Жол-көлік инфрақұрылымының тұрақты дамуының жасыл қағидалары ҰСЫНЫМДАР
ҚР Ұ 218-137-2017. ҚР ИДМ автомобиль жолдары Комитетінің 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 177 бұйрығымен бекітіліп қолданысқа енгізілді.
1
"Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы ("ҚазжолҒЗИ" АҚ) ДАЙЫНДАП ЕНГІЗДІ
2
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының "26" желтоқсан 2017 ж.
№ 177 бұйрығымен БЕКІТІЛІП, ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛДІ
3
"ҚазАвтоЖол" ҰК" Акционерлік қоғамымен
"27" қараша 2017 ж. № 03/14-2-2979-И КЕЛІСІЛДІ
4
БІРІНШІ ТЕКСЕРУ МЕРЗІМІ
2022 жыл
ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢДІЛІГІ
5 жыл
5
АЛҒАШ РЕТ ЕНГІЗІЛДІ
Құжат Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және "InfoZhol" http://infozhol.kad.org.kz электронды мәліметтер базасында қол жетімді
Осы Нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің рұқсатынсыз толықтай немесе ішінара қайта басып шығаруға, көбейтуге және таратуға болмайды
Мазмұны
Кіріспе
4
1 Қолдану саласы
5
2 Нормативтік сілтемелер
5
3 Терминдер, анықтамалар және қысқарған сөздер
9
4 Жалпы ережелер
11
5 Экологиялық талаптар құрылымы
11
6 Белгілер топтары, экологиялық талаптар және оларды бағалау әдістері
12
7 Сәйкестікті рейтингтік бағалаудың жүйесі
12
8 Белгілер және нормативтік-құқықтық құжаттама
14
9 Қолдану ережелері
14
А қосымшасы (ақпараттық)
17
Б қосымшасы (ақпараттық)
20
В қосымшасы (ақпараттық)
42
Г қосымшасы (ақпараттық)
45
Д қосымшасы (міндетті) Жол-көлік инфрақұрылымның тұрақты дамуының жасыл қағидаларға сәйкестігі туралы қорытынды
63
Е қосымшасы (міндетті) Жұмыс өндірісі нысандарының жол-көлік инфрақұрылымының тұрақты дамуының жасыл қағидаларына сәйкес келуі туралы қорытындылардың біріңғай реестрі
64
Ж қосымшасы (міндетті) Жол-көлік инфрақұрылымның тұрақты дамуының жасыл қағидалары бойынша жұмыс өндіріс нысанының сәйкестік рейтингтік бағасын жүргізудің жоспар-кестесі
65
Библиография
66
Кіріспе
Осы Ұсынымдар талаптары энергетикалық ресурстарды қысқартуға, дәстүрлі емес, өңделген және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалануға, суды оңтайлы пайдалануға, автомобиль жолдарын салу және пайдалану кезінде адамдардың мекендеу ортасының жайлылығын және сәулет, құрылымдық, инженерлік шешімдердің адекватты экономикалық шешімдерін қамтамасыз етуде қоршаған ортаға жағымсыз әсерлердің ықпалын төмендетуге бағытталған.
Осы Ұсынымдар қағидалар, деңгейлер, бағалау белгілері, көрсеткіштер, ұсынылған көрсеткіштер және ең төменгі экологиялық талаптарды анықтайды.
Ұсынымдар сызықты нысандарға (инженерлік құрылыстарға) және жол сервисі мен жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын жобалау, салу, қайта салу, күрделі жөндеу, жөндеу және пайдалану сатыларында қолданылады.
1 Қолдану саласы
Осы Ұсынымдар жол-көлік инфрақұрылымының нысандарына қойылатын экологиялық талаптарды айқындайды, олардың көрсетілген талаптарға сәйкестілігін бағалау әдістерін анықтайды және экологиялық талаптардың жоғарғы деңгейін қамтамасыз етуді есепке ала отырып, жобалық құжаттаманы, құрылысты және пайдалануды әзірлеудің үрдісін дамытуға арналған жол ұйымдарының пайдалануына және инновациялық технологиялар мен шешімдерді қабылдауға арналған.
2 Нормативтік сілтемелер
Осы ұсынымды қолдану үшін келесі сілтемелі-нормативтік және нормативтік-құқықтық құжаттар қажет:

РЕКОМЕНДАЦИИ Зеленые принципы устойчивого развития дорожно-транспортной инфраструктуры
Р РК 218-137-2017. Утвержден и введен в действие приказом Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года № 177.
Предисловие
1
РАЗРАБОТАНЫ И
ВНЕСЕНЫ
Акционерным обществом "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт" (АО "КаздорНИИ")
2
УТВЕРЖДЕНЫ И
ВВЕДЕНЫ В ДЕЙСТВИЕ
Приказом Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от "26" декабря 2017 г. № 177
3
СОГЛАСОВАНЫ
Акционерным обществом "НК "ҚазАвтоЖол" от "27" ноября 2017 г. № 03/14-2-2979-И
4
СРОК ПЕРВОЙ ПРОВЕРКИ
2022 год
ПЕРИОДИЧНОСТЬ ПРОВЕРКИ
5 лет
5
ВВЕДЕН ВПЕРВЫЕ
Документ доступен к просмотру в информационно-правовой системе нормативно-правовых актов Республики Казахстан "Әділет" и электронной базе данных "InfoZhol" http://infozhol.kad.org.kz
Настоящие рекомендации не могут быть полностью или частично воспроизведены, тиражированы и распространены без разрешения Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Содержание
Введение
1 Область применения
2 Нормативные ссылки
3 Термины, определения и сокращения
4 Общие положения
5 Структура экологических требований
6 Группы критериев, экологические требования и методы их оценки
7 Система рейтинговых оценок соответствия
8 Критерии и нормативно-правовая документация
9 Правила применения
Приложение А (информационное)
Приложение Б (информационное)
Приложение В (информационное)
Приложение Г (информационное)
Приложение Д (обязательное) Заключение о соответствии зеленым
принципам устойчивого развития дорожно-
транспортной инфраструктуры
Приложения Е (обязательное) Единый реестр заключений о соответствии объекта производства работ зеленым принципам устойчивого развития дорожно-транспортной инфраструктуры
Приложения Ж (обязательное) План-график проведения рейтинговой оценки соответствия объекта производства работ зеленым принципам устойчивого развития дорожно-транспортной инфраструктуры
Библиография
Введение
Требования настоящих Рекомендаций направлены на сокращение потребления энергетических ресурсов, использование нетрадиционных, возобновляемых и вторичных энергетических ресурсов, рационального водопользования, снижение вредных воздействий на окружающую среду в процессе строительства и эксплуатации автомобильных дорог, при обеспечении комфортной среды обитания человека и адекватной экономической рентабельности архитектурных, конструктивных и инженерных решений.
Настоящие Рекомендации определяют принципы, категории, оценочные критерии, индикаторы, рекомендуемые показатели и минимальные экологические требования.
Рекомендации применяются к линейным объектам (инженерным сооружениям) и объектам придорожного сервиса и дорожной службы на этапах проектирования, строительства, реконструкции, капитального ремонта, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог общего пользования.
1 Область применения
Настоящие Рекомендации определяют экологические требования к объектам дорожно-транспортной инфраструктуры, определяет методы оценки их соответствия указанным требованиям и предназначены для использования дорожными организациями для совершенствования процесса разработки проектной документации, строительства и эксплуатации с учетом обеспечения высокого уровня экологических требований и применения инновационных технологий и решений.
2 Нормативные ссылки
Для применения настоящих Рекомендаций необходимы следующие ссылочные нормативные и нормативно-правовые документы:

ҚР СТ 3.15.2-2009 Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі. Сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау. Сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау бойынша жұмыстарды жүргізу тəртібі.
ҚР СТ 1225-2013 Жол, аэродром асфальтбетон қоспалары және асфальтбетон. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1412-2010 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Техникалық талаптар. Қолдану ережелері.
ҚР СТ 1413-2005 Автомобиль және темір жолдары. Жер төсемесін жобалау бойынша қойылатын талаптар.
ҚР СТ 1504-2006 Ресурсты үнемдеу. Қалдықтарды пайдалану. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын пайдалану бойынша іс-әрекеттерді құжаттау және реттеу.
ҚР СТ 2068-2010 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Жалпы талаптар.
ҚР СТ 2476-2014 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жол сервисі нысандарына және олардың қызметтеріне қойылатын талаптар.
ҚР СТ 2722-2015 Автомобиль жолдарындағы көпір құрылыстары және су өткізгіш құбырлар.
ҚР СТ 2723-2015 Соқырлар мен нашар көретін адамдарға көмек көрсететін техникалық құралдар. Жаяужол бетіндегі түйсіну көрсеткіштер.
ҚР СТ 2846-2016 Физикалық мүмкіндіктері шектеулі саяхатшыларды орналастыруға арналған қолжетімді жерлер (құралдар). Жалпы ережелер.
ҚР СТ ISО 9001-2016 Сапа менеджменті жүйесі. Талаптар.
ҚР СТ ISO 11074-2016 Топырақ сапасы. Сөздік.
ҚР СТ ISO 14001-2016 Экологиялық менеджмент жүйелері. Талаптар және қолдану жөніндегі нұсқаулық.
ҚР СТ Р МЕМСТ ИСО 14004-2010 "Экологиялық менеджмент жүйелері. Жүйе принциптері мен қызметті қамтамасыз ету жөніндегі жалпы басшылық нұсқаулары.
ҚР СТ БСТ ИСО 14020-2006 "Экологиялық заттаңбалар және мағлұмдамалар. Негізгі қағидалар.
ҚР СТ ИСО 14021-2006 Затбелгілер және экологиялық декларациялар. Өздігінен мәлімденетін экологиялық арыздар (ІІ тип бойынша экологиялық таңбалау).
ҚР СТ Р МЕСТ ИСО 14024-2006 Затбелгілер және экологиялық декларациялар. І тип бойынша экологиялық таңбалау. Қағидалар мен рәсімдер.
ҚР СТ СТБ ISO 14025-2006 Затбелгілер және экологиялық декларациялар. ІІІ тип бойынша экологиялық таңбалау. Қағидалар мен рәсімдер.
ҚР СТ ISO 14031-2016 Экологиялық менеджмент. Экологиялық тиімділікті бағалау. Басшылық нұсқаулар.
ҚР СТ ИСО/МЭК 17021-2008 Сәйкестік бағасы. Аудит және менеджмент жүйесін орындайтн орындарға қойылатын талаптар.
ҚР СТ ИСО 19011-2002 Сапа менеджменті жүйелерінің және/немесе қоршаған ортаны қорғау аудиті жөнінде ұсыныстар.
ҚР СТ Р МЕМСТ 52231-2008 Пайдалану кезіндегі автомобильдердің сыртқы шуы. Өлшеудің рұқсат етілген деңгейі мен тәсілдері.
МЕМСТ 17.1.3.13-86 Табиғатты қорғау. Гидросфера. Су бетін ластанудан қорғауға қойылатын жалпы талаптар.

СТ РК 3.15.2-2009 Государственная система технического регулирования Республики Казахстан. Сертификация систем менеджмента качества. Порядок проведения работ по сертификации систем менеджмента качества.
СТ РК 1225-2013 Смеси асфальтобетонные дорожные, аэродромные и асфальтобетон. Технические условия.
СТ РК 1412-2010 Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Общие требования.
СТ РК 1413-2005 Дороги автомобильные и железные. Требования по проектированию земляного полотна.
СТ РК 1504-2006 Ресурсосбережение. Обращение с отходами. Документирование и регулирование деятельности по обращению с отходами производства и потребления. Основные положения.
СТ РК 2068-2010 Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Общие требования.
СТ РК 2476-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам.
СТ РК 2722-2015 Сооружения мостовые и водопропускные трубы на автомобильных дорогах.
СТ РК 2723-2015 Технические средства помощи слепым и слабовидящим людям. Тактильные указатели на пешеходной поверхности.
СТ РК 2846-2016 Доступные места (средства) размещения для туристов с ограниченными физическими возможностями. Общие требования.
СТ РК ISО 9001-2016 Системы менеджмента качества. Требования.
СТ РК ISO 11074-2016 Качество почвы. Словарь.
СТ РК ISO 14001-2016 Системы экологического менеджмента. Требования и руководство по применению.
СТ РК ГОСТ Р ИСО 14004-2010 Системы экологического менеджмента. Общие руководящие указания по принципам, системам и способам обеспечения.
СТ РК БСТ ИСО 14020-2006 Этикетки и декларации экологические. Основные принципы.
СТ РК ИСО 14021-2006 Этикетки и декларации экологические Самодекларируемые экологические заявления (Экологическая маркировка по типу ІІ).
СТ РК ГОСТ Р ИСО 14024-2006 Этикетки и декларации экологические Экологическая маркировка типа 1 Принципы и процедуры.
СТ РК СТБ ISO 14025-2006 Этикетки и декларации экологические. Экологические декларации типа ІІІ Принципы и процедуры.
СТ РК ISO 14031-2016 Экологический менеджмент. Оценивание экологической эффективности. Руководящие указания.
СТ РК ИСО/МЭК 17021-2008 Оценка соответствия. Требования к органам, выполняющим аудит и сертификацию систем менеджмента.
СТ РК ИСО 19011-2002 Рекомендации по аудиту систем менеджмента качества и/или охраны окружающей среды.
СТ РК ГОСТ Р 52231-2008 Шум внешний автомобилей в эксплуатации. Допустимые уровни и методы измерения.
ГОСТ 17.1.3.13-86 Охрана природы. Гидросфера. Общие требования к охране поверхностных вод от загрязнения.

МЕМСТ 17.2.1.02-76 Табиғатты қорғау. Атмосфера. Қозғалтқыштардың, автомобильдердің, трақторлардың, өздігінен жүретін ауылшаруашылық және құрылыс-жол машиналарының зиянды заттарды шығаруының терминдері және анықтамалары.
МЕМСТ 17.2.1.03-84 Табиғатты қорғау. Атмосфера. Ластануды бақылаудың терминдері және анықтамалары.
МЕМСТ 17.4.3.06-86 Табиғатты қорғау. Топырақтар. Топырақтарға химиялық ластағыш заттардың әсер етуі бойынша оларды топтастыруға қойылатын жалпы талаптар.
МЕМСТ 17.5.3.02-90 Табиғатты қорғау. Жерлер. Мемлекеттік орман қорының жерлерінен темір және автомобиль жолдарының бойымен өтетін ормандардың қорғаныш алқабын беру нормалары.
МЕМСТ 17.5.3.06-85 Табиғатты қорғау. Жерлер. Жер жұмыстарының өндірісі кезінде құнарлы жер қабатын алып тастау нормаларын анықтауға қойылатын талаптар.
МЕМСТ 17.8.1.01-86 Табиғатты қорғау. Ландшафтар. Терминдер мен анықтамалар.
МЕМСТ 17.8.1.02-88 Табиғатты қорғау. Ландшафтар. Топтастыру.
МЕМСТ 9128-2013 Автомобиль жолдары мен аэродромдарға арналған асфальтбетон, полимерлі асфальтбетон қоспалары, асфальтбетон, полимерлі асфальтбетон. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 20444-85 Шу. Көлік ағындары. Шу сипаттамасын өлшеу әдістері.
МЕМСТ 30166-2014 Ресурсты үнемдеу. Негізгі ережелер.
МЕМСТ 31296.1-2005 (ИСО 1996-1:2003) Шу. Төңіректегі шуды суреттеу, өлшеу және бағалау. 1-бөлім. Бағалаудың негізгі мөлшерлері мен рәсімдері.
МЕМСТ 31296.2-2006 (ИСО 1996-2:2007) Шу. Төңіректегі шуды суреттеу, өлшеу және бағалау. 2-бөлім. Дыбыс қысымының деңгейін анықтау.
МЕМСТ 31330.1-2006 (ИСО 11819-1:1997) Шу. Жол жамылғысының көлік шуына әсерін бағалау. 1-бөлім. Статистикалық әдіс.
МЕМСТ 32847-2014 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Экологиялық іздестіру жүргізуге қойылатын талаптар.
МЕМСТ 32944-2014 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жаяу өтпе жолдар. Топтастыру.
МЕМСТ 33025-2014 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Шу жолақтары. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 33100-2014 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Автомобиль жолдарын жобалау ережесі.
МЕМСТ 33150-2014 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жаяужолдар мен велосипед жолдарын жобалау. Жалпы талаптар.
МЕМСТ 33151-2014 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Техникалық талаптар. Қолдану ережелері.
МЕМСТ 9128-2013 Автомобиль жолдары мен аэродромдарға арналған асфальтбетон, полимерлі асфальтбетон қоспалары, асфальтбетон, полимерлі асфальтбетон. Техникалық шарттар.
ISO 11074:2015 (E) Топырқ сапасы. Сөздік.
ISO 26000:2010 Арнайы жауапкершілік бойынша нұсқау.
ВҚН 8-89 Автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күту кезінде табиғи ортаны қорғау бойынша нұсқаулық.

ГОСТ 17.2.1.02-76 Охрана природы. Атмосфера. Термины и определения выбросов двигателей, автомобилей, тракторов, самоходных сельскохозяйственных и строительно-дорожных машин.
ГОСТ 17.2.1.03-84 Охрана природы. Атмосфера. Термины и определения контроля загрязнения.
ГОСТ 17.4.3.06-86 Охрана природы. Почвы. Общие требования к классификации почв по влиянию на них химических загрязняющих веществ.
ГОСТ 17.5.3.02-90 Охрана природы. Земли. Нормы выделения на землях государственного лесного фонда защитных полос лесов вдоль железных и автомобильных дорог.
ГОСТ 17.5.3.06-85 Охрана природы. Земли. Требования к определению норм снятия плодородного слоя почвы при производстве земляных работ.
ГОСТ 17.8.1.01-86 Охрана природы. Ландшафты. Термины и определения.
ГОСТ 17.8.1.02-88 Охрана природы. Ландшафты. Классификация.
ГОСТ 9128-2013 Смеси асфальтобетонные, полимерасфальтобетонные, асфальтобетон, полимерасфальтобетон для автомобильных дорог и аэродромов. Технические условия.
ГОСТ 20444-2014 Шум. Транспортные потоки. Методы измерения шумовой характеристики.
ГОСТ 30166-2014 Ресурсосбережение. Основные положения.
ГОСТ 31296.1-2005 (ИСО 1996-1:2003) Шум. Описание, измерение и оценка шума на местности. Часть 1. Основные величины и процедуры оценки.
ГОСТ 31296.2-2006 (ИСО 1996-2:2007) Шум. Описание, измерение и оценка шума на местности. Часть 2. Определение уровней звукового давления.
ГОСТ 31330.1-2006 (ИСО 11819-1:1997) Шум. Оценка влияния дорожного покрытия на транспортный шум. Часть 1. Статистический метод.
ГОСТ 32847-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Требования к проведению экологических изысканий.
ГОСТ 32944-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Пешеходные переходы. Классификация.
ГОСТ 33025-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Полосы шумовые. Технические условия.
ГОСТ 33100-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Правила проектирования автомобильных дорог.
ГОСТ 33150-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Проектирование пешеходных и велосипедных дорожек. Общие требования.
ГОСТ 33151-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Технические требования. Правила применения.
ISO 11074:2015 (E) Качество почвы. Словарь.
ISO 26000:2010 Руководство по социальной ответственности.
ВСН 8-89 Инструкция по охране природной среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог.

ВҚН 18-84 Автомобиль жолдарын сәулет-ландшафты жобалау бойынша нұсқау.
ВҚН 33-87 Автомобиль жолдары бойындағы екпе ағаштарды іздестіру және жобалау бойынша нұсқау.
ҚР ҚНжЕ 1.01-05-2008 Құрылыс терминологиясы. Құрылыс технологиясы және ұйымдастыру.
ҚР ҚНжЕ 3.03-09-2006* Автомобиль жолдары.
ҚР ҚНжЕ 3.06.03-85 Автомобиль жолдары.
ҚР ҚН 2.04-01-2011 Табиғи және жасанды жарықтандыру.
ҚР ҚН 3.02-07-2014 Қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар.
ҚР ҚН 3.03-01-2013 Автомобиль жолдары.
ҚР ҚН 3.03-02-2013 Автомобиль жолдарына арнап жер беру.
ҚР ҚН 3.03-05-2014 Автомобиль тұрақтары.
ҚР ҚН 3.03-08-2014 Автобекеттерді жобалау.
ҚР ҚН 3.06-01-2011 Ғимараттар мен құрылыстардың аз қозғалып қатысатын топтарға қол жетімді болуы.
ҚР ҚН 4.01-03-2013 Сыртқы желілер, сумен жабдықтау және су тарту құрылыстары.
ҚР ЕЖ 2.04-104-2012 Табиғи және жасанды жарықтандыру.
ҚР ЕЖ 3.03-101-2013 Автомобиль жолдары.
ҚР ЕЖ 3.03-102-2013 Автомобиль жолдарына арнап жер беру.
ҚР ЕЖ 3.03-105-2014 Автомобиль тұрақтары.
ҚР ЕЖ 3.06-101-2012 Ғимараттар мен құрылыстарды аз қозғалып қатысатын топтарға қол жетімді болуын ескере отырып, жобалау. Жалпы ережелер.
ҚР ЕЖ 4.04-106-2013 Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды электрмен жабдықтау. Жобалау ережесі.
ҚР ЕР 218-20-02 Инженерлік құрылғылар және автожол жолының жағдайы жобаларын әзірлеудің әдістемелік нұсқаулығы.
ҚР ЕР 218-21-02 Қазақстан Республикасында автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп ұстау кезінде қоршаған ортаны қорғау бойынша нұсқаулық.
ҚР ЕР 218-29-2016 Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп ұстаудың техникалық ережелері.
ҚР Ұ 218-33-03 Жол жағдайларын есепке ала отырып, қоршаған ортаны автомобиль көлігінің ықпалынан қорғау шаралары бойынша ұсынымдар.
ҚР ЕР 218-35-2016 Автомобиль жолдарын салу және жөндеу кезіндегі сапаны бақылау және жүмысты қабылдау бойынша нұсқаулық.
ҚР Ұ 218-54-2006 Практикалық ұсынымдар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі.
ҚР ЕР 218-64-2007 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарында қысқы тайғақтықпен күресу бойынша нұсқаулық.
ҚР Ұ 218-129-2016 Табиғи-климаттық шарттар мен жол санаттары есепке алынған жол төсемесінің оңтайлы құрылымының альбомы.
Ескерту Нақты ұсыныстарды пайдалану кезінде, ағымдағы жылдың 1 қаңтары бойынша және ағымдағы жылда жарияланған тиісті ақпараттық көрсеткіштермен құрылған "Стандарттау бойынша нормативтік құжаттар" көрсеткіші бойынша, сілтемелік стандарттардың әрекетін тексеру мақсатты. Егер де сілтемелік құжат ауыстырылған (өзгертілген) болса, онда нақты ұсыныстарды қолдану кезінде ауыстырылған (өзгертілген) стардартын басшылыққа алу қажет. Егер де сілтемелік құжат ауысымсыз рұқсат етілмеген болса, онда оған берілген сілтемедегі ереже осы сілтемені тимейтін бөлігінде пайдаланылады.
3 Терминдер, анықтамалар және қысқарған сөздер
Нақты Ұсынымдарда тиісті анықтамалары бар келесі терминдер қолданылады:

ВСН 18-84 Указания по архитектурно-ландшафтному проектированию автомобильных дорог.
ВСН 33-87 Указания по производству изысканий и проектированию лесонасаждений вдоль автомобильных дорог.
СНиП РК 1.01-05-2008 Строительная терминология. Технология и организация строительства.
СНиП РК 3.03-09-2006* Автомобильные дороги.
СНиП РК 3.06.03-85 Автомобильные дороги.
СН РК 2.04-01-2011 Естественное и искусственное освещение.
СН РК 3.02-07-2014 Общественные здания и сооружения.
СН РК 3.03-01-2013 Автомобильные дороги.
СН РК 3.03-02-2013 Отвод земель для автомобильных дорог.
СН РК 3.03-05-2014 Стоянки автомобилей.
СН РК 3.03-08-2014 Проектирование автостанций.
СН РК 3.06-01-2011 Доступность зданий и сооружений для маломобильных групп.
СН РК 4.01-03-2013 Наружные сети и сооружения водоснабжения и водоотведения.
СП РК 2.04-104-2012 Естественное и искусственное освещение.
СП РК 3.03-101-2013 Автомобильные дороги.
СП РК 3.03-102-2013 Отвод земель для автомобильных дорог.
СП РК 3.03-105-2014 Стоянки автомобилей.
СП РК 3.06-101-2012 Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения. Общие положения.
СП РК 4.04-106-2013 Электрооборудование жилых и общественных зданий. Правила проектирования.
ПР РК 218-20-02 Методические указания разработки проектов инженерных устройств и обстановки пути автодорог.
ПР РК 218-21-02 Инструкция по охране окружающей среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог в Республике Казахстан.
ПР РК 218-29-2016 Технические правила ремонта и содержания автомобильных дорог.
ПР РК 218-35-2016 Инструкция по контролю качества и приемке работ при строительстве и ремонте автомобильных дорог.
ПР РК 218-64-2007 Инструкция по борьбе с зимней скользкостью на автомобильных дорогах общего пользования.
Р РК 218-33-03 Рекомендации по мерам защиты окружающей среды от воздействия автомобильного транспорта с учетом дорожных условий.
Р РК 218-54-2006 Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга.
Р РК 218-129-2016 Альбом рациональных конструкций дорожных одежд с учетом природно-климатических условий и категорий дорог.
Примечание - При пользовании настоящими рекомендациями целесообразно проверить действие ссылочных стандартов по указателю "Нормативные документы по стандартизации", составленному по состоянию на 1 января текущего года, и по соответствующим информационным указателям, опубликованным в текущем году. Если ссылочный документ заменен (изменен), то при пользовании настоящими рекомендациями следует руководствоваться замененным (измененным) стандартом.
3 Термины, определения и сокращения
В настоящих Рекомендациях применяют следующие термины с соответствующими определениями:

3.1 Автомобиль жолы: Автомобильдердің және басқа да көлік құралдарының белгіленген жылдамдықпен, жүктемелермен, көлемдермен үздіксіз, қауіпсіздік жүрісін қамтамасыз ететін, автомобильдер жүрісіне арналған инженерлік құрылыстар кешені, сондай-ақ осы кешенді орналастыру үшін берілген жер телімдері (көлік ерлері) және олардың үстіндегі белгіленген көлем шегіндегі әуе кеңістігі [1].
3.2 Қоршаған орта: Табиғи ортаның, табиғи және табиғи-антропогендік нысандардың, сондай-ақ антропогендік нысандардың компоненттерінің жиынтығы.
3.3 Экологиялық қауіпсіздік: Табиғи ортаның және адамның өмірлік маңызды мүдделерінің шаруашылық және басқа да әрекеттерінің мүмкін болатын жағымсыз әсерлерінен, табиғи және техногенді сипаттың төтенше жағдайлары және олардың зардабынан қорғаныс жағдайы.
3.4 Экология менеджменті: Экологиялық саясатты әзірлеуге, ендіруге және дамытуға және оны экологиялық қырынан басқаруға, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау бойынша бағдарламаларды (іс-шараларды) іске асыру арқылы оның жағдайын дамытуға арналған кәсіпорын менеджменті жалпы жүйесінің бөлігі.
3.5 Қоршаған ортаға әсер: Қоршаған ортадағы оң немесе теріс сипаттағы кез келген өзгеріс адам әрекетінің толық немесе жекелеген экологиялық аспекттерінің нәтижелері болып табылады.
3.6 Қоршаған орта сапасы: Физикалық, химиялық, биологиялық және басқа көрсеткіштермен және (немесе) олардың жиынтығымен сипатталатын қоршаған орта жағдайы.
3.7 Антропогенді әрекет: Адамның өзінің немесе тірі заттың басқа түрлерінің немесе олардың өміріне тікелей ісер ететіндердің мекендеу ортасы секілді табиғатты өзгеріске алып келетін адам ортасы әрекеттерінің әртүрлі формалары.
3.8 Экологиялық оңалту: Арнайы табиғатты қорғау және режимді іс-шараларды орындау арқылы жеткен оның тұрақты дамуын қамтамасыз ету мақсатында бұзылған табиғи қауымдастықты сауықтыру (жұмсалған функцияларды қалпына келтіру).
3.9 Қалдықтарды пайдалану: Қалдықтарды жинау, жинақтау, пайдалану, тасымалдау, орналастыру бойынша әрекеттер.
3.10 Адамның мекендеу ортасы: Адамның өмір сүру әрекетінің шарттарын анықтайтын қоршаған ортаның (табиғи және жасанды) нысандары, жаратылысы және факторларының жиынтығы.
3.11 Рейтингтік бағалау жүйесі: Қолданудың (бағаның) анықталған облысы бар көрсеткіштер (белгілер) жинағы.
3.12 Өмірлік айналым: Автомобиль жолын жобалаудан бастап салу мен күтуді қосқанда оны жоюға дейінгі үрдістер жинағы орындалатын уақыт кезеңі.

