Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 8 мамырдағы № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 мамырда № 18657 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кешенді тестілеуді өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Респуликасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Ф.Н. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 8 мамырдағы
№ 190 бұйрығы
Кешенді тестілеуді өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кешенді тестілеуді өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, "Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 25) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және кешенді тестілеуді (бұдан әрі - КТ) өткізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения комплексного тестирования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 мая 2019 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2019 года № 18657.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 25) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения комплексного тестирования.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Жакыпову Ф.Н
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 8 мая 2019 года № 190
Правила проведения комплексного тестирования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения комплексного тестирования (далее-Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 25) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", а также Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы послевузовского образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650) (далее – Типовые правила) и определяют порядок проведения комплексного тестирования (далее – КТ).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ахуалдық орталық – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымда орналастырылған, онлайн режимде КТ өткізу процесін байқау үшін коммуникация құралдарымен жарақтандырылған зал;
2) жауап парағы – түсуші тест тапсырмаларының жауаптарын белгілейтін кешенді тестілеу нәтижелерін бағалауға арналған арнайы бланк;
3) жауап парақтарының көшірмесі – тестілеу нәтижелерін бағалауға арналған құжат болып табылмайтын, кешенді тестілеуден кейін балдарды өз бетінше санауға арналған бланк;
4) желілік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейін білім беру ұйымдары – кешенді тестілеуге құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейін білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ);
5) желілік ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясы – кешенді тестілеуге түсушілерден құжаттарды қабылдауды жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ жанындағы комиссия;
6) кешенді тестілеу – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар қолданылып, бірнеше оқу пәндері бойынша бір мезгілде өткізілетін емтихан нысаны;
7) электрондық форматтағы КТ – әрбір тестіленуші үшін дербес компьютерді пайдалану жолымен өткізілетін тестілеу;
8) қағаз форматындағы КТ – тестіленушіге сұрақ-кітапшасын және жауап парағын беру жолымен жүргізілетін тестілеу;
9) кешенді тестілеу өткізу пункттері (бұдан әрі – КТӨП) – КТ өткізуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ;
10) КТӨП қабылдау комиссиясы – КТ өткізуді жүзеге асыратын ЖЖОКБҰ жанындағы комиссия;
11) нұсқаларды тарату парағы – кітапша нұсқасының аудиториядағы белгілі бір орын нөміріне бекітілгендігі туралы ақпаратты қамтитын парақ;
12) отырғызу парағы – түсушілерді аудиториядағы орындар бойынша бөлу парағы;
13) онлайн апелляция – электрондық форматта КТ өткізген кезде тестілеу аяқталғаннан кейін 30 (отыз) минут ішінде апелляцияға өтініш беру;
14) шекті балл – республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет есебінен білім беру грантын тағайындау конкурсына қатысуға немесе ақылы негізде оқуға түсуге рұқсат беретін Үлгілік қағидалармен белгіленген тестілеудің әр бөлімі немесе пәндері бойынша балдардың минималды жиынтығы;
15) электрондық сертификат – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – Ұлттық тестілеу орталығы) сайтында жарияланатын КТ балдарын ресми растайтын үміткердің бірегей деректері бар электрондық құжат (бұдан әрі – сертификат);

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ситуационный центр – зал, оснащенный средствами коммуникации для наблюдения за процессом проведения КТ в онлайн-режиме, размещенный при организации, определяемой уполномоченным органом в области науки и высшего образования;
2) лист ответов – специальный бланк, предназначенный для оценивания результатов комплексного тестирования, на котором поступающий отмечает ответы на тестовые задания;
3) копия листа ответов – бланк, предназначенный для самостоятельного подсчета баллов после комплексного тестирования, который не является документом для оценивания результатов тестирования;
4) линейные организации высшего и (или) послевузовского образования – организации высшего и (или) послевузовского образования, осуществляющие прием документов на комплексное тестирование (далее – ОВПО);
5) приемная комиссия ОВПО – комиссия при линейном ОВПО, осуществляющая прием документов от поступающих;
6) комплексное тестирование – форма экзамена, проводимого одновременно по нескольким учебным дисциплинам с применением информационно-коммуникационных технологий;
7) КТ в электронном формате – тестирование, проводимое путем использования персонального компьютера для каждого тестируемого;
8) КТ в бумажном формате – тестирование, проводимое путем предоставления книжки-вопросника и листа ответов каждому тестируемому;
9) пункты проведения комплексного тестирования (далее – ППКТ) – ОВПО или организации, на базе которых осуществляется проведение КТ;
10) приемная комиссия ППКТ – комиссия при ОВПО, в котором осуществляется проведение КТ;
11) лист распределения вариантов – лист, содержащий информацию о закреплении варианта книжек к определенному номеру места в аудитории;
12) посадочный лист – лист распределения поступающих по местам в аудитории;
13) онлайн- апелляция – подача заявлений на апелляцию при проведении КТ в электронном формате в течение 30 (тридцать) минут после завершения тестирования;
14) пороговый балл – установленная Типовыми правилами минимальная сумма баллов по блокам или дисциплинам тестирования, допускающая участие в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или для поступления на платной основе;
15) электронный сертификат – электронный документ с уникальными данными претендента, официально подтверждающий баллы КТ, публикуемый на сайте республиканского государственного казенного предприятия "Национальный центр тестирования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Национальный центр тестирования) (далее – сертификат);

16) тестілеу әкімшілері – КТӨП-те КТ өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асырушылар және аудитория мен дәліз бойынша кезекшінің функцияларын орындайды;
17) тіркеу файлы (лог) - хронологиялық тәртіпте тестіленушінің әрекеттері туралы жазбалар бар файл.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 07.06.2022 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. КТ жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын игерген тұлғалар үшін өткізіледі.
2-тарау. КТ өткізу тәртібі
1-параграф. КТ-ға қатысу үшін құжаттарды қабылдау
4. КТ-ға қағаз форматта қатысу үшін түсуші желілік ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясы арқылы келесі құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жоғары білімі туралы құжат (түпнұсқа);
3) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
4) өлшемі 3x4 сантиметр болатын екі фотосурет;
5) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075-У нысаны бойынша электрондық форматтағы медициналық құжаттама (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық);
6) тестілеуге қатысу үшін төлем төлегені туралы түбіртек.
3) тармақшада көрсетілген құжат түпнұсқасында және көшірмеcімен бірге ұсынылады, салыстыру жүргізілгеннен кейін түпнұсқалары көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады.
КТ-ға қатысу үшін өтініш берген үміткерлерге ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясы арқылы құжаттардың қабылдануы туралы қолхат (еркін нысанда) беріледі.
Электрондық форматта КТ-ға қатысу үшін түсуші Ұлттық тестілеу орталығының ақпараттық жүйесі арқылы онлайн түрде Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш тапсырады.
Шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттары және стандартталған GRE (Graduate Record Examinations) (грэдуэйт рекорд экзаменейшен) тестін тапсыру туралы халықаралық сертификаты бар тұлғалар КТ-ға электрондық форматта және республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурсқа қатысу үшін өтініш берген кезде деректерді енгізуі қажет.

16) администраторы тестирования – лица, осуществляющие контроль за соблюдением правил проведения КТ в ППКТ и выполняющие функции дежурного по аудитории и коридору;
17) файл регистрации (лог) - файл с записями о действиях поступающего в хронологическом порядке.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.06.2022 № 264 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. КТ проводится для лиц, освоивших образовательные программы высшего образования.
Глава 2. Порядок проведения КТ
Параграф 1. Прием документов для участия в КТ
4. Для участия в КТ в бумажном формате поступающий подает через приемную комиссию линейного ОВПО следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) документ о высшем образовании (подлинник);
3) документ удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
4) две фотографии размером 3x4 сантиметра;
5) медицинскую документацию по форме 075-У в электронном формате, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
6) квитанцию об оплате за участие в тестировании.
Документ, перечисленный в подпункте 3) предоставляется в подлиннике и копии, после сверки которых подлинник возвращается услугополучателю.
Поступающим, подавшим заявления для участия в КТ через приемную комиссию ОВПО, представляется расписка (в произвольной форме) о приеме документов.
Заявление для участия в КТ в электронном формате подается поступающими онлайн через информационную систему Национального центра тестирования по форме, согласно приложению 1 к Правилам.
Лицам, имеющим международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком и международный сертификат о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations) (грэдуэйт рекорд экзаменейшен), необходимо внести данные при подаче заявления для участия в КТ в электронном формате и в конкурсе на присуждение образовательного гранта за счет средств республиканского бюджета.

Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін (ағылшын) меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттары бар тұлғалар Үлгілік қағидалардың 1-2-қосымшасына сәйкес балдарды аудару шкаласына сәйкес өз қалауы бойынша шет тілі блогын тапсырудан босатылады.
Осы тармақта көрсетілген шет тілі блоктары бойынша балдар КТ сертификатында көрсетілмейді.
"Педагогикалық ғылымдар", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" білім беру салаларының білім беру бағдарламаларының топтарына, сондай-ақ "Гуманитарлық ғылымдар", "Әлеуметтік ғылымдар", "Бизнес және басқару" кадрларын даярлау бағыттарына магистратураға түсетін тұлғалар стандартталған GRE (Graduate Record Examinations) (грэдуэйт рекорд экзаменейшен) тестін тапсыру туралы халықаралық сертификат болған жағдайда, Үлгілік қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес балдарды аудару шкаласына сәйкес қалауы бойынша шет тілі блогынан және қазақ немесе орыс тілінде оқытатын ғылыми-педагогикалық магистратураға КТ оқуға дайындығын айқындауға арналған тест тапсырудан босатылады.
Осы тармақта көрсетілген КТ шет тілі және оқуға дайындығын айқындауға арналған тест блоктары бойынша балдар КТ сертификатында көрсетілмейді.
Ұсынылатын сертификаттардың түпнұсқалығы мен қолданылу мерзімін республикалық бюджет немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттарын беру жөніндегі конкурсқа өтініш берген кезде немесе ақылы негізде ЖЖОКБҰ-ға қабылданған кезде ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиялары тексереді.
Қағаз және (немесе) электрондық форматта КТ-ға қатысу үшін көру, есту, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар тұлғалар, қажет болған жағдайда, "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) (бұдан әрі - Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары) мүгедектікті белгілеу туралы құжатты ұсынған кезде КТ өтініш қабылдау бағдарламалық жасақтамасына мүгедектікті белгілеу жөніндегі құжаттарды тіркейді және қосымша:
1) көру, тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған мүгедектер үшін КТ шеңберінде тапсырылатын пәндердің оқытушысы болып табылмайтын көмекші және (немесе) есту қабілеті бұзылған мүгедектер үшін ымдау тілін білетін маманға;

Лица, имеющие международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком (английским) в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, по желанию освобождаются от сдачи блока иностранного языка, в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 1-2 Типовых правил.
Баллы по блокам иностранного языка, указанные в настоящем пункте, в сертификате КТ не указываются.
Лица, поступающие в магистратуру на группы образовательных программ областей образования "Педагогические науки", "Естественные науки, математика и статистика", "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", а также направлений подготовки кадров "Гуманитарные науки", "Социальные науки", "Бизнес и управление" по желанию освобождаются от сдачи блока иностранного языка и теста на определение готовности к обучению КТ в научно-педагогическую магистратуру с казахским или русским языком обучения при наличии международного сертификата о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations) (грэдуэйт рекорд экзаменейшен), в соответствии со шкалой перевода баллов, согласно приложению 2 Типовых правил.
Баллы по блокам иностранного языка и теста на определение готовности к обучению КТ, указанные в настоящем пункте, в сертификате КТ не указываются.
Подлинность и срок действия представляемых сертификатов проверяются приемными комиссиями ОВПО при подаче заявления на конкурс по присуждению образовательных грантов за счет средств республиканского бюджета или местного бюджета или при зачислении в ОВПО на платной основе.
Для участия в КТ в бумажном и (или) электронном формате лица с инвалидностью с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата при предъявлении документа об установлении инвалидности, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922 (далее - Правила проведения медико-социальной экспертизы), прикрепляют документы об установлении инвалидности в программное обеспечение приема заявлений на КТ и дополнительно указывают о необходимости предоставления:
1) помощника, не являющегося преподавателем дисциплин, сдаваемых в рамках КТ, для лиц с инвалидностью с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком для лиц с инвалидностью с нарушением слуха;

2) тестілеу тапсыру үшін қосымша уақыт алу қажеттілігін көрсетеді.
Белгілі бір аумақта шектеу іс-шаралары жүзеге асырылған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда осы іс-шаралардың алынуына қарай тікелей білім беру ұйымдарына осы тармақтың 2) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. КТ-ға қатысу үшін өтініштерді қабылдау келесі мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылғы 1 маусым мен 8 шілде аралығында;
2) күнтізбелік жылғы 28 қазан мен 10 қараша аралығында жүзеге асырылады.
Тестілеу орны, күні және уақыты туралы ақпарат түсушінің жеке кабинетінде орналастырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. КТ өткізу процесі
7. КТ ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын КТӨП базасында немесе ұйымдарда қағаз немесе электрондық форматта жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Түсушілер Ұлттық тестілеу орталығының дайындаған бағдарламалық қамтамасыз ету көмегімен тестілеу тапсырады.
Ескерту. Қағидалар 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қағаз форматтағы КТ өткізу кезінде ЖЖОКБҰ және желілік ЖЖОКБҰ қабылдау комиссиясының құрамын ЖЖОКБҰ басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға бекітеді.
Желілік ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясының функциялары:
1) оқуға түсушілерге жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының таңдап алынатын тобының мәселелері бойынша консультация беру, КТ рәсімдерімен таныстыру;
2) құжаттарды қабылдауды және тексеруді ұйымдастыру;
3) оқуға түсушілерге КТ форматы және жауап парағын толтыру жөнінде консультация беру;
4) тестілеуге рұқсаттамаларды беруді қамтамасыз ету.
ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясының функциялары:

2) дополнительного времени для сдачи тестирования.
При осуществлении ограничительных мероприятий, введении чрезвычайного положения, возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории предоставляют непосредственно в организации образования документы, перечисленные в подпунктах 2) и 5) настоящего пункта по мере снятия данных мероприятий.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Прием заявлений для участия в КТ осуществляется в следующие сроки:
1) с 1 июня по 8 июля календарного года;
2) с 28 октября по 10 ноября календарного года.
Информация о месте, дате и времени проведения тестирования размещается в личном кабинете поступающего.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Процесс проведения КТ
7. КТ проводится в бумажном или в электронном формате на базе ППКТ или в организациях, определяемых уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Поступающие проходят тестирование с помощью программного обеспечения, разработанного Национальным центром тестирования.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 7-1 в соответствии с приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При проведении КТ в бумажном формате состав приемной комиссии ОВПО и линейных ОВПО утверждается руководителем ОВПО или лицом, исполняющим его обязанности.
Функции приемной комиссии линейных ОВПО:
1) консультирование поступающих по вопросам выбираемой группы образовательных программ послевузовского образования, ознакомление с процедурой КТ;
2) организация приема и проверки документов поступающих;
3) консультирование поступающих по формату КТ и заполнению листа ответов;
4) обеспечение выдачи пропусков на тестирование.
Функции приемной комиссии ОВПО:

1) желілік ЖЖОКБҰ-ның техникалық хатшылары мен жауапты хатшыларына консультация беруді ұйымдастыру;
2) оқуға түсушілерге жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының таңдап алынатын тобының мәселелері бойынша консультация беру, КТ рәсімдерімен таныстыру;
3) оқуға түсушілерге жауап парағын дұрыс толтыру бойынша консультация беру;
4) құжаттарды қабылдауды және тексеруді ұйымдастыру;
5) КТ өткізу үшін аудиторлық қорды қалыптастыру;
6) КТ-ге арналған техникалық жабдықтың жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
7) желілік ЖЖОКБҰ-ның жауапты хатшысына КТ-ге рұқсаттама беруді ұйымдастыру.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. КТ-ны қағаз және (немесе) электрондық форматта өткізу үшін жергілікті жерлерде КТ-ны ұйымдастыру және өткізу жөніндегі өңірлік мемлекеттік комиссиялар құрылады, оларды ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8.2. Өңірлік мемлекеттік комиссияның төрағалары болып КТ ұйымдастыру мен өткізуді, сондай-ақ ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс пен бейнебақылау сигналдарын беретін металл іздегіштерді, құрылғыларды пайдалануды қамтамасыз ететін ЖЖОКБҰ-ның басшылары тағайындалады.
Ескерту. 8-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-3. Өңірлік мемлекеттік комиссияның құрамына құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері кіреді.
Өңірлік мемлекеттік комиссия мүшелерінің саны бес адамды құрайды.
Қағаз форматтағы КТ өткізу кезінде өңірлік мемлекеттік комиссия:
1) КТӨП-те тестілеуді өткізу үшін аудиторлық қорды бекітеді;
2) кезекшілердің құрамын және нұсқама өткізуді бекітеді;
3) тестілеуге кіру кезінде түсушілерді кіргізуді ұйымдастырады;

1) организация консультирования технических секретарей и ответственных секретарей линейных ОВПО;
2) консультирование поступающих по вопросам выбираемой группы образовательных программ послевузовского образования, ознакомление с процедурой КТ;
3) консультирование поступающих по правильному заполнению листа ответов;
4) организация приема и проверки документов поступающих;
5) формирование аудиторного фонда для проведения КТ;
6) организация и обеспечение работы технического оборудования к КТ;
7) организация выдачи пропусков на КТ ответственным секретарям линейных ОВПО.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8-1. Для проведения КТ в бумажном и (или) электронном форматах на местах создаются региональные государственные комиссии по организации и проведению КТ, которые утверждаются уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-2. Председателями региональной государственной комиссии назначаются руководители ОВПО, которые обеспечивают организацию и проведение КТ, а также использование металлоискателей, устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи, и видеонаблюдение.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8-3. В состав региональной государственной комиссии входят представители правоохранительных органов, общественных организаций, средств массовой информации.
Количество членов региональной государственной комиссии составляет пять человек.
Региональная государственная комиссия при проведении КТ в бумажном формате:
1) утверждает аудиторный фонд для проведения тестирования в ППКТ;
2) утверждает состав дежурных и проведение инструктажа;
3) организовывает запуск поступающих при входе на тестирование;

4) тестілеуге кіргізу кезінде металл іздегіштерді пайдалануды және қоғамдық тәртіпті сақтауды ұйымдастырады;
5) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) 38-қосымшаға сәйкес ұтқыр және радиоэлектрондық байланыс сигналдарын беретін құрылғыларды пайдалануды, сондай-ақ электромагниттік өрісті өлшеу хаттамасын алуды ұйымдастырады;
6) КТ өткізу кезінде кезекші және медициналық персоналмен жұмысты ұйымдастырады;
7) тестілеу материалдары салынған қапшықтарды ашқанда қатысады
8) түсушілердің тестілеу кезінде шкафтардағы (ұяшықтардағы) жеке заттарының сақталуын қамтамасыз етеді;
9) КТ шеңберінде мүгедектігі бар адамдар, оның ішінде көру қабілеті бұзылған мүгедектігі бар адамдар, тірек-қимыл аппараты функциялары бұзылған мүгедектігі бар адамдар үшін тапсырылатын пәндер оқытушылары болып табылмайтын адамдар қатарындағы көмекшінің және (немесе) мүгедектікті белгілеу туралы құжатты көрсеткен кезде есту қабілеті бұзылған мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілін меңгерген маманның ұсынылуын ұйымдастырады;
10) тестілеу әкімшілерімен бірлесіп, осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген дәлелді себептер бойынша тестілеуге қатыспаған адамның КТ-ға қатысуы туралы шешім қабылдайды;
11) апелляциялық комиссияның жұмысы үшін жағдай жасайды;
12) бейнебақылау жүргізілетін үй-жайда жойылғанға дейін тестілеуге пайдаланғаннан кейін кітапшалардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Бұл ретте, өңірлік мемлекеттік комиссия төрағасы мен мүшелері тестілеу процесіне қатыспайды.
Электрондық форматтағы КТ өткізу кезінде өңірлік мемлекеттік комиссия:
1) тестілеуге кіргізу, сондай-ақ тестілеуді өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етеді;
2) КТ өткізу кезінде медициналық қызметкерлердің жұмысын ұйымдастыруды;
3) көру қабілеті, тірек-қозғалыс аппаратының функциялары бұзылған мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балалар үшін мүгедектігі туралы белгіленген құжатты көрсеткен жағдайда КТ шеңберінде тапсырылатын пән мұғалімі болып табылмайтын және (немесе) ымдау тілін меңгерген маман беруді ұйымдастыруды.
4) түсушілердің тестілеу кезінде шкафтардағы (ұяшықтардағы) жеке заттарының сақталуын қамтамасыз етеді;
Бұл ретте, өңірлік мемлекеттік комиссия төрағасы мен мүшелері тестілеу процесіне қатыспайды.

