Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық кесiмдердi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 сәуірдегі N 407 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 ақпандағы № 85 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.02.2015 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегі Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау туралы ереже;
2) Жануарларға және адамдар денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоюсыз мiндеттi түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу ережесi;
3) Жеке және заңды тұлғаларға жануарлар мен адамның денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың құнын өтеу қағидалары мен шарттары;
4) Жануарларға және адамдар денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн жануарлардың аса қауiптi ауруларының тiзбесi;
5) Алдын алу, диагностикасы және жойылуы бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауiптi ауруларының тiзбесi;
6) Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру ережесі;
7) Шекара және кеден пункттерiнде (автомобиль өткiзу пункттерiн қоспағанда, Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде) ветеринариялық бақылау пункттерiн ұйымдастыру ережесі бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.11 N 1359 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2012.03.07 N 301 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 2012.09.05 N 1146 Қаулыларымен.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 cәуipдегі
N 407 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау туралы ереже

Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2003 года N 407. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 февраля 2015 года № 85
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.02.2015 № 85 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре;
2) Правила обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющие особую опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательное обезвреживание (обеззараживания) и переработка без изъятия;
3) Правила и условия возмещения физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека;
4) Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека;
5) Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств;
6) Правила осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;
7) Правила организации ветеринарных контрольных постов в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.09.2009 № 1359 (порядок введения в действие см. п. 2); от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2); от 07.03.2012 № 301 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 05.09.2012 № 1146.
2. Признать утратившим силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 407
Положение
о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау туралы ереже (бұдан әрi – Ереже) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi Заңының 14-бабының 4-тармағына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөнiндегi негiзгi мәселелердi регламенттейдi.
2. Ережеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның ведомствосы (бұдан әрi – ведомство) – ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын комитеті;
2) ведомствоның аумақтық бөлімшелері – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде орналасқан аумақтық бөлімшелер (облыс, аудан, облыс немесе республикалық маңызы бар қала, астана).
3. Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылаудың және қадағалаудың негiзгi мақсаттары:
1) жануарлардың жұқпалы ауруларының, оның iшiнде жануарлар мен адамдарға ортақ аурулардың алдын алу;
2) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiнiң ветеринариялық-санитариялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасының аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуынан қорғау;
4) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзуды болдырмау, анықтау, жолын кесу және жою.
4. Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган:
1) аумақтық бөлiмшелерi, оның iшiнде ветеринариялық бақылау бекеттерi бар ведомство;
2) мемлекеттiк органдардың жануарларды ұстайтын және пайдаланатын ветеринариялық бөлiмшелерi болып табылады.
2. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар
5. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды:
1) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы және оның орынбасарлары;
2) ведомствоның мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары;
3) ведомствоның аумақтық бөлiмшелерiнiң бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары және олардың орынбасарлары;
4) ведомствоның аумақтық бөлiмшелерiнiң, оның iшiнде ветеринариялық бақылау бекеттерiнiң мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары;

Сноска. Положение в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 4 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» и регламентирует основные вопросы по организации и осуществлению государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на территории Республики Казахстан.
2. В Положении используются следующие понятия и определения:
1) ведомство уполномоченного государственного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) – комитет уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, осуществляющий государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор;
2) территориальные подразделения ведомства – территориальные подразделения, расположенные на соответствующих административно-территориальных единицах (область, район, город областного или республиканского значения, столица).
3. Основные цели государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора:
1) предупреждение заразных болезней животных, в том числе болезней, общих для животных и человека;
2) обеспечение ветеринарно-санитарной безопасности объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;
3) охрана территории Республики Казахстан от заноса и распространения возбудителей заразных и экзотических болезней животных из других государств;
4) предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
4. Государственным органом, осуществляющим государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на территории Республики Казахстан, являются:
1) ведомство с территориальными подразделениями, в том числе ветеринарными контрольными постами;
2) ветеринарные подразделения государственных органов, содержащих и использующих животных.
2. Государственные ветеринарно-санитарные инспектора,
осуществляющие государственный ветеринарно-санитарный
контроль и надзор в Республике Казахстан
5. В Республике Казахстан государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор осуществляется:
1) Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором Республики Казахстан и его заместителями;
2) государственными ветеринарно-санитарными инспекторами ведомства уполномоченного органа;
3) главными государственными ветеринарно-санитарными инспекторами территориальных подразделений ведомства и их заместителями;
4) государственными ветеринарно-санитарными инспекторами территориальных подразделений ведомства, в том числе ветеринарных контрольных постов;

5) iшкi сауда объектiлерiнiң және жануарлар өсiрудi, жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын өндiрiс объектiлерiнiң, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндiру, сақтау және өткiзу жөнiндегi ұйымдардың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары;
6) жануарларды ұстайтын және пайдаланатын мемлекеттiк органдардың ветеринариялық бөлiмшелерiнiң басшылары және олардың тиiстi мемлекеттiк органдарға тиесiлi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiн мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын орынбасарлары жүзеге асырады.
6. Ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның басшысы ведомство басшысына «Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы» деген арнайы атау беруге құқылы.
Ведомствоның басшысы «Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторының орынбасары» деген арнайы атаулар беруге, ал аумақтық ведомство бөлiмшелерiнiң мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлерiнiң тиiстi лауазымдарына «бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектор» және «бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектордың орынбасары» деген арнайы атаулар беруге құқылы.
Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды тiкелей жүзеге асыратын ведомствоның өзге лауазымды адамдары мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар болып табылады.
7. Бас мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың және олардың орынбасарларының өзiнiң мемлекеттiк тiлдегi атауы бар мөрi, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi бар.
3. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртiбi
8. Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының орындалуын тексеру мақсатында:
1) iшкi сауда объектiлерiнде;
2) жануарлар өсiрудi, жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын өндiрiс объектiлерiнде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндiру, сақтау және өткiзу жөнiндегi ұйымдарда;
3) ветеринария саласындағы, оның iшiнде лицензияланатын кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларда;

5) государственными ветеринарно-санитарными инспекторами объектов внутренней торговли и объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
6) руководителями ветеринарных подразделений государственных органов, содержащих и использующих животных, и их заместителями, осуществляющими государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор за объектами государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, принадлежащими соответствующим государственным органам.
6. Руководитель уполномоченного государственного органа в области ветеринарии вправе присваивать специальное наименование «Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор Республики Казахстан» руководителю ведомства.
Руководитель ведомства вправе присваивать специальные наименования «заместитель Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора Республики Казахстан», а к соответствующим должностям административных государственных служащих территориальных подразделений ведомства - специальные наименования «главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор» и «заместитель главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора».
Иные должностные лица ведомства, непосредственно осуществляющие государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор, являются государственными ветеринарно-санитарными инспекторами.
7. Главные государственные ветеринарно-санитарные инспектора и их заместители имеют печать со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца.
3. Порядок осуществления государственного
ветеринарно-санитарного контроля и надзора в Республике
Казахстан
8. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор с целью проверки требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области ветеринарии осуществляется:
1) на объектах внутренней торговли;
2) на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
3) у физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, в том числе лицензируемую;

4) мемлекеттік монополияға жатқызылған мынадай функцияларды:
Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн тiзбеге енгiзiлген жануарлардың аса қауiптi ауруларының диагностикасын;
ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетiн тiзбеге енгiзiлген жануарлардың энзоотиялық ауруларының диагностикасын жасауды жүзеге асыру мақсатында құрылған республикалық мемлекеттiк кәсiпорында;
5) мынадай функцияларды:
жануарлар ауруларының диагностикасы жөніндегі референттік функцияны;
Қазақстан Республикасындағы жабайы жануарлар ауруларының эпизоотиялық мониторингін;
сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық коллекциясын жүргізуді;
ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарын, байқаудан өткізуді, сондай-ақ препараттарға шағым түскен кезде олардың серияларын (партияларын) бақылауды;
тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мониторингті, референцияны;
ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының қауіпсіздік мониторингін жүзеге асыру мақсатында құрылған республикалық мемлекеттiк кәсiпорында;
6) мынадай функцияларды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге енгізілген жануарлардың аса қауіпті ауруларының ошақтарын жоюды;
ветеринариялық бақылау бекеттерінде көлік құралдарын дезинфекциялауды;
аса қауіпті аурулармен ауыратын жануарларды мемлекеттік органдардың шешімі бойынша алып қоюды және жоюды;
ветеринариялық препараттардың республикалық қорын сақтауды жүзеге асыру мақсатында құрылған мемлекеттiк ветеринариялық мекемелерде;
7) мынадай функцияларды:
жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді;
ауыл шаруашылық жануарларын бірдейлендіруді жүргізуді;
жануарларды қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсетуді;
жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық препараттарды тасымалдау (жеткізу), сақтау, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) бойынша қызметтер көрсетуді;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары салған мал көмінділерін (биотермиялық шұңқырды), мал соятын алаңдарды күтіп-ұстауды;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған ветеринария саласындағы өзге де қызмет түрлерін жүзеге асыру мақсатында жергiлiктi атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарда;
8) шекара және кеден пункттерінде (Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде) Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы тасымалданатын (орны ауыстырылатын) объектiлердi тасымалдау (орнын ауыстыру) кезiнде;

4) в республиканском государственном предприятии, созданном для осуществления следующих функций, отнесенных к государственной монополии:
диагностика особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
диагностика энзоотических болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый уполномоченным органом в области ветеринарии;
5) в республиканском государственном предприятии, созданном для осуществления следующих функций:
референтной функции по диагностике болезней животных;
эпизоотического мониторинга болезней диких животных в Республике Казахстан;
ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов;
регистрационных испытаний, апробаций ветеринарных препаратов, кормовых добавок, а также контроля серий (партий) препаратов при их рекламации;
государственного мониторинга, референции по обеспечению пищевой безопасности;
мониторинга безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
6) в государственном ветеринарном учреждении, созданном для осуществления следующих функций:
ликвидации очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
дезинфекции транспортных средств на ветеринарных контрольных постах;
изъятия и уничтожения животных, больных особо опасными болезнями животных по решению государственных органов;
хранения республиканского запаса ветеринарных препаратов;
7) в государственных ветеринарных организациях, созданных местными исполнительными органами для осуществления следующих функций:
проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных;
проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
оказания услуг по искусственному осеменению животных;
оказания услуг по транспортировке (доставке), хранению ветеринарных препаратов против особо опасных и энзоотических болезней животных, а также транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
содержания скотомогильников (биотермической ямы), убойных площадок, построенных местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц;
отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
иных видов деятельности в области ветеринарии, не запрещенные законодательством Республики Казахстан;
8) в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза) при транспортировке (перемещении) подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза;

9) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақыланатын және қадағаланатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi өткiзу (тасымалдау), тиеу, түсiру кезiнде;
10) жануарлар аурулары қоздырғыштарының берiлу факторлары болуы мүмкiн көлiк құралдарының барлық түрлерiнде ыдыстардың, буып-түю материалдарының барлық түрлерiнде;
11) тасымалдау (өткiзу) бағыттары өтетiн мал айдау трассаларында, бағыттарында, жайылым және жануарларды суару аумақтарында;
12) аумақтарда, өндiрiстiк үй-жайларда және мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi өсiретiн, сақтайтын, қайта өңдейтiн, өткiзетiн немесе пайдаланатын, сондай-ақ ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың қызметiне;
13) мал көметін жерлерді (биотермиялық шұңқырларды), ұстауға, өсiруге, пайдалануға, өндiруге, дайындауға (союға), сақтауға, қайта өңдеуге және өткiзуге байланысты мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiн орналастыру, салу, қайта құру және пайдалануға енгiзу кезiнде, сондай-ақ мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауда және қадағалауда болатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi тасымалдау (орнын ауыстыру) кезiнде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуына;
14) ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы органдардың бөлiмшелерiнде жүзеге асырылады.
9. Осы Ереженiң 8-тармағында көрсетiлген объектiлерде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды тиiстi аумақтардың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары тексеру нысанында және ветеринариялық iлеспе құжаттарды қарауды қоса алғанда, өзге нысандарда жүзеге асырады.
10. Тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттiк бақылаудың өзге нысандары «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автомобиль өткiзу пункттерiнде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды Қазақстан Республикасының кеден органдарына iссапарға жiберiлген мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар жүзеге асырады.
Iшкi сауда объектiлерiнде, жануарларды өсiру, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты дайындау (сою), сақтау, пайдалану, қайта өңдеу және өткiзу жөнiндегi ұйымдарда, шекара және кеден пункттерінде (Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде) Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға жататын жүктердi тасымалдау (орнын ауыстыру) кезiнде, сондай-ақ жануарлар мен құстардың аса қауiптi аурулары бойынша карантин аймақтарында және қолайсыз пункттерде ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының жануарлардың жұқпалы ауруларының таралуының белең алуын болғызбау, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың ветеринариялық-санитариялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының аумағын жануарлардың аса қауiптi және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуынан қорғау жөнiндегi талаптарының сақталуы тұрғысынан мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау күн сайын жүзеге асырылады.

9) при транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов;
10) на всех видах транспортных средств, по всем видам тары, упаковочных материалов, которые могут быть факторами передачи возбудителей болезней животных;
11) на скотопрогонных трассах, маршрутах, территориях пастбищ и водопоя животных, по которым проходят их маршруты транспортировки (перемещения);
12) на территориях, в производственных помещениях и за деятельностью физических и юридических лиц, выращивающих, хранящих, перерабатывающих, реализующих или использующих подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемые (перевозимые) объекты, а также осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
13) за соблюдением зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию скотомогильников (биотермических ям), объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией, а также при транспортировке (перемещении) подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов;
14) в подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.
9. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах, указанных в пункте 8 настоящего Положения, осуществляется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих территорий в форме проверки и иных формах, включая рассмотрение сопроводительных ветеринарных документов.
10. Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан». Иные формы государственного контроля и надзора осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии».
Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами, прикомандированными в таможенные органы Республики Казахстан.
Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на объектах внутренней торговли, в организациях по производству, заготовке (убою), хранению, использованию, переработке и реализации животных, продукции и сырья животного происхождения, в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза) при транспортировке (перемещении) подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, а также в карантинных зонах и неблагополучных пунктах по особо опасным болезням животных и птиц на предмет соблюдения требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области ветеринарии по недопущению вспышек, распространения заразных болезней животных, обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности продукции и сырья животного происхождения и охране территории Республики Казахстан от заноса и распространения особо опасных и экзотических болезней животных осуществляется ежедневно.

11. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын сақтау бойынша ветеринария саласында кәсіпкерлікпен айналысатын жеке және заңды тұлғалардың қызметін тексерулерін жүргізу малдарды ұстайтын және падаланатын ведомствоның және оның аумақтық құрылымдық бөлімшелерінің, мемлекеттік органдардың ветеринариялық бөлімшелерінің шешімімен іске асырылады.
12. Ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары талаптарының сақталуын тексеру нәтижелерi бойынша тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектор тексеру актiсiн жасайды.
13. Ветеринариялық-санитариялық бақылау объектiлерiн мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылаудың өзге де нысандарының нәтижелерi бойынша ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда, тиiстi мемлекеттiк органдардың объектiлерiне мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар бөлiмшелерiнiң ветеринариялық-санитариялық инспекторларын қоспағанда, тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектор, Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының талаптарын анықталған бұзушылыққа қарай нұсқама жасайды, жеке кәсiпкерлiк субъектiсiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартпастан, оған бұзушылықтарды жою тәртiбiн мiндеттi түрде түсiндiре отырып, жануарлар мен адамның денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынған өнiмдер мен шикiзаттарды алып қою туралы қаулы шығарады.
14. Ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектор тексеру нәтижелерi бойынша өз құзыретi шегiнде айқындалған бұзушылықтардың сипатына қарай әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы нұсқама жасайды, әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы шығарады.
15. Егер тексеру аяқталған соң қандай да бiр бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, онда бұл туралы тексеру актiсiнде тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторымен тиiстi белгi жасалады.
16. Тексеру актiсiне қажеттi құжаттардың көшiрмелерi мен тексеру барысында алынған басқа да материалдар қоса берiледi.

11. Проведение проверок по соблюдению законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии в деятельности физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, осуществляется по решению ведомства и его территориальных подразделений, руководителей ветеринарных подразделений государственных органов, содержащих и использующих животных.
12. По результатам проверки соблюдения требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области ветеринарии проверяющим государственным ветеринарно-санитарным инспектором составляется акт проверки.
13. По результатам иных форм государственного ветеринарно-санитарного контроля объектов ветеринарно-санитарного контроля и надзора, в случае выявления нарушений требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области ветеринарии, проверяющий государственный ветеринарно-санитарный инспектор в зависимости от установленных нарушений требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан составляет предписание, выносит постановление об изъятии животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, но без привлечения к административной ответственности, с обязательным разъяснением субъекту частного предпринимательства порядка его устранения.
14. В случае обнаружения нарушений требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области ветеринарии, проверяющий государственный ветеринарно-санитарный инспектор по результатам проверки составляет предписание, выносит постановление о наложении административного взыскания в зависимости от характера установленных нарушений в пределах своей компетенции.
15. В случае, если по завершении проверки не установлены какие-либо нарушения, то об этом в акте проверки проверяющим государственным ветеринарно-санитарным инспектором делается соответствующая отметка.
16. К акту проверки прилагаются необходимые копии документов и другие материалы, полученные в ходе проверки.

17. Тексеру актiсi «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына сәйкес жасалады.
Тексеру актiсi үш (ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының және Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының талаптарын бұзушылық анықталған жағдайда - төрт) данада жасалады және оған тексеру жүргiзген тиiстi аумақтың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы қол қояды.
Актiнiң бiрiншi данасын тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспектор өз құзыреті шегінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттiк органға және оның аумақтық органдарына тапсырады, екiншi данасы тексерiлетiн адамға қолын қойғызып берiледi, үшiншi данасы тексерушi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторда қалады, ал төртiншiсi сотқа талап-арыз беру үшiн тиiстi аумақтың ветеринариялық-санитариялық инспекторына берiледi. Тексерiлетiн адам актiнi қабылдаудан бас тартқан жағдайда актiнiң тиiстi данасы оған поштамен жiберiледi.
18. Ветеринария саласындағы мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау актiсi арнайы тексеру актiлерiн тiркеу журналында тiркеледi, ол нөмiрленген, тiгiлген және уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерiнiң, ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың ветеринариялық бөлiмшелерiнiң мөрiмен бекiтiлген болуға тиiс.
19. Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың актiлердi беру және жасау тәртiбiн ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.
20. Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiне ветеринариялық құжаттар (ветеринариялық-санитариялық қорытынды, ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен берiледi және ресiмделедi.
4. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың құқықтары
21. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың:
1) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы нормаларының орындалуын тексеру, сондай-ақ ветеринария саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметi туралы ақпарат алу мақсатында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен (қызметтiк куәлiгiн көрсете отырып) кедергiсiз кiруге;

17. Акт проверки составляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».
Акт проверки составляется в трех (в случае обнаружения нарушений требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области ветеринарии - в четырех экземплярах) и подписывается государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей территории, проводившим проверку.
Первый экземпляр акта проверки проверяющим государственным ветеринарно-санитарным инспектором сдается в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, и его территориальные органы, второй экземпляр передается под роспись проверяемому лицу, третий остается у проверяющего государственного ветеринарно-санитарного инспектора, а четвертый передается государственному ветеринарно-санитарному инспектору соответствующей территории для предъявления иска в суд. При отказе от принятия акта проверяемым соответствующий экземпляр направляется ему почтой.
18. Акт государственного контроля и надзора в области ветеринарии регистрируется в специальном журнале регистрации актов проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью территориальных подразделений ведомства, ветеринарных подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.
19. Порядок выдачи актов и их составления государственными ветеринарно-санитарными инспекторами устанавливается уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
20. Ветеринарные документы (ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарный сертификат, ветеринарная справка) на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора выдаются и оформляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
4. Права государственных ветеринарно-санитарных инспекторов,
осуществляющих государственный ветеринарно-санитарный контроль
и надзор в Республике Казахстан
21. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы, осуществляющие государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в Республике Казахстан, имеют право:
1) беспрепятственно посещать (по предъявлении служебного удостоверения) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора с целью проверки выполнения норм законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, а также получения информации о деятельности физических и юридических лиц в области ветеринарии;

2) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектiлерiнiң диагностикасы немесе ветеринариялық-санитарлық сараптама үшiн оларға зерттеу жүргiзу мерзiмi туралы мүдделi тұлғаларға хабарлай отырып, олардың сынамаларын iрiктеп алуды жүргiзуге;
3) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүргiзуге;
4) ветеринариялық құжаттар беруге;
5) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңында берiлген өкiлеттiлiктер шегiнде актiлер шығаруға;
6) ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта, сондай-ақ қолайсыз пункттерде жануарлардың саулығы мен адам денсаулығы үшiн қауiп төндiретiн орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер анықталған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен алып қоюға және жоюға, оларды залалсыздандыруды (зарарсыздандыруды) немесе қайта өңдеудi ұйымдастыруға қатысуға, сондай-ақ көрсетiлген фактiлер туралы денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға хабарлауға;
7) жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының пайда болу және таралу әрi ветеринариялық-санитариялық тұрғыдан қауiптi жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттардың шығу себептерiн, жағдайларын белгiлеуге;
8) өзiне жүктелген құқықтар мен мiндеттердi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардан қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
9) жануарлар мен адамдарға ортақ ауруларды қоса алғанда, жануарлардың ерекше қауiптi және басқа да жұқпалы ауруларының пайда болу немесе таралу қатерi төнген жағдайларда Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен сот шешiмiнсiз жеке немесе заңды тұлғаның шаруашылық қызметiн тоқтата тұруға немесе оған тыйым салуға;
10) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарын бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға;
11) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзған жағдайда сотқа талап-арыздар беруге құқығы бар.
5. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруы
22. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар:
1) Қазақстан Республикасының ветеринария, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасының талаптарын қатаң сақтауға;
2) ветеринариялық бақылау бекеттерiн қоса алғанда, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға;

2) проводить отбор проб объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора для их диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы с уведомлением заинтересованных лиц о сроках проведения их исследования;
3) проводить государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор;
4) выдавать ветеринарные документы;
5) издавать акты в пределах полномочий, предоставленных Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии»;
6) при выявлении на территориях ветеринарно-санитарного благополучия, а также в неблагополучных пунктах перемещаемых (перевозимых) объектов, представляющих опасность для здоровья животных и человека, изымать и уничтожать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, принимать участие в организации их обезвреживания (обеззараживания) или переработки, а также сообщать об указанных фактах в уполномоченный государственный орган в области здравоохранения;
7) устанавливать причины, условия возникновения и распространения заразных и экзотических болезней животных и происхождения небезопасных в ветеринарно-санитарном отношении продукции и сырья животного происхождения;
8) запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и иных организаций для осуществления возложенных на него прав и обязанностей;
9) приостанавливать или запрещать хозяйственную деятельность юридического или физического лица без судебного решения в случаях угрозы возникновения или распространения особо опасных и других заразных болезней животных, включая болезни, общие для животных и человека в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
10) рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за нарушение требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) предъявлять иски в суд в случае нарушения законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
5. Осуществление государственного ветеринарно-санитарного
контроля и надзора в Республике Казахстан государственными
ветеринарно-санитарными инспекторами
22. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы, осуществляющие государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в Республике Казахстан, должны:
1) строго соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, безопасности пищевой продукции;
2) организовать и осуществлять государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на территории соответствующей административно-территориальной единице, включая ветеринарные контрольные посты;

3) Қазақстан Республикасының ветеринария, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасын бұзудың дер кезiнде алдын алу, анықтау, жолын кесу және жою жөнiнде өзiне берiлген өкiлеттiлiктердi осы Ережеге сәйкес пайдалануға;
4) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезiнде қызметтiк және өзге де сипаттағы мәлiметтердi жария етпеуге;
5) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен ветеринариялық есепке алу мен есеп берудi жүргiзуге және оларды белгiленген тәртiппен уақтылы табыс етуге тиiс;
6) ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта, сондай-ақ қолайсыз пункттерде жануарлардың саулығы мен адам денсаулығы үшiн қауiп төндiретiн орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер анықталған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен алып қоюға және жоюға, оларды залалсыздандыруды (зарарсыздандыруды) немесе қайта өңдеудi ұйымдастыруға қатысуға, сондай-ақ көрсетiлген фактiлер туралы ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға хабарлауға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 407 қаулысымен
бекiтiлген
Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу ережесі
Ескерту. Мемлекеттік тілдегі тақырыбы мен мәтіні өзгеріссіз қалдырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қоюдың және жою не оларды алып қоймай мiндетті түрде залалсыздандырудың (зарарсыздандыру) және қайта өңдеудiң осы Ережесi (бұдан әрі - Ереже) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегі Заңы 30-бабының 1-тармағына сәйкес әзiрленді және жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты мiндеттi түрде алып қоюдың және жоюдың немесе алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандырудың (зарарсыздандырудың) және қайта өңдеудiң бiрыңғай тәртiбiн белгілейдi.
2. Осы Ереженiң әрекеті:
1) жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты өндiрумен, дайындаумен (союмен), сақтаумен, қайта өңдеумен, өткiзумен айналысатын барлық жеке және заңды тұлғаларға;

3) использовать предоставленные им полномочия по своевременному предупреждению, выявлению, пресечению и устранению нарушений законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, безопасности пищевой продукции в соответствии с настоящим Положением;
4) не разглашать сведения служебного или иного характера при осуществлении государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;
5) вести ветеринарный учет и отчетность и своевременно представлять их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
6) при выявлении на территориях ветеринарно-санитарного благополучия, а также в неблагополучных пунктах перемещаемых (перевозимых) объектов, представляющих опасность для здоровья животных и человека, изымать и уничтожать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, принимать участие в организации их обезвреживания (обеззараживания) или переработки, а также сообщать об указанных фактах в уполномоченный государственный орган в области ветеринарии.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 407
Правила
обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и
сырья животного происхождения, представляющие особую опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и
переработки без изъятия
Сноска. В заголовке и по всему тексту Правил слова «продуктов», «продукты» заменены соответственно словами «продукции», «продукция» постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и устанавливают единый порядок обязательного изъятия и уничтожения либо обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека.
2. Действие настоящих Правил распространяется на:
1) всех физических и юридических лиц, занимающихся производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой, реализацией подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека;

2) жануарлардың ерекше қауiптi жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөнiндегі функцияларды орындайтын мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға (бұдан әрi – мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдар);
3) Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
2. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою және жою тәртiбi
3. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды міндетті түрде алып қою және жою жеке және заңды тұлғаларға олардың құнын өтей отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Жануарларға және адамдар денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн Жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн жануарлардың ерекше қауiптi ауруларының тізбесіне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 136 қаулысымен.
3-1. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды алып қою және жою туралы қаулыны аурудың бар екенін растайтын ветеринариялық зертхана сараптамасының актісі негізінде Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы қабылдайды.
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы қабылдайтын жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды алып қою және жою туралы қаулы уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшесіне және ерекше қауіпті аурумен ауырған жануарларды алып қоюды және жоюды жүзеге асыратын мемлекеттік ветеринариялық ұйымға тиісті шаралар қабылдау үшін дереу жеткізіледі.
Ескерту. Ереже 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 136 қаулысымен.
3-2. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды алып қою және жою туралы қаулыны ветеринариялық зертхана сараптамасының актісі негізінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы қабылдайды.
Ескерту. Ереже 3-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 136 қаулысымен.
4. Жануарларға және адам денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды мiндеттi түрде алып қоюға және жоюға байланысты мәселелерді шешу үшін осы Ереженің 3-1 және (немесе) 3-2-тармақтарына сәйкес қабылданған қаулылар негізінде ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган ведомствосының тиiстi аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшесінің бұйрығымен жергiлiкті атқарушы органдардың, мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органының, мемлекеттік ветеринариялық ұйымның өкiлдерiнен, тиiстi аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторынан тұратын комиссия құрылады.

2) государственные ветеринарные организации, выполняющие функции по ликвидации очагов особо опасных заразных болезней животных (далее – государственные ветеринарные организации);
3) должностных лиц, осуществляющих государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
2. Порядок обязательного изъятия и уничтожения животных,
продукции и сырья животного происхождения, представляющих
особую опасность для здоровья животных и человека
3. Обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, производятся с возмещением их стоимости физическим и юридическим лицам в соответствии с Перечнем особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 136.
3-1. Постановление об изъятии и уничтожении животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, принимается Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором Республики Казахстан на основании акта экспертизы ветеринарной лаборатории, подтверждающей наличие болезни.
Постановление об изъятии и уничтожении животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, принимаемое Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором Республики Казахстан, незамедлительно доводится для принятия соответствующих мер до соответствующего территориального подразделения ведомства уполномоченного органа и государственной ветеринарной организации, осуществляющей изъятие и уничтожение животных, больных особо опасными болезнями.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 136.
3-2. Постановление об изъятии и уничтожении продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, принимается Главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей административно-территориальной единицы на основании акта экспертизы ветеринарной лаборатории.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.02.2013 № 136.
4. Для решения вопросов, связанных с обязательным изъятием и уничтожением животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, на основании постановлений, принятых в соответствии с пунктами 3-1 и (или) 3-2 настоящих Правил, приказом соответствующего районного (городского) территориального подразделения ведомства уполномоченного государственного органа в области ветеринарии создается комиссия из числа представителей местных исполнительных органов, государственного органа санитарно-эпидемиологической службы, государственной ветеринарной организации, государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2013 № 136 қаулысымен.
5. Тиiстi аумақтың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы комиссия мүшелерiнiң мiндеттi түрде қатысуымен ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысанда үш дана алып қою актiсiн жасайды, ол комиссияның барлық мүшелерiнiң қолы қойылып, ветеринария саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк орган аудандық (қалалық) аумақтық ведомство бөлімшесінің мөрiмен бекiтiледі.
Актiнiң бiрiншi данасы жануарлар мен адам денсаулығына қауiп төндіретiн жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттардың иесiне қолхат арқылы тапсырылады, екiншi данасы мемлекеттiк ветеринариялық ұйымның өкілiне берiледi, үшiншi данасы тиiстi аумақтың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторында қалады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
6. Жануарларға және адам денсаулығына қауiп төндiретiн алып қойылған жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттар белгiленген тәртiппен жойылады немесе залалсыздандырады (зарарсыздандырады).
7. Ауданның (қаланың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы жануарларға және адам денсаулығына қауiп төндіретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды алып қою актiсiнiң негізiнде "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алып қою туралы қосымшаға сәйкес қаулы (бұдан әрi - қаулы) шығарады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
8. Жануарларға және адам денсаулығына қауiп төндiретін алып қойылған жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды оларды алып қою туралы қаулыда не оған қоса берiлетін тізiмдемеде толық атауы, саны, салмағы және басқа да белгiлерiнiң сипаттамалары толық көрсетiлiп жазылады.
9. Жануарларға және адам денсаулығына қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттардың иесi жасырған немесе олардан бас тартқан жағдайда оларды алып қою не жою рәсiмдерiне байланысты мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
10. Жануарлардың ерекше қауiпті жұқпалы ауруларының қоздырғыштары көздерiнiң таралуына және қоршаған ортаның ластануына жол бермеу мақсатында жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды жоюға байланысты барлық жұмыстар осы мақсаттар үшiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерiмен арнайы бөлiнген жерлерде жүргізіледi.

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2013 № 136.
5. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории при обязательном участии членов комиссии составляет в трех экземплярах акт на изъятие по форме, установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии, который подписывается всеми членами комиссии и скрепляется печатью районного (городского) территориального подразделения ведомства уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
Первый экземпляр акта вручается под расписку владельцу животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека, второй экземпляр передается представителю государственной ветеринарной организации, третий экземпляр остается у государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
6. Изъятые животные, продукция и сырье животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека уничтожаются, либо обезвреживаются (обеззараживаются) в установленном порядке.
7. Государственный ветеринарно-санитарный инспектор района (города) на основании акта на изъятие животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, составляет постановление об их изъятии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее - постановление) согласно приложению.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
8. Изъятые животные, продукция и сырье животного происхождения, представляющие опасность для здоровья животных и человека, описываются в постановлении об их изъятии либо, прилагаемых к ним описях с точным указанием наименования, количества, веса и других характерных признаков.
9. В случае, когда владелец скрылся или отказался от животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, вопросы, связанные с процедурой изъятия либо уничтожения их, решаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. В целях недопущения распространения источников возбудителей особо опасных заразных болезней животных и загрязнения окружающей среды все работы, связанные с уничтожением животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, проводятся в местах, специально отведенных для этих целей решениями местных исполнительных органов соответствующей административно-территориальной единицы.

11. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты тасымалдау (жеткiзу) және жою көлiк құралдарын дезинфекциялау жөнiндегі ветеринариялық-санитариялық ереже талаптарына, ветеринария саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк орган бекiткен жануарлардың жұқпалы ауруларының алдын алу және жою жөнiндегі нұсқаулықтарына сәйкес жүзеге асырылуы тиiс.
12. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізаттарды алып қою және жою жөнiндегi ветеринариялық Iс-шараларды орындауға байланысты барлық жұмыстар тиiстi аумақтағы мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдардың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторының тiкелей бақылауымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
13. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикiзаттарды жою жөнiндегi ветеринариялық iс-шаралар аяқталған соң тиiстi аумақтың мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Ереженiң 2-тарауының 5-тармағында көрсетiлген комиссия мүшелерiнiң қатысуымен ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша жою туралы акт жасайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
14. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды жою туралы актiге комиссияның барлық мүшелерi қол қояды және ветеринария саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк органның аудандық (қалалық) аумақтық басқармасының мөрiмен бекiтiледi.
15. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
16. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
17. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін алып қойылған жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізаттарды жоюға байланысты барлық шығыстар, сондай-ақ иелерiне олардың құнын өтеу республикалық бюджет есебiнен жүзеге асырылады.
3. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптiк қоспаларды алып қоймай мiндеттi түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу тәртiбi

11. Транспортировка (доставка) и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, должны осуществляться в соответствии с требованиями ветеринарно-санитарных правил по дезинфекции транспортных средств, инструкций по профилактике и ликвидации заразных болезней животных, утвержденных уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
12. Все работы, связанные с выполнением ветеринарных мероприятий по изъятию и уничтожению животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляются под непосредственным контролем государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории государственными ветеринарными организациями.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
13. После завершения ветеринарных мероприятий по уничтожению изъятых животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории с участием членов комиссии, указанной в пункте 5 раздела 2 настоящих Правил, составляет акт об их уничтожении по форме, установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
14. Акт об уничтожении животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющие особую опасность для здоровья животных и человека, подписывается всеми членами комиссии и скрепляется печатью районного (городского) территориального управления уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
15. Исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
16. Исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
17. Все расходы, связанные с уничтожением изъятых животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, а также возмещение владельцам их стоимости осуществляются за счет республиканского бюджета.
3. Порядок обязательного обезвреживания (обеззараживания) и
переработки без изъятия животных, продукции и сырья животного
происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых
добавок, представляющих особую опасность для здоровья
животных и человека

18. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптік қоспаларды алып қоймай, мiндеттi түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерiнде тиiстi аумақтағы мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың нұсқамасы және ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекiткен Жануарлар ауруларының тізбесiне сәйкес жүргізіледi.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
19. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөптiк қоспалар анықталған кезде тиiсті аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы клиникалық-эпизоотологиялық тексеру негізінде жүк иесіне ветеринария саласындағы уәкілеттi мемлекеттік орган белгілеген тәртiппен және нысан бойынша оларды зарарсыздандыру (зарарсыздандыру) жөнiнде тиiсті нұсқама береді.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
20. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптік қоспаларды алып қоймай мiндетті түрде залалсыздандыруды (зарарсыздандыруды) және қайта өңдеудi олардың иесi ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелердiң талаптарына сәйкес жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты қайта өңдеу жөнiндегi ұйымдарда жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
21. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикізаттарды, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптік қоспаларды алып қоймай мiндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу жөнiндегі іс-шаралар тиiсті аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының мiндетті қатысуы кезiнде жүргiзiледi.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
22. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қайта өңдеуге тапсыру жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды аяқтағаннан кейін тиісті аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша олардың тапсырылуы туралы акт жасайды.

18. Обязательное обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, на объектах государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора производится по предписанию государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории и в соответствии с Перечнем болезней животных, утвержденным уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
19. При обнаружении животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории на основании клинико-эпизоотологического обследования дает владельцу соответствующее предписание по их обезвреживанию (обеззараживанию), переработке в порядке и по форме, установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
20. Обязательное обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется их владельцем в организациях по переработке продукции и сырья животного происхождения в соответствии с требованиями ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
21. Мероприятия по обязательному обезвреживанию (обеззараживанию) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, проводятся при обязательном присутствии государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
22. После завершения ветеринарных мероприятий по сдаче на переработку животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей территории составляет акт о их сдаче по форме, установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.

Ескерту. Ереже 22-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.05.31 № 611 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың қайта өңдеуге тапсырылуы туралы актіге мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қайта өңдеу жөніндегі ұйымның басшысы және жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың иелері қол қояды және ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосының аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшесінің мөрімен бекітіледі.
Ескерту. Ереже 23-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.05.31 № 611 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоюсыз міндетті залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу кезінде тиісті аумақта жануардың бір басының және жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың нарықтық құнының 30 %-нан аспайтын мөлшердегі құны жергілікті бюджет есебінен өтеледі, ал құнының қалған бөлігін жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қайта өңдеу жөніндегі ұйым өтейді.
Ескерту. Ереже 24-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.05.31 № 611 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Жануарларға және адамдар денсаулығына epeкшe
қауіп төндiретiн жануарлар, жануарлардан алынатын
өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою
және жою не оларды алып қоюсыз мiндеттi түрде
залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта
өңдеу ережесінің қосымшасы
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
ветеринариялық-санитариялық бақылау
Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына
сәйкес жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауiп
төндiретiн жануарларды, жануарлардан алынған өнiмдер мен
шикiзаттарды алып қою туралы
ҚАУЛЫ
А N 000000000             "____" __________200__ жыл
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi "Ветеринария туралы" Заңының 30 бабының 1 тармағына сәйкес ауырған жануарларды, жануарлардан алынған өнiмдер мен шикiзаттарды алып қою актiсi және _________ ветеринариялық зертхана бepген N______ сараптама актiсi негiзiнде N____________________________________
жеке және заңды тұлғаларға/
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесінің аты, заңды тұлғаның аты)
мекен-жайы _____________________________________________________
жануарларды, жануарлардан алынған өнімдер мен шикізаттарды алып қою жүргізілсін
________________________________________________________________
(жануарлардың түрі, саны, жануарлардан алынған өнімдер мен шикізаттардың атауын көрсету керек)
себебі _________________________________________________________
________________________________________________________________
(алып қоюдың себептерін көрсету керек)
Жеке және заңды тұлғаларға жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды алып қою салдарынан келтірілген залал төленсін/төленбесін (керексізі сызып тасталсын)
Басқа мағлұматтар ____________________________________
Қаулы шығарған тұлғаның лауазымы және қолы
Мөрдің орны ___________________ ______________
(Т.А.Ә., лауазымы)      (қолы)
«Ветеринария саласындағы нормативтік
құқықтық кесімдерді бекіту туралы»
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2003 жылғы 28 сәуірдегі
№ 407 қаулысымен
бекітілген
Жеке және заңды тұлғаларға жануарлар мен адамның денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың құнын өтеу қағидалары мен шарттары

Сноска. Правила дополнены пунктом 22 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.05.2011 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
23. Акт о сдаче на переработку животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, подписывается государственным ветеринарно-санитарным инспектором, руководителем организации по переработке продукции и сырья животного происхождения и владельцем животных, продукции и сырья животного происхождения и скрепляется печатью районного (городского) территориального подразделения ведомства уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.05.2011 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
24. При обязательном обезвреживании (обеззараживании) и переработке без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека за счет местного бюджета возмещается стоимость в размере, не превышающем 30 % от рыночной стоимости одной головы животного и одного килограмма продукции и сырья животного происхождения на соответствующей территории, а остальная часть стоимости выплачивается организацией по переработке продукции и сырья животного происхождения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.05.2011 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам обязательного изъятия
и уничтожения животных, продукции
и сырья животного происхождения,
представляющие особую опасность
для здоровья животных и человека,
либо их обязательного обезвреживания
и переработки без изъятия
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
Государственный ветеринарно-санитарный
контроль Республики Казахстан
Постановление
об изъятии животных, продукции и сырья животного происхождения,
представляющие особую опасность для
здоровья животных и человека согласно Закону Республики
Казахстан "О ветеринарии"
А N 000000000                      "__"_______ 200_год
В соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона Республики
Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года на основании акта
на изъятие больных животных, продукции и сырья животного
происхождения и акта экспертизы N_______  ________________________
ветеринарной лаборатории у физического или юридического лица
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица,
наименование юридического лица)
адрес_____________________________________________________________
произвести изъятие животных, продукции и сырья животного
происхождения ____________________________________________________
(указать вид животного, количество, наименование
продукции и сырья животного происхождения)
по причине _______________________________________________________
(указать причину изъятия)
Физическим и юридическим лицам произвести/не произвести возмещение
ущерба, понесенного ими в результате изъятия и уничтожения
животных, продукции и сырья животного происхождения (ненужное
зачеркнуть)
Иные сведения ____________________________________________________
Должность и подпись лица, составившего постановление
Место печати ___________________________      ___________
(Ф.И.О., должность)           (подпись)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 407
Правила и условия возмещения физическим и юридическим лицам
стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции
и сырья животного происхождения, представляющих особую
опасность для здоровья животных и человека

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.07 N 301 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке және заңды тұлғаларға жануарлар мен адамның денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың құнын өтеу қағидалары мен шарттары (бұдан әрi – Қағдидалар) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi Заңының (бұдан әрі – Заң) 30-бабының 4-тармағына сәйкес әзiрлендi және жануарлар мен адам денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты алып қою және жою кезінде олардың құнын өтеудің бiрыңғай тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi.
2. Жануарлар мен адамның денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың құны мiндеттi түрде өтеуге жатады.
3. Жануарлар мен адамның денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзатты міндетті түрде алып қоюға және жоюға байланысты шығыстарды жабуды ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган жануарлардың ерекше қауiптi жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөнiндегi функцияларды орындайтын мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдар (бұдан әрi – мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдар) арқылы республикалық бюджет есебiнен жүргiзедi.
2. Жануарлар мен адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою және жою кезінде өтеуге жататын құнды айқындау
4. Жануарлар мен адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу:
1) облыс (республикалық маңыздағы қала, астана) аумағында орналасқан екі және одан көп ауданда жануарлардың аса қауіпті аурулары пайда болған жағдайда, облыс (республикалық маңыздағы қала, астана) әкімінің шешімімен құрылатын арнайы комиссияның;
2) аудан (облыстық маңыздағы қала) аумағында жануарлардың аса қауіпті аурулары пайда болған жағдайда, аудан (облыстық маңыздағы қала) әкімінің шешімімен құрылатын арнайы комиссияның ұсынысы бойынша, ауыл шаруашылығы жануарларының жыныстық-жас топтарын, түрлерін, буаздығын және асыл тұқымдық құндылығын ескере отырып, жіктелген ставкалар (бұдан әрі – ставкалар) негізінде жүргізіледі.
Бағаларға мониторинг жүргізуге уәкілетті агроөнеркәсіп кешені саласындағы мамандандырылған ұйымның (бұдан әрі – мамандандырылған ұйым) және мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының (бұдан әрі – аумақтық статистика органы) арасында деректер айырмашылығы болған жағдайда, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат құнының ставкасы орташа айлық нарықтық бағаның төменгі көрсеткіштері бойынша арнайы комиссияның шешімімен қабылданады.

Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 07.03.2012 № 301 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия возмещения физическим и юридическим лицам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее – Закон) и устанавливают единый порядок и условия возмещения стоимости при изъятии и уничтожении больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека.
2. Стоимость изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, подлежит обязательному возмещению.
3. Покрытие расходов, связанных с обязательным изъятием и уничтожением больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, производится за счет республиканского бюджета уполномоченным государственным органом в области ветеринарии через государственные ветеринарные организации, выполняющие функции по ликвидации очагов особо опасных заразных болезней животных (далее – государственные ветеринарные организации).
2. Определение стоимости, подлежащей возмещению при изъятии и
уничтожении больных животных, продукции и сырья животного
происхождения, представляющих особую опасность для здоровья
животных и человека
4. Возмещение стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, производится на основании дифференцированных ставок (далее – ставки), с учетом половозрастных групп, видов сельскохозяйственных животных, стельности и племенных ценностей, устанавливаемых по предложению:
1) специальной комиссии, создаваемой решением акима области (города республиканского значения, столицы) на случаи возникновения особо опасных болезней животных в двух и более районах, расположенных на территории области (города республиканского значения, столицы);
2) специальной комиссии, создаваемой решением акима района (города областного значения) на случаи возникновения особо опасных болезней животных на территории одного района (города областного значения).
Ставка стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения принимается решением специальной комиссией по наименьшим показателям среднемесячной рыночной стоимости, в случае расхождения данных между специализированной организацией в сфере агропромышленного комплекса, уполномоченной на ведение мониторинга цен (далее – специализированная организация) и территориальным органом уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – территориальный орган статистики).

5. Облыс (республикалық маңыздағы қала, астана) және аудан (облыстық маңыздағы қала) деңгейінде құрылатын арнайы комиссия алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың орташа айлық нарықтық бағасының ставкасы туралы шешімді тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі мамандандырылған ұйымның және аумақтық статистика органдарының деректері негізінде қабылдайды.
6. Мамандандырылған ұйымның, аумақтық статистика органының ақпаратын жинау мен талдауды жүзеге асыратын және алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат құнының ставкасын анықтау үшін оны арнайы комиссияның қарауына ұсынатын ветеринария саласындағы мемлекеттік уәкілетті орган ведомствосының тиісті облыстық немесе аудандық аумақтық бөлімшесі арнайы комиссияның жұмыс органы болып табылады.
7. Арнайы комиссияның құрамына жергілікті өкілді және атқарушы органдар, ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері, мамандандырылған ұйымның, мемлекеттік ветеринариялық ұйымның, кәсіпкерлік субъектілердің қоғамдық бірлестіктерінің өкілдері кіреді.
Арнайы комиссияның ережесін тиісінше облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) не аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімі бекітеді.
Арнайы комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы және кемінде бес адам болуы тиіс. Комиссияның төрағасы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдері, әкім жоқ болған жағдайда, оның міндетін атқарушы лауазымды тұлға болып табылады.
8. Арнайы комиссия Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен жануарларға және адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жүргізілетін жануарлардың аса қауіпті аурулары тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) енгізілген аурулар диагнозы белгіленген сәттен бастап үш күн ішінде алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың орташа айлық нарықтық құнын өтеу ставкалары туралы шешім шығарады.
Арнайы комиссияның шешімі дауыстардың көпшілігімен қабылданады, дауыстар тең болған кезде, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Дауыс беру қорытындысы бойынша алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу ставкаларын белгілеу туралы акт жасалады.

5. Специальная комиссия, создаваемая на уровне области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения), принимает решение о ставках среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения на основании данных специализированной организации и территориального органа статистики соответствующей административно-территориальной единицы.
6. Рабочим органом специальной комиссии является соответственно областное либо районное территориальное подразделение ведомства уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, которое осуществляет сбор и анализ информации специализированной организации, территориального органа статистики и предоставляет ее на рассмотрение специальной комиссии для определения ставок возмещения стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения.
7. В состав специальной комиссии включаются представители местных представительных и исполнительных органов, территориального подразделения ведомства уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, специализированной организации, государственной ветеринарной организации, общественных объединений субъектов предпринимательства.
Положение специальной комиссии утверждается акимом области (города республиканского значения, столицы) либо акимом района (города областного значения) соответственно.
Общее количество членов специальной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пяти человек. Председателями комиссии являются акимы областей (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), в случае отсутствия акима – должностное лицо, исполняющее его обязанности.
8. Специальная комиссия выносит решение о ставках возмещения среднемесячной рыночной стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения в течение трех дней с момента установления диагноза заболеваний, включенных в перечень особо опасных болезней животных, при которых проводится обязательное изъятие и уничтожение больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, утвержденный Правительством Республики Казахстан (далее – перечень).
Решение специальной комиссии принимается большинством голосов, при равенстве голосов решающим является голос председателя комиссии. По итогам голосования составляется акт об установлении ставок возмещения стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения.

3. Жануарлар мен адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою және жою кезіндегі құнын өтеудің шарттары
9. Иесіне алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу шарты ауру жануарларда тізбеге енгізілген аса қауіпті аурулардың болуы, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың Заңның 25-бабында белгіленген талаптарды сақтауы болып табылады.
10. Құнын өтеу осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат құнының ставкасы бойынша алып қойылған ауру жануарлардың бір басы және жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың бір килограмы (литр, ондық) есебімен жүзеге асырылады.
4. Жануарлар мен адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттардың құнын жеке және заңды тұлғаларға өтеу кезіндегі сомаларды төлеу тәртібі
11. Алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеуге мынадай құжаттар негіздеме болып табылады:
1) қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілердің ұсақ қара мал бруцеллезін қоспағанда, жануарлар мен адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынуы бойынша карантин режимді және шектеу іс-шараларын енгізе отырып, карантиндік аймақтың ветеринариялық режимін белгілеу туралы жергілікті атқарушы органның шешімі;
2) комиссия мүшелері қол қойған, ауру жануарларды, ауру жұқтырған жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоюға және жоюға арналған актілер;
3) диагностика немесе мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерінің ветеринариялық-санитариялық сараптама нәтижелері бойынша ветеринариялық зертханалар беретін сараптама актісі;
4) алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу ставкаларын белгілеу туралы арнайы комиссияның актісі;
5) жануарлар мен адам денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою туралы ауданның (қаланың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының қаулысы;
6) ветеринариялық паспорт.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды жинауды мемлекеттік ветеринариялық ұйым жүзеге асырады.

3. Условия возмещения стоимости при изъятии и уничтожении
больных животных, продукции и сырья животного происхождения,
представляющих особую опасность здоровью животных и человека
9. Условием возмещения владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения является наличие у больных животных особо опасных болезней, включенных в перечень, а также соблюдение физическими и юридическими лицами требований, установленных статьей 25 Закона.
10. Возмещение стоимости осуществляется по ставкам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, установленным в пункте 8 настоящих Правил ставкам, из расчета за одну голову изъятых больных животных и за один килограмм (литр, десяток) продукции и сырья животного происхождения.
4. Порядок выплаты сумм при возмещении стоимости физическим и
юридическим лицам изымаемых и уничтожаемых больных животных,
продукции и сырья животного происхождения, представляющих
особую опасность для здоровья животных и человека
11. Основанием для возмещения стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения являются следующие документы:
1) решение местного исполнительного органа об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима и ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории в случае возникновения заразных болезней животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, за исключением бруцеллеза мелкого рогатого скота благополучных хозяйствующих субъектов;
2) акты на изъятие и уничтожение больных животных, зараженных продукции и сырья животного происхождения, подписанные членами комиссии;
3) акт экспертизы, выдаваемый ветеринарными лабораториями по результатам диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;
4) акт специальной комиссии об установлении ставок возмещения стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения;
5) постановление государственного ветеринарно-санитарного инспектора района (города) об изъятии больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность здоровью животных и человека;
6) ветеринарный паспорт.
12. Сбор документов, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, осуществляется государственной ветеринарной организацией.

13. Жеке және заңды тұлғаларға алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеуді оларды алып қойғаннан және жойғаннан кейін он күн жұмыс күні ішінде мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 407 қаулысымен
бекiтiлген
Жануарларға және адамдар денсаулығына ерекше қауiп төндiретiн Жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды мiндеттi түрде алып қою және жою жүргiзiлетiн кездегi жануарлардың ерекше қауiптi ауруларының тiзбесi
Ескерту. Тізбеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.16 N 423, 2004.11.16 N 1207, 2005.09.16 N 922 Қаулыларымен.
Ескерту. Мемлекеттік тілдегі тақырыбы және мәтіні өзгеріссіз қалдырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Жануарларға және адам денсаулығы үшiн ерекше қауiп төндiретiн ауру жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды алып қою кезiнде жануарлардың ерекше қауiптi жұқпалы аурулары өртеп жiберу арқылы жойылады:
Жануарлардың бiрнеше түрiне ортақ аурулар - мелиоидоз, құтыру, топалаң, аусыл, туляремия.
Ірi қара малдың аурулары - iрi қара мал обасы, қарасан, қатерлi iсiк, кемiктәрiздес энцефалопатия.
Жылқы аурулары - маңқа, iндеттi лимфангоит, бiр тұяқтылардың африка обасы.
Қой және ешкі аурулары - созылмалы инфекциялар (скрепи, маэди-висна, аденомотоз, шешек, күйiс қайыратын ұсақ малдардың обасы), бруцеллез.
Tүйe аурулары - түйе обасы.
Шошқа аурулары - шошқаның африка обасы.
Құс аурулары - құс обасы, құс орнитозы, құстардың жоғары патогендi тұмауы. <*>
Ит және мысық аурулары - ит және мысық токсоплазмозы, мысық микроспориясы.
Терiсi бағалы аңдар мен үй қояндарының аурулары - үй қояндарының миксоматозы.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 407 қаулысымен
бекiтiлген
Алдын алуы, диагностикасы және жойылуы бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын жануарлардың ерекше қауiптi ауруларының тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.04.16 N 423; 2004.11.16 N 1207; 2009.09.11 N 1359 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 15.02.2013 № 136 қаулыларымен.
Жануарлардың бiрнеше түрiне ортақ аурулар – құтыру, бруцеллез, Ауески ауруы, лейкоз, лептоспироз, листериоз, пастереллез, топалаң (терi шикiзатының асколизациясынан басқа), туберкулез, аусыл, күл, экинококкоз, паратуберкулез, токсоплазмоз, трихофития, риккетсиоздар, туляремия, ауыз уылуы (экзотикалық ауру), Шмалленберг ауруы және басқа экзотикалық аурулар.
Iрi қара малдың аурулары - вирустық диарея, инфекциялық ринотрахеит, парагрипп-3, iрi қара малдың обасы, қарасан, камвилобактериоз, кемiктәрiздес энцефалопатия, нодулярлық дерматит (экзотикалық ауру), қойдың хламидиоздық (энзоотикалық) iш тастауы.<*>
Қой және ешкi аурулары - қойдың анаэробтық антеротоксемиясы, брадзот, қойдың жұқпалы эпидидимиті, жұқпалы пустелездiк дерматит (эктима), қойдың хламидиоздiк iш тастауы, қойдың және ешкiнiң жұқпалы агалактиясы, скрепи, маеди-висна, аденоматоз, блутанг (экзотикалық аурулар), күйiс қайыратын ұсақ малдардың обасы.<*>
Жылқы аурулары - инфекциялық анемия, маңқа, грипп, ринопневмония, жұқпалы энцефаломиелит, жылқының африка обасы (экзотикалық aуpу), эпизоотиялық лимфангоит. <*>
Түйе аурулары - түйе обасы.
Шошқа аурулары - классикалық оба, тілме, везикулярлық ауру, Тешен ауруы, вирустық трансмиссивтік гастроэнтерит, африка обасы (экзотикалық ауру), тұмау.
Құс аурулары - жұқпалы ларинготрахеит, Ньюкасла ауруы, Марека ауруы, Гамборо ауруы, құс күлi, құс орнитозы, респираторлық микоплазмоз, құстардың жоғары патогенді тұмауы. <*>
Терiсi бағалы аңдар мен үй қояндары аурулары - үй қоянының вирустық геморрагиялық ауруы, миксоматоз.
Ит және мысық аурулары - ет қоректiлердiң обасы.
Балық аурулары - тұқы балықтың геморрагиялық септицемиясы, описторхоз.
Бал арасының аурулары - варроатоз, аскофероз.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 407 қаулысымен
бекiтiлген
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру ережесі

13. Возмещение стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения физическим и юридическим лицам осуществляется после их изъятия и уничтожения  государственной ветеринарной организацией в течение десяти рабочих дней.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 407
Перечень
особо опасных болезней животных, при которых проводятся
обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и
сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.04.2004 N 423; от 16.11.2004 N 1207; от 16.09.2005 N 922; от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
Особо опасные заразные болезни животных, при которых изъятые больные животные, продукция и сырье животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, уничтожаются путем сжигания:
Болезни общие нескольким видам животных - мелиоидоз, бешенство, сибирская язва, туляремия, ящур.
Болезни крупного рогатого скота - чума крупного рогатого скота, эмфизематозный карбункул, злокачественный отек, губкообразная энцефалопатия.
Болезни лошадей - сап, эпизоотический лимфангоит, африканская чума однокопытных.
Болезни овец и коз - медленные инфекции (скрепи, маэди-висна, аденомотоз, оспа, чума мелких жвачных, бруцеллез).
Болезни верблюдов - чума верблюдов.
Болезни свиней - африканская чума свиней.
Болезни птиц - чума птиц, орнитоз птиц, высокопатогенный грипп птиц.
Болезни собак и кошек - токсаплазмоз собак и кошек, микроспория кошек.
Болезни пушных зверей и кроликов - миксоматоз кроликов.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 407
Перечень
особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика
и ликвидация которых осуществляется за счет бюджетных средств
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.04.2004 N 423 ; от 16.11.2004 N 1207; от 11.09.2009 № 1359 (порядок введения в действие см. п. 2); от 15.02.2013 № 136.
Болезни, общие нескольким видам животных, – бешенство, бруцеллез, болезнь Ауески, лейкоз, лептоспироз, листериоз, пастереллез, сибирская язва (кроме асколизации кожсырья), туберкулез, ящур, оспа, эхинококкоз, паратуберкулез, токсоплазмоз, трихофития, риккетсиозы, туляремия, везикулярный стоматит (экзотическая болезнь), болезнь Шмалленберга и другие экзотические болезни.
Болезни крупного рогатого скота - вирусная диарея, инфекционный ринотрахеит, парагрипп-3, чума крупного рогатого скота, эмфизематозный карбункул, кампилобактериоз, губкообразная энцефалопатия, нодулярный дерматит (экзотическая болезнь), хламидиозный (энзоотический) аборт овец.
Болезни овец и коз - анаэробная энтеротоксемия овец, брадзот, инфекционный эпидидимит баранов, контагиозный пустелезный дерматит (эктима), хламидиозный аборт овец, инфекционная агалактия овец и коз, скрепи, маэди-висна, аденоматоз, блутанг (экзотические болезни), чума мелких жвачных.
Болезни лошадей - инфекционная анемия, сап, грипп, ринопневмония, инфекционный энцефаломиелит, африканская чума лошадей (экзотическая болезнь), эпизоотический лимфангоит.
Болезни верблюдов - чума верблюдов.
Болезни свиней - классическая чума, рожа, везикулярная болезнь, болезнь Тешена, вирусный трансмиссивный гастроэнтерит, африканская чума (экзотические болезни), грипп.
Болезни птиц - инфекционный ларинготрахеит, болезнь Ньюкасла, болезнь Марека, болезнь Гамборо, оспа птиц, орнитоз птиц, респираторный микоплазмоз, высокопатогенный грипп птиц.
Болезни пушных зверей и кроликов - вирусная геморрагическая болезнь кроликов, миксоматоз.
Болезни собак и кошек - чума плотоядных.
Болезни рыб - геморрагическая септицемия карпов, описторхоз.
Болезни пчел - варроатоз, аскофероз.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 407
Правила
осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля
и надзора при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов
через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую
с таможенной границей Таможенного союза

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру ережесі (бұдан әрi – Ереже) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның ведомствосы (бұдан әрi – уәкілетті органның ведомствосы) – мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның комитеті;
2) ветеринариялық бақылау бекетi – уәкiлеттi орган ведомствосының шекара және кеден пункттерi (Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттері) аумағында орналасқан, өткiзiлетiн (тасымалданатын) объектiлердi ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға қажеттi жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырылған бөлiмшесi;
3) рұқсат - кейін ветеринариялық ілеспе құжатта (ветеринариялық сертификатта) көрсетіліп, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспорты, импорты, транзиті кезінде тізілімде тіркей отырып, уәкілетті орган ведомствосы беретін нөмір, ветеринариялық сертификатты беру үшін негіздеме болады;
4) тізілімнен үзінді көшірме - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің импорты, экспорты, транзиті кезінде рұқсат беру туралы уәкілетті орган беретін рұқсат нөмірі мен орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект туралы ақпаратты қамтитын жазбаша хабарлама;
5) тізілім - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер туралы мәліметтерді және импортқа, экспортқа, транзитке берілген рұқсат нөмірін қамтитын уәкілетті орган ведомствосының ақпараттық базасы;
6) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер (бұдан әрi – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер) – жануарлар, жануарлардың жыныстық және соматикалық жасушалары, жануарлар ауруларын қоздырғыштардың штаммдары, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық материал немесе олардан алынатын сынамалар, судың, ауаның, топырақ қабатының, өсiмдiктердiң сынамалары, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, сондай-ақ оларды буып-түю және тасымалдау үшiн пайдаланылатын ыдыстың барлық түрлерi және осындай орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi тасымалдайтын көлiк құралдары.

