О Государственной границе Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 13 янваpя 1993 года № 1872-ХII. Утратил силу Законом Республики Казахстан от 16 января 2013 года № 70-V.
Сноска. Утратил силу Законом РК от 16.01.2013 № 70-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Вниманию пользователей!
Для удобства пользования РЦПИ создано ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. По тексту:
слова "пограничные войска", "пограничными войсками", "пограничных войск", "Пограничные войска", "пограничным войскам" заменены словами "Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан", "Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан", "Пограничной службы Комитета национальной безопасности", "Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан", "Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан", "Пограничной службы Комитета национальной
безопасности";
слова "государственной границы", "государственную границу", "государственной границе", "государственной границей" заменены словами "Государственной границы", "Государственную границу", "Государственной границе", "Государственной границей";
нумерация глав заменена арабскими цифрами - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
В заголовок внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).
В соответствии с Конституцией Республики Казахстан территория Республики Казахстан в существующих границах является целостной, неприкосновенной и неотчуждаемой.
Настоящий Закон устанавливает и закрепляет правовые основы охраны государственной границы Республики Казахстан.
Сноска. Часть первая преамбулы в редакции Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан".
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Государственная граница Республики Казахстан
Государственная граница Республики Казахстан есть линия и проходящая по ней вертикальная плоскость, определяющие пределы территории - суши, вод, недр и воздушного пространства Казахстана.
Государственная граница устанавливается и изменяется международными договорами Республики Казахстан, ратифицированными Парламентом Республики Казахстан.
Сноска. Статья 1 в редакции Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья 1 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 2. Пограничная политика Республики Казахстан
Республика Казахстан, исходя из международных принципов территориальной целостности и неприкосновенности государственных границ:
рассматривает государственную границу как линию определяющую юридически закрепленный пространственный предел территории (суши, вод, недр, воздушного пространства), на которой Республика Казахстан обладает всей полнотой суверенных прав;
при установлении и изменении прохождения государственной границы Республики Казахстан, установлении и поддержании правоотношений Республики Казахстан с сопредельнными государствами на границе, регулировании правоотношений в пограничных районах (акваториях) Казахстана и на путях международных сообщений на территории Казахстана руководствуется целями обеспечения безопасности, Республики Казахстан и международной безопасности, интересами взаимовыгодного всестороннего сотрудничества с сопредельными государствами, принципами мирного, ненасильственного разрешения пограничных вопросов.
Сноска. Статья 2 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан о Государственной границе Республики Казахстан
Законодательство Республики Казахстан о государственной границе Республики Казахстан основывается на Конституции Республики Казахстан, определяет порядок установления и изменения прохождения государственной границы и ее обозначения, порядок установления и содержания режима государственной границы Республики Казахстан, пограничного режима и режима в пунктах пропуска через Государственную границу, регулирует отношения в области охраны государственной границы Республики Казахстан. Оно состоит из настоящего Закона и издаваемых в соответствии с ним других нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам государственной границы Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Сноска. Статья 3 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.

Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы
Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 13 қаңтардағы N 1872-XII Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 16 қаңтардағы № 70-V Заңымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР 2013.01.16 № 70-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша сөздер өзгерді - ҚР 2002.07.10 N 338 Заңымен.
БIРIНШI ТАРАУ
Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы қазiргi шекарасында тұтас, оған қол сұғылмайды және бөлiнбейдi.
Осы Заң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын қорғаудың құқылық негiздерiн белгiлейдi және баянды етедi.
Ескерту. Кiрiспеге өзгерту енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 31-1 Заңымен.
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы
Қазақстан Республикасының шекарасы дегенiмiз Қазақстан аумағының шегiн - құрлығын, суын, жер қойнауын және әуе кеңістiгi айқындайтын сызық және осы сызық бойынша тiгiнен өтетiн жазықтық.
Мемлекеттiк шекара Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен белгіленеді және өзгертіледі.
Ескерту. 1-бапқа өзгерту енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 31-1, 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Қазақстан Республикасының шекара саясаты
Қазақстан Республикасы аумақтық тұтастықтың және Мемлекеттiк шекараға қол сұғылмайтындығының халықаралық принциптерiн негiзге ала отырып:
Мемлекеттiк шекараны Қазақстан Республикасы егемендi құқықтарының бүкiл билiгiне ие болатын аумақтық (құрғақ, су, жер қойнауы, әуе кеңiстiгiнiң) заң жүзiнде баянды етiлген кеңiстiгi шегiн анықтайтын сызық ретiнде қарастырады;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын белгiлеген және оның өтуiн өзгерткен, Қазақстан Республикасының шекарадағы шектес мемлекеттермен құқылық қатынастар орнатқан және қолдап отырған, Қазақстан шекаралық аудандарындағы (су айдындарындағы) және Қазақстан аумағынан өтетiн халықаралық жолдардағы құқық қатынастарын реттеген кезде Қазақстан Республикасының қауiпсiздiгi мен халықаралық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсаттарын, шектес мемлекеттермен өзара тиiмдi жан-жақты ынтымақтастық мүдделерiн, шекара мәселелерiн бейбiт, күш қолданбай шешу принциптерiн басшылыққа алады.
Ескерту. 2-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
3-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы Қазақстан Республикасы заңдары
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы Қазақстан Республикасы заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi, Мемлекеттiк шекараны белгiлеу мен оның өтуiн өзгерту және оның көрсетiлу тәртiбiн, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын белгiлеу ретiн және ұстау тәртiбiн, шекара тәртiбi мен Мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерiндегi тәртiптi белгiлейдi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету саласындағы қатынастарды реттейдi. Ол заңдар осы Заңнан және Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасы мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының соған сәйкес шығарылатын басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiнен құрылады.
Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше ережелер белгiленсе, халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
Ескерту. 3-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі N 338 Заңымен.

Статья 4. Охрана и защита Государственной границы Республики Казахстан
1. Защита Государственной границы Республики Казахстан как составная часть государственной системы обеспечения национальной безопасности заключается в согласованных действиях государственных органов по принятию ими в пределах своих полномочий политических, военных, оперативно-розыскных, дипломатических, таможенных, экономических, экологических и иных мер.
2. Охрана Государственной границы Республики Казахстан как составная часть защиты Государственной границы Республики Казахстан заключается в осуществлении правовых, организационных, войсковых, оперативно-розыскных, таможенных, технических, информационных мер постоянного характера по обнаружению и профилактике условий, процессов и факторов, препятствующих реализации национальных интересов или создающих им опасность на Государственной границе Республики Казахстан.
3. Защита Государственной границы Республики Казахстан возлагается на государственные органы в пределах их полномочий, установленных законами Республики Казахстан .
Охрана Государственной границы Республики Казахстан на суше, море, реках (ручьях) и иных водоемах, а также континентального шельфа Республики Казахстан возлагается на Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, которая осуществляется путем контроля в пограничном пространстве соблюдения всеми физическими и юридическими, в том числе и иностранными лицами международных договоров о режиме Государственной границы Республики Казахстан и законодательства Республики Казахстан по пограничным вопросам.
Охрана и защита Государственной границы Республики Казахстан в воздушном пространстве возлагаются на Силы воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. В охране и защите Государственной границы Республики Казахстан могут принимать участие граждане и негосударственные организации в рамках их прав, определенных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, или законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья в редакции Закона РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 4-1. Пограничное пространство Республики Казахстан и контроль за ним
1. Пограничное пространство Республики Казахстан есть линия Государственной границы Республики Казахстан и полоса местности от линии Государственной границы Республики Казахстан до внешних пределов пограничной зоны или пограничной полосы, а где она не установлена, до внешних пределов административно-территориальной единицы, а также территориальные воды (море), внутренние воды, континентальный шельф Республики Казахстан и территории пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.

4-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету және қорғау
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін мемлекеттік жүйенің құрамдас бөлігі ретінде қорғау мемлекеттік органдардың өз өкілеттіктері шегінде саяси, әскери, жедел-іздестіру, дипломатиялық, кедендік, экономикалық, экологиялық және өзге де шараларды қабылдау жөніндегі келісілген іс-қимылынан тұрады.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғаудың құрамдас бөлігі ретінде күзету ұлттық мүддені іске асыруға кедергі келтіретін немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында оларға қауіп төндіретін жағдайларды, процестер мен факторларды ашу және олардың алдын алу жөніндегі тұрақты сипаттағы құқықтық, ұйымдық, әскери, жедел-іздестіру, кедендік, техникалық, ақпараттық шараларды жүзеге асырудан тұрады.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өз өкілеттіктері шегінде мемлекеттік органдарға жүктеледі.
Қазақстан Республикасының құрлықтағы, теңіздегі, өзендердегі (бұлақтардағы) және өзге де су қоймаларындағы, сондай-ақ континенттік қайраңындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының режимі туралы халықаралық шарттарды және шекара мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын барлық жеке және заңды тұлғалардың, соның ішінде шетелдік тұлғалардың сақтауын шекара кеңістігінде бақылау жолымен жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне жүктеледі.
Әуе кеңістігінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзету және қорғау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштеріне жүктеледі.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетуге және қорғауға Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өз құқықтары шеңберінде азаматтар мен мемлекеттік емес ұйымдар қатыса алады.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-1-бап. Қазақстан Республикасының шекара кеңістігі және оны бақылау
1. Қазақстан Республикасының шекара кеңістігі - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекара сызығы және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекара сызығынан шекаралық аймақтың немесе шекаралық белдеудің сыртқы шегіне дейінгі жер белдеуі, ал ол белгіленбесе - әкімшілік-аумақтық бірліктің сыртқы шегіне дейінгі жер өңірі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңізі), ішкі сулары, континенттік қайраңы және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің аумағы.