4) при запуске на тестирование организует использование металлоискателей и охрану общественного порядка;
5) организует использование устройств, подавляющих сигналы мобильной и радиоэлектронной связи, а также получение протокола измерения электромагнитного поля согласно приложению 38, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082);
6) организует работу с дежурными и медицинским персоналом во время проведения КТ;
7) присутствует при вскрытии мешков с материалами тестирования;
8) обеспечивает сохранность личных вещей поступающих в шкафчиках (ячейках) во время тестирования;
9) организует предоставление помощника из числа лиц, не являющихся преподавателями дисциплин, сдаваемых в рамках КТ, для лиц с инвалидностью, в том числе лиц с инвалидностью с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата, и (или) специалиста, владеющего жестовым языком, для лиц с инвалидностью и лиц с инвалидностью с нарушением слуха при предъявлении документа об установлении инвалидности;
10) совместно с администраторами тестирования принимает решение об участии в КТ поступающего, не принявшего участие в тестировании по уважительным причинам, предусмотренным в пункте 15 настоящих Правил;
11) обеспечивает условия для работы апелляционной комиссии;
12) обеспечивает сохранность книжек после использования на тестировании до уничтожения в помещении, в котором ведется видеонаблюдение.
При этом, председатель и члены региональной государственной комиссии не участвуют в процессе тестирования.
Региональная государственная комиссия при проведении КТ в электронном формате:
1) обеспечивает охрану общественного порядка при запуске на тестирование и в период проведения тестирования;
2) организует работу медицинского персонала во время проведения КТ;
3) организует предоставление помощника, не являющегося преподавателем дисциплин, сдаваемых в рамках КТ, для лиц с инвалидностью с нарушением зрения, функций опорно-двигательного аппарата и (или) специалиста, владеющего жестовым языком, для лиц с инвалидностью с нарушением слуха;
4) обеспечивает сохранность личных вещей поступающих в шкафчиках (ячейках) во время тестирования.
При этом, председатель и члены региональной государственной комиссии не участвуют в процессе тестирования.

Ескерту. 8-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 29.11.2022 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. КТ келесі мерзімдерде өткізіледі:
1) күнтізбелік жылғы 20 шілдеден 10 тамызға дейін;
2) күнтізбелік жылғы 18 қарашадан 11 желтоқсанға дейін.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. КТ:
1) оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратураға түсушілер үшін: шет тілі (таңдау бойынша ағылшын, неміс, француз) бойынша тесттен, қазақ немесе орыс тілдеріндегі (таңдау бойынша) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша және оқуға дайындығын анықтауға арналған тесті;
2) оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратураға түсушілер үшін: қазақ немесе орыс тілдеріндегі (таңдау бойынша) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тесті;
3) оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін бейінді магистратураға түсушілер үшін: ағылшын тілінде білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тесті;
4) шығармашылық дайындықты талап ететін жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларының тобына түсушілер үшін: шет тілі (таңдау бойынша ағылшын, неміс, француз) бойынша тесттен, оқуға дайындығын айқындауға арналған қазақ немесе орыс тілдеріндегі (таңдау бойынша) тесті;
5) араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер үшін: білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тесттен және оқуға дайындығын айқындауға арналған қазақ немесе орыс тілдеріндегі (таңдау бойынша) тесті қамтиды.
Бұл ретте, Үлгілік қағидалардың 14-тармағында көзделген шет тілін меңгергендігін растайтын халықаралық сертификаттардың біреуі бар тұлғаларға шет тілін меңгергендігін растайтын халықаралық сертификаттардың балдарын аудару шкаласына сәйкес балдар есептеледі.
КТ бейінді пәндері көрсетілген жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 8-3 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 29.11.2022 № 163 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. КТ проводится в следующие сроки:
1) с 20 июля по 10 августа календарного года;
2) с 18 ноября по 11 декабря календарного года.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. КТ включает:
1) для поступающих в научно-педагогическую магистратуру с казахским или русским языками обучения: тест по иностранному языку (по выбору английский, немецкий, французский), тест по профилю группы образовательных программ и тест на определение готовности к обучению на казахском или русском языках (по выбору);
2) для поступающих в профильную магистратуру с казахским или русским языками обучения: тест по профилю группы образовательных программ на казахском или русском языках (по выбору);
3) для поступающих в профильную магистратуру с английским языком обучения: тест по профилю группы образовательных программ на английском языке;
4) для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки: тест по иностранному языку (по выбору английский, немецкий, французский), тест на определение готовности к обучению на казахском или русском языках (по выбору);
5) для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка: тест по профилю группы образовательных программ и тест на определение готовности к обучению на казахском или русском языках (по выбору).
При этом лицам, имеющим один из международных сертификатов, подтверждающих владение иностранным языком, предусмотренных пунктом 14 Типовых правил, засчитываются баллы в соответствии со шкалой перевода баллов международных сертификатов, подтверждающих владение иностранным языком.
Перечень групп образовательных программ послевузовского образования с указанием профильных дисциплин КТ определяется согласно приложению 2 к Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. КТ тест тапсырмаларының саны:
оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратура үшін:
1) шет тілі бойынша тест – 50;
2) оқуға дайындығын айқындауға арналған тест – 30, оның ішінде: сыни ойлау бойынша – 15, талдамалық ойлау бойынша – 15;
3) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест – 50, оның ішінде: бірінші бейіндік пән бойынша – 30, екінші бейіндік пән бойынша – 20;
оқыту қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратура үшін:
білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест – 50, оның ішінде: бірінші бейіндік пән бойынша – 30, екінші бейіндік пән бойынша – 20;
шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер үшін:
1) шет тілі бойынша тест – 50;
2) оқуға дайындығын айқындауға арналған тест – 30, оның ішінде: сыни ойлау бойынша – 15, талдамалық ойлау бойынша – 15;
араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер үшін:
1) оқуға дайындығын айқындауға арналған тест – 30, оның ішінде: сыни ойлау бойынша – 15, талдамалық ойлау бойынша – 15;
2) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тест – 50, оның ішінде: бірінші бейінді пән бойынша – 30, екінші бейінді пән бойынша – 20 балды құрайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. КТ бойынша ең жоғары балл саны:
1) оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратура үшін – 150 балл;
2) оқыту қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратура үшін – 70 балл;
3) шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша ғылыми-педагогикалық магистратура үшін – 80 балл;
4) араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратура үшін – 100 балды құрайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. КТ-ға:
оқыту қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізілетін ғылыми-педагогикалық магистратураға түсушілер үшін – 3 сағат 55 минут;
оқыту қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде жүргізілетін бейінді магистратураға түсушілер үшін – 1 сағат 40 минут;
шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша ғылыми-педагогикалық магистратураға түсушілер үшін – 2 сағат 5 минут;

12. Количество тестовых заданий КТ составляет:
для научно-педагогической магистратуры с казахским или русским языками обучения:
1) тест по иностранному языку – 50;
2) тест на определение готовности к обучению – 30, из них по критическому мышлению – 15, по аналитическому мышлению – 15;
3) тест по профилю группы образовательных программ – 50, из них по первой профильной дисциплине – 30, по второй профильной дисциплине – 20;
для профильной магистратуры с казахским или русским или английским языками обучения:
тест по профилю группы образовательных программ – 50, из них по первой профильной дисциплине – 30, по второй профильной дисциплине – 20;
для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки:
1) тест по иностранному языку – 50;
2) тест на определение готовности к обучению – 30, из них по критическому мышлению – 15, по аналитическому мышлению – 15;
для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка:
1) тест на определение готовности к обучению – 30, из них по критическому мышлению – 15, по аналитическому мышлению – 15;
2) тест по профилю группы образовательных программ – 50, из них по первой профильной дисциплине – 30, по второй профильной дисциплине – 20.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Максимальное количество баллов по КТ составляет:
1) для научно-педагогической магистратуры с казахским или русским языками обучения – 150 баллов;
2) для профильной магистратуры с казахским или русским или английским языками обучения – 70 баллов;
3) для магистратуры по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки – 80 баллов;
4) для магистратуры по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка – 100 баллов.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На КТ отводится:
для поступающих в научно-педагогическую магистратуру с казахским или русским языками обучения – 3 часа 55 минут;
для поступающих в профильную магистратуру с казахским или русским или английским языками обучения – 1 час 40 минут;
для поступающих в научно-педагогическую магистратуру по группам образовательных программ, требующих творческой подготовки – 2 часа 5 минут;

араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер үшін – 2 сағат 40 минут уақыт бөлінеді.
Мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға (көру, есту, тірек-қимыл аппараты функциялары бұзылған) тестілеу үшін қосымша 40 минут беріледі.
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес есту қабілеті бұзылған мүгедектігі бар тұлғаларға мүгедектікті анықтайтын құжатты ұсынған кезде шет тілі бойынша тесттің "Тыңдау" бөлімі мәтіндік форматта беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. КТ-ге қатысу үшін өтініш берген, бірақ рұқсаттамада көрсетілген күні тестілеуге қатыспаған болса, тиісті тест тапсыру тіліне және білім беру бағдарламалары тобының бейініне сәйкес аудиторияда орын болған жағдайда және келесі дәлелді себептер бойынша:
1) денсаулық жағдайы бойынша № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 025/у немесе 026/у нысаны бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе медициналық анықтама болған кезде;
2) тізбесі "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалған жақын туыстарының қайтыс болуын растайтын құжаттар болған кезде;
3) төтенше жағдайлар кезінде КТ өткізу кезеңінде келесі күндердің бірінде қатысу мүмкіндігі беріледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. КТ өткізу қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру үшін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган КТӨП-ке тестілеу әкімшілері, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволар қызметкерлерінің, азаматтық қоғам институттары, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінің қатарынан бақылаушылар жібереді. Тестілеу әкімшілері аудитория және дәліз бойынша кезекшінің қызметін атқарады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-1. Кешенді тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптар Қағидаларға 27-қосымшада келтірілген.
Ескерту. Қағида 16-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка – 2 часа 40 минут.
Для лиц с ограниченными возможностями (с нарушениями зрения, слуха, функций опорно-двигательного аппарата) для тестирования дополнительно предоставляется 40 минут.
Лицам с инвалидностью с нарушением слуха при предъявлении документа об установлении инвалидности, в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, часть "Слушание" теста по иностранному языку предоставляется в текстовом формате.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Поступающему, подавшему заявление, но не принявшему участие в КТ в указанный в пропуске день, предоставляется возможность участия в один из последующих дней в период проведения КТ при наличии места в аудитории с соответствующим языком тестирования и профилем группы образовательной программы по следующим уважительным причинам:
1) при наличии листа о временной нетрудоспособности или медицинской справки по форме 025/у или 026/у утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, по состоянию здоровья;
2) при наличии документов, подтверждающих смерть близких родственников, перечень которых определен Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) при чрезвычайных ситуациях.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Для осуществления контроля за соблюдением правил проведения КТ уполномоченным органом в области науки и высшего образования в ППКТ направляются администраторы тестирования, наблюдатели из числа сотрудников уполномоченного органа в области науки и высшего образования, других заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, неправительственных организаций. Администраторы тестирования выполняют функции дежурного по аудитории и по коридору.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. Минимальные технические требования по техническому оснащению помещения при проведении комплексного тестирования приведены в приложении 27 к Правилам.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

17. КТ өткізілетін корпустарда тестілеу күндері тестілеу үшін пайдаланылмайтын барлық аудиториялар, кабинеттер, үй-жайлар (санитарлық тораптардан басқа), сондай-ақ түсушілердің кіруі мен шығуы үшін пайдаланылатындардан басқа кіретін есіктер жабылады және мөрленеді. Ғимараттан тыс орналасқан санитарлық тораптан ғимаратқа дейінгі аумақ пен жол бөгде адамдардың кіруіне шектеледі.
18. Ғимаратқа кіргізу үшін пайдаланылатын кіреберіс есіктер және КТ жүргізу процесі бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі. Бұл ретте кіргізу, тестілеуді өткізу процесін бейнебақылау жазбасы, сондай-ақ тестілеуден кейін үй-жайда сақталған пайдаланылған кітапшалар тестілеу аяқталғаннан кейін күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Ұлттық тестілеу орталығына беріледі.
20 шілде мен 10 тамыз аралығында және (немесе) 18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында КТ өткізу кезеңінде Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеруді жүзеге асырады және түсушінің КТ барысында Қағидалардың 35, 37 және 47-11-тармақтарын бұзуы анықталған жағдайда Ұлттық тестілеу орталығы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті акт жасайды. Комиссияның шешімімен КТ сертификатының күші жойылады. КТ сертификатының күші жойылғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы түсушіге хабарлама жібереді.
20 шілде мен 10 тамыз аралығында және (немесе) 18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында кезеңде өткізілген КТ аяқталғаннан кейін 3 (үш) ай бойы Ұлттық тестілеу орталығы тестілеу кезіндегі бейнебақылау жазбаларын қарауды және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеруді жүзеге асырады.
КТ өткізу кезінде түсушінің тыйым салынған заттарды пайдаланғаны және (немесе) осы Қағидаларға 35, 37 және 47-11-тармақтарында көрсетілген әрекеттері анықталған кезде Ұлттық тестілеу орталығы осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасайды және растайтын материалдармен бірге ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган комиссиясының қарауына ұсынады.
Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган комиссиясының шешімімен тестілеу нәтижелері (КТ сертификаты), сондай-ақ республикалық бюджет қаражаты есебінен білім беру грантын беруге арналған конкурстың нәтижелері (білім беру грантын беру туралы куәлік) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен жойылады.
Тестілеу нәтижелері (КТ сертификаты) және (немесе) білім беру грантын беру туралы куәлік жойылғаннан кейін Ұлттық тестілеу орталығы түсушіге хабарлама жібереді және (немесе) ақпаратты түсушінің жеке кабинетінде орналастырады.

17. В корпусах, в которых проводится КТ, в дни экзаменов все аудитории, кабинеты, помещения, не используемые для тестирования (кроме санузлов), а также входные двери, кроме тех, которые будут использованы для входа и выхода поступающих, закрываются и опечатываются. Территория и дорога от здания до санузлов, находящихся вне здания, ограничиваются для доступа посторонних лиц.
18. Входные двери, используемые для запуска в здание, и процесс проведения КТ обеспечиваются системой видеонаблюдения. При этом запись видеонаблюдения процесса запуска, проведения тестирования, а также видеозапись помещения, в котором хранились использованные книжки после тестирования, передаются в Национальный центр тестирования в течение 5 (пяти) календарных дней после завершения тестирования.
В период проведения КТ с 20 июля по 10 августа и (или) с 18 ноября по 11 декабря Национальный центр тестирования осуществляет просмотр записей видеонаблюдения КТ и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования (электронный формат) и в случае обнаружения нарушения пунктов 35, 37 и 47-11 Правил поступающим во время КТ, Национальным центром тестирования составляется соответствующий акт по форме согласно приложению 4-1 к Правилам. Решением Комиссии сертификат КТ аннулируется. После аннулирования сертификата КТ Национальный центр тестирования направляет уведомление поступающему и (или) размещает информацию в личном кабинете поступающего.
Национальный центр тестирования после завершения КТ, проведенного в период с 20 июля по 10 августа и (или) с 18 ноября по 11 декабря, осуществляет просмотр записей видеонаблюдения КТ и производит проверку файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования (электронный формат) в течение 3 (трех) месяцев.
При обнаружении использования поступающим во время КТ запрещенных предметов и (или) действий, указанных в пунктах 35, 37 и 47-11 Правил, Национальным центром тестирования составляется соответствующий акт по форме согласно приложению 4-1 к Правилам и направляется на рассмотрение комиссии уполномоченного органа в области науки и высшего образования с подтверждающими материалами.
Решением комиссии уполномоченного органа в области науки и высшего образования результаты тестирования (сертификат КТ), а также результаты конкурса на присуждение образовательного гранта (свидетельство о присуждении образовательного гранта) за счет средств республиканского бюджета аннулируются приказом уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
После аннулирования результатов тестирования (сертификат КТ) и (или) свидетельства о присуждении образовательного гранта, Национальный центр тестирования направляет уведомление поступающему и (или) размещает информацию в личном кабинете поступающего.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тестілеуге жіберу кезінде қол және рамалы түрдегі металл іздегіштер қолданылады. Тестілеуге жіберу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде түсушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың ғимаратқа келесі тыйым салынған заттарды алып жүруіне жол бермеу шеңберінде жүзеге асырылады: шпаргалкалар, оқу-әдістемелік әдебиеттер, сөздік, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесі, А0-А10 форматтағы қағаздар, калькулятор, фотоаппарат, ұялы байланыс құралдары (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рациялар, ноутбуктер, плейерлер, модемдер (мобильді роутерлер), смарт көзілдіріктер, смарт сағаттар, фитнес-браслеттер (трекер), сымды және сымсыз құлаққаптар, микроқұлаққаптар, сымсыз бейнекамералар, GPS (ДжиПиЭс) навигаторлар, GPS (ДжиПиЭс) трекерлер, қашықтан басқару құрылғылары, диктофондар, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғылары: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект).
Тестілеуге кіргізу барысында металл іздегішпен тексеру кезінде осы тармақта көрсетілген тыйым салынған заттар табылған жағдайда тестілеу әкімшісі осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "КТ өткізу пункті ғимаратына кіргізу барысында тыйым салынған заттар тәркіленген жағдайда түсушіні ғимараттан шығару туралы акт" жасайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тестілеуге жіберу кезінде оқуға түсушілер ғимаратқа бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте жеке басын куәландыратын құжат негізінде оқуға түсушінің жеке басын сәйкестендіру жүргізіледі, содан кейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсаттаманы және рұқсаттама түбіртегін салыстырып тексеру жүргізіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Қағаз және (немесе) электрондық форматтағы КТ-ге кіргізу барысында бөгде тұлға анықталған жағдайда тестілеу әкімшісі бақылаушылармен бірлесе отырып, бөгде тұлғаның қатысуымен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды. Түсуші ағымдағы жылы қайта тестілеуге жіберілмейді.
Тестілеуге бөгде тұлғаны тартқан түсуші тестілеуге жіберілмейді.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного и рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности поступающих при проведении тестирования, а также недопущения попытки и проноса ими в здание следующих запрещенных предметов: шпаргалки, учебно-методическую литературу, словарь, таблицу Менделеева и растворимости солей, бумагу формата А0-А10, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт очки, смарт часы, фитнес-браслет (трекер), проводные и беспроводные наушники, микронаушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, диктофоны, а также другие устройства обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект)).
При выявлении запрещенных предметов, указанных в настоящем пункте, во время проверки металлоискателем в ходе запуска на тестирование, администратором тестирования составляется Акт об исключении из здания поступающего при обнаружении запрещенных предметов при запуске в здание пункта проведения КТ по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При запуске на тестирование в бумажном варианте поступающие запускаются в здание по одному, при этом производится идентификация личности поступающего на основании документа, удостоверяющего личность, затем проводится сверка пропуска и корешка пропуска по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
21. При выявлении подставного лица в ходе запуска на КТ в бумажном и (или) электронном форматах администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования в присутствии подставного лица составляется Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Поступающий не допускается на повторное тестирование в текущем году.
Поступающие, вовлекшие подставных лиц на тестирование, не допускаются к тестированию.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. КТ өткізілетін күні тестілеу әкімшісі отырғызу парағын басып шығарады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Түсушілер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырғызу парағындағы нөмірге сәйкес орын алады.
24. Қағаз форматтағы КТ өткізу кезінде тестілеу әкімшісі оқуға түсушілерді отырғызғаннан кейін оқуға түсушілерге тестілеу материалдарымен жұмыс істеу ережелерін түсіндіреді. Бұдан әрі тестілеу әкімшісі аудиториядан үш түсушінің қатысуымен тестілеу материалдары бар қораптарды ашуды ұйымдастырады. Шақырылған түсушілер қораптағы мөрдің бүтіндігін тексереді. Қорапты ашуды жүргізеді, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу материалдарын ашу актісін жасай отырып, онда бар тестілеу материалдарын қайта есептейді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Бірінші кезекте жауап парақтары мен жауап парақтарының көшірмелері таратылады.
26. Жауап парағының қызметтік секторлары толтырылған соң түсушілерге тест тапсырмалары бар сұрақ-кітапшалар таратылады.
Кітапшалар түсушілерге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нұсқаларды үлестіру парағына сәйкес таратылады.
27. Оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін магистратураға түсушілер үшін КТ жауап парағы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда баспа әріппен түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген тестіленушінің жеке коды (бұдан әрі - ТЖК) жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу тапсыру кезінде түсушінің отырғызу орны және кітапшасының нұсқасы боялады;
4) 5-секторда түсуші КТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі қойылады. Лек нөмірі тестілеу болатын күн бойынша анықталады;
5) 6-секторда шет тілі бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады. 6-сектордың әр тапсырмасы берілген төрт жауап нұсқаларынан жалғыз дұрыс жауапты таңдауды қажет етеді. Таңдалған жауап сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгіленеді;

