Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 483 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 желтоқсанда № 35513 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мыналарды:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланған кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің міндетін атқарушы
А. Жамауов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 483 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бұйрықтарының тізбесі
1. "Шаң тәріздес отынды дайындау және жағу үшін отын берудің жарылыс қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10549 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 285) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шаң тәріздес отынды дайындау және жағу үшін отын берудің жарылыс қауіпсіздігі қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства энергетики Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 23 декабря 2024 года № 483. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2024 года № 35513
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
А. Жамауов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 23 декабря 2024 года № 483
Перечень некоторых приказов Министерства энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 39 "Об утверждении Правил взрывобезопасности топливоподачи для приготовления и сжигания пылевидного топлива" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10549) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 285) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах взрывобезопасности топливоподачи для приготовления и сжигания пылевидного топлива, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы Шаң тәріздес отынды дайындау және жағу үшін отын берудің жарылыс қауіпсіздігі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 285) тармақшасына сәйкес әзірленді және шаң тәріздес отынды дайындау және жағу үшін отын берудің жарылыс қауіпсіздігі тәртібін айқындайды.";
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Отын беру жабдықтары, шаң дайындау қондырғылары Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген) бекітілетін Электр қондырғыларын орнату қағидаларына сәйкес келуі қажет.";
16 және 17-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Өндірістік үй-жайларда және жабдықтардағы өрт жұмыстары Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10799 болып тіркелген) бекітілген Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес орындалады.
17. Шаң және шикі отын бункерлерін, шаң дайындау жабдығын қарау, тазалау, жөндеу жұмыстары наряд бойынша және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10859 болып тіркелген) бекітілген Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтаған кезде жүргізіледі.";
22-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"22. Шаң дайындау жүйесіндегі, оттықта немесе қазандық пен отын жеткізу үй-жайларында орын алған жарылыс және шаңның өртену жағдайларының барлығы тіркеліп, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 121 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10558 болып тіркелген) бекітілген Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидалары бойынша тергеп-тексеріледі.".
2. "Электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10451 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила взрывобезопасности топливоподачи для приготовления и сжигания пылевидного топлива (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 285) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок взрывобезопасности топливоподачи для приготовления и сжигания пылевидного топлива.";
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Оборудование топливоподачи, пылеприготовительных установок должно соответствовать Правилам устройства электроустановок, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10851).";
пункты 16 и 17 изложить в новой редакции:
"16. Огневые работы в производственных помещениях и на оборудовании выполняются по Правилам пожарной безопасности для энергетических предприятий, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10799).
17. Осмотр, очистка, ремонт пылеприготовительного оборудования, бункеров сырого топлива и пыли производится по наряду и при соблюдении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10859).";
пункт 22 изложить в новой редакции:
"22. Все случаи взрывов и возгорания пыли, произошедшие в системе пылеприготовления, котле или в помещении котельной и топливоподачи, регистрируются и расследуются по Правилам проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 121 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10558).".
2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 73 "Об утверждении Правил организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10451) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 258) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысының 15-тармағының 258) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдардың электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетуді және оларды жөндеуді ұйымдастыру тәртібін айқындайды.".
3. "Энергиямен жабдықтаудың авариялық және технологиялық броны актісін жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10510 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 271) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергиямен жабдықтаудың авариялық және технологиялық броны актісін жасау жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Энергиямен жабдықтаудың авариялық және технологиялық броны актісін жасау жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 271) тармақшасына сәйкес әзірленді.".
4. "Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 89 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10450 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 291) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 258) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 258) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок организации технического обслуживания и ремонта оборудования, зданий и сооружений электростанций, тепловых и электрических сетей энергопроизводящих и энергопередающих организаций.".
3. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 75 "Об утверждении Инструкции по составлению акта аварийной и технологической брони энергоснабжения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10510) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 271) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Инструкции по составлению акта аварийной и технологической брони энергоснабжения, утвержденной указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Инструкция по составлению акта аварийной и технологической брони энергоснабжения (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 271) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.".
4. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 89 "Об утверждении Правил согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10450) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 291) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 291) тармақшасына сәйкес әзірленді.".
5. "Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10453 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 288) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
1. Осы Техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 288) тармақшасына сәйкес әзірленді және техникалық жаңғыртылудан кейін электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергия объектілерін пайдалануға қабылдап алу тәртібін айқындайды.".
6. "Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10859 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 259) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 259) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр станцияларының және жылу желілерінің жылу-механикалық жабдықтарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы тәртібін айқындайды.".

"1. Настоящие Правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 291) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994.".
5. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 90 "Об утверждении Правил приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10453) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 288) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 288) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок приемки в эксплуатацию энергообъектов электростанций, электрических и тепловых сетей после технической модернизации.".
6. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 122 "Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10859) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 259) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКAЗЫВAЮ:";
в Правилах техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 259) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок техники безопасности при эксплуатации тепломеханического оборудования электростанций и тепловых сетей.";

21, 22, 23 и 24-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"21. Жұмыс орындарындағы шудың деңгейі "Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26831 болып тіркелген) (бұдан әрі – Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-15 бұйрығы) бекітілген Дыбыстың оңтайлы және рұқсат етілетін көрсеткіштерімен белгіленетін рұқсат етілген мәннен аспайды.