2. Контроль за пограничным пространством представляет собой систему государственных мер по выявлению признаков нарушений Государственной границы Республики Казахстан и нарушителей правил, установленных в пограничном пространстве.
3. Контроль за пограничным пространством осуществляют Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и другие уполномоченные законодательными актами Республики Казахстан государственные органы.
Сноска. Статья 4-1 дополнена Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
2. УСТАНОВЛЕНИЕ, ИЗМЕНЕНИЕ ПРОХОЖДЕНИЯ И ОБОЗНАЧЕНИЕ
ГОСУДАРСТВЕННОЙ ГРАНИЦЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 5. Установление и изменение прохождения государственной границы Республики Казахстан
Государственная граница Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан, устанавливается:
на суше - по характерным точкам и линиям рельефа или ясно видимым ориентирам;
на море - по внешнему пределу территориального моря Республики Казахстан;
на реках (ручьях) - по их середине или по середине главного рукава реки; иных водоемах - по прямой линии, соединяющей выходы государственной границы Республики Казахстан к берегам водоема.
Государственная граница Республики Казахстан, проходящая по реке (ручью), иному водоему, не перемещается как при изменении очертания их берегов или уровня воды, так и при отклонении русла реки (ручья) в ту или иную сторону;
на водохранилищах гидроузлов и иных искусственных водоемах - в соответствии с государственной границей Республики Казахстан, проходившей на местности до их заполнения;
на железнодорожных и автодорожных мостах, плотинах и других сооружениях, проходящих через пограничные участки рек (ручьев) - по середине этих сооружений или по их технологической оси, независимо от прохождения государственной границы Республики Казахстан на
воде.
К территориальным водам (морю), находящимся под суверенитетом Республики Казахстан, относятся прибрежные морские воды шириной двенадцать морских миль, отсчитываемых от линии наибольшего отлива как на материке, так и на островах, принадлежащих Республике Казахстан, или от прямых исходных линий, соединяющих соответствующие географические точки, определяемые в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Границы территориальных вод (моря) Республики Казахстан со смежными государствами определяются международными договорами с ними.
К континентальному шельфу Республики Казахстан относятся поверхность и недра дна Каспийского моря от внешнего предела территориальных вод (моря) Республики Казахстан до его срединной линии.
Границы континентального шельфа Республики Казахстан определяются международными договорами.
К внутренним водам Республики Казахстан относятся:
воды портов Республики Казахстан, ограниченные линией, проходящей через наиболее удаленные в сторону моря точки гидротехнических и других сооружений портов;
воды рек и иных водоемов, берега которых принадлежат Республики Казахстан;
воды заливов, бухт, губ, лиманов Каспийского моря, принадлежащих Республике Казахстан, перечень которых в соответствии с нормами международного права и законодательными актами Республики Казахстан определяется Президентом Республики Казахстан.
Документы об уточнениях прохождения государственной границы Республики Казахстан на местности (водной поверхности), произведенных в порядке редемаркации границы на основании международных договоров Казахстана, подлежат ратификации Парламентом Республики Казахстан.
Сноска. В статье 5 части третья, пятая, шестая с изменениями, внесенными Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья 5 с изменениями и дополнениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).

2. Шекара кеңістігіндегі бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын бұзу белгілері мен шекара кеңістігіндегі белгіленген ережелерді бұзушыларды анықтау жөніндегі мемлекеттік шаралар жүйесін білдіреді.
3. Шекара кеңістігіндегі бақылауды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен уәкілеттік берілген басқа да мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
Ескерту. 4-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ШЕКАРАСЫН
БЕЛГIЛЕУ, ӨТЕТIН ЖЕРЛЕРIН ӨЗГЕРТУ ЖӘНЕ КӨРСЕТУ
5-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын белгiлеу және өзгерту
Егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы:
құрғақта - жер бедерiнiң сипатты нүктелерi мен сызықтары немесе анық көрiнетiн бағдарлар бойынша;
теңiзде - Қазақстан Республикасының аумақтық теңiзiнiң сыртқы шегi бойынша;
өзендерде (бұлақтарда) - олардың орта тұсы бойынша немесе өзiнiң негiзгi аңғарының орта тұсы бойынша; өзге де су қоймаларында - Қазақстан Республикасы мемлекеттiк шекарасының су қоймасының жағасына шығатын тұсын бiрiктiретiн тура сызық бойынша белгiленедi.
Қазақстан Республикасының өзен (бұлақ) өзге де су қоймасы бойынша өтетiн мемлекеттiк шекарасы олардың жағаларының сипаты немесе су деңгейi өзгергенде де, өзен (бұлақ) аңғары белгiлi бiр жаққа ауытқыған жағдайда да өзгертiлмейдi;
су тараптарының су қоймаларында және басқа жасанды су қоймаларында - олар толтырылғанға дейiнгi жерден өтетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасына сәйкес;
темiр жол және автомобиль жолдары көпiрлерiнде өзендердiң (бұлақтардың) шекаралық учаскелерi арқылы өтетiн бөгеттер мен басқа ғимараттарда - Қазақстан Республикасының су бойынша Мемлекеттiк шекарасының өтуiне қарамастан, әлгi ғимараттардың орта тұсы бойынша немесе олардың технологиялық ортасы бойынша белгiленедi.
Қазақстан Республикасының иелiгiндегi аумақтық суларға (теңiзге) Қазақстан Республикасына тиесiлi құрлықта да, аралдарда да судың ең көп қайтатын жиегiнен немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес анықталатын тиiстi географиялық нүктелердi қосатын бастапқы түзу сызықтан есептелетiн енi он екi теңiз милi болатын жағалық теңiз сулары жатады.
Қазақстан Республикасының шектес мемлекеттермен аумақтық сулар (теңiз) шекаралары олармен жасалған халықаралық шарттар арқылы белгiленедi.
Қазақстан Республикасының континенттiк қайраңына Қазақстан Республикасы аумақтық суларының (теңiздiң) сыртқы шегiнен оның орта сызығына дейiнгi Каспий теңiзiнiң бетi және оның түбiнiң қойнауы жатады.
Қазақстан Республикасы континенттiк қайраңының шекаралары халықаралық шарттармен белгiленедi.
Қазақстан Республикасының iшкi суларына мыналар жатады:
Қазақстан Республикасы порттарының гидротехникалық және басқа ғимараттарының теңiз жаққа қарай неғұрлым қашық орналасқан нүктесi арқылы өтетiн сызықпен шектелген порт сулары;
жағалауы Қазақстан Республикасының иелiгiндегi өзендер мен өзге де су қоймаларының сулары;
Каспий теңiзiнiң Қазақстан Республикасына тиесiлi шығанақтарының, бухталарының, құйылыстарының, жайылмаларының сулары, олардың тiзбесiн халықаралық құқық нормаларына және Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасының Президентi белгiлейдi.
Қазақстан Республикасының жерге (су бетiнде) қарап Қазақстанның халықаралық шарттары негiзiнде шекараны редемаркациялау ретiнде жүргiзiлген Мемлекеттiк шекарасының өтуiн дәлелдей түсуi туралы құжаттар Қазақстан Республикасы Парламентiнiң бекiтуiне жатады;
Ескерту. 5-бапқа өзгерту енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 31-1, 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 6. Обозначение государственной границы Республики Казахстан
Государственная граница Республики Казахстан на местности обозначается ясно видимыми пограничными знаками.
Сноска. Слова "Кабинетом Министров" заменены на "Правительством" на основании Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья с изменениями, внесенными Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
3. РЕЖИМ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ГРАНИЦЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 7. Режим Государственной границы Республики Казахстан
Режимом Государственной границы Республики Казахстан является порядок пересечения Государственной границы Республики Казахстан, плавания и пребывания казахстанских и иностранных невоенных судов, военных кораблей в казахстанской части вод пограничных рек и иных водоемов, их захода и пребывания в территориальных водах (море), а также во внутренних водах Республики Казахстан, содержания Государственной границы Республики Казахстан, ведения различных работ, промысловой, исследовательской, изыскательской и иной деятельности на Государственной границе Республики Казахстан. Режим Государственной границы Республики Казахстан определяется законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Статья в редакции Закона РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 8. Содержание государственной границы Республики Казахстан
Содержание государственной границы Республики Казахстан осуществляется в соответствии с актами о демаркации государственной границы и другими документами, определяющими ее прохождение на местности.
Порядок содержания государственной границы Республики Казахстан, не установленный международными договорами Республики Казахстан, определяется Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Статья 8 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
Статья 9. Пересечение Государственной границы Республики Казахстан
1. Железнодорожное, автомобильное, морское, воздушное и иное сообщение через Государственную границу Республики Казахстан осуществляется в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
2. В пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан создаются контрольно-пропускные пункты Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, таможенных и других органов, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан.

6-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын көрсету
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын жерiне қарап белгiлеу айқын көрiнетiн шекара белгiлерiмен көрсетiледi.
Ескерту. 6-бапқа өзгерту енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
3. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТIК ШЕКАРАСЫНЫҢ
ТӘРТIБI
7-бап. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының режимі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының режимі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өту, қазақстандық және шетелдік әскери емес кемелер мен әскери корабльдердің шекаралық өзендер мен өзге де су қоймаларының қазақстандық бөлігінде жүзу және тұру, олардың Қазақстан Республикасы аумақтық суларына (теңізге), сондай-ақ ішкі суларына кіру және тұру, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын ұстау, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында әртүрлі жұмыстарды, кәсіпшілік, зерттеу, іздестіру және өзге де қызметті жүргізу тәртібі болып табылады. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының режимі Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен айқындалады.
Ескерту. 7-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
8-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын ұстау
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын ұстау Мемлекеттiк шекараны демаркациялау туралы актiлерге және оның жер бетiнде өтуiн айқындайтын басқа да құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгiленбеген Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасын ұстау тәртiбiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi белгiлейдi.
9-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан өту
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы темiр жол, автомобиль, теңiз, әуе қатынасы мен өзге де қатынас Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң, кеден органдарының және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында бақылауды жүзеге асыратын басқа да органдардың бақылау-өткiзу пункттерi құрылады.

