Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 8 желтоқсанда № 9938 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 151-бабының 14-тармағына, 152-бабының 6-тармағына, 153-бабының 5 және 21-тармақтарына, 154-бабының 13-тармағына, 157-бабының 10 және 11-тармақтарына, 159-бабының 3 және 4-тармақтарына, 187-бабының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту департаменті (Н. А. Аязбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оны мерзімдік басылымдар мен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қағидалардың 53-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацы, 114-тармақтың оңыншы бөлігі, 115-тармақтың тоғызыншы бөлігі, 138-тармақтың тоғызыншы бөлігі 2015 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
Министр Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2014 жылғы 5 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 5 желтоқсанда
№ 129 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидалары

Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2014 года № 9938.
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 14 статьи 151, пунктом 6 статьи 152, пунктами 5 и 21 статьи 153, пунктом 13 статьи 154, пунктами 10 и 11 статьи 157, пунктами 3 и 4 статьи 159, подпунктами 1) и 2) статьи 187 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту бюджетных инвестиций и развития государственно-частного партнерства (Аязбаев Н. А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном
интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Абзац четвертый части первой пункта 53, часть десятая пункта 114, часть девятая пункта 115, часть девятая пункта 138 Правил действуют до 31 декабря 2015 года.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
Министр Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
5 декабря 2014 года
Утверждены
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 5 декабря 2014 года № 129
Правила разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамалар жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 151-бабының 14 және 16-тармақтарына, 152-бабының 6-тармағына, 153-бабының 5 және 21-тармақтарына, 154-бабының 13-тармағына, 157-бабының 10 және 11-тармақтарына, 159-бабының 3 және 4-тармақтарына, 187-бабының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес әзірленді және барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын арнаулы мемлекеттік органдардың бюджеттік инвестицияларын жоспарлау және іске асыру тәртібін, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде бюджеттік инвестицияларын жоспарлау және іске асыру тәртібін қоспағанда, мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамалар жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Арнаулы мемлекеттік қор – Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ уәкілетті органның активтерді қайтару жөніндегі шығыстарын қаржыландыру мақсатында түсімдерді есепке жатқызу және ақшаны жұмсау үшін Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шоты;

Сноска. Заголовок Правил в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В Правила внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.09.2015 № 637 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 14 и 16 статьи 151, пунктом 6 статьи 152, пунктами 5 и 21 статьи 153, пунктом 13 статьи 154, пунктами 10 и 11 статьи 157, пунктами 3 и 4 статьи 159, подпунктами 1) и 2) статьи 187 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, за исключением порядка планирования и реализации бюджетных инвестиций специальных государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, порядка планирования и реализации бюджетных инвестиций в рамках пилотного национального проекта в области образования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Специальный государственный фонд – контрольный счет наличности, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан для зачисления поступлений и расходования денег с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату активов в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;

2) бағалау (экономикалық сараптама жүргізу барысында) – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінде не бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінде ұсынылған ақпаратты сипаттайтын тұжырымдар;
3) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі (бұдан әрі – ББӘ) – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;
4) бюджеттік инвестициялар – әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін жедел шаралар қабылдауға бағытталған активтерді қоспағанда, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жолымен мемлекет активтерін құруға және (немесе) дамытуға, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға бағытталған республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаржыландыру;
5) бюджеттік инвестициялар бойынша қаржыландыру көздері – бюджеттік инвестицияларды іске асыруға бағытталған республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде қарыз қаражаты, сондай-ақ Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты;
6) бюджеттік инвестицияларды іске асырудан болатын экономикалық тиімділік – бюджеттік инвестицияларды іске асырудан күтілетін, экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептемесінде көрсетілген тікелей және жанама экономикалық тиімділік көрсеткіштері;
7) бюджеттік инвестициялардың нәтижелілігі – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың экономикалық және қаржылық тиімділігінің, сондай-ақ нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу мүмкіндігінің есептемелерімен расталған дәлелдемелердің, тиімділік пен сапа көрсеткіштерінің болуы.
Қызметін әлеуметтік салада жүзеге асыратын және негізгі кіріс көзі республикалық және (немесе) жергілікті бюджет болып табылатын коммерциялық емес акционерлік қоғамдар, мемлекеттік кәсіпорындар нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық және қаржылық тиімділік дәлелдемелерінің болуы талап етілмейді;
8) бюджеттік инвестициялардың орындылығы – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың және бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың экономикалық орындылығының, олардың ел экономикасына ықпалының негіздемесі және жобаның Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкес келуі;

2) оценка (в ходе экономической экспертизы) – выводы, характеризующие информацию, представленную в технико-экономическом обосновании бюджетного инвестиционного проекта либо в финансово-экономическом обосновании бюджетных инвестиций;
3) администратор бюджетных программ (далее – АБП) – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
4) бюджетные инвестиции – финансирование из республиканского или местного бюджета, направленное на создание и (или) развитие активов государства путем реализации бюджетных инвестиционных проектов, а также формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических лиц, за исключением активов, направленных на принятие оперативных мер для обеспечения социально-экономической стабильности;
5) источники финансирования по бюджетным инвестициям – средства республиканского и/или местных бюджетов, в том числе заемные средства, а также средства Специального государственного фонда, направленные на реализацию бюджетных инвестиций;
6) экономический эффект от реализации бюджетных инвестиций – показатели прямого и косвенного экономического эффекта, ожидаемые от реализации бюджетных инвестиций, отраженные в расчете показателей экономического эффекта;
7) результативность бюджетных инвестиций – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, экономической и финансовой эффективности бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица, а также возможности достижения показателей результатов, наличие показателей эффективности и качества.
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме некоммерческих акционерных обществ, государственных предприятий, осуществляющих деятельность в социальной сфере, и основным источником дохода которых является республиканский и (или) местный бюджет, наличие доказательств экономической и финансовой эффективности не требуется;
8) целесообразность бюджетных инвестиций – обоснование экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица и реализации бюджетных инвестиционных проектов, их влияния на экономику страны и соответствие проекта положениям документов Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана и поручениям Президента Республики Казахстан;

9) бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – БИЖ) – Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді іске асыруға арналған ақпараттандыру объектілерін, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін қоспағанда, белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тікелей бюджет қаражаты есебінен іске асыратын және аяқталған сипатқа ие, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекция белгілі бір уақыт кезеңі ішінде тікелей бюджет қаражаты есебінен іске асыратын және аяқталған сипатқа ие жаңа объектілерді құруға (салуға) не қолда бар объектілерді реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
10) бюджеттік инвестициялық жоба бойынша экономикалық қорытынды – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне экономикалық сараптаманың қорытындысы негізінде дайындалған мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, оның ел экономикасына әсері және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан қорытындысы;
11) бюджеттік инвестициялық жобаларды мониторингтеу – бюджет қаражаты бөлінген кезден бастап пайдалануға берілген кезге дейін жаңа объектілер құру (салу), бұрыннан бар объектілерді реконструкциялау, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту барысы туралы тұрақты және жүйелі түрде ақпарат жинау мен талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
12) бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау – объектіні пайдалануға берген кезден бастап жобаның мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін және нақты алынған нәтижелердің жоспарланған нәтижелерге сәйкестігін айқындау жөніндегі шаралар жиынтығы;
13) бюджеттік инвестициялық жобаны әзірлеуге немесе түзетуге арналған техникалық тапсырма – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптарды, оның әлеуетті әзірлеушісіне қойылатын біліктілік талаптарын айқындайтын, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету жөніндегі жұмыстардың мерзімдері мен көлемін регламенттейтін құжат;
14) бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырыла алатындығы – жоба нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізу;
15) бюджеттік инвестициялық жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі – жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілу қажеттілігінің жоспарланған және қол жеткізілген деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер;

9) бюджетный инвестиционный проект (далее – БИП) – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание и развитие объектов информатизации, за исключением объектов информатизации, предназначенных для реализации задач, направленных на обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан, а также объектов информатизации специальных государственных органов, реализуемых за счет бюджетных средств непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер, дирекцией по реализации пилотного национального проекта в области образования в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
10) экономическое заключение по бюджетному инвестиционному проекту – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, его влияния на экономику страны и соответствие документам Системы государственного планирования, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
11) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов, а также создания и развития объектов информатизации с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;
12) оценка реализации бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мер по определению степени достижения целей проекта и соответствия фактически полученных результатов к запланированным с момента ввода объекта в эксплуатацию;
13) техническое задание на разработку или корректировку бюджетного инвестиционного проекта – документ, определяющий требования к технико-экономическому обоснованию бюджетного инвестиционного проекта, квалификационные требования к его потенциальному разработчику, а также регламентирующий сроки и объем работ по разработке или корректировке технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
14) осуществимость бюджетного инвестиционного проекта – достижимость показателей результатов проекта;
15) ресурсное и инфраструктурное обеспечение бюджетного инвестиционного проекта – показатели, характеризующие планируемый и достигнутый уровень потребности в ресурсной и инфраструктурной обеспеченности проекта;

16) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін жобаның жүзеге асырыла алатындығы мен тиімділігін айқындау тұрғысынан техникалық-экономикалық негіздемеде берілген ақпаратты кешенді бағалау;
17) бюджеттік инвестициялық жобаның тиімділігі – бюджет қаражатының сұралатын көлемін пайдалана отырып, ең үздік тікелей нәтижеге қол жеткізу немесе бюджет қаражатының ең аз көлемін пайдалана отырып, жобаның мақсаттарына қол жеткізу немесе жобаны іске асырудан оң экономикалық нәтиже алу;
18) бюджеттік кредиттеу – бюджеттік кредитті беру, пайдалану, оған қызмет көрсету және оны өтеу туралы шешім қабылдау рәсімдерін қамтитын процесс;
19) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы – бюджеттік кредиттің қайтарымдылығы мен жобаның қаржылық тиімділігінің есептемелерімен расталған дәлелдемелердің болуы;
20) кешенді ведомстводан тыс сараптама – Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғимараттар мен құрылысжайларды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға арналған техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттама бойынша "бір терезе" қағидатымен жүргізілетін объектілер құрылысы жобаларының сараптамасы (салалық және ведомстволық сараптамаларды қамтитын);
21) іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі – бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырылуы жоспарланатын жобадан әлеуметтік және экономикалық пайданың болуының есептемелермен расталған дәлелдемелерінің болуы;
22) Гант диаграммасы – уақыт шегінде жобаның жоспары мен жұмыс графигінің дәйектілігі мен ұзақтығын графикалық көрсетуді бейнелеу үшін пайдаланылатын диаграмма;
23) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды мониторингтеу – көрсетілген іс-шаралар түпкілікті іске асырылған кезге дейін заңды тұлғалардың бастапқы жарғылық капиталын қалыптастыру, акциялар пакетін (қатысу үлестерін) сатып алу арқылы республикалық немесе жергілікті бюджеттен тартылған заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуына тұрақты және жүйелі түрде ақпарат жинау, есепке алу мен талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;

16) экономическая экспертиза технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта – комплексная оценка информации, представленной в технико-экономическом обосновании, на предмет определения осуществимости и эффективности проекта, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
17) эффективность бюджетного инвестиционного проекта – достижимость наилучшего прямого результата с использованием запрашиваемого объема бюджетных средств или достижение целей проекта с использованием меньшего объема бюджетных средств или получение положительного экономического эффекта от реализации проекта;
18) бюджетное кредитование – процесс, включающий процедуры принятия решения о предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита;
19) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, возвратности бюджетного кредита и финансовой эффективности проекта;
20) комплексная вневедомственная экспертиза – экспертиза проектов строительства объектов (включающая отраслевые и ведомственные экспертизы), проводимая по принципу "одного окна" по технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации, предназначенным для строительства зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан;
21) экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования – наличие доказательств, подтвержденных расчетами, наличия социальных и экономических выгод от проекта, планируемого к реализации посредством бюджетного кредитования;
22) диаграмма Ганта – диаграмма, используемая для иллюстрации графического отображения последовательности и продолжительности плана проекта и графика работ во времени;
23) мониторинг бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору информации, учету и анализу реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, привлеченных из республиканского или местного бюджета, посредством формирования первоначального уставного капитала, приобретения пакета акций (доли участия) юридических лиц до момента окончательной реализации указанных мероприятий;

24) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды бағалау – іс-шаралар түпкілікті іске асырылған кезден бастап мақсаттарға қол жеткізу дәрежесі мен іс жүзінде алынған нәтижелердің жоспарланған нәтижелерге сәйкестігін айқындау жөніндегі шаралар жиынтығы;
25) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін, іс-шаралардың негізділік пен нәтижелілік өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қаржылық-экономикалық негіздемеде берілген ақпаратты кешенді бағалау;
26) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесіне экономикалық сараптаманың қорытындысы негізінде дайындалған мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, олардың ел экономикасына әсері және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан қорытындысы;
27) заңды тұлғалардың қызметін жоспарлау құжаттары – ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың 10 жылға арналған даму стратегиялары мен 5 жылға арналған даму жоспарларын әзірлеу және бекіту жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың 10 жылға арналған даму стратегиялары мен 5 жылға арналған даму жоспарлары, сондай-ақ мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарлары;
28) заңды тұлғаның даму мақсаттары – шаруашылық қызметтің ағымдағы шығындарын жабуды және ағымдағы шығыстарды қаржыландыруды көздемейтін, саланы дамытуға, саладағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды жақсартуға бағытталған іс-шараларды іске асыру;
29) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялар (бұдан әрі – Инвестициялар) – заңды тұлғаның жарғылық капиталын республикалық немесе жергілікті бюджеттен қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы оны дамытуға бағытталған іс-шараларды іске асыру;

24) оценка бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – совокупность мер по определению степени достижения целей и соответствия фактически полученных результатов к запланированным с момента окончательной реализации мероприятий;
25) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – комплексная оценка информации, предоставленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям обоснованности и результативности, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
26) экономическое заключение по бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие документам Системы государственного планирования, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
27) документы планирования деятельности юридических лиц – стратегии развития на 10 лет и планы развития на 5 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, а также планы развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, утвержденные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по разработке и утверждению стратегий развития на 10 лет и планов развития на 5 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий;
28) цели развития юридического лица – реализация мероприятий, направленных на развитие отрасли, улучшение социально-экономического положения в отрасли, не предусматривающие покрытие текущих убытков хозяйственной деятельности и финансирование текущих расходов;
29) бюджетные инвестиции посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица (далее – Инвестиции) – реализация мероприятий, направленных на развитие юридического лица посредством формирования и (или) увеличения его уставного капитала из республиканского или местного бюджета;

30) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды алушы (бұдан әрі – Алушы) – жарғылық капиталды ұлғайту немесе қалыптастыру үшін қаражаттың түпкілікті алушысы болып табылатын, іс-шараларды бюджеттік инвестициялар есебінен іске асыратын заңды тұлға;
31) заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың негізділігі – іс-шараларды іске асыруға арналған қаржыландыру көлемінің, сондай-ақ іс-шараларды меншікті және қарыз қаражаты есебінен қаржыландырудың мүмкін болмауының құжаттармен және есептемелермен расталған дәлелдемелерінің болуы;
32) инвестициялық ұсыныс – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін, тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, инвестициялау мақсатын, оған қол жеткізу жолдары мен ықтимал қаржыландыру тәсілдерін көрсететін, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әзірлейтін тұжырымдамалық ұсыныс;
33) мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің институционалдық жобасы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланып отырған жоба;
34) инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы – мемлекеттік инвестициялық жоба бойынша негізгі ақпаратты қамтитын, оны іске асырудың орындылығын ашып көрсететін құжат;
35) инвестициялық ұсыныстың экономикалық қорытындысы – салалық сараптама қорытындысының және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалар қорытындыларының негізінде жүргізілетін, пайдалар мен шығындардың талдауын пайдалана отырып, инвестициялық ұсыныста берілген ақпаратты кешенді бағалау;
36) квазимемлекеттік сектор субъектілері – мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, оның ішінде қатысушысы немесе акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, сондай-ақ еншілес, тәуелді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олармен үлестес болып табылатын өзге де заңды тұлғалар;
37) концессиялық жоба – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шектеулі уақыт кезеңі ішінде іске асырылатын және аяқталған сипатқа ие концессияны жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралардың жиынтығы;

30) получатель бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица (далее – Получатель) – юридическое лицо, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет бюджетных инвестиций;
31) обоснованность бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица – наличие доказательств, подтвержденных документально и (или) расчетами, объема финансирования на реализацию мероприятий, а также невозможности финансирования мероприятий за счет собственных и заемных средств;
32) инвестиционное предложение – концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации документов Системы государственного планирования, ежегодных посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана и поручений Президента Республики Казахстан, отражающее цель инвестирования, пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ;
33) проект институционального государственно-частного партнерства– проект, планируемый к реализации путем участия государства в компании государственно-частного партнерства в соответствии с договором государственно-частного партнерства;
34) информационный лист инвестиционного предложения – документ, содержащий основную информацию по государственному инвестиционному проекту, раскрывающий целесообразность его реализации;
35) экономическое заключение на инвестиционное предложение – комплексная оценка информации, предоставленной в инвестиционном предложении, с использованием анализа выгод и затрат, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других заключений экспертиз, требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
36) субъекты квазигосударственного сектора – государственные предприятия, товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, участником или акционером которых является государство, а также дочерние, зависимые и иные юридические лица, являющиеся аффилированными с ними в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
37) концессионный проект – совокупность мероприятий по осуществлению концессии, реализуемой в течение ограниченного периода времени и имеющей завершенный характер, согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О концессиях";

38) кредитор – Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит беретін кредит шартының тарапы;
39) Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлға – "Концессия мәселелері жөнінде мамандандырылған ұйым құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 шілдедегі № 693 қаулысына сәйкес "Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы" АҚ немесе жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалатын заңды тұлға;
40) қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесіне Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасы – іс-шаралардың "іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі" және "бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы" өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан қаржылық-экономикалық негіздемеде ұсынылған ақпаратты кешенді бағалау;
41) қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудың орындылығы, негізділігі жөніндегі мәліметтерді және оның нәтижесін бағалауды қамтитын құжат;
42) қаржы агенттігі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экономиканың белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға уәкілеттік берілген және осы мақсаттарда Қазақстан Республикасының қаржы нарығында және (немесе) халықаралық қаржы нарығында қарыз алуды жүзеге асыратын ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ банк немесе мемлекет жүз пайыз қатысатын, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
43) қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесі (бұдан әрі – бюджеттік кредиттің ҚЭН-і) – маркетингтік, әлеуметтік-экономикалық талдаудың, сондай-ақ іс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы іске асырудың өзін-өзі ақтауы мен экономикалық және әлеуметтік тиімділігін негіздейтін қаржылық есептемелердің нәтижелерін қамтитын құжаттама;

38) кредитор – сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан;
39) юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами – акционерное общество "Казахстанский центр государственно-частного партнерства", согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2008 года № 693 "О создании специализированной организации по вопросам концессии" или юридическое лицо, определяемое решением местного исполнительного органа;
40) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и закупа сельскохозяйственной продукции национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности, юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами – комплексная оценка информации, представленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям "экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования" и "окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита";
41) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения по целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставной капитал юридических лиц;
42) финансовое агентство – национальный управляющий холдинг и юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также банк или организация со стопроцентным участием государства, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики и осуществляющие в этих целях заимствования на финансовом рынке Республики Казахстан и (или) международном финансовом рынке;
43) финансово-экономическое обоснование бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и закупа сельскохозяйственной продукции национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности (далее – ФЭО бюджетного кредита) – документация, содержащая результаты маркетингового, социально-экономического анализа, а также финансовых расчетов, обосновывающие окупаемость и экономическую и социальную эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;

44) қаржылық схемаға қатысушылар – квазимемлекеттік сектордың субъектілері болып табылмайтын түпкілікті қарыз алушыларды қоспағанда, бюджеттік кредитті алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
45) қаржылық-экономикалық негіздемені түзету – іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешімдерді толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға алып келетін, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың белгіленген қаржылық-экономикалық параметрлерінің өзгеруі;
46) қарыз алушы – негізгі борышты өтеу және сыйақы, сондай-ақ кредиттік шартқа сәйкес басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттеме жүктелген, бюджеттік кредитті алатын кредиттік шарттың тарапы;
47) қатысушылар (бұдан әрі – Қатысушылар) – заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастыру және (немесе) ұлғайту арқылы бюджеттік инвестицияларды алуға және бөлуге қатысатын ұйымдар;
48) құрамдауыш – іс-шараның аяқталған сипатқа ие құрамдас бөлігі;
49) маркетингтік орта – нысаналы клиенттермен табысты ынтымақтастық қатынас орнату және қолдау мүмкіндіктеріне ықпал ететін белсенді субъектілер мен іс-шараларды бюджеттік инвестициялар есебінен іске асыратын, жарғылық капиталды ұлғайту немесе қалыптастыру үшін қаражаттың түпкілікті алушысы болып табылатын заңды тұлғаның қызметі жүзеге асырылатын жағдайлар жиынтығы;
50) мемлекеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – МИЖ) – бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру және МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іске асыру жолымен мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар кешені;
51) мультипликативтік әсер – тиісті салаға бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру кезінде экономиканың дамуына ықпал ету;
52) нәтижелер көрсеткіштері – мемлекеттік органның даму жоспарын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша мемлекеттік органның қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлардың, тікелей және түпкілікті нәтижелердің жиынтығы;
53) өнім – материалдық-заттай (материалдық өнім) немесе материалдық емес (зияткерлік өнім) нысанда не жұмыстар және (немесе) көрсетілетін қызметтер, оның ішінде қаржылық көрсетілетін қызметтер түрінде берілген шаруашылық қызметтің нәтижесі;
54) пилоттық жоба – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген Астана қаласында, Жамбыл және Солтүстік Қазақстан облыстарында денсаулық сақтау, білім беру, тұрғын үй құрылысы салаларындағы объектілерді салу бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы шеңберінде іске асыру жоспарланып отырған инвестициялық жоба;

44) участники финансовой схемы – организации, участвующие в получении и распределении бюджетного кредита за исключением конечных заемщиков, не являющихся субъектами квазигосударственного сектора;
45) корректировка финансово-экономического обоснования – изменение установленных финансово-экономических параметров бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
46) заемщик – сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором;
47) участники (далее – Участники) – организации, участвующие в получении и распределении бюджетных инвестиций посредством формирования и (или) увеличения уставного капитала юридического лица;
48) компонент – составная часть мероприятия, имеющая завершенный характер;
49) маркетинговая среда – совокупность активных субъектов и условий, в которых осуществляется деятельность юридического лица, являющееся конечным получателем средств для увеличения или формирования уставного капитала, реализующее мероприятия за счет бюджетных инвестиций, и влияющих на возможности устанавливать и поддерживать с целевыми клиентами отношения успешного сотрудничества;
50) государственный инвестиционный проект (далее – ГИП) – комплекс мероприятий, направленных на достижение стратегических целей государства путем осуществления бюджетных инвестиций и реализации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
51) мультипликативный эффект – влияние на развитие экономики при осуществлении бюджетных инвестиций в соответствующую отрасль;
52) показатели результатов – совокупность целевых индикаторов, прямых и конечных результатов, характеризующих деятельность государственного органа по реализации плана развития государственного органа, планов развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетных программ;
53) продукт – результат хозяйственной деятельности, представленный в материально-вещественной (материальный продукт) или нематериальной (интеллектуальный продукт) форме, либо в виде работ и (или) услуг, в том числе финансовых;
54) пилотный проект – инвестиционный проект, планируемый к реализации в рамках поручения Президента Республики Казахстан по строительству объектов в сферах здравоохранения, образования, жилищного строительства в городе Астана, Жамбылской и Северо-Казахстанской областях, предусмотренных в документах Системы государственного планирования;

55) салалық сараптаманың қорытындысы – мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын немесе бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін немесе бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін саланы дамыту басымдықтарына сәйкестігі тұрғысынан бағалау;
56) құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі – сметалық құн) – сомасы жобалық материалдардың және сметалық-нормативтік базаның негізінде айқындалатын объект құрылысын жүзеге асыруға қажетті ақша;
57) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – негізгі техникалық, технологиялық және өзге шешімдер туралы мәліметтерді, сондай-ақ негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындай отырып, пайдалар мен шығындарды экономикалық талдаудың негізінде жүргізілетін, бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырыла алатындығын және тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтитын құжат;
58) техникалық-экономикалық негіздемені түзету – техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға алып келетін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлерінің өзгеруі;
59) техникалық-экономикалық параметрлер – ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ-дің техникалық-экономикалық негіздемесінде не инвестициялық ұсынысында көзделген негізгі көрсеткіштер;
60) түпкілікті қарыз алушы – кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған шарттарда оған мамандандырылған ұйым немесе жергілікті атқарушы орган атынан қарыз алушы беретін бюджеттік кредиттің түпкілікті алушысы;
61) түпкілікті нәтиже – мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелерге қол жеткізуіне негізделген, мемлекеттік органның даму жоспарының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіші;
62) тікелей нәтиже – қол жеткізілуі осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толықтай тәуелді болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы;
63) іс-шара – бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру шеңберінде орындалатын міндеттерді орындауға бағытталған өзара байланысты құрамдауыш(тар) кешені.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

55) заключение отраслевой экспертизы – оценка инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта или технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта, или финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций на предмет соответствия приоритетам развития отрасли;
56) сметная стоимость строительства (далее – сметная стоимость) – деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы;
57) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) – документ, содержащий сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
58) корректировка технико-экономического обоснования – изменение установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы;
59) технико-экономические параметры – основные показатели, предусмотренные в технико-экономическом обосновании либо в инвестиционном предложении БИП, направленном на создание и развитие объектов информатизации;
60) конечный заемщик – конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему специализированной организацией или заемщиком в лице местного исполнительного органа на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством;
61) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
62) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;
63) мероприятие – комплекс взаимосвязанного(ых) компонента(ов), направленного(ых) на выполнение задач, выполняемых в рамках осуществления бюджетных инвестиций.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету тәртібі
3. МИЖ инвестициялық ұсыныстарын әзірлеу, түзету және қарау процесі мынадай негізгі кезеңдерді:
1) ББӘ-нің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орталық немесе жергілікті органға инвестициялық ұсыныстарды ұсынуын;
2) инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытындыны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орталық немесе жергілікті органның қарауын және әзірлеуін қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді.
4. МИЖ инвестициялық ұсыныстарын әзірлеуді ББӘ жүзеге асырады.
Біртекті (біртипті) МИЖ бойынша ББӘ-ге бір инвестициялық ұсынысты әзірлеуге рұқсат етіледі.
Егер "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне бюджет заңнамасын жетiлдiру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін БИЖ-дің инвестициялық ұсынысына, БИЖ-дің ТЭН-іне, Инвестициялардың ҚЭН-іне, концессиялық жобалардың концессиялық ұсынысына экономикалық сараптама қорытындысы, сараптама қорытындысы немесе экономикалық қорытынды берілген болса, сондай-ақ МИЖ тиісті бюджетте көзделсе (қаржыландыру түрі мен әдісі айқындалған болса), онда ББӘ-ге МИЖ-дің инвестициялық ұсынысын әзірлеу талап етілмейді, бұдан басқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган БИЖ-дің инвестициялық ұсынысына, БИЖ-дің ТЭН-іне, Инвестициялардың ҚЭН-іне, концессиялық жобалардың концессиялық ұсынысына бұрын берілген экономикалық қорытындыға қосымша экономикалық қорытынды бере алады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Пилоттық жоба бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеу талап етілмейді.
Ескерту. Қағидалар 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.01.2021 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. МИЖ мынадай түрлерге бөлінеді:
1) мыналарға:
техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей, техникалық жағынан жеңіл және (немесе) үлгілік болуы мүмкін объектілерді құруға (салуға) және реконструкциялауға, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту арқылы саланың (салалардың) институционалдық дамуына бағытталуы мүмкін бюджеттік инвестициялар;

Глава 2. Порядок разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок разработки или корректировки инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта
3. Процесс разработки, корректировки и рассмотрения инвестиционных предложений ГИП представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) представление АБП инвестиционных предложений в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) рассмотрение и подготовка экономического заключения на инвестиционное предложение центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию.
4. Разработка инвестиционных предложений ГИП осуществляется АБП.
По однородным (однотипным) ГИП допускается разработка АБП одного инвестиционного предложения.
В случае, если до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства" на инвестиционное предложение БИП, ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, концессионное предложение концессионных проектов было дано заключение экономической экспертизы, заключение экспертизы или экономическое заключение, а также ГИП предусмотрен в соответствующем бюджете (определен вид и способ финансирования), то АБП не требуется разработка инвестиционного предложения ГИП, кроме того уполномоченный орган по государственному планированию может представить дополнительное экономическое заключение к ранее выданному экономическому заключению на инвестиционное предложение БИП, ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, концессионное предложение концессионных проектов.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Разработка инвестиционного предложения по пилотному проекту не требуется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 27.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. ГИП подразделяются на следующие виды:
1) бюджетные инвестиции, которые могут быть направлены на:
создание (строительство) и реконструкцию объектов, которые могут быть технически сложными и (или) уникальными, и технически несложными и (или) типовыми, а также создание и развитие объектов информатизации;
институциональное развитие отрасли (отраслей) посредством формирования или увеличения уставного капитала субъектов квазигосударственного сектора;

2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі - МЖӘ) жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. МИЖ-дің инвестициялық ұсыныстары мынадай құжаттарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы;
2) инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы;
3) МИЖ қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша есептеулер (бюджеттік инвестициялық жоба, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы, оның ішінде концессиялық жоба, бюджеттік кредит, жеке инвестициялар);
4) құрылыс нормативтеріне не "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 23) тармақшасына сәйкес бекітілетін есептеу әдістемесіне және мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін құруға, дамытуға және сүйемелдеуге арналған шығындар нормативтеріне сәйкес (бұдан әрі – Әдістеме) МИЖ құнының есептемелері мен негіздемелері;
5) егер инвестициялық жоба ТЭН әзірлеуді талап етпеген жағдайда, инвестициялық ұсынысқа жобалауға арналған техникалық тапсырма не "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға арналған техникалық тапсырма қосымша ұсынылады;
6) БИЖ ТЭН-і, Инвестициялар ҚЭН-і, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-і не ҚЭН-і түзетілген жағдайда:
БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН бойынша техникалық шешімдердің және (немесе) қосымша шығыстардың болжамды өзгерістері көрсетілген салыстырма кесте, сондай-ақ бекітілген БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН (жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бұрыннан бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде бекітілген Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында бекітілген ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе бекітілген жобалау-сметалық құжаттама (бұдан әрі - ЖСҚ);
құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін не Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есеп-негіздемесі;
егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын болса, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген МИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар көрсетілген заңнаманың мәтіні қоса беріле отырып және қазақ және (немесе) орыс тілдеріне аудармасы қамтамасыз етіліп ұсынылады;
бюджеттік инвестициялардың бұрын бекітілген ТЭН-нің және (немесе) ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізілетін болжамды өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптаманың хаты;
бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде не Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның ішінде бөлінген бюджет қаражатын толық игерген кезде қол жеткізбеу себептері көрсетілген түсіндірме жазба;

2) проекты государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), в том числе концессионные проекты.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Инвестиционные предложения ГИП включают следующие документы:
1) информационный лист инвестиционного предложения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения;
3) расчеты по возможным видам и способам финансирования ГИП (бюджетный инвестиционный проект, бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект, бюджетный кредит, частные инвестиции);
4) расчеты и обоснования стоимости ГИП согласно строительным нормативам либо методике расчета и нормативам затрат на создание, развитие и сопровождение объектов информатизации государственных органов, утверждаемой согласно подпункту 23) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Методика);
5) в случае если инвестиционный проект не требует разработки ТЭО к инвестиционному предложению, дополнительно представляется техническое задание на проектирование либо техническое задание на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства";
6) в случае корректировки ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменений технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, а также утвержденное ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций (при осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе утвержденного ФЭО Инвестиций представляется утвержденное ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или утвержденная проектно-сметная документация (далее – ПСД);
расчет-обоснование стоимости корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в разрезе компонентов и сроков их разработки;
в случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки;
письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ТЭО и (или) ПСД бюджетных инвестиций;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;

7) квазимемлекеттік сектор субъектілері заңды тұлғалардың активтерін, атап айтқанда жарғылық капиталының үлестерін сатып алған жағдайда:
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын болса, тәуелсіз бағалау компаниялары;
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын болса, халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдары дайындаған осы активтердің құнын бағалаудың қорытындысын ұсыну қажет;
8) егер ББӘ МИЖ-ді заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайту арқылы іске асыруды ұсынған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық жеткізгіште ұсынылатын бес жылдық кезеңге арналған іске асырылған, іске асырылып жатқан және іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалар бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық картасы қосымша ұсынылады;
9) акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) 50%-нан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастырған жағдайда, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің нормаларына сәйкес монополияға қарсы органның шешімі қосымша ұсынылады;
10) заңды тұлға жоспарланатын кезең алдындағы кезеңдерде шығынды болған жағдайда заңды тұлғаның атқарушы органы бекіткен заңды тұлғаны қаржылық-экономикалық сауықтыру жоспары ұсынылады;
11) аяқталмаған құрылыс объектісін аяқтауға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асырған жағдайда техникалық зерттеп-қараумен және техникалық қадағалау қорытындысымен расталған аяқталмаған құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер қосымша ұсынылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7. Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағында Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында белгіленген экономика саласының (аясының) даму басымдықтары бойынша ақпаратты, инвестициялық жобалар (жоба) және олардың (оның) негізгі көрсеткіштерін қоса алғанда, іс-шаралар бойынша жалпы ақпаратты қамтиды.

7) в случае приобретения субъектами квазигосударственного сектора активов, в частности долей уставного капитала юридических лиц, необходимо представить заключение оценки стоимости данных активов, подготовленные:
независимыми оценочными компаниями, если стоимость активов не превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
международными профессиональными организациями оценщиков, если стоимость активов превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
8) в случае если АБП предлагается реализовать ГИП путем увеличения уставного капитала юридического лица, дополнительно представляется инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам на пятилетний период, которая представляется на электронном носителе согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам;
9) в случае формирования уставного капитала юридического лица, более 50% акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежит государству, дополнительно представляется решение антимонопольного органа согласно нормам Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
10) в случае убыточности юридического лица в периодах, предшествующих планируемому периоду, представляется план по финансово-экономическому оздоровлению юридического лица, утвержденный исполнительным органом юридического лица;
11) в случае реализации бюджетных инвестиций, направленных на завершение объекта незавершенного строительства, дополнительно представляются сведения о состоянии незавершенного строительства, подтвержденные техническим обследованием и заключением технического надзора.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Информационный лист инвестиционного предложения содержит информацию по приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениями Президента Республики Казахстан, общую информацию по инвестиционным(ому) проектам (проекту) и мероприятиям включая их (его) основные показатели.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы мыналарды қамтиды:
1) ББӘ туралы және іске асыруға болжанған МИЖ бойынша деректер;
2) ретроспектива (МИЖ бойынша бұрын бөлінген және игерілген қаражат туралы, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша ақпарат);
3) саланың маркетингтік талдауы;
4) іске асыруға болжанған МИЖ-дің жалпы сипаты;
5) МИЖ институционалдық басқару схемасы;
6) әлеуметтік-экологиялық әсер.
7) МИЖ-ді іске асырудың мүмкін түрлері мен тәсілдерінің балама нұсқалары.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а.15.08.2016 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы:
1) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын, сондай-ақ қолданыстағы көрсетілетін және ұсынылатын қызметтерді салыстырмалы талдауды;
2) МИЖ-ді іске асырудан экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсерін, оның ішінде бюджеттің кіріс бөлігін толықтыруға, жаңа жұмыс орындарын құруға ықпалын;
3) проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде қаралған, шетелдік тәжірибені ескере отырып, оны шешудің оңтайлы жолы ретінде МИЖ-ді таңдаудың негіздемесі бар балама нұсқаларды;
4) МИЖ басқарудың болжанатын институционалдық схемасының негізділігін (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимылының схемасы, баланс ұстаушылардың пайдалары мен шығындарын бөлу, инвестициялық және инвестициялаудан кейінгі кезеңдерде БИЖ-ді басқару схемасы);
5) жоба бойынша болжанатын тәуекелдерді (қаржылық, операциялық, техникалық, кредиттік, нормативтік-құқықтық, технологиялық, маркетингтік, нарықтық, коммерциялық, экологиялық және әлеуметтік тәуекелдер) және оларды азайту жөніндегі іс-шараларды;
6) МИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкестігін;
7) МИЖ көлемінің негізділігін бағалауды қамтиды.
ББӘ ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік салаларында қорытындылар алу үшін уәкілетті органға және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға енгізеді.
Инвестициялық ұсыныстарды ақпараттандыру саласындағы сараптама "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілетін инвестициялық ұсыныстарды, бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемелерін ақпараттандыру саласында сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Информационный лист инвестиционного предложения содержит:
1) данные по АБП и предлагаемому к реализации ГИП;
2) ретроспектива (информация о ранее выделенных и освоенных средствах по ГИП, в том числе по текущим программам);
3) маркетинговый анализ отрасли;
4) общее описание предполагаемых к реализации ГИП;
5) институциональная схема управления ГИП;
6) социальное и экологическое воздействие;
7) альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и способам финансирования.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 15.08.2016 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения содержит оценку:
1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие, а также сравнительного анализа действующих предоставляемых и предлагаемых услуг;
2) предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации ГИП на смежные отрасли (сферы) экономики, в том числе влияние на пополнение доходной части бюджета, создание новых рабочих мест;
3) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора ГИП в качестве оптимального пути ее решения с учетом зарубежного опыта;
4) обоснованности предполагаемой институциональной схемы управления ГИП (основные участники, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат балансодержателей, схема управления ГИП в инвестиционном и постинвестиционном периодах);
5) предполагаемых рисков по проекту (финансовые, операционные, технические, кредитные, нормативно-правовые, технологические, маркетинговые, рыночные, коммерческие, экологическое и социальные риски) и мероприятия по их минимизации;
6) соответствия ГИП документам Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан;
7) обоснованности объема ГИП.
Инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта в сфере информатизации вносятся АБП в уполномоченный орган и уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности для получения заключений в сферах информатизации и информационной безопасности.
Экспертиза в сфере информатизации инвестиционных предложений осуществляется в соответствии с правилами проведения экспертизы в сфере информатизации инвестиционных предложений, финансово-экономических обоснований бюджетных инвестиций, утверждаемыми согласно пункту 1 статьи 57 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".

Ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жоба шығыстары есеп-қисабының негізділігі, жүзеге асырылуын және тиімділігін айқындау тұрғысынан бағалауды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабының 2-тармағына сәйкес жүзеге асырады және ол ақпараттандыру саласындағы қорытындыда көрсетіледі.
8) мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне байланысты МИЖ-ді іске асыру тетігін басымдықпен таңдау негізділігін бағалауды қамтиды.
МИЖ инвестициялық ұсынысына салалық қорытындыны ББӘ осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды квазимемлекеттік сектор субъектілері енгізген сәттен бастап 30 жұмыс күні ішінде ұсынады.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін, ақпараттық жүйелерді дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ақпараттандыру саласындағы орталық уәкілетті органның салалық қорытындысы ақпараттық жүйелерді дамытуға арналған шығындардың нормативтеріне сәйкес келетін есептемелер мен негіздемелерді қамтиды.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін ақпараттық жүйелерді дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалардың құны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның салалық қорытындысының құрамында ұсынылған есептемелер мен негіздемелер негізінде расталады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.05.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10. Егер МИЖ-ді республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ұсынылса, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптама қорытындысын тиісті саланың орталық уәкілетті органы ұсынады, МИЖ-ді қандай да бір белгілі салаға жатқызу мүмкін болмаса, салалық қорытындыны ББӘ өзі ұсынады.
Егер республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру болжанатын МИЖ бірнеше салалық орталық мемлекеттік органның жауапкершілік аясын қозғаса, көрсетілген салалық орталық мемлекеттік органдар МИЖ-дің тиісті салалық сараптамаларының қорытындыларын қосымша ұсынады.
Бұл ретте салалық сараптамалардың қосымша қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар бірінші басшының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір МИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолын қойғызып, МИЖ-дің іске асырылуының жетекшілік ететін салаға ықпалын бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.

Оценка на предмет обоснованности расчетов расходов, определения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, направленного на создание и развитие объектов информатизации осуществляется уполномоченным органом в сфере информатизации, в соответствии с пунктом 2 статьи 57 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и указывается в заключении в сфере информатизации;
8) обоснованности приоритетного выбора механизма реализации ГИП в зависимости от потребности государственных инвестиций.
Отраслевое заключение на инвестиционное предложение ГИП предоставляется АБП в течение 30 рабочих дней с момента внесения субъектами квазигосударственного сектора документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
Отраслевое заключение центрального уполномоченного органа в сфере информатизации по бюджетным инвестиционным проектам, направленным на развитие информационных систем, не требующих разработки технико-экономического обоснования, содержит расчеты и обоснования, соответствующие нормативам затрат на развитие информационных систем.
Стоимость бюджетных инвестиционных проектов, направленных на развитие информационных систем, не требующих разработки технико-экономического обоснования, подтверждается на основании расчетов и обоснований, представленных в составе отраслевого заключения уполномоченного органа в сфере информатизации.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра национальной экономики РК от 06.05.2020 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае, если реализация ГИП предлагается за счет средств республиканского бюджета, заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения предоставляется центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли, в случае невозможности отнесения ГИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если ГИП, предполагаемый к реализации за счет средств республиканского бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых центральных государственных органов, указанными отраслевыми центральными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз ГИП.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому ГИП первым руководителем государственного органа, только в части оценки влияния реализации ГИП на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.

Егер МИЖ-ді Арнаулы мемлекеттік қор қаражаты есебінен іске асыру ұсынылса, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 20 қыркүйектегі № 165 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33441 болып тіркелген) бекітілген Әлеуметтік және экономикалық жобаларды іріктеу және өлшемшарттарын айқындау қағидаларында белгіленген әлеуметтік және экономикалық жобалардың өлшемшарттарына сәйкестігін бағалауды қамтиды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Егер МИЖ-ді жергілікті бюджет қаражаты есебінен немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын салалық жергілікті атқарушы орган ұсынады, ББӘ қандай да бір салаға жатпаса, ББӘ салалық қорытындыны өздері ұсынады.
Егер жергілікті бюджет қаражаты есебінен немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру болжанатын МИЖ басқа бірнеше салалық жергілікті органдардың жауапкершілік аясын қозғаса, көрсетілген салалық мемлекеттік жергілікті органдар қосымша МИЖ салалық сараптамаларын ұсынады.
12. Қаржылық-экономикалық модельдің базалық параметрлері мен жобаны іске асырудан экономикалық әсер көрсеткіштерінің есептемесін қамтитын МИЖ қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдерінің есептемелері, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.05.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ақпараттандыру саласындағы МИЖ құнының есептемелері мен негіздемелері Әдістемеге сәйкес келеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. МИЖ инвестициялық ұсынысы, оның ішінде осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттар Ресми құжаттар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

В случае, если реализация ГИП, предлагается за счет средств Специального государственного фонда, заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения содержит оценку соответствия критериям социальных и экономических проектов, определенным Правилами отбора и определения критериев социальных и экономических проектов, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 сентября 2023 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33441).
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае, если реализация ГИП предлагается за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения предоставляется отраслевым местным исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета, в случае невозможности отнесения АБП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если ГИП, предполагаемый к реализации за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых местных органов, указанными отраслевыми местными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз ГИП.
12. Расчеты по возможным видам и способам финансирования ГИП, которые включают базовые параметры финансово-экономической модели и расчет показателей экономического эффекта от реализации проекта, представляются по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.05.2020 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Расчеты и обоснования стоимости ГИП в сфере информатизации соответствуют Методике.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Инвестиционное предложение ГИП, в том числе документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. ББӘ осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды қамтитын МИЖ-дің инвестициялық ұсыныстарын қалыптастырады және оны мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесі арқылы (бұдан әрі – МЖАЖ) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға экономикалық қорытынды дайындау үшін МИЖ-дің инвестициялық ұсынысын жіберген кезде ұсынылатын құжаттардың толықтығын тексеру автоматты түрде МЖАЖ арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Бюджеттік инвестицияларды түзетуге арналған инвестициялық ұсыныс:
1) БИЖ ТЭН-і түзетілген;
2) Инвестициялар ҚЭН-і түзетілген;
3) бюджеттік кредиттеу ТЭН-ні не ҚЭН-ні түзетілген;
4) егер БИЖ ТЭН, Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредиттің ТЭН-ін не ҚЭН-ін қарау қорытындылары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның қорытындысында МИЖ іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері ұсынылған жағдайларда ғана әзірленеді.
Ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша инвестициялық ұсынысты түзету техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға әкеп соғатын белгіленген техникалық-экономикалық параметрлер өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
Бюджеттік инвестицияларды түзетуге арналған инвестициялық ұсыныс бұрын енгізілген оң экономикалық қорытындысы бар біртекті (біртипті) МИЖ бойынша инвестициялық ұсыныстан техникалық-экономикалық параметрлерін өзгерту болжанатын жоба бойынша ұсынылады.
Техникалық-экономикалық параметрлерін өзгерту болжанбайтын жобалар бойынша осы Қағидаларда көзделген сараптамаларды жүргізу үшін түзетілген инвестициялық ұсыныс енгізу талап етілмейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысының қажетті сараптамаларын жүргізу тәртібі

15. АБП формируют и представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию инвестиционные предложения ГИП, включающие документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, посредством информационной системы государственного планирования (далее – ИСГП).
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При направлении инвестиционного предложения ГИП для подготовки экономического заключения центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию, проверка на полноту представляемых документов осуществляется ИСГП автоматически.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Инвестиционное предложение на корректировку бюджетных инвестиций разрабатывается только в следующих случаях:
1) корректировки ТЭО БИП;
2) корректировки ФЭО Инвестиций;
3) корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
4) если по итогам рассмотрения ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредита экономическим заключением центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию рекомендованы другие виды и способы реализации ГИП.
Корректировка инвестиционного предложения по БИП, направленном на создание и развитие объектов информатизации осуществляется в случае изменения установленных технико-экономических параметров, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
Инвестиционное предложение на корректировку бюджетных инвестиций вносится только по проекту, по которому предполагается изменение технико-экономических параметров из ранее внесенного инвестиционного предложения по однородным (однотипным) ГИП имеющего положительное экономическое заключение.
По проектам, не предполагающим изменение технико-экономических параметров, внесение скорректированного инвестиционного предложения для проведения предусмотренных настоящими Правилами экспертиз не требуется.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта

18. МИЖ инвестициялық ұсынысының қажетті сараптамаларын жүргізу осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды қарауды және ББӘ-нің инвестициялық ұсыныстарына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытынды дайындауын білдіреді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ББӘ-нің инвестициялық ұсыныстарын экономикалық орындылығы, жоба мақсаттарының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларында және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында белгіленген экономика саласын (аясын) дамыту басымдықтарына сәйкестігі тұрғысынан 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ-ге жібереді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 19.02.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Инвестициялық ұсынысқа сараптама пайдалар мен шығындар талдауын қолдана отырып жүргізіледі және осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес МИЖ-ді іріктеу әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Пайдалар мен шығындар талдауы мынадай көрсеткіштерді бағалаумен сипатталады:
1) бюджеттік тиімділік – алынған бюджет нәтижесінің шығындарға қатынасы ретінде айқындалатын инвестицияларды жүзеге асыру нәтижесінде бюджет үшін тиімділіктің салыстырмалы көрсеткіші;
2) МИЖ-дің өзін-өзі ақтауы – МИЖ-дің инвестициялық ұсыныстарында көзделген ақша ағындарын генерациялау мүмкіндігі;
3) МИЖ басымдылығы – әлеуметтік, стратегиялық, саяси, экологиялық және басқа да факторлармен негізделген МИЖ іске асырудың мүмкіндігі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысының нәтижесі МИЖ-ді бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен тәсілдерін айқындау болып табылады.
21. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. МИЖ бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытындыны осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган дайындайды және оны МЖАЖ арқылы ББӘ-ге жібереді.

18. Проведение необходимых экспертиз инвестиционного предложения ГИП представляет собой рассмотрение документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил и подготовку экономического заключения центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию на инвестиционные предложения АБП.
Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает инвестиционные предложения АБП на предмет экономической целесообразности, соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленными документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениями Президента Республики Казахстан, в срок не более 20 (двадцати) рабочих дней и направляет экономическое заключение по ним АБП.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 19.02.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Экспертиза на инвестиционное предложение проводится с применением анализа выгод и затрат и осуществляется в соответствии с методикой отбора ГИП согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Анализ выгод и затрат характеризуется оценкой следующих показателей:
1) бюджетная эффективность – относительный показатель эффекта для бюджета в результате осуществления инвестиций, определяемый как отношение полученного бюджетом результата к затратам;
2) окупаемость ГИП – возможность предусмотренных в инвестиционных предложениях ГИП генерировать денежные потоки;
3) приоритетность ГИП – важность реализации ГИП, обусловленная социальными, стратегическими, политическими, экологическими и другими факторами.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Результатом экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию является определение возможного вида и способов финансирования ГИП из бюджета.
21. Исключен приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Экономическое заключение на инвестиционное предложение по ГИП подготавливается центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и представляется АБП посредством ИСГП.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-1. ББӘ МИЖ бойынша инвестициялық ұсынысқа оң экономикалық қорытынды алғаннан кейін 90 (тоқсан) жұмыс күнінен кешіктірмей, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға әзірленген ҚЭН енгізеді.
Егер экономикалық сараптаманы қоспағанда, БИЖ ТЭН-ін қаржыландыру және оларға сараптамалар жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жағдайда, ББӘ БИЖ–дің ТЭН әзірленгеннен кейін, сондай-ақ әзірленген БИЖ ТЭН-іне ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, әзірленген БИЖ ТЭН-ін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға енгізеді.
Қаржыландырудың түрі мен тәсілдері айқындалғаннан кейін үш жыл ішінде ТЭН, ЖСҚ, ҚЭН, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамаларын әзірлеу, сондай-ақ ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ-ді іске асыру басталмаған (әзірленбеген) МИЖ, оның ішінде түзетілген МИЖ бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды ескірген болып есептеледі.
Ескерту. 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.03.2015 № 200; жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-тарау. Бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау және іріктеу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Бюджеттік инвестицияларды жоспарлау тәртібі
23. БИЖ-ді жоспарлау мынадай үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) Пилоттық жобаны қоспағанда, инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу және оларға сараптамалар жүргізу;
2) ТЭН-ді әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізу;
3) бюджетті әзірлеу сатысында бюджеттік инвестициялық жобаларды іріктеу.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.01.2021 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. АБП, не позднее 90 (девяноста) рабочих дней после получения положительного экономического заключения на инвестиционное предложение по ГИП, вносят в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию разработанное ФЭО.
В случае, если финансирование и проведение экспертиз ТЭО БИП, за исключением экономической экспертизы, осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию, АБП, не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней после разработки ТЭО БИП, а также получения положительного заключения вневедомственной экспертизы на разработанное ТЭО БИП, вносят в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию разработанное ТЭО БИП.
Экономическое заключение на инвестиционное предложение по ГИП, в том числе на скорректированное, по которому в течение трех лет после определения вида и способов финансирования не начата разработка (не разработаны) ТЭО, ПСД, ФЭО, конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, а также реализация БИП, направленного на создание и развитие объекта информатизации, считается устаревшим.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 13.03.2015 № 200; в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок планирования, рассмотрения и отбора бюджетных инвестиций
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок планирования бюджетных инвестиций
23. Планирование БИП осуществляется в три этапа:
1) разработка и проведение экспертиз инвестиционных предложений, за исключением пилотного проекта;
2) разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО;
3) отбор БИП на стадии разработки бюджета.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. Инвестицияларды жоспарлау мынадай үш кезеңмен жүзеге асырылады:
1) инвестициялық ұсыныстарды немесе МЖӘ жобасының бизнес жоспарын әзірлеу және оларға сараптамалар жүргізу;
2) ҚЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу;
3) бюджетті әзірлеу сатысында Инвестицияларды іріктеу.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға қаражат бөлу тәртібі
Ескерту. 2-параграф жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
25. ББӘ МИЖ инвестициялық ұсыныстарына оң экономикалық қорытынды негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге,
сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізуге оң экономикалық қорытынды алынған ағымдағы жылы не келесі жоспарланатын қаржы жылы бөлінетін бюджеттік бағдарлама бойынша қаражат бөлу қажеттігі туралы өтінімді (бұдан әрі – БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді қаржыландыруға арналған өтінім) және техникалық тапсырманы ұсынады.
26. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге арналған техникалық тапсырма егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгесі айтылмаса, осы Қағидаларда айқындалатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізуге қойылатын талаптар негізінде жасалады.
Техникалық тапсырма жобасында:
1) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес БИЖ ТЭН-ін әлеуетті әзірлеушіге қойылатын біліктілік талаптары;
2) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес әзірлеушінің міндеттерін қолдану және шектеу саласы;
3) БИЖ ТЭН-ін әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізудің болжамды мерзімдері де көрсетіледі.
26-1. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда, экономикалық сараптаманы қоспағанда, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету шеңберінде тиісті қажетті сараптамалар жүргізуге қаржы бөлінеді.
Қаржыландыру және БИЖ ТЭН-іне сараптамалар жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық қаржы жылы ішінде немесе жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасы қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражаты қаржы жылы ішінде ТЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе жергілікті атқарушы органның актісімен бекітілген БИЖ тізбесінің негізінде әртүрлі ББӘ арасында бөлуге жатады.
Егер жергілікті БИЖ-ді қаржыландыру нысаналы даму трансферттерінің республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінетін қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болса, ТЭН әзірлеуді қаржыландыру мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының есебінен жүзеге асырылады.

24. Планирование Инвестиций осуществляется в три этапа:
1) разработка и проведение экспертиз инвестиционных предложений или бизнес-плана проекта ГЧП;
2) разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ФЭО;
3) отбор Инвестиций на стадии разработки бюджета.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов
Сноска. Параграф 2 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
25. АБП на основании положительного экономического заключения на инвестиционные предложения ГИП представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию заявку о необходимости выделения средств по распределяемой бюджетной программе на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП в текущем году, в котором получено положительное экономическое заключение, либо в следующем планируемом финансовом году (далее - заявка на финансирование разработки ТЭО БИП) и техническое задание.
26. Техническое задание на разработку или корректировку ТЭО БИП составляется и рассматривается на основании требований к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП, определенных настоящими Правилами, если иное не оговорено законодательством Республики Казахстан.
В проекте технического задания также отражаются:
1) квалификационные требования к потенциальному разработчику ТЭО БИП в соответствии с законодательством о государственных закупках;
2) область применения и ограничения обязанностей разработчика в соответствии с законодательством о государственных закупках;
3) предполагаемые сроки разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
26-1. В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, в рамках разработки или корректировки ТЭО БИП финансируется проведение соответствующих необходимых экспертиз, за исключением экономической экспертизы.
Финансирование и проведение экспертиз ТЭО БИП осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
Средства распределяемой бюджетной программы подлежат распределению в течение финансового года между различными АБП на основании утвержденного приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию или актом местного исполнительного органа Перечня БИП, финансирование разработки или корректировки, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО которых осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
В случае если финансирование местного БИП осуществляется за счет средств целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в местный бюджет, финансирование разработки ТЭО осуществляется за счет распределяемой бюджетной программы местного уполномоченного органа по государственному планированию.

26-2. Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражаты есебінен БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыру процесі мынадай негізгі кезеңдерді:
1) ББӘ-нің БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға өтінімдер беруін;
2) тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражаты есебінен БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландырудың тізбелерін қалыптастыруды және бекітуді;
3) БИЖ ТЭН қажетті сараптамаларын жүргізу, сондай-ақ әзірлеу немесе түзетудің қаржыландыруы.
26-3. ББӘ мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органға БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргiзудi қаржыландыруға өтiнiмдер бередi.
26-4. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға арналған өтінімінде қаражатты игеру мерзімі бір жылдан астам уақытты құрауы мүмкін, бірақ тиісті бюджет комиссиясының ұсынысында айқындалған мерзімнен аспайды және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес ұсынылады.
26-5. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізуді қаржыландыруға арналған өтінімге БИЖ ТЭН-ін әзірлеудің немесе түзетудің мәлімделген құнын растайтын есептемелер қоса беріледі ("Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-2) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін кұрылыстағы баға белгілеу мен сметалық нормалар бойынша нормативтік құжатқа сәйкес).
Ескерту. 26-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.05.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
27. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге берілген оң экономикалық қорытындының, ББӘ қаржыландыру жөніндегі хаттың, техникалық тапсырманың негізінде БИЖ инвестициялық ұсыныстары бойынша қорытындылар қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – РБК) қарауына енгізеді.
Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган инвестициялық ұсыныстарды қарау қорытындылары бойынша БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге берілген оң экономикалық қорытындының, ББӘ қаржыландыру жөніндегі хаттың, техникалық тапсырманың негізінде қорытындылар қалыптастырады және оларды бюджет комиссиясының қарауына жібереді.

26-2. Процесс финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП за счет средств распределяемых бюджетных программ представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление АБП заявок на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП;
2) формирование и утверждение Перечней финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП которых осуществляются за счет средств соответствующих распределяемых бюджетных программ;
3) финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
26-3. АБП представляют заявки на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
26-4. В заявке на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП период освоения средств может составлять более одного года, но не более срока, определенного в предложении соответствующей бюджетной комиссии и предоставляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
26-5. К заявке на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП прилагается расчет, подтверждающий заявленную стоимость разработки или корректировки ТЭО БИП (согласно нормативному документу по ценообразованию в строительстве и сметным нормам, утверждаемым уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан").
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-5 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 06.05.2020 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключения по инвестиционным предложениям ГИП на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, письма на финансирование АБП, технического задания и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии (далее – РБК).
Местный уполномоченный орган по государственному планированию по итогам рассмотрения инвестиционных предложений формирует по ним заключения и направляет их на рассмотрение бюджетной комиссии на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, письма на финансирование АБП, технического задания.

28. Тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарылатын инвестициялық ұсыныстар бойынша қорытынды мынадай негізгі мәліметтерді қамтиды:
1) БИЖ атауы;
2) ББӘ қаржыландыруға ұсынатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу құны;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қаржыландыруға ұсынатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу құны;
4) БИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында айқындалған бағыттарға, мақсаттарға, міндеттерге және ережелерге сәйкестігі;
5) міндеттерді орындаудың күтілетін нәтижесі.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Бюджет комиссиялары мақұлдаған, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын инвестициялық ұсыныстардағы БИЖ бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган тізбе қалыптастырады.
Әрбір жоба бойынша атауын және қаржыландыру сомасын қамтитын тізбе, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен немесе жергілікті атқарушы органның актісімен бекітіледі, оларды дайындауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
29-1. Тиісті бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар қаражатының қалған сомасына арналған тiзбелерге толықтырулар мен өзгерістерді қалыптастыру, тиiстi бюджет комиссиясының қарауына енгiзу және бекiту осы Қағидаларда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, ББӘ тиісті бюджетті соңғы нақтылауға дейін бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін қайтаруды қамтамасыз етеді.
Бюджет шығыстарының секвестрін жүргізген кездегі бюджеттік бағдарламаларды қысқартуды қоспағанда ББӘ үнемдеу нәтижелері бойынша қалыптасқан бюджет қаражатын қайтару, бюджет комиссиясының тиісті шешімінсіз, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның осы Қағидаларымен бекітілген тәртіппен әзірленген және қабылданған бұйрығының немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырулардың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кейіннен өзгерістер енгізе отырып, тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісіне өзгерістер енгізу туралы жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісі негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.
Бюджет шығыстарына секвестрлеу жүргізу кезінде бюджеттік бағдарламалар қаражатын қысқарту бөлінетін бюджеттік бағдарлама есебінен қаражат алған ББӘ бюджеттік бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады.
Қалған жағдайларда пайдаланылмаған бюджет қаражатын қайтару, бюджет комиссиясының оң шешімі және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бекітілген тәртіппен әзірленген және қабылданған бұйрығының немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырулардың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кейіннен өзгерістер енгізе отырып, тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісіне өзгерістер енгізу туралы жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісі негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.
БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, ББӘ екінші жартыжылдықта республикалық бюджет нақтыланғаннан кейін тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін, оның ішінде үнемдеу нәтижелері бойынша қалыптасқан қаражатты қайтаруына жол берілмейді.
БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражатын пайдаланбағаны не ішінара пайдаланғаны үшін осы қаражатты алған ББӘ бірінші басшысы жауапты болады.

28. Заключение по инвестиционным предложениям, выносимое на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии, содержит следующие основные сведения:
1) наименование БИП;
2) стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, предлагаемая к финансированию АБП;
3) стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, предлагаемая к финансированию уполномоченным органом по государственному планированию;
4) соответствие БИП направлениям, целям, задачам и положениям, определенным документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениями Президента Республики Казахстан;
5) ожидаемый результат выполнения задач.
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. По БИП, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в инвестиционных предложениях, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП по которым осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
Перечень, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту, утверждаются приказом центрального уполномоченного органа по государственному планированию или актом местного исполнительного органа, подготовку которых осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
29-1. Формирование, внесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии и утверждение дополнений и изменений в перечни на оставшуюся сумму средств соответствующих распределяемых бюджетных программ осуществляются в порядке, установленном настоящими Правилами.
В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, АБП обеспечивают возврат неиспользованной части выделенных бюджетных средств до последнего уточнения соответствующего бюджета.
Возврат бюджетных средств, сложившихся по результатам экономии у АБП, за исключением сокращения бюджетных программ при проведении секвестра расходов бюджета, осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию без соответствующего решения бюджетной комиссии на основании разработанного в установленном настоящими Правилами порядке и принятого приказа центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативного правового акта местного исполнительного органа о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативный правовой акт местного исполнительного органа о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
При проведении секвестра расходов бюджета сокращение средств бюджетных программ осуществляется по бюджетной программы АБП, получившего средства за счет распределяемой бюджетной программы.
В остальных случаях возврат неиспользованных бюджетных средств осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на основании положительного решения бюджетной комиссии и разработанного и принятого в установленном порядке приказа центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативного правового акта местного исполнительного органа о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по государственному планированию или нормативный правовой акт местного исполнительного органа о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Не допускается возврат АБП неиспользованной части выделенных бюджетных средств, в том числе сложившихся по результатам экономии, соответствующему уполномоченному органу по государственному планированию после уточнения республиканского бюджета во втором полугодии, в случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
Первый руководитель АБП, получившего бюджетные средства, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП, является ответственным за неиспользование либо частичное использование данных средств.

29-2. ББӘ Тізбелер негізінде БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді қамтамасыз етеді.
29-3. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
29-4. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуге арналған шарт бойынша өнім берушінің міндеттемелерінде тиісті сараптамалар жүргізудің нәтижесінде ескертулер мен ұсыныстар туындаған, оның ішінде жобаға экономикалық сараптама жүргізу кезінде жоба пысықтауға қайтарылған жағдайда шарттың жалпы құны шегінде өнім берушінің БИЖ ТЭН-ін міндетті пысықтауы туралы талапты қамтуы тиіс.
2-1. Параграф Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу тәртібі
Ескерту. 2-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
30. БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету Қазақстан Республиксының тиісті заңнамаларында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
31. Егер жобаны іске асыру Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында айқындалған бағыттарда, мақсаттарда, міндеттерде және ережелерде көзделген жағдайда, БИЖ ТЭН-ін әзірлеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Сыртқы үкіметтік қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды қоса қаржыландыру болжанатын БИЖ құнына, қажет болған жағдайда, техникалық көмекке, тауарларға, оқытуға, жоба құрылысын басқару, сүйемелдеу, институционалдық дамыту, қадағалау жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар қосылады.
33. Қазақстан Республикасында іске асыруда аналогтары жоқ жобалар бойынша халықаралық тәжірибені ескере отырып деректер қолданылады.
34. БИЖ ТЭН мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) БИЖ ТЭН-нің түйіндемесі;
2) "Маркетингтік" бөлім;
3) "Техникалық-технологиялық" бөлім;
4) "Экологиялық бөлім" (қоршаған ортаға әсерді бағалау);
5) "Институционалдық" бөлім;
6) "Қаржылық-экономикалық" бөлім;
7) "Әлеуметтік" бөлім;
8) "Тәуекелдерді талдау" бөлімі;
9) жалпы тұжырымдар;

29-2. АБП на основании Перечней обеспечивают разработку или корректировку, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
29-3. Финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
29-4. В обязательствах поставщика по договору на разработку или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП должно содержаться требование об обязательной доработке ТЭО БИП поставщиком, в случае возникновения замечаний и предложений по результатам проведения соответствующих экспертиз, в том числе возвращении проекта на доработку при проведении экономической экспертизы проекта, АБП в пределах общей стоимости договора.
Параграф 2-1. Порядок разработки технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта
Сноска. Раздел дополнен параграфом 2-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
30. Разработка или корректировка ТЭО БИП осуществляются в порядке, определенной главой 3 настоящих Правил с учетом особенности предусмотренных в соответствующих законодательствах Республики Казахстан.
31. Разработка ТЭО БИП осуществляется в случае, если реализация проекта предусмотрена направлениями, целями, задачами и положениями, определенными документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениями Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В стоимость БИП, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, в случае необходимости включаются расходы на техническую помощь, товары, обучение, консультационные услуги по управлению, сопровождению, институциональному развитию, надзору за строительством проекта.
33. По проектам, не имеющим аналогов реализации в Республике Казахстан, применяются данные с учетом международного опыта.
34. ТЭО БИП соответствует следующей структуре:
1) резюме ТЭО БИП;
2) раздел "Маркетинговый";
3) раздел "Технико-технологический";
4) раздел "Экологический" (оценка воздействия на окружающую среду);
5) раздел "Институциональный";
6) раздел "Финансово-экономический";
7) раздел "Социальный";
8) раздел "Анализ рисков";
9) общие выводы;

10) осы Қағидаларға 4-14-қосымшаларда көрсетілген нысандарға сәйкес БИЖ ТЭН-іне қосымшалар, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес жобаның ерекшелігіне қарай ұсынылатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге арналған бастапқы құжаттар.
БИЖ ТЭН-іне жобаның ерекшелігіне байланысты қосымша бөлімдер мен қосымшаларды қосуға жол беріледі.
35. БИЖ ТЭН түйіндемесінде:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша БИЖ-дің қысқаша сипаттамасы көрсетіледі;
2) жобаның қолданыстағы саяси (хаттамалық және өзге де тапсырмаларды, нормативтік құқықтық актілерді көрсете отырып), әлеуметтік-экономикалық және басқа да шарттары сипатталады;
3) жобаның мақсатына және, оның ішінде инвестициялық ұсыныс сатысында қаралған нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізудің ықтимал нұсқалары көрсетіледі;
4) қолданыстағы материалдар мен зерттеулер негізінде техникалық-экономикалық бағалаулардың, сондай-ақ оны әзірлеу тапсырмасында баяндалған талаптар мен шарттардың нәтижелері көрсетіледі.
36. БИЖ ТЭН-інің "Маркетингтік" бөлімінде қаралатын өңірдегі жобада болжанатын өнімдерге (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) қолданыстағы және перспективадағы сұраныстын талдауды не жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігі көрсетіледі.
Аталған бөлім:
1) өндірілетін және жобаны іске асыруда есепке алмай жүргізілетін немесе жобаны іске асыру, сондай-ақ төлемге қабілетті сұраныстың сандық параметрлерінің нәтижесінде өндіру болжанатын өнімдердің (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) көлемін, түрлерін және бағаларын бағалау мен негіздеуді қоса алғанда, сұраныстың талдауын;
2) құқықтық негізін көрсете отырып, жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттігін талдауды;
3) жобаны іске асыру шеңберінде (инвестициялық кезеңде) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемін, түрлері мен бағаларын, сондай-ақ тиісті прайс-парақтарды, баға ұсыныстарын және басқа да растаушы құжаттарды қоса бере отырып, жобаның қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндігін бағалауды және негіздеуді қоса алғандағы талдауды;
4) пайдалану кезеңінде (инвестициялаудан кейінгі кезеңде) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемін, түрлері мен бағаларын, сондай-ақ тиісті прайс-парақтарды, баға ұсыныстарын және басқа да растаушы құжаттарды қоса бере отырып, жобаның қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндігін бағалауды және негіздеуді қоса алғандағы талдауды;
5) пайдаланылатын ақпарат көздері мен маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістемелерін қамтиды;
6) прайс-парақтар мен баға ұсыныстарын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің кемінде екі өнім берушісі ұсынады (ұқсас тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша прайс-парақтар және баға ұсыныстары жоқ болған жағдайда кемінде екі тәуелсіз бағалау қорытындысы беріледі).
Бағаларды талдау:
сатып алынуы техникалық-технологиялық талдауда көрсетілген талаптарға негізделген;
сипаттамалары техникалық-технологиялық талдауда көрсетілген талаптарға сәйкес келетін тауарларды қамтиды;
консалтингтік көрсетілетін қызметтер құны (бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу, жобаны басқару, аттестаттау) ресурстар құнының есептеулерімен және бағаларымен расталады.

10) приложения к ТЭО БИП согласно формам, представленным в приложениях 4-14 к настоящим Правилам, а также исходные документы для разработки ТЭО БИП, представляемые в зависимости от специфики проекта в соответствии с настоящими Правилами.
В ТЭО БИП в зависимости от специфики проекта допускается включение дополнительных разделов и приложений.
35. В Резюме ТЭО БИП:
1) указывается краткая характеристика БИП по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) описываются существующие политические (с указанием протокольных и иных поручений, нормативных правовых актов), социально-экономические и другие условия проекта;
3) указываются возможные варианты достижения цели и показателей результата проекта, в том числе рассмотренные на стадии инвестиционного предложения;
4) указываются результаты технико-экономических оценок на основе имеющихся материалов и исследований, а также требований и условий, изложенных в задании на его разработку.
36. Раздел "Маркетинговый" ТЭО БИП отражает анализ существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо социально-экономическую необходимость проекта.
Данный раздел содержит:
1) анализ спроса, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен, на продукцию (товары, работы, услуги), которая производится и будет производиться без учета реализации проекта либо предполагается производить в результате реализации проекта, а также количественных параметров платежеспособного спроса;
2) анализ социально-экономической необходимости проекта с указанием правовой основы;
3) анализ, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен на товары, работы, услуги, закупаемые в рамках реализации проекта (в инвестиционном периоде), а также возможности удовлетворения потребностей проекта с приложением соответствующих прайс-листов, ценовых предложений и других подтверждающих документов;
4) анализ, включая оценку и обоснование объемов, видов и цен на товары, работы, услуги, закупаемые в эксплуатационном периоде (в постинвестиционном периоде), а также возможности удовлетворения потребностей проекта с приложением соответствующих прайс-листов, ценовых предложений и других подтверждающих документов;
5) используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований;
6) прайс-листы и ценовые предложения представляются не менее чем от двух поставщиков товаров, работ и услуг (в случае отсутствия прайс-листов и ценовых предложений по аналогичным товарам, работам и услугам предоставляется не менее двух независимых оценочных заключений).
Анализ цен охватывает следующие товары:
закупка которых обоснована требованиями, указанными в технико-технологическом анализе;
характеристики которых соответствуют требованиям, указанным в технико-технологическом анализе;
стоимость консалтинговых услуг (разработка программного обеспечения, управление проектом, аттестация) подтверждаются расчетами и оценками стоимости ресурсов.

36-1. Егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, БИЖ-дің құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып және қазақша және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.
Ескерту. 36-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. БИЖ ТЭН-інің "Техникалық-технологиялық" бөлімі жобаны іске асырудың әртүрлі техникалық-технологиялық шешімдерінің талдауын, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, маркетингтік бөлімде ұсынылған талдауды ескере отырып, таңдалған нұсқаның негіздемесін қамтиды.
Аталған бөлім мыналарды қамтиды:
1) объектіні орналастыру орындарының ықтимал нұсқаларын талдау, шикізат көздері мен өнім берушілеріне, нысаналы топтар мен негізгі пайда алушыларға қатысты орналасқан жері туралы, сондай-ақ жобаның орналасқан жерінің баламалы нұсқалары туралы ақпаратты бере отырып, жобаның орналасқан жерін таңдаудың негіздемесі. Қорғаныс саласындағы жобалар бойынша жобаның орналасқан жерінің баламалы нұсқалары туралы ақпаратты беру міндетті емес. Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру болжанатын ақпараттандыру объектілері бойынша мемлекеттік органдардың ұлттық серверлік орталығын, облыстық деректерді өңдеу орталықтарын, жеке ұйымдардың серверлік үй-жайларын немесе қажет болған жағдайда меншікті серверлік үй-жайды қоса алғанда, жобаның серверлік жабдығын орналастырудың ықтимал нұсқаларына талдау келтіріледі;
2) жоба ауқымының сипаттамасы және жоба қуатын, жоба қуатының игерілу серпінін есептеу негіздемесі;
3) технологиялар мен жабдықтарды таңдау негіздемесі, қазірдің өзінде пайдаланылатын жабдықтармен технологиялық үйлесімділігі, оңтайлы баға-сапа арақатынасы, технологиялар мен жабдықтарды таңдаудың баламалы нұсқалары, инновациялық жабдықтарды қолдану, жобада сапа стандарттарының қолданылуы туралы ақпарат;
4) таңдалған шешімдер (энергия үнемдеу, жылумен, сумен жабдықтау, кәріз) мен схемаларды негіздей отырып, жобаның қажетті инженерлік, көліктік және телекоммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі туралы ақпарат, сондай-ақ қажет болған жағдайда, іске қосу-баптау жұмыстары туралы ақпарат;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның құрамдауыштары бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаны іске асыру кестесі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша);

36-1. В случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость БИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки.
Сноска. Пункт 36-1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Раздел "Технико-технологический" ТЭО БИП включает анализ различных технико-технологических решений реализации проекта, их преимущества и недостатки, обоснование выбранного варианта с учетом анализа, представленного в маркетинговом разделе.
Данный раздел содержит:
1) анализ возможных вариантов мест размещения объекта, обоснование выбора месторасположения проекта с представлением информации о расположении относительно источников и поставщиков сырья, целевых групп и основных выгодополучателей, а также об альтернативных вариантах месторасположения проекта. По проектам в сфере обороны не обязательно представление информации об альтернативных вариантах месторасположения проекта. По объектам информатизации, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, приводится анализ возможных вариантов размещения серверного оборудования проекта, включая национальный серверный центр государственных органов, областные центры обработки данных, серверные помещения частных организаций или в случае необходимости собственного серверного помещения;
2) описание масштаба проекта и расчетное обоснование мощности проекта, динамики освоения мощности проекта;
3) обоснование выбора технологий и оборудования, информацию о технологической совместимости с уже используемым оборудованием, оптимальном соотношении цена-качество, альтернативных вариантах выбора технологий и оборудования, применении инновационного оборудования, использовании проектом стандартов качества;
4) информацию об обеспеченности проекта необходимой инженерной, транспортной и телекоммуникационной инфраструктурой с обоснованием выбранных решений (по энергосбережению, тепло-, водоснабжению, канализации) и схем, а также в случае необходимости информацию о пусконаладочных работах;
5) график реализации проекта (в том числе по технологическим этапам) с разбивкой финансирования по компонентам проекта по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;

6) пайдаланылатын ақпарат көздері.
Құрылыс саласындағы жобалар бойынша БИЖ ТЭН-інің "Техникалық-технологиялық" бөлімі мыналарды қамтиды:
мыналарды қамтитын негізгі сәулет-құрылыс шешімдері:
қағидаттық сәулеттік, көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдер, оның ішінде: жоспарлау шешімдерінің негізділігі, жер учаскелерін ұтымды пайдалану, ғимараттарды тиімді бұғаттау, құрылыс ауданында табиғи қауіпті құбылыстардың (сейсмика, шөгу, карсттар, көшкіндер) болуына ерекше назар аударылады, қағидаттық сәулеттік-композициялық шешімдердің қоршаған құрылыстың қала құрылыстық жағдайларына сәйкестігі. Техникалық жағынан неғұрлым күрделі ғимараттар мен құрылыстардың негізгі параметрлері көлемдік-жоспарлау және конструктивтік (құрылыстық) шешімдерді және олардың конструктивтік ерекшеліктерін қамтиды. Құрылыс өнімдері мен материалдарына қажеттілік;
көлік схемасының нұсқаларын, алаңішілік жолдар мен автожолдарды, ғимараттар мен құрылыстардың, оның ішінде өнеркәсіптік және басқа да мақсаттағы ғимараттар арасында талап етілетін өртке қарсы және санитариялық-эпидемиологиялық арақашықтықтардың сақталуын бағалай отырып таңдау негіздемесі;
технологиялық процестердің (схемалардың) ықтимал нұсқаларын талдау негізінде таңдалған технологияның қысқаша сипаттамасы мен негіздемесі, құрамы және өндірістік құрылымы;
БИЖ ТЭН-інің техникалық-технологиялық бөлімінде салыстырма талдау жүргізілетін және таңдалған нұсқаның негіздемесі берілетін жобаның мақсатқа қол жеткізу мен нәтижелер көрсеткіштерінің кемінде екі ықтимал нұсқасы көрсетіледі.
Жобалық шешімдерді таңдау кезінде қоршаған ортаға әсерге жүргізілген бағалаудың нәтижелерін ескеру және қоршаған орта мен адам денсаулығына ең аз зиян келтіретін нұсқаның қабылдануын қамтамасыз ету қажет.
Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру болжанатын ақпараттандыру объектілері бойынша БИЖ ТЭН-інің "Техникалық-технологиялық" бөлімі сондай-ақ мыналарды қамтиды:
автоматтандырылған функциялар, процестер және олардың тұтынушыларының тізбесі (use-case схемасы);
ақпараттандыру объектісі архитектурасының ықтимал нұсқаларын талдау (орталықтандырылған, орталықтандырылмаған, корпоративтік);
ақпараттандыру объектісін іске асыру нұсқаларын талдау (дайын шешімдерді интеграциялау және енгізу, өзіндік әзірлеу, дайын және меншікті шешімдерді қолдану);
тораптар схемасы (есептеу құралдары) және ақпараттандыру объектісінің бағдарламалық құрамдауыштарын орналастыру;
телекоммуникация схемасы және байланыс арналарына қойылатын талаптар;
жобаның ауқымы мен қуатының сандық көрсеткіштеріне, тораптар схемасына негізделген есептеу қуатына және сақтау көлеміне және есептеу құралдарының санына қойылатын талаптардың негіздемесі;
жүйе архитектурасының жалпы сипаттамасы;
жүйе құрамдауыштарының және олардың өзара байланысының сипаттамасы;
осы жобаны іске асыруды қозғайтын ведомстволық және ведомствоаралық ақпараттық жүйелердің, сондай-ақ жобаны іске асыруды қозғайтын тараптардың тиісті жазбаша хабарламаларын қоса бере отырып, жобаны табысты іске асыру үшін осы жүйелер жағында жүргізілуі қажет іс-шаралардың сипаттамасы;
жобаны іске асыру нәтижесінде өзекті болмауы мүмкін ақпараттандыру объектілері мен олардың құрамдауыштарының сипаттамасы;
жобаның "электрондық үкіметтің" базалық құрамдауыштарымен, ведомствоаралық ақпараттық жүйелермен және деректер базаларымен, ведомстволық ақпараттық жүйелермен және деректер базаларымен болжамды өзара іс-қимылы мен интеграциясының сипаттамасы, оның ішінде:
ақпараттық өзара іс-қимыл объектілерінің сипаттамасы;
қолданылатын деректер алмасу стандарттарының сипаттамасы;
құрылатын ақпараттық жүйелер шеңберінде электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сипаттамасы, оның ішінде:
іске асырылатын электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алушылар тобының сипаттамасы (жеке тұлғалар, заңды тұлғалар);
жоба шеңберінде Қазақстан Республикасының ауқымында іске асырылатын электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтер қажеттілігінің ағымдағы және тарихи көрсеткіштері;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің тиімділік көрсеткіштерінің электрондық түрге ауыстырылғанға дейінгі және одан кейінгі сипаттамасы, оның ішінде талап етілетін құжаттар саны, құжаттарды тапсыру үшін күту уақыты, қызмет көрсету мерзімі;
электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың ағымдағы және жоспарланған бизнес-процесінің сипаттамасы;
іске асырылатын электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің типі (ақпараттық, интерактивтік, транзакциялық);
алушылар (жеке тұлғалар, заңды тұлғалар) бөлінісінде іске асырылатын электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсыну арналары;
ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сипаттамасы.

