Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2015 года № 11550.
В соответствии с подпунктом 23-8) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направить его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
19 мая 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
27 мая 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
29 мая 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________ К. Касымов
21 апреля 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 349
Правила
перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом

Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 шілдеде № 11550 тіркелді.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23-8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді бес жұмыс күні ішінде ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
___________________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 19 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 27 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 29 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 21 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
міндетін атқарушының
2015 жылдың 26 наурыздағы
№ 349 бұйрығымен бекітілген
Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23-8) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и определяют порядок перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила действуют на всей территории Республики Казахстан и являются обязательными для всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) автомобильный перевозчик (далее – перевозчик) – физическое или юридическое лицо, владеющее автотранспортными средствами, за исключением легковых, на праве собственности или на иных законных основаниях, осуществляющее предпринимательскую деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений;
1-1) автоматизированные системы – медицинский комплекс, сертифицированный в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-16 "Об утверждении правил государственной регистрации, перерегистрации лекарственного средства или медицинского изделия, внесения изменений в регистрационное досье лекарственного средства или медицинского изделия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22175) и включенный в Реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, включающий в себя тонометр, пульсометр, алкотестер и позволяющий автоматизировать процесс измерения артериального давления, частоты сердечных сокращений (пульса), температуры, а также проверку на состояние алкогольного и наркотического опьянения, предоставляемый соответствующей организацией, осуществляющей деятельность по проведению предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусмотрен в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
2) информационно-диспетчерская служба такси – служба, создаваемая перевозчиком или иным лицом, являющимся индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом Республики Казахстан, для обработки заказов клиентов и передачи их на исполнение перевозчику такси, в том числе с применением аппаратно-программного комплекса и (или) мобильного приложения заказа такси;

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабының 23-8) тармақшасына сәйкес әзірленді және жолаушылар мен багажды автомобиль көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады және барлық жеке және заңды тұлғалар үшiн меншiк нысандарына қарамастан мiндеттi болып табылады.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) автомобильмен тасымалдаушы (бұдан әрі – тасымалдаушы) – жеңіл автокөлік құралдарын қоспағанда, меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде автокөлік құралдарына иелік ететін, жолаушыларды, багажды, жүктерді және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
1-1) автоматтандырылған жүйелер – қан қысымын, жүректің жиырылу жиілігін (пульсті), температураны өлшеу процесін, сондай-ақ алкогольдік және есірткілік мас күйін тексеруді автоматтандыруға мүмкіндік беретін, қан қысымын өлшейтін құралды, жүрек соғу жиілігін өлшейтін құралды және алкотестерді қамтитын, жүргізушілерді рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тиісті ұйымымен ұсынылатын, "Дәрілік затты немесе медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу, дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның тіркеу дерекнамасына өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 ақпандағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22175 болып тіркелген) талаптарына сәйкес сертификатталған және Электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізіліміне енгізілген медициналық кешен;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) ақпараттық-диспетчерлік такси қызметі – клиенттердің тапсырыстарын өңдеуге және оларды таксимен тасымалдаушының орындауына, оның ішінде аппараттық-бағдарламалық кешенді және (немесе) таксиге тапсырыс берудің мобильдік қосымшасын қолдана отырып беруге арналған, Қазақстан Республикасының дара кәсіпкері немесе заңды тұлғасы болып табылатын тасымалдаушы немесе өзге де тұлға құратын қызмет;

3) багажная квитанция – документ, подтверждающий заключение договора автомобильной перевозки багажа, а также прием перевозчиком багажа на хранение или для перевозки;
4) багажный автомобиль – грузовой автомобиль для перевозки багажа (грузов) пассажиров на маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
5) бортовой журнал – пронумерованный и прошнурованный журнал, скрепленный печатью перевозчика, находящийся на автотранспортном средстве при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа, в который проставляются отметки о прохождении предрейсового технического осмотра автотранспортного средства и предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителя, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
6) диспетчерская система – система, позволяющая непрерывно получать информацию в режиме реального времени о движении автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров и багажа;
7) оператор диспетчерской системы – физические или юридические лица, обеспечивающие организацию и функционирование диспетчерской системы;
8) пункт посадки и высадки пассажиров (остановочный пункт) – обустроенный в соответствии с требованиями настоящих Правил участок придорожной полосы, предназначенный для остановки автотранспортных средств с целью посадки и высадки пассажиров;
9) проездной документ (билет) – документ в бумажной или электронной форме, путем оформления которого заключается договор перевозки пассажира;
10) единая система управления транспортными документами – информационная система, обеспечивающая регистрацию, учет, обработку и хранение документов, связанных с перевозочной деятельностью в области автомобильного транспорта, и передачу формализованной информации о таких документах соответствующим уполномоченным государственным органам и участникам перевозочного процесса;
11) опасные участки – участки автомобильных дорог, проезд по которым сопряжен с повышенным риском вовлечения в дорожно-транспортное происшествие или связан с существенными изменениями режима движения;
12) расписание движения – документ (таблица, графическое отображение), содержащий сведения о месте и времени движения автобусов, микроавтобусов, троллейбусов по каждому остановочному пункту маршрута регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
13) ручная мойка – мойка автотранспортных средств ручным способом с использованием аппаратов высокого давления подачи воды, систем водоснабжения и (или) воды с емкостей;
14) маршрут – установленный путь следования автобуса, микроавтобуса, троллейбуса между определенными начальными, промежуточными и конечными остановочными пунктами;

3) багаж түбіртегі – багажды автомобильмен тасымалдау шартының жасалғанын, сондай-ақ тасымалдаушының багажды сақтауға немесе тасымалдау үшін қабылдағанын растайтын құжат;
4) багажды автомобиль – жолаушылар мен жүкті тұрақты автомобильмен тасымалдау маршруттарында жолаушылардың багаждарын (жүктерін) тасымалдауға арналған жүк автомобилі;
5) борт журналы – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нөмірленген және тігілген, тасымалдаушының мөрімен бекітілген жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде автокөлік құралында болатын журнал, оған автокөлік құралының рейс алдындағы техникалық тексеруден және жүргізушінің рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық куәландырудан өткені туралы белгілер қойылады;
6) диспетчерлік жүйе – жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының қозғалысы туралы нақты уақыт режимінде үздіксіз ақпарат алуға мүмкіндік беретін жүйе;
7) диспетчерлік жүйе операторы – диспетчерлік жүйені ұйымдастыру және жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жеке немесе заңды тұлғалар;
8) жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері (аялдау пункті) – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жайластырылған, жолаушыларды отырғызу және түсіру мақсатында автокөлік құралдарының аялдауына арналған жол бойындағы белдеу учаскесі;
9) жол жүру құжаты (билет) – ресімдеу жолымен жолаушыны тасымалдау шарты жасалатын қағаз немесе электрондық нысандағы құжат;
10) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесі-автомобиль көлігі саласындағы тасымалдау қызметіне байланысты құжаттарды тіркеуді, өңдеуді, сақтауды, есепке алуды және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарға және тасымалдау процесіне қатысушыларға осындай құжаттар туралы ақпаратты беруді қамтамасыз ететін зияткерлік көлік жүйесінің компоненті;
11) қауіпті учаскелер – автомобиль жолдарының жүріп өткенде жол-көлік оқиғасы болуының жоғары қаупі туындайтын немесе қозғалыс режимінің елеулі өзгерістеріне байланысты учаскелері;
12) қозғалыс кестесі – жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршрутының әрбір аялдама пункті бойынша автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың қозғалыс орны мен уақыты туралы мәліметтерді қамтитын құжат (кесте, графикалық бейне);
13) қолмен жуу – автокөлік құралдарын су берудің жоғары қысымды аппараттарын, су жеткізу жүйелерін және (немесе) ыдыстардағы суды пайдалану арқылы қолмен жуу;
14) маршрут – автобустың, шағын автобустың, троллейбустың белгіленген бастапқы, аралық және соңғы аялдама пункттері арасында белгіленген жүретін жолы;

15) схема маршрута – графическое условное изображение маршрута с указанием остановочных пунктов, расстояний между ними, а также характерных ориентиров (развилок дорог, перекрестков, железнодорожных переездов, мостов и тоннелей);
16) механизированная мойка – автоматическая мойка автотранспортных средств, состоящая из перемещаемых механизмов арочного типа, оснащенных устройствами для моющего состава и подачи воды, вращающимися и (или) перемещающимися щетками, а также устройством обдува;
17) рейс – путь автобуса, микроавтобуса, троллейбуса от начального до конечного пункта маршрута;
17-1) очный формат предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования – проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей непосредственно медицинским работником и (или) медицинской организацией;
17-2) онлайн формат предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования – проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей посредством автоматизированных систем, отвечающих требованиям настоящих Правил, без прямого участия медицинских работников и (или) медицинской организации;
18) аппаратура спутниковой навигации – аппаратно-программное устройство, устанавливаемое на транспортное средство для определения его текущего местоположения, направления и скорости движения по сигналам глобальных навигационных спутниковых систем, обмена данными с дополнительным бортовым оборудованием, а также для обмена информацией по сетям подвижной радиотелефонной связи;
19) перевозка такси – услуга по перевозке пассажиров и багажа за плату или по найму, оказываемая индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, владеющим легковым автомобилем на праве собственности или на иных законных основаниях;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 20) предусмотрен в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
20) перевозчик такси – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, оказывающие услуги по перевозке пассажиров и багажа такси;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 21) предусмотрен в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
21) мобильное приложение заказа такси – программный продукт, используемый на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к заказу такси и аренде транспортного средства с экипажем посредством услуг сотовой связи или Интернета;

15) маршрут схемасы – аялдау пункттері, олардың ара қашықтықтары, сондай-ақ оларға тән бағдарлар (жол айрықтары, қиылыстар, теміржол өтпелері, көпірлер және тоннельдер) көрсетілген маршруттың графикалық шартты бейнеленуі;
16) механикаландырылған жуу – жуу құрамы және суды жеткізу үшін құрылғылармен, айналатын және (немесе) қозғалатын щеткалармен, сондай-ақ желдеткіш құрылғысымен жарақтандырылған арка үлгісіндегі ауыстырылатын тетіктерден тұратын автокөлік құралдарын автоматты жуу;
17) рейс – маршруттың бастапқы пунктінен соңғы пунктіне дейінгі автобустың, шағын автобустың, троллейбустың жолы;
17-1) рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудың жеке форматы – жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды тікелей медицина қызметкерімен және (немесе) медициналық ұйымымен жүргізу;
17-2) рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудың онлайн форматы – медициналық қызметкерлердің және (немесе) медициналық ұйымның тікелей қатысуынсыз осы Қағидалардың талаптарына сай келетін автоматтандырылған жүйелер арқылы жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды жүргізу;
18) спутниктік навигация аппаратурасы – көлік құралына жаһандық навигациялық спутниктік жүйелердің сигналдары бойынша оның ағымдағы орналасқан жерін, жүру бағыты мен жылдамдығын айқындау, қосымша борт жабдығымен деректер алмасу үшін, сондай-ақ жылжымалы радиотелефон байланысы желілері бойынша ақпарат алмасу үшін орнатылатын аппараттық-бағдарламалық құрылғы;
19) такси тасымалы – жеке кәсіпкердің немесе меншік құқығында немесе басқа заңды негіздерде автомобильге иелік ететін заңды тұлғаның жолаушылар мен багажды ақылы немесе жалға тасымалдау үшін көрсететін қызметі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
20) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20) таксимен тасымалдаушы – жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
21) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21) таксиге тапсырыс берудің мобильдік қосымшасы – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында пайдаланылатын және таксиге тапсырыс беруге және көлік құралын экипажымен қоса жалға алуға ұялы байланыс қызметтері немесе Интернет арқылы қолжетімділік берілетін бағдарламалық өнім;

22) таксометр – устройство, предназначенное для расчета стоимости (цены) перевозки пассажиров и багажа такси;
23) техническая остановка - остановка автобусов и микроавтобусов, не предусматривающая высадку с маршрута и посадку на маршрут пассажиров;
24) третья сторона – лицо, за исключением перевозчика заключившего договор организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, а при регулярных международных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, кроме лица, получившего разрешение на обслуживание маршрута.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 27.09.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. По характеру организации автомобильные перевозки пассажиров и багажа подразделяются на регулярные, нерегулярные и перевозки такси.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4-1. По административно-территориальному признаку внутриреспубликанские перевозки пассажиров и багажа подразделяются на:
1) городские (сельские) – перевозки в пределах установленных границ населенного пункта;
2) пригородные – перевозки по маршрутам, соединяющим населенный пункт с пригородной зоной протяженностью до пятидесяти километров, измеряемых от установленных границ населенного пункта;
3) внутрирайонные – перевозки между населенными пунктами в пределах одного района;
4) межрайонные (междугородные внутриобластные) – перевозки в пределах одной области, осуществляемые между населенными пунктами, находящимися в разных районах, или соединяющие населенные пункты с городами областного значения;
5) междугородные межобластные – перевозки, осуществляемые между населенными пунктами, находящимися в разных областях, или соединяющие населенные пункты с городами республиканского значения, столицей.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа – перевозки, осуществляемые перевозчиками с использованием автобусов, микроавтобусов, троллейбусов по заранее согласованным маршрутам следования, расписаниям движения с установленными начальными и конечными пунктами, пунктами посадки и высадки пассажиров.
При организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа заранее определяются транспортные средства (автобусы, микроавтобусы или троллейбусы), которые будут использоваться для осуществления перевозок.

22) таксометр – жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау құнын (бағасын) есептеуге арналған құрылғы;
23) техникалық аялдама – автобустар мен шағын автобустардың жолаушыларды маршруттан түсіруді және маршрутқа отырғызуды көздемейтін аялдамасы;
24) үшінші жақ - жолаушылар мен багажды тұрақты автомобильмен тасымалдауды ұйымдастыру туралы келісім жасасқан тасымалдаушыны, ал жолаушылар мен багажды тұрақты халықаралық автомобильмен тасымалдау кезінде маршрутқа қызмет көрсетуге рұқсат алған тұлғаны қоспағандағы тұлға.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 27.09.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ұйымдастыру сипаты бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау тұрақты, тұрақты емес және таксимен тасымалдау болып бөлінеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Жолаушылар мен багажды республикаішілік тасымалдау әкімшілік-аумақтық белгілеріне қарай мынадай түрлерге бөлінеді:
1) қалалық (ауылдық) – елді мекеннің белгіленген шекарасының шегіндегі тасымалдау;
2) қала маңындағы – елді мекеннің белгіленген шекарасынан бастап есептелетін, ұзақтығы елу километрге дейінгі қала маңындағы аймақтағы елді мекенмен жалғастыратын маршруттар бойынша тасымалдау;
3) ауданішілік – бір аудан шегіндегі елді мекендердің арасындағы тасымалдау;
4) ауданаралық (облысішілік қалааралық) – бір облыс шегіндегі, әртүрлі аудандардағы елді мекендер арасында жүзеге асырылатын немесе облыстық маңызы бар қалалармен елді мекендерді жалғастыратын тасымалдау;
5) облысаралық қалааралық – әртүрлі облыстардағы елді мекендердің арасында жүзеге асырылатын немесе республикалық маңызы бар қалалармен, астанамен елді мекендерді жалғастыратын тасымалдау.
Ескерту. 1-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау – тасымалдаушылар автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды пайдалана отырып, алдын ала келісілген жүру маршруттары, белгіленген бастапқы және соңғы пункттері, жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері бар қозғалыс кестелері бойынша жүзеге асыратын тасымалдаулар.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру кезінде тасымалдауды жүзеге асыру үшін пайдаланылатын көлік құралдары (автобустар, шағын автобустар немесе троллейбустар) алдын ала айқындалады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При осуществлении автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчик оформляет путевой лист на бумажном носителе или в форме электронно-цифрового документа по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При оформлении путевого листа на бумажном носителе перевозчик обеспечивает его регистрацию в Единой системе управления транспортными документами.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Нерегулярная перевозка пассажиров автобусами, микроавтобусами, а также регулярная перевозка пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении осуществляются автобусами, микроавтобусами, указанными в приложении к лицензии, выданному лицензиару.
В случае изменения единицы подвижного состава автобусов, микроавтобусов, которыми осуществляется перевозка пассажиров, указанная в части первой настоящего пункта, приложение к лицензии подлежит переоформлению.
Переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии осуществляется в соответствии с пунктами 38 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Нерегулярные перевозки осуществляется по разовым заказам (заявкам) физических и юридических лиц. К таким перевозкам относятся: туристические, экскурсионные, по обслуживанию мероприятий.
Разовые перевозки могут осуществляться на договорной основе в течение определенного периода.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8-1. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-2. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдаушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдама парағын қағаз немесе электрондық-цифрлық құжат түрінде ресімдейді.
Жолдама парағын қағаз тасығышта ресімдеу кезінде тасымалдаушы оның Көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркелуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынастағы автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау лицензиарға берілген лицензияға қосымшада көрсетілген автобустармен, шағын автобустармен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жолаушылар тасымалы жүзеге асырылатын автобустардың, шағын автобустардың жылжымалы құрамының бірлігі өзгерген жағдайда, лицензияға қосымша қайта ресімдеуге жатады.
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 3-8-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тұрақты емес тасымалдау жеке және заңды тұлғалардың бір жолғы тапсырысы (өтінімі) бойынша жүзеге асырылады. Мұндай тасымалдауға: туристік, экскурсиялық, іс-шараларға қызмет көрсету жатады.
Бір жолғы тасымалдау белгілі бір кезең ішінде шарттық негізде жүзеге асырылуы мүмкін.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-2. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8-3. Транспорт общего пользования снабжается устройствами для посадки и высадки пассажиров с инвалидностью.
Требование настоящего пункта применяется в соответствии с пунктом 3 статьи 43 Закона Республики Казахстан "О правовых актах".
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-4. Автотранспортные средства, приобретаемые для осуществления регулярных городских перевозок пассажиров и багажа в городах республиканского и областного значения, столице, приспособлены заводом-изготовителем для перевозки маломобильных групп населения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие с 01.01.2023).
8-5. Не допускается принудительная высадка из общественного транспорта лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, следующего без сопровождения родителя и (или) его законного представителя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-5 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 28.06.2024 № 226 (вводятся в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации и осуществления регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, открытия и закрытия маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок открытия маршрутов и ведения реестра
9. Инициаторами открытия маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа могут выступать уполномоченный орган в области автомобильного транспорта, местные исполнительные органы, физические и юридические лица.
10. Для решения вопросов по открытию маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа инициатор разрабатывает схему маршрута и расписание движения по нему и направляет их организаторам перевозок:
по маршрутам регулярных международных - в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта;
по маршрутам регулярных междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) и в городах республиканского значения, столицы - городских и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа - в местные исполнительные органы области, городов республиканского значения, столицы;
по маршрутам регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа - в местные исполнительные органы районов, городов республиканского значения.

8-3. Жалпыға ортақ пайдаланылатын көлік мүгедектігі бар жолаушыларды отырғызуға және түсіруге арналған құрылғылармен жабдықталады.
Осы тармақтың талабы "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 43-бабының 3-тармағына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 1-тарау 8-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8-4. Республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада жолаушылар мен багажды тұрақты қалалық тасымалдауды жүзеге асыру үшін сатып алынатын автокөлік құралдары жасаушы зауытпен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын тасымалдау үшін ыңғайластырылған.
Ескерту. Қағида 8-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-5. Он алты жасқа толмаған, ата-анасы және (немесе) өзінің заңды өкілі ертіп жүрмеген адамды қоғамдық көліктен мәжбүрлеп түсіріп кетуге жол берілмейді.
Ескерту. 8-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 28.06.2024 № 226 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының ашылу және жабылу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Маршруттарды ашу және тiзiлiмiн жүргiзу тәртібі
9. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган, жергiлiктi атқарушы органдар, жеке және заңды тұлғалар жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарын ашу бастамашылары бола алады.
10. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарын ашу жөнiндегi мәселелердi шешу үшiн бастамашы маршрут схемасы мен ол бойынша қозғалыс кестесiн әзiрлейдi және оларды тасымалдауды ұйымдастырушыларға:
тұрақты халықаралық маршруттар бойынша – автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға;
жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада қалалық және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарына;
жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша – аудандардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарына жібереді.

Расписание движения автобусов на регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных, межрайонных, междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа формируется согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При формировании маршрутной сети регулярных перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом местные исполнительные органы руководствуются приоритетом связи между поселками, селами с районными центрами, и между районными центрами с областным центром и иными близлежащими городами областного значения.
13. Формируемая маршрутная сеть (кроме международных, городских и пригородных маршрутов) соответствует следующим условиям:
1) плановый интервал движения между автобусами дублирующих маршрутов составляет по времени:
более 1 часа при протяженности дублирования до 150 км;
более 2 часов при протяженности дублирования до 350 км;
более 3 часов при протяженности дублирования до 500 км;
более 4 часов при протяженности дублирования свыше 500 км;
2) при среднем использовании вместимости автобусов на участках дублирования более семидесяти пяти процентов разница по времени сокращается:
до 10 минут на протяженности дублирования до 150 км;
до 15 минут на протяженности дублирования до 350 км;
до 20 минут на протяженности дублирования свыше 350 км.
14. На маршрутах регулярных перевозок пассажиров и багажа (кроме международных сообщений) при среднегодовой заполняемости автобусов на протяжении всего маршрута более семидесяти пяти процентов организатор перевозок по обращению перевозчиков или пассажиров принимает решение о введении дополнительных расписаний движения. Дополнительные расписания движения перевозок пассажиров и багажа утверждаются компетентными органами согласно пункту 4) статьи 13 и подпункту 2) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".
Перевозка пассажиров и багажа по дополнительному расписанию движения осуществляется перевозчиком, обслуживающему данный маршрут.
В случаях отказа перевозчика от обслуживания дополнительных расписаний движения или обслуживания маршрута двумя и более перевозчиками (с одной стороны), местные исполнительные органы распределяют данное расписание движения на конкурсной основе на срок действия договора по обслуживанию данного маршрута.

Жолаушылар мен багажды қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік, ауданаралық, қалааралық облысаралық автомобильмен тұрақты тасымалдауға арналған автобустардың қозғалыс кестесі осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес қалыптасады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тұрақты тасымалдаудың маршруттық желiсiн қалыптастырған кезде, жергiлiктi атқарушы органдар кенттермен, селолармен аудан орталықтары арасындағы және аудан орталықтары мен облыс орталықтары және облыстық маңызы бар өзге де жақын қалалар арасындағы байланыс басымдылығын басшылыққа алады.
13. Қалыптастырылатын маршруттар желiсi (халықаралық, қалалық және қала маңындағы маршруттардан басқа) мынадай шарттарға сәйкес келеді:
1) қосарланған маршруттар автобустары арасында жоспарланған жүру интервалы бойынша:
150 км дейінгі қосарлану ұзақтығы кезінде 1 сағаттан артық;
350 км дейiнгi қосарлану ұзақтығы кезінде 2 сағаттан артық;
500 км дейiнгi қосарлану ұзақтығы кезінде 3 сағаттан артық;
500 км артық қосарлану ұзақтығы кезінде 4 сағаттан артық болуы тиiс;
2) жетпiс бес пайыздан артық қосарлану учаскесiнде автобустардың орташа сыйымдылығын пайдалану кезiнде уақыт бойынша айырмашылығы:
150 км дейiнгi қосарлану ұзақтығында 10 минутқа дейiн;
350 км дейiнгi қосарлану ұзақтығында 15 минутқа дейiн;
350 км артық қосарлану ұзақтығында 20 минутқа дейiн қысқартылады.
14. Жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау маршруттарында (халықаралық қатынастардан басқа) барлық маршруттардың ұзақтығында автобустардың орташа жылдық толтырылуы жетпiс бес пайыздан артық болған кезде тасымалдауды ұйымдастырушы тасымалдаушылардың немесе жолаушылардың өтiнiшi бойынша қосымша қозғалыс кестесiн енгiзу туралы шешiм қабылдайды. Жолаушылар мен багажды тасымалдаудың қосымша қозғалыс кестесі "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-тармағына және 14-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйес құзіретті органдармен бекітіледі.
Қосымша қозғалыс кестесi бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау, осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушымен жүзеге асырылады.
Тасымалдаушы қосымша қозғалыс кестесiне қызмет көрсетуден бас тартқан немесе маршрутқа екі және одан көп тасымалдаушы қызмет көрсеткен (бір тараптан) жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар осы қозғалыс кестесiн конкурстық негiзде осы маршрутқа қызмет көрсету жөнiндегi шарттың қолданылу мерзiмiне бөледi.

15. На регулярных междугородных межобластных маршрутах протяженностью до 300 км уполномоченным органом в области автомобильного транспорта по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих областей, города республиканского значения, столицы утверждаются расписания движения с указанием регулярного периода осуществления перевозок пассажиров и багажа по свободному движению автобусов, микроавтобусов. Перевозка пассажиров и багажа по свободному движению автобусов, микроавтобусов осуществляется перевозчиком, обслуживающему данный маршрут.
16. При открытии новых внутриреспубликанских маршрутов согласование осуществляется согласно следующей иерархии:
междугородные межобластные;
межрайонные (междугородные внутриобластные);
пригородные и внутрирайонные.
16-1. При одновременной подаче заявки на открытие новых международных маршрутов двумя и более перевозчиками: с расписанием в разнице движения автобусов по начальному и промежуточным пунктам протяженностью до 250 км составляет менее 15 минут и более 250 км составляет менее 1 часа, приоритет отдается перевозчику, который имеет наибольший опыт работы на данном виде сообщений.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Регулярные внутриреспубликанские автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляется на основе свидетельств на право обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - Свидетельство), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
18. Местные исполнительные органы при открытии новых городских, пригородных, внутрирайонных и межрайонных (междугородных внутриобластных) маршрутов для изучения объема перевозок определяют перевозчика, обслуживающего на соответствующем виде регулярного маршрута, который обслуживает данный маршрут два месяца.
По итогам изучения в течение 10 календарных дней принимается решение об открытии или неоткрытии маршрута.
В случае открытия ведется работа о проведении соответствующего конкурса на право обслуживания данного маршрута в сроки, согласно пункту 154 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
19. Маршруты регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа в международном и междугородном межобластном сообщений закрываются по письменному обращению перевозчика, поданного организатору маршрута не позднее, чем за 2 месяц до даты предполагаемого прекращения перевозок.
Маршруты регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа закрываются организаторами маршрутов при отсутствии потребности населения в поездках по ним.

15. Ұзақтығы 300 км-ге дейінгі тұрақты қалааралық облысаралық маршруттарда автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша автобустардың, шағын автобустардың еркін қозғалысы бойынша жолаушыларды және багажды тасымалдауды жүзеге асырудың тұрақты кезеңін көрсете отырып, қозғалыс кестесін бекітеді. Автобустардың, шағын автобустардың еркін қозғалысы бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау, осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушымен жүзеге асырылады.
16. Жаңа республикаішілік маршруттарды ашу кезiнде келiсу мынадай сатыға сәйкес жүзеге асырылады:
қалааралық облысаралық;
ауданаралық (қалааралық облысішілік);
қала маңындағы және ауданішілік.
16-1. Екі және одан да көп тасымалдаушылармен жаңа халықаралық маршруттарды ашуға бір уақытта өтінім беру кезінде, автобустың қозғалыс кестесінің айырмашылығы бойынша бастапқы және аралық пункттері ұзақтығы 250 км дейін 15 минуттан аз және 250 км асатын 1 сағаттан аз уақытты құраса, басымдылық осы қатынас түрінде көп тәжірибесі бар тасымалдаушыға беріледі.
Ескерту. 1-параграф 16-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау осы Қағидалардың 3-қосымшасыдағы нысанға сәйкес жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған куәлiк (бұдан әрі – Куәлік) негізінде жүзеге асырылады.
18. Жергілікті атқарушы органдар трафиктің көлемін зерттеу үшін жаңа қалалық, қала маңындағы, ауданішілік және ауданаралық (қалааралық облысішілік) маршруттар ашқан кезде тұрақты маршруттардың сәйкес типінде қызмет көрсететін тасымалдаушыны анықтайды, бұл маршрут екі ай бойы қызмет етеді.
Зерделеу нәтижесі бойынша 10 жұмыс күн ішінде маршрутты ашу немесе ашпай туралы шешім қабылданады.
Ашылған жағдайда осы Қағидаға 154-тармаққа сәйкес мерзімде, осы маршрутқа қызмет көрсету құқығына тиісті конкурс өткізу туралы жұмыс жүргізіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Халықаралық және қалааралық облысаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау маршруттары тасымалдаушының маршрутты ұйымдастырушыға, тасымалдауды тоқтатуды жобалау уақытына дейін 2 айдан кем емес жазбаша үндеуі бойынша жабылады.
Халықаралық және қалааралық облысаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау маршруттары тасымалдаушының маршрутты ұйымдастырушыға, тасымалдауды тоқтатуды жобалау уақытына дейін 3 айдан кемемес жазбаша үндеуі бойынша жабылады.
Қалалық (селолық), қала маңындағы, ауданішілік, ауданаралық (қалааралық облысішілік) жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау маршруттары олар бойынша жүруге тұрғындардың мұқтаждығы болмаған жағдайда маршрутты ұйымдастырушылармен жабылады.

Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
20. При согласовании местными исполнительными органами области расписаний движений по маршрутам регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, данные по маршруту включаются в соответствующий реестр, согласно пункту 21 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 115 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. В целях планирования организации и учета маршрутов осуществляется ведение реестра:
1) Уполномоченным органом в области автомобильного транспорта - маршрутов регулярных международных и междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
2) местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы - маршрутов регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), в городах республиканского значения, столицы - городских и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
3) местными исполнительными органами районов, городов областного значения - маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
22. Реестры содержат следующие основные характеристики маршрутов:
1) для международных маршрутов:
наименование маршрута с указанием сообщений и времени отправления в прямом и обратном направлениях;
наименование промежуточных пунктов с указанием времени в прямом направлений по территорий Республики Казахстан и в обратном направлений по территорий иностранного государства;
сведения о перевозчике (наименование, адрес, фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон руководителя или лица, ответственного за организацию перевозок);
даты выдачи и срок окончания действия выданных разрешительных документов;
период обслуживания маршрута (круглогодичный, сезонный);
сведение о подвижном составе с указанием государственных регистрационных номеров, марки и года выпуска, а также разделением на основные и резервные;
2) для внутриреспубликанских маршрутов:
номер (городские (сельские) и пригородные) и наименование маршрута с указанием времени отправления из начального и конечного пунктов;
количество и наименования промежуточных пунктов на маршруте в прямом и обратном направлениях;
протяженность маршрута в прямом и обратном направлениях;
период обслуживания маршрута: круглогодичный, дополнительный (действующий в определенные дни и периоды суток (выходные, праздничные дни или в часы "пик" для городских маршрутов), сезонные (в дачный период, на время функционирования зон отдыха, период повышенного пассажиропотока);
класс автобусов, микроавтобусов и паспортная вместимость автобусов на маршруте по местам для сидения пассажиров и общая (с учетом вместимости накопительных площадок, кроме междугородных межобластных);
сведения о перевозчике (наименование, адрес, фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон руководителя и лица, ответственного за организацию перевозок) и период действия выданных ему разрешительных документов.

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Облыстың жергiлiктi атқарушы органдарымен жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша қозғалыс кестесi келiсiлген кезде маршрут бойынша деректер осы Қағидалардың
21-тармағына сәйкес тиiстi тiзiлiмге енгiзiледi.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Маршруттарды ұйымдастыру мен есепке алуды жоспарлау мақсатында:
1) автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган – жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық және қалааралық облысаралық тұрақты тасымалдау маршруттарының;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары – жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік), республикалық маңызы бар қалаларда, астанада – қалалық және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттарының;
3) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдары – жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарының тiзiлiмiн жүргiзудi жүзеге асырады.
22. Тiзiлiмдер маршруттардың мынадай негiзгi сипаттамаларын:
1) халықаралық маршруттар үшін:
тікелей және кері қайту бағыттарындағы қатынас және шығу уақытын көрсетумен маршруттың атауын;
Қазақстан Республикасы аумағы бойынша тікелей бағыт және шет мемлекеттің аумағы бойынша кері бағыттағы уақытын көрсетумен аралық пункттердің атауын;
тасымалдаушы туралы мәліметтерді (атауы, мекенжайы, тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда), тасымалдауды ұйымдастырудағы жауапты басшының немесе адамның телефондары);
берiлген рұқсат құжаттарының берілген күні және қолданудың аяқталу мерзімін;
маршрутқа қызмет көрсету кезеңін (жыл бойы, маусымдық);
мемлекеттік тіркеу нөмерлері, маркасы және шығу жолын көрсетумен, сондай-ақ негізгі және резервке бөлумен жылжымалы құрам туралы мәліметті;
2) республикаішілік маршруттар үшін:
Бастапқы және соңғы пункттерінен шығу уақытын көрсетіп маршруттың нөмiрiн (қалалық (ауылдық) және қала маңындағы) және атауын;
тiкелей және керi қайту бағыттарындағы маршруттағы пункттер бойының санын және атауын;
тiкелей және керi қайту бағыттарындағы маршрут ұзақтығын;
маршрутқа қызмет көрсету кезеңдерiн: жыл бойы, қосымша (белгiлi бiр күндерде немесе тәулiктiң кезеңдерiнде қолданылатын (қалалық маршруттар үшін демалыс, мереке күндері немесе "қауырт" сағаттар), маусымдық (алдын ала белгiленген уақыт аралығы iшiнде қолданылатын (саяжай кезеңiнде, демалыс аймақтары, жолаушылар ағыны жоғарылаған кезеңде жұмыс iстеген кезде);
жолаушылар және жалпы отыруға арналған орындар бойынша автобустардың маршруттағы автобустардың, шағын автобустардың класы және паспорттық сыйымдылығын (қалааралық облысаралықтан басқа, жинақтау алаңшасының сыйымдылығын ескере отырып);
тасымалдаушы туралы мәліметтерді (атауы, мекенжайы, тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда), тасымалдауды ұйымдастырудағы жауапты адамның және басшының телефондары) және оған берiлген рұқсат құжаттарының қолдану кезеңiн қамтиды.

Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Регулярные городские (сельские) и пригородные
автомобильные перевозки пассажиров и багажа
23. Регулярные городские (сельские) и пригородные автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются по утвержденной местными исполнительными органами маршрутной сети, которая формируется на основании утвержденной комплексной схемы развития пассажирского транспорта и анализа пассажиропотоков, по предложениям граждан, организаций.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Определение использования на маршруте регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа микроавтобусов, обосновывается низким пассажиропотоком, при этом протяженность маршрутов с использованием микроавтобусов не должна превышать тридцати процентов общей протяженности маршрутной сети регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Параграф 3. Режимы обслуживания маршрутов регулярных
городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
25. Маршруты регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа обслуживаются в одном из следующих режимов:
1) обычном, осуществляемом городскими автобусами, имеющими не менее двух пассажирских дверей, микроавтобусами, а также междугородными автобусами на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок, с остановками на всех указанных на схеме маршрута остановочных пунктах, расстояние между которыми должно составлять от 400 до 800 метров в черте города;
2) экспрессном (только для городских перевозок), осуществляемом городскими автобусами, имеющими не менее двух пассажирских дверей, с остановками на всех указанных на схеме маршрута остановочных пунктах, расстояние между которыми составляет от 1,5 до 3,0 км.
26. В соответствии со спецификой обслуживания населения регулярные городские (сельские) и пригородные автомобильные перевозки пассажиров и багажа носят следующий характер:
1) постоянный, действующий в течение всего установленного периода суток и всех дней недели;
2) дополнительный, действующий в определенные дни или периоды суток (выходные, праздничные дни или часы "пик");

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдау
23. Жолаушылар мен багажды тұрақты қалалық (ауылдық) және қала маңындағы автомобильмен тасымалдау жергілікті атқарушы органдар бекіткен маршруттық желі бойынша жүзеге асырылады, ол азаматтардың, ұйымдардың ұсыныстары бойынша жолаушылар көлігін дамытудың және жолаушылар ағынын талдаудың бекітілген кешенді схемасы негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдаудың маршрутында шағын автобустарды пайдалану анықтамасы төменгi жолаушылар легiмен негiзделедi, бұл ретте шағын автобустар пайдаланылатын маршруттардың ұзақтығы жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдаудың маршрут желiсiнiң жалпы ұзақтығының отыз пайызынан аспауы тиiс.
3-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың қызмет көрсету режимдерi
25. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттарына мынадай режимдердiң бiрiнде қызмет көрсетiледi:
1) кемiнде екi жолаушы есiгi бар қалалық автобустармен, шағын автобустармен, сондай-ақ қалааралық автобустармен тұрақты қала маңындағы автомобильмен тасымалдаудың маршруттарында, маршруттың схемасында көрсетiлген аялдама пункттерiне тоқтау арқылы жүзеге асырылатын әдеттегi, қала шегiнде олардың арасындағы қашықтық 400-ден 800 метірге дейiн болуы тиiс;
2) кемiнде екi жолаушы есiгi бар қалалық автобустармен және қалааралық автобустармен маршруттың схемасында көрсетiлген аялдама пункттерiне тоқтау арқылы жүзеге асырылатын жедел (қалалық тасымалдау үшiн ғана), олардың арасындағы қашықтық 1,5-ден 3,0 км дейiн болуы мүмкiн.
26. Халыққа қызмет көрсету ерекшелiгiне сәйкес жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдауы мынадай сипатта болуы мүмкiн:
1) тәулiктiң барлық белгiленген кезеңi және аптаның барлық күндерi iшiнде қолданылатын тұрақты;
2) белгiлi бiр күндерде немесе тәулiктiң кезеңдерiнде қолданылатын (демалыс, мерекелiк күндер немесе "қауырт" сағаттар) қосымша;

3) сезонный, действующий в течение заранее установленного промежутка времени (в дачный период, на время функционирования зон отдыха, спортивно-оздоровительных комплексов);
4) временный, действующий кратковременно (в случае возникновения непредвиденных ситуаций на дорожной сети, препятствующих обслуживанию в обычном режиме).
Параграф 4. Порядок осуществления регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
27. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При наличии на маршруте регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа остановочных пунктов "по требованию" пассажирам следует заблаговременно извещать водителя (кондуктора) о необходимости остановки на указанном остановочном пункте. При нахождении пассажиров на таком остановочном пункте водитель делает остановку для их посадки.
31. Проезд пассажиров по маршрутам регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа исключает:
1) вход и выход из автобуса, микроавтобуса до полной его остановки или во время движения;
2) препятствование открытию и закрытию дверей автобуса;
3) отвлечение водителя разговорами во время движения автотранспортного средства;
4) порчу внутреннего оборудования и оснащения салона автобуса, микроавтобуса;
5) курение, мусор, распитие спиртных напитков;
6) перевозку огнеопасных, взрывчатых, отравляющих, легковоспламеняющихся, ядовитых, едких и зловонных веществ, огнестрельного оружия без чехлов и сопроводительных документов.
32. На маршрутах регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа разрешается перевозка пассажиров и наполнение салона автобусов, микроавтобусов в соответствии с их паспортной вместимостью, установленной предприятием-изготовителем:
1) в автобусах стоячие и сидячие места в количестве, не превышающем его полной паспортной вместимости согласно СТ РК 2273-2012 Национальный стандарт Республики Казахстан "Услуги автотранспортные по регулярным и нерегулярным пассажирским перевозкам";

3) алдын ала белгiленген уақыт аралығы iшiнде қолданылатын (саяжай кезеңiнде, демалыс аймақтары, спорттық-сауықтыру кешендерi жұмыс iстеген кезде) маусымдық;
4) қысқа уақытқа қолданылатын (әдеттегi режимде қызмет көрсетуге кедергi жасайтын жол желiсiнде күтпеген жағдайлар туындаған жағдайда) уақытша.
4-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру тәртiбi
27. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдау маршрутында "сұрау бойынша" аялдама пункттерi болған кезде, жолаушылар жүргiзушiге (кондукторға) көрсетiлген аялдама пунктiнде тоқтау қажеттiгi туралы алдын ала хабарлауы керек. Осындай аялдама пунктiнде жолаушылар тұрған кезде, жүргiзушi оларды отырғызу үшiн аялдама жасауы тиiс.
31. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша жолаушылар жол жүргенде:
1) автобустан, шағын автобустан ол толық тоқтағанға дейiн немесе қозғалыс кезiнде шығуға және кiруге;
2) автобустың есiктерiнiң ашылуы мен жабылуына кедергi жасауға;
3) жүргiзушiнi автокөлiк құралының қозғалысы кезiнде әңгiмемен алаңдатуға;
4) автобустың, шағын автобустың салонының iшкi жабдығы мен жарағын бүлдiруге;
5) темекi тартуға, қоқсытуға, спирт iшiмдiктерiн iшуге;
6) от қауiптi, жарылғыш, улағыш, жеңiл тұтанатын, улы, өткiр және күлiмсi иiстi заттарды, құндағы және iлеспе құжаттары жоқ дәрiмен атылатын қаруды тасымалдауға жол берiлмеуi тиiс.
32. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттарында:
1) "Тұрақты және тұрақты емес жолаушылар тасымалы үшін автокөлік қызметі" ҚР СТ 2273-2012 Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес автобустарда тұратын және отыратын орындар, олардың толық паспорттық сыйымдылығынан аспайтын мөлшерде;

2) в микроавтобусах стоячие и сидячие места в количестве, не превышающем его паспортной вместимости.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Провоз ручной клади и багажа
33. На маршрутах регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа разрешается в салоне автобуса, микроавтобуса провозить с собой бесплатно одну ручную кладь размером до 60х40х20 см и весом не более 20 кг, а также инвалидную коляску, одну пару лыж в чехле, детскую коляску или санки (только в автобусах).
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
34. Ручная кладь, превышающая габаритные и весовые размеры, указанные в пункте 33 настоящих Правил, относится к багажу и подлежит перевозке в багажном отделении автобуса, микроавтобуса или в багажном автомобиле, сопровождающем автобус, микроавтобус.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
35. Упаковка и перевозка ручной клади должны исключать возможность причинения какого-либо ущерба (загрязнения или повреждения) другим пассажирам и оснащению салона автобуса, микроавтобуса.
36. На маршрутах регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа разрешается бесплатно перевозить мелких животных и птиц, помещенных в закрытые клетки или в сумках.
37. Собаки перевозятся бесплатно в автобусах на накопительных площадках, с намордником и на поводке.
38. В автобусах, используемых при осуществлении регулярных пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, а также регулярных городских (сельских) автомобильных перевозок пассажиров и багажа в экспрессном режиме, и имеющих багажное отделение, пассажирам разрешается провозить с собой багаж в багажном отделении размером не более 120х60х40 см каждого места за дополнительную плату в соответствии с установленным тарифом.
39. На принятый к перевозке багаж в городском (сельском) сообщении пассажиру выдается разовый контрольный билет, в пригородном сообщении - багажная квитанция.

2) шағын автобустарда тұратын және отыратын орындар оның паспорттық сыйымдылығынан аспайтын мөлшерде.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Қол жүгi мен багажды алып жүру
33. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттарында өлшемі 60х40х20 см дейінгі және салмағы 20 кг аспайтын қол жүгін, сондай-ақ қабы бар бір жұп шаңғыны, бала арбасын немесе шанасын (автобустарда ғана) өзімен бірге тегін алып жүруге рұқсат етіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Осы Қағидалардың 33-тармағында көрсетілген көлем және салмақ өлшемдерінен асатын қол жүгі багажға жатады және автобустың, шағын автобустың багаж бөлімшесінде немесе автобусқа, шағын автобусқа ілесіп жүретін багаж автомобилінде, сондай-ақ тасымалдаушымен қосымша келісім негізінде таксимен тасымалдануға тиіс.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Қол жүгiнiң орамасы мен тасымалдануы басқа жолаушыларға және автобус, шағын автобус салонының жарағына қандай да болмасын залал келтiру (ластау немесе зақымдау) мүмкiндiгiн толық болдырмауы тиiс.
36. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдау маршруттарында жабық торларға немесе сумкаларға салынған ұсақ жануарлар мен құстарды тегiн тасымалдауға рұқсат етiледi.
37. Иттер автобустарда топталу алаңшаларында ғана тұмылдырықпен және қарғы баумен тегін тасымалданады.
38. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қала маңындағы тұрақты тасымалдауын, сондай-ақ жедел режимдегi жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдауын жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын және багаж бөлiмшесi бар автобустарда жолаушыларға өзiмен бiрге багаж бөлiмшесiнде әрбiр орынның өлшемi 120х60х40 см аспайтын багажды белгiленген тарифке сәйкес қосымша ақы үшiн алып жүруге рұқсат етiледi.
39. Жолаушыға тасымалдауға қабылданған багажына қалалық (ауылдық) қатынаста – бiр жолғы бақылау билетi, қала маңындағы қатынаста багаж түбiртегi берiледi.

40. При сдаче багажа к перевозке пассажир может объявить его ценность с уплатой установленного сбора. При этом в багажной квитанции делается соответствующая запись.
Параграф 6. Оплата, регистрация проезда и провоза багажа в городском (сельском) и пригородном сообщениях
Сноска. Заголовок параграфа 6 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
41. Оплата проезда, провоза багажа на регулярных маршрутах перевозок пассажиров и багажа производится пассажиром наличными деньгами кондуктору (водителю) или через систему электронной оплаты за проезд, включая посредством сети Интернет и устройств сотовой связи.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
42. Факт оплаты проезда, провоза ручной клади в городском (сельском) сообщении за наличные деньги фиксируется выдачей пассажиру проездных документов(билетов).
42-1. Регистрация проезда на регулярных маршрутах перевозок пассажиров и багажа, на которых используется электронная система оплаты за проезд, осуществляется пассажиром путем прикладывания электронного проездного документа к рабочей области считывателя соответствующего электронного транспортного терминала самообслуживания пассажира или через систему электронной оплаты за проезд, включая посредством сети интернет и устройств сотовой связи, без выдачи бумажного проездного документа (билета) об оплате за проезд.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
43. При оплате наличными деньгами разовый контрольный билет в форме бумажного проездного документа (билета) действителен только при поездке по одному маршруту, в одном направлении, независимо от расстояния, проезжаемого пассажиром.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

40. Багажды тасымалдауға тапсыру кезiнде жолаушы белгiленген алымды төлеу арқылы оның бағасын көрсетуi мүмкiн. Бұл ретте багаж түбiртегiне тиiстi жазу жазылады.
6-параграф. Қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастағы жол жүру және багажды алып жүру төлемі, тіркеуі
Ескерту. 6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың маршруттарында жол жүру, багаж алып жүру төлемін жолаушы Интернет желісі және ұялы байланыс құрылғылары арқылы сатуды қоса алғанда, қолма-қол ақшамен кондукторға (жүргізушіге) беру немесе жүру үшін электрондық төлеу жүйесі арқылы жасайды.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Қалалық (ауылдық) қатынастағы қолма-қол ақшаға жол жүру, сондай-ақ багажды алып жүру төлемінің фактісі жолаушыға жол жүру құжатын (билетін) берумен белгіленеді.
42-1. Жол жүру үшін электрондық төлеу жүйесі пайдаланылатын жолаушылар мен багажды тасымалдау үшін тұрақты маршруттар бойынша жол жүруді тіркеу жолаушымен жол жүру үшін төлемнің жасалғаны туралы қағаз жол жүру құжатын (билетін) берусіз немесе электрондық төлем жүйесі, оның ішінде интернет және құрылғылар арқылы, жолаушының өзіне-өзі қызмет көрсететін тиісті электрондық көлік терминалының санау құрылғысының жұмыс бетіне электрондық жол жүру құжатын тақау жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-параграф 42-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
43. Қолма-қол ақшамен төлем жасалған жағдайда, қағаз нысанындағы жол жүру құжаты (билеті) бір жолғы бақылау билеті бір маршруттағы, жолаушы жүріп өткен қашықтыққа қарамастан бір бағыттағы бір маршрут бойынша сапар кезінде ғана жарамды.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

44. В случае возникновения обстоятельств, при которых автобус, микроавтобус не продолжает движение по маршруту по техническим причинам, выданные пассажирам разовые контрольные билеты в бумажной форме и подтвержденные разовые отдельные регистрации проезда, при оплате проезда посредством электронного проездного документа - являются действительными для проезда на другом автобусе, микроавтобусе этого же маршрута.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
45. Оплата проезда и провоза багажа на маршрутах регулярных внутриреспубликанских перевозок пассажиров и багажа, за исключением городских (сельских) и пригородных, производится пассажиром в кассу автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, в том числе посредством электронной продажи, включая сети Интернет, при осуществлении поездки из начального пункта маршрута или кондуктору (водителю) при посадке на промежуточном пункте маршрута в соответствии с тарифом.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
45-1. Перевозчики соблюдают условия по содержанию и эксплуатации диспетчерской системы и системы электронной оплаты за проезд.
Сноска. Правила дополнены пунктом 45-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
46. Подтверждение оплаты проезда в пригородном сообщении за наличные деньги фиксируется выдачей пассажиру проездного документа (билета) в бумажной форме.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
46-1. Регистрация проезда в пригородном сообщении, в котором используется электронная система оплаты за проезд, осуществляется пассажиром путем прикладывания электронного проездного документа к рабочей области считывателя соответствующего электронного транспортного терминала самообслуживания пассажира, без выдачи бумажного проездного документа (билета) об оплате за проезд.
Сноска. Правила дополнены пунктом 46-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

44. Техникалық себептер бойынша автобус, шағын автобус маршрут бойынша қозғалысты жалғастыруы мүмкiн емес жағдайлар туындаған жағдайда, жолаушыларға берiлген қағаз нысанындағы бiр жолғы бақылау билеттерi және жол жүрудің расталған бір жолғы бөлек тіркеулері, электрондық жол жүру құжаты арқылы жол жүру төлемі жасалған болса – осы маршруттың басқа автобусында, шағын автобусында жол жүру үшiн жарамды болып табылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Қалалық (ауылдық) және қала маңын қоспағанда, жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарында жол жүру және багажды алып жүру төлемін жолаушы маршруттың бастапқы пунктінен сапарды жүзеге асыру кезінде автовокзалдың, автостанцияның, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің кассасына, оның ішінде Интернет жүйесін қоса алғанда, электрондық сату арқылы немесе маршруттың аралық пунктінде отырғызу кезінде кондукторға (жүргізушіге) тарифке сәйкес төлейді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45-1. Тасымалдаушылар электрондық диспетчерлеу жүйесін және электрондық төлеу жүйесін ұстау және қолдану талабын сақтауға тиіс.
Ескерту. 6-параграф 45-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
46. Қала маңындағы қатынаста қолма-қол ақшамен жол жүру төлемiнiң растамасы жолаушыға қағаз нысанындағы жол жүру құжатын (билетін) берумен белгiленедi.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46-1. Жол жүру үшiн электрондық төлеу жүйесi пайдаланылатын қала маңындағы қатынастағы жол жүруді тіркеу жолаушымен жол жүру үшін төлемнің жасалғаны туралы қағаз жол жүру құжатын (билетін) берусіз, жолаушының өзіне-өзі қызмет көрсететін тиісті электрондық көлік терминалының санау құрылғысының жұмыс бетіне электрондық жол жүру құжатын тақау жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-параграф 46-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

47. Факт оплаты провоза багажа фиксируется выдачей пассажиру багажной квитанции.
48. Продажа проездных билетов длительного пользования, как в бумажной, так и в электронной форме, на определенный календарный срок производится предварительно, в установленных местным исполнительным органом - пунктах продажи, а также перевозчиками - через кондукторов или водителей.
Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
49. Проездные билеты длительного пользования, как в бумажной, так и в электронной форме, предназначенные для поездок в городском (сельском) сообщении, не действительны на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
50. Действие проездных билетов длительного пользования, как в бумажной, так и в электронной форме, не распространяется на провоз багажа и ручной клади сверх установленной нормы.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
51. Пассажир, имеющий проездной билет длительного пользования в бумажной форме, предъявляет его кондуктору, контролеру (водителю) при посадке в автобус, микроавтобус. Пассажир, имеющий проездной билет длительного пользования в электронной форме, при посадке в автобус, микроавтобус самостоятельно осуществляет регистрацию проезда путем прикладывания электронного проездного билета длительного пользования к рабочей области считывателя соответствующего электронного транспортного терминала самообслуживания пассажира.
Сноска. Пункт 51 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
52. Если пассажир пользуется льготным проездным билетом длительного пользования в бумажной или электронной форме, то он предъявляет также документ, подтверждающий его право на льготу за исключением пассажиров, использующих персонифицированный льготный электронный билет длительного пользования.
Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

47. Багажды алып жүру төлемiнiң айғағы, жолаушыға багаж түбiртегiн берумен белгiленедi.
48. Белгілі күнтізбелік мерзімге қағаз, сондай-ақ және электрондық нысандағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерін сату алдын ала, жергiлiктi атқарушы орган белгілеген сату орындарында, сондай-ақ тасымалдаушылар-кондукторлар немесе жүргізушілер арқылы жүргiзіледi.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Қалалық (ауылдық) қатынастағы сапарларға арналған қағаз, сондай-ақ және электрондық нысандағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерi жолаушылар мен багажды автомобильмен қала маңы тұрақты тасымалдаудың маршруттарында жарамсыз.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Қағаз және электрондық нысандағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билеттерiнiң қолданылуы белгiленген нормадан артық қол жүгiн және багажды алып жүруге қолданылмайды.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Қағаз нысанындағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билетi бар жолаушы оны кондукторға, бақылаушыға (жүргiзушiге) автобусқа, шағын автобусқа мiнген кезде көрсетедi. Электрондық нысандағы ұзақ пайдаланудағы жол жүру билетi бар жолаушы автобусқа, шағын автобусқа мінген кезде жолаушының өзіне-өзі қызмет көрсететін тиісті электрондық көлік терминалының санау құрылғысының жұмыс бетіне электрондық жол жүру құжатын тақау жолымен жол жүруді тіркеуді өз бетінше жүзеге асырады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Егер жолаушы қағаз нысанындағы немесе электрондық нысандағы жеңiлдiктi ұзақ пайдаланудағы жол жүру билетiн пайдаланса, дербестендірілген жеңiлдiктi ұзақ пайдаланудағы электрондық жол жүру билетiн пайдаланатын жолаушыларды қоспағанда, онда сондай-ақ ол жеңiлдiкке құқығын растайтын құжатты ұсынады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 7. Регулярные межрайонные (междугородные
внутриобластные) автомобильные перевозки пассажиров и багажа
53. Регулярные внутрирайонные и межрайонные (междугородные внутриобластные) автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются по утвержденной местными исполнительными органами маршрутной сети, которая формируется на основании анализа пассажиропотоков, необходимости обеспечения транспортной доступности жителям отдаленных сельских населенных пунктов, а также по предложениям граждан и организаций.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
54. Построение маршрутных сетей регулярных внутрирайонных и межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа осуществляется на основе следующих принципов:
1) обеспечения потребностей населения в перевозках;
2) максимально возможного охвата всех близлежащих населенных пунктов на пути следования маршрута;
3) использования для работы на маршрутах оптимального количества и типа (класса) автобусов, микроавтобусов в целях повышения качества и безопасности перевозок, а также снижения количества экологически вредных выбросов.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
55. В случаях безостановочного движения по маршруту более четырехсот километров перевозчик предусматривает технологические остановки не менее десяти минут для отдыха и обеспечения нужд пассажиров. Подсадка пассажиров на технологических остановках не осуществляется.
Параграф 8. Требования к обустройству маршрутов регулярных
межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
56. Маршруты регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа прокладываются по автомобильным дорогам республиканского и местного значений, имеющих категории не ниже V.
57. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Промежуточные остановочные пункты регулярных маршрутов межрайонных (междугородных внутриобластных), внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, расположенные в городах и крупных сельских населенных пунктах, должны находиться на автовокзалах, автостанциях, пунктах обслуживания пассажиров.

