Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 9 ақпанда № 14788 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.03.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес пруденциялық нормативтер және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттер белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2017 года № 14788.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.03.2017.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормы и лимиты согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан по перечню, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту методологии финансового рынка (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы 2017 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасы
_______________ Н. Айдапкелов
2017 жыл 11 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 308 қаулысына
1-қосымша
Пруденциялық нормативтер және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы пруденциялық нормативтер және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттер (бұдан әрі – Пруденциялық нормативтер) "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілейді.
2. Пруденциялық нормативтер үтірден кейін үш таңбалы санмен көрсетіледі.
3. Пруденциялық нормативтердің және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары (бұдан әрі – Ұйымдар) сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің құрамына мыналар:

2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие с 1 марта 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Н. Айдапкелов
11 января 2017 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 308
Пруденциальные нормативы
и иные обязательные к соблюдению ипотечными организациями и
дочерними организациями национального управляющего холдинга в
сфере агропромышленного комплекса нормы и лимиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормы и лимиты (далее – Пруденциальные нормативы) разработаны в соответствии с законами от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормы и лимиты.
2. Пруденциальные нормативы выражаются числом с тремя знаками после запятой.
3. В состав пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для ипотечных организаций и дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса (далее – Организации) входят:

1) Ұйымның жарғылық және меншікті капиталының ең төмен мөлшері;
2) меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті;
3) бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері;
4) өтімділік коэффициенті;
5) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Ұйымды капиталдандыру кіреді.
2-тарау. Ұйымның жарғылық және меншікті капиталының ең төмен мөлшері
4. Ұйымның жарғылық капиталының ең төмен мөлшері "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталының ең аз мөлшерлері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 127 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7642 тіркелген) айқындалған мөлшерде белгіленеді.
Ұйым акционерлерден меншікті акцияларды, егер мұндай сатып алу қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) белгілеген пруденциялық нормативтердің кез-келгенін және басқа да сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерді бұзуға апармайтын жағдайда ғана сатып ала алады.
5. Ұйымның меншікті капиталының ең төмен мөлшері 800 (сегіз жүз) миллион теңге құрайды.
3-тарау. Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті
6. Ұйымның меншікті капиталы Ұйымның инвестицияларын шегергендегі бірінші деңгейдегі капитал мен екінші деңгейдегі капиталдың (екінші деңгейдегі капитал бірінші деңгейдегі капиталдан аспайтын мөлшерде енгізіледі) сомасы ретінде есептеледі.
Ұйымның инвестициялары саудаға арналған және сату үшін қолда бар акцияларын қоса алғанда, эмитенттің акцияларына Ұйымның салымдарын және заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышын білдіреді.
7. Бірінші деңгейдегі капитал:
сатып алынған меншікті жай акциялары шегерілген, жай акциялары бөлігінде төленген жарғылық капиталдың;
сатып алынған меншікті артықшылық берілген акциялар шегерілген артықшылық берілген акциялар бөлігінде төленген жарғылық капиталдың;
қосымша капиталдың;
өткен жылдардағы бөлінбеген таза кірістің;
өткен жылдардағы таза кіріс есебінен қалыптастырылған қорлардың, резервтердің сомасы ретінде,
Ұйымның негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған және "Материалдық емес активтер" 38 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IAS) сәйкес келетін лицензияланған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтерді;
өткен жылдардағы шығындарды;
ағымдағы жылдың шығынын шегере отырып есептеледі.

1) минимальный размер уставного и собственного капитала Организации;
2) коэффициент достаточности собственного капитала;
3) максимальный размер риска на одного заемщика;
4) коэффициент ликвидности;
5) капитализация Организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан.
Глава 2. Минимальный размер уставного и собственного капитала Организации
4. Минимальный размер уставного капитала Организации устанавливается в размере, определенном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 127 "О минимальных размерах уставного капитала организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7642).
Организация выкупает у акционеров собственные акции при условии, что такой выкуп не приведет к нарушению любого из пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по государственному регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган).
5. Минимальный размер собственного капитала Организации составляет 800 (восемьсот) миллионов тенге.
Глава 3. Коэффициент достаточности собственного капитала
6. Собственный капитал Организации рассчитывается как сумма капитала первого уровня и капитала второго уровня (капитал второго уровня включается в размере, не превышающем капитал первого уровня) за вычетом инвестиций Организации.
Инвестиции Организации представляют собой вложения Организации в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли, и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица.
7. Капитал первого уровня рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала, в части простых акций, за минусом собственных выкупленных простых акций;
оплаченного уставного капитала, в части привилегированных акций, за минусом собственных выкупленных привилегированных акций;
дополнительного капитала;
нераспределенного чистого дохода прошлых лет;
фондов, резервов, сформированных за счет чистого дохода прошлых лет;
за минусом:
нематериальных активов, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности Организации и соответствующего Международному стандарту финансовой отчетности (IAS) 38 "Нематериальные активы";
убытков прошлых лет;
убытка текущего года.

8. Екінші деңгейдегі капитал:
ағымдағы жылдың бөлінбеген таза пайдасының;
негізгі құрал-жабдықтарды және бағалы қағаздарды қайта бағалау мөлшерінің;
тәуекел ескеріле отырып, сараланған активтер сомасының 1,25 (бір бүтін жүзден жиырма бес) пайызынан аспайтын сомадағы жалпы резервтер (провизиялар) мөлшерінің;
бірінші деңгейдегі капиталдың есебіне кірмеген, артықшылық берілген акциялардың;
Ұйымның сатып алынған меншікті реттелген борышы шегерілген, сатып алынған меншікті акцияларды, қосымша капиталды, өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісін, өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптастырылған қорларды, резервтерді шегергенде төленген жарғылық капитал сомасының 50 (елу) пайызынан аспайтын сомадағы Ұйымның реттелген борышының сомасы ретінде есептеледі.
Бірінші деңгейдегі капиталға қосылатын артықшылық берілген акциялардың үлесі бірінші деңгейдегі капиталдың 15 (он бес) пайызынан аспайды. Бірінші деңгейдегі капиталдың есебіне қосылмаған артықшылық берілген акциялардың сомасы екінші деңгейдегі капиталдың есебіне қосылуы мүмкін.
9. Ұйымның мынадай талаптарға сәйкес келетін қамтамасыз етілмеген міндеттемесі Ұйымның реттелген борышы болып табылады:
1) талап етушіге арналған салым не міндеттеме болып табылмайды;
2) Ұйымның немесе онымен үлестес тұлғалардың талаптары бойынша кепілдік қамтамасыз ету болып табылмайды;
3) Ұйым таратылған жағдайда соңғы кезекте (акционерлердің арасында қалған мүлікті бөлу алдында) қанағаттандырылады;
4) Ұйым өтейді (толық немесе ішінара), оның ішінде, егер осындай өтеу уәкілетті органның қорытындысына сәйкес соңында Ұйымның Пруденциялық нормативтерде белгіленген пруденциялық нормативтердің мәнін сақтамауына апармайтын болса, мерзімінен бұрын Ұйымның бастамасымен ғана өтеледі.
Ұйымның меншікті капиталға енгізілетін реттелген борышы өтеу басталғанға дейін 5 (бес) жылдам астам тарту мерзімі бар реттелген борыш болып табылады.
Облигациялар Ұйымның реттелген борышы деп танылады және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабына сәйкес уәкілетті орган бекіткен облигациялар шығарылымын орналастыру қорытындысы туралы есептің негізінде ғана Ұйымның меншікті капиталына енгізіледі.
Ұйымның реттелген борышы Ұйымның меншікті капиталының есебіне:
борышты өтеу басталғанға дейін 5 (бес) жылдан асатын мерзім ішінде – борыштың толық сомасы;
борышты өтеу басталғанға дейін қалған 5 (бес) жыл ішінде:
1-жыл – реттелген борыш сомасының 100 (бір жүз) пайызы;

8. Капитал второго уровня рассчитывается как сумма:
нераспределенной чистой прибыли текущего года;
размера переоценки основных средств и ценных бумаг;
размера общих резервов (провизии) в сумме, не превышающей 1,25 (одной целой двадцать пять сотых) процента суммы активов, взвешенных с учетом риска;
привилегированных акций, не включенных в расчет капитала первого уровня;
субординированного долга Организации в сумме, не превышающей 50 (пятьдесят) процентов суммы оплаченного уставного капитала за минусом собственных выкупленных акций, дополнительного капитала, нераспределенного чистого дохода прошлых лет, фондов, резервов, сформированных за счет чистого дохода прошлых лет, за минусом выкупленного собственного субординированного долга Организации.
Доля привилегированных акций, включаемых в капитал первого уровня, не превышает 15 (пятнадцати) процентов капитала первого уровня. Сумма привилегированных акций, не включенная в расчет капитала первого уровня, может быть включена в расчет капитала второго уровня.
9. Субординированным долгом Организации является необеспеченное обязательство Организации, соответствующее следующим условиям:
1) не является вкладом либо обязательством на предъявителя;
2) не является залоговым обеспечением по требованиям Организации или аффилиированных с ней лиц;
3) при ликвидации Организации удовлетворяется в последнюю очередь (перед распределением оставшегося имущества между акционерами);
4) погашается (полностью или частично) Организацией, в том числе досрочно только по инициативе Организации, при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к несоблюдению Организацией установленных Пруденциальными нормативами значений пруденциальных нормативов.
Субординированный долг Организации, включаемый в собственный капитал, является субординированным долгом, имеющим срок привлечения более 5 (пяти) лет до начала погашения.
Облигации признаются субординированным долгом Организации и включаются в собственный капитал Организации только на основании отчета об итогах размещения выпуска облигаций, утвержденного уполномоченным органом в соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
Субординированный долг Организации включается в расчет собственного капитала Организации:
в течение срока более 5 (пяти) лет до начала погашения долга - в полной сумме долга;
в течение 5 (пяти) лет, оставшихся до начала погашения долга:
1-й год – 100 (сто) процентов суммы субординированного долга;

2-жыл - реттелген борыш сомасының 80 (сексен) пайызы;
3-жыл - реттелген борыш сомасының 60 (алпыс) пайызы;
4-жыл - реттелген борыш сомасының 40 (қырық) пайызы;
5-жыл - реттелген борыш сомасының 20 (жиырма) пайызы енгізіледі.
Сондай-ақ, Еуропа қайта құру және даму банкінен немесе Азия Даму банкінен немесе Халықаралық қаржы корпорациясынан тартылған, егер шартта қарыз алушының бастамасы бойынша қарызды мерзімнен бұрын өтеу (толық немесе ішінара) мүмкіндігі осындай өтеудің уәкілетті органның қорытындысына сәйкес соңында Ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзуға апармауы талабымен көзделсе, осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасын қоспағанда, осы тармақтың талаптарына сәйкес келетін Ұйымның қарызы Ұйымның реттелген борышы болып танылады.
10. Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі мынадай коэффициенттермен:
1) k1 – бірінші деңгейдегі капиталдың Ұйымның активтері мөлшеріне қатынасымен;
2) k1-2 – бірінші деңгейдегі капиталдың меншікті капиталдың есебіне енгізілмеген жалпы резервтер (провизиялар) сомасына шегерілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасына қатынасымен;
3) меншікті капиталдың мыналардың:
меншікті капиталдың есебіне енгізілмеген жалпы резервтер (провизиялар) сомасына шегерілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің;
k1-3 – операциялық тәуекелдің сомасына қатынасымен сипатталады.
Операциялық тәуекел соңғы өткен 3 (үш) жылдағы жалпы жылдық кірістің орташа шамасының 0,12-ге тең операциялық тәуекел коэффициентіне туындысына 8,3-ке тең келтіру коэффициентінің туындысы ретінде есептеледі.
Соңғы өткен 3 (үш) жылдағы жалпы жылдық кірістің орташа шамасы Ұйым әрбір жылында таза кіріс алған соңғы өткен 3 (үш) жылдағы жалпы жылдық кірістер сомасының Ұйым таза кіріс алған жылдар санына қатынасы ретінде есептеледі. Жаңадан құрылған Ұйымдар үшін операциялық тәуекел қаржы жылы аяқталғаннан кейін есептеледі және жалпы жылдық кірістің орташа шамасы өткен жылдар санына қарай есептеледі.
Ұйымның жалпы жылдық кірісі:
салық салынғанға дейінгі таза жылдық кірістің, провизияларды (резервтерді) қалыптастыруға арналған қаржының жылдық мөлшерінің және шыққан төтенше шығыстар мөлшерінің сомасы ретінде,
Ұйымның төтенше кірістері шегеріле отырып айқындалады.

2-й год – 80 (восемьдесят) процентов суммы субординированного долга;
3-й год – 60 (шестьдесят) процентов суммы субординированного долга;
4-й год – 40 (сорок) процентов суммы субординированного долга;
5-й год – 20 (двадцать) процентов суммы субординированного долга.
Субординированным долгом Организации также признается заем Организации, привлеченный от Европейского Банка Реконструкции и Развития или Азиатского Банка Развития или Международной Финансовой Корпорации, соответствующий требованиям настоящего пункта, за исключением подпункта 3) части первой настоящего пункта, если договором предусмотрена возможность досрочного (полного или частичного) погашения займа по инициативе заемщика при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к ухудшению финансового положения Организации и нарушению требований законодательства Республики Казахстан.
10. Достаточность собственного капитала Организации характеризуется следующими коэффициентами:
1) k1 – отношением капитала первого уровня к размеру активов Организации;
2) k1-2 – отношением капитала первого уровня к сумме активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенной на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала;
3) отношением собственного капитала к сумме:
активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенной на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала;
k1-3 – операционного риска.
Операционный риск рассчитывается как произведение коэффициента приведения, равного 8,3, на произведение средней величины годового валового дохода за последние истекшие 3 (три) года на коэффициент операционного риска, равного 0,12.
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие 3 (три) года рассчитывается как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие 3 (три) года, в каждом из которых Организацией был получен чистый доход на количество лет, в которых Организацией был получен чистый доход. Для вновь созданных Организаций операционный риск рассчитывается по истечении финансового года, и средняя величина годового валового дохода рассчитывается исходя из количества истекших лет.
Годовой валовой доход Организации определяется как:
сумма чистого годового дохода до налогообложения, годового размера ассигнований на формирование провизий (резервов) и размера понесенных чрезвычайных расходов,
за минусом чрезвычайных доходов Организации.

11. Ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерінің мәндері:
k1 - 0,06-дан кем емес;
k1-2 - 0,06-дан кем емес;
k1-3 - 0,12-ден кем емес.
Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелерді есептеу Пруденциялық нормативтерге 1-қосымшаға сәйкес Ұйымның салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтерінің кестесіне (бұдан әрі – 1-кесте) сәйкес жүргізіледі.
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын шартты және ықтимал міндеттемелер Пруденциялық нормативтерге 2-қосымшаға сәйкес Ұйымның кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесіне (бұдан әрі – 2-кесте) сәйкес есептелген шартты және ықтимал міндеттемелер сомасының Ұйым кредиттік тәуекелдерге ұшыраған қарыз алушының 1-кестеде көрсетілген санатына сәйкес келетін тәуекел дәрежесіне туындысы ретінде айқындалады.
k1 коэффициентін есептеу мақсаттары үшін алынатын активтер және k1-2 және k1-3 коэффициенттерінің есебіне алынатын кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегере отырып енгізіледі.
12. Оригинатор-ұйым (бұдан әрі - оригинатор) Базель II: Капиталды өлшеудің және капитал стандарттарының халықаралық конвергенциясы: жаңа тәсілдер (2006 жылғы маусым) шектеулі тәсіліне сәйкес меншікті капиталды есептеуге секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданады, ол кезде егер секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру нәтижесінде елеулі кредиттік тәуекел үшінші тараптарға берілетін болса, секьюритилендірілген активтер кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған оригинатор активтерінің есебінен (бұдан әрі - секьюритилендірудің шектеулі тәсілі) алынып тасталады.
Секьюритилендіру мәмілелеріне қатысатын және оригинатор болып табылмайтын ұйымдар осындай мәміледе олар ұстап тұратын кредиттік тәуекелдер дәрежесі бойынша сараланған секьюритилендіру позицияларын есептеу кезінде Пруденциялық нормативтерге сәйкес секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданады.
13. Ұйымдардың меншікті капиталды есептеу кезінде секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануы үшін оригинатор уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) Пруденциялық нормативтерге 3-қосымшаға сәйкес сауалнаманы;
2) Ұйым басқармасының құрамынан секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданудың мақсатқа лайықтылығын айқындауға жауапты адамдарды белгілейтін құжатты;
3) Шетелдік арнайы қаржы компаниялармен шет мемлекетінің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын трансшекаралық секьюритилендіру мәмілелеріне арналған бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің (не облигациялық бағдарламаның) көшірмесін не "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес жүзеге асырылатын секьюритилендіру мәмілелеріне арналған облигациялық бағдарламаны (не облигациялық бағдарлама шегіндегі облигациялар шығарылымын) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін;

11. Значения коэффициентов достаточности собственного капитала Организации:
k1 - не менее 0,06;
k1-2 - не менее 0,06;
k1-3 - не менее 0,12.
Расчет активов, условных и возможных обязательств, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений, проводится в соответствии с Таблицей активов организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений согласно приложению 1 к Пруденциальным нормативам (далее – Таблица 1).
Условные и возможные обязательства, взвешиваемые по степени кредитного риска, определяются как произведение суммы условных и возможных обязательств, рассчитанных в соответствии с Таблицей условных и возможных обязательств организации, взвешенных по степени кредитного риска согласно приложению 2 к Пруденциальным нормативам (далее – Таблица 2) на степень риска, соответствующую категории заемщика, указанной в Таблице 1, по которому Организация несет кредитные риски.
Активы для целей расчета коэффициента k1 и активы, условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска, принимаемые в расчет коэффициентов k1-2 и k1-3, включаются за вычетом резервов, сформированных в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности.
12. Организация-оригинатор (далее – оригинатор) применяет рамочный подход секьюритизации к расчету собственного капитала в соответствии с Рамочным подходом Базель II: Международная конвергенция измерения капитала и стандартов капитала: новые подходы (июнь 2006 года), при котором секьюритизированные активы исключаются из расчета активов оригинатора, взвешенных по степени кредитного риска (далее - рамочный подход секьюритизации), если существенный кредитный риск в результате осуществления сделки секьюритизации передается третьим сторонам.
Организации, участвующие в сделках секьюритизации и не являющиеся оригинаторами, применяют рамочный подход секьюритизации в соответствии с Пруденциальными нормативами при расчете взвешенных по степени кредитных рисков удерживаемых ими позиций секьюритизации в такой сделке.
13. Для применения Организациями рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала оригинатор представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) анкету, согласно приложению 3 к Пруденциальным нормативам;
2) документ, определяющий лиц из состава правления Организации, ответственных за определение целесообразности применения рамочного подхода секьюритизации;
3) копию проспекта выпуска ценных бумаг (либо облигационной программы) для трансграничных сделок секьюритизации с иностранными специальными финансовыми компаниями, осуществляемых в соответствии с законодательством иностранного государства, либо копию свидетельства о государственной регистрации облигационной программы (либо выпуска облигаций в пределах облигационной программы) для сделок секьюритизации, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации";

4) Пруденциялық нормативтерге 4-қосымшада көзделген Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы мәліметтерге сәйкес секьюритилендіру есептелген және секьюритилендіру есептелмеген меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті туралы мәліметтерді ұсынады.
14. Егер Ұйым құжаттарды шет тілінде дайындаса, онда олардың қазақ және (немесе) орыс тіліне аудармалары ұсынылады.
15. Уәкілетті орган Ұйым ұсынған құжаттарды оларды алған күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қарайды.
16. Пруденциялық нормативтердің 13-тармағында көзделген құжаттарды қарағаннан кейін уәкілетті орган Ұйымның меншікті капиталды есептеу кезінде секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануына растауды беру не бас тарту туралы шешім қабылдайды және Пруденциялық нормативтердің 15-тармағында көзделген мерзімдерде жазбаша нысанда бұл туралы оригинаторға хабарлайды.
Ұйымның меншікті капиталды есептеу кезінде секьютирилендірудің шектеулі тәсілін қолдануын растаудан мынадай:
Ұйым Пруденциялық нормативтердің 13-тармағында көзделген толық құжаттар пакетін ұсынбаған;
Пруденциялық нормативтердің 13-тармағы 4) тармақшасының Пруденциялық нормативтердің 18 және 20-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда бас тартылады.
17. Тәуекелдерді берудің маңыздылығын айқындау мақсатында оригинатор:
1) секьюритилендіруді есепке алмай меншікті капитал жеткіліктігі коэффициентін k1-3 есептеуді;
2) секьюритилендіруді есепке ала отырып меншікті капитал жеткіліктігі коэффициентін k1-3 есептеуді жүзеге асырады.
18. Егер:
1) секьютирилендіру есепке алынған меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің k1-3 мәні секьютирилендіру есепке алынбаған меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің k1-3 мәнінен жоғары болса;
2) оригинатор кіретін банк конгломератының мүшесі болып табылмайтын үшінші тараптар секьюритиленген активтермен қамтамасыз етілген транштардан кемінде 10 (он) пайызын ұстайтын болса, тәуекелді беру маңызды болып табылады.
19. Егер секьюритилендіру есепке алынған меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің k1-3 мәні секьюритилендіру есепке алынбаған меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентінің k1-3 мәнінен төмен болса тәуекелді беру жүргізілмейді. Бұл жағдайда оригинатор меншікті капиталды есептеу кезінде секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданбайды және тиісті тәуекелдердің сараланған шамаларын секьюритилендіруді есепке алмай есептейді. Бұл ретте оригинатор меншікті капиталдан ол ұстап тұратын секьюритилендіру позицияларын шегермейді және (немесе) меншікті капитал жеткіліктілігі коэффицентін есептеу кезінде осындай позицияларды активтердің кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараламайды.

4) сведения о коэффициенте достаточности собственного капитала с учетом секьюритизации и без учета секьюритизации, согласно Сведениям о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала, предусмотренным приложением 4 к Пруденциальным нормативам.
14. Если документы подготовлены Организацией на иностранном языке, то представляется их перевод на казахский и (или) русский язык.
15. Представленные Организацией документы рассматриваются уполномоченным органом в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня их получения.
16. После рассмотрения документов, предусмотренных пунктом 13 Пруденциальных нормативов, уполномоченный орган принимает решение о выдаче либо об отказе в подтверждении на применение Организацией рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала и в письменном виде уведомляет об этом оригинатора в сроки, предусмотренные пунктом 15 Пруденциальных нормативов.
В подтверждении на применение Организацией рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала отказывается в случае:
непредставления Организацией полного пакета документов, предусмотренных пунктом 13 Пруденциальных нормативов;
несоответствия подпункта 4) пункта 13 Пруденциальных нормативов требованиям пунктов 18 и 20 Пруденциальных нормативов.
17. В целях определения существенности передачи риска оригинатор осуществляет:
1) расчет коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации;
2) расчет коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации.
18. Передача риска является существенной, если:
1) значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации больше значения коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации;
2) третьи стороны, не являющиеся членами банковского конгломерата, к которому принадлежит оригинатор, удерживают не менее 10 (десяти) процентов от траншей, обеспеченных секьюритизированными активами.
19. Передача риска не происходит, если значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации меньше значения коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации. В этом случае оригинатор не применяет рамочный подход секьюритизации при расчете собственного капитала и рассчитывает взвешенные величины соответствующих рисков без учета секьюритизации. При этом оригинатор не вычитает удерживаемые им позиции секьюритизации из собственного капитала и (или) не взвешивает такие позиции по степени кредитного риска активов при расчете коэффициента достаточности собственного капитала.

20. Оригинатор мынадай талаптар орындалған кезде кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің есебінен секьюритилендірілген активтерді алып тастайды:
1) секьюритилендірілген активтермен байланысты маңызды кредиттік тәуекел үшінші тараптарға аударылған;
2) секьюритилендіру мәмілесі бойынша құжаттар мәміленің экономикалық мәнін білдіреді;
3) Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясы (бұдан әрі – арнайы қаржы компаниясы) борышкерлердің секьюритилендірілген активтер бойынша төлемдерді, оның ішінде оригинатордың банкроттығы (төлеуге қабілетсіз) жағдайында төлемеуімен байланысты барлық тәуекелдерді көтереді;
4) Пруденциялық нормативтерде көзделген жағдайларды қоспағанда, оригинатор:
арнайы қаржы компаниясында жарғылық капиталға қатысу үлестерін не дауыс беру құқығымен акцияларды тікелей немесе жанама иеленуге;
арнайы қаржы компаниясының директорлар кеңесі немесе басқармасы мүшелерінің көпшілігін тағайындауға немесе сайлауға;
шарт арқылы немесе өзге тәсілмен арнайы қаржы компаниясының шешімдерін айқындауға;
тиісті шарттарда немесе секьюритилендіру мәмілесіне қатысты құжаттарда көзделгендерден басқа, арнайы қаржы компаниясынан секьюритилендірілген активтерді сатып алу бойынша өзіне қандай да бір міндеттемелерді қабылдауға;
тиісті шарттарда немесе секьюритилендіру мәмілесіне қатысты құжаттарда көзделгендерден басқа, секьюритилендірілген активтерге қатысты қандай да бір тәуекелдерді ұстап тұру бойынша өзіне міндеттемелерді қабылдауға;
секьюритилендірілген активтерді арнайы қаржы компаниясына бергеннен кейін секьюритилендірумен және арнайы қаржы компаниясының қызметіне байланысты шығыстарды көтеруге;
арнайы қаржы компаниясына жанама қолдау көрсетуге тиіс емес. Оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалардың жанама қолдау көрсетуіне жол берілмейді.
Жанама қолдау оригинатордың, сондай-ақ оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғаның арнайы қаржы компаниясына ақшалай сипаттағы талаптар бойынша (бұдан әрі – кредиттік қамтамасыз ету) көмек не осындай қолдау көрсету тиісті шарттарда немесе секьюритилендіру мәмілесіне қатысты құжаттарда көзделмеген жағдайларда өзге де қолдау көрсеткен жағдайда пайда болады.
Оригинатордың немесе оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалардың келесі секьюритилендіру мәмілелерін жасаған кезде арнайы қаржы компаниясына жанама қолдау көрсету фактісі анықталған жағдайда оригинатор секьюритилендірілген активтер бойынша капиталға талаптарды төмендету мүмкіндігінен айырылады;

20. Оригинатор исключает секьюритизированные активы из расчета взвешенных по степени кредитных рисков активов при выполнении следующих условий:
1) существенный кредитный риск, связанный с секьюритизированными активами, был переведен третьим сторонам;
2) документы по сделке секьюритизации отражают экономическую сущность сделки;
3) специальная финансовая компания, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации (далее – специальная финансовая компания), несет все риски, связанные с возможной невыплатой должниками платежей по секьюритизированным активам, в том числе и в случае банкротства (неплатежеспособности) оригинатора;
4) за исключением случаев, предусмотренных Пруденциальными нормативами, оригинатор не должен:
владеть прямо или косвенно долями участия в уставном капитале либо акциями с правом голоса в специальной финансовой компании;
назначать или избирать большинство членов совета директоров или правления специальной финансовой компании;
определять решения специальной финансовой компании в силу договора или иным образом;
принимать на себя какие-либо обязательства по выкупу секьюритизированных активов у специальной финансовой компании кроме тех, которые предусмотрены в соответствующих договорах или документах, относящихся к сделке секьюритизации;
принимать на себя обязательства по удержанию каких-либо рисков в отношении секьюритизированных активов кроме тех, которые предусмотрены в соответствующих договорах или документах, относящихся к сделке секьюритизации;
после передачи секьюритизированных активов специальной финансовой компании нести расходы, связанные с секьюритизацией и деятельностью специальной финансовой компании;
предоставлять косвенную поддержку специальной финансовой компании. Не допускается предоставление косвенной поддержки лицами, связанными с оригинатором особыми отношениями.
Косвенная поддержка возникает в случае, когда оригинатор, а также лица, связанные с оригинатором особыми отношениями, оказывает специальной финансовой компании помощь по требованиям денежного характера (далее – кредитное обеспечение) либо иную поддержку в случаях, когда предоставление такой поддержки не предусмотрено соответствующими договорами или документами, относящимися к сделке секьюритизации.
В случае обнаружения фактов оказания оригинатором или лицами, связанными с оригинатором особыми отношениями, косвенной поддержки специальной финансовой компании при совершении последующих сделок секьюритизации оригинатор лишается возможности снижать требования к капиталу по секьюритизированным активам;