6) используемые источники информации.
Раздел "Технико-технологический" ТЭО БИП по проектам в сфере строительства также содержит:
основные архитектурно-строительные решения, включающие в себя:
принципиальные архитектурные, объемно-планировочные и конструктивные решения, в том числе: обоснованность планировочных решений, рациональное использование земельных участков, эффективного блокирования зданий, обращается особое внимание на наличие природоопасных явлений (сейсмика, просадочность, карсты, оползни) в районе строительства, соответствие принципиальных архитектурно-композиционных решений градостроительным условиям окружающей застройки. Основные параметры наиболее технически сложных зданий и сооружений включают объемно-планировочные и конструктивные (строительные) решения, и их конструктивные особенности. Потребность в строительной продукции и материалах;
обоснование выбора вариантов транспортной схемы, внутриплощадочных путей и автодорог с оценкой соблюдения требуемых противопожарных и санитарно-гигиенических разрывов между зданиями и сооружениями, в том числе промышленного и другого назначения;
краткую характеристику и обоснование выбранной технологии на основе анализа возможных вариантов технологических процессов (схем), состав и производственную структуру;
В технико-технологическом разделе ТЭО БИП отражаются не менее двух возможных вариантов достижения цели и показателей результата проекта, по которым проводится сравнительный анализ и представляется обоснование выбранного варианта.
При выборе проектных решений необходимо учитывать результаты проведенной оценки воздействия на окружающую среду и обеспечивать принятие такого варианта, который наносит наименьший вред окружающей среде и здоровью человека.
Раздел "Технико-технологический" ТЭО БИП по объектам информатизации, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, также содержит:
перечень автоматизируемых функций, процессов и их потребителей (схема use-case);
анализ возможных вариантов архитектуры объекта информатизации (централизованная, децентрализованная, корпоративная);
анализ вариантов реализации объекта информатизации (интеграция и внедрение готовых решений, собственная разработка, применение готовых и собственных решений);
схему узлов (вычислительные средства) и размещения программных компонентов объекта информатизации;
схему телекоммуникаций и требований к каналам связи;
обоснование требований к вычислительным мощностям и объемам хранения и количества вычислительных средств на основе количественных показателей масштаба и мощности проекта, схемы узлов;
общее описание архитектуры системы;
описание компонентов системы и их взаимосвязей;
описание ведомственных и межведомственных информационных систем, которые затронет реализация данного проекта, а также мероприятий, которые необходимо провести на стороне данных систем для успешной реализации проекта, с приложением соответствующих письменных уведомлении сторон, затрагиваемых реализацией проекта;
описание объектов информатизации и их компонентов, которые могут стать неактуальны в результате реализации проекта;
описание предполагаемого взаимодействия и интеграции проекта с базовыми компонентами "электронного правительства", межведомственными информационными системами и базами данных, ведомственными информационными системами и базами данных, включая:
описание объектов информационного взаимодействия;
описание применяемых стандартов обмена данным;
описание электронных государственных услуг в рамках создаваемых информационных систем, в том числе:
описание групп получателей реализуемых электронных государственных услуг (физические лица, юридические лица);
текущие и исторические показатели востребованности реализуемых в рамках проекта электронных государственных услуг в масштабе Республики Казахстан;
описание показателей эффективности государственных услуг до и после их перевода в электронный вид, в том числе количество требуемых документов, время ожидания для подачи документов, срок оказания услуги;
описание текущего и планируемого бизнес-процесса предоставления электронных государственных услуг;
типы реализуемых электронных государственных услуг (информационные, интерактивные, транзакционные);
каналы предоставления реализуемых электронных государственных услуг в разрезе получателей (физические лица, юридические лица);
описание требований информационной безопасности.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. БИЖ ТЭН-інің "Экологиялық" бөлімі (қоршаған ортаға әсерді бағалау) жобаны іске асырудан келетін экологиялық залалды бағалауды қоса алғанда, сандық және құндық мәнде қабылданған жобалық шешімдердің қоршаған ортаға әсері туралы, сондай-ақ жобалық шешімдердің бекітілген экологиялық нормативтерге сәйкестігі және жобаны іске асырудан келетін теріс әсерді азайту жөніндегі болжанатын іс-шаралар туралы ақпаратты қамтиды.
Жобалық шешімдерді таңдау кезінде экологиялық нормативтерге сәйкес келетін шешімдер ғана таңдалады.
39. БИЖ ТЭН-інің "Институционалдық" бөлімі жобаның институционалдық схемасын, оның ішінде:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның институционалдық сызбасын;
2) құқықтық негізін көрсете отырып, жобаны басқару схемасын қамтиды.
Қажет болған жағдайда, жобаға қатысушылар бойынша толық заңды атауы, шыққан елі, ұйымдық-құқықтық нысаны, жарғылық капиталы, құрылтайшылар және олардың қатысу үлестері, құрылған жылы, негізгі қызмет түрлері, осы саладағы жобаларды іске асыру тәжірибесі және басқа да ақпарат көрсетіледі.
40. БИЖ ТЭН-інің "Қаржы-экономикалық" бөлімі мыналарды қамтиды:
1) инвестициялық шығасылардың есептемесі, жобаның кезеңдері, құрамдауыштары мен қаржыландыру көздері бойынша қаржыландыру қажеттіліктерін бөлу, қажет болған жағдайда, объектілерді пайдалануға беру шығыстары (іске қосу-баптау жұмыстары);
2) пайдалану шығасыларының есептемесі;
3) баламалы нұсқаларды талдау негізінде қаржыландыру көздерін (республикалық/жергілікті бюджет, қарыз қаражаты), шарттары мен көлемін (оның ішінде қаржыландыруды жылдарға бөле отырып) көрсете отырып, қаржыландыру схемасының негіздемесі;
4) жобаға қатысушылардың ағымдағы қаржылық жағдайы (қажет болған жағдайда);
5) жобаның мыналарды қамтитын қаржылық талдауы:
өнімдердің (тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнының, тарифтерінің, жіберу бағасының есептемесі;
сатудан түскен кірістердің және таза пайданың есептемесі;
ақша қаражаты ағынының жиынтық есептемесі;
таза дисконтталған кірістің (Net present value – NPV), ішкі пайдалылық нормасының (Internal rate of return – IRR), өзін-өзі ақтаудың дисконтталған және қарапайым мерзімдерінің есептемесі;
таза дисконтталған кірістің (NPV) және ішкі пайдалылық нормасының (IRR) негізгі параметрлер бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, инвестициялық және пайдалану шығасылары) сезімталдығын талдау, жобаның шығынсыздық нүктесінің есептемесі;

Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Раздел "Экологический" (оценка воздействия на окружающую среду) ТЭО БИП содержит информацию о воздействии на окружающую среду принятых проектных решений в количественном и стоимостном выражении, включая оценку экологического ущерба от реализации проекта, а также о соответствии проектных решений утвержденным экологическим нормативам и о предполагаемых мероприятиях по уменьшению негативного воздействия от реализации проекта.
При выборе проектных решений выбираются только те решения, которые соответствуют экологическим нормативам.
39. Раздел "Институциональный" ТЭО БИП содержит институциональную схему проекта, в том числе:
1) институциональная схема проекта по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) схему управления проектом с указанием правовой основы.
При необходимости по участникам проекта указывается полное юридическое наименование, страна происхождения, организационно-правовая форма, уставный капитал, учредители и доли их участия, год образования, основные виды деятельности, опыт реализации проектов в данной сфере и другая информация.
40. Раздел "Финансово-экономический" ТЭО БИП содержит:
1) расчет инвестиционных издержек, распределение потребностей в финансировании по стадиям, компонентам и источникам финансирования проекта, при необходимости расходы на ввод объектов в эксплуатацию (пусконаладочные работы);
2) расчет эксплуатационных издержек;
3) обоснование схемы финансирования с указанием источников (республиканский/местный бюджет, заемные средства), условий и объемов финансирования (в том числе в разбивке финансирования по годам), на основе анализа альтернативных вариантов;
4) текущее финансовое состояние участников проекта (в случае необходимости);
5) финансовый анализ проекта, включающий:
расчет себестоимости, тарифов, отпускной цены продукции (товаров, работ, услуг);
расчет доходов от продаж и чистой прибыли;
сводный расчет потока денежных средств;
расчет чистого дисконтированного дохода (Net present value – NPV), внутренней нормы прибыльности (Internal rate of return – IRR), дисконтированного и простого сроков окупаемости;
анализ чувствительности чистого дисконтированного дохода (NPV) и внутренней нормы прибыльности (IRR) по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, инвестиционные и эксплуатационные издержки), расчет точки безубыточности проекта;

6) жобаның мыналарды қамтитын экономикалық талдауы:
жоба іске асырылмаған жағдайда, бюджет қаражатының есебінен болжамды шығындардың есептемесін қамтитын, жобасы бар және жобасыз әлеуметтік-экономикалық жағдайды талдау;
ең аз шығындарды талдау немесе шығындар тиімділігін талдау немесе жобаның экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептемесі, оның ішінде экономикалық пайдалар мен шығындарды бағалау, экономикалық таза дисконтталған кірістің (Economic net present value – ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасының (Economic internal rate of return – EIRR) есептемесі;
экономикалық таза дисконтталған кірістің (ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасының (EIRR) негізгі параметрлер (өткізу көлемі, инвестициялық және пайдалану шығындары) бойынша сезімталдығын талдау (осы көрсеткіштер бар болған жағдайда);
7) пайдаланылатын ақпарат көздері.
Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден тікелей ақша ағындарын алу болжанбайтын жобалар бойынша жобаға қаржылық талдау жүргізу талап етілмейді.
Жобаның қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеген жағдайда, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері бойынша ақпарат БИЖ ТЭН-іне қоса беріледі.
Жобаның қаржылық тиімділік көрсеткіштерінің есептемесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның таза дисконтталған кірісінің (NPV) және ішкі пайдалылық нормасының (IRR) сезімталдығын талдау нәтижелері осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның ең аз шығындарын талдау көрсеткіштері осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жоба шығындарының тиімділігін талдауға арналған көрсеткіштер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептемесі осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Жобаның экономикалық таза дисконтталған кірісінің (ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасының (EIRR) сезімталдығын талдау нәтижелері осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Қосымшалардағы көрсеткіштер мен есептемелер БИЖ ТЭН-інде негізделген болуға тиіс.
Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру болжанатын ақпараттандыру объектілері бойынша жобаның экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептемесін, оның ішінде экономикалық пайдалар мен шығындарды бағалауды, экономикалық таза дисконтталған кірісті (ENPV) және экономикалық ішкі кірістілік нормасын (EIRR) есептеуді жүргізу қажет.

6) экономический анализ проекта, включающий:
анализ социально-экономической ситуации с проектом и без проекта, включающий расчеты предполагаемых затрат за счет бюджетных средств в случае нереализации проекта;
анализ наименьших затрат или анализ эффективности затрат или расчет показателей экономической эффективности проекта, в том числе оценку экономических выгод и затрат, расчет экономического чистого дисконтированного дохода (Economic net present value – ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (Economic internal rate of return – EIRR);
анализ чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) по основным параметрам (объем сбыта, инвестиционные и эксплуатационные издержки) (в случае наличия данных показателей);
7) используемые источники информации.
По проектам, не предполагающим получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ и услуг, не требуется проведение финансового анализа проекта.
В случае расчета показателей финансовой и экономической эффективности проекта к ТЭО БИП прилагается информация по базовым параметрам финансово-экономической модели проекта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Расчеты показателей финансовой эффективности проекта представляются по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Результаты анализа чувствительности чистого дисконтированного дохода (NPV) и внутренней нормы доходности (IRR) проекта представляются по форме согласно приложению 9 к настоящему Порядку.
Показатели анализа наименьших затрат проекта представляются по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Показатели для анализа эффективности затрат проекта представляются по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Расчет показателей экономической эффективности проекта представляется по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Результаты анализа чувствительности экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) проекта представляются по форме согласно приложению 13 к настоящему Порядку.
Показатели и расчеты в приложениях должны быть обоснованы в ТЭО БИП.
По объектам информатизации, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, необходимо проведение расчета показателей экономической эффективности проекта, в том числе оценку экономических выгод и затрат, расчет экономического чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR).

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. БИЖ ТЭН-нің "Әлеуметтік" бөлімі жобаның білікті мамандармен қамтамасыз етілуін талдауды қамтиды, оның ішінде:
1) жобаның инвестициялық және инвестициялықтан кейінгі кезеңдерінде білікті мамандардың болуы туралы ақпаратты;
2) жұмысшылар мен мамандарды (қажет болған жағдайда) оқыту және қайта даярлау қажеттігі туралы ақпаратты;
3) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының нормалары туралы ақпаратты;
4) жобаның халықтың әлеуметтік-мәдени және демографиялық сипаттамалары тұрғысынан негізделуін;
5) пайдаланылатын ақпарат көздерін қамтиды.
42. БИЖ ТЭН-нің "Тәуекелдерді талдау" бөлімі:
1) тәуекелдерді сәйкестендіру мен бағалаудың пайдаланылған әдістері туралы ақпаратты;
2) тәуекелдердің басталу ықтималдығын және тәуекелдердің басталуынан келетін залалды айқындау нәтижелерін, сондай-ақ тәуекелдерді азайту бойынша болжанатын іс-шараларды ұсына отырып, жобаның инвестициялық және инвестициялықтан кейінгі кезеңдерінде басталуы ықтимал сәйкестендірілген тәуекелдердің (коммерциялық, техникалық-технологиялық, экологиялық, институционалдық, қаржылық, әлеуметтік және өзге) тізбесін қамтиды. Жобаның тәуекелдері бойынша ақпарат осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
43. БИЖ ТЭН-нің жалпы тұжырымдары:
1) жобаны іске асырудың неғұрлым оңтайлы нұсқасын таңдаудың негіздемесін;
2) жобаны іске асырудың таңдалған нұсқасының негізгі кемшіліктері мен артықшылықтарын;
3) таңдалған нұсқа бойынша негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді (көрсеткіштерді):
жобаның іске асырылатын орнын;
нәтиже (тікелей және түпкілікті) көрсеткіштерін;
жобаның құрамдауыштарын;
қаржыландырылуы жылдарға және құрамдауыштар бойынша бөлінген жобаның жалпы құнын қамтиды.
44. БИЖ ТЭН-ге қосымшалар осы Қағидаларға 4–14-қосымшаларда көрсетілген нысандарға сәйкес келуі тиіс, сондай-ақ қосымша ақпаратты: диаграммаларды, суреттерді, жергілікті жердің карталарын және БИЖ ТЭН-де келтірілген ақпаратты растайтын және ашатын басқа да материалдар мен құжаттарды қамтуы мүмкін.
45. Құрылыс саласындағы жобалар бойынша БИЖ ТЭН-іне қосымшалар картографиялық және басқа да графикалық материалдарды, оның ішінде құрылыс объектісін орналастыратын және оның инженерлік желілер мен коммуникацияларға жалғасатын жерін, жер учаскесінің көлемдерін негіздейтін объектінің бас жоспарының схемасын, сондай-ақ тиісті технологиялық, сәулеттік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің схемаларын, сызбаларын (эскиздік жобаларды) көрсете отырып, ахуалдық жоспар схемасын да қамтиды.

Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Раздел "Социальный" ТЭО БИП содержит анализ обеспеченности проекта квалифицированными кадрами, в том числе:
1) информацию о наличии квалифицированных кадров в инвестиционном и постинвестиционном периодах проекта;
2) информацию о необходимости обучения и переподготовки рабочих и специалистов (в случае необходимости);
3) информацию о нормах охраны труда и техники безопасности;
4) обоснованность проекта с точки зрения социально-культурных и демографических характеристик населения;
5) используемые источники информации.
42. Раздел "Анализ рисков" ТЭО БИП содержит:
1) информацию об использованных методах идентификации и оценки рисков;
2) перечень идентифицированных рисков (коммерческих, технико-технологических, экологических, институциональных, финансовых, социальных и иных), возможных к наступлению в инвестиционном и постинвестиционном периодах проекта, с представлением результатов определения вероятности наступления рисков и ущерба от наступления рисков, а также предполагаемых мер по снижению рисков. Информация по рискам проекта представляется по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
43. Общие выводы ТЭО БИП содержат:
1) обоснование выбора наиболее оптимального варианта реализации проекта;
2) основные недостатки и достоинства выбранного варианта реализации проекта;
3) основные технико-экономические параметры (показатели) по выбранному варианту:
место реализации проекта;
показатели результата (прямого и конечного);
компоненты проекта;
общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам и компонентам.
44. Приложения к ТЭО БИП согласно формам, представленным в приложениях 4-14 к настоящим Правилам, а также могут включать дополнительную информацию: диаграммы, рисунки, карты местности и другие материалы, документы, подтверждающие и раскрывающие информацию, приведенную в ТЭО БИП.
45. По проектам в сфере строительства приложения к ТЭО БИП также включают картографические и другие графические материалы, в том числе схему ситуационного плана с размещением объекта строительства и указанием мест присоединения его к инженерным сетям и коммуникациям, схем генерального плана объекта, обосновывающие размеры земельного участка, а также схемы, чертежи (эскизные проекты) соответствующих технологических, архитектурных и объемно-планировочных решений.

46. Іске асырылуы сыртқы қарыз есебінен болжанатын жобалар бойынша ТЭН қарыз алудың мынадай құрамдауыштарының: жобаны басқару, құрылысты қадағалау, институционалдық дамыту бойынша көрсетілетін консультациялық қызметтердің құны мен қажеттігін негіздейтін қосымшаны қамтиды.
Аталған қосымша:
1) жобаны басқару мен құрылысты қадағалау бойынша жергілікті (отандық) және халықаралық (шетелдік) консультанттардың нарығын салыстырып талдауды, тиісті халықаралық сертификаттар мен жұмыс тәжірибесінің болуын;
2) жұмыстардың көлемі мен күтілетін нәтижелерді, мерзімдерді, көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу мөлшерлемелері мен қаржыландыру көздерінің талдауын;
3) консультанттардың қажетті саны (егер жоба жеке консультанттарды жалдауды талап етсе) мен олардың талап етілетін мамандандырылуының негіздемесін;
4) консультанттарды тарту бойынша техникалық тапсырманың жобасын;
5) пайдаланылатын ақпарат көздерін қамтиды:
Іске асырылуы сыртқы қарыз есебінен болжанатын БИЖ ТЭН-ін әзірлеу бойынша есептеулер халықаралық қаржы ұйымдары ұсынатын ақпараттың негізінде жүзеге асырылады.
3-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің қажетті сараптамаларын жүргізу тәртібі
47. Белгіленген техникалық-экономикалық параметрлерді растау үшін БИЖ ТЭН Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген экономикалық және басқа да сараптамалардан өтуі тиіс.
48. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
49. Құрамында сәулет, қала құрылысы және құрылыс шешімдері бар БИЖ ТЭН-інің сараптамасы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына және мемлекеттік нормативтерге сәйкес жүргізіледі.
50. Республикалық БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға жүзеге асырады.
51. Жергілікті БИЖ ТЭН-інің, сондай-ақ нысаналы даму трансферттері мен республикалық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен қаржыландырылуы жоспарланатын жобалардың ТЭН-іне экономикалық сараптаманы БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалар жүзеге асырады.
52. БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы ұсынылған БИЖ ТЭН-інің, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның инвестициялық ұсынысқа арналған экономикалық қорытындысының және жобаның ерекшелігіне қарай талап етілетін БИЖ ТЭН-і сараптамаларының тиісті оң қорытындыларының, атап айтқанда:

46. По проектам, реализация которых предполагается за счет внешнего заимствования, ТЭО содержит приложения, обосновывающие стоимость и необходимость следующих компонентов займа: консультационные услуги по управлению проектом, надзору за строительством, институциональному развитию.
Данное приложение содержит:
1) сравнительный анализ рынка местных (отечественных) и международных (зарубежных) консультантов по управлению проектом и надзору за строительством, наличие соответствующих международных сертификатов и опыта работы;
2) анализ объема работ и ожидаемых результатов, сроков, ставок оплаты за услуги и источников финансирования;
3) обоснование необходимого количества консультантов (если проект предусматривает найм индивидуальных консультантов) и требуемой их специализации;
4) проект технического задания по привлечению консультантов;
5) используемые источники информации.
Расчеты по разработке ТЭО БИП, реализация которых предполагается за счет внешнего заимствования, осуществляются на основании информации предоставляемой международными финансовыми организациями.
Параграф 3. Порядок проведения необходимых экспертиз технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта
47. Для подтверждения установленных технико-экономических параметров БИП ТЭО подлежит экономической и другим экспертизам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
48. Исключен приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
49. Экспертиза ТЭО БИП, имеющая в составе архитектурные, градостроительные и строительные решения проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и государственными нормативами.
50. Экономическая экспертиза ТЭО республиканских БИП осуществляется юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП.
51. Экономическая экспертиза ТЭО местных БИП, а также ТЭО проектов, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, осуществляется юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП.
52. Экономическая экспертиза ТЭО БИП проводится на основании предоставленного ТЭО БИП, экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение и соответствующих положительных заключений экспертиз ТЭО БИП, требуемых в зависимости от специфики проекта, а именно:

1) ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысының;
2) салалық сараптама қорытындысының;
3) үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру болжанатын БИЖ ТЭН-іне ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы қорытындының негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52-1. Үкіметтік сыртқы қарыздар және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен ақпараттық жүйелерді құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалардың құны, оның ішінде жобаны басқару, сүйемелдеу, институционалдық дамыту жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар БИЖ ТЭН-іне ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы қорытынды құрамында ұсынылған есептемелер мен негіздемелер негізінде расталады.
Ескерту. 52-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Жобаның ерекшелігіне байланысты БИЖ бойынша мынадай бастапқы құжаттар талап етіледі:
1) құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша БИЖ ТЭН-іне салалық, ведомстводан тыс кешенді сараптамалардың қорытындылары, сондай-ақ БИЖ ТЭН-ін әзірлеу тапсырмасына қоса берілетін құжаттардың көшірмелері, оның ішінде техникалық шарттар, жергілікті атқарушы органдардың жаңа объектілердің құрылысын болжайтын жобалар бойынша жер учаскелерін бөлу туралы шешімдері (қажет болған жағдайда, жер учаскелерінің меншік иелері мен жерді пайдаланушылар шығындарының, алып қойылатын алқаптардың түріне қарай ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндірісі ысыраптарының есептерін қоса бере отырып) және қолданыстағы объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін тиісті құжаттардың көшірмелері талап етіледі;
2) объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда, ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру шығындары (іске қосу-баптау жұмыстары) бойынша уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының және ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындылары талап етіледі.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін ірі бірыңғай энергетикалық жүйе объектілері мен техникалық күрделі атомдық және жылу энергетикалық кешен объектілері үшін іске қосу-баптау жұмыстары бойынша шығындар елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуі туралы растауы бар уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптама қорытындысында көрсетілген есептемелерге сәйкес жүзеге асырылады;

1) заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
2) заключение отраслевой экспертизы;
3) заключение в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности на ТЭО БИП, предполагаемого к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52-1. Стоимость бюджетных инвестиционных проектов, направленных на создание и развитие информационных систем за счет правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, в том числе расходы на консультационные услуги по управлению, сопровождению, институциональному развитию проекта, подтверждаются на основании расчетов и обоснований, представленных в составе заключения в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности на ТЭО БИП.
Сноска. Правила дополнены пунктом 52-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. По БИП, в зависимости от специфики проекта требуются следующие исходные документы:
1) предполагающим строительную деятельность, требуются заключения отраслевой, комплексной вневедомственной экспертиз на ТЭО БИП, а также копии документов прилагаемых к заданию на разработку ТЭО БИП, в том числе технические условия, решения местных исполнительных органов об отводе земельных участков по проектам, предполагающим строительство новых объектов (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий) и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов;
2) в случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию требуются заключения отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа и комплексной вневедомственной экспертизы по затратам на ввод объекта в эксплуатацию (пусконаладочные работы) согласно ведомственным нормативам.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны;

3) инновациялық және/немесе ғарыш қызметін болжайтын жобалар бойынша салалық және мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптамалардың қорытындылары талап етіледі;
4) үкіметтік сыртқы қарыздар қаражаты және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін жобалар бойынша ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларында БИЖ ТЭН-іне қорытынды талап етіледі.
Осы тармақта көрсетілген қорытындыларға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Салалық сараптама қорытындысы:
1) БИЖ ТЭН-інің БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге арналған техникалық тапсырмаға сәйкестігін;
2) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын;
3) БИЖ-ді іске асыру болжанатын қазіргі саяси, әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және басқа да жағдайларды;
4) өнімдерге/көрсетілетін қызметке қазіргі және болжанатын сұраныстың (БИЖ өмірлік циклінің кезеңіне) немесе осы өңірде бар бәсекелестікті ескере отырып, әлеуметтік-экономикалық қажеттіктің көрсеткіштерін;
5) БИЖ-ді іске асырудан болатын пайдалар мен шығындарды бөлуді;
6) БИЖ ТЭН-інде қабылданған технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде БИЖ-ді іске асыру кестесін бағалауды көздейді. Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру болжанатын ақпараттандыру объектілері бойынша бағалау Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі;
7) баға шешімдерін, оның ішінде БИЖ ТЭН-інде келтірілген инвестициялық және пайдалану шығындарының барлық құрамдауыштары бойынша баға-сапа арақатынасының оңтайлылығын, тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге жоспарланып отырған бағаларды тиісті нарықтық бағалармен салыстыруды;
8) БИЖ таңдаудың негіздемесімен қоса, проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде оны шешудің оңтайлы жолы ретінде қаралған баламалы нұсқаларды;
9) БИЖ іске асырылған және іске асырылмаған жағдайдағы экономика салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсерді, оның ішінде бюджеттің кіріс бөлігін толықтыруға, жаңа жұмыс орындарын құруға ықпалын;
10) салалық уәкілетті мемлекеттік органдардың ведомстволық нормативтеріне сәйкес объектіні пайдалануға беру шығындарының негізділігін;
11) БИЖ іске асырылған жағдайдағы ықтимал тәуекелдерді және оларды барынша азайту жөніндегі іс-шараларды бағалауды көздейді.

3) предполагающим инновационную и/или космическую деятельность, требуются заключения отраслевой и государственной научно-технической экспертиз;
4) предусматривающим создание и развитие объектов информатизации за счет средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, требуется заключение в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности на ТЭО БИП.
Требования к заключениям, указанным в настоящем пункте, устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Заключение отраслевой экспертизы предусматривают оценку:
1) соответствия ТЭО БИП техническому заданию на разработку ТЭО БИП;
2) проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
3) существующих политических, социально-экономических, правовых и других условий, в которых предполагается реализация БИП;
4) показателей существующего и прогнозируемого (на период жизненного цикла БИП) спроса на продукцию/услуги или социально-экономической необходимости, с учетом имеющейся конкуренции в данном регионе;
5) распределения выгод и затрат от реализации БИП;
6) технологических, технических решений, принятых в ТЭО БИП, в том числе график реализации БИП. По объектам информатизации, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, оценка проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации;
7) ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и эксплуатационных затрат, приведенных в ТЭО БИП, сравнение планируемых цен на товары, работы и услуги с соответствующими рыночными ценами;
8) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора БИП в качестве оптимального пути ее решения;
9) предполагаемого мультипликативного эффекта на отрасли (сферы) экономики, в том числе влияние на пополнение доходной части бюджета, создание новых рабочих мест, в случае реализации БИП и без таковой;
10) обоснованности затрат на ввод объекта в эксплуатацию согласно ведомственным нормативам отраслевых уполномоченных государственных органов.
11) возможных рисков в случае реализации БИП и мероприятия по их минимизации.

Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Егер БИЖ-ді республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, БИЖ салалық сараптама қорытындысын тиісті саладағы орталық уәкілетті орган ұсынады, БИЖ-ді белгілі бір салаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда сомалық қорытындыны ББӘ-нің өзі ұсынады.
Егер республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру болжанатын БИЖ-ді іске асыру бірнеше салалық орталық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғаған жағдайда, көрсетілген салалық орталық мемлекеттік органдар қосымша БИЖ тиісті салалық сараптамалардың қорытындыларын ұсынады.
Бұл ретте, мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған қосымша салалық сараптамалық қорытындыларын тиісті салалық орталық мемлекеттік органдар БИЖ-дің іске асырылуының жетекшілік ететін салаға ықпалын бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Егер БИЖ-ді жергілікті бюджет қаражаты немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, БИЖ салалық сараптамасының қорытындысын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын салалық жергілікті атқарушы орган ұсынады, БИЖ-ді қандай да бір сомаға жатқызу мүмкін болмаған жағдайда салалық қорытындыны ББӘ өзі ұсынады.
Егер жергілікті бюджет қаражаты немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру болжанатын БИЖ бірнеше салалық жергілікті органның жауапкершілік аясын қозғайтын болса, көрсетілген салалық жергілікті мемлекеттік органдар БИЖ салалық сараптамасының тиісті қорытындысын ұсынады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Салалық сараптаманың қорытындысына ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір МИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделеді.

Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств республиканского бюджета, заключение отраслевой экспертизы БИП предоставляется центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли, в случае невозможности отнесения БИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если БИП, предполагаемый к реализации за счет средств республиканского бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых центральных государственных органов, указанными отраслевыми центральными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз БИП.
При этом, дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми центральными государственными органами за подписью первого руководителя либо лица его замещающего, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа, только в части оценки влияния реализации БИП на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.
Сноска. Пункт 55 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, заключение отраслевой экспертизы БИП предоставляется отраслевым местным исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета, в случае невозможности отнесения БИП к какой-либо определенной отрасли, отраслевое заключение предоставляется самим АБП.
В случае, если БИП, предполагаемый к реализации за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых местных органов, указанными отраслевыми местными государственными органами дополнительно предоставляется заключения соответствующих отраслевых экспертиз БИП.
Сноска. Пункт 56 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Заключение отраслевой экспертизы подписывается первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом, его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.01.2016 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. БИЖ ТЭН-іне экономикалық сараптама жүргізу кезінде БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар талап етілуі мүмкін.
Жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізуді ББӘ қамтамасыз етеді.
Қосымша сараптамаларға мыналар:
1) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
2) уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы;
3) үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру болжанатын БИЖ ТЭН-іне ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы қорытынды жатады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Қажетті/пысықталған ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамалармен қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамаларды жүргізу бойынша сұрау салу тиісті ББӘ-ге, сұрау салудың көшірмесі осы Қағидалардың 5256, 58-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
Бұл ретте олардың сканерленген көшірмелері БИЖ қысқаша сипаттамасында көрсетілген ББӘ өкілінің электрондық пошта мекенжайына жіберіледі.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. ББӘ хаттардың сканерленген көшірмелері түрінде сұрау салу түскен сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға қажетті ақпаратты ұсынады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлға экономикалық сараптама жүргізу мерзімін ұзартқан жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органды экономикалық сараптама жүргізуді ұзарту туралы ББӘ хатын қоса бере отырып хабардар етеді.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрады.

Сноска. Пункт 57 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 26.01.2016 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. При проведении экономической экспертизы ТЭО БИП, в зависимости от специфики БИП, могут быть затребованы дополнительные экспертизы по вопросам, не охваченным проведенными экспертизами.
Проведение дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами, обеспечивается АБП.
К дополнительным экспертизам относятся:
1) комплексная вневедомственная экспертиза;
2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа;
3) заключение в сферах информатизации и обеспечения информационной безопасности на ТЭО БИП, предполагаемого к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Запросы по представлению необходимой/доработанной информации и/или проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему АБП, копия запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в пунктах 52–56, 58 настоящих Правил.
При этом их сканированные копии направляются на адреса электронной почты представителя АБП, указанные в Краткой характеристике БИП.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента поступления запроса в виде сканированных копий писем.
В случае продления срока проведения экономической экспертизы юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, уведомляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.

Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Басқа мемлекеттердің аумағында іске асыру жоспарланып отырған, сондай-ақ құрылыс қызметін көздемейтін БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы БИЖ ТЭН-і және салалық сараптаманың қорытындысы негізінде жүргізіледі.
Сондай-ақ БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасына аумағында БИЖ-ді іске асыру болжанатын мемлекеттердің заңнамасына сәйкес талап етілетін сараптамалар және осы қызметті реттейтін тиісті нормативтік құқықтық актілер ұсынылады. Қажет болған жағдайда, тиісті сараптамалар мен талап етілетін нормативтік құқықтық актілердің аудармасын қамтамасыз етуді ББӘ жүзеге асырады.
62. БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасының нәтижесі оң қорытынды не теріс қорытынды немесе пысықтауға қорытынды болып табылады.
БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасының оң қорытындысы құрылымы мен мазмұны осы Қағидаларға сәйкес келетін, сондай-ақ жобаның жүзеге асатындығына және тиімділігіне алғышарттары бар БИЖ ТЭН-іне беріледі.
БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасының теріс қорытындысы бағалау нәтижелері жобаның жүзеге аспайтындығын және/немесе тиімсіздігін көрсетсе немесе МИЖ жүзеге асырудың басқа түрлері мен тәсілдері анықталса БИЖ ТЭН-іне беріледі.
Пысықтауға қорытынды мазмұны осы Қағидаларға сәйкес келмейтін және жобаның жүзеге асатындығына және/немесе тиімділігіне алғышарттардың болуын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда, БИЖ ТЭН-іне беріледі.
63. Сыртқы үкіметтік қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды қоса қаржыландыру болжанатын БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасының қорытындысы техникалық көмекке, тауарларға, оқытуға, жоба құрылысын басқару, сүйемелдеу, институционалдық дамыту, қадағалау жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстарды бағалауды да қамтиды.
64. БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға толық құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде жүргізіледі, оның қорытындылары бойынша тиісті қорытынды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Экономическая экспертиза ТЭО БИП, планируемого к реализации на территории других государств, а также не предусматривающего строительную деятельность, проводится на основе ТЭО БИП и заключения отраслевой экспертизы.
Также на экономическую экспертизу ТЭО БИП представляются экспертизы, требуемые в соответствии с законодательством государств, на территории которых предполагается реализация БИП, и соответствующие нормативные правовые акты, регулирующие данную деятельность. Обеспечение перевода соответствующих экспертиз и требуемых нормативных правовых актов, в случае необходимости, осуществляется АБП.
62. Результатом экономической экспертизы ТЭО БИП являются положительное заключение или отрицательное заключение, или заключение на доработку.
Положительное заключение экономической экспертизы ТЭО БИП представляется на ТЭО БИП, структура и содержание, которого соответствует настоящим Правилам, а также имеются предпосылки к осуществимости и эффективности проекта.
Отрицательное заключение экономической экспертизы ТЭО БИП представляется на ТЭО БИП, результаты оценки которого показывают на неосуществимость и/или неэффективность проекта, либо определены другие виды и способы реализации ГИП.
Заключение на доработку представляются на ТЭО БИП, содержание которого не соответствует настоящим Правилам и в случае невозможности установить наличие предпосылок к осуществимости и/или эффективности проекта.
63. Заключение экономической экспертизы ТЭО БИП, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, также содержит оценку расходов на техническую помощь, товары, обучение, консультационные услуги по управлению, сопровождению, институциональному развитию, надзору за строительством проекта.
64. Экономическая экспертиза ТЭО БИП проводится в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, по итогам которой соответствующее заключение направляется центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

65. БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасының қорытындысы:
1) "Жобаның қысқаша сипаттамасы" бөлімін;
2) "Жоба бойынша құжаттама құрамын бағалау" бөлімін;
3) "Жобаның орындылығы туралы ақпарат" бөлімін;
4) "Жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау" бөлімін;
5) "Жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау" бөлімін;
6) "Жоба тәуекелдерін талдауды бағалау" бөлімін;
7) "Жоба бойынша жалпы тұжырымдар" бөлімін қамтиды.
66. "Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімде БИЖ ТЭН-іне сәйкес мынадай ақпарат:
1) жобаның атауы;
2) ББӘ-нің атауы;
3) жобаның іске асырылу кезеңі;
4) жобаның мақсаты мен міндеттері;
5) нәтиже (тікелей және түпкілікті) көрсеткіштері;
6) жобаны іске асыру орны;
7) жобаның ауқымы мен қуаты;
8) нысаналы топтар, оның ішінде негізгі пайда алушылар;
9) жобаның құрамдауыштары;
10) қаржыландырылуы жылдарға бөлінген жобаның жалпы құны;
11) жобаны қаржыландыру көздері және нысаны көрсетіледі.
67. "Жоба бойынша құжаттама құрамын бағалау" деген бөлім мыналарды қамтиды:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдардың тізбесі:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарауға ұсынылған құжаттар;
нормативтік құқықтық актілер;
2) ұсынылған құжаттардың құрамы мен мазмұнына ескертулер.
68. "Жобаның орындылығы туралы ақпарат" деген бөлім мыналарды қамтиды:
1) жобаның мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі туралы ақпаратты (іске асыру кезеңі, қаржыландыру көздері бойынша сәйкестік);
2) БИЖ ТЭН-інің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның инвестициялық ұсынысқа арналған оң экономикалық қорытындысына сәйкестігі туралы ақпарат.
Ескерту. 68-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
69. "Жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау" деген бөлім мыналарды қамтиды:
1) сұраныстың талдауын немесе жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігін бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
2) жобаны іске асыру (инвестициялық кезеңде) және пайдалану кезеңі (инвестициялаудан кейінгі кезең) шеңберінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің нарығын талдауды бағалау (тиісті сараптамалар қорытындыларының, сондай-ақ берілген прайс-парақтардың, коммерциялық ұсыныстардың және басқа да растаушы құжаттардың негізінде);
3) ТЭН-де келтірілген жобаны іске асырудың таңдап алынған техникалық-технологиялық шешімін бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
4) қабылданған жобалық шешімдердің қоршаған ортаға әсері туралы ақпаратты бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);

65. Заключение экономической экспертизы ТЭО БИП включает в себя:
1) раздел "Краткая характеристику проекта";
2) раздел "Оценка состава документации по проекту";
3) раздел "Информация о целесообразности проекта";
4) раздел "Оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта";
5) раздел "Оценка наличия предпосылок к эффективности проекта";
6) раздел "Оценка анализа рисков проекта";
7) раздел "Общие выводы по проекту".
66. В разделе "Краткая характеристика проекта" указывается следующая информация согласно ТЭО БИП:
1) наименование проекта;
2) наименование АБП;
3) период реализации проекта;
4) цель и задачи проекта;
5) показатели результата (прямого и конечного);
6) место реализации проекта;
7) масштаб и мощность проекта;
8) целевые группы, в том числе основные выгодополучатели;
9) компоненты проекта;
10) общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;
11) источники и форма финансирования проекта.
67. Раздел "Оценка состава документации по проекту" содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
68. Раздел "Информация о целесообразности проекта" содержит:
1) информацию о соответствии проекта документам системы государственного планирования (соответствие по периоду реализации, источникам финансирования);
2) информацию о соответствии ТЭО БИП положительному экономическому заключению уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение.
Сноска. Пункт 68 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
69. Раздел "Оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта" содержит:
1) оценку анализа спроса или социально-экономической необходимости проекта (на основе заключений соответствующих экспертиз);
2) оценку анализа рынков товаров, работ, услуг, закупаемых в рамках реализации проекта (в инвестиционном периоде) и в эксплуатационном периоде (в постинвестиционном периоде) (на основе заключений соответствующих экспертиз, а также представленных прайс-листов, коммерческих предложений и других подтверждающих документов);
3) оценку выбранного технико-технологического решения реализации проекта, приведенного в ТЭО (на основе заключений соответствующих экспертиз);
4) оценку информации о воздействии на окружающую среду принятых проектных решений (на основе заключений соответствующих экспертиз);

5) жобаның институционалдық схемасын бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
6) қаржыландыру схемасын бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
7) жобаның білікті мамандармен қамтамасыз етілгендігін талдауды бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде).
ТЭН-де көрсетілген техникалық-экономикалық параметрлер мен жобалық шешімдердің мақұлданғанын, келісілгендігін және/немесе сараптамалардың тиісті қорытындыларымен оң бағаланғанын растау жобаның жүзеге асатынын айқындауды білдіреді.
70. "Жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау" деген бөлім мыналарды қамтиды:
1) инвестициялық шығасыларды есептеуді бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
2) пайдалану шығасыларын есептеуді бағалау (тиісті сараптамалардың қорытындылары негізінде);
3) жобаның қаржылық талдауын бағалау (қажет болғанда);
4) жобаның экономикалық талдауын бағалау.
71. "Жоба тәуекелдерін талдауды бағалау" деген бөлім БИЖ ТЭН-де көрсетілген коммерциялық, техникалық-технологиялық, экологиялық, институционалдық, қаржылық, әлеуметтік және өзге де тәуекелдердің талдауын бағалауды қамтиды.
72. "Жоба бойынша жалпы тұжырымдар" (экономикалық сараптаманың қортындылары бойынша) деген бөлімде:
1) негізгі техникалық-экономикалық параметрлер:
жобаны іске асыру орны;
жобаның мақсаты;
нәтиже (тікелей және түпкілікті) көрсеткіштері;
жобаның құрамдауыштары;
қаржыландырылуы жылдар және құрамдауыштар бойынша бөлінген жобаның жалпы құны;
2) жоба бойынша негізгі тұжырымдар:
тәуекелдерді талдауды бағалау;
жобаның жүзеге асатындығына алғышарттардың болуын бағалау;
жобаның тиімділігіне алғышарттардың болуын бағалау;
3) жоба бойынша қорытынды (оң қорытынды немесе теріс қорытынды, немесе пысықтауға қорытынды) көрсетіледі.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
73. Экономикалық сараптаманың қорытындысы мынадай сапа өлшемдеріне сәйкес болуы тиіс:
1) қорытынды құрылымының осы Қағидалардың 65-тармағында (қорытынды құрылымы) белгіленген ережелерге сәйкестігі;
2) қорытынды мазмұнының осы Қағидалардың 66-72-тармақтарында (құрылым мазмұны) белгіленген ережелерге сәйкестігі.
4-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларды жүргізу тәртібі
74. Кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, БИЖ ТЭН түзету техникалық шешімдерді өзгертуге және қосымша шығыстарға алып келетін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
Егер БИЖ бойынша қаржыландыру көзін сыртқы үкіметтік қарыз алуға өзгерту (толықтыру) жоспарланса, онда ТЭН кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, жобаны басқару, сүйемелдеу, құрылысты қадағалау, институционалдық дамыту бойынша консультациялық көрестілетін қызметтер бойынша қосалқы қосымша қосу бөлігінде ғана түзетіледі.
Бұл ретте, аталған қосымшада осы Қағидалардың 46-тармағында көрсетілген ақпарат қамтылады.

5) оценку институциональной схемы проекта (на основе заключений соответствующих экспертиз);
6) оценку схемы финансирования (на основе заключений соответствующих экспертиз);
7) оценку анализа обеспеченности проекта квалифицированными кадрами (на основе заключений соответствующих экспертиз).
Определение осуществимости проекта заключается в подтверждении того, что указанные в ТЭО технико-экономические параметры и проектные решения одобрены, согласованы и/или оценены положительно соответствующими заключениями экспертиз.
70. Раздел "Оценка наличия предпосылок к эффективности проекта" содержит:
1) оценку расчетов инвестиционных издержек (на основе заключений соответствующих экспертиз);
2) оценку расчетов эксплуатационных издержек (на основе заключений соответствующих экспертиз);
3) оценку финансового анализа проекта (при необходимости);
4) оценку экономического анализа проекта.
71. Раздел "Оценка анализа рисков проекта" содержит оценку анализа коммерческих, технико-технологических, экологических, институциональных, финансовых, социальных и иных рисков, представленного в ТЭО БИП.
72. В разделе "Общие выводы по проекту" указываются (по итогам экономической экспертизы):
1) основные технико-экономические параметры:
место реализации проекта;
цель проекта;
показатели результата (прямого и конечного);
компоненты проекта;
общая стоимость проекта, с разбивкой финансирования по годам и компонентам;
2) основные выводы по проекту:
оценка анализа рисков;
оценка наличия предпосылок к осуществимости проекта;
оценка наличия предпосылок к эффективности проекта;
3) заключение по проекту (положительное заключение или отрицательное заключение, или заключение на доработку).
Сноска. Пункт 72 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
73. Заключение экономической экспертизы соответствует следующим критериям качества:
1) соответствие структуры заключения положениям, установленным пунктом 65 (структура заключения) настоящих Правил;
2) соответствие содержания заключения положениям, установленным пунктами 66-72 (содержание структуры) настоящих Правил.
Параграф 4. Порядок корректировки технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта, а также проведения необходимых экспертиз
74. Корректировка ТЭО БИП с последующим проведением необходимых экспертиз проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
В случае если по БИП планируется изменение (дополнение) источника финансирования на привлечение внешнего правительственного заимствования, то ТЭО корректируется только в части включения дополнительного приложения по консультационным услугам по управлению проектом, сопровождению, надзору за строительством, институциональному развитию с последующим проведением необходимых экспертиз.
При этом дополнительное приложение содержит информацию, указанную в пункте 46 настоящих Правил.

Егер Тапсырыс берушінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 10632 болып тіркелген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларына сәйкес белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық (жобалық-сметалық) құжаттаманы түзетудің негізделген қажеттілігі туындаған жағдайда, жоба алдындағы құжаттаманы түзету (бар болса) талап етілмейді.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74-1. ТЭН-ді экономикалық сараптама жүргізбей және экономикалық қорытынды алмай түзету мынадай:
1) осы Қағидалардың 116-тармағында көзделген;
2) егер іс-шараларды техникалық шешімдерді өзгертпей және қосымша шығыстарсыз іске асыру дәйектілігі және (немесе) мерзімдері өзгерген жағдайларда жүргізіледі.
Бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз түзетілген БИЖ ТЭН-ін бекітуге жол берілмейді.
Ескерту. 74-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663; жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
75. ТЭН-ді түзетуге және кейіннен республикалық БИЖ-ге қажетті сараптамалар жүргізуге байланысты шығыстар республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Жергілікті бюджет есебінен іске асырылатын БИЖ ТЭН-ін, сондай-ақ жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыруға жоспарланып отырған жергілікті БИЖ-ді түзетуге байланысты шығыстар және кейіннен қажетті сараптамалар жүргізу тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
75-1. БИЖ ТЭН түзету мәселелерін қарау осы Қағидалардың 114-тармағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 75-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
76. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
77. БИЖ ТЭН-ге түзету және түзетілген БИЖ ТЭН-не осы Қағидаларға сәйкес қажетті сараптамалар жүргізілгеннен кейін, ББӘ олардың түпнұсқаларын түзетілген БИЖ ТЭН-нің электрондық нұсқасын, оның ішінде жоба бойынша қаржылық-экономикалық модельді бере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жолдайды.
Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі үшін құжаттар редакцияланбайтын графикалық форматта беріледі.

В случае если по решению заказчика возникла обоснованная необходимость корректировки проектной (проектно-сметной) документации, утвержденной в установленном порядке согласно Правил утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10632, то корректировка предпроектной документации (при наличии) не требуется.
Сноска. Пункт 74 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-1. Корректировка ТЭО без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае:
1) предусмотренном в пункте 116 настоящих Правил;
2) если меняется последовательность и (или) сроки реализации мероприятии без изменений технических решений и дополнительных расходов.
Не допускается утверждение скорректированного ТЭО БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663; в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Расходы, связанные с корректировкой ТЭО и последующим проведением необходимых экспертиз республиканских БИП, осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
Расходы, связанные с корректировкой ТЭО БИП, реализуемых за счет местного бюджета, а также местных БИП, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, и последующее проведение необходимых экспертиз осуществляются за счет средств соответствующего местного бюджета.
75-1. Рассмотрение вопросов корректировки ТЭО БИП осуществляется в порядке определенном в пункте 114 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 75-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
76. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
77. После проведения корректировки ТЭО БИП и экспертиз скорректированного ТЭО БИП, необходимых в соответствии с настоящими Правилами, АБП направляют их оригиналы в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, с предоставлением электронной версии скорректированного ТЭО БИП, в том числе финансово-экономической модели по проекту.
Для единой системы электронного документооборота документы предоставляются в не редактируемом графическом формате.

78. Осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, түзетілген БИЖ ТЭН-ін қарау үшін ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылып тиісті салыстырма кестесі қоса берілген, өзгеруі болжанатын техникалық шешімдерді және қосымша шығыстарды көрсете отырып, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстар көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптама қорытындысы;
3) бірінші басшы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адам қол қойған ресми хат нысанында ұсынылатын және техникалық шешімдерді өзгертудің болжанатын параметрлерінің және қосымша шығыстарды көздеудің негізділігі мен анықтығын растайтын жобаның ерекшелігіне байланысты тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қосымша салалық сараптама қорытындысы;
4) түзетілген БИЖ ТЭН-і;
5) осы Қағидалардың 52 және 53-тармақтарына сәйкес БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты қажет болатын түзетілген БИЖ ТЭН-іне сараптамалардың қорытындылары мен талап етілетін құжаттар;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң қорытындысын алған кезде (бекітілген бастапқы БИЖ ТЭН-і бойынша) бұрын қаралған БИЖ ТЭН-і бойынша сараптамалардың қорытындылары мен құжаттар;
7) бюджет комиссиясының БИЖ ТЭН-ін түзету орындылығы туралы тиісті ұсынысының көшірмесі;
8) бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылып, ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады.

78. Для рассмотрения, скорректированного ТЭО БИП, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил, АБП представляют центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию следующие документы:
1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов, с приложением соответствующей сравнительной таблицы, подписанной первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП;
2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) дополнительное заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики проекта, представляемого в форме официального письма, подписанного первым руководителем либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и подтверждающего обоснованность и достоверность предполагаемых параметров изменения технических решений и предусмотрение дополнительных расходов;
4) скорректированное ТЭО БИП;
5) заключения экспертиз и требуемые документы на скорректированное ТЭО БИП, необходимые в зависимости от специфики БИП в соответствии с пунктами 52 и 53 настоящих Правил;
6) заключения экспертиз и документы по ТЭО БИП, рассмотренные ранее при получении положительного заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию (по утвержденному первоначальному ТЭО БИП);
7) копия решения соответствующей бюджетной комиссии о целесообразности корректировки ТЭО БИП;
8) письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов.

9) егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылса, БИЖ-дің құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар аталған заңнаманың мәтінін қоса бере отырып әрі оның қазақ және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып ұсынылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың жинақтылығын және түзетілген БИЖ ТЭН құрылымының осы Қағидаларға сәйкестігін тексереді және оларды ББӘ-ге мыналар:
1) осы Қағидалардың 78-тармағына сәйкес болуы қажет құжаттар;
2) осы Қағидаларға сәйкес болуы қажет бөлімдер БИЖ ТЭН-де болмаған кезде қайтарады.
Құжаттар топтамасы осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес келген жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган осы тармақта белгіленген мерзімнен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған тиісті заңды тұлғаға түзетілген БИЖ ТЭН-ін қарау үшін ББӘ ұсынған құжаттар топтамасын қоса бере отырып, түзетілген БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүргізу қажеттігі туралы хат жолдайды.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Бюджет заңнамасында белгіленген рәсімдер сақталмай бөлінген БИЖ түзету бойынша ТЭН әзірленген жағдайда, Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 153-бабының 11-тармағына сәйкес осы Қағидалардың 78-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген экономикалық сараптама жүргізу үшін құжаттаманы ұсыну талап етілмейді.
81. Түзетілген БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған тиісті заңды тұлғаға осы Қағидалардың 77 және 78-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы келіп түскен күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.

9) в случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость БИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления пакета документов проверяет их на комплектность и соответствие структуры скорректированного ТЭО БИП настоящим Правилам и возвращает их АБП при отсутствии:
1) документов, наличие которых необходимо в соответствии с пунктом 78 настоящих Правил;
2) в ТЭО БИП разделов, наличие которых необходимо в соответствии с настоящими Правилами.
В случае соответствия пакета документов положениям настоящих Правил центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее срока установленного настоящим пунктом направляет письмо соответствующему юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, о необходимости проведения экономической экспертизы скорректированного ТЭО БИП, с приложением пакета документов представленного АБП для рассмотрения скорректированного ТЭО БИП.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. В случае разработки ТЭО по корректировке БИП, выделенных без соблюдения процедур, установленных бюджетным законодательством, согласно пункту 11 статьи 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, предоставление документации для проведения экономической экспертизы, указанной в подпункте 6) пункта 78 настоящих Правил не требуется.
81. Экономическая экспертиза скорректированного ТЭО БИП проводится в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в пунктах 77 и 78 настоящих Правил, соответствующему юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП.

Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Түзетілген БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасы БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы үшін осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
83. Түзетілген БИЖ ТЭН-інің құрылымы мен мазмұны, БИЖ ТЭН-інің тиісті бөлімдерінде өзгертілуі болжанатын техникалық шешімдер мен қосымша шығыстар бойынша негіздемелер мен есептеулердің бұрын бекітілген БИЖ ТЭН-імен салыстырмасын келтіре отырып, осы Қағидалардың 2.1-кіші бөлімінің ережелеріне сәйкес келеді.
84. Түзетілген БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы қорытындысының құрылымы мен мазмұны осы Қағидалардың 2.2-кіші бөлімінің ережелеріне сәйкес келеді.
5-параграф. Техникалық-экономикалық негіздемені талап ететін
бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау тәртібі
85. БИЖ-ді қарауды осы Қағидаларға сәйкес әзірленген ТЭН-нің және БИЖ ТЭН экономикалық сараптамасы қорытындысының негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
86. БИЖ ТЭН-і әзірленгеннен кейін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін сараптамалар жүргізілгеннен кейін ББӘ 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей БИЖ ТЭН-інің электрондық нұсқасын, оның ішінде БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге жауапты ББӘ-нің құрылымдық бөлімшесінің басшысы әр парағына қол қоятын БИЖ бойынша қаржылық-экономикалық модельді ұсына отырып, олардың түпнұсқалары мен көшірмелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Құжаттар редакцияланбайтын графикалық форматта МЖАЖ арқылы ұсынылады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. БИЖ-ге экономикалық қорытынды осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын БИЖ-дің экономикалық талдауын кешенді бағалаудың нысаны болып табылады және осы Қағидалардың 5256, 58, 85-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы енгізілгеннен кейін 32 (отыз екі) жұмыс күні ішінде жүргізіледі, онда Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиісті заңды тұлға жүзеге асыратын БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасына 26 (жиырма алты) жұмыс күні беріледі.

Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Экономическая экспертиза скорректированного ТЭО БИП проводится в порядке установленном настоящими Правилами и бюджетным законодательством Республики Казахстан для экономической экспертизы ТЭО БИП.
83. Структура и содержание скорректированного ТЭО БИП соответствуют положениям параграфа 1 главы 3 настоящих Правил, с приведением в соответствующих разделах ТЭО БИП обоснований и расчетов по предполагаемым изменению техническим решениям и дополнительным расходам в сравнении с ранее утвержденным ТЭО БИП.
84. Структура и содержание заключения экономической экспертизы скорректированного ТЭО БИП соответствуют положениям параграфа 2 главы 3 настоящих Правил.
Параграф 5. Порядок рассмотрения бюджетных инвестиционных проектов, требующих технико-экономическое обоснование
85. Рассмотрение БИП осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе ТЭО, разработанного в соответствии с настоящими Правилами и заключения экономической экспертизы ТЭО БИП.
86. После разработки и проведения экспертиз ТЭО БИП, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, АБП, не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней, направляют их оригиналы и копии в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию с представлением электронной версии ТЭО БИП, в том числе финансово-экономической модели по БИП, которые полистно парафируются руководителем структурного подразделения АБП, ответственного за разработку ТЭО БИП.
Документы предоставляются в нередактируемом графическом формате, посредством ИСГП.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Экономическое заключение на БИП является формой комплексной оценки экономического анализа БИП, которое представляется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам и проводится в течение 32 (тридцати двух) рабочих дней после внесения полного пакета документов, указанных в пунктах 52-56, 58, 85 настоящих Правил, где на экономическую экспертизу ТЭО БИП, осуществляемую соответствующим юридическим лицом определенным Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами, отводится 26 (двадцать шесть) рабочих дня.

Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасы келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды ББӘ-ге мынадай:
1) БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүргізу үшін болуы қажет сараптамалар болмаған;
2) БИЖ ТЭН-де осы Қағидаларға сәйкес болуы қажет бөлімдер болмаған жағдайларда қайтарады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган БИЖ-ді БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы қорытындысының негізінде қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ-ге жолдайды.
90. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган БИЖ ТЭН-і бойынша құжаттардың толық топтамасы алынған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға ТЭН түпнұсқалары мен тиісті сараптамаларды қоса бере отырып, БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүргізу қажеттілігі туралы хат жолдайды.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. БИЖ ТЭН-і экономикалық сараптамасының қорытындысын Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиісті заңды тұлғалар БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға БИЖ ТЭН-і бойынша құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Осы Қағидалардың 88-тармағында көзделген жағдайларда, сондай-ақ БИЖ ТЭН-ін пысықтау қажет болған жағдайда, ББӘ 30 (отыз) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 52-56, 58-тармақтарында көзделген тәртіппен пысықталған құжаттарды қайта енгізеді.

Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их АБП в случаях:
1) отсутствия экспертиз, наличие которых необходимо для проведения экономической экспертизы ТЭО БИП;
2) отсутствия в ТЭО БИП разделов, наличие которых необходимо в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает БИП на основании заключения экономической экспертизы ТЭО БИП и направляет экономическое заключение по ним АБП.
90. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 1 (одного) рабочего дня направляет письмо юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, о необходимости проведения экономической экспертизы ТЭО БИП с приложением оригиналов ТЭО и соответствующих экспертиз со дня получения полного пакета документов по ТЭО БИП.
Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Заключение экономической экспертизы ТЭО БИП направляется соответствующими юридическими лицами, определенными Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня получения полного пакета документов по ТЭО БИП.
Сноска. Пункт 91 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. В случаях, предусмотренных в пункте 88 настоящих Правил, а также в случае необходимости доработки ТЭО БИП, АБП в течение 30 (тридцати) рабочих дней повторно вносят доработанные документы в порядке, предусмотренном в пунктах 52-56, 58 настоящих Правил.

Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Тиісті сараптамалардың оң қорытындыларын алған ТЭН, оның ішінде түзетілген БИЖ ТЭН-і мен ЖСҚ-ны Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік органның бірінші басшысы – ББӘ не оны алмастыратын тұлға, не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген тұлға бекітеді.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.03.2015 № 200 бұйрығымен.
93-1. ТЭН бекітілгеннен кейін үш жыл ішінде ЖСҚ әзірлеу немесе жобаны іске асыру басталмаған (әзірленбеген), оның ішінде түзетілген БИЖ ТЭН-ге арналған экономикалық қорытынды ескірген болып есептеледі.
Ескерту. 93-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.03.2015 № 200; жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6-параграф. Техникалық-экономикалық негіздемені талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларды іріктеу тәртібі
94. БИЖ іріктеуді және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 66-бабында көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырады.
95. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ БИЖ-ді олардың қаржы қаражатымен қамтамасыз етілуі, растайтын құжаттарының болуы тұрғысынан қарайды және олар бойынша қорытындыны Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес МИЖ инвестициялық ұсынысының оң экономикалық қорытындысын, БИЖ бойынша экономикалық қорытындыны ескере отырып, бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Жергілікті атқарушы органдарға нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттерді беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламалар) берілетін бюджеттік өтінімдер бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындылары өңірлік саясат мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымдары ескеріле отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 92 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. ТЭО, в том числе скорректированное ТЭО, и ПСД БИП, получившие положительные заключения соответствующих экспертиз, утверждаются первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным первым руководителем государственного органа, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 93 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.03.2015 № 200.
93-1. Экономическое заключение на ТЭО БИП, в том числе на скорректированное, по которому в течение трех лет после утверждения ТЭО не начата разработка (не разработана) ПСД или реализация проекта, считается устаревшим.
Сноска. Правила дополнены пунктом 93-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 13.03.2015 № 200; в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Порядок отбора бюджетных инвестиционных проектов, требующих технико-экономическое обоснование
94. Отбор БИП и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию при представлении АБП документов, указанных в статье 66 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан.
95. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают БИП АБП на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и вносят заключение по ним на рассмотрение бюджетной комиссии с учетом положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП, экономического заключения по БИП в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по бюджетным заявкам к бюджетным программам (подпрограммам), направленным на предоставление целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов местным исполнительным органам, формируются на основе предложений центрального уполномоченного органа по государственному планированию с учетом рекомендаций комиссии по вопросам региональной политики.

Ескерту. 95-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
96. Бекітілген БИЖ ТЭН-інің, БИЖ бойынша оң экономикалық қорытындының және тиісті бюджет комиссиясының оң шешімінің негізінде БИЖ тиісті бюджет жобасына енгізіледі.
97. БИЖ олардың белгіленген тәртіппен бекітілген ТЭН-іне сәйкес іске асырылады.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
98. БИЖ іске асыру шеңберінде көзделетін құрылыс қызметі белгіленген тәртіппен бекітілген ЖСҚ негізінде жүзеге асырылады.
6-1-параграф. Пилоттық жоба шеңберінде іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобаларды әзірлеу, қарау және іріктеу тәртібі
Ескерту. 3-тарау 6-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.01.2021 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98-1. Пилоттық жобаны әзірлеу, қарау және іріктеу процесі мынадай негізгі кезеңдерді қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді:
1) кешенді ведомстводан тыс сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымға құрылыс құнының есебін ББӘ-нің дайындауы және ұсынуы;
2) құрылыс құны есебінің ведомстводан тыс кешенді сараптамасын қарау және жүргізу;
3) бюджетті әзірлеу сатысында іріктеу және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару.
98-2. Пилоттық жоба шеңберінде іске асырылатын БИЖ мынадай құжаттарды қамтиды:
1) "Құрылыстағы баға белгілеу бойынша нормативтік құжаттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 16073 болып тіркелген) 8-қосымшаға сәйкес айқындалатын құрылыс құнының есебі;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 10722 болып тіркелген) Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңа үйлер мен ғимараттарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларында көзделген объектінің сметалық құнының лимитін есептеу нәтижелері туралы келісу-хат.

Сноска. Пункт 95 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
96. На основании утвержденного ТЭО БИП, положительного экономического заключения по БИП и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии БИП включается в проект соответствующего бюджета.
97. БИП реализуются в соответствии с их утвержденными в установленном порядке ТЭО.
Сноска. Пункт 97 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
98. Строительная деятельность, предусматриваемая в рамках реализации БИП, осуществляется в соответствии с утвержденной в установленном порядке ПСД.
Параграф 6-1. Порядок разработки, рассмотрения и отбора бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых в рамках пилотного проекта
Сноска. Правила дополнены параграфом 6-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 27.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98-1. Процесс разработки, рассмотрения и отбора пилотного проекта представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) подготовка и представление АБП расчета стоимости строительства в государственную организацию, осуществляющую комплексную вневедомственную экспертизу;
2) рассмотрение и проведение комплексной вневедомственной экспертизы расчета стоимости строительства;
3) отбор на стадии разработки бюджета и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
98-2. БИП, реализуемые в рамках пилотного проекта, содержат следующие документы:
1) расчет стоимости строительства, определяемый согласно приложению 8 к приказу председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-нқ "Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 16073);
2) письмо-согласование о результатах расчета лимита сметной стоимости объекта, предусмотренное Правилами проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299 (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10722).

98-3. Ведомстводан тыс кешенді сараптамамен келісілген құрылыс құнының есебі ББӘ бұйрығымен бекітіледі және жоспарланатын кезеңге арналған лимиттің мөлшерін айқындау және ЖСҚ әзірлеуге қаражат бөлу үшін негіз болып табылады.
98-4. Пилоттық жоба шеңберінде іске асырылатын БИЖ-ді іріктеуді және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ осы Қағидалардың 98-2-тармағында көрсетілген құжаттарды және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 10007 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларына сәйкес дайындалған бюджеттік өтінімді ұсынған кезде жүзеге асырады.
98-5. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган пилоттық жоба шеңберінде іске асырылатын БИЖ-ді қаржы қаражатымен қамтамасыз етілу, құрылыс құнының растайтын есебінің, объектінің сметалық құнының лимитін есептеу нәтижелері туралы келісу хатының болуы тұрғысынан қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
98-6. Бекітілген есептің, объектінің сметалық құнының лимитін есептеу нәтижелері туралы келісу хаттың және пилоттық жоба шеңберінде іске асырылатын БИЖ-дің тиісті бюджет комиссиясының оң шешімінің негізінде тиісті бюджет жобасына енгізіледі.
98-7. Пилоттық жоба шеңберінде іске асырылатын БИЖ-ді қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты және (немесе) республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен жүзеге асырылады. Бірлесіп қаржыландыру көлемі ағымдағы жағдайды және тиісті бюджеттердің мүмкіндіктерін ескере отырып, айқындалады.
98-8. Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде көзделетін құрылыс қызметі белгіленген тәртіппен бекітілген ЖСҚ-ға сәйкес жүзеге асырылады.
98-9. Пилоттық жобаны жоспарлау және іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы, сондай-ақ пилоттық жобаның мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларында болуы негіз болып табылады.
7-параграф. Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау және іріктеу тәртібі
99. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ-ді қарауды осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен МИЖ инвестициялық ұсынысының негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.

98-3. Расчет стоимости строительства, согласованный комплексной вневедомственной экспертизой, утверждается приказом АБП и является основанием для определения размера лимита на планируемый период и выделения средств на разработку ПСД.
98-4. Отбор БИП, реализуемых в рамках пилотного проекта, и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию при представлении АБП документов, указанных в пункте 98-2 настоящих Правил, и бюджетной заявки, подготовленной в соответствии с Правилами составления и представления бюджетной заявки, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10007).
98-5. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают БИП, реализуемые в рамках пилотного проекта, на предмет обеспеченности финансовыми средствами, наличия подтверждающего расчета стоимости строительства, письма-согласования о результатах расчета лимита сметной стоимости объекта и вносят заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
98-6. На основании утвержденного расчета, письма-согласования о результатах расчета лимита сметной стоимости объекта и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии БИП, реализуемые в рамках пилотного проекта, включаются в проект соответствующего бюджета.
98-7. Финансирование БИП, реализуемых в рамках пилотного проекта, осуществляется за счет средств местного бюджета и (или) целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в местный бюджет. Объем софинансирования определяется с учетом текущей ситуации и возможностей соответствующих бюджетов.
98-8. Строительная деятельность, предусматриваемая в рамках реализации пилотного проекта, осуществляется в соответствии с утвержденной в установленном порядке ПСД.
98-9. Основанием для планирования и реализации пилотного проекта является поручение Президента Республики Казахстан, а также наличие пилотного проекта в государственных программах и программах развития территорий.
Параграф 7. Порядок рассмотрения и отбора бюджетных инвестиционных проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования
99. Рассмотрение БИП, не требующих разработки ТЭО осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе инвестиционного предложения ГИП, в порядке, определенном в главе 2 настоящих Правил.

100. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ-ді іріктеуді және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 66-бабында көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде жүзеге асырады.
101. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ тізбесін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және оны Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 153-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру болжанатын жобаларды қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ТЭН әзірлеу талап етілмейді.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Құрылыс қызметін болжайтын БИЖ-ге Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары барлау және қарсы барлау салаларында іске асыру жоспарланып отырған жобаларды қоспағанда, жер учаскесіне құқық беру туралы жерге орналастыру жобасы (қажет болған жағдайда жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар шығындарының, алынып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есептерін қоса бере отырып) қоса беріледі.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.01.2021 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ТЭН әзірлеуді талап етпейтін ББӘ БИЖ-ін олардың қаржы қаражатымен қамтамасыз етілуі, растайтын құжаттарының болуы тұрғысынан қарайды және олар бойынша қорытындыны Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес МИЖ инвестициялық ұсынысының оң экономикалық қорытындысын ескере отырып, бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Жергілікті атқарушы органдарға нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттерді беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға берілетін бюджеттік өтінімдер бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындылары өңірлік саясат мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымдары ескеріле отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның ұсыныстары негізінде қалыптастырылады.

100. Отбор БИП, не требующих разработки ТЭО и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию при представлении АБП документов, указанных в статье 66 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан.
101. Перечень БИП, не требующих разработки ТЭО, разрабатывается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и утверждается Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей с пунктом 4 статьи 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Разработка ТЭО не требуется по бюджетным инвестиционным проектам, предусматривающим создание и развитие объектов информатизации, за исключением проектов, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. К БИП, предполагающим строительную деятельность, прилагаются землеустроительный проект о предоставлении права на земельный участок (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), за исключением проектов, планируемых к реализации специальными государственными органами Республики Казахстан в разведывательной и контрразведывательной сферах.
Сноска. Пункт 102 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 27.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают БИП АБП, не требующих разработки ТЭО, на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и вносят заключение по ним на рассмотрение бюджетной комиссии с учетом положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по бюджетным заявкам к бюджетным программам, направленным на предоставление целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов местным исполнительным органам, формируются на основе предложений центрального уполномоченного органа по государственному планированию с учетом рекомендаций комиссии по вопросам региональной политики.

104. МИЖ-дің инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының және тиісті бюджет комиссиясының оң шешімінің негізінде ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ тиісті бюджет жобасына енгізіледі.
105. Тиісті қаржы жылының бюджетіне енгізілген, ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ бойынша ББӘ Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес ЖСҚ әзірлеуді қамтамасыз етеді.
106. Бірыңғай техникалық параметрлері бар БИЖ бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес үлгі жобаны әзірлеу жүзеге асырылады.
107. БИЖ іске асыру кезінде үлгі жобаларды қолдану нақты құрылыс алаңына байланыстыру жолымен жүзеге асырылады.
8-параграф. Сметалық құнын ұлғайтуды болжайтын жобаларды қарау және іріктеу тәртібі
108. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ үлгі жобасында көзделмеген бюджеттен қосымша шығыстарға алып келетін қосымша құрамдауыштар енгізуге байланысты республикалық БИЖ сметалық құнының ұлғаюына байланысты шығыстар республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
109. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ үлгі жобасында көзделмеген бюджеттен қосымша шығыстарға алып келетін қосымша құрамдауыштар енгізуге байланысты жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ сметалық құнының ұлғаюына байланысты шығыстар тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады
Жергілікті бюджетте қаражат жеткіліксіз болған жағдайда, стратегиялық және (немесе) әлеуметтік маңызы бар, республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен астанада іске асырылатын, ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ-дің үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000000 астам еселенген мөлшерін құрайтын жергілікті БИЖ сметалық құнының ұлғаюы бойынша шығыстар республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
110. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ-дің үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты БИЖ-дің сметалық құнын бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз ұлғайтуға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасының Үкіметі жасаған қарыз туралы шарт шеңберінде іске асырылып жатқан БИЖ бойынша бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнын ұлғайтуды, егер қарыз шартының талаптарына сәйкес мердігермен азаматтық-құқықтық шартта құнын ұлғайтуды қаржыландыру жөнінде өзге де талаптар белгіленген болса, азаматтық-құқықтық шартқа сәйкес ЖСҚ түзетпей қаржыландыруға болады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген БИЖ бойынша азаматтық-құқықтық шарттың талаптарына сәйкес жол учаскелерінің сметалық құнын ұлғайтуды РБК-ның қарауынсыз қаржыландыруға жол берілмейді.

104. На основании положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии БИП, не требующие разработки ТЭО, включается в проект соответствующего бюджета.
105. По БИП, не требующим разработки ТЭО, включенным в бюджет соответствующего финансового года, АБП обеспечивается разработка ПСД в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
106. По БИП, имеющим единые технические параметры, осуществляется разработка типового проекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
107. Применение типовых проектов при реализации БИП осуществляется путем привязки к конкретной площадке строительства.
Параграф 8. Порядок рассмотрения и отбора проектов, предполагающих увеличение сметной стоимости
108. Расходы, связанные с увеличением сметной стоимости республиканских БИП, в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
109. Расходы, связанные с увеличением сметной стоимости местных БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, осуществляются за счет средств соответствующего местного бюджета.
При недостаточности средств в местном бюджете расходы по увеличению сметной стоимости местного БИП, имеющего стратегическое и (или) социально важное значение, реализуемого за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в столице, в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, составляющие свыше 1000000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
110. Не допускается увеличение сметной стоимости БИП в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
По БИП, реализуемым в рамках заключенного Правительством Республики Казахстан соглашения о займе, ратифицированного Республикой Казахстан, финансирование увеличения сметной стоимости БИП возможно в соответствии с гражданско-правовым договором без корректировки ПСД, если в соответствии с условиями договора займа в гражданско-правовом договоре с подрядчиком установлены иные требования по финансированию увеличения стоимости.
Не допускается финансирование увеличения сметной стоимости участков дорог согласно условиям гражданско-правового договора по БИП, указанным в части второй настоящего пункта, без рассмотрения РБК.

Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
111. Республикалық немесе жергілікті бюджетке енгізілмеген БИЖ бойынша ЖСҚ әзірлеуге жол берілмейді.
112. Сметалық құнын ұлғайтуды болжайтын республикалық БИЖ-ді және стратегиялық және (немесе) әлеуметтік маңызы бар, республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы даму трансферттері есебінен астанада іске асырылатын, сметалық құнын ұлғайту ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000000 астам еселенген мөлшерін құрайтын жергілікті БИЖ-ді қарау осы Қағидалардың 114 және 115-тармақтарында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
113. Стратегиялық және (немесе) әлеуметтік маңызы бар, республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен астанада іске асырылатын, сметалық құнын ұлғайту ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ-дің үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты, осы Қағидалардың 114 және 115-тармақтарында айқындалған тәртіппен республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000000 астам еселенген мөлшерін құрайтын жергілікті БИЖ-ді қоспағанда, жергілікті БИЖ-ді, сондай-ақ сметалық құнын ұлғайту болжанатын, нысаналы даму трансферттері мен жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін кредиттер есебінен қаржыландыру жоспарланатын жергілікті БИЖ-ді қарауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
114. БИЖ ТЭН-ін түзету не ТЭН-ді түзетуді талап ететін БИЖ-дің сметалық құнын ұлғайту мәселелерін шығару екі кезеңде жүзеге асырылады.
Бірінші кезең бойынша:
1) осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ББӘ-нің БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеуі және оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының ББӘ ұсынатын құжаттардың және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға БИЖ ТЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының негізінде БИЖ ТЭН-ін түзетудің және БИЖ ТЭН-ін түзетуді қаржыландырудың (қажет болса) орындылығын айқындау жөніндегі шешімі. Егер осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайда БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды талап етілмейді.
Бірінші кезеңде БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
БИЖ ТЭН-ін түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:

Сноска. Пункт 110 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
111. Не допускается разработка ПСД по БИП, не включенным в республиканский или местный бюджет.
112. Рассмотрение республиканских БИП, предполагающих увеличение сметной стоимости, и местных БИП, имеющих стратегическое и (или) социально важное значение, реализуемых за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета на развитие столицы, увеличение сметной стоимости которых связано с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, и составляющих свыше 1000000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, осуществляется в порядке, определенном пунктами 114 и 115 настоящих Правил.
113. Рассмотрение местных БИП, а также местных БИП, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, предполагающих увеличение сметной стоимости, осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением местных БИП, имеющих стратегическое и (или) социально важное значение, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие республиканского бюджета в столице, увеличение сметной стоимости которых связано с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, составляющих свыше 1000000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете в порядке, определенном пунктами 114 и 115 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 113 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
114. Вынесение вопросов корректировки ТЭО БИП либо увеличения сметной стоимости БИП, требующих корректировку ТЭО, осуществляется в два этапа.
По первому этапу:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ТЭО БИП и представление в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ТЭО БИП и финансированию корректировки ТЭО БИП (в случае необходимости) на основе представляемых АБП документов и положительного экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию. В случаях, предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил, наличие экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП не требуется.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ТЭО БИП происходит в порядке, определенном в главе 2 настоящих Правил.
Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ТЭО БИП АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:

1) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті салыстырма кестесі қоса берілген, өзгеруі болжанатын техникалық шешімдерді және қосымша шығыстарды көрсете отырып, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстар көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы;
3) БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты қажетті сараптамалардың қорытындылары;
4) осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, БИЖ ТЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы;
5) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 153-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң қорытындысын алған кезде бұрын қаралған БИЖ ТЭН-і бойынша сараптама қорытындысы мен құжаттары (бекітілген бастапқы БИЖ ТЭН-і);
6) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады.
7) қол жеткізбеудің себептері көрсетіле отырып, бекітілген БИЖ ТЭН-інде бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде де аталған көрсеткіштерге қол жеткізу не жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адам қол қойған түсіндірме жазба.
Бірінші кезеңде осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген, республикалық бюджет қаражаты есебінен сметалық құнын ұлғайтуды қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ бойынша жергілікті атқарушы орган қорытынды дайындайды және жергілікті БИЖ ТЭН-ін түзету мәселесін РБК қарауына шығару мақсатында кейіннен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттармен қоса, БИЖ-ді республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісіне енгізеді.
ББӘ тиісті бюджет комиссиясының оң шешімін алған кезде БИЖ ТЭН-іне тиісті түзетулер енгізеді.
Екінші кезең бойынша:

1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики БИП;
4) положительное экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО БИП, за исключением случаев предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил;
5) заключения экспертиз и документы по ТЭО БИП, рассмотренные ранее при получении положительного заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию (по утвержденному первоначальному ТЭО БИП), за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 153 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
6) письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа осуществляет руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов.
7) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения, за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП.
На первом этапе по местным БИП, предусмотренным в пункте 112 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, местный исполнительный орган готовит заключение и вносит БИП с приложением документов, указанных в настоящем пункте, соответствующему администратору республиканской бюджетной программы для последующего внесения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение РБК вопроса корректировки ТЭО местных БИП.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ТЭО БИП.
По второму этапу:

1) осы Қағидалардың 74-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ББӘ-нің түзетілген БИЖ ТЭН-ін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының түзетілген ТЭН бойынша БИЖ-ді қаржыландырудың орындылығын айқындау жөніндегі шешімі.
Екінші кезеңде түзетілген БИЖ ТЭН-ін қарауды осы Қағидалардың 3-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түзетілген БИЖ ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына ББӘ ұсынатын мынадай құжаттардың негізінде шығарады:
1) БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты талап етілетін түзетілген БИЖ ТЭН-іне сараптамалардың қорытындылары;
2) осы Қағидалардың 74-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, түзетілген БИЖ ТЭН-іне экономикалық сараптаманың оң қорытындысы және экономикалық қорытынды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстар көздеудің орындылығын растайтын тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының салалық сараптама қорытындысы;
4) түзетілген БИЖ ТЭН-і;
5) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
6) түзетілген БИЖ ТЭН-іне кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы;
7) БИЖ-дің сметалық құнының ұлғаю себептерінің негіздемесімен бірге түзетілген құнға арналған ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру шығыстары бойынша кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы (бар болса).
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін бірыңғай энергетикалық жүйенің ірі объектілері мен техникалық тұрғыдан күрделі атом және жылу энергетикалық кешен объектілері үшін іске қосу-баптау жұмыстарының шығындары уәкілетті мемлекеттік органның елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуін де растайтын салалық сараптама қорытындысында ұсынылған есептемелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Екінші кезеңде:
сметалық құнының ұлғаюын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген республикалық БИЖ бен жергілікті БИЖ-дің түзетілген ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығын РБК қарайды;
сметалық құнының ұлғаюын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ-дің түзетілген ТЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығын тиісті бюджет комиссиясы қарайды.
Тиісті бюджет комиссиялары іріктеп алған сметалық құнының ұлғаюы болжанатын БИЖ бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.

1) представление АБП скорректированного ТЭО БИП в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 74-1 настоящих Правил;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности финансирования БИП по скорректированному ТЭО.
На втором этапе рассмотрение скорректированного ТЭО БИП осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию в порядке, определенном в параграфе 4 главы 3 настоящих Правил.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопрос целесообразности финансирования по скорректированному ТЭО БИП на основе представляемых АБП следующих документов:
1) заключения экспертиз на скорректированное ТЭО БИП, требуемых в зависимости от специфики БИП;
2) положительного заключения экономической экспертизы и экономического заключения на скорректированное ТЭО БИП, за исключением случаев указанных в пункте 74-1 настоящих Правил;
3) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
4) скорректированное ТЭО БИП;
5) письмо-уведомление о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
6) заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ТЭО БИП;
7) заключение комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (в случае наличия) согласно ведомственным нормативам на скорректированную стоимость с обоснованием причин увеличения сметной стоимости БИП.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам, представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
На втором этапе целесообразность финансирования по скорректированному ТЭО:
республиканских БИП и местных БИП, предусмотренных в пункте 112 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, рассматривается РБК;
местных БИП, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств местного бюджета, рассматривается соответствующей бюджетной комиссией.
Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями БИП, предполагающие увеличение сметной стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.

Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
115. ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді талап етпейтін БИЖ құнын өзгерту мәселелерін шығару екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең – ББӘ ұсынатын құжаттар негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындысы негізінде ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша ЖСҚ-ны түзетудің не инвестициялық ұсыныстың орындылығын айқындау жөніндегі тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Екінші кезең – ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша ТЭН әзірлеуді немесе түзетуді талап етпейтін түзетілген БИЖ ЖСҚ не инвестициялық ұсыныс бойынша ұлғайтылған құнды қаржыландыру туралы тиісті бюджет комиссиясының шешімі.
Бірінші кезеңде ББӘ БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мыналарды ұсынады:
1) болжанатын қымбаттау сомасы көрсетілген мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;
2) мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адам қол қойған түсіндірме жазба, онда мынадай ақпарат қамтылады:
БИЖ-ді іске асыруды аяқтау үшін талап етілетін болжанатын қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;
мемлекеттік сатып алуды өткізу нәтижесінде үнемделген соманы (егер үнемдеу бар болса) көрсете отырып, БИЖ-ді іске асыру шеңберінде жасалған шарттар туралы ақпарат (ЖСҚ әзірлеу және басқалар);
әрбір жыл үшін жобаны бюджеттен қаржыландыру (құрылыс үшін ЖСҚ әзірлеу басталғаннан бастап). Игерілмеу жағдайлары орын алған болса, оның себептері көрсетіле отырып, бұл ақпарат әрбір жылдағы жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға алып келетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (ББӘ-ні шартта көрсетілген бағаны (сметаны) ұлғайту қажеттілігі туралы ескертудің уақтылылығын растайтын мердігерлер хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
оның кінәсінен қымбаттау орын алған ұйым не жеке тұлға, сондай-ақ осы ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
техникалық зерттеп-қараумен және техникалық қадағалау актісімен расталған аяқталмаған құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер;
бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде де қол жеткізбеудің себептері көрсетіле отырып, ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша бекітілген БИЖ-де не инвестициялық ұсыныста аталған көрсеткіштерге қол жеткізу не жеткізбеу туралы ақпарат;

Сноска. Пункт 114 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Вынесение вопросов изменения стоимости БИП, не требующих разработки или корректировки ТЭО, осуществляется в два этапа.
Первый этап – решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ПСД либо инвестиционного предложения по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации, на основании заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию или местного уполномоченного органа по государственному планированию на основе представляемых АБП документов.
Второй этап – решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании увеличенной стоимости по скорректированной ПСД БИП либо инвестиционного предложения по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации, не требующих разработки или корректировки ТЭО.
На первом этапе АБП в зависимости от специфики БИП, представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемой суммы удорожания;
2) пояснительную записку, подписанную первым руководителем государственного органа – АБП либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП, в которой содержится следующая информация:
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации БИП;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации БИП (разработки ПСД и другие) с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование проекта из бюджета за каждый год (для строительства начиная с начала разработки ПСД). Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы));
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
сведения о состоянии незавершенного строительства, подтвержденные техническим обследованием и актом технического надзора;
информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ПСД либо инвестиционном предложении по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;

3) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған, мөрмен расталған, ресми хат нысанында ұсынылатын және ББӘ түсіндірмесін қоса бере отырып, жобаның сметалық құнын ұлғайтудың негізділігі мен анықтығын растайтын, БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы;
4) ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған ЖСҚ-ның бастапқы құнына кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы не БИЖ бойынша ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органдардың қорытындылары;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамада көзделген жағдайларда бастапқы құнға бұйрық;
6) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
7) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға электрондық нысанда ұсынылатын, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған салыстырма кесте және құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша құжаттаманың тізбесі;
8) құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің іс жүзіндегі жай-күйі туралы толық көрініс беретін материалдар, фото немесе бейне түсірілімдер;
9) бұрын бекітілген БИЖ ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізу болжанатын өзгерістердің орындылығы туралы кешенді ведомстводан тыс сараптама хаты.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бірінші кезеңнің қорытындысы бойынша құнының ұлғаюын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген жергілікті БИЖ бойынша жергілікті атқарушы орган қорытынды дайындайды және БИЖ-ді республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару мақсатында кейіннен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу үшін республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісіне осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып енгізеді.
ББӘ тиісті бюджет комиссиясының оң қорытындысын алған кезде ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша ЖСҚ-ға не инвестициялық ұсынысқа тиісті түзетулер енгізеді.
Екінші кезеңде ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша түзетілген ЖСҚ не инвестициялық ұсыныс енгізеді, сондай-ақ БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты:
ЖСҚ-ның кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысын;
салалық уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысын;
ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы қорытындыларды;
БИЖ-дің сметалық құнының ұлғаю себептерінің негіздемесімен бірге түзетілген құнға арналған ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру шығыстары бойынша кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысын (бар болса) енгізеді.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіп төнуіне байланысты кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін бірыңғай энергетикалық жүйенің ірі объектілері мен техникалық тұрғыдан күрделі атом және жылу энергетикалық кешен объектілері үшін іске қосу-баптау жұмыстарының шығындары уәкілетті мемлекеттік органның елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп төнуін де растайтын салалық сараптама қорытындысында ұсынылған есептемелерге сәйкес жүзеге асырылады.

3) заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики БИП, представляемое в форме официального письма, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа заверенной печатью, и подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения сметной стоимости проекта с приложением разъяснений АБП;
4) заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД на первоначальную стоимость либо заключения уполномоченных органов в сфере информатизации и информационной безопасности по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации;
5) приказ на первоначальную стоимость в случаях, предусмотренных законодательством в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
6) письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение стоимости, которые представляют в электронной форме в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, удостоверенной посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП;
8) материалы, фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов;
9) письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ПСД БИП.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, указанных в настоящем пункте, и вносит заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
По итогам первого этапа по местным БИП, предусмотренным в пункте 112 настоящих Правил, увеличение стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, местный исполнительный орган готовит заключение и вносит БИП с приложением документов, указанных в настоящем пункте, соответствующему администратору республиканской бюджетной программы для последующего внесения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ПСД либо инвестиционном предложении по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации.
АБП на втором этапе вносит в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию скорректированное ПСД либо инвестиционном предложении по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации, а также в зависимости от специфики БИП:
заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД;
заключение отраслевого уполномоченного государственного органа;
заключения в сфере информатизации и информационной безопасности по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации;
заключение комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (в случае наличия) согласно ведомственным нормативам на скорректированную стоимость с обоснованием причин увеличения сметной стоимости БИП.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам, представленным в заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.

Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты тиісті бюджет комиссиясының қарауына осы тармақтың 1) – 8) тармақшаларында көрсетілген ББӘ ұсынған құжаттардың негізінде ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша түзетілген ЖСҚ не инвестициялық ұсыныс бойынша БИЖ құнының ұлғаюын, сондай-ақ түзетілген БИЖ ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысын, ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша түзетілген инвестициялық ұсынысқа ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік салаларындағы қорытындыны, ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша түзетілген БИЖ ЖСҚ не инвестициялық ұсыныс енгізеді.
Екінші кезеңде:
құнының ұлғаюын республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын осы Қағидалардың 112-тармағында көзделген республикалық БИЖ бен жергілікті БИЖ құнының ұлғаюын қаржыландырудың орындылығын РБК қарайды;
құнының ұлғаюын жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті БИЖ құнының ұлғаюын қаржыландырудың орындылығын тиісті бюджет комиссиясы қарайды.
Тиісті бюджет комиссиялары іріктеп алған құнының ұлғаюы болжанатын БИЖ бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
115-1. Осы Қағидалардың 114 және 115-тармақтарының ережелері осы Қағидалардың 110-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген БИЖ-ге қолданылмайды.
Осы Қағидалардың 110-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген БИЖ бойынша ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға:
1) болжанатын қымбаттау сомасын көрсете отырып, мемлекеттік органның бірінші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хатты;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қойған түсіндірме жазбаны ұсынады, онда мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
болжанатын қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;
ЖСҚ әзірлеу басталғаннан бастап жобаны бюджеттен әр жылда қаржыландыру туралы ақпарат. Бұл ақпарат игерілмеу не қаражат үнемдеу болған жағдайда себептері көрсетіле отырып, әрбір жылдағы жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға әкеп соғатын себептерді егжей-тегжейлі көрсету;

Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию в зависимости от специфики БИП вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии увеличение стоимости БИП по скорректированным ПСД либо инвестиционному предложению по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации на основании представленных АБП документов указанных в подпунктах 1) – 8) настоящего пункта, а также заключения комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ПСД БИП, заключения в сферах информатизации и информационной безопасности на скорректированное инвестиционное предложение по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации, скорректированное ПСД БИП либо инвестиционное предложение по БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации.
На втором этапе целесообразность финансирования увеличения стоимости:
республиканских БИП и местных БИП, предусмотренных в пункте 112 настоящих Правил, увеличение стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, рассматривается РБК;
местных БИП, увеличение стоимости которых предполагается финансировать за счет средств местного бюджета, рассматривается соответствующей бюджетной комиссией.
Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями БИП, предполагающие увеличение стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.
Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115-1. Положения пунктов 114 и 115 настоящих Правил, не распространяются на БИП, указанных во второй и третьей частях пункта 110 настоящих Правил.
По БИП, указанных во второй и третьей частях пункта 110 настоящих Правил, АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа с указанием предполагаемой суммы удорожания;
2) пояснительная записка, подписанная первым руководителем государственного органа, в которой должна содержатся следующая информация:
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов;
информация о финансировании проекта из бюджета за каждый год, начиная с начала разработки ПСД. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин не освоения, либо экономии средств, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание;

3) тиісті уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қойған салалық қорытындыны;
4) бірінші басшы қол қойған, мөрмен расталған осы Қағидаларға 16-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырма кестені;
5) бірінші басшы қол қойған, жалғасатын және аяқталған жобалар бойынша жеке-жеке төлеуге арналған фискалдық сертификатты (жұмыстардың көлемі бойынша ведомостерді, құндық деректері бар эскалация бойынша есептемелерді қоса бере отырып);
6) бірінші басшы қол қойған сертификаттар тізілімін;
7) жобаның қымбаттауы бойынша шығыстар сметаларын және тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құны қымбаттаған жағдайда бағалар бойынша статистикалық деректерді;
8) бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылып, ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хатты ұсынады.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және ол бойынша қорытындыны РБК-ның қарауына енгізеді.
РБК-ның оң шешімін алған кезде Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасының Үкіметі жасасқан қарыз шарты шеңберінде іске асырылатын БИЖ бойынша азаматтық-құқықтық шарттың талаптарына сәйкес жол учаскелерінің сметалық құнының ұлғаюын қаржыландыруға жол беріледі.
Ескерту. Қағида 115-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а.15.08.2016 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
116. Ұлттық валютаның шетел валютасына қатысты бағамының елеулі өзгеруі себебінен, бірақ техникалық шешімдерді өзгертуге алып келмейтін, жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған БИЖ-дің сметалық құны ұлғайған жағдайда, кейіннен ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу арқылы ЖСҚ-ны түзету жүргізіледі.
БИЖ-дің сметалық құны ұлғайтылған жағдайда ұлттық валютаның шетел валютасына бағамының елеулі өзгеруі себебінен ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған, бірақ техникалық шешімдердің өзгеруіне әкеп соқпайтын БИЖ құнына инвестициялық ұсынысты және/немесе БИЖ ТЭН түзету жүргізіледі, бұл ретте экономикалық сараптама мен қорытынды талап етілмейді.
Ұлттық валютаның шетел валютасына қатысты бағамының елеулі өзгеруі себебінен, бірақ техникалық шешімдерді өзгертуге алып келмейтін, үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру болжанатын ақпараттандыру объектілері бойынша БИЖ-дің сметалық құны ұлғайған жағдайда, ТЭН-ді түзету жүргізіледі, бұл ретте экономикалық сараптама мен қорытынды талап етілмейді.
Ұлттық валютаның шетел валютасына қатысты бағамының елеулі өзгеруі себебінен, бірақ техникалық шешімдерді өзгертуге алып келмейтін, ЖСҚ әзірлеуді қажет етпейтін БИЖ-дің құны ұлғайған жағдайда, ТЭН-ді түзету жүргізіледі, бұл ретте экономикалық сараптама мен қорытынды талап етілмейді.

3) отраслевое заключение соответствующего уполномоченного государственного органа за подписью первого руководителя;
4) сравнительная таблица по форме согласно приложению 16-1 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя заверенная печатью;
5) фискальный сертификат на оплату отдельно по продолжающимся и завершенными проектам за подписью первого руководителя (с приложением ведомости по объемам работ, расчетов по эскалации со стоимостными данными);
6) реестр по сертификатам за подписью первого руководителя;
7) сметы расходов по удорожанию проекта и статистических данных по ценам в случае удорожания стоимости товаров и услуг;
8) письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО БИП предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию рассматривает пакет документов, указанных в настоящем пункте, и вносит заключение по ним на рассмотрение РБК.
При получении положительного решения РБК допускается финансирование увеличения сметной стоимости участков дорог согласно условиям гражданско-правового договора по БИП, реализуемым в рамках заключенного договора займа Правительства Республики Казахстан, ратифицированного Республикой Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 115-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 15.08.2016 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. В случае увеличения сметной стоимости БИП, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ПСД с последующим проведением комплексной вневедомственной экспертизы.
В случае увеличения сметной стоимости БИП, направленных на создание и развитие объектов информатизации, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка инвестиционного предложения и/или ТЭО БИП, при этом экономические экспертиза и заключение не требуются.
В случае увеличения сметной стоимости БИП по объектам информатизации, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ТЭО, при этом экономические экспертиза и заключение не требуются.
В случае увеличения стоимости БИП, не требующих разработки ПСД, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ТЭО, при этом экономические экспертиза и заключение не требуются.

Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аталған мәселені осы Қағидалардың 114 және 115-тармақтарында айқындалған тәртіппен тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, аумағында аталған заңнама мәтінін қоса бере отырып және оның қазақ және/немесе орыс тілдеріне аударылуын қамтамасыз ете отырып, осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылысы саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген БИЖ-нің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Құжаттаманың толық топтамасы ұсынылмаған не қымбаттаудың пайда болуының айқын және негізді себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі адамдар немесе ұйымдар және оларға қолданылған шаралар (егер ондай болса) көрсетілмеген БИЖ сметалық құнының ұлғаюы тұрғысынан қаралмайды.
9-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялардың, институционалдық МЖӘ жобаларының қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеудің, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізудің тәртібі мен мерзімдері
Ескерту. 9-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
Ескерту. 9-параграф жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
119. Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының толық инвестициялық кезеңiн ескере отырып, Инвестициялар ҚЭН-інде Инвестициялардың орындылығын растау, сондай-ақ жоспарланатын iс-шаралардың негiздiлiк және нәтижелiлiк өлшемдерiне сәйкестiгiн растау келтіріледі.
Егер бiрнеше көздерден қаржыландыру болжанатын жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-інде Инвестициялар сомасының негiздемесiн бөлiп көрсете отырып, барлық іс-шаралардың орындылығы және негiздiлiк пен нәтижелiлiк өлшемдерiне сәйкестігі ашылады.
120. Алушы не Қатысушылар не ББӘ Инвестициялар ҚЭН-ін әзірлеуі немесе түзетуі мүмкін.
Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттері инвестициялық ұсынысқа сәйкес келеді.
Егер Инвестициялар МЖӘ институционалдық жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған болса, Инвестициялардың мақсаттары мен міндеттері МЖӘ жобасының тұжырымдамасына сәйкес келеді.

Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит данный вопрос на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии в порядке, определенном в пунктах 114 и 115 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 116 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. В случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость БИП, утвержденных в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и/или русский языки.
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. БИП, по которым представлен неполный пакет документации, либо не дано четких и обоснованных причин возникновения удорожания, а также не указаны виновные лица или организации и принятые к ним меры (в случае наличия таковых), не рассматриваются на предмет увеличения сметной стоимости.
Параграф 9. Порядок и сроки разработки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, проектов институционального ГЧП, а также проведения необходимых экспертиз
Сноска. Заголовок параграфа в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
Сноска. Параграф 9 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
119. В ФЭО Инвестиций приводится подтверждение целесообразности Инвестиций, а также подтверждение соответствия планируемых мероприятий критериям обоснованности и результативности, с учетом полного инвестиционного периода мероприятий ФЭО Инвестиций.
В случае, если предполагается финансирование из нескольких источников, в ФЭО Инвестиций раскрывается целесообразность и соответствие критериям обоснованности и результативности всех мероприятий, с выделением обоснования суммы Инвестиций.
120. Разработка или корректировка ФЭО Инвестиций возможно Получателем либо Участниками либо АБП.
Цели и задачи ФЭО Инвестиций соответствуют инвестиционному предложению.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, цели и задачи Инвестиций соответствуют концепции проекта ГЧП.

Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
121. Заңды тұлғаның даму мақсаттарына заңды тұлғаның жарғылық капиталын бюджет қаражаты есебінен ұлғайтуға жол беріледі.
Заңды тұлғалар жарғылық капиталды қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бюджет қаражатын бөлу, төлем үшін мемлекеттік меншік объектілерін беру арқылы мемлекеттің олардың жарғылық капиталына қатысуы нәтижесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайларда квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жатады.
Шығындарды жабу бойынша түпкілікті және тікелей нәтижелердің тиісті көрсеткіштерімен заңды тұлғаның шығындарын тікелей жабу мақсаттарына және ағымдағы шығыстарды қаржыландыруға бағытталған іс-шараларға заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайтуға жол берілмейді.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.05.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. Инвестициялар ҚЭН-і мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) Инвестициялардың паспорты;
2) "Ретроспектива" бөлiмі;
3) "Институционалдық" бөлiмi;
4) "Негiздiлiк" бөлiмi;
5) "Нәтиже" бөлiмi;
5-1) "Жобаны басқару" бөлімі (республикалық бюджеттен қаржыландырылатын жобаларды)
6) қосымшалар.
Мұндай толықтыру мақсаттарды, міндеттерді, басты көрсеткіштерді, қаржы-экономикалық қызметтің көрсеткіштерін және ұйым туралы басқа мәліметтерді ашу үшін орынды болғанда, инвестициялардың ҚЭН-і басқа бөлімдермен, тараулармен, параграфтармен және қосымшалармен толықтырылуы мүмкін. Инвестициялардың ҚЭН-і бөлімдермен, бөлімдер тараулармен, ал тараулар параграфтармен толықтырылған жағдайда, әрбір қосымша ұсынылатын бөлімнің және (немесе) тараудың және (немесе) параграфтың тиісті белгісі ("бөлім", "тарау", "параграф"), сондай-ақ атауы болуға тиіс.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123. Инвестициялар паспорты осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.

Сноска. Пункт 120 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
121. Увеличение уставного капитала юридического лица за счет бюджетных средств допускается на цели развития юридического лица.
Юридические лица, в результате участия государства в их уставном капитале путем выделения бюджетных средств, передачи объектов государственной собственности в оплату на формирование или увеличение уставных капиталов, а также в случаях, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан, относятся к субъектам квазигосударственного сектора.
Не допускается увеличение уставного капитала юридического лица на мероприятия, направленные на цели прямого покрытия убытков юридического лица и финансирование текущих расходов, с соответствующими показателями конечного и прямого результатов по покрытию убытков.
Сноска. Пункт 121 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.05.2020 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122. ФЭО Инвестиций соответствует следующей структуре:
1) паспорт Инвестиций;
2) раздел "Ретроспектива";
3) раздел "Институциональный";
4) раздел "Обоснованность";
5) раздел "Результат";
5-1) раздел "Управление проектом" (проектов, финансируемых из республиканского бюджета)
6) приложения.
ФЭО Инвестиций может быть дополнено другими разделами, главами, параграфами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений об организации. В случае дополнения ФЭО Инвестиций разделами, разделов главами, а глав параграфами, каждый дополнительно представляемый раздел и (или) глава, и (или) параграф должны иметь соответствующее обозначение ("раздел", "глава", "параграф"), а также наименование.
Сноска. Пункт 122 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. Паспорт Инвестиций предоставляется по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Освоение бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц осуществляется в соответствии с указанными в паспорте Инвестиций периодом и стоимостью реализации мероприятий.
Сноска. Пункт 123 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2021 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

124. "Ретроспектива" бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) "Қатысушылардың қаржылық жағдайын талдау" параграфы, онда қатысушылардың қаржылық жағдайы, оның ішінде бар талаптар мен міндеттемелердің сомасы және сапасы туралы ақпарат келтіріледі;
Егер Инвестициялар МЖӘ институционалдық жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған болса, бұл параграф ұсынылмайды;
2) егер Инвестициялар алушы қаржы ұйымы болып табылған жағдайда, "Несие қоржыны" параграфы. Параграфта Инвестициялар ҚЭН-ін енгізудің алдындағы соңғы 3 (үш) жыл ішіндегі Инвестициялар ҚЭН-ін енгізудің алдындағы айдың соңындағы жағдай бойынша қаржыландыру көздері (бюджет қаражаты, меншікті қаражат, үшінші тараптардың қарыздары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты) бөлінісінде Инвестицияларды алушының несие қоржынының жай-күйі туралы тоқсан сайынғы ақпарат келтіріледі;
3) "Макроэкономикалық ортаны талдау" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН іс-шараларының іске асырылуы әсер ететін, кемінде соңғы үш жылдағы негізгі макроэкономикалық (өңірлік, салалық) көрсеткіштер және даму серпіні көрсетіле отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру болжанатын макроэкономикалық ортаны (ел, өңір немесе сала) талдау және оның сипаттамасы келтіріледі;
4) "Маркетингтік ортаны талдау" параграфы, онда кемінде соңғы үш жылда, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру әсер ететін, негізгі көрсеткіштер мен даму серпіні көрсетіле отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру болжанатын маркетингтік ортаны талдау келтіріледі.
Маркетингтiк ортаны талдау ақпарат көзiн көрсете отырып, Инвестициялар алушы жұмыс істейтін нарықтың, сондай-ақ Инвестициялар есебiнен өндiрiлетiн өнiмдi өткiзу жоспарланып отырған нарықты талдауды, оның ішінде:
есептеулердi негiздей және деректердi іріктеуді айқындай отырып, нарықтың сыйымдылығын;
Инвестициялар алушының нарықтағы үлесiн;
нарықтың өсу (қысқару) әлеуетiн және нарық сыйымдылығы өзгерген жағдайда ұйым өнiмінің үлесiн;
бәсекелестердiң сипаттамасын, бәсекелестердiң нарықтағы үлесiн;
төлем қабілеттілігін қоса алғанда, тұтынушылардың сипаттамасын қамтиды. Егер мемлекеттік мекемелер және (немесе) қатысушылар тұтынушылар болып табылса, олардың сатылатын өнімдегі үлесін көрсете отырып, осы ұйымдардың толық тізбесін келтіруі қажет.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
125. "Институционалдық" бөлiмi мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) "Қатысушылар туралы ақпарат" тарауы;

124. Раздел "Ретроспектива" соответствует следующей структуре:
1) параграф "Анализ финансового состояния участников", в котором приводится информация о финансовом состоянии участников, в том числе о суммах и качестве имеющихся требований и обязательств.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, данный параграф не представляется;
2) параграф "Ссудный портфель", в случае, если Получателем Инвестиций является финансовая организация. В параграфе приводится поквартальная информация о состоянии ссудного портфеля Получателя Инвестиций в разрезе источников финансирования (бюджетные средства, собственные средства, займы третьих сторон, средства Национального Фонда Республики Казахстан) по состоянию на конец месяца, предшествующего внесению ФЭО Инвестиций, за последние 3 (три) года, предшествующие внесению ФЭО Инвестиций;
3) параграф "Анализ макроэкономической среды", в котором приводится анализ и характеристика макроэкономической среды (страна, регион или отрасль), в которой предполагается реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, с указанием основных макроэкономических (региональных, отраслевых) показателей, на которые повлияет реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, и динамики развития как минимум, за последние три года;
4) параграф "Анализ маркетинговой среды", в котором приводится анализ маркетинговой среды, в которой предполагается реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, с указанием основных показателей и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий ФЭО Инвестиций, как минимум, за последние три года.
Анализ маркетинговой среды содержит, с указанием источника информации, анализ рынка, на котором функционирует Получатель Инвестиций, а также рынка, на котором планируется реализация продукции, производимой за счет Инвестиций, в том числе:
емкость рынка с обоснованием расчета и определением выборки данных;
доля Получателя Инвестиций на рынке;
потенциал роста (сокращения) рынка и доля продукции организации в случае изменения емкости рынка;
характеристика конкурентов, доля конкурентов на рынке;
характеристика потребителей, включая их платежеспособность. Если потребителями являются государственные учреждения и (или) участники необходимо привести полный перечень этих организаций с указанием их доли в реализации продукции.
Сноска. Пункт 124 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
125. Раздел "Институциональный" соответствует следующей структуре:
1) глава "Информация об участниках";

2) "Стратегиялық алғышарттар" тарауы.
126. "Қатысушылар туралы ақпарат" тарауы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әр қатысушы жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ ақша ағындарының сомалары мен бағыттары көрсетілген іс-шараларды іске асырудың қаржылық схемасын қамтиды.
127. "Стратегиялық алғышарттар" тарауы оларды іске асыру үшін Инвестициялар жоспарланатын стратегиялық құжаттар туралы ақпаратты (елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы, нормативтік құқықтық актілер, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жоспарлау жүйесінің құжаттары, бюджеттік бағдарлама, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы) қамтиды.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. "Негiздiлiк" бөлiмiнде iс-шараларды iске асыруға арналған Инвестициялар мөлшерiнiң және Инвестициялардың ҚЭН-інің iс-шараларын баламалы көздерден қаржыландырудың мүмкін болмауының негiздемесi келтiрiледi.
"Негiздiлiк" бөлiмi мынадай тарауларды қамтиды:
1) "Инвестициялар көлемi" тарауы;
2) "Қаржыландырудың балама көздерi" тарауы;
3) "Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттерінің инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі" тарауы;
4) "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің салалық картасы" тарауы;
5) "Болжанатын техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы мен негіздемесі" тарауы.
Егер Инвестициялар Институционалдық МЖӘ жобасын іске асыруға бағытталған болса, "Қаржыландырудың балама көздерi" және "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің салалық картасы" тараулары ұсынылмайды.
Егер Инвестициялар ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздеген жағдайда "Болжанатын техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы мен негіздемесі" тарауы ұсынылуға тиіс.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. "Инвестициялар көлемi" тарауында әрбiр құрамдауыш бөлiнiсiнде Инвестициялар көлемiнiң құжатпен және есептеулермен расталған негiздемесi келтiрiледi.
"Инвестициялар көлемi" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Өнiмдер" параграфы, онда осы Қағидалардың 124-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген ақпаратты ескере отырып, сатып алынатын өнiмдер тізбесінің, саны мен сапасының негiздемесi келтiрiледi;

2) глава "Стратегические предпосылки".
126. Глава "Информация об участниках" содержит информацию по каждому участнику по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, а также финансовую схему реализации мероприятий с указанием сумм и направлений денежных потоков.
127. Глава "Стратегические предпосылки" содержит информацию о стратегических документах, в реализацию которых планируются Инвестиции (ежегодное Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан, нормативные правовые акты, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан, бюджетная программа, поручения Президента Республики Казахстан).
Сноска. Пункт 127 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. В Разделе "Обоснованность" приводится обоснование размера Инвестиций на реализацию мероприятий и невозможности финансирования мероприятий ФЭО Инвестиций из альтернативных источников.
Раздел "Обоснованность" содержит следующие главы:
1) глава "Объем Инвестиций";
2) глава "Альтернативные источники финансирования";
3) глава "Соответствие целей и задач ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению";
4) глава "Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора";
5) глава "Описание и обоснование предполагаемых технико-технологических решений".
В случае, если Инвестиции направлены на реализацию проекта институционального ГЧП, главы "Альтернативные источники финансирования" и "Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора" не представляются.
В случае, если Инвестиции предусматривают создание и развитие объектов информатизации необходимо представление главы "Описание и обоснование предполагаемых технико-технологический решений.
Сноска. Пункт 128 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. В главе "Объем Инвестиций" приводится подтвержденное документально и расчетами обоснование объема Инвестиций в разрезе каждого компонента.
Глава "Объем Инвестиций" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Продукты", в котором приводится обоснование перечня, количества и качества приобретаемых продуктов, с учетом информации, указанной в подпункте 4) пункта 124 настоящих Правил;

2) "Бағалар негiздемесi" параграфы, онда Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдер бағаларына талдау келтiрiледi. Инвестициялар есебiнен сатып алынатын өнiмдердiң бағалары осы Қағидалардың 138-тармағының 3) тармақшасында санамаланған құжаттармен бекiтiледi.
Осы Қағидалардың 138-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген құжаттарды ұсыну мүмкiн болмаған жағдайда, ББӘ ақпарат көзiн көрсете отырып, сатып алу жоспарланатын өнiмдердiң қолданыстағы нарықтық бағалары туралы ақпаратты қоса бередi.
Бағаларды талдау:
соңғы екі жылдағы бағалардың серпіні туралы ақпаратты және ағымдағы бағалардың ықтимал өзгеруі мен осындай өзгеріске әкелуі мүмкін оқиғаларды;
бағалардың ықтимал жеңілдіктерін, жеңілдіктер беру шарттарын (сатып алу көлемі, төлеу шарттары) қамтиды;
3) "Айналым қаражатын толықтыру" параграфы, онда ақшаға қажеттігі ашып көрсетіледі, бірақ төменде келтірілген тізбемен шектелмейді:
қаржылық өнiмдер бөлiнiсiнде клиенттердiң болжамды саны, қаржылық қызметтiң орташа сомасы көрсетiлген қаржылық қызметтер көрсету;
пруденциялық нормативтердi сақтау;
Инвестициялар алушының ағымдағы шығыстарын қаржыландыру;
4) "Инвестициялар көлемi" параграфы, онда жоспарланатын Инвестициялардың мөлшерiн растайтын есептеулер келтiрiледi.
Есептеулер әрбiр іс-шара бөлiнiсiнде келтiрiледi. Қажет болған жағдайда, объектіні іске қосу шығыстары (іске қосу-баптау жұмыстары) келтіріледі
Егер Инвестициялар мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылса, әзірлеуге қаражаттың болмауы бойынша негіздеме берілген жағдайда жоспарланатын Инвестициялардың мөлшеріне осы Қағидалардың 138, 139-тармақтарында көрсетілген растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ЖСҚ әзірлеуге арналған шығыстар енгізіледі.
Объектіні салудың түпкілікті құны ЖСҚ әзірлеу және ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қорытындылары бойынша айқындалады. Бұл ретте Инвестициялардың ҚЭН-ін ББӘ қайта бекітуге тиіс.
Егер Инвестициялар қаржылық қызметтер көрсету үшін болжанатын болса, "Инвестициялар көлемі" тарауының құрылымдық элементтері мыналар болып табылады:
"Айналым қаражатын толықтыру" параграфы;
"Инвестициялар көлемі" параграфы.
Егер Инвестициялар шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, аумағында аталған заңнама мәтінін қоса бере отырып және оның қазақ және (немесе) орыс тілдеріне аударылуын қамтамасыз ете отырып, осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылысы саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген инвестициялардың құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады.
Егер Инвестициялар институционалдық МЖӘ жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда "Өнімдер", "Бағаларды негіздеу", "Айналым қаражатын толықтыру" параграфтары ұсынылмайды. Инвестициялар көлемі мемлекеттік және жеке әріптестер арасындағы тиісті құжаттармен (келісімдер, шарттар, меморандумдар) расталады.

2) параграф "Обоснование цен", в котором приводится анализ цен на приобретаемые за счет Инвестиций продукты. Цены на приобретаемые за счет Инвестиций продукты подкрепляются документами, перечисленными в подпункте 3) пункта 138 настоящих Правил.
В случае невозможности представления документов, указанных в подпункте 3) пункта 138 настоящих Правил, АБП прилагает информацию о действующих рыночных ценах на планируемые к приобретению продукты с указанием источника информации.
Анализ цен включает:
информацию о динамике цен за последние два года и возможные изменения текущих цен и события, которые могут привести к такому изменению;
возможные скидки с цены, условия предоставления скидок (объемы закупа, условия оплаты);
3) параграф "Пополнение оборотных средств", в котором раскрывается, но не ограничивается нижеприведенным перечнем, потребность в деньгах для:
оказания финансовых услуг, с указанием в разрезе финансовых продуктов предполагаемого количества клиентов, средней суммы финансовой услуги;
соблюдения пруденциальных нормативов;
финансирования текущих расходов Получателя Инвестиций;
4) параграф "Объем Инвестиций", в котором приводятся расчеты, подтверждающие размер планируемых Инвестиций.
Расчеты приводятся в разрезе каждого мероприятия. При необходимости расходы на ввод объектов в эксплуатацию (пусконаладочные работы).
В случае, если Инвестиции реализуются посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия, в размер планируемых Инвестиций включаются расходы на разработку ПСД в случае предоставления обоснования по отсутствию средств на разработку c приложением подтверждающих документов, указанных в пункте 138, 139 настоящих Правил.
Окончательная стоимость строительства объекта определяется по итогам разработки ПСД и проведения комплексной вневедомственной экспертизы. При этом, ФЭО Инвестиций подлежит переутверждению АБП.
В случае, если Инвестиции предполагаются для оказания финансовых услуг, структурными элементами главы "Объем Инвестиций" являются:
параграф "Пополнение оборотных средств";
параграф "Объем Инвестиций".
В случае, если Инвестиции реализуются на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие стоимость Инвестиций, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и (или) русский языки.
В случае, если Инвестиции направлены на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП, параграфы "Продукты", "Обоснование цен", "Пополнение оборотных средств" не представляются. Объем инвестиций подтверждается соответствующими документами (соглашения, договора, меморандумы) между государственным и частным партнерами.

Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
130. "Қаржыландырудың балама көздерi" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Меншiкті қаражат" параграфы, онда iс-шараларды меншiкті қаражат есебiнен қаржыландыру мүмкiндiгiне талдау жасалады. Талдау бұрын бөлінген қаражатты заңды тұлғаның үлестес тұлғалары арасында қайта бөлу есебінен іс-шараларды қаржыландыру мүмкіндігін де қамтиды.
2) "Қарыз алу" параграфы, онда қарыз капиталын тарту мүмкiндiгiне талдау жасалады. Талдау мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
сыйақы мөлшерлемесін, кредит беру мерзiмдерiн, мiндеттемелердi өтеу шарттарын, оның iшiнде жеңiлдiк кезеңiн беру мүмкiндiгiн, заңды тұлғаның қолданыстағы шарттары ковенанттарының талаптарын қамтамасыз ету мен сақтауға қойылатын талаптарды қоса алғанда, кредиттi алу шарттарына шолуды;
тiкелей кредит берудi, қаржы лизингiн, факторингтi, облигациялық қарызды қоса алғанда, кредит беру құралдарына шолуды;
бюджеттiк кредит беру мүмкiндiгiн қамтиды.
131. "Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттерінің инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі" тарауы Инвестициялар ҚЭН-інің мақсаттары мен міндеттерінің инвестициялық ұсынысқа сәйкестігі немесе сәйкессіздігі тұрғысында талдауды қамтиды.
131-1. "Квазимемлекеттік сектор субъектісінің салалық картасы" тарауында "квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іске асырылған, іске асырылатын және іске асыруға жоспарланатын инвестициялық жобалары бойынша" квазимемлекеттік сектор субъектісінің салалық картасы" нысаны бойынша ақпарат қамтылады, ол осы Қағидаларға 18-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған электрондық нысанда ұсынылады.
Ескерту. 131-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131-2. "Болжанатын техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы мен негіздемесі" тарауында мыналар қамтылады:
1) жоба ауқымының сипаттамасы және жоба қуатының есептік негіздемесі, жоба қуатын игеру серпіні;
2) технологиялар мен жабдықтарды таңдау негіздемесі, пайдаланылатын жабдықпен технологиялық үйлесімділік, баға-сапа оңтайлы арақатынасы, технологиялар мен жабдықтар таңдаудың балама нұсқалары, инновациялық жабдықты қолдану, жобада сапа стандарттарын пайдалану туралы ақпарат;

Сноска. Пункт 129 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
130. Глава "Альтернативные источники финансирования" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Собственные средства", в котором анализируется возможность финансирования мероприятий за счет собственных средств. Анализ также включает возможность финансирования мероприятий за счет перераспределения ранее выделенных средств между аффилированными лицами юридического лица;
2) параграф "Заимствование", в котором анализируется возможность привлечения заемного капитала. Анализ включает, но не ограничивается:
обзором условий получения кредита, включая ставку вознаграждения, сроки предоставления кредита, условия погашения обязательств, в том числе возможность предоставления льготного периода, требование к обеспечению и соблюдению условий ковенантов действующих договоров юридического лица;
обзором инструментов кредитования, включая прямое кредитование, финансовый лизинг, факторинг, облигационный заем;
возможностью бюджетного кредитования.
131. Глава "Соответствие целей и задач ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению" содержит анализ на предмет соответствия или несоответствия целей и задач ФЭО Инвестиций инвестиционному предложению.
131-1. Глава "Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора" содержит информацию по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам субъектов квазигосударственного сектора по форме "Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора", которую представляют в электронной форме, удостоверенной посредством электронной цифровой подписью первого руководителя государственного органа по форме согласно приложению 18-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 131-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 13.03.2015 № 200; в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131-2. Глава "Описание и обоснование предполагаемых технико-технологических решений" содержит:
1) описание масштаба проекта и расчетное обоснование мощности проекта, динамики освоения мощности проекта;
2) обоснование выбора технологий и оборудования, информацию о технологической совместимости с уже используемым оборудованием, оптимальном соотношении цена-качество, альтернативных вариантах выбора технологий и оборудования, применении инновационного оборудования, использовании проектом стандартов качества;

3) жобаның құрамдауыштары бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаны іске асыру кестесі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша);
4) автоматтандырылған функциялар, процестер және оларды тұтынушылар тізбесі (use-case схемасы);
5) телекоммуникация схемасы және байланыс арналарына қойылатын талаптар, жобаның ауқымы мен қуатының сандық көрсеткіштері негізінде есептеу қуаттары мен сақтау көлемдеріне және есептеу құралдарының санына қойылатын талаптардың негіздемесі;
6) жүйе архитектурасының, жүйе құрамдауыштарының және олардың өзара байланысының жалпы сипаттамасы;
7) жобаны іске асыру нәтижесінде өзекті болмауы мүмкін мемлекеттік ақпараттандыру объектілерін және олардың құрамдауыштарын көрсету;
8) сыртқы ақпараттық жүйелермен интеграцияны көрсету;
9) ақпараттық қауіпсіздік талаптарын көрсету.
Инвестициялық ұсыныстың осы бөлімінде салыстырмалы талдау жүргізілетін және таңдап алынған нұсқаның негіздемесі ұсынылатын жобаның мақсатына және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізудің кемінде екі ықтимал нұсқасы көрсетіледі.
Ескерту. 9-параграф 131-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. "Нәтиже" бөлімінде есептеулермен расталған тікелей және түпкілікті нәтижелерді алу мүмкіндігінің негіздемесі, сондай-ақ Инвестициялар алушының қаржы-шаруашылық қызметінің жоспарланған нәтижелері келтіріледі.
"Нәтиже" бөлімі мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) "Өндіріс және іске асыру" тарауы;
2) "Ресурстар" тарауы;
3) "Қаржы" тарауы;
4) "Тәуекелдер" тарауы;
5) "Қорытындылар" тарауы.
Ескерту. 132-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
133. "Өндiрiс және іске асыру" тарауында өнiмдi өндiру және сату жоспары келтiрiледi. "Өндiрiс және іске асыру" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Лицензиялар және патенттер" параграфы, онда төменде келтірілген тізбемен шектелмейтін мыналар:
қызметтiң жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға арналған лицензияның болуы, лицензияның берiлген күнi мен нөмiрi, кiм бергенi туралы;
кешендi кәсiпкерлiк лицензияның бар-жоғы, кешендi кәсiпкерлiк лицензия шартын жасасу мәнi мен күнi, қолданылу мерзiмi, кешендi лицензиар туралы;
лицензияны алу қажеттiлiгi, лицензияны алуға арналған шығыстар туралы;
патенттердiң және алдын ала патенттердiң бар-жоғы, қашан және кiм бергенi, қолданыс мерзiмi туралы ақпарат келтіріледі.
2) "Өндiрiс жоспары" параграфы, онда мынадай:
нарық жағдайын, жасалған келісімшарттарды, тұтынушылармен алдын ала келісімдерді негізге ала отырып, өндірістік бағдарламаның (өнімдер бөлінісінде);
бекітілген нормаларды негізге ала отырып, өндіріс жоспарын орындауға арналған шығындардың негіздемелері келтіріледі негiздемелер келтiрiледi;

3) график реализации проекта (в том числе по технологическим этапам) с разбивкой финансирования по компонентам проекта;
4) перечень автоматизируемых функций, процессов и их потребителей (схема use-case);
5) схему телекоммуникаций и требований к каналам связи, обоснование требований к вычислительным мощностям и объемам хранения и количества вычислительных средств на основе количественных показателей масштаба и мощности проекта;
6) общее описание архитектуры системы, компонентов системы и их взаимосвязей;
7) указание государственных объектов информатизации и их компонентов, которые могут стать неактуальными в результате реализации проекта;
8) указание интеграций с внешними информационными системами;
9) указание требований информационной безопасности.
В данном разделе инвестиционного предложения отражаются не менее двух возможных вариантов достижения цели и показателей результата проекта, по которым проводится сравнительный анализ и представляется обоснование выбранного варианта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 131-2 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. В разделе "Результат" приводится подтвержденное расчетами обоснование возможности получения прямого и конечного результатов, а также планируемые результаты финансово-хозяйственной деятельности Получателя Инвестиций.
Раздел "Результат" соответствует следующей структуре:
1) глава "Производство и реализация";
2) глава "Ресурсы";
3) глава "Финансы";
4) глава "Риски";
5) глава "Итоги".
Сноска. Пункт 132 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
133. В главе "Производство и реализация" приводится план производства и реализации продукции. Глава "Производство и реализация" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Лицензии и патенты", в котором приводится, но не ограничивается нижеследующим перечнем, информация о:
наличии лицензий на осуществление определенных видов деятельности, дата выдачи и номер лицензии, кем выдана;
наличии комплексной предпринимательской лицензии, предмет и дата заключения договора комплексной предпринимательской лицензии, срок действия, комплексный лицензиар;
необходимости получения лицензий, расходы на получение лицензий;
наличии патентов и предварительных патентов, когда и кем выдан, срок действия;
2) параграф "План производства", в котором приводится обоснование:
производственной программы (в разрезе продуктов) исходя из ситуации на рынке, заключенных договоров, предварительных соглашениях с потребителями;
затрат, исходя из утвержденных норм на выполнение плана производства;

3) "Іске асыру жоспары" параграфы, онда:
сатылатын, оның ішінде Инвестициялар есебiнен өндірілетін өнiмдердiң саны мен сапасы;
негізгі, оның ішінде Инвестициялар есебiнен өндірілетін өнімдер бағаларының, мыналарды:
бағаларды (тарифтердi) уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың бекiтуi (белгiлеуi) немесе келiсуi бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары;
табыстылығы: шығыстардың өтелімдiлiгi, орташа немесе барынша көп табыстылықты алу;
нарықтағы конъюнктуралар: жаңа өнiмді ілгерілету, қолданыстағы сату көлемiн сақтау, дәстүрлi нарықтардан бәсекелестердi ығыстыру, бос сегменттi толтыру;
өнiмнiң құндылығы: жаңалығы, сапасы, сатудан кейiнгi кепiлдiктер қоса алғандағы негiздемесi;
3-3) нарық жағдайын, жасалған шарттарды, тұтынушылармен алдын ала келісімдерді негізге ала отырып, іске асыру бағдарламасының (өнімдер бөлінісінде) негіздемесі;
3-4) жаңа сатып алушыларды тарту мақсатында жоспарланатын іс-шаралар (жарнама, бағалық саясат, сатып алудан кейiнгi қызмет көрсету).
Егер Инвестициялар Алушының қызметi франшиза туралы шарт немесе лицензиялық шарт негiзiнде жүзеге асырылған жағдайда, франшиза немесе лицензия сатушысының құқықтары және Инвестициялар Алушының бағасына және бағалық саясатына зияткерлiк меншiгiне ықпал ету дәрежесi туралы ақпарат келтiрiледi.
134. "Ресурстар" тарауында өндiрiс жоспары мен іске асыру жоспарын орындау үшiн қажеттi ресурстардың барлық түрлерiне сұраныстың негiздемелерi келтiрiледi. "Ресурстар" тарауында мынадай параграфтар болады:
1) "Нормалар" параграфы, онда шикізат пен материалдар, жылу және электр энергиясы, еңбек, ақша шығындарының нормалары келтірілген, оның ішінде қашан және кім бекіткені туралы ақпарат келтіріледі;
2) "Лимиттер" параграфы, онда әкiмшiлiк шығыстар бойынша лимиттер мөлшерлері туралы ақпарат келтiрiледi: лимиттер көлемi, оның iшiнде қашан және кiм бекiткені туралы ақпарат келтiрiледi;
3) "Персонал" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
Инвестициялармен байланысты персоналдың штат санын ұлғайту (қысқарту) бойынша жоспарлар;
персоналдың бiлiктiлiк деңгейiн арттыру (қайта даярлау) бойынша жоспарланатын iс-шаралар және оның бiлiктiлiк деңгейiн (қайта дайындауын) арттырумен байланысты шығындар туралы ақпарат келтiрiледi.
4) "Негiзгi құралдар" параграфы, онда (Инвестицияларды ескере отырып) мыналар:
негiзгi құралдардың құрылымы (ғимараттар, құрылыстар, машиналар, жабдық, көлiк, компьютерлер және ақпаратты өңдеуге арналған жабдық, басқа негiзгi құралдар), оның iшiнде меншiктегі, қаржылық жалға алудағы (лизингте), операциялық жалдаудағы негiзгi құралдар туралы ақпаратты ашу;
қызметтi жүзеге асыруға арналған негiзгi құралдар санының, өнiмдiлiгiнiң және техникалық жағдайының сәйкестiгi туралы ақпарат келтiрiледi;

3) параграф "План реализации", в котором приводится:
перечень и описание реализуемых продуктов, в том числе производимых за счет Инвестиций;
обоснование цен на основные продукты, в том числе производимые за счет Инвестиций, включая:
требования законодательства Республики Казахстан по утверждению (установлению) или согласованию цен (тарифов) с уполномоченными государственными органами;
доходность: окупаемость затрат, получение средней или максимальной доходности;
конъюнктуры на рынке: продвижение нового продукта, сохранение существующего объема продаж, вытеснение конкурентов с традиционных рынков, заполнения незанятого сегмента;
ценности продукта: новизна, качество, послепродажные гарантии;
обоснование программы реализации (в разрезе продуктов), исходя из ситуации на рынке, заключенных договоров, предварительных соглашений с потребителями;
планируемые мероприятия по привлечению новых покупателей (реклама, ценовая политика, послепродажное обслуживание).
В случае если деятельность Получателя Инвестиций осуществляется на основании договора о франшизе или лицензионного договора, привести информацию о правах и степени влияния продавца франшизы или лицензии на интеллектуальную собственность на цены и ценовую политику Получателя Инвестиций.
134. В главе "Ресурсы" приводится обоснование потребности во всех видах ресурсов, необходимых для выполнения плана производства и плана реализации. Глава "Ресурсы" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Нормы", в котором приводятся нормы расхода сырья и материалов, тепловой и электрической энергии, труда, денег, в том числе приводится информация о том, когда и кем они утверждены;
2) параграф "Лимиты", в котором приводится информация о размерах лимитов по административным расходам: размеры лимитов, в том числе приводится информация о том, когда и кем они утверждены;
3) параграф "Персонал", в котором приводится, но не ограничивается нижеследующим перечнем, информация о:
планах по увеличению (сокращению) штатной численности персонала, связанных с Инвестициями;
планируемых мероприятиях по повышению профессионального уровня (переподготовки) персонала и затраты, связанные с повышением его профессионального уровня (переподготовке);
4) параграф "Основные средства", в котором приводится информация (с учетом Инвестиций) о:
структуре основных средств (здания, сооружения, машины, оборудование, транспорт, компьютеры и оборудование для обработки информации, другие основные средства), в том числе раскрыть информацию об основных средствах, находящихся в собственности, в финансовой аренде (лизинге), в операционной аренде;
соответствии количества, производительности и технического состояния основных средств для осуществления деятельности;

5) "Қорлар" параграфы, онда мыналар:
қорлардың негiзгi түрлерiне қажеттіліктер (заттай өлшем бiрлiгiнде);
қорлардың негiзгi түрлерiне бағалар;
қорларды сатып алуға жоспарланатын шығындар туралы ақпарат келтiрiледi;
6) "Коммуналдық қызметтер" параграфы, онда мыналар:
жылу және электр энергиясына, сумен жабдықтау және кәрiз жүйесіне қажеттіліктер;
жылу және электр энергиясының, сумен жабдықтау және кәрiз жүйесінің бағалары;
жылу және электр энергиясын, сумен жабдықтау және кәрiз жүйесін сатып алуға арналған жоспарланатын шығыстар туралы ақпарат келтiрiледi;
7) "Ақша" параграфы, онда мыналар:
борышкерлердiң сипаттамасы; берешектi талап ету бойынша өткiзiлетiн iс-шаралар;
кредиторлар; міндеттемелерді орындау бойынша жүргiзiлетiн iс-шаралар;
ақшалай емес операциялар: мәмiлелер көлемi және контрагенттер;
ақшаға қажеттілік, кассалық алшақтықтар, ақша тарту бойынша iс-шаралар;
уақытша бос ақшаларды пайдалану жөнiндегi жоспарлар: салымдарға орналастыру, қаржы активтерiн сатып алу, кредиттер беру (уақытша қаржылық көмек көрсету), сомалар, табыстылығы, орналастыру мерзiмдерi туралы ақпарат келтiрiледi.
Ақша тартумен байланысты iс-шаралар бойынша ақпаратты ашу кезiнде алынған көздер, оның iшiнде:
акцияларды орналастыру (қатысу үлестерi) – шығару және орналастыру көлемi, орналастырудың жоспарланатын бағасы;
облигациялар шығару – шығару көлемi, шығарылымдағы облигациялар саны, оларды шығару, орналастыру, қолдану, сыйақы төлеу, өтеу рәсiмi мен тәртiбi және басқа да елеулi ақпарат;
қарыздар тарту – қарыз берушілер, қарыз мөлшері, тарту мерзімі, сыйақы пайызы, сыйақы төлеу шарттары, қарыздың негізгі сомасын өтеу шарттары көрсетiледi.
135. "Қаржы" тарауында кірістер, шығыстар бойынша жоспарлар, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы ақпарат, дивидендтер туралы ақпарат келтіріледі. "Қаржы" тарауы мынадай параграфтардан тұрады:
1) "Кірістер" параграфы, онда мынадай негіздемелер келтіріледі:
өнiмдердi өткізуден түсетін жоспарланатын кiрiстердің, оның iшiнде олардың өсу немесе төмендеу негiздемесi (ақпаратты ашу әрбір өнiм бойынша жүзеге асырылады);
қаржыландыру бойынша жоспарланатын кiрiстер;
дивидендтер бойынша кiрiстер (ақпарат үлестік құнды қағаздары Инвестициялар Алушының меншiгiнде болып табылатын әрбір ұйым бойынша жеке берiледi);
активтердің шығуынан алынатын жоспарланатын кірістер;
мемлекеттiк бюджеттен берілетін жоспарланатын субсидиялар;
операциялық жалға алудан жоспарланатын кiрiстер;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар бойынша жоспарланатын кiрiстер;
өзге де жоспарланатын кiрiстер негiздемесi.
Мемлекеттік тапсырманы, мемлекеттік тапсырысты орындау шеңберінде не мемлекеттік мекемелердің өнімдерді сатудан алынатын кірістер туралы ақпарат жеке ашылады;

5) параграф "Запасы", в котором приводится информация о:
потребности (в натуральных единицах измерения) в основных видах запасов;
ценах на основные виды запасов;
планируемых затратах на приобретение запасов;
6) параграф "Коммунальные услуги", в котором приводится информация о:
потребности в тепловой и электрической энергии, водоснабжении и канализации;
ценах на тепловую и электрическую энергию, водоснабжение и канализацию;
планируемых расходах на приобретение тепловой и электрической энергии, водоснабжение и канализацию;
7) параграф "Деньги", в котором приводится:
характеристика должников; мероприятия, проводимые по истребованию задолженности;
кредиторы; мероприятия, проводимые по исполнению обязательств;
неденежные операции: объемы сделок и контрагенты;
потребность в деньгах, кассовые разрывы, мероприятия по привлечению денег;
планы по использованию временно свободных денег: размещение во вклады, приобретение финансовых активов, выдача кредитов (оказание временной финансовой помощи), суммы, доходность, сроки размещения.
При раскрытии информации по мероприятиям, связанным с привлечением денег указываются источники, в том числе:
размещение акций (долей участия) – объемы выпуска и размещения, планируемая цена размещения;
выпуск облигаций – объем выпуска, количество облигаций в выпуске, процедура и порядок их выпуска, размещения, обращения, выплаты вознаграждения, погашения и другая существенная информация;
привлечение займов – займодатели, размер займа, срок привлечения, процент вознаграждения, условия оплаты вознаграждения, условия погашения основной суммы долга.
135. В главе "Финансы" приводятся планы по доходам, расходам, информация по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, информация о дивидендах. Глава "Финансы" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Доходы", в котором приводится обоснование:
планируемых доходов от реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
планируемых доходов по финансированию;
доходов по дивидендам (информация представляется отдельно по каждой организации, долевые ценные бумаги которой находятся в собственности Получателя Инвестиций);
планируемых доходов от выбытия активов;
планируемых субсидий из государственного бюджета;
планируемых доходов от операционной аренды;
планируемых доходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
прочих планируемых доходов.
Отдельно раскрывается информация о доходах, получаемых в рамках выполнения государственного задания, государственного заказа, либо от реализации продукции государственным учреждениям;

2) "Шығыстар" параграфы, онда мынадай негiздемелер келтiрiледi:
өткізілетін өнiмнiң өзiндiк құнының негiздемесi, оның iшiнде оның өсу немесе төмендеу негiздемесi (ақпаратты ашу әр өнiм бойынша жүзеге асырылады);
өнiмді өткізу бойынша жоспарланған шығыстар, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
жоспарланатын әкiмшiлiк шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу және азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
маркетинг пен жарнама бойынша жоспарланатын шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу немесе азаю негiздемесi (ақпаратты ашу әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
сыйақылар бойынша жоспарланатын шығыстар;
активтердi iстен шығаруға байланысты шығыстар;
операциялық жалдауға байланысты шығыстар;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар жөнiндегi шығыстар;
қызметтiң тоқтатылуына байланысты жоспарланатын шығыстар;
басқа жоспарланатын шығыстар негiздемесi;
3) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер" параграфы, онда салық және бюджетке төленетiн мiндеттi төлемдердiң әр түрi бойынша жоспарланатын төлемдер негiздемесi, оның iшiнде салық салу базаларының негiздемесi келтiрiледi;
4) "Дивидендтер" параграфы, онда акцияға, оның iшiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне (қатысу үлесi) есептелуі жоспарланатын дивидендтер (қатысу үлесi), дивидендтердi есептеудiң жалпы сомасы, бюджетке аудару үшiн мемлекеттiк кәсiпорын жоспарлайтын таза кiрiс сомасы туралы ақпарат келтiрiледi.
136. "Тәуекелдер" тарауында iс-шараларды орындауға және тұтастай алғанда Инвестициялар Алушының қызметiне байланысты тәуекелдердi бағалау (қолайсыз оқиғаның орын алу мүмкiндiгiн анықтау) және өлшеу (қолайсыз оқиғаның орын алуынан келетiн зиян) келтіріледі, сондай-ақ тәуекелдерді сәйкестендірудің және бағалаудың пайдаланылған әдістері туралы ақпарат қамтылған және осы тәуекелдердi басқару шаралары келтiрiлген. "Тәуекелдер" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Операциялық тәуекелдер" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
персонал: Инвестициялар Алушының негiзгi менеджерлерi мен мамандарын жоғалту, қызметкерлерiнiң жеткіліксіз бiлiктiлiгi, қызметкерлердiң алаяқтығы;
өндiрiс: техникалық iстен шығу қаупi, жабдықтардың сынуы, технологиялық процестiң бұзылуы;
бизнес-процестер: ұйымдастырушылық құрылымның Инвестицияларды Алушының мiндеттерi мен қызметiнiң көлемiне барабарлығы, бизнес-процестердiң тиiмсiздiгi, Инвестициялар Алушының бизнес-процестерiнiң келiсілмегендігі талданады.

2) параграф "Расходы", в котором приводится обоснование:
себестоимости реализуемой продукции, в том числе обоснование ее роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
планируемых расходов по реализации продукции, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых административных расходов, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых расходов по маркетингу и рекламе, в том числе обоснование их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
планируемых расходов по вознаграждениям;
расходов, связанных с выбытием активов;
расходов, связанных с операционной арендой;
расходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
планируемых расходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
прочих планируемых расходов;
3) параграф "Налоги и другие обязательные платежи в бюджет", в котором приводится обоснование планируемых выплат по каждому виду налога и обязательных платежей в бюджет, в том числе приводится обоснование баз налогообложения;
4) параграф "Дивиденды", в котором приводится информация о планируемых к начислению дивидендах на акцию (долю участия), общей сумме начисления дивидендов, в том числе на государственный пакет акций (доли участия), сумме чистого дохода, планируемой государственным предприятием для перечисления в бюджет.
136. В главе "Риски" приводится оценка (определение вероятности наступления неблагоприятного события) и измерение (определение ущерба от наступления неблагоприятного события) рисков, а также содержится информация об использованных методах идентификации и оценки рисков, связанных с выполнением мероприятий и деятельностью Получателя Инвестиций в целом, а также меры управления данными рисками. Глава "Риски" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Операционные риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
персонал: потеря ключевых менеджеров и специалистов Получателя Инвестиций, недостаточная квалификация сотрудников, мошенничество сотрудников;
производство: угроза технических сбоев, поломка оборудования, нарушение технологического процесса;
бизнес-процессы: адекватность организационной структуры задачам и объемам деятельности Получателя Инвестиций, неэффективность бизнес-процессов, несогласованность бизнес-процессов Получателя Инвестиций;

2) "Қаржылық тәуекелдер" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
төлем қабілеттілігін жоғалту: Инвестициялар Алушының міндеттемелерді, оның ішінде қаржылық, олардың мерзімінің басталуына қарай уақтылы орындау үшін ақшасының болмауы немесе жеткіліксіздігі;
өтiмдiлiкті жоғалту: активтердi, олардың құнын елеулi төмендетусiз, жедел іске асырудың жетiспеушiлiгi немесе мүмкiн еместiгi талданады;
3) "Нарықтық тәуекелдер" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
пайыздық тәуекел: тартылған ресурстар бойынша пайыздық шығыстардың ұлғаюы;
инфляциялық тәуекел: инфляциялық процестер нәтижесiнде активтер мен кiрiстердiң құнсыздануы;
валюталық тәуекел: ұлттық валютаға қатысты шетел валютасының нарықтық айырбас бағамының өзгеруi талданады;
4) "Кредиттiк тәуекел" параграфы, онда тұтынушылардың (борышкерлердің) төлем қабілетін жоғалту мүмкіндігі және олардың шарттардың талаптарына сәйкес өз міндеттемелерін орындауының мүмкін еместігі талданады;
5) "Маркетингтiк тәуекелдер" параграфы, онда төменде келтірілген тiзбемен шектелмейтін мыналар:
саланың даму серпiнiнiң нашарлауы;
өнiм сапасына тұтынушылар талаптарының жоғарылауы;
өнiмге сұраныстың азаюы;
бәсекелестер позицияларының күшеюi;
өнiмге арналған нарықтық бағаның төмендеуi;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектеулер талданады.
136-1. "Жобаны басқару" бөлімінде ҚЭН-ді басқару жоспары көрсетіледі.
Бұл бөлім республикалық бюджеттен қаржыландырылатын жобалар үшін ғана толтыруға міндетті.
"Жобаны басқару" бөлімі мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) "Мазмұнды басқару жоспары" тарауы;
2) "Мүдделі тараптарды басқару жоспары" тарауы;
3) "Мерзімдерді басқару жоспары" тарауы;
4) "Құнды басқару жоспары" тарауы;
5) "Сапаны басқару жоспары" тарауы;
6) "Сатып алуды басқару жоспары" тарауы;
7) "Коммуникацияларды басқару жоспары" тарауы;
8) "Өзгерістерді басқару жоспары" бөлімі.
Ескерту. 9-параграф 136-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-2. "Мазмұнды басқару жоспары" тарауы жобаны аяқтау үшін қажетті жұмыстардың түпкілікті тізбесін айқындауды көздейді. "Мазмұнды басқару жоспары" тарауында мынадай параграфтар болады:
1) "Жобаның мазмұны" параграфында жобаның және жоба өнімінің (тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің) егжей-тегжейлі сипаттамасын әзірлеу процесі келтіріледі, ол жобаға мүдделі адамдардың қоятын талаптарын пайдаланумен және өнімді (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді) талдаудың сараптамалық бағасы әдістерімен және баламаларды қалыптастырумен жүзеге асырылады;

2) параграф "Финансовые риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
потеря платежеспособности: отсутствие или недостаточность у Получателя Инвестиций денег для своевременного исполнения обязательств, в том числе финансовых, по мере наступления их сроков;
потеря ликвидности: недостаточность или невозможность быстрой реализации активов без существенного снижения их стоимости;
3) параграф "Рыночные риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
процентный риск: увеличение процентных расходов по привлеченным ресурсам;
инфляционный риск: обесценение активов или доходов в результате инфляционных процессов;
валютный риск: изменение рыночного курса обмена иностранных валют по отношению к национальной валюте;
4) параграф "Кредитный риск", в котором анализируется возможность потери платежеспособности потребителей (должников) и невозможностью исполнять ими свои обязательства в соответствии с условиями договоров;
5) параграф "Маркетинговые риски", в котором анализируется, но не ограничивается нижеследующим перечнем:
ухудшение динамики развития отрасли;
повышение требований потребителей к качеству продукции;
сокращение спроса на продукцию;
усиление позиции конкурентов;
снижение рыночных цен на продукцию;
ограничения, установленные законодательством Республики Казахстан.
136-1. В разделе "Управление проектом" приводится план по управлению ФЭО.
Данный раздел обязателен для заполнения только для проектов, финансируемых из республиканского бюджета.
Раздел "Управление проектом" соответствует следующей структуре:
1) глава "План управление содержанием";
2) глава "План управление заинтересованными сторонами";
3) глава "План управление сроками";
4) глава "План управление стоимостью";
5) глава "План управление качеством";
6) глава "План управление закупками".
7) глава "План управление коммуникациями".
8) глава "План управление изменениями".
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-2. Глава "План управление содержанием" предусматривает определение исчерпывающего перечня работ необходимых для завершения проекта. Глава "План управление содержанием" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Содержание проекта", в котором приводится процесс разработки подробного описания проекта и продукта (товары, работы, услуги) проекта, который осуществляется с использованием предъявляемых требований, заинтересованных к проекту и методами экспертной оценки анализа продукта (товаров, работ, услуги) и формированием альтернатив;

2) "ЖИҚ" параграфы, онда:
Жоба нәтижелерін және жұмыстарын декомпозициялау әдісімен жоба жұмыстарының иерархиялық құрылымы (бұдан әрі – ЖИҚ) жасалады.
ЖИҚ – ҚЭН жұмыстарын (нәтижелерін) шағын компоненттерге бөлу процесі, ол мемлекеттік органда дайындау сатысынан бастап ҚЭН-нің барлық жұмысын көрсетеді;
3) "Операцияларды айқындау" параграфы, онда:
Жоба операцияларының тізімін және бақылау оқиғаларын анықтау үшін орындауға қажетті нақты әрекеттерді сәйкестендіру операцияларын анықтау процесі, ол ЖИҚ-та берілген жұмыстарды декомпозициялау әдісімен жүзеге асырылады, сондай-ақ шоғырланған толқын әдісін қолдануға болады;
операцияның ретін айқындау алдын алу диаграммасы, тәуелділіктерді анықтау әдістерімен, озу және кідіру әдістерімен жүзеге асырылатын кесте желісінің диаграммасын құру үшін орындауға қажетті операциялар арасындағы байланыстарды айқындау процесі;
"Операцияларды айқындау" осы Қағидаларға 18-2-қосымшаға сәйкес "Жұмыстар топтамасының операциясы" нысаны бойынша ұсынылады.
Ескерту. 9-параграф 136-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-3. "Мүдделі тараптарды басқару жоспары" тарауы жобаның Мүдделі тараптары жобаға белсенді түрде тартылған немесе жобаны орындау нәтижесінде мүдделері қозғалуы мүмкін адамдар мен ұйымдар болып табылатынын айқындайды.
Мүдделі тараптардың тізілімі осы адамдар мен ұйымдар тобын тіркейді және мынадай ақпаратты:
адамның тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) (ұйымның атауын);
адамның лауазымын;
орналасқан орнын;
жобадағы рөлін;
байланыс ақпаратын;
басты талаптарды;
негізгі күтулерді;
жобаға әлеуетті әсер ету деңгейін;
жобаның мүдделі тарапының қызығушылығын тудыратын жобаның өмірлік циклының кезеңдерін (фазаларын);
басқа да маңызды ақпараттарды қамтуы мүмкін.
Мүдделі тараптар осы Қағидаларға 18-3-қосымшаға сәйкес "Жобаның мүдделі тараптары" нысаны бойынша ұсынылады.
Ескерту. 9-параграф 136-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2) параграф "ИСР", в котором:
Методом декомпозиций результатов и работ проекта создается иерархическая структура работ проекта (далее – ИСР).
ИСР – процесс разделения работ (результатов) ФЭО на меньшие компоненты, который отражает все работы ФЭО начиная со стадий подготовки в государственном органе;
3) параграф "Определение операции", в котором:
определение операций процесс идентификации конкретных действий, которые необходимо выполнит для определения списка операций и контрольных событий проекта, который осуществляется методом декомпозиций работ, отраженных в ИСР, также возможно использование метода набегающей волны;
определение последовательности операций процесс определения связей между операциями, которые необходимо выполнить для составления диаграммы сети расписания, который осуществляется методом диаграммы предшествования, определения зависимостей, методом опережения и задержки;
Определение операции предоставляется по форме "Операции пакета работ" согласно приложению 18-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-2 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-3. Глава "План управления заинтересованными сторона" определяет, что Заинтересованными сторонами проекта являются лица и организации, которые активно вовлечены в проект или чьи интересы могут быть затронуты в результате выполнения проекта.
Реестр заинтересованных сторон фиксирует круг этих лиц и организаций и может включать следующую информацию:
фамилию, имя, отчество лица (при наличии) (наименование организации);
должность лица;
местонахождение;
роль в проекте;
контактную информацию;
основные требования;
основные ожидания;
уровень потенциального влияния на проект;
этапы (фазы) жизненного цикла проекта, представляющие наибольший интерес для заинтересованной стороны проекта;
другую значимую информацию.
Заинтересованные стороны предоставляется по форме "Заинтересованные стороны проекта" согласно приложению 18-3 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-3 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

136-4. "Мерзімдерді басқару жоспары" тарауы кестені басқарудың негізгі жоспарын құру жолымен ҚЭН жобасының уақтылы орындалуын қамтамасыз ету процесін көздейді. "Мерзімдерді басқару жоспары" тарауы мынадай параграфтардан тұрады:
1) "Операциялардың реттілігі және олардың ұзақтығы" параграфы, онда алдын алу диаграммасымен, тәуелділіктерді анықтау әдістерімен, озу және кідіру әдістерімен жүзеге асырылатын ҚЖН кестесі желісінің диаграммасын құру үшін орындалуы қажет ҚЖН операцияларының арасындағы байланысты айқындау процесі болады.
Операциялардың ретті осы Қағидаларға 18-4-қосымшаға сәйкес "Операциялар тізімі" нысаны бойынша ұсынылады;
2) "Кестені әзірлеу" параграфы, онда:
операцияларды айқындау, операциялардың ретін айқындау, операцияларды орындау үшін ресурстарды бағалау, операциялардың ұзақтығын бағалау арқылы жасалатын жоба кестесі;
Операцияларды айқындау – ЖИҚ-та көрсетілген жұмыстарды декомпозициялау әдісімен, сондай-ақ шоғырланған толқын әдісі де пайдаланылуы мүмкін, операциялар тізімін және жобаның бақылау оқиғаларын айқындау үшін орындалуы тиіс нақты әрекеттерді сәйкестендіру процесі;
Операциялардың реттілігін айқындау – алдын алу диаграммасымен, тәуелділіктерді анықтау әдістерімен, озу және кідіру әдістерімен жүзеге асырылатын кесте желісінің диаграммасын құру үшін орындауға қажетті операциялар арасындағы байланыстарды айқындау процесі.
Ресурстарды бағалау – баламалар әдісімен, "төменнен жоғарыға" бағасымен және басқаларымен жүзеге асырылатын операцияларды орындау үшін қажетті ресурстарды (адами, жабдықтар, материалдар) айқындау және бағалау процесі;
Ресурстарды бағалау осы Қағидаларға 18-5-қосымшаға сәйкес "Операцияның ресурстары" нысаны бойынша ұсынылады.
Операциялардың ұзақтылығын бағалау ұқсастықтар бойынша бағалау, үш нүкте бойынша бағалау әдісімен, резервтерді талдау әдісімен жүзеге асырылатын операцияларды аяқтау үшін қажетті жұмыс кезеңдерін айқындау және бағалау процесі.
Жобаның кестесін әзірлеу кесте желісін, маңызды жолды, маңызды тізбекті, ресурстарды оңтайландыру, модельдеу, озу және кідіру, кестені ықшамдау әдістерімен жүзеге асырылатын операциялардың ретін, олардың ұзақтығын және ресурстарды қажет етуін талдау процесі.
Кестені құрастыру үшін арнайы бағдарламалық қамтылым (кестені жасау құралдары) қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 9-параграф 136-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

136-4. Глава "План управление сроками" предусматривает процесс обеспечения своевременного исполнения проекта ФЭО, путем составления базового плана управления расписанием. Глава "План управление сроками" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Последовательность операции и их длительность", в котором приводится процесс определения связей между операциями ФЭО, которые необходимо выполнить для составления диаграммы сети расписания ФЭО, который осуществляется методом диаграммы предшествования, определения зависимостей, методом опережения и задержки;
Последовательность операции предоставляется по форме "Список операций" согласно приложению 18-4 к настоящим Правилам;
2) параграф "Разработка расписаний", в котором приводится:
расписание проекта, составляемого путем определения операций, определения последовательности операций, оценки ресурсов для выполнения операций, оценки длительности операций;
Определение операций процесс идентификации конкретных действий, которые необходимо выполнит для определения списка операций и контрольных событий проекта, который осуществляется методом декомпозиций работ, отраженных в ИСР, также возможно использование метода набегающей волны;
Определение последовательности операций процесс определения связей между операциями, которые необходимо выполнить для составления диаграммы сети расписания, который осуществляется методом диаграммы предшествования, определения зависимостей, методом опережения и задержки;
Оценка ресурсов процесс определения и оценки ресурсов (человеческих, оборудования, материалов) необходимых для выполнения операций, который осуществляется методом альтернатив, оценкой "снизу-вверх" и т.д.;
Оценка ресурсов предоставляется по форме "Ресурсы операции" согласно приложению 18-5 к настоящим Правилам.
Оценка длительности операций процесс определения и оценки рабочих периодов, необходимых для завершения операций, который осуществляется методом оценки по аналогам, оценки по трем точкам, методом анализа резервов.
Разработка расписания проекта процесс анализа последовательностей операций, их длительности и потребности в ресурсах, который осуществляется методами анализа сети расписания, критического пути, критической цепи, оптимизаций ресурсов, моделирования, опережения и задержки, сжатия расписания.
Для составления расписания могут использоваться специальные программные обеспечения (инструменты составления расписания).
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-4 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

136-5. "Құнды басқару жоспары" тарауы, ол жобаның құнын құрылымдау және бақылау тәсілдері, сондай-ақ олармен байланысты құралдар мен әдістер көрсетілген құн бойынша жоспар негізінде жүзеге асырылатын жобаны жоспарлау, басқару, жұмсау және бақылау процесін көздейді. "Құнды басқару жоспары" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Құнды бағалау" параграфы, әрбір операцияны (өлшем бірлігі: жұмыс уақыты, адам-сағат, машина-сағат және т.б.) аяқтауға қажет шығыстар туралы құнды бағалау процесі келтіріледі;
2) "Бюджетті әзірлеу" параграфы, онда жобаның бекітілген құнын белгілеу үшін жеке іс-шаралардың немесе жұмыстар кешенінің сметалық шығыстарын біріктіру процесі келтіріледі.
Ескерту. 9-параграф 136-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-6. "Сапаны басқару жоспары" тарауы жобаға қатысты қолданылатын белгіленген мақсаттардың, техникалық регламенттердің және стандарттардың сақталуын айқындау процесін көздейді.
Ескерту. 9-параграф 136-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-7. "Сатып алуды басқару жоспары" тарауы "Мемлекеттік сатып алу" Заңына және өзге НҚА-ға сәйкес сатып алуды жоспарлау процесін көздейді, бұл ретте қажетті сатып алу жоба мерзімін басқаруда дербес операция ретінде көрсетілуі тиіс.
Ескерту. 9-параграф 136-7-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-8. "Коммуникацияларды басқару жоспары" тарауы мүдделі тараптардың ақпараттық және коммуникациялық қажеттіліктерін көздейді.
Коммуникацияларды басқару жоспары осы Қағидаларға 18-6-қосымшаға сәйкес "Коммуникацияларды басқару жоспары" нысаны бойынша ұсынылады.
Ескерту. 9-параграф 136-8-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
136-9. "Өзгерістерді басқару жоспары" тарауы барлық өзгерістер өзгерістер туралы сұрау салу негізінде ғана орындалуы мүмкін деп болжайды; барлық сұрау салуларды жобаның (команданың) басшысы олардың жобаның мақсатына сәйкестігіне талдауы тиіс; елеулі өзгерістерге сұрау салуларды жоба комитетінің басқарушысы қарайды; комитеттің басқарушысы мақұлданған сұрау салулар бойынша ғана жобаны және жоба құжаттарын басқару жоспарын жаңғырту орындалады.
Ескерту. 9-параграф 136-9-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

136-5. Глава "План управление стоимостью" предусматривает процесс по планированию, управлению, расходованию и контролю стоимости проекта, осуществляемый на основании плана по стоимости, в котором отражены способы структурирования и контроля стоимости проекта, а также связанные с ними инструменты и методы. Глава "План управление стоимостью" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Оценка стоимости", в котором приводится процесс оценки стоимости о расходах необходимых для завершение каждой операции (единица измерения: рабочее время, человеко-часы, машино-часы и т.д.);
2) параграф "Разработка бюджета", в котором приводится процесс агрегирования сметных расходов отдельных мероприятий или комплексов работ для установления утвержденной стоимости проекта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-5 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-6. Глава "План управление качеством" предусматривает процесс по определению соблюдения установленных целей, требований технических регламентов и стандартов, применяемых к проекту.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-6 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-7. Глава "План управление закупками" предусматривает процесс планирование закупок в соответствии с Законом "О государственных закупках" и иными НПА при этом необходимые закупки должны быть отражены в управлении сроками проекта как самостоятельные операции.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-7 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-8. Глава "План управление коммуникациями" предусматривает информационные и коммуникационные потребности заинтересованных сторон.
План управления коммуникациями предоставляется по форме "План управления коммуникациями" согласно приложению 18-6 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-8 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136-9. Глава "План управление изменениями" полагает, что все изменения могут выполняться лишь на основании запросов об изменении; все запросы должны быть проанализированы руководителем (командой) проекта на их соответствие целям проекта; запросы на существенные изменения рассматриваются управляющим комитетом проекта; только по одобренным управляющим комитетом запросам выполняется обновление плана управления проектом и проектных документов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-9 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

136-10. "Өзгерістерді басқару жоспары" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Өзгерістерді айқындау" параграфы осы Қағидаларға 18-7-қосымшаға сәйкес "Өзгерістерді бақылау процесі" нысаны бойынша беріледі;
өзгерістерді бақылау процесі осы Қағидаларға 18-7-қосымшаға сәйкес "Өзгерістерді бақылау процестері" нысаны бойынша ұсынылады.
2) "Өзгерістерді бақылау процестерінде қолданылған құжаттар" параграфы мынадай құжаттарды қамтиды:
жобаны басқару жоспары;
сатып алуды басқару жоспары;
ауытқулардың талдауы;
3) "Тәуекелдерді айқындау" параграфы, онда:
Тәуекелдерді сәйкестендіру сараптамалық сұрау салулар негізінде орындалады. Тәуекелдерді бағалау (шама) жобаның бір немесе бірнеше мақсатына болжанатын ықпал етудің (әсер етудің) туындауы ықтималдығының пайда болуы ретінде айқындалады. Соңғы жағдайда болжанатын ықпалдар сараланған коэффиценттер көмегімен есепке алынады.
Тәуекелдерді айқындау осы Қағидаларға 18-8-қосымшаға сәйкес "Тәуекелдердің мақсаттарға қол жеткізуге ықпалын айқындау" нысаны бойынша ұсынылады;
4) "Тәуекелдер тізілімі" параграфы, онда:
Жобаға тәуекелдердің ықпалын бағалауда ықпал ету дәрежесін бағалау және тәуекелдерді бағалау матрицасы көрстелітетін Excel ("жобаның тәуекел тізімі") электрондық кестесі пайдаланаылады. Тәуекелдердің әрқайсына тәуекелді бақылайтын және оның мәртебесіне жауап беретін, тәуекелге ден қоятын тәуекел иесі бекітіледі. Тәуекелдің мәртебесі өзгерген кезде жобаның ықтималдығы мен ықпал ету дәрежесіне қайта бағалау жүргізіледі.
Тәуекелдер тізілімі осы Қағидаларға 18-9-қосымшаға сәйкес "Жобаның тәуекелдері, олардың жобаға ықпалы және тәуекелдерге ден қою" нысаны бойынша беріледі;
5) "Тәуекелдерге ден қою стратегиясы" параграфы, онда:
Тәуекелдердің тізілімі әр сәйкестендірілген тәуекелдердің сипаттарын құжаттандырады. Тізілім тұрақты түрде жоба барысында нақтыланады және қайта қаралады. Тізілім бастапқы тәуекелдерді, сол сияқты қайта қаралған тәуекелдер жайлы ақпараттарды қамтиды. Тізілімде тәуекелдер туралы мынадай мәліметтерді көрсету қажет:
тәуекелдерді сәйкестендіргіш;
тәуекелдің сипаттамасы;
туындау ықтималдығы;
жобаның мақсатына ықпал ету дәрежесі (салмақты коэффициенттерімен);
тәуекелдің қорытынды шамасы (ықтималды ықпал ету дәрежесіне көбейтіндісі);
ден қою стратегиясы;
осы стратегия шеңберіндегі іс-қимылдар (қабылдау, жалтару, беру, төмендету, пайдалану, бірлесіп пайдалану, күшейту);
тәуекелдің иесі туралы деректер (ден қою стратегиясын іске асыруға жауапты).
Тәуекелдердің сипаттамасын қайта қараған жағдайда өзгертілген ақпарат тізілімнің тиісті бөлімінде белгіленеді.

136-10. Глава "План управление изменениями" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Определение изменений" предоставляется по форме "Процессы контроля изменений" согласно приложению 18-7 к настоящим Правилам;
процессы контроля изменений предоставляется по форме "Процессы контроля изменений" согласно приложению 18-7 к настоящим Правилам.
2) параграф "Документы, использованные в процессах контроля над изменениями" включают в себя документы:
план управления проектом;
план управления закупками;
анализ отклонений;
3) параграф "Определение рисков", в котором:
Идентификация рисков выполняется на основе экспертного опроса. Оценка (величина) риска определяется как произведение вероятности его возникновения на прогнозируемое воздействие (влияние) на одну или несколько целей проекта. В последнем случае прогнозируемые влияния учитываются с помощью взвешенных коэффициентов.
Определение рисков предоставляется по форме "Определение влияния рисков на достижение целей" согласно приложению 18-8 к настоящим Правилам;
4) параграф "Реестр рисков", в котором приводится:
При оценке влияния риска на проект используется электронная таблица Excel ("Реестр рисков проекта"), оценки степени воздействия и матрица оценки рисков. За каждым из рисков закрепляется владелец риска, наблюдающий за риском и отвечающий за его статус и реагирование на риск. При изменении статуса риска производится переоценка вероятности и степени влияния на проект.
Реестр рисков предоставляется по форме "Риски проекта, их воздействие на проект и реагирование на риски" согласно приложению 18-9 к настоящим Правилам;
5) параграф "Стратегия реагирование на риски", в котором:
Реестр рисков документирует характеристики каждого идентифицированного риска. Реестр постоянно уточняется по ходу проекта и подвергается регулярному пересмотру. Реестр содержит информацию как о начальных рисках, так и пересмотренных. В реестре следует отразить следующие сведения о рисках:
идентификатор риска;
описание риска;
вероятность его возникновения;
степень воздействия на цели проекта (с весовыми коэффициентами);
итоговая величина риска (произведение вероятности на степень воздействия);
стратегия реагирования;
действия в рамках этой стратегии (принятие, уклонение, передача, снижение, использование, совместное использование, усиление);
данные о владельце риска (ответственном за реализацию стратегии реагирования).
В случае пересмотра характеристик риска измененная информация фиксируется в соответствующем разделе реестра.

Тәуекелдерге ден қою стратегиясы осы Қағидаларға 18-10-қосымшаға сәйкес "Тәуекел туралы деректер" нысаны бойынша беріледі.;
6) "Түзету" параграфы, онда:
осы Қағидаларға 18-11-қосымшаға сәйкес "Жоба бойынша тікелей жұмыстар" нысаны бойынша беріледі;
осы Қағидаларға сәйкес мониторингілеу бойынша ақпаратты, сондай-ақ мазмұнын, мерзімін, құнын, өзгерістерді басқару бойынша жоспарларды орындау процесін қамтитын мониторинг нәтижелері.
Осы параграф бойынша ақпарат ҚЭН өзгерістер енгізген жағдайда беріледі.
Ескерту. 9-параграф 136-10-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137. "Қорытындылар" тарауында Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларын іске асырудың саланың, мемлекет (өңір) экономикасының дамуына ықпалы ашылады. "Қорытындылар" тарауы мынадай параграфтарды қамтиды:
1) "Тiкелей нәтижелер" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН іс-шараларының жоспарланған тiкелей нәтижелерiнiң есептеулермен расталған негiздемесi келтiрiледi;
2) "Түпкілікті нәтижелер" параграфы, онда:
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының жоспарланатын түпкілікті нәтижелерiнiң есептеулермен расталған негiздемесi;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары іске асырылған жағдайда, саладағы және Қазақстан Республикасындағы (өңірдегі)
әлеуметтік-экономикалық жағдайдың даму перспективаларының талдауы және олардың:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерге (халық кірістерінің деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамтылу деңгейі);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерге (өнім (тауарлар/көрсетілетін қызметтер) өндіру көлемі, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері) әсері;
нәтижелерді, салдары мен ықпалын, көбейтілген пайда мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдасын, орны толмайтын шығасыларды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, жобаны іске асырудан түсетін жанама пайданы талдауды қамтитын Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары бойынша пайда мен шығындарды талдау;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың шектес салалардың (көршілес өңірлердің) дамуына әсерін талдау;
Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновациялардың дамуына (бар болса) әсерін талдау келтiрiледi;
3) "Бюджеттік тиімділік" параграфы, онда Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын жүзеге асыру нәтижелерінің тиісті бюджеттердің кірістері мен шығыстарына әсерінің есептеулері келтіріледі.
Бюджеттік тиімділікті бағалау кезінде ақша қаражатының келуінде мыналар:
Инвестицияларды іске асыруға байланысты шығарылған (қалыптастырылған) мемлекетке тиесілі акциялар (қатысу үлестері) бойынша дивидендтер;
республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсімдер (салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер, сондай-ақ өзге де төлемдер) ескеріледі, бірақ онымен шектелмейді.
Бюджеттік тиімділікті бағалау кезінде ақша қаражатының кетуінде мыналар:
Инвестициялардың көлемі;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыруға байланысты инвестициялардан кейінгі кезеңде жүргізілетін бюджет шығыстары;
белгілі бір баға саясатын жүргізуге және белгілі бір әлеуметтік басымдықтарды сақтауды қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар ескеріледі, бiрақ онымен шектелмейдi.

Стратегия реагирования на риски предоставляется по форме "Данные о риске" согласно приложению 18-10 к настоящим Правилам;
6) параграф "Корректировка", в котором:
предоставляется информация по форме "Непосредственные работы по проекту", согласно приложению 18-11 к настоящим Правилам;
результаты мониторинга, который включает в себя информацию по мониторингу согласно настоящих Правил, а также процесс исполнения планов по управлению содержанием, сроками, стоимостью, изменениями.
Информация по данному параграфу представляется в случае проведении корректировки ФЭО.
Сноска. Правила дополнены пунктом 136-10 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. В главе "Итоги" раскрывается влияние реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли, экономики государства (региона). Глава "Итоги" содержит следующие параграфы:
1) параграф "Прямые результаты", в котором приводится подтвержденное расчетами обоснование планируемых прямых результатов мероприятий ФЭО Инвестиций;
2) параграф "Конечные результаты", в котором приводится:
подтвержденное расчетами обоснование планируемых конечных результатов мероприятий ФЭО Инвестиций;
анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли и в Республике Казахстан (регионе) в случае реализации мероприятий ФЭО Инвестиций, и их влияние на:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ выгод и затрат по мероприятиям ФЭО Инвестиций, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
анализ влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния мероприятий ФЭО Инвестиций на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций (при наличии);
3) параграф "Бюджетная эффективность", в котором приводятся расчеты влияния результатов осуществления мероприятий ФЭО Инвестиций на доходы и расходы соответствующих бюджетов.
При оценке бюджетной эффективности в притоке денежных средств учитываются следующие, но не ограничиваясь:
дивиденды по принадлежащим государству акциям (долям участия), выпущенным (сформированным) в связи с реализацией Инвестиций;
поступления в республиканский и местные бюджеты (налоги и другие обязательные платежи, а также иные выплаты).
При оценке бюджетной эффективности в оттоке денежных средств учитываются, но не ограничиваясь:
объем Инвестиций;
расходы бюджета, связанные с мероприятиями ФЭО Инвестиций, производимые в постинвестиционный период;
субсидии, связанные с проведением определенной ценовой политики и обеспечением соблюдения определенных социальных приоритетов.

Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
138. Қосымшалар мынадай құжаттармен жиынтықталады:
1) "Ретроспектива" бөлiмiне:
Инвестициялардың ҚЭН-ін мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкілетті органға енгізудің алдындағы соңғы үш жылдағы мөр басылған және ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға не ББӘ – мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір Инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға мен бас бухгалтердің қолы қойылған қатысушылардың қаржылық есептілігі (жеке және шоғырландырылған), сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар;
Қазақстан Республикасының аудит қызметі туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік аудиті міндетті болып табылатын қатысушылар үшін соңғы үш жылда жасалған аудиттен өткен қаржылық есептілік пен аудиттік есептер тапсырылады. Бұл ретте қатысушы қолданыстағы заңнамаға сәйкес объективті себептері болған кезде соңғы есепті кезеңдегі аудиттен өтпеген қаржылық есептілікті ұсына алады.
Қаржылық есептілік қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдарға қаржылық қатысуы туралы, баланс валютасында 10 % және одан астам үлес алатын баланс баптары егжей-тегжейлі толық ашылған ақпаратты қоса берумен ұсынылады.
2) "Институционалдық" бөлiмiне:
оларға сәйкес қатысушылар құрылған немесе құрылатын құжаттардың көшiрмесi;
Инвестициялар Алушы жарғысының көшiрмесi (бар болса);
Институционалдық МЖӘ жобалары бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға Инвестициялар жүзеге асырылған кезде мемлекеттік және жекеше әріптестер арасындағы жобаны іске асыру туралы құжаттардың көшірмелері беріледі;
3) "Негiздiлiк" бөлiмiне:
осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң құны мен сипаттамасы";
осы Қағидалардың 129-тармағының 2) тармақшасында келтiрiлген ақпаратты растайтын ақпарат қамтылған прайс-парақтардың (ұқсас тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша прайс-парақтар болмаған жағдайда кемінде екі тәуелсіз бағалау қорытындысы беріледі), бағалау актiлерi мен басқа да құжаттардың көшiрмелерi беріледі. Бұл ретте, егер бұл құны ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысында расталған технологиялық және инженерлік жабдық болса, онда қосымша растайтын құжаттар талап етілмейді.
Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде тиісті уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының қорытындысы ұсынылады.
Егер Инвестицияларды іске асыру бірнеше салалық мемлекеттік органның жауапкершілігі аясын қозғайтын болса, аталған салалық мемлекеттік органдар Инвестициялардың тиісті сараптамалары қорытындыларын ұсынады.
Бұл ретте, қосымша салалық сараптамалар қорытындыларын тиісті салалық мемлекеттік органдар Инвестициялардың іске асырылуының жетекшілік ететін салаға әсерін бағалау және саланың басымдықтарына сәйкестігі бөлігінде ғана ұсынады.
Салалық сараптаманың қорытындысы мыналарды:
саладағы қазіргі жағдайдың талдауын бағалауды;
Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралар іске асырылмаған жағдайда, саладағы жағдайдың талдауын бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың саланы дамытуға әсерін сандық және сапалық көрсеткіштерді келтіре отырып және мыналарды:
Инвестициялардың ҚЭН-і іс-шараларының сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орнын;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың орналасқан орнын таңдау мен ауқымының негізділігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асырудың мүмкіндігін;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шаралары бойынша техникалық шешімдердің жеткілікті болуын және олардың тиімділігінің бағасын көрсете отырып бағалауды;
Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларының халықаралық стандарттарға сәйкестігін бағалауды, оңтайлы жаңа технологияларды қолдануды;
Инвестициялардың ҚЭН-і іс-шараларының мақсаттарына қол жеткізудің баламалы нұсқаларын бағалауды;
бар болған жағдайда, салалық уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға енгізу шығындарының негізділігін қамтиды.
Жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бұрынан бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе ЖСҚ, сондай-ақ ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы, жерге орналастыру жобасы немесе жер-кадастрлық жоспар (қажет болған кезде жер учаскелері иелерiнің және жер пайдаланушылардың шығындарын, алынатын алқаптардың түрлеріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндiрiсінің шығындарын есептеулерді қоса бере отырып), техникалық шарттар ұсынылады.
Объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасының және ведомстволық нормативтерге сәйкес объектіні пайдалануға беру (іске-қосу-баптау жұмыстары) шығыстары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындылары талап етіледі.
Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылыққа қауіпке байланысты кідіртпей пайдалануға беруді талап ететін бірыңғай энергетикалық жүйенің ірі объектілері мен техникалық жағынан күрделі атомдық және жылу энергетикалық кешендері үшін уәкілетті мемлекеттік органның, оның ішінде елдің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығына қауіп туралы растауды қамтыған салалық сараптама қорытындысында берілген есептемелерге сәйкес іске қосу жұмыстары бойынша шығындар жүзеге асырылады;
Ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасында көзделген қорытындылар ұсынылады.
Инновациялық және (немесе) ғарыштық қызметтi болжайтын iс-шараларды іске асыруға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы ұсынылады;

Сноска. Пункт 137 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
138. Приложения укомплектовываются документами:
1) к Разделу "Ретроспектива":
финансовая отчетность участников (отдельная и консолидированная) с печатью и за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП и главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО Инвестиций в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
для участников, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник может предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством.
Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями действующего законодательства, в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровкой статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса;
2) к Разделу "Институциональный":
копии документов, в соответствии с которыми созданы или создаются участники;
копия устава Получателя Инвестиций (при наличии);
при осуществлении Инвестиций на формирование уставного капитала юридических лиц по проектам институционального ГЧП предоставляются копии документов между государственным и частным партнерами о реализации проекта;
3) к Разделу "Обоснованность":
"Стоимость и характеристики приобретаемых (создаваемых) активов" по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
копии прайс-листов (в случае отсутствия прайс-листов по аналогичным товарам, работам и услугам предоставляется не менее двух независимых оценочных заключений), оценочных актов и других документов, содержащих информацию, подтверждающую приводимую в подпункте 2) пункта 129 настоящих Правил информацию. При этом в случае, если это технологическое и инженерное оборудование, стоимость которого подтверждена в заключении комплексной вневедомственной экспертизы, то дополнительные подтверждающие документы не требуются.
При осуществлении Инвестиций предоставляется заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа.
В случае, если реализация Инвестиций затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих экспертиз Инвестиций.
При этом дополнительные заключения отраслевых экспертиз предоставляются соответствующими отраслевыми государственными органами, только в части оценки влияния реализации Инвестиций на курирующую отрасль и соответствия приоритетам отрасли.
Заключение отраслевой экспертизы содержит следующее:
оценку анализа существующей ситуации в отрасли;
оценку анализа ситуации в отрасли в случае нереализации мероприятий, указанных в ФЭО Инвестиций;
оценку влияния реализации мероприятий ФЭО Инвестиций на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей и указанием:
роли и места мероприятий ФЭО Инвестиций в структуре экономики отрасли;
обоснованность выбора месторасположения и масштаба реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
возможность реализации мероприятий ФЭО Инвестиций;
достаточность и оценка эффективности технических решений по мероприятиям ФЭО Инвестиций;
оценку соответствия мероприятий ФЭО Инвестиций международным стандартам, применение оптимальных новейших технологий;
оценку альтернативных вариантов достижения целей мероприятий ФЭО Инвестиций;
обоснованность затрат на ввод объекта в эксплуатацию согласно ведомственным нормативам, утверждаемым отраслевым уполномоченным государственным органом, в случае наличия.
При осуществлении Инвестиций, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе ФЭО Инвестиций представляется ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или ПСД, а также заключение комплексной вневедомственной экспертизы, землеустроительный проект или земельно-кадастровый план (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), технические условия.
В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию требуются заключения отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, и комплексной вневедомственной экспертизы по расходам на ввод объекта в эксплуатацию (пусконаладочные работы) согласно ведомственным нормативам.
Для крупных объектов единой энергетической системы и технически сложных объектов атомного и теплоэнергетического комплексов, требующих безотлагательного ввода в эксплуатацию в связи с угрозой социально-экономической стабильности, затраты по пусконаладочным работам осуществляются согласно расчетам, представленным в заключении отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа, содержащем в том числе подтверждение угрозы социально-экономической стабильности страны.
При осуществлении Инвестиций, направленных на создание и развитие объектов информатизации, в составе ФЭО Инвестиций представляются заключения, предусмотренные законодательством Республики Казахстан об информатизации.
При осуществлении Инвестиций, направленных на реализацию мероприятий, предполагающих инновационную и (или) космическую деятельность, представляется заключение государственной научно-технической экспертизы;

4) "Нәтиже" бөлiмiне:
"Өнім өндiру бағдарламасы" осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысанда;
"Өнімді өткізу бағдарламасы" осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысанда;
осы Қағидаларға 22-қосымшада көрсетілген "Қаржы моделіне қойылатын талаптар" нысанына сәйкес дайындалған қаржылық модель қоса беріледі.
Қызметін әлеуметтік маңызды салада жүзеге асыратын және негізгі кіріс көзі республикалық және (немесе) жергілікті бюджет болып табылатын коммерциялық емес акционерлік қоғамдар, мемлекеттік кәсіпорындар нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша қаржылық модельдің болуы талап етілмейді. Инвестициялардың әлеуметтік маңыздылығы салалық сараптаманың қорытындымен айқындалады;
"Инвестициялар нәтижелерi" осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысанда;
"ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі" осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысанда;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 15384 болып тіркелген) Жария мүдделі ұйымдардың (қаржылық ұйымдардан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарында айқындалған нысандарға сәйкес, Инвестициялар Алушының Инвестицияларды есепке алмағандағы қаржылық көрсеткіштерінің болжамы:
"Бухгалтерлік теңгерім";
"Пайдалар мен шығындар туралы есеп";
"Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)" не "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)";
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп";
осы инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысы.
Ескерту. 138-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
139. Қажет болған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиiстi заңды тұлғалар жүргiзiлген сараптамаларда және/немесе тәуелсiз сараптамада, сондай-ақ ұсынылған құжаттамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты талап етуге және (немесе) қосымша сараптамалар жүргiзе алады.
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органға Инвестициялар ҚЭН-ін енгiзудiң алдындағы айдың соңғы күнiне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға мыналар:

4) к разделу "Результат":
"Программа производства продукции" по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
"Программа реализации продукции" по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
финансовая модель, подготовленная согласно форме "Требования к финансовой модели", указанной в приложении 22 к настоящим Правилам.
По бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме некоммерческих акционерных обществ, государственных предприятий, осуществляющих деятельность в социально-значимой сфере, и основным источником дохода которых является республиканский и (или) местный бюджет, наличие финансовой модели не требуется. Социальная значимость Инвестиций, определяется заключением отраслевой экспертизы;
"Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
"Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
прогноз финансовых показателей Получателя Инвестиций, без учета Инвестиций, согласно формам, определенным в Перечне и формах годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций), утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15384):
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой метод)" либо "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)";
"Отчет об изменениях в капитале";
экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на данное инвестиционное предложение.
Сноска. Пункт 138 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. В случае необходимости соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, могут требовать предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО Инвестиций в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:

1) Инвестицияларға банктік сараптама;
2) ведомстводан тыс кешенді сараптама;
3) мемлекеттік уәкiлеттi органның салалық сараптама қорытындысы жатады.
140. Егер Инвестициялар еншiлес, тәуелдi немесе үлестес ұйымдар болып табылмайтын Инвестициялар Алушының жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн жоспарланған жағдайда, "Ретроспектива" бөлiмiнде "Қатысушылардың қаржылық жай-күйін талдау" параграфы болмайды.
141. Егер Инвестициялар Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген барынша аз жарғылық капитал мөлшерi бар акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы не жарғылық капиталы жиырма бес мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшердегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда, мыналар Инвестициялар ҚЭН-нiң құрылымдық элементтерi болып табылады:
1) Инвестициялар паспорты;
2) "Ретроспектива" бөлiмi. Егер Инвестициялар еншiлес, тәуелдi немесе үлестес ұйымдар болып табылмайтын Инвестициялар Алушының жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн жоспарланған жағдайда, "Ретроспектива" бөлiмiнде "Қатысушылардың қаржылық жай-күйін талдау" параграфы болмайды;
3) "Институционалдық" бөлiмi;
4) "Негiздеме" бөлiмi, оның ішінде:
"Инвестициялар көлемi" тарауы "Инвестициялар көлемi" және "Айналым қаражатын толтыру" параграфтарын қамтиды;
"Қаржыландырудың баламалы көздерi" тарауы, егер Инвестициялар Алушы еншiлес және/немесе үлестес ұйым болып табылған жағдайда;
5) "Нәтиже" бөлiмi;
6) егер Инвестициялар Алушы еншiлес, тәуелдi және/немесе үлестес ұйым болып табылған жағдайда, осы Қағидалардың 138-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген ҚЭН-ге қосымшалар;
7) тиісті мемлекеттiк уәкiлеттi органның салалық сараптамасы, егер Инвестициялар оның жауапты саласын қозғаған жағдайда;
8) "Өнім өндiру бағдарламасы" осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысанда;
9) "Өнімді іске асыру бағдарламасы" осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысанда;
10) қаржылық модель, осы Қағидаларға 22-қосымшада көрсетілген "Қаржы моделіне қойылатын талаптар" нысанына сәйкес дайындалады;
11) "Инвестициялар нәтижелерi" осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысанда;
12) "ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі" осы Қағидаларға
24-қосымшаға сәйкес нысанда.
142. Егер Инвестициялар ҚЭН-і Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгiленген барынша аз жарғылық капитал мөлшерi бар акционерлiк қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы не жарғылық капиталы жиырма бес мың еселiк айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын мөлшердегi жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-і осы Қағидаларда белгiленген жалпы тәртiпке сәйкес әзiрленедi.

1) банковская экспертиза Инвестиций;
2) комплексная вневедомственная экспертиза;
3) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного государственного органа.
140. В случае, если Инвестиции планируются на формирование уставного капитала Получателя Инвестиций, не являющегося дочерней, зависимой или аффилированной организацией, раздел "Ретроспектива" не содержит параграф "Анализ финансового состояния участников".
141. В случае, если Инвестиции направляются на формирование уставного капитала юридического лица в организационно-правовой форме акционерного общества с минимальным размером уставного капитала, установленным законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, либо в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью или государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, не превышающем двадцатипятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, структурными элементами ФЭО Инвестиций являются:
1) Паспорт Инвестиций;
2) раздел "Ретроспектива". В случае, если Инвестиции планируются на формирование уставного капитала Получателя Инвестиций, не являющегося дочерней, зависимой или аффилированной организацией, раздел "Ретроспектива" не содержит параграф "Анализ финансового состояния участников";
3) раздел "Институциональный";
4) раздел "Обоснованность", в том числе:
глава "Объем Инвестиций" содержит параграфы "Объем Инвестиций" и "Пополнение оборотных средств";
глава "Альтернативные источники финансирования", в случае, если Получатель Инвестиций является дочерней и/или аффилированной организацией;
5) раздел "Результат";
6) приложения к ФЭО Инвестиций, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 138 настоящих Правил, в случае, если Получатель Инвестиций является дочерней, зависимой или аффилированной организацией;
7) заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, в случае, если Инвестиции затрагивают сферу его ответственности;
8) "Программа производства продукции" по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
9) "Программа реализации продукции" по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
10) финансовая модель, подготовленная согласно форме "Требования к финансовой модели", указанной в приложении 22 к настоящим Правилам;
11) "Результаты Инвестиций" по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
12) "Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО" по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
142. В случае, если ФЭО Инвестиций представляется на формирование уставного капитала акционерных обществ в размере, превышающем минимальный размер уставного капитала, установленный законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах, товариществ с ограниченной ответственностью или государственных предприятий на праве хозяйственного ведения, с уставным капиталом в размере, превышающем двадцати пяти тысячи кратный размер месячного расчетного показателя, ФЭО Инвестиций разрабатывается в общем порядке, установленном настоящими Правилами.

143. Инвестициялар ҚЭН-і ББӘ бюджеттік бағдарламасында (кіші бағдарламасында) көзделген нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткiзуге бағытталған iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету мақсатында әзiрленедi.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
144. ББӘ осы Қағидалардың 138, 162-тармақтарында айтылған қосымша материалдарды мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылған титулдық бланкiде жеке iлеспе хатпен МЖАЖ арқылы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын, экономиканың әртүрлі салаларында жобаларды іске асыруды көздейтін, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша ҚЭН-нің түпнұсқасы, сондай-ақ осы Қағидалардың 138, 162-тармақтарында көрсетілген құжаттар мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылып ұсынылатын салалық сараптама қорытындысын қоспағанда, осы ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы холдингтің және ұйымның бірінші басшыларының не оларды алмастыратын адамдардың қолы қойылып ұсынылады.
Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі үшін құжаттар редакцияланбайтын графикалық форматта ұсынылады.
Iлеспе хатта Инвестициялар ҚЭН-інің атауы, мәлiмделетiн сома және Инвестицияларды жүзеге асыру жылы, қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесi көрсетiледi.
Инвестициялардың ҚЭН-і, сондай-ақ қосымша материалдар, оның ішінде теріске шығарулар, қосымша дәлелдемелер не Инвестициялардың ҚЭН-іне өзгерістер енгізу туралы ақпарат электрондық нысанда ұсынылады және Инвестициялардың ҚЭН-ін әзірлеуге жауапты ББӘ-нің құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылады.
Бюджеттік кредиттеу бағдарламаларын, бюджеттік инвестициялық бағдарламаларды, сондай-ақ олардың түзетулерін жоспарлау және іске асыру кезінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) еншілес және тәуелді ұйымдары әзірлеген ҚЭН мен ТЭН-ді мақұлдауды Қор басқармасы жанындағы тиісті Комитет жүзеге асырады.

143. ФЭО Инвестиций разрабатывается в целях финансового обеспечения мероприятий, направленных на достижение показателей результата, предусмотренных в бюджетной программе (подпрограмме) АБП.
Сноска. Пункт 143 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
144. дополнительные материалы, оговоренные в пунктах 138, 162 настоящих Правил, представляются АБП отдельным сопроводительным письмом на титульном бланке за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП посредством ИСГП в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
По бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, а также организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, оригинал ФЭО, а также документы, указанные в пунктах 138, 162 настоящих Правил, представляются за подписью первых руководителей данных национальных холдингов, национального управляющего холдинга и организации, либо лиц их замещающих, за исключением заключения отраслевой экспертизы, представляемой за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП.
Для единой системы электронного документооборота документы предоставляются в нередактируемом графическом формате.
В сопроводительном письме указывается наименование ФЭО Инвестиций, заявляемая сумма и год осуществления Инвестиций, перечень прилагаемых документов.
ФЭО Инвестиций, а также дополнительные материалы, в том числе опровержения, дополнительные доказательства, либо информация о внесении изменений в ФЭО Инвестиций представляются в электронной форме и удостоверяются посредством электронной цифровой подписью руководителя структурного подразделения АБП, ответственного за разработку ФЭО Инвестиций.
Одобрение ФЭО и ТЭО, разработанного дочерними и зависимыми организациями акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд) при планировании и реализации программ бюджетного кредитования, бюджетных инвестиционных программ, а также их корректировок осуществляется соответствующим Комитетом при Правлении Фонда.

Ескерту. 144-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттік қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесін түзету, оның ішінде құнының ұлғайюы көзделетін, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу тәртібі
Ескерту. 9-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
145. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейіннен қажетті сараптамалар жүргізе отырып, Инвестициялардың ҚЭН түзету мынадай:
1) іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешiмдердi толықтыруға және (немесе) өзгертуге, бекiтiлген iс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға әкеп соғатын, белгiленген қаржылық-экономикалық параметрлер өзгерген;
2) бұрын бөлінген қаражатты, оның ішінде заңды тұлғаның аффиирленген тұлғалары арасында, заңды тұлғаның және (немесе) олардың аффиирленген тұлғаларының мақсаттары мен міндеттері, сондай-ақ іс-шараларының өзгеруіне байланысты қайта бөлу талап етілген;
3) тікелей және түпкілікті нәтижелер төмендеген;
4) бекітілген ҚЭН шеңберінде жаңа іс-шара (іс-шаралар) немесе құрамдауыштарын іске асыруға бюджет қаражатын үнемдеу түрінде олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша қалыптасқан квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды бағыттаған жағдайда жүргізіледі.
Бюджет комиссиясында қаралмай және оның ұсынысынсыз, қажетті сараптамалардан өткен Инвестициялардың түзетілген ҚЭН-ін бекітуге жол берілмейді.
Ағымдағы қаржы жылының төртінші тоқсанында квазимемлекеттік сектор субъектісінің қаржылық-экономикалық негіздемеде айқындалған тікелей және түпкілікті нәтижелердің көрсеткіштерін төмендетуді көздейтін бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізуіне жол берілмейді.
Бұрын бекітілген Инвестициялар ҚЭН салыстыстыра отырып, Инвестицялар ҚЭН-нің тиісті бөлімдерінде болжанатын өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептеулерді келтірумен Инвестициялардың түзетілген ҚЭН-інің құрылымы мен мазмұны осы Қағидалардың 3-тарауы 9-параграфының ережелеріне сәйкес келеді.
Ескерту. 145-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 144 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9-1. Порядок корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, в том числе предполагающих увеличение стоимости, а также проведения необходимых экспертиз
Сноска. Правила дополнены параграфом 9-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
145. Корректировка ФЭО Инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан проводится в случае:
1) изменения установленных финансово-экономических параметров, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия;
2) если требуется перераспределение ранее выделенных средств, в том числе между аффилированными лицами юридического лица в связи с изменением целей и задач, а также мероприятий юридического лица и (или) их аффилированных лиц;
3) снижения показателей прямых и конечных результатов;
4) направления неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности, текущих счетах субъектов квазигосударственного сектора, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств на реализацию нового(ых) мероприятия (мероприятий) или компонентов в рамках утвержденного ФЭО.
Не допускается утверждение скорректированного ФЭО Инвестиций, прошедшего необходимые экспертизы, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
Не допускается корректировка в четвертом квартале текущего финансового года субъектом квазигосударственного сектора финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, предусматривающая снижение показателей прямых и конечных результатов, определенных в финансово-экономическом обосновании.
Структура и содержание скорректированного ФЭО Инвестиций соответствуют положениям параграфа 9 главы 3 настоящих Правил, с приведением в соответствующих разделах ФЭО Инвестиций обоснований и расчетов по предполагаемым изменениям в сравнении с ранее утвержденным ФЭО Инвестиций.
Сноска. Пункт 145 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

145-1. Экономикалық сараптама жүргізусіз және экономикалық қорытындыны алусыз Инвестициялар ҚЭН түзету мынадай:
1) осы Қағидалардың 149-тармағында көзделген;
2) техникалық шешімдерді өзгертуге әкелмейтін, бір іс-шара ішіндегі құрамдауыштар арасында қаражатты қайта бөлген;
3) техникалық шешімдердің өзгеруіне және нәтижелердің төмендеуіне әкеп соқпайтын ҚЭН-ді қаржыландыру және (немесе) іске асыру мерзімдері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 145-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
146. Сметалық құнды ұлғайтуды болжайтын республикалық Инвестициялар мен стратегиялық және (немесе) әлеуметтік маңызы бар, сметалық құнын ұлғайту ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе үлгілік жобада көзделмеген қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты республикалық бюджеттен берілетін астананы дамытуға арналған нысаналы трансферттер есебінен іске асырылатын және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 1000000 астам еселенген мөлшерін құрайтын жергілікті Инвестицияларды қарау осы Қағидалардың
151-тармағымен айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
147. Стратегиялық және (немесе) әлеуметтік маңызы бар, республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен астанада іске асырылатын, сметалық құнын ұлғайту ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе үлгілік жобада көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына алып келетін қосымша құрамдауыштарды енгізуге байланысты, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тәртіппен айлық есептік көрсеткіштің 1000000 астам еселенген мөлшерін құрайтын жергілікті Инвестицияларды қоспағанда, жергілікті Инвестицияларды, сондай-ақ сметалық құнын ұлғайту болжанатын, нысаналы даму трансферттері мен жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін кредиттер есебінен қаржыландыру жоспарланатын жергілікті Инвестицияларды қарауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 151-тармағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
148. Бір квазимемлекеттік сектор субъектісінің бір және одан көп ҚЭН-ін іске асыру қорытындылары бойынша бюджет қаражатын үнемдеу түрінде қалыптасқан қолма-қол ақшаның бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды жаңа жобаны (ларды) іске асыруға бағыттаған жағдайда Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен жаңа БИ ҚЭН әзірлеу талап етіледі.
Олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша бюджет қаражатын үнемдеу түрінде қалыптасқан қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтар квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті органының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданған шешім бойынша бюджетке қайтарылуы мүмкін.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі алдыңғы бюджеттік инвестициялар қорытындысы бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы үнемдеу қаражатын пайдаланбаған және (немесе) үнемдеу қаражаты бюджетке қайтарылмаған жағдайда, жаңа мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жоспарлау қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы үнемдеу сомалары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқызылған тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражат тиісті бюджет кірісіне аударуға жатады.

145-1. Корректировка ФЭО Инвестиций без проведения экономической экспертизы и получения экономического заключения проводится в случае:
1) предусмотренном в пункте 149 настоящих Правил;
2) перераспределения средств между компонентами внутри одного мероприятия, не влекущих изменения технических решений;
3) изменения сроков финансирования и (или) реализации ФЭО, не влекущих изменения технических решений и снижение результатов.
Сноска. Пункт 145-1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Рассмотрение республиканских Инвестиций, предполагающих увеличение сметной стоимости, и местных Инвестиций, имеющих стратегическое и (или) социально важное значение, реализуемых за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета на развитие столицы, увеличение сметной стоимости которых связано с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте, и составляющих свыше 1000000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, осуществляется в порядке определенном пунктом 151 настоящих Правил.
147. Рассмотрение местных Инвестиций, а также местных Инвестиций, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, предполагающих увеличение сметной стоимости, осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением местных Инвестиций, имеющих стратегическое и (или) социально важное значение, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие республиканского бюджета в столице, увеличение сметной стоимости которых связано с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте, составляющих свыше 1000000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, осуществляется в порядке определенном пунктом 151 настоящих Правил.
148. В случае направления неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности, текущих счетах в виде экономии бюджетных средств, сложившихся по итогам реализации одного и более ФЭО одного субъекта квазигосударственного сектора на реализацию нового(ых) проекта(ов), требуется разработка нового ФЭО Инвестиций в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Неиспользованные остатки на контрольных счетах наличности, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств, могут быть возвращены в бюджет по решению соответствующего органа субъекта квазигосударственного сектора, принятому в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае, если субъектом квазигосударственного сектора не использованы средства экономии, находящиеся на контрольных счетах наличности по итогам предыдущих бюджетных инвестиций, и (или) средства экономии не возвращены в бюджет, планирование бюджетных инвестиций путем участия государства в уставном капитале юридических лиц, направленных на реализацию новых государственных инвестиционных проектов, осуществляется с учетом сумм экономии на контрольных счетах наличности.
Средства от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленные на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета.

Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
148-1. Егер үнемдеу сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 50000 еселенген мөлшерінен аспайтын болса, үнемделген қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектісінің басқару органының (құрылтайшының) шешімі бойынша, даму мақсаттарына (жаңғыртуға, активтер сатып алуға) пайдаланған жағдайда ҚЭН-ді түзету талап етілмейді.
Үнемдеуді одан әрі пайдалану Инвестиялардың ҚЭН аяқталған кезде, бюджет қаражатын бөлген бюджеттік бағдарлама әкімшісімен келісім бойынша Инвестиялар ҚЭН-ның аяқталуын растайтын құжаттарды ұсынған және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізген, пайдалануға беру актілерін (болған жағдайға), қазынашылық органдарының квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы үнемдеу сомасы және қалдықтар туралы үзінді көшірмелерін ұсынған кезде мүмкін болады.
Ескерту. 148-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
149. Ұлттық валюта бағамының шетел валюта бағамына қатысты елеулі өзгеруі себебінен, техникалық шешімдердің өзгеруіне алып келмейтін, Инвестициялардың құны ұлғайған жағдайда, ҚЭН-ге түзету жүргізіледі, оның ішінде, ТЭН-ге және (немесе) ЖСҚ-ға кейіннен ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуімен бұл ретте экономикалық сараптама және қорытынды талап етілмейді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган аталған мәселені осы Қағидалардың 151-тармағында айқындалған тәртіппен тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
150. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабының 7-тармағына сәйкес түзету бойынша рәсімдер жүргізу кезінде бюджет заңнамасында белгіленген рәсімдер сақталмай бөлінген Инвестицияларды түзету қажет болған жағдайда бекітілген Инвестициялар ҚЭН-ін ұсыну, сондай-ақ экономикалық сараптама жүргізу және экономикалық қорытынды ұсыну талап етілмейді.
Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 148 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148-1. В случае использования средств экономии на цели развития (модернизацию, приобретение активов) по решению органа управления (учредителя/учредителей) субъекта квазигосударственного сектора, если сумма экономии не превышает 50 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, корректировка ФЭО не требуется.
Дальнейшее использование экономии возможно при завершении ФЭО Инвестиций, по согласованию с администратором бюджетных программ, выделившим бюджетные средства, при представлении документов, подтверждающих завершение ФЭО Инвестиций и достижении показателей результатов, актов ввода в эксплуатацию (при наличии), выписки из органов казначейства о сумме экономии и остатках на контрольных счетах наличности, текущих счетах субъекта квазигосударственного сектора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 148-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. В случае увеличения стоимости Инвестиций, не влекущих изменения технических решений, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, проводится корректировка ФЭО, в том числе ТЭО и (или) ПСД с последующим проведением комплексной вневедомственной экспертизы, при этом экономические экспертиза и заключение не требуются.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит данный вопрос на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии в порядке, указанном в пункте 151 настоящих Правил.
150. В случае необходимости корректировки Инвестиций, выделенных без соблюдения процедур, установленных бюджетным законодательством, согласно пункту 7 статьи 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, при проведении процедур по корректировке предоставление утвержденного ФЭО Инвестиций, а также проведение экономической экспертизы и представление экономического заключения не требуется.
Сноска. Пункт 150 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

151. Инвестициялар ҚЭН-ін түзету мәселелерін, оның ішінде бекітілген іс-шаралардың құнын ұлғайтуды көздейтін мәселелерді тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару тәртібі екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең:
1) осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ББӘ-нің Инвестициялар ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеуі және оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының ББӘ ұсынатын құжаттардың және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға Инвестициялар ҚЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындының негізінде Инвестициялар ҚЭН-ін түзетудің орындылығын айқындау жөніндегі шешімі. Осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларда Инвестициялар ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды талап етілмейді.
Бірінші кезеңде Инвестициялар ҚЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен өтеді.
Бірінші кезеңде осы Қағидалардың 146-тармағында көзделген, сметалық құнын ұлғайтуды республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру болжанатын жергілікті Инвестициялар бойынша жергілікті атқарушы орган қорытынды дайындайды және жергілікті Инвестициялар ТЭН-ін түзету мәселесін РБК-ның қарауына шығару мақсатында кейіннен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Инвестицияларды республикалық бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісіне енгізеді.
Құжаттаманың толық топтамасы ұсынылмаған не қымбаттаудың орын алуының айқын және негізді себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі адамдар немесе ұйымдар және оларға қолданылған шаралар (егер ондай болса) көрсетілмеген Инвестициялар ҚЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсыныстар сметалық құнының ұлғаюы тұрғысынан қаралмайды.
Инвестициялар ҚЭН-ін түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін ББӘ 30 жұмыс күні ішінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір Инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берген адам қол қойған мынадай құжаттарды ұсынады:
осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырма кесте қоса берілген, іс-шараларға болжанатын толықтырулар және (немесе) өзгерістер, Инвестициялар ҚЭН-індегі техникалық-технологиялық шешімдер, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстардың ұлғаюы көрсетілген, бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;
Инвестициялар ҚЭН-інің бастапқы параметрлері қоса берілген, оң экономикалық қорытынды алған Инвестициялар ҚЭН-ін бекiту туралы ББӘ (экономиканың әртүрлі салаларында жобаларды іске асыруды көздейтін, бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер) бұйрығының көшірмесі (бар болса);
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай, тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-іне мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
сараптамалар қорытындысы және бұрын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысы алынған Инвестициялар ҚЭН-і;

151. Порядок вынесения вопросов корректировки ФЭО Инвестиций, в том числе предусматривающих увеличение стоимости утвержденных мероприятий на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется в два этапа.
Первый этап:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ФЭО Инвестиций и представление в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций, на основе представляемых АБП документов и положительного экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО Инвестиций центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию. В случаях, предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил, наличие экономического заключения на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО Инвестиций не требуется.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ФЭО Инвестиций происходит в порядке, определенном в главе 2 настоящих Правил.
На первом этапе по местным Инвестициям, предусмотренным в пункте 146 настоящих Правил, увеличение сметной стоимости которых предполагается финансировать за счет средств республиканского бюджета, местный исполнительный орган готовит заключение и вносит Инвестиции с приложением документов, указанных в настоящем пункте, соответствующему администратору республиканской бюджетной программы для последующего внесения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение РБК вопроса корректировки ТЭО местных Инвестиций.
По инвестиционным предложениям по корректировке ФЭО Инвестиций, по которым представлен неполный пакет документации, либо не дано четких и обоснованных причин возникновения удорожания, а также не указаны виновные лица или организации и принятые к ним меры (в случае наличия таковых), не рассматриваются на предмет увеличения сметной стоимости.
Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций АБП в течение 30 рабочих дней представляют за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:
письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО Инвестиций, увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
копию приказа АБП (национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП) об утверждении ФЭО Инвестиций (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО Инвестиций;
копию положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО Инвестиций, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и ФЭО Инвестиций, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;

осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ҚЭН-ді түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысқа мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысы;
мемлекеттік сатып алуды өткізудің нәтижесінде үнемделген сома (егер үнемдеу болса) көрсетіле отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру шеңберінде жасалған шарттар, оның ішінде ЖСҚ-ны әзірлеуден бастап құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша ақпарат;
іске асыру басталғаннан бастап әрбір жыл үшін бюджеттен Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын қаржыландыру. Игерілмеу жағдайлары орын алған болса, оның себептері көрсетіле отырып, бұл ақпарат әрбір жылдағы жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға алып келетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (ББӘ-ні шартта көрсетілген бағаны (сметаны) ұлғайту қажеттілігі туралы ескертудің уақтылылығын растайтын мердігерлер хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
оның кінәсінен қымбаттау орын алған ұйым не жеке тұлға, сондай-ақ осы ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
тиісті уәкілетті мемлекеттік органның ББӘ түсіндірмелерін қоса бере отырып, жоба құнын ұлғайтудың негізділігі мен анықтығын растайтын салалық сараптамасының қорытындысы, сала болмаған жағдайда ББӘ ұсынады;
ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген, бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
инвестицияның бекітілген ҚЭН-інде аталған көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу, оның ішінде қол жеткізбеу себептерін көрсете отырып, бөлінген бюджет қаражатын толық игеру кезінде ақпарат қамтылған түсіндірме жазба.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
ББӘ бюджет комиссиясының оң шешімін алған жағдайда кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды жүргізе отырып, Инвестициялар ҚЭН-іне тиісті түзетулер енгізеді.
Екінші кезең:

положительное экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ФЭО, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации мероприятии ФЭО Инвестиций, в том числе по проектам, предполагающим строительную деятельность начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование мероприятий ФЭО Инвестиций из бюджета за каждый год с начала реализации. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы);
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости проекта с приложением разъяснений АБП, в случае отсутствия отрасли предоставляется АБП;
письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ФЭО Инвестиций предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов и вносит заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
При получении положительного решения бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ФЭО Инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Второй этап:

1) осы Қағидалардың 145-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ББӘ-нің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-ін ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының түзетілген ҚЭН бойынша Инвестицияларды қаржыландыру туралы шешімі.
Екінші кезеңде түзетілген Инвестициялар ҚЭН-ін қарауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi орган мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылып ұсынылатын мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырады:
осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырма кесте қоса берілген, іс-шараларға болжанатын толықтырулар және (немесе) өзгерістер, Инвестициялар ҚЭН-індегі техникалық-технологиялық шешімдер, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстардың ұлғаюына әкеп соғатын мән-жайлар мен себептер көрсетілген, бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;
Инвестициялар ҚЭН-інің бастапқы параметрлері қоса берілген, оң экономикалық қорытынды алған Инвестициялар ҚЭН-ін бекiту туралы ББӘ (экономиканың әртүрлі салаларында жобаларды іске асыруды көздейтін, бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер) бұйрығының көшірмесі (бар болса);
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай, тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-іне мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
сараптамалар қорытындысы және бұрын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысы алынған бекітілген Инвестициялар ҚЭН-і;
түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-і;
мемлекеттік сатып алуды өткізудің нәтижесінде үнемделген сома (егер үнемдеу болса) көрсетіле отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру шеңберінде жасалған шарттар, оның ішінде ЖСҚ-ны әзірлеуден бастап құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша ақпарат;
іске асыру басталғаннан бастап әрбір жыл үшін бюджеттен Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын қаржыландыру. Игерілмеу жағдайлары орын алған болса, оның себептері көрсетіле отырып, бұл ақпарат әрбір жылдағы жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға алып келетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (ББӘ-ні шартта көрсетілген бағаны (сметаны) ұлғайту қажеттілігі туралы ескертудің уақтылылығын растайтын мердігерлер хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
оның кінәсінен қымбаттау орын алған ұйым не жеке тұлға, сондай-ақ осы ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
тиісті уәкілетті мемлекеттік органның ББӘ түсіндірмелерін қоса бере отырып, жоба құнын ұлғайтудың негізділігі мен анықтығын растайтын салалық сараптамасының қорытындысы, сала болмаған жағдайда ББӘ ұсынады;
түзетілген Инвестициялар ТЭН-іне және (немесе) ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы;
Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралардың іске асырылуын аяқтау үшін талап етілетін болжанатын қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;
ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген, бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
Инвестициялар ҚЭН-ін түзетудің орындылығы туралы тиісті бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесі;
қол жеткiзбеу себептерін көрсете отырып, бөлінген бюджет қаражаты толық игерілген кезде де бекітілген ҚЭН-де аталған көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпарат;
құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің іс жүзіндегі жай-күйі туралы толық көрініс беретін материалдар, фото немесе бейне түсірілімдер.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергiлiктi уәкiлеттi орган мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы әрбір инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылып ұсынылатын мынадай құжаттардың негізінде тиісті бюджет комиссияларының қарауына түзетілген Инвестициялар ҚЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін шығарады:
осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырма кесте қоса берілген, іс-шараларға болжамды толықтырулар және (немесе) өзгерістер, Инвестициялар ҚЭН-індегі техникалық-технологиялық шешімдер, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстардың ұлғаюына әкеп соғатын мән-жайлар мен себептер көрсетілген, бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;
Инвестициялар ҚЭН-інің бастапқы параметрлері қоса берілген, оң экономикалық қорытынды алған Инвестициялар ҚЭН-ін бекiту туралы ББӘ (экономиканың әртүрлі салаларында жобаларды іске асыруды көздейтін, бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер) бұйрығының көшірмесі (бар болса);
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабында белгіленген рәсімдер сақталмай, тиісті бюджетте бекітілген жобаларды қоспағанда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-іне мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесі;
сараптамалар қорытындысы және бұрын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысы алынған бекітілген Инвестициялар ҚЭН-і;
түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-і;

1) представление АБП скорректированного ФЭО Инвестиций в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 145-1 настоящих Правил;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании Инвестиций по скорректированному ФЭО.
На втором этапе рассмотрение скорректированного ФЭО Инвестиций осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе представляемых за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП следующих документов:
письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО Инвестиций, обстоятельств и причин, влекущих увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
копию приказа АБП (национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП) об утверждении ФЭО Инвестиций (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО Инвестиций;
копию положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО Инвестиций, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и документы, в том числе утвержденное ФЭО Инвестиций, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;
скорректированное ФЭО Инвестиций;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации мероприятии ФЭО Инвестиций, в том числе по проектам предполагающим строительную деятельность начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование мероприятий ФЭО Инвестиций из бюджета за каждый год с начала реализации. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы);
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости проекта с приложением разъяснений АБП, в случае отсутствия отрасли предоставляется АБП;
заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ТЭО и (или) ПСД Инвестиций;
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации мероприятии указанных в ФЭО Инвестиций;
письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ФЭО Инвестиций предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
копия решения соответствующей бюджетной комиссии о целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций;
информация о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ФЭО, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указание причин недостижения;
материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносят вопрос целесообразности финансирования по скорректированному ФЭО Инвестиций на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий на основе представляемых за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа – АБП следующих документов:
письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя с указанием предполагаемых дополнений и (или) изменений мероприятий, технико-технологических решений в ФЭО Инвестиций, обстоятельств и причин, влекущих увеличения расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия, с приложением сравнительной таблицы по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
копию приказа АБП (национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП) об утверждении ФЭО Инвестиций (при наличии), получившее положительное экономическое заключение, с приложением первоначальных параметров ФЭО Инвестиций;
копию положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на ранее представленное ФЭО Инвестиций, за исключением проектов, утвержденных в соответствующем бюджете без соблюдения процедур, установленных статьей 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
заключения экспертиз и документы, в том числе ФЭО Инвестиций, на которое ранее было получено положительное экономическое заключение уполномоченного органа по государственному планированию;
скорректированное ФЭО Инвестиций;

осы Қағидалардың 145-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, түзетiлген Инвестициялар ҚЭН-іне оң экономикалық қорытынды;
мемлекеттік сатып алуды өткізудің нәтижесінде үнемделген сома (егер үнемдеу болса) көрсетіле отырып, Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын іске асыру шеңберінде жасалған шарттар, оның ішінде ЖСҚ-ны әзірлеуден бастап құрылыс қызметін болжайтын жобалар бойынша ақпарат;
іске асыру басталғаннан бастап әрбір жыл үшін бюджеттен Инвестициялар ҚЭН-інің іс-шараларын қаржыландыру. Игерілмеу жағдайлары орын алған болса, оның себептері көрсетіле отырып, бұл ақпарат әрбір жылдағы жоспармен және фактімен сүйемелденеді;
қымбаттауға алып келетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (ББӘ-ні шартта көрсетілген бағаны (сметаны) ұлғайту қажеттілігі туралы ескертудің уақтылылығын растайтын мердігерлер хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
оның кінәсінен қымбаттау орын алған ұйым не жеке тұлға, сондай-ақ осы ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
тиісті уәкілетті мемлекеттік органның ББӘ түсіндірмелерін қоса бере отырып, жоба құнын ұлғайтудың негізділігі мен анықтығын растайтын салалық сараптамасының қорытындысы, сала болмаған жағдайда ББӘ ұсынады;
түзетілген Инвестициялар ТЭН-іне және (немесе) ЖСҚ-сына кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындысы;
Инвестициялар ҚЭН-інде көрсетілген іс-шаралардың іске асырылуын аяқтау үшін талап етілетін болжамды қосымша бюджет шығыстарының негіздемесі;
ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген, бірінші басшының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің іс жүзіндегі жай-күйі туралы толық көрініс беретін материалдар, фото немесе бейне түсірілімдер.
Бір ББӘ-нің құзыретіне жатқызуға болмайтын, экономиканың әртүрлі салаларында жобаларды іске асыруды көздейтін, ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар бойынша түзетілген ҚЭН-нің түпнұсқасы, сондай-ақ Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттар мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір инвестиция бойынша жеке уәкілеттік берген адамның қолы қойылып ұсынылатын салалық сараптама қорытындысын қоспағанда, осы ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы холдингтің және ұйымның бірінші басшыларының не оларды алмастыратын адамдардың қолы қойылып ұсынылады.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

положительное экономическое заключение на скорректированное ФЭО Инвестиций, за исключением случая, указанного в пункте 145-1 настоящих Правил;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации мероприятии ФЭО Инвестиций, в том числе по проектам предполагающим строительную деятельность начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование мероприятий ФЭО Инвестиций из бюджета за каждый год с начала реализации. Данная информация сопровождается планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения АБП о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы);
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
заключение отраслевой экспертизы соответствующего уполномоченного государственного органа, подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости проекта с приложением разъяснений АБП, в случае отсутствия отрасли предоставляется АБП;
заключение комплексной вневедомственной экспертизы на скорректированное ТЭО и (или) ПСД Инвестиций;
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации мероприятий, указанных в ФЭО Инвестиций;
письмо-уведомление, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ФЭО Инвестиций предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов.
По бюджетным инвестициям посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, а также организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан, оригинал скорректированного ФЭО, а также документы, указанные в настоящем пункте Правил, представляются за подписью первых руководителей данных национальных холдингов, национального управляющего холдинга и организации, либо лиц их замещающих, за исключением заключения отраслевой экспертизы, представляемой за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждым Инвестициям первым руководителем государственного органа.
Сноска. Пункт 151 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

152. Құжаттамасының толық топтамасы ұсынылмаған не қымбаттаудың орын алуының айқын және негізді себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі тұлғалар немесе ұйымдар және оларға қолданылған шаралар (егер ондай болса) көрсетілмеген ҚЭН сметалық құнын ұлғайту тұрғысынан қаралмайды.
153. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 151-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын қарайды және түзетілген Инвестициялардың ҚЭН-і бойынша Инвестициялар құнын ұлғайту бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
154. Тиісті бюджет комиссиясы іріктеген, сметалық құнын ұлғайту болжанған Инвестициялар бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізіледі.
10-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестицияларды іріктеу тәртібі
155. Инвестициялардың экономикалық сараптамасы іс-шаралардың негiздiлiк және нәтижелiлiк критерийлеріне сәйкестiгiн айқындау мақсатында жүргiзiледi.
Коммерциялық емес акционерлік қоғам, жедел басқару құқығындағы мемлекеттік қазыналық кәсіпорын нысандағы Инвестицияларға экономикалық сараптама жүргізген жағдайда қаржылық тиімділік бөлігінде осы қоғамның қызметі шығынсыз болған жағдайда нәтижелілік критерийлері талап етілмейді.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.03.2015 № 200 бұйрығымен.
156. Республикалық бюджет есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялардың экономикалық сараптамасын Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға жүзеге асырады.
157. Жергілікті бюджет есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялардың экономикалық сараптамасын Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлға жүзеге асырады.
158. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасы келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-тарауының 9-параграфында көзделген құжаттар болмаған жағдайда оларды ББӘ-ге қайтарады.
Осы Қағидалардың 3-тарауының 9-параграфында көзделген құжаттардың толық топтамасы болған жағдайда, 1 (бір) жұмыс күні ішінде Инвестицияларға экономикалық сараптама жүргізу үшін Инвестициялардың ҚЭН-ін немесе түзетілген Инвестициялар ҚЭН-ін:

152. ФЭО Инвестиций, по которым представлен неполный пакет документации, либо не дано четких и обоснованных причин возникновения удорожания, а также не указаны виновные лица или организации и принятые к ним меры (в случае наличия таковых), не рассматриваются на предмет увеличения сметной стоимости.
153. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, указанных в пункте 151 настоящих Правил, и вносит заключение по увеличению стоимости Инвестиций по скорректированному ФЭО Инвестиций на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
154. Отобранные соответствующими бюджетными комиссиями Инвестиции, предполагающие увеличение сметной стоимости, включаются в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.
Параграф 10. Порядок отбора бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
155. Экономическая экспертиза Инвестиций проводится в целях определения соответствия мероприятий критериям обоснованности и результативности.
В случае проведения экономической экспертизы Инвестиций в форме некоммерческих акционерных обществ, государственных казенных предприятий на праве оперативного управления критерий результативности в части финансовой эффективности не требуется при условии, что деятельность данного общества безубыточна.
Сноска. Пункт 155 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 13.03.2015 № 200.
156. Экономическая экспертиза бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
157. Экономическая экспертиза бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств местных бюджетов, осуществляется юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
158. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их АБП в случае отсутствия документов, предусмотренных Параграфом 9 Главы 3 настоящих Правил.
В случае наличия полного пакета документов предусмотренных Параграфом 9 Главы 3 настоящих Правил, для проведения экономической экспертизы Инвестиций в течение 1 (одного) рабочего дня, ФЭО Инвестиций или скорректированное ФЭО Инвестиций направляется:

1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға жібереді.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
159. Инвестициялардың экономикалық сараптамасының қорытындылары Инвестициялардың экономикалық сараптамасының қорытындысы (бұдан әрi – Қорытынды) түрiнде ресiмделедi.
160. Қорытынды Инвестициялар ҚЭН-ін:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға ұсынғаннан кейін 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде дайындалады.
Жарғылық капиталды ең аз мөлшерде қалыптастыруға арналған Инвестициялар жағдайында қорытынды 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде дайындалады.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
162. Осы Қағидалардың 122-тармағында көрсетілген құрылымға сәйкес келмеуі және (немесе) осы Қағидалардың 123-137-тармақтарында көрсетілген бөлімдердің, тараулардың және параграфтардың болмауы және (немесе) осы Қағидалардың 138, 140-142-тармақтарында көрсетілген құжаттардың болмауы анықталған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиісті заңды тұлға 10 (он) жұмыс күні ішінде (жарғылық капиталын ең аз мөлшерде қалыптастыруға Инвестициялар берілген жағдайда 5 (бес) жұмыс күні ішінде) Инвестициялардың экономикалық сараптамасының нәтижелері бойынша қажетті/пысықталған ақпараттарды ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптама жүргізу бойынша сұрату (бұдан әрі - Сұрату) дайындайды.
Сұрату жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
ББӘ қажетті ақпаратты хат пен сұрау салудың сканерленген көшірмелерін алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Қосымша материалдар ұсынылған кезде олардың толық тізбесі көрсетіледі, оның ішінде Инвестициялар ҚЭН-і осы Қағидалардың 122-тармағында көрсетілген құрылымға сәйкес ұсынылған жағдайда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-інің қайтарып алынуы туралы көрсетіледі.
Белгіленген мерзімдерде қосымша материалдардың ұсынылмауы теріс Қорытындыны жасау үшін негіз болып табылады. Инвестициялар ҚЭН-і мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға сканерленген көшірмелерді ұсынудың белгіленген мерзімі өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде хатпен қайтарылады

1) центральным уполномоченным органом по государственному планированию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций;
2) местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
Сноска. Пункт 158 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. Итоги экономической экспертизы Инвестиций оформляются в виде заключения экономической экспертизы Инвестиций (далее – Заключение).
160. Заключение подготавливается в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней после представления ФЭО Инвестиций:
1) центральным уполномоченным органом по государственному планированию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций;
2) местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемыми местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций.
В случае Инвестиций на формирование уставного капитала в минимальном размере заключение подготавливается в течение 20 (двадцати) рабочих дней.
Сноска. Пункт 160 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162. В случае выявления несоответствия структуре, указанной в пункте 122 настоящих Правил, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, указанных в пунктах 123-137 настоящих Правил, и (или) отсутствия документов, указанных в пунктах 138, 140-142 настоящих Правил, соответствующим юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан либо местным уполномоченным органам на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в течение 10 (десяти) рабочих дней по результатам экономической экспертизы Инвестиций подготавливается запрос по представлению необходимой/доработанной информации и/или проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами (далее – Запрос).
Со дня направления Запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
АБП представляют необходимую информацию в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня получения сканированных копий письма и Запроса.
При предоставлении дополнительных материалов указывается их полный перечень, в том числе, в случае представления ФЭО Инвестиций, соответствующего структуре, указанной в пункте 122 настоящих Правил, указывается об отзыве ранее представленного ФЭО Инвестиций.
Не представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием для составления отрицательного Заключения. ФЭО Инвестиций возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления сканированных копий.

Осы Қағидалардың 122-138-тармақтарында көзделген құрылымға сәйкес келмеу және (немесе) бөлімдердің, тараулар мен параграфтардың және (немесе) құжаттардың болмауы қайта анықталған жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-і қосымша материалдардың сканерленген көшірмелері алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға, Сұратуды қоса бере отырып, Қорытынды жасалмай хатпен қайтарылады.
Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
163. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
164. Алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
165. Қорытынды мынадай элементтердi қамтиды:
1) тақырыбы;
2) "Инвестициялар паспорты" бөлiмi;
3) "Қорытынды" бөлiмi;
4) қойылатын қолдар;
5) күнi;
6) мекенжайы.
7) 1-қосымша "Құжаттар";
8) 2-қосымша "Ретроперспектива";
9) 3-қосымша "Негiздiлiк";
10) 4-қосымша "Нәтижелiлiк".
166. Қорытындының Инвестициялар атауы көрсетiлген тақырыбы, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауы болады.
167. "Инвестициялар паспорты" бөлiмi осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысанда ресiмделедi.
168. "Тұжырымдар" деген бөлiм мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) "Негiзділік" деген тарау, Инвестициялар көлемдерiн, оның ішінде жылдар бойынша растау немесе растамау туралы, сондай-ақ баламалы көздерден қаржыландыру мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтiрiледі;
2) "Нәтижелілік" деген тарау, онда Инвестициялардың экономикалық, қаржылық тиімділігі, тiкелей және түпкiлiктi нәтижелерге қол жеткізу мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтіріледі.
Ескерту. 168-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
169. "Қорытындылар" деген бөлiмде Инвестициялардың, оның ішінде іс-шаралардың және инвестициялық кезеңнің жылдары бөлінісінде расталған көлемін көрсете отырып, іс-шаралардың өлшемшарттарына сәйкестiгіне қатысты пiкiр айтылады, бұл ретте:
1) оң қорытынды, егер іс-шаралар өлшемшарттарға сәйкес келсе;
2) іс-шаралар бір немесе екі өлшемшартқа сәйкес келмегенде теріс қорытынды не МИЖ іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері айқындалса;

В случае повторного выявления несоответствия структуре, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, и (или) отсутствия документов, предусмотренных в пунктах 122-138 настоящих Правил, ФЭО Инвестиций в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения сканированных копий дополнительных материалов возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом без составления Заключения с приложением Запроса..
Сноска. Пункт 162 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
165. Заключение содержит следующие элементы:
1) заголовок;
2) раздел "Паспорт Инвестиций";
3) раздел "Выводы";
4) подписи;
5) дата;
6) адрес;
7) Приложение 1 "Документы";
8) Приложение 2 "Ретроспектива";
9) Приложение 3 "Обоснованность";
10) Приложение 4 "Результативность".
166. Заключение имеет заголовок, указывающий наименование Инвестиций, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
167. Раздел "Паспорт Инвестиций" оформляется по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
168. Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Обоснованность", в которой приводится информация о подтверждении, в том числе по годам, или не подтверждении объемов Инвестиций, а также о возможности или невозможности финансирования из альтернативных источников;
2) глава "Результативность", в которой приводится информация об экономической, финансовой эффективности Инвестиций, возможности или невозможности достижения прямого и конечного результатов.
Сноска. Пункт 168 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. В разделе "Выводы" выражается мнение относительно соответствия мероприятий критериям с указанием подтвержденного объема Инвестиций, в том числе в разрезе по мероприятиям и годам инвестиционного периода, при этом:
1) положительное заключение, если мероприятия соответствуют критериям;
2) отрицательное заключение, когда мероприятия не соответствуют одному или двум критериям, либо определены другие виды и способы реализации ГИП;

3) іс-шаралар өлшемшарттарға сәйкес келсе ескертпелері бар оң қорытынды, алайда экономикалық сараптама жүргізу барысында төменде келтірілген тiзбемен шектелмей, мынадай фактілер анықталғанда:
бұрын жасалған Инвестицияларға байланысты тікелей және (немесе) түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілмеген;
Инвестициялар Алушы қызметiнiң үздiксiздігі мүмкiндiгiне күмән туындаған кезде.
Төменде қатысушылар қызметiнiң үздiксiздiгiне жеке алғанда немесе жиынтығында күмән тудыруы мүмкiн оқиғалар мен жағдайлар мысалы келтiрiледi.
Қаржылық оқиғалар немесе жағдайлар:
ағымдағы мiндеттемелердiң ағымдағы активтерден артық болуы;
өтеу мерзiмi жақындаған мiндеттемелердiң болуы, оларды өтеудiң немесе қарыз мерзiмiн ұзарту перспективасы нақты болмаған жағдайда;
ағымдағы қарыздардың есебiнен ұзақ мерзiмдi активтердi қаржыландыру;
борышкерлердiң өтеу мерзiмi өткен талаптарының елеулi сомасының болуы;
қаржылық есептiлiкте берілген деректермен расталған операциялық қызмет бойынша терiс сальдо;
қаржылық есептiлiкте берілген деректермен расталған жалпы пайданың терiс мәні және (немесе) шығындардың болуы;
ақша түсімдерін алудың негізі ретінде қолданылатын активтер құнының едәуір төмендеуі;
орындалу мерзімі өткен міндеттердің елеулі сомасының болуы;
өнімдерді жеткізу бойынша шарттардың талаптарын сақтау қабілетсіздігі;
Инвестициялар Алушының қаржылық жағдайының талдауы Инвестициялар Алушыда қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) бойынша шығыстарды дербес төлеу мүмкіндігі бар екендігін көрсеткен жағдайда, сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер бойынша ҚҚС сомасының Инвестициялар көлемінен алып тасталуы;
капиталдандырылатын болып табылмайтын шығыстардың Инвестициялар көлемінен алып тасталуы.
Операциялық оқиғалар немесе шарттар:
лайықты ауысымы жоқ негізгі басқарушылық персоналдың кетуi;
негiзгi нарықты, франшизаны, лицензияларды, негiзгi өнім берушілерді немесе тұтынушыларды жоғалту;
өнім бағаларының төмендеуі немесе өнім берушілердің өніміне бағаның арттуы.
Басқа да оқиғалар немесе шарттар:
пруденциялық нормативтердің орындалмауы;
жасалған шарттарға, оның iшiнде қарыздарға сәйкес белгiленген ковенанттардың орындалмауы;
қатысушылардың қаржы-шаруашылық қызметіне теріс ықпал етуі мүмкін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары.
Ескертпелері бар оң қорытындыда ескертпелері бар пiкiр білдіруге ықпал еткен факторлар сипатталады.
Экономикалық қорытындының ескертпелері тиісті жобаны басқару жоспары шеңберінде Инвестицияларды іске асыру кезінде ескеріледі.

3) положительное заключение с оговорками, когда мероприятия соответствуют критериям, однако в ходе проведения экономической экспертизы были установлены следующие факты, не ограничиваясь нижеприведенным перечнем:
прямой и (или) конечный результаты, в связи с ранее произведенными Инвестициями, не были достигнуты;
возможность непрерывности деятельности Получателя Инвестиций может быть поставлена под сомнение.
Ниже приводятся примеры событий и условий, которые по отдельности или в совокупности могут поставить под сомнение непрерывность деятельности участников.
Финансовые события или условия:
превышение текущих обязательств над текущими активами;
наличие обязательств, срок погашения, которых приближается, при реальном отсутствии перспективы их погашений или продления срока займа;
финансирование долгосрочных активов за счет текущих займов;
наличие значительной суммы требований, с истекшим сроком погашения должниками;
отрицательное сальдо по операционной деятельности, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
отрицательное значение валовой прибыли и (или) наличие убытков, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
значительное снижение стоимости активов, используемых в качестве основы получения поступлений денег;
наличие значительной суммы обязательств, с истекшим сроком исполнения;
неспособность соблюдать условия договоров по поставке продукции;
исключение из объема Инвестиций суммы налога на добавленную стоимость (далее – НДС) по приобретаемым товарам и услугам, в случае, если анализ финансового состояния Получателя Инвестиций показал наличие возможности у Получателя Инвестиций самостоятельно произвести расходы по оплате НДС;
исключение из объема Инвестиций расходов, не являющихся капитализируемыми.
Операционные события или условия:
уход ключевого управленческого персонала без должной замены;
утрата основного рынка, франшизы, лицензий, основных поставщиков или потребителей;
снижение цен на продукцию или повышение цен на продукцию поставщиков.
Прочие события или условия:
невыполнение пруденциальных нормативов;
невыполнение ковенантов, установленных в соответствии с заключенными договорами, в том числе займов;
требования законодательства Республики Казахстан, которые могут оказать негативное влияние на финансово-хозяйственную деятельность участников.
В положительном заключении с оговорками описываются факторы, оказавшие влияние на выражение мнения с оговорками.
Оговорки экономического заключения учитываются при реализации Инвестиций в рамках соответствующего плана управления проектом.

Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
170. Қорытындыны оны дайындаған ұйымның басшысы немесе оған уәкiлеттi тұлға бекiтедi және оған Қорытындыны дайындаған ұйымның орындаушысы қолы қояды.
Қойылған қолдар Қорытындыны дайындаған ұйымның мөрiмен бекітіледі.
171. Қорытындыға олардың негізінде Инвестициялар ҚЭН-і іс-шараларының критерийлерге сәйкестігi жөнінде пiкiр қалыптастырылған, жеткiлiктi және сенiмдi дәлелдер алынған күннен ерте емес күн қойылады.
172. Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымшада мыналардың әрқайсысының:
1) осы Қағидалардың 138-тармағында жазылған талаптарға сәйкес ұсынылған құжаттың, сондай-ақ қосымша ұсынылған әр құжаттың атауы;
2) орындаушы сараптама жүргiзу барысында басшылыққа алған техникалық және технологиялық стандарттары бар нормативтiк құқықтық актi мен нормативтiк актiнiң, сондай-ақ пайдаланылған ақпараттық және статистикалық материалдар, шолулар мен басқа да құжаттар атауы көрсетiледi.
173. Қорытындыға "Ретроперспектива" деген 2-қосымшада бұрын бөлінген және игерілген қаражат жөніндегі, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша, ақпараттың егжей-тегжейлі сипаттамасы келтіріледі.
174. Қорытындыға "Негiздiлiк" деген 3-қосымшада негiздiлiк критерийі бойынша пікір білдіруге ықпал еткен факторлардың егжей-тегжейлі сипаттамасы келтіріледі;
175. Қорытындыға "Нәтижелiлiк" деген 4-қосымшада нәтижелілік критерийі бойынша пікір білдіруге ықпал еткен факторлардың егжей-тегжейлі сипаттамасы келтіріледі
176. Түзетiлген Инвестициялар ҚЭН қорытындысының құрылымы және мазмұны осы Қағидалардың ережелерiне сәйкес болуы тиiс.
177. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган түзетілген Инвестициялардың ҚЭН-ін қарайды және осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Түзетілген Инвестициялар ҚЭН-іне экономикалық қорытынды Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамалары негізінде Қорытынды алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде дайындалады.
Ескерту. 177-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 169 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
170. Заключение утверждается руководителем организации, подготовившей Заключение, или лицом им на то уполномоченным, и подписывается исполнителями организации, подготовившей Заключение.
Подписи скрепляются печатью организации, подготовившей Заключение.
171. Заключение, датированное не раньше даты, на которую были получены достаточные и надежные доказательства, на основании которых было сформировано мнение о соответствии мероприятий ФЭО Инвестиций критериям.
172. В приложении 1 "Документы" к Заключению указывается название каждого:
1) документа, который был представлен в соответствии с требованиями, изложенными в пункте 138 настоящих Правил, а также название каждого дополнительно представленного документа;
2) нормативного правового акта и нормативного акта, содержащего технические и технологические стандарты, которыми исполнитель руководствовался при проведении экспертизы, а также использованные информационные и статистические материалы, обзоры и иные документы.
173. В приложении 2 "Ретроспектива" к Заключению приводится детальное описание информации о ранее выделенных и освоенных средствах, в том числе по текущим программам.
174. В приложении 3 "Обоснованность" к Заключению приводится детальное описание факторов, повлиявших на выражение мнения по критерию обоснованности.
175. В приложении 4 "Результативность" к Заключению приводится детальное описание факторов, повлиявших на выражение мнения по критерию результативности.
176. Структура и содержание Заключения на скорректированное ФЭО Инвестиций должны соответствовать положениям настоящих Правил.
177. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает скорректированное ФЭО Инвестиций и готовит экономическое заключение по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
Экономическое заключение на скорректированное ФЭО Инвестиций готовится на основании экономических экспертиз юридических лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения Заключения.
Сноска. Пункт 177 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

178. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ББӘ-нің Инвестицияларды жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың Инвестициялар ҚЭН-ін стратегиялық және (немесе) өздері әзірлеген даму құжаттарына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және олар бойынша осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Инвестициялар бойынша экономикалық қорытынды Инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, олардың ел экономикасына әсері және стратегиялық және (немесе) өздері әзірлеген даму құжаттарына сәйкестігі тұрғысынан дайындалады.
Республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен Инвестициялардың экономикалық қорытындысы Қорытынды алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамалары негізінде дайындалады.
Ескерту. 178-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
179. Инвестицияларды iрiктеуді және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығаруды бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергiлiктi уәкiлеттi органдар ББӘ Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 66-бабында көрсетілген құжаттарды ұсынған жағдайда жүзеге асырады.
180. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ББӘ-нің Инвестицияларды жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың ҚЭН-ін қаржы қаражатымен қамтамасыз етілу, растайтын құжаттарының болуы тұрғысынан қарайды және олар бойынша қорытындыны МИЖ-дің инвестициялық ұсынысына оң экономикалық қорытындыны, Инвестициялар бойынша экономикалық қорытындыны ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Жергілікті атқарушы органдарға нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға берілетін бюджеттік өтінімдер бойынша бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілеттік органның қорытындылары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы есепке алынып қалыптастырылады.
Ескерту. 180-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

178. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает предложения АБП об осуществлении Инвестиций и их ФЭО Инвестиций на предмет соответствия стратегическим и (или) разработанных ими документам развития, законодательству Республики Казахстан и готовит по ним экономическое заключение по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
Экономическое заключение по Инвестициям готовится на предмет экономической целесообразности осуществления Инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) разработанных ими документам развития.
Экономическое заключение Инвестиций за счет средств республиканского и местных бюджетов готовится на основании экономических экспертиз юридических лиц, определяемых Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения Заключения.
Сноска. Пункт 178 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. Отбор Инвестиций и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и местными уполномоченными органами по государственному планированию при представлении АБП документов, указанных в статье 66 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан.
180. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает предложения АБП об осуществлении Инвестиций и их ФЭО на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и вносят заключение по ним на рассмотрение бюджетной комиссии с учетом положительного экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП, экономического заключения по Инвестициям в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по бюджетным заявкам к бюджетным программам, направленным на предоставление целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов местным исполнительным органам, формируются с учетом заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию.
Сноска. Пункт 180 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

181. Инвестициялар бойынша оң экономикалық қорытынды мен тиiстi бюджет комиссиясының оң шешiмi негiзiнде Инвестициялар тиiстi бюджет жобасына қосылады.
Инвестицияларды іске асыруға арналған шығыстар ҚЭН-де айқындалған бюджеттік инвестицияларды іске асыру мерзімдеріне сәйкес бюджет жобасына қосылады.
Мемлекеттік кәсіпорын нысанындағы заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланатын бюджеттік инвестициялар бойынша ТЭН немесе ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың нәтижелері бойынша тиісті бюджет жобасына жобаларды іске асырудың жалпы құны қосылады.
Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.05.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182. Инвестициялар ҚЭН-ін осы ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтер бекітетін бір ББӘ құзыретіне жатқызуға болмайтын жобаларды экономиканың түрлі салаларында іске асырылуын көздейтін ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтердің Инвестицияларын қоспағанда, оң экономикалық қорытынды және тиiстi бюджет комиссиясының оң шешiмiн алған Инвестициялар ҚЭН-і немесе түзетілген Инвеcтициялар ҚЭН-і Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес ББӘ бекітуіне жатады. оң экономикалық қорытынды мен тиiстi бюджет комиссиясының оң шешiмiн алған Инвестициялар ҚЭН-ін немесе түзетілген Инвестициялар ҚЭН-ін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес ББӘ бекiтуі тиiс.
182-1. ҚЭН бекітілгеннен кейін үш жыл ішінде жоба іске асырылуы басталмаған Инвестициялардың ҚЭН, оның ішінде түзетілген, бойынша экономикалық қорытынды ескірген болып есептеледі.
Ескерту. 182-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.03.2015 № 200 бұйрығымен.
11-параграф. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу тәртібі
Ескерту. 11-параграфпен алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
12-параграф. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттің инвестициялық саясатын іске асыруын бюджеттік кредиттеудің қаржылық-экономикалық негіздемесін қарау тәртібі
Ескерту. 12-параграфпен алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

181. На основании положительного экономического заключения по Инвестициям и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии Инвестиции включаются в проект соответствующего бюджета.
Расходы на реализацию Инвестиций включаются в проект бюджета в соответствии со сроками реализации бюджетных инвестиций, определенных в ФЭО.
По результатам комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО или ПСД, по бюджетным инвестициям, планируемым к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в форме государственного предприятия в проект соответствующего бюджета включаются общая стоимость реализации проектов.
Сноска. Пункт 181 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 06.05.2020 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. ФЭО Инвестиций или скорректированное ФЭО Инвестиций, получившее положительное экономическое заключение и положительное решение соответствующей бюджетной комиссии, подлежит утверждению АБП в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, за исключением Инвестиций национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного АБП, по которым ФЭО Инвестиций утверждается данными национальными холдингами и национальным управляющим холдингом.
182-1. Экономическое заключение на ФЭО Инвестиций, в том числе на скорректированное, по которой в течение трех лет после утверждения ФЭО не начата реализация проекта, считается устаревшей.
Сноска. Правила дополнены пунктом 182-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 13.03.2015 № 200.
Параграф 11. Порядок разработки финансово-экономического обоснования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами
Сноска. Правила дополнены параграфом 11 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663; исключен приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Порядок рассмотрения финансово-экономического обоснования бюджетного кредитования на реализацию инвестиционной политики государства финансовыми агентствами
Сноска. Правила дополнены параграфом 12 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663; исключен приказом Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-1-тарау. Төмен тұрған бюджеттердiң қолма-қол ақша тапшылығын жабуға бағытталатын бюджеттік кредиттерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен бюджеттік кредит беру ретінде қаражат бөлудің орындылығын қарау мен айқындау тәртібі
Ескерту. 3-1-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
182-2. Бюджеттік кредиттер:
1) ағымдағы қаржы жылына арналған бекітілген республикалық бюджетте;
2) мәслихаттар шешімімен бекітілген ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттердің тиісті бюджеттік бағдарламаларында көзделген мақсаттарға және сомалар шегінде беріледі.
182-3. Бюджеттік кредиттер беру мынадай:
1) бюджеттік кредитті кредит шартына сәйкес өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық;
2) міндеттемелердің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етудің болуын көздейтін қамтамасыз етілу;
3) бюджеттік кредитті бергені үшін қарыз алушының сыйақы төлеуін көздейтін ақылылық;
4) бюджеттік кредитті беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
182-4. Қарыз алушылар, түпкілікті қарыз алушылар, сондай-ақ бюджеттік кредит беру шарттары Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес айқындалады.
182-5. Республикалық бюджеттен, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден берілетін бюджеттік кредиттер бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға, мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы жылы ішінде қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы жағдайында тиісінше облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілуі мүмкін.
Ескерту. 182-5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-6. Бюджеттік кредиттер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалған шарттар мен өлшемшарттар сақталған кезде беріледі.
182-7. Бюджеттік кредиттер заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу, қарыз алушылардың шаруашылық қызметі шығындарының орнын толтыру, сенім білдірілген өкілдердің (агенттердің) қызметтеріне ақы төлеу мақсаттарына берілмейді.
Заңды тұлғаның шаруашылық қызметінің нәтижесінде пайда болған ақша нысанында көрсетілген шығын, материалдық және ақша ресурстарын азайтуға әкеп соқтыратын шығыстардың кірістерден асып түсуі шаруашылық қызметінің шығындары деп түсініледі.

Глава 3-1. Порядок рассмотрения и определения целесообразности выделения средств из государственного бюджета в качестве бюджетного кредитования, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов
Сноска. Правила дополнены главой 3-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
182-2. Бюджетные кредиты предоставляются на цели и в пределах сумм, предусмотренных соответствующими бюджетными программами:
1) в утвержденном республиканском бюджете на текущий финансовый год;
2) в утвержденных решениями маслихатов местных бюджетах на текущий финансовый год.
182-3. Предоставление бюджетных кредитов осуществляется в соответствии со следующими принципами:
1) возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором;
2) обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами;
3) платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита;
4) срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита.
182-4. Заемщики, конечные заемщики, а также условия бюджетного кредитования определяются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
182-5. Бюджетные кредиты из республиканского бюджета, областных и районных (городов областного значения) бюджетов могут предоставляться соответственно областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, районным (городов областного значения) бюджетам и бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, на решение задач социальной политики государства и в случае прогнозного дефицита наличности в течение финансового года.
Сноска. Пункт 182-5 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-6. Бюджетные кредиты предоставляются при соблюдении условий и критериев, определенных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
182-7. Бюджетные кредиты не предоставляются на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).
Под убытками хозяйственной деятельности понимаются потери, выраженные в денежной форме, превышение расходов юридического лица над доходами, влекущее уменьшение материальных и денежных ресурсов, возникшее в результате хозяйственной деятельности.

182-8. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ББӘ бюджеттік кредит беру арқылы іске асыруға ұсынып отырған бюджеттік бағдарламаларды олардың бюджеттік кредит беру өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
182-9. Республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындауды төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығының орнын толтыруға бағытталған бюджеттік кредиттерді қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындауды төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақша тапшылығының орнын толтыруға бағытталған бюджеттік кредиттерді қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
182-10. Бюджет комиссиясы бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаны тиісті бюджет жобасына енгізу бойынша ұсыныстар әзірлейді.
2-параграф. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
182-11. ББӘ бюджеттік кредиттеу кезінде кредиттік шарттың тарапы болып табылады және:
1) қаржы агенттіктерін және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамыту жөніндегі ұйымды және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияны қоспағанда, мамандандырылған ұйымдар мен сенім білдірілген өкілдерді (агенттерді) конкурстық негізде айқындауды;
2) бюджеттік кредиттердің нысаналы және тиімді пайдаланылуын, өтелуі мен оларға қызмет көрсетілуін бақылауды және мониторингтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 182-11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-12. ББӘ ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімдерді жасайды және оларды бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
182-13. ББӘ немесе бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту жөніндегі қаржы агенттігін және ұйымдарды қоспағанда, сенім білдірілген өкілді (агентті) айқындайды.
Тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе ББӘ атынан және оның есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын тұлға сенім білдірілген өкіл (агент) болып табылады.
Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым немесе акцияларының бақылау пакеті мемлекетке немесе Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын ұлттық холдингке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйым сенім білдірілген өкілдер (агенттер) бола алады.

182-8. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают бюджетные программы, предлагаемые АБП к реализации посредством бюджетного кредитования, на предмет соответствия их критериям бюджетного кредитования.
182-9. Определение целесообразности бюджетного кредитования за счет средств республиканского бюджета осуществляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов.
Определение целесообразности бюджетного кредитования за счет средств местного бюджета осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию, за исключением бюджетных кредитов, направляемых на покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов.
182-10. Бюджетная комиссия вырабатывает предложения по включению бюджетной программы, направленной на предоставление бюджетных кредитов, в проект соответствующего бюджета.
Параграф 2. Администратор бюджетных программ
182-11. АБП при бюджетном кредитовании является стороной кредитного договора и осуществляет:
1) определение на конкурсной основе специализированных организаций и поверенных (агентов), за исключением финансовых агентств и организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства и национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности;
2) контроль и мониторинг целевого и эффективного использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов.
Сноска. Пункт 182-11 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-12. АБП составляют бюджетные заявки на текущий финансовый год и представляют их в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
182-13. АБП или уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет поверенного (агента) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, за исключением финансового агентства и организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства.
Поверенным (агентом) является лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или АБП и в соответствии с их указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием.
Поверенными (агентами) выступают банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, или организация, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан.

3-параграф. Бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау кезінде сыйақы мөлшерлемелерін белгілеу тәртібі
182-14. Жергілікті атқарушы органдарға, қаржы агенттіктеріне, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияға бюджеттік кредиттер бойынша, сондай-ақ қарыз алушылар ретінде жергілікті атқарушы органдар түпкілікті қарыз алушыларға мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге беретін бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін қоспағанда, бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі айналыс мерзімі бюджеттік кредиттің мерзіміне сәйкес келетін мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша кірістіліктің орташа өлшемді мөлшерлемесінен төмен болмайтын шамада белгіленеді.
Ескерту. 182-14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-15. Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі мынадай реттілікпен айқындалады: түпкілікті қарыз алушылар үшін – қарыз алушылар үшін. ББӘ жобаны іске асыруға мүмкіндік беретін кірістілік мөлшерлемесі және қарыз алушылардың маржасына салынатын параметрлердің шамалары бойынша есептеулер мен негіздемелерді ұсынады.
Инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне байланысты есептеу жолымен белгіленеді және ішкі кірістілік нормасының мәніне тең болады.
Бұл ретте агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін қоспағанда, түпкілікті қарыз алушы үшін мамандандырылған ұйым белгілейтін сыйақы мөлшерлемесінің көлемі айналыс мерзімі бюджеттік кредит мерзіміне сәйкес келетін бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша өткен тоқсанда бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша қалыптасқан кірістің орташа өлшенген мөлшерлемесінен төмен емес деңгейде белгіленетін екі еселенген сыйақы мөлшерлемесінен аспайды.
Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына бюджеттік кредит беру кезінде салымшыларға тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге аралық тұрғын үй қарыздарын және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерін қоспағанда, Қарыз алушының маржасы инвестициялық жобаларды іске асыруға агроөнеркәсіптік кешен саласында кредит беру салынатын операциялық шығыстардың шамасынан, және жыл сайын бюджеттік кредит сомасының 0% - дан 1,5% - на дейін құрайды.

Параграф 3. Порядок определения ставок вознаграждения при определении целесообразности бюджетного кредитования
182-14. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам, финансовым агентствам, национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности, а также по бюджетным кредитам, предоставляемым местными исполнительными органами как заемщиками конечным заемщикам на решение задач социальной политики государства, устанавливается не ниже средневзвешенной ставки доходности по государственным ценным бумагам со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.
Сноска. Пункт 182-14 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-15. Ставка вознаграждения по бюджетному кредиту при реализации инвестиционных проектов определяется в последовательности: для конечного заемщика - для заемщиков. АБП представляются расчеты и обоснования по ставке доходности, позволяющей реализовать проект, и величинам параметров, закладываемых в маржу заемщиков.
Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика при реализации инвестиционных проектов устанавливается расчетным путем, исходя из финансово-экономической эффективности проекта, и равно значению внутренней нормы доходности.
При этом, размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый специализированной организацией, за исключением ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым субъектам агропромышленного комплекса, не превышает двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой на уровне не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.
При бюджетном кредитовании на решение задач социальной политики государства и на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами маржа заемщика, за исключением финансовых агентств, осуществляющих деятельность по предоставлению вкладчикам промежуточных жилищных займов и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий, кредитование в сфере агропромышленного комплекса на реализацию инвестиционных проектов, определяется расчетным путем, исходя из величины закладываемых операционных расходов, и составляет от 0% до 1,5% от суммы бюджетного кредита ежегодно. При этом, в составе маржи заемщика уровень административных расходов не превышает 1% от суммы бюджетного кредита ежегодно, оценка риска не превышает 1% от суммы бюджетного кредита ежегодно.

Тұрғын үй жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй қарыздарын беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қаржы агенттіктерінің түпкілікті қарыз алушысы үшін сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері маржаны ескере отырып жылдық 9,5% - дан аспайды, инвестициялық жобаларды іске асыруға агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кредит беру маржаны ескере отырып жылдық 6% - дан аспайды.
Ескерту. 182-15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-16. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі 182-14-тармақтың талаптарын ескере отырып, бірақ жоғары бюджет берген мөлшерлемеден төмен емес мөлшерде кредитордың шешімімен белгіленеді.
Ескерту. 182-16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-17. Айналым қаражатын толықтыру мақсаты үшін бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есептеулер мен негіздемелерді ұсынған кезде ББӘ ұсыныстары бойынша айқындалады.
Бұл ретте банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның пруденциялық нормативтері сақталуы тиіс.
4-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау тәртібі
182-18. Бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға негіздейтін құжаттаманы ұсынады, онда мыналар қамтылуы тиіс:
1) бюджеттік кредиттеу есебінен қаржыландыруға ұсынылатын шығыстар мен іс-шаралар түрлері бойынша есептеулер;
2) жобаны іске асыру мақсатында бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін негіздейтін ақпарат:
жобаны іске асыруға арналған шығындар көлемін растау;
тиісті салада іске асырылатын, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттерін тарту есебінен жобаларды қаржыландыру көздерін талдау;
кредиттеу шарттарын негіздеу (оның ішінде мерзімі, сыйақы мөлшерлемесі, кредит сомасы және оны өтеу кестесі);
түпкілікті қарыз алушыларды кредиттеу шарттарын негіздеу (мұндай болған жағдайда);
3) саланы дамыту басымдықтарына сәйкес келуі, сондай-ақ бюджеттік кредиттеу арқылы іс-шараларды іске асырудың оңтайлы нұсқасын таңдау тұрғысынан тиісті салалық сараптаманың түсіндірме жазбасы және қорытындысы. Объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда тиісті салалық сараптаманың қорытындысында ақпаратты көрсету қажет;

Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика финансовых агентств, осуществляющих деятельность по предоставлению промежуточных жилищных и предварительных жилищных займов на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий не превышает 9,5 % годовых с учетом маржи, кредитование в сфере агропромышленного комплекса на реализацию инвестиционных проектов не превышает 6% годовых с учетом маржи.
Сноска. Пункт 182-15 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-16. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения, столицы устанавливается решением кредитора с учетом требований пункта 182-14, но не ниже ставки, под которую предоставил вышестоящий бюджет.
Сноска. Пункт 182-16 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-17. Ставка вознаграждения по бюджетному кредиту для целей пополнения оборотных средств определяется по предложениям АБП при представлении расчетов и обоснований.
При этом, по организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, должны соблюдаться пруденциальные нормативы уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Параграф 4. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования при реализации бюджетных инвестиционных проектов
182-18. Для определения целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов администратор местной бюджетной программы предоставляет в местный уполномоченный орган по государственному планированию обосновывающую документацию, которая должна включать:
1) расчеты по видам расходов и мероприятиям, предлагаемым к финансированию за счет бюджетного кредитования;
2) обосновывающую информацию для определения целесообразности бюджетного кредитования в целях реализации проекта:
подтверждение объема затрат на реализацию проекта;
анализ источников финансирования проектов, реализуемых в соответствующей отрасли, в том числе за счет привлечения кредитов банков второго уровня;
обоснование условий кредитования (в том числе срок, ставка вознаграждения, сумма кредита и график его погашения);
обоснование условий кредитования конечных заемщиков (в случае наличия таковых);
3) пояснительную записку и заключение соответствующей отраслевой экспертизы на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации мероприятий путем бюджетного кредитования. В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию необходимо отразить информацию в заключении соответствующей отраслевой экспертизы;

4) техникалық-экономикалық негіздеме;
5) құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда, техникалық-экономикалық негіздемеге ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы, оның ішінде техникалық шарттар бойынша құжаттардың көшірмелері (қажет болған кезде жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылар шығындарының, алып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есептеулері қоса беріледі) және қазіргі объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүліктің тиісті құқық белгілейтін құжаттарының көшірмелері ұсынылады.
Ескерту. 182-18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-19. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бюджеттік инвестициялық жобаларға, оның ішінде ТЭН әзірлеуді талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларға республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттiк кредит берудің орындылығын айқындауы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың бюджеттік инвестициялық жобаларға, оның ішінде ТЭН әзірлеуді талап ететін бюджеттік инвестициялық жобаларға жергілікті бюджет қаражаты есебінен бюджеттiк кредит берудің орындылығын айқындауы жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалардың экономикалық сараптамасының қорытындысы ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
182-20. Тиісті салалық орталық мемлекеттік орган ұсынылған құжаттаманы қарайды және жоспарланатын бюджеттік инвестициялық жоба бойынша салалық қорытынды береді. Салалық қорытынды оң болған жағдайда республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісі осы Қағидалардың 182-18-тармағына сәйкес құжаттаманы бюджеттік кредит берудің орындылығы туралы экономикалық қорытындыны дайындау үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізеді.
Жергілікті бюджеттен бюджеттік кредит беру жолымен қаржыландыруға мәлімделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жоба бойынша тиісті ББӘ осы Қағидалардың 182-18-тармағына сәйкес құжаттаманы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жергілікті бюджеттен бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін енгізеді.
182-21. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасы келіп түскен кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-1-тарауының 4, 5, 6 және 7-параграфтарында көзделген құжаттар болмаған жағдайда оларды ББӘ-ге қайтарады.

4) технико-экономическое обоснование;
5) в случае наличия мероприятия, предусматривающего строительную деятельность, представляется заключение комплексной вневедомственной экспертизы на технико-экономическое обоснование, в том числе копии документов по техническим условиям (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.
Сноска. Пункт 182-18 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-19. Определение центральным уполномоченным органом по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, в том числе требующих разработки ТЭО за счет средств республиканского бюджета осуществляется на основании заключения экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.
Определение местными уполномоченными органами по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов, в том числе требующих разработки ТЭО за счет средств местного бюджета осуществляется с учетом заключения экономической экспертизы юридических лиц, определяемых местными исполнительными органами.
182-20. Соответствующий отраслевой центральный государственный орган рассматривает представленную документацию и предоставляет отраслевое заключение по планируемому бюджетному инвестиционному проекту. В случае положительного отраслевого заключения администратор республиканской бюджетной программы вносит документацию согласно пункту 182-18 настоящих Правил в центральный уполномоченный орган по государственному планированию для подготовки экономического заключения о целесообразности бюджетного кредитования.
По местному бюджетному инвестиционному проекту, заявляемому к финансированию путем бюджетного кредитования из местного бюджета, соответствующий АБП вносит документацию согласно пункту 182-18 настоящих Правил в местный уполномоченный орган по государственному планированию для определения целесообразности бюджетного кредитования из местного бюджета.
182-21. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их АБП в случае отсутствия документов, предусмотренных параграфами 4, 5, 6 и 7 Главы 3-1 настоящих Правил.

Осы Қағидалардың 3-1-тарауының 4, 5, 6 және 7-параграфтарында көзделген құжаттардың толық топтамасы ұсынылған жағдайда, бюджеттік кредиттің ҚЭН-іне экономикалық сараптама жүргізу үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаларға экономикалық сараптамаға жібереді.
Ескерту. 182-21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-22. Экономикалық сараптама құжаттар топтамасы ұсынылғаннан кейін 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 182-22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-23. ТЭН-нің экономикалық сараптамасының қорытындысын ТЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындалған тиісті заңды тұлғалар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жібереді.
182-24. ТЭН-нің экономикалық сараптамасының нәтижелері оң қорытынды немесе теріс қорытынды болып табылады.
Экономикалық сараптама қорытындысын оны дайындаған ұйымның басшысы немесе оған уәкiлеттiк берілген тұлға бекiтедi, қорытындыны дайындаған ұйым орындаушысының қолы қойылады және мөрмен куәландырылады.
182-25. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган осы Қағидалардың 182-18-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар топтамасын экономикалық сараптаманың қорытындысын ескере отырып қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны ББӘ-ге жібереді.
Экономикалық қорытынды экономикалық сараптама қорытындысы алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде дайындалады.
Ескерту. 182-25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Мемлекеттің сыртқы экономикалық қызметін жүзеге асыруға бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау тәртібі
182-26. Мемлекеттің сыртқы экономикалық қызметін жүзеге асыруға бюджеттік кредит берудің берудің орындылығын айқындау ҚЭН талдауына негізделеді.