22. Жұмыс орындарындағы дірілдің рұқсат етілген нормалары (діріл тудыратын жабдық) Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-15 бұйрығымен бекітілген Ультрадыбыс деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндерімен белгіленетін мәндерден аспайды.
23. Желдету, ауаны баптау және ауамен жылыту жүйелері Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-15 бұйрығымен бекітілген Микроклиматтың оңтайлы және рұқсат етілетін көрсеткіштеріне (температура, салыстырмалы ылғалдылық және ауа қозғалысының жылдамдығы) сәйкес орындалады.
24. Кәсіпорындардың өндірістік үй-жайларының жұмыс аймағының ауасы "Қалалық және ауылдық елді мекендердегі, өнеркәсіптік ұйымдар аумақтарындағы атмосфералық ауаның гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-70 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29011 болып тіркелген) (бұдан әрі – Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-70 бұйрығы) бекітілген Жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың рұқсат етілетін шекті шоғырлануына сәйкес келеді.";
767- тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"767. Персоналы сынаппен жұмыс істейтін кәсіпорынның бөлімшесінде осы Қағидалардың ережелерін ескере отырып жасалған сынаппен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтар бар және Денсаулық сақтау министрінің № ҚР ДСМ-70 бұйрығымен бекітілген Қалалық және ауылдық елді мекендердің атмосфералық ауасындағы ластаушы заттардың рұқсат етілетін шекті шоғырлануына сәйкес келеді.".
7. "Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 123 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10799 болып тіркелген) мынандай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 284) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

пункты 21, 22, 23 и 24 изложить в новой редакции:
"21. Уровни шумов на рабочих местах не превышают допустимые значения, установленные Оптимальными и допустимыми показателями звука, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15 "Об утверждении Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26831) (далее – Приказ Министра здравоохранения № ДСМ-15).
22. Допустимые нормы вибрации на рабочих местах (оборудования, создающего вибрацию) не превышают значения, установленные Допустимыми значениями уровней ультразвука, утвержденными приказом Министра здравоохранения № ДСМ-15.
23. Системы вентиляции, кондиционирования воздуха и воздушного отопления выполняются согласно Оптимальным и допустимым показателям микроклимата (температуры, относительной влажности и скорости движения воздуха), утвержденным приказом Министра здравоохранения № ДСМ-15.
24. Воздух рабочей зоны производственных помещений предприятий соответствует Предельно-допустимым концентрациям вредных веществ в воздухе рабочей зоны, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-70 "Об утверждении Гигиенических нормативов к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, на территориях промышленных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29011) (далее – Приказ Министра здравоохранения № ДСМ-70).";
пункт 767 изложить в новой редакции:
"767. В подразделении предприятия, персонал которого работает с ртутью, имеются инструкции о мерах безопасности при работе с ртутью, составленные с учетом положений настоящих Правил и соответствует Предельно-допустимым концентрациям загрязняющих веществ в атмосферном воздухе городских и сельских населенных пунктов, утвержденным приказом Министра здравоохранения № ДСМ-70.".
7. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 123 "Об утверждении Правил пожарной безопасности для энергетических предприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10799) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 284) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах пожарной безопасности для энергетических предприятий, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы Энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 284) тармақшасына сәйкес әзірленген және энергетика кәсіпорындары үшін өрт қауіпсіздігінің тәртібін айқындайды.";
198-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"198. Сутегiнiң тазалығы (сутегiде оттегiнiң бар болуы), оның қысымының ауытқуы, сондай-ақ генератор (синхронды конпенсатордан) корпусынан тәулiктiк кему Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген) бекітілетін Электр қондырғыларын орнату қағидаларында белгіленген шектерде қолдау табады.".
8. "Аспаптармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10789 болып тіркелген) мынандай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 286) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аспаптармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Аспаптармен және құрылғылармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 286) тармақшасына сәйкес әзірленді, аспаптармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік тәртібін айқындайды.".
9. "Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген) өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 268) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила пожарной безопасности для энергетических предприятий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 284) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок пожарной безопасности для энергетических предприятий.";
пункт 198 изложить в новой редакции:
"198. Чистота водорода (содержание кислорода в водороде), колебания его давления, а также суточная утечка из корпуса генератора (синхронного компенсатора) поддерживаются в пределах, установленных в Правилах устройства электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10851).".
8. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 204 "Об утверждении Правил безопасности при работе с инструментами и приспособлениями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10789) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии разработаны с подпунктом 286) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах безопасности при работе с инструментами и приспособлениями, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 286) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок безопасности при работе с инструментами и приспособлениями.".
9. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 "Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10907) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 268) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 268) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың 26) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
10-тармақтың үшінші және төртінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"Жұмысшы осы Қағидалардың талаптарын, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауларды, нысаналы нұсқама кезінде алған нұсқауларды сақтауы қажет. Нысаналы нұсқаманы тіркеу осы Қағидалардың 2-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес ресімделеді.
Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы бойынша білімді тексеруден өткен жұмысшыға осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр қондырғыларында жұмыс істеудегі еңбек нормалары мен қағидаларын білуді тексеру туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) беріледі.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Жұмысшылар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес бұзушылықтарды, адамдардың өміріне қауіп төндіретін электр қондырғыларының, машиналардың, механизмдердің, құрылғылардың, құрал-сайман, қорғаныс құралдарының ақаулары кезінде бұзушылықтарды жою жөніндегі шараларды қабылдай алмаса, бұл туралы өзінің тікелей басшысына хабарлайды.";
14-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"14. Арнайы жұмыстар қауіпсіздігі бойынша қосымша (жоғары) талап қойылатын жұмыстарды орындауға жіберілетін адамдардың куәлігінде жазба болуы қажет.
Арнайы жұмыстарға:
1) биіктікте атқарылатын жұмыстар;
2) ток өтетін бөліктердегі кернеудегі жұмыстар: оқшаулағыштарды және біріктіруші қысқыштарды тазалау, жуу және ауыстыру, сым арқанды майлау;
3) тереңдігі 2 метрден асатын құдықтардағы, шурфтардағы, қазылған жерлердегі және қазаншұңқырлардағы жұмыстар;
4) қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды жөндеу, жоғарылатылған кернеу жабдықтарын (мегаомметрлермен жұмыс істеуден басқа);
5) жабдықты жоғары кернеумен (мегаомметрлермен жұмыс істеуден басқа) сынау жатады.";
27-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"27. 1000 В-тан жоғары электр қондырғыларының (ЖТҚ, комплекті тарату қондырғыларында (бұдан әрі – КТҚ), АТҚ үй-жайлары мен камералары), сондай-ақ 1000 В-тан жоғары электр қондырғыларынан тыс орналасқан 1000 В-қа дейінгі тарату қалқандары мен жинақтарының кілттері кезекші персоналдың есебінде болады. Жергілікті кезекшісі жоқ электр қондырғыларында кілт әкімшілік-техникалық персоналдың есебінде болады.";
42-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 268) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок техники безопасности при эксплуатации электроустановок.";
подпункт 26) пункта 3 изложить в новой редакции:
"26) электроустановка с простой и наглядной схемой – РУ напряжением выше 1000 Вольт (далее – В) с одиночной секционированной или несекционированной системой шин, не имеющее обходной системы шин, все ВЛ и КЛ, все электроустановки напряжением до 1000 В;";
часть третью и четвертую пункта 10 изложить в новой редакции:
"Работнику необходимо соблюдать требования настоящих Правил, инструкций по технике безопасности, указания, полученные при целевом инструктаже. Регистрация целевого инструктажа оформляется согласно таблице 1 приложении 2 к настоящим Правилам.
Работнику, прошедшему проверку знаний по технике безопасности при эксплуатации электроустановок, выдается удостоверение о проверке знаний норм труда и правил работы в электроустановках (далее – удостоверение), по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Работники, в случае если они не могут принять меры по устранению нарушений согласно требованиям настоящих Правил, представляющих опасность для людей при неисправностях электроустановок, машин, механизмов, приспособлений, инструмента, средств защиты, сообщают об этом своему непосредственному руководителю.";
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Лицам, допущенным к выполнению работ, к которым предъявляются дополнительные (повышенные) требования по безопасности специальных работ, необходимо иметь запись в удостоверении.
К специальным работам относятся:
1) верхолазные работы;
2) работы под напряжением на токоведущих частях: чистка, обмыв и замена изоляторов и соединительных зажимов, смазка тросов;
3) работы в колодцах, шурфах, траншеях и котлованах глубиной более 2 м;
4) обслуживание сосудов, работающих под давлением, испытания оборудования повышенным напряжением (за исключением работ с мегаомметром);
5) испытания оборудования повышенным напряжением (за исключением работ с мегаомметром).";
пункт 27 изложить в новой редакции:
"27. Ключи от электроустановок выше 1000 В (помещения и камеры ЗРУ, комплектных распределительных устройств (далее – КРУ), ОРУ), а также от распределительных щитов и сборок до 1000 В, расположенных вне электроустановок выше 1000 В, находятся на учете у дежурного персонала. В электроустановках без местного дежурного персонала ключи находятся на учете у административно-технического персонала.";
пункт 42 изложить в новой редакции:

"42. Басқа жұмыстар кезінде жұмыс басшыларын тағайындау қажеттілігін нарядты беретін адам анықтайды.
Жұмыс жетекшісі тағайындалады және:
1. электр қосылыстарының күрделі схемасы бар электр қондырғыларында;
2. жаңасын орнату және қосу немесе қолданыстағы жабдықты, сымдарды, cым арқандарды қосу схемасын өзгерту кезінде;
3. бағытталған кернеу астында;
4. адамды жерден оқшаулай отырып, ток өткізетін бөліктердегі кернеуді алып тастамай жұмыс кезінде үздіксіз қадағалау жүргізеді.
Жұмыстардың басшысы осы Қағидалардың 258, 303, 369 және 470-тармақтарында көрсетілген бірқатар жауапты жұмыстарды орындау кезінде де тағайындалады.
Басқа жұмыстар кезінде жұмыс басшысын тағайындау және оның жұмысшыларды үздіксіз немесе мерзімді қадағалауды жүзеге асыру қажеттілігін наряд беруші тұлға айқындайды.
