Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 927 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 қыркүйекте № 21302 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараныз.
"Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-3) тармақшасына және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының 2402209000 коды бойынша – 2020 жылғы 1 қазаннан бастап, Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының 2403999009, 2402201000, 2402900000, 2402100000, 2403110000, 2403191000 және 3824999209 кодтары бойынша 2021 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 28 қыркүйегі
№ 927 Бұйрыққа қосымша
Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидалары

Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 927. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2020 года № 21302.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 3.
В соответствии с подпунктом 5-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" и подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 октября 2020 года по коду товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза – 2402209000, с 1 апреля 2021 года по кодам товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза – 2403999009, 2402201000, 2402900000, 2402100000, 2403110000, 2403191000 и 3824999209.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 сентября 2020 года № 927
Правила маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-3) тармақшасына және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және оларды Қазақстан Республикасының аумағында одан әрі қадағалау тәртібін, сондай-ақ тауарларды әкелу туралы хабарламалар мен қабылдау (беру) актілерін ресімдеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай қысқартулар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) агрегаттау – құрылатын топтық және (немесе) көліктік қаптаманы ашу қажеттілігінсіз тауар өткізетін тізбек бойынша темекі өнімдерінің қозғалысын қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында, темекі өнімдерінің тұтыну қаптамасын (бұдан әрі – тұтыну қаптамасы) темекі өнімдерінің топтық қаптамасына (бұдан әрі – топтық қаптама) және (немесе) темекі өнімдерінің көліктік қаптамасына (бұдан әрі – көліктік қаптама) не топтық қаптаманы әрбір салынған тұтыну қаптамасының сәйкестендіру кодтарының құрылатын топтық және (немесе) көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодымен өзара байланысы туралы, сондай-ақ әрбір салынған топтық қаптаманың сәйкестендіру кодтарының құрылатын көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодымен өзара байланысы туралы ақпаратты сақтай отырып және топтық қаптамаға тиісті сәйкестендіру құралын немесе көліктік қаптамаға сәйкестендіру кодын енгізе отырып көліктік қаптамаға біріктіру процесі;
2) бағдарламалық-аппараттық кешен (бұдан әрі – БАК) – белгілі бір үлгідегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдардың жиынтығы;
3) бақылау-кассалық машина – деректерді беру функциясы жоқ фискалдық жады блогы бар электрондық құрылғы, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы (функциялары) бар (жоқ) аппараттық-бағдарламалық кешен, тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты тіркеуді және бейнелеуді қамтамасыз ететін, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар электрондық құрылғы;

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" и подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок маркировки табачных изделий средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости на территории Республики Казахстан, а также порядок оформление уведомлений о ввозе и актов приема (передачи).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для целей настоящих Правил используются следующие сокращения и определения:
1) агрегирование – процесс объединения потребительских упаковок табачных изделий (далее – потребительская упаковка) в групповую упаковку табачных изделий (далее – групповая упаковка) и (или) транспортную упаковку табачных изделий (далее – транспортная упаковка) либо групповых упаковок в транспортную упаковку с сохранением информации о взаимосвязи кодов идентификации каждой вложенной потребительской упаковки с кодом идентификации создаваемой групповой и (или) транспортной упаковки, а также о взаимосвязи кодов идентификации каждой вложенной групповой упаковки с кодом идентификации создаваемой транспортной упаковки и нанесением соответствующего средства идентификации на групповую упаковку или кода идентификации на транспортную упаковку, в целях обеспечения прослеживаемости движения табачных изделий по товаропроводящей цепи без необходимости вскрытия создаваемой групповой и (или) транспортной упаковки;
2) программно-аппаратный комплекс (далее – ПАК) – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа;
3) контрольно-кассовая машина – электронное устройство с блоком фискальной памяти без функции передачи данных, аппаратно-программный комплекс с (без) функцией(-и) фиксации и (или) передачи данных, электронное устройство с функцией фиксации и (или) передачи данных, обеспечивающие регистрацию и отображение информации о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг;

4) деректерді беру хаттамасы – ақпарат пакеттерінің құрылымына және деректерді беру желісінің құрылғылары арасында ақпарат пакеттерін алмасу алгоритміне қойылатын талаптардың формаланған жиынтығы;
5) ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
6) ЕАЭО СЭҚ ТН коды – ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды;
7) жеке кабинет – "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде (бұдан әрі – "Интернет" желісі) орналастырылған, айналымның қатысушысына немесе темекі өнімдерінің өндірісі мен айналымын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға Оператор ұсынатын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ТТҚ АЖ) арнайы ақпараттық сервисі;
8) ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
9) импорттаушы – ЕАЭО кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес, ЕАЭО кедендік аумағына темекі өнімдерін әкелуді, сондай-ақ ЕАЭО мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына темекі өнімдерін әкелуді жүзеге асыратын, темекі өнімдерінің айналымына қатысушы;
10) көліктік қаптаманы сәйкестендіру коды – темекі өнімдерінің әрбір жеке көліктік қаптамасы үшін осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес қалыптастырылатын бірегей символдар комбинациясы;
11) қабылдау (беру) актісі – ТТҚ АЖ жеке кабинетінде сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді сканерлеу, қолмен енгізу немесе файлдан жүктеу арқылы және (немесе) электрондық өзара іс-қимыл интерфейсін пайдалана отырып, осындай мәліметтерді беру арқылы ТТҚ АЖ тауарлардың айналымы туралы мәліметтерді беру мақсатында қалыптастырылатын электрондық құжат;
12) қолдану коды – 2 (екі) немесе одан да көп белгіден тұратын, элементтік жолдың басында орналасқан және префикстен кейінгі деректер ашық жолының мақсаты мен форматын нақты айқындайтын префикс;
13) өндiрушi – сату үшiн темекi өнiмдерiн өндiретiн жеке немесе заңды тұлға;
14) таңбаланған темекі өнімдері – осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып сәйкестендіру құралдары салынған және олар туралы мәліметтер (оның ішінде оларға салынған сәйкестендіру құралдары туралы мәліметтер) ТТҚ АЖ-да қамтылған темекі өнімдері;
15) таңбалау коды – осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес тауарды (темекі өнімдерінің тұтынушылық және топтық қаптамасын) сәйкестендіру мақсаттары үшін Оператор қалыптастыратын тауарды сәйкестендіру кодының және тексеру кодының жиынтығы;
16) тапсырыстарды басқару станциясы (бұдан әрі – ТБС) – тауарлар айналымына қатысушыға тапсырыстармен жұмыс істеу үшін интерфейс ұсынатын серверлік қосымша. ТБС эмиссияға арналған тапсырмаларды басқаруға және таңбалау кодтарын салуға мүмкіндік береді. Айналымға қатысушылардың өтініші бойынша ТБС Оператор ұсынатын сервис ретінде қашықтықтан ұсынылады;

4) протокол передачи данных – формализованный набор требований к структуре пакетов информации и алгоритму обмена пакетами информации между устройствами сети передачи данных;
5) ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
6) код ТН ВЭД ЕАЭС – код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
7) личный кабинет – специальный информационный сервис информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров (далее – ИС МПТ), размещенный в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее – сеть "Интернет"), предоставляемый Оператором участнику оборота или государственному органу, осуществляющему контроль за производством и оборотом табачных изделий;
8) ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер;
9) импортер – участник оборота табачных изделий, осуществляющий ввоз табачных изделий на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также ввоз табачных изделий на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена ЕАЭС;
10) код идентификации транспортной упаковки – уникальная для каждой отдельной транспортной упаковки табачных изделий комбинация символов, формируемая в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил;
11) акт приема (передачи) – электронный документ, формируемый для целей передачи сведений об обороте товаров в ИС МПТ путем сканирования, ручного ввода или загрузки из файла сведений о кодах идентификации в Личном кабинете ИС МПТ и/или посредством передачи таких сведений с использованием интерфейса электронного взаимодействия;
12) код применения – префикс, представляющий собой набор из 2 (двух) или более знаков, расположенный в начале элементной строки и однозначно определяющий назначение и формат поля данных, следующего за префиксом;
13) производитель – физическое или юридическое лицо, которое производит табачные изделия для продажи;
14) маркированные табачные изделия – табачные изделия, на которые нанесены средства идентификации с соблюдением требований настоящих Правил и сведения о которых (в том числе сведения о нанесенных на них средствах идентификации) содержатся в ИС МПТ;
15) код маркировки – совокупность кода идентификации товара и кода проверки, формируемая Оператором для целей идентификации товара (потребительской и групповой упаковки табачных изделий) в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил;
16) станция управления заказами (далее – СУЗ) – серверное приложение, предоставляющее участнику оборота товаров интерфейс для работы с заказами. СУЗ позволяет управлять заданиями на эмиссию и нанесение кодов маркировки. По запросу участников оборота СУЗ предоставляется удаленно в качестве сервиса, предоставляемого Оператором;

17) тауарды сәйкестендіру коды (тауардың бірегей сәйкестендіргіші) – тауардың әрбір жеке бірлігі (темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамасы) үшін бірегей тауар кодының (GTIN) және тауардың жеке сериялық нөмірінің комбинациясы;
18) тауардың жеке сериялық нөмірі – тауарлардың номенклатуралық тобы шеңберінде тауар бірлігін (темекі өнімдерінің тұтынушылық немесе топтық қаптамасын) бірегей сәйкестендіретін символдық бірізділік;
19) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесі – тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау процестерін ақпараттық қамтамасыз ету және оларды айналым процесінде одан әрі қадағалау мақсатында әзірленген, ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық-реттелген жиынтығы;
20) Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы (бұдан әрі – Оператор) – "Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалауының бірыңғай операторын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 3 наурыздағы № 95 қаулысына сәйкес айқындалған, Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізуді және өзектендіруді қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, сүйемелдеуді және пайдалануда қолдауды және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабында айқындаған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
21) тексеру коды – тауарды сәйкестендіру кодын криптографиялық өзгерту нәтижесінде Оператор қалыптастыратын және сәйкестендіру кодын бұрмалауды анықтауға мүмкіндік беретін символдардың дәйектілігі;
22) темекі өнімдері – шегу, сору, шайнау, иіскеу немесе тұтынудың өзге де тәсілдері үшін, оның ішінде СЭҚ ТН 2402209000, 2404, 2403, 2402201000, 2402900000, 2402100000 және 3824999208 кодтары бойынша темекіні қыздыруға арналған жүйенің немесе кез келген өзге де аспаптың көмегімен пайдаланатындай етіп дайындалған шикізат ретінде темекі жапырағынан және (немесе) темекі өсімдігінің басқа да бөліктерінен толық немесе ішінара жасалған өнімдер;
23) темекі өнімдерін айналымнан шығару – "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы №208 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық) сәйкес тіркелген, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы арқылы таңбаланған темекі өнімдерін жеке тұлғаға жеке тұтыну үшін өткізу (сату), темекі өнімдерін алып қою (тәркілеу), кәдеге жарату, бүлдіру, жою, қайтарымсыз жоғалту, кері қайтарып алу, темекі өнімдерінің одан әрі айналымын тоқтатуды көздейтін, өз мұқтажы үшін пайдалану;

17) код идентификации товара (уникальный идентификатор товара) – уникальная для каждой отдельной единицы товара (потребительской и групповой упаковки табачных изделий) комбинация кода товара (GTIN) и индивидуального серийного номера товара;
18) индивидуальный серийный номер товара – символьная последовательность, уникально идентифицирующая единицу товара (потребительскую или групповую упаковку табачных изделий) в рамках номенклатурной группы товаров;
19) информационная система маркировки и прослеживаемости товаров – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач, разработанная в целях информационного обеспечения процессов маркировки товаров средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости в процессе оборота;
20) Единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее – Оператор) – юридическое лицо, определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2020 года № 95 "Об определении Единого оператора маркировки и прослеживаемости товаров", осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, определенные статьей 7-4 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности";
21) код проверки – последовательность символов, формируемая Оператором в результате криптографического преобразования кода идентификации товара и позволяющая выявить фальсификацию кода идентификации;
22) табачные изделия – продукты, полностью или частично изготовленные из табачного листа и (или) других частей табачного растения в качестве сырья, приготовленного таким образом, чтобы использовать для курения, сосания, жевания, нюханья или иных способов потребления, в том числе с помощью системы для нагрева табака или любого иного прибора по кодам ТН ВЭД 2402209000, 2404, 2403, 2402201000, 2402900000, 2402100000 и 3824999208;
23) вывод табачных изделий из оборота – реализация (продажа) маркированных табачных изделий физическому лицу для личного потребления через контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и (или) передачи данных, зарегистрированную в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16508) (далее – приказ), изъятие (конфискация), утилизация, порча, уничтожение, безвозвратная утрата, отзыв табачных изделий для собственных нужд, предполагающие прекращение дальнейшего оборота табачных изделий;