В случае представления полного пакета документов предусмотренных параграфами 4, 5, 6 и 7 Главы 3-1 настоящих Правил, для проведения экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита в течение 1 (одного) рабочего дня направляется на экономическую экспертизу:
1) центральным уполномоченным органом по государственному планированию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан;
2) местными уполномоченными органами по государственному планированию юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами.
Сноска. Пункт 182-21 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-22. Экономическая экспертиза проводится в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней после представления пакета документов.
Сноска. Пункт 182-22 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-23. Заключение экономической экспертизы ТЭО направляется соответствующими юридическими лицами, определенными на осуществление экономической экспертизы ТЭО, в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
182-24. Результатами экономической экспертизы ТЭО являются положительное заключение или отрицательное заключение.
Заключение экономической экспертизы утверждается руководителем организации, подготовившей заключение, или лицом им на то уполномоченным, подписывается исполнителями организации, подготовившей заключение, и заверяется печатью.
182-25. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает пакет документов, представленный в соответствии с пунктом 182-18 настоящих Правил, с учетом заключения экономической экспертизы и направляет экономическое заключение по ним АБП.
Экономическое заключение готовится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения экономической экспертизы.
Сноска. Пункт 182-25 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования на осуществление внешнеэкономической деятельности государства
182-26. Определение целесообразности бюджетного кредитования на осуществление внешнеэкономической деятельности государства основывается на анализе ФЭО.

182-27. Бюджеттік кредиттердің ҚЭН тиісті бюджеттік бағдарламаны іске асыруға бюджет қаражатын салудан алынған нәтижені бағалауды, негіздемені, орындылықты қамтитын құжатты білдіреді.
182-28. Бұл ретте инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде көзделетін шет мемлекеттердің аумағында құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда аумағында осы жобаны іске асыру жоспарланған мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіпте дайындалған техникалық-экономикалық негіздеме мен ол бойынша қорытындыны ұсыну қажет.
6-параграф. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуын бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау тәртібі
Ескерту. 6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-29. Қаржы агенттіктерін бюджеттік кредиттеудің және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуының орындылығын айқындау:
1) бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын инвестициялық жобалардың тиімділігін;
2) қарыз алушыны (мамандандырылған ұйымдарды) талдауға негізделеді.
Бұл ретте, айналым қаражатын толықтыру үшін бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау кезінде мамандандырылған ұйымдарды ғана талдау жүзеге асырылады.
Ескерту. 182-29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-30. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуын республикалық бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындауы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 182-30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.03.2022 № 27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

182-27. ФЭО бюджетных кредитов представляет собой документ, содержащий обоснование, целесообразность и оценку результата от вложения бюджетных средств на реализацию соответствующей бюджетной программы.
182-28. При этом в случае наличия мероприятий, предусматривающих строительную деятельность на территории иностранных государств, предусматриваемую в рамках реализации инвестиционных проектов, необходимо предоставление ТЭО и заключения по нему, подготовленное в порядке, установленном законодательством государства, на территории которого планируется реализация данного проекта.
Параграф 6. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и закупа сельскохозяйственной продукции национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности
Сноска. Заголовок параграфа 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-29. Определение целесообразности бюджетного кредитования финансовых агентств и закупа сельскохозяйственной продукции национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности основывается на анализе:
1) эффективности инвестиционных проектов, реализуемых за счет бюджетных кредитов;
2) заемщика (специализированных организаций).
При этом, при определении целесообразности бюджетного кредитования на пополнение оборотных средств осуществляется только анализ специализированных организаций.
Сноска. Пункт 182-29 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-30. Определение центральным уполномоченным органом по государственному планированию целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и закупа сельскохозяйственной продукции национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности, за счет средств республиканского бюджета осуществляется на основании заключения экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 182-30 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2022 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

182-31. Қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруын және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуын бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті орталық немесе жергілікті уәкілетті органға бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін МЖАЖ арқылы ұсынады.
Ескерту. 182-31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-32. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-де бюджеттік кредит берудің орындылығын растау, сондай-ақ жоспарланып отырған iс-шаралардың бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттік кредит берудің мынадай өлшемшарттарына сәйкестiгiн растау келтіріледі:
іс-шараларды бюджеттік кредит беру арқылы іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі;
бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын іс-шаралардың өзін-өзі ақтауы;
мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісу бойынша бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайтын өлшемшарттарға сәйкес қарыз алушының кредит төлеу қабілеттілігі.
182-33. Экономикалық сараптаманы жүзеге асыруға арналған Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаның бюджеттік кредитінің ҚЭН-нің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредиттің ҚЭН iс-шараларының бюджеттік кредит берудің өлшемшарттарына сәйкестiгi тұрғысынан жүргізіледі.
182-34. Бюджеттік кредиттің ҚЭН әзірлеуді немесе түзетуді ББӘ не қаржылық схема қатысушыларының бірі жүзеге асырады.
182-35. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің мақсаттары мен міндеттері инвестициялық ұсынысқа сәйкес келуі тиіс.
182-36. Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і:
жоба паспортының;
институционалдық бөлімнің;
маркетингтік бөлімнің;
қаржылық бөлімнің;
әлеуметтік-экономикалық бөлімнің;
тәуекелдерді бағалау және бөлу;
жоба бойынша тұжырымдардың;
қосымшалар.
Егер бюджеттік кредит шетел мемлекеттердің аумағында берілген жағдайда, жобалардың бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын, оның аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылысы саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар, көрсетілген заңнаманың мәтіні қоса беріле отырып және қазақ және/немесе орыс тілдеріне аудармасы қамтамасыз етіле отырып, ұсынылады.
Жобаның ерекшелігіне байланысты бюджеттік кредиттің ҚЭН шеңберінде қабылданған шешімдерді егжей-тегжейлі ашуға және негіздеуге мүмкіндік беретін қосымша бөлімдер қосылады.
Жобаның ерекшелігіне байланысты бюджеттік кредиттің ҚЭН шеңберінде қабылданған шешімдерді егжей-тегжейлі ашуға және негіздеуге мүмкіндік беретін қосымша бөлімдер енгізіледі.
Бұл ретте қосымшалар мынадай құжаттармен жинақталады:
қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдерінің есептеулері, олар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша ұсынылатын қаржылық-экономикалық модельдің базалық параметрлері мен экономикалық тиімділік көрсеткіштерінің есептеулері;
осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын қатысушылар туралы ақпарат;
осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес жасалған қаржы моделінің қағаз және электрондық нұсқасы;
бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша жасалған бюджеттік кредитті есепке алмай, бюджеттік кредиттің қаржылық схемасына қатысушылардың қаржылық көрсеткіштерінің болжамы:
"Бухгалтерлік баланс";
"Пайдалар мен шығындар туралы есеп";
"Ақша қаражаттарының қозғалысы туралы есеп (тікелей немесе жанама әдіс)";
"Капиталдағы өзгерістер туралы есеп";
осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын бюджеттік кредит есебінен іске асыру жоспарланатын инвестициялық жобаның тиімділігін талдау;
осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын қарыз алушыны талдау;
болжанып отырған кепілдік қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепілзат мүлігіне өзге ауыртпалықтар жоқ екендігін растайтын құжат;
салық берешегінің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің болмауы (болуы) туралы тиісті салық органы анықтамасының түпнұсқасы;
бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен берешектің болмауы туралы бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органның анықтамасы (хаты);
Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы заңнамаға сәйкес жасалған бюджеттік кредиттерді уақтылы қайтару бойынша қамтамасыз ету болып табылатын мүлікті бағалау туралы есеп;
бюджеттік кредит беру кезінде түпкілікті қарыз алушыдан алынатын маржаны негіздейтін құжат;
жаңа объектілердің құрылысын не қазіргі объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін тиісті құжаттардың көшірмелері;
қаржылық схема қатысушыларының құрылтай құжаттарының көшірмелері;
қаржылық схема қатысушыларының кредит саясаты туралы құжаттары;
мамандандырылған ұйымның атқарушы органының:

182-31. Для определения целесообразности бюджетного кредитования на реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами и закупа сельскохозяйственной продукции национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности АБП предоставляет в соответствующий центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию ФЭО бюджетного кредита посредством ИСГП.
Сноска. Пункт 182-31 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-32. В ФЭО бюджетного кредита приводится подтверждение целесообразности бюджетного кредитования, а также подтверждение соответствия планируемых мероприятий следующим критериям бюджетного кредитования согласно бюджетному законодательству:
экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;
окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
кредитоспособность заемщика в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию.
182-33. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита юридического лица, определенного Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы, проводится на предмет соответствия мероприятий ФЭО бюджетного кредита критериям бюджетного кредитования.
182-34. Разработка или корректировка ФЭО бюджетного кредита может осуществляться либо АБП, либо одним из участников финансовой схемы.
182-35. Цели и задачи ФЭО бюджетного кредита должны соответствовать инвестиционному предложению.
182-36. ФЭО бюджетного кредита должно соответствовать следующей структуре:
паспорт проекта;
институциональный раздел;
маркетинговый раздел;
финансовый раздел;
социально-экономический раздел;
оценка и распределение рисков;
выводы по проекту;
приложения.
В случае, если бюджетный кредит выделяется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость проектов, утвержденных в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на казахский и/или русский языки.
В зависимости от специфики проекта включаются дополнительные разделы, позволяющие детально раскрыть и обосновать принятые в рамках ФЭО бюджетного кредита решения.
При этом, приложения укомплектовываются следующими документами:
расчетами по возможным видам и способам финансирования, которые включают базовые параметры финансово-экономической модели и расчеты показателей экономической эффективности, представляемые по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
информация об участниках, представляемое по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
бумажная и электронная версия финансовой модели, составленной в соответствии с приложением 22 к настоящим Правилам;
прогноз финансовых показателей участников финансовой схемы бюджетного кредита, без учета бюджетного кредита, составленный по формам, утвержденным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета:
"Бухгалтерский баланс";
"Отчет о прибылях и убытках";
"Отчет о движении денежных средств (прямой или косвенный метод)";
"Отчет об изменениях в капитале";
анализ эффективности инвестиционного проекта, планируемого к реализации за счет бюджетного кредита, представляемый по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам;
анализ заемщика, представляемый по форме согласно приложению 48 к настоящим Правилам;
документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество;
оригинал справки соответствующего налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности и других обязательных платежей в бюджет;
справка (письмо) уполномоченного органа по исполнению бюджета об отсутствии просроченной задолженности по ранее выданным бюджетным кредитам;
отчет об оценке имущества, который предоставляется для обеспечения по своевременному возврату бюджетного кредита, составленный в соответствии с законодательством об оценочной деятельности в Республики Казахстан;
документ, обосновывающий маржу, взимаемую при бюджетном кредитовании конечного заемщика;
копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим строительство новых либо реконструкцию существующих объектов;
копии учредительных документов участников финансовой схемы;
документы о кредитной политике участников финансовой схемы;
положительное решение исполнительного органа специализированной организации об утверждении привлечения бюджетного кредитования на планируемый проект(ы) в рамках реализации государственной инвестиционной политики с подтверждением:

1) бюджеттік кредиттің сұрау салынған қаражат мөлшері мен шарттары;
2) қаржылық-экономикалық модельге сәйкес жылдар бойынша тікелей және түпкілікті нәтижелер;
3) экономикалық эффект;
4) әлеуметтік-экономикалық тиімділік расталған мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыру шеңберінде жоспарланған жоба(лар)ға бюджеттік кредитті тартуды бекіту туралы оң шешімі;
қаржы схемасына қатысушылардың қаржылық есептілігінің электрондық нұсқасы (Жеке және шоғырландырылған) электрондық нысанда ұсынылған және мемлекеттік органның бірінші басшысының – ББӘ не оның орнындағы адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы Әрбір бюджеттік кредит бойынша жеке уәкілеттік берген тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған – бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға енгізудің алдындағы соңғы үш жылдағы ББӘ және бас бухгалтер, сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар;
Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік аудиті міндетті болып табылатын қаржы схемасына қатысушылар үшін соңғы үш жылда жасалған аудиттелген қаржылық есептілік және аудиторлық есептер ұсынылады. Бұл ретте қаржы схемасына қатысушының қолданыстағы заңнамаға сәйкес объективті себептер болған кезде соңғы есепті кезең үшін аудиттелмеген қаржылық есептілікті ұсынуға құқығы бар;
инвестициялық ұсыныстың және осы инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысының көшірмесі;
ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті қорытындысы;
тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы;
бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға енгізудің алдындағы соңғы тоқсанда жасалған қаржы схемасына қатысушылардың электрондық қаржылық есептілігі, сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар.
Қаржылық есептілік қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкес, оның ішінде басқа ұйымдарға қаржылық қатысу туралы ақпаратты қоса бере отырып, баланс валютасында 10% және одан да көп алатын баланс баптарының егжей-тегжейлі транскрипциясын қоса бере отырып ұсынылады.
Тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы оң бағаны қамтиды:
1) мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыру шеңберінде жобаға сұрау салынған бюджеттік кредит мөлшері бойынша жоспарланған тауарлар, жұмыстар мен қызметтерге сұранысты мөлшерлік түрде негіздеумен саладағы қазіргі жағдайдың талдауын бағалауды;

1) объема и условий запрашиваемых средств бюджетного кредита;
2) прямых и конечных результатов по годам согласно финансово-экономической модели;
3) экономического эффекта;
4) социально-экономической эффективности;
электронная версия финансовой отчетности участников финансовой схемы (отдельная и консолидированная) представлена в электронной форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего либо лица, уполномоченного отдельно по каждому бюджетному кредиту первым руководителем государственного органа – АБП и главного бухгалтера за последние три года, предшествующие внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности;
для участников финансовой схемы, аудит финансовой отчетности которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности является обязательным, представляются аудированная финансовая отчетность и аудиторские отчеты, составленные за последние три года. При этом участник финансовой схемы имеет право предоставить неаудированную финансовую отчетность за последний отчетный период при наличии объективных причин в соответствии с действующим законодательством;
копия инвестиционного предложения и экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на данное инвестиционное предложение;
соответствующее заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли;
электронная версия финансовой отчетности участников финансовой схемы, составленная за последний квартал, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
Финансовая отчетность представляется в соответствии с требованиями действующего законодательства, в том числе с приложением информации о финансовых участиях в других организациях, с приложением детальной расшифровкой статей баланса, занимающих 10 % и более в валюте баланса.
Заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли содержит положительную оценку:
1) анализа существующей ситуации в отрасли с количественным обоснованием спроса на товары, работы и услуги, планируемые по запрашиваемому объему бюджетного кредита на проект в рамках реализации государственной инвестиционной политики;

2) қаржылық-экономикалық модельге сәйкес жылдар бойынша сандық және сапалық нәтиже көрсеткіштерін келтіре отырып және жобаның сала экономикасының құрылымындағы рөлі мен орнын көрсете отырып, саланың дамуына жобаның іске асырылуының ықпалын, экономикалық эффект және әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалауды;
3) бюджеттік кредиттің мөлшеріне, оның іс-шаралар мен құрауыштар бойынша мақсатты қолданылуына баға бере отырып, жобаның іс-шаралары бойынша (құрылысты және/немесе жабдықтарды сатып алуды болжайтын жобалар бойынша) техникалық шешімдердің жеткілікті болуын және олардың тиімділігін;
4) тиісті сараптама, оның ішінде кешенді ведомстводан тыс сараптама қорытындылары болмаған жағдайда, объектілерді салуды және (немесе) қайта құруды көздейтін объектілердің немесе олардың бөліктерінің техникалық шешімдері мен құнын айқындауды;
5) бюджеттік кредит қаражатын алушыларды қаржыландыру бойынша операцияларды, сондай-ақ олардың маржасын оң бағалауды қамтиды.
Ескерту. 182-36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-37. Жоба паспортында жоба туралы қысқаша ақпарат ашып көрсетіледі. Жоба паспорты мынадай ақпаратты қамтиды:
бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы;
жобаның атауы;
жобаны іске асыру орны (құрылыс болған жағдайда);
жобаның мақсаты мен міндеттері, оның ішінде сандық мәнде;
жобаның іске асырылу кезеңі, оның ішінде объект құрылысының кезеңі (құрылыс болған жағдайда);
жобаның құрамдауыштары;
бюджеттік кредиттің жоспарланатын көлемі;
бюджеттік кредитті беру шарттары (кредитті берудің мақсаты, сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушының кредитті игеру кезеңі, негізгі борышты өтеу және ол бойынша сыйақы төлемдерін төлеу кезеңділігі, жеңілдік кезеңінің болуы, кредитті өтеу әдісі);
жобаның іске асырылуынан негізгі пайда алушылар.
182-38. Институционалдық бөлімде жобаны басқарудың ұсынылатын тиімді схемасы, олардың функциялары, олардың өзара іс-қимыл тәртібі сипатталады, бұл ретте схема кредиттік шарт жасасатын негізгі қатысушылар деңгейіне дейін сипатталады.
Осы бөлім мыналарды:
1) қаржы схемасының әрбір қатысушысы бойынша ақпаратты, сондай-ақ ақша ағындарының сомалары мен бағыттарын көрсете отырып, іс-шараларды іске асырудың қаржылық схемасын;
2) бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша іс-шараларды іске асыру жоспарланатын жобаның стратегиялық алғышарттары туралы ақпарат (елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы, нормативтік құқықтық актілер, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары).

2) влияния реализации проекта на развитие отрасли с приведением количественных и качественных показателей результата по годам согласно финансово-экономической модели и указанием роли и места проекта в структуре экономики отрасли, экономического эффекта и социально-экономической эффективности;
3) достаточности и эффективности технических решений по мероприятиям проекта (по проектам, предполагающим строительство и (или) закуп оборудования), с оценкой объема бюджетного кредитования, его целевое назначение по мероприятиям и компонентам;
4) определения технических решений и стоимости объектов либо их частей, предусматривающих строительство и (или) реконструкцию объектов, при отсутствии заключений соответствующих экспертиз, в том числе комплексной вневедомственной экспертизы;
5) операций по финансированию получателей средств бюджетного кредита, а также их маржи.
Сноска. Пункт 182-36 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-37. В паспорте проекта раскрывается краткая информация о проекте. Паспорт проекта содержит следующую информацию:
наименование администратора бюджетной программы;
наименование проекта;
место реализации проекта (в случае строительства);
цель и задачи проекта, в том числе в количественном выражении;
период реализации проекта, в том числе период строительства объекта (в случае строительства);
компоненты проекта;
планируемый объем бюджетного кредита;
условия предоставления бюджетного кредита (цель предоставления кредита, ставка вознаграждения, период освоения кредита заемщиком, периодичность погашения основного долга и выплаты вознаграждения по нему, наличие льготного периода, метод погашения кредита);
основные выгодополучатели от реализации проекта.
182-38. В институциональном разделе описывается предлагаемая эффективная схема управления проектом, их функции, порядок их взаимодействия, при этом схема описывается до уровня основных участников, заключающих кредитный договор.
Данный раздел включает:
1) информацию по каждому участнику финансовой схемы, а также финансовую схему реализации мероприятий с указанием сумм и направлений денежных потоков;
2) информацию о стратегических предпосылках проекта, в реализацию которых планируются мероприятия по ФЭО бюджетного кредита (ежегодное Послание Президента Республики Казахстан к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан, нормативные правовые акты, документы Системы государственного планирования Республики Казахстан).

Ескерту. 182-38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-39. Маркетингтік бөлім жобаны іске асырудың нәтижесінде пайда болатын өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) сұраныстың және өндірістің тұтыну факторлары ұсынысының қазіргі кездегі және болжамды (жобаны іске асыру кезеңіндегі) конъюнктурасын талдауды қамтиды.
Осы бөлім мыналарды:
1) саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдайды және жобаны есепке алмай, оның даму перспективаларын талдауды, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерді (халықтың кіріс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу деңгейі және т.с.с.);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерді (өнімдерді (тауарларды/көрсетілетін қызметтерді) өндіру көлемі), жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері);
жобаны іске асыру арқылы шешу жоспарланып отырған саладағы бар проблемалардың сипаттамасын;
2) жобаны іске асырған жағдайда саладағы (өңірдегі) және Қазақстан Республикасындағы әлеуметтік-экономикалық ахуалды дамыту перспективаларын талдауды, оның ішінде:
негізгі әлеуметтік көрсеткіштерді (халықтың кіріс деңгейі, жұмыссыздық, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу деңгейі және басқалар);
негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерді (өнімдерді (тауарларды/көрсетілетін қызметтерді) өндіру көлемі), жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесі, салаға (өңірге) инвестициялардың көлемі және олардың жоспарланатын кезеңдегі үрдістері);
уәкілетті органның функцияларына сәйкес салалық қорытындылармен расталған сұраныстың сандық параметрлерінің, оның үрдістерінің талдауын және негіздемесін немесе жоба шеңберінде өндіру жоспарланатын өнімге (тауарға/көрсетілетін қызметке) қажеттілікті бағалауды;
тұтынушылардың санаттары бойынша саладағы (өңірдегі) ағымдағы жағдайды ескере отырып, жүргізілетін өнімнің (тауардың/көрсетілетін қызметтің) көлемін, түрлерін және бағаларын талдауды;
3) тұтынушылардың санаты бойынша жобаны іске асырудың нәтижесінде жүргізілетін өнімнің (тауардың/көрсетілетін қызметтің) көлемдерін, түрлерін және бағаларын талдауды:
жобаны іске асыру үшін қажетті шикізат, материалдар, жабдықтар нарықтарын талдау, оның ішінде өндірушілер мен жеткізушілер, бағалар, сапа және өнімді жеткізу шарттары бойынша салыстырмалы талдауды;
инвестициялық, сол сиякты инвестициядан кейінгі кезеңде жобаның тиісті біліктілігі бар мамандармен қамтамасыз етілуін талдау, сондай-ақ қажет болған жағдайда, шетелдік мамандарды тарту негіздемесін қамтиды.

Сноска. Пункт 182-38 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-39. Маркетинговый раздел содержит анализ существующей и прогнозируемой (на период реализации проекта) конъюнктуры спроса на образующуюся в результате реализации проекта продукцию (товары/услуги) и предложения потребляемых факторов производства.
Данный раздел включает:
1) анализ существующей социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости и тому подобное);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
описание существующей проблемы в отрасли, которую планируется решить посредством реализации проекта;
2) анализ перспектив развития социально-экономической ситуации в отрасли (регионе) и в Республике Казахстан в случае реализации проекта, в том числе:
основные социальные показатели (уровень доходов населения, уровень безработицы, занятости, смертности, рождаемости и другие);
основные отраслевые (региональные) показатели (объем производства продукции (товара/услуги), доля отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объем инвестиций в отрасль (регион) и их тенденции в планируемом периоде);
анализ и обоснование количественных параметров спроса, подтвержденный отраслевыми заключениями согласно функциям уполномоченного органа, его тенденций или оценку необходимости в продукции (товаров/услуг), планируемой к производству в рамках проекта;
анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая производится с учетом текущей ситуации в отрасли (регионе) по категориям потребителей;
3) анализ объемов, видов и цен на продукцию (товары/услуги), которая будет производиться в результате реализации проекта по категориям потребителей:
анализ рынков сырья, материалов, оборудования, необходимых для реализации проекта, в том числе сравнительный анализ по производителям и поставщикам, ценам, качеству и условиям поставки продукции;
анализ обеспеченности проекта специалистами соответствующей квалификации как в инвестиционный, так и в постинвестиционный период, а также, в случае необходимости, обоснование привлечения иностранных специалистов.

Ескерту. 182-39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-40. Қаржы бөлімінде бюджеттік кредит көлемiнiң және кредит беру мақсатының негiздемесi, қаржы моделінің бастапқы деректерінің сипаттамасы мен негіздемесі, жобаның қаржылық тиімділігін талдау, бюджеттік кредитті беру шарттарының және оны уақтылы қайтару мүмкіндігінің негіздемесі, сондай-ақ қарыз алушы мен өзге де қаржылық схема қатысушыларының талдауы келтіріледі. Бұдан басқа, бюджеттік кредиттің ҚЭН шеңберінде қабылданған қаржылық шешімдер ашып көрсетіледі.
Осы бөлім:
1) бюджеттік кредит ҚЭН әрбiр іс-шарасы бөлiнiсiнде бюджеттік кредит көлемiнiң құжатпен және есептеулермен расталған негiздемесiн, оның ішінде:
сатып алынатын өнiмдер тізбесінің, саны мен сапасының негiздемесiн (сатып алынған жағдайда);
сатып алынған жағдайда бюджеттік кредит есебiнен сатып алынатын өнiмдер бағаларының талдауын (соңғы екі жылдағы бағалардың серпіні туралы ақпарат және осындай өзгеріске әкелуі мүмкін ағымдағы бағалар мен оқиғалардың ықтимал өзгеруі);
2) мыналарды:
бюджеттік кредит беру шарттары мен негіздемелерін (кредит беру мақсаты, сыйақы мөлшерлемесі, қарыз алушының кредитті игеру кезеңі, негізгі борышты өтеу және ол бойынша сыйақы төлеу кезеңділігі, жеңілдік кезеңінің болуы, кредитті өтеу тәсілі және басқалары) егжей-тегжейлі сипаттауды;
жобаны іске асыру кезеңі ұзақтығының негіздемесін;
қаржылық схема қатысушыларының ковенанттарды қамтамасыз етуіне және сақтауына қойылатын талаптардың болуы/болмауы туралы ақпаратты;
қаржылық схема қатысушыларының кредиттік қоржынының құрылымы мен жоба іске асырылған жағдайда оның өзгерісін бағалауды;
өткізілетін өнiмнiң (тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің) өзiндiк құнының негiздемесi, оның iшiнде оның өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашып көрсету әрбір өнiм бойынша жүзеге асырылады);
өнiмді өткізу бойынша жоспарланатын шығыстар негіздемесін, оның iшiнде олардың өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашып көрсету әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
жоспарланатын әкiмшiлiк шығыстар негiздемесi, оның iшiнде олардың өсу және төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашып көрсету әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
маркетинг пен жарнама бойынша жоспарланатын шығыстардың негiздемесiн, оның iшiнде олардың өсу немесе төмендеу негiздемесiн (ақпаратты ашып көрсету әрбiр кiшi топ бойынша жүзеге асырылады);
сыйақылар бойынша жоспарланатын шығыстар негіздемесін;
активтердiң кетуіне байланысты шығыстар негіздемесін;
операциялық жалдауға байланысты шығыстар негіздемесін;
үлестiк қатысу әдiсiмен ескерiлетiн инвестициялар бойынша шығыстар негіздемесін;
тоқтатылатын қызметке байланысты жоспарланатын шығыстарды;
өзге де жоспарланатын шығыстарды;
сатудан және өзге көздерден түсетін кірістерді келтіре отырып, жобаның кіріс бөлігінің негіздемесін;
қаржылық схемаға қатысушылар маржасының негіздемесін келтіре отырып, барлық қаржылық схемаға қатысушылар үшін қаржы моделін есептеуде қолданылатын барлық бастапқы деректердің негіздемесін қамтиды.
Қаржылық модель осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес жасалады және Excel электрондық форматында ұсынылады;

Сноска. Пункт 182-39 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-40. В финансовом разделе приводится обоснование объема бюджетного кредита и цели кредитования, описание и обоснование исходных данных финансовой модели, анализ финансовой эффективности проекта, обоснование условий предоставления и возможности своевременного возврата бюджетного кредита, а также анализ заемщика и иных участников финансовой схемы. Кроме того, раскрываются принятые в рамках ФЭО бюджетного кредита финансовые решения.
Данный раздел включает:
1) обоснование объема бюджетного кредита, подтвержденное документально и расчетами в разрезе каждого мероприятия ФЭО бюджетного кредита, в том числе:
обоснование перечня, количества и качества приобретаемых продуктов (в случае их приобретения);
анализ цен на продукты, приобретаемые за счет бюджетного кредита (информацию о динамике цен за последние два года и возможные изменения текущих цен и события, которые могут привести к такому изменению), в случае их приобретения;
2) обоснование всех исходных данных, применяемых в расчетах финансовой модели для всех участников финансовой схемы, с приведением:
подробного описания условий и обоснования предоставления бюджетного кредита (цель предоставления кредита, ставка вознаграждения, период освоения кредита заемщиком, периодичность погашения основного долга и выплаты вознаграждения по нему, наличие льготного периода, метод погашения кредита и другие);
обоснования продолжительности периода реализации проекта;
информации о наличии/отсутствии требований к обеспечению и соблюдению ковенантов участниками финансовой схемы;
структуры кредитного портфеля участников финансовой схемы и оценки его изменения в случае реализации проекта;
обоснования себестоимости реализуемой продукции (товаров/услуг), в том числе обоснования ее роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждому продукту);
обоснования планируемых расходов по реализации продукции, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых административных расходов, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых расходов по маркетингу и рекламе, в том числе обоснования их роста или снижения (раскрытие информации осуществляется по каждой подгруппе);
обоснования планируемых расходов по вознаграждениям;
обоснования расходов, связанных с выбытием активов;
обоснования расходов, связанных с операционной арендой;
обоснования расходов по инвестициям, учитываемых методом долевого участия;
планируемых расходов, связанных с прекращаемой деятельностью;
прочих планируемых расходов;
обоснования доходной части проекта с приведением доходов от продаж и иных источников;
обоснования маржи участников финансовой схемы.
Финансовая модель составляется в соответствии с приложением 22 к настоящим Правилам и представляется в электронном формате Excel;

3) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын жобаның тиімділігін талдау.
Осы тарауда мынадай көрсеткіштерді есептеу нәтижелерінің сипаттамасын ұсыну қажет:
өтемділіктің қарапайым мерзімі (payback period, PP);
өтемділіктің дисконтталған кезеңі (discounted payback period, DРP);
таза дисконтталған кіріс (net present value, NPV);
ішкі кірістілік нормасы (internal rate of return, IRR);
кірістілік индексі (profitability index, PI).
Көрсеткіштерді есептеу осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес жүргізіледі;
Қаржылық агенттіктерді бюджеттік кредиттеу кезінде, егер қаржылық модельде дисконттау мөлшерлемесі түпкілікті қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесінен жоғары деңгейде қолданылған жағдайда, таза дисконтталған кірістің нөлден аз мәніне (NPV <0) жол беріледі.
Бұл ретте, мұндай дисконттау мөлшерлемесін қолдану негізделген болуы тиіс;
4) қарыз алушыны және өзге де жобаның қаржылық схемасына қатысушыларды талдау. Ол үшін жобаның қаржылық схемасына қатысушылардың қаржылық есептілігін талдаудың мынадай түрлері:
сатылас талдау (vertical analysis);
деңгейлес талдау (horizontal analysis);
коэффициенттік талдау (coefficient analysis) жүргізіледі.
Көрсеткіштерді есептеу осы Қағидаларға 48-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 182-40-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-41. Әлеуметтік-экономикалық бөлім жобаны іске асырудан түсетін экономикалық және әлеуметтік-экономикалық пайдалар мен шығындарды көрсетеді.
Бұл бөлім:
бюджеттік кредиттің қаржы-экономикалық негіздемесі іс-шараларының жоспарланған тікелей және түпкілікті нәтижелерінің есептеулермен расталған негіздемесін;
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге негізделген бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін іс-шараларының әлеуметтік-экономикалық, оның ішінде бюджеттік тиімділігі туралы ақпаратты;
мамандандырылған ұйымның атқарушы органының бекітілген шешіміне сәйкес келетін ҚЭМ-де расталатын бюджеттік кредитті іске асырудан экономикалық эффекті және әлеуметтік-экономикалық тиімділікті есептеу;
нәтижелерді, салдар мен ықпалдарды талдауды, өсірілген пайдалар мен шығындарды, тұтынушының қосымша пайдаларын, қайтымсыз шығасыларды, сыртқы әсерлерді, халықаралық әсерлерді, жобаны іске асырудан түсетін жанама пайдаларды қамтитын жоба бойынша пайда мен шығындарды талдауды;
ағымдағы бағалар мен өткен жылдың салыстырылатын бағаларындағы тікелей, жанама және жиынтық макроэкономикалық әсердің есебін;
таза қоғамдық пайдалардың, экономикалық таза келтірілген кірістің (economіc net present value, ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасы (economіc іnternal rate of return, EІRR) көрсеткіштерінің есебін;
жобаны іске асырудың сабақтас салалардың (көрші өңірлердің) дамуына әсерін талдауды;
жобаның Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновациялардың дамуына әсерін талдауды;
жоба бойынша қатысушылардың қызметін қолдау үшін көрсетілуі жоспарланған мемлекеттік қолдаудың түрлері мен мөлшерлерін, олардың есептері мен негіздемесін;
жобаны іске асыру жылдары бойынша мемлекеттік бюджетке (республикалық немесе жергілікті) түсетін жүктеменің есебін;
таза бюджеттік пайдалардың, бюджеттік таза келтірілген кірістің (мемлекеттік бюджеттің NPV), бюджеттік ішкі кірістілік нормасы (мемлекеттік бюджеттің ІRR) көрсеткіштерінің есебін;
мемлекеттік бюджетке, оның ішінде бюджеттік кредиттің түпкілікті қарыз алушыларын ескере отырып, түсуі жоспарланған салықтық түсімдерді қамтиды.

3) анализ эффективности проекта, реализуемого за счет бюджетного кредита.
В данной главе необходимо представить описание результатов расчета следующих показателей:
простой срок окупаемости (payback period, PP);
дисконтированный период окупаемости (discounted payback period, DPP);
чистый дисконтированный доход (net present value, NPV);
внутренняя норма доходности (internal rate of return, IRR);
индекс доходности (profitability index, PI).
Расчет показателей производится в соответствии с приложением 47 к настоящим Правилам.
При бюджетном кредитовании финансовых агентств, в случае если в финансовой модели примененяется ставка дисконтирования на уровне выше ставки вознаграждения для конечного заемщика допускается значение чистого дисконтированного дохода меньше ноля (NPV<0).
При этом применение такой ставки дисконтирования должно быть обосновано;
4) анализ заемщика и иных участников финансовой схемы проекта.
Для этого проводятся следующие виды анализа финансовой отчетности участников финансовой схемы проекта:
вертикальный анализ (vertical analysis);
горизонтальный анализ (horizontal analysis);
коэффициентный анализ (coefficient analysis).
Расчет показателей производится в соответствии с приложением 48 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 182-40 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-41. Социально-экономический раздел отражает экономические и социально-экономические выгоды и затраты от реализации проекта.
Данный раздел включает:
подтвержденное расчетами обоснование планируемых прямых и конечных результатов мероприятий ФЭО бюджетного кредита;
информацию о социально-экономической, в том числе, бюджетной, эффективности мероприятий ФЭО бюджетного кредита, обусловленной достижением прямого и конечного результатов;
расчет экономического эффекта и социально-экономической эффективности от реализации бюджетного кредита с подтверждением финансово-экономической модели, соответствующий утвержденному решению исполнительного органа специализированной организации;
анализ выгод и затрат по проекту, который включает в себя анализ результатов, следствий и влияния, приращенные выгоды и затраты, дополнительные выгоды потребителя, необратимые издержки, внешние эффекты, международные эффекты, косвенные выгоды от реализации проекта;
расчет прямого, косвенного и совокупного макроэкономического эффекта в текущих ценах и в сопоставимых ценах предыдущего года;
расчет показателей чистых общественных выгод, экономического чистого приведенного дохода (economic net present value, ENPV), экономической внутренней нормы доходности (economic internal rate of return, EIRR);
анализ влияния реализации проекта на развитие смежных отраслей (соседних регионов);
анализ влияния проекта на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций;
планируемые к предоставлению виды и размеры государственной поддержки для поддержания деятельности участников по проекту, их расчеты и обоснование;
расчет нагрузки на государственный бюджет (республиканский или местный) по годам реализации проекта;
расчет показателей чистых бюджетных выгод, бюджетного чистого приведенного дохода (NPV государственного бюджета), бюджетной внутренней нормы доходности (IRR государственного бюджета);
планируемые налоговые поступления в государственный бюджет, в том числе, с учетом конечных заемщиков бюджетного кредита.

Ескерту. 182-41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-42. "Тәуекелдерді бағалау және бөлу" деген бөлімде жобаны іске асыру кезінде (оның ішінде құрылыс жағдайда, дайындық кезеңінде, объектіні салу/реконструкциялау және оны пайдалану кезеңінде) басталуы мүмкін тәуекелдер сипатталады.
Бұл бөлім:
коммерциялық тәуекелдерді бағалауды;
әлеуметтік тәуекелдерді бағалауды;
экономикалық тәуекелдерді бағалауды;
техникалық тәуекелдерді бағалауды;
қаржылық тәуекелдерді бағалауды;
тәуекелдердің негізгі факторларын айқындайтын, жобаға қатысушылар үшін ерекше тәуекелдерді бағалауды, олардың өзгеруінің болжамды сипаты мен диапазонын;
оларды төмендету бойынша болжанатын іс-шараларды;
жобаның қаржылық схемасына қатысушылар арасында тәуекелдердің бөлінуін талдауды;
белгісіздік жағдайындағы талдауды, оның ішінде негізгі параметрлер бойынша (өткізу көлемі, өткізу бағасы, тікелей шығасылар) сезімталдықты талдауды, оның ішінде параметрі өзгеруінің шекті рұқсат етілген мәндерін айқындауды қамтиды.
Тәуекелдерді бағалау сандық және сапалық талдау әдісімен жүргізіледі.
182-43. "Жоба бойынша тұжырымдар" деген бөлімде:
жобаның негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері;
жобаның бюджеттік кредиттеу арқылы іске асыру қажеттігін негіздеу;
Жоба паспортына сәйкес бюджеттік кредит беру шарттарын бағалау;
жоба бойынша шекті тәуекелдер және оларды төмендету жөніндегі шаралар сипатталады.
182-44. Бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға осы Қағидалардың 182-36-тармағына сәйкес әзірленген бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарау мерзімі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күнiн құрайды.
Ескерту. 182-44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-45. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құжаттар топтамасы келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-1-тарауының 4, 5, 6 және 7-параграфтарында көзделген құжаттар болмаған жағдайда оларды ББӘ-ге қайтарады.
Осы Қағидалардың 3-1-тарауының 4, 5, 6 және 7-параграфтарында көзделген құжаттардың толық топтамасы болған жағдайда, бюджеттік кредиттің ҚЭН-іне экономикалық сараптама жүргізу үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде экономикалық сараптамаға тиісінше:

Сноска. Пункт 182-41 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-42. В разделе "Оценка и распределение рисков" описываются риски, возможные к наступлению при реализации проекта (в том числе, в случае строительства, на подготовительном этапе, этапе строительства/реконструкции объекта и его эксплуатации).
Данный раздел включает:
оценку коммерческих рисков;
оценку социальных рисков;
оценку экономических рисков;
оценку технических рисков;
оценку финансовых рисков;
оценку специфических рисков для участников проекта, определяющие основные факторы рисков, предположительный характер и диапазон их изменений;
предполагаемые мероприятия по их снижению;
анализ распределения рисков между участниками финансовой схемы проекта;
анализ в условиях неопределенности, в том числе анализ чувствительности по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, прямые издержки), в том числе определение предельно допустимых значений изменения параметра.
Оценка рисков проводится методом количественного и качественного анализа.
182-43. В разделе "Выводы по проекту" описываются:
основные достоинства и недостатки проекта;
обоснование необходимости реализации проекта посредством бюджетного кредитования;
оценка условий предоставления бюджетного кредита согласно Паспорту проекта;
критические риски по проекту и меры по их снижению.
182-44. Для определения целесообразности бюджетного кредитования АБП предоставляет в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию пакет документов по ФЭО бюджетного кредита, разработанный в соответствии с пунктом 182-36 настоящих Правил.
Срок рассмотрения пакета документов по ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного составляет 45 (сорок пять) рабочих дней со дня его поступления в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Сноска. Пункт 182-44 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-45. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их АБП в случае отсутствия документов, предусмотренных параграфами 4, 5, 6 и 7 Главы 3-1 настоящих Правил.
В случае наличия полного пакета документов, предусмотренных параграфами 4, 5, 6 и 7 Главы 3-1 настоящих Правил, для проведения экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита в течение 1 (одного) рабочего дня направляется на экономическую экспертизу соответственно:

1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бюджеттік кредит, оның ішінде түзетілген бюджеттік кредит ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындаған заңды тұлғаға;
2) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары бюджеттік кредит, оның ішінде түзетілген бюджеттік кредит ҚЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшін айқындайтын заңды тұлғаларға жіберіледі.
Ескерту. 182-45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-46. Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаның бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенінің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша, оның ішінде түзетілгені бойынша құжаттар топтамасы ұсынылған күннен бастап 26 (жиырма алты) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің экономикалық сараптамасы ұсынылған бюджеттік кредит ҚЭН-нің, уәкілетті органдардың оң салалық қорытындыларының, мамандандырылған ұйымның атқарушы органының оң шешімінің және жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындыларының негізінде жүргізіледі.
Экономикалық сараптама ҚЭН-нің, уәкілетті органдардың оң салалық қорытындыларының, мамандандырылған ұйымның атқарушы органының оң шешімінің негізінде мамандандырылған ұйымның жоба бойынша бюджеттік кредиттің сұрау салған сомасына ғана жүргізіледі.
Жүргізілген сараптамаларда және/немесе тәуелсіз сараптамада, сондай-ақ берілген құжаттамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпарат ұсыну және (немесе) қосымша сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын, жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиісті заңды тұлғалар тиісті
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенін ҚЭН-ін енгізуі алдындағы айдың соңғы күніне жасалған қаржылық есептілігі, сондай-ақ қаржылық есептілікке түсіндірме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға:

1) юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного;
2) юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного.
Сноска. Пункт 182-45 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-46. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами, проводится в течение 26 (двадцати шести) рабочих дней со дня представления пакета документов по финансово-экономическому обоснованию бюджетного кредита, в том числе скорректированного.
Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита проводится на основании представленного ФЭО бюджетного кредита, положительных отраслевых заключений уполномоченных органов, положительного решения исполнительного органа специализированной организации и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта.
Экономическая экспертиза проводится только на запрашиваемую сумму бюджетного кредитования специализированной организации по проекту на основании ФЭО, положительных отраслевых заключений уполномоченных органов, положительного решения исполнительного органа специализированной организации.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации, соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, запрашивают соответствующую информацию и (или) проведение дополнительных экспертиз.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:

1) кешенді ведомстводан тыс сараптама;
2) уәкілетті мемлекеттік органның салалық сараптамасы жатады.
Қажетті ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізу бойынша сұрау салулар тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшілеріне, сұрау салудың көшірмесі - осы Қағидалардың 182-36-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
ББӘ ресми хат түрінде сұрау салу түскен сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға ұсынады.
Экономикалық сараптама жүргізу мерзімі ұзартылған жағдайда, бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенін ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлға ББӘ хатын қоса бере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға экономикалық сараптама жүргізудің ұзартылғаны туралы хабарлайды.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрады.
Қосымша материалдарды ұсынған кезде олардың тізбесі көрсетіледі, бюджеттік кредиттің ҚЭН-і жаңа редакцияда енгізілген жағдайда, бұрын ұсынылған бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін кері қайтарып алу туралы көрсетіледі.
Белгіленген мерзімде қосымша материалдарды ұсынбау бюджеттік кредиттің ҚЭН-ін және оған құжаттарды Қорытынды жасамай қайтаруға негіз болып табылады.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға сұрау салуды қоса бере отырып, сұрау салынған материалдарды ұсынудың белгіленген мерзімдері өткен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қайтарылады.
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасының нәтижесі оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе пысықтауға жіберілген қорытынды болып табылады.
Ескерту. 182-46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-47. Бюджеттік кредит ҚЭН-нің экономикалық сараптамасының қорытындысы(бұдан әрі-Қорытынды):
1) тақырыпты;

1) комплексная вневедомственная экспертиза;
2) отраслевая экспертиза уполномоченного государственного органа.
Запросы по представлению необходимой информации и (или) проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему администратору бюджетной программы, копия запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в 182-36 настоящих Правил.
АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента поступления запроса в виде официального письма.
В случае продления срока проведения экономической экспертизы юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, уведомляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
При предоставлении дополнительных материалов указывается их перечень, в случае внесения ФЭО бюджетного кредита в новой редакции, указывается об отзыве ранее представленного ФЭО бюджетного кредита.
Не представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием возвращения ФЭО бюджетного кредита и документов к нему без составления Заключения.
ФЭО бюджетного кредита возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом с приложением Запроса в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления запрошенных материалов.
Сноска. Пункт 182-46 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-47. Заключение экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита (далее – Заключение) включает:
1) заголовок;

2) "Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімді;
3) "Тұжырымдар" деген бөлімді;
4) қойылған қолдарды;
5) күнін;
6) мекенжайды;
7) Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымшаны.
Қорытындыда жобаның атауы, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауы көрсетілген тақырыбы болады.
"Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімде бюджеттік кредиттің ҚЭН-не сәйкес мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) жобаның атауы;
2) ББӘ-нің атауы;
3) қаржылық схемаға қатысушылардың атаулары;
4) бюджеттік кредит берудің мақсаты;
5) қаржыландыру жылдары бойынша бөліп көрсетілген жобаның жалпы құны;
6) жобаны қаржыландыру көздері мен нысаны;
7) бюджеттік кредит беру шарттары.
"Тұжырымдар" деген бөлім мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) уәкілетті органдардың оң салалық қорытындыларының, мамандандырылған ұйымның атқарушы органының оң шешімінің және жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындыларының негізінде бюджеттік кредиттің мөлшері туралы ақпарат келтірілген "Негізділік" тарауы;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесімен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 тіркелді) айқындалған өлшемдерге сәйкес мамандандырылған ұйымның кредит төлеу қабілеттілігіне талдау келтірілген "Кредит төлеу қабілеттілігі" тарауы.
Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымша:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдар тізбесін:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарауға ұсынылған құжаттарды;
нормативтік құқықтық актілерді;
2) ұсынылған құжаттардың құрамы мен мазмұнына ескертулерді қамтиды.
Ескерту. 182-47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-48. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган Қорытынды түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қорытындыны ескере отырып, бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарайды және олар бойынша экономикалық қорытынды дайындайды.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша экономикалық қорытындыны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган осы Қағидаларға 49-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындайды.
Ескерту. 182-48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.03.2021 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) раздел "Краткая характеристика проекта";
3) раздел "Выводы";
4) подписи;
5) дата;
6) адрес;
7) Приложение 1 к Заключению "Документы".
Заключение имеет заголовок, указывающий на наименование проекта, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
В разделе "Краткая характеристика проекта" указывается следующая информация согласно ФЭО бюджетного кредита:
1) наименование проекта;
2) наименование АБП;
3) наименования участников финансовой схемы;
4) цель предоставления бюджетного кредита;
5) общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;
6) источники и форма финансирования проекта;
7) условия предоставления бюджетного кредита.
Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Обоснованность", в которой приводится информация о размере бюджетного кредита, на основании положительных отраслевых заключений уполномоченных органов, положительного решения исполнительного органа специализированной организации и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта;
2) глава "Кредитоспособность", в которой приводится анализ кредитоспособности специализированной организации в соответствии с критериями, определяемыми Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
Приложение 1 "Документы" к Заключению содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
Сноска. Пункт 182-47 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-48. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления Заключения рассматривает пакет документов по ФЭО бюджетного кредита с учетом Заключения и подготавливает экономическое заключение по ним.
Экономическое заключение по ФЭО бюджетного кредита готовится центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию по форме согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 182-48 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 16.03.2021 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

182-49. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бюджеттік кредиттің орындылығы туралы экономикалық қорытындысын алу нәтижесі бойынша ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі тиісті орталық уәкілетті немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға заңнамада белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті қалыптастыру (нақтылау) шеңберінде бюджеттік өтінім құрамында бюджеттік кредит бойынша экономикалық қорытындыны енгізеді.
7-параграф. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету тәртібі
182-50. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету техникалық шешімдерді өзгертуге және қосымша шығыстарға алып келетін бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда жүргізіледі.
182-51. Бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету екі кезеңмен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең бойынша:
1) ББӘ бюджеттік кредит берудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныс әзірлеуі және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынатын құжаттардың негізінде бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзетудің орындылығын айқындау жөніндегі шешімі.
Бірінші кезеңде бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу процесі осы Қағидалардың 2-тарауында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
182-52. ТЭН-ді не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін түзетудің орындылығы мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өзгеруі болжанатын техникалық шешімдерді және қосымша шығыстарды көрсете отырып, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған хат;

182-49. По итогам получения экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию о целесообразности бюджетного кредита, АБП вносит экономическое заключение по бюджетному кредиту в составе бюджетной заявки в соответствующий центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию в рамках формирования (уточнения) республиканского бюджета в установленном законодательством порядке.
Бюджетное кредитование субъектов квазигосударственного сектора осуществляется траншами с контрольного счета наличности согласно плану финансирования, в зависимости от потребности проекта в течение финансового года.
Сноска. Пункт 182-49 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.03.2021 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Порядок корректировки ТЭО или ФЭО бюджетного кредитования
182-50. Корректировка ТЭО или ФЭО бюджетного кредитования проводится в случае изменения установленных технико-экономических параметров проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы.
182-51. Корректировка ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования осуществляется в два этапа.
По первому этапу:
1) разработка АБП инвестиционного предложения по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования и представление в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования на основе представляемых АБП документов в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
На первом этапе процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования происходит в порядке, определенном в главе 2 настоящих Правил.
182-52. Для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса целесообразности корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования АБП представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию следующие документы:
1) письмо, удостоверенное посредством электронной цифровой подписи первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов;

2) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген, техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстар көздеудің орындылығын растайтын, тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы;
3) жобаның ерекшелігіне байланысты қажетті сараптамалардың қорытындылары;
4) ТЭН-ді не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін түзету бойынша инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы;
5) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
6) ТЭН-де не бюджеттік кредиттеудің бекітілген ҚЭН-інде аталған көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба.
ББӘ тиісті бюджет комиссиясының оң шешімін алған кезде ТЭН-ге не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-іне тиісті түзетулер енгізеді.
Ескерту. 182-52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-53. Екінші кезең бойынша:
1) ББӘ-нің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға түзетiлген ТЭН-ді не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін ұсынуы;
2) тиісті бюджет комиссиясының түзетiлген ТЭН-ді не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін қаржыландыру туралы шешімі.
Екінші кезеңде ББӘ түзетілген ТЭН-ді не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түзетілген ТЭН не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-і бойынша қаржыландырудың орындылығы мәселесін ұсынылатын мынадай құжаттар негізінде тиісті бюджет комиссияларының қарауына шығарады:

2) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа, и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики проекта;
4) положительное экономическое заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
5) письмо-уведомление о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
6) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
При получении положительного решения соответствующей бюджетной комиссии АБП вносит соответствующие корректировки в ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
Сноска. Пункт 182-52 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-53. По второму этапу:
1) представление АБП скорректированного ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) решение соответствующей бюджетной комиссии о финансировании по скорректированному ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
На втором этапе АБП представляет скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию выносят вопрос целесообразности финансирования по скорректированному ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий на основе представляемых следующих документов:

1) өзгеруі болжанатын техникалық шешімдер және қосымша шығыстар көрсетілген, мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік орган – ББӘ-нің бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның қолы қойылған өтінім-хаттар;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оны алмастыратын адамның не мемлекеттік органның бірінші басшысы уәкілеттік берген адамның қолы қойылған және Қазақстан Республикасының заңнамасында ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен ресімделген техникалық шешімдерді өзгертудің және қосымша шығыстарды көздеудің орындылығын растайтын тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптама қорытындылары;
3) жобаның ерекшелігіне байланысты қажетті сараптамалардың қорытындылары;
4) ТЭН-ді не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-ін түзету жөніндегі инвестициялық ұсынысқа мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысы;
5) түзетілген ТЭН не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-і;
6) түзетілген ТЭН-ге не бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-іне оң экономикалық қорытынды;
7) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның атына жіберілген жүргізіліп жатқан түзету туралы хабарлама-хат.
БИЖ ТЭН-ін қайта түзету кезінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның бюджет қаражатын нысаналы пайдалану тұрғысынан жасалған актісі, сондай-ақ егер жоба бойынша қаржыландыру басталған болса, құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей датасы қойылған бұзушылықтардың жоқ екені туралы актісі ұсынылады;
8) бекітілген ТЭН-де немесе бюджеттік кредиттеудің ҚЭН-інде аталған көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба.
Ескерту. 182-53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешу үшін бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау тәртібі
182-54. Мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге бюджеттік кредиттеу бюджетаралық кредиттеу шеңберінде жүзеге асырылады.
182-55. Мемлекеттің әлеуметтік саясат міндеттерін шешуге бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжатын келісу немесе бюджеттік кредит беру арқылы қаржыландыруға жоспарланған іс-шараларды көздейтін осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы, жергілікті атқарушы органдар ұсынатын мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:

1) письма-заявки за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа – АБП с указанием предполагаемых изменению технических решений и дополнительных расходов;
2) заключения отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли, подтверждающее целесообразность изменения технических решений и предусмотрения дополнительных расходов, за подписью первого руководителя государственного органа либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного первым руководителем государственного органа, и оформленная в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов;
3) заключения экспертиз, необходимые в зависимости от специфики проекта;
4) положительного экономического заключения центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение по корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
5) скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
6) положительное экономическое заключение на скорректированное ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
7) письмо-уведомление о проводимой корректировке, направленное в адрес уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля.
При повторной корректировке ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования предоставляется акт уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах внутреннего государственного аудита и финансового контроля, на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
8) пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования.
Сноска. Пункт 182-53 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Порядок определения целесообразности бюджетного кредитования на решение задач социальной политики государства
182-54. Бюджетное кредитование на решение задач социальной политики государства осуществляется в рамках межбюджетного кредитования.
182-55. Определение целесообразности бюджетного кредитования на решение задач социальной политики государства осуществляется путем согласования соответствующего документа Системы государственного планирования или внесения изменений и дополнений в данный документ Системы государственного планирования, предусматривающих мероприятия, планируемые к финансированию посредством бюджетного кредитования, на основании следующих документов, предоставляемых местными исполнительными органами:

1) бюджеттік кредит беру есебінен қаржыландыруға ұсынылатын шығыстар түрлері мен іс-шаралар бойынша есептеулердің;
2) жобаны іске асыру мақсатында бюджеттік кредит берудің орындылығын айқындау үшін:
жобаны жүзеге асыруға арналған шығындардың көлемін растау;
тиісті салада, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттерін тарту есебінен іске асырылатын жобаларды қаржыландыру көздерін талдау;
кредит беру шарттарын негіздеу (оның ішінде мерзімі, сыйақы мөлшерлемелері, кредит сомасы және оны өтеу кестесі);
соңғы қарыз алушыларға кредит беру шарттарын негіздеу (мұндай болған жағдайда) негіздейтін ақпараттың;
3) түсіндірме жазбаның және саланы дамыту басымдықтарына сәйкестігі, сондай-ақ бюджеттік кредит беру арқылы іс-шараларды іске асырудың оңтайлы нұсқасының таңдалуы тұрғысынан тиісті салалық сараптама қорытындысының негізінде жүзеге асырылады. Объектіні пайдалануға беруге жұмсалған шығындар болған жағдайда, тиісті салалық сараптаманың қорытындысында ақпаратты көрсету қажет;
4) ТЭН-ін әзірлеуді талап ететін құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда, техникалық-экономикалық негіздемеге ведомстводан тыс кешенді сараптаманың тиісті сараптама қорытындысы, оның ішінде техникалық шарттар бойынша құжаттардың көшірмелері (қажет болса, жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың залалдарын алып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есептеулерін қоса) және жұмыс істеп тұрған объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүліктің тиісті құқық белгілейтін құжаттарының көшірмелерін қоса ТЭН-ні ұсынылады.
Ескерту. 182-55-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-56. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатының жобасы, сондай-ақ бюджеттік кредиттеу арқылы қаржыландыруға жоспарланған іс-шаралар көзделетін осы мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, бюджет комиссиясына шығарылуға тиіс.
Ескерту. 182-56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182-57. Осы Қағидалардың 182-3-тармағының қағидаттарына сәйкес келмейтін іс-шараларға бюджеттік кредиттер берілмейді.
4-тарау. Бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау жүргізу тәртібі

1) расчеты по видам расходов и мероприятиям, предлагаемым к финансированию за счет бюджетного кредитования;
2) обосновывающую информацию для определения целесообразности бюджетного кредитования в целях реализации проекта:
подтверждение объема затрат на реализацию проекта;
анализ источников финансирования проектов, реализуемых в соответствующей отрасли, в том числе за счет привлечения кредитов банков второго уровня;
обоснование условий кредитования (в том числе срок, ставка вознаграждения, сумма кредита и график его погашения);
обоснование условий кредитования конечных заемщиков (в случае наличия таковых);
3) пояснительную записку и заключение соответствующей отраслевой экспертизы на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации мероприятий путем бюджетного кредитования. В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию необходимо отразить информацию в заключении соответствующей отраслевой экспертизы;
4) в случае наличия мероприятия, предусматривающего строительную деятельность, требующую разработки ТЭО, представляется ТЭО с приложением соответствующего заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО, в том числе копии документов по техническим условиям (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.
Сноска. Пункт 182-55 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-56. Проект документа Системы государственного планирования, а также в случае внесения изменений и дополнений в данный документ Системы государственного планирования, предусматривающий мероприятия, планируемые к финансированию посредством бюджетного кредитования, подлежит вынесению на бюджетную комиссию.
Сноска. Пункт 182-56 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182-57. Бюджетные кредиты не предоставляются на мероприятия, не соответствующие принципам согласно пункту 182-3 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок проведения мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций

Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жоспарлау кезеңінде бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу тәртібі
183. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тиісінше мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (он) күніне дейін осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық тасығышта мынадай ақпаратты көрсете отырып, іріктелген инвестициялық ұсыныстардың тізбесін ұсынады:
1) БИЖ-дің атауы;
2) инвестициялық ұсынысты енгізген ББӘ-нің атауы;
3) БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізуге қажетті (бөлінген) ақша қаражатының мөлшері;
4) БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізу кезінде игерілген ақша қаражатының мөлшері;
5) БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізу мерзімдері;
6) БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізу барысы туралы ақпарат.
Ескерту. 183-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға мониторинг жүргізу тәртібі
184. БИЖ-ді іске асыру мониторингі БИЖ-ны тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында ықтимал ауытқуларды уақтылы анықтау үшін экономикалық қорытындыға/инвестициялық ұсынысқа/БИЖ ТЭН/Инвестициялардың ҚЭН/ есепті күнге жоспарланған нәтижелермен нақты алынған нәтижелерді салыстыру жолымен жүргізіледі.
Ескерту. 184-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
185. БИЖ-ді іске асыруға мониторинг мыналарды көздейді:
1) БИЖ-дің іске асырылу барысы туралы ақпаратты жинау;
2) нақты қол жеткізілген сандық нәтижелерді экономикалық қорытындыда/инвестициялық ұсыныста /БИЖ ТЭН/ЖСҚ/ көрсетілген көрсеткіштермен салыстыру жолымен әрбір уақыт аралығындағы қол жеткізілген нәтижелер мен шығындарды талдау;
3) БИЖ-ді мониторингілеу нәтижелері туралы есепті (бұдан әрі – мониторинг бойынша есеп) дайындау.
Нақты көрсеткіштердің бұрын жоспарланғандардан (жоспар-кесте бойынша) ауытқуы анықталған БИЖ бойынша БИЖ-ді тиімді іске асыру жөнінде ұсынымдар мен шаралар қалыптастырылады.

Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок проведения мониторинга бюджетных инвестиционных проектов в период планирования
183. Администраторы республиканских бюджетных программ и администраторы местных бюджетных программ представляют соответственно в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию перечень отобранных инвестиционных предложений ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, на электронном носителе по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам с отражением следующей информации:
1) наименование БИП;
2) наименование АБП, внесшего инвестиционное предложение;
3) размер денежных средств, необходимых (выделенных) на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП;
4) размер денежных средств, освоенных при разработке или корректировке, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП;
5) сроки разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП;
6) информация о ходе разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
Сноска. Пункт 183 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения мониторинга реализации бюджетных инвестиционных проектов
184. Мониторинг реализации БИП проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными согласно экономическому заключению/инвестиционному предложению/ТЭО БИП/ФЭО Инвестиций/ на отчетную дату для своевременного выявления возможных отклонений в целях обеспечения эффективного управления БИП.
Сноска. Пункт 184 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185. Мониторинг реализации БИП предусматривает:
1) сбор информации о ходе реализации БИП;
2) анализ достигнутых результатов и затрат в каждом временном интервале путем сопоставления фактически достигнутых количественных результатов с показателями, отраженными в экономическом заключении/инвестиционном предложении /ТЭО БИП/ПСД/;
3) подготовка отчета о результатах мониторинга БИП (далее – отчет по мониторингу).
По БИП, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных (по план-графику), формируются рекомендации и меры по эффективной реализации БИП.

Ескерту. 185-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
186. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық БИЖ-ді және жергілікті БИЖ-ді іске асыру мониторингін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүзеге асырады.
Жергілікті БИЖ-ді іске асыру мониторингін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есептері негізінде жүзеге асырады.
187. БИЖ-ді дайындау мен іске асырудың жоспар-кестесі әрбір жоба бойынша есептік көрсеткіштерді айқындайтын құжат болып табылады және оны республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындайды.
Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
188. Жоспар-кестеде есепті жылдың басталуына дейінгі кезеңге, ағымдағы жылға арналған нақты көлемдер және келесі үш жылға арналған болжамды көлемдер де көрсетіледі.
Жоспар-кесте бекітілген БИЖ ТЭН-інің және мақұлданған бюджеттік өтінімнің негізінде қалыптастырылады, ал ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған БИЖ бойынша инвестициялық ұсыныс не ЖСҚ, сондай-ақ мақұлданған бюджеттік өтінім жоспар-кестені дайындаудың негізі болып табылады.
Жоспар-кестеде жобаны іске асыру кезеңі тиісті бюджет комиссиясы мақұлдаған бюджеттік өтінімге сәйкес көрсетіледі.
Жоспар-кестеге, мониторинг бойынша есепке енгізілген жобалар тізбесі тиісті қаржы кезеңіне арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен бекітілген жобалар тізбесіне сәйкес келеді.
Ескерту. 188-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
189. Республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын БИЖ-ді іске асыру мониторингі жөніндегі есепте орындалған жұмыстардың нақты және жоспарлы көлемі және БИЖ бойынша қаржы қаражатын игеру сомалары туралы ақпарат қамтылады және республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тоқсан сайынғы негізде 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті тоқсаннан кейінгі 10 (оныншы) күнге дейін дайындайды осы Қағидаларға
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тоқсан сайынғы негізде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 1 (бір) күніне дейін БИЖ-дің іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Бұл ретте мониторинг бойынша есептің жоспарланған көрсеткіштері жоспар-кестенің көрсеткіштеріне сәйкес келеді.

Сноска. Пункт 185 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
186. Мониторинг реализации республиканских БИП и местных БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета осуществляется администраторами республиканских бюджетных программ.
Мониторинг реализации местных БИП осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию на основании отчетов администраторов местных бюджетных программ.
187. План-график подготовки и реализации БИП является документом, определяющим отчетные показатели по каждому проекту, и подготавливается администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 187 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. В плане-графике отражаются также фактические объемы на период до начала отчетного года, текущий год и прогнозные объемы на последующие три года.
План-график формируется на основании утвержденного ТЭО БИП и одобренной бюджетной заявки, а по проектам, не требующим разработки ТЭО, основанием подготовки план-графика являются инвестиционное предложение по БИП, направленным на создание и развитие объектов информатизации либо ПСД, и одобренная бюджетная заявка.
Период реализации проекта в плане-графике указывается в соответствии с бюджетной заявкой, одобренной соответствующей бюджетной комиссией.
Перечень проектов, включенных в план-график, в отчет по мониторингу, соответствует перечню проектов, утвержденных постановлениями Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете или реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый период.
Сноска. Пункт 188 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
189. Отчет по мониторингу реализации БИП, финансируемых из республиканского и местного бюджета, содержит информацию о фактических и плановых объемах выполненных работ и сумм освоения финансовых средств по БИП и подготавливаются администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ на ежеквартальной основе до 10 (десятого) числа, следующего за отчетным кварталом по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
Администраторы местных бюджетных программ представляют отчет по мониторингу реализации БИП в местный уполномоченный орган по государственному планированию на ежеквартальной основе до 1 (первого) числа, следующего за отчетным кварталом.

Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
190. БИЖ-ді мониторингілеу бойынша жиынтық анықтама осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындалады.
191. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қажетті ақпаратты тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (он) күніне дейін қазақ және орыс тілдерінде электрондық тасығышта дайындайды және ол мыналарды қамтиды:
1) график-жоспар;
2) мониторинг бойынша есеп пен мониторинг бойынша жиынтық анықтама;
3) ішкі бақылау қызметі анықтаған бұзушылықтарды жою фактілері бойынша қолданылған шаралар туралы ақпарат;
4) БИЖ-ді іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымның ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізудің ағымдағы жай-күйі туралы ақпарат;
5) осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның паспорты;
6) осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаның паспорты;
7) осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гант диаграммасын құруға арналған ақпарат.
Ескерту. 191-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 22.02.2024 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
192. Тоқсан қорытындылары бойынша облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын орталық мемлекеттік органдардың және атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметінің БИЖ-ді іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге бару құқығы бар.
Ескерту. 192-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
193. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ-дер бойынша жылдық мониторингті қазақ және орыс тілдерінде жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызынан кешіктірмей тиісті орталық мемлекеттік органға ұсынады.
Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
194. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық БИЖ және жергілікті БИЖ бойынша жылдық мониторингті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қазақ және орыс тілдерінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.

Сноска. Пункт 189 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
190. Сводная справка по мониторингу БИП подготавливается по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
191. Необходимая информация подготавливается администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ ежеквартально до 10 (десятого) числа, следующего за отчетным кварталом на казахском и русском языках, на электронном носителе и содержит:
1) план-график;
2) отчет по мониторингу и сводную справку по мониторингу;
3) информацию, о принятых мерах по устранению фактов нарушений выявленных службой внутреннего контроля;
4) информацию о текущем состоянии по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации БИП.
5) паспорт проекта по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам;
6) паспорт проекта, не требующего разработки ТЭО по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам;
7) информация для построения диаграммы Ганта по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 191 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 22.02.2024 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
192. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы имеют право выезжать на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации БИП.
Сноска. Пункт 192 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
193. Годовой мониторинг по местным БИП, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета представляется администраторами местных бюджетных программ на казахском и русском языках в соответствующий центральный государственный орган, ежегодно не позднее 10 марта года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 193 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
194. Годовой мониторинг по республиканским БИП и местным БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета представляется администраторами республиканских бюджетных программ на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.

Ескерту. 194-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
195. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ-ді іске асыру барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қазақ және орыс тілдерінде дайындайды және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері БИЖ-ді іске асырылуының жылдық мониторингін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.
Жиынтық ақпарат мыналарды:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпаратты;
2) аяқталған және жалғастырылатын жобалар, әзірленетін ЖСҚ саны бойынша ақпаратты;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет қаражаты және облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ тізбесі, қаржыландыру жоспарының сомалары, іс жүзінде атқарылуы, аяқталған жобалардың саны, сомалары және игерілмеу себептері туралы ақпаратты қамтиды.
Ескерту. 195-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
196. Ішкі бақылау қызметінен анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты алған орталық атқарушы органдар мен жергілікті атқарушы органдар қабылданған шаралар және проблемаларды шешу тәсілдері туралы ақпаратты мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына ұсынады.
197. ББӘ БИЖ-ді іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізуді ескере отырып, республикалық БИЖ-ді, жергілікті БИЖ-ді сондай-ақ тиісті бюджетті жоспарлау (нақтылау) кезінде БИЖ-ді іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ағымдағы жағдай ақпаратын ескере отырып, республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын жобаларды іске асыруды мониторингілеу нәтижелерін қолданады.
3-параграф. Бюджеттік инвестициялардың, оның ішінде бюджеттік инвестициялық жобалардың және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалау тәртібі
Ескерту. 4-тараудың 3-параграфының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 194 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195. Годовой мониторинг о ходе реализации БИП, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на казахском и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.
Администраторы местных бюджетных программ представляют годовой мониторинг реализации БИП в местный уполномоченный орган по государственному планированию до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств местного бюджета;
2) информацию по завершенным и переходящим проектам, количеству разрабатываемых ПСД;
3) перечень БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.
Сноска. Пункт 195 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196. Центральные исполнительные органы и местные исполнительные органы, получившие информацию от служб внутреннего контроля о выявленных фактах нарушения представляют информацию о принятых мерах и способах решения проблем органам государственного финансового контроля.
197. АБП используют результаты мониторинга реализации республиканских БИП, местных БИП, а также проектов реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета при планировании (уточнении) соответствующего бюджета, с учетом информации о текущем состоянии по достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации БИП.
Параграф 3. Порядок оценки реализации бюджетных инвестиций, в том числе бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

198. БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау БИЖ мен Инвестицияларды тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында ықтимал ауытқуларды уақтылы анықтау үшін нақты алынатын нәтижелерді есепті күнге жоспарланғандармен салыстыру арқылы жүргізіледі.
БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері немесе жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мониторингінің қорытындылары бойынша жылдық есеп негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 198-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
199. БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау объекті пайдалануға енгізілген және тиісінше ҚЭН-де көзделген іс-шаралар аяқталғаннан кейін жыл сайын жүргізіледі.
Егер БИЖ белгіленген мерзімдерде пайдалануға енгізілмеген жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері немесе жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері БИЖ-дің іске асырылуын бағалау бойынша ақпаратты объекті пайдалануға енгізілгеннен кейінгі жылдары ұсынады.
Егер ҚЭН-де көзделген іс-шаралар белгіленген мерзімде аяқталмаған жағдайда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері немесе жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ҚЭН-дегі экономикалық қорытындыда көзделген іс-шаралар аяқталғаннан кейін кейінгі жылдары инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері 36-қосымшада объектіні уақтылы пайдалануға бермеудің және би ҚЭН-де көзделген іс-шаралардың уақтылы аяқталмауының себептері туралы ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
200. БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау мыналарды:
1) ББӘ-ден осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес БИЖ және инвестицияларды іске асыру барысы туралы есепті қамтитын ақпарат жинау;
2) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің және/немесе БИЖ ТЭН мен инвестициялардың ҚЭН құжаттарында көзделген көрсеткіштермен салыстыру арқылы БИЖ мен инвестициялардың қол жеткізілген тікелей нәтижелерін талдау;
3) БИЖ және инвестицияларды іске асыруды бағалау бойынша жиынтық есепті дайындау.
Нақты көрсеткіштердің мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында және/немесе БИЖ ТЭН-інде және Инвестициялардың ҚЭН-інде бұрын жоспарланған көрсеткіштерден ауытқулары анықталған БИЖ және Инвестициялар бойынша БИЖ мен Инвестицияларды тиімді басқару мақсатында жүйелі және жедел шаралар бойынша ұсынымдар қалыптастырылады.

198. Оценка реализации БИП и Инвестиций проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными на отчетную дату для своевременного выявления возможных отклонений в целях обеспечения эффективного управления БИП и Инвестициями.
Оценка реализации БИП и Инвестиции осуществляется центральным и местным уполномоченным органом по государственному планированию на основании годового отчета по итогам мониторинга администраторов республиканских бюджетных программ или администраторов местных бюджетных программ.
Сноска. Пункт 198 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
199. Оценка реализации БИП и Инвестиций проводится ежегодно после введения объекта в эксплуатацию или завершения мероприятий, предусмотренных в экономическом заключении на ФЭО БИ.
В случае, если БИП не введен в эксплуатацию в установленные сроки, администраторами республиканских бюджетных программ или администраторами местных бюджетных программ представляется информация по оценки реализации БИП в последующие года, после введения объекта в эксплуатацию.
В случае, если мероприятия, предусмотренные в ФЭО не завершены в установленные сроки, администраторами республиканских бюджетных программ или администраторами местных бюджетных программ представляется информация по оценке реализации Инвестиций в последующие года, после завершения мероприятий, предусмотренных в экономическом заключении на ФЭО.
Администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ в приложении 36 указывается информация о причинах несвоевременного ввода объекта в эксплуатацию и несвоевременного завершения мероприятий, предусмотренных в ФЭО БИ.
Сноска. Пункт 199 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
200. Оценка реализации БИП и Инвестиций предусматривает:
1) сбор информации, которая включает в себя отчет о ходе реализации БИП и Инвестиций согласно приложению 36 к настоящим Правилам от АБП;
2) анализ достигнутых прямых результатов БИП и Инвестиций путем сопоставления их с показателями, предусмотренными документами системы государственного планирования и/или ТЭО БИП и ФЭО Инвестиций;
3) подготовку сводного отчета по оценке реализации БИП и Инвестиций.
По БИП и Инвестициям, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных в документах системы государственного планирования и/или ТЭО БИП и ФЭО Инвестиций, формируются рекомендации по системным и оперативным мерам в целях эффективного управления БИП и Инвестициями.

Ескерту. 200-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
201. БИЖ-дің іске асырылуына бағалау жүргізу үшін ақпарат қазақ және орыс тілдерінде мынадай есептілік құрамында ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылу барысы туралы есеп;
2) осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері және кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар мен жобалардың іске асырылу мониторингі бойынша есептер;
3) осы Қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараларды іске асыру мониторингі бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің есептері;
4) осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараларды іске асыру мониторингі бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің есептері.
Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
202. БИЖ және инвестицияларды іске асыру барысы туралы есеп тоқсан сайынғы мониторинг негізінде әзірленеді және БИЖ іске асырудан және инвестицияларды жүзеге асырудан есепті кезеңде ұзақ мерзімді экономикалық және әлеуметтік көрсеткіштерге қол жеткізуді ескере отырып, өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) нақты және жоспарлы көлемі туралы ақпаратты қамтиды және орталық және жергілікті уәкілетті органдар бюджеттік бағдарламалардың әрекет етуші әкімшілері электрондық жеткізгіште мыналарға сәйкес нысан бойынша ұсынады осы Қағидаларға 36-қосымшаға мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға.
БИЖ және инвестицияларды іске асырудан түсетін экономикалық және әлеуметтік табыстың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ақпарат Инвестициялық ұсыныста және/немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдары тиімділігінің түйінді көрсеткіштеріне байланыстырылған көрсеткіштер негізінде дайындалады.
Ескерту. 202-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
203. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 200 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
201. Для проведения оценки реализации БИП информация представляется на казахском и русском языках в составе следующей отчетности:
1) отчет о ходе реализации БИП и Инвестиций, согласно приложению 36 к настоящим Правилам;
2) отчеты по мониторингу реализации республиканских бюджетных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета согласно приложению 28 к настоящим Правилам;
3) отчеты субъекта квазигосударственного сектора по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц согласно приложению 38 к настоящим Правилам;
4) отчеты администратора бюджетных программ по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 201 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. Отчет о ходе реализации БИП и Инвестиций разрабатывается на основе ежеквартального мониторинга и содержит информацию о фактических и плановых объемах продукции (услуг), с учетом достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации БИП и осуществления Инвестиций за отчетный период и представляется центральными и местными уполномоченным органами выступающими администраторами бюджетных программ на электронном носителе по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам в центральный и местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Информация по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации БИП и Инвестиций подготавливается на основании показателей, заложенных в инвестиционном предложении и/или в привязке к ключевым показателям эффективности государственных органов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 202 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
203. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

204. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
205. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей тиісті орталық мемлекеттік органға қазақ және орыс тілдерінде ұсынады.
Ескерту. 205-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
206. Республикалық БИЖ-дің және Инвестициялардың және республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ретінде әрекет ететін тиісті орталық уәкілетті орган электрондық жеткізгіште жылына бір рет, жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Жергілікті БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ретінде әрекет ететін тиісті жергілікті уәкілетті атқарушы орган электрондық жеткізгіште жылына бір рет, жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 маусымынан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 206-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
207. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208. Республикалық БИЖ-дің және Инвестициялардың және республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізу кезінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың 5 маусымына дейінгі мерзімде "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасына сәйкес БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаны тартады.

204. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
205. Информация по оценке реализации местных БИП и Инвестиций, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета представляется администраторами местных бюджетных программ на казахском и русском языках в соответствующий центральный государственный орган, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 205 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
206. Информация по оценке реализации республиканских БИП и Инвестиций и местных БИП и Инвестиций, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета представляется соответствующим центральным уполномоченным органом, выступающим администратором республиканских бюджетных программ на электронном носителе в центральный уполномоченный орган по государственному планированию один раз в год ежегодно не позднее 1 июня года, следующего за отчетным.
Информация по оценке реализации местных БИП и Инвестиций представляется соответствующим уполномоченным местным исполнительным органом, выступающим администратором местных бюджетных программ на электронном носителе в местный уполномоченный орган по государственному планированию один раз в год ежегодно не позднее 1 июня года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 206 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
207. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208. При проведении оценки реализации республиканских БИП и Инвестиций и местных БИП и Инвестиций, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций в соответствии с подпунктом 36) пункта 3 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" в срок до 5 июня года, следующего за отчетным.

Ескерту. 208-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
209. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізеді және ақпаратты есепті жылдан кейінгі жылдың 10 шілдесіне дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде ұсынады.
Ескерту. 209-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
209-1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Қағидалардың 206-тармағына сәйкес республикалық БИЖ-дің және Инвестициялардың және республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі ақпаратты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ретінде әрекет ететін тиісті орталық уәкілетті органдардан алғаннан кейін БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлғаға есепті жылдан кейінгі жылдың 5 маусымынан кешіктірілмейтін мерзімде электрондық жеткізгіште ұсынады.
Ескерту. 3-параграф 209-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
210. БИЖ-дің іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен қажетті ақпаратты дербес сұратады және алады.
БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі есеп Қазақстан Республикасының Үкіметінен қайтарылған және/немесе оны пысықтау қажет болған жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган және БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсыныстарын есепке ала отырып есепті жояды және пысықтайды.
Ескерту. 210-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
211. Республикалық БИЖ-дің және Инвестициялардың және республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау жөніндегі жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне есепті жылдан кейінгі жылдың 10 тамызына дейін ұсынады.
Жергілікті БИЖ-дің және Инвестицияларды іске асырылуын бағалау жөніндегі жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жыл сайын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктеріне есепті жылдан кейінгі жылдың 25 шілдесіне дейін ұсынады.

Сноска. Пункт 208 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
209. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, проводит оценку реализации БИП и Инвестиций и представляет информацию на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию до 10 июля года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 209 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
209-1. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию в соответствии с пунктом 206 настоящих Правил после получения информации по оценке реализации республиканских БИП и Инвестиций и местных БИП и Инвестиций, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета от соответствующих центральных уполномоченных органов, выступающих администраторами республиканских бюджетных программ представляет информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций на электронном носителе в срок не позднее 5 июня года, следующего за отчетным.
Сноска. Правила дополнены пунктом 209-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
210. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации БИП, самостоятельно запрашивает и получает необходимую информацию от администраторов республиканских бюджетных программ.
В случае возвращения с Правительства Республики Казахстан и/или необходимости доработки отчета по оценке реализации БИП и Инвестиций центральный уполномоченный орган по государственному планированию и юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан на проведение оценки реализации БИП и Инвестиций, устраняют и дорабатывают отчет, с учетом предложений Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 210 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
211. Сводный отчет по оценке реализации республиканских БИП и Инвестиций и местных БИП и Инвестиций реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета представляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 10 августа года, следующего за отчетным.
Сводный отчет по оценке реализации местных БИП и Инвестиций представляется местным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в акиматы областей, городов республиканского значения и столицы до 25 июля года, следующего за отчетным.

Ескерту. 211-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
212. БИЖ-дің және Инвестициялардың іске асырылуын бағалау деректерінің негізінде ағымдағы және болжанатын әлеуметтік-экономикалық және саяси ахуалды ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне және жергілікті атқарушы органдарға БИЖ-ді және Инвестицияларды тиімді жүзеге асыру шараларын іске асыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар енгізе алады.
Ескерту. 212-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуына мониторинг жүргізу тәртібі
213. Инвестициялардың мониторингі тұрақты және жүйелi түрде ақпарат жинау, Инвестициялардың тиімділігін қадағалау мақсатында көрсетілген іс-шаралардың түпкілікті іске асырылу сәтіне дейін заңды тұлғалардың акциялар пакетін (қатысу үлесін) сатып алу, бастапқы жарғылық капиталды қалыптастыру жолымен республикалық немесе жергiлiктi бюджеттен тартылған Инвестицияларды есепке алу мен олардың іске асырылуын талдау болып табылады.
214. Инвестициялар мониторингі мыналарды:
1) республикалық немесе жергiлiктi бюджеттен тартылған Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың барысы туралы ақпарат жинауды;
2) инвестициялар есебінен заңды тұлға іске асыратын іс-шаралар нәтижелерінің нақты қол жеткізілген көрсеткіштерін және Инвестициялар ҚЭН-інде және (немесе) мемлекеттік органдардың даму жоспарларында және (немесе) заңды тұлғаларды стратегиялық даму құжаттарында жоспарланған тиісті нәтижелерді, сондай-ақ оларға қол жеткізбеу себептерін салыстыру арқылы әрбір кезеңде қол жеткізілген іске асыру көлемдері мен шығындарды талдау;
3) есепті кезеңдегі орындалған жұмыстардың нақты және жоспарланған көлемдері мен қаржы қаражатын игеру сомалары туралы ақпаратты қамтитын Инвестициялардың іске асырылуын мониторингілеу нәтижелері туралы есепті дайындауды қамтиды.
Ескерту. 214-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721; 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
215. Инвестициялар есебінен іс-шараларды іске асыратын квазимемлекеттiк сектор субъектiсі бюджеттiк бағдарламалардың әкімшісіне есепті кезең үшін Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылуын мониторингілеу бойынша есепті (бұдан әрі – квазимемлекеттiк сектор субъектiсінің есебі) осы Қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, сондай-ақ түсіндірме жазбаны (нақты көрсеткіштердің жоспардағыдан теріс бағытталған ауытқуы жағдайында ауытқуды егжей-тегжейлі негіздей отырып), бір мезгілде соңғы есепті кезең үшін қаржылық есептілікті, квазимемлекеттiк сектор субъектiсінің стратегиялық даму құжаттарының көшірмелерін ұсынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсінің есебі ББӘ-ге тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (он) күніне дейін беріледі.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсінің есебінде:

Сноска. Пункт 211 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
212. На основании данных оценки реализации БИП и Инвестиций, с учетом текущей и прогнозируемой социально-экономической и политической ситуации центральный уполномоченный орган по государственному планированию может вносить в Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы предложения и рекомендации по реализации мер эффективного осуществления БИП и Инвестиций.
Сноска. Пункт 212 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок проведения мониторинга реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
213. Мониторингом Инвестиций является регулярный и систематический сбор информации, учет и анализ реализации Инвестиций, привлеченных из республиканского или местного бюджета, посредством формирования первоначального уставного капитала, приобретения пакета акций (доли участия) юридических лиц до момента окончательной реализации указанных мероприятий, в целях отслеживания эффективности Инвестиций.
214. Мониторинг Инвестиций включает в себя следующее:
1) сбор информации о ходе мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций, привлеченных из республиканского или местного бюджета;
2) анализ достигнутых в каждом этапе объемов реализации и затрат, путем сопоставления фактически достигнутых показателей результатов мероприятий, реализуемых юридическим лицом за счет Инвестиций и соответствующих результатов, запланированных в ФЭО Инвестиций и (или) в планах развития государственных органов и (или) в стратегических документах развития юридических лиц, а также причин их недостижения;
3) подготовку отчета о результатах мониторинга реализации Инвестиций, содержащего информацию о фактических и плановых объемах выполненных работ и сумм освоения финансовых средств за отчетный период.
Сноска. Пункт 214 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721; от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
215. Субъект квазигосударственного сектора, реализующий мероприятия за счет Инвестиций, предоставляет АБП отчет по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет Инвестиций за отчетный период (далее – отчет субъекта квазигосударственного сектора) по форме согласно приложению 38 к настоящим Правилам, а также пояснительную записку (в случае отрицательно направленного отклонения фактических показателей от плановых с подробным обоснованием отклонения), одновременно предоставляет финансовую отчетность за последний отчетный период, копии стратегических документов развития субъекта квазигосударственного сектора.
Отчет субъекта квазигосударственного сектора представляется АБП ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
В отчете субъекта квазигосударственного сектора отражаются:

1) бюджеттік бағдарламаның сипаттамасы;
2) Бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңінің құны;
3) жарғылық капиталға мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларының төлеміне олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару кезінде акционердің (қатысушының) және директорлар кеңесінің шешімдері бағалы қағаздар нарығын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның тиісті куәлігімен расталатын акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері;
5) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңін іске асыру кестесі;
6) іске асырылуы үшін Инвестициялар жүзеге асырылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының деректемелері;
7) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараны қаржыландыру схемасы;
8) нысаналы индикаторларға сәйкес Инвестициялардың ҚЭН-де қол жеткізілуі жоспарланған Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның сандық-сапалық көрсеткіштері;
9) квазимемлекеттік сектор субъектісінің жауапты орындаушысының деректемелері көрсетіледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі есебінің әрбір парағына Инвестициялардың мониторингі және олардың іске асырылуы туралы есепті дайындау үшін жауапты заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ондайлар болмаған жағдайда – заңды тұлғаның басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қояды.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебіне заңды тұлғаның басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қояды. Бұл ретте жауапты орындаушы, құрылымдық бөлімшенің басшысы және заңды тұлғаның басшысы ұсынылатын ақпараттың толықтығына және дұрыстығына жауап береді.
216. Есепті тоқсандағы Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шаралардың іске асырылу мониторингі бойынша есепті (бұдан әрі – ББӘ есебі) осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, сондай-ақ түсіндірме жазбаны (нақты көрсеткіштердің жоспардағыдан теріс бағытталған ауытқуы жағдайында ауытқуды егжей-тегжейлі негіздей отырып) ұсынады, бір мезгілде соңғы есепті кезеңдегі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаржылық есептіліктерін, заңды тұлғаларды дамытудың стратегиялық құжаттарының көшірмелерін ұсынады.
217. Республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық Инвестициялар мен Инвестициялар бойынша ББӘ есебін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүргізеді.
Жергілікті Инвестициялар бойынша ББӘ есебін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүргізеді.