7-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) тұрақты тасымалдау
53. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданішілік (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдау жергілікті атқарушы органдар бекіткен маршрут желісі бойынша жүзеге асырылады, ол жолаушылар легін талдау, шалғай ауылдық елді мекендердің тұрғындарына көлік жеңілдігін қамтамасыз ету негізінде, сондай-ақ азаматтар мен ұйымдардың ұсыныстары бойынша жасалады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданішілік (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдаудың маршруттық желілерін салу мынадай қағидаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) халықтың тасымалдауға мұқтаждығын қамтамасыз ету;
2) маршруттың жүру жолындағы барлық жақын жатқан елді мекендерді қамтудың барынша мүмкіндігі;
3) тасымалдаудың сапасы мен қауіпсіздігін арттыру, сондай-ақ экологиялық зиянды қалдықтардың мөлшерін төмендету мақсатында маршруттарда жұмыс істеу үшін автобустардың, шағын автобустардың оңтайлы саны мен үлгісін (класын) пайдалану.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Маршрут бойынша 400 километрден астам тоқтаусыз жүрген жағдайда тасымалдаушы жолаушылардың демалуы және қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету үшiн кемiнде он минут технологиялық аялдаулар көздеу тиiс. Технологиялық аялдауларда қосымша жолаушыларды отырғызу жүзеге асырылмайды.
8-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдаудың маршруттарын жайғастыруға қойылатын талаптар
56. Жолаушылар мен тұрақты тасымалдаудың маршруттары ең төменi V санаты бар республикалық және жергiлiктi маңызы бар автомобиль жолдары бойынша жасалады.
57. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк), ауданiшiлiк тұрақты тасымалдау маршруттарының қалаларда және iрi ауылдық елдi мекендерде орналасқан аралық аялдау пункттерi автовокзалдарда, автостанцияларда, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде болуы тиiс.

59. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Порядок осуществления регулярных межрайонных
(междугородных внутриобластных), автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
60. При посадке в автобус, микроавтобус, троллейбус у пассажира проверяется наличие проездного документа (билета). На автовокзалах, автостанциях проверку осуществляет дежурный по посадке, а на пунктах обслуживания пассажиров и остановочных пунктах, где таких дежурных нет – водители или контролеры.
Если пассажир приобрел электронный проездной документ (билет), то достаточным основанием для права воспользоваться поездкой являются электронный проездной документ (билет) или документ, удостоверяющий личность, в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов, при этом проездной документ (билет) в бумажной форме не выдается.
Сноска. Пункт 60 с изменениями, внесенными приказами Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 04.10.2021 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Билеты на проезд по маршруту межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа являются действительными только на указанный в них день и номер рейса.
62. Пассажиры сохраняют проездные документы (билеты), за исключением электронного проездного документа (билета), в течение всего времени поездки.
63. Пассажир занимает место в автобусе согласно указанному в билете номеру. При перевозке исключается перевозка пассажиров в количестве, превышающем количество мест для сидения автобуса.
64. В случае следования с пассажиром нескольких детей в возрасте до 7 лет каждому из них, предоставляется отдельное место.
65. При осуществлении поездки на маршрутах межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа исключается:
1) внесение исправлений в проездные документы;
2) провоз багажа в салоне автобуса, микроавтобуса;
3) курение, мусор, распитие спиртных напитков;
4) отвлечение водителя разговорами, а также хождение по салону во время движения автобуса;
5) перевозка огнеопасных, взрывчатых, отравляющих, легковоспламеняющихся, ядовитых, едких и зловонных веществ, огнестрельного оружия без чехлов и сопроводительных документов, а также предметов и вещей, которые наносят ущерб (загрязнение или повреждение) пассажирам либо оборудованию или оснащению салона автобуса.

59. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру тәртібі
60. Автобусқа, шағын автобусқа, троллейбусқа отырғызу кезiнде жолаушының жол жүру құжатының (билетiнiң) болуы тексерiледi. Автовокзалдарда, автостанцияларда тексеруді отырғызу бойынша кезекшi, ал жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде және осындай кезекшiлер жоқ аялдама пункттерiнде – жүргiзушiлер немесе кондукторлар жүзеге асырады.
Егер жолаушы электрондық жол жүру құжатын (билетті) сатып алса, онда электрондық жол жүру құжаты (билет) немесе жеке басты куәландыратын құжат түпнұсқасында не цифрлық құжаттар сервисін қолдана отырып, электрондық құжат нысанында сапарды қолдану құқығы үшін жеткілікті негіздеме болып табылады, бұл ретте қағаз нысанындағы жол жүру құжаты (билет) берілмейді.
Ескерту. 60-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.10.2021 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
61. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдау маршруты бойынша жол жүру билеттерi, оларда көрсетiлген күн мен рейстiң нөмiрiне ғана жарамды болып табылады.
62. Жолаушылар электрондық жол жүру құжаттарынан (билеттерінен) басқа жол жүру құжаттарын (билеттерiн) бүкіл сапар уақыты бойы сақтайды.
63. Жолаушы билетте көрсетiлген нөмiрге сәйкес автобуста орын алады. Тасымалдау кезiнде жолаушыларды, автобустың отыратын орындар санынан асатын мөлшерде тасымалдауға жол берiлмейдi.
64. Жолаушымен 7 жасқа дейiнгi бiрнеше бала жүрген жағдайда, олардың әрқайсысына жеке орын берiледi.
65. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдаудың маршруттарында сапарды жүзеге асыру кезiнде:
1) жол жүру құжаттарына қандай да болмасын түзетулер енгiзуге;
2) автобустың, шағын автобустың салонында багаж алып жүруге;
3) темекi тартуға, қоқсытуға, спирт iшiмдiктерiн iшуге;
4) жүргiзушiнi әңгiмемен алаңдатуға, сондай-ақ автобустың қозғалысы кезiнде салон iшiнде жүруге;
5) от қауiптi, жарылғыш, улағыш, жеңiл тұтанатын, улы, уытты және күлiмсi иiстi заттарды, құндағы және дәрiмен атылатын iлеспе құжаттары жоқ қаруды, сондай-ақ жолаушыларға, не автобус салонының жабдығына немесе жарағына залал (ластау немесе зақымдау) келтiруi мүмкiн заттар мен бұйымдарды тасымалдауға жол берiлмейдi.

Параграф 10. Перевозка багажа в багажных автомобилях
66. На маршрутах регулярных международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных), автомобильных перевозок пассажиров и багажа, где перевозчиком организовано движение багажных автомобилей, пассажиры могут сдавать багаж (груз) для перевозки в багажном автомобиле.
При регулярных международных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, багажный автомобиль получает соответствующее разрешения, если таковое предусмотрено международными договорами Республики Казахстан в области автомобильного транспорта.
Прием багажа к перевозке в багажном автомобиле на промежуточных остановочных пунктах производится при предъявлении пассажиром проездных документов (билетов) на проезд по соответствующему маршруту.
67. Сдаваемый к перевозке багаж по своим свойствам и упаковке не затрудняет погрузку и размещение в багажном автомобиле, а также не причинят вред багажу других пассажиров. Тара и упаковка обеспечивает целостность и сохранность багажа в течение всей перевозки.
68. Пассажир, желающий отправить багаж в багажном автомобиле, предъявляет его к сдаче заблаговременно - не позднее 10 минут до отправления автобуса.
69. Багаж в неисправной упаковке к перевозке в багажном автомобиле не принимается. Багаж, упаковка которого имеет такие недостатки, которые не вызывают опасений утраты или порчи багажа, принимается к перевозке с отметкой об этих недостатках в багажной квитанции.
70. При приеме багажа к перевозке в багажном автомобиле пассажиру выдается багажная квитанция.
71. Багаж, перевозимый в багажном автомобиле, выдается в пункте назначения предъявителю багажной квитанции.
72. Принятый к перевозке багажным автомобилем багаж доставляется в пункт назначения не позднее дня прибытия пассажира в этот пункт по расписанию.
73. Багаж, невостребованный пассажиром в пункте назначения, передается перевозчиком на ответственное хранение, за которое владельцу багажа предъявляется соответствующая плата. Место хранения багажа выбирается по усмотрению перевозчика.
74. Перевозчик, принявший багаж к перевозке, обеспечивает его сохранность с момента принятия багажа к перевозке и до выдачи его пассажиру (лицу, уполномоченному на получение багажа) или, в случае не востребования багажа, до сдачи его в камеру хранения.
75. Определение утраты, недостачи и повреждения (порчи) багажа, принятого к перевозке багажным автомобилем, определяется согласно пункту 143 настоящих Правил и размеры возмещения перевозчиком ущерба разрешаются в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.

10-параграф. Багаж автомобильдерiмен багажды тасымалдау
66. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдау маршруттарында тасымалдаушы багаж автомобильдерiнiң қозғалысын ұйымдастырған жерлерде жолаушылар багажды (жүкті) багаж автомобилiнде тасымалдау үшiн тапсыруы мүмкiн.
Егер Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы халықаралық шарттарында сондай қарастырылса, халықаралық жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау кезінде багажды автомобиль тиісті рұқсат құжат алады.
Аралық аялдама пункттерiнде багажды багаж автомобилiнде тасымалдауға қабылдау жолаушы тиiстi маршрут бойынша жол жүру құжаттарын (билеттерiн) көрсету кезiнде жүргiзiледi.
67. Тасымалдауға тапсырылатын багаж өзiнiң сипаты мен орамасы бойынша багаж автомобилiне тиеудi және орналастыруды қиындатпауы, сондай-ақ басқа жолаушылардың багажына зиян келтiрмеуi тиiс. Ыдыс пен орама барлық тасымал бойы багаждың бүтiндiгi мен сақталуын қамтамасыз етуi тиiс.
68. Багажды багаж автомобилiмен жiберуге тiлек бiлдiрген жолаушы оны тапсыруға алдын ала - автобус жөнелтiлгенге дейiн 10 минуттан кешiктiрмей ұсынады.
69. Багаж автомобилiнде тасымалдауға жарамсыз орамадағы багаж қабылданбайды. Орамасының, багаждың жоғалу немесе бүлiну қаупiн туғызбайтын осындай кемшiлiктерi бар багаж, багаж түбiртегiндегi осы кемшiлiктер туралы белгi арқылы тасымалдауға қабылдануы мүмкiн.
70. Багаж автомобилiнде тасымалдауға багажды қабылдау кезiнде жолаушыға багаж түбiртегi берiледi.
71. Багаж автомобилiнде тасымалданатын багаж бару пунктiнде багаж түбiртегiн көрсетушiге берiледi.
72. Багаж автомобилiмен тасымалдауға қабылданған багаж бару пунктiне, жолаушының осы пунктке кесте бойынша келген күнiнен кешiктiрмей жеткiзiледі.
73. Бару пунктiнде жолаушы талап етпеген багаж жауапты сақталу үшiн тасымалдаушыға берiледi, ол үшiн багаждың иесiнен тиiстi ақы талап етiледi. Багажды сақтау орны тасымалдаушының қарауы бойынша таңдалады.
74. Багажды тасымалдауға қабылдаған тасымалдаушы, багажды тасымалдауға қабылдаған сәттен бастап және оны жолаушыға (багажды алуға уәкiлеттi адамға) бергенге дейiн немесе багаж талап етiлмеген жағдайда, оны сақтау камерасына тапсырғанға дейiн сақталуын қамтамасыз етедi.
75. Багаж автомобилiмен тасымалдауға қабылданған багаждың жоғалуын, жетiспеуiн және зақымдануын (бүлiнуiн) анықтау осы Қағидалардың 143-тармағына сәйкес белгiленедi және тасымалдаушының залалды өтеуі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен белгіленген тәртіпте шешіледі.

Сноска. Пункт 75 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 115 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 11. Оплата, регистрация проезда и провоза багажа на маршрутах регулярных международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
76. Оплата, регистрация проезда и провоза багажа по маршрутам международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа производится пассажирами в кассу автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, а на промежуточных остановочных пунктах маршрутов – кондуктору (водителю) непосредственно при посадке в автобус до его отправления от остановочного пункта или через электронную систему оплаты за проезд.
Оплата проезда по маршрутам международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных), в пригородных сообщениях может производиться через пассажирское агентство или через электронную систему оплаты за проезд.
Оплата проезда и провоза багажа по маршрутам международных, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа принимается автовокзалами, автостанциями, пунктами обслуживания пассажиров, а также агентствами или информационными системами по продаже электронных билетов и осуществляется на основании документа, удостоверяющего личность пассажира, в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов. Посадка пассажиров осуществляется путем сверки фамилии, имени и отчества указанных в билете с документом, удостоверяющего личность пассажира, в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов.
Сноска. Пункт 76 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.10.2021 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдаудың маршруттарында жол жүру және багажды алып жүру төлемi, тіркеуі
Ескерту. 11-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысiшiлiк) тасымалдаудың маршруттары бойынша жол жүру және багажды алып жүру төлемін, тіркеуін жолаушылар автовокзалдың, автостанцияның, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің кассасына, ал маршруттардың аралық аялдама пункттерінде кондукторға (жүргiзушiге) тікелей автобусқа отырғызу кезінде, ол аялдама пунктінен жөнелтілгенге дейін, немесе жол жүру үшін электрондық төлем жүйесі арқылы төлейді.
Халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік), қала маңындағы қатынастарда маршруттары бойынша жол жүруге төлем жолаушылар агенттігі немесе жол жүру үшін электрондық төлем жүйесі арқылы жүргізілуі мүмкін.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдау маршруттары бойынша жол жүру және багажды алып жүру төлемін, автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері, сондай-ақ агенттік немесе электрондық билеттерді сататын ақпарат жүйесімен қабылданады және жолаушының жеке басын растайтын құжаттар түпнұсқасында не цифрлық құжаттар сервисін қолдана отырып, электрондық құжат нысаны негізінде жүзеге асырады. Жолаушыларды отырғызу жолаушының жеке басын куәландыратын құжатпен түпнұсқасында не цифрлық құжаттар сервисін қолдана отырып, электрондық құжат нысанында билетте көрсетілген тегі, аты, әкесінің атын тексеру арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.10.2021 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

77. Если пассажир приобретает проездной документ (билет) на бумажном носителе, то факт оплаты проезда фиксируется выдачей пассажиру проездного документа (билета), содержащего следующую информацию:
1) серию и номер билета;
2) пункты отправления и назначения;
3) оплаченную стоимость проезда, с указанием комиссионного и страхового сборов;
4) дату выдачи билета;
5) дату и время отправления автобуса из начального пункта;
6) номер рейса;
7) номер посадочного места пассажира.
78. Подтверждением оплаты проезда при приобретении электронного проездного документа (билета) является наличие информации в электронной системе оплаты за проезд.
Сноска. Пункт 78 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
79. Факт оплаты провоза багажа фиксируется выдачей пассажиру багажной квитанции.
80. Если билет в бумажном виде приобретается пассажиром в пути следования на промежуточных остановочных пунктах маршрута, расположенных вне автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, то кондуктор (водитель) проставляет в билете номер рейса, начальный и конечный пункты следования пассажира, оплаченную стоимость проезда, номер посадочного места, дату и время отправления, а также делает соответствующую запись в билетно-учетном листе.
Сноска. Пункт 80 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Регулярные междугородные межобластные
(включая столицу и город республиканского значения)
автомобильные перевозки пассажиров и багажа
81. Регулярные междугородные межобластные (включая столицу и город республиканского значения) автомобильные перевозки пассажиров и багажа организуются местными исполнительными органами по инициативе уполномоченного органа в области автомобильного транспорта.
82. Регулярные междугородные межобластные (включая столицу и город республиканского значения) автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются перевозчиками, победившими в конкурсе на право обслуживания маршрутов указанных перевозок пассажиров и багажа и получившими Свидетельство, на основании договоров, заключаемых между перевозчиками и соответствующими местными исполнительными органами.
83. Внесение изменений по подвижному составу, в Свидетельствах, допускается органом, выдавшим данное Свидетельство, при обращении перевозчика и с условием того, что:

77. Егер жолаушы жол жүру құжатын (билетті) қағаз жеткізгіште сатып алса, онда жол жүру төлемiнiң фактiсi жолаушыға мынадай ақпаратты қамтитын жүру құжатын (билетті) берумен белгiленедi:
1) билеттiң сериясы мен нөмiрi;
2) жөнелту және бару пункттерi;
3) комиссиялық және сақтандыру алымдары көрсетiлген төленген жол жүру құны;
4) билеттiң берiлген күнi;
5) бастапқы пункттен автобустың жөнелтiлген күнi мен уақыты;
6) рейстiң нөмiрi;
7) жолаушының отыру орнының нөмiрi.
78. Электрондық жол жүру құжатын (билетін) сатып алу кезінде жол жүру үшін электрондық төлем жүйесінде ақпараттың болуы – жол жүру төлемінің растамасы болып табылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Багажды алып жүру төлемінің фактісі жолаушыға багаж түбіртегін берумен белгіленеді.
80. Егер қағаз түріндегі билетті жолаушы жүру жолында маршруттың автовокзалдан, автостанциядан, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінен тыс орналасқан аралық аялдама пункттерiнде сатып алса, онда кондуктор (жүргiзушi) билетке рейстiң нөмiрiн, жолаушының бастапқы және соңғы жүру пункттерiн, төленген жол жүру құнын, отыратын орнының нөмiрiн, жөнелтілу күнi мен уақытын қояды, сондай-ақ билет-есепке алу парағында тиiстi жазу жазады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық
(астана мен республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тұрақты тасымалдауы
81. Жолаушылар мен багажды автомобильмен облысаралық (астана мен республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тұрақты тасымалдау автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның бастамасы бойынша жергілікті атқарушы органдармен ұйымдастырылады.
82. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық (астана мен республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тұрақты тасымалдауы көрсетілген жолаушылар мен багажды тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығы конкурсында жеңген және тиісті жергілікті атқарушы органдар мен тасымалдаушылар арасында жасалған шарттар негізінде Куәлік алған тасымалдаушылар жүзеге асырады.
83. Куәліктердегі жылжымалы құрам бойынша өзгерістер енгізуге тасымалдаушы өтiнiш бергенде және:

1) заменяемый подвижной состав является аналогичного класса и года выпуска (или выше);
2) дополняемый подвижной состав в основной состав Свидетельства не ниже класса и года выпуска подвижного состава, ранее указанного в качестве основного состава;
3) дополняемый подвижной состав в резервный состав Свидетельства не ниже класса и года выпуска подвижного состава, ранее указанного в качестве резервного состава.
Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
84. Проезд, провоз ручной клади и багажа, а также их оплата на маршрутах регулярных междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа осуществляются в порядке, установленным параграфами 5, 11 и 12 главы 2 настоящих Правил.
Параграф 13. Порядок согласования расписаний движения по
маршрутам регулярных автомобильных перевозок пассажиров
и багажа в междугородном межобластном сообщении
85. По результатам обследования междугородных межобластных маршрутов уполномоченный орган в области автомобильного транспорта составляет рекомендуемые расписания движения по ним и направляет на согласование в местные исполнительные органы каждой области (столицы и города республиканского значения), по территории которой пролегает маршрут.
86. Срок согласования местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) расписаний движения по междугородным межобластным маршрутам составляет не более 5 рабочих дней со дня поступления данных материалов.
Согласования расписаний движения осуществляется с учетом условии пунктов 13-16 настоящих Правил.
87. В случае предоставления местными исполнительными органами отличных между собой замечаний по расписаниям движений уполномоченный орган в области автомобильного транспорта вырабатывает компромиссное решение и утверждает данный маршрут.
88. По результатам утвержденного маршрута уполномоченный орган в области автомобильного транспорта вносит его в реестр междугородных межобластных маршрутов.
Параграф 14. Регулярные международные автомобильные
перевозки пассажиров и багажа
89. Порядок проезда по маршрутам регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа в части, не урегулированной международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, регламентируется настоящими Правилами.

1) ауыстырылатын жылжымалы құрамның класы және шығу жылы ұқсас (немесе одан жоғары);
2) куәліктің негізгі құрамына толықтырылатын жылжымалы құрам негізгі құрам ретінде көрсетілген жылжымалы құрамның класы және шығарылған жылынан төмен емес;
3) куәліктің резервті құрамына толықтырылатын жылжымалы құрам резервті құрам ретінде көрсетілген жылжымалы құрамның класы және шығарылған жылынан төмен емес болып табылған жағдайда осы куәлiктi берген орган рұқсат бередi.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тұрақты тасымалдаудың маршруттарындағы жол жүру, қол жүгі мен багажды алып жүру, сондай-ақ олардың төлемі осы Қағидалардың 2-тарауының 5, 11 және 12-параграфінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
13-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық қатынасындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша қозғалыс кестелерін келісу тәртiбi
85. Қалааралық облысаралық маршруттарды зерттеу нәтижелері бойынша автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган олар бойынша ұсынылатын маршрут схемалары мен қозғалыс кестелерін жасайды және аумағы бойынша маршрут өтетін облыстың (астананың және республикалық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарына келісуге жiбередi.
86. Облыстардың (республикалық маңызды қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдардың қалааралық облысаралық маршруттар бойынша қозғалыс кестелерiн келiсу мерзiмi, осы материалдар оларға келiп түскен сәттен бастап кемiнде 5 жұмыс күнiн құрайды.
Қозғалыс кестелерiн келiсу осы Қағидалардың 13-16 тармақтарындағы шарттарды ескере отырып жүзеге асырылады.
87. Жергiлiктi атқарушы органдар қозғалыс маршрутының схемасы мен олар бойынша қозғалыстар кестелерi бойынша өзара айырмашылығы бар ескертулер берген жағдайда, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган тиiстi маршрут бойынша ымыралы шешiм шығарады және осы маршрутты бекітеді.
88. Бекітілген маршрут нәтижелері бойынша автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган оны қалааралық облысаралық маршруттардың тiзiлiмiне енгiзедi.
14-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдау
89. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша жол жүру тәртiбi Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен реттелмеген бөлiгiнде осы Қағидаларда регламенттеледі.

90. На регулярных перевозках пассажиров и багажа в международном сообщении перевозка пассажиров между пунктами на территории Республики Казахстан не осуществляется, за исключением перевозки пассажиров и багажа отечественными перевозчиками между населенными пунктами области Республики Казахстан, через которые осуществляется выезд в иностранное государство или въезд с иностранного государства не осуществляется.
Сноска. Пункт 90 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
90-1. Предпринимательская деятельность по перевозке пассажиров, багажа автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки автотранспортными средствами, временно ввезенными на территорию Республики Казахстан, не осуществляется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 90-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 15. Порядок организации регулярных международных
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
91. Для организации регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчик согласовывает свое решение осуществлять автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении с партнером (перевозчиком) из другого государства, в которое предполагается осуществление перевозок, и заключает с ним соответствующий договор.
92. Для получения от уполномоченного органа в области автомобильного транспорта согласованных схем и расписаний движения по маршруту, тарифов на перевозку пассажиров и багажа, разрешения на осуществление регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - Разрешение), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - разрешительные документы на международные перевозки), а также продления срока их действия перевозчик представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта заявку в произвольной форме с приложением следующих документов в электронной форме посредством информационной аналитической системы "Электронные обращения" или в бумажной форме в канцелярию уполномоченного органа в области автомобильного транспорта оформленных в отдельную прошнурованную, пронумерованную и заверенную подписью ответственного лица заявителя, а также печатью (при наличии) папку, за исключением документов, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) настоящего пункта:

90. Жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде, Қазақстан Республикасы облыстарының шет мемлекетке шығу немесе шет мемлекеттен кіру жүзеге асырылатын елді мекендері арасында отандық тасымалдаушылардың жолаушылар мен багажды тасымалдауын қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында жолаушылар тасымалдауға тыйым салынады.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90-1. Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген автокөлік құралдарымен тасымалдауды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында шет мемлекеттің аумағында тіркелген автокөлік құралдарымен жолаушыларды, жүктерді тасымалдау жөніндегі кәсіпкерлік қызмет жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 14-параграф 90-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-параграф. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты халықаралық тасымалдауды ұйымдастыру тәртiбi
91. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тасымалдауды ұйымдастыру үшiн тасымалдаушы халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру шешiмiн тасымалдауды жүзеге асыру болжанып отырған басқа мемлекеттегi әрiптесiмен келiседi және онымен тиiстi шарт жасасады.
92. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органнан маршрут бойынша келісілген қозғалыс схемалары мен маршрут бойынша қозғалыс кестелерін, жолаушылар мен багажды тасымалдауға арналған тарифтерді, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсатты (бұдан әрі - Рұқсат) (бұдан әрі - халықаралық тасымалдауға арналған рұқсат құжаттары) алу үшін, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімін ұзарту үшін тасымалдаушы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға электрондық нысанда "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесі арқылы немесе қағаз нысанда автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның кеңсесіне мынадай құжаттарды қоса бере отырып, еркін нысандағы өтінімді тігілген, нөмірленген және өтініш берушінің жауапты тұлғасы қол қойған, сондай-ақ осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоспағанда мөрмен (болған жағдайда) расталған жеке папкаға ресімделген мына құжаттарды:

1) договор о совместной деятельности перевозчика, имеющего лицензию на право занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении и приложение к лицензии с иностранным перевозчиком;
2) сведения о подвижном составе (количество и тип (класс) автобусов, с разделением на основные и резервные), предусматриваемом к использованию на маршруте, с приложением копий свидетельств о регистрации транспортных средств, при аренде автотранспортных средств - копии договоров аренды автотранспортных средств;
3) копии документов на производственно-техническую базу (собственную или арендованную), расположенную в населенном пункте или пригородной зоне, но в радиусе не более 50 километров от начального пункта маршрута для проведения работ по техническому обслуживанию подвижного состава, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 7 Правил технической эксплуатации автотранспортных средств, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 547 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12221 (далее – Правила технической эксплуатации автотранспортных средств) и копии договора с медицинской организацией или медицинским работником на осуществление профилактического медицинского освидетельствования;
4) расписания движения автобусов по маршруту с указанием места и времени отправления, прибытия и стоянки автобусов, а также расстояний по всем остановочным пунктам и пунктам пропуска через границы государств и скоростного режима движения автобусов;
5) схемы маршрута с указанием адресов автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров, а также наименования автомобильных пунктов пропуска через государственную границу;
6) предлагаемые тарифы на перевозку пассажиров и багажа по остановочным пунктам регулярного международного маршрута в национальной валюте государств регистрации перевозчиков, обслуживающих этот маршрут, с указанием льготного тарифа, предусмотренного подпунктом 5) пункта 1 статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте".
Документы, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) настоящего пункта, подписанные казахстанским и иностранным перевозчиками, заключившими договор об обслуживании регулярного маршрута, и заверенные их печатями (при наличии), представляются в четырех экземплярах.
Схемы движения и расписания движения по маршруту, а также тарифы на перевозки пассажиров и багажа заверяются подписью ответственного лица уполномоченного органа в области автомобильного транспорта и печатью (печать имеет квадратную форму с толщиной рамки 1 миллиметров, темно-синего цвета, высота 5 сантиметров, длина 6 сантиметров, на верхней части наименования уполномоченного органа в области автомобильного транспорта, в середине слова "Автобус бағыты бойынша қозғалысқа рұқсат берілді" и внизу дата заверения и "подпись ________").

1) жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензиясы және лицензияға қосымшасы бар тасымалдаушының шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызметі туралы шартты;
2) көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің көшірмелерін қоса бере отырып, маршрутта пайдалануға көзделетін жылжымалы құрам туралы мәліметтерді (негізгі және резервтік болып бөлінген автобустардың саны мен типі (класы), автокөлік құралдарын жалға алған кезде - автокөлік құралдарын жалға алу шарттарының көшірмелерін;
3) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 547 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12221 болып тіркелген) Автомобиль көлігі құралдарын техникалық пайдалану қағидаларының (бұдан әрі – Автомобиль көлігі құралдарын техникалық пайдалану қағидалары) 7-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу үшін елді мекенде немесе қала маңындағы аймақта, бірақ маршруттың бастапқы пунктінен 50 километрден аспайтын радиуста орналасқан өндірістік-техникалық базаға (жеке немесе жалға алған) құжаттардың көшірмелерін және профилактикалық медициналық куәландыруды жүзеге асыруға медициналық ұйыммен немесе медициналық қызметкермен жасасқан шарттың көшірмелерін;
4) маршрут бойынша автобустардың орны және жөнелтілу, келу және тұру уақыттары, сондай-ақ барлық аялдама пункттері мен мемлекеттердің шекаралары арқылы өткізу пункттері, автобустар қозғалысының жылдамдық режимі бойынша қашықтықтар көрсетілген қозғалыс кестелерін;
5) автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің мекенжайлары, сондай-ақ мемлекеттік шекара арқылы автомобиль өткізу пункттерінің атаулары көрсетілген маршруттың схемаларын;
6) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген жеңілдетілген тарифті көрсете отырып, осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушылар тіркелген мемлекеттердің ұлттық валютасындағы халықаралық тұрақты маршруттың аялдама пункттері бойынша жолаушыларды және багажды тасымалдауға ұсынылатын тарифтерді ұсынады.
Осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар тұрақты маршрутқа қызмет көрсету туралы шарт жасасқан қазақстандық және шетелдік тасымалдаушылар қол қойған және олардың мөрлермен (болған жағдайда) расталған құжаттар төрт данада ұсынылады.
Маршрут бойынша қозғалыс схемасы және қозғалыс кестесі, сондай-ақ жолаушылар мен багажды тасымалдауға тарифтерді автомобиль көлігі саласында уәкілетті органың жауапты тұлғасының қолымен және мөрімен (рамка қалыңдығы 1 миллиметрлі төртбұрыш формалы мөр, жоғары бөлігінде автомобиль көлігі саласында уәкілетті орган атауы, ортасында "Автобус бағыты бойынша қозғалысқа рұқсат берілді" деген сөз бар және астында растау мерзімі және "_________қолы" ) растайды.

Сноска. Пункт 92 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Заявка на продление срока действия разрешительных документов на международные перевозки с приложением документов, указанных в подпункте 4), 5) и 6) пункта 92 настоящих Правил, предоставляется в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта до окончания установленного срока действия разрешительных документов на международные перевозки.
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Уполномоченный орган в области автомобильного транспорта в течение 15 рабочих дней со дня регистрации заявки, при соответствии пакета документов, представленных в бумажной форме в канцелярию уполномоченного органа в области автомобильного транспорта, требованиям пунктов 92 и 101 настоящих Правил, направляет перевозчику и компетентным органам государств, по территории которых пролегает маршрут ходатайство о получении Разрешения на открытие маршрута с приложением к нему документов, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 92 настоящих Правил, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 94 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94-1. Уполномоченный орган в области автомобильного транспорта в течение 15 рабочих дней со дня регистрации заявки, при соответствии пакета документов, представленных в электронной форме посредством информационной аналитической системы "Электронные обращения", требованиям пунктов 92 и 101 настоящих Правил, перевозчику направляется уведомление для представления документов, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 92 настоящих Правил.
После представления перевозчиком документов, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 92 настоящих Правил, уполномоченный орган в области автомобильного транспорта направляет перевозчику и компетентным органам государств, по территории которых пролегает маршрут ходатайство о получении Разрешения на открытие маршрута с приложением к нему документов, указанных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 92 настоящих Правил, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Осы Қағидалардың 92-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, халықаралық тасымалдарға рұқсат беру құжаттарының қолданылу мерзiмiн ұзартуға арналған өтiнiм автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға халықаралық тасымалдарға рұқсат беру құжаттарының белгiленген қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн ұсынылады.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган өтінім тіркелген күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның кеңсесіне қағаз нысанда ұсынылған құжаттар топтамасы осы Қағидалардың 92 және 101-тармақтарының талаптарына сәйкес келген кезде, тасымалдаушыға және аумағы бойынша маршрут өтетін мемлекеттердің құзыретті органдарына, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағидалардың 92-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, маршрутты ашуға Рұқсат алу туралы өтінішхат жібереді.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94-1. "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесі арқылы электрондық нысанда ұсынылған құжаттар топтамасы осы Қағидалардың 92 және 101-тармақтарының талаптарына сәйкес келген кезде, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган өтінім тіркелген күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде тасымалдаушыға осы Қағидалардың 92-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсыну үшін хабарлама жібереді.
Тасымалдаушы осы Қағидалардың 92-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынғаннан кейін, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган тасымалдаушыға және аумағы бойынша маршрут өтетін мемлекеттердің құзыретті органдарына, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағидалардың 92-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, маршрутты ашуға Рұқсат алу туралы өтінішхат жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 94-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94-2. При несоответствии пакета документов, представленных в бумажной или электронной форме, требованиям пунктов 92 и 101 настоящих Правил, уполномоченный орган в области автомобильного транспорта в течение 15 рабочих дней со дня регистрации заявки, направляет перевозчику уведомление с указанием выявленных замечаний.
Сноска. Правила дополнены пунктом 94-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. После получения соответствующих Разрешений от компетентных органов иностранных государств, по территории которых пролегает маршрут, перевозчику выдаются разрешительные документы на международные перевозки.
Разрешение оформляется на каждое расписание движения автобуса, микроавтобуса в двух экземплярах.
96. Копии документов, предусмотренных в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 92 настоящих Правил, в одном экземпляре для ведения реестра передается в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта.
Сноска. Пункт 96 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. В течение 30 календарных дней со дня выдачи Разрешения перевозчик представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта копии договоров, заключаемых перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров в соответствии с настоящими Правилами.
98. Перевозчики обеспечивают наличие в каждом автобусе на маршруте оригиналов или нотариально засвидетельствованные копии разрешительных документов на международные перевозки, выданных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта на подвижной состав, указанный в документах согласно подпункту 2) пункта 92 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98-1. При необходимости внесения в Разрешение изменений и (или) дополнений по подвижному составу, перевозчик, обслуживающий данный маршрут, представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта заявку в произвольной форме с приложением оригинала Разрешения и документов, указанных в подпункте 2) пункта 92 настоящих Правил.

Ескерту. Қағидалар 94-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94-2. Қағаз немесе электрондық нысанда ұсынылған құжаттар топтамасы осы Қағидалардың 92 және 101-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган өтініш тіркелген күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде тасымалдаушыға анықталған ескертулерді көрсете отырып хабарлама жібереді.
Ескерту. Қағидалар 94-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Аумағы бойынша маршрут өтетiн шетел мемлекеттерінің құзыреттi органдарынан тиiстi рұқсаттарды алғаннан кейiн тасымалдаушыға халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсат құжаттары берiледi.
Рұқсат автобустардың, шағын автобустардың әрбір жүру кестесіне екі данадан ресімделеді.
96. Осы Қағидалардың 92-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген құжаттардың көшірмелері бір данада тізілімді жүргізу үшін автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Рұқсат берiлген күннен бастап күнтiзбелiк 30 күн iшiнде тасымалдаушы автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi органға тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкiмшiлiгi осы Қағидаларға сәйкес жасасатын шарттардың көшiрмелерiн ұсынады.
98. Тасымалдаушылар маршруттағы әрбір автобуста осы Қағидалардың 92-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құжаттарда көрсетілген жылжымалы құрамға автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган берген халықаралық тасымалдарға рұқсат беру құжаттарының түпнұсқаларының немесе нотариат куәландырған көшірмелерінің болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98-1. Рұқсатқа жылжымалы құрам бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған кезде, осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушы Рұқсаттың түпнұсқасы мен осы Қағидалардың 92-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарын қоса бере отырып, еркін нысанда автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға өтінім береді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 98-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Изменение маршрута, остановочных пунктов, расписания движения, а также закрытие маршрута производится уполномоченным органом в области автомобильного транспорта на основании заявления перевозчика или местных исполнительных органов по согласованию с компетентными органами иностранных государств, по территории которых пролегает маршрут.
100. При внесении изменений в расписание движения автобусов, перевозчик, обслуживающий данный маршрут, представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта заявку в произвольной форме с приложением документов, указанных в подпунктах 4), 5) и 6 пункта 92 настоящих Правил.
При внесении на согласование дополнительного расписания движения автобусов, перевозчик, обслуживающий данный маршрут, представляет в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта заявку в произвольной форме с приложением документов, указанных в подпунктах 2) и 4) пункта 92 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Перевозчику отказывается в выдаче разрешительных документов на международные перевозки в следующих случаях:
1) документы, прилагаемые к заявке в соответствии с пунктом 92 настоящих Правил, представлены не в полном объеме или содержат недостоверные данные;
2) по заявленному расписанию движения на маршруте функционируют регулярные международные автомобильные перевозки пассажиров и багажа;
3) разница в расписании движения по начальному и промежуточным пунктам открываемого и действующих регулярных международных маршрутах протяженностью более 250 км составляет менее 1 часа;
4) несоответствия предполагаемого к осуществлению перевозок подвижного состава установленным законодательством Республики Казахстан требованиям, а также отсутствия возможности проведения предрейсового (предсменного) технического осмотра автобусов, а также предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей;
5) не получено согласие компетентного органа иностранного государства, по территории которого проходит заявленный маршрут;
6) разница в расписании движения по начальному и промежуточным пунктам открываемого и действующих регулярных международных маршрутах протяженностью до 250 км составляет менее 15 минут.

Ескерту. Қағидалар 98-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Маршрутты, аялдама пункттерiн, қозғалыс кестесiн өзгертудi, сондай-ақ маршрутты жабуды автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган тасымалдаушының немесе жергiлiктi атқарушы органдардың өтiнiшiнiң негiзiнде аумағы бойынша маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарымен алдын ала келiсiм бойынша жүргiзедi.
100. Автобустардың қозғалыс кестесіне өзгерістерді енгізгенде осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға осы Қағидалардың 92-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса отырып еркін нысандағы өтінімді ұсынады.
Автобустардың қосымша қозғалыс кестесін келісуге ұсынған кезде осы бағытқа қызмет көрсететін тасымалдаушы осы Қағидалардың 92-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға еркін нысандағы өтініш береді.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Тасымалдаушыға халықаралық тасымалдауға рұқсат құжаттарын беру мынадай жағдайларда бас тартылады:
1) осы Қағидалардың 92-тармағына сәйкес өтiнiмге қоса берiлген құжаттар толық көлемде емес немесе жалған мәлiметтер болса;
2) өтiнiш берiлген қозғалыс кестесi бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты халықаралық тасымалдау маршруты қызмет етілсе;
3) ашылып жатқан бастапқы және аралық пункттері және қолданыстағы ұзақтығы 250 км асатын тұрақты халықаралық маршруттар бойынша қозғалыс кестесінің айырмашылығы 1 сағаттан аз уақытты құраса;
4) тасымалдауды жүзеге асыруы болжанып отырған жылжымалы құрамның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес келмеуі, сондай-ақ автобустарды рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексерудi, сондай-ақ жүргiзушiлердi рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды жүргiзу мүмкiндiгiнің болмауы;
5) аумағы арқылы өтiнiш берiлген маршрут өтетiн мемлекеттiң құзыреттi органының келiсiмi алынбаса;
6) ашылып жатқан бастапқы және аралық пункттері және қолданыстағы ұзақтығы 250 км дейінгі халықаралық тұрақты маршруттар бойынша қозғалыс кестесінің айырмашылығы 15 минуттан аз уақытты құраса, бас тартылады.

Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 115 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
102. Мотивированный отказ направляется в письменной форме перевозчику.
103. Действие разрешительных документов на международные перевозки, выданных перевозчику, приостанавливаются в срок до шести месяцев в случае:
1) письменного обращения перевозчика, поданного в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта не позднее, чем за 1 месяц до даты предполагаемого прекращения перевозок;
2) письменного обоснованного обращения местных исполнительных органов;
3) выявления фактов нарушений или несоблюдения требований настоящих Правил;
4) если перевозчиком не обеспечиваются условия эксплуатации регулярных маршрутов, установленные компетентными органами иностранных государств, по территории которых он проходит;
4-1) непредставления в сроки, установленные пунктом 97 настоящих Правил, копий договоров, заключаемых между перевозчиком и администрацией автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров;
5) по письменному обращению компетентных органов иностранных государств, по территориям которых проходит регулярный маршрут.
Сноска. Пункт 103 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
104. Действие разрешительного документа, выданного перевозчику, прекращается в случае:
1) письменного обращения перевозчика, поданного не позднее, чем за 1 месяц до даты предполагаемого прекращения перевозок;
2) перевозчиком самовольно, без согласия уполномоченного органа в области автомобильного транспорта были внесены изменения в расписание и схему движения автобусов по маршруту;
3) по письменному обращению компетентных органов иностранных государств, по территориям которых проходит регулярный маршрут;
4) перевозки пассажиров на маршруте не выполняются перевозчиком по истечении месячного срока с даты получения разрешительных документов;
5) перевозки пассажиров на маршруте не выполняются перевозчиком в течение 15 календарных дней в период действия разрешительных документов;
6) перевозчик не подал заявку на получение иностранного разрешения, со сроком действия на один календарный год, согласно пункту 26 Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11704).

Ескерту. 101-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
102. Дәлелдi бас тарту жазбаша нысанда тасымалдаушыға жiберiледi.
103. Тасымалдаушыға халықаралық тасымалдауға берілген рұқсат құжаттарының әрекеті алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруы мүмкін мына жағдайда:
1) тасымалдаушы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға тасымалдауды болжамды тоқтату күнiне дейiн 1 айдан кешiктiрмей жазбаша өтiнiш берген;
2) жергiлiктi атқарушы органдар жазбаша дәлелдi өтiнiш берген;
3) осы Қағидалардың талаптарын бұзу немесе сақтамау фактілері байқалған;
4) егер тасымалдаушы аумағы бойынша маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдары белгiлеген тұрақты маршруттарды пайдалану шарттарын қамтамасыз етпесе;
4-1) тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкiмшiлiгi жасасатын шарттардың көшiрмелерiн осы Қағидалардың 97-тармағында белгiленген мерзiмде ұсынбаған;
5) аумақтары бойынша тұрақты маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарының жазбаша өтiнiшi бойынша алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруы мүмкiн.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Тасымалдаушыға берiлген рұқсат құжатының қолданылуы:
1) тасымалдаушы тасымалдауды болжамды тоқтату күнiне дейiн 3 айдан кешiктiрмей жазбаша өтiнiш берген;
2) тасымалдаушы өз еркiмен, автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның келiсiмiнсiз маршрут бойынша автобустардың қозғалыс кестесi мен схемасына өзгерiстер енгiзген;
3) аумақтары бойынша тұрақты маршрут өтетiн шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарының жазбаша өтiнiшi бойынша;
4) егер тасымалдаушы рұқсат құжаттарын алған күннен бастап айлық мерзiм өткен бойда маршрутта жолаушылар тасымалдауды орындамаса;
5) егер маршрутта жолаушылар тасымалдауды тасымалдаушы рұқсат құжаттарының қолданылу кезеңiнде күнтiзбелiк 15 күн бойы орындамаған жағдайда;
6) егер тасымалдаушы "Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларының 26-тармағына сәйкес күнтізбелік бір жыл қолдану мерзімдегі уақыты бар тасымалдаушы шетелдік рұқсатты алуға өтінім бермеген жағдайда тоқтатылады.

Сноска. Пункт 104 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
104-1. При приостановлении или прекращении действия разрешительных документов, перевозчику направляется мотивированный ответ в течение пяти рабочих дней со дня приостановления или прекращения действий разрешительных документов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 104-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 16. Оплата проезда и провоза
багажа в международном сообщении
105. Порядок приобретения проездных документов (билетов) для проезда в международном сообщении должен соответствовать порядку приобретения билетов в междугородном межобластном сообщении, установленному настоящими Правилами.
При этом, реализация проездных документов (билетов) в международном сообщении осуществляется с указанием в билете фамилии, имени и отчества (при его наличии) пассажира.
Посадка пассажира на рейс осуществляется на основании документа, удостоверяющего личность, в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов, со сверкой фамилии, имени и отчества (при его наличии), указанных в билете.
Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Оплата проезда и провоза багажа в международном сообщении производится в валюте государства, где приобретаются проездные документы (билеты).
Глава 3. Порядок организации и проведения предрейсового и послерейсового медицинского осмотра водителей на маршрутах регулярных и нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
107. Перевозчик обеспечивает прохождение водителями предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования медицинским работником и (или) медицинской организацией в очном формате, либо в онлайн формате посредством автоматизированных систем.
Сноска. Пункт 107 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 27.09.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104-1. Рұқсат құжаттардың қолданылуын уақытша тоқтатқанда немесе тоқтатқанда тасымалдаушыға рұқсат құжаттардың қолданылуын уақытша тоқтатқан немесе тоқтатқан күннен бастап бес жұмыс күн ішінде дәлелді жауап жіберіледі.
Ескерту. 15-параграф 104-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-параграф. Халықаралық қатынаста жол жүру және багажды алып жүру төлемi
105. Халықаралық қатынаста жол жүру үшін жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатып алу тәртібі осы Қағидаларда белгіленген қалааралық облысаралық қатынаста билеттерді сатып алу тәртібіне сәйкес келуге тиіс.
Бұл ретте халықаралық қатынаста жол жүру құжаттарын (билеттерін) өткізу билетте жолаушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіле отырып жүзеге асырылады.
Жолаушыны рейске отырғызу жеке басын куәландыратын құжаттың негізінде, түпнұсқада не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат нысанында, билетте көрсетілген тегін, атын және әкесінің атын (бар болса) салыстыра отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Халықаралық қатынаста жол жүру және багажды алып жүру төлемi, жол жүру құжаттары (билеттерi) сатып алынған мемлекеттiң валютасымен жүргiзiледi.
3-тарау. Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты және тұрақты емес тасымалдау маршруттарында жүргізушілерді рейс алдында және рейстен кейін медициналық қарап тексеруді ұйымдастыру және одан өткізу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
107. Тасымалдаушы жүргізушілердің медициналық қызметкердің және (немесе) медициналық ұйымның жеке форматта немесе автоматтандырылған жүйелер арқылы онлайн форматта рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан өтуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 27.09.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

108. Водитель проходит предрейсовое и послерейсовое медицинское освидетельствование не ранее, чем за тридцать минут до выхода в рейс (в смену) и не позднее тридцать минут после завершения рейса или до начала работы и после работы на такси:
в очном формате по предъявлению им путевого листа или бортового журнала, а также документа, удостоверяющего личность, в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов;
в онлайн формате при наличии путевого листа в элекронном виде, посредством автоматизированных систем, после прохождения биометрической и (или) других способов идентификации.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 27.09.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. При необходимости выполнения нескольких рейсов в течение дня предрейсовое и послерейсовое медицинское освидетельствование проводится однократно перед первым рейсом.
110. Проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей в очном формате включает:
1) опрос, осмотр и оценку внешнего вида, походки, позы обследуемого, адекватности поведения и эмоциональных реакций, связанности и четкости речи, мимики, сознания, кожных покровов и видимых слизистых, окраски склер, величины зрачков, особенностей дыхания;
2) выявление и рассмотрение предъявляемых жалоб, продолжительности межрейсового (межсменного) отдыха и сна;
3) измерение и оценку артериального давления, частоты и качественных характеристик пульса, измерение температуры тела, осмотр зева, пальпацию лимфатических узлов, живота, определение устойчивости в позе Ромберга, точностҰи выполнения пальце-носовой и других координационных проб, при наличии жалоб или показаний. При наличии артериальной гипертонии в анамнезе заболевания водителя в индивидуальной карте предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования отмечаются допустимые параметры основных функциональных показателей водителя.
Проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей в онлайн формате посредством автоматизированных систем осуществляется в следующем порядке:
1) биометрическая и (или) другая идентификация водителя;
2) онлайн опрос на наличие жалоб;
3) тест на изменение реакции зрачка на световой раздражитель;
4) тест на алкогольное опьянение;
5) измерение температуры тела;
6) измерение артериального давления и пульса.
Автоматизированная система осуществляет фото и (или) видео фиксацию процесса медицинского освидетельствования, в целях исключения фальсификации результатов.

108. Жүргізуші рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан рейске (ауысымға) шыққанға дейін немесе таксидегі жұмыс басталғанға дейін отыз минут бұрын және рейсті аяқтағаннан кейін және жұмыстан кейін отыз минуттан кем емес уақытта:
жол қағазын немесе борт журналын, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжатты түпнұсқасында не цифрлық құжаттар сервисін қолдана отырып, электрондық құжат нысанында көрсету бойынша жеке форматта;
электрондық түрде жол парағы болған жағдайда, автоматтандырылған жүйелер арқылы биометриялық және (немесе) басқа да сәйкестендіруден өткеннен кейін онлайн форматта өтеді.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 27.09.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Бiр күн iшiнде бiрнеше рейс орындау қажет болған кезде, рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыру бiрiншi рейстің алдында бiр рет өткiзiледi.
110. Жүргізушілерді рейс алдындағы және рейстен кейінгі жеке форматтағы медициналық куәландыруына:
1) сауалнама, тексерiлетiннiң сыртқы түрiн, жүрiсiн, тұрысын, мiнез-құлқы мен көңiл-күй әрекеттерiнiң барабарлығын, сөзiнiң байланыстылығы мен нақтылығын, iс-қимылын, санасын, терi жабыны мен көрiнетiн сiлекейлi жабыны, көз шелiнiң түсiн, көз жанарының мөлшерiн, тыныс алу ерекшелiктерiн қарап-тексеру және бағалау;
2) айтылған шағымдарды, рейсаралық (ауысымаралық) тынығу мен ұйқы ұзақтығын айқындау және қарау;
3) артериялық қысымды, пульстiң жиілiгi мен сапалық сипаттамаларын өлшеу және бағалау, дене температурасын өлшеу, тамақты тексеру, лимфа түйiндерiн, iштi қарау, Ромберг тұрысындағы орнықтылықты, саусақ-мұрын және басқа да координациялық сынамаларды орындау дәлдiгiн шағым немесе көрсетілім болған кезде анықтау кiредi. Жүргiзушi ауруының анамнезiнде артериялық гипертония болған кезде, рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудың жеке картасында жүргiзушiнiң негiзгi функционалдық көрсеткiштерiнiң рұқсат етiлген параметрлерi белгiленедi.
Автоматтандырылған жүйелер арқылы жүргізушілерді онлайн форматта рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды жүргізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жүргізушінің биометриялық және (немесе) басқа сәйкестендіруі;
2) шағымдардың болуына онлайн сауалнама;
3) көз қарашығының жарық тітіркендіргішіне реакциясының өзгертуіне арналған тест;
4) алкогольдік масаң күйіне тест;
5) дене температурасын өлшеу;
6) қан қысымын мен пульсті өлшеу.
Автоматтандырылған жүйе нәтижелердің бұрмалануын болдырмау мақсатында медициналық куәландыру процесінің фото және (немесе) бейнежазбасын жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 27.09.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. При отсутствии жалоб, объективных признаков заболеваний и нарушений функционального состояния организма осмотренный допускается к управлению транспортными средствами.
При очном формате медицинский работник ставит штамп в соответствующих графах бортового журнала – при осуществлении водителями нерегулярных перевозок пассажиров и багажа, и путевого листа – при осуществлении регулярных перевозок, а также перевозок такси. В штампе проставляются дата, время прохождения осмотра и подпись медицинского работника.
При онлайн формате автоматизированная система фиксирует результаты прохождения водителем медицинского освидетельствования и согласно ним принимает решение о допуске водителя к управлению транспортным средством. Результаты медицинского освидетельствования, в том числе фото и (или) видео фиксация сохраняются в реестре автоматизированной системы и не подлежат корректировке.
Информация о допуске водителя к управлению транспортным средством по итогам онлайн осмотра передается автоматизированной системой в соответствующий электронный путевой лист.
Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 27.09.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Лица, в отношении которых имеются основания полагать, что они находятся в состоянии алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (запах алкоголя изо рта, неустойчивость позы, нарушение речи, выраженное дрожание пальцев, изменение окраски кожных покровов) не допускаются к управлению транспортными средствами.
В случае несогласия с данным заключением, эти лица направляются на освидетельствование в ближайшую медицинскую организацию, уполномоченную проводить медицинское освидетельствование, для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
113. При обнаружении травм и выявлении признаков острого или обострения хронического заболевания, повышение или понижение артериального давления более, чем на 20 мм ртутного столба выше нормальных или индивидуально допустимых параметров, брадикардии менее 55 ударов в минуту, тахикардии более 85 ударов в минуту (за исключением индивидуально допустимых параметров пульса водителя), симптомах артериальной гипертонии, острого инфекционного заболевания, болевом синдроме, обмороке и других нарушениях состояния здоровья, водители направляются на прием к специалисту для лечения и экспертизы временной нетрудоспособности. При необходимости обеспечивается вызов скорой медицинской помощи.
В случае установления признаков временной нетрудоспособности в нерабочее для амбулаторно-поликлинических организаций время, заболевшему оказывается необходимая медицинская помощь и оформляется направление к специалисту с обязательным указанием даты, времени осмотра, предполагаемого диагноза и объема оказанной медицинской помощи, которое является основанием для выдачи врачом листка нетрудоспособности.

Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 27.09.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Шағымдары, аурудың нақты белгiлерi мен ағзаның жұмыс iстеу жай-күйiнiң бұзылуы болмаған кезде, тексерiлушi көлiк құралдарын басқаруға жiберiледi.
Жеке формат кезінде медициналық қызметкер жүргiзушiлер жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауын жүзеге асырған кезде – борт журналының, жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды, сондай-ақ таксимен тасымалдауды жүзеге асырған кезде – жол қағазының тиiстi бағаналарына мөртабан қояды. Мөртабанда тексеруден өткен күн, уақыт және медициналық қызметкердiң қолы қойылады.
Онлайн формат кезінде автоматтандырылған жүйе жүргізушінің медициналық куәландырудан өту нәтижелерін тіркеп, оларға сәйкес жүргізушіні көлік құралын басқаруға жіберу туралы шешім қабылдайды. Медициналық куәландыру нәтижелері, оның ішінде фото және (немесе) бейнежазбалар автоматтандырылған жүйенің тізілімінде сақталады және түзетуге жатпайды.
Жүргізушіні көлік құралын басқаруға жіберу туралы ақпарат онлайн тексеру қорытындысы бойынша автоматтандырылған жүйемен тиісті электрондық жол парағына жолданылады.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 27.09.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Алькогольдік, нашақорлық, токсикомандық күйде (ауыздан алкоголь иiсiнiң шығуы, тұру орнықсыздығы, сөздiң бұзылуы, саусақтардың нақты дiрiлi, терi беттерi түсiнiң өзгеруi) екенiне жеткiлiктi негiз бар адамдар көлiк құралдарын басқаруға жiберiлмейдi.
Осы қорытындымен келiспеген жағдайда, бұл адамдар психоактивтi затты қолдану фактісін және масаң жай-күйін белгілеу үшiн медициналық куәландыруды жүргiзуге уәкiлеттi жақын арадағы медициналық ұйымға жiберiледi.
113. Жарақат табылған және қатты ауыру немесе ескi аурудың күшеюi белгiлерi - қан қысымының қалыпты немесе жеке рұқсат етiлген параметрлерден сынап бағанасының 20 мм-ге жоғары немесе төмен болуы, брадикардия минутына 55 соғудан кем, тахикардия минутына 85 соғудан артық (жүргiзушi пульсiнiң жеке рұқсат етiлген параметрлерiн қоспағанда), артериялық гипертония, қатты инфекциялық ауру белгiлерi, ауыру синдромы, естен тану және денсаулық жай-күйiнiң басқа бұзушылықтары байқалған кезде, жүргiзушiлер емдеу және уақытша еңбекке жарамсыздықты сараптау үшiн маманға қабылдауға жiберiледi. Қажет болған кезде жедел медициналық жәрдем шақыру қамтамасыз етiледi.
Уақытша еңбекке жарамсыздық белгiлерi амбулаториялық-емханалық ұйымдар жұмыс iстемейтiн уақытта анықталған жағдайда, науқасқа қажеттi медициналық көмек көрсетiледi және тексеру күнiн, уақытын, болжанған диагнозды және көрсетiлген медициналық көмектiң мөлшерiн мiндеттi түрде көрсетiп, маманға жолдама ресiмделедi, ол дәрiгердiң еңбекке жарамсыздық парағын беру үшiн негiз болып табылады.

114. При очном формате медицинский работник выдает заключение о пригодности водителя к управлению транспортными средствами на момент проведения предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования.
При онлайн формате заключение о пригодности водителя к управлению транспортными средствами на момент проведения предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования формируется в электронной форме посредством автоматизированных систем в течение одной минуты и выдается водителю по запросу.
Сноска. Пункт 114 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 27.09.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Медицинский работник незамедлительно информирует перевозчика о случаях отказа водителем от осмотра, об отстранении водителя от управления транспортными средствами при выявлении заболеваний, травм, признаков употребления психоактивного вещества.
При подтверждении употребления водителем алкоголя и других психоактивных, в том числе наркотических веществ, работодатель по данному вопросу направляет сообщение в территориальное подразделение Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - КАП) для применения административных мер к данному водителю.
Глава 4. Форма и порядок продажи проездных документов (билетов), багажных квитанций, а также порядок организации и осуществления предварительной и электронной продажи проездных документов (билетов)
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
116. Продажа проездных документов (билетов) и багажных квитанций в бумажной форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам осуществляется:
1) через билетные кассы автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров и кассовые пункты;
2) водителем или кондуктором при условии наличия свободных мест для сидения в автобусе, микроавтобусе, а также до нормы заполняемости автобусов и микроавтобусов при осуществлении перевозок пассажиров и багажа на расстояние не более 50 км, в случае отсутствия билетных касс на промежуточных остановочных пунктах маршрута;
3) пассажирскими агентствами, в том числе с использованием средств связи.
Сноска. Пункт 116 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

114. Жеке формат кезінде медициналық қызметкер рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыру жүргiзу сәтiне жүргiзушiнің көлiк құралдарын басқаруға жарамдылығы туралы қорытынды бередi.
Онлайн формат кезінде жүргізушінің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыру жүргізу сәтіне көлік құралдарын басқаруға жарамдылығы туралы қорытынды бір минут ішінде автоматтандырылған жүйелер арқылы электрондық нысанда қалыптастырылады және сұрау салу бойынша жүргізушіге беріледі.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 27.09.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
115. Медициналық қызметкер тасымалдаушыны тексерулерден бас тарту жағдайлары туралы, науқастану, жарақаттар, психактивтi зат қолдану белгiлерi байқалған кезде жүргiзушiлердiң көлiк құралдарының басқарудан шеттетiлуi туралы тасымалдаушыны дереу хабардар етедi.
Рейстен кейінгі медициналық қарап тексеру кезінде жүргізушіде алькогольдік және басқа да психоактивтік, оның ішінде есірткі заттарын қолдану белгілері анықталған кезде медициналық қызметкер алдымен жұмыс берушіге хабарлайды, жұмыс беруші жүргізушіге әкімшілік шаралар қолдану үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетінің аумақтық бөлімшелерін (бұдан әрі - ӘПК) хабарлайды.
4-тарау. Жол жүру құжаттарының (билеттердің) және багаж түбіртектерінің нысаны, сатылу тәртібі, сондай-ақ жол жүру құжаттарын (билеттерді) алдын ала және электронды сатуды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қағаз нысанында багаж түбіртектерін және жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату:
1) автовокзалдардың, автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің билет кассалары және кассалық пункттер арқылы;
2) маршруттың аралық аялдама пункттерiнде билет кассалары болмаған жағдайда автобуста, шағын автобуста отыратын бос орындар болса, сондай-ақ жолаушылар мен багажды 50 км артық қашықтықта тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автобустар мен шағын автобустардың толу нормасына дейiн жүргiзушi немесе кондуктор;
3) оның ішінде байланыс құралдарын пайдалана отырып, жолаушылар агенттіктері жүзеге асырады.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

117. Продажа проездных документов (билетов) на нерегулярные перевозки пассажиров автовокзалами, автостанциями, пунктами обслуживания пассажиров и кассовыми пунктами не осуществляется.
Продажа билетов на нерегулярные перевозки пассажиров автовокзалами, автостанциями и кассовыми пунктами запрещается.
118. Автовокзалами, автостанциями и пунктами обслуживания пассажиров не осуществляется продажа проездных документов (билетов) на рейсы автобусов и микроавтобусов, осуществляющих регулярные международные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, на проезд между населенными пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан.
119. Наряду с текущей продажей осуществляется предварительная продажа проездных документов (билетов), а также продажа проездных документов (билетов) с использованием средств связи и доставкой на дом.
За предварительную продажу проездных документов (билетов), а также за доставку на дом проездных документов (билетов), проданных с использованием средств связи, может взиматься плата за услуги.
120. Предварительная продажа проездных документов (билетов), в том числе оформление заказа на приобретение билета, начинается за 30 Календарных дней до отправления автобуса, микроавтобуса и заканчивается за 24 часа до отправления автобуса, микроавтобуса.
121. Текущая продажа проездных документов (билетов) заканчивается за 5 минут до отправления автобуса, микроавтобуса.
Глава 5. Порядок и условия возврата проездных документов (билетов) и их стоимости, а также сроки действия
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
122. В случаях утери проездного документа (билета) и обращения пассажира к лицу, реализовавшему проездной документ (билет), или перевозчику до отправления автобуса, микроавтобуса и подтверждения факта приобретения проездного документа (билета) пассажиром, билет подлежит восстановлению без взимания платы.
123. При возврате пассажиром приобретенного проездного документа (билета) в кассу до отправления автобуса или микроавтобуса ему возвращается уплаченная стоимость проездного документа (билета) за вычетом не более 3 процентов от стоимости возвращенного проездного документа (билета) лицом, реализовавшим проездной документ (билет).
Если возврат осуществляется кассой, не продававшей приобретенный билет, то касса взимает комиссию за возврат, не превышающую 5 процентов от стоимости возвращенного проездного документа (билета).

117. Автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері және кассалық пункттердiң жолаушыларды тұрақты емес тасымалдауға жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуы жүзеге асырылмайды.
Автовокзалдар, автостанциялар мен кассалық пункттердiң жолаушылардың тұрақты емес тасымалдауына билеттер сатуына рұқсат етiлмейдi.
118. Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендер арасында жол жүруге жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты халықаралық тасымалдауларды жүзеге асыратын автобустар мен шағын автобустарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды жүзеге асырмайды.
119. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) ағымдағы сатумен қатар алдын ала сату, сондай-ақ байланыс құралдарын пайдалану және үйге жеткізіп беру арқылы жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату жүзеге асырылады.
Жол жүру құжаттарын (билеттерiн) алдын ала сату, сондай-ақ байланыс құралдарын пайдалану арқылы сатылған жол жүру құжаттарын (билеттерiн) үйге жеткiзiп бергенi үшiн қызмет көрсеткенi үшiн ақы алынуы мүмкін.
120. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) алдын ала сату, соның ішінде билет алуға тапсырысты ресімдеу автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін күнтiзбелiк 30 күн бұрын басталады және автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін 24 сағат бұрын аяқталады.
121. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) ағымдағы сату автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін 5 минут бұрын аяқталады.
5-тарау. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) және олардың құнын қайтару, сондай-ақ қолданылу мерзімі тәртібі мен шарттары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. Жол жүру құжаты (билетi) жоғалған және жолаушы автобус, шағын автобус жөнелтiлгенге дейiн жол жүру құжатын (билетiн) сатқан адамға немесе тасымалдаушыға барған және жолаушының жол жүру құжатын (билетiн) сатып алғаны расталған жағдайда, билет ақы алмай қалпына келтiрiлуi тиiс.
123. Жолаушы алынған жол жүру құжатын (билетiн) кассаға автобус немесе шағын автобус жөнелтiлгенге дейiн қайтарған кезде, оған жол жүру құжатын (билетiн) сатқан адам қайтарылған жол жүру құжатының (билетінің) құнынан 3 пайыздан асырмай шегерiлген жол жүру құжатының (билеттiң) төленген құнын қайтарады.
Егер сатып алынған билетті қайтаруды оны сатпаған касса жүзеге асырса, онда касса қайтарылған жол жүру құжатының (билет) құнының 5 пайызын асырмай қайтарғаны үшін комиссия алады.

124. При опоздании на автобус и микроавтобус, проездные документы (билеты) возвращаются не позднее 3 суток, при этом возмещается сумма, равная 70 % стоимости проездного документа (билета).
125. В случае опоздания отправления автобуса и микроавтобуса, следующего по маршрутам в междугородном межобластном и международном сообщении, за исключением случаев, когда задержка или опоздание имели место вследствие действия непреодолимой силы, перевозчик через кассы автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров и пассажирских агентств уплачивает пассажиру штраф за каждый час опоздания отправления автобуса и микроавтобуса в размере трех процентов от стоимости проезда. При этом сумма штрафа не превышает стоимости приобретенного пассажиром билета. В случае, если задержка отправления автобуса или микроавтобуса произошла по вине автовокзала, автостанции или пункта обслуживания пассажиров, то ответственность перед пассажирами несут автовокзал, автостанция или пункт обслуживания пассажиров.
126. В случае отказа пассажира от поездки из-за задержки отправления автобуса, микроавтобуса в пункте отправления ему возвращается уплаченная стоимость проезда в полном размере.
127. При невозможности доставки пассажира в пункт назначения по дорожным, климатическим или иным, не зависящим от перевозчика причинам, перевозчик по требованию пассажира возвращает ему стоимость проезда от пункта прекращения поездки до пункта назначения. При возврате автобуса, микроавтобуса в пункт отправления пассажиру возмещается полная стоимость проезда и провоза багажа.
128. В случае невозможности движения автобуса, микроавтобуса, троллейбуса по маршруту по техническим причинам, проданные пассажирам билеты действительны для осуществления поездки на автобусе, микроавтобусе, троллейбусе, предоставленного перевозчиком для замены неисправного автобуса, микроавтобуса, троллейбуса, или в другом автобусе, микроавтобусе, троллейбусе этого же маршрута.
129. При предоставлении перевозчиком вместо автобуса и микроавтобуса, другого автобуса и микроавтобуса, стоимость проезда в котором стоит дороже, поездка осуществляется по приобретенным проездным документам (билетам) без дополнительной платы.
130. В случае не выполнения или нарушения условий пунктов 122-129 настоящих Правил, споры по возмещению стоимости проезда разрешаются в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 130 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 115 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

124. Автобусқа және шағын автобусқа кешiккен кезде жол жүру құжаттары (билеттерi) 3 күннен кешiктiрілмей қайтарылады, бұл ретте жол жүру құжаты (билеті) құнының 70 %-ына тең сома өтеледi.
125. Қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастағы маршруттар бойынша жүретiн автобусты және шағын автобусты жөнелту кешiктiрiлген жағдайда, кiдiру немесе кешiгу еңсерілмейтін күштiң салдарынан орын алған жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушы жолаушыға кассалар арқылы автобус пен шағын автобусты жөнелтудiң әрбiр кешiктiрiлген сағаты үшiн жол жүру құнының үш пайызы мөлшерiнде айыппұл төлейдi. Бұл ретте айыппұлдың сомасы жолаушы сатып алған билет құнынан аспайды. Егер автобусты немесе шағын автобусты жөнелту автовокзалдың, автостанцияның немесе жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің кінәсінен кешіктірілген жағдайда, жолаушылар алдында автовокзал, автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункттері жауапты болады.
126. Автобусты, шағын автобусты жөнелту кешiктiрiлгендiктен жолаушы сапардан бас тартқан жағдайда, жөнелту пунктiнде оған төленген жол жүру құны толық мөлшерде қайтарылады.
127. Жолаушыны бару пунктiне жол, климаттық немесе тасымалдаушыға байланысты емес өзге де себептер бойынша жеткiзу мүмкiн болмаған жағдайда, тасымалдаушы жолаушының талабы бойынша сапар тоқтаған пункттен бару пунктiне дейiнгi жол жүру құны қайтарылады. Автобусты, шағын автобусты жөнелту пунктiне қайтарған кезде жолаушыға жол жүру мен багажды алып жүрудiң толық құны өтеледi.
128. Техникалық себептерге байланысты маршрут автобустың, шағын автобустың және троллейбустың қозғалысы мүмкiн болмаған жағдайда, жолаушыларға сатылған билеттер жарамсыз автобусты, шағын автобусты, троллейбусты ауыстыру үшін тасымалдаушы ұсынған автобуста, шағын автобуста, троллейбуста немесе осы маршруттың басқа автобусында, шағын автобусында және троллейбусында сапарды жүзеге асыру үшiн жарамды болады.
129. Тасымалдаушы билетте көрсетiлген автобус пен шағын автобустың орнына жол жүру құны қымбаттау тұратын басқа автобус пен шағын автобусты ұсынған кезде сапар алынған жол жүру құжаттары (билеттерi) бойынша қосымша ақысыз жүзеге асырылады.
130. Осы Қағидалардың 122-129-тармақтарының шартын орындамаған немесе бұзған жағдайда жол жүру құнын өтеу бойынша даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен белгіленген тәртіпте шешіледі.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

131. Проездные документы (билеты) по маршрутам международных, междугородных межобластных и междугородных внутриобластных, автомобильных перевозок пассажиров и багажа реализуются в количестве, равном числу мест для сидения автобуса и микроавтобуса.
Глава 6. Порядок приема, хранения и выдачи багажа
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
132. Время работы камер хранения устанавливается в зависимости от режима работы автовокзала, автостанции, расписания движения автобусов, микроавтобусов и местных условий. Обеденные перерывы кладовщиков в неавтоматической камере хранения устанавливаются в часы с наименьшей частотой отправления междугородных автобусов с обязательным открытием камеры хранения не позднее, чем за 15 минут до отправления очередного автобуса.
133. Багаж принимается на хранение в любой упаковке, независимо от ее внешней формы (чемодан, рюкзак, сверток, стеклянная тара). Отдельные предметы (лыжи, коляски, спортивный инвентарь и тому подобные) могут приниматься на хранение без упаковки. Упаковка должна обеспечивать сохранность вещей при их переносе и хранении на стеллажах.
При приеме багажа на хранение проверяется надежность упаковки и в случае ее неисправности пассажиру предлагается устранить неисправность.
Невостребованный багаж хранится в камере хранения в течение шести месяцев. По истечении указанного срока невостребованный багаж уничтожается.
Не принимаются на хранение вещи, которые по своим свойствам загрязняют или вредят вещам других пассажиров, а также огнеопасные, взрывчатые, отравляющие, ядовитые, едкие и зловонные вещества.
134. Камера хранения не несет ответственность за естественную порчу сданных на хранение продуктов.
135. При сдаче багажа в неавтоматическую камеру хранения его владельцу выписывается квитанция с указанием:
1) реквизитов камеры хранения;
2) даты;
3) фамилии, имени и отчества владельца багажа;
4) количества багажных мест, принятых на хранение;
5) срока хранения;
6) объявленной (при желании владельца) стоимости багажа;
7) сумма платы за хранение багажа;
8) дефектов упаковки багажа (при наличии).
136. Если при приеме багажа в камеру хранения обнаружатся дефекты упаковки, то владелец устраняет их, либо подтверждает наличие дефектов своей подписью в корешке квитанции.
137. Багажная квитанция и ее копия, выписываемая через копировальную бумагу, заполняются разборчиво, без подчисток и помарок. Копия квитанции прикрепляется к сданным на хранение вещам, а оригинал выдается пассажиру.

131. Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық және қалааралық облысiшiлiк маршруттар бойынша тасымалдаудың жол жүру құжаттары (билеттер) автобус пен шағын автобустың отыруға арналған орындарының санына тең мөлшерде сатылады.
6-тарау. Багажды қабылдау, сақтау және беру тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. Сақтау камерасының жұмыс уақыты автовокзалдың автостанцияның жұмыс режимiне, автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесiне және жергiлiктi жағдайға байланысты белгiленедi. Автоматты емес сақтау камерасындағы қоймашылардың түскi үзiлiстерi қалааралық автобустардың жиiлiгi ең төменгi жөнелтiлу сағаттарына, кезектi автобус жөнелтiлгенге дейiн 15 минуттан кешiктiрмей сақтау камерасын мiндеттi түрде ашуды ескере отырып белгiленедi.
133. Багаж сақтауға кез келген орамада, оның сыртқы пішініне қарамастан (чемодан, арқа қоржын, түйіншек, шыны ыдыс) қабылданады. Жеке заттар (шаңғы, арбалар, спорт бұйымдары және оған ұқсас) сақтауға орамасыз қабылдануы мүмкiн. Орама бұйымдардың, оларды тасу және сөрелерде сақтау кезiнде сақталуын қамтамасыз етуi тиiс.
Багажды сақтауға қабылдау кезiнде ораманың берiктiгi тексерiледi және ол жарамсыз болған жағдайда, жолаушыға ақаулықты жою ұсынылады.
Талап етілмеген багаж сақтау камерасында алты ай ішінде сақталады. Көрсетілген мерзім өткенде талап етілмеген багаж құртылады.
Өздерiне тән қасиеттерi бойынша басқа жолаушылардың бұйымдарын ластауы немесе зақымдауы мүмкiн бұйымдарды, сондай-ақ өртену қаупi бар, жарылғыш, улағыш, улы, өткiр және күлiмсi иiстi заттар сақтауға қабылданбайды.
134. Сақтау камерасы сақтауға тапсырылған азық-түлiктiң өздiгiнен бұзылғаны үшiн жауапты болмайды.
135. Багажды автоматты емес камераға тапсыру кезiнде оның иесiне:
1) сақтау камерасының деректемелерi;
2) күнi;
3) багаж иесiнiң тегi, аты және әкесiнiң аты;
4) сақтауға қабылданған багаж орындарының саны;
5) сақталу мерзiмi;
6) багаждың көрсетiлген құны (иесi қалаған кезде);
7) багажды сақтау ақысының сомасы;
8) багаж орамасының ақаулықтары (болған кезде) көрсетiлген түбiртек жазып берiледi.
136. Егер багажды сақтау камерасына қабылдау кезiнде ораманың ақаулықтары байқалса, онда иесi оларды не жоюға, не ақаулықтардың барын түбiртектiң түбiрiнде өз қолымен растауға мiндеттi.
137. Багаж түбiртегi мен көшiру қағазы арқылы жазып берiлетiн оның көшiрмесi тазартуларсыз және түзетулерсiз анық толтырылады. Түбiртектiң көшiрмесi сақтауға тапсырылған бұйымдарға бекiтiледi, ал түпнұсқасы жолаушыға берiледi.

138. Выдача пассажиру багажа, принятого на хранение, производится работником камеры хранения по квитанции. При выдаче сверяется предъявленная владельцем квитанция и ее копия, проверяется срок хранения и производится окончательный расчет с владельцем багажа.
139. При утрате багажной квитанции принятый на хранение багаж выдается владельцу по его письменному заявлению с предъявлением доказательств о принадлежности ему сданного багажа. Выдача багажа в этом случае производится под расписку с указанием фамилии, имени, отчества их владельца согласно документам, подтверждающим его личность, в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов.
Сноска. Пункт 139 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.10.2021 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. Плата за хранение взимается за каждый календарный день, включая день приема на хранение и день выдачи из камеры хранения за каждое багажное место. При сдаче на хранение багажа превышающего параметры одного багажного места, плата взимается за каждое багажное место в отдельности.
141. Плата за хранение багажа, прибывшего в пункт назначения на багажном автомобиле, взимается за каждый календарный день, начиная с ноля часов последующего дня прибытия багажа и включая день выдачи из камеры хранения за каждое багажное место. При сдаче на хранение багажа, превышающего параметры одного багажного места, плата взимается за каждое багажное место в отдельности.
142. При сдаче багажа на хранение пассажир может объявить его ценность с уплатой установленного комиссионного сбора.
При сдаче на хранение багажа пассажир может объявить ценность каждого сданного им предметов багажа или их общую ценность. Сумма объявленной ценности указывается в багажной квитанции.
143. При обнаружении недостачи или повреждения багажа составляется два экземпляра акта с участием владельца багажа, представителя перевозчика или работника камеры хранения, работника автовокзала, автостанции и сотрудника правоохранительных органов.
В акте указывается фамилия, имя, отчество и адрес владельца багажа, количество принятых и выданных мест, наименование утерянного предмета или характер его повреждения, сумма объявленной ценности, если она была оформлена документально.
Один экземпляр акта вручается владельцу багажа.
144. Убытки пассажира вследствие утраты, недостачи или повреждения вещей, сданных в камеру хранения, в пределах суммы их оценки при сдаче подлежат возмещению хранителем в течение двадцати четырех часов с момента предъявления требования об их возмещении.

138. Сақтауға қабылданған багажды жолаушыға берудi сақтау камерасының қызметкерi түбiртек бойынша жүргiзедi. Беру кезiнде иесi көрсеткен түбiртек пен оның көшiрмесi салыстырылады, сақтау мерзiмi тексерiледi және багаждың иесiмен соңғы есеп айырысу жүргiзiледi.
139. Багаж түбіртегі жоғалған кезде, сақтауға қабылданған багаж иесіне, оның жазбаша арызы бойынша багаждың оған тиістілігі туралы дәлелдер келтіру арқылы беріледі. Бұл жағдайда багажды беру оның иесінің жеке басын растайтын құжаттарына сәйкес түпнұсқасында не цифрлық құжаттар сервисін қолдана отырып, электрондық құжат нысанында тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген қолхат бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.10.2021 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
140. Сақтау үшiн ақы әрбiр күнтiзбелiк күн үшiн сақтауға қабылданған күн мен сақтау камерасынан берiлетiн күндi қоса алғанда, багаждың әрбiр заты (орны) үшiн алынады. Сақтауға бiрге байланған бiрнеше зат тапсырылған болса, ақы әрбiр зат (орын) үшiн жеке алынады.
141. Бару пунктiне багаж автомобилiнде келген багажды сақтау үшiн ақы багаж келген келесi күннiң нөл сағатынан бастап және сақтау камерасынан берiлген күндi қоса алғанда, багаждың әрбiр заты (орны) үшiн күнтiзбелiк әрбiр күнге алынады. Сақтауға бiрге байланған бiрнеше зат тапсырылған болса, ақы әрбiр зат (орын) үшiн жеке алынады.
142. Багажды сақтауға тапсырған кезде жолаушы оның бағасын белгiленген комиссиялық алым төлеп көрсетуi мүмкiн.
Сақтауға бiрнеше затты (орынды) тапсырған кезде жолаушы әрбiр өзi тапсырған заттың (орынның) немесе олардың жалпы бағасын көрсетуi мүмкiн. Көрсетiлген бағаның сомасы багаж түбiртегiнде көрсетiледi.
143. Багаждың жетiспеуi немесе зақымдалуы байқалған кезде, багаж иесiнiң, тасымалдаушы өкiлiнiң немесе сақтау камерасы қызметкерiнiң, автовокзал (автостанция) қызметкерiнiң және құқық қорғау органдары қызметкерiнiң қатысуымен екi данада актi жасалады.
Актiде багаж иесiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты және мекенжайы, қабылданған және берiлген орындардың саны, жоғалған заттың атауы немесе оның зақымдалу сипаты, егер ол құжат жүзiнде ресiмделсе, көрсетiлген бағаның сомасы көрсетiледi.
Актiнiң бiр данасы багаж иесiне тапсырылады.
144. Сақтау камерасына тапсырылған бұйымдардың жоғалуы, жетiспеуi немесе зақымдалуы салдарынан болған жолаушының шығындарын, тапсырған кездегi оларды бағалау сомасының шегiнде, оларды өтеу туралы талап етiлген сәттен бастап жиырма төрт сағат iшiнде сақтаушы өтейді.

Глава 7. Порядок организации и проведения конкурсов на право обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
145. Регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, за исключением международных, осуществляются перевозчиками, победившими в конкурсе на право обслуживания маршрутов указанных перевозок пассажиров и багажа (далее - Конкурс) и получившими свидетельство на право их обслуживания на основании договоров, заключаемых между перевозчиками и соответствующими местными исполнительными органами либо уполномоченными организациями.
Сноска. Пункт 145 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
146. В Конкурсе принимают участие физические и юридические лица, владеющее автобусами, микроавтобусами на праве собственности или иных законных основаниях, способные организовывать данный вид перевозок в соответствии с требованиями настоящих Правил и обеспечить техническое обслуживание и ремонт автобусов, микроавтобусов в соответствии с Правилами технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемых уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области автомобильного транспорта, согласно подпункта 23-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".
147. Маршруты регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа распределяются среди перевозчиков на конкурсной основе. На Конкурс выставляется как отдельный маршрут, так и несколько маршрутов одним лотом. При формировании лотов учитывается значимость и рентабельность маршрутов. Наряду с более рентабельными в лот могут быть включены менее рентабельные, но социально значимые маршруты.
148. Организаторами Конкурса являются:
1) на право обслуживания маршрутов регулярных междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных), а в городах республиканского значения, столице - городских и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа - местные исполнительные органы области, городов республиканского значения, столицы.
Для организации междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа уполномоченный орган в области автомобильного транспорта передает в соответствующие местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы утвержденные и согласованные расписания движения с приложением следующей информации по основным характеристикам маршрутов:
номер и наименование маршрута по начальному и конечному пункту следования;
период обслуживания маршрута с указанием порядка паритетного обслуживания;
расписание движения по маршруту с указанием количества и наименований промежуточных пунктов на маршруте и средней эксплуатационной скорости движения в прямом и обратном направлениях;
необходимый для обслуживания маршрута класс автобусов с указанием паспортной вместимости по местам для сидения пассажиров, а также необходимое количество автобусов, с учетом резервного подвижного состава.
Конкурс на междугородные межобластные автомобильные перевозки пассажиров и багажа организуются местными исполнительными органами не позднее 30 рабочих дней после получения утвержденных расписаний движения;

7-тарау. Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына конкурстар ұйымдастыру және өткізу тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
145. Жолаушылар мен багажды тұрақты автомобильмен тасымалдау, халықаралықты қоспағанда жолаушылар мен багажды көрсетілген маршруттарға қызмет көрсету құқығына арналған конкурста (бұдан әрі - Конкурс) жеңген және тасымалдаушылар мен жергiлiктi атқарушы органдардың немесе уәкілетті ұйымның арасында жасалған шарттың негізінде оларға қызмет көрсетуге құқығы бар куәлік алған тасымалдаушылар жүзеге асырады.
Ескерту. 145-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
146. Конкурсқа меншік құқығымен автобустарға, шағын автобустарға иелiк ететін, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес осы тасымалдау түрін ұйымдастыратын және "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23-10)-тармақшасына сәйкес автомобиль көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілетін Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережесіне сәйкес автобустарға, шағын автобустарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудi қамтамасыз ете алатын жеке және заңды тұлғалар қатыса алады.
147. Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдаудың маршруттары тасымалдаушылардың арасында конкурс негiзiнде бөлінеді. Конкурсқа жеке маршрут та, бiрнеше маршрут та бiр лотпен шығарылуы мүмкiн. Лотты қалыптастыру кезінде маршруттардың маңыздылығы мен рентабельдiлiгi ескерiледi. Лотқа едәуiр рентабельдiлермен қатар рентабельдiлiгi төмендеу, бiрақ әлеуметтік маңызы бар маршруттар кiредi.
148. Конкурстың ұйымдастырушылары:
1) жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың қалалық қала маңындағы тұрақты тасымалдаудың маршруттарына қызмет көрсету құқығына – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары болып табылады;
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тасымалдауды ұйымдастыру үшін автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органдарына маршруттардың негізгі сипаттамалары бойынша мынадай ақпаратпен қоса бекітілген және келісілген жол жүру кестесін береді:
бастапқы және соңғы жүру пункті бойынша маршруттың нөмірі және атауы;
паритеттік қызмет көрсету тәртібін көрсете отырып, маршрутқа қызмет көрсету кезеңі;
маршруттағы аралық пунктердің атаулары мен санын және тікелей және кері бағыттағы қозғалыс жылдамдығын орташа пайдалануын көрсете отырып, маршрут бойынша қозғалыс кестесі;
жолаушылар орындықтарына арналған орындар бойынша паспорттық сыйымдылығын көрсете отырып, маршрутқа қызмет көрсету үшін қажетті автобус класстарын, сондай-ақ жылжымалы резервтік құрамды есепке алғанда қажетті автобустар санын;
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тасымалдауға конкурс бекітілген жүру кестесін алғаннан кейін 30 жұмыс күннен кешіктірмей жергілікті атқарушы органдары ұйымдастырады.

2) на право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа - местные исполнительные органы районов, городов областного значения.
149. Победителем Конкурса на право обслуживания конкретного маршрута (маршрутов) признается участник, предложивший наилучшие условия перевозок с учетом качественного обслуживания пассажиров и обеспечения безопасности перевозки на данном маршруте (маршрутах) и получивший наибольшее количество баллов, рассчитанных по соответствующей шкале оценки конкурсных предложений, по форме, согласно Приложению 6 к настоящим Правилам.
150. В случае, если два и более участников набрали одинаковый максимальный суммарный балл, предпочтение отдается перевозчику, автобусы и микроавтобусы которого отечественного производства и предложивший наименьший тариф на проезд, согласно которому будут производиться перевозки.
151. Местные исполнительные органы могут устанавливать более низкие, чем предложили участники Конкурса, тарифы на проезд по маршрутам регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных), городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, и определенные в соответствии с методикой расчета тарифов на соответствующие перевозки пассажиров и багажа.
152. В случае, когда установленные местными исполнительными органами тарифы не покрывают затрат на перевозки, указанные в настоящем пункте, местные исполнительные органы возмещают перевозчику разницу между установленным тарифом и фактическими затратами на перевозки за счет средств соответствующего бюджета.
153. В случае изменения тарифов и стоимости проезда по маршрутам межрайонных (междугородных внутриобластных), городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа местные исполнительные органы объявляют об указанных изменениях населению через средства массовой информации не позднее, чем за десять календарных дней до начала осуществления перевозок по новым тарифам.
154. Конкурс, начиная с даты его объявления и заканчивая датой подписания протокола о результатах конкурса, занимает не менее 30 и не более 45 календарных дней.
Параграф 2. Конкурсная комиссия
155. Для рассмотрения конкурсных предложений, их оценки и определения победителей Конкурса местный исполнительный орган создает конкурсную комиссию (далее - Комиссия).
Состав Комиссии определяется распоряжением акима местного исполнительного органа в соответствии с пунктом 3 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан".
Срок полномочий Комиссии составляет пять лет. По завершении полномочий Комиссии, местный исполнительный орган вносит изменения и (или) дополнения в состав Комиссии и утверждает его распоряжением акима местного исполнительного органа.

2) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына – ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары болып табылады.
149. Нақты маршрутқа (маршруттарға) қызмет көрсету құқығына арналған Конкурстың жеңiмпазы болып жолаушыларға сапалы қызмет көрсетудi және осы маршрутта (маршруттарда) тасымалдау қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi ескере отырып, тасымалдаудың ең жақсы шарттарын ұсынған және осы Қағидалардың 6-қосымшасындағы нысанға сәйкес тиісті Конкурстық ұсыныстарды бағалау шкаласы бойынша есептелген ең жоғарғы балл алған қатысушы танылады.
150. Егер екi және одан да көп қатысушы бiрдей барынша жиынтық балл алса, онда отандық өндірісті автобустары және шағын автобустары бар, ең төменгi жол жүру тарифiн ұсынған тасымалдаушыға жоғары баға берiледi, осыған сәйкес тасымалдау жүргiзiлетiн болады.
151. Жергiлiктi атқарушы органдар жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік), қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдаудың маршруттары бойынша конкурсқа қатысушылар ұсынғаннан төмендеу тарифтерді белгiлеуi мүмкiн.
152. Жергiлiктi атқарушы органдар белгiлеген тарифтер осы тармақта көрсетiлген тасымалдаудың шығындарын жаппаған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар тасымалдаушыға белгiленген тариф пен тасымалдаудың нақты шығындарының арасындағы айырманы тиiстi бюджет қаражатының есебiнен өтейдi.
153. Жолаушылар мен багажды автомобильмен ауданаралық (қалааралық облысішілік), қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тасымалдаудың маршруттары бойынша жол жүруге арналған белгiленген тарифтер өзгерген жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар көрсетiлген өзгерiстер туралы халыққа бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жаңа тарифтер бойынша тасымалдауды жүзеге асыру басталғанға дейiн он күнтізбелік күннен кешiктiрмей хабарлайды.
154. Конкурс, оны жариялаған күннен бастап және конкурстың нәтижелерi туралы хаттамаға қол қойылған күнге дейін, кемiнде күнтізбелік 30 және ең көбi 45 күндi қамтиды.
2-параграф. Конкурстық комиссия
155. Конкурстық ұсыныстарды қарау, оларды бағалау және Конкурс жеңiмпаздарын анықтау үшiн жергiлiктi атқарушы орган конкурстық комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрайды.
Комиссияның құрамы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 37-бабының 3-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы орган әкiмiнiң өкiмiмен айқындалады.
Комиссияның өкілеттік мерзімі бес жылды құрайды. Комиссияның өкілеттігі аяқталғаннан кейін жергілікті атқарушы орган Комиссия құрамына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді және оны жергілікті атқарушы орган әкімінің өкімімен бекітеді.

Сноска. Пункт 155 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. В Комиссию включаются представители:
1) местных исполнительных органов;
2) территориальных органов транспортного контроля;
3) КАП;
4) всех общественных объединений пассажирских автобусных перевозчиков, задействованных на выставляемых на конкурс маршрутах;
5) саморегулируемых организаций в сфере автомобильных перевозок пассажиров и багажа (при наличии в населенном пункте, где проводится конкурс);
6) региональной палаты предпринимателей.
Сноска. Пункт 156 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. В составе Комиссии предусмотрен секретарь Комиссии, на которого возлагаются организаторские функции работы Комиссии без права оценки конкурсных предложений.
158. Комиссия состоит из не менее пяти человек: председателя и членов комиссии.
Сноска. Пункт 158 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Комплект конкурсной документации
159. Перед проведением Конкурса местный исполнительный орган формирует лоты, согласованные с Комиссией, и подготавливает комплекты конкурсной документации.
При этом принятие решения по согласованию формируемых лотов осуществляется Комиссией, с закреплением решения в протоколе заседания.
160. Комплект конкурсной документации включает в себя:
1) основные характеристики маршрутов внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых на конкурс, по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с приложением схемы маршрутов, расписаний движения, а также общей протяженности маршрута (км.) для осуществления регулярных пассажирских перевозок в городском (сельском) или пригородном сообщениях при использовании электронной системы оплаты проезда;
2) формы для заполнения конкурсных предложений на обслуживание маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых на конкурс (далее - Конкурсные предложения) в количестве членов Комиссии, согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
3) проект договора организации регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа;

Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156. Комиссияға:
1) жергiлiктi атқарушы органдардың;
2) көлiктiк бақылаудың аумақтық органдарының;
3) ӘПК-нің;
4) конкурсқа шығарылатын маршруттарға тартылған жолаушылар автобус тасымалдаушыларының барлық қоғамдық бiрлестiктерiнiң;
5) жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдар (конкурс өткізілетін елді мекенде болған жағдайда);
6) өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдері кіреді.
Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
157. Комиссия құрамында конкурстық ұсыныстарды бағалау құқығы жоқ Комиссия жұмысын ұйымдастыру функциясы жүктелетiн Комиссия хатшысы көзделуi керек.
158. Комиссия кемінде бес адамнан тұрады: комиссия төрағасы мен мүшелері.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Конкурстық құжаттаманың жиынтығы
159. Конкурсты өткiзу алдында жергiлiктi атқарушы орган Комиссиямен келiсiлген лоттарды құрайды және конкурстық құжаттаманың жиынтығын дайындайды.
Бұл ретте құрылған лоттарды келiсу жөнiнде шешiм қабылдауды, мәжiлiс хаттамасында шешiмдi бекiтумен, Комиссия жүзеге асырады.
160. Конкурстық құжаттаманың жиынтығы:
1) конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тасымалдау маршруттарының негiзгi сипаттамаларын, маршруттардың схемаларының қосымшасымен, қозғалыстар кестелері, сондай-ақ жолақысын электрондық төлеу жүйесін пайдаланған кезде қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолаушыларды тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру үшін маршруттың (км.) жалпы ұзындығы осы Қағидалардың 7-қосымшасындағы нысан бойынша қоса берiледi;
2) Комиссия мүшелерi санына осы Қағидаларға 8-қосымшасына сәйкес конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдаудың маршруттарына қызмет көрсетуге конкурстық ұсыныстарды (бұдан әрi - Конкурстық ұсыныстар) толтыру үшін нысандар;
3) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты республикаiшiлiк тасымалдауды ұйымдастыру шартының жобасы;

4) информация об участнике конкурса на право обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
5) оценочная шкала;
6) один большой конверт для подачи конкурсных предложений (если на конкурс выставлено более одного лота, то на каждый лот должны быть отдельные конверты).
Сноска. Пункт 160 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
161. По видам сообщения на конкурс выставляются отдельными лотами городские (сельские), пригородные, внутрирайонные, межрайонные (междугородные, внутриобластные), междугородные, межобластные маршруты.
Параграф 4. Содержание Конкурсных предложений
162. Конкурсные предложения включают в себя следующий набор критериев, по которым Комиссия производит оценку участников по итогам Конкурса:
1) предлагаемый подвижной состав, в том числе отечественного производства (марка и количество автобусов, микроавтобусов, вид собственности, срок эксплуатации, паспортная вместимость);
2) опыт работы перевозчика в сфере регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа (по виду маршрута, по которому проводится конкурс);
3) наличие производственно-технической базы для хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава (собственной, арендованной или обслуживающей по договору), расположенной на территории населенного пункта, по которому проходит маршрут, для проведения работ по техническому обслуживанию подвижного состава, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 7 Правил технической эксплуатации автотранспортных средств;
4) предлагаемая система мер по замене автобусов, микроавтобусов при возникновении у них неисправности при движении по маршруту;
5) дополнительные предложения по осуществлению перевозок пассажиров.
Сноска. Пункт 162 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163. Повторно не указывается подвижной состав (кроме резервного) и водительский персонал в конкурсных предложениях более чем на один маршрут до окончания конкурса по лоту, включающему данный маршрут.
В случае выявления фактов указания участниками подвижного состава (кроме резервного) и водительского персонала в конкурсных предложениях более чем на один маршрут до окончания конкурса по лоту, включающему данный маршрут, более позднее сданные конкурсные предложения считаются недействительными.

4) осы Қағидаларға 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған конкурсқа қатысушы туралы ақпараты;
5) бағалау шкаласын;
6) конкурстық ұсыныстарды беру үшiн бiр үлкен конверттi (егер конкурсқа маршруттардың бiр лоттан артық шығарылса, онда әрбiр лотқа жеке конверттер болуы тиiс) қамтиды.
Ескерту. 160-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Қатынас түрлері бойынша конкурсқа бөлек лоттармен қалалық (ауылдық), қала маңындағы, ауданішілік, ауданаралық (қалааралық облысішілік), қалааралық облысаралық маршруттар қойылады.
4-параграф. Конкурстық ұсыныстардың мазмұны
162. Конкурстық ұсыныстар Комиссия конкурс қорытындылары бойынша қатысушыларды бағалауды жүргiзетiн өлшемшарттардың мынадай жиынтығын қамтиды:
1) ұсынылатын жылжымалы құрам, оның ішінде отандық өндіріс (автобустардың, шағын автобустардың маркасы мен саны, меншiктiң түрi, пайдалану мерзiмi, паспорттық сыйымдылығы);
2) тасымалдаушының жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау саласындағы жұмыс тәжірибесі (конкурс өткізілетін маршрут түрі бойынша);
3) Автомобиль көлігі құралдарын техникалық пайдалану қағидаларының 7-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін маршрут өтетін елді мекеннің аумағында орналасқан жылжымалы құрамды (шарт бойынша меншікті, жалға алынған немесе қызмет көрсететін) сақтауға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған өндірістік-техникалық базаның болуы;
4) автобустарды, шағын автобустарды маршрут бойынша қозғалыс кезiнде оларда ақаулық пайда болған кезде ауыстыру бойынша ұсынылатын шаралар жүйесi;
5) жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру бойынша қосымша ұсыныстар.
Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
163. Жылжымалы құрам (резервтегіден басқа) мен жүргiзушi персоналды осы маршрутты қамтитын лот бойынша конкурс аяқталғанға дейiн конкурстық ұсыныстарда бiр маршруттан артық қайталап көрсетпейді.
Қатысушылар жылжымалы құрам (резервтегіден басқа) мен жүргiзушi персоналды осы маршрутты қамтитын лот бойынша конкурс аяқталғанға дейiн конкурстық ұсыныстарда бiр маршруттан артық көрсету фактiлері анықталған жағдайда неғұрлым кеш тапсырылған конкурстық ұсыныстар жарамсыз болып есептеледi.

164. Участник представляет полную и достоверную информацию по Конкурсным предложениям.
Параграф 5. Организация и проведение Конкурсов
165. Местный исполнительный орган через средства массовой информации не позднее, чем за 30 календарных дней до проведения Конкурса опубликовывает объявление по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, о проведении Конкурса в интернет-ресурсах или в печатных изданиях, распространяемых:
на территории соответствующей области и городах республиканского значение и столицы на право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
на всей территории Республики Казахстан, на право обслуживания маршрутов регулярных междугородных межобластных (включая столицу и город республиканского значения) автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Сноска. Пункт 165 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
166. В течение пяти рабочих дней со дня публикации объявления о проведении Конкурса Комиссия проводит предконкурсную конференцию по вопросам проведения Конкурса.
167. Председатель Комиссии образует предконкурсную комиссию из представителей местных исполнительных органов, органов транспортного контроля и КАП, не входящих в состав Комиссии, для организации проверки с выездом на место достоверности представленных участниками Конкурса данных (далее - Проверка).
168. Желающие участвовать в конкурсе представляют заявку на получение комплекта конкурсной документации в письменной форме или по электронной почте, указанной в объявлении. Организатор конкурса представляет конкурсную заявку запросившему лицу в срок, не превышающий трех рабочих дней, со дня регистрации заявки.
169. Документы, указанные в подпунктах 1) и 4) пункта 160 настоящих Правил, комплекта конкурсной документации, подготовленного для участников Конкурса, заверяются печатью местного исполнительного органа.
Регистрация участников Конкурса начинается после дня публикации объявления о Конкурсе и завершается за десять рабочих дней до дня его начала.
Сноска. Пункт 169 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 115 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

164. Қатысушы Конкурстық ұсыныстар бойынша толық және сенiмдi ақпаратты ұсынуы тиiс.
5-параграф. Конкурстарды ұйымдастыру және өткiзу
165. Осы Қағидалардың 10-қосымшасындағы нысанға сәйкес жергілікті атқарушы орган бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе интернет ресурстарында Конкурс өткізілгенге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей:
жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қаламаңы, ауданішілік, ауданаралық (қалааралық облысішілік) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына тиісті облыстардың және республикалық маңыз бар қалалардың және астананың аумағына тарайтын;
жолаушылар мен багажды автомобильмен облысаралық қалааралық (республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоса алғанда) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына Қазақстан Республикасының барлық аумағына тарайтын баспасы басылымдары арқылы конкурсты өткізу туралы хабарландыру жариялайды.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
166. Конкурс өткiзу туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап 5 жұмыс күн iшiнде Комиссия конкурс алдындағы Конкурс өткiзу мәселелерi бойынша конференция өткiзедi.
167. Комиссия төрағасы Конкурсқа қатысушылар ұсынған мәлiметтердiң растығын сол жерге шығып тексерудi ұйымдастыру үшiн (бұдан әрi – Тексеру) Комиссия құрамына кiрмейтiн жергiлiктi атқарушы органдардың, көлiктiк бақылау органдардың және ӘПК-нің өкiлдерiнен конкурс алдындағы комиссия құрады.
168. Конкурсқа қатысуға тiлек бiлдiрушiлер конкурстық құжаттаманың жиынтығын алуға өтiнiмді жазбаша нысанда немесе хабарландыруда көрсетілген электрондық пошта бойынша ұсынады. Конкурстың ұйымдастырушысы конкурстық өтінімді, өтінімді тіркеген күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде сұрау салған адамға, ұсынады.
169. Конкурсқа қатысушылар үшiн дайындалған конкурстық құжаттама жиынтығының осы Қағидалардың 160-тармағының 1) және
4) тармақшаларында көрсетiлген құжаттары жергiлiктi атқарушы органның мөрiмен расталады.
Конкурсқа қатысушыларды тіркеу Конкурс туралы хабарландыру жарияланған күнінен кейінгі күні басталады және оның басталу күнінің алдындағы күнге дейінгі он жұмыс күн ерте аяқталады.
Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

170. Для регистрации в качестве участника Конкурса необходимо представить в Комиссию заявку на участие в Конкурсе по соответствующему лоту (далее - заявка), с приложением следующих документов, вложенных в прилагаемый к конкурсной документации конверт:
1) заполненный бланк информации об участнике;
2) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для юридического лица или копия документа, удостоверяющего личность, – для физического лица;
3) копии технических паспортов и диагностической карты о прохождении обязательного технического осмотра действительных на текущий период на каждую единицу подвижного состава. При этом подвижной состав, задействованный на других маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа в качестве основного, допускается представлять как резервный, а резервный основным. Не допускается представление подвижного состава в качестве основного, который задействован на других регулярных автомобильных маршрутах перевозок пассажиров и багажа как основной подвижной состав;
4) сведения о водительском составе (с приложением копий трудовых договоров и водительских удостоверений по каждому водителю);
5) сведений о наличии диспетчерского сопровождения и телефонной или другой связи на протяжении всего маршрута, а также о наличии возможности замены автобусов в случае прекращения их движения на маршруте по техническим причинам (по междугородным межобластным маршрутам);
6) копии документов, подтверждающих возможность проведения необходимого комплекса работ по поддержанию подвижного состава в технически исправном состоянии в соответствии с требованиями, установленными Правилами технической эксплуатации автотранспортных средств, в том числе правоустанавливающие и правоудостоверяющие документы на производственно-техническую базу, расположенную на территории населенного пункта, по которому проходит маршрут, копии договора с медицинским работником на осуществление профилактического медицинского освидетельствования с приложением копии диплома о высшем или среднем медицинском образовании;
7) предлагаемые тарифы на перевозку пассажиров и багажа по остановочным пунктам маршрута, в том числе и между второстепенными остановочными пунктами на маршруте (кроме городских и пригородных маршрутов);
8) график режима труда и отдыха водителей на протяжении всего регулярного маршрута с указанием времени и места смены водителей автобусов (по междугородным межобластным маршрутам);
9) заполненные и заверенные подписью и печатью (при наличии) участника конкурсные предложения в количестве, равном количеству форм, вложенных в комплект конкурсной документации;

170. Конкурсқа қатысушы ретінде тіркелу үшін Комиссияға конкурстық құжаттамаға қоса берілген конвертке салынған мынадай құжаттарды қоса бере отырып, тиісті лот бойынша конкурсқа қатысуға өтінімді (бұдан әрі – өтінім) ұсыну қажет:
1) қатысушы туралы толтырылған ақпарат бланкі;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама – заңды тұлға үшін немесе жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі – жеке тұлға үшін;
3) жылжымалы құрамның әрбір бірлігіне ағымдағы кезеңге жарамды техникалық байқаудан өткені туралы техникалық паспорттардың және диагностикалық картаның көшірмелері. Бұл ретте жолаушылар мен багажды негізгі ретінде автомобильмен тұрақты тасымалдаудың басқа маршруттарына тартылған жылжымалы құрамды резервтік, ал резервтік құрамды негізгі ретінде ұсынуға жол беріледі. Негізгі жылжымалы құрам ретінде жолаушылар мен багажды тасымалдаудың басқа тұрақты автомобиль маршруттарына тартылған жылжымалы құрамды негізгі құрам ретінде ұсынуға жол берілмейді;
4) жүргізуші құрамы туралы мәліметтер (әрбір жүргізуші бойынша еңбек шарттары мен жүргізуші куәліктерінің көшірмелерімен қоса);
5) барлық маршрут бойында диспетчерлік сүйемелдеудің және телефон немесе басқа байланыстың болуы туралы, сондай-ақ техникалық себептер бойынша (облысаралық қалааралық маршруттар бойынша) маршрутта олардың қозғалысы тоқтатылған жағдайда автобустарды ауыстыру мүмкіндігінің болуы туралы мәліметтер;
6) Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес жылжымалы құрамды техникалық жарамды күйде ұстау бойынша қажетті жұмыстар кешенін жүргізу мүмкіндігін растайтын құжаттардың көшірмелері, оның ішінде маршрут өтетін елді мекен аумағында орналасқан өндірістік-техникалық базаға құқық белгілейтін және құқық куәландыратын құжаттар, жоғары немесе орта медициналық білімі туралы дипломның көшірмесін қоса бере отырып, профилактикалық медициналық куәландыруды жүзеге асыруға медицина қызметкерімен жасалған шарттың көшірмелері;
7) маршруттың аялдама пункттері бойынша, оның ішінде маршруттағы екінші аялдама пункттері арасында (қалалық және қала маңындағы маршруттардан басқа) жолаушылар мен багажды тасымалдауға ұсынылатын тарифтер;
8) автобус жүргізушілерінің ауысу уақыты мен орны (қалааралық облысаралық маршруттар бойынша) көрсетілген барлық тұрақты маршрут бойы жүргізушілердің еңбек және демалыс режимінің кестесі;
9) конкурстық құжаттама жиынтығына салынған нысандар санына тең мөлшерде толтырылған және қатысушының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған конкурстық ұсыныстар;

10) копия договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа и (или) справка местных исполнительных органов, подтверждающая опыт работы перевозчика в сфере регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа (по виду маршрута, по которому проводится конкурс) (при наличии).
Конкурсные предложения оформляются на белых стандартных листах единообразно, без исправлений и помарок.
Заявка с приложенными документами пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются подписью, печатью (при наличии) участника Конкурса.
Сноска. Пункт 170 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. Секретарь Комиссии принимает заявки, поданные в срок, указанный в объявлении о Конкурсе, и участнику выдается уведомление (справка) о приеме документов, после чего в конкурсные предложения изменения и дополнения не вносится.
Заявки и прилагаемые к ним документы, поданные с нарушением сроков, указанных в объявлении о проведении конкурса, секретарем комиссии не принимаются и комиссией не рассматриваются.
172. Прием заявок производится при наличии полного пакета документов, дополнительно прилагаемого к заявке, предусмотренной пунктом 170 настоящих Правил. При несоответствии заявки и прилагаемых к ней документов пункту 170 настоящих Правил секретарь комиссии в течение 7 рабочих часов с даты и времени подачи письменно уведомляет лицо, подавшее документы, с указанием несоответствий.
Сноска. Пункт 172 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
173. Параллельно с принятыми заявками предконкурсная комиссия или секретарь Комиссии составляет график Проверок и письменно не позднее, чем за три рабочих дня уведомляет каждого участника о времени Проверки. Участник в день проверки предоставляет предконкурсной комиссии все необходимые материалы и обеспечивает возможность ознакомления их с требуемыми объектами.
174. Члены предконкурсной Комиссии проверяют достоверность прилагаемых к конкурсной документации копий документов, соответствия (несоответствие) классов, моделей и государственных регистрационных номерных знаков автотранспортных средств, указанных в конкурсных приложениях, а также возможность хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава на производственно-технической базе, указанной в конкурсных предложениях, в том числе с использованием фото- и (или) видеосъемок.

10) тасымалдаушының жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау саласындағы жұмыс тәжірибесін (конкурс өткізілетін маршрут түрі бойынша) (бар болса) растайтын жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарттың көшірмесі және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың анықтамасы.
Конкурстық ұсыныстар ақ стандартты парақтарда біркелкі, түзетулер мен түзетулерсіз ресімделеді.
Өтінім қоса берілген құжаттармен нөмірленеді, тігіледі және Конкурсқа қатысушының қолымен, мөрімен (бар болса) бекітіледі.
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. Комиссияның хатшысы Конкурс туралы жарияда көрсетілген мерзiмiнде берiлген өтiнiмдердi қабылдайды да, қатысушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама (анықтама) берiледi, содан кейiн конкурстық ұсыныстарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзбейді.
Конкурс өткiзу туралы хабарландыруда көрсетiлген мерзiмдерi бұзылып берiлген өтiнiмдер мен оларға қоса берiлетiн құжаттарды комиссия хатшысы қабылдамайды және комиссия қарамайды.
172. Өтінімдерді қабылдау осы Қағидалардың 170-тармағында көзделген өтінімге тіркелген қосымша толық құжаттар пакеті болған кезде жүргізіледі. Өтінім және оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидалардың 170-тармағына сәйкес келмеген кезде комиссия хатшысы беру күні мен уақытынан бастап 7 жұмыс сағатының ішінде сәйкессіздіктерді көрсете отырып, құжаттарды берген тұлғаны жазбаша хабарландырады.
Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
173. Қабылданған өтiнiмдермен қатар конкурс алдындағы комиссия немесе Комиссия хатшысы Тексеру кестесiн жасайды және үш жұмыс күннен кешiктiрмей әрбiр қатысушыны Тексеру уақыты туралы жазбаша түрде хабардар етедi. Қатысушы тексеру күнi конкурс алдындағы комиссияға барлық қажеттi материалдарды ұсынады және оларды талап етiлетiн объектiлермен таныстыру мүмкiндiгiн қамтамасыз етедi.
174. Конкурс алдындағы комиссияның мүшелері конкурстық құжаттамаға қоса берілетін құжаттардың көшірмелерінің дұрыстығын, конкурстық қосымшаларда көрсетілген автокөлік құралдары кластарының, моделдерінің және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің сәйкестігін (сәйкессіздігін), сондай-ақ конкурстық ұсыныстарда көрсетілген өндірістік-техникалық базада жылжымалы құрамды сақтау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу мүмкіндігін, оның ішінде фото-және (немесе) бейне түсірілімдерді пайдалана отырып тексереді.

