Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 818 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 818 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандумды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 наурыздағы № 192 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 8, 91-құжат):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандумды бекiту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берiлiп отырған "Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандум бекiтiлсiн.";
"Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандум осы өзгерістерге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Оңтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдары қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандумдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 мамырдағы № 392 қаулысында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ертіс" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы", "Жетісу" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамдары қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандумдарды бекiту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) "Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум;

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 818.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2018 года № 818
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2007 года № 192 "Об утверждении Меморандума об основных принципах деятельности акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 8, ст. 91):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Меморандума об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемый Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка".";
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящим изменениям.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2007 года № 392 "Об утверждении меморандумов об основных принципах деятельности акционерных обществ "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Epтic", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Оңтүстік":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении меморандумов об основных принципах деятельности акционерных обществ "Социально-предпринимательская корпорация "Epтic", "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Epтic";

2) "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум бекітілсін.";
"Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум осы өзгерістерге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум осы өзгерістерге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Оңтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум алып тасталсын.
3. "Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы", "Батыс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдары қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандумдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 қазандағы № 970 қаулысында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы", "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамдары қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандумдарды бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) "Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум;
2) "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум бекітілсін.";
"Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум осы өзгерістерге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум осы өзгерістерге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Батыс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы қызметінің негізгі қағидаттары туралы меморандум алып тасталсын.
4. "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеуді босату туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 маусымдағы № 636 қаулысында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын өтеуден босату туралы";
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық жобаларды іске асыру үшін оларға жер учаскелерін беру кезінде оларды ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарға пайдаланғаны үшін ауыл шаруашылығы жерлерін алып қоюдан болған ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын бюджетке өтеуден босатылған әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың тізімі осы өзгерістерге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2) Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу".";
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Epтic" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящим изменениям;
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу" изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящим изменениям;
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Оңтүстік" исключить.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 октября 2007 года № 970 "Об утверждении меморандумов об основных принципах деятельности акционерных обществ "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий", "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Батыс":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении меморандумов об основных принципах деятельности акционерных обществ "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол", "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол";
2) Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий";
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол" изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящим изменениям;
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий" изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящим изменениям;
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Батыс" исключить.
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2008 года № 636 "Об освобождении социально-предпринимательских корпораций от возмещения потерь сельскохозяйственного производства":
заголовок постановления на государственном языке изложен в новой редакции, текст на русском языке не меняется;
перечень социально-предпринимательских корпораций, освобожденных от возмещения в бюджет потерь сельскохозяйственного производства, вызванных изъятием сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельскохозяйственного производства, при предоставлении им земельных участков для реализации инвестиционных проектов, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящим изменениям.

5. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20.11.2019 № 861 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 376 қаулысында:
ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесінде 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 37, 38-тармақтар алып тасталсын.
7. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.07.2023 № 597 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту тұжырымдамасын мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1382 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту тұжырымдамасында:
"1. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды дамыту пайымы" деген бөлімде:
"Ағымдағы жағдайды талдау" деген кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануына байланысты бұл ӘКК-лер қайта ұйымдастырылып, Қазақстан Республикасында 16 ӘКК құрылды.";
төртінші бөлік алып тасталсын;
жетінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) даму жоспарларының бекітілмеуі және соның салдарынан инвестицияларды іске асыруда жүйеліліктің болмауы, нақты мамандандырылудың болмауы;";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"ӘКК өз қызметін даму жоспарын іске асыру арқылы жүзеге асырады.";
оныншы бөлік алып тасталсын;
"2. ӘКК дамытудың негізгі қағидаттары мен жалпы тәсілдері" деген бөлімде:
"Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың мемлекеттік органдармен және даму институттарымен өзара іс-қимыл жасау мәселелері" деген кіші бөлімде:
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"ӘКК өзіне жүктелген функциялар мен міндеттерге сәйкес жергілікті атқарушы органдармен, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен, индустрия және индустриялық-инновациялық даму, агроөнеркәсіп кешенін дамыту, халықты әлеуметтік қорғау, білім және ғылым, денсаулық сақтау, туризм, бәсекелестікті қорғау, жер қойнауын зерделеу және пайдалану саласындағы уәкілетті органдармен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреттілік шеңберінде белсенді және тиімді өзара іс-қимыл жасауға тиіс.";
"Тиімділікті бағалау" деген кіші бөлімде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ӘКК қызметінің тиімділігін бағалауды даму жоспарларын іске асыру бойынша ЖАО жүргізген мониторинг нәтижелері бойынша, сондай-ақ мынадай тиімділік көрсеткіштеріне сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады:";
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Корпорациялардың директорлар кеңестері алға қойылған ҚШК-ге қол жеткізу тұрғысынан даму жоспарларының іске асырылуын кезеңдік бағалау арқылы менеджментті бағалауды жүзеге асырады. Корпорацияның менеджментіне сыйақы беру жүйесі корпорация қызметінің нәтижесіне байланыстырылуға тиіс.";
"Тұжырымдаманы іске асыруға ұсынылып отырған нормативтікқұқықтық актілер тізбесі" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:

5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 20.11.2019 № 861 (вводится в действие с 01.01.2020).
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 376 "Об утверждении перечня национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний":
в перечне национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний пункты 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 37, 38 исключить.
7. Утратил силу постановлением Правительства РК от 17.07.2023 № 597 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1382 "Об одобрении концепции развития социально-предпринимательских корпораций":
в концепции развития социально-предпринимательских корпораций, утвержденной указанным постановлением:
в разделе "1. Видение развития социально-предпринимательских корпораций":
в подразделе "Анализ текущей ситуации":
часть третью изложить в следующей редакции:
"С принятием Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" данные СПК были реорганизованы и в Республике Казахстан созданы 16 СПК.";
часть четвертую исключить;
подпункт 2) части седьмой изложить в следующей редакции:
"2) не утверждены планы развития и как следствие несистемная реализация инвестиций, отсутствие четкой специализации;";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"СПК осуществляют свою деятельность посредством реализации планов развития.";
часть десятую исключить;
в разделе "2. Основные принципы и общие подходы развития СПК":
в подразделе "Вопросы взаимодействия социально-предпринимательских корпораций с государственными органами и институтами развития":
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"СПК в соответствии с возложенными на них функциями и задачами должны активно и эффективно взаимодействовать с местными исполнительными органами, уполномоченными органами по государственному планированию, бюджетному планированию, с уполномоченными органами в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, развития агропромышленного комплекса, социальной защиты населения, образования и науки, здравоохранения, туризма, защиты конкуренции, по изучению и использованию недр, в рамках установленной законодательством Республики Казахстан им компетенции.";
в подразделе "Оценка эффективности":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Оценка эффективности деятельности СПК будет осуществляться уполномоченным органом по государственному планированию по результатам проведенного МИО мониторинга реализации планов развития СПК, а также согласно следующим показателям эффективности:";
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"Советы директоров корпораций будут осуществлять оценку менеджмента через периодическую оценку реализации планов развития на предмет достижения поставленных КПД. Система вознаграждения менеджмента корпорации должна быть привязана к результату деятельности корпорации.";
подраздел "Перечень нормативных правовых актов, посредством которых предлагается реализация Концепции" изложить в следующей редакции:

