О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года N 1176. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 960.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 960.
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила оборота оружия и патронов к нему в Республике Казахстан;
2) исключен постановлением Правительства РК от 04.02.2016 № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
3) утратил силу постановлением Правительства РК от 24.06.2019 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) исключен постановлением Правительства РК от 04.02.2016 № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.02.2016 № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Министерству внутренних дел Республики Казахстан обеспечить организацию и осуществление государственного контроля за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
3. Агентству Республики Казахстан по делам здравоохранения обеспечить проведение медико-биологических и химико-аналитических испытаний патронов травматического действия огнестрельного гладкоствольного длинноствольного, огнестрельного бесствольного и газового оружия.
4. Министерству внутренних дел Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан в месячный срок внести проект постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении размеров единовременных сборов за выдачу разрешений, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
5. Агентству Республики Казахстан по делам здравоохранения в месячный срок разработать и утвердить нормы допустимого воздействия на человека поражающих факторов оружия самообороны - огнестрельного гладкоствольного длинноствольного с патронами травматического действия, огнестрельного бесствольного с патронами травматического, газового и светозвукового действия.
6. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.

"Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы N 1176 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 960 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 960 қаулысымен.
"Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы
Заңын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымының ережесi;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.02.2016 № 53 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі);
3) күші жойылды – ҚР Үкіметінің 24.06.2019 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.02.2016 № 53 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі);
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.02.2016 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 24.06.2019 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру мен оны жүзеге асыруды қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгi жарақат салатын тегіс ұзын ұңғылы атыс, ұңғысыз атыс және газ қаруларының патрондарына медициналық-биологиялық және химиялық-аналитикалық сынақтар жүргiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша бiр айлық мерзiмде, "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген рұқсаттарды бергенi үшiн бiр жолғы алым мөлшерлерiн бекiту туралы, Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын енгiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгi бiр айлық мерзiмде, өзiн-өзi қорғау - жарақат салатын патрондары бар тегiс ұзын ұңғылы атыс, жарақат салатын, газбен және сәулемен, дыбыспен әсер ететiн патрондары бар ұңғысыз атыс қаруының зақымдағыш факторларының адамға әсер етуiнiң рұқсат етiлетiн нормаларын әзiрлесiн және бекiтсiн.
6. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күшi жойылды деп танылсын.

7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстана
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2000 года N 1176
Правила
оборота оружия и патронов к нему
в Республике Казахстан
Сноска. В тексте слова "органов и учреждений государственной противопожарной службы" заменены словами "органов противопожарной службы" - постановлением Правительства РК от 30 июня 2005 г. N 662;
по всему тексту: слова "три года" заменены словами "пять лет"; слова "или наркоманией" заменены словами ", наркоманией или токсикоманией"; слова "охотничий билет", "охотничьем билете", "охотничьего билета" заменены соответственно словами "удостоверение охотника", "удостоверении охотника", "удостоверения охотника" - постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
Настоящие Правила в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" регулируют оборот оружия и патронов к нему, включая производство, реализацию (торговлю) передачу, дарение, награждение, наследование, приобретение, коллекционирование, экспонирование, учет, хранение, ношение, перевозку, использование, изъятие, уничтожение, ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан.
2. Условия и порядок выдачи лицензии на право
приобретения служебного оружия и патронов к нему
Сноска. Глава 2 исключена постановлением Правительства РК от 13.08.2007 N 692 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня со дня его официального опубликования).
2-1. Порядок приобретения гражданского и служебного оружия и патронов к нему юридическими лицами
Сноска. Правила дополнены главой 2-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3-1. Оружие и патроны к нему, предназначенные для использования организациями при осуществлении возложенных на них законодательством и предусмотренных их уставами (положениями) задач по защите жизни и здоровья граждан, собственности, по охране объектов окружающей среды и природных ресурсов, ценных и опасных грузов, специальной корреспонденции, могут быть приобретены у юридических лиц-поставщиков после получения разрешения на его приобретение в органах внутренних дел.

7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi және жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2000 жылғы 3 тамыздағы
N 1176 қаулысымен
бекiтiлген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ ҚАРУ МЕН ОНЫҢ ПАТРОНДАРЫ
АЙНАЛЫМЫНЫҢ ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
Ескерту. Мәтiндегi "Астана қаласының IIБ, Алматы қаласының IIББ", "Астана қаласы IIБ, Алматы қаласы IIББ" деген сөздер "Астана және Алматы қалаларының IIББ" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2003.11.11. N 1127 қаулысымен.
Ескерту. Мәтiндегi "мемлекеттік өртке қарсы қызмет, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары мен мекемелерінің", деген сөздер "өртке қарсы қызмет, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2005.06.30. N 662 қаулысымен.
Ескерту. Мәтiндегi "үш жыл" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен, "немесе нашақорлыққа" деген сөздер ", нашақорлыққа немесе уытқұмарлыққа" деген сөздермен, "аңшылық билетке", "аңшылық билетіне", "аңшылық билетінде", "аңшылық билетті", "аңшылық билетінсіз", "аңшылық билеті" деген сөздер тиісінше "аңшылық куәлікке", "аңшылық куәлігіне", "аңшылық куәлігінде", "аңшылық куәлікті", "аңшылық куәлігінсіз", "аңшылық куәлігі" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Осы Ереже "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қару мен оның патрондарын өндiрудi, сатуды (саудасы), берудi, сыйға тартуды, марапаттауды, мұраға ие болуды, сатып алуды, коллекциялауды, экспонаттауды, есепке алуды, сақтауды, алып жүрудi, тасымалдауды, пайдалануды, алып қоюды, жоюды, Қазақстан Республикасының аумағына әкелудi және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетудi қоса алғандағы, айналымын реттейдi.
2. Қызметтiк қару мен оның патрондарын сатып алу құқығына
лицензия берудiң шарттары мен тәртiбi
Ескерту. 2-тарау алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.08.13. N 692 (ресми жарияланған күннен бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2-1. Заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қару мен оның
патрондарын сатып алу тәртібі
Ескерту. Ереже 2-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"3-1. Ұйымдардың өздеріне заңнамада жүктелген және олардың жарғыларында (ережелерінде) көзделген азаматтардың өмірі мен денсаулығын, меншігін қорғау бойынша, қоршаған орта объектілері мен табиғи ресурстарды, құнды және қауіпті жүктерді, арнайы хат-хабарларды күзету бойынша жүктелген міндеттерді жүзеге асыру кезінде пайдалануына арналған қару мен оның патрондары жеткізуші заңды тұлғалардан ішкі істер органдарында оны сатып алуға рұқсат алған соң сатып алынуы мүмкін.

3-2. Для оформления разрешения юридическому лицу на приобретение оружия и патронов к нему необходимо наличие:
1) заявления юридического лица для получения разрешения на приобретение с указанием:
сведений о лицах, имеющих доступ к оружию, с приложением полных анкетных данных, кадастрового номера специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему, отвечающих требованиям по технической укрепленности и оборудованных средствами пожарно-охранной сигнализации в соответствии с требованиями, изложенными в пунктах 7-9 настоящих Правил;
2) копии договора аренды специально оборудованных помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему, отвечающих требованиям по технической укрепленности и оборудованных средствами пожарно-охранной сигнализации в соответствии с требованиями, изложенными в пунктах 7-9 настоящих Правил;
3) медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием на лиц, имеющих доступ к оружию;
4) справки о проверке знания правил безопасного обращения с оружием на лиц, имеющих доступ к оружию;
5) приказа о назначении лица, ответственного за приобретение и сохранность оружия и патронов к нему;
6) договора (контракта) на поставку или приобретение оружия и (или) патронов к нему с указанием конкретных видов и моделей поставляемого оружия и боеприпасов и их количества (для юридических лиц, осуществляющих ввоз оружия), либо договора (контракта) купли-продажи оружия и патронов к нему (для юридических лиц, осуществляющих торговлю оружием на территории Республики Казахстан);
7) заключения уполномоченного органа в области здравоохранения о соответствии оружия с патронами травматического действия и электрического оружия установленным нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов указанного оружия (при намерении его приобретения организацией, осуществляющей торговлю оружием);
8) согласованных с территориальными департаментами внутренних дел (для гладкоствольного оружия) и (или) Министерством внутренних дел (для нарезного оружия) бланков сведений об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему согласно приложению 17 к настоящим Правилам (для юридических лиц с особыми уставными задачами).
Ответственный сотрудник полиции осуществляет сверку представленных в заявлении сведений с государственными информационными системами об отсутствии судимости у лиц, имеющих доступ к оружию и патронам к нему, наличии помещений для хранения и (или) реализации оружия и патронов к нему и права на приобретение оружия и патронов к нему в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
При наличии перечисленных в настоящем пункте документов и соответствии, представленных в заявлении сведений информации из государственных информационных систем, юридическому лицу выдается разрешение на приобретение гражданского и служебного оружия.

3-2. Заңды тұлғаға қару мен оның патрондарын сатып алуға арналған рұқсатты ресімдеу үшін мыналар болуы қажет:
1) мыналарды:
толық сауалнамалық деректермен бірге, қаруға рұқсаты бар адамдар туралы мәліметтер, техникалық нығайту талаптарына сай келетін және осы Ереженің 7-9-тармақтарында жазылған талаптарға сәйкес өрт-күзет дабылдары құралдарымен жабдықталған қару мен оның патрондарын сақтау және (немесе) сату үшін арнайы жабдықталған үй-жайлардың кадастрлық нөмірі көрсетілген заңды тұлғаның сатып алуға рұқсат алуға арналған өтініш;
2) техникалық нығайту талаптарына сай келетін және осы Ереженің 7-9-тармақтарында жазылған талаптарға сәйкес өрт-күзет дабылдары құралдарымен жабдықталған қару мен оның патрондарын сақтау және (немесе) сату үшін арнайы жабдықталған үй-жайларды жалға алу шартының көшірмесі;
3) қаруға рұқсаты бар адамдардың қаруды иеленуге қарсы көрсетілімдердің жоқтығы туралы медициналық қорытынды;
4) қаруға рұқсаты бар адамдардың қаруды қауіпсіз пайдалану қағидаларын білетіндігін тексеру туралы анықтама;
5) қару мен оның патрондарын сатып алуға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы бұйрық;
6) жеткізілетін қару мен оқ-дәрілердің нақты түрлері мен модельдерін және олардың санын көрсете отырып, қару және (немесе) оның патрондарын жеткізуге немесе сатып алуға арналған шарт (келісімшарт) (қаруды әкелуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін) не қару мен оның патрондарын сатып алу-сату шарты (келісімшарты) (Қазақстан Республикасының аумағында қару саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін);
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның жарақат салатын әсері бар патрондары бар қарудың және электр қаруының көрсетілген қарудың зақымдағыш факторларының адамға тигізетін жол берілген әсерінің белгіленген нормаларына сәйкестігі туралы қорытынды (қаруды сатуды жүзеге асыратын ұйым оны сатып алуға ниет білдірген кезде);
8) осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес аумақтық ішкі істер департаменттерімен (тегіс ұңғылы қару үшін) және (немесе) Ішкі істер министрлігімен (ойық қару үшін) келісілген қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер бланкілері (ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар үшін).
Полицияның жауапты қызметкері "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес өтініште ұсынылған қару мен оның патрондарына рұқсаты бар адамдарда соттылығының жоқтығы, қару мен оның патрондарын сақтауға және (немесе) сатуға арналған үй-жайлардың және қару мен оның патрондарын сатып алу құқығының болуы туралы мәліметтерді мемлекеттік ақпараттық жүйелермен салыстыра тексеруді жүзеге асырады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттар болғанда және өтініштегі мәліметтерде көрсетілген ақпараттар мемлекеттік ақпараттық жүйемен сәйкес келген кезде заңды тұлғаға азаматтық және қызметтік қаруды сатып алуға рұқсат беріледі.

3. Порядок хранения служебного оружия
и патронов к нему
4. Юридическое лицо в течение 7 дней со дня приобретения оружия получает в органе внутренних дел разрешение на его хранение согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Органом внутренних дел при регистрации оружия выдается разрешение на хранение этого оружия сроком на пять лет на основании документов, подтверждающих законность приобретения оружия.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие с 21.11.2014).
6. Основанием для выдачи разрешения на хранение оружия является ходатайство руководителя организации, в котором указываются сведения:
о количестве приобретенного оружия (вид, тип, модель, система, калибр, номер, год выпуска каждой единицы);
о лице, ответственном за хранение и использование оружия, а также лицах, имеющих доступ к оружию, в том числе о работниках охраны (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения), медицинские заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленные уполномоченным органом в области здравоохранения, справки о проверке знания правил безопасного обращения с оружием и об отсутствии судимости.
К ходатайству приобщается копия приказа руководителя организации о назначении лица (лиц), ответственного за сохранность оружия и патронов к нему.
При открытии нового объекта, предназначенного для хранения оружия, к ходатайству приобщаются акты пригодности помещения, предназначенного для хранения оружия, составленные представителями органов внутренних дел, органов государственной противопожарной службы, санитарно-эпидемиологического надзора.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.11.2008 N 1068; от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие с 21.11.2014).
7. Служебное оружие и патроны к нему хранятся в специально оборудованном хранилище, которое должно отвечать следующим требованиям:
1) быть изолированным от других подсобных, служебных помещений, иметь капитальные стены, прочные потолочные перекрытия и пол. Внутренние стены (перегородки) должны быть эквивалентны по прочности спаренным гипсобетонным панелям толщиной 80 мм каждая, с проложенной между ними стальной решеткой или кирпичной стенке толщиной не менее 120 мм, армированной металлической сеткой. В ранее построенных зданиях допускаются перегородки из досок, усиленные стальными решетками;

3. Қызметтiк қару мен оның патрондарын сақтаудың тәртiбi
4. Заңды тұлға қаруды сатып алған күннен бастап 7 күннің ішінде осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес оны сақтауға ішкі істер органынан рұқсат алады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Қаруды тіркеу кезінде ішкі істер органы қаруды сатып алудың заңдылығын растайтын құжаттар негізінде бес жыл мерзімге осы қаруды сақтауға рұқсат береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қаруды сақтауға рұқсат беру үшін:
сатып алынған қарудың саны (әр бірлiктiң түрi, үлгiсi, моделi, жүйесi, калибрi, нөмiрі, шығарылған жылы) туралы;
қаруды сақтау мен пайдалануға жауапты адам, сондай-ақ қаруды алуға рұқсаты бар адамдар, оның ішінде күзет қызметкерлері туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен жері), денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытынды, қаруды қауіпсіз ұстаудың ережелерін білетіндігін тексеру туралы және сотталмағандығы туралы анықтамалар көрсетілетін ұйым басшысының өтініші негіз болып табылады.
Өтiнiшке ұйым басшысының қару мен оның патрондарының сақталуы үшiн жауапты адамды (адамдарды) тағайындау туралы бұйрығының көшiрмесi қоса тiркеледi.
Қаруды сақтауға арналған жаңа объект ашылған кезде өтінішке iшкi iстер органдарының, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының өкілдерi жасаған қару сақтауға арналған үй-жайдың жарамдылығы актілерi қоса тiркеледi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30 N 662, 2008.11.18 N 1068, 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2014.11.14 № 1198 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Қызметтiк қару мен оның патрондары арнайы жабдықталған қоймада сақталады, ол мынадай талаптарға сай болуы тиiс:
1) басқа қосалқы, қызметтік үй-жайлардан оқшау болуы керек, қабырғалары қалың, төбе жабулары мен еденi берiк болуы тиiс. Iшкi қабырғалары (қоршаулары) беріктігі жағынан арасына болат тор өткiзiлген, әрқайсысының қалыңдығы 80 мм қосарланған гипсобетонды панельдерге немесе металл тормен арматураланған, қалыңдығы кемінде 120 мм кiрпiш қабырғаға тең болуы керек. Бұрын салынған ғимараттарда болат торлармен күшейтiлген тақтай қоршаулар жасауға рұқсат етiледi;

2) иметь две двери, при этом наружную - дощатую однопольную толщиной не менее 40 мм, обитую с двух сторон оцинкованной кровельной сталью с загибом краев листа на торец двери, внутреннюю - решетчатую стальную.
Наружная дверь должна запираться на два внутренних замка и опечатываться или опломбироваться, внутренняя решетчатая дверь - запираться на внутренний или навесной замок.
Обрамление дверного проема оружейной комнаты (дверная коробка) выполняется из стального профиля. В ранее построенных зданиях допускаются деревянные коробки, усиленные уголком размером 30х40 мм, толщиной не менее 5 мм, вмонтированные в стену не менее чем десятью штырями из арматурной стали диаметром 10-12 мм;
3) иметь на оконных проемах с внутренней стороны помещения или между рамами стальные решетки. В помещениях, расположенных на первом этаже, оконные проемы оборудуются внутренними металлическими или деревянными, обитыми с двух сторон оцинкованной сталью, ставнями. Концы прутьев решеток заделываются в стену на глубину не менее 80 мм и заливаются бетоном. Ставни оконных проемов должны запираться на навесные замки.
Решетки, устанавливаемые в дверные, оконные проемы и для усиления стен (перегородок), выполняются из стального прута диаметром не менее 15 мм. Прутья свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки не более 150х150 мм;
4) быть оборудованным в два и более рубежа охранно-пожарной сигнализацией, выполненной скрытой проводкой до щитка электропитания, с установкой датчиков на окнах, дверях, люках, стенах, потолках, полах, срабатывающей на открывание или взлом сейфов, шкафов, где хранятся оружие и патроны, а также на появление человека внутри помещения. Эти помещения должны быть переданы под охрану с подключением сигнализации на пульты централизованного наблюдения фирм-операторов, имеющих выносные рабочие места в дежурных частях органов внутренних дел. Допускается прокладка шлейфов охранной сигнализации в трубах только внутри помещения по железобетонным и бетонным строительным конструкциям;
5) при наличии вентиляционных окон, люков на них должны устанавливаться стальные решетки с ячейками размером не более 100х100 мм, исключающие возможность проникновения через эти системы. Отверстия в стенах, предназначенные для прохождения инженерных сетей, должны иметь диаметр не более 200 мм;
6) в комнате для хранения оружия и патронов к нему необходимо иметь противопожарные средства, опись имущества, в которую заносится количество шкафов, металлических ящиков с указанием их номеров и какой печатью они опечатываются;

2) екі есiгi болуы керек, бұл ретте сыртқысы - қаңылтырдың шеттерi есiктiң жақтауына қайтарылып, екі жағы мырышты болат қаңылтырмен сомдалған, қалыңдығы кемiнде 40 мм бір қабат тақтайдан, ал iшкiсi - болат тордан жасалады.
Сыртқы есiк екi iшкi құлыппен жабылып, мөр немесе пломбы басылуы тиiс, iшкi торлы есік - iшкi немесе аспалы құлыппен жабылады.
Қару-жарақ бөлмесi есiгiнiң ойығы (есiктiң қорабы) болат жиекпен жақтауланады. Бұрын салынған үй-жайларда көлемi 30х40 мм-ден, қалыңдығы 5 мм-ден кем болмайтын, қабырғаға диаметрi 10-12 мм арматуралы болат шегемен он жерден қағылған бұрыштама темiрмен күшейтiлген ағаш қораптарға рұқсат беріледі;
3) үй-жайдың iшкi жағындағы терезе ойықтарында немесе жақтауларының арасында болат тор жүргiзiледi. Бiрiншi қабатта орналасқан бөлмелерде терезелері iшкi жағынан металл немесе екi жағынан мырышты болатпен қапталған ағаш қақпақпен жабдықталады. Торлардың ұшы қабырғаға кемінде 80 мм тереңдікке дейін қағылып және бетон құйып бекiтiледi. Терезенiң қақпақтары аспалы құлыппен жабылуы керек.
Есiк, терезе ойықтарына және қабырғаны нығайту үшiн тартылатын торлар диаметрi кемiнде 15 мм болат шыбықтан жасалады. Шыбықтардың тор көздерi кемінде 150х150 мм-ден айқастырылып дәнекерленедi;
4) екi және одан көп күзет-өрт белгі беру құралдарымен жабдықталады, ол электр қуатымен қамтамасыз ету қалқанына жасырын сым тарту арқылы орындалады, терезелерге, есіктерге, люктерге, қабырғаларға, төбеге, еденге қару мен патрондар сақталатын сейфтерді, шкафтарды ашқанда немесе бұзғанда, сондай-ақ бөлменің iшiнде адам жүргенде iске қосылатын хабарлағыштар орнатылады. Бұл үй-жайлар кезекші бөлімдеріндегі шығарылатын жұмыс орындары бар оператор-фирмалардың iшкi істер органдары күзет бөлiмшелерiнің күзетуiне берiлiп, белгiленген тәртiппен белгі беру құралдарының орталықтандырылған бақылау пультiне қосылады. Күзету белгi беру құралдарының шлейфін темiрбетонды және бетонды құрылыс конструкциялары бойынша тек қана бөлме iшiнде құбырмен жүргiзуге рұқсат етiледi;
5) желдеткiш терезе, люк болған жағдайда, оларға бұл жүйелер арқылы өту мүмкiндiгiн болдырмайтын көлемi 100х100 мм-ден аспайтын тор көздерi бар болат тор орнатылады. Инженерлiк желiлердi тартуға арналған қабырғалардағы тесiктердiң диаметрi 200 мм-ден аспауы керек;
6) қару мен патрондар сақтайтын бөлмеде өртке қарсы құралдар, мүлiктердiң тiзімдемесi болуы тиiс, онда шкафтардың, металл жәшiктердiң саны, олардың нөмiрлерi және қандай мөр басылғаны көрсетiледi;

7) от оружейной комнаты и металлических шкафов (сейфов) с оружием и патронами должно быть два комплекта ключей.
Один комплект ключей постоянно находится у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов к нему, второй - в опечатанном пенале у руководителя организации, на имя которого выдано разрешение на хранение.
Запрещается оставлять ключи от оружейной комнаты, металлических шкафов (сейфов) с оружием и патронами в столах и иных доступных для посторонних лиц местах.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Оружие и патроны должны храниться в металлических шкафах (сейфах), толщина стенок которых должна быть не менее 3 мм с надежными (не менее двух) внутренними замками. Дверцы шкафов для прочности укрепляются стальными накладками или угольниками. На дверцах шкафов с внутренней стороны должна быть опись оружия по номерам, за исключением случаев его хранения в оружейно-ремонтных мастерских. Допускается хранение оружия в тяжелых сейфах, весом не менее 700 кг, имеющих один внутренний замок.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. Запрещается совместное хранение с оружием и патронами других предметов, за исключением пневматического оружия, специальных средств, радиостанций и дозиметрических приборов, которые могут храниться в отгороженной стальной решеткой части оружейной комнаты. Патроны к оружию должны храниться в отдельном от оружия металлическом ящике, шкафу.
Обтирочный материал, масло и щелочь, принадлежности для чистки и смазки оружия хранятся в специально отведенном для этого месте, отдельно от оружия и патронов.
10. В управлениях, отделениях, филиалах банков оружие и патроны хранятся в железобетонных кладовых. При отсутствии кладовых допускается хранение оружия и патронов к нему (при наличии охранной сигнализации, выведенной на пульт централизованного наблюдения) в железобетонных внутренних или встроенных шкафах (кассах) или тяжелых сейфах весом не менее 700 кг. В узлах связи, в фельдъегерской службе, подразделениях спецсвязи допускается хранение оружия и патронов при наличии автономной сигнализации и тяжелых сейфов весом не менее 700 кг.
11. В случае отсутствия помещения для хранения служебного оружия и патронов к нему организации могут использовать оборудование пунктов централизованного хранения. Такие пункты могут быть созданы на базе физкультурно-спортивного общества "Динамо", частных охранных организаций на договорной основе. В пункте централизованного хранения оружие и патроны хранятся в порядке, установленном в пунктах 7-9 настоящих Правил. Передача оружия на пункт централизованного хранения оформляется актом. Для каждой организации, хранящей там оружие и патроны к нему, должны быть выделены отдельные металлические шкафы или боксы.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).

7) қару мен оның патрондары бар қару-жарақ бөлмесi және металл шкафтар (сейфтер) кiлттерiнiң екi жинағы болуы тиiс.
Кiлттердiң бiр жинағы қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамда, екiншiсi - атына сақтау рұқсаты берiлген ұйым басшысының мөрленген сауытында ұдайы сақталады.
Қару-жарақ бөлмесiнiң, қару мен патрондар бар металл шкафтардың, сейфтердiң кiлттерiн столдарда және бөгде адамдардың қолы жететiн өзге де жерлерде қалдыруға тыйым салынады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Қару мен патрондар қабырғасының қалыңдығы кемiнде 3 мм, ішкi құлыптары (кемiнде екi) берiк жабылатын металл шкафтарда (сейфтерде) сақталуы керек. Шкафтардың есiктерi мықты болу үшiн болат бастырмамен немесе бұрыштамалармен нығайтылады. Қаруды жөндеу шеберханаларында қаруды сақтауды қоспағанда, шкафтардың есіктерінің ішкі жағында нөмірлері бойынша оның тізімдемесі болуы тиіс. Қаруды бiр iшкi құлпы бар, салмағы кемiнде 700 кг ауыр сейфтерде сақтауға болады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Қарумен және патрондармен бiрге қару-жарақ бөлмесiнiң темiр тормен бөлiнген бөлiгiнде сақтауға болатын пневматикалық қару, арнаулы құралдар, радиостанциялар мен дозиметриялық аспаптарды қоспағанда, басқа бұйымдарды сақтауға тыйым салынады. Қарудың патрондары қарудан бөлек металл жәшiкте, шкафта сақталуы тиiс.
Сүрту материалдары, май және сiлтiлер, қаруды тазалау мен майлауға арналған бұйымдар қару мен патрондардан бөлек, ол үшiн арнайы бөлiнген жерде сақталады.
10. Банк басқармаларында, бөлiмшелерiнде, филиалдарында қару мен патрондар темiр-бетонды қоймаларда сақталады. Қоймалар болмаған жағдайда қару мен оның патрондарын (орталықтандырылған бақылау пультіне шығарылған күзету белгi беру құралдары болған жағдайда) iшкi немесе жапсырма темiр-бетон шкафтарда (кассаларда) немесе салмағы кемiнде 700 кг ауыр сейфтерде сақтауға рұқсат етіледi. Байланыс тораптарында, фельдъегерлiк қызметтерде, арнайы байланыс бөлiмшелерiнде, автономиялық күзету белгi беру құралдары мен салмағы кемiнде 700 кг ауыр сейфтер болған жағдайда қару мен патрондарды сақтауға рұқсат етiледi.
11. Қызметтiк қару мен оның патрондарын сақтауға арналған үй-жай болмаған жағдайда ұйымдарға орталықтандырылған сақтау пункттерi жабдықтарын пайдалануға рұқсат етiледi. Мұндай пункттер "Динамо" дене тәрбиесi-спорт қоғамының базасында, жеке күзет ұйымдарында шарттық негiзде құрылуы мүмкiн. Орталықтандырылған сақтау пунктiнде қару мен патрондар осы Ереженiң 7-9-тармақтарында белгiленген тәртiппен сақталады. Қаруды орталықтандырылған сақтау пунктiне тапсыру акт бойынша ресiмделедi. Онда қару мен оның патрондарын сақтайтын әрбiр ұйым үшiн жеке металл шкафтар немесе бокстар бөлiнуi тиiс.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

12. В отрядах (командах) военизированной охраны огнестрельное оружие и патроны (в том числе неснижаемый запас) хранятся в соответствии с требованиями, изложенными в пунктах 7-9 настоящих Правил.
В случае невозможности оборудования оружейной комнаты сигнализацией с выводом на пульт централизованного наблюдения, она оборудуется автономной сигнализацией с установкой датчиков на стенах, потолке, оконных рамах с выводом ее, помимо караульного помещения (поста охраны), на ближайший вооруженный пост.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
13. Патроны, израсходованные на учебные цели (практические стрельбы), на спортивных соревнованиях или в результате применения оружия во время несения службы, а также утраченные списываются по акту с приобщением раздаточно-сдаточных ведомостей, а в необходимых случаях - материалов служебного расследования о причинах применения оружия или утраты патронов. Акт составляется не позднее следующего, после проведения стрельб, дня, утверждается руководителем организации и должен храниться у лица, ответственного за сохранность оружия. О списании патронов делаются соответствующие отметки в книге учета оружия.
14. Исключен постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. По согласованию с органами внутренних дел допускается хранение служебного нарезного и длинноствольного гладкоствольного оружия (карабинов, винтовок, пистолетов, револьверов, ружей) и патронов к нему по месту жительства инженеров по охране и защите леса, лесничих, мастеров леса, лесников, государственных инспекторов (егерей), охотоведов, инспекторов, осуществляющих непосредственную охрану, защиту участков государственного лесного фонда и объектов животного мира, егерей охотничьего и рыбного хозяйств.
При этом огнестрельное оружие храниться согласно требованиям пункта 91 настоящих Правил.
На период длительного отсутствия (свыше десяти дней) инженера по охране и защите леса, лесничьего, мастера леса, лесника, государственного инспектора (егеря), охотоведа, инспектора, осуществляющего непосредственную охрану, защиту участков государственного лесного фонда и объектов животного мира, егеря охотничьих и рыбных хозяйств (командировка, отпуск, лечение, прохождение воинской службы), оружие сдается в оружейную комнату организации, которой выдано разрешение на хранение данного оружия.

12. Әскерилендiрiлген күзет жасақтарында (командаларында) атыс қаруы мен патрондар (оның iшiнде азайтылмайтын қор) осы Ереженiң 7-9-тармақтарында жазылған талаптарға сәйкес сақталады.
Қару-жарақ бөлмесiн орталықтандырылған бақылау пультiне шығатын дабыл белгiсiмен жабдықтау мүмкiн болмаған жағдайда оның қабырғаларына, төбесiне, терезелерiне хабарлағыштар орнатылып, қарауыл үй-жайынан (күзет қосынан) басқа жақын жердегi қарулы қосқа да шығарылған жеке дабыл белгiсiмен жабдықталады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Оқу мақсатында (практикалық атыстар), спорт жарыстарында немесе қызмет өткеру уақытында қару қолдану нәтижесiнде жұмсалған, сондай-ақ жоғалған патрондар акт бойынша есептен шығарылады, оған тарату-тапсыру ведомосы, ал қажет болған жағдайда, қаруды қолдану немесе патрондарды жоғалту себептерi туралы қызметтiк тексеру материалдары қоса тiркеледi. Акт атыс жүргiзiлген кейiнгi келесi күннен кешiктiрiлмей жасалады, оны ұйым басшысы бекiтедi және қаруды сақтауға жауапты адамда сақталады. Қаруды есепке алу кiтабында патрондарды есептен шығару туралы тиiстi белгiлер қойылады.
14. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
15. Iшкi iстер органдарымен келiсу бойынша қызметтiк ойық және тегiс ұңғылы қару (карабиндер, винтовкалар, тапаншалар, револьверлер, мылтықтар) мен оның патрондарын мемлекеттік орман қоры учаскелерін және жануарлар әлемі объектілерін тікелей күзетуді, қорғауды жүзеге асыратын орманды күзету және қорғау инженерлерінің, орманшылардың, орман шеберлерінің, орман күтушілерінің, мемлекеттік инспекторлардың (қорықшылардың), аңшылық мамандарының, инспекторлардың, аңшылық және балық шаруашылықтары қорықшыларының тұрғылықты жерлерiнде сақтауға болады.
Бұл ретте атыс қаруы осы Ереженің 91-тармағының талаптарына сәйкес сақталады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерін және жануарлар әлемі объектілерін тікелей күзетуді, қорғауды жүзеге асыратын орманды күзету және қорғау инженері, орманшы, орман шебері, орман күтушісі, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маманы, инспектор, аңшылық және балық шаруашылықтарының қорықшысы ұзақ уақыт (он күннен астам) болмаған кезеңде (іссапар, демалыс, емделу, әскери қызмет өткеру) қару осы қаруды сақтауға рұқсат берілген ұйымның қару-жарақ бөлмесіне тапсырылады.

Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. Порядок учета служебного оружия
и патронов к нему
16. В организациях, хранящих и использующих оружие, учет служебного оружия и патронов к нему ведется в книге учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих оружие, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, и журнале выдачи и приема оружия и патронов к нему, согласно приложению 19 к настоящим Правилам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Непригодное к дальнейшему использованию служебное оружие и патроны к нему сдаются организациями на склады ХОЗО Департаментов внутренних дел областей, городов Алматы, Астаны и на транспорте (далее - ДВД(Т) для дальнейшего уничтожения. Правила уничтожения определяются уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Примечание. Пригодность к использованию оружия определяется техническими комиссиями указанных подразделений ОВД.
Излишнее, но пригодное для дальнейшего использования служебное оружие и патроны к нему, принадлежащее организациям, передаются или продаются в другие организации только по разрешению (направлению) органа внутренних дел, выдавшего разрешение на его хранение.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
18. Ответственность за состояние учета, хранения и правильное использование оружия и патронов к нему несут руководители организаций, а в отрядах военизированной охраны - начальники отрядов (подразделений), которые в случаях хищения или утраты оружия или патронов к нему обязаны немедленно сообщить об этом в территориальный орган внутренних дел и принять меры к их розыску.
19. Служебное огнестрельное оружие с нарезным стволом подлежит обязательному контрольному отстрелу. Отстрелянные пули и гильзы хранятся в службах вооружения ДВД(Т).
Контрольные отстрелы производятся органами внутренних дел, периодичность отстрела - 5 лет. Для их проведения организация обеспечивает транспортировку оружия к месту отстрела.
Хранение, учет и использование боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему, а также холодного оружия определяются в соответствии с законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Қызметтiк қару мен оның патрондарын есепке алудың тәртiбi
16. Қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қызметтік қару мен оның патрондарын есепке алу осы Ережеге 18-қосымшаға сәйкес қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қару мен оның патрондарын есепке алу кітабында және осы Ережеге 19-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарын беру және қабылдау журналында жүргізіледі, олар нөмiрленеді, тігіледі және аумақтық iшкi iстер органының "Лицензиялық-рұқсат жүйесі" деген бедерi бар арнайы мөрi басылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Ұйымдар бұдан әрі пайдалануға жарамсыз қызметтiк қару мен оның патрондарын облыстардың, Алматы, Астана қалаларының және Көліктегі ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - ІІД (К) шаруашылық бөлiмдерiнiң қоймаларына одан әрi жою үшiн тапсырылады. Жою тәртiбiн қару айналымын бақылау саласындағы өкiлеттi орган анықтайды.
Ескерту. Қарудың пайдалануға жарамдылығын iшкi iстер органдарының аталған бөлімшелерiнiң техникалық комиссиялары анықтайды.
Ұйымдарға тиесiлi басы артық, бiрақ бұдан әрi пайдалануға жарамды қызметтiк қару мен оның патрондары тек қана оны сақтауға рұқсат берген ішкi iстер органының рұқсаты (жолдамасы) бойынша басқа ұйымдарға берiледі немесе сатылады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
18. Қару мен оның патрондарын есепке алудың, сақтаудың және дұрыс пайдаланудың жай-күйiне ұйым басшылары, ал әскерилендiрiлген күзет жасақтарында - жасақ (бөлiмше) бастықтары жауапты болады, олар қару немесе оның патрондары ұрланған немесе жоғалған жағдайларда ол туралы аумақтық iшкi iстер органдарына дереу хабарлауға және оларды iздестiру шараларын қолдануға мiндеттi.
19. Ойық ұңғылы қызметтiк атыс қаруы мiндеттi түрде тексеру атысынан өтуi тиіс. Атылған оқтар мен гильзалар ІІД, (К) қару-жарақ қызметтерiнде сақталады.
Тексеру атысын iшкi iстер органдары жүргiзедi, атыстың қайталану кезеңi - 5 жылда бiр рет. Оларды өткiзу үшiн ұйым қару-жарақты атыс орнына тасымалдауды қамтамасыз етедi.
Жауынгерлiк қол атыс қаруы мен оның патрондарын, сондай-ақ суық қаруды сақтау, есепке алу және пайдаланудың тәртiбi заңнамаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

5. Порядок передачи служебного оружия
и патронов к нему
20. Юридические лица, указанные в подпунктах 2) – 8), 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", при реорганизации или ликвидации могут передавать гражданское и служебное оружие и патроны к нему субъектам, имеющим разрешение на их приобретение.
Юридические лица, передавшие оружие или патроны, в семидневный срок письменно сообщают об этом в орган внутренних дел, в котором оружие состоит на учете, указав количество, марку, калибр и номер каждой единицы переданного оружия, количество, марку, калибр патронов. К сообщению прилагаются разрешение на хранение оружия для его переоформления, а также документы, на основании которых осуществлена передача.
Юридические лица с особыми уставными задачами, субъекты охранной деятельности по согласованию с органами внутренних дел могут передавать имеющееся у них на балансе гражданское и служебное оружие своим филиалам (представительствам), независимо от их территориальной принадлежности (далее – филиалы, представительства).
Хранение оружия филиалами и представительствами осуществляется в соответствии с требованиями раздела 3 настоящих Правил.
Для выдачи разрешения на хранение оружия и регистрации его за филиалом и представительством юридическим лицом представляется в органы внутренних дел для согласования заполненный бланк сведений об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему согласно приложению 17 к настоящим Правилам. Получение филиалом и представительством разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия не требуется.
Временный вывоз для осуществления деятельности за территорию обслуживания органа внутренних дел, зарегистрировавшего оружие, осуществляется юридическим лицом без регистрации оружия по месту вывоза и согласования имеющегося и потребного количества оружия и патронов к нему.
При этом юридическим лицом обеспечивается исполнение требований по хранению служебного оружия и патронов к нему в соответствии с разделом 3 настоящих Правил.
Выдачу разрешений на хранение и ношение служебного оружия осуществляет орган внутренних дел, зарегистрировавший его.
Республиканские спортивные организации по согласованию с органами внутренних дел могут передавать имеющееся у них на балансе спортивное оружие региональным спортивным организациям.
При этом региональные спортивные организации получают в территориальном органе внутренних дел разрешение на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
В остальных случаях гражданское и служебное оружие и патроны к нему в целях его передачи от одного юридического лица другому независимо от их ведомственной принадлежности реализуется по направлению органа внутренних дел через специализированный магазин, торгующий оружием.