Барлық жұмысты немесе оның жекелеген кезеңдерін орындау кезінде үздіксіз қадағалау жүргізу туралы талаптар рұқсат-нарядтың "Жекелеген нұсқаулары" жолына жазылады.";
43-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"43. Жұмыс басшылары кернеуі 1000 В жоғары электр қондырғыларында V төмен емес электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобына, 1000 В дейінгі электр қондырғыларында IV рұқсат тобынан төмен емес мамандар тағайындайды.";
44-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"44. Жұмыс орнына жіберуге рұқсатты жедел басқаруында электр қондырғысы бар кезекші персонал береді.
Рұқсат беруге келісім берген адам жұмыс уақытында:
1) ажырату мен жерге қосу көлемі бойынша кезекші және жедел-жөндеу персоналына тапсырма беруге;
2) ажырату мен жерге қосу бойынша алдын ала орындалған операциялардың көлемі бойынша осы персоналға хабарланатын мәліметтердің анықтығына;
3) жіберілетін бригадалардың уақыт үйлесіміне және жұмыс орнына;
4) осы электр қондырғысындағы жұмыстарға жіберілген барлық бригадалар жұмысы толық аяқталғаннан кейін электр қондырғысын қосуға жауапты болып табылады.
Жіберуге келісім осы Қағидаларға 2-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес ресімделеді.";
45-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) оның бригадаға нұсқамасын жүргізу толықтығы мен сапасын қамтамасыз етеді.";
49-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"49. Жұмыстарды жүргізуге арналған нарядтар телефон, радио немесе электрондық құжат арқылы беріледі. Наряд үш данада – наряд беретін тұлға, жұмыс басшысы (өндірушісі), рұқсат беретін (бақылайтын) үшін жазып беріледі.
Бұл жағдайда нарядты беруші бір дананы жазып береді, ал мәтінді телефонхат-радиохат немесе электрондық құжат түрінде қабылдайтын адам нарядтың екі данасын толтырады және кері тексеруден кейін нарядты берушінің қолының орнында оның фамилиясы мен аты-жөнін көрсетеді, жазба дұрыстығын өз қолымен растайды.
Жұмыс басшысының (өндірушінің) және рұқсат берушінің міндеттерін қоса атқару кезінде наряд екі данада немесе электрондық құжатпен жазылады.
Осы Қағидалардың 2-қосымшасында баяндалған нысан бойынша электр қондырғыларында жұмыс істеуге арналған нарядты одан әрі басып шығара отырып және рұқсаттарды жазбаша нысанда жүзеге асыра отырып, компьютер арқылы бланкіге толтыруға жол беріледі.";
53-тармақтың екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
54-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:

"42. Необходимость назначения руководителя работ при других работах определяет лицо выдающий наряд.
Руководитель работ назначается и ведет непрерывный надзор при работах:
1) в электроустановках со сложной схемой электрических соединений;
2) при монтаже и подключении нового или изменению схемы подключения существующего оборудования, проводов, тросов;
3) под наведенным напряжением;
4) без снятия напряжения на токоведущих частях с изоляцией человека от земли.
Руководитель работ назначается также при выполнении ряда ответственных работ, указанных в пунктах 258, 303, 369 и 470 настоящих Правил.
При других работах необходимость назначения руководителя работ и осуществления им непрерывного или периодического надзора за работающими определяет лицо, выдающее наряд.
Требования о ведении непрерывного надзора при выполнении всей работы или отдельных ее этапов записывается в строке "Отдельные указания" наряда-допуска.";
часть первую пункта 43 изложить в новой редакции:
"43. Руководителями работ назначаются специалисты, имеющие в электроустановках напряжением выше 1000 В группу допуска по электробезопасности не ниже V, в электроустановках до 1000 В не ниже IV группы допуска.";
пункт 44 изложить в новой редакции:
"44. Разрешение на допуск на рабочее место выдается дежурным персоналом, в оперативном управлении которого находится электроустановка.
Лицо, дающее согласие на допуск, является ответственным в рабочее время за:
1) выдачу задания дежурному и оперативно-ремонтному персоналу по объему отключений и заземлений;
2) достоверность сообщаемых этому персоналу сведений по объему предварительно выполненных операций по отключению и заземлению;
3) координацию времени и места работы допускаемых бригад;
4) включение электроустановки после полного окончания работ всеми бригадами, допущенными к работам на данной электроустановке.
Согласие на допуск оформляется согласно таблице 3 приложении 2 к настоящим Правилам.";
подпункт 4) пункта 45 изложить в новой редакции:
"4) полноту и качество проведенного им инструктажа бригаде.";
пункт 49 изложить в новой редакции:
"49. Наряды на производство работ передаются по телефону, радио или электронным документом. Наряд выписывается в трех экземплярах: для лица, выдающего наряд, руководителя (производителя) работ, допускающего (наблюдающего).
В этом случае выдающий наряд выписывает один экземпляр, а лицо, принимающее текст в виде телефонно-, радиограммы или электронным документом, заполняет два экземпляра наряда и после обратной проверки указывает на месте подписи выдающего наряд его фамилию и инициалы, подтверждая правильность записи своей подписью.
При совмещении обязанностей руководителя (производителя) работ и допускающего наряд выписывается в двух экземплярах или электронным документом.