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
22. В день проведения КТ администратором тестирования распечатывается посадочный лист.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
23. Поступающие занимают место, соответствующее номеру в посадочном листе, по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
24. При проведении КТ в бумажном формате администратор тестирования после рассадки поступающих разъясняет поступающим правила работы с материалами тестирования. Далее администратор тестирования при участии трех поступающих из аудитории организует вскрытие коробки с материалами тестирования. Приглашенные поступающие проверяют целостность печати на коробке, производят вскрытие коробки, пересчитывают имеющиеся в ней материалы тестирования с составлением акта вскрытия материалов тестирования по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
25. В первую очередь раздаются листы ответов и копии листов ответов.
26. После заполнения служебных секторов листа ответов производится раздача книжек, которые содержат тестовые задания.
Книжки-вопросники для поступающих раздаются в соответствии с листом распределения вариантов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
27. Лист ответов КТ для поступающих в магистратуру с казахским или русским языком обучения заполняется по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается печатными буквами Ф. И. О. (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется индивидуальный код тестируемого (далее - ИКТ), указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками посадочное место, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки;
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать КТ. Номер потока определяется по дате тестирования;
5) в секторе 6 закрашиваются ответы заданий теста по иностранному языку. Каждое задание в секторе 6 требует выбора единственно правильного ответа из четырех предложенных вариантов ответов. Выбранный ответ отмечается путем полного закрашивания соответствующего кружка;

6) 7-секторда оқуға дайындығын анықтауға арналған тест тапсырмаларының жауаптары боялады. Әр тапсырмаға жауаптың бес нұсқасы беріледі, оның ішінде бір ғана жауап дұрыс болып табылады. Тек қана бір сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгілеу қажет;
7) 8-секторда бірінші бейіндік пән бойынша тест тапсырмаларының жауабы боялады. Бұл секторда әр тапсырмаға жауаптың бес нұсқасы берілген, оның ішінде бір ғана жауап дұрыс болып табылады. Тек қана бір сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгілеу қажет;
8) 9-секторда екінші бейіндік пән бойынша тест тапсырмаларының жауабы боялады. 9-сектордағы әр тапсырмаға сегіз жауап нұсқасы берілген, оның ішінде үш дұрыс жауаптан артық емес таңдау қажет. Сәйкес дөңгелекшелерді толық бояу арқылы белгіленеді;
9) 10-сектор (жауап парағының нөмірі көрсетіледі) боялмайды;
10) "Назар аударыңыз" графасына ерекше назар аударамыз:
жауап парағы көк немесе қара сиялы қаламмен толтырылады;
жауап парағын булауға, жууға, жұлуға және түзетуші сұйықтықтарды пайдалануға, аудиториядан жауап парағын шығаруға, ұялы телефондарды пайдалануға жол берілмейді;
11) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 11-секторға қолын қояды.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін магистратураға түсушілер үшін КТ жауап парағы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда баспа әріппен түсушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торкөздерге көлденеңінен түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген ТЖК жазылады. Әр санның астындағы торкөздегі сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторларда тестілеу тапсыру кезінде түсушінің отырғызу орны және кітапшасының нұсқасы боялады;
4) 5-секторда түсуші КТ тапсыратын лек пен аудитория нөмірі қойылады. Лек нөмірі тестілеу болатын күн бойынша анықталады;
5) 6-секторда оқуға дайындығын анықтауға арналған тест тапсырмаларының жауаптары боялады. Әр тапсырмаға жауаптың бес нұсқасы берілген, оның ішінде бір ғана жауап дұрыс болып табылады. Тек қана бір сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгілеу қажет;
6) 7-секторда бірінші бейіндік пән бойынша тест тапсырмаларының жауабы боялады. Бұл сектордағы әр тапсырмаға жауаптың бес нұсқасы берілген, оның ішінде бір ғана жауап дұрыс болып табылады. Тек қана бір сәйкес дөңгелекшені толық бояу арқылы белгілеу қажет;

6) в секторе 7 закрашиваются ответы заданий теста на определение готовности к обучению. Каждое задание имеет пять вариантов ответов, из которых только один правильный. Отметить только один соответствующий кружок путем полного закрашивания;
7) в секторе 8 закрашиваются ответы заданий теста по первой профильной дисциплине. В данном секторе каждое задание имеет пять вариантов ответов, из которых только один правильный. Отметить только один соответствующий кружок путем полного закрашивания;
8) в секторе 9 закрашиваются ответы заданий теста по второй профильной дисциплине. В секторе 9 каждое задание имеет восемь вариантов ответов, из которых нужно выбрать не более трех правильных ответов. Отметить только соответствующие кружки путем полного закрашивания;
9) сектор 10 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
10) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории, пользоваться мобильными телефонами;
11) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 11 "Подпись поступающего".
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными приказами Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
28. Лист ответов КТ для поступающих в магистратуру с английским языком обучения заполняется по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается печатными буквами Ф. И. О. (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется индивидуальный код поступающего (далее - ИКТ), указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками посадочное место, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки;
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать КТ. Номер потока определяется по дате тестирования;
5) в секторе 6 закрашиваются ответы заданий теста на определение готовности к обучению. Каждое задание имеет пять вариантов ответов, из которых только один правильный. Отметить только один соответствующий кружок путем полного закрашивания;
6) в секторе 7 закрашиваются ответы заданий теста по первой профильной дисциплине. В секторе 7 каждое задание имеет пять вариантов ответов, из которых только один правильный. Отметить только один соответствующий кружок путем полного закрашивания;

10) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышындағы "Түсушінің қолы" деген 11-секторға қолын қояды.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29-1. Араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілерге арналған КТ жауап парағы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай тәртіппен толтырылады:
1) 1-секторда Т.А.Ә. (бар болса) баспа әріптерімен жазылады;
2) 2-секторда жоғарғы торларда көлденеңінен оқуға түсушінің рұқсаттамасында көрсетілген тестіленушінің жеке коды (бұдан әрі – ТЖК) толтырылады. Әр санның астында торларда белгіленген сандарға сәйкес дөңгелекшелер боялады;
3) 3 және 4-секторда тестілеу кезінде оқуға түсуші отыратын орын және оның кітапшасының нұсқасы дөңгелекшелермен боялады;
4) 5-секторда түсуші КТ тапсыратын лек және аудитория нөмірі қойылады. Лектің нөмірі тестілеу күні бойынша анықталады;
5) 6-секторды араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары бойынша магистратураға түсушілер боямайды;
6) 7-секторда оқуға дайындығын анықтауға арналған тест тапсырмаларының жауаптары боялады. Әрбір тапсырманың бес нұсқасы бар, олардың біреуі ғана дұрыс. Толық бояу арқылы тек бір сәйкес дөңгелекшені белгілеу қажет;
7) 8-секторда бірінші бейіндік пән бойынша тест тапсырмаларының жауаптары боялады. Бұл секторда әрбір тапсырманың бес нұсқасы бар, олардың біреуі ғана дұрыс. Толық бояу арқылы тек бір сәйкес дөңгелекшені белгілеу қажет;
8) 9-секторда екінші бейіндік пән бойынша тест тапсырмаларының жауабы боялады. 9-сектордағы әр тапсырмаға сегіз жауап нұсқасы берілген, оның ішінде үш дұрыс жауаптан артық емес таңдау қажет. Сәйкес дөңгелекшелерді толық бояу арқылы белгіленеді.
9) 10-сектор (жауап парағының нөмірін көрсетеді) боялмайды;
10) "Назар аударыңыз" бағанасына ерекше назар аударылады:
жауап парағы көк немесе қара сиялы қаламмен толтырылады;
жауап парағын ластауға, умаждауға, жұлуға және түзетуші сұйықтықтарды пайдалануға, аудиториядан жауап парағын шығаруға, ұялы телефондарды пайдалануға жол берілмейді;
11) түсуші жауап парағының төменгі оң жақ бұрышына "Түсушінің қолы" деген 11-секторға қол қояды.
Ескерту. 29-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

10) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 11 "Подпись поступающего".
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29-1. Лист ответов КТ для поступающих в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка, заполняется по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в следующем порядке:
1) в сектор 1 вписывается печатными буквами Ф. И. О. (при его наличии);
2) в секторе 2 в верхних клетках по горизонтали заполняется индивидуальный код тестируемого (далее - ИКТ), указанный на пропуске поступающего. Под каждой цифрой закрашиваются кружки, соответствующие цифрам, обозначенным в клетках;
3) в секторе 3 и 4 закрашиваются кружками посадочное место, где будет сидеть поступающий при сдаче тестирования и вариант его книжки;
4) в секторе 5 проставляются поток и номер аудитории, в которой поступающий будет сдавать КТ. Номер потока определяется по дате тестирования;
5) сектор 6 не закрашивается поступающими в магистратуру по группам образовательных программ, требующих знания арабского языка
6) в секторе 7 закрашиваются ответы заданий теста на определение готовности к обучению. Каждое задание имеет пять вариантов ответов, из которых только один правильный. Отметить только один соответствующий кружок путем полного закрашивания;
7) в секторе 8 закрашиваются ответы заданий теста по первой профильной дисциплине. В данном секторе каждое задание имеет пять вариантов ответов, из которых только один правильный. Отметить только один соответствующий кружок путем полного закрашивания;
8) в секторе 9 закрашиваются ответы заданий теста по второй профильной дисциплине. В секторе 9 каждое задание имеет восемь вариантов ответов, из которых нужно выбрать не более трех правильных ответов. Отметить только соответствующие кружки путем полного закрашивания;
9) сектор 10 (отображает номер листа ответов) не закрашивается;
10) особое внимание обращается на графу "Внимание":
лист ответов заполняется ручкой с синей или черной пастой;
не допускается пачкать, мять, рвать лист ответов и пользоваться корректирующими жидкостями, выносить лист ответов из аудитории, пользоваться мобильными телефонами;
11) поступающий расписывается в нижнем правом углу листа ответов в секторе 11 "Подпись поступающего".
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

30. Жауап парағының дөңгелекшелері шеңберінен шығарылмай толық боялуы тиіс.
Жауап парағының жоғары оң жақ бұрышында дөңгелекшені дұрыс толтыру үлгісі берілген.
31. Жауап парағы секторларының және дөңгелекшелерінің дұрыс толтырылуын түсуші өзі қамтамасыз етеді.
32. Жауап парағы бір данада беріледі, жауап парағы ауыстырылмайды және түсушінің КТ нәтижесін растайтын жалғыз құжат болып табылады.
33. Түсуші кітапшадағы нұсқа нөмірін жауап парағына (4-сектор) көшіріп жазады және кітапшаның мұқабасын толтырады.
34. Түсушілер жауап парақтарының қызметтік секторларын және кітапшаның мұқабасын толтырған соң тақтада КТ-ның басталу және аяқталу уақыты жазылады. Түсушілерді аудиторияға кіргізу КТ-ның басталғандығы хабарланған сәтте тоқтатылады.
35. КТ жүргізу кезінде түсушіге жол берілмейді:
1) дәліз бойынша кезекшінің қызметін атқаратын тестілеу әкімшісінің рұқсатынсыз аудиториядан шығуға;
2) сөйлесуге;
3) орнынан орын ауыстыруға;
4) тестілеу материалдарымен алмасуға;
5) аудиториядан тестілеу материалдарын шығаруға;
6) аудиториядан 2 реттен артық шығуға;
7) аудиторияға шпаргалкаларды, оқу-әдістемелік әдебиеттерін, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесін, калькуляторды, фотоаппаратты, ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рацияларды, ноутбуктерді, плейерлерді, модемдерді (мобильді роутерлер), смарт көзілдіріктер, смарт сағаттарды, фитнес-браслеттер (трекер), сымды және сымсыз құлаққаптарды, сымсыз бейнекамераларын, GPS (ДжиПиЭс) навигаторларын, GPS (ДжиПиЭс) трекерлерін, қашықтан басқару құрылғыларын, диктофондар, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғыларын: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) алып кіруіне және қолдануына;
8) тестілеу материалдарын (жауап парақтарын және кітапшаларын) сыпыру, түзетуші сұйықтықты пайдалану, беттерді үзу арқылы бұзуды жүзеге асыруға;
9) бұл үшін қарастырылмаған секторларды бояуға (жауап парағының нөмірі).
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 07.06.2022 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 29.11.2022 № 163 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
36. Қағаз форматтағы КТ кезінде түсушіде Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген заттар табылған, сондай-ақ түсуші осы Қағидалардың 35-тармағын бұзған жағдайда тестілеу әкімшісі бақылаушылармен бірге түсушінің қатысуымен Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Аудиторияда тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт" толтырады. Түсуші аудиториядан шығарылады. КТ нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады.

30. Кружок закрашивается полностью, без выхода за границы кружка.
В правом верхнем углу листа ответов показан пример правильного заполнения кружка.
31. Правильность заполнения секторов и кружков листа ответов, обеспечивается самим поступающим.
32. Лист ответов выдается в одном экземпляре, замене не подлежит и является единственным документом, подтверждающим результаты тестирования поступающего.
33. Поступающий переписывает номер варианта с книжки на лист ответов (сектор 4) и заполняет титульный лист книжки.
34. После заполнения поступающими служебных секторов листов ответов и титульного листа книжки, на доске записывается время начала и окончания КТ. Запуск поступающих в аудиторию прекращается с момента объявления о начале КТ.
35. При проведении КТ в бумажном формате поступающему не разрешается:
1) выходить из аудитории без разрешения и сопровождения администратора тестирования, выполняющего функции дежурного по коридору;
2) переговариваться;
3) пересаживаться с места на место;
4) обмениваться материалами тестирования;
5) выносить материалы тестирования из аудитории;
6) выходить из аудитории более двух раз;
7) заносить в аудиторию и использовать бумагу, шпаргалки, учебно-методическую литературу, таблицу Менделеева и растворимости солей, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт очки, смарт часы, фитнес-браслет (трекер), проводные и беспроводные наушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, диктофоны, а также другие устройства обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект);
8) осуществлять порчу материалов тестирования (листов ответов и книжек) путем их смятия, использования корректирующей жидкости, отрыва страниц;
9) закрашивание секторов, не предусмотренных для этого (номер листа ответов).
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 07.06.2022 № 264 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 29.11.2022 № 163 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
36. При обнаружении у поступающего предметов, указанных в пункте 35 Правил, а также в случае нарушения поступающим пункта 35 Правил на КТ в бумажном формате, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования в присутствии поступающего составляются "Акт выявления запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории" по форме согласно приложению 10-1 к Правилам. Поступающий удаляется из аудитории. Результаты КТ не обрабатываются и подлежат аннулированию.

Электрондық форматтағы КТ кезінде және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру нәтижесі бойынша түсушіде Қағидалардың 47-11-тармағында көрсетілген заттар табылған, сондай-ақ түсуші Қағидалардың 47-11-тармағын бұзған жағдайда тестілеу әкімшісі бақылаушылармен бірге түсушінің қатысуымен Қағидаларға 10-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Аудиторияда тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті және тестілеуден өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасағаны туралы акт" толтырады. Түсуші аудиториядан шығарылады. КТ нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Қағаз және (немесе) электрондық форматтағы КТ-ны өткізу барысында бөгде тұлға анықталған жағдайда, тестілеу әкімшісі бақылаушылармен бірлесіп, бөгде тұлғаның қатысуымен осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт жасайды. Бөгде тұлғалар аудиториядан шығарылады. КТ нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады. Түсуші ағымдағы жылы қайта тестілеуге жіберілмейді.
Тестілеуге бөгде тұлғаны тартқан адамдар тестілеуге жіберілмейді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Қағаз форматтағы КТ уақыты аяқталған соң түсуші тестілеу материалдарын өткізуден бас тартқан жағдайда, тестілеу әкімшісі бақылаушылармен бірлесе отырып, түсушінің қатысуымен осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тестілеу уақыты аяқталған соң түсушінің тестілеу материалдарын уақытылы тапсырмау фактісі туралы акт толтырады. КТ нәтижелері өңделмейді және жойылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. КТ аяқталуына қарай немесе КТ уақыты аяқталғанда түсуші өзінің орнынан жауап парағы мен кітапшаны Министрлік өкіліне тапсырады.
40. Жауап парағы мен кітапшаны қабылдау барысында тестілеу әкімшісі жауап парағындағы барлық қызметтік секторлардың және кітапша мұқабасының толтырылуын тексергеннен кейін түсуші аудиториядан шығады.

