О Правилах благоустройства территории города Астаны
Решение маслихата города Астаны от 20 июля 2017 года № 166/21-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 31 августа 2017 года № 1125.
В соответствии с подпунктом 4-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила благоустройства территории города Астаны согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу некоторые решения маслихата города Астаны согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
М. Тулеутаев
Исполняющий обязанности
секретаря маслихата города Астаны
С. Жунусов
"СОГЛАСОВАНО"
Аким района "Алматы"
города Астаны
А. Сарсембаев
Аким района "Есиль"
города Астаны
Е. Булекпаев
Аким района "Сарыарка"
города Астаны
А. Турлубек
Руководитель государственного
учреждения "Управление
предпринимательства и
промышленности города Астаны" (УПиП)
Р. Каугабаева
Руководитель государственного
учреждения "Управление коммунального
хозяйства города Астаны" (УКХ)
Т. Закарьянов
Руководитель государственного
учреждения "Управление государственного
архитектурно-строительного контроля
города Астаны" (УГАСК)
Т. Кулушев
Исполняющий обязанности руководителя
государственного учреждения
"Управление архитектуры
и градостроительства города Астаны" (УАиГ)
Б. Тайталиев
Руководитель государственного
учреждения "Управление природных
ресурсов и регулирования природопользования
города Астаны" (УПРиРП)
М. Танабаев
Руководитель государственного
учреждения "Управление жилищной
инспекции" (УЖИ)
А. Куатбеков
Начальник Управления административной
полиции ДВД города Астаны (УАП)
С. Жусупбеков
Председатель Ассоциации
КСК города Астаны
М. Кинжибаев
Приложение 1
к решению маслихата
города Астаны
от 20 июля 2017 года № 166/21-VI
Правила благоустройства территории города Астаны
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства территории города Астаны (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 1 июля 1999 года, Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 235 "Об утверждении Типовых правил содержания и защиты зеленых насаждений, правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов" и иными нормативными правовыми актами.

Астана қаласының аумағын абаттандыру қағидалары туралы
Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 20 шілдедегі № 166/21-VI шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2017 жылғы 31 тамызда № 1125 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңы 6-бабының 1-тармағының 4-2) тармақшасына сәйкес Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Астана қаласының аумағын абаттандыру Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасын сәйкес Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешiм әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
М. Тулеутаев
Астана қаласы мәслихаты
хатшысының міндетін атқарушы
С. Жүнісов
"КЕЛІСІЛДІ"
Астана қаласының
"Алматы" ауданының әкім
Ә. Сәрсембаев
Астана қаласының
"Есіл" ауданының әкімі
Е. Бөлекпаев
Астана қаласының
"Сарыарқа" ауданының әкімі
А. Турлубек
"Астана қаласының Кәсіпкерлік
және өнеркәсіп басқармасы" (КжӨБ) мемлекеттік мекемесінің басшысы
Р. Қауғабаева
"Астана қаласының Коммуналдық
шаруашылық басқармасы" (КШБ)
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Т. Закарьянов
"Астана қаласының Мемлекеттік
сәулет-құрылыс бақылауы
бақармасы" мемлекеттік
мекемесі басшысы (МСҚББ)
Т. Құлышев
"Астана қаласының Сәулет
және қала құрылысы басқармасы"
(СжҚҚБ) мемлекеттік мекемесі басшысының
міндетін атқарушы
Б. Тайталиев
"Астана қаласының Табиғи
ресурстар және табиғатты
пайдалануды реттеу басқармасы"
(ТРжТПРБ) мемлекеттік мекемесінің
басшысыны
М. Танабаев
"Астана қаласының Тұрғын үй
инспекциясы басқармасы" (ТҮИБ)
мемлекеттік мекемесінің басшысы
А. Қуатбеков
Астана қаласы ІІД Әкімшілік
полиция басқармасы бастығы (ӘПБ)
С. Жүсіпбеков
Астана қаласының ПИК
ассоциациясы төрағасы
М. Кинжибаев
Астана қаласы мәслихатының
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 166/21-VI шешіміне
1-қосымша
Астана қаласының аумағын абаттандыруқағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астана қаласының аумағынабаттандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегі Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" заңдарына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министірінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 "Жасыл екпелерді күтіп-ұстаудың және қорғаудың үлгілік қағидаларын, қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың қағидаларын бекітутуралы" бұйрығымен және өзге де нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.

2. Правила определяют порядок и регулируют отношения в сфере благоустройства территории города Астаны. Правила являются обязательными для всех юридических и физических лиц, являющихся пользователями или собственниками земель, зданий и сооружений, встроенных помещений, нежилых помещений в жилых домах, расположенных на территории города Астаны, независимо от формы собственности.
3. Координация и организация работ по благоустройству территории города Астаны осуществляется местным исполнительным органом города Астаны (далее – акимат), уполномоченными органами управления, руководителями учреждений и предприятий, ответственными за благоустройство.
4. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) места общего пользования – это территории, объекты, которые доступны или открыты для населения;
2) земли общего пользования – земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, скверами, городскими лесами, бульварами, водоемами, пляжами, кладбищами и объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения (инженерные системы общего пользования);
3) индивидуальный жилой дом – дом, предназначенный для личного (семейного) проживания, расположенный на усадебном участке и находящийся в собственности гражданина вместе с хозяйственными и другими строениями и зелеными насаждениями;
4) газон – участок земли с искусственно созданным травяным покровом, являющийся фоном для посадок растений и парковых сооружений;
5) режим ожидания – это период времени присутствия и ожидания работы на рабочем месте в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (техники, работников) в целях своевременного реагирования в случае изменения погодных условий;
6) благоустройство города – совокупность работ (по инженерной подготовке территории, устройству дорог, развитию коммуникационных сетей и сооружений водоснабжения, канализаций, энергоснабжения, обращению с отходами) и мероприятий (по расчистке, осушению и озеленению территории, улучшению микроклимата, охране от загрязнения воздушного бассейна, открытых водоемов и почвы, санитарной очистке, снижению уровня шума), осуществляемые в целях приведения той или иной территории в состояние, пригодное для строительства и нормального пользования по назначению, создания здоровых, удобных и культурных условий жизни населения;
7) обращение с отходами – виды деятельности, связанные с опасными и неопасными отходами, включая предупреждение и минимизацию образования отходов, учет и контроль, накопление отходов, сбор, переработку, утилизацию, обезвреживание, транспортировку, хранение (складирование), удаление отходов;

2. Қағидалар Астана қаласының аумағын абаттандыру саласындағы қарым-қатынасты реттейді және тәртібін белгілейді. Қағида меншік нысанына қарамастан Астана қаласының аумағында орналасқан жерлердің, ғимараттар мен құрылыстардың, жапсарластыра салынған орын-жайлардың, тұрғын үйлердегі тұрғын емес орын-жайлардың және басқа объектілердің иелері немесе пайдаланушылары болып табылатын барлық заңды және жеке тұлғалар үшін міндетті болып табылады.
3. Астана қаласының аумағын абаттандыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіру және ұйымдастыру Астана қаласының жергілікті атқарушы органымен (бұдан әрі – әкімдік) уәкілетті басқару органдарына, абаттандыру мекемелері мен кәсіпорындарының басшыларына жүктеледі.
4. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жалпы пайдалану орындары – бұл халық үшін қол жетімді немесе ашық аумақтар, объектілер;
2) жалпыға ортақ жерлер – алаңдар, көшелер, тротуарлар, өтпе жолдар, жолдар, жағалаулар, саябақтар, скверлер, қала ормандары, бульварлар, су айдындары, жағажайлар, зираттар және халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыруға арналған өзге де объектілер (жалпыға ортақ инженерлік жүйелер) орналасқан және оларға арналған жерлер;
3) жеке тұрғын үй – үй маңындағы учаскеде орналасқан және шаруашылық пен басқа да құрылыстармен және жасыл екпелермен бiрге азаматтың меншiгiндегi жеке (отбасымен) тұруға арналған үй;
4) газон – өсімдіктерді отырғызу және саябақ ғимараттары үшін фон болып табылатын жасанды шөп жабыны бар жер учаскесі;
5) күту тәртібі – ауа райы өзгерген жағдайда уақытылы әрекет ету мақсатында Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс орнында болу мен жұмысты күту (техникалар, жұмысшылар) кезеңі;
6) қаланы абаттандыру – сол немесе өзге аумақты құрылыс және мақсаты бойынша қалыпты пайдалану үшін жарамды жағдайға келтіру, халықтың дені сау, жайлы және мәдениетті өмір сүру жағдайын жасау мақсатында жүзеге асырылатын жұмыстардың (аумақтарды инженерлік дайындау, жолдарды салу, коммуникациялық желілерді және сумен жабдықтау, кәріз, энергиямен жабдықтау құрылыстарын дамыту бойынша) және іс-шаралардың (аумақтару тазалау, құрғату және көгалдандыру, микроклиматты жақсарту, ауа бассейнін, ашық су айдындары мен топырақты ластанудан қорғау, санитариялық тазалау, шу деңгейін азайту бойынша ) жиынтығы;
7) қалдықтармен жұмыс істеу – қалдықтардың түзілуінің алдын алуды және оларды барынша азайтуды, қалдықтарды есепке алу мен бақылауды, олардың жиналып қалуын, сондай-ақ қалдықтарды жинауды, қайта өңдеуді, қайта кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды (жинап қоюды) және жоюдықоса алғанда қалдықтармен байланысты қызмет түрлері;

8) утилизация снега – преднамеренный нагрев снега с целью его расплавления с помощью снегоплавильных установок и дальнейшей переброски в очистные сооружения;
9) твердые бытовые отходы (ТБО) – коммунальные отходы в твердой форме;
10) опасные отходы – отходы, которые содержат вредные вещества, обладающие одним или несколькими опасными свойствами (токсичностью, взрывоопасностью, радиоактивностью, пожароопасностью, высокой реакционной способностью), и могут представлять непосредственную или потенциальную опасность для окружающей среды и здоровья человека самостоятельно или при вступлении в контакт с другими веществами;
11) отходы производства и потребления – остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, иных изделий или продуктов, которые образовались в процессе производства или потребления, а также товары (продукция), утратившие свои потребительские свойства;
12) проезд – элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям и объектам городской застройки внутри микрорайонов, кварталов, населенных пунктов;
13) отходы, неприемлемые на полигонах, – жидкие отходы; опасные отходы, которые в условиях полигона являются взрывчатыми, коррозийными, окисляемыми, высокоогнеопасными или огнеопасными; отходы, вступающие в реакцию с водой; отходы от медицинских или ветеринарных учреждений, которые являются инфицированными, целые использованные шины и их фрагменты, за исключением применения в качестве стабилизирующего материала при рекультивации; отходы, которые не соответствуют критериям приема; ртутьсодержащие лампы и приборы; лом цветных и черных металлов; батареи литиевые, свинцово-кислотные; электронное и электрическое оборудование; отработанные автомобильные (моторные), индустриальные масла и специальные жидкости;
14) санитарная очистка – система мероприятий, имеющих цель сбор, удаление и обезвреживание отходов, образующихся в населенном месте в результате жизнедеятельности населения;
15) тротуар – элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном или арычной системой;
16) уполномоченный орган – структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющий функции в сфере регулирования коммунального хозяйства;
17) организация – физическое или юридическое лицо, специализирующиеся в области благоустройства;
18) малые архитектурные формы (МАФ) – объекты декоративного характера и практического использования (скульптуры, фонтаны, барельефы, вазы для цветов, павильоны, беседки, скамьи, урны, оборудования и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения);