"Осы Тұжырымдаманы іске асырудың қолда бар құралдары Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы "Акционерлік қоғамдар туралы" және 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" заңдары болып табылады.".
9. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.11.2021 № 854 қаулысымен.
10. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.11.2022 № 932 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
1-қосымша
"Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандум
1. Құру мақсаты
"Сарыарқа" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi – "Сарыарқа" ӘКК" АҚ) құрудың мақсаты мемлекеттiк және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлiк әдiс негiзiнде бiрыңғай экономикалық нарықты құру, инвестициялар мен инновациялар тарту үшiн қолайлы экономикалық орта қалыптастыру, өңiрлердi әлеуметтiк дамытуға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды, оның iшiнде мынадай пайдалы қазбаларды: газды (көмір қабаттарынан өндірілетін метаннан басқа), мұнайды, уранды қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге, қайта өңдеуге бағытталған бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыруға қатысу жолымен Қарағанды облысының экономикалық дамуына жәрдемдесу болып табылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ға:
жарғылық капиталды капиталдандыру үшiн қаржы қаражаты;
инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн жер учаскелерi;
жер қойнауын пайдалану құқығы;
пайдаланылуына ақы төлеу есебiнен кiрiстердi жинақтауға қабiлеттi инфрақұрылым объектілері, инженерлік коммуникациялар мен желілер;
мемлекеттiк меншiктегi жылжымалы және жылжымайтын мүлiк объектiлерi;
акционерлiк қоғамдардың акциялары, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерге қатысу үлестерi және мемлекеттiк меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындар (бұдан әрi – ұйымдар) берiлетiн болады.
2. "Сарыарқа" ӘКК" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ның қызметi транспаренттілік, кешендiлiк және басымдылық қағидаттарына негiзделетiн болады.
Транспаренттілік қағидаты корпоративтiк басқарудың ашық жүйесiн құруды және менеджерлердiң жауапкершiлiгiн, қаржы ресурстарының тиiмдi пайдаланылуын тиiстi бақылауды болжамдайды. Осы қағидатты iске асыру үшiн мiнсiз iскерлiк беделi бар кәсiби менеджерлердi тарта отырып, тәуелсiз директорлар институты белсендi түрде пайдаланылатын болады.
Кешендiлiк қағидаты белгiлi бiр операцияларда және/немесе қызмет түрлерiнде ұйымдардың мамандануын қолдаудың әртүрлi көздерi мен бағыттары болған кезде экономиканың жеке және мемлекеттiк секторларының бастамаларын теңгерiмдi қолдау жүзеге асырылатынын бiлдiредi.
Басымдылық қағидаты iске асырылатын жобаларды дайындау және таңдау жөнiндегi жұмыста тиiстi өңiрдiң әлеуметтiк маңызды проблемаларын шешу көрсетiлетiн жобаларға басымдық берiлетiнiн бiлдiредi.

"Существующими инструментами реализации настоящей Концепции являются законы Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".".
9. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.11.2021 № 854.
10. Утратил силу постановлением Правительства РК от 21.11.2022 № 932 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка"
1. Цель создания
Целью создания акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" (далее – АО "СПК "Сарыарка") является содействие экономическому развитию Карагандинской области путем консолидации государственного и частного секторов, создания единого экономического рынка на основе кластерного подхода, формирования благоприятной экономической среды для привлечения инвестиций и инноваций, участия в разработке и реализации программ, направленных на социальное развитие регионов, а также разведку, добычу, переработку полезных ископаемых, в том числе и общераспространенных, за исключением следующих полезных ископаемых: газ (кроме метана, добываемого из угольных пластов), нефть, уран.
АО "СПК "Сарыарка" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан будут переданы:
финансовые средства для капитализации уставного капитала;
земельные участки для реализации инвестиционных проектов;
права недропользования;
инфраструктурные объекты, инженерные коммуникации и сети, способные генерировать доходы за счет оплаты их использования;
объекты движимого и недвижимого имущества, находящиеся в государственной собственности;
акции акционерных обществ, доли участия в товариществах с ограниченной ответственностью и государственные предприятия (далее – организации), находящиеся в государственной собственности.
2. Основные принципы деятельности АО "СПК "Сарыарка"
Деятельность АО "СПК "Сарыарка" будет основываться на принципах транспарентности, комплексности и приоритетности.
Принцип транспарентности предполагает создание прозрачной системы корпоративного управления и ответственности менеджеров, надлежащий контроль над эффективным использованием финансовых ресурсов. Для реализации данного принципа будет активно использоваться институт независимых директоров с привлечением профессиональных менеджеров с безупречной деловой репутацией.
Принцип комплексности означает, что при наличии различных источников поддержки и направлений специализации организаций на определенных операциях и/или видах деятельности будет осуществляться сбалансированная поддержка инициатив как частного, так и государственного секторов экономики.
Принцип приоритетности означает, что в работе по подготовке и выбору реализуемых проектов будет отдаваться предпочтение проектам, где отражаются решения социально значимых проблем соответствующего региона.

3. "Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ның мiндеттерi
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ны құру мақсатына қол жеткiзу мынадай негiзгi мiндеттердi шешуге негiзделетiн болады:
мемлекеттiк активтердi басқарудың тиiмдi жүйесiн құру;
өңiрлерде бизнестiң әлеуметтiк жауапкершiлiгi қағидаттарын енгiзу;
мемлекеттiк-жекешелік әрiптестiк негiзiнде бәсекеге қабiлеттi, экспортқа бағдарланған өндiрiстердi құру;
инвестицияларды тарту мен инновацияларды енгiзу үшiн қолайлы орта қалыптастыру;
бизнес-жобаларды, оның iшiнде концессиялар мен кластерлiк бастамалар негiзiнде iске асыру;
шағын және орта бизнестi дамыту үшiн институционалдық жағдайлар жасау;
пайданы өңiрлiк әлеуметтiк проблемаларды шешуге бағыттау;
мемлекеттiк активтер мен кәсiпкерлiк бастаманы шоғырландыру жолымен өңiрлердiң серпiндi дамуын қамтамасыз ету;
өңiрдiң iшкi және сыртқы нарықтарындағы экономикалық беделiн арттыру;
кластерлiк өндiрiстi дамыту және жаңа технологияларды енгiзу жолымен шағын және орта кәсiпкерлiктiң өнiмдiлiгiн арттыру;
мемлекеттiк кәсiпорындарды оңалту, қайта құрылымдау, олардың негiзiнде бәсекеге қабiлеттi жаңа өндiрiстер мен технологияларды дамыту;
бизнес-жобалардың базасын қалыптастыру, қаржыландыру және оларды iске асыру үшiн жағдайлар жасау.
Жоғарыда көрсетілген міндеттерді шешу "Сарыарқа" ӘКК" АҚ өзіндік және бірлескен жобаларды іске асыру арқылы, сондай-ақ "Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ға берілген ұйымдардың қызметіне қатысу арқылы жүзеге асырылады.
4. "Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ның функциялары
Ұйымдарды олардың жалпы жиналыстары және директорлар кеңестерi арқылы корпоративтiк басқаруды жүзеге асыру шеңберiнде "Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ның негiзгi функциялары:
ұйымдар үшін мақсаттар қою;
орта мерзімді бизнес-жоспарларды, қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған инвестициялық бағдарламалар мен ұйымдардың жылдық бюджеттерін бекіту;
жеке сектор бастамаларын іске асыруға бөлінген ақша қаражатын тиімді пайдалануды бақылау;
ұйым басшыларын іріктеу мен ынталандыру болып табылады.
5. "Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ны басқару мәселелерi
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ" Директорлар кеңесінің құрамына Қарағанды облысы әкімдігінің өкілдері, "Сарыарқа" ӘКК" АҚ" Басқармасының төрағасы кіреді.
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ Директорлар кеңесiнiң құзыретiне:
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ қызметiнiң басым бағыттарын айқындау;
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ қызметiнiң мақсаттарын қою;
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ның бюджетiн бекiту;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер кiредi.
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ-ның қызметiн қаржыландыру заңнамаға сәйкес жарғылық капитал қаражаты, инвестициялық кредиттер, гранттар немесе өзге де кiрiстер есебiнен жүзеге асырылады.

3. Задачи АО "СПК "Сарыарка"
Достижение цели создания АО "СПК "Сарыарка" будет основываться на решении следующих основных задач:
создание эффективной системы управления государственными активами;
внедрение принципов социальной ответственности бизнеса в регионах;
создание конкурентоспособных, экспортоориентированных производств на основе государственно-частного партнерства;
формирование благоприятной среды для привлечения инвестиций и внедрения инноваций;
реализация бизнес-проектов, в том числе на основе концессий и кластерной инициативы;
создание институциональных условий для развития малого и среднего бизнеса;
направление прибыли на решение региональных социальных проблем;
обеспечение прорывного развития регионов путем консолидации государственных активов и предпринимательской инициативы;
продвижение экономического имиджа региона на внутреннем и внешнем рынках;
повышение производительности малого и среднего предпринимательства путем развития кластерного производства и внедрения новых технологий;
реабилитация, реструктуризация государственных предприятий, развитие на их основе новых конкурентоспособных производств и технологий;
формирование базы бизнес-проектов, финансирование и создание условий для их реализации.
Решение вышеуказанных задач будет осуществляться АО "СПК "Сарыарка" путем реализации собственных и совместных проектов, а также участия в деятельности организаций, переданных АО "СПК "Сарыарка".
4. Функции АО "СПК "Сарыарка"
Основными функциями АО "СПК "Сарыарка" в рамках осуществления корпоративного управления организациями через их общие собрания и советы директоров будут являться:
постановка целей для организаций;
утверждение среднесрочных бизнес-планов, инвестиционных программ и годовых бюджетов организаций, направленных на достижение поставленных целей;
контроль над эффективным использованием денежных средств, выделяемых на реализацию инициатив частного сектора;
подбор и мотивация руководителей организаций.
5. Вопросы управления АО "СПК "Сарыарка"
В состав Совета директоров АО "СПК "Сарыарка" входят представители акимата Карагандинской области, председатель Правления АО "СПК "Сарыарка".
В компетенцию Совета директоров АО "СПК "Сарыарка" входят:
определение приоритетных направлений деятельности АО "СПК "Сарыарка";
постановка целей деятельности АО "СПК "Сарыарка";
утверждение бюджета АО "СПК "Сарыарка";
иные вопросы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Финансирование деятельности АО "СПК "Сарыарка" осуществляется за счет средств уставного капитала, инвестиционных кредитов, грантов или иных доходов в соответствии с законодательством.

6. "Сарыарқа" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар
"Сарыарқа" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар оның жоғарыда көрсетiлген функцияларымен айқындалады. Бұл ретте "Сарыарқа" ӘКК" ҰК" АҚ-ның ұйымдар қызметiне әсерi акционер функцияларын жүзеге асыру және ұйымдардың тиiстi директорлар кеңестерiнде өкiлдiк ету, сондай-ақ ұйымдарға қатысу функциясы арқылы корпоративтiк басқару шеңберiнде шектеледi.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
2-қосымша
"Epтic" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандум
1. Құру мақсаты
"Ертіс" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi – "Ертіс" ӘКК" АҚ) құрудың мақсаты мемлекеттiк және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлiк әдiс негiзiнде бiрыңғай экономикалық нарықты құру, инвестициялар мен инновациялар тарту үшiн қолайлы экономикалық орта қалыптастыру, өңiрлердi әлеуметтiк дамытуға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды, оның iшiнде мынадай пайдалы қазбаларды: газды (көмір қабаттарынан өндірілетін метаннан басқа), мұнайды, уранды қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге, қайта өңдеуге бағытталған бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыруға қатысу жолымен Шығыс Қазақстан облысының экономикалық дамуына жәрдемдесу болып табылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Ертіс" ӘКК" АҚ-ға:
жарғылық капиталды капиталдандыру үшiн қаржы қаражаты;
инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн жер учаскелерi;
жер қойнауын пайдалану құқығы;
пайдаланылуына ақы төлеу есебiнен кiрiстердi жинақтауға қабiлеттi инфрақұрылым объектілері, инженерлік коммуникациялар мен желілер;
мемлекеттiк меншiктегi жылжымалы және жылжымайтын мүлiк объектiлерi;
акционерлiк қоғамдардың акциялары, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерге қатысу үлестерi және мемлекеттiк меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындар (бұдан әрi – ұйымдар) берiлетiн болады.
2. "Ертіс" ӘКК" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары
"Ертіс" ӘКК" АҚ-ның қызметi транспаренттілік, кешендiлiк және басымдылық қағидаттарына негiзделетiн болады.
Транспаренттілік қағидаты корпоративтiк басқарудың ашық жүйесiн құруды және менеджерлердiң жауапкершiлiгiн, қаржы ресурстарының тиiмдi пайдаланылуын тиiстi бақылауды болжамдайды. Осы қағидатты iске асыру үшiн мiнсiз iскерлiк беделi бар кәсiби менеджерлердi тарта отырып, тәуелсiз директорлар институты белсендi түрде пайдаланылатын болады.
Кешендiлiк қағидаты белгiлi бiр операцияларда және/немесе қызмет түрлерiнде ұйымдардың мамандануын қолдаудың әртүрлi көздерi мен бағыттары болған кезде экономиканың жеке және мемлекеттiк секторларының бастамаларын теңгерiмдi қолдау жүзеге асырылатынын бiлдiредi.
Басымдылық қағидаты iске асырылатын жобаларды дайындау және таңдау жөнiндегi жұмыста тиiстi өңiрдiң әлеуметтiк маңызды проблемаларын шешу көрсетiлетiн жобаларға басымдық берiлетiнiн бiлдiредi.

6. Взаимоотношения между АО "СПК "Сарыарка" и организациями
Взаимоотношения между АО "СПК "Сарыарка" и организациями определяются его функциями, указанными выше. При этом влияние АО "СПК "Сарыарка" на деятельность организаций ограничивается рамками корпоративного управления через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров организаций, а также функции участника в организациях.
Приложение 2
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Epтic"
1. Цель создания
Целью создания акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" (далее – АО "СПК "Epтic") является содействие экономическому развитию Восточно-Казахстанской области путем консолидации государственного и частного секторов, создания единого экономического рынка на основе кластерного подхода, формирования благоприятной экономической среды для привлечения инвестиций и инноваций, участия в разработке и реализации программ, направленных на социальное развитие регионов, а также разведку, добычу, переработку полезных ископаемых, в том числе и общераспространенных, за исключением следующих полезных ископаемых: газ (кроме метана, добываемого из угольных пластов), нефть, уран.
АО "СПК "Epтic" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан будут переданы:
финансовые средства для капитализации уставного капитала;
земельные участки для реализации инвестиционных проектов;
права недропользования;
инфраструктурные объекты, инженерные коммуникации и сети, способные генерировать доходы за счет оплаты их использования;
объекты движимого и недвижимого имущества, находящиеся в государственной собственности;
акции акционерных обществ, доли участия в товариществах с ограниченной ответственностью и государственные предприятия (далее – организации), находящиеся в государственной собственности.
2. Основные принципы деятельности АО "СПК "Epтic"
Деятельность АО "СПК "Epтic" будет основываться на принципах транспарентности, комплексности и приоритетности.
Принцип транспарентности предполагает создание прозрачной системы корпоративного управления и ответственности менеджеров, надлежащий контроль над эффективным использованием финансовых ресурсов. Для реализации данного принципа будет активно использоваться институт независимых директоров с привлечением профессиональных менеджеров с безупречной деловой репутацией.
Принцип комплексности означает, что при наличии различных источников поддержки и направлений специализации организаций на определенных операциях и/или видах деятельности будет осуществляться сбалансированная поддержка инициатив как частного, так и государственного секторов экономики.
Принцип приоритетности означает, что в работе по подготовке и выбору реализуемых проектов будет отдаваться предпочтение проектам, где отражаются решения социально значимых проблем соответствующего региона.

3. "Ертіс" ӘКК" АҚ-ның мiндеттерi
"Ертіс" ӘКК" АҚ-ны құру мақсатына қол жеткiзу мынадай негiзгi мiндеттердi шешуге негiзделетiн болады:
мемлекеттiк активтердi басқарудың тиiмдi жүйесiн құру;
өңiрлерде бизнестiң әлеуметтiк жауапкершiлiгi қағидаттарын енгiзу;
мемлекеттiк-жекешелік әрiптестiк негiзiнде бәсекеге қабiлеттi, экспортқа бағдарланған өндiрiстердi құру;
инвестицияларды тарту мен инновацияларды енгiзу үшiн қолайлы орта қалыптастыру;
бизнес-жобаларды, оның iшiнде концессиялар мен кластерлiк бастамалар негiзiнде iске асыру;
шағын және орта бизнестi дамыту үшiн институционалдық жағдайлар жасау;
пайданы өңiрлiк әлеуметтiк проблемаларды шешуге бағыттау;
мемлекеттiк активтер мен кәсiпкерлiк бастаманы шоғырландыру жолымен өңiрлердiң серпiндi дамуын қамтамасыз ету;
өңiрдiң iшкi және сыртқы нарықтарындағы экономикалық беделiн арттыру;
кластерлiк өндiрiстi дамыту және жаңа технологияларды енгiзу жолымен шағын және орта кәсiпкерлiктiң өнiмдiлiгiн арттыру;
мемлекеттiк кәсiпорындарды оңалту, қайта құрылымдау, олардың негiзiнде бәсекеге қабiлеттi жаңа өндiрiстер мен технологияларды дамыту;
бизнес-жобалардың базасын қалыптастыру, қаржыландыру және оларды iске асыру үшiн жағдайлар жасау.
Жоғарыда көрсетілген міндеттерді шешу "Ертіс" ӘКК" АҚ өзіндік және бірлескен жобаларды іске асыру арқылы, сондай-ақ "Ертіс" ӘКК"
АҚ-ға берілген ұйымдардың қызметіне қатысу арқылы жүзеге асырылады.
4. "Ертіс" ӘКК" АҚ-ның функциялары
Ұйымдарды олардың жалпы жиналыстары және директорлар кеңестерi арқылы корпоративтiк басқаруды жүзеге асыру шеңберiнде "Ертіс" ӘКК" АҚ-ның негiзгi функциялары:
ұйымдар үшін мақсаттар қою;
орта мерзімді бизнес-жоспарларды, қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған инвестициялық бағдарламалар мен ұйымдардың жылдық бюджеттерін бекіту;
жеке сектор бастамаларын іске асыруға бөлінген ақша қаражатын тиімді пайдалануды бақылау;
ұйым басшыларын іріктеу мен ынталандыру болып табылады.
5. "Ертіс" ӘКК" АҚ-ны басқару мәселелерi
"Ертіс" ӘКК" АҚ" Директорлар кеңесінің құрамына Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің өкілдері, "Ертіс" ӘКК" АҚ" Басқармасының төрағасы кіреді.
"Ертіс" ӘКК" АҚ Директорлар кеңесiнiң құзыретiне:
"Ертіс" ӘКК" АҚ қызметiнiң басым бағыттарын айқындау;
"Ертіс" ӘКК" АҚ қызметiнiң мақсаттарын қою;
"Ертіс" ӘКК" АҚ-ның бюджетiн бекiту;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер кiредi.
"Ертіс" ӘКК" АҚ-ның қызметiн қаржыландыру заңнамаға сәйкес жарғылық капитал қаражаты, инвестициялық кредиттер, гранттар немесе өзге де кiрiстер есебiнен жүзеге асырылады.

3. Задачи АО "СПК "Epтic"
Достижение цели создания АО "СПК "Epтic" будет основываться на решении следующих основных задач:
создание эффективной системы управления государственными активами;
внедрение принципов социальной ответственности бизнеса в регионах;
создание конкурентоспособных, экспортоориентированных производств на основе государственно-частного партнерства;
формирование благоприятной среды для привлечения инвестиций и внедрения инноваций;
реализация бизнес-проектов, в том числе на основе концессий и кластерной инициативы;
создание институциональных условий для развития малого и среднего бизнеса;
направление прибыли на решение региональных социальных проблем;
обеспечение прорывного развития регионов путем консолидации государственных активов и предпринимательской инициативы;
продвижение экономического имиджа региона на внутреннем и внешнем рынках;
повышение производительности малого и среднего предпринимательства путем развития кластерного производства и внедрения новых технологий;
реабилитация, реструктуризация государственных предприятий, развитие на их основе новых конкурентоспособных производств и технологий;
формирование базы бизнес-проектов, финансирование и создание условий для их реализации.
Решение вышеуказанных задач будет осуществляться АО "СПК "Epтic" путем реализации собственных и совместных проектов, а также участия в деятельности организаций, переданных АО "СПК "Epтic".
4. Функции АО "СПК "Сарыарка"
Основными функциями АО "СПК "Epтic" в рамках осуществления корпоративного управления организациями через их общие собрания и советы директоров будут являться:
постановка целей для организаций;
утверждение среднесрочных бизнес-планов, инвестиционных программ и годовых бюджетов организаций, направленных на достижение поставленных целей;
контроль над эффективным использованием денежных средств, выделяемых на реализацию инициатив частного сектора;
подбор и мотивация руководителей организаций.
5. Вопросы управления АО "СПК "Epтic"
В состав Совета директоров АО "СПК "Epтic" входят представители акимата Восточно-Казахстанской области, председатель Правления АО "СПК "Epтic".
В компетенцию Совета директоров АО "СПК "Epтic" входят:
определение приоритетных направлений деятельности АО "СПК "Epтic";
постановка целей деятельности АО "СПК "Epтic";
утверждение бюджета АО "СПК "Epтic";
иные вопросы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Финансирование деятельности АО "СПК "Epтic" осуществляется за счет средств уставного капитала, инвестиционных кредитов, грантов или иных доходов в соответствии с законодательством.

6. "Ертіс" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар
"Ертіс" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар оның жоғарыда көрсетiлген функцияларымен айқындалады. Бұл ретте "Ертіс" ӘКК" ҰК" АҚ-ның ұйымдар қызметiне әсерi акционер функцияларын жүзеге асыру және ұйымдардың тиiстi директорлар кеңестерiнде өкiлдiк ету, сондай-ақ ұйымдарға қатысу функциясы арқылы корпоративтiк басқару шеңберiнде шектеледi.
"Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
3-қосымша
"Жетісу" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандум
1. Құру мақсаты
"Жетісу" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi – "Жетісу" ӘКК" АҚ) құрудың мақсаты мемлекеттiк және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлiк әдiс негiзiнде бiрыңғай экономикалық нарықты құру, инвестициялар мен инновациялар тарту үшiн қолайлы экономикалық орта қалыптастыру, өңiрлердi әлеуметтiк дамытуға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды, оның iшiнде мынадай пайдалы қазбаларды: газды (көмір қабаттарынан өндірілетін метаннан басқа), мұнайды, уранды қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге, қайта өңдеуге бағытталған бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыруға қатысу жолымен Алматы облысының экономикалық дамуына жәрдемдесу болып табылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Жетісу" ӘКК" АҚ-ға:
жарғылық капиталды капиталдандыру үшiн қаржы қаражаты;
инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн жер учаскелерi;
жер қойнауын пайдалану құқығы;
пайдаланылуына ақы төлеу есебiнен кiрiстердi жинақтауға қабiлеттi инфрақұрылым объектілері, инженерлік коммуникациялар мен желілер;
мемлекеттiк меншiктегi жылжымалы және жылжымайтын мүлiк объектiлерi;
акционерлiк қоғамдардың акциялары, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерге қатысу үлестерi және мемлекеттiк меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындар (бұдан әрi - ұйымдар) берiлетiн болады.
2. "Жетісу" ӘКК" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары
"Жетісу" ӘКК" АҚ-ның қызметi транспаренттілік, кешендiлiк және басымдылық қағидаттарына негiзделетiн болады.
Транспаренттілік қағидаты корпоративтiк басқарудың ашық жүйесiн құруды және менеджерлердiң жауапкершiлiгiн, қаржы ресурстарының тиiмдi пайдаланылуын тиiстi бақылауды болжамдайды. Осы қағидатты iске асыру үшiн мiнсiз iскерлiк беделi бар кәсiби менеджерлердi тарта отырып, тәуелсiз директорлар институты белсендi түрде пайдаланылатын болады.
Кешендiлiк қағидаты белгiлi бiр операцияларда және/немесе қызмет түрлерiнде ұйымдардың мамандануын қолдаудың әртүрлi көздерi мен бағыттары болған кезде экономиканың жеке және мемлекеттiк секторларының бастамаларын теңгерiмдi қолдау жүзеге асырылатынын бiлдiредi.
Басымдылық қағидаты iске асырылатын жобаларды дайындау және таңдау жөнiндегi жұмыста тиiстi өңiрдiң әлеуметтiк маңызды проблемаларын шешу көрсетiлетiн жобаларға басымдық берiлетiнiн бiлдiредi.

6. Взаимоотношения между АО "СПК "Epтic" и организациями
Взаимоотношения между АО "СПК "Epтic" и организациями определяются его функциями, указанными выше. При этом влияние АО "СПК "Epтic" на деятельность организаций ограничивается рамками корпоративного управления через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров организаций, а также функции участника в организациях.
Приложение 3
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу"
1. Цель создания
Целью создания акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу" (далее – АО "СПК "Жетісу") является содействие экономическому развитию Алматинской области путем консолидации государственного и частного секторов, создания единого экономического рынка на основе кластерного подхода, формирования благоприятной экономической среды для привлечения инвестиций и инноваций, участия в разработке и реализации программ, направленных на социальное развитие регионов, а также разведку, добычу, переработку полезных ископаемых, в том числе и общераспространенных, за исключением следующих полезных ископаемых: газ (кроме метана, добываемого из угольных пластов), нефть, уран.
АО "СПК "Жетісу" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан будут переданы:
финансовые средства для капитализации уставного капитала;
земельные участки для реализации инвестиционных проектов;
права недропользования;
инфраструктурные объекты, инженерные коммуникации и сети, способные генерировать доходы за счет оплаты их использования;
объекты движимого и недвижимого имущества, находящиеся в государственной собственности;
акции акционерных обществ, доли участия в товариществах с ограниченной ответственностью и государственные предприятия (далее – организации), находящиеся в государственной собственности.
2. Основные принципы деятельности АО "СПК "Жетісу"
Деятельность АО "СПК "Жетісу" будет основываться на принципах транспарентности, комплексности и приоритетности.
Принцип транспарентности предполагает создание прозрачной системы корпоративного управления и ответственности менеджеров, надлежащий контроль над эффективным использованием финансовых ресурсов. Для реализации данного принципа будет активно использоваться институт независимых директоров с привлечением профессиональных менеджеров с безупречной деловой репутацией.
Принцип комплексности означает, что при наличии различных источников поддержки и направлений специализации организаций на определенных операциях и/или видах деятельности будет осуществляться сбалансированная поддержка инициатив как частного, так и государственного секторов экономики.
Принцип приоритетности означает, что в работе по подготовке и выбору реализуемых проектов будет отдаваться предпочтение проектам, где отражаются решения социально значимых проблем соответствующего региона.

3. "Жетісу" ӘКК" АҚ-ның мiндеттерi
"Жетісу" ӘКК" АҚ-ны құру мақсатына қол жеткiзу мынадай негiзгi мiндеттердi шешуге негiзделетiн болады:
мемлекеттiк активтердi басқарудың тиiмдi жүйесiн құру;
өңiрлерде бизнестiң әлеуметтiк жауапкершiлiгi қағидаттарын енгiзу;
мемлекеттiк-жекешелік әрiптестiк негiзiнде бәсекеге қабiлеттi, экспортқа бағдарланған өндiрiстердi құру;
инвестицияларды тарту мен инновацияларды енгiзу үшiн қолайлы орта қалыптастыру;
бизнес-жобаларды, оның iшiнде концессиялар мен кластерлiк бастамалар негiзiнде iске асыру;
шағын және орта бизнестi дамыту үшiн институционалдық жағдайлар жасау;
пайданы өңiрлiк әлеуметтiк проблемаларды шешуге бағыттау;
мемлекеттiк активтер мен кәсiпкерлiк бастаманы шоғырландыру жолымен өңiрлердiң серпiндi дамуын қамтамасыз ету;
өңiрдiң iшкi және сыртқы нарықтарындағы экономикалық беделiн арттыру;
кластерлiк өндiрiстi дамыту және жаңа технологияларды енгiзу жолымен шағын және орта кәсiпкерлiктiң өнiмдiлiгiн арттыру;
мемлекеттiк кәсiпорындарды оңалту, қайта құрылымдау, олардың негiзiнде бәсекеге қабiлеттi жаңа өндiрiстер мен технологияларды дамыту;
бизнес-жобалардың базасын қалыптастыру, қаржыландыру және оларды iске асыру үшiн жағдайлар жасау.
Жоғарыда көрсетілген міндеттерді шешу "Жетісу" ӘКК" АҚ өзіндік және бірлескен жобаларды іске асыру арқылы, сондай-ақ "Жетісу" ӘКК" АҚ-ға берілген ұйымдардың қызметіне қатысу арқылы жүзеге асырылады.
4. "Жетісу" ӘКК" АҚ-ның функциялары
Ұйымдарды олардың жалпы жиналыстары және директорлар кеңестерi арқылы корпоративтiк басқаруды жүзеге асыру шеңберiнде "Жетісу" ӘКК" АҚ-ның негiзгi функциялары:
ұйымдар үшін мақсаттар қою;
орта мерзімді бизнес-жоспарларды, қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған инвестициялық бағдарламалар мен ұйымдардың жылдық бюджеттерін бекіту;
жеке сектор бастамаларын іске асыруға бөлінген ақша қаражатын тиімді пайдалануды бақылау;
ұйым басшыларын іріктеу мен ынталандыру болып табылады.
5. "Жетісу" ӘКК" АҚ-ны басқару мәселелерi
"Жетісу" ӘКК" АҚ" Директорлар кеңесінің құрамына Алматы облысы әкімдігінің өкілдері, "Сарыарқа" ӘКК" АҚ" Басқармасының төрағасы кіреді.
"Жетісу" ӘКК" АҚ Директорлар кеңесiнiң құзыретiне:
"Жетісу" ӘКК" АҚ қызметiнiң басым бағыттарын айқындау;
"Жетісу" ӘКК" АҚ қызметiнiң мақсаттарын қою;
"Жетісу" ӘКК" АҚ-ның бюджетiн бекiту;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер кiредi.
"Жетісу" ӘКК" АҚ-ның қызметiн қаржыландыру заңнамаға сәйкес жарғылық капитал қаражаты, инвестициялық кредиттер, гранттар немесе өзге де кiрiстер есебiнен жүзеге асырылады.

3. Задачи АО "СПК "Жетісу"
Достижение цели создания АО "СПК "Жетісу" будет основываться на решении следующих основных задач:
создание эффективной системы управления государственными активами;
внедрение принципов социальной ответственности бизнеса в регионах;
создание конкурентоспособных, экспортоориентированных производств на основе государственно-частного партнерства;
формирование благоприятной среды для привлечения инвестиций и внедрения инноваций;
реализация бизнес-проектов, в том числе на основе концессий и кластерной инициативы;
создание институциональных условий для развития малого и среднего бизнеса;
направление прибыли на решение региональных социальных проблем;
обеспечение прорывного развития регионов путем консолидации государственных активов и предпринимательской инициативы;
продвижение экономического имиджа региона на внутреннем и внешнем рынках;
повышение производительности малого и среднего предпринимательства путем развития кластерного производства и внедрения новых технологий;
реабилитация, реструктуризация государственных предприятий, развитие на их основе новых конкурентоспособных производств и технологий;
формирование базы бизнес-проектов, финансирование и создание условий для их реализации.
Решение вышеуказанных задач будет осуществляться АО "СПК "Жетісу" путем реализации собственных и совместных проектов, а также участия в деятельности организаций, переданных АО "СПК "Жетісу".
4. Функции АО "СПК "Жетісу"
Основными функциями АО "СПК "Жетісу" в рамках осуществления корпоративного управления организациями через их общие собрания и советы директоров будут являться:
постановка целей для организаций;
утверждение среднесрочных бизнес-планов, инвестиционных программ и годовых бюджетов организаций, направленных на достижение поставленных целей;
контроль над эффективным использованием денежных средств, выделяемых на реализацию инициатив частного сектора;
подбор и мотивация руководителей организаций.
5. Вопросы управления АО "СПК "Жетісу"
В состав Совета директоров АО "СПК "Жетісу" входят представители акимата Алматинской области, председатель Правления АО "СПК "Жетісу".
В компетенцию Совета директоров АО "СПК "Жетісу" входят:
определение приоритетных направлений деятельности АО "СПК "Жетісу";
постановка целей деятельности АО "СПК "Жетісу";
утверждение бюджета АО "СПК "Жетісу";
иные вопросы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Финансирование деятельности АО "СПК "Жетісу" осуществляется за счет средств уставного капитала, инвестиционных кредитов, грантов или иных доходов в соответствии с законодательством.

6. "Жетісу" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар
"Жетісу" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар оның жоғарыда көрсетiлген функцияларымен айқындалады. Бұл ретте "Жетісу" ӘКК" ҰК" АҚ-ның ұйымдар қызметiне әсерi акционер функцияларын жүзеге асыру және ұйымдардың тиiстi директорлар кеңестерiнде өкiлдiк ету, сондай-ақ ұйымдарға қатысу функциясы арқылы корпоративтiк басқару шеңберiнде шектеледi.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
4-қосымша
"Тобыл" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандум
1. Құру мақсаты
"Тобыл" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi – "Тобыл" ӘКК" АҚ) құрудың мақсаты мемлекеттiк және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлiк әдiс негiзiнде бiрыңғай экономикалық нарықты құру, инвестициялар мен инновациялар тарту үшiн қолайлы экономикалық орта қалыптастыру, өңiрлердi әлеуметтiк дамытуға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды, оның iшiнде мынадай пайдалы қазбаларды: газды (көмір қабаттарынан өндірілетін метаннан басқа), мұнайды, уранды қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге, қайта өңдеуге бағытталған бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыруға қатысу жолымен Қостанай облысының экономикалық дамуына жәрдемдесу болып табылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Тобыл" ӘКК" АҚ-ға:
жарғылық капиталды капиталдандыру үшiн қаржы қаражаты;
инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн жер учаскелерi;
жер қойнауын пайдалану құқығы;
пайдаланылуына ақы төлеу есебiнен кiрiстердi жинақтауға қабiлеттi инфрақұрылым объектілері, инженерлік коммуникациялар мен желілер;
мемлекеттiк меншiктегi жылжымалы және жылжымайтын мүлiк объектiлерi;
акционерлiк қоғамдардың акциялары, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерге қатысу үлестерi және мемлекеттiк меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындар (бұдан әрi – ұйымдар) берiлетiн болады.
2. "Тобыл" ӘКК" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары
"Тобыл" ӘКК" АҚ-ның қызметi транспаренттілік, кешендiлiк және басымдылық қағидаттарына негiзделетiн болады.
Транспаренттілік қағидаты корпоративтiк басқарудың ашық жүйесiн құруды және менеджерлердiң жауапкершiлiгiн, қаржы ресурстарының тиiмдi пайдаланылуын тиiстi бақылауды болжамдайды. Осы қағидатты iске асыру үшiн мiнсiз iскерлiк беделi бар кәсiби менеджерлердi тарта отырып, тәуелсiз директорлар институты белсендi түрде пайдаланылатын болады.
Кешендiлiк қағидаты белгiлi бiр операцияларда және/немесе қызмет түрлерiнде ұйымдардың мамандануын қолдаудың әртүрлi көздерi мен бағыттары болған кезде экономиканың жеке және мемлекеттiк секторларының бастамаларын теңгерiмдi қолдау жүзеге асырылатынын бiлдiредi.
Басымдылық қағидаты iске асырылатын жобаларды дайындау және таңдау жөнiндегi жұмыста тиiстi өңiрдiң әлеуметтiк маңызды проблемаларын шешу көрсетiлетiн жобаларға басымдық берiлетiнiн бiлдiредi.