3. Невоенные суда и военные корабли пересекают Государственную границу Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Воздушные суда пересекают Государственную границу Республики Казахстан в специально выделенных воздушных коридорах входа (выхода) в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Пролет Государственной границы Республики Казахстан вне воздушных коридоров допускается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Слова "Кабинетом Министров" заменены на "Правительством" на основании Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья 9 в новой редакции - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; с татья с изменениями, внесенными Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 10. Вылет (выход), посадка (заход) невоенных воздушных (морских) судов
Вылет казахстанских и иностранных воздушных судов из Республики Казахстан, а также посадка в Республике Казахстан производятся в аэропортах (на аэродромах), открытых для международных полетов, где имеются контрольно-пропускные пункты Пограничной службы Комитета национальной безопасности и таможенные органы. Иной порядок вылета и посадки воздушных судов допускается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Иностранные невоенные суда могут заходить на рейды и в порты Республики Казахстан, открытые для захода таких судов. Перечень открытых для захода иностранных невоенных судов рейдов и портов, порядок захода и пребывания в них - производства грузовых и пассажирских операций, сообщения судов с берегов, схода на берег членов экипажа судна, посещение судов лицами, не являющимися членами экипажа судна, и другие правила, связанные с заходом иностранных невоенных судов во внутренние воды и порты Республики Казахстан, в казахстанскую часть вод пограничных рек и иных водоемов и пребыванием в этих водах, устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
Иностранные невоенные суда и военные корабли во время плавания и пребывания в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан обязаны соблюдать правила радиосвязи, навигационные, портовые, таможенные, экологические, санитарные и иные правила. Иностранные невоенные суда и военные корабли в случае вынужденного захода в территориальные воды (море), внутренние воды Республики Казахстан или в случае вынужденного несоблюдения правил плавания и пребывания в этих водах обязаны немедленно сообщить об этом администрации ближайшего порта Республики Казахстан.
Любая промысловая, исследовательская и изыскательская деятельность иностранных летательных аппаратов, невоенных судов и военных кораблей в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан запрещается, за исключением случаев, когда такая деятельность осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или на основании международных договоров Республики Казахстан.
В территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан решением государственных органов Республики Казахстан могут быть установлены районы, в которых временно запрещается плавание и пребывание казахстанских и иностранных невоенных судов и военных кораблей.
Об определении таких районов объявляется в установленном порядке.
Запрещаются:
заход иностранных судов и казахстанских судов загранплавания в порты Республики Казахстан, посадка иностранных и казахстанских воздушных судов в аэропортах (на аэродромах) Казахстана, в которых отсутствуют пункты пропуска через границу;
выход (вылет) из таких портов (аэропортов, аэродромов), не открытых Правительством Республики Казахстан для международных сообщений, казахстанских морских, речных и воздушных судов (кораблей) для следования за границу; остановка транспортных средств, высадка людей, выгрузка предметов и животных вне пунктов пропуска;
спуск на воду плавающих средств, подъем в воздух летательных аппаратов с транспортных средств и прием их на транспортные средства, нахождение средств в подводном положении, подход их к казахстанским берегам, ведение морского (речного) промысла при следовании от границы в пункты пропуска через границу и обратно;
осуществление других действий, запрещенных законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
Исключением из этих правил являются случаи вынужденного пересечения границы при стихийных бедствиях, катастрофах и авариях, проводке судов, кораблей во льдах, а также при оказании помощи людям, судам, летательным аппаратам, находящимся в опасности или терпящим бедствие.
При вынужденных посадках (заходах) казахстанских и иностранных воздушных (морских) судов в непредусмотренных местах пограничный контроль осуществляют органы национальной безопасности Республики Казахстан, а таможенный контроль - таможенные органы совместно с администрацией аэропортов (аэродромов), морских и речных портов с уведомлением ближайших частей (подразделений) пограничного контроля Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В названии статьи слова "влет (вход)" заменены словами "посадка (заход)", часть третья дополнена словом "экологические" - Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья 10 с изменениями и дополнениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.

3. Әскери емес кемелер мен әскери корабльдер Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өтедi.
4. Әуе кемелерi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес арнайы бөлiнген ұшып кiретiн (ұшып шығатын) әуе дәлiздерi арқылы ұшып өтедi. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан әуе дәлiздерiнен тыс ұшып өтуге Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жол берiледi.
Ескерту. 9-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, өзгерту енгізілді - 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
10-бап. Әскери емес әуе (теңiз) кемелерiнiң ұшып шығуы (кетуi), келiп қонуы (кiруi)
Қазақстандық және шетелдiк әуе кемелерiнiң Қазақстан Республикасынан ұшып шығуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасына келiп қонуы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң бақылау-өткiзу пункттерi және кеден органдары бар әуежайларда (аэродромдарда) жүзеге асырылады. Әуе кемелерiнiң ұшып шығуы мен келiп қонуының өзге тәртiбiне Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жол берiледi.
Шетелдiк әскери емес кемелер Қазақстан Республикасының мұндай кемелердiң келуi үшiн ашық рейдiлерi мен порттарына келiп кiре алады. Шетелдiк әскери емес кемелердiң кiруiне ашық рейдiлер мен порттардың тiзбесi, ондай порттарға кiру және оларда болу тәртiбi - жүк және жолаушы операцияларын жүргiзу, кемелердiң жағалаумен хабарласу, кеме экипажы мүшелерi болып табылмайтын адамдардың бару тәртiбi, шетелдiк әскери емес кемелердiң Қазақстан Республикасының iшкi сулары мен порттарына, шекаралық өзендер мен өзге де су қоймалары суларының қазақстандық бөлiгiне кiруiне және осы суларда болуына байланысты басқа да ережелер Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленедi.
Шетелдiк әскери емес кемелер мен әскери корабльдер Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен iшкi суларында жүзген және болған кезiнде радио байланысы, навигациялық, порт, кеден экологиялық, санитарлық ережелердi және өзге де ережелердi сақтауға мiндеттi. Шетелдiк әскери емес кемелер мен әскери корабльдер Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзiне), iшкi суларына кiруге мәжбүр болған ретте немесе бұл суларда жүзу мен болу ережелерiн сақтамауға мәжбүр болған ретте бұл жөнiнде Қазақстан Республикасының ең таяудағы портының әкiмшiлiгiне дереу хабарлауға мiндеттi.
Шетелдiк ұшу аппараттарының, әскери емес кемелер мен әскери корабльдердiң Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен iшкi суларындағы кез келген кәсiпшiлiк, зерттеу және iздестiру қызметiне тыйым салынады, бұған Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негiзiнде жүзеге асырылатын қызмет реттерi кiрмейдi.
Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен iшкi суларында Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының шешiмiмен қазақстандық және шетелдiк әскери емес кемелер мен әскери корабльдердiң жүзуiне және болуына уақытша тыйым салынатын аудандар белгiленуi мүмкiн.
Мұндай аудандарды белгiлеу туралы белгiленген тәртiппен хабарланады.
Мыналарға тыйым салынады:
шекара арқылы өткiзу пункттерi жоқ Қазақстан Республикасы порттарына шетелдiк кемелер мен шетелде жүзетiн қазақстандық кемелердiң кiруiне, шетелдiк және қазақстандық әуе кемелерiнiң Қазақстан әуежайларына (аэродромдарына) қонуына;
Қазақстан Республикасының Үкiметi халықаралық қатынас үшiн ашпаған мұндай порттардан (әуежайлардан, аэродромдардан), шетелге бару үшiн қазақстандық теңiз, өзен және әуе кемелерiнiң (корабльдерiнiң) шығуына (ұшып кетуiне); көлiк құралдарының тоқтауына, өткiзу пункттерiнен тыс жерде адамдарды түсiруге, заттар мен хайуандарды түсiруге;
жүзетiн құралдарды суға түсiруге, көлiк құралдары бар ұшу аппараттарын аспанға көтеруге және оларды көлiк құралдарына қабылдауға, құралдардың су асты жағдайында болуына, олардың Қазақстан жағалауына жақындап келуiне, шекара арқылы шекарадан өткiзу пункттерiне бет алған кезде, және керi қайтқан жағдайда теңiз (өзен) кәсiпшiлiгiн жүргiзуге;
Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен тыйым салынған басқа да iс-қимылды жүзеге асыруға.
Бұл ережелерде дүлей кесапаттар, апаттар мен авариялар кезiнде кемелердi, корабльдердi мұз арасынан өткiзу кезiнде, сондай-ақ қауiп төнген немесе апатқа ұшыраған адамдарға, кемелерге, ұшу аппараттарына жәрдем көрсеткен кезде амалсыздан шекарадан өткен реттер кiрмейдi.
Қазақстандық және шетелдiк әуе (теңiз) кемелерi көзделмеген жерлерге амалсыз қонған (кiрген) кезде шекаралық бақылауды - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк органдары, ал кедендiк бақылауды кеден органдары әуежайлардың (аэродромдардың), теңiз және өзен порттарының әкiмшiлiгiмен бiрлесiп, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң ең жақын шекаралық бақылау бөлiмдерi (бөлiмшелерi) мен Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк органдарына хабарлай отырып, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.
Ескерту. 10-бапқа өзгерту енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 31-1 Заңымен.
Ескерту. 10-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі N 338 Заңымен.

Статья 11. Контроль при пересечении Государственной границы Республики Казахстан
Лица, транспортные средства, грузы и товары при пересечении Государственной границы Республики Казахстан подлежат пограничному, таможенному и другим видам контроля, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Слова "Кабинетом Министров" заменены на "Правительством" на основании Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья 11 в новой редакции - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
Статья 11-1. Пограничный контроль в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан
Пограничный контроль осуществляется путем:
проверки документов на право пересечения Государственной границы Республики Казахстан в целях установления законных оснований на право въезда (выезда) в Республику Казахстан (из Республики Казахстан) граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства;
досмотра транспортных средств, грузов и товаров;
войсковых, режимных, оперативных и административных действий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 11-1 дополнена Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 12. Пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров через Государственную границу Республики Казахстан
1. Пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров через Государственную границу Республики Казахстан осуществляется в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, установленных законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
2. Пропуск лиц, следующих через Государственную границу Республики Казахстан, осуществляется частями и подразделениями пограничного контроля Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по документам, предоставляющим право пересечения Государственной границы Республики Казахстан.
Лица, прибывшие в пункт пропуска и не имеющие оснований для пропуска через границу, при въезде в Республику Казахстан не подлежат пропуску через Государственную границу Республики Казахстан и возвращаются в страну, откуда они прибыли, или в страну своего гражданства в соответствии с международными договорами, участниками которых является Республика Казахстан.
Лица, выезжающие из Республики Казахстан, подлежат пропуску через границу при наличии документов, предоставляющих право пересечения Государственной границы Республики Казахстан.
Иностранцам и лицам без гражданства, прибывшим в пункт пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, может быть отказано в пересечении границы в случаях:
отсутствия документов, предоставляющих право пересечения Государственной границы Республики Казахстан;
если ранее в отношении данного лица применялись меры административного выдворения с территории Республики Казахстан;
наличия соответствующих ограничений в отношении данного лица от уполномоченных органов Республики Казахстан.

11-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан өтетiн кездегi бақылау
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан өтетiн кезде адамдар, көлiк құралдары, жүктер мен тауарлар шекара, кеден және Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген басқа да бақылау түрлерiнен өткiзiлуге тиiс.
Ескерту. 11-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі N 338 Заңымен.
11-1-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттеріндегі шекаралық бақылау
Шекаралық бақылау:
Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасына кіруге (шығуға) құқық берудің заңды негіздерін белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өтуге құқық беретін құжаттарды тексеру;
көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды қарап тексеру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әскери, режимдік, жедел және әкімшілік әрекеттер жасау арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-бап. Адамдарды, көлiк құралдарын, жүктердi және тауарларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы адамдарды, көлiк құралдарын, жүктер мен тауарларды өткiзу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгiленген Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өтетін адамдарды өткізуді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге құқық беретін құжаттар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің шекаралық бақылау бөлімдері мен бөлімшелері жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасына келуі кезінде өткізу пунктіне келген және шекара арқылы өтуге негіздемесі жоқ адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілмейді және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес өздері келген елге немесе өзі азаматтығын алған елге кері қайтарылады.
Қазақстан Республикасынан кететін адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге құқық беретін құжаттары болған кезде шекара арқылы өткізілуге тиіс.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктіне келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге құқық беретін құжаттары болмаса;
егер бұрын осы адамға қатысты Қазақстан Республикасының аумағынан әкімшілік шығарып жіберу шаралары қолданылса;
осы адамға қатысты Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарынан тиісті шектеулер болған жағдайларда, шекарадан өткізуден бас тартылады.