8) қарды кәдеге жарату – қар еріту қондырғылары арқылы еріту мақсатында қарды қыздыру және әрі қарай тазалық қондырғыларына ауыстыру;
9) қатты тұрмыстық қалдықтар (ҚТҚ) – қатты түрдегі коммуналдық қалдықтар;
10) қауiптi қалдықтар – құрамына бір немесе бірнеше қауiптi қасиеттерi (уыттылығы, жарылу қаупi, радиоактивтiлiгi, өрт қаупi, жоғары реакциялық қабiлетi) бар зиянды заттар кіретін және дербес немесе басқа заттармен қосылған кезде қоршаған ортаға және адамның денсаулығына тiкелей немесе ықтимал қауiп төндiруi мүмкін қалдықтар;
11) өндірістік және тұтыну қалдықтары – шикізаттың, материалдардың, өзге де бұйымдар мен өнімдердің өндіріс процесінде түзілген және бастапқы тұтыну қасиетін, сондай-ақ сондай-ақ өзінің бастапқы тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан қалдықтары;
12) өтпе жол – тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге және басқа да шағын аудандар, орамдар, елді-мекендер ішіндегі қалалық құрылыс объектілеріне көлік құралдарының кіруін қамтамасыз ететін жол элементі;
13) полигондардың қабылдауына келмейтін қалдықтар – сұйық қалдықтар;полигон жағдайында жарылатын, жарылғыш, коррозиялы, қышқылданатын, өрт қаупі жоғары немесе өрт қаупті қалдықтар; сумен реакцияға түсетін қалдықтар; медициналық немесе ветеринариялық мекемелердің жұқпалы болып табылатын қалдықтары; рекультивациялау кезінде тұрақтандырушы материал ретінде қолданылуын қоспағанда, пайдаланылған тұтастай шиналар және олардың бөліктері; жойылмайтын органикалық ластаушыларды қамтитын қалдықтар; пестицидтер; қабылдау критерийлерін қанағаттандырмайтын қалдықтар; құрамында сынап бар лампалар мен аспаптар; түсті және қара металдар сынықтары; литий, қорғасын-қышқыл батареялары; электрондық және электр жабдықтары;
14) санитарлық тазарту – елді мекенде халықтың тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болатын қалдықтарды жинау, жою және залалсыздандыру мақсатындағы іс-шаралар жүйесі;
15) тротуар – жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолдың жүру бөлігімен шектесетін немесе одан көгалмен немесе арық жүйесімен бөлінген жолдың элементі;
16) уәкілетті орган – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган;
17) ұйым – жасыл желектерді күтіп-ұстау және қорғау саласында маманданып жүрген жеке немесе заңды тұлға;
18) шағын сәулеттік нысандар (ШСН) – дикоротивтік және іс жүзінде пайдаланылатын объектілер (мүсiндер, субұрқақтар, барельефтер, гүл құмыралары, павильондар, күркелер, отырғыштар, құтылар, балалар ойындары және ересектердiң демалысына арналған жабдықтар мен конструкциялар);

19) прилегающая территория – территория (в границах пяти метров по периметру), непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде, на балансе у юридических и физических лиц.
Глава 2. Благоустройство территории города Астаны
Параграф 1. Обеспечение чистоты и порядка
5. Юридические и физические лица соблюдают чистоту и поддерживают порядок на всей территории города Астаны, в том числе на территориях индивидуальных жилых домов, не допускают повреждения и разрушения элементов благоустройства (дорог, тротуаров, малых архитектурных форм, освещения, водоотвода). При необходимости вскрытия благоустроенных территорий приводят их в первоначальный вид.
6. Местные исполнительные органы в целях осуществления мер по обеспечению сохранности территории города и его благоустройства, проводят сбор информации о физических и юридических лицах, производящих работы по строительству, реконструкции и ремонту, связанные с раскопкой дворов, улиц и площадей.
7. Физическими и юридическими лицами работы по вскрытию дорожных покрытий, улиц, площадей и других мест общего пользования, производятся при наличии согласований с лицами, в ведении которых находится территория и с собственниками (организациями) близлежащих инженерных сетей.
8. Работы, связанные с раскопкой территорий и разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства юридическими и физическими лицами выполняются в соответствии с требованиями государственных нормативов в области строительства.
9. При авариях на инженерных сетях организация по эксплуатации сети принимает оперативные меры по их ликвидации. Одновременно сообщает собственникам (организациям) близлежащих инженерных сетей, о необходимости явки их представителей на место аварии и письменно сообщает в местный исполнительный орган о сроках приведения благоустройства в первоначальный вид.
10. В случае возникновения аварийных ситуаций органы управления объектами кондоминиума уведомляют об этом уполномоченный орган в сфере архитектуры и градостроительства не позднее трех дней после проведения неотложных ремонтных работ.
11. Физическими и юридическими лицами на улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций производится с соблюдением следующих условий:
1) котлованы и траншеи, разрабатываемые на улицах, проездах, во дворах города, а также в местах, где происходит движение людей и/или транспорта, должны быть огорожены;

19) іргелес аумақ – тікелей ғимараттар, орын-жайлар, қоршаулар, құрылыс алаңшаларының, сауда, жарнама объектілеріне және заңды немесе жеке тұлғалардың меншігіндегі және (немесе) пайдалануындағы, жалдауындағы, теңгеріміндегі басқа да объектілер шекараларына (периметрі бойынша 5 метр шекарадағы) жанасып жатқан аумақ.
2-тарау. Астана қаласының аумағын абаттандыру
1-параграф. Тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету
5. Жеке және заңды және тұлғалар Астана қаласының барлық аумағында, соның ішінде жеке үй иелерінің аумақтарында тазалықты сақтап, абаттандыру элементтеріне (жолдар, жаяу жүргіншілер жолдары, шағын сәулет нысандары, жарықтандыру, су бұрулар) зиян келтіруге және бұзуға жол берілмеуі тиіс. Абаттандыру аумағын ашу қажет болған жағдайда олар бастапқы қалпына келтіреді.
6. Жергілікті атқарушы органдар, қала аумағының және оның абаттандыруын сақталуын қамтамасыз ету бойынша шараларды жүзеге асыру мақсатында, салу, қайта құру және жөндеу, аулаларды, көшелерді және алаңдарды қазумен байланысты жұмыс жүргізетін жеке және заңды тұлғалар туралы ақпарат жинайды.
7. Жалпыға ортақ жерлер және басқа орындарда жол жабындарын ашу, көшелерді, алаңдарды қопару бойынша жұмыстар, иелігінде аталған аумақтар тұрған тұлғалардың келісімдері бар болған жағдайда жүргізіледі.
8. Қалалық аумақтыашумен және жол төсемдерін, тротуар, газондар және басқа да объектілердің, қалалық шаруашылық элементтерінің бұзылуымен байланысты жұмыстарды жүргізу барысында, заңды және жеке тұлғалар құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді орындауға міндетті.
9. Инженерлік желілерде апаттар болған жағдайда пайдаланушы ұйым оларды жою бойынша шұғыл шаралар қабылдайды. Бір мезгілде инженерлік желілері барұйымдарға (ұйымдар) олардың өкілдеріне апат орнына келу қажеттігі туралы хабарлайды және сәулет және жергілікті атқарушы органға абаттандыруды бастапқы қалпына келтіруді жүргізу туралы жазбаша хабарлайды.
10. Апаттық жағдайлар туындаған жағдайда кондоминиум объектісініңбасқару органы,сәулет және қала құрылысы саласында уәкілетті органға шұғыл жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін үш күн ішінде хабарлайды.
11. Көшелерде, алаңдарда және басқа да абаттандырылған аумақтарда траншеялар мен шұңқырларды қазу жерасты коммуникацияларын салу үшін жеке және заңды тұлғалар мына шарттарды сақтай отыра жүргізіледі:
1) көшелерде, өту жолдарында, қаланың аулаларында сондай-ақ, адамдар және/немесе көлік қозғалысы бар орындарда әзірленетін траншеялар мен шұңқырлар қоршаулы болуы қажет;

2) на ограждении необходимо устанавливать предупредительные надписи и знаки, а для ночного времени они должны иметь светоотражающие свойства и сигнализацию предупреждающего характера;
3) временные строительные ограждения, примыкающие к местам массового прохода людей, необходимо оборудовать сплошным защитным козырьком;
4) снятие, сохранение и рациональное использование плодородного (почвенного) слоя при производстве земляных работ следует производить на всей территории города;
5) стволы деревьев, попадающих в зону производства работ, следует предохранять от повреждений.
12. Текущее содержание и санитарная очистка города Астаны осуществляются организациями по благоустройству.
13. Физические и юридические лица всех организационно-правовых форм, в том числе собственники капитальных и временных объектов:
1) обеспечивают санитарное содержание и благоустройство отведенной территории за счет своих средств самостоятельно либо путем заключения договоров с организациями;
2) бережно относятся к объектам любой собственности, информируют соответствующие органы о случаях причинения ущерба объектам государственной собственности;
3) содержат в технически исправном состоянии и чистоте таблички с указанием улиц и номеров домов;
4) содержат ограждения (заборы) и малые архитектурные формы в надлежащем состоянии (покраска, побелка с внешней стороны ограждения (забора);
5) обеспечивают сдачу опасных отходов и отходов, запрещенных к размещению на полигонах, в организации с целью их дальнейшей утилизации или переработки.
14. При проведении санитарной очистки территории города Астаны организации по благоустройству обеспечивают сохранность всех видов элементов, которые находятся в местах проведения санитарной очистки.
15. Физическим и юридическим лицам не допускается:
1) сорить на улицах, площадях, пляжах, парках, скверах и местах общего пользования;
2) сжигание ТБО, тары, производственных, бытовых и опасных отходов, разведение огня в местах общего пользования, включая внутренние территории предприятий и индивидуальных жилых домов, а также в контейнерах;
3) сброс неочищенных вод промышленных предприятий в водоемы;
4) мойка, очистка и ремонт транспортных средств, а также стирка ковровых изделий внутри жилых кварталов и на местах общего пользования, у водоразборных колонок, подъездов жилых домов, на водоемах, в местах массового отдыха людей;
5) перевозка грунта, мусора, сыпучих строительных материалов, легкой тары, листвы, спила деревьев без покрытия их брезентом или другим материалом, исключающими загрязнение дорог;

2) қоршаулардаалдын ала ескерту жазбаларын және белгілерін орнату қажет, ал түнгі уақыттаолар жарық шағылыстыратын қасиеттері және ескерту сипатындағыдабылы болуы тиіс;
3) жаппай адамдардың жүріп-тұруына жанасатын жердегі уақытша құрылыс қоршаулары тұтас қорғаныс күнқағарменжабдықталуы қажет;
4) жер жұмыстарының өндірісі барысында құнарлы (топырақ) қабатын алу, сақтау және ұтымды пайдалану, қаланың барлық аумағында жүргізу керек,;
5) өндіріс жұмыстары аймағына түсетін ағаштың діңін зақымданудан сақтау қажет.
12. Жергілікті жерлерді ағымдағы санитариялық күтіп-ұстауды аумақтарды абаттандыру саласында мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады.
13. Барлық ұйымдық-құқықтық нысандардың жеке және заңды тұлғалары, оның iшiнде күрделі және уақытша объектілердің иелерi мыналарды:
1) дербес өз қаражаты есебінен немесе ұйымдармен шарттар жасасу жолымен бөлінген аумақты санитариялық күтіп-ұстауды және абаттандыруды қамтамасыз етеді;
2) кез келген меншік объектілеріне ұқыпты қарайды, мемлекеттік меншік объектілеріне залал келтірілген жағдайлар туралы тиісті органдарды хабардар етеді;
3) көшелер және үй нөмірлері көрсетілген тақталарды техникалық дұрыс жағдайда және тазалықта ұстайды;
4) қоршауларды (шарбақтарды) және шағын сәулеттік нысандарды тиісті жағдайда (қоршаудың (шарбақтың) сыртқы жағын бояу, әктеу) күтіп-ұстайды;
5) қауіпті қалдықтарды және бұдан әрі кәдеге жарату немесе өңдеу мақсатында мамандандырылған кәсіпорындар полигондарында орналастыруға тыйым салынған қалдықтардың тапсыруын қамтамасыз етеді.
14. Астана қаласының аумағын санитарлық тазалау кезінде пайдаланушы ұйым санитарлық тазалауды өткізу орындарындағы элементтердің барлық түрлерін сақтауды жүзеге асырады.
15. Жеке және заңды тұлғаларға жол берілмейді:
1) көшелерде, алаңдарда, жағажайларда, саябақтарда, скверлерде және басқа қоғамдық орындарда ластауға;
2) ҚТҚ, ыдыстарды, өндірістік, тұрмыстық және қауіпті қалдықтарды жалпы пайдалану орындарында, кәсіпорын және жеке тұрғын үйлердің ішкі ауласын қоса алғанда сондай-ақ, контейнерлерде от жағуға;
3) өндірістік кәсіпорындардың тазаланбаған суын су қомаларына лақтыруға;
4) үй жайлардын ішкі кварталдарында және жалпыға ортақ жерлерде су бөлетін құдықтарды, су қоймаларында, көпшілік демалатын орындарда, тұрғын үйлердің кіреберістерінде көліктерді сондай-ақ кілем өнімдерін жууға, тазалауға және жөндеуге;
5) топырақты, қоқысты, сусымалы құрылыс материалдарын, жеңіл ыдыстарды, жапырақтарды, ағаштардың бұтақтарын, оларды брезентпен немесе басқа материалмен жабусыз тасымалдауға;

6) отчуждение в любом виде и форме опасных отходов, запрещенных к размещению на полигоне любым юридическим и физическим лицам, не являющимися организациями;
7) отчуждение в любом виде и форме коммунальных отходов, любым юридическим и физическим лицам, не являющимися организациями;
16. Искусственный сброс поверхностных вод в водосточные коллекторы с территории организаций и инженерных систем разрешен при наличии согласований и договора с организациями, эксплуатирующими канализационные сети.
Параграф 2. Организация уборки территорий города Астаны
17. Определение границ уборки территорий по улично-дорожной сети, площадям, местам общего пользования (зоны отдыха общего пользования, парки, скверы, набережные), по внутриквартальным территориям производится местными исполнительными органами в объеме государственного заказа.
18. При наличии двух и более собственников строений и помещений, расположенных на отведенных территориях, уборка производится пропорциональным разделением прилегающих территорий.
19. Уборка и содержание мест общего пользования включают в себя следующие виды работ:
1) уборка и вывоз мелкого и бытового мусора и отходов;
2) уборка и вывоз крупного мусора и отходов;
3) подметание;
4) покос и вывоз камыша, бурьяна, травы и иной дикорастущей растительности;
5) ремонт и покраска ограждений и малых архитектурных форм.
20. Уборку и содержание в чистоте проезжей части улиц по всей ее ширине, площадей, дорог и проездов городской дорожной сети, парковочных карманов, а также набережных, мостов, путепроводов производят организации, выигравшие конкурс в соответствии с действующим законодательством на производство данных работ.
21. Уборку отстойно-разворотных площадок на конечных автобусных маршрутах производят организации, осуществляющие уборку проезжей части прилегающих улиц (по графику).
22. Уборка тротуаров, расположенных вдоль улиц и проездов или отделенных от проезжей части газонами, и не имеющих непосредственные выходы из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, учреждений, предприятий, объектов торговли и обслуживания, а также тротуаров, прилегающих к ограждениям набережных, производится организациями, осуществляющими уборку и содержание проезжей части.
23. Уборка тротуаров, находящихся на мостах, путепроводах, а также технических тротуаров (подходов), примыкающих к инженерным сооружениям и лестничным сходам, осуществляется собственниками или организациями, эксплуатирующими надземных инженерных сооружений.

6) кез-келген түрде және мамандандырылған кәсіпорын болып табылмайтын кез-келген бөгде ұйымдарға және жеке тұлғаларға, полигонда орналастыруға тыйым салынған қауіпті қалдықтардың нысанда иеліктен шығару;
7) кез-келген түрде және мамандандырылған кәсіпорын болып табылмайтын кез келген бөгде ұйымдарға және жеке тұлғаларға, коммуналдық қалдықтардың нысанда иеліктен шығару.
16. Ұйымдар аумағынан және инженерлік жүйелерден жерүсті суларын суағар коллекторлерге жасанды жіберу үшін орталықтандырылған кәріз желілерін пайдаланатын ұйымдардың келісімі және келісім-шарты бар болған жағдайда рұқсат етіледі.
2-параграф. Астана қаласының аумақтарын жинауды ұйымдастыру
17. Орамшілік аумақтары бойынша көше-жол желілері, алаңдар, жалпыға ортақ пайдалану орындарында (жалпы пайдаланудағы демалыс орындары, саябақтар, скверлер, жағалаулар) аумақты тазалаудың шекараларын белгілеу – мемлекеттік тапсырыс көлемінде жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады;
18. Бөлінген аумақтарда құрылыстардың және бөлмелердің екі және одан көп иелері болған жағдайда іргелес аумақтарды үйлесімді бөлу арқылы жүргізіледі.
19. Жалпыға ортақ орындарды жинау және күтіп-ұстау төмендегі жұмыс түрлерін қамтиды:
1) ұсақ және тұрмыстық қоқыстар мен қалдықтарды жинау және шығару;
2) ірі қоқыстар мен қалдықтарды жинау және шығару;
3) сыпыру;
4) қамысты, қурайды, шөптерді және басқа да жабайы өсімдіктерді шабу және шығару;
5) қоршаулар мен шағын сәулет нысандарын жөндеу және сырлау.
20. Көшенің жүру бөлігін, оның барлық ені бойынша, алаңдарды, жолдарды және қалалық көше желілерін, көлік қою қалталарын, сондай-ақ жағалаулар, көпірлер, жол желілерін тазарту және күтіп-ұстау жұмыстарын қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік сатып алу негізінде жеңіп алған ұйымдар жүргізеді.
21. Соңғы автобус бағдарларында тұру-бұрылу алаңдарын тазалауды іргелес көшелердің өту жолының бөлігін тазалауды жүзеге асыратын ұйымдар жүргізеді (кесте бойынша).
22. Көше мен өту жолдары бойынша орналасқан немесе жол жағынан газонмен бөлінген және тұрғын үй ғимараттарының кіреберісінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсіпорындардан, сауда және қызмет көрсету объектілерінде орналасқан тратуарларды, жағалаулық кәсіпорындарға іргелес жатқан қоршауына тікелей шығу жолы жоқ тратуарларды тазарту жұмыстары жол жағын тазарту мен күту жұмыстарын жүргізетін ұйымдармен жүргізіледі.
23. Көпірлердегі, жол желілеріндегі тратуарларды, сондай-ақ инженерлік құрылғыларға және баспалдаққа шығатын жерлерге жалғасқан техникалық тратуарларды (кіреберістер) тазарту осы құрылғылардың иелерімен және жерүсті инженерлік құрылғыларды пайдаланатын ұйымдармен жүргізіледі.

24. По тротуарам, отделенным от проезжей части улиц и проездов газонами и имеющим непосредственные выходы из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, выходы от въездов во дворы, учреждения, предприятия, выходы из объектов торговли и обслуживания, уборочные работы осуществляются собственниками и организациями, эксплуатирующими надземные инженерные сооружения в соответствии с отведенными территориями.
25. По остальным тротуарам, расположенным вдоль улиц и проездов, уборка производится организациями, ответственными за содержание проезжей части.
26. Уборку остановочных и посадочных площадок городского пассажирского транспорта производят организации, осуществляющие уборку проезжей части.
27. Уборка и мойка остановочных комплексов и прилегающих к ним территорий на остановочных площадках общественного пассажирского транспорта осуществляются их собственниками.
28. Уборка и содержание прилегающих, отведенных территорий, подъездов к ним от городских улиц в радиусе пяти метров обеспечивается юридическими и физическими лицами, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях, самостоятельно или по договору с организациями.
29. Уборка территорий, прилегающих к отдельно стоящим объектам рекламы, в радиусе пяти метров от рекламных конструкций, обеспечивается собственниками рекламных конструкций и организациями, осуществляющими уборку по договору с ними.
30. Уборку территорий вокруг мачт и опорных установок наружного освещения и контактной сети, расположенных на тротуарах, производят организации, ответственные за уборку тротуаров.
31. Уборка территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, сетям теплоснабжения в надземном исполнении и другим инженерным сооружениям (во избежание повреждений), работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам линий электропередач обеспечивается собственниками данных объектов. Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами обеспечивается собственниками сетей.
32. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли до проезжей части улиц, обеспечивают собственники объектов торговли.
33. Уборку территорий платных автостоянок, гаражей, крытых отдельно стоящих паркингов, а также крыши данных паркингов обеспечивают собственники и организации, эксплуатирующие данные объекты.
34. Уборку, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автозаправочных станций, автомоечных постов, заправочных комплексов и прилегающих территорий (вплоть до проезжей части) и подъездов к ним, обеспечивают собственники указанных объектов.

24. Көшенің жол жағынан газонмен бөлінген тротуар және тұрғын жай ғимараттарының кіреберісінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсіпорындардан, сауда және қызмет көрсету объектілерінен шығу орындарының жол жағын тазарту жұмыстары бөлінген аумақтырға сәйкес иелерімен және жерүсті инженерлік құрылғыларды пайдаланатын ұйымдармен жүргізіледі.
25. Көшелер мен өту жолдарының бойында орналасқан басқа тротуарды тазарту жұмыстарын өту жолдарын күтіп-ұстауға жауапты ұйымдар жүргізеді.
26. Қалалық жолаушылар көлігінің аялдама және тоқтау алаңдарын тазалау жұмыстарын өту жолдарын тазалауды жүзеге асыратын меншік иелері жүргізеді.
27. Аялдама павильондары мен оларға іргелес жатқан қоғамдық жолаушылар тасымалдау көлігі аялдамаларын тазарту және жуу жұмыстарын олардың меншік иелері жүргізеді.
28. Бөлінген аумақта орналасқан меншігінде және пайдалануында құрылыстары бар бес метр радиусында іргелес, бөлінген аумақтардың, оларға қала көшелерінен кіреберістерді жинау және тазалауды заңды және жеке тұлғалар өз күштерімен немесе шарт бойынша ұйымдармен қамтамасыз етіледі.
29. Жеке тұрған жарнама объектілеріне іргелес аумақтарды жарнамалық құрылғыларға бес метр радиуста тазартуды жарнама құрылғыларының меншік иелері мен олармен шарт бойынша тазартуды жүзеге асыратын ұйымдар орындайды.
30. Сыртқы жарықтандыру бағаналарының құрылғысы мен діңгегі аумағын және тротуарлар орнатылған байланыс желілерінің маңайын тазарту жұмыстарын тротуарларды тазартуға жауапты мамандандырылған ұйымдар жүргізеді.
31. Трансформаторлық немесе бөлу қосалқы станцияларына, автоматты түрде жұмыс істейтін (қызметкерлерге қызмет көрсетусіз), басқа инженерлік орын-жайларға (зақымдалуды болдырмау үшін), сондай-ақ тоқ беру желілерінің бағаналарына іргелес жатқан аумақтарды тазарту жұмыстарын осы объектілердің иелері жүргізеді. Жерүсті құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күту жұмыстарын желілердің иелері жүргізеді.
32. Сауда объектілеріне іргелес жатқан, көшеде уақытша сауда жасау аумағының орындарын көшедегі жүру жолдарын қоса алғанда, сауда объектілерінің иелері тазартады.
33. Ақылы автотұрақтардың, гараждардың аумақтарын тазарту жұмыстарын иелері мен осы объектілерді пайдаланушы ұйымдар жүргізеді.
34. Автожанармай құю станциясына, автожуу бекеттеріне, автожанармай құю кешендеріне және іргелес жатқан аумақтарға (өту жолына дейін) кіретін және шығатын орындарды тазарту мен тазалығын сақтау жұмыстарын осы объектілердің иелері жүргізеді.

