О маркировке (перемаркировке) отдельных видов подакцизных товаров учетно-контрольными марками и акцизными марками
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1349. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 573
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 573 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 653 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) от 10 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала и пива, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками.
2. Учетно-контрольная марка на алкогольную продукцию, за исключением виноматериала и пива, введенная с 15 апреля 2007 года, действует по форме согласно приложению 1 к настоящему постановлению до принятия решения о проведении перемаркировки алкогольной продукции, за исключением виноматериала и пива, учетно-контрольными марками нового образца.
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2008 года № 1349
Правила
маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции,
за исключением виноматериала и пива, учетно-контрольными
марками и табачных изделий акцизными марками
1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала и пива, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) от 10 декабря 2008 года и определяют порядок маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала и пива (далее - алкогольная продукция), учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками.
2. Порядок маркировки алкогольной продукции учетно-контрольными
марками и табачных изделий акцизными марками

Акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін есепке алу-бақылау таңбаларымен және акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1349 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 23 шілдедегі № 573 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 23.07.2015 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 653-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Шарап материалы мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) ережесі бекітілсін.
2. 2007 жылғы 15 сәуірден бастап енгізілген шарап материалы мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбасы шарап материалы мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнімін жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларымен қайта таңбалауды жүргізу туралы шешім қабылданғанға дейін осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолданылады.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1349 қаулысымен
бекітілген
Шарап материалы мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Шарап материалы мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) ережесі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және шарап материалы мен сыраны қоспағанда, алкоголь өнімін (бұдан әрі - алкоголь өнімі) есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау (қайта таңбалау) тәртібін айқындайды.
2. Алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен таңбалау тәртібі

2. Маркировке учетно-контрольными марками подлежит алкогольная продукция кроме виноматериала и пива, розлитая в потребительскую тару в соответствии с нормативной и технической документацией.
3. Маркировке акцизными марками подлежат табачные изделия, упакованные в потребительскую тару.
4. Учетно-контрольная марка наклеивается голограммой в нижнем направлении на потребительскую тару таким образом, чтобы при вскрытии потребительской тары нарушалась целостность учетно-контрольной марки в целях исключения ее повторного использования.
Учетно-контрольная марка плотно приклеивается к потребительской таре и обеспечивает ее идентификацию и считывание штрих-кодовой информации считывающим устройством.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).
5. Акцизная марка размещается следующим образом:
на мягкой пачке сигарет с фильтром текст или рисунок на акцизной марке, закрывающей верхнюю плоскость пачки, должен быть ориентирован в том же направлении, что и передняя плоскость пачки, и располагаться по центру (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки);
на пачке сигарет с фильтром с откидной крышкой акцизная марка должна располагаться на задней плоскости пачки, закрывать угол и переходить на боковую плоскость пачки;
на пачке сигарет без фильтра акцизная марка должна располагаться на задней плоскости пачки вертикально на равном расстоянии от левого и правого края и пересекать место вскрытия пачки;
на пачке для папирос текст или рисунок на акцизной марке, закрывающей верхнюю плоскость пачки, должен быть ориентирован в том же направлении, что и передняя плоскость пачки, и располагаться по центру (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки);
на пачке других табачных изделий акцизная марка должна располагаться по центру задней поверхности пачки (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки).
Упаковка пачки табачных изделий целлофаном (если таковая предусмотрена) должна производиться поверх наклеенной на пачку акцизной марки.
При вскрытии пачки акцизная марка на табачных изделиях должна повреждаться.
При наклеивании акцизных марок на табачные изделия должен использоваться клей, не позволяющий снять марку с товара без ее повреждения и повторно использовать акцизную марку. Клей, применяемый для наклеивания акцизных марок, должен быть устойчив к высоким и низким температурам, различным уровням влажности для исключения его высыхания и отслоения от товара.

2. Шарап материалы мен сыраны қоспағанда, нормативтік және техникалық құжаттамаға сәйкес тұтынушы ыдысына құйылған алкоголь өнімі есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалауға жатады.
3. Тұтыну ыдысына салынған темекі бұйымдары акциздік таңбалармен таңбалауға жатады.
4. Есепке алу-бақылау таңбасы тұтыну ыдысына төменгі бағытта голограммамен оны қайта пайдалануды болдырмау мақсатында тұтыну ыдысын ашқан кезде есепке алу-бақылау таңбасының тұтастығы бұзылатындай етіп желімделеді.
Есепке алу-бақылау таңбасы тұтыну ыдысына тығыз желімделеді және сәйкестендіруді және штрих-кодтық ақпаратты оқитын құрылғымен оқуды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.01.17 № 8 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Акциздік таңба былайша орналастырылады:
фильтрлі сигареттің жұмсақ қорабындағы қораптың үстіңгі бетін жабатын акциздік таңбадағы мәтін немесе сурет қораптың алдыңғы бетінің бағытына бағдарлануы және ортасында (оң және сол шетінен, алдыңғы және артқы қабырғадан бірдей аралықта) орналасуы тиіс;
фильтрлі сигареттің қайырма қақпақты қорабындағы акциздік марка қораптың артқы бетінде орналасуы, қораптың бұрышын жауып және бүйір бетіне өтуі тиіс;
фильтрсіз сигарет қорабында акциздік таңба қораптың сол және оң жақ шетінен бірдей аралықта қораптың артқы бетінде тігінен орналасуы әрі қорапты ашар жерді басып өтуі тиіс;
папирос қорабында қораптың үстіңгі бетін жабатын акциздік таңбадағы мәтін немесе сурет қораптың алдыңғы бетінің бағытына бағдарлануы және ортасында (оң және сол шетінен, алдыңғы және артқы қабырғалардан бірдей аралықта) орналасуы тиіс;
басқа темекі бұйымдарының қорабында акциздік таңба қораптың артқы бетінің ортасында (оң және сол шетінен, алдыңғы және артқы қабырғадан бірдей аралықта) орналасуы тиіс.
Темекі бұйымдарының қорабын целлофанмен қаптау (егер мұндай көзделсе) қорапқа желімделген акциздік таңбаның үстінен жүргізілуі тиіс.
Қорапты ашқан кезде темекі бұйымдарына арналған акциздік таңба бүлініп қалуы тиіс.
Темекі бұйымдарына арналған акциздік таңбаларды желімдеу кезінде таңбаны тауардан бүлдірмей алуға және акциздік таңбаны қайта пайдалануға мүмкіндік бермейтін желім пайдаланылуы тиіс. Акциздік таңбаларды желімдеуге қолданылатын желім оның кебуі мен тауардан ажыратылып қалуын болдырмау үшін жоғары және төмен температураларға, ылғалдың түрлі деңгейлеріне төзімді болуы және акциз таңбасын қайталап пайдаланудың мүмкін болмауын қамтамасыз етуі тиіс.