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» и определяют порядок осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу в Республику Казахстан, совпадающую с таможенной границей таможенного союза.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ведомство уполномоченного государственного органа в области ветеринарии (далее – ведомство уполномоченного органа) – комитет уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, осуществляющий государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор;
2) ветеринарный контрольный пост – подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза), оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее ветеринарно-санитарный контроль и надзор перемещаемых (перевозимых) объектов;
3) разрешение - номер, выдаваемый ведомством уполномоченного органа на перемещаемые (перевозимые) объекты при их экспорте, импорте, транзите, регистрируемый в реестре, с последующим отражением в ветеринарном сопроводительном документе (ветеринарном сертификате), является основанием для выдачи ветеринарного сертификата;
4) выписка из реестра - письменное уведомление, выдаваемое ведомством уполномоченного органа, о выдаче разрешения на импорт, экспорт, транзит перемещаемых (перевозимых) объектов, включающее номер разрешения и сведения о перемещаемом (перевозимом) объекте;
5) реестр - информационная база ведомства уполномоченного органа содержащая сведения о перемещаемых (перевозимых) объектах и номер разрешения выданного на импорт, экспорт, транзит;
6) подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемые (перевозимые) объекты (далее – перемещаемые (перевозимые) объекты) – животные, половые и соматические клетки животных, штаммы возбудителей болезней животных, продукция и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал или пробы, отбираемые из них, пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, а также используемые для их упаковки и перевозки все виды тары и транспортные средства, перевозящие такие перемещаемые (перевозимые) объекты.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
3. Осы Ереже Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
4. Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер мiндеттi мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасының аумағына басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуының алдын алу мақсатында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру үшiн уәкiлеттi орган шекара және кеден пункттерiнде (Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде) ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау бекеттерiн (бұдан әрi – ВББ) ұйымдастырады.
ВББ-де мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган ведомствосының мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
6. Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкiлеттi органдардың бiрлескен бұйрығымен бекiтiлген Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде бақылаушы органдардың өзара әрекет етуi және олардың iс-қимылын үйлестiру жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
7. ВББ-де мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар қызметтік міндеттерін орындау кезінде ветеринариялық символикасы бар нысанды киім (погонсыз) киеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
2. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртiбi
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
3. Настоящие Правила распространяются на перемещаемые (перевозимые) объекты, перемещаемые через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
4. Перемещаемые (перевозимые) объекты, перемещаемые через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза подлежат обязательному государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
5. Для осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора с целью предупреждения заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных на территорию Республики Казахстан из других государств уполномоченным органом в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза) организуются ветеринарные контрольные посты (далее – ВКП).
Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в ВКП осуществляется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами ведомства уполномоченного органа, осуществляющего государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
6. Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляется в соответствии с инструкцией по взаимодействию и координации действии контролирующих органов в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, утвержденной совместным приказом уполномоченных органов, осуществляющих контрольные функции.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
7. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы на ВКП при выполнении служебных обязанностей носят форменную одежду (без погон) с ветеринарной символикой.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
2. Порядок осуществления государственного
ветеринарно-санитарного контроля и надзора при перемещении
перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную
границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей
Таможенного союза
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.

8. ВББ-нің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу кезінде өткізу пунктінде құжаттамалық бақылауды, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тексеріп қарауды (тексеруді) және зертханалық зерттеу үшін сынама алуды (қажет болса) жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
9. Құжаттамалық бақылауға:
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге ветеринариялық ілеспе құжаттың (ветеринариялық сертификаттың) болуын;
2) ветеринариялық сертификатты толтырудың дұрыстығын (толықтығын);
3) экспорттаушы елдің құзыретті органының қолдары мен мөр бедерінің болуын;
4) ветеринариялық сертификатта орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің экспорттаушы немесе импорттаушы елдің ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкестігін растайтын мәліметтердің болуын;
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект туралы мәліметтер мен импортқа, экспортқа, транзитке рұқсат нөмірінің тізілімінен алынған үзінді көшірме деректеріне сәйкестігін тексеру кіреді.
10. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні тексеріп қарау (тексеру):
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект атауының, оның салмағының (көлемінің), жалпы санының таңбалау деректеріне және ветеринариялық сертификаттың мәліметтеріне сәйкестігін тексеруді;
2) көлік құралына қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуын тексеруді;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні тасымалдау режимі мен шарттарына қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуын тексеруді;
4) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні ветеринариялық қарауды (тасымалдау талаптарына сәйкестігі), ал тірі жануарлар өткізілген жағдайда (қажет болса) термометрияны, тамыр соғысын және тыныс алуын өлшеуді жүргізуді қамтиды.
11. Зертханалық зерттеулер үшін сынама алу:
1) жануарды кейін оқшаулай отырып, олардың клиникалық жағдайының өзгеруі. Жануарлардың аса қауіпті ауруларын анықтау мақсатында қанның, сілекейдің, мұрын ағындыларының, экскрименттердің сынамаларын іріктеу жүзеге асырылады;
2) диагнозын белгілеу мақсатында жануардың өлім-жітімі (патологиялық материал алу);
3) дефростацияның, бүлінудің, тұтастығының, таңбалауының, бұзылуының белгілері, бөтен иістің болуы, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің ағуы анықталған кезде жүзеге асырылады.
Іріктеп алынған материалдар зерттеулер жүргізу үшін ілеспе құжатпен бірге жақын жердегі ветеринариялық зертханаға жолданады.

8. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВКП при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, в пункте пропуска осуществляют документальный контроль, осмотр (досмотр) перемещаемых (перевозимых) объектов и отбор проб (при необходимости) для лабораторного исследования.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
9. Документальный контроль включает проверку:
1) наличия сопроводительного ветеринарного документа на перемещаемые (перевозимые) объекты (ветеринарный сертификат);
2) правильности (полноты) заполнения ветеринарного сертификата;
3) наличия подписей и оттисков печатей компетентного органа страны экспортера;
4) наличия сведений в ветеринарном сертификате, подтверждающих соответствие перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарно-санитарным требованиям страны экспортера или импортера, установленным законодательством в области ветеринарии;
5) соответствия сведений о перемещаемом (перевозимом) объекте и номера разрешения на импорт, экспорт, транзит с данными выписки из реестра.
10. Осмотр (досмотр) перемещаемого (перевозимого) объекта включает:
1) проверку соответствия наименования перемещаемого (перевозимого) объекта, его веса (объема), общего количества данным маркировки и сведениям ветеринарного сертификата;
2) проверку соблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к транспортному средству;
3) проверку соблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к режиму и условиям транспортировки перемещаемого (перевозимого) объекта;
4) ветеринарный осмотр перемещаемого (перевозимого) объекта (соответствие требованиям транспортировки), а при перемещении живых животных (при необходимости) проведение термометрии, измерение пульса и дыхания.
11. Отбор проб для лабораторного исследования осуществляется при обнаружении:
1) изменении клинического состояния животного с последующей их изоляцией. Осуществляется отбор проб крови, слюны, носовых истечений, слизи, экскриментов с целью исключения особо опасных болезней животных;
2) падежа животного (отбор патологического материала) с целью установления диагноза;
3) признаков дефростации, порчи, нарушения целостности упаковки, маркировки, наличие постороннего запаха, подтеков перемещаемых (перевозимых) объектов.
Отобранные материалы направляются в ближайшую ветеринарную лабораторию с сопроводительным документом для проведения исследований.

12. ВББ-нің мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нәтижелерi негiзiнде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердiң орнын ауыстырған кезде мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) елге кiруге рұқсат;
2) әкелуге тыйым салу;
3) әкелудi уақытша тоқтата тұру.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
13. Елге кіруге рұқсат ветеринариялық ілеспе құжаттардың және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкестігі белгіленген кезде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор ветеринариялық ілеспе құжатта орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіге «әкелуге рұқсат берілген» деген белгі қояды.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект межелі пунктіне дейін кедергісіз жіберіледі, кейіннен ол межелі пунктінде тіркеліп және қажет болған жағдайда оның қауіпсіздігін растау рәсімі жүргізіледі (сынаманы іріктеп алу және зертханалық зерттеулер жүргізу).
14. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні әкелуге тыйым салу:
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) құжаттарға сәйкес болмауы белгіленген;.
2) ветеринариялық ілеспе құжаттар, уәкілетті орган ведомствосы берген рұқсат болмаған;
3) ветеринариялық ілеспе құжаттарда орны ауыстырылатын тасымалданатын) объектінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкестігі туралы толық ақпарат болмаған;
4) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объекті шығарылған елде немесе жөнелтуші елде эпизоотиялық жағдай өзгерген (нашарлаған);
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің әкелінетін, әкетілетін көлемі (саны) ветеринариялық ілеспе құжаттарда көрсетілген көлемнен (саннан) артық болған жағдайда жүзеге асырылады.
Ветеринариялық бақылау бекетінің ветеринариялық-санитариялық инспекторы орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің ветеринариялық ілеспе құжаттарына «әкелуге тыйым салынған» деген белгі қояды.
Әкелуге тыйым салынған орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесі оны кеден пункті аумағының шекарасынан тыс әкетуді немесе аса қауіпті аурулардың ену қаупі белгіленген жағдайда жоюды (кәдеге жаратуды) қамтамасыз етеді.
15. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні әкелуді уақытша тоқтата тұру:
1) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің сынамаларын іріктеуді жүзеге асыру және оларды аса қауіпті ауруларды белгілеу мақсатында ветеринариялық зертханаға жолдау;

12. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВКП на основании результатов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов принимают одно из следующих решений:
1) допуск в страну;
2) запрет на ввоз;
3) временное приостановление ввоза.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
13. Допуск в страну осуществляется при установлении соответствия сопроводительных ветеринарных документов и перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям.
Государственным ветеринарно-санитарным инспектором на сопроводительном ветеринарном документе на перемещаемый (перевозимый) объект ставится отметка «ввоз разрешен».
Перемещаемый (перевозимый) объект беспрепятственно направляется до пункта назначения с последующей его регистрацией в пункте назначения и, при необходимости, проведением процедуры подтверждения ее безопасности (отбор проб и проведение лабораторных исследований).
14. Запрет на ввоз перемещаемого (перевозимого) объекта осуществляется при:
1) установлении несоответствия перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям;
2) отсутствии ветеринарных сопроводительных документов, разрешения выданного ведомством уполномоченного органа;
3) отсутствии исчерпывающей информации в сопроводительных ветеринарных документах о соответствии перемещаемого (перевозимого) объекта ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям;
4) изменении (ухудшении) эпизоотической ситуации в стране происхождения или стране отправителя перемещаемого (перевозимого) объекта;
5) превышении ввозимого, вывозимого объема (количества) перемещаемого (перевозимого) объекта объемом (количество) указанным в сопроводительных ветеринарных документах.
Ветеринарно-санитарным инспектором ветеринарного контрольного поста на сопроводительных ветеринарных документах перемещаемого (перевозимого) объекта ставится отметка «ввоз запрещен».
Владелец перемещаемого (перевозимого) объекта запрещенного к ввозу обеспечивает его вывоз за пределы границ территории таможенного пункта или уничтожение (утилизацию) в случае установления риска заноса особо опасных болезней.
15. Временное приостановление ввоза перемещаемого (перевозимого) объекта принимается при:
1) осуществлении отбора проб перемещаемого (перевозимого) объекта и направлении их в ветеринарную лабораторию с целью исключения заноса особо опасных болезней;

2) ветеринариялық ілеспе құжаттардың деректерін және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні әкелуге, әкетуге рұқсатты нақтылау (растау) қажет болған;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект өткізілетін пункт өзгертілген (жаңа рұқсат алғанға дейін) кезде қабылданады.
16. Тоқтатылып қойған орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні орналастыру уақытша сақтау қоймаларында және/немесе нақтылағанға және/немесе зертханалық зерттеулер нәтижелері алынғанға дейін оқшаулағыштарда жүзеге асырылады.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің қауіпсіздігін зертханалық зерттеулердің нәтижелері бойынша расталған жағдайда елге кіргізуге рұқсат беріледі.
Зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша аса қауіпті аурулар белгіленген жағдайда әкелуге тыйым салынып, кейіннен жойылады.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмеуі белгіленген жағдайда кәдеге жарату үшін әкелуге рұқсат беріледі.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні кәдеге жарату және/немесе өткізілетін (тасымалданатын) қауіпті объектіні жою Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысымен бекітілген Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесіне сәйкес жүргізіледі.
17. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні импорттау кезінде оның соңғы межелі пунктінде сынамаларды іріктеп алу және оның ветеринариялық-санитариялық сараптамасы жүзеге асырылады.
18. ВББ-нiң мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлары мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нәтижелерi бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердiң экспортын, импортын, транзитiн есепке алу журналына тиiстi жазбаларды енгiзедi.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
19. ВББ-нің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары қызмет көрсету аймағында тұрған уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілгені туралы, оның ішінде импорт кезіндегі соңғы межелі пункті туралы, экспорт кезіндегі жөнелту пункті, жүру бағыты, аялдамалары, қайта тиеу, жануарларды азықтандыру (суару) орындары, транзит кезінде тасымалдау (айдап өту) шарттары туралы хабарлайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
20. Қадағаланбайтын жануарлар Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының аумағына өткізілетін болса, ВББ-нің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары көрсетілген жануарларды одан әрі пайдалану туралы шешім қабылданғанға дейін оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен карантинге қою үшін уәкілетті орган ведомствосының тиісті шекара маңындағы аумағында орналасқан бөлімшелеріне береді.

2) необходимости уточнения (подтверждения) данных
сопроводительных ветеринарных документов и разрешения на ввоз, вывоз
перемещаемого (перевозимого) объекта;
3) изменении пункта пересечения перемещаемого (перевозимого) объекта (до получения нового разрешения).
16. Размещение приостановленного перемещаемого (перевозимого) объекта осуществляется на складах временного хранения и/или изоляторах до уточнения и/или получения результатов лабораторных исследований.
При подтверждении безопасности перемещаемого (перевозимого) объекта по результатам лабораторных исследований разрешается допуск в страну.
При установлении особо опасной болезни по результатам лабораторных исследований запрещается ввоз с последующим уничтожением.
При установлении несоответствия перемещаемого (перевозимого) объекта требованиям безопасности ввоз разрешается для утилизации.
Утилизация перемещаемого (перевозимого) объекта и/или уничтожение опасного перемещаемого (перевозимого) объекта осуществляется в соответствии с Правилами утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140.
17. При импорте перемещаемого (перевозимого) объекта в конечном пункте его назначения осуществляется отбор проб и его ветеринарно-санитарная экспертиза.
18. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВПК по результатам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора заносят соответствующие записи в журнал учета экспорта, импорта, транзита перемещаемых (перевозимых) объектов.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
19. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВПК сообщают в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа, в зоне обслуживания которого он находится, о прохождении перемещаемого (перевозимого) объекта через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, в том числе в конечном пункте его назначения - при импорте, пункте его отправления - при экспорте, о маршруте следования, остановках, перегрузке, местах кормления (поения) животных, условия провоза (перегона) – при транзите.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
20. В случае перехода через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, на территорию Республики Казахстан безнадзорных животных, государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВПК указанных животных передают подразделениям ведомства уполномоченного органа, расположенным на соответствующей приграничной территории, для постановки их на карантин до принятия решения о его дальнейшем использовании в порядке, устанавливаемом законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 407 қаулысымен
бекiтiлген
Шекара және кеден пункттерiнде (автомобиль өткiзу пункттерiн қоспағанда, Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде) ветеринариялық бақылау пункттерiн ұйымдастыру ережесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
1. Осы Шекара және кеден пункттерiнде (автомобиль өткiзу пункттерiн қоспағанда, Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде) ветеринариялық бақылау пункттерiн ұйымдастыру ережесі «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шiлдедегi Заңы 20-бабының 4-тармағына сәйкес әзiрлендi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының аумағына басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуының алдын алу мақсатында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру үшiн уәкiлеттi орган шекара және кеден пункттерiнде (автомобиль өткiзу пункттерiн қоспағанда, Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде) ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау бекеттерiн ұйымдастырады (бұдан әрi – бекеттер).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
3. Бекеттер, мiндеттi түрде мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер өткізiлетiн шекара және кеден пункттерiнде ұйымдастырылады. Шекара маңындағы мемлекеттердiң аумағында жануарлардың ерекше қауiптi аурулары шыққан кезде өткiзу пункттерiнде ветеринария саласындағы заңнамамен белгiленген кезеңде және тәртiппен көлiк құралдарын дезинфекциялау ұйымдастырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
4. Бекеттер ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосының бөлімшелері болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
5. Бекеттер Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара арқылы өткiзудiң осы пунктi үшін белгiленген режимде жұмыс істейдi және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың қажеттi санымен жинақталады.

Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 407
Правила
организации ветеринарных контрольных постов в пограничных и
таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную
границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей
Таможенного союза, за исключением автомобильных
пунктов пропуска)
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
1. Настоящие Правила организации ветеринарных контрольных постов в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии».
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
2. Для осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора с целью предупреждения заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных на территорию Республики Казахстан из других государств уполномоченным государственным органом в области ветеринарии в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска) организуются ветеринарные контрольные посты (далее – посты).
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
3. Посты в обязательном порядке организуются в пограничных и таможенных пунктах пропуска, где перемещаются подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемые (перевозимые) объекты. При появлении особо опасных болезней животных на территории сопредельных государств в пунктах пропуска организовывается дезинфекция транспортных средств на период и в порядке, установленном законодательством в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
4. Посты являются подразделениями ведомства уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
5. Пост работает в режиме, установленном для данного пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, и укомплектовывается необходимым количеством государственных ветеринарно-санитарных инспекторов.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 N 1146 Қаулысымен.
6. Бекеттердiң мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары өз жұмысында Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдерiн басшылыққа алады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.31 № 2332 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
7. Бекеттердiң шекарадағы және кедендiк өткiзу пункттерiнде басқа да мемлекеттік бақылау органдарымен өзара iс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Yкіметiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 407 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тізбесі
1. "Ветеринария бойынша нормативтiк құқықтық және басқа кесiмдердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінiң 1996 жылғы 2 қазандағы N 1205 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1996 ж., N 40, 379-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Президентінiң 1998 жылғы 27 сәуiрдегi N 3928 Жарлығын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінiң 1998 жылғы 9 шiлдедегi N 651 қаулысына өзгерiстер мен толықтырудың 10-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 22, 190-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу және күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінiң 1999 жылғы 7 маусымдағы N 708 кейбiр шешiмдерiне енгiзiлген өзгерiстер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 26, 243-құжат).
4. "Қазақстан Республикасының әуежайларында халықаралық рейстердің жолаушыларына қызмет көрсетуді жақсарту жөнiндегi шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 27 шiлдедегі N 1132 кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырудың 5-тармағы (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2000 ж., N 31, 383-құжат).

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 05.09.2012 № 1146.
6. В своей работе государственные ветеринарно-санитарные инспектора постов руководствуются нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2332 (порядок введения в действие см. п. 2).
7. Взаимодействие постов с другими государственными контролирующими органами на пограничных и таможенных пунктах пропуска осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 407
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 1996 года N 1205 "Об утверждении нормативных правовых и других актов по ветеринарии" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 40, ст. 379).
2. Пункт 10 изменений и дополнения постановления Правительства Республики Казахстан от 9 июля 1998 года N 651 "О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 27 апреля 1998 года N 3928" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 22, ст. 190).
3. Пункт 4 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан от 7 июня 1999 года N 708 "О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 26, ст. 243).
4. Пункт 5 изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2000 года N 1132 "О мерах по улучшению обслуживания пассажиров международных рейсов в аэропортах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 31, ст. 383).