"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне сыныптық шен, әскери және арнаулы атақтар беру, әскери қызметшiлердiң және өзге де мемлекеттік органдар қызметкерлерiнiң нысанды киiм киiп жүру құқығы мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қазандағы N 1065 Қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiнен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2007.12.10.  N 1207 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сыныптық шен, әскери және арнаулы атақтар беру, әскери қызметшiлердiң және өзге де мемлекеттiк органдар қызметкерлерiнiң нысанды киiм киiп жүру құқығы мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрі
жоба
Қазақстан Республикасының
Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілеріне
сыныптық шен, әскери және арнаулы атақтар беру,
әскери қызметшiлердiң және өзге де мемлекеттiк
органдар қызметкерлерінің нысанды киiм киіп жүру
құқығы мәселелері бойынша толықтырулар мен
өзгерiстер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы (Салық кодексi)" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2004 жылғы "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілеріне байланыс мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шiлдедегi  Заңы):
1) 144-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) осы баптың 6) тармақшасына сәйкес бұрын салық салуға жатпайтын, 2004 жылғы 1 мамырдан бастап әскери және арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киіп жүру құқығы жойылған адамдарға Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда, iшкi iстер, ұлттық қауiпсiздiк органдарында, қылмыстық-атқару жүйесi және мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары мен мекемелерiнде қызметтік мiндеттердi орындауға байланысты алынатын төлемдердiң барлық түрлері;";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам присвоения классных чинов, воинских и специальных званий, права ношения форменной одежды военнослужащими и сотрудниками иных государственных органов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2004 года N 1065
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 10.12.2007 N 1207.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам присвоения классных чинов, воинских и специальных званий, права ношения форменной одежды военнослужащими и сотрудниками иных государственных органов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам присвоения классных
чинов, воинских и специальных званий, права ношения
форменной одежды военнослужащими и сотрудниками иных
государственных органов
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30;  Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам связи", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 2004 г. и "Казахстанская правда" 2004 г.):
1) статью 144 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) все виды выплат, получаемых в связи с исполнением служебных обязанностей в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, органах внутренних дел, национальной безопасности, органах и учреждениях уголовно-исполнительной системы и государственной противопожарной службы, лицам, право которых иметь воинские и специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года, ранее не подлежавших налогообложению в соответствии с подпунктом 6) настоящей статьи;";

2) 316-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацы "6)," деген саннан кейiн "6-1)" деген санмен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуiрдегi Кеден  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 жылғы "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілеріне жедел-іздестіру қызметi мәселелерi бойынша өзгерiс пен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi  Заңы):
1) 505-баптың 2-тармағы "заңдарымен" деген сөзден кейiн ", өзге де нормативтік құқықтық актілермен" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 506-баптың 3-тармағында "арнаулы атақ" деген сөздер "сыныптық шен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 510-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"510-бап. Кеден органы лауазымды адамының сыныптық шендерi
1. Кеден органының лауазымды адамына атқаратын қызметiне және еңбек сiңiрген жылдарына сәйкес белгіленген тәртiппен мынадай сыныптық шендер берiледi:
1) кiшi басшы құрам:
кеден қызметiнiң кiшi инспекторы;
2) орта басшы құрам:
кеден қызметiнiң III сыныпты инспекторы;
кеден қызметiнiң II сыныпты инспекторы;
кеден қызметiнiң I сыныпты инспекторы;
3) аға басшы құрам:
кеден қызметiнiң III сыныпты кеңесшiсi;
кеден қызметiнiң II сыныпты кеңесшiсi;
кеден қызметiнiң I сыныпты кеңесшiсi.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiткен тiзбесi бойынша сыныптық шендер кеден органдарына қойылған нeгiзгі мiндеттер мен функцияларды тiкелей орындайтын кеден органдарының лауазымды адамдарына беріледi.
Кеден органдарының лауазымды адамдарына сыныптық шендер беру (айыру) тәртiбi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Қазақстан Республикасының кеден органдарында қызмет өткеру туралы ережемен айқындалады.
3. Кеден органдарының лауазымды адамдары нысанды киiммен тегін қамтамасыз етіледi. Киiм нысанының үлгілерi мен айырым белгiлерiн, онымен қамтамасыз ету нормаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Нысанды киiм кию тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi.
4. Осы баптың ережелерi мамандандырылған кеден мекемелерiнiң басшылары мен мамандарына да қолданылады.";
4) 511, 512, 513, 514-баптар алынып тасталсын;
5) 522-баптың 2-тармағында "арнаулы атақ" деген сөздер "сыныптық шен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 523-баптың 1-тармағының 7), 8) тармақшаларындағы "арнаулы атақ", "атақ" деген сөздер тиiсiнше "сыныптық шен", "шен" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2003 жылғы 8 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Орман  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж. N 16, 140-құжат):
21-баптың 4-тармағында:
"нысанды киім-кешекпен" деген сөздер "нысанды киiммен (погонсыз)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Нысанды киiм (погонсыз) киіп жүру құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды. Нысанды киiм (погонсыз) үлгiлерiн, киiп жүру тәртiбiн және онымен қамтамасыз ету нормаларын уәкілетті орган бекiтедi.".