24) темекі өнімдерін сәйкестендіру құралы – темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамаларына салу үшін осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес қалыптастырылатын екі өлшемді матрицалық штрих-код түрінде ұсынылған, машина оқитын нысанда темекі өнімдерін таңбалау коды;
25) темекі өнімдерінің айналымына қатысушылар (бұдан әрі – айналымға қатысушы) – Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, темекі өнімдерін айналымға енгізуді, айналымын және (немесе) айналымнан шығаруды жүзеге асыратын, заңды тұлғалар немесе дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген жеке тұлғалар;
26) темекі өнімдерінің көліктік қаптамасы – темекі өнімдерін тасымалдау кезінде оны зақымданудан қорғау мақсатында сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылатын және дербес көлік бірлігін құрайтын тұтыну және (немесе) топтық қаптамада қапталған, темекі өнімдерін біріктіретін қаптама. Көліктік қаптама мөлшері (көлемі) кіші көліктік қаптаманы қамтуы мүмкін;
27) темекі өнімдерінің топтық қаптамасы – тұтыну қаптамасының белгілі бір санын біріктіретін, қаптама;
28) темекі өнімдерінің тұтыну қаптамасы – темекі өнімдерін тұтынушы сатып алатын темекі өнімдері ең аз бірлігі;
29) ТТҚ АЖ-да қатысушылардың тізілімі – ТТҚ АЖ-да тіркелген айналымның қатысушылары болып табылатын тұлғалардың тізбесі;
30) фискалдық деректер операторы (бұдан әрі – ФДО) – ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша уәкілетті орган айқындаған, ортақ пайдаланымдағы телекоммуникациялар желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына жедел режимде ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз ететін заңды тұлға;
31) электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі – айналымға қатысушылардың бағдарламалық-аппараттық құралдары мен ТТҚ АЖ өзара іс-қимыл тәсілдерінің сипаттамасы;
32) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының тұрақтылығын растайтын электрондық цифрлық таңбалар жиынтығы;
33) ASCII – (American standard code for information interchange) – баспа және баспалық емес символдарға сандық кодтар сәйкес келетін ақпаратты кодтау әдісі;
34) DataMatrix – мәтін немесе басқа түрдегі деректерді кодтауға арналған, төртбұрыш немесе шаршы түріндегі топта орналастырылған, шаршы немесе шеңбер нысанында салынған, қара-ақ элементтер немесе түрлі жарықтық дәрежедегі элементтерді білдіретін екі өлшемді матрицалық штрих код;

24) средство идентификации табачных изделий – код маркировки табачных изделий в машиночитаемой форме, представленный в виде двумерного матричного штрихкода, формируемый в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил, для нанесения на потребительскую и групповую упаковки табачных изделий;
25) участники оборота табачных изделий (далее – участник оборота) – юридические лица или физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей, являющиеся резидентами Республики Казахстан, осуществляющие ввод в оборот, оборот и (или) вывод из оборота табачных изделий;
26) транспортная упаковка табачных изделий – упаковка, объединяющая табачные изделия, собранные в потребительскую и (или) групповую упаковку, используемая для хранения и транспортировки табачных изделий с целью защиты ее от повреждений при перемещении и образующая самостоятельную транспортную единицу. Транспортная упаковка может включать в себя транспортные упаковки меньшего размера (объема);
27) групповая упаковка табачных изделий – упаковка, объединяющая определенное количество потребительских упаковок;
28) реестр участников ИС МПТ – перечень лиц, являющихся участниками оборота, зарегистрированных в ИС МПТ;
29) потребительская упаковка табачных изделий – минимальная единица упаковки табачных изделий, в которой табачные изделия приобретаются потребителем;
30) оператор фискальных данных (далее – ОФД) – юридическое лицо, обеспечивающее передачу сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования, определенное уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации;
31) интерфейс электронного взаимодействия – описание способов взаимодействия программно-аппаратных средств участников оборота и ИС МПТ;
32) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
33) ASCII – (American standard code for information interchange) – метод кодирования информации, при котором печатным и непечатным символам соответствуют числовые коды;
34) DataMatrix – двумерный матричный штрихкод, представляющий собой черно-белые элементы или элементы нескольких различных степеней яркости, наносимые в форме квадрата или круга, размещенные в прямоугольной или квадратной группе, предназначен для кодирования текста или данных других типов;

35) DataMatrix ЕСС200 – қателерді болдырмау және зақымданған ақпаратты қалпына келтіру технологиясын пайдаланатын, DataMatrix нұсқасы. ECC200 код 30 пайызға дейін зақымданған жағдайда, кодталған ақпараттың барлық дәйектілігін қалпына келтіруге мүмкіндік береді. Екі өлшемді штрих кодтың бұл нұсқасында қатенің болу жиілігі сканерленген таңбаның 10 миллионының 1-еуінен де аз;
36) GS1 – логистикалық бірліктерді есепке алуды стандарттау және штрих кодтау саласындағы халықаралық ұйым;
37) GS1-128 – кәсіпорындар арасында жүк туралы ақпаратты беруге арналған GS1 стандарттау жөніндегі жаһандық ұйымның штрих кодының форматы;
38) GS1-DataMatrix – стандартталған GS1 DataMatrix екі өлшемді матрицалық штрих кодын іске асыру;
39) GTIN (Global Trade Item Number) – GS1 жүйесінің стандарттарында белгіленген қағидаларға сәйкес, оны әлемдік экономикалық кеңістікте бір мәнді сәйкестендіру мақсатында GS1 ұлттық (өңірлік) ұйымы тауарлар тобына беретін жаһандық сәйкестендіру нөмірі. ТТҚ АЖ тауардың коды ретінде пайдаланылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалану жүзеге асырылатын, айналымға қатысушылар
3. Өндіруші Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі өнімдерін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды жүзеге асырады.
Импорттаушы Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде өндірілген темекі өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейін немесе темекі өнімдерін ішкі тұтыну үшін шығарунемесе кері импорт кедендік рәсімдеріне орналастырғанға дейін таңбалауды қамтамасыз етеді.
4. СЭҚ ТН 2404 кодына кіретін, құрамында тұтатпай түтінді жұтуға арналған өнімдер (мысалы, сұйықтықтар, гельдер) бар бір түтіктегі таңбаланбаған бір реттік электрондық темекінің (disposable e-cigarettes) және ұқсас бір реттік жеке электр буландырғыш құрылғыларының қалдықтарын, сондай-ақ құрамында бар өнімді пайдаланғаннан немесе батареясының қуаты таусылғаннан кейін (қайта толтыруға немесе қайта қуаттауға арналмаған) кәдеге жаратылатын жеткізу жүйесін айналымға қатысушылар 2023 жылғы 30 маусымға дейін өткізуі тиіс.

35) DataMatrix ЕСС200 – версия DataMatrix, использующая технологию предотвращения ошибок и восстановления поврежденной информации. ECC200 дает возможность восстановления всей последовательности закодированной информации в случае, когда код содержит до 30 процентов повреждений. Данная версия двухмерного штрихкода имеет частоту появления ошибок меньше, чем 1 на 10 миллионов сканированных символов;
36) GS1– международная организация в области стандартизации учета и штрихового кодирования логистических единиц;
37) GS1-128 – формат штрихкода глобальной организации по стандартизации GS1, предназначенный для передачи информации о грузе между предприятиями;
38) GS1-DataMatrix – стандартизированная GS1 реализация двумерного матричного штрихкода DataMatrix;
39) GTIN (Global Trade Item Number) – глобальный идентификационный номер, присваиваемый группе товаров национальной (региональной) организацией GS1 в соответствии с правилами, установленными стандартами системы GS1, в целях ее однозначной идентификации в мировом экономическом пространстве. Используется в качестве кода товара в ИС МПТ).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Участники оборота, осуществляющие маркировку табачных изделий средствами идентификации
3. Производитель осуществляет маркировку табачных изделий, произведенных на территории Республики Казахстан, средствами идентификации в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Импортер обеспечивает маркировку табачных изделий, произведенных за пределами территории Республики Казахстан, до ввоза на территорию Республики Казахстан или до помещения табачных изделий под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или реимпорта.
4. Остатки немаркированных одноразовых электронных сигарет (disposable e-cigarettes) и аналогичных одноразовых индивидуальных электрических испарительных устройств, содержащих в едином корпусе как продукцию, предназначенную для вдыхания без горения (например, жидкости, гели), так и систему доставки, подлежащую утилизации после израсходования содержащейся продукции или разрядки батареи (не предназначены для повторного заполнения или перезарядки), входящих в код ТН ВЭД 2404, подлежат реализации участниками оборота до 30 июня 2023 года.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Айналымға қатысушыларға қойылатын талаптар
5. Өндірушілерге қойылатын талаптар:
1) ЭЦҚ болуы;
2) темекі өнімдерінің қаптамасына сәйкестендіру құралдарын енгізуді қамтамасыз ететін жабдықтың болуы;
3) таңбалау кодтарын алу, таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді беру бөлігінде, сондай-ақ сәйкестендіру құралдарын енгізу, жарамсыз ету (болған жағдайда) және агрегациялау туралы ақпаратты, сондай-ақ ЭЦҚ қойылған ТТҚ АЖ таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы туралы мәліметтерді кейін ТТҚ АЖ-ға жібере отырып, темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамаларына сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы мәліметтерді Операторға автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін БАК байланыс арналары бойынша ТТҚ АЖ-ға қосулы болуы.
Бұл ретте Қаулымен белгіленген таңбалауды енгізген мерзімге дейін Оператор айналымға қатысушылардан ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға дайындығы туралы электрондық хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кеш емес мерзімде айналымға қатысушылардың БАК-пен ТТҚ АЖ ақпараттық өзара іс-қимылын тестілеуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
4) ТБС-ға қол жеткізуді (ТБС-ға қол жеткізу үшін логин мен парольді Оператор айналымға қатысушының ТТҚ АЖ-да тіркелу нәтижелері бойынша айналымға қатысушыдан орнатуға және ТБС-ға қол жеткізуді алуға арналған электронды хабарлама келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде ұсынады) қамтамасыз ету;
Бұл ретте Оператор өндірушілер мен Оператор арасында жасалған шарттарға сәйкес ТБС өндірушілерін жарақтандыруды, оның ішінде оларға қызмет көрсетуді және техникалық қолдауды өтеусіз негізде қамтамасыз етеді;
5) ЭЦҚ-мен куәландырылған, ТТҚ АЖ-да таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді қалыптастыру және беруге мүмкіндігі бар БАК болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Импорттаушыларға қойылатын талаптар:
1) ЭЦҚ болуы;
2) ТБС-ға қол жеткізуді (ТБС-ға қол жеткізу үшін логин мен парольді Оператор айналымға қатысушының ТТҚ АЖ-да тіркелу нәтижелері бойынша айналымға қатысушыдан Оператордың инфрақұрылымында орнатылған ТБС-ға қашықтықтан қол жеткізуді беруге арналған электронды хабарлама келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде ұсынады) қамтамасыз ету;

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Требования к участникам оборота
5. Требования к производителям:
1) наличие ЭЦП;
2) наличие оборудования, обеспечивающего нанесение средств идентификации на упаковку табачных изделий;
3) наличие подключенного по каналам связи к ИС МПТ ПАК, обеспечивающего автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправки сведений об использовании кодов маркировки, а также о нанесении средств идентификации на потребительские и групповые упаковки табачных изделий с последующей отправкой в ИС МПТ информации о нанесении, отбраковке (при наличии) и агрегации средств идентификации, а также сведений об обороте маркированных табачных изделий в ИС МПТ, подписанных ЭЦП.
При этом до даты введения маркировки, установленной Постановлением, Оператор обеспечивает организацию тестирования информационного взаимодействия ПАК участников оборота и ИС МПТ в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня получения от участников оборота электронного сообщения о готовности к информационному взаимодействию с ИС МПТ;
4) обеспечение доступа к СУЗ (логин и пароль для доступа к СУЗ предоставляется Оператором по результатам регистрации участника оборота в ИС МПТ, в течение 2 (двух) календарных дней со дня поступления электронного сообщения от участника оборота на установку и получение доступа к СУЗ).
При этом Оператор обеспечивает оснащение производителей СУЗ, в том числе их обслуживание и техническую поддержку на безвозмездной основе, согласно заключенным договорам между Оператором и производителями;
5) наличие ПАК, обладающего возможностью формирования и передачи сведений об обороте и (или) выводе из оборота маркированных табачных изделий в ИС МПТ, заверенных ЭЦП.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Требования к импортерам:
1) наличие ЭЦП;
2) обеспечение доступа к СУЗ (логин и пароль для доступа к СУЗ предоставляется Оператором по результатам регистрации участника оборота в ИС МПТ, в течение 2 (двух) календарных дней со дня поступления электронного сообщения от участника оборота на предоставление удаленного доступа к СУЗ, размещенной в инфраструктуре Оператора);

3) таңбалау кодтарын алу, таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді беру бөлігінде, сондай-ақ сәйкестендіру құралдарын енгізу, жарамсыз ету (болған жағдайда) және агрегациялау туралы ақпаратты, сондай-ақ ЭЦҚ қойылған ТТҚ АЖ таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы туралы мәліметтерді кейін ТТҚ АЖ-ға жібере отырып, темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамаларына сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы мәліметтерді Операторға автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін байланыс арналары бойынша ТТҚ АЖ-ға, БАК-ке қосылуды (мүмкіндік болған жағдайда) қамтамасыз етеді;
4) ЭЦҚ куәландырылған, ТТҚ АЖ-да таңбаланған темекі өнімдерін айналымға енгізу, айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді қалыптастыру және беруге мүмкіндігі бар БАК болуын қамтамасыз етеді.
7. Көтерме сауданы жүзеге асыратын айналымға қатысушыға қойылатын талаптар:
1 ЭЦҚ болуы;
2) ЭЦҚ қойылған, оның ішінде ТТҚ АЖ жеке кабинеті арқылы ТТҚ АЖ-да таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы және (немесе) оларды айналымнан шығару туралы мәліметтерді қалыптастыру және беру мүмкіндігі бар БАК болуы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бөлшек сауданы жүзеге асыратын айналымға қатысушыға қойылатын талаптар:
1) ЭЦҚ болуы;
2) деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының болуы;
3) көрсетілген сканерлеу құралдары болған жағдайда, бақылау-касса машинасымен қосылған темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарын сканерлеу және тану құралдарының болуы;
4) әрбір өткізілген бірлік бойынша бақылау-касса машинасын пайдалана отырып таңбаланған темекі өнімдерін айналымнан шығару туралы мәліметтерді беру бойынша фискалдық деректер операторымен жасалған шарттың болуы.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. БАК-тің ТТҚ АЖ-ға байланыс арналары бойынша қосулы болмаған және (немесе) ТТҚ АЖ-мен интеграция болмаған кезде, айналымға қатысушы мәліметтерді ТТҚ АЖ жеке кабинеті арқылы ұсынады.
Ескерту. Қағида 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Таңбаланған темекі өнімдерін өндіру және (немесе) олардың айналымы жөніндегі қызметті жүзеге асырған күннен бастап өндірушілер мен импорттаушылар:

3) наличие подключенного по каналам связи к ИС МПТ ПАК (при наличии возможности), обеспечивающего автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправки сведений об использовании кодов маркировки, а также о нанесении средств идентификации на потребительские и групповые упаковки табачных изделий с последующей отправкой в ИС МПТ информации о нанесении, отбраковке (при наличии) и агрегации средств идентификации, а также сведений об обороте маркированных табачных изделий в ИС МПТ, подписанных ЭЦП;
4) наличие ПАК, обладающего возможностью формирования и передачи сведений о вводе в оборот, обороте и (или) выводе из оборота маркированных табачных изделий в ИС МПТ, заверенных ЭЦП.
7. Требования к участнику оборота, осуществляющему оптовую торговлю:
1) наличие ЭЦП;
2) наличие ПАК, обладающего возможностью формирования и передачи сведений об обороте и (или) выводе из оборота маркированных табачных изделий в ИС МПТ, подписанных ЭЦП, в том числе посредством личного кабинета ИС МПТ.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Требования к участнику оборота, осуществляющему розничную торговлю:
1) наличие ЭЦП;
2) наличие контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных;
3) наличие сопряженного с контрольно-кассовой машиной средства сканирования и распознавания средств идентификации табачных изделий, в случае наличия указанных средств сканирования;
4) наличие договора, заключенного с оператором фискальных данных, по передаче сведений о выводе из оборота маркированных табачных изделий с использованием контрольно-кассовой машины по каждой реализованной единице.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. При отсутствии подключенного по каналам связи к ИС МПТ ПАК и (или) отсутствия интеграции с ИС МПТ участник оборота представляет сведения посредством личного кабинета ИС МПТ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Производители и импортеры со дня осуществления деятельности по производству и (или) обороту маркированных табачных изделий:

1) өзін тіркеуді, сондай-ақ темекі өнімдерін айналымға енгізумен және (немесе) олардың айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыру қажеттілігі туындаған күннен бастап, осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-да сәйкестендіру құралдарымен таңбалануға жататын темекі өнімдерін тіркеуді жүзеге асырады;
2) Операторға ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде, орнатуға және ТБС-ға қол жеткізуді алуға (өндірушілер үшін) немесе Оператордың инфрақұрылымында орнатылған ТБС-ға қашықтықтан қол жеткізуді (импорттаушылар үшін) беруге арналған электронды хабарламаны жолдайды.
Бұл ретте Оператор көрсетілген хабарлама келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде ТБС-ға қол жеткізуді ұсынады;
3) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде, таңбалау кодтарын алу және таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді жіберу бөлігінде ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға БАК-тің дайын болуын қамтамасыз етеді және Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейстерінің сипаттамасына сәйкес Операторға осындай ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуден өтуге электрондық хабарлама жібереді;
4) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес осындай ақпараттық өзара іс-қимылға БАК дайын болған күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) ай ішінде ТТҚ АЖ-мен БАК ақпараттық өзара іс-қимыл тестілеуінен өтеді;
5) нақты уақыт режимінде осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес темекі өнімдерін таңбалау, сондай-ақ айналымға енгізу, олардың айналымы және айналымнан шығару туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға енгізеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы жөніндегі қызметті жүзеге асырған күннен бастап темекі өнімдерін көтерме сатуды жүзеге асыратын айналымға қатысушылар:
1) темекі өнімдерін өндірушілерден және (немесе) импорттаушылардан сатып алумен байланысты қызметті жүзеге асыру қажеттілігі немесе осындай өнімдердің айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыру қажеттілігі туындаған күннен бастап осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-да өзінің тіркелуін жүзеге асырады;
2) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға БАК-нің дайын болуын қамтамасыз етеді;

1) осуществляют свою регистрацию, а также регистрацию табачных изделий, подлежащих маркировке средствами идентификации, в ИС МПТ в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами, со дня возникновения необходимости осуществления деятельности, связанной с вводом в оборот и (или) оборотом табачных изделий;
2) направляют Оператору в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ электронное сообщение на установку и получение доступа к СУЗ (для производителей) или предоставление удаленного доступа к СУЗ, размещенным в инфраструктуре Оператора (для импортеров).
При этом Оператор в течение 2 (двух) календарных дней со дня поступления указанного сообщения предоставляет доступ к СУЗ;
3) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность ПАК к информационному взаимодействию с ИС МПТ в части получения кодов маркировки и отправки сведений об использовании кодов маркировки, и направляют Оператору электронное сообщение на прохождение тестирования такого информационного взаимодействия в соответствии с описанием интерфейсов электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
4) проходят тестирование информационного взаимодействия ПАК с ИС МПТ в течение 2 (двух) календарных месяцев со дня готовности ПАК к такому информационному взаимодействию в соответствии с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
5) вносят в режиме реального времени в ИС МПТ сведения о маркировке табачных изделий, а также вводе в оборот, их обороте и выводе из оборота в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Участники оборота, осуществляющие оптовую реализацию табачных изделий со дня осуществления деятельности по обороту маркированных табачных изделий:
1) осуществляют свою регистрацию в ИС МПТ в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами, со дня возникновения необходимости осуществления деятельности, связанной с приобретением табачных изделий у производителей и (или) импортеров или необходимости осуществления деятельности, связанной с оборотом таких изделий;
2) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность ПАК к информационному взаимодействию с ИС МПТ в соответствие с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;

3) нақты уақыт режимінде осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес темекі өнімдерінің айналымы және (немесе) оларды айналымнан шығару туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға енгізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осындай қызмет жүзеге асырылған күннен бастап темекі өнімдерінің бөлшек саудасын жүзеге асыратын айналымға қатысушылар:
1) ТТҚ АЖ-да өзін тіркеуді жүзеге асырады;
2) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға БАК-нің (болған кезде) дайын болуын қамтамасыз етеді;
3) көрсетілген сканерлеу құралдары болған жағдайда, ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде DataMatrix кодын оқу мүмкіндігіне сәйкестендіру құралдарын сканерлеу және тану құралдарын тексеруді жүргізеді;
4) осы Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген айналымнан шығару туралы хабарлама негізінде осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілгендерден өзгеше себептер бойынша темекі өнімдерін айналымнан шығару туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға енгізеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесінде айналымға қатысушыларды тіркеу
12. Айналымға қатысушыларды ТТҚ АЖ-да тіркеуді және оларға жеке кабинетке қол жеткізуді Оператор бірінші басшының немесе жеке кәсіпкердің ЭЦҚ қойылған мынадай мәліметтерді ұсынуы:
1) ЖСН немесе БСН;
2) дара кәсіпкердің немесе ұйымның атауы;
3) дара кәсіпкердің немесе бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4) айналымға қатысушының электрондық поштасының мекенжайы;
5) байланыс телефон нөмірі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мынадай:
1) ЭЦҚ алу кезінде көрсетілген ЖСН немесе БСН ТТҚ АЖ-да тіркеу кезінде көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмеген;
2) айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-да тіркелген жағдайларда айналымға қатысушыны ТТҚ АЖ-да тіркеуден бас тартылады.

3) вносят в режиме реального времени в ИС МПТ сведения об обороте и (или) выводе из оборота маркированных табачных изделий в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Участники оборота, осуществляющие розничную торговлю табачными изделиями со дня осуществления такой деятельности:
1) осуществляют свою регистрацию в ИС МПТ;
2) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность ПАК (при наличии) к информационному взаимодействию с ИС МПТ в соответствие с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
3) проводят проверку средств сканирования и распознавания средств идентификации на возможность считывания кода DataMatrix в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ, в случае наличия указанных средств сканирования;
4) вносят в ИС МПТ сведения о выводе из оборота табачных изделий по причинам, отличным от указанных в пункте 57 настоящих Правил, на основании уведомления о выводе из оборота указанному в пункте 55 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Регистрация участников оборота в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров
12. Регистрация участников оборота в ИС МПТ и предоставление им доступа к личному кабинету осуществляется Оператором на основании представления следующих сведений, подписанных ЭЦП первого руководителя или индивидуального предпринимателя:
1) ИИН или БИН;
2) наименование индивидуального предпринимателя или организации;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или первого руководителя;
4) адрес электронной почты участника оборота;
5) контактный номер телефона.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Участнику оборота отказывается в регистрации в ИС МПТ в следующих случаях:
1) ИИН или БИН, указанные при получении ЭЦП, не соответствуют сведениям, указанным при регистрации в ИС МПТ;
2) участник оборота уже зарегистрирован в ИС МПТ.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14.Айналымға қатысушыны ТТҚ АЖ-да тіркеу нәтижелері бойынша Оператор 24 сағат ішінде:
1) тіркеу туралы ақпаратты тіркеу кезінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына жібереді;
2) ТТҚ АЖ-не қатысушылар тізіліміне қосады;
3) ТТҚ АЖ-не қатысушылар тізіліміне енгізілгеннен кейін жеке кабинетке кіруге рұқсат береді.
15. ТТҚ АЖ функционалына қол жеткізу үшін айналымға қатысушы ЭЦҚ арқылы жеке кабинетте авторланады және қосымша мәліметтер ұсынады:
1) айналымға қатысушының типі (өндіруші, импорттаушы, көтерме сауда және (немесе) бөлшек сауда ұйымы);
2) өндірістік алаңдар туралы мәліметтер (қатысушы типі үшін – өндіруші, импорттаушы).
Айналымға қатысушы айналымға қатысушының атынан мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға беруге және сұратуға құқығы бар уәкілетті тұлғалар туралы ақпаратты қосады.
Мұндай құқық берілген уәкілетті тұлғалар ЭЦҚ арқылы жеке кабинетте авторланады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесінде темекі өнімдерін тіркеу
16. ТТҚ АЖ-да темекі өнімдерін тіркеуді:
1) темекі өнімдерін өндірушілер – келісімшарттық өндіріс шеңберінде темекі өнімдерін өндірушінің тапсырысы бойынша үшінші тұлғалар өндіретін темекі өнімдерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерін өндірген жағдайда;
2) импорттаушы – Қазақстан Республикасының аумағына темекі өнімдерін әкелген жағдайда жүзеге асырады.
17. ТТҚ АЖ-да темекі өнімдерін тіркеу үшін айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-да кем дегенде мынадай мәліметтерді:
1) өтініш берушінің ЖСН немесе БСН;
2) темекі өнімінің түрін;
3) тауар кодын (GTIN);
4) сауда атауын;
5) өндірген елді;
6) ЕАЭО СЭҚ ТН кодын;
7) темекі өнімдері қаптамасының типі;
8) тұтыну қаптамасындағы өнім бірлігінің саны;
9) тұтыну қаптамасындағы өнімнің өлшем бірлігін;
10) топтық қаптамадағы тұтыну қаптамасының санын (топтық қаптамалар үшін);
11) тауардың тұтынушылық сипаттамасын;
12) рұқсат беру қағаздары туралы мәліметтерді (болған кезде) көрсетеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Айналымға қатысушыға мынадай:

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. По результатам регистрации участника оборота в ИС МПТ Оператор в течение 24 часов:
1) направляет информацию о регистрации на адрес электронной почты, указанный при регистрации;
2) включает в реестр участников ИС МПТ;
3) после включения в реестр участников ИС МПТ предоставляет доступ в личный кабинет.
15. Для получения доступа к функционалу ИС МПТ участник оборота авторизуется в личном кабинете посредством ЭЦП и предоставляет дополнительные сведения:
1) тип участника оборота (производитель, импортер, организация оптовой торговли и(или) розничной торговли);
2) сведения о производственных площадках (для типа участника – производитель, импортер).
Участник оборота добавляет информацию об уполномоченных лицах, имеющих право от имени участника оборота представлять и запрашивать сведения в ИС МПТ.
Уполномоченные лица, которым передано такое право, авторизуются в личном кабинете посредством ЭЦП.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Регистрация табачных изделий в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров
16. Регистрация табачных изделий в ИС МПТ осуществляется:
1) производителями – в случае производства табачных изделий на территории Республики Казахстан, включая табачные изделия, производимые третьими лицами по заказу производителя;
2) импортером – в случае ввоза табачных изделий на территорию Республики Казахстан.
17. Для регистрации табачных изделий в ИС МПТ участник оборота указывает в ИС МПТ как минимум следующие сведения:
1) ИИН или БИН заявителя;
2) вид табачного изделия;
3) код товара (GTIN);
4) торговое наименование;
5) страна производства;
6) код ТН ВЭД ЕАЭС;
7) тип упаковки табачных изделий;
8) количество единиц в потребительской упаковке;
9) единица измерения единиц в потребительской упаковке;
10) количество потребительских упаковок в групповой упаковке (для групповых упаковок);
11) потребительские характеристики товара;
12) сведения о разрешительных документах (при наличии).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Участнику оборота отказывается в регистрации табачных изделий в ИС МПТ в следующих случаях:

1) тауардың осындай кодымен (GTIN) темекі өнімдері ТТҚ АЖ-да тіркелген;
2) GS1 Kazakhstan ақпараттық ресурсының деректері бойынша тауар кодын (GTIN) айналымға қатысушы пайдалануға жатпаған;
3) GS1 ақпараттық ресурсының деректері бойынша тауардың коды (GTIN) жоқ болған жағдайларда темекі өнімдерін ТТҚ АЖ-да тіркеуден бас тартылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Темекі өнімдерін тіркеу нәтижелері бойынша Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтерді тауарлар тізіліміне енгізеді және айналымға қатысушыға ТТҚ АЖ-да тауарларды тіркеу туралы ақпаратты жолдайды.
6-тарау. Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралының сипаттамасы
20. Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралы ЕСС-200 және АSCII кодтау қателерін түзету әдісін қолданумен темекі өнімдерінің тұтыну (ал ол болмаған кезде материалдық жеткізгіш) және топтық қаптамасына екі өлшемді матрицалық штрих код түрінде салынады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Темекі өнімдерінің тұтыну қаптамасын сәйкестендіру құралында үш деректер тобын қамтитын таңбалау коды болады, оның ішінде алғашқы екі деректер тобы тұтыну қаптамасын сәйкестендіру кодын құрайды, бұл ретте:
бірінші топ он төрт саннан тұрады және тұтыну қаптамасының тауар кодын (GTIN) қамтиды (бірінші сан 0 және қалған он үш сан – GTIN коды);
екінші топ жеті символдан тұрады (цифр, латын әліпбиінің кіші және бас әріптері, сондай-ақ арнайы символдар) және тұтыну қаптамасының жеке сериялық нөмірін қамтиды;
үшінші топ сегіз символдан тұрады (цифр, латын әліпбиінің кіші және бас әріптері, сондай-ақ арнайы символдар) және тексеру кодын қамтиды.
Тұтыну қаптамасын сәйкестендіру құралы DataMatrix форматында екі өлшемді штрих код түрінде ұсынылады.
22. Темекі өнімдерінің топтық қаптамасын сәйкестендіру құралы үш деректер тобы қамтылған таңбалау кодын қамтиды, оның ішінде алғашқы екі деректер тобын топтық қаптаманы сәйкестендіру коды, сондай-ақ темекі өнімдерін өндірушінің қалауы бойынша енгізілетін қосымша деректер топтарының ерікті саны құрайды. Деректер топтары GS1 халықаралық стандарттарында көзделген мынадай атрибуттармен сәйкестендіріледі:
деректердің бірінші тобы 01 қолдану кодымен сәйкестендіріледі және 14 (он төрт) цифрдан тұратын топтық қаптаманың тауар кодын (GTIN) қамтиды;
деректердің екінші тобы 21 қолдану кодымен сәйкестендіріледі және жеті символдан тұратын топтық қаптаманың жеке сериялық нөмірін қамтиды;
деректердің үшінші тобы 93 қолдану кодымен сәйкестендіріледі және сегіз символдан тұратын тексеру кодын қамтиды.
Топтық қаптаманы сәйкестендіру құралы GS1-DataMatrix форматында екі өлшемді штрих код түрінде ұсынылады.

1) табачное изделие с таким кодом товара (GTIN) уже зарегистрировано в ИС МПТ;
2) код товара (GTIN) по данным информационного ресурса GS1 Kazakhstan не подлежит использованию участником оборота;
3) код товара (GTIN) по данным информационного ресурса GS1 не существует.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. По результатам регистрации табачных изделий Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней включает представленные сведения в реестр товаров и направляет участнику оборота информацию о регистрации товаров в ИС МПТ.
Глава 6. Характеристики средства идентификации табачных изделий
20. Средство идентификации табачных изделий наносится в виде двумерного матричного штрихкода на потребительскую (а при ее отсутствии на материальный носитель) и групповую упаковки табачных изделий с использованием метода коррекции ошибок ЕСС-200 и АSCII кодирования.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Средство идентификации потребительской упаковки табачных изделий содержит код маркировки, включающий в себя три группы данных, из которых первые две группы данных образуют код идентификации потребительской упаковки, при этом:
первая группа состоит из четырнадцати цифр и содержит код товара (GTIN) потребительской упаковки (первая цифра 0 и тринадцать остальных цифр – код GTIN);
вторая группа состоит из семи символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов) и содержит индивидуальный серийный номер потребительской упаковки;
третья группа состоит из восьми символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов) и содержит код проверки.
Средство идентификации потребительской упаковки предоставляется в виде двухмерного штрихового кода в формате DataMatrix.
22. Средство идентификации групповой упаковки табачных изделий содержит код маркировки, включающий в себя три группы данных, из которых первые две группы данных образуют код идентификации групповой упаковки, а также произвольное количество дополнительных групп данных, включаемых по усмотрению производителя табачных изделий. Группы данных идентифицируются следующими атрибутами, предусмотренными международными стандартами GS1:
первая группа данных идентифицируется кодом применения 01 и содержит код товара (GTIN) групповой упаковки, состоящий из 14 (четырнадцати) цифр;
вторая группа данных идентифицируется кодом применения 21 и содержит индивидуальный серийный номер групповой упаковки, состоящий из семи символов;
третья группа данных идентифицируется кодом применения 93 и содержит код проверки, состоящий из восьми символов.
Средство идентификации групповой упаковки предоставляется в виде двухмерного штрихового кода в формате GS1-DataMatrix.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодын айналымға қатысушы GS1-128 халықаралық стандартына сәйкес келетін бір өлшемді штрих код немесе DataMatrix форматында екі өлшемді штрих код түрінде ұсынады. Көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодының құрамын көліктік қаптамада темекі өнімдерін агрегациялауды жүзеге асыратын айналымға қатысушы айқындайды.
24. Штрих код форматындағы сәйкестендіру құралдары мынадай талаптарға жауап береді:
1) тұтыну және топтық қаптама үшін көлемі 0,254 миллиметрден кем емес модуль қолданылады;
2) 10 000-ның бірінен аз сәйкестендіру құралдарын іріктеу арқылы қолдан жасау ықтималдығы;
3) қателерді тану және түзету функциясы DataMatrix ECC200-ге қарағанда баламалы немесе жоғары.
25. ТТҚ АЖ темекі өнімдерінің қаптамасына салынған сәйкестендіру құралындағы таңбалау кодын қайта қалыптастыруға (генерациялауға) жол бермейді.
7-тарау. Сәйкестендіру құралдарын қалыптастыру тәртібі
26. Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды қамтамасыз ету үшін айналымға қатысушы Операторға ТТҚ АЖ арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таңбалау кодтарын алуға сұрау салуды (бұдан әрі – сұрау салу) жолдайды.
Таңбалау кодтарын беруден мынадай:
1) айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-да тіркелмеген;
2) ұсынылған сәйкестендіру коды бұрын ТТҚ АЖ-да тіркелген;
3) тауар коды тауарлар тізілімінде тіркелмеген;
4) тауар коды "Темекі өнімдері" тауар тобына сәйкес келмеген жағдайларда бас тартылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. ТТҚ АЖ-да сұрау салу тіркелген сәттен бастап 4 (төрт) сағат ішінде Оператор:
1) айналымға қатысушыдан алынған деректер негізінде криптографиялық қорғау алгоритмдерін қолдана отырып, сұрау салуда көрсетілген таңбалау кодтарының санын эмиссияны жүзеге асырады (генерациялайды);
2) сәйкестендіру құралдарының тізіліміне тиісті сәйкестендіру кодтарын қосады;
3) айналымға қатысушыға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таңбалаудың эмиссияланған кодтарының құрамы туралы мәліметтер береді.
28. Айналымға қатысушы таңбалау кодтарын алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей оларды сәйкестендіру құралдарына өзгертеді, оларды темекі өнімдерінің қаптамасына түсіруді қамтамасыз етеді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларға салынған сәйкестендіру құралдарында қамтылған сәйкестендіру кодтары туралы ақпаратты ТТҚ АЖ-ға береді.
Айналымға қатысушысы алған және осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес берілген таңбалау кодтарын енгізу туралы ақпаратқа енгізілмеген сәйкестендіру кодтарын қамтитын таңбалау кодтарының күші жойылады.

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Код идентификации транспортной упаковки предоставляется участником оборота в виде одномерного штрихового кода, соответствующего международному стандарту GS1-128 либо виде двухмерного штрихового кода в формате DataMatrix. Состав кода идентификации транспортной упаковки определяется участником оборота, осуществляющим агрегирование табачных изделий в транспортную упаковку.
24. Средства идентификации в формате штрихового кода отвечают следующим требованиям:
1) для потребительской и групповой упаковки применяется модуль размером не менее 0,254 миллиметра;
2) вероятность подделки путем подбора средства идентификации менее чем один из 10 000;
3) функция распознавания и коррекции ошибок эквивалентна или выше, чем у DataMatrix ECC200.
25. ИС МТП не допускает повторного формирования (генерации) кода маркировки, содержащегося в средстве идентификации, нанесенном на упаковку табачных изделий.
Глава 7. Порядок формирования средств идентификации
26. Для обеспечения маркировки табачных изделий средствами идентификации участник оборота направляет Оператору посредством ИС МПТ запрос на получение кодов маркировки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – запрос).
В выдаче кодов маркировки отказывается в следующих случаях:
1) участник оборота не зарегистрирован в ИС МПТ;
2) представленный код идентификации ранее зарегистрирован в ИС МПТ;
3) код товара не зарегистрирован в реестре товаров;
4) код товара не соответствует товарной группе "Табачные изделия".
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. До 4 (четырех) часов с момента регистрации запроса в ИС МПТ Оператор:
1) осуществляет эмиссию (генерирует) указанное в запросе количество кодов маркировки с применением алгоритмов криптографической защиты на основании данных, полученных от участника оборота;
2) включает соответствующие коды идентификации в реестр средств идентификации;
3) предоставляет участнику оборота сведения о составе эмитированных кодов маркировки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
28. Участник оборота не позднее 30 (тридцати) рабочих дней с даты получения кодов маркировки преобразует их в средства идентификации, обеспечивает их нанесение на упаковки табачных изделий и передает в ИС МПТ информацию о кодах идентификации, содержащихся в средствах идентификации, нанесенных на товары по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и дате нанесения средств идентификации.
Коды маркировки, полученные участником оборота и содержащие коды идентификации, не включенные в информацию о нанесении кодов маркировки, переданную в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами, аннулируются.

29. Таңбалау кодын ұсыну жөніндегі қызметке айналымға қатысушы темекі өнімдеріне тиісті таңбалау кодынан қайта құрылған сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға енгізгенге дейін Оператормен жасалған шарт негізінде төлейді.
Таңбалау кодын ұсыну жөніндегі қызмет осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес берілген темекі өнімдеріне сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы ақпаратта қамтылған мәліметтерді ТТҚ АЖ-да тіркеу сәтінде Оператор көрсетті деп танылады.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы мәліметтерді тіркеуден мынадай:
1) сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы ақпаратта көрсетілген сәйкестендіру кодтары ТТҚ АЖ сәйкестендіру құралдарының тізілімінде болмаған;
2) сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтер осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген талаптарды бұза отырып ұсынылған;
3) айналымға қатысушы енгізу туралы ақпаратты ТТҚ АЖ-ға беретін, сәйкестендіру құралдарында қайта құрылған, таңбалау кодтарының төленгенін растау болмаған жағдайларда бас тартылады.
8-тарау. Сәйкестендіру құралдарын салу тәртібі
31. Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерін өндірген жағдайда тұтыну және топтық қаптамаларға сәйкестендіру құралдарын енгізу осындай өнімдерді өндіру немесе сақтау орындарында, ал әкелген жағдайда – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын немесе ЕАЭО кедендік аумағын іс жүзінде кесіп өткенге дейін ішкі тұтыну немесе кері импорт үшін тауарлар шығарылғанға дейін немесе осы Қағаданың 3 тармағаның екінші бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
32. СЭҚ ТН 2402209000, 2404110001 кодтары бойынша темекі өнімдерінің тұтыну қаптамасына сәйкестендіру құралдарын салу сәйкестендіру құралдарын тұтыну қаптамасынан бөлуге және басқа ақпаратпен жабуға жол бермейтін тікелей басып шығару әдісімен жүзеге асырылады.
СЭҚ ТН 2402209000, 2404110001 кодтары бойынша сәйкестендіру құралдарын мөлдір орау пленкасына немесе қандай да бір сыртқы орау материалына салуға жол берілмейді.
Бұл ретте сәйкестендіру құралы техникалық реттеу туралы заңнаманың талаптарына сәйкес тұтыну қаптамасына салынған ақпараттың тұтастығы бұзылмайтындай етіп орналастырылады.
СЭҚ ТН 2402201000, 2402900000, 2402100000, 2403, 2404 (2404110001 басқа), 3824999208 кодтары бойынша сәйкестендіру құралдарын мөлдір орау пленкасының немесе қандай да бір сыртқы орау материалының үстінен материалдық жеткізгішке салуға жол беріледі.
Сәйкестендіру құралдарын темекі өнімдерінің топтық қаптамасына салу материалдық жеткізгішке жүзеге асырылады.

