және катодты түйісу беттерін тазалау.
КҚ 2.17.4 Шиналар тізбегіндегі бөлек буындардың бөлшектерін ауыстыру.
КҚ 2.17.5 Жаңа шиналарды жасау.
КҚ 2.17.6 Шиналарды және шина түйдектерін жөндеу.
КҚ 2.17.7 Оқшауларды ауыстыру.
КҚ 2.17.8 Ванналарды қосу, қосалқы қосу, шунтталау.
КҚ 2.17.9 Түйісу беттерінде кернеудің айырмашылығын тексеру.
КҚ 2.17.10 Еңбектің қауіпсіз жағдайларын ұстану.
Ескерту:
бұл мамандық түрлі – түсті металлургия мамандықтарына жататын жұмыс түрлерінен құрастырылып, кен орындарын ашық өңдеуінде ерекше түрде болмайды. (БТЖА, 8 - Шығарылым).
Орта буын маманы
070620 3 - Техник-технолог
КҚ 3.20.1 Тау-кен кәсіпорнының өндірістік бөлікшесіндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
КҚ 3.20.2 Белгіленген нарядтың орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 3.20.3 Тау-кен жабдықтарын таңдау және дұрыс пайдалану.
КҚ 3.20.4 Аршу және өндіру жұмыстарын жүргізуге жобалық-сметалық құжаттаманы жасау.
КҚ 3.20.5 Бұрғыжарылыс жұмыстарының төлқұжатын жасау және рәсімдеу.
КҚ 3.20.6 Тау-кен және жару жұмыстарының дұрыс және қауіпсіз жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3.20.7 Ақпараттық технологиялар көмегімен технологиялық есептерді шешу үшін бастапқы ақпаратты дайындау.
КҚ 3.20.8 Іс-әрекетке жанасатын қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолдану.
КҚ 3.20.9 Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныш нормаларын ұстану. Еңбектің қауіпсіз жағдайларына жауапты болу.
жалғасы