3. Пропуск транспортных средств, грузов и товаров через Государственную границу Республики Казахстан осуществляется таможенными и другими государственными органами совместно с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. В соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, может быть установлен иной порядок пропуска лиц, транспортных средств, грузов, товаров через Государственную границу Республики Казахстан.
Сноска. Статья 12 в новой редакции - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; статья с изменениями, внесенными Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 13. Порядок осуществления хозяйственной деятельности на государственной границе Республики Казахстан
Ведение на Государственной границе Республики Казахстан гражданами Казахстана, иностранцами, лицами без гражданства хозяйственной, промысловой, исследовательской, изыскательской и иной, в том числе совместной, деятельности производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан и осуществляется таким образом, чтобы обеспечивался надлежащий порядок на Государственной границе Республики Казахстан.
Сноска. Слова "Кабинетом Министров" заменены на "Правительством" - на основании Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья 13 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 14. Нарушители режима государственной границы Республики Казахстан
Нарушителями режима государственной границы Республики Казахстан признаются:
лица, нарушившие порядок содержания государственной границы Республики Казахстан, ведения различных работ, промысловой, исследовательской, изыскательской и иной деятельности на государственной границе;
лица, нарушившие порядок пересечения государственной границы Республики Казахстан при ведении различных работ, промысловой, исследовательской, изыскательской и иной деятельности на границе, осуществляющие контакты через государственную границу Республики Казахстан в неустановленном порядке;
казахстанские и иностранные невоенные суда и военные корабли, нарушившие порядок плавания и пребывания в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан и в казахстанской части вод пограничных рек и иных водоемов, ведущие различные работы, промысловую, исследовательскую, изыскательскую и иную деятельность на государственной границе Республики Казахстан;
иностранные невоенные суда и военные корабли, нарушившие порядок плавания и пребывания во внутренних водах и портах Республики Казахстан;
воздушные суда и другие летательные аппараты Республики Казахстан и сопредельных государств, нарушившие правила и порядок полетов при проведении аэрофотосъемок и иной деятельности на государственной границе Республики Казахстан.
Сноска. Статья 14 с изменениями и дополнениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.

3. Көлiк құралдарын, жүктердi және тауарларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзудi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен кеден органдары мен басқа да мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiмен бiрлесе отырып жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес адамдарды, көлiк құралдарын, жүктердi, тауарларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзудiң өзге де тәртiбi белгiленуi мүмкiн.
Ескерту. 12-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, өзгерту енгізілді - 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
13-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында шаруашылық қызметтi жүзеге асыру тәртiбi
Қазақстан азаматтары, шетелдiктер, азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында шаруашылық, кәсiпшiлiк, зерттеу, iздестiру және өзге де қызметтi, соның iшiнде бiрлескен қызметтi Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүргiзедi және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында тиiсiнше тәртiп қамтамасыз етiлетiндей етiп жүзеге асырады.
Ескерту. 13-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан
Республикасының 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
14-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы тәртiбiн бұзушылар
Мыналар Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасы тәртiбiн бұзушылар болып табылады:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын ұстану, Мемлекеттiк шекарада түрлi жұмыстар, кәсiпшiлiк, зерттеу, iздестiру және өзге қызмет жүргiзу тәртiбiн бұзған адамдар;
шекарада түрлi жұмыстар, кәсiпшiлiк, зерттеу, iздестiру және өзге қызмет жүргiзген кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан өту тәртiбiн бұзған, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы белгiленген тәртiпке жатпайтын қарым-қатынас жасаған адамдар;
Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңiзiнде) және iшкi суларында, шекаралық өзендер мен өзге де су қоймаларының қазақстандық бөлiгiнде жүзудiң және тұрудың тәртiбiн бұзған, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасында түрлi жұмыстар, кәсiпшiлiк, зерттеу, iздестiру және өзге қызмет жүргiзушi қазақстандық және шетелдiк әскери емес кемелер мен әскери корабльдер;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында аэрофотосуретке түсiрген және өзге қызмет атқарған кезде ұшу ережесi мен тәртiбiн бұзған Қазақстан Республикасының және шектес мемлекеттердiң әуе кемелерi мен басқа да ұшу аппараттары.
Ескерту. 14-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен.

Статья 15. Нарушители государственной границы Республики Казахстан
Нарушителями государственной границы Республики Казахстан являются:
лица, пересекшие или пытающиеся пересечь государственную границу Республики Казахстан любым способом вне пунктов пропуска через государственную границу Республики Казахстан или в пунктах пропуска через нее, но с нарушением установленных правил ее пресечения;
лица, проникшие или пытающиеся проникнуть на иностранные или казахстанские транспортные средства заграничного следования с целью незаконного выезда из Республики Казахстан;
иностранные невоенные суда и военные корабли, зашедшие в территориальные воды (море) или внутренние воды Республики Казахстан, а также в казахстанскую часть вод пограничных рек и иных водоемов в нарушение установленных правил захода в эти воды. Иностранные подводные лодки и другие подводные транспортные средства являются нарушителями государственной границы Республики Казахстан и в тех случаях, когда они пересекают государственную границу Республики Казахстан в подводном положении или находятся в этом положении во время плавания и пребывания в водах Республики Казахстан;
воздушные суда и другие летательные аппараты, пересекшие государственную границу Республики Казахстан без соответствующего разрешения или совершившие иные нарушения правил перелета через государственную границу Республики Казахстан.
Нарушением государственной границы Республики Казахстан является также пересечение ее любыми другими техническими и иными средствами без надлежащего на то разрешения или в нарушение установленного порядка.
Сноска. Статья 15 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 16. Пограничные представители Республики Казахстан
Для решения вопросов, связанных с поддержанием режима государственной границы Республики Казахстан взаимного обмена информацией об обстановке, а также для урегулирования пограничных инцидентов на определенных участках Государственной границы Республики Казахстан из числа офицеров Пограничной службы Комитета национальной безопасности в установленном порядке назначаются пограничные представители Республики Казахстан.
Пограничные представители Республики Казахстан руководствуются законодательством Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан.
Не урегулированные пограничными представителями вопросы разрешаются по дипломатическим каналам.
Сноска. Статья 16 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.

15-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын бұзушылар
Мыналар Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын бұзушылар болып табылады:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнен тыс немесе өткiзу пункттерiнде солар арқылы, бiрақ шекарадан өтудiң белгіленген ережелерiн кез келген әдiспен бұзып өткен немесе өтуге тырысқан адамдар;
Қазақстан Республикасынан заңсыз кету мақсатымен шетелдiк және шетелге бара жатқан қазақстандық көлік құралдарына кiрген немесе кiруге тырысқан адамдар;
Қазақстан Республикасының аумақтық суларына (теңiзiне) немесе iшкi суларына, сондай-ақ шекаралық өзендер мен өзге де су қоймалары суларының қазақстандық бөлiгiне ондай суларға кiрудiң белгiленген ережелерiн бұзып кiрген шетелдiк әскери емес кемелер мен әскери корабльдер. Шетелдiк сүңгуiр қайықтар және су астында жүзетiн басқа да көлiк құралдары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан су астындағы жағдайда өткен ретте немесе Қазақстан Республикасының суларында жүзген және тұрған кезiнде осындай жағдайда болған ретте олар Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын бұзушылар болып табылады;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан тиiстi рұқсатсыз өткен немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы ұшып өтудiң ережелерiн басқаша бұзған әуе кемелерi мен басқа да ұшу аппараттары.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын басқа да кез келген техникалық немесе өзге де құралдармен тиiстi рұқсатсыз немесе белгiленген тәртiптi бұзып өту де оны бұзу болып табылады.
Ескерту. 15-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
16-бап. Қазақстан Республикасының шекарадағы өкiлдерi
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасының жағдайы туралы өзара ақпарат алмасу тәртiбiн сақтауға байланысты мәселелердi шешу үшiн, сондай-ақ шекаралық жанжалдарды реттеу үшiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының белгiлi бiр учаскелерiне Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң офицерлерi қатарынан белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының шекарадағы өкiлдерi тағайындалады.
Қазақстан Республикасының шекарадағы өкiлдерi Қазақстан
Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын басшылыққа алады.
Шекарадағы өкiлдер реттемеген мәселелер дипломатиялық арналар бойынша шешiледi.
Ескерту. 16-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен.

4. ПОГРАНИЧНЫЙ РЕЖИМ
Статья 17. Пограничная зона и пограничная полоса
В целях обеспечения на государственной границе Республики Казахстан надлежащего порядка Правительством Республики Казахстан устанавливаются пограничная зона и пограничная полоса.
Сноска. Слова "Кабинетом Министров" заменены на "Правительством" на основании Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан".
Статья 18. Пограничный режим, режимы территориальных вод (моря) и континентального шельфа Республики Казахстан
Сноска. Заголовок статьи в новой редакции - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
В пограничной зоне и пограничной полосе, территориальных водах (море) и на континентальном шельфе Республики Казахстан устанавливается пограничный режим, режимы территориальных вод (моря) и континентального шельфа Республики Казахстан, регламентирующий порядок въезда, временного пребывания, проживания, передвижения граждан, производства работ, учета и содержания на пристанях, причалах и в пунктах базирования самоходных и несамоходных судов и средств для передвижения по льду, их плавания и передвижения в территориальных водах (море) и во внутренних водах Республики Казахстан.
Предусмотренный частью первой настоящей статьи порядок учета и содержания самоходных и несамоходных судов и средств для передвижения по льду на пристанях, причалах и в пунктах базирования, их плавания и передвижения в территориальных водах (море) и внутренних водах Республики Казахстан, в казахстанской части вод пограничных рек и иных водоемов распространяется и на территорию соответствующей административно-территориальной единицы, прилегающей к Государственной границе Республики Казахстан или к охраняемому Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан побережью моря, где пограничная зона не установлена.
Промысловая, исследовательская, изыскательская и иная деятельность в территориальных водах (море) и на континентальном шельфе Республики Казахстан, в казахстанской части вод пограничных рек и иных водоемов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанная в части третьей настоящей статьи деятельность осуществляется в территориальных водах (море) и на континентальном шельфе Республики Казахстан с уведомлением Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а во внутренних водах Республики Казахстан, казахстанской части пограничных рек и иных водоемов - с их разрешения.
Сноска. Статья с изменениями внесенными Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья 18 с изменениями и дополнениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).