35. Уборку и содержание неиспользуемых, неосваиваемых отведенных территорий, территорий после сноса строений обеспечивают землепользователи либо заказчики, которым отведена данная территория, либо организации, выполняющие работы по сносу строений согласно договору.
36. Уборка и содержание неиспользуемых и неотведенных территорий, территорий, не закрепленных за юридическими и физическими лицами и не прилегающих к зданиям, сооружениям и иным объектам, осуществляются организациями по уборке внутриквартальных территорий за счет средств бюджета в пределах выделенного финансирования.
37. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (откачка воды из котлованов, аварийные ситуации на инженерных сетях), их ликвидация обеспечивается лицами, допустившими нарушения.
38. Подметание дворовых территорий, внутри дворовых проездов и тротуаров от мелкого бытового мусора, пыли осуществляется органом управления кондоминиумом, организациями коммунального хозяйства или организациями, заключившими договор на обслуживание, механизированным способом или вручную.
39. Орган управления кондоминиумом многоэтажных жилых домов района обеспечивает доступ для специализированных транспортных средств:
1) к контейнерным площадкам;
2) к газораспределительным установкам;
3) к внутриквартальным территориям жилых домов в ходе уборки от снега и мусора.
40. Орган управления кондоминиумом, собственники многоэтажных жилых домов района и собственники зданий и сооружений обеспечивают надлежащее санитарное состояние на контейнерных площадках и прилегающих к ним территорий.
41. Шумозащитные стенки, металлические ограждения, дорожные знаки и указатели, элементы благоустройства дороги содержатся в технически исправном состоянии и в чистоте организациями, на балансе которых они состоят.
42. Физическим и юридическим лицам, организациям по уборке не допускается:
1) перемещать мусор на проезжую часть улиц и проезды при выполнении работ по санитарной очистке территории;
2) выдвигать или перемещать на проезжую часть магистралей, улиц и проездов снег, счищаемый с внутриквартальных проездов, дворовых территорий, территорий предприятий, организаций, строительных площадок, торговых объектов;
3) повреждение и уничтожение зеленых насаждений при складировании снега;
4) перемещение снега на тротуары и газоны при формировании снежных валов у края дороги;
5) вынос и складирование снега на проезжей части, после уборки снежного вала;
6) складирование снежного вала на ливнеприемниках;
7) сбрасывание снега, льда и мусора в воронки водосточных труб;

35. Пайдаланылмаған және игерілмеген аумақтарды, ғимараттарды бұзғаннан кейінгі аумақты тазарту мен күтіп-ұстау жұмыстарын, осы аумақ бөлініп берілген жер пайдаланушылар немесе тапсырыс берушілер, немесе шарт бойынша ғимараттарды бұзу жұмысымен айналысқан ұйым жүргізеді.
36. Заңды және жеке тұлғаларға және іргелес жатқан ғимараттарға, орын-жайларға және басқа объектілерге бекітіліп берілмеген, пайдаланылмайтын және бөлініп берілмеген аумақтарды тазарту мен күтіп-ұстау жұмыстарыбөлінген қаржы шегінде бюджеттік қаражат есебінен ішкі ормадардың аудандарын жинау бойынша ұймдармен жүзеге асырылады.
37. Тастанды сулар (шұңқырлардан су сору, инженерлік желілердегі апат жағдайлары) салдарынан пайда болған су басу жағдайларын жою, бұзушылыққа жол берген ұйымдармен қамтамасыз етіледі.
38. Аула аумақтарын, аула ішіндегі өтпе жолдар мен жүргінші жолдарын ұсақ тұрмыстық қалдықтардан, шаңнан сыпыру механикаландырылған тәсілмен немесе қолмен кондоминиумның басқару органымен, коммуналдық шаруашылық ұйымдармен немесе қызмет көрсетуге шарт жасасқан тиісті ұйымдармен жүзеге асырылады.
39. Ауданның көп қабатты тұрғын үйлердің кондоминиумның басқару органы, мамандандырылған көлік құралдары үшін:
1) контейнерлер алаңдарына;
2) газтарату қондырғыларына;
3) қар және қоқыстарды жинау барысында тұрғын үйлердің ішкі орамдарына қолжетімдігін қамтамасыз ету қажет.
40. Аудандағы көпқабатты тұрғын үйлердің кондоминиумның басқару органы мен меншік иелері, ғимараттардың және құрылыстардың меншік иелері контейнерлік алаңдар мен оған іргелес аумақтын тиісті санитарлық күйін қамтамасыз етеді.
41. Шудан қорғау қабырғалары, металл қоршаулары, жол белгілері мен көрсеткіштері, жол абаттандыру элементтері техникалық ақаусыз күйде және тазалықта күтіп-ұсталуы олардың теңгерімінде тұрған ұйымдармен ұсталуы қажет.
42. Жинау бойынша ұйымдарға, жеке және заңды тұлғаларға, келесіге тыйым салынады:
1) аумақты санитарлық тазарту бойынша жұмыстарды орындау барысында қоқысты көшелердің жүру бөлігіне және өтпе жолдарға жылжытуға;
2) магистральдардың, көшелердің және өтпе жолдардың жүру бөлігіне, ормаішілік өтпе жолдардан, аула аумақтарынан, кәсіпорындар, ұйымдар, құрылыс алаңдарынан, сауда объектілерінен тазартылған қарды лақтыруға немесе жылжытуға;
3) қарды жинау барысында жасыл екпелерді зақымдауға және жоюға;
4) жолдардың шетінде қар үйінділерін құру барысында тротуар мен газонға қарды көшіруге;
5) қар үйіндісін тазартқаннан кейін өтпе жолға қарды шығаруға және үюге;
6) нөсер қабылдағыштарға қар үйіндісін жинауға;
7) сарқынды су құбырларының аузына қар, мұз және қоқыстарды тастауға;

8) сброс мусора, грязи, загрязненного снега, наледи, неочищенных промышленных и хозяйственно-бытовых стоков на территории береговой зоны;
9) сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы, дождеприемные колодцы и арычную систему;
10) сгребание листвы к комлевой части деревьев и кустарников.
43. Период осенне-зимней уборки устанавливается ежегодно с октября по апрель. В зависимости от климатических условий по решению местного исполнительного органа сроки проведения зимней уборки могут изменяться.
44. В период листопада организации, ответственные за уборку отведенных территорий, производят сгребание и вывоз опавшей листвы с газонов вдоль улиц и магистралей, дворовых территорий.
45. При уборке дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах физическим и юридическим лицам допускается временное складирование снега не более тридцати сантиметров, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
46. Уборка и вывоз снега от края проезжей части производится силами физических и юридических лиц, ответственных за уборку проезжей части данной улицы или проезда.
47. Технология и режимы производства уборочных работ на проезжей части улиц и проездов, тротуаров и дворовых территорий физических и юридических лиц обеспечивает беспрепятственное движение транспортных средств и пешеходов, независимо от погодных условий.
48. Организациями по вывозу снега работы по посыпке песком со специальной примесью начинаются с начала снегопада или появления гололеда.
49. Для обеспечения своевременной уборки снега организациями по вывозу снега обеспечивается круглосуточное дежурство машин и механизмов, находящихся в режиме ожидания, по согласованию с заказчиком.
50. Физическими и юридическими лицами снег, счищаемый с проезжей части дорог, улиц, проездов, тротуаров, сдвигается на обочины дорог и в лотковую часть улиц и проездов для временного складирования снежной массы в виде снежных валов, а с подъездов и подходов к зданиям, лестничных сходов – в места, не препятствующие проходу пешеходов и проезду транспорта.
51. При уборке снега организации обеспечивают сохранность элементов благоустройства, зеленых насаждений, всех инженерных коммуникаций.
52. На улицах и проездах с односторонним движением транспорта, в том числе на магистралях с разделительной полосой в виде скверов, газонов и бетонных блоков, зоны, со стороны которых начинается подметание проезжей части, организациями по вывозу снега очищаются от снега и наледи до бортового камня, в течение всего зимнего периода постоянно.

8) жағалау аумағына қоқысты, балшықты, ластанған қарды, тазаланбаған өнеркәсіп және шаруашылық-тұрмыстық ағын суларды тастауға;
9) ағынды су коллекторларына, жауын қабылдағыш құдықтар мен арық жүйесіне сыпырынды мен тұрмыстық қоқыстарды тастауға;
10) ағаштар мен бұталардың түбіне жапырақтарды жинауға.
43. Күзгі-қысқы тазалау мерзімі әрбір жылдың қазанынан бастап сәуірге дейін белгіленеді. Климаттық жағдайларға байланысты жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша қысқы тазартуды жүргізу мерзімі өзгеруі мүмкін.
44. Жапырақтар түсетін кезеңде, бөлінген аумақтарды тазалауға жауапты ұйымдар көгалдардан, көшелер мен магистральдар бойындағы, аула аумақтарынан түскен жапырақтардың күреуін және шығаруын, жүргізеді.
45. Саябақтардағы, орман саябақтарындағы, бақтардағы, скверлердегі, бульварлардағы және басқа да жасыл аймақтардағы жолдарды жинау барысында жеке және заңды тұлғаларға, құрамында химиялық реагенттері жоқ, осы мақсатқа алдын ала дайындалған алаңдарда, отыз сантиметр қашықтықта жасыл желектердің сақталуын қамтамасыз етуі және еріген қар судың кетуі болған жағдайда қарды уақытша сақтауға рұқсат етіледі.
46. Өтпе жолдардың шетіндегі қарды жинау және шығару осы көше немесе жолдың өтпелі бөлігін жинауға жауапты заңды және жеке тұлғалардың өз күшімен жүргізіледі.
47. Жеке және заңды тұлғалардың көшелерден көлік жүретін бөлігінде және өтпе жолдарда, тротуарлар және аула аумақтарында өндірістік жинау жұмыстарының технологиясы және тәртібі, ауа райы жағдайына қарамастан кедергісіз көлік құралдарының мен жаяу жүргіншілердің қозғалысын қамтамасыз етеді.
48. Арнайы қоспамен араласқан құмды төсеу бойынша жұмыстар қар шығару ұйымдарымен қар жауа бастаған немесе мұзтайғақ пайда болғанда басталады.
49. Уақытылы санитарлық тазалауды қамтамасыз ету үшін тапсырыс берушінің келісімі бойынша күту режимінде болатын машиналар мен механизмдердің тәулік бойғы кезекшілігі қар шығару ұйымдарымен ұйымдастырылуы керек.
50. Жеке және заңды тұлғалар уақытша жиналған қар үйіндісі түрінде қарды уақытша жинауға арналған көшелердің жүргін бөлігінен және өтпе жолдардан, сонымен қатар тротуар жолдарынан тазаланған қар көшелердің жүргін бөлігінің және өтпе жолдардың шетіне жиналған қар, ал кіреберістер мен ғимараттарға кіретін, сатылық құрылымдардан жүргіншілер мен көлік қозғалысына кедергі келтірмейтін орындарға уақытша үйеді.
51. Қарды жинау барысында, ұйымдар абаттандыру, жасыл желектердің, барлық инженерлік коммуникациялардың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
52. Бір жақты көлік қозғалысы бар көшелер мен өтпе жолдардан, оның ішінде скверлер, газондар, көгалдар және бетонды блоктар, аймақтар түрінде бөлінетін жолақтары бар магистральдар жағынан қар сыпыруды бастап, қыс бойы тұрақты түрде жиектасқа дейін қардан және мұздан қар шығару ұйымдарымен тазалануы тиіс.

53. Организациями по вывозу снега въезды, выезды во дворы, внутриквартальные проезды расчищаются в первую очередь, после механизированного сгребания и подметания с края проезжей части.
54. Организациями по вывозу снега вывоз снега от остановок общественного транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, из мест массового посещения людей (торговых центров, рынков, гостиниц, вокзалов, автостанций, театров, учреждений образования и здравоохранения), осуществляется в течение суток после окончания снегопада, с обеспечением проезда по внутридворовым и внутриквартальным территориям.
55. Вывоз снега с магистральных улиц и проездов, обеспечивающий безопасность дорожного движения, вывоз складированного после уборки снега с дворовых территорий и внутри дворовых проездов осуществляется организациями по уборке в течение трех суток после окончания снегопада, с остальных улиц и территорий – не позднее пяти суток после окончания снегопада. Вывоз снега, собранного с территорий частного сектора, осуществляется по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц.
56. Физическими и юридическими лицами вывоз снега осуществляется на специально оборудованные пункты приема утилизации снега и/или на специально подготовленные площадки.
57. Места временного складирования снега после снеготаяния очищаются от мусора и благоустраиваются организациями, ответственными за складирование мусора.
58. Организациями по вывозу снега в местах, где невозможно применение техники для уборки снега, должна использоваться ручная зачистка.
59. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, разрешается складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду транспорта и движению пешеходов на срок не более трех суток. Складирование снега на внутри дворовых территориях должно предусматривать отвод талых вод.
60. В зимнее время собственникам и арендаторам зданий (паркингов) и помещений необходимо организовывать своевременную уборку собственных и прилегающих территорий от снега и наледи и обеспечить их вывоз на снежный полигон самостоятельно или по договору с организациями, либо согласно подпунктом 5) пункта 42 настоящих правил. Очистка кровель зданий на сторонах, выходящих на пешеходные зоны, должна производиться с предварительной установкой ограждения опасных участков. Сброс снега с остальных скатов кровли, а также плоских кровель производится на внутренние дворовые территории. Сброс снега осуществляется с обеспечением безопасности пешеходов и воздушных сетей, светильников и насаждений.

53. Қар шығару бойынша ұйымдармен жолдың жүру бөлігінің шетінен механикаландырылған күреу және сыпыру жүргізілгеннен кейін бірінші кезекте аулаларға кіреберіс, шығу жолдары, орам ішіндегі өтпе жолдар тазартылады.
54. Қоғамдық көлік аялдамаларынан, жер үсті тротуар өткелдерінен, көпірлерден және жол өткелдерінен, көпшілік баратын орындардан (сауда орталықтары, базарлар, қонақ үйлер, вокзалдар, автостанциялар, театрлар, білім беру, денсаулық сақтаумекемелері) қарды шығару, қар жауу аяқталғаннан кейін аула ішілік және аумақтардың орам ішілік жүруін қамтамасыз ете отырып, қар шығару ұйымдарымен бір тәулік ішінде жүзеге асырылады.
55. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ететін магистральдік көшелерден және жолдардан, үйілген қарды аумақтардың аулаларынан және аула ішіндегі өтпелерден қарды шығару, қар жауу аяқталғаннан кейін үш тәулік ішінде, қалған көшелерден және аумақтарданқар жауу аяқталғаннан кейін кемінде бес тәулік ішінде қар шығару ұйымдарымен жүзеге асырылады. Жеке секторлардың аумақтарынанқарды шығару, қажеттілігіне қарай, бірақ айына бір реттен кем емес жүзеге асырады.
56. Жеке және заңды тұлғалармен қар арнайы жабдықталған қарды кәдеге жаратуға қабылдау орындарына және/немесе арнайы әзірленген алаңдарға шығарылуы қажет.
57. Қар ерігеннен кейін қарды уақытша жинайтын орындар қоқысты жинауға жауапты кәсіпорындармен қоқыстан тазаланып, абаттандырылуы тиіс.
58. Қар шығару ұйымдарымен қар жинауға арналған техниканы қолдану мүмкін емес орындарда қолмен тазалау қолданылады.
59. Аула аумақтарынан және орамішілік өтетін жерлерден тазартылған қарды ауладағы автокөліктің еркін өтуіне және жаяу жүргіншілердің қозғалысына кедергі келтірмейтін орындарда үштәуліктен аспайтын мерзімге үйіп жинауға рұқсат етіледі. Аулаішілік аумақта қарды үйіп жинаған кезде судың жылғалармен ағып кетуін қарастыру керек.
60. Қысқы уақытта меншік иелеріне және жалға алушыларға ғимараттар мен үй-жайлардың (паркингтер) уақытында меншікті және іргелес аумақтарды қардан және мұздан тазалауды ұйымдастыру қажет және оларды қар полигонына өз күштерімен немесе шарт бойынша ұйыммен немесе осы қағиданың 42 тармағының 5) тармақшасына сәйкес шығаруды қамтамасыз ету қажет. Ғимараттардың шатырларынан жаяу жүргіншілер жағына шығатын аймақтарды тазарту, қауіпті учаскелерге қоршауды алдын ала орнатумен тез арада жүргізілуі қажет. Шатырдың басқа жақтарынан, сондай-ақ жазық шатырлардан қарды жинау ішкі аула аумақтарында орындалады. Жаяу жүргіншілердің жазатайым жағдайларын және әуе желілері, шырақтар мен екпелердің зақымдануын болдырмай жүргізу қажет.

61. Сброшенные с кровель зданий снег и ледяные сосульки убираются собственником (балансодержателем) здания (объекта), органом управления кондоминиумом на проезжую часть улицы и вывозятся на снежный полигон самостоятельно либо по договору со специализированной организацией.
62. Организациями по вывозу снега в ходе проведения уборки снега с последующим снятием наледи, в первую очередь, расчищаются дорожки для пешеходов, проезды во дворы, подъезды к контейнерам для сбора мусора и пожарным гидрантам, а также к газораспределительным установкам и трансформаторным подстанциям.
63. Органы управления объектом кондоминиума или организации по договорам обслуживания с наступлением весеннего периода организовывают:
1) расчистку канав для обеспечения оттока в местах, где это требуется для нормального оттока талых вод;
2) систематический сгон талой воды к люкам и приемным колодцам ливневой канализации;
3) общую очистку дворовых территорий после окончания таяния снега, сбор и удаление мусора, оставшегося снега и льда.
64. В период проведения противопаводковых мероприятий, органы управления кондоминиумами и собственники индивидуальных жилых домов проводят своевременную уборку снега во дворах, очищают от снега малые архитектурные формы и декоративные элементы. Собственники индивидуальных жилых домов, органы управления объектами кондоминиума, а также собственники нежилых помещений производят отчистку верхних частей колодцев инженерных сетей, к чьей зоне ответственности они отнесены или закреплены.
65. Парки и пляжи, кроме установленных урн, оснащаются специальными площадками для размещения контейнеров местным исполнительным органом.
66. Организациями по уборке по окончании зимнего сезона береговая зона водоемов должна быть очищена от мусора, стихийных свалок, проводятся мероприятия по поддержанию санитарного состояния водного бассейна.
67. Организациями по уборке после ежедневного закрытия пляжа необходимо производить основную уборку берега, собранный мусор и отходы подлежат незамедлительному вывозу.
68. Профилактическое обследование, очистка каналов, труб и дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с городских территорий, очистка коллекторов ливневой канализации, смотровых и дождеприемных колодцев производятся организациями в сфере водоснабжения и водоотведения не реже одного раза в месяц.
69. Физические и юридические лица обеспечивают рабочее состояние решеток дождеприемных колодцев, не допуская засорение решеток и колодцев.
70. Содержание ограждений на проезжей части, тротуарах и газонах, других элементах благоустройства дороги обеспечивается организациями, на балансе которых они находятся.

61. Ғимараттың шатырынан тасталған қар мен сүңгі мұзды ғимараттың (объект) меншік иесі (теңгерім ұстаушы) көшенің өту бөлігіне алып тастайды және өз бетінше немесе мамандандырылған ұйыммен жасалған шарт бойынша қар полигондарына шығарылады.
62. Қар шығару бойынша ұйымдармен қарды кейіннен қатқан мұздан жинауды жүргізу барысында, бірінші кезекте, жаяу жүргіншілерге арналған тратуарлар, аулаға кіреберістер, қоқысты жинау үшін контейнерлерге және өрт гидранттарына, сондай-ақ газ тарату жүйелері арқылы тасымалдау қондырғылары мен қосалқы трансформаторлар үшін жолдар тазартылады.
63. Кондоминиум объектісінің басқару органдары немесе тұрғын үй қорына қызмет көрсетуші ұйым көктемгі кезең басталғаннан бастап мыналарды ұйымдастырады:
1) қар суының қалыпты ағып кетуін талап ететін орындарда ағынды қамтамасыз ету үшін ойыстарды жуу және тазарту;
2) еріген су өтетін кәріздердің люктері мен қабылдағыш құдықтарына қарай қар суын жүйелі түрде ағызу;
3) қар ерігеннен кейін қалған қар мен мұзды, қоқысты жинап, аула аумағын жалпы тазарту.
64. Су тасқынына қарсы іс-шараларды өткізу барысында, кондоминиумдардың басқару органдары және жеке меншік тұрғын үйдің иелері аулаларда қар жинауды уақытылы жүргізеді, шағын сәулет нысандары мен өзге де сәндік элементтерін қардан тазартады. Жеке тұрғын үйлердің меншік иелері, кондоминиум объектілерін басқару органдары, сондай-ақ тұрғын емес үй-жайлардың иелері кімнің жауапкершілік аймағында олар жатқызылған немесе бекітілген инженерлік желілер құдықтарының тазалауын жүргізеді.
65. Жергілікті атқарушы органдармен саябақтар мен жағалаулар, орнатылған сауыттардан бөлек, контейнерлерді орналастыру үшін арнайы алаңдармен жабдықталуы керек.
66. Жинау бойынша ұйымдармен қыс аяқталғаннан кейін су аймағының жағалауы қоқыстардан, апаттық үйінділерін тазартылуы тиіс, су бассейнінің санитарлық жағдайын күтіп ұстау бойынша іс-шаралары жүргізіледі.
67. Жинау бойынша ұйымдар күнделікті жағажай жабылғаннан кейін негізгі тазалауды жүргізуі тиіс, жиналған қоқыс пен қалдықтар дереу шығаруға жатады.
68. Қала аумағынан жерүсті және жерасты суларын бұруға арналған арналарды, құбырларды және дренаждарды профилактикалық тексеру, тазалау, нөсерлі кәріз, жаңбыр қабылдағыш құдықтардың коллекторларын тазалау жұмыстарын айына бір реттен кем сумен жабдықтау және суды бұру ұйымдарымен жүргізіледі.
69. Жеке және заңды тұлғалар жаңбыр қабылдағыш құдықтардың торларының жұмыс жағдайын қамтамасыз етеді, торлар мен құдықтарды ластауға, тұнбалауға жол берілмейді.
70. Жүру бөлігіндегі қоршаулар, тротуарлар мен газондарға, басқа да жолдарды абаттандыру элементтерін күтіп ұстау теңгерімінде тұрған ұйымдармен қамтамасыз етіледі.