29. Услуга по предоставлению кода маркировки оплачивается участником оборота до внесения в ИС МПТ сведений о нанесении на табачное изделие средства идентификации, преобразованного из соответствующего кода маркировки, на основании договора, заключенного с Оператором.
Услуга по предоставлению кода маркировки признается оказанной Оператором в момент регистрации в ИС МПТ сведений, содержащихся в информации о нанесении средств идентификации на табачный изделия, переданной в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В регистрации сведений о нанесении средств идентификации отказывается в следующих случаях:
1) коды идентификации, указанные в информации о нанесении средств идентификации, отсутствуют в реестре средств идентификации ИС МПТ;
2) сведения о кодах идентификации представлены с нарушением требований, предусмотренных пунктом 28 настоящих Правил;
3) отсутствует подтверждение оплаты кодов маркировки, преобразованных в средства идентификации, о нанесении которых участник оборота передает информацию в ИС МПТ.
Глава 8. Порядок нанесения средств идентификации
31. Нанесение средств идентификации на потребительскую и групповую упаковки в случае производства табачных изделий на территории Республики Казахстан осуществляется в местах производства или хранения таких изделий, а в случае ввоза – до фактического пересечения государственной границы Республики Казахстан или таможенной территории ЕАЭС либо согласно части второй пункта 3 настоящих Правил до выпуска товаров для внутреннего потребления или реимпорта.
32. Нанесение средства идентификации на потребительскую упаковку табачных изделий по кодам ТНВЭД 2402209000, 2404110001 осуществляется методом прямой печати, не допускающим отделения средства идентификации от потребительской упаковки и перекрытия другой информацией.
Не допускается нанесение средства идентификации на прозрачную оберточную пленку или какой-либо другой внешний оберточный материал по кодам ТН ВЭД 2402209000, 2404110001.
При этом средство идентификации располагается, не нарушая целостность информации, нанесенной на потребительскую упаковку в соответствии с требованиями законодательства о техническом регулировании.
По кодам ТН ВЭД 2402201000, 2402900000, 2402100000, 2403, 2404 (кроме 2404110001), 3824999208 допускается нанесение средства идентификации на материальный носитель поверх прозрачной оберточной пленки или какого-либо другого внешнего оберточного материала.
Нанесение средства идентификации на групповую упаковку табачных изделий осуществляется на материальный носитель.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-тарау. Темекі өнімдерін агрегаттау тәртібі
33. Темекі өнімдерінің тұтыну қаптамасын топтық қаптамаға агрегаттағаннан кейін айналымның келесі қатысушысына агрегаттаған қаптаманы бергенге дейін айналымға қатысушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТТҚ АЖ-да тұтыну қаптамаларын агрегаттау туралы ақпаратты ұсынады.
34. Тұтыну қаптамаларын топтық қаптамаға агрегаттау туралы ақпарат агрегатталған қаптаманы келесі айналымға қатысушыға бергенге дейін көліктік қаптамаға қаптаманы агрегаттау туралы ақпаратпен бір мезгілде беріледі.
35. Темекі өнімдерін қаптамаларын көліктік қаптамада агрегаттаудан кейін агрегатталған қаптаманы келесі айналымға қатысушыға бергенге дейін айналымға қатысушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТТҚ АЖ-да қаптамаларды агрегаттау туралы ақпаратты ұсынады.
36. Айналымға қатысушы топтық немесе көліктік қаптамадағы темекі өнімдерінің бір бөлігінің айналымы немесе айналымнан шығарылуы туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға ұсынған жағдайда, ТТҚ АЖ-да қаптамадан алынған өнімдер бар неғұрлым жоғары деңгейдегі салынымның барлық қаптамаларын қайта қалыптастыру тіркеледі.
37. Топтық және (немесе) көліктік қаптамаларды басқа көліктік қаптамаларға қайта салған жағдайда, темекі өнімдерін агрегаттау туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға ұсыну осы Қағидалардың 33, 34 және 35-тармақтарында көзделген реттілікпен жүзеге асырылады.
38. Оператор осы тарауда көзделген көлік қаптамасын агрегаттау немесе құрамының өзгеруі туралы мәліметтерді алғаннан кейін олардың сәйкестендіру құралдарының тізілімінде көрсетілуін, сондай-ақ осы ақпаратқа айналымға қатысушылардың ТТҚ АЖ-да қол жетімділігін қамтамасыз етеді.
39. 1 (бір) есепті кезең шеңберінде (ай) тікелей басып шығару әдісі қолданылып барлық өндірілген темекі өнімдері бойынша тұтыну және топтық қаптамаларды агрегаттаудың орташа тиімділігі 99 пайыздан төмен емес.
Бұл ретте сәйкестендіру коды туралы мәліметтердің топтық қаптаманың ішінде екі агрегатталған тұтыну қаптамасынан аспайтын және көліктік қаптаманың ішінде екі топтық қаптамадан аспайтын болуына жол беріледі.
Бұл жағдайда агрегаттауды жүзеге асырған айналымға қатысушы агрегаттау күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде агрегаттау кезінде ТТҚ АЖ-ға берілмеген тұтыну қаптамасын сәйкестендіру кодтары немесе топтық қаптаманы сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға береді.
Бұл ретте Оператор көрсетілген сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ сәйкестендіру құралдарының тізіліміне уақытша қадағаланбайтыны туралы түрінде енгізеді.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Порядок агрегирования табачных изделий
33. После агрегирования потребительских упаковок табачных изделий в групповую упаковку до передачи агрегированной упаковки следующему участнику оборота участник оборота представляет информацию об агрегировании потребительских упаковок в ИС МПТ по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
34. Информация об агрегировании потребительских упаковок в групповую упаковку передается одновременно с информацией об агрегировании упаковок в транспортную упаковку до передачи агрегированной упаковки следующему участнику оборота.
35. После агрегирования упаковок табачных изделий в транспортную упаковку до передачи агрегированной упаковки следующему участнику оборота участник оборота представляет информацию об агрегировании упаковок в ИС МПТ по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
36. В случае представления участниками оборота в ИС МПТ сведений об обороте или выводе из оборота части табачных изделий, находящихся в групповой или транспортной упаковке, в ИС МПТ регистрируется расформирование всех упаковок более высокого уровня вложенности, содержавших изъятую из упаковок продукцию.
37. В случае перекладки групповых и (или) транспортных упаковок в другую транспортную упаковку, представление сведений об агрегации табачных изделий в ИС МПТ осуществляется в последовательности, предусмотренной пунктами 33, 34 и 35 настоящих Правил.
38. Оператор после получения сведений об агрегации или изменении состава транспортной упаковки, предусмотренных настоящей главой, обеспечивает их отражение в реестре средств идентификации, а также доступность этой информации участникам оборота в ИС МПТ.
39. В рамках 1 (одного) отчетного периода (месяц) средняя эффективность агрегирования потребительских и групповых упаковок по всем произведенным табачным изделиям с использованием метода прямой печати не ниже 99 процентов.
При этом допускается отсутствие сведений о коде идентификации не более двух агрегируемых потребительских упаковок внутри групповой упаковки и не более двух групповых упаковок внутри транспортной упаковки.
В этом случае участник оборота, осуществивший агрегирование, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня агрегирования передает в ИС МПТ непереданные в ИС МПТ при агрегировании сведения о кодах идентификации потребительских упаковок или кодах идентификации групповых упаковок.
При этом Оператор вносит сведения об указанных кодах идентификации в реестр средств идентификации ИС МПТ как о временно не прослеживаемых.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Топтық қаптаманы немесе көліктік қаптаманы таратқаннан және айналымға қатысушы көрсетілген тұтынушылық қаптаманы немесе топтық қаптаманы көтерме немесе бөлшек сауданы жүзеге асыратын айналымға қатысушының сатуы (беруі) туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға бергеннен кейін Оператор тауар айналымының тиісті фактісінен өзге ТТҚ АЖ сәйкестендіру құралдары тізілімінде көрсетілген қаптаманы қадағалауды қалпына келтіру фактін көрсетеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Темекі бұйымдарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу туралы хабарламаны ресімдеу және айналымға енгізу кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесіне мәліметтерді ұсыну тәртібі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Темекі өнімдерін:
1) Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерін өндіру кезінде – өндірушіден осындай адамға иеліктен шығару мақсатында немесе кейіннен өткізу үшін оларды тарату және (немесе) пайдалану үшін қолжетімді ететін жаңа меншік иесіне не өзге де тұлғаға бастапқы өтеулі немесе тауарды өтеусіз беру;
2) ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан темекі өнімдерін әкелу кезінде – ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы хабарламада импорттаушы мәлімдеген сәйкестендіру кодтарын растау туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға жіберу нәтижелері бойынша әкелінген тауарды есепке алу;
3) ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан темекі өнімдерін әкелу кезінде – ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламада ТТҚ АЖ-ға жіберу нәтижелері бойынша кеден органдарының көрсетілген өнімдерді ішкі тұтыну үшін шығаруы Қазақстан Республикасының аумағында айналымға енгізу болып табылады.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелуді жүзеге асыратын айналымға қатысушылар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламаны қалыптастырады, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және тіркеу нөмірін алу үшін ТТҚ АЖ-ға жібереді.
Әкелінген тауарды есепке алу фактісі бойынша айналымға қатысушы ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы хабарламада бұрын өзі мәлімдеген сәйкестендіру кодтарын растау туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға жібереді.

Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. После расформирования групповой упаковки или транспортной упаковки и передачи участником оборота в ИС МПТ сведений о продаже (передаче) указанной потребительской упаковки или групповой упаковки участником оборота, осуществляющим оптовую или розничную торговлю Оператор отражает в реестре средств идентификации ИС МПТ, помимо соответствующего факта оборота товара, факт восстановления прослеживаемости указанной упаковки.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Порядок оформления уведомления о ввозе и представления сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров при вводе табачных изделий в оборот на территорию Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Вводом табачных изделий в оборот на территории Республики Казахстан является:
1) при производстве табачных изделий на территории Республики Казахстан – первичная возмездная или безвозмездная передача товара от производителя новому собственнику либо иному лицу с целью отчуждения такому лицу или для последующей реализации, которая делает их доступными для распространения и (или) использования;
2) при ввозе табачных изделий с территории государств-членов ЕАЭС – принятие на учет ввезенного товара по результатам направления в ИС МПТ сведений о подтверждении кодов идентификации, заявленных импортером в уведомлении о ввозе товаров в Республику Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС;
3) при ввозе табачных изделий с территории государств, не являющихся членами ЕАЭС – выпуск таможенными органами указанных изделий для внутреннего потребления по результатам направления в ИС МПТ уведомления о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств, не являющихся членами ЕАЭС.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Участники оборота, осуществляющие ввоз табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС, формируют уведомление о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подписывают его ЭЦП и направляют в ИС МПТ для получения регистрационного номера.
По факту принятия на учет ввезенного товара участник оборота направляет в ИС МПТ сведения о подтверждении кодов идентификации, заявленных им ранее в уведомлении о ввозе товаров в Республику Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелуді жүзеге асыратын айналымға қатысушылар кеден органдары ішкі тұтыну үшін шығарғаннан кейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламаны қалыптастырады, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және тіркеу нөмірін алу үшін ТТҚ АЖ-не жібереді.
44. Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарлама Оператордың интернет-ресурсында ТТҚ АЖ-де техникалық қателер себебінен ТТҚ АЖ-де хабарламаны ресімдеудің мүмкін болмауы туралы ақпарат расталған кезде айналымға қатысушының қағаз жеткізгіште хабарламаны ресімдеуге құқылы болған жағдайды қоспағанда, электрондық нысанда ресімделеді.
Техникалық қателер жойылғаннан кейін бұрын қағаз жеткізгіште ресімделген Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламаны импорттаушы ТТҚ АЖ-да техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, бірақ тауар үшінші тұлғаға берілген күннен кешіктірмей ТТҚ АЖ-ға енгізуге тиіс.
11-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерінің айналымы кезінде қабылдау (беру) актісін ресімдеу және ТТҚ АЖ-ға мәліметтерді ұсыну тәртібі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Қаулымен белгіленген сәйкестендіру құралдарымен темекі өнімдерін таңбалау енгізілген күннен кейін Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) әкелінген темекі өнімдерінің айналымына, олардың айналымы туралы мәліметтер ТТҚ АЖ-ға берілген жағдайда ғана жол беріледі.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Темекі өнімдерін жаңа меншік иесіне өтеулі немесе өтеусіз беру кезінде айналымға қатысушы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау (беру) актісін қалыптастырады, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және темекі өнімдерін өткізу күнінен кейінгі күннен кешіктірмей тіркеу нөмірін алу үшін ТТҚ АЖ-ға жібереді.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Участники оборота, осуществляющие ввоз табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств, не являющихся членами ЕАЭС формируют уведомление о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, подписывают его ЭЦП и направляют в ИС МПТ для получения регистрационного номера.
44. Уведомление о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан оформляется в электронной форме, за исключением случая, когда участник оборота вправе оформляет уведомление на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности оформления уведомления в ИС МПТ по причине технических ошибок в ИС МПТ.
После устранения технических ошибок уведомление о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан, оформленное ранее на бумажном носителе, подлежит введению импортером в ИС МПТ в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в ИС МПТ, но не позднее дня передачи товара третьим лицам.
Глава 11. Порядок оформления акта приема (передачи) и представления сведений в ИС МПТ при обороте табачных изделий на территории Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Оборот табачных изделий, произведенных и (или) ввезенных на территорию Республики Казахстан после даты введения маркировки табачных изделий средствами идентификации, установленной Постановлением, допускается только при условии передачи сведений об их обороте в ИС МПТ.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. При возмездной или безвозмездной передаче табачных изделий новому собственнику, участник оборота формирует акт приема (передачи) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, подписывает его ЭЦП и направляет в ИС МПТ для получения регистрационного номера в срок не позднее следующего дня реализации табачных изделий.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

47. Оператор ТТҚ АЖ-да қабылдау (беру) актісін тіркеу нәтижелері бойынша нақты уақыт режимінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ақпараттық жүйелеріне осы қабылдау (беру) актісі бойынша мәліметтерді, оның ішінде берілетін тауардың саны және құны бойынша ақпаратты береді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Темекі өнімдерін алуды Қабылдау/беру актісі тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қабылдау/беру актісі бойынша айналымға қатысушы жүзеге асырады, оған ЭЦҚ қол қояды және ТТҚ АЖ-ға жіберіледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.03.2022 № 242 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Айналымның екі қатысушыдан ЭЦҚ қойылған қабылдау/беру актісін алған кезде Оператор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ақпараттық жүйелеріне тауарларды қабылдау туралы мәліметтерді береді.
50. Темекі өнімдерін қабылдау кезінде алшақтықтар анықталған жағдайда, айналымға қатысушы анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама қалыптастырады және бұрын жөнелтілген қабылдау (беру) актісіне тиісті өзгерістер енгізу үшін оны тиеп жөнелтуді жүзеге асырған айналымға қатысушыға жібереді немесе оны қабылдаудан бас тартады.
Қабылдау (беру) актісін қабылдаудан бас тартқан жағдайда айналымға қатысушы жаңа қабылдау (беру) актісін жазады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде, бірақ жаңасын ресімдемей, алушы растаған сәтке дейін қабылдау (беру) актісін кері қайтарып ала алады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Анықталған алшақтықтар туралы хабарлама мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) өнім берушінің ЖСН немесе БСН;
2) алушының ЖСН немесе БСН;
3) қабылданған темекі өнімдерінің орамасындағы сәйкестендіру кодтарының тізімі;
4) қабылдау (беру) актісінде (болған кезде) мәліметтері жоқ темекі өнімдерінің орамасындағы сәйкестендіру кодтарының тізімі;
5) қабылдау (беру) актісінде бағасы және құны бойынша мәліметтер анық емес сәйкестендіру кодтары мен темекі өнімдерінің тізімі;
6) қабылдау (беру) актісінің деректемелері.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