При обнаружении у поступающего предметов, указанных в пункте 47-11 Правил, а также в случае нарушения поступающим пункта 47-11 Правил на КТ в электронном формате и по результатам проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования, администратором тестирования совместно с наблюдателями тестирования в присутствии поступающего составляется Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории и (или) действий или попытку вмешательств или вмешательства в программу тестирования и иных нарушений при прохождении тестирования по форме согласно приложению 10-2 к Правилам. Поступающий удаляется из аудитории. Результаты КТ не обрабатываются и подлежат аннулированию.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В случае выявления подставного лица в ходе проведения КТ в бумажном и (или) электронном форматах администратор тестирования совместно с наблюдателями тестирования в присутствии подставного лица составляют Акт выявления подставного лица в ходе проведения тестирования по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Подставное лицо удаляется из аудитории. Результаты КТ не обрабатываются и подлежат аннулированию. Поступающий не допускается на повторное тестирование в текущем году.
Лица, вовлекшие на тестирование подставных лиц, не допускаются к тестированию.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
38. В случае отказа поступающего сдать материалы тестирования при бумажном формате КТ по истечении времени администратор тестирования совместно с наблюдателями тестирования в присутствии поступающего составляют Акт выявления факта несвоевременной сдачи материалов тестирования поступающим по истечении времени тестирования по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Результаты КТ не обрабатываются и подлежат аннулированию.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
39. По мере завершения КТ или окончания времени КТ поступающий передает со своего посадочного места лист ответов и книжку представителю Министерства.
40. При приеме листа ответов и книжек администратором тестирования проверяется заполнение всех служебных секторов листа ответов и титульного листа книжки, после чего поступающий покидает аудиторию.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Тестілеу әкімшісі тестілеу материалдарын қорапқа салады және бес түсушінің алып жүруімен тестілеу материалдарын КТ нәтижелері өңделетін кабинетке жеткізеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. КТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
1) бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда бір балл беріледі, басқа жағдайда нөл балл беріледі;
2) бір немесе бірнеше дұрыс жауабы бар (үш дұрыс жауаптан артық емес) тест тапсырмаларында:
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
бір дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен";
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында бір дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
екі дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты таңдағанда екі балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында екі дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында үш дұрыс жауапты және бір дұрыс емес жауапты таңдағанда бір балмен;
үш дұрыс жауабы бар тест тапсырмаларында тек бір дұрыс жауапты не екі және одан да көп дұрыс емес жауапты таңдағанда нөл балмен бағаланады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Жауап парақтарын сканерленуді тестілеу әкімшісі екі рет жүргізеді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
41. Администратор тестирования складывает материалы тестирования в коробку и в сопровождении пяти поступающих доставляет материалы тестирования до кабинета, где обрабатываются результаты КТ.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
42. Оценивание ответов тестовых заданий КТ для поступающего осуществляется следующим образом:
1) в заданиях с выбором одного правильного ответа - при выборе правильного ответа присуждается один балл, в остальных случаях ноль баллов;
2) в тестовых заданиях с одним или несколькими правильными ответами (не более трех правильных ответов):
с одним правильным ответом при выборе правильного ответа оценивается в два балла;
с одним правильным ответом при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с одним правильным ответом при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в два балла;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе одного правильного ответа и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с двумя правильными ответами при выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов оценивается в два балла;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе двух правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе трех правильных ответов и одного неправильного ответа оценивается в один балл;
с тремя правильными ответами при выборе только одного правильного ответа либо выборе двух и более неправильных ответов оценивается в ноль баллов.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
43. Сканирование листов ответов производится администратором тестирования дважды.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

44. Жауап парақтарын электрондық пошта арқылы сканерден өткізгеннен кейін АКТБ-ға дұрыс жауаптар коды бар файл жіберіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Алып тасталды – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. КТ нәтижелері тестілеу өткізу күні хабарланады және ақпараттық стендте ілінеді, сондай-ақ тестілеу нәтижелерімен www.testcenter.kz сайтында танысуға болады.
47. КТ аяқталғаннан кейін және апелляция рәсімі өткізілген соң қолданылған және қолданылмаған кітапшалар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "КТ кітапшаларын жою туралы акт" жасала отырып жойылады.
2-1-параграф. Электрондық форматта КТ өткізу
Ескерту. 2-1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-1. Электрондық форматтағы КТ-ға кіру кезінде ғимаратқа түсушілер бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте кіргізу кезінде жеке басын куәландыратын құжаттың немесе төлқұжат негізінде тұлғаның жеке басы бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканерленуі арқылы сәйкестендіру жүргізіледі.
Ескерту. 47-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-2. Түсушілердің жеке басын сәйкестендіру адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасын сканерлеу арқылы, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттың негізінде жүргізіледі.
Жеке басы сәйкестендірілгеннен кейін, түсуші отырғызу парағында көрсетілген нөмірге сәйкес орынға отырады.
Орнына отырғаннан кейін түсуші Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырғызу парағына қол қояды.
Ескерту. 47-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-3. Тестілеу басталғанға дейін тестілеу әкімшісі түсушіге тестілеу ережелері бойынша нұсқаулық өткізеді.
Тестілеуді бастау үшін түсуші:
1) логин және құпия сөз енгізу немесе адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялау;

44. После сканирования листов ответов по электронной почте в ППКТ высылается файл с кодами правильных ответов.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Результаты КТ объявляются в день его проведения и вывешиваются на информационном стенде, а также размещаются на сайте www.testcenter.kz.
47. После завершения КТ и проведения процедуры апелляции, использованные и не использованные книжки уничтожаются, составляется "Акт об уничтожении книжек КТ" по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Параграф 2-1. Проведение КТ в электронном формате
Сноска. Заголовок параграфа 2-1 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены параграфом 2-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47-1. При запуске на тестирование в электронном формате поступающие запускаются в здание по одному, при этом, производится идентификация личности поступающего через сканер объемно-пространственной формы лица человека на основании документа, удостоверяющего личность, либо паспорта.
Сноска. Пункт 47-1 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-2. Идентификация личности поступающего осуществляется через сканер объемно-пространственной формы лица человека, а также на основании документа, удостоверяющего личность.
После идентификации личности поступающий занимает место, соответствующее номеру, указанному в посадочном листе.
После рассадки поступающий расписывается в посадочном листе по форме согласно приложению 5-1 к Правилам.
Сноска. Пункт 47-2 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-3. До начала тестирования администратор тестирования проводит инструктаж по правилам поведения поступающих во время тестирования.
Для начала тестирования поступающему необходимо:
1) ввести логин и пароль или авторизоваться через сканер объемно-пространственной формы лица человека;

2) Тестілеуді өткізу қағидаларымен танысу;
3) деректерінің дұрыстығын растау;
4) "Кіру" батырмасын басқаннан кейін тестілеуге өту қажет.
Түсуші тестілеу жүйесіне әрбір кіру және шығу кезінде, сондай-ақ тестілеу аяқталғаннан кейін компьютерде орнатылған фронтальды камера арқылы адам бетінің көлемдік-кеңістіктік формасының сканері арқылы авторизациялаудан өтеді.
Тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауы болған жағдайда түсуші тестілеу әкімшісіне хабарлауы қажет. Тестілеу әкімшісі Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау актісін жасайды.
КТ өткізу пунктінде электр қуаты ажыратылған жағдайда немесе тестілеу жазбасы жүргізілмейтін басқа да форс-мажорлық жағдайларда, Ұлттық тестілеу орталығының келісімен тестілеу әкімшісі мен өңірлік мемлекеттік комиссия Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеу процесін тоқтата тұру және ауыстыру туралы акт жасай отырып, тестілеу процесін тоқтатады (күшін жояды) және басқа күнге ауыстырады.
Ескерту. 47-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-4. Электрондық тестілеу оқуға түсушіге тестілеу кезінде келесі сұрақтарға өтуге, жауап нұсқаларын өзгертуге мүмкіндік береді.
Ескерту. 47-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-5. Тест тапсырмаларын шешу бойынша жұмысты орындау үшін әрбір тестіленушіге А4 форматындағы қағаз беріледі, олар тестілеу аяқталғаннан және апелляцияға өтініш бергеннен кейін тестілеу әкімшісіне беріледі.
Тестілеу аяқталғаннан кейін, түсуші оны "Тестілеуді аяқтау" батырмасын басу арқылы растайды.
Ескерту. 47-5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-6. Тестілеу қорытындысы бойынша компьютер экранында оның жауап нұсқасы мен дұрыс жауаптар коды көрсетілген түсушінің тестілеу нәтижелерін талдау картасы, сондай-ақ әрбір сұрақ бойынша жиналған балл және блоктар бойынша жиналған баллдардың сомасы мен КТ жалпы балы көрсетіледі .
47-7. Одан әрі компьютер экранында " апелляцияға өту" және "апелляциясыз аяқтау" функциялары көрсетіледі . "Апелляцияға көшу" функциясын таңдаған жағдайда, түсуші апелляцияға беру үшін дәлелді негіздемемен сұрақтарға көшеді .

2) ознакомиться с Правилами проведения тестирования;
3) подтвердить правильность данных тестирования;
4) после нажатия кнопки "Войти" приступить к сдаче тестирования.
При каждом входе и выходе в систему тестирования, а также после завершения тестирования, поступающие через фронтальные камеры, установленные на компьютере, проходят авторизацию объемно-пространственной формы лица человека.
В случае технической неисправности техники во время тестирования поступающему необходимо сообщить администратору тестирования. Администратором тестирования совместно с наблюдателями составляется Акт выявления технической неисправности техники во время тестирования по форме согласно приложению 24 к Правилам.
В случае отключения электричества в пункте проведении КТ или других форс-мажорных обстоятельствах, при которых запись тестирования не ведется, администратор тестирования и региональная государственная комиссия по согласованию с Национальным центром тестирования приостанавливает (отменяет) и переносит на другой день процесс тестирования с составлением Акта о приостановлении и переносе процесса тестирования по форме согласно приложению 25 к Правилам.
Сноска. Пункт 47-3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-4. Электронное тестирование позволяет поступающему при тестировании переходить на следующие вопросы, возвращаться к не отвеченным вопросам, а также изменять варианты ответов.
Сноска. Пункт 47-4 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-5. Для выполнения работ по решению тестовых заданий каждому тестируемому выдается бумага формата А4, которая по завершении тестирования и подачи заявления на апелляцию передается администратору тестирования.
После завершения тестирования поступающий подтверждает это нажатием кнопки "Завершить тестирование".
Сноска. Пункт 47-5 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-6. По итогам тестирования на экране компьютера отображается карта анализа результатов тестирования поступающего с указанием его варианта ответа и кода правильных ответов, а также набранный балл по каждому вопросу и сумма набранных баллов по блокам и общий балл КТ.
47-7. Далее на экране компьютера отображается функции "перейти к апелляции" и "завершить без апелляции". В случае выбора функции "перейти к апелляции" поступающий переходит к вопросам с мотивированным обоснованием для подачи на апелляцию.

47-8. Апелляцияға берілген сұрақтармен жұмыс аяқталғаннан кейін түсуші" апелляцияны Аяқтау" батырмасын басады және экранда апелляцияға берілген мәселелер бойынша қабылданған өтінішті талдау картасы көрсетіледі .
47-9. "Апелляциясыз аяқтау" функциясын таңдаған кезде түсуші компьютер сыныбынан кетеді.
47-10. Түсушілер ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын КТ өткізуге жауапты ұйым ұсынған бағдарламалық қамтамасыз ету көмегімен тестілеуден өтеді.
Ескерту. 47-10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-11. КТ жүргізу кезінде түсушіге:
1) дәліз бойынша кезекшінің функцияларын орындайтын тестілеу әкімшісіның рұқсатынсыз және ертіп жүруінсіз аудиториядан (компьютерлік кластан) шығуға;
2) сөйлесуге, орнынан орынға ауысуға;
3) аудиториядан 2 реттен артық және 10 минуттан артық уақытқа шығуға;
Бұл ретте төтенше, форс-мажорлық жағдайларды және/немесе түсушілердің денсаулығына байланысты жағдайларды қоспағанда, тестілеудің бірінші және соңғы сағаттарында шығуға;
4) құжаттармен және түсушіге тест тапсырмаларын шешу бойынша жұмысты орындау үшін берілген А4 форматындағы қағазбен алмасуға;
5) құжаттарды және тест тапсырмаларын шешу бойынша жұмысты орындау үшін берілген А4 форматындағы қағазды аудиториядан (компьютерлік класстан) шығаруға, сондай-ақ оларды жырту, бүктеу арқылы бүлдіруге;
6) тест тапсырмаларын шешу бойынша жұмысты орындау үшін берілген А4 форматындағы қағазды өзімен бірге алып кетуге;
7) аудиторияға шпаргалкаларды, оқу-әдістемелік әдебиеттерін, сөздікті, Менделеев кестесі және тұздардың ерігіштігі кестесін, А0-А10 форматтағы қағаздарды, калькуляторды, фотоаппаратты, ұялы байланыс құралдарын (пейджер, ұялы телефондар, планшеттер, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рацияларды, ноутбуктерді, плейерлерді, модемдерді (мобильді роутерлер), смарт көзілдіріктер, смарт сағаттарды, фитнес-браслет (трекер), сымды және сымсыз құлаққаптарды, микроқұлаққаптарды, сымсыз бейнекамераларын, GPS (ДжиПиЭс) навигаторларын, GPS (ДжиПиЭс) трекерлерін, қашықтан басқару құрылғыларын, диктофондар, сондай-ақ келесі стандарттарда жұмыс істейтін басқа да ақпарат алмасу құрылғыларын: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект) алып кіруіне және қолдануына;

47-8. По завершению работы с вопросами поданных на апелляцию, поступающий нажимает кнопку "завершить апелляцию" и на экране отображается карта анализа принятого заявления по вопросам, поданным на апелляцию.
47-9. При выборе функции "завершить без апелляции" поступающий покидает компьютерный класс.
47-10. Поступающие проходят тестирование с помощью программного обеспечения, предоставленного организацией, ответственной за проведение КТ, определяемым уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Сноска. Пункт 47-10 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47-11. При проведении КТ поступающему не разрешается:
1) выходить из аудитории (компьютерного класса) без разрешения и сопровождения администратора тестирования, выполняющего функции дежурного по коридору;
2) переговариваться, пересаживаться с места на место;
3) выходить из аудитории более 2-х раз с продолжительностью по времени более 10 минут;
При этом, не допускается выходить в первые и последние часы тестирования, за исключением случаев, относящихся к чрезвычайной, форс-мажорной ситуациям, и (или) случаев, связанных со здоровьем поступающих;
4) обмениваться документами и бумагой формата А4, выданной поступающему для выполнения работ по решению тестовых заданий;
5) выносить из аудитории (компьютерного класса) документы и бумагу формата А4, выданную поступающему для выполнения работ по решению тестовых заданий, а также рвать и осуществлять их порчу путем смятия;
6) забирать с собой бумагу формата А4, выданную поступающему для выполнения работ по решению тестовых заданий;
7) заносить в аудиторию (компьютерный класс) и использовать шпаргалки, учебно-методическую литературу, словарь, таблицу Менделеева и растворимости солей, бумагу формата А0-А10, калькулятор, фотоаппарат, мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, iPad (Айпад), iPod (Айпод), SmartPhone (Смартфон), рации, ноутбуки, плейеры, модемы (мобильные роутеры), смарт очки, смарт часы, фитнес-браслет (трекер), проводные и беспроводные наушники, микронаушники, беспроводные видеокамеры, GPS (ДжиПиЭс) навигаторы, GPS (ДжиПиЭс) трекеры, устройства удаленного управления, диктофоны, а также другие устройства обмена информацией, работающие в следующих стандартах: GSM (ДжиСиМ), 3G (3 Джи), 4G (4 Джи), 5G (5 Джи), VHF (ВиЭйчЭф), UHF (ЮЭйчЭф), Wi-Fi (Вай-фай), GPS (ДжиПиЭс), Bluetooth (Блютуз), Dect (Дект);

8) тестілеу басталар алдында немесе барысында шулауға;
9) тестілеу тапсырмаларының мазмұнын талқылауға, жария етуге және шығаруға;
10) тестілеуде пайдаланылатын техникаға және қауіпсіздік жүйесіне қасақана зиян келтіруге;
11) тестілеу жүйесіне араласу әрекеті және тестілеуден өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасауға рұқсат етілмейді.
Бұл ретте, тестілеу өткізілетін компьютердің интерфейсіндегі калькуляторларды, Менделеев кестесін және тұздардың ерігіштігі кестесін пайдалануға рұқсат етіледі.
Түсуші аудиториядан шыққан жағдайда және аудиторияға қайта кірген кезде металл іздегішпен тексеріліп кіргізіледі.
Ескерту. 47-11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-12. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-13. Алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-14. 36, 37 және 38-тармақтарда көрсетілген тұлғалардың тестілеу нәтижелері өңделмейді және жойылуға жатады.
КТ тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Тестілеу аяқталғаннан кейін түсушілер тестілеу нәтижелерімен тестілеу интерфейсінің экранында және жеке кабинеттерінде танысады.
Ескерту. 47-14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47-15. 20 шілде мен 10 тамыз аралығында және (немесе) 18 қараша мен 11 желтоқсан аралығында КТ өткізу кезеңінде бейнебақылау жазбаларын қарау арқылы және (немесе) тестілеу жүйесінде түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарды) тексергеннен кейін анықталған түсушілердің 47-11-тармақта рұқсат етілмеген әрекеттерді жасау кезінде шешім қабылдау үшін Ұлттық тестілеу орталығында комиссия құрылады.
Ұлттық тестілеу орталығы комиссиясының функциялары:
1) КТ өткізу кезінде форс-мажорлық жағдайлар туындағанда шешімдер қабылдау;
2) КТ өткізу кезеңінде бейнебақылау жазбаларын қарауды және тестілеу жүйесіндегі түсушінің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру бойынша түсушілердің Қағидалардың 35, 37 және 47-11-тармақтарында көрсетілген ережелерді бұзғаны және (немесе) тыйым салынған заттарды пайдаланғаны анықталған кезде КТ нәтижелерінің күшін жою туралы шешім қабылдау;
3) КТ аяқталғаннан кейін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға түсушінің нәтижелерін (КТ сертификаты) жоюға ұсыну.
Ескерту. Қағида 47-15-тармақпен толықтырылды – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

8) шуметь перед началом и во время тестирования;
9) выносить, обсуждать и разглашать содержание тестовых заданий;
10) умышленно портить технику для проведения тестирования и систему безопасности.
11) попытка вмешательства или вмешательство в программу тестирования и иные нарушения при прохождении тестирования.
При этом, допускается пользование калькулятором, таблицами Менделеева и растворимости солей, находящимися в интерфейсе для тестирования компьютера.
При выходе поступающего из аудитории и при повторном входе в аудиторию осуществляется проверка металлоискателем.
Сноска. Пункт 47-11 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47-12. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-13. Исключен приказом и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-14. Результаты тестирования у лиц, указанных в пунктах 36, 37 и 38, не обрабатываются и подлежат аннулированию.
Оценивание ответов тестовых заданий КТ осуществляется согласно пункту 42 настоящих Правил.
После завершения тестирования, поступающие ознакамливаются с результатами тестирования на экране интерфейса тестирования и в личном кабинете.
Сноска. Пункт 47-14 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47-15. В период проведения КТ с 20 июля по 10 августа и (или) с 18 ноября по 11 декабря в Национальном центре тестирования создается комиссия по принятию решений при совершении поступающим действий неразрешенных пунктом 47-11, обнаруженных по просмотру записей видеонаблюдения и (или) после проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования.
Функции Комиссии Национального центра тестирования:
1) принятие решений при возникновении форс-мажорных обстоятельств в период проведения КТ;
2) принятие решений об аннулировании результатов КТ по просмотрам записей видеонаблюдения и проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования и (или) при обнаружении в период проведения тестирования нарушения поступающим пунктов 35, 37 и 47-11 Правил;
3) представление на аннулирование результатов поступающего (сертификат КТ) после завершения КТ в уполномоченный орган в области науки и высшего образования.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 47-15 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

47-16. Түсуші тарапынан бұзушылықтар анықталған кезде комиссия осы Қағидаларға 4-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасай отырып, КТ нәтижелерін жояды және түсушіге хабарлама жібереді және (немесе) ақпаратты түсушінің жеке кабинетінде орналастырады.
Ескерту. Қағида 47-16-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Электрондық форматтағы КТ кезінде апелляцияға өтініш беру және қарау
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. КТ өткізу кезінде бірыңғай талаптарды сақтау және түсушілердің даулы мәселелерін шешу мақсатында Республикалық апелляциялық комиссия және КТӨП апелляциялық комиссиясы құрылады.
49. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын, КТӨП-де құрылатын апелляциялық комиссиялар төрағаларын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. КТӨП-де құрылатын апелляциялық комиссияның құрамын КТӨП қабылдау комиссиясының төрағасы бекітеді.
51. Апелляциялық комиссияның құрамы КТ пәндері бойынша КТӨП және желілік ЖЖОКБҰ профессор-оқытушылар құрамынан қалыптасады. КТ кезінде бір тестілеу пәні бойынша оқытушылар саны екеуден кем болмайды.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. КТӨП-дағы апелляциялық комиссия түсушілерден тест тапсырмаларының мазмұны мен техникалық себептер бойынша түскен өтініштерді қабылдайды және қарастырады.
КТӨП-дағы апелляциялық комиссия шет тілдері және білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша өтініштерді қарастырады.
53. Түсуші тест тапсырмаларының мазмұны немесе техникалық себептер бойынша тестілеу нәтижесімен келіспеген жағдайда, осы Қағидаларға 14, 15, 16, 17-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша апелляциялық комиссия төрағасының атына өтініш береді. Түсушінің өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты, тестілеуге рұқсаттамасы болуы керек. Апелляциялық комиссия түсушінің әрқайсысымен жеке жұмыс жасайды.