5. Қызметтiк қару мен оның патрондарын берудiң тәртiбi
20. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2) – 8), 11) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғалар қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын оларды сатып алуға рұқсаттары бар субъектілерге бере алады.
Қару немесе патрондарды берген заңды тұлғалар бұл туралы қару есепте тұрған ішкі істер органына берілген қарудың санын, әрбір бірлігінің маркасын, калибрі мен нөмірін, патрондардың санын, маркасын, калибрін көрсете отырып, жеті күн мерзімде жазбаша хабарлайды. Хабарламаға қайта ресімдеу үшін қаруды сақтауға рұқсаты, сондай-ақ оның негізінде беру жүзеге асырылған құжаттар қоса беріледі.
Ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар, күзет қызметінің субъектілері ішкі істер органдарымен келісу бойынша өздерінің балансындағы азаматтық және қызметтік қаруды аумақтық тиесілігіне қарамастан, өздерінің филиалдарына, өкілдіктеріне (бұдан әрі – филиалдар, өкілдіктер) бере алады.
Филиалдар мен өкілдіктердің қаруды сақтауы осы Ереженің 3-бөлімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қаруды сақтауға рұқсат беру және оны филиалға және өкілдікке тіркеу үшін заңды тұлға осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтердің толтырылған бланкін ішкі істер органына келісу үшін ұсынады. Филиал мен өкілдіктің азаматтық және қызметтік қаруды сатып алуға рұқсат алуы талап етілмейді.
Қаруды тіркеген ішкі істер органының қызмет көрсету аумағынан тыс қызметті жүзеге асыру үшін қызметтік қаруды уақытша әкетуді заңды тұлға қаруды әкету орны бойынша тіркеусіз және қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті санын келісусіз жүзеге асырады.
Бұл ретте заңды тұлға осы Ереженің 3-бөліміне сәйкес қызметтік қару мен оның патрондарын сақтау бойынша талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.
Қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсаттарды беруді оны тіркеген ішкі істер органы жүзеге асырады.
Республикалық спорт ұйымдары ішкі істер органдарымен келісу бойынша өздерінің балансындағы спорттық қаруды өңірлік спорт ұйымдарына бере алады.
Бұл ретте өңірлік спорт ұйымдары аумақтық ішкі істер органында азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсат алады.
Басқа жағдайларда азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары олардың ведомстволық тиесілігіне қарамастан, оны бір заңды тұлғадан екіншісіне беру мақсатында ішкі істер органының жолдамасы бойынша қару сататын мамандандырылған дүкен арқылы сатылады.

Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. Руководители организаций (юридических лиц с особыми уставными задачами) передают оружие штатным работникам организаций на период исполнения ими своих функций. Оружие выдается после прохождения работниками соответствующей подготовки. Эти работники обязаны проходить периодическую проверку на пригодность к действиям в условиях, связанных с применением огнестрельного оружия, и иметь разрешения органов внутренних дел на хранение и ношение служебного оружия.
6. Порядок выдачи разрешения на право ношения
служебного оружия и патронов к нему
22. ДВД(Т) по ходатайствам руководителей организаций выдают разрешения на хранение и ношение служебного оружия работникам этих организаций, указанных в приложениях 2, 4, 6, 7-1, 7-2, 9 и 10 к настоящим Правилам.
К ходатайству руководителей организаций прилагаются необходимые документы (списки лиц с указанием фамилии, имени, отчества, даты и места рождения, медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленное уполномоченным органом в области здравоохранения, свидетельство, подтверждающее прохождение подготовки для работы в качестве охранника, и документы, подтверждающие гражданство Республики Казахстан;
справка о проверке знания правил безопасного обращения с оружием; копии приказов руководителя организации о назначении лица на должность и об индивидуальном закреплении служебного оружия; две фотографии размером 3 х 4 см).
Орган внутренних дел в течение одного месяца со дня поступления ходатайства и документов рассматривает представленные материалы и выдает разрешения, а в случае отказа сообщает об этом организации с указанием его мотивов.
Разрешения на хранение и ношение служебного оружия выдаются органами внутренних дел сроком на пять лет с проставлением в них штампа "Действительно при исполнении служебных обязанностей" согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11 ноября 2003 г. N 1127 ; от 24 августа 2004 года N 890 ; от 17 мая 2006 года N 414 ; от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 11.09.2008 N 842ДСП; от 01.07.2011 № 751 (порядок введения в действие см. п. 2); от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Ұйым басшылары ұйымның (ерекше жарғылық мiндеттерi бар заңды тұлғалардың) штат қызметкерлерiне өз функцияларын атқару кезеңiнде қару бередi. Қару қызметкерлерге тиiстi дайындықтан өткеннен кейiн берiледi. Бұл қызметкерлер атыс қаруын қолданумен байланысты жағдайлардағы iс-әрекетке жарамдылығы бойынша мезгiл-мезгiл тексеруден өтiп отыруға мiндеттi және iшкi iстер органдарының қызметтiк қаруды сақтауға және алып жүруге берген рұқсаты болуы керек.
6. Қызметтiк қару мен оның патрондарын алып жүру құқығына
рұқсат беру тәртiбi
22. ІІД (К) ұйымдар басшыларының ұсынымхаттары бойынша бұл ұйымдардың осы Epeжeгe 2, 4, 6, 7-1, 7-2, 9 және 10-қосымшаларда көрсетiлген қызметкерлерiне қызметтік қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсаттар бередi.
Ұйым басшыларының өтініштеріне қажетті құжаттар (адамдардың тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен жері көрсетілген тізімдер) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытынды, күзетші ретінде жұмыс істеу үшін дайындықтан өткендігін растайтын куәлік және Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттар;
қаруды қауiпсiз ұстаудың ережелерiн бiлетiндiгiн тексеру туралы анықтама; ұйым басшысының адамды лауазымға тағайындау туралы және қызметтiк қаруды жеке бекiтiп беру туралы бұйрықтарының көшiрмелерi; көлемi 3х4 см екi фотосурет) қоса тiркеледi.
Iшкi iстер органы өтiнiш пен құжаттар келiп түскен күннен бастап бiр ай iшiнде тапсырылған материалдарды қарайды және рұқсаттар бередi, ал бас тарту жағдайында оның себептерiн көрсете отырып, ол жөнiнде ұйымға хабарлайды.
Қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсатты ішкі істер органдары осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес "Қызметтік міндеттерін орындау кезінде қолданылады" деген мөртабан қоя отырып, бес жыл мерзімге береді.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.11 N 1127, 2004.08.24 N 890, 2006.05.17 N 414, 2007.12.29 N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2008.09.11 N 842б, 2011.07.01 № 751 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

22-1. Приостановление, возобновление и прекращение действия разрешений на хранение, хранение и ношение оружия, а также отказ в их выдаче производятся в соответствии с требованиями статьи 19 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие с 21.11.2014).
23. Исключен постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Порядок использования служебного оружия
и патронов к нему
24. Служебное оружие, предназначенное для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, приобретается по разрешениям, выдаваемым Министерством внутренних дел Республики Казахстан, в следующем порядке:
Парламент Республики Казахстан - для депутатов;
Управление Делами Президента, Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан - для должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с законодательством о государственной службе отнесены к политическим государственным служащим.
Разрешение на хранение и ношение служебного оружия (огнестрельного короткоствольного нарезного оружия) выдается на основании следующих документов:
ходатайства;
личного листка по учету кадров (анкета);
медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленного уполномоченным органом в области здравоохранения;
справки о проверке знания правил безопасного обращения с оружием;
двух фотографий 3 х 4 см;
копии приказа о закреплении оружия с указанием вида, типа, модели, системы, калибра, номера.
Разрешение на хранение и ношение служебного оружия (огнестрельного короткоствольного нарезного оружия) депутатам Парламента Республики Казахстан и должностным лицам государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе" отнесены к политическим, выдается Министром внутренних дел Республики Казахстан, его заместителями.
Разрешение на хранение и ношение служебного оружия (огнестрельного короткоствольного нарезного оружия) должностным лицам государственных органов областей, столицы и города республиканского значения, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе" отнесены к политическим, выдается начальниками ДВД.

22-1. Қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттардың қолданылуын тоқтата тұру, қалпына келтіру және тоқтату, сондай-ақ оларды беруден бас тарту "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
7. Қызметтiк қару мен оның патрондарын пайдаланудың тәртiбi
24. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттiк қызметшiлерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының, Қазақстан Республикасының Парламентi депутаттарының жеке қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналған қызметтік қаруды Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі беретін рұқсаттар бойынша мынадай тәртіппен:
депутаттарға - Қазақстан Республикасының Парламентi;
мемлекеттiк қызмет туралы заңнамаға сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттiк қызметшiлерге жатқызылған мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарына - Қазақстан Республикасы Президентінiң Іс Басқармасы, Премьер-Министрiнің Кеңсесі сатып алады.
Қызметтiк қаруды (қысқа ұңғылы ойықты атыс қаруын) сақтау мен алып жүруге мынадай құжаттардың:
өтiнiш;
кадрларды есепке алу жөнiндегi жеке парақ (сауалнама);
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытынды;
қаруды қауiпсiз ұстаудың ережелерiн бiлетiндiгiн тексеру туралы анықтамалар;
3х4 см екi фотосурет;
түрi, үлгісі, моделі, жүйесi, калибрі, нөмiрi көрсетiле отырып, қарудың бекiтiлiп берiлгенi туралы бұйрықтың көшiрмесi негiзiнде берiледi.
Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаттарына және "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттiк қызметшiлерге жатқызылған мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарына қызметтiк қаруды (қысқы ұңғылы ойықты атыс қаруы) сақтау мен алып жүруге рұқсатты Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi, оның орынбасарлары - бередi.
Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік органдарының лауазымды адамдарына қызметтік қаруды (қысқы ұңғылы ойықты атыс қаруы) сақтау мен алып жүруге рұқсатты ІІД бастықтары береді.

Служебное оружие, предназначенное для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с законодательством о государственной службе отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, прокурорами хранится в соответствии с требованиями, изложенными в пунктах 7-9 настоящих Правил.
Примечание. Разрешение на хранение и ношение служебного оружия (не более одной единицы) выдается сроком на пять лет.
Изъятие оружия и патронов к нему производится в соответствии со статьей 20 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.11.2003 N 1127; от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Порядок перевозки служебного оружия
и патронов к нему
25. При перевозке оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом руководителем организации назначается ответственный за перевозку и обеспечивается соответствующая вооруженная охрана в пути следования.
25-1. Разрешение на перевозку оружия и патронов к нему выдается органом внутренних дел сроком на 15 дней и действует на всей территории Республики Казахстан согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
26. Перевозка охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом, утвержденными уполномоченным органом в области автомобильного транспорта.
Перевозимые оружие и патроны упаковываются в тару, которая опечатывается или опломбируется организацией, перевозящей груз.
При перевозке пороха, снаряженных патронов маршрут движения согласовывается с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Мемлекеттiк қызмет туралы заңнамаға сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттiк қызметшiлерге жатқызылған мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарының - Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының, прокурорлардың жеке қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында пайдалануға арналған қызметтiк қару осы Ережелердiң 7-9 тармақтарында жазылған талаптарға сәйкес сақталады.
Ескерту. Қызметтік қаруды (бiр бiрлiктен артық емес) сақтау мен алып жүруге рұқсат бес жыл мерзiмге берiледі.
Қару мен оның патрондарын алып қою Қазақстан Республикасының "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымын мемлекеттiк бақылау туралы" Заңының 20-бабына сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.11. N 1127, 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2008.09.11 N 842б, 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8. Қызметтiк қару мен оның патрондарын тасымалдаудың тәртiбi
25. Қаруды, аңшылық оқ-дәрiнi, жабдықталған патрондарды автомобиль көлiгiмен тасымалдау кезiнде ұйым басшысы тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды және жол бойында тиiстi қарулы күзетпен қамтамасыз етедi.
25-1. Осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарын тасымалдауға рұқсатты ішкі істер органы 15 күн мерзімге береді және ол Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
Ескерту. Ереже 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
26. Аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автомобиль көлігімен тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Тасымалданатын қару мен патрондар қорапқа орап салынады, оған жүк тасымалдаушы ұйым мөр басады немесе пломбалайды.
Оқ-дәріні тасымалдаған кезде жүру бағыты жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

27. Количество перевозимых ручной кладью патронов, пороха по железным дорогам и водным путям сообщения не должно превышать следующего веса:
патронов к огнестрельному оружию всех калибров - 10 кг;
бездымного пороха - 10 кг;
изделий из дымного пороха - 5 кг;
дымного пороха - 5 кг.
Примечание. В разрешении на перевозку ручной клади указывается только нетто груза (металлические гильзы, ящики и т.п. в вес груза не входят).
28. Пересылка почтовыми отправлениями оружия (их основных (составных) частей) и патронов к ним, в том числе по международным почтовым отправлениям, не допускается.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
29. Перевозка служебного оружия, снаряженных патронов, пороха различными видами транспорта производится в соответствии с правилами, установленными для этого вида транспорта. Оружие перевозится в разряженном, зачехленном виде, а патроны упаковываются в тару.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
30. Работники, сопровождающие грузы, по прибытии в пункт назначения и окончании работы, связанной с охраной груза, сдают служебное оружие на временное хранение в оружейную комнату организации, принявшей груз, или местный орган внутренних дел.
Перевозка боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему, а также холодного оружия определяется законодательством.
9. Порядок приобретения, хранения, учета и перевозки спортивного оружия
Сноска. Заголовок раздела 9 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
31. Приобретение спортивного огнестрельного оружия (кроме пневматического с дульной энергией от 3 Дж до 7,5 Дж и калибром не более 4,5 мм) и патронов к нему осуществляются спортивными организациями по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел в соответствии с видами, типами, моделями и количеством оружия, указанными в приложении 9 к настоящим Правилам.
Метательное оружие (луки и арбалеты силой натяжения тетивы свыше 14 кг) приобретается спортивными организациями по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел.
Приобретение, хранение и перевозка спортивного огнестрельного и метательного оружия осуществляются в порядке, установленном пунктами 4, 5, 6, 8, 9, разделами 8 и 9 настоящих Правил.

27. Қол жүгi ретiнде темiржол және су жолдары арқылы тасымалданатын патрондардың, оқ-дәрiнiң саны мынадай:
барлық калибрлi атыс қаруының патрондары - 10 кг;
түтiнсiз оқ-дәрi - 10 кг;
түтiндi оқ-дәрi бұйымдары - 5 кг;
түтiндi оқ-дәрi - 5 кг салмақтан аспауы керек.
Ескерту. Қол жүгi ретiнде тасымалдауға берiлген рұқсатта тек қана жүктiң таза салмағы көрсетiледi (металл гильзалар, жәшiктер және т.б. жүктің салмағына кiрмейдi).
28. Қаруды (оның негізгі (құрамдас) бөлшектерін) және оның патрондарын пошта арқылы, оның ішінде халықаралық пошта арқылы жөнелтуге жол берілмейді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
29. Қызметтік қаруды, патрондарды, оқ-дәріні түрлі көліктермен тасымалдау көліктің осы түрі үшін белгіленген қағидаларға сәйкес жүргізіледі. Қару оқсыз, қапталған түрде, ал патрондар қорапқа орап салынып тасымалданады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
30. Жүкке ерiп жүретін қызметкерлер белгiленген пунктке барған және жүк күзетумен байланысты жұмыс аяқталған кезде қызметтiк қаруды уақытша сақтау үшiн жүктi қабылдап алған ұйымның қару бөлмесiне немесе жергiлiктi iшкi iстер органына тапсырады.
Жауынгерлiк қол атыс қаруы мен оның патрондарын, сондай-ақ суық қаруды тасымалдау тәртiбi заңнамада белгiленедi.
9. Спорттық қаруды сатып алу, сақтау, есепке алу және тасымалдау тәртiбi
Ескерту. 9-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31. Спорттық атыс қаруын (үрлемелі қуаты 3 Дж бастап 7,5 Дж дейінгі және калибрі 4,5 мм аспайтын пневматикалық қарудан басқа) және оның патрондарын сатып алуды спорттық ұйымдар ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша осы Ережеге 9-қосымшада көрсетілген түрлеріне, типтеріне, модельдеріне және санына сәйкес жүзеге асырады.
Лақтырылатын қаруды (арқанының керілу күші 14 кг жоғары садақтар мен арбалеттерді) спорттық ұйымдар ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша сатып алады.
Спорттық атыс және лақтырылатын қаруды сатып алу, сақтау және тасымалдау осы Ереженің 4, 5, 6, 8, 9-тармақтарында, 8 және 9-бөлімдерінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
31-1. Для учета оружия в спортивной организации ведутся книга учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих оружие, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, и журнал выдачи и приема оружия и патронов к нему, согласно приложению 19 к настоящим Правилам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система."
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-1 в соответствии с постановлениями Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
32. Ответственные за перевозку оружия и патронов должностные лица спортивных организаций, прибыв в пункт проведения соревнований или учебно-тренировочных сборов, обязаны немедленно сдать на временное хранение привезенное ими оружие и патроны к нему вместе с разрешением на право перевозки в специально оборудованное помещение по месту проведения соревнований или сборов.
Запрещается хранение оружия и патронов в местах размещения спортивных делегаций (команд) в гостиницах, общежитиях, спортивных лагерях и других местах отдыха.
Во время сборов (соревнований) лица, ответственные за сохранность оружия, обязаны ежедневно перед сдачей оружия под охрану проверять наличие всех единиц огнестрельного оружия в соответствии с журналом выдачи и приема оружия и патронов к нему.
32-1. Право на приобретение, хранение, хранение и ношение метательного оружия (луков и арбалетов силой натяжения тетивы свыше 14 кг) для спортивных целей имеют также граждане Республики Казахстан, достигшие 16-летнего возраста.
Приобретенное метательное оружие (луки и арбалеты) подлежит регистрации в органах внутренних дел по месту жительства в недельный срок со дня приобретения.
Порядок приобретения, ношения и хранения, перевозки метательного оружия (луков и арбалетов) осуществляется в соответствии с пунктами 79-101 настоящих Правил.
Использование метательного оружия разрешается только в соответствующих спортивных объектах.
Сноска. Пункт 32-1 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие с 21.11.2014).

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31-1. Қаруды есепке алу үшін спорт ұйымында осы Ережеге 18-қосымшаға сәйкес қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қару мен оның патрондарын есепке алу кітабы және осы Ережеге 19-қосымшаға сәйкес қару мен оның патрондарын беру және қабылдау журналы жүргізіледі, олар нөмiрленеді, тігіледі және аумақтық iшкi iстер органының "Лицензиялық-рұқсат жүйесі" деген бедерi бар арнайы мөрi басылады.
Ескерту. Ереже 31-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
32. Спорттық ұйымдардың қару мен патрондарды тасымалдауға жауапты лауазымды адамдары жарыстарды немесе оқу-жаттығу жиындарын өткiзу пунктiне келгеннен кейiн, өздерi әкелген қаруды және оның патрондарын тасымалдау құқығын беретiн рұқсатпен бiрге жарыстар немесе жиындар өтетiн жердегi арнайы жабдықталған үй-жайға уақытша сақтауға дереу тапсыруға мiндеттi.
Қару мен патрондарды спорт делегациялары (командалары) орналасқан қонақ үйлерiнде, жатақханаларда, спорт лагерьлерiнде және басқа демалыс орындарында сақтауға тыйым салынады.
Жиындар (жарыстар) өту кезінде қарудың сақталуына жауапты адамдар қаруды күнделiктi күзетке тапсыру алдында қару мен оның патрондарын беру және қабылдау журналына сәйкес барлық атыс қаруы бiрлiктерінiң болуын тексеруге мiндеттi.
32-1. Спорттық мақсаттар үшін лақтырылатын қаруды (көрмесінің тартылу күші 14 кг жоғары садақтар мен арбалеттерді) сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге Қазақстан Республикасының 16 жасқа толған азаматтарының да құқығы бар.
Сатып алынған лақтырылатын қару (садақтар мен арбалеттер) сатып алынған күннен бастап бір апта мерзімде тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарында тіркелуі тиіс.
Лақтырылатын қаруды (садақтар мен арбалеттерді) сатып алу, алып жүру және сақтау, тасымалдау осы Ереженің 79-101-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Лақтырылатын қаруды пайдалануға тек тиісті спорттық объектілерде ғана рұқсат етіледі.
Ескерту. 32-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. № 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 2014.11.14 № 1198 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен

10. Условия и порядок выдачи лицензии на
производство, разработку и ремонт гражданского и
служебного оружия и патронов к нему
Сноска. Глава 10 исключена постановлением Правительства РК от 13 августа 2007 г. N 692 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня со дня его официального опубликования).
11. Условия и порядок выдачи лицензий на
реализацию (торговлю) гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
Сноска. Глава 11 исключена постановлением Правительства РК от 13 августа 2007 г. N 692 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня со дня его официального опубликования).
12. Условия и порядок выдачи лицензий на
коллекционирование и экспонирование гражданского и
служебного оружия и патронов к нему
Сноска. Глава 12 исключена постановлением Правительства РК от 13 августа 2007 г. N 692 (вводится в действие по истечении 21 календарного дня со дня его официального опубликования).
13. Порядок коллекционирования и экспонирования
гражданского, служебного оружия и патронов к нему
47. Коллекционное огнестрельное оружие в оружейных мастерских должно быть приведено в состояние, непригодное для производства выстрела, путем:
просверливания отверстия диаметром не менее 5 мм в казенной части оружия без повреждений надписей и клейм;
изъятия или спиливания бойка.
Экспонируемое в музеях, при организации выставок, выставок-продаж или аукционов гражданское и служебное оружие приводится в состояние, непригодное для производства выстрела, путем:
изъятия частей ударно-спускового механизма оружия;
вставок в механизмы, ствол оружия, исключающих производство выстрела, при этом конструкция вставок не должна позволять их изъятие без дополнительных приспособлений.
Патроны к стрелковому оружию могут экспонироваться в музеях только разряженными (без пороха).
Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
48. Запрещается использовать для экспонирования оружие, найденное в местах бывших боев, подаренное гражданами, которое не зарегистрировано в органах внутренних дел.
49. Владелец коллекционного оружия имеет право передать его в собственность только лицу, имеющему лицензию органа внутренних дел на коллекционирование оружия.
50. При краже или утрате коллекционного оружия владелец обязан немедленно заявить в территориальный орган внутренних дел, выдавший лицензию на коллекционирование.
51. Юридическим и физическим лицам, имеющим лицензии на экспонирование, при организации выставки, выставки-продажи или аукциона необходимо:

10. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын
өндiруге, өңдеуге және жөндеуге лицензия берудiң шарттары мен
тәртiбi
Ескерту. 10-тарау алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.08.13. N 692 (ресми жарияланған күннен бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын сатуға
(саудасына) лицензия берудiң шарттары мен тәртiбi
Ескерту. 11-тарау алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.08.13. N 692 (ресми жарияланған күннен бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Азаматтық және қызметтiк қаруды, оның патрондарын
коллекциялау мен экспонаттауға лицензиялар берудiң тәртiбi мен
шарттары
Ескерту. 12-тарау алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2007.08.13. N 692 (ресми жарияланған күннен бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Азаматтық, қызметтiк қару мен оның патрондарын
коллекциялау мен экспонаттаудың тәртiбi
47. Коллекциялық атыс қаруы қару-жарақ шеберханаларында:
жазулары мен таңбаларына зақым келтiрiлмей қарудың қазыналық бөлiгiнде диаметрi кемiнде 5 мм саңылау бұрғылау;
шаппасын алып тастау немесе кесу арқылы атуға жарамсыз күйге келтiрiлуге тиiс.
Музейлерде экспонатталатын азаматтық және қызметтік қару көрмелер, сауда көрмелері немесе аукциондар ұйымдастыру кезінде:
қарудың соққылау-жіберу тетігінің бөлшектерін алып тастау;
қарудың тетіктеріне, ұңғысына атыс жүргізуге жол бермейтін ендірмелер қою арқылы атуға жарамсыз күйге келтiрілуге тиiс, бұл ретте ендірмелердің конструкциясы оларды қосымша құралдарсыз алуға мүмкіндік бермеуге тиіс.
Атыс қаруының патрондары музейлерде оқталмаған (оқ-дәрiсiз) күйінде ғана экспонатталады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
48. Бұрынғы ұрыс орындарынан табылған, азаматтардың сыйға тартқан, iшкi iстер органдарында тiркелмеген қаруды экспонаттау үшін пайдалануға тыйым салынады.
49. Коллекциялық қару иесiнiң қаруды тек қана коллекциялауға ішкi iстер органының лицензиясы бар адамның меншiгiне тапсыруға құқығы бар.
50. Коллекциялық қару ұрланған немесе жоғалған жағдайда иесi коллекциялауға лицензия берген аумақтық iшкi істер органына дереу мәлiмдеуге мiндеттi.
51. Экспонаттауға лицензиясы бар заңды және жеке тұлғалар көрме, сауда көрмесi немесе аукцион ұйымдастырған кезде:

1) заключить договоры об аренде помещений, порядке экспонирования оружия и патронов, обеспечении их сохранности;
2) получить в территориальном органе внутренних дел для иностранных участников заключение на ввоз принадлежащего им оружия на территорию Республики Казахстан и вывоз из Республики Казахстан, а также разрешение на его перевозку;
3) представлять в органы внутренних дел по месту проведения выставки, выставок-продаж или аукциона планы экспонирования и схемы размещения экспозиций для их согласования, а также получить на период проведения выставки, выставок-продаж или аукциона разрешение на хранение оружия и патронов в порядке, установленном настоящими Правилами;
4) не допускать несанкционированного доступа посторонних лиц к местам размещения и хранения экспонируемого оружия и патронов;
5) в случае размещения экспозиций оружия и патронов в открытых витринах и стендах ежедневно по окончании работы выставки, выставок-продаж или аукциона сдавать оружие и патроны на хранение в помещения оборудованные согласно требованиям по обеспечению сохранности оружия и патронов;
6) в музеях, при организации выставки, выставки-продажи или аукциона экспонировать гражданское и служебное оружия и патроны к нему в непригодном для стрельбы состоянии.
Лицензии на коллекционирование и экспонирование боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему выдаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Порядок учета гражданского и служебного
оружия в ремонтной мастерской
52. Основанием для выдачи лицензии открытие оружейно-ремонтной мастерской является ходатайство руководителя организации, открывающей мастерскую, с указанием в нем сведений об ответственном лице и лицах, которые будут работать в мастерской (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, адрес места жительства). К ходатайству приобщается акт комиссии о приемке помещения.
Пригодность помещения для функционирования в нем оружейно-ремонтной мастерской определяется комиссией в составе представителей органов внутренних дел, органов государственной противопожарной службы, санитарно-эпидемиологического надзора и организации, открывающей мастерскую.
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068.
53. Хранение оружия в оружейно-ремонтной мастерской допускается при наличии специально оборудованного помещения, отвечающего требованиям, изложенным в пункте 7-8 настоящих Правил.

1) үй-жайды жалға алу, қару мен патрондарды экспонаттау тәртiбi, олардың сақталуын қамтамасыз ету туралы шарттар жасасуы;
2) шетелдік қатысушылар үшін оларға тиесілі қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге аумақтық ішкі істер органынан қорытынды, сондай-ақ оны тасымалдауға рұқсат алуы;
3) көрме, сауда көрмелерi немесе аукцион өтетiн жердегi iшкi iстер органдарына экспонаттау жоспарлары мен экспозицияларды орналастыру сызбасын келiсу үшiн ұсынуға, сондай-ақ көрме, сауда көрмелерi немесе аукцион өткiзу кезеңiне осы Ережеде белгіленген тәртiппен қару мен оның патрондарын сақтау үшiн рұқсат алуы;
4) экспонатталатын қару мен патрондар орналастырылған және сақталатын жерлерге бөтен адамдардың рұқсатсыз кіруiне жол бермеуі;
5) қару мен патрондар экспозицияларын ашық сөрелер мен стендiлерде орналастырған жағдайда, көрме, сауда көрмелерi немесе аукцион жұмысы аяқталғаннан кейiн күн сайын қару мен патрондардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарға сәйкес қару мен патрондарды жабдықталған үй-жайларға сақтау үшiн тапсыруы;
6) музейлерде, көрме, сауда көрмесін немесе аукцион ұйымдастыру кезінде азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын атуға жарамсыз күйінде экспонаттау қажет.
Жауынгерлiк қол атыс қаруы мен оның патрондарын коллекциялаудың және экспонаттаудың лицензиялары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен берiледi.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Жөндеу шеберханасындағы азаматтық және қызметтiк қаруды
есепке алудың тәртiбi
52. Қару жөндеу шеберханасын ашуға лицензия беруге жауапты адам және шеберханада жұмыс істейтін адамдар туралы (тегi, аты, әкесiнің аты, туған күнi мен жерi, тұрғылықты мекен-жайы) мәлiметтер көрсетiлген шеберхананы ашушы ұйым басшысының өтiнiшi негiз болып табылады. Өтiнішке комиссияның үй-жайды қабылдап алу туралы актісі қоса тiркеледi.
Yй-жайдың қару жөндеу шеберханасы ретiнде жұмыс iстеуге жарамдылығын құрамында iшкi iстер органдарының, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының және шеберхананы ашушы ұйымның өкiлдерi бар комиссия анықтайды.
Ескерту. 52-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.06.30 N 662, 2008.11.18 N 1068 Қаулыларымен.
53. Осы Ереженiң 7-8-тармақтарында жазылған талаптарға жауап беретiн арнайы жабдықталған үй-жайлар болған кезде қаруды қару жөндеу шеберханасында сақтауға жол берiледi.

54. Прием оружия (в том числе охотничьих ружей) в ремонт производится:
1) от граждан - при наличии разрешения органа внутренних дел на хранение, хранение и ношение оружия и документов, удостоверяющих личность;
2) от организаций - при наличии у лица, ответственного за хранение оружия, разрешения органа внутренних дел на хранение оружия, сопроводительного письма руководителя организации, доверенности и документа, удостоверяющего личность.
Примечание. В случае сдачи в ремонт не зарегистрированного оружия администрация мастерской немедленно сообщает в орган внутренних дел о лице, сдавшем это оружие.
55. Выдача оружия после ремонта его в оружейной мастерской производится:
1) гражданам - при наличии квитанции мастерской, разрешения органа внутренних дел на хранение или хранение и ношение оружия и документа, удостоверяющего личность;
2) представителям организаций - при наличии квитанции мастерской, разрешения органа внутренних дел на хранение оружия, доверенности и документа, удостоверяющего личность.
Примечание. В случае ремонта следообразующих частей оружия с нарезным стволом необходимо уведомить органы внутренних дел для проведения контрольного отстрела.
56. При неявке владельца оружия или представителя организации, сдавшей в ремонт оружие, в течение тридцати дней после истечения срока исполнения заказа, указанного в квитанции, оружие передается в орган внутренних дел по территориальности для осуществления соответствующих проверок.
57. Для учета поступившего в ремонт оружия в оружейно-ремонтной мастерской ведется книга учета поступившего в оружейно-ремонтную мастерскую оружия, согласно приложению 20 к настоящим правилам, которая должна быть пронумерована, прошнурована и скреплена специальной печатью органа внутренних дел, выдавшего лицензию на функционирование мастерской, с оттиском "Лицензионно-разрешительная система.
Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
58. Юридические лица, имеющие лицензию на производство огнестрельного гражданского и служебного оружия и патронов к нему, холодного оружия, а также газового оружия и патронов к нему осуществляют:
а) исследование, связанное с созданием новых типов и моделей оружия или патронов;
б) разработку опытных образцов новых типов или моделей оружия или патронов в процессе проведения опытно-конструкторских работ, а также разработка и экспертиза научно-технической документации на производство оружия или патронов;
в) испытание оружия или патронов для определения их технических характеристик (свойств), установления предельных сроков службы и безопасного использования;
г) изготовление оружия или патронов, в том числе сборка оружия и создание основных частей огнестрельного оружия или составных частей патронов (гильз, капсюлей, пороха, пуль, дроби и картечи), сборка и снаряжении патронов;
д) художественную отделку оружия без внесения конструктивных изменений в его основные части и с сохранением технических характеристик оружия. При художественной отделке оружия могут применяться драгоценные металлы, драгоценные и полудрагоценные камни, а также материалы и технологии, не являющиеся необходимыми при изготовлении конкретной модели оружия;
е) ремонт оружия, в том числе приведение его в рабочее состояние путем устранения неисправностей деталей или их замены, а также восстановление внешнего вида и элементов художественной отделки оружия. В случае ремонта следообразующих частей оружия необходимо уведомить органы внутренних дел для проведения контрольного отстрела.
Юридические лица обязаны осуществлять контроль за производством оружия и патронов, обеспечивать безопасность, связанную с производством работ, надлежащее качество выпускаемой продукции, ее учет и сохранность.
Сноска. Пункт 58 с изменением, внесенным постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).