47. Оператор по результатам регистрации акта приема (передачи) в ИС МПТ передает в информационные системы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в режиме реального времени сведения по данному акту приема (передачи), содержащие в том числе информацию по количеству и стоимости передаваемого товара.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Приемка табачных изделий осуществляется участником оборота по Акту приема/передачи в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты регистрации Акта приема/передачи, который подписывается ЭЦП и передается в ИС МПТ.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.03.2022 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. При получении от обоих участников оборота Акта приема/передачи, подписанного ЭЦП, Оператор передает в информационные системы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан сведения о приемке товаров.
50. При выявлении расхождений при приемке табачных изделий участник оборота формирует уведомление о выявленных расхождениях и направляет его участнику оборота, осуществившему отгрузку, для внесения соответствующих изменений в ранее отправленный акт приема (передачи) или отклоняет его.
В случае отклонения акта приема (передачи) участник оборота выписывает новый акт приема (передачи).
Акт приема (передачи) отзывается участником оборота в течение 5 (пяти) рабочих дней после даты регистрации в ИС МПТ, но до момента подтверждения получателем без оформления нового, за исключением случая, предусмотренного частью первой настоящего пункта
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Уведомление о выявленных расхождениях содержит следующие сведения:
1) ИИН или БИН поставщика;
2) ИИН или БИН получателя;
3) список кодов идентификации принятых упаковок табачных изделий;
4) список кодов идентификации упаковок табачных изделий, сведения по которым отсутствуют в акте приема (передачи) (при наличии);
5) список кодов идентификации и табачных изделий, по которым сведения по цене и стоимости недостоверны в акте приема (передачи);
6) реквизиты акта приема (передачи).
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

52. Қабылдау (беру) актісі Оператордың интернет-ресурсында ТТҚ АЖ-да техникалық қателер себебінен ТТҚ АЖ-де қабылдау (беру) актісін ресімдеудің мүмкін болмауы туралы ақпарат расталған кезде айналымға қатысушы қағаз жеткізгіште қабылдау (беру) актісін ресімдеген жағдайды қоспағанда, электрондық нысанда ресімделеді.
Техникалық қателер жойылғаннан кейін бұрын қағаз жеткізгіште ресімделген қабылдау (беру) актісін өнім беруші ТТҚ АЖ-да техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күн ішінде, бірақ тауар үшінші тұлғаға берілген күннен кешіктірмей ТТҚ АЖ-ға енгізуге тиіс.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Жөнелтуші Қабылдау/беру актісін кері қайтарып алған жағдайда, Оператор ЭШФ АЖ-ға кері қайтарып алу туралы мәліметтерді береді.
54. ТТҚ АЖ-да таңбалау кодтарының меншік иесін ауыстыру ТТҚ АЖ-да Қабылдау/беру актісінен расталған мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.
12-тарау. Темекі өнімдерін айналымнан шығару кезінде ТТҚ АЖ-ға мәліметтерді ұсыну тәртібі
55. Темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын айналымға қатысушы оларды ТТҚ АЖ-ға қабылдағаны туралы мәліметтер мынадай тәсілдердің бірі:
1) өзінде орнатылған бақылау-касса машинасымен ұштасқан, сатылатын өнімнің қаптамасына техникалық құралдармен басылған сәйкестендіру құралын сканерлеу және тану;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша темекі өнімдерін айналымнан шығару туралы хабарламаны өткізу (сату) күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмейтін мерзімде ТТҚ АЖ-ға ұсыну арқылы расталған жағдайда ғана оларды айналымнан шығаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.03.2022 № 242 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Фискалдық деректер операторы Азаматтық кодекстің 22, 25 және 24-тарауларына сәйкес Оператормен жасалған шарт негізінде мынадай мәліметтерді қамтитын әрбір өткізілген тауар бірлігі бойынша ТТҚ АЖ-ға нақты уақыт режимінде мәліметтерді беруді жүзеге асырады:
1) сатушының ЖСН немесе БСН;
2) бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі;
3) фискалдық құжаттың деректемелері (чектің нөмірі мен күні);
4) өткізу күні мен бағасы;
5) тауарға түсірілген сәйкестендіру құралындағы тауарды сәйкестендіру коды.
57. Бөлшек саудада сату кезінде ТТҚ АЖ-да темекі өнімдерінің айналымынан шығару мынадай негіздердің бірі болған кезде:

52. Акт приема (передачи) оформляется в электронной форме, за исключением случая, когда участник оборота оформляет акт приема (передачи) на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности оформления акта приема (передачи) в ИС МПТ по причине технических ошибок в ИС МПТ.
После устранения технических ошибок акт приема (передачи), оформленный ранее на бумажном носителе, подлежит введению поставщиком в ИС МПТ в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в ИС МПТ, но не позднее дня передачи товара третьим лицам.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. В случае отзыва Акта приема/передачи отправителем, Оператор передает в ИС ЭСФ сведения об отзыве.
54. Смена собственника кодов маркировки в ИС МПТ осуществляется на основании подтвержденных сведений из Акта приема/передачи в ИС МПТ.
Глава 12. Порядок представления сведений в ИС МПТ при выводе из оборота табачных изделий
55. Участник оборота, осуществляющий розничную реализацию табачных изделий, осуществляет вывод их из оборота только при условии подтверждения сведений об их приемке в ИС МПТ одним из следующих способов:
1) сканирования и распознавания средства идентификации, нанесенного на упаковку продаваемой продукции, техническими средствами, сопряженными с установленной у него контрольно-кассовой машиной.
2) представления в ИС МПТ уведомления о выводе из оборота по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня реализации (продажи).
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.03.2022 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Оператор фискальных данных на основании договора, заключенного с Оператором, в соответствии с главами 22, 25 и 24 Гражданского кодекса, осуществляет передачу сведений в режиме реального времени в ИС МПТ по каждой реализованной товарной единице, включающей следующие сведения:
1) ИИН или БИН продавца;
2) регистрационный номер контрольно-кассовой машины;
3) реквизиты фискального документа (номер и дата чека);
4) дата и цена реализации;
5) код идентификации товара, содержащийся в средстве идентификации, нанесенном на товар.
57. Вывод из оборота табачных изделий в ИС МПТ при розничной продаже осуществляется при наличии одного из следующих оснований:

1) Фискалдық деректер операторынан алынған, осы Қағидалардың 56-тармағында көрсетілген мәліметтердің негізінде;
2) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын айналымның қатысушысы ТТҚ АЖ-ға ұсынған айналымнан шығару туралы хабарлама негізінде;
3) шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататын, темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-ға ұсынған қабылдау (беру) актісін растау туралы мәліметтердің негізінде, айналымға қытысушының алынған темекі өнімдерінің айналымынан автоматты түрде шығуына келісуі туралы ТТҚ АЖ-да тиісті белгі болған және осы тармақтың 1) немесе 2) тармақшасында көрсетілген, айналымнан шығару туралы ақпарат ТТҚ АЖ-да болмаған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.03.2022 № 242 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
57-1. Темекі өнімдерін бөлшек саудада сату болып табылмайтын негіздер бойынша айналымнан шығарған кезде осы өнімді айналымнан шығаруды жүзеге асыратын айналымға қатысушы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша темекі өнімдерін айналымнан шығару туралы хабарламаны ТТҚ АЖ-ға ұсынады.
Ескерту. Қағида 57-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 02.03.2022 № 242 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-тарау. Темекі өнімдерін қайта айналымға енгізген кезде ТТҚ АЖ-ға мәліметтерді ұсыну тәртібі
59. Темекі өнімдерін қайтарған кезде айналым қатысушы мұндай тауарларды одан әрі өткізу үшін айналымға қайта енгізуді орындайды.
60. Бұрын бөлшек сауда кезінде айналымнан шығарылған темекі өнімдерін айналымға қайта енгізу үшін айналымға қатысушы әрбір қалпына келтірілетін бірлік бойынша енгізуді жүзеге асырады. Бұл ретте айналымға қатысушының тапсырмасы бойынша Фискалдық деректер операторы нақты уақыт режимінде ТТҚ АЖ-да айналымға қайта енгізу туралы ақпаратты беруді жүзеге асырады.

1) на основании сведений, указанных в пункте 56 настоящих Правил, полученных от Оператора фискальных данных;
2) на основании уведомления о выводе из оборота по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, представленной в ИС МПТ участником оборота, осуществляющим розничную реализацию табачных изделий;
3) на основании сведений о подтверждении акта приема/передачи, представленных в ИС МПТ участником оборота, относящиеся к субъектам малого предпринимательства, в том числе субъектам микропредпринимательства в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, осуществляющих розничную реализацию табачных изделий, при наличии соответствующей отметки в ИС МПТ о согласии участника оборота на автоматическое выбытие из оборота полученных табачных изделий и отсутствия в ИС МПТ информации о выводе из оборота, указанных в подпунктах 1) или 2) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 57- в редакции приказа Министра финансов РК от 02.03.2022 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57-1. При выводе табачных изделий из оборота по основаниям, не являющимся продажей в розницу, участник оборота, осуществляющий вывод из оборота этой продукции, представляет в ИС МПТ уведомление о выводе из оборота табачных изделий по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 57-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Исключен приказом Министра финансов РК от 02.03.2022 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Порядок представления сведений в ИС МПТ при повторном вводе в оборот табачных изделий
59. При возврате табачных изделий участник оборота выполняет повторный ввод таких товаров в оборот для дальнейшей реализации.
60. Для повторного ввода в оборот табачных изделий, ранее выведенных из оборота при розничной продаже, участник оборота осуществляет ввод по каждой восстанавливаемой единице. При этом Оператор фискальных данных по поручению участника оборота осуществляет передачу в режиме реального времени информацию о повторном вводе в оборот в ИС МПТ.

61. Осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілгеннен өзгеше себептер бойынша бұрын айналымнан шығарылған темекі өнімдерін айналымға қайта енгізу үшін айналымға қатысушы Операторға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды айналымға қайта енгізу туралы ақпаратты жібереді.
62. Ақпарат операторға темекі өнімдерін айналымға қайта енгізу үшін негіздер туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жіберіледі.
14-тарау. ТТҚ АЖ-дегі мәліметтерге өзгерістер енгізу тәртібі
63. Осы Қағидалардың 4, 5, 10 және 11-тарауларында көзделген мәліметтер өзгерген жағдайда, айналымға қатысушы өзгерген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күн ішінде ТТҚ АЖ арқылы Операторға осы мәліметтердің өзгергені туралы ақпарат жібереді.
64. Операторға бұрын ұсынылған бөлшек саудада сату болып табылмайтын темекі өнімдерін айналымнан шығару туралы мәліметтерді жою немесе түзету үшін айналымға қатысушы Операторға деректемелерін көрсете отырып, бұрын жіберілген мәліметтердің күшін жою туралы ақпарат жібереді және қажет болған кезде жаңа мәліметтерді ұсынады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Уәкілетті мемлекеттік орган мәліметтерді өзгерту туралы ақпаратты жіберген айналымға қатысушының қызметіне тексеру жүргізу кезеңінде айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-ға бұрын жіберген темекі өнімдерін айналымға енгізу, айналымы және оны айналымнан шығару туралы мәліметтерге ТТҚ АЖ-де өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
15-тарау. Айналымға қатысушылардың Операторға ақпаратты беру тәртібі
66. Айналымға қатысушылардың ТТҚ АЖ операторына ақпарат беруі деректерді берудің стандартты хаттамаларын және Оператор әзірлеген электрондық өзара іс-қимыл интерфейстерін пайдалана отырып не ТТҚ АЖ жеке кабинеті арқылы жүзеге асырылады.
67. Айналымға қатысушылар ТТҚ АЖ-ға жіберетін мәліметтерге айналымға қатысушының не айналымға қатысушының атынан уәкілетті тұлғаның мынадай:
бұйрыққа сәйкес фискалдық құжаттар құрамында электрондық нысанда айналымға қатысушылар беретін темекі өнімдерін бөлшек саудада сату туралы;
айналымға қатысушының темекі өнімдерін өндіру орындарында орнатылған ТБС пайдалана отырып, электрондық нысанда беретін мәліметтерін беру жағдайларын қоспағанда, ЭЦҚ-мен қол қойылады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

61. Для повторного ввода в оборот табачных изделий, ранее выведенных из оборота по причинам, отличным от указанных в пункте 57 настоящих Правил, участник оборота направляет Оператору информацию о повторном вводе в оборот товаров по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
62. Информация направляется Оператору в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня возникновения оснований для повторного ввода табачных изделий в оборот.
Глава 14. Порядок внесения изменений в сведения, содержащиеся в ИС МПТ
63. В случае изменения сведений, предусмотренных главами 4, 5, 10 и 11 настоящих Правил, участник оборота в течение 3 (трех) рабочих дней со дня изменения направляет посредством ИС МПТ Оператору информацию об изменении этих сведений.
64. Для отмены или исправления ранее представленных Оператору сведений о выводе из оборота табачных изделий, не являющемся продажей в розницу, участник оборота направляет Оператору информацию об отмене ранее направленных сведений с указанием реквизитов и при необходимости представляет новые сведения.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Не допускается внесение в ИС МПТ изменений, касающихся ранее представленных участником оборота в ИС МПТ сведений о вводе табачных изделий в оборот, обороте и ее выводе из оборота, в период проведения уполномоченным государственным органом проверки деятельности участника оборота, направившего информацию об изменении сведений.
Глава 15. Порядок представления участниками оборота информации Оператору
66. Представление участниками оборота информации Оператору ИС МПТ осуществляется с использованием стандартных протоколов передачи данных и разработанных Оператором интерфейсов электронного взаимодействия либо посредством личного кабинета ИС МПТ.
67. Сведения, направляемые участниками оборота в ИС МПТ, подписываются ЭЦП участника оборота либо лица, уполномоченного от имени участника оборота, за исключением случаев передачи следующих сведений:
о розничной продаже табачных изделий, передаваемых участниками оборота в электронной форме в составе фискальных документов в соответствии с приказом;
передаваемых участником оборота в электронной форме с использованием СУЗ, установленных в местах производства табачных изделий.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