5) арнайы қаржы компаниясы шығарған бағалы қағаздар оригинатордың төлемдік міндеттемелерін білдірмейді;
6) тәуекелдер берілетін тарап бір немесе бірнеше секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру үшін құрылған арнайы қаржы компаниясы болып табылады;
7) егер секьюритилендіру мәмілесінде кері сатып алу опционы көзделсе, онда мынадай талаптар орындалады:
кері сатып алу опционы оригинатордың ұйғаруы бойынша ғана іске асырылады;
кері сатып алу опционы секьюритилендірілген активтер бойынша өтелмеген негізгі міндеттемелердің жалпы мөлшері не шығарылған бағалы қағаздар бойынша негізгі міндеттеменің жалпы мөлшері 10 (он) пайыз мәніне жеткен және олардың бастапқы мөлшерінен төмен болған кезде ғана іске асырылуы мүмкін;
кері сатып алу аукционы секьюритилендіру позицияларының кредиттік сапасын жақсарту мақсатында құрылымдалмайды;
8) оригинатор секьюритилендірілген активтерді сатып алады не оларды мынадай талаптар орындалған кезде басқа активтерге пулда ауыстырады:
секьюритилендірілген активтер олардың нарықтық әділ құнынан аспайтын құн бойынша сатып алынады;
нарықтық әділ құны бойынша сатып алынатын активтерді қоспағанда, сатып алынатын секьюритилендірілген активтер тиісті міндетті тараптың дефолт орын алған міндеттемелерін білдірмейді;
ауыстырылатын секьюритилендірілген активтердің тиісті (ұқсас) жіктеу санаты болады.
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қызмет көрсету жөніндегі қызметтерді көрсетеді, сондай-ақ секьюритилендірілген активтерге қатысты өтімділік құралдарын, егер бұл құралдар Пруденциялық нормативтердің 26-тармағында белгіленген талаптарды қанағаттандырған жағдайда ұсынады.
21. Тәуекелді беру маңызды болған кезде оригинатор, сондай-ақ, банк конгломератының меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеген кезде кредиттік тәуекел бойынша сараланған активтердің есебінен секьюритилендірілген активтерді алып тастайды.
22. Пруденциялық нормативтердің 24-тармағында атап көрсетілген талаптарға сәйкес келетін позицияларды қоспағанда, Ұйымдар ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің (Стандард энд Пурс) "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) агенттіктерінің рейтингі не Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB-"-тен төмен рейтингтік бағасы, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, не тиісті рейтингтік бағасы жоқ секьюритилендіру позициялары меншікті капиталдан шегерілуге жатады.
Меншікті капиталдан шегерілетін секьюритилендіру позициялары олар бойынша құрылған арнайы резервтер (провизиялар) сомасына азайтылады.

5) ценные бумаги, выпущенные специальной финансовой компанией, не представляют собой платежные обязательства оригинатора;
6) сторона, которой передаются риски, является специальной финансовой компанией, учрежденной для осуществления одной или нескольких сделок секьюритизации;
7) если в сделке секьюритизации предусмотрен опцион обратного выкупа, то выполняются все следующие условия:
опцион обратного выкупа реализуется только по усмотрению оригинатора;
опцион обратного выкупа может быть реализован только при условии, что общий размер непогашенных основных обязательств по секьюритизированным активам либо общий размер основного обязательства по выпущенным ценным бумагам достигает значения 10 (десяти) процентов и ниже от их первоначального размера;
опцион обратного выкупа не структурируется в целях улучшения кредитного качества позиций секьюритизации;
8) оригинатор выкупает секьюритизированные активы либо заменяет их в пуле на другие активы при соблюдении следующих условий:
секьюритизированные активы выкупаются по стоимости, не превышающей их справедливой рыночной стоимости;
выкупаемые секьюритизированные активы не представляют собой обязательства, по которым имел место дефолт соответствующей обязанной стороны, за исключением активов, выкупаемой по справедливой рыночной стоимости;
заменяемые секьюритизированные активы имеют соответствующую (аналогичную) классификационную категорию.
Оригинатор оказывает услуги по обслуживанию секьюритизируемых активов, а также предоставляет инструменты ликвидности в отношении секьюритизированных активов при условии, что эти инструменты удовлетворяют требованиям, установленным в пункте 26 Пруденциальных нормативов.
21. При условии существенности передачи риска оригинатор также исключает секьюритизированные активы из расчета взвешенных по степени кредитных рисков активов при расчете коэффициентов достаточности собственного капитала банковского конгломерата.
22. Подлежат вычету из собственного капитала позиции секьюритизации, удерживаемые Организацией и имеющие долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич) (далее – другие рейтинговые агентства) либо рейтинговую оценку ниже "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, либо не имеющие соответствующей рейтинговой оценки, за исключением тех позиций, которые соответствуют условиям, перечисленным в пункте 24 Пруденциальных нормативов.
Вычитаемые из собственного капитала позиции секьюритизации уменьшаются на сумму созданных по ним специальных резервов (провизий).

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Ұйымда секьюритилендіру мәмілесіне байланысты пайда болатын баланстық және баланстан тыс активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер болып табылатын секьюритилендіру мәмілесіндегі тәуекелдер секьюритилендіру позициялары болып табылады. Секьюритилендіру позициясына Пруденциялық нормативтерге сәйкес кредиттік рейтингтің негізінде айқындалатын позицияның кредиттік сапасының негізінде тиісті тәуекел дәрежесі (тәуекелдеің салмақтық коэффициенті) тағайындалады.
Оның ішінде осындай позицияларға мыналар:
оригинатор арнайы қаржы компаниясына беретін қарыздар;
оригинатордың арнайы қаржы компаниясына қатысты шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелері;
Ұйымның арнайы қаржы компаниясының бағалы қағаздарын сатып алуы;
ұсынылатын кредиттік қамтамасыз ету (credit enhancements);
өтімділік құралдары;
пайыздық және валюталық своптар;
кредиттік деривативтер;
резерв шоттарына (ақшалай қамтамасыз ету шотына) арналған қаражат беру жатады.
Бұл ретте:
секьюритилендіру мәмілесінде әртүрлі транштар бойынша тәуекелдер болған кезде әрбір транш бойынша тәуекел секьюритилендірудің жеке позициясы ретінде сараланады;
секьюритилендірудің позициялары бойынша кредиттік қамтамасыз етуді ұсынатын тұлғалар секьюритилендіру позицияларын ұстап тұратын тараптар ретінде қаралады;
тәуекелдерді хеджирлеу мақсаттарында жасалған туынды қаржы құралдары бойынша позициялармен, сыйақы мөлшерлемесінің және валюта бағамдарының өзгеруімен байланысты тәуекелдер секьюритилендіру мәмілесінде жеке позициялар ретінде сараланады;
секьюритилендіру мәмілесіндегі баланста ұсталатын позиция тәуекелінің шамасы өзінің баланстық құнына тең болады;
егер Пруденциялық нормативтерде өзгесі белгіленбесе, секьюритилендіру мәмілесінде баланстан тыс позиция тәуекелінің шамасы 100 (бір жүз) пайызға тең конверсиялық факторға көбейтілген өзінің номиналдық құнына тең болады.
24. Кредиттік рейтингі жоқ секьюритилендіру позициясы тәуекелінің сараланған шамасын есептеу үшін Ұйым осындай позицияға болжанатын рейтингті қолдана алады.
Болжанатын рейтинг мынадай тәртіппен қолданылады:
реттелу дәрежесі бойынша рейтингі жоқ секьюритилендіру позициясына тең болып табылатын кредиттік рейтингі бар секьюритилендіру позициясының ағымдағы кредиттік рейтингі қолданылады;
егер рейтингі бар позициялардың ешқайсысының реттелу дәрежесі бойынша рейтингі жоқ позицияға тең болмаса, онда реттелу дәрежесі бойынша ең жоғары секьюритилендіру позициясының (ондай бар болса) ағымдағы кредиттік рейтингі қолданылады, ол рейтингі жоқ осындай позицияға қатысты реттелу дәрежесі бойынша төмендеу болып табылады.
Болжанатын рейтингті қолданған кезде кредиттік рейтингі бар барлық секьритилендіру позициялары ескеріледі.

Сноска. Пункт 22 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Позициями секьюритизации являются риски в сделке секьюритизации, которые представляют собой балансовые и внебалансовые активы, условные и возможные обязательства, возникающие у Организации в связи со сделкой секьюритизации. Позиции секьюритизации присваивается соответствующая степень риска (весовой коэффициент риска) на основании кредитного качества позиции, которое определяется на основании кредитного рейтинга в соответствии с Пруденциальными нормативами.
К таким позициям, в том числе, относятся:
займы, предоставляемые оригинатором специальной финансовой компании;
условные и возможные требования и обязательства оригинатора в отношении специальной финансовой компании;
приобретение Организацией ценных бумаг специальной финансовой компании;
предоставляемое кредитное обеспечение (credit enhancements); инструменты ликвидности;
процентные или валютные свопы;
кредитные деривативы;
предоставление средств для резервных счетов (счета денежного обеспечения).
При этом:
при наличии рисков по различным траншам в сделке секьюритизации, риск по каждому траншу взвешивается как отдельная позиция секьюритизации;
лица, предоставляющие кредитное обеспечение по позициям секьюритизации, рассматриваются как стороны, удерживающие позиции секьюритизации;
риски, связанные с позициями по производным финансовым инструментам, заключенным в целях хеджирования рисков, изменением ставки вознаграждения и курсов валют, взвешиваются как отдельные позиции в сделке секьюритизации;
величина риска позиции в сделке секьюритизации, удерживаемой на балансе, равна своей балансовой стоимости;
величина риска внебалансовой позиции в сделке секьюритизации, равна своей номинальной стоимости, умноженной на конверсионный фактор, равный 100 (ста) процентам, если иное не установлено Пруденциальными нормативами.
24. Для расчета взвешенной величины риска позиции секьюритизации, не имеющей кредитного рейтинга, Организация может применить к такой позиции подразумеваемый рейтинг.
Подразумеваемый рейтинг применяется в следующем порядке:
применяется текущий кредитный рейтинг позиции секьюритизации, имеющей кредитный рейтинг, которая является равной по степени субординированности с позицией секьюритизации, не имеющей рейтинга;
если никакая из позиций, имеющих рейтинг не равна по степени субординированности с позицией, не имеющей рейтинга, то применяется текущий кредитный рейтинг наиболее старшей по степени субординированности позиции секьюритизации (при наличии таковой), которая является более низкой по степени субординированности к такой позиции, не имеющей рейтинга.
При применении подразумеваемого рейтинга учитываются все позиции секьюритизации, имеющие кредитный рейтинг.

25. Егер секьюритилендіру кезінде Ұйым секьюритилендірілген активтер бойынша қаражатты алу мерзімдері мен инвесторларға арнайы қаржы компаниясы шығарған бағалы қағаздар бойынша (бұдан әрі – өтімділік құралдары) төлемдердің мерзімдері арасындағы ықтимал сәйкессіздіктерді жабу үшін қаржыландыруды беру мақсатында арнайы қаржы компаниясымен шарттық қатынастарға кіретін болса, қоса алғанда 1 (бір) жылға дейінгі бастапқы өтеу мерзімімен өтімділік құралдары мөлшерінің 20 (жиырма) пайызына тең конверсиялық фактор, немесе, егер құралдың бастапқы өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан асатын болса, 50 (елу) пайызға тең конверсиялық фактор қолданылады.
26. Өтімділік құралдары секьюритилендірілген активтердің өтімділігін арттыруға мүмкіндік беретін және мынадай талаптарға сәйкес келетін шаралар болып табылады:
1) өтімділік құралының талаптары оны пайдалануға болатын жағдайларды нақты айқындайды және шектейді. Өтімділік құралы шеңберінде қаражат алу мүмкіндігі секьюритилендірілген активтерді және өтімділік құралы бойынша төлемдерге қатысты төлемдері реттелген кез келген қосымша кредиттік қамтамасыз етуді иеліктен шығару нәтижесінде толық өтелетін сомамен шектеледі;
2) құралды пайдалану кезінде дефолт болған тәуекелдерге қатысты өтімділік беру жолымен немесе активтерді олардың әділ құнынан жоғары бағамен сатып алу арқылы өтімділік құралын пайдалану кезінде көтерген шығындарды өтеу арқылы кредиттік сапаны қамтамасыз ету үшін өтімділік құралы пайдаланылмайды;
3) өтімділік құралы секьюритилендіруді тұрақты немесе кезең-кезеңімен қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін пайдаланылмайды;
4) өтімділік құралын пайдалану кезінде алынған қаражатты өтеу, сыйақы мөлшерлемесінің және валюта бағамдарының, сыйақыларының, комиссиялардың және секьюритилендіру мәмілесінің орындалуын қамтамасыз етуді ұсынған тұлғаларға тиесілі басқа да осындай төлемдердің өзгеру тәуекелдерін хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдарының негізінде туындайтын талаптарды қоспағанда, инвесторлардың талаптарына қатысты реттелген болмауға тиіс. Сондай-ақ, қаражатты өтеу тоқтатылмайды және немесе кейінге қалдырылмайды;
5) өтімділік құралы осындай құралға қатысты реттелген болып табылатын қосымша кредиттік қамтамасыз етуді қолданғаннан кейін пайдаланылмайды;
6) өтімділік құралында құралды пайдаланған кезде алынуы мүмкін қаражат сомасын дефолт болған тәуекелдер шамасына автоматты түрде азайту туралы талабы, немесе секьюритилендірілген тәуекелдер пулы рейтингі бар құралдардан тұратын жағдайда, егер пулдың орташа сапасы инвестициялық деңгейден төмен түссе, құралды пайдалануды тоқтату туралы талабы болады.