2) абзац первый пункта 1 статьи 316 после цифры "6)," дополнить цифрами "6-1),".
2. В Таможенный  кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139;  Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оперативно-розыскной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 2004 г. и "Казахстанская правда" 2004 г.):
1) пункт 2 статьи 505 после слова "труде" дополнить словами ", иными нормативными правовыми актами";
2) в пункте 3 статьи 506 слова "специального звания" заменить словами "классного чина";
3) статью 510 изложить в следующей редакции:
"Статья 510. Классные чины должностного лица таможенного органа
1. Должностному лицу таможенного органа в соответствии с занимаемой должностью и выслугой лет в установленном порядке присваиваются следующие классные чины:
1) младший начальствующий состав:
младший инспектор таможенной службы;
2) средний начальствующий состав:
инспектор таможенной службы III класса;
инспектор таможенной службы II класса;
инспектор таможенной службы I класса;
3) старший начальствующий состав:
советник таможенной службы III класса;
советник таможенной службы II класса;
советник таможенной службы I класса.
2. Классные чины присваиваются должностным лицам таможенных органов, непосредственно выполняющим основные задачи и функции, поставленные перед таможенными органами, по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан.
Порядок присвоения (лишения) классных чинов должностным лицам таможенных органов определяется Положением о прохождении службы в таможенных органах Республики Казахстан, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
3. Должностные лица таможенных органов бесплатно обеспечиваются форменной одеждой. Образцы форменной одежды и знаки различия, нормы обеспечения ею утверждаются Правительством Республики Казахстан. Порядок ношения форменной одежды устанавливается уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.
4. Положения настоящей статьи применяются также к руководителям и специалистам специализированных таможенных учреждений.";
4) статьи 511, 512, 513, 514 исключить;
5) в пункте 2 статьи 522 слова "специальное звание" заменить словами "классный чин";
6) в подпунктах 7), 8) пункта 1 статьи 523 слова "специального звания", "звания" заменить словами "классного чина", "чина".
3. В Лесной  кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 16, ст. 140):
в пункте 4 статьи 21:
слова "форменным обмундированием" заменить словами "форменной одеждой (без погон)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень должностей должностных лиц, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), определяется Правительством Республики Казахстан. Образцы форменной одежды (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею утверждаются уполномоченным органом.".

4. "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 20 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2003 ж., N 15, 135-құжат):
мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Әскери атақ алу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдардың құқығы мен кепiлдiктерi
Әскери атақ алу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдарға олардың Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қызмет атқарған кезеңiнде осы Заңның II бөлiмiнiң күші қолданылады.".
5. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 3 қазандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 19, 118-құжат; N 23, 142-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184, 190-құжаттар; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 13-14, 144-құжат):
16-баптың бiрiншi бөлiгінде:
"Республикасының" деген сөзден кейiн "мемлекеттік қызмет туралы және" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 5 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 22, 139-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184, 190-құжаттар; 1998 ж., N 11-12, 174-құжат; N 24, 436-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2004 ж., N 1, 2-құжат):
6-баптың 4-тармағы "қызметi" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет туралы және" деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 6, 72-құжат; N 17, 155-құжат):
21-баптың 1-тармағында "Республикасының" деген сөзден кейiн "мемлекеттік қызмет туралы және" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 21 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 15, 208-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат):

4. В  Закон Республики Казахстан от 20 января 1993 г. "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N 20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 920; 2001 г., N 20, ст. 257; 2003 г., N 15, ст. 135):
дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Права и гарантии лиц, право которых иметь воинские звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года
На лиц, право которых иметь воинские звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года в период их службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, распространяется действие раздела II настоящего Закона.".
5. В  Закон Республики Казахстан от 3 октября 1995 г. "О Службе охраны Президента Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 19, ст. 118; N 23, ст. 142; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184, 190; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 13-14, ст. 144):
в части первой статьи 16:
слово "трудовым" исключить;
дополнить словами "о государственной службе и о труде.".
6. В  Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1995 г. "О Республиканской гвардии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 22, ст. 139; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184, 190; 1998 г., N 11-12, ст. 174; N 24, ст. 436; 2001 г., N 20, ст. 257; 2004 г., N 1, ст. 2):
пункт 4 статьи 6 после слова "законодательства" дополнить словами "Республики Казахстан о государственной службе и".
7. В  Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 6, ст. 72; N 17, ст. 155):
в пункте 1 статьи 21 после слова "Казахстан" дополнить словами "о государственной службе и".
8. В  Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "О Прокуратуре" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 1998 г., N 15, ст. 208; 1999 г., N 8, ст. 247; N 21, ст. 774; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 15, ст. 139):

1) 49-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiкте "Прокуратура органдарының" деген сөздерден кейiн "алдына қойылған негiзгi мiндеттер мен функцияларды тікелей орындайтын прокуратура органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Сыныптық шендер немесе әскери атақтар берiлетiн прокуратура органдары қызметкерлерi лауазымдарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.";
2) мынадай мазмұндағы 55-1-баппен толықтырылсын:
"55-1-бап. Сыныптық шен немесе әскери атақ алу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған прокуратура органдары қызметкерлерiнiң құқықтық кепiлдiктерi
Сыныптық шен немесе әскери атақ алу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған прокуратура органдарының қызметкерлеріне олардың прокуратура органдарында қызмет атқарған кезеңiнде осы Заңның 52, 53, 55-баптарының күшi қолданылады.".
9. "Өрт қауiпсiздiгі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416 құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; N 24, 177-құжат):
1) 10-5-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "Мемлекеттiк" деген сөздiң алдынан "Осы органдардың алдына қойылған негізгi мiндеттер мен функцияларды тiкелей атқаратын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының арнаулы атақ берiлетiн лауазымды адамдары лауазымдарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiтедi.";
2) мынадай мазмұндағы 10-12-баппен толықтырылсын:
"10-12-бап. Арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киіп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдардың құқығы
Арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдарға олардың мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарындағы қызметтерiнiң кезеңiнде еңбек ақы төлеу, медициналық және санаториялық-курорттық, зейнетақымен қамтамасыз ету тәртiбi, сондай-ақ iшкi iстер органдары қызметкерлерi үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген әлеуметтiк қорғау және кепiлдiк шарттары қолданылады.".
10. "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 мамырдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 10, 109-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 24, 434-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 927-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2004 ж., N 2, 9-құжат):
24-бап мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:

1) в пункте 1 статьи 49:
в части первой после слов "органов прокуратуры" дополнить словами "непосредственно выполняющим основные задачи и функции, поставленные перед органами прокуратуры,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень должностей сотрудников органов прокуратуры, которым будут присваиваться классные чины или воинские звания, утверждается Президентом Республики Казахстан.";
2) дополнить статьей 55-1 следующего содержания:
"Статья 55-1. Правовые гарантии сотрудников органов прокуратуры, право которых иметь классные чины или воинские звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года
На сотрудников органов прокуратуры, право которых иметь классные чины или воинские звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года в период их службы в органах прокуратуры, распространяется действие статей 52, 53, 55 настоящего Закона.".
9. В  Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 14, ст. 112; N 24, ст. 177):
1) в статье 10-5:
в части первой после слов "противопожарной службы" дополнить словами ", непосредственно выполняющим основные задачи и функции, поставленные перед этими органами,";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Перечень должностей должностных лиц органов государственной противопожарной службы, которым будут присваиваться специальные звания, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
2) дополнить статьей 10-12 следующего содержания:
"Статья 10-12. Права лиц, право которых иметь специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года
На лиц, право которых иметь специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года, в период их службы в органах государственной противопожарной службы распространяются порядок оплаты труда, медицинского и санаторно-курортного, пенсионного обеспечения, а также условия социальной защиты и гарантии, установленные законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел.".
10. В  Закон Республики Казахстан от 19 мая 1997 г. "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 109; 1998 г., N 14, ст. 201; N 24, ст. 434; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 927; 2002 г., N 6, ст. 71; 2004 г., N 2, ст. 9):
статью 24 дополнить частью следующего содержания:

"Әскери және арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдарға олардың Қазақстан Республикасының әскери қызметі, iшкi iстер, ұлттық қауiпсiздiк, iшкi әскерлерi органдарындағы қызметi кезеңiнде осы баптың 1-тармағының күші қолданылады.".
11. "Қазақстан Республикасында мүгедектiгі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 154-құжат; 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 1-2, 13-құжат):
11-баптың 3) және 4) тармақшалары, 16-баптың 4-тармағы "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетінің" деген сөздерден кейiн ", арнайы атақтар берiлген және, Қазақстан Республикасының заңдарымен iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын қылмыстық-атқару жүйесi, қаржы полициясы, мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының және әскери және арнаулы атақтары болу, нысанды киім-кешек киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдарға" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1; 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 жылғы "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есеп беру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 11 маусымдағы  Заңы):
мынадай мазмұндағы 66-1-баппен толықтырылсын:
"66-1-бап. Әскери және арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастан жойылған адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру
Әскери және арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киіп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдарға, олардың әскери қызмет, iшкi iстер, қаржы полициясында, мемлекеттiк өртке қарсы қызмет, қылмыстық-атқару жүйесi органдарында атқарған қызметi кезеңiнде осы Заңның 4-бөлiмінің күшi қолданылады.".
13. "Cот приставтары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 7 шiлдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., 13-14, 201-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат):
1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"На лиц, право которых иметь воинские и специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года, в период их военной службы, службы в органах внутренних дел, национальной безопасности, внутренних войск Республики Казахстан, распространяется действие пункта 1 настоящей статьи.".
11. В  Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 154; 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 1-2, ст. 13):
подпункты 3), 4) статьи 11, пункт 4 статьи 16 после слов "Государственного следственного комитета Республики Казахстан" дополнить словами ", органов уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, и лиц, право которых иметь воинские и специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года".
12. В  Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; 2003 г., N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160;  Закон Республики Казахстан от 11 июня 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 2004 г. и "Казахстанская правда" 2004 г.):
дополнить статьей 66-1 следующего содержания:
"Статья 66-1. Пенсионное обеспечение лиц, права которых иметь воинские и специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года
На лиц, право которых иметь воинские и специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года, в период их военной службы, службы в органах внутренних дел, финансовой полиции, государственной противопожарной службы, уголовно-исполнительной системы, распространяется действие раздела 4 настоящего Закона.".
13. В  Закон Республики Казахстан от 7 июля 1997 г. "О судебных приставах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 201; 2003 г., N 10, ст. 49):
пункт 2 статьи 1 изложить в следующей редакции:

"2. Сот приставтарына үлгiлерiн атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету жөніндегi уәкілетті мемлекеттік орган бекiтетiн нысанды киiм (погонсыз), куәлiк және жетон беріледі.".
14. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; 2001 ж., N 3, 20-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 жылғы "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне қоршаған ортаны қорғау және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 25 мамырдағы  Заңы):
27-2-баптың 3-тармағында:
"инспекторлар" деген сөзден кейiн "нысанды киiммен (погонсыз)," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды. Нысанды киiм (погонсыз) үлгiлерiн, киіп жүру тәртібін және онымен қамтамасыз ету нормаларын уәкілетті орган бекітеді.".
15. "Cот сараптамасы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 12 қарашадағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 21, 276-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 21-22, 281-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Сот сарапшыларының бiлiктiлiк санаттары
Сот сарапшыларына бiлiктілiк (бiлiм деңгейi мен мамандығы бойынша жұмыс стажы) талаптары ескерiлiп бекiтілген сот сарапшылары лауазымдарының білiктiлiк сипаттамалары негізiнде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен білiктiлiк санаттары берiледi.";
2) 24-баптың 2-тармағында "сыныптық шенi, еңбек сіңірген жылдары үшiн қосымша ақыдан" деген сөздер "бiлiктілiк санаты, еңбек жағдайы үшiн қосымша ақыдан" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Атқарушылық іс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 13, 195-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 11, 67-құжат):
83-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сот орындаушысына қызметтiк куәлiк беріледі, ол үлгiлерiн уәкілеттi орган бекiтетiн жетонмен және нысанды киiммен (погонсыз) қамтамасыз етiледi.".
17. "Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 2-3, 34-құжат; N 23, 931-құжат; 2002 ж., N 4, 30-құжат; 2003 ж., N 15, 121-құжат):
5-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлігіндегі:
"және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен нысанды киiммен қамтамасыз етіледі" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттік инспекторлары, облыстық, қалалық, аудандық өсiмдiктер карантинi жөнiндегі уәкілетті органның аумақтық органдарының мемлекеттік инспекторлары, шекара пункттері мен шекарадағы бекеттердiң өсiмдiк карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары өсiмдiктер карантинi бойынша бақылауды тiкелей жүзеге асыру кезiнде нысанды киiм (погонсыз) киюге, айырым белгiлердi, жетондарды тағуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесін Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды. Нысанды киiм (погонсыз) үлгiлерiн, киіп жүру тәртiбiн және онымен қамтамасыз ету нормаларын уәкiлеттi орган бекiтедi.".

"2. Судебному приставу выдается форменная одежда (без погон), удостоверение и жетон, образцы которых утверждаются уполномоченным государственным органом по обеспечению исполнения исполнительных документов.".
14. В  Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 215; 1999 г., N 11, ст. 357; 2001 г., N 3, ст. 20; N 24, ст. 338;  Закон Республики Казахстан от 25 мая 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охраны окружающей среды и особо охраняемых природных территорий", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 2004 г. и "Казахстанская правда" 2004 г.):
в пункте 3 статьи 27-2:
после слов "обеспечиваются" дополнить словами "форменной одеждой (без погон)";
дополнить частью следующего содержания:
"Перечень должностей должностных лиц определяется Правительством Республики Казахстан. Образцы форменной одежды (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею утверждаются уполномоченным органом.".
15. В  Закон Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. "О судебной экспертизе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 21, ст. 276; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 21-22, ст. 281):
1) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Квалификационные категории судебных экспертов
Судебным экспертам на основе утвержденных квалификационных характеристик должностей судебных экспертов с учетом требований к квалификации (уровень образования и стаж работы по специальности) присваиваются квалификационные категории в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.";
2) в пункте 2 статьи 24 слова "доплат за классный чин, выслугу лет" заменить словами "доплат за квалификационную категорию, за условия труда".
16. В  Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 11, ст. 67):
пункт 3 статьи 83 изложить в следующей редакции:
"3. Судебному исполнителю выдается служебное удостоверение, он обеспечивается жетоном и форменной одеждой (без погон), образцы которых утверждаются уполномоченным органом.".
17. В  Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 г. "О карантине растений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 2-3, ст. 34; N 23, ст. 931; 2002 г., N 4, ст. 30; 2003 г., N 15, ст. 121):
в части первой пункта 3 статьи 5:
слова "и обеспечиваются форменной одеждой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" исключить;
дополнить предложением следующего содержания:
"Главные государственные инспекторы по карантину растений областей, городов республиканского значения, столицы, государственные инспекторы по карантину растений областных, городских, районных территориальных органов уполномоченного органа, государственные инспекторы по карантину растений пограничных пунктов и постов на границе при непосредственном осуществлении контроля по карантину растений вправе носить форменную одежду (без погон), знаки различия, жетоны.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень должностей должностных лиц определяется Правительством Республики Казахстан. Образцы форменной одежды (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею утверждаются уполномоченным органом.".

18. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 5 сәуiрдегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 8, 238-құжат; N 23, 925-құжат; 2000 ж., N 23, 411-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат):
1) 4-баптың 3) тармақшасы "iшкi iстер органдары қызметкерлерінің отбасылары" деген сөздердiң алдынан ", Қазақстан Республикасының бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитетiнiң, қылмыстық-атқару жүйесi, қаржы полициясы, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының және 2004 жылғы 1 мамырдан бастап әскери және арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киiп жүру құқығы жойылған адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 7-баптың 6) тармақшасы "әскери қызметшiлердiң" деген сөздерден кейiн ", Қазақстан Республикасының бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, қылмыстық-атқару жүйесi, қаржы полициясы, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының және 2004 жылғы 1 мамырдан бастап әскери және арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киiп жүру құқығы жойылған адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын.
19. "Темiр жол көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 315-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 жылғы "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне темiр жол көлігі мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегі  Заңы):
1) 14-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) нысанды киiм (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар темiр жол көлiгiнде мемлекеттiк бақылау қызметкерлерi лауазымдарының (кәсiптерiнiң) тiзбесiн бекiту";
2-тармақтың 5) тармақшасындағы "және нысанды киім киіп жүруге құқығы бар темiр жол көлiгі қызметкерлерi лауазымдарының (кәсiптерiнiң) тiзбесiн" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 32-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Тексеруді жүзеге асыру кезiнде уәкiлетті органның лауазымды адамдары белгiленген үлгiдегi нысанды киiмде (погонсыз) болуы, қызметтік куәлігі болуға тиiс.".
20. "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 2, 16-құжат):
4-бапта:
2-тармақтың 11) тармақшасында:
"нысанды киiм" деген сөздерден кейiн "(погонсыз)" деген сөзбен толықтырылсын;
", нысандар үлгілерi мен айырым белгілерiн, нысанды киiм киiп жүру тәртiбiн және қамтамасыз ету нормаларын" деген сөздер алынып тасталсын;

18. В  Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 г. "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 238; N 23, ст. 925; 2000 г., N 23, ст. 411; 2001 г., N 2, ст. 14; 2002 г., N 6, ст. 71):
1) подпункт 3) статьи 4 после слов "семьи сотрудников органов внутренних дел" дополнить словами ", бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, органов уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной противопожарной службы и лиц, право которых иметь воинские и специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года";
2) подпункт 6) статьи 7 после слова "военнослужащих" дополнить словами ", сотрудников органов внутренних дел, бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан, органов уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной противопожарной службы и лиц, право которых иметь воинские и специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года".
19. В  Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 г. "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 315; 2003 г., N 10, ст. 54;  Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу железнодорожного транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Казахстан" 2004 г. и "Казахстанская правда" 2004 г.):
1) в статье 14:
пункт 1 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) утверждение перечня должностей (профессий) работников государственного контроля на железнодорожном транспорте, имеющих право ношения форменной одежды (без погон);";
в подпункте 5) пункта 2 слова "и перечня должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта, имеющих право ее ношения" исключить;
2) пункт 1 статьи 32 дополнить частью второй следующего содержания:
"При осуществлении проверки должностные лица уполномоченного органа должны быть в форменной одежде (без погон) установленного образца, иметь служебные удостоверения.".
20. В  Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 г. "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 2, ст. 16):
в статье 4:
в подпункте 11) пункта 2:
после слов "форменная одежда" дополнить словами "(без погон)";
слова ", образцов формы и знаков различия, порядка ношения форменной одежды и норм обеспечения" исключить;

3-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) нысанды киiм (погонсыз) үлгiлерi мен айырым белгілерiн, нысанды киiм (погонсыз) киіп жүру тәртiбiн және онымен қамтамасыз ету нормаларын бекiту;".
21. "Әдiлет органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 18 наурыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат):
1) 7-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы "атақтар" деген сөзден кейін "және бiлiктiлiк санаттарын" деген сөздермен толықтырылсын.
2) 27-бапта:
1-тармақ "Әдiлет министрлігінiң" деген сөздерден кейiн "осы салада әдiлет органдарының алдына қойылған негізгі мiндеттер мен функцияларды тiкелей орындайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осындай қызметкерлер лауазымдарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.".
22. "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 145-құжат):
1) 17-баптың 1-тармағында:
"Қаржы полициясы органдарының" деген сөздерден кейiн "алдына қойылған негiзгі міндеттер мен функцияларды тiкелей орындайтын қаржы полициясы органдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшаның үшінші абзацы алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Арнаулы атақ берілетін қаржы полициясы органдарының қызметкерлерi лауазымдарының тiзбесін Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";
2) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киіп жүру құқығы 2004 жылғы 1 мамырдан бастап жойылған адамдардың құқығы
Арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киіп жүру құқығы 2004 жылғы 1 мамырдан бастап жойылған адамдарға қаржы полициясы органдарындағы қызметi кезеңiнде осы Заңның 18-бабының 4-тармағын қоспағанда, осы Заңның 6-тарауының күші қолданылады.".
23. "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 15, 148-құжат):
20-баптың 6-тармағында:
"ветеринариялық рәміздері бар арнаулы киiм" деген сөздер "нысанды киiм (погонсыз)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Нысанды киiм (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар қызметкерлердің тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды. Нысанды киiм (погонсыз) үлгiлерiн, киіп жүру тәртiбiн және онымен қамтамасыз ету нормаларын уәкiлеттi орган бекiтедi.".
24. "Автомобиль көлiгі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 134-құжат):

подпункт 12) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"12) утверждение образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, порядка ношения форменной одежды (без погон) и норм обеспечения ею;".
21. В  Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67):
1) подпункт 5) пункта 2 статьи 7 дополнить словами "и квалификационные категории";
2) в статье 27:
пункт 1 после слов "Министерства юстиции" дополнить словами ", непосредственно выполняющим основные задачи и функции, поставленные перед органами юстиции в этой области,";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень должностей таких сотрудников определяется Правительством Республики Казахстан.".
22. В  Закон Республики Казахстан от 4 июля 2002 г. "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 145):
1) в пункте 1 статьи 17:
после слов "финансовой полиции" дополнить словами ", непосредственно выполняющим основные задачи и функции, поставленные перед органами финансовой полиции,";
абзац третий подпункта 5) исключить;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Перечень должностей сотрудников органов финансовой полиции, которым будут присваиваться специальные звания, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
2) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Права лиц, право которых иметь специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года
На лиц, право которых иметь специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года, в период их службы в органах финансовой полиции, распространяется действие главы 6 настоящего Закона, за исключением пункта 4 статьи 18 настоящего Закона.".
23. В  Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 г. "О ветеринарии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 148):
в пункте 6 статьи 20:
слова "специальную одежду с ветеринарной символикой" заменить словами "форменную одежду (без погон)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень сотрудников, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), определяется Правительством Республики Казахстан. Образцы форменной одежды (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею утверждаются уполномоченным органом.".
24. В  Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 134;):