1) характеристика бюджетной программы;
2) стоимость каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
3) сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, решения акционера (участника) и совета директоров при перечислении денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц;
4) сведения государственной перерегистрации юридического лица;
5) график реализации каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
6) реквизиты документов Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись Инвестиций;
7) схема финансирования мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
8) согласно целевым индикаторам количественно-качественные показатели мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций, достижение которых запланировано в ФЭО Инвестиций;
9) реквизиты ответственного исполнителя субъекта квазигосударственного сектора.
Отчет субъекта квазигосударственного сектора полистно парафируется руководителем структурного подразделения юридического лица, ответственного за мониторинг Инвестиций и подготовку отчета об их реализации, а в случае отсутствия таковых – руководителем юридического лица, либо лицом, его замещающим.
Отчет субъекта квазигосударственного сектора подписывается руководителем юридического лица, либо лицом, его замещающим. При этом ответственный исполнитель, руководитель структурного подразделения и руководитель юридического лица отвечает за полноту и достоверность предоставляемой информации.
216. Отчет по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет Инвестиций за отчетный квартал (далее – отчет АБП) оформляется по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам, а также пояснительную записку (в случае отрицательно направленного отклонения фактических показателей от плановых с подробным обоснованием отклонения), единовременно предоставляют финансовые отчетности субъектов квазигосударственного сектора за последний отчетный период, копии стратегических документов развития юридических лиц.
217. Отчет АБП по республиканским Инвестициям и Инвестициям, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета проводят администраторы республиканских бюджетных программ.
Отчет АБП по местным Инвестициям проводят администраторы местных бюджетных программ.

218. ББӘ есебінде:
1) бюджеттік бағдарламаның (ішкі бағдарламаның) сипаттамасы;
2) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңінің құны;
3) жарғылық капиталға мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларының төлеміне олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару кезінде акционердің (қатысушының) және директорлар кеңесінің шешімі, бағалы қағаздар нарығын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның тиісті куәлігімен расталатын акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттік тіркеу мәліметтері;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері;
5) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараның әрбір кезеңін іске асыру кестесі;
6) іске асырылуы үшін Инвестициялар жүзеге асырылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының деректемелері;
7) ББӘ тиісті бюджеттік бағдарламасы (ішкі бағдарламасы) бойынша республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаражат бөлу туралы ақпарат;
8) Инвестициялар есебінен іске асырылатын іс-шараны қаржыландыру схемасы;
9) ББӘ жауапты орындаушысының деректемелері;
10) ішкі бақылау қызметімен анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат;
11) Инвестицияларды жүзеге асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштерге қол жеткізудің ағымдағы жағдайы туралы ақпарат көрсетіледі.
Инвестициялар арқылы іске асырылатын іс-шаралар бойынша есепті тоқсанның әрбір нысан бойынша заттай көрінісінде жоспарланған және нақты өнімдірілген жұмыс көлемі туралы ақпарат беріледі.
Ескерту. 218-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
219. Тоқсанның қорытындылары бойынша орталық мемлекеттік органдардың және облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері жобаларды іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге шығады.
Ішкі бақылау қызметінің қорытындысы анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты, сондай-ақ проблемаларды шешу және жою бойынша ұсынымдар мен шараларды қамтиды.
Анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты ішкі бақылау қызметі тиісті органның бірінші басшысына ұсынады.
Ескерту. 219-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
220. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын Инвестициялардың іске асырылуы бойынша жылдық мониторингті қазақ және орыс тілдерінде, жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 20 наурызынан кешіктірмей тиісті орталық мемлекеттік органға ұсынады.

218. В отчете АБП отражаются:
1) характеристика бюджетной программы (подпрограммы);
2) стоимость каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
3) сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, решения акционера (участника) и совета директоров при перечислении денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц;
4) сведения государственной перерегистрации юридического лица;
5) график реализации каждого этапа мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
6) реквизиты документов Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись Инвестиций;
7) информация о выделении средств из республиканского или местного бюджета по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме) АБП;
8) схема финансирования мероприятия, реализуемого за счет Инвестиций;
9) реквизиты ответственного исполнителя АБП.
10) информацию, о принятых мерах по устранению фактов нарушений выявленных службой внутреннего контроля;
11) информацию о текущем состоянии по достижению долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации Инвестиций.
По мероприятиям, реализуемым за счет Инвестиций, представляется информация об объеме запланированных и фактически произведенных работ за отчетный квартал по каждому объекту в натуральном выражении.
Сноска. Пункт 218 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
219. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы выезжают на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации проектов.
Заключение службы внутреннего контроля содержит информацию о выявленных фактах нарушения, а также рекомендации и меры по устранению и решению проблем.
Информация о выявленных фактах нарушения представляется службой внутреннего контроля первому руководителю соответствующего органа.
Сноска. Пункт 219 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 05.09.2018 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
220. Годовой мониторинг по реализации Инвестиций, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета представляется администраторами местных бюджетных программ на казахском и русском языках в соответствующий центральный государственный орган ежегодно, не позднее 20 марта года, следующего за отчетным.

Ескерту. 220-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
221. Республикалық Инвестициялар мен республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын Инвестициялардың іске асырылуы бойынша жылдық мониторингті республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 20 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 221-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
222. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын Инвестициялардың іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қазақ және орыс тілдерінде дайындайды және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 20 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 222-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
223. Ішкі бақылау қызметінен анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпарат алған орталық атқарушы органдар мен жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына проблемаларды шешу тәсілдері мен қабылданған шаралар туралы ақпарат ұсынады.
224. ББӘ тиісті бюджетті жоспарлаған (нақтылаған) кезде Инвестицияларды іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымдылықтың ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша ағымдағы жағдай ақпаратын ескере отырып, республикалық Инвестициялардың, жергілікті Инвестициялардың және республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын Инвестициялардың іске асырылу мониторингінің нәтижелерін қолданады.
5-параграф. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуына бағалау жүргізу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың 5-параграфы алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы"

Сноска. Пункт 220 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
221. Годовой мониторинг по реализации республиканских Инвестиций и Инвестиций, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета представляется администраторами республиканских бюджетных программ на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно, не позднее 20 апреля года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 221 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
222. Годовой мониторинг о ходе реализации Инвестиций, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на казахском и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно, не позднее 20 апреля года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 222 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
223. Центральные исполнительные органы и местные исполнительные органы, получившие информацию от служб внутреннего контроля о выявленных фактах нарушения, представляют информацию о принятых мерах и способах решения проблем органам государственного финансового контроля.
224. АБП используют результаты мониторинга реализации республиканских Инвестиций, местных Инвестиций и Инвестиций реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета при планировании (уточнении) соответствующего бюджета, с учетом информации о текущем состоянии по достижения долгосрочных показателей экономической и социальной отдачи от реализации Инвестиций.
Параграф 5. Порядок проведения оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Сноска. Параграф 5 исключен приказом Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки реализации
бюджетных инвестиций
и определения целесообразности
бюджетного кредитования

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі және іске асыруға ұсынылатын мемлекеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – МИЖ) жөніндегі деректер
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі ______________________________________
МИЖ атауы _______________________________________________________
МИЖ іске асыру көзделген мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларының, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларының, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің орындаудың атауы (нақты тармақтарға сілтемелер).
Инвестицияларды алушы (болған жағдайда) заңды тұлғаның атауы
МИЖ іске асыру кезеңі (белгісіз болса, жобалап көрсетіңіз):
Іске асырудың ұзақтығы: ____________ ай
МИЖ іске асырудың басталуы: жыл: ________ ай: ________
МИЖ іске асырудың болжамды аяқталуы: жыл: ______ ай: ______
МИЖ-дің пайдаланылу (қызмет ету) кезеңі
МИЖ-дің жалпы құны: ____ мың теңге, оның ішінде (қажет жағдайда толтырылады):
Техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) әзірлеу құны: __________ мың теңге
ТЭН түзету құны: ___________ мың теңге
Объектіні ұстауға арналған жыл сайынғы шығындар, сондай-ақ инвестициядан кейінгі кезең (қаржыландыру көзін көрсете отырып)
МИЖ-ді іске асырылатын жері:
(МИЖ-дің, оның негізгі құрамдауыштарының іске асырылатын жері мен МИЖ бойынша шығындардың өңірлерге бөлінуін көрсетіңіз)
1) Елді мекен (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
2) Баланс ұстаушы* (қажет жағдайда толтырылады)
3) МИЖ үшін бөлінген жердің болуы* (қажет жағдайда толтырылады)
иә (жер учаскесі мен сол орында тұрған жылжымайтын мүліктің берілгені жөніндегі шешімнің нөмірі мен күні көрсетіледі);
жоқ (жер учаскесін сатып алу үшін қажетті сома көрсетіледі).
4) инженерлік-көліктік инфрақұрылымның (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр-, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа да инфрақұрылымның) болуы:
иә (қандай екені көрсетіледі);
жоқ (қосымша қанша шығын қажет екені көрсетіледі)
Ескертпе:
* жаңа объект құрылған (салынған) жағдайда, болашақ меншік иесі көрсетіледі, реконструкцияланған жағдайда қазіргі меншік иесі көрсетіледі
2. Ретроспектива (МИЖ бойынша бұрын бөлінген және игерілген қаражат туралы, оның ішінде ағымдағы бағдарламалар бойынша ақпарат)
Атауы
Инвестициялар жүзеге асырылатын жылдың алдындағы жылдар
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) нөмірі
жылы
жылы
жылы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сипаттамасы
Стратегиялық бағыты
нөмірі
атауы
Мақсаты
нөмірі
атауы
Міндеті
нөмірі
атауы
Бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) сомасы, мың. теңге
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарламаны) бекітілген нормативтік құқықтық акт
түрі
қабылданған күні
нөмірі
Нәтижесі
Р/с
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
Тікелей нәтиже (сан көрсеткіштері)
1.
Түпкілікті нәтиже (нәтиже көрсеткіштері)
1.

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Информационный лист инвестиционного предложения"
1. Данные по администратору бюджетной программы и предлагаемому к реализации
государственного инвестиционного проекта (далее – ГИП)
Администратор бюджетной программы ______________________________________
Наименование ГИП _______________________________________________________
Наименование документов Системы государственного планирования, ежегодных
посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручений
Президента Республики Казахстан, исполнения законодательных актов Республики
Казахстан в составе которых предусмотрена реализация ГИП
(ссылки на конкретные пункты).
Наименование юридического лица получателя инвестиций (при наличии таковой)
Период реализации ГИП (если неизвестны, указать приблизительно):
Продолжительность реализации: ____________ месяцев
Начало реализации ГИП: год: ________ месяц: ________
Предполагаемое завершение реализации ГИП: год: ______ месяц: __
Период эксплуатации (службы) ГИП
Общая стоимость ГИП: _________ тысяч тенге, в том числе
(заполняется в случае необходимости):
стоимость разработки технико-экономического обоснования (далее – ТЭО):
__________ тысяч тенге
стоимость корректировки ТЭО: ___________ тысяч тенге
Ежегодные затраты на содержание объекта, а также в постинвестиционный период
(с указанием источника финансирования)
Место реализации ГИП:
(укажите место реализации ГИП, его основных компонентов и распределение затрат
по ГИП по регионам)
Населенный пункт (село, район, город, область, страна)
Балансодержатель* (заполняется при необходимости)
Наличие отведенной земли для ГИП* (заполняется при необходимости) да
(указывается дата и номер решения, в соответствии с которым выделен земельный
участок и недвижимое имущество, находящееся на нем);
нет (указывается сумма, которая необходима для выкупа земельного участка).
4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры (железнодорожными
магистралями, автомобильными дорогами, трубопроводами, электро-, теплосетями,
водопроводами, газопроводами и другой инфраструктурой)
да (указывается какой именно)
нет (указывается сколько необходимо дополнительных затрат)
Примечание:
* в случае создания (строительства) нового объекта указывается будущий собственник,
в случае реконструкции указывается действующий собственник
2. Ретроспектива (информация о ранее выделенных и освоенных средствах по ГИП,
в том числе по текущим программам)
Наименование
Годы, предшествующие году осуществления Инвестиции
Номер бюджетной программы (подпрограммы)
год
год
год
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Название бюджетной программы (подпрограммы)
Стратегическое направление
номер
название
Цель
номер
название
Задача
номер
название
Сумма бюджетной программы (подпрограммы), тысяч тенге
Нормативный правовой акт, которым утверждена бюджетная программа (подпрограмма)
Вид
дата принятия
номер
Результат
№ п/п
Целевой индикатор
Единица измерения
план
факт
план
факт
план
факт
Прямой результат (показатели количества)
1.
Конечный результат (показатели результата)
1.

3. Саланың маркетингтік талдауы
1) объектілерді құру (салу) мен реконструкциялауды, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құру мен дамытуды болжайтын МИЖ үшін қаралып отырған өңірде жобада (жобалар) болжанған өнімдерге (тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қазіргі кездегі және перспективадағы сұранысты не жобаның әлеуметтік-экономикалық қажеттілігін талдауды көрсетеді.
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерін жарғылық капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту арқылы саланы (салаларды) институционалдық дамытуды болжайтын МИЖ үшін іс-шараларды іске асыру ықпал ететін негізгі көрсеткіштер мен даму серпінін көрсете отырып, іс-шараларды іске асыру болжанатын маркетингтік ортаны талдауды көрсетеді.
4. Іске асырылуы болжанатын МИЖ-дің жалпы сипаттамасы (МИЖ-ді жалпы сипаттау басымдылық тәртібінде жеке (жоба бойынша) баяндалады.
МИЖ-дің мақсаты мен міндеттері:
1) мақсат (мақсат Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген экономика саласын (аясын) дамытудың неғұрлым кең міндеттерін/басымдықтарын көрсетуге тиіс);
2) сандық есептер (жобаның ауқымын анықтауға болатын жобаның сандық өлшенетін есептерін көрсетіңіз. Белгілі бір сандық көрсеткіштерді көрсетіңіз, мысалы, жобалық қуат және басқалар);
3) тікелей және түпкілікті нәтижелер (жобаны іске асыру нәтижесінде оларды алушылар үшін өндірілетін өнімнің/көрсетілетін қызметтің әсері, сондай-ақ бизнес субъектілеріне (оның ішінде шағын және орта бизнеске) әсер ету, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдары тиімділігінің түйінді көрсеткіштері негізінде жобаны іске асырудан экономикалық және әлеуметтік қайтарымның ұзақ мерзімді көрсеткіштеріне қол жеткізу).
Жобаның негіздемесі: (осы жобаны іске асыру қажеттілігін негіздеу; жобаны іске асырған жағдайда осы саланың көрсеткіші қаншалықты көтерілетіндігін көрсету).
Ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар үшін:
инвестициялық және пайдалану кезеңдерінде іске асырудың әрбір нұсқасы құнының есептеулері мен негіздемелерін келтіре отырып, кемінде 2 іске асыру нұсқасын көрсетіңіз;
осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жобаны іске асыру нұсқасын оңтайлы таңдауды негіздеу үшін әрбір нұсқа бойынша ең аз шығындарға талдау жүргізу.
МИЖ сипаттамасы:
(1 және 2-кестеге сәйкес жобаның және оның барлық іс-шаралары мен құрамдауыштар мазмұнын сипаттаңыз)
1-кесте
Іс-шараларды іске асыру кезеңі мен құны
Іс-шаралар мен құрамдауыштар атауы
Кезеңі
Кезеңі
Кезеңі
Жиыны
құны
құны
құны
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
2-кесте
Жекелеген құрамдауыштар мен іске асыру кезеңдері
Сандық көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Жоба бойынша
Құны (мың теңге)
1.

3. Маркетинговый анализ отрасли
1) для ГИП предполагающих создание (строительство) и реконструкцию объектов,
а также создание и развитие объектов информатизации отражает анализ
существующего и перспективного спроса на предполагаемую проектом (проектами)
продукцию (товары, работы, услуги) в рассматриваемом регионе либо
социально-экономическую необходимость проекта.
2) для ГИП предполагающих институциональное развитие отрасли (отраслей)
посредством формирования или увеличения уставного капитала субъектов
квазигосударственного сектора отражает анализ маркетинговой среды, в которой
предполагается реализация мероприятий, с указанием основных показателей
и динамики развития, на которые повлияет реализация мероприятий.
4. Общее описание предполагаемых к реализации ГИП (общее описание ГИП
излагается индивидуально (по проектно) в приоритетном порядке)
Цель и задачи ГИП:
1) цель (цель должна отражать более широкие задачи/приоритеты развития отрасли
(сферы) экономики, установленные документами Системы государственного
планирования Республики Казахстан);
2) количественные задачи (укажите количественно измеряемые задачи проекта,
посредством которых можно определить масштаб проекта. Представьте определенные
числовые показатели, например, проектная мощность, и другие);
3) Прямые и конечные результаты (эффект от производимой продукции/услуги для их
получателей в результате реализации проекта, а также влияние на субъектов бизнеса
(в том числе малого и среднего бизнеса), достижение долгосрочных показателей
экономической и социальной отдачи от реализации проекта на основании ключевых
показателей эффективности государственных органов Республики Казахстан).
Обоснование проекта: (обоснуйте необходимость реализации данного проекта;
укажите насколько повыситься показатель данной отрасли, в случае если проект будет реализован).
Для бюджетных инвестиционных проектов, направленных на создание и развитие
объектов информатизации, укажите: не менее 2 вариантов реализации с приведением
расчетов и обоснований стоимости каждого варианта реализации в инвестиционный
и эксплуатационный периоды;
проведение анализа наименьших затрат по каждому варианту для обоснования
оптимального выбора варианта реализации проекта согласно приложению 10
к настоящим Правилам.
Описание ГИП:
(опишите содержание проекта и всех его мероприятии и компонентов
согласно таблице 1 и 2)
Таблица 1
Период и стоимость реализации мероприятии
Наименование мероприятий и компонентов
Период
Период
Период
Итого
стоимость
стоимость
стоимость
1.
1)
2)
2.
1)
2)
Итого
Таблица 2
Отдельные компоненты и этапы реализации
Количественные показатели
Единица измерения
По Проекту
Стоимость (тысяч тенге)
1.

1)
2)
2.
1)
2)
Жиыны
5. МИЖ-ді институционалдық басқару схемасы
Негізгі қатысушыларды сипаттау, олардың өзара іс-қимыл схемасы, пайдалар мен шығындарды бөлу, инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңдерде жобаны басқару схемасы, сондай-ақ пайда алушылар (жобаның іске асырылуынан пайда табатын нысаналы топтар мен адамдар санын көрсетіңіз);
6. Әлеуметтік және экологиялық әсері:
(жобаның қоршаған орта мен тұрғындарға әсер етуін қысқаша сипаттаңыз)
Тұрғындардың жұмыспен қамтылуына әсері (жобаның іске асырылуына тікелей немесе жанама қатысатын адамдар санын бағалауды ұсыныңыз).
7. МИЖ-ді қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша іске асырудың балама нұсқалары.
Тиісті негізделген есептерді қоса бере отырып, қаржыландырудың мынадай түрлері мен тәсілдері бойынша МИЖ-ді іске асыру мүмкіндігін (мүмкін еместігін) жазыңыз:
1) бюджеттік инвестициялық жоба (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады, теңгерім ұстаушысы тікелей бюджеттік бағдарлама әкімшісі болып табылатын әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы);
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асыру жоспарланатын бюджеттік инвестициялар (көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу аталған функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне толық байланысты болады және/немесе Инвестицияларды алушының белгілі бір көлемде және сапада өнім өндіруі);
3) бюджеттік кредит (ақпаратты бюджеттік кредиттеу қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан көрсету, оның ішінде:
бюджеттік кредитті кредит шартына сәйкес өтеу міндеттілігін көздейтін қайтарымдылық;
міндеттемелердің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етудің болуы көзделген қамтамасыз етілу;
бюджеттік кредитті бергені үшін қарыз алушының сыйақы төлеуі көзделген ақылылық;
бюджеттік кредитті беру мерзімін белгілеуді көздейтін мерзімділік);
4) мемлекеттік жекешелік-әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобасы, оның ішінде концессиялық жоба (сәйкестікке қатысты ақпаратты көрсету):
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" және "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында белгіленген МЖӘ, оның ішінде концессия қағидаттарын сақтау;
жобаны МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша іске асырудың әлеуметтік тиімділігі;
жобаны МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша іске асырудың экономикалық тиімділігі;
МЖӘ, оның ішінде концессия схемасы бойынша ұсынылатын шешімдердің негізделуі);

1)
2)
2.
1)
2)
Итого
5. Институциональная схема управления ГИП
Описание основных участников, схема их взаимодействия, распределение выгод
и затрат, схема управления проектом в инвестиционном и постинвестиционном
периодах, также выгодополучатели (укажите количество людей и целевые группы,
которые выиграют от реализации проекта).
6. Социальное и экологическое воздействие:
(кратко опишите, воздействие проекта на население и окружающую среду)
Влияние на занятость населения
(представьте оценку количества людей, которые прямо или косвенно будут
задействованы в реализации проекта).
7. Альтернативные варианты реализации ГИП по возможным видам и способам
финансирования.
Опишите возможность (невозможность) реализации ГИП по следующим видам
и способам финансирования с приложением соответствующих обосновывающих расчетов:
1) бюджетный инвестиционный проект (количественная характеристика объема
выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых
государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение
которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные
функции, полномочия или оказывающей услуги, наличие социально-экономического
эффекта, балансодержателем является непосредственно администратор бюджетной программы);
2) бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц (количественная характеристика
объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых
государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение
которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные
функции, полномочия или оказывающей услуги и (или) производство Получателем
Инвестиций продукции определенного объема и качества);
3) бюджетный кредит (отражение информации на соответствие принципам
бюджетного кредитования, в том числе:
возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита
в соответствии с кредитным договором;
обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств
установленными бюджетным законодательством Республики Казахстан способами;
платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения
за предоставление бюджетного кредита;
срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита.);
4) проект государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), в том числе
концессионный проект (отражение информации на соответствие):
соблюдения принципов ГЧП, в том числе концессии, установленных Законами
Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" и "О концессиях";
социальной эффективности реализации проекта по схеме ГЧП, в том числе концессии;
экономической эффективности реализации проекта по схеме ГЧП, в том числе концессии;
обоснованности предлагаемых решений по схеме ГЧП, в том числе концессии.);

5) жеке инвестициялар (ақпаратты МИЖ-дің жоғары өтімділігіне сәйкестігі тұрғысынан көрсету).
8. Ақпараттандыру объектісін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жоба үшін болжанатын техникалық-технологиялық шешімдердің сипаттамасы мен негіздемесі:
1) жоба ауқымының сипаттамасы және жоба қуатының есептік негіздемесі, жоба қуатын игеру серпіні;
2) технологиялар мен жабдықтарды таңдау негіздемесі, пайдаланылатын жабдықпен технологиялық үйлесімділік, баға-сапа оңтайлы арақатынасы, технологиялар мен жабдықтарды таңдаудың балама нұсқалары, инновациялық жабдықты қолдану, жобада сапа стандарттарын пайдалану туралы ақпарат;
3) жобаның құрамдауыштары бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаны іске асыру кестесі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша);
4) автоматтандырылған функциялар, процестер және оларды тұтынушылар тізбесі (use-case схемасы);
5) телекоммуникация схемасы және байланыс арналарына қойылатын талаптар, жобаның ауқымы мен қуатының сандық көрсеткіштері негізінде есептеу қуаттары мен сақтау көлемдеріне және есептеу құралдарының санына қойылатын талаптардың негіздемесі;
6) жүйе архитектурасының, жүйе құрамдауыштарының және олардың өзара байланысының жалпы сипаттамасы;
7) жобаны іске асыру нәтижесінде өзекті болмай қалуы мүмкін мемлекеттік ақпараттандыру объектілерін және олардың құрамдауыштарын көрсету;
8) сыртқы ақпараттық жүйелермен интеграцияны көрсету;
9) ақпараттық қауіпсіздік талаптарын көрсету.
Инвестициялық ұсыныстың осы бөлімінде салыстырмалы талдау жүргізілетін және таңдап алынған нұсқаның негіздемесі ұсынылатын жобаның мақсатына және нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізудің кемінде екі ықтимал нұсқасы көрсетіледі.
Байланысатын адамның деректемелері
Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда):_________________________________________________________
Лауазымы:________________________________________________________________
Бөлімше/ұйым:_____________________________________________________________
Мекенжайы:_______________________________________________________________
Байланыс телефоны: ________________________________________________________
Электрондық пошта: ________________________________________________________
__________________ ___________
Мөрдің орны (болған жағдайда)______________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу,
мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау

5) частные инвестиции (отражение информации на соответствие высокой окупаемости ГИП).
8. Описание и обоснование предполагаемых технико-технологических решений
для БИП, направленного на создание и развитие объекта информатизации:
1) описание масштаба проекта и расчетное обоснование мощности проекта,
динамики освоения мощности проекта;
2) обоснование выбора технологий и оборудования, информацию о технологической
совместимости с уже используемым оборудованием, оптимальном соотношении
цена-качество, альтернативных вариантах выбора технологий и оборудования,
применении инновационного оборудования, использовании проектом стандартов качества;
3) график реализации проекта (в том числе по технологическим этапам) с разбивкой
финансирования по компонентам проекта;
4) перечень автоматизируемых функций, процессов и их потребителей (схема use-case);
5) схему телекоммуникаций и требований к каналам связи, обоснование требований
к вычислительным мощностям и объемам хранения и количества вычислительных
средств на основе количественных показателей масштаба и мощности проекта;
6) общее описание архитектуры системы, компонентов системы и их взаимосвязей;
7) указание государственных объектов информатизации и их компонентов, которые
могут стать неактуальными в результате реализации проекта;
8) указание интеграций с внешними информационными системами;
9) указание требований информационной безопасности.
В данном разделе инвестиционного предложения отражаются не менее двух
возможных вариантов достижения цели и показателей результата проекта, по которым
проводится сравнительный анализ и представляется обоснование выбранного варианта.
Реквизиты контактного лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): _________________________________
Должность: ____________________________________________________________
Подразделение/организация: _____________________________________________
Адрес: ________________________________________________________________
Контактный телефон: ___________________________________________________
Факс: _________________________________________________________________
Электронная почта: _____________________________________________________
______________________________________________________ ________________
Место печати (при наличии) ______
Фамилия, имя, отчество (при наличии) должность подпись

қағидаларына 1-1-қосымша
Нысан
____ жылғы " " ___________
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің инвестициялық картасы
Ескерту. Қағида 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а.15.08.2016 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі _____________________________
(Атауы және код)
Жобаның атауы
Іс-шаралардың/компоненттердің атаулары
Қатысушылардың (инвестицияны алушы) атаулары
Жобаның құны
(мың теңге)
Источник
финансирования
Период
Жүзеге асыру орны
Ескерту (қолданылған шешімдер, нәтижелер, басқалар)
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Ұлттық қор
Қарыз қаражаты
Өзіндік қаражат
Басқалар (қаржыландыру
көзін көрсету тіи)
құрылыс (инвестициялық)
қолданыс (постинвестициялық)
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің әзірленген инвестициялық жобалары (10 жыл ішінде)
1.
2.
1.
2.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің әзірленіп жатқан инвестициялық жобалары
1.
2.
1.
2.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің әзірленуі жоспарланған инвестициялық жобалары (5 жыл ішінде)
1.
2.
1.
2.
Ескертпе:
"Іс-шаралардың/компоненттердің атаулары" бағанасында жобаның іс-шаралар атаулары көрсетіледі. Тараулардың саны және атаулары қаржылық-кономикалық негіздемеде (республикалық немесе жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасы Ұлттық фонд қаражаты қаржыландыру көздері болған жағдайда) немесе заңды тұлғалардың даму жоспарында (қарыз немесе меншікті қаражат қаржыландыру көзі болған жағдайда), көрсетілген және жобаның активтерін сатып алуды қарастыратын іс-шаралардың саны мен атауларына сәйкес болу керек.
"Қатысушылардың (инвестицияны алушы) атаулары" бағанасында қаражат бөлінген/бөлініп отырған/бөлінетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, сондай-ақ инвестициялардың соңғы алушыларының атаулары көрсетіледі.
"Жобаның құны (мың теңге)" бағанасында барлық қаржыландыру көздерін есепке алып жобаның жалпы құны көрсетіледі.
"Қаржыландыру көзі (мың тенге)" бағанасында қаражат бөлінген/бөлініп отырған/бөлінетін шенберінде тиісті қаржыландыру көзі бағанасында қаражат көрсетіледі.
"Құрылыс (инвестициялық) кезең" бағанасында инвестициялық жобаны іске асыру/құру мерзімі көрсетіледі.
"Қолданыс (постинвестициялық) кезең" бағанасында инвестициялық жобаны қолдану мерзімі көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
2-қосымша
1-кесте
"Жобаның қаржылық-экономикалық моделінің базалық параметрлері" нысаны

Приложение 1-1
к Правилам разработки или корректировки, проведения
необходимых экспертиз инвестиционного предложения
государственного инвестиционного проекта, а также
планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных инвестиций
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 15.08.2016 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора
на "      " __________ год
Администратор бюджетной программы _______________________________
(наименование и код)
Наименование проекта
Наименования мероприятий/компонентов
Название участников (получатель инвестиций)
Стоимость проекта (тыс. тенге)
Источник
финансирования
Период
Место реализации
Примечание (принятые решения, результаты, прочие)
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Национальный фонд
Заемные средства
Собственные средства
другие (показать источник финансирования)
Стротельства (инвестиционный)
эксплуатации (постинвестиционный)
Реализованные инвестиционные проекты квазигосударственного сектора
(в течение 10 лет)
1.
2.
1.
2.
Реализуемые инвестиционные проекты квазигосударственного сектора
1.
2.
1.
2.
Планируемые к реализации инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 5 лет)
1.
2.
1.
2.
Примечание:
В столбце "Наименование мероприятий/компонентов" указывается наименование мероприятий проекта. Количество и название глав должно соответствовать количеству и названию мероприятий, указанных в финансово-экономическом обоснований (в случае если источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства Национального фонда Республики Казахстан) либо в плане развития юридического лица (в случае если источником финансирования являются заемные либо собственные средства), и предусматривающих приобретение активов проекта.
В столбце "Название участников (получатель инвестиций)" указывается наименование субъекта квазигосударственного сектора, а также конечные получатели инвестиций, которым выделены/выделяются/будут выделяться средства.
В столбце "Стоимость проекта (тыс. тенге)" указывается общая стоимость проекта с учетом всех источников финансирования.
В столбце "Источник финансирования (тыс. тенге)" отражаются средства в соответствующем столбце источника финансирования, в рамках которого выделены/выделяются/будут выделяться средства.
В столбце "Период строительства (инвестиционный)" указывается срок реализации/строительства инвестиционного проекта.
В столбце "Период эксплуатации (эксплуатационный)" указывается срок эксплуатации инвестиционного проекта.
Приложение 2
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта,
а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций
Таблица 1
Форма "Базовые параметры финансово-экономической модели проекта ____________________"

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Параметрдің атауы
Параметрдің мәні
Негіздеме
1
2
3
4
1
Жобаның жалпы құны
мың теңге
2
Инвестициялық кезең
жыл
3
Инвестициялаудан кейінгі кезең
жыл
4
Дисконттау мөлшерлемесі (коэффициенті)
%
5
Инфляция деңгейі
%
6
Салықтар мөлшерлемелері
%
7
Амортизациялау нормалары
Ескертпе:
4-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштері есептемелерінде қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі көрсетіледі.
5-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштері есептемелерінде қолданылатын Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің және/немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес инфляция деңгейі көрсетіледі. Бұл ретте келесі инвестициялаудан кейінгі кезең ішінде Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің және/немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес көрсетілген соңғы жылға арналған инфляция деңгейі қабылданады.
6-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштері есептемелерінде пайдаланылатын қолданыстағы Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес салық мөлшерлемелері көрсетіледі.
7-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштері есептемелерінде қолданылатын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес амортизациялау нормалары көрсетіледі.
2-кесте
"Жобаның іске асырылуының экономикалық тиімділігі көрсеткіштерін есептеу" нысаны
Атауы
Ескертпе (негіздеме)
1
2
3
n
1.
Экономикалық пайдалар
1)
Тікелей ақша ағындары
оның ішінде:
жобаны іске асырудан шоғырландырылған бюджетке түсетін түсімдер
2)
Жанама экономикалық пайдалар
2.
Экономикалық шығындар
1)
Инвестициялық шығындар/Инвестициялық шығындарды өтеу*
2)
Пайдалану шығындары/Операциялық шығындарды өтеу*
3)
Жанама экономикалық шығындар/Басқару үшін сыйақы*
3.
Таза экономикалық ағын жиыны
4.
Таза дисконтталған экономикалық ағын жиыны
5.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV)
6.
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
7.
Өзін-өзі ақтау мерзімі (РР)
Ескертпе:
Бұл нысан МИЖ қаржыландырудың әрбір тәсілі бойынша жеке толтырылады (бюджеттік инвестициялық жоба ретінде, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар ретінде, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы ретінде, оның ішінде концессиялық жоба ретінде, бюджеттік кредит ретінде, жеке инвестициялар ретінде).
1-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялаудан кейінгі кезең ішінде жобаны іске асыруға байланысты барлық ақша түсімдері мен төлемдер көрсетіледі.
1-тармақтың 2) тармақшасында жобаны іске асыруға байланысты барлық пайдалар, оның ішінде барлық инвестициялаудан кейінгі кезең үшін айқындалатын қосымша әлеуметтік-экономикалық, экономиканың сабақтас салаларындағы (аяларындағы) экологиялық әсерлер көрсетіледі. Барлық пайдалар ақшалай баламасында (мың теңге) келтіріледі.
1-тармақта тікелей ақша ағынының және жанама экономикалық пайдалардың жиынтық құны көрсетілді.
2-тармақтың 1) тармақшасында жобаның құны инвестициялық кезеңдегі барлық ақшалай салымдардың, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалға алу, оның құрылысқа бөлінуі және игерілуінің құны, аумақты құрылысқа және құрылыс-монтаждау жұмыстарына дайындау бойынша жұмыстардың, жабдықтардың және басқалардың құны ескеріле отырып көрсетіледі.
2-тармақтың 2) тармақшасында объекті пайдалануға енгізілген кезден бастап оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
2-тармақтың 3) тармақшасында барлық болжанатын шығындар, оның ішінде пайдалану шығындарын қоспағанда, жобаның іске асырылуының салдарларымен байланысты әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және, экономиканың сабақтас салаларындағы (аяларындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақшалай баламасында (мың теңге) келтіріледі.
2-тармақта жобаның инвестициялық және пайдалану шығындарының, жанама экономикалық шығындардың жиынтық құны көрсетіледі.
3-тармақта экономикалық пайда мен шығындардың арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
4-тармақта таза экономикалық ағынды мына формула бойынша есептелетін:
1 k = ------- (1+r)i
коэффициентке көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі.
r - осы қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген дисконттау мөлшерлемесі;
i - жобаның іске асырылу жылының реттік нөмірі (1-ден n-ге дейін).
5-тармақта 4-тармақта келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды қосу арқылы алынған шама көрсетіледі.
6-тармақта экономикалық таза дисконтталған кіріс нөлге тең болған кездегі дисконттау мөлшерлемесін табу жолымен алынған шама көрсетіледі.
7-тармақта өзін-өзі ақтау мерзімі мына формула бойынша есептеледі:
PP = min n, бұл ретте
CFi > IC, мұнда:
IC (Invest Capital) - жобадағы бастапқы инвестициялық шығындар;
CFi (Cash Flow) - таза пайда мен амортизация сомасын білдіретін уақыттың i-кезеңінде жобадан түсетін ақша ағыны.
Ақша ағынын есептеу үшін мына формулаларды қолдану қажет:
CFi = NP + A,
немесе
CFᵢ = Кіріс – Операциялық шығасылар – Салық төлемдері мен қарыз капиталы бойынша төлемдер
мұндағы:
А (Amortization) - амортизация, шығындар болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profit) - инвестициялық жобаның таза пайдасы.
* Керектісін таңдау қажет
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
2-қосымша
2-кесте
"Жобаның экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу" нысаны
Ескерту. 2-қосымшаның 2-кестесі жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 05.09.2018 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атауы
Ескертпе (негіздеме)
1
2
3
n
1.
Экономикалық пайдалар
1)
Тікелей ақша ағындары
оның ішінде:
жобаны іске асырудан шоғырландырылған бюджетке түсетін түсімдер
2)
Жанама экономикалық пайдалар
2.
Экономикалық шығындар
1)
Инвестициялық шығындар/Инвестициялық шығындарды өтеу
2)
Пайдалану шығындары/Операциялық шығындарды өтеу
3)
Жанама экономикалық шығындар/Басқару сыйақысы
3.
Таза экономикалық ағын жиыны
4.
Таза дисконтталған экономикалық ағын жиыны
5.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV)
6.
Экономикалық ішкі кірістілік нормасы (EIRR)
7.
Өзін-өзі ақтау мерзімі (РР)
Ескертпе:
Бұл нысан МИЖ қаржыландырудың әрбір әдісі бойынша бөлек толтырылады (бюджеттік инвестициялық жоба, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы, оның ішінде концессиялық жоба, бюджеттік кредит, жеке инвестициялар).
1-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялықтан кейінгі кезең ішінде жобаны іске асыруға байланысты барлық ақша түсімдері мен төлемдер көрсетіледі.
1-тармақтың 2) тармақшасында жобаны іске асыруға байланысты барлық пайдалар, оның ішінде барлық инвестициялықтан кейінгі кезеңге айқындалатын қосымша әлеуметтік-экономикалық, экономиканың сабақтас салаларындағы (аяларындағы) экологиялық әсерлер көрсетіледі. Барлық пайдалар ақшалай балама түрінде келтіріледі (мың теңге).
1-тармақта тікелей ақша ағынының және жанама экономикалық пайдалардың жиынтық құны көрсетілді.
2-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялық кезеңдегі барлық ақшалай салымдардың, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалға алу, оның құрылысқа бөлінуі және игерілуінің құны, аумақтарды құрылыс және құрылыс-монтаждау жұмыстарына дайындау бойынша жұмыстардың, жабдықтардың және басқалардың құны ескеріле отырып, жобаның құны көрсетіледі.
2-тармақтың 2) тармақшасында объекті пайдалануға берілген кезден бастап оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
2-тармақтың 3) тармақшасында барлық болжалды, оның ішінде жобаны іске асырудың салдарларына байланысты әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және пайдалану шығындарын қоспағанда, экономиканың сабақтас салаларындағы (аяларындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақшалай баламасында келтіріледі (мың теңге).
2-тармақта жобаның инвестициялық және пайдалану шығындарының, жанама экономикалық шығындардың жиынтық құны көрсетіледі.
3-тармақта экономикалық пайда мен шығындардың арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
4-тармақта таза экономикалық ағынды мына формула бойынша есептелетін:
1 k = ------- (1+r)i
коэффициентке көбейту жолымен алынған мәндер көрсетіледі.
r - осы қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген дисконттау мөлшерлемесі;
i - жобаны іске асыру жылының реттік нөмірі (1-ден n-ге дейін).
5-тармақта 4-тармақта келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды қосу арқылы алынған мән көрсетіледі.
6-тармақта экономикалық таза дисконтталған кіріс нөлге тең болған кездегі дисконттау мөлшерлемесін табу жолымен алынған мән көрсетіледі.
7-тармақта өзін-өзі ақтау мерзімі мына формула бойынша есептеледі:
IC (Invest Capital) - жобадағы алғашқы инвестициялық шығындар;
CFi (Cash Flow) - таза пайда мен амортизация сомасын беретін уақыттың i-ші кезеңінде жобадан түсетін ақша ағыны.
Ақша ағынынын есептеу үшін мынадай формулаларды қолдану қажет:
немесе
CFᵢ = Кіріс - Операциялық шығысылар - Салық төлемдері мен қарыздық капитал бойынша төлемдер
мұнда:
А (Amortization) - амортизация, шығындар болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profit) - инвестициялық жобаның таза пайдасы.
* Керектісін таңдау қажет
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудің
орындылығын айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.09.2020 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Жоба бойынша жалпы ақпарат
1.1
Мемлекеттік инвестициялық жобаның атауы
1.2
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
1.3
Іске асырылу кезеңі (жыл)
1.4
Пайдаланылу кезеңі (жыл)
1.5
Жобаның іске асырылуын негіздеу (салалық сараптама қорытындысына сәйкес)
1.6
Қаржыландыру тетіктері және көлемі (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)
1)
Бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу (түзету) құны (мың теңге)
2)
Жерді сатып алу құны (мың теңге)
3)
Нормативтік құқықтық актілерде белгіленген мемлекеттік міндеттемелер лимиттерінің шегінде мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мүмкіндігі (жоба мемлекеттік-жекешелік әріптестік ретінде іске асырылған жағдайда)
1.7
Бюджеттік инвестициялық саясаттың басымдықтарына сәйкестігі
1.8
Ұсынылған құжаттаманың болуы
2.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларына, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
3.
Жобаны басқарудың институционалдық схемасы (іске асырылу барысында, сол сияқты инвестициялықтан кейінгі кезеңдегі барлық жобаға қатысушылар туралы ақпарат, олардың өзара іс -қимылдары)
4.
Түпкілікті нәтиженің өлшенетін (сандық) көрсеткіштерінің болуы
5.
Тәуекелдерді бағалау тұрғысынан жобаны іске асыру мүмкіндігі
6.
Мемлекеттік инвестициялық жоба құнын есептеудің негізділігі
7.
Мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне байланысты мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асыру тетігін басымдықпен таңдау негізділігі
Тұжырымдар (Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаның ұсынымын ескере отырып мемлекеттік инвестициялық жобаларды бюджеттен қаржыландырудың ықтимал түрі мен тәсілдерін, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобаны іске асырудың орындылығын айқындау).
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудің
орындылығын айқындау
қағидаларына

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование параметра
Значение параметра
Обоснование
1
2
3
4
1.
Общая стоимость проекта
тысяч тенге
2.
Инвестиционный период
год
3.
Постинвестиционный период
год
4.
Ставка (коэффициент) дисконтирования
%
5.
Уровень инфляции
%
6.
Ставки налогов
%
7.
Нормы амортизации
Примечание:
В строке 4 указывается базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан, применяемая в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
В строке 5 указывается уровень инфляции, в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-кредитной политики и/или макроэкономических показателей Республики Казахстан, применяемый в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности. При этом в течение последующего постинвестиционного периода принимается уровень инфляции на последний год, указанный в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-кредитной политики или макроэкономических показателей Республики Казахстан.
В строке 6 указываются ставки налогов в соответствии с действующим Налоговым кодексом Республики Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
В строке 7 указываются нормы амортизации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
Таблица 2
Форма "Расчет показателей экономического эффекта от реализации проекта"
Наименование
Примечание (обоснование)
1
2
3
n
1.
Экономические выгоды
1)
Прямые денежные притоки
в том числе:
поступления в консолидированный бюджет от реализации проекта
2)
Косвенные экономические выгоды
2.
Экономические затраты
1)
Инвестиционные затраты/Компенсация инвестиционных затрат*
2)
Эксплуатационные затраты/Компенсация операционных затрат*
3)
Косвенные экономические затраты/Вознаграждение за управление*
3.
Итого чистый экономический поток
4.
Итого чистый дисконтированный экономический поток
5.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
6.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
7.
Срок окупаемости (РР)
Примечание:
Данная форма заполняется отдельно по каждому способу финансирования ГИП (как бюджетный инвестиционный проект, как бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, как проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект, как бюджетный кредит, частные инвестиции).
В подпункте 1) пункта 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В подпункте 2) пункта 1 указываются все выгоды, связанные с реализации проекта, в том числе дополнительные социально-экономические, экологические эффекты в смежных отраслях (сферах) экономики, определяемые для всего постинвестиционного периода. Все выгоды приводятся в денежном эквиваленте (тысяч тенге).
В пункте 1 указываются суммарная стоимость прямых денежных притоков и косвенных экономических выгод.
В подпункте 1) пункта 2 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
В подпункте 2) пункта 2 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
В подпункте 3) пункта 2 указываются все предполагаемые затраты, в том числе социально-экономические, экологические и в смежных отраслях (сферах) экономики, связанные с последствиями реализации проекта за исключением эксплуатационных затрат. Все затраты приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).
В пункте 2 указывается суммарная стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат, косвенных экономических затрат проекта.
В пункте 3 указывается разница между экономическими выгодам и затратами.
В пункте 4 указываются величины, полученные путем перемножения чистого экономического потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
1 k = ------- (1+r)i
r - ставка дисконтирования, приведенная в таблице 1 настоящего приложения;
i - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
В пункте 5 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного экономического потока, приведенного в пункте 4.
В пункте 6 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой экономический чистый дисконтированный доход равен нулю.
В пункте 7 указывается срок окупаемости, рассчитываемый по формуле:
PP = min n, при котором
CFi > IC, где:
IC (Invest Capital) – первоначальные инвестиционные затраты в проекте;
CFi (Cash Flow) – денежный поток от проекта в i-й период времени, который представляет собой сумму чистой прибыли и амортизации.
Для расчета денежного потока необходимо воспользоваться следующими формулами:
CFi = NP + A,
или
CFi = Доход – Операционные издержки – Налоговые платежи и выплаты по заемному капиталу,
где:
А (Amortization) – амортизация, вид денежного потока, который не является затратами;
NP (Net Profit) – чистая прибыль инвестиционного проекта.
* Выбрать нужное
Приложение 3
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Экономическое заключение на инвестиционное предложение
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Общая информация по проекту
1.1.
Наименование государственного инвестиционного проекта
1.2.
Мощность проекта (единица измерения)
1.3.
Период реализации (лет)
1.4.
Период эксплуатации (лет)
1.5.
Обоснование реализации проекта (согласно заключению отраслевой экспертизы)
1.6.
Механизмы и объемы финансирования (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тысяч тенге)
1)
Стоимость разработки (корректировки) технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (тысяч тенге)
2)
Стоимость выкупа земли (тысяч тенге)
3)
Возможность принятия государственных обязательств в пределах установленных нормативными правовыми актами лимитов государственных обязательств (в случае реализации проекта как государственно-частного партнерства)
1.7.
Соответствие приоритетам бюджетной инвестиционной политики
1.8.
Наличие представленной документации
2.
Соответствие положениям документов Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан (указать реквизиты документа)
3.
Институциональная схема управления проектом (информация обо всех участниках проекта, как в ходе реализации, так и в постинвестиционный период, их взаимодействие)
4.
Наличие измеримых (количественных) показателей конечного результата
5.
Возможность реализации проекта с точки зрения оценки рисков
6.
Обоснованность расчетов стоимости государственного инвестиционного проекта
7.
Обоснованность приоритетного выбора механизма реализации государственного инвестиционного проекта в зависимости от потребности государственных инвестиций
Выводы (определение возможного вида и способов финансирования государственных инвестиционных проектов из бюджета, а также целесообразности реализации государственного инвестиционного проекта с учетом рекомендации юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан).

3-1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық жобаны іріктеу әдістемесі
Ескерту. Қағида 3-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.09.2020 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іске асыру үшін басқалардың арасында мемлекет үшін негізгі алғышарттар (өлшемшарттар) мынадай факторлардың жиынтығы болып табылады:
1) жоба халық үшін ұзақ мерзімді кезеңге құндылық жасау мақсатында жеке әріптестің (концессионердің) инвестициялар тартуына бағдарланады;
2) жобаның мақсаты көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру болып табылады және жоба кәсіпкерлік субъектілері үшін тартымды болып табылады;
3) әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз етудің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер (олар қажет болғанда) көлемі жекеше әріптес (концессионер) жобаны іріктеу сатысында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаға немесе концессиялық жобаға тартатын ақша қаражатының, оның ішінде жекеше әріптестің (концессионердің) меншікті немесе меншікті және қарыз ақша қаражатының сомасынан аспауға тиіс.
Бұл ретте, жекеше әріптестің (концессионердің) меншікті немесе меншікті және қарыз ақша қаражатының қатысуы мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі (концессия объектісі) құнының кемінде жиырма пайызын құрайды;
4) жоба, республикалық мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын және концессиялық жобаларды қоспағанда, валюталық тәуекелдерді бюджет есебінен жабуды көздемейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.04.2021 № 48 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - 13.04.2022 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Приложение 3-1
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга
и оценки реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Методика отбора государственного инвестиционного проекта
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Основными предпосылками (критериями) среди прочего для реализации проектов государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), в том числе концессионных проектов для государства являются наличие в совокупности следующих факторов:
1) проект ориентируется на привлечение инвестиций частным партнером (концессионером) в целях создания ценности для населения на долгосрочный период;
2) целью проекта является повышение качества предоставляемых услуг и проект является привлекательным для субъектов предпринимательства;
3) размер государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств (при их необходимости) должен быть не больше суммы денежных средств, вовлекаемых частным партнером (концессионером) в проект государственно-частного партнерства либо концессионный проект на стадии их отбора, в том числе собственных или собственных и заемных денежных средств частного партнера (концессионера), за исключением проектов государственно-частного партнерства социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения.
При этом, участие собственных или собственных и заемных денежных средств частного партнера (концессионера) составляет не менее двадцати процентов от стоимости объекта государственно-частного партнерства (объекта концессии);
4) проект не предусматривает покрытие валютных рисков за счет бюджета, за исключением республиканских проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.04.2021 № 48 (порядок введения в действие см. п.4); с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 13.04.2022 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Бюджет кірістерін ұлғайту, бюджет шығыстарын қысқарту (ұлғайту емес) үшін салықтардың түсімін арттыру призмасы арқылы бюджет қаражатын тиімді басқару мемлекеттің МЖӘ жобаларына қатысуының негізгі өлшемшарттары, яғни, жобалардың бюджет тиімділігінің өлшемшарты, сондай-ақ МЖӘ тетіктері арқылы мемлекеттік инвестициялық жобаны (бұдан әрі – МИЖ) іске асырудың заңнамалық мүмкіндігі болып табылады.
3. Жобаларды алғашқы іріктеу инвестициялар объектісін МЖӘ-ге беру бойынша шектеулердің болмауы, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларға деген қажеттіліктің болу өлшемшарттары сияқты заң өлшемшарттары негізінде жүзеге асырылады.
Егер инвестициялар объектісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға беруге жатпайтын объектілер тізбесіне енгізілсе, онда жобаның бюджеттік инвестициялар арқылы іске асырылуы қаралады.
Мемлекеттік инвестициялардың қажеттілігіне байланысты мемлекеттік инвестициялық жобалар мынадай басымдықпен қаралады:
1) МЖӘ жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтыну кепілдігін көздейтін жобалардан басқа бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемді талап етпейтін жобаның МЖӘ арқылы іске асырылуы қаралады;
2) бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемді талап ететін жобаның бюджеттік инвестициялар арқылы іске асырылуы қаралады;
3) бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемді талап ететін жобаның МЖӘ арқылы іске асырылуы қаралады.
4. Экономикалық сараптама мынадай екі деңгейден тұрады:
экономикалық сараптаманың бірінші деңгейі МИЖ-дің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін, сондай-ақ жобаны іске асыру жеделдігін бағалаудан тұратын "МИЖ-дің басымдығы" деген көрсеткішті бағалау тұрғысынан жүргізілетін болады. Жобаны іске асырудың жеделдігі болған жағдайда жобаны бюджеттік инвестициялар арқылы іске асыру қаралады.
Ойын-сауық қызметтерін көрсетуге, ойын бизнесіне, шаштараз бен косметикалық көрсетілетін қызметтер салондарына, монша-сауықтыру кешендеріне, сауда-ойын-сауық орталықтарына бағытталған жобалар мемлекеттік инвестициялық жобаларды жүзеге асыру арқылы іске асырылмайды, қаржы агенттіктеріне бюджеттік кредит беру шеңберінде астананың және республикалық маңызы бар қалалардың аумағында іске асырылатын туристік ауданға немесе кешенге кіретін сауда-ойын-сауық орталықтарын салу жөніндегі жобаларды қоспағанда.
Егер құжаттаманы әзірлеуге және оларға сараптама жасауға жұмсалатын шығындар жобаны іске асыру құнынан жоғары болса, онда МИЖ МЖӘ тетігі арқылы қаралмайды.
екінші деңгей, шығындар мен пайданы талдау әдісімен мынадай формула бойынша бюджет тиімділігінің коэффициентін айқындайды:
Кбэ – бюджет тиімділігінің коэффициенті;
ДБбиj – j кезеңінде бюджеттік инвестициялық жоба не мемлекеттің жарғылық капиталға қатысуы арқылы жобаны іске асырудан мемлекеттік (республикалық, сондай-ақ жергілікті) бюджетке түскен түсімдер;
РБбиj – j кезеңінде жобаны іске асыруға жұмсалатын қаражат (инвестициялау барысында, сондай-ақ пайдалану барысында);
ДБгчпj – j кезеңінде МЖӘ арқылы жобаны іске асырудан мемлекеттік (республикалық, сондай-ақ жергілікті) бюджетке түскен түсімдер;
РБгчпj – j кезеңінде МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
Ст – дисконттау мөлшерлемесі.
Дисконттау мөлшерлемесінің мәнін инвестициялық ұсынысты әзірлеу күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі базалық мөлшерлемесінің мәніне не Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес болжамды инфляцияның орташа мәніне тең таңдау ұсынылады.
Егер Кбэ > 0 болса, онда МИЖ-ді бюджеттік инвестициялар ретінде іске асыру қаралады;
Егер Кбэ ≤ 0 болса, онда МИЖ-ді ең алдымен МЖӘ жобасы ретінде іске асыру қаралады.
Егер МИЖ-дің бюджет тиімділігі коэффициентінің теріс мәні болса және МЖӘ жобасы арқылы қарау қажеттілігі туындаса, жобаның өтімділік мерзімі мына формула бойынша есептеледі:
PP = min n, бұл ретте
CFi > IC, мұнда:
ІC (Іnvest Capіtal) – жобадағы бастапқы инвестициялық шығындар;
CFі (Cash Flow) – таза пайда мен амортизация сомасын білдіретін уақыттың і-кезеңінде жобадан түсетін ақша ағыны.
Ақша ағынын есептеу үшін мына формулаларды қолдану қажет:
CFi = NP + A,
немесе
CFі = Кіріс – Операциялық шығасылар – Салықтық төлемдер және қарыз капиталы бойынша төлемдер, мұнда:
А (Amortіzatіon) – амортизация, шығын болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profіt) – инвестициялық жобаның таза пайдасы.
Пруденциялық нормативтер не ковенанттар бойынша шектеулер болмаған кезде жоба бюджеттік кредит арқылы қаржыландырылады.

2. Основными критериями участия государства в проектах ГЧП является эффективное управление бюджетными средствами через призму повышения поступления налогов для увеличения доходов бюджета, сокращения (не увеличения) расходов бюджета, то есть критерии бюджетной эффективности проектов, а также законодательная возможность реализации государственного инвестиционного проекта (далее – ГИП) посредством механизмов ГЧП.
3. Первичный отбор проектов осуществляется на основании юридических критериев, таких как отсутствие ограничений по передаче объекта инвестиций в ГЧП, а также критерия наличия потребности в бюджетных инвестициях.
Если объект инвестиций входит в Перечень объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 710, то проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
В зависимости от потребности государственных инвестиций государственный инвестиционный проект рассматривается в следующей приоритетности:
1) проект, не требующий денежных выплат за счет бюджетных средств, кроме проектов, предусматривающих гарантию потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта ГЧП, рассматривается к реализации посредством ГЧП;
2) проект, требующий денежных выплат за счет бюджетных средств, рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций;
3) проект, требующий денежных выплат за счет бюджетных средств, рассматривается к реализации посредством ГЧП.
4. Экономическая экспертиза состоит из двух уровней:
первый уровень экономической экспертизы будет проводиться на предмет оценки показателя "Приоритетность ГИП", который будет содержать оценку ГИП на соответствие документам Системы государственного планирования, а также срочности реализации проекта. В случае наличия срочности реализации проекта, проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
Путем осуществления государственных инвестиционных проектов не реализуются проекты, направленные на предоставление развлекательных услуг, игорный бизнес, парикмахерские и салоны косметических услуг, банно-оздоровительные комплексы, торгово-развлекательные центры, за исключением проектов по строительству торгово-развлекательных центров, входящих в туристический район или комплекс, реализуемых на территории столицы и городов республиканского значения, в рамках бюджетного кредитования финансовых агентств.
Если затраты на разработку и экспертизу документации превышает стоимость реализации проекта, то ГИП не рассматривается через механизм ГЧП.
второй уровень, методом анализа затрат и выгод определяет коэффициент бюджетной эффективности по следующей формуле:
Кбэ – коэффициент бюджетной эффективности;
ДБбиj – поступления в государственный (как в республиканский, так и в местные) бюджет от реализации проекта посредством бюджетного инвестиционного проекта либо участие государства в уставном капитале в период j;
РБбиj – средства, направляемые на реализацию проекта (как в ходе инвестиций, так и в ходе эксплуатации) в период j;
ДБгчпj – поступления в государственный (как в республиканский, так и в местные) бюджет от реализации проекта посредством ГЧП в период j;
РБгчпj – государственные обязательства по проекту ГЧП в период j;
Ст – ставка дисконтирования.
Значение ставки дисконтирования рекомендуется выбирать равной значению базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на дату разработки инвестиционного предложения либо среднему значению прогнозируемой инфляции согласно прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан.
Если Кбэ > 0, то ГИП рассматривается к реализации как бюджетные инвестиции;
Если Кбэ ≤ 0, то в первую очередь ГИП рассматривается к реализации как проект ГЧП.
Если коэффициент бюджетной эффективности ГИП имеет отрицательное значение и возникает необходимость рассмотрения через проект ГЧП, рассчитывается срок окупаемости проекта, по формуле:
PP = min n, при котором
CFi > IC, где:
IC (Invest Capital) – первоначальные инвестиционные затраты в проекте;
CFi (Cash Flow) – денежный поток от проекта в i-й период времени, который представляет собой сумму чистой прибыли и амортизации.
Для расчета денежного потока необходимо воспользоваться следующими формулами:
CFi = NP + A,
или
CFi = Доход – Операционные издержки – Налоговые платежи и выплаты по заемному капиталу, где:
А (Amortization) – амортизация, вид денежного потока, который не является затратами;
NP (Net Profit) – чистая прибыль инвестиционного проекта.
При отсутствии ограничений по пруденциальным нормативам либо ковенантам проект финансируется посредством бюджетного кредита.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Егер МИЖ-ді МЖӘ жобасы ретінде іске асыру қаралмаса, онда қаржыландыру сызбасын айқындау мына алгоритм негізінде жүзеге асырылады:
егер инвестициялар объектісі квазимемлекеттік сектор субъектісінің балансында болса, онда жоба заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы не бюджеттік кредиттеу арқылы бюджеттік инвестициялар ретінде іске асырылуы қаралады;
егер инвестициялар объектісі мемлекеттік мекеменің балансында болса, онда жоба бюджеттік инвестициялық жоба ретінде іске асырылуы қаралады;
тікелей қаржы кірісі болмаған кезде не егер негізгі пайда алушы мемлекеттік мекеме болып табылса, МИЖ БИЖ ретінде іске асырылады;
егер жобаның инвестициядан кейінгі кезеңдегі (пайдалану) негізгі кірісі мемлекеттік бюджет есебінен қалыптастырылса, онда жоба заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (қатысу үлесінің ұлғаюы) арқылы іске асырылады;
егер негізгі кіріс мемлекеттік бюджет есебінен қалыптастырылмаса, бірақ заңды тұлғаның мемлекеттік кәсіпорынның не коммерциялық емес акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысаны болса, онда жоба заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (қатысу үлесінің ұлғаюы) арқылы іске асырылады;
жоғарыда аталғандарға сәйкес келмеген жағдайларда заңды тұлғаның қаржылық көрсеткіштеріне қосымша тексеру жүргізіледі.
Осылайша, егер заңды тұлғаның пруденциялық нормативтер не бұрын жүзеге асырылған, бірақ өтелмеген қарыздар ковенанттары бойынша шектеулері бар болса, онда жоба заңды тұлғаның жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (қатысу үлесінің ұлғаюы) арқылы іске асырылады.
Пруденциялық нормативтер не ковенанттар бойынша шектеулер болмаған кезде жоба бюджеттік кредит арқылы қаржыландырылады.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ
бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
4-қосымша
"Бюджеттік инвестициялық жобаның қысқаша сипаттамасы" нысаны

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Если ГИП рассматривается к реализации не как проект ГЧП, то определение схемы финансирования осуществляется на основании следующего алгоритма:
если объект инвестиций находится на балансе субъекта квазигосударственного сектора, то проект рассматривается к реализации как бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц либо бюджетного кредитования;
если объект инвестиций находится на балансе государственного учреждения, то проект рассматривается к реализации как бюджетный инвестиционный проект;
при отсутствии прямого финансового дохода либо, если основным выгодоприобретателем является государственное учреждение, ГИП реализуется как БИП;
если основной доход в постинвестиционной (эксплуатационной) стадии проекта формируется за счет государственного бюджета, то проект реализуется посредством участия (увеличения доли участия) государства в уставном капитале юридического лица;
если основной доход формируется не за счет государственного бюджета, но юридическое лицо имеет организационно-правовую форму государственного предприятия либо некоммерческого акционерного общества, то проект реализуется посредством участия (увеличения доли участия) государства в уставном капитале юридического лица;
в случаях, не соответствующих вышеуказанным проводится дополнительная проверка финансовых показателей юридического лица.
Так, если у юридического лица имеются ограничения по пруденциальным нормативам либо ковенантам по ранее осуществленным, но не погашенным займам, то реализуется посредством участия (увеличения доли участия) государства в уставном капитале юридического лица.
При отсутствии ограничений по пруденциальным нормативам либо ковенантам проект финансируется посредством бюджетного кредита.
Приложение 4
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Краткая характеристика бюджетного
инвестиционного проекта"

1)
Т.А.Ә.
2)
лауазымы
3)
байланыс телефоны
4)
электрондық поштасы
Ескертпе: * Қорытындыны ресімдеу кезінде көрсетілген жолдар толтырылмайды.
Мемлекеттік инвестициялық
ұсынысты әзірлеу немесе түзету,
оған қажетті сараптамалар
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
5-қосымша
"______________________ жобасының құрамдауыштары бойынша қаржыландыруды бөле отырып, жобаны іске асыру кестесі (оның ішінде технологиялық кезеңдер бойынша)" нысаны
Құрамдауыштың атауы
Құрамдауыштың құны, оның ішінде іске асырылу жылдары бойынша, теңге
Жұмыстардың орындалу кестесі, оның ішінде айлар/тоқсандар бойынша
ЖЖЖЖ
ЖЖЖЖ
ж
ж
ж
ж
ж
ж
ж
ж
n
ж
и
ы
н
ы
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1-құрамдауыш
2-құрамдауыш
3-құрамдауыш
n құрамдауышы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
6-қосымша
"______________ жобасының институционалдық схемасы" нысаны
Р/с №
Жобаға қатысушының атауы
Жобаға қатысушы туралы ақпарат
Жобаға қатысушының функциялары
Жобаға қатысушының жауапкершілігі
1
2
3
4
5
1
Бағдарламаның әкімшісі
2
Жобаның өтінім берушісі (республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыру арқылы іске асырылуы болжанатын жоба қаралған жағдайда көрсетіледі)
3
Жобаға қатысушы (инвестициялықтан кейінгі кезеңдегі баланс ұстаушы)
4
Жобаға қатысушы (Пайдаланушы ұйым)
5
Жобаға қатысушы
6
n Жобаға қатысушы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
7-қосымша
Нысаны
"_______________________жобасының қаржы-экономикалық моделінің базалық параметрлері"

1)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2)
должность
3)
контактный телефон
4)
электронная почта
Примечание: * при оформлении Заключения указанные строки не заполняются.
Приложение 5
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "График реализации проекта
(в том числе по технологическим этапам)
с разбивкой финансирования по компонентам
проекта ______________________"
Наименование компонента
Стоимость компонента, в том числе по годам реализации, тенге
График выполнения работ, в том числе по месяцам/кварталам
ГГГГ
ГГГГ
гггг
гггг
n
итого
1 кв.
2 кв.
3 кв.
4 кв.
1 кв.
2 кв.
3 кв.
4 кв.
Компонент 1
Компонент 2
Компонент 3
Компонент n
Приложение 6
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Институциональная схема проекта ______________"
п/п
Название участника проекта
Информация об участнике проекта
Функции участника проекта
Ответственность участника проекта
1
2
3
4
5
1.
Администратор программы
2.
Заявитель проекта (указывается в случае рассмотрения проекта, предполагаемого реализации посредством финансирования за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета)
3.
Участник Проекта (Балансодержатель в постинвестиционный период)
4.
Участник Проекта (Эксплуатирующая организация)
5.
Участник Проекта
6.
Участник Проекта n
Приложение 7
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга
и оценки реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Параметр атауы
Параметр мәні
Негіздеме
1.
2
3
4
2.
Жобаның жалпы құны
мың теңге
3.
Инвестициялық кезең
жыл-жыл
4.
Инвестициядан кейінгі кезең
%
5.
Инфляция деңгейі
%
6.
Салық мөлшерлемелері
%
7.
Амортизация нормалары
8.
Салалық көрсеткіштер
9.
Макроэкономикалық индикаторлар
10.
Басқа
Ескертпе:
4-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын ТЭН әзірлеу кезіндегі (бірақ 6 айдан аспайтын) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесі көрсетіледі.
5-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің және/немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес инфляция деңгейі көрсетіледі. Бұл ретте одан кейінгі инвестициялаудан кейінгі кезең ішінде Қазақстан Республикасының ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің/немесе макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес көрсетілген соңғы жылғы инфляция деңгейі қабылданады.
6-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын ТЭН әзірлеу кезіндегі Қазақстан Республикасының қолданыстағы Салық кодексіне сәйкес салық мөлшерлемелері көрсетіледі.
7-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын ТЭН әзірлеу кезінде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес амортизация нормалары көрсетіледі.
8-жолда мынадай сипаттамаларға жауап беретін қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын көрсеткіштер көрсетіледі:
Ұлттық шоттар жүйесінде деректердің болуы;
нысаналы мәндердің, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, оның ішінде мемлекеттік органның стратегиялық құжаттарының болуы.
9-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын Қазақстан Республикасының макроэкономикалық көрсеткіштерінің орта мерзімді болжамына сәйкес макроэкономикалық индикаторлардың мәндері көрсетіледі. Сондай-ақ экономиканың макроэкономикалық дамуының негізгі немесе интеграцияланған индикаторын (оны ұсыну мүмкін болған жағдайда) қолдануға болады. Мысалы, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемі, өнеркәсіп өнімінің көлемі, мұнайдың әлемдік бағасы (Brent қоспасы) және басқалары.
10-жолда қаржылық және экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеуде қолданылатын басқа да көрсеткіштер (параметрлер) көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
8-қосымша
"_______________ жобасының қаржылық тиімділігі көрсеткіштерін есептеу" нысаны
Атауы
Ескертпе (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптамалар)
1
2
3
n
1
Тікелей ақша ағындары
2
Инвестициялық шығындар
3
Пайдалану шығындары
4
Шығындар жиыны
5
Таза ақша ағынының жиыны
6
Таза дисконтталған ақша ағынының жиыны
7
Таза дисконтталған табыс (NPV)
8
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR)
9
(қаржылық) ақталудың қарапайым мерзімі
10
(қаржылық) өтелудің дисконтталатын мерзімі
Ескертпе:
1-жолда инвестициялық кезеңнен кейінгі кезең ішінде жобаны іске асырумен байланысты барлық ақшалай түсімдер мен төлемдер көрсетіледі.
2-жолда инвестициялық кезеңдегі барлық ақша салымдарын, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалға алу, құрылыс салу үшін жерді бөлу және игеру құны, аумақты құрылысқа дайындау жөніндегі жұмыстардың және құрылыс-монтаж жұмыстарының, жабдықтардың және т.б. құнын ескере отырып, жобаның құны көрсетіледі.
3-жолда объекті пайдалануға берілген кезден бастап, оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.

Сноска. Приложение 7 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Базовые параметры финансово-экономической модели проекта
_________________________________________________________"
№ п/п
Наименование параметра
Значение параметра
Обоснование
1
2
3
4
1.
Общая стоимость проекта
тысяч тенге
2.
Инвестиционный период
ГГГГ-ГГГГ
3.
Постинвестиционный период
ГГГГ-ГГГГ
4.
Ставка (коэффициент) дисконтирования
%
5.
Уровень инфляции
%
6.
Ставки налогов
%
7.
Нормы амортизации
8.
Отраслевые показатели
9.
Макроэкономические индикаторы
10.
Другое
Примечание:
В строке 4 указывается официальная ставка рефинансирования Национального Банка
Республики Казахстан на момент разработки ТЭО (но не более 6 месяцев),
применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
В строке 5 указывается уровень инфляции, в соответствии со среднесрочным
прогнозом показателей денежно-кредитной политики и/или макроэкономических
показателей Республики Казахстан, применяемый в расчетах показателей финансовой
и экономической эффективности. При этом в течение последующего
постинвестиционного периода принимается уровень инфляции на последний год,
указанный в соответствии со среднесрочным прогнозом показателей денежно-
кредитной политики /или макроэкономических показателей Республики Казахстан.
В строке 6 указываются ставки налогов в соответствии с действующим Налоговым
кодексом Республики Казахстан на момент разработки ТЭО, применяемые в расчетах
показателей финансовой и экономической эффективности.
В строке 7 указываются нормы амортизации в соответствии с действующим
на момент разработки ТЭО законодательством Республики Казахстан, применяемые
в расчетах показателей финансовой и экономической эффективности.
В строке 8 указываются показатели, применяемые в расчетах показателей финансовой
и экономической эффективности, отвечающие следующим характеристикам:
наличие данных в системе национальных счетов, документов Системы
государственного планирования;
наличие целевых значений, документов Системы государственного планирования,
в том числе стратегическими документами государственного органа.
В строке 9 указывается значения макроэкономических индикаторов, в соответствии
со среднесрочным прогнозом макроэкономических показателей Республики
Казахстан, применяемые в расчетах показателей финансовой и экономической
эффективности. Также возможно применение ключевого или интегрированного
индикатора макроэкономического развития экономики (в случае возможности его
представления). Например, объем валовой продукции сельского хозяйства, объем
промышленной продукции, мировая цена на нефть (смесь Brent) и прочее.
В строке 10 указываются другие показатели (параметры), применяемые в расчетах
показателей финансовой и экономической эффективности.
Приложение 8
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Расчет показателей финансовой эффективности проекта ___"
Наименование
Примечание (обоснование, ссылка на ТЭО, экспертизы)
1
2
3
n
1.
Прямые денежные притоки
2.
Инвестиционные затраты
3.
Эксплуатационные затраты
4.
Итого затраты
5.
Итого чистый денежный поток
6.
Итого чистый дисконтированный денежный поток
7.
Чистый дисконтированный доход (NPV)
8.
Внутренняя норма доходности (IRR)
9.
Простой срок (финансовой) окупаемости
10.
Дисконтируемый срок (финансовой) окупаемости
Примечание:
В строке 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В строке 2 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
В строке 3 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.

4-жолда 9-қосымшада келтірілген тәуекел құнының шамаларын қосу арқылы айқындалған ақша баламасындағы (мың теңге) жоба тәуекелдерінің жиынтық құны көрсетіледі.
5-жолда тікелей ақша ағындары мен шығындары арасындағы айырмашылық көрсетіледі:
5-жол = 1-жол – 4-жол.
6-жолда мынадай формула бойынша есептелетін коэффициентке таза ақша ағынын көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі:
1
k = -------
(1+r)i
r – 7-қосымшада келтірілген дисконттау мөлшерлемесі;
i – жоба іске асырылатын жылдың (1-ден бастап n-ге дейін) реттік нөмірі.
7-жолда 6-жолда келтірілген таза дисконтталған ақша ағынын жинақтау арқылы алынған шама көрсетіледі.

В строке 4 указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тыс. тенге) определенная посредством суммирования величин стоимости риска приведенных в приложении 9.
В строке 5 указывается разница между прямыми денежными притоками и затратами:
строка 5 = строка 1 - строка 4.
В строке 6 указываются величины полученные путем перемножения чистого денежного потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
1
k = --------
(1+r)i
r - ставка дисконтирования, приведенная в приложении 7;
і - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
В строке 7 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного денежного потока, приведенного в строке 6.

8-жолда таза дисконтталған табыс (8-жол) нөлге тең болатын дисконттау мөлшерлемесін табу арқылы алынған шама көрсетіледі.
9-жолда таза ақша ағынының есебінен инвестициялық шығындарды төлеу үшін талап етілетін уақыт кезеңін (жылдар, айлар) белгілеу арқылы алынған шама көрсетіледі.
10-жолда таза дисконтталған ақша ағыны есебінен инвестициялық шығындарды жабу үшін талап етілетін уақыт кезеңін (жылдар, айлар) белгілеу арқылы алынған шама көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
9-қосымша
"__________________ жобасының таза дисконтталған табыс (NPV) және кірістіліктің ішкі нормасы (IRR) сезімталдығын талдау нәтижелері" нысаны
"Өткізу көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
"Өткізу бағасы" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
"Инвестициялық шығасылар көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
"Пайдалану шығасыларының көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Таза дисконтталған табыс (NPV), мың теңге
Кірістіліктің ішкі нормасы (IRR), %
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
10-қосымша
"________________ жобасының ең аз шығындарын талдау көрсеткіштері" нысаны
Нұсқалар
Атауы
Ескертпе (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптамалар)
жжжж
жжжж
жжжж
n
Жиыны
1-нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Бірінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
2-нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Екінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
n-нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
n нұсқасы бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
11-қосымша
"Жоба шығындарының тиімділігін талдауға арналған көрсеткіштер ______________________" нысаны
Нұсқалар
Көрсеткіштер атауы
Ескертпе (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптамалар)
жжжж
жжжж
жжжж
n
Жиыны
1- нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Бірінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу көлемі
Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірлігіне жұмсалатын үлестік шығасылар
2- нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
Екінші нұсқа бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу көлемі
Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірлігіне жұмсалатын үлестік шығасылар
n- нұсқа
Инвестициялық шығындар
Пайдалану шығындары
n-нұсқасы бойынша жиыны
Шығындардың келтірілген құны
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу көлемі
Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірлігіне жұмсалатын үлестік шығасылар
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
12-қосымша
"_________________ жобасының экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу" нысаны
Атауы
Ескертпе (негіздеме, ТЭН-ге сілтеме, сараптамалар)
1
2
3
n
1
Тікелей ақша ағындары
2
Жанама экономикалық пайдалар
3
Экономикалық пайдалардың жиыны
4
Инвестициялық шығындар
5
Пайдалану шығындары
6
Жанама экономикалық шығындар
7
Жобаның тәуекелдері
8
Экономикалық шығындардың жиыны
9
Таза экономикалық ағынның жиыны
10
Таза дисконтталған экономикалық ағынның жиыны
11
Экономикалық таза дисконтталған табыс (ENPV)
12
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
Ескертпе:
1-жолда инвестициялық кезеңнен кейінгі кезең ішінде жобаны іске асырумен байланысты ақшалай барлық келіп түскен түсімдер мен төлемдер көрсетіледі.
2-жолда жобаны іске асырумен байланысты барлық табыстар, оның ішінде инвестициялық кезеңнен кейінгі барлық кезең үшін айқындалатын қосымша әлеуметтік-экономикалық, аралас салалардағы (аялардағы) экологиялық әсерлер көрсетіледі. Барлық пайдалар ақша баламасында (мың теңге) келтіріледі.
3-жолда тікелей ақша ағындары мен жанама экономикалық пайдалардың жиынтық сомасы көрсетіледі.
4-жолда инвестициялық кезеңдегі барлық ақша салымдарын, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалға алу, құрылыс салу үшін жерді бөлу және игеру құны, аумақты құрылысқа дайындау жөніндегі жұмыстардың және құрылыс-монтаж жұмыстарының, жабдықтардың және т.б. құнын ескере отырып, жобаның құны көрсетіледі.
5-жолда объекті пайдалануға берілген кезден бастап, оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
6-жолда барлық болжанатын шығындар, оның ішінде әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және пайдалану шығындарын қоспағанда, жобаны іске асырудың салдарына байланысты, экономиканың аралас салаларындағы (аяларындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақша баламасында (мың теңге) келтіріледі.

В строке 8 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой чистый дисконтированный доход (строка 8) равен нулю.
В строке 9 указывается величина, полученная посредством определения периода времени (лет, месяцев), требуемого для покрытия инвестиционных затрат за счет чистого денежного потока.
В строке 10 указывается величина, полученная посредством определения периода времени (лет, месяцев), требуемого для покрытия инвестиционных затрат за счет чистого дисконтированного денежного потока.
Приложение 9
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Результаты анализа чувствительности чистого
дисконтированного дохода (NPV) и внутренней нормы
доходности (IRR)
проекта _______________________"
По показателю "Объем сбыта"
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Чистый дисконтированный доход (NPV), тыс. тенге
Внутренняя норма доходности (IRR), %
По показателю "Цена сбыта"
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Чистый дисконтированный доход (NPV), тыс. тенге
Внутренняя норма доходности (IRR),%
По показателю "Объем инвестиционных издержек"
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Чистый дисконтированный доход (NPV), тыс. тенге
Внутренняя норма доходности (IRR),%
По показателю "Объем эксплуатационных издержек"
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Чистый дисконтированный доход (NPV), тыс. тенге
Внутренняя норма доходности (IRR),%
Приложение 10
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Показатели анализа наименьших затрат
проекта ___________________"
Варианты
Наименование
Примечание (обоснование ссылка на ТЭО, экспертизы)
гггг
гггг
гггг
n
Итого
Вариант 1
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по первому варианту
Приведенная стоимость затрат
Вариант 2
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по второму варианту
Приведенная стоимость затрат
Вариант n
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по варианту n
Приведенная стоимость затрат
Приложение 11
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Показатели для анализа эффективности затрат
проекта ______________________"
Варианты
Наименование показателя
Примечание (обоснование, ссылка на ТЭО, экспертизы)
гггг
гггг
гггг
n
Итого
Вариант 1
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по первому варианту
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров, работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара, работ, услуг
Вариант 2
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по второму варианту
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров, работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара, работ, услуг
Вариант n
Инвестиционные затраты
Эксплуатационные затраты
Итого по варианту n
Приведенная стоимость затрат
Объем сбыта товаров, работ, услуг
Удельные издержки на единицу товара, работ, услуг
Приложение 12
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Расчет показателей экономической эффективности
проекта _________________"
Наименование
Примечание (обоснование, ссылка на ТЭО, экспертизы)
1
2
3
n
1.
Прямые денежные притоки
2.
Косвенные экономические выгоды
3.
Итого экономические выгоды
4.
Инвестиционные затраты
5.
Эксплуатационные затраты
6.
Косвенные экономические затраты
7.
Риски проекта
8.
Итого экономические затраты
9.
Итого чистый экономический поток
10.
Итого чистый дисконтированный экономический поток
11.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
12.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
Примечание:
В строке 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В строке 2 указываются все выгоды, связанные с реализации проекта, в том числе дополнительные социально-экономические, экологические эффекты в смежных отраслях (сферах) экономики, определяемые для всего постинвестиционного периода. Все выгоды приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).
В строке 3 указываются суммарная стоимость прямых денежных притоков и косвенных экономических выгод.
В строке 4 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
В строке 5 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
В строке 6 указываются все предполагаемые затраты, в том числе социально-экономические, экологические и в смежных отраслях (сферах) экономики, связанные с последствиями реализации проекта за исключением эксплуатационных затрат. Все затраты приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).

7-жолда 9-қосымшада келтірілген тәуекел құнының шамаларын қосу арқылы айқындалған ақша баламасындағы (мың теңге) жоба тәуекелдерінің жиынтық құны көрсетіледі.
8-жолда инвестициялық және пайдалану шығындарының, жанама экономикалық шығындардың және жоба тәуекелдерінің жиынтық құны көрсетіледі.
9-жолда экономикалық пайдалар мен шығындар арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
10-жолда мынадай формула бойынша есептелетін коэффициентке таза экономикалық ағынды көбейту жолымен алынған шамалар көрсетіледі:
1
k = -------
(1+r)i
r – 7-қосымшада келтірілген дисконттау мөлшерлемесі;
i – жоба іске асырылатын жылдың реттік нөмірі (1-ден бастап n-ге дейін).

В строке 7 указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тыс. тенге) определенная посредством суммирования величин стоимости риска приведенных в приложении 9
В строке 8 указывается суммарная стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат, косвенных экономических затрат и рисков проекта.
В строке 9 указывается разница между экономическими выгодам и затратами.
В строке 10 указываются величины полученные путем перемножения чистого экономического потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
1
k = -------
(1+r)i
r - ставка дисконтирования, приведенная в приложении 7;
і - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).

11-жолда, 10-жолда келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды жинақтау арқылы алынған шама көрсетіледі.
12-жолда экономикалық таза дисконтталған табыс нөлге тең болатын дисконттау мөлшерлемесін табу арқылы алынған шама көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
13-қосымша
"_______________________ жобасының экономикалық таза дисконтталған табыс (ENPV) және кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR) сезімталдығын талдау нәтижелері" нысаны
"Өткізу көлемі" (сұраныс) көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20 %
-10 %
0 %
+10%
+20 %
n
Экономикалық таза дисконтталған табыс (ЕNPV), мың теңге
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (ЕIRR), %
"Инвестициялық шығасылардың көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Экономикалық таза дисконтталған табыс (ЕNPV), мың теңге
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (ЕIRR), %
"Пайдалану шығасыларының көлемі" көрсеткіші бойынша
Көрсеткіштің атауы
-20 %
-10 %
0 %
+10 %
+20 %
n
Экономикалық таза дисконтталған табыс (ЕNPV), мың теңге
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (ЕIRR), %
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
14-қосымша
"_______________________ жобасының тәуекелдері" нысаны
Тәуекелдің атауы
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Тәуекелдің басталуынан болатын залал
Тәуекелдің құны
Тәуекелдерді азайту жөніндегі болжанған іс-шаралар
Іс- шаралар
Жауапты қатысушы
1
2
3
4
5
Коммерциялық тәуекелдер
1-тәуекел...
n-тәуекел
Техникалық тәуекелдер
n-тәуекел
Экологиялық тәуекелдер
n-тәуекел
Институционалдық тәуекелдер
n-тәуекел
Қаржылық тәуекелдер
n-тәуекел
Әлеуметтік тәуекелдер
n-тәуекел
Жиыны:
Ескертпе:
1-бағанда әрбір тәуекел үшін 0-ден 1-ге дейінгі үлестерде тәуекелдің (қолайсыз оқиғаның) басталу ықтималдығы көрсетіледі. Ықтималдық мынадай әдістердің біреуі арқылы айқындалады:
сараптамалық бағалаулар әдісі;
нормативтік әдіс (негіздемелік нормативтік және әдістемелік құжаттар негізінде);
ұқсастықтар әдісі (ұқсас инвестициялық жобаларды талдау);
статистикалық әдіс;
басқалары.
2-бағанда тәуекелдің басталуынан болатын залалдың шамасы ақшалай баламада (теңге) көрсетіледі. Залалдың шамасы мынадай әдістердің біреуі арқылы айқындалады;
сараптамалық бағалаулар әдісі);
нормативтік әдіс (негіздемелік нормативтік және әдістемелік құжаттар негізінде);
ұқсастықтар әдісі (ұқсас инвестициялық жобаларды талдау;
басқалары.
3-бағанда ақшалай баламадағы (теңге) тәуекелдің құны көрсетіледі. Әрбір тәуекелдің құны басталу ықтималдығын тәуекелдің басталуынан болатын залалға көбейту арқылы айқындалады.
4-бағанда әрбір тәуекелді азайту жөніндегі болжанған іс-шаралар көрсетіледі.
5-бағанда әрбір тәуекелді азайту жөніндегі іс-шараларды іске асырудың институционалдық схемасына сәйкес жобаның жауапты қатысушылары көрсетіледі.
"Жиыны" деген жолда жоба тәуекелдерінің ақшалай баламадағы (теңге) жиынтық құны көрсетіледі. Жоба тәуекелдерінің жиынтық құны тәуекел құнының шамаларын қосу арқылы айқындалады.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
"Бюджеттік инвестициялық жобаның экономикалық қорытындысы"

В строке 11 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного экономического потока, приведенного в строке 10.
В строке 12 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой экономический чистый дисконтированный доход равен нулю.
Приложение 13
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Результаты анализа чувствительности экономического
чистого дисконтированного дохода (ENPV) и экономической
внутренней нормы доходности (EIRR)
проекта _______________________"
По показателю "Объем сбыта" (спрос)
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), %
По показателю "Объем инвестиционных издержек"
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), %
По показателю "Объем эксплуатационных издержек"
Наименование показателя
-20%
-10%
0%
+10%
+20%
n
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тыс. тенге
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), %
Приложение 14
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Риски проекта _______________________"
Наименование риска
Вероятность наступления риска
Ущерб от наступления риска
Стоимость риска
Предполагаемые мероприятия по снижению рисков
Мероприятия
Ответственный участник
1
2
3
4
5
Коммерческие риски
Риск 1…
Риск n
Технические риски
Риск n
Экологические риски
Риск n
Институциональные риски
Риск n
Финансовые риски
Риск n
Социальные риски
Риск n.
Итого:
Примечание:
В графе 1 указывается вероятность наступления риска (неблагоприятного события) для каждого риска в долях от 0 до 1. Вероятность определяется посредством одного из следующих методов:
метод экспертных оценок;
нормативный метод (на основе обосновывающих нормативных и методических документов);
метод аналогий (анализ аналогичных инвестиционных проектов);
статистический метод;
другие.
В графе 2 указывается величина ущерба от наступления риска (неблагоприятного события) в денежном эквиваленте (тенге). Величина ущерба определяется посредством одного из следующих методов:
метод экспертных оценок;
нормативный метод (на основе обосновывающих нормативных и методических документов);
метод аналогий (анализ аналогичных инвестиционных проектов);
статистический метод;
другие.
В графе 3 указывается стоимость риска в денежном эквиваленте (тенге). Стоимость каждого риска определяется посредством перемножения вероятности наступления на величину ущерба от наступления риска.
В графе 4 указываются предполагаемые мероприятия по снижению каждого риска.
В графе 5 указываются ответственные участники проекта в соответствии с институциональной схемой за реализацию этих по снижению каждого риска.
В строке "Итого" указывается суммарная стоимость рисков проекта в денежном эквиваленте (тенге). Суммарная стоимость рисков проекта определяется посредством суммирования величин стоимости риска.
Приложение 15
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның қуаты (өлшем бірлігі)
3.
Құрылыс мерзімі (құрылу) (жылы)
4.
Пайдалану мерзімі (жыл)
5.
Өтелімділік мерзімі (тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатудан түскен тікелей ақша қаражаты ағындарын алуға әкеп соқпайтын жобаларды қоспағанда) (жылы)
6.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының ережелеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауларына, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілері нормаларының орындалуына сәйкестігі (құжаттың деректемелерін көрсету)
7.
Мемлекеттік органның даму жоспарында айқындалған нәтижелер көрсеткіштері
8.
Жобаның құны (пайдалануға беруге дейінгі барлық шығындар) (мың теңге)
9.
Жерді сатып алу құны (мың теңге)
10.
Қаржыландыру көздері (мың теңге)
11.
Жоба бойынша құжаттаманың құрамы, оның ішінде экономикалық сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның экономикалық сараптамасының қорытындысы (экономикалық қорытындыны дайындау кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдарды; ұсынылған құжаттардың құрамына ескертулерді көрсету)
12.
Техникалық-технологиялық шешімдерді бағалау
13.
Институционалдық шешімдерді бағалау
14.
Тәуекелдерді бағалау
15.
Әлеуметтік әсерді бағалау
Қорытынды: (саланы дамытудың стратегиялық бағыттарын орындауға жобаның теріс немесе оң әсері көрсетіледі).
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды
жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
16-қосымша
"Сметалық құнын ұлғайту болжанатын жоба бойынша
салыстырма кесте" нысаны
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.01.2016 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Жобаның атауы
Құрамдауыштың атауы
Бастапқы құны (мың теңге)
Шамамен алғандағы түзетілген құны (мың теңге)
Айырма, мың теңге (+) - ұлғаю, (-) - азаю
Қымбаттау себебі
Ескертпе
барлығы
оның ішінде смета монтаж жұмыстары (бұдан әрі – СМЖ)
оның ішінде жабдықтар
барлығы
оның ішінде СМЖ
оның ішінде жабдықтар
жиыны
оның ішінде СМЖ
оның ішінде жабдықтар
_________________________________ _________________________ М.О. ____
Т.А.Ә лауазымы қолы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу,
мониторингілеу және іске
асырылуын бағалау

Сноска. Приложение 15 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Сноска. Приложение 16 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 26.01.2016 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Экономическое заключение на бюджетный инвестиционный проект"
1.
Наименование проекта
2.
Мощность проекта (ед. измерения)
3.
Срок строительства (создания) (лет)
4.
Срок эксплуатации (лет)
5.
Срок окупаемости (за исключением проектов, не предполагающих получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ и услуг) (лет)
6.
Соответствие положениям документов Системы государственного планирования, ежегодным посланиям Президента Республики Казахстан народу Казахстана, поручениям Президента Республики Казахстан, исполнения норм законодательных актов Республики Казахстан (указать реквизиты документа)
7.
Показатели результатов, определенных планом развития государственного органа
8.
Стоимость проекта (все затраты до ввода в эксплуатацию) (тыс. тенге)
9.
Стоимость выкупа земли (тыс. тенге)
10.
Источники финансирования (тыс. тенге)
11.
Состав документации по проекту, в том числе заключение экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы (указать документы и материалы, принятые во внимание при подготовке экономического заключения; замечания к составу представленных документов)
12.
Оценка технико-технологических решений
13.
Оценка институциональных решений
14
Оценка рисков
15
Оценка социального влияния
Выводы: (указывается отрицательное или положительное влияние проекта на выполнение стратегических направлений развития отрасли).
Форма "Сравнительная таблица по проекту,
предполагающему увеличение сметной стоимости"
№ п/п
Наименование проекта
Наименование компонента
Первоначальная стоимость
(тыс. тенге)
Ориентировочная скорректированная стоимость (тыс. тенге)
Разница тыс. тенге (+) - увеличение,
(-) - снижение
Причина удорожания
Примечание
всего
в том числе строительно-монтажные работы (далее – СМР)
в том числе оборудования
всего
в том числе СМР
в том числе оборудования
всего
в том числе СМР
в том числе оборудования
_____________________ ________________________ М.П. _________________
Ф.И.О должность подпись

қағидаларына 16-1-қосымша
Нысан
Келісім-шарт құнының арттыру бойынша салыстырмалы кесте жобасы
Ескерту. Қағида 16-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а.15.08.2016 № 371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/н
Телім (км)
Бастапқы құн (мың теңге)
Түзетілген құн (мың теңге)
айырмашылығы мың теңге (+) - арттыру, (-) - төмендету
Қымбаттаудың себебі
барлығы
төленді
төлеуге жататын
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына
17-қосымша
"Инвестициялар паспорты" нысаны
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
ҚЭН атауы
ҚЭН Инвестициялар сомасы, мың. теңге
Бюджеттік бағдарлама (ішкі бағдарлама)
Әкімшісі
Нөмір
Атауы
Жалпы шығынның сомасы мың. теңге
Кезеңі мен іс-шараларды іске асыру құны, мың. теңге
№ п/п
Іс-шараның атауы
Құны, барлығы
Сонымен қатар жүзеге асырудың жылдары:
20ХХ
20ХХ+1
20ХХ+n
1
...
Өкіл әкімшісі*
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік органның атауы
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің атауы
Лауазымы
Мекен-жайы
Байланыс телефоны
ұялы телефон
қалалық телефон
Факс
Электронды пошта
Инвестиция өкілінің алушысы**
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қатысушылардың атауы (Инвестицялар алушысы)
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Лауазымы
Мекен-жайы
Байланыс телефоны
ұялы телефон
қалалық телефон
Факс
Электронды пошта
Ескерту: * және ** Қорытындыны ресімдеу кезде көрсетілген жолдар толтырылмайды.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
18-қосымша
Нысаны
"Қатысушылар туралы ақпарат"

Приложение 16-1
к Правилам разработки или корректировки, проведения
необходимых экспертиз инвестиционного предложения
государственного инвестиционного проекта, а также
планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных инвестиций
Сноска. Правила дополнены приложением 16-1 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 15.08.2016 № 371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сравнительная таблица по увеличению стоимости контрактов проекта
№ п/п
Участок (км)
Первоначальная стоимость (тыс.тенге)
Cкорректированная стоимость (тыс.тенге)
Разница тыс.тенге (+) - увеличение, (-) - снижение
Причина удорожания
всего
оплачено
подлежит к оплате
Приложение 17
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Паспорт Инвестиций"
Сноска. Приложение 17 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
Наименование ФЭО
Сумма Инвестиций по ФЭО, тыс. тенге
Бюджетная программа (подпрограмма)
Администратор
Номер
Название
Общая сумма расходов, тыс. тенге
Период и стоимость реализации мероприятий, тыс. тенге
№ п/п
Наименование мероприятия
Стоимость, всего
в том числе по годам реализации:
20ХХ
20ХХ+1
20ХХ+n
1
...
Представитель Администратора*
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название государственного органа
Название структурного подразделения государственного органа
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Представитель Получателя Инвестиций**
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Название участников (Получателя Инвестиций)
Название структурного подразделения
Должность
Адрес
Контактные телефоны
мобильный телефон
городской телефон
Факс
Электронная почта
Примечание: * и ** при оформлении Заключения указанные строки не заполняются.
Приложение 18
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования
бюджетного кредитования

18-1-қосымша
Нысан
"Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің салалық картасы"
Ескерту. 18-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.03.2015 № 200; жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Жобаның атауы
Іс-шаралардың/құрамдауыштардың атаулары
Жобаның тапсырыс берушісі
Қатысушылардың (инвестицияны алушы) атаулары
Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
Экономика секторы
Жобаны іске асыруды бастау
Жобаны іске асыру кезеңі
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылған инвестициялық жобалары (10 жыл ішінде)
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылатын инвестициялық жобалары
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалары (5 жыл ішінде)
Кестенің жалғасы
Жобаның аяқталу күні
Жобаны іске асыру орны
Жоба тиімділігінің көрсеткіштері
Жобаның өтелу мерзімі
Нәтижелері
Жобаның құны (мың теңге)
Қаржыландыру көзі
Ескертпе
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Ұлттық қор
Қарыз қаражаты
Меншікті қаражат
Басқалары (қаржыландыру көзін көрсету)
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылған инвестициялық жобалары (10 жыл ішінде)
Квазимемлекеттік сектордың іске асырылып жатқан инвестициялық жобалары
Квазимемлекеттік сектордың іске асыруға жоспарланған инвестициялық жобалары (5 жыл ішінде)
Ескертпе:
Жобаның атауы бағанында жобаның атауы көрсетіледі.
Іс-шаралардың/құрамдауыштардың атауы бағанында жоба іс-шараларының атауы көрсетіледі.
Тараулардың саны мен атауы қаржы-экономикалық негіздемелерде (егер қаржыландыру көзі республикалық не жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты болған жағдайда) не заңды тұлғаны дамыту жоспарында (қаржыландыру көзі қарыз қаражаты не меншікті қаражат болған жағдайда) көрсетілген және жоба активтерін сатып алуды көздейтін іс-шаралардың саны мен атауына сәйкес келуге тиіс.
"Жобаның тапсырыс берушісі" деген бағанда жауапты мемлекеттік органның – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің (егер қаржыландыру көзі республикалық не жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты болған жағдайда) не заңды тұлғаның (қаржыландыру көзі қарыз не меншікті қаражат болып табылған жағдайда) атауы көрсетіледі.
Қатысушылардың атауы (инвестицияларды алушы) бағанында квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы, сондай-ақ қаражат бөлінген/бөлініп жатқан/бөлінетін инвестициялардың түпкілікті алушылары көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары" деген бағанда жобаны іске асыру шеңберінде көзделген Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының атауы (егер қаржыландыру көзі республикалық не жергілікті бюджет, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты болған жағдайда) көрсетіледі.
"Экономика секторы" деген бағанда жобаны іске асыру әсер ететін экономика саласының атауы көрсетіледі.
"Жобаны іске асырудың басталуы" бағанында жобаны іске асырудың басталу күні көрсетіледі.
"Жобаны іске асыру сатысы" деген бағанда ақпаратты ұсыну кезіндегі жоба бойынша ағымдағы жағдай көрсетіледі.
"Жобаның аяқталу күні" деген бағанда аяқталған жобалар бойынша жобаның аяқталу күні немесе іске асырылатын және іске асыруға жоспарланған жобалар бойынша жоспарланған аяқталу күні көрсетіледі.
"Жобаны іске асыру орны" деген бағанда жобаны іске асыру/іске асыру/іске асыру жоспарланған елді мекен және мекенжай көрсетіледі.
"Жоба тиімділігінің көрсеткіштері" деген бағанда жобаны іске асыруға жұмсалған шығындар мен оның нәтижелерінің арақатынасы көрсетіледі.
"Жобаның өзін-өзі ақтау мерзімі" бағанында инвестициялармен жинақталатын кірістер инвестицияларға арналған шығындарды жабуға қажетті уақыт кезеңі көрсетіледі (тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатудан тікелей ақша ағындарын алуды көздемейтін жобаларды қоспағанда).
"Нәтижелер" деген бағанда даму жоспарында және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің және (немесе) бюджеттік бағдарламалардың құжаттарында (Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатына) іске асыру жөніндегі мемлекеттік органның қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлар, тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсетіледі.
"Жобаның құны (мың теңге)" деген бағанда қаржыландырудың барлық көздерін ескере отырып, жобаның жалпы құны көрсетіледі.
"Қаржыландыру көзі (мың теңге)" бағанында бөлінген/бөлініп жатқан/бөлінетін қаражат шеңберінде қаржыландыру көзінің тиісті бағанында қаражат көрсетіледі.
"Ескертпе" деген бағанда жобаның тиімділік көрсеткіштері мен нәтижелеріне қол жеткізілмеген, сондай-ақ жобаны іске асыру мерзімдері үзілген жағдайда, олардың себептері мен қолданылатын шаралар (егер қаржыландыру көзі республикалық не жергілікті бюджет, Республика ұлттық қорының қаражаты болып табылған жағдайда) көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына

Приложение 18-1
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования
бюджетного кредитования
Сноска. Приложение 18-1 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Отраслевая карта субъекта квазигосударственного сектора"
Наименование проекта
Наименование мероприятий/компонентов
Заказчик проекта
Название участников (получатель инвестиций)
Документы Системы государственного планирования Республики Казахстан
Сектор экономики
Начало реализации проекта
Стадия реализации проекта
Реализованные инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 10 лет)
Реализуемые инвестиционные проекты квазигосударственного сектора
Планируемые к реализации инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 5 лет)
Продолжение таблицы
Дата завершения проекта
Место реализации проекта
Показатели эффективности проекта
Срок окупаемости проекта
результаты
Стоимость проекта (тыс. тенге)
Источник финансирования
Примечание
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Национальный фонд
Заемные средства
Собственные средства
Другие (показать источники финансирования)
Реализованные инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 10 лет)
Реализуемые инвестиционные проекты квазигосударственного сектора
Планируемые к реализации инвестиционные проекты квазигосударственного сектора (в течение 5 лет)
Примечание:
В столбце "Наименование проекта" указывается наименование проекта.
В столбце "Наименование мероприятий/компонентов" указывается наименование мероприятий проекта.
Количество и название глав должно соответствовать количеству и названию мероприятий, указанных в финансово-экономическом обоснований (в случае если источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства Национального фонда Республики Казахстан) либо в плане развития юридического лица (в случае если источником финансирования являются заемные либо собственные средства), и предусматривающих приобретение активов проекта.
В столбце "Заказчик проекта" указывается наименование ответственного государственного органа – администратора бюджетных программ (в случае если источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства Национального фонда Республики Казахстан) либо юридического лица (в случае если источником финансирования являются заемные либо собственные средства).
В столбце "Название участников (получатель инвестиций)" указывается наименование субъекта квазигосударственного сектора, а также конечные получатели инвестиций, которым выделены/выделяются/будут выделяться средства.
В столбце "Документы Системы государственного планирования Республики Казахстан" указываются наименование документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, в рамках которых предусмотрена реализация проекта (в случае если источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства Национального фонда Республики Казахстан).
В столбце "Сектор экономики" указывается наименование отрасли экономики, на которую оказывает эффект реализация проекта.
В столбце "Начало реализации проекта" указывается дата начала реализации проекта.
В столбце "Стадия реализации проекта" указывается текущая ситуация по проекту на момент представления информации.
В столбце "Дата завершения проекта" указывается дата завершения проекта по завершенным проектам или планируемая дата завершения по реализуемым и планируемым к реализации проектам.
В столбце "Место реализации проекта" указывается населенный пункт и адрес, где реализован/реализуется/планируется к реализации проект.
В столбце "Показатели эффективности проекта" указываются соотношение затрат на реализацию проекта и его результатов.
В столбце "Срок окупаемости проекта" указывается период времени, необходимый для того, чтобы доходы, генерируемые инвестициями, покрыли затраты на инвестиции (за исключением проектов, не предполагающих получение прямых денежных притоков от реализации товаров, работ или услуг).
В столбце "Результаты" указываются целевые индикаторы, прямых и конечных результатов, характеризующие деятельность государственного органа по реализации в плане развития и документах Системы государственного планирования и (или) бюджетных программ (в средства Национального фонда Республики Казахстан).
В столбце "Стоимость проекта (тыс. тенге)" указывается общая стоимость проекта с учетом всех источников финансирования.
В столбце "Источник финансирования (тыс. тенге)" отражаются средства в соответствующем столбце источника финансирования, в рамках которого выделены/выделяются/будут выделяться средства.
В столбце "Примечание" указываются в случае не достижения показателей эффективности и результатов проекта, а также срыва сроков реализации проекта, их причины и принимаемые меры (в случае если источником финансирования являются республиканский либо местный бюджет, средства Национального фонда Республики.

18-2-қосымша
Нысан
"Жұмыстар топтамасының операциясы"
Ескерту. Қағида 18-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыстың сипаттамасы
Бақылаудағы оқиғалар
Бакылау мезгілі
1
2
3
Коды
Операциясы
Ресурсы
Жұмысы
Материалдар
Жалпы құны (теңге)
Сағат
Бағалау
(теңге/сағат)
Барлығы (теңге)
Көлемі
Құны
Жалпы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
18-3-қосымша
Нысан
"Жобаның мүдделі тараптары"
Ескерту. Қағида 18-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі, аты-жөнінің бас әріптері /тобы
Лауазымы
Жобадағы рөлі
Байланыс ақпараты
Талаптар
Ықпалы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
18-4-қосымша
Нысан
"Операциялар тізімі"
Ескерту. Қағида 18-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Коды
Операция
Жұмыстардың сипаттамасы
1.1.1
"Жұмыс топтамасының атауы" жұмыс топтамасы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
18-5-қосымша
Нысан
"Операцияның ресурстары"
Ескерту. Қағида 18-5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Код
Операцияның атауы
Ресурстың типі
Саны
Ресурстардың қолжетімділігі

Приложение 18-2
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 18-2 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Операции пакета работ"
Описание работ
Контрольные события
Контрольные даты
1
2
3
Код
Операция
Ресурс
Работа
Материалы
Общая стоимость (тенге)
Часы
Расценка (тенге/час)
Всего (тенге)
Объем
стоимость
всего
Приложение 18-3
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 18-3 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Заинтересованные стороны проекта"
Фамилия, инициалы/группа
Должность
Роль в проекте
Контактная информация
требования
Влияние
Приложение 18-4
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 18-4 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Список операций"
Код
Операция
Описание работ
1.1.1
Пакет работ "Наименование пакета работ"
Приложение 18-5
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 18-5 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Ресурсы операции"
Код
Наименование операции
Тип ресурса
Количество
Доступность ресурсов

18-10-қосымша
Нысан
"Тәуекел туралы деректер"
Ескерту. Қағида 18-10-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тәуекелдің сипаттамасы
Тәуекелдің мәртебесі
Тәуекелдің себебі (көзі)
Ықтималдық
Ықпал етуі
Жалпы мәні
Ден қою
Мазмұнға
Сапаға
Кестеге
Құнға
Стратегия
Әрекеттер
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Қайта қаралған ықтималдық
Түзетілген ықпал ету
Түзетілген мәні
Тәуекелдің иесі
Әрекеттер
Мазмұнға
Сапаға
Кестеге
Құнға
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Ықпал ету дәрежесі
Салмақтық коэффициенті
Қайталама
тәуекелдер
Қалдық тәуекел
Болжанбаған мән-жайларға арналған жоспар
Болжанбаған мән-жайларға арналған резервтер
Уақыт резерві
-
Қосымша жоспарлар
Ескертпелер
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
18-11-қосымша
Нысан
"Жоба бойынша тікелей жұмыстар"
Ескерту. Қағида 18-11-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 16.02.2018 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есептік кезеңге жоспарланған жұмыс
Жұмыстың коды
Орындалуы туралы белгісі, күні
Ауытқудың негізгі себебі /орындалмауы
Бақылау оқиғаларына немесе жобаны аяқтау күніне ықпалы
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
19-қосымша
"Сатып алынатын (құрылатын) активтердiң құны мен сипаттамалары" нысаны
Жоспарланатын іс-шаралар
сатып алынатын (құрылатын) активтердiң құны
сатып алынатын (құрылатын) активтердiң сипаттамалары
р/с
атауы
р/с
атауы
саны
бағасы (мың теңге)
құны (мың теңге)
1-сипаттама
сипаттама ...
сипаттама №
Ескертпе: * – Сатып алынатын (құрылатын) активтiң негiзгi техникалық сипаттамалары көрсетiледi, мысалы: қозғалтқыштың көлемi, қуат, жүк көтергiштiгi, ұзақтығы, өнімділiгi, ауданы және т.б. Сатып алынатын (құрылатын) активтiң бестен аспайтын негiзгi техникалық сипаттамалары келтiрiледi.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
20-қосымша
"Өнім өндіру бағдарламасы" нысаны
р/с
Өнімдердің атауы
Өлшем бірлігі
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы жыл
Инвестицияларды жүзеге асыру жылы
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Кезең басындағы аяқталмаған өндіріс
Барлығы
Х
Х
Х
2
оның ішінде
өнім….
3
өнім….
4
Өндіріс
Барлығы
5
оның ішінде
өнім….
6
өнім….
7
өнім….
8
Кезең соңындағы аяқталмаған өндіріс
Барлығы
9
оның ішінде
өнім….
10
өнім….
Инвестицияларды iске асырғаннан кейiнгi өткізу жылы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
саны
шығындар, мың теңге
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
21-қосымша
"Өнімді өткізу бағдарламасы" нысаны
Ескерту. 21-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.09.2015 № 637 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өнімдердің атауы
Инвестицияларды жүзеге асыру жылының алдындағы жыл
Инвестицияларды жүзеге асыру жылы
саны
*өткізу бағасы, мың теңге
жиыны, мың теңге
саны
*өткізу бағасы, мың теңге
жиыны, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Өткізілген өнiмдер, барлығы
оның ішінде
1.1.
өнім….
1.2.
өнім….
1.3.
өнім….
№.
өзгелері
Х
Х
Инвестициялар жүзеге асырылғаннан кейiнгi өткізу жылы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
саны
*өткізу бағасы, мың теңге
жиыны, мың теңге
саны
*өткізу бағасы, мың теңге
жиыны, мың теңге
саны
*өткізу бағасы, мың теңге
жиыны, мың теңге
саны
*өткізу бағасы, мың теңге
жиыны, мың теңге
саны
*өткізу бағасы, мың теңге
жиыны, мың теңге
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Х
Х
Х
Х
Х

Приложение 18-10
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 18-10 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Данные о риске"
Описание риска
Статус риска
Причина (источник) риска
Вероятность
Воздействие на
Общее значение
Реагирование
Содержание
Качество
Расписание
стоимость
Стратегия
Действия
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Пересмотренная Вероятность
Скорректированное Воздействие на
Скорректированное значение
Владелец риска
Действия
Содержание
Качество
Расписание
стоимость
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Степень воздействия
Весовой коэффициент
Вторичные риски
Остаточный риск
План на непредвиденные обстоятельства
Резервы на непредвиденные обстоятельства
Резерв времени
-
Запасные планы
Примечания
Приложение 18-11
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта, а
также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиций и
определения целесообразности
бюджетного кредитования
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 18-11 в соответствии с приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 16.02.2018 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"Непосредственные работы по проекту"
Запланированная работа на отчетный период
Код работы
Отметка о выполнении, дата
Основная причина отклонений/невыполнения
Влияние на контрольные события или дату завершения проекта
Приложение 19
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Стоимость и характеристики
приобретаемых (создаваемых) активов"
Планируемые мероприятия
стоимость приобретаемых (создаваемых) активов
характеристики* приобретаемых (создаваемых) активов
№ п/п
наименование
№ п/п
наименование
кол-во
цена, (тыс. тенге
сумма, (тыс. тенге
характеристика 1
характеристика …
характеристика №
Примечание: * указываются основные технические характеристики приобретаемого (создаваемого) актива, например: объем двигателя, мощность, грузоподъемность, протяженность, производительность, площадь и т.д. Приводится не более пяти основных технических характеристик приобретаемого (создаваемого) актива.
Приложение 20
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
инвестиций
Форма "Программа производства продукции"
№ п/п
Наименование продуктов
ед. изм
Год, предшествующий году осуществления Инвестиций
Год осуществления Инвестиций
кол-во
затраты, тыс.тенге
кол-во
затраты, тыс.тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Незавершенное производство на начало периода
Всего
Х
Х
Х
2.
в том числе
продукт …
3.
продукт …
4.
Производство
Всего
5.
в том числе
продукт …
6.
продукт …
7.
продукт …
8.
Незавершенное производство на конец периода
Всего
9.
в том числе
продукт …
10.
продукт …
год реализации после осуществления Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
кол-во
затраты, тыс.тенге
кол-во
затраты, тыс.тенге
кол-во
затраты, тыс.тенге
кол-во
затраты, тыс.тенге
кол-во
затраты, тыс.тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Приложение 21
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
инвестиций
Примечание РЦПИ!
В Приложение 21 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 15.09.2015 № 637 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма "Программа реализации продукции"
Наименование продуктов
год, предшествующий году осуществления Инвестиций
год осуществления Инвестиций
количество
*цена реализации, тыс.тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реализации, тыс.тенге
итого, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Реализовано продуктов, всего
в том числе:
1).
продукт ….
2).
продукт ….
3).
продукт ….
№.
Прочие
Х
Х
год реализации после осуществления Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
Количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реалии
зации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
количество
*цена реализации, тыс. тенге
итого, тыс. тенге
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Х
Х
Х
Х
Х

Ескертпе: - егер қаржылық қызмет көрсетiлетін болса, кредиттiк ресурстарды орналастырудың пайыздық мөлшерлемесі, бір жүзге дейiн дөңгелектей отырып, көрсетiледi, мысалы: 4,56 %
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе түзету,
қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау,
қаржы агенттіктерінің
мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік
кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 22-қосымша
"Қаржы моделіне қойылатын талаптар" нысаны
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
1. Қаржы моделінің функционалдық мүмкіндіктеріне қойылатын талаптар:
1) қаржы моделі Microsoft Excel форматында (97 немесе одан кейінгі нұсқада) жасалуы тиіс. Қаржы моделі файлының атауы дайындалған күнін анық көрсетуі тиіс;
2) қаржы моделінің ешбір бөлігі жасырылған, қорғалған, тосқауыл қойылған немесе өзге де жолмен қарауға және өзгерістер енгізуге қолжетімсіз болмауы тиіс;
3) қаржы моделінің құрылымы түсінікті және қисынды болуы тиіс. Бастапқы деректер (жорамалдар), қаржылық болжамдар мен аралық есептеулер, қаржылық болжамдардың нәтижелері дәйекті түрде ұсынылуы тиіс; көрсетілген элементтер көрнекі түрде бір-бірінен бөлек тұруы, алайда есептеу формулаларымен өзара байланысты болуы тиіс;
4) формулалардың құрамындағы есептеулерде пайдаланылатын барлық элементтер жорамалдарды (бастапқы деректерді) қамтитын ұяшықтарға немесе формулаларды қамтитын ұяшықтарға қолданыстағы сілтемелер болуы тиіс. Сыртқы файлдарға (ҚЭН немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН құрамында ұсынылмаған) сілтемелер болмауы тиіс. Ерекше жағдайларда, осы қағидалардан ауытқу фактісі мен себебі қаржы моделінің сипаттамасында көрсетілуі тиіс;
5) қаржы моделі бастапқыда қалыптасқан жорамалдарға өзгерістер енгізуге жол берілуі және мұндай өзгерістер енгізілген жағдайда қаржы болжамдарын автоматты түрде түзетуі тиіс. Қаржы моделі модельдің барлық жорамалдарының (бастапқы деректерінің) өзгеруіне қаржы болжамдары нәтижелерінің сезімталдығына талдау жүргізуге мүмкіндік беретіндей болып құрылуы тиіс;
6) егер қаржы моделінде алынған қаржылық көрсеткіштер бір немесе одан да көп базалық модельдерге негізделсе, бұл базалық модельдер мен қаржы моделі арасындағы серпінді байланыстарды кез-келген базалық модельге өзгерістер енгізген кезде қаржы моделінің жаңартылуы үшін қамтамасыз ету қажет;
7) қаржы моделі жеткілікті дәрежеде нақтыланған болуы, яғни өнімнің негізгі түрлері, өңірлер, өндірістік бірліктер, кезеңдер, кірістер мен шығындар баптары және т.б. (егер орынды болса) бойынша бөліністерді қамтуы тиіс. Сонымен бірге, қаржы моделі ақпаратты біріктірілген түрде беруі тиіс, нақты айтқанда, оның құрамында бір-бірімен өзара байланысты пайдалар мен шығындар туралы болжамды есеп, болжамды теңгерім, ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп болуы тиіс;

Примечание: * в случае, если оказывается финансовая услуга, указывается процентная ставка размещения кредитных ресурсов с округлением до сотых, например: 4,56 %
Приложение 22
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного проекта,
а также планирования, рассмотрения,
отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования
бюджетного кредитования на
реализацию государственной
инвестиционной политики
финансовыми агентствами
Форма "Требования к финансовой модели"
Сноска. Приложение 22 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
1. Требования к функциональным возможностям финансовой модели:
1) финансовая модель должна быть создана в формате Microsoft Excel (версия 97 или более поздняя). Имя файла финансовой модели должно ясно указывать на дату подготовки;
2) никакая часть финансовой модели не должна быть скрыта, защищена, заблокирована или иным образом недоступна для просмотра и внесения изменений;
3) финансовая модель должна обладать понятной и логичной структурой. Последовательно должны быть представлены исходные данные (допущения), финансовые прогнозы и промежуточные расчеты, результаты финансовых прогнозов; указанные элементы должны быть визуально отделены друг от друга, но связаны между собой расчетными формулами;
4) все элементы, использующиеся при расчетах в составе формул, должны являться действующими ссылками на ячейки, в которых содержатся допущения (исходные данные), или ячейки, содержащие формулы. Недопустимы ссылки на внешние файлы (не предоставленные в составе ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита). В исключительных случаях, факт и причина отступления от данных правил должны быть изложены в описании к финансовой модели;
5) финансовая модель должна допускать внесение изменений в первоначально заложенные допущения и автоматически корректировать финансовые прогнозы в случае внесения таких изменений. Финансовая модель должна быть построена так, чтобы позволить проведение анализа чувствительности результатов финансовых прогнозов к изменению всех допущений (исходных данных) модели;
6) если финансовые показатели, полученные в финансовой модели, основаны на одной или более базовых моделях, необходимо обеспечить динамические связи между этими базовыми моделями и финансовой моделью так, чтобы при внесении изменений в любую базовую модель происходило обновление финансовой модели;
7) финансовая модель должна обладать достаточной степенью детализации, то есть содержать разбивки по основным видам продукции, регионам, производственным единицам, периодам, статьям доходов и затрат и т.п. (если применимо). В то же время, финансовая модель должна предоставлять информацию в интегрированном виде, а именно, в ее составе должны присутствовать взаимосвязанные друг с другом прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный баланс, прогнозный отчет о движении денежных средств;

8) болжамды қаржы есептілігінің нысандары мен аралық есептер бір-біріне қайшы келмеуі тиіс;
9) қаржы моделі есептеулер мен форматтауда біркелкілік және дәйектілік қағидатына жауап береді. Қаржы моделіндегі қаржылық көрсеткіштерді (коэффициентерді) есептеу формулалары қаржы моделінің барлық бөліктері мен кезеңдері үшін өзгеріссіз болуы тиіс;
10) сыртқы файлдардың санын барынша азайту қажет (кем дегенде 5-уіне (бесеуіне) жол беріледі). Қаржы моделімен формулалар арқылы байланысқан барлық сыртқы файлдар, сондай-ақ ҚЭН-нің немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің мәтіндік бөлігіндегі графиктер, кестелер және диаграммалар құрастырылған сыртқы файлдар қаржы моделіне қосымша ретінде ұсынылуы тиіс. Сыртқы файлдар мен қаржы моделі арасындағы байланыс және сыртқы файлдардың мақсаты қаржы моделінің сипаттамасында ашылуы тиіс.
2. Қаржы моделінің бастапқы деректерінің (жорамалдарының) құрамына қойылатын талаптар:
1) қаржы болжамдарына негіз болған бастапқы деректер (жорамалдар) ҚЭН немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН мәтіндік бөлігінде ұсынылады (қаржылық бөлім);
2) қаржы моделінің бастапқы деректерінің (жорамалдарының) қатарында қаржылық болжамдарды жасаған кезде пайдаланылған мынадай негізгі әдістемелік болжамдар, оның ішінде мыналар (олар ҚЭН немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларына қолданылған жағдайда):
жобаның қолданылу мерзімі;
болжамды кезең ұзақтығы;
болжамды кезеңнің алғашқы сәті;
болжам қадамы (ең аз: инвестициялық кезең үшін – бір тоқсан; операциялық кезең үшін - бір жыл);
ақша ағындарының типі (номиналды) және ақша ағындарының қорытынды валютасы;
дисконттау мөлшерлемесінің түрі және оны есептеу әдісі;
қорытынды құнды есептеу әдістемесі (болжамды кезеңнен кейінгі болжамды өсу қарқынын көрсете отырып);
өзге де түйінді әдістемелік болжамдар көрсетілуі тиіс.
Макроэкономикалық деректер (инфляция, айырбас бағамдарын, нақты жалақының өсуі және с.с. болжамдары).
Күрделі салымдар болжамы.
Сату көлемінің және өндіріс көлемінің (түсімді айқындайтын өзге де сандық факторлардың) болжамы.
Дайын өнімдер/көрсетілетін қызметтер бағаларының/тарифтерінің болжамы.
Шығарылатын бірлікке ресурстар шығысының нормалары.
Өзіндік құнына елеулі үлес қосатын негізгі шикізат пен материалдар және басқа да шығындар бағаларының болжамы, өзге де ауыспалы шығындардың болжамы.
Персоналға шығындардың болжамы (штат кестесі немесе еңбекақы төлеудің жоспарланатын индексациялары мен штаттың ұлғаюын ескере отырып персоналға шығындар бюджеті).
Шартты түрде тұрақты шығындар болжамы.
Контрагенттермен есеп айырысу шарттары (өнім берушілермен және мердігерлермен, сатып алушылармен, бюджетпен, персоналмен есеп айырысудың мерзімін ұзарту және алдын-ала төлемдер) және/немесе айналымдылық нормативтері.
Салық алғышарттары: салық заңнамасында күтілетін өзгерістерді ескере отырып қолданыстағы заңнамаға сәйкес (салық, база, мөлшерлеме, төлеу тәртібі) төлеуге жататын салық және басқа да міндетті төлемдер (баждар, міндетті сақтандыру жарналары және басқалар) туралы ақпарат.
Есепке алу саясатының алғышарттары (амортизация, шығындарды капиталдандыру, резервтерді құру, түсімді тану бойынша саясат).
Қаржыландырудың болжамды құрылымы, қарыздық қаржыландыру шарттары (пайыздық мөлшерлемелер, борышты алу және қызмет көрсету кестесі).
Осы сала мен жоба типі үшін маңызды өзге де бастапқы деректер мен алғышарттар.

8) формы прогнозной финансовой отчетности и промежуточные отчеты не должны противоречить друг другу;
9) финансовая модель отвечает принципу единообразия и последовательности в расчетах и форматировании. Формулы расчета финансовых показателей (коэффициентов), которые присутствуют в финансовой модели, должны быть неизменными для всех частей и периодов финансовой модели;
10) необходимо минимизировать число внешних файлов (допустимо не более 5 (пяти). Все внешние файлы, связанные формулами с финансовой моделью, а также внешние файлы, в которых были построены графики, таблицы и диаграммы, присутствующие в текстовой части ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита, должны быть предоставлены в виде приложения к финансовой модели. Связь между внешними файлами и финансовой моделью и предназначение внешних файлов должны быть раскрыты в описании к финансовой модели.
2. Требования к составу исходных данных (допущений) финансовой модели:
1) исходные данные (допущения), на которых построены финансовые прогнозы, представляются в текстовой части ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита (финансовый раздел);
2) в числе исходных данных (допущений) финансовой модели должны быть указаны следующие (в случае их применимости к мероприятиям ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита) основные методические предположения, использованные при построении финансовых прогнозов, в том числе:
срок жизни проекта;
длительность прогнозного периода;
начальный момент прогнозного периода;
шаг прогноза (минимально: для инвестиционной стадии – один квартал; для операционной стадии – один год);
тип денежных потоков (номинальные) и итоговая валюта денежных потоков;
вид ставки дисконтирования и метод ее расчета;
методика расчета заключительной стоимости (с указанием ожидаемого темпа роста в постпрогнозный период);
иные ключевые методические предположения.
Макроэкономические данные (прогнозы инфляции, обменных курсов, роста реальной заработной платы и тому подобное).
Прогноз капитальных вложений.
Прогноз объема продаж и объема производства (иных количественных факторов, определяющих выручку).
Прогноз цен/тарифов на готовую продукцию/услуги;
Нормы расхода ресурсов на единицу выпуска.
Прогноз цен на основное сырье и материалы и других затрат, составляющих значительную долю в себестоимости, прогноз иных переменных затрат;
Прогноз затрат на персонал (штатное расписание или бюджет затрат на персонал с учетом планируемых индексаций оплаты труда и увеличения штата).
Прогноз условно постоянных затрат.
Условия расчетов с контрагентами (отсрочки и предоплаты по расчетам с поставщиками и подрядчиками, покупателями, бюджетом, персоналом) и (или) нормативы оборачиваемости.
Налоговые предпосылки: информация о налогах и иных обязательных платежах (пошлинах, взносах по обязательному страхованию и другие), которые подлежат уплате в соответствии с действующим законодательством (налог, база, ставка, порядок уплаты), с учетом ожидаемых изменений в налоговом законодательстве.
Предпосылки по учетной политике (политика по амортизации, капитализации затрат, созданию резервов, признанию выручки).
Прогнозная структура финансирования, условия по заемному финансированию (процентные ставки, график получения и обслуживания долга).
Иные исходные данные и предпосылки, важные для данной отрасли и типа проекта.

3. Қаржы болжамдары нәтижелерінің құрамына қойылатын талаптар:
1) болжамды қаржылық есептілік Инвестицияларды алушы үшін (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) не қаржылық схема қатысушылары үшін (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) жасалады және басқарушылық есептілік сипатына ие, атап айтқанда:
көлемі жоба ауқымдарында салыстырмалы түрде елеусіз болып табылатын кейбір баптар біріктірілуі мүмкін;
амортизация бөлек көрсетілуі тиіс және жалпы пайданы есептеу кезінде түсімнен шегерілмеуі тиіс;
2) болжамды қаржы есептілігінің мынадай нысандары: ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп, кірістер мен шығындар туралы болжамды есеп, болжамды теңгерім міндетті түрде ұсынылуы тиіс.
Кірістер мен шығындар туралы болжамды есеп есептеу тәсілімен (accrual base) жасалуы тиіс және оның ішінде мынадай: түсім, жалпы пайда, жалпы рентабельділік, EBITDA (амортизация, пайыздар мен салықтар шегерілгенге дейінгі операциялық пайда), EBIT (пайыздар мен салықтар шегерілгенге дейінгі операциялық пайда), таза пайда, таза рентабельділік қаржы көрсеткіштерін қамтуы тиіс. Егер жобаның салалық немесе өзге ерекшеліктеріне байланысты осы көрсеткіштер ұсынылмаса, қаржы моделінің сипаттамасында олардың болмау фактісі мен себептерін көрсету қажет.
Ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен ақша ағындарын қамтуы тиіс. Пайыздар мен дивидендтер төлеу және алуға байланысты ақша ағындары бөлек жолмен көрсетілуі тиіс.
Болжанатын борыштық қаржыландыру жағдайында анықтама ретінде борышқа қызмет көрсеткенге дейінгі бос ақша ағындары (CFADS) келтірілуі тиіс.
Сондай-ақ өзге есептер ұсынылуы мүмкін.
4. Қаржылық болжамдарды құру бойынша әдістемелік нұсқаулар:
1) Инвестицияларды алушының (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) не қаржылық схема қатысушыларының (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) билігіне келіп түсетін (жұмсалатын) ақша ағындары ғана болжанады;
2) жобаға байланысты, болжамды кезеңнің алғашқы сәтіне дейін жүзеге асырылған шығындар болжамды қаржы ағындарында ескерілмеуі тиіс, бірақ Инвестицияларды алушының (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) немесе қаржылық схема қатысушыларының (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) теңгерімінде активтер түрінде ескерілуі мүмкін;
3) қаржыландыруды тарту кестесі ҚЭН немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН іс-шараларын іске асыру кестесіне байланысты болуы тиіс, қаржы қызметі бойынша ақша ағындары операциялық және инвестициялық қызметтен ақша ағындарының негізінде болжануы тиіс;

3. Требования к составу результатов финансовых прогнозов:
1) прогнозная финансовая отчетность составляется для Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо для участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) и носит характер управленческой отчетности, в частности:
некоторые статьи, величина которых является относительно незначительной в масштабах проекта, могут быть объединены;
амортизация должна быть выделена отдельной строкой и не должна вычитаться из выручки при расчете валовой прибыли;
2) в обязательном порядке должны быть представлены следующие формы прогнозной финансовой отчетности: прогнозный отчет о движении денежных средств, прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный баланс.
Прогнозный отчет о прибылях и убытках должен быть составлен по методу начисления (accrual base) и содержать, в том числе, следующие финансовые показатели: выручка, валовая прибыль, валовая рентабельность, EBITDA (операционная прибыль до вычета амортизации, процентов и налогов), EBIT (операционная прибыль до вычета процентов и налогов), чистая прибыль, чистая рентабельность. Если в силу отраслевых или иных особенностей проекта данные показатели не представлены, следует указать факт и причины их отсутствия в описании к финансовой модели.
Прогнозный отчет о движении денежных средств должен включать денежные потоки от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности. Денежные потоки, связанные с выплатой и получением процентов и дивидендов, должны быть раскрыты в отдельных строках.
В случае предполагаемого долгового финансирования, справочно должны быть приведены свободные денежные потоки до обслуживания долга (CFADS).
Также могут быть предоставлены иные отчеты.
4. Методические указания по составлению финансовых прогнозов:
1) прогнозируются только денежные потоки, которые будут поступать в распоряжение (расходоваться) Получателя(ем) Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования);
2) затраты, связанные с проектом, осуществленные до начального момента прогнозного периода, не должны учитываться в прогнозных финансовых потоках, но могут быть учтены в виде активов на балансе Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования);
3) график привлечения финансирования должен быть привязан к графику реализации мероприятий ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита, денежные потоки по финансовой деятельности должны прогнозироваться на основе денежных потоков от операционной и инвестиционной деятельности;

4) қарыздық қаржыландыруды тарту кезінде борышқа қызмет көрсету бойынша төлемдер болжануы тиіс (есептелген пайыздардың төлемін кейінге қалдыру мүмкіндігін ескере отырып);
5) ақша ағындарын олар іске асырылатын (түсімдер және төлемдер жүргізілетін) валюталарда болжау және содан кейін оларды бірыңғай қорытынды валютаға келтіру ұсынылады. Ақша ағындарының көп бөлігі түсетін валютаны қорытынды валюта ретінде таңдау ұсынылады;
6) пайыздар мен дивидендтерді алуға және төлеуге негізделген ақша қаражатының қозғалысы туралы ақпаратты бөлек жолдармен ашқан жөн;
7) егер жобаның қолданылу мерзімінің соңында Инвестицияларды алушыны (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) немесе қаржылық схема қатысушыларын (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) немесе инвестициялау объектісін жою немесе инвестициялау объектісін пайдаланудан түсетін кірістерді алуға және шығындарды көтеруге құқықтарды өзге адамға беру болжанатын болса, көрсетілген жою немесе құқықтарды беруге байланысты (оның ішінде экология және жер қойнауын пайдалану туралы заңнаманың, сондай-ақ еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес) шығындар мен кірістер Инвестицияларды Алушының (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) немесе қаржылық схема қатысушылардың (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) ақша ағындарында ескерілуі тиіс;
8) Инвестицияларды алушының (бюджеттік инвестициялар болған жағдайда) не қаржылық схема қатысушыларының (бюджеттік кредиттеу болған жағдайда) ұсынылатын болжамды шоғырландырылған және жеке қаржы есептілігін, сондай-ақ қаржы моделін жоспарлау шегі:
Инвестициялар не бюджеттік кредит есебiнен сатып алуға жоспарланатын активтердің қызметі немесе бірінші күрделі жөндеуге дейінгі мерзімнен;
Инвестицияларды не бюджеттік кредитті қаржы қызметтерін көрсету үшін айналым қаражатын толықтыруға бағыттаған жағдайда жобаның өзін-өзі ақтау мерзімінен кем болмауы тиіс.
Жобаның қолданылу мерзімін инвестициялау объектісін құру, кейіннен пайдалану және (егер заңнамаға немесе қатысушылардың арасында жасалған шарттарға сәйкес талап етілсе) жою немесе инвестициялау объектісін пайдаланудан түсетін кірістерді алу мен шығындарды көтеруге құқықтарды өзге адамға беру болжанатын, экономикалық тұрғыдан орынды (жобаның таза дисконтталған кірісін (NPV) барынша арттыратын), техникалық тұрғыдан жүзеге асырылатын және заңды түрде жол берілетін кезеңде айқындау ұсынылады.
Дисконттау мөлшерлемесі және дисконтталатын ақша ағындары бір типке (жалпы жобаға немесе тек қана жеке меншік иелеріне есептелген) және түрге (инфляцияны ескере отырып немесе ескермей) жатуы тиіс. Дисконттау мөлшерлемесі ақша ағындарының валютасы сияқты валютада көрсетілген инвестициялар үшін талап етілетін кірістілікті қамтуы тиіс.
Жобаның таза дисконтталған кірісін (NPV) есептеу кезінде барлық ақша ағындары, қорытынды құнды (қорытынды ақша ағынын) қоса алғанда, дисконттау жолымен болжамды кезеңнің бастапқы сәтіне келтірілуі тиіс.

4) при привлечении заемного финансирования должны прогнозироваться платежи по обслуживанию долга (с учетом возможной отсрочки выплаты начисленных процентов);
5) рекомендуется прогнозировать денежные потоки в тех валютах, в которых они реализуются (производятся поступления и платежи), и вслед за этим приводить их к единой, итоговой валюте. В качестве итоговой валюты рекомендуется выбирать валюту, в которой поступает большая часть денежных потоков;
6) информацию о движении денежных средств, обусловленном получением и выплатой процентов и дивидендов, следует раскрывать отдельными строками;
7) если в конце срока жизни проекта предполагается ликвидация Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) или объекта инвестирования или передача прав на извлечение доходов и несение затрат от эксплуатации объекта инвестирования иному лицу, в денежных потоках Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования) должны быть учтены затраты и доходы, связанные с указанной ликвидацией или передачей прав (в том числе, в соответствии с требованиями законодательства об экологии и недропользовании, а также трудового законодательства);
8) горизонт планирования представляемой прогнозной консолидированной и отдельной финансовой отчетности Получателя Инвестиций (в случае бюджетных инвестиций) либо участников финансовой схемы (в случае бюджетного кредитования), а также финансовой модели должен составлять не менее срока:
службы активов, планируемых к приобретению за счет Инвестиций либо бюджетного кредита или срока до первого капитального ремонта;
окупаемости проекта в случае направления Инвестиций либо бюджетного кредита на пополнение оборотных средств для оказания финансовых услуг.
Рекомендуется определять срок жизни проекта как экономически целесообразный (максимизирующий чистый дисконтированный доход (NPV) проекта), технически осуществимый и юридически допустимый период, в течение которого предполагается создание, последующая эксплуатация и (если требуется в соответствии с законодательством или заключенными договорами между участниками) ликвидация объекта инвестирования или передача прав на извлечение доходов и несение затрат от эксплуатации объекта инвестирования иному лицу.
Ставка дисконтирования и дисконтируемые денежные потоки должны относиться к одному и тому же типу (рассчитаны для проекта целиком или только для собственников) и виду (с учетом инфляции или без учета). Ставка дисконтирования должна отражать требуемую доходность для инвестиций, выраженных в той же валюте, что и валюта денежных потоков;
При расчете чистого дисконтированного дохода (NPV) проекта все денежные потоки, включая заключительную стоимость (заключительный денежный поток), должны приводиться к начальному моменту прогнозного периода путем дисконтирования.

5. Қаржы көрсеткіштерінің (коэффициенттерінің) тұрақтылығын бағалау:
1) қаржылық көрсеткіштердің (коэффициенттердің) тұрақтылығын бағалау үшін сезімталдықты талдау - сезімталдықтың шешуші факторлары өзгеруінің қаржылық болжамдардың нәтижелеріне әсер ету дәрежесін бағалау әдісі қолданылады. Егер сезімталдықты талдау жеке қауіптерді өлшеуге/көрсетуге мүмкіндік бермесе, өзге әдістер, оның ішінде зиянсыздық нүктесін есептеу, Монте-Карло әдісі, сценарийлік талдау, факторлық талдау және т.б. қолданылады;
2) сезімталдықтың шешуші факторларына қаржы моделінің жорамалдары (бастапқы деректері) жатады, олардың нақты мәндері жобаны іске асыру барысында (оларды нақты бағалау мүмкінсіздігіне немесе оларға тән құбылмалылыққа байланысты) қаржы моделіне салынған мәндерден айтарлықтай ауытқуы мүмкін. Атап айтқанда, сезімталдықтың әдеттегі факторларына мыналарды:
дайын өнім бағасы мен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді;
сату көлемін (пайдалану қарқынын, сатып алушылардың/пайдаланушылардың санын);
күрделі шығындар көлемін;
инвестициялық объектіні пайдалануға берудің және жобалық қуатқа шығуының кешігуін;
негізгі шикізат пен материалдардың, жанармайдың, еңбек ресурстарының бағасын;
тұрақты операциялық шығындар көлемін;
дисконттау мөлшерлемесін;
инфляцияның болжамды қарқынын;
валюталардың айырбас бағамын және т.б. жатқызуға болады.
3) дисконттау мөлшерлемесінің, өнімді өткізу бағасының, шешуші ресурстың бағасының және сату көлемінің өзгеруіне сезімталдыққа міндетті түрде талдау жүргізу қажет.
6. Қаржы моделінің сипаттамасына қойылатын талаптар:
1) қаржы моделінің сипаттамасы қаржы моделіне қосымша ретінде ресімделеді;
2) сипаттамада мыналар:
қаржы моделі құрылымының сипаттамасы;
қаржы моделінде пайдаланылған макростардың жұмыс тетігінің сипаттамасы (егер қолданылса);
егер олар ҚЭН-де немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН-де келтірілмесе ақпарат көздерін көрсете отырып, қаржы болжамдары үшін негізгі жорамалдар (болжамдар) және бастапқы деректер;
қаржылық көрсеткіштерді (коэффициентерді) есептеу формулалары, егер олар ҚЭН-де немесе бюджеттік кредиттің ҚЭН келтірілмесе;
қаржы моделінің құрылымын, құру қағидаттарын, жұмыс тетігін және өзге де ерекшеліктерін түсіну үшін қажетті өзге де ақпарат қамтылуы тиіс.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, қажетті
сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және
іске асырылуын бағалау қағидаларына
23-қосымша
"Инвестициялар нәтижесі" нысаны

5. Оценка устойчивости финансовых показателей (коэффициентов):
1) для оценки устойчивости финансовых показателей (коэффициентов) применяется метод анализа чувствительности – оценки степени воздействия изменения ключевых факторов чувствительности на результаты финансовых прогнозов. Если анализ чувствительности не позволяет измерить/проиллюстрировать отдельные риски, применяются иные методы, в том числе, расчет точки безубыточности, метод Монте-Карло, сценарный анализ, факторный анализ и тому подобное;
2) к ключевым факторам чувствительности относятся допущения (исходные данные) финансовой модели, фактические значения которых в ходе реализации проекта (ввиду невозможности их точной оценки или присущей им волатильности) могут значительно отклониться от значений, заложенных в финансовую модель. В частности, к типичным факторам чувствительности можно отнести:
цены на готовую продукцию и тарифы на услуги;
объем продаж (интенсивность эксплуатации, число покупателей/пользователей);
объем капитальных затрат;
задержки ввода инвестиционного объекта в эксплуатацию и выхода на проектную мощность;
цены на основное сырье и материалы, топливо, трудовые ресурсы;
величину постоянных операционных затрат;
ставку дисконтирования;
прогнозные темпы инфляции;
обменные курсы валют, и тому подобное;
3) в обязательном порядке необходимо провести анализ чувствительности к изменению ставки дисконтирования, цены реализации продукта, цены ключевого ресурса и объема продаж.
6. Требования к описанию финансовой модели:
1) описание финансовой модели оформляется в виде приложения к финансовой модели;
2) в описание должны быть включены:
описание структуры финансовой модели;
описание механизма работы макросов, использованных в финансовой модели (если применимо);
основные допущения (предположения) и исходные данные для финансовых прогнозов, с указанием источников информации, если они не приведены в ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита;
формулы расчета финансовых показателей (коэффициентов), если они не приведены в ФЭО либо ФЭО бюджетного кредита;
иная информация, необходимая для понимания структуры, принципов построения, механизма работы, и иных особенностей финансовой модели.
Приложение 23
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Результаты Инвестиций"

Ескерту. 23-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.11.2015 № 721 бұйрығымен.
Нәтиже
өл. бір.
Көрсеткіш мағынасы
Инвестициялардың жүзеге асыру жылы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ п/п
Тікелей нәтиже
1.
№ п/п
Түпкілікті нәтиже
1.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау
қағидаларына
24-қосымша
"ҚЭН іс-шараларының бюджеттік тиімділігі" нысаны
Атауы
Өлшем бiрлiгi
Инвестицияларды жүзеге асыру жылы
20__
20__
20__
20__
20__
20__
1
Құйылым
1)
Инвестицияларды іске асыруға байланысты шығарылған (қалыптастырылған) мемлекетке тиесілі акциялар (қатысу үлесі) бойынша дивидендтер
2)
бюджеттерге түсімдер (салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер, сондай-ақ өзге де төлемдер), оның iшiнде:
2.1)
республикалық бюджетке
2.2)
жергiлiктi бюджеттерге
2
Жылыстау
1)
Инвестициялар көлемі
2)
Инвестициялықтан кейінгі кезеңде жүргізілетін ҚЭН іс-шараларына байланысты бюджеттің шығыстары
3)
Белгілі бір бағалық саясатты жүргізуге және белгілі бір әлеуметтік басымдықтардың сақталуын қамтамасыз етуге байланысты субсидиялар
3
Бюджеттік әсер (тиісті бюджеттің таза кірісі)
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
25-қосымша
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы iске асырылуы жоспарланатын бюджеттiк инвестициялардың экономикалық қорытындысы" нысаны
Ескерту. 25-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
"Жалпы мәлiметтер" бөлiмi
Бюджеттік инвестициялардың атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
нөмірі
атауы
Заңды тұлғаның атауы
Қатысушылардың
Инвестицияларды алушының
Іс-шаралар тізімі
1-іс-шара
2-іс-шара
n-іс-шара
Іске асырылу кезеңі (айы, жылы)
Бюджеттік инвестициялардың мөлшері, мың.теңге
Мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес келуі (құжат деректемелері көрсетіледі)
Экономикалық сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның экономикалық сараптама қорытындысының бар болуы
2.
"Нәтижелер" бөлімі
Тікелей нәтиже
Түпкілікті нәтиже
3.
"Іс-шаралар құны" бөлімі
Іс-шаралар құны
Барлығы
оның ішінде
1-іс-шара
2-іс-шара
n-іс-шара
4.
Өзгелері
….
….
5.
"Тұжырымдар" бөлімі
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды
жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына
26-қосымша
"Іріктелген инвестициялық ұсыныстар тізбесі" нысаны

Сноска. Приложение 23 в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.11.2015 № 721.
Результаты
ед. изм.
значение показателя
год осуществления Инвестиций
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
№ п/п
Прямой результат
1.
№ п/п
Конечный результат
1.
Приложение 24
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
инвестиций
Форма "Бюджетная эффективность мероприятий ФЭО"
Наименование
Единица измерения
Год осуществления Инвестиций
20___
20___
20___
20___
20___
20___
1.
Приток
1)
Дивиденды по принадлежащим государству акциям (долям участия), выпущенным (сформированным) в связи с реализацией Инвестиций
2)
Поступления в бюджеты (налоги и другие обязательные платежи, а также иные выплаты), в том числе:
2.1)
в республиканский бюджет
2.2)
в местные бюджеты
2.
Отток
1)
Объем Инвестиций
2)
Расходы бюджета, связанные с мероприятиями ФЭО, производимые в постинвестиционный период
3)
Субсидии, связанные с проведением определенной ценовой политики и обеспечением соблюдения определенных социальных приоритетов
3.
Бюджетный эффект (чистый доход соответствующего бюджета)
Приложение 25
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта,
а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Экономическое заключение бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц"
Сноска. Приложение 25 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование бюджетных инвестиций
Наименование администратора бюджетной программы
Бюджетная программа (подпрограмма)
номер
название
Наименование юридического лица
Участников
Получателя Инвестиций
Перечень мероприятий
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
Период реализации (месяц, год)
Размер бюджетных инвестиций, тыс. тенге
Соответствие государственным, правительственным программам и программам развития территорий (указать реквизиты документа)
Наличие заключения экономической экспертизы юридического лица, уполномоченного на проведение экономической экспертизы
2.
Раздел "Результаты"
Прямой результат
Конечный результат
3.
Раздел "Стоимость мероприятий"
Стоимость мероприятий
Всего
в том числе
Мероприятие 1
Мероприятие 2
Мероприятие n
4.
Прочее
5.
Раздел "Выводы"
Приложение 26
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
инвестиций

Ескерту. 26-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.01.2016 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Жобаның атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Жоба ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ, жоба ТЭН-іне қажетті сараптамалар жүргізуге арналған ақша қаражатының мөлшері
Жоба ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ, жоба ТЭН-іне қажетті сараптамалар жүргізу кезінде игерілген ақша қаражатының мөлшері
Жоба ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ, жоба ТЭН-іне қажетті сараптамалар жүргізу мерзімдері
Жоба ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ, жоба ТЭН-іне қажетті сараптамалар жүргізу барысы туралы ақпарат
Мемлекеттік инвестициялық жобаның
инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды
жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
27-қосымша
"Бюджеттік инвестициялық жобаларды дайындаудың және іске асырудың жоспар-кестесі"

Сноска. Приложение 26 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 26.01.2016 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма "Перечень
отобранных инвестиционных предложений"
№ п/п
Наименование проекта
Наименование администратора бюджетных программ
Размер денежных средств на разработку или корректировку ТЭО проекта, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО проекта
Размер денежных средств, освоенных при разработке или корректировке ТЭО проекта, а также проведении необходимых экспертиз ТЭО проекта
Сроки разработки или корректировки ТЭО проекта, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО проекта
Информации о ходе разработки или корректировки ТЭО проекта, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО Проекта
Приложение 27
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного проекта,
а также планирования, рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки реализации бюджетных
инвестиций и определения целесообразности
бюджетного кредитования

2. *** ЖСҚ:
3.**** Бұйрық:
4. ***** САРАПТАМАЛАР
1) Салалық орган сараптамасы;
2) Мемлекеттік сараптама;
3) Экономикалық сараптама;
4) Экологиялық сараптама;
5) Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама.
Ескертпе:
* БИЖ-ді іске асырудың басынан бастап, оның ішінде жылдар бойынша толық қаржыландыруды көрсету;
** ТЭН қажет жағдайда, ТЭН-нің № мен мерзімін көрсету қажет. Егер жоба ТЭН-ді қажет етпеген жағдайда "үлгілік" деп көрсету қажет. Егер ТЭН қажет болған, бірақ жоқ болған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет;
*** ЖСҚ-ның № мен күнін көрсету қажет. Егер ЖСҚ жоқ болса, "жоқ" деп көрсету қажет;
****Егер бұйрық қажет болған жағдайда мемлекеттік орган - бағдарламалар әкімшісі немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік орган бұйрығының № мен күнін көрсету қажет. Егер жоба бұйрықты талап етпесе, "талап етілмейді" деп көрсету қажет. Егер бұйрық жоқ болған жағдайда, "жоқ" деп көрсету қажет;
*****сараптаманың № мен күнін көрсету қажет. Егер сараптама жоқ болған жағдайда, "жоқ" деп көрсету қажет.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына
29-қосымша
"Республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік инвестициялық жобаларды (қымбаттауы) іске асыру мониторингі бойынша есеп" нысаны

2. *** ПСД:
3. **** Приказ:
4. ***** ЭКСПЕРТИЗЫ
1) Заключение
отраслевой экспертизы;
2) Комплексная вневедомственная экспертиза;
3) Экономическая экспертиза.
Примечания:
* необходимо указать полное финансирование с начала реализации БИП, в том числе по годам;
** необходимо указать № и дату ТЭО, если ТЭО требуется. Если проект не требует ТЭО, необходимо указать "типовой". Если же ТЭО требуется, но не имеется, необходимо указать "не имеется";
*** необходимо указать № и дату ПСД. Если же ПСД не имеется необходимо указать "не имеется";
**** необходимо указать № и дату приказа государственного органа-администратора программ либо уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства если приказ требуется. Если проект не требует приказа, необходимо указать "не требуется". Если же приказ не имеется, необходимо указать "не имеется";
***** необходимо указать № и дату экспертизы. Если же экспертиза не имеется, необходимо указать "не имеется".
Приложение 29
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
Форма "Отчет по мониторингу реализации
бюджетных инвестиционных проектов (удорожание),
финансируемых из республиканского и местного бюджета"

3. Түзетілген ЖСҚ:
4. **** Бұйрық:
5. Түзетілген құнға бұйрық:
6. ***** Қаржылық бақылау актісі:
7. ****** Сараптамалар:
1) салалық сараптама қорытындысы;
2) мемлекеттік сараптама;
3) экономикалық сараптама;
4) экологиялық сараптама;
5) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама;
8. түсіндірме жазба: күні, нөмірі
Ескертпе:
* БИЖ-ді іске асырудың басынан бастап, оның ішінде жылдар бойынша толық қаржыландыруды көрсету қажет;
** ТЭН қажет болған жағдайда, ТЭН-нің нөмірі мен күнін көрсету қажет. Егер жоба ТЭН-ді қажет етпеген жағдайда "типтік" деп көрсету қажет. Егер ТЭН қажет болған, бірақ жоқ болған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет;
*** ЖСҚ-ның нөмірі мен күнін көрсету қажет. Егер ЖСҚ жоқ болса, "жоқ" деп көрсету қажет;
**** Егер бұйрық қажет болған жағдайда мемлекеттік орган-бюджеттік бағдарламалар әкімшісі немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік орган бұйрығының нөмірі мен күнін көрсету қажет.
Егер жоба бұйрықты талап етпесе, "талап етілмейді" деп көрсету қажет.
Егер де бұйрық жоқ болса, "жоқ" деп көрсету қажет;
***** қаржылық бақылау актісінің нөмірі мен мерзімін көрсету қажет. Егер қаржылық бақылау жоқ болған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет;
****** сараптаманың нөмірі мен күнін көрсету қажет. Егер сараптама жоқ болса, "жоқ" деп көрсету қажет.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу
немесе түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
30-қосымша
Нысаны
"20 __ жылғы ____________________бюджеттік инвестициялық жобалардың
(кезең көрсетіледі) мониторингі бойынша есепке жиынтық анықтама"
Ескерту. 30-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.02.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________ (республикалық бюджеттік бағдармалардың әкімшісі немесе жергілікті атқарушы орган)
Жалпы құны _________________________________________ мың теңге (жобалардың
құны көрсетіледі)____________ бюджеттік инвестициялық жоба іске асырылуда, оның
ішінде (саны) 20 ______ жылы ___________________________ бюджет қаражаты
есебінен (ағымдағы жыл) (республикалық немесе жергілікті)___________ мың теңге
бөлінді.
Инвестициялық жобалардың қаржыландыру жоспары 20 __ жылғы___________
__________________ мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20______жылғы______кассалық атқарылу _______мың теңгені құрады. (есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _______________ мың
теңгені немесе_______%-ды құрады.
1. Есепті кезеңде жалпы құны ________________________ мың теңге ___________
(саны) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруды аяқтау жоспарланды, олар
бойынша 20 ___ жылы ____________ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары 20 ___ жылғы __________ _____ мың теңгені (есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылуы ______ мың теңгені немесе ___ %-ды құрады.
______________________________________нәтижесінде есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету) жоспарға қарағанда игерілмеген сома _________ мың теңгені немесе
___ %-ды құрады.
Оның ішінде:
1. есепті кезеңде жалпы құны ________ мың теңге ________ бюджеттік инвестициялық
жобаны іске асыру толығымен (саны) аяқталды, оның ішінде 20 ________ жылы
__________ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы __________ қаржыландыру жоспары ______________ мың (есепті кезең)
теңгені құрады, кассалық атқарылуы _______________ мың теңгені немесе ______ %-
ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мынадай тікелей нәтижелерге
қол жеткізілді:
1) __________________________________________________________________;

3. Скорректированная ПСД:
4. **** Приказ:
5. Приказ на скорректированную стоимость:
6. ***** Акт финансового контроля:
7. ****** Экспертизы:
1) заключение отраслевой экспертизы;
2) комплексная вневедомственная экспертиза;
3) экономическая экспертиза;
8. пояснительная записка: дата, номер
Примечания:
*необходимо указать полное финансирование с начала реализации БИП, в том числе по годам;
** необходимо указать номер и дату ТЭО, если ТЭО требуется. Если проект не требует ТЭО, необходимо указать "типовой". Если же ТЭО требуется, но не имеется, необходимо указать "не имеется";
*** необходимо указать номер и дату ПСД. Если же ПСД не имеется, необходимо указать "не имеется";
**** необходимо указать номер и дату приказа государственного органа-администратора программ либо уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства если приказ требуется.
Если проект не требует приказа, необходимо указать "не требуется".
Если же приказ не имеется, необходимо указать "не имеется";
***** необходимо указать номер и дату акта финансового контроля. Если же акт финансового контроля не имеется, необходимо указать "не имеется";
****** необходимо указать номер и дату экспертизы. Если же экспертиза не имеется, необходимо указать "не имеется".
Приложение 30
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга
и оценки реализации бюджетных
инвестиций и определения
целесообразности бюджетного
кредитования
Сноска. Приложение 30 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 07.02.2023 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Сводная справка к отчету по мониторингу бюджетных инвестиционных проектов
за _________________20__ года"
(указывается период)
________________________________________________________________________
(администратор республиканских бюджетных программ или местный исполнительный орган)
Реализуются ______________ бюджетных инвестиционных проектов на(количество)
общую стоимость __________________________________ тысяч тенге, в том числе в
(указывается стоимость проектов)
20____ году за счет средств ________________________________ бюджета выделено
(текущий год)
(республиканского или местного)_________________________________ тысяч тенге.
План финансирования инвестиционных проектов за ________20__года
(отчетный период) составил _____________ тысяч тенге.
Кассовое исполнение за ____ 20__ года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___ тысяч тенге или ___ %.
1. В отчетном периоде планировалось завершить реализацию_____________________
бюджетных (количество)
инвестиционных проектов на общую стоимость______ тысяч тенге, по которым
в 20 __ году выделено (текущий год) ______ тысяч тенге.
План финансирования в _____ 20___ года составил ____ тысяч тенге,
(отчетный период)
кассовое исполнение составило _____ тысяч тенге или ___ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________________________________________.
(указать причину)
В том числе:
1) в отчетном периоде полностью завершена реализация _____________ (количество)
бюджетных инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге,
в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил ____ тысяч тенге,
(отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам достигнуты прямые результаты:
1) __________________________________________________________________;

2) __________________________________________________________________;
3) __________________________________________________________________;
4) __________________________________________________________________;
n)___________________________________________________________________.
(қол жеткізілген нәтижелерді мемлекеттік органның мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
даму жоспарында және құжаттарында көзделген индикаторларға сәйкес көрсету қажет)
______________________________________нәтижесінде есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету) жоспарға қарағанда игерілмеген сома _________ мың теңгені немесе
__ %-ды құрады.
2) жалпы құны ___________бюджеттік инвестициялық________________ (саны) құны
________ мың теңге, оның ішінде 20__ жылы_______мың теңге бөлінді (ағымдағы
жылға).
Қаржыландыру жоспары________ 20___(есепті кезең) кассалық
атқарылуы_______мың теңгені немесе_______ %-ды құрады.
______________________________________нәтижесінде есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету)
жоспарға қарағанда игерілмеген сома _________ мың теңгені немесе ___ %-ды құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептер бойынша аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты _____ объекті _________ пайдалануға беріледі;
(саны) (пайдалануға беру күні)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде _______ объекті _____________________
жылы (саны) (пайдалануға беру күні) аяқталады;
3) ____ жоба мемлекеттік сатып алу рәсімдерін уақтылы жүргізбеу (саны) және/немесе
созылмалы сипатта жүргізу нәтижесінде (конкурсты кеш, қайталап өткізу, әлеуетті
өнім берушілердің болмауы);
4) _____ жоба шарт тараптарының өз міндеттемелерін уақтылы және (саны) адал
орындамауына байланысты;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау). Бюджеттік инвестициялық жобаларды
аяқтау жөнінде қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20_______жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20 ___ жылғы _______ қаржыландыру жоспары _________ мың теңгені (есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылуы _____ мың теңгені немесе ____ %-ды құрады.
________________ нәтижесінде есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда (себебін
көрсету) игерілмеген сома _____ мың теңгені немесе %-ды __ құрады.
Оның ішінде салалар бойынша:
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер жалпы құны________мың теңге_______ жоба
іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20__ жылы ________ мың теңге бөлінді.
20____ жылғы _____қаржыландыру жоспары ________мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 ___жылғы _____кассалық атқарылуы __________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеу сомасы _____ мың теңгені
немесе _____ % - ды құрады.
1. Есепті кезеңде жалпы құны ________________________ мың теңге ___________
(саны) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруды аяқтау жоспарланды, олар
бойынша 20 ___ жылы ____________ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл) 20 ____
жылғы _______ қаржыландыру жоспары ___________ мың теңгені (есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу ________ мың теңгені немесе _______ %-ды құрады.
___________ нәтижесінде есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген
(себебін көрсету) сома ____ мың теңге немесе ____% құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны _____________ мың теңге ___________________ бюджеттік
инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20___жылы
____________ __________________________ мың теңге (ағымдағы жылға) бөлінді.
20 ____жылғы ________ қаржыландыру жоспары ________мың теңгені (есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу________ мың теңгені нем ____%-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша даму жоспарында және
мемлекеттік органның Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
_____________________ нәтижесінде есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда
игерілмеген (себебін көрсету) сома ____ мың теңге немесе ____% құрады.

2) __________________________________________________________________;
3) __________________________________________________________________;
4) __________________________________________________________________;
n) __________________________________________________________________.
(необходимо отразить достигнутые результаты в соответствии с индикаторами,
предусмотренными в плане развития и документах Системы государственного
планирования государственного органа) Сумма неосвоения к плану на отчетный
период составила _________ тысяч тенге или ____ % в результате
____________________________________________________________________.
(указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую _________
(количество) стоимость ___ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено __тысяч
тенге. (текущий год)
План финансирования в ________ 20___года составил _______ тысяч тенге,
(отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или
____ % в результате ______________________________________________________.
(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) __ объектов будут введены в эксплуатацию в _______, в связи ______ (количество)
(дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта
в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с
изменением проектных и технических решений, ____________________ (количество)
объектов будут завершены в ______________ году;
3) _________ проектов, в результате несвоевременного и/или затяжного (количество)
характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное
проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _________ проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество)
_______________________________ исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. В отчетном периоде реализуются ___________________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов, срок завершение которых в соответствии с планом
развития и операционным планом государственного органа предусмотрен
в последующих годах на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым
в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ___ 20___года составил _______ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____________ тысяч тенге
или ____% в результате ____________________________________________________.
(указать причину)
В том числе в разрезе по отраслям:
Государственные услуги общего характера реализуются ____ проектов на общую
стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20____ году выделено_____ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________бюджетных (количество)
инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге,
по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___________ тысяч тенге
или % в результате___________________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе в
20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20__ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо отразить
достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными
в плане развития и документах Системы государственного планирования
государственного органа. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_________ тысяч тенге или ____ % в результате _______________________________.
(указать причину)

2) жалпы құны ________мың теңге____бюджеттік инвестициялық жоба (саны)
аяқталған жоқ, оның ішінде 20_____ жылы ________мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жылға) 20 ____жылғы ________қаржыландыру жоспары ___________мың
теңгені құрады. (есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ____ %-
ды құрады. ______________________________нәтижесінде есепті кезеңге арналған
жоспарға (себебін көрсету) қарағанда игерілмеу сомасы ___мың теңгені немесе _____
%-ды құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептер бойынша аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде,________________(саны)___________
(енгізілген күні) аяқталады.
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізудің уақтылы және/немесе ұзаққа созылған
сипатының (саны) салдарынан _______жоба (конкурсты кешірек, қайта өткізу, әлеуетті
өнім берушілердің болмауы);
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны) бойынша;
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттаңыз). Бюджеттік инвестициялық жобаларды
аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20____жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20____жылғы ________ қаржыландыру жоспары__________ мың теңгені (есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу ______ мың теңгені немесе _____________ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____ % құрады.
Қорғаныс Жалпы құны _______ мың теңге___________ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20__ жылы________________ мың теңге бөлінді.
Қаржыландыру жоспары 20__________________________мың теңгені құрады. (есепті
кезең)
Кассалық орындау 20__________________мың теңгені құрады. (есепті кезең)
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____ % құрады.
1. Есепті кезеңде жалпы құны ________________________ мың теңге___________
(саны) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруды аяқтау жоспарланды, олар
бойынша 20 ___ жылы ____________ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 _______жылғы _______ қаржыландыру жоспары_______мың теңгені (есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу ___________ мың теңгені немесе_________% - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _______ % құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны _____________мың теңге___________________бюджеттік
инвестициялық жобаларды іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20___жылы
____________мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20____жылғы _______қаржыландыру жоспары ______________мың теңгені (есепті
кезең) құрады, кассалық атқарылу ___________ мың теңгені немесе ________ %-ды
құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша даму жоспарында және
мемлекеттік органның Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____ % құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество)
стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20___году выделено _ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге. (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ___ %
в результате ______________________________.
(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) _______ объектов будут введены в эксплуатацию в ___, в связи (количество)
(дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта
в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи
с изменением проектных и технических решений, _______________ (количество)
объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______ проектов, в результате несвоевременного и/или ______ (количество)
затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее,
повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____ проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество)
исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________бюджетных инвестиционных проектов, (количество)
срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом
государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость
_________ тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ____________________________________________________.
(указать причину)
Оборона Реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20__ году выделено_____ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20_ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за __________ 20__года составило _____ тысяч тенге.
(отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___ тысяч тенге или ___ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________бюджетных (количество)
инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге,
по которым в 20_____________ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____________ тысяч тенге
или ____ % в результате _________________________________________________.
(указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________бюджетных (количество)
инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе
в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в________20___ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо отразить
достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными
в плане развития и документах Системы государственного планирования
государственного органа.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ________________________.
(указать причину)

2) жалпы құны _______ мың теңге_____ бюджеттік инвестициялық жоба аяқталған жоқ,
оның ішінде 20____жылы ______________ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл) 20____
жылғы _______қаржыландыру жоспары ______________мың теңгені құрады. (есепті
кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _______ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ______ % құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептер бойынша аяқталмаған:
1. объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты, инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде,___________(саны) объекті________
аяқталады; (енгізілген күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін (конкурсты кешірек, қайта өткізу, әлеуетті өнім
берушілердің болмауы) уақтылы жүргізбеу және/немесе ұзаққа созылуы нәтижесінде
_________ (саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба;
(саны)
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 _______ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20____жылғы _______ қаржыландыру жоспары ________ мың теңгені (есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу __________ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _______ % құрады.
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
Жалпы құны _____ мың теңге _____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20__ жылы _______мың теңге бөлінді.
20 _____ жылғы __________ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 ____ жылғы _______ кассалық атқарылу _________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома
________________мың теңгені немесе _________ %-ды құрады.
1. Жалпы құны _________мың теңге ___________(саны) __________ бюджеттік
инвестициялық жобаларды іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___
жылы_________ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ___жылғы_____қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені құрады, (есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ______ %-ды құрады.
______________________нәтижесінде (себебін көрсету)
есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе
____% құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны _________ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны
іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
20 ______ жылғы_____ қаржыландыру жоспары ______________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған
жоспарға қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____% құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую стоимость
____ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено _____ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____20__года составил ______ тысяч тенге. (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ________________________________.
(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1. ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество)
(дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта
в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи
с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество)
объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество)
затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее,
повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____ проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество)
исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество)
срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом
государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость
_________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ____ 20__года составил ______ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ________________________.
(указать причину)
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная
деятельность.
Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено__ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за ____ 20__года составило ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ___ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге,
по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ___ 20___года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате __________________________.
(указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе
в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ___ 20___ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо отразить
достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными
срок завершения которых в соответствии с Сумма неосвоения к плану на отчетный
период составила ______ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.
(указать причину)

2) жалпы құны _______мың теңге___(саны) бюджеттік инвестициялық жобалар
аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы _____ мың теңге бөлінді.
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады. (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе ______ % - ды құрады.
______________________нәтижесінде есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда
игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ______% құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептер бойынша аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы ___________________жылы аяқталады; (пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің уақтылы емес және/немесе ұзақ мерзімде
жүргізілу (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің
болмауы) нәтижесіндегі ______жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 _______ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20 _____ жылғы _____қаржыландыру жоспары ___________мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ______ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____ % құрады.
Білім Жалпы құны _____ мың теңге _____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20___ жылы________ мың теңге бөлінді.
20 ____ жылғы ______ қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 _____ жылғы ________кассалық атқарылу _________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома _______________
___________ мың теңгені немесе ___________ %-ды құрады.
1. Жалпы құны ____________ мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік
инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___
жылы_______ мың теңге бөлінді.
20 _____ жылғы ______қаржыландыру жоспары _____________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ______ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ______ % құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны _______ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны іске
асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 _____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20______ жылғы ______ қаржыландыру жоспары ________________мың теңгені
құрады, (есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _______ %-ды
құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _______ % құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество)
стоимость___ тысяч тенге, из которых в 20__ году выделено ____ тысяч тенге.
(текущий год План финансирования в ______ 20___года составил ____ тысяч тенге.
(отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или
___ % в результате _________________________________.
(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество)
(дата ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта
в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи
с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество)
объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода) 3) _______проектов,
в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера
проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение
конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество)
исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных
инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество)
срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом
государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость
_________ тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Образование Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено_____ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ___ тысяч тенге или _____ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге,
по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или
____ % в результате _________________________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация __________________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе
в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ___ 20___ года составил _____ тысяч тенге, кассовое
исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо отразить
достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными
в плане развития и документах Системы государственного планирования
государственного органа. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.
(указать причину)

2) жалпы құны _________ мың теңге ______саны) бюджеттік инвестициялық жоба
аяқталмаған, оның ішінде
20____ жылы_______________мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 _______ жылғы _______қаржыландыру жоспары ______________мың теңгені
құрады, (есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _______ %-ды
құрады. ____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ________ % құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы ___________________ жылы аяқталады;
(пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің уақтылы емес және/немесе ұзақ мерзімде
жүргізілу (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің
болмауы) нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 _________ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20____жылғы ________қаржыландыру жоспары __________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____ %-ды
құрады. ____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____ % құрады.
Денсаулық сақтау Жалпы құны _____ мың теңге _____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20___ жылы______ мың теңге бөлінді.
(есепті кезең)
Қаржыландыру жоспары_______ 20______ мың теңгені құрады.
20____жылғы ______кассалық атқарылу ____________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген
_______________________ мың теңгені немесе _________ % - ды құрады.
1. Жалпы құны ______________ мың теңгеге___________(саны) бюджеттік
инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша
20___жылы________ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ______ жылғы ______қаржыландыру жоспары _________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ______ % - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе __________% құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны ______ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны іске
асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 _____ жылғы ______ қаржыландыру жоспары __________мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ____ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____ % құрады.