Допускается заполнение бланка наряда для работ в электроустановках по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, посредством компьютера с дальнейшим распечатыванием и осуществлением допусков в письменной форме.";
часть вторую пункта 53 изложить в новой редакции:
"Производитель работ, при работах, выполняемых по наряду в электроустановках напряжением выше 1000 В, должен иметь группу допуска IV, а в электроустановках напряжением до 1000 В - группу допуска III. При выполнении работ в подземных сооружениях, где возможно появление вредных газов, работ под напряжением, работ по перетяжке и замене проводов на ВЛ напряжением до 1000 В, подвешенных на опорах ВЛ напряжением выше 1000 В, производитель работ должен иметь группу допуска IV.";
часть первую пункта 54 изложить в новой редакции:

"54. Бақылаушы электр қондырғыларында өз бетінше жұмыс істеуге құқығы жоқ бригадаларды тұрақты бақылау және қадағалау үшін тағайындалады.";
58-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"58. Кернеу барлық тоқ өтетін бөліктерден, оның ішінде ӘЖ және КЖ өткізгіштерінен ажыратылған және көршілес электр қондырғыларына кіру құлыпталған (1000 В-қа дейінгі жинақтар мен қалқандар кернеуде қалады) 1000 В-тан жоғары электр қондырғыларында барлық қосылыстарда бір мезгілде жұмыс істеу үшін бір нарядты беруге рұқсат етіледі. Бұл ретте жұмыс басшысын тағайындау қажет етілмейді.";
61-тармақтың 3) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"3) жұмыс орындарының орналасуы жұмысты жүргізушіге бригадаға тұрақты қадағалауды жүзеге асыруға мүмкіндік берген кезде, екі қазаншұңқырда немесе ТҚ-да және оның жанында орналасқан қазаншұңқырда орындалатын кәбілдерді (екіден аспайтын) жөндеу кезінде рұқсат етіледі.";
66-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"66. Өкім жұмысты жүргізушіге және жіберуші адамға беріледі, біржолғы сипатқа ие, оның жарамдылық мерзімі орындаушылардың жұмыс күнінің (ауысымының) ұзақтығымен анықталады.";
71-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"Бригада құрамындағы өзгерістер туралы нұсқаулар телефон, радио, электрондық құжат арқылы немесе қолма-қол рұқсат берушіге, жұмыстардың басшысына (өндірушісіне) беріледі, ол нарядта өз қолымен өзгеріс туралы нұсқау берген қызметкердің тегі мен аты-жөнін жазады.";
79-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) нұсқама тақырыбын игеруге жұмысты жүргізушіге, бақылаушыға және бригаданың 2-3 мүшесіне сауалнама жүргізуі қажет.";
81-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"81. Рұқсат нарядтың екі данасында да және нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында немесе осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес электрондық құжатпен ресімделеді. Жұмыс басшысы (өндірушісі) рұқсат берушінің міндеттерін қоса атқарса, рұқсат нарядтың бір данасында ресімделеді.";
104-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
111-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"111. Тасымалды жерге қосуды алдымен жерге қосушы қондырғыға, содан кейін кернеудің жоқтығын тексергеннен кейін ток өтетін бөліктерге орнату қажет.
ӘЖ-де сымдарды әртүрлі деңгейде ілу кезінде жерге қосуды төменгі сымнан бастап төменнен жоғарыға қарай орнату қажет.
Тасымалды жерге қосуды ток өтетін бөліктерге және бояудан тазартылған жерлердегі жерге қосушы шинаға (конструкцияға) қосу қажет.
Тасымалды жерге қосуды кері бірізділікпен, алдымен оны ток өтетін бөліктерден алып тастап, содан кейін жерге қосушы қондырғыдан ажырату қажет.
Ток өткізгіш бөліктер көлденең күйде орналасқан кезде тасымалданатын жерге тұйықтауды орнату ең жақын ток өткізгіш бөліктен жүзеге асырылады, тасымалданатын жерге тұйықтауды алу кері ретпен жүргізіледі.";
113-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"54. Наблюдающий назначается для постоянного контроля и наблюдения за бригадами, не имеющими права самостоятельно работать в электроустановках.";
пункт 58 изложить в новой редакции:
"58. В электроустановках выше 1000 В, где напряжение снято со всех токоведущих частей, в том числе с выводов ВЛ и КЛ, и вход заперт в соседние электроустановки (сборки и щиты до 1000 В остаются под напряжением), допускается выдавать один наряд для одновременной работы на всех присоединениях. Назначать руководителя работ при этом не требуется.";
подпункт 3) пункта 61 изложить в новой редакции:
"3) при ремонте кабелей (не более двух), выполняемом в двух котлованах или в РУ и находящемся рядом котловане, когда расположение рабочих мест позволяет производителю работ осуществлять постоянный надзор за бригадой.";
пункт 66 изложить в новой редакции:
"66. Распоряжение выдается производителю работ и лицу допускающему, имеет разовый характер, срок его действия определяется продолжительностью рабочего дня (смены) исполнителей.";
часть вторую пункта 71 изложить в новой редакции:
"Указания об изменениях состава бригады передаются по телефону, радио, электронным документом или с нарочным допускающему, руководителю (производителю) работ, который в наряде за своей подписью записывает фамилию и инициалы работника, давшего указание об изменении.";
подпункт 4) пункта 79 изложить в новой редакции:
"4) произвести опрос производителя, наблюдающего и 2-3 членов бригады на усвоение темы инструктажа.";
часть первую пункта 81 изложить в новой редакции:
"81. Допуск оформляется в обоих экземплярах наряда и в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям или электронным документом в соответствии с приложением 2 настоящих Правил. Когда руководитель (производитель) работ совмещает обязанности допускающего, допуск оформляется в одном экземпляре наряда.";
пункт 104 изложить в новой редакции:
"104. В электроустановках электростанций и подстанций проверять отсутствие напряжения разрешается одному работнику из дежурного или оперативно-ремонтного персонала с группой допуска не ниже IV в электроустановках выше 1000 В и с группой допуска не ниже III – в электроустановках до 1000 В.