3.1 Автомобильная дорога: Комплекс инженерных сооружений, предназначенных для движения автомобилей, обеспечивающий непрерывное, безопасное движение автомобилей и других транспортных средств с установленными скоростями, нагрузками, габаритами, а также участки земель, предоставленные для размещения этого комплекса (земли транспорта), и воздушное пространство над ними в пределах установленного габарита [1].
3.2. Окружающая среда: Совокупность компонентов природной среды, природных и природно-антропогенных объектов, а также антропогенных объектов.
3.3 Экологическая безопасность: Состояние защищенности природной среды и жизненно важных интересов человека от возможного негативного воздействия хозяйственной и иной деятельности, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, их последствий.
3.4 Экологический менеджмент: Часть общей системы менеджмента предприятия, обладающая необходимой организационной структурой для разработки, внедрения и совершенствования экологической политики и управления ее экологическими аспектами, а также достижения ее положений посредством реализации программ (мероприятий) по охране окружающей среды.
3.5 Воздействие на окружающую среду: Любое изменение в окружающей среде отрицательного или положительного характера, полностью или частично являющееся результатом экологических аспектов деятельности человека.
3.6 Качество окружающей среды: Состояние окружающей среды, которое характеризуется физическими, химическими, биологическими и иными показателями и (или) их совокупностью.
3.7 Антропогенная деятельность: Различные формы деятельности человеческого общества, которые приводят к изменению природы как среды обитания самого человека и других видов живых существ или непосредственно сказываются на их жизни.
3.8 Экологическая реабилитация: Оздоровление (восстановление утраченных функций) нарушенного природного сообщества с целью обеспечения его устойчивого развития, достигаемое посредством выполнения комплекса специальных природоохранных и режимных мероприятий.
3.9 Обращение с отходами: Деятельность по сбору, накоплению, использованию, обезвреживанию, транспортированию, размещению отходов.
3.10 Среда обитания человека: Совокупность объектов, явлений и факторов окружающей (природной и искусственной) среды, определяющая условия жизнедеятельности человека.
3.11 Система рейтинговой оценки: Это набор показателей (критериев) с определенной областью применения (оценки).
3.12 Жизненный цикл: Период времени, за который выполняются совокупность процессов от момента проектирования автомобильной дороги, включая строительство (возведение) и содержание, до ее утилизации (ликвидации).

3.13 Сапа: Оның бекітілген және болжамды қажеттілікті қанағаттандыратын қабілеттеріне қатысты нысан сипаттамасының жиынтығы.
3.14 Түзету әрекеттері: Ұсталған сәйкессіздіктің себептерін жоюға бағытталған әрекеттер.
3.15 Ескерту әрекеті: Потенциалды сәйкессіздіктің себептерін жоюға бағытталған әрекеттер.
3.16 Ластанудың алдын алу: Ластануды болдырмауға мүмкіндік беретін үрдістерді, әдістерді, материалдарды немесе қнімдерді пайдалану, оны төмендету немесе онымен күресу және қоршаған ортаға әсерін төмендету үшін қайталама пайдалану, тазалау, үрдісті өзгерту, механизмді басқару, ресурстарды тиімді пайдалану және материалдарды ауыстыруды қосу.
3.17 Ең жақсы қолжетімді технологиялар (ЕҚТ): Экологиялық талаптарды және оны қолдануға мүдделі адамдарға үшін қолжетімділікті сақтау жағынан ең жақсы болып табылатын технология [41].
3.18 Жол сервисі нысандары: Қонақүйлер, мейманханалар, кемпингтер, автокөліктерге жанармай құю бекеттері, техникалық қызмет көрсету бекеттері, тамақтану және сауда орындары [1].
3.19 Жол қызметі нысандары: Жол пайдалану кешендері, пайдалану қызметінің жұмысшыларына арналған тұрғын үйлер, автобус аялдамалары, павильондар, демалыс алаңшалары, автобустардың қысқа тоқтауына арналған алаңшалар, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған автомобиль, құрылыс және құрылғыларды техникалық байқауға арналған құрылғылар, орман алқаптары, қызмет көрсету орындары және көпірлерді қорғау, технологиялық және апатты-шақыру байланыстар құрылғысы, жол ақысын төлеуге арналған бағдарламалық-аппаратты кешен [1].
3.20 Жобалық құжаттама: Жоба алды құжаттама, құрылыс жобасы және техникалық құжаттаманы қосқандағы жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының барлық өмірлік айналымына құжаттама кешені.
3.21 Жоба алды құжаттамасы: Құрылысқа немесе автомобиль жолын қайта құруға техникалық-экономикалық негіз.
3.22 Құрылыс жобасы: Көлемді-жоспарлы, құрылымды, технологиялық, инженерлік, табиғатты қорғау, экономикалық және басқа шешімдерді құрайтын жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының құрылысы, қайта құру және күрделі жөндеуіне жобалық (жобалық-сметалық) құжаттама, сондай-ақ құрылысты, аймақты инженерлік дайындауды, жайластыруды ұйымдастыруға және ендіруге арналған сметалық есептер [2].
3.23 Техникалық құжаттама: Жыл сайынғы байқаудың деректері және әрекеттегі жөндеуаралық мерзімдерді есепке ала отырып олардың негізінде жасалаған ақаулар тізімі бойынша қолданыстағы жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының орташа жөндеуіне құжаттама, сондай-ақ жолды пайдалану және жөндеу жұмыстары өндірісі кезінде қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптар және қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
4 Жалпы ережелер

3.13 Качество: Совокупность характеристик объекта, относящихся к его способности удовлетворить установленные и предполагаемые потребности.
3.14 Корректирующее действие: Действие, направленное на устранение причины обнаруженного несоответствия.
3.15 Предупреждающее действие: Действие, направленное на устранение причины потенциального несоответствия.
3.16 Предотвращение загрязнения: Использование процессов, методов, материалов или продукции, позволяющих исключать загрязнение, уменьшать его или бороться с ним и включающих повторное использование, очистку, изменения процесса, механизмы управления, эффективное использование ресурсов и замену материала, чтобы уменьшить воздействие на окружающую среду.
3.17 Наилучшие доступные технологии; НДТ: Такая технология, которая является самой лучшей с точки зрения соблюдения экологических требований и доступной для лиц, заинтересованных в ее применении [41].
3.18 Объекты дорожного сервиса: Гостиницы, мотели, кемпинги, автозаправочные станции, станции технического обслуживания, пункты питания и торговли [1].
3.19 Объекты дорожной службы: Дорожно-эксплуатационные комплексы, жилые дома для работников эксплуатационной службы, автобусные остановки, павильоны, площадки отдыха, площадки для кратковременной остановки автомобилей, устройства для технического осмотра автомобилей, сооружения и устройства, предназначенные для обеспечения безопасности дорожного движения, лесополосы, пункты обслуживания и охраны мостов, устройства технологической и аварийно-вызывной связи, программно-аппаратный комплекс взимания платы за проезд [1].
3.20 Проектная документация: Комплекс документации на всем жизненном цикле автомобильной дорог общего пользования, включая предпроектную документацию, проект строительства и техническую документацию.
3.21 Предпроектная документация: Технико-экономическое обоснование на строительство или реконструкцию автомобильной дороги.
3.22 Проект строительства: Проектная (проектно-сметная) документация на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт автомобильных дорог общего пользования, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства [2].
3.23 Техническая документация: Документация на средний ремонт, существующих автомобильных дорог общего пользования, осуществляемая по данным ежегодных осмотров и составляемых на их основе ведомостей дефектов с учетом действующих межремонтных сроков, а также требований по охране окружающей среды и обеспечение безопасности движения, как в период эксплуатации дороги, так и в период производства ремонтных работ.
4 Общие положения

4.1 Осы Ұсынымдарды енгізудің мақсаттары және олардың сәйкестігінің рейтингтік бағалау жүйелері:
- автокөлік дамуының перспективасын есепке ала отырып, қолданыстағы нормативтерге қатысты экологиялық талаптардың жоғарғы деңгейін қамтамасыз ету жолымен жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын жобалау, салу және пайдалану үрдістерін дамыту, сондай-ақ инновациялық технологиялар мен шешімдерді қолдану;
- көрсетілген нысандардың өмірлік айналымының барлық сатыларындағы табиғи және табиғатқа жуық экожүйелердің өмір сүруінің технологиялық демеуін және автожол әрекеттерінің жағымсыз техногендік факторларын төмендетуде қорытындалатын жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарының экологиялық қауіпсіздігін көтеру.
- жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын мүмкін болатын жағымсыз әрекеттерден қоршаған ортаны (табиғи, әлеуметтік-мәдени, сәулет, тарихи) қорғаудың қазіргі заманғы деңгейін қамтамасыз ету.
4.2 Жол-көлік инфрақұрылымының тұрақты дамуының жасыл қағидаларының негізінде тұрақты даму тұжырымдамасын ұсыну жатады.
4.3 Жасыл қағидаларды ендіру қоршаған ортаны қорғауды басқарудың жүйесін және жұмыс өндіріс сапасын жұмыс істету аумағында жүзеге асырылады.
5 Экологиялық талаптар құрылымы
5.1 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарына қойылатын экологиялық талаптар құрылымы түбегейлі алынған пайдалар, нысандардың өмірлік айналымдары, нысандардың сегменттерге бөлінуін есепке ала отырып салынған.
5.2 Түбегейлі пайдаларға жатады:
- экологиялылық – қоршаған ортаға жағымсыз әсердің төмендеуі және адам денсаулығына қатердің төмендеуі;
- ресурсты үнемдеу – заттар мен электр қуатын пайдалану көлемін төмендету;
- технологиялылық – инновациялық технологиялар мен шешімдерді, жабдықтарды енгізу;
- үнемділік – аз қаржы шығынымен негізгі қажеттілікті қанағаттандыру;
- әлеуметтік – қоғамдық қажеттілікті максималды қанағаттандыру және әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылымды оңтайландыру.
5.3 Осы Ұсынымдар мақсаты үшін автомобиль жолдарының өмірлік айналымы келесі сатыларға бөлінеді:
- жобалық-іздестіру жұмыстары (әрі қарай – ЖІЖ);
- құрылыс (қайта салуды қосқанда) – (әрі қарай – құрылыс);
- пайдалану (қызметтің есептеу мерзіміндегі күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуді қосқанда) (әрі қарай – пайдалану).
6 Белгілер топтары, экологиялық талаптар және оларды бағалау әдістері
6.1 Ұсынымдар белгілері бір немесе бірнеше логикалық қағидалар бойынша топтарға біріктірілген:
- экологиялық менеджмент және сапа менеджменті жүйелері;
- табиғатты оңтайлы қолдану және ландшафтты орналастыру;
- инфрақұрылымдық және құрылымдық шешімдер;
- материалды және электр қуатын үнемдеу;
- мекендеу ортасының сапасы мен жайлылығы;
- қауіпсіздікті қамтамасыз ету.

4.1 Цели внедрения настоящих Рекомендаций и системы рейтинговой оценки их соответствия:
- совершенствование процессов проектирования, строительства и эксплуатации автомобильных дорог общего пользования путем обеспечения высокого уровня экологических требований относительно существующих нормативов с учетом перспектив развития автотранспорта, а также применения инновационных технологий и решений;
- повышение экологической безопасности автомобильных дорог общего пользования, заключающееся, в том числе в минимизации негативных техногенных факторов автодорожной деятельности и технологической поддержке жизнедеятельности природных и природоподобных экосистем на всех этапах жизненного цикла указанных объектов;
- обеспечение современного уровня защиты окружающей среды (природной, социально-культурной, архитектурной, исторической) от возможного негативного воздействия автомобильных дорог общего пользования.
4.2 В основе зеленых принципов устойчивого развития дорожно-транспортной инфраструктуры лежат представления концепции устойчивого развития.
4.3 Внедрение зеленых принципов осуществляется в рамках функционирования систем управления охраной окружающей среды и качеством производства работ.
5 Структура экологических требований
5.1 Структура экологических требований к автомобильным дорогам общего пользования построена с учетом получаемых принципиальных выгод, жизненных циклов объектов, разделения объектов на сегменты.
5.2 К принципиальным выгодам относятся:
- экологичность - снижение негативного воздействия на окружающую среду и минимизация угрозы здоровью человека;
- ресурсосбережение - снижение объема потребления вещества и энергии;
- технологичность - внедрение инновационных технологий и решений, оборудования;
- экономичность - удовлетворение базовых потребностей с минимальными финансовыми затратами;
- социальность - максимальное удовлетворение общественных потребностей и оптимизация социально-бытовой инфраструктуры.
5.3 Для целей настоящих Рекомендаций жизненный цикл автомобильной дороги подразделяется на этапы:
- проектно-изыскательских работ (далее – ПИР);
- строительства (включая реконструкцию) – (далее – строительство);
- эксплуатации (включая капитальный ремонт, средний и текущий ремонт в течение расчетного срока службы) (далее – эксплуатация).
6 Группы критериев, экологические требования и методы их оценки
6.1 Критерии Рекомендаций объединены по одному или нескольким логическим принципам в группы:
- системы экологического менеджмента и менеджмента качества;
- рациональное природопользование и ландшафтное обустройство;
- инфраструктурные и конструкторские решения;
- материало- и энергосбережение;
- качество и комфорт среды обитания;
- обеспечение безопасности.

6.2 Тұрақты дамудың жасыл қағидаларының талаптарына нысандардың сәйкес келуін бағалау белгілерінің кешені А-қосымшасында келтірілген.
6.3 Жасыл қағидалардың талаптары мен нысандарының сәйкестігін бағалау белгілері Б-қосымшасында келтірілген.
7 Сәйкестікті рейтингтік бағалаудың жүйесі
7.1 Сәйкестікті рейтингтік бағалаудың жүйесі қолданыстағы халықаралық және ұлттық стандарттар қағидаларына негізделген және сапа менеджментін жақсартуға, әзірлеу, келісу, бекіту және іске асыру сатыларында жобалық құжаттаманың жұмыс істеу тиімділігін көтеруге бағытталған.
7.2 Рейтингтік бағалау Жүйесін әзірлеуде мыналар анықталады және есепке алынады:
- оны қалыптастыру әдістемесі;
- жұмыс істетудің негізгі қағидалары;
- белгілер рөлдерін бағалауға арналған тәсілдер;
- ұлттық және халықаралық басымдылық;
- белгілер мәндері (салмақ) деңгейі.
7.3 Рейтингтік бағалау Жүйесінің қызметтері:
- құрылымдық (баға шешімді қабылдаудың негізіне жатады);
- үйлестіруші (баға жеделдету басқармасының ақпараттық қамтамасыз етілуі ретінде орын алады);
- бақылау (сәйкес сипаттамаларды тексеру, сандық және сапалық нәтижелерді бағалау);
- аналитикалық (баға талдауға арналған ақпарат қорына қызмет етеді);
- ынталандырушы (түрткінің ең маңызды құралы болып табылады).
7.4 Рейтингтік бағалау Жүйесін жұмыс істетудің негізгі қағидалары:
- дұрыстық (рейтингті иемденудің қабылданған методологиясы аумағында барлық қолжетімді және дұрыс ақпараттарды талдау негізінде алынған бағаның негізділігін қамтамасыз ететін шартты үрдістерді сақтау);
- туралық (рейтингтік бағалау туралығына қатысты адастыруға алып келмеуге тиісті дұрыс ақпаратты құрайтын негізделген рейтингтік бағалар немесе есептерді жариялау);
- тәуелсіздік (бағалау үрдісінде қолы бос емес қызметкерлер бағалау нысанынан тәуелсіз болулары қажет);
- айқындық (рейтинг туралы шешімдерді шығару үшін назарға алынған барлық негізгі факторлар мүдделі адамдардың кең ортасына қолжетімді болу керек);
- сенімділік (бекітілген талаптардың орындалуын растау);
- үздіксіздік (рейтингтік бағаны растау немесе жаңарту);
- біліктілік (рейтингтік бағаны маманданған мамандармен орындау);
- құпиялық (рейтингтік бағасының субъектісімен жеткізілген құпия ақпаратты қорғау тәртібі мен ережесін бекіту);
- стандартталу (рейтингтік баға оны пайдаланушыға түсінікті стандартты терминдерді, мәндерді қамтуы қажет).
7.5 Осы Ұсынымдар мәндері белгілерін (салмағын) анықтауға арналған біліктілік негіздер Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясаытының басымдылығына сүйеніп анықталды.

6.2 Комплекс критериев оценки соответствия объектов требованиям зеленых принципов устойчивого развития приведен в Приложении А.
6.3 Критерии оценки соответствия объектов и требования зеленых принципов приведены в Приложении Б.
7 Система рейтинговых оценок соответствия
7.1 Система рейтинговых оценок соответствия основана на принципах действующих международных и национальных стандартов и направлена на улучшении качества менеджмента, повышении эффективности функционирования проектной документации на этапах разработки, согласования, утверждения и реализации.
7.2 При разработке Системы рейтинговой оценки определяются и учитываются:
- методология ее формирования;
- основные принципы функционирования;
- подходы для оценки роли критериев;
- национальные и международные приоритеты;
- уровень значимости (весов) критериев.
7.3 Функции Системы рейтинговой оценки:
- конструктивная (оценка лежит в основе принятия решений);
- координационная (оценка выступает в качестве информационного обеспечения оперативного управления);
- контрольная (проверка соответствующих характеристик, оценка количественного и качественного результата);
- аналитическая (оценка служит информационной базой для анализа);
- стимулирующая (выступает важнейшим средством мотивации).
7.4 Основные принципы функционирования Системы рейтинговой оценки:
- объективность (соблюдение установленных процедур, обеспечивающих обоснованность оценки, полученной на основе анализа всей доступной и объективной информации в рамках принятой методологии присвоения рейтинга);
- корректность (опубликование обоснованных рейтинговых оценок или отчетов, содержащих достоверную информацию, которая не должна вводить в заблуждение относительно корректности рейтинговой оценки);
- независимость (сотрудники, непосредственно занятые в процессе оценки, должны быть независимы от объекта оценки);
- прозрачность (все основные факторы, принимаемые во внимание для вынесения решения о рейтинге, должны содержаться в доступном широкому кругу заинтересованных лиц);
- верифицируемость (подтверждение выполнения установленных требований);
- непрерывность (подтверждение или обновление рейтинговой оценки);
- квалифицированность (выполнение рейтинговой оценки квалифицированными специалистами);
- конфиденциальность (установление порядка и правил защиты конфиденциальной информации, предоставленной субъектом рейтинговой оценки);
- стандартизованность (рейтинговая оценка должна содержать стандартные термины, значение которых объективно понятно ее пользователям).
7.5 Классификационные основания для определения значимости (веса) критериев настоящих Рекомендаций определены исходя из приоритетности государственной политики Республики Казахстан.

7.6 Сәйкестікті бағалау үрдісінде жиналған ұпай сомасына байланысты, жобалық құжаттамада өмірлік айналым деңгейіне байланысты төменде көрсетілген шкалаларға сай сәйкестік дәрежесі беріледі:
I Жасыл - 40 %-дан - 49%-ға дейін;
II Күміс – 50 %-дан - 59%-ға дейін;
III Алтын – 60 %-дан - 79%-ға дейін;
IV Платиналы - 80% және одан жоғары.
7.7 Жол-көлік инфрақұрылымының тұрақты дамуының жасыл қағидаларының талаптары нысандарының сәйкестігін бағалау белгілерінің рейтингтік жүйесі В қосымшасында келтірілген.
7.8 "Ең жақсы қолжетімді технологияларды енгізу" түріндегі қосымша көтермелеу ұпайлары есепке алынған ұпайдың ең жоғарғы саны (А) келесіні құрайды:
- 73,5 ұпай - ЖІЖ сатысындағы жобалық құжаттамаға арналған;
- 65,5 ұпай - құрылыс және пайдалану сатыларындағы жобалық құжаттамаға арналған.
"Сәйкестік категориясы" шкаласына (7.6.-тармақ) өту үшін алынған балладар соммасын 100% қатысты деп алып нормалау қажет.
А (%) = (А*100)/73,5 – ЖІЖ сатысындағы жобалық құжаттамаға арналған;
А (%) = (А*100)/65,5 – құрылыс және пайдалану сатыларындағы жобалық құжаттамаға арналған.
8 Белгілер және нормативтік-құқықтық құжаттама
8.1 ЖІЖ сатысындағы жобалық құжаттама, жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын салу және пайдалану Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау облысындағы заңдар талаптарына, Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысына, әрекеттің көрсетілген саласындағы өкілетті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ салалық экологиялық талаптарды қамтитын нормативтік-техникалық құжаттарға сай келуі және іске асырылуы қажет.
8.2 Нысандардың жол-көлік инфрақұрылымының тұрақты дамуының жасыл қағидаларының талаптарына сәйкестігін бағалауы үшін Г-қосымшасында келтірілген нормативтік-техникалық құжаттамалар пайдаланылды.
9 Қолдану ережелері
9.1 Осы Ұсынымдарды қолдану ережелері автомобиль жолдары бойынша өкілетті мемлекеттік органдармен, жергілікті орындаушы органдармен, жолдың иелерімен анықталады.
9.2 Өмірлік айналымға негізделген сәйкестікті бағалау үрдісін ҚР СТ ISO 14001-2016 негізгі қағидалары мен терминлогияларына сай келесілерге бөлуге болады:
- жобалық құжаттаманың осы Ұсынымдардың талаптарына сәйкестігін бағалау;
- салу және пайдалану бойынша жұмыс өндірісі сатыларындағы автомобиль жолдарының нақты телімдерінің осы Ұсынымдар талаптарына сәйкестігін бағалау.
9.3 Осы Ұсынымдар талаптарына сәйкес келуді бағалау үрдісін келесі
2 сатыға бөлуге болады:
- алдын ала;
- бағалау.

7.6 В процессе оценки соответствия, в зависимости от суммы набранных баллов, проектной документации в зависимости от стадии жизненного цикла присваивается категория соответствия согласно нижеследующей шкале:
I. Зеленый – от 40% до 49%
II. Серебряный – от 50% до 59%;
III. Золотой – от 60% до 79%;
IV. Платиновый – 80% и выше.
7.7 Рейтинговая система критериев оценки соответствия объектов требованиям зеленых принципов дорожно-транспортной инфраструктуры устойчивого развития представлена в Приложении В.
7.8 Максимальное количество баллов (А) с учетом дополнительных поощрительных баллов в виде "внедрение наилучших доступных технологий" составляет:
- 73,5 баллов для проектной документации на стадии ПИР;
- 65,5 баллов для проектной документации на стадиях строительства и эксплуатации.
Для того, чтобы перейти к шкале "категория соответствия" (пункт 7.6.), необходимо полученную сумму баллов нормировать относительно 100%.
А (%) = (А*100)/ 73,5 – для проектной документации на стадии ПИР;
А (%) = (А*100)/65,5 – для проектной документации на стадиях строительства и эксплуатации.
8 Критерии и нормативно-правовая документация
8.1 Проектная документация на стадиях ПИР, строительства и эксплуатации автомобильных дорог общего пользования должна соответствовать и осуществляться согласно требований законодательства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов, постановлений Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов уполномоченных государственных органов в указанной сфере деятельности, а также нормативно-технических документов, содержащих отраслевые экологические требования.
8.2. Для оценки соответствия объектов требованиям зеленых принципов дорожно-транспортной инфраструктуры устойчивого развития использовалась нормативно-техническая документация, представленная в Приложении Г.
9 Правила применения
9.1 Правила применения настоящих Рекомендаций определяются уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам, местными исполнительными органами, владельцами дорог.
9.2 На основании жизненного цикла, процесс оценки соответствия, в соответствии с основными положениями и терминологией СТ РК ISO 14001-2016, можно разделить на составляющие:
- оценку соответствия требованиям настоящих Рекомендаций проектной документации;
- оценку соответствия требованиям настоящих Рекомендаций конкретных участков автомобильной дороги на этапах производства работ по строительству и эксплуатации.
9.3 Процесс оценки соответствия требованиям настоящих Рекомендаций можно разделить на 2 этапа:
- предварительный;
- оценочный.

9.4 Әр сатыдағы құжаттама жинағы төмендегідей анықталады:
- тапсырушының өзі немесе Тапсырушымен анықталған ұйымдар және жобалаушы, мердігер (салу немесе пайдалануға) арасындағы қарым қатынасты орнықтыратын құжаттармен;
- осы Ұсынымдармен.
9.5 Алдын алу сатысында келесі жұмыс түрлері орындалады:
- жобалық құжаттаманың осы Ұсынымдардың талаптарына сәйкестігін қарастыру:
а) алдын ала жобалау құжаттамасы немесе құрылыс жобаларының оның кешенді ведомствалық емес сараптамасын, сондай-ақ мемлекеттік экологиялық сараптаманы өткізгенге дейінгі құрылыс жобасы;
б) автомобиль жолдарының орташа жөндеуіне ведомствалық сараптама жүргізу құрамындағы техникалық құжаттама.
9.6 Алдын алу сатысында орындалған жұмыстар нәтижелері бойынша Д-қосымшасында келтірілген форма бойынша жобалық құжаттаманың сәйкестігі туралы қорытындыны немесе Е-қосымшасына сәйкес форма бойынша қорытындының Бірыңғай реестріне енгізу арқылы түрткі бас тартуды беру арқылы "Осы Ұсынымдар талаптарына жол-көлік инфрақұрылымының нысаны бойынша ұсынылған жобалық құжаттаманың сәйкестігін бағалау" есебі жасалады.
9.7 Алдын алу сатысы бойынша есеп құрылымы келесі бөлімдерді қамтуы тиіс:
- кіріспе (ұсынылған құжаттама тізімі және көлемі);
- сәйкестік бағасы (белгі, талаптар және өзекті/максималды баға);
- жобалық құжаттама сатысындағы ұсыныстар (белгі, талаптар, ұсыныстар және ескертулер);
- сәйкестік туралы қорытынды (талаптарға сәйкестіктің жалпы бағасы).
9.8 Бағалау сатысы құрылыс және пайдалану деңгейлерінде жүргізіледі.
Бағалау сатысында бекітілген нысанда жұмыс өндірісінің сәйкестігі туралы қорытынды беру арқылы немесе Бірыңғай реестріне енгізу арқылы түрткі бас тартуды беру арқылы Ұсынымдар талаптарына жұмыс өндірісі нысанының сәйкестігінің рейтингтік бағасы жүргізіледі.
9.9 Бағалау сатысын орындау үрдісінде есеп құжаттамасын дайындау және көрсету, сондай-ақ тапсырушының өзі немесе Тапсырушымен анықталған ұйымдар және жобалаушы, мердігер (салу немесе пайдалануға) арасындағы қарым қатынас келесі әрекеттерді қарастырады:
- Тапсырыс беруші мердігер шарты жасалғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде үлгі бойынша (Ж қосымшасы) нысанның сәйкестігін рейтингілік бағалаудың жоспар-кестесін әзірлейді, бекітеді және Тапсырыс беруші өз интернет-қорында орналастырады.
- жұмыс өндірісі нысанының жоспарлы сәйкестік рейтингтік бағалауы қатаң түрде жоспар-кестеге сай жүргізіледі;
- жоспардан тыс сәйкестік рейтингтік бағалауы жұмыс өндірісі нысанының алдыңғы сәйкестік рейтингтік бағалауының нәтижелері бойынша теріс қорытынды болған жағдайда жүргізіледі.

9.4 Комплект документации на каждом этапе определяется:
- документами, устанавливающими взаимоотношения между Заказчиком самостоятельно или определенной Заказчиком организацией и проектировщиком, подрядчиком (на строительство или эксплуатацию);
- настоящими Рекомендациями.
9.5 На предварительном этапе выполняются следующие виды работ:
- рассмотрение с точки зрения соответствия требованиям настоящих Рекомендаций проектной документации:
а) предпроектной документации или проекта строительства до проведения ее комплексной вневедомственной экспертизе проектов строительства, а также государственной экологической экспертизе;
б) технической документации в составе проведения ведомственной экспертизы на средний ремонт автомобильных дорог.
9.6 По результатам выполнения работ предварительного этапа составляется отчет "Оценка соответствия представленной проектной документации по объекту дорожно-транспортной инфраструктуры требованиям настоящих Рекомендаций" с выдачей заключения о соответствии проектной документации, по форме представленной в Приложении Д, либо мотивированный отказ с занесением в Единый реестр заключений по форме согласно Приложению Е.
9.7 Структура отчета по предварительному этапу должна включать следующие разделы:
- введение (перечень и объемы предоставленной документации);
- оценка соответствия (критерий, требования и актуальная/максимальная оценка);
- рекомендации (критерий, требования, рекомендации и примечания) на этапе проектной документации;
- заключение о соответствии (общая оценка соответствия требованиям).
9.8 Оценочный этап проводится на стадиях строительства или эксплуатации.
На оценочном этапе проводится рейтинговая оценка соответствия объекта производства работ требованиям Рекомендаций с выдачей заключения о соответствии производства работ в установленной форме, либо мотивированный отказ с занесением результатов в Единый реестр заключений.
9.9 Подготовка и предоставление отчетной документации в процессе выполнения оценочного этапа, а также взаимодействие между Заказчиком и или определенной Заказчиком организацией и Подрядчиком (на строительство или эксплуатацию) по оценке соответствия предусматривает следующие действия:
- в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты заключения договора подряда Заказчик разрабатывает и утверждает план-график проведения рейтинговой оценки соответствия объекта по форме (Приложение Ж), который размещается на интернет-ресурсе Заказчика;
- плановая рейтинговая оценки соответствия объекта производства работ осуществляется строго в соответствии с план-графиком;
- внеплановая рейтинговая оценка соответствия осуществляется при наличии отрицательного заключения по результатам предыдущей рейтинговой оценки соответствия объекта производства работ.

9.10 Мердігер, Тапсырушы сарапшылары немесе Тапсырушымен анықталған ұйымдар ұсынған құжаттама толықтылығы мен жинақтылығын талдау 7 күн ішінде жүргізіледі және қажет болған жағдайда жұмыс өндірісі нысанына барады.
9.11 Сәйкестік бағалау бойынша жұмыстар 30 күн ішінде орындалады. Қажет болған жаңдайда Тапсырушы немесе Тапсырушымен анықталған ұйым Мердігерге ресми бағытталатын "Түзету әрекеттері жоспарын" жасайды.
9.12 Сәйкестікті бағалау жұмыстарының нәтижелері бойынша Мердігерге берілетін төмендегі есептік құжаттар дайындалады:
- жұмыс өндірісінің сәйкестігін бағалау бойынша есеп;
- нысанның бекітілген талаптарға сәйкес келу деңгейін көтеруге бағытталған ұсынымдар мен ұсыныстар;
- рейтингтік есеп;
- жұмыс өндірісінің сәйкестігі туралы қорытынды;
9.13 Жұмыс өндірісінің сәйкестігін бағалау бойынша есеп құрылымы мыналардан тұрады:
- кіріспе (нысан атауы мен мекен-жайы, мердігер);
- құжаттама сипаттамасы (осы Ұсынымдар талаптарына сәйкес ұсынылған құжаттаманың тізімі және көлемі);
- жобалық құжаттаманы әзірлеу туралы негізгі мәліметтер;
- сәйкестітік бағалау (әр белгі мен талапқа сәйкес бөлім әзірленеді);
- қорытынды.
9.14 Рейтингтік есепте көрінуі қажет:
- сарапшылар тізімі;
- рейтингтік есеп дайындалған құжаттама тізімі;
- әр белгі бойынша талдаулары бар қорытынды рейтингтік баға.
А қосымшасы
(ақпараттық)
А.1-кесте- Нысандардың жасыл қағидалар шарттарына сәйкес келуін бағалау белгілерінің жинағы
Код
Сәйкестікті бағалау белгілерінің атауы
Жолдың өмірлік кезеңінің сатылары
A белгілер тобы. Экологиялық менеджмент және сапа менеджменті жүйелері
А1
ҚР СТ ISO 14001-2016 бойынша экологиялық менеджмент жүйесі енгізілген
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
А2
ҚР СТ РК 9001-2016 бойынша сапа менеджмент жүйесі енгізілген
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
А3
Халықты жол жұмысы өндірісімен хабарландыру
ЖІЖ, құрылыс
B белгілер тобы. Табиғатты оңтайлы пайдалану және ландшафтты орнату
В1
Автомобиль жолын салуға телім (трасса) таңдау
ЖІЖ, құрылыс
В2
Аймақтың топырақ құнарлығын қалпына келтіру, жақсарту және қалпына келтіру, ландшафтты орнату, өсімдік және топырақ қабатын сақтау және/немесе қалпына келтіру
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
В3
Нөсерлі ағысты реттеудің кешенді жүйелері
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
В4
Суды тиімді пайдалану: шаруашылық-тұрмыстық мақсаттарда қолданылуға арналған ішетін су шығынын төмендету
ЖІЖ, құрылыс
В5
Құрылыс және пайдалану кезеңдерінде беткі және топырақты сулардың ластануының алдын алу
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
В6
Қалдықтарды басқару және рециклинг
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
В7
Жануарлардың көшіп-қону жолдарын қамтамасыз ету бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
ЖІЖ, құрылыс
В8
Табиғат көрінісіндегі әдемілікті сақтау және/немесе қамтамасыз ету бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
В9
Осы бағыт бойынша автомобиль жолдары саласында ең қол жетімді технологияларды қолдану
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
C белгілер тобы. Инфрақұрылымдық және құрылымдық шешімдер
С1
Жол және жол бойындағы қызмет нысандарын орналастыруды оңтайландыру
ЖІЖ
С2
Қоршаған табиғи ортаның жарықпен ластануын төмендету бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
С3
Автомобиль жолдары және автомобиль жолдарына тиіп тұрған аймақтардағы адамдар мен техникаларға арналған жаяу өтпежолдар бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
ЖІЖ
А.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкестікті бағалау белгілерінің атауы
Жолдың өмірлік кезеңінің сатылары
С4
Нысанның халықтың аз қозғалып қатысатын тобына қолжетімділігін және тіршілігін қамтамасыз ету шарттарын оңтайландыруды қамтамасыз ету
ЖІЖ
С5
Құрылыс және автомобиль жолдарын қайта салу нысандарында тарихи мәні бар жерлер табылған жағдайда іс-шараларды қамтамасыз ету
ЖІЖ, құрылыс
D белгілер тобы. Материал және энергия қуатын үнемдеу
D1
Энергиялық тиімділік бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
D2
Нысанды орналастыру аймағында өндірілген, өңделген және жасап шығарылған материалдарды қолдану
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
D3
Автомобиль жолдарын салуда, қайта салуда, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуде және күтудегі жұмыс өндірісі үрдісінде қайталама материалдарды қолдану
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
D4
Жер қазу жұмыстарының теңгерімі
ЖІЖ, құрылыс
D5
Осы бағыт бойынша автомобиль жолдары саласында ең қол жетімді технологияларды қолдану
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
D6
Қолданылатын технологиялар мен жабдықтардың энергия қуатын үнемдейтінін растайтын құжаттардың болуы
Жобалық, пайдалану
D7
Жылы асфальтбетон технологияларын қолдану
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
F белгілер тобы. Мекендеу ортасының сапасы мен жайлылығы
F1
Ағаштар мен бұталардың тұрақты түрлерінен жол бойындағы ормандардың қорғаныс жолақтарын қалыптастыру
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
F2
Зиянды заттардың төменгі деңгейлі эмиссиясы бар материалдарды қолдану және құрамында асбест бар материалдарды қолданбау
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
F3
Қоныстану аймақтарында атмосфералық ауаның ластану деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
F4
Су нысандарының ластану деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
F5
Тығындалмаған топырақтар мен топырақ бетін маусымды пайдалану кезінде олардың тіршілік әрекетін қалпына келтіру және күту арқылы қоныстану аймақтарындағы топырақтарының ластану дәрежесін төмендетуді қамтамасыз ету
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
F6
Қоныстану аймақтарында шудан ластану деңгейін, оның ішінде шу жұтатын жол жамылғысын пайдалану арқылы төмендетуді қамтамасыз ету
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
А.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келу бағалауының белгілер атауы
Жолдың өмірлік кезеңінің сатылары
F7
Діріл деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
F8
Осы бағыт бойынша автомобиль жолдары саласында ең қол жетімді технологияларды қолдану
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
G белгілер тобы. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету
G1
Қоршаған ортаны инженерлік қорғау құрылысы және нысандарын қолдану кезінде жол қозғалысы мен жануарлардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
ЖІЖ, пайдалану
G2
Әлеуетті қауіпті ғимараттар мен автожолдар аймақтары ауаларындағы ластағыш заттардың құрамын бақылау жүйесі мен құрылғысын енгізу
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
G3
Электр қуаты және сумен жабдықтаудың апатты көздерін пайдалану
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
G4
Тығындалмаған топырақтардың тіршілік әрекетінің қорларын қолданатын нысандарды белсенді экологиялық қорғау механизмін ендіру
ЖІЖ, құрылыс, пайдалану
Б қосымшасы
(ақпараттық)
Б.1-кесте - Нысандардың сәйкестік бағаларының белгілері және жасыл қағидалар талаптары
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
A белгілер тобы. Экология менеджменті және сапа менеджменті жүйелері
А1
ҚР СТ ISO 14001-2016 бойынша экологиялық менеджмент жүйесі енгізілген
ҚР СТ ISO 14001-2016 бойынша экологиялық менеджмент жүйесі бойынша енгізілгені және сертификатталғанын растайтын сертификаттар, сондай-ақ экологиялық менеджмент жүйесі алып жүретін құжаттар көшірмелері бар.
1 Жобалық, мердігерлік және пайдалану ұйымдарында сәйкестік сертификатының және жүйенің жұмыс істеуінің алып жүру құжатының болуы;
2 Жобалық, мердігерлік және пайдалану ұйымдарында сәйкестік сертификатының болмауы және/немесе жүйенің жұмыс істеуінің алып жүру құжатының болмауы.
А2
ҚР СТ ISО 9001-2016 бойынша сапа менеджмент жүйесі енгізілген
ҚР СТ ISО 9001-2016 бойынша сапа менеджмент жүйесі бойынша енгізілгені және сертификатталғанын растайтын сертификаттар, сондай-ақ экологиялық менеджмент жүйесі алып жүретін құжаттар көшірмелері бар.
1 Жобалық, мердігерлік және пайдалану ұйымдарында сәйкестік сертификатының және жүйенің жұмыс істеуінің алып жүру құжатының болуы;
2 Жобалық, мердігерлік және пайдалану ұйымдарында сәйкестік сертификатының болмауы және/немесе жүйенің жұмыс істеуінің алып жүру құжатының болмауы.
А3
Жол жұмыстары өндірісі туралы әлеуметті ақпараттандыру
Аймақты және жол желілерін дамыту жоспарлары туралы азаматтарды ақпараттандыру бойынша іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ету қажет. Мұндай іс-шаралар шектелмей қамтиды:
- қосымшалармен көпшілік тыңдауды өткізу,
- баспасөз ақпарат құралдарында материалдарды жариялау,
- азамат сұрағы бойынша көрсетілген ақпаратты ұсыну.
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
1 Оң нәтижелері мен қосымшалары бар көпшілік тыңдаудың хаттамаларының, баспасөз ақпарат құралдарында материалдарды жариялаудың, азамат сұрағы бойынша көрсетілген ақпаратты ұсынудың болуы;
2 Оң нәтижелері мен қосымшалары бар көпшілік тыңдаудың хаттамаларының, баспасөз ақпарат құралдарында материалдарды жариялаудың болуы;
3 Оң нәтижелері мен қосымшалары бар көпшілік тыңдаудың хаттамаларының, азамат сұрағы бойынша көрсетілген ақпаратты ұсынудың болуы;
4 Оң нәтижелері мен қосымшалары бар көпшілік тыңдаудың хаттамаларының болуы;
5 Көпшілік тыңдаудың хаттамаларының, баспасөз ақпарат құралдарында материалдарды жариялаудың және басқаларының болмауы.
B белгілер тобы. Табиғатты оңтайлы пайдалану және ландшафтты орнату
В1
Автомобиль жолы құрылыс асты телімді (трассаны) таңдау
Жол-көлік инфрақұрылым нысандарын және жол қызметі нысандарын орналастыруға арналған телімді таңдау кезінде бұрынғы пайдаланылған аймақтарға, сондай-ақ топырақ құнарлығын қалпына келтіруді, жақсартуды және функционалдық оңалтуды талап ететін аймақтарға көңіл бөлген жөн. Жол қызметі нысандарын бұзылмаған орман екпелері өсп келе жатқан телімдерде, далалық және шабындық топтануларда және басқаларда орналастырудан бас тарту қажет.
1 Тапсырыс берушімен бұрын пайдаланылған жер телімін (трассаны) таңдау және топырақ құнарлығын қалпына келтіру, жақсарту (ремедиация) және оңалту іс-шараларын өткізу;
2 Тапсырыс берушімен бұрын пайдаланылған жер телімін (трассаны) таңдау;
3 Табиғи жүйесі бұзылмаған, бірақ ерекше күзетілетін табиғи аймақтарда тапсырыс берушімен жер телімін (трассаны) таңдау;
4 Ерекше күзетілетін табиғи аймақтарда тапсырыс берушімен жер телімі (трассаны) жобасы бойынша таңдау жойылған.
В2
Аймақтың топырақ құнарлығын қалпына келтіру, жақсарту және оңалту, өсімдік
Жобалық құжаттандыру бөлімдерінде көрсетілген ландшафты орнықтыру және ландшафтың топырақ құнарлығын қалпына келтіру, жақсарту (ремедиация) және оңалту бойынша барлық іс-шараларды жүйелеу және олардың тізімін құру қажет. Іс-шаралар
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
және топырақтық жабынды ландшафты орнықтыру және сақтау және/немесе қалпына келтіру

9.10 Анализ полноты и комплектности предоставленной документации Подрядчика, эксперты Заказчика или определенной Заказчиком организации, проводят в течение 7 дней и при необходимости осуществляют выезд на объект производства работ.
9.11 Работы по оценке соответствия выполняются в течение 30 дней. При необходимости Заказчик или определенная Заказчиком организация, составляет "План корректирующих действий", который официально направляется Подрядчику.
9.12 По результатам работы по оценке соответствия готовит отчетные документы, которые передаются Подрядчику:
- отчет по оценке соответствия производства работ;
- рекомендации и предложения, направленные на повышение степени соответствия объекта установленным требованиям;
- рейтинговый отчет;
- заключение о соответствии производства работ;
9.13 Структура отчета по оценке соответствия производства работ:
- введение (название и адрес объекта, подрядчик);
- характеристика документации (перечень и объемы предоставленной документации в соответствии с требованиями настоящих Рекомендаций);
- основные сведения о разработке проектной документации;
- оценка соответствия (для каждого критерия и требования разрабатывается соответствующий раздел);
- заключение.
9.14 В рейтинговом отчете должно быть отображено:
- список экспертов;
- перечень документации, на основании которой был подготовлен рейтинговый отчет;
- итоговая рейтинговая оценка по каждому критерию (требованию) с комментариями.
Приложение А
(информационное)
Таблица А.1 - Комплекс критериев оценки соответствия объектов требованиям зеленых принципов
Код
Наименование критерия оценки соответствия
Стадия жизненного цикла дороги
Группа критериев A. Системы экологического менеджмента и менеджмента качества
А1
Внедрена система экологического менеджмента по СТ РК ISO 14001-2016
ПИР, строительство, эксплуатация
А2
Внедрена система менеджмента качества по СТ РК ISО 9001-2016
ПИР, строительство, эксплуатация
А3
Информирование общественности о производстве дорожных работ
ПИР, строительство
Группа критериев B. Рациональное природопользование и ландшафтное обустройство
В1
Выбор участка (трассы) под строительство автомобильной дороги
ПИР, строительство
В2
Рекультивация, санация и реабилитация территории, ландшафтное обустройство и сохранение и/или восстановление растительного и почвенного покрова
ПИР, строительство, эксплуатация
В3
Комплексные системы регулирования ливневых стоков
ПИР, строительство, эксплуатация
В4
Рациональное водопользование: снижение расхода питьевой воды для использования в хозяйственно-бытовых целях
ПИР, строительство
В5
Предотвращение загрязнения поверхностных и грунтовых вод в периоды строительства и эксплуатации
ПИР, строительство, эксплуатация
В6
Управление отходами и рециклинг
ПИР, строительство, эксплуатация
В7
Разработаны и реализованы решения по обеспечению путей миграции животных
ПИР, строительство
В8
Разработаны и реализованы решения по сохранению и/или обеспечению пейзажной привлекательности
ПИР, строительство, эксплуатация
В9
Использование наилучших доступных технологий в области автомобильных дорог по данному направлению
ПИР, строительство, эксплуатация
Группа критериев C. Инфраструктурные и конструкторские решения
С1
Оптимизация размещения объектов дорожного и придорожного сервиса
ПИР
С2
Разработаны и реализованы решения по минимизации светового загрязнения окружающей природной среды
ПИР, строительство, эксплуатация
С3
Разработаны и реализованы решения по пешеходным переходам на автомобильных дорогах для людей и техники в районах, прилегающих к автомобильным дорогам
ПИР
С4
Обеспечение доступности объекта для маломобильных групп населения и оптимизации условий жизнеобеспечения
ПИР
С5
Обеспечение мероприятий при обнаружении мест исторической значимости на объектах строительства и реконструкции автомобильных дорог
ПИР, строительство
Группа критериев D. Материало- и энергосбережение
D1
Разработаны и реализованы решения по энергоэффективности
ПИР, строительство, эксплуатация
D2
Использование материалов, добываемых, перерабатываемых и производимых в регионе размещения объекта
ПИР, строительство, эксплуатация
D3
Применение вторичных материалов, образующихся в процессе производства работ по строительству, реконструкции, капитальному, среднему и текущему ремонту и содержанию автомобильных дорог
ПИР, строительство, эксплуатация
D4
Баланс землеройных работ
ПИР, строительство
D5
Использование наилучших доступных технологий в области автомобильных дорог по данному направлению
ПИР, строительство, эксплуатация
D6
Наличие подтверждающих документов энергоэффективность применяемой технологии и оборудования
Проектные, эксплуатационные
D7
Применение технологий теплого асфальтобетона
ПИР, строительство, эксплуатация
Группа критериев F. Качество и комфорт среды обитания
F1
Создание защитных полос лесов вдоль дорог из устойчивых видов деревьев и кустарников
ПИР, строительство, эксплуатация
F2
Использование материалов с низким уровнем эмиссии вредных веществ и не применение асбестосодержащих материалов
ПИР, строительство, эксплуатация
F3
Обеспечение минимизации уровня загрязненности атмосферного воздуха селитебных территорий
ПИР, строительство, эксплуатация
F4
Обеспечение минимизации уровня загрязненности водных объектов
ПИР, строительство, эксплуатация
F5
Обеспечение минимизации уровня загрязненности почв селитебных территорий, с последующим восстановлением и поддержанием жизнедеятельности незапечатанных почв и почвенного покрова, в режиме их сезонного эксплуатационного обслуживания
ПИР, строительство, эксплуатация
F6
Обеспечение минимизации шумового загрязнения селитебных территорий, в том числе, с использованием шумопоглощаюшего дорожного покрытия
ПИР, строительство, эксплуатация
F7
Обеспечение снижения уровня вибрации
ПИР, строительство, эксплуатация
F8
Использование наилучших доступных технологий в области автомобильных дорог по данному направлению
ПИР, строительство, эксплуатация
Группа критериев G. Обеспечение безопасности
G1
Обеспечение безопасности дорожного движения и животных при использовании сооружений инженерной защиты окружающей среды и объектов
ПИР, эксплуатация
G2
Внедрение систем и устройств мониторинга содержания загрязняющих веществ в воздухе потенциально опасных помещений и участков автодорог
ПИР, строительство, эксплуатация
G3
Использование аварийных источников электро- и водоснабжения
ПИР, строительство, эксплуатация
G4
Внедрение механизма активной экологической защиты объектов, использующего ресурс жизнедеятельности незапечатанных почв
ПИР, строительство, эксплуатация
Приложение Б
(информационное)
Таблица Б.1 - Критерии оценки соответствия объектов и требования зеленых принципов
Код
Наименование критерия оценки соответствия
Субъект (организации, к которым применяются критерии)
Группа критериев A. Системы экологического менеджмента и менеджмента качества
А1
Внедрена система экологического менеджмента по СТ РК ISO 14001-2016
Имеются сертификаты, подтверждающие внедрение и сертификацию по системе экологического менеджмента по СТ РК ISO 14001-2016, а также копии документального сопровождения систем экологического менеджмента:
1 Наличие сертификата соответствия у проектной, генподрядной и эксплуатирующей организаций и документированного подтверждения функционирования системы;
2 Отсутствие сертификата соответствия у проектной, генподрядной и эксплуатирующей организации и/или отсутствие документированного подтверждения функционирования системы.
А2
Внедрена система менеджмента качества по СТ РК ISО 9001-2016
Имеются сертификаты, подтверждающие внедрение и сертификацию по системе экологического менеджмента по СТ РК ISО 9001-2016, а также копии документального сопровождения систем менеджмента качества:
1 Наличие сертификата соответствия у проектной, генподрядной и эксплуатирующей организаций и документированного подтверждения функционирования системы;
2 Отсутствие сертификата соответствия у проектной, генподрядной и эксплуатирующей организации и/или отсутствие документированного подтверждения функционирования системы.
А3
Информирование общественности о производстве дорожных работ
Необходимо обеспечить проведение мероприятий по информированию граждан о планах развития территории и дорожной сети. Данные мероприятия включаю, не ограничиваясь:
- проведение публичных слушаний с приложениями;
- публикацию материалов в средствах массовой информации;
- предоставление указанной информации по запросу граждан.
1 Наличие протоколов публичных слушаний с положительными результатами с приложениями, публикации информационных материалов в средствах массовой информации, предоставление указанной информации по запросу граждан;
2 Наличие протоколов публичных слушаний с положительными результатами с приложениями, публикации информационных материалов в средствах массовой информации;
3 Наличие протоколов публичных слушаний с положительными результатами с приложениями, предоставление указанной информации по запросу граждан;
4 Наличие протоколов публичных слушаний с положительными результатами;
5 Отсутствие протоколов публичных слушаний, публикаций информационных материалов в средствах массовой информации и др.
Группа критериев B. Рациональное природопользование и ландшафтное обустройство
В1
Выбор участка (трассы) под строительство автомобильной дороги
При выборе участка для размещения объекта дорожно-транспортной инфраструктуры и объектов дорожного сервиса следует отдавать предпочтение ранее использовавшимся территориям, а также территориям, требующим рекультивации, санации и функциональной реабилитации. Необходимо отказаться от размещения объектов дорожного сервиса на участках, где произрастают ненарушенные лесные насаждения, степные и луговые сообщества и др.:
1 Выбор заказчиком ранее использовавшегося земельного участка (трассы) и проведение рекультивационных, санирующих (ремедиация) и реабилитационных мероприятий;
2 Выбор заказчиком ранее использовавшегося земельного участка (трассы);
3 Выбор заказчиком земельного участка (трассы) на территории ненарушенных природных систем, но за пределами особо охраняемых природных территорий;
4 Выбор заказчиком под проект земельного участка (трассы) на территории особо охраняемых природных территорий исключен.
В2
Рекультивация, санация и реабилитация территории, ландшафтное обустройство и сохранение и/или восстановление растительного и почвенного покрова
Необходимо систематизировать все мероприятия по ландшафтному обустройству и рекультивации, санации (ремедиации) и функциональной реабилитации ландшафтов, представленные в разделах проектной документации и составить их перечень.

