О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2021 года № 145.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан.
Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 29 прилагаемых изменений и дополнений, который распространяется на отношения, возникшие с 18 января 2021 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2021 года № 145
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428 "Об утверждении Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., № 41, ст. 461):
в Правилах о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Служебной командировкой (далее – командировка) является поездка работника по распоряжению руководителя аппарата центрального государственного органа, а в случаях отсутствия такового – руководителя государственного учреждения на определенный срок для выполнения трудовых обязанностей вне места его постоянной работы, а также для повышения и переподготовки профессионального уровня и квалификации.
В тех случаях, когда подразделения, входящие в состав государственного учреждения, находятся в другой местности, местом постоянной работы считается то структурное подразделение, работа в котором обусловлена индивидуальным трудовым договором (приказом данного государственного учреждения).
2. Направление работников государственных учреждений в командировку производится руководителем аппарата центрального государственного органа, а в случаях отсутствия такового – руководителем этого государственного учреждения на основании приказа (распоряжения) с указанием:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 18 наурыздағы № 145 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбiр шешiмдерiне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулардың 2021 жылғы 18 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылатын 29-тармағын қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі       А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2021 жылғы 18 наурыздағы
№ 145 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің кейбір өкімдеріне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар
1. "Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., № 41, 461-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ережеде:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметтiк iссапар (бұдан әрi – iссапар) қызметкердiң орталық мемлекеттік органның аппарат басшысының, ал мұндай болмаған жағдайда мемлекеттiк мекеме басшысының өкiмi бойынша еңбек мiндеттемелерiн өзiнiң тұрақты жұмыс орнынан тыс жерде орындау, сондай-ақ кәсiптiк деңгейi мен бiлiктілiгiн арттыру және қайта даярлану үшін белгiлі бiр мерзiмге сапары болып табылады.
Мемлекеттiк мекеменiң құрамына кiретiн бөлiмшелер басқа елдi мекенде орналасқан жағдайда жеке еңбек шарты (осы мемлекеттiк мекеменiң бұйрығы) негізінде жұмыс істейтін құрылымдық бөлiмше тұрақты жұмыс орны болып саналады.
2. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiн iссапарға жiберудi:

1) места назначения и наименования организации;
2) срока нахождения в командировке;
3) цели командировки;
4) условий возмещения командировочных расходов:
количества дней для возмещения суточных;
количества дней для возмещения расходов по найму жилого помещения (при командировании в несколько населенных пунктов указывается количество дней нахождения в каждом населенном пункте);
вида транспорта, по которому возмещаются расходы по проезду с указанием маршрута.
3. Срок командировки работников определяется руководителем аппарата центрального государственного органа, а в случаях отсутствия такового – руководителем государственного учреждения, однако он не может превышать 40 дней, не считая времени нахождения в пути (за исключением направления на повышение и переподготовку профессионального уровня квалификации, а также если командировка связана с оперативно-розыскной деятельностью). В случае служебной необходимости, срок командировки может быть продлен соответствующим приказом руководителя аппарата центрального государственного органа, а в случаях отсутствия такового – руководителя данного государственного учреждения.".
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 20.04.2022 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 02.06.2022 № 355 (вводится в действие с 01.07.2022).
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2001 года № 1127 "Об утверждении Правил премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики Казахстан за счет средств государственного бюджета":
в Правилах премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики Казахстан за счет средств государственного бюджета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1-2 изложить в следующей редакции:
"1-2. Установить, что премирование, оказание материальной помощи и установление надбавок к должностным окладам работников государственных органов производятся по решению:
1) руководителя государственного органа – администратора бюджетной программы (подпрограммы) либо лица, его замещающего;
2) руководителя аппарата, согласованному с руководителем центрального государственного органа.".
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 27.12.2023 № 1195.
6. Утратил силу постановлением Правительства РК от 02.06.2022 № 355.
7. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.08.2022 № 581.

1) баратын жерi мен ұйымның атауы;
2) iссапарда болу мерзiмi;
3) іссапардың мақсаты;
4) іссапар шығыстарын өтеу шарттары:
тәулікақыны өтеу үшін күндер саны;
тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыстарды өтеу үшін күндер саны (бірнеше елді мекенге іссапарға жіберу кезінде әрбір елді мекенде болатын күндер саны);
бағытын көрсете отырып, жол жүру шығыстары өтелетін көлік түрі көрсетілген бұйрықтың (өкімінің) негізінде орталық мемлекеттік органның аппарат басшысы, ал мұндай болмаған жағдайда осы мемлекеттiк мекеменiң басшысы жүргiзедi.
3. Қызметкерлер іссапарының мерзiмiн орталық мемлекеттік органның аппарат басшысы, ал мұндай болмаған жағдайда мемлекеттiк мекеменiң басшысы анықтайды, алайда ол жолда жүру уақытын есептемегенде 40 күннен (кәсіби біліктілік деңгейін арттыруға және қайта даярлауға жіберуді қоспағанда, сондай-ақ егер іссапар жедел-іздестіру қызметіне байланысты болмаса) аспауға тиiс. Қызметтiк қажеттiлiк болған жағдайда iссапар мерзiмi орталық мемлекеттік органның аппарат басшысының, ал мұндай болмаған жағдайда осы мемлекеттiк мекеме басшысының тиiстi бұйрығымен ұзартылуы мүмкін.".
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.04.2022 № 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.06.2022 № 355 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. "Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне сыйлық беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 29 тамыздағы № 1127 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне сыйлық беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу ережесінде:
1-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне сыйлықақы беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу:
1) мемлекеттік орган – бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) әкімшісі басшысының не оны алмастыратын тұлғаның;
2) аппарат басшысының орталық мемлекеттік органның басшысымен келісілген шешімі бойынша жүргізіледі деп белгіленсін.".
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.12.2023 № 1195 қаулысымен.
6. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.06.2022 № 355 қаулысымен.
7. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2022 № 581 қаулысымен.

8. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118 "Вопросы Министерства иностранных дел Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 41, ст. 530):
в Положении о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 5) части первой пункта 21 изложить в следующей редакции:
"5) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на персонал дипломатической службы, за исключением персонала, вопросы трудовых отношений которого отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аппарат Министерства иностранных дел Республики Казахстан возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
9. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 41, ст. 532):
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Руководитель аппарата назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей территориальных органов.".
10. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 168):
в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Аппарат Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
11. Утратил силу постановлением Правительства РК от 14.07.2023 № 586 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2006 года № 1072 "Об утверждении Типового положения о юридических службах государственных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 41, ст. 454):
в Типовом положении о юридических службах государственных органов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
абзац одиннадцатый пункта 8 изложить в следующей редакции:

8. "Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 41, 530-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ережеде:
21-тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдардың және лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған персоналды қоспағанда, заңнамада белгіленген тәртіппен дипломатиялық қызмет персоналын көтермелейді және тәртіптік жазалар қолданады;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
9. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 41, 532-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ережеде:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Аппарат басшысы аумақтық органдар басшыларының орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.".
10. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 14, 168-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi туралы ережеде:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
11.  Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.07.2023 № 586 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. "Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының заң қызметтерi туралы үлгi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 9 қарашадағы № 1072 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 41, 454-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының заң қызметтерi туралы үлгi ережеде:
8-тармақтың он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"анализируют на постоянной основе нормотворческую деятельность государственного органа, замечания Министерства юстиции по результатам юридической экспертизы проектов нормативных правовых актов, а также нормативных правовых актов, предусмотренных подпунктами 6), 7), 8), 9) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", подлежащих государственной регистрации в органах юстиции, и по результатам анализа вносят первому руководителю государственного органа, а также руководителю аппарата государственного органа предложения по ее совершенствованию и устранению выявленных недостатков и два раза в год до 10 числа следующего месяца полугодия направляют информацию в Министерство юстиции о проведенном анализе и принятых мерах;";
абзац третий пункта 9 изложить в следующей редакции:
"привлекать с согласия руководителя государственного органа или руководителя аппарата государственного органа работников других структурных подразделений для разработки проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан и документов государственного органа по правовым вопросам, а также для реализации мероприятий по пропаганде законодательства Республики Казахстан и правового всеобуча в государственном органе.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В соответствии с законодательством Республики Казахстан руководитель аппарата государственного органа по согласованию с руководителем государственного органа, а в случаях отсутствия такового – первый руководитель государственного органа вправе установить с учетом действующей системы премирования и имеющихся возможностей дополнительное материальное стимулирование работников юридической службы.".
13. Утратил силу постановлением Правительства РК от 21.04.2022 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Утратил силу постановлением Правительства РК от 21.04.2022 № 238 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.07.2023 № 622.
16. Утратил силу постановлением Правительства РК от 01.09.2021 № 590 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
17. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 1539 "О ведомственных наградах некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 8, ст. 159):
1) преамбулу изложить в следующей редакции:

"мемлекеттік органның норма шығармашылық қызметін, нормативтік құқықтық актілер жобаларының, сондай-ақ "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көзделген, әділет органдарында мемлекеттік тіркелуге тиіс нормативтік құқықтық актілердің заң сараптамасының нәтижелері бойынша Әділет министрлігінің ескертулерін тұрақты негізде талдайды және талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысына, сондай-ақ мемлекеттік органның аппарат басшысына оны жетілдіру және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде ұсыныстар енгізеді және жылына екі рет жартыжылдықтан кейінгі айдың 10-күніне дейін Әділет министрлігіне жүргізілген талдау және қабылданған шаралар туралы ақпарат жібереді;";
9-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттiк орган басшысының немесе орталық атқарушы органның аппарат басшысының келiсiмiмен Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң жобаларын және мемлекеттiк органның құқықтық мәселелер жөнiндегi құжаттарын әзiрлеу үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын насихаттау жөнiндегi iс-шаралар мен мемлекеттiк органда жалпыға бiрдей құқықтық оқытуды iске асыру үшiн басқа құрылымдық бөлiмшелердiң қызметкерлерiн тартуға құқылы.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органның басшысымен келісу бойынша мемлекеттік органның аппарат басшысы, ал мұндай болмаған жағдайда мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы сыйлықақы берудiң қолданылып жүрген жүйесiн және бар мүмкiндiктердi ескере отырып, заң қызметiнiң қызметкерлерiне қосымша материалдық ынталандыру белгiлеуге құқылы.".
13. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.04.2022 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.04.2022 № 238 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.07.2023 № 622 қаулысымен.
16. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2021 № 590 қаулысымен.
17. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 1539 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 8, 159-құжат):
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В целях реализации пункта 7 Указа Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
2) в Правилах награждения ведомственными наградами (лишения ведомственных наград) некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Комиссия создается на постоянной основе для обеспечения объективного подхода к награждению ведомственными наградами (лишению ведомственных наград) приказом руководителя аппарата в центральных государственных органах, определенных перечнем ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденным настоящим постановлением, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителя государственного органа.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Руководитель аппарата центрального государственного органа, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководитель государственного органа в течение 10 календарных дней с момента вынесения решения Комиссией принимает приказ о награждении ведомственными наградами (лишении ведомственных наград):
1) на основании решения Комиссии;
2) в случае, когда данный вопрос вытекает из актов Главы государства, – без вынесения его на рассмотрение Комиссии.
15. Лицо, лишенное ведомственной награды, возвращает ее в государственный орган в течение месяца со дня принятия соответствующего приказа руководителя аппарата государственного органа, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителя государственного органа.";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Вручение ведомственных наград производится руководителем аппарата центрального государственного органа, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителем государственного органа или по его поручению другими должностными лицами.
18. Каждому награжденному одновременно с вручением ведомственных наград выдается соответствующее удостоверение по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное руководителем аппарата государственного органа, а в государственном органе, осуществляющем руководство в сфере внешнеполитической деятельности, – руководителем государственного органа.";
в разделе "3. Основания награждения ведомственными наградами":
подразделы "Нагрудный знак "Статистика үздігі" и "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" исключить;
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку "Жауапты хатшы ____________(қолы)" изложить в следующей редакции:
"Аппарат басшысы ____________(қолы)";

"Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығының 7-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларымен марапаттау (ведомстволық наградаларынан айыру) қағидаларында:
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия ведомстволық наградалармен марапаттауға (ведомстволық наградалардан айыруға) объективтi көзқарасты қамтамасыз ету үшiн осы қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құрылымына кiретiн кейбiр мемлекеттiк органдардың ведомстволық наградаларының тiзбесiнде айқындалған орталық мемлекеттiк органдарда – аппарат басшысының, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен тұрақты негiзде құрылады.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Орталық мемлекеттік органның аппарат басшысы, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік органның басшысы Комиссия шешім шығарған кезден бастап күнтізбелік 10 күн ішінде:
1) Комиссия шешімінің негізінде;
2) осы мәселе Мемлекет басшысының актілерінен туындаған жағдайда оны Комиссия қарауына шығармай, ведомстволық наградалармен марапаттау (ведомстволық наградалардан айыру) туралы бұйрық шығарады.
15. Ведомстволық наградадан айырылған адам оны мемлекеттiк органның аппарат басшысының, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік орган басшысының тиiстi бұйрығы қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде мемлекеттiк органға қайтарады.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Ведомстволық наградаларды табыстауды орталық мемлекеттiк органның аппарат басшысы, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік орган басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды адамдар жүргiзедi.
18. Әрбiр марапатталушыға ведомстволық наградаларды табыстаумен бiр мезгiлде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк органның аппарат басшысы, ал сыртқы саяси қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік орган басшысы қол қойған тиiстi куәлiк берiледi.";
"3. Ведомстволық наградалармен марапаттау негіздері" деген бөлімде:
"Статистика үздігі" төсбелгісі" және "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісі" деген кіші бөлімдер алып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
"Жауапты хатшы ____________(қолы)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Аппарат басшысы ____________(қолы)";

3) в перечне и описаниях ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в разделе "1. Перечень ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан":
в подразделе "Нагрудные знаки":
пункт 10 исключить;
в разделе "2. Описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан (далее - описания):
главы "Статистика үздігі" (приложение 57) и "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" (приложение 57-1) исключить.
18. Утратил силу постановлением Правительства РК от 01.09.2021 № 590 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
19. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 55-56, ст. 544):
в Положении о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
20. Утратил силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 865.
21. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 "Вопросы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 59-60, ст. 555):
в Положении о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 4) части первой пункта 21 изложить в следующей редакции:
"4) по согласованию с руководителем аппарата назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей ведомств в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
22. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1198 "Об утверждении Правил привлечения иностранных работников в государственные органы Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 89-90, ст. 635):
в Правилах привлечения иностранных работников в государственные органы Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:

3) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі мен сипаттамаларында:
"1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі" деген бөлімде:
"Төсбелгілер:" деген кіші бөлімде:
10-тармақ алып тасталсын;
"2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының сипаттамалары (бұдан әрі – сипаттамалар)" деген бөлімде:
"Статистика үздігі" (57-қосымша) және "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" (57-1-қосымша) деген тараулар алып тасталсын.
18. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.09.2021 № 590 қаулысымен.
19. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 55-56, 544-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ережеде:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
20. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 865 қаулысымен.
21. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 59-60, 555-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ережеде:
21-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда аппарат басшысымен келісу бойынша ведомстволар басшыларының орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
22. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына шетелдік жұмыскерлерді тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1198 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 89-90, 635-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына шетелдік жұмыскерлерді тарту қағидаларында:

27. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 6, ст. 41):
в Положении о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Аппарат Министерства возглавляет руководитель аппарата, назначаемый на должность и освобождаемый от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
28. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 8, ст. 46):
в Положении о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Аппарат Министерства возглавляет руководитель аппарата, назначаемый на должность и освобождаемый от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
29. Для служебного пользования.
30. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 939 "О некоторых вопросах оплаты труда административных государственных служащих в пилотном режиме" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 68-69-70, ст. 434):
в приложении 2 к указанному постановлению:
в распределении административных государственных должностей пилотных органов по уровням и функциональным блокам:
строку:
"
Ответственный секретарь Министерства юстиции Республики Казахстан
Руководитель аппарата Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
15
-
-
-
"
изложить в следующей редакции:
"
Руководители аппаратов Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Министерства юстиции Республики Казахстан
15
-
-
-
";
в приложении 4 к указанному постановлению:
в Правилах выплаты бонусов, оказания материальной помощи административным государственным служащим, а также установления надбавок к должностным окладам административных государственных служащих корпуса "Б" пилотных органов, утвержденных указанным постановлением:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. В пилотном органе формируется Комиссия по выработке предложений по вопросам оказания материальной помощи (далее – Комиссия). Положение и состав Комиссии, в которую входят руководители структурных подразделений, утверждаются решением руководителя пилотного органа, руководителя аппарата. Рекомендации Комиссии служат основанием для принятия решения о размерах материальной помощи.

27. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 6, 41-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ережеде:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
28. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 8, 46-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігi туралы ережеде:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
29. Қызмет бабында пайдалану үшін.
30. "Мемлекеттiк әкімшілік қызметшiлерге пилоттық режимде еңбекақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 939 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 68-69-70, 434-құжат):
көрсетілген қаулыға 2-қосымшада:
пилоттық органдардың мемлекеттік әкімшілік лауазымдарын деңгейлер мен функционалдық блоктар бойынша бөлуде:
мына:
"
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жауапты хатшысы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің аппарат басшысы
15
-
-
-
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аппарат басшылары
15
-
-
-
";
көрсетілген қаулыға 4-қосымшада:
Пилоттық органдардың мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне бонустар төлеу, материалдық көмек көрсету, сондай-ақ "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің лауазымдық айлықақыларына үстемеақылар белгілеу қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Пилоттық органда Материалдық көмек көрсету мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қалыптастырылады. Құрылымдық бөлімшелердің басшылары кіретін Комиссияның ережесі мен құрамы пилоттық орган басшысының, аппарат басшысының шешімімен бекітіледі. Комиссияның ұсынымдары материалдық көмектің мөлшері туралы шешім қабылдау үшін негіз болады.

4. Оценка деятельности руководителя аппарата центрального исполнительного органа осуществляется на основании приоритетов, которые для данного лица устанавливаются в январе оцениваемого года руководителем центрального исполнительного органа.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Решение о выплате бонусов принимается:
1) для административных государственных служащих корпуса "А" первым руководителем пилотного органа;
2) для административных государственных служащих корпуса "Б":
руководителем пилотного органа либо лицом, его замещающим;
руководителем аппарата пилотного органа;
должностными лицами, имеющими право назначения на должности и освобождения от должностей государственных служащих.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Оказание материальной помощи производится по решению:
1) руководителя пилотного органа либо лица, его замещающего;
2) руководителя аппарата пилотного органа.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Выплата надбавок к должностным окладам административных государственных служащих корпуса "Б" производится по решению:
1) руководителя пилотного органа либо лица, его замещающего;
2) руководителя аппарата пилотного органа.";
часть первую пункта 30 изложить в следующей редакции:
"30. Для административных государственных служащих категорий B-1, С-1 решение о выплате надбавок и размере принимается лицами, указанными в пункте 29 настоящих Правил, по согласованию с курирующим заместителем руководителя пилотного органа (при наличии), за исключением административных государственных служащих категорий B-1, С-1, курируемых руководителем аппарата.".
31. Утратил силу постановлением Правительства РК от 13.04.2022 № 215 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
32. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства" (САПП Республики Казахстан, 2018 г., № 23-24, ст. 137):
в Правилах возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденных указанным постановлением:
в части первой пункта 3:
абзац второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"для руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, руководителей аппаратов центральных государственных органов, членов Конституционного Совета Республики Казахстан, Начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан, а также депутатов Парламента и судей Верховного Суда Республики Казахстан норма возмещения расходов по найму жилого помещения в сутки не должна превышать десятикратного размера месячного расчетного показателя в городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Атырау, Актау и Байконыре, семикратного размера месячного расчетного показателя – в областных центрах и городах областного значения и пятикратного размера месячного расчетного показателя – в районных центрах и городах районного значения и поселке Боровое Бурабайского района Акмолинской области;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) по проезду к месту командирования и обратно к месту постоянной работы (кроме случаев, когда администрацией предоставляются командированному соответствующие средства передвижения) на основании предъявленных проездных документов (проездной билет и посадочный талон, по проезду автобусом только проездной билет) при проезде по железным дорогам – по тарифу купейного вагона (за исключением вагонов с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ); по водным путям, по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда; в исключительных случаях (при транзитном переезде в случае командирования за пределы Республики Казахстан, отсутствии названных транспортных средств или срочности командировки) в соответствии с приказом (распоряжением) руководителя аппарата центрального государственного органа, а в случаях отсутствия такового – руководителя государственного учреждения железнодорожным транспортом – по тарифу вагонов с двухместными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ) и воздушным транспортом – по тарифу экономического класса; воздушным транспортом – по тарифу экономического класса – руководителю государственного органа, первому заместителю и заместителям руководителя государственного органа, лицам, приравненным к ним в соответствии с законодательством Республики Казахстан, руководителю аппарата центрального государственного органа, а в случаях отсутствия такового – руководителю государственного учреждения; воздушным транспортом по тарифу – класса "Бизнес" – Председателю Сената Парламента Республики Казахстан, заместителям Председателя Сената Парламента Республики Казахстан, Председателю Мажилиса Парламента Республики Казахстан, заместителям Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан, Председателю Верховного Суда Республики Казахстан, Первому заместителю Премьер-Министра Республики Казахстан, заместителям Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственному секретарю Республики Казахстан, Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан, его первому заместителю и заместителям, Руководителю Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы, его заместителям, Помощнику Президента – Секретарю Совета Безопасности Республики Казахстан, Начальнику Канцелярии Президента Республики Казахстан, помощникам Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, и лицам, приравненным к ним в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) транспортные расходы при направлении руководителя государственного учреждения, а также с разрешения первого руководителя государственного учреждения, заместителя руководителя государственного учреждения, руководителя аппарата центрального государственного органа в командировку на служебном автотранспорте в близлежащие районные и областные центры;";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Вопрос о том, может ли работник ежедневно возвращаться из места командировки к месту постоянной работы, в каждом конкретном случае решается руководителем аппарата центрального государственного органа, а в случаях отсутствия такового – руководителем государственного учреждения, в котором работает командированный, с учетом дальности расстояния, условий транспортного сообщения, характера выполняемого задания, а также необходимости создания работнику условий для отдыха.";
в пункте 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при выезде за границу по служебным делам Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, Руководителя Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, Председателя Конституционного Совета Республики Казахстан, Председателя Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, Секретаря Совета Безопасности, заместителей Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, заместителей Руководителя Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, чрезвычайных и полномочных послов Республики Казахстан за рубежом, Генерального прокурора Республики Казахстан, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, заместителей Председателя Сената Парламента Республики Казахстан, заместителей Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан, Управляющего Делами Президента Республики Казахстан, помощников Президента Республики Казахстан, помощников Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, советников Президента Республики Казахстан, советников Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, первого заместителя Секретаря Совета Безопасности, заместителя Секретаря Совета Безопасности, руководителей центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, руководителей центральных исполнительных органов, акимов областей, городов республиканского значения, столицы, председателей постоянных комитетов палат Парламента Республики Казахстан, Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан, руководителей структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан, руководителей структурных подразделений Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, заместителей Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, заместителей руководителей центральных государственных органов, назначаемых Президентом Республики Казахстан, первых заместителей и заместителей руководителей, руководителей аппаратов центральных государственных органов, Специального представителя Республики Казахстан на переговорах по вступлению Республики Казахстан во Всемирную торговую организацию (ВТО), Специального представителя Республики Казахстан по вопросам сотрудничества с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), члена Европейской комиссии за демократию через право от Республики Казахстан (Венецианская комиссия Совета Европы) транспортные расходы в иностранной валюте возмещаются в размере стоимости авиабилета по классу "Бизнес";
в подпункте 5):
абзацы третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"для должностных лиц, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, за исключением руководителей структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан, руководителей структурных подразделений Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, заместителей руководителей центральных государственных органов, назначаемых Президентом Республики Казахстан, первых заместителей и заместителей руководителей, руководителей аппаратов центральных государственных органов, Специального представителя Республики Казахстан на переговорах по вступлению Республики Казахстан во Всемирную торговую организацию (ВТО), Специального представителя Республики Казахстан по вопросам сотрудничества с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), члена Европейской комиссии за демократию через право от Республики Казахстан (Венецианская комиссия Совета Европы) – по стоимости одноместного гостиничного номера по классификации люкс;
для депутатов Парламента Республики Казахстан, руководителей структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан, руководителей структурных подразделений Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, первых заместителей, заместителей руководителей центральных государственных органов Республики Казахстан, руководителей аппаратов центральных государственных органов, заместителей акимов областей, городов республиканского значения, столицы, Специального представителя Республики Казахстан на переговорах по вступлению Республики Казахстан во Всемирную торговую организацию ВТО) Специального представителя Республики Казахстан по вопросам сотрудничества с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), члена Европейской комиссии за демократию через право от Республики Казахстан (Венецианская комиссия Совета Европы) – по стоимости одноместного гостиничного номера по классификации полулюкс;".

4. Орталық атқарушы органның аппарат басшысының қызметін бағалау осы тұлға үшін орталық атқарушы орган басшысы бағалау жылының қаңтарында белгілейтін басымдықтардың негізінде жүзеге асырылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Бонустар төлеу туралы шешімді:
1) "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері үшін – пилоттық органның бірінші басшысы;
2) "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері үшін:
пилоттық орган басшысы не оны алмастыратын адам;
пилоттық органның аппарат басшысы;
мемлекеттік қызметшілерді лауазымдарға тағайындау және лауазымдардан босату құқығы бар лауазымды тұлғалар қабылдайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Материалдық көмек көрсету:
1) пилоттық орган басшысының не оны алмастыратын адамның;
2) пилоттық органның аппарат басшысының шешімі бойынша жүргізіледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің лауазымдық айлықақысына үстемеақылар төлеу:
1) пилоттық органның басшысы не оны алмастыратын адамның;
2) пилоттық органның аппарат басшысының шешімі бойынша жүргізіледі.";
30-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Аппарат басшысы жетекшілік ететін B-1, C-1 санатындағы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді қоспағанда, B-1, C-1 санатындағы мемлекеттік әкімшілік қызметшілер үшін үстемеақылар төлеу және олардың мөлшері туралы шешімді осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген тұлғалар пилоттық орган басшысының жетекшілік ететін орынбасарымен (болған жағдайда) келісу бойынша қабылдайды.".
31. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.04.2022 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2018 ж., № 23-24, 137-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларында:
3-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттiк мекемелердiң басшылары мен басшыларының орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшылары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің мүшелері, Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің Бастығы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары мен Жоғарғы Сотының судьялары үшін тұрғын үй-жайды жалдау жөнiндегi шығыстарды өтеу нормасы Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Атырау, Ақтау және Байқоңыр қалаларында – тәулiгiне айлық есептiк көрсеткiштің он еселенген мөлшерiнен, облыс орталықтары мен облыстық маңызы бар қалаларда – айлық есептік көрсеткіштің жеті еселенген мөлшерінен және аудан орталықтары мен аудандық маңызы бар қалаларда және Ақмола облысы Бурабай ауданының Бурабай кентінде айлық есептік көрсеткіштің бес еселенген мөлшерінен аспауға тиiс;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) іссапарда болатын жерге және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүру бойынша (іссапарға жіберілген адамға әкімшілік тиісті қозғалыс құралын ұсынатын жағдайлардан басқа) көрсетілген жол жүру құжаттарының (жол жүру билеті мен отырғызу талонының, автобуспен жол жүрген кезде тек жол жүру билетінің) негізінде темiржолмен жүрген кезде – купе вагонының (жұмсақ дивандары төменде орналасқан, қалпын реттеу құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолы екі орындық купе (ҰВ) вагондарды қоспағанда) тарифі бойынша; су жолдарымен, тас және топырақ жолдармен – сол жергiлiктi жерде қолданылып жүрген жол жүру құны бойынша; ерекше жағдайларда (Қазақстан Республикасынан тыс жерге іссапарға жіберілген жағдайда, транзитпен жүріп өткен кезде, аталған көлік құралдары болмаған немесе іссапар шұғыл болған кезде) орталық мемлекеттік органның аппарат басшысының, ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттiк мекеме басшысының бұйрығына (өкiміне) сәйкес темiржол көлiгiмен жол жүрген кезде жұмсақ дивандары төменде орналасқан, қалпын реттеу құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолы екі орындық купе (ҰВ) тарифтері бойынша және әуе көлiгiмен экономикалық класс тарифі бойынша; мемлекеттік органның басшысына, мемлекеттік орган басшысының бірінші орынбасары мен орынбасарларына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға теңестірілген тұлғаларға, орталық мемлекеттік органның аппарат басшысына, ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттiк мекеме басшысына әуе көлiгiмен жол жүрген кезде экономикалық класс тарифі бойынша; Қазақстан Республикасының Парламентi Сенатының Төрағасына, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Сенаты Төрағасының орынбасарларына, Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісінің Төрағасына, Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Төрағасының орынбасарларына, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасарларына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысына, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысына, оның бірінші орынбасарына және орынбасарларына, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесінің Басшысына, оның орынбасарларына, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысына, Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің Бастығына, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының көмекшілеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға теңестірілген тұлғаларға әуе көлігімен жол жүрген кезде "Бизнес" класс тарифі бойынша;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік мекеменің басшысы, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының рұқсатымен мемлекеттік мекеме басшысының орынбасары, орталық мемлекеттік органның аппарат басшысы жақын аудан және облыс орталықтарына қызметтік автокөлікпен іссапарға жіберілген кезде көлік шығыстары;";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметкердің iссапар орнынан тұрақты жұмыс орнына күн сайын қайтып келе алуы-келе алмауы туралы мәселені әрбiр нақты жағдайда қашықтықтың ұзақтығын, көлiк қатынасының жағдайларын, орындалатын тапсырманың сипатын, сондай-ақ қызметкерге демалыс үшiн жағдай жасаудың қажеттiгін ескере отырып, iссапарға жiберiлетін адам жұмыс iстейтiн орталық мемлекеттік органның аппарат басшысы, ал мұндай болмаған жағдайда –мемлекеттiк мекеменің басшысы шешедi.";
7-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары, Қауіпсіздік Кеңесінің хатшысы, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесі Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасының шетелдегі төтенше және өкілетті елшілері, Қазақстан Республикасының Бас прокуроры, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты Төрағасының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Төрағасының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқарушысы, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының көмекшілері, Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшілері, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының кеңесшілері, Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының бірінші орынбасары, Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдардың басшылары, орталық атқарушы органдардың басшылары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының тұрақты комитеттерінің төрағалары, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесінің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын орталық мемлекеттік органдар басшыларының орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдар басшыларының бірінші орынбасарлары және орынбасарлары, аппарат басшылары, Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына (ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздердегі Қазақстан Республикасының арнайы өкілі, Қазақстан Республикасының Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымымен (ЕҚЫҰ) ынтымақтастық мәселелері жөніндегі арнайы өкілі, Қазақстан Республикасынан Құқық арқылы демократия үшін Еуропалық комиссияның (Еуропалық Кеңестің Венеция комиссиясы) мүшесі қызмет бабындағы істер бойынша шетелге жол жүрген кезде көліктік шығыстар "Бизнес" класс авиабилетінің құны мөлшерінде шетелдік валютада өтеледі;";
5) тармақшада:
үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесінің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын орталық мемлекеттік органдар басшыларының орынбасарларын, орталық мемлекеттік органдар басшыларының бірінші орынбасарларын және орынбасарларын, аппарат басшыларын, Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына (ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздердегі Қазақстан Республикасының арнайы өкілін, Қазақстан Республикасының Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық жөніндегі ұйымымен (ЕҚЫҰ) ынтымақтастық мәселелері жөніндегі арнайы өкілін, Қазақстан Республикасынан Құқық арқылы демократия үшін Еуропалық комиссияның (Еуропалық Кеңестің Венеция комиссиясы) мүшесін қоспағанда, осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген лауазымды адамдар үшін – люкс сыныптамасы бойынша қонақ үйдің бір орындық нөмірінің құны бойынша;
Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесінің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары басшыларының бірінші орынбасарлары, орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдардың аппарат басшылары, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына (ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздердегі Қазақстан Республикасының арнайы өкілі, Қазақстан Республикасының Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық жөніндегі ұйымымен (ЕҚЫҰ) ынтымақтастық мәселелері жөніндегі арнайы өкілі, Еуропалық комиссияның (Еуропалық Кеңестің Венеция комиссиясы) мүшесі үшін – жартылай люкс сыныптамасы бойынша қонақ үйдің бір орындық нөмірінің құны бойынша;".

33. Утратил силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 862.
34. Утратил силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 866.
35. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 26-27, ст. 236):
в Положении о Министерстве экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
36. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 28, ст. 243):
в Положении о Министерстве торговли и интеграции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
37. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 29, ст. 248):
в Положении о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.".
38. В распоряжении Премьер-Министра Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 11-р "О Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности":
состав Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности, утвержденный указанным распоряжением:
дополнить строками следующего содержания:
"заместитель Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
руководитель аппарата Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию);
первый заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (по согласованию);".

33. Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 862 қаулысымен.
34. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 866 қаулысымен.
35. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 26-27, 236-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ережеде:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
36. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 28, 243-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі туралы ережеде:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
37. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 29, 248-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ережеде:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.".
38. "Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 11-ө өкімінде:
көрсетілген өкіммен бекітілген Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы:
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің орынбасары;
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің аппарат басшысы (келісу бойынша);
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының бірінші орынбасары (келісу бойынша);".

39. В распоряжении Премьер-Министра Республики Казахстан от 9 марта 2016 года № 16-р "О Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг":
в составе Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг, утвержденном указанным распоряжением:
строку "ответственный секретарь Министерства юстиции Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"вице-министр юстиции Республики Казахстан";
строку "председатель правления акционерного общества "Институт экономических исследований" (по согласованию)" исключить;
дополнить строкой следующего содержания:
"руководитель проектного офиса "Адалдық алаңы" при Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан" (по согласованию)".
40. В распоряжении Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 августа 2018 года № 102-р "О Комиссии по систематизации законодательства и его модернизации"
в приложении к указанному распоряжению:
состав Комиссии по систематизации законодательства и его модернизации:
дополнить строками следующего содержания:
"заместитель Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
руководитель аппарата Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию)
первый заместитель Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (по согласованию)".
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2021 года № 145
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июля 2002 года № 784
Правила о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, по согласованию с ним или по его представлению
1. Представления о назначении на должность или освобождении от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан (далее – Премьер-Министр), по согласованию с ним или по его представлению, вносятся на рассмотрение Премьер-Министру в письменной форме руководителем соответствующего государственного органа, государственных служащих Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан – Руководителем Канцелярии Премьер-Министра, иных должностных лиц – руководителями соответствующих организаций с указанием причин и мотивов предлагаемого назначения или освобождения, а также соответствия самого кандидата квалификационным требованиям к соответствующей должности.
Для назначения и/или согласования назначения на государственную или иную должность к представлению должны быть приложены:

39. "Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2016 жылғы 9 наурыздағы № 16-ө өкімінде:
көрсетілген өкіммен бекітілген Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жауапты хатшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Әділет вице-министрі";
"Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)" деген жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі жанындағы "Адалдық алаңы" жобалық офисінің басшысы" (келісу бойынша).
40. "Заңнаманы жүйелеу және оны жаңғырту жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2018 жылғы 13 тамыздағы № 102-ө өкімінде:
көрсетілген өкімге қосымшада:
Заңнаманы жүйелеу және оны жаңғырту жөніндегі комиссиясының құрамы:
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің аппарат басшысы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының бірінші орынбасары (келісу бойынша)".
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2021 жылғы 18 наурыздағы
№ 145 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 16 шілдедегі
№ 784 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдарды лауазымға келісу, лауазымға тағайындау және лауазымнан босату тәртібі туралы қағидалар
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі (бұдан әрі – Премьер-Министр) тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдарды лауазымға тағайындау немесе лауазымнан босату туралы ұсыныстарды – тиісті мемлекеттік органның басшысы, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің мемлекеттік қызметшілерін – Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы, өзге де лауазымды адамдарды тиісті ұйымдардың басшылары ұсынылып отырған тағайындау немесе босату себептері мен дәлелдерін, сондай-ақ тиісті лауазымға кандидаттардың біліктілік талаптарына сәйкес келуін көрсете отырып, жазбаша нысанда Премьер-Министрдің қарауына енгізеді.
Мемлекеттік немесе өзге де лауазымға тағайындау және/немесе тағайындауды келісу үшін ұсынысқа:

1) представление с указанием о соответствии данных кандидата квалификационным требованиям к соответствующей должности;
2) послужной список с цветной фотографией по форме, утвержденной уполномоченным государственным органом в сфере государственной службы, на бумажном и электронном носителях;
3) заявление кандидата;
4) копия удостоверения личности;
5) личный листок по учету кадров;
6) автобиография, заполненная собственноручно;
7) копии дипломов об образовании, присуждении ученых степеней и ученых званий;
8) справка о прохождении кандидатом на замещение должности специальной проверки;
9) справка из Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
10) копия утвержденных в установленном порядке квалификационных требований к замещаемой должности корпуса "Б";
11) копия протокола конкурсной комиссии при согласовании назначения на должности заместителей руководителей ведомств центральных исполнительных органов (в случае проведения конкурса на занятие вакантной административной государственной должности).
Перечень документов, необходимых для процедуры согласования назначения в рамках ротации на должность, отнесенную к политической государственной службы, определяется Правилами и сроками проведения ротации, категориями и должностями государственных служащих, подлежащих ротации (далее – Правила проведения ротации), утверждаемыми Президентом Республики Казахстан.
Для освобождения и/или согласования освобождения от государственной или иной должности должны быть представлены:
1) представление с указанием конкретных причин и мотивов предполагаемого освобождения;
2) послужной список с цветной фотографией по форме, утвержденной уполномоченным государственным органом в сфере государственной службы, на бумажном и электронном носителях;
3) заявление государственного служащего;
4) решение Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (при необходимости).
Перечень документов, необходимых для процедуры согласования назначения в рамках ротации на должность, отнесенную к корпусу "А" административной государственной службы, определяется Правилами проведения ротации, утверждаемыми Президентом Республики Казахстан.
Для освобождения и/или согласования освобождения от государственной или иной должности должны быть представлены:
1) представление с указанием конкретных причин и мотивов предполагаемого освобождения;
2) послужной список с цветной фотографией по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере государственной службы, на бумажном и электронном носителях;

1) кандидат деректерінің тиісті лауазымның біліктілік талаптарына сәйкестігі көрсетілген ұсыныс;
2) қағаз және электрондық тасығышта мемлекеттік қызмет саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша түрлі-түсті суреті бар қызметтік тізім;
3) кандидаттың өтініші;
4) жеке куәліктің көшірмесі;
5) кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
6) өз қолымен жазылған өмірбаян;
7) білімі, берілген ғылыми дәрежелер мен ғылыми атақтар туралы дипломдардың көшірмелері;
8) кандидаттың лауазымға орналасуы үшін арнайы тексеруден өткені туралы анықтама;
9) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiнен анықтама;
10) "Б" корпусының орналасатын лауазымына қойылатын белгіленген тәртіппен бекітілген біліктілік талаптарының көшірмесі;
11) орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының орынбасарлары лауазымына тағайындауды келісу кезінде конкурстық комиссия хаттамасының көшірмесі (бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға конкурс өткізілген жағдайда).
Мемлекеттік саяси қызметке жататын лауазымға ротациялау шеңберінде тағайындауды келісу рәсіміне қажетті құжаттар тізбесі Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Ротация жүргізу қағидалары мен мерзімдерінде, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдарында (бұдан әрі – Ротация жүргізу қағидалары) айқындалады.
Мемлекеттік немесе өзге де лауазымнан босату және/немесе босатуды келісу үшін:
1) болжамды босатудың нақты себептері мен дәлелдері көрсетілген ұсыныс;
2) мемлекеттік қызмет саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша түрлі-түсті суреті бар қағаз және электрондық тасығыштағы қызметтік тізім;
3) мемлекеттік қызметшінің өтініші;
4) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның шешімі (қажет болған кезде) ұсынылуы тиіс.
"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметіне жататын лауазымға ротациялау шеңберінде тағайындауды келісу ресіміне қажетті құжаттар тізбесі Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Ротация жүргізу қағидаларында айқындалады.
Мемлекеттік немесе өзге де лауазымнан босату және/немесе босатуды келісу үшін:
1) болжамды босатудың нақты себептері мен дәлелдері көрсетілген ұсыныс;
2) мемлекеттік қызмет саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша түрлі-түсті суреті бар қызметтік тізім;

3) заявление.
Представленные материалы регистрируются Отделом контроля и документационного обеспечения Канцелярии Премьер-Министра и незамедлительно передаются в Отдел кадровой работы Канцелярии Премьер-Министра (далее – Отдел) для проведения проверки соответствия требованиям, установленным настоящими Правилами.
После проведения проверки представленные документы в течение одного рабочего дня передаются на рассмотрение Руководителю Канцелярии Премьер-Министра (далее – Руководитель Канцелярии), который, в свою очередь, лично докладывает о кандидатах на назначение или освобождение Премьер-Министру.
Не допускается передача таких документов через специалистов приемных и помощников Руководства Правительства и Канцелярии Премьер-Министра.
2. По поручению Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии кадры, представляемые к назначению либо освобождению от занимаемой должности, могут быть предварительно изучены соответствующими заместителями Премьер-Министра и отделами Канцелярии Премьер-Министра. В ходе анализа представленных материалов по согласованию назначения на должность или освобождения от должности изучаются деловые и личные качества назначаемого или освобождаемого должностного лица с приглашением его на собеседование в Канцелярию Премьер-Министра, могут запрашиваться дополнительные документы.
Оповещение государственных органов о принятом решении производится в однодневный срок Отделом.
3. После получения согласия Премьер-Министра Отделом готовятся постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра по назначению и освобождению должностных лиц.
Не допускается принятие решений о назначении на должность или освобождении от должности кандидатур до получения соответствующего согласия Премьер-Министра.
4. По кадрам, назначаемым Правительством либо по согласованию с Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Канцелярии, результат согласования оформляется в виде резолюции Руководителя Канцелярии к представлению и передается в соответствующий центральный исполнительный орган.
5. Представления по государственным служащим и иным должностным лицам, назначение или освобождение которых должны производиться по согласованию с Президентом Республики Казахстан или по его поручению с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента), Cекретарем Совета Безопасности в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти", подписанные руководителем соответствующего центрального исполнительного органа и внесенные в Отдел, после предварительного согласования у Руководителя Канцелярии и Премьер-Министра письмом с предложением о даче согласия на назначение или освобождение от должности направляются в Отдел государственной службы и кадровой политики Администрации Президента. Последний организует согласование в Администрации Президента, после чего сообщает ответ по представляемой либо освобождаемой кандидатуре в Отдел.
После завершения процедуры согласования подготовленные документы о назначении на должность либо освобождения от занимаемой должности вносятся Руководителем Канцелярии на подпись Премьер-Министру.

3) өтініш ұсынылуға тиіс.
Ұсынылған материалдар Премьер-Министр Кеңсесінің Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімінде тіркеледі және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін Премьер-Министр Кеңсесінің Кадр жұмысы бөліміне (бұдан әрі – Бөлім) дереу беріледі.
Тексеру жүргізілгеннен кейін ұсынылған құжаттар бір жұмыс күні ішінде Премьер-Министр Кеңсесінің басшысының (бұдан әрі – Кеңсе Басшысы) қарауына беріледі, ол өз кезегінде тағайындауға немесе босатуға кандидаттар туралы Премьер-Министрге жеке баяндайды.
Мұндай құжаттарды қабылдау бөлмелерінің мамандары және Үкімет пен Премьер-Министр Кеңсесі басшылығының көмекшілері арқылы беруге жол берілмейді.
2. Тағайындау не атқарып отырған лауазымнан босату ұсынылатын кадрларды Премьер-Министрдің немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша Премьер-Министрдің тиісті орынбасарлары және Премьер-Министр Кеңсесінің бөлімдері алдын ала зерделеуі мүмкін. Лауазымға тағайындауды немесе лауазымнан босатуды келісу бойынша ұсынылған материалдарды талдау барысында тағайындалатын немесе босатылатын лауазымды тұлғаның іскерлік және жеке қабілеттері оны Премьер-Министр Кеңсесіне әңгімелесуге шақыру арқылы зерделенеді, қосымша құжаттар сұратылуы мүмкін.
Қабылданған шешім туралы мемлекеттік органдарға хабарламаны Бөлім бір күн ішінде жібереді.
3. Премьер-Министрдің келісімін алған жағдайда Бөлім лауазымды тұлғаларды тағайындау немесе босату бойынша Үкімет қаулылары мен Премьер-Министрдің өкімдерін дайындайды.
Премьер-Министрдің тиісті келісімін алғанға дейін кандидаттарды лауазымға тағайындау немесе лауазымнан босату туралы шешім қабылдауға жол берілмейді.
4. Үкімет тағайындайтын не Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Кеңсе Басшысымен келісу бойынша тағайындалатын кадрлар бойынша келісу нәтижесі ұсынысқа Кеңсе Басшысының қарары түрінде ресімделеді және тиісті орталық атқарушы органға жіберіледі.
5.  "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828  Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Президентімен немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі (бұдан әрі — Президент Әкімшілігі) Басшысымен, Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен келісу бойынша тағайындалуы немесе босатылуы тиіс мемлекеттік қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдар жөніндегі тиісті орталық атқарушы органның басшысы қол қойған және Бөлімге енгізілген ұсыныстар Кеңсе Басшысында және Премьер-Министрде алдын ала келісілгеннен кейін тағайындауға немесе қызметтен босатуға келісім беру туралы ұсыныс хатпен Президент Әкімшілігінің Мемлекеттік қызмет және кадр саясаты бөліміне жолданады. Ол Президент Әкімшілігінде келісуді ұйымдастырады, содан кейін Бөлімге ұсынылып отырған не босатылатын кандидатура жөнінде жауапты хабарлайды.
Келісу рәсімі аяқталған соң лауазымға тағайындау не лауазымнан босату туралы дайындалған құжаттарды Кеңсе Басшысы Премьер-Министрге қол қоюға енгізеді.

6. Назначение на должности, отнесенные к политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А", в рамках ротации осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами проведения ротации, утверждаемыми Президентом Республики Казахстан.

6. Ротация шеңберінде саяси мемлекеттік лауазымға және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметтеріне жатқызылған лауазымға тағайындау Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Ротация жүргізу қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.