На ВЛ проверку отсутствия напряжения выполняют два работника: на ВЛ выше 1000 В с группами допуска не ниже IV и III, на ВЛ до 1000 В – с группой допуска не ниже III.";
пункт 111 изложить в новой редакции:
"111. Переносное заземление сначала нужно присоединить к заземляющему устройству, а затем, после проверки отсутствия напряжения, установить на токоведущие части.
На ВЛ при подвеске проводов на разных уровнях устанавливать заземление следует снизу вверх, начиная с нижнего провода.
Переносное заземление следует присоединять к токоведущим частям и заземляющей шине (конструкции) в местах, очищенных от краски.
Снимать переносное заземление необходимо в обратной последовательности: сначала снять его с токоведущих частей, а затем отсоединить от заземляющего устройства.
При расположении токоведущих частей в горизонтальном положении установка переносного заземления осуществляется от ближайшей токоведущей части, снятие переносного заземления производится в обратной последовательности.";
пункт 113 изложить в новой редакции:

"507. Жарылыстан қорғалған электр жабдығына көзделген сындарлы шаралар оны қоршаған жарылыс қаупі бар ортаның тұтану мүмкіндігін (пайдалану кезінде) жою немесе қиындату жөніндегі шаралар Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 222 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10889 болып тіркелген) бекітілген тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларының 36-тарауының талаптарына жауап беруге тиіс.";
1-қосымшаның атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына 1-қосымша".
3 және 4-қосымшалар осы тізбенің 1 және 2-қосышаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес 18-қосымшамен толықтырылсын.
10. "Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 255 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10853 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 295) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 295) тармақшасына сәйкес әзірленген және сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу тәртібін айқындайды.".

"507. Предусмотренные конструктивные меры на взрывозащищенное электрооборудование по устранению или затруднению возможности воспламенения (при эксплуатации) окружающей его взрывоопасной среды должны отвечать требованиям главы 36 Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 222 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10889).";
заголовок приложения 1 изложить в новой редакции:
"Приложение 1 к Правилам техники безопасности при эксплуатации электроустановок";
приложения 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему перечню;
дополнить приложением 18 согласно приложению 3 к настоящему перечню.
10. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 255 "Об утверждении Правил проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10853) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 295) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 295) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей.".

11. "Электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 қарашадағы № 671 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12585 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 317) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 317) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр берудің әуе желілерінің тіректерін орналастыру үшін жер учаскелерінің көлемін айқындау тәртібін айқындайды.".
12. "Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 682 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12524 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 319) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нарық кеңесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 319) тармақшасына сәйкес әзірленді және Нарық кеңесінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.".
2-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) Нарық кеңесі – электр энергиясы мен қуаты нарығының жұмыс істеуін мониторингтеу жөніндегі көрсетілетін қызметті, сондай-ақ осы "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген басқа да функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым.".
13. "Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін, сондай-ақ оларды айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 20 мамырдағы № 214 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13755 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 251) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы, 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін, сондай-ақ оларды айқындау қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

11. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 671 "Об утверждении Правил определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12585) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 317) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Правила определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 317) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок определения размеров земельных участков для размещения опор воздушных линий электропередачи.".
12. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 682 "Об утверждении Правил функционирования Совета рынка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12524) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 319) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах функционирования Совета рынка, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования Совета рынка (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 319) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок функционирования Совета рынка.".
подпункт 1) пункта 2 изложить в новой редакции:
"1) Совет рынка – некоммерческая организация, осуществляющая деятельность по мониторингу функционирования рынка электрической энергии и мощности, а также другие функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон).";
13. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 мая 2016 года № 214 "Об утверждении Нормативных значений показателей надежности электроснабжения, а также правил их определения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13755) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 251) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах определения нормативных значений показателей надежности, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы Электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 251) тармақшасына сәйкес әзірленді және электрмен жабдықтаудың сенімділігі көрсеткіштерінің нормативтік мәндерін айқындау тәртібін айқындайды.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.".
14. "Электр желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қыркүйектегі № 330 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15943 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 316) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын белгілеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Электр желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 316) тармақшасымен сәйкес әзірленген және электр желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын белгілеу тәртібін айқындайды.".
15. Жылу желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қыркүйектегі № 331 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15941 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 348) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше жағдайларын белгілеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила определения нормативных значений показателей надежности электроснабжения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 251) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок определения нормативных значений показателей надежности электроснабжения.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике".".
14. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 сентября 2017 года № 330 "Об утверждении Правил установления охранных зон объектов электрических сетей и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15943) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 316) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах установления охранных зон объектов электрических сетей и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Правила установления охранных зон объектов электрических сетей и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон (далее – Правила) разработаны с подпунктом 316) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок установления охранных зон объектов электрических сетей и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон.".
15. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 сентября 2017 года № 331 "Об утверждении Правил установления охранных зон объектов тепловых сетей и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15941) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 348) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах установления охранных зон объектов тепловых сетей и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Жылу желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше жағдайларын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысының 15-тармағының 348) тармақшасына сәйкес әзірленді және жылу желілері объектілерінің күзет аймақтарын белгілеу тәртібін айқындайды осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттары.".
16. "Энергия беруші ұйымдардың электр энергиясын беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарға сәйкестігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 23 қазандағы № 355 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15976 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 349) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Энергия беруші ұйымдардың электр энергиясын беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарға сәйкестігін айқындау қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
1. Энергия беруші ұйымдардың электр энергиясын беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарға сәйкестігін айқындау қағидалары (бұдан әрі –Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 349) тармақшасымен әзірленді және энергия беруші ұйымдардың электр энергиясын беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарға сәйкестігін айқындау тәртібін айқындайды.".
17. "Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін пайда нормасын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 205 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20700 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 318) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін пайда нормасын айқындау әдістемесінде:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Правила установления охранных зон объектов тепловых сетей и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 348) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок установления охранных зон объектов тепловых сетей и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах таких зон.".
16. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 октября 2017 года № 355 "Об утверждении Правил определения соответствия энергопередающих организаций требованиям, предъявляемым к деятельности по передаче электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15976) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 349) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах определения соответствия энергопередающих организаций требованиям, предъявляемым к деятельности по передаче электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Правила определения соответствия энергопередающих организаций требованиям, предъявляемым к деятельности по передаче электрической энергии, (далее – Правила) разработаны с подпунктом 349) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок определения соответствия энергопередающих организаций требованиям, предъявляемым к деятельности по передаче электрической энергии.".
17. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 205 "Об утверждении Методики определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20700) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 318) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, а также фиксированной прибыли за балансирование, учитываемой при утверждении предельных тарифов на балансирующую электроэнергию, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін пайда нормасын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 318) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясына шекті тарифтерді, сондай-ақ теңгерімдеу үшін үстемеақыны бекіту кезінде ескерілетін пайда нормасын айқындау тетігін анықтайды.";
3-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда жазылсын:
"Осы Әдістемеде пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңға (бұдан әрі – Заң) сәйкес қолданылады.".
18. "Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосудың үлгілік шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 326 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21267 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 278) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосудың үлгілік шартында:
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Технологиялық қосуға арналған техникалық тапсырмалар (бұдан әрі – техникалық тапсырмалар) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 327 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21269 болып тіркелген) бекітілген Энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосылу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес нысан бойынша осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.".
19. "Энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 327 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21269 болып тіркелген):
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 277) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Методика определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 318) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяет механизм определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, а также надбавки за балансирование.";
часть вторую пункта 3 изложить в новой редакции:
"Иные понятия и определения, использованные в настоящей Методике, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон).".
18. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 326 "Об утверждении Типового договора технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21267) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 278) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовом договоре технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Технические задания на технологическое присоединение (далее – технические задания), по форме в соответствии с Правилами технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций (далее – Правила), утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 327 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21269), являются неотъемлемой частью настоящего договора.".
19. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 327 "Об утверждении Правил технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21269) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 277) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы Энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосылу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 277) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосылу тәртібін айқындайды.";
15 және 16-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген кезде энергия беруші ұйым осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22057 болып тіркелген) бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосуға арналған шығындарды айқындау қағидаларына сәйкес 10 (он) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге электр қондырғыларын технологиялық қосуға арналған негізделген шығындардың қорытындысын береді және осы тараудың 2 және 3-параграфтарында көрсетілген шараларды қабылдайды.
16. Энергия беруші ұйымдар технологиялық қосу үшін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 326 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10859 болып тіркелген) бекітілген Кәсіпкерлік субъектілерінің белгіленген қуаты 200 кВт-қа дейінгі электр қондырғыларын энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне технологиялық қосу үлгілік шартына сәйкес өтініш берушімен шарт жасасады.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Электр қондырғыларын
пайдалану кезіндегі қауіпсіздік
техникасы қағидаларына
3-қосымша
Нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу
Жергілікті кезекші персоналы бар электр қондырғыларында (үйдегі кезекшіліктен басқа) нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстар осы үшін арналған төменде ұсынылған нысан бойынша нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында есепке алынады.
Журналда тиісті бағандарда нарядтар бойынша жұмысқа алғашқы рұқсат беру және оның толық аяқталуы, өкімдер бойынша жұмысқа рұқсат беру және жедел персоналдың өзі немесе оның бақылауымен берілетін өкімдер бойынша жұмыстарды қоспағанда, оның аяқталуы ескеріледі, олар туралы жазба тек жедел журналда ғана жасалады. Бұдан басқа, наряд бойынша жұмысқа алғашқы және күнделікті рұқсаттамалар жедел журналға жазумен ресімделеді, бұл ретте наряд нөмірі мен жұмыс орны ғана ескеріледі.
Нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналын кезекші персонал жүргізеді. Журнал нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі. Соңғы жазбадан кейін оны сақтау мерзімі - 6 ай.
Нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алудың электрондық журналы жүргізілген жағдайда журналдың беттері өзгермейтін форматта қалыптастырылады.