1) 12-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) автомобиль көлiгi саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын, погонсыз нысанды киiм киiп жүруге құқығы бар уәкілетті органның лауазымды адамдары лауазымдарының тiзбесiн бекiтедi;";
2) 15-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілеттi органның лауазымды адамдары автомобиль көлiгі саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде нысанды киiмде (погонсыз), қызметтік куәлiгi болуы тиiс. Нысанды киiм (погонсыз) үлгiлерiн, нөмiрлi кеуде белгiлерiн, қызметтік куәлiктi уәкілеттi орган бекiтедi.".
25. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 Заң күшi бар  Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 148-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 23, 321-құжат; N 24, 8-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат):
7-бап мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Азаматтық және эксперименттік авиация қызметiне мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның қызметкерлерi қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде үлгілерiн және беру тәртiбiн уәкiлетті орган бекiтетiн айырым белгілерi бар нысанды киiмде (погонсыз) болуы тиiс.
Уәкiлетті органның нысанды киiм (погонсыз) киіп жүру құқығы бар лауазымды адамдар лауазымдарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.".
26. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2707 Заң күшi бар  Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 12, 82-құжат):
1) 20-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Iшкi iстер органдарының алдына қойылған негiзгі мiндеттер мен функцияларды тiкелей орындайтын iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне арнаулы атақтар және нысанды киiм кию құқығы берiледi.
Iшкi iстер органдарының арнаулы атақ берiлетiн лауазымды адамдары лауазымдарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";

1) статью 12 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) утверждает перечень должностей должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих государственный контроль в сфере автомобильного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды (без погон);";
2) пункт 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"3. Должностные лица уполномоченного органа при осуществлении государственного контроля в сфере автомобильного транспорта должны быть в форменной одежде (без погон), иметь служебные удостоверения. Образцы форменной одежды (без погон), номерных нагрудных знаков, служебного удостоверения утверждаются уполномоченным органом.".
25. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 20 декабря 1995 г. N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 148; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 15, ст. 147; 2003 г., N 10, ст. 54):
статью 7 дополнить частями следующего содержания:
"Сотрудники уполномоченного органа, осуществляющие государственный контроль за деятельностью гражданской и экспериментальной авиации, при исполнении служебных обязанностей должны быть в форменной одежде (без погон) со знаками различия, образцы которых и порядок выдачи утверждаются уполномоченным органом.
Перечень должностей должностных лиц уполномоченного органа, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), утверждается Правительством Республики Казахстан.".
26. В  Указ Президента Республики Казахстан, имеющий cилу закона, от 21 декабря 1995 г. N 2707 "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1998 г., N 17-18, ст. 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 13-14, ст. 174; N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; N 23, ст. 309; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 12, ст. 82):
1) статью 20 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Специальные звания присваиваются, и право ношения форменной одежды предоставляется сотрудникам органов внутренних дел, непосредственно выполняющим основные задачи и функции, поставленные перед органами внутренних дел.
Перечень должностей должностных лиц органов внутренних дел, которым будут присваиваться специальные звания, утверждается Правительством Республики Казахстан.";

2) мынадай мазмұндағы 32-1-баппен толықтырылсын:
"32-1-бап. Арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдардың құқығы
Арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылдың 1 мамырынан бастап жойылған адамдарға, олардың iшкi iстер органдарында қызмет атқарған кезеңiнде осы Жарлықтың 26-бабының 4-тармағын қоспағанда, осы Жарлықтың 6-тарауының күші қолданылады.";
2-бап. Кемiнде 20 жыл қызмет еткен, әскери және арнаулы атақтар болу, нысанды киiм киiп жүру құқығы 2004 жылғы 1 мамырдан бастап жойылған адамдар әскери қызметті және аттестацияланған лауазымдардағы iшкi iстер, қылмыстық-атқару жүйесi, қаржы полициясы, мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарындағы қызметтi өткерудi аяқтауға құқығы бар.
3-бап. Осы Заң 2004 жылдың 1 мамырынан бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2) дополнить статьей 32-1 следующего содержания:
"Статья 32-1. Права лиц, право которых иметь специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года
На лиц, право которых иметь специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года в период их службы в органах внутренних дел, распространяется действие главы 6 настоящего Указа, за исключением пункта 4 статьи 26 настоящего Указа.".
Статья 2. Лица, право которых иметь воинские и специальные звания, носить форменную одежду упразднено с 1 мая 2004 года, прослужившие не менее 20 лет, имеют право завершить прохождение военной службы и службы в органах внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, финансовой полиции, государственной противопожарной службы на аттестованных должностях.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие с 1 мая 2004 года.
Президент
Республики Казахстан