Параграф 3. Сбор и вывоз отходов
71. Собственники твердых бытовых отходов должны пользоваться централизованной системой сбора отходов или услугами субъектов, выполняющих операции по сбору, утилизации, переработке, хранению, размещению или удалению отходов, либо самостоятельно осуществлять операции по размещению и удалению отходов в соответствии с пунктами 71-1, 71-2, 71-3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 71 в редакции решения маслихата г. Астаны от 22.11.2017 № 200/24-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71-1. Централизованной системой сбора отходов пользуются физические и юридические лица, независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающие или находящиеся в жилых домах.
Централизованная система сбора отходов организовывается акиматом посредством проведения конкурса по определению мусоровывозящих организаций с территории города Астана.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 71-1 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 22.11.2017 № 200/24-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71-2. Индивидуальные предприниматели и юридические лица, независимо от форм собственности и вида деятельности, не находящиеся в жилых домах и имеющие собственные контейнерные площадки вправе заключать договора с субъектами, выполняющими операции по сбору, утилизации, переработке, хранению, размещению отходов.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 71-2 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 22.11.2017 № 200/24-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71-3. Индивидуальные предприниматели и юридические лица, независимо от форм собственности и вида деятельности могут самостоятельного осуществлять операции по размещению и удалению отходов при условии заключения договоров со специализированными субъектами, выполняющими операции по утилизации, переработке, хранению, размещению отходов города Астана.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 71-3 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 22.11.2017 № 200/24-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Вывоз отходов, габариты и объемы которых превышают размеры контейнеров на контейнерных площадках, производится собственниками, либо мусоровывозящими организациями.
73. Физическим и юридическим лицам, осуществляющим строительство и (или) ремонт недвижимых объектов, необходимо производить самостоятельный вывоз строительных отходов на специальные места или по договору с мусоровывозящими организациями согласно Экологическому кодексу Республики Казахстан.

3-параграф. Қалдықтарды жинау және шығару
71. Қатты тұрмыстық қалдықтардың меншік иелері қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесін немесе қалдықтарды жинау, кәдеге жарату, қайта өңдеу, сақтау, орналастыру немесе қалдықтарды жою бойынша операцияларды орындайтын субъектілердің қызметтерін пайдалануы тиіс, не осы Қағидалардың 71-1, 71-2, 71-3-тармақтарына сәйкес қалдықтарды орналастыру және жою бойынша операцияларды дербес жүзеге асыруға міндетті.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 22.11.2017 № 200/24-VI шешімімен.
71-1. Қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесін меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде тұратын немесе орналасқан жеке және заңды тұлғалар пайдаланады.
Қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі әкімдікпен Астана қаласының аумағынан қоқыс шығаратын ұйымдарды анықтау бойынша конкурс өткізу арқылы ұйымдастырылады.
Ескерту. 3-параграф 71-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 22.11.2017 № 200/24-VI шешімімен.
71-2. Меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде орналаспаған және меншікті контейнерлік алаңдары жоқ жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар қалдықтарды жинау, кәдеге жарату, қайта өңдеу, сақтау, орналастыру бойынша операцияларды орындайтын субъектілермен шарттар жасауға құқылы.
Ескерту. 3-параграф 71-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 22.11.2017 № 200/24-VI шешімімен.
71-3. Меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан, жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар Астана қаласының аумағында қалдықтарды кәдеге жарату, қайта өңдеу, сақтау, орналастыру бойынша операцияларды орындайтын мамандандырылған субъектілермен шарттар жасасқан жағдайда қалдықтарды орналастыру және жою бойынша операцияларды жүзеге асыруы мүмкін.
Ескерту. 3-параграф 71-3-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 22.11.2017 № 200/24-VI шешімімен.
72. Контейнерлік алаңдарда ауқымы мен көлемі контейнерлерден асатын қалдықтарды шығару меншік иелерімен немесе қоқыс шығарушы ұйымдармен жүргізіледі.
73. Құрылыстарды және (немесе) жылжымайтын объектілерді жөндеуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар құрылыс қоқысын өз бетінше арнайы орындарға немесе Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексіне сәйкес қоқыс шығаруды жүзеге асыратын ұйыммен шарт бойынша шығаруы тиіс.

74. Физические и юридические лица, в результате деятельности которых образуются опасные отходы, обеспечивают безопасное обращение с момента их образования.
75. Мусоровывозящие организации оказывают услуги по мусороудалению в сроки, указанные в договоре, и осуществляют доставку твердых бытовых отходов на организации, производящие сортировку, обезвреживание и их переработку с последующей утилизацией.
76. Местные исполнительные органы на территории жилых домов размещают специальные площадки для контейнеров, с обеспечением доступа для специализированных транспортных средств.
77. Физическими и юридическими лицами твердо-бытовые отходы вывозятся специализированным транспортным средством, жидкие отходы из неканализованных индивидуальных жилых домов – ассенизационным вакуумным транспортом.
78. Слив жидких отходов физическими и юридическими лицами производится в специализированные пункты приема сточных вод, определяемые организацией, эксплуатирующей канализационные сети. Не допускается производить самовольный слив жидких отходов в непредназначенные колодцы.
79. Вывоз жидких отходов мусоровывозящими организациями производится на специализированном транспортом средстве в специально отведенные места. Контейнеры после опорожнения обрабатываются дезинфицирующим раствором на местах или заменяются чистыми, прошедшими обработку на местах опорожнения. Места обработки контейнеров необходимо оборудовать установками для чистки, мойки и дезинфекции с подводкой горячей и холодной воды, организации стока.
80. Физическим и юридическим лицам, на территории которых находятся контейнерные площадки, необходимо выполнять следующие требования:
1) контейнерные площадки, подходы и подъездные пути к ним должны иметь твердое покрытие, огорожены сплошным ограждением, исключающим распространение мусора на прилегающие территории;
2) обеспечивать надлежащее санитарное содержание контейнерных площадок и прилегающих к ним территорий;
3) своевременно заключать договоры на вывоз ТБО, крупного мусора, снега;
4) обеспечивать в зимнее время года очистку от снега и наледи подходов и подъездов к контейнерным площадкам с целью создания нормальных условий для работы специализированных транспортных средств и пользования населением.
81. Физическим и юридическим лицам не допускается:
1) выставление тары с мусором и бытовыми отходами на улицах, местах общего пользования, лестничных площадках;
2) создание свалок, закапывание мусора в землю;
3) загрязнение территории контейнерных площадок, помещение в контейнеры и складирование на площадках и прилегающих к ним территориях мусора, не относящегося к твердо-бытовым отходам;

74. Қызметі нәтижесінде қауіпті қалдықтар пайда болатын жеке және заңды тұлғалар, олар туындаған сәттен бастап қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
75. Қоқыс шығаратын ұйымдар шартта көрсетілген мерзімде қоқысты жою жөніндегі қызметтерді көрсетеді және қалдықтарды жинауды, залалсыздандыруды және кейіннен жойылатын етіп қайта өңдеуді жүргізетін мамандандырылған кәсіпорындарға жеткізуді жүзеге асырады.
76. Жергілікті атқарушы органдар үй иелерінің аумағында мамандандырылған көлік үшін ыңғайлы кірме жолдармен контейнерлерді орналастыруға арналған арнайы алаңдарды орналастырады.
77. Жеке және заңды тұлғалармен қатты тұрмыстық қалдықтар қоқыс шығаратын көліктермен, кәріз тартылмаған үй иелерінен сұйық қалдықтар ассенизациялы ваккумдық көліктермен шығарылады.
78. Жеке және заңды тұлғалармен сұйық қалдықтар, кәріз желілерін пайдаланушы ағын суларды қабылдауды анықтайтын мамандандырылған пунктіне ағызылады. Арнайы емес құдықтарға сұйық қалдықтарды өз еркімен ағызуға жол берілмейді.
79. Сұйық қалдықтар қалдық шығаратын ұйымдармен мамандандырылған автокөлікпен арнайы бөлінген орындарға шығарылады. Контейнерлер босатылғаннан кейін сол жерде дезинфекциялық ерітіндімен өңделеді немесе босатылған орындарда өңдеуден өткен тазаларына ауыстырылады. Контейнерлерді өңдеу орындарын тазалауға, жууға және дезинфекциялауға арналған, ыстық және суық су өткізілген, судың ағып кетуі ұйымдастырылған құрылғылармен жабдықтау қажет.
80. Аумақтағы контейнерлік алаңшалары бар жеке және заңды тұлғалар мына талаптарды орындауы тиіс:
1) контейнерлік алаңшалар, кіреберістері мен оларға өтетін жолдардың қатты төсемдерінің болуы және контейнерлік алаңшалар іргелес жатқан аумақтарға қоқыстарды шығармау үшін жаппай қоршалуы;
2) контейнер алаңшалары мен оған іргелес жатқан аумақты тиісті санитарлық ұсталуын қамтамасыз ету;
3) ҚТҚ, ірі көлемді қоқыстарды шығаруға, сыпыруға уақытында шарт жасасу;
4) жылдың қысқы мерзімінде контейнерлік алаңшаға мамандандырылған автокөліктің жұмысына және халықтың пайдалануына қолайлы жағдай туғызу мақсатында кіреберістері мен оларға өтетін жолдарды қар мен мұздан тазарту.
81. Жеке және заңды тұлғаларға тыйым салынады:
1) тұрмыстық қалдықтар мен қоқыстары бар ыдыстарды көшелерге, қоғамдық пайдалану орындарына, баспалдақ аудандарына шығаруға;
2) үйінділерді жасауға, жерге қоқысты көміп тастауға;
3) контейнерлік алаңдардың аумақтарын ластауға, контейнерлерге орнықтыруға және ҚТҚ жатпайтын қоқысты алаңдарда, оның іргелес аумақтарында жинауға;

4) сброс в выгребные ямы строительного мусора, отходов производства, тары;
5) складирование мусора на прилегающей территории к индивидуальным жилым домам, зданиям и сооружениям;
6) сброс жидких отходов и крупногабаритного мусора в мусоропровод;
7) сброс и складирование золы в контейнеры для твердых бытовых отходов и на контейнерные площадки.
82. Организации обслуживающие контейнерные площадки производят их своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров; принимают меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции против мух мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники (контейнеры), а также сборников отходов.
83. При выгрузке контейнеров в специализированную технику, уборку просыпавшегося мусора, производят работники организации, осуществляющей вывоз твердо-бытовых отходов.
84. Физические и юридические лица выгребы дворовых уборных ям очищают по мере их заполнения, но не реже одного раза в месяц.
85. Содержание мусоропровода осуществляет организация, в ведении которой находится жилой дом.
86. Вывоз ТБО осуществляется мусоровывозящими организациями в сроки, согласно утвержденному графику, установленному уполномоченным органом в сфере регулирования природопользования. Графики вывешиваются на площадках по сбору ТБО.
87. Собственники индивидуальных жилых домов и нежилых строений вправе иметь контейнеры для сбора золы.
88. Физические лица обеспечивают складирование образованной золы в специальные контейнеры для сбора золы, расположенные на территории контейнерных площадок.
89. Физические лица обеспечивают сбор отработанных ртутьсодержащих ламп и приборов в специальные контейнеры, расположенные на территории контейнерных площадок.
90. Сбор отработанных ртутьсодержащих ламп, приборов и других опасных отходов, запрещенных к размещению на полигоне отходов, и их транспортировка от источника образования производятся исключительно организациями, осуществляющими их переработку/утилизацию.
91. Юридические лица и организации по уборке мусора устанавливают урны для мусора:
1) в местах массового посещения населения на расстоянии не менее пятидесяти метров одна от другой;
2) во дворах, в парках, на площадях и других территориях на расстоянии от десяти до ста метров;
3) на остановках общественного транспорта и у входа в объекты юридических лиц по две урны.
92. Установка, очистка и мойка урн производятся организациями, эксплуатирующими территории, либо собственниками во владении или пользовании, которых находятся территории. Очистка урн производится по мере их заполнения, но не реже одного раза в день.