ҚР СТ 2476-2014 Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары сәйкес жол қызметі нысандарының саны мен құрамын оңтайландыру қажет. Жол қызметі нысандарына және олардың қызметтеріне талаптар. Автожолдың барлық бойына жол қызметі нысандарының жеткілікті санын қамтамасыз ету керек.
1 Жобалық құжаттамада сәйкес негізі бар жол қызметінің бөлек нысандарын орналастыруды оңтайландыру бойынша кешенді шешімдер бар;
2 Жобалық құжаттамада сәйкес негізі бар жол қызметінің бөлек нысандарын орналастыруды оңтайландыру бойынша шешімдер бар;
3 Құрамда техникалық-экономикалық негіздің және жобалық шешімдерге сай жұмыс жобасының болмауы.
С2
Қоршаған табиғи ортаның жарықтан ластануын төмендету бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
Жоғарғы жартылай сферадағы жарық ағынының төмендетілген еншісімен жарықтандыруға арналған аспаптарды пайдалану жолымен көкжиектің түнгі жарық бергішін шектеу қажет. Мұндай жарықтандырушы аспаптар сәулелендіру бұрыш 90о дан аспайтын жарық шашуы қажет. Бұл белгінің талаптары нысанды қауіпсіз пайдалануға арналған қажетті жарықтандыру деңгейін қамтамасыз ету жағдаында ғана орындалады.
1 Жобалық құжаттамада қоршаған табиғи ортаның жарық ластануынан төмендету бойынша шешімдер бар. Сәулелендіру бұрышы 90о
дан аспайтын жарықтандырушы аспаптарды пайдалану бойынша растаушы құжаттаманың болуы;
2 Жобалық құжаттама құрамында сәйкес шешімдердің немесе сәулелендіру бұрышы 90о дан аспайтын жарықтандырушы аспаптарды пайдалану бойынша растаушы құжаттаманың болмауы.
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
С3
Автомобиль жолдары және автомобиль жолдарына тиіп тұрған аймақтардағы адамдар мен техникаларға арналған жаяу өтпежолдар бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
Жаяужолдарға арналған сызық нысанын еңсеру жайлылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажет. Бұл үшін жерасты және жерүсті жаяужол өтпелерін қажетті көлемде қарастыру қажет.
Елді мекендерге тиіп тұрған аймақтарда, сондай-ақ сызық нысанының бойында жаяужолдар жолдарының құрылғысын қарастырған жөн.
1 Жобалық құжаттама құрамында елді мекендерге тиіп тұрған аймақтарда адамдар мен техникаларға арналған автомагистралдың өтпелері бойынша шешімдер қарастырылған. Жобада қарастырылған елді мекендерге тиіп тұрған аймақтарда адамдар мен техникаларға арналған автомагистралдың өтпелерді пайдалану бойынша растайтын құжаттардың болуы;
2 Жобалық құжаттама құрамында сәйкес шешімдердің болмауы. Растайтын құжаттардың болмауы, жобалық шешімдер іске асрылмаған.
С4
Халықтың аз қозғалып қатысатын тобына арналған нысанның қолжетімділігін және өмірге қолжетімділік шарттарын оңтайландыруды қамтамасыз ету
Жол қызметі объектілерінде қолжетімділікті ұйымдастырудың келесі нұсқаларының бірін қарастырған жөн:
- мүгедектерге арналған тұрғын үйдегі кез келген тұрғын ұяшығы, қоғамдық ғимараттағы кез келген қызмет көрсету орны, еңбек етудің кез келген орнының қолжетімділігі.
- мүгедектерге арнап бейімделген және жабдықталған арнайы үй-жайлар, аймақтар немесе блоктардың кіру алаңшасы деңгейінде бөлінуі. Денсаулығында ақаулығы бар адамдарға арналған арнайы кіру, қозғалыстың арнайы жайластырылған қатар жолы және қызмет көрсету орындарының құрылғысын қарастырған жөн.
Халықтың аз мобильденген тобының азаматтарына арналған өмір сүру ортасының жайлылығы келесі ұстанымнан шыға отырып бағалануы мүмкін:
- ең төменгі шығынға жағдай жасау және өздерінің қажеттіліктерін қанағаттандыруға халықтың аз мобильденген тобының азаматтарына арналған күш құру;
- демалу, күту және қосымша қызмет көрсетудің уақытылы мүмкіндіктерін қамтамасыз ету, қозғалысқа жұмсалған күштер өтемақысына арналған жағдайды қамтамасыз ету;
- қажетті ақпаратты алуға уақыт пен күшті қысқарту.
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
1 Жобалық құжаттама халықтың аз мобильденген тобына арналған нысанның қолжетімділігін қамтамасыз ету және олардың арнайы бөлімге біріктірілген өмір сүруін қамтамасыз ету жағдайларын оңтайландыру бойынша шешімдер бар. Халықтың аз мобильденген тобына арналған нысанның қолжетімділігін қамтамасыз ету және жобалық шешімдерге сәйкес орындалған олардың өмір сүруін қамтамасыз ету жағдайларын оңтайландыру бойынша визуалды байқаудың растаушы құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
2 Жобалық құжаттаманың сәйкес бөлімдерінде халықтың аз мобильденген тобына арналған нысанның қолжетімділігін қамтамасыз ету және олардың өмір сүруін қамтамасыз ету жағдайларын оңтайландыру бойынша шешімдер бар. Растаушы құжаттардың болуы;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес шешімдердің болмауы. Халықтың аз мобильденген тобына арналған нысанның қолжетімділігін қамтамасыз ету және олардың өмір сүруін қамтамасыз ету жағдайларын оңтайландыру бойынша растаушы құжаттардың болмауы;
С5
Құрылыс және автомобиль жолдарын қайта салу нысандарында тарихи мәні бар жерлер табылған жағдайда іс-шараларды қамтамасыз ету

Необходимо оптимизировать количество и состав объектов придорожного сервиса согласно СТ РК 2476-2014 Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам. Необходимо обеспечить достаточное количество объектов дорожного сервиса на всем протяжении автодороги.
1 В проектной документации имеются комплексные решения по оптимизации размещения объектов придорожного сервиса с соответствующим обоснованием;
2 В составе проектной документации имеются решения по оптимизации размещения отдельных объектов придорожного сервиса с соответствующим обоснованием;
3 Отсутствие в составе технико-экономического обоснования и рабочего проекта соответствующих проектных решений.
С2
Разработаны и реализованы решения по минимизации светового загрязнения окружающей природной среды
Необходимо ограничить ночную засветку небосклона путем использования для освещения приборов с уменьшенной долей светового потока в верхнюю полусферу. Такие осветительные приборы не должны излучать свет с углом излучения более 90о. Требования данного критерия выполняются только в случае обеспечения уровня освещения необходимого для безопасной эксплуатации объекта.
1 В составе проектной документации имеются решения по минимизации светового загрязнения окружающей природной среды. Наличие документального подтверждения эксплуатации осветительных приборов с углом излучения не более 90 градусов;
2 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений или отсутствие документального подтверждения эксплуатации осветительных приборов с углом излучения не более 90 градусов.
С3
Разработаны и реализованы решения по пешеходным переходам на автомобильных дорогах для людей и техники в районах, прилегающих к автомобильным дорогам
Необходимо обеспечить удобство и безопасность преодоления линейного объекта для пешеходов. Для этого следует предусматривать в необходимом количестве подземные или надземные пешеходные переходы.
В районах, прилегающих к населенным пунктам, следует предусматривать также устройство пешеходных дорожек вдоль линейного объекта.
1 В составе проектной документации предусмотрены решения по переходам автомагистрали для людей и техники в районах, прилегающих к населенным пунктам. Наличие подтверждающих документов по эксплуатации переходов автомагистрали для людей и техники в районах, прилегающих к населенным пунктам, предусмотренных проектом;
2 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений. Отсутствие подтверждающих документов, проектные решения не реализованы.
С4
Обеспечение доступности объекта для маломобильных групп населения и оптимизации условий жизнеобеспечения
На объектах дорожного сервиса и дорожной службы следует предусматривать один из следующих вариантов организации доступности:
- доступность для инвалидов любой жилой ячейки в жилище, любого места обслуживания в общественном здании, любого места приложения труда;
- выделение в уровне входной площадки специальных помещений, зон или блоков, приспособленных и оборудованных для инвалидов. Следует предусматривать устройство специальных входов, специально обустроенных параллельных путей движения и мест обслуживания для лиц с нарушениями здоровья;
Комфорт среды жизнедеятельности для граждан маломобильных групп населения может быть оценен исходя из следующих позиций:
- создание условий для минимальных затрат и усилий для граждан маломобильных групп населения на удовлетворение своих нужд;
- обеспечение своевременной возможности отдыха, ожидания и дополнительного обслуживания, обеспечение условий для компенсации усилий, затраченных на движение;
- сокращение времени и усилий на получение необходимой информации.
1 В проектной документации имеются решения по обеспечению доступности объекта для маломобильных групп населения и оптимизации условий их жизнеобеспечения, объединенные в специальный раздел. Наличие подтверждающих документов и результатов визуального осмотра устройств по обеспечению доступности объекта для маломобильных групп населения и оптимизации условий их жизнеобеспечения, выполненных в соответствии с проектными решениями;
2 В соответствующих разделах проектной документации имеются решения по обеспечению доступности объекта для маломобильных групп населения и оптимизации условий их жизнеобеспечения. Наличие подтверждающих документов;
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений. Отсутствие подтверждающих документов об обеспечении доступности объекта для маломобильных групп населения и оптимизации условий их жизнеобеспечения.
С5
Обеспечение мероприятий при обнаружении мест исторической значимости на объектах строительства и реконструкции автомобильных дорог

Құрылыс және автомобиль жолдарын қайта құру нысандарында тарихи мәні бар жерлер табылған жағдайда жобалық құжаттаманы әзірлеу сатысында Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі N 1488-ХІІ Заңы "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" сай әркеттер қарастырылғын.
1 Жобалық құжаттаманың сәйкес бөлімдерінде құрылыс және автомобиль жолдарын қайта құру нысандарында тарихи мәні бар жерлер табылған жағдайда іс-шара қамтамасыз ету бойынша әрекеттер тәртібі суреттелген;
2 Жобалық құжаттаманың сәйкес бөлімдерінде құрылыс және автомобиль жолдарын қайта құру нысандарында тарихи мәні бар жерлер табылған жағдайда іс-шара қамтамасыз ету бойынша әрекеттер тәртібінің болмауы.
Б.1- кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
D1
Электр қуатының тиімділігі бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
Электрлі қозғалтқыштар мен жарықтың шығу көзі қуат тиімділігі бойынша "Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 407 бұйрығына сай талаптарға сәйкес келуі қажет.
Одан басқа, қуаттың балама шығу көздерін пайдалану ұсынылады (фотоэлектрлі модульдар, жел генераторлары және басқалары).
1 Электрлі қозғалтқыштар мен жарықтың шығу көзі технологиялық үрдіс, жабдықтар, соның ішінде электрлі жабдықтардың қуат тиімділігі талаптарына 100 % сай келетінін растайтын құжаттардың болуы;
2 Электрлі қозғалтқыштар мен жарықтың шығу көзі технологиялық үрдіс, жабдықтар, соның ішінде электрлі жабдықтардың қуат тиімділігі талаптарына 80 % сай келетінін растайтын құжаттардың болуы;
3 Электрлі қозғалтқыштар мен жарықтың шығу көзі технологиялық үрдіс, жабдықтар, соның ішінде электрлі жабдықтардың қуат тиімділігі талаптарына 60 % сай келетінін растайтын құжаттардың болуы;
4 Электрлі қозғалтқыштар мен жарықтың шығу көзі технологиялық үрдіс, жабдықтар, соның ішінде электрлі жабдықтардың қуат тиімділігі талаптарына 40 % сай келетінін растайтын құжаттардың болуы;
5 Электрлі қозғалтқыштар мен жарықтың шығу көзі технологиялық үрдіс, жабдықтар, соның ішінде электрлі жабдықтардың қуат тиімділігі талаптарына сай келетінін растайтын құжаттардың болмауы;
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
D2
Нысанды орналастыру аймағында өндірілген, өңделген және жасап шығарылған материалдарды қолдану
Нысандар құрылысы кезінде қолданылған жергілікті материалдарды қолдануды жоғарылату керек. Жергілікті материалдар дегеніміз – құрылыс телімінен 20 шақырым радиустағы өндірілген, өңделген және жасап шығарылған материалдар.
Бұл үшін барлық материалдарға, құрастыратын компоненттерге және жоба аумағында құрылысқа арналып пайдаланылған өнімдерге, тасымалдау бойынша барлық шығындарды қоса алғанда жалпы шығынның есебін жүргізу қажет. Одан әрі, материалдарды жеткізушілерге, құрылыс телімінен географиялық орталығынан 200 шақырым шамасындағы жұмысшылар мен өндірушілер төлеміне кеткен осы жалпы шығынның пайыздық үлесін есептеу керек.

На этапе разработки проектной документации при обнаружении мест исторической значимости на объектах строительства и реконструкции автомобильных дорог предусмотрены действия согласно Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года № 1488-XII "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия".
1 В соответствующих разделах проектной документации описан порядок действий по обеспечению мероприятий при обнаружении мест исторической значимости на объектах строительства и реконструкции автомобильных дорог;
2 Отсутствие в соответствующих разделах проектной документации порядка действий по обеспечению мероприятий при обнаружении мест исторической значимости на объектах строительства и реконструкции автомобильных дорог.
D1
Разработаны и реализованы решения по энергоэффективности
Необходимо чтобы электродвигатели и источники света соответствовали требованиям по энергоэффективности согласно Приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 407 "Об установлении требований по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования".
Кроме того, рекомендуется использование альтернативных источников энергии (фотоэлектрических модулей, ветрогенераторов и др.).
1 Наличие подтверждающих документов, что 100 % электродвигателей и источников света соответствует требованиям энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования;
2 Наличие подтверждающих документов, что 80 % электродвигателей и источников света соответствует требованиям энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования;
3 Наличие подтверждающих документов, что 60 % электродвигателей и источников света соответствует требованиям энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования;
4 Наличие подтверждающих документов, что 40 % электродвигателей и источников света соответствует требованиям энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования;
5 Отсутствие подтверждающих документов, что электродвигатели и источники света соответствует требованиям энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования.
D2
Использование материалов, добываемых, перерабатываемых и производимых в регионе размещения объекта
Необходимо максимизировать использование местных материалов используемых при строительстве объектов. Под местными понимаются материалы, добываемые, перерабатываемые и производимые в радиусе 200 км от участка строительства.
Для этого необходимо произвести расчет общих затрат на все материалы, комплектующие, компоненты и продукцию, используемую для строительства в рамках проекта, включая все затраты по транспортировке. Далее следует рассчитать процентную долю этих общих затрат, которые пошли на уплату поставщикам материалов, переработчикам и производителям в пределах 200 км от географического центра от участка строительства.

1 Жобалық құжаттаманың құрамында нысан орналасқан аймақта өндірілген, өңделген және жасап шығарылған материалдардың 60% астамы қолданылғаны туралы шешім бар;
2 Жобалық құжаттаманың құрамында нысан орналасқан аймақта өндірілген, өңделген және жасап шығарылған материалдардың 40% қолданылғаны туралы шешім бар. Растайтын құжаттардың болуы;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында нысан орналасқан аймақта өндірілген, өңделген және жасап шығарылған материалдардың 40% астамы қолданылғаны туралы шешім бар. Растайтын құжаттардың болуы;
4 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес шешімдер мен растайтын құжаттардың болмауы.
D3
Автомобиль жолдарын салу, қайта салу, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу және күту бойынша жұмыс өндірісінде қайталама материалдарды қолдану
Өндіріс пен тұтыну қалдықтарынан өндірілген материалдарды пайдалануды қамтамасыз ету қажет. Мұндай материалдарға келесілер жатуы мүмкін: асфальт түйіршіктегіш және асфальт-бетонды үгінді, негізгі қабаттың байланыспаған материалдары (шағыл тас, қиыршық тас, құм және басқалары), металл және темір-бетонды құрылымдар және басқалары.
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
1 Жобалық құжаттаманың құрамында қайталама материалдар ресурсын пайдалану арқылы өндірілген және/немесе қайталама материалдар ресурсын, оның ішінде негізгі және қосымша нысандардағы материалдардың жалпы көлемінен кемінде 20% көлеміндегі құрайтын жол жамылғыларын тұратын материалдарды пайдалану бойынша шешім бар. Құжаттаманың құрамында материалдарды жеткізу актілері бар;
2 Жобалық құжаттаманың құрамында қайталама материалдар ресурсын пайдалану арқылы өндірілген және/немесе қайталама материалдар ресурсын, оның ішінде негізгі және қосымша нысандардағы материалдардың жалпы көлемінен кемінде 10% көлеміндегі құрайтын жол жамылғыларын тұратын материалдарды пайдалану бойынша шешім бар. Құжаттаманың құрамында материалдарды жеткізу актілері бар;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында қайталама материалдар ресурсын пайдалану арқылы өндірілген және/немесе қайталама материалдар ресурсын, оның ішінде негізгі және қосымша нысандардағы материалдардың жалпы көлемінен кемінде 5% көлеміндегі құрайтын жол жамылғыларын тұратын материалдарды пайдалану бойынша шешім бар. Құжаттаманың құрамында материалдарды жеткізу актілері бар;
4 Жобалық құжаттаманың құрамында қайталама материалдар ресурсын пайдалану арқылы өндірілген және/немесе қайталама материалдар ресурсын, оның ішінде негізгі және қосымша нысандардағы материалдардың жалпы көлемінен кемінде 1% көлеміндегі құрайтын жол жамылғыларын тұратын материалдарды пайдалану бойынша шешім бар. Құжаттаманың құрамында материалдарды жеткізу актілері бар;
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
5 Көрсетілген материалдардың жобалық шешімдерге сай қолданылуын растайтын құжаттардың болмауы.
D4
Жер қазу жұмыстарының теңгерімі
Жер қазу жұмыстары көлемін азайту – жер төсемесін ою және салу ою мен себу арасындағы пайыздық айырмашылық араласқан материалдардың жалпы орташа көлемінен 10% тең немесе одан да кем болатындай болуы керек.
Жер төсемесін ою және салудың бағыттаушы арналар және суға қаныққан жер ойығы секілді әртүрлі қосымша көлемдері қосылады және ылғалдылық пен тығыздық, сондай-ақ шөгінділер мен күп болу есептеледі.
A = көлденең қиылыстағы ойық көлемі
B = көлденең қиылыстағы төсеме көлемі
C = ойықтың әртүрлі түрлерінің көлемі
D = төсеменің әртүрлі түрлерінің көлемі
Ұпайды есептеу үшін құрылыс кезіндегі жоспарланған көлем мен шынайы көлемдер сәйкес келетінін көрсету қажет:

1 В составе проектной документации имеются решения о более 60% использовании материалов, добываемых, перерабатываемых и производимых в регионе размещения объекта. Наличие подтверждающих документов;
2 В составе проектной документации имеются решения о более 40% использовании материалов, добываемых, перерабатываемых и производимых в регионе размещения объекта. Наличие подтверждающих документов;
3 В составе проектной документации имеются решения о более 40% использовании материалов, добываемых, перерабатываемых и производимых в регионе размещения объекта. Наличие подтверждающих документов;
4 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений и подтверждающих документов.
D3
Применение вторичных материалов, образующихся в процессе производства работ по строительству, реконструкции, капитальному, среднему и текущему ремонту и содержанию автомобильных дорог
Необходимо обеспечить использование материалов, произведенных из отходов производства и потребления. К таким материалам могут относиться: асфальтогранулят и асфальтобетонная крошка, несвязные материалы слоев основания (щебень, гравий, песок и др.), металлические и железобетонные конструкции и т.д.
1 В составе проектной документации имеются решения по применению материалов, произведенных с использованием и/или содержащих вторичные материальные ресурсы, в том числе от дорожных покрытий, на основных и вспомогательных объектах в количестве не менее 20% от общего количества материалов. В составе документации имеются акты поставки материалов;
2 В составе проектной документации имеются решения по применению материалов, произведенных с использованием и/или содержащих вторичные материальные ресурсы, в том числе от дорожных покрытий, на основных и вспомогательных объектах в количестве не менее 10% от общего количества материалов. В составе документации имеются акты поставки материалов;
3 В составе проектной документации имеются решения по применению материалов, произведенных с использованием и/или содержащих вторичные материальные ресурсы, в том числе от дорожных покрытий, на основных и вспомогательных объектах в количестве не менее 5% от общего количества материалов. В составе документации имеются акты поставки материалов;
4 В составе проектной документации имеются решения по применению материалов, произведенных с использованием и/или содержащих вторичные материальные ресурсы, в том числе от дорожных покрытий, на основных и вспомогательных объектах в количестве не менее 1% от общего количества материалов. В составе документации
имеются акты поставки материалов;
5 Отсутствие документов, подтверждающих применение указанных материалов в соответствии с проектными решениями.
D4
Баланс землеройных работ
Минимизация объемов землеройных работ – выемки и возведение земельного полотна (засыпки) таким образом, чтобы процентное различие между выемкой и засыпкой было меньше или равно 10% от общего среднего объема перемещаемых материалов.
Включаются разнообразные дополнительные объемы выемки и возведение земельного полотна (засыпки), такие как отводящие каналы и выемка водонасыщенного грунта и учитываются влажность и плотность, а также усадка и вспучивание.
A = объем выемки в поперечном сечении
B = объем засыпки в поперечном сечении
C = объем разнообразных видов выемки
D = объем разнообразных видов засыпки
Для начисления балла необходимо продемонстрировать, что планируемый объем и реальные объемы при строительстве соответствуют:

((A+C)-(B+D))/(A+C+B+D)*0,5*100%<=10%
1 Сәйкес есептер арқылы жер қазу жұмыстары көлемін төмендету бойынша шешімдер мен растайтын құжаттардың болуы;
2 Жер қазу жұмыстары көлемін төмендету бойынша шешімдердің болмауы.
D5
Осы бағыт бойынша автомобиль жолдары саласында ең қол жетімді технологияларды қолдану
Қолданылып отырған жаңа технология (шешім) өз сипаттамасы бойынша дәстүрлі асып түсетінін және жаңаша болып табылатынын және сәйкес нормативтік-техникалық құжаты бар екенін дәлелдеу керек.
D6
Қолданылатын технологиялар
Қолданылып отырған технологиялар мен жабыдқтарға қуат тиімділіг төлқұжатын
мен жабдықтардың электр қуатының тиімділігін растай-тын құжаттардың болуы
көрсету қажет.
D7
Жылы асфальтбетон технологияларын қолдану
Асфальтбетонды қабаттарды орнату кезінде жылы асфальтбетон технлогиясын қолдану
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
F белгілер тобы. Мекендеу ортасының сапасы мен жайлылығы
F1
Ағаштар мен бұталардың төзімді түрлерінен жол бойындағы ормандардың қорғаныс жолақтарын құру.
Автомобиль жолдары бойына отырғызылған өсімдіктер келесі талаптарға сай болуы тиіс:
- ішке қарай өсетін өсімдік түрлері қолданылмауы тиіс,
- ұласып өсу кезеңі аяқталғаннан кейін суаруды қажет етпейтін өсімдіктердің жергілікті немесе бейімделген түрлері пайдаланылуы керек.
- ағаштар мен бұталардың ластайтын заттарды сіңіруінің жоғары дәрежесі болуы керек.
1 Жобалық құжаттаманың құрамында барлық талаптарға сай ластануға мықты ағаштар мен бұталар түрлерінен тұратын жол бойындағы орман қорғаныш жолақ-тарын жасау бойынша шешім бар. Визуалды байқаудың іске асыру туралы растайтын құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
2 Жобалық құжаттаманың құрамында ағаштар мен бұталардың жергілікті түрлерінен тұратын жол бойындағы орман қорғаныш жолақтарын жасау бойынша шешім бар. Визуалды байқаудың іске асыру туралы растайтын құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес шешімдер мен растайтын құжаттардың болмауы.
F2
Зиянды заттар эмиссиясының деңгейі аз материалдарды пайдалану және құрамында асбест бар материалдарды қолданбау
Жол бойы инфрақұрылымдарының нысандары құрылыс кезінде зиянды заттардың төмен деңгейлі эмиссиясы бар материалдарды қолдану керек. Барлық қабылданған құрылыс және әрлеу материалдарында санитарлы-эпидемиологиялық қорытындылар болуы тиіс. Асбест бар материалдарды қолдануды доғару қажет. Сертификаттаудан өткен және ҚР СТ БСТ ИСО 14020-2006, ҚР СТ ИСО 14021-2006, ҚР СТ Р МЕСТ ИСО 14024, ҚР СТ СТБ
Одан басқа, ғимарат ауасындағы ұшқыш органикалық байланыстар мазмұнын анықтау үшін нысандарды пайдалануға бергеннен кейін бірден ғимарат ішіндегі ауа сапасына бағалау жүргізу қажет.
Асбест бар материалдарды қолдануды доғару қажет.
ISO 14025-2006 сәйкес экологиялық таңбалары бар материалдарды қолдану ұсынылады.
Одан басқа, ғимарат ауасындағы ұшқыш органикалық байланыстар мазмұнын анықтау үшін нысандарды пайдалануға бергеннен кейін бірден ғимарат ішіндегі ауа сапасына
бағалау жүргізу қажет.
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
1 Жобалық құжаттаманың құрамында зиянды заттардың төмен деңгейлі эмиссиясы бар материалдарды қолдану және сыртқы және ішкі әрлеуге асбест бар материалдарды қолдануды доғару бойынша шешім бар. Санитарлы-эпидемиологиялық қорытындылар мен экологиялық таңбалаудың болуы;
2 Жобалық құжаттаманың құрамында зиянды заттардың төмен деңгейлі эмиссиясы бар материалдарды қолдану және тек ішкі әрлеуге асбест бар материалдарды қолдануды доғару бойынша шешім бар. Ғимарат ішіндегі ауа сапасына бағалау хаттамаларының болуы;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес жобалық шешімдердің болмауы және санитарлы-эпидемиологиялық қорытындылар мен экологиялық таңбалаудың болмауы.
F3
Қоныстану аймақтарында атмосфералық ауаның ластану деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
Сызықты нысанның өндірістік мониторингінің бағдарламасына ауаны ластаудың нақты жағдайы мониторингі сұрақтарын қосқан жөн. Бақылауды келесі көрсеткіштер бойынша жүргізілу бойынша ұсынылады: көміртек тотығы (СО), азот тотығы, қоғасын, көмірсутек, бенз(а)пирен, қалқымалы заттар.
1 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында құрылыс пен пайдалану кезеңдеріне арналған қоныстану аймақтарындағы атмосфералық ауа ластануын төмендету бойынша шешім бар. Лақтырудың өндірістік бақылауы және атмосфералық ауа жағдайының растайтын құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
2 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында пайдалану кезеңдеріне арналған қоныстану аймақтарындағы атмосфералық ауа ластануын төмендету бойынша шешім бар. Лақтырудың өндірістік бақылауы және атмосфералық ауа жағдайының растайтын құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
3 Лақтырудың өндірістік бақылауы және атмосфералық ауа жағдайының растайтын құжаттары мен нәтижелерінің немесе сәйкес шешімдердің болмауы.
Б.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
F4
Су нысандарының ластану деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
Сызықты нысанның экологиялық өндірістік мониторингінің бағдарламасына судың беткі ластануының нақты жағдайы мониторингі сұрақтарын қосқан жөн. Бақылауды келесі көрсеткіштер бойынша жүргізілу бойынша ұсынылады: қорғасын, қалқымалы заттар және мұнай өнімдерін күту.
1 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында құрылыс пен пайдалану кезеңдеріне арналған су нысандарының ластануын төмендету бойынша шешім бар. Лақтырудың өндірістік бақылауы және су нысандарының жағдайының растайтын құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
2 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында пайдалану кезеңдеріне арналған су нысандарының ластануын төмендету бойынша шешім бар. Лақтырудың өндірістік бақылауы және су нысандарының жағдайының растайтын құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында лақтырудың өндірістік бақылауы және су нысандарының жағдайының растайтын құжаттары мен нәтижелерінің және сәйкес шешімнің болмауы.
F5
Тығындалмаған топырақтар мен топырақ бетін маусымды пайдалану кезінде олардың тіршілік әрекетін қалпына келтіру және күту арқылы қоныстану аймақтарындағы топырақтарының ластану дәрежесін төмендетуді қамтамасыз ету
Сызықты нысанның экологиялық өндірістік мониторингінің бағдарламасына топырақ ластануының нақты жағдайы мониторингі сұрақтарын қосқан жөн.
1 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында қоныстану аймақтарындағы топырақ ластануын төмендету және құрылыс пен пайдалану кезеңдеріне арналған олардың оңалуы бойынша шешім бар. Қоныстану аймақтарындағы топырақ жағдайының өндірістік бақылауын растайтын құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
2 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында қоныстану аймақтарындағы топырақ ластануын төмендету және пайдалану кезеңдеріне арналған олардың оңалуы бойынша шешімнің болуы. Қоныстану аймақтарындағы топырақ жағдайының өндірістік бақылауын растайтын құжаттары мен нәтижелерінің болуы;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында қоныстану аймақтарындағы топырақтың өндірістік бақылауын растайтын құжаттары мен нәтижелерінің және сәйкес шешімнің болмауы.
Б.1- кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
F6
Қоныстану аймақтарында шудан ластану деңгейін, оның ішінде шу жұтатын жол жамылғысын пайдалану арқылы төмендетуді қамтамасыз ету
Жобалық шешімдерде қоныстану аймақтары шуынан қорғау бойынша оңтайлы шешімдер болуы керек.
Құрылыс пен пайдалану кезеңдерінде экологиялық өндірістік мониторингінің бағдарламасына шығу тегі жобаланған нысан болып табылатын шу деңгейін өлшеуді қосу қажет.
1 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында қоныстану аймақтары шуынан қорғау бойынша оңтайлы шешімдердің, сондай-ақ құрылыс пен пайдалану кезеңдеріне арналған шу деңгейін басқару бойынша ұсыныстардың болуы;
2 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында қоныстану аймақтары шуынан қорғау бойынша оңтайлы шешімдердің, сондай-ақ пайдалану кезеңдеріне арналған шу деңгейін басқару бойынша ұсыныстардың болуы;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес шешімдердің болмауы.
F7
Діріл деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
Жобалық шешімдерде нормаланған ғимарттар мен үй-жайларды дірілден қорғау бойынша оңтайлы шешімдер болуы керек.
Құрылыс пен пайдалану кезеңдерінде экологиялық өндірістік мониторингінің бағдарламасына шығу тегі жобаланған нысан болып табылатын діріл деңгейін өлшеуді қосу қажет.
1 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында құрылыс пен пайдалану кезеңдеріне арналған діріл (оның ішінде жабдық) әсерін төмендету бойынша жобалық шешімдердің және шу деңгейін басқару бойынша ұсыныстардың болуы;
2 Жобалық құжаттаманың бөлімі құрамында пайдалану кезеңдеріне арналған діріл (оның ішінде жабдық) әсерін төмендету бойынша жобалық шешімдер бар;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес шешімдердің болмауы.
F8
Осы бағыт бойынша автомобиль жолдары саласында ең қол жетімді технологияларды қолдану
Қолданылып отырған жаңа технология (шешім) өз сипаттамасы бойынша дәстүрлі асып түсетінін және жаңаша болып табылатынын және сәйкес нормативтік-техникалық құжаты бар екенін дәлелдеу керек.
Б.1-кестенің соңы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
G белгілер тобы. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету
G1
Қоршаған ортаны инженерлік қорғау құрылысы мен нысандарын қолдану кезінде жол қозғалысы мен жануарлардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Жол қозғалысына арналған шудан қорғайтын экрандар мен тіректер, жасыл көшеттер жолақтары, беткі суды тазарту құрылыстары, қоршаулар және басқаларды қауіпсіз орналастыру қажет. Қоршаған ортаны инженерлі қорғаудың экрандары мен басқа да нысандарының, апатты басып өтудегі инженерлік жайластыру нысандарының құрылымы қауіпсіздікке қосымша қатер тудырмауы тиіс. Шудан қорғайтын құрылғылардың, қоршаған ортаны қорғаудың басқа инженерлік нысандарының құрылымы, пішіні және орналасуы жүргізуші мен жануардың бағыттан адасуын болдырмауы тиіс (мысалы, экранның мөлдір бөліктеріне соғылуы мүмкін құстар). Экранның мөлдір элементтерінің қауіпті жарқырауын алып тастау қажет. Жануарлар шоғырланатын жерлердегі жол торлы қоршаулармен жабдықталуы тиіс. Экодоуктер, басқа жануарлар өтетін құрылыстар қорқыту факторын төмендетуге арналған мөлдір емес шудан қорғайтын экрандармен жабдықталуы тиіс.
1 Сәйкес жобалық шешімдердің болуы;
2 Сәйкес жобалық шешімдердің болмауы.
G2
Потенциалды қауіпті ғимараттар мен автожол телімдерінде ауадағы ластағыш заттардың құрамын бақылау жүйелері мен құрылғыларды енгізу
Жол және жол бойы нысандары жабдықтарының құрамына тұншықтырғыш газ датчигі секілді ластайтын заттарды ұстайтын құрылғыларды қосқан жөн (нысанда өртенудің шығу көздері болған жағдайда (қазандық, автомобиль тұрақтары және басқалары үй-жайлары)).
1 Жобалық құжаттаманың құрамында потенциалды қауіпті үй-жайлар (ғимараттар мен құрылыстар) мен автожолдар аймақтары ауаларындағы ластау заттарын күту мониторингі жүйесі мен құрылғысын енгізу бойынша шешім бар;
2 Жобалық құжаттаманың құрамында потенциалды қауіпті үй-жайлар (ғимараттар мен құрылыстар) ауаларындағы ластау заттарын күту мониторингі жүйесі мен құрылғысын енгізу бойынша шешім бар;
3 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес шешімдердің болмауы.
Б.1-кестенің соңы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Субъект (белгілер қолданылатын ұйымдар)
G3
Электр қуаты және сумен жабдықтаудың апатты көздерін пайдалану
Жол бойы инфрақұрылым нысандары ғимараттары қуат және сумен жабдықтаудың автономды шығу көздерімен жабдықталуы тиіс.
Бұл талаптың орындалуы үшін ауыр жанармайдағы бензинді, дизельді, газды электрлі генераторлы қондырғылар қолданылуы мүмкін. Лақтыру мен шу деңгейі бойынша мұндай жабдық бекітілген нормативтік көрсеткіштерге сай болуы керек.
Қордағы шығу көзі ретінде сумен жабдықтау автономды ұңғыманы қарастыруы және бөтелкедегі суды пайдалануы (суды пайдаланудың шектелген санында) мүмкін.
1 Жобалық құжаттаманың құрамында қуат және сумен жабдықтаудың апатты шығу көздерін пайдалану бойынша шешім бар;
2 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес шешімдердің немесе растаушы құжаттардың болмауы.
G4
Тығындалмаған топырақтардың тіршілік әрекеті ресурстарын қолданатын нысандарды белсенді экологиялық қорғау механизмін ендіру
Нысандардың белсенді экологиялық қорғау механизмін сенімді жұмыс істету мақсатында, олардың өмірлік айналымы бойында жапсырылмаған топырақтың мезгілдің пайдалану қызмет ету режимін енгізу керек.
1 Жобалық құжаттаманың құрамында жапсырылмаған топырақтың мезгілдің пайдалану қызмет ету режимін енгізу бойынша шешім бар;
2 Жобалық құжаттаманың құрамында сәйкес шешімдердің болмауы.
В қосымшасы
(ақпараттық)
В.1-кесте - Жасыл қағидалар шарттарына жол-көлік инфрақұрылымы нысандарының
сәйкес келуін бағалаудың белгілерінің рейтингтік жүйесі
Код
Сәйкес келуін бағалаудың белгілер атауы
Баллдар*
A белгілер тобы. Экология менеджменті және сапа менеджменті жүйелері
А1

((A+C)-(B+D))/(A+C+B+D)*0,5*100%<=10%
1 Наличие решений по минимизации объемов землеройных работ с соответствующими расчетами и подтверждающих документов;
2 Отсутствие решений по минимизации объемов землеройных работ.
D5
Использование наилучших доступных технологий в области автомобильных дорог по данному направлению
Необходимо доказать, что используемая новая технология (решение) превосходит по своим характеристикам традиционные и является инновационной и имеет соответствующий нормативно-технический документ.
D6
Наличие подтверждающих документов энергоэффективность применяемой технологии и оборудования
Необходимо предоставить паспорта энергоэффективности на применяемые технологии и оборудование
D7
Применение технологий теплого асфальтобетона
Применение при устройстве асфальтобетонных слоев технологии теплого асфальтобетона
Группа критериев F. Качество и комфорт среды обитания
F1
Создание защитных полос лесов вдоль дорог из устойчивых видов деревьев и кустарников
Растительность, высаживаемая вдоль автомобильных дорог, должна соответствовать следующим требованиям:
- не должны быть использованы инвазивные виды растений;
- должны быть использованы местные или адаптированные виды растений, не требующие полива после завершения периода приживаемости;
- деревья и кустарники должны обладать высокой степенью аккумуляции загрязняющих веществ.
1 В составе проектной документации имеются решения по созданию вдоль всей дороги защитных полос лесов из устойчивых к загрязнению видов деревьев и кустарников в соответствии со всеми требованиями. Наличие подтверждающих документов и результатов визуального осмотра о реализации;
2 В составе проектной документации имеются решения по созданию защитных полос лесов из местных видов деревьев и кустарников. Наличие подтверждающих документов и результатов визуального осмотра о реализации;
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений или подтверждающих документов.
F2
Использование материалов с низким уровнем эмиссии вредных веществ и не применение асбестосодержащих материалов
При строительстве объектов придорожной инфраструктуры необходимо использовать материалы с низким уровнем эмиссии вредных веществ. Все применяемые строительные и отделочные материалы должны иметь санитарно-эпидемиологические заключения. Необходимо исключить применение асбестосодержащих материалов. Рекомендуется использование материалов, прошедших сертификацию и имеющих экологическую маркировку в соответствии с СТ РК БСТ ИСО 14020-2006, СТ РК ИСО 14021-2006, СТ РК ГОСТ Р ИСО 14024, СТ РК СТБ ISO 14025-2006.
Кроме того, необходимо проведение оценки качества воздуха внутри помещений сразу после ввода объектов в эксплуатацию для определения содержания летучих органических соединений в воздухе помещений.
Следует исключить использование асбестсодержащих материалов.
1 В составе проектной документации имеются решения по использованию материалов с низким уровнем эмиссии вредных веществ и исключению применения асбестосодержащих материалов для внешней и внутренней отделки. Наличие санитарно-эпидемиологических заключений и экологической маркировки;
2 В составе проектной документации имеются решения по использованию материалов с низким уровнем эмиссии вредных веществ и исключению применения асбестосодержащих материалов только для внутренней отделки. Наличие протоколов оценки качества воздуха внутри помещений;
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих проектных решений или отсутствие санитарно-эпидемиологических заключений и экологической маркировки.
F3
Обеспечение минимизации уровня загрязненности атмосферного воздуха селитебных территорий
В программу производственного мониторинга линейного объекта следует включить вопросы мониторинга фактического состояния загрязненности воздуха. Контроль рекомендуется производить по следующим показателям: оксид углерода (СО), оксиды азота, свинец, углеводороды, бенз(а)пирен, взвешенные вещества.
1 Наличие в составе раздела проектной документации решений по минимизации загрязненности атмосферного воздуха селитебных территорий для периодов строительства и эксплуатации. Наличие подтверждающих документов, результатов производственного контроля выбросов и состояния атмосферного воздуха;
2 Наличие в составе раздела проектной документации решений по минимизации загрязненности атмосферного воздуха селитебных территорий для периода эксплуатации. Наличие подтверждающих документов, результатов производственного контроля выбросов и состояния атмосферного воздуха;
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений или подтверждающих документов, результатов производственного контроля выбросов и состояния атмосферного воздуха.
F4
Обеспечение минимизации уровня загрязненности водных объектов
В программу экологического производственного мониторинга линейного объекта следует включить вопросы мониторинга фактического состояния загрязненности поверхностных вод. Контроль рекомендуется производить по следующим показателям: содержание взвешенных веществ, свинца, нефтепродуктов.
1 Наличие в составе раздела проектной документации решений по минимизации загрязнения водных объектов для периодов строительства и эксплуатации. Наличие подтверждающих документов, результатов производственного контроля сбросов и состояния водных объектов;
2 Наличие в составе раздела проектной документации проектных решений по минимизации загрязнения водных объектов для периода эксплуатации. Наличие подтверждающих документов, результатов производственного контроля сбросов и состояния водных объектов;
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений или подтверждающих документов, результатов производственного контроля сбросов и состояния водных объектов.
F5
Обеспечение минимизации уровня загрязненности почв селитебных территорий, с последующим восстановлением и поддержанием жизнедеятельности незапечатанных почв и почвенного покрова, в режиме их сезонного эксплуатационного
обслуживания
В программу экологического производственного мониторинга линейного объекта следует включить вопросы мониторинга фактического состояния загрязненности почвы.
1 Наличие в составе раздела проектной документации решений по минимизации загрязненности почв селитебных территорий и их оздоровления для периодов строительства и эксплуатации. Наличие подтверждающих документов, результатов производственного контроля состояния почв селитебных территорий;
2 Наличие в составе раздела проектной документации решений по минимизации загрязненности почв селитебных территорий и их оздоровления для периода эксплуатации. Наличие подтверждающих документов, результатов производственного контроля состояния почв селитебных территорий;
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений или подтверждающих документов, результатов производственного контроля состояния почв селитебных территорий.
F6
Обеспечение минимизации шумового загрязнения селитебных территорий, в том числе, с использованием шумопоглощаюшего дорожного покрытия
Проектные решения должны содержать рациональные решения по защите от шума селитебных территорий.
В программе экологического производственного контроля (мониторинга) при строительстве и эксплуатации объекта должны быть включены измерения уровней шума, источником которого является проектируемый объект.
1 Наличие в составе раздела проектной документации рациональных решений по защите от шума селитебных территорий, а также предложений по мониторингу уровней шума для периода строительства и эксплуатации;
2 Наличие в составе раздела проектной документации рациональных решений по защите от шума селитебных территорий, а также предложений по мониторингу уровней шума для периода эксплуатации;
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений.
F7
Обеспечение снижения уровня вибрации
Проектные решения должны содержать рациональные решения по защите от вибраций нормируемых зданий и помещений.
В программе экологического производственного контроля (мониторинга) при строительстве и эксплуатации объекта (при необходимости) должны быть включены измерения уровней вибрации, источником которой является проектируемый объект.
1 В составе проектной документации имеются проектные решения по минимизации воздействия вибрации т.ч., оборудования) для периодов строительства и эксплуатации и предложения по мониторингу уровней шума;
2 В составе проектной документации имеются проектные решения по минимизации воздействия вибрации т.ч., оборудования) для периода эксплуатации;
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений.
F8
Использование наилучших доступных технологий в области автомобильных дорог по данному направлению
Необходимо доказать, что используемая новая технология (решение) превосходит по своим характеристикам традиционные и является инновационной и имеет соответствующий нормативно-технический документ.
Группа критериев G. Обеспечение безопасности
G1
Обеспечение безопасности дорожного движения и животных при использовании сооружений инженерной защиты окружающей среды и объектов
Необходимо обеспечить безопасное для дорожного движения размещение шумозащитных экранов и валов, полос зеленых насаждений, очистных сооружений поверхностного стока, ограждений и др. Конструкция экранов и других объектов инженерной защиты окружающей среды, объектов инженерного обустройства приаварийных наездах не должна создавать дополнительных угроз безопасности. Конструкция, форма и размещение шумозащитных устройств, других инженерных объектов защиты окружающей среды должна исключать, как дезориентацию водителей, так и животных (например, птиц, которые могут разбиваться о прозрачные части экранов). Необходимо исключить опасное бликование прозрачных элементов экранов. Дорога в местах концентрации животных должна быть оборудована сетчатым ограждением. Экодоуки, другие сооружения для перехода животных должны для снижения фактора отпугивания оснащаться непрозрачными шумозащитными экранами.
1 Наличие соответствующих проектных решений;
2 Отсутствие соответствующих проектных решений.
G2
Внедрение систем и устройств мониторинга содержания загрязняющих веществ в воздухе потенциально опасных помещений и участков автодорог
Следует включить в состав оборудования объектов дорожного и придорожного сервиса устройства обнаружения загрязняющих веществ, таких как датчики угарного газа (в случае, если на объекте имеются источники сгорания (помещения котельных, автомобильных парковок и др.)).
1 В составе проектной документации имеются решения по внедрению систем и устройств мониторинга содержания загрязняющих веществ в атмосферном воздухе потенциально опасных объектов (зданий и сооружений) и участков автодорог;
2 В составе проектной документации имеются решения по внедрению систем и устройств мониторинга содержания загрязняющих веществ в атмосферном воздухе потенциально опасных объектов (зданий и сооружений);
3 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений.
G3
Использование аварийных источников электро- и водоснабжения
Здания объектов придорожной инфраструктуры должны быть снабжены автономными источниками электроснабжения и водоснабжения.
Для выполнения данного требования могут применяться электрогенераторные установки бензиновые, дизельные, газовые, на тяжелом топливе. По уровню выбросов и шума такое оборудование должно соответствовать установленным нормативным показателям.
В качестве резервных источников водоснабжение можно рассматривать автономную скважину или использование бутилированной воды (при ограниченном количестве водопотребления).
1 В составе проектной документации имеются решения по использованию аварийных источников энерго- и водоснабжения. Наличие подтверждающих документов;
2 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений или подтверждающих документов.
G4
Внедрение механизма активной экологической защиты объектов, использующего ресурс жизнедеятельности незапечатанных почв
В целях надежного функционирования механизма активной экологической защиты объектов, на протяжении их жизненного цикла необходимо введение режима сезонного эксплуатационного обслуживания незапечатанных почв
1 В составе проектной документации имеются решения по введению режима сезонного эксплуатационного обслуживания незапечатанных почв;
2 Отсутствие в составе проектной документации соответствующих решений.
Приложение В
(информационное)
Таблица В.1 - Рейтинговая система критериев оценки соответствия объектов дорожно-транспортной инфраструктуры требованиям зеленых принципов
Код
Наименование критерия оценки соответствия
Баллы*
Группа критериев A. Системы экологического менеджмента и менеджмента качества
А1

ҚР СТ ISO 14001-2016 бойынша экологиялық менеджмент жүйесі енгізілген
[1] ҚР СТ ISO 14001-2016 "Экология менеджменті жүйелері. Қолдану жөніндегі талаптар мен басшылық";
[2] ҚР СТ Р МЕСТ ИСО 14004-2010 "Экология менеджменті жүйелері. Жүйе принциптері мен қызметті қамтамасыз ету жөніндегі жалпы басшылық нұсқаулары";
[3] ҚР СТ ИСО 19011-2002 "Сапа менеджменті жүйелерінің және/немесе қоршаған ортаны қорғау аудиті жөнінде ұсыныстар";
[4] ҚР СТ ISO 14031-2016 "Экология менеджменті. Экологиялық тиімділікті бағалау. Басшылық нұсқаулары";
[5] ҚР СТ ИСО/МЭК 17021-2008 "Сәйкестік бағасы. Аудит және менеджмент жүйесін орындайтын орындарға қойылатын талаптар";
[6] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.
А2
ҚР СТ РК 9001-2016 бойынша сапа менеджмент жүйесі енгізілген
[1] ҚР СТ ISО 9001-2016 "Сапа менеджмент жүйесі. Қойылатын талаптар";
[2] ҚР СТ 3.15.2-2009 "Сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау. Сапа менеджменті жүйелерін бойынша жұмыстарды жүргізу тəртібі";
А3
Әлеуметті жол жұмысы өндірісімен ақпараттандыру
[1] "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 2015 жылғы 16 қарашадағы № 401-V ҚРЗ;
[2] "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі N 242 Заңы;
[3] Қоғамдық кеңестер туралы 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы № 383-V ҚРЗ [9].
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
B белгілер тобы. Табиғатты оңтайлы пайдалану және ландшафтты орнату
В1
Автомобиль жолын салу үшін телім (трасса) таңдау
[1] "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі № 245-II Қазақстан Республикасының Заңы
[2] Қазақстан Республикасының Жер кодексi 2003 жылғы 20 маусымдағы N 442 Кодексі [3];
[3] "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 Кодексі [5];
[4] "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі № 175-III Қазақстан Республикасының Заңы [10];
[5] "Автомобиль жолдарын және қорғаныс мәні бар жолдарды пайдалану Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және даму Министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1267 бұйрығы [26];
[6] КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі". 18 қазан 2011 жылы N 827 Кеден одағы комиссиясы шешімімен бекітілген
[7] МЕМСТ 32847-2014 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Экологиялық іздеуді жүргізуге қойылатын талаптар";

Внедрена система экологического менеджмента по СТ РК ISO 14001-2016
[1] СТ РК ISO 14001-2016 "Системы экологического менеджмента. Требования и руководство по применению";
[2] СТ РК ГОСТ Р ИСО 14004-2010 "Системы экологического менеджмента. Общие руководящие указания по принципам, системам и способам обеспечения";
[3] СТ РК ИСО 19011-2002 "Рекомендации по аудиту систем менеджмента качества и/или охраны окружающей среды";
[4] СТ РК ISO 14031-2016 "Экологический менеджмент. Оценивание экологической эффективности. Руководящие указания";
[5] СТ РК ИСО/МЭК 17021-2008 "Оценка соответствия. Требования к органам, выполняющим аудит и сертификацию систем менеджмента";
[6] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.
А2
Внедрена система менеджмента качества по СТ РК ISО 9001-2016
[1] СТ РК ISО 9001-2016 "Системы менеджмента качества. Требования";
[2] СТ РК 3.15.2-2009 "Государственная система технического регулирования Республики Казахстан. Сертификация систем менеджмента качества. Порядок проведения работ по сертификации систем менеджмента качества".
А3
Информирование общественности о производстве дорожных работ
[1] Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 401-V ЗРК "О доступе к информации";
[2] Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
[3] Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года № 383-V ЗРК "Об общественных советах" [9].
Группа критериев B. Рациональное природопользование и ландшафтное обустройство
В1
Выбор участка (трассы) под строительство автомобильной дороги
[1] Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года № 245-II "Об автомобильных дорогах";
[2] Кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442 "Земельный кодекс Республики Казахстан" [3];
[3] Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212 "Экологический кодекс Республики Казахстан" [5];
[4] Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года N 175 "Об особо охраняемых природных территориях" [10];
[5] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1267 "Об утверждении Правил пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения" [26];
[6] ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог". Утвержден решением комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. N 827 [13];
[7] ГОСТ 32847-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к проведению экологических изысканий";

[8] МЕМСТ 33100-2014 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Автомобиль жолдарын жобалау ережесі";
[9] ҚР ҚН 3.03-02-2013 "Автомобиль жолдарына арналған жерді бұру";
[10] ҚР ҚН 3.03-102-2013 "Автомобиль жолдарына арналған жерді бұру".
[11] Сақанов Д. Қ. Қазақстанның ерекше қорғалатын табиғи аумақтарында бетон жолдарын салудың проблемалары // Автомобиль жолдары және көпірлер, №2 (18) 2016 [44];
В2
Аймақтың топырақ құнарлы-ғын қалпына келтіру, жақсарту және қалпына келтіру, өсімдік және топырақтық жабынды ландшафты орнықтыру және сақтау және/немесе қалпына келтіру
[1] "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 Кодексі;
[2] Қазақстан Республикасының Жер кодексi 2003 жылғы 20 маусымдағы N 442 Кодексі;
[3] ҚР ҚНжЕ 3.03-09-2006 "Автомобиль жолдары";
[4] ҚР ЕР 3.03-101-2013 "Автомобиль жолдары";
[5] ҚР ҚН 3.03-01-2013 "Автомобиль жолдары";
[6] ҚР СТ ISO 11074-2016 "Топырақ сапасы. Сөздік";
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
[7] МЕМСТ 32847-2014 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Экологиялық іздеуді жүргізуге қойылатын талаптар";
[8] МЕМСТ 17.5.3.06-85 "Табиғатты қорғау. Жерлер. Жер жұмыстары өндірісі кезінде құнарлы жер қабатын алып тастау нормаларын анықтауға қойылатын талаптар";
[9] ҚР ЕР 218-21-02 "Қазақстан Республикасында автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп ұстау кезңнде қоршаған ортаны қорғау бойынша нұсқаулық";
[10] ҚР СТ 1413-2005 "Автомобиль және темір жолдары. Жер төсемесін жобалау бойынша қойылатын талаптар";
[11] МЕМСТ 17.5.3.02-90 "Табиғатты қорғау. Жерлер. Темір және автомобиль жолдары бойындағы ормандардың қорғау жолақтарының мемлкеттік орман фонды жерлерінде нормаларды бөлу";
[12] МЕМСТ 17.4.3.06-86 "Табиғатты қорғау. Топырақтар. Оларға химиялық ластайтын заттардың әсер етуі бойынша топырақтар сыныптамасына қойылатын жалпы талаптар";
[13] ҚР Ұ 218-54-2006 "Практикалық ұсыныстар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі";
[14] ҚНжЕР 3.06.03-85 "Автомобиль жолдары";
[15] МЕМСТ 17.8.1.01-86 "Табиғатты қорғау. Ландшафтар. Терминдер мен анықтамалар";
[16] "Аймақтың экологиялық жағдайын бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығы.
В3
Нөсерлі ағысты реттеудің кешенді жүйелері
[1] "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 Кодексі;
[2] Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 "Қазақстан Республикасының су кодексі" [4];

[8] ГОСТ 33100-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Правила проектирования автомобильных дорог";
[9] СН РК 3.03-02-2013 "Отвод земель для автомобильных дорог";
[10] СП РК 3.03-102-2013 "Отвод земель для автомобильных дорог".
[11] Саканов Д. К. Проблемы строительства бетонных дорог на особо охраняемых природных территориях Казахстана // Автомобильные дороги и мосты, №2 (18) 2016 [44].
В2
Рекультивация, санация и реабилитация территории, ландшафтное обустройство и сохранение и/или восстановление растительного и почвенного покрова
[1] Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212 "Экологический кодекс Республики Казахстан";
[2] Кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442 "Земельный кодекс Республики Казахстан";
[3] СНиП РК 3.03-09-2006* "Автомобильные дороги";
[4] СП РК 3.03-101-2013 "Автомобильные дороги";
[5] СН РК 3.03-01-2013 "Автомобильные дороги";
[6] СТ РК ISO 11074-2016 "Качество почвы. Словарь";
[7] ГОСТ 32847-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к проведению экологических изысканий";
[8] ГОСТ 17.5.3.06-85 "Охрана природы. Земли. Требования к определению норм снятия плодородного слоя почвы при производстве земляных работ";
[9] ПР РК 218-21-02 "Инструкция по охране окружающей среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог в Республике Казахстан";
[10] СТ РК 1413-2005 "Дороги автомобильные и железные. Требования по проектированию земляного полотна";
[11] ГОСТ17.5.3.02-90 "Охрана природы. Земли. Нормы выделения на землях государственного лесного фонда защитных полос лесов вдоль железных и автомобильных дорог";
[12] ГОСТ 17.4.3.06-86 "Охрана природы. Почвы. Общие требования к классификации почв по влиянию на них химических загрязняющих веществ";
[13] Р РК 218-54-2006 "Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга";
[14] СНиП 3.06.03-85 "Автомобильные дороги";
[15] ГОСТ 17.8.1.01-86 "Охрана природы. Ландшафты. Термины и определения";
[16] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий".
В3
Комплексные системы регулирования ливневых стоков
[1] Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212 "Экологический кодекс Республики Казахстан";
[2] Кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481 "Водный кодекс Республики Казахстан" [4];

[3] ҚР ҚНжЕ 3.03-09-2006 "Автомобиль жолдары";
[4] КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі". 18 қазан 2011 жылы N 827 Кеден одағы комиссиясы шешімімен бекітілген;
[5] МЕМСТ 33100-2014 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Автомобиль жолдарын жобалау ережесі";
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
[6] ҚР СТ 2722-2015 "Автомобиль жолдарында көпірлер мен су жіберетін құбырлар құрылыстары";
[7] ҚР СТ 1413-2005 "Автомобиль және темір жолдары. Жер төсемесін жобалауға қойылатын талаптар";
[8] ҚР ҚН 4.01-03-2013 "Сыртқы желілер және сумен жабдықтау және су тарту құрылыстары";
[9] 23 қаңтар 2013 жылғы Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының № 76 бұйрығымен бекітілген сумен жабдықтау және су тарту (желілер және желілердегі құрылыстар) жүйелерінің техникалық жағдайын бағалау және зерттеу әдістемесі;
[10] ҚР ЕР 218-29-2016 "Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп ұстаудың техникалық ережелері";
[11] ҚР ЕР 218-35-2016 "Автомобиль жолдарын салу және жөндеу кезіндегі сапасын бағылау және жүмысты қабылдау бойынша нұсқаулық";
[12] Еуропалық Одақтың өңірлік дамуының Еуропалық фонды. Су тартуды басқару. Гренландия, Исландия, Финляндия, Швеция тәжірибелері. Сәуір, 2006 ж. – 42 б. [42]
[13] Салынып жатқан аумақтардағы су деңгейінің көтерілу болжамы және кептіру жүйесін есептеу. ҚНжЕ арналған оқу анықтамалығы, М., Стройиздат, 1991;
[14] ҚНжЕ 3.06.03-85 "Автомобиль жолдары".
В4
Суды тиімді пайдалану: шаруашылық-тұрмыстық мақсаттарда қолданылуға арналған ішетін су шығынын төмендету
[1] "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 Кодексі;
[2] Қ Р 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 "Қазақстан Республикасының су кодексі";
[3] ҚР ҚНжЕ 4.01-02-2009 "Сумен жабдықтау. Сыртқы желілер және құрылыстар";
[4] ҚР ҚН 4.01-03-2013 "Сыртқы желілер және сумен жабдықтау және су тарту құрылыстары";
[5] РНҚ 211.3.03.03-2000 "Сүзгілеу даласына және жергілікті бедердің табиғи төмендеуіне ластайтын заттарды шамамен рұқсат етілген лақтыруларды (ЖРЛ) орнату бойынша әдістемесі";
[6] РНҚ 211.2.03.01-97 "Қазақстан Республиксының сулы нысандарына ластайтын заттарды лақтыруды нормалау бойынша нұсқаулық";
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
[7] 17.12. 2013 жылғы Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің 394-нқ бұйрығымен бекітілген ішетін суды дайындау құрылысы және су тартудың тазалау құрылысы жұмысының технологиялық тиімділігін бағалау әдістемесі;

[3] СНиП РК 3.03-09-2006* "Автомобильные дороги";
[4] ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог". Утвержден решением комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. N 827;
[5] ГОСТ 33100-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Правила проектирования автомобильных дорог";
[6] СТ РК 2722-2015 "Сооружения мостовые и водопропускные трубы на автомобильных дорогах";
[7] СТ РК 1413-2005 "Дороги автомобильные и железные. Требования по проектированию земляного полотна";
[8] СН РК 4.01-03-2013 "Наружные сети и сооружения водоснабжения и водоотведения";
[9] Методика обследования и оценки технического состояния систем водоснабжения и водоотведения (сети и сооружения на сетях), утвержденная приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 23 января 2013 года № 76;
[10] ПР РК 218-29-2016 "Технические правила ремонта и содержания автомобильных дорог";
[11] ПР РК 218-35-2016 "Инструкция по контролю качества и приемке работ при строительстве и ремонте автомобильных дорог";
[12] Европейский фонд регионального развития Европейского союза. Управление водоотводом. Опыт Гренландии, Исландии, Финляндии, Швеции.. Апрель 2006 г. – 42 с. [42]
[13] Прогнозы подтопления и расчет дренажных систем на застраиваемых территориях. Справочное пособие к СНиП, М., Стройиздат, 1991;
[14] СНиП 3.06.03-85 "Автомобильные дороги".
В4
Рациональное водопользование: снижение расхода питьевой воды для использования в хозяйственно-бытовых целях
[1] Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212 "Экологический кодекс РК";
[2] Кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481 "Водный кодекс РК";
[3] СНиП РК 4.01-02-2009 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения";
[4] СН РК 4.01-03-2013 "Наружные сети и сооружения водоснабжения и водоотведения";
[5] РНД 211.3.03.03-2000 "Методика по установлению предельно-допустимых сбросов (ПДС) загрязняющих веществ на поля фильтрации и в естественные понижения рельефа местности";
[6] РНД 211.2.03.01-97 "Инструкция по нормированию сбросов загрязняющих веществ в водные объекты Республики Казахстан";
[7] Методика оценки технологической эффективности работы сооружений подготовки питьевой воды и очистных сооружений водоотведения, утвержденная приказом Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства регионального развития Республики Казахстан от 27.12.2013 года № 394-нқ;

[8] ҚР Ұ 218-54-2006 "Практикалық ұсыныстар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі";
[9] "Аймақтың экологиялық жағдайын бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығы.
В5
Құрылыс және пайдалану кезеңдерінде беткі және топырақты сулардың ластануының алдын алу
[1] "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 Кодексі;
[2] ҚР 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 "Қазақстан Республикасының су кодексі";
[3] ҚР ҚНжЕ 4.01-02-2009 "Сумен жабдықтау. Сыртқы желілер және құрылыстар";
[4] ҚР ҚН 4.01-03-2013 "Сыртқы желілер және сумен жабдықтау және су тарту құрылыстары";
[5] РНҚ 211.3.03.03-2000 "Сүзгілеу даласына және жергілікті бедердің табиғи төмендеуіне ластайтын заттарды шамамен рұқсат етілген лақтыруларды (ЖРЛ) орнату бойынша әдістемесі";
[6] МЕМСТ 17.1.3.13-86 "Табиғатты қорғау. Гидросфера. Су бетін ластанудан қорғауға қойылатын жалпы талаптар";
[7] ҚР Ұ 218-54-2006 "Практикалық ұсыныстар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі";
[8] "Аймақтың экологиялық жағдайын бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығы.
В6
Қалдықтарды басқару және рециклинг
[1] "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 Кодексі;
[2] "Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, залалсыздандыру, тасымалдау, сақтау және көмуге қойылатын санитарлы-эпидемиялық талаптар" Санитарлы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының ұлттық экономика Министрінің 2015
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
жылғы 28 ақпанындағы № 176 бұйрығы [22];
[3] Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын шамамен орналастыру нормативтері жобаларын әзірлеу әдістемесі (Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау Министрінің 18 сәуір 2008 жылғы № 100-п бұйрығына № 16 қосымша) [23];
[4] МЕМСТ 30166-2014 "Ресурсты үнемдеу. Негізгі ережелер";
[5] ҚР СТ 1504-2006 "Ресурсты үнемдеу. Қалдықтарды пайдалану. Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын пайдалану бойынша іс-әрекеттерді құжаттау және реттеу";
[6] ҚР Ұ 218-54-2006 "Практикалық ұсыныстар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі".
В7
Жануарлардың көшіп қону жолдарын қамтамасыз ету бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
[1] ҚР ҚНжЕ 3.03-09-2006 "Автомобиль жолдары"; автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Техникалық талаптар. Қолдану ережелері";

[8] Р РК 218-54-2006 "Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга";
[9] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий".
В5
Предотвращение загрязнения поверхностных и грунтовых вод в периоды строительства и эксплуатации
[1] Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212 "Экологический кодекс Республики Казахстан";
[2] Кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481 "Водный кодекс Республики Казахстан";
[3] СНиП РК 4.01-02-2009 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения";
[4] СН РК 4.01-03-2013 "Наружные сети и сооружения водоснабжения и водоотведения";
[5] РНД 211.3.03.03-2000 "Методика по установлению предельно-допустимых сбросов (ПДС) загрязняющих веществ на поля фильтрации и в естественные понижения рельефа местности";
[6] ГОСТ 17.1.3.13-86 "Охрана природы. Гидросфера. Общие требования к охране поверхностных вод от загрязнения";
[7] Р РК 218-54-2006 "Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга";
[8] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий".
В6
Управление отходами и рециклинг
[1] Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212 "Экологический кодекс Республики Казахстан";
[2] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 176 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" [22];
[3] Методика разработки проектов нормативов предельного размещения отходов производства и потребления (приложение № 16 к приказу Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 18 апреля 2008 г. № 100-п) [23];
[4] ГОСТ 30166-2014 "Ресурсосбережение. Основные положения";
[5] СТ РК 1504-2006 "Ресурсосбережение. Обращение с отходами. Документирование и регулирование деятельности по обращению с отходами производства и потребления. Основные положения";
[6] Р РК 218-54-2006 "Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга".
В7
Разработаны и реализованы решения по обеспечению путей миграции животных
[1] СНиП РК 3.03-09-2006* "Автомобильные дороги";
[2] ГОСТ 33151-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Технические требования. Правила применения";

[3] ҚР СТ 1412-2010 Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Техникалық талаптар. Қолдану ережелері.
[4] ҚР ЕР 218-20-02 Инженерлік құрылғылар және автожол жолы жағдайы жобаларын әзірлеудің әдістемелік нұсқаулығы.
[5] Трофименко Ю.В. Жануарларды автомобиль жолдарынң жағымсыз әсерінен қорғау // Жол саласындағы ғылым мен техника. – 2011. №1. – 36-41 б.
[6] Пшенин В.Н., М.С. Бутянов. Жануарлардың автомагистральдар арқылы өту жолдарын инженерлік қамтамасыз ету // ДОРОГИ, мамыр/2010, – 65-69 б.
В8
Табиғат көрінісінің әдемілігін сақтап қалу және/немесе қамтамасыз ету бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
[1] "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 Кодексі;
[2] "Ерекше қорғалатын табиғи аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 маусымдағы № 175 Заңы;
[3] МЕМСТ 17.8.1.01-86 "Табиғатты қорғау. Ландшафтар. Терминдер мен анықтамалар";
[4] МЕМСТ 17.8.1.02-88 "Табиғатты қорғау. Ландшафтар. Топтастыру";
[5] ВҚН 18-84 "Автомобиль жолдарын сәулет-ландшафты жобалау бойынша нұсқаулық".
В9
Осы бағыт бойынша автомобиль жолдары саласында ең қол жетімді
[1] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.;
[2] Қазақстан Республикасының құрылысындағы жаңа технологиялардың біріңғай
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
технологияларды қолдану
мемлекеттік реестрі;
[3] Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары облысындағы ұлттық стандарттар, нормативтік-техникалық құжаттар.
C белгілер тобы. Инфрақұрылымды және құрылымдық шешімдер
С1
Жол және жол бойғы қызмет нысандарын орналастыруды оңтайландыру
[1] "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі № 245-II Қазақстан Республикасының Заңы
[2] Қазақстан Республикасының Жер кодексi 2003 жылғы 20 маусымдағы N 442 Кодексі;
[3] "Автомобиль жолдарын және қорғаныс мәні бар жолдарды пайдалану Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және даму Министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1267 бұйрығы;
[4] ҚР СТ 2476-2014 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жол қызметі нысандарына және олардың қызметтеріне қойылатын талаптар";
[5] ҚР ҚН 3.03-02-2013 "Автомобиль жолдарына арналған жерді бұру";
[6] ҚР ҚН 3.03-102-2013 "Автомобиль жолдарына арналған жерді бұру";
[7] Сақанов Д. Қ. Қазақстанның ерекше қорғалатын табиғи аумақтарында бетон жолдарын салудың проблемалары // Автомобиль жолдары және көпірлер, №2 (18) 2016.
С2
Қоршаған табиғи ортаның жарықтан ластануын төмендету бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды

[3] СТ РК 1412-2010 Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Общие требования.
[4] ПР РК 218-20-02 Методические указания разработки проектов инженерных устройств и обстановки пути автодорог.
[5] Трофименко Ю.В. Защита животных от негативного воздействия автомобильных дорог // Наука и техника в дор. отрасли. – 2011. №1. – С. 36-41 [45].
[6] Пшенин В.Н., М.С. Бутянов. Инженерное обеспечение путей миграции животных через автомагистрали // ДОРОГИ, май/2010, – С. 65-69.
В8
Разработаны и реализованы решения по сохранению и/или обеспечению пейзажной привлекательности
[1] Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212 "Экологический кодекс Республики Казахстан";
[2] Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года N 175 "Об особо охраняемых природных территориях";
[3] ГОСТ 17.8.1.01-86 "Охрана природы. Ландшафты. Термины и определения";
[4] ГОСТ 17.8.1.02-88 "Охрана природы. Ландшафты. Классификация";
[5] ВСН 18-84 "Указания по архитектурно-ландшафтному проектированию автомобильных дорог".
В9
Использование наилучших доступных технологий в области автомобильных дорог по данному направлению
[1] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.;
[2] Единый государственный реестр новых технологий в строительстве Республики Казахстан;
[3] Национальные стандарты, нормативно-технические документы в области автомобильных дорог Республики Казахстан.
Группа критериев C. Инфраструктурные и конструкторские решения
С1
Оптимизация размещения объектов дорожного и придорожного сервиса
[1] Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года № 245-II "Об автомобильных дорогах";
[2] Кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442 "Земельный кодекс Республики Казахстан";
[3] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1267 "Об утверждении Правил пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения";
[4] СТ РК 2476-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам";
[5] СН РК 3.03-02-2013 "Отвод земель для автомобильных дорог";
[6] СП РК 3.03-102-2013 "Отвод земель для автомобильных дорог";
[7] Саканов Д. К. Проблемы строительства бетонных дорог на особо охраняемых природных территориях Казахстана // Автомобильные дороги и мосты, №2 (18) 2016.
С2
Разработаны и реализованы решения по минимизации светового загрязнения окружающей природной среды

[1] МЕМСТ 33176-2014 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жасанды жарықтанудан көлденең жарықтану. Техникалық талаптар";
[2] МЕМСТ 32944-2014 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жаяужол өтпелері. Топтастыру";
[3] ҚР СТ 1504-2006 "Ресурсты үнемдеу. Қалдықтарды пайдалану. Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын пайдалану бойынша іс-әрекеттерді құжаттау және реттеу";
[4] ҚР ЕР 2.04-104-2012 "Табиғи және жасанды жарықтандыру";
[5] ҚР ҚН 2.04-01-2011 "Табиғи және жасанды жарықтандыру";
[6] ҚР ЕР 4.04-106-2013 "Тұрғын және қоғамдық ғимраттарды электрмен жабдықтау. Жобалау ережесі".
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
С3
Автомобиль жолдары және автомобиль жолдарына тиіп тұрған аймақтардағы адамдар
[1] ҚР ҚН 3.03-01-2013 "Автомобиль жолдары";
[2] МЕМСТ 33151-2014 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Техникалық талаптар. Қолдану ережелері";
мен техникаларға арналған жаяу өтпежолдар бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
[3] МЕМСТ 32944-2014 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жаяужол өтпелері. Сыныптама";
[4] МЕМСТ 33150-2014 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жаяужолдар мен велосипед жолдарын жобалау. Жалпы талаптар";
[5] ҚР СТ 2068-2010 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Жалпы талаптар";
[7] КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі". 18 қазан 2011 жылы N 827 Кеден одағы комиссиясы шешімімен бекітілген.
С4
Халықтың аз қозғалып қатысатын тобына арналған нысанның қолжетімділігін және өмірге қолжетімділік шарттарын оңтайландыруды қамтамасыз ету
[1] МЕМСТ 33475-2015 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Геометриялық элементтер. Техникалық талаптар";
[2] ҚР ЕР 3.06-101-2012 "Халықтың аз мобильденген тобына арналған қолжетімділікті есепке ала отырып ғимараттар мен құрылыстарды жобалау. Жалпы ережелер";
[3] ҚР ҚН 3.06-01-2011 "Халықтың аз мобильденген тобына арналған ғимараттар мен құрылыстардың қолжетімділігі";
[4] ҚР СТ 2846-2016 "Физикалық мүмкіндіктері шектеулі саяхатшыларға арналған орындардың қолжетімді жерлері (құралдары). Жалпы ережелер";
[5] ҚР СТ 2723-2015 "Соңырлар мен нашар көретін адамдарға көмек көрсететін техникалық құралдары. Жаяужол бетіндегі тактилді көрсеткіштер";
[6] ҚР СТ 2476-2014 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жол қызметі нысандарына және олардың қызметтеріне қойылатын талаптар";
[7] ҚР ҚН 3.03-08-2014 "Автобекеттерді жобалау";
[8] ҚР ҚН 3.02-07-2014 "Қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар".
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
С5
Құрылыс және автомобиль жолдарын қайта салу нысандарында тарихи мәні бар жерлер табылған жағдайда іс-шараларды қамтамасыз ету
[1] "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 2 маусымдағы № 207 Қазақстан Республикасы Заңы [7];

[1] ГОСТ 33176-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Горизонтальная освещенность от искусственного освещения. Технические требования";
[2] ГОСТ 32944-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Пешеходные переходы. Классификация";
[3] СТ РК 1504-2006 "Ресурсосбережение. Обращение с отходами. Документирование и регулирование деятельности по обращению с отходами производства и потребления. Основные положения";
[4] СП РК 2.04-104-2012 "Естественное и искусственное освещение";
[5] СН РК 2.04-01-2011 "Естественное и искусственное освещение";
[6] СП РК 4.04-106-2013 "Электрооборудование жилых и общественных зданий. Правила проектирования".
С3
Разработаны и реализованы решения по пешеходным переходам на автомобильных дорогах для людей и техники в районах, прилегающих к
[1] СН РК 3.03-01-2013 "Автомобильные дороги";
[2] ГОСТ 33151-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Технические требования. Правила применения";
[3] ГОСТ 32944-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Пешеходные переходы. Классификация";
автомобильным дорогам
[4] ГОСТ 33150-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Проектирование пешеходных и велосипедных дорожек. Общие требования";
[5] СТ РК 2068-2010 "Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Общие требования";
[7] ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог". Утвержден решением комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. N 827.
С4
Обеспечение доступности объекта для маломобильных групп населения и оптимизации условий жизнеобеспечения
[1] ГОСТ 33475-2015 "Дороги автомобильные общего пользования. Геометрические элементы. Технические требования";
[2] СП РК 3.06-101-2012 "Проектирование зданий и сооружений с учетом доступности для маломобильных групп населения. Общие положения";
[3] СН РК 3.06-01-2011 "Доступность зданий и сооружений для маломобильных групп";
[4 ] СТ РК 2846-2016 "Доступные места (средства) размещения для туристов с ограниченными физическими возможностями. Общие требования";
[5] СТ РК 2723-2015 "Технические средства помощи слепым и слабовидящим людям. Тактильные указатели на пешеходной поверхности";
[6] СТ РК 2476-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам";
[7] СН РК 3.03-08-2014 "Проектирование автостанций";
[8] СН РК 3.02-07-2014 "Общественные здания и сооружения".
С5
Обеспечение мероприятий при обнаружении мест исторической значимости на объектах строительства и реконструкции автомобильных дорог
[1] Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года № 207 "О культуре" [7];

[2] "Тарихи-мәдени мұра нысандарын қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі № 1488-XII Қазақстан Республикасының Заңы [8];
[3] Қазақстан Республикасының Жер кодексi 2003 жылғы 20 маусымдағы N 442 Кодексі.
D белгілер тобы. Материал және электр қуатын үнемдеу
D1
Электр қуатын үнемдеу бойынша шешімдер әзірленді және жүзеге асырылды
[1] "Электр қуаттын үнемдеу және қуат тиімділігін көтеру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 541-IV Қазақстан Республикасының Заңы [6];
[2] "Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму Министрінің 2015 жыл 31 наурыздағы № 407 Бұйрығы;
[3] Greenroads (Сертификат алуға арналған автомобиль жолдарының тіршілік қабілетінің рейтингтік жүйесі) Нұсқаулықтың қысқартылған нұсқасы. 4 ақпан 2011 ж (www.greenroads.us);
[4] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles).
D2
Нысанды орналастыру аймағында өндірілген, өңделген және жасап шығарылған материалдарды қолдану
[1] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles);
[2] МЕСТ 30166-2014 "Ресурсты үнемдеу. Негізгі ережелер";
[3] ҚНжЕ 3.06.03-85 "Автомобиль жолдары".
D3
Автомобиль жолдарын салу, қайта салу, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу және күту бойынша жұмыс өндірісінде қайталама материалдарды қолдану
[1] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles);
[2] "Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, залалсыздандыру, тасымалдау, сақтау және көмуге қойылатын санитарлы-эпидемиялық талаптар" Санитарлы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 ақпанындағы № 176 бұйрығы;
[3] Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын шамамен орналастыру нормативтері жобаларын әзірлеу әдістемесі (Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау Министрінің 18 сәуір 2008
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
жылғы № 100-п бұйрығына № 16 қосымша);
[4] ҚР СТ 1504-2006 "Ресурсты үнемдеу. Қалдықтарды пайдалану. Өндіріс пен тұтыну қалдықтарын пайдалану бойынша іс-әрекеттерді құжаттау және реттеу";
[5] Greenroads (Сертификат алуға арналған автомобиль жолдарының тіршілік қабілетінің рейтингтік жүйесі) Нұсқаулықтың қысқартылған нұсқасы. 4 ақпан 2011 ж (www.greenroads.us).
D4
Жер қазу жұмыстарының теңгерімі

[2] Закон Республики Казахстан от 2 июля 1992 года № 1488-XII "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия" [8];
[3] Кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442 "Земельный кодекс Республики Казахстан".
Группа критериев D. Материало- и энергосбережение
D1
Разработаны и реализованы решения по энергоэффективности
[1] Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 541-IV "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" [6];
[2] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 407 "Об установлении требований по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования";
[3] Greenroads (Рейтинговая система жизнеспособности автомобильных дорог для получения сертификата). Сокращенная версия руководства. 4 февраля 2011 г. (www.greenroads.us);
[4] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles).
D2
Использование материалов, добываемых, перерабатываемых и производимых в регионе размещения объекта
[1] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles);
[2] ГОСТ 30166-2014 "Ресурсосбережение. Основные положения";
[3] СНиП 3.06.03-85 "Автомобильные дороги".
D3
Применение вторичных материалов, образующихся в процессе производства работ по строительству, реконструкции, капитальному, среднему и текущему ремонту и содержанию автомобильных дорог
[1] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles);
[2] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 176 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления";
[3] Методика разработки проектов нормативов предельного размещения отходов производства и потребления (приложение № 16 к приказу Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 18 апреля 2008 г. № 100-п);
[4] СТ РК 1504-2006 "Ресурсосбережение. Обращение с отходами. Документирование и регулирование деятельности по обращению с отходами производства и потребления. Основные положения".
[5] Greenroads (Рейтинговая система жизнеспособности автомобильных дорог для получения сертификата). Сокращенная версия руководства. 4 февраля 2011 г. (www.greenroads.us).
D4
Баланс землеройных работ

[1] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles);
[2] Greenroads (Сертификат алуға арналған автомобиль жолдарының тіршілік қабілетінің рейтингтік жүйесі) Нұсқаулықтың қысқартылған нұсқасы. 4 ақпан 2011 ж. (www.greenroads.us);
[3] ҚР ҚНжЕ 1.01-05-2008 "Құрылыс терминологиясы. Құрылыс технологиясы және ұйымдастыру".
D5
Осы бағыт бойынша автомобиль жолдары саласында ең қол жетімді технологияларды қолдану
[1] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.;
[2] Қазақстан Республикасының құрылысындағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік реестрі;
[3] Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары облысындағы ұлттық стандарттар, нормативтік-техникалық құжаттар.
D6
Қолданылатын технологиялар мен жабдықтардың электр қуатын үнемдейтінін растайтын құжаттардың болуы
[1] "Қуатты үнемдеу және қуат тиімділігін көтеру туралы" 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 541-IV Қазақстан Республикасының Заңы;
[2] "Қуатты үнемдеу облысында қауіп пен тексерілетін парақтар деңгейін және қуат тиімділігін көтеруді бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және даму Министрдің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1230 бұйрығы мен Қазақстан Республикасының ұлттық экономика Министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1230 бұйрығының біріккен бұйрығы [37];
[3] "Көліктің қуат тиімділігі бойынша бекітілген талаптар туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және даму бойынша Министрдің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 389 бұйрығы [27];
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
[4] "Құрылыс материалдары, бұйымдары және құрылымдарының қуат тиімділігі бойынша бекітілген талаптар туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және даму бойынша Министрдің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 401 бұйрығы [30];
[5] "Қуат тиімділігі бойынша ғимараттар мен құрылыстардың таңбалау пішіндерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және даму бойынша Министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1106 бұйрығы;
[6] "Ғимараттар мен құрылыстардың қуат тиімділігі сыныптарын анықтау және қайта қарау Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және даму бойынша Министрдің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 399 бұйрығы;
[7] "Технологиялық процестердің, жабдықтардың, оның ішінде электр жабдығының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму Министрінің 2015 жыл 31 наурыздағы № 407 Бұйрығы [28];

[1] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles);
[2] Greenroads (Рейтинговая система жизнеспособности автомобильных дорог для получения сертификата). Сокращенная версия руководства. 4 февраля 2011 г. (www.greenroads.us);
[3] СНиП РК 1.01-05-2008 "Строительная терминология. Технология и организация строительства".
D5
Использование наилучших доступных технологий в области автомобильных дорог по данному направлению
[1] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.;
[2] Единый государственный реестр новых технологий в строительстве Республики Казахстан;
[3] Национальные стандарты, нормативно-технические документы в области автомобильных дорог Республики Казахстан.
D6
Наличие подтверждающих документов энергоэффективность применяемой технологии и оборудования
[1] Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 541-IV "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности";
[2] Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1230 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 837 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности" [37];
[3] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 389 "Об установлении требований по энергоэффективности транспорта" [27];
[4] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 401 "Об установлении требований по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций" [30];
[5] Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1106 "Об утверждении формы маркировки зданий, строений, сооружений по энергоэффективности" [15];
[6] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 399 "Об утверждении Правил определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений";
[7] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 407 "Об установлении требований по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования" [28];

[8] "Ғимараттар мен құрылыстардың жобалық құжаттамасына көрсетілген қуат үнемдеу және қуат тиімділігін арттыру бойынша талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму Министрінің 2015 жыл 31 наурыздағы № 405 бұйрығы [31].
D7
Жылы асфальтбетон технологияларын қолдану
[1] ҚР Ұ 218-120-2014 Қуат жинайтын қоспалар ("жылы" қоспалар) арқылы асфальтбетонды қоспаларды дайындау және қолдану бойынша ұсыныстар;
[2] ҚР Ұ 218-129-2016 "Табиғи-климаттық шарттар мен жол дәрежелерін есепке алғандағы жол төсемесінің оңтайлы құрылымынығ альбомы" (Қазақстан Республикасының инвестициялар және даму Министрлігі автомобиль жолдары Комитеті Төрағасының 2016 жылғы 26 ақпандағы № 19 бұйрығымен бекітілген;
[3] ҚР СТ 1225-2013 "Жол, аэдромды асфальтбетонды қоспалар және асфальтбетон. Техникалық шарттар" (түзету енгізілген);
[4] МЕМСТ 9128-2013 "Автомобиль жолдары мен аэродромдарға арналған асфальтбетонды, полимерлі асфальтбетонды қоспалар, асфальтбетон, полимерлі асфальтбетон. Техникалық шарттар".
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
F белгілер тобы. Мекендеу ортасы сапасы мен жайлылығы
F1
Ағаштар мен бұталардың төзімді түрлерінен жол бойындағы ормандардың қорғаныс жолақтарын құру
[1] ҚНжЕ 3.06.03-85 "Автомобиль жолдары";
[2] "Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларды бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 441 бұйрығы [11];
[3] МЕМСТ 17.5.3.02-90 "Табиғатты қорғау. Жерлер. Темір және автомобиль жолдары бойындағы ормандардың қорғау жолақтарының мемлкеттік орман фонды жерлерінде нормаларды бөлу";
[4] "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2014 жылғы 24 қаңтардағы № 56 бұйрығы [33];
[5] ВҚН 33-87 "Автомобиль жолдары бойындағы екпе ағаштарды іздестіру өндірісі және жобасы бойынша нұсқаулық";
[6] ВҚН 8-89 "Автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп ұстау кезінде табиғи ортаны қорғау бойынша нұсқаулық";
[7] ҚР Ұ 218-33-03 "Жол жағдайларын есепке ала отырып қоршаған ортаны автомобиль көлігінен қорғау мөлшері бойынша ұсыныстар"
F2
Зиянды заттардың төменгі деңгейлі эмиссиясы бар материалдарды қолдану және құрамында асбест бар материалдарды қолданбау
[1] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles) [40];
[2] Кеден Одағы Комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімімен бекітілген санитарлы-эпидемиологиялық бақылауға жататын тауарларға бірыңғай санитарлы-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптар;

[8] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 405 "Об утверждении требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемых к проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений" [31].
D7
Применение технологий теплого асфальтобетона
[1] Р РК 218-120-2014 Рекомендации по приготовлению и применению асфальтобетонных смесей с энергосберегающими добавками ("теплые" смеси);
[2] Р РК 218-129-2016 "Альбом рациональных конструкций дорожных одежд с учетом природно-климатических условий и категорий дорог" (утверждены приказом Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 февраля 2016 года № 19);
[3] СТ РК 1225-2013 "Смеси асфальтобетонные дорожные, аэродромные и асфальтобетон. Технические условия" (с поправками);
[4] ГОСТ 9128-2013 "Смеси асфальтобетонные, полимерасфальтобетонные, асфальтобетон, полимерасфальтобетон для автомобильных дорог и аэродромов. Технические условия".
Группа критериев F. Качество и комфорт среды обитания
F1
Создание защитных полос лесов вдоль дорог из устойчивых видов деревьев и кустарников
[1] СНиП 3.06.03-85 "Автомобильные дороги";
[2] Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 441 "Об утверждении базовых ставок для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан" [11];
[3] ГОСТ 17.5.3.02-90 "Охрана природы. Земли. Нормы выделения на землях государственного лесного фонда защитных полос лесов вдоль железных и автомобильных дорог";
[4] Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 января 2014 года № 56 "Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах автомобильных дорог общего пользования" [33];
[5] ВСН 33-87 "Указания по производству изысканий и проектированию лесонасаждений вдоль автомобильных дорог";
[6] ВСН 8-89 "Инструкция по охране природной среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог";
[7] Р РК 218-33-03 "Рекомендации по мерам защиты окружающей среды от воздействия автомобильного транспорта с учетом дорожных условий"
F2
Использование материалов с низким уровнем эмиссии вредных веществ и не применение асбестосодержащих материалов
[1] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles) [40];
[2] Единые санитарно-эпидемиологические и гигиенические требования к товарам, подлежащим санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), утвержденные Решением Комиссии Таможенного союза 28 мая 2010 года № 299 [12];

[3] "Тұрғын және басқа үй-жайлардың, қоғамдық ғимараттардың күтуі мен пайдаланылуына қойылатын санитарлы-эпидемиологиялық талаптар" Санитарлы Ережесін бекіту туралы" ҚР ұлттық экономика министрі м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 Бұйрығы [14];
[4] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp [38];
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
[5] КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі". 18 қазан 2011 жылы N 827 Кеден одағы комиссиясы шешімімен бекітілген.
[6] ҚР СТ БСТ ИСО 14020-2006 "Затбелгілер және экологиялық декларациялар. Негізгі қағидалар;
[7] ҚР СТ ИСО 14021-2006 "Затбелгілер және экологиялық декларациялар. Өздігінен мәлімденетін экологиялық арыздар (ІІ тип бойынша экологиялық таңбалау)";
[8] ҚР СТ Р МЕМСТ ИСО 14024-2006 "Затбелгілер және экологиялық декларациялар. І тип бойынша экологиялық таңбалау. Қағидалар мен рәсімдер.";
[9] ҚР СТ СТБ ISO 14025-2006 "Затбелгілер және экологиялық декларациялар. ІІІ тип бойынша экологиялық таңбалау. Қағидалар мен рәсімдер".
F3
Қоныстану аймақтарында атмосфера ауасының ластану деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
[1] "Аймақтың экологиялық жағдайын бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 Бұйрығы [34];
[2] МЕМСТ 17.2.1.03-84 "Табиғатты қорғау. Атмосфера. Ластануды бақылау терминдері және анықтамалар";
[3] МЕМСТ 17.2.1.02-76 "Табиғатты қорғау. Атмосфера. Қозғалтқыштар, автомобильдер, трақторлар, өздігінен жүретін ауылшаруашылық және құрылыс-жол машиналарын лақтыру терминдері және анықтамалары";
[4] ҚР Ұ 218-54-2006 "Практикалық ұсыныстар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі";
[5] ҚР Ұ 218-33-03 "Жол жағдайларын есепке ала отырып қоршаған ортаны автомобиль көлігінен қорғау мөлшері бойынша ұсыныстар";
[6] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.
F4
Су нысандарының ластану деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
[1] Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 "Қазақстан Республикасының су кодексі"
[2] "Аймақтың экологиялық жағдайын бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығы;
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
[3] РНҚ 211.3.03.03-2000 "Сүзгілеу даласына және жергілікті бедердің табиғи төмендеуіне
бар жолдардағы шаңсызданған материалдарды қолдану бойынша әдістемелік ұсыныстар". ластайтын заттарды шамамен рұқсат етілген лақтыруларды (ШРЛ) орнату бойынша әдістемесі";

[3] Приказ и.о. Министра национальной экономики РК от 24 февраля 2015 года № 125 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий" [14];
[4] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp [38];
[5] ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог". Утвержден решением комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. N 827.
[6] СТ РК БСТ ИСО 14020-2006 "Этикетки и декларации экологические. Основные принципы";
[7] СТ РК ИСО 14021-2006 "Этикетки и декларации экологические Самодекларируемые экологические заявления (Экологическая маркировка по типу ІІ)";
[8] СТ РК ГОСТ Р ИСО 14024-2006 "Этикетки и декларации экологические Экологическая маркировка типа 1 Принципы и процедуры";
[9] СТ РК СТБ ISO 14025-2006 "Этикетки и декларации экологические Экологические декларации типа ІІІ Принципы и процедуры".
F3
Обеспечение минимизации уровня загрязненности атмосферного воздуха селитебных территорий
[1] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий" [34];
[2] ГОСТ 17.2.1.03-84 "Охрана природы. Атмосфера. Термины и определения контроля загрязнения";
[3] ГОСТ 17.2.1.02-76 "Охрана природы. Атмосфера. Термины и определения выбросов двигателей, автомобилей, тракторов, самоходных сельскохозяйственных и строительно-дорожных машин";
[4] Р РК 218-54-2006 "Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга";
[5] Р РК 218-33-03 "Рекомендации по мерам защиты окружающей среды от воздействия автомобильного транспорта с учетом дорожных условий";
[6] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.
F4
Обеспечение минимизации уровня загрязненности водных объектов
[1] Кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481 "Водный кодекс Республики Казахстан";
[2] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий";
[3] РНД 211.3.03.03-2000 "Методика по установлению предельно-допустимых сбросов (ПДС) загрязняющих веществ на поля фильтрации и в естественные понижения рельефа местности";

[4] РНҚ 211.2.03.01-97 "Қазақстан Республиксының сулы нысандарына ластайтын заттарды лақтыруды нормалау бойынша нұсқаулық";
[5] 17.12. 2013 жылғы Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің 394-нқ бұйрығымен бекітілген ішетін суды дайындау құрылысы және су тартудың тазалау құрылысы жұмысының технологиялық тиімділігін бағалау әдістемесі;
[6] ҚР Ұ 218-54-2006 "Практикалық ұсыныстар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі";
[7] "Зиянды заттарды су ағысы арқылы су нысандарын, жергілікті жердің бедеріне және ақын су жиналған жерлерге төгілу (ШРЛ) нормативтерінің есептері бойынша әдістемелік нұсқаулар" Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау Министрінің 18 сәуір 2008 жылғы № 100-п Бұйрығы [25];
[8] "Су нысандарының ластануына аналитикалық бақылау жүргізуді ұйымдастыру және тәртібі. Негізгі талаптар" әдістемелік нұсқаулығы" Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау Министрінің 22 ақпан 2006 жылғы № 66-п Бұйрығы [24];
[9] ҚР Ұ 218-63-2007 "Ең төменгі түрдегі жамылғысы
F5
Тығындалмаған топырақтар мен топырақ бетін маусымды пайдалану кезінде олардың тір-шілік әрекетін қалпына келтіру және күту арқылы қоныстану аймақтарындағы топырақтары-ның ластану дәрежесін төмендетуді қамтамасыз ету
[1] Қазақстан Республикасының Жер кодексi 2003 жылғы 20 маусымдағы N 442 Кодексі;
[2] "Аймақтың экологиялық жағдайын бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығы";
[3] ҚР Ұ 218-54-2006 "Практикалық ұсыныстар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі".
[4] ҚР ЕР 218-21-02 "Қазақстан Республикасында автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп ұстау кезңнде қоршаған ортаны қорғау бойынша нұсқаулық";
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
[5] ҚР ЕР 218-64-2007 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында қысқы тайғақтықпен күресу бойынша нұсқаулық";
[6] ҚР ЕР 218-29-2016 "Автомобиль жолдарын жөндеу мен күтіп ұстаудың техникалық ережелері";
[7] ISO 11074:2015 (E) "Топырақ сапасы. Сөздік".
F6
Қоныстану аймақтарын шудн ластану деңгейін, оның ішінде шу жұтатын жол жамылғысын пайдалану арқылы төмендетуді қамтамасыз ету
[1] "Жасанды пайда болған шулар мен басқа акустикалық әрекеттер нормалары" Қазақстан Республикасының ауылшаруашылық Министрлігінің 07.10.2015 № 18-02/899 Бұйрығы [16];
[2] МЕМСТ 20444-85 "Шу. Көліктік ағындар. Шу сипаттамасын өлшеу әдістері";

[4] РНД 211.2.03.01-97 "Инструкция по нормированию сбросов загрязняющих веществ в водные объекты Республики Казахстан";
[5] Методика оценки технологической эффективности работы сооружений подготовки питьевой воды и очистных сооружений водоотведения, утвержденная приказом Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства регионального развития Республики Казахстан от 27.12.2013 года № 394-нқ;
[6] Р РК 218-54-2006 "Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга";
[7] Приказ Министра охраны окружающей среды РК от 18 апреля 2008 г. № 100-п "Методические рекомендации по расчету нормативов сбросов (ПДС) вредных веществ со сточными водами в водные объекты, поля фильтрации, на рельеф местности и в накопители сточных вод" [25];
[8] Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 22 февраля 2006 года № 66-п "Методические указания "Организация и порядок проведения аналитического контроля за загрязнением водных объектов. Основные требования" [24];
[9] Р РК 218-63-2007 "Методические рекомендации по применению обеспыливающих материалов на дорогах с низшими типами покрытий".
F5
Обеспечение минимизации уровня загрязненности почв селитебных территорий, с последующим восстановлением и поддержанием жизнедеятельности незапечатанных почв и почвенного покрова, в режиме их сезонного эксплуатационного обслуживания
[1] Кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442 "Земельный кодекс Республики Казахстан";
[2] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий";
[3] Р РК 218-54-2006 "Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга".
[4] ПР РК 218-21-02 "Инструкция по охране окружающей среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог в Республике Казахстан";
[5] ПР РК 218-64-2007 "Инструкция по борьбе с зимней скользкостью на автомобильных дорогах общего пользования";
[6] ПР РК 218-29-2016 "Технические правила ремонта и содержания автомобильных дорог";
[7] ISO 11074:2015 (E) "Качество почвы. Словарь".
F6
Обеспечение минимизации шумового загрязнения селитебных территорий, в том числе, с использованием шумопоглощаюшего дорожного покрытия
[1] Приказ Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 07.10.2015 № 18-02/899 "Нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения" [16];
[2] ГОСТ 20444-2014 "Шум. Транспортные потоки. Методы измерения шумовой характеристики";