4. ШЕКАРАЛЫҚ ТӘРТIП
17-бап. Шекаралық аймақ және шекаралық өңiр
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында тиiстi тәртiптi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi шекаралық аймақ және шекаралық өңiр белгiлейдi.
Ескерту. 4, 6, 9, 11, 13 және 17-баптарда сөздер алмастырылды - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 31-1 Заңымен.
18-бап. Қазақстан Республикасының шекаралық тәртiбi және аумақтық сулары (теңiзi) мен континенттiк қайраңының тәртiптерi
Шекаралық аймақ пен шекаралық өңiрде, Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен континенттiк қайраңында, азаматтардың келу, уақытша болу, тұру, жүрiп-тұру тәртiбiн, жұмыстар жүргiзу, пристаньдарда, айлақтарда, өздiгiнен жүретiн және өздiгiнен жүрмейтiн кемелер мен мұз арқылы жүруге арналған құралдар тоқтай тұратын пункттерде есеп жүргiзу және ұстау, олардың Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен iшкi суларында жүзу және қозғалу тәртiбiн регламенттейтiн шекаралық тәртiп, Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен континенттiк қайраңының тәртiбiн белгiленедi.
Пристаньдарда, айлақтарда және тоқтайтын пункттерде өздiгiнен жүретiн, өздiгiнен жүрмейтiн кемелер мен құралдарды есепке алу мен ұстаудың, олардың Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен iшкi суларында, шекаралық өзендер мен басқа да су қоймалары суларының қазақстандық бөлiгiнде жүзуi мен қозғалуының осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген тәртiбi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасына iргелес жатқан тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағына да немесе шекаралық аймақ белгiленбеген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің Шекара қызметi күзететiн теңiз жағалауына да қолданылады.
Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңiзiнде) және континенттiк қайраңында, шекаралық өзендер және өзге де су қоймалары суларының Қазақстанға қарайтын бөлiгiнде кәсiпшiлiк, зерттеу, iздестiру қызметтерi мен өзге де қызметтер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы баптың үшiншi бөлiгiнде аталған қызмет Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен континенттiк қайраңында - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне хабарлай отырып, ал Қазақстан Республикасының iшкi суларында, шекаралық өзендер мен өзге де су қоймаларының Қазақстанға қарайтын бөлiгiнде олардың рұқсатымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-бапқа өзгерту енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 31-1, 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 19. Въезд в пограничную зону и пограничную полосу
Въезд в пограничную зону граждан Республики Казахстан, не проживающих в ней постоянно, без разрешения органов внутренних дел если не установлен иной порядок, запрещается.
Въезд (проход) лиц в пограничную зону, на острова, расположенные в казахстанской части вод пограничных рек и иных водоемов, для жителей пограничных районов Республики Казахстан осуществляется по документам, удостоверяющим личность.
Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, следующие в служебные командировки, лечебные учреждения, дома отдыха, на туристические базы, въезжают в пограничную зону по командировочным удостоверениям и путевкам при наличии документов, удостоверяющих личность. Документами на право въезда также являются служебные предписания, проходные свидетельства, отпускные билеты военнослужащих; депутаты Парламента и маслихатов и должностные лица, которым подведомственна данная территория - по удостоверениям депутата Парламента и маслихата или служебным удостоверениям. Разрешение на въезд, временное пребывание, проживание и производство работ в пограничной полосе дает Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Иностранцы и лица без гражданства въезжают в пограничную зону по пропускам, выдаваемым органами внутренних дел Республики Казахстан, если иное не предусмотренно международными договорами Республики Казахстан.
Сноска. Часть третья статьи 19 с изменениями внесенными Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты РК"; статья 19 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; от 20 декабря 2004 г. N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).
Статья 20. Производство хозяйственной, промысловой, исследовательской, изыскательской и иной деятельности, а также проведение массовых общественно-политических, культурных и других мероприятий в непосредственной близости от Государственной границы Республики Казахстан
С Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан заинтересованные лица согласовывают место, время, количество участников, проводимых на суше, море, пограничных реках (ручьях), континентальном шельфе, территориальных водах (море) и внутренних водах и иных водоемах вблизи Государственной границы:
хозяйственных и иных работ, связанных с пользованием земель, лесов, ведением горного дела, геологическими изысканиями;
работ по возведению и эксплуатации гидросооружений и другим видам водопользования;
охоты, рыболовства, другой промысловой, исследовательской, изыскательской и иной деятельности;
общественно-политических, культурных и иных массовых мероприятий вне населенных пунктов.
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывает уведомительный порядок проведения таких работ или мероприятий.
Сноска. Статья в редакции Закона РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).

19-бап. Шекаралық аймақ пен шекаралық өңiрге бару
Егер басқа тәртiп белгiленбесе, шекаралық аймақта тұрақты тұрмайтын Қазақстан Республикасы азаматтарының iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз бұл аймаққа кiруiне тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы шекаралық аудандарының тұрғындары үшiн адамдардың шекаралық аймаққа, шекаралық өзендер мен басқа да су қоймаларының қазақстандық бөлiгiнде орналасқан аралдарға баруы (өтуi) жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша жүзеге асырылады.
Қызметтiк iссапарларға, емделу мекемелерiне, демалыс үйлерiне, туристiк базаларға баратын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдiктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдар шекаралық аймаққа жеке басын куәландыратын құжаттары болған жағдайда iссапар куәлiктерi мен жолдамалары бойынша бара алады. Сондай-ақ әскери қызметшiлердiң қызмет қағаздары, өту куәлiктерi, өту билеттерi баруға құқық беретiн құжаттар болып табылады, Парламент пен мәслихаттар депутаттары және сол аумақ қарауына жататын лауазымды адамдар - Парламент пен мәслихаттар депутатының куәлiктерi немесе қызмет куәлiктерi бойынша өтедi. Шекаралық аймаққа баруға, уақытша болуға, тұруға және жұмыстар жүргiзуге рұқсатты Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің Шекара қызметi бередi.
Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар шекаралық аймаққа, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары беретiн өткiзу қағаздары бойынша өтедi.
Ескерту. 19-бапқа өзгерiс енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 31-1 Заңымен, 2002.07.10. N 338 Заңымен, 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
20-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына тікелей жақын жерде шаруашылық, кәсіпшілік, зерттеу, іздестіру және өзге де қызметті жүргізу, сондай-ақ бұқаралық қоғамдық-саяси, мәдени және басқа да іс-шараларды өткізу
Мүдделі адамдар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен Мемлекеттік шекараға жақын жердегі құрлықта, теңізде, шекаралық өзендерде (бұлақтарда), континенттік қайраңда, аумақтық суларда (теңізде) және ішкі суларда және өзге де су қоймаларында:
жерді, ормандарды пайдалануға, тау-кен істерін, геологиялық іздестірулерді жүргізуге байланысты шаруашылық және өзге де жұмыстарды;
су шаруашылығы құрылыстарын салу мен пайдалануға және су пайдаланудың басқа да түрлеріне байланысты жұмыстарды;
аң аулауды, балық аулауды, басқа да кәсіпшілік, зерттеу, іздестіру және өзге де қызметті;
елді мекендерден тыс жерде қоғамдық-саяси, мәдени және өзге де бұқаралық іс-шараларды өткізу орнын, уақытын, қатысушылардың санын келіседі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі мұндай жұмыстардың немесе іс-шаралардың өткізілуін хабарлау тәртібін әзірлейді.
Ескерту. 20-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 21. Карантинная полоса
В целях недопущения переноса заразных болезней через Государственную границу Республики Казахстан по представлению уполномоченного государственного органа в области ветеринарии Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в зависимости от эпидемиологической и эпизоотической обстановки может быть запрещено содержание и выпас скота, принадлежащего организациям и гражданам, в полосе местности (карантинная полоса) вдоль Государственной границы Республики Казахстан. Исключение составляет содержание и выпас скота (домашних животных) граждан, проживающих (работающих) непосредственно у Государственной границы Республики Казахстан, а также подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности, дислоцированных в карантинной полосе.
Решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене принимают:
1) на территории двух и более областей - Правительство Республики Казахстан;
2) на территории области, района (города областного значения) - местный исполнительный орган области.
Ветеринарный режим карантинной полосы определяется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 21 с изменениями и дополнениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; от 20 декабря 2004 г. N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.); от 24.07.2009 N 190-IV (порядок введения в действие см. ст.2).
5. РЕЖИМ В ПУНКТАХ ПРОПУСКА ЧЕРЕЗ ГОСУДАРСТВЕННУЮ
ГРАНИЦУ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 22. Режим в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан
В интересах создания и поддержания условий для служебной деятельности контрольно-пропускных пунктов Пограничной службы Комитета национальной безопасности и таможенных органов в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан устанавливается режим, регламентирующий порядок пребывания и передвижения в этих пунктах лиц и транспортных средств, а также другой деятельности, связанной с пропуском через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров.
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан устанавливает в пунктах пропуска дополнительные режимные правила в целях исключения доступа в них посторонних лиц незаконного пересечения государственной границы Республики Казахстан.
Сноска. Статья 22 с изменениями, внесенными законами РК от 10 июля 2002 года N 338; от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
6. Полномочия Правительства Республики Казахстан, а также иных государственных органов Республики Казахстан в области регулирования вопросов Государственной границы
Республики Казахстан
Сноска. Название главы VI в редакции Закона республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты республики Казахстан"; в новой редакции - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338. Внесены изменения - от 20 декабря 2004 г. N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).