68. Темекі өнімдерін айналымға енгізуді, айналымын және айналымнан шығаруды жүзеге асыру кезінде ТТҚ АЖ-да мәліметтерді ұсынуды айналымға қатысушы дәйекті түрде жүзеге асырады.
Айналымға қатысушының топтық (көліктік) қаптама туралы мәліметтерді беруі ТТҚ АЖ деректері бойынша осы топтық (көліктік) қаптамадағы тұтынушылық (топтық) қаптамалар туралы мәліметтерді тең мәнді беру болып саналады.
69. ТТҚ АЖ-да қабылдаған барлық құжаттар мен мәліметтер ТТҚ АЖ-да көрсетілуі тиіс.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.05.2021 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Оператор мынадай негіздердің бірі болған кезде:
1) ұсынылған ақпарат осы Қағидаларда көзделген дұрыс емес мәліметтерді қамтыған;
2) мәліметтерге ЭЦҚ-мен қол қойылмаған немесе айналымға қатысушының атынан оларға қол қою өкілеттігі жоқ тұлға қол қойған жағдайда айналымға қатысушылар ұсынатын мәліметтерді ТТҚ АЖ-де қабылдаудан бас тартады.
71. Айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-не жеке кабинет арқылы көрсетілген мәліметтерді қабылдау күні және ТТҚ АЖ-не мәліметтерді енгізу немесе оларды енгізуден бас тарту себептері туралы ақпаратты қамтитын хабарламаны (түбіртекті) жіберу арқылы ұсынылған мәліметтерді алғаны және олардың ТТҚ АЖ-не енгізілгені туралы туралы хабардар етіледі.
72. Мәліметтерді қабылдау туралы түбіртекте тіркелген күн ТТҚ АЖ-да мәліметтерді ұсыну күні болып танылады.
Айналымға қатысушының ТТҚ АЖ-да мәліметтерді ұсыну жөніндегі міндеттерді орындау фактісі ТТҚ АЖ-ға мәліметтерді енгізу туралы түбіртекпен расталады.
Көрсетілген хабарламалар (түбіртектер) ТТҚ АЖ-да автоматты түрде қалыптастырылады және берілген мәліметтерді ТТҚ АЖ-де тіркеген кезде айналымға қатысушыға электрондық түрде жіберіледі.
73. ТТҚ АЖ-ға жіберілетін мәліметтердің толықтығы, дұрыстығы және уақтылығы үшін ақпаратты ұсынатын айналымға қатысушылар жауаптылықтаболады.
74. Темекі өнімдерінің айналымын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында Оператор:
1) айналымға қатысушылар туралы;
2) міндетті таңбалануға жататын темекі өнімдері туралы;
3) темекі өнімдеріне қажапсырылған сәйкестендіру құралдары туралы;
4) осы тауарларды тұтынушылар анықтаған міндетті таңбалау туралы талаптарды бұзушылықтар туралы;
5) айналымға қатысушыларға берілген сәйкестендіру кодтары туралы;
6) таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы және оларды айналымнан шығару туралымәліметтердің ТТҚ АЖ-да болуын қамтамасыз етеді.
75. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

68. При осуществлении ввода в оборот, оборота и вывода из оборота табачных изделий представление сведений в ИС МПТ осуществляется участником оборота последовательно.
Передача участником оборота сведений о групповой (транспортной) упаковке считается равнозначной передаче сведений о потребительских (групповых) упаковках, содержащихся в этой групповой (транспортной) упаковке по данным ИС МПТ.
69. Все документы и сведения, принятые ИС МПТ, подлежат отражению в ИС МПТ.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.05.2021 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Оператор отказывает в приеме сведений, представляемых участниками оборота в ИС МПТ, при наличии одного из следующих оснований:
1) представленная информация содержит некорректные сведения, предусмотренные настоящими Правилами;
2) сведения не подписаны ЭЦП или подписаны лицом, не имеющим полномочий на их подписание от имени участника оборота.
71. Участник оборота уведомляется о получении представленных сведений и их внесении в ИС МПТ либо об отказе в принятии сведений путем направления через личный кабинет ИС МПТ сообщения (квитанции), содержащего информацию о дате приемки указанных сведений и внесении сведений в ИС МПТ или о причинах отказа в их внесении.
72. Датой представления сведений в ИС МПТ признается дата, зафиксированная в квитанции о приеме сведений.
Факт исполнения участником оборота обязанности по представлению сведений в ИС МПТ подтверждается квитанцией о внесении сведений в ИС МПТ.
Указанные сообщения (квитанции) автоматически формируются ИС МПТ и направляются участнику оборота в электронном виде при фиксации переданных сведений в ИС МПТ.
73. Ответственность за полноту, достоверность и своевременность направляемых в ИС МПТ сведений несут участники оборота, представляющие информацию.
74. В целях обеспечения контроля оборота табачных изделий Оператор обеспечивает наличие в ИС МПТ следующих сведений:
1) об участниках оборота;
2) о табачных изделиях подлежащих обязательной маркировке;
3) о средствах идентификации, нанесенных на табачные изделия;
4) о нарушениях требований об обязательной маркировке, выявленных потребителями этих товаров;
5) о кодах идентификации, переданных участникам оборота;
6) об обороте маркированных табачных изделий и их выводе из оборота.
75. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16-тарау. ТТҚ АЖ-да орналастырылған ақпаратқа қол жеткізу
76. Оператор еркін пайдалану үшін "Интернет" желісінде мынадай:
1) сәйкестендіру құралын оқу;
2) ТТҚ АЖ-да сәйкестендіру құралында қамтылған ақпаратты беру;
3) ТТҚ АЖ-дан темекі өнімдерінің атауы, өндірілген елі, өндіруші немесе импорттаушы, ағымдағы (соңғы) иесі, мәртебесі (сәйкестендіру құралдары) туралы мәліметтерді қоса алғанда, тексерілетін темекі өнімдері туралы мәліметтерді алу, сондай-ақ осы ақпаратты электрондық құрылғы экранында көрсету;
4) мобильді қосымшаны пайдаланушылардың ТТҚ АЖ-ға таңбалау тәртібінің ықтимал бұзушылықтары туралы мәліметтерді жіберу мүмкіндіктерін қамтамасыз ететін тегін мобильді қосымшаны әзірлейді және орналастырады.
77. ТТҚ АЖ-да қамтылған ақпаратқа қол жеткізу "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" және "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұсынылады.
Қадағалау процесінде қалыптастырылған және ТТҚ АЖ-да қамтылған ақпаратты пайдалану үшін Оператор оған мынадай тұлғаларға:
1) тауармен жасалған мәмілелер туралы ақпарат бөлігінде тауар айналымына қатысушыға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарға жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті тауарлар айналымына қатысушылар туралы, тауарлар және олардың айналымы туралы ақпарат бөлігінде осы мемлекеттік органдарға;
3) ТТҚ АЖ-да қамтылған тауарлардың сипаттамалары мен мәліметтері туралы ақпарат бөлігінде тұтынушыларға қол жеткізуді ұсынады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Темекі өнімдерін таңбалау
және қадағалау қағидаларына
1-қосымша
нысан
Таңбалау кодтарын алуға сұрау салу
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Айналымға қатысушы туралы ақпарат:
1. Ұйымның ЖСН немесе БСН _______________________
2. Ұйымның атауы ___________________________________
3. Жалпы деректер:
Өндірістік тапсырыс нөмірі ____________(міндетті емес)
4. Өндіріс деректерді:
Өндірістің сәйкестендіргіші (Орналасқан жердің жаhандық нөмірі) ________
Өндіріс атауы ___________ (міндетті емес)
Өндіріс мекенжайы ___________ (міндетті емес)
Өндіруші ел _____________
Өндірістік желінің сәйкестендіргіші ____________
Осы тапсырыс бойынша өнім өндірудің басталу күні ___________ (міндетті емес)

Глава 16. Доступ к информации, размещенной в ИС МПТ
76. Оператор разрабатывает и размещает в сети "Интернет" для свободного использования бесплатное мобильное приложение, которое обеспечивает следующие возможности:
1) считывание средства идентификации;
2) передача информации, содержащейся в средстве идентификации в ИС МПТ;
3) получение из ИС МПТ сведений о проверяемых табачных изделиях, включая сведения о наименовании, стране производства, производителе или импортере, текущем (последнем) владельце, статусе табачных изделий (средства идентификации), а также отображение этой информации на экране электронного устройства;
4) направление пользователем мобильного приложения в ИС МПТ сведений о возможных нарушениях порядка маркировки.
77. Доступ к информации, содержащейся в ИС МПТ, предоставляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и законами Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" и "О доступе к информации".
Для использования информации, сформированной в процессе прослеживаемости и содержащейся в ИС МПТ, Оператор предоставляет доступ к ней следующим лицам:
1) участнику оборота товаров в части информации о совершенных сделках с товаром;
2) государственным органам в части информации об участниках оборота товаров, о товарах и их обороте, необходимой для выполнения задач и осуществления функций, возложенных на данные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) потребителям в части информации о характеристиках и сведениях товаров содержащейся в ИС МПТ.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Запрос на получение кодов маркировки
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения об участнике оборота:
1. ИИН или БИН организации _____________________________________
2. Наименование организации _____________________________________
3. Общие данные:
Номер производственного заказа _____________________ (необязательно)
4. Данные производства:
Идентификатор производства (глобальный номер места нахождения)
________________________________________________________________
Наименование производства _________________________ (необязательно)
Адрес производства ________________________________ (необязательно)
Страна производителя ____________________________________________
Идентификатор производственной линии ____________________________
Дата начала производства продукции по данному заказу
__________________________________________________ (необязательно)

5. Таңбалауға арналған өнімдер тізімі:
Тауардың коды 1
Таңбалау кодтарының саны
Таңбалау кодтарының саны 2
Жеке сериялық нөмірлер массиві3
Қаптама түрі 4
1
2
3
4
5
6
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚ АЖ-дағы құжаттың сәйкестендіргіші ____________________________
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу күні мен уақыты _________ __________
Ескертпе:
1 – бір сұрау салуда тауардың 10-нан артық коды көрсетілмеуі тиіс;
2 – дербес/ Оператормәнді қабылдай алады;
3 – егер жеке сериялық нөмерлерді генерациялау тәсілінің мәні "дербес" тең болған жағдайда көрсетіледі;
4 – тұтыншылық(темекі, қорап), топтық (темекі, блоктар) мәнді қабылдай алады.
Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ТТҚ АЖ – тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесі.
Темекі өнімдерін таңбалау
және қадағалау қағидаларына
2-қосымша
нысан
Таңбалау кодтарының эмиссиясы туралы мәліметтер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Айналымға қатысушы туралы мәлімет:
1. Ұйымның ЖСН немесе БСН _______________________
2. Ұйымның атауы ___________________________________
___________________________________________________________
3. Тапсырыс бойынша өндірістік алаңдар (коды) №:
таңбалау код беріледі.
Тауар коды
Таңбалау кодтарының массиві
(сәйкестендіру коды + тексеру коды)
1
2
3
__
Ескертпе: Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Темекі өнімдерін таңбалау
және қадағалау қағидаларына
3-қосымша
нысан
Сәйкестендіру құралдарын жапсыру туралы ақпарат
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Айналымға қатысушы туралы ақпарат:
1. Ұйымның ЖСН немесе БСН ____________________________________
2. Ұйымның атауы _______________________________________________
3. Жалпы ақпарат:
Өндірістік желінің сәйкестендіргіші _______________________________
Өндірістік тапсырыстың сәйкестендіргіші _____________(міндетті емес)
Өнім брендінің атауы _________________(міндетті емес)
ТТБФЖ енгізу туралы есептің сәйкестендіргіші ___________(міндетті емес)

5. Список продукции для маркировки:
Код товара1
Число кодов маркировки
Способ генерации индивидуальных серийных номеров2
Массив индивидуальных серийных номеров3
Тип упаковки4
1
2
3
4
5
6
Сведения о регистрации документа в ИС МПТ:
Идентификатор документа в ИС МПТ _______________________________
Дата и время регистрации документа в ИС МПТ _________ __________
Примечание:
1 – в одном запросе не должно быть указано больше 10 кодов товара;
2 – может принимать значения: самостоятельно/ Оператором;
3 – указывается в случае, если значение Способ генерации индивидуальных серийных
номеров равно "Самостоятельно";
4 – может принимать значения: потребительская (Сигареты, пачки), групповая
(Сигареты, блоки).
Расшифровка аббревиатур:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер
или бизнес-идентификационный номер;
ИС МПТ – информационная система маркировки и прослеживаемости товаров.
Приложение 2
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Сведения об эмиссии кодов маркировки
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения об участнике оборота:
1. ИИН или БИН организации __________________________________
2. Наименование организации ___________________________________
_____________________________________________________________
3. По заказу № для производственной площадки (код) ______ ________
предоставляются коды маркировки:
Код товара
Массив кодов маркировки
(код идентификации + код проверки)
1
2
3
__
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер.
Приложение 3
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Информация о нанесении средств идентификации
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения об участнике оборота:
1. ИИН или БИН организации _____________________________________
2. Наименование организации
_______________________________________________________________
3. Общая информация:
Идентификатор производственной линии ___________________________
Идентификатор производственного заказа _____________ (необязательно)
Наименование бренда продукции _____________________ (необязательно)
Идентификатор отчҰта о нанесении АСУТП ___________ (необязательно)