По итогам проверки предконкурсная комиссия проставляет отметку о достоверности сведений, представленных в конкурсных предложениях, на заполненном бланке информации об участнике и прилагает справку о соответствии автотранспортных средств и производственно-технической базы, указанных в конкурсных предложениях участника требованиям, указанным в главе 13 настоящих Правил (далее – Справка), по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, а также результаты фото- и (или) видеосъемок автотранспортных средств и производственно-технической базы, представленных в конкурсных предложениях.
Для оптимизации времени, допускается разделение членов предконкурсной комиссии по объектам и видам проверки, с целью составления мнений о достоверности сведений, представленных в конкурсных предложениях, и подписания Справки.
Указанные документы запечатываются в соответствующий конверт с заявкой и документами, представленными участником.
Сноска. Пункт 174 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. В день проведения Конкурса члены Комиссии поочередно вскрывают конверты с заявками и прилагаемыми документами участников и рассматривают конкурсные предложения, в соответствии со списком регистрации участников.
Члены Комиссии в соответствии с оценочной шкалой проставляют баллы в листе оценки конкурсных предложений по обслуживанию маршрутов внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых на конкурс, по форме, согласно Приложению 11 к настоящим Правилам.
При рассмотрении заявок и прилагаемых документов участников конкурсная Комиссия, в целях уточнения сведений, содержащихся в заявках на участие в конкурсе, в письменной форме запрашивает необходимую информацию у соответствующих государственных органов, физических и юридических лиц.
175-1. Заседания Комиссии проводятся с использованием средств аудио и (или) видеозаписи, с участием председателя и членов Комиссии офлайн или в дистанционном (удаленном) формате в режиме онлайн трансляции.
При возникновении конфликта интересов председатель и члены Комиссии принимают меры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
Сноска. Правила дополнены пунктом 175-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176. Перевозчику отказывается в рассмотрении заявки в следующих случаях:

Тексеру нәтижелерi бойынша конкурс алдындағы комиссия конкурстық ұсыныстарда ұсынылған мәлiметтердiң дұрыстығы туралы, қатысушы туралы толтырылған ақпарат бланкiсiне белгi қояды және осы Қағидаларға 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қатысушының конкурстық ұсыныстарында көрсетiлген автокөлiк құралдарының және өндірістік-техникалық базаның осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетiлген талаптарға сәйкестiгi туралы анықтаманы (бұдан әрi – Анықтама), сондай-ақ конкурстық ұсыныстарда ұсынылған автокөлік құралдары мен өндірістік-техникалық базаның фото- және (немесе) бейне түсірілімдердің нәтижелерін қоса бередi.
Уақытты оңтайландыру үшін конкурстық ұсыныстарда ұсынылған мәлiметтердiң дұрыстығы туралы пiкiрлер қалыптастыру және анықтамаға қол қою мақсатында тексеру объектілері мен түрлерi бойынша конкурс алдындағы комиссия мүшелерiн бөлуге жол беріледі.
Көрсетiлген құжаттар өтiнiммен және қатысушы ұсынған құжаттармен бірге тиiстi конвертке мөрленеді.
Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
175. Конкурс өткiзiлетiн күнi Комиссия мүшелерi қатысушылардың өтiнiмдерi мен қоса берiлген құжаттары бар конверттердi кезекпен ашады да, конкурстық ұсыныстарды қатысушыларды тiркеу тiзiмiне сәйкес қарайды.
Комиссия мүшелерi бағалау шкаласына сәйкес осы Қағидалардың
11-қосымшасындағы нысанға сәйкес конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автмобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету бойынша конкурстық ұсыныстарды бағалау парағына баллдарды қояды.
Конкурстық комиссия қатысушылардың өтiнiмдерi мен қоса берiлген құжаттарын қарау кезінде конкурста қатысу үшін өтінімдердегі мәліметтерді нақтылау мақсатында жазбаша түрде қажетті ақпаратты тиісті мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан сұратады.
175-1. Комиссия отырыстары аудио және (немесе) бейнежазба құралдарын пайдалана отырып, Комиссия төрағасы мен мүшелерінің қатысуымен офлайн немесе онлайн трансляция режимінде қашықтықтан (қашықтан) форматта өткізіледі.
Мүдделер қақтығысы туындаған кезде Комиссия төрағасы мен мүшелері "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шаралар қабылдайды.
Ескерту. Қағидалар 175-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
176. Тасымалдаушыға өтінішті қараудан мынадай жағдайларда бас тартылады:

1) неполноты и (или) несоответствия пункту 170 настоящих Правил представленных документов;
2) недостоверности указанных в представленных документах сведений;
3) несоответствия подвижного состава требованиям настоящих Правил;
4) отсутствия возможности проведения необходимого комплекса работ по поддержанию подвижного состава в технически исправном состоянии и выполнению предрейсового (предсменного) технического осмотра автобусов, а также предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей;
5) наличия в течение последних шести месяцев случаев досрочного расторжения договора по данному маршруту по причине неисполнения перевозчиком существенных условий договора, предусмотренных пунктом 8 Типового договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11002) (далее - Договор).
Сноска. Пункт 176 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 115 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
177. После рассмотрения и оценки всех конвертов с документами участников на конкретный лот, секретарь Комиссии суммирует итоговые баллы листов оценки конкурсных предложений по соответствующим участникам и определяет общий суммарный балл, который регистрируется в протоколе.
178. По результатам общих суммарных баллов члены Комиссии рассматривают документы, в том числе Справку участника, набравшего максимальный общий суммарный балл.
В случае положительной оценки предконкурсной комиссии о соответствии автотранспортных средств, указанных в конкурсных предложениях участника, требованиям, указанным в главе 13 настоящих Правил, данный участник признается победителем конкурса по соответствующему лоту.
В случае отрицательного заключения предконкурсной комиссии члены Комиссии переходят к аналогичному рассмотрению документов участника, набравшего следующий по максимальности общий суммарный балл.
179. Конкурс на право обслуживания маршрута перевозок пассажиров и багажа признается несостоявшимся, если представлена заявка только одного участника. В случае, если при повторном проведении конкурса на этот маршрут представлена заявка одного участника, то с ним заключается договор при условии соответствия требованиям конкурса.
Если по какому-либо лоту не зарегистрировано ни одного участника, Конкурс признается не состоявшимся и организатор Конкурса меняет основные требования по данному лоту или формирует другой лот и выставляет на следующий Конкурс.
В случае, если от одной из паритетных сторон не поступило заявок на право обслуживания отдельных междугородных межобластных маршрутов, местный исполнительный орган предлагает второму паритетному перевозчику право обслуживания всего маршрута.

1) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 170-тармағына сәйкес келмеуі және (немесе) толық еместігі;
2) ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтерінің нақты еместігі;
3) осы Қағидалардың талаптарына жылжымалы құрамының сәйкес еместігі;
4) жылжымалы құрамды техникалық жарамды күйде ұстау бойынша қажеттi жұмыстар кешенiн өткiзуге және автобустарды рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруге, сондай-ақ жүргiзушiлердi рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландыруға мүмкiндiгi болмаса;
5) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартының 8-тармағында көрсетілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11002 болып тіркелген) (бұдан әрі - Шарт) шарттың елеулі шарттарын орындамау себебі бойынша тасымалдаушы соңғы алты ай ішінде осы маршрут бойынша мерзімнен бұрын шарттарды бұзса.
Ескерту. 176-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
177. Қатысушылардың нақты лотқа құжаттары бар барлық конверттер қаралғаннан және бағаланғаннан кейiн Комиссия хатшысы тиiстi қатысушылар бойынша конкурстық ұсыныстарды бағалау парақтарының қорытынды балдарын қосады және жалпы жиынтық балды анықтайды, ол хаттамаға тiркеледi.
178. Жалпы жиынтық баллдардың нәтижелерi бойынша Комиссия мүшелерi барынша жиынтық балл алған қатысушының құжаттарын, оның iшiнде Анықтамасын қарайды.
Қатысушының конкурстық ұсыныстарында көрсетiлген автокөлiк құралдарының осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетiлген талаптарға сәйкестiгi туралы конкурс алдындағы комиссияның оң бағасы болған жағдайда, осы қатысушы тиiстi лот бойынша Конкурстың жеңiмпазы деп танылады.
Конкурс алдындағы комиссия терiс қорытынды шығарған жағдайда, Комиссия мүшелерi жоғарылығы бойынша келесi жалпы жиынтық балл алған қатысушының құжаттарын қарауға көшедi.
179. Егер бір қатысушының өтініші ұсынылғанда, жолаушылардың және багаждың маршрутқа қызмет көрсету құқығына Конкурс өтпеген деп танылады. Егер конкурсты қайта өткізген кезде бұл маршрутқа бір қатысушының өтініші ұсынылғанда, онда онымен конкурс талаптарына сәйкес болған жағдайда шарт жасалады.
Егер қандай да болмасын лот бойынша бiр де бiр қатысушы тiркелмесе, Конкурс өтпеген деп танылады және Конкурсты ұйымдастырушы осы лот бойынша негiзгi талаптарды өзгертеді немесе басқа лот жасайды және келесi Конкурсқа шығарады.
Егер паритеттік жақтан қалааралық облысаралық маршруттарға қызмет көрсету құқығына өтініштер түспеген жағдайда, жергілікті атқарушы орган екінші паритеттік тасымалдаушыға барлық маршрутқа қызмет көрсету құқығын ұсынады.

180. Результаты проведенного Конкурса оформляются протоколом, который подписывается членами Комиссии и утверждается председателем Комиссии. Каждый член Комиссии письменно излагает свое особое мнение и прилагает его к протоколу.
Решение Комиссии признается правомочным, если в ее заседании участвует не менее 2/3 членов.
Протокол заседания Комиссии публикуется на интернет-ресурсе местного исполнительного органа в течение трех рабочих дней после его подписания в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации".
Сноска. Пункт 180 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180-1. При равном итоговом количестве баллов участников Конкурса по результатам проведенного Конкурса, победителем Конкурса признается участник, имеющий преимущество перед другими участниками по количеству подвижного состава в личной собственности.
При равном количестве подвижного состава в личной собственности участников Конкурса, победителем Конкурса признается участник, имеющий преимущество перед другими участниками по опыту работы в сфере регулярных перевозок пассажиров и багажа.
При равном опыте работы участников Конкурса в сфере регулярных перевозок пассажиров и багажа, победителем Конкурса признается участник, имеющий преимущество перед другими участниками по наличию производственно-технической базы в личной собственности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 180-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
181. Организатор конкурса в течение 10 календарных дней после подведения итогов конкурса письменно направляет всем участникам результаты оценки представленных ими конкурсных предложений.
182. Результаты Конкурса могут быть обжалованы в судебном порядке.
183. В случае признания судом результатов Конкурса по отдельным лотам недействительными, заседание Комиссии проводится в рамках ранее представленных заявок только по аннулированном судом лотам не позднее 7 рабочих дней после дня вступления в силу решения суда.
Результаты заседания Комиссии оформляются протоколом, который подписывается всеми членами Комиссии и утверждается председателем Комиссии.
При наличии у членов Комиссии особого мнения, оно излагается в письменном виде и прилагается к протоколу.
Сноска. Пункт 183 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

180. Өткiзiлген Конкурстың нәтижелерi хаттамамен ресiмделедi, оған Комиссия мүшелерi қол қояды және Комиссия төрағасы бекiтедi. Комиссияның әрбiр мүшесi өзiнiң айрықша пiкiрiн жазбаша баяндайды және оны хаттамаға қоса береді.
Комиссияның шешiмi, егер оның отырысына кемiнде 2/3 мүше қатысса, заңды деп танылады.
Комиссия отырысының хаттамасы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оған қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында жарияланады.
Ескерту. 180-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
180-1. Өткізілген Конкурс нәтижелері бойынша Конкурсқа қатысушылардың балдарының жиынтық саны тең болған жағдайда, жеке меншіктегі жылжымалы құрамның саны бойынша басқа қатысушылардан артықшылығы бар қатысушы Конкурс жеңімпазы болып танылады.
Конкурсқа қатысушылардың жеке меншігіндегі жылжымалы құрамның саны тең болған кезде, жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау саласындағы жұмыс тәжірибесі бойынша басқа қатысушылардан артықшылығы бар қатысушы Конкурс жеңімпазы болып танылады.
Жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдау саласындағы Конкурсқа қатысушылардың жұмыс тәжірибесі тең болған жағдайда, жеке меншігінде өндірістік-техникалық базаның болуы бойынша басқа қатысушылардан артықшылығы бар қатысушы Конкурс жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. Қағидалар 180-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
181. Конкурсты ұйымдастырушы Конкурс қорытындысын өткізгеннен кейін күнтiзбелiк 10 күн iшiнде өздерi ұсынған конкурстық ұсыныстарды бағалау нәтижелерiн барлық қатысушыларға жазбаша жiбередi.
182. Конкурс нәтижелерi сот тәртiбiмен шағымдалуы мүмкiн.
183. Жекелеген лоттар бойынша Конкурс нәтижелерін сот жарамсыз деп таныған жағдайда, сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 7 жұмыс күнінен кешіктірмей, Комиссия отырысы соттың күшін жойған лоттар бойынша бұрын берілген өтінімдер шеңберінде ғана өткізіледі.
Комиссия отырысының нәтижелері хаттамамен ресімделеді, оған Комиссия барлық мүшелері қол қояды және оны Төраға бекітеді.
Егер комиссия мүшелерінің ерекше пікірі болса, ол жазбаша турде баяндалып, хаттамаға қоса беріледі.
Ескерту. 183-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

183-1. В случае если Конкурс признается не состоявшимся, повторный Конкурс проводится не позднее 30 рабочих дней со дня признания его несостоявшимся.
Сноска. Правила дополнены пунктом 183-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок и условия выдачи, приостановления и отзыва, условия и основания отказа в выдаче, а также форма Свидетельства на право обслуживания маршрута
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
184. На основании протокола местные исполнительные органы в срок не более 10 календарных дней заключают с победителем Конкурса Договор. Договор заключается на срок не менее трех лет (кроме договоров на право обслуживания дополнительных расписаний движения по существующим маршрутам).
185. Победителю Конкурса, заключившему Договор, выдается Свидетельство (на весь срок действия Договора), подтверждающее право работы на маршруте. Осуществление указанных перевозок без Свидетельства не допускается.
186. После заключения Договора и выдачи Свидетельства, местные исполнительные органы в срок не более 5 рабочих дней передают в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта копию Свидетельства и заключенного Договора на организацию регулярных междугородных межобластных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, между перевозчиком и соответствующим местным исполнительным органом.
187. Свидетельство изготавливается местными исполнительными органами области (города, района) типографским способом, имеет не менее трех степеней защиты и является бланком строгой отчетности.
188. Свидетельства выдаются перевозчику в количестве, соответствующему количеству автотранспортных средств, используемых на маршруте, и находятся у водителей автобусов, микроавтобусов при осуществлении перевозок.
Перевозчик (водитель) может использовать на маршруте заверенную уполномоченным органом в области автомобильного транспорта копию Свидетельства, если оригинал данного Свидетельства был выдан данным органом.
189. Право работы на маршруте (маршрутах) третьей стороне не передается.

183-1. Егер Конкурс өтпеді деп танылған жағдайда, қайта Конкурс ол өтпеді деп танылған күннен бастап 30 жұмыс күннен кешіктірілмей өткізіледі.
Ескерту. Қағидалар 183-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8-тарау. Маршрутқа қызмет көрсету құқығына куәлік беру, тоқтата тұру және кері қайтарып алу тәртібі мен шарттары, оны беруден бас тарту шарттары мен негіздері, сондай-ақ нысаны
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
184. Хаттаманың негiзiнде жергiлiктi атқарушы органдар күнтiзбелiк 10 күннен кешiктiрмей Конкурстың жеңiмпазымен Шарт жасасады. Шарт кемiнде үш жыл мерзiмге жасалады (қолданылып жүрген маршруттар бойынша қосымша қозғалыс кестелерiне қызмет көрсету құқығы жөнiндегi шарттарды қоспағанда).
185. Шарт жасасқан Конкурс жеңiмпазына маршрутта жұмыс iстеу құқығын растайтын Куәлiк берiледi (Шартты қолданудың барлық мерзiмiне). Көрсетiлген тасымалдауды Куәлiксiз жүзеге асыруға рұқсат етiлмейдi.
186. Шартты жасасқан және Куәлікті бергеннен кейін жергілікті атқарушы органдар 5 жұмыс күннен кешіктірмей автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органға Куәліктің және тасымалдаушы мен тиісті жергілікті атқарушы орган арасында жолаушылар мен багажды қалааралық облысаралық автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыруға жасасылған Шарттың көшірмелерін береді.
187. Куәлікті облыстың (қаланың, ауданның) жергілікті атқарушы органдары типографиялық тәсiлмен дайындайды, ол кемiнде үш қорғаныш дәрежесi бар және қатаң есептiлiк бланкі болып табылады.
188. Куәлiктер тасымалдаушыға, маршрутта пайдаланылатын автокөлiк құралдарының тиiстi санына сәйкес келетін мөлшерде берiледi және тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автобустардың, шағын автобустардың жүргiзушiлерiнде болады.
Егер куәлiктiң түпнұсқасын автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi орган берген болса, тасымалдаушы (жүргiзушi) маршрутта осы орган растаған куәлiктің көшiрмесiн қолдана алады.
189. Маршрутта (маршруттарда) жұмыс iстеу құқығы үшiншi тарапқа берілмейді.

190. При наличии паритетного перевозчика (перевозчиков) на данном маршруте, определенные местными исполнительными органами перевозчики заключают договор о совместной деятельности между всеми перевозчиками.
В течение 30 календарных дней со дня выдачи разрешительных документов перевозчик представляет в местный исполнительный орган копии договоров, заключенных перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций, пунктом обслуживания пассажиров в соответствии с настоящими Правилами (кроме городских (сельских).
191. Не позднее 60 календарных дней до прекращения действия договора организации внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа местный исполнительный орган объявляет конкурс на маршруты, обслуживаемые по этому договору, если иное не предусмотрено законодательством в области автомобильного транспорта. При этом с победителем конкурса заключается договор организации внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, который вступает в силу со дня завершения срока действия действующего договора на данный маршрут.
Перевозчик предоставляет в местный исполнительный орган прекратившие действия Свидетельства по этому договору.
192. В случае расторжения договора организации внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа в одностороннем порядке по инициативе перевозчика, последний уведомляет об этом местный исполнительный орган не позднее, чем за 45 календарных дней.
193. В случаях досрочного расторжения договора организатор конкурсов назначает другого перевозчика, имеющего положительный опыт перевозки на других маршрутах с регулярностью исполнения перевозок более 80 % для обеспечения беспрерывности обслуживания маршрутов до проведения нового конкурса в сроки и по условиям, установленным настоящими Правилами.
194. При неопределении перевозчика в сроки, указанные в пункте 191 настоящих Правил, до определения перевозчика, обслуживание маршрута передается организатором маршрута перевозчику, обслуживавшему ранее данный маршрут с его согласия.
При отказе перевозчика, ранее обслуживавшего данный маршрут, организатор маршрута назначает другого перевозчика (при его согласии), имеющего положительный опыт перевозки на других маршрутах с регулярностью исполнения перевозок более 80 % для обеспечения беспрерывности обслуживания маршрутов до проведения нового Конкурса в сроки и по условиям, установленным настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 194 в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

190. Осы маршрутта паритетті тасымалдаушы (тасымалдаушылар) бар кезінде жергілікті атқарушы орган анықтаған тасымалдаушылар барлық тасымалдаушылар арасында бірлескен қызмет туралы шарт жасайды.
Рұқсат құжаттары берiлген күннен бастап күнтiзбелiк 30 күн iшiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органға осы Қағидаларға сәйкес (қалалықтан (ауылдықтан) басқа) тасымалдаушы мен автовокзалдардың, автостанциялардың әкiмшiлiгi, жолаушыларға қызмет көрсету пункті жасаған шарттардың көшiрмелерiн ұсынады.
191. Егер автомобиль көлігі саласындағы заңнамада өзгеше көзделмесе, жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдаудың республикаiшiлiк ұйымдастыру шарты қолданысы тоқтатылғанға дейiн күнтiзбелiк 60 күннен кешiктiрмей жергiлiктi атқарушы орган осы шарт бойынша қызмет көрсетiлетiн маршруттарға конкурс жариялайды. Бұл ретте конкурс жеңiмпазымен жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаiшiлiк тасымалдауды ұйымдастыру шарты жасалады, ол осы маршрутқа қолданылатын шарт аяқталған күннен бастап күшiне енеді.
Тасымалдаушы жергілікті атқарушы органға осы шарт бойынша қолданысын тоқтатқан куәліктерді береді.
192. Тасымалдаушының бастамасы бойынша бiр жақты тәртiппен жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тасымалдауды ұйымдастыру шарты бұзылған жағдайда, соңғысы жергiлiктi атқарушы органдарды күнтiзбелiк 45 күннен кешiктiрмей ол туралы хабардар етедi.
193. Шартты мерзiмнен бұрын бұзған жағдайда конкурстардың ұйымдастырушысы осы Қағидаларда белгiленген мерзiмдерде және шарттар бойынша жаңа конкурс өткiзгенге дейiн маршруттарға үздiксiз қызмет көрсетудi қамтамасыз ету үшiн 80% артық тасымалдауды орындау жиiлiгiмен басқа маршруттарда тасымалдау тәжiрибесi оң болған басқа тасымалдаушыны белгiлеуге құқылы.
194. Тасымалдаушы осы Қағидалардың 191-тармағында көрсетілген мерзімдерде белгіленбеген кезде тасымалдаушы айқындалғанға дейін маршрутқа қызмет көрсетуді маршрутты ұйымдастырушы оның келісімімен бұрын осы маршрутқа қызмет көрсеткен тасымалдаушыға береді.
Осы маршрутқа бұрын қызмет көрсеткен тасымалдаушы бас тартқан кезде маршрутты ұйымдастырушы осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде және шарттар бойынша жаңа конкурс өткізілгенге дейін маршруттарға қызмет көрсетудің үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін тасымалдарды орындаудың тұрақтылығы 80%-дан асатын басқа маршруттарда тасымалдаудың оң тәжірибесі бар басқа тасымалдаушыны (оның келісімімен) тағайындайды.
Ескерту. 194-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

195. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
196. Действие Свидетельств, выданных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта и местными исполнительными органами, прекращается этим органом при:
1) письменном обращении перевозчика;
2) внесении перевозчиком изменений в расписания и схему движения автобусов на маршрутах без согласия уполномоченного органа в области автомобильного транспорта и местного исполнительного органа;
3) не выполнении перевозчиком перевозки пассажиров на маршруте в течение 15 календарных дней в период действия Свидетельства;
4) низкой регулярности маршрута (менее семидесяти процентов в течение тридцати календарных дней), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 196-1 настоящих Правил;
5) наличии дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП) с человеческими жертвами по вине перевозчика в связи с неисполнением обязанности, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте";
6) использовании на маршруте автобусов и микроавтобусов, не предусмотренных в Свидетельствах, выданных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта и местным исполнительным органом, за исключением случаев, предусмотренных в примечании приложения 3 к настоящим Правилам;
7) передаче прав обслуживания маршрута (маршрутов) третьей стороне.
Сноска. Пункт 196 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196-1. При объеме субсидирования социально значимого маршрута более семидесяти процентов от общего объема потребности субсидирования данного маршрута в месяц, регулярность маршрута в течение тридцати календарных дней равна фактическому проценту субсидирования от общего объема потребности субсидирования данного маршрута в месяц.
При неисполнении требований части первой настоящего пункта и (или) подпункта 4) пункта 196 настоящих Правил перевозчиком, обслуживающим социально значимый маршрут, действие Свидетельства прекращается в судебном порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 196-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 05.12.2023 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196-2. Действие Свидетельства приостанавливается в период вынужденного простоя подвижного состава, указанного в Свидетельстве, связанного с введением чрезвычайного положения или карантина.

195. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
196. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органдар берген Куәліктердің қолданылуын осы орган:
1) тасымалдаушының жазбаша өтініш беруі;
2) тасымалдаушының автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның келісімінсіз маршруттардағы автобустардың қозғалыс кестесі мен схемасына өзгерістер енгізуі;
3) тасымалдаушының Куәліктің қолданылу кезеңінде күнтізбелік 15 күн ішінде маршрутта жолаушыларды тасымалдауды орындамауы;
4) осы Қағидалардың 196-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, маршрут тұрақтылығының төмендігі (отыз күнтізбелік күнде жетпіс пайыздан кем);
5) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндетті орындамауына байланысты тасымалдаушының кінәсінен адам құрбандарымен болған жол-көлік оқиғаларының (бұдан әрі – ЖКО) болуы;
6) осы Қағидаларға 3-қосымшаның ескертпесінде көзделген жағдайларды қоспағанда, маршрутта автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар берген Куәліктерде көзделмеген автобустар мен шағын автобустарды пайдалану;
7) маршрутқа (маршруттарға) қызмет істеу құқықтарын үшінші тарапқа беру кезінде тоқтатады.
Ескерту. 196-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
196-1. Әлеуметтік маңызы бар маршрутты субсидиялау көлемі айына осы маршрутты субсидиялау қажеттілігінің жалпы көлемінің жетпіс пайызынан астамы болған кезде, маршруттың күнтізбелік отыз күн ішінде тұрақтылығы осы маршрутты субсидиялау қажеттілігінің жалпы көлемінің айына субсидиялаудың нақты пайызына тең болады.
Әлеуметтік маңызы бар маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушы осы тармақтың бірінші бөлігінің және (немесе) осы Қағидалардың 196-тармағы 4) тармақшасының талаптарын орындамаған кезде, Куәліктің қолданысы сот тәртібінде тоқтатылады.
Ескерту. Қағидалар 196-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.12.2023 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
196-2. Төтенше жағдайдың немесе карантиннің енгізілуіне байланысты Куәлікте көрсетілген жылжымалы құрамның мәжбүрлі тоқтап тұруы кезеңінде Куәліктің әрекеті тоқтатылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 196-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Порядок организации и осуществления нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Заголовок главы 9 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
197. Нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа осуществляются по дорожной сети и дорожным сооружениям, движение по которым разрешено для соответствующих автотранспортных средств. Перед началом осуществления перевозки перевозчик проводит предварительное обследование, в том числе в форме запроса у дорожных органов и КАП, состояния дорог и дорожных сооружений на предполагаемом маршруте перевозки.
198. При организации нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчик обеспечивает наличие на автотранспортном средстве бортового журнала с отметками о прохождении предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования и технического осмотра автотранспортного средства.
199. Нерегулярные перевозки пассажиров и багажа осуществляются автотранспортными средствами соответствующими требованиям настоящих Правил.
200. Остановочные пункты при осуществлении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа должны обеспечивать безопасную посадку и высадку пассажиров и не должны совпадать с остановочными пунктами маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Остановка автобусов и микроавтобусов, используемых при осуществлении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, на остановочных пунктах маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, а также посадка и высадка на них пассажиров не осуществляется.
201. Не производится посадка пассажиров с территорий автовокзалов (автостанций, пунктов обслуживания пассажиров) и по маршрутам регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчикам, осуществляющим нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа.
202. Нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении осуществляются перевозчиками, имеющими лицензию на право занятие деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, согласно пункту 13 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".

Ескерту. Қағидалар 196-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-тарау. Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
197. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес автомобиль тасымалдау жол желiсi және тиiстi автокөлiк құралдары үшiн рұқсат етiлген жол құрылыстары бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкiн. Тасымалдауды жүзеге асыру алдында тасымалдаушы болжанып отырған тасымалдау маршрутындағы жолдар мен жол құрылыстардың жай-күйiн, оның iшiнде жол органдары мен ӘПК-ге сұрау салу түрiнде алдын ала зерттеудi жүргiзедi.
198. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушы автокөлiк құралында жүргiзушiнiң рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан және автокөлiк құралының рейс алдындағы техникалық тексеруден өткенi туралы белгiлер бар борт журналының болуын қамтамасыз етедi.
199. Жолаушыларды және багажды тұрақты емес тасымалдау, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетiн автокөлiк құралдарымен жүзеге асырылады.
200. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде аялдама пункттерi жолаушылардың қауiпсiз отырғызылуы мен түсiрiлуiн қамтамасыз етуi және жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiмен сәйкес келмеуi тиiс.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын автобустардың, шағын автобустардың жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнде аялдама жасау, сондай-ақ оларда жолаушыларды отырғызу және түсiру жүзеге асырылмайды.
201. Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылар автовокзалдар (автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункіттер) аумағынан және жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша жолаушыларды отырғызбайды.
202. Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы
4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 13-тармағына сәйкес жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензиясы бар тасымалдаушылар жүзеге асырады.

203. При нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа исключается перевозка пассажиров в количестве, превышающем количество мест для сидения автобуса и перевозка ручной клади размером более 60х40х20 см и весом более 35 кг.
Имущество пассажиров размером, превышающим размеры, указанные в настоящем пункте, перевозятся в багажном отделении автотранспортных средств или багажном автомобиле, сопровождающего автобус, микроавтобус.
204. Оплата проезда и провоза багажа при нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа производится пассажирами перевозчику (водителю) в соответствии с условиями договора.
204-1. При осуществлении поездки на нерегулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа исключается:
1) внесение исправлений в проездные документы;
2) провоз багажа в салоне автобуса, микроавтобуса;
3) курение, мусор, распитие спиртных напитков;
4) отвлечение водителя разговорами, а также хождение по салону во время движения автобуса, микроавтобуса;
5) перевозка огнеопасных, взрывчатых, отравляющих, легковоспламеняющихся, ядовитых, едких и зловонных веществ, огнестрельного оружия без чехлов и сопроводительных документов, а также предметов и вещей, которые наносят ущерб (загрязнение или повреждение) пассажирам либо оборудованию или оснащению салона автобуса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 204-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок организации и осуществления
перевозок пассажиров и багажа разового характера
205. Перевозки пассажиров и багажа разового характера осуществляются с целью доставки одной и той же группы пассажиров из начального в конечный пункт перевозки и обратно, без посадки и высадки пассажиров между этими пунктами, либо в одном из указанных направлений.
206. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Порядок организации и осуществления перевозок пассажиров и багажа заказными автобусами и микроавтобусами
Сноска. Заголовок главы 10 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
207. Перевозки пассажиров и багажа заказными автобусами и микроавтобусами носят систематический характер и осуществляются с целью доставки граждан к месту работы, учебы, а также для осуществления туристических и экскурсионных перевозок.

203. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау кезiнде жолаушыларды автобустағы отыратын орындардың санынан асатын мөлшерде тасымалдауға және өлшемi 60х40х20 см және салмағы 35 кг артық қол жүгiн тасымалдауға жол берiлмейдi.
Өлшемi осы тармақта көрсетiлген өлшемдерден асатын жолаушылардың мүлiгi автокөлiк құралдарының багаж бөлiмшесiнде немесе автобусқа, шағын автобусқа ерiп жүретiн багаж автомобилiнде тасымалданады.
204. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдау кезiнде жол жүру және багажды алып жүру төлемiн жолаушылар тасымалдаушыға (жүргiзушiге) шарттың талаптарына сәйкес төлейдi.
204-1. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес сапарды жүзеге асыру кезінде:
1) жол жүру құжаттарына қандай да болмасын түзетулер енгізуге;
2) автобустың, шағын автобустың салонында багаж алып жүруге;
3) темекі тартуға, қоқсытуға, спирт ішімдіктерін ішуге;
4) жүргізушіні әңгімемен алаңдатуға, сондай-ақ автобустың қозғалысы кезінде салон ішінде жүруге;
5) от қауіпті, жарылғыш, улағыш, жеңіл тұтанатын, улы, уытты және күлімсі иісті заттарды, құндағы және дәрімен атылатын ілеспе құжаттары жоқ қаруды, сондай-ақ жолаушыларға не автобус салонының жабдығына немесе жарағына залал (ластау немесе зақымдау) келтіруі мүмкін заттар мен бұйымдарды тасымалдауға жол берілмейді.
Ескерту. 1-параграф 204-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жолаушылар мен багажды бiр жолғы сипаты бар тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртiбi
205. Жолаушылар мен багажды бiр жолғы сипаты бар тасымалдауды әдетте, бiр ғана жолаушылар тобын тасымалдың бастапқы пунктiнен соңғы пунктiне жеткiзу және осы пункттердiң арасында не көрсетiлген бағыттардың бiрiнде жолаушыларды отырғызбай және түсiрмей керi әкету мақсатында жүзеге асырылады.
206. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Тапсырыс берілген автобустармен, шағын автобустармен жолаушыларды және багажды тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
207. Жолаушылар мен багажды тапсырыс берілген автобустармен, шағын автобустармен тасымалдаудың жүйелік сипаты бар және азаматтарды жұмыс, оқу орындарына жеткізу мақсатында, сондай-ақ туристік және экскурсиялық тасымалдауды жүзеге асыру үшін жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 207 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
208. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
209. Порядок осуществления заказных перевозок детей по заявкам детских воспитательных и образовательных учреждений осуществляется в порядке, предусмотренным главой 12 Правил.
210. Перевозка пассажиров и багажа заказными автобусами и микроавтобусами осуществляется в соответствии с условиями письменного договора между заказчиком услуг и перевозчиком, копия которого должна находиться на автотранспортном средстве.
Глава 11. Порядок организации и осуществления перевозок пассажиров и багажа такси
Сноска. Заголовок главы 11 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 211 предусмотрен в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
211. До начала осуществления деятельности индивидуальный предприниматель или юридическое лицо подает в местный исполнительный орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы уведомление о начале деятельности в качестве перевозчика такси в соответствии с Правилами приема уведомлений, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10194).
Осуществление деятельности без соблюдения требований уведомительного порядка при организации перевозок пассажиров и багажа такси не допускается.
Местный исполнительный орган района, города областного значения, города республиканского значения, столицы ведет реестр индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, подавших уведомление о начале деятельности в качестве перевозчика такси.
Исключение из реестра перевозчиков такси осуществляется по заявлению перевозчика, решению суда о запрещении деятельности, или при невыполнении перевозчиком такси требований настоящих Правил.

Ескерту. 207-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
209. Тәрбиелеу және бiлiм беру мекемелерiнiң өтiнiмдерi бойынша балаларды тапсырыс бойынша тасымалдауды жүзеге асыру тәртiбi осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
210. Жолаушыларды және багажды тапсырыс берiлген автобустармен және шағын автобустармен тасымалдау қызметтерге тапсырыс берушi мен тасымалдаушының арасындағы жазбаша шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады, оның көшiрмесi автокөлiк құралында болуға тиiс.
11-тарау. Жолаушыларды және багажды таксилермен тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
211-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
211. Қызметті көрсетуді бастағанға дейін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығымен бекітілген Хабарламаларды қабылдау қағидаларына сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 10194 болып тіркелген) аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органына такси тасымалдаушысы ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама береді.
Таксимен жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру кезінде қызметті хабарландыру тәртібінің талаптарын сақтамай жүзеге асыруға жол берілмейді.
Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы такси тасымалдаушысы ретінде қызметті жүзеге асыруды бастау туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді.
Таксимен тасымалдаушы тізілімнен шығару өтініш берушінің өтініші, соттың қызметіне тыйым салу туралы шешімі немесе такси тасымалдаушысымен осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындамауы бойынша жүргізеді.

Сноска. Пункт 211 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Правила предусмотрено дополнить пунктом 211-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
212. Для осуществления перевозок такси допускается использование легковые автомобили серийного производства, имеющие не менее четырех боковых дверей.
Использование для перевозок такси автотранспортных средств со специальным управлением, в том числе полностью ручным, а также правосторонним рулевым управлением запрещается.
213. Посадка в такси и высадка из него пассажиров производятся на специально оборудованных стоянках такси или участках дорожной сети, где правилами дорожного движения разрешена остановка автомобилей.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 214 предусмотрен в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
214. При организации перевозок пассажиров и багажа перевозчик такси обеспечивает:
1) использование для перевозок пассажиров и багажа такси, имеющие единую цветовую гамму и отличительные обозначения в соответствии с пунктом 341 настоящих Правил;
2) прохождение предрейсового технического осмотра автотранспортных средств, а также предрейсового и послерейсового медицинского осмотра водителей такси лицом, имеющим диплом о высшем или среднем медицинским образовании, с которым заключен договор на осуществление медицинских осмотров, либо посредством автоматизированных систем;
3) своевременную замену такси в случае его неисправности;
4) информирование пассажира о стоимости (цене) услуги такси;
5) при наличии десяти и более такси, наличие на каждые десять такси не менее одного такси, приспособленного для перевозки людей с инвалидностью, использующих специальные средства передвижения;
6) соблюдение режима труда и отдыха водителей такси;
7) оформление путевой документации.
Сноска. Пункт 214 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 27.09.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
214-1. При организации перевозок пассажиров и багажа такси перевозчик имеет право:
1) использовать для стоянки такси, посадки и высадки пассажиров специально оборудованные стоянки такси;
2) производить посадку и высадку пассажиров на любых участках дорожной сети с соблюдением требований правил дорожного движения;

Ескерту. 211-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағида 211-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
212. Такси тасымалдауды жүзеге асыру үшiн кемiнде төрт бүйір есiгi бар, сериялы шығарылатын жеңiл автомобильдер қолданылады.
Арнаулы басқаруы бар автокөлiк құралдарын такси тасымалдауы үшiн қолдану, соның iшiнде барлығы қолмен, сондай-ақ басқару рулi оң жақтағы рұқсат етiлмейдi.
213. Жолаушыларды таксиге отырғызу және одан түсiру арнайы жабдықталған такси тұрақтарында немесе автомобильдердiң тоқтауына жол қозғалысы ережелерiнде рұқсат етiлген жол желiсiнiң учаскелерiнде жүргiзiледi.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағида 214-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
214. Жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру кезінде таксимен тасымалдаушы:
1) жолаушылар мен багажды тасымалдау үшін түсі біркелкі және осы Қағидалардың 341-тармағына сәйкес айырым белгілері бар таксилерді пайдалануды;
2) автокөлік құралдарының рейс алдында техникалық қарап тексеруден, сондай-ақ медициналық қарап тексеруді жүзеге асыруға шарт жасасқан, жоғары немесе орта медициналық білім туралы дипломы бар адамның немесе автоматтандырылған жүйелер арқылы такси жүргізушілерін рейс алдында және рейстен кейін медициналық қарап тексеруден өтуін;
3) таксидің ақауы болған жағдайда оны уақтылы ауыстыруды;
4) жолаушының такси көрсететін қызмет құны (бағасы) туралы хабардар болуын;
5) он және одан көп такси болған кезде әрбір он таксиге шаққанда арнайы жүріп-тұру құралдарын пайдаланатын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін ыңғайластырылған кемінде бір таксиінің болуын;
6) такси жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимін сақтауды;
7) жол құжаттарын ресімдеуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 214-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 27.09.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
214-1. Жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдауды ұйымдастыру кезінде тасымалдаушының:
1) такси тұрағы, жолаушыларды отырғызу және түсіру үшін арнайы жабдықталған такси тұрақтарын пайдалануға;
2) жол жүрісі қағидаларының талаптарын сақтай отырып, жол желісінің кез келген учаскелерінде жолаушыларды отырғызуды және түсіруді жүргізуге;

3) иметь информационно-диспетчерскую службу такси или заключить договор по информационно-диспетчерскому обслуживанию;
4) оборудовать автотранспортное средство таксометром;
5) представлять в местные исполнительные органы рекомендации по организации специально оборудованных стоянок такси.
Сноска. Правила дополнены пунктом 214-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
215. На оборудованных стоянках такси пассажиры осуществляют посадку в такси в очередном порядке. Правом внеочередной посадки в такси пользуются лица с инвалидностью, пенсионеры, беременные женщины, пассажиры с детьми дошкольного возраста.
Сноска. Пункт 215 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
216. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.01.2023 № 58 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
217. При посадке в свободное такси пассажир задает водителю маршрут следования. Если пассажир не может самостоятельно определить оптимальный маршрут следования, а только называет конечный пункт поездки, то водитель доставляет пассажира к месту назначения кратчайшим путем.
218. Посадка пассажира в такси и выход из него осуществляются после полной остановки. При остановке на проезжей части, посадка и выход осуществляется с правой стороны автомобиля.
219. В случае, когда пассажир покидает такси, не расторгая договора перевозки, водитель требует денежный залог на весь оговоренный период простоя такси в ожидании пассажира.
Договор перевозки считается прекращенным, если пассажир не вернется к ожидающему его автомобилю-такси в течение оговоренного времени.
Параграф 2. Оплата проезда в такси
220. Стоимость заказа на подачу такси оплачивается пассажиром по окончании поездки. Оплата проезда в такси производится пассажиром за проследованное им расстояние согласно показаниям таксометра в соответствии с заранее договоренным тарифом или на основании устного договора об организации поездки с применением контрольно-кассовой машины после окончания поездки и выгрузки багажа. Квитанции и справки об оплате за завершенную поездку пассажирам выдаются по требованию пассажира.
221. Если в процессе перевозки такси возникает ситуация, когда его движение не продолжается по независящим от водителя обстоятельствам, то договор перевозки считается досрочно расторгнутым и пассажир оплачивает проследованное расстояние.

3) ақпараттық-диспетчерлік қызметтің немесе ақпараттық-диспетчерлік қызмет көрсету жөніндегі шарттың болуын қамтамасыз етуге;
4) автокөлік құралын таксометрмен жабдықтауға;
5) жергілікті атқарушы органдарға арнайы жабдықталған такси тұрақтарын ұйымдастыру жөнінде ұсынымдар беруге құқығы бар.
Ескерту. 1-параграф 214-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
215. Жабдықталған такси тұрақтарында жолаушылар таксиге отыруды кезекті тәртіппен жүзеге асырады. Таксиге кезектен тыс отыру құқығын мүгедектігі бар адамдар, зейнеткерлер, жүкті әйелдер, мектеп жасына дейінгі балалары бар жолаушылар пайдаланады.
Ескерту. 215-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
216. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.01.2023 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
217. Жолаушы бос таксиге отыру кезiнде жүргiзушiге жүру маршрутын көрсетедi. Егер жолаушы өз бетiмен оңтайлы жүру маршрутын анықтай алмай, тек қана сапардың соңғы пунктiн атайтын болса, онда жүргiзушi жолаушыны барынша қысқа жолмен баратын орнына жеткiзеді.
218. Жолаушының таксиге отыруы және одан түсуі толық тоқтағаннан кейiн жүзеге асырылады. Жолда тоқтау кезінде отырғызу және түсіру автокөліктің оң жағынан жүзеге асырылады.
219. Жолаушы тасымалдау шартын бұзбай таксиден түсіп кеткен жағдайда жүргізуші таксидің жолаушыны күтіп тұрып қалған алдын ала келісілген бүкіл кезеңіне ақшалай кепілдік талап етеді.
Егер жолаушы оны күтiп тұрған такси-автомобильге алдын ала келiсiлген уақыт iшiнде қайтып келмесе, тасымалдау шарты тоқтатылды деп есептеледi.
2-параграф. Таксимен жол жүру төлемi
220. Такси жіберуге тапсырыстың құнын жолаушы сапар аяқталған соң төлейдi. Таксимен жол жүру төлемiн жолаушы таксометр көрсеткіштеріне сәйкес өзi жүрiп өткен қашықтық үшiн алдын ала келіскен тарифке сәйкес немесе кассалық бақылау машинаны қолданумен сапарды ұйымдастыру туралы ауызша шарттың негізінде сапар аяқталған және багаж түсiрiлген соң төлейдi. Аяқталған сапар үшiн төлем туралы түбiртектер мен анықтамалар жолаушылардың талабы бойынша беріледі.
221. Егер таксимен тасымалдау процесiнде, оның қозғалысын жалғастыру жүргiзушiге қатыссыз жағдайлар бойынша мүмкiн болмайтын жағдай туындаса, онда тасымалдау шарты мерзiмiнен бұрын бұзылған деп есептеледi және жолаушы жүрiлген қашықтықты төлейді.

Параграф 3. Перевозка ручной клади,
мелких животных и багажа в такси
222. В багажном отделении такси разрешается перевозка багажа общим весом не более, чем это предусмотрено технической документацией на автомобиль, и только при закрытой крышке багажного отделения.
223. Погрузка и выгрузка багажа осуществляются водителем такси.
224. В салоне такси разрешается перевозить различные предметы и вещи, которые свободно проходят через дверные проемы, не портят и не загрязняют такси и его оборудование, не мешают водителю управлять автомобилем и не ограничивают обзор зеркалом заднего вида.
225. В такси разрешается перевозить мелких животных и птиц в корзинах, клетках или сумках со сплошным дном.
Перевозка мелких животных и птиц в такси разрешена только при согласии на такую перевозку водителя и других пассажиров.
Глава 12. Перевозка организованных групп детей
Сноска. Заголовок главы 12 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
226. Положения настоящей главы регламентируют порядок организации и осуществления специальных перевозок групп из восьми и более детей без взрослых (за исключением назначенных в соответствии с требованиями настоящих Правил сопровождающих лиц) автобусами, выделяемыми для доставки детей к местам учебы, отдыха, на туристско-экскурсионные мероприятия, спортивные, культурно-просветительные и иные мероприятия (далее – перевозки детей).
227. Массовыми перевозками детей признаются перевозки детей, осуществляемые группой из одного-двух и более автобусов, организованные движением в транспортной колонне.
228. Перевозки детей осуществляются автобусами, микроавтобусами, оборудованными в соответствии с требованиями настоящих Правил и с предоставлением каждому ребенку отдельного места для сидения.
229. Заказчиком услуг по перевозке детей (далее – заказчик) могут выступать физические или юридические лица, ответственные за организацию специальных перевозок детей.
230. Заказчик также самостоятельно выполняет функции перевозчика в случае возможности предоставления им подобных услуг.
В таком случае заказчик соблюдает требования настоящих Правил в отношении перевозчиков.
231. Перевозчик, обеспечивающий перевозку организованных групп детей, организовывает работу водителей в соответствии с Правилами организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов, утверждаемых упольномоченным органом, осуществляющим руководство в области автомобильного транспорта, согласно подпункта 23-6) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автмобильном транспорте" (далее - Правила организации труда и отдыха водителей) и с учетом следующих условий:

3-параграф. Қол жүгiн, ұсақ жануарларды және багажды таксимен тасымалдау
222. Жалпы салмағы автомобильдiң техникалық құжатында көзделгеннен аспайтын багажды таксидiң багаж бөлiмшесiнде және тек багаж бөлiмшесiнiң қақпағы жабық жағдайда ғана тасымалдауға рұқсат етiледi.
223. Багажды тиеу мен түсiрудi таксидiң жүргiзушiсi жүзеге асырады.
224. Таксидiң салонында есiк ойықтары арқылы еркiн өтетiн, салонның қаптамасы мен жабдығын бүлдiрмейтiн және ластамайтын, жүргiзушiге автомобильдi басқаруға кедергi болмайтын және артқы жақты көру айнасымен байқауды шектемейтiн түрлi заттар мен бұйымдарды тасымалдауға рұқсат етiледi.
225. Таксиде ұсақ жануарлар мен құстарды себеттермен, торлармен немесе түбi тұтас сумкалармен тасымалдауға рұқсат етiледi.
Таксиде иттердi тасымалдауға тек мұндай тасымалға жүргiзушi мен басқа жолаушылар келiсетiн болса ғана рұқсат етiледi.
12-тарау. Ұйымдастырылған балалар топтарын тасымалдау
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
226. Осы тараудың ережелерi оқу, демалу, туристiк-экскурсиялық
iс-шаралар, спорттық, мәдени-ағартушылық және басқа да iс-шаралар орындарына балаларды жеткiзу үшiн (бұдан әрi – балаларды тасымалдау) бөлiнген автобустармен үлкендерсiз (осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тағайындалған ерiп жүретiн адамдардан басқасы) сегiз және одан артық балалардың топтарын арнайы тасымалдауды ұйымдастыру мен жүзеге асыруды регламенттейдi.
227. Көлiк лектерiндегi қозғалыспен ұйымдастырылған, бір-екі және одан көп автобустардың топтары жүзеге асыратын балаларды тасымалдау балаларды жаппай тасымалдау болып танылады.
228. Балаларды тасымалдау осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жабдықталған автобустармен, шағын автобустармен және әрбiр балаға отыратын жеке орын берiле отырып жүзеге асырылады.
229. Балаларды тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге тапсырыс берушi (бұдан әрi – тапсырыс берушi) балаларды арнайы тасымалдауды ұйымдастыруға жауапты заңды немесе жеке тұлғалар болуы мүмкiн.
230. Тапсырыс берушi оларға ұқсас қызмет көрсету мүмкiндiгi ұсынылған жағдайда тасымалдаушының функцияларын дербес орындауы мүмкiн.
Бұл жағдайда тапсырыс берушi осы Қағидалардың тасымалдаушыларға қатысты талаптарын орындайды.
231. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауды қамтамасыз ететiн тасымалдаушы "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23-6)-тармақшасына сәйкес автомобиль көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілетін Жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидалары (бұдан әрі - Жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуын ұйымдастыру қағидалары) талаптарын және мынадай жағдайларды ескере отырып:

по маршрутам продолжительностью до 12 часов с одним водителем, свыше 12 часов с двумя водителями;
по маршрутам продолжительностью более 16 часов с учетом обеспечения условий для полноценного отдыха (в гостиницах, кемпингах) водителей и пассажиров не менее 8 часов.
232. Перевозки детей автомобильным транспортом (кроме экскурсионных и туристических) осуществляются при нахождении в пути не более 4 часов и в случаях, когда невозможно организовать доставку детей другим видом транспорта.
233. Не осуществляются перевозки детей дошкольного возраста автомобильным транспортом, если время нахождении в пути составляет более 4-х часов.
234. Массовые перевозки организованных групп детей и перевозки организованных групп детей на дальние расстояния выполняются перевозчиком только при условии сопровождения детей преподавателями или специально назначенными взрослыми (один взрослый не более чем на 15 детей).
235. К перевозкам организованных групп детей допускаются дети не младше семи лет.
Дети, не достигшие семилетнего возраста, могут быть допущены к поездке только при индивидуальном сопровождении работниками учреждения образования, а также родителями и лицами, их заменяющими (далее – родителями).
236. При осуществлении массовых перевозок детей перевозчик уведомляет КАП для принятия мер по усилению надзора за движением на маршруте и решения вопроса о сопровождении колонн из двух и более автобусов специальными автомобилями дорожно-патрульной полиции.
237. К поездке на автобусах не допускаются дети и взрослые сопровождающие:
1) в возбужденном состоянии, которое приводит к нарушению мер безопасности;
2) находящиеся под воздействием алкоголя, наркотических, психотропных и токсических веществ.
Параграф 2. Действия заказчика, предшествующие перевозке детей
238. Перевозки детей автобусами осуществляются перевозчиками на основании письменных заявок заказчиков услуг по перевозке детей.
239. В заявке указываются дата (даты), время перевозки детей, их количество и возраст, маршрут следования (начальные, конечные и промежуточные пункты), места посадки и высадки, фамилия, имя, отчество и должность ответственного за организацию перевозки детей и взрослых, сопровождающих по каждому автобусу.
В случае выделения дополнительно к заказываемым автобусам собственного транспорта заказчика указывается количество выделяемых для перевозки единиц транспорта.
Заявка подписывается руководителем организации – заказчика или его заместителем.

маршруттар бойынша ұзақтығы 12 сағатқа дейiн бiр жүргiзушiмен, 12 сағаттан жоғары екi жүргiзушiмен;
маршруттар бойынша ұзақтығы 16 сағаттан артық жүргiзушiлердiң және жолаушылардың кем дегенде 8 сағат толыққанды демалу үшiн (қонақ үйлерде, кемпингiлерде) жағдайларды қамтамасыз етудi ескере отырып, жүргiзушiлердiң жұмысын ұйымдастырады.
232. Автомобиль көлiгiмен балаларды тасымалдау (экскурсиялық және туристiктен басқа) жолда 4 сағаттан артық болған кезiнде және басқа көлiк түрiмен балаларды жеткiзудi ұйымдастыру мүмкiн болмаған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
233. Мектепке дейiнгi жастағы балаларды егер жолда 4 сағаттан артық болған кезiнде автомобиль көлiгiмен тасымалдады жүзеге асырмайды.
234. Балаларды жаппай тасымалдауды және балаларды алыс қашықтықтарға тасымалдауды тасымалдаушы, балаларды оқытушылар немесе арнайы тағайындалған ересек адамдар (15 балаға бiр ересек адам) алып барған жағдайда ғана орындауы мүмкiн.
235. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауларына жетi жастан кiшi емес балалар рұқсат етiледi.
Жетi жасқа толмаған балалар бiлiм беру мекемесi жұмысшыларының, сондай-ақ ата-анасымен және оларды ауыстыратын адамдармен жеке алып жүруi кезiнде ғана жол жүруге рұқсат етiлуi мүмкiн.
236. Балаларды жаппай тасымалдау кезiнде тасымалдаушы ӘПК-ні, маршруттағы қозғалысты қадағалауды күшейту және екi және одан артық автобустардың лектерiне жол-патрульдік полициясының арнайы автокөлiк құралдарының ерiп жүруi туралы мәселенi шешу бойынша шаралар қабылдау үшiн хабардар етедi.
237. Автобустарда жол жүруге мынадай балаларға және ересек ерiп жүрушiлерге рұқсат етiлмейдi:
1) қауiпсiздiк шараларын бұзуға әкеп соғатын, толқыған жай-күйiнде;
2) алкоголь, есiрткi, психотропты және улағыш заттардың әсерi болғанда.
2-параграф. Балалардың тасымалдауына тапсырыс берушiнiң әрекетi
238. Автобустармен балаларды тасымалдауды балаларды тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге тапсырыс берушiнiң жазбаша өтiнiмдерi негiзiнде тасымалдаушылар жүзеге асырады.
239. Өтiнiмде балаларды тасымалдау күнi (күндерi), уақыты, олардың саны мен жасы, жол жүру маршруты (бастапқы, соңғы және аралық пунктiлер), отырғызу және түсiру орындары, тегi, аты, әкесiнiң аты және балалардың тасымалдауын ұйымдастыруға жауаптының лауазымы және әрбiр автобус бойынша ерiп жүретiн ересек көрсетiледi.
Тапсырыс берушi меншiктi көлiгiн тапсырылған автобустарға қосымша бөлу жағдайында тасымалдауға арналған көлiк бiрлiгiнiң бөлiнетiн саны көрсетiледi.
Өтiнiмге тапсырыс берушi ұйымның бастығы немесе оның орынбасары қол қояды.

240. Перед выполнением перевозок заказчик оформляет решение об организации перевозки детей приказом, регламентировав в нем обязанности должностных лиц, руководителей групп, сопровождающих, маршрут, сроки, порядок подготовки и проведения поездки, мероприятия по обеспечению безопасности детей.
241. Заявки на осуществление массовых перевозок детей подаются не позднее, чем за 3 суток до начала перевозок.
242. Перед выполнением массовых перевозок детей заказчик не позднее трех суток до назначенного срока начала перевозки представляет в КАП официальную заявку на обеспечение безопасности дорожного движения и для решения вопроса о сопровождении автобусов специальными автомобилями КАП с указанием:
1) даты и маршрута движения;
2) графика движения, отвечающего требованиям режима труда и отдыха водителей, включающего в себя определение времени прохождения контрольных пунктов маршрута, места остановок и отдыха, оборудованных в соответствии с подпунктом 3) пункта 103 Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров", утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2021 года № ҚР ДСМ – 98 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам по обслуживанию транспортных средств и пассажиров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24530);
3) схемы трассы движения с обозначением на них пунктов медицинской помощи, больниц;
4) в установленных случаях подтверждения выделения медицинского сопровождения;
5) марки и государственного регистрационного номерного знака автобуса (автобусов), фамилий водителей, которые будут выполнять перевозку детей, с приложением списков детей и лиц, их сопровождающих, утвержденных территориальными органами образования.
Сноска. Пункт 242 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
243. Дополнительно перед выполнением массовых перевозок детей заказчик:
1) организовывает подготовку руководителей групп и сопровождающих – специальный инструктаж по мерам безопасности при перевозках детей автомобильным транспортом, методам первой доврачебной помощи при заболеваниях и травмах;

240. Тапсырыс берушi тасымалдауды орындау алдында бұйрықпен балалардың тасымалдауын ұйымдастыру туралы шешiмдi ресiмдейдi, онда лауазымды адамдардың, топтар бастықтарының, бiрге ерiп жүрушiлердiң мiндеттерi, маршруты, мезгiлдерi, дайындау және жол жүрудi өткiзу тәртiбi, балалардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралар регламенттелiнедi.
241. Балаларды жаппай тасымалдауды жүзеге асыруға арналған өтiнiмдер тасымалдаудың басталуына дейiн 3 тәулiктен кешiктiрiлмей берiледi.
242. Балаларды жаппай тасымалдауды орындау алдында тапсырыс берушi үш тәулiктен кешiктiрмей тасымалдаудың бастапқы белгiленген мерзiмiне дейiн ӘПК-ге жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге және мынадай көрсеткiштердi көрсете отырып, ӘПК-ге арнайы автомобильдерiмен автобустардың ерiп жүруi туралы мәселелердi шешу үшiн ресми өтiнiм ұсынады:
1) күндері және қозғалыс маршруты;
2) "Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-98 бұйрығымен бекітілген "Көлік құралдарына және жолаушыларға қызмет көрсету жөніндегі объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының 103-тармағының 3) тармақшасына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 24530 болып тіркелген) сәйкес жабдықталған маршруттың бақылау пункттерiнен өту уақытын, аялдама және демалу орындарын анықтауды қамтитын жүргiзушiлердiң еңбек және демалыс режимiнiң талаптарына жауап беретiн қозғалыс кестесi;
3) медициналық көмек көрсету, ауруханалар пункттердiң көрсетiлуiмен қозғалыс жолының схемасы;
4) белгiленген жағдайда медициналық ерiп жүрудi растау;
5) автобустың (автобустардың) маркалары және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін, бiлiм беру аумақтық органдарымен бекiтiлген балалардың және оларға ерiп жүретiн адамдардың тiзiмiн қоса бере отырып, балалардың тасымалдауын орындайтын жүргiзушiлердiң аты-жөндерi.
Ескерту. 242-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
243. Балаларды жаппай тасымалдауды орындау алдында қосымша тапсырыс берушi:
1) автомобиль көлiгiмен балаларды тасымалдау кезiнде қауiпсiздiк шаралары, ауырған және зақымданған кезде алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсету әдiстерi бойынша арнайы нұсқаулықпен – топтардың және ерiп жүрушiлердiң жетекшiлерiн дайындауды ұйымдастырады;

2) принимает меры к обеспечению руководителей групп и сопровождающих мобильными телефонами, устанавливает порядок связи с представителями администрации заказчика, сроки докладов о ходе поездки и согласования возникающих в поездке непредвиденных вопросов;
3) обеспечивает руководителей групп и сопровождающих номерами телефонов "скорой помощи", спасательных служб, КАП и отделов полиции тех районов, по которым будет проходить маршрут, и определить порядок обращения к ним в необходимых случаях за помощью детям и для обеспечения их безопасности;
4) составляет список номеров всех имеющихся у участников поездки, включая детей, мобильных телефонов и обеспечивает этим списком всех взрослых сопровождающих;
5) обеспечивает отбор детей, желающих направиться в поездку, и получение письменного согласия их родителей;
6) организовывает медицинский осмотр детей, выявление и исключение из числа направляемых в поездку тех, кому это противопоказано по состоянию здоровья;
7) обеспечивает изучение детьми глав "3. Обязанности пешеходов" и "4. Обязанности пассажиров" Правил дорожного движения Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (далее – Правила дорожного движения) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003), а также мер безопасности и правил поведения при следовании автотранспортом;
8) при подготовке к поездке обращает внимание детей и их родителей на подбор соответствующих климатическим и дорожным условиям одежды, обуви, средств личной гигиены;
9) обеспечивает наличие в каждом автобусе аптечки с необходимым набором лекарственных средств и перевязочных материалов, предусмотрев, в случае включения в группу детей с хроническими заболеваниями, необходимое на время поездки количество назначенных им врачом лекарств;
10) при продолжительности поездки более трех часов с участием заинтересованных лиц организовывает обеспечение детей небьющейся посудой и наборами пищевых продуктов (сухими пайками, гарантированно сохраняющими пищевые качества в пути, исключающими пищевые отравления);
11) при поездке продолжительностью более одного дня обеспечивает ежедневный трехразовый прием горячей пищи в учреждениях общественного питания (столовых, кафе), а также ночлег в специализированных учреждениях (гостиницах, кемпингах);

2) мүмкiндiк бойынша топтардың және ерiп жүрушiлердiң жетекшiлерiн ұялы телефонмен қамтамасыз ету шараларын қабылдайды, тапсырыс берушiнiң әкiмшiлiк өкiлдерiмен байланыс, жол жүру және жол жүруде туындаған ойда болмаған мәселелердi келiсу барысы туралы баяндамалар мерзiмдерiнiң тәртiбiн белгiлейдi;
3) топтардың және ерiп жүрушiлердiң жетекшiлерiн маршрут жүретiн аудандардың "жедел көмек көрсету", құтқару қызметтерiнiң, ӘПК-нің және полиция бөлiмдерiнiң телефон нөмiрлерiмен қамтамасыз етедi және балаларға және олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн көмек көрсету қажет болған жағдайда оларға жүгiну тәртiбiн анықтау;
4) балаларды қоса алғанда, барлық жол жүру қатысушыларының ұялы телефондарының нөмiрлерi тiзiмiн құрайды және осы тiзiммен барлық ересек ерiп жүрушiлердi қамтамасыз етедi;
5) жол жүруге тiлек бiлдiрушi балалардың iрiктеуiн және олардың ата-аналарынан жазбаша түрде келiсiмiн алуын қамтамасыз етедi;
6) жол жүруге жiберiлгендер санынан денсаулық жағдайы бойынша жақпайтын балаларды табу және алып тастау бойынша балалардың медициналық тексеруiн ұйымдастырады;
7) "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) бекiтiлген жол қозғалысы ережесiнiң "3. Жаяу жүргiншiлердiң мiндеттерi" және "4. Жолаушылардың мiндеттерi" деген тарауларын, сондай-ақ қауiпсiздiк және автокөлiкпен жол жүру кезiндегi ереженiң шараларын балаларға оқытуды қамтамасыз ету;
8) жол жүруге дайындық кезiнде балалар және олардың ата-аналары тиiстi климаттық және жол киiмi жағдайларына, аяқ киiмiне, жеке гигиена құралдарына назар аударады;
9) балалардың тобына созылмалы ауруы бар балалар енгiзiлген жағдайда ескерiп, жол жүру уақытында дәрiгер белгiлеген қажеттi дәрiлердiң, дәрiлiк құралдардың және тану материалдарының қажеттi жиынтығымен дәрi қобдишасының әрбiр автобуста бар болуын қамтамасыз етедi;
10) мүдделi адамдардың қатысуымен жол жүрудiң ұзақтығы үш сағаттан артық кезiнде балаларды сынбайтын ыдыстармен және тамақ өнiмдерiнiң жиынтығымен (жолда тамақтық сапаларын кепiлдi сақтайтын, тамақтық улануды болдырмайтын құрғақ жарналармен) қамтамасыз етудi ұйымдастырады;
11) ұзақтығы бiр күннен артық жол жүру кезiнде қоғамдық тамақтану мекемелерiнде (асханаларда, кафелерде) ыстық тамақты күн сайын үш мезгiл қабылдауды, сондай-ақ мамандандырылған мекемелерде (қонақ үйлерде, кемпингiлерде) қонуды қамтамасыз етедi;

12) при междугородных перевозках составляет совместно с перевозчиком график перевозки, исключающий отклонения от маршрута и предусматривающий начало движения не ранее 6.00 и окончание или остановку на ночлег не позднее 22.00;
13) предусматривает возможность изменения маршрута и графика движения, а при необходимости и сокращения маршрута при ухудшении метеорологических и дорожных условий, чтобы исключить перевозку детей, когда эти условия представляют угрозу безопасности перевозки (при недостаточной видимости, тумане, снегопаде, дожде, гололеде, а также урагане и других стихийных бедствиях);
14) перед началом поездки сообщает детям маршрут, названия промежуточных и конечного пунктов, примерное время промежуточных остановок для приема пищи, отдыха, ночлега, напоминает о мерах безопасности и правилах поведения, номера своих мобильных телефонов и порядок действий при отставании от группы.
Сноска. Пункт 243 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 27.09.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Подготовка автобусов
к осуществлению перевозок детей
244. Техническое состояние, объемы и сроки проведения технического обслуживания, оборудование автобусов, выделяемых для перевозки детей, должны отвечать требованиям Правил технической эксплуатации автотранспортных средств, утверждаемых уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области автомобильного транспорта, согласно подпункта 23-10) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автмобильном транспорте".
245. Автобусы, предназначенные для перевозки детей имеют не менее двух дверей и соответствуют пункту 1 приложения 25 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2021 года № ҚР ДСМ-5 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22066), а также оборудуются:
1) квадратными опознавательными знаками "Перевозка детей", которые устанавливаются спереди и сзади автобуса;
2) проблесковым маячком желтого цвета;
3) двумя легкосъемными огнетушителями емкостью не менее двух литров каждый (один – в кабине водителя, другой – в пассажирском салоне автобуса);

12) қалааралық тасымалдау кезiнде маршруттан ауытқуын болдырмайтын және қозғалыс басы 6.00-ден ерте емес және соңғысы немесе қону аялдамасы 22.00-ден кешiктiрмей көздейтiн тасымалдаушымен бiрлесiп тасымалдау кестесiн жасайды;
13) маршрутты немесе қозғалыс кестесін өзгерту мүмкiндiгiн, ал қажет болған жағдайда және метеорологиялық және жолдардың жағдайлары нашарлаған кезде, балалардың тасымалдауын алып тастау үшiн егер бұл жағдайлар тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер туғызатын болса маршрутты қысқартуды көздейдi (көз көрерлiк, тұман, қар басу, жаңбыр, тайғақ, сондай-ақ дауыл және басқа апат жағдайлары кезiнде);
14) жол жүрудiң алдында балаларға маршрутты, аралық және соңғы пункттердiң атауын, тамақтану, демалу, түнеу үшiн аралық аялдамалардың шамамен алған уақытын хабарлайды, қауiпсiздiк шаралары және мiнез-құлық ережелерi, өздерiнiң ұялы телефондарының нөмiрлерi және топтан қалып қойған кезде iс-қимыл тәртiбi туралы хабарлайды.
Ескерту. 243-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 27.09.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Балаларды тасымалдауды жүзеге асыруға автобустарды дайындау
244. Балаларды тасымалдау үшiн бөлiнген автобустардың техникалық жай-күйi, техникалық қызмет көрсету өткiзудiң көлемдерi мен мерзiмдерi, жабдықтары "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23-10)-тармақшасына сәйкес автомобиль көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілетін Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережесімен белгiленген талаптарға жауап беруi тиiс.сәйкес.
245. Балаларды тасымалдауға арналған автобустардың кемiнде екi есiгi болады және "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-5 бұйрығымен бекітілген, "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының 25-қосымшаның 1-тармағына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 22066 болып тіркелген) сәйкес келеді, сондай-ақ мыналармен:
1) автобустың алдында және артында орнатылатын "Балаларды тасымалдау" деген төрт бұрыш айыратын белгiмен;
2) сары түстi жылтыр шағын маягымен;
3) әрқайсысының сыйымдылығы кемiнде екi литр болатын оңай алынатын өрт сөндiргiштермен (бiреуi - жүргiзушiнiң кабинасында, басқасы – автобустың жолаушылар салонында);

4) двумя аптечками первой помощи (автомобильными) с лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения согласно перечню лекарственных средств и изделий медицинского назначения автомобильных аптечек первой медицинской помощи, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 июля 2014 года № 368 "Об утверждении перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения автомобильных аптечек первой медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9649);
5) двумя противооткатными упорами;
6) знаком аварийной остановки;
7) при следовании в колонне – информационной табличкой, с указанием места автобуса в колонне, которая устанавливается на лобовом стекле автобуса справа по ходу движения.
Сноска. Пункт 245 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
246. Общее количество перевозимых в автобусе детей и взрослых не превышает количество мест, оборудованных для сидения и установленных для данного транспортного средства.
247. Перед началом перевозок детей соответствие этим требованиям проводится проверка должностным лицом, на которое возложена ответственность за техническое состояние эксплуатируемых перевозчиком транспортных средств (главным инженером, начальником отдела технического контроля, иными ответственными лицами).
В том числе, проверка исправности аварийных выходов из автобуса и устройств приведения их в действие, привода управления дверями, механизма открывания крышек потолочных вентиляционных люков, систем вентиляции и отопления салона, сигнализации работы дверей и сигнала требования остановки, звукового сигнала; состояние и крепление сидений, поручней, подножек, форточек, наличие и крепление огнетушителей, укомплектованность медицинской аптечки.
С целью предупреждения террористических актов проводится тщательная проверка автобусов на наличие посторонних предметов.
Должностное лицо, осуществляющее осмотр делает отметки о технической исправности и готовности автобуса к перевозке детей в путевом листе или ином официальном документе.
248. В случае выделения двух и более автобусов для массовых перевозок детей осмотр осуществляется с участием сотрудников КАП.
Контроль технического состояния автобусов непосредственно перед рейсом и фиксация его результатов осуществляется в строгом соответствии с установленным порядком.

4) "Автомобильдегі алғашқы медициналық көмек қобдишасының дәрілік заттары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 2 шілдедегі № 368 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9649 болып тіркелген) автомобильдегі алғашқы медициналық көмек қобдишасының дәрілік заттары мен медициналық мақсаттағы бұйымдарының тізбесіне сәйкес дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдары бар екі алғашқы көмек дәрі қобдишаларымен (автомобильді);
5) екi жылжуға қарсы тiректермен;
6) авариялық тоқтау белгiсiмен;
7) колоннада жол жүргенде – автобустың алдыңғы терезесiнде қозғалыс бағытымен оң жағында орнатылатын, автобустың колоннадағы орны көрсетiлген ақпараттық кестемен жабдықталады.
Ескерту. 245-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
246. Автобуспен тасымалданатын балалар мен ересектердiң жалпы саны осы көлiк құралы үшiн белгiленген және отыру үшiн жабдықталған орындардың санынан аспайды.
247. Балаларды тасымалдауды бастамастан бұрын осы талаптарға сәйкес болуын тасымалдаушы пайдаланатын көлiк құралдарының техникалық жай-күйi үшiн жауапкершiлiк жүктелген лауазымды адам тексеруi тиiс (бас инженер, техникалық бақылау бөлiмiнiң бастығы, өзге де жауапты адамдар).
Соның iшiнде, автобустан авариялық шығулардың және оларды қимылға келтiретiн құрылғылардың, есiктердi басқару сымдарының, төбедегi желдетпе люктердiң қақпақтарын ашу тетiктерiнiң, салонды желдету және жылыту жүйелерiнiң, есiктер жұмысының сигнал берулерi мен аялдаманы талап ету сигналының, дыбыс сигналының дұрыстығы; орындықтардың, тұтқалардың, iлме басқыштардың, желдеткiштердiң жай-күй мен бекiтiлуi, өрт сөндiргiштердiң бар болуы және бекiтiлуi, дәрiгерлiк дәрi қобдишасының жабдықталуы тексерiлуi тиiс.
Террорлық актiлердiң алдын алу мақсатында бөтен заттардың бар болуына автобустарды мұқият тексеру жүргiзiледi.
Тексерудi жүзеге асыратын лауазымды адам автобустың техникалық жарамдылығы және балаларды тасымалдауға дайындығы жөнiнде жолпарақта немесе өзге ресми құжатта белгi қояды.
248. Балаларды жаппай тасымалдау үшiн екi және одан көп автобустар бөлiнген жағдайда тексеру ӘПК-і қызметкерлерiнiң қатысуымен жүзеге асырылады.
Тiкелей рейс алдында автобустардың техникалық жай-күйiн бақылау және оның нәтижелерiн тiркеу белгiленген тәртiппен қатаң сәйкестiкте жүзеге асырылады.

249. Расположение сидений автобусов, выделяемых для перевозки детей, должно позволять взрослым сопровождающим со своих мест осуществлять контроль за поведением детей во время движения.
Параграф 4. Организация перевозок детей
250. Если при перевозке детей используются автобусы, принадлежащие нескольким перевозчикам, то лицами, ответственными за безопасность движения и эксплуатацию транспортных средств, определяется порядок взаимодействия перевозчиков на всех этапах организации и осуществления перевозок.
251. Перевозка групп детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь и др.) не допускается. В период суток с 22.00 до 06.00 часов в порядке исключения допускается перевозка детей к железнодорожным вокзалам и аэропортам и от них, а также при задержках в пути до ближайшего места отдыха (ночлега).
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.
252. Перевозка детей автобусом в светлое время суток осуществляется с включенным ближним светом фар.
253. При организации перевозок в учебные заведения перевозчик совместно с местными исполнительными органами и администрацией учебных заведений, определяют маршруты и рациональные места посадки и высадки детей.
254. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осеннее-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
255. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
256. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.

249. Балаларды тасымалдауға бөлiнген автобустарда орындықтардың орналасуы жол жүрген кезде оларды алып жүретiн ересектерге өздерiнiң орындарынан балалардың мiнез-құлқын бақылауға мүмкiндiк беруi тиiс.
4-параграф. Балаларды тасымалдауды ұйымдастыру
250. Егер балалар тасымалдау кезiнде бiрнеше тасымалдаушыға тиесiлi автобустар пайдаланылатын болса, онда қозғалыс қауiпсiздiгi және көлiк құралдарын пайдалану үшiн жауапты адамдар тасымалдаушылардың тасымалдауды ұйымдастыру мен жүзеге асырудың барлық кезеңдерiндегi өзара iс-қимыл тәртiбiн белгiлейдi.
251. Балалардың топтарын көрiнiм жеткiлiксiз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар), сондай-ақ 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейiн автобустармен тасымалдауға жол берілмейді. Тәулiктiң 22.00 сағатынан бастап 06.00 сағатына дейiн темiржол вокзалдарына және әуежайларға және олардан, сондай-ақ жақын арадағы демалыс орнына (қонатын жерге) дейiн жолда кiдiрiп қалған кезде балаларды тасымалдауға рұқсат етiледi.
Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушiге дереу хабарлауға тиiс.
252. Тәулiктiң жарық мезгiлiнде балаларды автобуспен тасымалдау фаралардың жақын қосылған жарығымен жүзеге асырылады.
253. Оқу орындарына тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде тасымалдаушы жергiлiктi атқарушы органдармен және оқу орындарының әкiмшiлiгiмен бiрлесiп маршруттарды және балаларды отырғызудың және түсiрудiң ұтымды орындарын белгiлейдi.
254. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
Егер балаларды тасымалдау тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиiс. Күзгi-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кiрден тазартылуы тиiс.
255. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға Тапсырыс берушi балаларды отырғызу және түсiру орындарының жай-күйiн тұрақты түрде (айына кемiнде бiр рет) тексередi.
256. Автобустардың қозғалыс кестесiн тасымалдаушы мен тапсырыс берушi келiседi.
Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiлген болуы тиiс. Кестенiң өзгеруi туралы тасымалдаушы тапсырыс берушiге хабарлауы тиiс, ол балаларды дер кезiнде хабарландыру бойынша шаралар қабылдайды.

257. При организации заказных перевозок детей по маршрутам, соединяющим населенные пункты перевозчик:
обращается в местные исполнительные органы области для производства комиссионного обследования состояния автомобильных дорог, пунктов посадки и высадки детей;
устанавливает на маршрутах специальные остановочные знаки с указанием времени прохождения автобусов, осуществляющих перевозку детей.
258. Организация заказных перевозок детей, проходящих через железнодорожные переезды, включает их комплексное обследование и согласование маршрута движения с руководителем организации, в ведении которой находятся железнодорожные переезды.
259. Не осуществляется организация заказных перевозок детей, проходящих через нерегулируемые железнодорожные переезды.
260. При осуществлении массовых перевозок детей перевозчиком предоставляется от заказчика письменная заявка с обязательной отметкой КАП о выделении сопровождения колонны патрульным автомобилем. Без данной отметки автобусы заказчику не представляются. В свою очередь, перевозчик, при осуществлении массовых перевозок детей также уведомляет КАП для принятия мер по усилению надзора за движением на маршруте.
261. При подготовке к массовым перевозкам детей и перевозке детей на дальние расстояния перевозчик совместно с заказчиком проверяет наличие площадки для стоянки автобусов в пункте сбора детей и в пункте прибытия; наличие посадочной площадки. Места посадки и высадки располагаются на расстоянии не менее 30 м от места стоянки автобуса.
262. При выделении автобусов для массовой перевозки детей перевозчик назначает старшего колонны (при трех и более автобусах – из числа лиц, ответственных за безопасность движения или эксплуатацию транспортных средств, а при двух – из числа водителей этих автобусов; водитель, назначаемый старшим, стаж работы на автобусах не менее 5 лет).
263. Допустимая протяженность маршрута перевозки детей определяется, исходя из соблюдения нормативов продолжительности рабочей смены водителя, соблюдения безопасных скоростных режимов движения, а также с учетом требования осуществления перевозок детей в дневное время суток.
264. Багаж не размещается в салоне автобуса. При отсутствии багажных отсеков в автобусе перевозка багажа обеспечивается с помощью грузовых или иных дополнительных транспортных средств.
Параграф 5. Подготовка лиц, ответственных за сопровождение детей, и проведение занятий с детьми

257. Балаларды тапсырыспен тасымалдауды ұйымдастыру кезiнде елдi мекендердi жалғастыратын маршруттар бойынша тасымалдаушы:
автомобиль жолдарының, балаларды отырғызу және түсiру пункттерiнiң жағдайын комиссиялық тексеру үшiн облыстың жергiлiктi атқарушы органдарына жүгiнедi;
балалардың тасымалдауын жүзеге асыратын автобустардың өту уақытын көрсете отырып, арнайы аялдау орындарын маршруттарда белгiлейдi.
258. Балаларды темiржол өткелдерi арқылы өтетiн тапсырыспен тасымалдауды ұйымдастыру оларды кешендi тексерудi және қарамағында темiр жол өткелдерi бар ұйымдардың бастықтарымен маршрут қозғалысын келiсудi қамтуы тиiс.
259. Реттелмеген темiржол өткелдерi арқылы балалардың тапсырыстық тасымалдауды ұйымдастыру жүзеге асырылмайды.
260. Балаларды жаппай тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде тасымалдаушы тапсырыс берушiден патрульдiк автомобильдi лектерге iлесiп жүруге бөлу туралы ӘПК-нің мiндеттi белгiлеу бар жазбаша өтiнiмдi ұсынады. Аталған белгiсiнсiз автобустар тапсырыс берушiге ұсынылмайды. Өз кезегiнде тасымалдаушы балаларды жаппай тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде, сондай-ақ маршруттың қозғалысын бақылауды күшейту бойынша шаралар қолдану үшiн ӘПК-ні хабардар етедi.
261. Балаларды жаппай тасымалдауға және алыс жерлерге балаларды тасымалдауға дайындық кезiнде тасымалдаушы тапсырыс берушiмен бiрлесiп балалардың жиналу пунктiнде және келу пунктiнде автобустардың аялдауы үшiн алаңшалардың болуын; отырғызу алаңшаларының болуын тексередi. Отырғызу және түсiру орындары автобус тұрағынан кемiнде 30 м қашықтықта орналасуы тиiс.
262. Балаларды жаппай тасымалдау үшiн автобустарды бөлу кезiнде тасымалдаушы лектердiң үлкенiн тағайындауға (үш және одан да көп автобус кезiнде көлiк құралдарының қозғалыс қауiпсiздiгiне немесе пайдалануға жауапты адамдардың санынан, ал екi автобус кезiнде – осы автобустардың жүргiзушiлерiнiң санынан; үлкенi болып тағайындалған жүргiзушiнiң автобустарда кемiнде 5 жыл жұмыс өтiлi болуы тиiс) тиiс.
263. Балаларды тасымалдау маршрутының рұқсат етiлген ұзақтығы жүргiзушiнiң жұмыс ауысымы ұзақтығының нормативтерiн сақтауын, қозғалыстың қауiпсiз жылдамдық режимiн сақтауын негiзге ала отырып, сондай-ақ тәулiктiң күндiзгi уақытында балаларды тасымалдауды жүзеге асыру талаптарын ескере отырып белгiленедi.
264. Автобустың салонында багаж орналаспайды. Автобуста багаж бөлiмдерi болмаған кезде багажды тасымалдау жүк немесе басқа қосымша көлiк құралдарының көмегiмен қамтамасыз етiледi.
5-параграф. Балаларды алып жүруге және балалармен сабақ өткiзуге жауапты адамды дайындау

265. На каждый автобус, осуществляющий перевозку детей, заказчик назначает ответственных лиц из числа сотрудников организации – заказчика или родителей, которые сопровождают детей до места их назначения (при осуществлении регулярных перевозок детей в школу, иные учебные заведения допускается назначать ответственными учащихся старших классов, прошедших специальный инструктаж для сопровождающих).
266. В случае выделения в один адрес двух и более автобусов, кроме сопровождающих по каждому автобусу, заказчиком назначается ответственный за организацию всей перевозки детей.
267. При междугородных перевозках детей колонной из одного-двух и более автобусов заказчик обеспечивает сопровождение колонны медицинским работником.
268. Назначенные заказчиком для сопровождения детей лица проходят специальный инструктаж по обеспечению безопасности перевозки детей автобусами.
269. Инструктаж проводит лицо, ответственное за обеспечение безопасности дорожного движения или эксплуатацию транспортных средств, принадлежащих перевозчику.
Отметки о проведении инструктажа и роспись лиц, прошедших инструктаж, фиксируются в специальном журнале учета инструктажей. Без прохождения сопровождающими инструктажа автобусы заказчику не предоставляются.
270. При проведении инструктажей детально описывается порядок:
1) подачи автобусов к месту посадки, правила посадки и высадки детей;
2) размещения в автобусе ручной клади и перевозки багажа;
3) поведения детей в местах сбора, посадки и высадки, при нахождении в салоне автобуса;
4) взаимодействия сопровождающего с водителем;
5) пользования оборудованием салона: вентиляционными люками, сигналами требования остановки, форточками;
6) контроля за детьми при остановках автобуса.
271. При проведении инструктажа дополнительно отражаются вопросы, связанные с чрезвычайными обстоятельствами (вынужденная остановка, поломка автобуса, ДТП, захват автобуса террористами), в том числе:
1) порядок эвакуации пассажиров;
2) порядок использования аварийных выходов из автобуса и пользования устройствами приведения их в действие;
3) правила пользования огнетушителями, аптечкой первой помощи.
272. При массовых перевозках детей заказчик обеспечивает проведение медицинским работником инструктажа сопровождающих по вопросам оказания первой медицинской помощи.
Параграф 6. Требования к водителям, осуществляющим
перевозки детей, к организации их труда
273. Для перевозки детей допускаются водители:

265. Тапсырыс берушi балаларды тасымалдайтын әрбiр автобусқа балалармен оларды жеткiзу орнына дейiн алып жүретiн, тапсырыс берушi-ұйым қызметкерлерiнiң немесе ата-аналарының iшiнен жауаптыларды белгiлейдi (мектепке, өзге бiлiм беру ұйымдарына балаларды тұрақты тасымалдауды жүзеге асырған кезде жауапты ретiнде ерiп жүрушiлер үшiн арнайы нұсқама алған жоғары сынып оқушыларын белгiлеуге жол берiледi).
266. Бiр мекенжайға екi және одан көп автобустар бөлiнген жағдайда тапсырыс берушi әрбiр автобусқа ерiп жүрушiлерден басқа бүкiл балаларды тасымалдауды ұйымдастыруға жауаптыны белгiлейдi.
267. Бір-екі және одан көп автобустан тұратын лектермен балаларды қалааралық тасымалдау кезінде тапсырыс берушi лектермен медициналық қызметкердiң бірге жүруiн қамтамасыз етедi.
268. Балаларды алып жүруi үшiн тапсырыс берушi белгiлеген адамдар балаларды автобуспен тасымалдау қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша арнайы нұсқама алады.
269. Нұсқаманы жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге немесе тасымалдаушыға тиесiлi көлiк құралдарын пайдалануға жауапты адам жүргiзедi.
Нұсқаманың өткiзiлуi туралы белгi және нұсқама алған тұлғаның қолы нұсқаманы есепке алу туралы арнайы журналға қойылады. Iлесiп жүрушiлер нұсқаманы өтпесе, автобустар тапсырыс берушiге ұсынылмайды.
270. Нұсқаманы өту кезiнде мынадай тәртiп егжей-тегжейлi жазылады:
1) автобустардың отырғызу орындарына берiлуi, балаларды отырғызу және түсiру ережелерi;
2) автобуста қол жүгiн орналастыру және багажды тасымалдау;
3) автобус салонында болғанда, балалардың жиналу, отырғызу және түсiру орындарында өздерiн ұстауы;
4) iлесiп жүрушiлердiң жүргiзушiмен өзара iс-қимылы;
5) салондағы жабдықтарды: желдеткiш люктердi, аялдауды талап ету сигналдарын, желдеткiштердi пайдалану;
6) автобустың аялдауы кезiнде балаларды бақылау.
271. Нұсқаманы өткiзу кезiнде төтенше жағдайлармен байланысты мәселелер қосымша көрiнiс табады (мәжбүрлi аялдау, автобустың сынуы, ЖКО, терроршылардың автобусты басып алуы), соның iшiнде:
1) жолаушыларды эвакуациялау тәртiбi;
2) автобустан апаттық шығуларды пайдалану және құрылғыларды қолдану, оларды iске келтiру тәртiбi;
3) өрт сөндiргiштердi, алғашқы көмек көрсету дәрi қобдишасын пайдалану ережелерi.
272. Балаларды жаппай тасымалдау кезiнде тапсырыс берушi iлесiп жүрушiлерге алғашқы медициналық көмек көрсету мәселелерi бойынша нұсқаманы медициналық қызметкердiң жүргiзуiн қамтамасыз етедi.
6-параграф. Балалардың тасымалдауын жүзеге асыратын жүргiзушiлерге, олардың еңбектерiн ұйымдастыруға қойылатын талаптар
273. Балаларды тасымалдау үшiн мынадай жүргiзушiлерге рұқсат етiледi:

1) в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет;
2) имеющие непрерывный стаж работы в качестве водителя автобуса не менее трех последних лет;
3) не имевшие в течение последнего года грубых нарушений трудовой дисциплины и Правил дорожного движения.
Стаж работы водителя в организации, которая направляет его на перевозку детей, составляет не менее трех лет.
Водители, назначаемые на перевозки детей автобусами вместимостью более 41 места, а также на любые перевозки детей в междугородном сообщении, должны иметь стаж работы на автобусах не менее пяти лет.
274. В организации, осуществляющей перевозки детей, формируется список водителей, которые по своим профессиональным характеристикам допущены к перевозкам детей, указанный список ежегодно обновляется и утверждается соответствующим приказом.
275. Перевозчиком не допускается к поездке водитель, не прошедший предрейсовое и послерейсовое медицинское освидетельствование.
276. Продолжительность рабочей смены водителей, занятых на любых перевозках детей, не превышает 12 часов.
Продолжительность междусменного отдыха водителя перед осуществлением перевозок детей должна быть не менее двойной продолжительности времени работы в предшествующий отдыху рабочий день (смену).
Если режим движения предусматривает продолжительность рабочего времени водителя более 12 часов, в рейс направляются два водителя.
Сноска. Пункт 276 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
277. Перед началом регулярных и сезонных перевозок детей, а также перед осуществлением разовых перевозок должностные лица, ответственные за безопасность дорожного движения или эксплуатацию транспортных средств (заместитель директора по перевозкам, заместитель директора по безопасности движения, начальник автоколонны), проводят с водителями специальный инструктаж о порядке, условиях и особенностях движения и работы на маршруте. В процессе осуществления регулярных перевозок, если они проводятся по одному и тому же маршруту одним и тем же водителем (в том числе, и при осуществлении специальных школьных рейсов, дополнительно выделяемых в расписаниях движения автобусов общего пользования), специальный инструктаж проводится в случаях получения информации о совершении дорожно-транспортных происшествиях, изменении дорожно-климатических условий и режимов движения на маршруте, но не реже одного раза в месяц.

1) жасы жиырма бес жастан кем емес, тиiстi санаттағы жүргiзушi куәлiгi және жүргiзушiнiң бес жылдан кем емес жұмыс өтiлi бар;
2) автобустың жүргiзушiсi ретiндегi кемiнде соңғы үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлi бар;
3) соңғы жылдары еңбек тәртiбiн және қозғалысы ережесiн өрескел бұзбаған.
Балаларды тасымалдауға жiберген ұйымдағы жүргiзушiнiң жұмыс өтiлi үш жылдан кем болмауы тиiс.
Сыйымдылығы 41 орынды автобустармен балаларды тасымалдауға тағайындалған, сондай-ақ қалааралық қатынастағы балаларды басқа да тасымалдаудағы жүргiзушiлердiң автобустардағы жұмыс өтiлi кемiнде 5 жыл болуы тиiс.
274. Балаларды тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдарда балаларды тасымалдауға рұқсат етiлуi тиiс өзiндiк кәсiби сипаттамалары бойынша жүргiзушiлердiң тiзiмi құрылуы тиiс, көрсетiлген тiзiм жыл сайын жаңартылады және тиiстi бұйрықпен бекiтiледi.
275. Тасымалдаушы рейс алдындағы медициналық куәландырудан өтпеген жүргiзушiні жол жүруге жібермейді.
276. Балаларды кез келген тасымалдаумен айналысатын жүргiзушiлердiң жұмыс ауысымының ұзақтығы 12 сағаттан аспауы тиiс.
Балалар тасымалын жүзеге асыру алдындағы жүргiзушiнiң ауысым арасындағы демалу ұзақтығы демалу алдындағы жұмыс күнiнiң (ауысым) жұмыс уақытынан кемiнде екi есе ұзақтау болуы тиiс.
Егер қозғалыс режимі жүргізушінің 12 сағаттан асатын жұмыс уақытының ұзақтығын көздесе, рейске екі жүргізуші жіберіледі.
Ескерту. 276-тармаққа өзгеріс енгілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
277. Балаларды тұрақты және маусымдық тасымалдау алдында, сондай-ақ бiр реттiк тасымалдауды жүзеге асыру алдында жол жүру қауiпсiздiгiне немесе көлiк құралдарын пайдалануға жауапты лауазымды адамдар (тасымалдау жөнiндегi директордың орынбасары, қозғалыс қауiпсiздiгi жөнiндегi директордың орынбасары, автолектiң бастығы, өзге де жауапты адамдар), жүргiзушiлермен маршруттағы қозғалыс және жұмыс тәртiбi, шарттары және ерекшелiктерi туралы арнайы нұсқама жүргiзедi. Тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру процесiнде, егер оларды бiр және сол ғана маршрут бойынша бiр және сол жүргiзушi жүргiзсе (соның iшiнде және жалпы қолданыстағы автобустардың қозғалыс кестесiне қосымша бөлiнетiн арнайы мектеп рейстерiн жүзеге асыру кезiнде), жол-көлiк оқиғаларының болғаны, жол-климаттық жағдайлардың және маршрутта қозғалыс режимдерiнiң өзгеруi және басқалар туралы ақпарат алған жағдайда, айына бiр рет арнайы нұсқама жүргiзiледi.

278. Специальный инструктаж включает сведения:
1) о порядке перевозки детей автобусами в соответствии с настоящими рекомендациями;
2) о состоянии дорожных условий, особенностях и скоростных режимах движения на маршруте;
3) об опасных участках и местах концентрации дорожно-транспортных происшествий на маршруте, порядке проезда мест повышенной опасности, расположенных на маршруте (железнодорожных переездов, путепроводов, мостов), в том числе об участках движение по которым характеризуется повышенной опасностью в конкретных неблагоприятных дорожно-климатических условиях с использованием схемы маршрута, выдаваемой водителю;
4) о порядке взаимодействия со старшим колонны и порядке движения в колонне (при массовых перевозках);
5) о порядке взаимодействия и разделении сфер ответственности водителей и сопровождающих по автобусу при выполнении перевозок детей;
6) о правилах обслуживания туристов и экскурсантов (при туристско-экскурсионных перевозках);
7) действиях при возникновении опасных дорожных ситуаций, при внезапном ухудшении дорожно-климатических условий на маршруте, при возникновении технической неисправности автобуса, при ухудшении состояния здоровья водителя и пассажиров в пути, при попытке захвата или захвате автобуса криминальными элементами;
8) о действиях водителя при угрозе или возникновении ДТП (в том числе порядок экстренной эвакуации пассажиров из автобуса, оказание первой помощи пострадавшим);
9) о соблюдении правил техники безопасности и противопожарной безопасности при работе на линии и действиях при возникновении пожара в автобусе;
10) об ответственности водителя за нарушение Правил дорожного движения, жизнь и здоровье пассажиров.
Отметка о проведении специального инструктажа и подпись водителей, прошедших инструктаж, фиксируются в журнале учета инструктажей. При осуществлении водителем разовых перевозок отметка о прохождении водителем инструктажа, кроме специального журнала, делается в путевом листе.
279. Водителю автобуса при перевозке детей не позволяется:
1) следовать со скоростью более 60 км/час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;

278. Арнайы нұсқамаға мынадай деректер кiруi тиiс:
1) осы ұсынымдарға сәйкес балаларды автобустармен тасымалдау тәртiбi туралы;
2) маршруттағы жол жағдайының жай-күйi, қозғалыстың ерекшелiктерi және жылдамдық режимдерi туралы;
3) маршруттағы жол-көлiк оқиғаларының қауiптi учаскелерi және шоғырлану орындары, маршрутта орналасқан қауiптiлiгi жоғары орындардан жүрiп өту тәртiбi туралы (темiржол өткелдерi, жолөткелдерi, көпiрлер), соның iшiнде жүргiзушiге берiлген маршруттың сұлбасын пайдалана отырып, нақты жағымсыз жол-климаттық жағдайларда қауiпсiздiгi жоғары сипатталған қозғалыс учаскелерi туралы;
4) лектiң үлкенiмен өзара iс-қимыл тәртiбi және лектегi қозғалыс тәртiбi туралы (жаппай тасымалдау кезiнде);
5) балаларды тасымалдауды орындау кезiнде автобус бойынша жүргiзушiлердiң және ерiп жүрушiлердiң өзара әрекеттесуi және жауапкершiлiк аясын бөлу тәртiбi туралы;
6) туристерге және экскурсанттарға қызмет көрсету ережелерi туралы (туристiк-экскурсиялық тасымалдау кезiнде);
7) қауiптi жол жағдайлары туындаған кездегi, маршрутта жол-климаттық жағдайлар кенеттен нашарлаған кездегi, автобустың техникалық бұзылуы туындаған кездегi, жолда жүргiзушiнiң және жолаушылардың денсаулық жағдайы нашарлаған кездегi, қылмыстық элементтер автобусты басып алуға әрекет жасаған немесе басып алған кездегi iс-әрекеттер;
8) ЖКО қаупi немесе туындаған кезiнде жүргiзушiнiң iс-әрекетi туралы (соның iшiнде автобустан жолаушыларды шұғыл эвакуациялау тәртiбi, зардап шеккендерге бiрiншi көмек көрсету);
9) желiдегi жұмыс кезiнде қауiпсiздiк техникасы мен өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтау және автобуста өрт туындаған кездегi iс-әрекеттер туралы;
10) жол қозғалыс ережелерiн бұзғаны, жолаушылардың өмiрi және денсаулығы үшiн жүргiзушiнiң жауапкершiлiгi туралы.
Арнайы нұсқаманы жүргiзгенi және нұсқаманы өткен жүргiзушiнiң қолы туралы белгi нұсқаманы есепке алу журналында тiркеледi. Жүргiзушi бiр жолғы тасымалдауды жүзеге асырған кезде жүргiзушiнiң нұсқаманы өткенi туралы белгi арнайы журналдан басқа жол жүру парағында да жасалады.
279. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне рұқсат етілмейді:
1) сағатына 60 км артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе мүкәммалды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;

7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.
Параграф 7. Подача автобусов к месту стоянки и посадки
280. По прибытии на место сбора, водитель проверяет фактическое обеспечение заказчиком условий перевозки, указанных в пунктах 244 и 245 настоящих Правил. В случае, если сопровождающий по автобусу отсутствуют или фактическое количество детей вместе с сопровождающими превышает количество посадочных мест в автобусе, перевозка детей не осуществляется.
Сноска. Пункт 280 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 115 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
281. В случае выделения двух и более автобусов в один адрес старший колонны обеспечивает расстановку автобусов на площадке, отведенной для их стоянки.
На местах стоянки автобусов и на местах посадки (высадки) в момент подачи автобусов находятся транспортные средства, не имеющие отношения к перевозке детей, а также провожающие (встречающие) и посторонние лица.
282. Автобусы, стоящие на местах стоянки и посадки (высадки), затормаживаются ручным тормозом, с включенной передачей и неработающим двигателем.
283. При нахождении автобусов на местах стоянки водители не отлучаются от них.
284. При посадке (высадке) детей и при движении по маршруту водители, осуществляющие перевозки детей, выполняют указания сопровождающих по автобусу, если они не противоречат Правилам дорожного движения, требованиям настоящих Правил, иным требованиям безопасности дорожного движения и если эти указания входят в сферу компетенции сопровождающих (поведение детей, их здоровье и безопасность).
285. Сопровождающие обеспечивают надлежащий порядок среди детей во время посадки в автобус и высадки из него, при движении автобуса, во время остановок.
286. Сопровождающие до начала посадки детей в автобусы:
1) организовывают сбор детей в безопасном месте. Место сбора располагается на расстоянии от места посадки не менее 15 метров;
2) проводят сверку присутствующих детей по имеющимся спискам и отметить в списке фактически присутствующих детей;
3) проверяют, чтобы размеры, упаковка и содержимое ручной клади и багажа детей соответствовали требованиям правил пользования автобусами и правил перевозки пассажиров и багажа автобусами;

7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.
7-параграф. Аялдама және отырғызу орнына автобустарды беру
280. Жиналу орнына келген бойдан жүргiзушi тапсырыс берушiнiң осы Қағидалардың 244 және 245-тармақтарында көрсетiлген тасымалдау шарттарын нақты қамтамасыз етуiн тексередi. Егер автобус бойынша ерiп жүрушiлер жоқ болса немесе ерiп жүрушiлер мен балалардың нақты саны автобустағы отырғызу орны санынан асып кетсе, балаларды тасымалдау жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 280-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
281. Бiр мекенжайға екi және одан артық автобустар бөлiнген жағдайда лектердiң аға жетекшiсi автобустардың олардың тұрақтауы үшiн бөлiнген алаңшада орналасуын қамтамасыз етеді.
Автобустардың тұрақтау орындарында және отырғызу (түсiру) орындарында автобустарды беру кезiнде балаларды тасымалдауға қатысы жоқ көлiк құралдары, сондай-ақ шығарып салушылар (күтiп алушылар) және бөтен адамдар болмайды.
282. Тұрақтау және отырғызу (түсiру) орындарында тұрған автобустар қол тежегiшiмен тоқтатылған, ауыстыруы қосылған және қозғалтқышы iстемей тұруы тиiс.
283. Автобустар тұрақтау орындарында тұрған кезде жүргiзушiлерге олардан алыстап кетуге тыйым салынады.
284. Балаларды тасымалдауды жүзеге асыратын жүргiзушiлер балаларды отырғызу (түсiру) және бағыт бойынша қозғалу кезiнде автобус бойынша ерiп жүрушiлердiң нұсқауларын орындайды, егер олар Жол қозғалысы ережелерiне, осы Қағидалар талаптарына, жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң өзге де талаптарына қайшы келмесе және егер осы нұсқаулар ерiп жүрушiлердiң құзыретi аясына кiретiн болса (балалардың тәртiбi, олардың денсаулығы және қауiпсiздiгi).
285. Ерiп жүрушiлер автобусқа отырғызу және одан түсiру, автобус қозғалысы кезiнде, аялдау уақытында балалар арасында тиiстi тәртiптi қамтамасыз етеді.
286. Ерiп жүрушiлер балаларды автобусқа отырғызуға дейiн:
1) балалардың қауiпсiз орынға жиналуын қамтамасыз етуi тиiс. Жиналу орны отырғызу орнынан 15 метрден аз емес қашықтықта орналасуы;
2) келген балаларды қолда бар тiзiм бойынша салыстыруы және iс-жүзiнде келген балаларды тiзiмде белгiлеуi;
3) балалардың қол жүгi мен багажының өлшемi, буып-түйiлуi және құрамы автобустарды пайдалану ережелерiнiң және автобустармен жолаушыларды және жүктердi тасымалдау ережелерiнiң талаптарына сәйкес келуiн тексеруi;

4) организовывают погрузку багажа в багажный отсек автобуса или в специально предназначенное для перевозки багажа детей транспортное средство;
5) проводят инструктаж детей (при разовых и сезонных перевозках) с обязательным включением в него вопросов о порядке посадки в автобус и высадки из автобуса, а также о правилах поведения во время движения и остановок (стоянок) автобуса, правилах поведения в случаях ухудшения самочувствия, при возникновении опасных и чрезвычайных ситуаций во время поездки.
287. На посадочной платформе (остановке) дети располагаются группой в одном месте и соблюдают следующие нормы поведения:
1) не отлучаться без разрешения руководителя группы, сопровождающего взрослого, расходиться в разные стороны по тротуару, обочине, посадочной платформе;
2) создавать помехи и неудобства другим людям, находящимся на посадочной платформе (остановке);
3) бегать, толкать друг друга, устраивать подвижные игры, в том числе с мячами и другими предметами;
4) подходить к краю посадочной платформы, тротуара, обочины у проезжей части до полной остановки подъезжающего транспортного средства;
5) переносить (держать) в руках надувные и другие легкие игрушки, мячи и другие предметы, пересчитывать бумажные деньги, доставать и рассматривать документы и прочие легкие предметы, которые под воздействием ветра, могут вылететь на проезжую часть дороги и привести к внезапному выходу детей на проезжую часть дороги.
288. Старший колонны организует подачу автобусов на посадочную площадку. Автобусы подаются к месту посадки (высадки) по одному. Водитель автобуса начинает движение к месту посадки (высадки) только после отправления с этого места очередного автобуса, завершившего посадку (высадку) пассажиров.
289. Водитель не выходит из кабины автобуса во время посадки (высадки) детей.
290. Посадка детей в автобус производится после полной остановки автобуса на посадочной площадке под руководством сопровождающих и под наблюдением водителя (при массовых перевозках, кроме того, под наблюдением ответственного за организацию перевозки).
При подъезде транспортного средства сопровождающие не допускают, чтобы дети побежали навстречу ему, скучивались у края проезжей части.
291. Сопровождающие подводят детей к месту посадки в организованном порядке (младших детей – построенных попарно). Посадка производится через переднюю дверь автобуса.
При посадке личные вещи должны умещаться в одной руке ребенка, другой рукой при подъеме по ступенькам в салон он должен держаться за поручень.

4) багаждың автобустың багаж бөлiгiне немесе балалардың багажын тасымалдауға арналған арнайы көлiк құралына тиелуiн ұйымдастыруы;
5) автобусқа отырғызу және автобустан түсiру тәртiбi туралы, сондай-ақ автобустың қозғалуы және аялдауы (тоқтауы) уақытындағы тәртiп ережелерi туралы, хал-жағдайы нашарлаған жағдайдағы, сапар барысында қауiптi және төтенше жағдай пайда болған кездегi тәртiп ережелерi туралы мәселелердi мiндеттi түрде қоса отырып балаларға нұсқама жүргiзудi (бiр жолғы және маусымдық тасымалдау кезiнде) өткізіледі.
287. Отырғызу платформасында (аялдамада) балалар бiр жерде топпен орналасады және мына мінез-құлық нормаларын сақтайды:
1) топ басшысының, ересек ерiп жүрушiнiң рұқсатынсыз кетуге, жаяу жолдың, жолдың жағасы, отырғызу платформасы бойынша жан-жаққа тарап кетуге;
2) отырғызу платформасында (аялдамада) тұрған басқа адамдарға кедергi және ыңғайсыздық жасауға;
3) жүгiруге, бiрiн-бiрi итеруге, қимыл ойындарын, соның iшiнде доптармен және басқа да заттармен ойнауға тыйым салынады;
4) жақындап келе жатқан көлiк құралы толық аялдағанға дейiн отырғызу платформасының, жаяу жолдың, жолдың жағасының шетiне жақын келуге;
5) үрленген және басқа жеңiл ойыншықтарды, доптарды және өзге де жеңiл заттарды қолда алып жүруге (ұстауға), қағаз ақшаларды санауға, құжаттарды және желдiң әсерiнен жолға ұшып кетуi мүмкiн және балалардың кенеттен жолдың жүру бөлiгiне шығып кетуiне әкеп соқтыруы мүмкiн басқа жеңiл заттарды алып шығаруға және қарауға.
288. Колонаның аға жетекшiсi отырғызу алаңшасына автобустардың берiлуiн ұйымдастырады. Автобустар отырғызу (түсiру) орнына бiр-бiрлеп берiледi. Автобустың жүргiзушiсi отырғызу (түсiру) орындарына қозғалысты тек қана осы орыннан жолаушыларды отырғызу (түсiру) аяқталған кезектi автобусты жөнелткеннен кейiн ғана бастауы тиiс.
289. Жүргiзушiге балаларды отырғызу (түсiру) уақытында автобустың кабинасынан шығуға болмайды.
290. Балаларды автобусқа отырғызу ерiп жүрушiнiң басшылығымен және жүргiзушiнiң бақылауымен (жаппай тасымалдаған кезде одан басқа тасымалдауды ұйымдастыруға жауаптының байқауымен) автобус толық тоқтағаннан кейiн отырғызу алаңында жүргiзiледi.
Көлiк құралы жақындаған кезде ерiп жүрушiлер балалардың оның алдынан жүгiрiп шығуына, жүру бөлiгiнiң шетiнде топтануына жол бермейдi.
291. Ерiп жүрушiлер балаларды отырғызу орнына ұйымдасқан тәртiпте (кiшi балаларды – екi-екiден сапқа тұрғызып) жеткiзедi. Отырғызу автобустың алдыңғы есiгi арқылы жүргiзiледi.
Отырғызған кезде жеке заттар баланың бiр қолына сыйуы тиiс, басқа қолымен ол баспалдақпен салонға көтерiлген кезде тұтқадан ұстауы тиiс.

292. При посадке сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) выходили на проезжую часть дороги;
2) толкались, дрались;
3) входили в салон с рюкзаками и сумками на плечах (перед посадкой их необходимо снять, чтобы при входе избежать опасности потери равновесия, травмирования лиц и глаз других пассажиров);
4) загромождали проход и выходы личными вещами;
5) клали тяжелые и неустойчивые вещи на верхние полки.
293. Сопровождающий рассаживает детей, по очереди входящих в автобус, обращая внимание на безопасное размещение ручной клади.
294. Ручная кладь размещается в автобусе так, чтобы не создавать угрозу для безопасности пассажиров и не ограничивать поле обзора водителя.
При размещении ручной клади в салоне автобуса соблюдаются следующие порядки:
1) если в автобусе имеются полки, то на них разрешается помещать только легкие (весом не более 1 кг), небьющиеся, не имеющие острых выступов и длиною не более 60 см предметы и вещи;
2) вещи должны быть размещены (закреплены) на полках таким образом, чтобы было исключено их падение во время движения автобуса.
295. После размещения всех детей и ручной клади в автобусе, в соответствии с требованиями настоящих Правил, сопровождающие должны:
1) пересчитать детей;
2) проверить, что все они разместились на сидячих местах и разместили личные вещи с соблюдением мер безопасности;
3) уточнить у водителя расположение медицинской аптечки, огнетушителей и порядка их применения, аварийных люков и способа их открытия, кнопок аварийного открывания дверей и порядка их использования, другие меры безопасности, определяемые особенностями транспортного средства, и проинструктировать детей;
4) информировать водителя об окончании посадки и занять предназначенные им места в автобусе.
Движение автобуса с места посадки (высадки) водителю разрешается начинать только после сообщения сопровождающего об окончании посадки (высадки) и полного закрытия дверей автобуса.
Параграф 8. Порядок движения и остановок (стоянок)
автобусов на маршруте
296. В случае осуществления перевозок детей в темное время суток наряду с ближним или дальним светом фар используются противотуманные фары.
297. При движении колонной автобусы должны двигаться в строго определенном порядке, с соблюдением безопасного интервала между автобусами (в соответствии с пунктом 10 главы 9 Правил дорожного движения).
298. Старший колонны обеспечивает движение колонны с соблюдением каждым водителем требований Правил дорожного движения и настоящих Правил. При перевозках детей двумя автобусами старший колонны находится в первом автобусе, при перевозках детей тремя и более автобусами – в последнем автобусе.

292. Отырғызған кезде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) жолдың жүру бөлiгiне шығуына;
2) итерiсуiне, төбелесуiне;
3) салонға иықтарындағы рюкзактармен және сумкалармен кiруiне (тепе-теңдiктi жоғалту, өзге жолаушылардың беттерi мен көздерiн жарақаттану қаупiн болдырмау үшiн оларды отырғызудың алдында шешу қажет);
4) өту жолдары мен шығатын есiктердi жеке заттармен бөгеуге;
5) жоғарғы сөрелерге ауыр және орнықсыз заттарды қоюға жол бермейдi.
293. Ерiп жүрушi автобусқа кезекпен кiретiн балаларды қолжүгiнiң қауiпсiз орналасуына көңiл бөле отырып отырғызады.
294. Қол жүгi автобуста жолаушылардың қауiпсiздiгiне қауiп-қатер төндiрмейтiндей және жүргiзушiнiң қарау ауқымын шектемейтiндей болып орналастырылады.
Қол жүгi автобустың салонында орналастырылған кезде мынадай тәртіп сақталады:
1) егер автобуста сөрелер болса, онда оларда тек жеңiл (салмағы 1 кг аспайтын), сынбайтын, үшкiр дөңестерi жоқ және ұзындығы 60 см аспайтын бұйымдар мен заттар ғана орналастырылады;
2) заттар сөрелерде автобустың қозғалысы, күрт бұрылғанда, тежегенде және т.с.с. кезiнде олардың құлауын болдырмайтындай етiп орналастырылуы (бекiтiлуi) тиiс.
295. Барлық балаларды және қол жүгiн автобуста орналастырғаннан кейiн ерiп жүрушiлер осы Қағидалардың талаптарына сәйкес:
1) балаларды санап шығуы;
2) олардың барлығы отыруға арналған орындарда орналасқанын және жеке заттарын қауiпсiздiк шараларын сақтай отырып орналастырғандығын тексеруi;
3) жүргiзушiден медициналық дәрi қобдишасының, өрт сөндiргiштiң орналасқан жерiн және оларды, авариялық люктердi қолдану тәртiбi мен оларды ашу әдiсiн, есiктердi авариялық ашу батырмаларын және оларды пайдалану тәртiбiн, көлiк құралының ерекшелiктерiмен анықталатын өзге де қауiпсiздiк шараларын нақтылауы, және де балаларға нұсқау беруi;
4) жүргiзушiнi отырғызу аяқталғаны туралы хабардар етуi және автобуста оларға арналған орындарды алуы тиiс.
Ерiп жүрушi отырғызу (түсiру) аяқталғаны туралы хабар бергеннен және автобус есiктерi толық жабылғаннан кейiн жүргiзушiге отырғызу (түсiру) орнынан автобус қозғалысын бастауға рұқсат етiледi.
8-параграф. Автобустардың маршруттағы қозғалыс және аялдау (тұрақтау) тәртiбi
296. Балаларды тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде тасымалдаған жағдайда фаралардың жақын немесе алыс жарығымен қоса тұманға қарсы фаралар пайдаланылуы мүмкiн.
297. Лекпен қозғалған кезде автобустар олардың арасында қауiпсiз интервалды сақтай отырып, қатаң белгiленген тәртiпте қозғалуы тиiс (Жол жүру ережесiнiң 9-тарауының 10-тармағына сәйкес).
298. Лектiң аға жетекшiсi әрбiр жүргiзушiнiң Жол жүру ережесiнiң және осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып, лектiң қозғалуын қамтамасыз етуге тиiс. Балаларды екi автобуспен тасымалдаған кезде лектiң аға жетекшiсi бiрiншi автобуста, балаларды үш және одан көп автобустармен тасымалдаған кезде – соңғы автобуста орналасады.

299. Скорость движения при перевозке детей одним автобусом выбирается водителем в зависимости от дорожных, метеорологических и других условий (в соответствии с пунктом 1 главы 10 Правил дорожного движения), при этом скорость движения автобуса во всех случаях не должна превышать 60 км/час.
При движении автобусов, перевозящих детей колонной, скорость движения выбирается сотрудником дорожно-патрульной полиции, сопровождающим колонну, но во всех случаях она не превышает 40 км/час.
При управлении автобусом водитель уделят особое внимание плавности хода автобуса, резкого торможения.
Безопасность проезда железнодорожного переезда колонной автобусов обеспечивается сопровождающими ее сотрудниками КАП.
300. При выполнении перевозки детей водитель:
1) не отклоняется от установленного маршрута движения автобуса и не превышает установленные скоростные режимы;
2) во время движения не отвлекается от управления автобусом (разговаривать, принимать пищу, включать в кабине громкую музыку);
3) не провозит в автобусе запрещенные к провозу предметы, вещества и материалы;
4) не осуществляет съезд на грунтовые дороги и двигаться по ним (за исключением случаев перевозки детей на сельскохозяйственные работы и в места отдыха, а также во время проведения работ по ремонту и реконструкции дорог).
301. Во время движения автобуса сопровождающие должны находиться у каждой двери автобуса. Если в автобусе находится один сопровождающий, он должен находиться у передней двери автобуса.
Медицинские работники и ответственный за организацию перевозки детей (при массовых перевозках) находятся в последнем автобусе.
302. Во время поездки сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) стояли и ходили по салону;
2) прислонялись к дверям и окнам;
3) ставили тяжелые и неустойчивые личные вещи на верхние полки;
4) размещали ручную кладь в проходах и на площадках у входов (выходов);
5) высовывались в оконные проемы;
6) выбрасывали из окон мусор и какие-либо иные предметы;
7) отвлекали водителя от управления транспортным средством, кроме сообщений о ситуации, угрожающей здоровью и жизни пассажиров, направленных на предотвращение несчастного случая;
8) пользовались аварийным оборудованием в ситуациях, не угрожающих жизни и здоровью пассажиров;
9) открывали двери;
10) дрались, толкались, устраивали подвижные игры;
11) курили, зажигали спички, зажигалки;
12) распивали спиртные напитки, принимали наркотические, психотропные и токсические вещества.
303. Сопровождающие обеспечивают:

299. Балаларды тасымалдаған кезде қозғалыс жылдамдығын жүргiзушi жол, метеорология және өзге де жағдайларға байланысты таңдайды (Жол жүру ережесiнiң 10-тарауының 1-тармағына сәйкес), бұл ретте автобус қозғалысының жылдамдығы барлық жағдайда 60 км/сағ аспауы тиiс.
Балаларды лекпен тасымалдайтын автобустардың қозғалысы кезiнде қозғалыс жылдамдығын лекке ерiп жүретiн жол-патрульдік полициясының қызметкерi таңдайды, бiрақ барлық жағдайда ол 40 км/сағ аспауы тиiс.
Автобусты басқару кезiнде жүргiзушi күрт тежеуге жол бермей автобус жүрiсiнiң бiрқалыптылығына ерекше көңiл бөлуi тиiс.
Автобустар легiнiң темiр жол өткелiнен өту қауiпсiздiгiн оған ерiп жүретiн ӘПК-нің қызметкерлерi қамтамасыз етедi.
300. Балаларды тасымалдаған кезде жүргiзушi:
1) автобус қозғалысының белгiленген маршрутынан ауытқымайды және белгiленген жылдамдық режимдерiн бұзбайды;
2) қозғалыс барысында автобусты басқаруда алаңдамайды (сөйлеспейді, тамақ iшпейді, кабинада қатты музыка қоймайды);
3) тасуға тыйым салынған нәрселердi, заттарды және материалдарды автобуста алып жүрмейді;
4) топырақ жолдарға шығып кетпейді және олармен жүрмейді (балаларды ауылшаруашылық жұмыстарына және демалыс орындарына, сондай-ақ жолды жөндеу және қайта жаңғырту жұмыстарын жүргiзу кезiнде тасымалдаған жағдайдан басқа).
301. Автобустың қозғалысы барысында ерiп жүрушiлер автобустың әрбiр есiгiнiң жанында орналасуы тиiс. Егер автобуста бiр ерiп жүрушi болса, ол автобустың алдыңғы есiгiнiң жанында орналасуы тиiс.
Медицина қызметкерлерi және балалар тасымалын ұйымдастыруға жауаптылар (жаппай тасымалдау кезiнде) соңғы автобуста орналасады.
302. Сапар кезiнде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) салонда тұруына және жүруiне;
2) есiктер мен терезелерге жантаюына;
3) жоғарғы сөрелерге ауыр және орнықсыз заттарды қоюына;
4) қол жүгiн өту жолдарына және кiреберiстегi (шыға берiстегi) алаңдарда орналастыруына;
5) терезе ойықтарынан бастарын шығаруына;
6) терезеден қоқысты және қандай болса да өзге заттарды тастауға;
7) жазатайым жағдайдың алдын алуға бағытталған жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн ахуал туралы хабарламалардан басқа жүргiзушiнi көлiк құралын басқарудан алаңдатуына;
8) жолаушылардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiрмейтiн жағдайларда авариялық жабдықтарды пайдалануына;
9) есiктердi ашуына;
10) төбелесуiне, итерiсуiне, қимыл ойындарын ойнауға;
11) шылым шегуге, сiрiңке, оттық жағуға;
12) спирттiк iшiмдiктердi iшуiне, есiрткi, психотропты және улы заттарды қабылдауына жол бермейдi.
303. Ерiп жүрушiлер мыналарды қамтамасыз етедi:

1) соблюдение правил личной гигиены всеми учащимися в движении, на остановках, при приемах пищи, ночлегах;
2) наличие медицинской аптечки в каждой группе, укомплектованной набором лекарственных и перевязочных средств, необходимых для оказания доврачебной помощи;
3) постоянное наблюдение за состоянием детей, при необходимости оказывают доврачебную помощь заболевшим и травмированным;
4) при длительности поездки свыше одних суток полноценное трехразовое горячее питание детей на остановках в специализированных учреждениях общественного питания (столовых, кафе);
5) при прибытии к пунктам ночлега проверяют предоставленные детям места в специализированных учреждениях (гостиницах, кемпингах);
6) полноценный ежесуточный ночной отдых (сон) учащихся не менее восьми часов.
304. На всем протяжении маршрута дети занимают только отведенные им при первичной посадке в автобус места. Пересаживаться с места на место в процессе движения и после остановок (стоянок) автобуса без разрешения сопровождающего запрещается.
305. Окна (форточки) в салоне автобуса закрыты. При необходимости проветривания салона и только с разрешения сопровождающего открываются потолочные вентиляционные люки.
306. В графике (расписании) движения автобусов, осуществляющих междугородные и пригородные перевозки детей (в том числе туристско-экскурсионные) предусматриваются стоянки продолжительностью 10 минут через каждые 1,5-2 часа движения и продолжительностью 30 минут через каждые 4 часа движения (разрешается совмещение последнего с перерывом на обед у водителя).
307. При необходимости, связанной с обеспечением нормального состояния и здоровья перевозимых детей, водитель автобуса по указанию сопровождающего делает по пути следования незапланированные остановки.
При выборе мест остановок и стоянок водитель руководствуется требованиями пунктов 1-7 главы 12 Правил дорожного движения. Места посадки и высадки детей при остановках (стоянках) автобуса, по возможности, не должны быть расположены на участках дорог с интенсивным движением. При невозможности обеспечения указанного требования при посадке и высадке детей из автобуса включается аварийная сигнализация.
При остановках (стоянках) в темное время суток, а также в условиях недостаточной видимости следует использовать внешние световые приборы в соответствии с пунктом 3 главы 19 Правил дорожного движения.
308. Перед каждой остановкой сопровождающие объявляют время стоянки, напоминают детям о необходимости соблюдения мер безопасности, недопустимости отставания от группы и порядке действий, если ребенок отстал.

1) барлық оқушылардың қозғалыс, аялдау, тамақтану, түнеу кезiнде жеке гигиена ережелерiн сақтау;
2) әрбiр топта дәрiгерге дейiнгi көмек көрсетуге қажеттi дәрiгерлiк және тану құралдарының жиынтығымен жабдықталған медициналық дәрi қобдишасы болуын;
3) балалардың хал-жағдайын әрдайым қадағалауын, қажет болған жағдайда ауырғандар мен жарақаттанғандарға дәрiгерге дейiнгi көмек көрсетуiн;
4) сапардың ұзақтығы бiр тәулiктен асқан кезде аялдамаларда мамандандырылған қоғамдық тамақтану мекемелерiнде (асханаларда, дәмханаларда) балалардың толыққанды үш мезгiл ыстық тағаммен тамақтануын;
5) түнеу пункттеріне келген кезде мамандандырылған мекемелерде (қонақ үйлерде, кемпингтерде) балаларға берiлген орындарды тексереді;
6) оқушылардың сегiз сағаттан кем емес күн сайынғы толыққанды түнгi демалуын (ұйықтауын).
304. Бүкiл маршрут бойы балалар автобусқа алғашқы отырғызу кезiнде оларға бөлiнген орындарды алады. Автобустың қозғалыс барысында және аялдамадан (тұрақтан) кейiн ерiп жүрушiнiң рұқсатынсыз орыннан орынға отырғызуға тыйым салынады.
305. Автобус салонындағы терезелер (желдеткiштер) жабық болады. Салонды желдету қажет болған жағдайда және тек ерiп жүрушiнiң рұқсатымен ғана төбедегi желдету люктерi ашылады.
306. Қалааралық және қала маңы балалар тасымалдауын (соның iшiнде туристiк-экскурсиялық) жүзеге асыратын автобустардың кестесінде (кестесiнде) әрбiр 1,5-2 сағат жүрген сайын ұзақтығы 10 минут және әрбiр 4 сағат жүрген сайын ұзақтығы 30 минут тұрақтаулар көзделуi тиiс (соңғысын жүргiзушiнiң түскi асымен сәйкес келтiруге рұқсат берiледi).
307. Тасымалданатын балалардың қалыпты жағдайы мен денсаулығын қамтамасыз етуге байланысты қажеттiлiк болған кезде автобустың жүргiзушiсi ерiп жүрушiнiң нұсқауымен жол жүру барысында жоспарланбаған аялдамалар жасайды.
Аялдама және тұрақ орындарын таңдағанда жүргiзушi Жол жүру ережесiнiң 12-тарауының 1-7-тармақтарының талаптарын басшылыққа алуы тиiс. Автобустың аялдауы (тұрақтауы) кезiнде балаларды отырғызу және түсiру орындары, мүмкiндiгiнше, қарқынды қозғалысы бар жол учаскелерiнде орналаспауы тиiс. Аталған талапты орындау мүмкiн болмаған жағдайда балаларды автобусқа отырғызу және одан түсiру кезiнде авариялық сигнал беру iске қосылады.
Тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде, сондай-ақ жеткiлiксiз көру жағдайында аялдама (тұрақтау) жасаған кезде Жол жүру ережесiнiң 19-тарауының 3-тармағына сәйкес сыртқы жарық құралдарын пайдаланған жөн.
308. Ерiп жүрушiлер қауiпсiздiк шараларын сақтау қажеттiгi, топтың артында қалып қоюына жол берiлмейтiндiгi және егер бала қалып қойған жағдайда iс-қимыл тәртiбi туралы балаларға ескерте отырып, әрбiр аялдаманың алдында тұрақтау уақытын хабарлайды.

309. Высадка детей из автобуса во время стоянок (остановок) осуществляется через переднюю дверь. Первыми из автобуса выходят сопровождающие. Во время стоянок (остановок) сопровождающие находятся: один – возле передней части автобуса, другой – сзади автобуса, и наблюдают за высадкой детей и за тем, чтобы дети не выбегали на проезжую часть дороги.
После того как дети вернутся в автобус, сопровождающие проверяют, что все дети находятся на своих местах, и только после этого сообщают водителю о возможности продолжения поездки.
310. Движение автобуса по маршруту прекращается в случаях:
1) возникновения в пути технических неисправностей автобуса, движение при которых или эксплуатация которых в соответствии с Правилами дорожного движения запрещается;
2) изменения дорожно-метеорологических и иных условий, угрожающих безопасности перевозок (гололед, туман, разрушение дорог, аварии вблизи пути следования);
3) получения ребенком в пути следования травмы, наступления внезапного заболевания, кровотечения, обморока;
4) ухудшения самочувствия водителя.
311. При вынужденной остановке автобуса, вызванной технической неисправностью, водитель:
останавливает автобус так, чтобы не создавать помех для движения других транспортных средств, включить аварийную сигнализацию и выставить позади автобуса знак аварийной остановки, на расстоянии не менее 15 метров от автобуса в населенном пункте и 30 метров – вне населенного пункта;
высаживает детей из автобуса, соблюдая при этом все требования настоящих Правил, отвести их в безопасное место под контролем сопровождающих до появления возможности дальнейшего движения.
312. При возникновении у ребенка рвоты сопровождающему необходимо подать сигнал водителю автобуса об остановке, по возможности определить причину (укачивание или пищевое отравление) и предпринять соответствующие меры доврачебной помощи. При пищевом отравлении – промывание желудка, в случае укачивания – дать мятные таблетки, пересадить на сиденье в передней части салона, обеспечить полиэтиленовым пакетом для собирания рвотных масс. В случае если самочувствие ребенка не улучшится, в ближайшем пункте остановки, в котором есть медучреждение, представить в него заболевшего для оказания медицинской помощи.
313. В случае получения ребенком в пути следования травмы, наступления внезапного заболевания, кровотечения, обморока, водитель автобуса, руководитель группы и сопровождающие немедленно принимают меры по доставке ребенка в ближайший медицинский пункт (учреждение, больницу), для оказания ребенку квалифицированной медицинской помощи.

309. Тұрақтау (аялдау) кезiнде балаларды автобустан шығару алдыңғы есiктер арқылы жүзеге асырылады. Автобустан бiрiншi болып ерiп жүрушiлер шығады. Тұрақтау (аялдау) кезiнде ерiп жүрушiлер: бiреуi – автобустың алдыңғы бөлiгiнде, екiншiсi – автобустың артында тұруы және балалардың түсуiн және содан кейiн балалардың жолдың жүру бөлiгiне жүгiрiп шықпауын бақылау қажет.
Балалар автобусқа оралғаннан кейiн ерiп жүрушiлер балалардың өз орындарында орналасқандығына көз жеткiзедi, содан кейiн ғана жүргiзушiге сапарды жалғастыру мүмкiндiгi туралы хабарлайды.
310. Маршрут бойынша автобустың қозғалысы мына жағдайларда тоқтатылады:
1) автобуста Жол жүру ережесiне сәйкес қозғалыс немесе оларды пайдалану тыйым салынған техникалық ақаулар пайда болғанда;
2) жол-метеорологиялық жағдайлар өзгергенде тасымалдаудың қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн өзге де жағдайларда (көк тайғақ, тұман, жолдардың бұзылуы, жүретiн жолдың маңында авариялар болу);
3) жол жүргенде бала жарақат алғанда, кенеттен ауырғанда, қан кеткенде, талғанда;
4) жүргiзушiнiң хал-жағдайы нашарлағанда.
311. Техникалық ақауға байланысты автобусты мәжбүрлi тоқтатқан кезде жүргiзушi:
өзге көлiк құралдарына кедергi жасамайтындай етiп автобусты тоқтатуға, авариялық сигнал берудi қосуға және елдi мекенде автобустан 15 метрден және елдi мекеннiң сыртында – 30 метрден кем емес қашықтықта автобустың артында авариялық аялдау белгiсiн қоюға;
осы Ереженiң барлық талаптарын сақтай отырып, қозғалысты одан әрi жалғастыруға мүмкiндiгi туғанға дейiн балаларды автобустан шығаруға, ерiп жүрушiлердiң бақылауында оларды қауiпсiз жерге апаруға тиiс.
312. Бала құсқан кезде ерiп жүрушi жүргiзушiге автобусты тоқтату жөнiнде белгi беру, мүмкiндiгiнше себебiн анықтап (тербелу немесе тамақтан улану), алғашқы дәрiгерге дейiнгi көмек көрсету қажет. Тамақтан уланғанда – асқазанды шаю, тербелгенде – жалбыз қосқан дәрі беру, салонның алдыңғы бөлiгiндегi орындыққа отырғызу, құсықты жинау үшiн полиэтилен пакетпен қамтамасыз ету қажет. Егер баланың хал-жағдайы жақсармаса, науқасқа дәрiгерлiк көмек көрсету үшiн дәрiгерлiк мекеме бар ең жақын аялдама пунктiне жеткiзу керек.
313. Жол жүргенде бала жарақат алғанда, кенеттен ауырғанда, қан кеткенде, талған жағдайда автобустың жүргiзушiсі, топ жетекшiсi және ерiп жүрушiлер балаға бiлiктi дәрiгерлiк көмек көрсету үшiн оны жақын орналасқан дәрiгерлiк пунктiге (мекемеге, ауруханаға) дереу жеткiзу шараларын қабылдау қажет.

314. Во всех случаях вынужденного прекращения движения в пути информация о вынужденном прекращении движения сообщается перевозчику, который принимает все зависящие от него меры по обеспечению дальнейшего выполнения перевозки (замена или ремонт автобуса, замена водителя), а в случаях вынужденных остановок движения по дорожно-метеорологическим условиям – обеспечить комфортные и безопасные условия ожидания для пассажиров.
315. В случае дорожно-транспортного происшествия водитель и сопровождающие срочно должны эвакуировать детей из транспортного средства без выноса их личных вещей.
316. При пожаре в транспортном средстве сопровождающие:
1) подают сигнал водителю о возгорании;
2) до остановки транспортного средства перевести детей как можно дальше от очага возгорания и приступить к его тушению огнетушителем, имеющимся в салоне, и подручными средствами;
3) после остановки срочно эвакуировать детей и всех пассажиров без личных вещей на безопасное расстояние, исключающее травмы при взрыве транспортного средства.
317. После эвакуации детей из транспортного средства при дорожно-транспортном происшествии и пожаре сопровождающие и водитель:
1) оказывают первую медицинскую помощь пострадавшим и доставляют их в ближайшее лечебное учреждение;
2) принять меры к вызову на место дорожно-транспортного происшествия или пожара сотрудников КАП и если требуется – "скорой помощи", спасателей, специалистов противопожарной службы;
3) не пострадавших детей собрать в месте, где их безопасности ничто не угрожает, успокоить их, при необходимости обеспечить прием детьми с ослабленным здоровьем, сердечно-сосудистыми и иными заболеваниями, обострение которых приводит к стрессу, назначенных врачом лекарств;
4) после окончания тушения пожара, а также при отсутствии опасности на месте дорожно-транспортного происшествия по согласованию с сотрудниками КАП силами руководителей групп и взрослых сопровождающих, по возможности без привлечения детей, собрать личные вещи, раздать их детям;
5) определить возможности и маршрут дальнейшей перевозки детей;
6) при необходимости обратиться к прибывшим на место сотрудникам КАП с просьбой о помощи в организации перевозки детей;
7) сообщить по телефону о происшествии и состоянии детей администрации заказчика, с ее помощью обеспечить оперативное информирование законных представителей детей, направленных в медицинские учреждения, о месте их нахождения и состоянии, а также законных представителей не пострадавших детей – об их местонахождении и дальнейшем маршруте следования группы.

314. Жолда қозғалысты мәжбүрлi тоқтатудың барлық жағдайларында тасымалдаушыға қозғалысты мәжбүрлi тоқтату туралы ақпарат берiледi, ол тасымалдауды одан әрi жүзеге асыру бойынша оған байланысты барлық шаралар қабылдауға (автобусты ауыстыру немесе жөндеу, жүргiзушiнi ауыстыру), ал жол-метеорологиялық жағдайлар бойынша қозғалысты тоқтатқан жағдайда – жолаушылар үшiн күтудiң қолайлы және қауiпсiз жағдайларын қамтамасыз етуге тиiс.
315. Жол-көлiк оқиғасы болған жағдайда жүргiзушi және ерiп жүрушiлер көлiк құралынан балаларды олардың жеке заттарын шығармай жедел эвакуациялау қажет.
316. Көлiк құралында өрт пайда болған жағдайда ерiп жүрушiлер:
1) өрт жөнiнде жүргiзушiге белгi беруге;
2) көлiк құралы тоқтағанға дейiн балаларды өрт көзiнен мүмкiндiгiнше алысырақ апаруға және оны салонда бар өрт сөндiргiшпен және қол астындағы заттармен сөндiруге кiрiсуге;
3) тоқтағаннан кейiн балаларды және барлық жолаушыларды көлiк құралы жарылған кезде жарақаттарды болғызбайтын қауiпсiз қашықтыққа жеке заттарсыз жедел шығаруға тиiс.
317. Жол-көлiк оқиғасы және өрт кезiнде балаларды көлiк құралынан эвакуациялағаннан кейiн ерiп жүрушiлер және жүргiзушi:
1) зардап шеккендерге алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсетуге және оларды жақын орналасқан дәрiгерлiк мекемеге жеткiзуге;
2) жол-көлiк оқиғасы немесе өрт орнына ӘПК-нің және егер қажет болса "жедел көмек" қызметкерлерiн, құтқарушыларды, өртке қарсы қызметтiң мамандарын шақыру шараларын қабылдауға;
3) зардап шекпеген балаларды олардың қауiпсiздiгiне қауiп төнбейтiн орынға жинап, оларды тыныштандыруға, қажет болған жағдайда денсаулығы әлсiреген, жүрек-тамыр және асқынуы стреске әкеп соғуы мүмкiн өзге де аурулары бар балалардың дәрiгер белгiленген дәрiлердi қабылдауын қамтамасыз етуге;
4) өрттi сөндiрудi аяқтағаннан кейiн, сондай-ақ жол-көлiк оқиғасы орнында қауiп болмаған кезде ӘПК-нің қызметкерлерiнiң келiсiмi бойынша топ жетекшiлерiнiң және ересек ерiп жүрушiлердiң күшiмен мүмкiндiгiнше балаларды тартпай жеке заттарды жинап, оларды балаларға беруге;
5) балаларды онан әрi тасымалдау мүмкiндiктерiн және маршрутын анықтауға;
6) қажет болғанда орынға келiп жеткен ӘПК-нің қызметкерлерiне балаларды тасымалдауды ұйымдастыруға көмек көрсету туралы өтiнiш жасауға;
7) телефон арқылы оқиға және балалардың хал-жағдайы туралы тапсырыс берушiнiң әкiмшiлiгiне хабарлауға, оның көмегiмен медициналық мекемелерге жiберiлген балалардың заңды өкiлдерiне олардың орналасқан жерi және хал-жағдайы туралы, сондай-ақ зардап шекпеген балалардың заңды өкiлдерiне олардың орналасқан жерi және топтың онан әрi жүру маршруты туралы жедел хабарлауын қамтамасыз етуге тиiс.

Параграф 9. Прибытие в конечный пункт маршрута и высадка детей
318. По прибытии в конечный пункт маршрута автобусы ставятся на местах, отведенных для стоянки, откуда по одному подходят к месту высадки.
319. При высадке сопровождающие не допускают, чтобы дети:
1) двигаясь к двери, толкались, дрались;
2) спрыгивали со ступенек;
3) обходили транспортное средство со стороны проезжей части, выходили на нее;
4) устраивали подвижные игры вблизи проезжей части.
При высадке из автобуса каждый из детей переносит личные вещи (сумки, пакеты) одной рукой, а другой при спуске по ступенькам держаться за поручень. Рюкзаки и сумки, носимые через плечо, учащиеся должны снять с плеч и взять в руки, чтобы не потерять равновесие и не травмировать других пассажиров.
320. После высадки сопровождающие:
1) пересчитывают детей, прибывших к месту назначения;
2) в организованном порядке сопровождают их от места высадки и площадок для стоянки автобусов;
3) при следовании группы с места высадки пешком обеспечить соблюдение ими требований Правил дорожного движения к пешеходам.
321. При выполнении междугородных и пригородных перевозок детей водитель автобуса (или старший колонны) по прибытии в конечный пункт маршрута сообщает об этом перевозчику.
В случае отсутствия такого сообщения в течение одного часа после времени, установленного графиком движения для прибытия в конечный пункт маршрута, перевозчик принимает меры к установлению места нахождения автобуса (автобусов).
322. При наличии каких-либо замечаний (недостатков) по организации дорожного движения, о состоянии автомобильных дорог, улиц, железнодорожных переездов, паромных переправ, их обустройства, угрожающих безопасности дорожного движения, водитель сообщает диспетчеру перевозчика.
Параграф 10. Перевозка детей маршрутным транспортом
323. При поездках организованных групп детей маршрутным автотранспортом наряду с перечисленными ранее мерами безопасности сопровождающие обеспечивают соблюдение ряда дополнительных требований:
1) пользоваться только специально предназначенными для перевозки людей маршрутными автобусами, троллейбусами, микроавтобусами (маршрутными такси), не использовать попутные транспортные средства, не входящие в число маршрутных, на которые нет разрешительных документов на перевозку людей или водители которых не допущены к таким перевозкам;
2) перед началом поездки сообщить детям ее маршрут, указать номера маршрутов транспортных средств, которыми будет следовать группа, названия остановок (автобусных станций) пересадок, если таковые планируются при поездке, и конечного пункта;

9-параграф. Маршруттың соңғы пунктiне келу және балаларды түсiру
318. Маршруттың соңғы пунктiне келгенде автобустар тұрақтау үшiн бөлiнген орындарға қойылады, ол жерден түсiру орнына бiр-бiрден келедi.
319. Түсiрген кезде ерiп жүрушiлер балалардың:
1) есiкке қарай қозғалғанда төбелесуiне, итерiсуiне;
2) баспалдақтардан секiруiне;
3) көлiк құралын жолдың жүргiншi бөлiгiнен айналып өтуiне, оған шығуына;
4) жүргiншi бөлiктiң маңында қимыл ойындар ойнауына жол бермейдi.
Автобустан шыққанда әрбiр бала жеке заттарын (сөмкелерiн, пакеттерiн) бiр қолымен көтерiп, ал екiншi қолымен баспалдақтардан түскенде тұтқадан ұстауы тиiс. Тепе-теңдiктi жоғалтпау және өзге жолаушыларды жарақаттандырмау үшiн иықпен көтерiп жүретiн рюкзактар мен сөмкелердi оқушылар иықтан шешiп, қолдарына алулары тиiс.
320. Түсiргеннен кейiн ерiп жүрушiлер:
1) жеткiзу орнына келген балаларды санап шығуға;
2) ұйымдасқан түрде оларды түсiру орнынан және автобустардың тұрақтау алаңшаларынан ерiп жүру;
3) түсiру орнынан жаяу жүрген кезде олардың Жол жүру ережесiмен жаяу жүргiншiлерге қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз етедi.
321. Балалардың қалааралық және қала маңы тасымалдауын орындаған кезде автобустың жүргiзушiсi (немесе лектiң аға жетекшiсi) маршруттың соңғы пунктiне келген бойдан ол туралы тасымалдаушыға хабарлауға тиiс.
Маршруттың соңғы пунктiне келу үшiн жүру кестесі белгiлеген уақыттан кейiн бiр сағат iшiнде мұндай хабарлама болмаған жағдайда тасымалдаушы автобустың (автобустардың) орналасқан жерiн анықтау бойынша шаралар қабылдайды.
322. Жол қозғалысын ұйымдастыру бойынша, автомобиль жолдарының, көшелердiң, темiр жол өткелдерiнiң, паромдық өткелдердiң, олардың жайластыру жөнiнде жол қозғалысының қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн қандайда бiр ескертулер (кемшiлiктер) болған кезде жүргiзушi тасымалдаушының диспетчерiне хабарлайды.
10-параграф. Балаларды маршруттық көлiкпен тасымалдау
323. Маршруттық автокөлiкпен ұйымдастырылған балалар топтарының сапары кезiнде жоғарыда атап көрсетiлген қауiпсiздiк шараларымен қатар ерiп жүрушiлер бiрқатар қосымша талаптардың сақталуын қамтамасыз етедi:
1) адамдарды тасымалдауға арналған тек арнайы маршруттық автобустарды, троллейбустарды, шағын автобустарды (маршруттық таксилердi) пайдаланады, адамдарды тасымалдауға рұқсат қағаздарды жоқ маршруттыққа кiрмейтiн жолай немесе жүргiзушiлерi мұндай тасымалдауға рұқсат алмаған көлiк құралдарын пайдаланбау;
2) сапардың алдында балаларға оның маршрутын хабарлау, топ жүретiн көлiк құралдары маршруттарының нөмiрлерiн, егер жүру кезiнде қайта отырғызу жоспарланған болса аялдамалардың (автобус станцияларының) және соңғы пунктiнiң атауларын көрсету;

3) обменяться с детьми номерами мобильных телефонов и определить порядок действий учащегося, отставшего от основной группы;
4) напомнить установленные Правилами дорожного движения обязанности пешеходов и пассажиров, меры безопасности при ожидании автотранспортного средства на остановках (автобусных станциях), посадке, переезде и высадке;
5) добиваться, чтобы перед посадкой в маршрутный автотранспорт дети не мешали высадке из него пассажиров;
6) при посадке в маршрутное транспортное средство обеспечить безопасное размещение детей в салоне, соблюдение ими мер безопасности и правил поведения;
7) перед посадкой детей с багажом в междугородный маршрутный автобус организовать сдачу в багажное отделение общих и личных крупногабаритных и других вещей, которые загромождают салон;
8) заблаговременно предупреждать детей о приближении к остановкам (автобусным станциям), на которых дети могут выходить из салона, а также группе необходимо будет провести высадку;
9) после остановок, на которых дети выходили из салона, а также после выхода из автотранспорта для пересадок проверять состав группы, убеждаясь, что никто из детей не отстал.
Глава 13. Требования к санитарному состоянию, внешнему оформлению и оборудованию автобусов, троллейбусов, микроавтобусов
Сноска. Заголовок главы 13 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
324. Автобусы и микроавтобусы, используемые при автомобильных перевозках пассажиров и багажа, должны соответствовать требованиям национальных стандартов, при этом:
1) на маршрутах регулярных городских и пригородных автомобильных перевозок допускается использование городских автобусов (класс I), имеющих не менее двух пассажирских дверей, микроавтобусов, а также междугородных автобусов (класс II) на маршрутах регулярных пригородных автомобильных перевозок;
2) на маршрутах регулярных междугородных межобластных и международных автомобильных перевозок должны использоваться междугородные автобусы (класс II) или автобусы дальнего следования (класс III). При протяженности данных маршрутов до 300 км по дорогам республиканского значения допускается использовать микроавтобусы;
3) автобусы и микроавтобусы, используемые на маршрутах автомобильных перевозок пассажиров и багажа, оборудуются аппаратурой спутниковой навигации с предоставлением в режиме реального времени информации о текущем местоположении автотранспортного средства организатору перевозок, при осуществлении международных и межобластных перевозок – в диспетчерскую систему.

3) балалармен ұялы телефондарының нөмiрлерiмен алмасу және негiзгi топтан қалып қойған оқушылардың iс-қимыл тәртiбiн белгiлеу;
4) Жол жүру ережесiмен белгiленген жаяу жүргiншiлер мен жолаушылардың мiндеттерi, аялдамаларда (автобус станцияларында) автокөлiк құралдарын күту, отырғызу, өту және түсiру кезiнде қауiпсiздiк шаралары туралы ескерту;
5) маршруттық автокөлiкке отырғызу алдында балалар одан түсетiн жолаушыларға кедергi жасамауын қамтамасыз ету;
6) маршруттық көлiк құралына отырғызу кезiнде балалардың салонда қауiпсiз орналасуын, олардың қауiпсiздiк шаралары мен тәртiп ережелерiн сақтауын қамтамасыз ету;
7) қалааралық маршруттық автобусқа багажы бар балаларды отырғызу алдында салонды бөгеуi мүмкiн ортақ және жеке iрi көлемдi, басқа да заттарды багаж бөлiмшесiне өткiзудi ұйымдастырады;
8) балалар салоннан шыға алатын, сондай-ақ топты түсiру қажет аялдамаларға (автобус станцияларына) жақындағаны жөнiнде балаларға алдын ала ескерту;
9) балалар салоннан шыққан аялдамалардан кейiн, сондай-ақ қайта отырғызу үшiн автокөлiк құралынан шыққаннан кейiн балалардың ешқайсысы қалып қоймағанына көз жеткiзе отырып, топтың құрамын тексеру.
13-тарау. Автобустардың, троллейбустардың, шағын автобустардың санитариялық жай-күйіне, сыртқы безендірілуіне және жабдықталуына қойылатын талаптар
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
324. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау кезінде пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустар ұлттық стандарттарға сәйкес келуі тиіс, бұл ретте:
1) қалалық және қала маңындағы тұрақты автомобильмен тасымалдау маршруттарында кемінде екі жолаушы есігі бар қалалық автобустарды (І класты), шағын автобустарды, сондай-ақ қала маңындағы автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарында қалааралық автобустарды (ІІ класты) пайдалануға рұқсат етіледі;
2) қалааралық облысаралық және халықаралық автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарында қалааралық автобустар (ІІ класты) немесе алысқа жүретін автобустар (ІІІ класты) пайдаланылуы тиіс. Республикалық маңызы бар жолдар бойынша осы маршруттардың ұзақтығы 300 км-ге дейін болса, шағын автобустарды пайдалануға рұқсат етіледі;
3) жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдаудың маршруттарында қолданылатын автобустар мен шағын автобустар халықаралық және аймақаралық тасымалдауды жүзеге асыруда- диспетчерлік жүйеге автокөлік құралының ағымдағы орналасқан жері туралы нақты уақыт режимінде ақпарат бере отырып, спутниктік навигация аппаратурасымен жабдықталады.

Сноска. Пункт 324 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (порядок введения в действие см. п.4).
324-1. Нерегулярные и регулярные перевозки пассажиров и багажа осуществляются при соблюдении требований подпункта 3) пункта 324 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 324-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
325. Автобусы и микроавтобусы, используемые для перевозки пассажиров и багажа на регулярных и нерегулярных междугородных и международных автомобильных сообщениях протяженностью более 300 км по дорогам республиканского значения, должны иметь мягкие сидения с откидными спинками.
Настоящее требование не распространяется на межрайонные (междугородные внутриобластные) перевозки, маршрут которых пролегает по горным дорогам, имеющим серпантины и малые радиусы поворотов или паромную переправу.
326. При протяженности маршрута более 500 км в салоне автобуса необходимо нахождение водителя-сменщика с предусмотрением для него отдельного места.
Сноска. Пункт 326 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
327. Автобусы, используемые на горных маршрутах, оборудуются передними противотуманными фарами и вспомогательными фарами заднего хода, а высота рисунка протектора шин должна быть не менее 3,0 - мм.
328. Автобусы, микроавтобусы, троллейбусы комплектуются:
1) медицинской аптечкой (автотранспортной) с необходимым набором лекарств и медицинских средств;
2) знаком аварийной остановки;
3) исправными средствами пожаротушения;
4) соответствующими приспособлениями экстренного открывания аварийных люков и информационные таблички к ним, дверей, окон и удаления стекол в случае дорожно-транспортного происшествия;
5) противооткатными устройствами.
329. Автобусы, микроавтобусы, троллейбусы, используемые при автомобильных перевозках пассажиров и багажа, должны иметь:
1) двери пассажирского салона и аварийные люки, открывающиеся и закрывающиеся без каких-либо помех. Двери не должны иметь острых или далеко отстоящих от их поверхности выступов;
2) крыша, аварийные люки и окна, которые в закрытом состоянии полностью предотвращают попадание атмосферных осадков в кабину водителя и пассажирский салон;
3) прочно закрепленные поручни и сидения;

Ескерту. 324-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
324-1. Жолаушылар мен багажды тұрақты және тұрақты емес тасымалдау осы Қағидалардың 324-тармағы 3) тармақшасының талаптары сақталған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 324-1-тармақпен толықтыру – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
325. Республикалық маңызы бар жолдар арқылы ұзақтығы 300 км астам қатынастарда жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық және халықаралық тұрақты және тұрақты емес тасымалдау үшiн пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустардың шалқаятын арқашалары бар жұмсақ орындықтары болуы тиiс.
Осы талап маршруты ирелеңдері, бұрылыстардың кіші радиустары немесе паромдық өткелі бар таулы жерлерден өтетін ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдауға қолданылмайды.
326. Маршруттың ұзақтығы 500 км асатын болса, оған бөлек орын ұсынумен автобус салонында ауыстырушы жүргізушінің болуы қажет.
Ескерту. 326-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
327. Таулы маршруттарда пайдаланылатын автобустар тұманға қарсы алдыңғы фаралармен және артқы жүрiстiң қосалқы фараларымен жабдықталуы тиiс, ал шиналар бұжыртабаны суретiнiң биiктiгi кемiнде 3,0 мм болуы тиiс.
328. Автобустар, шағын автобустар, троллейбустар:
1) дәрiлер мен медициналық құралдардың қажеттi жинағы бар медициналық қобдишамен (автокөлiктiк);
2) авариялық аялдау белгiсiмен;
3) ақаусыз өрт сөндiру құралдарымен;
4) жол-көлiк оқиғасы жағдайында шыныларды сындыру және есіктерді, терезелерді, авариялық люктердi жедел ашудың тиiстi құрал-саймандарымен және оларға ақпараттық тақтайшалармен;
5) дөңгелеуге қарсы құрылғылармен жинақталады.
329. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдау кезінде пайдаланылатын автобустарда, шағын автобустарда, троллейбустарда мыналар болуы тиіс:
1) ешқандай кедергісіз ашылып, жабылатын жолаушылар салонының есіктері мен авариялық люктер. Есіктерде өткір немесе олардың бетінен алыс тұрған шығыңқы жерлер болмауы тиіс;
2) жабық жай-күйде жүргізушінің кабинасы мен жолаушы салонына жауын-шашынның түсуін толық болдырмайтын төбе, авариялық люктер және терезелер;
3) берік бекітілген тұтқалар және отырғыштар;

4) чистые и без порывов обшивки сидений и спинок кресел для пассажиров;
5) ровные, без выступающих или незакрепленных деталей, подножки и пол салона.
Покрытие пола салона выполняется из сплошного материала без порывов;
6) прозрачные стекла окон, очищенные от пыли, грязи, краски и иных предметов, снижающих видимость через них;
7) пассажирский салон, отапливаемый в холодное и вентилируемый в жаркое время года, не загроможденный инструментом и запасными частями.
Сноска. Пункт 329 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
330. Влажная уборка салонов автобусов, микроавтобусов и троллейбусов, используемых при регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, проводится не менее одного раза в смену и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
Наружная мойка кузова проводится после окончания смены.
331. Автобусы и микроавтобусы, используемые на маршрутах междугородных межобластных и международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, должны иметь багажные отделения вне салона автобуса.
332. Оборудованию тахографами подлежат автобусы, используемые при осуществлении:
1) международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
2) междугородных межобластных регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
3) междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров
и багажа.
333. В салоне автобусов, микроавтобусов и троллейбусов возле кабины (места) водителя располагается информация, содержащая:
1) полное наименование перевозчика;
2) номера контактных телефонов перевозчика, организатора перевозок;
3) номера телефонов КАП, транспортного контроля и медицинской службы;
4) копию схемы маршрута;
5) сведения о стоимости проезда.
Для регулярных маршрутов (за исключением городских маршрутов) представляется таблица стоимости проезда и провоза багажа в зависимости от расстояния поездки;
6) размер штрафа за неоплаченный проезд и/или провоз багажа;
7) права и обязанности пассажиров.
Автобусы, микроавтобусы и троллейбусы, используемые при регулярных городских (сельских) автомобильных перевозках пассажиров и багажа, должны оборудоваться громкоговорящей установкой, в случае функционирования автоматизированной системы управления (далее - АСУ) устройством контроля за работой на линии.

4) жолаушыларға арналған креслолардың отырғыштары мен арқалықтарының таза және жыртықсыз тыстары;
5) тегіс, шығыңқы жерлері немесе бекітілмеген бөлшектері жоқ баспалдақтары мен салонның едені.
Салон еденінің жамылғысы жыртықсыз материалдан жасалуы тиіс;
6) шаңнан, кірден, бояудан және олар арқылы көруді төмендететін өзге де заттардан тазартылған терезелердің мөлдір шынылары;
7) жылдың суық мезгілінде жылытылатын және ыстық мезгілінде желдетілетін, құрал-сайман және қосалқы бөлшектер тиелмеген жолаушылар салоны.
Ескерту. 329-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
330. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустардың, шағын автобустар мен троллейбустардың салондарын ылғалды жинау ауысымда кемiнде бiр рет және ластануына байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.
Сыртқы кузовты жуу ауысымнан кейін өткізіледі.
331. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық және халықаралық тасымалдау маршруттарында пайдаланылатын автобустар мен шағын автобустардың багаж бөлiмшелерi автобус салонынан тыс болуы тиiс.
332. Тахографтармен:
1) жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тасымалдауды;
2) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты қалааралық облысаралық тасымалдауды;
3) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес қалааралық облысаралық, ауданаралық (қалааралық облысішілік) тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын автобустар жабдықталуы тиiс.
333. Автобустардың, шағын автобустардың және троллейбустардың салонында жүргiзушi кабинасының (орнының) жанында мыналарды қамтитын ақпарат орналасады:
1) тасымалдаушының толық атауы;
2) тасымалдаушының, тасымалдауды ұйымдастырушының байланыс телефондарының нөмiрлерi;
3) ӘПК-нің, аумақтық көлiктiк бақылау және медициналық қызмет органдары телефондарының нөмiрлерi;
4) маршрут схемасының көшiрмелерi;
5) жол жүру құны туралы мәлiмет.
Тұрақты маршруттар үшiн (қалалық маршруттарды қоспағанда) сапар қашықтығына байланысты жол жүру мен багажды алып жүру құнының кестесi ұсынылады;
6) ақы төлемей жол жүргенi және/немесе багаж алып жүргенi үшiн айыппұлдың мөлшерi;
7) жолаушылардың құқықтары мен мiндеттерi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдауда пайдаланылатын автобустар, шағын автобустар және троллейбустар дауыс зорайтқыш қондырғылармен, ал басқарудың автоматтандырылған жүйесi (бұдан әрi – БАЖ) жұмыс iстеген жағдайда желiдегi жұмысты бақылау құрылғысымен жабдықталуы тиіс.

Для нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа действие подпунктов 4), 5) и 6) настоящего пункта не распространяются.
334. В передней и задней сторонах автобусов, микроавтобусов, используемых при регулярных городских и пригородных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, устанавливаются трафареты с указанием номера маршрута.
Номер маршрута оформляется черным цветом высотой шрифта не менее 120 мм на светло-желтом фоне. В случае осуществления экспрессных перевозок на трафарете под номером маршрута оформляется надпись "Экспресс" красного цвета высотой шрифта не менее 60 мм.
335. С правой стороны автобусов, микроавтобусов и троллейбусов, используемых на городских (сельских) маршрутах регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, возле одной из пассажирских дверей салона помещается трафарет с номером и кратким описанием маршрута (наименования промежуточных и конечных остановок, основных улиц, по которым проходит маршрут, общественно значимых мест) на государственном и русском языках.
336. Автобусы и микроавтобусы междугородных межобластных и международных маршрутов оформляются передним и боковым (на правой стороне) трафаретом с указанием начального, конечного и крупных промежуточных пунктов следования на государственном и русском, а при необходимости, и на других языках.
337. Передние и задние трафареты имеют подсветку в темное время суток.
338. На передней и задней сторонах автотранспортных средств, используемых при перевозках пассажиров и багажа заказными автобусами, микроавтобусами и легковыми автомобилями, устанавливаются трафареты с надписью "Заказной".
Надпись оформляется черным цветом высотой шрифта не менее 120 мм и помещена в прямоугольную рамку.
339. В передней части салона автобусов и троллейбусов, используемых при регулярных автомобильных перевозках пассажиров и багажа, предусматриваются места для лиц с инвалидностью, пенсионеров, беременных женщин и пассажиров с детьми дошкольного возраста. Рядом с указанными местами располагается информационное табло, указывающее на их предназначение.
Сноска. Пункт 339 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
340. Такси оборудуется опознавательным знаком, расположенным на крыше и хорошо различимым с расстояния до 500 - м. Опознавательный знак имеет надпись "Т" (такси) и/или характерный шашечный пояс и подсвечивается в темное время суток.

Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдау үшiн осы тармақтың 4), 5) және 6) тармақшаларының қолданысы тарамайды.
334. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық және қала маңындағы тұрақты тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автобустардың, шағын автобустардың алдыңғы және артқы жақтарында маршрут нөмiрi көрсетiлген трафареттер қойылады.
Маршруттың нөмiрi ашық сары түстi реңде шрифттiң биiктiгi кемінде 120 мм қара түспен ресімделеді. Жедел тасымалдауды жүзеге асырған жағдайда трафаретте маршрут нөмiрiнiң астында шрифттiң биiктiгi кемінде 60 мм қызыл түстi "Жедел" деген жазу ресімделеді.
335. Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) тұрақты тасымалдауда пайдаланылатын автобустар, шағын автобустар және троллейбустардың оң жағында, салонның жолаушылар есiктерi бiрiнің жанында маршруттың нөмiрi мен мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi қысқа сипаттамасы (аралық және соңғы аялдамалардың, маршрут өтетiн негiзгi көшелердiң, қоғамдық мәнi бар орындардың атауы) бар трафарет орнатылады.
336. Қалааралық облысаралық және халықаралық маршруттардағы автобустар мен шағын автобустарда жол жүрудiң бастапқы, соңғы және iрi аралық пункттерi көрсетiлген алдыңғы және бүйiрлiк (оң жағында) трафареттерi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде, ал қажет болған жағдайда басқа тiлдерде ресiмделедi.
337. Алдыңғы және артқы трафареттерде тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жарықтандыру болады.
338. Жолаушылар мен багажды тапсырыс берiлген автобустармен, шағын автобустармен және жеңiл автомобильдермен тасымалдау кезiнде пайдаланылатын автокөлiк құралдарының алдыңғы және артқы жақтарында "Тапсырыспен" деген жазуы бар трафареттер орнатылады.
Жазу шрифт биiктiгi кемiнде 120 мм қара түспен ресімделеді және тiк төртбұрышты қоршамаға салынады.
339. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауда пайдаланылатын автобустар және троллейбустар салонының алдыңғы жағында мүгедектігі бар адамдарға, зейнеткерлерге, жүкті әйелдерге және мектеп жасына дейінгі балалары бар жолаушыларға арналған орындар көзделеді. Көрсетілген орындардың жанына олардың пайдаланылу мақсатын көрсететін ақпараттық тақта орнатылады.
Ескерту. 339-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
340. Такси төбесiнде орналасқан және 500 метрге дейiнгi қашықтықтан жақсы ажыратылатын айырым белгiлерімен жабдықталады. Айырым белгiде "Т" (такси) деген жазу және/немесе өзіне тән шашкалық белдеуi болуы және тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жарықтандырылуы тиiс.

341. Такси внешне оформляется в единой цветовой гамме, путем нанесения по всей длине боковых сторон легкового автомобиля на одном уровне, цвет кузова которого определяется самим перевозчиком такси, пояса, состоящего из черных и (или) желтых квадратов, расположенных в шахматном порядке, высотой не менее 10 и не более 14 сантиметров.
Сноска. Пункт 341 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
342. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
343. В салоне такси в поле зрения пассажиров устанавливается визитная карточка водителя с фотографией, указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), а также информационное табло с указанием официального наименования перевозчика, его адреса и номера телефона.
Сноска. Пункт 343 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 14. Требования к автовокзалам, автостанциям, пунктам обслуживания пассажиров, а также порядок их функционирования
Сноска. Заголовок главы 14 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
344. Местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) осуществляет прием уведомлений о начале или прекращении деятельности автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров.
Физическое или юридическое лицо подает уведомление о начале или прекращении деятельности автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров в электронной или бумажной форме в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10194).
Сноска. Пункт 344 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.05.2016 № 450 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

341. Такси кузовтың түсін тасымалдаушы өзі анықтайтын сыртынан жеңіл автомобиль барлық бүйір жағынан, биіктігі 10 сантиметрден кем емес және 14 сантиметрден көп емес шахматтық тәртіпте орналасқан қара және (немесе) сары шаршылардан тұратын белдеу салуды қарастыратын бірыңғай түстік гаммада ресімделеді.
Ескерту. 341-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
342. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
343. Таксидің салонында жолаушылар көретіндей жерде жүргізушінің фотосуреті бар, тегі, аты, әкесінің аты (егер болған жағдайда) көрсетілген визит карточкасы, тасымалдаушының ресми атауы, оның мекенжайы және телефон нөмірі көрсетілген ақпараттық тақта орнатылады.
Ескерту. 343-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-тарау. Автовокзалдарға, автостанцияларға, жолаушыларға қызмет көрсету пункттеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ олардың жұмыс істеу тәртібі
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
344. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері қызметін бастау немесе тоқтату туралы хабарламаны қабылдауды жүзеге асырады.
Заңды немесе жеке тұлғалар автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері қызметін бастау немесе тоқтату туралы хабарламаны электрондық немесе қағаз нысанда "Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) сәйкес береді.
Ескерту. 344-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.05.2016 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

345. Режим работы автовокзалов, автостанций и пункт обслуживания пассажиров определяются по согласованию с местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) с учетом договорных отношений с перевозчиками, осуществляющими регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа.
346. Автовокзалы располагаются на территории не менее пяти тысяч квадратных метров.
347. Автостанции располагаются на территории не менее двух с половиной тысяч квадратных метров.
348. Автовокзалами и автостанциями выполняются следующие основные функции:
1) организация продажи проездных документов (билетов);
2) организация соблюдения расписания движения автобусами, микроавтобусами по маршрутам;
3) организация безопасной посадки и высадки пассажиров, загрузки и разгрузки багажа;
4) обеспечение мер по соблюдению безопасности перевозок пассажиров, проведение предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителей и контроля технического состояния автобусов, микроавтобусов, в случае, если выполнение данной функции не представляется возможным перевозчиками;
5) информационное обеспечение пассажиров;
6) организация хранения багажа и ручной клади;
7) обеспечение пассажиров условиями для ожидания начала поездки;
8) информирование автовокзалов и автостанций существующей маршрутной сети о наличии свободных или освобождающихся мест в автобусах (микроавтобусах), а также об изменениях в расписании движения или времени опережения (отставания) автобусов от расписания, отмене или введении дополнительных рейсов, не предусмотренных расписанием, отправлении дополнительных автобусов;
9) ежемесячно не позднее 5 числа следующего месяца информирование организаторов маршрутов (выдавшие разрешительные документы или Свидетельства) о порядке обслуживания и срывах расписаний (графиков) движения перевозчиками, осуществляющими регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, а также для проведения анализа по маршрутам информацию о количестве отправленных дополнительных рейсов согласно справаке о выполнении рейсов по регулярным международным, межобластным маршрутам, по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
349. Администрацией пунктов обслуживания пассажиров выполняются следующие основные функции:
1) организация продажи проездных документов (билетов);
2) организация безопасной посадки и высадки пассажиров, загрузки и разгрузки багажа;
3) информационное обеспечение пассажиров;
4) обеспечение пассажиров условиями для ожидания начала поездки.

345. Автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің жұмыс режимi жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылармен шарттық қатынастарды ескере отырып, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының келiсiмi бойынша айқындалады.
346. Автовокзалдар кемінде бес мың шаршы метр аумақта орналасады.
347. Автостанциялар кемінде екі жарым мың шаршы метр аумақта орналасады.
348. Автовокзалдар мен автостанциялар мынадай негiзгi функцияларды орындайды:
1) жол жүру құжаттарын (билеттердi) сатуды ұйымдастыру;
2) маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесiн сақтауын ұйымдастыру;
3) жолаушылардың қауiпсiз мiнуi мен түсуiн, багажды тиеу мен түсiрудi ұйымдастыру;
4) егер тасымалдаушылардың осы функцияларды орындауы мүмкiн болмаса, жолаушыларды тасымалдау қауiпсiздiгiн сақтау, жүргiзушiлердi рейс алдында және рейстен кейінгі медициналық куәландыруды және автобустардың, шағын автобустардың техникалық жай-күйiн бақылауды жүргiзу бойынша шараларды қамтамасыз ету;
5) жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету;
6) багаж бен қол жүгiн сақтауды ұйымдастыру;
7) жолаушыларды сапардың басталуын күту үшiн жағдаймен қамтамасыз ету;
8) қолданылып жүрген маршрут желiсiндегi автовокзалдарды (автостанцияларды) автобустардағы (шағын автобустардағы) бос немесе босайтын орындардың бар екені туралы, сондай-ақ қозғалыс кестесiндегi өзгерiстер немесе автобустардың кестеден озу (кейiн қалу) уақыты, кестеде көзделмеген қосымша рейстердi алып тастау немесе енгiзу, қосымша автобустарды жiберу туралы хабардар ету;
9) жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың қызмет көрсету тәртiбi және қозғалыс кестелерiн (графиктерiн) бұзулары туралы, сондай-ақ осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрақты халықаралық, облысаралық маршруттар бойынша рейстерді орындау туралы анықтамаға сәйкес жөнелтілген қосымша рейстердің саны туралы ақпаратты маршруттар бойынша талдауды жүргізу үшін маршруттарды ұйымдастырушыларға (рұқсат құжаттарын немесе куәлікті берген) ай сайын, келесi айдың 5-күнiнен кешiктiрмей хабардар ету.
349. Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкімшілігі мынадай негізгі функцияларды атқарады:
1) жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуды ұйымдастыру;
2) жолаушыларды қауіпсіз отырғызуды және түсіруді, багажды тиеу мен түсіруді ұйымдастыру;
3) жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету;
4) жолаушыларға жол жүрудің басталуын күту үшін жағдайларды қамтамасыз ету.

350. Автовокзалы и автостанции в своем составе имеют:
1) информационное обеспечение;
2) площадку для стоянки автобусов и микроавтобусов;
3) зал (залы) ожидания для пассажиров;
4) кассу (кассы) для продажи, в том числе предварительной, проездных документов (билетов);
5) камеру (камеры) хранения багажа;
6) диспетчерские пункты;
7) санитарно-бытовые помещения для персонала и пассажиров;
8) служебные помещения для отдыха водителей.
Дополнительное требование для автовокзалов:
1) справочное бюро;
2) пункт общественного питания;
3) комнату матери и ребенка;
4) посты для осмотра автобусов и микроавтобусов;
5) пункт охраны общественного порядка;
6) пункт медицинской помощи и аптечный киоск;
7) беспроводные точки доступа к сети Интернет;
8) видеонаблюдение в пунктах для посадки и высадки пассажиров, зале ожидания для пассажиров, площадках для стоянки автобусов и микроавтобусов;
9) комната для совершения религиозных обрядов.
Дополнительные требования для автовокзалов, указанные в Перечне объектов транспортной инфраструктуры, на которых производится досмотр, утвержденном приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 18 апреля 2022 года № 213 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27649):
1) стационарный металлообнаружитель (металлодетектор);
2) портативные (ручные) приборы;
3) рентгено-телевизионная установка;
4) аппаратура для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ.
Сноска. Пункт 350 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
351. В автовокзалах и автостанциях обеспечиваются:
1) приспособление зданий, входа в здание, лестниц, путей движения внутри здания для передвижения лиц, перемещающихся инвалидными кресло-колясками;
2) оборудование информационными сигнальными устройствами и средствами связи, доступными для лиц с инвалидностью по слуху и зрению;
3) наличие дежурной инвалидной кресло-коляски для обслуживания лиц с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата и других маломобильных групп населения;
4) оборудование мест для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках в общем зале ожидания;
5) оборудование общественных туалетов кабинами для лиц, перемещающихся инвалидными кресло-колясками;

350. Автовокзалдар мен автостанциялардың өз құрамында:
1) ақпараттық қамтамасыз ету;
2) автобустар мен шағын автобустар тұратын алаң;
3) жолаушыларға арналған күту залы (залдары);
4) жол жүру құжаттарын (билеттерiн), оның iшiнде алдын ала сатуға арналған касса (кассалар);
5) багажды сақтау камерасы (камералары);
6) диспетчерлiк пункттер;
7) персонал мен жолаушылар үшін санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар;
8) жүргiзушiлер демалатын қызметтiк үй-жайлар бар.
Автовокзалдар үшін қосымша талаптар:
1) анықтама бюросы;
2) қоғамдық тамақтану пунктi;
3) ана мен бала бөлмесi;
4) автобустар мен шағын автобустарды тексеруге арналған бекеттер;
5) қоғамдық тәртiптi қорғау пунктi;
6) медициналық көмек пунктi және дәрiхана дүңгiршегi;
7) Интернет желісіне сымсыз қол жеткізу нүктелері;
8) жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiнде, жолаушыларға арналған күту залында, автобустар мен шағын автобустардың тұрағына арналған алаңдарда бейнебақылау;
9) діни рәсімдер жасау үшін бөлме болады.
Автовокзалдар үшін қосымша талаптар Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 18 сәуірдегі № 213 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27649 болып тіркелген) Жете тексеру жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектілерінің тізбесінде көрсетілген:
1) стационарлық металл тапқыш (металл детекторлар);
2) портативтік (қол) аспаптар;
3) рентген-телевизиялық қондырғы;
4) жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды табуға арналған аппаратура.
Ескерту. 350-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
351. Автовокзалдар мен автостанцияларда:
1) ғимараттарды, ғимаратқа кірер жолдарды, баспалдақтарды, ғимарат ішіндегі қозғалу жолдарын мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдардың қозғалуы үшін ыңғайластыру;
2) есту мен көру қабілеті бойынша мүгедектігі бар адамдарға арналған қолжетімді ақпараттық сигнал беру құрылғыларымен және байланыс құралдарымен жабдықтау;
3) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедектігі бар адамдарға және халықтың баяу қимылдайтын басқа да топтарына қызмет көрсету үшін мүгедектерге арналған кезекші кресло-арбаның болуы;
4) жалпы күту залдарында мүгедектерге арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдар үшін орындар жабдықталу;
5) қоғамдық дәретханаларды мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдарға арналған кабиналармен жабдықтау;

6) оборудование специализированных билетных касс для обслуживания лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
7) установления специализированных таксофонов (телефонов) для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
8) выделение бесплатных стояночных мест для парковки автотранспортных средств лиц с инвалидностью, с установкой специальных дорожных знаков, которые не занимают иные автотранспортные средства.
При количестве стояночных мест:
до десяти включительно - выделяется одно место для парковки специального автотранспортного средства лица с инвалидностью;
более десяти - не менее десяти процентов для парковки специального автотранспортного средства лица с инвалидностью от общего количества стояночных мест.
При составлении количества стояночных мест дробного значения от 0,5 и выше, такое значение округляется до целых единиц.
Сноска. Пункт 351 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
351-1. В пунктах обслуживания пассажиров обеспечивается соблюдения требования подпункта 2) пункта 351 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 351-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 115 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
351-2. На автовокзалах и автостанциях эксплуатация эпидемически значимых объектов допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения, выданного в соответствии со статьями 19, 20 и 24 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" или уведомления о начале деятельности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 351-2 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
352. Пункты обслуживания пассажиров в своем составе имеют:
1) площадку для безопасной посадки и высадки пассажиров, загрузки и разгрузки багажа;
2) площадку для стоянки автобусов;
3) место для продажи проездных документов (билетов) и багажных квитанций;
4) сооружение для защиты пассажиров от различных погодных условий.

6) мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдарға қызмет көрсету үшін арнайы бейімделген билет кассаларымен жабдықтау;
7) мүгедектігі бар адамдарға арналған кресло-арбалармен жүріп-тұратын адамдар үшін мамандандырылған таксофондар (телефондар) орнату;
8) өзге автокөлік құралдары қойылмайтын мүгедектігі бар адамдардың автокөлік құралдарын қоюға арналған арнайы жол белгілері орнатылған тегін тұрақ орындарын бөлу қамтамасыз етіледі.
Тұрақ орындарының саны:
онға дейін қоса алғанда болса – мүгедектігі бар адамның арнайы автокөлік құралын қою үшін бір орын;
оннан астам болса мүгедектігі бар адамның арнайы автокөлік құралын қою үшін тұрақ орындарының жалпы санының кемінде он пайызы бөлінеді.
Тұрақ орындарының саны 0,5-тен бастап және жоғары бөлшек мәнді құраса, мұндай мән бүтін бірліктерге дейін дөңгелетіледі.
Ескерту. 351-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
351-1. Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде осы Келісімнің 351-тармағының 2) тармақшасы талабы қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 1-параграф 351-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
351-2. Автовокзалдар мен автостанцияларда эпидемиялық маңызы бар объектілерді пайдалану "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 19, 20 және 24-баптарына сәйкес санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы болғанда немесе қызметті бастау туралы хабарлама бергенде рұқсат етіледі.
Ескерту. 1-параграф 351-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
352. Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің құрамында:
1) жолаушыларды қауіпсіз отырғызу мен түсіру, багажды тиеу мен түсіруге арналған алаң;
2) автобустарды қоюға арналған алаң;
3) жол жүру құжаттарын (билеттерін) және багаж түбіртектерін сатуға арналған орын;
4) жолаушыларды әртүрлі ауа райы жағдайларынан қорғауға арналған ғимарат бар.

353. При организации работы камеры хранения соблюдаются следующие требования:
1) минимальные затраты времени на сдачу и получение багажа в неавтоматической камере хранения;
2) обеспечение сохранности сдаваемого на хранение багажа, содержанием помещения камеры хранения в сухом и чистом состоянии, поддержанием в ней постоянной комнатной температуры при достаточной естественной или принудительной вытяжной вентиляции;
3) операционное окно неавтоматической камеры хранения, через которое осуществляется прием и выдача багажа располагается своей нижней частью не выше 70 см от пола с установкой с внешней стороны окна стола для подготовки к сдаче багажа;
4) у операционного окна вывешиваются таблички с режимом работы камеры хранения, порядком и условиями приема багажа на хранение, сроками и стоимостью хранения;
5) багаж принимается на хранение независимо от наличия проездных документов.
354. На автовокзалах водителям автобусов, микроавтобусов, работающим на маршрутах регулярных междугородных межобластных перевозок пассажиров и багажа, в случае, когда по условиям режима труда и отдыха им предстоит отдых не по месту постоянного жительства, представляется специально оборудованные помещения для отдыха (сна).
355. Комнаты отдыха водителей должны иметь душевую с холодной и горячей водой, шторы-затемнители для обеспечения отдыха в дневное время. В комнатах обеспечивается возможность хранения имеющихся у водителей ценностей, выручки за проданные билеты, а также бланков проездных документов (билетов) и багажных квитанций.
356. На автовокзалах организуется работа комнаты матери и ребенка для обслуживания пассажиров с детьми в возрасте до 5 лет, беременных женщин и лиц с инвалидностью, использующих кресла-коляски. Величина и состав помещений, а также количество обслуживающего персонала соответствует объему работы автовокзала.
Сноска. Пункт 356 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
357. На автовокзалах с пассажиропотоком свыше 1000 человек в сутки в состав комнаты матери и ребенка включаются:
1) комната с кроватями для отдыха детей и сопровождающих взрослых, местом для пеленания детей, шкафом для хранения одежды и вещей;
2) комната для приготовления и приема пищи с холодильником и электрочайником;

353. Сақтау камерасының жұмысын ұйымдастыру кезiнде мынадай талаптар сақталады:
1) автоматты емес сақтау камерасына багажды тапсыруға және алуға кететiн уақыт шығыны барынша төмен болуы тиiс;
2) сақтауға тапсырылған багаждың сақталуын, сақтау камерасы үй-жайының құрғақ және таза күйде күтiп ұсталуын, жеткiлiктi табиғи немесе жасанды ауа тарту желдеткiшi болса, онда тұрақты бөлме температурасын ұстап тұруды қамтамасыз етуi тиiс;
3) ол арқылы багажды қабылдау және беру жүзеге асырылатын автоматты емес сақтау камерасы, операциялық терезесiнiң төменгi жағы еденнен 70 см биiк емес, терезенiң сыртқы жағынан багажды тапсыруға дайындау үшiн үстел қойылып орналасуы тиiс;
4) операциялық терезенiң жанында сақтау камерасының жұмыс режимi, багажды сақтауға қабылдау тәртiбi мен шарттары, сақтау мерзiмдерi мен құны бар тақтайша iлiнедi;
5) багаж жол жүру құжаттарының болуына қарамастан сақтауға қабылданады.
354. Автовокзалдарда жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тұрақты тасымалдау бағыттарында жұмыс iстейтiн автобустардың, шағын автобустардың жүргiзушiлерiне еңбек және демалыс режимiнiң шарттары бойынша оларға тұрақты тұратын жерiнен басқа жерде демалуға тура келген жағдайда, демалуға (ұйқыға) арналған арнайы жабдықталған үй-жайлар берiледі.
355. Жүргiзушiлердiң демалыс бөлмелерiнде суық және ыстық суы бар душ бөлмесi, күндiзгi уақытта демалысты қамтамасыз етуге арналған қараңғылаушы перделер болуы тиiс. Бөлмелерде жүргiзушiлердегi құнды заттарды, сатылған билеттердiң ақшасын, сондай-ақ жол жүру құжаттарының (билеттердiң) бланкiлерi мен багаж түбiртектерiн сақтау мүмкiндiгi қамтамасыз етiлуi тиiс.
356. Автовокзалдарда 5 жасқа дейінгі баласы бар жолаушыларға, жүкті әйелдерге және кресло-арба пайдаланатын мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсетуге арналған ана мен бала бөлмесінің жұмысы ұйымдастырылады. Үй-жайлардың көлемі мен құрамы, сондай-ақ қызмет көрсететін персоналдың саны автовокзал жұмысының көлеміне сәйкес келуі тиіс.
Ескерту. 356-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
357. Жолаушылар ағыны тәулiгiне 1000 адамнан артық автовокзалдарда ана мен балаға арналған бөлменiң құрамына:
1) балалардың және оларды алып жүретiн ересектердiң демалуға арналған кереуеттерi, балаларды құндақтауға арналған орны, киiмдер мен заттарды сақтауға арналған шкафы бар бөлмесi;
2) тоңазытқышы мен электр шәйнегi бар тамақ дайындауға және қабылдауға арналған бөлмесi;

3) туалетная комната с умывальником и местом для хранения уборочного инвентаря, электросушилкой для рук или одноразовым полотенцем, шкафом для сушки детского белья.
358. В комнату матери и ребенка принимаются пассажиры с детьми и беременные женщины как для кратковременного пребывания - кормления, перепеленания, так и для краткого отдыха в ожидании отправления автобуса с использованием постелей для сна.
359. Пассажирам с детьми и беременным женщинам предоставляется возможность приобретения проездных документов (билетов) через дежурного по комнате матери и ребенка без взимания платы за эти услуги.
360. Автовокзалы, автостанции и пункты обслуживания пассажиров обслуживают перевозчиков, осуществляющих регулярные международные, междугородные межобластные, межрайонные, внутрирайонные и пригородные автомобильные перевозки пассажиров и багажа на основании договоров, заключаемых между перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций и пунктами обслуживания пассажиров согласно пункту 4 статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте".
Обслуживание перевозчиков, осуществляющих регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, допускаются при предоставлении ими разрешения или свидетельства, схемы движения по маршруту и расписания движения по нему, тарифов на перевозку пассажиров и багажа для работы на соответствующем маршруте, действительных на текущий период диагностических карт технического осмотра, договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств, договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами.
Автовокзалы, автостанции и пункты обслуживания пассажиров заключают договора с перевозчиками пассажиров и багажа, допущенными к данному виду деятельности, в соответствии с настоящими Правилами.
Договор заключается в течение десяти календарных дней со дня представления указанных в части третьей настоящего пункта разрешительных документов перевозчиками автовокзалу, автостанции и пункту обслуживания пассажиров сроком на период действия разрешительных документов.
Сноска. Пункт 360 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
361. Отзыв разрешительных документов у перевозчика является основанием для расторжения договора с автовокзалами, автостанциями и пунктами обслуживания пассажиров.

3) қолжуғышы және жинау керек-жарағын сақтауға арналған орны, қолға арналған электр кептiргiшi немесе бiр реттiк сүлгiсi және бала киiмiн кептiруге арналған шкафы бар дәретхана бөлмесi кiредi.
358. Ана мен балаға арналған бөлмеге балалы жолаушылар мен жүктi әйелдер қысқа уақытқа да – тамақтандыру, қайта құндақтау, автобустың жөнелтiлуiн күту үшiн қысқа демалыс үшiн де, сондай-ақ ұйықтау үшiн төсектердi пайдалана отырып қабылданады.
359. Балалы жолаушылар мен жүктi әйелдерге жол жүру құжаттарын (билеттердi) ана мен бала бөлмесiнің кезекшiсі арқылы, осы қызметтер үшiн ақы төлемей сатып алу мүмкiндiгi берiледi.
360. Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық, ауданiшiлiк және қала маңындағы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыларға, тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкiмшiлiгi арасында "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 21-бабының 4) тармағына сәйкес жасалатын шарттардың негiзiнде қызмет көрсетедi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыларға қызмет көрсету, олар тиiстi маршрутта жұмыс iстеуге арналған рұқсатты және куәлікті, маршрут бойынша қозғалыс схемасын және ол бойынша қозғалыс кестесін, жолаушылар мен багажды тасымалдауға тарифтерді, ағымдағы кезеңіне жарамды техникалық байқаудың диагностикалық карталарын, автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын, тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын ұсынған кезде ғана рұқсат етiледi.
Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері осы Қағидаларға сәйкес аталған қызмет түрiне жіберілген жолаушылар мен багажды тасымалдаушылармен шарттар жасасады.
Шарт тасымалдаушылар автовокзалға, автостанцияға және жолаушыларға қызмет көрсету пунктіне осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген рұқсат құжаттарын берген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде рұқсат құжаттардың қолданыста болатын уақыт аралығына жасалады.
Ескерту. 360-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
361. Тасымалдаушыдан рұқсат құжаттарын кері қайтарып алу автовокзалдармен, автостанциялармен және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерімен шартты бұзу үшiн негiз болып табылады.

362. Автовокзалы и автостанции в случаях увеличения объема перевозок на определенных регулярных маршрутах организовывают выезд дополнительных автобусов и микроавтобусов перевозчика, который обслуживает данный маршрут по предыдущему времени.
В случае письменного отказа данного перевозчика, администрация автовокзала или автостанций привлекает автобусы, микроавтобусы других перевозчиков по следующим критериям:
1) работающих на регулярных пассажирских автобусных маршрутах;
2) имеющих автобусы и микроавтобусы не ниже класса автобусов и микроавтобусов перевозчика, обслуживающего данный маршрут.
При отправлении дополнительных автобусов и микроавтобусов других перевозчиков разрешением для выполнения дополнительного рейса служит отметка, скрепленная печатью автовокзала или автостанции, в путевом листе о выполнении дополнительного рейса.
В случаях периодического увеличения объема перевозок (сезонные, вечерние и другие), автовокзалы, автостанции, пункты обслуживания пассажиров и перевозчики вносят предложение в местные исполнительные органы областей об организации регулярных маршрутов.
363. Влажная уборка помещений автовокзалов и автостанций проводится не менее двух раз в день и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
364. Влажная уборка помещений пунктов обслуживания пассажиров проводится не менее одного раза в сутки и по мере загрязнения с применением моющих и дезинфицирующих средств.
365. В крестьянских и иных поселениях с численностью населения менее 50 человек, где не имеется автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров, допускается открытие кассовых пунктов по продаже проездных документов (билетов) и багажных квитанций на проезд по регулярным маршрутам перевозок пассажиров и багажа в международном, межобластном, внутриобластном и пригородном сообщениях.
366. Автовокзалы, автостанции и пункты обслуживания пассажиров прекращают свою деятельность по решению местного исполнительного органа:
при несоответствии их требованиям пунктов 350, 351 и 352 настоящих Правил;
при ненадлежащем выполнении основных функций, предусмотренных пунктами 348 и 349 настоящих Правил;
при несоответствии их услуг требованиям национального стандарта СТ РК 2271-2020 "Услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров".
Сноска. Пункт 366 в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

362. Автовокзалдар мен автостанциялар белгiлi бiр тұрақты маршруттарда тасымалдау көлемi артқан жағдайда, аталған маршруттың адынғы уақыты бойынша қызмет көрсеткен тасымалдаушының қосымша автобустары мен шағын автобустарының шығуын ұйымдастырады.
Осы тасымалдаушы жазбаша бас тартқан жағдайда автовокзалдың немесе автостанцияның әкімшілігі мынадай критерийлер бойынша басқа тасымалдаушылардың автобустарын, шағын автобустарын тартады:
1) тұрақты жолаушылар автобус маршруттарында жұмыс істейтін;
2) осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушының автобустары мен шағын автобустарының класынан төмен емес автобустар мен шағын автобустары бар.
Басқа тасымалдаушылардың қосымша автобустары мен шағын автобустарын жөнелту кезінде жол парағында қосымша рейсті орындау туралы автовокзалдың немесе автостанцияның мөрімен бекітілген белгі қосымша рейсті орындауға арналған рұқсат болып табылады.
Тасымалдау көлемi мерзімді (маусымдық, кешкi және басқалар) артқан жағдайларда автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері мен тасымалдаушылар облыстың жергiлiктi атқарушы органдарына тұрақты маршруттарды ұйымдастыру туралы ұсыныстар енгiзедi.
363. Автовокзалдар мен автостанциялардың үй-жайларын ылғалды жинау күнiне кемiнде екi рет және ластануына байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргiзiледi.
364. Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің үй-жайларын ылғалды жинау тәулігіне кемінде бір рет және ластануына байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жүргізіледі.
365. Автовокзалдары, автостанциялары және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері жоқ, тұрғындарының саны 50 адамнан аз шаруа қоныстарында және өзге де елді мекендерде халықаралық, облысаралық, облысiшiлiк және қала маңы қатынастарға жолаушылар мен багажды тұрақты маршруттарда тасымалдау бойынша жол жүруге жол жүру құжаттары (билеттер) мен багаж түбiртектерiн сататын кассалық пункттердi ашуға рұқсат етiледi.
366. Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша өз қызметін тоқтатады:
олар осы Қағидалардың 350, 351 және 352-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген кезде;
осы Қағидалардың 348 және 349-тармақтарында көзделген негізгі функцияларды тиісінше орындамаған кезде;
олардың қызметтері ҚР СТ 2271-2020 "Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметтері" ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келмеген кезде.
Ескерту. 366-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Информационное обеспечение пассажиров
367. На автовокзалах, автостанциях и пунктах обслуживания пассажиров организуется работа справочно-информационной службы, предназначенной для обеспечения пассажиров четкой, исчерпывающей и своевременной информацией по вопросам движения автобусов, условий проезда и провоза багажа и предоставляемых услуг.
368. Информационное обеспечение пассажиров осуществляется посредством визуальной справки, громкоговорящей связи и устной справки.
369. Визуальная информация должна иметь хороший обзор в любое время суток и быть предельно четкой и исчерпывающей.
При этом если автовокзал, автостанция, пункт обслуживания пассажиров или кассовый пункт работают не круглосуточно, снаружи размещается следующая информация:
1) расписание движения автобусов, микроавтобусов по маршрутам, проходящим через данный автовокзал, автостанцию, кассовый пункт;
2) время работы автовокзала, автостанции, пункта обслуживания пассажиров, кассового пункта.
370. Расписание движения автобусов, микроавтобусов содержат следующие данные:
1) номер маршрута;
2) наименование маршрутов;
3) время отправления автобуса, микроавтобуса;
4) время прибытия на конечный пункт;
5) время прибытия на данный автовокзал, автостанцию, пункт обслуживания пассажиров и время стоянки (для транзитных рейсов).
371. Визуальная информация касс содержат следующее:
1) номер кассы;
2) специализация кассы;
3) режим работы;
4) перечень категорий пассажиров, приобретающих билеты вне очереди;
5) условия льготного проезда отдельных категорий пассажиров;
6) фамилия кассира.
372. Информирование пассажиров посредством громкоговорящей связи организуется через трансляционную сеть автовокзала, автостанции.
373. Обязательный перечень информации, передаваемой посредством громкоговорящей связи, включает в себя следующую информацию:
1) время прибытия автобусов, микроавтобусов;
2) время начала посадки в автобус, микроавтобус (за 15 минут до отправления) и время отправления автобуса, микроавтобуса (за 5 минут до отправления);
3) введение дополнительных рейсов и продажа проездных документов (билетов) на них;
4) о сокращении (увеличении) времени стоянки автобусов, микроавтобусов, следующих транзитом;
5) порядок приема, хранения и выдачи багажа;
6) перечень основных услуг, предоставляемых пассажирам.
Информация о перечне основных услуг, оказываемых пассажирам, передается в интервалах между объявлениями о прибытии и отправлении автобусов, микроавтобусов. Каждое объявление повторяется на государственном и русском языках.
374 Выдача устных справок пассажирам осуществляется информатором справочного бюро. Справочное бюро обеспечивает:

2-параграф. Жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету
367. Автовокзалдарда, автостанцияларда және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде жолаушыларға автобустардың қозғалысы, жол жүру мен багажды алып жүру шарттары және көрсетiлетiн қызметтер мәселелерi жөнiндегi анық, толық және уақтылы ақпаратпен қамтамасыз етуге арналған анықтамалық-ақпараттық қызметтiң жұмысы ұйымдастырылады.
368. Жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз ету көрiнетiн анықтаманың, дауыстап айту байланысының және ауызша анықтаманың көмегiмен жүзеге асырылады.
369. Көрiнетiн ақпарат:
1) тәулiктiң кез келген уақытында жақсы көрiнуi;
2) барынша анық және толық болады.
Бұл ретте егер автовокзал, автостанция, жолаушыларға қызмет көрсету пункті немесе кассалық пункт тәулiк бойы жұмыс iстемесе, сыртында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) осы автовокзал, автостанция, кассалық пункт арқылы өтетiн маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесi;
2) автовокзалдың, автостанцияның, жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің, кассалық пункттiң жұмыс уақыты.
370. Автобустардың қозғалыс кестесiнде мынадай мәлiметтер болады:
1) маршруттың нөмiрi;
2) маршруттардың атауы;
3) автобустың, шағын автобустың жөнелтiлу уақыты;
4) соңғы пунктке келу уақыты;
5) осы автовокзалға, автостанцияға, жолаушыларға қызмет көрсету пунктіне келу уақыты және тұру уақыты (транзиттiк рейстер үшiн).
371. Кассалардың көрiнетiн ақпаратында мыналар болады:
1) кассаның нөмiрi;
2) кассаның мамандануы;
3) жұмыс режимi;
4) билеттi кезектен тыс сатып алатын жолаушылар санаттарының тiзбесi;
5) жолаушылардың жеке санаттарының жеңiлдетiлген жол жүру шарттары;
6) кассирдiң тегi.
372. Жолаушыларды дауыс зорайтқыш байланысының көмегiмен ақпараттандыру автовокзалдың, автостанцияның хабарлау желiсi арқылы ұйымдастырылады.
373. Дауыс зорайтқыш байланысының көмегiмен берiлетiн ақпараттың мiндеттi тiзбесi өзiне мынадай ақпаратты қамтиды:
1) автобустардың, шағын автобустардың келу уақыты;
2) автобусқа мiнудiң басталатын уақыты (жөнелтуге дейiн 15 минут бұрын) және автобустың жөнелтiлетiн уақыты (жөнелтуге дейiн 5 минут бұрын);
3) қосымша рейстердi енгiзу және оларға жол жүру құжаттарын (билеттерiн) сату;
4) транзитпен жүретiн автобустардың, шағын автобустардың тұратын уақытының қысқартылуы (ұлғайтылуы) туралы;
5) багажды қабылдау, сақтау және беру тәртiбi;
6) жолаушыларға ұсынылатын негiзгi қызметтердiң тiзбесi.
Жолаушыларға көрсетiлетiн негiзгi қызметтердiң тiзбесi туралы ақпарат автобустардың келуi мен жөнелтiлуi туралы хабарландырулардың арасындағы аралықтарда берiледi. Әрбiр хабарландыру мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде қайталанады.
374. Жолаушыларға ауызша анықтамалардың берiлуiн анықтама бюросының ақпаратшысы жүзеге асырады. Анықтама бюросы:

1) хорошо обозреваемой вывеской "Справочное бюро" на государственном и русском языках с указанием времени его работы и фамилии информатора;
2) расписанием движения автобусов, микроавтобусов с указанием времени их отправления от данного автовокзала, автостанции, прибытия в конечный пункт и времени прибытия всех автобусов, микроавтобусов на данный автовокзал, автостанцию;
3) расписаниями движения автобусов, микроавтобусов по автовокзалам и автостанциям других областей, с которыми данный автовокзал (автостанция) имеет прямое автобусное сообщение;
4) таблицей стоимости проезда и провоза багажа по всем маршрутам, обслуживаемым данным автовокзалом, автостанцией.
375. Обязательный перечень представляемой информации автовокзалом и автостанцией включает в себя:
1) время отправления и прибытия автобусов, микроавтобусов по данному автовокзалу, автостанции;
2) время прибытия и стоянки всех отправляемых от данного автовокзала автобусов, микроавтобусов на всех остановочных пунктах маршрута (только для автовокзала);
3) типы и марки автобусов, микроавтобусов, отправляемых в рейс по расписанию;
4) расписание движения автобусов, микроавтобусов по маршрутам области, а также по маршрутам автовокзалов и автостанций других областей, с которыми данный автовокзал связан автобусным сообщением;
5) стоимость проезда и провоза багажа;
6) порядок переоформления проездных документов (билетов) на другой рейс, а также порядок возврата стоимости проезда и провоза багажа в случаях несостоявшихся поездок;
376. Перед начальным отправлением автобуса или микроавтобуса в междугородных межобластных и международных сообщениях пассажиры в салоне устно или посредством звуковой или видео записи должны быть проинформированы на государственном и русском языках о следующем:
1) перевозчике;
2) наименовании маршрута;
3) дальности поездки в километрах;
4) времени следования в пути;
5) промежуточных остановках;
6) ограничениях при движении автобуса или микроавтобуса;
7) поведении при экстренных ситуациях;
8) дополнительном сервисе.
Параграф 3. Организация диспетчерского
руководства движением автобусов
377. Диспетчерское руководство представляет собой управление движением, непрерывный контроль за соблюдением расписания и оперативное регулирование для обеспечения бесперебойного и регулярного движения автобусов, микроавтобусов и троллейбусов по маршрутам, а также координацию в технологическом процессе пассажирских перевозок всеми видами транспорта.
378. Диспетчерское руководство осуществляется диспетчерскими службами.

1) жұмыс уақыты мен ақпарат берушiнiң тегi көрсетiлген, мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi, айқын көрiнетiн "Анықтама бюросы" деген маңдайша жазумен;
2) автобустардың осы автовокзалдан (автостанциядан) жөнелтiлу, соңғы пунктке келу уақыты және барлық автобустардың, шағын автобустардың осы автовокзалға (автостанцияға) келу уақыты көрсетiлген автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесiмен;
3) осы автовокзалдың (автостанцияның) тура автобус қатынасы бар басқа облыстардың автовокзалдары мен автостанциялары бойынша автобустардың қозғалыс кестелерiмен;
4) осы автовокзал (автостанция) қызмет көрсететiн барлық маршруттар бойынша жол жүру мен багажды алып жүру құнының кестесiмен қамтамасыз етіледі.
375. Автовокзал мен автостанция ұсынатын ақпараттың міндетті тізбесі мыналарды қамтиды:
1) осы автовокзал (автостанция) бойынша автобустардың, шағын автобустардың жөнелтiлу және келу уақытын;
2) осы автовокзалдан жөнелтiлетiн барлық автобустардың, шағын автобустардың маршруттың барлық аялдау пункттерiне келу және тұру уақытын (автовокзал үшiн ғана);
3) кесте бойынша рейске жөнелтiлетiн автобустардың, шағын автобустардың үлгiлерi мен маркаларын;
4) облыс маршруттары бойынша, сондай-ақ осы автовокзалмен тура автобус қатынасы бар басқа облыстардың автовокзалдары мен автостанцияларының маршруттары бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесiн;
5) жол жүру және багажды алып жүру құнын;
6) жол жүру құжаттарын (билеттерiн) басқа рейске қайта ресiмдеу тәртібін, сондай-ақ сапар iске аспаған жағдайларда жол жүру мен багажды алып жүру құнын қайтару тәртiбiн;
376. Қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастарда автобустың немесе шағын автобустың бастапқы жөнелтілуі алдында жолаушылар салонда ауызша немесе дыбыс немесе бейнежазба арқылы мемлекеттік және орыс тілдерінде:
1) тасымалдаушы;
2) маршруттың атауы;
3) сапардың километрдегі ұзақтығы;
4) жолда жүру уақыты;
5) аралық аялдамалар;
6) автобустың немесе шағын автобустың қозғалысы кезіндегі шектеулер;
7) шұғыл жағдайлар кезіндегі жүріс-тұрыс туралы;
8) қосымша сервис туралы хабардар етілуі тиіс.
3-параграф. Автобустардың қозғалысына диспетчерлiк басшылық ету
377. Диспетчерлiк басшылық ету қозғалысты басқару, кестенiң сақталуын үздiксiз бақылау және маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың және троллейбустардың үздiксiз және тұрақты қозғалысын қамтамасыз ету үшiн жедел реттеу, сондай-ақ технологиялық процестегi көлiктiң барлық түрлерiмен жолаушылар тасымалдауды үйлестiру болып табылады.
378. Диспетчерлiк басшылық етудi диспетчерлiк қызметтер жүзеге асырады.

379. Основными функциями диспетчерской службы являются:
1) отслеживание за отправлением и своевременным прибытием автобусов, микроавтобусов на конечные и промежуточные пункты маршрута;
2) отслеживание и регулирование движения автобусов, микроавтобусов по маршрутам;
3) информирование перевозчиков, пассажиров и диспетчерских служб других автовокзалов, автостанций об осложнениях проезда по маршруту, в том числе ограничениях или запрещениях движения, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
4) инструктирование водителей об особенностях движения на маршруте, в том числе связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
5) размещение пассажиров при ограничениях или запрещениях движения по маршруту, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
6) информирование дорожных органов, КАП, органов по чрезвычайным ситуациям об осложнениях проезда по маршруту, в том числе ограничениях или невозможности движения, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге, и несвоевременности из-за этого прибытия автобусов и микроавтобусов;
7) отслеживание за своевременной подачей автобусов, микроавтобусов для посадки пассажиров и загрузки багажа в установленное расписанием время и в надлежащем санитарном состоянии;
8) отслеживание прохождения водителями предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования и технического осмотра автобусов, микроавтобусов (наличие документального подтверждения проведения их соответствующими службами автовокзала, автостанции или перевозчика);
9) информирование диспетчерских служб других автовокзалов, автостанций о наличии свободных или освобождающихся мест в автобусах, микроавтобусах, а также изменениях в расписании движения или времени опережения (отставания) автобусов и микроавтобусов от расписания, отмене или введении дополнительных рейсов, не предусмотренных расписанием, отправлении дополнительного автобуса и микроавтобуса;
10) оформление путевой документации с отметкой о времени отправления автобусов и микроавтобусов, скрепленной печатью автовокзала и автостанции, а также ведение диспетчерского журнала;
11) выдача водителю на маршрутах в международном сообщении списка пассажиров, скрепленного печатью автовокзала и автостанции;
12) отслеживание за наличием у водителей разрешительных документов (Свидетельства либо Разрешения, схемы маршрутов, путевого листа) для осуществления перевозок пассажиров по конкретному маршруту;
13) проставлении в путевом листе в Единой системе управления транспортными документами отметки о соблюдении требования, предусмотренного частью второй пункта 200 настоящих Правил.

379. Диспетчерлік қызметтің негізгі функциялары:
1) автобустардың, шағын автобустардың жөнелтілуін және автовокзалға (автостанцияға) уақтылы келуін қадағалау;
2) маршруттар бойынша автобустардың, шағын автобустардың қозғалысын қадағалау және реттеу;
3) тасымалдаушыларды, жолаушыларды және басқа автовокзалдардың диспетчерлік қызметтерін маршрут бойынша жүрудің күрделілігіне, соның ішінде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалысты шектеулер немесе тыйым салулар туралы хабардар ету;
4) маршруттағы, соның ішінде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалыстың ерекшеліктері туралы жүргізушілерге нұсқау беру;
5) маршрут бойынша ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалысты шектеулер немесе тыйым салулар кезінде жолаушыларды орналастыру;
6) жол органдарын, ӘПК-ні, төтенше жағдайлар жөніндегі органдарды маршрут бойынша жүрудің күрделілігі, оның ішінде ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты қозғалыстың шектеулері немесе мүмкін еместігі және осыған байланысты автобустар мен шағын автобустардың уақтылы келмеуі туралы хабардар ету;
7) жолаушыларды отырғызу және багажды тиеу үшін автобустардың, шағын автобустардың кестеде белгіленген уақытта және тиісті санитарлық жай-күйде уақтылы берілуін қадағалау;
8) жүргізушілердің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан және автобустардың, шағын автобустардың рейс алдындағы техникалық тексеруден өтуін қадағалау (автовокзалдың, автостанцияның немесе тасымалдаушының тиісті қызметтерінің оларды өткізгені туралы құжаттық растаудың болуы;
9) басқа автовокзалдардың, автостанциялардың диспетчерлік қызметтерін автобустарда, шағын автобустарда бос немесе босаған орындардың болуы туралы, сондай-ақ қозғалыс кестесіндегі өзгерістер немесе автобустар мен шағын автобустардың кестеден озып кету (қалып қою уақыты), қосымша рейстерді алып тастау немесе кестеде көзделмеген рейстер енгізу, қосымша автобустың жөнелтілуі туралы хабардар ету;
10) автобустардың немесе шағын автобустардың жөнелтілу уақыты туралы белгісі бар автовокзалдың және автостанцияның мөрімен бектілген жол құжаттамасын ресімдеу, сондай-ақ диспетчерлік журнал жүргізу;
11) халықаралық қатынаста жүргізушіге автовокзал мен автостанцияның мөрімен бекітілген жолаушылар тізімін беру;
12) жүргізушілерде нақты маршрут бойынша жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсат құжаттарының (куәліктің, маршрут схемасының, жол қағазының) болуын қадағалау;
13) жолдама парағына Көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде осы Қағидалардың 200-тармағының екінші бөлігімен көзделген талаптарды сақтау туралы белгі енгізу.

Сноска. Пункт 379 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
380. В случаях отклонения движения автобусов, микроавтобусов от расписания осуществляется оперативное регулирование их движения. Оперативное регулирование включает в себя следующие действия:
1) при опоздании автобуса, микроавтобуса:
сокращается время стоянки опоздавшего автобуса, микроавтобуса не более, чем на одну треть времени стоянки по расписанию (стоянка до пяти минут не сокращается). Предупреждены о сокращении времени стоянки пассажиров автобуса;
при значительном опоздании в конечный пункт маршрута, в результате которого не обеспечивается своевременная доставка пассажиров и отправление автобуса, микроавтобуса в обратный рейс, автотранспортное средство заменяется резервным автобусом, микроавтобусом;
увеличение скорости движения, но не более скорости, установленной правилами дорожного движения и соответствующими дорожными знаками по маршруту, в случаях, если опоздание автобуса, микроавтобуса составляет менее десяти - пятнадцати процентов от установленной расписанием продолжительности движения на данном маршруте. При этом увеличение скорости не должно снижать безопасности движения и не допускается на маршрутах, отнесенных к числу горных, и в случаях осложнения движения по маршруту, связанных с погодно-климатическими или другими условиями на дороге;
2) при опережении графика автобус, микроавтобус задерживается до времени отправления, указанного в расписании;
3) при срыве рейса:
замена не прибывшего автобуса, микроавтобуса резервным автобусом, микроавтобусом перевозчика;
объединяются два рейса одного и того же маршрута в один, при условии обеспечения всех пассажиров местами в салоне;
осуществление замены автобуса, микроавтобуса одного и того же маршрута на ранний график (вместо не прибывшего или сошедшего с маршрута по технической неисправности) за счет сокращения времени его межрейсового простоя с последующим вводом резервного автобуса, микроавтобуса.
381. При опоздании отправления автобуса, микроавтобуса более, чем на двадцать минут, диспетчер сообщает об этом на следующий по маршруту следования диспетчерский пункт, а при отсутствии автобуса, микроавтобуса - по всем пунктам маршрута.
Диспетчер сообщает на конечный и промежуточные пункты маршрута об отмене рейса, отправлении автобуса и микроавтобуса, не предусмотренного расписанием, или предстоящем отправлении дополнительного рейса с указанием точного времени отправления и предполагаемом времени прибытия.

Ескерту. 379-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
380. Автобустардың, шағын автобустардың қозғалысы кестеден ауытқыған жағдайларда олардың қозғалысын жедел реттеу жүзеге асырылады. Жедел реттеу өзіне мынадай iс-қимылдарды қамтиды:
1) автобус, шағын автобус кешiккен кезде:
кешiккен автобустың, шағын автобустың тұру уақыты, кесте бойынша тұру уақытының үштен бiр бөлiгiнен асырылмай қысқартылады (бес минутқа дейiн тұру қысқартылмайды). Автобустың жолаушылары тұру уақытының қысқартылғаны туралы ескертiледі;
автобус, шағын автобус маршруттың соңғы пунктiне едәуiр кешiккен кезде оның нәтижесiнде жолаушыларды уақтылы жеткiзудi және автобусты, шағын автобусты керi рейске жөнелтудi қамтамасыз ету мүмкiн болмаса, ол резервтегi автобуспен, шағын автобуспен ауыстырылады;
егер автобустың, шағын автобустың кешiгуi осы маршруттағы қозғалыстың кестеде белгiленген ұзақтығының кемінде он-он бес пайызын құраған жағдайларда қозғалыс жылдамдығы ұлғайтылады, бiрақ жол қозғалысы ережелерiнде және маршрут жөнiндегi тиiстi жол белгiлерiнде белгiленген жылдамдықтан артық емес. Бұл ретте жылдамдықтың ұлғаюы қозғалыс қауiпсiздiгiн төмендетпеуi тиiс және таулы санына жатқызылатын маршруттарда және ауа райы-климаттық немесе жолдағы басқа жағдайларға байланысты маршрут бойынша қозғалыс күрделiленген жағдайларда рұқсат етiлмейдi;
2) автобус, шағын автобус графиктен озған кезде, кестеде көрсетiлген жөнелту уақытына дейiн автовокзалда (автостанцияда) кiдiртедi;
3) рейс бұзылған кезде:
келмеген автобус, шағын автобус тасымалдаушының резервтегi автобусына ауыстырылады;
салондағы барлық жолаушыларды орындармен қамтамасыз ету шартымен бiрдей маршруттың екi рейсi бiр рейске бiрiктiрiледi;
бiрдей маршруттың автобусы, шағын автобусы ерте графикке (келмеген немесе техникалық ақаулық бойынша маршруттан шыққан), кейiннен резервтегi автобусты, шағын автобусты енгiзу арқылы оның рейсаралық тұру уақытын қысқарту есебiнен ауыстыру.
381. Автобус, шағын автобустың жөнелтілуі жиырма минуттан артық кешiгетiн болса, диспетчер бұл туралы жүру маршруты бойынша келесi диспетчерлiк пунктке, ал автобус, шағын автобус болмайтын болса, маршруттың барлық пункттерi бойынша хабарлауы тиiс.
Диспетчер маршруттың соңғы және аралық пункттерiне рейстiң алынып тасталғаны, кестеде көзделмеген автобус пен шағын автобустың жөнелтiлгенi туралы немесе жөнелтудiң нақты уақытын және болжанып отырған келу уақытын көрсете отырып, алда қосымша рейстiң жiберiлетiнi туралы хабарлайды.

382. При отправлении автобуса и микроавтобуса в рейс диспетчер контролирует прохождение водителем предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования, а также проведение предрейсового технического осмотра автобуса и микроавтобуса (наличие документального подтверждения проведения их соответствующими службами автовокзала, автостанции или перевозчика), о чем делается соответствующая отметка в путевом листе.
383. Автобусы, микроавтобусы, не прошедшие предрейсовый (предсменный) технический осмотр, а также водители, не прошедшие предрейсовое и послерейсовое медицинское освидетельствование или которые не соблюдают установленный Правилами организации труда и отдыха водителей, режим труда и отдыха в рейс не отправляются.
384. В случае неприбытия по расписанию автобуса и микроавтобуса в период сложившихся на маршруте сложных метеорологических условий, диспетчер принимает меры по выявлению причин задержки автобуса, микроавтобуса и сообщает об этом в центральный пункт диспетчерской службы и перевозчику, обслуживающему данный маршрут, для оказания в случае необходимости технической помощи автобусу и микроавтобуса и доставки пассажиров до пунктов назначения.
385. Диспетчерские службы автовокзалов, автостанций и перевозчиков по договоренности получают информацию по каналам связи в реальном режиме по процессу движения автобусов и микроавтобусов от операторов диспетчерской системы.
Параграф 4. Организация работы диспетчерских пунктов
386. Помещение диспетчерского пункта автовокзалов, автостанций должно быть изолировано от операционного (кассового) зала, иметь служебный выход на пункты посадки и высадки пассажиров.
387. Рабочее место диспетчера располагается так, чтобы наблюдать за посадочными площадками, прибытием и отправлением автобусов и микроавтобусов, и оборудуется специальным пультом управления информационными указателями и установкой громкоговорящей связи, а также внутренней технологической связью с администрацией автовокзала, автостанции, билетными кассами, справочным бюро и центральным пунктом диспетчерской службы.
388. Рабочее место диспетчера оснащается телефонной или электронной связью (радиосвязью) с другими диспетчерскими пунктами обслуживаемой маршрутной сети.
Глава 15. Требования к оформлению и содержанию пунктов посадки и высадки пассажиров на маршрутах регулярных международных и внутриреспубликанских перевозок, а также пунктов посадки и высадки пассажиров при перевозках такси

382. Автобус пен шағын автобус рейске жөнелтiлген кезде диспетчер жүргiзушiнiң рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан өтуiн, сондай-ақ автобус пен шағын автобустың рейс алдындағы техникалық тексеруден өтуiн (автовокзалдың, автостанцияның немесе тасымалдаушының тиiстi қызметтерiнiң оларды өткiзгенi туралы құжаттық растаудың болуы) бақылайды, ол туралы жол парағында тиiстi белгi жасалады.
383. Рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруден өтпеген автобустар, шағын автобустар, сондай-ақ рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан өтпеген немесе Жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуын ұйымдастыру қағидаларымен белгiленген еңбек және демалыс режимiн сақтамаған жүргiзушілер рейске жiберілмейді.
384. Маршрутта күрделi метеорологиялық жағдай қалыптасқан кезеңде автобус пен шағын автобус кесте бойынша келмеген жағдайда, диспетчер автобустың, шағын автобустың кiдiру себептерiн анықтау бойынша шаралар қабылдайды және бұл туралы автобус пен шағын автобусқа техникалық көмек көрсету және жолаушыларды межелі пунктiне жеткiзу үшiн диспетчерлiк қызметтiң орталық пунктi мен осы маршрутқа қызмет көрсететiн тасымалдаушыға хабарлайды.
385. Уағдаластық бойынша автостанциялар мен автовокзалдардың, тасымалдаушылардың диспетчерлік қызметтері автобустар мен шағын автобустар қозғалысының процесі бойынша нақты режимде байланыс арналары арқылы диспетчерлік жүйенің операторларынан ақпарат алады.
4-параграф. Диспетчерлiк пункттердiң жұмысын ұйымдастыру
386. Автовокзалдардың, автостанциялардың диспетчерлiк пунктiнiң үй-жайы операциялық (кассалық) залдан оқшаулануы, жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiне қызметтiк шығатын жері болуы тиiс.
387. Диспетчердiң жұмыс орны отырғызу алаңдарын, автобустар мен шағын автобустардың келуi мен жөнелтiлуiн бақылай алатындай орналасады және ақпараттық көрсеткiштерді арнайы басқару пультiмен және дауыс зорайтқыш байланыс қондырғысымен, сондай-ақ автовокзалдың, автостанцияның әкiмшiлiгiмен, билет кассаларымен, анықтама бюросымен және диспетчерлiк қызметтiң орталық пунктiмен iшкi технологиялық байланыспен жабдықталады.
388. Диспетчердiң жұмыс орны, сонымен қатар қызмет көрсетiлетiн маршрут желiсiндегi басқа диспетчерлiк қызметтермен телефон немесе өзге де электрондық байланыспен (радиобайланыспен) жабдықталады.
15-тарау. Халықаралық және республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарында жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттерін, сондай-ақ таксимен тасымалдау кезінде жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттерін безендіру мен күтіп-ұстауға қойылатын талаптар

Сноска. Заголовок главы 15 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Требования к оформлению и содержанию
пунктов посадки и высадки пассажиров
389. Пункты посадки и высадки пассажиров оборудуются:
1) навесами;
2) освещением, обеспечивающим посадку в автобусы, микроавтобусы и высадку из них, сдачу и получение багажа, прочтение реквизитов в темное время суток;
3) указателями мест посадки в автобусы, микроавтобусы с обозначением номера посадочной площадки;
4) звуковыми колонками для оповещения пассажиров;
5) ограждениями посадочных площадок от проезжей части;
6) пандусами для доступа пассажиров с инвалидностью к местам посадки и высадки;
7) урнами.
Сноска. Пункт 389 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
390. Пункты посадки и высадки пассажиров обозначаются бордюрами и возвышаются не менее чем на 22 см над уровнем полотна проезжей части.
391. При разработке схемы движения автобусов, микроавтобусов по территории автовокзала, автостанции предусматривается:
1) применение только правых поворотов при въезде и выезде;
2) оборудование пункта разворота автобусов на прилегающих улицах;
3) установку автобуса и микроавтобуса к посадочной площадке для посадки и высадки пассажиров только правой стороной;
4) минимальное маневрирование при подаче автобуса и микроавтобуса на посадку;
5) недопущение пересечений линий движения автобусов и микроавтобусов с линиями движения пассажиров.
392. Для обеспечения мер безопасности при маневрировании автобусов, микроавтобусов по территории автовокзала и автостанции в темное время суток освещаются не только пункты посадки и высадки пассажиров, но и вся территория автовокзала, автостанции, а также оборудуются ограждениями, разделяющими тротуары и пункты посадки и высадки пассажиров от проезжей части.
393. Время подачи автобуса и микроавтобуса на посадку зависит от частоты отправления автобусов и микроавтобусов и наличия посадочных пунктов и устанавливается технологическим процессом работы автовокзала, автостанции не менее 15 минут до отправления автобуса и микроавтобуса в рейс по расписанию для автобусов междугороднего сообщения и 10 минут для автобусов и микроавтобусов пригородного сообщения.

Ескерту. 15-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-паранраф. Жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiн безендiру мен күтiп-ұстауға қойылатын талаптар
389. Жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері:
1) қалқалармен;
2) тәуліктің қараңғы мезгілінде автобустарға қалыпты отыру және олардан түсуді, багажды тапсыру мен алуды, деректемелерді оқуды қамтамасыз ететін жарықпен;
3) отырғызу алаңының нөмірі белгіленген автобустарға отырғызу орындарының көрсеткіштерімен;
4) жолаушыларды хабарландыруға арналған дыбыс колонкаларымен;
5) отырғызу алаңдарын жүру бөлігінен қоршау;
6) мүгедектігі бар жолаушылардың отырғызу мен түсіру орындарына баруына арналған пандустармен;
7) қоқыс ыдыстарымен жабдықталады.
Ескерту. 389-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
390. Жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерi жиектемелермен белгiленеді және жүру бөлiгi төсемiнiң деңгейiнен кемiнде 22 см асады.
391. Автовокзал (автостанция) аумағы бойынша автобустар, шағын автобустар қозғалысының схемасын әзiрлеген кезде:
1) кiру және шығу кезiнде оң бұрылыстарды ғана қолдану;
2) жақын жатқан көшелерде автобустардың айналу пунктiн жабдықтау;
3) жолаушыларды отырғызу мен түсiруге арналған отырғызу алаңына автобус пен шағын автобусты оң жағымен ғана қоюды;
4) автобус пен шағын автобусты отырғызуға қойған кезде барынша аз маневрлеудi;
5) автобустар мен шағын автобустар қозғалысы бағытының жолаушылар қозғалысы бағытымен қиылысуын болдырмау көзделедi.
392. Автобустар, шағын автобустар автовокзал мен автостанция аумағы бойынша маневр жасаған кезде қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз ету үшiн тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерi ғана емес, автовокзалдың, автостанцияның барлық аумағы жарықтандырылады, сондай-ақ тротуарлар мен жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiн жүру бөлiгiнен бөлетiн қоршаулармен жабдықталады.
393. Жолаушыларды отырғызу үшін автобус пен шағын автобусты әкелу уақыты автобустар мен шағын автобустардың жөнелтiлу жиiлiгiне және отырғызу пункттерінің болуына байланысты және автовокзал мен автостанция жұмысының технологиялық процесiмен, ол кесте бойынша рейске автобус пен шағын автобус жөнелтiлгенге дейiн қалааралық қатынастағы автобустар мен шағын автобустар үшiн 15 минуттан және қала маңындағы қатынастың автобустары үшiн 10 минуттан кем болмай белгiленедi.

Параграф 2. Стоянки такси
394. Местные исполнительные органы районов, городов областного значения, города республиканского значения и столицы обеспечивают организацию и оборудование стоянок такси в (на) аэропортах, вокзалах, стационарных торговых объектах категории 1 и 2, торговых рынках, театрах, цирках, кинотеатрах, культурно-досуговых организациях (парки культуры и отдыха), а также площадях, проспектах, улицах, кварталах.
Сноска. Пункт 394 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
395. Стоянки такси отделяются от стоянок других автомобилей специальными ограничительными линиями дорожной разметки или ограждениями и обозначаются дорожным знаком 5-14 "Место стоянки легковых такси", установленными местными исполнительными органами по согласованию с КАП.
Сноска. Пункт 395 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
396. Стоянки такси освещаются в темное время суток.
397. Стоянка посторонних автомобилей на стоянку такси не допускается.
Глава 16. Требования к информационно-диспетчерским службам такси
Сноска. Заголовок главы 16 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 694 (действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
398. Информационно-диспетчерская служба такси осуществляет непрерывный контроль за соблюдением заказов по подаче такси ко времени, указанному в заказе, а также координацию технологического процесса перевозок такси.
399. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
400. Основными функциями информационно-диспетчерской службы такси, создаваемой перевозчиком такси, являются:
1) прием заказов на услуги такси физических и юридических лиц по доступным средствам связи и распределение заказов между водителями такси;
2) сообщение пассажиру, заказавшему такси, номера направляемого автомобиля, стоимости заказа и времени подачи;
3) отслеживание за отправлением и своевременным прибытием такси по заказам;
Примечание ИЗПИ!
Правила предусмотрено дополнить пунктом 400-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
Примечание ИЗПИ!

2-параграф. Такси тұрақтары
394. Аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары әуежайларда, вокзалдарда, 1 және 2-санатты стационарлық сауда объектілерінде, сауда базарларында, театрларда, цирктерде, кинотеатрларда, мәдени-демалыс ұйымдарында (мәдениет және демалыс парктері), сондай-ақ алаңдарда, даңғылдарда, көшелерде, орамдарда такси тұрақтарын ұйымдастыруды және жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 394-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
395. Такси тұрақтары басқа автомобильдердің тұрақтарынан арнайы шектеу сызықтарымен немесе қоршаумен бөлінеді және жергілікті атқарушы органдардың ӘПК-мен келісімі бойынша "Жеңіл такси тұрағының орны" 5-14 жол белгісімен белгіленеді.
Ескерту. 395-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
396. Такси тұрақтары тәулiктiң қараңғы мезгiлiнде жарықтандырылады.
397. Такси тұрағына бөтен автомобильдердi қоюға рұқсат етiлмейдi.
16-тарау. Ақпараттық-диспетчерлік такси қызметтеріне қойылатын талаптар
Ескерту. 16-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 694 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
398. Таксидің ақпараттық-диспетчерлік қызметі тапсырыста көрсетiлген уақытқа қарай таксидi ұсыну бойынша тапсырыстардың орындалуына үздiксiз бақылауды, сондай-ақ таксимен тасымалдаудың технологиялық процесiн үйлестiрудi жүзеге асырады.
399. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
400. Такси тасымалдаушысы құратын ақпараттық-диспетчерлік қызметтің негiзгi функциялары:
1) жеке және заңды тұлғалардың такси қызметіне тапсырыстарын қолжетімді байланыс құралдары арқылы қабылдау және тапсырыстарды такси жүргізушілерінің арасында бөлу;
2) таксиге тапсырыс берген жолаушыға жіберілген таксидің нөмірін, тапсырыстың бағасын және келетін уақытын хабарлау;
3) тапсырыс бойынша таксидің кетуін және уақтылы келуін қадағалау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағида 400-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 401 предусмотрен в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
401. Информационно-диспетчерская служба такси, создаваемая иным лицом, не являющимся перевозчиком такси, заключает договор по информационно-диспетчерскому обслуживанию с перевозчиками такси, включенными в реестр индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, подавших уведомление о начале деятельности в качестве перевозчика такси, в том числе осуществляющими перевозки такси по договору аренды автотранспортного средства с экипажем, заключенному посредством мобильного приложения заказа такси, и оказывает свои услуги при условии выполнения перевозчиком такси при осуществлении перевозок такси требований подпунктов 3) и 6) пункта 214 настоящих Правил.
Сведения об индивидуальных предпринимателях и юридических лицах, подавших уведомление о начале деятельности в качестве перевозчика такси, размещаются в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений.
Сноска. Пункт 401 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Правила предусмотрено дополнить пунктом 401-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
402. Информационно-диспетчерская служба такси, создаваемая иным лицом, не являющимся перевозчиком такси, ведет учет заказов клиентов и передачи их водителю такси в бумажной или электронной форме.
Сноска. Пункт 402 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 514 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Форма
Бортовой журнал
Регистрационный № _________________________
автотранспортного средства
Количество пассажирских мест ________________
Имя и фамилия перевозчика
или наименование перевозчика
Дата
Ф.И.О
водителя
№ путевого
листа по
маршруту или
договора на
обслуживание
Маршрут
следования
Прохождение
предрейсового
(предсменного)
тех. Осмотра АТС
Прохождение
предрейсового
и послерейсового
мед. Освидетельствования
водителя
Условия
движения
по маршруту
Кем и
где
проведен
тех.
осмотр
Выезд
АТС
разрешил
(подпись
механика)
Кем и где
проведен
мед.
осмотр
Выезд водителя
разрешил (подпись мед. Работника)
Приложение 2 к Правилам
перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Форма
Путевой лист

401-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
401. Таксимен тасымалдаушы болып табылмайтын өзге де тұлға құратын ақпараттық-диспетчерлік такси қызметі таксимен тасымалдаушы ретінде қызметті бастағаны туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізіліміне енгізілген, оның ішінде таксиге тапсырыс берудің мобильдік қосымшасы арқылы жасалған автокөлік құралын экипажымен қоса жалға алу шарты бойынша таксимен тасымалдауды жүзеге асыратын таксимен тасымалдаушылармен ақпараттық-диспетчерлік қызмет көрсету жөнінде шарт жасасады және таксимен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде таксимен тасымалдаушы осы Қағидалардың 214-тармақтың 3) және 6) тармақшаларының талаптарын орындаған жағдайда, өз қызметтерін көрсетеді.
Таксимен тасымалдаушы ретінде қызметті бастағаны туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар туралы мәліметтер рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде орналастырылады.
Ескерту. 401-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағида 401-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
402. Таксимен тасымалдаушы болып табылмайтын өзге де тұлға құрған ақпараттық-диспетчерлік такси қызметі клиенттерінің тапсырысының және оларды такси жүргізушісіне берудің есебін қағаз немесе электрондық нысанда жүргізеді.
Ескерту. 402-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Борт журналы
Автокөлiк құралын тiркеу № ______________________
Жолаушылар орындарының саны _____________________
Тасымалдаушының аты және тегi
немесе тасымалдаушының атауы
Күнi
Жүргiзушiнiң Т.А.Ә.
Маршрут бойынша сапар парағының немесе қызмет көрсету шартының №
Жүру маршруты
АКҚ рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруден өтуi
Жүргiзушiнiң рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан өтуi
Маршрут бойынша қозғалыс жағдайлары
Техникалық тексерудi кiм және қайда жүргiздi
АКҚ-ның шығуына рұқсат бердiм (механиктiң қолы)
Медициналық тексерудi кiм және қайда жүргiздi
Жүргiзушiнiң шығуына рұқсат бердiм (медициналық қызметкердiң қолы)
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жолдама парақ

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Номер путевого листа
2
Дата оформления путевого листа
3
Вид перевозки (регулярный, нерегулярный, такси)
4
Наименование перевозчика (бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер, адрес, телефон), имеющего лицензию на право занятия деятельностью по регулярной международной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами, а также застраховавшего свою гражданско-правовую ответственность перед пассажирами и гражданско-правовую ответственность владельцев автотранспортных средств
5
Наименование перевозчика (бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер, адрес, телефон), осуществляющего регулярные внутриреспубликанские перевозки пассажиров автобусами, микроавтобусами, а также застраховавшего свою гражданско-правовую ответственность перед пассажирами и гражданско-правовую ответственность владельцев автотранспортных средств
6
Наименование перевозчика (бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер, адрес, телефон), имеющего лицензию на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами, а также застраховавшего свою гражданско-правовую ответственность перед пассажирами и гражданско-правовую ответственность владельцев автотранспортных средств
7
Наименование перевозчика (бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер, адрес, телефон), подавшего уведомление о начале осуществления деятельности в качестве перевозчика такси, а также застраховавшего свою гражданско-правовую ответственность перед пассажирами и гражданско-правовую ответственность владельцев автотранспортных средств
8
Номер и вид разрешительного документа, срок выдачи и срок окончания
9
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) водителя (водителей)
10
Марка и государственный регистрационный номерной знак автобуса (количество мест для сидения), микроавтобуса (количество мест для сидения), прошедшего обязательный технический осмотр на текущий период и включенный в приложение к лицензии
11
Марка и государственный регистрационный номерной знак автотранспортных средств, прошедших обязательный технический осмотр на текущий период при перевозке такси
12
Маршрут движения автобуса, микроавтобуса с указанием начальных, промежуточных и конечных пунктов посадки и высадки пассажиров
13
Время выезда из начального пункта автобуса, микроавтобуса
14
Вид нерегулярных автобусных перевозок (туристический, экскурсионный, по обслуживанию мероприятий)
15
Место и адрес посадки пассажиров начального пункта отправки автобуса, микроавтобуса при нерегулярной перевозке пассажиров
16
Адрес и наименование автовокзала, автостанции или пункта обслуживания пассажиров, расположенного в начальном пункте выезда при регулярных перевозках пассажиров автобусами, микроавтобусами
17
Медицинское освидетельствование водителя (водителей)
18
Предрейсовый технический осмотр автотранспортного средства
19
Отметка об отсутствии посадки пассажиров с территории автовокзалов, автостанций или пунктов обслуживания пассажиров по маршрутам регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, при осуществление нерегулярных перевозок пассажиров и багажа
20
Время приезда в конечный пункт автобуса, микроавтобуса
21
Список пассажиров при регулярных и нерегулярных перевозках пассажиров и багажа автобусами, микроавтобусами (приложение к путевому листу)
22
Время и дата завершения действия путевого листа
Примечание:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Жолдама парағының нөмірі
2
Жолдама парағын ресімдеу күні
3
Тасымалдау түрі (тұрақты, тұрақты емес, такси)
4
Жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты халықаралық тасымалдау қызметімен айналысу құқығына лицензиясы бар, сондай-ақ жолаушылар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін және автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырған тасымалдаушының атауы (бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
5
Жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты республикаішілік тасымалдауды жүзеге асыратын, сондай-ақ жолаушылар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін және автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырған тасымалдаушының атауы (бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
6
Жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензиясы бар, сондай-ақ жолаушылар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін және автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырған тасымалдаушының атауы (бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
7
Такси тасымалдаушысы ретінде қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлама берген, сондай-ақ жолаушылар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін және автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырған тасымалдаушының атауы (бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
8
Рұқсат беру құжатының нөмірі мен түрі, беру мерзімі және аяқталу мерзімі
9
Жүргізушінің (-лердің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
10
Ағымдағы кезеңге міндетті техникалық байқаудан өткен және лицензияға қосымшаға енгізілген автобустың, шағын автобустың маркасы мен мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
11
Таксимен тасымалдау кезінде ағымдағы кезеңге міндетті техникалық байқаудан өткен автокөлік құралдарының маркасы және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
12
Жолаушыларды отырғызудың және түсірудің бастапқы, аралық және соңғы пункттері көрсетілген автобус, шағын автобус қозғалысының маршруты
13
Автобустың, шағын автобустың бастапқы пунктінен шығу уақыты
14
Тұрақты емес автобус тасымалдарының түрі (туристік, экскурсиялық, іс-шараларға қызмет көрсету бойынша)
15
Тұрақты емес автобус тасымалдары кезінде бастапқы пункттен шығу орындары (мекенжайы)
16
Жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау кезінде бастапқы шығу пунктінде орналасқан автовокзалдың, автостанцияның немесе жолаушыларға қызмет көрсету пунктінің мекенжайы және атауы
17
Жүргізушіні (жүргізушілерді) медициналық куәландыру
18
Автокөлік құралын рейс алдындағы техникалық тексеру
19
Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша Автовокзалдар, автостанциялар немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункттері аумағынан жолаушыларды отырғызудың болмауы туралы белгі
20
Автобустың, шағын автобустың соңғы пунктіне келу уақыты
21
Автобустармен, шағын автобустармен жолаушылар мен багажды тұрақты және тұрақты емес тасымалдау кезіндегі жолаушылар тізімі (жолдама парағына қосымша)
22
Жолдама парағы қолданылуының аяқталу уақыты мен күні
Ескертпе:

1. Отметка в пункте 19 путевого листа ставится автовокзалом в Единой системе управления транспортными документами.
В случаи наличия в областном центре, городе республиканского значения или столице более одного автовокзала, отметка в пункте 19 путевого листа ставится диспетчерскими службами автовокзала, соответствующего требованиям пункта 2 статьи 21-1 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".
При наличии двух и более автовокзалов, соответствующих указанным требованиям, отметка ставится автовокзалом, имеющим современные досмотровое оборудование:
1) стационарный металлообнаружитель (металлодетектор);
2) портативные (ручные) приборы;
3) рентгено-телевизионная установка.
2. Перевозчик, осуществляющий нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа не позднее двух часов до начала осуществления перевозок оформляет путевой лист в Единой системе управления транспортными документами.
Приложение
к путевому листу
Список пассажиров
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Номер свидетельство о рождении (для детей)
Приложение 2-1
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа
автомобильным транспортом
Сноска. Приказ дополнен приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 760 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Расписание движения автобусов на регулярных городских (сельских),
пригородных и внутрирайонных, межрайонных, междугородных межобластных
автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Расписание движения автобусов городского (сельских) маршрута № _______
______________________________________________ ____________________
(наименование маршрута) (дни недели)
Номер графика выхода автобуса
Начальный / конечный пункт
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Количество плановых рейсов, единицы
Продолжительность рабочего дня, час
Оборотная сторона листа Маршрут № ____ _____________________
Сезонность маршрута в году
Примечание:
Режим работы маршрута в недели
Количество автобусов в рабочие дни, единиц
Количество автобусов в выходные дни, единиц
Протяженность маршрута, километров
Время оборотного рейса, в минутах
Интервал движения, минут
Эксплуатационная скорость, километр/час
Направления движения
Наименование остановочных пунктов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
В прямом направлении
В обратном направлении
Подпись, дата
Место печати (при наличии)
Расписание движения автобусов внутрирайонного маршрута № _______
__________________________________________ ____________________
(наименование маршрута) (дни недели)
Прямое направление
Средняя техническая скорость, кК/час
Время в движении, минут
Расстояние, километр
Наименование населенных пунктов
Прибытие
Стоянка
Отправление
Прибытие
Стоянка
Отправление
между пунктами
от начального пункта
Продолжение таблицы
Расписание движения автобусов внутрирайонного маршрута № _______
_________________________________________ ____________________
(наименование маршрута) (дни недели)
Обратное направление
Прибытие
Стоянка
Отправление
Прибытие
Стоянка
Отправление
Оборотная сторона листа Маршрут № ______ ________________
Вид маршрута
Примечание:
Сезонность маршрута в году
Режим работы маршрута в недели
Количество автобусов, единиц
Протяженность маршрута, километров
Время оборотного рейса, в минутах
Подпись, дата
Место печати (при наличии)
Расписание движения автобусов межрайонного маршрута
№ _______ _________________________ ____________________
(наименование маршрута) (дни недели)
Прямое направление
Средняя техническая скорость, кК/час
Время в движении, минут
Расстояние, километр
Наименование населенных пунктов
Прибытие
Стоянка
Отправление
Прибытие
Стоянка
Отправление
между пунктами
от начального пункта
Продолжение таблицы
Расписание движения автобусов межрайонного маршрута № _______
_________________________ ____________________
(наименование маршрута) (дни недели)
Обратное направление
Прибытие
Стоянка
Отправление
Прибытие
Стоянка
Отправление
Оборотная сторона листа Маршрут № ______ ___________________
Вид маршрута
Примечание:
Сезонность маршрута в году
Режим работы маршрута в недели
Количество автобусов, единиц
Протяженность маршрута, километров
Время оборотного рейса, в минутах
Подпись, дата
Место печати (при наличии)
Расписание движения автобусов пригородного маршрута
№ _______ _________________________ ____________________
(наименование маршрута) (дни недели)
Номер графика выхода автобусов
Наименование населенного пункта
Расстояние от начального пункта, километр
Время, минут
Техническая скорость, километр /час
Время отправления
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы
Расписание движения автобусов пригородного маршрута № _______
_________________________ ____________________
(наименование маршрута) (дни недели)
Количество плановых рейсов, единиц
Продолжительность рабочего дня, час
Оборотная сторона листа Маршрут № ____ _______________________
Сезонность маршрута в году
Примечание:
Режим работы маршрута в недели
Наименование остановочных пунктов в населенных пунктах
Количество автобусов в рабочие дни, единиц
Количество автобусов в выходные дни, единиц
Протяженность маршрута, километров
Время оборотного рейса, в минутах
Интервал движения, в минутах
Подпись, дата
Место печати (при наличии)
Расписание движения автобусов или микроавтобусов по междугороднему
межобластному маршруту ________________________________________
(наименование маршрута)
Наименование населенных пунктов (остановочные пункты)
Прямое направление
Техническая характеристика
Расстояние, километр
Обратное направление
время прибытия
время стоянки
время отправления
время в движении,
час/минут
скорость в движении,
километр/час
между пунктами
от начального пункта
время
прибытия
время
стоянки
время
отправления
Сезонность маршрута в году __ (круглогодичный или сезонный от __до __)
Режим работы маршрута в неделе _________________ (дни недели)
Общее время в пути _____________________________ (час/минут)
Средне-техническая скорость ____________________ (километр /час)
Класс автобусов ___________________________ (второй или третий класс)
Приложение 3
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа
автомобильным транспортом
Форма
Свидетельство на право обслуживания маршрутов регулярных
внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа

1. Жолдама парағының 19-тармағында көлік құжаттарын басқарудың Бірыңғай жүйесінде автовокзал белгі қояды.
Облыс орталығында, Республикалық маңызы бар қалада немесе астанада біреуден артық автовокзал болған жағдайда жолдама парағының 19-тармағында "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-1-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келетін автовокзалдың диспетчерлік қызметтері белгі қояды.
Егер көрсетілген талаптарға сәйкес келетін екі немесе одан көп автовокзал болса, белгіні осы қызметте ең үлкен тәжірибесі бар автовокзал қояды:
1) стационарлық металл іздегіш (металл детектор);
2) портативті (қол) аспаптар;
3) рентгендік-телевизиялық құрылғы.
2. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушы тасымалдау басталғанға дейін екі сағат бұрын көлік құжаттарының Бірыңғай жүйесінде жол парағын жасайды.
Жолдама парағына
қосымша
Жолаушылар тізімі
№ п/п
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жеке сәйкестендірунөмірі
Туу туралы куәліктің нөмірі (балалар үшін)
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
2-1-қосымша
Ескерту. Қағидалар 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 760 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Нысан
Жолаушылар мен багажды қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік, ауданаралық, қалааралық облысаралық автомобильмен тұрақты тасымалдауға арналған автобустардың қозғалыс кестесі
Қалалық (ауылдық) бағыттағы автобустардың қозғалыс кестесі
№ _______ _________________________ ____________________
(бағыттың атауы) (апта күндері)
Автобустың шығу кестесінің нөмірі
Бастапқы / соңғы пункт
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Жоспарлы рейстердің саны, бірлік
Жұмыс күннің ұзақтығы, сағат
Парақтың сырт жағы Маршрут № ____ ____________________
Маршруттың жылдағы маусымдылығы
Ескертпе:
Маршруттың апта ішіндегі жұмыс режимі
Жұмыс күндеріндегі автобустар саны, бірлік
Демалыс күндеріндегі автобустар саны, бірлік
Маршруттың ұзындығы, километр
Айналымдағы рейс уақыты, минутпен
Қозғалыс аралығы, минут
Пайдалану жылдамдығы, километр/сағат
Қозғалыс бағыты
Аялдама пункттерінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Тура бағытта
Кері бағытта
Қолы, күні
Мөр орны (болған жағдайда)
Ауданішілік бағыттағы автобустардың қозғалыс кестесі № _______ _________________________ ____________________
(бағыттың атауы) (апта күндері)
Тікелей бағыт
Орташа техникалық жылдамдық, кК / сағат
Қозғалыстағы уақыт, минут
Қашықтық, километр
Елді мекендердің атауы
Келу
Тұрақ
Кету
Келу
Тұрақ
Кету
Пунктілер арасында
Бастапқы пунктіден
Кестенің жалғасы
Ауданішілік бағыттағы автобустардың қозғалыс кестесі № _______ _________________________ ____________________
(бағыттың атауы) (апта күндері)
Кері бағыт
Келу
Тұрақ
Кету
Келу
Тұрақ
Кету
Парақтың сырт жағы Маршрут № ______ ________________
Маршрут түрі
Ескертпе:
Маршруттың жылдағы маусымдылығы
Маршруттың апта ішіндегі жұмыс режимі
Автобустар саны, бірлік
Маршруттың ұзындығы, километр
Айналымдағы рейс уақыты, минутпен
Қолы, күні
Мөр орны (болған жағдайда)
Ауданаралық маршрут автобустарының қозғалыс кестесі № _______ _________________________ ____________________ (бағыттың атауы) (апта күндері)
Тікелей бағыт
Орташа техникалық жылдамдық, к кК/ сағат
Қозғалыстағы уақыт, минут
Қашықтық, километр
Елді мекендердің атауы
Келу
Тұрақ
Кету
Келу
Тұрақ
Кету ие
пунктілер арасында
бастапқы пункттен
Кестенің жалғасы
Ауданаралық маршрут автобустарының қозғалыс кестесі № _______ _________________________ ____________________ (бағыттың атауы) (апта күндері)
Кері бағыт
Келу
Тұрақ
Кету
Келу
Тұрақ
Кету
Парақтың сырт жағы Маршрут № ______ ___________________
Маршрут түрі
Ескертпе:
Маршруттың жылдағы маусымдылығы
Маршруттың апта ішіндегі жұмыс режимі
Автобустар саны, бірлік
Маршруттың ұзындығы, километр
Айналымдағы рейс уақыты, минутпен
Қолы, күні
Мөр орны (болған жағдайда)
Қала маңы маршруты автобустарының қозғалыс кестесі № _______ _________________________ ____________________ (бағыттың атауы) (апта күндері)
Автобустардың шығу кестесінің нөмірі
Елді мекеннің атауы
Бастапқы пункттен қашықтық, километр
Уақыт, минут т
Техникалық жылдамдық, километр /час
Кету уақыты
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
Рейс
1
2
3
4
5
Кестенің жалғасы
Қала маңы маршруты автобустарының қозғалыс кестесі № _______ _________________________ ____________________ (бағыттың атауы) (апта күндері)
Жоспарлы рейстер саны, бірлік
Жалғастыру жұмыс күнінің ұзақтығы, сағат
Парақтың сырт жағы Маршрут№ ____ ________________________
Маршруттың жылдағы маусымдылығы
Ескерту:
Маршруттың апта ішіндегі жұмыс режимі
Аялдама пункттерінің атауы елді мекендерде
Жұмыс күндеріндегі автобустар саны, бірлік
Демалыс күндеріндегі автобустар саны, бірлік
Маршруттың ұзындығы, километр
Айналымдағы рейс уақыты, минутпен
Қозғалыс аралығы, минутпен
Қолы, күні
Мөр орны (болған жағдайда)
Қалааралық облысаралық бағыт бойынша автобустардың немесе шағын автобустардың қозғалыс кестесі ____________________________ (маршрут атауы)
Елді мекендердің (аялдамалардың) атауы
Алға бағыт
Техникалық сипаттамалар
Қашықтық, километр
Кері бағыт
келу уақыты
көлік тұрағы уақыты
жөнелу уақыты
қозғалыстағы уақыт сағат/минут
қозғалыстағы жылдамдық километр /сағат
қашықтық, километр
бастапқы пунктіден
келу уақыты
көлік тұрағы уақыты
жөнелу уақыты
Бір жылдағы маршруттың маусымдылығы ______________________
(жыл бойы немесе маусымнан бастап _____ дейін _____)
Маршруттың аптадағы жұмыс режимі _________________ (апта күндері)
Жалпы жол жүрген уақыты ____________________________(сағат/минут)
Орташа техникалық жылдамдық ____________________ (километр/сағат)
Автобус класы ________________________(екінші немесе үшінші сынып)
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған куәлiк

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Серия ХХХ № 00000
На право обслуживания маршрутов регулярных междугородных межобластных
(включая столицу и город республиканского значения) автомобильных перевозок
пассажиров и багажа
Выдано ____________________________________________________________
(наименование государственного органа)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
выдавшего свидетельство)
место для печати (при наличии)
По маршруту:
Регулярность выполнения рейсов
По дням недели
Время отправления
Из начального пункта
Из конечного пункта
Сведения об основном подвижном составе:
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Сведения о резервном подвижном составе:
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов (микроавтобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
обратная сторона
Данные о перевозчике
Наименование
Адрес
Телефон _________ Факс _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ответственного за организацию перевозок
Телефон ____________
Факс ___________
Период выполнения перевозки
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
Дата выдачи свидетельства
"_____" _____________________ год.
Свидетельство действительно
"_____" _____________________ год.
1. К свидетельству прилагаются утвержденные уполномоченным органом в области автомобильного транспорта (оригиналы) расписание движения, схема маршрута движения.
2. Данное свидетельство не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного свидетельства третьему лицу.
Свидетельство на право обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Серия XXX № 000000
На право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Выдано ____________________________________________________________
(наименование государственного органа)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
выдавшего свидетельство)
место для печати (при наличии)
Маршруты, обслуживаемые перевозчиком:
Наименование маршрутов
Период обслуживания
Сроки обслуживания
Маршруты обслуживаются автобусами (микроавтобусами), указанными в приложении к настоящему свидетельству.
Данные о перевозчике:
Наименование
Адрес
Телефон ______ Факс ______
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ответственного за организацию перевозок
Телефон ______
Факс ______
Дата выдачи Свидетельства
"___" _________________ год.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сериясы ХХХ № 000000
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық (астана және республикалық маңызы бар қаланы қоса алғанда) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған
__________________________________________________________________ берiлдi
(мемлекеттiк органның атауы)
_________________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), қолы және лауазымы)
мөр орны (болған жағдайда)
Маршрут бойынша:
Рейстердің орындалу тұрақтылығы
Апта күндері бойынша
Жөнелтілу уақыты
Бастапқы пункттен
Соңғы пункттен
Негізгі жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Резервтік жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
сыртқы жағы
Тасымалдаушы туралы деректер
Атауы
Мекенжайы
Телефон ___________
Факс ___________
басшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
тасымалдауды ұйымдастыру үшін жауапты тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Телефон ___________
Факс ___________
Тасымалдауды орындау кезеңі
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
_______ бастап _________ дейін
Куәліктің берілген күні
____ жылғы "__" _______________
Куәлік жарамды
____ жылғы "__" _______________
1. Куәлікке автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган бекіткен қозғалыс кестесі, қозғалыс маршрутының схемасы (түпнұсқалар) қоса беріледі.
2. Осы куәлiк тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидаларын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы куәлiктi үшiншi тұлғаға беруге рұқсат етiлмейдi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған куәлiк
Сериясы ХХХ № 000000
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңылық, ауданішілік, ауданаралық (облысішілік қаларалық) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған
____________________________________________________________________ берiлдi
(мемлекеттiк органның атауы)
__________________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), қолы және лауазымы)
мөр орны (болған жағдайда)
Тасымалдаушылар қызмет көрсететiн маршруттар:
Маршруттардың атауы
Қызмет көрсету кезеңi
Қызмет көрсету мерзiмі
Маршруттарға осы куәлiктiң қосымшасында көрсетiлген автобустар (шағын автобустар) қызмет көрсетедi.
Тасымалдаушы туралы деректер:
Атауы
Мекенжайы
Телефон ____________
Факс ____________
басшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
тасымалдауды ұйымдастыру үшiн жауапты тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Телефон ____________
Факс ____________
Куәлiктiң берiлген күнi
_____ жылғы "___" ___________________

1. К свидетельству прилагаются утвержденные местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы (оригиналы) расписания движений, схемы маршрутов движения, а также согласованные тарифные сетки.
2. Данное свидетельство не снимает с перевозчика обязанностей по выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного свидетельства третьему лицу.
Приложение к свидетельству на право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Серия XXX № 000000
Выдано ______________________________________________________________
(наименование государственного органа)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
выдавшего свидетельство)
место для печати (при наличии)
Сведения о подвижном составе:
Тип и класс автобусов
(микро-автобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Тип и класс автобусов
(микро-автобусов)
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
(страница __ из __ страниц) ________
Примечание:
Взамен указанных в Свидетельстве автобусов или микроавтобусов допускается использование на маршруте автобусов или микроавтобусов аналогичного типа и класса (или выше), находящихся в собственности или приобретенных в лизинг перевозчиком, обслуживающим маршрут.
Приложение 4
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Форма
Разрешение серия XXX № 000000 на осуществление регулярных
международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Выдано _____________________________________________________________
(наименование государственного органа)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. и должность лица, выдавшего разрешение)
М.П.
По маршруту:
Регулярность выполнения рейсов
По дням недели
Время отправления
Из начального пункта
Из конечного пункта
Сведения об основном подвижном составе:
Тип и класс
автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
рег. номер. знак
Год
выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
рег. номер. знак
Год
выпуска
Сведения о резервном подвижном составе:
Тип и класс
автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
рег. номер. знак
Год
выпуска
Тип и класс автобусов
(микроавтобусов)
Гос.
рег. номер. знак
Год
выпуска
обратная сторона
Данные о перевозчике
Наименование
Адрес
Тел.____________
Факс ___________
Ф.И.О. руководителя
Ф.И.О. ответственного за организацию перевозок
Тел.____________
Факс ___________
Период выполнения перевозки
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
от ____________ до ______________
Дата выдачи разрешения
"_____" _______________________ г.
Разрешение действительно
"_____" _______________________ г.

1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары бекіткен қозғалыс кестелерi, қозғалыс маршруттарының схемалары, сондай-ақ тариф кестелері (түпнұсқалары) куәлiкке қоса беріледі.
2. Осы куәлiк тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидаларын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы куәлiктi үшiншi тұлғаға беруге рұқсат етiлмейдi.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қаламаңылық, ауданішілік, ауданаралық (облысішілік қаларалық) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған.
Сериясы ХХХ № 000000
____________________________________________________________________ берiлді
(мемлекеттiк органның атауы)
__________________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), қолы және лауазымы)
мөр орны (болған жағдайда)
Жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
(__ парақтың __ парағы)
Ескертпе: Куәлікте көрсетілген автобустар немесе шағын автобустардың орнына маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушының меншігіндегі немесе лизингке алынған автобустардың немесе шағын автобустардың ұқсас үлгісі мен класын (не одан жоғары) маршрутта қолдануға рұқсат беріледі.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдауды жүзеге асыруға арналған рұқсат қағазы
Сериясы ХХХ N 000000
____________________________________________________________ берiлдi
(мемлекеттiк органның атауы)
___________________________________________________________________
(куәлiк берген тұлғаның Т.А.Ә. және лауазымы)
М.О.
Маршрут бойынша:
Рейстердің орындалу тұрақтылығы
Апта күндері бойынша
Жөнелтілу уақыты
Бастапқы пункттен
Соңғы пункттен
Негізгі жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Резервтік жылжымалы құрам туралы мәліметтер:
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Автобустардың (шағын автобустардың) үлгiсi мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
сыртқы жағы
Тасымалдаушы туралы деректер
Атауы
Мекенжайы
Тел. ___________
Факс ___________
Басшының Т.А.Ә.
Тасымалдауды ұйымдастыру үшін жауапты тұлғаның Т.А.Ә.
Тел. ___________
Факс ___________
Тасымалдауды орындау кезеңі
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
_________ бастап ________ дейін
Рұқсат қағазының берілген күні
____ жылғы "__" _______________
Рұқсат қағазы жарамды
____ жылғы "__" _______________

1. К разрешению прилагаются согласованные уполномоченным
органом в области автомобильного транспорта (оригиналы) расписание
движения, схема маршрута движения, тарифная сетка.
2. Данное разрешение не снимает с перевозчика обязанностей по
выполнению Правил перевозки пассажиров и багажа автомобильным
транспортом и требований безопасности дорожного движения.
3. Не допускается передача данного разрешения третьему лицу.
Приложение 5
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Проездные документы (билеты) и багажные квитанций
1. Формы проездных документов (билетов) на проезд в городском сообщении:
1) разовый контрольный билет на проезд пассажиров – надписи билета оформляются синим цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
Билет на проезд
пассажиров
в городском
сообщении
Серия __________
№ 000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
2) разовый контрольный билет на проезд детей – надписи билета оформляются красным цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
Детский билет
на проезд
в городском
сообщении
Серия __________
№ 000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
3) билет на провоз ручной клади сверх установленной нормы и багажа – надписи билета оформляются зеленым цветом:
не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
город ____________
на провоз багажа
в городском
сообщении
Серия __________
№ 000000
00 тенге
20 __ год
не менее 60 мм
4) проездной билет длительного пользования на проезд пассажиров (формат А7) – оформление и степени защиты определяются местными исполнительными органами:
Город ________ Серия ________
№ 000000
Проездной билет длительного
пользования действительный на
_____________________________
0000 тенге
Выдан _______________________
на основании ________________
2. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в пригородном сообщении:
1) билет на проезд пассажиров оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями, пунктом обслуживания пассажиров):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия ________
№ 000000
дата поездки _________
время поездки ________
пункт отпр. __________
пункт назнач. ________
Стоимость проезда

1. Автомобиль көлігі саласындағы уәкiлеттi орган келіскен қозғалыс кестелерi, қозғалыс маршруттарының схемалары, тариф кестелері (түпнұсқалары) рұқсат қағазына қоса берiледі.
2. Осы рұқсат қағазы тасымалдаушыны Жолаушылар мен багажды автомобиль көлiгiмен тасымалдау қағидаларын және жол қозғалысы қауiпсiздiгiнiң талаптарын орындау бойынша мiндеттерден босатпайды.
3. Осы рұқсат қағазды үшiншi тұлғаға беруге рұқсат етiлмейдi.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жол жүру құжаттары (билеттер) және багаж түбiртектерi
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қалалық қатынаста жол жүруге арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысандары:
1) жолаушылардың жол жүруіне арналған бiр реттiк бақылау билетi – билеттiң жазулары көк түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
_________ қаласы
Жолаушылардың қалалық қатынаста жол жүруіне арналған
Сериясы
№ 000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
2) балалардың жол жүруіне арналған бiр реттiк бақылау билетi – билеттiң жазулары қызыл түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
_________ қаласы
Жолаушылардың қалалық қатынаста жол жүруіне арналған балалар билеті
Сериясы __________
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
3) белгiленген нормадан тыс қол жүгiн және багажды алып жүруге арналған билет – билеттiң жазулары жасыл түспен ресімделеді:
кемiнде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
________ қаласы
Қалалық қатынаста багаж алып жүруге арналған
Сериясы _______
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
4) жолаушылардың жол жүруіне арналған ұзақ пайдаланылатын жол жүру билетi (көлемi А7) - ресімделуі мен қорғаныс дәрежесiн жергiлiктi атқарушы органдар белгiлейдi:
___________ қаласы Сериясы ______
№ 0000000
Ұзақ пайдаланылатын жол жүру билетi
_______________ жарамды
0000 теңге ___________ негiзiнде
_____________ берiлдi
2. Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:
1) жолаушылардың жол жүруiне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (пішімін және торкөз түсiн автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған
Билет
Сериясы _______________
№ 0000000
сапар күні ______________
сапар уақыты ____________
жөнелту пункті __________
межелі пункті ___________

00,00 тенге
не менее 40 мм
2) билет на проезд пассажиров, выдаваемый кондуктором (водителем) при посадке на промежуточном пункте маршрута, с дополнительными корешками на сумму в соответствии с сеткой тарифов надписи билета оформляются черным цветом:
не менее 35 мм                         не менее 35 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия ______
№ 000000
Действительно при наличии
дополнительных
корешков на
сумму в
соответствии с
сеткой тарифов
20 ___ год
не менее 60 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Дополнительный
корешок к
билету на
проезд
пассажиров в
пригородном
сообщении
Серия _____
№ 000000
00 тенге
20___ год
не менее
60 мм
Дополнительные корешки к билетам на проезд пассажиров в пригородном сообщении оформляются на сумму 1, 5, 10, 50 тенге.
3. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в междугородном внутриобластном и междугородном межобластном сообщениях:
1) билет на проезд пассажиров оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями, пунктом обслуживания пассажиров):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд
пассажиров в
междугородном
сообщении
Серия ______
№ 000000
дата поездки _._._ г.
время отправ. _ ч._ м.
пункт отпр. __________
пункт назнач. ________
Номер рейса _________
Номер места _________
Стоимость проезда
00,00 тенге
Комисс. Сбор 00,00
тенге
Страх. Сбор 00,00
тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Дата выдачи билета
___.___.___. г.
не менее 90 мм

Жол жүру құны 00,00 теңге
кемінде 40 мм
2) кондуктор (жүргiзушi) маршруттың аралық пунктiнде отырғызу кезiнде беретiн тарифтер кестесіне сәйкес сомаға қосымша түбiршектерi бар жолаушылардың жол жүруіне арналған билет – билеттiң жазулары қара түспен ресімделеді:
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған
билет
Сериясы
____________
№ 0000000
Тарифтер кестесіне сәйкес қосымша түбіршектер болғанда жарамды
20__ жыл
кемінде 60 мм
кемінде 35 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған билетке
қосымша түбіршек
Сериясы _______
№ 0000000
00 теңге
20__ жыл
кемінде 60 мм
Жолаушылардың қала маңындағы қатынаста жол жүруіне арналған билеттерге қосымша түбiршектер 1, 5, 10, 50 теңге сомасына ресiмделедi.
3. Жолаушылардың қалааралық облысiшiлiк және қалааралық облысаралық қатынастарда жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:
1) жолаушылардың жол жүруiне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (торкөздің пішімін және түсiн автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған билет
Сериясы _________
№ 0000000
сапар күні ___.___.___ ж.
жөнелту уақыты ___ с. ____ м.
жөнелту пункті ______________
межелі пункті _______________
Рейс нөмірі _________________
Орын нөмірі _________________
Жол жүру құны
00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Сақтандыру алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Билеттің берілген күні
__.__.__ ж.
кемінде 90 мм

3) Форма багажных квитанций в пригородном, междугородном внутриобластном, междугородном межобластном и международном сообщениях оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Багажная квитанция
Серия ____
№ 000000
дата поездки __.__.__ г.
время поездки. __ ч.__ м.
пункт отпр. __________________
пункт назнач. ________________
Количество
багажных мест ________________
Ценность багажа ______________
Стоимость
00,00 тенге
Комисс. Сбор 00,00 тенге
Оцен. Сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Номера багажных мест _____
(заполняется при погрузке)
не менее 90 мм
4. Форма проездных документов (билетов) на проезд пассажиров в международном сообщении:
1) билет на проезд пассажиров – оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Билет на проезд пассажиров в
междугородном сообщении
Серия _____ № 000000
Фамилия _____________
Имя _________________
Отчество (при его наличии)____________
дата поездки __.__.__ г.
время отправ. __ ч.__ м.
пункт отпр. _________
пункт назнач. _______
Номер рейса _________
Номер места _________
Стоимость проезда
00,00 тенге
Комисс. Сбор 00,00 тенге
Страх. Сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Дата выдачи билета
___.___.___. г.
не менее 90 мм

3) Қала маңы, қалааралық облысiшiлiк, қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастардағы багаж түбiртектерiнiң нысаны - ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Багаж түбіртегі
Сериясы __________ № 0000000
сапар күні ___.___.___ ж.
сапар уақыты ___ сағ. ____ мин.
жөнелту пункті _____________
межелі пункті ______________
Багаж орындарының саны _____
Багаждың құндылығы _________
Құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Бағалау алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Багаж орындарының нөмірлері
_________
(тиеу кезінде толтырылады)
кемінде 90 мм
4. Жолаушылардың халықаралық қатынастарда жол жүруіне арналған жол жүру құжаттарының (билеттерiнiң) нысаны:
1) жолаушылардың жол жүруіне арналған билет – ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған билет
Сериясы __________ № 0000000
Тегі ________________________
Аты _________________________
Әкесінің аты
(егер болған жағдайда)___________
сапар күні ___.___. ____ ж.
жөнелту уақыты ___ с. ____ м.
жөнелту пункті ______________
межелі пункті _______________
Рейс нөмірі _________________
Орын нөмірі _________________
Жол жүру құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Сақтандыру алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Билеттің берілген күні
__.__.__ ж.
кемінде 90 мм

8000
7000
6000
5000
4000
3000
2000
1000
Продолжение
Билет на проезд пассажиров в
междугородном сообщении
ПОЛНЫЙ
ДЕТСКИЙ (не нужное вычеркнуть)
Фамилия _________________
Имя _____________________
Отчество (при его наличии)________________
дата поездки ____________
время отправ. ____ ч. ____ м.
От _______________________
До _______________________
Номер рейса ______________
Номер места ______________
Стоимость проезда ________ тенге
Серия _____ № 000000
Дата выдачи билета _______
Автобус (микроавтобус)
Стоимость проезда вырезается кондуктором (водителем) для пассажира на сумму в соответствии с сеткой тарифов;
3) Форма багажных квитанций в пригородном, междугородном внутриобластном, междугородном межобластном и международном сообщениях оформляется на специальной билетной бумаге с мелкой сеткой пастельных тонов с надписями черного цвета (формат и цвет сетки определяются автовокзалами, автостанциями):
не менее 45 мм
АВТОБУС
(микроавтобус)
Багажная квитанция
Серия ____
№ 000000
Фамилия _____________
Имя _________________
Отчество (при его наличии)____________
дата поездки __.__.__ г.
время поездки. __ ч.__ м.
пункт отпр. __________
пункт назнач. ________
Количество
багажных мест _______
Ценность багажа _____
Стоимость
00,00 тенге
Комисс. Сбор 00,00 тенге
Оцен. Сбор 00,00 тенге
ИТОГО 00,00 тенге
Номера багажных мест _____
(заполняется при погрузке)
не менее 90 мм

8000
7000
6000
5000
4000
3000
2000
1000
Жалғасы
Жолаушылардың қалааралық қатынаста жол жүруіне арналған билет
ТОЛЫҚ БАЛАЛАР
(қажет емесiн сызып тастау)
Тегі _______________________
Аты ________________________
Әкесінің аты
(егер болған жағдайда)__________
сапар күнi ________________
жөнелту уақыты __ сағ.__ мин.
________________________ дан
______________________ дейiн
Рейс нөмiрi ________________
Орын нөмiрi ________________
Жол жүру құны ________ теңге
Сериясы __________ N 0000000
Билеттiң берiлген күнi _____
Автобус
(шағын автобус)
Жол жүру құнын кондуктор (жүргiзушi) жолаушы үшiн тарифтер кестесіне сәйкес сомаға кеседi.
3) Қала маңы, қалааралық облысiшiлiк, қалааралық облысаралық және халықаралық қатынастардағы багаж түбiртектерiнiң нысаны - ашық түстi ұсақ торкөздi арнайы билет қағазында қара түстi жазулармен ресiмделедi (көлемiн және торкөз түсiн автовокзалдар мен автостанциялар белгiлейдi):
кемінде 45 мм
АВТОБУС
(шағын автобус)
Багаж түбіртегі
Сериясы ________ № 0000000
Тегі _______________________
Аты _______________________
Әкесінің аты
(егер болған жағдайда) __________
сапар күні ___.___.___ ж.
сапар уақыты ___ сағ.__ мин.
жөнелту пункті _____________
межелі пункті ______________
Багаж орындарының саны _____
Багаждың құндылығы _________
Құны 00,00 теңге
Комиссия алымы 00,00 теңге
Бағалау алымы 00,00 теңге
ЖИЫНТЫҒЫ 00,00 теңге
Багаж орындарының нөмірлері _
(тиеу кезінде толтырылады)
кемінде 90 мм

5. Требования в отношении использования специальной билетной бумаги с мелкой сеткой пастельных тонов, цвета для надписей, а также размеров не распространяются на проездные документы (билеты), приобретенные с использованием электронной системы оплаты за проезд.
6. При наличии электронной системы оплаты за проезд местные исполнительные органы могут определять дополнительную информацию (или) требования к форме проездных документов (билетов) и багажных квитанций.
Приложение 6
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа
автомобильным транспортом
Форма
Шкала оценки конкурсных предложений

5. Байланыс құралдарын пайдалана отырып, сатып алынған билеттер үшін ашық түсті ұсақ торкөзді арнайы билет қағазын, жазу бояуларын,
сондай-ақ өлшемдерін пайдалануға қатысты талаптар қолданылмайды.
6. Жол жүру үшін электрондық төлеу жүйесі болған жағдайда жергілікті атқарушы органдар жол жүру құжаттар (билеттер) және жүк түбіртектер нысандарына қосымша ақпаратты (немесе) талапты айқындайды алады.
Автомобиль көлігімен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Конкурстық ұсыныстарды бағалау шкаласы

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Шкала оценки конкурсных предложений на обслуживание маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
№ п/п
Показатель
Количество баллов
Доля предложенных подвижных составов менее 30 %

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсетуге конкурстық ұсыныстарды бағалау шкаласы
Р/с №
Көрсеткіш
Балдар саны
Ұсынылған жылжымалы құрамдар үлесі 30 %-дан кем

+0,7 (за каждую единицу)
объявляется кондуктором или водителем
+0,1 (за каждую единицу)
наличие подвижного состава, приспособленного от завода-изготовителя для перевозки лиц с инвалидностью, использующих кресла-коляски
+3 (за каждую единицу)
наличие на автобусе (микроавтобусе) системы непрерывной передачи данных по каналам связи в режиме реального времени при осуществлении перевозок
+1 (за каждую единицу)
*Средний балл выводится путем оценки каждого автобуса (микроавтобуса) (без учета резервных) по сроку эксплуатации, по которым баллы суммируются и делятся на количество автобусов (микроавтобусов).
Приложение 7
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Форма
Основные характеристики маршрутов
внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и
багажа, выставляемых на конкурс "____"_________ 20___года
№ пакета (маршрута)
Наименование маршрута
Протяженность (км)
Интервал движения (мин)
Время работы на маршруте
Рабоч. Дни
Выход. Дни
Рабоч. Дни
Выход. Дни
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Необходимое количество автобусов, микроавтобусов
(без учета резервных)*
По графику
Всего с учетом резерва
Паспортная вместимость
Рабоч. Дни
Выход. Дни
8
9
10
11
Примечание:
*- Необходимое количество автобусов, микроавтобусов рассчитывается исходя из пассажиропотока на маршруте и паспортной вместимости автобусов, микроавтобусов.
Приложение 8
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа
автомобильным транспортом

+0,7 (әр бірлік үшін)
кондуктор немесе жүргізуші хабарлайды
+0,1 (әр бірлік үшін)
кресло-арбамен қозғалатын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдауға өндірушіден ыңғайластырылған жылжымалы құрамның болуы
+3 (әр бірлік үшін)
тасымалдауды жүзеге асырған кезде автобуста (шағын автобуста) нақты уақыт режимінде байланыс арналары арқылы үзбей деректер беру жүйесінің болуы
+1 (әр бірлік үшін)
*Орташа балл пайдалану мерзімі бойынша әр автобусты (шағын автобусты) бағалау жолымен (резервті есептемегенде) шығарылады, олар бойынша балдар қосылады және автобустардың (шағын автобустардың) санына бөлінеді.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" ___________ конкурсқа
шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарының негiзгi сипаттамалары
Пакеттiң (маршруттың) №
Маршруттың атауы
Ұзақтығы (км)
Қозғалыс аралығы (мин)
Маршруттағы жұмыс уақыты
Автобустардың, шағын автобустардың (резервтiң есебiнсiз) қажеттi саны*
Кесте бойынша
Резервтi ескере отырып, барлығы
Паспорттық сыйымдылығы
Жұмыс күндерi
Демалыс күндерi
Жұмыс күндерi
Демалыс күндерi
Жұмыс күндерi
Демалыс күндерi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ескерту:
* - Автобустардың, шағын автобустардың қажеттi саны маршруттағы жолаушылар легiн және автобустардың, шағын автобустардың паспорттық сыйымдылығын ескере отырып есептеледi.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
8-қосымша

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Форма для заполнения конкурсных предложений на обслуживание маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, выставляемых на конкурс "____"_________ 20___года
1. Предлагаемый участником подвижной состав для работы на маршруте (маршрутах):
№ пакета (маршрута)
Тип и класс автобуса, микроавтобуса
Государственный регистрационный номерной знак
Год выпуска
Завод-изготовитель
Дата прохождения последнего тех. осмотра
Вид собственности
Паспортная вместимость
Число мест для сидения
Всего мест
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
20 ___ жылғы "___"__________ конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсетуге конкурстық ұсыныстарды толтыруға арналған нысан.
1. Маршрутта (маршруттарда) жұмыс iстеу үшін қатысушы ұсынатын жылжымалы құрам:
Пакеттің (маршруттың) №
Автобустың, шағын автобустың үлгісі мен класы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
Шығарылған жылы
Шығарған зауыт
Соңғы техникалық тексеруден өткен күні
Меншік түрі
Паспорттық сыйымдылығы
Отыратын орындар саны
Барлық орын саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9

2. Опыт работы перевозчика в сфере регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа (по виду маршрута, по которому проводится конкурс).
3. Наличие производственно-технической базы, расположенной на территории населенного пункта, по которому проходит маршрут, для хранения, технического обслуживания и ремонта подвижного состава (собственная, арендуемая или обслуживание будет проводиться по договору), в том числе данные о наличии производственных корпусов с комплексами технического обслуживания и текущего ремонта, складских помещений, автостоянок, уборочно-моечных комплексов, контрольно-технических пунктов, административных зданий и бытовых корпусов.
4. Система мер (используемая или предлагаемая) по замене автобусов, микроавтобусов в случае возникновения у них неисправности при движении по маршруту.
5. Дополнительные предложения, улучшающие условия перевозки пассажиров.
Приложение 9
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Сноска. Приложение 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2017 № 589 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Информация об участнике конкурса на право обслуживания
маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
1. Наименование юридического или физического лица участника, юридический адрес:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Расчетный счет и адрес обслуживающего банка:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Предлагаемый тариф ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. В случае использования электронной системы оплаты проезда в городском (сельском) или
пригородном сообщениях, предлагаемая стоимость
маршрута_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________________
Должность ______________________________________________________________________
Дата заполнения "____" _____________ 20___год
Представленные сведения в конкурсных предложениях достоверны,
недостоверны (ненужное зачеркнуть) _______________________________________________
________________________________________________________________________________
(подписи членов предконкурсной комиссии, проводивших проверку)
Приложение 10
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Форма
Объявление о проведении конкурса на право обслуживания
маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
Аппарат акима города (области, района) _____________________
объявляет о проведении конкурса на право обслуживания маршрутов
внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа,
который состоится __________ 20___ года по адресу: _______________.

2. Тасымалдаушының жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау саласындағы жұмыс тәжірибесі (конкурс өткізілетін маршрут түрі бойынша).
3. Жылжымалы құрамды (меншікті, жалға алынған немесе қызмет көрсету шарт бойынша жүргізілетін болады) сақтауға, техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған маршрут өтетін елді мекеннің аумағында орналасқан өндірістік-техникалық базаның болуы, оның ішінде техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу кешендері бар өндірістік корпустардың, қойма үй-жайларының, автотұрақтардың, жинау-жуу кешендерінің, бақылау-техникалық пункттерінің, әкімшілік ғимараттардың және тұрмыстық корпустардың болуы туралы мәліметтер.
4. Автобустарды, шағын автобустарды маршрут бойынша қозғалыс кезiнде оларда ақаулықтар туындаған жағдайда ауыстыру бойынша шаралардың жүйесi (пайдаланылатын немесе ұсынылатын).
5. Жолаушылар тасымалдау жағдайын жақсартатын қосымша ұсыныстар.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау
маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған конкурсқа қатысушы туралы ақпарат
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2017 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қатысушының көлiк компаниясының атауы, заңды мекенжайы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Қызмет көрсететiн банктiң есеп шоты мен мекенжайы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Ұсынылатын тариф _________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Қалалық (ауылдық) немесе қала маңы қатынастарында жолақыны электрондық төлеу жүйесін пайдаланған жағдайда ұсынылатын маршруттың құны
____________________________________________________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болған жағдайда)_____________________________
Лауазымы ___________________________________________________________
Толтырылған күні 20__ жылғы "____" ___________________________________
Конкурстық ұсыныстардағы ұсынылған мағлұматтар шын, жалған (қажет емесін сызып тастау) __________________________________________________
____________________________________________________________________
(тексеру жүргiзген конкурс алдындағы комиссия мүшелерiнiң қолдары)
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаiшiлiк тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған конкурсты өткiзу туралы хабарландыру
1. __________________ қаласы (облысы, ауданы) әкiмiнiң аппараты
20____ жылғы "____" _____________ ________________________ мекенжайы бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаiшiлiк тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған конкурсты өткiзу туралы хабарлайды.

2. На конкурс выставляются следующие пакеты маршрутов(маршруты):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________.
3. В конкурсе принимают участие любые физические и юридические
лица, независимо от формы собственности, владеющие автотранспортными
средствами на праве собственности или иных законных основаниях.
4. Желающие принять участие в конкурсе представляют в аппарат
акима города (области, района) письменную заявку на получение
комплекта конкурсных документов по адресу:
____________________________________________________________.
5. Окончательный срок приема заявок на получение конкурсных
документов и приема заявок на участие в Конкурсе: "___" _______ 20 ___ года.
6. "___"_________ 20 ____ года конкурсная Комиссия проводит
предконкурсную конференцию по вопросам проведения конкурса.
7. За справками обращаться по телефонам: ___________________.
Приложение 11
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Форма
Лист оценки конкурсных предложений по обслуживанию маршрутов
внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и
багажа, выставляемых на конкурс
"____" ________ 20____ года
Пакет маршрутов (маршрут) №
конверта
Подвижной
состав
опыт работы
перевозчика
Производственно-
техническая база
Меры по замене
автобусов,
микроавтобусов
Дополнительные
предложения
Итого
1
2
3
4
5
6
7
Ф.И.О. члена конкурсной комиссии______________________________
Дата "___" _____________ 20___ г. Подпись ____________________
Приложение 12
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Дорожный лист №________________
Сноска. Приложение 12 исключено приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.04.2021 № 198 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13
к Правилам перевозок пассажиров
и багажа автомобильным транспортом
Форма
Справка о выполнении рейсов
по регулярным международным, межобластным маршрутам
Информация ____________________________
(наименование перевозчика)
№ п/п
Наименование маршрута
Время выхода/ выходов
Дни отправления с автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров согласно расписания движения автобусов и микроавтобусов
за ____________ 20___ г.
(месяц)
*
**
* указывается число месяца;
** указывается "+" при выполнении рейса, "-" при невыполнении
рейса.
Низкая регулярность маршрута (менее семидесяти процентов в
месяц) рассчитывается исходя из фактических выполненных рейсов в
месяц, которые указаны в расписании рейсов автобусов или
микроавтобусов регулярных международных, межобластных маршрутов.
Информация о количестве отправленных дополнительных рейсов
на регулярным международным, межобластным маршрутам
№ п/п
Наименование маршрута
Время выхода/ выходов
Перевозчик, задействованный подвижной состав
Дни отправления с автовокзалов, автостанций, пунктов обслуживания пассажиров автобусов и микроавтобусов
за ______________ 20___ г.
(месяц)
*
**
* указывается число месяца;
** указывается "+" при выполнении дополнительного рейса.
Приложение 13
к Правилам перевозок
пассажиров и багажа
автомобильным транспортом
Форма
Справка о соответствии автотранспортных средств и производственно-технической базы, указанных в конкурсных предложениях участника требованиям, указанным в главе 13 настоящих Правил

2. Конкурсқа мынадай маршруттардың пакеттерi (маршруттар) шығарылады:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Конкурсқа меншiк нысанына қарамастан, меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiздерде автокөлiк құралдары бар кез келген
жеке және заңды тұлғалар қатысады.
4. Конкурсқа қатысуға тiлек бiлдiрушiлер қала (облыс, аудан) әкiмiнiң аппаратына конкурстық құжаттардың жиынтығын алуға жазбаша өтiнiмдi ____________________________ мекенжайы бойынша ұсынуы тиiс.
5. Конкурстық құжаттарды алуға өтiнiмдердi қабылдаудың және Конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қабылдаудың соңғы мерзiмi: 20 ___ жылғы "___" ________________.
6. 20____ жылғы "____" ___________ конкурстық Комиссия конкурсты өткiзу мәселелерi жөнiндегi конкурс алдындағы конференцияны өткiзедi.
7. Анықтама алу үшiн телефондар: ____________________________.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
20____ жылғы "____"____________ конкурсқа шығарылатын жолаушылар мен багажды автмобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету бойынша конкурстық ұсыныстарды бағалау парағы
№ _______________ маршруттардың (маршруттың) пакетi
Конверттің
Жылжымалы құрам
Тасымалдаушының жұмыс тәжірибесі
Өндірістік-техникалық база
Автобустарды, шағын автобустарды ауыстыру бойынша шаралар
Қосымша ұсыныстар
Қорытынды
1
2
3
4
5
6
7
Конкурстық комиссия мүшесiнiң Т.А.Ә.____________________
Күнi 20__ жылғы "___"_____________ Қолы_________________
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Жол парағы № ___________
Ескерту. 12-қосымша алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.04.2021 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Тұрақты халықаралық, облысаралық маршруттар бойынша рейстерді орындау туралы анықтама
Ақпарат ___________________________
(тасымалдаушының атауы)
Р/с №
Маршруттың атауы
Шығыстың/ шығыстардың уақыты
Автовокзалдардан, автостанциялардан, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінен автобустардың және шағын автобустардың жөнелтілу күндері
____________ 20____ ж. бойынша
(ай)
*
**
* айдың саны көрсетіледі;
** рейсті орындау кезінде "+", рейсті орындамау кезінде "-" көрсетіледі.
Маршруттың төмен тұрақтылығы (айына жетпіс пайыздан кем) тұрақты халықаралық, облысаралық маршруттар автобустарының немесе шағын автобустарының рейстер кестесінде көрсетілген айдағы нақты орындалған рейстерден шығарылып есептелінеді.
Тұрақты халықаралық, облысаралық маршруттарда қосымша жіберілген рейстердің саны туралы ақпарат
Р/с №
Маршруттың атауы
Шығыстың/шығыстардың уақыты
Тасымалдаушы, іске қосылған жылжымалы құрам
Автовокзалдардан, автостанциялардан, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінен автобустардың және шағын автобустардың жөнелтілу күндері _______ 20___ ж. бойынша (ай)
*
**
* айдың саны көрсетіледі;
** қосымша рейсті орындау кезінде "+" көрсетіледі.
Автомобиль көлiгiмен
жолаушылар мен багажды
тасымалдау қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Қатысушының конкурстық ұсыныстарында көрсетiлген автокөлiк құралдары мен өндірістік-техникалық базаның осы Қағидалардың 13-тарауында көрсетiлген талаптарға сәйкестiгi туралы анықтама

Сноска. Приказ дополнен приложением 13 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 15.05.2024 № 166 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель
Подтверждение соответствия
Соответствует
Не соответствует
1.
Наличие автобусов, микроавтобусов со сроком эксплуатации:
до 5 лет
от 5 до 9 лет
от 9 до 12 лет
свыше 12 лет
2
Наличие автобусов, микроавтобусов со сроком эксплуатации до 3 лет
3
Наличие автобусов, микроавтобусов отечественного производства
4
Наличие автобусов, микроавтобусов, приспособленных для работы на газомоторном топливе заводом-изготовителем
5
Наличие автобусов, микроавтобусов в личной собственности
6
Наличие автобусов, микроавтобусов, приобретенных перевозчиком в лизинг или кредит
7
Наличие автобусов, микроавтобусов с электродвигателями
8
Наличие производственно-технической базы
Производственный корпус:
комплекс технического облуживания (зона, участок)
Комплекс текущего ремонта:
посты
производственные участки и цеха
Складские помещения
Автостоянка, в том числе:
открытая
закрытая
Уборочно-моечный комплекс:
ручная мойка
механизированная мойка
Контрольно-технический пункт
Административное здание (помещение)
Помещение или комната медпункта
Бытовые корпуса и помещения для обслуживания работающих
9
Наличие резервного подвижного состава
10
Наличие способа объявления остановок и информирования пассажиров:
посредством магнитной записи
посредством автобусного громкоговорящего устройства
объявляется кондуктором или водителем
11
Наличие возможности видео сопровождения в пути
12
Наличие подвижного состава, приспособленного от завода-изготовителя для перевозки лиц с инвалидностью, использующих кресла-коляски
13
Наличие на автобусе (микроавтобусе) системы непрерывной передачи данных по каналам связи в режиме реального времени при осуществлении перевозок

Ескерту. Қағидалар 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 15.05.2024 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Көрсеткіш
Сейкестігін растау
Сәйкес
Сәйкес
емес
1
Пайдалану мерзімі бар автобустардың, шағын автобустардың болуы:
5 жылға дейін
5 жылдан 9 жылға дейін
9 жылдан 12 жылға дейін
12 жылдан артық
2
Пайдалану мерзімі 3 жылға дейінгі автобустардың, шағын автобустардың болуы
3
Отандық автобустардың, шағын автобустардың болуы
4
Дайындаушы зауыттың газ-моторлық отынмен жұмыс істеуге бейімделген автобустардың, шағын автобустардың болуы
5
Жеке меншікте автобустардың, шағын автобустардың болуы
6
Тасымалдаушы кредитке немесе лизингке алған автобустардың, шағын автобустардың болуы
7
Электр қозғалтқышы бар автобустардың, шағын автобустардың болуы
8
Өндірістік-техникалық базаның болуы
Өндірістік корпус:
техникалық қызмет көрсету кешені (аймақ, учаске)
Ағымдағы жөндеу кешені:
посттар
өндірістік учаскелер және цехтар
Қойма үй-жайлары
Автотұрақ, соның ішінде:
ашық
жабық
Жинастыру-жуу кешені:
қолмен жуу
механикаландырылған жуу
Бақылау-техникалық пункті
Әкімшілік ғимарат (үй-жай)
Үй-жай немесе медпункт бөлмесі
Тұрмыстық корпустар және жұмысшыларға қызмет көрсетуге арналған үй-жайлар
9
Резервтік жылжымалы құрамның болуы
10
Аялдамаларды хабарлау және жолаушыларды хабардар ету тәсілінің болуы:
магниттік жазба арқылы
автобустық дауыс зорайтқышы арқылы
кондуктор немесе жүргізуші хабарлайды
11
Жол үстінде бейне сүйемелдеу мүмкіндігінің болуы
12
Кресло-арбамен қозғалатын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдауға дайындаушы зауыттан ыңғайластырылған жылжымалы құрамның болуы
13
Автобуста тасымалдауды жүзеге асыру кезінде нақты уақыт режимінде байланыс арналары бойынша деректерді беру жүйесінің болуы