4) қазылған шұңқырларға құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, ыдыстарды тастауға;
5) жеке тұрғын үйлерге іргелес аумақтарда, ғимараттар мен құрылыстарда қоқыстарды жинауға;
6) сұйық қалдықтарды және ірі көлемді қоқысты қоқыс салғышқа тастауға;
7) қатты тұрмыстық қалдықтары үшін контейнерлерге және контейнерлік алаңдарда күлді тастауға және жинауға.
82. Контейнерлерлік алаңдарға қызмет көрсетуші ұйымдар олардың уақтылы жөндеуін жүргізеді және одан әрі пайдалануға жарамсыз болған контейнерлерді ауыстырады; қоқыс қабылдайтын камералардың, алаңдардың, сондай-ақ қалдық жинағыштардың тұрақты жуылуын, дезинфекциялануын, шыбындарға, кеміргіштерге қарсы дезинсекциялануын, дератизациялануын қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдайды.
83. Контейнерлерді қоқыс шығаратын машинаға тиеу кезінде шашылған қоқыстарды жинауды коммуналдық қалдықтарды, қатты тұрмыстық қалдықтары шығаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлері жүргізеді.
84. Жеке және заңды тұлғалар аулалық шұңқырларды толтырылғанына байланысты, айына кемінде бір рет тазарту қажет.
85. Қоқыс шығару құбырын пайдалануды иелігінде тұрғын үй орналасқан пайдаланушы ұйым жүзеге асырады.
86. ҚТҚ қоқыс шығарушы ұйымдармен, табиғатты пайдалануды реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісілген кестелерге сәйкес шығарылады. Кестелер ҚТҚ жинау алаңдарында ілініп қойылады.
87. Жеке тұрғын үйдің және тұрғын емес құрылыстардың меншік иелерінде күл жинау үшін контейнерлердің болуына құқылы.
88. Жеке тұлғалар жиналған күлді контейнерлік алаңның аумағында орналасқан күлді жинау үшін арнайы контейнерлерге жинауды қамтамасыз етеді.
89. Жеке тұлғалар контейнер алаңдары аумағында орналасқан, құрамында сынап бар шамдар мен аспаптарды жинау үшін арнайы контейнерлерде құрамында сынап бар істен шыққан шамдар мен аспаптарды қауіпсіз жинауды қамтамасыз етеді.
90. Пайдаланылған құрамында сынап бар лампаларды, құралдарды және басқа да қауіпті қалдықтарды, полигонда қалдықтарды орналастыруға тыйым салынған қалдықтарды жинау және олардың пайда болу көзінен тасымалдау тек қана оларды қайта өңдеуге/кәдеге жаратуды жүзеге асыратын ұйымдармен жүргізіледі.
91. Заңды тұлғалар және қоқыс жинау ұйымдарымен қоқыстар үшін сауыттар орнатылуы тиіс:
1) халық көп баратын орындарында бір-бірінен елу метр қашықтықта;
2) аулаларда, саябақтарда, алаңдарда және басқа аумақтарда оннан жүз метрге дейінгі қашықтықта;
3) қоғамдық көлік аялдамаларында және шағын және орта бизнес объектілерінің кіреберісінде екі сауыт.
92. Сауыттарды орнату, тазарту және жуу аумақты пайдаланушы ұйымдармен және иелігінде немесе қолданылуында аумақтары бар меншік иелері жүргізеді. Сауыттарды тазарту олардың толуына қарай орындалады, бірақ күніне бір реттен кем емес.

93. Мойка урн производится собственниками или организациями по уборке по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю.
94. Вывоз строительного мусора, скола асфальта при проведении дорожно-ремонтных работ производится организациями, производящими работы на главных магистралях города, – незамедлительно, на остальных улицах и во дворах – в течение суток.
95. Уборка мусора с акваторий рек, водоемов, каналов на территории города и содержание территорий, прилегающих к ним, обеспечивается обслуживающими организациями.
96. Физическими и юридическими лицами не допускается складирование тары на прилегающей территории, газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектов торговли.
97. Обустройство строительных площадок, участков для работ производится физическими и юридическими лицами в соответствии требованиями СН РК 1.03-00-2011 "Строительное производство. Организация строительства предприятий, зданий и сооружений".
Параграф 4. Благоустройство улиц, жилых кварталов и микрорайонов
98. Жилые зоны микрорайонов и кварталов оборудуются площадками для мусорных контейнеров, сушки белья, отдыха, игр детей, занятий спортом, выгула домашних животных, автостоянками, парковками, зелеными зонами.
99. Количество, размещение и оборудование площадок должны соответствовать государственным нормативам в области строительства и эпидемиологии.
100. Организации по заключенным договорам с местными исполнительными органами по завершении работ по благоустройству двора осуществляют дальнейшее текущее содержание МАФ.
101. При непригодности элементов МАФ их замену производят местные исполнительные органы.
102. Юридические лица, занимающиеся благоустройством дворовых территорий ежегодно в период с 15 апреля по 15 октября заполняют песочницы детских площадок песком.
103. Физические и юридические лица – собственники МАФ за счет собственных средств осуществляют их замену, ремонт и покраску. Ремонт и покраска МАФ осуществляются в весенне-летний период.
104. Физические и юридические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, обеспечивают надлежащее техническое состояние инженерных сетей и сооружений, которые могут вызвать нарушение благоустройства территории города Астаны.
Параграф 5. Содержание фасадов зданий и сооружений
105. Собственники зданий и сооружений обеспечивают своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы), а также поддерживают в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски, производят световое оформление витрин магазинов и офисов, выходящих фасадами на улицы.

93. Сауыттарды жуу иелігінде немесе тазарту ұйымдарымен ластануына байланысты жүргізіледі, бірақ аптасына бір реттен кем емес.
94. Құрылыс қоқыстарын, жол жөндеу жұмыстарын жүргізу барысында асфальт бөлімін шығару, қаланың басты магистральдарда жүргізген ұйымдармен – тез арада, қалған көшелер мен аулаларда – бір тәулік ішінде шығарылады.
95. Өзен айдындарынан, су қоймаларынан, қала аумағының каналдарынан және оған іргелес аумақтардан ұстау және оларға іргелес аумақтардан қоқыстарды жинау қызмет көрсетуші ұйымдармен қамтамасыз етіледі.
96. Жеке және заңды тұлғалармен, іргелес аумақтарда, газондарға, сауда шатырларында, дүңгіршектердің, басқа да сауда нысандарының шатырларда ыдыстарды жинауға жол берілмейді.
97. Құрылыс алаңдарды, жұмыстар үшін учаскелерді жайластыру жеке және заңды тұлғалармен "Құрылыс өндірісі. Кәсіпорындар, ғимараттар мен құрылыстардың салуын ұйымдастыру" ҚР ҚН 1.03-00-2011 талаптарына сәйкес жүргізіледі.
4-параграф. Көшелерді, тұрғын үй орамдарын және шағын аудандарды абаттандыру
98. Шағын аудандар мен орамдардың тұрғын үй аландары қоқыс контейнерлеріне, кір кептіретін, балалар демалатын, ойнайтын, спортпен айналысатын, үй жануарларын серуендетуге арналған алаңдармен, автотұрақтармен, орынтұрақтармен, жасыл аймақтармен жабдықталады.
99. Алаңдардың саны, орналасуы және жабдықталуы құрылыс және эпидемиология саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес болуы тиіс.
100. Ұйымдар, ауланы абаттандыру бойынша жұмыстарды аяқтағаннан соң, жергілікті атқарушы органдармен жасалған шарттар бойынша ШСН ағымдағы күтіп ұстауын жүзеге асырады.
101. ШСН жарамсыздығына байланысты элементтердің ауыстыруын жергілікті атқарушы органдар жүргізеді.
102. Аула ауданының абаттандыруымен айналысатын заңды тұлғалар
15 сәуір мен 15 қазан аралығында қажеттілігі бойынша балалар алаңдарын құммен толтырады.
103. Заңды және жеке тұлғалар – шағын сәулет нысандарының иелері өз есебінен ШСН ауыстыру, жөндеу және бояу жұмыстарын жүргізуге тиісті. ШСН жөндеу және бояу жұмыстары көктемгі-жазғы кезеңде жүргізіледі.
104. Иелігінде инженерлiк коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар Астана қаласының абаттандырылуының бұзылуына алып келетін инженерлік желілер мен құрылғылардың техникалық жағдайын қадағалап отыруы керек.
5-параграф. Ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерін күтіп-ұстау
105. Қарамағында ғимараттар мен құрылыстар бар жеке және заңды тұлғалар, ғимараттар мен құрылыстардың меншік иелері көрсетілген объектілердің қасбеттерін және олардың жекелеген элементтерін (балкондар, лоджиялар, су ағатын құбырлар) қалпына келтіру, жөндеу және бояу бойынша жұмыстарды уақтылы жүргізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ қасбеттерде орналастырылған ақпараттық тақтайшаларды, ескерткіш тақтайларды таза және дұрыс жағдайда ұстайды.

106. Физическим и юридическим лицам не допускается самовольное переоборудование фасадов зданий и конструктивных элементов.
107. В случае, если в собственности физических или юридических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении планового сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на данные цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям.
108. Арендаторы зданий, помещений и сооружений принимают участие в ремонте, реставрации и реконструкции фасадов зданий и сооружений в соответствии с условиями договора аренды.
109. Содержание памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности города Астаны, осуществляется местными исполнительными органами.
110. Лицевая часть магазинов и офисов содержаться в чистоте и в исправном состоянии, отдельные элементы по мере необходимости ремонтируются и окрашиваются их балансодержателями.
111. Содержание в чистоте и в исправном состоянии указателей улиц, номерных знаков и флагштоков возлагается на балансодержателей зданий, сооружений.
112. Физические и юридические лица в темное время суток обеспечивают наружное освещение фасадов, подъездов, каждой площадки лестничной клетки (лестницы, не имеющие естественного освещения, должны освещаться в течение суток), строений и указателей улиц, номеров домов, подъездов, а также указателей пожарных гидрантов.
113. Не допускается размещение на фасадах многоквартирных жилых и общественных зданиях спутниковых и эфирных приемных устройств, для приема спутникового или эфирного сигнала операторов связи и (или) телерадиовещания, организациями не имеющих лицензию на распространение телерадиоканалов на территории Республики Казахстан.
Параграф 6. Содержание наружного освещения и фонтанов
114. Организациями в сфере наружного освещения, включение наружного освещения улиц, дорог, площадей, набережных и других освещаемых объектов производится при снижении уровня естественной освещенности в вечерние сумерки до двадцати люкс, а отключение в утренние сумерки при ее повышении до десяти люкс по графику, утвержденному местным исполнительным органом, за исключением территорий, не оснащенных системой диммирования.
115. Элементы устройства наружного освещения и контактной сети, металлические опоры, кронштейны содержатся в чистоте, не должны иметь очагов коррозии и окрашиваются их собственниками. Замена перегоревших светильников осуществляется организациями в сфере наружного освещения.