2) не завершены __________бюджетных инвестиционных проектов на общую
(количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20_____ году выделено __ тысяч
тенге. (текущий год).
План финансирования в ___ 20________года составил _______ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) _____ объектов будут введены в эксплуатацию в _____, в связи (количество) (дата
ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта
в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи
с изменением проектных и технических решений, _________________ (количество)
объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) ______проектов, в результате несвоевременного и/или ________ (количество)
затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее,
повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____ проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество)
исполнением обязательств сторонами договора; 5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество)
срок завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом
государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость
_________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год) План финансирования в _____ 20__года составил _____ тысяч тенге,
(отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Здравоохранение Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч
тенге. План финансирования за _______ 20__ года составил _______ тысяч тенге.
(отчетный период) Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге.
(отчетный период) Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____
тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов _________ на общую стоимость _________ тыс. тенге,
по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ___ 20___года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество)
инвестиционных проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе
в 20_____________ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо отразить
достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными
в плане развития и документах Системы государственного планирования
государственного органа.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате __________________________. (указать причину)

2) жалпы құны _____________ мың теңге _________ (саны) бюджеттік инвестициялық
жобалар аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы _____ мың теңге бөлінді. (ағымдағы
жыл)
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ________ % құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептер бойынша аяқталмаған:
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы __________________жылы аяқталады; (пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің уақтылы жүргізілмеуі және/немесе ұзақ мерзімде
жүргізілуі (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу, әлеуетті өнім берушілердің
болмауы) нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 ______ жылы _____________мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20 _____ жылғы _________қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады, (есепті
кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ________ % құрады.
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Жалпы құны __________ мың теңге____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20___ жылы________ мың теңге бөлінді.
20 _____ жылғы _______ қаржыландыру жоспары ________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 ______ жылғы ________кассалық атқарылу ________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген
______________________ мың теңгені немесе ___________ %-ды құрады.
1. Жалпы құны ___________ мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік
инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___
жылы____________ мың теңге бөлінді.
20 ______жылғы ______қаржыландыру жоспары ____________мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ % - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _______ % құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны ________ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны
іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ___жылы ___________ мың теңге
бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ______ жылғы _________ қаржыландыру жоспары _________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _________ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ________ % құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество)
стоимость__ тысяч тенге, из которых в 20_______ году выделено _ тысяч тенге.
(текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил ____ тысяч тенге, (отчетный
период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила __________ тысяч тенге или
____ % в результате ______________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) _______ объектов будут введены в эксплуатацию в ___, в связи (количество) (дата
ввода) с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи
с изменением проектных и технических решений, ____________________________ (количество)
объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _____________________ (количество)
затяжного характера проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение
конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением
обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок
завершения которых в соответствии с планом развития и операционным планом государственного
органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым
в 20____году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое
исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ %
в результате __________________________________________________________. (указать причину)
Социальная помощь и социальное обеспечение
Реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено______ тысяч тенге.
План финансирования за ___ 20__ года составил _____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных
проектов __________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено
______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое
исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тысяч тенге или ____ %
в результате _______________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация __________________ бюджетных (количество) инвестиционных
проектов на общую стоимость _________ тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ____ 20___ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо отразить достигнутые прямые результаты
в соответствии с индикаторами, предусмотренными в плане развития и документах Системы
государственного планирования государственного органа. Сумма неосвоения к плану на отчетный период
составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)

2) жалпы құны ___________ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобалар
аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы _ _ _ мың теңге бөлінді.
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ % - ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген сома__________ мың теңгені
немесе _______ нәтижесінде _____________________%. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы ___________________жылы аяқталады; (пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің уақтылы жүргізілмеуіне және/немесе ұзақ
мерзімде жүргізілу (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу, әлеуетті өнім
берушілердің болмауы) нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 ___________ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20 ________ жылғы ____________қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ________ % құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
Жалпы құны _________ мың теңге____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20__ жылы _________ мың теңге бөлінді.
20 ____ жылғы _________ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 ______ жылғы _______ кассалық атқарылу _____ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома
_________________ мың теңгені немесе _________нәтижесінде %-ды құрады.
1. Жалпы құны _______________ мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік
инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___
жылы_______мың теңге бөлінді.
20 _______ жылғы _______қаржыландыру жоспары ____________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _______ % - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе______% құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны ______ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны іске
асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20___жылы _______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 _____жылғы _____ қаржыландыру жоспары __________мың теңгені құрады, (есепті
кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ______ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ______% құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге,
из которых в 20______году выделено __ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20__года составил ______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ______ объектов будут введены в эксплуатацию в ____, в связи (количество) (дата ввода) с длительным
проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных
и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения
процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых
в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих
годах на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате
___________________. (указать причину)
Жилищно-коммунальное хозяйство Реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено__ тысяч тенге.
План финансирования за _____ 20___года составил ___ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за ____ 20__года составило ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
__________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
(текущий год) План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период
составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___ года составил ___ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо
отразить достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными в плане развития
и документах Системы государственного планирования государственного органа. Сумма неосвоения к плану
на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.
(указать причину)

2) жалпы құны _________ мың теңге ______ (саны)бюджеттік инвестициялық жобалар
аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы _____ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе _______% - ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген сома__________ мың теңгені
немесе _______ нәтижесінде _____________________%. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы __________________ жылы аяқталады;
(пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің уақтылы жүргізілмеуіне және/немесе ұзақ
мерзімде жүргізілу (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу, әлеуетті өнім
берушілердің болмауы) нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. _____________ бюджеттік инвестициялық жобалар іске асырылуда (саны) аяқталу
мерзімі мемлекеттік органның даму жоспары мен операциялық жоспарына сәйкес
кейінгі жылдары жалпы құны _____________ мың теңгеге көзделген, олар бойынша
20___жылы ______________мың теңге бөлінген. (ағымдағы жыл)
20____жылғы_______қаржыландыру жоспары _________ мың теңгені құрады, (есепті
кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ____ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____ % құрады.
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Жалпы құны _____ мың теңге _____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20___ жылы _____ мың теңге бөлінді.
20 _____ жылғы ______ қаржыландыру жоспары __________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20____жылғы _______кассалық атқарылу _____________мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома
____________________ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
1. Жалпы құны _____________ мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік
инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20__
жылы________ мың теңге бөлінді.
20_____жылғы _____қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені құрады, (есепті
кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____ % - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____ % құрады.
Оның ішінде: 1) жалпы құны _______мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық
жобаны іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20___жылы ____ мың теңге
бөлінді. (ағымдағы жыл) 20 _____ жылғы _____ қаржыландыру жоспары ________ мың
теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____ %-
ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе____% құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге,
из которых в 20_ году выделено __ тысяч тенге. (текущий год) План финансирования в ___ 20___года составил
_______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате
___________________.
(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) _____ объектов будут введены в эксплуатацию в _____, в связи (количество) (дата ввода) с длительным
проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных
и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены
в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера
проведения процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса,
отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств
сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых
в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен
в последующих годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено
______ тысяч тенге. (текущий год) План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге,
(отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ %
в результате ___________________. (указать причину)
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено___ тысяч тенге. План финансирования за ___ 20__ года
составил _____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за ______ 20__года составило __ тысяч тенге. (отчетный период) Сумма неосвоения
к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
__________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____________ году выделено
______ тысяч тенге. (текущий год) План финансирования в ____ 20__года составил _______ тысяч тенге,
(отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения
к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.
(указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20__ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо
отразить достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными в плане развития
и документах Системы государственного планирования государственного органа. Сумма неосвоения к плану
на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________.
(указать причину)

2) жалпы құны _____ мың теңге _____ (саны)бюджеттік инвестициялық жобалар
аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы ____ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе ____ % - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе_____ % құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы ___________________ жылы аяқталады;
(пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу,
әлеуетті өнім берушілердің болмауы) уақтылы жүргізілмеуі және/немесе ұзақ мерзімде
жүргізілу нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 _______ жылы _____________мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20___ жылғы ______қаржыландыру жоспары ___________мың теңгені құрады, (есепті
кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ____ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ______ % құрады.
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану
Жалпы құны _________ мың теңге____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20__ жылы _________ мың теңге бөлінді.
20____жылғы ______ қаржыландыру жоспары _______мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 _______жылғы ________ кассалық атқарылу ________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген ______мың теңгені
немесе ______ %-ды құрады.
1. Жалпы құны ______ мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік инвестициялық
жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___ жылы_________ мың
теңге бөлінді.
20___жылғы ____________қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____ % - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ____ % құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны _____ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны іске
асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20____жылы _______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20_____ жылғы ______ қаржыландыру жоспары _________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ___________ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _______% құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость___ тысяч тенге,
из которых в 20_____ году выделено __ тысяч (текущий год) тенге. План финансирования в ____ 20__года составил
_______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате
___________________.
(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество) (дата ввода) с длительным
проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных
и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения
процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых
в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах
на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20_________году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Топливно-энергетический комплекс и недропользование Реализуются ____ проектов на общую стоимость ______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено__ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период)
Кассовое исполнение за ____ 20__года составило ____ тысяч тенге. (отчетный период) Сумма неосвоения к плану
на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
__________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ______ 20__года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация __________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в _____ 20__ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо
отразить достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными в плане развития
и документах Системы государственного планирования государственного органа. Сумма неосвоения к плану
на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)

2) жалпы құны __________ мың теңге ______ (саны)бюджеттік инвестициялық жобалар
аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы______мың теңге бөлінді.
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе _______ % - ды құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген сома__________ мың теңгені
немесе _______ нәтижесінде _____________________%. (себебін көрсету)
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, ______________(саны) нысандар
құрылысы ___________ жылы аяқталады; (пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу,
әлеуетті өнім берушілердің болмауы) уақтылы жүргізілмеуі және/немесе ұзақ мерзімде
жүргізілу нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны_______мың теңгеге көзделген,
20 _____ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20___жылғы________қаржыландыру жоспары __________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _______%-ды құрады. ____________
нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген
сома ____мың теңгені немесе ______ % құрады.
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған
ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
Жалпы құны _____ мың теңге _____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20__ жылы_______ мың теңге бөлінді.
20 ____ жылғы ______ қаржыландыру жоспары __________мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 ____ жылғы_______кассалық атқарылу_____________мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ________
__________ мың теңгені немесе ______________%-ды құрады.
1. Жалпы құны______________________мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік
инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___ жылы
_________ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20____жылғы __________қаржыландыру жоспары ___________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _________% - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _________ % құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны _______ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны іске
асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20______ жылы_________мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20______ жылғы_________қаржыландыру жоспары _________мың теңгені құрады,
(есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _________% құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге,
из которых в 20__ году выделено _____ тысяч тенге. (текущий год) План финансирования в _____ 20___года составил
_____ тысяч тенге. (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ %
в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество) (дата ввода) с длительным
проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных
и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения
процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых
в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах
на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20_____________году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20_года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды
и животного мира, земельные отношения Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено_____ тысяч тенге.
План финансирования за _____ 20__ года составил ___ тысяч тенге. (отчетный период) Кассовое исполнение за _____ 20__года
составило ___ тысяч тенге. (отчетный период) Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге
или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов __________
на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20______ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20__года составил _______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20__ года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо отразить
достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными в плане развития и документах
Системы государственного планирования государственного органа. Сумма неосвоения к плану на отчетный период
составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)

2) жалпы құны ______________ мың теңге________ (саны)бюджеттік инвестициялық
жобалар аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы ____ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе ________% - ды құрады. ____________
нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген
сома ____мың теңгені немесе______ % құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы ___________________жылы аяқталады; (пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу,
әлеуетті өнім берушілердің болмауы) уақтылы жүргізілмеуіне және/немесе ұзақ
мерзімде жүргізілу нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 _____ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады. (ағымдағы жыл)
20___жылғы____қаржыландыру жоспары _________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _____ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе______% құрады.
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Жалпы құны _____ мың теңге _____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20__ жылы ______ мың теңге бөлінді. 20____жылғы
______ қаржыландыру жоспары ___________мың теңгені құрады. (есепті кезең)
20_____жылғы ________кассалық атқарылу _____________мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома
__________________ мың теңгені немесе _______ %-ды құрады.
1. Жалпы құны _________ мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік инвестициялық
жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___ жылы______ мың
теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20____жылғы ______қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені құрады, (есепті
кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _________% - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ______ % құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны ________мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны іске
асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20____жылы _______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ______ жылғы _______қаржыландыру жоспары _______мың теңгені құрады,
(есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _____% құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость____ тысяч тенге,
из которых в 20__ году выделено _____ тысяч (текущий год) тенге. План финансирования в _____ 20___года составил
_____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате
___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ______ объектов будут введены в эксплуатацию в ____, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением
процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических
решений, _______________объектов будут завершены в _____ году;
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______затяжного характера проведения процедур
государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, срок завершения которых в соответствии
с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую
стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в _____ 20__года составил _____ тысяч тенге, кассовое исполнение составило _______
тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________________. (указать причину)
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность Реализуются _____ проектов
на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено__ тысяч тенге. План финансирования за ___ 20__ года
составил _____ тысяч тенге. (отчетный период) Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге.
(отчетный период) Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных инвестиционных проектов __________
на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ______ 20___года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ____ 20__ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. По завершенным бюджетным инвестиционным проектам
необходимо отразить достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными
в плане развития и документах Системы государственного планирования государственного органа.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ %
в результате ___________________. (указать причину)

2) жалпы құны _______ мың теңге ______ (саны)бюджеттік инвестициялық жобалар
аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы______мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе _________ %-ды құрады. ____________
нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген
сома ____мың теңгені немесе _________% құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы ____________________жылы аяқталады; (пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу,
әлеуетті өнім берушілердің болмауы) уақтылы жүргізілмеуіне және/немесе ұзақ
мерзімде жүргізілу нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 ________ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады.
20____жылғы______қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады,
(есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __________%-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _________% құрады.
Көлік және коммуникация
Жалпы құны _____ мың теңге _____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға 20__ жылы _________ мың теңге бөлінді. 20____жылғы
______ қаржыландыру жоспары _________ мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20_____жылғы _______кассалық атқарылу ____________мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома
____________________ мың теңгені немесе _______ %-ды құрады.
1. Жалпы құны __________________ мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік
инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___ жылы
___________ мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20____жылғы_____қаржыландыру жоспары ___________ мың теңгені құрады,
(есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _________% - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ________ % құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны _________ мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны
іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 ____ жылы ____мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20_____жылғы ____________ қаржыландыру жоспары ___________ мың теңгені
құрады, (есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе __________ %-
ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _______% құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость____ тысяч тенге,
из которых в 20__ году выделено _____ тысяч (текущий год) тенге. План финансирования в _____ 20___года
составил _____ тысяч тенге. (отчетный период) кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ %
в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество) (дата ввода) с длительным
проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных
и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) ______проектов, в результате несвоевременного и/или ________ (количество) затяжного характера проведения
процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых
в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих
годах на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Транспорт и коммуникации Реализуются _____ проектов на общую стоимость _____ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено__ тысяч тенге. План финансирования за ___ 20__ года составил
_____ тысяч тенге. (отчетный период) Кассовое исполнение за ______ 20__года составило __ тысяч тенге. (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных инвестиционных проектов __________
на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20__ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо отразить
достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными в плане развития и документах
Системы государственного планирования государственного органа. Сумма неосвоения к плану на отчетный период
составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)

2) жалпы құны ____________ мың теңге ______ (саны) бюджеттік инвестициялық
жобалар аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе ______% - ды құрады. ____________
нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген
сома ____мың теңгені немесе ______ % құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, ______________(саны) нысандар
құрылысы ___________ жылы аяқталады; (пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу,
әлеуетті өнім берушілердің болмауы) уақтылы жүргізілмеуіне және/немесе ұзақ
мерзімде жүргізілу нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 ___________ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады. (ағымдағы жыл)
20____жылғы____қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады, (есепті кезең)
кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады. ____________
нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға қарағанда игерілмеген
сома ____мың теңгені немесе _____% құрады.
Өзгелері
Жалпы құны _____ мың теңге _____ жоба іске асырылуда.
Осы жобаларды іске асыруға
20__ жылы ________ мың теңге бөлінді.
20 ______жылғы __________қаржыландыру жоспары_______мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
20 _____ жылғы __________кассалық атқарылу_________мың теңгені құрады.
(есепті кезең)
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ____
____________ мың теңгені немесе _________ %-ды құрады.
1. Жалпы құны __________ мың теңгеге___________ (саны) бюджеттік инвестициялық
жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланған, олар бойынша 20___ жылы__________
мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
20 ____жылғы ______қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені құрады, (есепті
кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе _______% - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _______% құрады.
Оның ішінде:
1) жалпы құны________мың теңге_____ (саны) бюджеттік инвестициялық жобаны іске
асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20_____жылы ____мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ________ жылғы ________ қаржыландыру жоспары ____ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе_____%-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік органның даму
жоспарында және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген
индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді көрсету қажет.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе_______% құрады.

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую стоимость____ тыс. тенге, из которых
в 20__ году выделено _____ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил _____ тысяч тенге. (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________
тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество) (дата ввода) с длительным
проведением процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных
и технических решений, _________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения
процедур государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых
в соответствии с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах
на общую стоимость _________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в _____ 20___года составил ____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение составило
_______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге
или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Прочие Реализуются ___ проектов на общую стоимость _______ тысяч тенге.
На реализацию данных проектов в 20_ году выделено__ тысяч тенге.
План финансирования за ____ 20__ года составил ____ тысяч тенге. (отчетный период) Кассовое исполнение
за _____ 20__года составило ___ тысяч тенге. (отчетный период) Сумма неосвоения к плану на отчетный период
составила ____ тысяч тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
__________ на общую стоимость _________ тысяч тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тысяч тенге. (текущий год)
План финансирования в ____ 20___года составил ______ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________
тысяч тенге или ____ % в результате _________________________. (указать причину)
В том числе:
1) полностью завершена реализация ___________________ бюджетных (количество) инвестиционных проектов
на общую стоимость _________тысяч тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тысяч тенге.
План финансирования в ____ 20__ года составил _____ тысяч тенге, (отчетный период) кассовое исполнение
составило _______ тысяч тенге или _____ %. По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо
отразить достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами, предусмотренными в плане развития
и документах Системы государственного планирования государственного органа. Сумма неосвоения к плану
на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)

2) жалпы құны __________мың теңге ______ (саны)бюджеттік инвестициялық жобалар
аяқталмаған, оның ішінде 20__ жылы_____мың теңге бөлінді. (ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары______ 20___мың теңгені құрады, (есепті кезең) кассалық
атқарылу _______ мың теңгені немесе _________ % - ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе _______ % құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмаған:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ жүргізілуіне
байланысты_______ нысан ______пайдалануға (пайдалануға беру күні) беріледі;
(саны)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты инвестициялық
жобалар құнының қымбаттауы нәтижесінде, _________________(саны) нысандар
құрылысы ____________________жылы аяқталады; (пайдалануға беру күні)
3) мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің (конкурсты мерзімінен кеш, қайта өткізу,
әлеуетті өнім берушілердің болмауы) уақтылы жүргізілмеуіне және/немесе ұзақ
мерзімде жүргізілу нәтижесіндегі ______(саны) жоба;
4) шарт тараптарының міндеттемелерді мерзімінде орындамауы және жосықсыз
орындауына байланысты _______жоба (саны);
5) және басқалар (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқталуына қарай қабылданған шаралар.
2. Аяқтау мерзімі мемлекеттік органның даму жоспарына және операциялық
жоспарына сәйкес кейінгі жылдары жалпы құны ____________мың теңгеге көзделген,
20 ________ жылы _____________ мың теңге бөлінген _____________бюджеттік
инвестициялық жобалар іске асырылады. (ағымдағы жыл)
20 ________ жылғы _________қаржыландыру жоспары _____ мың теңгені құрады,
(есепті кезең) кассалық атқарылу _______ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
____________ нәтижесінде (себебін көрсету) есепті кезеңге арналған жоспарға
қарағанда игерілмеген сома ____мың теңгені немесе ______ % құрады.
____________________________________________
Мөрдің орны (болған жағдайда) ________________
Мемлекеттік орган басшысының
Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
31-қосымша
РББӘ немесе ЖАО: ________________________________________
Есептік кезең: 20____ жылғы ________________
"Жоба паспорты" нысаны
Жалпы ақпарат

2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую (количество) стоимость__ тысяч тенге, из которых
в 20__ году выделено ___ тысяч тенге. План финансирования в ____ 20__года составил _______ тысяч тенге. (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %. Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тысяч тенге или ____ % в результате ___________________. (указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ____ объектов будут введены в эксплуатацию в ______, в связи (количество) (дата ввода) с длительным проведением
процедур государственной приемки объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в связи с изменением проектных и технических решений,
_________________ (количество) объектов будут завершены в ___________ году; (дата ввода)
3) _______проектов, в результате несвоевременного и/или _______ (количество) затяжного характера проведения процедур
государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса, отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____проектов в связи с несвоевременным и недобросовестным (количество) исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины). Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются _____________ бюджетных инвестиционных проектов, (количество) срок завершения которых в соответствии
с планом развития и операционным планом государственного органа предусмотрен в последующих годах на общую стоимость
_________тысяч тенге, по которым в 20____году выделено ______ тысяч тенге. План финансирования в ____ 20__года составил
______ тысяч тенге, кассовое исполнение составило _______ тысяч тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________ тысяч тенге или ____ %
в результате ________________________________________.
(указать причину)
____________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя государственного органа подпись
Место печати (при наличии) ___________
Приложение 31
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций

Ескерту. 31-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.01.2016 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның типі
3.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
1)
Функционалдық топ
2)
Кіші функция
3)
Әкімшінің коды
4)
Бағдарлама
5)
Кіші бағдарлама
6)
Ерекшелік
4.
Экономиканың саласы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесінің коды (бұдан әрі – ЭҚЖЖ)
5.
Өндірілетін негізгі тауарлар және көрсетілетін қызметтер
6.
Мемлекеттік (салалық) бағдарламаның атауы
7.
Жобаның мақсаты мен міндеттері:

Сноска. Приложение 31 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 26.01.2016 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АРБП или МИО: ________________________________________
Отчетный период: ________________ 20____ года
Форма "Паспорт проекта"
Общая информация
Информация
Единица измерения
1
2
3
1.
Наименование проекта
2.
Тип проекта
3.
Администратор бюджетной программы
1)
Функциональная группа
2)
Подфункция
3)
Код администратора
4)
Программа
5)
Подпрограмма
6)
Специфика
4.
Отрасль экономики
Код общего классификатора экономической деятельности (далее – ОКЭД)
5.
Основные производимые товары и услуги
6.
Наименование Государственной (праительственной) программы
7.
Цель и задачи проекта:

1)
мақсаты
2)
міндеттері
8.
Әкімшілік аймақтық нысандар жіктеуіші коды
(бұдан әрі – ӘАБК)
1)
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала, аудан)
2)
Басқалары
9.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV
1)
жоспар
мың. теңге
2)
нақты
мың. теңге
10.
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
1)
жоспар
%
2)
нақты
%
11.
Өтімділік мерзімі
X
1)
жоспар
жыл
2)
нақты
жыл
12.
Жобаны дайындау мен іске асырудың ағымдағы жай-күйі
13.
Жоба бойынша негізгі проблемалар
осы проблемаларды шешу жолдары
мәтін
14.
Инвестициялық ұсыныстың бар-жоғы
Бар/жоқ
1)
Жобаның ТЭН дайындауға және сараптамалар өткізуге немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалардың ЖСҚ байланыстыруға (әзірлеуге) және оған сараптамалар жүргізуге арналған ақша қаражатының көлемі
мың теңге
2)
Жобаның ТЭН дайындау және сараптамалар өткізу немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалардың ЖСҚ байланыстыру (әзірлеу) және оған сараптамалар жүргізу кезінде игерілген ақша қаражатының көлемі
мың теңге
3)
Жобаның ТЭН немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалардың ЖСҚ әзірлеу және сараптамасын жүргізу мерзімдері
күні
4)
Жобаның ТЭН немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалардың ЖСҚ әзірлеу және сараптамасын жүргізу барысы туралы ақпарат
15.
Жобаны іске асыру мерзімі, оның ішінде
X
1)
Іске асырудың басталуы
ай, жыл
2)
Іске асырудың аяқталуы
ай, жыл
16.
Жобаның құны:
X
1)
мемсараптама бойынша ТЭН-ге
мың теңге
2)
тиісті бюджеттік комиссия мақұлдаған
мың теңге
3)
"Тиісті үш жылдық мерзімге арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе мәслихаттың тиісті қаулысымен бекітілген
мың теңге
4)
мемсараптама бойынша ТЭН-ге
мың теңге
оның ішінде ҚМЖ
мың теңге
соның ішінде жабдықтар
мың теңге
17.
Қаржыландыру көздері
по списку
18.
Жобалық қуаты:
X
1)
заттай мәнінде
өлшем бірлігі
2)
құндық мәнінде (жұмыстар және көрсетілетін қызмет бірлігіне)
мың теңге
19.
Объектінің пайдалану (қызмет) мерзімі
жыл
20.
ТЭН-нің бар-жоғы
№ және күні
21.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 қаулысына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін тізімде бар-жоғы
бар/жоқ
22.
ЖСҚ бар-жоғы
№ және күні
23.
Сараптаманың бар-жоғы
1)
ТЭН-ге мемлекеттік ведомстводан тыс сараптама
№, күні
2)
ЖСҚ-ға мемлекеттік сараптама
№, күні
3)
Салалық органның сараптамасы
№, күні
4)
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның экологиялық сараптамасы
№, күні
5)
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті органның сараптамасы
№, күні
6)
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
№, күні
7)
ТЭН-ге экономикалық сараптама
№, күні

1)
цель
2)
задачи
8.
Код классификатора административно-территориальных объектов (далее – КАТО)
1)
Место реализации проекта (область, город, район)
2)
Прочие
9.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
1)
план
тыс. тенге
2)
факт
тыс. тенге
10.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
1)
план
%
2)
факт
%
11.
Срок окупаемости
X
1)
план
Лет
2)
факт
Лет
12.
Текущее состояние подготовки и реализации проекта
13.
Основные проблемы по проекту
пути решения этих проблем
Текст
14.
Наличие инвестиционного предложения
имеется/не имеется
1)
Размер денежных средств, выделенных на разработку и проведение экспертиз ТЭО проекта или привязку (разработку) ПСД проекта, не требующего разработки ТЭО, и проведение экспертиз на него
тыс. тенге
2)
Размер денежных средств, освоенных при разработке и проведении экспертиз ТЭО проекта или на привязку (разработку) ПСД для проектов, не требующих разработки ТЭО, и проведении экспертиз на него
тыс. тенге
3)
Сроки разработки и проведения экспертиз ТЭО проекта или ПСД для проектов, не требующих разработки ТЭО
Дата
4)
Информация о ходе разработки и проведения экспертиз ТЭО проекта или ПСД для проектов, не требующих разработки ТЭО
15.
Период реализации проекта, в т.ч:
X
1)
Начало реализации
месяц, год
2)
Окончание реализации
месяц, год
16.
Стоимость проекта:
X
1)
по госэкспертизе на ТЭО
тыс. тенге
2)
одобренная соответствующей бюджетной комиссией
тыс. тенге
3)
утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан "О реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий трехлетний период" или соответствующим постановлением маслихата
тыс. тенге
4)
по госэкспертизе на ПСД
тыс. тенге
в том числе СМР
тыс. тенге
в том числе оборудования
тыс. тенге
17.
Источники финансирования
по списку
18.
Проектная мощность:
X
1)
в натуральном выражении
единица измерения
2)
в стоимостном выражении (на единицу работ, услуг)
тыс.тенге
19.
Срок эксплуатации (службы) объекта
Лет
20.
Наличие ТЭО
№ и дата
21.
Наличие в перечне, не требующего разработки ТЭО, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 2225
имеется/не имеется
22.
Наличие ПСД
№ и дата
23.
Наличие экспертиз
1)
Государственная вневедомственная экспертиза на ТЭО
№, дата
2)
Государственная экспертиза на ПСД
№, дата
3)
Экспертиза отраслевого органа
№, дата
4)
Экологическая экспертиза уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
№, дата
5)
Экспертиза уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического надзора
№, дата
6)
Государственная научно-техническая экспертиза
№, дата
7)
Экономическое заключение на ТЭО
№, дата

8)
Басқа сараптамалар
№, күні және атауы
24.
Жер учаскесінің бар-жоғы (бөлу):
бар/жоқ
1)
Меншік және жерді пайдалану құқығы
жеке/мемлекеттік
2)
Жер учаскесін бөлу туралы шешімі
№, күні
3)
Жер учаскесін және онда орналасқан объектілерді сатып алуға қажетті сома
мың теңге
25.
Жұмыс орындары:
X
1)
құрылыс кезеңінде (жыл бойынша орташа алғанда)
X
жоспарланған
адам
нақты
адам
2)
пайдалану кезеңінде (жыл бойынша орташа алғанда
X
жоспарланған
адам
нақты
адам
26.
Өткізу нарығы
X

8)
Другие экспертизы
№, дата и наименование
24.
Наличие (отвод) земельного участка:
имеется/не имеется
1)
Права собственности и землепользования
частная/государственная
2)
Решение о выделении земельного участка
№, дата
3)
Необходимая сумма для выкупа земельного участка и находящихся на нем объектов
тыс. тенге
25.
Рабочие места:
X
1)
в период строительства (в среднем за год)
X
планируемое
человек
фактическое
человек
2)
в период эксплуатации (в среднем за год)
X
планируемое
человек
фактическое
человек
26.
Рынок сбыта
X

1)
ішкі нарық
%
2)
экспортқа
%
27.
Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі
күні, нөмірі
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
32-қосымша
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі немесе жергілікті атқарушы
орган:______________________________________
Есепті кезең: 20 ____ жылғы _______________
Нысан
"Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобаның паспорты"
Ескерту. 32-қосымша жаңа редакцияда - Ескерту. 32-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.07.2019 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1
2
3
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның типі
3.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі

1)
внутренний рынок
%
2)
на экспорт
%
27.
Акт государственной приемочной комиссии
дата, номер
Приложение 32
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного проекта, а
также планирования, рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки реализации бюджетных
инвестиций и определения целесообразности
бюджетного кредитования
Сноска. Приложение 32 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 09.07.2019 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Администратор республиканских бюджетных программ или местный исполнительный
орган:_______________________________________
Отчетный период: ________________ 20____ года _______
Форма
"Паспорт проекта, не требующего разработки технико-экономического обоснования"
1. Общая информация
Информация
единица измерения
1
2
3
1.
Наименование проекта
2.
Тип проекта
3.
Администратор бюджетной программы

1)
Функционалдық топ
2)
Кіші функция
3)
Әкімшінің коды
4)
Бағдарлама
5)
Кіші бағдарлама
6)
Ерекшелік
4.
Экономика саласы
1)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптаушысы коды
5.
Өндірілетін негізгі тауарлар және көрсетілетін қызметтер
6.
Мемлекеттік (салалық) бағдарламаның атауы
7.
Жобаның мақсаты және міндеттері:
1)
мақсаты
2)
міндеттері
8.
Әкімшілік аумақтық объектілер сыныптаушысы коды
1)
Жобаның іске асырылу орны (облыс, қала, аудан)
2)
Басқалары
9.
Экономикалық таза дисконтталған кірісі (ENPV)
1)
жоспар
мың теңге
2)
нақты
мың теңге
10.
Кірістіліктің экономикалық ішкі нормасы (EIRR)
1)
жоспар
%
2)
нақты
%
11.
Өтімділік мерзімі
X
1)
жоспар
жыл
2)
нақты
жыл
12.
Жобаны дайындау мен іске асырудың ағымдағы жай-күйі
13.
Жоба бойынша негізгі проблемалар
осы проблемаларды шешу жолдары
мәтін
14.
Жобаның іске асырылу кезеңі, оның ішінде:
1)
Іске асырудың басталуы
ай, жыл
2)
Іске асырудың аяқталуы
ай, жыл
15.
Жобаның құны:
X
1)
тиісті бюджеттік комиссия мақұлдаған
мың теңге
2)
"Тиісті үш жылдық мерзімге арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе мәслихаттың тиісті қаулысымен бекітілген
мың теңге
3)
Жобалау-сметалық құжаттамаға (бұдан әрі - ЖСҚ) мемлекеттік сараптама бойынша
мың теңге
оның ішінде құрылыс монтаждау жұмыстары
мың теңге
оның ішінде жабдықтар
мың теңге
16.
Қаржыландыру көздері
тізім бойынша
17.
Жобалық қуаты:
X
1)
заттай мәнінде
өлшем бірлігі
2)
құндық мәнінде (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бірлігіне)
мың теңге
18.
Объектінің пайдаланылу (қызмет ету) мерзімі
Жыл
19.
Тізбеде "Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етілмейтін бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 қаулысына сәйкес техникалық-экономикалық негідеме әзірлеуді талап етпейтін жобаның болуы
бар/жоқ
20.
ЖСҚ болуы
№ және күні
21.
Сараптамалардың болуы
1)
ЖСҚ-ға мемлекеттік сараптама
№, күні
2)
Салалық органның сараптамасы
№, күні
3)
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның экологиялық сараптамасы
№, күні
4)
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті органның сараптамасы
№, күні
5)
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
№, күні
6)
Басқа сараптамалар
№, күні және атауы
22.
Жер учаскесінің болуы (бөлінуі):
бар/жоқ
1)
Меншік және жерді пайдалану құқығы
жеке/мемлекеттік
2)
Жер учаскесін бөлу туралы шешім
№, күні
3)
Жер учаскесін және онда орналасқан объектілерді сатып алуға қажетті сома
мың теңге
23.
Жұмыс орындары:
X
1)
құрылыс салу кезеңінде (орташа алғанда бір жылдағы)
X
жоспарланған
адам
нақты
адам

1)
Функциональная группа
2)
Подфункция
3)
Код администратора
4)
Программа
5)
Подпрограмма
6)
Специфика
4.
Отрасль экономики
1)
Код общего классификатора видов экономической деятельности
5.
Основные производимые товары и услуги
6.
Наименование Государственной (правительственной) программы
7.
Цель и задачи проекта:
1)
цель
2)
задачи
8.
Код классификатора административно-территориальных объектов
1)
Место реализации проекта (область, город, район)
2)
Прочие
9.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
1)
план
тысяч тенге
2)
факт
тысяч тенге
10.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
1)
план
%
2)
факт
%
11.
Срок окупаемости
X
1)
план
Лет
2)
факт
Лет
12.
Текущее состояние подготовки и реализации проекта
13.
Основные проблемы по проекту
пути решения этих проблем
Текст
14.
Период реализации проекта, в т.ч:
1)
Начало реализации
месяц, год
2)
Окончание реализации
месяц, год
15.
Стоимость проекта:
X
1)
одобренная соответствующей бюджетной комиссией
тысяч тенге
2)
утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан "О реализации Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий трехлетний период" или соответствующим постановлением маслихата
тысяч тенге
3)
по государственной экспертизе на проектно-сметную документацию (далее - ПСД)
тысяч тенге
в том числе строительно-монтажная работа
тысяч тенге
в том числе оборудования
тысяч тенге
16.
Источники финансирования
по списку
17.
Проектная мощность:
X
1)
в натуральном выражении
единица измерения
2)
в стоимостном выражении (на единицу работ, услуг)
тысяч тенге
18.
Срок эксплуатации (службы) объекта
Лет
19.
Наличие в перечне, не требующего разработки технико-экономического обоснования, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 2225 "Об утверждении перечня бюджетных инвестиционных проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования"
имеется/не имеется
20.
Наличие ПСД
№ и дата
21.
Наличие экспертиз
1)
Государственная экспертиза на ПСД
№, дата
2)
Экспертиза отраслевого органа
№, дата
3)
Экологическая экспертиза уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
№, дата
4)
Экспертиза уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического надзора
№, дата
5)
Государственная научно-техническая экспертиза
№, дата
6)
Другие экспертизы
№, дата и наименование
22.
Наличие (отвод) земельного участка:
имеется/не имеется
1)
Права собственности и землепользования
частная/государственная
2)
Решение о выделении земельного участка
№, дата
3)
Необходимая сумма для выкупа земельного участка и находящихся на нем объектов
тысяч тенге
23.
Рабочие места:
X
1)
в период строительства (в среднем за год)
X
планируемое
человек
фактическое
человек

2)
пайдалану кезеңінде (орташа алғанда бір жылдағы)
X
жоспарланған
адам
нақты
адам
24.
Өткізу нарығы
X
1)
ішкі нарық
%
2)
экспортқа
%
25.
Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі не ақпараттандыру объектісін өнеркәсіптік пайдалануға беру туралы акт
күні, нөмірі
Ескертпе: Осы Қағидалардың 15-тармағының 3) тармақшасы, осы Қағидалардың 19, 20, 22-тармақтары ақпараттандыру объектілерін құруға не дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобаға қолданылмайды.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
33-қосымша
"________ (күні) жағдай бойынша ________ (ағымдағы жағдайы)
жобаны іске асыру мониторингі" нысаны
Ескерту. 33-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.01.2016 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құрамдауыштың аты
бастапқы күні (күні/айы/жыл)
соңғы күні (күн/ай/жыл)
жоспар
нақты
жоспар
нақты*
1
ЖСҚ әзірлеу
2
Құрылыс-монтаждау жұмыстары, оның ішінде жіберуші кешендер (кезектер) бойынша:
кіші құрамдауыш (1-кезек)
кіші құрамдауыш (2-кезек)
кіші құрамдауыш (кезек...)
3
Мемлекеттік комиссияның қабылдау актісі
4
Әділет органдарында тіркеу
5
Мемлекеттік меншікке беру**
6
Жобалық қуатқа шығу
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
34-қосымша
"Бюджеттік инвестициялық жобаны ресурстық және инфрақұрылымдық
қамтамасыз ету" нысаны
Ескерту. 34-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына
35-қосымша
"Бюджеттік инвестициялар бойынша қаржыландыру көздері" нысаны
Ескерту. 35-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
36-қосымша
"Бюджеттік инвестициялық жобаларды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру барысы туралы есеп" нысаны

2)
в период эксплуатации (в среднем за год)
X
планируемое
человек
фактическое
человек
24.
Рынок сбыта
X
1)
внутренний рынок
%
2)
на экспорт
%
25.
Акт государственной приемочной комиссии либо акт о вводе объекта информатизации в промышленную эксплуатацию
дата, номер
Примечание: подпункт 3) пункта 15 настоящих Правил, пункты 19, 20, 22 настоящих Правил, не применяются к бюджетным инвестиционным проектам, направленным на создание или развитие объектов информатизации.
Приложение 33
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Сноска. Приложение 33 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 26.01.2016 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма "Мониторинг реализации проекта _______(текущее состояние)
по состоянию на ______________ (дата)"
Наименование компонента
начальная дата (дд.мм. гг.)
конечная дата (дд.мм.гг.)
план
факт
план
факт*
1.
Разработка ПСД
2.
Строительно-монтажные работы, в том числе по пусковым комплексам (очередям):
подкомпонент (очередь 1)
подкомпонент (очередь 2)
подкомпонент (очередь...)
3.
Акт приемки Государственной комиссии
4.
Регистрация в органах юстиции
5.
Передача в государственную собственность
6.
Выход на проектную мощность
Приложение 34
к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Ресурсное и инфраструктурное обеспечение
бюджетного инвестиционного проекта"
Сноска. Приложение 34 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 35
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Источники финансирования по бюджетным инвестициям"
Сноска. Приложение 35 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 36
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Отчет о ходе реализации бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц"

1. Тиімділікті арттыру
2. Өндірісті кеңейту
3. Жаңа өндірістерді құру
4. Жаңа нарықтарға шығу
5. Инновациялар
6. Әлеуметтік міндеттер
7. Заңнама талаптары
1. Шығындарды азайту
2. Кірістің ұлғаюы
3. Өндіріс тәуекелдерінің төмендеуі (қауіпсіздік)
4. Жаңа білім
5. Әлеуметтік әсер
6. Өз нұсқасы
Ескертпе:
1-бағанда жобаның реттік нөмірі көрсетіледі.
2-10-бағандарда бюджеттік инвестициялардың Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі жөніндегі ақпарат көрсетіледі:
2-бағанда Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының атауы іске асырылуы үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған тиісті сілтемесімен (тармағы, тапсырмасы және т. б.) көрсетіледі;
3-бағанда Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжатынан шеңберінде жоба іске асырылған стратегиялық бағыт көрсетіледі;
4-бағанда стратегиялық бағытқа сәйкес келетін мақсаттар көрсетіледі;
5-10-бағандарда Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нысаналы индикаторлар бойынша ақпарат көрсетіледі.
11-30-бағандарда бюджеттік инвестициялардың параметрлері бойынша жалпы ақпарат көрсетіледі:
11-бағанда бюджеттік даму бағдарламасының атауы көрсетіледі;
12-бағанда бар болған жағдайда бюджеттік кіші бағдарламаның атауы көрсетіледі;
13-бағанда жоба жоспарланған саласы көрсетіледі;
14-бағанда жоба іске асырылатын аймақ (облысы, республикалық маңызы бар қала, астанасы немесе бүкіл ел) көрсетіледі;
15-бағанда бюджеттік бағдарлама әкімшісі көрсетіледі;
16-бағанда бағалауға жататын бюджеттік бағдарлама шеңберіндегі жобалардың атауы көрсетіледі;
17- бағанда БИ ҚЭН/ БИЖ ТЭН/ ИҰ оң экономикалық қорытындының нөмірі және күні көрсетіледі;
18-бағанда жоспарлау құжаттарында (ИЖ/ТЭН/ҚЭН) көрсетілген жобаның мақсаты көрсетіледі;
19-21-бағандарда жобаны іске асыру жоспар (ИЖ/ТЭН/ҚЭН сәйкес) және нақты жылдар, сондай-ақ ауытқу себептері көрсетіледі;
22-28-бағандарда жобаны жоспар және нақты қаржыландыру соммалары, соның ішінде жергілікті бюджет арқылы, сондай ақ ауытқу себептері көрсетіледі;
29-30-бағандарда объектіні пайдалануға енгізілгені туралы белгі көрсетіледі (бар болған жағдайда);
31-44-бағандарда бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру қорытындылары бойынша қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат көрсетіледі:
31-38-бағандарда жоспарлы және нақты тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсетіледі;
39-бағанда жоба шеңберінде жаңадан құрылған тұрақты жұмыс орындарының саны көрсетіледі;
40-бағанда жобаны іске асыру кезінде қандай инновациялық шешімдер қолданғаны көрсетіледі (бар болған жағдайда).
41-бағанда инвестициялардың мақсаты көрсетіледі. Ұсынылған нұсқалардан инвестицияның мақсатының бір немесе бірнеше түрін таңдау қажет;

1. Повышение эффективности
2. Расширение производства
3. Создание новых производств
4. Выход на новые рынки
5. Инновации
6. Социальные задачи
7. Требование законодательства
1. Сокращение затрат
2. Увеличение доходов
3. Снижение рисков производства (безопасность)
4. Новые знания
5. Социальный эффект
6. Свой вариант
Примечание:
В столбце 1 указывается порядковый номер проекта.
В столбцах 2-10 указывается информация по соответствию бюджетных инвестиций документам Системы государственного планирования:
в столбце 2 указывается наименование документов Системы государственного планирования с соответствующей ссылкой (пункт, поручение и т.д.) в реализацию которых были осуществлены бюджетные инвестиций;
в столбце 3 указывается стратегическое направление из документа Системы государственного планирования, в рамках которого был реализован проект;
в столбце 4 указываются цели, соответствующие стратегическому направлению;
в столбцах 5-10 указываются информация по целевым индикаторам соответствующего документам Системы государственного планирования.
В столбцах 11-30 указывается общая информация по параметрам бюджетных инвестиций:
в столбце 11 указывается наименование бюджетной программы развития;
в столбце 12 указывается наименование бюджетной подпрограммы в случае наличия;
в столбце 13 указывается отрасль, в которой планируется реализация проекта;
в столбце 14 указывается регион, где планируется реализация проекта (область, город республиканского значения, столица, либо вся страна)
в столбце 15 указывается наименование администратора бюджетных программ;
в столбце 16 указывается наименование проектов в рамках бюджетной программы подлежащих оценке;
в столбце 17 указывается номер и дата положительного экономического заключения на ИП/ ТЭО/ФЭО бюджетных инвестиций;
в столбце 18 указывается цель проекта указанная в документах планирования (ИП, ТЭО либо ФЭО);
в столбцах 19-21 указываются плановые (согласно ИП, ТЭО или ФЭО) и фактические годы реализации проекта, а также причины отклонения;
в столбцах 22-28 указываются плановые и фактические суммы финансирования проекта, в том числе за счет местного бюджета, а также причины отклонения;
в столбцах 29-30 указывается отметка о вводе объекта в эксплуатацию (в случае наличия);
в столбцах 31-44 указывается информация о достигнутых результатах по итогам осуществления бюджетных инвестиций:
в столбцах 31-38 указывается плановые и фактические прямые и конечные результаты;
в столбце 39 указывается количество новых созданных постоянных рабочих мест в рамках проекта;
в столбце 40 указывается, какие инновационные решения были применены в ходе реализации проекта (в случае наличия);
в столбце 41 указывается предназначение инвестиций. Необходимо из предложенных вариантов выбрать одно или несколько видов предназначения инвестиций;

42-44-бағандарда инвестициялардың мақсатына қарай алынатын әсер типі көрсетіледі. Мысалы, егер инвестициялар тиімділікті арттыруға арналған болса, онда сәйкесінше алынған әсердің типі шығындарды қысқарту болуы мүмкін;
45-бағанда НҚА-ны жақсарту және жетілдіру бойынша ұсыныстар көрсетіледі.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
37-қосымша
"Бюджеттік инвестициялық жобалардың және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын ұлғайту арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылу барысы туралы есепке жиынтық анықтама" нысаны
Ескерту. 37-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
38-қосымша
"__________________________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы)
заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы
арқылы бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылатын
іс-шаралардың іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі
квазимемлекеттік сектор субъектісінің есебі" нысаны
Ескерту. 38-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.01.2016 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Бюджеттік бағдарлама
Коды
Атауы
Сипаттамасы
Стратегиялық бағыты
нөмірі
Мақсаты
нөмірі
атауы
Сомасы, мың теңге
Іске асыру кезеңі
бастап
дейін
2-бөлім. Іс-шаралар
Р/с №
Акционерлік қоғамдар
Акцияларды сатып алу
Бюджеттiк инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың саны, дана
Бюджеттiк инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге
Бюджеттiк инвестицияларды іске асырғанға дейін
Бюджеттiк инвестицияларды іске асырғаннан кейін
кезеңінде
барлығы
1 кезең
...
n кезең
Акцияларды (бағалы қағаздарды) шығаруды мемлекеттік тіркеу мәліметтері
Р/с №
Серіктестіктер
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңге
Қатысушылардан қатысу үлестерін сатып алу
жоспар
нақты
жоспар
нақты
%
құны, мың теңге
мемлекеттік меншіктегі қатысу үлестері, %
Жоспар
Нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1 кезең
n кезең
Р/с №
Мемлекеттік кәсіпорындар
Жарғылық капиталын ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңге
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1 этап
n этап
Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері

в столбцах 42-44 указывается получаемый тип эффекта в зависимости от предназначения инвестиций. К примеру, если инвестиций были предназначены для повышения эффективности, то соответственно тип получаемого эффекта может являться сокращение затрат.
В столбце 45 указываются предложения по совершенствованию правовых актов по бюджетным инвестициям.
Приложение 37
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга
и оценки реализации
бюджетных инвестиций
Форма "Сводная справка к отчету о ходе реализации бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиций посредством увеличения уставного капитала юридических лиц"
Сноска. Приложение 37 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 38
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Сноска. Приложение 38 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 26.01.2016 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма "Отчет субъекта квазигосударственного сектора
по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых
за счет бюджетных инвестиций посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
_____________________________________________________"
(наименование субъекта квазигосударственного сектора)
Раздел 1. Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Наименование
Описание
Стратегическое направление
номер
наименование
Цель
номер
наименование
Сумма, тыс. тенге
Период реализации
с
по
Раздел 2. Мероприятия
№ п/п
Акционерные общества
Приобретение акций
Количество размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, шт.
Стоимость размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, тыс. тенге
до реализации бюджетных инвестиций
После реализации бюджетных инвестиций
на этапе
всего
1 этап
n этап
Сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг)
№ п/п
Товарищества
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала тыс. тенге
Приобретение долей участия у участников
План
факт
план
факт
%
стоимость, тыс. тенге
Долей участия в государственной собственности, %
план
факт
план
факт
план
факт
1 этап
n этап
№ п/п
Государственные предприятия
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала, тыс. тенге
План
факт
план
Факт
1 этап
n этап
Сведения государственной перерегистрации юридического лица

3-бөлім.
Іске асыру кестесі, жоспар/ нақты мың теңге
Р/с №
Іс-шаралар
Іс-шаралардың іске асырылған жылы
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1 кезең
n кезең
4-бөлім. Оларды іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған мемлекеттік жоспарлау жүйелері
Р/с №
Құжаттың атауы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты бекітілген нормативтік құқықтық акт
Түрі
Қабылданған
күні
Нөмірі
1.
n
5-бөлім.
Қаржыландыру сызбасы (есепті жарты жылдық
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан аударылды
Алушы
Бюджеттік
бағдарламалар
әкімшісін
қаржыландыру жоспары бойынша
іс жүзінде аударылды
Аударылған күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
Аударылған күні (айы, жылы
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
Р/с №
1.
n
Алушының банктік шотынан аударылды
Р/с №
Алушы
қаржыландыру жоспары бойынша
іс жүзінде аударылды
аударылған күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
аударылған күні (айы, жылы)
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
1.
n
6-бөлім. Нәтиже
Р/с №
Нысаналы индикатор
Өлщем бірлігі
есепті жарты жылдықтың алдындағыдан екі жыл бұрын
есепті жарты жылдықтың алдындағыдан бір жыл бұрын
есепті жарты жылдықта
нақты
нақты
жарты жылдықтағы жоспар
нақты
жылда
үдемелі жиыны
жылда
үдемелі жиыны
жылда
үдемелі жиыны
Тікелей нәтиже
1.
n
Түпкілікті нәтиже
Тікелей нәтиженің Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жетекшілік ететін бюджеттік бағдарлама мен саланың (жүйенің, өңірдің) мақсаттарына қол жеткізуіне әсер етуі
7-бөлім. Жауапты тұлға
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Заңды тұлғаның атауы
Лауазым
Мекен-жай
Байланыс телефоны
Факс
Электрондық пошта
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды
жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына
39-қосымша
"Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы
арқылы бюджеттiк инвестициялар есебінен іске асырылатын
іс-шаралардың іске асырылуын мониторингілеу бойынша бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің есебі
_____________________________________________________" нысаны
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы)
Ескерту. 39-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.01.2016 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім.
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
Коды
Атауы
Сипаттама
Стратегиялық бағыт
нөмірі
атауы
Мақсаты
нөмірі
атауы
Сомасы, мың теңге
Іске асыру кезеңі
бастап
дейін
2-бөлім.
Іс-шаралар
Р/с
Акционерлік қоғамдар
Акцияларды сатып алу
Бюджеттiк инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың саны, дана
Бюджеттiк инвестицияларды іске асыру есебінен орналастырылған акциялардың құны, мың теңге
бюджеттiк инвестицияларды іске асырғанға дейін
бюджеттiк инвестицияларды іске асырғаннан кейін
кезеңде
барлығы
1 кезең
n кезең
Акцияларды (бағалы қағаздарды) шығаруды мемлекеттік тіркеу мәліметтері
Акцияларды (бағалы қағаздарды) шығаруды мемлекеттік тіркеу мәліметтері
Р/с
Серіктестіктер
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңге
Қатысушылардан қатысу үлестерін сатып алу
%
құны, мың теңге
мемлекеттік меншіктегі қатысу үлесімен, %
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1 кезең
n кезең
Р/с
Мемлкеттік кәсіпорындар
Жарғылық капиталды ұлғайту, мың теңге
Жарғылық капитал мөлшерінің жиыны, мың теңг
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1 этап
n этап
Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу мәліметтері

Раздел 3. График реализации, план/факт в тыс. тенге
№ п/п
Мероприятия
Год реализации мероприятий
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1 этап
n этап
Раздел 4. Документы Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись бюджетные инвестиции
№ п/п
Наименование документа
Нормативный правовой акт, которым утвержден документ Системы государственного планирования
Вид
Дата принятия
Номер
1.
n
Раздел 5. Схема финансирования
(отчетное полугодие)
перечислено со счета Администратора бюджетных программ
Получатель
по плану финансирования Администратора бюджетных программ
Перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
сумма, тыс. тенге
Дата перечисления день, месяц, год)
документ
сумма, тыс. тенге
наименование
№ п/п
1.
n
перечислено с банковского счета Получателя
№ п/п
Получатель
по плану финансирования
перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
сумма, тыс. тенге
Дата перечисления (день, месяц, год)
документ
сумма, тыс. тенге
наименование
1.
n
Раздел 6. Результат
№ п/п
Целевой индикатор
ед. изм.
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
факт
Факт
план за полугодие
факт
за год
нарастающим итогом
за год
нарастающим итогом
за полугодие
нарастающим итогом
Прямой результат
1.
n
Конечный результат
Влияние прямого результата на достижение цели бюджетной программы (подпрограммы) и отрасли (сферы, региона), курируемой Администратором
Раздел 7. Ответственный исполнитель
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
Наименование юридического лица
Должность
Адрес
Контактные телефоны
Факс
Электронная почта
Приложение 39
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Сноска. Приложение 39 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 26.01.2016 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма "Отчет администратора бюджетных программ
по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых
за счет бюджетных инвестиций посредством участия
государства в уставном капитале юридических лиц
____________________________________________________"
(наименование администратора бюджетных программ)
Раздел 1.
Бюджетная программа (подпрограмма)
Код
Наименование
Описание
Стратегическое направление
номер
наименование
Цель
номер
наименование
Сумма, тыс. тенге
Период реализации
с
по
Раздел 2. Мероприятия
№ п/п
Акционерные общества
Приобретение акций
Количество размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, шт.
Стоимость размещенных акций за счет реализации бюджетных инвестиций, тыс. тенге
до реализации бюджетных инвестиций
после реализации бюджетных инвестиций
на этапе
всего
1 этап
n этап
Сведения государственной регистрации выпуска акций (ценных бумаг)
№ п/п
Товарищества
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала, тыс. тенге
Приобретение долей участия у участников
%
стоимость, тыс. тенге
Долей участия в государственной собственности, %
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
план
факт
1 этап
n этап
№ п/п
Государственные предприятия
Увеличение уставного капитала, тыс. тенге
Итого размер уставного капитала, тыс. тенге
План
факт
план
Факт
1 этап
n этап
Сведения государственной перерегистрации юридического лица

3-бөлім. Іске асыру кестесі, жоспар/нақты мың теңге
Р/с
Іс-шаралар
Іс-шаралар іске асырылған жыл
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркуйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
1 кезең
n кезең
4-бөлім. Іске асыру үшін бюджеттік инвестициялар жүзеге асырылған Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
Р/с
Құжаттың атауы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты бекітілген нормативтік құқықтық акті
Түрі
Қабылданған күні
Нөмірі
1.
n
5-бөлім.
Бюджеттік ақша, мың теңге
Бөлінді
Барлығы
олардың
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл бұрын
есепті жартыжылдықтың алдындағы бір жыл бұрын
есепті жартыжылдықта
түсім - бірыңғай қазынашылық шоттан Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотына түскені
Барлығы
олардың
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл бұрын
есепті жартыжылдықтың алдындағы бір жыл бұрын
есепті жартыжылдықта
Оның ішінде
Құжаттың атауы
Аударылған күн
Құжаттың №
6-бөлім. Қаржыландыру сызбасы (есепті жартыжылдық)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шотынан аударылғаны
Р/с
Алушы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қаржыландыру жоспары бойынша
Іс жүзінде аударылғаны
аударылған күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
аударылған күні (айы, жылы)
құжат
Сомасы, мың теңге
атауы
1.
n
Алушының банктік шотынан аударылғаны
Р/с
Алушы
қаржыландыру жоспары бойынша
Іс жүзінде аударылғаны
аударылған күні (айы, жылы)
сомасы, мың теңге
аударылған күні (айы, жылы)
құжат
сомасы, мың теңге
атауы
1.
n
7-бөлім. Нәтиже
Р/с
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл бұрын
есепті жартыжылдықтың алдындағы екі жыл бұрын
есепті жартыжылдықта
нақты
нақты
жарты жылдықтағы жоспар
нақты
1 жылда
Өспелі жиыны
1 жылда
Өспелі жиыны
Жарты жылда
Өспелі жиыны
Тікелей нәтиже
1.
n
Түпкілікті нәтиже
Қол жеткізілген тікелей нәтиженің Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жетекшілік ететін бюджеттік бағдарлама мен саланың (аяның, өңірдің) мақсаттарына қол жеткізуіне әсер етуі
8. бөлім Жауапты орындаушы
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
Мекен-жайы
Байланыс телефоны
Факс
Электрондық пошта
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
40-қосымша
"Бюджеттiк бағдарлама (ішкі бағдарлама)" нысаны
Ескерту. 40-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау қағидаларына
41-қосымша
"Қаржылық активтерді сатып алу, жарғылық капиталды ұлғайту"
нысаны

Раздел 3. График реализации, план/факт в тыс. тенге
№ п/п
Мероприятия
Год реализации мероприятий
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
1 этап
n этап
Раздел 4. Документы Системы государственного планирования, в реализацию которых осуществлялись бюджетные инвестиции
№ п/п
Наименование документа
Нормативный правовой акт, которым утвержден документ Системы государственного планирования
Вид
Дата принятия
Номер
1.
n
Раздел 5.
Бюджетные деньги, тыс. тенге
Выделено
Всего
из них
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
поступление – поступило с единого казначейского счета на счет Администратора бюджетных программ
Всего
из них
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
в том числе
Наименование документа
Дата перечисления
№ документа
Раздел 6. Схема финансирования (отчетное полугодие)
перечислено со счета Администратора бюджетных программ
№ п/п
Получатель
по плану финансирования Администратора бюджетных программ
Перечислено фактически
дата перечисления (месяц, год)
сумма, тыс. тенге
Дата перечисле ния (день, месяц, год)
документ
сумма, тыс. тенге
наименование
1.
n
перечислено с банковского счета Получателя
№ п/п
Получатели
по плану финансирования
Перечислено фактически
Дата перечисления (месяц, год)
сумма, тыс. тенге
дата перечисления (день, месяц, год)
документ
сумма, тыс. тенге
наименование
1.
n
Раздел 7. Результат
№ п/п
Целевой индикатор
ед. изм.
за два года, предшествующих отчетному полугодию
за год, предшествующий отчетному полугодию
в отчетном полугодии
факт
факт
план за полугодие
факт
за год
нарастающим итогом
за год
нарастающим итогом
за полугодие
нарастающим итогом
Прямой результат
1.
n
Конечный результат Раздел 8. Ответственный исполнитель
Влияние достигнутого прямого результата на достижение цели бюджетной программы (подпрограммы) и отрасли (сферы, региона), курируемой Администратором бюджетных программ
Фамилия
Имя
Конечный результат Раздел 8. Ответственный исполнитель
Должность
Адрес
Контактные телефоны
Конечный результат
Факс
Раздел 8. Ответственный исполнитель
Электронная почта
Приложение 40
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Бюджетная программа (подпрограмма)"
Сноска. Приложение 40 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 41
к Правилам разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения государственного
инвестиционного проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных инвестиций
Форма "Приобретение финансовых активов,
увеличение уставного капитала"

Ескерту. 46-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын
бағалау, қаржы агенттіктерінің
мемлекеттік инвестициялық
саясатты іске асыруға бюджеттік
кредиттеуді жоспарлау
қағидаларына 47-қосымша
"Бюджеттік кредиттер есебінен іске асыру жоспарланатын инвестициялық жобаның тиімділігін талдау" нысаны
Ескерту. 47-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
1. Қарапайым өзін-өзі ақтау мерзімі (payback period, PBP) – инвестициялық шығындар жабылатын жобаны жүзеге асырудың басынан бастап ең аз уақыт интервалы (инвестициялық сатының басталуы). Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы;
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы.
РВР ұсынылатын мәні: егер РВР мәні жобаның ұзақтығынан аз болса жоба тиімді болып саналады.
2. Дисконтталған өзін-өзі ақтау кезеңі (discounted payback period, DPP) – ол өткеннен кейін ағымдағы таза дисконтталған табыс теріс емес болатын және одан әрі солай болып қалатын ең аз кезең ұзақтығы. Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы;
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы.
r – дисконттау мөлшерлемесі.
Дисконттау мөлшерлемесі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Е – есептеудің барлық сатысы үшін бірыңғай болып табылатын дисконт нормасы;
(n-1) – бағалау кезеңі мен келтіру кезі арасындағы аралық (жылдардағы).
Ұсынылатын DPP мәні: DPP мәні аз болған кезде жоба қолайлы деп саналады.
3. Таза дисконтталған табыс (net present value, NPV) – болжамдау кезеңіндегі инвестицияны іске асыру процесінде жүргізілген кірістер мен шығыстардың дисконтталған ақша ағымының айырмашылығы. Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы.
r – дисконттау мөлшерлемесі.
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын NPV мәні: NPV оң мәнінде жоба тиімді деп саналады, NPV мәні теріс болған кезде – жоба қабылданбайды, NPV = 0 – жоба пайда да шығын да әкелмейді.
4. Ішкі кірістілік нормасы (internal rate of return, IRR) – таза келтірілген табыстың оң (немесе, ең болмағанда, нөлдік) мәнін алуды қамтамасыз ететін дисконттаудың пайыздық ставкасы. Мынадай арақатынастан айқындалады:
мұндағы:
n – кезеңдер саны;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы.
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын IRR мәні: компанияның инвестициялық саясатымен айқындалатын талап етілетін рентабельділік нормасынан IRR есептелген мәні төмен болмаса жоба қолайлы деп саналады; дисконт ставкасына тең IRR кезінде, NPV нөлге тең; IRR капиталды тәуекелсіз жұмсаған жағдайдағыдан артық болуы тиіс инвестор талап етіп отырған капиталға арналған табыс нормасымен салыстырылады.

Сноска. Приложение 46 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 47
к Правилам разработки или
корректировки, проведения необходимых
экспертиз инвестиционного
предложения государственного
инвестиционного проекта, а также
планирования, рассмотрения,
отбора, мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций, планирования
бюджетного кредитования
на реализацию государственной
инвестиционной политики
финансовыми агентствами
Форма "Анализ эффективности инвестиционного
проекта,планируемого к реализации за счет бюджетного кредита"
Сноска. Правила дополнены Приложением 47 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
1. Простой срок окупаемости (payback period, PBP) – минимальный временной интервал от начала осуществления проекта (начала инвестиционной стадии), за который покрываются инвестиционные затраты. Рассчитывается по формуле:
где:
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период;
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t.
Рекомендуемое значение РВР: проект считается эффективным, если значение РВР меньше длительности проекта.
2. Дисконтированный срок окупаемости (discounted payback period, DPP) - продолжительность наименьшего периода, по истечении которого текущий чистый дисконтированный доход становится и в дальнейшем остается неотрицательным. Рассчитывается по формуле:
где:
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период;
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t.
r – ставка дисконтирования.
Ставка дисконтирования рассчитывается по формуле:
где:
Е – норма дисконта, которая будет являться единой для всех шагов расчета;
(n-1) – промежуток между оцениваемым периодом и моментом приведения (в годах).
Рекомендуемое значение DPP: проект считается приемлемым при меньшем значении DPP.
3. Чистый дисконтированный доход (net present value, NPV) - разность дисконтированных денежных потоков доходов и расходов, производимых в процессе реализации инвестиции за прогнозный период. Рассчитывается по формуле:
где:
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t;
r – ставка дисконтирования;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение NPV: при положительном значении NPV проект считается эффективным, при отрицательном значении NPV - проект отвергается, NPV = 0 - проект не принесет ни прибыли, ни убытка.
4. Внутренняя норма доходности (internal rate of return, IRR) - процентная ставка дисконтирования, которая обеспечит получение положительного (или, по крайней мере, нулевого) значения чистого приведенного дохода. Определяется из следующего соотношения:
где:
n – число периодов;
CFt – чистый денежный поток в период t;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение IRR: проект считается приемлемым, если рассчитанное значение IRR не ниже требуемой нормы рентабельности, которая определяется инвестиционной политикой компании; при IRR, равном ставке дисконта, NPV равен нулю; IRR сравнивается с требуемой инвестором нормой дохода на капитал, которая должна быть больше, чем в случае безрискового вложения капитала.

5. Табыстылық индексі (profitability index, PI) – инвестицияланған қаражаттың бірлігіне арналған табыс сомасын айқындайтын оған жұмсалған қаражатқа жобаның шамамен алғандағы қайтарымдылығы. Мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n – жобаның ұзақтығы;
CFt – t кезеңіндегі таза ақша ағымы;
r – дисконттау мөлшерлемесі;
Іо – нөлдік кезеңдегі инвестициялық шығындардың шамасы.
Ұсынылатын PI мәні: тиімді жобасы үшін PI>1.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, қажетті сараптамаларды
жүргізу, сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, мониторингілеу
және іске асырылуын бағалау,
қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға
бюджеттік кредиттеуді жоспарлау қағидаларына
48-қосымша
"Қарыз алушыны талдау" нысаны
Ескерту. 48-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663 бұйрығымен.
1. Қаржылық есептілікті деңгейлес және сатылас талдаудың мақсаты бухгалтерлік баланстың, кірістер мен шығыстар туралы есептің, ақша қаражатының қозғалысы туралы есептің негізгі баптарында болған өзгерістерді ұсынуды білдіреді.
Деңгейлес (уақытаралық) талдау ұйымның деректерін шамамен және абсолюттік түрдегі соңғы екі есепті кезеңдегі деректерін салыстыруды және есептіліктің немесе олардың топтарының жекелеген баптарындағы өзгерістерінің үрдістерін анықтауды білдіреді. Деңгейлес талдау Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) (бұдан әрі - Қаржы министрінің бұйрығы) қаржылық есептіліктің: "Бухгалтерлік баланс", "Табыстар мен шығындар туралы есеп" және "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс)", "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (жанама әдіс)" нысандары бойынша жүргізіледі.
Сатылас (құрылымдық) талдау жалпы қорытынды көрсеткіштегі есептіліктің жекелеген баптарының үлес салмағын айқындауды және алынған нәтижені алдыңғы кезеңдегі деректермен салыстыруды білдіреді. Сатылас талдау Қаржы министрінің бұйрығымен бекітілген қаржылық есептіліктің: "Бухгалтерлік баланс" және "Табыстар мен шығындар туралы есеп" нысандары бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 19.12.2019 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Коэффициенттік талдау компанияның қаржылық есептілігін осындай коэффициенттің нормативтік мәндеріне сәйкестігі (ауытқуы) тұрғысынан қаржылық көрсеткіштерді (коэффициенттерді) жинақтаудың көмегімен зерделеу және олардың серпінінің өзгеруі дегенді білдіреді.
Коэффициенттік талдау жүргізу үшін компанияның қаржылық есептілігінің барлық нысандарынан алынатын деректер қабылданады.

5. Индекс доходности (profitability index, PI) - относительная отдача проекта на вложенные в него средства, который определяет сумму прибыли на единицу инвестированных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
n – длительность проекта;
CFt – чистый денежный поток в период t;
r – ставка дисконтирования;
Io – величина инвестиционных затрат в нулевой период.
Рекомендуемое значение PI: для эффективного проекта PI>1.
Приложение 48
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных инвестиций,
планирования бюджетного
кредитования на реализацию
государственной инвестиционной
политики финансовыми агентствами
Форма "Анализ заемщика"
Сноска. Правила дополнены Приложением 48 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663.
1. Цель горизонтального и вертикального анализа финансовой отчетности состоит в представлении изменений, произошедших в основных статьях бухгалтерского баланса, отчета о доходах и расходах, отчета о движении денежных средств.
Горизонтальный (временной) анализ заключается в сопоставлении данных организации за два последних отчетных периода в относительном и абсолютном виде и выявлении тенденций изменения отдельных статей отчетности или их групп. Горизонтальный анализ проводится по следующим формам финансовой отчетности, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384) (далее – приказ Министра финансов): "Бухгалтерский баланс", "Отчет о прибылях и убытках", "Отчет о движении денежных средств (прямой метод)", "Отчет о движении денежных средств (косвенный метод)".
Вертикальный (структурный) анализ заключается в определении удельного веса отдельных статей отчетности в общем итоговом показателе и сравнении полученного результата с данными предыдущего периода. Вертикальный анализ проводится по следующим формам финансовой отчетности, утвержденным приказом Министра финансов: "Бухгалтерский баланс", "Отчет о прибылях и убытках".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 19.12.2019 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Коэффициентный анализ заключается в изучении финансовой отчетности компании при помощи набора финансовых показателей (коэффициентов) на предмет соответствия (отклонения) от нормативных значений таких коэффициентов и их изменений в динамике.
Для проведения коэффициентного анализа принимаются данные из всех форм финансовой отчетности компании.

3. Өтімділік коэффициенттері – компанияның қолда бар ағымдағы (айналымдағы) активтерінің есебінен ағымдағы берешектерін өтеу қабілеттілігін айқындау үшін есептелетін қаржылық көрсеткіштер. Бұл ретте компанияның ағымдағы берешектерінің және осы берешектерді өтеуді қамтамасыз етуі тиіс оның айналымдағы қаражатының шамасын салыстыру дегенді білдіреді.
Ағымдағы өтімділік коэффициенті (current ratio, CR) компанияның қолда бар айналымдағы қаражаты есебінен қысқа мерзімді міндеттемелерін ағымдағы орындау қабілеттілігін сипаттайды. Мынадай формула бойынша есептеледі
мұндағы:
CA – ағымдағы активтер;
CL – ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын CR мәні: 1 – 2. <1 мәні төлем қабілеттілігін жоғалтуы мүмкін екендігін, >4 мәні – қарыз қаражатын пайдаланудың белсенділігінің жеткіліксіздігі және салдары ретінде, меншік капиталының рентабельділігінің аз екені туралы куәландырады.
4. Меншікті қаражатпен қамтамасыз етілуі коэффициенті (Own Funds Ratio, OFR) оның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін қажет компанияның меншікті айналымдағы қаражатының бар екенін сипаттайды. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЕС – меншікті капитал;
FА – айналымнан тыс активтер;
СА – ағымдағы активтер.
Ұсынылатын OFR мәні: >0,1. Егер есепті кезеңнің аяғындағы коэффициенттің мәні <0,1 болса компания балансының құрылымы қанағаттанарлықсыз, ал компания төлем қабілеті жоқ болып табылады.
5. Рентабельділік коэффициенті – компанияға жұмсалған қаражаттың жалпы тиімділігін бағалауға арналған және шығындардан қайтарымдылық деңгейі мен қаражатты пайдалану дәрежесін сипаттайды.
6. Активтердің рентабельділік коэффициенті (return on assets, ROA) компанияның активтеріне жұмсалған әрбір теңгеге қанша таза пайда келгенін айғақтайды. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
NI – таза пайда;
TA – активтердің орта жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROA мәні: көрсеткіштің өсіп келе жатқан мәні (серпінде) компания активтерінің пайда туындату қабілеттігі туралы куәландырады.
7. Меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті (return on equity, ROE) компанияның меншікті капиталының бірлігінен алатын таза пайдасын көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
NI – таза пайда;
EC – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы.
Ұсынылатын ROE мәні: саласына қарай әртүрлі, сонымен қатар, коэффициент мәнінің жоғарылығы оң бағаланады, өйткені капиталға авансталған әрбір теңгеге келетін таза пайда туралы куәландырады.
8. Қарыз капиталының рентабельділік коэффициенті (degree of financial leverage, DFL) қарыз капиталын пайдалану тиімділігін сипаттайды. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ROAEBIT – EBIT бойынша активтердің рентабельділігі;
WACLP – қарыз капиталының орташа өлшемді бағасы (кредит үшін пайыздар ставкасының орташа мөлшері);
TRP – пайдаға салынатын салық мөлшерлемесі;
LC – қарыз капиталының орташа сомасы;
EC – меншікті капиталдың орташа сомасы.
Ұсынылатын DFL мәні: DFL мәні артық болған сайын, қарыз капиталына келетін пайда да арта береді деп пайымдалады.

3. Коэффициенты ликвидности – финансовые показатели, рассчитываемые для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся текущих (оборотных) активов. При этом проводится сравнение величины текущих задолженностей компании и ее оборотных средств, которые должны обеспечить погашение этих задолженностей.
Коэффициент текущей ликвидности (current ratio, CR) характеризует текущую способность компании выполнить краткосрочные обязательства за счет имеющихся оборотных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
CA – текущие активы;
CL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение CR: 1 – 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала.
4. Коэффициент обеспеченности собственными средствами (Own Funds Ratio, OFR) характеризует наличие собственных оборотных средств у компании, необходимых для обеспечения его финансовой устойчивости. Рассчитывается по формуле:
где:
ЕС – собственный капитал;
FА – внеоборотные активы;
СА – текущие активы.
Рекомендуемое значение OFR: >0,1. Структура баланса компании признается неудовлетворительной, а компания неплатежеспособной, если коэффициент на конец отчетного периода имеет значение <0,1.
5. Коэффициенты рентабельности – предназначены для оценки общей эффективности вложения средств в компанию и характеризуют уровень отдачи от затрат и степень использования средств.
6. Коэффициент рентабельности активов (return on assets, ROA) свидетельствует о том, сколько чистой прибыли приходится на каждый тенге, вложенный в активы компании. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
TA – среднегодовая сумма активов.
Рекомендуемое значение ROA: повышающееся значение показателя (в динамике) свидетельствует о способности активов компании порождать прибыль.
7. Коэффициент рентабельности собственного капитала (return on equity, ROE ) показывает сколько компания имеет чистой прибыли с единицы собственного капитала. Рассчитывается по формуле:
где:
NI – чистая прибыль;
EC – среднегодовая сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение ROE: различны в зависимости от отрасли, вместе с тем, высокое значение коэффициента оценивается положительно, поскольку свидетельствует о чистой прибыли, приходящейся на каждый тенге, авансированный в капитал.
8. Коэффициент рентабельности заемного капитала, эффект финансового рычага (degree of financial leverage, DFL) характеризует эффективность использования заемного капитала. Рассчитывается по формуле:
где:
ROAEBIT – рентабельность активов по EBIT;
WACLP – средневзвешенная цена заемного капитала (средний размер ставки процентов за кредит);
TRP – ставка налога на прибыль;
LC – средняя сумма заемного капитала;
EC – средняя сумма собственного капитала.
Рекомендуемое значение DFL: полагается, что чем выше значение DFL, тем выше прибыль, которая приходится на заемный капитал.

9. Бюджеттік кредит рентабельділігі коэффициенті (return on investment, ROI) жобаға жұмсалған ақша қаражатының сомасына қайтарымдылықты көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
NI – таза пайда;
IC - инвестияланған капитал;
EC – меншікті капиталдың орташа жылдық сомасы;
LTL – ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Ұсынылатын ROI мәні: коэффициенттің мәні жоғары болған сайын, инвестициялар тиімді пайдаланылады.
10. Төлемге қабілеттілік (ұзақ мерзімді перспективадағы қаржылық тұрақтылық) коэффициенттері компанияның қаржы ресурстарының жағдайын және олардың жол берілетін тәуекел деңгейі жағдайында төлем қабілеттігі сақталған кездегі оның іскерлік белсенділігінің өсуін қамтамасыз ету қабілеттігін сипаттайды.
11. Қаржылық тәуелсіздік қабілеті (equity to total assets, EtTA) авансталған қаржаттың жалпы сомасындағы меншікті капиталдың үлесін сипаттайды. Коэффициенттің мәні артық болған сайын қаржылық жағынан неғұрлым тұрақты және сыртқы кредиторлардан тәуелсіз кәсіпорын. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
EC – меншікті капитал;
TA – активтер сомасы.
Ұсынылатын EtTA мәні: бұл көрсеткіш үшін нормативтік мән 0,6 тең.
12. Қаржылық левередж коэффициенті (debt ratio, DR) кәсіпорынның қаржылық тәуекеліне тікелей теңбе тең және кәсіпорынның активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
LC – қарыз капиталы;
EC – меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: 0,5 - 0,8 диапазонында.
13. Кредиттердің пайдамен қамтамасыз етілу коэффициенті (percentage of loans profit, PLP) кәсіпорынның кредиттер бойынша борыштарын өтеу мүмкіндіктерін бағалау үшін қолданылады. Мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
EBIT – салықтар мен пайыздарды төлегенге дейінгі пайда;
A – амортизация;
CL – қысқа мерзімді міндеттемелер;
LTL – ұзақ мерзімді міндеттемелер.
Ұсынылатын PLP мәні: көрсеткіш мәнінің өсуі (динамикасында) кредиттеу қабілеттігі жағдайының жақсаруын айғақтайды.
14. Пайыздарды жабу коэффициенті (times interest earned, TIE) ол пайыздар төлеміне қызмет көрсете алатын кәсіпорынның операциялық пайдасын төмендетудің ықтимал дәрежесін көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
EBIT – салықтар мен пайыздарды төлегенге дейінгі пайда;
PP – төленетін пайыздар.
Ұсынылатын мәні: >1.
15. Қайтарымдылық коэффициенттері тартылған ресурстарды пайдалану қарқындылығын көрсетеді.
16. Дебиторлық берешектің қайтарымдылық коэффициенті (receivables turnover, RT) бір кезеңнің ішінде орташа есеппен дебиторлық берешектің ақша қаражатына неше рет айналғандығын көрсетеді. Мынадай формула бойынша есептеледі:
NS – өнімді сатудан түскен пайда;
AR – дебиторлық берешектің орташа жылдық құны.
Ұсынылатын мәні: көрсеткіш мәнінің жоғарылығы. Коэффициенттің төмен мәні дебиторлардан қаражатты өндіріп алудың күрделі екенін айғақтайды, тиісінше компанияға айналым капиталы талап етілуінің артуы туралы куәландырады. Бұл көрсеткіштің мәндерін трендте көрсету маңызды.

9. Коэффициент рентабельности бюджетного кредита (return on investment, ROI) показывает отдачу на сумму вложенных в проект денежных средств. Рассчитывается по формуле:
где:
NI - чистая прибыль;
IC - инвестированный капитал;
EC – среднегодовая сумма собственного капитала;
LTL – долгосрочные обязательства.
Рекомендуемое значение ROI: чем выше значение коэффициента, тем более эффективно используются инвестиции.
10. Коэффициенты платежеспособности (финансовой устойчивости в долгосрочной перспективе) характеризуют состояние финансовых ресурсов компании и их способность обеспечить рост ее деловой активности при сохранении платежеспособности в условиях допустимого уровня риска.
11. Коэффициент финансовой независимости (equity to total assets, EtTA) характеризует долю собственного капитала в общей сумме авансированных средств. Чем выше значение коэффициента, тем финансово более устойчиво и независимо от внешних кредиторов предприятие. Рассчитывается по формуле:
где:
EC – собственный капитал;
TA – сумма активов.
Рекомендуемые значения EtTA: нормативное значение для данного показателя равно 0,6.
12. Коэффициент финансового левереджа (debt ratio, DR) прямо пропорционален финансовому риску предприятия и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов предприятия. Рассчитывается по формуле:
где:
LC – заемный капитал;
EC – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: в диапазоне: 0,5 - 0,8.
13. Коэффициент обеспеченности кредитов прибылью (percentage of loans profit, PLP) применяется для оценки возможности предприятия погасить долги по кредитам. Рассчитывается по формуле:
где:
EBIT – прибыль до уплаты налогов и процентов;
A – амортизация;
CL – краткосрочные обязательства;
LTL – долгосрочные обязательства.
Рекомендуемое значение PLP: повышающееся (в динамике) значение показателя свидетельствует об улучшении ситуации с кредитоспособностью.
14. Коэффициент покрытия процентов (times interest earned, TIE) показывает возможную степень снижения операционной прибыли предприятия, при которой оно может обслуживать выплаты процентов. Рассчитывается по формуле:
EBIT – прибыль до уплаты налогов и процентов;
PP – проценты к уплате.
Рекомендуемое значение: >1.
15. Коэффициенты оборачиваемости отражают интенсивность использования задействованных ресурсов.
16. Коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности (receivables turnover, RT) показывает, сколько раз в среднем дебиторская задолженность превращалась в денежные средства в течение одного периода. Рассчитывается по формуле:
NS – выручка от реализации продукции;
AR – среднегодовая стоимость дебиторской задолженности.
Рекомендуемое значение: высокое значение показателя. Низкое значение коэффициента свидетельствует о трудностях с взысканием средств от дебиторов, соответственно о повышении потребности компании в оборотном капитале. Важно рассмотрение значений данного показателя в тренде.

17. Кредиторлық берешектің қайтарымдылығы коэффициенті (payables turnover, PT)
NS – өнімді сатудан түскен пайда;
AP – кредиторлық берешектің орташа жылдық құны.
Ұсынылатын мәні: көрсеткіш мәнінің жоғарылығы. Көрсеткіш мәнінің төмендігі бір жағынан кредиторларға төлеу проблемаларын, екінші жағынан кредиторлармен тиімді қатынастар орналасқандығы туралы айғақтауы мүмкін. Бірінші себептегі нұсқаны болдырмау мақсатында коэффициенттің мәнін серпінінде талдау қажет.
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
49-қосымша
"Бюджеттік кредиттің ҚЭН бойынша экономикалық қорытынды" нысаны
Ескерту. 49-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.10.2015 № 663; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 10.02.2022 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1.
"Жалпы мәлiметтер" бөлiмi
Жоба атауы
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атауы
Кредит шартын жасасатын қаржылық схема қатысушыларының атаулары
1-қатысушы
2-қатысушы
n-қатысушы
Кредитті беру мақсаты
Жобаның жалпы құны Жылдар бойынша қаржыландыруға бөлумен
1-жыл
2-жыл
n-жыл
Жобаны қаржыландыру көздері мен нысандары
Бюджеттік кредит беру шарттары
бюджеттік кредиттің мөлшері (мың теңге)
оларға сәйкес кредит берілетін бюджеттік кредиттеу қағидаттары
кредит беру мерзімі
қарыз алушының кредитті игеру кезеңі
жеңілдік кезеңі
сыйақы мөлшерлемесі
кредит бойынша есептелген сыйақыны төлеу кезеңділігі
кредитті өтеу әдісі
2.
"Бюджеттік кредит ҚЭН iс-шараларының бюджеттік кредиттеу өлшемшарттарына сәйкестігі" бөлiмi
Бюджеттік кредит ҚЭН iс-шараларының "негізділік" өлшемшартына сәйкестігі
Бюджеттік кредит ҚЭН iс-шараларының "мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келісу бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайтын өлшемшарттарға сәйкес мамандандырылған ұйымның кредит төлеу қабілеттілігі" өлшемшартына сәйкестігі
3.
"Тұжырымдар" бөлімі
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
50-қосымша
Нысан
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің (ББӘ) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (МЖӘ) жобасын іске асыру жолымен мемлекеттік инвестициялық жобаны (МИЖ) іске асыру туралы инвесциялық ұсынысына арналған ұсынымның құрылымы

17. Коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности (payables turnover, PT)
NS – выручка от реализации продукции;
AP – среднегодовая стоимость кредиторской задолженности.
Рекомендуемое значение: высокое значение показателя. Низкое значение показателя может свидетельствовать с одной стороны, о проблемах с оплатой с кредиторами, с другой стороны, об эффективно налаженных отношениях с кредиторами. В целях исключения варианта с первой причиной, значение коэффициента необходимо анализировать в динамике.
Приложение 49
к Правилам разработки или
корректировки, проведения
необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного
инвестиционного проекта,
а также планирования,
рассмотрения, отбора,
мониторинга и оценки
реализации бюджетных
инвестиций
Форма "Экономическое заключение по ФЭО бюджетного кредита"
Сноска. Правила дополнены Приложением 49 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 12.10.2015 № 663; в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 10.02.2022 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Раздел "Общие сведения"
Наименование проекта
Наименование администратора бюджетной программы
Наименования участников финансовой схемы, заключающих кредитный договор
участник 1
участник 2
участник n
Цель предоставления кредита
Общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам
год 1
год 2
год n
Источники и форма финансирования проекта
Условия предоставления бюджетного кредита
размер бюджетного кредита (тысяч тенге)
принципы бюджетного кредитования, в соответствии с которыми предоставляется кредит
срок предоставления кредита
период освоения кредита заемщиком
льготный период
ставка вознаграждения
периодичность выплаты начисленного вознаграждения по кредиту
метод погашения кредита
2.
Раздел "Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критериям бюджетного кредитования"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "обоснованность"
Соответствие мероприятий ФЭО бюджетного кредита критерию "кредитоспособность специализированной организации в соответствии с критериями, определяемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию"
3.
Раздел "Выводы"
Приложение 50 к Правилам
разработки или корректировки,
проведения необходимых экспертиз
инвестиционного предложения
государственного инвестиционного
проекта, а также планирования,
рассмотрения, отбора, мониторинга
и оценки реализации бюджетных инвестиций
и определения целесообразности
бюджетного кредитования
Структура рекомендации на инвестиционное предложение администратора бюджетных программ (АБП) о реализации государственного инвестиционного проекта (ГИП) путем реализации проекта государственно - частного партнерства (ГЧП)

Ескерту. 50-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.04.2021 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 19.02.2024 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Правила дополнены приложением 50 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 28.04.2021 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 19.02.2024 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).