47-16. При обнаружении нарушения со стороны поступающего комиссия аннулирует результаты КТ с составлением соответствующего акта по форме согласно приложению 4-1 к настоящим правилам и направляет уведомление поступающему и (или) размещает информацию в личном кабинете поступающего.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 47-16 в соответствии с приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Подача и рассмотрение заявления на апелляцию при бумажном формате КТ
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. На период проведения КТ в целях соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов поступающих, создается Республиканская апелляционная комиссия и апелляционная комиссия в ППКТ.
49. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, председатель апелляционной комиссии в ППКТ утверждается уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Сноска. Пункт 49 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Состав апелляционной комиссии в ППКТ утверждается председателем приемной комиссии ППКТ.
51. Состав апелляционной комиссии формируется из числа профессорско-преподавательского состава ППКТ и линейных ОВПО по КТ дисциплинам. Количество преподавателей по одной дисциплине тестирования при КТ составляет не менее двух.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
52. Апелляционная комиссия в ППКТ принимает и рассматривает заявления на апелляцию от поступающих по содержанию тестовых заданий и по техническим причинам.
Апелляционная комиссия в ППКТ рассматривают заявления: по иностранным языкам и по профилю групп образовательных программ.
53. В случае если поступающий не согласен с результатами КТ по содержанию или по технической причине, поступающий подает заявление на имя председателя апелляционной комиссии по формам согласно приложениям 14, 15, 16, 17 к настоящим Правилам. Поступающему необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий его личность, и пропуск на КТ. Апелляционная комиссия работает с каждым поступающим в индивидуальном порядке.

54. Апелляция мынадай жағдайларда қарастырылады:
тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмесе (дұрыс жауаптың нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап болмаса;
3) берілген барлық жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бірден көп дұрыс жауап болса (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
4) тест тапсырмасы дұрыс құрылмаса;
5) тест тапсырмасы шартының фрагменті (мәтін, сызба, суреттер, кестелер) болмаса, соның нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін болмағанда;
техникалық себеп бойынша:
1) дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келетін боялған дөңгелекшені сканер екі және одан көп дөңгелекше ретінде оқыса;
2) дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келетін боялған дөңгелекшені сканер бос дөңгелекше ретінде оқыса;
3) жауап парағында ақау болғанда.
Апелляция өтініштері КТ нәтижелері хабарланғаннан кейін келесі күнгі сағат 13.00-ге дейін қабылданады және оны апелляциялық комиссия (республикалық апелляциялық комиссия) күнтізбелік бір күн ішінде қарастырады. Түсуші апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда, оның апелляцияға берген өтініші қарастырылмайды.
Тестілеу нәтижелері бойынша апелляция өтініштерінің барлығы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апелляцияға арналған өтініштерді тіркеу журналында тіркеледі.
55. Апелляцияға арналған өтініште көрсетілген нақты фактілер қарастырылуға жатады. Апелляция кезінде апелляциялық комиссияға түсуші көрсеткен пәнді және нұсқаны ауыстыруға рұқсат етілмейді.
Барлық тест тапсырмаларын қайта қарастыру бойынша апелляцияға арналған өтініште әрбір тест тапсырмасы бойынша дәлелді негіздемені көрсетпей (толық түсіндірме, тапсырманың толық шешімі) берілсе, қарастыруға жатпайды.
Түсуші балл алған тест тапсырмасына апелляцияға өтініш берген жағдайда, сәйкесінше оған балл қосылмайды.
Өтініштер бойынша шешім апелляциялық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Апелляциялық комиссияның жұмысы төрағаның және барлық комиссия мүшелерінің қолдары қойылған осы Қағидаларға 19, 20-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша КТ апелляциялық комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
56. КТӨП-дағы апелляциялық комиссия өтінішті оң шешкен жағдайда, өтініш Республикалық апелляциялық комиссияның қарауына жіберіледі.
57. Түсуші КТӨП-дағы апелляциялық комиссия шешімімен келіспеген жағдайда, Республикалық апелляциялық комиссияға өтініш береді.

54. Апелляция рассматривается в случаях:
по содержанию тестовых заданий:
1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание;
5) отсутствует фрагмент условия задания (текст, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ;
по техническим причинам:
1) считывание сканером закрашенного кружка, совпадающего с кодом каждого правильного ответа, как двух и более кружков;
2) считывание сканером закрашенного кружка, совпадающего с кодом правильных ответов, как пустой кружок;
3) дефектный лист ответов.
Заявления на апелляцию принимаются до 13.00 часов следующего дня после объявления результатов КТ и рассматривается апелляционной (республиканской апелляционной комиссией) комиссией в течение одного календарного дня. При неявки поступающего на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляции не рассматривается.
Все заявления по апелляции результатов тестирования фиксируются в журнале регистрации заявлений на апелляцию по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
55. Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию. Во время апелляции апелляционной комиссии не допускается менять вариант и выбранный предмет, указанный поступающим.
Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому заданию рассмотрению не подлежат.
В случае подачи поступающим заявления на апелляцию по тестовому заданию, по которому он уже получил балл, соответственно балл по данному тестовому заданию не добавляется.
Решение по заявлениям принимается большинством голосов от общего числа членов апелляционной комиссии. В случае равенства голосов голос председателя комиссии является решающим.
Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом заседания апелляционной комиссии КТ по формам, согласно приложению 19, 20 к настоящим Правилам, подписанным председателем и всеми членами комиссии.
56. В случае положительного решения заявления поступающего апелляционной комиссией в ППКТ, заявления поступающего передаются на рассмотрение в Республиканскую апелляционную комиссию.
57. В случае несогласия поступающего с решением апелляционной комиссии в ППКТ, он обращается в Республиканскую апелляционную комиссию.

58. Апелляциялық комиссия төрағасы апелляцияға берілген барлық өтініштер бойынша осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер тізілімін (тест тапсырмаларының мазмұны/техникалық себептер бойынша) толтырады.
КТӨП-дағы апелляциялық комиссияның оң шешімін алған өтініштер бойынша Республикалық апелляциялық комиссияның қарауына жіберген өтініштер бойынша осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштер тізілімі қалыптастырылады. Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест бойынша өтініштер қарастыру үшін Республикалық апелляциялық комиссияның қарауына жіберіледі.
59. Республикалық апелляциялық комиссия апелляциялық комиссияның оң шешімі туралы ұсыныстардың негізділігін қарастырып, шешім шығарады.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі түпкілікті болып табылады және қайта қарастыруға жатпайды.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі төрағаның және барлық комиссия мүшелерінің қолдары қойылған осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
КТӨП-дағы апелляциялық комиссия түсушіге апелляция қорытындысы туралы хабарлайды.
3-параграф. Компьютерлік форматтағы КТ кезінде апелляцияға өтініш беру және қарау
Ескерту. 3-1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 3-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59-1. Бірыңғай өлшемшарттардың сақталуын қамтамасыз ету және тест тапсырмаларын бағалау кезінде даулы мәселелерді шешу, тестілеуді өткізу кезеңінде түсушілердің құқықтарын қорғау мақсатында Республикалық апелляциялық комиссия құрылады.
Ескерту. 59-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59-2. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамын, апелляциялық комиссияның төрағасын ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 59-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

58. Председателем апелляционной комиссии по всем заявлениям, поданным на апелляцию, заполняется реестр заявлений (по содержанию тестового задания/по техническим причинам) по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
По заявлениям, получившим положительное решение апелляционной комиссией в ППКТ, формируется реестр заявлений, переданных на рассмотрение в Республиканскую апелляционную комиссию, по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Заявления по тесту на определение готовности к обучению передаются на рассмотрение в Республиканскую апелляционную комиссию.
59. Республиканская апелляционная комиссия рассматривает обоснованность предложений о положительном решении апелляционными комиссиями и принимает решение.
Решение Республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим.
Решение Республиканской апелляционной комиссии является окончательным и пересмотру не подлежит.
Решение Республиканской апелляционной комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам, который подписывают председатель и все члены комиссии.
Апелляционная комиссия в ППКТ информирует поступающего об итогах апелляции.
Параграф 3-1. Подача и рассмотрение заявлений на апелляцию при электронном формате КТ
Сноска. Заголовок параграфа 3-1 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены параграфом 3-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59-1. В целях обеспечения соблюдения единых критериев и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав, поступающих на период проведения тестирования, создается Республиканская апелляционная комиссия.
Сноска. Пункт 59-1 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
59-2. Председатель и состав Республиканской апелляционной комиссии, председатель апелляционной комиссии в ППКТ утверждается уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
Сноска. Пункт 59-2 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

59-3. Республикалық апелляциялық комиссияның құрамы КТ мәндес пәндері бойынша саны екеуден кем болмайтын ЖЖОКБҰ профессор-оқытушылар құрамынан құрылады.
Ескерту. 59-3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59-4. Мазмұны бойынша апелляцияға өтінішті тестілеуге қатысқан адам тестілеу аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде береді. Апелляцияға өтініштер тест тапсырмаларының мазмұны және техникалық себептер бойынша қаралады. Апелляцияға түскен өтініштерді Республикалық апелляциялық комиссия тестілеу өткізілген күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қарайды. Онлайн апелляция нәтижелері Республикалық апелляциялық комиссия қарағаннан кейін түсушінің жеке кабинетінде көрсетіледі.
Ескерту. 59-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59-5. Апелляция мынадай жағдайларда қаралады:
тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмейді (дұрыс жауаптың нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап жоқ;
3) барлық ұсынылған жауаптардың ішінен бір дұрыс жауапты таңдау арқылы тест тапсырмаларында бір бірден артық дұрыс жауап бар( дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі));
4) тест тапсырмасы дұрыс құрастырылмаған;
5) тест тапсырмаларының (мәтін, схемалар, суреттер, кестелер) шарттарының үзіндісі жоқ, нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін емес.
техникалық себептер бойынша:
1) тест тапсырмаларында фрагменттің немесе мәтіннің болмауы.
59-6. Апелляцияға берілген өтініште баяндалған нақты фактілер қарауға жатады.
Тест тапсырмаларын қайта қарау үшін мазмұны бойынша өтініш берген кезде түсуші дәлелді негіздемені (толық түсініктеме) көрсетеді.
Дәлелді негіздеме (толық түсініктеме, тапсырмаларды қадамдық шешу) көрсетілмеген барлық тест тапсырмаларын қайта қарау жөніндегі апелляцияға өтініш қарауға жатпайды.
Техникалық себептер бойынша апелляцияға өтініш беру үшін тестілеу кезінде осы Қағидалардың 16-1, 17-1-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша аудитория кезекшісінің қатысуымен акт жасалады. Акт Республикалық апелляциялық комиссияға беріледі.
Ескерту. 59-6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

59-3. Состав Республиканской апелляционной комиссии формируется из числа профессорско-преподавательского состава ОВПО по родственным дисциплинам КТ, включающего не менее двух преподавателей.
Сноска. Пункт 59-3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
59-4. Заявление на апелляцию по содержанию подается лицом, участвовавшим в тестировании после завершения тестирования в течение 30 минут. Заявления на апелляцию, рассматриваются по содержанию тестовых заданий и по техническим причинам. Заявления, поступившие на апелляцию, рассматриваются Республиканской апелляционной комиссией в течение 7 (семи) рабочих дней после дня проведения тестирования. Результаты онлайн апелляции отображаются в личном кабинете поступающего после рассмотрения Республиканской апелляционной комиссии.
Сноска. Пункт 59-4 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59-5. Апелляция рассматривается в случаях:
по содержанию тестовых заданий:
1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание;
5) отсутствует фрагмент условия тестового задания (текст, схемы, рисунки, таблицы) в результате, которого невозможно определить правильный ответ.
по технической причине:
1) отсутствие фрагмента или текста в тестовых заданиях.
59-6. Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию.
При подаче заявления по содержанию для пересмотра тестовых заданий поступающий указывает мотивированное обоснование (полное пояснение).
Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) рассмотрению не подлежат.
Для подачи заявления на апелляцию по техническим причинам во время тестирования составляется акт по форме согласно приложению 16-1, 17-1 к настоящим Правилам в присутствии дежурного по аудитории. Акт передается в Республиканскую апелляционную комиссию.
Сноска. Пункт 59-6 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

59-7. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі КТ-ның мәндес пәндері бойынша комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі тестілеуді өткізуге жауапты ұйымдағы ақпаратты басқару және өңдеу жүйесінде бір жыл бойы сақталады.
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі түпкілікті болып табылады және қайта қарауға жатпайды.
Онлайн апелляция нәтижелері бойынша түсушінің жеке кабинетінде апелляция қорытындысымен кешенді тестілеу нәтижелері көрсетіледі.
Ескерту. 59-7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-Параграф. КС электрондық сертификатын беру
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.05.2020 № 185 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. КТ-ның электрондық сертификаты тестілеу аяқталғаннан кейін және (немесе) апелляцияға шағым қаралғаннан кейін (апелляция жағдайында) жеке кабинетінде және Ұлттық тестілеу орталығының сайтында көрінетін болады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Электрондық сертификат Ұлттық тестілеу орталығының сайтында расталады.
Күнтізбелік жылғы 20 шілдеден 10 тамызға дейінгі кезеңде өткізілген КТ сертификаты күнтізбелік жылғы 1 желтоқсанға дейін жарамды болады.
Күнтізбелік жылғы 18 қарашадан 11 желтоқсанға дейінгі кезеңде өткізілген КТ сертификаты күнтізбелік жылғы 1 наурызға дейін жарамды болады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Электрондық сертификатта әрбір блок бойынша алынған КТ балдары бойынша деректер бар.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кешенді тестілеуге қатысу үшін өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке мәліметтер
ЖСН
Тегі
Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
E-mail
Азаматтығы
Ұлты
Жынысы
Туған жыл
Байланыс телефоны
Шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттың болуы туралы мәліметтер
Шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификатты таңдау
Балды көрсету
Халықаралық сертификаттың болуы туралы, GRE (Graduate Record Examinations) стандартталған тестін тапсыру туралы мәліметтер
Балды көрсету
Тестілеу параметрлері
ЖОҒАРЫ ОҚУ ОРНЫНАН КЕЙІНГІ БІЛІМ БЕРУ
Тестілеу түрін таңдау: магистратураға кешенді тестілеу
Тестілеу санатын таңдау: Магистратураға кешенді тестілеу/ Ағылшын тілінде оқытатын бейінді магистратураға кешенді тестілеу/ Шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламалары топтары үшін магистратураға кешенді тестілеу / Араб тілін білуді талап ететін білім беру бағдарламалары топтары үшін магистратураға кешенді тестілеу
Магистратураның дайындық бағытын таңдау: ғылыми-педагогикалық / бейіндік
Магистратураның білім беру саласын таңдау
Білім беру бағдарламалары тобының коды мен атауын таңдау
Тестілеуді тапсыру тілін таңдау
Ашылмалы тізімнен шет тілін тапсыру тілін таңдау (егер дайындықтың таңдалған бағыты "ғылыми-педагогикалық" болса)
ОДАТ☐ тапсыру тілін таңдау
ЖЖОКБҰ орналасқан аймақты таңдау (егер тестілеудің таңдалған санаты - шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары үшін магистратураға кешенді тестілеу)
ЖЖОКБҰ таңдау (егер тестілеудің таңдалған санаты - шығармашылық дайындықты талап ететін білім беру бағдарламаларының топтары үшін магистратураға кешенді тестілеу)
Тестілеу қаласын таңдау
Мүгедектік туралы деректер
Танысу және растау:

59-7. Решение Республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии по родственным дисциплинам КТ. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решение Республиканской апелляционной комиссии хранится в системе управления и обработки информации в организации, ответственной за проведение тестирования, в течение года.
Решение Республиканской апелляционной комиссии является окончательным и пересмотру не подлежит.
По результатам онлайн апелляции в личном кабинете поступающего отображаются результаты комплексного тестирования с учетом апелляции.
Сноска. Пункт 59-7 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Выдача электронного сертификата КТ
Сноска. Заголовок параграфа 4 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 05.05.2020 № 185 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Электронный сертификат КТ отображается в личном кабинете и на сайте Национального центра тестирования после завершения тестирования и (или) после рассмотрения заявления на апелляцию (в случае подачи апелляции).
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
61. Электронный сертификат подтверждается на сайте НЦТ.
Сертификат КТ, проведенного в период с 20 июля по 10 августа, действителен до 1 декабря календарного года.
Сертификат КТ, проведенного с 18 ноября по 11 декабря, действителен до 1 марта календарного года.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
62. Электронный сертификат содержит данные по полученным баллам КТ по каждому блоку.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление для участия в комплексном тестировании
Персональные данные
ИИН
Фамилия
Имя
Отчество (при наличии)
E-mail
Гражданство
Национальность
Пол
Дата рождения
Контактный телефон
Сведения о наличии международного сертификата, подтверждающего владение иностранным языком
Выбрать международный сертификат, подтверждающий владение иностранным языком
Указать балл
Сведения о наличии международного сертификата, о сдаче стандартизированного теста GRE (Graduate Record Examinations)
Указать балл
Параметры тестирования
ПОСЛЕВУЗОВСКОЕ ОБРАЗОВАНИЕ
Выбрать тип тестирования: Комплексное тестирование в магистратуру
Выбрать категорию тестирования: Комплексное тестирование в магистратуру/ Комплексное тестирование в профильную магистратуру с английским языком обучения/ Комплексное тестирование в магистратуру для групп образовательных программ, требующих творческой подготовки/ Комплексное тестирование в магистратуру для групп образовательных программ, требующих знания арабского языка
Выбрать направление подготовки магистратуры: научно-педагогическая/ профильная
Выбрать область образования магистратуры
Выбрать код и наименование группы образовательных программ
Выбрать язык сдачи тестирования
Выбрать язык сдачи иностранного языка из выпадающего списка (если выбранное направление подготовки "научно-педагогическое")
Выбрать язык сдачи ТГО
Выбрать область, где находится ОВПО (если выбранная категория тестирования - комплексное тестирование в магистратуру для групп образовательных программ, требующих творческой подготовки)
Выбрать ОВПО (если выбранная категория тестирования - комплексное тестирование в магистратуру для групп образовательных программ, требующих творческой подготовки)
Выбрать город тестирования
Данные об инвалидности
Ознакомление и подтверждение:

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тестілеуге кіргізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт (қағаз және (немесе) электрондық форматтағы тестілеу кезінде)
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________
(код) (ұйымның атауы)
"______"_______________202____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Өңірлік мемлекеттік комиссияның өкілі
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
КТӨП ғимаратына
Түсуші азаматтың (азаматшаның) ___________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), ЖСН)
орнына азамат(ша) _______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
кіруге әрекет жасау фактісі анықталды.
Бұл фактіні ескере отырып, түсуші
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ЖСН)
кешенді тестілеуге жібермеу туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(тестілеу әкімшілері тобы басшысының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(акт толтырған тестілеу әкімшісінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (қатысқан жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссияның өкілінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсушінің/бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті; ЖСН – жеке сәйкестендіру номері,; ОДАТ - Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест; МО – мөр орны.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Приложение 4
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт выявления подставного лица в ходе запуска на тестирование (при бумажном и (или) электронном форматах тестирования)
__________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения комплексного тестирования)
Дата "___" ___________ 20 ____ год
Время "_____" часов " ____" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатель (в случае присутствия)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Представитель региональной государственной комиссии (в случае присутствия)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
выявлен факт попытки входа в здание ППКТ для сдачи тестирования вместо поступающего
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН)
гражданина _______________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Учитывая данный факт, принято решение: поступающего
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) и ИИН)
в здание ППКТ для сдачи тестирования не допускать.
Подписывающие лица:
__________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
__________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования, составившего акт)
__________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия)
__________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) представителя региональной государственной
комиссии (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а):
__________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего/подставного лица)
Примечание:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер,
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования;
ФИО - фамилия, имя, отчество.