54. Қаруды (оның ішінде аңшылық қаруларды) жөндеуге:
1) ішкі істер органының қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаты және жеке басын куәландыратын құжаттары болғанда - азаматтардан;
2) қарудың сақталуына жауапты адамда қаруды сақтауға ішкі істер органының рұқсаты, ұйым басшысының ілеспе хаты, сенімхат және жеке басын куәландыратын құжаты болғанда - ұйымдардан қабылдау жүргізіледі.
Ескерту. Тіркелмеген қару жөндеуге тапсырылған жағдайда шеберхана әкiмшiлігі осы қаруды тапсырған адам туралы iшкi iстер органына дереу хабарлайды.
55. Қару шеберханасында жөндеуден өткеннен кейiн қару:
1) шеберхананың түбіршегi, қаруды сақтауға немесе сақтау мен жүруге iшкi iстер органының рұқсаты және жеке басын куәландыратын құжаты болғанда - азаматтарға;
2) шеберхананың түбіршегi, қаруды сақтауға iшкi iстер органының рұқсаты, сенiмхат және жеке басын куәландыратын құжаты болғанда - ұйым өкiлдерiне берiледi.
Ескерту. Ойық ұңғылы қарудың iз қалдыратын бөлiктерi жөндеуден өткен жағдайда тексеру атысын жүргiзу үшiн міндеттi түрде iшкі істер органдарын хабардар ету қажет.
56. Жөндеуге қару тапсырған қару иесiнiң немесе ұйым өкiлiнің тапсырысты орындау түбiршегiнде көрсетiлген мерзiм еткеннен кейін отыз күн iшiнде келмеген жағдайда қару тиiстi тексерулердi жүзеге асыру үшiн аумақтық iшкi iстер органына тапсырылады.
57. Жөндеуге келiп түскен қаруды есепке алу үшiн қару жөндеу шеберханасында осы Ережеге 20-қосымшаға сәйкес нөмiрленген, тігiлген және шеберхананың жұмыс iстеуiне лицензия берген iшкi iстер органының "Лицензиялық-рұқсат ету жүйесi" деген бедерi бар арнайы мөрi басылған қару жөндеу шеберханасына келiп түскен қаруды есепке алу кiтабы жүргiзiледi.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
58. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, суық қаруды, сондай-ақ газды қару мен оның патрондарын жасауға лицензиясы бар заңды тұлғалар мыналарды жүзеге асырады:
а) қарудың немесе патрондардың жаңа үлгiлерi мен модельдерiн жасаумен байланысты зерттеудi;
б) тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар жүргiзу процесiнде қарудың немесе патрондардың жаңа үлгiлерi мен модельдерiнiң тәжiрибелік үлгiлерiн әзiрлеудi, сондай-ақ қаруды немесе патрондарды өндіруге ғылыми-техникалық құжаттар әзiрлеудi және сараптауды;
в) қарудың немесе патрондардың техникалық сипаттамаларын (қасиеттерін) анықтау үшiн, қызметтiң шекті мерзiмдерi мен пайдалану қауіпсіздігін белгiлеу үшiн оларды сынақтан өткiзудi;
г) қару немесе патрондар жасап шығаруды, оның iшiнде қаруды құрастыруды және атыс қаруының негiзгi бөлiктерiн немесе патрондардың құрамдас бөлiктерiн (гильзаларды, капсюльдердi, оқ-дәрiнi, оқтарды, бытыралар мен картечтердi) жасауды, патрондарды құрастыру мен жарақтауды;
д) қарудың негiзгi бөлiктерiне конструкциясы жағынан өзгерiстер енгiзусiз және оның техникалық сипаттамаларын сақтай отырып, қаруды көркемдеп әрлеудi жүзеге асырады. Қаруды көркемдеп әрлеу кезінде қымбат металдар, қымбат және жартылай қымбат тастар, сондай-ақ қарудың нақты моделiн дайындауға қажеттi материалдар мен технологиялар қолданылуы мүмкiн;
е) қару жөндеудi, оның iшінде детальдарының ақауларын жою немесе оларды айырбастау арқылы оны жұмыс iстеу күйiне келтiрудi, сондай-ақ қарудың сыртқы түрi мен көркемдеп әрлеу элементтерiн қайта қалпына келтiрудi жүзеге асырады. Қарудың iз қалдыратын бөлiктерi жөнделген жағдайда тексеру атысын жүргiзу үшiн iшкi iстер органдарына хабарлау қажет.
Заңды тұлғалар қару мен патрондар өндiруге бақылау жасауды жүзеге асыруға, жұмыс өндірiсiмен байланысты қауiпсiздiктi, шығарылатын өнiмнiң тиiстi сапасын, оның есебi мен сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
Ескерту. 58-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

59. Юридическим лицам, имеющим лицензию на производство оружия и патронов к нему, запрещается:
а) осуществлять производство видов и типов оружия или патронов, не предусмотренных в лицензии;
б) присваивать оружию или патронам, производимым только для экспорта в соответствии с техническими условиями, отвечающими требованиям стран - импортеров, маркировку аналогичного оружия или патронов, находящихся в обороте на территории Республики Казахстан.
Лицензии на производство боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему выдаются в порядке, установленном законодательством.
15. Порядок приобретения, хранения, учета, перевозки и торговли
гражданским и служебным оружием и патронами к нему в магазинах
Сноска. Заголовок раздела 15 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Раздела 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.04.2014 № 363 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
59-1. Юридические лица, имеющие лицензию на торговлю гражданским и служебным оружием, приобретают гражданское и служебное оружие и патроны к нему по разрешениям на их приобретение.
Приобретенное гражданское и служебное оружие в семидневный срок со дня приобретения регистрируется в территориальном органе внутренних дел путем представления оригинала дубликата разрешения или приложения к дубликату разрешения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 59-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
59-2. Учет приобретаемого, продаваемого оружия и патронов к нему ведется в книге согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 59-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
60. Юридические лица, имеющие лицензию на торговлю гражданским и служебным оружием, хранят оружие и патроны к нему в специально оборудованном хранилище (оружейная комната), отвечающем следующим требованиям:
1) быть изолированным от других подсобных, служебных помещений, иметь капитальные стены, железобетонные потолочные перекрытия и пол;

59. Қару мен оның патрондарын өндiруге лицензиясы бар заңды тұлғаларға:
а) лицензияда көзделмеген қарудың немесе патрондардың түрлерi мен үлгiлерiн өндiрудi жүзеге асыруға;
б) импорттаушы елдердiң талаптарына жауап беретiн техникалық шарттарға сәйкес тек экспорттау үшiн ғана өндiрiлетiн қаруға немесе патрондарға Қазақстан Республикасының аумағында айналымда болатын осындай қарудың немесе патрондардың таңбалануын беруге тыйым салынады.
Жауынгерлiк қол атыс қаруы мен оның патрондарын өндiру лицензиясы заңнамада белгiленген тәртiппен берiледi.
15. Дүкендердегі азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алу, сақтау, есепке алу, тасымалдау және сату тәртібі
Ескерту. 15-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
59-1. Азаматтық және қызметтік қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлғалар азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын оларды сатып алуға арналған рұқсаттар бойынша сатып алады.
Сатып алынған азаматтық және қызметтік қару сатып алынған күнінен бастап жеті күн мерзімде аумақтық ішкі істер органында рұқсат телнұсқасының түпнұсқасын немесе рұқсат телнұсқасына қосымшаны беру арқылы тіркеледі.
Ескерту. Ереже 59-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
59-2. Сатып алынатын, сатылатын қару мен оның патрондарын есепке алу, осы Ережеге 21-қосымшаға сәйкес кітапта жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 59-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
60. Азаматтық және қызметтік қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлғалар қару мен оның патрондарын мынадай талаптарға сай келетін, арнайы жабдықталған қоймада (қару-жарақ бөлмесінде) сақтайды:
1) басқа қосалқы, қызметтік үй-жайлардан оқшауланған болуы, қабырғалары қалың, төбе жабыны мен едені темірбетонды болуы тиіс;

некапитальные стены, являющиеся периметром охраняемой зоны специально оборудованного хранилища, не железобетонные потолочные перекрытия и пол обшиваются металлическими решетками, выполненными из круглого стального прута диаметром не менее 15 мм или квадратного стального прута со стороной не менее 14 мм. Прутья свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки не более 150х150 мм;
2) иметь две двери, при этом наружную – металлическую, выполненную из стального листа толщиной не менее 3 мм, внутреннюю – решетчатую стальную или рол – ставню стальную;
наружная дверь запирается на внутренний замок с автоматической защелкой, оборудуется "доводчиком" и блокирующим устройством с резервным питанием, срабатывающим при нажатии "тревожной кнопки", внутренняя решетчатая дверь или рол-ставня запираются на внутренний или навесной замок;
обрамление дверного проема специально оборудованного хранилища (дверная коробка) выполняется из стального профиля с вмонтированными в стену не менее чем десятью штырями из арматурной стали диаметром 10-12 мм и заглублением в стену не менее 80 мм;
3) оружие и патроны хранятся на стеллажах, в пирамидах или в металлических ящиках (шкафах);
4) при наличии вентиляционных окон, люков на них устанавливаются стальные решетки с ячейками размером не более 150х150 мм, исключающие возможность проникновения через эти системы. Отверстия в стенах, предназначенные для прохождения инженерных сетей, имеют диаметр не более 200 мм;
5) при наличии окон на них устанавливаются стальные решетки, а также металлические ставни или рол-ставни. Обрамления решеток, ставен и рол-ставен заделываются в стену на глубину не менее 80 мм штырями из арматурной стали диаметром 10-12 мм. Распашные ставни оконных проемов запираются на навесные или внутренние замки. Решетки, устанавливаемые в дверные, оконные проемы, выполняются из стального круглого прута диаметром не менее 15 мм или квадратного прута с толщиной не менее 14 мм, а ставни из стального листа толщиной не менее 3 мм. Прутья свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки не более 150x150 мм;
6) иметь противопожарные средства;
7) наличие двух комплектов ключей от специально оборудованного хранилища и металлических ящиков (шкафов) с оружием и патронами;
один комплект ключей, кроме блокировочных устройств, находится у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов к нему, второй – у руководителя организации, у него же находятся все ключи от блокировочных устройств;
8) иметь два и более рубежа пожарно-охранной сигнализации, выполненной скрытой проводкой до щитка электропитания, с установкой датчиков, срабатывающих на открывание окон, дверей, люков, разбитие стекол или взлом стен, потолков, полов, ящиков (шкафов) и появление человека (допускается прокладка шлейфов охранной сигнализации только внутри помещения);
в нерабочее время специально оборудованное хранилище передается под охрану с подключением сигнализации на пульты централизованного наблюдения фирм-операторов, имеющих выносные рабочие места в дежурных частях органов внутренних дел;
в рабочее время специально оборудованное хранилище открывается только ответственным сотрудником специализированного магазина по торговле оружием и патронами к нему или руководителем юридического лица, имеющими доступ к оружию.
Двери в хранилище находятся в закрытом состоянии, за исключением входа и выхода сотрудников магазина, имеющих допуск к оружию, а также вноса и выноса ими оружия и патронов, запасных частей к оружию и пороха;

арнайы жабдықталған қойманың күзетілетін аймағының периметрі болып табылатын қалың емес қабырғалар, темірбетонды емес төбе жабулар мен еден диаметрі кемінде 15 мм жұмыр болат шыбықтан немесе жиегі кемінде 14 мм төртбұрышты болат шыбықтан орындалған металл тормен қапталады. Шыбықтар 150x150 мм аспайтын тор көз құрып, олардың әрбір қиылысқан жері дәнекерленеді;
2) екі есігі, бұл ретте қалыңдығы кемінде 3 мм болат табақтан жасалған сыртқы металл есігі, торланған болаттан жасалған ішкі есігі немесе болат рол-қақпасы болуға тиіс;
сыртқы есік автоматты "ілмешегі" бар ішкі құлыппен жабылады, "жеткізгішпен" және "дабыл түймесін" басқан кезде іске қосылатын резервтік қоректендіргіші бар бұғаттаушы құрылғымен жабдықталады, ішкі тор есік немесе рол-қақпасы ішкі немесе аспалы құлыппен жабылады;
арнайы жабдықталған қойма есігі ойығының жиегі (есіктің қорабы) диаметрі 10-12 мм арматуралы болаттан жасалған кемінде он шегемен қабырғаға кемінде 80 мм тереңдікке қағылған болат профильден жасалады;
3) қару мен патрондар стеллаждарда, пирамидаларда немесе металл жәшіктерде (шкафтарда) сақталады;
4) желдеткіш терезелер, люктер болған жағдайда, оларға бұл жүйелер арқылы өту мүмкіндігін болдырмайтын көлемі 150x150 мм аспайтын тор көздері бар болат тор орнатылады. Инженерлік желілерді тартуға арналған қабырғалардағы тесіктердің диаметрі 200 мм аспайды;
5) терезелер болған жағдайда, оларға болат торлар, сондай-ақ металл қақпақтар немесе рол-ставнялар орнатылады. Торлардың, қақпақтардың және рол-ставнялардың жиектері диаметрі 10-12 мм болат арматурадан жасалған істікпен қабырғаға кемінде 80 мм тереңдікке қағылады. Шалқасынан ашылатын терезе қақпақтары берік аспалы немесе ішкі құлыптарға жабылады. Есік, терезе ойықтарына орнатылатын торлар диаметрі кемінде 15 мм жұмыр болат шыбықтан немесе қалыңдығы кемінде 14 мм шаршы болат шыбықтан, ал қақпақтар қалыңдығы кемінде 3 мм болат табақтан жасалады. Шыбықтар 150x150 мм аспайтын тор көз құрып, олардың әрбір қиылысқан жері дәнекерленеді;
6) өртке қарсы құралдар болуы керек;
7) қару мен оның патрондары бар арнайы жабдықталған қойманың және металл жәшіктер (шкафтар) кілттерінің екі жиынтығының болуы;
бұғаттаушы құрылғылардан басқа, кілттердің бір жиынтығы – қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамда, екіншісі ұйым басшысында, сондай-ақ онда бұғаттаушы құрылғылардың барлық кілттері болады;
8) электрмен қоректендіру қалқанына дейін жасырын сым тарту арқылы жасалған екі және одан көп күзет-өрт дабылы құралдарымен жабдықталады, терезелерді, есіктерді, люктерді ашқанда, әйнекті бұзғанда немесе қабырғаларды, төбелерді, едендерді, жәшіктерді (шкафтарды) бұзғанда және адам кіргенде іске қосылатын датчиктер орнатылады (күзет дабылы құралдарының шлейфтерін үй-жайдың ішіне ғана жүргізуге рұқсат етіледі);
жұмыстан тыс уақытта арнайы жабдықталған қойма ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріне шығарылатын жұмыс орындары бар оператор-фирмалардың орталықтандырылған бақылау пульттеріне сигнализация қосылып, күзетуге тапсырылады;
жұмыс уақытында арнайы жабдықталған қойманы қару мен оның патрондары саудасы бойынша мамандандырылған дүкеннің қаруға рұқсаты бар жауапты қызметкері немесе заңды тұлғаның басшысы ғана ашады.
Қойманың есіктері, дүкеннің қаруға рұқсаты бар қызметкерлерінің кіріп-шығуын, сондай-ақ олардың қару мен патрондарды, қарудың қосалқы бөлшектері мен оқ-дәріні әкеліп-әкетуін қоспағанда, жабық күйінде болады;

9) в специально оборудованном хранилище общей площадью не менее 10 м2 допускается хранение на стеллажах:
не более 150 кг бездымного пороха;
200 000 штук патронов к гладкоствольному оружию;
300 000 штук патронов центрального боя к нарезному длинноствольному оружию;
500 000 штук патронов бокового боя к нарезному длинноствольному оружию;
50 000 штук патронов к нарезному короткоствольному оружию;
150 000 штук патронов к газовому, газовому с возможностью стрельбы травматическим патроном, бесствольному травматическому оружию;
10 000 штук патронов светозвукового действия;
в отдельных случаях, в зависимости от изменения площади специально оборудованного хранилища, а также количества гражданского и служебного оружия указанное предельное количество пороха и патронов уменьшается или увеличивается по согласованию с органами внутренних дел;
письмо-согласование ежегодно оформляется отдельным документом произвольной формы, в котором указывается площадь оружейной комнаты и реальное нахождение в ней оружия, запасных частей к нему, патронов по видам и калибрам и делается вывод о возможности уменьшения или увеличения конкретного количества хранящихся патронов по видам и калибрам.
10) приказом руководителя юридического лица, имеющего лицензию на торговлю гражданским и служебным оружием, или директора специализированного магазина по торговле оружием и патронами назначается ответственный за сохранность оружия и патронов к нему.
Сноска. Пункт 60 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2014 № 363 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
61. Торговый зал по продаже оружия и патронов оборудуется в соответствии со следующими требованиями:
1) наличие систем круглосуточного видеонаблюдения, включающих:
камеры видеонаблюдения (типа "день-ночь"), разрешающая способность которых будет позволять идентифицировать человека по фото-видеоизображению;
соответствующее компьютерное оборудование, позволяющее хранение видеоинформации на срок не менее 7 суток;
2) наличие мобильных либо стационарных средств подачи тревоги ("Тревожные кнопки"), позволяющих скрыто подавать сигнал на пульт централизованного наблюдения;
3) каждая единица оружия (за исключением холодного), экспонируемая в торговом зале по продаже оружия и патронов, располагается на витринах (стендах) в состоянии, исключающем производство выстрела, закрепляется через спусковую скобу, (при ее наличии) на оружейный замок, предназначенный для ограничения доступа к оружию;

9) жалпы алаңы кемінде 10 м2 арнайы жабдықталған қойма сөрелерінде мыналарды:
150 кг аспайтын түтінсіз оқ-дәріні;
тегіс ұңғылы қарудың 200 000 дана патронын;
ойық ұзын ұңғылы қарудың ортадан соққылайтын 300 000 дана патронын;
ойық ұзын ұңғылы қарудың бүйірден соққылайтын 500 000 дана патронын;
қысқа ұңғылы ойық қарудың 50 000 дана патронын;
газды, травматикалық патронмен ату мүмкіндігі бар газды, ұңғысыз травматикалық қарудың 150 000 дана патронын;
жарық-дыбыстық әсері бар 10 000 дана патронды сақтауға рұқсат етіледі;
жекелеген жағдайларда, арнайы жабдықталған қойма алаңының, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару санының өзгеруіне байланысты оқ-дәрі мен патрондардың көрсетілген шекті саны ішкі істер органдарымен келісім бойынша азайтылады немесе көбейтіледі;
келісу хат жыл сайын еркін нысандағы жеке құжатпен ресімделеді, онда қару-жарақ бөлмесінің алаңы және ондағы нақты болған қарудың, қосалқы бөлшектерінің, түрлері мен калибрлері бойынша патрондарының нақты саны көрсетіледі және сақталатын түрлері мен калибрлері бойынша патрондарды азайту немесе көбейту мүмкіндігі туралы тұжырым жасалады.
10) азаматтық және қызметтік қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлға басшысының немесе қару мен патрондар саудасы бойынша мамандандырылған дүкен директорының бұйрығымен қару мен оның патрондарының сақталуына жауапты адам тағайындалады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61. Қару мен патрондар сатылатын сауда залы мынадай талаптарға сәйкес жабдықталады:
1) мыналарды:
дәлдік қабілеті фото-бейне сурет бойынша адамды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін ("күн-түн" үлгісіндегі) бейнебақылау камераларын;
кемінде 7 тәулік мерзімге дейін бейнеақпаратты сақтауға мүмкіндік беретін тиісті компьютерлік жабдықты қамтитын тәулік бойғы бейнебақылау жүйелерінің болуы;
2) орталықтандырылған бақылау пультіне жасырын сигнал беруге мүмкіндік беретін ұтқыр не стационарлық дабыл беру ("Дабыл түймелері") құралдарының болуы;
3) қару мен оның патрондары саудасы жөніндегі сауда залында экспонатталатын қарудың (суық қаруды қоспағанда) әрбір бірлігі атуға жарамсыз күйінде сөрелерде (стендтерде) орналастырылады, шүріппе тұтқа (бар болған кезде) арқылы қаруға қолжетімділікті шектеуге арналған қару құлпына бекітіледі;

4) патроны к огнестрельному оружию выставляются на витрины без порохового заряда и находятся под стеклом;
5) оружие, находящееся на витринах, приводится в состояние, исключающее быстрое производство выстрела;
6) за прилавками устанавливается не менее двух шкафов для хранения снаряженных патронов, капсюлей и пороха. Не допускается совместное хранение пороха с капсюлями или снаряженными патронами в одном шкафу. Порох может выкладываться на прилавок совместно с капсюлями только для передачи покупателю;
7) соответствие требованиям, предусмотренным подпунктами 4), 5), и 6) пункта 60 настоящих Правил, за исключением ставен на оконных проемах;
8) наличие два комплекта ключей от торгового зала и шкафов для хранения снаряженных патронов, капсюлей и пороха;
один комплект ключей постоянно находится у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов к нему, второй – у руководителя организации;
не допускается оставлять ключи от специально оборудованного хранилища, металлических ящиков (шкафов) с оружием и патронами в столах и иных доступных для посторонних лиц местах;
9) соответствие требованиям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 8) пункта 60 настоящих Правил. При несоответствии торгового зала указанным требованиям, оставление в нем оружия, приобретение которого осуществляется по разрешениям органов внутренних дел, а также патронов к оружию и пороха, после закрытия магазина (в нерабочее время) не допускается;
10) при наличии в торговом зале витражных перегородок они изготавливаются из ударостойких или устойчивых к пробиванию стекол, допускается установка пулестойких стекол.
11) торговый зал по продаже оружия и патронов располагается в здании охотничьего магазина, в месте, исключающем прохождение через него покупателей в другие помещения магазина.
Сноска. Пункт 61 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2014 № 363 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
62. Оружие на комиссионную продажу гражданами или представителями организаций сдается по направлению органов внутренних дел и документам, удостоверяющим личность. При сдаче на комиссионную продажу оружия без указанного направления, администрацией магазина оно принимается и передается в органы внутренних дел с указанием сведений о лице, сдавшем оружие. Квитанция о приеме оружия на комиссионную продажу вместе с разрешением на его хранение гражданином представляется в десятидневный срок в орган внутренних дел, где оружие было зарегистрировано. После получения органом внутренних дел сообщения о реализации оружия, оно снимается с учета.

4) атыс қаруының патрондары сөрелерге оқ-дәрі зарядынсыз қойылады және шынының астында тұрады;
5) сөрелерде тұрған қару жылдам атуды болдырмайтын күйге келтіріледі;
6) жасақталған патрондарды, капсюльдер мен оқ-дәріні сақтау үшін сөрелердің артына кемінде екі шкаф орнатылады. Оқ-дәріні капсюльдермен немесе жасақталған патрондармен бірге бір шкафта сақтауға тыйым салынады.
Оқ-дәрі сатып алушыға тапсыру үшін ғана сөрелерге капсюльдермен бірге қойылуы мүмкін;
7) терезе ойықтарындағы қақпақтарды қоспағанда, осы Ереженің 60-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес болуы;
8) жасақталған патрондарды, капсюльдер мен оқ-дәріні сақтауға арналған сауда залы мен шкафтар кілттерінің екі жиынтығының болуы;
кілттердің бір жиынтығы қару мен оның патрондарын сақтауға жауапты адамда, екіншісі - ұйым басшысында ұдайы болады;
арнайы жабдықталған қойманың, қару мен оның патрондары бар металл жәшіктердің (шкафтардың) кілттерін үстелдерде және бөгде адамдардың қолы жететін өзге де жерлерде қалдыруға рұқсат етілмейді;
9) осы Ереженің 60-тармағының 1), 2) және 8) тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес болуы. Сауда залы көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, дүкенді жапқаннан кейін (жұмыс уақытынан тыс) сатып алу ішкі істер органдарының рұқсаттары бойынша жүзеге асырылатын қаруды, сондай-ақ қарудың патрондарын және оқ-дәріні онда қалдыруға жол берілмейді;
10) сауда залында витражды қоршаулар болған жағдайда, олар соққыға төзімді немесе шыныны тесуге төзімді материалдан жасалады, оққа төзімді шыны орнатуға жол беріледі;
11) қару мен патрондар саудасы жөніндегі сауда залы аңшылық дүкенінің ғимаратында, сатып алушылардың ол арқылы дүкеннің басқа үй-жайларына өтуіне жол бермейтін жерде орналасады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.05.2017 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
62. Азаматтар немесе ұйымдардың өкілдері қаруды комиссиялық сатуға ішкі істер органдарының жолдамасы мен жеке басын куәландыратын құжаттары бойынша тапсырады. Қаруды комиссиялық сатуға көрсетілген жолдамасыз тапсырған жағдайда дүкен әкімшілігі оны қабылдап алады және қаруды тапсырған адам туралы мәліметтерді көрсете отырып, iшкi iстер органдарына тапсырады. Қаруды комиссиялық сатуға қабылдап алу туралы квитанцияны азамат қаруды сақтау рұқсатымен бірге оны тiркеген iшкi iстер органына он күндiк мерзімде ұсынады. Қарудың сатылғаны туралы хабарламаны алғаннан кейiн iшкi істер органы оны есептен шығарады.

63. Патроны к огнестрельному и газовому оружию в магазинах продаются:
1) физическим лицам - по предъявлении разрешения органов внутренних дел на хранение или хранение и ношение соответствующих видов оружия и документа, удостоверяющего личность;
2) физическим лицам охотничий порох отпускается после предъявления разрешения на право хранения или хранения и ношения огнестрельного оружия и документа, удостоверяющего личность (вес проданного пороха заносится в удостоверение охотника и книгу учета);
3) юридическим лицам – по предъявлении разрешения органа внутренних дел на приобретение и разрешения на хранение соответствующих видов оружия, доверенности и документа, удостоверяющего личность, лица, ответственного за хранение оружия.
Сноска. Пункт 63 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
63-1. При продаже оружия, подлежащего регистрации в органах внутренних дел, продавцы магазинов производят сверку разрешения на приобретение оружия с оригиналом удостоверения личности или паспорта покупателя.
Не допускается передача "в руки" покупателю, а также посетителям магазина огнестрельного оружия без предъявления ими разрешения на приобретение оружия и документа, удостоверяющего личность.
Сноска. Правила дополнены пунктом 63-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.04.2014 № 363 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
64. В организациях, осуществляющих торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, учет поступившего и проданного оружия и патронов к нему ведется по книгам, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются специальной печатью территориального органа внутренних дел с оттиском "Лицензионно-разрешительная система". Марка, калибр, номер проданного оружия вписываются в дубликат разрешения на приобретение огнестрельного и газового оружия и книгу учета, номер проданного охотничьего ножа – в удостоверение охотника покупателя. Указанные записи в дубликате разрешения и удостоверении охотника заверяются подписью продавца и штампом магазина с указанием даты продажи этих предметов.

63. Дүкендерде атыс және газды қарудың патрондары:
1) қарудың тиiстi түрлерiн сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсатын және жеке басын куәландыратын құжатын көрсеткен кезде – жеке тұлғаларға;
2) жеке тұлғаларға аңшылық оқ-дәрі атыс қаруын сақтау немесе сақтау мен алып жүру құқығына рұқсатын және жеке басын куәландыратын құжатын көрсеткеннен кейiн беріледі (сатылған оқ-дәрінiң салмағы аңшылық куәлікке және есепке алу кiтабына жазылады);
3) қарудың тиiстi түрлерiн сатып алуға ішкi iстер органының рұқсаты мен сақтауға рұқсатын, сенiмхатты және қарудың сақталуына жауапты адамның жеке басын куәландыратын құжатын көрсеткенде – заңды тұлғаларға сатылады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
63-1. Ішкі істер органдарында тіркелуі тиіс қаруды сатқан кезде дүкендердің сатушылары қаруды сатып алуға арналған рұқсатты сатып алушының жеке куәлігінің немесе паспортының түпнұсқасымен салыстырып тексеруді жүргізеді.
Атыс қаруын қаруды сатып алуға рұқсатты және жеке басын куәландыратын құжатын көрсетпеген сатып алушының, сондай-ақ дүкенге келушілердің "қолына" беруге жол берілмейді.
Ескерту. 15-бөлім 63-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондары саудасын жүзеге асыратын ұйымдарда келiп түсетiн және сатылған қару мен оның патрондарының есебі нөмірленген, тігілген кітаптар бойынша жүргiзiледi және аумақтық ішкi iстер органының "Лицензиялық-рұқсат ету жүйесi" деген бедерi бар арнайы мөрі басылады. Сатылған қарудың маркасы, калибрi, нөмiрi атыс және газ қаруын сатып алуға рұқсаттың телнұсқасына және есепке алу кiтабына, сатылған аңшылық пышақтың нөмiрi – сатып алушының аңшылық куәлігiне жазылады. Рұқсаттың телнұсқасы мен аңшылық куәлігінде көрсетiлген жазбалар сатушының қол қоюымен және осы заттарды сату күні көрсетiле отырып, дүкеннің мөртаңбасымен расталады.

Сноска. Пункт 64 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
65. Организации, осуществляющие торговлю оружием и патронами к нему:
1) продают оружие и патроны к нему, имеющие сертификат соответствия органа по подтверждению соответствия;
2) обеспечивают учет приобретаемого и продаваемого оружия, а также хранение учетной документации в течение 10 лет;
3) представляют в государственную пулегильзотеку пули и гильзы, отстрелянные из продаваемого служебного и гражданского огнестрельного нарезного оружия.
Контрольные отстрелы отечественного оружия производят предприятия-изготовители с внесением соответствующих записей в заводских паспортах.
Контрольные отстрелы импортного оружия производятся органами внутренних дел. Для их проведения организация представляет необходимое количество патронов, обеспечивает транспортировку оружия к месту отстрела;
4) представляют в органы внутренних дел ежемесячно сведения о приобретенном и проданном служебном и гражданском оружии и его покупателях в установленном уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия порядке согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
5) обеспечивают сохранность и безопасность его хранения;
6) обеспечивают знание персоналом законодательства Республики Казахстан об обороте оружия;
7) ежегодно не позднее 10 января года, следующего за отчетным периодом, представляют в Министерство внутренних дел Республики Казахстан годовой отчет о ввезенном оружии и его реализации согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
8) исключают доступ к местам размещения и хранения оружия и патронов (за прилавок) посторонних лиц, а также работников магазина, не имеющих допуск к оружию.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
66. Не допускаются торговля оружием юридическим и физическим лицам, не представившим разрешение на приобретение данного вида оружия, а также продажа оружия без номера и клейма либо патронов без знака соответствия требованиям технических регламентов в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
67. Юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, запрещается совмещать продажу в одном торговом зале оружия и иных видов товаров, за исключением спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к данному оружию.

Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Қару мен оның патрондары саудасын жүзеге асыратын ұйымдар:
1) сәйкестікті растау жөніндегі органның сәйкестiк сертификаты бар қару мен оның патрондарын сатады;
2) сатып алынатын және сатылатын қаруды есепке алуды, сондай-ақ 10 жыл бойы есептік құжаттаманы сақтауды қамтамасыз етеді;
3) мемлекеттік оқ-гильза қоймасына сатылатын қызметтiк және азаматтық ойық атыс қаруынан атылған оқтар мен гильзаларды ұсынады.
Дайындап шығарушы кәсiпорындар зауыттық паспорттарына тиiстi жазбалар енгiзу арқылы отандық қарудың тексеру атыстарын жүргізеді.
Импорттық қарудың тексеру атыстарын iшкi iстер органдары жүргізеді. Оларды жүргізу үшiн ұйым патрондардың қажеттi санын ұсынады, қаруды атыс жүргiзiлетiн жерге тасымалдауды қамтамасыз етеді;
4) осы Ережеге 22-қосымшаға сәйкес сатып алынған және сатылған қызметтiк және азаматтық қару және оны сатып алушылар туралы мәлiметтердi қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган белгiлеген тәртіппен ай сайын iшкi iстер органдарына ұсынады;
5) қарудың сақталуын және оны сақтау қауiпсiздiгiн қамтамасыз етеді;
6) персоналдың Қазақстан Республикасының қару айналымы туралы заңнамасын бiлуiн қамтамасыз етеді;
7) жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне осы Ережеге 15-қосымшаға сәйкес әкелінген қару және оның сатылуы туралы жылдық есеп береді;
8) қару мен патрондарды орналастыру және сақтау орындарына (сатушы сөресінің артына) бөгде адамдардың, сондай-ақ дүкеннің қаруға рұқсаты жоқ жұмыскерлерінің кіруіне жол бермейді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
66. Қарудың осы түрін сатып алуға рұқсатын ұсынбаған заңды және жеке тұлғаларға қарумен сауда жасауға, сондай-ақ нөмірсіз және таңбасыз қару не азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы техникалық регламенттердiң талаптарына сәйкестік белгісі жоқ патрондарды сатуға жол берілмейді.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
67. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының саудасына лицензиясы бар заңды тұлғаларға спорт, аң және балық аулау құрал-жабдықтары мен осы қарудың қосалқы бөлшектерiн қоспағанда, бiр сауда залында қару мен өзге де тауар түрлерiн қатар сатуға тыйым салынады.

Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
68. Лицензия на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему не дает права на открытие филиалов юридических лиц, созданных для торговли гражданским и служебным оружием и патронами к нему.
69. При выявлении нарушений правил хранения, использования и продажи оружия органы внутренних дел имеют право опечатывать помещение для хранения оружия, а при необходимости приостанавливать функционирование организации до устранения выявленных недостатков.
70. Продажу гражданского и служебного оружия и патронов к нему на территории Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством, могут осуществлять:
1) Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные и правоохранительные органы, за исключением органов государственной противопожарной службы;
2) государственные органы, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения огнестрельного оружия;
3) юридические лица с особыми уставными задачами;
4) юридические лица, занимающиеся производством оружия или торговлей им;
5) юридические и физические лица, занимающиеся коллекционированием или экспонированием оружия;
6) охотохозяйственные организации;
7) спортивные организации;
8) организации образования;
9) граждане Республики Казахстан;
10) иностранцы;
11) юридические лица, уполномоченные проводить научные медицинские исследования в области применения оружия, в том числе с патронами травматического и газового действия.
Сноска. Пункт 70 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
71. Исключен постановлением Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
72. Субъекты, указанные в подпунктах 2) - 11) пункта 70 настоящих Правил, продают находящиеся у них на законных основаниях оружие и патроны юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием, с предварительным уведомлением об этом органов внутренних дел по месту учета указанного оружия.
Сноска. Пункт 72 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
73. По направлению уполномоченного органа в сфере контроля за оборотом оружия (далее - уполномоченный орган), выдавшего разрешение на его хранение или хранение и ношение, граждане Республики Казахстан имеют право отчуждать находящееся у них на законных основаниях на праве собственности оружие юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием, коллекционирование или экспонирование оружия, с предварительным уведомлением уполномоченного органа, выдавшего им разрешения на хранение, хранение и ношение оружия, а также гражданам, имеющим разрешения на приобретение оружия, после перерегистрации оружия в органах внутренних дел по месту учета оружия.

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
68. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын сатуға берiлген лицензия азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын сату үшiн құрылған заңды тұлғалардың филиалдарын ашуға құқық бермейдi.
69. Қаруды сақтау, пайдалану және сату ережелерiн бұзу анықталған жағдайда iшкi iстер органдарының қару сақталатын үй-жайларды мөрлеуге, ал қажет болған жағдайда анықталған кемшiлiктер жойылғанға дейiн ұйымның жұмысын тоқтата тұруға құқығы бар.
70. Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатуды:
1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары;
2) лауазымды адамдарына атыс қаруын сақтауға және алып жүруге құқық берілген мемлекеттік органдар;
3) ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар;
4) қару өндірумен немесе оны сатумен айналысатын заңды тұлғалар;
5) қаруды коллекциялаумен немесе экспонаттаумен айналысатын заңды және жеке тұлғалар;
6) аңшылық шаруашылығы ұйымдары;
7) спорттық ұйымдар;
8) білім беру ұйымдары;
9) Қазақстан Республикасының азаматтары;
10) шетелдіктер;
11) қаруды, оның ішінде жарақат салатын және газбен әсер ететін патрондары бар қаруды қолдану саласында ғылыми медициналық зерттеулер жүргізуге уәкілеттік берілген заңды тұлғалар заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асыра алады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
71. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
72. Осы Ереженің 70-тармағының 2) - 11) тармақшаларында көрсетілген субъектілер өз қарамағында заңды негізде болатын қару мен патрондарды көрсетілген қарудың есепке алынған жеріндегі ішкі істер органдарына ол туралы алдын ала хабарлау арқылы қарумен сауда жасауға лицензиясы бар заңды тұлғаларға сата алады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
73. Қаруды сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсат берген уәкілетті органының (бұдан әрі - уәкілетті орган) жолдамасы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінде меншік құқығында заңды негізде болатын қаруды, қару мен оның патрондары айналымын бақылау саласындағы уәкілетті органға алдын ала хабарлай отырып, азаматтық және қызметтік қаруды сатуға, коллекциялауға немесе экспонаттауға лицензиясы бар заңды тұлғаларға, сондай-ақ қару есепке алынған жердегі ішкі істер органдарында қайта тіркегеннен кейін қару сатып алуға рұқсаты бар азаматтарға иеліктен шығаруға құқығы бар.

Сноска. Пункт 73 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
73-1. Перевозка оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов осуществляется юридическими лицами, занимающимися торговлей ими по разрешениям органов внутренних дел.
При перевозке оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом руководителем организации назначается ответственный за перевозку и обеспечивается вооруженная охрана в пути следования (договор по оказанию охранных услуг).
Перевозка оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов совместно с иными товарами не допускается, за исключением спортивных товаров, охотничьих и рыболовных принадлежностей.
Перевозка охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом по территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом.
Перевозимые оружие и патроны упаковываются в тару, которая опечатывается или опломбируется организацией, перевозящей груз.
При перевозке оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов не допускается в пути следования вскрывать тару, за исключением реализации специализированным магазинам по торговле оружием, при наличии договора (контракта) на поставку оружия, охотничьего пороха, снаряженных патронов.
При перевозке пороха, снаряженных патронов маршрут движения согласовывается с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения.
Снаряженные патроны, порох перевозятся ручной кладью железнодорожным, водным транспортом в количестве, не превышающем следующего веса:
1) снаряженных патронов к огнестрельному оружию – 10 кг;
2) бездымного пороха – 10 кг;
3) изделий из дымного пороха – 5 кг;
4) дымного пороха – 5 кг.
Примечание: в разрешении на перевозку ручной клади указывается только нетто груза (металлические гильзы, тара в вес груза не входят).
Перевозка автомобильным транспортом охотничьего пороха, снаряженных патронов, не превышающих следующего веса:
1) снаряженных патронов к огнестрельному оружию – 300 кг;
2) пороха - 50 кг осуществляется без разрешения на их перевозку в органах внутренних дел, при этом руководителем организации назначается ответственный за перевозку и обеспечивается вооруженная охрана в пути следования (договор по оказанию охранных услуг).
В случае превышения указанного веса, перевозка пороха и снаряженных патронов производится в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом.
Примечание. Перевозка осуществляется только после официального уведомления подразделения, осуществляющего контроль в сфере оборота гражданского и служебного оружия.
Сноска. Пункт 73-1 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
73-1. Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды тасымалдауды оларды сатумен айналысатын заңды тұлғалар ішкі істер органдарының рұқсаттары бойынша жүзеге асырады.
Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде ұйым басшысы тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды және жол бойында қарулы күзетпен қамтамасыз етеді (күзет қызметін көрсету жөніндегі шарт).
Спорттық тауарларды, аң және балық аулау құрал-жабдықтарын қоспағанда, қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды өзге тауарлармен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
Аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автомобиль көлігімен тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Тасымалданатын қару мен патрондар қорапқа орап салынады, оған жүк тасымалдаушы ұйым мөр басады немесе пломбылайды.
Қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды жеткізу шарты (келісімшарты) болған кезде, қару саудасы бойынша мамандандырылған дүкеннің сатуын қоспағанда, қаруды, аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды тасымалдау кезінде жол бойында қорапты ашуға жол берілмейді.
Оқ-дәріні, жарақталған патрондарды тасымалдау кезінде жүру бағыты жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
Жарақталған патрондар, оқ-дәрі қол жүгі ретінде темір жол, су көлігімен мынадай салмақтан аспайтын мөлшерде тасымалданады:
1) атыс қаруының жарақталған патрондары – 10 кг;
2) түтінсіз оқ-дәрі – 10 кг;
3) түтінді оқ-дәрі бұйымдары – 5 кг;
4) түтінді оқ-дәрі – 5 кг.
Ескертпе: қол жүгін тасымалдауға берілген рұқсатта жүктің нетто салмағы ғана көрсетіледі (металл гильзалар, ыдыстар жүктің салмағына кірмейді).
Салмағы:
1) атыс қаруының жарақталған патрондары – 300 кг;
2) оқ-дәрі – 50 кг аспайтын аңшылық оқ-дәріні, жарақталған патрондарды автомобиль көлігімен тасымалдау ішкі істер органдарының оларды тасымалдауға рұқсатынсыз жүзеге асырылады, бұл ретте ұйым басшысы тасымалдауға жауапты адамды тағайындайды және жол бойында қарулы күзетпен қамтамасыз етеді (күзет қызметін көрсету жөніндегі шарт).
Көрсетілген салмақтан асып кеткен жағдайда, оқ-дәрі мен жарақталған патрондарды тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескертпе. Тасымалдау азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылауды жүзеге асыратын бөлімшеге ресми түрде хабарланғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 73-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

74. На территории Республики Казахстан запрещается продажа:
а) оружия, не зарегистрированного в органах внутренних дел, либо оружия и патронов, технически непригодных для эксплуатации;
б) оружия без номера и клейма, а также патронов без знака соответствия стандарту;
в) огнестрельного оружия с нарезным стволом, не прошедшего контрольный отстрел с представлением в Государственную пулегильзотеку отстрелянных пуль и гильз;
г) оружия и патронов, полученных во временное пользование;
д) оружия и патронов, находящихся под таможенным контролем;
е) патронов к охотничьему огнестрельному гладкоствольному оружию, снаряженных гражданами для личного использования.
Торговля боевым ручным стрелковым оружием и патронами к нему осуществляется в порядке установленном законодательством.
15-1. Порядок проведения инвентаризации оружия и патронов юридическими лицами
Сноска. Правила дополнены разделом 15-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В организациях, осуществляющих хранение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, в целях учета проводится инвентаризация оружия и патронов юридическими лицами.
74-1. Инвентаризация – полная сверка наличия оружия и патронов на соответствие учетным данным, а также порядка ведения их учета и обеспечения сохранности. Инвентаризация проводится в организациях на основании приказа руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация.
74-2. Инвентаризации проводятся:
1) ежеквартально;
2) при смене лица, ответственного за сохранность оружия и патронов, либо руководителя юридического лица (на день приема-передачи дел);
3) в случае стихийного бедствия, пожара, аварии или других чрезвычайных ситуаций, в результате которых производилось перемещение оружия или патронов (для конкретного участника таких событий);
4) при ликвидации или реорганизации юридического лица перед составлением ликвидационного или разделительного балансов.
Приказом руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация, за 10 дней до начала инвентаризации назначаются председатель и члены инвентаризационной комиссии, определяются сроки ее работы и порядок представления акта инвентаризации, сличительных ведомостей о проведении инвентаризации.
74-3. Для проведения инвентаризации в организации создается постоянно действующая инвентаризационная комиссия в количестве не менее трех человек. В инвентаризационную комиссию включаются один из руководителей юридического лица, в котором проводится инвентаризация, работники бухгалтерской службы и другие специалисты, изучившие устройство и номенклатуру сверяемого оружия, а также меры безопасности при обращении с ним.
Состав инвентаризационной комиссии, как правило, не должен изменяться до окончания срока действия комиссии. В исключительных случаях замена членов комиссии производится на основании приказа руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация.
Руководитель юридического лица создает условия для проведения инвентаризации оружия и патронов, освобождает членов комиссии на время ее проведения от исполнения ими других обязанностей, а также выделяет необходимое количество технических работников, допущенных к работам с оружием и патронами.

74. Қазақстан Республикасының аумағында:
а) iшкi iстер органдарында тiркелмеген не пайдалануға техникалық жағынан жарамсыз қару мен патрондарды;
б) нөмiрi мен таңбасы жоқ қаруды не стандартқа сәйкестiк белгiсi жоқ патрондарды;
в) мемлекеттiк оқ-гильза қоймасына атылған оқтар мен гильзаларды ұсыну арқылы тексеру атыстары өткiзiлмеген ойық ұңғылы атыс қаруын;
г) уақытша пайдалануға алынған қару мен патрондарды;
д) кеден бақылауында болатын қару мен патрондарды;
е) азаматтардың жеке пайдалануы үшiн жарақталған тегiс ұңғылы аңшылық атыс қаруының патрондарын сатуға тыйым салынады.
Жауынгерлiк қол атыс қаруы мен оның патрондарын сату заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
15-1. Заңды тұлғалардың қару мен патрондарға түгендеу жүргізу тәртібі
Ескерту. Ереже 15-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауды жүзеге асыратын ұйымдарда есепке алу мақсатында заңды тұлғалар қару мен патрондарға түгендеу жүргізеді.
74-1. Түгендеу – қару мен патрондардың бар-жоғын есептік деректерге сәйкес келуі тұрғысынан, сондай-ақ олардың есебін жүргізу мен сақталуын қамтамасыз ету тәртібін толық салыстырып тексеру. Түгендеу ұйымдарда түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
74-2. Түгендеу:
1) тоқсан сайын;
2) қару мен патрондардың сақталуына жауапты адам немесе заңды тұлғаның басшысы ауысқан кезде (істерді қабылдау-тапсыру күніне);
3) дүлей зілзала, өрт, авария немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде (осындай оқиғаларға нақты қатысушы үшін) оның салдарынан қарудың немесе патрондардың орнын ауыстыру жүргізілгенде;
4) заңды тұлға таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кезде тарату немесе бөлу баланстарын жасау алдында жүргізіледі.
Түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығымен түгендеу басталғанға дейін 10 күн бұрын түгендеу комиссиясының төрағасы мен мүшелері тағайындалады, оның жұмыс істеу мерзімі мен түгендеу актісін, түгендеудің жүргізілгені туралы салыстыру ведомостерін ұсыну тәртібі айқындалады.
74-3. Түгендеу жүргізу үшін ұйымда кемінде үш адамнан тұратын тұрақты жұмыс істейтін түгендеу комиссиясы құрылады. Түгендеу комиссиясына түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшыларының біреуі, бухгалтерлік қызметтің қызметкерлері және салыстырып тексерілетін қарудың құрылымы мен номенклатурасын, сондай-ақ оларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын зерделеген басқа да мамандар кіреді.
Түгендеу комиссиясының құрамы, әдетте, комиссияның жұмыс істеу мерзімі аяқталғанға дейін өзгермеуге тиіс. Ерекше жағдайларда комиссияның мүшелерін ауыстыру түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның басшысы қару мен патрондарға түгендеу жүргізу үшін жағдай жасайды, оны өткізу кезінде комиссия мүшелерін уақытша басқа міндеттерді орындаудан босатады, сондай-ақ қарумен және патрондармен жұмыс істеуге рұқсаты бар техникалық жұмыскерлердің қажетті санын бөледі.

74-4. Лица, ответственные за сохранность оружия и патронов, осуществляют проводку всех оконченных операций по движению оружия и патронов и выводят их остатки в книгах учета с заверением собственной подписью на день инвентаризации.
74-5. Перед началом инвентаризации члены комиссии:
1) изучают требования законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих порядок оборота оружия и патронов и проведение их инвентаризации;
2) готовят бланки инвентаризационных описей, согласно приложению 23 к настоящим Правилам, описей номерного учета, согласно приложению 24 к настоящим Правилам и сличительных ведомостей результатов инвентаризации оружия и патронов, согласно приложению 25 к настоящим Правилам, регистрируют их в установленном порядке. При этом предварительное внесение остатков оружия и патронов в указанные документы не допускается;
3) сверяют наличие средств пломбирования и пломбировочного материала, реквизиты которых должны отличаться от средств пломбирования, имеющихся у лиц, ответственных за сохранность оружия.
74-6. Сверка фактического наличия оружия и патронов начинается комиссией с проверки мест хранения оружия и патронов и опечатывания имеющихся сейфов, шкафов, пирамид, ящиков с оружием и патронами.
Вскрытие и повторное опечатывание проверенных мест хранения оружия и патронов для его приема или выдачи осуществляются только членами инвентаризационной комиссии.
74-7. Наличие оружия устанавливается путем обязательного его штучного, комплектного и номерного пересчета, а также проверки соответствия оружия технической документации (паспортам, формулярам либо их дубликатам) в присутствии лица, ответственного за его сохранность.
Сверка патронов, упакованных в герметичные упаковки или металлические цинки, при их наличии, осуществляется путем осмотра целостности тары согласно нанесенной маркировке, о чем в инвентаризационной описи делается соответствующая отметка. При отсутствии маркировки, в том числе частичной, указанные упаковки подлежат вскрытию, а патроны - поштучному пересчету.
В проверенные сейфы, шкафы, пирамиды, ящики и укупорки комиссией вкладываются ярлычки, заверенные председателем комиссии, с указанием даты сверки.
74-8. Исправления и дополнения в инвентаризационных описях и описях номерного учета заверяются членами инвентаризационной комиссии и лицами, ответственными за сохранность оружия и патронов.
Описи являются первичными инвентаризационными документами, которые заполняются непосредственно в местах (на объектах) хранения оружия и патронов по мере их проверки. По завершении сверки каждая заполненная страница описей подписывается членами комиссии и лицом, ответственным за сохранность оружия или патронов.

74-4. Қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамдар қару мен патрондардың қозғалысы бойынша аяқталған барлық операцияларды тізуді жүзеге асырады және олардың қалдықтарын есепке алу кітаптарына түгендеу күніне өзінің қолымен растай отырып, шығарады.
74-5. Түгендеуді бастар алдында комиссия мүшелері:
1) Қазақстан Республикасының қару мен патрондар айналымы және оларға түгендеу жүргізу тәртібін реттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын зерделейді;
2) осы Ережеге 23-қосымшаға сәйкес түгендеу тізімдемелерінің, осы Ережеге 24-қосымшаға сәйкес нөмірлік есепке алу тізімдемелерінің және осы Ережеге 25-қосымшаға сәйкес қару мен патрондарды түгендеу нәтижелерінің салыстыру ведомостерінің бланкілерін дайындайды, оларды белгіленген тәртіппен тіркейді. Бұл ретте қару мен патрондардың қалдықтарын көрсетілген құжаттарға алдын ала енгізуге жол берілмейді;
3) деректемелері қарудың сақталуына жауапты адамдардағы пломбылау құралдарынан ерекшеленуге тиіс пломбылау құралдары мен пломбылау материалының бар-жоғын салыстырып тексереді.
74-6. Қару мен патрондардың нақты бар-жоғын салыстырып тексеруді комиссия қару мен патрондардың сақталу орнын тексеруден және қару мен патрондар бар қолдағы сейфтерді, шкафтарды, пирамидаларды, жәшіктерді мөрлеуден бастайды.
Қару мен патрондарды қабылдау немесе беру үшін оларды сақтау орындарын ашуды және тексерілгендерін қайта мөрлеуді түгендеу комиссиясының мүшелері ғана жүзеге асырады.
74-7. Қарудың бар-жоғы оның сақталуына жауапты адамның қатысуымен оны міндетті түрде бір-бірден, жиынтық түрінде және нөмірі бойынша қайта санау, сондай-ақ қарудың техникалық құжаттамаға (паспорттарға, формулярларға не оның телнұсқаларына) сәйкес келмеуі тұрғысынан тексеру арқылы анықталады.
Герметикалық орамдарға немесе металл мырышқа, олар болған жағдайда, орап салынған патрондарды салыстырып тексеру басылған таңбалауға сәйкес ыдыстың тұтастығын қарап тексеру арқылы жүзеге асырылады, ол туралы түгендеу тізімдемесінде тиісті белгі қойылады. Таңбалау болмаған кезде, оның ішінде ішінара көрсетілген орамдар ашылуы, ал патрондар – бір-бірден қайта саналуы тиіс.
Тексерілген сейфтерге, шкафтарға, пирамидаларға, жәшіктер мен тығындауларға салыстырып тексеру жүргізілген күн көрсетіле отырып, комиссияның төрағасы растаған жазба белгілер салынады.
74-8. Түгендеу тізімдемелеріндегі және нөмірі бойынша есепке алу тізімдемелеріндегі түзетулер мен толықтыруларды түгендеу комиссиясының мүшелері және қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамдар растайды.
Тізімдемелер бастапқы түгендеу құжаттары болып табылады, олар тікелей қару мен патрондарды сақтау орындарында (объектілерінде) олардың тексерілуіне қарай толтырылады. Салыстырып тексеру аяқталған соң, толтырылған тізімдемелердің әрбір парағына комиссия мүшелері және қару мен оның патрондарының сақталуына жауапты адам қол қояды.

74-9. Поступившие в процессе инвентаризации оружие и патроны заносятся в отдельные описи. При этом в строке для указания целевого назначения оружия делается запись "Оружие (патроны), поступившее во время инвентаризации", а в графе "Примечание" указывается, от кого оно поступило, дата поступления и номера приходных (сопроводительных, транспортных) документов.
74-10. Оружие и патроны, находившиеся в момент инвентаризации у работников организации, убывших в командировку, принимаются к зачету по учетным документам. При этом в графе "Примечание" указываются дата выдачи, фамилии и инициалы лиц, их получивших, и основания для выдачи (для юридических лиц с особыми уставными задачами).
74-11. Результаты инвентаризации оружия и патронов отражаются в сличительной ведомости. Ведомость подписывается председателем и членами комиссии, а также лицом, ответственным за сохранность проверенного оружия или патронов.
74-12. При выявлении фактов недостачи или излишков оружия и патронов инвентаризационная комиссия незамедлительно сообщает об этом руководителю юридического лица.
74-13. По итогам инвентаризации комиссия составляет акт (в произвольной форме), в котором отражаются состояние хранения, учета оружия и патронов, факты недостачи, излишков, порчи и утраты, а также предложения по устранению выявленных недостатков.
Акт рассматривается и утверждается руководителем юридического лица, в котором проводится инвентаризация, в трехдневный срок со дня его подписания и представления комиссией.
74-14. Акт, инвентаризационная опись, опись номерного учета, сличительная ведомость и другие материалы хранятся в отдельном учетном деле у лица, ответственного за сохранность оружия и патронов в организации.
16. Порядок приобретения, учета, хранения, ношения,
перевозки, использования, изъятия и уничтожения
гражданского оружия и патронов к нему
75. Право на приобретение гражданского оружия имеют граждане Республики Казахстан, достигшие 18-летнего возраста, после получения разрешения на приобретение конкретного вида оружия в органах внутренних дел по месту жительства согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
76. Гражданское огнестрельное оружие, газовые пистолеты и револьверы, электрическое оружие, а также охотничье пневматическое оружие с дульной энергией свыше 7,5 Дж. до 25 Дж. калибром более 4,5 мм. приобретается гражданами только по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел.
Примечание. Охотничье холодное клинковое оружие приобретается по разрешениям на хранение и ношение огнестрельного оружия и вписывается в удостоверение охотника.

74-9. Түгендеу процесінде келіп түскен қару мен патрондар жеке тізімдемелерге енгізіледі. Бұл ретте, қарудың пайдалану мақсатын көрсетуге арналған жолда "Түгендеу кезінде келіп түскен қару (патрондар)" деген жазу жазылады, ал "Ескертпе" деген бағанда қарудың кімнен келіп түскені, келіп түскен күні және кіріс (ілеспе, көліктік) құжаттарының нөмірлері көрсетіледі.
74-10. Түгендеу кезінде ұйымның іссапарға кеткен қызметкерлерінде болған қару мен патрондар есептік құжаттар бойынша есепке алынады. Бұл ретте "Ескертпе" деген бағанда берілген күні, оларды қабылдап алған адамдардың тектері мен аты-жөндері және беру негіздері көрсетіледі (ерекше жарғылық міндеттері бар заңды тұлғалар үшін).
74-11. Қару мен патрондарды түгендеу нәтижелері салыстыру ведомосында көрсетіледі. Ведомосқа комиссияның төрағасы мен мүшелері, сондай-ақ тексерілген қару немесе патрондардың сақталуына жауапты адам қол қояды.
74-12. Қару мен патрондардың жетіспеуі немесе артық болуы фактілері анықталған кезде, түгендеу комиссиясы бұл туралы заңды тұлғаның басшысына дереу хабарлайды.
74-13. Түгендеу қорытындысы бойынша комиссия акт толтырады (еркін нысанда), онда қару мен патрондарды сақтаудың, есепке алудың жай-күйі, жетіспеуі, артық болуы, бүліну және жоғалу фактілері, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жою бойынша ұсыныстар көрсетіледі.
Актіні комиссия оған қол қойған және ұсынған күннен бастап үш күн мерзімде түгендеу жүргізіліп жатқан заңды тұлғаның басшысы қарайды және бекітеді.
74-14. Акт, түгендеу тізімдемесі, нөмірлік есепке алу тізімдемесі, салыстыру ведомосы және басқа да материалдар ұйымдағы қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамның жеке есептік ісінде сақталады.
16. Азаматтық қару мен оның патрондарын сатып алудың, есепке
алудың, сақтаудың, алып жүрудiң, тасымалдаудың, алып қоюдың
және жою тәртiбi
75. Осы Ережеге 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының 18 жасқа толған азаматтарының тұрғылықты жеріндегі ішкі істер органдарынан қарудың нақты түрін сатып алу үшін рұқсат алғаннан кейін азаматтық қаруды сатып алуға құқығы бар.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
76. Азаматтық атыс қаруын, газды тапаншалар мен револьверлерді, электр қаруын, сондай-ақ үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан асатын, 25 Дж-ға дейінгі аңшылық пневматикалық қаруды азаматтар тек қана ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша сатып алады.
Ескерту. Сұқпалы аңшылық суық қару ("Пайдалану құқығынсыз уақытша сақтауға" дегеннен басқа) сақтау мен алып жүруге рұқсаттар бойынша сатып алынады және аңшылық куәлігiне жазылады.

Сигнальное оружие, механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибра до 4,5 мм включительно граждане Республики Казахстан имеют право приобретать без разрешения органов внутренних дел.
Сноска. Пункт 76 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
77. Разрешения на приобретение, хранение и ношение охотничьего огнестрельного оружия с нарезным стволом (охотничьих карабинов, винтовок, комбинированных ружей) выдаются органами внутренних дел гражданам Республики Казахстан, имеющим в собственности охотничье огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие не менее трех лет, которым в установленном порядке предоставлено право на охоту.
Разрешение на приобретение, хранение и ношение охотничьего оружия с нарезным стволом подписывает Министр внутренних дел Республики Казахстан, его заместители, начальники ДВД.
Сноска. Пункт 77 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
78. Для получения в органах внутренних дел разрешения на приобретение охотничьего огнестрельного оружия с нарезным стволом граждане Республики Казахстан представляют следующие документы:
1) заполненную карточку-заявление;
2) удостоверение охотника (с отметкой об уплате государственной пошлины на право охоты);
3) медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленное уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) копию документа, подтверждающего гражданство Республики Казахстан;
5) справку о проверке знания правил безопасного обращения с оружием;
6) копию разрешения на хранение и ношение оружия, выданного органом внутренних дел, подтверждающего, что данное лицо имело в законном пользовании охотничье гладкоствольное оружие не менее трех лет;
Сноска. Пункт 78 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасының азаматтарының белгі беру қаруын, механикалық шашыратқыштарды, көзден жас ағызатын немесе тiтiркендiргiш заттармен жабдықталған аэрозолдық және басқа да құрылғыларды, үрлемелi қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын және калибрi 4,5 мм-ге дейiнгi пневматикалық қаруларды қоса алғанда, iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз сатып алуға құқығы бар.
Ескерту. 76-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.11. N 1127, 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
77. Ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын (аңшылық карабиндерін, винтовкаларды, құрастырылған мылтықтарды) сатып алуға, сақтау мен алып жүруге рұқсатты ішкі істер органдары белгіленген тәртіппен аң аулауға құқық берілген меншігінде кемінде үш жыл тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы аңшылық атыс қаруы бар Қазақстан Республикасының азаматтарына береді.
Ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын сатып алудың, сақтау мен алып жүрудiң рұқсатына Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi, оның орынбасарлары, ІІД бастықтары қол қояды.
Ескерту. 77-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
78. Iшкi iстер органдарынан ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын сатып алуға рұқсат алу үшiн Қазақстан Республикасының азаматтары мынадай құжаттарды:
1) толтырылған карточка-өтiнiштi;
2) аңшылық куәліктi (аң аулау құқығын беретiн мемлекеттiк баж төленгенi туралы белгiсi бар);
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытынды;
4) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесін;
5) қаруды қауiпсiз ұстаудың ережелерiн бiлетiндiгiн тексеру туралы анықтаманы;
6) тегiс ұңғылы аңшылық қару бұл адамның заңды иелiгiнде кемiнде үш жыл болғандығын растайтын, iшкi iстер органы берген қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсаттың көшiрмесiн ұсынады.
Ескерту. 78-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

79. Лицами, впервые приобретающими огнестрельное гладкоствольное длинноствольное, охотничье пневматическое оружие, газовые пистолеты и револьверы, электрическое оружие, в орган внутренних дел представляются:
1) заполненная карточка-заявление;
2) медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленное уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) копия документа, подтверждающего гражданство Республики Казахстан;
4) справка о проверке знания правил безопасного обращения с оружием.
Примечание. Сотрудники подразделений по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия, а также участковые инспектора полиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" при выдаче разрешений на приобретение, при продлении разрешений на хранение или хранение и ношение гражданского оружия в обязательном порядке проверяют у граждан условия хранения оружия по месту жительства, граждан на судимость по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам, учетам органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью, а также наличие и своевременность замены контрольных пуль и гильз к огнестрельному оружию с нарезным стволом по данным автоматизированного банка данных (периодичность контрольного отстрела - 5 лет.).
Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
80. Военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов противопожарной службы, имеющие специальные звания и (или) классные чины, разрешение на приобретение гражданского оружия получают без представления медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием.
Примечание. В целях самообороны граждане Республики Казахстан имеют право приобретать огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие, в том числе с патронами травматического действия, соответствующими нормам уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан без права ношения по разрешениям, выдаваемым уполномоченным органом без наличия удостоверения охотника.
Граждане Республики Казахстан могут использовать оружие в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".

79. Ішкі істер органдарынан аңшылық атыс, пневматикалық, газды және электр қаруын сатып алуға рұқсат алу үшін Қазақстан Республикасының азаматтары мынадай құжаттарды:
1) толтырылған карточка-өтінішті;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытынды;
3) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесін;
4) қаруды қауіпсіз ұстаудың ережелерін білетіндігін тексеру туралы анықтаманы ұсынады.
Ескертпе. Азаматтық және қызметтік қару айналымы саласын бақылау жөніндегі бөлімшелердің қызметкерлері, сондай-ақ учаскелік полиция инспекторлары "Жекелеген қару түрлері айналымын мемлекеттік бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтық қаруды сатып алуға рұқсат беру, сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсатты ұзарту кезінде міндетті түрде азаматтардың тұрғылықты жері бойынша қарудың сақталу жағдайларын, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеттің есептері бойынша сотты болуын, экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарының есептері бойынша тексереді, сондай-ақ автоматтандырылған деректер банкінің деректері бойынша ойық ұңғылы атыс қаруларының бақылау атыс оқтары мен гильзаларының болуын және уақтылы ауыстырылуын (тексеру атысының қайталану кезеңі — 5 жылда бір рет) тексереді.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
80. Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, арнайы атақтары және (немесе) сыныптық шендері бар арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері азаматтық қаруды сатып алуға рұқсатты қару ұстауға қарсы көрсетімдердің жоқ екені туралы медициналық қорытындыны тапсырмай-ақ алады.
Ескертпе. Қазақстан Республикасының азаматтары өзін-өзі қорғау мақсатында азаматтардың денсаулығын сақтау саласына басшылық етуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкілетті орталық атқарушы органының тиісті нормаларына сәйкес аңшылық куәлігінсіз тұрғылықты жеріндегі ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша алып жүру құқығынсыз ұзын ұңғылы атыс қаруларын сатып алуға құқығы бар.
Қазақстан Республикасының азаматтары қаруды "Жекелеген қару түрлерінің айналымын мемлекеттік бақылау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабына сәйкес пайдалана алады.

Сноска. Пункт 80 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
81. Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года, имеют право на приобретение, ношение и хранение в Республике Казахстан газовых пистолетов и револьверов на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются.
Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан, приобретают у юридических лиц-поставщиков механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм, без получения разрешения.
Сноска. Пункт 81 в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
82. Иностранцы, прибывшие в Республику Казахстан по туристическим путевкам, частным и служебным делам и зарегистрированные в установленном порядке в органах внутренних дел, для проживания на территории Республики Казахстан приобретают гражданское оружие по разрешениям, выдаваемым МВД Республики Казахстан на общих основаниях, по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения.
83. Дипломатическому и административно-техническому персоналу посольств, аккредитованных в Республике Казахстан, разрешается ввозить, приобретать и вывозить гражданское оружие в случаях и в порядке, установленных межгосударственными договорами. При этом ввезенное, приобретенное и вывозимое гражданское оружие в обязательном порядке подлежит регистрации в МВД Республики Казахстан.
84. За иностранцами сохраняется право дарения или реализации ввезенного ими гражданского оружия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Иностранцами за получение соответствующего разрешения уплачивается государственная пошлина.
Сноска. В пункт 84 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 ноября 2003 г. N 1127.

Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
81. Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін белгіленген тәртіппен ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктердің өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің қолдаухаттары бойынша жалпы негіздерде Қазақстан Республикасында газды тапаншалар мен револьверлерді сатып алуға, алып жүруге және сақтауға құқығы бар.
Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіппен ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктер жеткізіп беруші заңды тұлғалардан механикалық шашыратқыштар, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіретін заттар толтырылған аэрозольді және басқа құрылғыларды, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын және калибрі 4,5 мм-ге дейінгі пневматикалық қаруды рұқсат алмай-ақ сатып алады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулыларымен.
82. Туристiк жолдамалар, жеке және қызметтiк iстерi бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшiн белгiленген тәртiпте iшкi iстер органдарында тiркелген шетелдіктер азаматтық қаруды, өздерi сол елдердiң азаматтары болып табылатын мемлекеттердiң дипломатиялық өкiлдiктерінің өтiнiштерi бойынша, оны сатып алған күннен бастап 7 (жетi) күн iшiнде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкететiн жағдайда Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi беретiн рұқсаттар бойынша жалпы негiзде сатып алады.
83. Қазақстан Республикасында тiркелген елшiлiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық қызметкерлерiне азаматтық қаруды мемлекетаралық шарттарда белгiленген жағдайлар мен тәртiпте әкелуге, сатып алуға және әкетуге рұқсат берiледi. Бұл ретте әкелiнетiн, сатып алынатын және әкетiлетiн азаматтық қарулар мiндеттi түрде Қазақстан Республикасының Iшкiiсминiнде тiркелуi тиiс.
84. Шетелдiктердiң өздерi әкелген азаматтық қаруды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте сыйға тарту немесе сату құқығы сақталады.
Шетелдiктер тиiстi рұқсат алу үшiн мемлекеттiк баж төлейді.
Ескерту. 84-тармақ өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.11. N 1127 қаулысымен.

85. Разрешения на приобретение гражданского оружия гражданам выдаются органами внутренних дел сроком на три месяца при предъявлении паспорта или документа, удостоверяющего личность. Неиспользованные разрешения по письменному заявлению граждан продлеваются на указанный срок не более одного раза, либо аннулируются органом внутренних дел.
Сноска. Пункт 85 с изменением, внесенным постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
86. Патроны к гражданскому огнестрельному оружию или газовым пистолетам и револьверам приобретаются гражданами в магазинах по предъявлению разрешения органов внутренних дел на хранение или хранение и ношение соответственно конкретного вида оружия. Охотничий порох приобретается при наличии разрешения органа внутренних дел на хранение или хранение и ношение гладкоствольного охотничьего оружия.
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
87. Приобретенное гражданское оружие в семидневный срок со дня приобретения регистрируется в органе внутренних дел по месту жительства владельца с получением разрешения на его хранение или хранение и ношение, которое выдается органами внутренних дел сроком на пять лет, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 87 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
88. За регистрацию и перерегистрацию принадлежащего гражданам оружия взимается государственная пошлина в размере, установленном налоговым законодательством. При постановке на учет в орган внутренних дел оружия, при перемене места жительства владельца плата не взимается, если срок ранее выданного разрешения на хранение или хранение и ношение оружия не истек.
Сноска. Пункт 88 с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
89. Для получения разрешения на хранение или хранение и ношение гражданского оружия в орган внутренних дел представляются:
1) две фотографии размером 3 х 4 см;
2) квитанции об уплате государственной пошлины за регистрацию (перерегистрацию) оружия и за выдачу разрешения на хранение или хранение и ношение оружия;

85. Азаматтарға азаматтық қаруды сатып алуға рұқсатты iшкi iстер органдары, төлқұжатын немесе жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен жағдайда үш ай мерзiмге бередi. Пайдаланылмаған рұқсаттар азаматтардың жазбаша өтініші бойынша көрсетілген мерзімге кемінде бір рет ұзартылады не ішкі істер органы олардың күшін жояды.
Ескерту. 85-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
86. Азаматтық атыс қаруының немесе газды тапаншалар мен револьверлердің патрондарын азаматтар тиісінше нақты қару түрін сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсатын көрсеткенде дүкендерден сатып алады. Аңшылық оқ-дәріні тегіс ұңғылы аңшылық қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге ішкі істер органының рұқсаты бар болған жағдайда сатып алынады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
87. Сатып алынған азаматтық қару сатып алған күнінен бастап жеті күн мерзімде оны сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге ішкі істер органдары бес жыл мерзімге беретін рұқсатты ала отырып, иесінің тұрғылықты мекенжайы бойынша осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес ішкі істер органында тіркеледі.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
88. Азаматтарға тиесілі қаруды тіркеу және қайта тіркеу үшін салық заңнамасында белгіленген мөлшерде мемлекеттік баж алынады.
Иесiнiң тұрғылықты жерi өзгергенде, егер қаруды сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге бұрын берiлген рұқсаттың мерзiмi аяқталмаған болса, қаруды iшкi iстер органына есепке қою кезiнде төлем алынбайды.
Ескерту. 88-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
89. Азаматтық қаруды сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсатты алу үшiн iшкi iстер органына:
1) көлемi 3х4 см екi фотосурет;
2) қаруды тiркеу (қайта тiркеу) үшiн мемлекеттiк бажды және қаруды сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсат беру үшiн төлегенi туралы түбiршектер;

3) документ, указывающий на источник приобретения оружия (дубликат разрешения или заявление).
Сноска. Пункт 89 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 11.11.2003 N 1127.
90. Для продления срока действия разрешения на хранение, хранение и ношение оружия владелец обращается в уполномоченный орган, представив для технического осмотра имеющееся оружие и следующие документы:
1) заявление на имя начальника органа внутренних дел о продлении срока действия разрешения, в котором указывается фамилия, имя, отчество, адрес места жительства, система, калибр и номер оружия, условия обеспечения его сохранности: наличие сейфа или металлического шкафа или иного сооружения, исключающего доступ к оружию посторонних лиц;
2) квитанцию об уплате государственной пошлины за перерегистрацию каждой единицы оружия;
3) медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленное уполномоченным органом в области здравоохранения, и копию документа, подтверждающего гражданство Республики Казахстан.
Примечание. Срок действия разрешения на право хранения или хранения и ношения оружия продлевается каждый раз на пять лет.
4) справку о переподготовке по знанию правил безопасного обращения с оружием.
Сноска. Пункт 90 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
91. Оружие и патроны к нему хранятся в прочно прикрепленном к полу или стене металлическом шкафу (сейфе), с толщиной стенок не менее 3 мм и внутренним замком на двери, в местах постоянного проживания владельцев. Не допускается развешивание оружия на стенах жилых комнат.
В городских населенных пунктах (города республиканского, областного и районного значения, а также поселки, находящиеся на территории их административной подчиненности) место постоянного проживания владельца гражданского оружия (квартира, частный дом) оборудуется сертифицированной системой охраны помещений (сигнализация, имеющая возможность передачи сигнала тревоги на мобильный телефон владельца или членов его семьи или охранную организацию), устойчивой от электросети и дублирующего источника электропитания (наличие постоянного и запасного источника питания).
Допускается по желанию владельца оборудование сигнализацией только комнаты или металлического шкафа (сейфа), в котором осуществляется непосредственное хранение оружия.
Вид и тип охранной сигнализации определяются владельцем оружия.
Не допускается хранение оружия вне места постоянного проживания владельца (частный дом, квартира, садовый, дачный дом, гараж, баня, балкон, лоджия, сарай, вагончик, шалаш, чердак), а также в общежитиях (за исключением семейных, где отдельную комнату занимают члены одной семьи), временных вахтовых помещениях, отгонных участках, фермерских и крестьянских хозяйствах, у родственников, знакомых.
На период длительного отсутствия (свыше трех месяцев) владельца оружия (командировка, отпуск, лечение, прохождение воинской службы) оружие необходимо сдать на временное хранение в органы внутренних дел по месту жительства владельца.

