2006 жылға арналған республикалық бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын бекiту туралы (Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігі)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 12 желтоқсандағы N 1235 Қаулысы (үзінді)
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет  кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Мыналардың:
350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358-қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң;
2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
350-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органның
қызметiн қамтамасыз ету"
деген 001 республикалық бюджеттiк бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны :   1739543 мың теңге (бiр миллиард жетi жүз отыз тоғыз миллион бес жүз қырық үш мың теңге).
2. Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi : "Әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің  554-бабы ; "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңы ; "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 27 қаңтардағы Заңының  47,   48,   49,   50,   51 және   52-баптары ; "Экологиялық сараптама туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 18 наурыздағы Заңының 47, 48, 49, 50, 51 және 52-баптары; "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегi  Заңы ; "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегi  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Шекаралық мәтiнде қоршаған ортада жасалатын ықпалды бағалау туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 21 қазандағы  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Ауаның алыс қашықтыққа трансшекаралық ластану туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Өнеркәсіптiк авариялардың трансшекаралық әсер етуi туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 23 қазандағы  Заңы ; "Қазақстан Республикасының Озон қабатын бұзатын заттар жөнiндегi Монреаль хаттамасына қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 7 мамырдағы  Заңы ; "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 наурыздағы Заңының  9,    14,   15,   16,    17 және   22-баптары ; "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының  25,   35 және   36-баптары ; "Қызмет телефондары мен мемлекеттiк органдардың аппаратын орналастыруға арналған алаң нормалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1996 жылғы 3 қазандағы N 1217  қаулысы ; "Бюджет қаражатынан қаржыландырылатын ұйымдар бойынша электр энергиясын, жылуды, ыстық және суық суды және басқа да коммуналдық қызмет көрсетулердi тұтынудың нормативтерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1998 жылғы 2 қарашадағы N 1118  қаулысы ; "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарына көлiк қызметiн көрсету үшiн жеңiл автомобильдердi пайдалануды ретке келтiру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы
N 663  қаулысы ; "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсетуге арналған арнайы көлiк құралдарын пайдалануды реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2000 жылғы 24 ақпандағы N 288  қаулысы ; "Мемлекеттiк бюджеттің есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламентi депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегi N 1428  қаулысы ; "Сандық геоақпараттық жүйелер негiзiнде Қазақстан Республикасы табиғи объектілерінің бiрыңғай мемлекеттiк кадастрлар жүйесiн құру және жүргiзу ережесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметтің 2000 жылғы 25 қыркүйектегi N 1449  қаулысы ; "Қоршаған ортаны ластауға рұқсат беру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2001 жылғы 6 қыркүйектегi N 1154  қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгінің мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметтің 2004 жылғы 28 қазандағы
N 1113  қаулысы ; "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi Табиғатты қорғауды бақылау комитетінің мәселелерi" Қазақстан Республикасы Үкiметінің N 1126  қаулысы ; "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қоршаған ортасын қорғау" Бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысы .

Об утверждении паспортов республиканских бюджетных программ на 2006 год (Министерство окружающей среды Республики Казахстан)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2005 года N 1235 (Выписка)
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить паспорта республиканских бюджетных программ на 2006 год:
Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан согласно приложениям  350 351 352 353 354 355 356 357 358 .
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2006 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 350
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
001 "Обеспечение деятельности уполномоченного органа
в области охраны окружающей среды" на 2006 год
1. Стоимость:  1739543 тысячи тенге (один миллиард семьсот тридцать девять миллионов пятьсот сорок три тысячи тенге).
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:   статья 554  Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях";  Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании"; статьи  47,   48,   49,   50,   51  и  52   Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании"; статьи  11,   13   и  14   Закона Республики Казахстан от 18 марта 1997 года "Об экологической экспертизе";  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";  Закон  Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе";   Закон Республики Казахстан от 21 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте";  Закон  Республики Казахстан от 23 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о трансграничном загрязнении воздуха на большие расстояния";  Закон  Республики Казахстан от 21 октября 2000 года "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о трансграничном воздействии промышленных аварий";  Закон  Республики Казахстан от 7 мая 2001 года "О присоединении Республики Казахстан к Монреальскому протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой"; статьи  9 ,   14,   15,   16,   17   и  22   Закона Республики Казахстан от 11 марта 2002 года "Об охране атмосферного воздуха"; статьи  25,   35   и  36   Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 3 октября 1996 года N 1217 "О служебных телефонах и нормах площадей для размещения аппаратов государственных органов";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 1998 года N 1118 "О нормативах потребления электроэнергии, тепла на отопление, горячей и холодной воды и других коммунальных услуг по организациям, финансируемым из средств бюджета";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 663 "Об упорядочении эксплуатации служебных легковых автомобилей для транспортного обслуживания государственных органов Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2000 года N 288 "Об упорядочении эксплуатации специальных транспортных средств для обслуживания государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года N 1428 "Об утверждении правил служебных командировок в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2000 года N 1449 "О создании Единой системы государственных кадастров природных объектов Республики Казахстан на основе цифровых геоинформационных систем";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2001 года N 1154 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на загрязнение окружающей среды";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1113 "Вопросы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2004 года N 1126 "Вопросы Комитета природоохранного контроля Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".

3. Бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерi : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қоршаған ортаның сапасын жақсарту және қоғамның экологиялық тұрақты дамуының қолайлы деңгейiне жету.
5. Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi : қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесiн оңтайландыру; қоршаған ортаға шаруашылық және өзге қызметтің әсер етуiн төмендету жөніндегi шараларды қабылдау; қоршаған ортаны қорғауға бағытталған iс-шараларды жоспарлау; салалық қорытындыларды жасау; кәсiби мемлекеттік қызметтің талаптарына сәйкес мемлекеттiк қызметшілердің кәсiби деңгейлерiн көтеру.
6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Қоршаған
ортаны
қорғау
сала-
сындағы
уәкілетті
органның
қызметін
қамта-
масыз ету
2
001
Орталық
органның
аппараты
Бекітілген штаттық
лимитке сәйкес 142
бiрлік санындағы
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны
қорғау министрлігінің
орталық аппаратының
қызметiн, оның ішінде
Табиғатты қорғауды
бақылау комитетінің
31 бiрлігін ұстап тұру
және қамтамасыз ету.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Әкімшілік ғимаратты
ұстап тұру және оған
қызмет ету, бекiтілген
лимитпен 7 бiрлік
санындағы үймереттер-
дi, қызметтік автокөлікті ұстап тұру және жалға алу.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Халықаралық
ынтымақтастықты
кеңейту, қоршаған
ортаны қорғаудың
нормативтік құқықтық
базасын жетілдiру.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Қоршаған ортаны қорғау
саласындағы лицензия-
ларды беру және табиғи
ресурстарды пайдалану,
табиғатты пайдалануға
рұқсатты және эколо-
гиялық сараптамалардың
қорытындыларын беру.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Біліктілік талаптары-
на сәйкес (гостлицен-
зиялық бақылау) лицензиаттарға
тексерiс жүргiзу.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Қоршаған ортаны
ластағаны үшін
төлемдер бөлімінде
салық төлеушілер және
салық салу объектiлерi
Тізiлімінің жинақты
ақпараттық жүйесiн
енгізу.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Тексеріс жүргізудің
бекiтілген жоспарына
сәйкес аумақтық
басқармаларға және
ведомстволық бағынысты
мемлекеттік
кәсiпорындарға кешенді
тексеріс жүргізу.
Іске асыру мерзiмi -
тамыз-қыркүйек.
Табиғатты пайдалану
объектілерiне
жоспардағы және
жоспардан тыс тексеріс жүргізу.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Өлшеуді орындау
әдiстемелерiн және
зертханалық-аналитика-
лық бақылаудың нормативтік құжаттарын
тiркеу және қайта тiркеу.
Іске асыру мерзiмi -
ақпан-желтоқсан.
Өңiрлерде жергілікті
семинарларды жүргізу.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар, сәуiр, тамыз
және қараша.
Министрліктің көшпелi
алқаларын өткiзу.
Іске асыру мерзiмi -
екiншi, төртiнші
тоқсан.
"Табиғатты пайдалану
және қоршаған ортаны
қорғау" бөлiмі бойынша
облыстардың,
республикалық маңызы
бар қаланың, астананың
Ортамерзімді әлеумет-
тік-экономикалық дамуы жобаларына жыл
сайын келісім алу.
Іске асыру мерзімi -
сәуiр-қараша.
Қоршаған ортаны қорғау
саласындағы бағдар-
ламаларды және тұжырымдамаларды әзiрлеу.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Жобалардың салалық
қорытындыларын жасау.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Қазақстан Республикасы
ратификациялаған
халықаралық
конвенцияларды іске
асыру жөніндегі есеп
берулердi және
баяндамаларды дайындау.
Іске асыру мерзімі -
ақпан-желтоқсан
Үкіметтік емес ұйымдар
үшін мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орындау.
Іске асыру мерзімі -
қаңтар-желтоқсан.
Қоршаған ортаны қорғау
жөнінде мемлекеттік
инспекторларды
формалық киiм-кешекпен
қамтамасыз ету (тігу).
Іске асыру мерзiмi -
наурыз-желтоқсан.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
3

3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы:  улучшение качества окружающей среды и достижение благоприятного уровня экологически устойчивого развития общества.
5. Задачи бюджетной программы:  оптимизация системы управления качеством окружающей среды; принятие мер по снижению влияния хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду; планирование мероприятий, направленных на охрану окружающей среды; составление отраслевых заключений; повышение профессионального уровня государственных служащих согласно требованиям профессиональной государственной службы.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
001
Обеспечение
деятельности
уполномочен-
ного органа
в области
охраны
окружающей
среды
2
001
Аппарат
центрального
органа
Содержание и обеспе-
чение деятельности
центрального аппарата
Министерства охраны
окружающей среды
Республики Казахстан,
согласно утвержденно-
му лимиту штатной
численности в коли-
честве 142 единицы,
в том числе Комитета
природоохранного
контроля в количестве
31 единицы. Срок
реализации - январь -
декабрь.
Содержание и обслужи-
вание административ-
ного здания, содержа-
ние и аренда помеще-
ний служебных автома-
шин, исходя из утвержденного
лимита в ко-
личестве 7 единиц.
Срок реализации -
январь - декабрь.
Расширение междуна-
родного сотрудничест-
ва, совершенствование
нормативной правовой
базы охраны окружаю-
щей среды. Срок
реализации - январь
- декабрь.
Выдача лицензий в
области охраны окру-
жающей среды и
использования природ-
ных ресурсов, выдача
разрешений на приро-
допользование и зак-
лючений государствен-
ной экологической
экспертизы. Срок
реализации - январь
- декабрь.
Проведение проверок
лицензиатов на соот-
ветствие квалифика-
ционным требованиям
(постлицензионный
контроль). Срок
реализации - январь -
декабрь.
Ведение сводной
информационной систе-
мы - Реестра налогоплательщиков и объектов
налогообложения в
части платежей за
загрязнение окружаю-
щей среды.
Срок реализации -
январь - декабрь.
Проведение комплекс-
ных проверок террито-
риальных управлений
и подведомственных
государственных пред-
приятий, согласно
утвержденному плану
доведения проверок.
Срок реализации -
август - сентябрь.
Проведение плановых
и неплановых проверок
объектов природополь-
зования. Срок
реализации - январь
- декабрь.
Регистрация и перере-
гистрация методик
пополнения измерений
нормативных докумен-
тов лабораторно-ана-
литического контроля.
Срок реализации -
февраль - декабрь.
Проведение кустовых
семинаров в регионах.
Срок реализации -
январь, апрель,
август и ноябрь.
Проведение выездных
коллегий министерст-
ва. Срок реализации -
второй, четвертый
квартал.
Ежегодное согласова-
ние проекта Средне-
срочного социально
экономического разви-
тия областей, города
республиканского зна-
чения столицы по раз-
делу "Природопользо-
вание и охрана окру-
жающей среды". Срок
реализации - апрель -
ноябрь.
Разработка программ и
концепции в области
охраны окружающей
среды. Срок реализа-
ции - январь-декабрь.
Составление отрасле-
вого заключения
проектов. Срок реализации - январь-
декабрь.
Подготовка националь-
ных отчетов и докла-
дов по реализации
международных конвен-
ций, ратифицированных
Республикой Казахс-
тан.
Срок реализации -
февраль - декабрь.
Выполнение государст-
венного социального
заказа для неправи-
тельственных органи-
заций. Срок реализа-
циии - январь -
декабрь.
Обеспечение (пошив)
форменным обмундиро-
ванием государствен-
ных инспекторов по
охране окружающей
среды. Срок реализа-
ции - март - декабрь.
январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
3

002
Аумақтық
орган-
дардың
аппарат-
тары
827 бiрлік санындағы
штат санының бекiтіл-
ген лимитіне сәйкес Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрлiгi аумақтық
органдарының аппарат-
тарын ұстап тұру және қамтамасыз ету.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
174 бiрлік санындағы
бекiтілген лимиттi
ескере отырып,
қызметтік үймереттер-
дi, тік ұшақтарды, қызметтік және арнайы автокөліктердi, 2 бiрлік санындағы су көлiгін ұстап тұру
және жалға алу.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Табиғатты пайдалануға
рұқсатты және мемлекеттiк экологиялық сараптама
қорытындыларын беру.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Қоршаған ортаны
ластағаны үшін
төлемдер бөлімінде
салық төлеушілердің
және салық салу
объектілерi тізілімі-
нің ақпарат жүйесін енгізу.
Іске асыру мерзімi -
қаңтар-желтоқсан.
Тексеріс жүргізудің
бекітілген жоспарына
сәйкес табиғатты
пайдаланушыларға
тексерістер жүргізу.
Іске асыру -
қаңтар-желтоқсан.
Сертификаттау және
Қазақстан Республикасы
мемтізiлімінде тiркеу,
аналитикалық бақылау
зертханаларының
аспаптарын тексеру.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Аналитикалық бақылау
зертханаларын
аккредиттеу жөнiндегi
жұмыстарды жүргізу.
Іске асыру мерзiмi -
ақпан-тамыз.
Ғимараттарды және үймереттерді ағымдағы жөндеу.
Іске асыру мерзiмi
- наурыз-желтоқсан.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
4
007
Мемле-
кеттік
қызмет-
шілердің
білік-
тілігін
арттыру
Төрт тақырып бойынша
мемлекеттік қызметші-
лердiң біліктілігін көтеру бойынша қызмет
көрсетулердi сатып алу:
қоршаған ортаны қорғау
және табиғатты
пайдалану саласындағы
мемлекеттік бақылау.
Оқу мерзiмi -
ақпан-сәуiр;
аналитикалық бақылау
зертханаларының
аккредиттеу шеңберiнде
аспаптармен жұмыс
істеудi үйрену.
Үйрену мерзiмi -
ақпан-сәуiр;
экологиялық сараптама
және табиғатты
пайдалануды реттеу.
Оқу мерзiмі -
мамыр-тамыз;
экологиялық аудит.
Оқу мерзiмi -
қыркүйек-қараша.
Мемлекеттік тілді
оқыту.
Оқу мерзiмi:
наурыз-мамыр.
ақпан-
қараша
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
5
008
Мемле-
кеттiк
орган-
дардың
ғимарат-
тарын,
үй-жай-
лары мен
құрылыс-
тарын
күрделi
жөндеу
Батыс Қазақстан
облыстық аумақтық
қоршаған ортаны қорғау
басқармасының
әкiмшіліктік
ғимаратына күрделi
жөндеу жүргізу.
сәуiр-
қыркүйек
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
6
009
Мемле-
кеттік
орган-
дарды
матери-
алдық-
техни-
калық
жарақ-
тандыру
Көшіру, факсимильдi
аппараттарды, офистік
және зертханалық
жиһаздарды, аналитика-
лық бақылау зертханасы
үшін аспаптарды және
жабдықтарды сатып алу.
Каспий теңізінің және өзендер бассейнiнің ауданында бақылау- инспекциялық қызметті күшейту үшін теңіз кемесін, катерлердi және алыстан ұстайтын
радиостанцияларды сатып алу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7

002
Аппараты территориа-
льных орга-
нов
Содержание и обеспе-
чение деятельности
аппаратов территориа-
льных органов Минис-
терства охраны окру-
жающей среды Респуб-
лики Казахстан, сог-
ласно утвержденному
лимиту штатной чис-
ленности в количестве
827 единиц. Срок
реализации - январь-
декабрь.
Содержание и аренда
служебных помещений,
вертолетов, служебных
и специальных автома-
шин исходя из утверж-
денного лимита в ко-
личестве 174 единиц,
водного транспорта в
количестве 2 единиц.
Срок реализации -
декабрь. Выдача раз-
решений на природо-
пользование и заклю-
чений государственной
экологической экспер-
тизы. Срок реализации
- январь-декабрь.
Ведение информацион-
ной системы Реестра
налогоплательщиков и
объектов налогообло-
жения в части плате-
жей за загрязнение
окружающей среды.
Срок реализации -
январь-декабрь.
Проведение проверок
природопользователей,
согласно утвержденно-
му плану проведения
проверок. Срок реали-
зации - январь-
декабрь.
Сертификация и
регистрация в гос-
реестр Республики
Казахстан, поверка
приборов лабораторий
аналитического конт-
роля. Срок реализации
- январь-декабрь.
Проведение работ по
аккредитации лабора-
торий аналитического
контроля. Срок
реализации - февраль-
август. Текущий
ремонт зданий и поме-
щений. Срок реализа-
ции - март-декабрь.
январь- декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
4
007
Повышение
квалификации
государст-
венных слу-
жащих
Приобретение услуг
повышению квалифика-
ции государственных
служащих по четырем
темам:
государственный конт-
роль в области охраны
окружающей среды и
природопользования.
Срок обучения -
февраль - апрель;
обучение работе на
приборах в рамках
аккредитации лабора-
торий аналитического
контроля. Срок
обучения - февраль
-апрель;
экологическая экспер-
тиза и регулирование
природопользования.
Срок обучения - май
- август;
экологический аудит.
Срок обучения -
сентябрь -ноябрь.
Обучение государст-
венному языку. Срок
обучения - март -
май.
февраль-
ноябрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
5
008
Капитальный
ремонт зда-
ний, помеще-
ний и соору-
жений госу-
дарственных
органов
Проведение капиталь-
ного ремонта административно-
го здания областного
территориального управления охраны окружающей среды
Западно-Казахстанской
области.
апрель-
сентябрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
6
009
Материально-техническое
оснащение
государст-
венных орга-
нов
Приобретение копиро-
вальных, факсимильных
аппаратов, офисной и
лабораторной мебели,
приборов и оборудова-
ний для лабораторий
аналитического конт-
роля.
Приобретение морского
судна, катера и
радиостанций дальнего
действия для усиления
контрольно-инспек-
ционной деятельности в районе Каспийского
моря и бассейна рек.
январь -
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7

