О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан по гражданскому и гражданскому процессуальному законодательству
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 7.
1. Внести изменения и дополнения в следующие нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан:
1. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 31.05.2019 № 2.
2. "О практике применения судами законодательства о защите прав потребителей" от 25 июля 1996 года № 7 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 18 июня 2004 года № 9, от 30 декабря 2011 года № 5, от 31 марта 2017 года № 2):
1) в пункте 5 слова "подпункт 10) статьи 541" заменить словами "подпункт 11) статьи 616";
3. "О судебной практике применения законодательства о приватизации гражданами жилых помещений из государственного жилищного фонда" от 18 июля 1997 года № 9 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 18 июня 2004 года № 8, от 30 декабря 2011 года № 5, от 10 апреля 2015 года № 2):
1) в пункте 1 слова "Правила обеспечения жильем военнослужащих, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2012 года № 1091" заменить словами "Правила обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 49";
2) в пункте 4:
слова "подпунктом 7) пункта 1 статьи 535" заменить словами "подпунктом 7) пункта 1 статьи 610";
слова "подпункт 1) пункта 1 статьи 535" заменить словами "подпункт 1) пункта 1 статьи 610";
4. "О некоторых вопросах применения законодательства о праве собственности на жилище" от 9 июля 1999 года № 10 (с изменениями, внесенными нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 18 июня 2004 года № 9):
1) в пункте 11 предложения второе и третье исключить;
2) дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, является общеобязательным и вводится в действие со дня первого официального опубликования.";

Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының кейбір нормативтік қаулыларына азаматтық және азаматтық процестік заңнама бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 7 нормативтік қаулысы.
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының мынадай нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 31.05.2019 № 2 нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнаманы соттардың қарау практикасы туралы" 1996 жылғы 25 шілдедегі № 7 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2004 жылғы 18 маусымдағы № 9, 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5, 2017 жылғы 31 наурыздағы № 2 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 5-тармақтағы "541-бабының 10) тармақшасы" деген сөздер "616-бабының 11) тармақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3. "Азаматтардың мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй-жайларды жекешелендіру жөніндегі заңнаманы қолдану сот практикасы туралы" 1997 жылғы 18 шілдедегі № 9 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2004 жылғы 18 маусымдағы № 8, 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5; 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 2 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 тамыздағы № 1091 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшілерді тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидалары" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 49 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-тармақта:
"535-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында" деген сөздер "610-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"535-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы" деген сөздер "610-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4. "Тұрғын үйге меншік құқы туралы заңдарды қолданудың кейбір мәселелері туралы" 1999 жылғы 9 шілдедегі № 10 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2004 жылғы 18 маусымдағы № 9 нормативтік қаулысымен енгізілген өзгерістермен):
1) 11-тармақтағы екінші және үшінші сөйлемдер алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
"13. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес қаулы қолданыстағы құқықтың құрамына қосылады, жалпыға бірдей міндетті болып табылады және алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.";

5. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 29.11.2018 № 15.
6. "О подготовке гражданских дел к судебному разбирательству" от 13 декабря 2001 года № 21 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 12 января 2009 года № 2, 30 декабря 2011 года № 5, от 29 декабря 2012 года № 6, от 25 ноября 2016 года № 9):
1) в пункте 9 слово "опротестованию" заменить словами "пересмотру по ходатайству прокурора";
2) в пункте 14:
слова "или прокурором" исключить;
абзацы третий, четвертый исключить;
слова ", в том числе о принудительной госпитализации гражданина в психиатрический стационар" исключить;
3) в пункте 20 абзац третий изложить в следующей редакции:
"На определение о приостановлении подготовки дела к судебному разбирательству может быть подана частная жалоба, принесено ходатайство прокурора в порядке, предусмотренном статьей 429 ГПК.";
7. "О применении судами некоторых норм гражданского процессуального законодательства" от 20 марта 2003 года № 2 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 23 июня 2006 года № 5, от 25 декабря 2007 года № 12, от 22 декабря 2008 года № 19, от 30 декабря 2011 года № 5, от 29 декабря 2012 года № 6, от 20 мая 2016 года № 3, от 31 марта 2017 года № 2; от 19 января 2018 года № 2):
1) в пункте 18 абзац первый изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью первой статьи 401 ГПК на решения суда, не вступившие в законную силу, сторонами и другими участвующими в деле лицами, может быть подана апелляционная жалоба, принесено апелляционное ходатайство прокурором в апелляционном порядке."
2) в пункте 19:
слово "протеста" заменить словами "ходатайства прокурора";
после слова "подачу" дополнить словом "(принесение)";
3) в пункте 20 слово "опротестованию" заменить словами "пересмотру по ходатайству прокурора";
4) в пункте 21:
слово "протеста" заменить словами "ходатайства прокурора";
слово "опротестовано" заменить словами "пересмотрено по ходатайству прокурора";
5) в пункте 25 слово "протест" заменить словами "ходатайство прокурора";
6) в пункте 27-1 слова "протест", "опротестовано", "протеста" заменить соответственно словами "ходатайство", "принесено ходатайство", "ходатайства прокурора";

5. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 29.11.2018 № 15 нормативтік қаулысымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
6. "Азаматтық істерді сот талқылауына дайындау туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы № 21 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2009 жылғы 12 қаңтардағы № 2, 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5, 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 6; 2016 жылғы 25 қарашадағы № 9 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 9-тармақтағы "наразылық келтіруге" деген сөздер "прокурордың өтінішхаты бойынша қайта қарауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 14-тармақта:
"немесе прокурор" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші, төртінші абзацтар алып тасталсын;
", оның ішінде азаматты психиатриялық стационарға мәжбүрлеп жатқызу туралы" деген сөздер алып тасталсын;
3) 20-тармақтағы үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Істі сот талқылауына дайындауды тоқтата тұру туралы ұйғарымға АПК-нің 429-бабында көзделген тәртіппен жеке шағым берілуі, прокурордың өтінішхаты келтірілуі мүмкін.";
7. "Соттардың азаматтық процестік заңнаманың кейбір нормаларын қолдануы туралы" 2003 жылғы 20 наурыздағы № 2 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2006 жылғы 23 маусымдағы № 5, 2007 жылғы 25 желтоқсандағы № 12; 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 19, 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5, 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 6, 2016 жылғы 20 мамырдағы № 3, 2017 жылғы 31 наурыздағы № 2, 2018 жылғы 19 қаңтардағы № 2 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 18-тармақтағы бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"АПК-нің 401-бабының бірінші бөлігіне сәйкес заңды күшіне енбеген соттың шешіміне тараптар және іске қатысатын басқа да адамдар апелляциялық шағым беруі, прокурор апелляциялық тәртіппен апелляциялық өтінішхат келтіруі мүмкін.";
2) 19-тармақта:
"наразылық" деген сөз "прокурордың өтінішхаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"беру" деген сөзден кейін "(келтіру)" деген сөзбен толықтырылсын;
3) 20-тармақтағы "наразылық келтіруге" деген сөздер "прокурордың өтінішхаты бойынша қайта қарауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 21-тармақта:
бірінші абзацтағы "беру, наразылық келтіру" деген сөздер "прокурордың өтінішхат беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы:
"наразылық келтіру" деген сөздер алып тасталсын;
", наразылық келтірілуі" деген сөздер "берілуі, прокурордың өтінішхаты бойынша қайта қаралуы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 25-тармақтағы "наразылық" деген сөз "прокурордың өтінішхаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 27-1-тармақтағы "наразылықты", "наразылық келтірмесе", "наразылық" деген сөздер тиісінше "өтінішхатты", "өтінішхат келтірмесе", "прокурордың өтінішхаты" деген сөздермен ауыстырылсын;

8. "О некоторых вопросах разрешения споров, связанных с защитой права собственности на жилище" от 16 июля 2007 года № 5 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 5):
1) в пункте 6 слова "статья 157 ГК содержит общее правило о недействительности сделки и последствиях ее недействительности и не является самостоятельным основанием" заменить словами "статьи 157, 157-1 ГК содержат общее правило о недействительности сделки и последствиях ее недействительности и не являются самостоятельными основаниями";
2) пункт 7 исключить;
3) в пункте 8 слова "3-7 статьи 157" заменить словами "3, 4, 5 и 6 статьи 157-1";
9. "О применении судами некоторых норм законодательства о защите авторского права и смежных прав" от 25 декабря 2007 года № 11 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 3, от 25 июня 2015 года № 3, от 31 марта 2017 года № 2):
1) в пункте 27 слова "подпунктом 2) статьи 541" заменить словами "подпунктом 2) статьи 616";
10. "О принятии обеспечительных мер по гражданским делам" от 12 января 2009 года № 2 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 5, от 29 декабря 2012 года № 6, от 24 декабря 2014 года № 3, от 31 марта 2017 года № 2):
1) в пункте 25:
слова "опротестованы прокурором" заменить словами "пересмотрены по ходатайству прокурора";
слово "протестом" заменить словами "ходатайством прокурора";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"В то же время обжалование или рассмотрение ходатайства прокурора на определения суда об отмене обеспечения иска или определения о замене одного вида обеспечения другим приостанавливает исполнение указанных определений до рассмотрения частной жалобы или ходатайства прокурора.";
11. "О практике вынесения судами частных определений по гражданским делам" от 25 июня 2010 года № 1 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 6, от 24 декабря 2014 года № 3, от 31 марта 2017 года № 2):
1)  в пункте 10 после слов "могут быть поданы частные жалобы," дополнить словами "принесены ходатайство прокурором или";

8. "Тұрғын үйге меншік құқығына қорғауға байланысты дауларды шешудің кейбір мәселелері туралы" 2007 жылғы 16 шілдедегі № 5 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5 нормативтік қаулысымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 6-тармақтағы "АК 157-бабы тек жарамсыз мәмілелер және оның жарамсыздығының салдары туралы жалпы ережелер жиынтығы болғандықтан мәмілені жарамсыз деп тану үшін өз бетінше негіз" деген сөздер "АК-нің 157, 157-1-баптары мәміленің жарамсыздығы және оның жарамсыздығының салдарлары туралы жалпы қағиданы қамтитынын және дербес негіздер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-тармақ алып тасталсын;
3) 8-тармақтағы "157-бабының 3-7" деген сөздер "157-1-бабының 3, 4, 5 және 6" деген сөздермен ауыстырылсын;
9. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтарды қорғау жөніндегі заңнаманың кейбір нормаларын соттардың қолдануы туралы" 2007 жылғы 25 желтоқсандағы № 11 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 3, 2015 жылғы 25 маусымдағы № 3, 2017 жылғы 31 наурыздағы № 2 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 27-тармақтағы "541-бабының 2) тармақшасына" деген сөздер "616-бабының 2) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
10. "Азаматтық істер бойынша қамтамасыз ету шараларын қабылдау туралы" 2009 жылғы 12 қаңтардағы № 2 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 5, 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 6, 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 3, 2017 жылғы 31 наурыздағы № 2 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 25-тармақта:
"прокурор наразылық келтіруі" деген сөздер "прокурордың өтінішхаты бойынша қайта қаралуы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"наразылықпен" деген сөз "прокурордың өтінішхатымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сонымен бірге талапты қамтамасыз етуді бұзу туралы сот ұйғарымына немесе қамтамасыз етудің бір түрін екінші түрімен ауыстыру туралы ұйғарымға шағым беру немесе прокурордың өтінішхатын қарау жеке шағым немесе прокурордың өтінішхаты қаралғанға дейін аталған ұйғарымдардың орындалуын тоқтата тұрады.";
11. "Соттардың азаматтық істер бойынша жеке ұйғарымдар шығару тәжірибесі туралы" 2010 жылғы 25 маусымдағы № 1 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 6, 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 3, 2017 жылғы 31 наурыздағы № 2 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 10-тармақтағы "жеке шағымдар," деген сөздер "жеке шағымдар берілуі, прокурордың өтінішхаты немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;

12. "О судебной практике рассмотрения дел о выдворении иностранцев или лиц без гражданства за пределы Республики Казахстан" от 13 декабря 2013 года № 4 (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 3, от 31 марта 2017 года № 2):
1)  в пункте 18 слово "опротестованию" заменить словами "пересмотру по ходатайству прокурора";
13. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 02.11.2023 № 2 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
14. "О практике применения судами законодательства об усыновлении (удочерении) детей" от 31 марта 2016 года № 2:
1) в пункте 1:
слова "от 5 декабря 2014 года № 508 "Об утверждении Правил учета иностранцев, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан," исключить;
слова "от 16 января 2015 года № 15 "Об утверждении Правил учета лиц, желающих усыновить детей" заменить словами "от 29 июня 2016 года № 407 "Об утверждении Правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей"";
после слов "приказа Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат"" дополнить словами ", приказа и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 11-1-2/262 "Об утверждении Правил учета лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, иностранцев, желающих усыновить детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, являющихся гражданами Республики Казахстан";
2) в пункте 4:
цифры "535" заменить цифрами "610",
слова "50% от" заменить цифрами "0,5";
3) в пункте 7 слова ", а также прокурора" исключить;
4) в пункте 11 после слов "патронатное воспитание" дополнить словами ", приемная семья";
5) в пункте 17 абзац третий дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В связи с чем судам следует при подготовке дела к судебному разбирательству разъяснять указанным лицам возможность сохранения личных неимущественных и имущественных прав одного из родителей усыновленного или родственников его умершего родителя.";

12. "Шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу істерін қараудың сот практикасы туралы" 2013 жылғы 13 желтоқсандағы № 4 (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 3, 2017 жылғы 31 наурыздағы № 2 нормативтік қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен):
1) 18-тармақтағы "наразылық келтірілмейді" деген сөздер "жасауға және прокурордың өтінішхаты бойынша қайта қарауға жатпайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
13. Күші жойылды – ҚР Жоғарғы Сотының 02.11.2023 № 2 Нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
14. "Соттардың бала асырап алу жөніндегі заңнаманы қолдану практикасы туралы" 2016 жылғы 31 наурыздағы № 2:
1) 1-тармақта:
"Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктерді есепке алу қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 05 желтоқсандағы № 508" деген сөздер алып тасталсын;
"Бала асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 15" деген сөздер "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 29 маусымдағы № 407" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуы мүмкін болмайтын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығынан" деген сөздерден кейін ", "Жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға тілек білдірген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды, шетелдiктердi есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 14 маусымдағы № 11-1-2/262 бұйрығынан" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-тармақта:
"535" деген цифрлар "610" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"50%-ы" деген цифрлар "0,5" деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) 7-тармақтағы "сондай-ақ прокурордың" деген сөздер алып тасталсын;
4) 11-тармақтағы "патронаттық тәрбие," деген сөздерден кейін "баланы қабылдайтын отбасы" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 17-тармақтағы үшінші абзац мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Осыған байланысты істі сот талқылауына дайындау кезінде соттардың аталған адамдарға асырап алған баланың ата-анасының бірінің немесе оның қайтыс болған ата-анасы туыстарының жеке мүліктік емес және мүліктік құқықтарын сақтау мүмкіндігін түсіндергендері жөн.";

15. "О некоторых вопросах недействительности сделок и применении судами последствий их недействительности" от 7 июля 2016 года № 6:
1) в пункте 3 цифры "535" заменить цифрами "610";
2) пункт 5 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При разрешении споров, вытекающих из правоотношений, возникших после 10 марта 2017 года, суды применяют нормы ГК в редакции Закона Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года №49-VI "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского, банковского законодательства и улучшения условий для предпринимательской деятельности".";
3) в пункте 17:
слова "о лжепредпринимательстве" исключить;
слова "(к примеру, по части первой статьи 215 УК - лжепредпринимательство)" исключить;
16. "О применении судами некоторых норм законодательства об исполнительном производстве" от 31 марта 2017 года № 1:
1) в пункте 9 цифры "613" заменить цифрами "120";
17. "О судебной практике по спорам, вытекающим из договоров страхования" от 6 октября 2017 года № 8:
1) в пункте 3:
цифры "535", "541" заменить соответственно цифрами "610", "616";
слова "подпункту 18)" заменить словами "подпункту 19)";
18. Утратил силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 28.11.2024 № 1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, является общеобязательным и вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель Верховного Суда
Республики Казахстан
Ж. Асанов
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Г. Альмагамбетова

15. "Мәмілелер жарамсыздығының және олардың жарамсыздығының салдарларын соттардың қолдануының кейбір мәселелері туралы" 2016 жылғы 7 шілдедегі № 6:
1) 3-тармақтағы "535" деген цифрлар "610" деген цифрлармен ауыстырылсын;
2) 5-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"2017 жылғы 10 наурыздан кейінгі құқықтық қатынастардан туындайтын дауларды шешу кезінде соттар "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық, банктік заңнаманы жетілдіру және кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 ақпандағы № 49-VI Заңының редакциясындағы АК нормаларын қолданады.";
3) 17-тармақта:
"жалған кәсіпкерлік туралы" деген сөздер алып тасталсын;
"(мысалы, ҚК-нің 215-бабының бірінші бөлігі – жалған кәсіпкерлік бойынша)" деген сөздер алып тасталсын;
16. "Соттардың атқарушылық іс жүргізу туралы заңнаманың кейбір нормаларын қолдануы туралы" 2017 жылғы 31 наурыздағы № 1:
1) 9-тармақтағы "613" деген цифрлар "120" деген цифрлармен ауыстырылсын;
17. "Сақтандыру шарттарынан туындайтын даулар бойынша сот практикасы туралы" 2017 жылғы 6 қазандағы № 8:
1) 3-тармақта:
"535", "541" деген цифрлар тиісінше "610", "616" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"18) тармақшасына" деген сөздер "19) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
18. Күші жойылды – ҚР Жоғарғы Сотының 28.11.2024 № 1 Нормативтік қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқықтың құрамына қосылады, жалпыға бірдей міндетті болып табылады және алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Ж.Асанов
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Г.Әлмағамбетова