21-бап. Карантин өңiрi
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы жұқпалы аурулардың таралуына жол бермеу мақсатында ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің Шекара қызметi эпидемиологиялық және эпизоотикалық жағдайға байланысты Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының бойындағы жер өңiрiнде (карантин өңiрiнде) ұйымдар мен азаматтарға қарасты малды ұстауға және жаюға тыйым салуы мүмкiн. Тiкелей мемлекеттiк шекара маңында тұратын (жұмыс iстейтiн) азаматтардың, сондай-ақ карантин өңiрiнде орналасқан Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің Шекара қызметi бөлiмшелерiнiң малын (үй хайуанаттарын) ұстау мен бағу бұған кiрмейдi.
Карантин тәртiбiн енгiзе отырып карантин аймағын белгiлеу немесе оның күшiн жою туралы шешiмдердi:
1) екi немесе одан да көп облыстар аумағында - Қазақстан Республикасының Үкiметi;
2) облыс, аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында - облыстың жергiлiктi атқарушы органы қабылдайды.
Карантин белдеуiнiң ветеринарлық тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен айқындалады.
Ескерту. 21-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2009.07.24. N 190-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
5. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ШЕКАРАСЫ
АРҚЫЛЫ ӨТКIЗУ ПУНКТТЕРIНДЕГI ТӘРТIП
22-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi тәртiп
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi мен кеден органдарының бақылау өткiзу пункттерiнiң қызметiне жағдайлар жасау және оны қолдап отыру мүддесi үшiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерінде, осы пункттерде адамдар мен көлiк құралдарының болуын және жүрiп-тұруын, сондай-ақ адамдарды, көлiк құралдарын, жүктi және тауарларды Мемлекеттiк шекара арқылы өткiзуге байланысты басқа да қызметтi регламенттейтiн тәртiп белгiленедi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi өткiзу пункттерiнде бөгде адамдардың өтiп кетуiне жол бермеу және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан заңсыз өтiп кетуiне тыйым салу мақсатында қосымша тәртiп ережелерiн белгiлейдi.
Ескерту. 22-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
6. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮКІМЕТІНІҢ,СОНДАЙ-АҚ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӨЗГЕ ДЕ МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРЫНЫҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ШЕКАРАСЫ МӘСЕЛЕЛЕРІН
РЕТТЕУ САЛАСЫНДАҒЫ ӨКІЛЕТТІКТЕРІ
Ескерту. Тараудың тақырыбы өзгерді - ҚР 2004.12.20 N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.

Статья 23. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает и реализует меры, направленные на обеспечение защиты и охраны Государственной границы Республики Казахстан;
2) руководит деятельностью центральных и местных исполнительных органов в области обеспечения защиты и охраны Государственной границы Республики Казахстан;
3) утверждает перечень географических точек для определения внешних пределов территориальных вод (моря) с указанием основных геодезических данных;
4) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан определяет формы и размеры пограничных знаков, их описание и порядок установки;
5) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан утверждает пункты пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, порядок их открытия, функционирования и закрытия;
6) устанавливает режим в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, обеспечивает меры по созданию условий пограничного, таможенного и других видов контроля;
7) по представлению Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан устанавливает порядок ведения всех видов хозяйственной, промысловой, исследовательской, изыскательской и иной деятельности на Государственной границе Республики Казахстан;
8) устанавливает пограничную зону и пограничную полосу;
9) устанавливает пограничный режим , в том числе режимы территориальных вод (моря) и континентального шельфа Республики Казахстан;
10) устанавливает карантинную полосу и вводит карантинный режим в соответствии с законодательством Республики Казахстан; P092270
11) издает нормативные правовые акты по вопросам обеспечения защиты и охраны Государственной границы Республики Казахстан;
12) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Статья 23 в редакции Закона РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст. 2); с изменением, внесенным Законом РК от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011).
Статья 24. Компетенция государственных органов Республики Казахстан
1. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан:
1) обеспечивает защиту интересов личности, общества и государства на Государственной границе Республики Казахстан в общей системе обеспечения безопасности государства;

23-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды және күзетуді қамтамасыз етуге бағытталған шараларды әзірлеп, іске асырады;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды және күзетуді қамтамасыз ету саласындағы қызметіне басшылық жасайды;
3) негізгі геодезиялық деректерді көрсете отырып, аумақтық сулардың (теңіздің) сыртқы шегін айқындау үшін географиялық нүктелердің тізбесін бекітеді;
4) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шекара белгілерінің нысандары мен көлемін, олардың сипаттамасын және орнату тәртібін айқындайды;
5) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерін, олардың ашылу, жұмыс істеу және жабылу тәртібін бекітеді;
6) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде режим орнатады, шекаралық, кедендік және басқа да бақылау түрлеріне жағдай жасау жөніндегі шараларды қамтамасыз етеді;
7) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында шаруашылық, кәсіпшілік, зерттеушілік, іздестіру және өзге де қызметтің барлық түрін жүргізу тәртібін белгілейді;
8) шекаралық аймақ пен шекаралық белдеуді белгілейді;
9) шекаралық режимді, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумақтық суларының (теңізінің) және континенттік қайраңының режимін белгілейді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес карантиндік белдеуді белгілеп, карантиндік режимді енгізеді; P092270
11) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды және күзетуді қамтамасыз ету мәселелері бойынша нормативтік құжаттық актілерді шығарады;
12) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
Ескерту. 23-бап жаңа редакцияда - ҚР 2007.12.19 N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 2011.07.05 N 452-IV (2011.10.13 қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
24-бап. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының құзыреті
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - 2011.07.05 N 452-IV (2011.10.13 қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi:
1) мемлекет қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң жалпы жүйесiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында жеке адамның, қоғам мен мемлекеттiң мүдделерiн қорғауды қамтамасыз етедi;

2) осуществляет анализ и прогнозирование политической, социально-экономической и криминогенной обстановки на каналах международных сообщений, а также кризисных ситуаций в сопредельных государствах, могущих затронуть безопасность Республики Казахстан на Государственной границе Республики Казахстан;
3) ведет предварительное следствие по уголовным делам о нарушениях Государственной границы Республики Казахстан. Принимает участие в выяснении обстоятельств правонарушений и проверке лиц, задержанных на Государственной границе Республики Казахстан, в том числе и в административном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) осуществляет оперативное руководство Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, которая непосредственно обеспечивает охрану и защиту Государственной границы Республики Казахстан;
5) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
2. Министерство иностранных дел Республики Казахстан:
1) оформляет документы на право пересечения Государственной границы Республики Казахстан гражданам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства;
2) информирует руководство Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан об изменениях в пограничной и визовой политике сопредельных государств в отношении Республики Казахстан, порядке пропуска через государственные границы в других государствах, о проведении делимитации и демаркации государственных границ с сопредельными государствами;
3) разрешает в дипломатическом порядке инциденты на Государственной границе Республики Казахстан, не урегулированные пограничными представителями Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2-1. Уполномоченный орган, осуществляющий документирование и выдачу гражданам Республики Казахстан удостоверений личности и паспортов, формирует базу данных по похищенным, утраченным удостоверениям личности и паспортам граждан Республики Казахстан и информирует о них Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а также выполняет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.

2) халықаралық қатынас арналарында саяси, әлеуметтiк-экономикалық және қылмыстық жағдайды, сондай-ақ шектес мемлекеттердегi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында Қазақстан Республикасының қауiпсiздiгiне қатысты болуы мүмкiн дағдарысты жағдайларды талдап, болжам жасауды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын бұзу жөнiндегi қылмыстық iстер бойынша алдын ала тергеу жүргiзедi. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында ұсталған адамдардың құқық бұзуының мән-жайларын анықтауға және тексеруге, оның iшiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкiмшiлiк тәртiппен де қатысады;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету мен қорғауды тiкелей қамтамасыз ететiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне оралымды басшылықты жүзеге асырады;
5) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан өтуге құқық беретiн құжаттарды ресiмдейдi;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң басшылығына Қазақстан Республикасына қатысты шектес мемлекеттердiң шекара және виза саясатындағы, басқа мемлекеттердегi мемлекеттiк шекара арқылы өту тәртiбiндегi өзгерiстер туралы, шектес мемлекеттермен мемлекеттiк шекараны делимитизациялау мен демаркациялаудың жүргiзiлуi туралы хабарлап отырады;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң шекаралық өкiлдерi реттемеген жанжалдарды дипломатиялық тәртiппен шешедi;
4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2-1. Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыруды және оларға жеке куәлiк пен паспорт берудi жүзеге асыратын уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы азаматтарының ұрлатқан, жоғалтқан жеке куәлiктерi мен паспорттары бойынша деректер қорын қалыптастырады және олар туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне хабарлайды, сондай-ақ осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды орындайды.

3. Министерство внутренних дел Республики Казахстан:
1) оформляет документы на право въезда в пограничную зону гражданам Республики Казахстан, не проживающим в ней постоянно, иностранцам и лицам без гражданства;
2) совместно с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечивает соблюдение правил пограничного режима;
3) информирует Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о состоянии правопорядка в приграничных районах Республики Казахстан, лицах, покинувших местожительство при неизвестных обстоятельствах, преступных группах и лицах, имеющих противоправные устремления в отношении Государственной границы Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
4) оказывает содействие Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в розыске лиц, нарушивших Государственную границу Республики Казахстан и ее режим, режим в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, в выяснении и проверке обстоятельств правонарушений, совершенных гражданами на Государственной границе Республики Казахстан;
5) по представлению Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан временно ограничивает или запрещает доступ граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства на отдельные участки местности или объекты, расположенные в пограничной зоне (полосе), во время возникших чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, пограничного поиска нарушителей границы, отражения вооруженного вторжения или массовых переходов граждан сопредельного государства на территорию Республики Казахстан;
6) участвует в правовом воспитании населения приграничных районов Республики Казахстан, совместно с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан осуществляет профилактику правонарушений на Государственной границе Республики Казахстан и в пунктах пропуска через нее;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
3-1. Уполномоченный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области транспорта, координацию и регулирование деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан, оказывает контролирующим органам в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан содействие по обеспечению функционирования пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, а также выполняет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
1) Қазақстанда үнемi тұрмайтын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға шекаралық аймаққа кiруге құқық беретiн құжаттарды ресiмдейдi;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiмен бiрлесiп, шекаралық тәртiп ережелерiнiң сақталуын қамтамасыз етедi;
3) Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аудандарындағы құқық тәртiбiнiң жай-күйi, тұрғылықты жерiнен белгiсiз мән-жайларда кетiп қалған адамдар, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне қатысты құқыққа қарсы ниеттерi бар қылмысты топтар мен адамдар туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне хабарлап отырады;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын және оның тәртiбiн, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi тәртiптi бұзған адамдарды iздестiруде, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында азаматтар жасаған құқық бұзушылықтың мән-жайларын анықтау мен тексеруде жәрдемдеседi;
5) туындаған табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар, шекара бұзушыларды шекарада iздестiру, шектес мемлекеттер азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағына қарулы басып кiруiне немесе жаппай өтуiне тойтарыс беру кезiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң ұсынуы бойынша шекаралық аймақтағы (өңiрдегi) жекелеген жер учаскелерiне немесе объектiлерге Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың баруын уақытша шектейдi немесе баруына тыйым салады;
6) Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аудандарының халқына құқықтық тәрбие беруге қатысады, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiмен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасында және ол арқылы өткiзу пункттерiнде құқық бұзушылықтың алдын алуды жүзеге асырады;
7) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-1. Көлiк саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды, Қазақстан Республикасы көлiк кешенiнiң қызметiн үйлестiру мен реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi бақылаушы органдарға Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жөнiнде жәрдемдеседi, сондай-ақ осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды орындайды.