3) қаруды иемдену көзiн көрсететiн құжат (рұқсаттың төлнұсқасы немесе өтінiш) ұсынылады.
Ескерту. 89-тармақ өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.11. N 1127 қаулысымен.
90. Қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту үшін қару иесі техникалық байқаудан өткізу үшін қолындағы қаруды және мынадай құжаттарды ұсына отырып, жергілікті ішкі істер органына өтініш білдіреді:
1) тегі, аты, әкесiнiң аты, тұрғылықты мекен-жайы, қарудың жүйесі, калибрi мен нөмiрi, оның сақталуын қамтамасыз ету жағдайын: сейфтiң немесе металл шкафтың немесе қаруға бөгде адамдардың қол жеткiзуiн болдырмайтын өзге де құрылғының болуы көрсетiлген рұқсаттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы iшкi iстер органы бастығының атына өтiнiштi;
2) қарудың әр бiрлiгiн қайта тiркеу үшiн мемлекеттiк баж төленгенi туралы түбiршектi;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытындыны және Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесін;
4) қаруды қауіпсіз ұстау ережелерін білуі бойынша қайта даярлау туралы анықтаманы ұсына отырып, жергiлiктi iшкі істер органына өтiніш білдiруге мiндеттi.
Ескерту. Қаруды сақтау, сақтау мен алып жүру құқығын беретін рұқсаттың қолданылу мерзімі әрдайым бес жылға ұзартылады.
Ескерту. 90-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулыларымен.
91. Қару мен оның патрондары иелерінің тұрғылықты тұратын жерінде еденге немесе қабырғаға берік бекітілген, қабырғаларының қалыңдығы кемінде 3 мм болатын және есігінде ішкі құлпы бар металл шкафта (сейфте) сақталады. Қаруды тұрғын бөлмелердің қабырғаларына ілуге жол берілмейді.
Қалалық елді мекендерде (республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, сондай-ақ оларға әкімшілік бағынысты аумақтағы кенттер) азаматтық қару иесінің тұрақты тұратын жері (пәтер, жеке үй) электр желісіне және қосалқы электрмен қоректендіру көзіне тұрақты (тұрақты және қосалқы қоректендіру көзінің болуы) үй-жайларды күзетудің сертификатталған жүйесімен (дабыл сигналын меншік иесінің немесе оның отбасы мүшелерінің ұялы телефонына немесе күзет ұйымына беру мүмкіндігі бар сигнализация) жабдықталады.
Қару иесінің қалауы бойынша қаруды тікелей сақтау жүзеге асырылатын бөлмелерді немесе металл шкафты (сейфті) ғана сигнализациямен жабдықтауға жол беріледі.
Күзет дабылының түрі мен типін қару иесі айқындайды.
Қаруды иесінің тұрақты тұратын жерінен тысқары жерлерде (жеке үй, пәтер, бақтағы, саяжайдағы үй, гараж, монша, балкон, лоджия, сарай, вагон, лашық, шатыр), сондай-ақ жатақханаларда (бір отбасының мүшелері жеке бөлмеде тұратын отбасылық жатақханаларды қоспағанда), уақытша вахталық үй-жайларда, жайылым учаскелерінде, фермерлік және шаруа қожалықтарында, туысқандарында, таныстарында сақтауға жол берілмейді.
Қару иесі ұзақ уақыт (үш айдан астам) болмаған кезеңде (іссапар, демалыс, емделу, әскери қызмет өткеру) қару иесінің тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына қару уақытша сақтауға тапсырылуы қажет.

Допускается хранение совместно с оружием патронов к гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве не более 500 штук, к гражданскому нарезному оружию не более 100 штук на каждую единицу нарезного оружия, к газовому оружию не более 50 штук, пороха охотничьего не более 500 грамм.
Патроны к гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве более 500 штук, но не более 1000 штук хранятся в отдельном металлическом шкафу (сейфе).
Не допускается хранение в сейфе с оружием посторонних предметов (за исключением аксессуаров, съемных и сменных приспособлений к хранимому оружию), в том числе денежных купюр, ценных бумаг, ювелирных изделий, а также патронов к другому виду оружия, на которое не имеется разрешения на хранение, хранение и ношение.
Сноска. Пункт 91 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
92. При переноске или перевозке всеми видами транспорта оружие должно находиться в чехле в разряженном состоянии. Во всех случаях, при переноске или перевозке оружия владелец обязан иметь при себе разрешение органа внутренних дел на его хранение и ношение, которое является одновременно разрешением на провоз оружия. За нарушение установленных правил хранения, ношения, перевозки и использования оружия виновные лица привлекаются к ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Холодное охотничье оружие перевозится в зачехленном виде только при наличии удостоверения охотника.
Сноска. Пункт 92 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
93. Приостановление, возобновление и прекращение действия разрешений на хранение, хранение и ношение оружия, а также отказ в их выдаче производятся в соответствии с требованиями статьи 19 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
Сноска. Пункт 93 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие с 21.11.2014).
94. О приостановлении, возобновлении и прекращении действия разрешений на хранение, хранение и ношение оружия выносится мотивированное заключение, которое утверждается начальником органа внутренних дел. В заключении излагаются основания и мотивы принятия такого решения.
Сноска. Пункт 94 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие с 21.11.2014).

Азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан аспайтын, азаматтық ойық қарудың ойық қарудың әрбір бірлігіне 100 данадан аспайтын, газдық қарудың 50 данадан аспайтын патрондарын, 500 граммнан аспайтын аңшылық оқ-дәріні қарумен бірге сақтауға жол беріледі.
Азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан асатын, бірақ 1000 данадан аспайтын патрондары жеке металл шкафта (сейфте) сақталады.
Сейфте қарумен бірге бөгде заттарды (сақталатын қарудың алынатын және ауыстырылатын аксессуарларын қоспағанда), оның ішінде ақша купюраларын, бағалы қағаздарды, зергерлік бұйымдарды, сондай-ақ сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаты жоқ қарудың басқа түрінің патрондарын сақтауға жол берілмейді.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
92. Көліктің барлық түрлерiмен алып жүру немесе тасымалдау кезінде қару оқталмаған күйде қабына салынуы тиiс. Қаруды алып жүру немесе тасымалдау кезiндегi барлық жағдайларда иесі бір мезгілде қаруды алып жүрудiң рұқсаты болып табылатын, iшкi істер органының оны сақтау мен алып жүруге берген рұқсатын өзiмен бірге алып жүруге мiндеттi. Қаруды сақтаудың, алып жүрудiң, тасымалдаудың және пайдаланудың белгіленген ережелерiн бұзғаны үшiн кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапқа тартылады.
Аңшылық суық қару қапталған күйде тек қана аңшылық куәлігi болған жағдайда тасымалданады.
Ескерту. 92-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
93. Қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттардың қолданылуын тоқтата тұру, қалпына келтіру және тоқтату, сондай-ақ оларды беруден бас тарту "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
94. Қаруды сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсаттардың қолданылуын тоқтата тұру, қалпына келтіру және тоқтату туралы дәлелді қорытынды шығарылады, оны ішкі істер органының бастығы бекітеді. Қорытындыда мұндай шешім қабылдаудың негіздері мен дәлелдері жазылады.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

95. При приостановлении и прекращении действия разрешения оно изымается вместе с оружием и патронами к нему. Изъятое оружие и патроны к нему по направлению органов внутренних дел сдаются владельцами или их законными представителями на комиссионную продажу либо могут быть отчуждены лицу, имеющему разрешение органов внутренних дел на приобретение оружия.
Примечание. Оружие и патроны к нему, принадлежащие лицам, которым предъявлены обвинения по уголовным делам, изымаются вместе с разрешением и хранятся в органах внутренних дел до окончательного решения следственных органов или суда по уголовному делу. Если в отношении указанного лица уголовное дело прекращено или судом вынесен оправдательный приговор, ему возвращаются оружие и патроны к нему, разрешение на хранение или хранение и ношение оружия.
Сноска. Пункт 95 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие с 21.11.2014).
96. Органами внутренних дел не выдаются разрешения на приобретение, хранение или хранение и ношение:
огнестрельного длинноствольного оружия, имеющего длину ствола или длину ствола со ствольной коробкой менее 500 мм и общую длину оружия менее 800 мм, а также имеющего конструкцию, позволяющую сделать его длину менее 800 мм, и при этом не утрачивается возможность производства выстрела;
гражданского огнестрельного оружия, позволяющего вести огонь очередями;
безномерного, самодельного или со сбитыми номерами огнестрельного оружия.
97. В случае смерти владельца гражданского оружия члены семьи обязаны в месячный срок перерегистрировать или сдать на комиссионную реализацию это оружие или оно должно быть отчуждено ими лицу, имеющему разрешение органов внутренних дел на приобретение гражданского оружия. Порядок наследования, дарения устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
98. Допускается производить в органах внутренних дел оформление документов на передачу оружия от одного владельца другому. Это производится по месту учета передаваемого оружия работником органа внутренних дел, осуществляющим разрешительную систему, в присутствии владельца оружия и лица, имеющего разрешение органа внутренних дел на приобретение этого вида оружия. При этом марка, калибр и номер передаваемого оружия вписываются в разрешение и дубликат разрешения на приобретение. Записи заверяются подписью начальника органа внутренних дел и специальной печатью с оттиском "Лицензионно-разрешительная система". Дубликат разрешения возвращается новому владельцу для постановки оружия на учет по месту жительства. Одновременно на основании произведенной передачи оружия вносятся соответствующие записи в журнал учета владельцев оружия о снятии оружия с учета.
Сноска. Пункт 98 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).

95. Рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрған, тоқтатқан кезде, ол қару мен оның патрондарымен бірге алынып қойылады. Ішкі істер органдарының жолдамасы бойынша қару иелері немесе олардың заңды өкілдері алынып қойылған қару мен оның патрондарын комиссиялық сатуға тапсырады не қаруды сатып алуға немесе сақтау мен алып жүруге ішкі істер органдарының рұқсаты бар адамның иелігіне берілуі мүмкін.
Ескерту. Қылмыстық iстер бойынша айып тағылған адамдардың қару мен оның патрондары рұқсатпен бiрге алынып қойылады және тергеу органдарының немесе соттық қылмыстық iс бойынша түпкiлiктi шешiмiне дейiн iшкі iстер органдарында сақталады. Егер аталған адамға қатысты қылмыстық iс тоқтатылған болса немесе сот ақтау үкiмін шығарса, оған қаруы мен оның патрондары, қаруды сақтау немесе сақтау мен алып жүру рұқсаты қайтарылады.
Ескерту. 95-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2014.11.14 № 1198 (21.11.2014 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
96. Iшкi iстер органдары:
ұңғысының немесе ұңғылы қорапшасымен қоса, ұңғысының ұзындығы 500 мм-ге жетпейтiн және қарудың жалпы ұзындығы 800 мм-ге жетпейтiн, сондай-ақ конструкциясы оның ұзындығын 800 мм-ге жетпейтiн етiп жасауға мүмкiндiк беретiн және сонымен бiрге бұл ретте ату мүмкiндiгi жойылмайтын ұзын ұңғылы атыс қаруын;
оқты түйдектете атуға мүмкiндiк беретiн азаматтық атыс қаруын;
нөмiрi жоқ, қолдан жасалған немесе нөмiрлерi қисайған атыс қаруын сатып алуға, сақтауға немесе сақтау мен алып жүруге рұқсаттар бермейдi.
97. Азаматтық қарудың иесi қайтыс болған жағдайда отбасы мүшелерi бiр айлық мерзiмде бұл қаруды қайта тiркеуге немесе комиссиялық өткiзуге тапсыруға мiндеттi немесе олар оны азаматтық қаруды сатып алуға iшкi iстер органдарының рұқсаты бар адамға бөлек беруi тиiс. Мұраға қалдыру, сыйға тарту Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленедi.
98. Iшкi iстер органдарында қаруды бір адамнан екiншi адамға тапсыруға құжаттар ресiмдеуге рұқсат беріледi. Мұның өзi, рұқсат ету жүйесiн жүзеге асыратын ішкi істер органының қызметкерi қару иесiнiң және қарудың бұл түрiн сатып алуға iшкi iстер органының рұқсаты бар адамның қатысуымен, тапсырылатын қарудың есепке алынған жерiнде жүргiзедi. Мұндай жағдайда тапсырылатын қарудың маркасы, калибрі мен нөмірі рұқсат қағазға және сатып алу рұқсатының төлнұсқасына жазылады. Жазбаларды ішкі істер органының бастығы қол қойып және "Лицензиялық-рұқсат ету жүйесi" деген бедерi бар арнайы мөрмен куәландырады. Рұқсаттың төлнұсқасы қаруды тұрғылықты жерінде есепке қою үшін жаңа иесіне қайтарылады. Сонымен бiр мезгiлде, қаруды тапсыруды жүргізудің негізінде қаруды есептен шығару туралы тиiстi жазбалар қару иелерiн есепке алу журналына енгізіледі.
Ескерту. 98-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

99. Владелец оружия при перемене места жительства снимает оружие с учета органа внутренних дел и в десятидневный срок ставит его на соответствующий учет по новому постоянному месту жительства, а при перемене места жительства в пределах одного района, либо города, не имеющего районного деления в пятидневный срок уведомляет об этом территориальный орган внутренних дел.
Сноска. Пункт 99 в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
100. Пришедшее в негодное состояние оружие (не подлежащее ремонту), признанное таковым комиссией по определению технического состояния оружия, не регистрируется (не перерегистрируется) и подлежит уничтожению в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом оружия.
Примечание. Комиссия по определению технического состояния оружия создается в органе внутренних дел из 3-4 человек в составе: работника органа внутренних дел, осуществляющего разрешительную систему, криминалиста, техника-оружейника и утверждается приказом начальника ДВД(Т).
Задачей комиссии является проведение осмотра оружия, предъявляемого гражданами при регистрации (перерегистрации) в органы внутренних дел, для определения его технического состояния. В работе комиссия руководствуется нормами технического категорирования охотничьего огнестрельного оружия.
Порядок работы по обеспечению сохранности изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов в органах внутренних дел определяется МВД Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 100 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
101. В случае утраты или хищения оружия владелец обязан в однодневный срок сообщить об этом в орган внутренних дел.
Порядок приобретения, хранения, ношения и перевозки боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему, а также холодного оружия определяется законодательством.
Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
17. Порядок приобретения, хранения и изъятия наградного оружия
Сноска. Заголовок раздела 17 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

99. Қарудың иесі тұрғылықты жерін өзгерткен кезде қаруды ішкі істер органының есебінен шығарады және оны он күн мерзімде жаңа тұрғылықты жері бойынша тиісті есепке қоюды, ал бір ауданның не ауданға бөлінбейтін қаланың шегінде тұрғылықты жерін өзгерткен кезде ол туралы аумақтық ішкі істер органына бес күн мерзімде хабарлайды.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
100. Қарудың техникалық күйiн анықтау жөнiндегi комиссия қаруды жарамсыз (жөндеуге келмейдi) деп тапса, қару тiркелмейді (қайта тіркелмейдi) және дереу қару айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен жойылуы тиіс.
Ескерту. Қарудың техникалық күйiн анықтау жөнiндегi комиссия ішкі істер органында құрылады, оның құрамы 3-4 адамнан: iшкi iстер органының рұқсат ету жүйесiн жүзеге асыраушы қызметкерiнен, криминалистен, қару шеберi-техниктен тұрады және ІІД (К) бастығының бұйрығымен бекiтiледi.
Азаматтардың iшкi iстер органдарына ұсынған қаруды тiркеу (қайта тіркеу) кезiнде оның техникалық күйiн анықтау үшiн қаруға тексеру жүргiзу комиссияның мiндетi болып табылады. Жұмыс барысында комиссия аңшылық атыс қаруының техникалық санатталу нормаларын басшылыққа алады.
Алынып қойылған, ерiктi түрде тапсырылған, тауып алынған қару мен оқ-дәрілердiң iшкi iстер органдарында сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыс тәртiбiн Қазақстан Республикасының Iшкіiсминi белгілейді.
Ескерту. 100-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
101. Қару жоғалған немесе ұрланған жағдайда иесі ол туралы ішкі істер органына бір күн мерзімде хабарлауға міндетті.
Жауынгерлік қол атыс қаруы мен оның патрондарын, сондай-ақ суық қаруды сатып алудың, сақтаудың, алып жүрудiң және тасымалдаудың тәртібі заңнамада белгiленедi.
Ескерту. 101-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
17. Марапаттық қаруды сатып алу, сақтау және алып қою тәртібі
Ескерту. 17-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.

102. К наградному относится огнестрельное короткоствольное нарезное оружие, полученное гражданами Республики Казахстан на основании Указа Президента Республики Казахстан, постановления Правительства Республики Казахстан.
Граждане Республики Казахстан могут получить наградное оружие на основании наградных документов глав иностранных государств, глав и членов правительств иностранных государств.
Разрешение на хранение и ношение наградного оружия гражданам Республики Казахстан выдается Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
Наградным не может быть оружие, позволяющее вести огонь очередями с емкостью магазина (барабана) более 10 патронов, а также запрещенное Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" к обороту на территории Республики Казахстан.
Государственные органы, инициирующие ходатайство о награждении огнестрельным короткоствольным нарезным оружием гражданина разрабатывают самостоятельно проект Указа Президента Республики Казахстан, постановления Правительства Республики Казахстан о награждении (с указанием наименования, модели, калибра, серии и номера оружия) и вносят его для рассмотрения в Правительство Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 102 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
102-1. Выдача наградного огнестрельного нарезного короткоствольного оружия осуществляется из наградного фонда, формируемого из оружия Вооруженных Сил, других войск, воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, юридических лиц с особыми уставными задачами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 102-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
103. Лицам, имеющим наградное огнестрельное (холодное) оружие, МВД Республики Казахстан выдаются разрешения на его хранение и ношение без указания срока его действия с отметкой "наградное".
Разрешение на хранение и ношение наградного оружия одновременно является разрешением на его перевозку.
104. Наградное огнестрельное (холодное) оружие необходимо в семидневный срок зарегистрировать в МВД Республики Казахстан и получить разрешение на его хранение и ношение.
105. Для получения разрешения на хранение наградного оружия в МВД Республики Казахстан представляются следующие документы:

102. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде Қазақстан Республикасының азаматтары алған қысқа ұңғылы ойық атыс қаруы марапаттық қаруға жатады.
Қазақстан Республикасының азаматтары шет мемлекеттер басшыларының, шет мемлекеттер үкіметтерінің басшылары мен мүшелерінің марапаттау құжаттары негізінде марапаттық қару алуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының азаматтарына марапаттық қаруды сақтау мен алып жүруге рұқсатты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі береді.
Түйдектете атуға мүмкіндік беретін, сыйымдылығы 10 патроннан асатын оқжатары (барабаны) бар, сондай-ақ "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен тыйым салынған қару марапаттық қаруға жатпайды.
Азаматты қысқа ұңғылы ойық атыс қаруымен марапаттауға бастамашылық еткен мемлекеттік органдар (атауын, моделін, калибрін, сериясы мен нөмірін көрсете отырып) марапаттау туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығының, Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобаларын өздері әзірлейді.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
102-1. Марапаттық қысқа ұңғылы ойық атыс қаруын беру Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қаруынан құрылған марапаттау қорынан жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 102-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
103. Марапаттық атыс (суық) қаруы бар адамдарға Қазақстан Республикасы Iшкiiсминi қарудың қолданылу мерзiмiн көрсетпей, "марапаттық" деген белгiсi бар сақтау және алып жүруге рұқсаттар бередi.
Марапаттық қаруды сақтау мен алып жүрудiң рұқсаты бiр мезгiлде оны тасымалдаудың рұқсаты болып табылады.
104. Марапаттық атыс (суық) қаруы жетi күндiк мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Iшкiiсминiнде тiркелiп, оны сақтау мен алып жүрудiң рұқсаты алынуы тиiс.
105. Марапаттық қаруды сақтауға рұқсат алу үшiн Қазақстан Республикасының Iшкiiсминiне мынадай құжаттар:

1) заполненная карточка-заявление;
2) подлинник или заверенная в нотариальном порядке копия документа о награждении оружием;
3) медицинское заключение об отсутствии противопоказаний к владению оружием, установленное уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) копию документа, подтверждающего гражданство Республики Казахстан;
5) справка о проверке знаний правил безопасного обращения с оружием;
6) (исключен)
7) квитанция об уплате государственной пошлины за выдачу разрешения на хранение и ношение оружия и патронов к нему;
8) две фотографии размером 3 х 4 см.
Сноска. Пункт 105 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.11.2003 N 1127; от 29.12.2007 N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
105-1. Хранение наградного оружия гражданами осуществляется в соответствии с требованиями пункта 91 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 105-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
105-2. Наградное огнестрельное оружие с нарезным стволом отстреливается перед оформлением в органе внутренних дел разрешения на его хранение и ношение, далее через каждые пять лет.
Сноска. Правила дополнены пунктом 105-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
106. Огнестрельное (холодное) оружие, полученное от должностных лиц, не указанное в пункте 102 настоящих Правил, к числу наградного не относится и подлежит сдаче в территориальный орган внутренних дел:
1) боевое ручное стрелковое и холодное оружие - безвозмездно с последующей передачей в соответствующее ведомство, выдавшее его;
2) охотничье оружие может быть зарегистрировано с выдачей разрешения на его хранение и ношение в соответствии с пунктами 77-80 и 89 настоящих Правил либо отчуждено лицу, имеющему разрешение на его приобретение.
Примечание. К наградному оружию относится также оружие, полученное гражданами Республики Казахстан на основании приказов должностных лиц, представительных и исполнительных органов, до вступления в силу Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", имевших право награждать именным оружием, на которое в установленном законодательством порядке органами внутренних дел выдано разрешение на его ношение и хранение.

1) толтырылған өтiнiш-карточка;
2) қарумен марапаттау туралы құжаттың түпнұсқасы немесе нотариалды тәртiппен куәландырған көшiрмесi;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген қару ұстауға қарсылық жоқ екені туралы медициналық қорытындыны;
4) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) қаруды қауiпсiз ұстаудың ережелерiн бiлетiндiгiн тексеру туралы анықтама;
6) <*>
7) қару мен оның патрондарын сақтауға және алып жүруге рұқсат берiлу үшiн мемлекеттік баждың төленгенi туралы түбіртек;
8) көлемi 3х4 см екі фотосурет ұсынылады.
Ескерту. 105-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.11.11. N 1127, 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.01 № 751 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
105-1. Марапаттық қаруды сақтау осы Ереженің 91-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 105-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
105-2. Марапаттық қысқа ұңғылы ойық атыс қаруы оны сақтауға және алып жүруге рұқсат ішкі істер органдарында ресімделерден бұрын, кейіннен әрбір бес жылдан кейін атып тексеріледі.
Ескерту. Ереже 105-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
106. Лауазымды адамдардан алынған, осы Ереженiң 102-тармағында көрсетiлмеген атыс (суық) қаруы марапаттық қару қатарына жатпайды және аумақтық iшкi істер органына:
1) әскери қол атыс және суық қару - оны берген тиiстi ведомствоға кейiннен табыс ету арқылы тегiн тапсырылуы тиіс;
2) аңшылық қару - осы Ережелердің 77-80 және 89-тармақтарына сәйкес оны сақтау мен алып жүруге рұқсат беру арқылы тiркелуi немесе оны сатып алу рұқсаты бар адамға бөлек берiлуi мүмкiн.
Ескерту. Марапаттық қаруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының "Жекелеген қару түрлері айналымын мемлекеттiк бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы күшiне енгенге дейін атаулы қарумен марапаттау құқығы болған лауазымды адамдардың, өкiлдi және атқарушы органдардың бұйрықтары негiзiнде алынған, заңнамада белгiленген тәртiпте оны алып жүру мен сақтауға ішкі iстер органдарының рұқсаты бар қарулар жатады.

107. Наградное оружие может быть изъято у граждан органами внутренних дел за допущенные нарушения правил хранения, перевозки и использования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
108. В случае смерти собственника наградного огнестрельного (холодного) оружия, указанное оружие в месячный срок сдается органам внутренних дел.
109. Наградное оружие может быть передано для хранения в музеи после соответствующей перерегистрации и его переделки органами внутренних дел.
18. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан, вывоза с территории Республики Казахстан и транзита по территории Республики Казахстан гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
Сноска. Глава 18 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
110. Требования настоящей главы не применяются:
1) при ввозе и (или) вывозе оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов;
2) при вывозе огнестрельного, метательного и пневматического оружия, изготовленного до конца 1899 года (за исключением огнестрельного оружия для стрельбы унитарными патронами центрального боя) и холодного оружия, изготовленного до конца 1945 года.
111. Ввоз, вывоз и транзит гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему (далее – оружие) осуществляются при наличии заключения (разрешительного документа), составленного по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45 (далее – заключение).
Заключение на временный ввоз (временный вывоз) оружия также является разрешительным документом на обратный вывоз (ввоз).
112. Заключения на ввоз или вывоз оружия юридическим лицам выдаются на срок, определенный в договоре (контракте) на поставку оружия,
но не более чем на один календарный год.
113. Общие требования при оформлении заключений на право ввоза, вывоза оружия:
1) заявление руководителя организации (физического лица), где указываются количество оружия и патронов к нему, фамилия, инициалы, серия и номер паспорта или удостоверения личности лица, ответственного за ввоз (вывоз) (физического лица), государство, из которого ввозятся оружие и патроны к нему, таможенный пункт (пункт пограничного перехода), через который осуществляется ввоз;
2) проект заключения, оформленного в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 года № 45;

107. Марапаттық қаруды ішкі істер органдары Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес сақтаудың, тасымалдаудың және пайдаланудың ережелерін бұзғаны үшін азаматтардан алып қоюы мүмкін.
108. Марапаттық атыс (суық) қарудың иесi қайтыс болған жағдайда аталған қару бiр айлық мерзiмде iшкi iстер органдарына өткiзiледi.
109. Марапаттық қару iшкi істер органдары оны тиiсiнше қайта тiркеп, қайта жасағаннан кейiн сақтау үшiн мұражайларға тапсырылуы мүмкiн.
18. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын
Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, Қазақстан
Республикасының аумағынан әкету және Қазақстан
Республикасының аумағы арқылы транзиттеу тәртібі
Ескерту. 18-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
110. Осы тараудың талаптары:
1) қаруды, оның негізгі (құрама) бөлшектері мен патрондарын Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының мұқтаждығы үшін әкелу және (немесе) әкету кезінде;
2) 1899 жылдың соңына дейін жасалған атыс, лақтырылатын және пневматикалық қаруды (ортадан соққылайтын унитарлық патрондармен атуға арналған атыс қаруын қоспағанда) және 1945 жылдың соңына дейін жасалған суық қаруды әкету кезінде қолданылмайды.
111. Азаматтық және қызметтік қаруды, оның негізгі (құрама) бөлшектері мен патрондарын (бұдан әрі – қару) әкелу, әкету және транзиттеу Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген нысан бойынша жасалған қорытынды (рұқсат құжаты) (бұдан әрі – қорытынды) болған кезде жүзеге асырылады.
Қаруды уақытша әкелуге (уақытша әкетуге) қорытынды қаруды кері әкетуге (әкелуге) арналған рұқсат құжаты болып табылады.
112. Заңды тұлғаларға қаруды әкелуге немесе әкетуге арналған қорытындылар қаруды жеткізу шартында (келісімшартта) айқындалған, бірақ күнтізбелік бір жылдан артық емес мерзімге беріледі.
113. Қаруды әкелу, әкету құқығына қорытындыларды ресімдеу кезіндегі жалпы талаптар:
1) ұйым басшысының (жеке тұлғаның) өтініші, онда қару мен оның патрондарының саны, әкелуге (әкетуге) жауапты адамның (жеке тұлғаның) тегі, аты-жөні, паспортының немесе жеке куәлігінің сериясы мен нөмірі, қару мен оның патрондары әкелінетін мемлекет, әкелу жүзеге асырылатын кеден пункті (шекарадан өту пункті) көрсетіледі;
2) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттер үшінші елдермен саудада әкелуге немесе әкетуге тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және транзиттеуге қорытындыны толтырудың бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының жобасы;

3) наличие оплаты государственной пошлины за выдачу заключения на право ввоза или вывоза оружия.
Для юридических лиц дополнительно необходимо наличие:
1) сертификата соответствия или договора на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан;
2) справки о государственной перерегистрации юридического лица.
Для физических лиц дополнительно необходимо наличие документов, удостоверяющих личность, или сведений из документов, удостоверяющих личность (серия, номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер, адрес места жительства).
113-1. При оформлении заключения на ввоз оружия юридическим лицам для его реализации дополнительно необходимо наличие:
1) гарантийного письма импортера товара о том, что гражданское и служебное оружие, его основные (составные) части и патроны к нему будут реализованы пользователям, указанным в статьях 5 и 6 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
В случае, если при импорте оружия и патронов к нему конечными потребителями являются Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные и правоохранительные органы, оформление лицензии на импорт осуществляется с учетом раздела "Товары и технологии военного применения (назначения)", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю", как продукция военного назначения.
2) лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданной уполномоченным органом внутренних дел;
3) договора (контракта) на поставку оружия с приложением спецификации, где указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
4) разрешения на право приобретения оружия;
5) информации о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветной фотографии;
6) заключения о допустимости воздействия на организм человека поражающих факторов огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, электрического оружия, а также патронов травматического действия, выданного уполномоченным органом в области здравоохранения, либо гарантийного письма о проведении медико-биологических испытаний на соответствие нормам допустимого воздействия на организм человека после ввоза оружия.
113-2. При оформлении заключения на вывоз оружия юридическим лицам для его реализации дополнительно необходимо наличие:

3) қаруды әкелу немесе әкету құқығына қорытынды бергені үшін мемлекеттік баждың төленуі.
Заңды тұлғалар үшін қосымша:
1) сәйкестік сертификаты немесе қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін сертификаттау жүргізуге арналған шарт;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтама болуы қажет.
Жеке тұлғалар үшін қосымша жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын куәландыратын құжаттардың мәліметтері (сериясы, нөмірі, қашан және кімнің бергені, жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты мекенжайы) болуы қажет.
113-1. Заңды тұлғаларға қаруды сату үшін әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша мыналардың болуы қажет:
1) тауарды импорттаушының азаматтық және қызметтік қарудың, оның негізгі (құрамдас) бөлшектері мен патрондарының "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5 және 6-баптарында көрсетілген пайдаланушыларға сатылатыны туралы кепілхат.
Егер қару мен патрондардың импорты кезінде Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы және құқық қорғау органдары соңғы тұтынушылар болып табылған жағдайда импортқа лицензия ресімдеу "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын (тізімін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы № 104 қаулысымен бекітілген "Әскери қолданылатын (мақсаттағы) тауарлар мен технологиялар" деген бөлімді ескере отырып, әскери мақсаттағы өнім ретінде жүзеге асырылады.
2) уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия;
3) қарудың нақты түрлері, типтері, модельдері, саны көрсетілетін ерекшелігі қоса берілген қаруды жеткізу шарты (келісімшарты);
4) қаруды сатып алу құқығына рұқсат;
5) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық көрсеткіштері, қаруды шығарған елдің және фирманың атауы туралы ақпарат, оның түрлі-түсті фотосуреті;
6) жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс, газды қарудың, электр қаруының, сондай-ақ жарақат салатын патрондардың зақымдаушы факторларының адам ағзасына тигізетін шекті әсері туралы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытындының не қаруды әкелгеннен кейін адам ағзасына тигізетін шекті әсер нормаларына сәйкестігіне медициналық-биологиялық сынақтар өткізілгені туралы кепілхат болуы қажет.
113-2. Заңды тұлғаларға қаруды сату үшін әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:

1) лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданной уполномоченным органом внутренних дел;
2) договора (контракта) на поставку оружия с приложением спецификации, где указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
3) информации о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветной фотографии;
4) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
5) письменного гарантийного обязательства уполномоченного государственного органа иностранного государства о том, что данное оружие будет использоваться только в мирных целях и не будет экспортироваться в другие страны.
113-3. При оформлении заключения на ввоз (вывоз) юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю оружием для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований, ремонта, замены, возврата, а также при временном ввозе (вывозе) для участия в выставках дополнительно необходимо наличие:
1) лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, выданной уполномоченным органом внутренних дел;
2) договора (контракта) на поставку оружия с приложением спецификации, где указываются конкретные их виды, типы, модели, количество;
3) разрешения на право приобретения оружия;
4) информации о наименовании и обозначении модели оружия, основных технических показателях, наименовании страны и фирмы-изготовителя, его цветной фотографии;
5) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз.
113-4. При оформлении заключения физическим лицам на ввоз оружия для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия, проведения медико-биологических исследований, приобретения для личного пользования, ремонта, замены, возврата дополнительно необходимо наличие:
1) разрешения на право приобретения оружия;
2) сертификата соответствия или договора на проведение сертификации оружия после его ввоза на территорию Республики Казахстан (только при приобретении для личного пользования);
3) заключения о допустимости воздействия на организм человека поражающих факторов огнестрельного бесствольного, газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия, электрического оружия, а также патронов травматического действия, выданного уполномоченным органом в области здравоохранения, либо гарантийного письма о проведении медико-биологических испытаний на соответствие нормам допустимого воздействия на организм человека после ввоза оружия (только при приобретении для личного пользования);

1) уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия;
2) қарудың нақты түрлері, типтері, модельдері, саны көрсетілетін ерекшеліктері қоса берілген қаруды жеткізу шарты (келісімшарты);
3) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық көрсеткіштері, қаруды шығарған елдің және фирманың атауы туралы ақпарат, оның түрлі-түсті фотосуреті;
4) оны әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
5) шет мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органының осы қарудың тек бейбіт мақсатта пайдаланылатыны және басқа елдерге экспортталмайтыны туралы жазбаша кепілдік міндеттемесі болуы қажет.
113-3. Қару саудасына лицензиясы бар заңды тұлғаларға қарудың сәйкестігін растау, медициналық-биологиялық зерттеулер жүргiзу, жөндеу, ауыстыру, қайтару мақсатында сынақтарды жүргiзу үшін әкелуге (әкетуге), сондай-ақ көрмелерге қатысу үшін уақытша әкелуге (әкетуге) қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) уәкілетті ішкі істер органы берген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасына лицензия;
2) қарудың нақты түрлері, типтері, модельдері, саны көрсетілетін ерекшеліктері қоса берілген қаруды жеткізу шарты (келісімшарты);
3) қаруды сатып алу құқығына рұқсат;
4) қарудың атауы мен моделінің белгісі, негізгі техникалық көрсеткіштері, қаруды шығарған елдің және фирманың атауы туралы ақпарат, оның түрлі-түсті фотосуреті;
5) оны әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты болуы қажет.
113-4. Қарудың сәйкестігін растау, медициналық-биологиялық зерттеулер жүргізу, жеке пайдалану үшін сатып алу, жөндеу, ауыстыру, қайтару мақсатында жеке тұлғаларға қаруды әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) қаруды сатып алу құқығына рұқсат;
2) сәйкестік сертификаты немесе қаруды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгеннен кейін сертификаттау жүргізу шарты (тек жеке пайдалану үшін сатып алған кезде);
3) жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс, газды қарудың, электр қаруының, сондай-ақ жарақат салатын патрондардың зақымдаушы факторларының адам ағзасына тигізетін шекті әсері туралы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытындының не қаруды әкелгеннен кейін адам ағзасына тигізетін шекті әсер нормаларына сәйкестігіне медициналық-биологиялық сынақтар өткізілгені туралы кепілхат (тек жеке пайдалану үшін сатып алған кезде);

4) документа (договор, письмо) подтверждающего ввоз оружия для ремонта, замены, возврата (только для ремонта, замены, возврата).
113-5. При оформлении заключения физическим лицам на вывоз оружия для ремонта, замены, возврата дополнительно необходимо наличие:
1) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
2) разрешения на право хранения или хранения и ношения оружия, которое предполагается вывезти;
3) документа (договор, письмо), подтверждающего вывоз оружия для ремонта, замены, возврата.
113-6. При оформлении заключения иностранным юридическим лицам или иностранцам (спортивным организациям или спортсменам) на временный ввоз оружия для участия в спортивных мероприятиях дополнительно необходимо наличие:
1) приглашения для участия в международных спортивных соревнованиях или учебно-тренировочных сборах;
2) информации (список) о закреплении за спортсменом конкретного вида оружия и патронов к нему;
3) документации, подтверждающей наличие условий для хранения ввозимого оружия (договор аренды помещения, разрешение на хранение оружия).
113-7. При оформлении заключения юридическим или физическим лицам (спортивным организациям или спортсменам) на временный вывоз оружия для участия в спортивных мероприятиях дополнительно необходимо наличие:
1) приглашения для участия в международных спортивных соревнованиях или учебно-тренировочных сборах;
2) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
3) приказа руководителя спортивной организации о закреплении за спортсменом конкретного вида оружия;
4) разрешения на право хранения спортивного оружия, которое предполагается вывезти;
5) соответствующего приказа руководителя спортивной организации о командировании спортсмена(ов).
113-8. При оформлении заключения иностранцам на временный ввоз единичных экземпляров (не более двух единиц) огнестрельного охотничьего оружия, патронов к нему и охотничьих ножей для участия в охоте дополнительно необходимо наличие:
1) договора охотохозяйственной организации с иностранным охотником на производство охоты;
2) решения областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий, согласованного с уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) доверенности на получение заключения на ввоз (вывоз) охотничьего огнестрельного и холодного оружия;
4) документов (паспорт), удостоверяющих личность иностранного охотника.
С заявлением обращается заинтересованная охотохозяйственная организация, где указываются дополнительно количество ввозимых патронов, серия и номер паспорта или удостоверения личности иностранца.
Заявление согласовывается с областным территориальным органом уполномоченного органа лесного и охотничьего хозяйства.