25. Если при секьюритизации Организация вступает в договорные отношения со специальной финансовой компанией с целью предоставления финансирования для покрытия возможных несоответствий между сроками получения средств по секьюритизированным активам и сроками выплат инвесторам по ценным бумагам, выпущенным специальной финансовой компанией (далее – инструменты ликвидности), то применяется конверсионный фактор, равный 20 (двадцати) процентам к размеру инструментов ликвидности с первоначальным сроком погашения до 1 (одного) года включительно, или конверсионный фактор, равный 50 (пятидесяти) процентам, если инструмент имеет первоначальный срок погашения свыше 1 (одного) года.
26. Инструментами ликвидности являются меры, позволяющие повысить ликвидность секьюритизированных активов и соответствующие следующим требованиям:
1) условия инструмента ликвидности четко определяют и ограничивают обстоятельства, при которых его можно использовать. Возможность получения средств в рамках инструмента ликвидности ограничивается суммой, которая полностью погашается в результате отчуждения секьюритизированных активов и любого дополнительного кредитного обеспечения, платежи по которому субординированы по отношению к платежам по инструменту ликвидности;
2) инструмент ликвидности не используется для обеспечения кредитного качества посредством возмещения убытков, понесенных на момент использования инструмента ликвидности, через предоставление ликвидности в отношении рисков, по которым произошел дефолт на момент использования инструмента, или же посредством покупки активов по цене выше их справедливой стоимости;
3) инструмент ликвидности не используется для обеспечения постоянного или периодического финансирования секьюритизации;
4) погашение средств, полученных при использовании инструмента ликвидности, не должно быть субординированным по отношению к требованиям инвесторов, за исключением требований, возникающих на основании производных финансовых инструментов, заключенных в целях хеджирования рисков изменения ставки вознаграждения и курсов валют, вознаграждений, комиссий и других аналогичных платежей, причитающихся лицам, предоставившим обеспечение исполнения сделки секьюритизации. Погашение средств также не может быть отменено или отсрочено;
5) инструмент ликвидности не используется после применения дополнительного кредитного обеспечения, которое является субординированным по отношению к такому инструменту;
6) инструмент ликвидности содержит условие об автоматическом уменьшении суммы средств, которые могут быть получены при использовании инструмента, на величину рисков, по которым произошел дефолт, или в случае, когда пул секьюритизированных рисков состоит из инструментов, имеющих рейтинг, условие о прекращении использования инструмента, если среднее качество пула опускается ниже инвестиционного уровня.

27. Секьюритилендірілген активтерге қызмет көрсететін және өтімділік құралын ұсынған Ұйым мынадай:
1) қаражатты ұсыну туралы келісімге сәйкес Ұйымның қаражатты толық өтеуге сөзсіз құқығы болатын;
2) Ұйымның талап ету құқығы секьюрилилендірілген активтерден алынатын қаражат бойынша барлық талаптарға қатысты реттелу дәрежесі бойынша жоғары болып табылатын;
3) Ұйымның алдын ала хабарлаусыз арнайы қаржы компаниясымен келісімді бұзуға сөзсіз құқығының болуы;
4) келісімнің Пруденциялық нормативтердің 26-тармағында белгіленген талаптарды қанағаттандыру талаптары сақталған жағдайда 0 (нөл) пайызға тең конверсиялық факторды қолданады.
4-тарау. Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері
28. "Бір қарыз алушы" деген терминді Ұйымда Пруденциялық нормативтердің 32-тармағында көрсетілген талаптар болатын немесе талаптар туындауы мүмкін әрбір жеке немесе заңды тұлға деп түсіну керек.
29. 2 (екі) немесе одан көп қарыз алушыдан тұратын топ үшін тәуекелдің мөлшері, егер әрбір қарыз алушы тәуекелінің мөлшерлері Ұйымның меншікті капиталынан 0,05 (нөл бүтін жүзден бес) пайыз асатын болса, сондай-ақ мынадай жағдайлардың бірі болған кезде бір қарыз алушыға келетіндей жиынтығында есептеледі:
1) қарыз алушылардың бiрi басқа қарыз алушының iрi қатысушысы (акционерлiк қоғамда, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiкте немесе қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiкте iрi қатысушы; коммандиттiк серiктестiкте толық серіктес; толық серiктестiкке қатысушы), үлестес тұлғасы, жақын туысы (ата-анасы, баласы, асыраушысы, асырап алған баласы, туған және туысқан бауыры немесе қарындасы (әпкесі), атасы, әжесi, немересi), жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы, бiрiншi басшысы не басқа қарыз алушының мәмiле жасауына мүдделi тұлға болып табылады;
2) бiр қарыз алушының iрi қатысушысы, үлестес тұлғасы, жақын туысы, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы немесе бiрiншi басшысы не бiр қарыз алушының мәмiле жасауына мүдделi тұлға, басқа қарыз алушының iрi қатысушысы, үлестес тұлғасы, жақын туысы, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы немесе бiрiншi басшысы не басқа қарыз алушының мәмiле жасауына мүдделi тұлға болып табылады;
3) бiр қарыз алушының iрi қатысушысы, үлестес тұлғасы, жақын туысы, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы немесе бiрiншi басшысы не бiр қарыз алушымен мәмiле жасауға мүдделi тұлға басқа қарыз алушының не басқа қарыз алушының мәмiле жасауына мүдделi тұлғаның iрi қатысушысының, үлестес тұлғасының, жақын туысының, жұбайының (зайыбының), жұбайы (зайыбы) жақын туысының немесе бiрiншi басшысының iрi қатысушысы, үлестес тұлғасы, жақын туысы, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туысы немесе бiрiншi басшысы не мәмiле жасауға мүдделi тұлғасы болып табылады;

27. Организация, обслуживающая секьюритизированные активы и предоставившая инструмент ликвидности, применяет конверсионный фактор, равный 0 (ноль) процентов, в случае соблюдения всех нижеследующих условий:
1) в соответствии с соглашением о предоставлении средств Организация имеет безусловное право на полное возмещение средств;
2) право требования Организации является более высоким по степени субординированности по отношению ко всем требованиям в отношении средств, получаемых от секьюритизированных активов;
3) Организация имеет безусловное право расторгнуть соглашение со специальной финансовой компанией без предварительного уведомления;
4) при условии, что соглашение удовлетворяет требованиям, установленным пунктом 26 Пруденциальных нормативов.
Глава 4. Максимальный размер риска на одного заемщика
28. Под термином "один заемщик" следует понимать каждое физическое или юридическое лицо, к которому у Организации имеются требования или могут возникнуть требования, указанные в пункте 32 Пруденциальных нормативов.
29. Размер риска для группы, состоящей из 2 (двух) или более заемщиков, рассчитывается в совокупности, как на одного заемщика, если размеры риска каждого из заемщиков превышают 0,05 (ноль целых пять сотых) процента собственного капитала Организации, а также при наличии одного из следующих обстоятельств:
1) один из заемщиков является крупным участником (крупным участником в акционерном обществе, товариществе с ограниченной ответственностью или товариществе с дополнительной ответственностью; полным товарищем в коммандитном товариществе; участником в полном товариществе), аффилиированным лицом, близким родственником (родителем, ребенком, усыновителем, усыновленным, полнородным и неполнородным братом или сестрой, дедушкой, бабушкой, внуком), супругом (супругой), близким родственником супруга (супруги), первым руководителем другого заемщика, либо лицом, заинтересованным в совершении сделки другим заемщиком;
2) крупный участник, аффилиированное лицо, близкий родственник, супруг (супруга), близкий родственник супруга (супруги) или первый руководитель одного заемщика либо лицо, заинтересованное в совершении сделки одним заемщиком, является крупным участником, аффилиированным лицом, близким родственником, супругом (супругой), близким родственником супруга (супруги) или первым руководителем другого заемщика, либо лицом, заинтересованным в совершении сделки другим заемщиком;
3) крупный участник, аффилиированное лицо, близкий родственник, супруг (супруга), близкий родственник супруга (супруги) или первый руководитель одного заемщика либо лицо, заинтересованное в совершении сделки с одним заемщиком, является крупным участником, аффилиированным лицом, близким родственником, супругом (супругой), близким родственником супруга (супруги) или первым руководителем либо лицом, заинтересованным в совершении сделки, крупного участника, аффилиированного лица, близкого родственника, супруга (супруги), близкого родственника супруга (супруги) или первого руководителя другого заемщика либо лица, заинтересованного в совершении сделки другим заемщиком;

4) қарыз алушылардың бiрi – заңды тұлға өзі Ұйымнан қарызға алған ақшасын беретін қарыз алушының меншiктi капиталынан асатын мөлшерде басқаға пайдалануға бергендiгiн растайтын жеткiлiктi негіздер бар;
5) қарыз алушы заңды тұлғалардың бірлесіп немесе жеке Ұйымнан қарызға алған қаражатын Ұйымның қарыз алушысы болып табылмайтын сол бiр үшiншi тұлғаға осы қарыз алушылардың жиынтық меншiктi капиталынан асатын мөлшерде бергендiгiн растайтын жеткiлiктi негіздер бар;
6) қарыз алушылар қарыз алушылардың бiрi (Қазақстан Республикасының банктерiн қоспағанда) басқа қарыз алушының мiндеттемелерi бойынша өз активтерiнiң 10 (он) пайызынан асатын сомада ортақ не субсидиарлық жауапкершілікті атқаратындай болып байланысты болған;
7) бiр қарыз алушының лауазымды адамы Ұйымның басқа қарыз алушыларының қызметiне қаржылық жағынан мүдделi болған;
8) қарыз алушылар бiр-бiрiмен бiрлескен қызмет туралы шарт не бiрлескен қызмет туралы шарттың белгiлерi бар өзге құжат арқылы байланысты болған;
9) қарыз алушылар:
оффшорлық аймақтар аумағында тіркелген заңды тұлғалар болып табылады;
уәкілетті орган белгілеген оффшорлық аймақтар тізбесіне енгізілген мемлекеттердің азаматтары болып табылады;
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу бойынша міндеттемелерді қабылдамаған оффшорлық аймақтар тізбесіне жатқызған мемлекеттердің азаматтары болып табылады;
ірі қатысушылары, үлестес тұлғалары, жақын туыстары, бірінші басшылары немесе осы тармақшаның екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген мемлекеттерде тіркелген немесе азаматтары болып табылатын осы қарыз алушылардың мәміле жасауына мүдделі тұлғалары бар;
10) қарыз алушылар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген басқа негіздер бойынша бір бірімен байланысты болған;
11) қарыз алушылар жылжымайтын мүлiк құрылысы жөнiндегi жобаның тапсырыс берушiсін, салынып жатқан объект құрылысы бойынша үлескерлiк қатысушыларды және үлескерлiк қатысушылардың кепілгерлерін қоса алғанда, жылжымайтын мүлiк құрылысы жөнiндегi жобаның қатысушылары болып табылады. Осы тармақшада аталған қарыз алушылар тобы құрған бiр қарыз алушыға келетін тәуекелдің мөлшерi салынып жатқан объектiнiң құрылысы бойынша үлескерлiк қатысушылар - жеке тұлғалардың және (немесе) үлескерлiк қатысушылар кепілгерлерінің қатысуымен құрылған топ үшiн осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларына сәйкес бiр қарыз алушыға келетін тәуекел мөлшерi ретіндегі жиынтық есебiне алынбайды.
30. Егер мемлекет (уәкiлеттi орган арқылы) 2 (екi) және одан да көп заңды тұлғалардың iрi қатысушысы болса, осындай топқа қатысты тәуекел мөлшерi, егер басқа iрi қатысушылар, сондай-ақ қарыз алушылардың осы тобына қатысты тәуекелдiң мөлшерiн бiр қарыз алушыға келетін тәуекел мөлшерi ретiнде жиынтық түрінде есептелуге тиіс Пруденциялық нормативтердің 29-тармағында белгiленген өзге де жағдайлар болмаса, бiр қарыз алушыға келетін тәуекел мөлшерi ретiнде есептелмейдi.

4) имеются достаточные основания, подтверждающие, что один из заемщиков – юридическое лицо передал другому в пользование деньги, полученные им от Организации в заем, в размере, превышающем собственный капитал передающего заемщика;
5) имеются достаточные основания, подтверждающие, что заемщики – юридические лица совместно или по отдельности передали средства, полученные от Организации в заем, в размере, превышающем совокупный собственный капитал данных заемщиков, в пользование одному и тому же третьему лицу, не являющемуся заемщиком Организации;
6) заемщики связаны таким образом, что один из заемщиков (за исключением банков Республики Казахстан) несет солидарную либо субсидиарную ответственность в сумме, превышающей 10 (десять) процентов его активов, по обязательствам другого заемщика;
7) должностное лицо одного заемщика имеет финансовую заинтересованность в деятельности других заемщиков Организации;
8) заемщики связаны между собой договором о совместной деятельности либо иным документом, который содержит признаки договора о совместной деятельности;
9) заемщики:
являются юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон;
являются гражданами государств, включенных в установленный уполномоченным органом перечень оффшорных зон;
являются гражданами государств, отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательства по информационному обмену;
имеют крупных участников, аффилиированных лиц, близких родственников, первых руководителей либо лиц, заинтересованных в совершении сделок с данными заемщиками, зарегистрированными или являющимися гражданами государств, указанных в абзацах втором, третьем и четвертом настоящего подпункта;
10) заемщики связаны между собой по другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
11) заемщики являются участниками проекта по строительству недвижимости, включая заказчика проекта по строительству недвижимости, долевых участников по строительству строящегося объекта и гарантов долевых участников. Размер риска на одного заемщика, образованного группой заемщиков, перечисленных в данном подпункте, не принимается в совокупный расчет размера риска как на одного заемщика в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) настоящего пункта для группы, образованной с участием физических лиц – долевых участников по строительству строящегося объекта и (или) гарантов долевых участников.
30. В случае если государство (в лице уполномоченного органа) является крупным участником 2 (двух) и более юридических лиц, размер риска в отношении такой группы не рассчитывается как размер риска на одного заемщика, если не существует других крупных участников, а также иных, установленных пунктом 29 Пруденциальных нормативов обстоятельств, по которым размер риска в отношении данной группы заемщиков следует рассчитывать в совокупности как размер риска на одного заемщика.

31. Пруденциялық нормативтердің 29-тармағының қарыз алушылар тобын тану жөніндегі талаптары мемлекеттік акциялар пакеті (жарғылық капиталға қатысу үлестері) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының жарғылық капиталын төлеуге берілген заңды тұлғаларға қолданылмайды.
2 (екі) және одан көп қарыз алушы ұйымның дауыс беретін акцияларының 25 (жиырма бес) пайызын "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының тікелей иеленуі нәтижесінде үлестес болып табылатын аталған қарыз алушы ұйымдар бір қарыз алушы ретінде танылмайды.
Сондай-ақ, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген қарыз алушы ұйымдардың бірімен үлестес заңды және (немесе) жеке тұлғалар басқа қарыз алушы ұйымдардың үлестес тұлғаларымен бір қарыз алушы ретінде танылмайды.
32. Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің мөлшері мыналардың:
1) Ұйымның қарыздар, салымдар, дебиторлық берешек, бағалы қағаздар түрінде қарыз алушыға қойылатын талаптарының;
2) Ұйымның қарыз алушыға қойылатын Ұйымның балансынан есептен шығарылған талаптарының;
3) Ұйымда уәкілетті органның секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға жазбаша растауы жоқ қарыз алушыларға тиесілі секьюритилендірілген активтер түріндегі талаптардың;
4) секьюритилендіру позициялары түріндегі талаптардың;
5) Ұйымның қарыз алушыға 2-кестеге сәйкес есептелген шартты және ықтимал міндеттемелері түріндегі талаптарының;
6) Ұйым қарыз алушы үшін үшінші тұлғалардың пайдасына немесе қарыз алушының алдында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе жасалған шарттарда көзделген өзге де негіздер бойынша өзіне міндеттеме қабылдаған талаптардың сомасы ретінде;
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер сомасы, "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторынан кепілдік алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін уәкілетті компания тартқан үлескерлердің ақшасы, сондай-ақ қарыз алушының міндеттемелері бойынша мынадай:
осы міндеттемені қамтамасыз ету ретінде Ұйымның басқаруына берілген салымдар;
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздары;
тазартылған бағалы металдар;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдіктері;
Standard & Poor's агенттігінің (Стандард энд Пурс) "А"-дан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері түріндегі қамтамасыз ету сомасы шегеріле отырып есептеледі.
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің есебіне Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне талаптар, Standard & Poor's агенттігінің (Стандард энд Пурс) "ВВВ"-дан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі ұзақ мерзімді рейтингі бар банктерге ашық корреспонденттік шоттары, сондай-ақ құрылған күнінен бастап Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторы сатып алатын мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналыста болу үшін жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша талаптар кірмейді.

31. Требования пункта 29 Пруденциальных нормативов по признанию группы заемщиков не распространяются на юридические лица, государственные пакеты акций (доли участия в уставном капитале) которых переданы в оплату уставного капитала акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
Не признаются в качестве одного заемщика 2 (две) и более организации-заемщики, являющиеся аффилиированными в результате прямого владения 25 (двадцатью пятью) и более процентами голосующих акций указанных организаций-заемщиков акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
Юридические и (или) физические лица аффилиированные с одной из указанных в части второй настоящего пункта организаций-заемщиков также не признаются в качестве одного заемщика с аффилиированными лицами других организаций-заемщиков.
32. Размер риска на одного заемщика рассчитывается как сумма:
1) требований Организации к заемщику в виде займов, вкладов, дебиторской задолженности, ценных бумаг;
2) требований Организации к заемщику, списанных с баланса Организации;
3) требований в виде секьюритизированных активов, относящихся к заемщикам, по которым у Организации отсутствует письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации;
4) требований в виде позиций секьюритизации;
5) требований Организации к заемщику в виде условных и возможных обязательств, рассчитанных в соответствии с Таблицей 2;
6) требований, по которым Организация приняла на себя обязательство за заемщика в пользу третьих лиц или перед заемщиком, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан или заключенными договорами;
за минусом суммы сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности резервов, денег дольщиков, привлеченных уполномоченной компанией при осуществлении деятельности по организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора жилищного строительства в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве", а также суммы обеспечения по обязательствам заемщика в виде:
вкладов, предоставленных в распоряжение Организации в качестве обеспечения данного обязательства;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
аффинированных драгоценных металлов;
гарантий Правительства Республики Казахстан;
гарантий банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
В расчет риска на одного заемщика не включаются требования к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также требования по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ, приобретаемым Единым оператором жилищного строительства со дня его образования.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Ұйымның оның міндеттемелері бойынша бір қарыз алушыға келетін тәуекел мөлшерінің Ұйымның меншікті капиталына қатынасы k2 – 0,25-тен аспайды.
Пруденциялық нормативтерге 5-қосымшаға сәйкес Ұйым қарыздарының ең жоғары мөлшеріне сәйкес қалыптастырылатын Ұйым қарыздарының ең жоғары мөлшері (несиелік портфель) Ұйымның меншікті капиталының мөлшерінен 8 (сегіз) еседен артық аспайды.
34. Ұйымның қарыз алушыға қоятын талаптарының олар туындаған күндегі жалпы көлемi Пруденциялық нормативтерде белгiленген шектеулер шегiнде болған, бiрақ соңынан соңғы 3 (үш) ай iшiнде Ұйымның меншiктi капиталы деңгейiнің 5 (бес) пайыздан артық төмендеуiне байланысты не соңғы 3 (үш) ай iшiнде қарыз алушыға қойылатын талаптар 10 (он) пайыздан аса көрсетілген, шетел валюталарына қатысты теңгенің орташа алынған биржалық бағамының өсуі салдарынан Ұйымның қарыз алушыға талаптарының ұлғаюына байланысты көрсетілген шектеулерден асқан жағдайларда бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең төмен мөлшерінің нормативі орындалды деп саналады.
Көрсетілген жағдайларда Ұйым уәкілетті органға шектеулерден асып кету фактісі туралы дереу хабарлайды және ағымдағы және келесі айларда асып кетуді жою бойынша міндеттемелер қабылдайды. Егер осы асып кету көрсетілген мерзімде жойылмаса, бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері нормативінің асып кетуі аталған асып кету анықталған күннен бастап осы нормативтің бұзылуы ретінде қаралады.
34-1. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының еншілес ұйымдарын Тұрғын үй құрылысының бірыңғай операторына қосу арқылы оларды қайта ұйымдастыру нәтижесінде Ұйымның қарыз алушыға қоятын талаптарының ұлғаюына байланысты Пруденциялық нормативтерде белгiленген шектеулер асып кеткен жағдайда, бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең төмен мөлшерінің нормативі орындалды деп саналады.
Көрсетілген жағдайларда Ұйым уәкілетті органға шектеулерден асып кету фактісі туралы дереу хабарлайды және уәкілетті органмен келісілген мерзімде асып кетуді жою бойынша міндеттемелер қабылдайды. Егер осы асып кету уәкілетті органмен келісілген мерзімде жойылмаса, бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері нормативінің асып кетуі аталған асып кету анықталған күннен бастап осы нормативтің бұзылуы ретінде қаралады.
Ескерту. 34-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Отношение размера риска Организации на одного заемщика по его обязательствам к собственному капиталу Организации не превышает k2 - 0,25.
Максимальный размер займов Организации (ссудный портфель), формируемый в соответствии с Максимальным размером займов организации согласно приложению 5 к Пруденциальным нормативам, не превышает размер собственного капитала Организации более чем в 8 (восемь) раз.
34. В случаях, когда общий объем требований Организации к заемщику на дату их возникновения находился в пределах ограничений, установленных Пруденциальными нормативами, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала Организации не более чем на 5 (пять) процентов в течение последних 3 (трех) месяцев либо в связи с увеличением требований Организации к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику более чем на 10 (десять) процентов в течение последних 3 (трех) месяцев, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
В указанных случаях Организация немедленно информирует уполномоченный орган о факте превышения ограничений и принимает обязательства по устранению превышения в течение текущего и последующего месяцев. Если данное превышение не будет устранено в указанный срок, превышение норматива максимального размера риска на одного заемщика рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления указанного превышения.
34-1. В случае превышения ограничений, установленных Пруденциальными нормативами, в связи с увеличением требований Организации к заемщику в результате реорганизации дочерних организаций акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" путем их присоединения к Единому оператору жилищного строительства, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
В указанном случае Организация немедленно информирует уполномоченный орган о факте превышения ограничений и принимает обязательство по устранению превышения в сроки, согласованные с уполномоченным органом. Если данное превышение не будет устранено в согласованные с уполномоченным органом сроки, превышение норматива максимального размера риска на одного заемщика рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления указанного превышения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 82 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

35. Егер Ұйымның қарыз алушылары Ұйым алдындағы міндеттеменің туындауы сәтінде бір қарыз алушы ретінде қаралмаса, бірақ соңында сондай болса, Пруденциялық нормативтердің 33-тармағының екінші бөлігінде белгіленген осындай қарыз алушыларға келетін тәуекелдің мөлшері асып кеткен жағдайда, егер Ұйым уәкілетті органға осы асып кету туралы Пруденциялық нормативтердің 32-тармағы 4) тармақшасына сәйкес қарыз алушының қосымша қамтамасыз етуді ұсынуға немесе Ұйым талаптарының бір бөлігін нормативтің мөлшерін сақтау үшін қажетті мөлшеріне дейін орындауға қабілетін растай отырып және осы бұзушылықты уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде жою бойынша міндеттемелерді қабылдай отырып, дереу хабарласа, аталған асып кету бұзушылық деп қаралмайды.
5-тарау. Өтімділік коэффициенті
36. Өтімділік Ұйымның қысқамерзімді өтімділік коэффициенті k3-пен сипатталады.
Қысқамерзімді өтімділік коэффициенті k3-тің ең төмен мәні – 0,5.
37. Ұйымның қысқамерзімді өтімділік коэффициенті, өтімділігі жоғары активтерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған мерзімі қоса алғанда 3 (үш) айға дейінгі активтер мөлшерінің, талап етілгенге дейін міндеттемелерді қоса алғанда, өтеуге дейін қалған мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын міндеттемелердің мөлшеріне қатынасы ретінде есептеледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар, сондай-ақ Пруденциялық нормативтердің 38-тармағының 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген, өтімділігі жоғары активтердің есебіне қосылмайтын бағалы қағаздар, егер аталған бағалы қағаздар қамтамасыз ету болып табылатын міндеттемелер міндеттемелердің мөлшері есебіне қосылса, активтер мөлшерінің есебіне қосылады.
38. Өтімділігі жоғары активтерге:
1) қолма-қол ақша;
2) тазартылған бағалы металдар;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, "Қазақстан тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздары;
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі, Қазақстан Республикасының банктеріндегі, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктеріндегі талап етілгенге дейін салымдар;
5) "А-"-тен төмен емес (Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) және Fitch (Фич)) рейтингтік агенттіктерінің жіктеуі бойынша немесе "А3"-тен төмен емес (Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис)) рейтингтік агенттігінің жіктеуі бойынша) шетел валютасындағы тәуелсіз ұзақ мерзімді рейтингі бар елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары;

35. Если заемщики Организации на момент возникновения обязательства перед Организацией не рассматривались в качестве одного заемщика, но впоследствии стали таковым, то в случае превышения размера риска на таких заемщиков, установленного частью второй пункта 33 Пруденциальных нормативов, указанное превышение не будет рассматриваться как нарушение при условии, если Организация немедленно проинформировала уполномоченный орган о данном превышении с подтверждением способности заемщика представить дополнительное обеспечение согласно подпункту 4) пункта 32 Пруденциальных нормативов, или исполнить часть требований Организации до размера, необходимого для соблюдения размера норматива, и принятием обязательств по устранению данного нарушения в сроки, установленные уполномоченным органом.
Глава 5. Коэффициент ликвидности
36. Ликвидность характеризуется коэффициентом краткосрочной ликвидности Организации k3.
Минимальное значение коэффициента краткосрочной ликвидности k3 - 0,5.
37. Коэффициент краткосрочной ликвидности Организации рассчитывается как отношение размера активов с оставшимся сроком до погашения до 3 (трех) месяцев включительно, включая высоколиквидные активы, к размеру обязательств с оставшимся сроком до погашения не более 3 (трех) месяцев, включая обязательства до востребования.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, а также ценные бумаги, указанные в подпунктах 5), 6) и 7) пункта 38 Пруденциальных нормативов, не включаемые в расчет высоколиквидных активов, включаются в расчет размера активов, если обязательства, по которым указанные ценные бумаги являются обеспечением, включаются в расчет размера обязательств.
38. К высоколиквидным активам относятся:
1) наличные деньги;
2) аффинированные драгоценные металлы;
3) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Казахстанская жилищная компания";
4) вклады до востребования в Национальном Банке Республики Казахстан, в банках Республики Казахстан и банках-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
5) государственные ценные бумаги стран, имеющих суверенный долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) и Fitch (Фитч)) или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис));

6) мынадай халықаралық қаржы ұйымдарының облигациялары:
Азия даму банкі;
Америкааралық даму банкі;
Африка даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуропа Қайта құру және даму банкі;
Еуропа Одағының Даму Банкі;
Ислам даму банкі;
Скандинавия инвестициялық банкі;
Халықаралық Қайта құру және даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
7) "А-"-тен төмен емес (Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) және Fitch (Фич) рейтингтік агенттіктердің жіктеуі бойынша немесе "А3"-тен төмен емес (Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) рейтингтік агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингі бар шетел эмитенттерінің облигациялары жатады.
Ұйым кері сатып алу талабымен сатқан немесе кепілге берілген немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге тәсілмен ауыртпалық салынған бағалы қағаздарды қоспағанда, осы тармақта көрсетілген бағалы қағаздар өтімділігі жоғары активтердің есебіне қосылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Өтімділік коэффициентін есептеу кезінде оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген заңды тұлғалар болып табылатын, немесе уәкілетті орган белгілеген оффшорлық аймақтар тізбесіне енгізілген не Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу бойынша міндеттемелерді қабылдамаған оффшорлық аймақтар тізбесіне жатқызған мемлекеттердің азаматтары болып табылатын, немесе аталған оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген заңды тұлғаларға қатысты еншілес болып табылатын ұйымдарға жататын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қойылатын талаптар алынып тасталуға тиіс.
40. Есепті кезең ішінде Ұйымда кредиторлар алдында мерзімі өткен берешегі болған кезде, өтімділік коэффициентінің есепті мәніне қарамастан өтімділік нормативі орындалмады деп саналады.
6-тарау. Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Ұйымды капиталдандыру
41. Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге Ұйымды капиталдандыру k4, k5 және k6 коэффициенттерімен сипатталады.
k4 коэффициенті Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқамерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимиті болып табылады, ол 1 (бір) мөлшерінде белгіленеді және Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелер сомасының Ұйымның меншікті капиталына қатынасы ретінде есептеледі.
42. Осы коэффициентті есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелер сомасына:

6) облигации следующих международных финансовых организаций:
Азиатский банк развития;
Межамериканский банк развития;
Африканский банк развития;
Европейский инвестиционный банк;
Европейский банк реконструкции и развития;
Банк Развития Европейского Совета;
Исламский банк развития;
Скандинавский инвестиционный банк;
Международный банк реконструкции и развития;
Международная финансовая корпорация;
7) облигации иностранных эмитентов, имеющих рейтинг не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) и Fitch (Фитч)) или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис).
Ценные бумаги, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов, за исключением ценных бумаг, проданных Организацией на условиях их обратного выкупа или переданных в залог или обремененных иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 38 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При расчете коэффициента ликвидности подлежат исключению требования к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или гражданами государств, включенных в установленный уполномоченным органом перечень оффшорных зон либо отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или к организациям, являющимся дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных оффшорных зон.
40. При наличии у Организации в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами, норматив ликвидности считается невыполненным, независимо от расчетного значения коэффициента ликвидности.
Глава 6. Капитализация Организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
41. Капитализация Организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан характеризуется коэффициентами k4, k5 и k6.
Коэффициентом k4 является максимальный лимит краткосрочных обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан, который устанавливается в размере 1 (один) и рассчитывается как отношение суммы обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан к собственному капиталу Организации.
42. В целях расчета данного коэффициента в сумму обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан включаются:

1) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы талап етілгенге дейінгі міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысуды жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер;
2) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы бастапқы өтеу мерзімі қоса алғанда 1 (бір) жылға дейінгі мерзімді міндеттемелер;
3) кредитордың міндеттемелерді мерзімнен бұрын өтеуді талап ету сөзсіз құқығымен Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы мерзімді міндеттемелер қосылады.
43. k4 коэффициентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелердің сомасынан мыналар:
1) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік компаниялардың Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 17274 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – № 139 нұсқаулық) сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – код 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – код 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – код 7", "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – код 8" деген экономика секторларына кіретін филиалдарының және өкілдіктерінің алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер;
2) халықаралық қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер шегеріледі.
Пруденциялық нормативтердің мақсаттары үшін халықаралық қаржы ұйымдарына мынадай ұйымдар жатады:
Азия даму банкі;
Америкааралық даму банкі;
Африка даму банкі;
Евразия даму банкі;
Еуропа инвестициялық банкі;
Еуропа Қайта құру және даму банкі;
Еуропа Одағының Даму Банкі;
Инвестициялық дауларды ретету жөніндегі халықаралық орталығы;
Инвестициялар кепілдігінің көпжақты агенттігі;
Ислам даму банкі;
Ислам жеке секторды дамыту жөніндегі корпорациясы;
Скандинавия инвестициялық банкі;
Халықаралық валюта қоры;
Халықаралық даму қауымдастығы;
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан до востребования, в том числе обязательства, по которым не установлен срок осуществления расчетов;
2) срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с первоначальным сроком погашения до 1 (одного) года включительно;
3) срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с безусловным правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств.
43. В целях расчета коэффициента k4 из суммы обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
1) краткосрочные обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики код "5" - другие финансовые организации, код "6" - государственные нефинансовые организации, код "7" - негосударственные нефинансовые организации и код "8" - некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства, в соответствии с Инструкцией по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274 (далее - Инструкция № 139);
2) краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными финансовыми организациями.
Для целей Пруденциальных нормативов к международным финансовым организациям относятся следующие организации:
Азиатский банк развития;
Межамериканский банк развития;
Африканский банк развития;
Евразийский банк развития;
Европейский инвестиционный банк;
Европейский банк реконструкции и развития;
Банк Развития Европейского Совета;
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров;
Многостороннее агентство гарантии инвестиций;
Исламский банк развития;
Исламская корпорация по развитию частного сектора;
Скандинавский инвестиционный банк;
Международный валютный фонд;
Международная ассоциация развития;
Международный банк реконструкции и развития;
Международная финансовая корпорация.
Сноска. Пункт 43 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. k5 коэффициенті Ұйымның Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы жиынтық міндеттемелерінің Ұйымның меншікті капиталына қатынасы ретінде есептеледі және 2-ден аспауға тиіс.
k5 коэффициентін мақсатында Ұйымның Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы жиынтық міндеттемелерінен мыналар:
Ұйым айналысқа шығарған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріндегі борыштық бағалы қағаздар;
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік компаниялардың № 139 нұсқаулыққа сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – код 5", мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – код 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – код 7", "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – код 8" деген экономика секторларына кіретін филиалдарының және өкілдіктерінің алдындағы міндеттемелер;
халықаралық қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелер алынып тасталады.
Ескерту. 44-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.09.2019 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
45. k6 коэффициенті Ұйымның Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы жиынтық міндеттемелері мен Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес шығарылған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Ұйымдар теңгемен шығарған борыштық бағалы қағаздар сомасының Ұйымның меншікті капиталына қатынасы ретінде есептеледі және 3-тен аспайды.
k6 коэффициентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы жиынтық міндеттемелерінен мыналар:
Ұйым айналысқа шығарған, Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріндегі борыштық бағалы қағаздар;

44. Коэффициент k5 рассчитывается как отношение совокупных обязательств Организации перед нерезидентами Республики Казахстан к собственному капиталу Организации и не должен превышать 2.
В целях расчета коэффициента k5 из совокупных обязательств Организации перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
выпущенные Организацией в обращение долговые ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики код "5" - другие финансовые организации, код "6" - государственные нефинансовые организации, код "7" - негосударственные нефинансовые организации и код "8" - некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства, в соответствии с Инструкцией № 139;
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными финансовыми организациями.
Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Коэффициент k6 рассчитывается как отношение суммы совокупных обязательств Организации перед нерезидентами Республики Казахстан и выпущенных Организациями в обращение долговых ценных бумаг за исключением долговых ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг в тенге к собственному капиталу Организации и не превышает 3.
В целях расчета коэффициента k6 из совокупных обязательств Организации перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
выпущенные Организацией в обращение долговые ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан;

Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.09.2019 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Пруденциялық нормативтерге
және ипотекалық ұйымдар және
агроөнеркәсіп кешені
саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдары
сақтауға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерге
1-қосымша
Ұйымның салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің кестесі

Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.09.2019 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Пруденциальным нормативам
и иным обязательным
к соблюдению ипотечными
организациями и дочерними
организациями национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса
нормам и лимитам
Таблица активов организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.07.2024 № 45 (20.08.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баптар атауы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
1
2
3
I топ
1
Қолма-қол теңге
0
2
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің шетелдік қолма-қол валютасы
0
3
Тазартылған бағалы металдар
0
4
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
0
5
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
0
6
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-дан төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарының салымдары
0
7
Қазақстан Республикасы Үкіметінің дебиторлық берешегі
0
8
Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарының салықтар және бюджетке төленетін басқа төлемдер жөніндегі дебиторлық берешегі
0
9
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
0
10
Тәуелсіз рейтингі Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-дан төмен емес немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетелдік мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
0
11
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-дан төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
0
12
Тәуекелдің І тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
0
II топ
13
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің шетелдік қолма-қол валютасы
20
14
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-дан төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға берілген қарыздар
20
15
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
20
16
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейiнгi борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
20
17
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА"-дан төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
20
18
I тәуекел тобына жатқызылған дебиторлық берешекті қоспағанда, Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарының дебиторлық берешегі
20
19
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" -тен төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
20
20
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
20
21
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
20
22
Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
20
23
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
20
24
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-" төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
20
25
Ұйым баланста ұстайтын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
26
"Қазақстан тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
20
27
Тәуекелдің II тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
20
III топ
28
Тазартылмаған бағалы металдар
50
29
Standard & Poor's (стандарт энд Пурс) агенттігінің "А+" - тен "А-"- ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдарға берілген қарыздар
50
30
Мынадай талапқа сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары: берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 50 (елу) пайызынан аспайды
50
31
Мынадай талапқа сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары: берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 60 (алпыс) пайызынан аспайды
75
32
Мынадай талапқа сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары: берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 70 (жетпіс) пайызынан аспайды. Мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін ипотекалық тұрғын үй қарыздары:

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.07.2024 № 45 (вводится в действие с 20.08.2024).
Наименование статей
Степень риска в процентах
1
2
3
I группа
1
Наличные тенге
0
2
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
3
Аффинированные драгоценные металлы
0
4
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
0
5
Вклады в центральных банках стран, с суверенным рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
6
Вклады в международных финансовых организациях, с долговым рейтингом не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
7
Дебиторская задолженность Правительства Республики Казахстан
0
8
Дебиторская задолженность местных органов власти Республики Казахстан по налогам и другим платежам в бюджет
0
9
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
0
10
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
11
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
12
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в I группу риска
0
II группа
13
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
20
14
Займы, предоставленные организациям, имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
15
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
16
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
17
Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
18
Дебиторская задолженность местных органов власти Республики Казахстан, за исключением дебиторской задолженности, отнесенной к I группе риска
20
19
Дебиторская задолженность организаций, имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
20
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
21
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
22
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти Республики Казахстан
20
23
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
24
Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
20
25
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
20
26
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Казахстанская жилищная компания"
20
27
Начисленное вознаграждение по активам, включенным во II группу риска
20
III группа
28
Неаффинированные драгоценные металлы
50
29
Займы, предоставленные организациям, имеющим долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
30
Ипотечные жилищные займы, соответствующие условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает 50 (пятидесяти) процентов от стоимости залога
50
31
Ипотечные жилищные займы, соответствующие условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает 60 (шестидесяти) процентов от стоимости залога
75
32
Ипотечные жилищные займы, соответствующие условию: отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает 70 (семидесяти) процентов от стоимости залога. Ипотечные жилищные займы, соответствующие одному из следующих условий:

берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 85 (сексен бес) пайызынан аспайды және кредиттік тәуекелді ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының қамтамасыз ету құнына қатынасының 70 (жетпіс) пайызынан асатын мөлшерінде сақтандыру ұйымы сақтандырған;
мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде салынған тұрғын үйді сатып алуға берілген ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының кепіл құнына қатынасы кепіл құнының 90 (тоқсан) пайызынан аспайды және олар бойынша кредиттік тәуекелге қамтамасыз ету құнына ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының 70 (жетпіс) пайыздан асатын мөлшерде не ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының қамтамасыз ету құнына қатынасы 85 (сексен бес) пайыздан асатын мөлшерде "Қазақстанның ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы кепілдік берген және олар бойынша кредиттік тәуекел ипотекалық тұрғын үй қарызы сомасының қамтамасыз ету құнына қатынасының 70 (жетпіс) пайызынан асатын мөлшерінде сақтандырылған.
100
33
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
50
34
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
50
35
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
50
36
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардың дебиторлық берешегі
50
37
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
50
38
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
50
39
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
50
40
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
50
41
Ұйым баланста ұстайтын және Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA+"-тен "kzA-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар секьюритилендіру позициялары немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтинг
50
42
Тәуекелдің III тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
50
IV топ
43
Тәуекелдің III және V топтарына жатқызылғандарды қоспағанда, жеке тұлғаларға берілген қарыздар
100
44
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент ұйымдарға, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент ұйымдарға және Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі және немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдарға берілген қарыздар
100
45
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктеріндегі салымдар
100
46
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
100
47
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент-ұйымдардағы, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент-ұйымдардағы және Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдардағы салымдар
100
48
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А-" төмен борыштық рейтингі бар резидент ұйымдардың немесе тиісті рейтингтік бағасы жоқ басқа рейтингтік агенттіктердің, резидент ұйымдардың бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің борыштық рейтингі және немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдардың дебиторлық берешегі
100
49
Жеке тұлғалардың дебиторлық берешегі
100
50
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
51
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
100
52
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
100
53
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент-ұйымдар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ резидент-ұйымдар және Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
100
54
Ұйым баланста ұстайтын және Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар секьюритилендіру позициялары
100
55
Тәуекелдің IV тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
100
56
Төлемдер бойынша есеп айырысулар
100
57
Негізгі құрал-жабдықтар
100
58
Материалдық қорлар
100
59
Сыйақы мен шығыстар сомасын алдын ала төлеу
100
V топ
60
Ұйымның негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған және 38 "Материалдық емес активтер" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IAS) сәйкес келетін лицензиялық бағдарламалық қамтылым
100
61
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдарға және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент-ұйымдарға берілген қарыздар
150
62
Басқа да ипотекалық тұрғын үй қарыздары
150
63
Тұтынушылық банктік қарыздар
150
64
Төменде көрсетілген шет мемлекеттердің аумағында тіркелген заңды тұлғалар (немесе олардың азаматтары) болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне берілген қарыздар:
1) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлiгiнде ғана);

отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа к стоимости залога не превышает 85 (восьмидесяти пяти) процентов от стоимости залога и кредитный риск по которым застрахован страховой организацией в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 70 (семидесяти) процентами;
отношение суммы предоставленного ипотечного жилищного займа на приобретение жилья, построенного в рамках реализации государственных программ, к стоимости залога не превышает 90 (девяноста) процентов от стоимости залога и кредитный риск по которым гарантирован акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов" в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 70 (семидесяти) процентами, либо в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 85 (восьмидесяти пяти) процентами и кредитный риск по которым застрахован страховой организацией в размере превышения отношения суммы ипотечного жилищного займа к стоимости обеспечения над 70 (семидесяти) процентами.
100
33
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
34
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
35
Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
36
Дебиторская задолженность организаций, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
37
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
38
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
39
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
40
Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
50
41
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на балансе и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
50
42
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в III группу риска
50
IV группа
43
Займы, предоставленные физическим лицам, за исключением отнесенных к III и V группам риска
100
44
Займы, предоставленные организациям-резидентам, имеющим долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациям-резидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки, и организациям-нерезидентам, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's и (Стандард энд Пурс) ли рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
45
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
46
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международных финансовых организациях, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
47
Вклады в организациях-резидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациях-резидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки, и организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
48
Дебиторская задолженность организаций-резидентов, имеющих долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организаций-резидентов, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки, и организаций-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's и (Стандард энд Пурс) ли рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
49
Дебиторская задолженность физических лиц
100
50
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
51
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
52
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и международными финансовыми организациями, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
100
53
Ценные бумаги, выпущенные организациями-резидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, организациями-резидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки, и организациями-нерезидентами, имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
54
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
55
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в IV группу риска
100
56
Расчеты по платежам
100
57
Основные средства
100
58
Материальные запасы
100
59
Предоплата суммы вознаграждения и расходов
100
V группа
60
Лицензионное программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности организации и соответствующее Международному стандарту финансовой отчетности (IAS) 38 "Нематериальные активы"
100
61
Займы, предоставленные организациям-нерезидентам, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациям-нерезидентам, не имеющим соответствующей рейтинговой оценки
150
62
Прочие ипотечные жилищные займы
150
63
Потребительские банковские займы
150
64
Займы, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории иностранных государств (или их гражданами):
1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);

