О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2024 года № 713
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.09.2024.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 сентября 2024 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 сентября 2024 года № 713
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 1051 "О присвоении статуса исследовательского университета автономной организации образования "Назарбаев Университет" и утверждении ее Программы развития":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Программе развития исследовательского университета автономной организации образования "Назарбаев Университет" на 2016 – 2020 годы, утвержденной указанным постановлением:
в главе "1. Введение":
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"Казахстан по примеру ведущего международного опыта стремится создать исследовательские университеты.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике" исследовательский университет является организацией высшего и (или) послевузовского образования, реализующей утвержденную Правительством Республики Казахстан программу развития университета и участвующей в организации и проведении фундаментальных и прикладных научных исследований и иных научно-технических, опытно-конструкторских работ, а также коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности и внедрении научных разработок и технологий в производство.".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2021 года № 923 "Об утверждении Программы развития исследовательского университета автономной организации образования "Назарбаев Университет" на 2021 – 2025 годы":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Программе развития исследовательского университета автономной организации образования "Назарбаев Университет" на 2021 – 2025 годы, утвержденной указанным постановлением:
в паспорте Программы:
строку:
"
Основание для разработки
Закон Республики Казахстан "О науке"
Стратегия на 2018 – 2030 годы, утвержденная решением Высшего Попечительского совета автономной организации образования "Назарбаев Университет" (далее – НУ) от 1 декабря 2018 г. № 6
"
изложить в следующей редакции:
"
Основания для разработки
Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
Стратегия на 2018 – 2030 годы, утвержденная решением Высшего попечительского совета автономной организации образования "Назарбаев Университет" (далее – НУ) от 1 декабря 2018 года № 6
".

Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі № 713 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.09.2024 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 713 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымына зерттеу университеті мәртебесін беру туралы және оның Даму бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 1051 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы зерттеу университетінің 2016 – 2020 жылдарға арналған даму бағдарламасында:
"1. Кіріспе" деген бөлімде:
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан озық халықаралық тәжірибе үлгісі бойынша зерттеу университеттерін құруға ұмтылуда.
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес зерттеу университеті Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен университетті дамыту бағдарламасын іске асыратын, іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер мен өзге де ғылыми-техникалық, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыруға және жүргізуге, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға және ғылыми әзірлемелер мен технологияларды өндіріске енгізуге қатысатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы болып табылады.".
2. "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының зерттеу университетін дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 23 желтоқсандағы № 923 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының зерттеу университетін дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған бағдарламасында:
Бағдарламаның паспортында:
мына:
"
Әзірлеу үшін негіздеме
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы Қамқоршылық кеңесінің 2018 жылғы 1 желтоқсандағы № 6 шешімімен бекітілген Назарбаев Университетінің (бұдан әрі – НУ) 2018 – 2030 жылдарға арналған стратегиясы
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Әзірлеу үшін негіз
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
"Назарбаев Университеті" дербес білім бері ұйымы Қамқоршылық кеңесінің 2018 жылғы 1 желтоқсандағы № 6 шешімімен бекітілген Назарбаев Университетінің (бұдан әрі – НУ) 2018 – 2030 жылдарға арналған стратегиясы
".

3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2022 года № 516 "О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" и утверждении его программы развития на 2022 – 2026 годы":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Программе развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" на 2022 – 2026 годы, утвержденной указанным постановлением:
в паспорте Программы:
строку:
"
Основание для разработки
1. Закон Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке".
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".
4. Закон Республики Казахстан "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности".
5. Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636.
6. Национальный проект "Качественное образование "Образованная нация", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 726.
7. Национальный проект "Технологический рывок за счет цифровизации, науки и инноваций", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 727.
8. Концепция развития науки Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2022 года № 336.
9. Комплексный план "Новый Алматы" на 2020 – 2024 гг., утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 23.
10. Стратегический план развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" на 2021– 2024 гг.
"
изложить в следующей редакции:
"
Основания для разработки
1. Комплексный план Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".
4. Стратегический план развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" на 2021– 2024 годы.
5. Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248.

3. "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 шілдедегі № 516 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасында:
Бағдарламаның паспортында:
мына:
"
Әзірлеу үшін негіз
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 727 қаулысымен бекітілген "Цифрландыру, ғылым және инновация есебінен технологиялық серпіліс" ұлттық жобасы.
8. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 мамырдағы № 336 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
9. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 23 қаулысымен бекітілген "2020 – 2024 жылдарға арналған "Жаңа Алматы" кешенді жоспары.
10. "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2021– 2024 жылдарға арналған стратегиялық даму жоспары.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Әзірлеу үшін негіз
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2021– 2024 жылдарға арналған стратегиялық даму жоспары.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы.

6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2023 года № 785 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации поручений Президента Республики Казахстан по социально-экономическому развитию города Алматы".
7. Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611.
".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2022 года № 715 "О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" и утверждении его Программы развития на 2022 – 2026 годы":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Программе развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2022 – 2026 годы, утвержденной указанным постановлением:
в паспорте Программы:
строку:
"
Основание для разработки
1. Закон Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке".
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".
4. Закон Республики Казахстан "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности".
5. Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636.
6. Национальный проект "Качественное образование "Образованная нация", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 726.
7. Национальный проект "Технологический рывок за счет цифровизации, науки и инноваций", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 727.
8. Концепция развития науки Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2022 года № 336.
9. Стратегический план развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2021 – 2025 годы.
"
изложить в следующей редакции:
"
Основания для разработки
1. Закон Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".

6. "Қазақстан Республикасы Президентінің Алматы қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуы бойынша тапсырмаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 қыркүйектегі № 785 қаулысы.
7. Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары.
".
4. "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 қыркүйектегі № 715 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2022 – 2026 жылдарға арналған даму бағдарламасында:
Бағдарламаның паспортында:
мына:
"
Әзірлеу үшін негіздеме
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 726 қаулысымен бекітілген "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасы.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 727 қаулысымен бекітілген "Цифрландыру, ғылым және инновациялар есебінен технологиялық серпіліс" ұлттық жобасы.
8. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 мамырдағы № 336 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының ғылымын дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
9. "Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2021 – 2025 жылдарға арналған стратегиялық даму жоспары.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Әзірлеу үшін негіз
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.

4. Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611.
5. Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248.
6. Стратегический план развития некоммерческого акционерного общества "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева" на 2021 – 2025 годы.
".
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 401 "Об утверждении Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева" на 2023 – 2027 годы":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Программе развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева" на 2023 – 2027 годы, утвержденной указанным постановлением:
в паспорте Программы развития:
строку:
"
Основание для разработки Программы
1. Закон Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке".
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".
4. Закон Республики Казахстан "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности".
5. Выступление Главы государства Касым-Жомарта Кемелевича Токаева на юбилейной сессии Национальной Академии наук от 1 июня 2022 года.
6. Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636.
7. Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248.
8. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования".
"
изложить в следующей редакции:
"
Основания для разработки Программы
1. Закон Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике".

4. Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
6. "Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2021 – 2025 жылдарға арналған стратегиялық даму жоспары.
".
5. "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2023 – 2027 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 401 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2023 – 2027 жылдарға арналған даму бағдарламасында:
Даму бағдарламасының паспортында:
"
Әзірлеу үшін негіздеме
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
4. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаевтың 2022 жылғы 1 маусымда Ғылым академиясының 75 жылдығына арналған салтанатты сессияда сөйлеген сөзі.
6. Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
8. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Әзірлеу үшін негіз
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. "Мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.

4. Выступление Главы государства Касым-Жомарта Кемелевича Токаева на юбилейной сессии Национальной академии наук от 1 июня 2022 года.
5. Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611.
6. Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248.
7. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования".
".
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2023 года № 1042 "О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Южно-Казахстанский университет имени М. Ауэзова" и утверждении его Программы развития на 2024 – 2028 годы":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Программе развития некоммерческого акционерного общества "Южно-Казахстанский университет имени М. Ауэзова" на 2024 – 2028 годы, утвержденной указанным постановлением:
в паспорте Программы развития:
строку:
"
Основание для разработки Программы
1. Закон Республики Казахстан "Об образовании";
2. Закон Республики Казахстан "О науке";
3. Протокольное поручение Президента Республики Казахстан Токаева К.К. от 12 апреля 2023 года № 23-01- 46.1;
4. Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248;
5. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования".
"
изложить в следующей редакции:
"
Основания для разработки Программы
1. Закон Республики Казахстан "Об образовании".
2. Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
3. Протокольное поручение Президента Республики Казахстан Токаева К.К. от 12 апреля 2023 года № 23-01- 46.1.
4. Концепция развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248.

4. Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаевтың 2022 жылғы 1 маусымда Ғылым академиясының 75 жылдығына арналған салтанатты сессияда сөйлеген сөзі.
5. Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары.
6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы.
7. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы.
".
6. "М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 қарашадағы № 1042 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасында:
Даму бағдарламасының паспортында:
мына:
"
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздер
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 23-01-46.1 хаттамалық тапсырмасы;
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білім мен ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы;
5. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіз
1. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 23-01-46.1 хаттамалық тапсырмасы.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында жоғары білім мен ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасы.

5. Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611.
6. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования".
";
в приложении 1:
строку:
"
возможность внешней оценки эффективности деятельности университета (национальный и международный уровень), в связи с чем совершенствуется процесс планирования;
доверие и имидж среди потенциальных и реальных потребителей образовательных услуг;
широкий доступ к обучающим программам по корпоративному управлению;
академическая свобода ОВПО в организации и планировании учебного процесса;
разработка ОП по запросам работодателей, запросов абитуриентов согласно атласу новых профессий и компетенций;
расширение сотрудничества с университетами – партнерами в рамках реализации обмена обучающимися и преподавателями, разработки и внедрения двудипломных, совместных образовательных программ;
потенциальный спрос на образовательные услуги университета;
разработка новых подходов в системе стимулирования участия научных школ, отдельных ученых в конкурсах грантов, научно-технических программах;
партнерство с бизнесом и предприятиями;
расширение международного сотрудничества в области фундаментальных исследований и инновационной деятельности;
увеличение объема и совершенствование механизма финансирования научных исследований в соответствии с новыми законами РК "О науке" и "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности";
открытие новых ОП магистратуры и докторантуры PhD;
увеличение количества пользователей социальных сетей в официальных аккаунтах университета;
высокий уровень доступа к информационным ресурсам;
приток высококвалифицированных IT-специалистов
усиление конкуренции в научно-образовательной среде в результате глобализации и миграции рабочей силы;
выход зарубежных университетов на казахстанский рынок;
быстрые темпы изменения законодательных и нормативных актов в сфере высшего и послевузовского образования;
усиление информационного присутствия университетов -конкурентов;
инфляционные процессы, которые приводят к постоянному удорожанию материально-технических, информационных ресурсов;
отток квалифицированных преподавателей в другие отрасли
"
изложить в следующей редакции:
"
возможность внешней оценки эффективности деятельности университета (национальный и международный уровень), в связи с чем совершенствуется процесс планирования;
доверие и имидж среди потенциальных и реальных потребителей образовательных услуг;
широкий доступ к обучающим программам по корпоративному управлению;
академическая свобода ОВПО в организации и планировании учебного процесса;
разработка ОП по запросам работодателей, запросов абитуриентов согласно атласу новых профессий и компетенций;
расширение сотрудничества с университетами – партнерами в рамках реализации обмена обучающимися и преподавателями, разработки и внедрения двудипломных, совместных образовательных программ;
потенциальный спрос на образовательные услуги университета;
разработка новых подходов в системе стимулирования участия научных школ, отдельных ученых в конкурсах грантов, научно-технических программах;
партнерство с бизнесом и предприятиями;
расширение международного сотрудничества в области фундаментальных исследований и инновационной деятельности;
увеличение объема и совершенствование механизма финансирования научных исследований в соответствии с новым законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике";
открытие новых ОП магистратуры и докторантуры PhD;
увеличение количества пользователей социальных сетей в официальных аккаунтах университета;
высокий уровень доступа к информационным ресурсам;
приток высококвалифицированных IT-специалистов
усиление конкуренции в научно-образовательной среде в результате глобализации и миграции рабочей силы;
выход зарубежных университетов на казахстанский рынок;
быстрые темпы изменения законодательных и нормативных актов в сфере высшего и послевузовского образования;
усиление информационного присутствия университетов -конкурентов;
инфляционные процессы, которые приводят к постоянному удорожанию материально-технических, информационных ресурсов;
отток квалифицированных преподавателей в другие отрасли
".

5. Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары.
6. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы.
";
1-қосымшада:
мына:
"
университет қызметінің тиімділігін сырттан бағалау мүмкіндігі (ұлттық және халықаралық деңгей), осыған байланысты жоспарлау процесін жетілдіреді;
білім беру қызметтерін әлеуетті және нақты тұтынушылар арасындағы сенім мен имидж;
корпоративтік басқару бойынша оқу бағдарламаларына кең қолжетімділік;
оқу процесін ұйымдастыру мен жоспарлаудағы ЖЖОКБҰ академиялық еркіндігі;
жаңа кәсіп пен құзырет атласына сәйкес жұмыс берушілердің сұранысы, талапкерлердің сұранысы бойынша білім бағдарламаларын әзірлеу;
әріптес университеттермен білім алушылар мен оқытушылар алмасуды іске асыру, қос дипломды, бірлескен білім бағдарламаларын әзірлеу және енгізу шеңберінде ынтымақтастықты кеңейту;
университеттің білім беру қызметіне әлеуетті сұраныс;
ғылыми мектептердің, жеке ғалымдардың грант конкурсына, ғылыми-техникалық бағдарламаларға қатысуын ынталандыру жүйесінде жаңа тәсілдемені әзірлеу;
бизнеспен және кәсіпорындармен әріптестік жасау;
іргелі зерттеулер мен инновациялық қызмет саласындағы халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
"Ғылым туралы" және "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижесін коммерцияландыру туралы" ҚР жаңа заңдарына сәйкес ғылыми зерттеуді қаржыландыру көлемін ұлғайту және тетігін жетілдіру;
жаңа магистратура мен PhD докторантураның ББ-ны ашу;
университеттің ресми аккаунтында әлеуметтік желіні пайдаланушылар санының артуы;
ЖЖОКБҰ-ның ақпараттық ресурсына қолжетімділіктің жоғары деңгейі;
жоғары білікті IT-мамандар ағыны
жаһандану және жұмыс күшінің көші-қоны нәтижесінде ғылыми-білім беру ортасындағы бәсекелестікті күшейту;
шетел университеттерінің Қазақстан нарығына шығуы;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнамалық және нормативтік актілердің жылдам өзгеру қарқыны;
бәсекелес университеттердің ақпараттық қатысуын күшейту;
материалдық-техникалық, ақпараттық ресурстың тұрақты қымбаттауына әкелетін инфляциялық процестер;
білікті оқытушылардың басқа салаға кетуі
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
университет қызметінің тиімділігін сырттан бағалау мүмкіндігі (ұлттық және халықаралық деңгей), осыған байланысты жоспарлау процесі жетілдіріледі;
білім беру қызметтерін әлеуетті және нақты тұтынушылар арасындағы сенім және имидж;
корпоративтік басқару бойынша оқу бағдарламаларына кең қолжетімділік;
оқу процесін ұйымдастыру мен жоспарлаудағы ЖЖОКБҰ академиялық еркіндігі;
жұмыс берушілердің сұранысы, талапкерлердің сұранысы бойынша жаңа кәсіп пен құзырет атласына сәйкес ББ әзірлеу;
білім алушылармен және оқытушылармен алмасуды іске асыру, қос дипломды, бірлескен білім бағдарламаларын әзірлеу және енгізу шеңберінде әріптес университеттермен ынтымақтастықты кеңейту;
университеттің білім беру қызметіне әлеуетті сұраныс;
ғылыми мектептердің, жеке ғалымдардың грант конкурсына, ғылыми-техникалық бағдарламаларға қатысуын ынталандыру жүйесінде жаңа тәсілдерін әзірлеу;
бизнеспен және кәсіпорындармен әріптестік жасау;
іргелі зерттеулер мен инновациялық қызмет саласындағы халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының жаңа заңына сәйкес ғылыми зерттеулер тетігін жетілдіріп, қаржыландыру көлемін ұлғайту;
магистратура мен PhD докторантурасы бойынша жаңа ББ ашу;
университеттің ресми аккаунтында әлеуметтік желіні пайдаланушылар санын арттыру;
ақпараттық ресурсқа жоғары деңгейдегі қолжетімділік;
біліктілігі жоғары IT-мамандарының көптеп келуі
жаһандану және жұмыс күшінің көші-қоны нәтижесінде ғылыми-білім беру ортасындағы бәсекелестікті күшейту;
шетел университеттерінің Қазақстан нарығына шығуы;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы заңнамалық және нормативтік актілердің қарқынды өзгеруі;
бәсекелес университеттердің ақпараттық қатысуын күшейту;
материалдық-техникалық, ақпараттық ресурстың тұрақты қымбаттауына әкелетін инфляциялық процестер;
білікті оқытушылардың басқа салаға кетуі
".

7. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2024 года № 258 "О присвоении статуса исследовательского университета некоммерческому акционерному обществу "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" и утверждении его Программы развития на 2024 – 2028 годы":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и подпунктом 21-6) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Программе развития некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А. Букетова" на 2024 – 2028 годы, утвержденной указанным постановлением:
в паспорте Программы:
строку:
"
Основание для разработки Программы
1) Подпункт 8) статьи 3, пункт 5 статьи 9, статья 10 Закона Республики Казахстан О науке";
2) подпункт 21- 6) статьи 1, подпункт 23) статьи 5- 3 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
3) Послание Главы государства Токаева К.К. народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана";
4) Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования".
"
изложить в следующей редакции:
"
Основания для разработки Программы
1) Подпункт 5) статьи 5, пункт 5 статьи 12, статья 13 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
2) Подпункт 21- 6) статьи 1, подпункт 23) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
3) Послание Президента Республики Казахстан Токаева К.К. народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана".
4) Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611.
5) Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования".
".
________________________________

7. "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына зерттеу университеті мәртебесін беру және оның 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 сәуірдегі № 258 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2024 – 2028 жылдарға арналған даму бағдарламасында:
Бағдарламаның паспортында:
мына:
"
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздеме
1) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 8) тармақшасы, 9-бабының 5-тармағы, 10-бабы.
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасы 5-3 бабының, 23) тармақшасы;
3) Мемлекет басшысы Қ.К. Тоқаевтың 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділ Қазақстанның экономикалық бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы;
4) "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы.
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіз
1) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасы, 12-бабының 5-тармағы, 13-бабы.
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 21-6) тармақшасы, 5-3-бабының 23) тармақшасы.
3) Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділ Қазақстанның экономикалық бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
4) Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары.
5) "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы.
".