6. Взаимоотношения между АО "СПК "Жетісу" и организациями
Взаимоотношения между АО "СПК "Жетісу" и организациями определяются его функциями, указанными выше. При этом влияние АО "СПК "Жетісу" на деятельность организаций ограничивается рамками корпоративного управления через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров организаций, а также функции участника в организациях.
Приложение 4
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол"
1. Цель создания
Целью создания акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол" (далее – АО "СПК "Тобол") является содействие экономическому развитию Костанайской области путем консолидации государственного и частного секторов, создания единого экономического рынка на основе кластерного подхода, формирования благоприятной экономической среды для привлечения инвестиций и инноваций, участия в разработке и реализации программ, направленных на социальное развитие регионов, а также разведку, добычу, переработку полезных ископаемых, в том числе и общераспространенных, за исключением следующих полезных ископаемых: газ (кроме метана, добываемого из угольных пластов), нефть, уран.
АО "СПК "Тобол" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан будут переданы:
финансовые средства для капитализации уставного капитала;
земельные участки для реализации инвестиционных проектов;
права недропользования;
инфраструктурные объекты, инженерные коммуникации и сети, способные генерировать доходы за счет оплаты их использования;
объекты движимого и недвижимого имущества, находящиеся в государственной собственности;
акции акционерных обществ, доли участия в товариществах с ограниченной ответственностью и государственные предприятия (далее – организации), находящиеся в государственной собственности.
2. Основные принципы деятельности АО "СПК "Тобол"
Деятельность АО "СПК "Тобол" будет основываться на принципах транспарентности, комплексности и приоритетности.
Принцип транспарентности предполагает создание прозрачной системы корпоративного управления и ответственности менеджеров, надлежащий контроль над эффективным использованием финансовых ресурсов. Для реализации данного принципа будет активно использоваться институт независимых директоров с привлечением профессиональных менеджеров с безупречной деловой репутацией.
Принцип комплексности означает, что при наличии различных источников поддержки и направлений специализации организаций на определенных операциях и/или видах деятельности будет осуществляться сбалансированная поддержка инициатив как частного, так и государственного секторов экономики.
Принцип приоритетности означает, что в работе по подготовке и выбору реализуемых проектов будет отдаваться предпочтение проектам, где отражаются решения социально значимых проблем соответствующего региона.

3. "Тобыл" ӘКК" АҚ-ның мiндеттерi
"Тобыл" ӘКК" АҚ-ны құру мақсатына қол жеткiзу мынадай негiзгi мiндеттердi шешуге негiзделетiн болады:
мемлекеттiк активтердi басқарудың тиiмдi жүйесiн құру;
өңiрлерде бизнестiң әлеуметтiк жауапкершiлiгi қағидаттарын енгiзу;
мемлекеттiк-жекешелік әрiптестiк негiзiнде бәсекеге қабiлеттi, экспортқа бағдарланған өндiрiстердi құру;
инвестицияларды тарту мен инновацияларды енгiзу үшiн қолайлы орта қалыптастыру;
бизнес-жобаларды, оның iшiнде концессиялар мен кластерлiк бастамалар негiзiнде iске асыру;
шағын және орта бизнестi дамыту үшiн институционалдық жағдайлар жасау;
пайданы өңiрлiк әлеуметтiк проблемаларды шешуге бағыттау;
мемлекеттiк активтер мен кәсiпкерлiк бастаманы шоғырландыру жолымен өңiрлердiң серпiндi дамуын қамтамасыз ету;
өңiрдiң iшкi және сыртқы нарықтарындағы экономикалық беделiн арттыру;
кластерлiк өндiрiстi дамыту және жаңа технологияларды енгiзу жолымен шағын және орта кәсiпкерлiктiң өнiмдiлiгiн арттыру;
мемлекеттiк кәсiпорындарды оңалту, қайта құрылымдау, олардың негiзiнде бәсекеге қабiлеттi жаңа өндiрiстер мен технологияларды дамыту;
бизнес-жобалардың базасын қалыптастыру, қаржыландыру және оларды iске асыру үшiн жағдайлар жасау.
Жоғарыда көрсетілген міндеттерді шешу "Тобыл" ӘКК" АҚ өзіндік және бірлескен жобаларды іске асыру арқылы, сондай-ақ "Тобыл" ӘКК" АҚ-ға берілген ұйымдардың қызметіне қатысу арқылы жүзеге асырылады.
4. "Тобыл" ӘКК" АҚ-ның функциялары
Ұйымдарды олардың жалпы жиналыстары және директорлар кеңестерi арқылы корпоративтiк басқаруды жүзеге асыру шеңберiнде "Тобыл" ӘКК" АҚ-ның негiзгi функциялары:
ұйымдар үшін мақсаттар қою;
орта мерзімді бизнес-жоспарларды, қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған инвестициялық бағдарламалар мен ұйымдардың жылдық бюджеттерін бекіту;
жеке сектор бастамаларын іске асыруға бөлінген ақша қаражатын тиімді пайдалануды бақылау;
ұйым басшыларын іріктеу мен ынталандыру болып табылады.
5. "Тобыл" ӘКК" АҚ-ны басқару мәселелерi
"Тобыл" ӘКК" АҚ" Директорлар кеңесінің құрамына Қостанай облысы әкімдігінің өкілдері, "Тобыл" ӘКК" АҚ" Басқармасының төрағасы кіреді.
"Тобыл" ӘКК" АҚ Директорлар кеңесiнiң құзыретiне:
"Тобыл" ӘКК" АҚ қызметiнiң басым бағыттарын айқындау;
"Тобыл" ӘКК" АҚ қызметiнiң мақсаттарын қою;
"Тобыл" ӘКК" АҚ-ның бюджетiн бекiту;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер кiредi.
"Тобыл" ӘКК" АҚ-ның қызметiн қаржыландыру заңнамаға сәйкес жарғылық капитал қаражаты, инвестициялық кредиттер, гранттар немесе өзге де кiрiстер есебiнен жүзеге асырылады.

3. Задачи АО "СПК "Тобол"
Достижение цели создания АО "СПК "Тобол" будет основываться на решении следующих основных задач:
создание эффективной системы управления государственными активами;
внедрение принципов социальной ответственности бизнеса в регионах;
создание конкурентоспособных, экспортоориентированных производств на основе государственно-частного партнерства;
формирование благоприятной среды для привлечения инвестиций и внедрения инноваций;
реализация бизнес-проектов, в том числе на основе концессий и кластерной инициативы;
создание институциональных условий для развития малого и среднего бизнеса;
направление прибыли на решение региональных социальных проблем;
обеспечение прорывного развития регионов путем консолидации государственных активов и предпринимательской инициативы;
продвижение экономического имиджа региона на внутреннем и внешнем рынках;
повышение производительности малого и среднего предпринимательства путем развития кластерного производства и внедрения новых технологий;
реабилитация, реструктуризация государственных предприятий, развитие на их основе новых конкурентоспособных производств и технологий;
формирование базы бизнес-проектов, финансирование и создание условий для их реализации.
Решение вышеуказанных задач будет осуществляться АО "СПК "Тобол" путем реализации собственных и совместных проектов, а также участия в деятельности организаций, переданных АО "СПК "Тобол".
4. Функции АО "СПК "Тобол"
Основными функциями АО "СПК "Тобол" в рамках осуществления корпоративного управления организациями через их общие собрания и советы директоров будут являться:
постановка целей для организаций;
утверждение среднесрочных бизнес-планов, инвестиционных программ и годовых бюджетов организаций, направленных на достижение поставленных целей;
контроль над эффективным использованием денежных средств, выделяемых на реализацию инициатив частного сектора;
подбор и мотивация руководителей организаций.
5. Вопросы управления АО "СПК "Тобол"
В состав Совета директоров АО "СПК "Тобол" входят представители акимата Костанайской области, председатель Правления АО "СПК "Тобол".
В компетенцию Совета директоров АО "СПК "Тобол" входят:
определение приоритетных направлений деятельности АО "СПК "Тобол";
постановка целей деятельности АО "СПК "Тобол";
утверждение бюджета АО "СПК "Тобол";
иные вопросы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Финансирование деятельности АО "СПК "Тобол" осуществляется за счет средств уставного капитала, инвестиционных кредитов, грантов или иных доходов в соответствии с законодательством.

6. "Тобыл" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар
"Тобыл" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар оның жоғарыда көрсетiлген функцияларымен айқындалады. Бұл ретте "Тобыл" ӘКК" ҰК" АҚ-ның ұйымдар қызметiне әсерi акционер функцияларын жүзеге асыру және ұйымдардың тиiстi директорлар кеңестерiнде өкiлдiк ету, сондай-ақ ұйымдарға қатысу функциясы арқылы корпоративтiк басқару шеңберiнде шектеледi.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
5-қосымша
"Каспий" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамы қызметiнiң негiзгi қағидаттары туралы меморандум
1. Құру мақсаты
"Каспий" әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациясы" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi – "Каспий" ӘКК" АҚ) құрудың мақсаты мемлекеттiк және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлiк әдiс негiзiнде бiрыңғай экономикалық нарықты құру, инвестициялар мен инновациялар тарту үшiн қолайлы экономикалық орта қалыптастыру, өңiрлердi әлеуметтiк дамытуға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды, оның iшiнде мынадай пайдалы қазбаларды: газды (көмір қабаттарынан өндірілетін метаннан басқа), мұнайды, уранды қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге, қайта өңдеуге бағытталған бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыруға қатысу жолымен Маңғыстау облысының экономикалық дамуына жәрдемдесу болып табылады.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Каспий" ӘКК" АҚ-ға:
жарғылық капиталды капиталдандыру үшiн қаржы қаражаты;
инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн жер учаскелерi;
жер қойнауын пайдалану құқығы;
пайдаланылуына ақы төлеу есебiнен кiрiстердi жинақтауға қабiлеттi инфрақұрылым объектілері, инженерлік коммуникациялар мен желілер;
мемлекеттiк меншiктегi жылжымалы және жылжымайтын мүлiк объектiлерi;
акционерлiк қоғамдардың акциялары, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктерге қатысу үлестерi және мемлекеттiк меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындар (бұдан әрi – ұйымдар) берiлетiн болады.
2. "Каспий" ӘКК" АҚ қызметiнiң негiзгi қағидаттары
"Каспий" ӘКК" АҚ-ның қызметi транспаренттілік, кешендiлiк және басымдылық қағидаттарына негiзделетiн болады.
Транспаренттілік қағидаты корпоративтiк басқарудың ашық жүйесiн құруды және менеджерлердiң жауапкершiлiгiн, қаржы ресурстарының тиiмдi пайдаланылуын тиiстi бақылауды болжамдайды. Осы қағидатты iске асыру үшiн мiнсiз iскерлiк беделi бар кәсiби менеджерлердi тарта отырып, тәуелсiз директорлар институты белсендi түрде пайдаланылатын болады.
Кешендiлiк қағидаты белгiлi бiр операцияларда және/немесе қызмет түрлерiнде ұйымдардың мамандануын қолдаудың әртүрлi көздерi мен бағыттары болған кезде экономиканың жеке және мемлекеттiк секторларының бастамаларын теңгерiмдi қолдау жүзеге асырылатынын бiлдiредi.
Басымдылық қағидаты iске асырылатын жобаларды дайындау және таңдау жөнiндегi жұмыста тиiстi өңiрдiң әлеуметтiк маңызды проблемаларын шешу көрсетiлетiн жобаларға басымдық берiлетiнiн бiлдiредi.

6. Взаимоотношения между АО "СПК "Тобол" и организациями
Взаимоотношения между АО "СПК "Тобол" и организациями определяются его функциями, указанными выше. При этом влияние АО "СПК "Тобол" на деятельность организаций ограничивается рамками корпоративного управления через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров организаций, а также функции участника в организациях.
Приложение 5
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Меморандум об основных принципах деятельности акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий"
1. Цель создания
Целью создания акционерного общества "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий" (далее – АО "СПК "Каспий") является содействие экономическому развитию Мангистауской области путем консолидации государственного и частного секторов, создания единого экономического рынка на основе кластерного подхода, формирования благоприятной экономической среды для привлечения инвестиций и инноваций, участия в разработке и реализации программ, направленных на социальное развитие регионов, а также разведку, добычу, переработку полезных ископаемых, в том числе и общераспространенных, за исключением следующих полезных ископаемых: газ (кроме метана, добываемого из угольных пластов), нефть, уран.
АО "СПК "Каспий" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан будут переданы:
финансовые средства для капитализации уставного капитала;
земельные участки для реализации инвестиционных проектов;
права недропользования;
инфраструктурные объекты, инженерные коммуникации и сети, способные генерировать доходы за счет оплаты их использования;
объекты движимого и недвижимого имущества, находящиеся в государственной собственности;
акции акционерных обществ, доли участия в товариществах с ограниченной ответственностью и государственные предприятия (далее – организации), находящиеся в государственной собственности.
2. Основные принципы деятельности АО "СПК "Каспий"
Деятельность АО "СПК "Каспий" будет основываться на принципах транспарентности, комплексности и приоритетности.
Принцип транспарентности предполагает создание прозрачной системы корпоративного управления и ответственности менеджеров, надлежащий контроль над эффективным использованием финансовых ресурсов. Для реализации данного принципа будет активно использоваться институт независимых директоров с привлечением профессиональных менеджеров с безупречной деловой репутацией.
Принцип комплексности означает, что при наличии различных источников поддержки и направлений специализации организаций на определенных операциях и/или видах деятельности будет осуществляться сбалансированная поддержка инициатив как частного, так и государственного секторов экономики.
Принцип приоритетности означает, что в работе по подготовке и выбору реализуемых проектов будет отдаваться предпочтение проектам, где отражаются решения социально значимых проблем соответствующего региона.

3. "Каспий" ӘКК" АҚ-ның мiндеттерi
"Каспий" ӘКК" АҚ-ны құру мақсатына қол жеткiзу мынадай негiзгi мiндеттердi шешуге негiзделетiн болады:
мемлекеттiк активтердi басқарудың тиiмдi жүйесiн құру;
өңiрлерде бизнестiң әлеуметтiк жауапкершiлiгi қағидаттарын енгiзу;
мемлекеттiк-жекешелік әрiптестiк негiзiнде бәсекеге қабiлеттi, экспортқа бағдарланған өндiрiстердi құру;
инвестицияларды тарту мен инновацияларды енгiзу үшiн қолайлы орта қалыптастыру;
бизнес-жобаларды, оның iшiнде концессиялар мен кластерлiк бастамалар негiзiнде iске асыру;
шағын және орта бизнестi дамыту үшiн институционалдық жағдайлар жасау;
пайданы өңiрлiк әлеуметтiк проблемаларды шешуге бағыттау;
мемлекеттiк активтер мен кәсiпкерлiк бастаманы шоғырландыру жолымен өңiрлердiң серпiндi дамуын қамтамасыз ету;
өңiрдiң iшкi және сыртқы нарықтарындағы экономикалық беделiн арттыру;
кластерлiк өндiрiстi дамыту және жаңа технологияларды енгiзу жолымен шағын және орта кәсiпкерлiктiң өнiмдiлiгiн арттыру;
мемлекеттiк кәсiпорындарды оңалту, қайта құрылымдау, олардың негiзiнде бәсекеге қабiлеттi жаңа өндiрiстер мен технологияларды дамыту;
бизнес-жобалардың базасын қалыптастыру, қаржыландыру және оларды iске асыру үшiн жағдайлар жасау.
Жоғарыда көрсетілген міндеттерді шешу "Каспий" ӘКК" АҚ өзіндік және бірлескен жобаларды іске асыру арқылы, сондай-ақ "Каспий" ӘКК" АҚ-ға берілген ұйымдардың қызметіне қатысу арқылы жүзеге асырылады.
4. "Каспий" ӘКК" АҚ-ның функциялары
Ұйымдарды олардың жалпы жиналыстары және директорлар кеңестерi арқылы корпоративтiк басқаруды жүзеге асыру шеңберiнде "Каспий" ӘКК" АҚ-ның негiзгi функциялары:
ұйымдар үшін мақсаттар қою;
орта мерзімді бизнес-жоспарларды, қойылған мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған инвестициялық бағдарламалар мен ұйымдардың жылдық бюджеттерін бекіту;
жеке сектор бастамаларын іске асыруға бөлінген ақша қаражатын тиімді пайдалануды бақылау;
ұйым басшыларын іріктеу мен ынталандыру болып табылады.
5. "Каспий" ӘКК" АҚ-ны басқару мәселелерi
"Каспий" ӘКК" АҚ" Директорлар кеңесінің құрамына Маңғыстау облысы әкімдігінің өкілдері, "Каспий" ӘКК" АҚ" Басқармасының төрағасы кіреді.
"Каспий" ӘКК" АҚ Директорлар кеңесiнiң құзыретiне:
"Каспий" ӘКК" АҚ қызметiнiң басым бағыттарын айқындау;
"Каспий" ӘКК" АҚ қызметiнiң мақсаттарын қою;
"Каспий" ӘКК" АҚ-ның бюджетiн бекiту;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер кiредi.
"Каспий" ӘКК" АҚ-ның қызметiн қаржыландыру заңнамаға сәйкес жарғылық капитал қаражаты, инвестициялық кредиттер, гранттар немесе өзге де кiрiстер есебiнен жүзеге асырылады.

3. Задачи АО "СПК "Каспий"
Достижение цели создания АО "СПК "Каспий" будет основываться на решении следующих основных задач:
создание эффективной системы управления государственными активами;
внедрение принципов социальной ответственности бизнеса в регионах;
создание конкурентоспособных, экспортоориентированных производств на основе государственно-частного партнерства;
формирование благоприятной среды для привлечения инвестиций и внедрения инноваций;
реализация бизнес-проектов, в том числе на основе концессий и кластерной инициативы;
создание институциональных условий для развития малого и среднего бизнеса;
направление прибыли на решение региональных социальных проблем;
обеспечение прорывного развития регионов путем консолидации государственных активов и предпринимательской инициативы;
продвижение экономического имиджа региона на внутреннем и внешнем рынках;
повышение производительности малого и среднего предпринимательства путем развития кластерного производства и внедрения новых технологий;
реабилитация, реструктуризация государственных предприятий, развитие на их основе новых конкурентоспособных производств и технологий;
формирование базы бизнес-проектов, финансирование и создание условий для их реализации.
Решение вышеуказанных задач будет осуществляться АО "СПК "Каспий" путем реализации собственных и совместных проектов, а также участия в деятельности организаций, переданных АО "СПК "Каспий".
4. Функции АО "СПК "Каспий"
Основными функциями АО "СПК "Каспий" в рамках осуществления корпоративного управления организациями через их общие собрания и советы директоров будут являться:
постановка целей для организаций;
утверждение среднесрочных бизнес-планов, инвестиционных программ и годовых бюджетов организаций, направленных на достижение поставленных целей;
контроль над эффективным использованием денежных средств, выделяемых на реализацию инициатив частного сектора;
подбор и мотивация руководителей организаций.
5. Вопросы управления АО "СПК "Каспий"
В состав Совета директоров АО "СПК "Каспий" входят представители акимата Мангистауской области, председатель Правления АО "СПК "Каспий".
В компетенцию Совета директоров АО "СПК "Каспий" входят:
определение приоритетных направлений деятельности АО "СПК "Сарыарка";
постановка целей деятельности АО "СПК "Каспий";
утверждение бюджета АО "СПК "Каспий";
иные вопросы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Финансирование деятельности АО "СПК "Каспий" осуществляется за счет средств уставного капитала, инвестиционных кредитов, грантов или иных доходов в соответствии с законодательством.

6. "Каспий" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар
"Каспий" ӘКК" АҚ мен ұйымдар арасындағы өзара қарым-қатынастар оның жоғарыда көрсетiлген функцияларымен айқындалады. Бұл ретте "Каспий" ӘКК" ҰК" АҚ-ның ұйымдар қызметiне әсерi акционер функцияларын жүзеге асыру және ұйымдардың тиiстi директорлар кеңестерiнде өкiлдiк ету, сондай-ақ ұйымдарға қатысу функциясы арқылы корпоративтiк басқару шеңберiнде шектеледi.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 28 маусымдағы
№ 636 қаулысына
қосымша
Инвестициялық жобаларды іске асыру үшін оларға жер учаскелерін беру кезінде ауыл шаруашылығы жерлерін ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарға пайдалану үшін алып қоюдан болған ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын бюджетке өтеуден босатылған әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың тізбесі
1. "Ақтөбе" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
2. "Алматы" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
3. "Astana" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
4. "Атырау" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
5. "Байқоныр (Байконур)" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
6. "Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
7. "Есіл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
8. "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
9. "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
10. "Орал" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
11 "Павлодар" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
12. "Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
13. "Солтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
14. "Тараз" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
15. "Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
16. "Түркістан" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістерге
7-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.07.2023 № 597 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 818 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi

6. Взаимоотношения между АО "СПК "Каспий" и организациями
Взаимоотношения между АО "СПК "Каспий" и организациями определяются его функциями, указанными выше. При этом влияние АО "СПК "Каспий" на деятельность организаций ограничивается рамками корпоративного управления через осуществление функций акционера и представительство в соответствующих советах директоров организаций, а также функции участника в организациях.
Приложение 6
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 июня 2008 года № 636
Перечень социально-предпринимательских корпораций, освобожденных от возмещения в бюджет потерь сельскохозяйственного производства, вызванных изъятием сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельскохозяйственного производства, при предоставлении им земельных участков для реализации инвестиционных проектов
1. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Актобе".
2. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Алматы".
3. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Astana".
4. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Атырау".
5. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Байконыр (Байконур)".
6. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Ертіс".
7. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Есиль".
8. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу".
9. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий".
10. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Орал".
11. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Павлодар".
12. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка".
13. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Солтүстік".
14. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Тараз".
15. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол".
16. Акционерное общество "Социально-предпринимательская корпорация "Туркестан".
Приложение 7
к изменениям, которые вносятся
в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
Сноска. Приложение 7 утратило силу постановлением Правительства РК от 17.07.2023 № 597 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2018 года № 818
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан

1. "Ертіс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 6 мамырдағы № 461 қаулысы.
2. "Алматы" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 12 мамырдағы № 477 қаулысы.
3. "Солтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 6 маусымдағы № 622 қаулысы.
4. Атырау" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 741 қаулысы.
5. "Есіл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 18 шілдедегі № 794 қаулысы.
6. "Байқоңыр (Байконур)" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 шілдедегі № 804 қаулысы.
7. "Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 шілдедегі № 814 қаулысы.
8. "Ақтөбе" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 шілдедегі № 819 қаулысы.
9. "Тараз" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 шілдедегі № 820 қаулысы.
10. "Шымкент" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 шілдедегі № 821 қаулысы.
11. "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация" ұлттық компания" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 шілдедегі № 838 қаулысы.

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2014 года № 461 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Ертіс" на 2014-2023 годы.
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2014 года № 477 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Алматы" на 2014-2023 годы.
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2014 года № 622 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Солтүстік" на 2014 - 2023 годы.
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 741 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Атырау" на 2014 - 2023 годы.
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2014 года № 794 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Есиль" на 2014 - 2023 годы.
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2014 года № 804 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Байконыр (Байконур)" на 2014 - 2023 годы.
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2014 года № 814 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол" на 2014 - 2023 годы.
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2014 года № 819 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Актобе" на 2014 - 2023 годы.
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2014 года № 820 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Тараз" на 2014 - 2023 годы.
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2014 года № 821 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Шымкент" на 2014 - 2023 годы.
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2014 года № 838 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий" на 2014 - 2023 годы.

12. "Павлодар" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 шілдедегі № 842 қаулысы.
13. "Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 тамыздағы № 887 қаулысы.
14. "Орал" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 тамыздағы № 889 қаулысы.
15. "Astana" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 тамыздағы № 890 қаулысы.
16. "Жетісу" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 тамыздағы № 908 қаулысы.
17. "Солтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2014 – 2023 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 6 маусымдағы № 622 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 28 наурыздағы № 160 қаулысы.

12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2014 года № 842 "Об утверждении стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Павлодар" на 2014 - 2023 годы.
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2014 года № 887 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Сарыарка" на 2014 - 2023 годы.
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2014 года № 889 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Орал" на 2014 - 2023 годы.
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2014 года № 890 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Astana" на 2014 - 2023 годы.
16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2014 года № 908 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Жетісу" на 2014 - 2023 годы.
17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2016 года № 160 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2014 года № 622 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Солтүстік" на 2014 - 2023 годы".