4) қарудың жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін (тек жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін) әкелінгенін растайтын құжат (шарт, хат) болуы қажет.
113-5. Жеке тұлғаларға қаруды жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) қаруды әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
2) әкетілуі көзделген қаруды сақтау құқығына немесе сақтау және алып жүру рұқсаты;
3) қарудың жөндеу, ауыстыру, қайтару үшін әкетілетінін растайтын құжат (шарт, хат) болуы қажет.
113-6. Шетелдік заңды тұлғаларға немесе шетелдіктерге (спорт ұйымдарына немесе спортшыларға) спорттық іс-шараларға қатысу үшін қаруды уақытша әкелуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) халықаралық спорттық жарыстарға немесе оқу-жаттығу жиындарына қатысуға шақыру;
2) қару мен оның патрондарының нақты түрінің спортшыға бекітілгені туралы ақпарат (тізім);
3) әкелінетін қаруды сақтау үшін жағдайлардың барын растайтын құжаттама (үй-жайды жалға алу шарты, қаруды сақтауға рұқсат) болуы қажет.
113-7. Заңды немесе жеке тұлғаларға (спорт ұйымдарына немесе спортшыларға) спорттық іс-шараларға қатысу үшін қаруды уақытша әкетуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) халықаралық спорттық жарыстарға немесе оқу-жаттығу жиындарына қатысуға шақыру;
2) қаруды әкелу болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
3) спорт ұйымы басшысының қарудың нақты түрін спортшыға бекіту туралы бұйрығы;
4) әкетілуі көзделген спорт қаруын сақтау құқығына рұқсат;
5) спорт ұйымы басшысының спортшыны(ларды) іссапарға жіберу туралы тиісті бұйрығы болуы қажет.
113-8. Шетелдіктерге аңшылыққа қатысу үшін аңшылық атыс қаруының бірлі-жарым даналарын (екі бірліктен артық емес), олардың патрондары мен аңшылық пышақтарды уақытша әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) аңшылық шаруашылығы ұйымының шетелдік аңшымен аң аулауға жасасқан шарты;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген аңшылық алқаптарды бекітіп беру туралы облыстық атқарушы органның шешімі;
3) аңшылық атыс және суық қаруды әкелуге (әкетуге) қорытынды алуға арналған сенімхат;
4) шетелдік аңшының жеке басын куәландыратын құжаттар (паспорт) болуы қажет.
Өтінішпен мүдделі аңшылық шаруашылығы ұйымы жүгінеді, онда әкелінетін патрондар саны, шетелдіктің паспортының немесе жеке куәлігінің сериясы мен нөмірі қосымша көрсетіледі.
Өтініш уәкілетті орман және аңшылық шаруашылығы органының облыстық аумақтық органымен келісіледі.

113-9. При оформлении заключения физическим лицам на временный вывоз единичных экземпляров (не более двух единиц) огнестрельного охотничьего оружия, патронов к нему и охотничьих ножей для участия в охоте дополнительно необходимо наличие:
1) документа, подтверждающего участие в охоте (договор об оказании услуг или приглашение и т.п.), предусмотренного законодательством государства, где будет осуществляться охота;
2) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
3) разрешения на право хранения охотничьего оружия, которое предполагается вывезти.
При выезде физического лица для участия в охоте в государства – члены Евразийского экономического союза заключение на временный вывоз охотничьего оружия и патронов к нему не оформляется.
При этом физическое лицо (охотник) не менее чем за 10 дней до вывоза оружия представляет в территориальный орган внутренних дел, где зарегистрировано оружие, документ, подтверждающий участие в охоте (договор об оказании услуг или приглашение), предусмотренный законодательством государства-члена Евразийского экономического союза.
Гражданское оружие, вывезенное физическим лицом для использования при участии в охоте, должно быть ввезено в государство-член, в котором указанное гражданское оружие зарегистрировано, до истечения срока действия разрешительного документа на ввоз.
Срок выдачи компетентными органами разрешительных документов на ввоз гражданского оружия для использования при участии в охоте не должен превышать 15 календарных дней.
113-10. При оформлении заключения на вывоз гражданского оружия, патронов к нему физическим лицам, выезжающим на постоянное место жительства в другое государство дополнительно необходимо наличие:
1) документа, подтверждающего выезд на постоянное место жительства, предусмотренного законодательством государства, куда будет осуществляться вывоз оружия;
2) разрешительного документа на ввоз оружия, выданного компетентным органом государства, в которое предполагается его ввоз;
3) разрешения на право хранения охотничьего оружия, которое предполагается вывезти.
113-11. При оформлении заключения на ввоз гражданского оружия и патронов к нему физическим лицам, въезжающим на постоянное место жительства в Республику Казахстан, дополнительно необходимо наличие разрешительного документа на вывоз оружия.
После ввоза оружие сдается на ответственное хранение в орган внутренних дел, а его регистрация производится на общих основаниях, предусмотренных настоящими Правилами.

113-9. Жеке тұлғаларға аңшылық атыс қаруының бірлі-жарым даналарын (екі бірліктен артық емес), олардың патрондары мен аңшылық пышақтарды уақытша әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) аң аулау жүзеге асырылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген аң аулауға қатысуын растайтын (қызметтер көрсету туралы шарт немесе шақыру және т.б.) құжат;
2) қаруды әкелу көзделіп отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
3) әкетілуі көзделген аңшылық қаруды сақтау құқығына рұқсаты болуы қажет.
Жеке тұлға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге аң аулауға қатысу үшін шыққан кезде аңшылық қару мен оның патрондарын уақытша әкетуге (әкелуге) қорытынды ресімделмейді.
Бұл ретте, жеке тұлға (аңшы) қаруды әкеткенге дейін кемінде 10 күн бұрын қару тіркелген аумақтық ішкі істер органына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген аң аулауға қатысуын растайтын құжатты (қызметтер көрсету туралы шарт немесе шақыру) ұсынады.
Жеке тұлға аңшылыққа қатысу кезінде пайдалану үшін әкеткен азаматтық қару көрсетілген азаматтық қару тіркелген мүше мемлекетке әкелуге арналған рұқсат құжаттың жарамдық мерзімі аяқталғанға дейін әкелінуі тиіс.
Құзыретті органдардың азаматтық қаруды аңшылыққа қатысу кезінде пайдалану үшін әкелуге рұқсат құжаттарын беру мерзімі күнтізбелік 15 күннен аспауы тиіс.
113-10. Басқа мемлекетке тұрақты тұруға кететін жеке тұлғаларға азаматтық қаруды, оның патрондарын әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде қосымша:
1) қаруды әкету жүзеге асырылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген тұрақты тұруға кететінін растайтын құжат;
2) қаруды әкету болжанып отырған мемлекеттің құзыретті органы берген қаруды әкелуге рұқсат құжаты;
3) әкету болжанып отырған аңшылық қаруды сақтау құқығына рұқсат болуы қажет.
113-11. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетін жеке тұлғаларға қару мен оның патрондарын әкелуге қорытындыны ресімдеу кезінде қаруды әкетуге рұқсат құжаты қосымша болуы қажет.
Әкелінгеннен кейін қару ішкі істер органына жауапты сақтауға тапсырылады, ал оны тіркеу осы Ережеде көзделген жалпы негіздерде жүргізіледі.

113-12. При оформлении заключения на ввоз наградного оружия гражданином Республики Казахстан дополнительно необходимо наличие наградных документы глав третьих государств и глав правительств третьих государств.
113-13. При оформлении заключения на вывоз наградного оружия иностранцам дополнительно необходимо наличие Указа Президента Республики Казахстан или постановления Правительства Республики Казахстан о награждении вывозимым оружием.
114. При оформлении заключения на транзит единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему по территории Республики Казахстан физическим лицам необходимо наличие:
1) заявления о выдаче заключения на транзит по территории Республики Казахстан единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему;
2) разрешительных документов, выданных уполномоченными органами страны ввоза и страны вывоза оружия и патронов к нему, на имя заявителя, подтверждающих право на приобретение оружия и патронов к нему, заверенных печатью и подписью заявителя. В случае, если законодательство страны ввоза или страны вывоза не предусматривает выдачу разрешительных документов на приобретение оружия и патронов к нему, представляется копия документа, указывающего законность приобретения оружия и патронов к нему. В представленных копиях документов указываются тип, вид модели, калибр, серия и номер оружия;
3) экземпляра таможенной декларации с отметкой таможенного органа об установлении таможенного режима "транзит";
4) документа, подтверждающего личность физического лица (заявителя);
5) документа, выданного уполномоченным органом страны вывоза, о наличии разрешения на вывоз оружия и патронов к нему;
6) документа, выданного уполномоченным органом страны ввоза, о наличии разрешения на ввоз оружия и патронов к нему;
7) договора страхования гражданско-правовой ответственности или страхового полиса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Документы, указанные в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7), представляются с официальным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык, а также в нотариально засвидетельствованных копиях, за исключением документов, указанных в подпункте 7).
Транзит через территорию Республики Казахстан единичных экземпляров (не более двух единиц) гражданского оружия и патронов к нему третьими лицами осуществляется в соответствии с пунктом 115 настоящих Правил.
115. При оформлении заключения на транзит гражданского и служебного оружия и патронов по территории Республики Казахстан юридическим лицам необходимо наличие:

113-12. Қазақстан Республикасының азаматы марапаттық қаруды әкелуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде үшінші мемлекеттер басшыларының және үшінші мемлекеттердің үкімет басшыларының марапаттық құжаттары қосымша болуы қажет.
113-13. Шетелдіктерге марапаттық қаруды әкетуге қорытындыны ресімдеу кезінде әкетілетін қарумен марапаттау туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы қосымша болуы қажет.
114. Жеке тұлғаларға азаматтық қарудың бірлі-жарым даналары (екі бірліктен артық емес) мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге арналған қорытындыны ресімдеу кезінде мыналар болуы қажет:
1) азаматтық қарудың бірлі-жарым даналары (екі бірліктен артық емес) мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытынды беру туралы өтініш;
2) қару мен оның патрондарын әкелетін елдің және әкететін елдің уәкілетті органдары берген, қару мен оның патрондарын сатып алу құқығын растайтын, мөрмен және өтініш берушінің қолымен расталған өтініш берушінің атына берілген рұқсат құжаты. Егер әкелу елінің немесе әкету елінің заңнамасында қару мен оның патрондарын сатып алуға рұқсат құжаттарын беру көзделмеген жағдайда, қару мен оның патрондарын сатып алудың заңдылығын көрсететін құжаттың көшірмесі ұсынылады. Ұсынылған құжат көшірмелерінде қарудың типі, моделінің түрі, калибрі, сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
3) кеден органының "транзит" кедендік режимін белгілеу туралы белгісі бар кеден декларациясының данасы;
4) жеке тұлғаның (өтініш берушінің) жеке басын растайтын құжат;
5) қаруды әкету елінің уәкілетті органы берген қару мен оның патрондарын әкетуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
6) қаруды әкелу елінің уәкілетті органы берген қару мен оның патрондарын әкелуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты немесе сақтандыру полисі.
2), 3), 5), 6), 7) тармақшаларда көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліндегі немесе орыс тіліндегі ресми аудармасымен қоса, сондай-ақ 7) тармақшада көрсетілген құжаттарды қоспағанда, нотариалды куәландырылған көшірмелері ұсынылады.
Үшінші тұлғалардың азаматтық қарудың бірлі-жарым даналары (екі бірліктен артық емес) мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуі осы Ереженің 115-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
115. Заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындыны ресімдеу кезінде:

1) заявления о выдаче заключения на транзит по территории Республики Казахстан гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему;
2) документа отчуждения между участниками внешнеторговой сделки, заверенного печатью и подписью заявителя;
3) договора между юридическим лицом, осуществляющим экспорт из страны – изготовителя оружия, и изготовителем оружия или юридическим лицом, осуществляющим импорт в страну - покупателя оружия и покупателем оружия, заверенного печатью и подписью заявителя;
4) экземпляра таможенной декларации с отметкой таможенного органа об установлении таможенного режима "транзит";
5) списка номерного учета перевозимого оружия с указанием видов, типов, моделей, калибров и номеров оружия, а также сведений о типах, калибрах, партиях изготовления и количестве патронов, заверенного таможенным органом;
6) документа, подтверждающего государственную регистрацию в качестве юридического лица;
7) документа, выданного уполномоченным органом страны - экспортера, о наличии разрешения на вывоз продукции;
8) документа, подтверждающего право на осуществление деятельности в соответствии с законодательством государства – заявителя, связанной с транзитом продукции;
9) договора страхования гражданско-правовой ответственности или страхового полиса в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) документа, подтверждающего обеспечение заявителем осуществления физической защиты продукции, перемещаемой транзитом, и документа, подтверждающего право на осуществление охранной деятельности юридических или физических лиц, осуществляющих физическую защиту;
11) документа, подтверждающего согласие грузоотправителя продукции принять эти грузы обратно в случае, если передача груза грузополучателю окажется невозможной по не зависящим от него причинам.
Документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9), представляются с официальным переводом на государственный язык Республики Казахстан или русский язык, а также в нотариально засвидетельствованных копиях, за исключением документов, указанных в подпунктах 7) и 9).
116. Документы, указанные в пункте 115 настоящих Правил, представляются с соблюдением требования о консульской легализации или проставлением апостиля в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
117. Ввозимое (вывозимое) оружие проверяется на таможенном пункте поштучно. Данные о нем вносятся в журнал учета ввозимого (вывозимого) оружия и патронов, и обобщенные сведения ежемесячно представляются в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Примечание. Данные о ввозимых (вывозимых) патронах заносятся в журнал: снаряженные патроны по количеству, а порох по весу.

1) азаматтық және қызметтік қаруды, олардың негізгі (құрама) бөлшектері мен патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытынды беру туралы өтініш;
2) мөрмен және өтініш берушінің қолымен куәландырылған, сыртқы сауда мәмілесіне қатысушылар арасындағы иеліктен шығару құжаты;
3) мөрмен және өтінім берушінің қолымен куәландырылған, қаруды жасаушы елден экспорттауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қару жасаушы немесе қаруды сатып алушы елге импорттауды жүзеге асыратын заңды тұлға мен қаруды сатып алушы арасындағы шарт;
4) кеден органының "транзит" кеден режимін белгілеу туралы белгісі бар кеден декларациясының данасы;
5) қарудың түрлерін, типтерін, модельдерін, калибрлері мен нөмірлерін, сондай-ақ патрондардың типтері, калибрлері, дайындау партиялары мен саны туралы мәліметтер көрсетілген кеден органы растаған тасымалданатын қаруды нөмірлік есепке алу тізімі;
6) заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжат;
7) экспорттаушы елдің уәкілетті органы берген өнімді әкетуге арналған рұқсаттың болуы туралы құжат;
8) өнім транзитіне байланысты өтініш беруші мемлекеттің заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыру құқығын растайтын құжат;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты немесе сақтандыру полисі;
10) өтініш берушінің транзитпен тасымалданатын өнімнің жеке қорғалуын жүзеге асыруды қамтамасыз ететінін растайтын құжат және жеке қорғауды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлғалардың күзет қызметін жүзеге асыру құқығын растайтын құжат;
11) оған қатысы жоқ себептер бойынша жүк қабылдаушыға жүкті беру мүмкін болмаған жағдайда, жүк жөнелтушінің осы жүктерді қайта қабылдауға келісімін растайтын құжат болуы қажет.
2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліндегі немесе орыс тіліндегі ресми аудармасымен, сондай-ақ 7) және 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, нотариалды куәландырылған көшірмелері ұсынылады.
116. Осы Ереженің 115-тармағында көрсетілген құжаттар консулдық заңдастыру туралы талаптарды сақтай отырып немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес апостиль қойылып ұсынылады.
117. Әкелінетін (әкетілетін) қару кеден пунктінде бір-бірлеп тексеріледі. Ол туралы деректер әкелінетін (әкетілетін) қару мен патрондарды есепке алу журналына енгізіледі және жинақталған мәліметтер ай сайын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ұсынылады.
Ескертпе. Әкелінетін (әкетілетін) патрондар туралы деректер журналға: жарақталған патрондар саны бойынша, ал оқ-дәрілер салмағы бойынша енгізіледі.

19. Порядок ввоза на территорию Республики Казахстан и
вывоза из Республики Казахстан боевого ручного
стрелкового оружия сотрудниками иностранных
правоохранительных органов, спецслужб
и военизированных организаций
118. Вывоз из Республики Казахстан и ввоз на территорию Республики Казахстан единичных экземпляров боевого ручного стрелкового и холодного оружия военнослужащими и сотрудниками соответствующих государственных органов Республики Казахстан и их подразделений (далее - Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные и правоохранительные органы, за исключением органов государственной противопожарной службы) для решения боевых и оперативно-служебных задач осуществляется на основании документа, подтверждающего право ношения оружия, и командировочного удостоверения, в которое вписывается вывозимое (ввозимое) оружие. Указанный документ вместе с копией командировочного удостоверения предъявляется в таможенный орган, расположенный в пункте пропуска через Государственную границу Республики Казахстан. Копия командировочного удостоверения после ее сверки с подлинником заверяется сотрудником таможенного органа путем проставления номерной печати и остается в деле таможенного органа, осуществившего таможенное оформление вывозимого (ввозимого) оружия.
Сноска. Пункт 118 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
119. Ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан, а также транзит через территорию Республики Казахстан боевого ручного стрелкового оружия сотрудниками иностранных правоохранительных органов, специальных служб и военизированных организаций, прибывающими в Республику Казахстан по приглашению или в связи с выполнением ими служебного задания, осуществляются по письменному заключению соответственно руководителями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, за исключением органов государственной противопожарной службы.
Сноска. Пункт 119 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
120. В письменном заключении указываются фамилия, имя, отчество сотрудников иностранных правоохранительных органов, специальных служб и военизированных организаций, тип (марка), номер и калибр оружия, количество боеприпасов к каждой ввозимой единице оружия. Письменное заключение подписывается соответственно руководителем Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных и правоохранительных органов либо лицом, его замещающим.

19. Шетелдiк құқық қорғау органдарының арнаулы қызметтерi мен
әскерилендiрiлген ұйымдары қызметкерлерiнiң жауынгерлiк қол
атыс қаруын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және
Қазақстан Республикасынан әкету тәртiбi
118. Жауынгерлік және жедел қызметтік міндеттерді шешу үшін жауынгерлік қол атыс қаруы мен суық қарудың бірлі жарым даналарын Қазақстан Республикасынан әкетуді және Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдары мен олардың бөлімшелерінің (бұдан әрі - Қарулы Күштер, басқа әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда) әскери қызметшілері және қызметкерлері қаруды алып жүру құқығын растайтын құжат пен әкетілетін (әкелінетін) қару жазылған іссапар куәлігінің негізінде жүзеге асырылады. Көрсетілген құжат іссапар куәлігінің көшірмесімен бірге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктінде орналасқан кеден органына ұсынылады. Іссапар куәлігінің көшірмесін кеден органының қызметкері түпнұсқасымен салыстырғаннан кейін нөмірлік мөр басу арқылы куәландырады және ол әкетілетін (әкелінетін) қаруды кедендік ресімдеуді жүзеге асырған кеден органының ісінде қалады.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
119. Өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасына шақыру бойынша немесе қызметтік тапсырмаларды орындауына байланысты келген шетелдік құқық қорғау органдары, арнаулы қызметтері мен әскерилендірілген ұйымдары қызметкерлерінің жауынгерлік қол атыс қаруын Қазақстан Республикасының аумағына әкелуі мен Қазақстан Республикасының аумағынан әкету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиті тиісінше Қарулы Күштер, басқа әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары басшыларының жазбаша қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
120. Жазбаша қорытындыда шетелдік құқық қорғау органдары, арнаулы қызметтері мен әскерилендірілген ұйымдары қызметкерлерінің тегі, аты, әкесінің аты, қарудың түрі (маркасы), нөмірі және калибрі, әкелінетін қарудың әрбір бірлігіне арналған оқ-дәрілердің саны көрсетіледі. Өртке қарсы қызмет органдарын қоспағанда, жазбаша қорытындыға тиісінше Қарулы Күштердің, басқа әскерлер мен әскери құралымдардың, арнаулы мемлекеттік органдардың басшысы немесе оның орнындағы адам қол қояды.

Сноска. Пункт 120 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
121. Письменное заключение и его копия предъявляются представителем принимающей стороны в таможенный и пограничный орган, расположенный в пункте пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, и заверяются сотрудником таможенного и пограничного органа путем проставления печати, копия письменного заключения остается в деле таможенного и пограничного органа, осуществившего оформление ввозимого оружия.
При вывозе оружия оригинал письменного заключения, заверенный таможенным и пограничным органом при ввозе оружия в Республику Казахстан предъявляется в таможенный и пограничный орган, расположенный в пункте пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, и остается в его деле.
Примечание: в случаях ввоза и/или вывоза оружия и патронов к нему на Государственной границе с государством-членом Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества оформление производится только в пограничном органе.
Сноска. Пункт 121 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2013 № 1231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
122. Оружие, ввезенное на территорию Республики Казахстан, применяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
123. Контроль за порядком хранения, ношения и использования на территории Республики Казахстан ввезенного оружия осуществляется соответствующими государственными органами Республики Казахстан и их подразделениями.
20. Порядок открытия и функционирования стрелковых тиров
(стрельбищ) и стендов
Сноска. Раздел 20 исключен постановлением Правительства РК от 04.02.2016 № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан
Сноска. Приложение 1 исключено - постановлением Правительства РК от 5 апреля 2002 г. N 407 P020407.
Приложение 2
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правительства РК от 11 ноября 2003 г. N 1127; приложение с изменением, внесенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года N 1370 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения работников организаций,
осуществляющих инкассацию на территории
Республики Казахстан
Оружие:

Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
121. Жазбаша қорытынды және оның көшірмесін қабылдаушы тараптың өкілі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктінде орналасқан кеден және шекара органына ұсынады және кеден және шекара органының қызметкері мөр басу арқылы куәландырады, жазбаша қорытындының көшірмесі әкелінетін қаруды ресімдеуді жүзеге асыратын кеден және шекара органының ісінде қалады.
Қаруды Қазақстан Республикасына әкелу кезінде кеден және шекара органы растаған жазбаша қорытындының түпнұсқасы қаруды әкету кезінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктінде орналасқан кеден және шекара органына ұсынылады және оның ісінде қалады.
Ескертпе: Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттермен мемлекеттік шекарада қару мен оның патрондарын әкелу және/немесе әкету жағдайында ресімдеу тек қана шекара органында жүргізіледі.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2013 № 1231 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
122. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген қару Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
123. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген қаруды сақтау, алып жүру және пайдалану тәртiбiн бақылауды Қазақстан Республикасының тиiстi мемлекеттiк органдары мен олардың бөлiмшелерi жүзеге асырады.
20. Атыс тирлері (атыс орындары) мен стенділерін ашу және
олардың жұмыс істеу тәртібі
Ескерту. 20-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.02.2016 № 53 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.04.05. N 407 қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда- ҚР Үкіметінің 2003.11.11. N 1127, 2007.12.29. N 1370 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасының аумағында инкассацияны жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлерiн қаруландыру үшiн белгіленген қару мен оның патрондарының түрлерi, үлгiлерi, модельдерi, саны
Қару:

1. Работники службы инкассации 1 пистолет или револьвер на
(инкассаторы), осуществляющие каждого инкассатора
инкассацию денежной выручки и
перевозку ценностей
1 винтовка или карабин, или
автомат, переделанный под
одиночное ведение огня на
бригаду инкассаторов (3-5
чел.) или 6 винтовок или
карабинов или автоматов,
переделанных под одиночное
ведение огня на команду
инкассаторов (10-15 чел.)
2. Водители специальных автомобилей 1 пистолет или револьвер на
службы инкассации, предназначенные каждого водителя
для инкассации денежной выручки и
перевозки ценностей
3. Резерв оружия 1 единица на каждые 10
единиц оружия
Боеприпасы:
--------------------------------------------------------------------
N ! Наименование ! Количество патронов, штук
п/п! оружия !----------------------------------------------
! !инкассаторы,!неснижаемый! расход в год для:
! !водители !запас на !---------------------
! !спец.автомо-!единицу !практических!проверки
! !билей, сна- !оружия !стрельб на !боя на
! !ряженные на ! !одного !единицу
! !инкассацию ! !человека !оружия
--------------------------------------------------------------------
1 Автомат, пере- 30 60 120 8
деланный под (в 1
одиночное магазине)
ведение огня
2 Винтовка, 15 30 120 8
карабин (в обоймах)
3 Пистолет 16 32 96 8
(в 2
магазинах)
4 Револьвер 14 28 72 8
(в пачках)
--------------------------------------------------------------------
Примечание. Боеприпасы, предназначенные для проверки боя оружия, расходовать на другие цели запрещается.
Приложение 3
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения работников учреждений банков
второго уровня Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие с 22.01.2012).
Приложение 4
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан
Сноска. Приложение 4 в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Виды, типы, модели и количество
служебного оружия и патронов к нему, используемые
охранниками частных охранных организаций
1. Охранники частных охранных организаций могут вооружаться оружием из расчета не более 2 единиц оружия на один пост.
2. Охранник на наружном посту, а также охранник в составе мобильной группы оперативного реагирования (за исключением водителя-охранника) могут вооружаться гражданским огнестрельным бесствольным, газовым оружием с патронами травматического действия или электрическим оружием, разрешенными к применению уполномоченным органом в области здравоохранения, или длинноствольным гладкоствольным оружием.

1. Ақшалай түсiмдердi инкасса. Әрбiр инкассаторға 1
циялау мен құндылықтарды тапанша немесе револьвер
тасымалдауды жүзеге асыратын Инкассаторлар бригадасына
инкассация қызметiнiң қызмет. (3-5 адам) 1 винтовка
керлерi (инкассаторлар) немесе карабин немесе
жекелей атуға қайта
жасалған автомат немесе
инкассаторлар командасына
(10-15 адам) 6 винтовка
немесе карабин немесе
жекелей атуға қайта
жасалған автомат
2. Инкассация қызметiнің ақшалай Әрбiр жүргiзушiге 1 тапан.
түсiмдердi инкассациялау мен ша немесе револьвер
құндылықтарды тасымалдауға
арналған арнайы автомобиль.
дерiнің жүргізушілерi
3. Қару резервi Әрбiр 10 бiрлiк қаруға
1 бiрлік
Оқ-дәрiлер:
____________________________________________________________________
| | Патрондардың саны (дана)
P/c| Қарудың |________________________________________________
N | атауы |инкассаторлар, |қару | жылдық шығын:
| |инкассациялауға|бірлігінің|___________________
| |жарақталған |азаймайтын|бір адамға|қару
| |арнайы авто. |қоры |практика. |бірлігіне
| |мобильдердің | |лық атыс. |атылыс
| |жүргiзушiлерi | |тар үшін |тексеруі
| | | | |үшін
____________________________________________________________________
1 Жекелей
атуға қайта
жасалған 30 60 120 8
автомат (1 оқжатарда)
2 Винтовка, 15 30 120 8
кaрабин (оқтізерлерде)
3 Тапанша 16 32 96 8
(2 оқжатарда)
4 Револьвер 14 28 72 8
(қорапта)
____________________________________________________________________
Ескерту. Қарудың атылысын тексеруге арналған оқ-дәрiлердi басқа мақсаттарға жұмсауға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының екiншi дәрежелi банктерi
мекемелерiнiң қызметкерлерiн қаруландыру үшiн белгiленген
қару мен оның патрондарының түрлерi, үлгiлерi,
модельдерi және саны
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулысымен.
Жеке күзет ұйымдарының күзетшілері пайдаланатын қызметтік
қарудың және оларға патрондардың түрлері, үлгілері, модельдері
және саны
1. Жеке күзет ұйымдарының күзетшілері бір бекетке 2 бірлік қарудан аспайтын есеппен қаруланады.
2. Сыртқы бекеттегі күзетші, сондай-ақ жылдам қимылдайтын ұтқыр топтың құрамындағы күзетші (жүргізуші-күзетшіні қоспағанда) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар азаматтық ұңғысыз атыс қаруымен, газды қарумен немесе электр қаруымен немесе ұзын тегіс ұңғылы қарумен қарулана алады.