2) Андорра Князьдігі;
3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары достастығы;
5) Барбадос мемлекеті;
6) Бахрейн мемлекеті;
7) Белиз мемлекеті;
8) Бруней Даруссалам мемлекеті;
9) Біріккен Араб Әмірліктері (Дубай қаласы аумағы бөлігінде ғана);
10) Вануату Республикасы;
11) Гватемала Республикасы;
12) Гренада мемлекеті;
13) Джибути Республикасы;
14) Доминикан Республикасы;
15) Жаңа Зеландия (Кука және Ниуэ аралдары аумағы бөлігінде ғана);
16) Индонезия Республикасы;
17) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
18) Кипр Республикасы;
19) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
20) Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
21) Коста-Рика Республикасы;
22) Либерия Республикасы;
23) Лихтенштейн Князьдігі;
24) Маврикий Республикасы;
25) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
26) Мальдив Республикасы;
27) Мальта Республикасы;
28) Маршалл аралдары Республикасы;
29) Монако Князьдігі;
30) Мьянма Одағы;
31) Науру Республикасы;
32) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
33) Нигерия Федеративтiк Республикасы;
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
37) Самоа Тәуелсiз мемлекетi;
38) Сейшел аралдары Республикасы;
39) Сент-Винсент және Гренадин мемлекетi;
40) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
41) Сент-Люсия мемлекеті;
42) Тонга Корольдiгi;
43) Ұлыбритания және Солтүстiк Ирландия Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтар бөлiгiнде ғана): Ангилья аралдары; Бермуд аралдары; Британдық Виргин аралдары; Гибралтар; Кайман аралдары; Монтсеррат аралы; Теркс және Кайкос аралдары; Мэн аралы; Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
200
65
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "В-" төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
150
66
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "В-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
150
67
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-ұйымдардағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент-ұйымдардағы салымдар
150
68
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарындағы салымдар: 1) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдары, Гуам аралы және Пуэрто-Рико достастығының аумағы бөлігінде ғана);

2) Княжество Андорра;
3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Барбадос;
6) Государство Бахрейн;
7) Государство Белиз;
8) Государство Бруней Даруссалам;
9) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
10) Республика Вануату;
11) Республика Гватемала;
12) Государство Гренада;
13) Республика Джибути;
14) Доминиканская Республика;
15) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
16) Республика Индонезия;
17) Испания (только в части территории Канарских островов);
18) Республика Кипр;
19) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
20) Республика Коста-Рика;
21) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг));
22) Республика Либерия;
23) Княжество Лихтенштейн;
24) Республика Маврикий;
25) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
26) Мальдивская Республика;
27) Республика Мальта;
28) Республика Маршалловы острова;
29) Княжество Монако;
30) Союз Мьянма;
31) Республика Науру;
32) Федеративная Республика Нигерия;
33) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Независимое Государство Самоа;
42) Королевство Тонга;
43) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий): Острова Ангилья; Бермудские острова; Британские Виргинские острова; Гибралтар; Каймановы острова; Остров Монтсеррат; Остров Мэн; Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни); Острова Теркс и Кайкос;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
200
65
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
66
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
67
Вклады в организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациях-нерезидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
150
68
Вклады в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, зарегистрированных на территории иностранных государств:
1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);

38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Тәуелсіз Самоа мемлекеті;
42) Тонга Корольдігі;
43) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
Теркс және Кайкос аралдары;

38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Независимое Государство Самоа;
42) Королевство Тонга;
43) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий): Острова Ангилья; Бермудские острова; Британские Виргинские острова; Гибралтар; Каймановы острова; Остров Монтсеррат; Остров Мэн; Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни); Острова Теркс и Кайкос;

44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
200
71
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-"- дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
150
72
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ-" дан төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
150
73
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "В-"- дан төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
150
74
Standard & Poor's агенттігінің (Стандард энд Пурс) "ВВ-"- дан төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдар және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
150
75
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар:
1) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдары, Гуам аралы және Пуэрто-Рико достастығының аумағы бөлігінде ғана);

44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
200
71
Ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
72
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
73
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
74
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
150
75
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными на территории иностранных государств:
1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);

1. Салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, ұйымда түзетілген құны аталған активтер көлемінің кем дегенде 50 (елу) пайызын құрайтын қамтамасыз етуі бар қарыздар (осы Кестенің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10 және 11-жолдарында көрсетілген активтер түрінде) ұйымдарда осы тармаққа сәйкес қамтамасыз етудің түзетілген құнын анықтауға мүмкіндік барабар еспке алу жүйесі болған жағдайда, түзетілген қамтамасыз ету құнын шегере отырып мөлшерленген активтер есебіне енгізілуі мүмкін.
Түзетілген қамтамасыз ету құны (осы Кестенің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10 және 11-жолдарында көрсетілген активтер түрінде) мыналарға тең болады:
қамтамасыз ету ретінде ұсынылған салымдар сомасының 100 (бір жүз) пайызы;
қамтамасыз етуге берілген бағалы қағаздардың нарықтық құнының 95 (тоқсан бес) пайызы;
қамтамасыз етуге берілген тазартылған бағалы металдардың нарықтық құнының 85 (сексен бес) пайызы.
Жоғарыда аталған салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың қамтамасыз етілмеген бөлігі салымдарға, дебиторлық берешекке, сатып алынған бағалы қағаздарға сәйкес тәуекел дәрежесі бойынша осы Кестеге сәйкес сараланады.
2. Салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, қарыздар, контрагенттен төмен тәуекел дәрежесі бар ұйымдар кепілдік берген (сақтандырылған) ұйымдар инвестицияларының есебіне енгізілмеген инвестициялар тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген (ұйымның инвестициясы есебіне енгізілмеген салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың кепілдік берген (сақтандырылған) сомасын шегергенде) активтердің есебіне борышкердің тәуекел бойынша енгізілуі мүмкін.
Ұйымның инвестициясының есебіне енгізілмеген салымдардың, дебиторлық берешектің, сатып алынған бағалы қағаздардың, қарыздардың, инвестициялардың кепілдік берген (сақтандырылған) сомасы тиісті кепілгердің (сақтандырушының) дебиторлық берешегінің тәуекел дәрежесі бойынша сараланады.
3. Осы Түсіндірменің 1-тармағында көрсетілген, мынадай:
1) оффшорлық аймақтардың аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген;
2) оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген, жекелей алғанда жарғылық капиталдың 5 (бес) пайызынан артық иеленетін заңды тұлғаларға тәуелді болып табылатын немесе оффшорлық аймақтың аумағында тіркелген заңды тұлғаға тәуелді болып табылатын;
3) оффшорлық аймақтардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне берілген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар және қарыздар,
осы Түсіндірменің 1-тармағында көрсетілген қамтамасыз етудің бар-жоғына қарамастан, осы Кестеге сәйкес тәуекел дәрежесі бойынша сараланады.

1. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, займы, по которым у организации имеется обеспечение (в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10 и 11 настоящей Таблицы), скорректированная стоимость которого составляет не менее 50 (пятидесяти) процентов объема указанных активов, при наличии в организации адекватных систем учета, позволяющих определить скорректированную стоимость обеспечения в соответствии с настоящим пунктом, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени риска за минусом скорректированной стоимости обеспечения.
Скорректированная стоимость обеспечения (в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10 и 11 настоящей Таблицы) равняется:
100 (сто) процентов суммы вкладов, предоставленных в качестве обеспечения;
95 (девяноста пять) процентов рыночной стоимости ценных бумаг, переданных в обеспечение;
85 (восемьдесят пять) процентов рыночной стоимости аффинированных драгоценных металлов, переданных в обеспечение.
Необеспеченная часть вышеуказанных вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, взвешивается согласно настоящей Таблице по степени риска, соответствующей вкладам, дебиторской задолженности, приобретенным ценным бумагам.
2. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, займы, инвестиции, не включенные в расчет инвестиций организации, гарантированные (застрахованные) организациями, имеющими степень риска ниже контрагента, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени риска (за минусом гарантированной (застрахованной) суммы вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, займов, инвестиции, не включенных в расчет инвестиций организации) по степени риска должника.
Гарантированная (застрахованная) сумма вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, займов, инвестиций, не включенных в расчет инвестиций организации, взвешивается по степени риска дебиторской задолженности соответствующего гаранта (страховщика).
3. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги и займы, указанные в пункте 1 настоящих Пояснений, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон, владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами уставного капитала, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны;
3) являющимся гражданами оффшорных зон;
взвешиваются по степени риска согласно настоящей Таблице, независимо от наличия обеспечения, указанного в пункте 1 настоящих Пояснений.

4. Осы Түсіндірменің 1-тармағында көрсетілген, мынадай:
1) оффшорлық аймақтардың аумағында заңды тұлға ретінде тіркелген, бірақ Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингі бар бас ұйымның міндеттемелердің барлық сомасына қамтамасыз ету ретінде тиісті кепілдігі бар;
2) оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген заңды тұлғалар немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген оффшорлық аймақтар тізбесіне енгізілген не экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу жөнінде міндеттеме қабылдамаған оффшорлық аумақтар тізбесіне жатқызған мемлекеттердің азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне немесе жеке алғанда жарғылық капиталдың 5 (бес) пайызынан артық иеленуші заңды тұлғаларға тәуелді не көрсетілген оффшорлық аймақтар аумағында тіркелген заңды тұлғаларға қатысты еншілес болып табылатын ұйымдарға қойылатын талаптарды қоспағанда, оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген заңды тұлғаларға тәуелді, жеке алғанда жарғылық капиталдың 5 (бес) пайызынан артық иеленетін, немесе оффшорлық аймақтардың аумағында тіркелген, бірақ аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингі бар немесе борыштық рейтингі аталған деңгейден төмен емес бас ұйымның міндеттемелердің барлық сомасына қамтамасыз ету ретінде тиісті кепілдігі бар заңды тұлғаға қатысты еншілес болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне берілген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар және қарыздар тәуекелдің 0 (нөлдік) дәрежесі бойынша сараланады.
5. Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген ұйымның активтерін есептеу мақсатында:
тұрғын үй салу не оны сатып алу және (немесе) жөндеу мақсатында берілетін ипотекалық банктік қарыз ипотекалық тұрғын үй қарызы деп түсініледі;
жеке тұлғаға тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға және (немесе) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес өзге де мақсаттарға берілетін, ипотекалық тұрғын үй қарыздары (ипотекалық қарыз) болып табылмайтын банктік қарыз тұтынушылық банктік қарыз деп түсініледі.

4. Взвешиваются по 0 (нулевой) степени риска вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги и займы, указанные в пункте 1 настоящих Пояснений, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон, но имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон, владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами уставного капитала, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорных зон, но имеющему долговой рейтинг не ниже указанного уровня или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств, за исключением требований к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или гражданами государств, включенных в установленный Национальным Банком Республики Казахстан перечень оффшорных зон либо отнесенных организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или к организациям, являющимся зависимыми от юридических лиц, владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами уставного капитала, либо дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных оффшорных зон.
5. Для целей расчета активов организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений:
под ипотечным жилищным займом понимается ипотечный банковский заем, предоставляемый в целях строительства жилища либо его покупки и (или) ремонта;
под потребительским банковским займом понимается банковский заем, не являющийся ипотечным жилищным займом (ипотечным займом), предоставляемый физическому лицу на приобретение товаров, работ, услуг и (или) иные цели, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности.

6. Орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздар тәуекелдің нөлдік дәрежесі бойынша мөлшерленеді.
7. Осы Пруденциялық нормтивтердің мақсаттары үшін қарыз ұғымы ретінде ұйымның қарыз, лизингтік, факторингтік, форфейтингтік операцияларды жүзеге асыруы түсініледі.
Пруденциялық нормативтерге
және ипотекалық ұйымдар және
агроөнеркәсіп кешені
саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдары
сақтауға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерге
2-қосымша
Ұйымның кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі

6. Ценные бумаги, являющиеся предметом операции "обратное репо", заключенной с участием центрального контрагента, взвешиваются по нулевой степени риска.
7. Для целей настоящих Пруденциальных нормативов под понятием заем понимается осуществление организацией заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций.
Приложение 2
к Пруденциальным нормативам
и иным обязательным
к соблюдению ипотечными
организациями и дочерними
организациями национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса
нормам и лимитам
Таблица условных и возможных обязательств организации, взвешенных по степени кредитного риска

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Баптардың атауы
Баптардың атауы Конверсия коэффициенті пайызбен
1
2
3
I топ
1
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы қағаздарды немесе "АА-" деңгейінде және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінен жоғары тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің біреуінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері мен орталық банктерінің шығарған бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) міндеттемелер
0
2
Ұйымның талабы бойынша кез-келген сәтте жойылуы тиіс ұйымның болашақта қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелері
0
II топ
3
Өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан кем ұйымның болашақта қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелері
20
4
Ұйым шартты міндеттемелер шоттарында ұстап қалатын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
III топ
5
Өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан артық ұйымның болашақта қарыздар мен салымдарды орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелері
50
6
Ұйым шартты міндеттемелер шоттарында ұстап қалатын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А+"-дан "А-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA+"-дан "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
7
"Қазақстанның тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамынан ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша талап ету құқықтарын кері сатып алу бойынша ықтимал (шартты) міндеттемелер
50
IV топ
8
Ұйымның қаржы құралдарын кері сатып алу міндеттемесімен сатуы туралы келісім
100
9
Ұйым шартты міндеттемелер шоттарында ұстап қалатын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВВ-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzВВВ+"-дан "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
100
10
Ұйымның өзге кепілдіктері (кепілдіктері)
100
11
Ұйымның өзге аккредитивтері
100
12
Ұйымның өзге шартты (ықтимал) міндеттемелері
100
13
Ұйым шартты міндеттемелер шоттарында ұстап қалатын және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "ВВ+"-дан "ВВ-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzВВ+"-дан "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование статей
Коэффициент конверсии в процентах
1
2
3
I группа
1
Условные (возможные) обязательства по приобретению либо продаже ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан или ценных бумаг, выпущенных центральными правительствами и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА-" и выше агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
2
Возможные (условные) обязательства по размещению организацией в будущем займов и вкладов, подлежащие отмене в любой момент по требованию организации
0
II группа
3
Возможные (условные) обязательства по размещению организацией в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 (одного) года
20
4
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
20
III группа
5
Возможные (условные) обязательства по размещению организацией в будущем займов и вкладов со сроком погашения более 1 (одного) года
50
6
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
50
7
Возможные (условные) обязательства по обратному выкупу у акционерного общества "Казахстанская жилищная компания" прав требований по ипотечным жилищным займам
50
IV группа
8
Соглашение о продаже организации и с обязательством обратного выкупа организацией финансовых инструментов
100
9
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
10
Иные гарантии (поручительства) организации
100
11
Иные аккредитивы организации
100
12
Иные условные (возможные) обязательства организации
100
13
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

350
Ұйымның кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелерінің есебіне түсіндірмелер осы Кестеге қосымшада келтірілген.
Ұйымның кредиттік тәуекел
дәрежесі бойынша сараланған
шартты және ықтимал
міндеттемелерінің кестесіне
қосымша
Ұйымның кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелерінің есебіне түсіндірмелер
1. Болашақта депозиттер мен қарыздарды орналастыру-алу бойынша, бағалы қағаздарды иелену-сату және валюталық құндылықтарды сатып алу-сату бойынша шоттар бөлігінде, баланстан тыс міндеттемелердің тәуекел дәрежесін анықтаған кезде есепке ағымдағы және одан кейінгі 2 (екі) ай ішінде туындауы мүмкін міндеттемелерді қабылдау қажет.