017
Ақпа-
раттық
жүйелер-
дiң жұмыс
iстеуiн
қамтама-
сыз ету
және
мемле-
кеттік
орган-
дарды
ақпарат-
тық-тех-
никалық
қамтама-
сыз ету
Орталық аппарат және аумақтық басқармалар
үшін есептеу
техникасын және
жабдықтарды сатып алу.
Іске асыру мерзiмi -
ақпан-желтоқсан.
Жинақтаушы және
қосалқы бөлшектерді,
шығын материалдарды
сатып алу.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Есептеу техникасының
және жабдықтардың
құралдарына
жүйелік-техникалық
қызмет көрсету.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
Бағдарламалық
өнімдердi, ақпараттық
жүйелердi және
локальдік мiндеттердi
сүйемелдеу.
Іске асыру мерзімі -
қаңтар-желтоқсан.
Интернет желiсіне және
электрондық поштаға
кiруге қызмет
көрсетулер.
Іске асыру мерзiмi -
қаңтар-желтоқсан.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
8
100
Сапалық
және
сандық
көрсет-
кiштердi
(эколо-
гиялық
норма-
тивтер
мен та-
лаптарды)
әзiрлеу
Қоршаған ортаның
сапасын бақылауды
басқару жүйесiн
оңтайландыру үшін
қоршаған ортаны қорғау
саласындағы сапалы
және сандық көрсеткіш-
тердi (47 әдістеме үшін экологиялық
нормативтердi және
талаптарды) әзiрлеу
жөнiндегі іс-шараларды
жүргізу және қоршаған
ортаға шаруашылық
және өзге қызметтің
әсер етуiн төмендету
жөнiнде шараларды
қабылдау.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттiк бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :
Тура нәтиже: "Табиғатты пайдалану және қоршаған ортаны қорғау" бөлiмi бойынша 14 облыстың және республикалық маңызы бар 2 қаланың Ортамерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық дамуының келiсiлген жобалары; Балқаш-Арал бассейнiн тұрақты дамытудың бекiтiлген кешендi бағдарламасы және Қоршаған орта және табиғи ресурстар мониторингiнің Бiрыңғай мемлекеттік жүйесінің тұжырымдамасы;
1 кодекстi, Қазақстан Республикасы Үкiметінің 20 нормативтiк қаулысын және Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 10 нормативтiк бұйрығын әзiрлеу;
халықаралық конвенцияларды iске асыру жөнiндегi 4 ұлттық есептi және баяндаманы дайындау;
келiп-түсуiне қарай инвестициялық жобалардың салалық қорытындыларын жасау;
қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы лицензияларды беру;
табиғатты пайдалануға рұқсат беру және табиғатты пайдаланушылардың жүгiнулерiне қарай мемлекеттiк экологиялық сараптаманың қорытындылары;
56 лицензиаттың бiлiктілiк талаптарына сәйкестігі;
Табиғатты пайдаланушылардың жүгiнулерiне қарай қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер бөлiмiнде салық төлеушілер және салық салу объектiлерi Тiзiлiмiнiң ақпараттық жүйесiн енгiзу;
өңiрлерде 4 жергiлiкті семинар өткізу;
министрлiктің 2 көшпелi алқасын өткiзу;

017
Обеспечение
функциониро-
вания инфор-
мационных
систем и
информацион-
но-техничес-
кое обеспе-
чение госу-
дарственных
органов
Приобретение вычисли-
тельной техники и
оборудования для
центрального аппарата
и  территориальных
управлений.
Срок реализации -
февраль-декабрь.
Приобретение комплек-
тующих и запасных
частей, расходных
материалов. Срок
реализации - январь
-декабрь.
Системно-техническое
обслуживание средств
вычислительной техни-
ки и оборудования,
срок реализации -
январь-декабрь.
Сопровождение прог-
раммных продуктов,
информационных систем
и локальных задач.
Срок реализации -
январь-декабрь.
Услуги доступа к
сети интернет и
электронной почты.
Срок реализации -
январь-декабрь.
январь -
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
8
100
Разработка
качественных
и количест-
венных
показателей
(экологичес-
ких нормати-
вов и требо-
ваний)
Проведение мероприя-
тий по разработке
качественных и коли-
чественных показате-
лей (экологических
нормативов и требо-
ваний для 47 методик)
в области охраны
окружающей среды для
оптимизации системы
управления контроля
качества окружающей
среды и принятия мер
по снижению влияния
хозяйственной и иной
деятельности на
окружаюпфто среду.
январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
согласованные проекты Среднесрочного социально-экономического развития 14 областей и 2 городов республиканского значения по разделу "Природопользование и охрана окружающей среды";
утвержденные комплексная программа устойчивого развития Балхаш-Алакольского бассейна и Концепция Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;
разработка 1 кодекса, 20 нормативных постановлений Правительства Республики Казахстан и 10 нормативных приказов Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан; подготовка 4 национальных отчетов и докладов по реализации международных конвенций; составление отраслевого заключения инвестиционных проектов по мере поступления; выдача лицензий в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов; выдача разрешений на природопользование и заключений государственной экологической экспертизы по мере обращения природопользователей;
соответствие квалификационным требованиям 56 лицензиатов;
ведение информационной системы Реестра налогоплательщиков и объектов налогообложения в части платежей за загрязнение окружающей среды по мере обращения природопользователей; проведение 4 кустовых семинаров в регионах;
проведение 2 выездных коллегий министерства;

16 аумақтық басқармада және 4 ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсiпорында кешендi тексеріс жүргiзу;
6 тақырып бойынша мемлекеттiк әлеуметтік тапсырысты орындау;
өлшеулердi орындаудың 100 әдiстемесiн және зертханалық-аналитикалық бақылаудың нормативтік құжатын тiркеу және қайта тiркеу;
аналитикалық бақылау зертханасының 60 аспабын сертификаттау және тексеру;
2 аналитикалық бақылау зертханасын аккредиттеу;
Табиғатты қорғауды бақылау комитетi қызметкерлерiнiң 38 табиғатты пайдалану объектiсінде және аумақтық басқармалар қызметкерлерiнiң 11000 табиғатты пайдалану объектісiнде тексерiс жүргізуi;
523 мемлекеттiк инспекторды формалық киiм-кешектің бiр жиынтығымен қамтамасыз ету;
екi облыста ғимараттарға және үймереттерге ағымдағы жөндеудi жүргiзу;
аумақтық органдар мамандарының - 70 адамның кәсiби деңгейiн көтеру;
92 адамға, оның ішінде аумақтық органдардың 80 адамына мемлекеттік тiлдi үйрету.
Аумақтық басқарманың бiр әкiмшiлiк ғимаратына күрделi жөндеу жүргiзу.
16 көшіру аппаратын, 16 факсимильдi аппаратты, офистiк жиһаздың 205 жиынтығын; Каспий теңiзiнде және Ертiс өзенiнде қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүргізу үшін 1 теңіз кемесiн және 1 өзен катерiн; теңiз кемелерi үшін алыстан ұстайтын 2 радиостанцияны; зертханалық жиһаздың 13 жиынтығын; 123 бiрлiктегi зертханалық жабдықты және аспапты, аспаптарға көмекшi аксессуарды, химиялық реактивтi (реагентті) және аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармаларының аналитикалық бақылау зертханалары үшін ыдысты сатып алу.
Компьютерлiк жабдықтың 80 жиынын, 5 серверді, 21 принтердi, 10 сканердi, үздiксіз қоректену көзiн, жиынтық және қосалқы бөлшектердi, шығын материалдарын сатып алу.
"Табиғи ресурстардың мемлекеттiк кадастры" деректерiнiң базасын қалыптастыру.
47 әдiстеме үшін сапалық және сандық көрсеткіштердi (экологиялық нормативтердi және талаптарды) бекiту.
Соңғы нәтиже:
Қоршаған ортаны қорғаудың мемлекеттiк инспекторларын формалық киiм-кешекпен 100% қамтамасыз ету.
Аумақтық басқармаларды 33%-тен 43%-ке дейiн компьютерлермен қамтамасыз ету.
аумақтық басқармаларды 25,4%-тен 27,9%-ке дейiн принтерлермен қамтамасыз ету.
21%-тен 45,9%-ке офистiк жиһазбен қамтамасыз ету.
Қоршаған ортаны қорғауды реттеу процесiн күшейту, оны тұрақтандыру жөнiндегi шаралардың кешенiн әзiрлеу;
мемлекеттiк қызметшілердің 7% кәсiби деңгейiн көтеру, мемлекеттiк қызметшiлердің 9% мемлекеттік тiлдi үйрету.
Қаржылай-экономикалық нәтижесi:

проведение комплексных проверок в 16 территориальных управлениях и в 4 подведомственных государственных предприятиях;
выполнение государственного социального заказа по 6 темам;
регистрация и перерегистрация 100 методик выполнения измерений и нормативных документов лабораторно-аналитического контроля;
сертификация и поверка 60 приборов лабораторий аналитического контроля;
аккредитация 2 лабораторий аналитического контроля;
проведение сотрудниками Комитета природоохранного контроля проверок на 38 объектах природопользования и сотрудниками территориальных управлений на 11000 объектах природопользования;
обеспечение 523 государственных инспекторов по одному комплекту форменного обмундирования;
проведение текущего ремонта зданий и помещений в двух областях.
Повышение профессионального уровня специалистов территориальных органов 70 человек;
обучение государственному языку 92 чел., в том числе территориальных органов 80 чел.
Проведение капитального ремонта одного административного здания территориального управления.
Приобретение: 16 копировальных аппаратов; 16 факсимильных аппаратов; 205 комплектов офисной мебели; 1 морского судна и 1 речного катера для проведения государственного контроля в области охраны окружающей среды на Каспийском море и на реке Иртыш; 2 радиостанций дальнего действия для морских судов; 13 комплектов лабораторной мебели, 123 единиц лабораторного оборудования и приборов, вспомогательных аксессуаров к приборам, химических реактивов (реагентов) и посуды для лабораторий аналитического контроля территориальных управлений охраны окружающей среды.
Приобретение: 80 комплектов компьютерного оборудования; 5 серверов; 21 принтеров; 10 сканеров; 53 источников бесперебойного питания; комплектующих и запасных частей, расходных материалов.
Формирование базы данных "Государственный кадастр природных ресурсов".
Утверждение качественных и количественных показателей (экологических нормативов и требований) для 47 методик.
Конечный результат:
Обеспеченность государственных инспекторов охраны окружающей среды по одному комплекту форменного обмундирования на 100%.
Обеспечить территориальные управления компьютерами с 33% до 43%.
Обеспечить территориальные управления принтерами с 25,4% до 27,9%.
Обеспечить офисной мебелью с 21% до 45,9%.
Усиление процесса регулирования охраны окружающей среды, выработка комплекса мер по его стабилизации;
повышение профессионального уровня 7% государственных служащих, обучение государственному языку 9% государственных служащих.
Финансово-экономический результат:

қоршаған ортаны қорғаудың мемлекеттiк инспекторының формалық киiм-кешегінің бiр жиынтығын тiгуге орта есеппен 57,3 мың теңге жұмсау;
бiр ұлттық есепті (баяндаманы) дайындаудың орташа құны 1029 мың теңге;
үкiметтік емес ұйымдар үшiн мемлекеттiк тапсырыс негізiндегi бiр тақырыптың орташа құны 1792 мың теңге;
бiр мемлекеттiк қызметшінiң бiлiктiлігiн көтеруге орташа шығын 20,7 мың теңге;
бiр мемлекеттiк қызметшiге мемлекеттiк тiлдi үйрету орташа шығын 16,6 мың теңге.
Уақыттылық:
қоршаған ортаның ластану деңгейінің төмендеуі;
қазiргі экономикалық шарттарға сәйкес кәсiби мемлекеттiк қызметтің талаптарына сай мемлекеттiк қызметшілердің кәсiби деңгейiн көтеру. Мемлекеттiк тiлдi үйренген мамандардың үлесi жұмыс iстейтiндердiң жалпы санының орталық аппаратта - 8,4%, аумақтық басқармаларда - 9,9%. Кәсiби бiлiмінің деңгейiн көтерген мамандардың үлесi аумақтық басқармаларда - 8,5%.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
351-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi
объектiлерге мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзу"
деген 002 республикалық бюджеттiк бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 8000 мың теңге (сегiз миллион теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің  2006.07.31.  N 470б қаулысымен.
2. Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi : Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 18 наурыздағы "Экологиялық сараптама туралы" Заңының  11,   13 және   14-баптары ; "Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңының  8,    63,   64-баптары ; Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 26 маусымдағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсiздiгi туралы" Заңының  21-бабы ; Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы "2004-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының экологиялық қауiпсiздігi тұжырымдамасы туралы"
N 1241  Жарлығы ; Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қоршаған ортасын қорғау" Бағдарламасы туралы"
N 1278  қаулысы .
3. Бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерi : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты : экологиялық талаптарға сәйкес келудi бағалау арқылы қоршаған ортаға жоспарланған басқару, шаруашылық, инвестициялық және өзге қызметтердi iске асыру кезiндегi терiс әсер ету салдарларының алдын алу.

затраты на пошив одного комплекта форменного обмундирования государственного инспектора по охране окружающей среды в среднем 57,3 тыс. тенге;
средняя стоимость подготовки одного национального отчета (доклада) 1029 тыс.тенге;
средняя стоимость одной темы на основе государственного заказа для неправительственных организаций 1792 тыс. тенге;
средние затраты на повышение квалификации одного государственного служащего 20,7 тыс. тенге;
средние затраты на обучение государственному языку одного государственного служащего 16,6 тыс тенге.
Своевременность: своевременное выполнение функций, возложенных на государственный орган.
Качество:
снижение уровня загрязнения окружающей среды;
повышение профессионального уровня государственных служащих согласно требованиям профессиональной государственной службы в соответствии с современными экономическими условиями. Доля специалистов, прошедших обучение государственному языку от общего количества работающих в центральном аппарате - 8,4 %, в территориальных управлениях - 9,6 %. Доля специалистов, повысевших уровень профессионального образования в территориальных управлениях - 8,5 %.
ПРИЛОЖЕНИЕ 351
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
002 "Проведение государственной экологической экспертизы
стратегических, трансграничных и экологически опасных
объектов" на 2006 год
1. Стоимость: 8000 тысяч тенге (восемь миллионов тенге).  <*>
Сноска. Пункт 1 в редакции - постановлением Правительства РК от 31 июля 2006 года N  470б .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:  статьи  11,   13   и  14   Закона Республики Казахстан от 18 марта 1997 года "Об экологической экспертизе"; статьи  8 ,   63     и  64   Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";   статья 21  Закона Республики Казахстан от 26 июня 1998 года "О национальной безопасности Республики Казахстан";  Указ  Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы:  предотвращение возможных негативных последствий при реализации планируемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной деятельности на окружающую среду через оценку соответствия экологическим требованиям.

5. Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi : қоршаған орта сапасының нормативтерiне және экологиялық талаптарға сәйкестiгiн уақытында анықтау, қоршаған ортаға сараптама құжаттамасында жоспарланған шаруашылық, инвестициялық және өзге қызметтермен қоршаған ортаға әсер етудi бағалаудың ғылыми негiзделген талдауын жүргiзу.
6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
002
Страте-
гиялық,
трансше-
каралық
және
эколо-
гиялық
қауіпті
объек-
тiлерге
мемле-
кеттiк
эколо-
гиялық
сараптама
жүргiзу
Мемлекеттiк органдар
бастамашылығымен
жасалатын жобаға
мемлекеттiк
экологиялық сараптаманы жүргiзу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттiк бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :
Тура нәтиже: мемлекеттiк органдар бастамашылығымен жасалған кем дегенде 92 жобаға экологиялық сараптамасының қорытындысын беру.
Соңғы нәтиже: жоспарланған басқару, шаруашылық, инвестициялық және өзге қызметтің қоршаған ортаның жай-күйiне терiс әсер ету салдарларын барынша азайту.
Қаржылай-экономикалық нәтиже: бiр жобаның экологиялық сараптамасын жүргізуге шығын орта есеппен 119 мың теңгенi құрайды.
Уақыттылық: Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген мерзiмдерге сәйкес бiр жылдың ішіндегi жобалардың келіп-түсуiне қарай экологиялық сараптаманы жүзеге асыру.
Сапа: мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алған жобалар экологиялық қауiпсiздiк нормаларына және талаптарына сәйкес.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
352-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы ғылыми зерттеулер"
деген 003 республикалық бюджеттік бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 295000 мың теңге (екi жүз тоқсан бес миллион теңге).
2. Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi : Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Заңының  75-бабы ; Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шiлдедегi "Ғылым туралы" Заңының  3,    18,   22 және   26-баптары ; Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 наурыздағы "Атмосфералық ауаны қорғау туралы" Заңының  7-бабы ; Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 3 желтоқсандағы "2004-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының экологиялық қауiпсiздiгi тұжырымдамасы туралы" N 1241  Жарлығы ; Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 6 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қоршаған ортасын қорғау" Бағдарламасы туралы N 1278  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 24 қаңтардағы "2005-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында шөлейттенумен күрес жөнiндегі бағдарлама туралы" N 49  қаулысы .