106. Жеке және заңды тұлғаларға өз еркімен ғимараттардың қасбеттері мен құрастыру элементтерін қайта жабдықтауға жол берілмейді.
107. Егер де заңды және жеке тұлғалардың меншігінің шаруашылық жүргізуінде немесе заңды тұлғалардың жедел басқаруында тұрғын ғимараттарында немесе тұрғын емес жеке бөлмелері болған жағдайда, онда осы тұлғаларға жөндеу барысында және тепе-тең орналасқан алаңдарда ғимараттардың қасбеттерін қалпына келтіруде үлестік қатысу қажет. Жоспарланған тұтастай жөндеу жүргізген уақытта және ғимараттардың қасбеттерін қалпына келтіруде, өлшемдері бойынша тепе-тең орналасқан аудандарда, мұнда үлестік қатынасы бар, бұл мақсаттарға арналған қаражатты біріктіруі мүмкін.
108. Ғимараттарды, орын-жайларды және құрылғыларды жалға алушылар жалға алу шартының талаптарына сәйкес, ғимараттардың және құрылғылардың қасбеттерін жөндеу, жаңарту, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге қатысады.
109. Астана қаласының коммуналдық меншігіндегі тарихи және мәдени ескерткіштерді күтіп-ұстауды жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
110. Дүкендер мен кеңселердің беткі жақтары таза және жұмыс жағдайында ұсталуы керек, қажет болған жағдайда жеке элементтері теңгерім ұстаушымен жөнделеді және сырланады.
111. Көше бағдарларын, нөмір белгілерін және флагштоктарды таза күйінде ұстау ғимараттардың, құрылғылардың теңгерім ұстаушыларына жүктеледі.
112. Жеке және заңды тұлғалармен тәуліктің қараңғы уақытында қасбеттерді, кіреберістерді, баспалдақ алаңындағы әрбір алаңды (табиғи жарық түспейтін сатыларды тәулік бойы жарықпен қамтамасыз ету), құрылыс салу және көшелердің нұсқау белгілерін, үйлердің, кіреберістерің нөмір белгілерін, сондай-ақ өрт гидранттарының нұсқау белгілерін сыртқы жарықпен қамтамасыз ету қажет.
113. Көп пәтерлі тұрғын үйлердің және қоғамдық ғимараттардың қасбеттерінде Қазақстан Республикасының аумағында радиоарналарды таратуға лицензиясы жоқ ұйымдармен спутниктік немесе эфирлік сигнал байланыс операторлары және (немесе) радио хабарлары үшін, спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларын орналастыруға жол берілмейді.
6-параграф. Сыртқы жарықтандыруды және субұрқақтарды күтіп-ұстау
114. Көшелердің, жолдардың, алаңдардың, жағалаулардың және басқа жарықтандырылатын объектілердің сыртқы жарығын қосу жергілікті атқарушы орган бекіткен кесте бойынша табиғи жарық деңгейінің азаюы кезінде кешкі ымырт кезінде жиырма люкске дейін, ал сөнуі - таңғы күңгіртте оң люкске дейін артуы кезінде жүргізіледі, басым жүйесімен жабдықталмаған аумақтарды қоспағанда.
115. Сыртқы жарық құрылғылары мен байланыс желілерінің элементтері, металл бағаналары, кронштейндер тазалықта ұсталып, тот басу ошағы болмай, сырлануы қажет. Жанып кеткен шамдарды ауыстыруды сыртқы жарыққа жауапты ұйымдар жүзеге асырады.

116. Вышедшие из строя газоразрядные лампы, содержащие ртуть, хранятся в специально отведенных помещениях.
117. Вывоз сбитых опор освещения и контактной сети электрифицированного транспорта осуществляется собственником опоры на основных магистралях незамедлительно; на остальных территориях, а также демонтируемых опор – в течение суток.
118. Уполномоченный орган обеспечивает надлежащее состояние и эксплуатацию фонтанов, находящихся в коммунальной собственности.
119. В период работы фонтанов, а также в период их отключения очистка водной поверхности от мусора производится организациями по уборке ежедневно.
120. Сроки включения фонтанов, режим их работы, график промывки и очистки чаш, технологические перерывы и окончание работы определяются уполномоченным органом.
Параграф 7. Ответственность за нарушение требований Правил
121. Физические и юридические лица, не зависимо от форм собственности, за нарушение требований настоящих Правил несут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к решению маслихата города Астаны
от 20 июля 2017 года № 166/21-VI
Перечень некоторых решений маслихата города Астаны, утративших силу
1. Решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 326, опубликовано в газетах 15 мая 2004 года "Астана хабары", 22 мая 2004 года "Вечерняя Астана").
2. Решение маслихата города Астаны от 23 декабря 2005 года №214/28-III "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 430, опубликовано в газетах 18 февраля 2006 года "Астана хабары", 16 февраля 2006 года "Вечерняя Астана" ).
3. Решение маслихата города Астаны от 24 мая 2007 года № 380/47- III "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 469, опубликовано в газетах 3 июля 2007 года "Астана хабары", 6 июля 2007 года "Вечерняя Астана").

116. Істен шыққан құрамында сынабы бар газ разрядты шамдар осы мақсаттарға арналған арнайы бөлінген үй-жайларда сақталады.
117. Электрлендірілген көліктің жарық және байланыс желілерінің құлап қалған бағаналарын шығаруды негізгі магистральдарда бағана иелері тез арада жүзеге асырады; басқа аумақтарда, сондай-ақ бөлшектелген бағаналар - тәулік ішінде шығарылады.
118. Уәкілетті орган коммуналдық меншіктегі субұрқақтардың тиісті жағдайын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
119. Субұрқақтар жұмыс істеп тұрған кезеңде, сондай-ақ оларды сөндіру кезеңінде судың беті жинау бойынша ұйыммен қоқыстан күн сайын тазартылады.
120. Субұрқақтарын қосу мерзімдерін, олардың жұмыс істеу режимдерін, жуу және тостаған тазарту кестесін, технологиялық үзілістер және жұмысының аяқталуы уәкілетті орган айқындайды.
7-параграф. Қағидалардың талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік
121. Жеке және заңды тұлғалар, меншік нысанына қарамастан осы Қағидалардың талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасы заңнамасымен қарастырылған жауапкершілікке тартылады.
Астана қаласы мәслихатының
2017 жылғы 20 шілдедегі
№ 166/21-VI шешіміне
2-қосымша
Астана қаласы мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешiмі (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 326 болып тiркелген, 2004 жылғы 15 мамырда "Астана хабары", 2004 жылғы 22 мамырда "Вечерняя Астана" газеттерiнде жарияланған).
2. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-ІІІ шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы № 214/28-ІІІ шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 430 болып тіркелген, 2006 жылғы 18 ақпанда "Астана хабары", 2006 жылғы 16 ақпанда "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
3. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-ІІІ шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 24 мамырдағы № 380/47-ІІІ шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 469 болып тіркелген, 2007 жылғы 3 шілдеде "Астана хабары", 2007 жылғы 6 шілдеде "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).

4. Решение маслихата города Астаны от 28 марта 2008 года № 59/10-IV "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 526, опубликовано 6 мая 2008 года в газетах "Астана хабары", "Вечерняя Астана").
5. Решение маслихата города Астаны от 18 декабря 2008 года № 168/28-IV "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года №28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 556, опубликовано 29 января 2009 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
6. Решение маслихата города Астаны от 28 мая 2009 года № 226/35-IV "О внесении дополнений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 582, опубликовано16 июня 2009 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
7. Решение маслихата города Астаны от 6 ноября 2009 года № 271/39- IV "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 602, опубликовано 26 декабря 2009 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
8. Решение маслихата города Астаны от 28 мая 2010 года № 356/48-IV "О внесении дополнения и изменения в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 636, опубликовано 10 июля 2010 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
9. Решение маслихата города Астаны от 11 марта 2011 года № 440/59-IV "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 672, опубликовано 23 апреля 2011 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").

4. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Аббаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-ІІІ шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 28 наурыздағы № 59/10- IV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 526 болып тіркелген, 2008 жылғы 6 мамырда "Астана хабары", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
5. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2008 жылғы 18 желтоқсандағы № 168/28-IV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 556 болып тіркелген, 2009 жылғы 29 қаңтарда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған ).
6. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 26 мамырдағы "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістр енгізу туралы" № 226/35-IV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 582 болып тіркелген, 2009 жылғы 16 маусымда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
7. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 271/39-ІV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 602 болып тіркелген, 2009 жылғы 26 желтоқсанда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" 2009 жылғы 26 желтоқсанда газеттерінде жарияланған).
8. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 356/48-ІV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 636 болып тіркелген, 2010 жылғы 10 шілдеде "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
9. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 11 наурыздағы № 440/59-ІV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 672 болып тіркелген, 2011 жылғы 23 сәуірде "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).

10. Решение маслихата города Астаны от 29 июня 2011 года № 463/65-IV "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 688, опубликовано 9 августа 2011 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
11. Решение маслихата города Астаны от 25 сентября 2012 года № 71/9-V "О внесении изменения и дополнения в решение маслихата города Астаны от 28 мая 2009 года № 226/35-IV "О внесении дополнений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 747, опубликовано 13 октября 2012 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
12. Решение маслихата города Астаны от 25 сентября 2012 года № 72/9-V "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 26 августа 2009 года № 243/37-IV "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №748, опубликовано 16 октября 2012 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
13. Решение маслихата города Астаны от 6 декабря 2012 года № 97/11-V "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 764, опубликовано 19 января 2013 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
14. Решение маслихата города Астаны от 28 марта 2013 года № 122/14-V "О внесении изменений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 777, опубликовано 14 мая 2013 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
15. Решение маслихата города Астаны от 27 июня 2014 года № 255/36-V "О внесении изменений и дополнений в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 819, опубликовано 10 июля 2014 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").

10. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 29 маусымдағы № 463/65-ІV шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 688 болып тіркелген, 2011 жылғы 9 тамызда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
11. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 28 мамырдағы "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне толықтырулар енгізу туралы" № 226/35-IV шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2012 жылғы 25 қыркүйектегі № 71/9-V шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 747 болып тіркелген, 2012 жылғы 13 қазанда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған ).
12. Астана қаласы мәслихатының 2009 жылғы 26 тамыздағы "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" № 243/37-IV шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2012 жылғы 25 қыркүйектегі № 72/9-V шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 748 болып тіркелген, 2012 жылғы 13 қазанда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған ).
13. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2012 жылғы 6 желтоқсандағы № 97/11-V шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 764 болып тіркелген, 2013 жылғы 19 қаңтарда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газетінің газеттерінде жарияланған).
14. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2013 жылғы 28 наурыздағы № 122/14-V шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 777 болып тіркелген, 2013 жылғы 14 мамырда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
15. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2014 жылғы 27 маусымдағы № 255/36-V шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 819 болып тіркелген, 2014 жылғы 10 шілдеде "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).

16. Пункт 1 решения маслихата города Астаны от 18 марта 2015 года № 345/48-V "О внесении изменений в некоторые решения маслихата города Астаны (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 903, опубликовано 5 мая 2015 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
17. Решение маслихата города Астаны от 24 июня 2015 года № 382/54-V "О внесении изменения в решение маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III "О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 930, опубликовано 1 августа 2015 год в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").
18. Решение маслихата города Астаны от 23 сентября 2015 года № 413/57-V "О внесении изменений в некоторые решения маслихата города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 961, опубликовано 3 ноября 2015 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана").

16. Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 18 наурыздағы "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" № 345/48-V шешімінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 903 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 мамырда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
17. Астана қаласы мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы "Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы" № 28/6-III шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 24 маусымдағы № 382/54-V шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 930 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 тамызда "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
18. Астана қаласы мәслихатының 2015 жылғы 23 қыркүйектегі "Астана қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" № 413/57-V шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 961 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 қарашада "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).