6. Производители алкогольной продукции и табачных изделий производят наклеивание учетно-контрольных марок и акцизных марок на готовую продукцию, предназначенную для реализации на территории Республики Казахстан, по адресу производства.
7. Конкурсные и реабилитационные управляющие при реализации имущества (активов) должника производят маркировку алкогольной продукции или табачных изделий учетно-контрольными или акцизными марками по адресу их хранения.
8. Маркировка алкогольной продукции или табачных изделий, ввозимых на территорию Республики Казахстан учетно-контрольными марками или акцизными марками осуществляется за пределами территории Республики Казахстан, кроме случаев, указанных в пункте 9 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 17.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).
9. Не подлежат обязательной маркировке учетно-контрольными марками алкогольная продукция и акцизными марками - табачные изделия в соответствии с пунктом 4 статьи 653 Налогового кодекса:
1) экспортируемые за пределы Республики Казахстан;
2) ввозимые на территорию Республики Казахстан владельцами магазинов беспошлинной торговли, предназначенные для помещения под таможенную процедуру беспошлинной торговли;
3) ввозимые на таможенную территорию таможенного союза в таможенных процедурах временного ввоза (допуска) и временного вывоза, в том числе временно ввозимые на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов таможенного союза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
4) перемещаемые через таможенную территорию таможенного союза в  таможенной процедуре таможенного транзита, в том числе перемещаемые транзитом через территорию Республики Казахстан из государств-членов таможенного союза;
5) ввозимые (пересылаемые) на территорию Республики Казахстан физическим лицом, достигшим 18-летнего возраста, в пределах не более 3-х литров алкогольной продукции и пива, а также табака и табачных изделий в пределах не более 200 сигарет или 50 сигар (сигарилл) или 250 граммов табака, либо указанных изделий в ассортименте общим весом не более 250 граммов.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования); от 16.01.2012 № 62 (вводится в действие c 01.07.2011).
10. Алкогольная продукция или табачные изделия, ввозимые на  территорию Республики Казахстан и оформленные в таможенных процедурах, не предусматривающих маркировку учетно-контрольными или акцизными марками, в случае их реализации на территории Республики Казахстан подлежат обязательной маркировке учетно-контрольными или акцизными марками с уплатой акциза в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).

6. Алкоголь өнімі мен темекі бұйымдарын өндірушілер Қазақстан Республикасының аумағында өткізуге арналған дайын өнімге есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбаларды желімдеуді өндіріс мекен-жайы бойынша жүргізеді.
7. Конкурстық және оңалту басқарушылары борышкердің мүліктерін (активтерін) өткізу кезінде алкоголь өнімін немесе темекі бұйымдарын есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалауды олар сақталған мекен-жай бойынша жүргізеді.
8. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін алкоголь өнімін немесе темекі бұйымдарын есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалау осы Ереженің 9-тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.01.17 № 8 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Салық кодексінің 653-бабының 4-тармағына сәйкес мыналар:
1) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге экспортталатын;
2) бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастыруға арналған Қазақстан Республикасының аумағына бажсыз сауда дүкендерінің иелері әкелетін;
3) Кеден одағының кедендік аумағына уақытша әкелудің (жіберудің) және уақытша әкетудің кедендік рәсімдерінде әкелінетін, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан жалғыз даналарда жарнама және (немесе) көрсету мақсатында уақытша әкелінетін;
4) кедендік транзиттің кедендік рәсімінде кеден одағының кедендік аумағы арқылы өткізілетін, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағы арқылы кеден одағына мүше мемлекеттерден транзитпен өткізілетін;
5) 3 литрден аспайтын шекте Қазақстан Республикасының аумағына он сегіз жасқа толған жеке тұлға әкелетін (жіберетін) алкоголь өнімдері мен сыра есепке алу-бақылау таңбаларымен, сондай-ақ 200 сигарет немесе 50 сигарадан (сигарилладан) аспайтын темекі мен темекі бұйымдары немесе 250 грамнан аспайтын шектегі темекі не жалпы салмағы 250 грамнан аспайтын көрсетілген бұйымдардың ассортименті акциздік таңбаларымен міндетті түрде таңбалануға жатпайды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.17 № 8 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.01.16 № 62 (2011.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
10. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен таңбалауды көздемейтін кедендік рәсімдерде ресімделген алкоголь өнімі немесе темекі бұйымдары олар Қазақстан Республикасының аумағында сатылған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен акциз төлей отырып, есепке алу-бақылау таңбаларымен немесе акциздік таңбалармен міндетті түрде таңбалануға жатады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.17 № 8 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

3. Порядок перемаркировки алкогольной продукции
учетно-контрольными марками и табачных изделий
акцизными марками
11. Перемаркировка табачных изделий акцизными марками нового образца представляет собой наклеивание акцизных марок нового образца на вновь производимые и ввозимые табачные изделия в порядке, установленном настоящими Правилами, и в сроки, определяемые Правительством Республики Казахстан.
12. Перемаркировка алкогольной продукции учетно-контрольными марками нового образца представляет собой наклеивание учетно-контрольных марок нового образца на алкогольную продукцию, маркированную учетно-контрольными марками старого образца, в порядке, установленном настоящими Правилами, и в сроки, определяемые Правительством Республики Казахстан.
13. Перемаркировка включает в себя:
1) инвентаризацию алкогольной продукции и табачных изделий (далее - подакцизных товаров) с наклеенными на них учетно-контрольными марками и акцизными марками (далее - марки) старого образца, а также неиспользованных марок старого образца;
2) маркировку подакцизных товаров марками нового образца;
3) уничтожение неиспользованных марок старого образца.
14. Инвентаризация носит разовый характер и проводится юридическими и физическими лицами, осуществляющими производство или импорт подакцизной продукции, в том числе конкурсными и реабилитационными управляющими, реализующими имущество (активы) должника (далее - субъекты), собственными силами.
15. В целях проведения инвентаризации у каждого субъекта создается комиссия в количестве не менее трех человек в составе председателя комиссии (первого руководителя субъекта или его заместителя), материально-ответственного лица субъекта за марки и других работников субъекта (далее - инвентаризационная комиссия).
16. Председатель инвентаризационной комиссии обеспечивает своевременность и соблюдение порядка проведения инвентаризации, полноту, достоверность и правильность данных о подакцизной продукции с наклеенными на них марками старого образца в разрезе видов и наименований по их фактическим количественным остаткам, вносимых в соответствующую инвентаризационную опись.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).
17. Инвентаризационная опись составляется отдельно по подакцизной продукции с наклеенными на них марками старого образца и по неиспользованным маркам старого образца, с указанием на каждой странице общего количества (цифрами и прописью) подакцизной продукции с наклеенными на них марками старого образца и неиспользованных марок старого образца. Каждая страница инвентаризационной описи должна быть подписана всеми членами инвентаризационной комиссии.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).

3. Алкоголь өнімін есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекі бұйымдарын акциздік таңбалармен қайта таңбалау тәртібі
11. Темекі бұйымдарын жаңа үлгідегі акциздік таңбалармен қайта таңбалау жаңадан өндірілетін және әкелінетін темекі бұйымдарына осы Ережеде белгіленген тәртіппен және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мерзімде жаңа үлгідегі акциздік таңбаларды желімдеуді білдіреді.
12. Алкоголь өнімдерін жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларымен қайта таңбалау ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбаланған алкоголь өнімдеріне осы Ережеде белгіленген тәртіппен және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мерзімде жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларын желімдеуді білдіреді.
13. Қайта таңбалау:
1) ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбалары мен акциздік таңбалар (бұдан әрі - таңбалар) желімделген алкоголь өнімдері мен темекі бұйымдарын (бұдан әрі - акцизделетін тауарлар), сондай-ақ пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбаларды түгендеуді;
2) акцизделетін тауарларды жаңа үлгідегі таңбалармен таңбалауды;
3) пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбаларды жоюды қамтиды.
14. Түгендеу бір реттік сипатта болады және акцизделетін өнімдерді өндіруді және импорттауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар, оның ішінде борышкердің мүлкін (активтерін) сататын конкурстық және оңалту басқарушылары (бұдан әрі - субъектілер) өз күштерімен жүргізеді.
15. Түгендеу жүргізу мақсатында әрбір субъектіде құрамында комиссия төрағасы (субъектінің бірінші басшысы немесе оның орынбасары), субъектінің таңбаларға материалдық-жауапты тұлғасы және субъектінің басқа да қызметкерлері болатын саны үш адамнан кем емес комиссия (бұдан әрі - түгендеу комиссиясы) құрылады.
16. Түгендеудің уақтылы жүргізілуін және оның тәртібінің сақталуын, тиісті түгендеу тізімдемесіне енгізілетін ескі үлгідегі таңбалар желімделген акцизделетін өнімдердің нақты сандық қалдықтары бойынша түрлері мен атаулары бөлінісінде олар туралы деректердің толықтығын, дәлдігін және дұрыстығын түгендеу комиссиясының төрағасы қамтамасыз етеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.17 № 8 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Түгендеу тізімдемесі әр бетте ескі үлгідегі таңбалар желімделген акцизделетін өнімдер мен пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбалардың жалпы саны (санмен және жазумен) көрсетіле отырып, ескі үлгідегі таңбалар желімделген акцизделетін өнімдер бойынша және пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбалар бойынша бөлек жасалады. Түгендеу тізімдемесінің әр бетіне түгендеу комиссиясының барлық мүшелері қол қойған болуы тиіс.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.17 № 8 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

18. Инвентаризационная опись составляется в двух экземплярах, один из которых направляется в соответствующие налоговые органы по областям, городам Астана и Алматы (далее - налоговые органы), второй остается у субъекта.
19. Налоговые органы проверяют достоверность любых данных, указанных в инвентаризационной описи и на основании подпункта 2) пункта 5 и подпункта 2) пункта 9 статьи 627 Налогового кодекса осуществляют выборочную проверку наличия подакцизной продукции на складе, а также посредством специальных приборов проверяют подлинность наклеенных марок старого образца. Проверка производится в присутствии членов инвентаризационной комиссии.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).
20. В случае обнаружения расхождений (несоответствий) фактических остатков подакцизной продукции с данными, указанными в инвентаризационной описи, выявления марок сомнительного происхождения, налоговыми органами составляется акт проверки и принимаются меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях. После устранения выявленных расхождений инвентаризационной комиссией составляется новая инвентаризационная опись.
21. Выдача субъектам марок нового образца осуществляется налоговым органом.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 05.03.2014 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Наклеивание учетно-контрольных марок нового образца на алкогольную продукцию, маркированную учетно-контрольными марками старого образца, производится в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил, при этом не допускается наложение одной учетно-контрольной марки на другую.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.01.2011 № 8 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после первого официального опубликования).
23. Неиспользованные марки старого образца подлежат уничтожению субъектом и налоговыми органами, имеющими марки старого образца, в присутствии комиссии по уничтожению марок старого образца в течение трех месяцев со дня введения марок нового образца.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 05.03.2014 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Состав комиссии по уничтожению марок старого образца и место уничтожения марок старого образца утверждается приказом первого руководителя налогового органа.

18. Түгендеу тізімдемесі екі данада жасалады, оның бірі тиісті облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық органдарына (бұдан әрі - салық органдары) жіберіледі, екіншісі субъектінің өзінде қалады.
19. Салық органдары түгендеу тізімдемесінде көрсетілген кез келген деректердің дұрыстығын тексереді және Салық кодексінің 627-бабының 5-тармағының 2) тармақшасы мен 9-тармағының 2) тармақшасы негізінде қоймада акцизделетін өнімдердің бар-жоғын іріктеп тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ арнайы аспаптар арқылы желімделген ескі үлгідегі таңбалардың түпнұсқалылығын тексереді. Тексеру түгендеу комиссиясы мүшелерінің қатысуымен жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.17 № 8 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
20. Акцизделетін өнімнің нақты қалдықтарының түгендеу тізімдемесінде көрсетілген деректерден алшақтықтар (сәйкессіздіктер) анықталған, шығу тегі күмәнді таңбалар анықталған жағдайда салық органдары тексеру актісін жасайды және Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды. Анықталған алшақтықтар жойылғаннан кейін түгендеу комиссиясы жаңа түгендеу тізімдемесін жасайды.
21. Субъектілерге жаңа үлгідегі таңбаларды беруді салық органы жүзеге асырады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.03.2014 № 188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбаланған алкоголь өніміне жаңа үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларын желімдеу осы Ереженің 4-тармағына сәйкес жүргізіледі, бұл ретте бір есепке алу-бақылау таңбасының үстіне екіншісін жабыстыруға жол берілмейді.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.17 № 8 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23. Пайдаланылмаған ескі үлгідегі таңбаларды ескі үлгідегі таңбалары бар субъектілер және салық органдары жаңа үлгідегі таңбалар енгізілген күннен бастап үш ай ішінде ескі үлгідегі таңбаларды жою жөніндегі комиссияның қатысуымен жоюға тиіс.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.03.2014 № 188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Ескі үлгідегі таңбаларды жою жөніндегі комиссияның құрамы және ескі үлгідегі таңбаларды жою орны салық органы бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.

25. В состав комиссии по уничтожению марок старого образца в обязательном порядке должны входить первые руководители налоговых органов, материально-ответственные лица налогового органа за марки и уполномоченные представители субъекта.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 05.03.2014 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. О фактическом уничтожении марок старого образца составляется акт уничтожения марок старого образца по форме согласно приложениям 12 к настоящим Правилам (далее – акт) в двух экземплярах, в котором указываются серии, диапазоны номеров, вид и количество уничтоженных учетно-контрольных марок, вид и количество акцизных марок старого образца. Каждый экземпляр акта уничтожения подписывается членами комиссии и уполномоченным представителем субъекта, а также заверяется печатями налогового органа и субъекта.
Один экземпляр акта остается в налоговом органе, второй экземпляр акта передается субъекту.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 05.03.2014 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам маркировки (перемаркировки)
алкогольной продукции, за исключением
виноматериала и пива, учетно-контрольными
марками и табачных изделий акцизными марками
Акт
уничтожения учетно-контрольных марок старого образца
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 05.03.2014 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики
Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1349 нами, комиссией в составе:
____________________________________________________________________
произведено уничтожение учетно-контрольных марок старого образца в количестве:
_______________________________________________________________ штук
в том числе:
_______________________________________________________________ штук
(серия и диапазоны номеров, количество прописью)
Председатель комиссии:
1)___________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Члены комиссии:
2)___________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
3)___________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Представитель организации:_________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Место печати                                 Место печати
Приложение 2
к Правилам маркировки
(перемаркировки) алкогольной
продукции, за исключением
виноматериала и пива, учетно-
контрольными марками и табачных
изделий акцизными марками
Акт
уничтожения акцизных марок старого образца

25. Ескі үлгідегі таңбаларды жою жөніндегі комиссияның құрамына салық органдарының бірінші басшылары, салық органының таңбалар үшін материалдық-жауапты адамдары және субъектінің уәкілетті өкілдері міндетті түрде енгізілуге тиіс.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.03.2014 № 188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Ескі үлгідегі таңбалардың іс жүзінде жойылғаны туралы осы Ережеге 12-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жойылған есепке алу-бақылау таңбаларының сериясы, нөмірлерін диапазоны, түрі мен саны, ескі үлгідегі акциздік таңбалардың түрі мен саны көрсетілетін ескі үлгідегі таңбаларды жою актісі (бұдан әрі – акт) екі данада жасалады. Жою актісінің әрбір данасына комиссия мүшелері мен субъектінің уәкілетті өкілі қол қояды, сондай-ақ салық органының және субъектінің мөрлерімен расталады.
Актінің бір данасы салық органында қалады, актінің екінші данасы субъектіге беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.03.2014 № 188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шарап материалы мен сыраны
қоспағанда, алкоголь өнімін есепке
алу-бақылау таңбаларымен және темекі
бұйымдарын акциздік таңбалармен
таңбалау (қайта таңбалау) ережесіне
1-қосымша
Ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларын жою актісі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.03.2014 № 188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №
1349 қаулысына сәйкес біз, мынадай құрамдағы комиссия:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
саны:
_______________________________________ данадағы ескі үлгідегі есепке
алу-бақылау таңбаларын, оның ішінде:
______________________________________________________________ данада
(сериясы және нөмірінің диапазондары, саны жазумен)
Комиссия төрағасы:
1) __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:
2) __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
3) __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Ұйымның өкілі: ______________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мөр орны                            Мөр орны
Шарап материалы мен сыраны
қоспағанда, алкоголь өнімін есепке
алу-бақылау таңбаларымен және темекі
бұйымдарын акциздік таңбалармен
таңбалау (қайта таңбалау) ережесіне
2-қосымша

Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2041 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от "__" ____________ года № __ нами, комиссией в составе:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
произведено уничтожение акцизных марок старого образца в количестве:
______________________________________________________________ шт.
Председатель комиссии:
1) ______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Члены комиссии:
2) ______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
3) ______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
4) ______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
5) ______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Представитель организации:
______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Место печати                                      Место печати
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2008 года № 1349
Форма учетно-контрольной марки на алкогольную продукцию
Формат 65x17
См. бумажный вариант
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2008 года № 1349
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года № 1251 "Об утверждении Правил маркировки табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак акцизными марками" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 42, ст. 386).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2000 года № 1040 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 1999 года № 431 и от 26 августа 1999 года № 1251".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2001 года № 1421 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года № 1251 и от 21 июня 2001 года № 846" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., № 39, ст. 498).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 2002 года № 1207 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года № 1251" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 40, ст. 410).

Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2041 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз) Қаулысымен.
Ескі үлгідегі акциздік таңбаларды жою актісі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ___ жылғы "__" ____________
N__ қаулысына сәйкес біз, мынадай құрамдағы комиссия:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ескі үлгідегі есепке алу-бақылау таңбаларын мынадай санда:
_____________________________________________________________ данада
жоюды жүзеге асырдық.
Комиссия төрағасы:
1) ________________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:
2) ________________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
3) ________________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
4) ________________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
5) ________________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
Ұйымның өкілі:
___________________________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
Мөр орны                                       Мөр орны
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1349 қаулысына
1-қосымша
Алкоголь өніміне арналған есепке алу-бақылау табысының нысаны        (Суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1349 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Темекі бұйымдарын және құрамында темекі бар өзге де бұйымдарды акциздік маркаларымен таңбалаудың тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 тамыздағы N 1251 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 42, 386-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 сәуірдегі N 431 және 1999 жылғы 26 тамыздағы N 1251 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 10 шілдедегі N 1040 қаулысы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 тамыздағы N 1251 және 2001 жылғы 21 маусымдағы N 846 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 8 қарашадағы N 1421 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., N 39, 498-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 тамыздағы N 1251 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 14 қарашадағы N 1207 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 40, 410-құжат).

5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2004 года № 657 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года № 1251" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 24, ст. 311).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года № 1254 "О маркировке отдельных видов подакцизных товаров учетно-контрольными марками" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 48, ст. 600).
7. Подпункты 1) и 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2005 года № 495 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 21, ст. 261).
8. Подпункты 1) и 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2006 года № 904 "О внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 36, ст. 389).
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2007 года № 177 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года № 1254" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 8, ст. 86).
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1313 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года № 1254" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 50, ст. 609).
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2008 года № 783 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года № 1254" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 35, ст. 384).

5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 26 тамыздағы N 1251 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 15 маусымдағы N 657 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 24, 311-құжат).
6. "Акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін есепке алу-бақылау таңбаларымен таңбалау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 1254 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 48, 600-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 23 мамырдағы N 495 қаулысының 1-тармағының 1) және 3) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 21, 261-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 қыркүйектегі N 904 қаулысының 1-тармағының 1) және 3) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 36, 389-құжат).
9. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 1254 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 11 наурыздағы N 177 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 8, 86-құжат).
10. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 1254 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1313 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 50, 609-құжат).
11. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 1254 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 28 тамыздағы N 783 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 35, 384-құжат).