5. Задачи бюджетной программы:  своевременное определение соответствия нормативам качества окружающей среды и экологическим требованиям, проведенного научно обоснованного анализа оценки воздействия планируемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной деятельности в экспертируемой документации на окружающую среду.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
Проведение
государст-
венной эко-
логической
экспертизы
стратегичес-
ких, транс-
граничных и
экологически
опасных
объектов
Проведение государст-
венной экологической
экспертизы проектов,
инициируемых государ-
ственными органами.
январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: выдача заключений государственной экологической экспертизы не менее чем по 92 проектам, инициируемым государственными органами.
Конечный результат: минимизация последствий вредного воздействия планируемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной деятельности на состояние окружающей среды.
Финансово-экономический результат: расходы на проведение экологической экспертизы одного проекта в среднем составят 119 тысяч тенге.
Своевременность: осуществление экологической экспертизы в соответствии со сроками, установленными законодательством Республики Казахстан, по мере поступления проектов в течение года.
Качество: проекты, получившие положительное заключение государственной экологической экспертизы, соответствуют нормам и требованиям экологической безопасности.
ПРИЛОЖЕНИЕ 352
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
003 "Научные исследования в области охраны
окружающей среды" на 2006 год
1. Стоимость:  295000 тысяч тенге (двести девяносто пять миллионов тенге)
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:  статья 75  Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";  статьи 3 18,   22   и  26        Закона Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке";  статья 7  Закона Республики Казахстан от 11 марта 2002 года "Об охране атмосферного воздуха";  Указ  Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года N 49 "О Программе по борьбе с опустыниванием в Республике Казахстан на 2005-2015 годы".

3. Бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерi : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты : экологиялық қауiпсiздiкпен қамтамасыз ету, қоршаған ортаның сапасын тұрақтандырудың теориялық және технологиялық негіздерiн қалыптастыру.
5. Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi :   қоршаған ортаны қорғау саласындағы iс-шараларды және инвестициялық жобаларды дайындауға ғылыми негізделген ұсыныстарды және ұсынымдарды әзiрлеу;
Халықаралық табиғатты қорғау конвенцияларын iске асыруды ғылыми сүйемелдеу; климат өзгеруiнiң, озон қабатының бұзылуының, шөлейттенудiң, Қазақстан Республикасының қоршаған ортасының ластануының және тозуының өзектi мәселелерi жөнiндегі ғылыми зерттеулердi жүргізу; Қазақстан Республикасы аумағының экологиялық жай-күйiн бағалау жөнiндегi ғылыми-талдау және картографиялық материалдарды жасау; қоршаған ортаны басқарудың жаңа көзқарастарын және әдiстерiн әзiрлеу; қоршаған ортаны қорғау саласындағы iс-шараларды және инвестициялық жобаларды негіздеу жөнiндегi ғылыми зерттеулер; қоршаған ортаны қорғаудың ғылыми-зерттеу базасын дамыту.
6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
003
Қоршаған
ортаны
қорғау
сала-
сындағы
ғылыми
зерт-
теулер
Климат өзгеруiнiң,
озон қабатының
бұзылуының, шөлейт-
тенудiң, Қазақстан
Республикасының
қоршаған ортасының
ластануының және
тозуының өзектi
мәселелерi жөнiнде 20
тақырып бойынша,
оның iшiнде өтпелi
тақырыптар бойынша
ғылыми зерттеулер
жүргiзу:
1. өңiрлiк климаттың
қазiргi өзгеруiн
бағалау, сондай-ақ
экологиялық жүйе
климатының және
экономиканың климатқа
тәуелдi салаларының
өзгеруiне осалдығының
және бейiмделуiнiң
мүмкiндiгiн бағалау,
атмосферадағы
көмiрқышқыл газы
шоғырларының жоғарылауы кезiнде өңiрлiк климаттың өзгеру сценарийлерiн әзiрлеу;
2. жердiң озон
қабатына физикалық
және химиялық процес-
тердiң әсер етуiн, сондай-ақ озон қабаты
жай-күйiнiң өзгеруiн,
әсiресе, адам денсау-
лығына және басқа тірi организмдерге,
климатқа, адам пайда-
ланған табиғи және жасанды материалдарға
ультракүлгiн, күн
сәулелерiнiң өзгеруiн
бағалау;
3. үлкен қашықтыққа
ластағыш заттарды
ауысуын және олардың
түсуiн бағалау бойынша
ғылыми зерттеулер;
атмосфераны ластану
процестерiн
модельдеудiң мүмкiн
салдарларын айқындау
және оның сапасын
анықтау; ластанумен
күрестің экономикалық
тиiмдiлiгiн арттыру
бойынша ұсынымдарды
әзiрлеу;
4. Қазақстанда озон
бұзғыш заттарды (ОБЗ)
тұтынуды бағалауға
және болжауға әдiстемелiк зерттеудi
жетiлдiру; ОБЗ
импортталу және
тұтыну мониторингінің
жүйесiн әзiрлеу,
сондай-ақ ОБЗ тұтыну процестерiнiң
қысқаруын басқару; ОБЗ
тұтынушылықтың өсу
себептерiн айқындау;
Қазақстанда ОБЗ
ұлттық кадастрын
әзiрлеу;

3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы:  обеспечение экологической безопасности, формирование теоретических и технологических основ стабилизации качества окружающей среды.
5. Задачи бюджетной программы:  обеспечение научно-обоснованными предложениями и рекомендациями подготовки мероприятий и инвестиционных проектов в области охраны окружающей среды; научное сопровождение реализации международных природоохранных конвенций; проведение научных исследований по актуальным вопросам изменения климата, разрушения озонового слоя, опустынивания, загрязнения и деградации окружающей среды Республики Казахстан; составление научно-аналитических и картографических материалов по оценке экологического состояния территории Республики Казахстан; разработка новых подходов и методов управления окружающей средой; развитие научно-исследовательской базы охраны окружающей среды.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы.
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализация
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
003
Научные
исследования в области
охраны
окружающей
среды
Проведение научных
исследований по
актуальным вопросам
изменения климата,
разрушения озонового
слоя, опустынивания,
загрязнения и дегра-
дации окружающей
среды Республики
Казахстан по 20 темам, в том числе:
по переходящим темам:
1. оценка современно-
го изменения региона-
льного климата, а
также уязвимости и
возможностей адапта-
ции к изменению кли-
мата экологических
систем и климатозави-
симых отраслей эконо-
мики, разработка сце-
нариев изменения
регионального климата
при увеличении
концентрации углекис-
лого газа в
атмосфере;
2. оценка влияния
физических и химичес-
ких процессов на
озоновый слой Земли,
а также изменение
состояния озонового
слоя, особенно изме-
нения ультрафиолето-
вого, солнечного
излучения на здоровье
человека и другие
живые организмы, кли-
мат, природные и
искусственные мате-
риалы, используемые
человеком;
3. научные исследова-
ния по оценке перено-
са загрязняющих
веществ на большие
расстояния их выпаде-
ние; выявление воз-
можных последствий
моделирования процес-
сов загрязнения
атмосферы определения
ее качества; разра-
ботка рекомендаций по
повышению экономичес-
кой эффективности
борьбы с загрязнением;
4. совершенствование
методических подходов
к оценке и прогнози-
рованию потребления
озоноразрушающих
веществ (ОРВ) в
Казахстане;
разработка системы
мониторинга импорта
и потребления ОРВ, а
также управление
сокращением процесса
потреблений ОРВ;
выявление причин
роста потребления
ОРВ; разработка
национального кадаст-
ра ОРВ в Казахстане;

5. Солтүстік
Қазақстанның уран
өндiретiн өңiрлерiнде
экологиялық-радиация-
лық жағдайларды зерттеу;
6. халық денсаулығына
табиғи радиоактивтiк-
тің (радонның) керi әсер етуiн зерттеу;
7. экологиялық
жай-күйлерiн анықтау
үшiн әскери-сынақ
полигондарының
аумақтарын және оларға жақын өңiрлердi
(Тайсойған, Ембi) кешендi зерттеу бойынша ғылыми зерттеулер;
8. Шығыс Қазақстан және Солтүстiк
Қазақстан облыстарының
аумақтары мен халқының
денсаулығын кешендi
экологиялық зерттеу;
9. Қазақстанның
үстiндегi озон қабаты
жай-күйiнiң динамикасын зерттеудi
жүргiзу және оған
керi әсер ету салдар-
ларының алдын алу бойынша шараларды әзiрлеу;
10. "2005-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республика-
сындағы шөлейттенумен күрес" бағдарламасы шеңберiнде 2005-2007 жылдарға арналған ғылыми-зерттеу жұмыстары (Қазақстан аумақтарының шөлейттену процесте-
рiне ұшырауын бағалау және 1:1000000
масштабындағы жерлердi
шөлейттену және жұтау
картасын жасау);
11. Батыс Қазақстан-
ның жағалау - су  экожүйесiнiң өзгеруi бойынша ғылыми зерттеулер;
12. Каспий маңының
солтүстiк-шығыс
бөлiгінiң қазiргі
экологиялық жағдайын
Каспий теңiзi
деңгейiнiң арту
салдарларына әсер
ететiн процестердi,
сондай-ақ көмiрсутек-
тi шикiзат кен орнын интенсивтiк әзiрлеудi есепке ала отырып зерттеу және бағалау;
13. қазiргі экологиялық және саяси
жағдайларда Іле-Балқаш
өңiрiнiң жер асты
суларының ресурстарын
пайдалану перспективаларын
бағалау;
14. бу газдарының
шығарындыларын сандық
бағалау, бу газдары
эмиссияларының
сценарийлерiн
әзiрлеу, бу газдары
эмиссияларын
төмендету бойынша
Қазақстанның ұлттық
стратегиясын әзiрлеу, бу газдары шығарындыларына арналған квоталарды
лицензиялаудың ұлттық
жүйесiн жасау үшiн
жағдай жасау, бу
газдары эмиссиялары/
ағындысы бойынша
мониторинг және есеп
жүйесiн қалпына
келтiру;
15. Ертiс бассейнi
және Балқаш көлiнiң
өзен ағысының
ресурстарына
экологиялық бағалау
жүргізу;
16. Қазақстанның
шаруашылық игеру
аумақтарындағы
экологиялық
тәуекелдiктерге
бағалау жүргiзу;
17. экожүйенiң негiзгi
құрауыштарындағы:
топырақтағы,
өсiмдiктердегi,
жануарлардағы
шоғырланған энергияны
анықтау бойынша
ғылыми жұмыстар,
сондай-ақ түрлi
техногендiк
жүктемелермен және
антропогендiк сыққыш
дәрежесiн есепке
ала отырып, топырақтың
минералдық бөлiгiнiң
(Гиббс бойынша энтропия және энергия)
термодинамикалық
сипаттамасымен
топырақтың пайда
болу процестерiне
энергия шығындаудағы
түрлілік: жаңа
тақырыптар бойынша;
18. Баянауыл мемлекет-
тiк ұлттық табиғи паркiнiң негiзгi өртеңдерiнiң жерлерiн-
де өсiмдiктердiң
пирогендiк ауысуын
зерттеу;
19. Баянауыл мемлекет-
тік ұлттық табиғи паркiнiң ландшафтын зерттеу (қазiргi геоэкологиялық жәй-күйдi бағалау,
тиiмдi пайдалану және
қорғау);

5. исследование
эколого-радиационной обстановки в уранодо-
бывающих регионах
Северного Казахстана;
6. изучение отрицате-
льного воздействия
естественной радио-
активности (радона)
на здоровье населе-
ния;
7. научные исследова-
ния по комплексному
обследованию террито-
рии военно-испыта-
тельных полигонов
прилегающих к нему
регионов для выясне-
ния их экологическо-
го состояния (Тайсой-
ган, Эмба);
8. комплексные эколо-
гические исследования
территории здоровья
населения Восточно-
Казахстанской и
Северо-Казахстанской
областей;
9. проведение иссле-
дования по изучению
динамики состояния
озонового слоя над
Казахстаном и разра-
ботать меры по пре-
дупреждению негатив-
ных последствий
влияния на него;
10. научно-исследо-
вательские работы на
2005-2007 годы в
рамках программы
"По борьбе с опусты-
ниванием в Республике
Казахстан на
2005-2015 годы"
(оценка подверженнос-
ти территорий Казахс-
тана процессам опус-
тынивания и составле-
ние карты опустынива-
ния и деградации
земель масштаба
1:1000000);
11. научные исследо-
вания по изменению
прибрежно-водных
экосистем Западного
Казахстана.
12. изучение и оценка
современной экологи-
ческой обстановки
северо-восточной час-
ти Прикаспия с учетом
процессов, возникаю-
щих вследствие повы-
шения уровня Каспийс-
кого моря, а также
интенсивной разработ-
ки месторождений
углеводородного
сырья;
13. оценка перспектив
использования ресур-
сов подземных вод
Или-Балхашского
региона в современных
экологических и поли-
тических условиях;
14. количественная
оценка выбросов пар-
никовых газов, разра-
ботка сценариев эмис-
сий парниковых газов,
разработка национа-
льной стратегии
Казахстана по сниже-
нию эмиссий парнико-
вых газов, подготовка
условий для создания
национальной системы
лицензирования квот
на выбросы парниковых
газов, налаживание
системы мониторинга и
отчетности по эмис-
сиям/стоку парниковых
газов;
15. экологическая
оценка ресурсов реч-
ного стока бассейна
Иртыша и озера
Балхаш;
16. оценка экологи-
ческих рисков терри-
торий хозяйственного
освоения Казахстана;
17. научные работы по
определению аккумули-
рованной энергии в
основных компонентах
экосистем: почвы,
растений, животных,
а также разности в
расходе энергии на
процессы почвообразо-
вания с различной
техногенной нагрузкой
и термодинамической
характеристикой мине-
ральной части почвы
(энтропия и энергия
по Гиббса) с учетом
степей антропогенного
пресса по новым
темам;
18. исследования по
изучению пирогенных
смен растительности
нa месте сосновых
гарей Баянаульского
государственного
национального природ-
ного парка;
19. ландшафтные исследования Баянаульского
государственного
национального природ-
ного парка (оценка
современного геоэко-
логического состоя-
ния, рациональное
использование и
охрана);

20. Баянауыл мемлекет-
тік ұлттық табиғи паркiн тұрақты дамытуды қамтамасыз
ету бойынша зерттеулер.
Іске асыру мерзiмi:
ақпан-желтоқсан.
2 өтпелi тақырып
бойынша Қазақстан
Республикасы аумағының
экологиялық жай-күйiн бағалау жөнiндегi
ғылыми-талдау және картографиялық
материалдар жасау,
оның iшiнде:
1. Қазақстандағы
экологиялық жағдайды
бағалау бойынша
ғылыми зерттеулер,
табиғи ресурстарды
пайдалану дәрежесi,
шаруашылық қызметтер-
дiң қоршаған ортаға әсер етуi және оған және басқаға керi әсер етудi төмендету үшiн қолданылатын шаралар;
2. физикалық және
экономикалық география,
геоморфология, гидрология және экология салаларындағы
ғылыми зерттеулер негізiнде табиғи ресурстарды тиiмдi пайдалану, қоршаған орта, өнеркәсiптiк күштердi, республикадағы әлеуметтiк-
экономикалық және
мәдени құрылыстарды
даму мiндеттерiн
шешуге негiздеу үшiн
белгiленген
Қазақстанның Кешендi
ғылыми ақпараттық
экологиялық атласын
әзiрлеу;
9 өтпелi тақырып
бойынша қоршаған
ортаны қорғауды
басқарудың жаңа
көзқарастарын
және әдiстерiн
әзiрлеу, оның iшiнде:
1. Қазақстан
Республикасының ауа
бассейнiнiң техноген-
дiк ластану деңгейiн бағалау және оны сауықтыру бойынша
ғылыми негiзделген
ұсынымдарды әзiрлеу;
2. табиғи объектiлер-
дiң экологиялық-
экономикалық бағалану
және табиғатты қорғау
iс-шараларының экономикалық тиiмділiгiнiң
әдiстерiн әзiрлеу;
3. табиғатты
пайдалануға және
экологиялық сараптамаға рұқсат
беру жүйесiн оңтайлан-
дырудың жаңа ғылыми негiзделген көзқарас-
тарын әзiрлеу;
4. экологиялық тиiмдi
және ресурс үнемдегiш
технологиялардың,
кәсiпорындарды,
шикiзат түрлерiн,
материалдарды,
өнiмдердi, жабдықтарды
әзiрлеу бойынша
зерттеулер;
5. қоршаған орта
мониторингi
саласындағы ғылыми
зерттеулер жүргiзудi
ұйымдастыру;
6. Бейбiт жер асты
ядролық жарылыстарын
жүргiзу жерлерiне
жақын шекаралар мен
аумақтарда су
мониторингiн
технологиясын әзiрлеу
және енгiзу;
7. қоршаған ортаны
қорғауға мемлекеттік
бақылаудың
ғылыми-практикалық
моделдерiн әзiрлеу;
8. қоршаған ортаны қорғау саласындағы
ғылыми негiзделген индикаторлар мен
көрсеткiштердi, сондай-ақ табиғи жүйелердiң тұрақтылы-
ғының және экологиялық
сыйымдылықтарының
шектерiн айқындаудың
ғылыми-әдiстемелiк
негіздерiн әзiрлеу
және сынақтан өткiзу;
9. экологиялық
паспорттарды жасау
мақсатында Қазақстан
қалаларының экология-
лық жай-күйi бойынша
ғылыми техникалық
негiздеу.
5 өтпелi тақырып
бойынша қоршаған
ортаны қорғау саласын-
дағы iс-шараларды және
инвестициялық жобаларды негiздеу
бойынша ғылыми
зерттеулер, оның iшiнде:
1. аумақтың және өнеркәсiптiк кәсiпорынның және энергетиканың сынаппен
ластану мониторингiнiң
технологиясын әзiрлеу және енгiзу;