4. Министерство обороны Республики Казахстан:
1) организует и обеспечивает охрану и защиту воздушного пространства Республики Казахстан;
2) обеспечивает участие Вооруженных Сил Республики Казахстан в защите и обороне Государственной границы Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
5. Таможенные органы Республики Казахстан осуществляют контроль в отношении следующих через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Иные государственные органы Республики Казахстан в пределах своих полномочий оказывают Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан содействие в обеспечении охраны и защиты Государственной границы Республики Казахстан, ее режима и режима пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, территориальных вод (моря) и континентального шельфа Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 24 в редакции Закона РК от 10.07.2002 N 338; с изменениями, внесенными законами РК от 20.12.2004 N 13 (вводится в действие с 01.01.2005); от 19.12.2007 N 11 (порядок введения в действие см. ст. 2); от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011).
Статья 25. Основные права Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан
Силы воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан имеют право:
использовать имеющиеся в войсках средства для опознавания воздушных судов и других летательных аппаратов в воздушном пространстве Республики Казахстан и воздушном пространстве за пределами Республики Казахстан при возникновении угрозы незаконного пересечения или незаконного пересечения государственной границы;
в необходимых случаях привлекать в установленном порядке силы и средства других видов вооруженных сил и государственных органов для выяснения обстановки в воздушном пространстве и принятия мер по предупреждению или прекращению незаконного пересечения государственной границы;
полностью запрещать или ограничивать полеты воздушных судов и других летательных аппаратов в отдельных районах воздушного пространства Казахстана при возникновении угрозы незаконного пересечения государственной границы;
принимать меры к посадке на территории Республики Казахстан воздушных судов и других летательных аппаратов, незаконно пересекших государственную границу и нарушивших порядок использования воздушного пространства Казахстана;
приглашать членов экипажей воздушных судов и других летательных аппаратов, незаконно пересекших государственную границу, в подразделения Вооруженных Сил Республики Казахстан или иные места для выяснения обстоятельств незаконного пересечения границы и передачи их органам дознания и следствия, если иное не предусмотрено международными договорами;
пресекать полеты нарушителей государственной границы.
Сноска. Статья 25 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.

4. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi:
1) Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн күзетудi және қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасының күзетi мен қорғанысына қатысуын қамтамасыз етедi;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
5. Қазақстан Республикасының кеден органдары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өтетiн адамдарға, көлiк құралдарына, жүктер мен тауарларға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бақылау жасауды жүзеге асырады.
6. Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттiк органдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен өз өкiлеттiктерi шегiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету мен қорғауды, оның тәртiбiн және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнiң, Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен континенттiк қайраңының тәртiбiн қамтамасыз етуге жәрдем көрсетедi.
Ескерту. 24-бап жаңа редакцияда - ҚР 2002.07.10 N 338, өзгерту енгiзiлдi - 2004.12.20 N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2007.12.19 N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2011.07.05 N 452-IV (2011.10.13 қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
25-бап. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi Әуе қорғанысы күштерiнiң негiзгi құқықтары
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Әуе қорғанысы күштерi:
Мемлекеттiк шекарадан заңсыз өтiп кету қаупi туған кезде немесе заңсыз өтiп кеткен кезде Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде және Қазақстан Республикасынан тыс әуе кеңiстiгiнде әуе кемелерi мен басқа да ұшу аппараттарын тану үшiн әскерлердегi құралдарды пайдалануға;
қажет болған жағдайларда белгiленген тәртiп бойынша әуе кеңiстiгiнде жағдайды анықтау және мемлекеттiк шекарадан заңсыз өтудiң алдын алу немесе тыйым салу жөнiнде шаралар қолдану үшiн қарулы күштердiң басқа түрлерi мен мемлекеттiк органдардың күштерi мен құралдарын тартуға;
Мемлекеттiк шекарадан заңсыз өтiп кету қаупi туған кезде әуе кемелерi мен басқа да ұшу аппараттарының Қазақстанның әуе кеңiстiгiнiң жекелеген аудандарында ұшуына толық тыйым салуға немесе оны шектеуге;
Мемлекеттiк шекарадан заңсыз өткен және Қазақстанның әуе кеңiстiгiн пайдалану тәртiбiн бұзған әуе кемелерi мен басқа да ұшу аппараттарын Қазақстан Республикасының аумағына қондыру жөнiнде шаралар қолдануға;
Мемлекеттiк шекарадан заңсыз өткен әуе кемелерi мен басқа да ұшу аппараттары экипаждары мүшелерiнiң шекарадан заңсыз өтiп кету мән-жайларын анықтау және, егер халықаралық шарттарда өзгеше көзделмеген болса, оларды анықтау және тергеу органдарына беру үшiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң бөлiмшелерiне немесе өзге де жерлерге шақыруға;
Мемлекеттiк шекараны бұзушылардың ұшуына тыйым салуға құқылы.
Ескерту. 25-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен.

Статья 26. Обязанности юридических лиц по вопросам Государственной границы Республики Казахстан
Юридические лица, их должностные лица вправе оказывать помощь Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Силам воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, таможенным и другим государственным органам в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в охране Государственной границы Республики Казахстан, исполнять их законные требования, представлять необходимую им информацию.
Сноска. Статья 26 в новой редакции - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
Статья 27. Обязанности и права граждан по вопросам Государственной границы Республики Казахстан
Граждане Республики Казахстан, а также находящиеся на территории Республики Казахстан иностранцы и лица без гражданства обязаны соблюдать установленные режим Государственной границы Республики Казахстан, режим пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, режимы территориальных вод (моря) и континентального шельфа Республики Казахстан, а также пограничный режим и исполнять законные требования Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и органов, осуществляющих контроль за соблюдением этих режимов, оказывать им содействие в решении этих задач.
Граждане Республики Казахстан могут на добровольных началах участвовать в охране Государственной границы Республики Казахстан в составе добровольных дружин по охране границы, а также в качестве внештатных сотрудников Пограничной службы Комитета национальной безопасности и в иных формах. Порядок привлечения граждан к охране государственной границы Республики Казахстан определяется Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Нормы, ограничивающие права и свободы граждан в пограничной зоне и полосе и в пунктах пропуска через государственную границу, подлежат обязательному опубликованию.
Сноска. Статья 27 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 28. Взаимодействие в охране Государственной границы Республики Казахстан Пограничной службы Комитета национальной безопасности, таможенных и других органов Казахстана с соответствующими органами иностранных государств
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, таможенные и другие органы, осуществляющие контроль по вопросам охраны Государственной границы Республики Казахстан, организуют и осуществляют взаимодействие с соответствующими органами иностранных государств в порядке, определяемом соглашениями с ними, заключенными на уровне государственных органов и основанными на международных договорах Республики Казахстан.
Сноска. Статья 28 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.

26-бап. Заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы мәселелерi бойынша мiндеттерi
Заңды тұлғалар, олардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Әуе қорғанысы күштерiне, кеден органдарына және басқа да мемлекеттiк органдарға Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзетуге көмек көрсетуге, олардың заңды талаптарын орындауға, оларға қажеттi ақпарат беруге құқылы.
Ескерту. 26-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен.
27-бап. Азаматтардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы мәселелерi бойынша мiндеттерi мен құқықтары
Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жүрген шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк шекарасының белгiленген тәртiбiн, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнiң тәртiбiн, Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңiзi) мен континенттiк қайраңының тәртiптерiн, сондай-ақ шекаралық тәртiптi сақтауға және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметi мен осы тәртiптiң сақталуын бақылауды жүзеге асыратын органдардың заңды талаптарын орындауға және оларға осы мiндеттердi орындауда жәрдем көрсетуге мiндеттi.
Қазақстан Республикасының азаматтары шекараны күзету жөнiндегi ерiктi жасақтардың құрамында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң штаттан тыс қызметкерлерi ретiнде және басқа түрлерде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзетуге ерiктiлiк негiзiнде қатыса алады. Азаматтарды Қазақстан Республикасының шекарасын күзетуге тартуды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі белгiлейдi.
Шекаралық аймақ пен өңiрде және Мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерiнде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын шектейтiн нормалар мiндеттi түрде жариялануға тиiс.
Ескерту. 27-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
28-бап. Қазақстан Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң, кеден және басқа органдарының, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзетудегi өзара iс-қимылы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы мәселелерi бойынша бақылауды жүзеге асырушы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi, кеден және басқа органдары шет мемлекеттердiң тиiстi органдарымен мемлекеттiк органдар деңгейiнде жасалған және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында негiзделген келiсiмдерiнде белгiленетiн тәртiп бойынша өзара iс-қимылды ұйымдастырып, жүзеге асырады.
Ескерту. 28-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен.