4. Пайдаланылған таңбалау кодтарының тізімі:
Пайдалану түрі * _________________________________________________
№**
Таңбалау коды
1
2
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚАЖ-да құжаттың сәйкестендіргіші ____________________________
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу күні мен уақыты _________ _________
Ескертпе:
* – таңбалау коды өндірістік желіге берілді/өддірістік желі таңбалау коды принтерге жібереді/ таңбалау коды басып шығарылды/принтермен таңбалау коды расталған жоғалуы/ таңбалау коды жапсыру расталдымәндерін қабылдай алады;
**– таңбалау коды саны 30 000 кодтан аспауы тиіс.
Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ТПБ АЖ – технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі;
ТТҚ АЖ – тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпа
Темекі өнімдерін таңбалау
және қадағалау қағидаларына
4-қосымша
нысан
Қаптаманы агрегирлеу туралы ақпарат
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Айналымға қатысушы туралы мәлімет (Жалпы ақпарат):
Ұйымның ЖСН немесе БСН _______________________
Ұйымның атауы ___________________________________
Өндірістік желінің сәйкестендіргіші ________________________
Өндірістік тапсырыстың сәйкестендіргіші ___________________(міндетті емес)
2. Агрегат деректері:
Агрегирлеу түрі _______________
Агрегат деректері
Агрегирленген ТК массиві
Агрегирлеу бірлігінің сәйкестендіру коды
Қаптама сыйымдылығы
Агрегирлеу бірлігіндегі нақты дана саны
Сәйкестендіру коды*
1
2
3
4
5
6
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚ АЖ-да құжаттың сәйкестендіргіші ____________________________
Құжатты ТТҚ АЖ-де тіркеу күні мен уақыты _________ __________
Ескертпе:
* – ТК болған жағдайда сәйкестендіру кодының форматы
1) GS1 стандарты (мысалы, блоктар) қолданылады: 01+тауар номенклатурасы (GTIN)+21+сериялық нөмірі;
2) GS1стандарты қолданылмайды (қорап): (GTIN) тауар номенклатурасы + сериялық нөмірі.
Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ТК – таңбалау коды;
ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ТТҚ АЖ – тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақ
Темекі өнімдерін таңбалау
және қадағалау қағидаларына
5-қосымша
нысан
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы 20__ "___"_________№_____хабарлама

4. Список использованных кодов маркировки:
Тип использования* _____________________________________________
№**
Код маркировки
1
2
Сведения о регистрации документа в ИС МПТ:
Идентификатор документа в ИС МПТ ______________________________
Дата и время регистрации документа в ИС МПТ ___________ __________
Примечание:
* – может принимать значения: код маркировки был передан на производственную линию / Производственная линия отправила код маркировки на принтер / код маркировки был напечатан/ Подтвержденная потеря код маркировки принтером/ Нанесение код маркировки подтверждено;
** – количество код маркировки не должно превышать 30 000 кодов.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер;
АСУТП – автоматизированная система управления технологическим процессом;
ИС МПТ – информационная система маркировки и прослеживаемости товаров.
Приложение 4
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Информация об агрегировании упаковок
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Сведения об участнике оборота (Общие данные):
ИИН или БИН организации ________________________________________
Наименование организации ________________________________________
Идентификатор производственной линии_____________________________
Идентификатор производственного заказа
__________________________________________________(необязательно)
2. Данные агрегата:
Тип агрегации____________________________________________________
Данные агрегата
Массив агрегированных КМ
Идентификационный код единицы агрегации
Емкость упаковки
Фактическое количество штук в единице агрегации
Код идентификации*
1
2
3
4
5
6
Сведения о регистрации документа в ИС МПТ:
Идентификатор документа в ИС МПТ ____________________________________
Дата и время регистрации документа в ИС МПТ _____________ ______________
Примечание:
* – формат кода идентификации в случаях, когда в КМ
1) используется стандарт GS1 (например, блоки): 01+товарная номенклатура (GTIN)+21+серийный номер;
2) не используется стандарт GS1 (пачки): товарная номенклатура (GTIN)+ серийный номер.
Расшифровка аббревиатур:
КМ – код маркировки;
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер;
ИС МПТ – информационная система маркировки и прослеживаемости товаров.
Приложение 5
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Уведомление
о ввозе товаров в Республику Казахстан с территорий государств-членов
Евразийского экономического союза №_______ от _____________

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы ақпарат:
1. Алушының ЖСН немесе БСН _______________________
2. Алушының атауы ___________________________________
3. Жөнелтушінің сәйкестендіру нөмірі (немесе жөнелтушінің еліндегі ұқсас нөмірі)_______________
4. Жөнелтушінің атауы ___________________________________
5. Аумағынан тауарларды әкелу жүзеге асырылатын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет __________________
6. Тауардың Еуразиялық экономикалық одақ техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін растайтын құжат туралы мәліметтер (тіркеу күні және тіркеу нөмірі)_______________
7. Акцизді төлеу туралы мәліметтер:
Түбіртектің күні мен нөмірі ___________ ___________
Акциз сомасы _______________________
8. Бастапқы құжаттың күні мен нөмірі – Әкелу туралы хабарлама *_________________
Тауарлар туралы ақпарат:
Тауардың/қаптаманың сәйкестендіру коды
1
2
Құжатқа ЭЦҚ-мен қол қойылған ____________________
Ескертпе:
* - бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген Хабарлама бойынша мәліметтер енгізілген жағдайда көрсетіледі;
Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Темекі өнімдерін таңбалау
және қадағалау қағидаларына
6-қосымша
нысан
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы 20__ "___"_________ №_____хабарлама
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы ақпарат:
1. Алушының ЖСН немесе БСН _______________________
2. Алушының атауы ___________________________________
3. Тауарларға арналған декларацияның деректемелері:
Нөмірі және күні ("А" бағаны) ______________
4. Тауарларға арналған декларация бойынша шешім:
Кеден органының қабылдаған күні мен уақыты _____________
шешім коды (кеден органы қабылдайтын шешімдердің жіктеуішіне сәйкес) ____ ________
5. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін растайтын құжат туралы мәліметтер (тіркелген күні және тіркеу нөмірі) _______________

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая информация:
1. ИИН или БИН получателя _______________________________________
2. Наименование получателя________________________________________
3. Идентификационный номер отправителя (или аналог в стране отправителя)
________________________________________________________________
4. Наименование отправителя ______________________________________
5. Государство-член Евразийского экономического союза, с территории которого
осуществляется ввоз товаров _______________________________________
6. Сведения о документе, подтверждающем соответствие товара требованиям
технических регламентов Евразийского экономического союз (дата регистрации
и регистрационный номер) ___________________________________
7. Сведения об уплате акциза:
Дата и номер квитанции___________ ___________
Сумма акциза ____________________________________________________
8. Дата и номер первичного документа – Уведомления о возе*
________________________________________________________________
Информация о товарах:
Код идентификации товара / упаковки
1
2
Документ подписан ЭЦП __________________________________________
Примечание:
* – указывается в случае ввода сведений по Уведомлению, выписанному ранее на бумажном носителе;
Расшифровка аббревиатур:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 6
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Уведомление о ввозе товаров в Республику Казахстан с территорий государств,
не являющихся членами Евразийского экономического союза №__________ от ________
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая информация:
1. ИИН или БИН получателя _______________________________________
2. Наименование получателя_______________________________________
3. Реквизиты Декларации на товары:
Номер и дата (графа "А") __________________________________________
4. Решение по декларации на товары:
дата и время принятия таможенным органом __________________________
код решения (в соответствии с классификатором решений, принимаемых
таможенным органом) __________ ________
5. Сведения о документе, подтверждающем соответствие товаров требованиям
технических регламентов Евразийского экономического союза (дата регистрации
и регистрационный номер) ___________________________________

6. Бастапқы құжаттың күні мен нөмірі – Әкелу туралы хабарлама *____________________
Тауарлар туралы ақпарат:
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды
Тауарларға арналған декларациясындағы тауар нөмірі
Темекі өнімдерін өндіру елі
Тауардың/
қаптаманың сәйкестендіру коды
1
2
3
4
5
Құжатқа ЭЦҚ-мен қол қойылған ____________________
Ескертпе:
* - бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген Хабарлама бойынша мәліметтер енгізілген жағдайда көрсетіледі;
Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Темекі өнімдерін таңбалау
және қадағалау қағидаларына
7-қосымша
нысан
20__ "___" _________ №_____ қабылдау (беру) актісі
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.07.2024 № 481 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Дата и номер первичного документа – Уведомления о ввозе*
________________________________________________________________
Информация о товарах:
Код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Номер товара в декларации на товары
Страна производства табачных изделий
Код идентификации товара / упаковки
1
2
3
4
5
Документ подписан ЭЦП __________________________________________
Примечание:
* – указывается в случае ввода сведений по Уведомлению, выписанному ранее на бумажном носителе;
Расшифровка аббревиатур:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 7
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Акт приема (передачи) №____ от ________
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.07.2024 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Жалпы ақпарат:
1.1. Ұйым (дара кәсіпкер) - жөнелтуші
1.2. Жөнелтушінің ЖСН-і немесе БСН-і
1.3. Ұйым (дара кәсіпкер) - алушы
1.4. Алушының ЖСН-і немесе БСН-і
2. Бастапқы құжаттың күні мен нөмірі – қабылдау (беру) актісі* 20_ "__" ____ № _____
3. Тауарлар туралы ақпарат:
р/с №
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Тауар коды (GTIN)
Тауар атауы
Орама түрі**
Тауардың/ораманың сәйкестендіру коды
Тұтыну орамасының саны
Тауар бірлігінің бағасы
Тауардың ҚҚС-сыз құны
ҚҚС
Тауардың ҚҚС-пен жалпықұны
мөлшерлемесі
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Құжатқа ЭЦҚ-мен қол қойылған ___________________
Ескертпе:
ЖСН немесе БСН - жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
* - бұрын қағаз жеткізгіште жазып берілген қабылдау (беру) актісі бойынша мәліметтер енгізілген жағдайда көрсетіледі;
ЕАЭО СЭҚ ТН – ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
GTIN – Global Trade Item Number;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
**– тұтыну, топтық, көліктік мәндерді қабылдай алады;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Темекі өнімдерін таңбалау және
қадағалау қағидаларына
8-қосымша
нысан
Айналымнан шығару туралы хабарлама
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Айналымға қатысушы туралы мәлімет:
1. Ұйымның ЖСН немесе БСН _______________________
2. Ұйымның атауы ___________________________________________
Шығарылу себебі:
___________________________________________________________
202__ жылғы ______________ № _______ құжат
Шығарылып тасталған өнім туралы мәліметтер:
Тауардың/қаптаманың сәйкестендіру коды
1
2
Құжатқа ЭЦҚ- мен қол қойылған ____________________
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚ АЖ-да құжаттың сәйкестендіргіші ____________________________
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу күні мен уақыты _________ __________
Ескертпе: Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ТТҚ АЖ – тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Темекі өнімдерін таңбалау және
қадағалау қағидаларына
9-қосымша
нысан
Айналымға енгізу туралы хабарлама
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 05.06.2023 № 607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сатушы туралы мәлімет:

1. Общая информация:
1.1. Организация (индивидуальный предприниматель) – отправитель
1.2. ИИН или БИН отправителя
1.3. Организация (индивидуальный предприниматель) – получатель
1.4. ИИН или БИН получателя
2. Дата и номер первичного документа – акта приема (передачи)* №___ от____ года
3. Информация о товарах:
№ п/п
Код ТН ВЭД ЕА
ЭС
Код това
ра (GTIN)
Наиме
нование товара
Тип упаковки**
Код иденти
фикации товара/ упаков
ки
Кол-во потреби
тельских упаковок
Цена за едини
цу то
ва
ра
Стоимос
ть това
ра без НДС
НДС
Об
щая стои
мость това
ра с НДС
Ставка
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Документ подписан ЭЦП ___________________
Примечание:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер;
* – указывается в случае ввода сведений по акту приема (передачи), выписанного ранее на бумажном носителе;
ТН ВЭД ЕАЭС – товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
GTIN – Global Trade Item Number;
НДС – налог на добавленную стоимость;
**– может принимать значения: потребительская, групповая, транспортная;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 8
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Уведомление о выводе из оборота
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения об участнике оборота:
1. ИИН или БИН организации ______________________________________
2. Наименование организации
_________________________________________________________________
Причина выбытия:
________________________________________________________________
Документ ____________________№________________от _______________
Сведения о выбывшей продукции:
Код идентификации товара/ упаковки
1
2
Документ подписан ЭЦП _________________________________________
Сведения о регистрации документа в ИС МПТ:
Идентификатор документа в ИС МПТ ______________________________
Дата и время регистрации документа в ИС МПТ ___________ __________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер;
ИС МПТ – информационная система маркировки и прослеживаемости товаров;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 9
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
табачных изделий
форма
Уведомление о вводе в оборот
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 05.06.2023 № 607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения о Продавце:

1. Ұйымның ЖСН немесе БСН _______________________
2. Ұйымның атауы ___________________________________
202__ жылғы __________________________________________________
№ _______ негіздеме құжат.
Айналымға енгізудің себебі ___________________
Айналымда қалпына келтірілетін тауарлар туралы мәліметтер:
Тауардың сәйкестендіру коды
1
2
Құжатқа ЭЦҚ- мен қол қойылған ____________________
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚ АЖ-дағы құжаттың сәйкестендіргіші ___________________________
ТТҚ АЖ-да құжатты тіркеу күні мен уақыты _________ __________
Ескертпе: Аббревиатуралардың ашып жазылуы:
ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ТТҚ АЖ – тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.

1. ИИН или БИН организации _____________________________________
2. Наименование организации _____________________________________
_______________________________________________________________
Документ основания ___________ № ________ от _______________ года.
Причина ввода в оборот ___________________________________________
Сведения о восстанавливаемых в обороте товарах:
Код идентификации товара
1
2
Документ подписан ЭЦП __________________________________________
Сведения о регистрации документа в ИС МПТ:
Идентификатор документа в ИС МПТ ________________________________
Дата и время регистрации документа в ИС МПТ _____________ __________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер;
ИС МПТ – информационная система маркировки и прослеживаемости товаров;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.