20. исследования по
обеспечению устойчи-
вого развития Баян-
аульского государст-
венного национального
природного парка.
Срок реализации - февраль -
декабрь.
Составление научно-
аналитических карто-
графических материа-
лов по оценке эколо-
гического состояния
территории Республики
Казахстан по 2 пере-
ходящим темам, в том
числе:
1. научные исследова-
ния по оценке эколо-
гической ситуации в
Казахстане, степень
использования природ-
ных ресурсов, влияния
хозяйственной деяте-
льности на окружающую
среду и меры, пред-
принимаемые для сни-
жения негативного
воздействия на нее и
другое;
2. на основании науч-
ных исследований в
области физической и
экономической геогра-
фии, геоморфологии,
гидрологии и экологии
разработать комплекс-
ный научно-справоч-
ный экологический
Атлас Казахстана,
предназначенный для
обоснованного решения
задач рационального
использования природ-
ных ресурсов, охраны
окружающей среды,
развития производст-
венных сил, социаль-
но-экономического
культурного строи-
тельства в республи-
ке.
Разработка новых
подходов и методов
управления окружающей
средой по 9 переходя-
щим темам, в том
числе:
1. оценка уровня тех-
ногенного загрязнения
воздушного бассейна
Республики Казахстан
и разработать научно-
обоснованные рекомен-
дации по его оздоров-
лению;
2. разработка методов
эколого-экономической
оценки природных
объектов и экономи-
ческой эффективности
природоохранных меро-
приятий;
3. разработка новых
научно обоснованных
подходов оптимизации
разрешительной систе-
мы природопользова-
ния и экологической
экспертизы;
4. исследования по
разработке экологи-
чески эффективных и
ресурсосберегающих
технологий, производ-
ств, видов сырья,
материалов, продукции
и оборудования;
5. организация прове-
дения научных иссле-
дований в области
мониторинга окружаю-
щей среды;
6. разработка и внед-
рение технологии вод-
ного мониторинга на
территориях, приле-
гающих к местам про-
ведения мирных под-
земных ядерных взры-
вов;
7. разработка научно-
практической модели
государственного
контроля охраны окру-
жающей среды;
8. разработка и апро-
бирование научно
обоснованные индика-
торы и показатели
области охраны окру-
жающей среды, а также
научно-методологичес-
кие основы определе-
ния пределов устойчи-
вости и экологической
емкости природных
систем;
9. научно-техническое
обоснование экологи-
ческого состояния
городов Казахстана с
целью разработки эко-
логических паспортов.
Научные исследования
по обоснованию меро-
приятий инвестицион-
ных проектов в области охраны окружающей среды по 5 темам, в том числе:
1. разработка и внед-
рение технологии
мониторинга ртутного
загрязнения террито-
рий и предприятий
промышленности и
энергетики.

2. техногендiк қалдықтардың ғылыми
техникалық бағалануы және Қазақстан Республикасында оларды кәдеге жарату
жолдары;
3. Щучье-Бурабай курорттық аймағын
экологиялық жай-күйiнiң болжамды
моделiн әзiрлеу;
4. ағынды суларды жинауыштардың жай
күйiн зерттеу және тәжiрибелi ұсынымдарды
әзiрлей отырып оларды
қоршаған ортаға әсер
етуiн бағалау;
5. қоршаған ортаны ластағыштардан қорғау
мақсатында "Бурабай" және "Көкшетау"
мемлекеттiк ұлттық табиғи парктерiнiң
шеңберiнде орналасқан шаруашылық жүргiзушi
субъектiлердiң
шаруашылық тұрмыстық
ағынды суларын тазалау
бойынша ғылыми негiзделген ұсынымдарды әзiрлеу;
Іске асыру мерзiмi -
ақпан-желтоқсан.
Қоршаған ортаны
қорғаудың ғылыми
зерттеу базасын
экология және климат
ғылыми-зерттеу
институты үшiн
жабдықтарды сатып алу
жолымен дамыту.
Іске асыру мерзімі -
сәуiр-желтоқсан.
Мемлекеттiк
ғылыми-техникалық
сараптама жүргiзу
бойынша қызмет
көрсетудi төлеу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттiк бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :
Тура нәтиже: 36 тақырып, оның 33 жалғастырушы және 3 жаңа тақырып бойынша қоршаған ортаны қорғау саласында жүргізiлген ғылыми зерттеулердiң нәтижелерi жөнiндегi есептер және ұсынымдар.
Қоршаған ортаға шығарындылардың және төгіндiлердiң және өндiрiс қалдықтарын жинақтаудың тұрақты деңгейiнде сақтау бойынша шараларды әзiрлеу және iске асыру; республиканың әртүрлi өңiрлерiндегі қазiргi экологиялық жай-күйдi бағалау және ғаламдық сипаттағы ауқымды экологиялық проблемаларды шешуге бағытталған шараларды қабылдау үшiн ұсынымдарды және әдiстердi әзiрлеу; Баянауыл мемлекеттiк ұлттық табиғи паркiнiң табиғи ресурстарының қазiргi геоэкологиялық жай-күйiн оны одан кейiнгi дамыту мақсатымен бағалау;
Экология және климат ғылыми-зерттеу институтының ғылыми-зерттеу базасын дамыту үшiн:
компьютерлiк жабдықтың 37 жиынтығы, 8 принтер, 4 көшiру аппараты, 4 ноутбук, 1 плоттер, электрондық метеостанцияның
1 жиынтығы, 2 портативтiк газанализатор, 1 эхолот, 16 газ анализатор, 2 электрондық таразы, 1 цифрлық қалтқының деңгей өлшеуiшi, 1 ағын жылдамдығын өлшеуiш, 1 кептiру-стерильдеу шкафы,
4 аспиратор, 4 актинометр, 4 альбедометр, 4 баланс өлшеуiш, 4 анемометр, 2 анеморумбометр, 2 метеорологиялық матч,
1 автоматтандырылған арақашықтық гидрологиялық бекеттің 1 жиынтығы, зертханалық диiрменнiң 1 жиынтығы, геологтың қолға ұстайтын 2 бұрғысы, 3 кептiру шкафы, су сапасын бақылау зертханасының 2 жиынтығы, 2 шаң анализаторы, 2 автокөлiк, 2 топырақ ылғалын өлшеуiш, 1 газ өлшегiш аспап сатып алынатын болады.

2. научно-техническая
оценка техногенных
отходов и путей их
утилизации в Респуб-
лике Казахстан;
3. разработка прог-
ностической модели
экологического сос-
тояния Щучинско-
Боровской курортной
зоны;
4. изучение состояния
накопителей сточных
вод и оценить их влияние на окружающую
среду с разработкой практических рекомен-
даций;
5. разработка научно-
обоснованных рекомен-
даций по очистке
хозяйственно-бытовых
сточных вод хозяйст-
вующих субъектов,
расположенных в пре-
делах государственных
национальных природ-
ных парков "Бурабай"
и "Кокшетау" с целью
охраны окружающей
среды от загрязнения.
Срок реализации -
февраль - декабрь.
Развитие научно-исс-
ледовательской базы
охраны окружающей
среды путем приобре-
тения научного обору-
дования для научно-
исследовательского
института экологии и
климата. Срок
реализации - апрель -
декабрь.
Оплата услуг по про-
ведению государствен-
ной научно-техничес-
кой экспертизы.
январь-
декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей  среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: отчеты и рекомендации по результатам проведенных научных исследований в области охраны окружающей среды по 36 темам, из которых 33 продолжающиеся и 3 новые темы.
Разработка и реализация мер по сохранению на стабильном уровне выбросов и сбросов в окружающую среду и накопления отходов производства; оценка современной экологической обстановки в различных регионах республики и разработка рекомендаций и методик для принятия мер, направленных на решение крупных экологических проблем глобального характера; оценка современного геоэкологического состояния природных ресурсов Баянаульского
государственного национального природного парка с целью дальнейшего его развития.
Для развития научно-исследовательской базы научно-исследовательского института экологии и климата будут приобретены: 37 комплектов компьютерного оборудования, 8 принтеров, 4 копировальных аппаратов, 2 ноутбука, 1 плоттер, 1 комплект электронной метеостанции, 2 портативного газоанализатора, 1 эхолот, 16 газовых анализаторов, 2 электронных весов, 1 цифровой поплавковый уровнемер, 1 измеритель скорости потока, 1 сушильно-стерилизационный шкаф, 4 аспиратора, 4 актинометра, 4 альбедометра, 4 балансомера, 4 анемометра, 2 анеморумбометра, 2 метеорологические мачты, 1 комплект автоматического дистанционного гидрологического поста, 1 комплект лабораторной мельницы, 2 ручных буровых комплекта геолога, 3 сушильных шкафа, 2 комплекта лабораторий контроля качества воды, 2 анализатора пыли, 2 единицы автотранспорта, 2 комплекта почвенных влагомеров, 1 газоизмерительный прибор.

Соңғы нәтиже: нәтижесiнде экологиялық жағдайдың және елдегi халық денсаулығының одан кейiнгi төмендеуiне шынайы және әлеуеттi қауiп жойылатын қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру жөнiндегi мiндеттердi шешу үшiн жағдай жасау; ғаламдық, ұлттық және өңiрлiк экологиялық проблемалар туралы, сондай-ақ экологиялық қолайсыз өңiрлердегi әлеуметтiк қиындықты төмендетуге ықпал ететiн климаттың және озон қабатының өзгеруi, биоәралуандылықтың қысқаруы, шөлейттену, топырақ жамылғысының, судың, ауаның, ластануы проблемаларын қоса алғанда, оларды шешудiң жолдары мен бағыттары туралы республика халқын ақпараттандыруды арттыру; экология және климат ғылыми-зерттеу институтын жалпы қажеттiлiктің 16,8 % аспаптармен және жабдықтармен қамтамасыз ету.
Қаржылай-экономикалық нәтиже: бiр тақырып бойынша ғылыми зерттеулердi жүргiзудiң орташа құны 7361 мың теңгенi құрайды.
Уақыттылық: тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi сатып алудың бекiтiлген жоспарына сәйкес жыл бойы.
Сапа: қоршаған орта сапасын неғұрлым қауіпті процестермен және үрдістермен оның тозу және тұрақтану қарқынын бәсеңдету жолымен сақтау.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
353-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау объектiлерiн салу және қайта жаңарту"
деген 004 республикалық бюджеттiк бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 860731 мың теңге (сегіз жүз алпыс миллион жетi жүз отыз бiр мың теңге).
2. Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi : Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2004 жылғы 7 мамырдағы "2004-2006 жылдарға арналған Арал маңы проблемасын кешендi шешу жөнiндегi бағдарламаны бекiту туралы" N 520  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау" Бағдарламасы туралы" N 1278  қаулысы .
3. Бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерi : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты : қоршаған ортаның жай-күйiн жақсарту, табиғи ресурстарды қалпына келтiру, сақтау және ұтымды пайдалану, табиғи ортаға ұлғаймалы антропогендiк әсер етудi азайту; қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесiн дамыту, қоршаған ортаны қорғауды мемлекеттiк басқаруды дамытудың институционалдық негіздерiн құру.
5. Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi :   табиғи ресурстардың таусылуының және ластануының алдын алу.

Конечный результат: создание условий для решения задач по стабилизации качества окружающей среды, в результате чего будут сняты реальная и потенциальная угроза дальнейшего ухудшения экологической ситуации и здоровью населения страны; повышение информированности населения республики о глобальных, национальных и региональных экологических проблемах, а также о путях и направлениях их решения, включая проблемные вопросы изменения климата и озонового слоя, сокращения биоразнообразия, опустынивания, загрязнения почвенного покрова, воды, воздуха, что будет способствовать снижению социальной напряженности в экологически неблагополучных регионах; обеспеченность научно-исследовательского института экологии и климата приборами и оборудованием на 16,8% от общей потребности.
Финансово-экономический результат: средняя стоимость проведения научных исследований по одной теме составляет 7361 тыс. тенге.
Своевременность: в течение года в соответствии с утвержденным планом приобретения товаров, работ и услуг, согласно заключенным договорам.
Качество: сохранность качества окружающей среды путем замедления темпов ее деградации и стабилизации наиболее опасных процессов и тенденций.
ПРИЛОЖЕНИЕ 353
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
004 "Строительство и реконструкция объектов охраны
окружающей среды" на 2006 год
1. Стоимость:  860731 тысяча тенге (восемьсот шестьдесят миллионов семьсот тридцать одна тысяча тенге).
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:   постановление  Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2004 года N 520 "Об утверждении Программы по комплексному решению проблем Приаралья на 2004-2006 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы:  улучшение состояния окружающей среды, восстановление, сохранение и рациональное использование природных ресурсов, уменьшение возрастающего антропогенного воздействия на природную среду; развитие системы управления качеством окружающей среды, создание институциональных основ развития государственного управления охраной окружающей среды.
5. Задачи бюджетной программы:  предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов.

6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
004
Қоршаған
ортаны
қорғау
объектi-
лерiн
салу және
қайта
жаңарту
Қазақстан Республикасы
Yкіметінің "2006
жылға арналған
республикалық бюджет
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
iске асыру туралы"
2005 жылғы 9 желтоқ-
сандағы N 1228 қаулы-
сына 2-қосымшаға сәйкес сомалар шегiн-
дегi инвестициялық
жобаларды іске асыру
іс-шараларына:
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрлігінiң Ұлттық
метеорология орталығын
салу жобасының
жобалық-сметалық
құжаттамасын әзiрлеу
және мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптама жүргiзу;
"Атырау, Тараз,
Алматы, Астана,
Ақтөбе, Қарағанды,
Павлодар, Көкшетау,
Қостанай, Шымкент,
Петропавловск
қалаларында аумақтық
қоршаған ортаны қорғау
басқармаларының
әкімшілік ғимараттарын
салу" жобасының жобалық-сметалық құжаттамасын әзiрлеу
және мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптама жүргізу;
жобалық-сметалық құжаттаманың мемлекеттiк ведомство-
дан тыс сараптамасын әзiрлеу және жүргізу және Қызылорда қаласындағы ағынды суларды биологиялық тазарту станциясына дейiн 1 және 12
канализациялық-сорғы
станцияларымен бас
сорғы коллекторларды
салу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттiк бағдарламаны орындаудан күтiлетiн нәтижелер :
Тура нәтиже: мемлекеттік ведомстводан тыс сараптамадан өткен бекiтілген жобалық-сметалық құжаттама; арынды коллекторларды салу бойынша орындалған жұмыстардың ауқымы (жұмыс ауқымының 76%).
Соңғы нәтиже: қоршаған ортаның жай-күйiн жақсарту үшiн қоршаған ортаны қорғау объектiлерiн пайдалануға енгiзу.
Қаржылай-экономикалық нәтижесi: негізгi қаржы қорының ұлғаюы.
Уақыттылық: жұмыстарды орындаудың және жасалған шарттардың жоспарына-кестесiне сәйкес.
Сапа: ҚНжәнеЕ сәйкес.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
354-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғау объектiлерiн оңалту"
деген 005 республикалық бюджеттiк бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 201964 мың теңге (екi жүз бiр миллион тоғыз жүз алпыс төрт мың теңге).
2. Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi : "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi  Заңы ; "Қазақстан Республикасы мен Жаһандық экологиялық қордың Атқарушы агенттігi ретiнде әрекет ететiн Халықаралық қайта құру және Даму Банкi арасындағы Сенiмгерлiк қордың Гранттық келісiмiн (Қуаң жерлердi басқару жөнiндегi жоба) бекiту туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 8 қаңтардағы  Заңы ; Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 3 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының 2004-2005 жылдарға арналған экологиялық қауiпсіздiгi тұжырымдамасы туралы" N 1241  Жарлығы ; Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2004 жылғы 3 ақпандағы "Қазақстан Республикасының экологиялық қауiпсiздiгi тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2004-2015 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары туралы" N 131  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 28 қазандағы "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгінің мәселелерi" N 1113  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2005 жылғы 24 ақпандағы "2005-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының шөлейттенумен күресу жөнiндегi бағдарламасы" N 49  қаулысы .