7. ПРАВОВАЯ ЗАЩИТА ВОЕННОСЛУЖАЩИХ И ДРУГИХ ГРАЖДАН,
УЧАСТВУЮЩИХ В ОХРАНЕ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ГРАНИЦЫ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 29. Правовая защита военнослужащих, участвующих в охране Государственной границы Республики Казахстан
Военнослужащие Пограничной службы Комитета национальной безопасности и Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан при выполнении возложенных на них обязанностей по охране государственной границы Республики Казахстан являются представителями государственной власти. Их требования обязательны для исполнения гражданами и должностными лицами.
Неповиновение требованиям военнослужащего, его оскорбление, сопротивление, угроза военнослужащему, насилие над ним или посягательство на его жизнь, здоровье, имущество, а также другие действия, препятствующие выполнению возложенных на военнослужащего обязанностей, влекут установленную законом ответственность.
Законодательством Республики Казахстан устанавливается правовая защита жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества членов семей военнослужащих от преступных посягательств, совершаемых в связи с выполнением военнослужащими служебного долга.
Сноска. Статья 29 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
Статья 30. Правовая защита граждан, участвующих в охране государственной границы Республики Казахстан
Противоправные действия в отношении граждан и членов их семей в связи с оказанием гражданами содействия Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в охране Государственной границы влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 30 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
8. ПРИМЕНЕНИЕ ОРУЖИЯ, БОЕВОЙ ТЕХНИКИ И СПЕЦИАЛЬНЫХ
СРЕДСТВ ПРИ ОХРАНЕ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ГРАНИЦЫ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 31. Применение оружия и боевой техники
Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Силы воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, осуществляя охрану государственной границы Республики Казахстан, применяют оружие и боевую технику:
для отражения вооруженного нападения и вооруженного вторжения на территорию Республики Казахстан, пресечения вооруженных провокаций на государственной границе;
для отражения вооруженного нападения на подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности, Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан;
против лиц, морских (речных) судов, летательных воздушных средств, незаконно пересекших государственную границу Республики Казахстан и оказывающих вооруженное сопротивление;
для предоотвращения угона воздушных и морских (речных) судов;
для отражения нападения на военнослужащих, других лиц, выполняющих служебные обязанности или общественный долг по охране государственной границы, когда их жизнь подвергается непосредственной опасности;
для защиты граждан от нападения, угрожающего их жизни и здоровью, а также освобождения заложников;
для остановки транспортных средств путем их повреждения в случае невыполнения ими требований об остановке либо изменении курса.
Без предупреждения оружие может применяться для отражения вооруженного вторжения, при внезапном вооруженном нападении, оказании вооруженного сопротивления, нападении с использованием боевой техники, при побеге задержанных лиц с захваченным оружием.
В остальных случаях, указанных в части первой настоящей статьи, применению оружия должно предшествовать предупреждение о намерении его применить и предупредительные выстрелы.
В необходимых случаях при охране Государственной границы Республики Казахстан могут применяться оружие и боевая техника Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Военнослужащие Пограничной службы Комитета национальной безопасности при несении службы по охране Государственной границы также имеют право использовать оружие для подачи сигнала тревоги или вызова помощи.
Сноска. Статья 31 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338; Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).

7. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ШЕКАРАСЫН
КҮЗЕТУГЕ ҚАТЫСУШЫ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТШIЛЕР МЕН БАСҚА
ДА АЗАМАТТАРДЫҢ ҚҰҚЫЛЫҚ ЖАҒЫНАН ҚОРҒАЛУЫ
29-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзетуге қатысушы әскери қызметшiлердiң құқылық жағынан қорғалуы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардың әскери қызметшiлерi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету жөнiнде өздерiне жүктелген мiндеттердi орындау кезiнде мемлекеттiк өкiмет өкiлдерi болып табылады. Олардың талаптарын азаматтар мен лауазымды адамдар орындауға мiндеттi.
Әскери қызметшiнiң талаптарына бағынбау, оған тiл тигiзу, қарсылық көрсету, әскери қызметшiге қоқан-лоққы жасау, оған күш қолдану немесе оның өмiрiне, денсаулығына, мүлкiне қол сұғу , сондай-ақ әскери қызметшiнiң өзiне жүктелген мiндеттердi орындауына бөгет жасайтын басқа да әрекеттер заңда белгiленген жауапқа тартылады.
Қазақстан Республикасының заңдарында әскери қызметшi қызмет борышын атқаруына байланысты жасалған қылмысты қол сұғулардан әскери қызметшiлердiң отбасы мүшелерiнiң өмiрiн, денсаулығын, намысын, қадiр-қасиетiн және мүлкiн құқылық жағынан қорғау белгiленедi.
Ескерту. 29-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен.
30-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзетуге қатысушы азаматтардың құқылық жағынан қорғалуы
Мемлекеттiк шекараны күзетуде азаматтардың Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне жәрдемдесуiне байланысты азаматтар мен олардың отбасы мүшелерi жөнiнде құқыққа қарсы әрекеттер жасау Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауапқа тартылады.
8. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ШЕКАРАСЫН
КҮЗЕТУ КЕЗIНДЕ ҚАРУДЫ, ҰРЫС ТЕХНИКАСЫН ЖӘНЕ
АРНАУЛЫ ҚҰРАЛДАРДЫ ҚОЛДАНУ
31-бап. Қару мен ұрыс техникасын қолдану
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзетудi жүзеге асырушы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Әуе қорғанысы күштерi қару мен ұрыс техникасын:
Қазақстан Республикасының аумағына қарулы шабуыл жасауға және қарулы басуға тойтарыс беру, Мемлекеттiк шекарада қарулы арандатуға тыйым салу үшiн;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң бөлiмшелерiне, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Әуе қорғанысы күштерiне қарулы шабуыл жасауға тойтарыс беру үшiн;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасынан заңсыз өткен және қарулы қарсылық көрсеткен адамдарға, теңiз (өзен) кемелерiне, әуеде ұшу аппараттарына қарсы;
әуе және теңiз (өзен) кемелерiн айдап әкетуге жол бермеу үшiн;
Мемлекеттiк шекараны күзету жөнiндегi қызмет мiндеттерiн немесе қоғамдық борышын орындап жүрген әскери қызметшiлерге, басқа да адамдарға жасалған шабуылға, олардың өмiрiне тiкелей қатер төнген кезде оған тойтарыс беру үшiн;
азаматтарды олардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн шабуылдан қорғау, сондай-ақ кепiлге алынғандарды босату үшін;
тоқтату не бағытты өзгерту жөніндегі талаптарды орындамаған жағдайда көлік құралдарын зақымдау арқылы оларды тоқтату үшін қолданады.
Қарулы басып кiруге тойтарыс беру үшiн, тұтқиылдан қарулы шабуыл жасаған, қарулы қарсылық көрсеткен кезде, ұрыс техникасын пайдаланып шабуыл жасаған кезде, ұсталған адамдардың тартып алынған қарумен қашып кетуi кезiнде қару ескертусiз қолданылуы мүмкiн.
Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген басқа реттерде қару қолданардың алдында оны қолдану ниетi туралы ескерту жасалуға және ескерту мақсатында оқ атылуға тиiс.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету кезiнде қажет болған жағдайларда Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң қаруы мен ұрыс техникасы қолданылуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң әскери қызметшiлерi Мемлекеттiк шекараны күзету жөнiнде қызмет атқарған кезде дабыл белгiсiн беру немесе көмек шақыру үшiн қару қолдануға құқылы.
Ескерту. 31-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338, 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 32. Применение специальных средств
При выполнении обязанностей по охране государственной границы военнослужащие имеют право применять наручники, резиновые палки, слезоточивые и другие разрешенные к применению вещества (газы), светозвуковые устройства отвлекающего воздействия, устройства для принудительной остановки транспорта, а также использовать боевые приемы борьбы и служебных собак.
Применение и использование специальных средств осуществляется в установленном порядке.
9. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ГРАНИЦЕ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 33. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о Государственной границе Республики Казахстан
1. Лица, виновные в нарушении законодательства о Государственной границе Республики Казахстан, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Гражданин Республики Казахстан, иностранец и лицо без гражданства имеют право получить от военнослужащих Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований разъяснения по поводу ограничения его прав и свобод. В случае нарушения законных прав и свобод гражданина Республики Казахстан, иностранца и лица без гражданства соответствующее должностное лицо обязано восстановить эти права, возместить убыток в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 33 с изменениями и дополнениями внесенными Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-I "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан"; статья 33 в новой редакции - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
10. РЕСУРСНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ОХРАНЫ ГОСУДАРСТВЕННОЙ
ГРАНИЦЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 34. Финансовое и материально-техническое обеспечение охраны Государственной границы Республики Казахстан
Финансовое и материально-техническое обеспечение охраны Государственной границы Республики Казахстан осуществляется за счет бюджетных средств.
Сноска. Статья 34 - в редакции Закона РК от 22 декабря 1998 г. N 327 (вводится в действие с 1 января 1999 года); статья 34 с изменениями - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338. Новая редакция - от 20 декабря 2004 г. N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).
Статья 35. Комплектование Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Сноска. Статья исключена Законом РК от 19 декабря 2007 года N 11 (порядок введения в действие см. ст.2).

32-бап. Арнаулы құралдарды қолдану
Мемлекеттiк шекараны күзету жөнiндегi мiндеттерiн орындаған кезде әскери қызметшiлер қол кiсендерiн, резина таяқтар, көзден жас ағызатын және пайдалануға рұқсат етiлген басқа да заттарды (газдарды), алаңдатушы әсер ететiн жарық-дыбыс құрылғыларын, көлiктi зорлап тоқтатуға арналған құрылғыларды қолдануға, сондай-ақ күрестiң жауынгерлiк тәсiлдерiн және қызмет иттерiн пайдалануға құқылы. Арнаулы құралдарды қолдану мен пайдалану белгiленген тәртiп бойынша жүзеге асырылады.
9. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ШЕКАРАСЫ
ТУРАЛЫ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЗАҢДАРЫН БҰЗҒАНЫ
ҮШIН ЖАУАПТЫЛЫҚ
33-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы Қазақстан Республикасының заңдарын бұзғаны үшiн жауаптылық
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы заңдардың бұзылуына кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
2. Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдiк және азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Әуе қорғанысы күштерiнiң, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардың әскери қызметшiлерiнен өз құқықтары мен бостандықтарын шектеу жөнiнде түсiндiрме алуға құқығы бар. Қазақстан Республикасы азаматының, шетелдiктiң және азаматтығы жоқ адамның заңды құқықтары мен бостандықтары бұзылған жағдайда тиiстi лауазымды адам Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен бұл құқықтарды қалпына келтiруге, келтiрiлген залалды өтеуге мiндеттi.
Ескерту. 33-бапқа өзгерiс енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1996.07.15. N 31-1 Заңымен.
Ескерту. 33-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен.
10. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ШЕКАРАСЫН
КҮЗЕТУДI РЕСУРСПЕН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
34-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын қорғауды қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын қорғауды қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Ескерту. 34-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 1998.12.22. N 327 Заңымен.
Ескерту. 34-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен, бап жаңа редакцияда - 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
35-бап. <*>
Ескерту. 35-бап алып тасталды - Қазақстан
Республикасының 2007.12.19. N 11 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 36. Надзор за соблюдением законодательства Республики Казахстан о Государственной границе Республики Казахстан
Надзор за точным и единообразным применением законодательства Республики Казахстан о Государственной границе Республики Казахстан осуществляет Генеральный Прокурор Республики Казахстан и уполномоченные им прокуроры.
Сноска. Статья 36 в новой редакции - Законом РК от 10 июля 2002 года N 338.
Президент
Республики Казахстан

36-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы Қазақстан Республикасы заңдарының сақталуын қадағалау
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы Қазақстан Республикасы заңдарының дәл және бiрыңғай қолданылуын қадағалауды Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры мен ол уәкiлеттiк берген прокурорлар жүзеге асырады.
Ескерту. 36-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2002.07.10. N 338 Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президентi