4-1-қосымша
Нысан
Кешенді тестілеу кезінде тыйым салынған заттарды пайдаланған, тәртіп сақтау ережесін бұзған және (немесе) тестілеуден өту кезінде әрекеттер және (немесе) тестілеу жүйесіне араласу әрекетін немесе араласу жасаған түсушілерді анықтау туралы акт
Ескерту. 4-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
____________ қаласы
"___" _________ 20__ жыл
Келесі құрамдағы комиссия:
Комиссия төрағасы: _______________________;
Комиссия мүшелері: ___________________________________________________
_____________________________________________________________________;
Комиссия хатшысы: _____________________________.
КТ өткізу кезінде тыйым салынған заттарды пайдалану және тәртіп сақтау қағидаларын бұзу және (немесе) іс-әрекеттер жасау және (немесе) тестілеу жүйесіне араласуға әрекет жасауы немесе араласуы анықталған түсушілердің тізімі:
Р/с
ТАӘ (бар болған жағдайда)
ЖСН
ТЖК
Тестілеу күні
КТӨП мекенжайы
Лек
Аудитория
Орын
Жинаған балы
Сертификат №
Бұзушылық түрі
Біз, төменде қол қоюшылар, КТ бейнебақылау жазбаларын талдау және тестілеу жүйесіндегі түсушілердің тіркеу файлдарын (логтарын) тексеру нәтижесінде жоғарыда көрсетілген түсуші кешенді тестілеу өткізу қағидаларын бұзғанын растаймыз:
Комиссия төрағасы:
_____________
Комиссия мүшелері:
_____________
_____________
_____________
_____________
Комиссия хатшысы:
_____________
Ескерту: КТ – Кешенді тестілеу; ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті; ЖСН – жеке сәйкестендіру номері,; ОДАТ - Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест; ЖЖОКБҰ - жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары; МО – мөр орны.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
5-қосымша
Тестілеу әкімшісі ______________________ ________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)
Отырғызу парағы
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КТӨП __________ _________________________________________,
(код) (атауы)
Аудитория: № _____ Тестілеудің басталуы:____сағат _______ минут
Тестілеуді тапсыру тілі: ___________ Тестілеудің аяқталуы:____сағат _______ минут
Лек: №______Ғимарат: ____Мерзімі :__________
ТЖК
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН
Тестілеуге дейін
Тестілеуден кейін
Ескерту
Орын №
Аудиторияда тәртіп сақтау ережесімен танысқандығы туралы белгі
Түсушінің қолы
Нұсқа №
Түсушінің қолы
1
2
3
4
Барлық түсушілердің саны: _______
"Ескерту" бағаны "Келмеді" және "Шығарылды" сөздерін жазуға арналған.
"Аудиторияда тәртіп сақтау ережесімен танысқандығы туралы белгі" бағаны
"Таныстым" сөзін жазуға арналған. Түсушілерді өз орындарына отырғызуға, тестілеу
материалдарын дұрыс таратуға, түсушілердің аудиторияда тәртіп сақтауына жауап
беремін.
Тестілеу әкімшісі _______________________________ ________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)
__________________________________ __________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)
Күні:_________
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына

Приложение 4-1
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт об обнаружении поступающих, использовавших запрещенные предметы, нарушивших правила поведения в аудитории и (или) совершивших действия и (или) попытки вмешательства или вмешательства в систему тестирования в период проведения комплексного тестирования
город ____________
"___" _________ 20__ год
Комиссия в следующем составе:
Председатель комиссии: ___________________________;
Члены комиссии: _________________________________;
Секретарь комиссии: ______________________________.
Список поступающих, у которых выявлено использование запрещенных предметов
и нарушение правил поведения и (или) совершение действий и (или) попытки
вмешательства или вмешательства в систему тестирования во время проведения КТ:
П/п
ФИО
(при его наличии)
ИИН
ИКТ
Дата
Адрес ППКТ
Поток
Аудитория
Место
Набранные баллы
Сертификат №
Вид нарушения
Мы, нижеподписавшиеся, подтверждаем, что в результате анализа записей видеонаблюдения КТ и проверки файлов регистрации (логов) поступающих в системе тестирования выявлено нарушение вышеуказанным поступающим правил проведения комплексного тестирования.
Председатель комиссии:
Члены комиссии:
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
Секретарь комиссии:
_________________
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИКТ - индивидуальный код тестируемого;
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования;
КТ – комплексное тестирования;
МП - место для печати.
Приложение 5
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Администратор тестирования _____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Посадочный лист
ППКТ __________ ____________________________________ (код) (наименование)
Аудитория № ___
Начало тестирования: ____часов___минут
Язык сдачи тестирования ________
Окончание тестирования: ___часов___минут
Поток № ____ Корпус_____ Дата_______
ИКТ
Ф.И.О. (при его наличии)
ИИН
До начала тестирования
После тестирования
Примечание
№ Места
Отметка об ознакомлении с правилами поведения в аудитории
Подпись поступающего
Вариант №
Подпись поступающего
1
2
3
4
Всего поступающих: _____
Поле "Примечание" принимает значение "Не явился", "Удален"
Поле "Отметка об ознакомлении с правилами поведения в аудитории" принимает
значение "Ознакомлен"
Несу ответственность за рассадку поступающих, раздачу материалов тестирования
и соблюдение поступающими правил поведения в аудитории
Администратор тестирования _____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
_____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Дата________

5-1-қосымша
Нысан
Тестілеу әкімшісі _________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)
Отырғызу парағы
Ескерту. 5-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
КТӨП ___________________________________________________________________
(код) (атауы)
Аудитория: № _____
Тестілеудің басталуы: _____ сағат _______ минут
Тестілеудің аяқталуы: _____ сағат _______ минут
Лек: № ______ Ғимарат: ____ Мерзімі : ________
ЖСН
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Логин
Пароль
Орын №
Аудиториядағы тәртіп ережелерімен танысқаны туралы түсушінің қолы
Аудиториядан шығу/ аудиторияға кіру уақыты
Ескерту
шығу
кіру
шығу
кіру
1
2
3
4
Барлық түсушілердің саны: _______
"Ескерту" бағаны "Келмеді" және "Шығарылды" сөздерін жазуға арналған.
"Аудиторияда тәртіп сақтау ережесімен танысқандығы туралы белгі" бағанына қол қою "Таныстым" мағынасына ие.
Түсушілерді өз орындарына отырғызуға, түсушілердің аудиторияда тәртіп сақтауына жауап беремін.
Тестілеу әкімшісі
__________________________________ ________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))            (қолы)
__________________________________ ________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))            (қолы)
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті; ЖСН – жеке сәйкестендіру номері,; МО – мөр орны.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
6-қосымша
Тестілеу материалдарын ашу туралы акт
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КТӨП __________________________________________________________________
(код) ( атауы)
Лек ________ Аудитория № _____
Мерзімі: __________ уақыты ______ сағат ______ минут
Біз, төменде қол қоюшылар, тестілеу материалдары салынған қорапты аштық, тестілеу
материалдарына санау жүргіздік. Санау нәтижесі төмендегі кестенің "Нақты саны"
бағанында көрсетілді.
Материалдар атауы
Жоспар бойынша саны
Нақты саны
Таратылды
Қалдығы
Ескерту
1
Жауап парағы
2
Сұрақ-кітапшалары
3
Жауап парағының көшірмелері
4
CD диск
5
Тестілеу материалдарын ашу туралы акт
6
Секьюрити пакет
7
Нұсқаларды үлестіру парағы
Тестілеу әкімшісі __________________________________ ______________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)
Тестілеу әкімшісі __________________________________ ______________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)

Приложение 5-1
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 5-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Руководитель группы администраторов тестирования
______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Посадочный лист
________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения комплексного тестирования)
Аудитория № ___
Начало тестирования: ____ часов ___ минут
Окончание тестирования: ___ часов ___ минут
Поток № ____ Дата _______
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
Логин
Пароль
№ места
Подпись поступающего об ознакомлении с правилами поведения в аудитории
Время выхода с аудитории/ входа в аудиторию
Примечание
выход
вход
выход
вход
1
2
3
4
Всего поступающих: ________
Поле "Примечание" принимает значение "Не явился", "Удален", "Время и место пересадки"
Поле "Подпись поступающего об ознакомлении с правилами поведения в аудитории" принимает значение "Ознакомлен"
Несу ответственность за рассадку поступающих, раздачу материалов тестирования и соблюдение поступающими правил поведения в аудитории
Администратор тестирования:
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
МП - место для печати.
Приложение 6
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Акт вскрытия материалов тестирования
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ППКТ ________ __________________________________________
(код) (наименование)
Поток _________________ Аудитория №______________
Дата_________________ Время ____ часов ____ минут
Мы, нижеподписавшиеся, вскрыли коробку с материалами тестирования, произвели
подсчет материалов тестирования. Результаты подсчета отражены в соответствующей
графе "Фактическое количество" нижеуказанной таблицы.
Наименование материала
Количество по плану
Количество по факту
Роздано
Остаток
Примечание
1
Листы ответов
2
Книжки-вопросники
3
Копии листов ответов
4
CD диск
5
Акт вскрытия материалов тестирования
6
Секьюрити пакет
7
Лист распределения вариантов
Администратор тестирования ____________________________ ____________
(Ф.И.О.) (подпись)
Дежурный по аудитории ________________________________ ____________
(Ф.И.О.) (подпись)

1. Түсуші _________________________________________ ______________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)
2. Түсуші _________________________________________ ______________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)
3. Түсуші _________________________________________ ______________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)) (қолы)
Күні:_________
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Нұсқаларды үлестіру парағы
КТӨП _________ ___________________________________________________________
Код                                    атауы
Лек ______ Аудитория_______ Тапсыру тілі__________
Тестілеу күні:
Мен, төменде қол қоюшы, менің орнымның нөмірі және сұрақ-кітапшамның нұсқасы,
нұсқаларды үлестіру парағында көрсетілген орынның нөміріне және нұсқа нөміріне сәйкес екендігін растаймын
Орын №
Нұсқа №
Түсушінің Т.А.Ә. (қолмен толтырылады)
Түсушінің қолы
Ескерту
"Ескерту" бағаны "Келмеді", "Қосымша отырғызу","Шығарылды" мәнін қабылдайды
Барлық буып-түйілген жауап парақтар: ______ дана
ҚР БҒМ өкілі ______________________________________________________________
(қолы)                        (Т.А.Ә.)
Аудитория кезекшісі ________________________________________________
(қолы)                        (Т.А.Ә.)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Магистратураға кешенді тестілеудің жауап парағы (оқыту қазақ/орыс тілінде)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін магистратураға кешенді тестілеудің жауап парағы
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
КТ өткізу пункті ғимаратына кіргізу барысында тыйым салынған заттар тәркіленген жағдайда түсушіні ғимараттан шығару туралы акт (қағаз және (немесе) электрондық форматтағы тестілеу кезінде)
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________
(код) (ұйымның атауы)
"______"_______________202____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Ғимаратқа кіреберісте түсушіден:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) ____________________________, ЖСН ________________
металл іздегіш қолдану арқылы төмендегі тыйым салынған заттар табылды:
________________________________________________________________________ (табылған заттың атауы, маркасы, саны.)
Бұл фактіні ескере отырып, түсуші
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
тестілеу ғимаратына кіргізбеу және тестілеуге жібермеу туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(тестілеу әкімшілері тобы басшысының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(акт толтырған тестілеу әкімшісінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (қатысқан жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссияның өкілінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсушінің/бөгде тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Ескерту: КТ – Кешенді тестілеу; ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ЖСН – жеке сәйкестендіру номері,; МО – мөр орны.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына

1. Поступающий _______________________________________ ____________
(Ф.И.О.) (подпись)
2. Поступающий _______________________________________ ____________
(Ф.И.О.) (подпись)
3. Поступающий _______________________________________ ____________
(Ф.И.О.) (подпись)
Дата_________
Приложение 7
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Лист распределения вариантов
ППКТ __________ _________________________________
код                   наименование
Поток_____
Аудитория_____
Язык сдачи______
Дата тестирования:
Я, нижеподписавшийся, подтверждаю, что номер моего места и вариант книжки-вопросника соответствуют номеру места и номеру варианта, указанного в листе распределения вариантов
№ места
№ варианта
Ф.И.О. поступающего (заполняется вручную)
Подпись поступающего
Примечание
Поле "Примечание" принимает значение "Досадка", "Не явился", "Удален"
Всего упаковано листов ответов: _______ шт
Представитель МОН РК _____________ ______________________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Дежурный по аудитории _____________ ______________________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 8
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Лист ответов комплексного тестирования в магистратуру (с казахским/ русским языком обучения)
Приложение 9
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Лист ответов комплексного тестирования в магистратуру с английским языком обучения
Приложение 10
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт об исключении из здания поступающего при обнаружении запрещенных предметов при запуске в здание пункта проведения КТ (при бумажном и (или) электронном форматах)
________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения комплексного тестирования)
"______" _______________ 202____ год "______" часов "_______" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатель
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии)
________________________________________________________________________
ИИН ______________ во время запуска в здание с использованием металлоискателя
у поступающего были обнаружены запрещенные предметы:
________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество)
Учитывая данный факт, принято решение:
Исключить из здания тестирования и не допускать к тестированию
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя группы
администраторов тестирования)
________________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) администратора тестирования,
составившего акт)
________________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя региональной
государственной комиссии)
________________________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а):
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
КТ – комплексное тестирования;
МП - место для печати.

10-1-қосымша
Нысан
Аудиторияда тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт
Ескерту. 10-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
________________________________________________________________________
(код) (ұйымның атауы)
"______"_______________20____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Тестілеу уақытында түсуші:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) ____________________________, ЖСН__________________,
№ _____ аудитория, № ______ орын, № _________ нұсқа, "Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 8 мамырдағы №190 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 мамырда № 18657 болып тіркелді) бекітілген Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларының 35-тармағының бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттарды және (немесе) әрекетті
________________________________________________________________________
(тыйым салынған заттың атауы, саны) анықтады:
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды:
тестілеу материалы алынсын;
түсуші Т.А.Ә. (болған жағдайда)
_________________________________, ТЖК __________________________________,
№ ____ аудиториядан шығарылсын және тестілеу нәтижелері жойылсын.
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(тестілеу әкімшілері тобы басшысының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(акт толтырған тестілеу әкімшісінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (қатысқан жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; ЖСН – жеке сәйкестендіру номері, МО – мөр орны.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
10-2-қосымша
Акт
Аудиторияда тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару туралы акт ( компьютерлік формат кезінде)

Приложение 10-1
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 10-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Акт выявления запрещенных предметов и удаления поступающего, нарушившего правила поведения в аудитории (при бумажном формате)
________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения комплексного тестирования)
Дата "______" _______________ 20____ год
Время "______" часов "_______" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии) ___________________________________,
ИИН ________ из аудитории № __, место № ___, вариант № _______
во время тестирования обнаружили
________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество) что является нарушением
пункта 35 Правил проведения комплексного тестирования, утвержденными приказом
Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 мая 2019 года № 190
"Об утверждении Правил проведения комплексного тестирования" (Зарегистрирован
в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2019 года № 18657). Учитывая
данный факт, принято решение: изъять материал тестирования; удалить из аудитории
№ ________ и аннулировать результаты тестирования поступающего:
Ф.И.О. (при его наличии) _____________________, ИИН ________________________
Подписывающие лица:
_________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) администратора тестирования, составившего акт)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а):
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
МП - место для печати.
Приложение 10-2 к Правилам
проведения комплексного
тестирования
Акт
Акт выявления запрещенных предметов и удаления поступающего,
нарушившего правила поведения в аудитории (при компьютерном формате)

Ескерту. 10-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; алып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
10-2-қосымша
Нысан
Аудиторияда тыйым салынған заттардың тәркіленуі және тәртіп сақтау ережесін бұзған түсушіні аудиториядан шығару және (немесе) әрекеттері немесе тестілеу жүйесіне араласу әрекеті немесе араласу және тестілеуден өту кезіндегі өзге де бұзушылықтар жасағаны туралы акт
Ескерту. 10-2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________
(код) (ұйымның атауы)
"______"_______________20____жыл
"______" сағат "______" минут
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Тестілеу уақытында түсуші:
Т.А.Ә. (болған жағдайда) ________________________________, ЖСН _____________,
№ ______ аудитория, № ______ орын, "Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 8 мамырдағы № 190 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 мамырда № 18657 болып тіркелді) бекітілген Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларының 47-11-тармағының бұзылғандығын дәлелдейтін төмендегі заттарды және (немесе) әрекетті
________________________________________________________________________
(тыйым салынған заттың атауы, саны) анықтады:
Осы фактіні ескере отырып, шешім қабылданды:
тестілеу материалы алынсын;
түсуші Т.А.Ә. (болған жағдайда)
____________________________, ТЖК____________,
№ ____ аудиториядан шығарылсын және тестілеу нәтижелері жойылсын.
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(тестілеу әкімшілері тобы басшысының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(акт толтырған тестілеу әкімшісінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (қатысқан жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; ЖСН – жеке сәйкестендіру номері, МО – мөр орны.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Тестілеу өткізу барысында бөгде тұлғаның анықталуы туралы акт (қағаз және (немесе) электрондық форматтағы тестілеу кезінде)

Сноска. Правила дополнены приложением 10-2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 16.07.2020 № 302 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); исключено приказом и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10-2
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 10-2 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории поступающего, нарушившего правила проведения тестирования и (или) попытки вмешательства или вмешательства в программу тестирования и иных нарушений при прохождении тестирования (при компьютерном формате)
________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения комплексного тестирования)
Дата "______" _______________ 20____ год
Время "______" часов "_______" минут
Руководитель группы администраторов тестирования
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдатель (в случае присутствия)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
У поступающего: Ф.И.О (при его наличии) ___________________________________,
ИИН ________ из аудитории № _____, место № ___ во время тестирования обнаружили
________________________________________________________________________
(обнаруженный предмет (наименование, марка, количество) и (или) действие,
что является нарушением пункта 47-11 Правил проведения комплексного
тестирования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики
Казахстан от 8 мая 2019 года № 190 "Об утверждении Правил проведения
комплексного тестирования" (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики
Казахстан 13 мая 2019 года № 18657). Учитывая данный факт, принято решение:
удалить из аудитории № ________ и аннулировать результаты тестирования поступающего:
Ф.И.О. (при его наличии) _______________________, ИИН _______
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.(при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.(при его наличии) администратора тестирования, составившего акт)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а):
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
МП - место для печати.
Приложение 11
к Правилам проведения
комплексного тестирования

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КТӨП _________ ________________________________________________________
(код) ( атауы)
Күні "_____" __________________ 20 _____жыл
Уақыт________сағат ________ минут
Тестілеу әкімшісі __________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Аудитория кезекшісі ________________________________________________________
(Т.А.Ә.)
түсуші: Т.А.Ә. _________________________________________________________,
ТЖК ______________________, № ___аудитория, № ____ орын, № ___________нұсқа,
Тестілеуге берілген уақыт аяқталуына байланысты, тестілеу материалдарын өз
уақытында тапсырудан бас тартты, бұл Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларының
38-тармағын бұзу болып табылады.
Осы фактіні ескере отырып, қаулы етеміз:
тестілеу материалы алынсын;
түсуші: Т.А.Ә.__________________________, ЖСН___________________, № _____
аудиториядан шығарылсын және тестілеу нәтижелері жойылсын.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(осы актіні жасаған тұлғалардың Т.А.Ә., қолдары)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________
(тестілеу әкімшісінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________
(аудитория кезекшісінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Күні:_________
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
13-қосымша
КТ кітапшаларын жою туралы акт
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 23.12.2021 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"____" __________20__ жыл ________________________________________________
(КТӨП атауы)
Негіздеме: "____"__________20__ жылғы № ______________ бұйрықпен бекітілген
Кешенді тестілеуді өткізу қағидаларының 2-тарауының 47-тармағы
Комиссия құрамы:
КТӨП жауапты хатшысы ____________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері:
1. ______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
2. ______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
3. ______________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Тестілеу әкімшісі: ________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Тестілеудің сұрақ-кітапшалары жойылғандығы туралы осы актіні құрды:
Лектің нөмірі
Тестілеуге жіберілген сұрақ-кітапшаларының нақты саны
Қолданылған сұрақ-кітапшаларының саны
Жойылған сұрақ-кітапшаларының саны
1-лек
2-лек
3-лек
4-лек
5-лек
Барлығы
Сұрақ-кітапшалары:
___________________________________________________________
(жою тәсілін көрсету – механикалық ұсақтау немесе өртеу)
Комиссия мүшелері:

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ППКТ _____________ _______________________________________________
код наименование
Дата "____" _________________20____год
Время "_________" часов "_________" минут
Администратор тестирования _________________________________________
(Ф.И.О.)
Дежурный по аудитории _____________________________________________
(Ф.И.О.)
Поступающий:
Ф.И.О. _______________________, ИКТ____________ из аудитории №_____,
место № ______, вариант №_____________
Отказался своевременно сдать материалы тестирования в связи с окончанием времени
тестирования, что является нарушением согласно пункта 38 Правил проведения
комплексного тестирования.
Учитывая данный факт, постановили: изъять материалы тестирования;
удалить из аудитории №______ и аннулировать результаты тестирования поступающего:
Ф.И.О. ____________________________________________________________,
ИИН ______________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. лиц, составивших настоящий акт)
С актом ознакомлены: _______________________________________________
(подпись и Ф.И.О. поступающего)
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. администратора тестирования)
___________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. дежурного по аудитории)
Дата_______________
Приложение 13
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Акт об уничтожении книжек КТ
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 23.12.2021 № 601 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
"___" __________20 _ год _________________________________________________
(наименование ППКТ)
Основание: 47 пункт 2 главы Правил проведения комплексного тестирования
утвержденной приказом __________ от ________ №_________ Комиссия в составе:
Ответственный секретарь ППКТ ______________________________________
(фамилия, инициалы)
Члены комиссии:
1. _________________________________________________
(Ф.И.О.)
2. __________________________________________________
(Ф.И.О.)
3. __________________________________________________
(Ф.И.О.)
Администратор тестирования __________________________
(Ф.И.О.)
составила настоящий акт о том, что были уничтожены книжки-вопросники тестирования:
Номер потока
Фактическое количество книжек-вопросников, переданных на тестирование
Количество использованных книжек-вопросников
Количество уничтоженных книжек-вопросников
1 поток
2 поток
3 поток
4 поток
5 поток
Итого
Книжки-вопросники уничтожены путем:
__________________________________________________________________
(указать способ уничтожения - механическое измельчение или сжигание)
_________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Члены комиссии:

1. _________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
2. __________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
3. ___________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
Тестілеу әкімшісі: ____________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
Күні:_________
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Апелляциялық комиссияның төрағасына
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(КТӨП атауы)
Түсушіден ___________________
____________________________
ТЖК _______________________
Нұсқа ______ Аудитория ______
Өтініш
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін магистратураға кешенді тестілеуден келесі тест тапсырмаларын мазмұны бойынша қарауыңызды сұраймын:
Бөлім
Тест тапсырмасының №
Себебі: (төмендегілердің біреуін көрсетіңіз: дұрыс жауабы жоқ, бірнеше дұрыс жауабы бар, тест тапсырмасы дұрыс құрылмаған)
Апелляциялық комиссияның шешімі
Тыңдалым
Лексико-грамматикалық тест
Оқылым
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
1-ші пән (бір дұрыс жауапты таңдау)
2-ші пән (үш дұрыс жауаптан артық емес)
Барлығы:
Ескерту: "Апелляциялық комиссияның шешімі" бағаны келесі мәндерді қабылдайды: "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады"
Мерзімі ____________ Түсушінің қолы ________________
Апелляциялық комиссия төрағасының Т.А.Ә. және қолы _____________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің Т.А.Ә. және қолы _____________________
Апелляциялық комиссияның шешімімен келісемін __________________________
(түсушінің Т.А.Ә.,қолы)
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
15-қосымша
Кешенді тестілеу бейінді пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Апелляциялық комиссияның төрағасына
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(КТӨП атауы)
түсушіден __________________
(Т.А.Ә.)
ТЖК ______________________
Нұсқа ______ Аудитория _____
Өтініш
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін магистратураға кешенді тестілеудің келесі тест тапсырмаларын мазмұны бойынша қарауыңызды сұраймын:
Бөлім
Тест тапсырмасының №
Себебі: (төмендегілердің біреуін көрсетіңіз: дұрыс жауабы жоқ, бірнеше дұрыс жауабы бар, тест тапсырмасы дұрыс құрылмаған)
Апелляциялық комиссияның шешімі
1-ші пән (бір дұрыс жауапты таңдау) ағылшын тілінде
2-ші пән (үш дұрыс жауаптан артық емес) ағылшын тілінде
Барлығы:
Ескерту: "Апелляциялық комиссия шешімі" бағаны келесі мәндерді қабылдайды: "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады"
Апелляциялық комиссия төрағасының Т.А.Ә. және қолы ____________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің Т.А.Ә. және қолы ____________________
Апелляциялық комиссияның шешімімен келісемін _________________________
(түсушінің Т.А.Ә. және қолы)
Ескерту: Т.А.Ә. - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; КТӨП - кешенді тестілеуді өткізу пункті.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Апелляциялық комиссияның
төрағасына
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(КТӨП атауы)
түсушіден ___________________
____________________________
ТЖК _______________________
Нұсқа ______ Аудитория ______
Кешенді тестілеудің техникалық себептеріне байланысты өтініш

1. _______________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
2. _______________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
2. _______________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Администратор тестирования _______________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Дата______________
Приложение 14
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю апелляционной комиссии
______________________________
(Ф.И.О.)
______________________________
наименование ППКТ
от поступающего _______________
ИКТ __________________________
Вариант ______ Аудитория ______
Заявление
Прошу принять на рассмотрение по содержанию следующие тестовые задания
комплексного тестирования в магистратуру с казахским/русским языком обучения
(нужное подчеркнуть)
Блок
№ тестового задания
Причина (указать одну из них: нет правильного ответа, несколько правильных ответов, некорректное тестовое задание)
Решение апелляционной комиссии
Слушание
Лексика-грамматический ☐тест
Чтение
Тест на определение готовности к обучению
Дисциплина 1 (с выбором одного правильного ответа)
Дисциплина 2 (с выбором не более трех правильных ответов )
Итого:
В графе "Решение апелляционной комиссии" принимает следующие значения:
"Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
Дата __________ Подпись поступающего _____________________________
Председатель апелляционной комиссии _______________________________
(Ф.И.О. и подпись)
Члены апелляционной комиссии _____________________________________
(Ф.И.О. и подпись)
С решением апелляционной комиссии согласен (а) ______________________
(подпись и ФИО поступающего)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИКТ - индивидуальный код тестируемого;
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования
Приложение 15
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень групп образовательных программ с указанием профильных дисциплин комплексного тестирования
Председателю апелляционной комиссии
____________________________
Ф.И.О.
____________________________
Наименование ППКТ
от поступающего _____________
Ф.И.О.
ИКТ ________________________
Вариант _____
Аудитория _____
Заявление
Прошу принять на рассмотрение по содержанию следующие тестовые задания тестирования в магистратуру с английским языком обучения
Блок
№ тестового задания
Причина (указать одну из них: нет правильного ответа, несколько правильных ответов, некорректное тестовое задание)
Решение апелляционной комиссии
Дисциплина 1 (с выбором одного правильного ответа) на английском языке
Дисциплина 2 (с выбором не более трех правильных ответов ) на английском языке
Всего
Примечание: графа "Решение апелляционной комиссии" принимает следующие значения:
"Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
подпись поступающего
Председатель апелляционной комиссии
__________________________________ __________
(Ф.И.О.) (подпись)
Члены апелляционной комиссии
__________________________________ __________
(Ф.И.О.) (подпись)
С решением апелляционной комиссии согласен (а)
_____________________________________________
(подпись и Ф.И.О. поступающего)
Примечание:
Ф.И.О. - фамилия, имя, отчество;
ИКТ - индивидуальный код тестируемого;
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования.
Приложение 16
к Правилам проведения
комплексного тестирования

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен тестілеу нәтижесімен келіспеймін. Сізден тестілеуде алған менің балл санымды қайта қарауыңызды өтінемін.
Шет тілі бойынша тест
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тестілеу тапсырмасының №
Шешімі
1-ші пән (бір дұрыс жауапты таңдау) бойынша тестілеу тапсырмасының №
Шешімі
2-ші пән (үш дұрыс жауаптан артық емес) бойынша тестілеу тапсырмасының №
Шешімі
Тыңдалым
Шешімі
Лексика грамматикалық тест
Шешімі
Оқылым
Шешімі
Ескерту: - "Апелляциялық комиссия шешімі" бағаны келесі мәндерді қабылдайды: "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады".
Мерзімі__________ Түсушінің қолы_____________
Апелляциялық комиссия төрағасының Т.А.Ә., қолы _________________________
Апелляциялық комиссия мүшелерінің Т.А.Ә., қолдары ______________________
Апелляциялық комиссияның шешімімен келісемін _________________________
(түсушінің Т.А.Ә., қолы)
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті.
(түсушінің Т.А.Ә., қолы)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
16-1-қосымша
Нысан
Республикалықапелляциялық комиссияның төрағасына
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(КТӨП атауы)
Түсушіден __________________
____________________________
ТЖК _______________________
Нұсқа ______ Аудитория ______
Өтініш
Ескерту. 16-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақ/орыс тілінде оқытатын магистратураға кешенді тестілеудің мынадай тест тапсырмаларын техникалық себептер бойынша қарауға қабылдауды сұраймын (қажеттісінің астын сызу)
Бөлім
Тест тапсырмасының №
Себебі: (тест тапсырмаларында мәтін немесе фрагмент жоқ)
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі
Тыңдалым
Лексика-грамматикалық тест
Оқылым
Оқуға дайындығын анықтауға арналған тест
1-ші пән (бір дұрыс жауапты таңдау)
2-ші пән (үш дұрыс жауаптан артық емес)
Барлығы:
Ескерту: "Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі" бағанына "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады" сөздері жазылады.
Күні ____________ Түсушінің қолы________________
Республикалық апелляциялық комиссия төрағасының __________________
Т.А.Ә. және қолы
Комиссия мүшелері _________________________________________
Т.А.Ә. және қолы
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Апелляциялық комиссияның төрағасына
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(КТӨП атауы)
түсушіден ___________________
____________________________
ТЖК _______________________
Нұсқа _______ Аудитория _____
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін кешенді тестілеудің техникалық себептеріне байланысты өтініш

Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю апелляционной комиссии
____________________________
(Ф.И.О.)
____________________________
наименование ППКТ
от поступающего _____________
ИКТ ________________________
Вариант _____ Аудитория _____
Заявление по техническим причинам комплексного тестирования
Я не согласен (а) с результатом тестирования.
Прошу пересмотреть количество баллов, полученных мною на тестировании.
Тест по иностранному языку
№ тестового задания по определению готовности к обучению
Решение
№ тестового задания по дисциплине 1 (с выбором одного правильного ответа)
Решение
№ тестового задания по дисциплине 2 (с выбором не более трех правильных ответов )
Решение
Слушание
Решение
Лексико-грамматический тест
Решение
Чтение
Решение
Примечание:
графа "Решение апелляционной комиссии" принимает следующие значения:
"Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
Дата____________
Подпись поступающего _________________
Председатель апелляционной комиссии ________________________________
(подпись ФИО)
Члены апелляционной комиссии ______________________________________
(подпись ФИО)
С решением апелляционной комиссии согласен(а) _______________________
(подпись Ф.И.О. поступающего)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИКТ - индивидуальный код тестируемого;
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования.
Приложение 16-1 к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 16-1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю Республиканской апелляционной комиссии
__________________________________________________
Ф.И.О
__________________________________________________
наименование ППКТ
от поступающего __________________________________
ИКТ _____________________________________________
Вариант _____ Аудитория _____
Заявление
Прошу принять на рассмотрение по техническим причинам следующие тестовые
задания комплексного тестирования в магистратуру с казахским/русским языком
обучения (нужное подчеркнуть)
Блок
№ тестового задания
Причина (отсутствие фрагмента или текста в тестовых заданиях)
Решение Республиканской апелляционной комиссии
Слушание
Лексика-грамматический тест
Чтение
Тест на определение готовности к обучению
Дисциплина 1 (с выбором одного правильного ответа)
Дисциплина 2 (с выбором не более трех правильных ответов)
Итого:
Примечание:
графа "Решение Республиканской апелляционной комиссии"
принимает следующие значения: "Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
Дата ____________
Подпись поступающего _________________
Председатель Республиканской апелляционной комиссии
______________________________________________________
(подпись ФИО)
Члены комиссии________________________________________
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИКТ - индивидуальный код тестируемого;
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования.
Приложение 17
к Правилам проведения
комплексного тестирования

Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен тестілеу нәтижесімен келіспеймін. Сізден тестілеуде алған менің балл санымды қайта қарауыңызды өтінемін.
Оқуға дайындығын анықтау бойынша тест тапсырмасының №
Шешімі
1-пән бойынша тест тапсырмасының № (бір дұрыс жауапты таңдау)
Шешімі
2-пән бойынша тест тапсырмасының № (үш дұрыс жауаптан артық емес)
Шешімі
Ескерту: - "Апелляциялық комиссия шешімі" бағанын келесі мәндерді қабылдайды: "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады".
Мерзімі____________ Түсушінің қолы_____________
Апелляциялық комиссия төрағасы ______________________ ___________
(Т.А.Ә.)      (қолы)
Апелляциялық комиссия мүшелерінің ___________________ ___________
(Т.А.Ә.)      (қолы)
Апелляциялық комиссияның шешімімен келісемін ___________________
(түсушінің Т.А.Ә., қолы)
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
17-1-қосымша
Республикалық апелляциялық
комиссияның төрағасына
____________________________
(Т.А.Ә.)
____________________________
(КТӨП атауы)
түсушіден ___________________
ТЖК _______________________
Нұсқа ______ Аудитория ______
Өтініш
Ескерту. 17-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 16.07.2020 № 302 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін магистратураға кешенді тестілеуден келесі тест тапсырмаларын техникалық себептер бойынша қарауға қабылдауыңызды сұраймын:
Бөлім
Тест тапсырмасының №
Себебі: (тест тапсырмаларында мәтін немесе фрагмент жоқ)
Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі
1-ші пән (бір дұрыс жауапты таңдау) ағылшын тілінде
2-ші пән (үш дұрыс жауаптан артық емес) ағылшын тілінде
Барлығы:
Ескерту: "Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі"
бағанына "Қанағаттандырылды" немесе "Қанағаттандырылмады" сөздері жазылады.
Күні ____________ Түсушінің қолы________________
Республикалық апелляциялық комиссия
төрағасының Т.А.Ә. және қолы _________________________________________
Комиссия мүшелерінің
Т.А.Ә. және қолы _____________________________________________________
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ТЖК - тестіленушінің жеке коды; КТӨП - кешенді тестілеу өткізу пункті.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Апелляцияға өтініштерді тіркеу журналы
КТӨП __________ _______________________________ Мерзімі ________
(коды)                        (атауы)
Лек ____________
ТЖК
Т.А.Ә.
Мазмұны б-ша/ техникалық себепке б-ты
Жауап парағының №
Аудитория
Түсушінің қолы
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
КТӨП қабылдау комиссиясының төрағасы __________________ ___________________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
Апелляциялық комиссияның төрағасы ______________________ __________________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Кешенді тестілеу бойынша апелляциялық комиссия отырысының хаттамасы
КТӨП _________ ____________________________ Лек ______ Мерзімі ______
(код)                        (атауы)
Т.А.Ә.
ТЖК
Жауап парағының №
Аудиторияның №
Нұсқа
Тапсыру тілі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестеннің жалғасы
Шет тілі бойынша тест
Тыңдалым
Лексико-грамматикалық тест
Оқылым
Т
Қ
Балдар
Т
Қ
Балдар
Т
Қ
Балдар
Дейін
Кейіне
Дейін
Кейіне
Дейін
Кейіне
кестеннің жалғасы
Оқуға дайындығын анықтау бойынша тест
1-пән
2-пән
Барлығы
Шешімі
Т
Қ
Балдар
Т
Қ
Балдар
Т
Қ
Балдар
Т
Қ
Балдар
Дейін
Кейіне
Дейін
Кейіне
Дейін
Кейіне
Дейін
Кейіне
Ескерту:
Т - апелляцияға берілген тапсырмалар саны.
Қ- қанағаттандырылған тапсырмалар саны.
Апелляциялық комиссияның төрағасы
Қабылдау комиссиясының төрағасы
_________ ____________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
_________ ____________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Апелляциялық комиссия мүшелері
Министрлік өкілдері тобының жетекшісі
_________ ____________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
_________ ____________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
20-қосымша
Оқыту ағылшын тілінде жүргізілетін магистратураға кешенді тестілеуден апелляциялық комиссия отырысының хаттамасы