6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
004
Строительст-
во и рекон-
струкция
объектов
охраны
окружающей
среды
Реализация инвести-
ционных проектов в
пределах сумм, согласно приложению 2 постановления Правительства Республики
Казахстан от 9 декаб-
ря 2005 года N 1228
"О реализации Закона
Республики Казахстан
"О республиканском
бюджете на 2006 год"
на мероприятия:
разработка и проведе-
ние государственной
вневедомственной экс-
пертизы проектно-
сметной документации
по проекту строитель-
ства Национального
центра метеорологии
Министерства охраны
окружающей среды
Республики Казахстан;
разработка и проведе-
ние государственной
вневедомственной экс-
пертизы проектно-
сметной документации
по проекту строитель-
ства административных
зданий территориаль-
ных управлений охраны
окружающей среды в
городах Атырау,
Тараз, Алматы, Астана, Актобе, Кара-
ганда, Павлодар,
Кокшетау, Костанай,
Шымкент, Петропав-
ловск; разработка и
проведение государст-
венной вневедомствен-
ной экспертизы
проектно-сметной
документации и строи-
тельство главных
напорных коллекторов
с канализационно-
насосными станциями
1 и 12 до станции
биологической очистки
сточных вод в г.
Кызылорда.
январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: утвержденная проектно-сметная документация, прошедшая государственную вневедомственную экспертизу; объем выполненных работ по строительству напорных коллекторов (76 % от объема работ).
Конечный результат: ввод в эксплуатацию объектов охраны окружающей среды для улучшения состояния окружающей среды.
Финансово-экономический результат: увеличение фонда основных средств.
Своевременность: согласно плану-графика выполнения работ и заключенных договоров.
Качество: согласно СНиП.
ПРИЛОЖЕНИЕ 354
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
005 "Реабилитация объектов охраны окружающей среды"
на 2006 год
1. Стоимость:  201964 тысячи тенге (двести один миллион девятьсот шестьдесят четыре тысячи тенге).
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:   Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";  Закон  Республики Казахстан от 8 января 2004 года "О ратификации Грантового соглашения Доверительного фонда (Проект по управлению засушливыми землями) между Республикой Казахстан и Международным Банком Реконструкции и Развития, действующим в качестве Исполнительного агентства Глобального экологического фонда";  Указ  Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2004 года N 131 "О Плане мероприятий на 2004-2006 годы по реализации Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года N 49 "О Программе по борьбе с опустыниванием Республики Казахстан на 2005-2015 годы".

3. Бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерi : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты : Қазақстан Республикасының аумағында шөлейттену және жердің тозу процесiн тоқтату және алдын алу, сондай-ақ табиғи ресурстарды сақтау, қалпына келтiру және тұрақты пайдалану.
5. Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi : қуаңшылық жағдайда жер пайдаланудың тұрақты жүйелерiн енгізу; топырақтың құнарсыздануымен күрес; "көмiрсутегi квоталарымен" халықаралық саудасына Қазақстан Республикасының қатысу мүмкіндiгiн айқындау үшін көмiртегiнің жұту деңгейiн айқындау; биоәралуандылықты кеңейту, табиғи ресурстардың таусылуын және ластануын ескерту.
6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
005
Қоршаған
ортаны
қорғау
объектi-
лерiн
оңалту
2
006
Жобаны
респуб-
ликалық
бюджеттен
грантты
бiрлесiп
қаржы-
ландыру
есебiнен
iске
асыру
Қарағанды облысы Шет
ауданының қуаң
жерлерiн басқару
жөнiндегi Жобаны
іске асыру, оның
iшінде: жедел
шығындар; ғимараттарды,
үймереттердi ұстап
тұру, қызмет көрсету,
ағымдағы жөндеу,
жабдықты, автокөлiкті,
ауыл шаруашылығы
техникасын және басқа
да негізгi құралдарды
жөндеу; материалдарды
және жинақтаушы
қосымша бөлiктердi
сатып алу;
консультанттардың
қызметтерiн төлеу;
іссапар шығындары;
Астана қаласындағы
және Қарағанды облысы
Шет ауданы Красная
поляна кентiндегі Жоба
Басқару Топтарының
офистерiн ұстап тұру,
ҚҚС, кедендік баж
және төлемдердің
басқа түрлерiн төлеу.
Ауыл шаруашылық
техникасын және
жабдықтарды;
тұқымдарды, көшеттердi,
тыңайтқыштарды,
ЖЖМ, гербицидтердi,
Шет ауданының қуаң
жерлерiн қалпына
келтiру үшiн құны 40
еселік айлық есеп
көрсеткiшiнен
аспайтын басқа
тауарлық-материалдық
құндылықтарды сатып
алу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
3
018
Жобаны
грант
есебiнен
iске
асыру
Қарағанды облысы Шет
ауданының қуаң
жерлерiн басқару
жөнiндегi Жобаны іске
асыру, оның iшiнде
жедел шығындар;
ғимараттарды,
үймереттердi ұстап
тұру, қызмет көрсету,
ағымдағы жөндеу,
жабдықты, автокөлiктi,
ауыл шаруашылығы
техникасын және басқа
да негiзгi құралдарды
жөндеу;
материалдарды және
жинақтаушы қосалқы
бөліктердi сатып алу;
консультанттардың
қызметтерiн төлеу;
іссапар шығындары;
Астана қаласындағы
және Қарағанды облысы
Шет ауданы Красная
поляна кентiндегi Жоба Басқару
Топтарының офистерiн
ұстап тұру.
Ауыл шаруашылық
техникасын және
жабдықтарды;
тұқымдарды,
көшеттердің
тыңайтқыштарды, ЖЖМ,
гербицидтердi, Шет
ауданының қуаң
жерлерiн қалпына
келтiру үшiн құны 40
еселiк айлық есеп
көрсеткішінен
аспайтын басқа
тауарлық-материалдық
құндылықтарды сатып
алу.
қаңтар-
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі

3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы:  приостановление и предотвращение процесса опустынивания и деградации земель, а так же сохранение, восстановление и устойчивое использование природных ресурсов на территории Республики Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы:  внедрение устойчивых систем землепользования в засушливых условиях; борьба с деградацией почв; оценка уровня поглощения углерода для определения возможности участия Республики Казахстан в международной торговле "углеводородными квотами"; расширение биоразнообразия; предупреждение истощения и загрязнения природных ресурсов.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
005
Реабилитация
объектов
охраны
окружающей
среды
2
006
Реализация
проекта за
счет софинан-
сирования
гранта из
республикан-
ского бюд-
жета
Реализация Проекта по
управлению засушливы-
ми землями Шетского
района Карагандинс-
кой области, в том
числе: операционные
расходы; расходы на
содержание, обслужи-
вание, текущий ремонт
зданий, помещений,
ремонт оборудования,
автотранспорта, сель-
скохозяйственной тех-
ники и других основ-
ных средств; приобре-
тение материалов и
комплектующих запас-
ных частей; оплата
услуг консультантов;
командировочные рас-
ходы; содержание
офисов Группы Управ-
ления Проектом в г.
Астане и п. Красная
поляна Шетского райо-
на Карагандинской
области; оплата НДС,
таможенных пошлин и
других видов плате-
жей.
Приобретение сельхоз-
техники и оборудова-
ния; семян, саженцев-
кустарников, удобре-
ний, ГСМ, гербицидов,
прочих товарно-мате-
риальных ценностей,
стоимость которых не
превышает 40-кратный
месячный расчетный
показатель для восс-
тановления засушливых
земель Шетского рай-
она.
январь-декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
3
018
Реализация
проекта за
счет гранта
Реализация Проекта по
управлению засушливы-
ми землями Шетского
района Карагандинской
области, в том числе
операционные расходы;
расходы на содержа-
ние, обслуживание,
текущий ремонт зда-
ний, помещений,
ремонт оборудования,
автотранспорта, сель-
скохозяйственной тех-
ники и других основ-
ных средств;
приобретение материа-
лов и комплектующих
запасных частей;
оплата услуг консуль-
тантов;
командировочные рас-
ходы" содержание офи-
сов Группы Управления
Проектом в г. Астане
и п. Красная поляна
Шетского района Кара-
гандинской области.
Приобретение сельхоз-
техники и оборудова-
ния;
семян, саженцев-кус-
тарников, удобрений,
ГСМ, гербицидов, про-
чих товарно-материа-
льных ценностей,
стоимость которых не
превышает 40-кратный
месячный расчетный
показатель для вос-
становления засушли-
вых земель Шетского
района.
январь-декабрь
Министер-
ство
охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

7. Бюджеттiк бағдарламаны орындаудан күтiлетiн нәтижелер :
Тура нәтиже:
4 бiрлiк және 1 кешен данада ауыл шаруашылық техникасы мен жабдық сатып алу; 7500 га тыңайған жерлердi қалпына келтіру, фитомелиоранттармен 750 га алқаптық егiстi жүргiзу, 2,8 га аумақтағы көшет-бұталарын өсiруге арналған түлiмбақтарды егу, 2 га аумақтағы көшет-бұталарын егу жөніндегi жұмыстарды жүргiзу, сүт өнiмдерiн берудің көлемiн 450 т. ұлғайту және 9 млн. мөлшерiнде халықтың қосымша табысы, мал шаруашылығы және өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерінің өндiрiсiн ұлғайту халықтың еңбекпен қамтылуын 250 бiрлiкке артуға алып келедi;
Жобаны iске асырудың одан кейiнгi жылдары үшiн дайындық жұмыстарын (топырақ дайындау, тұқымдар және жабдықтар сатып алу) жүргізу.
Соңғы нәтиже: жердi қалпына келтiру және олардың тозуының алдын алу жөніндегi пилоттық жобаның iске асырылуы, шөлейттену және жердің тозуымен күрес проблемалары жөніндегi шешiмдердi қабылдау процесiне халықтың барлық тобын ақпараттандыру және қатысуын қамтамасыз ету.
Қаржы-экономикалық нәтиже: жеңiл технология кезінде 42 $ /га - дан 24 $ /га-ға дейiнгi жердi өңдеу жөнiндегi шығынды азайту; 20% мөлшердегi шөп шалғынын егуге кеткен шығындардан кiрiс алу.
Уақтылығы: жобаны iске асыру жоспарына сәйкес ауданды өңдеу. Сапасы: өсiмдiктердің табиғи қалпына келу (сырттан қол сұғушылықсыз) процесiне кем дегенде 50 жыл талап етiледi, ал жоба бойынша iс-шаралар бұл мерзiмдi 20 жылға дейiн қысқартуға мүмкiндiк бередi; жем-шөп алқаптарының жоғарғы өнiмділiгін жасау жердiң қалпына келуiнiң табиғи процесiне қарағанда, көмiрсутектердi 3-4 есеге артық жұтуды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
355-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Гидрометеорологиялық мониторинг жүргiзу"
деген 006 республикалық бюджеттiк бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 1667098 мың теңге (бiр миллиард алты жүз алпыс жетi миллион тоқсан сегiз мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің  2006.07.31.  N 470б қаулысымен.
2. Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi : Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегi Су кодексінің  59-бабы ; "Бүкiлдyниежүзiлiк метеорологиялық ұйымы конвенциясына қосылу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 13 сәуiрдегi N 296  қаулысы ; "Табиғи ортаның жай-күйiн бақылау станцияларының статусы туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінің 1996 жылғы 10 қаңтардағы N 38  қаулысы ; "Қазгидромет" және "Қазавиамет" республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1999 жылғы 2 наурыздағы N 185  қаулысы ; "Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiн ұйымдастыру мен жүргiзудің ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885  қаулысы ; "Мемлекеттiк су кадастрын жүргiзудің ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1378  қаулысы ; "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" Бағдарламасы туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысы .

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования в количестве 4 единиц и 1 комплекса;
восстановление 7500 га залежных земель; проведение полосного посева 750 га фитомелиорантов; закладка питомников для производства саженцев-кустарников на площади 2,8 га; проведение работ по посадке саженцев-кустарников на 2 га площади; увеличение объема сдачи молочной продукции на 450 т и дополнительный доход населения в размере 9 млн. тенге; увеличение производства животноводческой и растениеводческой продукции приведет к росту занятости населения на 250 единиц; проведение подготовительных работ для последующих лет реализации Проекта (подготовка почвы, приобретение семян и оборудования).
Конечный результат: реализация пилотного проекта по восстановлению земель и предотвращению их деградации, информирование и обеспечение участия всех слоев населения в процессе принятия решений по проблемам борьбы с опустыниванием и деградацией земель.
Финансово-экономический результат: снижение затрат по обработке земель при щадящей технологии с 42 $/га до 24 $/га; получение прибыли от затрат на закладку травостоя в размере 20%.
Своевременность: обработка площадей согласно плану реализации проекта.
Качество: при естественном процессе восстановления растительности (без внешнего вмешательства) требуется не менее 50 лет, а мероприятия по проекту позволят сократить этот период до 20 лет; высокая продуктивность создания кормовых угодий обеспечивает поглощение углеводорода в 3-4 раза больше, чем при естественном процессе восстановления земель.
ПРИЛОЖЕНИЕ 355
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
006 "Ведение гидрометеорологического мониторинга"
на 2006 год
1. Стоимость: 1667098 тысяч тенге (один миллиард шестьсот шестьдесят семь миллионов девяносто восемь тысяч тенге).  <*>
Сноска. Пункт 1 в редакции - постановлением Правительства РК от 31 июля 2006 года N  470б .
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:  статья 59  Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года;  постановление  Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 апреля 1993 года N 296 "О присоединении к конвенции Всемирной Метеорологической Организации";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 10 января 1996 года N 38 "Об утверждении Положения о статусе наблюдательной станции за состоянием природной среды";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года N 185 "О создании Республиканских государственных предприятий "Казгидромет" и "Казавиамет";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885 "Об утверждении Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1378 "Об утверждении правил ведения государственного водного кадастра";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".

3. Бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерi : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты : гидрометеорологиялық мониторинг жүйесінің iс-қимыл жасауын қамтамасыз ету, халық өмiрiнiң қауiпсiздiгiн, экономика салаларының тұрақты және үзіліссіз жұмысын, көлік және авиацияның қозғалысын қамтамасыз ету.
5. Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi : жүйелi гидрометеорологиялық бақылауларды жүргiзу, гидрометеорологиялық ақпаратты жинау, қорыту және талдау; ауа райының болжамын жасау және гидрометеорологиялық ақпаратпен халықты, мемлекеттiк органдарды және Қазақстан Республикасы экономикасының салаларын қамтамасыз ету; гидрометеорологиялық мониторинг жүйесiн дамыту.
6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
006
Гидроме-
теороло-
гиялық
монито-
ринг
жүргiзу
Мемлекеттік тапсырыс
шеңберiнде 251
метеостанцияда,
246 гидрологиялық
бекетте, 23
метеобекетте, 9
агрометеобекетте,
9 аэрологиялық
станцияда, 2 қар
көшкiнi станциясында
және 18 қар өлшеуіш
бағытта ағымдағы
шығындар мен гидрометеорологиялық
желінің үзіліссіз
қызмет етуiн
қамтамасыздандыратын
ілеспе қызметтердi
ескере отырып,
болжамдық, режим-анықтамалық,
гидрометеорологиялық,
агрометеорологиялық,
аэрологиялық ақпаратты
дайындау үшiн
гидрометеорологиялық
мониторингті жүргізу
("Жер үсті сулары"
бөлiмi бойынша
мемлекеттік су
кадастрын жүргізу;
метеостанцияларды
көшіру; тасқыннан
кейiн бұзылған
гидробекеттердi
қалпына келтiру;
Тараз қаласындағы
Жамбыл гидрометеороло-
гиялық орталығының,
Талдықорған қаласын-
дағы Талдықорған
Гидрографиялық
партиясының,
метеостанциялар мен
гидробекеттердегi
үймереттерiне және
жабдығына ағымдағы
жөндеудi жүргiзу;
гидрометеорологиялық
мониторинг жүйесiн
қамсыздандыру үшiн
ағымдағы шығын
материалдарын сатып
алу;
Түргенде (Алматы
облысы) және Убинскіде
(ШҚО) қар өлшеу
бағытын қалпына
келтiру;
метеостанцияларда
агрометеорологиялық
бақылауларды қайта
жандандыру;
зертханаларға ағымды
жөндеу жүргізу;
Бұлттар атласы және
басқа да нормативтік
әдiстемелік құжаттарды
басып шығару).
Гидрометеорологиялық
желiнi техникалық
қайта жабдықтау үшiн
жабдық сатып алу.
Станциялар мен
бекеттер үшін мобильдi
ғимараттар (шағын
вагондар) сатып алу.
Қарағанды және Батыс
Қазақстан облыстарында
жаңа метеорологиялық
станцияларды және
гидрологиялық бекеттер
құру, оның ішінде
өзенде және көлде,
олар iс-қимылын жасау
үшін Алматы, Шығыс
Қазақстан, Атырау,
Ақтөбе, Оңтүстік
Қазақстан, Жамбыл және
Қарағанды облыстарында
аспаптарды және
жабдықты сатып алу.
Астана қаласындағы
метеорологиялық
станцияның жұмыс істеп
тұрған ғимаратына -
қаланың тарихи және
мәдени ескірткішiне -
қайта қалпына келтiру
жұмыстарын жүргізу.
Азаматтық авиациялық
метеорологиялық
станцияларды
техникалық қайта
жарақтандыру үшін
метеорологиялық
жабдықты сатып алу.
2006
жылғы
қаңтары
-желтоқ-
саны
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі

3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы:  обеспечение функционирования системы гидрометеорологического мониторинга; обеспечение безопасности жизни населения, стабильной и бесперебойной работы отраслей экономики, движения транспорта и авиации.
5. Задачи бюджетной программы:  проведение систематических гидрометеорологических наблюдений, сбор, обобщение и анализ гидрометеорологической информации; составление прогноза и обеспечение гидрометеорологической информацией населения, государственных органов и отраслей экономики Республики Казахстан; развитие системы гидрометеорологического мониторинга.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы.
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
006
Ведение
гидрометео-
рологичес-
кого мони-
торинга
Ведение гидрометеоро-
логического монито-
ринга в рамках госу-
дарственного заказа
на 251 метеостанции,
246 гидрологических
постах, 23 метеопос-
тах, 9 агрометеопос-
тах, 9 аэрологических
станциях, на 2-х
снеголавинных станциях
и 18 снегомерных марш-
рутах для подготовки
прогностической,
режимно-справочной
гидрометеорологической
агрометеорологической,
аэрологической инфор-
мации с учетом текущих
затрат и сопутствующих
услуг, обеспечивающих
бесперебойное функцио-
нирование гидрометео-
рологической сети
(ведение государствен-
ного водного кадастра
по разделу "Поверх-
ностные воды";
перенос метеостанций;
восстановление разру-
шенных гидропостов
после паводка;
текущий ремонт помеще-
ний и оборудования в
Жамбылском центре гид-
рометеорологии г. Та-
раз, Талдыкорганской
гидрографической пар-
тии г. Талдыкорган, на
метеостанциях и гидро-
постах;
приобретение текущих
расходных материалов
для обеспечения систе-
мы гидрометеорологи-
ческого мониторинга;
восстановление снего-
мерных маршрутов Тур-
геньского (Алматинская
область) и Убинского
(ВКО);
восстановление агроме-
теорологических наблю-
дений на метеостан-
циях; текущий ремонт
лабораторий; издание
Атласа облаков, и
других нормативно-
методических докумен-
тов).
Приобретение оборудо-
вания для технического
перевооружения гидро-
метеорологической
сети.
Приобретение мобильных
зданий (вагончиков)
для станций и постов.
Создание новых метео-
рологических станций
в Карагандинской и
Западно-Казахстанской
областях и гидрологи-
ческих постов, в том
числе речных и озер-
ных, в Алматинской,
Восточно-Казахстанс-
кой, Атырауской,
Актюбинской, Южно-
Казахстанской, Жамбыл-
ской и Карагандинской
областях,
приобретение приборов
и оборудования для их
функционирования.
Реставрационные работы
действующего здания
метеорологической
станции г. Астана -
памятника истории и
культуры города.
Приобретение метеоро-
логического оборудова-
ния для технического
перевооружения авиа-
ционных метеорологи-
ческих станций граж-
данских.
январь - февраль 2006 года
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

7. Бюджеттiк бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :
Тура нәтиже: Қазақстан Республикасы Yкiметi анықтайтын тәртіппен мемлекеттiк органдарға ұсынылатын Қазақстан аумағы бойынша күн сайынғы 254 гидрометеорологиялық бюллетені; Қазақстан аумағы бойынша ай сайынғы ауа райының 12 бюллетені; 14 облыс бойынша 2 және 3 тәулікке ауа райының 5110 болжамы; 14 облыс бойынша аптаға ауа райының 728 болжамы; мүмкін болатын қауіпті және апатты гидрометеорологиялық құбылыстың Қазақстан облыстары мен әкiмшілік орталықтары бойынша пайда болу мүмкiндігі туралы олардың қауіпі немесе пайда болу фактісi жағдайында апаттық ескертулер; күн сайынғы гидрологиялық 254 бюллетенi шығарылды.
Қазақстан Республикасы жер үстi суларының режимi мен ресурстары туралы ақпаратты алу және осы ақпаратпен 2 мемлекеттік органдарды қамтамасыз ету (ҚР Қоршағанортаминi және ҚР АШМ-нiң Су ресурстары комитетi).
Гидрометеорологиялық мониторингтi қамтамасыз ету үшін шығын материалдар сатылып алынды.
2 метеостанция көшірiлдi, тасқыннан кейiн бұзылған гидробекеттер қалпына келтiрiлдi, Тараз қаласындағы Жамбыл гидрометеорология орталығында және Талдықорған қаласындағы Талдықорғандық Гидрографиялық партиясында, 98 метеостанцияда, 50 гидробекетте және 6 зертханада ағымдағы жөндеу өткізiлдi, Астана қаласындағы метеорологиялық станцияның iстеп тұрған ғимаратына - қаланың тарихи және мәдени ескерткішіне - қалпына келтiру жұмыстары орындалды.
Түргенде (Алматы облысы) және Убинскіде (ШҚО) 2 қар өлшеу бағыты қалпына келтiрiлдi, 4 агрометеорологиялық пунктта бақылаулар қайта жандандырылды.
Басылып шығарылды: Бұлттар атласы - 300 дана; гидрометеорологиялық станциялар мен бекеттерге нұсқаулықтар және басқа да регламенттеушi құжаттар - 4170 дана. Гидрометеорологиялық желiнi техникалық қайта жарақтандыру үшін: АВК-1 жаңғырту үшін 1 блоктар жиынтығы, 88 кептiру үшін шкаф, 50 барометр, 50 анеморумбометр, портативтi тексеру кешенінің 4 жиынтығы, "АИС-Погода" бағдарламалық қамтамасыз етуi бар 13 автоматтандырылған станция, радиомачталар жиынтығы бар және 20 қуаттылығын күшейтушiсi бар пакеттік контроллерiмен 10 радиостанция, 10 моторлы қайық, 40 ағынның жылдамдығын өлшеуiш, 2 цифрлық ПЭВМ бар қалтқы деңгей өлшеуiш, 5 бу өлшеуіш, 1 озон өлшеуіш, 28 актинометр, 28 альбедометр, 28 баланс өлшеуiш, 10 термограф, 10 гигрограф, 4 ара қашықтық гидрометрикалық қондырғы, 4 лицензиялық бағдарламалық өнiм, компьютерлiк жабдықтың 78 жиынтығы, 120 принтер, 3 коммутатор, 2 модем сатылып алынды.
Мобильдi ғимараттар (шағын вагондар): қызметтік ғимараттары қалпына келтiрiлмейтiн станциялар мен бекеттер үшін 9, көшіруге жататын 2 метеорологиялық станция үшiн, жаңа ашылайын деп жатқан бақылау пункттерiне 6 ғимарат сатылып алынды.
Бақылаулардың жаңа пункттерi: Қарағанды және Батыс Қазақстан облыстарында 2 метеорологиялық станция ашылды.
Онда гидрометеорологиялық имараттар мен қосалқы үймереттер, Гидрометеорологиялық станциялар мен бекеттерге бекiтілген ПР РК 52.1.02-99 1 бөлiгi нұсқаулыққа сәйкес аспаптар мен жабдық сатып алынды: 2 барометр, 4 барограф, 4 анеморумбометр, ауыр тақтамен 4 флюгер, жеңiл тақтамен 2 флюгер, 12 жалюзилiк будка, 4 гигрограф, 4 термограф, 12 жауын-шашынды өлшеуіш, 2 плювиограф, 2 гелиограф, будка астына 6 тiреуiш пен баспалдақ, 4 салмақтық қар өлшеуiш, 2 темiр репер, өзжазғыш үшін 4 будка, тартпалы термометрлер үшін 2 қондырғы, 6 шарнирды мачта, АРМ-метеорологтың 2 жиынтығы, 2 жиһаз жиынтығы.
10 гидрологиялық бекеттер ашылды, оның ішінде 8 өзенде және 2 көлде (1 - Алматы облысында, 2 - Шығыс Қазақстан облысында, 1 - Атырау облысында, 1 - Ақтөбе облысында, 3 - Оңтүстік Қазақстан облысында, 1 - Жамбыл облысында, 1 - Қарағанды облысында). Онда гидрометеорологиялық имараттар мен қосалқы үймереттер, Гидрометеорология бойынша ПР РК 52.2.02-99 3.1 бөлігі ережесiне, Гидрометеорологиялық станциялар мен бекеттерге бекiтiлген нұсқаулыққа сәйкес аспаптар мен жабдық сатып алынды: 20 грунттық репер, 16 балық түрлi жүктер, 8 шығыр-ворот, 10 Молчанов барометрi, 10 теодолит, 10 нивелир, 40 гидрометрикалық қада, 10 гидрометрикалық шығыр, 10 электргенератор, 16 ағынның жылдамдығын өлшеуiш, 10 су деңгейiн өзжазғыш, қайықты моторы бар 10 қайық, радиомачталар жиынтығы бар және пакеттік контроллерлермен 12 радиостанция, көлдегi су өлшеуiш тұрақты 2 тақтайша, 2 толқын өлшеуiш-перспектометр, 2 жағалау маңындағы волнограф, 2 кипрегель, 2 эхолот, 2 электр тұз өлшеуіш, АРМ-гидрологтың 2 жиынтығы, 4 жиһаз жиынтығы.
Азаматтық авиациялық метеорологиялық станцияларды техникалық қайта жарақтандыру үшін сатылып алынды: кешендi радиотехникалық аэродромдық метеорологиялық станцияның 1 орталық жүйесi; станция үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің 1 пакетi, 3 көрiнудің алыстығын өлшеуіш, 1 бұлттардың төменгi шегінің биiктігiн өлшеуіш, көрiнудің метеорологиялық датчиктерi - 1 жиынтық, жел параметрлерiн өлшейтiн метеорологиялық датчиктердің 1 жиынтығы.
Соңғы нәтиже: халықты, мемлекеттiк органдарды және Қазақстан Республикасы экономикасының салаларын сенiмдi гидрометеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз ету және қауiптi гидрометеорологиялық құбылыстардың пайда болуы туралы ескерту; гидрометеорологиялық мониторинг жүйесiн оңтайландыру және жаңғырту.
Қаржы-экономикалық нәтижесi: гидрометеорологиялық мониторингті жүргiзуге қолданыстағы желінің орта салмақтағы шығындарының есебiнен:

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: выпущены 254 ежедневных гидрометеорологических бюллетеней по территории Казахстана; 12 ежемесячных бюллетеней погоды по территории Казахстана; 5110 прогнозов погоды на 2-е и 3-й сутки по 14 областям; 728 прогнозов погоды на неделю по 14 областям; штормовые предупреждения о возможности возникновения опасных и стихийных гидрометеорологических явлений по областям и административным центрам Казахстана в случае угрозы или факта возникновения; 254 ежедневных гидрологических бюллетеней, представляемых государственным органам в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Получена информация о режиме и ресурсах поверхностных вод Республики Казахстан для обеспечения данной информацией 2-х государственных органов (МООС РК, КВР МСХ РК).
Приобретены расходные материалы для обеспечения гидрометеорологического мониторинга.
Выполнен перенос 2 метеостанций, восстановлены разрушенные паводком гидропосты, проведен текущий ремонт в Жамбылском центре гидрометеорологии г. Тараз, Талдыкорганской Гидрографической партии г. Талдыкорган, на 98 метеостанциях, 50 гидропостах и в 6 лабораториях, выполнены реставрационные работы действующего здания метеорологической станции г. Астана - памятника истории и культуры города.
Восстановлены 2 снегомерных маршрута Тургеньский (Алматинская область) и Убинский (ВКО), возобновлены агрометеорологические наблюдения на 4 пунктах.
Изданы: Атлас облаков - 300 экземпляров; наставления гидрометеорологическим станциям и постам и другие регламентирующие документы - 4170 экземпляров.
Приобретены для технического перевооружения гидрометеорологической сети: 1 комплект блоков для модернизации АВК-1, 88 сушильных шкафов, 50 барометров, 50 анеморумбометров, 4 комплекта портативного поверочного комплекса, 13 автоматических станций с программным обеспечением "АИС-Погода", 10 радиостанций с комплектами радиомачт и пакетным контроллерами с 20 усилителями мощности, 10 лодок с моторами, 40 измерителей скорости потока, 2 цифровых поплавковых уровнемера с ПЭВМ, 5 испаромеров, 1 озонометр, 28 актинометров, 28 альбедометров, 28 балансомеров, 10 термографов, 10 гигрографов, 4 дистанционные гидрометрические установки, 4 лицензионных программных продукта, 78 комплектов компьютерного оборудования; 120 принтеров; 3 коммутатора; 2 модема.
Приобретены мобильные здания (вагончики): 9 для станций и постов, служебные здания которых не подлежат восстановлению, 2 для метеорологических станций, подлежащих переносу, 6 для открываемых новых пунктов наблюдений.
Открыты новые пункты наблюдений: 2 метеорологические станции в Карагандинской и в Западно-Казахстанской областях с приобретением гидромегеорологических сооружений и подсобных помещений, приборов и оборудования согласно утвержденному Наставлению гидрометеорологическим станциям и постам ПР РК 52.1.02-99 часть 1: 2 барометров, 4 барографов, 4 анеморумбометров, 4 флюгеров с тяжелой доской, 2 флюгеров с легкой доской, 12 жалюзийных будок, 4 гигрографов, 4 термографов, 12 осадкомеров, 2 плювиографов, 2 гелиографов, 6 подставок и лесенок под будки, 4 весовых снегомеров, 2 металлических реперов, 4 будок для самописцев, 2 установок для вытяжных термометров, 6 шарнирных мачт, 2 комплектов АРМ-метеоролога, 2 комплектов мебели; 10 гидрологических постов, в том числе 8 речных и 2 озерных (1 - в Алматинской области, 2 - в Восточно-Казахстанской области, 1 - в Атырауской области, 1 - в Актюбннской области, 3 - в Южно-Казахстанской области, 1 - в Жамбылской области, 1 - в Карагандинской области) с приобретением гидрометеорологических сооружений и подсобных помещений, приборов и оборудования согласно утвержденным Правилам по гидрометеорологии ПР РК 52.2.09-99, Наставлению гидрометеорологическим станциям и постам Часть 3.1.: 20 грунтовых реперов, 16 рыбовидных грузов, 8 лебедок-воротов, 10 батометров Молчанова, 10 теодолитов, 10 нивелиров, 40 гидрометрических свай, 10 гидрометрических лебедок, 10 электрогенераторов, 16 измерителей скорости потока, 10 самописцев уровня воды, 10 лодок с лодочными моторами, 12 радиостанций с комплектом радиомачт и пакетными контроллерами, 2 реек озерных водомерных постоянных, 2 волномеров-перспектрометров, 2 волнографов прибрежных, 2 кипрегелей, 2 эхолотов, 2 электросолемеров, 2 комплектов АРМ-гидролога, 4 комплектов мебели. Приобретены для технического перевооружения авиационных метеорологических станций гражданских: 1 центральная система комплексной радиотехнической аэродромной метеорологической станции; 1 пакет специального программного обеспечения для станции; 3 измерителя дальности видимости; 1 измеритель высоты нижней границы облаков; 1 комплект метеорологических датчиков видимости; 1 комплект метеорологических датчиков измерения параметров ветра.
Конечный результат: обеспечение населения, государственных органов и отраслей экономики Республики Казахстан достоверной гидрометеорологической информацией и предупреждение о возникновении опасных гидрометеорологических явлений; оптимизация и модернизация системы гидрометеорологического мониторинга.
Финансово-экономический результат: средневзвешенные затраты на ведение гидрометеорологического мониторинга действующей сети в расчете:

бiр метеорологиялық станцияға - 3228,5 мың теңге.
бiр гидробекетке - 879,2 мың теңге.
бiр метеобекетке - 380,0 мың теңге.
бiр агрометеобекетке - 536,3 мың теңге.
бiр аэрологиялық станцияға - 21797,0 мың теңге.
бiр қар көшкiнi станциясына - 3688,4 мың теңге.
бiр қар өлшеуiш бағытқа - 1268,2 мың теңге.
Уақттылығы: көшірудi, ағымдағы жөндеудi жүргізу және метеорологиялық станциялар мен бекеттердi құру, сондай-ақ негізгi құралдарды сатып алу тауарлар, жұмыстар және қызметтердi сатып алудың бекiтiлген жоспарына сәйкес жүзеге асырылады; қауiптi және апатты гидрометеорологиялық құбылыстардың фактiсi және пайда болуы мүмкiн туралы дауылды ескертулер хабарландыру сұлбасына сәйкес барынша мүмкiндігінше ертерек ұсынылады.
Сапасы:
гидрометеорологиялық мониторингтің бекiтiлген регламенттейтiн құжаттарға сәйкес жүргiзiлуi; метеорология болжамдардың дәл болуы: пункт бойынша тәуліктiктің - 88%, облыс бойынша тәулiктiкке - 90%, облыс бойынша 2 тәулікке - 85%, облыс бойынша 3 тәулiкке - 83%, ауа райы қауіптi құбылыстарының - 85%, апатты гидрометеорологиялық құбылыстар (АГҚ) және ауа райының күрт өзгерiлуi (АРКӨ) туралы дауылды ескертулер - 85%, айлық ауа райы болжамдарының - 65%, ұзақ мерзiмдi гидрологиялық болжамдардың дәл болуы - 80%, агрометеорологиялық болжамдардың дәл болуы - 82%;
ашылудағы бақылаулар пункттерінің ПР РК 52.1.02-99 1 бөлiгi Гидрометеорологиялық станциялар мен бекеттерге арналған нұсқаулыққа, ПР РК 52.2.02-99 Гидрометеорология бойынша ережесiне, Гидрометеорологиялық станциялар мен бекеттерге арналған нұсқаулықтың 3.1 бөлiгiне сәйкестiгiн қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
356-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Қоршаған ортаны қорғаудың ақпараттық жүйесiн құру және дамыту"
деген 007 республикалық бюджеттiк бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 120674 мың теңге (бiр жүз жиырма миллион алты жүз жетпiс төрт мың теңге).
2. Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi :
"Ақпаратқа кiру, шешімдер қабылдау процесiне жұртшылықтың қатысуы және қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша сот әдiлдiгiне қол жеткізу туралы Орхус конвенциясын ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 23 қазандағы  Заңы ; Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 1241 "Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған Экологиялық қауiпсіздiгi тұжырымдамасы туралы"  Жарлығы ; "Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiн ұйымдастыру мен жүргізудің ережесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы N 885  қаулысы ; "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" Бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысы .

на одну метеорологическую станцию - 3228,5 тыс. тенге.
на один гидропост - 879,2 тыс.тенге.
на один метеопост - 380,0 тыс.тенге.
на один агрометеопост - 536,3 тыс.тенге.
на одну аэрологическую станцию - 21797,0 тыс.тенге.
на одну снеголавинную станцию - 3688,4 тыс.тенге.
на один снегомерный маршрут - 1268,2 тыс.тенге.
Своевременность: проведение переноса, текущего ремонта и создания метеорологических станций и постов, а также приобретение основных средств осуществится в соответствии с утвержденным планом приобретения товаров, работ и услуг; штормовые предупреждения о факте и возможности возникновения опасных и стихийных гидрометеорологических явлений предоставлены в соответствии со схемой оповещения с максимально возможной заблаговременностью.
Качество: ведение гидрометеорологического мониторинга в соответствии с утвержденными регламентирующими документами, оправдываемость метеорологических прогнозов: суточных по пункту - 88 %; суточных по области - 90 %; на 2-е сутки по области - 85 %; на 3-и сутки по области - 83 %; опасных явлений погоды - 85 %; штормовых предупреждений о стихийных гидрометеорологических явлениях (СГЯ) и резких изменениях погоды (РИП) - 85 %; месячных прогнозов погоды - 65 %, оправдываемость долгосрочных гидрологических прогнозов - 80 %, оправдываемость агрометеорологических прогнозов - 82 %;
обеспечение соответствия открываемых пунктов наблюдений Наставлению гидрометеорологическим станциям и постам ПР РК 52.1.02-99 часть 1, Правилам по гидрометеорологии ПР РК 52.209-99, Наставлению гидрометеорологическим станциям и постам Часть 3.1.
ПРИЛОЖЕНИЕ 356
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
007 "Создание и развитие информационной системы охраны
окружающей среды" на 2006 год
1. Стоимость:  120674 тысячи тенге (сто двадцать миллионов шестьсот семьдесят четыре тысячи тенге).
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:   Закон  Республики Казахстан от 23 октября 2000 года "О ратификации Конвенции о доступе к информации, участию общественности в процессе принятия решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды";  Указ  Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885 "Об утверждении Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".

3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздерi : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты : қоршаған орта мен табиғат ресурстарының жай-күйi туралы деректердi жинау және есепке алуды автоматтандыру, осы деректердi сақтау, өңдеу және талдау.
5. Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi : Қазақстан Республикасының аумағындағы қоршаған орта мен табиғатты пайдаланудың жай-күйiне бақылаудың шындығын және жеделдiгін жоғарылату, табиғатты қорғаудың iс-шараларының жоспарлауы және орындалуын жаңа деңгейiне көтеру.
6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
007
Қоршаған
ортаны
қорғаудың
ақпарат-
тық
жүйесін
құру және
дамыту
2
006
Ішкi
көздер
есебiнен
жобаны
iске
асыру
Компьютерлік және
телекоммуникациялық
жабдықты, кондиционерлердi
сатып алу.
Бағдарламалық қамтамасыз
етуді сатып алу.
"Қоршаған ортаның
жай-күйiне мониторинг
жасау", "Қаржылық
экологиялық
іс-әрекетке
мониторинг жасау",
"Жобалардың
экологиялық
сараптамасының
мемлекеттік жүйесi"
атты кіші жүйелердi
әзiрлеу.
Жоба енгізу шеңберiнде
мамандарды оқытуды
жүргізу және ұйымдастыру.
Ақпараттық жүйе
іс-қимыл жасау үшiн
арнайы жабдықталған
серверлік үймерет
құру. Жабдық пен
жүйелi бағдарламалық
қамтамасыз етудi
қондыру, инсталляция-
лау және баптау жөнiндегі қызмет көрсетулерді
сатып алу.
Консалтингтік
қызметтердi және
жобаны басқару жөніндегі қызметтердi
алу.
қаңтар
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтiлетiн нәтижелер :
Тура нәтиже:
жабдық сатылып алынды: 3 сервер, оның ішінде үздiксіз қоректенудің 3 көзі, үздiксiз қоректендiру көздерiмен 43 жиынтық компьютерлiк жабдық, 3 маршрутизатор, 3 коммутатор, 3 кросс-шкаф, 3 патч-панель;
бағдарламалық қамтамасыз етудi сатып алу: серверлер үшiн лицензиялар - 3 жиынтық (Windows2003 Std.Edit); (Оrасlе Ent.Edit,  Oracle Spatial Option) пайдаланушылар үшін 50 лицензия; (Оrасlе Std.Edit) пайдаланушылар үшін 30 лицензия; АrcGIS Engine 9.1
(1 лицензия АrcGIS Engine Developer Kit, 2 лицензия Standard ArcGIS Engine Runtime, 2 лицензия ArcGIS Engine Runtime Spatial Extension, 2 лицензия ArcGIS Engine Runtime Geodatabase Update Extention) және 1 лицензия АrcSDE.
"Қоршаған ортаның жай-күйiне мониторинг жасау", "Қаржылық экологиялық iс-әрекетке мониторинг жасау", "Жобалардың экологиялық сараптамасының мемлекеттiк жүйесi" атты кiшi жүйелер әзiрлендi. Жобаны iске асыру шеңберiнде мамандар оқытылды.
Серверлiк үймерет құрылды.
Жабдық және жүйелі бағдарламалық қамтамасыз ету тестiлендi.
Консалтингтік қызметтер мен жобаны басқару жөнiндегi қызметтер алынды.
Соңғы нәтиже: ақпаратты неғұрлым сапалы және жедел өңдеу үшін қоршаған орта саласындағы бiрыңғай есептің автоматтандырылған жүйесiн құру.
Уақыттылық: келісiм-шарттар тауарлар, жұмыстар және қызметтердi сатып алудың бекiтілген жоспарына сәйкес жасалады.
Қаржылық экономикалық нәтиже: қоршаған ортаны ластағаны үшін қаражаттың түсу көлемiн ұлғайту.
Сапа: "электрондық үкiмет" шеңберiнде қоршаған ортаның жай-күйi және ластануы туралы ақпаратты ұсыну.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
357-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Қоршаған ортаның жай-күйiне бақылау жүргiзу"
деген 008 республикалық бюджеттiк бағдарламаның
ПАСПОРТЫ

3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета
4. Цель бюджетной программы:  автоматизация сбора и учета данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов, хранение, обработка и анализ этих данных.
5. Задачи бюджетной программы:  повышение достоверности и оперативности контроля состояния окружающей среды и природопользования на территории Республики Казахстан с переходом на новый уровень планирования и выполнение природоохранных мероприятий.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
007
Создание и
развитие ин-
формационной
системы
охраны окру-
жающей среды
2
005
Реализация
проекта за
счет внут-
ренних
источников
Приобретение компью-
терного и телекоммуни-
кационного оборудова-
ния, кондиционеров.
Приобретение програм-
много обеспечения.
Разработка подсистем:
"Мониторинг состояния
окружающей среды",
"Мониторинг финансово-
экологической деятель-
ности", "Государствен-
ная система экологи-
ческой экспертизы
проектов".
Организация и проведе-
ние обучения специа-
листов в рамках внед-
рения проекта.
Создание специально
оборудованного сервер-
ного помещения для
функционирования информационной системы.
Закупка услуг по пус-
ко-наладке, инсталля-
ции и настройке обору-
дования и системного
программного обеспече-
ния.
Получение консалтинго-
вых услуг и услуг по
управлению проектом.
Январь-декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат:
Приобретено оборудование: 3 сервера, в том числе 3 источника бесперебойного питания; 43 комплекта компьютерного оборудования с источниками бесперебойного питания; 3 маршрутизатора; 3 коммутатора; 3 кросс-шкафа; 3 патч-панели; 3 кондиционера, в том числе 1 прецензионный.
Приобретено программное обеспечение: 3 комплекта лицензий для серверов (Windows2003 Std.Edit); 50 лицензий для пользователей (Oracle EntEdit, и Oracle Spatial Option), 30 лицензий для пользователей (Oracle Std. Edit); ArcGIS Engine 9.1 (1 лицензии ArcGIS Engine Developer Kit, 2 лицензии Standard ArcGIS Engine Runtime, 2 лицензии ArcGIS Engine Runtime Spatial Extension, 2 лицензии ArcGIS Engine Runtime Geodatabase Update Extension) и 1 лицензия ArcSDE.
Разработаны подсистемы: "Мониторинг состояния окружающей среды", "Мониторинг финансово-экологической деятельности", "Государственная система экологической экспертизы проектов".
В рамках реализации проекта обучены специалисты.
Создано серверное помещение.
Протестированы оборудование и системное программное обеспечение.
Получены консалтинговые услуги и услуги по управлению проектом.
Конечный результат: создание автоматизированной системы единого учета в области охраны окружающей среды для более качественной и оперативной обработки информации.
Своевременность: заключение договоров в соответствии с утвержденным планом приобретения товаров, работ и услуг.
Финансово-экономический результат: увеличение объема поступлений средств от загрязнений окружающей среды.
Качество: предоставление информации о состоянии и загрязнении окружающей среды в рамках "электронного правительства".
ПРИЛОЖЕНИЕ 357
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
008 "Проведение наблюдений за состоянием окружающей среды"
на 2006 год

1. Құны:  519378 мың теңге (бес жүз он тоғыз миллион үш жүз жетпіс сегіз мың теңге).
2. Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi: Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегi Су кодексiнiң  35,   58,   60 және   84-баптары ; Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегi "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Заңының  4,      12,   48,   81-баптары ; Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегi "Қоршаған ортаны қорғау туралы"  Заңы ; Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 26 маусымдағы "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздiгi туралы" Заңының  21-бабы ; Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 наурыздағы "Атмосфералық ауаны қорғау туралы"  Заңы ; Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1997 жылғы 27 қаңтардағы "Қазақстан Республикасы теңіздерi мен iшкi су қоймаларында мұнай операцияларын жүргізудің тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" N 105  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1999 жылғы 2 наурыздағы "Қазгидромет" және "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорындарын құру туралы" N 185  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2001 жылғы 27 маусымдағы "Қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің Бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiн ұйымдастыру мен жүргiзудің ережесiн бекіту туралы" N 885  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2003 жылғы 20 тамыздағы "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" Бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi 2004-2006 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары туралы" N 838  қаулысы ; "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау Бағдарламасы туралы" N 1278  қаулысы .
3. Бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру көздерi : республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты :   қоршаған ортаға мемлекеттiк мониторинг жүйесiн қалыптастыруды қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы халқының және экологиялық жүйелерiнің экологиялық қауiпсіздiгiн қамтамасыз ету.
5. Бюджеттік бағдарламаның мiндеттерi :   қоршаған ортаға мемлекеттiк мониторингті жүргiзу, қоршаған ортаға мониторинг жүйесiн дамыту.
6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi іс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
008
Қоршаған
ортаның
жай-
күйiне
бақылау
жүргiзу
Қоршаған ортаның
жай-күйі туралы ай
сайынғы, тоқсан
сайынғы бюллетендердi
шығаруды дайындау
үшін мемлекеттiк
тапсырыс шеңберiнде
қоршаған ортаға
мемлекеттік мониторинг
жүргізу;
Арал маңындағы
қоршаған ортаның және
халық денсаулығының
мониторингі;
Каспий теңізінің
қазақстандық бөлігі
қоршаған ортасының
мониторингі;
қоршаған ортаның
жай-күйi туралы тоқсан
сайынғы бюллетендерді
дайындау үшін "Ақтау
теңіз порты" арнайы
экономикалық аймағының
аумағына мониторинг,
Бурабай кешендi
станциясына аялық
мониторинг;
Щучинск-Бурабай
курорттық аймағының
мониторингі;
Балқаш көлi бассейнін
қоршаған ортасына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттiк мониторинг
деректерінің базасын
енгізу және
сүйемелдеу.
Зымыран-ғарыш
қызметтің әсерiне
ұшыраған Қазақстан
Республикасының
аумақтары учаскелерінің
экологиялық жай-күйiне мониторинг
жүргізу.
Экологиялық
паспорттарды жасау
мақсатында ауылдық
аумақтарға экологиялық-демогра-
фиялық зерттеу жүргізуді аяқтау.
Желiлік зертханаларды
аттестаттау.
Қоршаған ортаның
мемлекеттік мониторинг
жүйесiн техникалық
қайта жарақтандыру
үшiн аспаптарды және
жабдықтарды сатып алу.
Қоршаған ортаның
мемлекеттік мониторинг
жүйесін материалдық-
техникалық қамтамасыз
ету үшiн автоматтан-
дырылған станцияларды,
аспаптарды және жабдықтарды ұйымдас
тыру техникасын, автокөліктердi сатып
алу.
Қоршаған ортаның мемлекеттік мониторингі жүйесiн
дамыту үшін жиынтығы-
мен бiрге атмосфералық
ауаның жай-күйiн
бақылайтын автоматтан-
дырылған тұрақты бекеттердi, өлшеуіш аппаратымен мобильдi
зертханаларды,
аспаптарды және
жабдықтарды сатып алу.
Щучье-Бурабай
курорттық аймағындағы
қоршаған ортаға
мемлекеттік мониторинг
ұйымдастыру және
жүргізу үшін жиынтығымен бiрге
атмосфералық ауаның
жай-күйiн бақылайтын
автоматтандырылған
тұрақты бекеттердi,
өлшеуіш аппаратымен
мобильдi зертханаларды,
аспаптарды және
жабдықтарды сатып алу.
2006
жылдың
қаңтары
-желтоқ-
саны
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі

1. Стоимость:  519378 тысяч тенге (пятьсот девятнадцать миллионов триста семьдесят восемь тысяч тенге).
2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:  статьи  35,   58,   60   и  84       Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года;  статьи 4 12,   48   и  81    Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об особо охраняемых природных территориях";  Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды";  статья 21  Закона Республики Казахстан от 26 июня 1998 года "О национальной безопасности Республики Казахстан";  статья 7  Закона Республики Казахстан от 11 марта 2002 года "Об охране атмосферного воздуха";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 105 "Об утверждении положения о порядке проведения нефтяных операций на море и внутренних водоемах Республики Казахстан";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года N 185 "О создании республиканских государственных предприятий "Казгидромет" и "Казавиамет";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2001 года N 885 "Об утверждении Правил организации и ведения Единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов";   постановление Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2003 года N 838 "О плане мероприятий на 2004-2006 годы по реализации Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы".
3. Источники финансирования бюджетной:  средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы:  обеспечение функционирования системы государственного мониторинга окружающей среды; обеспечение экологической безопасности населения и экологических систем Республики Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы:  проведение государственного мониторинга окружающей среды, развитие системы мониторинга окружающей среды;
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
008
Проведение
наблюдений
за состоя-
нием окру-
жающей среды
Ведение государствен-
ного мониторинга окру-
жающей среды в рамках
государственного зака-
за для подготовки
выпусков ежемесячных,
ежеквартальных бюлле-
теней о состоянии
окружающей среды;
мониторинг окружающей
среды издоровья насе-
ления Приаралья;
мониторинг окружающей
среды казахстанской
части Каспийского
моря;
мониторинг на террито-
рии специальной эконо-
мический зоны "Морпорт
Актау" для подготовки
выпусков ежекварталь-
ных бюллетеней о сос-
тоянии окружающей
среды;
фоновый мониторинг на
комплексной станции
Боровое;
мониторинг Щучинско-
Боровской курортной
зоны;
мониторинг окружающей
среды бассейна озера
Балхаш, ведение и соп-
ровождение базы данных
государственного мони-
торинга.
Проведение мониторинга
экологического состоя-
ния участков террито-
рий Республики Казахс-
тан, подверженных воз-
действию ракетно-кос-
мической деятельности.
Завершение проведения
эколого-демографичес-
кого обследования
сельских территорий с
целью создания эколо-
гических паспортов.
Аттестация сетевых
лабораторий.
Приобретение приборов
и оборудования для
технического пере-
вооружения системы государственного мониторинга окружающей
среды.
Приобретение автомати-
ческих станций, прибо-
ров и оборудования,
оргтехники автотранс-
порта для материально-
технического обеспече-
ния системы государст-
венного мониторинга
окружающей среды.
Приобретение автомати-
зированных стационар-
ных постов за состоя-
нием атмосферного воз-
духа с комплектацией,
мобильных лабораторий
с измерительной аппа-
ратурой, приборов и
оборудования для раз-
вития системы государ-
ственного мониторинга
окружающей среды.
Приобретение автомати-
зированных стационар-
ных постов наблюдений
за состоянием атмос-
ферного воздуха с
комплектацией, мобиль-
ной лаборатории с из-
мерительной аппарату-
рой, приборов, обору-
дования и радиоаппара-
туры для организации
и ведения государст-
венного мониторинга
окружающей среды в
Щучинско-Боровской
курортной зоне.
январь-декабрь 2006 года
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан

7. Бюджеттік бағдарламаны орындаудан күтiлетiн нәтижелер :
Тура нәтиже: 23 елдi мекендегi 57 бақылау бекетiнде 16 көрсеткішке дейiнгi атмосфералық ауаның жай-күй туралы деректер; 10 көрсеткiш бойынша 40 бақылау пунктiндегi атмосфералық жауын-шашынның және 32 бақылау пунктіндегi қар жамылғысының жай-күйi туралы деректер; 66 су объектісiнде, оның iшінде 15 бақылау пунктіндегi трансшекаралық су объектiлерi бойынша 50 көрсеткiшке дейiнгi беткi сулар жай-күйінің деректерi; 5 көрсеткішке дейiнгi 15 елдi мекендегi топырақтың жай-күйi туралы деректер; радиациялық жай-күйдің деректерi (69 бақылау пунктіндегi гамма-ая, 40 бақылау пунктіндегi жиынтық бета-белсендiлiкке атмосфералық жауын-шашын туралы деректер); Бурабай кешендi станциясына мониторинг; Арал маңындағы қоршаған ортаның және халық денсаулығының жай-күйi туралы; "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аумағындағы қоршаған ортаның жай-күйi туралы деректер; Каспий теңізінің қазақстандық бөлiгiндегi қоршаған ортаның жай-күйi туралы деректер; Щучье-Бурабай курорттық аймағының жай-күйi туралы деректер.
Зымыран-ғарыш қызметінің әсер етуiне ұшыраған Қазақстан Республикасы аумақтары учаскелерінің экологиялық жай-күйi туралы деректер.
Ақмола, Павлодар, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Оңтүстiк Қазақстан және Жамбыл облыстарының экологиялық паспорттарын жасау мақсатында ауылды аумақтарды экологиялық-демографиялық зерттеу туралы есеп беру.
5 желілік зертхана аттестатталды.
Қоршаған ортаға мемлекеттiк мониторинг жүйесiн техникалық қайта жарақтандыру үшін: 3 спектрофотометр, 3 тұрақты рН-метр, 3 кондуктометр, 3 оксиметр, 5 талдау таразысы, 5 бидистиллятор, 5 кептiру шкафы, 5 су термостаты, 5 тоңазытқыш.
Қоршаған ортаға мемлекеттiк мониторинг жүйесiн материалдық-техникалық қамтамасыз ету үшін:
оның ішінде, Каспий теңiзінің қазақстандық бөлігi үшін; 3 автоматтандырылған станция, антенналық-фидер қондырғысы бар жабдықтың жиынтығымен радиостанцияның 3 жиынтығы, компьютерлiк жабдықтың 3 жиынтығы, автокөліктің 4 бiрлiгi, 4 моторлы қайық; Щучинск-Бурабай курорттық аймағындағы қоршаған ортаға мемлекеттiк мониторинг ұйымдастыру және жүргiзу үшін: жиынтығымен атмосфералық ауаның жай-күйiн бақылайтын 2 автоматтандырылған тұрақты бекет, 2 жауын-шашын сынамасын алушы, 2 портативтi рН-метр, электр жүргiзудi өлшеу үшiн 1 портативтi кондуктометр, радиациялық мониторинг үшін 3 персоналды дозиметр, өлшеуiш аппаратымен және жиынтығымен 1 мобильдi зертхана, 1 радиотелефон, 1 гидрографиялық кешен (эхолот) сатып алынды.
Қоршаған ортаға мемлекеттiк мониторинг жүйесiн дамыту үшін:
жиынтығымен атмосфералық ауаның жай-күйiн бақылайтын 6 автоматтандырылған тұрақты бекет, жауын-шашын үшін 10 сынама алушы, 10 портативтi рН-метр, электр жүргiзудi өлшеу үшін 10 портативтi кондуктометр;
ауыр металдар мен пестицидтер үшін талдау жабдығының 1 жиынтығы, оның ішінде: 1 атомдық-абсорбциондық спектрометр және 1 газ хроматографы, радиациялық мониторинг үшiн 25 персоналды дозиметр, өлшеуiш аппаратымен 3 мобильдi зертхана сатып алынды.
Соңғы нәтиже: экологиялық жүйелерге қауiптi антропогендiк құбылыстардың терiс әсер етуінің алдын алуға мүмкiндiк беретiн тиімді функциялы экологиялық мониторингтің жүйесi.
Қаржылай-экономикалық нәтиже:
қоршаған ортаға мемлекеттiк мониторинг жүргізуге ортасалмақты шығындар қолданыстағы бақылау желiсi бойынша есептегi:

7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: данные о состоянии атмосферного воздуха в 23 населенных пунктах на 57 постах наблюдений до 16 показателей; данные о состоянии атмосферных осадков на 40 пунктах наблюдений и снежного покрова на 32 пунктах наблюдений по 10 показателям; данные о состоянии поверхностных вод на 66 водных объектах до 50 показателей, из них по трансграничным водным объектам на 15 пунктах наблюдений; данные о состоянии почв на 15 наблюдательных пунктах до 5 показателей; данные радиационного состояния (гамма-фон на 69 пунктах наблюдений, данные об атмосферных выпадениях на суммарную бета-активность на 40 пунктах наблюдений); данные фонового мониторинга на комплексной станции Боровое; данные о состоянии окружающей среды и здоровья населения Приаралья; данные о состоянии окружающей среды на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау"; данные о состоянии окружающей среды казахстанской части Каспийского моря; данные о состоянии окружающей среды бассейна озера Балхаш; данные о состоянии Щучинско-Боровской курортной зоны.
Данные об экологическом состоянии участков территорий Республики Казахстан, подверженных воздействию ракетно-космической деятельности.
Отчеты об эколого-демографическом обследовании сельских территорий с целью создания экологических паспортов в Акмолинской, Павлодарской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Южно-Казахстанской и Жамбылской областях.
Аттестованы 5 сетевых лабораторий.
Для технического перевооружения системы государственного мониторинга окружающей среды приобретены: 3 спектрофотометра, 3 стационарных рН-метра, 3 кондуктометра, 3 оксиметра, 5 аналитических весов, 5 бидистилляторов, 5 сушильных шкафов, 5 водяных термостатов и 5 холодильников.
Для материально-технического обеспечения системы государственного мониторинга окружающей среды приобретены, в том числе:
для казахстанской части Каспийского моря: 3 автоматические станции, 3 комплекта радиостанций в комплекте с оборудованием с установкой антенно-фидерного устройства, 3 комплекта компьютерного оборудования, 4 единицы автотранспорта, 4 лодки с моторами; для организации и ведения государственного мониторинга окружающей среды в Щучинско-Боровской курортной зоне: 2 автоматизированных стационарных поста наблюдений за состоянием атмосферного воздуха с комплектацией, 2 пробоотборника для осадков, 2 портативных рН-метра, 1 портативный кондуктометр для измерения электропроводности, 3 персональных дозиметра для радиационного мониторинга, 1 мобильная лаборатория с измерительной аппаратурой и комплектацией, 1 радиотелефон, 1 гидрографический комплекс (эхолот).
Для развития системы государственного мониторинга окружающей среды приобретены: 6 автоматизированных стационарных постов наблюдений за состоянием атмосферного воздуха с комплектацией, 10 пробоотборников для осадков, 10 портативных рН-метров, 10 портативных кондуктометров для измерения электропроводности; 1 комплект аналитического оборудования для анализа тяжелых металлов и пестицидов, в том числе: 1 атомно-абсорбционный спектрометр и 1 газовый хроматограф, 25 персональных дозиметров для радиационного мониторинга, 3 мобильных лаборатории с измерительной аппаратурой.
Конечный результат: эффективно функционирующая система экологического мониторинга, позволяющая предотвратить отрицательное воздействие опасных антропогенных явлений на экологические системы.
Финансово-экономический результат:
средневзвешенные затраты на ведение государственного мониторинга окружающей среды по действующей наблюдательной сети в расчете составляют:

атмосфералық ауаның жай-күйiн бақылаушы 1 пунктіне - 1236,7 мың теңгені;
беткі сулардың жай-күйiн бақылаушы 1 пунктке - 170,2 мың теңгені;
топырақтың жай-күйiн бақылаушы 1 пунктке - 123,5 мың теңгені;
радиациялық мониторингті бақылаушы 1 пунктке - 58,5 мың теңгенi құрайды.
1 айға бiр станцияға аялық мониторинг жүргізудің құны - 215,6 мың теңге.
1 айға Арал маңындағы қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына мониторинг жүргізудің құны - 538,6 мың теңге.
1 айға Каспий теңiзiнiң қазақстандық қоршаған ортасына мониторинг жүргізудің құны - 1600,7 мың теңге.
1 айға "Ақтау теңiз порты" арнайы экономикалық аймағының аумағына мониторинг жүргізудің құны - 1149,1 мың теңге.
1 айға Щучье-Бурабай курорттық аймағына мониторинг жүргізудің құны - 833,3 мың теңге.
1 айға Балқаш көлi бассейнінің қоршаған ортасына мониторинг жүргізудің құны - 895,2 мың теңге.
1 айға зымыран-ғарыш қызметiнiң әсер етуiне ұшыраған Қазақстан Республикасы аумағының учаскелерінің жай-күйiне экологиялық мониторинг жүргiзудің құны - 2083,3 мың теңге.
экологиялық паспорттар жасау мақсатында бiр облыста ауылдық аумақтарға экологиялық-демографиялық зерттеу жүргізудi аяқтаудың құны - 5000 мың теңге.
Уақыттылық:
қоршаған ортаның жай-күйi туралы ай сайынғы ақпараттандыру, бақылау пункттерiн құру және тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi сатып алудың бекiтiлген жоспарына сәйкес негiзгi құралдарды сатып алу;
2006 жылғы 15 желтоқсанға дейiн Байқоңыр кешенінің әсер етуiне ұшыраған аумақтардағы қоршаған ортаның жай-күйi және Қазақстан Республикасының 6 облысындағы ауылдық аумақтарды экологиялық-демографиялық зерттеу туралы есеп берулердi алу.
Сапа: қоршаған ортаға бақылау жүргiзу, бекітiлген басшылыққа алынатын нормативтiк құжаттарға сәйкес бақылау бекеттерiн және пункттердi құру және сатып алу; зертханалардың халықаралық стандарттың талаптарына сәйкестiгi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2005 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1235 қаулысына
358-ҚОСЫМША
234 - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi
Бюджеттiк бағдарламаның әкімшісi
2006 жылға арналған
"Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттерiне қоршаған ортаны қорғау объектiлерiн салуға және қайта жаңартуға берiлетiн нысаналы даму трансферттерi"
деген 009 республикалық бюджеттiк бағдарламаның
ПАСПОРТЫ
1. Құны : 584266 мың теңге (бес жүз сексен төрт миллион екi жүз алпыс алты мың теңге).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің  2006.07.31.  N 470б қаулысымен.

на 1 пункт наблюдений за состоянием атмосферного воздуха - 1236,7 тыс.тенге;
на 1 пункт наблюдений за состоянием поверхностных вод - 170,2 тыс.тенге;
на 1 пункт наблюдений за состоянием почв - 123,5 тыс.тенге;
на 1 пункт наблюдений радиационного мониторинга - 58,5 тыс.тенге.
Стоимость ведения фонового мониторинга на одной станции за 1 месяц - 215,6 тыс.тенге.
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды и здоровья населения Приаралья за 1 месяц составляет - 538,6 тыс. тенге;
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды казахстанской части Каспийского моря за 1 месяц составляет - 1600,7 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау" за 1 месяц составляет - 1149,1 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга Щучинско-Боровской курортной зоны за 1 месяц составляет - 833,3 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга окружающей среды бассейна озера Балхаш за 1 месяц составляет - 895,2 тыс. тенге.
Стоимость проведения мониторинга экологического состояния участков территорий Республики Казахстан, подверженных воздействию ракетно-космической деятельности за 1 месяц составляет - 2083,3 тыс. тенге.
Стоимость завершения проведения эколого-демографического обследования сельских территорий с целью создания экологических паспортов в одной области составит - 5 000 тыс. тенге.
Своевременность: ежемесячное информирование о состоянии окружающей среды; создание пунктов наблюдений и приобретение основных средств в соответствии с утвержденным планом приобретения товаров, работ и услуг;
получение отчетов о состоянии окружающей среды на территориях, подверженных воздействию комплекса Байконур, эколого-демографическом обследовании сельских территорий 6 областей Республики Казахстан до 15 декабря 2006 года.
Качество: проведение наблюдений за состоянием окружающей среды, создание и приобретение постов и пунктов наблюдений согласно утвержденным руководящим нормативным документам; соответствие лабораторий требованиям международного стандарта.
ПРИЛОЖЕНИЕ 358
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2005 года N 1235
234 - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
Администратор бюджетной программы
ПАСПОРТ
республиканской бюджетной программы
009 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство и
реконструкцию объектов охраны окружающей среды"
на 2006 год
1. Стоимость: 584266 тысяч тенге (пятьсот восемьдесят четыре миллиона двести шестьдесят шесть тысяч тенге).  <*>
Сноска. Пункт 1 в редакции - постановлением Правительства РК от 31 июля 2006 года N  470б .

2. Бюджеттік бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi : Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау" Бағдарламасы туралы" N 1278  қаулысы ; Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2005 жылғы 25 тамыздағы "2006-2008 жылдарға арналған Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының дамуы Бағдарламасын бекіту туралы" N 874  қаулысы .
3. Бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерi :   республикалық бюджеттің қаражаты.
4. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты :   Қазақстан Республикасының өңiрлерінде қоршаған ортаның жай-күйiн жақсарту, табиғи ресурстарды қалпына келтiру, сақтау және ұтымды пайдалану.
5. Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi : Қазақстан Республикасының өңiрлерінде табиғи жүйелер тозуының алдын алу және экологиялық жағдайды тұрақтандыру үшін тиiмдi тетiктердi және iс-шараларды жасау жөнiндегi шаралардың кешенiн жүргізу.
6. Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары :
N п/п
Бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағ-
дар-
лама
коды
Кіші
бағдар-
лама-
лардың
атауы
Бағдарламаны іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар
Іске
асыру
мерзімі
Жауапты
орын-
даушылар
1
2
3
4
5
6
7
1
009
Облыстық
бюджет-
терге,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
бюджет-
терiне
қоршаған
ортаны
қорғау
объектi-
лерiн
салуға
және
қайта
жаңартуға
берiлетiн
нысаналы
даму
транс-
ферттерi
Инвестициялық
жобаларды iске асыру
үшiн қоршаған ортаны
қорғау объектілерін
салуға және қайта
жаңартуға арналған
облыстық бюджеттердi,
Астана және Алматы
қалаларының
бюджеттерiн дамытуға
арналған мақсатты
трансферттердi
тiзбелеу:
Семей қаласындағы
ағынды суларды
биологиялық тазарту
станциясын құрылысын
салуды аяқтау (2004
жылғы 8 желтоқсандағы
N 9-762/04 мемлекеттік
ведомстводан тыс
сараптаманың локалдiк
қорытындысы);
Жобалық-сметалық құжаттаманың мемлекеттік ведомство-
дан тыс сараптамасын әзiрлеу және жүргiзу және Щучинск-Бурабай
курорттық аймағының
ағынды суларын
биологиялық тазарту
имараттарының кешенін
салуды бастау.
қаңтар
желтоқ-
сан
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Қоршаған
ортаны
қорғау
министр-
лігі
7. Бюджеттiк бағдарламаны орындаудан күтілетін нәтижелер :
Тура нәтиже: мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптамадан өткен бекiтiлген жобалық-сметалық құжаттама; Семей қаласындағы ағынды суларды биологиялық тазарту станциясын салу бойынша жұмыстың ауқымын орындау (жұмыс ауқымының 43%); Щучинск-Бурабай курорттық аймағының ағынды суларын биологиялық тазарту имараттарының кешенiн салуды бастау.
Соңғы нәтиже: Қазақстан Республикасының өңiрлерінде экологиялық жағдайды жақсарту үшiн қоршаған ортаны қорғау объектiлерiн пайдалануға енгiзу.
Қаржылай-экономикалық нәтиже: негiзгi қаржы қорының ұлғаюы.
Уақыттылық: жұмыстарды орындаудың және жасалған шарттардың жоспарына-кестесiне сәйкес.
Сапа: ҚНжәнеЕ сәйкес.

2. Нормативно-правовая основа бюджетной программы:  постановление  Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 "О Программе "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы";  постановление  Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2005 года N 874 "Об утверждении Программы развития города Семипалатинска Восточно-Казахстанской области на 2006-2008 годы".
3. Источники финансирования бюджетной программы:  средства республиканского бюджета.
4. Цель бюджетной программы:  улучшение состояния окружающей среды, восстановление, сохранение и рациональное использование природных ресурсов в регионах Республики Казахстан.
5. Задачи бюджетной программы:  проведение комплекса мер по созданию эффективных механизмов и мероприятий для предотвращения деградации природных систем и стабилизации экологической ситуации в регионах Республики Казахстан.
6. План мероприятий по реализации бюджетной программы:
N
п/п
Код
про-
гра-
ммы
Код
под-
про-
гра-
ммы
Наименование
программы
(подпрог-
раммы)
Мероприятия
по реализации
программы
(подпрограмм)
Сроки
реали-
зации
Ответ-
ственные
испол-
нители
1
2
3
4
5
6
7
1
009
Целевые
трансферты
на развитие
областным
бюджетам,
бюджетам
городов
Астаны и
Алматы на
строитель-
ство и ре-
конструкцию
объектов
охраны
окружающей
среды
Перечисление целевых
трансфертов на разви-
тие областным бюджетам
и бюджетам городов
Астаны и Алматы на
строительство и реконструкцию объектов охраны
окружающей среды для
реализации инвести-
ционных проектов в
соответствии с утверж-
денной проектно-смет-
ной документацией:
завершение строитель-
ства станции биологи-
ческой очистки сточных
вод в городе Семипала-
тинске (локальное зак-
лючение государствен-
ной вневедомственной
экспертизы N 9-762/04
от 8.12.2004 г.);
разработка и проведе-
ние государственной
вневедомственной экс-
пертизы проектно-смет-
ной документации и
начало строительства
комплекса очистных
сооружений биологичес-
кой очистки сточных
вод Щучинско-Боровской
курортной зоны.
январь-
декабрь
Министер-
ство охраны
окружающей
среды
Республики
Казахстан
7. Ожидаемые результаты выполнения бюджетной программы:
Прямой результат: утвержденная проектно-сметная документация, прошедшая государственную вневедомственную экспертизу; выполнение объема работ по строительству станции биологической очистки сточных вод в городе Семипалатинске (43 % от объема работ); начало строительства комплекса очистных сооружений биологической очистки сточных вод Щучинско-Боровской курортной зоны.
Конечный результат: ввод в эксплуатацию объектов охраны окружающей среды для улучшения экологической обстановки в регионах Республики Казахстан.
Финансово-экономический результат: увеличение фонда основных средств.
Своевременность: согласно плану-графика выполнения работ и заключенных договоров.
Качество: согласно СНиП.