Жергілікті кезекші персоналы жоқ және үй кезекшілігі бар электр қондырғыларында нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстардың есеп журналы жүргізілмейді, нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстар жедел журналда есепке алынады.
Нысан
Нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналы
Өкім нөмірі
Наряд нөмірі
Жұмыс орны және атауы
Жұмыс жүргізуші немесе бақылаушы (тегі, аты-жөні)
Өкім бойынша жұмыс істейтін бригада мүшесі (тегі, аты-жөні)
Өкімді берген тұлға (тегі, аты-жөні)
Жұмысқа кірістік (күні, уақыты)
Жұмыс аяқталды (күні, уақыты)
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпелер:

"1. Настоящие Правила технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 277) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок технологического присоединения к электрическим сетям энергопередающих организаций.";
пункты 15 и 16 изложить в новой редакции:
"15. При соответствии представленных документов требованиям настоящих Правил энергопередающая организация по истечении срока, указанного в пункте 11 настоящих Правил, в течение 10 (десяти) рабочих дней выдает заявителю заключение обоснованных затрат на технологическое присоединение электрических установок в соответствии с Правилами определения затрат на технологическое присоединение электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2021 года № 4 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22057), и принимает меры, указанные в параграфах 2 и 3 настоящей главы.
16. Для технологического присоединения энергопередающая организация заключает договор с заявителем в соответствии с Типовым договором технологического присоединения электрических установок с установленной мощностью до 200 кВт субъектов предпринимательства к электрическим сетям энергопередающих организаций, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 326 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21267).".
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
Приложение 3
к Правилам техники
безопасности при эксплуатации
электроустановок
Учет работ по нарядам и распоряжениям
В электроустановках с местным дежурным персоналом (кроме дежурства на дому) работы по нарядам и распоряжениям учитываются в предназначенном для этого журнале учета работ по нарядам и распоряжениям по рекомендуемой ниже форме.
В журнале в соответствующих графах учитываются первичный допуск к работе по нарядам и полное ее окончание, допуск к работе по распоряжениям и ее окончание, за исключением работ по распоряжениям, выдаваемым самим оперативным персоналом или под его наблюдением, запись о которых делается только в оперативном журнале. Кроме того, первичные и ежедневные допуски к работам по наряду оформляются записью в оперативном журнале, при этом учитываются только номер наряда и рабочее место.
Журнал учета работ по нарядам и распоряжениям ведет дежурный персонал. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью. Срок его хранения после последней записи 6 месяцев.
В случае ведения электронного журнала учета работ по нарядам и распоряжениям, страницы журнала формируются в неизменяемом формате.
В электроустановках без местного дежурного персонала и с дежурством на дому журнал учета работ по нарядам и распоряжениям не ведется, допуск к работе по нарядам и распоряжениям учитываются в оперативном журнале.
Форма
Журнал учета работ по нарядам и распоряжениям
Номер распоряжения
Номер наряда
Место и наименование работы
Производитель работ или наблюдающий (фамилия, инициалы)
Член бригады, работающей по распоряжению (фамилия, инициалы)
Лицо, отдавшее распоряжение (фамилия, инициалы)
К работе приступили (дата, время)
Работа закончена (дата, время)
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечания:

1) өкімдер бойынша жұмыстардың саны көп болған кезде олардың реттік нөмірлерін жазуды ай сайын қайтадан бастауға жол беріледі;
2) наряд бойынша жұмыстар кезінде тек 2, 3, 7 және 8-бағандар толтырылады;
3) жергілікті жағдайларға байланысты ұсынылатын журнал нысанын толықтыруға немесе түрін өзгертуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Электр қондырғыларын
пайдалану кезіндегі қауіпсіздік
техникасы қағидаларына
4-қосымша
Рұқсат етілген параметрлер кестелері
1-кесте
Кернеудегі ток өткізгіш бөліктерге дейінгі жол берілетін арақашықтық, м
Кернеу, кВ
Адаммен оның қолданатын құралдарының және уақытша қоршаудан ара қашықтық, метр
Механизмдерден жұмыс үстіндегі ж/к машиналардың строптардан, жүк ұстайтын құралдар мен жүктердің ара қашықтығы, метр
1 дейін:
- әуе желісіндегі электржеткізу
0,6
1,0
- қалған электр қондырғыларда
(жанасусыз) нормаланбайды
1,0

1) при большом числе работ по распоряжениям запись их порядковых номеров допускается ежемесячно начинать заново;
2) при работах по наряду заполняются только графы 2, 3, 7 и 8;
3) в зависимости от местных условий допускается дополнять или видоизменять рекомендуемую форму журнала.
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министерства энергетики
Республики Казахстан
Приложение 4
к Правилам техники
безопасности при эксплуатации
электроустановок
Таблицы допустимых параметров
Таблица 1
Допустимые расстояния до токоведущих частей, находящихся под напряжением, м
Напряжение, кВ
Расстояние от людей и применяемых ими инструментов, и приспособлений от временных ограждений, метров
Расстояние от механизмов и грузоподъемных машин в рабочем и транспортном положениях от стропов, грузозахватных приспособлений и грузов, метров
До 1:
- на воздушной линии электропередачи
0,6
1,0
- в остальных электроустановках
Не нормируется
(без прикосновения)
1,0