350
Пояснения к расчету условных и возможных обязательств организации, взвешенных по степени кредитного риска, приведено в приложении к настоящей Таблице.
Приложение
к Таблице условных
и возможных обязательств
организации, взвешенных
по степени кредитного риска
Пояснения к расчету условных и возможных обязательств организации, взвешенных по степени кредитного риска
1. При определении степени кредитного риска по внебалансовым обязательствам, в части счетов по размещению-получению депозитов и займов в будущем, по приобретению-продаже ценных бумаг и купле-продаже валютных ценностей, в расчет необходимо принимать обязательства, которые могут возникнуть в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев.

2. Осы Пруденциялық нормативтердің мақсаттары үшін қарыз ұғымы ретінде ұйымның қарыз, лизингтік, факторингтік, форфейтингтік операцияларды жүзеге асыруы түсініледі.
Пруденциялық нормативтерге
және ипотекалық ұйымдар және
агроөнеркәсіп кешені
саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдары
сақтауға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерге
3-қосымша
Сауалнама
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________ Оригинатордың атауы
Сұрақ
Жауаптар
1
2
3
1
Арнайы қаржы компаниясының атауы, орналасқан орны
2
Секьюритилендіруді есепке алмағанда меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1-3-тің мәні
3
Секьюритилендіруді есепке алғанда меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1-3-тің мәні (шектеулі тәсіл)
4
Секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданудың орындылығын айқындауға жауапты оригинатор басқармасының құрамынан тұлғалар айқындалды?
____ иә _____ жоқ
5
Арнайы қаржы компаниясы борышкерлердің секьюритилендірілген активтер бойынша төлемдерді ықтимал төлемеуімен байланыстыны қоса алғанда, және оригинатордың банкротқа ұшырауы (төлем қабілетсіздігі) жағдайында барлық тәуекелдерді көтеретіндігі туралы заңды қорытынды бар ма?
_____иә ______жоқ
6
Оригинатор директорлар кеңесінің немесе арнайы қаржы компаниясының басқарма мүшелерінің басым көпшілігін тағайындауға немесе сайлауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ
7
Оригинатор шартпен немесе өзге тәсілмен арнайы қаржы компаниясының шешімдерін айқындауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, қандай тәсілмен екендігі нақтылансын
8
Оригинатор арнайы қаржы компаниясынан секьюритилендірілген активтерді сатып алу бойынша қандай да бір міндеттемелерді өзіне қабылдауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, міндеттемелер көрсетілсін
9
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қатысты қандай да бір тәуекелдерді ұстап қалу бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, түсіндірсін
10
Оригинатор арнайы қаржы компаниясы секьюритилендірілген активтерді бергеннен кейін секьюритилендірумен және арнайы қаржы компаниясының қызметімен байланысты шығыстарды қабылдай ма?
_____иә ______жоқ
11
Оригинатордың төлем міндеттемелері арнайы қаржы компаниясы шығарған бағалы қағаздар бола ма?
_____иә ______жоқ
12
Секьюритилендіру мәмілесінде кері сатып алу опционы көзделген бе?
_____иә ______жоқ егер келіскен жағдайда, кері сатып алу опционының іске асыру шартын ашу керек
13
Оригинатор секьюритилендірілген активтерді сатып алуға не оларды жиынтығымен басқа активтерге ауыстыруға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер келіскен жағдайда, активтерді сатып алу немесе оларды ауыстыру қандай жағдайларда мүмкін екендігін ашып көрсету
14
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қызмет көрсету бойынша қызметтерді көрсете ме?
_____иә ______жоқ
15
Оригинатор мен арнайы қаржы компаниясының арасындағы шартпен және арнайы қаржы компаниясы мен оригинатордың басқа құжаттарында оригинатордың арнайы қаржы компаниясына қандай да бір қолдауды көрсетуге тыйым салуы көзделе ме, оригинатордың секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырудың басында оригинатормен көрсетілетін қолдауды қоспағанда?
_____иә ______жоқ егер келіссе, онда түсіндірілсін
16
Арнайы қаржы компаниясының бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде оригинатордың арнайы қаржы компаниясына көрсететін шарттық қолдауы туралы ақпарат бар ма?
_____иә ______жоқ
17
Оригинатордың, сондай-ақ оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар құжаттарында арнайы қаржы компаниясына қандай да бір нысанда жанама қолдау көрсетуге тыйым салу көзделген бе?
_____иә ______жоқ
18
Тартылған рейтингтік агенттіктер туралы ақпарат
19
Бір секьюритилендіру мәмілесінің аясында траншқа берілген (сақталынған немесе иемденген) кредиттік рейтингтер туралы ақпарат
20
Секьюритилендіру мәмілесімен байланысты банкте туындайтын позициялар туралы ақпарат
21
Құжаттарда өтімділік құралдарын пайдалану көзделе ме?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, түсіндірсін
Ескертпе: Оригинатор осы Сауалнамаға қоса берілген құжаттар мен ақпараттың шынайлығына, сондай-ақ уәкілетті органға Сауалнаманың қаралуына байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың уақтылы берілуіне толық жауап береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілетін құжаттар атауларының тізбесі және әрбір құжат бойынша парақтары көрсетілсін).
Басқарманың төрағасы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
________ _________
(қолы) (күні)
Директорлар кеңесінің төрағасы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________       ________________
(қолы)                   (күні)
Пруденциялық нормативтерге
және ипотекалық ұйымдар және
агроөнеркәсіп кешені
саласындағы ұлттық басқарушы
холдингтің еншілес ұйымдары
сақтауға міндетті өзге де
нормалар мен лимиттерге
4-қосымша
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерін есептеу туралы мәліметтер
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
(мың теңге)
Компоненттің атауы
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру алдындағы соңғы есепті күндегі мәндер
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырғаннан кейінгі мәндер
1
2
3
4
1
Бірінші деңгейдегі капитал
2
Екінші деңгейдегі капитал
3
Инвестициялар
4
Меншікті капитал (инвестицияларды ескермегенде)
5
Ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "В+"-тен және одан төмен халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен және одан төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинттік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар не рейтингтік бағасы жоқ секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
6
Активтер
7
Ұйымның инвестицияларын шегергенде, ұйымның активтері мөлшеріне меншікті капиталдың қатынасы
8
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтер
8.1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланатын, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.2
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.3
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.4
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап қалатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелер, оның ішінде:
9.1
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.2
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап қалатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.3
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.4
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
10
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған туынды қаржы құралдары, оның ішінде:

2. Для целей настоящих Пруденциальных нормативов под понятием заем понимается осуществление организацией заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций.
Приложение 3
к Пруденциальным нормативам
и иным обязательным
к соблюдению ипотечными организациями
и дочерними организациями
национального управляющего холдинга
в сфере агропромышленного
комплекса нормам и лимитам
Анкета
Сноска. Анкета в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________
Наименование оригинатора
Вопрос
Ответы
1
2
3
1
Наименование, место нахождения специальной финансовой компании
2
Значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации
3
Значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации (рамочный подход)
4
Определены лица из состава правления оригинатора, ответственные за определение целесообразности применения рамочного подхода секьюритизации?
_____ да _____ нет
5
Имеется ли юридическое заключение о том, что специальная финансовая компания несет все риски, связанные с возможной невыплатой должниками платежей по секьюритизированным активам, в том числе и в случае банкротства (неплатежеспособности) оригинатора?
_____ да _____ нет
6
Вправе ли оригинатор назначать или избирать большинство членов совета директоров или правления специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
7
Вправе ли оригинатор определять решения специальной финансовой компании в силу договора или иным образом?
_____ да _____ нет
если да, уточнить каким образом
8
Вправе ли оригинатор принимать на себя какие-либо обязательства по выкупу секьюритизированных активов у специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
если да, указать обязательства
9
Вправе ли оригинатор принимать на себя обязательства по удержанию каких-либо рисков в отношении секьюритизированных активов?
_____ да _____ нет
если да, пояснить
10
Принимает ли оригинатор после передачи секьюритизированных активов специальной финансовой компании на себя расходы, связанные с секьюритизацией и деятельностью специальной финансовой компанией?
_____ да _____ нет
11
Представляют ли собой платежные обязательства оригинатора ценные бумаги, выпущенные специальной финансовой компанией?
_____ да _____ нет
12
Предусмотрен ли в сделке секьюритизации опцион обратного выкупа?
_____ да _____ нет
если да, раскрыть условия реализации опциона обратного выкупа
13
Вправе ли оригинатор выкупать секьюритизированные активы либо заменять их в пуле на другие активы?
_____ да _____ нет
если да, раскрыть при каких условиях возможен выкуп активов или их замена
14
Оказывает ли оригинатор услуги по обслуживанию секьюритизируемых активов?
_____ да _____ нет
15
Предусмотрен ли договором между оригинатором и специальной финансовой компанией и другими документами оригинатора и специальной финансовой компании запрет на оказание оригинатором какой-либо поддержки специальной финансовой компании, за исключением поддержки, предоставляемой оригинатором в начале осуществления сделки секьюритизации?
_____ да _____ нет
если да, пояснить
16
Имеется ли в проспекте выпуска ценных бумаг специальной финансовой компании информация о договорной поддержке, оказываемой оригинатором специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
17
Предусмотрен ли в документах оригинатора, а также лиц, связанных с оригинатором особыми отношениями, запрет на предоставление косвенной поддержки специальной финансовой компании в какой-либо форме?
_____ да _____ нет
18
Информация о привлеченных рейтинговых агентствах
19
Информация о кредитных рейтингах, присвоенных траншам (сохраненных или приобретенных) в рамках одной сделки секьюритизации
20
Информация о позициях, возникающих у оригинатора в связи со сделкой секьюритизации
21
Предусмотрено ли в документах использование инструментов ликвидности?
_____ да _____ нет
если да, то указать какие, и условия их применения
Примечание: оригинатор полностью отвечает за достоверность прилагаемых к настоящей Анкете документов и информации, а также за своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением Анкеты.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов и листов по каждому документу).
Председатель Правления
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ ______________
(подпись)       (дата)
Председатель Совета Директоров
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ ______________
(подпись)       (дата)
Приложение 4
к Пруденциальным нормативам
и иным обязательным к
соблюдению ипотечными
организациями и дочерними
организациями национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса
нормам и лимитам
Сведения о расчете коэффициентов достаточности собственного капитала
Сноска. Сведения в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
(в тысячах тенге)
Наименование компонента
Значения на последнюю отчетную дату, предшествующую осуществлению сделки секьюритизации
Значения после осуществления сделки секьюритизации
1
2
3
4
1
Капитал первого уровня
2
Капитал второго уровня
3
Инвестиции
4
Собственный капитал (за минусом инвестиций)
5
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией и имеющих международную рейтинговую оценку от "В+" и ниже агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" и ниже по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств либо не имеющие рейтинговой оценки
Х
6
Активы
7
Отношение собственного капитала за вычетом инвестиций организации к размеру активов организации
8
Активы, взвешенные с учетом кредитного риска
8.1
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ААА" до "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAА-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
8.2
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
8.3
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
8.4
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
9
Условные и возможные обязательства, взвешенные с учетом кредитного риска, в том числе:
9.1
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ААА" до "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAА-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
9.2
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
9.3
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВВ+" до "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
9.4
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
10
Производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска, в том числе:

10.2
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzА+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х

10.2
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "А+" до "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х

10.4
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған, ұйым ұстап тұратын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
11
Меншікті капитал есебіне енгізілмеген жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің жиынтығы
12
Операциялық тәуекелдің сомасы
13

10.4
Сумма позиций по сделке секьюритизации, удерживаемых организацией, взвешиваемых с учетом кредитного риска и имеющих международную рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
Х
11
Итого активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенных на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала
12
Сумма операционного риска
13

Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымы элементтерінің тізбесі
1. "Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы № 48 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4158 тіркелген).
2. "Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы № 48 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы № 153 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4383 тіркелген).
3. "Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы № 48 қаулысына толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы № 289 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4519 тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 189 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4872 тіркелген).

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4158).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года № 153 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4383).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 11 декабря 2006 года № 289 "О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4519).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 189 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности ипотечных организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4872).

5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 280 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5122 тіркелген).
6. "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 48 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 29 сәуірдегі № 92 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5695 тіркелген).
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 131 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6554 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актілеріне қаржы ұйымдары ұсынатын есеп беру нысанын жетілдіру бойынша енгiзiлетiн өзгерістер мен толықтырулар тiзбесiнің 14-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 8 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6795 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2011 жылы № 11 жарияланған).

5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 декабря 2007 года № 280 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования деятельности ипотечных организаций, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5122).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 апреля 2009 года № 92 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5695).
7. Пункт 14 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6554).
8. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 31 января 2011 года № 8 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6795, опубликованное в 2011 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11).

9. "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының агроөнеркәсiп кешенi саласындағы ұлттық басқарушы холдингтiң еншiлес ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтердi есептеу мәселелері бойынша және кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2011 жылғы 1 сәуірдегі № 32 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6940 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 15 шілдедегі № 299-300 (26694) жарияланған) 1-тармағы.
10. "Кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 ақпандағы № 74 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8436 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2013 жылғы 12 маусымда № 85 (2286) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін банк қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 2-тармағы.
11. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 204 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8667 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2014 жылғы 1 ақпанда № 22 (28246) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 2-тармағы.

9. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 апреля 2011 года № 32 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса и ведения документации по кредитованию" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6940, опубликованного 9 июля 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 215-216 (26636-26637)).
10. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 74 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам регулирования банковской деятельности" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8436, опубликованным 12 июня 2013 года в газете "Юридическая газета" № 85 (2460)).
11. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 204 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8667, опубликованным 1 февраля 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 22 (27643)).