[3] МЕМСТ 31330.1-2006 (ИСО 11819-1:1997) "Шу. Жол жамылғысының көлік шуына әсерін бағалау. 1 Бөлім. Статистикалық әдіс";
[4] МЕМСТ 31296.2-2006 (ИСО 1996-2:2007) "Шу. Жергілікті жердегі шуды суреттеу, өлшеу және бағалау. 2 Бөлім. Дыбыс қысымы деңгейін анықтау" (түзету);
[5] МЕМСТ 31296.1-2005 (ИСО 1996-1:2003) "Шу. Жергілікті жердегі шуды суреттеу, өлшеу және бағалау. 1 Бөлім. Бағалаудың негізгі мөлшерлері мен рәсімдері";
[6] МЕМСТ 33025-2014 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Шу жолақтары. Техникалық шарттар";
[7] ҚР СТ Р МЕМСТ 52231-2008 "Пайдаланудағы сыртқы автомобиль шуы. Өлшеудің рұқсат етілген деңгейі мен тәсілдері";
[8] ҚР Ұ 218-54-2006 "Практикалық ұсыныстар. Жол экологиялық мониторингін құру әдістемесі".
[9] ҚР ЕР 218-21-02 "Қазақстан Республикасында автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп ұстау кезңнде қоршаған ортаны қорғау бойынша нұсқаулық";
[10] ҚР Ұ 218-33-03 "Жол жағдайларын есепке ала отырып қоршаған ортаны автомобиль көлігінен қорғау мөлшері бойынша ұсыныстар".
F7
Діріл деңгейін төмендетуді қамтамасыз ету
[1] "Өнеркәсіп нысандарына қойылатын санитарлы-эпидемиологиялық талаптар" санитарлы ережесі" Қазақстан Республикасының ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 236 Бұйрығы [17]
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
[2] "Адамға әсер ететін физикалық факторларға қойылатын гигиеналық нормативтер" ҚР ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 169 Бұйрығы [21];
[3] ҚР ЕР 218-21-02 "Қазақстан Республикасында автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп ұстау кезңнде қоршаған ортаны қорғау бойынша нұсқаулық";
[4] ҚР Ұ 218-33-03 "Жол жағдайларын есепке ала отырып қоршаған ортаны автомобиль көлігінен қорғау мөлшері бойынша ұсыныстар".
F8
Осы бағыт бойынша автомобиль жолдары саласында ең қол жетімді технологияларды қолдану
[1] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.;
[2] Қазақстан Республикасының құрылысындағы жаңа технологиялардың бірыңғай мемлекеттік реестрі;
[3] Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары облысындағы ұлттық стандарттар, нормативтік-техникалық құжаттар.
G белгілер тобы. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету
G1
Қоршаған ортаны инженерлік қорғау құрылысы және нысандарын қолдану кезінде жол қозғалысы мен жануарлардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету
[1] "Жол қозғалысы туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі № 194-V ҚРЗ Заңы;
[2] МЕМСТ 33151-2014 "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Техникалық талаптар. Қолдану ережелері";

[3] ГОСТ 31330.1-2006 (ИСО 11819-1:1997) "Шум. Оценка влияния дорожного покрытия на транспортный шум. Часть 1. Статистический метод";
[4] ГОСТ 31296.2-2006 (ИСО 1996-2:2007) "Шум. Описание, измерение и оценка шума на местности. Часть 2. Определение уровней звукового давления" (поправка);
[5] ГОСТ 31296.1-2005 (ИСО 1996-1:2003) "Шум. Описание, измерение и оценка шума на местности. Часть 1. Основные величины и процедуры оценки";
[6] ГОСТ 33025-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Полосы шумовые. Технические условия";
[7] СТ РК ГОСТ Р 52231-2008 "Шум внешний автомобилей в эксплуатации. Допустимые уровни и методы измерения";
[8] Р РК 218-54-2006 "Практические рекомендации. Методология создания дорожного экологического мониторинга";
[9] ПР РК 218-21-02 "Инструкция по охране окружающей среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог в Республике Казахстан";
[10] Р РК 218-33-03 "Рекомендации по мерам защиты окружающей среды от воздействия автомобильного транспорта с учетом дорожных условий".
F7
Обеспечение снижения уровня вибрации
[1] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 236 "Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам промышленности" [17];
[2] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 169 "Гигиенические нормативы к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека" [21];
[3] ПР РК 218-21-02 "Инструкция по охране окружающей среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог в Республике Казахстан";
[4] Р РК 218-33-03 "Рекомендации по мерам защиты окружающей среды от воздействия автомобильного транспорта с учетом дорожных условий".
F8
Использование наилучших доступных технологий в области автомобильных дорог по данному направлению
[1] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.;
[2] Единый государственный реестр новых технологий в строительстве Республики Казахстан;
[3] Национальные стандарты, нормативно-технические документы в области автомобильных дорог Республики Казахстан.
Группа критериев G. Обеспечение безопасности
G1
Обеспечение безопасности дорожного движения и животных при использовании сооружений инженерной защиты окружающей среды и объектов
[1] Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года № 194-V ЗРК "О дорожном движении";
[2] ГОСТ 33151-2014 "Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Технические требования. Правила применения";

[3] ҚР СТ 1412-2010 Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жайластыру элементтері. Техникалық талаптар. Қолдану ережелері.
[4] ҚР ЕР 218-21-02 "Қазақстан Республикасында автомобиль жолдарын салу, жөндеу және күтіп ұстау кезңнде қоршаған ортаны қорғау бойынша нұсқаулық";
[5] ҚР Ұ 218-33-03 "Жол жағдайларын есепке ала отырып қоршаған ортаны автомобиль көлігінен қорғау мөлшері бойынша ұсыныстар".
[6] ҚР ЕР 218-20-02 Инженерлік құрылғылар және автожол жолы жағдайы жобаларын әзірлеудің әдістемелік нұсқаулығы.
[7] Трофименко Ю.В. Жануарларды автомобиль жолдарынң жағымсыз әсерінен қорғау // Жол саласындағы ғылым мен техника. – 2011. №1. – 36-41 б.
[8] Пшенин В.Н., М.С. Бутянов. Жануарлардың автомагистральдар арқылы өту жолдарын
Г.1-кестенің жалғасы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
инженерлік қамтамасыз ету // ДОРОГИ, мамыр/2010, – 65-69 б.
G2
Потенциалды қауіпті ғимараттар мен автожол телімдерінде ауадағы ластағыш заттардың құрамын бақылау жүйелері мен құрылғыларды енгізу
[1] "Аймақтың экологиялық жағдайын бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығы;
[2] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.;
[3] "Тұрғын және басқа үй-жайлардың, қоғамдық ғимараттардың күтуі мен пайдаланылуына қойылатын санитарлы-эпидемиологиялық талаптар" Санитарлы Ережесін бекіту туралы" ҚР ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 Бұйрығы;
[3] ҚР ЕЖ 3.03-105-2014 "Автомобиль тұрақтары";
[4] ҚР ҚН 3.03-05-2014 "Автомобиль тұрақтары";
[5] ҚР ЕР 218-29-2016 "Автомобиль жолдарын жөндеу және күтіп ұстаудың техникалық ережелері".
G3
Электр қуаты және сумен жабдықтаудың апатты көздерін пайдалану
[1] МЕМСТ 13822-82 "Электрлі агрегаттар және жылжымалы дизельді электр бекеттері. Жалпы техникалық шарттар";
[2] "Электр қондырғыларын құру Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 Бұйрығы [35];
[3] "Электр қондырғыларын тұтынушылар пайдалануының Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 246 Бұйрығы [36];
[4] "Қуат аудитін жүргізу Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және дамубойынша Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 Бұйрығы [29];
[5] "Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйесін техникалық Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының инвестиция және даму бойынша Министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 158 Бұйрығы [19];

[3] СТ РК 1412-2010 Дороги автомобильные общего пользования. Элементы обустройства. Общие требования.
[4] ПР РК 218-21-02 "Инструкция по охране окружающей среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог в Республике Казахстан";
[5] Р РК 218-33-03 "Рекомендации по мерам защиты окружающей среды от воздействия автомобильного транспорта с учетом дорожных условий".
[6] ПР РК 218-20-02 Методические указания разработки проектов инженерных устройств и обстановки пути автодорог.
[7] Трофименко Ю.В. Защита животных от негативного воздействия автомобильных дорог // Наука и техника в дор. отрасли. – 2011. №1. – С. 36-41.
[8] Пшенин В.Н., М.С. Бутянов. Инженерное обеспечение путей миграции животных через автомагистрали // ДОРОГИ, май/2010, – С. 65-69 [43].
G2
Внедрение систем и устройств мониторинга содержания загрязняющих веществ в воздухе потенциально опасных помещений и участков автодорог
[1] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий";
[2] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.;
[3] Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 125 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий";
[3] СП РК 3.03-105-2014 "Стоянки автомобилей";
[4] СН РК 3.03-05-2014 "Стоянки автомобилей";
[5] ПР РК 218-29-2016 "Технические правила ремонта и содержания автомобильных дорог".
G3
Использование аварийных источников электро- и водоснабжения
[1] ГОСТ 13822-82 "Электроагрегаты и передвижные электростанции дизельные. Общие технические условия";
[2] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 "Об утверждении Правил устройства электроустановок" [35];
[3] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 246 "Об утверждении Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей" [36];
[4] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 "Об утверждении Правил проведения энергоаудита" [29];
[5] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении Правил технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов" [19];

[6] "Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйесін пайдалану Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 163 Бұйрығы [20];
[7] "Ауыз сумен қамтудың шығу көзіне су нысанын апару Ережесін бекіту туралы" Қазақстан
Г.1-кестенің соңы
Код
Сәйкес келуді бағалаудың белгілер атауы
Нормативтік-техникалық құжаттама
Республикасы ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 739 Бұйрығы [18].
G4
Тығындалмаған топырақтың тіршілік әрекеті ресурстарын қолданатын нысандарды белсенді экологиялық қорғау механизмін ендіру
[1] Қазақстан Республикасының Жер кодексi 2003 жылғы 20 маусымдағы N 442 Кодексі;
[2] "Аймақтың экологиялық жағдайын бағалау белгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 бұйрығы;
[3] ҚР СТ ISO 11074-2016 "Топырақ сапасы. Сөздік";
[4] ISO 26000:2010 "Әлеуметтік жауапкершілік бойынша басшылық";
[5] Greenroads (Сертификат алуға арналған автомобиль жолдарының өміршеңдігінің рейтингтік жүйесі). Нұсқаулықтың қысқартылған нұсқасы. 4 ақпан 2011 ж. (www.greenroads.us) [39].
Д қосымшасы
(міндетті)
Жол-көлік инфрақұрылымның тұрақты дамуының жасыл қағидаларға сәйкестігі туралы қорытынды
1 Жол-көлік инфрақұрылым нысанының атауы:_______________________________________
________________________________________________________________________________
2 Тапсырыс берушінің атауы: ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
3 Мердігердің/әзірлеушінің атауы: __________________________________________________
________________________________________________________________________________
4 Сараптаманың сәйкестік бағасының негізі: __________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5 Сәйкестік бағасының нәтижелері: _________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6 Қорытынды: ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7 ______________________________________________________________________ сәйкестік
деңгейі нысандарында көрсетілген "Жол-көлік инфрақұрылымның тұрақты дамуының жасыл қағидалары" Ұсынымдар талаптарының кешеніне сәйкес келеді.
Сәйкестік туралы қорытынды сәйкестік туралы қорытындының бірыңғай реестрінде №_______болып тіркелген, тіркелген күні_____.
Ұйым басшысының қолы ________________ __________________
(лауазымы)            (А.Ж.Т.)
Сәйкестікті бағалау бойынша маманның қолы _____________ _________________
(лауазымы)            (А.Ж.Т.)
Е қосымшасы
(міндетті)
Жол-көлік инфрақұрылымның тұрақты дамуының жасыл қағидалары бойынша
жұмыс өндіріс нысанының сәйкестігі туралы қорытындының бірыңғай реестрі
Өтінім-дің келіп түскен күні
(Күні, Айы Жылы)
Нысанның атауы
Өтінім берген ұйымның атауы
Негіз
Өтінімнің тіркеу нөмірі
Бағалаудың басталған және аяқталған күні
Баға-лау бойынша сарап-шының аты-жөні
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
Ж қосымшасы
(міндетті)
Жол-көлік инфрақұрылымның тұрақты дамуының жасыл қағидалары бойынша жұмыс өндіріс нысанының сәйкестік рейтингтік бағасын жүргізудің жоспар-кестесі
Нысанның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Библиография

[6] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 163 "Об утверждении Правил пользования системами водоснабжения и водоотведения населенных пунктов" [20];
[7] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 ноября 2015 года № 739 "Об утверждении Правил отнесения водного объекта к источникам питьевого водоснабжения" [18].
G4
Внедрение механизма активной экологической защиты объектов, использующего ресурс жизнедеятельности незапечатанных почв
[1] Кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442 "Земельный кодекс Республики Казахстан";
[2] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий";
[3] СТ РК ISO 11074-2016 "Качество почвы. Словарь";
[4] ISO 26000:2010 "Руководство по социальной ответственности";
[5] Greenroads (Рейтинговая система жизнеспособности автомобильных дорог для получения сертификата). Сокращенная версия руководства. 4 февраля 2011 г. (www.greenroads.us) [39].
Приложение Д
(обязательное)
Заключение о соответствии
зеленым принципам устойчивого развития
дорожно-транспортной инфраструктуры
1. Наименование объекта дорожно-транспортной инфраструктуры:____________________
_____________________________________________________________________________
2. Наименование заказчика:______________________________________________________
_____________________________________________________________________________
3. Наименование подрядчика/разработчика:________________________________________
_____________________________________________________________________________
4. Основание оценки соответствия экспертизы:_____________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
5. Результаты оценки соответствия:_______________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
6. Заключение:_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
7. Соответствует комплексу требований Рекомендаций "Зеленые принципы устойчивого
развития дорожно-транспортной инфраструктуры", предъявляемых к объектам категории
соответствия ___________________________________________________________________
Заключение о соответствии зарегистрировано в едином реестре заключений о соответствии
за №_______, дата регистрации.
Подпись
руководителя организации                   ________________             __________________
(должность)                  (Ф.И.О.)
Подпись
специалиста по оценке соответствия       _______________             __________________
(должность)                  (Ф.И.О.)
Приложения Е
(обязательное)
Единый реестр заключений о соответствии объекта производства работ зеленым принципам устойчивого развития дорожно-транспортной инфраструктуры
Дата поступления заявки (Число, Месяц. Год)
Наименование объекта
Наименование организации подающей заявку
Основание
Регистрационный номер заявки
Дата начала и завершения оценки
Ф.И.О. эксперта по оценке
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение Ж
(обязательное)
План-график проведения рейтинговой оценки соответствия объекта производства работ зеленым принципам устойчивого развития дорожно-транспортной инфраструктуры
Наименование объекта
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Библиография

[1] Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі № 245-II "Автомобиль жолдары туралы" Заңы.
[2] Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 "Қазақстан республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтері туралы " Заңы
[3] Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы № 442 "Қазақстан Республикасының Жер кодексі".
[4] Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі № 481 "Қазақстан Республикасының Су кодексі".
[5] Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы № 212 "Қазақстан Республикасының Экология кодексі".
[6] Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 541- IV "Энергияны үнемдеу және энергиялық тиімділікті арттыру" Заңы.
[7] Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы № 207 "Мәдениет туралы" Заңы.
[8] Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі № 1488-XII "Тарихи-мәдени мұра нысандарын қорғау және пайдалану туралы" Заңы.
[9] Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 2 қарашадағы № 383-V ЗРК "Қоғамдық кеңестер туралы" Заңы.
[10] Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі № 175 "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Заңы.
[11] Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 441 "Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудын келген шығындардың мөлшерін есептеуге арналған базалық мөлшерлемелерді бекіту тулары" Қаулысы.
[12] Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 "Санитарлық-эпидемиологилық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын біріңғай манитарлық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптардыбекіту туралы" Шешімі.
[13] КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі". Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 827 шешімімен бекітілген.
[14] Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 "Тұрғын үй және басқа ғимараттарды, қоғамдық ғимараттарды күтуге және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ережелерді орнату туралы" бұйрығы.
[15] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1106 "Ғимараттардың, құрылымдардың, құрылыстардың энергияны үнемдеу бойынша таңбалану нысанын бекіту туралы" бұйрығы.
[16] Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығыминистрлігінің 07.10.2015 № 18-02/899 "Жасанды пайда болған шу және басқа да акустикалар ықпалдарының нормалары" бұйрығы.
[17] Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 236 "Өнеркәсіп нысандарына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялвқ талаптар" санитарлық ережелері" бұйрығы.

[1] Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года № 245-II "Об автомобильных дорогах".
[2] Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
[3] Кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года № 442 "Земельный кодекс Республики Казахстан".
[4] Кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года № 481 "Водный кодекс Республики Казахстан".
[5] Кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года № 212 "Экологический кодекс Республики Казахстан".
[6] Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 541-IV "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности".
[7] Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года № 207 "О культуре".
[8] Закон Республики Казахстан от 2 июля 1992 года № 1488-XII "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия".
[9] Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года № 383-V ЗРК "Об общественных советах".
[10] Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года N 175 "Об особо охраняемых природных территориях".
[11] Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 441 "Об утверждении базовых ставок для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан".
[12] Решение Комиссии Таможенного союза 28 мая 2010 года № 299 "Об утверждении Единых санитарно-эпидемиологических и гигиенических требований к товарам, подлежащим санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю)".
[13] ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог". Утвержден решением комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 г. N 827.
[14] Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 125 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий".
[15] Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1106 "Об утверждении формы маркировки зданий, строений, сооружений по энергоэффективности".
[16] Приказ Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 07.10.2015 № 18-02/899 "Нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения".
[17] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 236 "Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам промышленности".

[18] Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 739 "Су нысанын ауыз сумен жабдықтау көздеріне жатқызу Ережелерін бекіту туралы бұйрығы"
[19] Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 158 " Елді мекендердің сумен жабдықтау және су тарту жүйелерін техникалық пайдалану Ережелерін бекіту туралы" бұйрығы.
[20] Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 163 "Елді мекендердің сумен жабдықтау және су тарту жүйелерін пайдалану Ережелерін бекіту туралы" бұйрығы.
[21] Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 169 "Адамға ықпал ететін физикалық факторларға арналған гигиеналық нормативтер" бұйрығы.
[22] Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 176 "Өндіріс қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар және қолдану" санитарлық ережелерді бекіту туралы" бұйрығы.
[23] Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2008 жылғы 18 сәуірдегі № 100-п "Өндіріс қалдықтарын шекті орналастыру және қолдану нормативтерінің жобаларын әзірлеу әдістемесі" бұйрығы.
[24] Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2006 жылғы 22 ақпандағы № 66-п "Су нысандарының ластануына аналитикалық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі. Негізгі талаптар" әдістемелік нұсқау" бұйрығы.
[25] ҚР Қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2008 жылғы 18 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2008 жылғы 18 сәуірдегі № 100-п "Ақпа сулардан су нысандарына, сүзілу алаңдарына, тұрғылықты жер бедеріне және ақпа сулалды жинақтаушыларға зиынды заттардың төгілу нормативтерін (ШРТ) есептеу бойынша әдістемелік ұсынымдар" бұйрығы.
[26] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы №1267 "Автомобиль жолдарын, қорғаныс маңызынғаны жолдарды пайдалану Ережелерін бекіту туралы" бұйрығы.
[27] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №389 "Көліктің энергияны үнемдеуіне қойылатын талаптарын орнату туралы" бұйрығы.
[28] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №399 "Ғимараттардың, құрылымдардың, құрылыстардың энергиялықтиімділік кластарын анықтау және қайта қарастыру Ережелерін бекіту туралы" бұйрығы.
[29] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №400 "Энергоаудитті жүргізу Ережелерін бекіту туралы" бұйрығы.

[18] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 ноября 2015 года № 739 "Об утверждении Правил отнесения водного объекта к источникам питьевого водоснабжения".
[19] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 158 "Об утверждении Правил технической эксплуатации систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов".
[20] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 163 "Об утверждении Правил пользования системами водоснабжения и водоотведения населенных пунктов".
[21] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 169 "Гигиенические нормативы к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека".
[22] Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 176 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления".
[23] Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 18 апреля 2008 г. № 100-п "Методика разработки проектов нормативов предельного размещения отходов производства и потребления".
[24] Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 22 февраля 2006 года № 66-п "Методические указания "Организация и порядок проведения аналитического контроля за загрязнением водных объектов. Основные требования".
[25] Приказ Министра охраны окружающей среды РК от 18 апреля 2008 г. № 100-п "Методические рекомендации по расчету нормативов сбросов (ПДС) вредных веществ со сточными водами в водные объекты, поля фильтрации, на рельеф местности и в накопители сточных вод".
[26] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1267 "Об утверждении Правил пользования автомобильными дорогами, дорогами оборонного значения";
[27] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 389 "Об установлении требований по энергоэффективности транспорта".
[28] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 399 "Об утверждении Правил определения и пересмотра классов энергоэффективности зданий, строений, сооружений".
[29] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 "Об утверждении Правил проведения энергоаудита".

[30] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы №401 "Құрылыс материалдарының, бұйымдарының және құрылымдарының энергиялық тиімділігіне қойылатын талаптарды орнату туралы" бұйрығы.
[31] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №405 "Ғимараттардың, құрылымдардың және құрылыстардың жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаларына энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қойылатын талаптарды бекіту туралы" бұйрығы.
[32] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы №407 "Технологиялық үдерістердің, жабдықтардың, оның ішінде элетр жабдықтарының электр үнемдеуіне қойылатын талаптарды орнату бойынша" бұйрығы.
[33] Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар Министрінің 2014 жылғы 24 қаңтардағы № 56 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын күтуде, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеуде орындалатын жұмыс түрлерін топтастыруды бекіту туралы" бұйрығы.
[34] Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 202 "Аймақтардың экологиялық жағдайын бағалау өлшемдерін бекіту туралы" бұйрығы.
[35] Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 "Электр қондырғыларын орнату Ережелерін бекіту туралы" бұйрығы.
[36] Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 246 "Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану Ережелерін бекіту туралы бұйрығы.
[37] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1230 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 837 "Энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемі мен тексеру парағын бекіту туралы" бірлескен бұйрығы.
[38] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.
[39] Greenroads (Сертификат алуға арналған автомобиль жолдарының өміршеңдігінің рейтингтік жүйесі). Нұсқаулықтың қысқаша нұсқасы. 4 ақпан 2011 ж. (www.greenroads.us).
[40] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles).
[41] Директива 96/61/ЕС, соңғы редакциясы 2008/1/ЕС 15.01.2008 ж. "Ластануды кешенді сақтап қалу және бақылау туралы"
[42] Еуропа одағының Еуропалық өңірлік даму қоры. Су бұрғыштарды басқару.Гренландия, Исландия, Финляндия, Швеция елдерінің тәжірибесі. Сәуір 2006 ж. – 42 б.

[30] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 401 "Об установлении требований по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций".
[31] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 405 "Об утверждении требований по энергосбережению и повышению энергоэффективности, предъявляемых к проектным (проектно-сметным) документациям зданий, строений, сооружений".
[32] Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 407 "Об установлении требований по энергоэффективности технологических процессов, оборудования, в том числе электрооборудования".
[33] Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 января 2014 года № 56 "Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах автомобильных дорог общего пользования".
[34] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 202 "Об утверждении критериев оценки экологической обстановки территорий".
[35] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 "Об утверждении Правил устройства электроустановок";
[36] Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 246 "Об утверждении Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей".
[37] Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1230 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 837 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности".
[38] European Environment Agency. Transport at a crossroads TERM 2008: indicators tracking transport and environment in the European Union. 2009 — 56 pp.
[39] Greenroads (Рейтинговая система жизнеспособности автомобильных дорог для получения сертификата). Сокращенная версия руководства. 4 февраля 2011 г. (www.greenroads.us).
[40] LEED (LEED for New Construction Rating System v2.2 в редакции 2009 г., SS Credit 4.3: Alternative Transportation—Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicles).
[41] Директива 96/61/ЕС, в последней редакции 2008/1/ЕС от 15.01.2008 "О комплексном предотвращении и контроле загрязнений".
[42] Европейский фонд регионального развития Европейского союза. Управление водоотводом. Опыт Гренландии, Исландии, Финляндии, Швеции.. Апрель 2006 г. – 42 с.

[43] Пшенин В.Н., М.С. Бутянов. Жануарлардың автомагистральдар арқылы өту жолдарын инженерлік қамтамасыз ету // ДОРОГИ, мамыр/2010, – 65-69 б.
[44] Сақанов Д. Қ. Қазақстанның ерекше қорғалатын табиғи аумақтарында бетон жолдарын салудың проблемалары // Автомобиль жолдары және көпірлер, №2 (18) 2016.
[45] Трофименко Ю.В. Жанауарларды автомобль жолдарының жағымсыз әсерлерінен қорғау // Жол саласындағы ғылым мен техника– 2011. №1. – 36-41 б.
Құжат "Әділет" АІЖ және www.infozhol.rad.org.kz мекенжайы бойынша электронды мәліметтер базасында қолжетімді
Орындаушылар:
Әзірлеме жетекшісі: .
"ҚазжолҒЗИ" АҚ вице-президенті,
т.ғ.к
Д.Қ. Сақанов
Жауапты орындаушылар:
"ҚазжолҒЗИ" АҚ вице-президенті,
т.ғ.к.
Экономика бойынша PhD доктор
т.ғ.к.
т.ғ.к
Д.А. Аспанбетов
Е.Қ. Айдарбеков
Г.Б. Умарова
А.М. Габдуллина

[43] Пшенин В.Н., М.С. Бутянов. Инженерное обеспечение путей миграции животных через автомагистрали // ДОРОГИ, май/2010, – С. 65-69.
[44] Саканов Д. К. Проблемы строительства бетонных дорог на особо охраняемых природных территориях Казахстана // Автомобильные дороги и мосты, №2 (18) 2016.
[45] Трофименко Ю.В. Защита животных от негативного воздействия автомобильных дорог // Наука и техника в дорожной отрасли. – 2011. №1. – С. 36-41.
УДК 625.13:625.712             МКС 93.080
Ключевые слова: воздействие на окружающую среду, жизненный цикл, обращение с отходами, объекты дорожного сервиса, объекты дорожной службы, окружающая среда, проектная документация, система рейтинговой оценки, экологическая безопасность, экологическая реабилитация, экологический менеджмент, экосистема
Исполнители:
Руководитель разработки:
Вице-президент АО "КаздорНИИ",
к.т.н.
Д.К. Саканов
Ответственные исполнители:
PhD доктор по экономике
Д.А. Аспанбетов
к.т.н.
Е.К. Айдарбеков
к.т.н
Г.Б. Умарова
А.М. Габдуллина