Сноска. Приложение 17 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю апелляционной комиссии
____________________________
Ф.И.О.
____________________________
наименование ППКТ
от поступающего _____________
ИКТ ________________________
Вариант _____ Аудитория _____
Заявление по техническим причинам комплексного тестирования с английским языком обучения
Я не согласен (а) с результатом тестирования.
Прошу пересмотреть количество баллов, полученных мною на тестировании.
№ тестового задания по тесту на определение готовности к обучению
Решение
№ тестового задания по дисциплине 1 (с выбором одного правильного ответа)
Решение
№ тестового задания по дисциплине 2 (с выбором не более трех правильных ответов)
Решение
Примечание:
графа "Решение апелляционной комиссии" принимает следующие значения:
"Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
Дата _________________ Подпись поступающего ______________________
Председатель апелляционной комиссии _______________________________
(Ф.И.О. и подпись)
Члены апелляционной комиссии _____________________________________
(Ф.И.О. и подпись)
С решением апелляционной комиссии согласен (а) ______________________
(подпись Ф.И.О. поступающего)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИКТ - индивидуальный код тестируемого;
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования.
Приложение 17-1
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Приложение 17-1 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Председателю Республиканской апелляционной комиссии
__________________________________________________
Ф.И.О.
__________________________________________________
Наименование ППКТ
от поступающего ___________________________________
ИКТ______________________________________________
Вариант _________
Аудитория ________
Заявление
Прошу принять на рассмотрение по техническим причинам следующие тестовые задания тестирования в магистратуру с английским языком обучения
Блок
№ тестового задания
Причина (отсутствие фрагмента или текста в тестовых заданиях)
Решение Республиканской апелляционной комиссии
Дисциплина 1 (с выбором одного правильного ответа) на английском языке
Дисциплина 2 (с выбором не более трех правильных ответов) на английском языке
Всего
Примечание: графа "Решение Республиканской апелляционной комиссии" принимает следующие значения:
"Удовлетворено" или "Не удовлетворено"
Дата ____________
Подпись поступающего ____________________________
Председатель Республиканской апелляционной комиссии
_________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Члены комиссии
__________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Примечание:
Ф.И.О. - фамилия, имя, отчество;
ИКТ - индивидуальный код тестируемого;
ППКТ - пункт проведения комплексного тестирования.
Приложение 18
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Журнал регистрации заявлений на апелляцию
ППКТ _________ ______________________________       Дата __________
(код)                   (наименование)             Поток _________
ИКТ
Ф.И.О.
По содержанию/техническим причинам
№ Листа ответов
Аудитория
Подпись поступающего
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Председатель приемной комиссии ППКТ ____________________       __________
(Ф.И.О.)             (подпись)
Председатель апелляционной комиссии _____________________       __________
(Ф.И.О.)             (подпись)
Приложение 19
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Протокол заседания апелляционной комиссии комплексного тестирования
ППКТ _____________________________________ Поток _____ Дата: ________
(код)             (наименование)
Ф.И.О.
ИКТ
№ Листа ответов
№ Аудитории
Вариант
Язык сдачи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Тест по иностранному языку
Слушание
Лексико-грамматический тест
Чтение
К
У
Баллы
К
У
Баллы
К
У
Баллы
До
После
До
После
До
После
продолжение таблицы
Тест на определение готовности к обучению
Дисциплина 1
Дисциплина 2
Всего
Решение
К
У
Баллы
К
У
Баллы
К
У
Баллы
К
У
Баллы
До
После
До
После
До
После
До
После
Примечание:
К - количество заданий поданных на апелляцию.
У - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
Председатель апелляционной комиссии
Председатель приемной комиссии
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Члены апелляционной комиссии
Руководитель группы представитель Министерства
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 20
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Протокол заседания апелляционной комиссии комплексного тестирования в магистратуру с английским языком обучения

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 01.11.2024 № 505 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КТӨП ________ ____________________ Лек ______ Мерзімі ______(код) (атауы)
Т.А.Ә.
ТЖК
Жауап парағының №
Аудитория №
Нұсқа
Тапсыру тілі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
1-ші пән
2-ші пән
Барлығы
Шешімі
Т
Қ
Балл
Т
Қ
Балл
Т
Қ
Балл
дейін
кейін
дейін
кейін
дейін
кейін
Ескерту:
Т - апелляцияға берілген тапсырмалар саны
Қ - қанағаттандырылған тапсырмалар саны
Апелляциялық комиссия төрағасы ____________
________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Апелляциялық комиссия мүшелері ________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қабылдау комиссиясының төрағасы
(қолы) (Т.А.Ә.)
Министрлік өкілдері тобының жетекшісі______________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Апелляцияға берілген өтініштер тізілімі (тест тапсырмаларының мазмұны бойынша техникалық себептер бойынша)
КТӨП __________ ____________________________________ Лек Мерзімі __________
(код)                        (атауы)
ТЖК
Т.А.Ә.
Жауап парағы №
Аудитория №
Орын №
Нұсқа
Тест тапсырмаларының мазмұны бойынша
Техникалық себептер бойынша
Апелляция жағдайы
С
РАК
Қ
С
Қ
1
2
3
4
Ескерту:
С-апелляцияға берілген тапсырмалар саны
РАК- Республикалық апелляциялық комиссияға жіберілген тапсырмалар саны
Қ - қанағаттандырылған тапсырмалар саны
"Апелляция жағдайы" бағаны "Шешім қабылданды", "Келмеді" мәндерін қабылдайды
"Апелляция жағдайы" және "Қ" бағандары қолмен толтырылады
Апелляциялық комиссияның төрағасы ___________ _____________________________
(қолы)                  (Т.А.Ә.)
Министрлік өкілі _____________ _____________________________________________
(қолы)                              (Т.А.Ә.)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Республикалық апелляциялық комиссия қарауына жіберілген өтініштер тізілімі
КТӨП __________ __________________________________________________________
(коды)                                          (атауы)
Лек: _________ Мерзімі: __________
Пән
Тест тапсырмасының №
Дәлелдемесі
Апелляцияға берушінің негіздемесі
Шешім
Шешімге түсініктеме
1
ТЖК - Т.А.Ә.
1.1
2
ТЖК - Т.А.Ә.
2.1
Ескерту: "Шешім" бағаны келесі мәндерді қабылдайды: Республикалық апелляциялық комиссия қанағаттандырған жағдайда "Қанағаттандырылды" немесе қанағаттандырмаған жағдайда "Қанағаттандырылмады"
Апелляциялық комиссияның төрағасы __________ ______________________________
(қолы)                  (Т.А.Ә.)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Республикалық апелляциялық комиссия шешімінің хаттамасы
"___" ______________ 201___ж. ______________________ хабарлама нөмірі

Сноска. Приложение 20 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 01.11.2024 № 505 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ППКТ _____________________________ Поток _____ Дата: ________
(код) (наименование)
Ф.И.О.
ИКТ
№ Листа ответов
№ Аудитории
Вариант
Язык сдачи
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Дисциплина 1
Дисциплина 2
Всего
Решение
К
У
Баллы
К
У
Баллы
К
У
Баллы
До
После
До
После
До
После
Примечание:
К - количество заданий поданных на апелляцию.
У - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
Председатель апелляционной комиссии
Председатель приемной комиссии
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
_______ __________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Члены апелляционной комиссии
Руководитель группы
представителей Министерства
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
__________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 21
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Реестр поданных заявлений на апелляцию
(по содержанию тестового задания / по техническим причинам)
ППКТ _________________________________________________________
(код)                         (наименование)
Поток: _______                   Дата ___________
ИКТ
Ф.И.О.
№ листа ответов
№ аудитории
№ места
Вариант
По содержанию тестовых заданий
По техническим причинам
Состояние апелляции
К
РАК
У
К
У
1
2
3
4
5
Примечание:
К - количество заданий поданных на апелляцию,
РАК - количество заданий, переданных Республиканской Апелляционной комиссии
У - количество удовлетворенных заданий по апелляции.
Графа "Состояние апелляции" принимает след.значения: "Решение принято"; "Не явился";
"Удовлетворено" заполняются вручную.
Председатель апелляционной комиссии ________ _____________________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Представитель Министерства _________________ _____________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Приложение 22
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Реестр заявлений, переданных на рассмотрение в республиканскую апелляционную комиссию
ППКТ: __________ __________________________________________________
(код)                   (наименование)
Поток: _______                                           Дата: _________
Блок
№ тестового задания
Мотивировка
Обоснование апеллирующего
Решение
Пояснение к решению
1
ИКТ - Ф.И.О.
1.1
2
ИКТ - Ф.И.О.
2.1
Примечание: Графа "Решение" принимает следующие значения: "Удовлетворено" при удовлетворительном и "Не удовлетворено" при неудовлетворительном решении республиканской апелляционной комиссии
Председатель апелляционной комиссии _________ _____________________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Приложение 23
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Форма
Протокол решения Республиканской апелляционной комиссии
"____" _______________ 201__ г.                   __________________________
номер сообщения

1. Пән_____________________________________________________________________
2. Нұсқа №_________________________________________________________________
3. Апелляция себебі:________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4.Тексеру нәтижесі, дереккөзге сілтеме: ________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Комиссия шешімі: ________________________________________________________
Республикалық апелляциялық комиссия төрағасы _______________________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Комиссия мүшелері: 1. ______________________________________ ______________________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
2. ______________________________________ ______________________
(Т.А.Ә.)                  (қолы)
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Тестілеу кезінде техниканың техникалық ақауын анықтау акті
Ескерту. Қағида 24-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________
(код) (ұйымның атауы)
"______"_______________202____жыл
"______" сағат "______" минут
Осы акт кешенді тестілеу өткізу барысында техниканың техникалық ақауы анықталғандығы туралы жасалды.
Аталған фактіні ескере отырып, шешім қабылданды: ___________________________
________________________________________________________________________
р/с
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН
Техниканың техникалық ақауы уақыты
Техниканың техникалық ақауы себебі
Шешім
Биометрия бойынша кіру/ қалпына келтірумен кіру (қалпына келтіру күні мен уақыты)
енгізу-шығару құрылғысын ауыстыру
Басқа компьютерге отырғызылды
№ отырғызу орнынан
№ отырғызу орнына
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(тестілеу әкімшілері тобы басшысының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(акт толтырған тестілеу әкімшісінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (қатысқан жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Актімен таныстым:
________________________________________________________________________
(түсушінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(ҰТО жауапты қызметкерінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; ЖСН – жеке сәйкестендіру номері,; МО – мөр орны; ҰТО – Ұлттық тестілеу орталығы.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Тестілеу процесін тоқтата тұру және ауыстыру туралы акт

1. Дисциплина _____________________________________________________
2. Номер варианта __________________________________________________
3. Причина апелляции: ______________________________________________
__________________________________________________________________
4. Результат проверки, ссылка на источник: _____________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5. Решение комиссии: _______________________________________________
Председатель Республиканской апелляционной комиссии _________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Члены комиссии: ___________________________________________________
(Ф.И.О.)             (подпись)
___________________________________________________
(Ф.И.О.)             (подпись)
Приложение 24
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 24 в соответствии сприказом Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт выявления технической неисправности техники во время тестирования
________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения комплексного тестирования)
Дата "_____"_____________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут
Руководителем группы администраторов тестирования
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Администратором тестирования по аудитории
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдателем (в случае присутствия)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
выявлен факт технической неисправности техники во время тестирования:
п/п
Ф.И.О. (при его наличии) поступающего
ИИН
Время технической неисправности техники
Причина технической неисправности техники
Решение
Вход в программу тестирования через биометрию или с осуществлением сброса (дата и время сброса)
Замена устройства ввода вывода
Перезагрузка компьютера
Пересадка за другой компьютер
с посадочного места №
на посадочное место №
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.(при его наличии) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.(при его наличии) администратора тестирования, составившего акт)
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) наблюдателя (в случае присутствия)
С актом ознакомлен(а):
________________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) поступающего)
________________________________________________________________________
(подпись и ФИО (при его наличии) ответственного сотрудника НЦТ)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НЦТ – Национальный центр тестирования;
МП - место для печати.
Приложение 25
к Правилам проведения
комплексного тестирования

Ескерту. Қағида 25-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________
(код) (ұйымның атауы)
"______"_______________202____жыл
"______" сағат "______" минут
Өңірлік мемлекеттік комиссияның төрағасы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Бақылаушы
________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда))
кешенді тестілеуді тоқтата тұру (болдырмау) және тестілеу күнін басқа күнге/лекке ауыстыру туралы акт жасады:
Кешенді тестілеуді өткізу пунктінің коды
Кешенді тестілеуді өткізу пунктінің атауы
Кешенді тестілеуді тоқтата тұру (болдырмау) күні мен уақыты
Кешенді тестілеуді тоқтата тұру (болдырмау) және тестілеу күнін басқа күнге ауыстыру себебі
Қол қоюшы тұлғалар:
________________________________________________________________________
(өңірлік мемлекеттік комиссияның өкілінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(тестілеу әкімшілері тобы басшысының Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(акт толтырған тестілеу әкімшісінің Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
________________________________________________________________________
(бақылаушының (қатысқан жағдайда) Т.А.Ә. (болған жағдайда) және қолы)
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты; МО – мөр орны.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Тестілеу өткізу кезеңінде аудиториялар бойынша тестілеу әкімшілерін бөлу
Ескерту. Қағида 26-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
(кешенді тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні _____
лек № _____
Аудитория №, аудиториялық қорға сәйкес
Бекітілген отырғызу орындары (№-нан/ №-ға дейін)
Т.А.Ә. Аудиторияға жетекшілік ететін тестілеу әкімшісі
Тестілеу әкімшісінің қолы
1
2
3
4
5
Тестілеу әкімшілері тобының басшысы
____________________ __________________________________________________
қолы                  (Т.А.Ә.(болған жағдайда))
Ескерту: ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты.
Кешенді тестілеуді
өткізу қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Тестілеуді өткізу кезінде техникалық жарақтандыру жөніндегі ең төмен техникалық талаптар

Сноска. Правила дополнены приложением 25 в соответствии сприказом Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт о приостановлении и переносе процесса комплексного тестирования
________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения комплексного тестирования)
Дата "_____" __________ 20 ____ год
Время "_______" часов " ____" минут
Председателем региональной государственной комиссии
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Руководителем группы администраторов тестирования
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Наблюдателем (в случае присутствия)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составлен акт о приостановлении (отмене) и переносе даты комплексного
тестирования на другой день/поток:
Код пункта проведения комплексного тестирования
Наименование пункта проведения комплексного тестирования
Дата и время приостановления (отмены) комплексного тестирования
Причина приостановления (отмены) комплексного тестирования
Подписывающие лица:
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) председателя региональной государственной комиссии)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) руководителя группы администраторов тестирования)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) наблюдателя (в случае присутствия)
________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)) администратора тестирования, составившего акт)
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество;
МП - место для печати.
Приложение 26
к Правилам проведения
комплексного тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 26 в соответствии сприказом Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Распределение администраторов тестирования по аудиториям
________________________________________________________________________
(код и наименование пункта проведения комплексного тестирования)
Поток № _____ Дата: _______
№ аудитории, согласно аудиторному фонду
Закрепленные посадочные места (с №__/по №__)
Ф.И.О. Администратора тестирования
Подпись администратора тестирования
1
2
3
4
5
Руководитель администраторов тестирования
_______________ ________________________________________________________
подпись (Ф.И.О. (при его наличии))
Примечание:
ФИО - фамилия, имя, отчество.
Приложение 27
к Правилам проведения
комплексного тестирования

Ескерту. Қағида 27-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 12.06.2023 № 269 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тестілеуді өткізу кезінде емтихан тапсырушы тұлғалар жеке басын куәландыратын құжатты ұсыну бойынша сәйкестендіруден өтеді.
2. Тестілеу кезінде қолмен немесе жақтау түріндегі металл детекторлар қолданылады. Тестілеуге іске қосу кезінде металл іздегіштерді қолдану тестілеуді өткізу кезінде емтихан алушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шеңберінде, сондай-ақ олардың ғимаратқа байланыс құралдарын, электрондық-есептеу техникасын, фото -, аудио-және бейнеаппаратураны, анықтамалық материалдарды, жазбаша жазбаларды және ақпаратты сақтау мен берудің өзге де құралдарын алып келуіне жол бермеу шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Тестілеуді бастау үшін емтихан алушы биометриялық сәйкестендіру арқылы жеке басын растауы керек.
4. Тестілеу залдары жұмыс станцияларымен (кемінде Intel Core i3 процессоры, кемінде 4 Гб жедел жады), үй-жайларды кондиционерлеу жүйелерімен, диспенсермен, күту залымен жабдықталады.
5. Әрбір жұмыс станциясында тестілеу процесінің бейнежазбасын жүргізу үшін веб-камералармен жабдықталады.
6. Тестілеу залдары заманауи цифрлық бейне бақылау жүйесімен жабдықталады. Тестілеуді өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін аудитория өткізу пункттерінде жалпы бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
7. Әрбір тестілеу залында басып шығару мүмкіндігі бар принтер орнатылады.
8. Әрбір тестілеу залы басқарылатын коммутатормен және жергілікті желімен жабдықталады және ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.

Сноска. Правила дополнены приложением 27 в соответствии сприказом Министра науки и высшего образования РК от 12.06.2023 № 269 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
Минимальные технические требования по техническому оснащению при проведении тестирования
1. При проведении тестирования, экзаменуемые лица проходят идентификацию по предоставлению документа, удостоверяющего личность.
2. При запуске на тестирование используются металлоискатели ручного или рамочного типа. Применение металлоискателей при запуске на тестирование осуществляется в рамках обеспечения безопасности экзаменуемых лиц при проведении тестирования, а также недопущения проноса ими в здание средств связи, электронно-вычислительной техники, фото-, аудио- и видеоаппаратуры, справочных материалов, письменных заметок и иных средств хранения и передачи информации.
3. Для того, чтобы начать тестирование, экзаменуемому лицу необходимо подтвердить личность посредством биометрической идентификации.
4. Залы тестирования должны быть оборудованы рабочими станциями (процессор не менее Intel Core i3, оперативная память не менее 4 Гб), системы кондиционирования помещений, диспенсер, зал ожидания.
5. Каждая рабочая станция должна быть оснащена веб-камерами для ведения видеозаписи процесса тестирования.
6. Залы тестирования должны быть оборудованы современной системой цифрового видео наблюдения. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения тестирования аудитории в пунктах проведения обеспечиваются системой общего видеонаблюдения.
7. В каждом зале тестирования должен быть установлен принтер с возможностью печати.
8. Каждый зал тестирования должен быть оборудован управляемым коммутатором и локальной сетью, и соответствовать требованиям информационной.