3. Старший охранник смены, старший охранник мобильной группы оперативного реагирования, охранник на внутреннем посту, водитель-охранник в составе мобильной группы оперативного реагирования, а также охранник, осуществляющий защиту жизни и здоровья физических лиц, могут вооружаться гражданским огнестрельным бесствольным, газовым оружием с патронами травматического действия или электрическим оружием, разрешенными к применению уполномоченным органом в области здравоохранения, или короткоствольным гладкоствольным оружием.
4. Резерв оружия для всех видов охраны - 1 единица на каждые 10 единиц одного вида оружия, имеющегося на вооружении.
5. Охранникам, заступающим на охрану объекта, выдается:
1) до 16 патронов (на 2 магазина, барабана) на каждую единицу короткоствольного гладкоствольного оружия, гражданского огнестрельного бесствольного, газового оружия с патронами травматического действия;
2) по 10 патронов на каждую единицу длинноствольного гладкоствольного оружия;
3) для проведения учебных стрельб на 1 охранника в год положено не более 12 патронов.
Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7 или № 8, а также могут использоваться патроны травматического действия, соответствующие нормам уполномоченного органа в области здравоохранения.
При охране объектов, обеспечивающих добычу, хранение, транспортировку, переработку драгоценных металлов и алмазов, углеводородного сырья, банков, электрических станций, теплоэлектроцентралей и линий электропередачи, складов (хранилищ) взрывчатых, ядовитых и наркотических веществ, радиоактивных материалов, складов (хранилищ) государственных материальных резервов, а также железнодорожного и воздушного транспорта при перевозке ценных и опасных грузов допускается заряжение патронов для гладкоствольного оружия пулей или дробью № 0; № 1.
Неснижаемый запас патронов на единицу оружия:
1) короткоствольного гладкоствольного, гражданского огнестрельного бесствольного, газового с патронами травматического действия - 16 патронов;
2) длинноствольного гладкоствольного - 10 патронов.
Приложение 5
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения личного состава Государственной
фельдъегерской службы Республики Казахстан при Агентстве
Республики Казахстан по защите государственных секретов,
состоящего в кадрах Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
---------------------------------------------------------------------------
Вид и ! Калибр ! Количество ! Положено подразделениям
наименование ! ! единиц ! Государственной фельдъ-
оружия ! ! оружия на ! егерской службы
! ! количество на- !
! ! чальствующего !
! ! состава !
---------------------------------------------------------------------------

3. Ауысым тобының аға күзетшісі, жылдам қимылдайтын ұтқыр топтың аға күзетшісі, ішкі бекеттегі күзетші, жылдам қимылдайтын ұтқыр топтың құрамындағы жүргізуші-күзетші, сондай-ақ жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын күзетуді жүзеге асыратын күзетші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар азаматтық ұңғысыз атыс қаруымен, газды қарумен немесе электр қаруымен немесе ұзын тегіс ұңғылы қарумен қарулана алады.
4. Күзеттің барлық түрі үшін қару резерві - қаруланудағы әр 10 бірлікке 1 бірлік қару.
5. Объектіні күзетуге түсетін күзетшілерге:
1) тегіс қысқа ұңғылы қарудың, жарақат салатын патрондары бар азаматтық ұңғысыз атыс қаруының, газды қарудың әр бірлігіне 16 патронға (2 оқжатарға, барабанға) дейін;
2) тегіс ұзын ұңғылы қарудың әр бірлігіне 10 патроннан беріледі;
3) оқу атыстарын өткізу үшін 1 күзетшіге жылына кемінде 12 патрон беріледі.
Тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондар № 7 немесе № 8 оқ-дәрімен оқталады, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның нормаларына сәйкес келетін жарақат салатын патрондар қолданылуы мүмкін.
Бағалы металдар мен алмасты, көмірсутек шикізатын өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді қамтамасыз ететін объектілерді, банктерді, электр станцияларын, жылу-электр орталықтарын және электр беру желілерін, жарылғыш, улы және есірткі заттары, радиоактивті материалдар қоймаларын (сақтау орындарын), мемлекеттік материалдық резервтер қоймаларын (сақтау орындарын), сондай-ақ бағалы және қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде теміржол және әуе көлігін күзету кезінде тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондарды № 0; 1 оқ-дәрімен немесе оқпен оқтауға рұқсат етіледі.
Патрондардың азаймайтын қоры:
1) тегіс қысқа ұңғылы, жарақат салатын патрондары бар азаматтық ұңғысыз атыс қаруының, газды қарудың бір бірлігіне - 16 патрон;
2) тегіс ұзын ұңғылы атыс қаруының бір бірлігіне - 10 патрон.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
4-1 қосымша(құпия)
Ескерту. 4-1-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
4-2 қосымша(құпия)
Ескерту. 4-2-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кадрларына енетін, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік құпияларды сақтау жөніндегі қызметінің жеке құрамының қарулануы үшін белгіленген қару мен оның патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері және саны
---------------------------------------------------------------------------
Қарудың түрі ! Калибрі ! Басшылық құрамының ! Мемлекеттік фельдъегерлік
мен атауы ! ! санына қару бірлі. ! қызмет бөлімшелеріне тиесілі
! ! гінің саны |
--------------------------------------------------------------------------

1 ! 2 ! 3 ! 4
---------------------------------------------------------------------------
Боевое
Пистолет
"Макарова" 9,00 мм 1 ед. на 1 чел. Государственная фельдъ-
егерьская служба Республики
Казахстан и ее подразделения
для выполнения специальных
заданий
Автомат Государственная фельдъегер-
(АК, АКМС) 7,62 мм ская служба Республики
(АПС) 9,00 мм 1 ед. на 15 чел. Казахстан
1 ед. на 1 под- отделы и отделения Государ-
разделение ственной фельдъегерской
службы Республики Казахстан
Учебное
Государственная фельдъе-
Пистолет герская служба Республики
"Макарова" 9,00 мм 1 ед. на 100 чел. Казахстан
1 ед. на 1 под- отделы и отделения Государ-
разделение ственной фельдъегерской
службы Республики Казахстан
Автомат 7,62 мм 1 ед. на 100 чел. Государственная фельдъегер-
(АК, АКМС) ская служба Республики
Казахстан
1 ед. на 1 под- отделы и отделения Государ-
разделение ственной фельдъегерской
службы Республики Казахстан
Спортивное малокалиберное Государственная фельдъе-
Пистолет 5,6 мм 1 ед. на 50 герская служба Республики
самозарядный, чел. Казахстан
спортивный
"Марголина"
Винтовка 5,6 мм 1 ед. на 100 Государственная фельдъе-
спортивная чел. герская служба Республики
малокалиберная Казахстан
целевая
1 ед. на 1 под- отделы и отделения Государ-
разделение ственной фельдъегерской
службы Республики Казахстан
Нормы боеприпасов
---------------------------------------------------------------------------
Наимено- !Калибр !Неснижаемый ! Норма в год ( шт.)
вание ! !запас (шт.) на !-----------------------------------
оружия ! !единицу оружия ! на 1 человека !на 1 ствол
! !------------------!-----------------------------------
! !при !в оружей- !для учеб-!для стрел-!для прист-
! !оружии!ной кла- !ной прак-!ково-спорт!релки
! ! !довой !тики !мероприят.!
! ! ! !
---------------------------------------------------------------------------
Пистолет 9,00 мм 16 8 60 - 4
"Макарова"
Автомат- 9,00 мм 20 180 20 - 10
пистолет
"Стечкина"
Автомат 7,62 мм 120 180 20 - 10
"Калашни-
кова"
Пистолет 5,6 мм - - 10 60 -
самозаряд-
ный спор-
тивный
"Марголина"
Винтовка 5,6 мм - - 10 60 -
спортив-
ная мало-
калиберная
целевая
-----------------------------------------------------------------------
Примечание. Общее количество боеприпасов для проведения стрелково-спортивных мероприятий выделяется из годового расчета только на 20 процентов штатной численности начальствующего состава подразделений фельдъегерской службы.
Приложение 6
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие с 22.01.2012).
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения работников АО "Казпочта" -
национального оператора почты
п/п
Работники акционерного общества
"Казпочта"
Количество единиц оружия
1
Фельдъегерь службы специальной
связи
1 пистолет на каждого
фельдъегеря, 1 карабин
ИЛИ-АКС-74У или АКМ,
переделанный под одиночное
ведение огня, на бригаду
фельдъегерей
2
Экспедитор службы специальной
связи

1 ! 2 ! 3 ! 4
---------------------------------------------------------------------------
ҰРЫСҚА АРНАЛҒАН
"Макаров" 9,00 мм 1 адамға 1 дана Қазақстан Республикасының
тапаншасы Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметі және оның арнайы
тапсырмалар орындауға
арналған бөлімшелері.
Автомат Қазақстан Республикасының
(КА, ЖМКА) 7,62 мм Мемлекеттік фельдъегерлік
(САТ) 9,00 мм 15 адамға 1 дана қызметі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінің бөлімдері мен
1 бөлімшеге 1 дана бөлімшелері.
ОҚУ Қазақстан Республикасының
"Макаров" Мемлекеттік фельдъегерлік
тапаншасы 9,00 мм 100 адамға 1 дана қызметі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінің бөлімдері мен
1 бөлімшеге 1 дана бөлімшелері.
Автомат Қазақстан Республикасының
(КА, ЖМКА) 7,62 мм Мемлекеттік фельдъегерлік
100 адамға 1 дана қызметі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінің бөлімдері мен
1 бөлімшеге 1 дана бөлімшелері.
СПОРТТЫҚ ШАҒЫН КАЛИБРЛІ
"Марголина" 5,6 мм 50 адамға 1 дана Қазақстан Республикасының
өздігінен Мемлекеттік фельдъегерлік
зарядталатын, қызметі.
спорттық
тапаншасы
Нысаналы шағын 5,6 мм 100 адамға 1 дана Қазақстан Республикасының
калибрлі Мемлекеттік фельдъегерлік
спорттық қызметі.
винтовка Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік фельдъегерлік
қызметінің бөлімдері мен
1 бөлімшеге 1 дана бөлімшелері.
ОҚ-ДӘРІЛЕРДІҢ НОРМАЛАРЫ
---------------------------------------------------------------------------
Қарудың атауы ! Калибрі ! Қару бірлігінің ! Жылдық норма (дана)
! ! азаймайтын қоры !--------------------------------
! ! (дана) ! 1 адамға ! 1 ұңғыға
! !-----------------!-------------------!------------
! ! Қару. ! Қару !оқу прак.!ату-спорт! атып
! ! дағы ! қойма. !тикасына !іс-шара. ! сынауға
! ! !сындағы ! !ларына !---------------------------------------------------------------------------
"Макаров" 9,00 мм 16 8 60 - 4
тапаншасы
"Стечкиннің" 9,00 мм 20 180 20 - 10
автомат-
тапаншасы
"Калашников" 7,62 мм 120 180 20 - 10
автоматы
"Марголина" 5,6 мм - - 10 60 -
өздігінен
зарядталатын
спорттық
тапаншасы
Нысаналы 5,6 мм - - 10 60 -
шағын-калибрлі
спорттық
винтовка
Ескерту. Ату-спорт іс-шараларын өткізуге арналған оқ-дәрілердің жалпы саны фельдъегерлік қызмет бөлімшелерінің басшы құрамы штаттық санының 20% ғана жылдық есептен
бөлінеді.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазпошта" АҚ - Ұлттық пошта операторының қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген қару мен оның патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны
Р/с
"Қазпошта" акционерлік қоғамының қызметкерлері
Қару бірліктерінің саны
1
Арнайы байланыс қызметінің фельдъегері
Әрбір фельдъегерге
1 тапанша, 1 карабин немесе фельдъегерлер бригадасына жекелей атуға қайта жасалған АКС-74У немесе АКМ
2
Арнайы байланыс қызметінің экспедиторы

1 пистолет на смену из 2-3
работников
3
Фельдъегерь-водитель службы
специальной связи
1 пистолет на каждого
фельдъегеря-водителя
4
Начальник отделения специальной
связи
1 пистолет
5
Начальник, заместитель начальника
цеха службы специальной связи
1 пистолет
6
Начальник, заместитель начальника
областной, городской службы
специальной связи
1 пистолет
7
Начальник городского, районного,
сельского узла почтовой связи, в
случае отсутствия фельдъегеря и
исполнения обязанностей по приему,
охране, перевозке и доставке
специальных и иных отправлений
1 пистолет
8
Ответственный дежурный, помощник
ответственного дежурного службы
специальной связи
1 пистолет
9
Дежурный по кассовому узлу,
кассовых помещений
1 пистолет
10
Работники службы инкассации
(инкассаторы), осуществляющие
инкассацию денежной выручки и
перевозку ценностей
1 пистолет на каждого
инкассатора,
1 карабин или АКС-74У
или АКМ, переделанный под
одиночное ведение огня, на
бригаду инкассаторов не менее
3 человек
11
Водители специальных автомобилей
службы инкассации, предназначенных
для инкассации денежной выручки и
перевозки ценностей
1 пистолет на каждого
водителя
Боеприпасы:
п/п
Наименование оружия
Количество патронов (штук)
Снаряженные
на пост,
сопровожде-
ние,
инкассацию
Неснижае-
мый запас
на
единицу
оружия
расход в год для:
практичес-
ких
стрельб
на одного
человека
проверки боя
на оружия
единицу
1
АКС-74У, АКМ,
переделанный под
одиночное ведение
огня

2-3 қызметкерден тұратын уысымға 1 тапанша
3
Арнайы байланыс қызметінің фельдъегерь-жүргізушісі
әрбір фельдъегерь-жүргізушіге 1 тапанша
4
Арнайы байланыс бөлімшесінің бастығы
1 тапанша
5
Арнайы байланыс қызметі цехының бастығы, бастықтың орынбасары
1 тапанша
6
Облыстық, қалалық арнайы байланыс қызметінің бастығы, бастықтың орынбасары
1 тапанша
7
Фельдъегерь болмаған және арнайы және өзге де жөнелтімдерді қабылдау, күзету, тасымалдау және жеткізу бойынша міндеттерді орындаған жағдайда қалалық, аудандық, ауылдық пошта байланысы торабының және бөлімшесінің бастығы
1 тапанша
8
Арнайы байланыс қызметінің жауапты кезекшісі, жауапты кезекшінің көмекшісі
1 тапанша
9
Касса торабының, кассалық үй-жайлардың кезекшісі
1 тапанша
10
Ақшалай түсімдерді, инкассациялау мен бағалы заттарды тасымалдауды жүзеге асыратын инкассация қызметінің қызметкерлері (инкассаторлар)
әрбір инкассаторға 1 тапанша, 1 карабин немесе кемінде 3 адамнан тұратын инкосаторлар бригадасына жекелей атуға қайта жасалған АКС-74У немесе АКМ
11
Ақшалай түсімдерді инкассациялау мен бағалы заттарды тасымалдауға арналған инкассация қызметінің арнайы автомобильдерінің жүргізушілері
әрбір жүргізушіге 1 тапанша
Оқ-дәрілер:
Р/с
Қарудың атауы
Патрондардың саны (дана)
Постқа, ілесіп жүруге, инкассациялауға жарақталған
Қару бірлігінің азаймайтын қоры
Бір жылдық шығын:
Бір адамға практикалық атуға
Қару бірлігіне атылыс тексеруі үшін
Жекелей атуға қайта жасалған АКС-74У, АКМ

30 (в 1
магазине)
60
120
8
2
Карабин
15 (в 1
магазине)
30
120
8
3
Пистолет
16 (в двух
магазинах)
32
96
8
Примечание:
Общее количество оружия не должно превышать общей численности работников по утвержденному штатному расписанию, при этом на 10 единиц одного вида оружия разрешается иметь один резервный.
Начальники городских, районных и сельских узлов почтовой связи вооружаются служебным оружием при соблюдении требований, обеспечивающих сохранность оружия, предусмотренных пунктами 7-9, 11 Правил оборота оружия и патронов к нему в Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
Приложение 7
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения ведомственным оружием
государственных инспекторов Министерства охраны
окружающей среды Республики Казахстан

30 (1 оқжатарда)
60
120
8
Карабин
15 (1 оқжатарда)
30
120
8
Тапанша
16 (екі оқжатарда)
32
96
8
Ескертпе:
Қарудың жалпы саны бекітілген штаттық кестеге сәйкес қызметкерлердің жалпы санынан аспауы тиіс, бұл ретте қарудың бір түрінің 10 бірлігіне бір резервтік қару ұстауға рұқсат етіледі.
Қалалық, аудандық және ауылдық пошта байланысы торабының және бөлімшелерінің бастықтары "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымының ережесінің 7-9, 11-тармақтарында көзделген қарудың сақталуын қамтамасыз ететін талаптарды сақтаған жағдайда қаруланады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
7-қосымша

Сноска. Приложение 7 исключено постановлением Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие с 22.01.2012).
Приложение 7-1
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2003 N 1127; в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие с 22.01.2012); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.04.2014 № 363 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения государственных инспекторов и
работников системы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2014 № 1198 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
п/п
Должность
Пистолет
Карабин
1
Государственный инспектор по охране
животного мира, непосредственно
осуществляющий охрану животного мира
1
или 1
2
Государственный инспектор по охране особо
охраняемых природных территорий
1
или 1
3
Инспектор специализированных организаций по
охране животного мира, находящихся в ведении
Комитета лесного и охотничьего хозяйства
1
или 1
4
Работники государственной лесной инспекции и
государственной лесной охраны,
непосредственно осуществляющие охрану лесов
1
или 1
Нормы боеприпасов устанавливаются из расчета:
п/п
Наименование
оружия
Количество патронов (штук)
Работник
снаряженный на
смену
неснижа-
емый
запас на
единицу
расход в год для:
практических
стрельб на
одного
человека
проверки боя
на единицу
оружия
1
пистолет
16 (в 2
магазинах)
24
8
4
2
карабин
15 патронов (в
обоймах)
30
10
5
Примечание:
Общее количество оружия не должно превышать общей численности работников, согласно утвержденному штатному расписанию, при этом на 10 единиц разрешается иметь одно резервное.
Государственный инспектор по охране животного мира – работник территориального подразделения и подведомственных организаций Комитета лесного хозяйства и животного мира, непосредственно осуществляющий охрану животного мира.
Инспектор специализированной организации по охране животного мира - работник специализированной организации, созданной постановлением Правительства Республики Казахстан и находящейся в ведении Комитета лесного хозяйства и животного мира, непосредственно осуществляющий охрану животного мира.
Государственный инспектор по охране особо охраняемых природных территорий – работник государственного природного заповедника, государственного национального природного парка, государственного природного резервата, государственного регионального природного парка (инженер по охране и защите леса, лесничий, мастер леса, лесник, государственный инспектор (егерь), охотовед), непосредственно осуществляющий охрану животного и растительного мира.
Работник государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны – работник территориального подразделения Комитета лесного хозяйства и животного мира (инженер по охране и защите леса, лесничий, мастер леса, лесник, государственный инспектор (егерь), охотовед), непосредственно осуществляющий охрану лесов.

Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесiне
7-1-қосымша
Ескерту. 7-1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жүйесінің мемлекеттік инспекторлары мен қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген қару мен оның патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны
Ескерту. 7-1-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 363 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2014.11.14 № 1198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа кейін енгізіледі) қаулыларымен.
Р/с
Лауазымы
Тапанша
Карабин
1
Жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор
1
немесе 1
2
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор
1
немесе 1
3
Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің қарамағындағы мамандандырылған ұйымдардың жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторы
1
немесе 1
4
Орманды қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік орман инспекциясының және орманды мемлекеттік қорғау қызметкерлері
1
немесе 1
Оқ-дәрілердің нормалары мынадай есеппен белгіленеді:
Р/с
Қарудың атауы
Патрондардың саны (дана)
ауысымға жарақталған қызметкер
бірлікке азаймайтын қор
жылдық шығын:
бір адамға практикалық атыс үшін
қару бірлігіне атылыс тексеруі
1
тапанша
16 (2 оқжатарда)
24
8
4
2
карабин
15 патрон (қорапта)
30
10
5
Ескертпе:
Қарудың жалпы саны бекітілген штаттық кестеге сәйкес жұмыскерлердің жалпы санынан аспауы тиіс, бұл ретте 10 бірлік қаруға бір резервтік қару ұстауға рұқсат етіледі.
Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор – Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшесі мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері.
Мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен құрылған және Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің қарамағындағы мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор – мемлекеттік табиғи қорықтың, мемлекеттік ұлттық табиғи парктің, мемлекеттік табиғи резерваттың, мемлекеттік өңірлік табиғи парктің жануарлар мен өсімдіктер дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері (орманды күзету және қорғау инженері, орманшы, орман шебері, орман күтуші, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман).
Мемлекеттік орман инспекциясының және орманды мемлекеттік қорғау қызметкері – Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшесінің өсімдіктер дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері (орманды күзету және қорғау инженері, орманшы, орман шебері, орман күтуші, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман).

Государственный инспектор по охране животного мира, инспектор специализированной организации по охране животного мира, государственный инспектор по охране особо охраняемых природных территорий, работник государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны вооружаются служебным оружием при соблюдении требований, обеспечивающих сохранность оружия, предусмотренных пунктами 7-9, 11, 15 Правил оборота оружия и патронов к нему в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
Сноска. Примечание приложения 7-1 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7-2
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 7-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.11.2003 № 1127; в редакции постановления Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие с 22.01.2012).
Виды, тины, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения работников государственных
учреждений лесного хозяйства областных исполнительных органов
Должность
Пистолет
карабин
1
Работник государственного учреждения
лесного хозяйства областного
исполнительного органа
1
или 1
Нормы боеприпасов устанавливаются из расчета:
п/п
Наименова-
ние оружия
Количество патронов (штук)
Работник
снаряженный на
смену
неснижаемый
запас на
единицу
расход в год для:
практических
стрельб на
одного
человека
проверки
боя на
единицу
оружия
1
пистолет

Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор, мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор, мемлекеттік орман инспекциясының және орманды мемлекеттік қорғау қызметкері "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымы ережесінің 7-9, 11, 15-тармақтарында көзделген қаруды сақтауды қамтамасыз ету талаптары сақталған жағдайда, қызметтік қарумен қаруланады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесiне
7-2-қосымша
Ескерту. 7-2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Облыстық атқарушы органдардың орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген қару мен оның патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны
Р/с
Лауазымы
Тапанша
Карабин
1
Облыстық атқарушы органның орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесінің қызметкері
1
немесе 1
Оқ-дәрілердің нормалары мынадай есеппен белгіленеді:
Р/с
Қарудың атауы
Патрондардың саны (дана)
ауысымға жарақталған қызметкер
бірлікке азаймайтын қор
жылдық шығын:
бір адамға практикалық атыс үшін
қару бірлігіне атылыс тексеруі
1
тапанша

16 (в 2
магазинах)
24
8
4
2
карабин
15 патронов (в
обоймах)
30
10
5
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения работников охотничьих и рыбных
хозяйств, которым в установленном законодательством порядке
предоставлено право ведения охотничьего и рыболовного хозяйства
п/п
Должность
Виды оружия
Гладкоствольное длинноствольное
оружие (ед.)
1
Охотовед, егерь охотничьего и
рыбного хозяйства
1
Нормы боеприпасов для егерей охотничьего и рыбного
хозяйства устанавливаются из расчета:
п/п
Наименование
оружия
Количество патронов (штук)
Работник
снаряженный
на смену
неснижаемый
запас на
единицу
расход в год для:
практических
стрельб на
одного
человека
проверки
боя на
единицу
оружия
2
Длинностволь-
ное
гладкостволь-
ное оружие
15
патронов
60
10
8
Примечание:
Общее количество оружия не должно превышать общей численности работников, согласно утвержденному штатному расписанию.
Работник государственного учреждения лесного хозяйства областного исполнительного органа - работник, непосредственно осуществляющий охрану животного и растительного мира на территории государственного учреждения лесного хозяйства (инженер по охране и защиты леса, мастер леса, государственный инспектор (егерь), охотовед). Государственные учреждения лесного хозяйства являются структурными подразделениями управлений природных ресурсов и регулирования природопользования областных исполнительных органов.
Охотовед, егерь - работник охотничьего и рыбного хозяйства, осуществляющий охрану животного мира на закрепленных в установленном законодательством порядке охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках. Охотовед, егерь при осуществлении охраны животного мира пользуется только служебным оружием.
Работники государственных учреждений лесного хозяйства областного исполнительного органа, а также охотничьих и рыбных хозяйств вооружаются служебным оружием при соблюдении требований, обеспечивающих сохранность оружия, предусмотренных пунктами 7-9, 11, 15 Правил оборота оружия и патронов к нему в Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года № 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
Сноска. Примечание приложения 7-2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для работников штатных должностей в
организациях и учреждениях Общества охотников и рыболовов
Республики Казахстан (Казохотрыболовсоюз), которым
разрешается выдавать служебное нарезное
и гладкоствольное оружие

16 (2 оқжатарда)
24
8
4
2
карабин
15 патрон (қорапта)
30
10
5
Заңнамада белгіленген тәртіппен аңшылық және балық аулау шаруалығын жүргізу құқығы берілген аңшылық және балық шаруашылықтарының қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген қару мен оның патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны
Р/с
Лауазымы
Қарудың түрлері
Тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы қару (бірлік)
1
Аңшылық және балық шаруашылығының аңшылық маманы, қорықшысы
1
Аңшылық және балық шаруашылығының аңшылық маманына арналған оқ-дәрілердің нормалары мынадай есеппен белгіленеді:
Р/с
Қарудың атауы
Патрондардың саны (дана)
ауысымға жарақталған қызметкер
бірлікке азаймайтын қор
жылдық шығын:
бір адамға практикалық атыс үшін
қару бірлігіне атылыс тексеруі
1
Тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы қару
15 патрон
60
10
8
Ескертпе:
Қарудың жалпы саны бекітілген штаттық кестеге сәйкес қызметкерлердің жалпы санынан аспауы тиіс.
Облыстық атқарушы органның орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесінің қызметкері – орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесінің аумағында жануарлар мен өсімдіктер дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын қызметкер (орманды күзету және қорғау инженері, орман шебері, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман). Орман шаруашылығының мемлекеттік мекемелері облыстық атқарушы органдардың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармаларының құрылымдық бөлімшелері болып табылады.
Аңшылық маманы, қорықшы - аңшылық алқаптарда және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерде заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген жануарлар және өсімдік әлемін күзетуді жүзеге асыратын аңшылық және балық шаруашылығының қызметкері. Аңшылық маманы, қорықшы жануарлар дүниесін қорғауды жүзеге асырған кезде тек қызметтік қаруды ғана қолданады.
Облыстық атқарушы органның орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесінің, сондай-ақ аңшылық және балық шаруашылықтарының қызметкерлері "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы № 1176 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы қару мен оның патрондары айналымының ережесінің 7-9, 11, 15-тармақтарында көзделген қару сақтауды қамтамасыз ететін талаптарды сақтаған жағдайда қызметтік қарумен қаруланады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
8-қосымша

Начальник охотучастка 1 1 или 1
Мастер леса 1
Ихтиолог, начальник рыбучастка 1 или 1
Лесник 1
Старший егерь, егерь 1 или 1
Рабочий по охране 1 на пост
Табунщики, чабаны 1
Старший пчеловод, пчеловод 1 на пост
Примечание.
Резерв оружия - 1 единица оружия на каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
В указанных охотничьих хозяйствах разрешается иметь дополнительно 5 единиц гладкоствольного и 5 единиц нарезного охотничьего оружия.
Количество патронов приобретается по согласованию с органами внутренних дел.
Приложение 10-1
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 10-1 в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16.07.2003 № 700; от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие с 22.01.2012).
Виды, типы, модели и количество оружия и патронов к нему,
установленные для специализированных учебных центров и их
филиалов по осуществлению подготовки и повышения квалификации
(специальный курс обучения) работников, занимающих должность
охранника и руководителя частной охранной организации
№ п/п
Наименование оружия
Количество единиц оружия
1
Нарезное длинноствольное
5
2
Нарезное короткоствольное
10
3
Гладкоствольное длинноствольное
7
4
Гладкоствольное короткоствольное
7
5
Бесствольное травматическое
5
6
Электрическое
5
Примечание:
Нормы боеприпасов устанавливаются из расчета:
обучение охранников, руководителей частных охранных организаций - 18 патронов на обучаемого на каждый вид оружия;
обучение охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц - 500 патронов на обучаемого за весь курс;
обучение владельцев гражданского охотничьего оружия и оружия самообороны - 20 патронов на одного владельца гражданского оружия;
проверка боя оружия - 8 патронов на одну единицу оружия.
Приложение 10-2
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения работников службы
авиационной безопасности аэропортов Республики Казахстан
1. Нормы вооружения работников
службы авиационной безопасности аэропорта:
Сноска. Приложение 10-2 исключено постановлением Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие с 22.01.2012).
Приложение 10-4
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Виды, типы, модели и количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения работников АО "Военизированная
железнодорожная охрана"
Сноска. Приложение 10-4 исключено постановлением Правительства РК от 01.07.2011 № 751 (вводится в действие с 22.01.2012).

Аңшылық учаскесінің бастығы 1 1 немесе 1
Орман маманы 1
Ихтиолог, балық шаруашылығы
учаскесінің бастығы 1 немесе 1
Орманшы 1
Аға қорықшы, қорықшы 1 немесе 1
Қорғау жөніндегі жұмысшы постқа 1
Бақташылар, шопандар 1
Аға омарташы, омарташы постқа 1
Ескерту.
Қару резерві - жарақталған әрбір 10 бірлікке қарудың 1 бірлігі. Көрсетілген аңшылық шаруашылықтарында қарудың тегіс ұңғылы 5 бірлігі мен аңшылық ойық қарудың 5 бірлігін қосымша пайдалануға рұқсат беріледі.
Патрондар саны ішкі істер органдарымен келісім бойынша сатып алынады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесiне
10-1-қосымша
Ескерту. 10-1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Жеке күзет ұйымының күзетшісі және басшысы қызметін атқаратын қызметкерлерді даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыру (арнайы оқыту курсы) жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтары мен олардың филиалдары үшін белгіленген қару мен оның патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны
Р/с
Қарудың атауы
Қару бірлігінің саны
1
Ойықты ұзын ұңғылы
5
2
Ойықты қысқа ұңғылы
10
3
Тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы
7
4
Тегіс ұңғылы қысқа ұңғылы
7
5
Ұңғысыз жарақат салатын
5
6
Электр қаруы
5
Ескертпе:
Оқ-дәрілердің нормалары:
жеке күзет ұйымдарының күзетшілерін, басшыларын оқыту - оқитын қызметкерге әрбір қарудың түріне 18 патрон;
жеке адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілерді оқыту - оқитын қызметкерге барлық курс ішінде 500 патрон;
азаматтық аңшылық қару мен өзін-өзі қорғау қаруының иелерін оқытуға - бір азаматтық қару иесіне 20 патрон;
қарудың атуын тексеру - бір бірлік қаруға 8 патрон есебінен белгіленеді.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесiне
10-2-қосымша
Ескерту. 10-2-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
10-4-қосымша
Ескерту. 10-4-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 751 (2012.01.22 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан
Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне

Приложение 10-5
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов к нему,
установленные для вооружения работников службы авиационной
безопасности аэропортов Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 10-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.04.2014 № 363 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Нормы вооружения работников службы авиационной безопасности аэропорта:
Работники службы авиационной безопасности аэропорта
Вид оружия
огнестрельное короткоствольное гладкоствольное или огнестрельное бесствольное оружие с патронами травматического, газового и светозвукового действия
длинноствольное
гладкоствольное ружье
Начальник службы авиационной безопасности (его заместитель)
1
Начальник подразделения безопасности службы авиационной безопасности
1
Начальник смены подразделения безопасности службы авиационной безопасности (его заместители)
1
Старший инспектор подразделения безопасности службы авиационной безопасности
1
Инспектор (младший инспектор) подразделения безопасности службы авиационной безопасности на контрольно-пропускном пункте
1 на пост
Инспектор (младший инспектор) смены подразделения безопасности службы авиационной безопасности
1 на пост (патруль)
Инспектор (младший инспектор) подразделения безопасности службы авиационной безопасности - вожатый служебных собак, проводник патрульно-розыскной собаки
1
2. Нормы боеприпасов устанавливаются из расчета:
Наименование оружия
Количество патронов (штук)
сотрудник, снаряженный
на смену (пост, патруль)
неснижаемый
запас на единицу оружия
расход в год для:
практических
стрельб на одного сотрудника
проверки боя на единицу оружия
орнитологического
обеспечения
Длинноствольное гладкоствольное ружье
15 патронов
60
10
8
30000
огнестрельное короткоствольное гладкоствольное или огнестрельное бесствольное оружие с патронами травматического, газового и светозвукового действия
10 патронов
20
Примечание:
1. Патроны, предусмотренные на проверку боя оружия, расходовать для других целей запрещается.
2. Необходимость проведения проверки боя оружия два раза в год устанавливается руководителем службы авиационной безопасности аэропорта.
3. Патроны для гладкоствольных ружей заряжаются дробью № 7, 8.
4. Общее количество оружия не должно превышать общей численности работников смены подразделения безопасности службы авиационной безопасности аэропорта по утвержденному штатному расписанию, при этом на 10 единиц разрешается иметь один ствол резервный.

10-5-қосымша
Қазақстан Республикасы әуежайларының авиациялық қауіпсіздік
қызметінің қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген қару мен
оның патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны
Ескерту. Ереже 10-5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметі қызметкерлерін қаруландыру нормалары:
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қызметкерлері
Қару түрі
қысқа тегіс ұңғылы атыс немесе жарақат салатын, газды және жарық-дыбыстық әсері бар патрондарымен ұңғысыз атыс қаруы
Ұзын тегіс ұңғылы мылтық
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы (оның орынбасары)
1
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы
1
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің қауіпсіздік бөлімшесінің ауысым бастығы (оның орынбасарлары)
1
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің қауіпсіздік бөлімшесінің аға инспекторы
1
Бақылау-өткізу пунктіндегі авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторы (кіші инспекторы)
бекетке1
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің қауіпсіздік бөлімшесінің ауысым инспекторы (кіші инспекторы)
Бекетке (патрульге)1
Авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторы (кіші инспекторы) - қызметтік иттердің жетекшісі, патрульдік-із кесуші иттің бапкерлері.
1
2. Оқ-дәрілердің нормалары мынадай есеппен белгіленеді:
Қару атауы
Патрондардың саны (дана)
ауысымға жарақталған қызметкер (бекет, патруль)
қару бірлігіне азайтылмайтын қор
жылдықшығын
Бір қызметкерге практикалық атыс үшін
қару бірлігіне атыс тексерулері
орнитоло-гиялық қамтамасыз ету
Ұзын ұңғылы тегіс ұңғылы мылтық
15 патрон
60
10
8
30000
Қысқа тегіс ұңғылы атыс немесе жарақат салатын, газды және жарық-дыбыстық әсері бар патрондарымен ұңғысыз атыс қаруы
16 патрон
20
Ескертпе:
1. Қарудың атысын тексеруге көзделген патрондарды басқа мақсаттарға жұмсауға тыйым салынады.
2. Қарудың атысын тексеруді өткізу қажеттілігін әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің бастығы жылына екі рет белгілейді.
3. Тегіс ұңғылы мылтыққа арналған патрондар № 7, 8 бытырамен оқталады.
4. Қарудың жалпы саны әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қауіпсіздік бөлімшесінің ауысым қызметкерлерінің бекітілген штат кестесі бойынша жалпы санынан аспауы тиіс, бұл ретте 10 бірлікке бір резервтік қару ұстауға рұқсат етіледі.

5. Дополнительно разрешается наличие двух гладкоствольных ружей для орнитологического обеспечения полетов в аэропорту.
Приложение 11
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 11 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Начальник _______________________
(подпись)
Срок разрешения продлен до
"___" __________ 20__ г.
Начальник _________________________
(подпись)
Срок разрешения продлен до
"__" _______ 20__ г.
Начальник _____________________
(подпись)
Начальник __________________________
(подпись)
Приложение 12
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Лицевая сторона
МВД Республики Казахстан
_____________________________
(наименование органа внутренних
дел)
Разрешение № ___
Место для
фотокарточки
3х4
Выдано ________________________
(Ф.И.О.)
Проживающему __________________
_______________________________
(домашний адрес)
Работающему ___________________
_______________________________
(наименование организации)
М.П.
В должности ______________________
На право хранения, хранения и
ношения (ненужное зачеркнуть)
__________________________________
(марка, калибр, номер каждой
__________________________________
единицы оружия)
Разрешение действительно по
__ "__" __________ 20___ г.
Начальник ________________________
__________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
М.П.
Дата выдачи "__" ______ 20__ г.
размер 9,5 х 6,5 сантиметров
Оборотная сторона
Срок разрешения продлен
До "__" ______________ 20__ г.
Начальник _____________________
(подпись)
Срок разрешения продлен
До "__" ______________ 20__ г.
Начальник _____________________
(подпись)
Срок разрешения продлен
До "__" ______________ 20__ г.
Начальник ________________________
(подпись)
Срок разрешения продлен
До "__" ______________ 20__ г.
Начальник _______________________
(подпись)
размер 9,5 х 6,5 сантиметров
Приложение 13
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
_________________________________
(наименование органа внутренних дел)
КОРЕШОК РАЗРЕШЕНИЯ №
Выдано ____________________________
(наименование организации,
учреждения)
находящемуся ______________________
(адрес)
на перевозку ______________________
(вид транспорта)
от ________________________________
до ________________________________
следующего груза __________________
(наименование груза и количество
предметов
___________________________________
указывается цифрами и прописью)
Ответственным за перевозку является
___________________________________
(Ф.И.О., серия, номер уд. личности
или паспорта)
Лица, охраняющие груз в пути
следования
1. ________________________________
2. ________________________________
3. ________________________________
Действительно по
"__" _________________ 20__ г.
Начальник _________________________
(подпись)
М.П.
"___" __________________ 20__ г.
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
______________________________
(наименование органа внутренних
дел)
РАЗРЕШЕНИЕ №
Выдано ___________________________
(наименование организации,
учреждения)
находящемуся _____________________
(адрес)
на перевозку _____________________
(вид транспорта)
от _______________________________
до _______________________________
следующего груза _________________
(наименование груза и количество
предметов
___________________________________
указывается цифрами и прописью)
Ответственным за перевозку
является
___________________________________
(Ф.И.О., серия, номер уд. личности
или паспорта)
Лица, охраняющие груз в пути
следования
1. ________________________________
2. ________________________________
3. ________________________________
Действительно по
"__" __________________ 20__ г.
Начальник _________________________
(подпись)
М.П.
"___" __________________ 20__ г.
Приложение 14
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему в
Республике Казахстан

5. Әуежайда ұшуды орнитологиялық қамтамасыз ету үшін қосымша екі тегіс ұңғылы қару ұстауға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
11-қосымша
Ескерту. Ереже 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
№____ РҰҚСАТ ТҮБІРШЕГІ
20____жылғы "___"_____________
_________________________________
(кәсіпорын бастығының немесе жеке тұлғаның тегі, аты-жөні
________________________________
мекенжайы, қызметтік немесе үйінің телефоны)
жеке жауапкершілігіне_______________
(жауапты адамның тегі, аты-жөні.
_______________________________
қызметтік телефоны, жауапты адамды тағайындау туралы бұйрықтың № және күні)
________________________________
ашу, жұмыс, істеу, сақтау құқығына (керексізі сызылып тасталсын)
________________________________
(объектінің немесе қарудың, аңшылық-
________________________________
оқ дәрінің, патрондардың атауы, оның саны, сақтауға рұқсат берілген салмағы көрсетіледі)
_________________________берілді
20__жылғы "___"_____дейін жарамды.
Бастық_________________________
(қолы)
Рұқсат мерзімі 20___жылғы "____"_________дейін ұзартылды.
Бастық_________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
___________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
№ ____ РҰҚСАТ
___________________________________________
(кәсіпорын бастығының немесе жеке тұлғаның тегі, аты-жөні
___________________________________________
мекенжайы, қызметтік немесе үйінің телефоны)
жеке жауапкершілігіне____________________
(жауапты адамның тегі, аты-жөні.
___________________________________________
қызметтік телефоны, жауапты адамды тағайындау туралы бұйрықтың № және күні)
___________________________________________
ашу, жұмыс, істеу, сақтау құқығына (керексізі сызылып тасталсын)
___________________________________________
(объектінің немесе қарудың, аңшылық -
___________________________________________
оқ дәрінің, патрондардың атауы, оның саны, сақтауға рұқсат берілген салмағы көрсетіледі)
__________________________ берілді
20__жылғы "___"_____дейін жарамды.
Бастық_________________________________
(қолы)
Рұқсат мерзімі 20___жылғы "____"_________дейін ұзартылды.
Бастық_________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
N 12 қосымша
Ескерту. Ереже 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
алдыңғы беті
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігі
__________________________
(ішкі істер органының атауы)
№ ____ Рұқсат
3х4
фотосурет орны
_____________________берілді
(Т.А.Ә.)
___________________________
____________________ тұрады
(үйінің мекенжайы)
__________________________
___________________________
______________ жұмыс істейді
(кәсіпорын атауы)
М.О.
______________________лауазымында
Сақтау, сақтау және алып жүру құқығына (керексізі сызылып тасталсын)
_____________________________
(қарудың әрбір бірлігінің маркасы, калибрі, нөмірі)
_____________________________
Рұқсат 20_жылғы "_" __дейін жарамды.
Бастық_______________________
_____________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
М.О.
Берілген күні 20_жылғы "__" _____
Өлшемі 9,5 х 6,5 сантиметр
Сыртқы беті
Рұқсат мерзімі 20_жылғы "___" _____ дейін ұзартылды.
Бастық______________________
(қолы)
Рұқсат мерзімі 20_жылғы "___" _____ дейін ұзартылды.
Бастық______________________
(қолы)
Рұқсат мерзімі 20_жылғы "___"
_______________ дейін ұзартылды.
Бастық_______________________
(қолы)
Рұқсат мерзімі 20_жылғы "___"
_____________ дейін ұзартылды.
Бастық_______________________
(қолы)
Өлшемі 9,5 х 6,5 сантиметр
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
N 13 қосымша
Ескерту. Ереже 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
_______________________________
(ішкі істер органының атауы)
№ РҰҚСАТ ТҮБІРШЕГІ
__________________________ берілді
(мекеме, кәсіпорын атауы)
________________________ орналасқан
(мекенжайы)
Мынадай жүкті____________________
(жүктің атауы және заттардың саны)
_________________________________
(санмен және жазбаша көрсетіледі)
Тасымалдауға______________________
(көлік түрі)
______________________________ ден
_____________________________ дейін
Тасымалдауға____________________
_____________жауапты болып табылады
(Т.А.Ә.
___________________________________
жеке куәлігінің немесе паспортының сериясы, нөмірі)
Жол жүргенде жүкті күзететін адамдар:
1._________________________________
2.________________________________
3.________________________________
20___жылғы "___"_____дейін жарамды.
Бастық____________________________
(қолы)
М.О.
20__жылғы "___"____________
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
_________________________________
(ішкі істер органының атауы)
№ РҰҚСАТ
_____________________________ берілді
(мекеме, кәсіпорын атауы)
____________________________орналасқан
(мекенжайы)
Мынадай жүкті_______________________
(жүктің атауы және заттардың саны)
_____________________________________
(санмен және жазбаша көрсетіледі)
Тасымалдауға________________________
(көлік түрі)
________________________________ ден
_______________________________ дейін
Тасымалдауға _______________________
______________жауапты болып табылады
(Т.А.Ә.
_____________________________________
жеке куәлігінің немесе паспортының сериясы, нөмірі)
Жол жүргенде жүкті күзететін адамдар:
1.___________________________________
2.__________________________________
3.___________________________________
20___жылғы "___"_______дейін жарамды.
Бастық______________________________
(қолы)
М.О.
20__жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
N 14 қосымша

Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.11.2011 № 1301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
"__" ________ 20__ г.
Корешок разрешения №
Выдано _______________
( Ф.И.О. лица,
получившего
______________________
разрешение, его адрес)
______________________
на приобретение ______
______________________
(количество марка,
калибр каждой единицы
оружия)
Действительно в
течение 3 (трех)
месяцев со дня
выдачи.
М.П.
Начальник ____________
(подпись)
Продлено по
"__" _____ 20___ г.
М.П.
Начальник ____________
(подпись)
Примечание.Остается в
органе внутренних дел,
выдавшем разрешение
Министерство
внутренних дел
Республики
Казахстан
___________________
(наименование
органа внутренних
дел)
"__" ______ 20__ г. Дубликат разрешения
№ ___
Выдано ____________
( Ф.И.О. лица
получившего
разрешение,
его адрес)
на приобретение
___________________
(количество марка,
калибр каждой
единицы оружия)
Действительно в
течение 3 (трех)
месяцев со дня
выдачи.
М.П.
Начальник _________
(подпись)
Продлено по
"__" _____ 20__ г.
М.П.
Начальник _________
(подпись)
Примечание.Остается
на руках покупателя
При покупке оружия
заполняется на
обороте торгующей
организацией и
предъявляется при
регистрации в
органах внутренних
дел.
Министерство внутренних
дел Республики
Казахстан
__________________________
(наименование органа
внутренних дел)
"__" _________ 20__ г.
Разрешение № _______
Выдано ___________________
( Ф.И.О. лица получившего
__________________________
разрешение, его адрес)
на приобретение
__________________________
(количество марка, калибр
каждой единицы оружия)
Действительно в течение
3 (трех) месяцев со дня
выдачи.
М.П.
Начальник ________________
(подпись)
Продлено по
"__" ______ 20___ г.
М.П.
Начальник ________________
(подпись)
Примечание.Остается в
торгующей организации и
заполняется на обороте при
продаже оружия.
(оборотная сторона)
Вид оружия
(служебное,
гражданское)
С
и
с
т
е
м
а
К
а
л
и
б
р
Н
о
м
е
р
Год
вы-
пуска
Наимено-
вание
завода-
изгото-
вителя
Вид оружия
(служебное,
гражданское)
С
и
с
т
е
м
а
К
а
л
и
б
р
Н
о
м
е
р
Год
вы-
пуска
Наимено-
вание
завода-
изгото-
вителя
___________________________________|________________________________
___________________________________|________________________________
___________________________________|________________________________
___________________________________|________________________________
________________ 20_____ г. | _________________ 20_____ г.
Штамп торгующей | Штамп торгующей
организации ________________ | организации _________________
(подпись ответственного лица) | (подпись ответственного лица)
Приложение 15
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Отчет
о ввезенном оружии и его реализации

Ескерту. Ереже 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.11.07. N 1301 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
20__жылғы "__"____
№ рұқсат түбіршегі
_________________
(рұқсатты алған адамның Т.А.Ә.,
__________________
оның мекенжайы)
___________________
(әрбір қарудың бірлігінің маркасы, калибрі, саны)
сатып алуға берілді
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
__________________
(ішкі істер органының атауы)
20 жылғы "__"_____
№____рұқсаттың
төлнұсқасы
___________________
(рұқсатты алған адамның Т.А.Ә. оның мекенжайы)
____________________
(әрбір қарудың бірлігінің маркасы, калибрі, саны)
сатып алуға берілді
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
_____________________
(ішкі істер органының атауы)
20 жылғы "___"_______
№___ рұқсат
______________________
(рұқсатты алған адамның Т.А.Ә. оның мекенжайы)
_________________
(әр бірлік қарудың маркасі, калибрі, саны)
сатып алуға берілді
Берілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде жарамды
М.О.
Бастық_______________
(қолы)
20 жылғы "__" ___ дейін жарамды.
М.О.
Бастық_______________
(қолы)
Берілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде жарамды
М.О.
Бастық_______________
(қолы)
20 жылғы "__" _____ дейін жарамды.
М.О.
Бастық_______________
(қолы)
Берілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде жарамды
М.О.
Бастық_______________
(қолы)
20 жылғы "__" ______ дейін жарамды.
М.О.
Бастық_______________
(қолы)
Ескерту. Рұқсатты берген ішкі істер органында қалады
Ескерту. Сатып алушының қолында қалады.
Қаруды сатып алған кезде сатушы ұйым сыртқы бетін толтырады және тіркеу кезінде ішкі істер органына ұсынылады
Ескерту. Сатушы ұйымда қалады және қаруды сатқан кезде сыртқы бетінде толтырылады
(сыртқы беті)
Қарудың түрі (қызметтік, азаматтық)
жүйесі
Калибрі
Нөмірі
Шығарылған жылы
Шығарушы зауыттың атауы
Қарудың түрі (қызметтік, азаматтық)
жүйесі
Калибрі
Нөмірі
Шығарылған жылы
Шығарушы зауыттың атауы
_______________________________
_______________________________
_______________________________
_______________________________
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
20 жылғы__________________
Сатушы ұйымның мөртаңбасы
_______________________
(жауапты адамның қолы)
20 жылғы__________________
Сатушы ұйымның мөртаңбасы
______________________
(жауапты адамның қолы)
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
15-қосымша
Әкелінген және өткізілген қару туралы есеп

Сноска. Правила дополнены приложением 15 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.04.2014 № 363 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Поступление
оружия*
Наиме-
нова-
ние
моде-
ли
ору-
жия
ка-
либр
но-
мер
ору-
жия
но-
мер
и
да-
та
вы-
да
чи
серти-
фи-
ката
соот-
ветст-
вия
но-
мер
и
да-
та
вы-
да
чи
зак-
люче-
ния
на
соот-
ветст-
вие
крими-
налис-
тичес-
ким
тре-
бова-
ниям
но-
мер
и
дата
вы-
да-
чи
зак-
люче-
ния
по
при-
казу
МЗ
РК
от
08.02.
2008 г.
55 **
Реализовано оружия
Номер,
дата
внеш-
неэко-
номичес-
кого
конт-
ракта,
номер,
дата
разре-
шения
на
ввоз,
выдан-
ного
КАП
МВД
РК,
дата
пос-
туп-
ления
Наиме-
нова-
ние
юриди-
чес
кого
лица,
номер,
дата
выдачи
лицен-
зии
на
вид
деятель-
ности
(для
мага-
зинов
по
тор-
говле
ору-
жием),
дата
поступ-
ления
Наиме-
нова-
ние
юриди-
ческого
лица
или
Ф.И.О
физи-
чес-
кого
лица
сдав-
шего
ору-
жие
на
комис-
сион-
ную
про-
дажу
(номер,
дата
направ-
ления
на
комис-
сион-
ную
про-
дажу,
кем
выда-
но),
дата
поступ-
ления
юридическому
лицу,
осуществляющему
торговлю
гражданским и
служебным
оружием и
патронами к
нему
юридическому
лицу, имеющему
право на
использование
гражданского
и служебного
оружия
физическим
лицам
наиме-
нова-
ние,
ад-
рес,
да-
та
про-
дажи
но-
мер
и
да-
та
вы-
да-
чи
лицен-
зии
на
вид
дея-
тель-
ности
но-
мер
и
да-
та
вы-
да-
чи
ли-
цен-
зии
на
при-
обре-
тение
наи-
мено-
вание,
ад-
рес,
да-
та
про-
дажи
но-
мер
и
да-
та
вы-
да-
чи
ли-
цен-
зии
на
при-
обре-
тение
Ф.И.О.
дата
про-
дажи
но-
мер
и
дата
вы-
да-
чи
раз-
реше-
ния
на
при-
обре-
тение,
кем
вы-
да-
но
(пол-
ное
наи-
мено-
вание
ор-
га-
на
внут-
рен-
них
дел)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Примечание: * Столбцы 2-4 заполняются отдельно в зависимости от поступления оружия. Не реализованное в течение отчетного месяца оружие переносится на следующий отчетный период.
** данная графа заполняется для газового, в том числе с возможностью стрельбы травматическим патроном, бесствольного травматического и электрического оружия.
Приложение 16
к Правилам оборота оружия
и патронов к нему
в Республике Казахстан
Виды, типы, модели, количество оружия и патронов
к нему, установленные для вооружения работников охранных
организаций, учрежденных национальными компаниями,
осуществляющими свою деятельность в сфере магистральных
железнодорожных сетей, магистральных трубопроводов,
нефтеперерабатывающего производства и атомной энергии

Ескерту. Ереже 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 363 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Р/с №
Қарудың келіп түсуі*
Қару моделінің атауы,
калибрі
қарудың нөмірі
сәйкестік сертификатының нөмірі мен берілген күні
криминалистикалық талаптарға сәйкестік қорытындысынң нөмірі мен күні
Қазақстан Республикасы ДСМ-нің 2008 жылғы 8 ақпандағы № 55** бұйрығы бойынша берілген қорытындының нөмірі мен күні
Сатылған қару
Сыртқы экономикалық келісімшарттың нөмірі, күні, ҚР ІІМ ӘПК әкелуге берген рұқсаттың
Заңды тұлғаның атауы, қызмет түріне (қаруды сату жөніндегі дүкендер үшін) берілген лицензияның нөмірі, күні, келіп түскен күні
Қаруды комиссиялық сатуға тапсырған заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұғаның Т.А.Ә. (комиссиялық сатуға берілген жолдаманың нөмірі, күні, кім берді), келіп түскен күні
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғаға
азаматтық және қызметтік қаруды пайдалану құқығы бар заңды тұлғаға
жеке тұлғаларға
атауы, мекенжайы, сатылған күні
қызмет түріне берілген лицензияның нөмірі мен күні
сатып алуға берілген лицензияның нөмірі мен күні
атауы, мекенжайы, сатылған күні
сатып алуға берілген лицензияның нөмірі мен күні
Т.А.Ә. сатылған күні
сатып алуға берілген рұқсаттың нөмірі мен күні, кім берген (ішкі істер органдарының толық атауы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Ескертпе: * 2-4-бағандар қарудың келіп түсуіне байланысты жеке толтырылады. Есепті айдың ішінде сатылмаған қару келесі есепті кезеңге ауыстырылады.
** аталған баған газды, оның ішінде жарақат салатын патронмен ату мүмкіндігі бар, ұңғысыз жарақат салатын және электрлік қару үшін толтырылады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
16-қосымша
Өз қызметін магистральдық теміржол желілері, магистральдық
құбыржолдар, мұнай өңдеу өндірісі және атом энергиясы саласында
жүзеге асыратын ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдарының
қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген қару мен оның
патрондарының түрлері, үлгілері, модельдері, саны

1. Патроны, предусмотренные для проверки боя оружия, расходовать в других целях запрещается.
2. Резерв оружия всех видов охраны - 1 единица оружия на каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
3. Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7, № 8 или могут использоваться патроны травматического действия, разрешенные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения.
Приложение 17
к Правилам оборота оружия и
патронов к нему
в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 17 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 909 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Согласовано
_____________________
(МВД)
М.П.
"__"___________20__г.
_____________________
подпись
Согласовано
_____________________
(ДВД (Т)
М.П.
"__"___________20__г.
_____________________
подпись
Сведения
об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему
1.___________________________________________________________________
(наименование юридического лица, почтовый индекс, полный адрес)
2. Вид деятельности__________________________________________________
3. Количество внутренних, наружных постов и мобильных групп (раздельно)
____________________________________________________________________
4. Количество личного состава на внутренних, наружных постах и мобильных группах (раздельно)
____________________________________________________________________
5. Количество имеющегося оружия и патронов:
1) автоматов, переделанных под одиночное ведение огня____________
2) винтовок, карабинов_____________
3) пистолетов_____________
4) револьверов______________
5) электрического оружия _______
6) ружей ____________________
6. Патронов_________________________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
7. Количество оружия и патронов к нему, предназначенных к сдаче как непригодное:
1) автоматов, переделанных под одиночное ведение огня________________
2) винтовок, карабинов___________
3) пистолетов___________________
4) револьверов___________________
5) электрического оружия _________
6) ружей ________________________
8. Патронов__________________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
9. Потребное количество:
1) Огнестрельного оружия:
автоматов, переделанных под одиночное ведение огня________
винтовок, карабинов__________
пистолетов__________________
револьверов_________________
электрического оружия _______
ружей _______________________

1. Қаруды атып тексеруге арналған патрондарды басқа мақсаттарға жұмсауға тыйым салынады.
2. Барлық күзет түрлеріне қару қоры - қолда бар қару-жарақтың әрбір 10 бірлігіне 1 бірлік.
3. Тегіс ұңғылы қару үшін патрондар № 7, № 8 бытырамен немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдар қолдануға рұқсат еткен жарақат салатын әсері бар патрондармен оқталады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
17-қосымша
Ескерту. Ереже 17-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 909 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Келісілді
(ІІМ)
М.О.
20__ жылғы "___" ________ _________________________
қолы
Келісілді
(ІІД, КІІД)
М.О.
20__ жылғы "___" ________ _________________________
қолы
Қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы
мәліметтер
1. _________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, пошталық индексі, толық мекенжайы)
2. Қызмет түрі ______________________________________________________
3. Ішкі, сыртқы бекеттердің және ұтқыр топтардың саны (бөлек) ___________
4. Ішкі, сыртқы бекеттер және ұтқыр топтардағы жеке құрамының саны (бөлек) __________________________________________________________________________
5. Қолда бар қару мен патрондардың саны:
1) бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар _________________________
2) винтовкалар, карабиндер ____________________________________________
3) пистолеттер _______________________________________________________
4) револьверлер_______________________________________________________
5) электр қаруы _______________________________________________________
6) мылтықтар _________________________________________________________
6. Патрондар __________________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
7. Жарамсыз ретінде тапсыруға арналған қару мен оның патрондарының
саны:
1) бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар _______________________
2) винтовкалар, карабиндер __________________________________________
3) пистолеттер _____________________________________________________
4) револьверлер ____________________________________________________
5) электр қаруы ____________________________________________________
6) мылтықтар ______________________________________________________
8. Патрондар _______________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
9. Қажетті саны:
1) Атыс қаруы:
бір-бірлеп ату үшін қайта жасалған автоматтар _____________________
винтовкалар, карабиндер ________________________________________
пистолеттер ____________________________________________________
револьверлер ___________________________________________________
электр қаруы ___________________________________________________
мылтықтар _____________________________________________________

2) Патронов:
неснижаемый запас______________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
на учебные стрельбы_____________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
на пристрелку оружия____________________________________________
(раздельно по каждому виду оружия)
10. Количество патронов, приобретаемых для выхода на смену (караул):________
11. Сведения на потребное количество оружия и патронов составлены на основании
___________________________________________________________________________
(наименование норм положенности, когда и кем установленных)
М.П.
Подпись руководителя юридического лиц___________________
Приложение 18
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 18 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
форма
Книга учета оружия и патронов к нему в организациях, хранящих и использующих служебное оружие
______________________________________________________________________
(наименование предприятия, организации, учебного заведения)
№ п/п
Номер и дата приходного документа (разрешения на приобретение, сообщение о постановке на учет оружия и патронов к нему и т.п.)
Номер и дата разрешения на приобретение, уведомления о постановке на учет, направления на комиссионную продажу и т.п., при передаче оружия и патронов в другую организацию или ремонт
Состоит на учете
Пистолетов, револьверов
Винтовок, карабинов
Гладкоствольного длинноствольного
Гладкоствольного короткоствольного
Электрического
Бесствольного травматического
Газового с возможностью стрельбы патронами травматического действия
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер
всего
Модель, номер, калибр
патронов
всего
Модель, номер, калибр
патронов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Приложение 19
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 19 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
форма
Журнал учета выдачи и приема оружия и патронов к нему
________________________________________________________________________
(наименование предприятия, организации, учебного заведения)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись ответственного работника, выдавшего оружие
Марка, модель, калибр, заводской номер оружия
Количество патронов
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись получившего оружие, дата и время выдачи оружия
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись ответственного работника, принявшего оружие
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись сдавшего оружие, дата и время сдачи оружия
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 20
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан

2) Патрондар:
ортаймайтын қор________________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
оқу-жаттығу атыстары ___________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
қаруды атып көру үшін___________________________________________
(қарудың әрбір түрі бойынша бөлек)
10. Ауысымға (қарауылға) шығу үшін сатып алынатын патрондар саны: ___
11. Қару мен патрондардың қажетті саны туралы мәліметтер
__________________________________________________________________
__________________________________________________ негізінде жасалады.
(тиесілік нормаларының атауы, қашан және кім белгілеген)
М.О.
Заңды тұлға басшысының қолы __________________________________
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
18-қосымша
Нысан
Қызметтік қаруды сақтайтын және пайдаланатын ұйымдарда қару мен оның патрондарын есепке алу кітабы
Ескерту. Ереже 18-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
________________________________________________________
(кәсіпорынның, ұйымның, мекеменің және оқу орнының атауы)
Р/с№
Кіріс құжатының нөмірі мен күні (сатып алуға рұқсат, қару мен оның патрондарын есепке қою туралы хабарлама және т.с.с.)
Қару мен оның патрондарын басқа ұйымға немесе жөндеуге берген кезде қаруды сатып алуға рұқсаттың есепке қойылғаны туралы хабарламаның, комиссиялық сатуға жолдаманың және т.с.с. нөмірі мен күні
Есепте тұрғандары
Тапаншалар, револьверлер
Винтовкалар, карабиндер
Тегіс ұзын ұңғылы
Тегіс қысқа ұңғылы
Электрлік
Ұңғысыз травматикалық
Травматикалық патрондармен ату мүмкіндігі бар газды
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
барлығы
моделі, нөмірі, калибрі
патрондар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
19-қосымша
Нысан
Қару мен оның патрондарын беруді және қабылдап алуды есепке алу журналы
Ескерту. Ереже 19-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_______________________________________________________________
(кәсіпорынның, ұйымның, мекеменің және оқу орнының атауы)
Р/с №
Қаруды берген жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Қарудың маркасы, моделі, калибрі, зауыттық нөмірі
Патрондардың саны
Қаруды алған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, қаруды берген күні мен уақыты
Қаруды қабылдап алған жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Қаруды тапсырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, қаруды берген күні мен уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
7
8
9
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
20-қосымша
Нысан
Қару-жарақ жөндеу шеберханасына келіп түскен қаруды есепке алу кітабы

Сноска. Правила дополнены приложением 20 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
форма
Книга учета поступившего в оружейно-ремонтную мастерскую оружия
Начато _______ Окончено __________
№ п/п
Дата поступления
Откуда и от кого поступило в ремонт оружие (наименование и адрес организации, Ф.И.О. (при его наличии) владельца оружия его адрес)
Дата, номер разрешения на хранение, хранение и ношение оружия
Дата, номер приходного ордера (квитанции) на принятое в ремонт оружие
Наименование модели оружия
Калибр, серия, номер
Описание неисправности оружия
Фамилия лица, принявшего оружие в ремонт
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, получившего оружие после ремонта (для юр. лица дата и номер доверенности)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 21
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 21 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
форма
Книга учета поступления и продажи оружия и патронов к нему в специализированных
магазинах по торговле гражданским и служебным оружием
Начато _______ Окончено __________
№ п/п
Поступило оружия
Наименование модели, оружия калибр, номер оружия
Продано оружия
реализовано юридическому лицу, осуществляющему торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему
реализовано юридическому лицу, имеющему право на использование гражданского и служебного оружия
реализовано физическим лицам
Наименование юридического лица, номер, дата выдачи лицензии на вид деятельности (для магазинов по торговле оружием), либо номер, дата, разрешения на ввоз выданного МВД РК, дата поступления
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, сдавшего оружие на комиссионную продажу (номер, дата направления на комиссионную продажу, кем выдано), дата поступления
наименование, адрес, дата продажи
номер и дата выдачи лицензии на вид деятельности
номер и дата выдачи разрешения на приобретение
наименование, адрес, дата продажи
номер и дата выдачи разрешения на приобретение
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата продажи
номер и дата выдачи разрешения на приобретение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 22
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан

Ескерту. Ереже 20-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
__________________ басталды            _________________ аяқталды
Р/с №
Келіп түскен күні
Қару жөндеуге қайдан және кімнен келіп түсті (ұйымның атауы мен мекенжайы, қару иесінің Т.А.Ә (бар болса), мекенжайы)
Қаруды сақтауға, сақтау және алып жүруге берілген рұқсаттың күні, нөмірі
Жөндеуге қабылданған қарудың кіріс ордері (түбіртек) күні, нөмірі
Қару моделінің атауы
Калибрі, сериясы, нөмірі
Қарудың ақауларын сипаттау
Қаруды жөндеуге қабылдаған адамның тегі
Қаруды жөндеуден кейін алған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (заңды тұлға үшін сенімхаттың күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
21-қосымша
Нысан
Азаматтық және қызметтік қару саудасы жөніндегі мамандандырылған дүкендерге келіп түскен және сатылған қару мен оның патрондарын есепке алу кітабы
Ескерту. Ереже 21-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
____________________ басталды ___________________ аяқталды
Р/с №
Қарудың келіп түсуі
Қарудың атауы, моделі, калибрі, нөмірі
Сатылған қару
Заңды тұлғаның атауы, қызмет түріне берілген лицензияның нөмірі, күні (қару саудасы бойынша дүкендер үшін не ҚР ІІМ әкелуге берген рұқсаттың нөмірі, күні, келіп түскен күні
Қаруды комиссиялық сатуға тапсырған заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (комиссиялық сатуға берілген жолдаманың нөмірі, берілген күні, кім берді), келіп түскен күні
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының саудасымен айналысатын заңды тұлғаға сатылды
азаматтық және қызметтік қаруды пайдалану құқығы бар заңды тұлғаға сатылғаны
жеке тұлғаларға сатылғаны
атауы, мекенжайы, сатылған күні
қызмет түріне берілген лицензияның нөмірі мен берілген күні
сатып алуға берілген рұқсаттың нөмірі мен күні
атауы, мекенжайы, сатылған күні
сатып алуға берілген рұқсаттың нөмірі мен күні
тегі, аты, әкесінің аты(бар болса) сатылған күні
сатып алуға берілген рұқсаттың нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
22-қосымша
Нысан
Қызметтік және азаматтық қаруды сатып алғаны және сатылғаны және оларды сатып алушылар туралы ай сайынғы мәліметтер

Примечание: * - Столбцы 2-4 заполняются отдельно в зависимости от поступления оружия. Не реализованное в течение отчетного месяца оружие переносится на следующий отчетный период.
** - данная графа заполняется для газового, в том числе с возможностью стрельбы травматическим патроном, бесствольного травматического и электрического оружия.
Приложение 23
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 23 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
форма
Инвентаризационная опись № ___________
Оружия и патронов к нему на ____________ 20____ г.,
Находящихся ______________________________________________________________
(наименование организации)
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы лица, ответственного за хранение оружия, патронов)
Целевое назначение оружия _________________________________________________
Состав комиссии: председатель ______________________________________________
Члены комиссии __________________________________________________________
Снятие остатков начато ____________________ окончено _______________________
При проверке фактического наличия оказалось:
№ п/п
№ книги учета и страницы
Полное наименование оружия и патронов
Единица измерения
Числится по учету
Фактическое наличие
Не достает
Излишествует
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Председатель _____________________________________________________________
(подпись)
Члены: ______________________ _______________________ _____________________
(подпись) (подпись) (подпись)
Лицо, ответственное за хранение оружия ______________________________________
(подпись)
"__" ______________ 20____ г.
Примечание. Графы 6, 7 и 8 заполняются после снятия остатков оружия и патронов.
Приложение 24
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 24 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
форма
Опись номерного учета № _______
Оружия и патронов к нему на ____________ 20 ____г.,
Находящихся ______________________________________________________________
(наименование организации)
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы лица, ответственного за хранение оружия)
К инвентаризационной описи № ________________
Состав комиссии: председатель ______________________________________________
Члены комиссии ___________________________________________________________
Снятие остатков начато _____________________ окончено _______________________
При проверке фактического наличия оказалось:
№ п/п
№ книги учета и страницы
Полное наименование оружия и патронов
№ оружия
Производственные данные патронов
Год изготовления
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
Примечание. Графы 4, 5, 6 заполняются после снятия остатков оружия и патронов к нему.
Комиссия: председатель ____________________________________________________
(подпись)
Члены: ________________________ _______________________ ___________________
(подпись) (подпись) (подпись)
Лицо, ответственное за хранение оружия ______________________________________
(подпись)
"__" ______________ ____ г.
Приложение 25
к Правилам оборота оружия и патронов
к нему в Республике Казахстан

Ескертпе: * - 2-4- бағандар қарудың келіп түсуіне байланысты толтырылады. Есепті ай ішінде сатылмаған қарулар келесі есептік кезеңге ауыстырылады.
** - бұл баған газды, оның ішінде травматикалық патрондармен ату мүмкіндігі бар, ұңғысыз травматикалық және электрлік қарулар үшін толтырылады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
23-қосымша
Нысан
20____ жылғы "__" __________ қару мен оның патрондарының № ___________ түгендеу тізімдемесі
Ескерту. Ереже 23-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
________________________________________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
(қаруды, патрондарды сақтау үшін жауапты адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
Қарудың нысаналы мақсаты ____________________________
Комиссияның құрамы: төраға ____________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
Қалдықтарды алып тастау _______________ басталды, __________________ аяқталды
Іс жүзінде бар-жоғын тексеру кезінде болғаны:
Р/с №
Есепке алу кітабының және парақтарының №
Қару мен патрондардың толық атауы
Өлшем бірлігі
Есепке алу бойынша есепте тұр
Іс жүзінде бар-жоғы
Жетіспейді
Артық болғаны
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Төраға ___________________________________
(қолы)
Мүшелер: ___________________ ____________________ ________________
(қолы) (қолы) (қолы)
Қарудың сақталуына жауапты адам ______________________
(қолы)
20___ ж. "__" ______________
Ескертпе. Қару мен патрондардың қалдықтары алып тасталғаннан кейін 6, 7 және 8-бағандар толтырылады.
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
24-қосымша
Нысан
20____ жылғы "__" __________ қару мен оның патрондарының № _______ нөмірлік есебінің тізімдемесі
Ескерту. Ереже 24-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
________________________________________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
(қару мен патрондардың сақталуына жауапты адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
№ ___________ түгендеу тізімдемесіне
Комиссияның құрамы: төраға ____________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
Қалдықтарды алып тастау _______________ басталды, __________________ аяқталды
Іс жүзінде бар-жоғын тексеру кезінде болғаны:
Р/с №
Есепке алу кітабының және парақтарының №
Қару мен патрондардың толық атауы
Қарудың №
Патрондардың өндірістік деректері
Шығарылғанжылы
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
Ескерту. Қару мен патрондардың қалдықтары алып тасталғаннан кейін 4, 5, 6-бағандар толтырылады.
Комиссия: төраға ___________________________________
(қолы)
Мүшелер: ___________________ ____________________ ________________
(қолы) (қолы) (қолы)
Қарудың сақталуына жауапты адам ______________________
(қолы)
20 ___ ж. "__" ______________
Қазақстан Республикасындағы
қару мен оның патрондары
айналымының ережесіне
25-қосымша
Нысан
Қару мен оның патрондарын түгендеу нәтижелерінің салыстыру ведомосі

Сноска. Правила дополнены приложением 25 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.05.2017 № 260 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
форма
Сличительная ведомость
результатов инвентаризации оружия и патронов к нему
на "__" _______________ ____ г.
На основании приказа руководителя ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"__" _________________ ____ г. проведена инвентаризация оружия и патронов к нему,
находящихся в ___________________________________________________________________
(наименование организации, фамилия и инициалы лица, ответственного за хранение оружия)
Снятие остатков начато "__" _____ ____ г.
окончено "__" _____ ____ г.
При инвентаризации установлено следующее:
Номер описи
Номенклатурный номер
Полное наименование оружия и патронов
Единица измерения
Числится по учетным данным
Фактическое наличие
Результаты инвентаризации
Отрегулировано за счет уточнения записей в учете
Окончательный результат инвентаризации
излишки
недостача
излишки
недостача
излишки
недостача
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого на странице: порядковых номеров _____ с № _____ по № _______
Председатель инвентаризационной Лицо, ответственное за хранение
комиссии__________________________________ оружия ______________________
(подпись) (подпись)
Члены инвентаризационной Руководитель организации
комиссии ________________________________ _____________________________________
(подпись) (подпись)
"__" _____________ ____ г.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2000 года N 1176
Инструкция
по разработке, изданию и ведению
Государственного кадастра гражданского
и служебного оружия и патронов к нему
Сноска. Инструкция исключена постановлением Правительства РК от 04.02.2016 № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2000 года N 1176
Правила
формирования Государственной пулегильзотеки
Сноска. Правила утратили силу постановлением Правительства РК от 24.06.2019 № 429 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2000 года N 1176
Правила организации первоначальной
подготовки владельцев и пользователей оружия
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 04.02.2016 № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2000 года N 1176
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

Ескерту. Ереже 25-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.05.2017 № 260 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20____ жылғы "___"_________
Басшысының ________________________________________ бұйрығы негізінде
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ ж. "__"_________ ______________________________________ орналасқан
(ұйымның атауы, қарудың сақталуына жауапты адамның тегі, аты-жөні)
қару мен оның патрондарын түгендеу жүргізілді
Қалдықтарды алып тастау 20_____ ж.______ "____" басталды
20_____ ж.______ "____" аяқталды
Түгендеу кезінде мыналар анықталды:
Тізімдеменің нөмірі
Номенклатуралық нөмірі
Қару мен патрондардың толық атауы
Өлшем бірлігі
Есепке алу бойынша есепте тұр
Іс жүзінде бар-жоғы
Түгендеу нәтижелері
Есепке алу жазбаларын нақтылау есебінен реттелді
Түгендеудің түпкілікті нәтижесі
артық
кем
артық
кем
артық
кем
Парақтағы жиыны: реттік сандар № _____ ден № _______ дейін
Түгендеу комиссиясының Қарудың сақталуына жауапты
төрағасы ______________________ адам ________________________
(қолы) (қолы)
Түгендеу комиссиясының Ұйымның басшысы
мүшелері ______________________ _______________
(қолы) (қолы)
____ ж. "__" _____________
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2000 жылғы 3 тамыздағы
N 1176 қаулысымен
бекiтiлген
Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарына мемлекеттiк кадастрды әзiрлеу, шығару және жүргiзу жөнiндегi
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту. Нұсқаулық алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.02.2016 № 53 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2000 жылғы 3 тамыздағы
N 1176 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк оқ-гильза қоймасын құру
ЕРЕЖЕСI
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 24.06.2019 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2000 жылғы 3 тамыздағы
N 1176 қаулысымен
бекiтiлген
Қару иелерi мен пайдаланушыларының бастапқы даярлығын ұйымдастыру ережесi
Ескерту. Ереже алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.02.2016 № 53 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2000 жылғы 3 тамыздағы
N 1176 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң
ТIЗБЕСI

1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 года N 110 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
2. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 июля 1995 года N 996 "О внесении изменения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110".
3. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 1 сентября 1995 года N 1212 "О внесении дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 1996 года N 66 "О внесении дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110".
5. Пункт 31 Изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 1996 года N 1031 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 35, ст. 327).
6. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 28 августа 1996 года N 1060 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 1997 года N 289 "О внесении дополнения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110".
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 1997 года N 1203-56с.
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 1997 года N 1379 "О внесении дополнения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110".
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 1997 года N 1598 "О внесении дополнения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110".
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 1998 года N 234 "О внесении дополнения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110".
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июня 1998 года N 506 "О внесении дополнения в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110".
13. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 января 1999 года N 10 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

1. "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңын іске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 19 шілдедегі N 996 қаулысы.
3. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 1 қыркүйектегi N 1212 қаулысы.
4. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 18 қаңтардағы N 66 қаулысы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерістер енгiзу және күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 20 тамыздағы N 1031 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстердiң 31-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1996 ж., N 35, 327-құжат).
6. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 28 тамыздағы N 1060 қаулысының 2-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1997 жылғы 3 наурыздағы N 289 қаулысы.
8. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1997 жылғы 1 тамыздағы N 1203-56қ қаулысы.
9. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1997 жылғы 29 қыркүйектегі N 1379 қаулысы.
10. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінiң 1997 жылғы 18 қарашадағы N 1598 қаулысы.
11. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 19 наурыздағы N 234 қаулысы.
12. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 2 маусымдағы N 506 қаулысы.
13. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбір шешімдеріне өзгерістер енгiзу және күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 7 қаңтардағы N 10 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы.