О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и оптимизации контрольно-надзорных функций государственных органов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 732
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и оптимизации контрольно-надзорных функций государственных органов».
Премьер-Министр
Республики Казахстан      К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных
документов и оптимизации контрольно-надзорных функций
государственных органов
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау функцияларын оңтайландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 1 маусымдағы № 732 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау функцияларын оңтайландыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
рұқсат беру құжаттарын қысқарту және мемлекеттік
органдардың бақылау-қадағалау функцияларын оңтайландыру
мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат):

1) часть восьмую статьи 163 изложить в следующей редакции:
«8. Реализация алкогольной продукции в детских учреждениях и организациях образования, -
влечет приостановление действия лицензии.»;
2) статью 235 изложить в следующей редакции:
«Статья 235. Строительство (реконструкция, реставрация,
расширение, техническое перевооружение,
модернизация, капитальный ремонт) объектов и их
комплексов без проектной (проектно-сметной)
документации либо по проектной (проектно-сметной)
документации, не прошедшей в установленном порядке
экспертизу
1. Строительство (реконструкция, реставрация, расширение, техническое перевооружение, модернизация, капитальный ремонт) объектов и их комплексов без проектной (проектно-сметной) документации либо по проектной (проектно-сметной) документации, не прошедшей в установленном порядке экспертизу, по которым требуется ее проведение, -
влекут штраф на физических лиц, - в размере шестидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере восьмидесяти; на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, некоммерческими организациями, - в размере ста девяноста; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот восьмидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере ста пятидесяти; на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, некоммерческими организациями в размере трехсот; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства - в размере пятисот месячных показателей, с приостановлением работ до разработки проекта и получения положительного заключения экспертизы.»;
3) дополнить статьями 235-1 и 237-2 следующего содержания:
«Статья 235-1. Нарушение законодательства при осуществлении
экспертных работ и инжиниринговых услуг
1. Несоответствие выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ утвержденным проектным решениям -
влечет штраф на физических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия аттестата эксперта.
2. Выдача положительного заключения экспертизы (экспертной оценки) по проектным решениям, не обеспечивающим устойчивое функционирование объектов, после ввода их в эксплуатацию -
влечет штраф на физических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия аттестата эксперта.

1) 163-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Балалар мекемелері мен білім беру ұйымдарында алкоголь өнімдерін өткізу, –
лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға әкеп соғады.";
2) 235-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"235-бап. Жобалау (жобалау-смета) құжаттамасынсыз немесе
белгiленген тәртiппен сараптамадан өткiзiлмеген
жобалау (жобалау-смета) құжаттамасы бойынша
объектілерді және олардың кешендерін салу
(реконструкциялау, қалпына келтіру, кеңейту,
техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделi
жөндеу)
1. Олар бойынша оны өткізу талап етілетін жобалау (жобалау-смета) құжаттамасынсыз немесе белгiленген тәртiпте сараптамадан өткiзiлмеген жобалау (жобалау-смета) құжаттамасы бойынша объектілерді және олардың кешендерін салу (реконструкциялау, қалпына келтіру, кеңейту, техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, күрделi жөндеу), –
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің алпыс мөлшерінде; лауазымды тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге – сексен мөлшерінде; шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – бір жүз тоқсан мөлшерінде; iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – екі жүз сексен мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, –
жобаны әзірлеуге және сараптаманың оң қорытындысын алғанға дейін жұмыстарды тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жүз мөлшерінде; лауазымды тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге – жүз елу мөлшерінде; шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз мөлшерінде; iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – бес жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) мынадай мазмұндағы 235-1 және 237-2-баптармен толықтырылсын:
"235-1-бап. Сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтiк қызметтердi
жүзеге асырған кезде заңнаманы бұзу
1. Орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаж жұмыстарының бекітілген жобалық шешімдерге сәйкес келмеуі, –
сарапшы аттестатының қолданысын тоқтата отырып, жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Оларды пайдалануға бергеннен кейін объектілердің тұрақты қызмет етуін қамтамасыз етпейтін жобалық шешімдер бойынша сараптаманың (сараптамалық бағалаудың) оң қорытындысын беру, –
сарапшы аттестатының қолданылуын тоқтата отырып, жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Допущение нарушений на стадии реализации проекта, включая качество, сроки, приемку выполненных работ и сдачу объекта в эксплуатацию, -
влечет штраф на физических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением действия аттестата эксперта.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частями 1-3 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц - в размере двухсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата эксперта на право осуществления экспертных работ и инжиниринговых услуг.»;
«Статья 237-2. Осуществление строительства без сопровождения
технического и авторского надзоров
Осуществление строительства без сопровождения технического и авторского надзоров –
влечет штраф на физических лиц - в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере восьмидесяти; на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста пятидесяти; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
4) дополнить статьей 258-1 следующего содержания:
«Cтатья 258-1. Нарушение законодательства в области геодезии и
картографии
1. Непредставление одного экземпляра копий созданных геодезических и картографических материалов и данных в Национальный картографо-геодезический фонд Республики Казахстан -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Непредставление владельцами информации копий документов об объектах местности на территории Республики Казахстан, подлежащей отображению на географических, топографических и иных картах и планах, по запросам изготовителей карт и планов или уполномоченного органа, –
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Необеспечение пользователями картографической и геодезической продукции сохранности материалов и данных, полученных из Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан в установленные сроки, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.

3. Орындалған жұмыстардың сапасын, мерзімін, қабылдануын және объектінің пайдалануға берілуін қоса алғанда, жобаны іске асыру сатысында бұзушылықтарға жол беру, –
сарапшы аттестатының қолданылуын тоқтата отырып, жеке тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың 1-3 бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсіздік), –
сарапшыны сараптамалық жұмыстар мен инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыру құқығына берілген аттестаттан айыра отырып, жеке тұлғаларға екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"237-2-бап. Құрылысты техникалық және авторлық қадағалаусыз жүзеге асыру
Құрылысты техникалық және авторлық қадағалаусыз жүзеге асыру, –
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің жиырма мөлшерінде; лауазымды тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге – сексен мөлшерінде; шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз елу мөлшерінде;
iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – екі жүз елу мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) мынадай мазмұндағы 258-1-баппен толықтырылсын:
"258-1-бап. Геодезия және картография саласындағы заңнаманы
бұзу
1. Жасалған геодезиялық және картографиялық материалдар мен деректердің бір көшірмесін Қазақстан Республикасының Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорына ұсынбау, –
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жиырма мөлшерінде; лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз мөлшерінде; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – екі жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының аумағындағы географиялық, топографиялық және өзге де карталар мен жоспарларға бейнелеп түсiрiлуге тиiстi жергiлiктi жер объектiлерi туралы ақпарат иелерiнің құжаттардың көшiрмелерiн карталар мен жоспарларды дайындаушылардың немесе уәкiлеттi органның сұрау салуы бойынша бермеуі, –
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жиырма мөлшерінде; лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз мөлшерінде; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – екі жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Картографиялық және геодезиялық өнімді пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорынан алынған материалдардың және деректердің сақталуын белгіленген мерзімде қамтамасыз етпеуі, –
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жиырма мөлшерінде; лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз мөлшерінде; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – екі жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. Осуществление геодезических и картографических работ при отсутствии необходимого оборудования, программного комплекса, в штате не менее двух специалистов, имеющих высшее или послесреднее образование в сфере геодезии и (или) картографии и стаж работы в данных отраслях не менее трех лет, -
влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.
5. Действия, предусмотренные частями 1-4 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста пятидесяти; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.»;
5) часть четвертую статьи 322 изложить в следующей редакции:
«4. Проведение сеансов массового целительства (два и более человека), в том числе с использованием средств массовой информации, -
влекут штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
6) дополнить статьей 324-2 следующего содержания:
«Статья 324-2. Нарушение требований технической укрепленности
объектов и помещений в сфере оборота
наркотических средств, психотропных веществ,
прекурсоров
1. Нарушение требований технической укрепленности объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей с приостановлением деятельности юридического лица.
2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей с запрещением деятельности юридического лица; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с запрещением деятельности юридического лица.»;

4. Қажетті жабдықтардың, бағдарламалық кешеннің немесе штатында геодезия және (немесе) картография саласында жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі және осы салаларда үш жылдан кем емес еңбек өтілі бар екіден кем емес маманы болмай геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүзеге асыру, –
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің жиырма мөлшерінде; лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз мөлшерінде; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – екі жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың 1-4-бөлiктерінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайта жасалған iс-әрекеттер, –
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің қырық мөлшерінде; дара кәсіпкерлерге, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз елу мөлшерінде; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 322-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жаппай емшілік сеанстарын (екі немесе одан да көп адам), оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалану арқылы өткізу, –
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) мынадай мазмұндағы 324-2-баппен толықтырылсын:
"324-2-бап. Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайлардың техникалық нығайтылуына қойылатын талаптарды бұзу
1. Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайлардың техникалық нығайтылуына қойылатын талаптарды бұзу, –
заңды тұлғалардың қызметін тоқтата тұрып орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаларға – елу; ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), –
орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаларға – заңды тұлғаның қызметіне тыйым сала отырып, үш жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға; ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлғаларға – заңды тұлғаның қызметіне тыйым сала отырып, екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

7) заголовок и часть первую статьи 357-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 357-1. Занятие предпринимательской или иной
деятельностью, а также осуществление действий
(операций) без соответствующей регистрации или
лицензии, специального разрешения,
квалификационного аттестата (свидетельства),
других разрешений уведомления
Занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без регистрации или без лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), другого разрешения, уведомления, в случаях, когда разрешение, лицензия, квалификационный аттестат (свидетельство), уведомление обязательны, если эти деяния не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере до двадцати; на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия совершения административных правонарушений либо без таковой, а занятие предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.
Примечание. Ответственность по данной статье не распространяется на уведомление о валютной операции, осуществляемое в соответствии с Законом Республики Казахстан «О валютном регулировании и валютном контроле», а также на уведомления, осуществляемые в соответствии с Законом Республики Казахстан «О естественных монополиях и регулируемых рынках».»;
8) дополнить статьей 357-8 следующего содержания:
«Статья 357-8. Нарушение установленных требований,
предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке
и техническому обслуживанию средств охранной
сигнализации
1. Нарушение установленных требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, в части:
1) отсутствия образования соответствующей отрасли работ;
2) отсутствия допуска к работам с высоким напряжением;
3) отсутствия помещения, отвечающего санитарным и экологическим нормам, оборудования (или договора на их аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования;
4) осуществления деятельности руководителями, работниками юридических лиц, физическими лицами, не имеющими гражданства Республики Казахстан, состоящими на учете в органах здравоохранения по поводу психического заболевания, алкоголизма или наркомании, имеющими судимость, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти; индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

7) 357-1-баптың тақырыбы мен бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"357-1-бап. Тиiстi тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгiнсiз), өзге рұқсаттарсыз, хабарламасыз кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру
Рұқсат, лицензия, бiлiктiлiк аттестаты (куәлiгi), хабарландыру мiндеттi болған жағдайларда, тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгiнсiз), өзге рұқсаттарсыз, хабарламасыз кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, –
әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау заттары және (немесе) құралы тәркiленiп не онсыз, жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде; лауазымды тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде; iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады, ал кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен лицензиясыз айналысу әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасай отырып тапқан табысты (дивидендтердi), ақшаны, бағалы қағаздарды қосымша тәркiлеуге әкеп соғады.
Ескертпе. Осы бап бойынша жауапкершілік "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын валюталық операция туралы хабарламаға, сондай-ақ "Табиғи монополия және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын хабарламаларға қолданылмайды.";
8) мынадай мазмұндағы 357-8-баппен толықтырылсын:
"357-8-бап. Күзет дабылдары құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын белгіленген талаптарды бұзу
1. Күзет дабылдары құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын белгіленген талаптарды:
1) жұмыс саласына сәйкес білімінің болмауы;
2) жоғары кернеулі жұмысқа рұқсатының болмауы;
3) санитарлық және экологиялық нормаларға сай келетін үй-жайлардың, күзет дабылы құралдарын ретке келтіруді, техникалық қызмет көрсетуді және монтаждалатын құралдың техникалық жай-күйін тескеруді жүзеге асыруға арналған жабдықтардың (немесе оларды жалға алу шартының) болмауы;
4) заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтығы жоқ, денсаулық сақтау органдарында психикалық аурумен, маскүнемдікпен немесе нашарқорлықпен есепте тұрған, соттылығы бар басшыларының, қызметкерлерінің, жеке тұлғалардың қызметті жүзеге асыруы бөлігінде бұзуы, –
жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің он мөлшерінде; шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз мөлшерінде; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз елу мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере сорока; индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста пятидесяти; на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от трехсот месячных расчетных показателей с запрещением деятельности.»;
9) заголовок главы 27 изложить в следующей редакции:
«Глава 27. Административные правонарушения на транспорте, в
дорожном хозяйстве, связи и информатизации»;
10) часть вторую статьи 463 изложить в следующей редакции:
«2. Перевозка опасных грузов автотранспортными средствами либо специализированными автотранспортными средствами с нарушением установленных правил, а равно без специального разрешения на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7 -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
11) абзац первый части первой статьи 541 изложить в следующей редакции:
«1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80-84, 85 (частями четвертой и пятой), 85-1 (частью второй), 85-2 (частью второй), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95 – 110-1, 124 (частью первой), 127, 129, 130, 136 – 136-2, 140 (частью второй), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (частью второй), 147-10 (частями второй, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой), 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (частью четвертой), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (частями первой, четвертой и пятой), 162, 163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и девятой), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (частями второй и третьей), 168-1 (частями первой и второй), 168-3, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных частными нотариусами, частными судебными исполнителями, аудиторами и аудиторскими организациями), 176 (частью первой), 177-3, 177-4, 177-5, 179, 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 188 (частью второй), 190, 192, 194, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (частями четвертой – шестой), 214, 218-1 (частью седьмой), 222-229, 231 (частью второй), 232, 233, 234-1, 235 (частью второй), 235-1 (части второй), 237, 237-1, 246 (частью второй), 275-1, 278 (частью первой), 283 (частями первой, третьей), 298 (частями второй, третьей), 298-1 (частью второй), 302 (частью третьей), 303 (частью второй), 304 (частью второй), 305 (частью второй), 306 (частью второй), 306-1 (частью третьей), 306-2, 308, 309-1 (частями седьмой, восьмой), 309-2 (частью четвертой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 311-1 (частью седьмой), 312-1, 314, 315, 316, 317 (частями второй и третьей), 317-1, 317-2, 318, 319, 319-1, 320 (частями первой и 1-1), 321, 322 (частями третьей, четвертой и пятой), 323 (частью второй), 324 (частями второй и третьей), 324-1, 326, 327 (частью первой), 328, 330, 330-1 (частью второй), 332 (частями первой, второй, четвертой), 335, 336 (частью третьей), 336-1 (частью третьей), 336-2 (частью третьей), 338 (частью первой), 338-1, 339, 340, 340-1, 342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4, 357-6, 357-8 (частью второй), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (частью второй), 370 (частью второй), 371 (частью второй), 372-376, 380 (частью второй), 380-2, 381-1, 386 (частью третьей), 388, 389-1, 390 (частью второй), 391 (частью второй), 391-1 (частями второй и третьей), 393, 394 (частями второй, третьей и четвертой), 394-1, 396 (частью четвертой), 400-1, 400-2, 405 (частью первой), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 425-1, 426-430, 433, 442, 443 (частью пятой), 445, 446 (частью второй), 446-1, 453 (частью второй), 454 (частями первой – третьей), 461 (частью 3-1), 463-3 (частью пятой), 464-1 (частями первой и второй), 465 (частью второй), 466 (частью второй), 467, 468 (частями первой и второй), 468-1, 468-2, 469, 471 (частями 1-1, 1-2 и второй), 473 (частью третьей), 474-1, 477 (частью третьей), 484, 492 (частью второй), 496 (частью второй), 501, 512-1 – 512-5, 513 – 518, 520 – 537-1 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.»;

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, –
қызметті жүзеге асыруға тыйым сала отырып жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің қырық мөлшерінде; шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз елу мөлшерінде; ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүзден бастап мөлшерінде айып салуға әкеп соғады.";
9) 27-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-тарау. Көлiк, жол шаруашылығы, байланыс және ақпараттандыру салаларындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық";
10) 463-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қауiптi жүктердi белгiленген қағидаларды бұза отырып, автокөлiк құралдарымен не мамандандырылған автокөлiк құралдарымен, сол сияқты 1, 6 және 7-класты қауіпті жүкті арнайы рұқсатсыз тасымалдау, –
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде; дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде; iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
11) 541-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80-84, 85 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 85-1 (екінші бөлігінде), 85-2 (екінші бөлігінде), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95-110-1, 124 (бірінші бөлігінде), 127, 129, 130, 136-136-2, 140 (екінші бөлігінде), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (екінші бөлігінде), 147-10 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші бөліктерінде), 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (төртінші бөлігінде), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (бірінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 162, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 168-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 168-3, 175 (екінші бөлігінде) (жеке нотариустар, жеке сот орындаушылар, аудиторлар және аудиторлық ұйымдар жасаған құқық бұзушылық бөлігінде), 176 (бірiншi бөлiгiнде), 177-3, 177-4, 177-5, 179, 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 188 (екінші бөлігінде), 190, 192, 194, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (төртінші, бесінші, алтыншы бөліктерінде), 214, 218-1 (жетінші бөлігінде), 222-229, 231 (екiншi бөлiгiнде), 232, 233, 234-1, 235 (екiншi бөлiгiнде), 235-1 (алтыншы бөлiгiнде), 237, 237-1, 246 (екінші бөлігінде), 275-1, 278 (бірiншi бөлiгiнде), 283 (бірiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 298 (екiншi, үшiншi бөлiктерiнде) 298-1 (екiншi бөлiгiнде), 302 (үшiншi бөлiгiнде), 303 (екiншi бөлiгiнде), 304 (екiншi бөлiгiнде), 305 (екiншi бөлiгiнде), 306 (екiншi бөлiгiнде), 306-1 (үшінші бөлігінде), 306-2, 308, 309-1 (жетінші, сегізінші бөліктерінде), 309-2 (төртiншi бөлiгiнде), 309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде), 311-1 (жетінші бөлігінде), 312-1, 314, 315, 316, 317 (екінші және үшінші бөліктерінде), 317-1, 317-2, 318, 319, 319-1, 320 (бірінші және 1-1-бөліктерінде), 321, 322 (үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 323 (екінші бөлігінде), 324 (екінші және үшінші бөліктерінде), 324-1, 326, 327 (бірінші бөлігінде), 328, 330, 330-1 (екінші бөлігінде), 332 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде) 335, 336 (үшiншi бөлiгiнде), 336-1 (үшiншi бөлiгiнде), 336-2 (үшiншi бөлiгiнде), 338 (бірiншi бөлiгiнде), 338-1, 339, 340, 342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (екінші бөлігінде), 357-3, 357-4, 357-6, 357-8 (екінші бөлігінде), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (екiншi бөлiгiнде), 370 (екiншi бөлiгiнде), 371 (екiншi бөлiгiнде), 372-376, 380 (екінші бөлігінде), 380-2, 381-1, 386 (үшiншi бөлiгiнде), 388, 389-1, 390 (екінші бөлігінде), 391 (екінші бөлігінде), 391-1 (екінші және үшінші бөліктерінде) 393, 394 (екiншi, үшінші және төртінші бөлiктерінде), 394-1, 396 (төртінші бөлiгінде), 400-1, 400-2, 405 (бірiншi бөлiгiнде), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 425-1, 426-430, 433, 442, 443 (бесiншi бөлiгiнде), 445, 446 (екiншi бөлiгiнде), 446-1, 453 (екiншi бөлiгiнде), 454 (бірiншi, екінші және үшiншi бөлiктерiнде), 461 (3-1-бөлігінде), 463-3 (бесінші бөлігінде), 464-1 (бірінші және екінші бөліктерінде), 465 (екінші бөлігінде), 466 (екінші бөлігінде), 467, 468 (бірінші және екінші бөліктерінде), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-1, 1-2 және екінші бөліктерінде), 473 (үшінші бөлігінде), 474-1, 477 (үшiншi бөлiгiнде), 484, 492 (екiншi бөлiгiнде), 496 (екiншi бөлiгiнде), 501, 512-1-512-5, 513-518, 520-537-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";

12) в статье 543:
часть первую изложить в следующей редакции:
«1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 131, 144, 160 (частями первой и второй), 163-1, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском электротранспорте), 247, 277, 281-1, 298 (частью первой), 298-1 (частью первой), 300, 305 (частью первой), 306 (частью первой), 311, 330-1 (частью первой), 328-1, 333, 334 (частями первой и второй), 336 (частями первой и второй), 336-1 (частями первой и второй), 336-2 (частями первой и второй), 336-3 (частью первой), 336-4 (частью первой), 338 (частью второй), 341 (частью первой), 357-2 (частью первой), 357-8 (частью первой), 364, 369 (частью первой), 370 (частью первой), 371 (частью первой), 377, 378, 379, 380 (частью первой), 380-1, 387, 389, 390 (частью первой), 391 (частью первой), 391-1 (частью первой), 392, 394 (частью первой), 395, 396 (частями первой и третьей), 439 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 440, 441, 443 (частью четвертой), 446 (частью первой), 459, 461 (частями первой - восьмой), 461-1, 462, 463 (частями первой и четвертой), 463-1, 463-2, 463-3 (частями первой - четвертой) - 463-8, 464, 464-1 (частью третьей), 465 (частью первой), 466 (частью первой), 468 (частью третьей), 470, 471 (частью первой), 472, 473 (частями первой и второй), 474 - 476, 477 (частями первой, второй, четвертой), 478, 480, 481 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 482, 485, 486, 487, 500 (частью первой) настоящего Кодекса.»;
подпункты 2) и 3) части второй изложить в следующей редакции:
«2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 131, 160 (частями первой и второй), 163-1, 298 (частью первой), 298-1 (частью первой), 300, 305 (частью первой), 306 (частью первой), 311, 330-1 (частью первой), 333, 334 (частями первой и второй), 336 (частями первой и второй), 336-1 (частями первой и второй), 336-4 (частью первой), 338 (частью второй), 377, 380 (частью первой), 389, 390 (частью первой), 391 (частью первой), 391-1 (частью первой), 392, 394 (частью первой), 395, 396 (частями первой и третьей) настоящего Кодекса, - начальники городских, районных отделений органов внутренних дел;

12) 543-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Iшкi iстер органдары осы Кодекстiң 131, 144, 160 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 163-1, 175 (екінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері, автомобиль көлігі және қалалық электр көлігінде тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлігінде), 247, 277, 281-1, 298 (бiрiншi бөлiгiнде), 298-1 (бiрiншi бөлiгiнде), 300, 305 (бiрiншi бөлiгiнде), 306 (бiрiншi бөлiгiнде), 311, 330-1 (бірінші бөлігінде), 328-1, 333, 334 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 336-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 336-2 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 336-3 (бiрiншi бөлiгiнде), 336-4 (бiрiншi бөлiгiнде), 338 (екiншi бөлiгiнде), 341 (бірінші бөлігінде), 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде), 357-8 (бiрiншi бөлiгiнде), 364, 369 (бiрiншi бөлiгiнде), 370 (бiрiншi бөлiгiнде), 371 (бiрiншi бөлiгiнде), 377, 378, 379, 380 (бірінші бөлігінде), 380-1, 387, 389, 390 (бірінші бөлігінде), 391 (бірінші бөлігінде), 391-1 (бірінші бөлігінде), 392, 394 (бiрiншi бөлiгiнде), 395, 396 (бірінші және үшінші бөлiктерінде), 439 (бiрiншi, екiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 440, 441, 443 (төртiншi бөлiгiнде), 446 (бiрiншi бөлiгiнде), 459, 461 (бірінші-сегізінші бөліктерінде), 461-1, 462, 463 (бірінші және төртінші бөліктерінде), 463-1, 463-2, 463-3 (бірінші-төртінші бөліктерінде), 463-4 - 463-8, 464, 464-1 (үшінші бөлігінде), 465 (бірінші бөлігінде), 466 (бірінші бөлігінде), 468 (үшінші бөлігінде), 470, 471 (бірінші бөлігінде), 472, 473 (бірінші және екінші бөліктерінде), 474, 475, 476, 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 478, 480, 481 (автомобиль көлiгiндегi бұзушылықтарды қоспағанда), 482, 485, 486, 487, 500 (бірінші бөлігінде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
екінші бөліктің 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Кодекстiң 131, 160 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 163-1, 298 (бiрiншi бөлiгiнде), 298-1 (бiрiншi бөлiгiнде), 300, 305 (бiрiншi бөлiгiнде), 306 (бiрiншi бөлiгiнде), 311, 330-1 (бірінші бөлігінде), 333, 334 (бірінші және екінші бөліктерінде), 336 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 336-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 336-4 (бiрiншi бөлiгiнде), 338 (екiншi бөлiгiнде), 377, 380 (бірінші бөлігінде), 389, 390 (бірінші бөлігінде), 391 (бірінші бөлігінде), 391-1 (бірінші бөлігінде), 392, 394 (бірінші бөлігінде), 395, 396 (бірінші және үшінші бөлiктерінде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн, – iшкi iстер органдары қалалық, аудандық бөлiмшелерiнiң бастықтары;

3) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 163-1, 298 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой), 330-1 (частью первой), 336 (частями первой и второй), 336-1 (частями первой и второй), 336-4 (частью первой), 338 (частью второй), 389, 391 (частью первой), 391-1 (частью первой), 392, 396 (частями первой и третьей), 439 (частями первой, второй, четвертой, пятой), 440, 441, 459, 477 (частями первой, второй, четвертой), 480, 485 (частью первой) настоящего Кодекса, - начальники линейных отделений, линейных пунктов органов внутренних дел;»;
13) часть первую статьи 547 изложить в следующей редакции:
«1. Уполномоченный орган в области государственного регулирования гражданской авиации рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных перевозчиками на воздушном транспорте), 443 (за исключением дел о нарушениях, предусмотренных частями первой, третьей и четвертой этой статьи, совершенных на аэродромах, не относящихся к гражданской авиации, или в районе таких аэродромов, частью пятой), 444, 446 (частью первой), 447 (частью первой), 459, 460, 479 (за совершение нарушений на воздушном транспорте), 480 (частью второй), 482 настоящего Кодекса.»;
14) часть третью статьи 553 исключить;
15) дополнить статьей 553-1 следующего содержания:
«Статья 553-1. Уполномоченный орган в области
Гражданской обороны
1. Уполномоченный орган в области Гражданской обороны рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 504 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях, связанных с неисполнением нормативных правовых актов в области гражданской обороны, и налагать административные взыскания вправе:
1) государственные инспекторы уполномоченного органа в области Гражданской обороны и его территориальных органов;
2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в области Гражданской обороны и его заместители;
3) руководитель, начальники управлений, отделов и их заместители уполномоченного органа в области Гражданской обороны.»;
16) дополнить статьей 563-2 следующего содержания:
«Статья 563-2. Органы, осуществляющие государственный контроль
в области геодезии и картографии
1. Центральный уполномоченный орган в области геодезии и картографии и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 258-1 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
государственные инспекторы в области геодезии и картографии - штраф на физических лиц до сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до трехсот размеров месячного расчетного показателя.»;

3) осы Кодекстiң 163-1, 298 (бiрiншi бөлiгiнде), 305 (бiрiншi бөлiгiнде), 306 (бiрiншi бөлiгiнде), 330-1 (бірінші бөлігінде), 336 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 336-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 336-4 (бiрiншi бөлiгiнде), 338 (екiншi бөлiгiнде), 389, 391 (бiрiншi бөлiгiнде), 391-1 (бірінші бөлігінде), 392, 396 (бірінші және үшінші бөлiктерінде), 439 (бiрiншi, екiншi, төртiншi, бесiншi бөлiктерiнде), 440, 441, 459, 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 480, 485 (бiрiншi бөлiгiнде) баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн, – iшкi iстер органдары жол бөлiмшелерiнiң, жол пункттерiнiң бастықтары;";
13) 547-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 175 (екiншi бөлiгiнде) (әуе көлiгiнде тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде), 443 (осы баптың бiрiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген, азаматтық авиацияға жатпайтын аэродромдарда немесе осындай аэродромдар аумақтарында жасалған бұзушылық туралы iстердi қоспағанда, бесiншi бөлiгiнде), 444, 446 (бiрiншi бөлiгiнде), 447 (бiрiншi бөлiгiнде), 459, 460, 479 (әуе көлiгiнде бұзушылық жасағаны үшiн), 480 (екiншi бөлiгiнде), 482-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
14) 553-баптың үшінші бөлігі алып тасталсын;
15) мынадай мазмұндағы 553-1-баппен толықтырылсын:
"553-1 бап. Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган
1. Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 504-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Азаматтық қорғаныс саласындағы нормативтік құқықтық актілерді орындамауға байланысты:
1) Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының мемлекеттік инспекторлары;
2) Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының басшысы және оның орынбасарлары;
3) Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органның басшысы, басқармаларының, бөлімдерінің бастықтары және олардың орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.";
16) мынадай мазмұндағы 563-2-баппен толықтырылсын:
"563-2-бап. Геодезия және картография саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдар
1. Геодезия және картография саласындағы орталық уәкiлеттi орган және оның аумақтық бөлімшелері осы Кодекстiң 258-1-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға:
геодезия және картография саласындағы мемлекеттiк инспекторлар – жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің қырыққа; лауазымды тұлғаларға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз елуге; iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.";

17) часть первую статьи 568 изложить в следующей редакции:
«1. Органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за качеством строительства объектов, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 230, 231 (частью первой), 234, 235 (частью первой), 235-1 (частями первой, второй),  236, 237-2, 238, 239, 278 (частью второй), 291, 357-2 (частью первой), 387, 499 настоящего Кодекса.»;
18) часть 2-1 статьи 634 изложить в следующей редакции:
«2-1. Основанием для возбуждения дела об административном правонарушении, согласно части первой настоящей статьи, в отношении субъекта частного предпринимательства является результат проверки, проведенной в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Действие настоящего пункта не распространяется на случаи выявления признаков административного правонарушения при осуществлении контроля и надзора в сферах, предусмотренных пунктами 34 статьи 3 и пунктом 3 статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан», а также в области государственной статистики и при осуществлении иных форм контроля органами налоговой службы.»;
19) абзацы второй, десятый, четырнадцатый, двадцать четвертый, тридцать восьмой, сорок третий, сорок четвертый, сорок шестой и пятьдесят седьмой подпункта 1) части первой статьи 636 изложить в следующей редакции:
«органов внутренних дел (статьи 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 83-1, 85-3, 86, 86-1, 87-3, 87-4, 87-5, 96, 111-117, 135-1, 136, 136-1, 136-2, 141-1, 143, 143-1, 147-1 (часть вторая), 159, 162, 163 (части третья и четвертая), 163-2, 163-3, 163-4, 203, 234-1, 283 (части первая и третья), 298 (части вторая и 2-1), 298-1 (часть вторая), 306-2, 314, 317-1 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 318-321, 324-1, 330, 330-1 (часть вторая), 331, 332, 334 (часть третья), 335, 336 (части 1-1 и третья), 336-1 (часть третья), 336-2 (частью третьей), 336-3 (частью второй), 336-4 (частью второй), 338 (часть первая), 338-1 (части первая, вторая, десятая и одиннадцатая), 339, 340, 341 (часть вторая), 344, 354-1, 355-357, 362, 362-1, 363, 365, 366, 368, 368-1, 369 (часть вторая), 370 (часть вторая), 371 (часть вторая), 372, 373, 374 (части первая - четвертая), 374-1, 380 (часть вторая), 380-2, 388, 390 (часть вторая), 391-1 (части вторая и третья), 394 (части вторая, третья и четвертая), 394-1, 396 (часть четвертая), 446 (часть вторая), 461 (часть 3-1), 463 (части вторая, третья), 463-3 (часть пятая), 464-1 (части первая и вторая), 465 (часть вторая), 466 (часть вторая), 467, 468 (части первая и вторая), 468-1, 468-2, 469, 471 (части 1-2 и вторая), 473 (часть третья), 474, 474-1, 475, 477 (часть третья), 484, 500 (часть вторая), 501, 514 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461-471), 518, 521, 524 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461-471), 531);»;

17) 568-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Объектiлердi салу сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдар осы Кодекстiң 230, 231 (бiрiншi бөлiгiнде), 234, 235 (бiрiншi бөлiгiнде), 235-1 (бiрiншi, екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөлiктерінде), 236, 237-2, 238, 239, 278 (екiншi бөлiгiнде), 291, 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде), 387, 499-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
18) 634-баптың 2-1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпте жүргізілген тексерудің нәтижесі осы баптың бірінші бөлігіне сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғауға негіз болып табылады.
Осы тармақтың күші "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 3 және 4-тармақтарында және 12-бабы 3-тармағында көзделген салаларда бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ мемлекеттік статистика саласында және салық органдары жүргізетін бақылаудың өзге де түрлерін жүзеге асыру кезінде әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларға қолданылмайды.";
19) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші, оныншы, он төртінші, жиырма төртінші, отыз сегізінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық алтыншы және елу жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"iшкi iстер органдарының (79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 83-1, 85-3, 86, 86-1, 87-3, 87-4, 87-5, 96, 111-117, 135-1, 136, 136-1, 136-2, 141-1, 143, 143-1, 147-1 (екінші бөлігі), 159, 162, 163 (үшінші және төртінші бөліктері), 163-2, 163-3, 163-4, 203, 234-1, 283 (бірінші және үшінші бөліктері), 298 (екiншi және 2-1-бөлiктерi), 298-1 (екiншi бөлiгi), 306-2, 314, 317-1 (азаматтық және қызметтік қаруларға және олардың патрондарына, есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнімдерге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылық бойынша), 318-321, 324-1, 330, 330-1 (екінші бөлігі), 331, 332, 334 (үшінші бөлігі), 335, 336 (1-1 және үшінші бөліктері), 336-1 (үшiншi бөлiгi), 336-2 (үшiншi бөлiгi), 336-3 (екiншi бөлiгi), 336-4 (екiншi бөлiгi), 338 (бiрiншi бөлiгi), 338-1 (бірінші, екінші, оныншы және он бірінші бөліктері), 339, 340, 341 (екінші бөлігі), 344, 354-1, 355-357, 362, 362-1, 363, 365, 366, 368, 368-1, 369 (екiншi бөлiгi), 370 (екiншi бөлiгi), 371 (екiншi бөлiгi), 372, 373, 374 (бiрiншi-төртiншi бөлiктерi), 374-1, 380 (екінші бөлігі), 380-2, 388, 390 (екінші бөлігі), 391-1 (екінші және үшінші бөліктері), 394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 394-1, 396 (төртінші бөлігі), 446 (екiншi бөлiгi), 461 (3-1-бөлігі), 463 (екінші, үшінші бөліктері), 463-3 (бесінші бөлігі), 464-1 (бірінші және екінші бөліктері), 465 (екінші бөлігі), 466 (екінші бөлігі), 467, 468 (бірінші және екінші бөліктері), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-2 және екінші бөліктері), 473 (үшінші бөлігі), 474, 474-1, 475, 477 (үшінші бөлігі), 484, 500 (екінші бөлігі), 501, 514 (461-471-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 518, 521, 524 (461-471-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 531-баптар);";

«органов в области лесного, рыбного и охотничьего хозяйства (статьи 147-1 (часть вторая), 283 (части первая, третья), 298 (части вторая, 2-1 и третья), 298-1 (часть вторая), 304 (часть вторая), 305 (часть вторая), 306 (часть вторая), 306-2, 356, 357-1;»;
«уполномоченного органа в области культуры (статьи 81, 82, 130);»;
«органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (статьи 231 (часть вторая), 232, 233, 235 (часть вторая), 235-1 (часть вторая), 237, 278 (часть первая);»;
«органов юстиции (статьи 129, 145, 168-3, 175 (часть вторая) (когда эти нарушения совершены частными нотариусами), 353, 354, 354-2, 354-3, 356, 357-4, 357-5, 357-6, 376);»;
«органов в области технического регулирования и обеспечения единства измерений и его территориальных органов (статьи 161 (часть четвертая), 338-1 (части третья, девятая, десятая и двенадцатая), 317 (части вторая и третья), 317-1, 317-2, 356, 357-1, 496 (часть вторая), 501);
органов по государственному энергетическому надзору и контролю (статьи 223-225, 225-1, 357-1);»;
«местных исполнительных органов (областей, города республиканского значения, столицы) (статьи 127, 163-6, 165, 237-1, 309-1 (частями седьмой, восьмой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 342, 343, 346-352, 357-1, 357-2 (частью второй);».
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35):
1) пункт 3 статьи 9 дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:
«2-3) субъектам малого предпринимательства под объекты, переданные им в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан «О частном предпринимательстве»;»;
2) в пункте 1 статьи 14:
подпункт 13) исключить;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;

"орман, балық және аңшылық шаруашылығы саласындағы органдардың (147-1 (екінші бөлігі), 283 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерi), 298 (екiншi, 2-1 және үшiншi бөлiктерi), 298-1 (екiншi бөлiгi), 304 (екiншi бөлiгi), 305 (екiншi бөлiгi), 306 (екiншi бөлiгi), 306-2, 356, 357-1-баптар);";
"мәдениет саласындағы уәкiлеттi органның (81, 82, 130-баптар);";
"мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының (231 (екінші бөлігі), 232, 233, 235 (екiншi бөлiгiнде), 235-1 (алтыншы бөлiгi), 237, 278 (бiрiншi бөлiгi)-баптар;";
"әдiлет органдарының (129, 145, 168-3, 175 (екінші бөлігі) (осы бұзушылықты жеке нотариустар жасаған кезде), 353, 354, 354-2, 354-3, 356, 357-4, 357-5, 357-6, 376-баптар);";
"техникалық реттеу және өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы органдар мен оның аумақтық органдарының (161 (төртінші бөлігі), 338-1 (үшінші, тоғызыншы, оныншы және он екінші бөліктері), 317 (екінші және үшінші бөліктері), 317-1, 317-2, 356, 357-1, 496 (екінші бөлігі), 501-баптар);";
"мемлекеттік энергетикалық бақылау және қадағалау органдарының (223-225, 225-1, 357-1-баптар);";
"жергілiктi атқарушы органдардың (облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) (127, 163-6, 165, 237-1, 309-1 (жетінші, сегізінші бөліктері), 309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктері), 342, 343, 346-352, 357-1, 357-2 (екінші бөлігі) -баптар);".
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат;):
1) 9-баптың 3-тармағы мынадай редакциядағы 2-3) тармақшамен  толықтырылсын:
"2-3) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес шағын кәсіпкерлік субъектілеріне объектілер ретінде тапсырылған;";
2) 14-баптың 1-тармағында:
13) тармақша алып тасталсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;";

3) пункт 1 статьи 44 изложить в следующей редакции:
«1. При испрашивании земельного участка для строительства объектов предварительно производится выбор земельного участка.
Результаты выбора земельного участка для строительства объекта, а в необходимых случаях и для установления его охранной или санитарно-защитной зоны оформляются структурными подразделениями соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющими функции в сфере архитектуры и градостроительства, актом о выборе земельного участка. К данному акту прилагаются проекты границ каждого земельного участка в соответствии с возможными вариантами их выбора.
Все необходимые согласования для выдачи акта выбора земельного участка под строительство объекта производятся структурными подразделениями соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющими функции в сфере архитектуры и градостроительства.
При этом запрещается предоставление земельных участков для строительства без наличия проектов детальной планировки и (или) проектов застройки, выполненных на основании генеральных планов населенного пункта (или их заменяющей схемы развития и застройки населенных пунктов с численностью жителей до пяти тысяч человек), а также проектов районной планировки для межселенных территорий.»;
4) пункт 5 статьи 150 исключить.
3. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 16, ст. 140; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; 2012 г., № 1, ст. 14; № 3, ст. 27):
1) подпункт 18) пункта 1 статьи 13 исключить;
2) пункт 5 статьи 29 изложить в следующей редакции:
«5. Право лесопользования может переходить только при условиях сохранения вида лесопользования, наличия у правопреемника необходимых средств и производственных мощностей для осуществления лесопользования и специалистов соответствующей квалификации, определяемых областными исполнительными органами.»;
3) подпункт 9) статьи 32, подпункт 4) статьи 41, пункт 2 статьи 75статью 89 исключить;
4) заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
«Глава 15. Виды лесопользования».
4. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст.27):

3) 44-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Объектiлер салу үшiн жер учаскесi сұратылатын кезде жер учаскесін таңдау алдын ала жүргiзiледi.
Объект салу үшiн, ал қажет болған жағдайларда оның күзет немесе санитариялық-қорғау аймағын белгiлеу үшiн де жер учаскесін таңдау нәтижелерiн сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері жер учаскесiн таңдау туралы актiмен ресімдейді. Осы актiге әрбiр жер учаскелерін таңдаудың ықтимал нұсқаларына сәйкес олардың шекарасының жобалары қоса беріледi.
Объект салуға жер учаскесін таңдау актісін беру үшін барлық қажетті келісулерді сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері жүргізеді.
Бұл ретте елдi мекеннiң бас жоспарлары негiзiнде орындалған егжей-тегжейлi жоспарлау жобалары және (немесе) құрылыс жобалары (немесе тұрғындарының саны бес мың адамға дейiнгi елдi мекендердi дамытудың және құрылыс салудың оларды алмастыратын схемасы), сондай-ақ қонысаралық аумақтарға арналған аудандық жоспарлау жобалары болмаса, жер учаскелерiн құрылыс үшiн беруге тыйым салынады.";
4) 150-баптың 5-тармағы алып тасталсын.
3. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 16, 140-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 1, 14-құжат; № 3, 27-құжат):
1) 13-баптың 1-тармағының 18) тармақшасы алып тасталсын;
2) 29-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Орман пайдалану құқығы орман пайдалану түрi сақталғанда ғана, құқық мирасқорының орман пайдалануды жүзеге асыру үшiн қажеттi қаражаты мен өндiрiстiк қуаты және облыстық атқарушы органдар айқындайтын тиiстi бiлiктiлiкке ие мамандары болған жағдайда ғана ауысуы мүмкiн.";
3) 32-баптың 9) тармақшасы, 41-баптың 4) тармақшасы, 75-баптың 2-тармағы, 89-бап алып тасталсын;
4) 15-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. Орман пайдалану түрлері".
4. 2003 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Су кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат, № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат):

1) подпункт 28) пункта 1 статьи 37 изложить в следующей редакции:
«28) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
2) в статье 66:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Разрешение на специальное водопользование выдают региональные органы уполномоченного органа.»;
пункт 7подпункт 4) пункта 9 исключить;
в пункте 10:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;»;
подпункт 5) исключить;
3) пункт 2 статьи 89 изложить в следующей редакции:
«2. Сброс сточных вод в поверхностные водные объекты допускается при наличии разрешения на специальное водопользование с условием их очистки до пределов, установленных уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды и уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.»;
4) пункт 3 статьи 95 изложить в следующей редакции:
«3. Физические и юридические лица, имеющие водохозяйственные сооружения для накопления талых, ливневых и паводковых вод с целью использования их для нужд сельского хозяйства, обязаны иметь разрешение на специальное водопользование.».
5. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27):
1) подпункт 38) статьи 17 изложить в следующей редакции:
«38) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
2) пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«1. Деятельность физических и юридических лиц по природоохранному проектированию, нормированию и экологическому аудиту для I категории хозяйственной и иной деятельности в соответствии со статьей 40 настоящего Кодекса осуществляется на основе лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды.»;
3) подпункты 3), 4) и 21) статьи 114 исключить.

1) 37-баптың 1-тармағының 28) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"28) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
2) 66-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Уәкiлеттi органның өңiрлiк органдары арнайы су пайдалануға рұқсат бередi.";
7-тармақ, 9-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
10-тармақта:
2) тарамақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелуi туралы куәлiктiң көшiрмесiн;";
5) тармақша алып тасталсын;
3) 89-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ағынды суды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органы мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органы белгiлеген шектерге дейiн тазарта отырып арнайы су пайдалануға рұқсаты болғанда жағдайда жер үстi су объектiлерiне ағызуға жол берiледi.";
4) 95-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ауыл шаруашылығы мұқтаждары үшiн пайдалану мақсатында ерiген, жауын және тасқын суларды жинауға арналған су шаруашылығы имараттары бар жеке және заңды тұлғалардың арнайы су пайдалануға рұқсаты болуға міндетті.".
5. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат, № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат):
1) 17-баптың 38) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"38) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
2) 21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке және заңды тұлғалардың табиғат қорғау iсiн жобалау, нормалау, экологиялық аудит жөнiндегi қызметi осы Кодекстiң 40-бабына сәйкес шаруашылық және өзге де қызметтiң I санаты үшiн қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындау мен қызмет көрсетуге арналған лицензия негiзiнде жүзеге асырылады.";
3) 114-баптың 3), 4) және 21) тармақшалары алып тасталсын.

6. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст.26; № 4, ст.32; № 5, ст.41; № 6, ст. 45):
подпункт 25) статьи 16 изложить в следующей редакции:
«25) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
7. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161: № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44):
1) подпункт 2) пункта 3 статьи 281 изложить в следующей редакции:
«2) спирт этиловый в пределах квот, определяемых уполномоченным государственным органом по контролю за производством и оборотом этилового спирта и алкогольной продукции, отпускаемый:
для производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения при наличии лицензии на соответствующий вид деятельности;
государственным организациям здравоохранения, уведомившим о начале своей деятельности в установленном порядке.»;
2) в подпункте 1) статьи 455:
абзацы пятый и девятый изложить в следующей редакции:
«залога движимого имущества и ипотеки судна;»;
«прав на произведения, охраняемые авторским правом,  а также их перерегистрацию;»;
абзац шестой исключить;
3) в таблице статьи 456:

6. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат, 2009 ж.; № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж. № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар, 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат):
16-баптың 25) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"25) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
7. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат, № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат, 2010 ж,, № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат, № 22, 130, 132-құжаттар, № 24, 145, 146, 149-құжаттар, 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар):
1) 281-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) этил спиртi мен алкоголь өнімін өндiрудi және оның айналымын бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейтiн квоталар шегiнде:
тиісті қызмет түріне лицензиясы болған жағдайда дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру үшін;
өз қызметін бастағандығы туралы белгіленген тәртіпте хабарлаған мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына босатылатын этил спиртіне.";
2) 455-баптың 1-тармағында:
бесінші және тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"жылжымалы мүлiк кепiлiн және кеменiң ипотекасын;";
"авторлық құқықпен қорғалатын туындыларға құқықтарды, сондай-ақ оларды қайта тiркегені;";
алтыншы абзац алып тасталсын;
3) 456-баптың кестесінде:

строки, порядковые номера 5, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.4.1, 5.4.2, 8.2, 8.2.1 и 8.2.2, исключить;
строки, порядковые номера 8 и 8.1, изложить в следующей редакции:
«
8.
За государственную регистрацию прав на
произведения, охраняемые авторским правом,
а также их перерегистрацию:
8.1.
за регистрацию прав на произведения,
охраняемые авторским правом
3
»;
4) абзац первый подпункта 5) статьи 457 изложить в следующей редакции:
«5) при государственной регистрации прав на произведения, охраняемые авторским правом:»;
5) пункты 1 и 2 статьи 462 изложить в следующей редакции:
«1. Сумма сбора исчисляется по установленным ставкам и уплачивается до получения разрешительных документов или после выявления факта проезда автотранспортного средства с нарушением допустимых параметров автотранспортного средства, установленных Правительством Республики Казахстан.
2. Сумма сбора уплачивается в бюджет по месту получения разрешительного документа и (или) по местонахождению (по месту фактического нахождения) плательщика сбора и (или) по месту пользования платными государственными автомобильными дорогами.»;
6) в таблице статьи 471:
строки, порядковые номера 1.1, 1.3, 1.5, 1.23, 1.25, 1.32, 1.40 и 1.42, исключить;
строку, порядковый номер 1.22, изложить в следующей редакции:
«
1.22.
Нерегулярная перевозка пассажиров
автобусами, микроавтобусами в междугородном
межобластном, межрайонном (междугородном
внутриобластном) и международном
сообщениях, а также регулярная перевозка
пассажиров автобусами, микроавтобусами в
международном сообщении
3
»;
7) пункт 7 статьи 556 изложить в следующей редакции:
«7. Уполномоченный орган разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проведения проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».»;
8) подпункт 1) пункта 9 статьи 627 изложить в следующей редакции:
«1) плановые - комплексные и тематические проверки, осуществляемые согласно плану налоговых проверок, который утверждается раз в полгода уполномоченным органом. План налоговых проверок составляется на основе анализа представленной налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности, сведений уполномоченных государственных органов, а также других документов и сведений о деятельности налогоплательщика (налогового агента);».
8. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст.5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32):

5, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.4.1, 5.4.2, 8.2, 8.2.1, және 8.2.2-жолдар алып тасталсын;
8 және 8.1-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Авторлық құқықпен қорғалатын туындыларға құқықтарды мемлекеттік тiркеу, сондай-ақ оларды қайта тiркегені үшін:
8.1.
авторлық құқықпен қорғалатын туындыларға құқықтарды тiркегені үшін
3
";
4) 457-баптың 5) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) авторлық құқықпен қорғалатын туындыларға құқықтарды мемлекеттік тiркеу кезінде:";
5) 462-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Алым сомасы белгiленген ставкалар бойынша есептеледi және рұқсат құжаттарын алғанға дейiн немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген автокөлік құралының рұқсат етілген параметрлерін бұза отырып, автокөлік құралының өту фактісі анықталғаннан кейін төленедi.
2. Алым сомасы рұқсат құжаты алынған жер бойынша және (немесе) алым төлеушінің тұрған орны (нақты тұрған жері) және (немесе) ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдарын пайдалану орны бойынша бюджетке төленеді.";
6) 471-баптың кестесінде:
1.1, 1.3, 1.5, 1.23, 1.25, 1.32, 1.40 және 1.42-жолдар алып тасталсын;
1.22-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.22.
Жолаушыларды қалааралық облысаралық, ауданаралық (облысішiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау
3
";
7) 556-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді.";
8) 627-баптың 9-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоспарлы тексеру – уәкілетті орган жарты жыл сайын бекітіп отыратын салықтық тексерулер жоспарына сәйкес жүзеге асырылатын кешенді және тақырыптық тексерулер. Салықтық тексерулер жоспары салық төлеуші (салық агенті) ұсынған салық есептілігін, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтерін, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) қызметі туралы басқа да құжаттар мен мәліметтерді талдау негізінде жасалады;".
8. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат):

1) в пункте 1 статьи 7:
дополнить подпунктами 29-1) и 29-2) следующего содержания:
«29-1) утверждению порядка формирования реестра субъектов здравоохранения, осуществляющих оптовую и розничную реализацию изделий медицинского назначения, медицинской техники в уведомительном порядке;
29-2) ведению реестра субъектов здравоохранения, осуществляющих оптовую реализацию изделий медицинского назначения, медицинской техники;»;
подпункт 62) исключить;
подпункт 72) изложить в следующей редакции:
«72) разработке и утверждению формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».»;
2) пункт 2 статьи 9 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
«20) ведут реестр субъектов, осуществляющих розничную реализацию изделий медицинского назначения, медицинской техники.»;
3) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:
«Статья 13-1. Уведомление в области здравоохранения
Следующие виды фармацевтической деятельности осуществляются по уведомлению о начале деятельности:
1) оптовая реализация изделий медицинского назначения;
2) оптовая реализация медицинской техники;
3) розничная реализация изделий медицинского назначения;
4) розничная реализация медицинской техники.»;
4) пункт 5 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«5. Государственные органы, осуществляющие государственный контроль и надзор в области здравоохранения, разрабатывают и утверждают формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».»;
5) в пункте 7 статьи 21:
подпункт 11) исключить;
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
«19) приостанавливать действие лицензии на санитарно-гигиеническую и противоэпидемическую медицинскую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;»;
6) статью 22 изложить в следующей редакции:
«Статья 22. Государственный контроль в сфере обращения
лекарственных средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники
1. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники направлен на предупреждение, выявление, пресечение нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также контроль за соблюдением нормативных правовых актов, регламентирующих обращение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в Республике Казахстан.

1) 7-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 29-1) және 29-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"29-1) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме және бөлшек саудада өткiзуді хабарлау тәртібінде жүзеге асырушы денсаулық сақтау субъектілерінің тізілімін құру тәртібін бекіту;
29-2) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткiзуді жүзеге асырушы денсаулық сақтау субъектілерінің тізілімін жүргізу;";
62) тармақша алып тасталсын;
72) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"72) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту.";
2) 9-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткiзуді жүзеге асырушы субъектілердің тізілімін жүргізеді.";
3) мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:
"13-1-бап. Денсаулық сақтау саласындағы хабарлама
Фармацевтикалық қызметтің келесі түрлері қызметті бастағандығы туралы хабарлама беру арқылы жүзеге асырылады:
1) медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме саудада өткiзу;
2) медициналық техниканы көтерме саудада өткiзу;
3) медициналық мақсаттағы бұйымдарды бөлшек саудада өткiзу;
4) медициналық техниканы бөлшек саудада өткiзу.";
4) 19-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жарты жылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді.";
5) 21-баптың 7-тармағында:
11) тармақша алып тасталсын;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы медициналық қызметке берiлген лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға;";
6) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының дәрiлiк заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, оларды анықтауға, жолын кесуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысын регламенттейтін нормативтік құқықтық актілердің сақталуын бақылауға бағытталған.

2. Объектом государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники является обращение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
3. Государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется в форме проверки и иных формах.
Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом.
4. Должностными лицами, осуществляющими государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, являются:
1) Главный государственный фармацевтический инспектор Республики Казахстан и его заместители;
2) государственные фармацевтические инспекторы;
3) главные государственные фармацевтические инспекторы областей, города республиканского значения и столицы и их заместители;
4) государственные фармацевтические инспекторы областей, города республиканского значения и столицы.
5. Должностными лицами, осуществляющими государственный контроль в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, должны быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее фармацевтическое образование.
6. Должностные лица уполномоченного органа имеют право:
1) изымать образцы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники для проведения экспертизы в количествах, достаточных и не превышающих необходимые объемы для ее проведения, без компенсации стоимости этой продукции в порядке, устанавливаемом уполномоченным органом;
2) запрещать ввоз, производство, изготовление, хранение, применение и реализацию на территории Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, пришедших в негодность, фальсифицированных, с истекшим сроком годности и других, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения;
3) выдавать предписания об устранении нарушений в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
4) приостанавливать действие лицензии на фармацевтическую деятельность сроком до шести месяцев в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) инициировать лишение лицензии на фармацевтическую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;

2. Дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылаудың объектілері болып табылады.
3. Дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
Тексеру "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандары осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
4. Дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар:
1) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік фармацевтика инспекторы және оның орынбасарлары;
2) мемлекеттік фармацевтика инспекторлары;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың бас мемлекеттік фармацевтика инспекторлары және олардың орынбасарлары;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мемлекеттік фармацевтика инспекторлары болып табылады.
5. Дәрiлiк заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар жоғары фармацевтикалық білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары болуға тиіс.
6. Уәкілетті органның лауазымды тұлғаларының:
1) уәкілетті орган белгілейтін тәртіпте сараптама жүргізу үшін оны жүргізуге жеткілікті және оған қажетті көлемнен аспайтын мөлшерде дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың үлгілерін, осы өнімнің құнын өтемей алуға;
2) жарамсыз күйге түскен, жалған, жарамдылық мерзімі өтіп кеткен дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа да дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, өндіруге, дайындауға, сақтауға, қолдануға және өткізуге тыйым салуға;
3) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар беруге;
4) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес фармацевтикалық қызметке лицензияның қолданылуын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруға;
5) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес фармацевтикалық қызметке лицензиядан айыруға бастамашылық жасауға;

6) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований или предписаний, постановлений, выданных должностными лицами уполномоченного органа;
7) посещать объекты, в которых осуществляется фармацевтическая деятельность, на предмет соблюдения требований законов Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
8) получать от субъектов в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники информацию, отчетность по вопросам обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.»;
7) пункт 4 статьи 54 исключить;
8) в пункте 8 статьи 62:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«8. Государственные органы санитарно-эпидемиологической службы на основании результатов проверки, иных форм контроля либо санитарно-эпидемиологической экспертизы выдают санитарно-эпидемиологическое заключение на:»;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) проекты планировки застройки населенных пунктов, размещения, строительства и реконструкции объектов промышленного и гражданского назначения, санитарно-защитных зон, условий водопользования и отведения сточных вод, утилизации и захоронения токсичных, радиоактивных и других вредных веществ, стандартов и нормативных документов на новые виды сырья, технологического оборудования, процессов производства пищевых продуктов, продовольственного сырья, промышленных изделий, строительных материалов, источников ионизирующего излучения, химических веществ и продуктов, биологических, лекарственных, дезинфицирующих, дезинсекционных и дератизационных средств, медицинских иммунобиологических препаратов, тары, упаковочных и полимерных материалов, контактирующих с продовольственным сырьем, пищевыми продуктами и питьевой водой, парфюмерно-косметических и других товаров широкого потребления, оборудования, приборов и рабочего инструментария;»;
9) пункты 1 и 2 статьи 69 изложить в следующей редакции:
«1. Оптовая реализация лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, получившими соответствующую лицензию на оптовую реализацию в аптечных складах либо уведомившими о начале деятельности, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».

6) жеке және заңды тұлғалар заңды талаптарды немесе уәкілетті органның лауазымды адамдары берген нұсқамаларды, қаулыларды орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде сотқа жүгінуге;
7) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары талаптарының сақталуы тұрғысынан фармацевтикалық қызмет жүзеге асырылатын объектілерге баруға;
8) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілерден дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы мәселелері бойынша ақпарат, есептеме алуға құқығы бар.";
7) 54-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
8) 62-баптың 8-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары тексерулер, бақылаудың өзге нысандары немесе санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелерiнiң негiзiнде мыналарға санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды береді:";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) елдi мекендер құрылысын жоспарлаудың, өнеркәсiптiк және азаматтық мақсаттағы объектiлердi орналастырудың, салу мен реконструкциялаудың, санитариялық-қорғаныш аймақтарының, су пайдалану мен сарқынды суларды бұру, улы, радиоактивтiк және басқа да зиянды заттарды кәдеге асыру мен көму жағдайларының жобаларына, шикiзаттың, технологиялық жабдықтың, тамақ өнiмдерi өндiрiсi процестерiнiң, азық-түлiк шикiзатының, өнеркәсiп бұйымдарының, құрылыс материалдарының, иондандырушы сәулелену көздерiнiң, химиялық заттар мен өнiмдердiң, биологиялық, дәрiлiк, дезинфекциялаушы, дезинсекциялаушы және дератизациялаушы құралдардың, медициналық иммундық-биологиялық препараттардың және азық-түлiк шикiзатымен, тамақ өнiмдерiмен және ауыз сумен жанасатын ыдыстардың, буып-түйетiн және полимерлiк материалдардың, парфюмерлiк-косметикалық және басқа да кең тұтынылатын тауарлардың, жабдықтардың, аспаптар мен жұмыс құрал-саймандарының жаңа түрлерiне арналған стандарттар мен нормативтiк құжаттардың жобаларына;";
9) 69-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткiзудi дәріханалық қоймаларда көтерме саудада өткізуге тиісті лицензия алған не "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен қызметін бастағандығы туралы хабарлаған дәрiлiк заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектiлер жүзеге асырады.

2. Розничная реализация лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, получившими соответствующую лицензию на розничную реализацию в аптеках, аптечных пунктах, передвижных аптечных пунктах либо уведомившими о начале деятельности.»;
10) подпункт 2) пункта 6 статьи 80 изложить в следующей редакции:
«2) физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на оптовую реализацию лекарственных средств либо включенными в реестр субъектов здравоохранения, осуществляющих фармацевтическую деятельность по оптовой реализации изделий медицинского назначения и медицинской техники, по уведомлению о начале деятельности;»;
11) пункт 13 статьи 180 исключить.
9. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года «О транспорте в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 447; 2001 г., № 23, ст. 309, 321; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2005 г., № 15, ст. 63; 2006 г., № 3, ст. 22; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 17-18, ст. 114; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст.21):
1) часть вторую статьи 7 исключить;
2) в части второй статьи 25:
подпункт 8) исключить;
подпункты 9) и 11) изложить в следующей редакции:
«9) контроль и надзор за соблюдением правил плавания на внутренних водных путях;»;
«11) контроль и надзор за лоцманской службой и иными морскими службами;».
10. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «О Прокуратуре» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 156, Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; 1998 г., № 15, ст. 208, 1999 г., № 8, ст. 247, № 21, ст. 774; 2000 г., № 3-4, ст. 66, № 6, ст. 142; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 167; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2008 г., № 15-16, ст. 63, № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84, № 24; ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 3; № 16, ст. 128; № 19, ст. 145):
подпункт 3-1) пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:

2. Дәрiлiк заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткiзудi дәріханаларда, дәріханалық бөлімдерде, жылжымалы дәріханалық бөлімдерде бөлшек саудада өткізуге тиісті лицензия алған немесе қызметті бастағандығы туралы хабарлаған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектiлер жүзеге асырады.";
10) 80-баптың 6-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) дәрілік заттарды көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар не қызметін бастағандығы туралы хабарлама бойынша медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткiзуді жүзеге асырушы денсаулық сақтау субъектілері тізіліміне енгізілген жеке және заңды тұлғалар;";
11) 180-баптың 13-тармағы алып тасталсын.
9. "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 447-құжат; 2001 ж., № 23, 309, 321-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 15, 63-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 17-18, 114-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 21-құжат):
1) 7-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
2) 25-баптың екінші бөлігінде:
8) тармақша алып тасталсын;
9) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Ішкі су жолдарында жүзу ережесінің сақталуын бақылауды және қадағалауды;";
"11) лоцмандық қызметті және өзге де теңіз қызметтерін бақылауды және қадағалауды;".
10. "Прокуратура туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 15, 208-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 142-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 167-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат, № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 24, 151-құжат, 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 16, 128-құжат; № 19, 145-құжат):
5-баптың 2-тармағының 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«3-1) полугодовым сводным планом проведения плановых проверок;».
11. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35):
1) подпункт 5) статьи 4-5 изложить в следующей редакции:
«5) устанавливает порядок открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов;»;
2) подпункт 7-1) пункта 1 статьи 5-1 изложить в следующей редакции:
«7-1) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
3) подпункт 20) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«20) осуществлять государственный контроль за приобретением, хранением, перевозкой, ношением, ввозом, вывозом и использованием оружия и боеприпасов (за исключением воинских), контролировать соблюдение установленных правил обращения и функционирования оружия и боеприпасов, взрывчатых веществ, наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров; осматривать с участием администрации помещения, где находятся указанные предметы, вещи, материалы; учитывать и изымать оружие в случаях, предусмотренных законодательством; осматривать имеющиеся у граждан оружие, боеприпасы и места их хранения с целью контроля за соблюдением правил обращения с ними; ставить вопрос об изъятии у организаций и граждан оружия и боеприпасов при нарушении правил их хранения и использования, а также в других случаях, предусмотренных законодательством;»;

"3-1) жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық жоспарына;".
11. "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар, № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат):
1) 4-5-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) атыс тирлерi (атыс орындары) мен стендтерiн ашу және олардың жұмыс iстеу тәртiбiн белгiлейдi;";
2) 5-1-баптың 1-тармағының 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
3) 10-баптың 1-тармағының 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) қару мен оқ-дәрiлердiң (жауынгерлiк оқ-дәрiлердi қоспағанда) сатып алынуына, сақталуына, оларды тасымалдауға, алып жүруге, әкелуге, әкетуге және пайдалануға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға, Қару мен оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды, есiрткiлiк құралдарды, психотроптық заттарды, солар тақылеттестердi, прекурсорларды ұстаудың және олардың жұмыс iстеуiнiң белгiленген ережелерінің сақталуын бақылауға; әкiмшiлiктiң қатысуымен аталған заттар, нәрселер, материалдар тұрған үй-жайларды тексеруге; қаруды есепке алуға және заңда көзделген жағдайларда алып қоюға; азаматтардағы қолындағы қаруды, оқ-дәрiлер мен олар сақталатын орындарды олардың қолдану ережелерінің сақталуын бақылау мақсатында тексеруге; қару мен оқ-дәрiлердi сақтау және пайдалану ережелері бұзылған, сондай-ақ заңдарда көзделген басқа жағдайларда ұйымдар мен азаматтардан оларды алып қою туралы мәселе қоюға;";

4) в пункте 1 статьи 11:
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
«33) выдавать в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан:
заключения на соответствие гражданского и служебного оружия и патронов к нему криминалистическим требованиям;
разрешения:
физическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, ввоз, вывоз гражданского оружия и патронов к нему;
юридическим лицам на:
приобретение, хранение взрывчатых материалов;
хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
хранение, перевозку, ввоз, вывоз гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов.»;
абзац шестой подпункта 33-5) изложить в следующей редакции:
«открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов;».
12. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 1996 года «Об авторском праве и смежных правах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 8-9, ст. 237; 2004 г., № 17, ст. 100; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2007 г., № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 75; 2012 г., № 2, ст.13; № 3, ст. 25):
пункт 3 статьи 44 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 1996 года «О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 11-12, ст. 263; 1998 г., № 23, ст. 416; 1999 г., № 4, ст. 101; 2000 г., № 6, ст. 145; 2003 г., № 14, ст. 112; 2004 г., № 11-12, ст. 67; № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; № 20, ст. 152; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102):
абзац двадцать второй статьи 11 изложить в следующей редакции:
«разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
14. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 года «О безопасности дорожного движения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 273; 2001 г., № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 54; № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; 2008 г., № 13-14, ст. 54; № 23, ст. 114; 2009 г., № 23, ст. 100; 2010 г., № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 7; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
подпункт 8) статьи 7-1 изложить в следующей редакции:

4) 11-баптың 1-тармағында:
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiпте:
азаматтық және қызметтік қару мен оның оқ-дәрілерінің криминалистикалық талаптарға сәйкестiгiне қорытынды;
жеке тұлғаларға азаматтық қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, әкелуге, әкетуге;
заңды тұлғаларға:
жарылғыш материалдарды сатып алуға, сақтауға;
азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтауға;
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтауға, тасымалдауға, әкелуге және әкетуге;
атыс тирлерi (атыс орындары) мен стендтерiн ашуға және олардың жұмыс iстеуіне рұқсат беруге.";
33-5) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"атыс тирлерi (атыс орындары) мен стендтерiн ашу және олардың жұмыс iстеуi;".
12. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 8-9, 237-құжат; 2004 ж., № 17, 100-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 75-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат):
44-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
13. "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" 1996 жылғы 5 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 11-12, 263-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 1999 ж., № 4, 101-құжат; 2000 ж., № 6, 145-құжат; 2003 ж., № 14, 112-құжат; 2004 ж., № 11-12, 67-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат):
11-баптың жиырма екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
14. "Жол жүрiсi қауiпсiздiгi туралы" 1996 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 14, 273-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2008 ж., № 13-14, 54-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
7-1-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«8) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
15. В Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года «О пожарной безопасности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 18, ст. 368; 1998 г., № 23, ст. 416; 1999 г., № 20, ст. 728; № 23, ст. 931; 2000 г., № 6, ст. 142; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 14, ст. 112; № 24, ст. 177; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 13, ст. 67; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32):
1) подпункт 16) статьи 6 изложить в следующей редакции:
«16) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
2) в статье 25:
часть третью дополнить абзацами тринадцатым и четырнадцатым следующего содержания:
«- уведомлять уполномоченный орган о начале осуществления деятельности по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению первоочередных аварийно-спасательных работ, связанных с пожарами в организациях и на объектах, на которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы;
- уведомлять уполномоченный орган о начале осуществления действий по сжиганию травяной растительности и проведению специальных огневых эффектов на открытых площадках.»;
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«Подача уведомлений осуществляется заявителями в соответствии с  Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах» не менее чем за десять рабочих дней до начала осуществления деятельности или действий.
В случае, если осуществление действий связано с угрозой нанесения вреда третьим лицам, в уведомлении дополнительно указываются принимаемые заявителем меры по обеспечению пожарной безопасности.».
16. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 года «О банкротстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 1-2, ст. 7; № 13-14, ст. 205; 1998 г., № 14, ст. 198; № 17-18, ст. 225; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 4, ст. 26; № 11, ст. 67; 2004 г., № 6, ст. 42; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 57; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14, 18; № 9, ст. 67; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 1, ст. 2, 9; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 21, ст. 161; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 6, ст. 43):
подпункт 30) статьи 10-2 изложить в следующей редакции:

"8) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;";
15. "Өрт қауiпсiздiгi туралы" 1996 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 18, 368-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 1999 ж., № 20, 728-құжат; № 23, 931-құжат; 2000 ж., № 6,142-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 14, 112-құжат; № 24, 177-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3,  22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 13, 67-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат):
1) 6-баптың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
2) 25-бапта:
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы он үшінші және он төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"- өрттің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ ұйымдар мен объектілерде өртке байланысты бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағандығы туралы уәкілетті органға хабарлау;
- шөптесін өсімдіктерді өртеу және ашық алаңдарда арнайы отты эффектілерді өткізу жөніндегі іс-қимылдарды жүзеге асыруды бастағандығы туралы уәкілетті органға хабарлау.";
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Өтініш берушілер хабарламалар беруді "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметті немесе іс-қимылды жүзеге асыруды бастағанға дейін кемінде он жұмыс күні бұрын жүзеге асырады.
Егер іс-қимылды жүзеге асыру үшінші жақтарға зиян келтіру қаупіне байланысты болған жағдайда, хабарламада өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қабылданған шаралар қосымша көрсетіледі.".
16. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 1-2, 7-құжат; № 13-14, 205-құжат; 1998 ж., № 14, 198-құжат; № 17-18, 225-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 4, 26-құжат; № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 57-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14, 18-құжаттар; № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 9-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат, № 12, 111-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат):
10-2-баптың 30) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«30) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
17. В Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1997 года «Об использовании атомной энергии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 83; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2):
1) абзац четвертый пункта 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
«обеспечение государственного контроля за ядерной и радиационной безопасностью при использовании атомной энергии;»;
2) подпункт 1) статьи 7 изложить в следующей редакции:
«1) государственное регулирование безопасного использования атомной энергии, контроль и лицензирование видов деятельности с использованием атомной энергии, с радиационным воздействием на персонал и население;»;
3) подпункт 11) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«11) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».»;
4) статью 12 изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Ядерная и радиационная безопасность
1. Любая деятельность, связанная с использованием атомной энергии, осуществляется при условии обеспечения охраны здоровья населения и окружающей среды, защищенности имущества физических и юридических лиц от вредного воздействия ионизирующего излучения.
2. Эксплуатирующая организация обязана извещать уполномоченный орган о любой аварии и (или) аварийной ситуации, связанных с деятельностью в сфере использования атомной энергии, и (или) о нарушениях условий действия лицензии на деятельность, связанную с использованием атомной энергии, в сроки, установленные законодательством в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
3. Ядерная и радиационная безопасность обеспечивается эксплуатирующей организацией в соответствии с установленными нормами и правилами в области безопасности деятельности, связанной с использованием атомной энергии, включая обращение или выполнение каких-либо действий, операций с ядерными установками, ядерными материалами, радиоактивными отходами, хранилищами радиоактивных отходов и (или) отработавшего ядерного топлива, радиоактивными веществами выше уровня изъятия, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества выше уровня изъятия или генерирующими (способными генерировать) ионизирующее излучение, а именно:
Ядерные установки:
ядерные установки общего назначения;
установки по изготовлению и производству ядерного топлива;
атомные энергетические установки с указанием типа реактора;
исследовательские атомные реакторы с указанием типа реактора.
Пункты размещения:
пункты размещения (хранилища) радиоактивных отходов общего назначения;
хранилища высокоактивных радиоактивных отходов;
хранилища среднеактивных радиоактивных отходов;
хранилища низкоактивных радиоактивных отходов;
хранилища отработавшего ядерного топлива.
Вещества и материалы:
ядерные материалы с указанием изотопного состава;
радиоактивные вещества выше уровней изъятия с указанием состава радиоактивных элементов, предельного уровня активности и агрегатного состояния радиоактивных веществ.
Радиоактивные отходы:
высокоактивные радиоактивные отходы с указанием предельного уровня активности, типа и агрегатного состояния отходов;
среднеактивные радиоактивные отходы с указанием предельного уровня активности, типа и агрегатного состояния отходов;
низкоактивные радиоактивные отходы с указанием предельного уровня активности, типа и агрегатного состояния отходов.
Промышленное оборудование:
промышленное рентгеновское оборудование общего назначения;
промышленное радиоизотопное оборудование общего назначения;
радиоизотопные датчики и измерители;
рентгеновские дефектоскопы;
радиоизотопные дефектоскопы;
рентгеновские анализаторы;
рентгеновское досмотровое оборудование;
радиоизотопное досмотровое оборудование;
досмотровое оборудование на основе ускорителей заряженных частиц;
промышленные ускорители заряженных частиц.
Медицинское диагностическое оборудование:
медицинское рентгеновское оборудование общего назначения;
медицинское рентгеновское дентальное оборудование;
медицинское рентгеновское маммографическое оборудование;
медицинское рентгеновское ангиографическое оборудование;
медицинские компьютерные рентгеновские томографы;
медицинское радиоизотопное диагностическое оборудование;
медицинские ускорители заряженных частиц.
Медицинское терапевтическое оборудование:
медицинское рентгеновское терапевтическое оборудование;
медицинские рентгеновские симуляторы;
медицинские ускорители заряженных частиц;
медицинские гамма-терапевтические установки.»;

"30) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
17. "Атом энергиясын пайдалану туралы" 1997 жылғы 14 сәуiрдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 83-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат):
1) 3-баптың 1-тармағының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"атом энергиясын пайдалану кезiнде ядролық және радиациялық қауiпсiздiкке мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;";
2) 7-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) атом энергиясын қауiпсiз пайдалануды мемлекеттік реттеу, қызметкерлер мен халыққа радиациялық әсерi бар атом энергиясын пайдаланатын қызмет түрлерiн лицензиялау және бақылау;";
3) 8-баптың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту.";
4) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Ядролық және радиациялық қауiпсiздiк
1. Атом энергиясын пайдалануға байланысты кез келген қызмет халық денсаулығын сақтау және қоршаған ортаны қорғау, иондандырушы сәуленің зиянды әсерінен жеке және заңды тұлғалардың мүлкінің қорғалуы қамтамасыз етілген жағдайда жүзеге асырылады.
2. Пайдаланушы ұйым уәкілетті органды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы заңнамада белгіленген мерзімде атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметке байланысты кез келген авария және (немесе) авариялық ахуал туралы және (немесе) атом энергиясын пайдалануға байланысты қызметке лицензияның қолданылу шарттарының бұзылуы туралы хабарлауға міндетті.
3. Ядролық және радиациялық қауiпсiздiкті ядролық қондырғылармен, ядролық материалдармен, радиоактивтiк қалдықтармен, радиоактивтiк қалдықтар және (немесе) пайдаланылған ядролық отын қоймаларымен, алу деңгейiнен жоғары радиоактивтік заттармен, құрамында алу деңгейiнен жоғары ракдиоактивтік заттар бар немесе өндіруші (өндіруге қабілетті) иондандырушы сәуле шығаратын аспаптар және қондырғылармен жұмыс істеуді немесе қандай да бір іс-қимылдарды, операцияларды орындауды қоса алғанда, атом энергиясын пайдалануға байланысты қызмет қауіпсіздігі саласындағы белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес пайдаланушы ұйым қамтамасыз етеді, атап айтқанда: Ядролық қондырғылар:
жалпы мақсаттағы ядролық қондырғылар;
ядролық отынды жасау және өндіру бойынша қондырғылар;
реактордың түрі көрсетілген атом энергетикалық қондырғылар; реактордың түрі көрсетілген зерттеу атом реакторлары.
Орналастыру пункттері:
жалпы мақсаттағы радиоактивтік қалдықтарды орналастыру (сақтау) пункттері;
жоғары активті радиоактивтік қалдықтарды сақтау қоймасы;
орта активті радиоактивтік қалдықтарды сақтау қоймасы;
төмен активті радиоактивтік қалдықтарды сақтау қоймасы;
пайдаланылған ядролық отынның қоймасы.
Заттар мен материалдар:
изотоптық құрамы көрсетілген ядролық материалдар;
радиоактивтік элементтер құрамы, белсендiлiктің шекті деңгейі және радиоактивтік заттардың агрегаттық жағдайы көрсетілген алу деңгейiнен жоғары радиоактивтік заттар.
Радиоактивтік қалдықтар:
белсендiлiктің шекті деңгейі, қалдықтардың агрегаттық жағдайы және түрі көрсетілген жоғары активті радиоактивтік қалдықтар;
белсендiлiктің шекті деңгейі, қалдықтардың агрегаттық жағдайы және түрі көрсетілген орта активті радиоактивтік қалдықтар;
белсендiлiктің шекті деңгейі, қалдықтардың агрегаттық жағдайы және түрі көрсетілген төмен активті радиоактивтік қалдықтар.
Өнеркәсіптік жабдық:
жалпы мақсаттағы рентгендік өнеркәсіп жабдығы;
жалпы мақсаттағы радиоизотоптық өнеркәсіп жабдығы;
радиоизотоптық датчиктер мен өлшеуіштер;
рентгендік дефектоскоптар;
радиоизотоптық дефектоскоптар;
рентгендік анализаторлар;
рентгендік тексеріп қарау жабдығы;
радиоизотоптық тексеріп қарау жабдығы;
зарядталған бөлшектердің үдеткіштері негізіндегі тексеріп қарау жабдығы;
зарядталған бөлшектердің өнеркәсіптік үдеткіштері.
Медициналық диагностикалық жабдық:
жалпы мақсаттағы медициналық рентгендік жабдық;
медициналық рентгендік денталдық жабдық;
медициналық рентгендік маммографиялық жабдық;
медициналық рентгендтік ангиографиялық жабдық;
медициналық компьютерлік рентгендік томографтар;
медициналық радиоизотоптық диагностикалық жабдық;
зарядталған бөлшектердің медициналық үдеткіштері.
Медициналық терапевтік жабдық:
медициналық терапевтік рентгендік жабдық;
медициналық рентгендік симуляторлар;
зарядталған бөлшектердің медициналық үдеткіштері;
медициналық гамма-терапевтік қондырғылар.";

5) пункт 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«3. Физическая защита ядерных материалов и ядерных установок обеспечивается эксплуатирующими организациями. Контроль за обеспечением физической защиты ядерных установок и ядерных материалов осуществляется уполномоченным органом.».
18. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст.106, 108; № 18, ст.143; 2009 г., № 11-12, ст.54; № 18, ст.84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41):
подпункт 10) статьи 10-2 изложить в следующей редакции:
«10) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
19. В Закон Республики Казахстан от 7 мая 1997 года «О Гражданской обороне» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 9, ст. 93; 1998 г., № 23, ст. 416; 1999 г., № 4, ст. 101; 2000 г., № 6, ст. 142; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 16, ст. 104; 2007 г., № 10, ст. 69; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 21, ст. 97; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32):
1) статью 17-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 17-1. Государственный контроль в области Гражданской
обороны
1. Государственный контроль в области Гражданской обороны осуществляется в форме проверки и иных формах.
2. Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан». Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с настоящим Законом.
3. К должностным лицам, осуществляющим государственный контроль в области Гражданской обороны, относятся:
Главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю в области Гражданской обороны;
заместители Главного государственного инспектора Республики Казахстан по государственному контролю в области Гражданской обороны;
государственные инспекторы Республики Казахстан по контролю в области Гражданской обороны;
главные государственные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы по государственному контролю в области Гражданской обороны;
заместители главных государственных инспекторов областей, города республиканского значения, столицы по государственному контролю в области Гражданской обороны;
государственные инспекторы областей, городов и районов по государственному контролю в области Гражданской обороны.»;

5) 14-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ядролық материалдар мен ядролық қондырғылардың физикалық жағынан қорғалуын пайдаланушы ұйымдар қамтамасыз етедi. Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдардың физикалық жағынан қорғалуын қамтамасыз етудi бақылауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.".
18. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат, № 5, 41-құжат):
10-2-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
19. "Азаматтық қорғаныс туралы" 1997 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 9, 93-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 1999 ж., № 4, 101-құжат; 2000 ж., № 6, 142-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 16, 104-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат):
1) 17-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1-бап. Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
2. Тексеру "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік бақылаудың өзге нысандары осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларға:
Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау жөнiндегi Бас мемлекеттік инспекторы;
Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау жөнiндегi Бас мемлекеттік инспекторының орынбасарлары;
Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау жөнiндегi мемлекеттік инспекторлары;
облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары;
облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторларының орынбасарлары;
облыстардың, қалалар мен аудандардың Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттiк бақылау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жатады.";

2) абзац восемнадцатый статьи 19 изложить в следующей редакции:
«разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
20. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года «О языках в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 202; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 10, ст. 52; 2007 г., № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25):
подпункт 7) статьи 25 изложить в следующей редакции:
«7) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
21. В Закон Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 2-3, ст. 25; 2001 г., № 20, ст. 258; 2002 г., № 5, ст. 50; 2004 г., № 5, ст. 29; № 13, ст. 74; 2005 г., № 17-18, ст. 73; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 86; № 13, ст. 100; № 19, ст. 147; 2008 г., № 13-14, ст. 55; № 21, ст. 97; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 22, ст. 94; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 7; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) в статье 15:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
«В случае непредставления экспертного заключения на проект нормативного правового акта, в срок, установленный государственным органом, проект нормативного правового акта считается согласованным без замечаний.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Экспертные заключения представляют собой консолидированное мнение членов аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства, носят рекомендательный характер и являются обязательным приложением к проекту нормативного правового акта до их принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.»;
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«В случае несогласия с экспертным заключением, государственный орган направляет в аккредитованные объединения субъектов частного предпринимательства ответ с обоснованием причин несогласия с экспертным заключением. Такие ответы с обоснованием являются обязательным приложением к проекту нормативного правового акта до их принятия.»;

2) 19-баптың он сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
20. "Қазақстан Республикасындағы тiл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 202-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат):
25-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
21. "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 2-3, 25-құжат; 2001 ж., № 20, 258-құжат; 2002 ж., № 5, 50-құжат; 2004 ж., № 5, 29-құжат; № 13, 74-құжат; 2005 ж., № 17-18, 73-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 86-құжат; № 13, 100-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 13-14, 55-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 22, 94-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 15-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік орган белгілеген мерзімде нормативтік құқықтық акт жобасына сараптамалық қорытынды ұсынбаған жағдайда нормативтік құқықтық акт жобасы ескертусіз келісілді деп саналады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сараптамалық қорытындылар жеке кәсiпкерлiк субъектiлерінің аккредиттелген бiрлестiктерi мүшелерiнiң ортақ пiкiрiн бiлдiредi, ұсынымдық сипатта болады және оны қабылдағанға дейiн, оның ішінде осы жобаны мүдделi мемлекеттiк органдармен кейінгі әрбiр келiсу кезiнде нормативтiк құқықтық актiнiң жобасына мiндеттi қосымша болып табылады.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк орган сараптамалық қорытындымен келiспеген жағдайда жеке кәсiпкерлiк субъектiлерінің аккредиттелген бiрлестiктеріне сараптамалық қорытындымен келiспеу себептерiн негiздеп, жауап жiбередi. Мұндай негізделген жауаптар нормативтiк құқықтық актiнiң жобасын қабылдағанға дейiн оған мiндеттi қосымша болып табылады.";

2) пункт 4-1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«4-1. Нормативные правовые акты, которыми утверждаются квалификационные требования, предъявляемые к отдельным видам (подвидам) деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие квалификационным требованиям, а также перечни отдельных товаров, экспорт и импорт которых подлежат лицензированию, не могут быть введены в действие до истечения двадцатиоднодневного срока после официального опубликования этих актов.».
22. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст.62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 112; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 9, 15; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30):
подпункт 3-1) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«3-1) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
23. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 220; 2001 г., № 23, ст. 318; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст.16):
1) в статье 1:
подпункты 6) и 10) изложить в следующей редакции:
«6) племенной завод - хозяйствующий субъект, уведомивший местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности по разведению, совершенствованию и реализации высокоценных животных, апробированного заводского, внутрипородного, зонального типов, заводской линии, кросса, семейства определенной породы;»;
«10) дистрибьютерный центр по реализации племенной продукции (материала) (далее - дистрибьютерный центр) - юридическое лицо, уведомившее местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности по приобретению, хранению и реализации семени и эмбрионов племенных животных, признанных улучшателями;»;
подпункт 12) исключить;
подпункты 19)20)21) и 22) изложить в следующей редакции:

2) 36-баптың 4-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Жекелеген қызмет түрлеріне (кіші түрлеріне) қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбелерін, сондай-ақ экспорты мен импорты лицензиялануға жататын жекелеген тауарлар тiзбелерiн бекiтетiн нормативтiк құқықтық актiлер осы актiлер ресми жарияланғаннан кейiн жиырма бiр күндiк мерзiм өткенге дейiн қолданысқа енгiзiле алмайды.".
22. "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 112-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 9, 15-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат):
13-баптың 1-тармағының 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
23. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 16, 220-құжат; 2001 ж., № 23, 318-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат):
1) 1-бапта:
6) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) асыл тұқымды мал зауыты – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына құндылығы жоғары малды, сапасы анықтаудан өткен зауыттық, бір тұқым ішіндегі, аймақтық типтерді, зауыттық тұқымдық желіні, кросты, белгілі бір тұқым тобын өсіру, жетілдіру және сату жөніндегі қызметті бастағандығы туралы хабарлаған шаруашылық жүргізуші субъект;";
"10) асыл тұқымды өнiм (материал) сату жөнiндегi дистрибьютерлiк орталық (бұдан әрi – дистрибьютерлiк орталық) – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына асылдандырушы деп танылған асыл тұқымды малдың ұрығы мен эмбриондарын сатып алу, сақтау және сату жөніндегі қызметті бастағандығы туралы хабарлаған заңды тұлға;";
12) тармақша алып тасталсын;
19), 20), 21) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

«19) племенной центр - юридическое лицо, уведомившее местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности по содержанию племенных производителей, получению, накоплению, хранению их семени, а также реализации семени производителей, признанных улучшателями;
20) племенное хозяйство - хозяйствующий субъект, уведомивший местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности по разведению и реализации племенных животных определенного вида и породы;
21) физические и (или) юридические лица по оказанию услуг по воспроизводству животных - физические и (или) юридические лица, уведомившие местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности по оказанию услуг по воспроизводству животных;
22) физические и (или) юридические лица по оказанию услуг по определению племенной ценности животных - физические и (или) юридические лица, уведомившие местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности по оказанию услуг по определению племенной ценности животных;»;
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
«22-1) единый государственный реестр субъектов в области племенного животноводства - перечень физических и юридических лиц, уведомивших местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности в области племенного животноводства, формируемый и размещаемый на интернет-портале местного исполнительного органа.»;
2) подпункт 19) статьи 10 изложить в следующей редакции:
«19) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
3) статью 10-1 дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
«12) осуществляют прием уведомлений от физических и юридических лиц о начале деятельности в области племенного животноводства в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах»;
13) ведут единый государственный реестр физических и юридических лиц, уведомивших местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности в области племенного животноводства.»;

"19) малды асылдандырушы орталық – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына асыл тұқымды тұқымдық малды ұстау, олардың ұрығын алу, жинақтау, сақтау, сондай-ақ асылдандырушы деп танылған тұқымдық малдың ұрығын сату жөніндегі қызметті бастағандығы туралы хабарлаған заңды тұлға;
20) малды асылдандырушы шаруашылық – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына белгiлi бiр түр мен тұқымға жататын асыл тұқымды мал өсiру мен сату жөніндегі қызметті бастағандығы туралы хабарлаған шаруашылық жүргiзушi субъект;
21) малды өз төлiнен өсiру жөнiндегі қызметті көрсететiн жеке және (немесе) заңды тұлғалар – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына малды өз төлiнен өсiру жөнiндегі қызмет көрсетудi бастағандығы туралы хабарлаған жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
22) малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөнiндегі қызметті көрсететiн жеке және (немесе) заңды тұлғалар – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөніндегі қызмет көрсетуді бастағандығы туралы хабарлаған жеке және (немесе) заңды тұлғалар;";
мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің бірыңғай мемлекеттік тізілімі – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына жергiлiктi атқарушы органның интернет-порталында қалыптастырылатын және орналастырылатын асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті бастағандығы туралы хабарлаған жеке және заңды тұлғалардың тізбесі.";
2) 10-баптың 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"19) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді";".
3) 10-1-бап мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті бастағандығы туралы жеке және заңды тұлғалардан келіп түсетін хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады;
13) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметті бастағандығы туралы хабарлаған жеке және заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тізілімін жүргізеді.";

4) статью 12 изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Требования к осуществлению деятельности субъектов в
области племенного животноводства
1. Требования, предъявляемые к физическим и юридическим лицам, осуществляющим деятельность племенного завода или племенного хозяйства, включают:
1) наличие плана селекционно-племенной работы с животными апробированных или создаваемых пород, типов, кроссов, разработанного учеными научных организаций с участием специалистов племенных заводов и хозяйств;
2) соответствие количественных и качественных показателей продуктивности животных требованиям стандартов для соответствующих пород и типов животных;
3) наличие материально-технической базы, позволяющей обеспечить:
содержание и использование племенных животных апробированных пород, внутрипородных и заводских типов, заводских линий и кроссов определенных пород (для племенных заводов);
направленное выращивание племенного молодняка апробированных пород, внутрипородных и заводских типов, заводских линий и кроссов определенных пород (для племенных заводов);
функционирование контрольно-испытательных дворов и пунктов по оценке животных по собственной продуктивности и качеству потомства (для племенных заводов);
4) наличие кормовой базы, обеспечивающей:
сбалансированное кормление племенных животных в соответствии с технологией производства и выращивания племенной продукции (материала);
проведение целенаправленной оценки животных по собственной продуктивности и качеству потомства (для племенных заводов);
5) непрерывное ведение учета в течение 5 лет, подтверждающего происхождение, продуктивность и качество племенных животных, племенной продукции (материала) по установленным формам;
6) проведение обязательной сертификации ежегодно реализуемого племенного молодняка (наличие сертификата соответствия (племенного свидетельства), а также наличие ветеринарного свидетельства о благополучии реализуемой племенной продукции от заболеваний;
7) наличие специалистов с соответствующим образованием (зоотехническим или ветеринарным);
8) наличие ветеринарно-санитарного заключения о благополучии животных, выданного главным ветеринарным инспектором района;
9) соблюдение соответствующих зоогигиенических и ветеринарно- санитарных требований, связанных с содержанием, разведением, использованием и кормлением племенных животных;
10) содержание территории, животноводческих помещений, а также других сооружений для хозяйственных нужд в условиях, отвечающих зоогигиеническим требованиям;

4) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің қызметті жүзеге асыруына қойылатын талаптар
1. Асыл тұқымды мал зауыты немесе асыл тұқымды мал шаруашылығы мәртебесін иеленуге үміткер жеке және заңды тұлғаларға қойылатын талаптар мыналарды:
1) асыл тұқымды мал зауыттары және шаруашылықтары мамандарының қатысуымен ғылыми ұйымдардың ғалымдары әзірлеген, малдың сапасы анықталған немесе жаңа жасалған тұқымымен, типімен, кросымен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жоспарының болуын;
2) мал өнімділігінің сандық және сапалық көрсеткіштерінің малдардың тиісті тұқымы мен типтері үшін стандарт талаптарына сәйкестігін;
3) мыналарды:
тұқымының сапасы анықталған, бір тұқым ішіндегі және зауыттық типтегі, зауыттық желiлер мен белгiлi бiр тұқымдар кростарын, асыл тұқымды малдарды ұстау мен пайдалануды (асыл тұқымды мал зауыттары үшiн);
тұқымының сапасы анықталған, бір тұқым ішіндегі және зауыттық типтегі, зауыттық желiлер мен белгiлi бiр тұқымдар кростарының асыл тұқымды мал төлдерін бағыттап өсiрудi (асыл тұқымды мал зауыттары үшiн);
малды өз өнiмдiлiгi және ұрпағының сапасы бойынша бағалау жөнiндегi бақылау-сынақтан өткiзу аулалары мен пункттерiнiң жұмыс iстеуiн (асыл тұқымды мал зауыттары үшiн) қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық базаның болуын;
4) мыналарды:
асыл тұқымды мал өнiмiн (материалын) өндiру мен өсiру технологиясына сәйкес асыл тұқымды малды теңгерімді азықтандыруды;
малға өз өнiмдiлiгi және ұрпағының сапасы бойынша нысаналы бағалау жүргiзудi (асыл тұқымды мал зауыттары үшiн) қамтамасыз ететiн жемшөп базасының болуын;
5) 5 жыл бойы белгiленген нысандар бойынша асыл тұқымды малдың шығу тегiн, өнiмдiлiгiн және сапасын, асыл тұқымды өнiмдi (материалды) растайтын есептердің үздiксiз жүргiзілуін;
6) жыл сайын сатылатын асыл тұқымды мал төлiне мiндеттi түрде сертификаттау жүргiзуді (сәйкестiлiк сертификатының (асыл тұқымдық куәлiгiнiң) болуы), сондай-ақ сатылатын асыл тұқымды өнiмнiң аурулардан сау екенi туралы ветеринариялық куәлiктiң болуын;
7) тиiстi бiлiмi (зоотехникалық немесе ветеринариялық) бар мамандардың болуын;
8) ауданның бас ветеринариялық инспекторы берген малдардың аурулардан сау екені туралы ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуын;
9) асыл тұқымды малды ұстауға, өсiруге, пайдалануға және азықтандыруға байланысты тиiстi зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық талаптардың сақталуын;
10) шаруашылық мұқтаждарына арналған аумақтарды, мал шаруашылығы үй-жайларын, сондай-ақ басқа да имараттардың зоогигиеналық талаптарға сай келетiн жағдайларда ұсталуын;

11) обеспечение проведения идентификации племенных животных и оформление на них ветеринарных паспортов в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
2. Требования, предъявляемые к юридическим лицам, осуществляющим деятельность племенного центра, включают:
1) наличие плана работы, соответствующего целям и задачам плана селекционно-племенной работы племенных заводов по разводимым породам животных;
2) наличие необходимого количества высокопродуктивных племенных производителей разводимых пород, у которых продуктивность матерей превышает стандарт породы не менее 50 процентов;
3) наличие материально-технической базы (комплекс типовых производственных помещений, включая специальную лабораторию для низкотемпературного замораживания и хранения семени производителей, ветеринарных объектов, лабораторное и криогенное оборудование), позволяющей обеспечить:
содержание и использование племенных производителей;
получение, накопление, длительное хранение и использование глубоко охлажденного семени производителей, оцененных по качеству потомства и признанных улучшателями;
приобретение, хранение и реализацию эмбрионов;
4) наличие кормовой базы для обеспечения уровня кормления, соответствующего нормам для племенных производителей;
5) наличие учета получения, накопления, хранения семени и эмбрионов;
6) проведение оценки производителей по собственной продуктивности и качеству потомства;
7) проведение обязательной сертификации ежегодно реализуемой племенной продукции (материала);
8) наличие специалистов с соответствующим образованием (зоотехническим или ветеринарным);
9) наличие ветеринарно-санитарного заключения о благополучии животных, выданного главным ветеринарным инспектором района;
10) соблюдение соответствующих зоогигиенических и ветеринарно-санитарных требований, связанных с содержанием, разведением, использованием и кормлением племенных животных;
11) содержание территории, животноводческих помещений, а также других сооружений для хозяйственных нужд в условиях, отвечающих зоогигиеническим требованиям;
12) обеспечение проведения идентификации племенных животных и оформления на них ветеринарных паспортов в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
3. Требования к юридическим лицам, осуществляющим деятельность дистрибьютерного центра, включают:
1) наличие плана работы, соответствующего планам селекционно- племенной работы племенных заводов и племенных хозяйств;

11) ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiпте асыл тұқымды малдарға сәйкестендiрудің жүргiзілуін және оларға ветеринариялық паспорттар ресiмделуін қамтамасыз етуді қамтиды.
2. Малды асылдандырушы орталық мәртебесiн алуға үмiткер заңды тұлғаларға қойылатын талаптар мыналарды:
1) малдың өсiрiлетiн тұқымдары бойынша асыл тұқымды мал зауыттарының селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жоспарының мақсаттары мен мiндеттерiне сай келетiн жұмыс жоспарының болуын;
2) енелерiнiң өнiмдiлiгi тұқым стандартынан кемiнде 50 пайыздан асатын, өсiрiлетiн тұқымдардың өнiмдiлiгi жоғары асыл тұқымды еркек малдың қажеттi санының болуын;
3) мыналарды:
асыл тұқымды еркек малды ұстау мен пайдалануды;
тұқым сапасы бойынша бағаланған және асылдандырушы деп танылған тұқымдық малдың ұрығын алуды, жинақтауды, барынша салқындатылған ұрығын ұзақ уақыт сақтауды және пайдалануды;
эмбриондарды сатып алуды, сақтауды және сатуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық базаның (еркек малдың ұрықтарын төменгi температурада мұздатуға және сақтауға арналған арнаулы зертхананы, ветеринариялық объектiлердi, зертханалық және криогендiк жабдықтарды қоса алғанда, үлгiлiк өндiрiстiк үй-жайлар кешенi) болуын;
4) асыл тұқымды еркек малға арналған нормаларға сәйкес келетiн азықтандыру деңгейiн қамтамасыз ету үшiн жемшөп базасының болуын;
5) ұрық пен эмбриондар алу, жинақтау, сақтау есебiнiң болуын;
6) еркек малды өз өнiмдiлiгi мен ұрпағының сапасы бойынша бағалаудың жүргiзілуін;
7) жыл сайын сатылатын асыл тұқымды өнiмге (материалға) мiндеттi түрде сертификаттаудың жүргiзілуін;
8) тиiстi бiлiмi (зоотехникалық немесе ветеринариялық) бар мамандардың болуын;
9) малдың аурудан сау екені туралы ауданның бас ветеринариялық инспекторы берген ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуын;
10) асыл тұқымды малды ұстауға, өсiруге, пайдалануға және азықтандыруға байланысты тиiстi зоогигиеналық және ветеринариялық-санитариялық талаптардың сақталуын;
11) шаруашылық мұқтаждарына арналған аумақтардың, мал шаруашылығы үй-жайларының, сондай-ақ басқа да имараттардың зоогигиеналық талаптарға сәйкес келетін жағдайларда ұсталуын;
12) ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiпте асыл тұқымды малдарға сәйкестендiрудің жүргiзілуін және оларға ветеринариялық паспорттардың ресiмделуін қамтамасыз етуді қамтиды.
3. Дистрибьютерлiк орталық мәртебесiн алуға үмiткер заңды тұлғаларға қойылатын талаптар мыналарды:
1) асыл тұқымды мал зауыттары мен малды асылдандырушы шаруашылықтарының селекциялық-асыл тұқымдық жұмыс жоспарларына сәйкес келетiн жұмыс жоспарының болуын;

2) наличие материально-технической базы (в том числе производственные помещения со стационарными биохранилищами, лабораторное и криогенное оборудование), позволяющей обеспечить хранение и реализацию семени производителей, признанных улучшателями, и эмбрионов;
3) ведение учета поступления, хранения и реализации семени производителей и эмбрионов;
4) наличие специалистов с соответствующим образованием (зоотехническим или ветеринарным);
5) наличие ветеринарно-санитарного заключения, выданного главным ветеринарным инспектором района.
4. Для прекращения своей деятельности физические и юридические лица представляют в местный исполнительный орган района (города областного значения), области (города республиканского значения, столицы) или центр обслуживания населения уведомление.»;
5) подпункт 1) статьи 18 изложить в следующей редакции:
«1) они получены соответственно в субъектах в области племенного животноводства;»;
6) часть вторую статьи 19 изложить в следующей редакции:
«Бонитировка проводится физическими и (или) юридическими лицами, оказывающими услуги по определению племенной ценности, в целях определения и документального подтверждения происхождения, продуктивности племенных животных, отсутствия у них генетических пороков, а также происхождения и качества семени или эмбрионов.»;
7) часть вторую статьи 20 изложить в следующей редакции:
«Проверка племенных животных-производителей проводится физическими и (или) юридическими лицами, оказывающими услуги по определению племенной ценности животных.».
24. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года «О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 17-18, ст. 221; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 10, ст. 106; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 5-6, ст. 30; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2011 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 81; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32):
пункт 2 статьи 7 исключить.
25. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года «Об аудиторской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 22, ст. 309; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст.15):
подпункт 18) статьи 7 изложить в следующей редакции:

2) асылдандырушы деп танылған еркек малдың ұрығы мен эмбриондарын сақтау мен сатуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн материалдық-техникалық базаның (оның iшiнде стационарлық биоқоймалары бар өндiрiстiк үй-жайлар, зертханалық және криогендiк жабдықтар) болуын;
3) еркек малдың ұрықтары мен эмбриондарының түсуiн, сақталуын және сатылуын есепке алуды жүргiзуін;
4) тиiстi бiлiмi (зоотехникалық немесе ветеринариялық) бар мамандардың болуын;
5) ауданның бас ветеринариялық инспекторы берген ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуын қамтиды.
4. Жеке және заңды тұлғалар өз қызметін тоқтату үшін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына немесе халыққа қызмет көрсету орталығына хабарлама береді.";
5) 18-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) олар тиiсiнше асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлерде алынған;";
6) 19-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
" Бағалауды асыл тұқымдық құндылықты анықтау жөнiндегі қызмет көрсететiн жеке және (немесе) заңды тұлғалар асыл тұқымды малдың шығу тегiн, өнiмдiлiгiн, оларда тектiк аурулардың жоқтығын, сондай-ақ ұрықтары немесе эмбриондарының шығу тегi мен сапасын айқындау және құжатпен растау мақсатында жүргiзедi.";
7) 20-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымды еркек малды тексерудi малдың асыл тұқымдық құндылығын анықтау жөнiнде қызмет көрсететiн жеке және (немесе) заңды тұлғалар жүргiзедi.".
24. "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 17-18, 221-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2002 ж., № 10, 106-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 5-6, 30-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 81-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат):
7-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
25. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат, 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат):
7-баптың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«18) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
26. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года «О Национальном архивном фонде и архивах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст. 435; 2001 г., № 21-22, ст. 286; 2003 г., № 10, ст. 53; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 8, ст. 55; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32):
подпункт 5) пункта 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«5) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
27. В Закон Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года «О карантине растений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 2-3, ст. 34; № 23, ст. 931; 2002 г., № 4, ст. 30; 2003 г., № 15, ст. 121; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2009 г., № 18, ст. 84, 85; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) подпункт 3) статьи 1 исключить;
2) подпункты 25) и 30) пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«25) выдает фитосанитарные и карантинные сертификаты на подкарантинную продукцию;»;
«30) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
3) подпункт 1) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«1) задерживать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, подкарантинную продукцию и объекты контроля и надзора по карантину растений на период проведения осмотра, досмотра, фитосанитарной экспертизы и, при необходимости, обеззараживания, а также при их перевозке без фитосанитарного либо карантинного сертификата или в случаях несоответствия фитосанитарным требованиям;»;

"18) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
26. "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" 1998 жылғы
22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 435-құжат; 2001 ж., № 21-22, 286-құжат; 2003 ж., № 10, 53-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 8, 55-құжат; 2009 ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат):
18-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту";".
27. "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 2-3, 34-құжат; № 23, 931-құжат; 2002 ж., № 4, 30-құжат; 2003 ж., № 15, 121-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 85-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 1-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-баптың 1-тармағының 25) және 30) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"25) карантинге жатқызылған өнiмге фитосанитариялық және карантиндiк сертификаттар бередi;";
"30) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді";";
3) 8-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) карантинге жатқызылған өнім мен өсімдіктер карантині жөніндегі бақылау және қадағалау объектілерін тексеру, тексеріп қарау, фитосанитариялық сараптама және қажет болған кезде залалсыздандыру кезеңінде, сондай-ақ оларды фитосанитариялық не карантиндік сертификатсыз тасымалдау кезінде немесе фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте кідіртуге;";

4) в статье 13:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Ввоз на территорию Республики Казахстан подкарантинной продукции разрешается только через фитосанитарные контрольные посты.
Оформление таможенных документов на подкарантинную продукцию проводится после прохождения фитосанитарного надзора.
Карантинные меры других государств признаются, если они обеспечивают надлежащий уровень фитосанитарной охраны, применяемой в Республике Казахстан.
Импортная и транзитная подкарантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах, автофургонах, авторефрижераторах и на других транспортных средствах.
Ввоз подкарантинной продукции иностранными дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами международных организаций, находящимися на территории Республики Казахстан, а также лицами, пользующимися привилегиями и иммунитетом, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.»;
подпункт 1) пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
«1) подкарантинной продукции без фитосанитарных сертификатов национальных карантинных служб стран-экспортеров;»;
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«3) требование в области карантина растений национальной службы по карантину растений страны-импортера, указанное в договоре на экспортируемую подкарантинную продукцию;»;
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
«Государственный инспектор по карантину растений разъясняет владельцам подкарантинной продукции законодательство Республики Казахстан в области карантина растений, устанавливает наличие фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-экспортера, проводит внешний осмотр транспорта, подкарантинной продукции. С подкарантинной продукции производит отбор образцов, исследование их на месте в целях выявления карантинных вредителей, болезней растений и сорняков. При необходимости образцы и объекты передаются в Республиканскую карантинную лабораторию на подтверждение видовой принадлежности объектов к карантинным видам.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Обеззараживанию подлежат транспортные средства и подкарантинная продукция, зараженные карантинными объектами, продукция, обеззараживание которой предусмотрено, а также транспортные средства и подкарантинная продукция, потенциально опасные в карантинном отношении, по предписанию Главного государственного инспектора по карантину растений Республики Казахстан.
Обеззараживание подкарантинной продукции, предусмотренное по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений по результатам карантинного досмотра, проводится владельцами подкарантинной продукции на договорной основе с фумигационными отрядами.
При выявлении карантинных объектов в подкарантинной продукции на фитосанитарных контрольных постах работы по обеззараживанию проводятся в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей таможенного союза, в фумигационных камерах, штабелях, трюмах судов и барж, вагонах, контейнерах и на других видах транспорта.
Все виды транспортных средств после перевозки импортной подкарантинной продукции, а также продукции из карантинных зон Республики Казахстан подлежат обязательной очистке с уничтожением отходов, а в случае необходимости - фумигации в местах, определенных государственным инспектором по карантину растений.».

4) 13-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге фитосанитариялық бақылау бекеттерi арқылы ғана рұқсат етiледi.
Карантинге жатқызылған өнiмге арналған кедендік құжаттарды ресімдеу фитосанитариялық бақылаудан өткiзiлген соң жүргізіледi.
Егер Қазақстан Республикасында қолданылатын фитосанитариялық қорғаудың тиiстi деңгейiн қамтамасыз ететiн болса, басқа мемлекеттердiң карантиндік шаралары танылады.
Импорттық және транзиттік карантинге жатқызылған өнiм Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жабық немесе изотермиялық, ақаусыз және пломбаланған контейнерлерде, герметикалық орамаларда, вагондарда, автофургондарда, авторефрижераторларда және басқа да көлiк құралдарында тасымалданады.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң, консулдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ артықшылықтар мен иммунитеттi пайдаланушы тұлғалардың карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуi Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүргiзiледi.";
2-1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) экспорттаушы елдердің ұлттық карантиндік қызметтерінің фитосанитариялық сертификаттарынсыз карантинге жатқызылған өнімді;";
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) экспортталатын карантинге жатқызылған өнiмге арналған шартта көрсетiлген импорттаушы елдiң өсiмдiктер карантинi жөніндегі ұлттық қызметiнiң өсiмдiктер карантинi саласындағы талабын;";
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнім иелерiне Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi саласындағы заңнамасын түсiндiредi, экспорттаушы елдiң ұлттық карантиндiк қызметiнiң фитосанитариялық сертификатының болуын анықтайды, көлiкке, карантинге жатқызылған өнiмге сырттай тексеру жүргiзедi. Карантиндiк зиянкестердi, өсiмдiк ауруларын және арамшөптердi анықтау мақсатында карантинге жатқызылған өнiмнен үлгiлердi iрiктеп алып, оларға сол жерде зерттеу жүргiзедi. Қажет болғанда үлгiлер мен объектiлер Республикалық карантиндiк зертханаға объектiлердiң карантиндiк түрлерге жататынын растау үшiн берiледi.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Карантиндiк объектiлермен залалданған көлiк құралдары мен карантинге жатқызылған өнiмдер, залалсыздандыру көзделген өнiмдер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының ұйғарымы бойынша карантиндiк тұрғыдан ықтимал қаупi бар көлiк құралдары мен карантинге жатқызылған өнiмдер залалсыздандыруға жатады.
Карантиндiк тексеріп қараудың нәтижелерi бойынша өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың ұйғарымдары көзделген, карантинге жатқызылған өнiмдердi залалсыздандыруды карантинге жатқызылған өнімнің иелерi фумигациялық отрядтармен шарт жасау негiзiнде жүргiзедi.
Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде карантинге жатқызылған өнiмдерде карантиндiк объектiлер анықталған кезде кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде фумигациялық камераларда, штабельдерде, кемелер мен баржалардың трюмдерінде, вагондарда, контейнерлерде және көлiктiң басқа да түрлерiнде залалсыздандыру бойынша жұмыстар жүргiзiледi.
Көлiк құралдарының барлық түрлерi карантинге жатқызылған импорттық өнімді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының карантиндi аймақтарынан өнiмдердi тасымалдаудан кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор белгiлеген жерлерде өнiмдердiң қалдықтары жойыла отырып, мiндеттi тазартуға, ал қажет болған жағдайда фумигациялауға жатады.".

28. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года «О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст. 720; 2004 г., № 5, ст. 27; № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 82; 2010 г., № 15, ст. 71; № 22, ст. 128; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) пункт 2 статьи 6 исключить;
2) подпункт 4) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«4) в детских учреждениях и организациях образования;»;
3) статью 11 изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Порядок и условия хранения и реализации этилового спирта
1. Реализация этилового спирта допускается в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан,:
1) организациям по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и государственным организациям здравоохранения при наличии лицензии на соответствующий вид деятельности, а также уведомившим о начале своей деятельности, в установленном порядке в пределах выделенных квот;
2) производителям алкогольной продукции, на выработку которой используется этиловый спирт;
3) организациям, использующим этиловый спирт в технических целях, для лабораторных нужд или при производстве неалкогольной продукции.
2. Хранение и реализация этилового спирта осуществляются только при наличии лицензии на производство этилового спирта со складских помещений производителя.
3. Розничная реализация этилового спирта не допускается, за исключением реализации этилового спирта в аптеках, имеющих лицензию на соответствующий вид деятельности.
4. Хранение этилового спирта осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
4) пункты 13 и 8 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«1. Производство и оборот (кроме экспорта) этилового спирта и алкогольной продукции на территории Республики Казахстан осуществляются на основании лицензий, выдаваемых:
1) уполномоченным органом на производство этилового спирта и алкогольной продукции;
2) территориальными подразделениями уполномоченного органа - на импорт этилового спирта и алкогольной продукции из государств, не являющихся членами таможенного союза, хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции на территории ее производства, хранение и розничную реализацию алкогольной продукции.»;
«3. Лицензия выдается на каждый объект деятельности по конкретному адресу.
Лицензия на импорт алкогольной продукции выдается по видам, указанным в пункте 1 статьи 5 настоящего Закона, и их наименованиям в соответствии с единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Лицензия выдается со дня представления заявления с соответствующими документами не позднее пятнадцати рабочих дней.»;

28. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20, 720-құжат; 2004 ж., № 5, 27-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 6-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
2) 9-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) балалар мекемелерінде және білім беру ұйымдарында;";
3) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Этил спиртiн сақтау және өткiзу тәртiбi мен шарттары
1. Этил спиртiн өткізу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлеген тәртiпте:
1) тиісті қызмет түріне лицензиясы болғанда дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндіру бойынша ұйымдарға және мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына берiлген квота шегiнде, сондай-ақ белгіленген тәртіпте өз қызметін бастағандығы туралы хабарлаған ұйымдарға;
2) дайындауға этил спирті қолданылатын алкоголь өнімін өндірушілерге;
3) этил спиртін зертхана қажеттілігі үшін немесе алкогольсіз өнім өндіру кезінде техникалық мақсаттарда пайдаланушы ұйымдарға рұқсат етіледі.
2. Этил спиртін сақтау және өткiзу өндірушінің қоймалық
үй-жайларында этил спиртiн өндiруге лицензиясы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
3. Қызметтің тиісті түріне лицензиясы бар дәрiханаларда этил спиртiн өткiзуді қоспағанда, этил спиртін бөлшек саудада сатуға жол берілмейді.
4. Этил спиртiн сақтау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
4) 15-баптың 1, 3 және 8-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуi және айналымы (экспорттан басқа):
1) этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiсiне уәкiлеттi орган;
2) алкоголь өнiмдерiн өндiру аумағында оларды сақтауды, көтерме саудада сату бойынша қызметті қоспағанда, алкоголь өнiмiн сақтауға және көтерме саудада сатуға, алкоголь өнімін сақтауға және бөлшек саудада сатуға кеден одағына мүше болып табылмайтын мемлекеттерден импорттауға уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi беретiн лицензиялардың негiзiнде жүзеге асырылады.";
"3. Лицензия әрбiр қызмет объектiсiне нақты мекенжай бойынша берiледi.
Алкоголь өнiмiнiң импортына лицензия осы Заңның 5-бабының
1-тармағында көрсетiлген түрлер және сыртқы экономикалық қызметтiң бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес олардың атаулары бойынша берiледi.
Лицензия тиісті құжаттармен бiрге өтiнiш берiлген күннен бастап он бес жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей беріледі.";

«8. Лицензиар вправе привлекать работников своих территориальных органов по местонахождению объекта деятельности для установления соответствия квалификационным требованиям.».
29. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О средствах массовой информации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 21, ст. 771; 2001 г., № 10, ст. 122; 2003 г., № 24, ст. 175; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 12, ст. 77; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 7; № 15-16, ст. 74; 2010 г., № 5, ст. 23; № 22, ст. 130; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25):
1) подпункт 3) статьи 4-4 исключить;
2) пункт 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«2. Розничная продажа периодических печатных изданий, публикующих материалы эротического характера, допускается только в запечатанных прозрачных упаковках.
Продажа периодических печатных изданий, публикующих материалы эротического характера, лицам, не достигшим восемнадцатилетнего возраста, запрещается.».
30. В Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года «О физической культуре и спорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 24, ст. 1065; 2003 г., № 15, ст. 129; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 77; № 18, ст. 84; № 23, ст. 111; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25):
в статье 23:
подпункты 9) и 16) исключить;
подпункты 17)19) и 27) изложить в следующей редакции:
«17) разрабатывает и утверждает нормы и правила использования спортивных сооружений;»;
«19) определяет порядок применения государственных символов Республики Казахстан при проведении спортивных соревнований;»;
«27) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
31. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года «Об обеспечении единства измерений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 7, ст. 165; 2004 г., № 11-12, ст. 62; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 12, ст. 111):
подпункт 17) пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:

"8. Лицензиар біліктілік талаптарына сәйкестігін анықтау үшін қызмет объектiсi орналасқан жер бойынша өзiнiң аумақтық органдарының қызметкерлерiн тартуға құқылы.".
29. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 21, 771-құжат; 2001 ж., № 10, 122-құжат; 2003 ж., № 24, 175-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 12, 77-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 7-құжат; № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 22, 130-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат):
1) 4-4-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
2) 14-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эротикалық сипаттағы материалдарды жариялайтын мерзімді баспасөз басылымдарын бөлшек саудада мөлдiр ораммен буылып-түйiлген күйiнде ғана сатуға жол беріледі.
Жасы он сегізге толмаған адамдарға эротикалық сипаттағы материалдарды жариялайтын мерзімді баспа басылымдарын сатуға тыйым салынады.".
30. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 24, 1065-құжат; 2003 ж., № 15, 129-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 77-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат):
23-бапта:
9) және 16) тармақшалар алып тасталсын;
17), 19) және 27) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17) спорт имараттарын пайдалану нормалары мен ережелерін әзірлейді және бекітеді;";
"19) спорт жарыстарын өткізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін қолдану тәртібін айқындайды;";
"27) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді";".
31. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., № 7, 165-құжат; 2004 ж., № 11-12, 62-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 12, 111-құжат):
5-баптың 2-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«17) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
32. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года «Об охранной деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 14-15, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 34; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2008 г., № 12, ст. 51; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 5, ст. 35):
1) пункт 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«1. Частной охранной организацией является коммерческая организация, оказывающая охранные услуги в качестве своей предпринимательской деятельности. Частная охранная организация не вправе осуществлять иную предпринимательскую деятельность, за исключением работ по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации при условии соблюдения уведомительного порядка.»;
2) дополнить статьями 15-1 и 15-2 следующего содержания:
«Статья 15-1. Порядок осуществления деятельности по монтажу,
наладке и техническому обслуживанию средств
охранной сигнализации
1. Деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации осуществляется при соблюдении уведомительного порядка.
2. Уведомительный порядок осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».
3. Субъекты, осуществляющие деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, должны соответствовать требованиям, установленным статьей 15-2 настоящего Закона.
4. Уполномоченный орган, осуществляющий государственный контроль за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, ведет реестр субъектов, подавших уведомление для занятия данным видом деятельности.
Статья 15-2. Требования, предъявляемые к субъектам,
осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и
техническому обслуживанию средств охранной
сигнализации
1. Требования, предъявляемые к юридическим лицам, осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, предусматривают наличие:
у руководителя организации высшего технического образования, соответствующего отрасли работ;
допуска к работам с высоким напряжением;
помещения, отвечающего санитарным и экологическим нормам, оборудования (или договора на их аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования.

"17) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
32. "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 19 қазандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 14-15, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 12, 51-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат):
1) 10-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өзiнiң кәсiпкерлiк қызметi ретiнде күзет қызметтерiн көрсететiн коммерциялық ұйым жеке күзет ұйымы болып табылады. Жеке күзет ұйымының хабарлау тәртібін сақтаған жағдайда күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды қоспағанда, өзге кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға құқығы жоқ.";
2) мынадай мазмұндағы 15-1 және 15-2-баптармен толықтырылсын:
"15-1-бап. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру тәртібі
1. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызмет хабарлау тәртібін сақтаған жағдайда жүзеге асырылады.
2. Хабарлау тәртібі "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету қызметін жүзеге асырушы субъектілер осы Заңның 15-2-бабында белгіленген талаптарға сай келуге тиіс.
4. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметке мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган осы қызмет түрімен айналысу үшін хабарлама берген субъектілер тізілімін жүргізеді.
15-2-бап. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асырушы субъектілерге қойылатын талаптар
1. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асырушы заңды тұлғаларға қойылатын талаптар:
ұйым басшысының жұмыс саласына сәйкес келетін жоғары техникалық білімінің;
жоғары кернеудегі жұмыстарға рұқсатының;
санитарлық және экологиялық нормаларға жауап беретін үй-жайлардың, күзет дабылы құралдарын ретке келтіруді, оларға техникалық қызмет көрсетуді және құрастырылатын жабдықтың техникалық жай-күйін тексеруді жүзеге асыру үшін жабдықтардың болуын көздейді.

2. Требования, предъявляемые к физическим лицам, осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, предусматривают наличие:
1) высшего или среднего специального технического образования, соответствующего отрасли работ;
2) допуска к работам с высоким напряжением;
3) помещения, отвечающего санитарным и экологическим нормам, оборудования (или договора на их аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования.
3. Руководителями, работниками юридических лиц, физическими лицами, осуществляющими деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, могут быть граждане Республики Казахстан, не состоящие на учете в органах здравоохранения по поводу психического заболевания, алкоголизма или наркомании, не имеющие судимости.»;
3) пункт 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«1. Государственный контроль за охранной деятельностью, а также деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации на территории Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом и его территориальными структурными подразделениями в форме проверки и иных формах.».
33. В Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 379; 2004 г., № 5, ст. 29; 2007 г., № 12, ст. 86; № 19, ст. 147; 2008 г., № 21, ст. 97; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118):
1) статью 1 дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
«4. Под уведомительным порядком понимается процедура, устанавливающая обязанность заявителя до начала осуществления деятельности или определенных действий уведомить соответствующий государственный орган об этом в порядке, установленном настоящим Законом, за исключением уведомления о валютных операциях, осуществляемого в соответствии с Законом Республики Казахстан «О валютном регулировании и валютном контроле».
5. Уведомление – документ (в том числе в форме электронного документа), составленный по утвержденной Правительством Республики Казахстан форме, информирующий о начале или прекращении осуществления деятельности или определенных действий.
Форма уведомления разрабатывается уполномоченным органом по предпринимательству.»;
2) в статье 9-1:
заголовок изложить в новой редакции:
«Регламент и стандарт, Положения о государственном органе и структурном подразделении государственного органа»;

2. Күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырушы заңды тұлғаларға қойылатын талаптар:
1) жұмыс саласына сәйкес келетін жоғары немесе орта арнаулы техникалық білімінің;
2) жоғары кернеудегі жұмыстарға рұқсатының;
3) санитарлық және экологиялық нормаларға жауап беретін
үй-жайлардың, күзет дабылы құралдарын ретке келтіру, оларға техникалық қызмет көрсетуді және құрастырылатын жабдықтың техникалық жай-күйін тексеруді жүзеге асыру үшін жабдықтардың болуын көздейді.
3. Психикалық ауруы, маскүнемдік немесе нашақорлық себебі бойынша денсаулық сақтау органдарында есепте тұрмайтын, сотталмаған Қазақстан Республикасының азаматтары күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асырушы заңды тұлғалардың басшылары, қызметкерлері, жеке тұлғалар бола алады.";
3) 20-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында күзет қызметін, сондай-ақ күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметті мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган мен оның аумақтық құрылымдық бөлімшелері тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырады.".
33. "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 20, 379-құжат; 2004 ж., № 5, 29-құжат; 2007 ж., № 12, 86-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, № 111-құжат; № 15, 118-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Хабарлау тәртібі деп "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес жүзеге асырылатын валюталық операциялар туралы хабарлауды қоспағанда, осы Заңда белгіленген тәртіпте өтініш берушінің қызметті немесе белгілі бір іс-әрекеттерді жүзеге асыруды бастағанға дейін бұл туралы тиісінше мемлекеттік органды хабарландыру міндетін белгілейтін рәсім түсініледі.
5. Хабарлама – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен нысанда жасалған қызметті немесе белгілі бір әрекеттерді жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабардар ететін (оның ішінде электрондық құжат нысанындағы) құжат.
Хабарлама нысанын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді.";
2) 9-1-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Регламент және стандарт, мемлекеттік орган мен мемлекеттiк органның құрылымдық бөлiмшесi туралы ережелер";

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Статус и полномочия государственного органа определяются положением о государственном органе.
Инструкция по разработке и утверждению положения о государственном органе, а также Типовое положение государственного органа утверждаются Правительством Республики Казахстан.»;
3) статью 9-2 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Государственным органам запрещается осуществлять функции, не предусмотренные за ними в законодательстве Республики Казахстан.»;
4) дополнить статьей 15-3 следующего содержания:
«Статья 15-3. Уведомительный порядок
1. Уведомительному порядку подлежат виды деятельности или определенные действия, в случае установления такой обязанности законами Республики Казахстан.
2. Подача уведомлений осуществляется заявителями в государственный орган или центр обслуживания населения либо посредством заполнения заявления в форме электронного документа на портале «электронного правительства».
Правила приема уведомлений в центрах обслуживания населения утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Подтверждением исполнения заявителем обязанности подачи уведомления являются талон государственного органа о приеме уведомления, копия уведомления с отметкой о приеме центром обслуживания населения или талон в форме электронного документа.
3. Заявитель вправе начать осуществление деятельности или определенных действий сразу после подачи уведомления, если иное не установлено законами.
С учетом специфики отдельных видов деятельности или действий в отдельных случаях законами могут устанавливаться сроки для подачи уведомления.
4. В случаях, установленных законами Республики Казахстан, к уведомлению прилагается пакет документов, при этом, запрещается истребование от заявителей документов и иной информации, которые могут быть получены из государственных электронных информационных ресурсов.
5. После получения уведомления государственный орган самостоятельно проверяет соблюдение заявителем требований законодательства в процессе осуществления контрольно-надзорной деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
6. В случаях, установленных Кодексом Республики Казахстан «Об административных правонарушениях», деятельность или отдельные виды деятельности субъекта могут быть приостановлены или запрещены.
Осуществление деятельности или определенных действий без соблюдения уведомительного порядка влечет ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мемлекеттік органның мәртебесі мен құзыреті мемлекеттік орган туралы ережемен анықталады.
Мемлекеттік орган туралы ережені әзірлеу және бекіту бойынша нұсқамалықты, сондай-ақ Мемлекеттік органның үлгілік ережесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
3) 9-2-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасында өздеріне көзделмеген функцияларды мемлекеттік органдардың жүзеге асыруына тыйым салынады.";
4) мынадай мазмұндағы 15-3-баппен толықтырылсын:
"15-3-бап. Хабарлау тәртібі
1. Қазақстан Республикасының заңдарында осындай міндет белгіленген жағдайда қызмет түрлері немесе белгілі бір іс-әрекеттер хабарлау тәртібіне жатады.
2. Хабарламалар беруді өтініш беруші мемлекеттік органға немесе халыққа қызмет көрсету орталығына немесе "электрондық үкімет" порталында электрондық құжат нысанындағы өтінішті толтыру арқылы жүзеге асырады.
Халыққа қызмет көрсету орталықтарында хабарламаларды қабылдау қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Мемлекеттік органның хабарламаны алғаны туралы талоны, халыққа қызмет көрсету орталығының қабылдағаны туралы белгісі бар хабарламаның көшірмесі немесе электрондық құжат нысанындағы талон өтініш берушінің хабарлама беру міндетін орындағанын растау болып табылады.
3. Егер заңда өзгеше белгіленбесе, өтініш беруші қызметті немесе белгілі бір іс-әрекеттерді хабарлама бергеннен кейін бірден бастауға құқылы.
Жекелеген қызмет түрлерінің немесе іс-әрекеттердің ерекшелігін ескере отырып, кейбір жағдайларда заңдарда хабарлама беру мерзімдері белгіленуі мүмкін.
4. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайда хабарламаға құжаттар топтамасы қоса беріледі, бұл ретте өтініш берушіден мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардан алынуы мүмкін құжаттар мен өзге ақпараттарды талап етуге тыйым салынады.
5. Хабарламаны алғаннан кейін мемлекеттік орган "Қазақстан Республикасында мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылау-қадағалау қызметін жүзеге асыру барысында өтініш берушінің заңнама талаптарын сақтауын өзі тексереді.
6. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінде белгіленген жағдайларда субъектінің қызметі немесе қызметінің жекелеген түрлері тоқтатыла тұруы немесе тыйым салынуы мүмкін.
Хабарлау тәртібін сақтамай қызметті немесе белгілі бір іс-әрекеттерді жүзеге асыру Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексіне сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.

7. В случаях, установленных законами, государственные органы ведут реестр субъектов, подавших уведомление (далее - реестр), в порядке, определяемом Правительством. Исключение из реестра осуществляется по заявлению субъекта, по решению суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица, в иных случаях, предусмотренных законами, и лишает субъекта права осуществлять деятельность.
Реестр размещается на интернет-ресурсах государственных органов в режиме свободного доступа, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Реестр является основой для формирования системы управления рисками и плана проведения проверок.
В случае приостановления судом деятельности или отдельных видов деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица, в реестре делается соответствующая пометка.
В случае изменения местонахождения юридического лица или адреса местожительства физического лица, адреса осуществления деятельности или действий, указанных в уведомлении, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлении, субъект обязан в течение десяти рабочих дней подать уведомление об указанных изменениях в порядке, установленном настоящей статьей.».
34. В Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года «Об оценочной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 381; 2001 г., № 24, ст. 338; 2003 г., № 3, ст. 19; № 10, ст. 54; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 23, ст. 97; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102):
1) пункт 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«1. По результатам проведенной оценки составляется отчет об оценке в двух экземплярах, один из которых хранится у заказчика, второй - у оценщика. Требования к форме и содержанию отчета об оценке устанавливаются Правительством Республики Казахстан.»;
2) часть первую пункта 1 статьи 10-2 изложить в следующей редакции:
«1. Стандартами оценки в Республике Казахстан признаются стандарты оценки, разработанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и утвержденные Правительством Республики Казахстан.»;
3) статью 18 изложить в следующей редакции:
«Статья 18. Контроль за деятельностью палат оценщиков
1. Уполномоченный орган осуществляет контроль за исполнением палатами оценщиков требований настоящего Закона.
2. Контроль осуществляется в форме проверки и иных формах контроля.
Проверка осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Иные формы контроля осуществляются в порядке, установленном настоящим Законом.»;

7. Заңдарда белгіленген жағдайларда мемлекеттік органдар Үкімет белгілеген тәртіпте хабарлама берген субъектілер тізілімін (бұдан әрі – Тізілім) жүргізеді. Тізілімнен шығарып тастау субъектінің өтініші бойынша, дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметін немесе қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу туралы соттың шешімі бойынша заңда көзделген өзге жағдайларда жүзеге асырылады және субъектіні қызметті жүзеге асыру құқығынан айырады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Тізілім мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында еркін қолжетімділік режимінде орналастырылады.
Тізілім тәуекелдерді басқару жүйесін және тексеруді жүргізу жоспарын қалыптастыруға негіз болып табылады.
Сот дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұрған жағдайда Тізілімге тиісінше белгі қойылады.
Заңды тұлғаның орналасқан жері немесе жеке тұлғаның тұрғылықты мекенжайы, қызметті немесе хабарламада көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асыру мекенжайы, сондай-ақ хабарламада толтыру үшін сол туралы ақпарат міндетті болып табылатын тіркеу деректері өзгерген жағдайда, субъект осы бапта белгіленген тәртіпте он жұмыс күні ішінде көрсетілген өзгерістер туралы хабарлама беруге міндетті.".
34. "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметi туралы" 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., № 20, 381-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 3, 19-құжат; № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 23, 97-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жүргiзiлген бағалаудың нәтижелерi бойынша бағалау туралы есеп екi данада жасалады, оның біреуi тапсырыс берушiде, екiншiсi бағалаушыда сақталады. Бағалау туралы есептiң нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлейдi.";
2) 10-2-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында бағалау стандарттары деп Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен бағалау стандарттары танылады.";
3) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Бағалаушылар палаталарының қызметiн бақылау
1. Уәкілетті орган бағалаушылар палаталарының осы Заңның талаптарын орындауына бақылауды жүзеге асырады.
2. Бақылау тексеру нысанында және бақылаудың өзге де нысандарында жүзеге асырылады.
Тексеру "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Бақылаудың өзге нысандары осы Заңда белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.";

4) подпункты 2) и 3) статьи 19 изложить в следующей редакции:
«2) разработка и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
3) разработка стандартов оценки;».
35. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст. 12; № 15-16, ст. 232; 2003 г., № 19-20, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 18, ст. 145; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 89; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14):
1) в статье 6:
подпункт 3-1) исключить;
подпункты 20-1) и 22) изложить в следующей редакции:
«20-1) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
«22) проверка фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным;»;
2) подпункт 2) пункта 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«2) контроль количественно-качественного состояния зерна.»;
3) подпункт 8) пункта 2 статьи 33-2 изложить в следующей редакции:
«8) проверка фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным.».
36. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 18; 2004 г., № 2, ст. 10; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 17-18, ст. 76; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 15, ст. 106; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 9-10, ст. 50; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 10, ст.86; № 11, ст. 102; №12, ст. 111; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 5, ст. 35):
подпункт 9) пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«9) разрабатывать и утверждать формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».

4) 19-баптың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
3) бағалау стандарттарын әзірлеу;".
35. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 12-құжат; № 15-16, 232-құжат; 2003 ж., № 19-20, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 89-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат, № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат):
1) 6-бапта:
3-1) тармақша алып тасталсын;
20-1) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;";
"22) астық нарығына қатысушыларда астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректерге сәйкестігін тексеру;";
2) 7-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) астықтың сандық-сапалық жай-күйін бақылау.";
3) 33-2-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) астық нарығына қатысушыларда астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректерге сәйкестігін тексеру.".
36. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 18-құжат; 2004 ж., № 2, 10-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; № 17-18, 76-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 3, 20-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 15, 106-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 5, 35-құжат):
6-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;".

37. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года «О туристской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст. 175; 2002 г., № 4, ст. 33; 2003 г., № 23, ст. 168; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) подпункт 4) статьи 10 изложить в следующей редакции:
«4) утверждает квалификационные требования, предъявляемые к туроператорской деятельности;»;
2) подпункт 20) статьи 11 изложить в следующей редакции:
«20) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
38. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32):
1) подпункт 5) пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
«5) производство строительно-монтажных работ без уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах»;»;
2) в статье 20:
подпункты 12), 22) и 23) изложить в следующей редакции:
«12) осуществление государственного архитектурно-строительного контроля и надзора за качеством строительства объектов, применение установленных законодательными актами административных мер воздействия к нарушителям градостроительной и архитектурно-строительной дисциплины на этих стройках;»;
«22) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
23) разработка и утверждение полугодового плана проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;

37. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 10-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) туроператорлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді;";
2) 11-баптың 20) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"20) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
38. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат):
1) 17-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының заңында белгіленген тәртіпте мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдарға хабарламай құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргiзу;";
2) 20-бапта:
12), 22) және 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) объектілер құрылысының сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыру, осы құрылыстарда қала құрылысы және сәулет-құрылыс тәртіптерін бұзушыларға заңнамалық актілерде белгіленген әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану;";
"22) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;
23) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес республикалық маңызы бар объектілер бойынша тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;";

3) подпункт 12) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«12) определение состава и назначение комиссии по приемке объектов (комплексов) в эксплуатацию в установленном законодательством порядке, а также регистрация и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
4) в статье 25:
подпункт 13) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«13) определение состава и назначение комиссии по приемке объектов (комплексов) в эксплуатацию в установленном законодательством порядке, а также регистрация и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«9) определение состава и назначение комиссии по приемке объектов (комплексов) в эксплуатацию в установленном законодательством порядке, а также регистрация и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
подпункт 9) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«9) определение состава и назначение комиссии по приемке объектов (комплексов) в эксплуатацию в установленном законодательством порядке, а также регистрация и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
5) подпункт 9) статьи 26 изложить в следующей редакции:
«9) определение состава и назначение комиссии по приемке объектов (комплексов) в эксплуатацию в установленном законодательством порядке, а также регистрация и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;»;
6) часть первую пункта 6 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«6. Согласования проектов в установленном законодательством порядке до введения в действие правил застройки или изменений к ним, действуют в течение срока, указанного в ранее выданных разрешительных документах.»;
7) в пункте 3 статьи 31-1:
подпункты 1) и 6) изложить в следующей редакции:
«1) наличие утвержденной проектной (проектно-сметной) документации, положительного заключения экспертизы проектов, а также уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор о начале производства строительно-монтажных работ;»;
«6) организация и осуществление заказчиком (собственником) технического надзора при строительстве объектов, подлежащих приемке в эксплуатацию государственными приемочными и приемочными комиссиями;»;
дополнить подпунктами 1-1), 6-1) и 6-2) следующего содержания:
«1-1) достоверность данных, указанных в уведомлении;»;
«6-1) организация заказчиком (собственником) авторского надзора при строительстве объектов, подлежащих приемке в эксплуатацию государственными приемочными и приемочными комиссиями;

3) 24-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) заңнамада белгіленген тәртіпте объектілерді (кешендерді) қабылдау бойынша комиссияның құрамын белгілеу және тағайындау, сондай-ақ пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізу;";
4) 25-бапта:
1-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) заңнамада белгіленген тәртіпте объектілерді (кешендерді) қабылдау бойынша комиссияның құрамын белгілеу және тағайындау, сондай-ақ, пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізу;";
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) заңнамада белгіленген тәртіпте объектілерді (кешендерді) қабылдау бойынша комиссияның құрамын белгілеу және тағайындау, сондай-ақ, пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізу;";
3-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) заңнамада белгіленген тәртіпте объектілерді (кешендерді) қабылдау бойынша комиссияның құрамын белгілеу және тағайындау, сондай-ақ, пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізу;";
5) 26-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) заңнамада белгіленген тәртіпте объектілерді (кешендерді) қабылдау бойынша комиссияның құрамын белгілеу және тағайындау, сондай-ақ, пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізу;";
6) 30-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жобаларды келiсу құрылыс салу ережелерiн немесе оларға енгiзiлген өзгерiстер қолданысқа енгенге дейiн заңнамада белгiленген тәртiпте бұрын берiлген рұқсат құжаттарында көрсетiлген мерзiм iшiнде қолданылады.";
7) 31-1-баптың 3-тармағында:
1) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бекiтiлген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларының, жобалар сараптамасының оң қорытындысының, сондай-ақ құрылыс-монтаждау жұмыстарын бастағандығы туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдар хабарламасының болуы;";
"6) мемлекеттiк қабылдау және қабылдау комиссиялары пайдалануға қабылдауға жататын объектiлердің құрылысы кезiнде тапсырыс берушiнiң (меншiк иесiнiң) техникалық қадағалауды ұйымдастыруы мен жүзеге асыруын;";
мынадай мазмұндағы 1-1), 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) хабарламада көрсетілген деректердің дұрыстығы;";
"6-1) мемлекеттiк қабылдау және қабылдау комиссиялары пайдалануға қабылдауға жататын объектілердің құрылысы кезінде тапсырыс берушінің (меншік иесінің) авторлық қадағалауды ұйымдастыруы;

6-2) соблюдение техническим и авторским надзором установленного государственными нормативами порядка осуществления технического и авторского надзоров (инжиниринговых услуг) в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;»;
8) в статье 33:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) наличием утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации, положительного заключения экспертизы проектов, а также уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор о начале производства строительно-монтажных работ;»;
дополнить подпунктами 3-1) и 8-1) следующего содержания:
«3-1) достоверность данных, указанных в уведомлении;»;
«8-1) соблюдение техническим и авторским надзором установленного государственными нормативами порядка осуществления технического и авторского надзоров (инжиниринговых услуг) в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;»;
подпункт 1) пункта 3 исключить;
в пункте 4:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) беспрепятственно посещать и проводить оперативное инспектирование проводимых строительно-монтажных работ на строящихся (реконструируемых, расширяющихся, модернизируемых, капитально ремонтируемых) объектах и комплексах;»;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) посещать объекты и комплексы после получения уведомления о начале производства строительно-монтажных работ.»;
9) в статье 34:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) при строительстве объектов, подлежащих приемке в эксплуатацию приемочными и государственными приемочными комиссиями;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Авторский надзор, проводимый в ходе строительства объектов, подлежащих приемке в эксплуатацию приемочными и государственными приемочными комиссиями, осуществляется на основании договора.»;
10) пункт 1 статьи 34-1 изложить в следующей редакции:
«1. При строительстве объектов, подлежащих приемке в эксплуатацию приемочными и государственными приемочными комиссиями, в обязательном порядке должен осуществляться технический надзор.»;
11) подпункт 5) пункта 2 статьи 37 изложить в следующей редакции:
«5) выдаче градостроительных и архитектурно-планировочных заданий;»;
12) пункт 7 статьи 64 изложить в следующей редакции:
«7. Положительные заключения государственной экспертизы являются основанием для утверждения:
1) проектной (проектно-сметной) документации на строительство;
2) конкурсной (тендерной) документации в случаях, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
Утверждение проектной документации без положительного заключения государственной экспертизы по объектам, возводимым за счет или с участием государственных инвестиций, не допускается, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.»;

6-2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында техникалық және авторлық қадағалаудың мемлекеттік нормативтермен белгіленген техникалық және авторлық қадағалауды (инжинирингтік қызметтерді) жүзеге асыру тәртібін сақтауы;";
33-бапта:
1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын органдардың бекiтiлген тәртіпте жобалау-сметалық құжаттаманың, жобалар сараптамасының оң қорытындысының, сондай-ақ құрылыс-монтаждау жұмыстарын бастағандығы туралы хабарламасының болуы;";
мынадай мазмұндағы 3-1) және 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) хабарламада көрсетілген деректердің дұрыстығы;";
"8-1) техникалық және авторлық қадағалаудың мемлекеттік нормативтермен белгіленген сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында техникалық және авторлық қадағалауды (инжинирингтік қызметтерді) жүзеге асыру тәртібін сақтауы;";
3-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) салынып (реконструкцияланып, кеңейтіліп, жаңғыртылып, күрделі жөндеуден өткізіліп) жатқан объектілер мен кешендерге кедергісіз бару және оларда жүргізіліп жатқан құрылыс-монтаж жұмыстарын жедел инспекциялауды жүргізу;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) құрылыс-монтаж жұмыстарының басталғандығы туралы хабарламаны алғаннан кейін объектілер мен кешендерге бару.";
9) 34-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қабылдау және мемлекеттiк қабылдау комиссиялары пайдалануға қабылдауға жататын объектiлер құрылысы кезiнде;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қабылдау және мемлекеттiк қабылдау комиссиялары пайдалануға қабылдауға жататын объектiлердiң құрылысы барысында жүргiзiлетiн авторлық қадағалау шарт негiзiнде жүзеге асырылады.";
10) 34-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қабылдау және мемлекеттiк қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдауға жататын объектiлердiң құрылысы кезiнде мiндеттi түрде техникалық қадағалау жүзеге асырылуға тиiс.";
11) 37-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қала құрылысы және сәулет-жоспарлау тапсырмаларын беру;";
12) 64-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттiк сараптаманың оң қорытындылары:
1) құрылыстың жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын бекiтуге;
2) осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларда конкурстық (тендерлiк) құжаттаманы бекiтуге негіз болып табылады.
Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк инвестициялардың есебiнен немесе олардың қатысуымен салынып жатқан объектiлер бойынша мемлекеттiк сараптаманың оң қорытындысы болмайынша, жобалау құжаттамасын бекiтуге жол берiлмейдi.";

13) пункт 11 статьи 68 изложить в следующей редакции:
«11. До начала производства строительно-монтажных работ заказчик не менее чем за десять рабочих дней обязан уведомить органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль, о начале производства строительно-монтажных работ в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».»;
14) часть вторую пункта 3 статьи 75 изложить в следующей редакции:
«Указанное условие устанавливается местными исполнительными органами районов (городов) при выдаче заказчику (застройщику) архитектурно-планировочного задания и должно быть зафиксировано в этом задании.»;
15) часть вторую пункта 2 статьи 76 изложить в следующей редакции:
«Указанные ограничения устанавливаются местными исполнительными органами при выдаче заказчику (застройщику) архитектурно-планировочного задания и должны быть зафиксированы в этом задании.».
39. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14):
1) подпункт 37) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«37) оператор локомотивной тяги – лицо, владеющее на праве собственности или иных законных основаниях тяговым транспортным средством (локомотивом), обеспечивающее его содержание, эксплуатацию;»;
2) статью 10 исключить;
3) в статье 14:
в пункте 1:
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
«23) выполнение иных функций, возложенных на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
«24) утверждение Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта.»;
в пункте 2:
подпункты 25) и 30) исключить;
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
«34) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
4) пункт 1 статьи 57 изложить в следующей редакции:

13) 68-баптың 11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Құрылыс-монтаж жұмыстарын бастамай тұрып тапсырыс беруші кемінде он жұмыс күні ішінде "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпте құрылыс-монтаж жұмыстарын бастағандығы туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдарға хабарлауға міндетті.";
14) 75-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аталған талапты тапсырыс берушіге (құрылыс салушыға)
сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру кезінде аудандардың (қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары белгiлейдi және ол сол тапсырмада көрсетілуге тиіс.";
15) 76-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аталған шектеулердi тапсырыс берушіге (құрылыс салушыға)
сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру кезінде жергiлiктi атқарушы органдар белгiлейдi және олар сол тапсырмада көрсетілуі тиіс.".
39. "Темір жол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат):
1) 1-баптың 37) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"37) локомотивтiк тартқыш операторы – меншiк құқығында немесе өзге заңды негiздерде тартқыш көлiк құралына (локомотивке) иелiк ететiн, оны күтiп ұстауды, пайдалануды қамтамасыз ететін тұлға;";
2) 10-бап алып тасталсын;
3) 14-бапта:
1-тармақта:
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) оған Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге функцияларды орындау;";
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) Темір жол көлігін техникалық пайдалану қағидаларын бекіту.";
2-тармақта:
25) және 30) тармақшалар алып тасталсын;
34) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"34) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;";
4) 57-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Примыкание подъездных путей к магистральным и станционным путям осуществляется с согласия оператора магистральной железнодорожной сети.
Государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, осуществляет рассмотрение жалоб, в случае отказа оператором магистральной железнодорожной сети на примыкание подъездных путей к магистральным и станционным путям.».
40. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст. 16; 2004 г., № 20, ст. 116; № 23, ст. 142; 2005 г., № 11, ст. 36; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г, № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111):
1) в статье 4:
в пункте 2:
подпункт 8) исключить;
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
«29) утверждение правил по техническому надзору за маломерными судами;»;
в пункте 3:
подпункты 4) и 39) исключить;
подпункты 16), 18), 23), 35) и 47) изложить в следующей редакции:
«16) контроль за обеспечением безопасности мореплавания, осуществляемый через морскую администрацию порта;»;
«18) контроль за проведением осмотров территориальными подразделениями уполномоченного органа морских судов, находящихся в эксплуатации, на зимнем отстое;»;
«23) контроль и надзор за безопасной эксплуатацией портовых сооружений;»;
«35) государственный контроль за ведением технического надзора за морскими судами и их классификацией иностранными классификационными обществами или Регистром судоходства;»;
«47) учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;»;
2) пункты 4, 5 и 7 статьи 8-3 изложить в следующей редакции:
«4. Суда, подлежащие государственной регистрации в судовой книге, должны соответствовать требованиям правил по техническому надзору за маломерными судами.
5. Технический надзор за судами, подлежащими государственной регистрации в судовой книге, осуществляется уполномоченным органом путем проведения первичных, ежегодных и внеочередных технических освидетельствований, а также проведения специальных и контрольных осмотров.»;
«7. Судоводители самоходных судов, подлежащих государственной регистрации в судовой книге, должны пройти обучение по программе подготовки судоводителей и иметь при себе удостоверение на право управления маломерным судном.
Выдача удостоверения на право управления маломерным судном, согласование программы подготовки судоводителей и учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов осуществляются уполномоченным органом в соответствии с правилами аттестации судоводителей на право управления маломерным судном.
Организации при открытии курсов по подготовке судоводителей маломерных судов направляют в территориальное подразделение уполномоченного органа заявление с приложением:

"1. Кiрме жолдардың магистральдық және стансалық жолдарға жалғасуы магистральдық темір жол желісі операторының келісуімен жүзеге асырылады.
Кiрме жолдардың магистральдық және стансалық жолдарға жалғасуына магистральдық темір жол желісі операторы келісім бермеген жағдайда табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган шағымдарды қарауды жүзеге асырады.".
40. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 4-бапта:
2-тармақта:
8) тармақша алып тасталсын;
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау қағидасын бекіту;";
3-тармақта:
4) және 39) тармақшалар алып тасталсын;
16), 18), 23), 35) және 47) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"16) порттың теңіз әкімшілігі арқылы жүзеге асырылатын теңізде жүзу қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуін бақылау;";
"18) уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің пайдаланудағы, қысқы тоқтап тұрудағы кемелерге тексеру жүргізуін бақылау;";
"23) порттық имараттардың қауіпсіз пайдаланылуын бақылау және қадағалау;";
"35) шетелдік сыныптамалық қоғамдардың немесе Кеме қатынасы тіркелімінің теңіз кемелеріне техникалық қадағалау жүргізуін және оларды сыныптауын мемлекеттік бақылау;";
"47) шағын кеме жүргізушілерін даярлау бойынша курстарды есепке алу.";
2) 8-3-баптың 4, 5 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын кемелер Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау қағидасының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
5. Кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын кемелерді техникалық қадағалауды уәкілетті орган бастапқы, жыл сайынғы және кезектен тыс техникалық куәландырулар жүргізу, сондай-ақ арнайы және бақылап қарауды жүргізу арқылы жүзеге асырады.";
"7. Кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын өздігінен жүзетін кемелердің кеме жүргізушілері кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасы бойынша оқытудан өтуге және олардың шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлігі болуы тиіс.
Шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беруді, кеме жүргізушілерін даярлау бағдарламасын келісуді және шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алуды уәкілетті орган Шағын көлемді кемені басқару құқығына кеме жүргізушілерін аттестаттау қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды ашу кезінде ұйымдар уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне мынадай құжаттарды:

1) копии дипломов высшего или среднетехнического образования по специальности водного транспорта преподавательского состава;
2) учебной программы по подготовке судоводителей маломерных судов, разработанной на основании типовой программы подготовки судоводителей маломерных судов согласно правил аттестации судоводителей на право управления маломерным судном;
3) копии документа, подтверждающего наличие помещения на праве собственности или арендованного для организации учебного процесса.
Закрытие курсов по подготовке судоводителей маломерных судов в территориальном подразделении уполномоченного органа осуществляется по заявлению руководителя учебной организации.
Руководитель учебной организации ежегодно информирует территориальное подразделение уполномоченного органа об осуществлении деятельности по подготовке судоводителей маломерных судов. В случае непредставления информации о функционировании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов в течение года (срок исчисляется от даты открытия курсов), данные курсы снимаются с учета.
После снятия с учета в территориальном органе уполномоченного органа курсов по подготовке судоводителей маломерных судов свидетельства (справки) об окончании курсов считаются недействительными с периода закрытия курсов.».
41. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года «Об органах юстиции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 143; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2009 г., № 8, ст. 44; № 15-16, ст. 75; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; № 24, ст. 128; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 24, ст. 145, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст.118; 2012 г., № 3, ст. 26):
1) часть первую пункта 3 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«3. Министерство юстиции Республики Казахстан разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»:
1) в сфере использования объектов авторского права и смежных прав, промышленной собственности, селекционных достижений, топологии интегральных микросхем;
2) в области последующего опубликования официальных текстов нормативных правовых актов.»;

1) оқытушы құрамның су көлігі мамандығы бойынша жоғары немесе орта техникалық білім туралы дипломдарының көшірмесін;
2) Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидасына сәйкес шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлаудың үлгілік бағдарламасы негізінде әзірленген шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау бойынша оқу бағдарламасын;
3) оқу процесін ұйымдастыру үшін меншік құқығында немесе жалға алынған үй-жайдың болуын растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, өтініш жібереді.
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды жабу оқу ұйымы басшысының өтініші бойынша жүзеге асырылады.
Оқу ұйымының басшысы шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөнiндегі қызметті жүзеге асыру туралы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жыл сайын хабарлайды. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстардың жұмыс істеуі туралы ақпарат жыл бойы берілмеген жағдайда (мерзімі курстардың ашылған күнінен бастап есептеледі), бұл курстар есептен алып тасталады.
Уәкілетті органның аумақтық органында шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстар есептен алып тасталғаннан кейін курстар жабылған кезеңнен бастап курстарды бітіру туралы куәліктер (анықтамалар) жарамсыз деп есептеледі.".
41. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 6, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 18, 143-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 15-16, 75-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 128-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 24, 145, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат):
1) 6-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
1) авторлық құқық пен сабақтас құқықтар, өнеркәсіптік меншік, селекциялық жетістіктер, интегралдық микросхемалар топологиясы объектілерін пайдалану саласында;
2) нормативтік құқықтық актілердің ресми мәтіндерін кейіннен жариялау саласында міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді.";

2) подпункт 7) статьи 21 исключить;
3) подпункт 4) статьи 24 изложить в следующей редакции:
«4) осуществлять в центральных государственных органах, а также в маслихатах и акиматах проверку нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;».
42. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года «О промышленной безопасности на опасных производственных объектах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 7-8, ст. 77; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 20, ст. 152; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 21, ст. 97; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 9, ст. 44; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 1, ст. 5):
1) подпункт 28) статьи 7 изложить в следующей редакции:
«28) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
2) статьи 13-2 и 14-8 изложить в следующей редакции:
«Статья 13-2. Учебные тревоги и противоаварийные тренировки
1. На опасном производственном объекте проводятся учебные тревоги и противоаварийные тренировки по плану, утвержденному руководителем организации.
О проведении учебных тревог и противоаварийных тренировок организация письменно информирует территориальное подразделение уполномоченного органа.
2. Учебная тревога проводится руководителем организации совместно с представителями территориального подразделения уполномоченного органа и аварийно-спасательной службы.
3. Итоги учебной тревоги оформляются актом. Контроль за исполнением изложенных в акте предложений возлагается на руководителя организации.»;
«Статья 14-8. Проведение приемочных испытаний вновь созданных
опасных производственных объектов, технических
устройств, материалов
1. Вновь созданные опасные производственные объекты, технические устройства, материалы, в том числе иностранного производства, применяемые на опасном производственном объекте, подлежат приемочным испытаниям на соответствие требованиям промышленной безопасности.
Приемочные испытания проводят организации, аттестованные уполномоченным органом, на право проведения экспертизы в области промышленной безопасности.
2. О проведении приемочных испытаний опасных производственных объектов, технических устройств, материалов организация, аттестованная уполномоченным органом, письменно информирует территориальное подразделение уполномоченного органа.

2) 21-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
3) 24-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) орталық мемлекеттiк органдарда, сондай-ақ мәслихаттар мен әкiмдіктерде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіпте мемлекеттiк тiркелуге жататын нормативтiк құқықтық актiлердi тексерудi жүзеге асыруға;".
42. "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 7-8, 77-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 9, 44-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат):
1) 7-баптың 28) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"28) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
2) 13-2 және 14-8-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"13-2-бап. Оқу дабылдары және аварияларға қарсы жаттығулар
1. Қауіпті өндірістік объектілерде оқу дабылдары мен аварияларға қарсы жаттығулар ұйым басшысы бекіткен жоспар бойынша жүргізіледі.
Ұйым оқу дабылдарын және аварияларға қарсы жаттығуларды жүргізу туралы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін жазбаша хабардар етеді.
2. Оқу дабылын ұйым басшысы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің және авариялық-құтқару қызметінің өкілдерімен бірлесе отырып жүргізеді.
3. Оқу дабылының қорытындылары актімен ресімделеді. Актіде жазылған ұсыныстардың орындалуын бақылау ұйым басшысына жүктеледі.";
"14-8-бап. Қайта құрылған қауіпті өндірістік объектілерге, техникалық құрылғыларға, материалдарға қабылдау сынақтарын жүргiзу
1. Қауiптi өндiрiстiк объектілерде қолданылатын қайта құрылған қауіпті өндірістік объектілер, оның iшiнде шетелде өндiрiлген техникалық құрылғылар, материалдар өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарына сәйкестiгi тұрғысынан қабылдау сынақтарына жатады.
Қабылдау сынақтарын уәкiлеттi орган өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында сараптама жүргізу құқығына аттестаттаған ұйымдар жүргiзедi.
2. Уәкілетті орган аттестаттаған ұйым қауіпті өндірістік объектілерге, техникалық құрылғыларға, материалдарға қабылдау сынағын жүргізу туралы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін жазбаша хабардар етеді.

3. Приемочные испытания опасных производственных объектов, технических устройств, материалов аттестованная организация проводит при наличии:
1) приказа о назначении комиссии по проведению испытаний;
2) программы и методики испытаний.
4. Приемочные испытания опытных образцов должны проводиться при условиях, обеспечивающих соответствие опасных производственных объектов, технических устройств, материалов требованиям промышленной безопасности.
5. По согласованию с уполномоченным органом приемочные испытания могут проводиться у изготовителя. Объем и порядок проведения испытания определяются аттестованной организацией.
6. Для опасных производственных объектов, технических устройств, материалов иностранного производства допускается проведение приемочного испытания образцов в стране поставщика аттестованной в Республике Казахстан организацией. Проведение таких испытаний осуществляется по согласованию с уполномоченным органом.
7. По результатам приемочных испытаний выдаются акт о соответствии опасных производственных объектов, технических устройств, материалов требованиям и нормам промышленной безопасности, наличии или отсутствии недостатков, рекомендации по их устранению, предложения по применению данного вида продукции на территории Республики Казахстан.».
43. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года «О геодезии и картографии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст.23; 2007 г., № 2, ст. 18; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) в статье 5:
подпункты 5) и 6) исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) утверждение нормативных правовых актов, устанавливающих требования к субъектам частного предпринимательства, в области геодезии и картографии;»;
2) в статье 6:
подпункты 4), 7), 9) и 11) изложить в следующей редакции:
«4) осуществление государственного геодезического контроля;»;
«7) разработка, утверждение нормативных правовых актов, за исключением устанавливающих требования к субъектам частного предпринимательства, в области геодезии и картографии;»;
«9) учет геодезических пунктов и контроль за обеспечением их сохранности;»;
«11) приостановление геодезических и картографических работ при установлении фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в области геодезии и картографии;»;
дополнить подпунктами 17) и 18) следующего содержания:
«17) ведение реестра субъектов, подавших уведомление о начале геодезической и картографической деятельности;»;

3. Аттестатталған ұйым өндірістік объектілерді, техникалық құрылғыларды, материалдарды қабылдау сынақтарын мынадай құжаттар:
1) сынақ жүргiзу жөнiндегi комиссияның тағайындалғаны туралы бұйрық;
2) сынақ бағдарламасы мен әдiстемесi болғанда жүргiзеді.
4. Тәжiрибелiк үлгiлерге қабылдау сынақтары қауiптi өндiрiстiк объектілерің, техникалық құрылғылардың, материалдардың өнеркәсiптiк қауiпсiздiк талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз ететiн жағдайларда жүргiзiлуі тиiс.
5. Уәкілетті органның келісімі бойынша қабылдау сынақтары дайындаушыда жүргізілуі мүмкін. Сынақты жүргізу көлемі мен тәртібін аттестатталған ұйым айқындайды.
6. Шетелде өндiрiлген қауiптi өндiрiстiк объектілер, техникалық құрылғылар, материалдар үшiн үлгiлерге қабылдау сынақтарын жеткiзушi елде Қазақстан Республикасында аттестатталған ұйымның жүргiзуiне жол берiледi. Мұндай сынақтарды жүргiзу уәкiлеттi органның келiсiмі бойынша жүзеге асырылады.
7. Қабылдау сынақтарының нәтижелерi бойынша қауiптi өндiрiстiк объектілердің, техникалық құрылғылардың, материалдардың өнеркәсiптiк қауiпсiздiктiң талаптары мен нормаларына сәйкестiгi, кемшiлiктерiнiң болуы немесе болмауы туралы акт, оларды жою жөнiндегi ұсынымдар, өнiмнiң осы түрiн Қазақстан Республикасының аумағында қолдану жөнiнде ұсыныстар берiледi.".
43. "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат, 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат;):
1) 5-бапта:
5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) геодезия және картография саласындағы жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтiк құқықтық актiлерді бекіту;";
2) 6-бапта:
4), 7), 9) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттiк геодезиялық бақылауды жүзеге асыру;";
"7) геодезия және картография саласындағы жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын талаптарды қоспағанда, нормативтiк құқықтық актiлерді әзірлеу, бекіту;";
"9) геодезиялық пункттердi есепке алу және олардың сақталуын қамтамасыз етудi бақылау;";
"11) геодезия және картография саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда геодезиялық және картографиялық жұмыстарды тоқтата тұру;";
мынадай мазмұндағы 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) геодезиялық және картографиялық қызметті бастағандығы туралы хабарлама берген субъектілердің тізілімін жүргізу;

«18) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, ежегодных планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».»;
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Уведомление в области геодезии и картографии
1. Следующие виды геодезической и картографической деятельности осуществляются по уведомлению, подаваемому в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах»:
1) производство геодезических работ;
2) производство картографических работ.
2. К уведомлению прилагаются сведения и документы в соответствии с требованиями, предъявляемыми к субъектам, осуществляющим производство геодезических и картографических работ согласно статьи 7-1 настоящего Закона.»;
4) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
«Статья 7-1. Требования, предъявляемые к субъектам,
осуществляющим производство геодезических и
картографических работ
Субъекты, осуществляющие производство геодезических и (или) картографических работ, обязаны иметь:
1) собственный или арендованный комплект поверенных приборов, оборудования и инструментов, позволяющих выполнять геодезические и (или) картографические работы, либо договор на оказание услуг с организацией, имеющей комплект поверенных приборов, оборудования, инструментов с указанием заводских номеров;
2) собственные или арендованные программные комплексы для обработки данных либо договор на оказание услуг с организацией, имеющей программное обеспечение;
3) в штате не менее двух специалистов, имеющих высшее или послесреднее образование в сфере геодезии и (или) картографии и стаж работы в данных отраслях не менее трех лет.»;
5) подпункт 2) пункта 1 статьи 9, пункт 8 статьи 12 исключить.».
44. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года «О защите растений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 13-14, ст. 140; 2004 г., № 17, ст. 98; № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 18, ст. 84, 85; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
подпункт 26) пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«26) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».

18) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту.";
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Геодезия және картография саласындағы хабарлама
1. Геодезиялық және картографиялық қызметтің мынадай түрлері:
1) геодезиялық жұмыстарды жүргізу;
2) картографиялық жұмыстарды жүргізу "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тәртіпте берілетін хабарлама бойынша жүзеге асырылады.
2. Хабарламаға осы Заңның 7-1-бабына сәйкес геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асырушы субъектілерге қойылатын талаптарға сәйкес мәліметтер мен құжаттар қоса беріледі.";
4) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын талаптар
Геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды жүргізуді жүзеге асыратын субъектілердің:
1) геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін тексерілген аспаптардың, жабдықтар мен
құрал-саймандардың меншікті немесе жалға алынған жиынтығының не зауыттық нөмірлерін көрсете отырып, тексерілген аспаптардың, жабдықтардың, құрал-саймандардың жиынтығы бар ұйыммен қызмет көрсетуге арналған шарттың;
2) деректерді өңдеу үшін меншікті немесе жалға алынған бағдарламалық кешендердің не бағдарламалық қамтамасыз етілуі бар ұйыммен қызметтер көрсетуге арналған шарттың;
3) штатында геодезия және (немесе) картография саласында жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі және осы салада кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар кемінде екі маманының болуы міндетті.";
5) 9-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы, 12-баптың 8-тармағы алып тасталсын;".
44. "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 140-құжат; 2004 ж., № 17, 98-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 85-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
6-баптың 1-тармағының 26) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"26) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".

45. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 15, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; 2008 г., № 24, ст. 129; 2009 г., № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 16):
подпункт 43) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«43) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
46. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года «О правах ребенка в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 17, ст. 154; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 72; № 17, ст. 81; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2, № 11, ст. 102; № 17, ст. 136; № 21, ст. 173):
1) подпункт 8) пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«8) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
2) пункт 5 статьи 37 изложить в следующей редакции:
«5. Запрещается реализация алкогольной продукции в детских учреждениях и организациях образования.».
47. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст. 1; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118):
подпункт 7) статьи 5 изложить в следующей редакции:
«7) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».

45. "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 15, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат):
8-баптың 43) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"43) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
46. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 17, 154-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 72-құжат; № 17, 81-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат, № 11, 102-құжат; № 17, 136-құжат, № 21, 173-құжат):
1) 7-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияға жазылсын:
"8) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептiлiктiң, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесiн бағалау критерийлерiн, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзiрлейді және бекiтеді;";
2) 37-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Балалар мекемелерi мен бiлiм беру ұйымдарында алкоголь өнiмдерiн сатуға тыйым салынады.".
47. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 1-2, 1-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011ж., № 1, 2-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат):
5-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".

48. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О семеноводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 16; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) в статье 1:
подпункты 5), 24) и 32) изложить в следующей редакции:
«5) апробатор - физическое лицо, уведомившее соответствующий местный исполнительный орган района (города областного значения), области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности по проведению апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений;»;
«24) партия семян - определенное количество однородных по происхождению и качеству семян, подтвержденное соответствующим документом (актом апробации, аттестатом на семена, свидетельством на семена, удостоверением о кондиционности семян, результатом анализа семян, карантинным сертификатом, фитосанитарным сертификатом);»;
«32) семенной эксперт - специалист лаборатории по экспертизе качества семян, уведомивший соответствующий местный исполнительный орган района (города областного значения), области (города республиканского значения, столицы) о начале деятельности по проведению экспертизы сортовых и посевных качеств семян;»;
2) в статье 4:
абзац девятый подпункта 1), подпункт 12) исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) учета апробаторов и семенных экспертов, осуществляющих деятельность по проведению апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений и экспертизы сортовых и посевных качеств семян;»;
3) подпункт 12) статьи 5 изложить в следующей редакции:
«12) утверждает порядок аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукции, реализаторов семян, лабораторий по экспертизе качества семян»;»;
4) в пункте 1 статьи 6:
подпункты 6) и 28) изложить в следующей редакции:
«6) разрабатывает порядок аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, лабораторий по экспертизе качества семян;»;
«28) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
подпункт 13) исключить;

48. "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 16-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 1-бапта:
5), 24) және 32) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) байқаудан өткiзушi – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тиісті жергiлiктi атқарушы органын ауыл шаруашылық өсiмдiктерiнiң сұрыптық егiстерiн байқаудан өткiзу қызметін бастағандығы туралы хабарлаған жеке тұлға.";
"24) тұқымдар тобы – тиiстi құжатпен (байқаудан өткiзу актiсiмен, тұқымның аттестатымен, тұқым куәлiгiмен, тұқымның кондициялылығы туралы куәлiкпен, тұқымдарға талдау жасау нәтижесiмен, карантиндiк сертификатпен, фитосанитариялық сертификатпен) расталған, шығу тегi мен сапасы жөнiнен бiртектес тұқымның белгiлi бiр мөлшерi;";
"32) тұқым сарапшысы – тұқымның сұрыптық және егіс сапасына сараптама жүргізу бойынша қызметті бастағандығы туралы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына хабарлаған тұқым сапасының сараптамасы бойынша зертхана маманы;";
2) 4-бапта:
1) тармақшаның тоғызыншы абзацы, 12) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) ауыл шаруашылық өсiмдiктерiнiң сұрыптық егiстерiн байқаудан өткiзу және тұқымның сұрыптық және егіс сапасына сараптама жүргізу бойынша қызметті жүзеге асырушы байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшыларын есепке алу;";
3) 5-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) бiрегей және элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтілген тұқым өндiрушiлердi, тұқым өткізушілерді, тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларды аттестаттау тәртібін бекiтедi;";
4) 6-баптың 1-тармағында:
6) және 28) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бiрегей және элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқым өндiрушiлердi, тұқым өткізушілерді, тұқым сапасын сараптамадан өткізу бойынша зертханаларды аттестаттау тәртібін әзірлейді;";
"28) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
13) тармақша алып тасталсын;

5) статью 6-1 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) осуществляют учет апробаторов и семенных экспертов, уведомивших о начале деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах»;»;
6) подпункт 6) пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«6) вносить в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) предложения о приостановлении:
действия свидетельства об аттестации, удостоверяющего право субъекта на осуществление деятельности в области семеноводства;
деятельности по проведению апробаций сортовых посевов сельскохозяйственных растений;
деятельности по проведению экспертизы сортовых и посевных качеств семян.»;
7) в статье 9:
подпункты 1) и 4) пункта 2 исключить;
абзац первый подпункта 1), подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«1) контроль за осуществлением мероприятий по производству, заготовке, обработке, хранению, реализации, транспортировке и использованию семян на предмет соблюдения правил и норм семеноводства в следующие периоды:»;
«3) проверку в период апробации работы апробаторов, а также производителей семян на предмет соблюдения ими норм пункта 2 статьи 14 настоящего Закона;»;
8) подпункты 4) и 5) пункта 1 статьи 10 исключить;
9) подпункт 3) пункта 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«3) аттестованные в установленном порядке лаборатории по экспертизе качества семян.»;
10) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
«Статья 14-1. Требования, предъявляемые к деятельности по
проведению апробации сортовых посевов
сельскохозяйственных растений и экспертизы
сортовых и посевных качеств семян
1. Физические лица для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений и экспертизы сортовых и посевных качеств семян с уведомлением представляют копии документов, подтверждающие:
наличие высшего или послесреднего образования по специальностям аграрного профиля или по хранению и переработке растениеводческой продукции;
прохождение специальной подготовки (курсы апробаторов - для апробаторов);
сведения о работе или стажировке (не менее двух месяцев) в лаборатории по экспертизе качества семян (для семенных экспертов).
2. Апробаторы и (или) семенные эксперты должны соответствовать следующим требованиям:
1) для апробаторов наличие:
высшего или послесреднего образования по специальностям аграрного профиля;
документа о специальной подготовке (курсы апробаторов);

5) 6-1-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметті бастағандығы туралы хабарлаған байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшыларын есепке алуды жүзеге асырады;";
6) 8-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына:
тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыруға субъектiнiң құқығын куәландыратын аттестаттау туралы куәліктің қолданылуын;
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сұрыптық егiстерiн байқаудан өткiзу бойынша қызметті;
тұқымдардың сұрыптық және егу сапасына сараптама жүргiзу бойынша қызметті тоқтата тұру туралы ұсыныс енгiзуге.";
7) 9-бапта:
2-тармақтың 1) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
3-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацы, 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тұқымды өндіру, дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу, тасымалдау және пайдалану жөніндегі іс-шаралардың жүзеге асырылуын тұқым шаруашылығының қағидалары мен нормаларының сақталуы тұрғысынан мынадай кезеңдерде бақылау:";
"3) байқаудан өткізушілердің жұмысын байқаудан өткізу кезеңінде, сондай-ақ тұқым өндірушілердің осы Заңның 14-бабы 2-тармағының нормаларын сақтауы тұрғысынан тексеруді;";
8) 10-баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
9) 11-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) белгiленген тәртiппен аттестатталған тұқым сапасына сараптау жасау жөнiндегi зертханалар кiредi.";
10) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Ауыл шаруашылық өсiмдiктерiнiң сұрыптық егiстерiн байқаудан өткiзу және тұқымдардың сұрыптық және егу сапасына сараптама жүргiзу қызметіне қойылатын талаптар
1. Жеке тұлғалар ауыл шаруашылық өсiмдiктерiнiң сұрыптық егiстерiн байқаудан өткізу қызметін және тұқымдардың сұрыптық және егу сапасына сараптаманы жүзеге асыру үшін хабарламамен қоса мынадай құжаттарды:
аграрлық бейіндегі немесе өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау және қайта өңдеу жөніндегі мамандықтар бойынша жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімінің болуын;
арнайы дайындықты өткендігін (байқаудан өткізушілер үшін – байқаудан өткізушілер курстары);
тұқым сапасын сараптау (тұқымдық сарапшылар үшін) жөнiндегi зертханалардағы жұмысын немесе тағылымдамасын (кемінде екі ай) растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
2. Байқаудан өткізушілер және (немесе) тұқым сарапшылары мынадай талаптарға сәйкес:
1) байқаудан өткізушілерге:
аграрлық бейіндегі мамандықтар бойынша жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі;
арнайы дайындығы (байқаудан өткізуші курстары) туралы құжат;

2) для семенных экспертов наличие:
высшего или послесреднего образования по специальностям аграрного профиля;
документа о работе или стажировке (не менее 2 месяцев) в лаборатории по экспертизе качества семян и посадочного материала.»;
11) пункт 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«3. Отбор проб из партий семян, предназначенных только для посева, производится семенными экспертами по заявке производителей семян и (или) производителями семян (их представителями), прошедшими соответствующую подготовку в аттестованных лабораториях по экспертизе качества семян.»;
12) пункт 4 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«4. Аттестат на семена или свидетельство на семена выдаются производителями семян на основании выданных апробаторами и аттестованными лабораториями по экспертизе качества семян документов, подтверждающих их сортовые и посевные качества (акт апробации сортовых посевов, удостоверение о кондиционности семян, результаты анализа семян).».
49. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 134; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) в статье 1:
подпункты 13) и 29) изложить в следующей редакции:
«13) нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа - перевозки, которые не относятся к регулярным, осуществляемые с использованием автобусов, микроавтобусов перевозчиками, имеющими лицензии, выданные в установленном порядке;»;
«29) микроавтобус - автобус особо малого класса, имеющий не более шестнадцати мест для сидения, исключая место водителя, предусмотренных заводом-изготовителем;»;
дополнить подпунктом 30) следующего содержания:
«30) сервисный центр (мастерская) - физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по установке и обслуживанию тахографов.»;
2) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Требования по оборудованию автотранспортных средств
тахографами
1. Оборудованию тахографами подлежат автобусы, грузовые, в том числе специализированные, автомобили, используемые при осуществлении:
1) автомобильных перевозок опасных грузов;
2) международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов;
3) междугородных межобластных регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
4) междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.

2) тұқым сарапшыларына:
аграрлық бейіндегі мамандықтар бойынша жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі;
тұқым сапасын және отырғызу материалдарын сараптау жөнiндегi зертханалардағы жұмысы немесе тағылымдамасы (кемінде екі ай) туралы құжат болуға тиіс.";
11) 22-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тек қана егуге арналған тұқымдар тобынан сынамаларды iрiктеп алуды тұқым өндiрушілердiң өтiнiмi бойынша тұқым сарапшылары және (немесе) тұқым сапасын сараптау жөнiндегi аттестатталған зертханаларда тиiстi дайындықтан өткен тұқымды өндiрушiлер (олардың өкiлдерi) жүргiзедi.";
12) 23-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тұқым өндiрушiлер тұқымға аттестатты немесе тұқымға куәлiктi, байқаудан өткiзушiлер және тұқым сапасын сараптау жөнiндегi зертханалар берген, олардың сұрыптық және егу сапасын растайтын құжаттар (сұрыптық егiстердi байқаудан өткiзу актiсi, тұқымның кондициялылығы туралы куәлiк, тұқымға талдау жасау нәтижелерi) негiзiнде бередi.".
49. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 134-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар, № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 1-бапта:
13) және 29) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13) жолаушылар мен багажды тұрақсыз тасымалдау – тұрақты тасымалдауға жатпайтын, автобустарды, шағын автобустарды пайдалана отырып, белгіленген тәртіпте берілген лицензиясы бар тасымалдаушылар жүзеге асыратын тасымалдаулар;";
"29) шағын автобус – дайындаушы зауыт қарастырған жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, отыратын орны он алтыдан аспайтын ерекше шағын класстағы автобус;";
мынадай мазмұндағы 30) тармақшамен толықтырылсын:
"30) сервис орталығы (шеберхана) – тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.";
2) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Автокөлік құралдарын тахографтармен жабдықтау бойынша талаптар
1. Тахографтармен жабдықтауға автобустар, жүк автомобильдері, оның ішінде:
1) қауіпті жүктерді автомобильмен тасымалдауды;
2) жолаушыларды, багажды және жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды;
3) жолаушыларды және багажды қалааралық облысаралық автомобильмен тұрақты тасымалдауды;
4) жолаушыларды және багажды қалааралық облысаралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) тұрақсыз тасымалдауды жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын арнайы автомобильдер жатады.

2. Установку и обслуживание тахографов осуществляют сервисные центры.
3. Использование тахографов, в том числе электронных (цифровых), и электронных карточек к электронному (цифровому) тахографу осуществляется в соответствии с Правилами организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов, которыми устанавливаются:
1) требования к режиму труда и отдыха водителей и его регистрации;
2) требования по установке и эксплуатации тахографов;
3) требования к сервисным центрам, осуществляющим установку и обслуживание тахографов;
4) порядок ведения реестра физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по установке и обслуживанию тахографов;
5) порядок сертификации и выдачи электронных карточек к электронному (цифровому) тахографу;
6) порядок функционирования национальной базы данных по электронным (цифровым) тахографам.
4. Не допускается использование электронных (цифровых) тахографов без применения электронных карточек.
5. Физические или юридические лица перед началом осуществления деятельности по установке и обслуживанию тахографов обязаны направить уведомление установленной формы в уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».»;
3) подпункт 6) статьи 12 изложить в следующей редакции:
«6) утверждает правила перевозки опасных грузов автомобильным транспортом;»;
4) в статье 13:
подпункты 16), 18) и 20) изложить в следующей редакции:
«16) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
«18) ведет реестр физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях;»;
«20) ведет реестр физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по установке и обслуживанию тахографов;»;
подпункт 19) исключить;
5) в пункте 1 статьи 19-5:
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) наличия специального разрешения на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7.»;
6) в статье 19-6:
подпункты 3) и 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:

2. Тахографтарды орнатуды және оларға қызмет көрсетуді сервис орталықтары жүзеге асырады.
3. Тахографтарды, оның ішінде электрондық (цифрлық) тахографтарды және электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды пайдалану Жүргiзушiлердiң еңбегi мен демалысын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидаларына сәйкес жүргізіледі және оларда мыналар:
1) жүргiзушiлердiң еңбегi мен демалу режимiне және оны тіркеуге қойылатын талаптар;
2) тахографтарды орнату және пайдалану жөніндегі талаптар;
3) тахографтарды орнатуды жүзеге асыратын және қызмет көрсететін сервис орталықтарына қойылатын талаптар;
4) тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету бойынша қызметпен айналысуға хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу тәртібі;
5) сертификаттау және электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды беру тәртібі;
6) электрондық (цифрлық) тахографтар бойынша ұлттық дерекқордың жұмыс істеу тәртібі белгіленеді.
4. Электрондық карточкаларды қолданбай электрондық (цифрлық) тахографтарды пайдалануға рұқсат етiлмейдi.
5. Жеке және заңды тұлғалар тахографтарды орнатуды және қызмет көрсетуді жүзеге асыру алдында көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органға "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңында бекітілген тәртіпте белгіленген нысанда хабарлама жіберуге міндетті.";
3) 12-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Автомобиль көлігімен қауiптi жүктерді тасымалдау қағидаларын бекiтедi;";
4) 13-бапта:
16), 18) және 20) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"16) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
"18) халықаралық және республикаiшiлік қатынаста қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiн арнайы даярлау бойынша қызметпен айналысуға хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;";
"20) тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету бойынша қызметпен айналысуға хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;";
19) тармақша алып тасталсын;
5) 19-5-баптың 1-тармағында:
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) 1, 6 және 7-класты қауіпті жүктерді тасымалдауға арнайы рұқсатының болуы.";
6) 19-6-бапта:
1-тармақтың 3 және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

«3) на перевозку опасных грузов (специальным разрешением на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7 по территории Республики Казахстан, выданным уполномоченным органом, бланком маршрута перевозки опасного груза, свидетельствами о допуске водителя и автотранспортного средства к перевозке опасного груза);»;
«8) исполнение требований правил перевозки опасных грузов автомобильным транспортом;»;
подпункт 11) пункта 3 исключить;
7) в статье 19-7:
подпункты 13) и 15) изложить в следующей редакции:
«13) регистрацию временного въезда иностранных автотранспортных средств;»;
«15) выдачу разрешений на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;»;
дополнить подпунктами 22) и 23) следующего содержания:
«22) выдачу специального разрешения на перевозку опасного груза по территории Республики Казахстан;
23) контроль за сервисными центрами, осуществляющими установку и обслуживание тахографов.»;
8) в статье 19-8:
пункт 2 исключить;
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«При попутной загрузке на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, необходимо наличие дополнительного разрешения на проезд по территории Республики Казахстан, которое выдается уполномоченным органом после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Налоговым кодексом Республики Казахстан.»;
9) статью 26 изложить в следующей редакции:
«Статья 26. Организация перевозок пассажиров и багажа такси
1. Индивидуальные предприниматели или юридические лица перед началом осуществления деятельности по перевозке пассажиров и багажа такси обязаны направить уведомление установленной формы в уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций.
2. При организации перевозок пассажиров и багажа такси индивидуальный предприниматель и юридическое лицо (далее - перевозчик такси) обязаны:
1) использовать для перевозок пассажиров и багажа такси, имеющие единую цветовую гамму и отличительные обозначения в соответствии с правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом;
2) иметь в наличии таксометр или контрольно-кассовый аппарат для каждого автотранспортного средства;
3) обеспечить прохождение предрейсового технического осмотра автотранспортных средств и предрейсового (предсменного) медицинского осмотра водителей такси;

"3) қауiптi жүктердi тасымалдауға (уәкiлеттi орган берген Қазақстан Республикасының аумағы бойынша 1, 6 және 7-класты қауiптi жүкті тасымалдауға арнайы рұқсатпен, қауiптi жүктi тасымалдау бағдары бланксімен, жүргiзушiні және автокөлiк құралын қауiптi жүктi тасымалдауға жіберу туралы куәлiктермен);";
"8) Автомобиль көлiгiмен қауiптi жүктердi тасымалдау қағидаларының талаптарын орындауы;";
3-тармақтың 11) тармақшасы алып тасталсын;
7) 19-7-бапта:
13) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13) шетелдiк автокөлiк құралдарының уақытша кiруiн тiркеуді;";
"15) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттiң аумағы бойынша жүруге рұқсат беруді;";
мынадай мазмұндағы 22) және 23) тармақшалармен толықтырылсын:
"22) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауiптi жүкті тасымалдауға арнайы рұқсат берудi;
23) тахографтарды орнатуды және оларға қызмет көрсетуді жүзеге асыратын сервис орталықтарын бақылауды;";
8) 19-8-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттiк рейстен керi бағытта қайтып бара жатқан шетелдiк жүк автокөлiк құралы Қазақстан Республикасының аумағында жолшыбай тиелген кезде Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп-тұрғаны үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн уәкiлеттi орган беретiн Қазақстан Республикасының аумағында жүрiп-тұруға қосымша рұқсаттың болуы қажет.";
9) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Жолаушыларды және багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру
1. Дара кәсiпкерлер немесе заңды тұлғалар жолаушыларды және багажды таксимен тасымалдау бойынша қызметті бастар алдында көлiк және коммуникация саласындағы уәкiлеттi органға белгіленген нысанда хабарлама жіберуге міндетті.
2. Дара кәсiпкер және заңды тұлға (бұдан әрi – таксимен тасымалдаушы) жолаушыларды және багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру кезінде:
1) жолаушыларды және багажды тасымалдау үшiн Автомобиль көлiгiмен жолаушыларды және багажды тасымалдау қағидаларына сәйкес бірыңғай түсті және айырым белгiлерi бар таксилердi пайдалануға;
2) әрбiр автокөлiк құралы үшiн таксометрдің немесе бақылау-кассалық аппараттың бар болуы;
3) автокөлiк құралдарын рейс алдында техникалық байқаудан және жүргiзушiлердiң рейс алдында (ауысым алдында) медициналық байқаудан өтуін қамтамасыз етуге;

4) обеспечить наличие диспетчерской службы или договора по диспетчерскому обслуживанию;
5) обеспечить своевременную замену такси, в случае его неисправности.
Перевозчик такси несет и иные обязанности в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. По договору об организации перевозок пассажиров и багажа такси перевозчик имеет право:
1) использовать для стоянки такси, посадки и высадки пассажиров специально оборудованные стоянки такси;
2) производить посадку и высадку пассажиров на любых участках дорожной сети с соблюдением требований правил дорожного движения.
Перевозчик такси имеет и иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
10) статью 37 дополнить пунктами 4, 5, 6 и 7 следующего содержания:
«4. Перевозка опасного груза классов 1, 6 и 7 по территории Республики Казахстан осуществляется на основании разрешительного документа - специального разрешения на перевозку опасного груза по территории Республики Казахстан.
5. Свидетельство о допуске водителя к перевозке опасных грузов автотранспортными средствами в международном и внутриреспубликанском сообщениях выдается индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях.
6. Индивидуальный предприниматель или юридическое лицо перед началом осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях, обязаны направить уведомление установленной формы в уполномоченный орган в области транспорта и коммуникаций в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».
7. Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом определяются:
1) порядок организации перевозки опасных грузов;
2) требования к водителям автотранспортных средств, осуществляющим перевозку опасных грузов;
3) требования к автотранспортным средствам, перевозящим опасные грузы;
4) порядок проезда по территории Республики Казахстан автотранспортных средств, перевозящих опасные грузы;
5) порядок выдачи специального разрешения на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7.».
50. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года «Об обязательном страховании в растениеводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 16, ст. 100; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
подпункт 11) пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:

4) диспетчерлік қызметтің немесе диспетчерлiк қызмет көрсету бойынша келiсiм шарттың болуын қамтамасыз етуге;
5) такси бұзылған жағдайда оларды дер кезiнде ауыстыруды қамтамасыз етуге міндетті.
Таксимен тасымалдаушы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де мiндеттерді атқарады.
3. Тасымалдаушының жолаушыларды және багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт бойынша:
1) таксилердiң тұрағын, жолаушыларды отырғызу мен түсiру үшiн таксилердiң арнайы жабдықталған тұрақтарын пайдалануға;
2) Жол жүру қағидаларының талаптарын сақтай отырып, жол желiсiнiң кез келген учаскелерiнде жолаушыларды отырғызуға және түсiруге құқығы бар.
Таксимен тасымалдаушының Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтары бap.";
10) 37-бап мынадай мазмұндағы 4, 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша 1, 6 және 7-класты қауiптi жүкті тасымалдауға рұқсат беру құжаты – Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауiптi жүкті тасымалдауға арнайы рұқсат негiзiнде жүзеге асырылады.
5. Жүргiзушiнi халықаралық және республикаiшiлік қатынастарда автокөлiк құралдарымен қауiптi жүктерді тасымалдауға жiберу туралы куәлiк халықаралық және республикаiшiлік қатынастарда автокөлiк құралдарымен қауiптi жүктерді тасымалдауды жүзеге асырушы автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы дайындау бойынша қызметті жүзеге асыратын дара кәсiпкерлермен және заңды тұлғалармен беріледі.
6. Дара кәсiпкер немесе заңды тұлға халықаралық және республикаішілік қатынастарда автокөлiк құралдарымен қауiптi жүктерді тасымалдауды жүзеге асырушы автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау бойынша қызметті жүзеге асыруды бастаудың алдында, көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органға "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген тәртіпте белгіленген нысанда хабарлама жіберуге міндетті.
7. Автомобиль көлiгiмен қауiптi жүктерді тасымалдау ережелерімен:
1) қауiптi жүктердi тасымалдауды ұйымдастыру тәртiбі;
2) қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiне қойылатын талаптар;
3) қауiптi жүктерді тасымалдайтын автокөлiк құралдарына қойылатын талаптар;
4) қауiптi жүктерді тасымалдайтын автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан өту тәртібі;
5) 1, 6 және 7-класты қауiптi жүктерді тасымалдауға арнайы рұқсатты беру тәртібі анықталады.".
50. "Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 5, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 16, 100-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
5-баптың 2-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«11) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
51. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст.25):
1) подпункт 15) статьи 2 изложить в следующей редакции:
«15) оператор связи - физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги связи;»;
2) в статье 7:
подпункт 14-5) изложить в следующей редакции:
«14-5) утверждение порядка присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения;»;
дополнить подпунктом 14-9) следующего содержания:
«14-9) утверждает квалификационные требования к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи;»;
3) в статье 8:
в пункте 1:
подпункты 8-1) и 8-3) изложить в следующей редакции:
«8-1) осуществление радиоконтроля и проведение проверок использования радиочастотного спектра физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области связи, и соблюдение операторами связи квалификационных требований к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи, и правил оказания услуг связи;»;
«8-3) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
дополнить подпунктом 19-5) следующего содержания:
«19-5) разрабатывает квалификационные требования к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи;»;
в пункте 2:
подпункт 5) исключить;
подпункты 9-1), 9-2) и 18) изложить в следующей редакции:
«9-1) осуществление радиоконтроля и проведение проверок использования радиочастотного спектра физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области связи, и соблюдение операторами связи квалификационных требований к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи, и Правил оказания услуг связи;

"11) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
51. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж.; № 3, 25-құжат):
1) 2-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) байланыс операторы – байланыс қызметiн көрсететін жеке немесе заңды тұлға;";
2) 7-бапта:
14-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14-5) жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жиілігі жоғары құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн есептеудi жүргiзу тәртiбiн бекiту;";
мынадай мазмұндағы 14-9) тармақшамен толықтырылсын:
"14-9) байланыс саласында қызмет көрсетуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді;";
3) 8-бапта:
1-тармақта:
8-1) және 8-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1) радиобақылауды жүзеге асыру және байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың радиожиiлiк спектрiн пайдалануына және байланыс саласында қызметті жүзеге асырушы субъектілерге қойылатын біліктілік талаптарын және Байланыс қызметін көрсету қағидаларын байланыс операторларының сақтауларына тексеру жүргiзу;";
"8-3) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 19-5) тармақшамен толықтырылсын:
"19-5) байланыс саласында қызмет көрсетуді жүзеге асыратын субъектілерге қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;";
2-тармақта:
5) тармақша алып тасталсын;
9-1) және 9-2) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1) радиобақылауды жүзеге асыру және байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың радиожиiлiк спектрiн пайдалануына және байланыс саласында қызмет ұсынуды жүзеге асырушы субъектілерге қойылатын біліктілік талаптарын және Байланыс қызметін көрсету қағидаларын сақтауларына тексеру жүргiзу;

9-2) контроль за соблюдением операторами связи квалификационных требований к субъектам, осуществляющим предоставление услуг в области связи, правил оказания услуг связи, правил предоставления услуг почтовой связи и правил применения почтового штемпеля на почтовых отправлениях на территории Республики Казахстан;»;
«18) ведение реестров национальных ресурсов и операторов связи;»;
4) подпункт 4) пункта 2 статьи 9, пункт 5 статьи 11 исключить;
5) пункт 6 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«6. Разрешения на использование радиочастотного спектра выдаются операторам связи и лицам, предполагающим использовать радиочастотный спектр для осуществления внутрипроизводственной деятельности, не позднее двухмесячного срока со дня поступления в уполномоченный орган заявки установленного образца.»;
6) подпункт 1) статьи 18 изложить в следующей редакции:
«1) услуга связи будет оказываться с использованием радиочастот в диапазоне, по которому Межведомственной комиссией по радиочастотам Республики Казахстан рекомендовано ограничение по возможному числу операторов связи, действующих на определенной территории, в связи с недостаточным объемом радиочастотного спектра, при этом на оператора связи возлагаются обязательства по обеспечению услугами связи территории либо населенных пунктов, которые отражаются в разрешении на использование радиочастотного спектра;»;
7) подпункт 2) пункта 8 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«2) использоваться для возмездного оказания услуг связи (если в зоне их действия отсутствуют сети операторов сетей телекоммуникаций общего пользования) при условии получения лицензии на осуществление деятельности при условии, что является оператором связи в установленном законодательном порядке в соответствии со статьей 17 настоящего Закона.»;
8) пункт 4 статьи 28 изложить в следующей редакции:
«4. Физические и юридические лица, допустившие повреждения средств связи, сооружений и сетей телекоммуникаций, нарушение установленного порядка изготовления, приобретения, ввоза, использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, использования радиочастот для работы радиоэлектронных средств вcex назначений и высокочастотных устройств, а также создающие ненормированные помехи теле- и радиоприему, несут ответственность в порядке, установленном законами Республики Казахстан.»;
9) часть пятую пункта 1 статьи 28-5 изложить в следующей редакции:
«В случае возникновения помех в работе радиоэлектронного средства и высокочастотного устройства гражданского назначения, на которое выдано разрешение, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:»;

9-2) байланыс операторларының байланыс саласында қызмет көрсетуді жүзеге асырушы субъектілерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарын, Байланыс қызметін көрсету қағидаларын және Пошталық байланыс қызметін көрсету қағидаларын және Қазақстан Республикасының аумағында пошталық жөнелтiлiмдерде пошталық штемпельдi қолдану қағидаларын сақтауын бақылау;";
"18) ұлттық қорлар мен байланыс операторларының тiзiлiмдерiн жүргiзу;";
4) 9-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы, 11-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
5) 12-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Байланыс операторларына және радиожиiлiк спектрiн өндiрiс iшiндегi қызметтi жүзеге асыру үшiн пайдалануды көздейтiн тұлғаларға радиожиiлiк спектрiн пайдалануға арналған рұқсат уәкiлеттi органға белгiленген үлгiдегi өтiнiм келiп түскен күннен бастап екi ай мерзiмнен кешiктiрмей берiледi.";
6) 18-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) байланыс қызметi Қазақстан Республикасының Радиожиiлiктер жөнiндегi ведомствоаралық комиссиясы радиожиiлiк спектрi көлемiнiң жеткілiксiз болуына байланысты белгiлi бiр аумақта жұмыс iстейтiн байланыс операторларының ықтимал саны бойынша шектеу ұсынылған ауқымда радиожиiлiктi пайдалана отырып көрсетiлетiн болады, бұл ретте, байланыс операторына радиожиілік спектрін пайдалану рұқсатында көрсетілетін аумақты не елді мекендерді байланыс қызметімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттеме жүктеледі;";
7) 21-баптың 8-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 17-бабына cәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте байланыс операторы болып табылатын жағдайда қызметті жүзеге асыруға лицензия алған жағдайда байланыс қызметтерiн ақылы көрсету үшiн (егер олардың қолданылу аймағында ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерi операторларының желiлерi болмаса) пайдаланылуы мүмкін.";
8) 28-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Байланыс құралдарының, телекоммуникация имараттары мен желiлерiнiң бүлiнуiне, радиоэлектрондық құралдар мен жиілігі жоғары құрылғыларды дайындаудың, сатып алудың, әкелудiң, пайдаланудың, барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар мен жиілiгi жоғары құрылғылардың жұмысына арналған радиожиiлiктi пайдаланудың белгіленген тәртібiн бұзуға жол берген, сондай-ақ теле- және радио қабылдауға нормаланбаған бөгеуiлдер жасайтын жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіпте жауапты болады.";
9) 28-5-баптың 1-тармағының бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте рұқсат берілген азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдар мен жиілігі жоғары құрылғылардың жұмысында бөгеуiл туындаған жағдайда:";

10) дополнить статьей 28-8 следующего содержания:
«Статья 28-8. Мониторинг радиочастотного спектра,
радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных
устройств
1. Мониторинг радиочастотного спектра, радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств - комплекс организационных и технических мероприятий по сбору, обработке, анализу и хранению данных о параметрах и характеристиках радиосигналов и источников радиоизлучений с целью получения необходимой информации для принятия уполномоченным органом решений по использованию радиочастотного ресурса.
2. Государственная техническая служба уполномоченного органа осуществляет техническое обеспечение работ по мониторингу радиочастотного спектра, радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств гражданского назначения, используя стационарные и подвижные технические комплексы радиомониторинга и отдельные специальные средства измерений.
3. Мониторинг радиочастотного спектра, радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств гражданского назначения осуществляется в целях:
1) выявления эффективности использования радиочастотного спектра;
2) идентификации параметров и характеристик радиоизлучений заявленным параметрам и характеристикам источников, зарегистрированных в базе данных;
3) обнаружения незарегистрированных источников радиоизлучений;
4) обнаружения местоположений источников радиоизлучений;
5) проведения измерений в рамках выполнения работ по рекомендациям Международного союза электросвязи, Регионального союза электросвязи и Службы реагирования на компьютерные инциденты, а также по обращениям от администраций связи приграничных стран;
6) учета, хранения и обработки результатов мониторинга радиочастотного спектра, радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств гражданского назначения.
4. Результаты мероприятий по мониторингу радиочастотного спектра, радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств, а также нарушений по использованию радиочастотного ресурса оформляются в виде актов с приложением протоколов результатов измерений технических параметров излучений радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств и направляются в территориальные подразделения уполномоченного органа.
Сводная информация об электромагнитной обстановке на территории Республики Казахстан, а также нарушениях по использованию радиочастотного ресурса по результатам мониторинга радиочастотного спектра, радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств гражданского назначения направляется к 5 числу каждого месяца в уполномоченный орган.».

10) мынадай мазмұндағы 28-8-баппен толықтырылсын:
"28-8-бап. Радиожиiлiк спектрі, радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жиілігі жоғары құрылғылар мониторингі
1. Радиожиiлiк спектрі, радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жиілігі жоғары құрылғылардың мониторингі – уәкiлеттi органның радиожиiлiк ресурсын пайдалану жөнінде шешiм қабылдауы үшiн қажеттi ақпаратты алу мақсатында радиосигналдар мен радиосәулелену көздерінің параметрлері және сипаттамалары туралы деректерді жинау, өңдеу, талдау және сақтау бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар кешенi.
2. Уәкiлеттi органның мемлекеттiк техникалық қызметі радиомониторингінің стационарлық және жылжымалы техникалық кешендерін және жеке арнайы өлшеу құралдарын пайдалана отырып, азаматтық мақсаттағы радиожиілік спектр, радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жиілігі жоғары құрылғылар мониторингі бойынша жұмыстарды техникалық қамтамасыз етудi жүзеге асырады.
3. Азаматтық мақсаттағы радиожиiлiк спектр, радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жиілігі жоғары құрылғылар мониторингі:
1) радиожиiлiк спектрiн пайдаланудың тиiмдiлiгiн анықтау;
2) радиосәулелену параметрлері мен сипаттамаларын деректер қорында тіркелген мәлімделген көздерiнің параметрлері мен сипаттамаларына сәйкестендіру;
3) тiркелмеген радиосәулелену көздерін табу;
4) радиосәулелену көздерінің орналасқан жерлерін табу;
5) Халықаралық электр байланысы одағының, Өңірлік электр байланысы одағының және Компьютерлік инциденттерге ден қою қызметінің ұсынымдары, сондай-ақ шекара маңындағы елдердің байланыс әкімшіліктерінің өтініштері бойынша жұмыстарды орындау шеңберінде өлшемдер жүргізу;
6) азаматтық мақсаттағы радиожиiлiк спектрі, радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жиілігі жоғары құрылғылар мониторингі нәтижелерiн есепке алу, сақтау және өңдеу мақсатында жүзеге асырылады.
4. Радиожиiлiк спектрі, радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жиiлiгi жоғары құрылғылардың мониторингі бойынша іс-шаралардың нәтижелерi, сондай-ақ радиожиiлiк ресурсын пайдалану бойынша бұзушылықтар радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жиілігі жоғары құрылғылардың сәулеленуінің техникалық параметрлерiн өлшеу нәтижелерiнiң хаттамаларын қоса отырып, акт түрiнде ресімделеді және уәкiлеттi органның аймақтық бөлiмшелеріне жолданады.
Қазақстан Республикасының аумағындағы электромагниттiк жағдай бойынша, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиожиiлiк спектрі, радиоэлектрондық құралдар және (немесе) жиiлiгi жоғары құрылғылар мониторингі нәтижелерi бойынша радиожиiлiк ресурсын пайдаланудағы бұзушылықтар туралы жиынтық ақпарат әр айдың 5 күніне уәкiлеттi органға жолданады.".

52. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 88; 2006 г., № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) в статье 1:
подпункт 13-1) изложить в следующей редакции:
«13-1) ипотека судна - ипотека подлежащего государственной регистрации судна внутреннего водного плавания, маломерного судна, судна плавания «река-море», возникающая на основании договора, зарегистрированного в соответствующем реестре;»;
подпункт 40) исключить;
2) пункт 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«1. Государственное регулирование, контроль и надзор в сфере внутреннего водного транспорта осуществляются посредством правового обеспечения, технического регулирования, контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте.»;
3) в статье 8:
подпункт 9) исключить;
подпункты 10) и 24) изложить в следующей редакции:
«10) утверждение положения о квалификационных комиссиях, порядка дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан;»;
«24) утверждение правил по техническому надзору за маломерными судами;»;
4) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
подпункт 20) исключить;
в пункте 2:
подпункты 9) и 11) изложить в следующей редакции:
«9) контроль и надзор за соблюдением правил плавания на внутренних водных путях физическими и юридическими лицами;»;
«11) дипломирования лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан;»;
подпункт 12) исключить;
5) статью 10пункт 3 статьи 13 исключить;
6) в статье 15-4:
пункты 3, 4 и 6 изложить в следующей редакции:
«3. Суда, подлежащие государственной регистрации в судовой книге, должны соответствовать требованиям Правил по техническому  надзору за маломерными судами.
4. Технический надзор за судами, подлежащими государственной регистрации в судовой книге, осуществляется уполномоченным органом путем проведения первичных, ежегодных и внеочередных технических освидетельствований, а также проведения специальных и контрольных осмотров.»;

52. "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 88-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 1-бапта:
13-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1) кеме ипотекасы – мемлекеттiк тiркеуге жататын ішкі суда жүзетiн кеменiң, шағын көлемдi кеменің, "өзен-теңiзде" жүзетiн кеменiң, тиiстi тiзiлiмде тiркелген шарт негiзiнде туындайтын ипотекасы;";
40) тармақша алып тасталсын;
2) 7-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Iшкi су көлiгi саласындағы мемлекеттiк реттеу, бақылау мен қадағалау құқықтық қамтамасыз ету, техникалық реттеу, Қазақстан Республикасы iшкi су көлiгi туралы заңнамасының сақталуын бақылау арқылы жүзеге асырылады.";
3) 8-бапта:
9) тармақша алып тасталсын;
10) және 24) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Біліктілік комиссиялары туралы ережені, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау тәртібін бекіту;";
"24) Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау қағидаларын бекіту;";
4) 9-бапта:
1-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;";
20) тармақша алып тасталсын;
2-тармақта:
9) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жеке және заңды тұлғалардың Iшкi су жолдарында жүзу қағидаларын сақтауын бақылау және қадағалау;";
"11) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру;";
12) тармақша алып тасталсын;
5) 10-бап, 13-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
6) 15-4 бапта:
3, 4 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын кемелер Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау жөніндегі қағидаларының талаптарына сәйкес келуі тиіс.
4. Кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын кемелерді техникалық қадағалауды уәкілетті орган бастапқы, жыл сайынғы және кезектен тыс техникалық куәландырулар жүргізу арқылы, сондай-ақ арнайы және бақылап қарап тексеруді жүргізу жолымен жүзеге асырады.";

«6. Судоводители самоходных судов, подлежащих государственной регистрации в судовой книге, должны пройти обучение по программе подготовки судоводителей и иметь при себе удостоверение на право управления маломерным судном.
Выдача удостоверения на право управления маломерным судном, согласование программы подготовки судоводителей и учет курсов по подготовке судоводителей маломерных судов осуществляются уполномоченным органом в соответствии с правилами аттестации судоводителей на право управления маломерным судном.
Организации при открытии курсов по подготовке судоводителей маломерных судов направляют в территориальное подразделение заявление с приложением:
1) копии дипломов высшего или среднетехнического образования по специальности водного транспорта для преподавательского состава;
2) учебной программы по подготовке судоводителей маломерных судов, разработанной на основании типовой программы подготовки судоводителей маломерных судов, согласно правилам аттестации судоводителей на право управления маломерным судном;
3) копии документа, подтверждающего наличие помещения на праве собственности или арендованного для организации учебного процесса.
Закрытие курсов по подготовке судоводителей маломерных судов в территориальном подразделении осуществляется по заявлению руководителя учебной организации.
Руководитель учебной организации ежегодно информирует территориальное подразделение об осуществлении деятельности по подготовке судоводителей маломерных судов. В случае непредставления информации о функционировании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов в течение года (срок исчисляется от даты открытия курсов), данные курсы снимаются с учета.
Свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, выданные после снятия этих курсов с учета в территориальном органе, считаются недействительными с момента закрытия курсов.»;
7) в статье 17:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Контроль и надзор за безопасностью эксплуатации внутреннего водного транспорта, в том числе маломерного флота, осуществляются территориальными подразделениями уполномоченного органа посредством:»;
подпункты 1), 3), 4), 5) и 8) изложить в следующей редакции:
«1) проведения расследований, классификации и учета транспортных происшествий с судами, в том числе маломерными судами, в соответствии с правилами, утвержденными Правительством Республики Казахстан;»;
«3) проведения осмотра судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов и сооружений, расположенных на внутренних водных путях, на их соответствие требованиям обеспечения безопасности эксплуатации судов;

"6. Кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын өздігінен жүзетін кемелердің кеме жүргізушілері кеме жүргізушілерді даярлау жөніндегі бағдарлама бойынша оқытылуы және олардың шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлігі болуы тиіс.
Шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік беруді, кеме жүргізушілерді даярлау бағдарламасын келісуді және шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды есепке алуды уәкілетті орган Кеме жүргізушілерді шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
Ұйымдар шағын көлемді кемелердің кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөніндегі курстарды ашу кезінде аумақтық бөлiмшелерге мынадай құжаттарды қоса отырып өтiнiш жолдайды:
1) оқытушылар құрамы үшін су көлiгi мамандығы бойынша жоғары немесе орта техникалық бiлiмi туралы дипломдарының көшiрмелерi;
2) Кеме жүргiзушiлерiн шағын көлемдi кеменi басқару құқығына аттестаттау қағидаларына сәйкес шағын көлемдi кемелердің кеме жүргізушілерін даярлаудың үлгілік бағдарламасы негізінде әзiрленген шағын көлемді кемелердің кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөніндегі оқу бағдарламасы;
3) оқу процесін ұйымдастыру үшiн меншiк құқығындағы немесе жалға алған үй-жайдың бар екендігін растайтын құжаттың көшiрмесi.
Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды жабу оқу ұйымы басшысының өтiнiшi бойынша аумақтық бөлiмшеде жүзеге асырылады.
Оқу ұйымының басшысы шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі қызметтiң жүзеге асырылғандығы туралы аумақтық бөлiмшеге жыл сайын хабарлап отырады. Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстардың жұмыс жасап тұрғандығы туралы ақпаратты бір жылдың ішінде бермеген жағдайда (мерзім курстың ашылған күнінен бастап есептеледі) осы курстар есептен шығарылады.
Шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды аумақтық органда есептен шығарғаннан кейін курсты аяқтағандығы туралы куәлiктер (анықтамалар) курстарды жабу кезеңінен бастап жарамсыз болып саналады.";
7) 17-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Iшкi су көлiгiн, оның iшiнде шағын көлемді флотты пайдаланудың қауiпсiздiгін бақылау мен қадағалауды уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi:";
1), 3), 4), 5) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен ережелерге сәйкес кемелер, соның ішінде шағын көлемді кемелер ұшыраған көлік оқиғаларын тексеру, сыныптау және есепке алуды жүргізу;";
"3) кемелердің (соның ішінде шағын көлемді кемелердің), салдардың және ішкі су жолдарында орналасқан өзге де жүзу объектілері мен имараттарының кемелерді пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес болуын қарап шығуды жүргізу;

4) задержания судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов, не соответствующих требованиям обеспечения безопасности эксплуатации судов;
5) приостановления и запрещения движения судов (в том числе маломерных), плотов и иных плавучих объектов при наличии угрозы безопасности эксплуатации судов, жизни и здоровью людей, сохранности грузов;»;
«8) аттестации лиц командного состава судов, проводимой в соответствии с положением о квалификационных комиссиях, порядком дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, утвержденными Правительством Республики Казахстан. Аттестация лиц командного состава судов проводится по истечении каждых последующих пяти лет. Лица, окончившие учебные заведения по соответствующей специальности в год очередной аттестации, а также прошедшие в том же году дипломирование, от аттестации освобождаются;»;
в подпункте 9):
абзац первый изложить в следующей редакции:
«9) дипломирования лиц командного состава судов, проводимого в соответствии с положением о квалификационных комиссиях, порядком дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, утвержденными Правительством Республики Казахстан. Для получения рабочего диплома при проведении дипломирования допускаются лица, имеющие соответствующее образование, с представлением в территориальное подразделение следующих документов:»;
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
«Заявление о проведении дипломирования рассматривается территориальным подразделением уполномоченного органа в течение тридцати календарных дней.
В случае несоответствия представленных документов требованиям положения о квалификационных комиссиях, порядка дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, об этом письменно сообщается лицу, представившему документы, не позднее семи рабочих дней с момента представления документов;»;
подпункты 13), 16) и 20) исключить;
подпункты 14), 17) и 18) изложить в следующей редакции:
«14) проведения технического надзора за маломерными судами;»;
«17) проведения перерегистрации маломерных судов, в случае изменения постоянного местожительства собственника, изменения вследствие переоборудования технических данных судна;
18) учета курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;»;

4) кемелерді пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз етудің талаптарына сәйкес келмейтін кемелерді (соның ішінде шағын көлемді кемелерді), салдарды және өзге де жүзу объектілерін ұстап алу;
5) кемелерді пайдалану қауіпсіздігіне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, жүктердің сақталуына қауіп төнген кезде кемелердің (соның ішінде шағын көлемді кемелердің), салдардың және өзге де жүзу объектілерінің қозғалысын тоқтата тұру және оған тыйым салу;";
"8) Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Біліктілік комиссиялары туралы ережеге, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының адамдарына дипломдау және аттестаттау тәртібіне сәйкес жүргiзiлетiн кемелердiң командалық құрамының адамдарын аттестаттау жүргізіледі. Кемелердiң командалық құрамының тұлғаларын аттестаттау кейінгі әрбiр бес жыл аяқталғанда жүргiзiледi. Тиiстi мамандық бойынша оқу орнын кезектi аттестаттау жылында аяқтаған, сондай-ақ сол жылы дипломдалған тұлғалалар аттестаттаудан босатылады;";
9) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Біліктілік комиссиялары туралы ережеге, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау тәртібіне сәйкес жүргiзiлетiн кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру. Дипломдауды өткізу кезінде жұмыс дипломын алу үшін тиісті білімі бар аумақтық бөлімшеге мынадай құжаттарды:";
екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Дипломдауды өткізу туралы өтінішті уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
Ұсынылған құжаттар Біліктілік комиссиялары туралы ереженің Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының тұлғаларына диплом беру және аттестаттау тәртібі талаптарына сәйкес болмаған жағдайда, бұл жөнiнде құжаттар ұсынылған сәттен бастап жетi жұмыс күнінен кешiктiрмей құжаттарды ұсынған тұлғаға жазбаша хабарлайды;";
13), 16) және 20) тармақшалар алып тасталсын;
14), 17) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалауды жүргiзу;";
"17) меншік иесінің тұрақты мекенжайы өзгерген, қайта жабдықтау салдарынан кеменiң техникалық деректерi өзгерген жағдайда шағын көлемдi кемелердi қайта тiркеудi жүргiзу;
18) шағын көлемдi кемелердiң кеме жүргiзушiлерiн даярлау жөніндегі курстарды есепке алу;";

8) подпункт 12) пункта 2 статьи 17-1 изложить в следующей редакции:
«12) наличие у командного состава дипломов на право занятия соответствующих должностей, справок об аттестации;»;
9) подпункт 11) пункта 1 статьи 23 исключить;
10) пункт 5 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«5. Право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан возникает с момента государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре Республики Казахстан.»;
11) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
«Глава 6. Право собственности на судно. Государственная регистрация судна и прав на него. Залог судна. Ипотека судна»;
12) в статье 25:
пункт 3 исключить;
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
«3-1. Сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на судно подлежат внесению в единый государственный реестр зарегистрированных прав на недвижимое имущество и сделок с ним (правовой кадастр).»;
13) статью 26 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. В Государственном судовом реестре и судовых книгах не регистрируются шлюпки и иные плавучие средства, которые являются принадлежностями судна.»;
14) статью 32 изложить в следующей редакции:
«Статья 32. Залог судна, ипотека судна,
в том числе маломерного судна
Залог судна, ипотека судна, в том числе маломерного судна, осуществляются в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.»;
15) в статье 34:
пункты 1 и 1-1 изложить в следующей редакции:
«1. К занятию должностей командного состава судов допускаются лица, имеющие соответствующую квалификацию согласно положению о квалификационных комиссиях, порядка дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, утверждаемом Правительством Республики Казахстан.
1-1. Порядок образования квалификационных комиссий по дипломированию командного состава судов, а также аттестации лиц командного состава судов, определяется положением о квалификационных комиссиях, порядка дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, утверждаемом Правительством Республики Казахстан.
Подача уведомлений осуществляется заявителями в уполномоченный орган либо его территориальные подразделения не менее чем за десять рабочих дней до начала осуществления деятельности или действий в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».»;
пункт 4 исключить.

8) 17-1-баптың 2-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) командалық құрамда тиiстi лауазымдарға орналасу құқығына дипломдарының, аттестаттау туралы анықтамаларының болуы;";
9) 23-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы алып тасталсын;
10) 24-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiне кеменің мемлекеттiк тiркелген сәтiнен бастап туындайды.";
11) 6-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Кемеге меншік құқығы. Кемені және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу. Кеме кепілі. Кеменің ипотекасы";
12) 25-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Кемеге тіркелген құқықтар (ауыртпалықтары) туралы мәліметтер жылжымайтын мүлікке және онымен жасалатын мәмілелерге (құқықтық кадастрға) тіркелген құқықтардың бірыңғай мемлекеттік тізіліміне енгізілуге тиіс.";
13) 26-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Кемеге тиесілі болып табылатын шлюпкалар мен өзге де жүзетін құралдар Мемлекеттік кеме тізілімінде және кеме кітаптарында тіркелмейді.";
14) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Кеме кепiлi, кеменiң, оның ішінде шағын көлемді кеменің ипотекасы
Кеме кепiлi, кеменiң, оның ішінде шағын көлемді кеменің ипотекасы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген тәртіпте жүзеге асырылады.";
15) 34-бапта:
1 және 1-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кемелердiң командалық құрамының лауазымдарын иеленуге Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Біліктілік комиссиялары туралы ережеге, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау тәртібіне сәйкес тиісті біліктілігі бар адамдар жiберiледi.
1-1. Кемелердiң командалық құрамына диплом беру, сондай-ақ кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссияларын құру тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Біліктілік комиссиялары туралы ережеге, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру және аттестаттау тәртібіне сәйкес анықталады.
Хабарлама беруді өтініш берушілер уәкілетті органға не оның аумақтық бөлімшелеріне "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген тәртіпте, қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыруды бастағанға дейін он жұмыс күнінен кем емес мерзімде жүзеге асырады.";
4-тармақ алып тасталсын.

53. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст. 107; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27):
1) подпункт 15-1) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«15-1) утверждает порядок выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных;»;
2) в пункте 1 статьи 9:
подпункты 11), 37), 45) и 46) исключить;
дополнить подпунктами 42-1) и 43-2) следующего содержания:
«42-1) ведет и размещает и ежеквартально обновляет на интернет-ресурсе реестр зоологических коллекций;»;
«43-2) разрабатывает порядок регулирования численности животных;»;
подпункты 47), 51) и 51-23) изложить в следующей редакции:
«47) выдает разрешения на производство интродукции и гибридизации животных;»;
«51) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
«51-23) разрабатывает правила выдачи разрешений на производство интродукции, реинтродукции и гибридизации животных;»
3) подпункты 2), 5), 10) и 11) пункта 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«2) распашка земель с поселениями животных, обитающих колониями, ближе двадцати метров от начала расположения их нор по периметру или же без их предварительного переселения в другое место;»;
«5) пролет самолетов, вертолетов и иных летательных аппаратов над территорией массового обитания тюленей, диких копытных животных и колониальных птиц ниже одного километра;»;
«10) добыча объектов животного мира с применением взрывных устройств, ядохимикатов (за исключением применения ядохимикатов при истреблении полевых грызунов, а также в случаях эпизоотии бешенства и других болезней животных по согласованию с уполномоченным органом, которое производится в течение трех рабочих дней);
11) производство без разрешения уполномоченного органа интродукции, реинтродукции и гибридизации животных;»;
4) пункт 2 статьи 27 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
«22) уведомлять уполномоченный орган о создании зоологической коллекции.
Подача уведомлений осуществляется заявителями в уполномоченный орган либо его территориальные подразделения не менее чем за десять рабочих дней до начала осуществления деятельности или действий в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».»;

53. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат):
1) 8-баптың 15-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1) жануарларды интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыруды жүргізуге рұқсат беру тәртібін бекітеді;";
2) 9-баптың 1-тармағында:
11), 37), 45) және 46) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 42-1) және 43-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"42-1) интернет-ресурста зоологиялық коллекциялар тізілімін жүргізіп, орналастырады және тоқсан сайын жаңартады;";
"43-2) жануарлардың санын реттеу тәртібін әзірлейді;";
47) 51) және 51-23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"47) жануарларды интродукциялау мен будандастыруды жүргiзуге рұқсат береді;";
"51) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
"51-23) жануарларды интродукциялауды, реинтродукциялауды және будандастыруды жүргізуге рұқсат беру қағидасын әзірлейді;";
3) 14-баптың 3-тармағының 2), 5), 10), және 11) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жануарлар үйiрiмен мекендейтiн жерлердi периметр бойынша олардың iндерi орналасқан жерлерге жиырма метр жақын немесе алдын ала басқа жерге көшiрмей жыртуға;";
"5) ұшақтардың, тiкұшақтардың және өзге де ұшу аппараттарының итбалықтар, тұяқты жабайы жануарлар мен топтасып ұшатын құстар жаппай мекендейтiн аумақтардың үстiнен бiр километр төмен биiктiкте ұшып өтуiне;";
"10) жарылғыш құрылғыларды, улы химикаттарды қолдана отырып (дала кемiргiштерiн қыру кезiнде, сондай-ақ жануарлардың құтыруы мен басқа да ауруларының iндетi жағдайларында уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша үш жұмыс күнінде жүргізілетін улы химикаттарды қолдануды қоспағанда) жануарлар дүниесi объектiлерiн аулауға;
11) уәкiлеттi органның рұқсатынсыз жануарларды интродукциялау мен реинтродукциялау және будандастыруды жүргiзуге;";
4) 27-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) зоологиялық коллекцияны жинау туралы уәкілетті органға хабар беруге міндетті.
Хабарлама беруді өтініш берушілер уәкілетті органға не оның аумақтық бөлімшелеріне "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген тәртіпте, қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыруды бастағанға дейін он жұмыс күнінен кем емес мерзімде жүзеге асырады.";

5) пункт 3 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«3. Контрольный лов осуществляется уполномоченным органом без разрешения на пользование животным миром.»;
6) подпункты 7) и 8) пункта 4, подпункт 9) пункта 5 статьи 39 исключить;
7) статью 41 изложить в следующей редакции:
«Статья 41. Использование в хозяйственных целях животных, не
относящихся к объектам охоты и рыболовства
Использование в хозяйственных целях животных, не относящихся к объектам охоты и рыболовства, а также их полезных свойств и продуктов жизнедеятельности осуществляется в порядке общего пользования.».
54. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 7, ст. 38; № 13, ст. 87; № 24, ст. 148; 2007 г., № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 21):
подпункт 13) статьи 5 изложить в следующей редакции:
«13) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
55. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года «О техническом регулировании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 124; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 92; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 5, ст. 41):
1) в статье 7:
подпункты 7) и 8) части второй изложить в следующей редакции:
«7) разрабатывает порядок маркировки продукции;
8) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».»;
в части третьей:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) обеспечивает организацию работ по межлабораторным сравнительным испытаниям (сличениям);»;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) ведет реестр иностранных и международных организаций, уведомивших о начале осуществления деятельности по выдаче документов в сфере подтверждения соответствия иностранного образца на территории Республики Казахстан.»;

5) 35-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті орган бақылау ауланымын жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсатсыз жүзеге асырады.";
6) 39-баптың 4-тармағының 7) және 8) тармақшалары, 5-тармағының 9) тармақшасы алып тасталсын; 7) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Аң аулау мен балық аулау объектiлерiне жатпайтын жануарларды шаруашылық мақсаттарда пайдалану
Аң аулау мен балық аулау объектiлерiне жатпайтын жануарларды, сондай-ақ олардың пайдалы қасиеттерi мен тiршiлiк ету өнiмдерiн шаруашылық мақсаттарда пайдалану жалпы пайдалану тәртiбінде жүзеге асырылады.".
54. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 17, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 7, 38-құжат; № 13, 87-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 21-құжат):
5-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
55. "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 21, 124-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 92-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат):
1) 7-бапта:
екінші бөліктің 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өнімді таңбалау тәртібін әзірлейді;
8) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерудің жарты жылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді.";
үшінші бөлікте:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) зертханааралық салыстыру сынақтары (салыстырмалар) бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Шетелдiк үлгi сәйкестiгін растау саласындағы Қазақстан Республикасының аумағында құжаттарды беру бойынша қызметтi жүзеге асыруды бастағандығы туралы хабарлаған шетелдiк және халықаралық ұйымдардың тiзiлiмiн жүргізеді.";

2) пункт 6 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«6. Иностранные и международные организации, выдающие документы в сфере подтверждения соответствия иностранного образца, вправе осуществлять деятельность на территории Республики Казахстан с уведомлением уполномоченного органа о начале деятельности, осуществленным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».».
56. В Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года «О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 7-8, ст. 18; 2006 г., № 15, ст. 92; 2007 г., № 2, ст. 18; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
подпункт 1-1) пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«1-1) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
57. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24; ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16):
статью 5 дополнить подпунктом 15-3) следующего содержания:
«15-3) утверждение Правил приема экзаменов и выдачи удостоверений на право управления тракторами и изготовленных на их базе самоходными шасси и механизмами, самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, а также специальными машинами повышенной проходимости;».
58. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 11-12, ст. 54; № 15-16, ст. 74, 77; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 15, ст. 71; № 22, ст. 128; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 26; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102):

2) 26-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Шетелдiк үлгi сәйкестiгін растау саласындағы құжаттарды беретін шетелдiк және халықаралық ұйымдар қызметін бастағандығы туралы уәкiлеттi органға хабарлай отырып "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы аумағында қызметін жүзеге асыруға құқылы.".
56. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 7-8, 18-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; 2007 ж. № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
7-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
57. "Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат):
5-бап мынадай мазмұндағы 15-3) тармақшамен толықтырылсын:
"15-3) тракторларды және олардың базасында дайындалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол құрылысы машиналарын, сондай-ақ жүрiп өту мүмкiндiгi жоғары арнайы машиналарды басқару құқығына емтихандарды қабылдау және куәлiктерді беру қағидаларын бекiту;".
58. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 3, 21-құжат; № 16, 99-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 17, 136-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 60-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 18, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 11-12, 54-құжат; № 15-16, 74, 77-құжаттар; № 17, 82-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат):

1) в статье 1:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
«17) центры поддержки малого предпринимательства - юридические лица, осуществляющие обучение, информационное обеспечение, оказание консультационных и маркетинговых услуг, проведение экономической и технологической экспертизы проектов субъектов малого предпринимательства;»;
дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
«18) среднегодовой доход - средний доход, полученный за последние два календарных года, рассчитываемый путем суммирования годовых доходов за два года, разделенный на два.»;
2) абзац второй пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«гарантия свободы частного предпринимательства (разрешено осуществление любых видов деятельности, не запрещенных законодательством Республики Казахстан) и обеспечение его защиты и поддержки;»;
3) в статье 5:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Экспертные заключения представляют собой консолидированное мнение членов аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства, носят рекомендательный характер и являются обязательным приложением к проекту нормативного правового акта до их принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.»;
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«В случае несогласия с экспертным заключением, государственный орган направляет в аккредитованные объединения субъектов частного предпринимательства ответ с обоснованием причин несогласия с экспертным заключением. Такие ответы с обоснованием являются обязательным приложением к проекту нормативного правового акта до их принятия.»;
4) статью 6 изложить в следующей редакции:
«Статья 6. Субъекты частного предпринимательства
1. Юридическое лицо, являющееся субъектом частного предпринимательства, создается только в организационно-правовой форме, предусмотренной гражданским законодательством Республики Казахстан.
2. Субъекты частного предпринимательства могут быть отнесены к следующим категориям:
субъекты малого предпринимательства;
субъекты среднего предпринимательства;
субъекты крупного предпринимательства.
3. Критерии отнесения субъектов частного предпринимательства к категориям:
среднегодовая численность работников;
среднегодовой доход.
4. Отнесение субъектов частного предпринимательства к категориям используется для целей:
государственной статистики;
оказания государственной поддержки;
применения иных норм законодательства Республики Казахстан.
Для целей государственной статистики используется только критерий по среднегодовой численности работников.
Для целей оказания государственной поддержки и применения иных норм законодательства используются два критерия: по среднегодовой численности и среднегодовому доходу.
При этом, программами государственной поддержки субъектов частного предпринимательства могут предусматриваться иные критерии для ее оказания.

1) 1-бапта:
17-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) шағын кәсіпкерлікті қолдау орталықтары - оқытуды, ақпараттық қамтамасыз етуді, консультациялық және маркетингтік қызметтер көрсетуді, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына экономикалық және технологиялық сараптама жүргізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар;";
мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) орта жылдық табыс – соңғы күнтізбелік екі жылда алынған, екі жылдағы жылдық табыстарды қосып екіге бөлу жолымен есептелетін орташа табыс.";
2) 4-баптың 2-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлiк еркiндiгiнiң кепiлдiгi (Қазақстан Республикасы заңнамасында тыйым салынбаған кез келген қызметтің түрін жүзеге асыруға рұқсат берілген) және оны қорғау мен қолдауды қамтамасыз ету;";
3) 5-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сараптамалық қорытындылар жеке кәсiпкерлiк субъектiлерінің аккредиттелген бiрлестiктерi мүшелерiнiң ортақ пiкiрiн бiлдiредi, ұсыным сипатында болады және оны қабылдағанға дейiн, оның ішінде осы жобаны мүдделi мемлекеттiк органдармен кейіннен әрбiр келiсу кезiнде нормативтiк құқықтық актiнiң жобасына мiндеттi қосымша болып табылады.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк орган сараптамалық қорытындыға келiспеген жағдайда жеке кәсiпкерлiк субъектiлерінің аккредиттелген бiрлестiктеріне сараптамалық қорытындымен келiспеу себептерiнiң негiздемесi бар жауап жiбередi. Негіздемесі бар мұндай жауаптар нормативтiк құқықтық актiнiң жобасына оларды қабылданғанға дейiн мiндеттi қосымша болып табылады.";
4) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілерi
1. Жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын заңды тұлға Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген ұйымдық-құқықтық нысанда ғана құрылады.
2. Жеке кәсiпкерлiк субъектiлерi:
шағын кәсiпкерлiк субъектiлері;
орта кәсiпкерлiк субъектiлері;
iрi кәсiпкерлiк субъектiлері санаттарына жатқызылуы мүмкін.
3. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін санаттарға жатқызу критерийі:
жұмыскерлердің орта жылдық саны;
орта жылдық табыс.
4. Жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiн санаттарға жатқызу мына мақсаттар үшін пайдаланылады:
мемлекеттік статистика;
мемлекеттік қолдау көрсету;
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге нормаларын қолдану.
Мемлекеттік статистика мақсаттары үшін жұмыскерлердің жылдық орташа саны бойынша критерий ғана пайдаланылады.
Мемлекеттік қолдау көрсету және заңнаманың өзге нормаларын қолдану мақсаттары үшін екі критерий пайдаланылады: жұмыскерлердің жылдық орташа саны және жылдық орташа табысы.
Бұл ретте, жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау бағдарламаларында оның көрсетілуі үшін өзге критерийлер көзделуі мүмкін.

5. Субъектами малого предпринимательства являются индивидуальные предприниматели без образования юридического лица и юридические лица, осуществляющие частное предпринимательство, со среднегодовой численностью работников не более пятидесяти человек и среднегодовым доходом не свыше шестидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете.
6. Для целей государственной поддержки и применения иных норм законодательства субъектами малого предпринимательства не могут быть признаны индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие:
1) деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) производство и (или) оптовую реализацию подакцизной продукции;
3) деятельность по хранению зерна на хлебоприемных пунктах;
4) проведение лотереи;
5) деятельность в сфере игорного бизнеса;
6) деятельность по добыче, переработке и реализации нефти, нефтепродуктов, газа, электрической и тепловой энергии;
7) деятельность, связанную с оборотом радиоактивных материалов;
8) банковскую деятельность (либо отдельные виды банковских операций) и деятельность на страховом рынке (кроме деятельности страхового агента);
9) аудиторскую деятельность;
10) профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг;
11) деятельность кредитных бюро;
12) охранную деятельность;
13) деятельность, связанную с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие деятельность, указанную в настоящем пункте, относятся к субъектам среднего предпринимательства, а в случае соответствия критериям, установленным пунктом 9 настоящей статьи, - к субъектам крупного предпринимательства.
Для субъектов частного предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере игорного бизнеса, используется только критерий по среднегодовой численности работников.
7. Среднегодовая численность работников субъектов предпринимательства определяется с учетом всех работников, включая работников филиалов, представительств и других обособленных подразделений данного субъекта.
8. Субъектами среднего предпринимательства являются индивидуальные предприниматели без образования юридического лица и юридические лица, осуществляющие частное предпринимательство, не относящиеся к субъектам малого и крупного предпринимательства в соответствии с пунктами 5 и 9 настоящей статьи.
9. Субъектами крупного предпринимательства являются индивидуальные предприниматели без образования юридического лица и юридические лица, осуществляющие частное предпринимательство и отвечающие одному или двум из следующих критериев: среднегодовая численность работников более двухсот пятидесяти человек или среднегодовой доход свыше трехмиллионократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете.»;

5. Жұмыскерлерiнiң жылдық орташа саны елу адамнан аспайтын және орта жылдық табысы республикалық бюджет туралы заңымен белгiленген алпыс мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын заңды тұлға құрмаған дара кәсiпкерлер және жеке кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылады.
6. Мыналарды:
1) есiрткiнің, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымымен байланысты қызметтi;
2) акцизделетiн өнiмдi өндiрудi және (немесе) көтерме сатуды;
3) астық қабылдау пункттерiнде астық сақтау жөнiндегi қызметтi;
4) лотереялар өткiзудi;
5) ойын бизнесі саласындағы қызметтi;
6) мұнай, мұнай өнiмдерiн, газ, электр және жылу энергиясын өндiру, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметтi;
7) радиоактивтiк материалдардың айналымымен байланысты қызметтi;
8) банк қызметiн (не банк операцияларының жекелеген түрлерiн) және сақтандыру нарығындағы қызметтi (сақтандыру агентiнiң қызметiнен басқа);
9) аудиторлық қызметтi;
10) бағалы қағаздар нарығындағы кәсiби қызметтi;
11) кредиттiк бюролардың қызметін;
12) күзет қызметiн;
13) азаматтық және қызметтік қарулардың және оның патрондарының айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар мемлекеттік қолдау және заңнаманың басқа нормаларын қолдану мақсаттары үшін шағын кәсіпкерлік субъектілері болмайды.
Осы тармақта көрсетілген қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар орта кәсіпкерлік субьектілеріне, ал осы баптың 9-тармағында белгіленген критерийлерге сәйкес болған жағдайда ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жатады.
Ойын бизнесі саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін тек қана жұмыскерлердің орта жылдық саны критерийі пайдаланылады.
7. Кәсiпкерлiк субъектiлерi жұмыскерлерiнiң жылдық орташа саны осы субъектi филиалдарының, өкiлдiктерi мен басқа да оқшау бөлiмшелерiнiң жұмыскерлерiн қоса алғанда, барлық жұмыскерлерi ескерiле отырып, айқындалады.
8. Заңды тұлға құрмаған дара кәсiпкерлер және жеке кәсіпкерлікті жүзеге асыратын, осы баптың 5 және 9-тармақтарына сәйкес шағын және ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жатпайтын заңды тұлғалар орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылады.
9. Мынадай критерийлердің біріне немесе екеуіне де сәйкес келетін: жұмыскерлерiнiң жылдық орташа саны екi жүз елу адамнан артық немесе орта жылдық табысы республикалық бюджет туралы заңда белгiленген үш миллион еселенген айлық есептiк көрсеткiштен асатын заңды тұлға құрмаған дара кәсiпкерлер және жеке кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылады.";

5) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
«Статья 6-1. Реестр субъектов частного предпринимательства
1. Для использования данных о категориях субъектов частного предпринимательства уполномоченный орган по предпринимательству ведет реестр субъектов частного предпринимательства.
2. Реестр субъектов частного предпринимательства - электронная база данных, содержащая сведения о категориях субъектов частного предпринимательства.
3. Информация о категории субъекта частного предпринимательства представляется в форме электронной справки заинтересованным лицам, в том числе государственным органам для использования в работе.
4. Порядок ведения и использования реестра субъектов частного предпринимательства устанавливается Правительством Республики Казахстан.»;
6) в статье 14:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) определяет порядок предоставления субъектам малого предпринимательства в имущественный наем (аренду) или доверительное управление неиспользуемых объектов государственной собственности и занимаемых ими земельных участков для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населению с последующей безвозмездной передачей в собственность;»;
дополнить подпунктами 23-1) и 23-2) следующего содержания:
«23-1) устанавливает порядок ведения и использования реестра субъектов частного предпринимательства;
23-2) для целей ведения и использования реестра субъектов частного предпринимательства устанавливает порядок расчета среднегодовой численности работников и среднегодового дохода;»;
7) статью 15 дополнить подпунктами 21-1), 21-2) и 21-3) следующего содержания:
«21-1) ведет реестр субъектов частного предпринимательства;
21-2) разрабатывает порядок ведения и использования реестра субъектов частного предпринимательства;
21-3) разрабатывает порядок расчета среднегодовой численности работников и среднегодового дохода;»;
8) подпункт 5) пункта 2 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«5) безвозмездной передачи субъектам малого предпринимательства в собственность объектов государственной собственности и занимаемых ими земельных участков, переданных в аренду или доверительное управление для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населению по истечении года с момента заключения договора, в случае выполнения предусмотренных им условий в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.»;
9) статью 25 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Аккредитация осуществляется государственным органом после опубликования объявления о сроках и условиях осуществления аккредитации на государственном и русском языках, не реже одного раза в год.»;

5) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімі
1. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы деректерді пайдалану үшін кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган жеке кәсіпкерлік субъектілері тізілімін жүргізеді.
2. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімі – жеке кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары туралы мәліметтерді қамтитын электрондық деректер қоры.
3. Жеке кәсіпкерлік субъектісі санаттары туралы ақпарат мүдделі тұлғаларға, соның ішінде мемлекеттік органдарға жұмыста пайдалану үшін электрондық анықтама нысанында беріледі.
4. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу және пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.";
6) 14-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өндірістік қызметті ұйымдастыру және халыққа қызметтер көрсету саласын дамыту үшiн меншікке кейіннен өтеусіз бере отырып, мемлекеттік меншіктің пайдаланылмайтын объектілерін және олардың тұрған жер учаскелерін шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне мүліктік жалға (жалдауға) немесе сенiмгерлiк басқаруға беру тәртібін айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 23-1) және 23-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізудің және пайдаланудың тәртібін бекітеді;
23-2) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу және пайдалану мақсаттарында жұмыскерлердің жылдық орта санын және жылдық орта табысын есептеу тәртібін белгілейді;";
7) 15-бап мынадай мазмұндағы 21-1), 21-2) және 21-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізеді;
21-2) жеке кәсіпкерлік субъектілері тізілімін жүргізудің және пайдаланудың тәртібін әзірлейді;
21-3) жұмыскерлердің жылдық орта саны мен жылдық орта табысын есептеу тәртібін әзірлейді;";
8) 19-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өндiрiстiк қызметтi ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсету саласын дамыту үшiн жалға немесе сенiмгерлiкпен басқаруға берiлген мемлекеттiк меншiк объектiлерiн және олардың тұрған жер учаскелерін шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң меншiгiне Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiпте көзделген шарттарды олар орындаған жағдайда шарт жасасқан сәттен бастап бiр жыл өткен соң өтеусiз беру жолымен жүзеге асырылады.";
9) 25-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мемлекеттік орган аккредиттеудi аккредиттеудi жүзеге асырудың мерзiмдерi мен шарттары туралы мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегі жарнама жариялағаннан кейiн кем дегенде жылына бір рет жүзеге асырады.";

10) пункт 3 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«3. Требования к субъектам частного предпринимательства устанавливаются только на уровне законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, за исключением требований, устанавливаемых местными представительными органами, Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.».
59. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст. 96; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 114; 2012 г., № 3, ст. 27):
подпункт 19) статьи 8 исключить.
60. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «О долевом участии в жилищном строительстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст. 101; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 17, ст. 79; № 23, ст. 100; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
абзац первый части третьей пункта 4 статьи 6-1 изложить в следующей редакции:
«На втором этапе лицензия на деятельность по организации строительства жилых зданий за счет привлечения денег дольщиков выдается на срок до подписания акта государственной приемочной комиссии о приемке в эксплуатацию жилого здания при подтверждении следующих квалификационных требований:».
61. В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 24, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 124; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 49; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149; 2011 г., № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 25):
1) в статье 6:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) утверждает Правила выдачи свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей;»;
подпункт 12) исключить;
2) в статье 7:
подпункты 19) и 22) исключить;
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
«23) утверждает типовое Положение об экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей;»;
3) в статье 8:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) создает экспертную комиссию по временному вывозу культурных ценностей;»;
подпункт 13) исключить;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:

10) 33-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес жергілікті өкілді органдар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін талаптарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті жарлықтарының, Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының деңгейінде ғана белгіленеді.".
59. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., № 16, 96-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 114-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат):
8-баптың 19) тармақшасы алып тасталсын.
60. "Тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы" 2006 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., № 16, 101-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 17, 79-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
6-1-баптың 4-тармағының үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші кезеңде үлескерлердің ақшаларын тарту есебінен тұрғын үй құрылысын ұйымдастыру жөніндегі қызметті лицензиялау келесі біліктілік талаптары расталған кезде тұрғын үй ғимаратын пайдалануға қабылдап алу туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясы актісіне қол қойғанға дейінгі мерзімге беріледі:".
61. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., № 24, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 49-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 25-құжат):
1) 6-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру қағидаларын бекiтедi;";
12) тармақша алып тасталсын;
2) 7-бапта:
19) және 22) тармақшалар алып тасталсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) Мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сарапшылық комиссия туралы үлгілік ережені бекітеді;";
3) 8-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiнде сарапшылық комиссия құрады;";
13) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:

«13-1) выдает свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей;»;
4) статью 13 исключить;
5) пункт 4 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«4. Правила временного вывоза культурных ценностей распространяются также на объекты, созданные на территории Республики Казахстан иностранцами и лицами без гражданства.»;
6) в статье 36:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Временный вывоз культурных ценностей, а также их возврат осуществляются на основании экспертизы, осуществляемой экспертной комиссией по временному вывозу культурных ценностей;»;
пункты 4 и 6 исключить.
62. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 13; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 15, ст. 118; 2012 г., № 2, ст. 13):
подпункт 18) статьи 6 изложить в следующей редакции:
«18) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
63. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 111, 112; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21, 26; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 25):
1) в статье 3:
подпункты 1), 11) и 14) изложить в следующей редакции:
«1) квалификационные требования - совокупность количественных и качественных нормативов и показателей, характеризующих способность заявителя и лицензиата заниматься отдельным лицензируемым видом деятельности и (или) подвидом лицензируемого вида деятельности;»;
«11) лицензионный контроль - деятельность лицензиара, направленная на проверку соответствия заявителя или лицензиата квалификационным требованиям до выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии, а также обеспечение соблюдения лицензиатами законодательства Республики Казахстан о лицензировании после ее выдачи;»;

"13-1) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік береді;";
4) 13-бап алып тасталсын;
5) 35-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мәдени құндылықтарды уақытша әкету қағидалары шетелдiктердiң және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында жасаған объектiлерiне де қолданылады.";
6) 36-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мәдени құндылықтарды уақытша әкету, сондай-ақ олардың қайтарылуы мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөнiндегi сарапшылық комиссия жүзеге асыратын сараптама негiзiнде жүзеге асырылады.";
4 және 6 - тармақтар алып тасталсын.
62. "Ақпараттандыру туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 13-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат):
6-баптың 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерудің жарты жылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;".
63. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 10-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 17, 79, 81, 82-құжаттар; № 18, 84, 85-құжаттар; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21, 26-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 25-құжат):
1) 3-бапта:
1), 11) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бiлiктiлiк талаптары – өтiнiш берушiнiң және лицензиаттың жекелеген лицензияланатын қызмет түрiмен және (немесе) лицензияланатын қызмет түрiнiң кiшi түрiмен айналысу қабiлетiн сипаттайтын сандық және сапалық нормативтер мен көрсеткiштердiң жиынтығы;";
"11) лицензиялық бақылау – лицензиардың лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруге дейiн өтініш берушінің немесе лицензиаттың бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн тексеруге, сондай-ақ оны бергеннен кейін Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасын сақтауды қамтамасыз етуге бағытталған қызметi;";

«14) электронная форма лицензии - лицензия в форме электронного документа, оформляемая и выдаваемая с использованием информационных технологий, равнозначная лицензии на бумажном носителе;»;
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
«15) электронная копия документа - электронный документ, полностью воспроизводящий вид и данные подлинного бумажного документа, в электронно-цифровой форме, заверенный электронной цифровой подписью заявителя или лицензиата, или уполномоченного работника центра обслуживания населения.»;
2) пункт 4 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«4. При включении в настоящий Закон новых видов деятельности и (или) подвидов деятельности их лицензирование осуществляется после принятия соответствующих нормативных правовых актов, устанавливающих квалификационные требования.
Нормативные правовые акты, которыми утверждаются квалификационные требования, предъявляемые к отдельным видам (подвидам) деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие квалификационным требованиям, а также перечень отдельных товаров, экспорт и импорт которых подлежат лицензированию, не могут быть введены в действие до истечения двадцатиоднодневного срока после официального опубликования этих актов.»;
3) в статье 6:
подпункты 2), 3) и 8) изложить в следующей редакции:
«2) определение лицензиаров;
3) утверждение квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, за исключением квалификационных требований, утверждаемых Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан, а также квалификационных требований к видам деятельности в сфере игорного бизнеса;»;
«8) определение государственных органов, которые осуществляют согласование выдачи лицензии в части соответствия заявителя требованиям законодательства Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) утверждение Правил заверения электронных копий документов сотрудниками центров обслуживания населения;»;
4) статью 7 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) разработка Правил заверения электронных копий документов сотрудниками центров обслуживания населения;»;
5) подпункт 1) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«1) разработка и согласование с уполномоченным органом проектов квалификационных требований, предъявляемых к отдельным видам (подвидам) деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им.
Разработку проектов квалификационных требований, предъявляемых к отдельным видам (подвидам) деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им, в случае, если лицензиаром является местный исполнительный орган, осуществляют центральные государственные органы в пределах своей компетенции;»;

"14) лицензияның электрондық нысаны – қағаз жеткiзгiштегi лицензияға тең, ақпараттық технологияларды пайдалана отырып ресiмделетiн және берiлетiн электрондық құжат нысанындағы лицензия;";
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) құжаттың электрондық көшiрмесi – түпнұсқа қағаз құжаттың түрін және деректерін түгел қайталайтын, өтініш берушінің немесе лицензиаттың немесе халыққа қызмет көрсету орталығының уәкiлетті қызметкерiнiң электрондық цифрлы қолтаңбасымен расталған электрондық цифрлық нысандағы электрондық құжат.";
2) 4-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Заңға қызметтің жаңа түрлерi және (немесе) қызметтiң кiшi түрлерi енгiзiлген кезде оларды лицензиялау бiлiктiлiк талаптарын белгiлейтiн тиiстi нормативтiк құқықтық актiлерді қабылданғаннан кейiн жүзеге асырылады.
Жекелеген қызмет түрлерiне (кiшi түрлерiне) қойылатын бiлiктiлiк талаптарын және бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін, сондай-ақ экспорты мен импорты лицензиялануға жататын жекелеген тауарлар тiзбесiн бекiтетiн нормативтiк құқықтық актiлердi осы актiлер ресми жарияланғаннан кейiн жиырма бiр күндiк мерзiм өткенге дейiн қолданысқа енгiзуге болмайды.";
3) 6-бапта:
2), 3) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) лицензиарларды айқындау;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекiтетiн бiлiктiлiк талаптарын, сондай-ақ ойын бизнесi саласындағы қызмет түрлерiне бiлiктiлiк талаптарын қоспағанда, бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестiгін растайтын құжаттар тiзбесін бекiту;";
"8) өтініш берушiнiң Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестiгі бөлiгiнде лицензия беруге келiсудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарды анықтау;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) Халыққа қызмет көрсету орталығының қызметкерлерінің құжаттардың электрондық көшiрмелерiн растау ережесiн бекiту;";
4) 7-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Халыққа қызмет көрсету орталығының қызметкерлерінің құжаттардың электрондық көшiрмелерiн растау ережесiн әзірлеу;";
5) 8-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жекелеген қызмет түрлеріне (кіші түрлеріне) қойылатын бiлiктiлiк талаптарының жобаларын және оларға сәйкестiгін растайтын құжаттар тiзбесін әзiрлеу және уәкілетті органмен келісу.
Егер жергiлiктi атқарушы орган лицензиар болып табылған жағдайда жекелеген қызмет түрлерiне (кiшi түрлерiне) қойылатын бiлiктiлiк талаптарының жобаларын және оларға сәйкестiгін растайтын құжаттар тiзбесін әзiрлеудi орталық мемлекеттiк органдар өз құзыретi шегiнде жүзеге асырады;";

6) статью 10 дополнить частями четвертым и пятым следующего содержания:
«Лицензия и (или) приложение к лицензии выдаются в электронной форме. В случае обращения заявителя или лицензиата за получением лицензии и (или) приложения к лицензии на бумажном носителе, лицензия и (или) приложение к лицензии оформляются в электронном формате, распечатываются и заверяются печатью и подписью руководителя органа - лицензиара.
Выдача лицензий и (или) приложений к лицензии только на бумажном носителе допускается только в случае отсутствия возможности выдать ее в электронном формате.»;
7) подпункт 14) статьи 11 изложить в следующей редакции:
«14) сельского хозяйства;»;
8) статьи 12 и 16 изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Лицензирование деятельности в сфере промышленности
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1) проектирование (технологическое) и (или) эксплуатация горных (разведка, добыча полезных ископаемых), нефтехимических, химических производств, проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды деятельности:
проектирование (технологическое) и (или) эксплуатация горных производств:
проектирование добычи твердых полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых), нефти, газа, нефтегазоконденсата;
составление проектов и технологических регламентов на разработку месторождений твердых полезных ископаемых, нефтегазовых месторождений;
добыча твердых полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых), нефти, газа, нефтегазоконденсата;
вскрытие и разработка месторождений твердых полезных ископаемых открытым и подземным способами;
ведение технологических работ на месторождениях;
производство взрывных работ для добычи полезных ископаемых;
ликвидационные работы по закрытию рудников и шахт;
каротажные работы в нефтяных, газовых скважинах;
прострелочно-взрывные работы в нефтяных, газовых скважинах;
бурение нефтяных, газовых скважин, в том числе на море и внутренних водоемах;
подземный и капитальный ремонт скважин; демонтаж оборудования и агрегатов; установка подъемника скважин;
испытания после ремонта скважин;
промывка, цементация, опробование и освоение скважин;
повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин;
работы по предотвращению и ликвидации нефтяных разливов на суше и море, самоизливающихся скважин, нефтяных и газовых выбросов (за исключением противофонтанных работ), консервация скважин;
проектирование (технологическое) и (или) эксплуатация нефтехимических, химических производств;
составление технико-экономического обоснования проектов разработки нефтегазовых месторождений;
эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов;

6) 10-бап мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша электрондық нысанда беріледі. Өтініш беруші немесе лицензиат лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда лицензия және (немесе) лицензияға қосымша электрондық форматта ресімделеді, басып шығарылады және орган-лицензиардың мөрімен және басшының қолымен расталады.
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны тек қана қағаз жеткізгіште беруге, оны электрондық форматта беру мүмкіндігі болмаған жағдайда ғана жол беріледі.";
7) 11-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) ауыл шаруашылығы;";
8) 12 және 16-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Өнеркәсiп саласындағы қызметтi лицензиялау
Қызметтiң мына түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1) тау-кен (пайдалы қазбаларды барлау, өндіру), мұнай-химия, химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану, мұнай-газ өңдеу өндірісін жобалау (технологиялық), магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану.
Қызметтiң бұл түрi мынадай кiшi қызмет түрлерiн қамтиды:
тау-кен өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану:
қатты пайдалы қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда), мұнайды, газды, мұнай-газ конденсатын өндiрудi жобалау;
қатты пайдалы қазбалардың кен орындарын, мұнай-газ кен орындарын әзiрлеу жобаларын және технологиялық регламенттерiн жасау;
қатты пайдалы қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда), мұнай, газ, мұнай-газ конденсатын өндiру;
ашық және жер асты тәсiлдерiмен қатты пайдалы қазбалардың кен орындарын ашу және әзiрлеу;
кен орындарында технологиялық жұмыстар жүргiзу;
пайдалы қазбаларды өндiру үшiн жарылыс жұмыстарын жүргiзу;
кенiштер мен шахталарды жабу жөнiндегi тарату жұмыстары;
мұнай, газ ұңғымаларындағы каротаж жұмыстары;
мұнай, газ ұңғымаларындағы атқылау-жару жұмыстары;
мұнай, газ және су ұңғымаларын, соның iшiнде теңiзде және iшкi су айдындарында бұрғылау;
ұңғымаларды жер астында және күрделi жөндеу; жабдықтар мен агрегаттарды бөлшектеу; ұңғымалар көтергiшiн орнату;
ұңғымаларды жөндеуден кейiн сынау;
ұңғымаларды жуу, цементтеу, сынап көру және игеру;
мұнай қабаттарының мұнай беруiн арттыру және ұңғымалардың өнiмдiлiгiн ұлғайту;
құрлықта және теңiзде мұнайдың төгiлуiн, ұңғымалардың өздiгiнен атқылауын, мұнай және газ шығарындыларын (бұрқаққа қарсы жұмыстарды қоспағанда) болғызбау және жою жөнiндегi жұмыстар, ұңғымаларды консервациялау;
мұнай-химия, химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану:
мұнай-газ кен орындарын әзiрлеу жобаларының техникалық-экономикалық негiздемесiн жасау;
магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану;

2) проектирование, изготовление, монтаж, ремонт химического, бурового, нефтегазопромыслового, геологоразведочного, горно-шахтного, металлургического, энергетического оборудования, взрывозащищенного электротехнического оборудования, подъемных сооружений, а также котлов с рабочим давлением выше 0,7 кг/см2 и температурой теплоносителя выше 115оС, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением выше 0,7 кг/см2 (за исключением проектирования, изготовления, монтажа, ремонта оборудования, используемого в едином технологическом процессе);
3) покупка электрической энергии в целях энергоснабжения;
4)  сбор (заготовка), хранение, переработка и реализация юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов, за исключением деятельности по реализации лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшихся у юридических лиц в ходе собственного производства и в результате приобретения имущественного комплекса, в составе которого находились лом и/или отходы цветных и/или черных металлов, лицензиатам.»;
«Статья 16. Лицензирование деятельности в сфере транспорта
Наличие лицензии требуется для занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении.»;
9) подпункт 1) статьи 18, подпункт 4) статьи 20, подпункты 1) и 4) статьи 25 и часть третью абзаца второго статьи 27 исключить;
10) пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«1. Наличие лицензии требуется для занятия деятельностью по предоставлению услуг в области связи.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды деятельности:
междугородная телефонная связь;
международная телефонная связь;
спутниковая подвижная связь;
сотовая связь (с указанием наименования стандарта).»;
11) статью 26 изложить в следующей редакции:
«Статья 26. Лицензирование деятельности в сфере
здравоохранения.
Наличие лицензии требуется для занятия следующими видами деятельности:
1) медицинская деятельность.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды деятельности:
первичная медико-санитарная помощь: доврачебная, квалифицированная, скорая медицинская помощь;
диагностика;
патологическая анатомия;
клиническая лабораторная диагностика;
заготовка, консервация, переработка, хранение и реализация крови и ее компонентов;
консультативно-диагностическая и (или) стационарная медицинская помощь взрослому и (или) детскому населению - по специальностям:
акушерство и гинекология;
педиатрия или терапия: общая, невропатология, кардиология, ревматология, гастроэнтерология, нефрология, пульмонология, эндокринология, аллергология (иммунология), гематология, профессиональная патология, семейный врач; инфекционные болезни; фтизиатрия;
хирургия: общая, трансплантология, кардиохирургия, ангиохирургия, пластическая хирургия, челюстно-лицевая, нейрохирургия, оториноларингология, офтальмология, трансфузиология, урология, травматология и ортопедия; анестезиология и реаниматология;
дерматовенерология (дерматокосметология);
психиатрия: общая, наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология;
онкология;
стоматология;
традиционная медицина: гомеопатия, гирудотерапия, мануальная терапия, рефлексотерапия;
медицинская реабилитология;
экспертиза судебно-медицинская, судебно-психиатрическая и судебно-наркологическая;
экспертиза временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности;
санитарно-гигиеническая и противоэпидемическая медицинская деятельность: производство, переработка и реализация средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, а также видов работ и услуг, связанных с их использованием;

2) химиялық, бұрғылау, мұнай-газ кәсiпшiлiгi, геологиялық барлау, кен-шахта, металлургиялық, энергетикалық жабдықтарды, жарылыстан қорғалған электр техникалық жабдықтарды, көтергiш құрылыстарды, сондай-ақ жұмыс iстеу қысымы 0,7 кг/см2 және жылу жеткiзу температурасы 1150С қазандықтарды, 0,7 кг/см2 жоғары қысыммен жұмыс iстейтiн сауыттар мен құбырларды жобалау, дайындау, монтаждау, жөндеу (бiрыңғай технологиялық процесте пайдаланылатын жабдықтарды жобалауды, дайындауды, монтаждауды, жабдықтарды жөндеудi қоспағанда);
3) электр энергиясын энергиямен жабдықтау мақсатында сатып алу;
4) заңды тұлғаларда өз өндірісі барысында және лицензиаттарға құрамында түстi және/немесе қара металл сынықтары және/немесе қалдықтары болған мүліктік кешенді сатып алуы нәтижесінде пайда болған түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын өткізуі бойынша қызметті қоспағанда, заңды тұлғалардың түстi және қара металл сынықтары мен қалдықтарын жинауы (дайындауы), сақтауы, өңдеуi және өткiзуi.";
"16-бап. Көлiк саласындағы қызметтi лицензиялау
Жолаушыларды қалааралық облысаралық, ауданаралық (облысішiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен жолаушыларды тұрақты тасымалдау қызметiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.";
9) 18-баптың 1) тармақшасы, 20-баптың 4) тармақшасы, 25-баптың 1) және 4) тармақшалары және 27-баптың екінші абзацының үшінші бөлігі алып тасталсын;
10) 22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Байланыс саласында қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметпен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi.
Қызметтiң бұл түрi мынадай кiшi қызмет түрлерiн қамтиды:
қалааралық телефон байланысы;
халықаралық телефон байланысы;
жерсеріктiк жылжымалы байланыс;
ұялы байланыс (стандарт атауын көрсете отырып).";
11) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Денсаулық сақтау саласындағы қызметтi лицензиялау
Қызметтiң мына түрлерiмен айналысу үшiн лицензияның болуы талап етiледi:
1) медициналық қызмет.
Қызметтiң бұл түрi мынадай кiшi қызмет түрлерiн қамтиды:
алғашқы медициналық-санитариялық көмек: дәрiгерге дейiнгi, бiлiктi, жедел медициналық көмек;
диагностика;
патологиялық анатомия;
клиникалық зертханалық диагностика;
қан мен оның компоненттерiн дайындау, консервациялау, қайта өңдеу, сақтау және өткiзу;
ересектерге және (немесе) балаларға мына мамандықтар бойынша консультациялық-диагностикалық және (немесе) стационарлық медициналық көмек:
акушерлiк және гинекология;
педиатрия немесе терапия: жалпы, невропатология, кардиология, ревматология, гастроэнтерология, нефрология, пульмонология, эндокринология, аллергология (иммунология), гематология, кәсiптiк патология, отбасылық дәрiгер, инфекциялық аурулар, фтизиатрия;
хирургия: жалпы, трансплантология, кардиохирургия, ангиохирургия, пластикалық хирургия, жақ-беттік, нейрохирургия, оториноларингология, офтальмология, трансфузиология, урология, травматология және ортопедия; анестезиология және реаниматология;
дерматовенерология (дерматокосметология);
психиатрия: жалпы, наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология;
онкология;
стоматология;
дәстүрлi медицина: гомеопатия, гирудотерапия, мануалдық терапия, рефлексотерапия;
медициналық реабилитология;
сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптама;
еңбекке уақытша жарамсыздық пен кәсiптiк жарамдылық сараптамасы;
санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы медициналық қызмет: дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдары мен препараттарын, сондай-ақ оларды пайдаланумен байланысты жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтерді өндiру, қайта өңдеу және өткiзу;

2) фармацевтическая деятельность.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды деятельности:
производство лекарственных средств;
производство изделий медицинского назначения;
производство медицинской техники;
изготовление лекарственных препаратов;
изготовление изделий медицинского назначения;
оптовая реализация лекарственных средств;
розничная реализация лекарственных средств.»;
12) подпункты 2) и 3) статьи 33 изложить в следующей редакции:
«2) проектная деятельность.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды деятельности:
градостроительное проектирование (с правом проектирования для градостроительной реабилитации районов исторической застройки, за исключением научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры) и планирование, в том числе разработка:
планировочной документации (комплексных схем градостроительного планирования территорий - проектов районной планировки, генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки районов, микрорайонов, кварталов, отдельных участков);
схем развития транспортной инфраструктуры населенных пунктов (улично-дорожной сети и объектов внутригородского и внешнего транспорта, располагаемых в пределах границ населенных пунктов) и межселенных территорий (объектов и коммуникаций внешнего транспорта, располагаемых вне улично-дорожной сети населенных пунктов);
схем теплоснабжения населенных пунктов с размещением объектов по производству и транспортировке тепловой энергии в системе застройки, а также теплоснабжения производственных комплексов, располагаемых на межселенных территориях;
схем водоснабжения населенных пунктов с размещением источников питьевой и (или) технической воды и трассированием водоводов, а также схем водоснабжения производственных комплексов, располагаемых на межселенных территориях;
схем канализации населенных пунктов и производственных комплексов, включая централизованную систему сбора и отвода бытовых, производственных и ливневых стоков, размещение головных очистных сооружений, испарителей и объектов по регенерации стоков;
схем газоснабжения населенных пунктов и производственных комплексов, располагаемых на межселенных территориях;
схем электроснабжения населенных пунктов с размещением объектов по производству и транспортировке электрической энергии в системе застройки, а также электроснабжения производственных комплексов, располагаемых на межселенных территориях;
схем телекоммуникаций и связи для населенных пунктов с размещением объектов инфраструктуры и источников информации;
архитектурное проектирование для зданий и сооружений (с правом проектирования для архитектурно-реставрационных работ, за исключением научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры), в том числе:
генеральных планов объектов, инженерной подготовки территории, благоустройства и организации рельефа;
строительное проектирование (с правом проектирования для капитального ремонта и (или) реконструкции зданий и сооружений, а также усиления конструкций для каждого из указанных ниже работ) и конструирование, в том числе:
оснований и фундаментов;
бетонных и железобетонных, каменных и армокаменных конструкций;
металлических (стальных, алюминиевых и из сплавов) конструкций;
проектирование инженерных систем и сетей, в том числе:
внутренних систем отопления (включая электрическое), вентиляции, кондиционирования, холодоснабжения, газификации (газоснабжения низкого давления), а также их наружных сетей с вспомогательными объектами;
внутренних систем водопровода (горячей и холодной воды) и канализации, а также их наружных сетей с вспомогательными объектами;
внутренних систем слаботочных устройств (телефонизации, пожарно-охранной сигнализации), а также их наружных сетей;

2) фармацевтикалық қызмет.
Қызметтiң бұл түрi мынадай кiшi қызмет түрлерiн қамтиды:
дәрiлiк заттарды өндiру;
медициналық мақсаттағы бұйымдарды өндiру;
медициналық техниканы өндiру;
дәрiлiк препараттарды дайындау;
медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындау;
дәрілік заттарды көтерме саудада өткізу;
дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізу.";
12) 33-баптың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жобалау қызметі.
Қызметтiң бұл түрi мынадай кiшi қызмет түрлерiн қамтиды:
қала құрылысын (тарих және мәдениет ескерткiштерiндегі
ғылыми-реставрациялық жұмыстарды қоспағанда, тарихи құрылыс аудандарының қала құрылысын қалпына келтiру үшiн жобалау құқығымен) жобалау және жоспарлау, оның iшiнде:
жоспарлау құжаттамасын (аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын – аудандық жоспарлау жобаларын, елдi мекендердiң бас жоспарларын, аудандарды, шағын аудандарды, орамдарды, жекелеген учаскелердi егжей-тегжейлi жоспарлау жобалары мен салу жобаларын);
елдi мекендердiң (елдi мекендер шекараларының шегiнде орналасқан көше-жол желiлерi мен қалаiшiлiк және сыртқы көлiк объектiлерiнiң) және қонысаралық аумақтардың (елдi мекендердiң көше-жол желiсiнен тысқары орналасқан сыртқы көлiк объектiлерi мен коммуникацияларының) көлiк инфрақұрылымын дамыту схемаларын;
құрылыс салу жүйесiнде жылу энергиясын өндiру және тасымалдау жөніндегі объектiлердi орналастыра отырып, елдi мекендердi жылумен жабдықтау, сондай-ақ қонысаралық аумақтарда орналасқан өндiрiстiк кешендердi жылумен жабдықтау схемаларын;
ауыз су және (немесе) техникалық су көздерiн орналастыра отырып және су ағызуды трассалай отырып, елдi мекендердi сумен жабдықтау схемаларын, сондай-ақ қонысаралық аумақтарда орналасқан өндiрiстiк кешендердi сумен жабдықтау схемаларын;
тұрмыстық, өндiрiстiк және жауын-шашынның қалдық суларын жинау мен ағызудың орталықтандырылған жүйесiн, негізгі тазартқыш имараттарды, қалдық суларды буландыру және қайта генерациялау жөніндегі объектiлердi орналастыруды қоса алғанда, елдi мекендер мен өндiрiстiк кешендердiң кәрiз схемаларын;
қонысаралық аумақтарда орналасқан елдi мекендер мен өндiрiстiк кешендердi газбен жабдықтау схемаларын;
құрылыс салу жүйесiнде электр энергиясын өндiру және тасымалдау жөніндегі объектiлердi орналастыра отырып, елдi мекендердi электрмен жабдықтау, сондай-ақ қонысаралық аумақтарда орналасқан өндiрiстiк кешендердi электрмен жабдықтау схемаларын;
инфрақұрылым объектiлерi мен ақпарат көздерiн орналастыра отырып, елдi мекендер үшiн телекоммуникация және байланыс схемаларын әзiрлеу;
ғимараттар мен имараттарды сәулеттiк жобалау (тарих және мәдениет ескерткiштерiндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстарын қоспағанда, сәулеттiк-реставрациялау жұмыстары үшiн жобалау құқығымен), оның iшiнде:
объектiлердiң бас жоспарларын, аумақтың инженерлiк дайындығын, жер бедерiн көркейтуді және ұйымдастыруды;
құрылыстық жобалау (ғимараттар мен имараттарды күрделi жөндеу және (немесе) реконструкциялау үшiн жобалау, сондай-ақ төменде аталған жұмыстардың әрқайсысы үшiн конструкцияларды нығайту құқығымен) және конструкциялау, оның iшiнде:
негiздер мен iргетастарды;
бетон және темір-бетон, тас және арматура-тас конструкцияларды;
металл (болат, алюминий және қорытпа) конструкцияларды;
инженерлiк жүйелер мен желiлердi, оның iшiнде:
жылытудың iшкi жүйелерiн (электрмен жылытуды қоса алғанда), желдетудi, кондиционер орнатуды, салқын ауамен жабдықтауды, газдандыруды (төмен қысымды газбен жабдықтауды), сондай-ақ олардың қосалқы объектiлерi бар сыртқы желiлерiн;
су құбыры (ыстық және суық су) мен кәрiздiң iшкi жүйелерiн, сондай-ақ олардың қосалқы объектiлерi бар сыртқы желiлерiн;
тогы әлсiз құрылғылардың (телефондандырудың, өрттен қорғау сигнализациясының) iшкi жүйелерiн, сондай-ақ олардың сыртқы желiлерiн;

систем внутреннего и наружного электроосвещения, электроснабжения до 0,4 кВ и до 10 кВ;
электроснабжения до 35 кВ, до 110 кВ и выше;
магистральные нефтепроводы, нефтепродуктопроводы, газопроводы (газоснабжение среднего и высокого давления);
технологическое проектирование (разработка технологической части проектов строительства) зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, в том числе:
для дошкольного образования, общего и специального образования, интернатов, заведений по подготовке кадров, научно-исследовательских, культурно-просветительских и зрелищных учреждений, предприятий торговли (включая аптеки), здравоохранения (лечения и профилактики заболеваний, реабилитации и санаторного лечения), общественного питания и бытового обслуживания, физкультурно-оздоровительных и спортивных занятий, отдыха и туризма, а также иных многофункциональных зданий и комплексов с помещениями различного общественного назначения;
для транспортной инфраструктуры (предназначенной для непосредственного обслуживания населения) и коммунального хозяйства (кроме зданий и сооружений для обслуживания транспортных средств, а также иного производственно-хозяйственного назначения);
технологическое проектирование (разработка технологической части проектов строительства) объектов производственного назначения, в том числе:
для энергетической промышленности;
для перерабатывающей промышленности, включая легкую и пищевую промышленность;
для тяжелого машиностроения;
для медицинской, микробиологической и фармацевтической промышленности;
плотин, дамб, других гидротехнических сооружений;
конструкций башенного и мачтового типа;
для подъемно-транспортных устройств и лифтов;
технологическое проектирование (разработка технологической части проектов строительства) объектов инфраструктуры транспорта, связи и коммуникаций, в том числе по обслуживанию:
внутригородского и внешнего транспорта, включая автомобильный, электрический, железнодорожный и иной рельсовый, воздушный, водный виды транспорта;
местных линий связи, радио-, телекоммуникаций;
общереспубликанских и международных линий связи (включая спутниковые) и иных видов телекоммуникаций;
технологическое проектирование (разработка технологической части проектов транспортного строительства), включающее:
пути сообщения железнодорожного транспорта;
автомобильные дороги всех категорий;
улично-дорожную сеть городского электрического транспорта;
мосты и мостовые переходы, в том числе транспортные эстакады и многоуровневые развязки;
технологическое проектирование (разработка технологической части проектов) строительства объектов сельского хозяйства, за исключением предприятий перерабатывающей промышленности;

iшкi және сыртқы электрмен жарықтандыру, 0,4 кВт-қа дейiн және 10 кВт-қа дейiн электрмен жабдықтау жүйелерiн;
35 кВт-қа дейiн, 110 кВт-қа дейiн және одан жоғары электрмен жабдықтауды;
магистральдық мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын, газ құбырларын (орта және жоғары қысымды газбен жабдықтауды) жобалау;
тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы, оның iшiнде:
мектепке дейiнгi білім беруге, жалпы және арнаулы білім беруге, интернаттарға, кадрлар даярлайтын орындарға, ғылыми-зерттеу, мәдени-ағарту және ойын-сауық мекемелерiне, сауда (дәрiханаларды қоса алғанда), денсаулық сақтау (емдеу және аурулардың профилактикасы, оңалту және санаториялық емдеу), қоғамдық тамақтану мен тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарына, дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық жаттығуларға, демалыс пен туризмге арналған, сондай-ақ түрлi қоғамдық мақсаттағы үй-жайлары бар өзге де көп функциялы ғимараттар мен кешендерге арналған;
көлiк инфрақұрылымына (тiкелей халыққа қызмет көрсету үшiн көзделген) және коммуналдық шаруашылыққа арналған (көлiк құралдарына қызмет көрсетуге арналған, сондай-ақ өзге де өндiрiстiк-шаруашылық мақсатындағы ғимараттар мен имараттардан басқа) ғимараттар мен имараттарды технологиялық жобалау (құрылыс жобаларының технологиялық бөлiгiн әзiрлеу);
өндiрiстiк мақсаттағы, оның iшiнде:
энергетика өнеркәсiбiне арналған;
жеңiл және тамақ өнеркәсiбiн қоса алғанда, қайта өңдеу өнеркәсiбiне арналған;
ауыр машина жасауға арналған;
медицина, микробиология және фармацевтика өнеркәсiбiне арналған;
бөгеттер, дамбалар, басқа да гидротехникалық имараттар;
мұнара және дiңгек үлгiсiндегi конструкцияларға;
көтергіш-көлiктiк құрылғылар мен лифтiлерге арналған объектiлердi технологиялық жобалау (құрылыс жобаларының технологиялық бөлiгiн әзiрлеу);
көлiк инфрақұрылымы, байланыс және коммуникация, оның iшiнде:
автомобиль, электрлi, темір жол және өзге де рельстi, әуе, су көлiгi түрлерiн қоса алғанда, қалаiшiлiк және сыртқы көлiкке;
жергiлiктi байланыс, радио - телекоммуникация желiлерiне;
байланыс (спутниктiк байланысты қоса алғанда) және өзге де телекоммуникация түрлерiнiң жалпыреспубликалық және халықаралық желiлерiне қызмет көрсету жөніндегі объектiлердi технологиялық жобалау (құрылыс жобаларының технологиялық бөлiгiн әзiрлеу);
мыналарды:
темір жол көлiгi қатынастарын;
барлық санаттағы автомобиль жолдарын;
қалалық электр көлiгінiң көше-жол желiсiн;
көпiрлер мен көпiр өткелдерiн, оның iшiнде көлiк эстакадалары мен көп деңгейлi жол айрықтарын қамтитын технологиялық жобалау (көлiк құрылысы жобаларының технологиялық бөлiгiн әзiрлеу);
қайта өңдеу өнеркәсiбi кәсiпорындарын қоспағанда, ауыл шаруашылығы объектiлерiнiң құрылысын технологиялық жобалау (жобалардың технологиялық бөлiгiн әзiрлеу);

3) строительно-монтажные работы.
Данный вид деятельности включает следующие подвиды деятельности:
специальные работы в грунтах, в том числе:
устройство оснований;
буровые работы в грунте;
подводно-технические работы и работы на морском шельфе;
возведение несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений (в том числе мостов, транспортных эстакад, тоннелей и путепроводов, иных искусственных строений), включающее капитальный ремонт и реконструкцию объектов, в том числе:
монтаж металлических конструкций;
монтаж строительных конструкций башенного и мачтового типа, дымовых труб;
монтаж несущих конструкций мостов и мостовых переходов;
гидротехнические и селезащитные сооружения, плотины, дамбы;
дымовые трубы, силосные сооружения, градирни, надшахтные копры;
горнопроходческие и тоннельные работы, устройство противофильтрационных завес;
монтаж строительных конструкций подъемных сооружений (лифтов, эскалаторов, шахтных копров и подъемников, канатных дорог и других конструкций подъемных сооружений);
устройство монолитных, а также монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций, кладка штучных элементов стен и перегородок и заполнение проемов;
кровельные работы;
специальные строительные и монтажные работы по прокладке линейных сооружений, включающие капитальный ремонт и реконструкцию, в том числе:
стальных резервуаров (емкостей), работающих под давлением либо предназначенных для хранения взрывопожароопасных или иных опасных (вредных) жидких или газообразных веществ;
промысловых и магистральных сетей нефтепроводов, газопроводов, а также магистральных сетей нефтепродуктопроводов;
магистральных линий электропередачи с напряжением до 35 кВ и до 110 кВ и выше;
общереспубликанских и международных линий связи и телекоммуникаций;
устройство инженерных сетей и систем, включающее капитальный ремонт и реконструкцию, в том числе:
сетей электроснабжения железнодорожных путей сообщения, сетей электроснабжения и электроосвещения предприятий воздушного транспорта;
сетей газоснабжения высокого и среднего давления, бытового и производственного газоснабжения низкого давления, внутренних систем газоснабжения;
сетей холодного и горячего водоснабжения, теплоснабжения, централизованной канализации бытовых, производственных и ливневых стоков, устройства внутренних систем водопровода, отопления и канализации;
сетей электроснабжения и устройства наружного электроосвещения, внутренних систем электроосвещения и электроотопления;
строительство автомобильных и железных дорог, включающее капитальный ремонт и реконструкцию, в том числе:
основания и верхние строения железнодорожных путей;
основания и покрытия, защитные сооружения и обустройство автомобильных дорог I и II технической категории, а также внутригородских магистральных дорог скоростного и регулируемого движения, проезжей части магистральных улиц общегородского значения непрерывного и регулируемого движения;
основания и покрытия, защитные сооружения и обустройство автомобильных дорог III, IV и V технической категории, а также проезжей части улиц населенных пунктов, не являющихся магистральными;
основания и покрытия взлетно-посадочных полос аэродромов и вертолетных площадок;
монтаж технологического оборудования, пусконаладочные работы, связанные с:
гидротехническими и мелиоративными сооружениями;
производством строительных материалов, изделий и конструкций;
объектами театрально-зрелищного, образовательного, спортивного назначения;
связью, противоаварийной защитой, системой контроля и сигнализации, блокировкой на транспорте, объектах электроэнергетики и водоснабжения, иных объектах жизнеобеспечения, а также приборами учета и контроля производственного назначения;»;

3) құрылыс-монтаж жұмыстары.
Қызметтiң бұл түрi мынадай кiшi қызмет түрлерiн қамтиды:
жер қабатындағы арнаулы жұмыстарды, оның ішінде:
іргетасты орналастыруды;
жер қабатындағы бұрғылау жұмыстарын;
су асты-техникалық жұмыстар мен теңiз қайраңындағы жұмыстарды;
объектілерді күрделі жөндеу мен реконструкциялауды қамтитын ғимараттар мен имараттардың (оның iшiнде көпiрлер, көлiк эстакадалары, тоннельдер мен жол өткізгілер, өзге де жасанды құрылыстар) тiрек және (немесе) қоршау конструкцияларын салуды, оның ішінде:
металл конструкцияларды монтаждауды;
мұнара және дiңгек үлгiсiндегi құрылыс конструкцияларын, түтiн мұржаларын монтаждауды;
көпiрлер мен көпiр өткелдерiнiң тiрек конструкцияларын монтаждауды;
гидротехникалық және селден қорғау имараттарын, бөгеттердi, дамбаларды;
түтiн мұржаларын, тiрек имараттарын, градирняларды, шахта үстiндегi тоқпақтарды;
тау-кен ұңғылау және тоннель жұмыстарын, сүзгі қалқаларын орналастыруды;
көтергіш құрылғылардың (лифтiлердiң, эскалаторлардың, шахта тоқпақтары мен көтергiштерiнiң, аспалы жолдар мен басқа да көтергіш құрылғылар конструкцияларын) құрылыс конструкцияларын монтаждауды;
монолиттi конструкцияларды орналастыру, сондай-ақ құрама-бетон және темiр-бетон конструкцияларын монтаждауды, қабырға тасын қалау мен ара қабырғаларды орналастыруды және ойықтарды толтыруды;
шатыр жабу жұмыстарын қамтиды;
күрделі жөндеу мен реконструкциялауды қамтитын желілік имараттарды салу жөніндегі арнаулы құрылыс және монтаж жұмыстарын, оның ішінде:
қысыммен жұмыс iстейтiн не жарылу-өрт қаупi бар немесе өзге де қауiптi (зиянды) сұйық немесе газ тектес заттарды сақтауға арналған болат резервуарларды (сыйымдылықтарды);
мұнай құбырларының, газ құбырларының кәсiпшiлiк және магистральдық желiлерiн, сондай-ақ мұнай өнiмдерi құбырларының магистральдық желiлерiн;
кернеуi 35 кВт-қа дейiнгi және 110 кВт-қа дейiнгi және одан жоғары электр беру магистральдық желiлерiн;
байланыс пен телекоммуникацияның жалпы республикалық және халықаралық желiлерiн қамтиды;
күрделі жөндеу мен реконструкциялауды қоса алғанда, инженерлiк желiлер мен жүйелердiң құрылғыларын, оның iшiнде:
темір жол қатынасы жолдарын электрмен жабдықтау желiлерiн, әуе көлiгi кәсiпорындарын электрмен жабдықтау және электрмен жарықтандыру желiлерiн;
жоғары және орташа қысымды газбен жабдықтау, төмен қысымды тұрмыстық және өндiрiстiк газбен жабдықтау желiлерiн, газ шаруашылығының iшкi жүйелерiн;
суық және ыстық сумен жабдықтау, жылумен жабдықтау желiлерiн, тұрмыстық, өндiрiстiк және жауын-шашынның қалдық суларының орталықтандырылған кәрiзiн, су құбырының, жылу беру мен кәрiздiң iшкi жүйелерiнiң құрылғысын;
электрмен жабдықтау желiлерiн және сыртқы электрмен жарықтандыру құрылғысын, iшкi электрмен жарықтандыру және электрмен жылытудың желiлерiн;
күрделі жөндеу мен реконструкциялауды қамтитын автомобиль және темір жол құрылыстарын салу, оның ішінде:
темір жолға арналған негiздердi және оның беткi құрылыстарын салу;
I және II техникалық санаттағы автомобиль жолдарының, сондай-ақ жүрдек және реттелмелi қозғалыстың қалаiшiлiк магистральдық жолдарының, үздiксiз және реттелмелi қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелерiнiң көлiк жүретiн бөлiгiнiң негiздерi мен жабындыларын, қорғаныш имараттары мен оларды жайластыруды;
III, IV және V техникалық санаттағы автомобиль жолдарының, сондай-ақ магистральдық болып табылмайтын елдi мекендер көшелерiнiң көлiк жүретiн бөлiгiнiң негiздерi мен жабындыларын, қорғаныш имараттары мен оларды жайластыруды;
аэродромдардың ұшу-қону жолақтары мен тiкұшақ алаңдарының негiздерi мен жабындыларын;
мыналармен:
гидротехникалық және мелиоративтiк имараттармен;
құрылыс материалдары, бұйымдар мен конструкциялар өндiрiсiмен;
театр-ойын-сауыққа, білім беруге, спортқа арналған объектiлермен;
байланыспен, аварияға қарсы қорғаумен, бақылау және сигнализация жүйесiмен, көлiкте, электр энергетикасы және сумен жабдықтау объектiлерiнде, тұрмыс-тiршiлiктi қамтамасыз ететiн өзге де объектiлерде оқшаулаумен, сондай-ақ өндiрiстiк мақсаттағы есепке алу мен бақылау аспаптарымен байланысты технологиялық жабдықтарды монтаждау, iске қосу-жөндеу жұмыстары;";

13) в статье 42:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Лицензия и (или) приложение к лицензии выдаются по месту регистрации физического или юридического лица, если лицензиаром являются местный исполнительный орган или территориальные органы центрального государственного органа.
По выбору заявителя или лицензиата сдача документов для получения лицензии и (или) приложения к лицензии, а также получение лицензий и (или) приложений к лицензии осуществляются через центры обслуживания населения.
Заявитель или лицензиат вправе подать заявление на получение лицензии и (или) приложения к лицензии самостоятельно посредством портала электронного лицензирования и получить электронную форму лицензии на указанный им адрес электронной почты.»;
пункт 2 дополнить частями второй, третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
«Представление документов, предусмотренных подпунктами 2) - 6) пункта 2, не требуется при условии наличия возможности получения государственными органами-лицензиарами информации, содержащейся в них, посредством использования электронных баз данных государственных органов.
При подаче документов через портал электронного лицензирования или Центр обслуживания населения документы, предусмотренные подпунктами 1) - 7) пункта 2 и пунктом 3 настоящей статьи, представляются заявителем или лицензиатом в форме электронной копии документов.
При этом, в случае наличия требования в законодательстве о представлении нотариально заверенной копии документа или оригинала документа для сверки, такие документы могут представляться в виде электронной копии документа, заверенной электронной цифровой подписью сотрудника Центра обслуживания населения.
Ответственность за достоверность заверенных таким образом документов несут заявитель или лицензиат, представившие их.»;
подпункт 2) пункта 3 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Все документы, представленные соответствующему лицензиару или в Центр обслуживания населения для получения лицензии и (или) приложения к лицензии, принимаются по описи, копия которой направляется (вручается) заявителю с отметкой о дате приема документов указанным органом.»;
14) статью 47 изложить в следующей редакции:
«Статья 47. Переоформление и выдача дубликатов лицензии и
(или) приложения к лицензии, а также перевод в
электронный формат
1. При утере, порче лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиат имеет право на получение дубликатов лицензии и (или) приложения к лицензии.
Если лицензия была выдана на бумажном носителе лицензиат вправе по заявлению перевести ее в электронный формат без получения дубликата.
Утерянные, испорченные бланки лицензии и (или) приложения к лицензии считаются недействительными со дня подачи лицензиатом письменного заявления лицензиару.
Лицензиар в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления производит выдачу дубликатов лицензии и (или) приложения к лицензии с присвоением нового номера и надписью «Дубликат» в правом верхнем углу.
Дубликаты лицензий и (или) приложений к лицензиям оформляются в электронной форме с соблюдением положений статьи 10 настоящего Закона.

13) 42-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер жергiлiктi атқарушы орган немесе орталық мемлекеттiк органның аумақтық органдары лицензиар болып табылса, лицензия және (немесе) лицензияға қосымша, жеке немесе заңды тұлғаны тiркеу орны бойынша берiледi.
Өтініш берушінің немесе лицензиаттың таңдауы бойынша лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшiн құжаттарды өткiзу, сондай-ақ лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды алу Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүзеге асырылады.
Өтініш беруші немесе лицензиат лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшін өтінішті өздігінен электронды лицензиялау порталы арқылы беруге және лицензияның электрондық нысанын өзі көрcеткен электрондық пошта мекенжайына алуға құқылы.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк лицензиар-органдардың мемлекеттiк органдардың электрондық деректер қорын пайдалану арқылы олардағы ақпаратты алуға мүмкiндiгі болған жағдайда 2-тармақтың 2) - 6) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Құжаттарды электронды лицензиялау порталы немесе Халыққа қызмет көрсету орталығы арқылы берген кезде осы баптың 2-тармағының 1)-7) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген құжаттарды өтініш берушi немесе лицензиат құжаттың электрондық көшiрмесi нысанында ұсынады.
Бұл жағдайда заңнамада құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін немесе салыстыру үшін құжаттың түпнұсқасын ұсыну туралы талап болған жағдайда мұндай құжаттар Халыққа қызмет көрсету орталығының қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құжаттың электрондық көшірмесі түрінде ұсынуға болады.
Осылайша куәландырылған құжаттардың шынайылығына жауапкершілік өтініш берушіге немесе лицензиатқа жүктеледі.";
3-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшін тиісті лицензиарға немесе Халыққа қызмет көрсету орталығына ұсынылған барлық құжаттар тiзiмдеме бойынша қабылданады, оның көшiрмесi осы органның құжаттарды қабылдаған күнi туралы белгi қойылып, өтiнiш берушiге жiберiледi (табыс етiледi).";
14) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқаларын қайта ресiмдеу және беру, сондай-ақ электрондық форматқа аудару
1. Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша жоғалған, бүлiнген кезде лицензиаттың лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқаларын алуға құқығы бар.
Егер лицензия қағаз тасығышта берілген болса лицензиат өтініш бойынша телнұсқаны алмастан оны электрондық форматқа аударуға құқылы.
Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның жоғалған, бүлiнген бланкiлерi лицензиат лицензиарға жазбаша өтiнiш берген күнiнен бастап жарамсыз болып есептеледi.
Лицензиар өтiнiш берiлген күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде жаңа нөмiр бере отырып және жоғарғы оң жақ бұрышында "Телнұсқа" деген жазуы бар лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның телнұсқаларын беруді жүргізеді.
Лицензиялардың және (немесе) лицензияларға қосымшалардың телнұсқалары осы Заңның 10-бабының ережелерін сақтай отырып электрондық нысанда ресімделеді.

2. Лицензия и (или) приложение к лицензии подлежат переоформлению в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества физического лица;
2) перерегистрации индивидуального предпринимателя, изменения его наименования и адреса;
3) реорганизации юридического лица в форме слияния, присоединения, выделения или преобразования;
4) изменения наименования и (или) юридического адреса юридического лица.
В случае изменения наименования вида и (или) подвида деятельности, лицензиат имеет право подать заявление о переоформлении лицензии в порядке, установленном настоящим пунктом.
Заявление о переоформлении подается лицензиатом в течение тридцати календарных дней с приложением копии документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензий.
В случае неоплаты лицензионного сбора, лицензиар отказывает в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии.
Переоформленные лицензии и (или) приложения к лицензиям оформляются в электронной форме с соблюдением положений статьи 10 настоящего Закона.»;
15) в статье 48:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«5) добровольного возврата лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиару;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. При прекращении действия лицензии и (или) приложения к лицензии, за исключением прекращения действия лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 6, 7 пункта 1 настоящей статьи, лицензиат обязан в течение десяти рабочих дней вернуть лицензию и (или) приложение к лицензии лицензиару.»;
16) статью 49-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 49-1. Лицензионный контроль
1. Лицензионный контроль осуществляется в форме проверки и иных формах.
2. Проверка соблюдения лицензиатами законодательства Республики Казахстан о лицензировании после выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан». Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Проверка соответствия заявителя или лицензиата квалификационным требованиям до выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии осуществляется в порядке иной формы контроля с посещением проверяемого субъекта, по результатам которого принимается решение о соответствии или несоответствии заявителя или лицензиата квалификационным требованиям.
Проверке подлежат квалификационные требования, которые не подтверждаются представлением документов, а также достоверность представленных документов.».

2. Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша мынадай:
1) жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты өзгерген;
2) дара кәсiпкердi қайта тiркеген, оның атауы мен мекенжайы өзгерген;
3) заңды тұлға бiрiгу, қосылу, бөлiнiп шығу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған;
4) заңды тұлғаның атауы және (немесе) заңды мекенжайы өзгерген жағдайларда қайта ресiмдеуге жатады.
Қызмет түрiнiң және (немесе) кiшi түрiнiң атауы өзгерген жағдайда, лицензиаттың осы тармақта белгiленген тәртiпте лицензияны қайта ресiмдеу туралы өтiнiш беруге құқығы бар.
Лицензиат қайта ресiмдеу туралы өтiнiштi лицензияларды қайта ресiмдеу кезiнде қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алым төленгенiн растайтын құжаттың көшiрмесiн қоса бере отырып, отыз күнтiзбелiк күн iшiнде бередi.
Лицензиялық алым төленбеген жағдайда, лицензиар лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресiмдеуден бас тартады.
Қайта ресімделген лицензиялар және (немесе) лицензияларға қосымшалар осы Заңның 10-бабының ережелерін сақтай отырып электрондық нысанда ресімделеді.";
15) 48-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуы тоқтатылған кезде, лицензияның қолданылуы осы баптың 1-тармағының 6), 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтатылғанды қоспағанда, лицензиат он жұмыс күнi iшiнде лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны лицензиарға қайтаруға мiндеттi.";
16) 49-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-1-бап. Лицензиялық бақылау
1. Лицензиялық бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
2. Лицензия және (немесе) лицензияға қосымша берілгеннен кейін лицензиаттардың Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасын сақтауын тексеру "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттiк бақылаудың өзге нысандары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны бергенге дейін өтініш берушінің немесе лицензиаттың біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру тексерілетін субъектіге барумен бақылаудың өзге нысаны тәртібінде жүзеге асырылады, оның нәтижесі бойынша өтініш берушінің немесе лицензиаттың біліктілік талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім қабылданады.
Құжаттарды ұсынумен расталмайтын біліктілік талаптар, сондай-ақ ұсынылған құжаттардың дұрыстығы тексерілуі тиіс.".

64. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года «Об игорном бизнесе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 15; 2009 г., № 9-10, ст. 48; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 132; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145):
1) подпункты 13), 15) и 17-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«13) организатор игорного бизнеса - юридическое лицо, осуществляющее организацию и проведение азартных игр (пари) в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан;»;
«15) игорное заведение - здание, помещение, сооружение, в которых проводятся в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом, азартные игры и (или) пари, предусматривающие получение выигрыша;»;
«17-1) заявитель - юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган с заявлением о выдаче лицензии на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан;»;
2) подпункт 7) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«7) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
65. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15):
подпункт 21) пункта 5 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«21) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
66. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О безопасности машин и оборудования» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 137; 2009 г., № 18, ст. 84; 86; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
подпункт 8) статьи 6 изложить в следующей редакции:
«8) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».

64. "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 15-құжат; 2009 ж., № 9-10, 48-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат):
1) 1-баптың 13), 15) және 17-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"13) ойын бизнесiн ұйымдастырушы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес құмар ойындарды (бәс тiгудi) ұйымдастыруды және өткiзудi жүзеге асыратын заңды тұлға;";
"15) ойын мекемесi – осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес ұтыс алуды көздейтiн құмар ойындар және (немесе) бәс тiгу өтетiн ғимарат, үй-жай, имарат;";
"17-1) өтiнiш берушi – Қазақстан Республикасы ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензия беру туралы уәкілетті органға өтініш жасаған заңды тұлға;";
2) 8-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептiлiктiң, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесiн бағалау критерийлерiн, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзiрлейдi және бекiтедi;".
65. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат):
20-баптың 5-тармағының 21) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"21) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
66. "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 137-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 86-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
6-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;".

67. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О безопасности химической продукции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 134; № 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
подпункт 13) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«13) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».».
68. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «Об экспортном контроле» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 132; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
подпункт 12) статьи 6 изложить в следующей редакции:
«12) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
69. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О развитии хлопковой отрасли» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 130; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
1) статью 6 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) утверждение Правил проведения мониторинга хлопкового рынка;»;
2) подпункт 21) статьи 7 изложить в следующей редакции:
«21) разработка и утверждение форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
70. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст. 11; № 4, ст. 32):
1) подпункт 50) статьи 1 исключить;
2) в статье 5:
подпункты 27-1) и 45) изложить в следующей редакции:
«27-1) формирует и утверждает перечень учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях;»;

67. "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 134-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат, 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
8-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеуді және бекітуді;".
68. "Экспорттық бақылау туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 132-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
6-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
69. "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 130-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 6-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту;";
2) 7-баптың 21) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"21) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу және бекіту;".
70. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат):
1) 1-баптың 50) тармақшасы алып тасталсын;
2) 5-бапта:
27-1) және 45) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"27-1) сараптамадан өткен оқулықтардың, оқу-әдiстемелiк кешендерiнiң, оқу құралдарының және басқа да қосымша әдебиеттердiң тiзбесiн қалыптастырады және бекiтедi;";

«45) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
подпункт 37) исключить;
3) пункт 6 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«6. Интегрированные образовательные учебные программы разрабатываются организациями образования. Интегрированные образовательные учебные программы могут быть междисциплинарными и межуровневыми, межвузовскими и международными.».
71. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «Об аккредитации в области оценки соответствия» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст. 59; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102):
подпункт 4) статьи 6 изложить в следующей редакции:
«4) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
72. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года «О конкуренции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 125; 2009 г., № 15-16, ст. 74; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):
статью 61 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Антимонопольный орган до начала расследования регистрирует в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам акт о назначении расследования путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам, в том числе в электронном формате.».
73. В Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года «О специальных социальных услугах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 127; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 5, ст. 35):
подпункт 6) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«6) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
74. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 9-10, ст. 46; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111):

"45) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
37) тармақша алып тасталсын;
3) 14-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Интеграцияланған бiлiм беру оқу бағдарламаларын бiлiм беру ұйымдары әзiрлейдi. Интеграцияланған бiлiм беру оқу бағдарламалары пәнаралық және деңгейаралық, жоғары оқу орындары аралық және халықаралық болуы мүмкiн.".
71. "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 59-құжат; 2009 ж., 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат):
6-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
72. "Бәсекелестік туралы" 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 24, 125-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
61-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1-бап. Монополияға қарсы орган тергеудің басталуына дейін тергеуді тағайындау туралы актіні құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, соның ішінде электрондық форматта ұсыну арқылы уәкілетті органда тіркейді.".
73. "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 24, 127-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат):
8-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;".
74. "Тауар биржалары туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 9-10, 46-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):

1) в статье 1:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) срочный контракт - контракт на безусловную или условную куплю-продажу базового актива с отсроченным исполнением, к нему относятся фьючерс, опцион;»;
подпункт 13) исключить;
подпункты 14), 18) и 20) изложить в следующей редакции:
«14) опционная сделка - биржевая сделка, объектом которой является опцион;»;
«18) торговая система товарной биржи - комплекс материально-технических средств, электронной торговой системы, внутренних документов товарной биржи и иных необходимых активов и процедур, с использованием которых осуществляются торги с заключением сделок с биржевыми товарами между участниками торгов на товарной бирже;»;
«20) фьючерсная сделка - биржевая сделка, объектом которой является фьючерс, предусматривающий поставку базового актива либо не предусматривающий поставку базового актива с проведением денежных расчетов;»;
дополнить подпунктами 21) - 29) следующего содержания:
«21) электронная торговая система товарной биржи – комплекс вычислительных средств, программного обеспечения, баз данных, телекоммуникационных средств и другого оборудования товарной биржи, необходимый для проведения электронных биржевых торгов и обеспечивающий автоматизацию процесса заключения биржевых сделок и клиринга, а также сбора, хранения, обработки и раскрытия информации;
22) электронные биржевые торги – это процесс проведения биржевых торгов, в которых участвуют авторизованные трейдеры биржевых брокеров (биржевых дилеров), заключающие биржевые сделки на основе электронных заявок, поданных в электронную торговую систему;
23) режим классической торговли – режим торговли, при котором заключаются адресные сделки между известными друг другу покупателями и продавцами по договорной цене биржевого товара;
24) режим двойного встречного аукциона – режим торговли, при котором биржевые сделки заключаются анонимно в результате конкуренции продавцов и покупателей, а цена на биржевой товар устанавливается на уровне равновесия спроса и предложения;
25) режим стандартного аукциона – режим торговли, при котором биржевые сделки заключаются в ходе аукциона на понижение или повышение по наилучшей цене для покупателя (продавца) – инициатора аукциона;
26) кросс-сделка – биржевая сделка, при которой брокер, действуя по поручению двух разных клиентов либо исполняя поручение на самого себя, выступает как со стороны продавца, так и со стороны покупателя;
27) адресная сделка – биржевая сделка, заключенная по предварительной двусторонней договоренности покупателя и продавца биржевого товара;

1) 1-бапта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мерзімдік келісімшарт – орындау мерзімі ұзартылған базалық активті шартсыз немесе шартты сатып алу-сатуға арналған келісімшарт, оған фьючерс, опцион жатады;";
13) тармақша алынып тасталсын;
14), 18) және 20) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) опциондық мәміле – объектісі опцион болып табылатын биржалық мәміле;";
"18) тауар биржасының сауда жүйесi – тауар биржасының материалдық-техникалық құралдар, электрондық сауда жүйесі, iшкi құжаттар және өзге де қажеттi активтер мен рәсiмдер кешенi, тауар биржасындағы сауда-саттыққа қатысушылар арасында биржалық тауарлармен мәмiлелер жасалатын сауда-саттық солардың көмегiмен жүзеге асырылады;";
"20) фьючерстік мәміле – объектісі базалық активті жеткізуді көздейтін не ақшалай есеп айырысулар жүргізе отырып, базалық активті жеткізуді көздейтін фьючерс болып табылатын биржалық мәміле;";
мынадай мазмұндағы 21) - 29) тармақшалармен толықтырылсын:
"21) тауар биржасының электрондық сауда жүйесi – электрондық биржалық сауда-саттықты өткізуге қажетті және биржалық мәмілелер мен клиринг жасау, сондай-ақ ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және ашу процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін есептеу құралдарының, бағдарламалық қамтамасыз етудің, деректер базасының, телекоммуникациялық құралдардың және тауар биржасының басқа жабдықтарының кешені;
22) электрондық биржалық сауда-саттықтар – электрондық сауда жүйесіне берілген электрондық өтінімдер негізінде биржалық мәмілелерді жасайтын биржалық брокерлердің (биржалық дилерлердің) авторизацияланған трейдерлері қатысатын биржалық сауда-саттықтарды өткізу процесі;
23) классикалық сауда режимі – бір-бірін білетін сатып алушылар мен сатушылар арасында биржалық тауардың келісілген бағасы бойынша атаулы мәмілелер жасалатын сауда тәртібі;
24) қосарланған қарама-қарсы аукцион режимі – сатушылар мен сатып алушылар бәсекелестігі нәтижесінде биржалық мәмілелер жасырын түрде жасалатын сауда режимі, ал биржалық тауарға баға сұраныс пен ұсыныстың тепе-теңдік деңгейінде белгіленеді;
25) стандартты аукцион режимі – биржалық мәмілелер сатып алушы (сатушы) – аукцион бастаушысы үшін ең тиімді баға бойынша төмендетуге немесе жоғарлатуға арналған аукцион барысында жасалатын сауда режимі;
26) кросс-мәміле – брокер түрлі екі клиенттің тапсырмасы бойынша әрекет немесе өзі үшін тапсырманы орындай отырып, сатушы тарапынан да, сатып алушы тарапынан да әрекет ететін биржалық мәміле;
27) атаулы мәміле – биржалық тауардың сатып алушысы мен сатушысы арасында алдын ала екі тарапты келісу бойынша жасалған биржалық мәміле;

28) гарантийный фонд – денежный фонд, формируемый биржей за счет собственных средств в целях обеспечения исполнения заключенных на бирже сделок;
29) страховой фонд – денежный фонд, формируемый биржей и (или) ее клиринговым центром за счет обязательных взносов членов биржи в целях обеспечения исполнения заключенных на бирже сделок.»;
2) в статье 3:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) утверждает квалификационные требования к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и дилеров;»;
дополнить подпунктами 6-1), 6-2) и 6-3) следующего содержания:
«6-1) утверждает ежедневные электронные формы отчетности товарных бирж, порядок их представления;
6-2) устанавливает порядок формирования, размер и особенности использования гарантийного и страхового фондов;
6-3) утверждает обязательные требования к электронной торговой системе товарных бирж;»;
3) в статье 4:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
«3-1) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;».
дополнить подпунктами 3-2), 3-3) и 3-4) следующего содержания:
«3-2) разрабатывает обязательные требования к электронной торговой системе товарных бирж;
3-3) разрабатывает ежедневные электронные формы отчетности товарных бирж, порядок их представления;
3-4) разрабатывает порядок формирования, размер и особенности использования гарантийного и страхового фондов;»;
4) дополнить статьями 4-1, 4-2 следующего содержания:
«Статья 4-1. Полномочия по получению информации
В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения возложенных на уполномоченный орган функций, реализации требований настоящего Закона уполномоченный орган вправе безвозмездно получать от физических и юридических лиц, а также государственных органов информацию, необходимую для осуществления своих надзорных функций, при этом полученные сведения не подлежат разглашению.
Работники уполномоченного органа несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими надзорных функций, составляющих служебную, коммерческую тайну в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 4-2. Реализация товаров, вошедших в перечень
биржевых товаров
Не менее пятнадцати процентов от общего собственного биржевого оборота товаров, вошедших в перечень биржевых товаров, участника биржевой торговли должно быть осуществлено в режиме двойного встречного аукциона.»;

28) кепілдік қор – биржада жасалған мәмілелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында биржаның өз қаражаттары есебінен құрайтын ақша қоры;
29) сақтандыру қоры – биржада жасалған мәмілелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында, биржаның және (немесе) оның клирингтік орталығының, биржа мүшелерінің міндетті жарналары есебінен құралатын ақша қоры.";
2) 3-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тауарлық биржалар, биржалық брокерлер және дилерлер қызметіне біліктік қойылатын талаптарды бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2) және 6-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) тауарлық биржалар есептілігінің күнделікті электронды нысандарын, оларды ұсыну тәртібін бекітеді;
6-2) кепілдік және сақтандыру қорларын қалыптастыру тәртібін, мөлшерін және пайдалану ерекшеліктерін белгілейді;
6-3) тауар биржаларының электронды сауда жүйесіне қойылатын міндетті талаптарды бекітеді;";
3) 4-бапта:
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерудің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 3-2), 3-3) және 3-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-2) тауар биржаларының электронды сауда жүйесiне қойылатын міндетті талаптарын бекітеді;
3-3) тауар биржалары есептілігінің күнделікті электронды нысандарын, оларды ұсыну тәртібін әзірлейді;
3-4) кепілдік және сақтандыру қорларын қалыптастыру тәртібін, мөлшерін және пайдалану ерекшеліктерін әзірлейді;";
4) мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2-баптармен толықтырылсын:
"4-1-бап. Ақпарат алу жөніндегі өкілеттіктер
Уәкілетті органға жүктелген қызметтерді сапалы және дер кезінде орындауды қамтамасыз ету, осы Заңның талаптарын іске асыру мақсатында уәкілетті орган жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттік органдардан өзінің қадағалау қызметтерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты тегін алуға құқылы, бұл ретте алынған мәліметтер жариялауға жатпайды.
Уәкілетті органның қызметкерлері, қадағалау қызметін атқару барысында алған, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметтік және коммерциялық құпиясы бар мәліметтерді жариялағаны үшін жауапты болады.
4-2-бап. Биржалық тауарлар тізбесіне кірген тауарларды өткізу
Биржалық сауда қатысушысының биржалық тауарлар тізбесіне кірген тауарлардың жалпы өзінің биржалық айналымының кемінде он бес пайызы қосарланған қарама-қарсы аукцион режимінде жүзеге асырылуы тиіс.";

5) в пункте 2 статьи 10:
подпункты 2) и 7) изложить в следующей редакции:
«2) порядок проведения биржевых торгов, в том числе особенности заключения адресных сделок и кросс-сделок;»;
«7) порядок учета и регистрации сделок на товарной бирже;»;
дополнить подпунктами 8), 9) и 10) следующего содержания:
«8) порядок представления товарной биржей отчетов (в уполномоченный орган), а также размещения информации о проводимых торгах на веб-сайте товарной биржи;
9) Правила проведения государственных и иных закупок через товарную биржу;
10) порядок размещения информации о проводимых торгах на веб-сайте товарной биржи.»;
6) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Количество членов товарной биржи должно быть не менее семи.»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. Членами товарной биржи не могут быть аффилиированные с товарной биржей юридические лица.»;
7) пункт 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«1. Работниками товарной биржи являются физические лица, состоящие в трудовых отношениях с товарной биржей и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору. Работнику товарной биржи запрещается одновременно состоять в трудовых отношениях с членами товарной биржи.»;
8) подпункт 7) пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«7) оказание организационных, консультационных, информационных, методических услуг, связанных с биржевой торговлей;»;
9) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:
«Статья 13-1. Государственные закупки через товарную биржу
1. Государственные закупки на товарной бирже осуществляются в порядке, установленном Правилами биржевой торговли товарной биржи.
2. Государственные закупки на товарной бирже осуществляются в режиме двойного встречного аукциона.
3. Услуги по осуществлению государственных закупок через товарные биржи для заказчика оказываются на возмездной основе в рамках средств, предусмотренных в бюджете заказчика на соответствующий год.
4. На товарной бирже государственные закупки проводятся только посредством электронных биржевых торгов.»;
10) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
«Статья 15-1. Режимы проведения биржевых торгов
Биржевые торги проводятся в следующих режимах торговли:
1) классической торговли;
2) двойного встречного аукциона;
3) стандартного аукциона.»;
11) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
«Статья 16-1. Фонды товарной биржи по обеспечению исполнения
биржевых сделок
1. В целях обеспечения исполнения заключенных на бирже сделок товарная биржа создает гарантийный и страховой фонды.

5) 10-баптың 2-тармағында:
2) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) биржа сауда-саттықтарын өткізу тәртібі, оның ішінде атаулы мәмілелер мен кросс-мәмілелер жасау ерекшелігі;";
"7) тауар биржасындағы мәмілелерді есепке алу және тіркеу тәртібі;";
мынадай мазмұндағы 8), 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) тауар биржасының есептерді (уәкілетті органға) ұсыну, сондай-ақ тауар биржасының веб-сайтында өткізілетін сауда-саттықтар туралы ақпаратты орналастыру тәртібі;
9) Тауар биржасы арқылы мемлекеттік және өзге сатып алуды жүргізудің қағидалары;
10) тауарлық биржасының веб-сайтында өткізілетін сауда-саттықтар туралы ақпаратты орналастыру тәртібі.";
6) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауар биржасы мүшелерінің саны жетіден кем емес болуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Тауар биржасымен аффилиирленген заңды тұлғалар тауар биржасының мүшелері бола алмайды.";
7) 12-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тауар биржасымен еңбек қатынастарында тұрған және жұмысты еңбек шарты бойынша тікелей орындайтын жеке тұлғалар тауар биржасының қызметкерлері болып табылады. Тауар биржасының қызметкеріне бір мезгілде тауар биржасының мүшелерімен еңбек қатынастарында тұруға тыйым салынады.";
8) 13-баптың 2-тармағы 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) биржалық саудамен байланысты ұйымдастыру, кеңес беру, ақпараттық, әдістемелік қызметтер көрсету;";
9) мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:
"13-1-бап. Тауар биржасы арқылы мемлекеттік сатып алулар
1. Тауар биржасында мемлекеттік сатып алулар Тауар биржасының биржалық сауда ережелерінде белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
2. Тауар биржасында мемлекеттік сатып алулар қосарланған қарама-қарсы аукцион режимде жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік сатып алуларды тапсырыс беруші үшін тауар биржалары арқылы жүзеге асыру бойынша қызметтер сәйкесті жылға тапсырыс берушінің бюджетінде көзделген қаражаттар шеңберінде тегін көрсетіледі.
4. Тауар биржасында мемлекеттік сатып алулар тек электронды биржа саудалары арқылы өткізіледі.";
10) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Биржа саудалары өткізу режимдері
Биржа саудалары сауданың келесі режимдерінде өткізіледі:
1) классикалық сауда;
2) қосарланған қарама-қарсы аукцион;
3) стандартты аукцион.";
11) мынадай мазмұндағы 16-1-бабымен толықтырылсын:
"16-1-бап. Биржалық мәмілелердің орындалуын қамтамасыз ету бойынша тауар биржасының қорлары
1. Биржада жасалған мәмілелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында тауарлық биржа кепілдік және сақтандыру қорларын құрады.

2. Порядок формирования, размер и особенности использования гарантийного и страхового фондов регламентируются нормативными правовыми актами.»;
12) в статье 17:
в пункте 5:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) осуществляют зачет взаимных требований и обязательств сторон, участвующих в расчетах, осуществляемых в результате совершения сделок с товарами;»;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) определяют требования и (или) обязательства сторон по фьючерсным и опционным сделкам, организуют по ним расчеты.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Клиринговые центры могут выступать центральным контрагентом – являться по биржевым сделкам покупателем для каждого продавца и продавцом для каждого покупателя.».
75. В Закон Республики Казахстан от 20 января 2010 года «О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 1-2, ст. 3):
пункт 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок проведения аттестации судебного эксперта, в том числе внеочередной, а также порядок деятельности и состав аттестационных комиссий определяются Министерством юстиции Республики Казахстан.».
76. В Закон Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 12, ст. 60; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 3, ст. 21; № 4, ст.30; № 6, ст. 46)
1) подпункт 19) статьи 16 исключить;
2) подпункты 5) и 6) статьи 17 изложить в следующей редакции:
«5) организация проведения экспертизы проектных документов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, за исключением проектов контрактных документов на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых;
6) организация проведения экспертизы проектов контрактов на недропользование в части определения перечня работ, относящихся к первичной переработке (обогащению) минерального сырья, с целью обеспечения экономических интересов Республики Казахстан в соответствии с правилами, установленными Правительством Республики Казахстан;»;
3) в статье 19:
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) разработка порядка предоставления права недропользования на общераспространенные полезные ископаемые при строительстве (реконструкции, ремонте) автомобильных дорог и мостов общего пользования, железных дорог и гидросооружений;»;
4) подпункты 4) и 29) статьи 20, подпункт 4) статьи 25 исключить;

2. Кепілдік және сақтандыру қорларының қалыптасу тәртібі, мөлшері және пайдалану ерекшелігі нормативтік құқықтық актілермен реттеледі.";
12) 17-бапта:
5-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тауарлармен мәмілелерді жасау нәтижесінде жүзеге асырылатын есептеулерге қатысатын тараптардың өзара талаптары мен міндеттерін есепке алуды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) тараптардың фьючерстік және опциондық мәмілелер бойынша талаптарын және (немесе) міндеттемелерін анықтайды.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Клирингтік орталықтар орталық контрагент болуы мүмкін – биржалық мәмілелер бойынша әр сатушы үшін сатып алушы және әр сатып алушы үшін сатушы бола алады.".
75. "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 1-2, 3-құжат):
14-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сот сарапшысын аттестаттау, оның ішінде кезектен тыс аттестаттауды жүргізудің тәртібін, сондай-ақ аттестаттау комиссиялары қызметінің тәртiбiн және олардың құрамын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі айқындайды.".
76. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 12, 60-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 6, 46-құжат):
1) 16-баптың 19) тармақшасы алып тасталсын;
2) 17-баптың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге арналған келiсiмшарттық құжаттар жобаларын қоспағанда, барлауға, өндiруге, бiрлескен барлау мен өндiруге арналған жобалау құжаттарына сараптама жүргiзудi ұйымдастыру;
6) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген қағидаларға сәйкес, Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қамтамасыз ету мақсатында минералдық шикiзатты бастапқы өңдеуге (байытуға) жататын жұмыстар тiзбесiн айқындау бөлiгiнде жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарттар жобаларына сараптама жүргiзудi ұйымдастыру;";
3) 19-бапта:
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары мен көпірлерді, темір жолдарды және гидроимараттарды салу (реконструкциялау, жөндеу) кезінде кең таралған пайдалы қазбаларға жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібін әзірлеу;";
4) 20-баптың 4) және 29) тармақшалары, 25-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;

5) подпункты 10), 11), 12), 14), 17) и 18) статьи 27 изложить в следующей редакции:
«10) ведут переговоры с недропользователем об условиях контрактов и подготавливают совместно с недропользователем проектные документы на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых и строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;
11) организуют проведение экспертизы проектных документов по общераспространенным полезным ископаемым и на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, за исключением экспертизы проектно-сметной документации на проведение работ по государственному геологическому изучению недр;
12) заключают, регистрируют и хранят контракты на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых и строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;»;
«14) обеспечивают исполнение и прекращение действия контрактов на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых и строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;»;
«17) принимают решения о возобновлении действия контрактов на разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых и строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;
18) осуществляют мониторинг и контроль за исполнением контрактных обязательств по общераспространенным полезным ископаемым и строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;»;
6) в статье 35:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Предоставление права недропользования производится путем заключения контракта, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 5, 6, 9 и 10 настоящей статьи.»;
пункт 3 исключить;
7) пункт 2 статьи 45 исключить;
8) часть вторую пункта 2, пункт 7 статьи 57 изложить в следующей редакции:
«Прямые переговоры по предоставлению права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, проводятся рабочей группой местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы. Положение о рабочей группе и ее состав утверждаются местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.»;
«7. Положения настоящей статьи применяются в отношении местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы при проведении прямых переговоров по предоставлению права недропользования на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей.»;

5) 27-баптың 10), 11), 12), 14), 17) және 18) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жер қойнауын пайдаланушымен келісімшарттың талаптары туралы келіссөздер жүргізеді және жер қойнауын пайдаланушымен бірлесе отырып, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты имараттарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған жобалау келісімшарттарын дайындайды;
11) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған жобалау-сметалық құжаттаманың сараптамасын қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбалар бойынша жобалау құжаттарына және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты имараттарын салуға және (немесе) пайдалануға сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
12) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты имараттарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттарды жасайды, тіркейді және сақтайды;";
"14) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты имараттарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттың орындалуын және қолданылуының тоқтатылуын қамтамасыз етеді;";
"17) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және өндіруге және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты имараттарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарттардың қолданылуын жаңарту туралы шешімдер қабылдайды;
18) кең таралған пайдалы қазбалар және барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты имараттарын салу және (немесе) пайдалану бойынша келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асырады;";
6) 35-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру осы баптың 5, 6, 9 және 10-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, келiсiмшарт жасасу жолымен жүргiзiледi.";
3-тармақ алып тасталсын;
7) 45-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
8) 57-баптың 2-тармағының екінші бөлігі, 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Барлаумен немесе өндiрумен байланысты емес жерасты имараттарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөнiндегi тiкелей келiссөздердi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органының жұмыс тобы жүргiзедi. Жұмыс тобы туралы ереженi және оның құрамын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы бекiтедi.";
"7. Осы баптың ережелерi кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндiруге, барлаумен және өндірумен байланысты емес жер асты имараттарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөнiндегi тiкелей келiссөздердi жүргiзу кезiнде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарына қатысты қолданылады.";

9) пункт 4 статьи 66 изложить в следующей редакции:
«4. Проектные документы, предусмотренные настоящей статьей, разрабатываются с обязательным привлечением на основе договора проектной организации. Договор с такой проектной организацией должен предусматривать обязательства проектной организации по проведению авторского надзора.»;
10) часть первую пункта 3 статьи 85 изложить в следующей редакции:
«3. В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, сжигание в факелах попутного и (или) природного газа допускается по разрешению уполномоченного органа в области нефти и газа, согласованному с уполномоченными органами по изучению и использованию недр и промышленной безопасности, при условии соблюдения недропользователем проектных документов в пределах нормативов и объемов, рассчитанных по утвержденной Правительством Республики Казахстан методике.»;
11) пункт 1 статьи 100 изложить в следующей редакции:
«1. Морские научные исследования могут проводиться только с уведомлением компетентного органа о начале исследования. Порядок проведения морских научных исследований утверждается Правительством Республики Казахстан.».
77. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102):
1) подпункт 19) статьи 1 исключить;
2) в статье 13:
подпункты 16) и 27) исключить;
подпункты 50) и 53) изложить в следующей редакции:
«50) утверждает требования к организациям по обеспечению горюче-смазочными материалами гражданских воздушных судов;»;
«53) утверждает Правила проведения конкурса на международные авиамаршруты и выдачи свидетельств на международные авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений;»;
дополнить подпунктами 53-1) и 54-1) следующего содержания:
«53-1) утверждает Правила допуска авиакомпаний к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок;»;
54-1) утверждает Правила проведения конкурса на субсидируемые авиамаршруты и выдачи свидетельств на субсидируемые авиамаршруты для оказания услуг по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений;»;
3) в пункте 1 статьи 14:
подпункт 6) исключить;
подпункты 17) и 39) изложить в следующей редакции:
«17) осуществляет сертификацию и выдачу сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов, свидетельства на право выполнения авиационных работ, сертификата авиационного учебного центра, сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, сертификата типа, сертификата годности аэродрома (вертодрома), сертификата летной годности гражданского воздушного судна, сертификата по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, экспортного сертификата летной годности воздушного судна;»;

9) 66-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы бапта көзделген жобалау құжаттары жобалау ұйымын шарт негiзiнде мiндеттi түрде тарта отырып әзiрленедi. Осындай жобалау ұйымымен жасалған шарт жобалау ұйымының авторлық қадағалауды жүргiзу жөнiндегi мiндеттемелерiн көздеуге тиiс.";
10) 85-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда, iлеспе және (немесе) табиғи газды алау етiп жағуға Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен әдiстеме бойынша есептелген нормативтер мен көлемдер шегiнде, жер қойнауын пайдаланушы жобалау құжаттарын сақтаған жағдайда, мұнай және газ саласындағы уәкiлеттi органның жер қойнауын зерттеу мен пайдалану және өнеркәсiп қауiпсiздiгi жөнiндегi уәкiлеттi органдармен келiсiлген рұқсаты бойынша жол берiледi.";
11) 100-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Теңiздегi ғылыми зерттеулер құзыретті органды зерттеулердің басталғандығы туралы хабардар ете отырып жүргiзiлуi мүмкін. Теңiздегi ғылыми зерттеулердi жүргiзудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.".
77. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат):
1) 1-баптың 19) тармақшасы алып тасталсын;
2) 13-бапта:
16) және 27) тармақшалар алып тасталсын;
50) және 53) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"50) азаматтық әуе кемелерiн жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету ұйымдарына қойылатын талаптарды бекiтедi;";
"53) Халықаралық авиамаршруттарға конкурстар өткізу және жолаушыларды, багажды, жүктер мен пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөнiнде қызметтер көрсету үшiн халықаралық авиамаршруттарға куәлiктер беру қағидаларын бекiтедi;";
мынадай мазмұндағы 53-1) және 54-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"53-1) Авиакомпанияларды тұрақты ішкі коммерциялық әуе тасымалдарын орындауға рұқсат беру қағидаларын бекітеді;";
"54-1) Субсидияланатын авиамаршрутқа конкурс өткізу және жолаушыларды, багажды, жүктер мен пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөнiнде қызметтер көрсету үшiн субсидияланатын авиамаршруттарға куәлік беру қағидаларын бекітеді;";
3) 14-баптың 1-тармағында:
6) тармақша алып тасталсын;
17) және 39) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17) азаматтық әуе кемелерiн пайдаланушыны сертификаттауды және оған сертификат берудi, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлiктi, авиациялық оқу орталығының сертификатын, авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөнiндегi ұйымның сертификатын, әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) үлгi сертификатын, жарамдылығы сертификатын, азаматтық әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығы сертификатын, әуежайдың авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң қарап тексерулерiн ұйымдастыру жөнiндегi сертификатты, әуе кемесiнiң ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын берудi жүзеге асырады;";

«39) разрабатывает и утверждает формы проверочных листов и утверждает полугодовые планы проверок;»;
4) пункт 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«2. Метеорологическое обеспечение полетов осуществляется аэродромными метеорологическими органами в соответствии с Правилами метеорологического обеспечения гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденными Правительством Республики Казахстан, и Правилами метеорологического обеспечения государственной авиации Республики Казахстан.»;
5) пункт 6 статьи 54 исключить;
6) пункт 1 статьи 58 изложить в следующей редакции:
«1. Руководящими работниками организаций гражданской и экспериментальной авиации, обеспечивающими безопасность полетов, признаются: руководитель летной службы, начальник инспекции по безопасности полетов, руководитель инженерно-авиационной службы.»;
7) пункт 2 статьи 66 изложить в следующей редакции:
«2. Классифицированный аэродром (вертодром) допускается к эксплуатации после получения эксплуатантом аэродрома (вертодрома) сертификата об его годности и уведомления уполномоченного органа в сфере гражданской авиации об открытии аэродрома (вертодрома).»;
8) статью 67 изложить в следующей редакции:
«Статья 67. Учет аэродромов (вертодромов)
1. Аэродромы (вертодромы), используемые в целях гражданской авиации, кроме неклассифицируемых и временных, подлежат учету в реестре аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
Организации гражданской авиации при открытии аэродромов (вертодромов) направляют в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации заявление с приложением:
1) копии правоустанавливающего документа о праве (постоянного или временного возмездного землепользования) на земельный участок или другой объект, на котором находится аэродром (вертодром);
2) копии документов, подтверждающих право собственности или право владения на аэродром (вертодром) (договор купли-продажи, акт приема-передачи, приказ о передаче на баланс, право собственности, имущественного найма, доверительного управления и т. п.);
3) информации о технических характеристиках, географических координатах и месте расположения (населенный пункт) аэродрома (вертодрома).
Закрытие аэродромов (вертодромов) в уполномоченном органе в сфере гражданской авиации осуществляется по заявлению организации гражданской авиации.
2. Учет аэродромов (вертодромов) гражданской авиации, аэродромов совместного использования и совместного базирования осуществляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации.

"39) тексеру парақтарының нысандарын әзірлеп, бекітеді және тексерулердің жартыжылдық жоспарларын бекітеді;";
4) 35-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiткен Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларына және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк авиациясын метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес әуеайлақтың метеорологиялық органдары жүзеге асырады.";
5) 54-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
6) 58-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұшу қызметiнiң басшысы, ұшу қауiпсiздiгi жөнiндегi инспекцияның бастығы, инженерлiк-авиациялық қызмет басшысы азаматтық және эксперименттiк авиация ұйымдарының ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн басшы қызметкерлерi болып танылады.";
7) 66-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жіктелетін әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) пайдалануға әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) пайдаланушы олардың жарамдылығы туралы сертификатты алғаннан және әуеайлақты (тiкұшақ айлағын) ашу туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға хабарлағаннан кейiн рұқсат етiледi.";
8) 67-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"67-бап. Әуеайлақтарды (тiкұшақ айлақтарын) есепке алу
1. Жіктелмейтін және уақытша әуеайлақтардан (тiкұшақ айлақтарынан) басқа, азаматтық авиация мақсатында пайдаланылатын әуеайлақтар (тiкұшақ айлақтары) азаматтық авиация әуеайлақтарының (тiкұшақ айлақтарының) тiзiлiмiнде тiркелуге тиіс.
Азаматтық авиацияның ұйымдары әуеайлақтарды (тiкұшақ айлақтарын) ашқан кезде азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды:
1) әуеайлақ (тiкұшақ айлағы) орналасқан жер учаскесiне немесе басқа объектiге құқық туралы (жердi тұрақты немесе уақытша өтемді пайдалану) құқық белгiлейтiн құжаттың көшiрмесiн;
2) әуеайлаққа (тiкұшақ айлағына) меншiк құқығын немесе иелену құқығын растайтын құжаттардың (сатып алу-сату шарты, қабылдау-беру актiсi, теңгерiмге беру туралы бұйрық, меншiк, мүлiктiк жалдау, сенiмгерлiкпен басқару құқығы және т. б.) көшiрмелерiн;
3) әуеайлақтың (тiкұшақ айлағының) техникалық сипаттамалары, географиялық координаттары мен орналасқан орны туралы (елдi мекен) ақпаратты қоса отырып өтiнiш жолдайды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органда әуеайлақтарының (тiкұшақ айлақтарының) жабылуы азаматтық авиация ұйымының өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады.
2. Азаматтық авиация әуеайлақтарын (тiкұшақ айлақтарын), бiрлесiп пайдаланылатын және бiрлесiп орналастырылатын әуеайлақтарды есепке алуды азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.

3. Неклассифицируемые и временные аэродромы (вертодромы), посадочные площадки подлежат учету эксплуатантами в порядке, определенном уполномоченными органами в сферах гражданской и государственной авиации.»;
9) часть третью пункта 2 статьи 79 изложить в следующей редакции:
«К выполнению внутренних регулярных коммерческих воздушных перевозок допускаются авиакомпании, соответствующие квалификационным требованиям, установленным Правилами допуска авиакомпаний к выполнению регулярных внутренних коммерческих воздушных перевозок.»;
10) в статье 80:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 80. Распределение международных и субсидируемых
авиамаршрутов для регулярных воздушных перевозок»;
пункты 1, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
«1. Распределение международных и субсидируемых авиамаршрутов для осуществления регулярных воздушных перевозок между авиакомпаниями Республики Казахстан производится уполномоченным органом в сфере гражданской авиации на конкурсной основе. Победителям конкурса выдаются свидетельства на авиамаршрут.
К конкурсу допускаются авиакомпании, соответствующие квалификационным требованиям, установленным Правилами проведения конкурса на международный авиамаршрут и выдачи свидетельств на авиамаршруты по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений, а также Правилами проведения конкурса на субсидируемый авиамаршрут и выдачи свидетельств на авиамаршруты по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений.»;
«4. При отзыве свидетельства на международный или субсидируемый авиамаршрут у авиакомпании свидетельство выдается другому участнику конкурса, конкурсное предложение которого признано наилучшим после победителя (победителей).
5. Для удовлетворения потребности населения в воздушном сообщении уполномоченный орган в сфере гражданской авиации вправе выдать авиакомпании свидетельство на международный или субсидируемый авиамаршрут без проведения конкурса по распределению авиамаршрутов для эксплуатации авиамаршрута, необходимость в котором возникла в период между конкурсами по распределению авиамаршрутов.
При распределении международного или субсидируемого авиамаршрута, необходимость в эксплуатации которого возникла в период между конкурсами, свидетельство выдается всем авиакомпаниям, представившим заявки, при условии соответствия авиакомпании квалификационным требованиям, предусмотренным Правилами проведения конкурса на международный авиамаршрут и выдачи свидетельств на авиамаршруты по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений, а также Правилами проведения конкурса на субсидируемый авиамаршрут и выдачи свидетельств на авиамаршруты по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений.».

3. Жіктелмейтін және уақытша әуеайлақтарды (тiкұшақ айлақтарын), қону алаңдарын оларды пайдаланушылар азаматтық және мемлекеттiк авиация салаларындағы уәкiлеттi органдар айқындаған тәртiпте есепке алуға тиiс.";
9) 79-бап 2-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі тұрақты коммерциялық әуе тасымалдарын орындауға Авиакомпанияларды тұрақты ішкі коммерциялық әуе тасымалдарын орындауға рұқсат ету қағидаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін авиакомпаниялар жіберіледі.";
10) 80-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"80-бап. Тұрақты әуе тасымалдары үшiн халықаралық және субсиядияланатын авиамаршруттарды бөлу";
1, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының авиакомпаниялары арасында тұрақты әуе тасымалдарын жүзеге асыруға арналған халықаралық және субсиядияланатын авиамаршруттарды бөлудi азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган конкурстық негiзде жүргiзедi. Конкурс жеңiмпаздарына авиамаршрутқа арналған куәлiк берiледi.
Конкурсқа халықаралық авиамаршрутқа конкурс өткiзу және жолаушыларды, багажды, жүктердi және пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау бойынша авиамаршруттарға куәлiктер беру қағидаларында, сондай-ақ Субсидияланатын авиамаршрутқа конкурс өткiзу және жолаушыларды, багажды, жүктердi және пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау бойынша авиамаршруттарға куәлiктер беру қағидаларында белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келетін авиакомпаниялар жiберiледi.";
"4. Авиакомпаниядан халықаралық немесе субсидияланатын авиамаршрутқа арналған куәлiктi қайтарып алған кезде куәлiк конкурстық ұсынысы жеңiмпаздан (жеңiмпаздардан) кейiн үздiк деп танылған конкурстың басқа қатысушысына берiледi.
5. Халықтың әуе қатынасы қажеттiгiн қанағаттандыру үшiн азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган авиакомпанияға авиамаршруттарды бөлу жөнiндегi конкурстар арасындағы кезеңде қажеттiгi туындаған авиамаршрутты пайдалану үшiн авиамаршруттарды бөлу жөнiндегi конкурсты өткiзбестен халықаралық немесе субсидияланатын авиамаршрутқа арналған куәлiктi беруге құқылы.
Пайдалану қажеттiгi конкурстар арасындағы кезеңде туындаған халықаралық немесе субсидияланатын авиамаршрутты бөлген кезде авиакомпания Халықаралық авиамаршрутқа конкурс өткiзу және жолаушыларды, багажды, жүктердi және пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөніндегі авиамаршруттарға куәлiктер беру қағидаларында, сондай-ақ Субсидияланатын авиамаршрутқа конкурс өткiзу және жолаушыларды, багажды, жүктердi және пошта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөніндегі авиамаршруттарға куәлiктер беру қағидаларында көзделген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келген жағдайда, куәлік өтiнiм берген барлық авиакомпанияларға берiледi.".

78. В Закон Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года «О государственном регулировании производства и оборота биотоплива» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 22, ст. 127; 2011 г., № 1, ст. 2):
1) подпункт 2) статьи 5 исключить;
2) в статье 6:
подпункт 7) исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
«13) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
3) подпункт 8) статьи 7 изложить в следующей редакции:
«8) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовые планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
4) статью 8 исключить.
79. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 1; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 14; № 3, ст. 21, 25, 27):
1) в пункте 3 статьи 10:
абзац третий изложить в следующей редакции:
«если посещение связано с получением (прохождением) разрешительных документов (процедур) с обязательным уведомлением органов по правовой статистике и специальным учетам по местонахождению объекта (субъекта) за сутки до его посещения;»;
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
«осуществления контроля органами внутренних дел по вопросам соблюдения Правил оборота оружия и патронов к нему в Республике Казахстан.»;
2) в пункте 3 статьи 12:
подпункты 5), 12) и 18) изложить в следующей редакции:
«5) контролем и надзором за выполнением требований по безопасной эксплуатации судов в соответствии с законами Республики Казахстан о внутреннем водном транспорте и торговом мореплавании;»;
«12) контролем на территории субъекта, осуществляющего производство отдельных видов подакцизных товаров, посредством акцизных постов, установленных в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проведением контрольного учета этилового спирта и алкогольной продукции в организациях, осуществляющих производство этилового спирта и алкогольной продукции;»;

78. "Биоотын өндiрiсiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2010 жылғы 15 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 22, 128-құжат):
1) 5-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2) 6-бапта:
7) тармақша алып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық есептiлiктiң, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесiн бағалау критерийлерiн, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзiрлейдi және бекiтедi;";
3) 7-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептiлiктiң, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесiн бағалау критерийлерiн, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзiрлейдi және бекiтедi;"
4) 8-бап алып тасталсын.
79. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 1-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 14-құжаттар; № 3, 21, 25, 27-құжаттар):
1) 10-баптың 3-тармағында:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"егер объектінің (субъектінің) орналасқан жері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарына барғанға дейін бір тәулік бұрын міндетті түрде хабардар ете отырып, бару рұқсат беру құжаттарын (рәсімдерін) алуға (өтуге) байланысты болған;";
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасында қару мен оның патрондары айналымы қағидаларын сақтау мәселелері бойынша бақылауды жүзеге асыруы жағдайларын қоспағанда, бақылаудың және қадағалаудың өзге де нысандарын қажеттiлiк пен жеткiлiктiлiк қағидаттарына сәйкес бақылау объектiлерiне (субъектiлерiне) бармай жүргiзедi.";
2) 12-баптың 3-тармағында:
5), 12) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі және сауда мақсатында теңізде жүзу туралы заңдарына сәйкес кемелерді қауіпсіз түрде пайдалану жөніндегі талаптардың орындалуын бақылауға және қадағалауға;";
"12) акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін өндіруді жүзеге асыратын субъектінің аумағында Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленген акциздік бекеттер арқылы бақылауға,
сондай-ақ этил спиртін және алкоголь өнімдерін өндіруді жүзеге асыратын ұйымдарда этил спиртіне және алкоголь өнімдеріне бақылау есебінің жүргізілуіне;";

«18) соблюдением требований по эксплуатации и техническому состоянию энергетического оборудования электрических станций единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, электрических сетей свыше 0,4 киловольта, магистральных тепловых сетей и котельных с установленной мощностью более 100 Гкал/час;»;
дополнить подпунктами 19), 20) и 21) следующего содержания:
«19) контролем за соблюдением Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа в пассажирских поездах в пути следования;
20) торговлей вне мест, установленных местным исполнительным органом;
21) соблюдением центральными государственными органами, маслихатами и акиматами требований по государственной регистрации нормативных правовых актов, а также официальному опубликованию нормативных правовых актов.»;
3) в пункте 2 статьи 13:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
«2) в области санитарно-эпидемиологического контроля:
одного раза в квартал – при высокой степени риска;
одного раза в полгода – при средней степени риска;
одного раза в год – при незначительной степени риска;
3) в области архитектуры, градостроительства и строительства:
одного раза в полгода – при высокой степени риска;
одного раза в год – при средней степени риска;
одного раза в три года – при незначительной степени риска.»;
4) пункт 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«2. Проверочный лист включает в себя исчерпывающий перечень требований к деятельности проверяемых субъектов, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии со статьей 5 настоящего Закона, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.»;
5) в статье 16:
дополнить пунктами 6-1, 10-1 следующего содержания:
«6-1. Запрещается проведение плановых проверок в отношении субъектов малого предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
Действия настоящего пункта не распространяются на осуществление контроля и надзора, связанного с:
1) соблюдением установленных Правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением.»;

"18) Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің электр стансаларының энергетикалық жабдықтарын, 0,4 киловольттан асатын электр желілерін, белгіленген қуаттылығы 100 Гкал/сағаттан астам магистральдық жылу желілері мен қазандықтарды пайдалану және олардың техникалық жай-күйі жөніндегі талаптарды сақтауға;";
мынадай мазмұндағы 19), 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"19) Жол бойындағы жолаушылар поездарында жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау қағидаларының сақталуына бақылау жүргізуге;
20) жергілікті атқарушы орган белгілемеген орында сауда жасауға;
21) орталық мемлекеттік органдардың, маслихаттардың және әкімдіктердің нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу,  ондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді ресми жариялау бойынша талаптарын сақтауына байланысты бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға қолданылмайды.";
3) 13-баптың 2-тармағында:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
" 2) санитарлық-эпидемиологиялық бақылау саласында:
жоғары тәуекел дәрежесі кезінде – тоқсанына бір реттен;
орташа тәуекел дәрежесі кезінде – жарты жылда бір реттен;
болмашы тәуекел дәрежесі кезінде – жылына бір реттен;
3) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында:
жоғары тәуекел дәрежесі кезінде – жарты жылда бір реттен;
орташа тәуекел дәрежесі кезінде – жылына бір реттен;
болмашы тәуекел дәрежесі кезінде – үш жылда бір реттен жиі болмауға тиіс.";
4) 15-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тексеру парағы осы Заңның 5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тексерілетін субъектілердің қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге әкеп соғатын талаптардың түбегейлі тізбесін қамтиды.";
5) 16-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1, 10-1-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібінде құрылған заңды тұлғаларды және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларын қоспағанда) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы жоспарлы тексерістер жүргізуге тыйым салынады.
Осы тармақтың күшi:
1) белгіленген жарылғыш заттарды қолдану мен олардың жұмыс істеуінің қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыспен қамтылған жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
3) атом энергиясына, радиоактивтік заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және қарудың жеке түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыспен қамтылған заңды және жеке тұлғалардың қызметіне байланысты бақылау және қадағалауды жүзеге асыруда қолданылмайды.";

«10-1. Внеплановые проверки по вопросам производства (формуляции), транспортировки, хранения, реализации и применения фальсифицированных пестицидов (ядохимикатов), а также производства, закупки, транспортировки, хранения, реализации фальсифицированных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники проводятся без предварительного уведомления проверяемого субъекта.»;
пункт 7 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
«9) подача проверяемым субъектом уведомления о начале осуществления деятельности или определенных действий в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об административных процедурах».»;
6) в статье 18:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Регистрация акта о назначении проверок носит учетный характер. Проведение проверки без регистрации в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.»;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Порядок регистрации актов о назначении проверки, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки, об изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и ее результатах определяется Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.»;
7) часть вторую пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«При проведении внеплановой проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 7), 8) пункта 7, пунктом 10 статьи 16 настоящего Закона, государственный орган обязан известить проверяемый субъект о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки.»;
8) подпункт 1) пункта 1 статьи 27 дополнить абзацем десятым следующего содержания:
«грубых нарушений требований настоящего Закона в соответствии с пунктом 2 статьи 28 настоящего Закона;»;
9) в пункте 2 статьи 28:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) назначение государственными органами проверок по вопросам, не входящим в их компетенцию;»;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) проведение проверки без регистрации акта о назначении проверки в органах по правовой статистике и специальным учетам, когда такая регистрация обязательна.»;
10) в приложении к указанному Закону:
в пункте 1:
подпункты 4), 35), 61) и 72) исключить;
подпункт 38) изложить в следующей редакции:
«38) в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;»;
подпункт 93) «за соблюдением законодательства Республики Казахстан о рекламе;» изложить в следующей редакции:

"10-1. Жалған пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау), тасымалдау, сақтау, өткізу және қолдану, сондай-ақ жалған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру, сатып алу, тасымалдау, сақтау, өткізу мәселелері бойынша жоспардан тыс тексеру тексерілуші субъектіге алдын ала хабарламай жүргізіледі.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) тексерілетін субъектінің "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген тәртіпте қызметті немесе нақты әрекеттерді бастағандығы туралы хабарлама беруі негіз болып табылады.";
6) 18-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексерулерді тағайындау туралы актiнi тiркеу есептiк сипатта болады. Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органда тіркеусіз тексеруді жүргізуге болмайды.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексерудiң тағайындалғаны туралы актiлердi, тексеру мерзiмдерiн тоқтата тұру, қайта жаңарту, ұзарту туралы, қатысушылар құрамын өзгерту туралы хабарламаларды тiркеу және тексеру мен оның нәтижелерi туралы ақпараттық есептiк құжаттарды ұсыну тәртiбiн Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайды.";
7) 19-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоспардан тыс тексеру жүргiзу кезiнде осы Заңның 16-бабы 7-тармағының 2), 3), 4), 7), 8) тармақшаларында, 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк орган тексеру жүргiзу мақсатын көрсете отырып, тексеру басталғанға дейiн кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы тексерiлетiн субъектiге хабарлауға мiндеттi.";
8) 27-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"осы Заңның 28-бабының 2-тармағына сәйкес осы Заңның талаптарын өрескел бұзған жағдайларда тексеруге жiбермеуге;";
9) 28-баптың 2-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттiк органдардың өздерiнiң құзыретiне кiрмейтiн мәселелер бойынша тексерулер тағайындауы;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) құқықтық статистика жөніндегі органдарда тексеру жүргізуді тағайындау туралы актіні тіркеу міндетті болғанда, оны тіркеместен тексеруді жүргізу жатады.";
10) көрсетілген Заңға қосымшада:
1-тармақта:
4), 35), 61) және 72) тармақшалар алып тасталсын;
38) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"38) дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналымы саласында;";
"Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын сақтауда;" деген 93) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«93-1) за соблюдением законодательства Республики Казахстан о рекламе;»;
подпункт 96) изложить в следующей редакции:
«96) в области защиты и карантина растений;»;
дополнить подпунктами 75-1), 97) - 104) следующего содержания:
«75-1) за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации;»;
«97) в сфере автомобильных дорог;
98) в области защиты прав ребенка;
99) в области производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
100) в области производства и оборота табачных изделий;
101) в области лицензионного контроля;
102) в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением;
103) в области промышленности;
104) за соблюдением Правил воинского учета военнообязанных и призывников организациями, военнообязанными и призывниками.»;
в пункте 2:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) в области особо охраняемых природных территорий;»;
дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
«17) в области промышленной безопасности.».
80. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года «О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст. 113; 2012 г, № 2, ст. 14):
1) подпункт 17) статьи 7 изложить в следующей редакции:
«17) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовой план проведения проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
подпункт 11) статьи 8 изложить в следующей редакции:
«11) в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» разрабатывает и утверждает формы проверочных листов, критерии оценки степени риска, полугодовой план проведения проверок, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс);».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзацев второго-восьмого подпункта 5) пункта 79 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан

"93-1) Қазақстан Республикасының жарнама туралы заңнамасын сақтауда;";
96) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"96) өсiмдiктердi қорғау және олардың карантинi саласында;";
мынадай мазмұндағы 75-1), 97)-104) тармақшалармен толықтырылсын:
"75-1) күзет дабылы құралдарын монтаждау, реттеу және оған техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке;";
"97) автомобиль жолдары саласында;
98) бала құқығын қорғау саласында;
99) этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуі және айналымы саласында;
100) темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымы саласында;
101) лицензиялық бақылау саласында;
102) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалатын бұйымдардың айналымы саласында;
103) өнеркәсіп саласында;
104) ұйымдардың, әскери міндеттілердің және әскерге шақырылғандардың Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың әскери есеп қағидаларын сақтауда жүзеге асырылады.";
2-тармақта:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында;"
мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында жүзеге асырылады.".
80. "Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат):
1) 7-баптың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептiлiктiң, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесiн бағалау критерийлерiн, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзiрлейдi және бекiтедi;";
2) 8-баптың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген жағдайларды қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесiн бағалау критерийлерiн, тексерулердің жартыжылдық жоспарларын әзiрлейдi және бекiтедi;".
2-бап. Осы Заң 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 79-тармағы 5) тармақшасының екінші-сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті