Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі N 161 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 7 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5214 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақтан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 15 қаңтардағы № 10 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 15.01.2013 № 10 Бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2010.07.09 N 365 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңның 5-бабы 11) тармақшасын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С. Өмірбаев) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым вице-министрі К. Шәмшидиноваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейінгі он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                        Ж. Түймебаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
______________ А. Дерновой
2008 жылғы "___"_________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
2008 жылғы 1 сәуірдегі
N 161 бұйрығымен бекітілген
Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби оқу бағдарламаларын іске
асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі ережесі
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2010.07.09 N 365 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі және «Ғылым туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы Заңдарына сәйкес әзірленді.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Об утверждении Типовых правил приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 апреля 2008 года № 161. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 мая 2008 года № 5214. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2013 года № 10
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 15.01.2013 № 10.
В целях реализации подпункта 11) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту высшего и послевузовского образования (С. Омирбаев) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Шамшидинову К.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Туймебаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Дерновой
"___" _______ 2008 года
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 1 апреля 2008 г. N 161
Типовые правила приема на обучение в организации образования,
реализующие профессиональные учебные программы
послевузовского образования
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2010 № 365 (порядок введения в действие см. п. 4).
1. Общие положения
1. Типовые правила приема в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования, (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и от 18 февраля 2011 года "О науке".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).

2. Ереже азаматтарды жоғары оқу орындарының магистратурасына, адъюнктурасына және докторантурасына, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына қабылдаудың тәртібін айқындайды.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Жоғары оқу орындарының магистранттарының, адъюнкттарының жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасының тыңдаушыларының контингентін қалыптастыру ғылыми және педагогикалық кадрларды даярлауға (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің білім беру ұйымдарында мамандарды даярлаудан басқа) мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру, сондай-ақ азаматтардың өз қаражаттары және басқа да көздері есебінен оқу ақысын төлеу арқылы жүзеге асырылады. Докторанттардың контингентін қалыптастыру мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде жүзеге асырылады.
Басқа мемлекеттің азаматы болып табылатын қазақ ұлтының тұлғалары Қазақстан Республикасы азаматтарымен тең жоғары оқу орнынан кейінгі білім алады.
Қазақстан Республикасында тұрғылықты тұратын азаматтығы жоқ тұлғалар мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес конкурстық негізде ақысыз жоғары оқу орнынан кейінгі білім ала алады, егер олар осы деңгейдегі білімді бірінші рет алатын болса.
Басқа шетелдік азаматтар жоғары оқу орындарына, денсаулық саласындағы ғылыми ұйымдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен қабылданады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне, Қазақстан Республикасы Экономикалық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (Қаржы полициясы), Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясына ведомстволық бағынысты жоғары оқу орындарының магистратура, адъюнктура және докторантурасына азаматтарды қабылдау білім беру саласындағы уәкілетті органымен келісілген жеке нормативтік құқықтық актілермен реттеледі.
Ескерту: 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

2. Правила определяют порядок приема граждан в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру высших учебных заведений, резидентуру высших учебных заведений и научных организаций.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
3. Формирование контингента магистрантов, адъюнктов высших учебных заведений, слушателей резидентуры высших учебных заведений и научных организаций осуществляется посредством размещения государственного образовательного заказа на подготовку научных и педагогических кадров (за исключением подготовки специалистов в организациях образования Комитета национальной безопасности Республики Казахстан), а также оплаты обучения за счет собственных средств граждан и иных источников.
Формирование контингента докторантов осуществляется на основе государственного образовательного заказа.
Другие иностранные граждане принимаются в высшие учебные заведения, научные организации в области здравоохранения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
4. Прием граждан в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру высших учебных заведений, подведомственных Министерству обороны. Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Министерству юстиции Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (Финансовая полиция), Комитету национальной безопасности Республики Казахстан, Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан регламентируется отдельными нормативными правовыми актами, согласованными с уполномоченным органом в области образования.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).

5. Жоғары оқу орындарының магистратурасына, адъюнктурасына және докторантурасына, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына азаматтарды қабылдау түсу емтихандарының қорытындысы бойынша конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
5-1. Test of English as a Foreign Language (TOEFL, шекті балл - кемінде 560), International English Language Tests System (IELTS, шекті балл - кемінде 6.0), Grundbaustein DaF (шекті балл - С 1), Deutsche Sprachprfung fur den Hochschulzugang (DSH, шекті балл - С 1), Diplome d,Etudes en Langue francaise (DELF, шекті балл - В 2), Diplome Approfonde de Langue arancaise (DALF, шекті балл - С 1) Test de connaisances de francaise (TCF, шекті балл - кемінде 400) бағдарламалары бойынша шет тілінен (ағылшын, француз, неміс) тест тапсырғандығы туралы расталған сертификаты бар Қазақстан Республикасының азаматтары магистратураға, резидентураға, адъюнктураға және PhD докторантураға түсу кезінде шет тілінен түсу емтихандарынан босатылады.
Ескерту. Үлгі ереже 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2010.07.09 N 365 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
6. Магистратураға, резидентураға, адъюнктураға және докторантураға қабылдауды дайындау мамандықтарын көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.
Ескерту: 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6-1. Мақсатты түрде даярлау шеңберінде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға үміткер азаматтардың өтініштерін қабылдау базалық жоғары оқу орындарында жүзеге асырылады.
Магистрлер мен философия докторларын (РҺD)/бейіні бойынша докторларды мақсатты даярлау - мүдделі тараптардың шарт жасауы негізінде жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша жоғары оқу орындарының және ғылыми ұйымдардың шаралары мен іс-қимылдарының жүйесі.
Ескерту: 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Жоғары оқу орындарының магистратурасына, адъюнктурасына және докторантурасына, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына түсушілердің өтінішін қабылдау 1-30 шілде аралығында өткізіледі.
Магистратура, резидентура, адъюнктура және докторантураға түсу емтихандары 1 тамыздан 20 тамызға дейін, қабылдау - 31 тамызға дейін өткізіледі.
Ескерту: 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

5. Прием граждан в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру высших учебных заведений, резидентуру высших учебных заведений и научных организаций осуществляется на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
5-1. Граждане Республики Казахстан, имеющие сертификат о сдаче теста по иностранному языку (английский, французский, немецкий) по программам Test of English as a Foreign Language (TOEFL, пороговый балл - не менее 560), International English Language Tests System (IELTS, пороговый балл - не менее 6.0), Grundbaustein DaF (пороговый балл - С 1), Deutsche Sprachprfung fur den Hochschulzugang (DSH, пороговый балл - С 1), Diplome d'Etudes en Langue franсais (DELF, пороговый балл - В 2), Diplome Approfondi de Langue franсais (DALF, пороговый балл - С 1), Тest de connaisances de franсais (TCF, пороговый балл - не менее 400) освобождаются от вступительного экзамена по иностранному языку в магистратуру, резидентуру, адъюнктуру и докторантуру PhD.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2010 № 365 (порядок введения в действие см. п. 4).
6. Прием в магистратуру, резидентуру, адъюнктуру и докторантуру с указанием специальностей подготовки объявляется через средства массовой информации.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
6-1. Прием заявлений граждан, претендующих на обучение по государственному образовательному заказу, в том числе в рамках целевой подготовки, осуществляется в базовых вузах.
Целевая подготовка магистров и докторов философии (РhD)/докторов по профилю - система мер и действий высших учебных заведений и научных организаций по подготовке высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров по государственному образовательному заказу на основе заключения договора заинтересованных сторон.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
7. Прием заявлений поступающих в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру высших учебных заведений, резидентуру высших учебных заведений и научных организаций проводится с 1 по 30 июля.
Вступительные экзамены в магистратуру, резидентуру, адъюнктуру и докторантуру проводятся с 1 до 20 августа, зачисление - до 31 августа.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).

8. Магистратура, адъюнктураға түсу емтихандарының бағдарламаларын жоғары оқу орындары, жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың резидентурасына жоғары білім беру пәндері бойынша үлгі бағдарламалардың негізінде қалыптастырады.
Докторантураға түсу емтихандарының бағдарламаларын жоғары оқу орындары магистратураның кәсіби оқу бағдарламаларының негізінде қалыптастырады.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Магистратура, резидентура, адъюнктура және
докторантураға түсуші тұлғаларды қабылдау тәртібі
9. Магистратураға, резидентураға, адъюнктураға жоғары білім беру кәсіби оқу бағдарламаларын игерген азаматтар қабылданады.
10. Магистратураға, адъюнктураға жоғары оқу орындарына, резидентураға - жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдарына түсуші тұлғалар келесі құжаттарды тапсырады:
1) ұйым басшысының атына өтініш;
2) жоғары оқу орнын бітіргендігі туралы нотариальды куәландырылған құжат, интернатурада оқығандығы туралы құжат (резидентураға түсу үшін), осы Ереженің 5-1-тармағында көрсетілген бағдарламалар бойынша тест тапсырғандығы туралы сертификат көшірмесі;
3) бар болған жағдайда кадрлар есебі бойынша жеке парағы және нотариальды куәландырылған еңбек кітапшасының көшірмесі;
4) 3,5x4,5 көлеміндегі алты фотосурет;
5) 086-У нысанындағы медициналық анықтама қағазы;
6) жеке куәлігінің көшірмесі;
7) бар болған жағдайда ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстарының тізімі;
8) ақылы негізде түсушілер үшін шартқа отыруды және оқудың шығыстар төлемақысын кепілдендіретін хат;
9) құжаттар тізімдемесі.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2010.07.09 N 365 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
11. Докторантураға:
1) "магистр" академиялық дәрежесі бар;
2) Алынып тасталды.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
12. Докторантураға түсуші тұлғалар жоғары оқу орындарына келесі құжаттарды тапсырады:
1) ұйым басшысының атына өтініш;
2) зерттеу тақырыбы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде автореферат нысанындағы негіздеме;
3) жеке куәлігінің көшірмесі;
4) білімі туралы нотариальды куәландырылған құжаттар, осы Ереженің 5-1-тармағында көрсетілген бағдарламалар бойынша тест тапсырғандығы туралы сертификат көшірмесі;
5) бар болған жағдайда ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстарының тізімі;
6) 086-У нысанындағы медициналық анықтама қағазы;
7) бар болған жағдайда кадрлар есебі бойынша жеке қағазы және нотариальды куәландырылған еңбек кітапшасының көшірмесі;
8) басқа оқу орындарында, аспирантурада оқығандығын куәландыратын құжаттар көшірмесі;
9) құжаттар тізімдемесі.
Ескерту: 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Түсу емтиханын өткізудің тәртібі
13. Магистратураға, резидентураға, адъюнктураға және докторантураға түсуші түсу емтихандарын тапсырады:
1) бір шет тілі бойынша (ағылшын, француз, неміс);

8. Программы вступительных экзаменов в магистратуру, адъюнктуру формируются высшими учебными заведениями, в резидентуру - высшими учебными заведениями и научными организациями на основе типовых программ по дисциплинам высшего образования.
Программы вступительных экзаменов в докторантуру формируются высшими учебными заведениями на основе профессиональных учебных программ магистратуры.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
2. Порядок приема лиц, поступающих в магистратуру, резидентуру,
адъюнктуру и докторантуру
9. В магистратуру, резидентуру и адъюнктуру принимаются граждане, освоившие профессиональные учебные программы высшего образования.
10. Граждане, поступающие в магистратуру и адъюнктуру, подают в высшее учебное заведение, в резидентуру - в высшее учебное заведение или научную организацию следующие документы:
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
11. В докторантуру принимаются граждане:
1) имеющие академическую степень "магистр";
2) исключен приказом Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
12. Граждане, поступающие в докторантуру, подают в высшее учебное заведение следующие документы:
1) заявление на имя руководителя организации;
2) обоснование в форме автореферата по теме исследования на казахском или русском языках;
3) копию удостоверения личности;
4) нотариально засвидетельствованные копии документов об образовании, сертификата о сдаче теста по программам, указанным в пункте 5-1 настоящих Правил;
5) список научных и научно-методических работ при наличии;
6) медицинскую справку формы 086-У;
7) личный листок по учету кадров и нотариально засвидетельствованную копию трудовой книжки при наличии;
8) копии документов, свидетельствующих об обучении в других учебных заведениях, в аспирантуре;
9) опись документов.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
3. Порядок проведения вступительных экзаменов
13. Граждане, поступающие в магистратуру, резидентуру, адъюнктуру и докторантуру сдают вступительные экзамены:
1) по одному из иностранных языков (английский, французский, немецкий);

2) мамандық бойынша.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2010.07.09 N 365 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
14. Магистратураға, резидентураға, адъюнктураға және докторантураға түсуші шетел азаматтары түсу емтихандарын тапсырады:
1) қазақ немесе орыс тілдері бойынша (оқыту тілі);
2) мамандық бойынша.
15. Басқа шет тілдері (араб, қытай, түрік, жапон тілдері және басқалар) бойынша емтихан тапсыру туралы және (ауызша, жазбаша) емтихан тапсыру нысаны бойынша мәселе білім беру саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы шешеді және жеке тәртіпте қарайды.
16. Магистратураға, адъюнктураға және докторантураға жоғары оқу орнында, резидентураға жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдарда түсу емтиханын өткізу мерзімінде қабылдау және мамандықтар бойынша емтихан комиссиялары құрылады.
Ескерту: 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
17. Қабылдау комиссиясының төрағасы жоғары оқу орнының немесе денсаулық саласындағы ғылыми ұйымның басшысы болып табылады.
Ескерту: 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
18. Мамандықтар бойынша емтихан комиссиясы берілген өңірдегі жоғары оқу орындары мен денсаулық саласындағы ғылыми ұйымдардың мамандықтарға сәйкес жоғары білікті ғалымдардың санынан құралады.
Мамандықтар бойынша емтихан комиссиясының құрамы төрағадан және үш мүшеден тұрады, оның ішінде екеуі ғылым докторы, қалғандары мамандық бейіні бойынша ғылым кандидаттары болуы қажет.
Мамандықтар бойынша емтихан комиссиясының құрамы жоғары оқу орындары немесе денсаулық саласындағы ғылыми ұйымдары басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Мамандық бойынша емтиханды өткізу нысанын қабылдау комиссиясы анықтайды.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
19. Шет тілі, қазақ және орыс тілдері бойынша түсу емтихандары Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы әзірлеген технология бойынша тапсырылады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2010.07.09 N 365 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
20. Түсу емтихандарды қайта тапсыруға жіберілмейді.
21. Түсу емтихандарының қорытындыларымен келіспеген азамат жазбаша түрде апелляциялық өтінішті беруіне болады.
Осы мақсатта апелляциялық комиссия екі түрде құрылады: шет тілі, қазақ және орыс тілдері және мамандық бойынша.

2) по специальности.
14. Иностранные граждане, поступающие в магистратуру, резидентуру, адъюнктуру и докторантуру, сдают вступительные экзамены:
1) по казахскому языку или русскому языкам (язык обучения);
2) по специальности.
15. Вопрос о сдаче экзамена по другим иностранным языкам (арабский, китайский, турецкий, японский и другие) и форме проведения экзамена (устной, письменной) решается приемной комиссией вуза по согласованию с уполномоченным органом в области образования и рассматривается в индивидуальном порядке.
16. На период проведения вступительных экзаменов в магистратуру, адъюнктуру и докторантуру в высшем учебном заведении, в резидентуру - в высшем учебном заведении и научной организации создаются приемная и экзаменационная комиссии по специальностям.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
17. Председателем приемной комиссии является руководитель высшего учебного заведения или научной организации в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
18. Экзаменационная комиссия по специальностям формируются из числа высококвалифицированных ученых соответствующих специальностей высших учебных заведений и научных организаций в области здравоохранения данного региона.
Состав экзаменационной комиссии по специальностям состоит из председателя и трех членов, два из которых должны быть докторами наук, а другие кандидатами наук по профилю специальности.
Состав экзаменационной комиссии по специальностям утверждается приказом руководителей высших учебных заведений или научных организаций в области здравоохранения.
Форма проведения вступительного экзамена по специальности определяется приемной комиссией.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
19. Вступительные экзамены по иностранному, казахскому и русскому языкам сдаются по технологиям, разработанным Национальным центром тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2010 № 365 (порядок введения в действие см. п. 4).
20. Пересдача вступительных экзаменов не допускается.
21. Гражданин, не согласный с результатами вступительных экзаменов, может подать письменное апелляционное заявление.
С этой целью создаются апелляционные комиссии: по иностранному, казахскому и русскому языкам и по специальности.

4. Магистратураға, резидентураға, адъюнктураға
және докторантураға қабылдау
22. Магистранттар, резидентураның тыңдаушылары, адъюнкттар және докторанттар қатарына қабылдауды қабылдау комиссиясы жүзеге асырады.
23. Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға қабылдау түсу емтихандарының қосындысында шет тілі және мамандық бойынша кемінде 8 балл (әр пән бойынша білімді бағалаудың 4 баллдық шкаласы бойынша) жинаған тұлғалар жіберіледі.
24. Осы Ережеге қосымшаға сәйкес бағалардың 100 балдық шкаласы бойынша конкурстық балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда мамандық бойынша, шет тілі, қазақ және орыс тілдері бойынша ең жоғары баға алған азаматтар қабылдау кезінде басым құқыққа ие болады. Содан кейін таңдалған бейінге сәйкес ғылыми жетістіктері ескеріледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2010.07.09 N 365 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
24-1. Магистрлер мен философия докторларын (РҺD)/бейіні бойынша докторларды даярлау мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша мақсатты орындарға азаматтарды қабылдау конкурс негізінде нақты бір тапсырыс берушінің мақсатты орнынан үміткер адамдар арасында жеке өткізіледі.
Ескерту: 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
24-2. Мақсатты даярлау шеңберінде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға түскен әрбір магистрантпен/докторантпен «базалық жоғары оқу орны - жоо/ғылыми ұйым - магистрант/докторант» үлгісінде үш жақты шарт жасалады.
Ескерту: 24-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 2011.05.30 № 224 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
25. Жоғары оқу орындары және ғылыми ұйымдар, жеке меншік нысанына қарамастан, білім беру саласындағы уәкілетті органға он күндік мерзім ішінде қабылдауды ұйымдастыру және өткізу бойынша қорытынды есепті, сонымен қатар магистратураға, резидентураға, адъюнктураға және докторантураға қабылдау туралы бұйрықтар көшірмелерін ұсынады.
26. Оқуға қабылдаудың тәртібі осы Үлгі ережесінде реттелмеген жағдайда, жоғары оқу орнының және ғылыми ұйымның құрылтайшысы немесе құрылтайшылары (мемлекеттік басқару органы) белгілейді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2008 жылғы 1 сәуірдегі
N 161 бұйрығына қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Білім
және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының тізбесі

4. Зачисление в магистратуру, резидентуру, адъюнктуру и
докторантуру
22. Зачисление в число магистрантов, слушателей резидентуры, адъюнктов, докторантов осуществляется приемной комиссией.
23. К зачислению на обучение по государственному образовательному заказу допускаются лица, набравшие по сумме вступительных экзаменов по специальности и иностранному языку не менее 8 баллов (по 4-х балльной шкале оценки знаний по каждой дисциплине).
24. В случае одинаковых показателей конкурсных баллов преимущественное право при зачислении получают граждане, имеющие наиболее высокую оценку по специальности, по иностранному, казахскому и русскому языкам по 100 бальной шкале оценок согласно приложению к настоящим Правилам. Затем учитываются научные достижения, соответствующие профилю избранной специальности.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра образования и науки РК от 09.07.2010 № 365 (порядок введения в действие см. п. 4).
24-1. Зачисление граждан на целевые места по государственному образовательному заказу на подготовку магистров и докторов философии (РhD)/докторов по профилю осуществляется на конкурсной основе, который проводится отдельно среди лиц, претендующих на целевые места.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
24-2. С каждым магистрантом/докторантом, поступившим по государственному образовательному заказу в рамках целевой подготовки заключается трехсторонний договор "базовый вуз - вуз/научная организация - магистрант/докторант.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 30.05.2011 № 224 (вводится в действие после первого официального опубликования).
25. Высшие учебные заведения и научные организации, независимо от формы собственности, представляют в уполномоченный орган в области образования в десятидневный срок итоговый отчет по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении в магистратуру, резидентуру, адъюнктуру и докторантуру.
26. Порядок приема на обучение в части, не урегулированной настоящими Правилами, устанавливается учредителем или учредителями (органом государственного управления) высшего учебного заведения и научной организации.
Приложение
к Типовым правилам
приема на обучение
в организации образования,
реализующие профессиональные
учебные программы
послевузовского образования
Система перевода оценок по 4-х и 100 бальной шкале оценок
Балы по 100 бальной
шкале оценок
Баллы по 4-х балльной
шкале оценок
95-100
Отлично (5)
90-94
85-89
Хорошо (4)
80-84
75-79
70-74
Удовлетворительно (3)
65-69
60-64
55-59
50-54
0-49
Неудовлетворительно (2)
Приложение
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 1 апреля 2008 года N 161
Перечень,
утративших силу некоторых приказов
Министра образования и науки Республики Казахстан

1. "Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының магистратурасына қабылдаудың типтік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 29 мамыр 2003 жылғы  N 354 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2383 тіркелген) 2003 жылғы N 23-24 Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған;
2. ""Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының магистратурасына қабылдаудың типтік ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 29 мамырдағы N 354 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 5 маусымдағы  N 520 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2929 тіркелген) "Заң" газетінің N 149 санында 16 тамыз 2005 жылы жарияланған;
3. "Аспирантура мен докторантураға қабылдаудың Типтік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі  N 645 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3005 тіркелген) "Заң" газетінің N 147-148 санында 12 тамыз 2005 жылы жарияланған;
4. ""Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының магистратурасына қабылдаудың типтік ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 29 мамырдағы N 354 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылы 13 тамыздағы  N 683 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3049 тіркелген) "Заң" газетінің N 147-148 сандарында 12 тамыз 2005 жылы жарияланған;
5. "Адъюнктураға қабылдаудың үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 қарашадағы  N 962 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3305 тіркелген) "Заң" газетінің N 147-148 сандарында 12 тамыз 2005 жылы жарияланған;
6. "Клиникалық ординатураға қабылдаудың үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 қарашадағы  N 963 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3304 тіркелеген) "Заң" газетінің N 147-148 сандарында 12 тамыз 2005 жылы жарияланған;
7. ""Аспирантура мен докторантураға қабылдаудың типтік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі N 645 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2005 жылғы 13 мамырдағы  N 299 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3656 тіркелген) 2005 жылғы 23 қарашада "Заң" газетінің N 217 санында жарияланған;

1.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 354 "Об утверждении Типовых правил приема в магистратуру высших учебных заведений Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2383), опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов 2003 года N 23-24;
2.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 июня 2004 года N 520 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министерства образования и науки Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 354 "Об утверждении Типовых правил приема в магистратуру высших учебных заведений Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2929), опубликованный 16 августа 2005 года в Юридической газете N 149;
3.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2004 года N 645 "Об утверждении Типовых правил приема в аспирантуру и докторантуру" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3005), опубликованный 12 августа 2005 года в Юридической газете N 147-148;
4.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 августа 2004 года N 683 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 354 "Об утверждении Типовых правил приема в магистратуру высших учебных заведений Республики Казахстан (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3049), опубликованный 12 августа 2005 года в Юридической газете N 147-148;
5.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года N 962 "Об утверждении Типовых правил приема в адъюнктуру" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3305), опубликованный 12 августа 2005 года в Юридической газете N 147-148);
6.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года N 963 "Об утверждении Типовых правил приема в клиническую ординатуру" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3304), опубликованный 12 августа 2005 года в Юридической газете N 147-148;
7.  Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 мая 2005 года N 299 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2004 года N 645 "Об утверждении Типовых правил приема в аспирантуру и докторантуру" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3656), опубликованный 23 ноября 2005 года в Юридической газете N 217;

8. ""Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының магистратурасына қабылдаудың типтік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 29 мамырдағы N 354 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 26 қыркүйектегі   N 646 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде N 3911 тіркелген) "Заң" газетінің N 233-234 сандарында 14 желтоқсан 2005 жылы жарияланған;
9. ""Аспирантура мен докторантураға қабылдаудың типтік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі N 645 бұйрығына өзгертулер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 15 мамырдағы  N 260 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4233 тіркелген) "Заң" газетінің N 99-100 сандарында 2 маусым 2006 жылы жарияланған;
10. ""Клиникалық ординатураға қабылдаудың үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 қарашадағы N 963 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 19 сәуірдегі  N 202 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4663 тіркелген);
11. ""Аспирантура мен докторантураға қабылдаудың типтік ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі N 645 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 17 мамырдағы  N 252 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4705 тіркелген).

8.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 сентября 2005 года N 646 "О внесении изменения и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 354 "Об утверждении Типовых правил приема в магистратуру высших учебных заведений Республики Казахстан (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3911), опубликованный 14 декабря 2005 года в Юридической газете N 233-234;
9.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 мая 2006 года N 260 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2004 года N 645 "Об утверждении Типовых правил приема в аспирантуру и докторантуру" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4233), опубликованный 2 июня 2006 года в Юридической газете N 99-100;
10.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 апреля 2007 года N 202 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года N 963 "Об утверждении Типовых правил приема в клиническую ординатуру" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4663);
11.  Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 мая 2007 года N 252 "О внесении дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 июля 2004 года N 645 "Об утверждении Типовых правил приема в аспирантуру и докторантуру" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4705).