Темір жол көлігімен жүк тасымалдау ережесiн бекiту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 23 қарашадағы N 429-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 20 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3294. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
2012.01.01 өзгерту енгізу көзделген - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010.09.29 № 440 Бұйрығымен.
Ескерту. Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 554 бұйрығымен. (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз).
"Темiр жол көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Темір жол көлігімен жүк тасымалдау ережесi бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 554 бұйрығымен. (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз).
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Темiр жол көлiгi комитетi (Н.Т.Байдәулетов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеу үшiн ұсынуды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар бiрiншi вице-министрi Ю.И.Лавриненкоға жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрінің
2004 жылғы 23 қарашада N 429-І
бұйрығымен бекітілген
Ескерту. Ереженің атауына өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 554 бұйрығымен. (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз).
Темір жол көлігімен жүк тасымалдау ережесі 1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы Темір жол көлігімен жүк тасымалдау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 554 бұйрығымен. (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз).
2. Ереже жүкті Қазақстан Республикасының темір жол көлігімен тасымалдауды жүзеге асырудың шарттары мен ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 ноября 2004 года № 429-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2004 года № 3294. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевозок грузов железнодорожным транспортом.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Комитету железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Байдаулетов Н.Т.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Лавриненко Ю.И.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 ноября 2004 года N 429-I
ПРАВИЛА ПЕРЕВОЗОК ГРУЗОВ ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫМ ТРАНСПОРТОМ
Сноска. Правила с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 1 ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила перевозок грузов железнодорожным транспортом (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" (далее - Закон).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Правила определяют порядок организации и условия перевозок грузов железнодорожным транспортом в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

3. Қазақстан Республикасы арқылы темір жол көлігімен халықаралық және транзиттік қатынаста жүктер тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы бекітілген халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-1. Осы Ережеде қарастырылмайтын жүктерді тиеу және бекіту техникалық нормалары, сұйық жүктерді құйма түрде, қауіпті жүктерді тасымалдау тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы мүшесі болатын Темір жолдар ынтымақтастығы ұйымы және Тәуелсіз мемлекеттер достығы (ТМД) мүше- елдерінің және Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Эстония Республикасы темір жол көлігі бойынша Кеңесі тараптарынан қабылданған халықаралық келісімдерге (шарттарға) сәйкес бекітіледі және басқа да халықаралық келісімдерге (шарттарға) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жоспардан тыс тасымалдау - негізгі жоспармен көзделмеген ағымдағы айдың ішінде түскен өтінім бойынша жүк тасымалдау;
2) жүк жөнелтілімі - тасымалдауға бір теміржолдық көліктік жүк қағазымен тапсырылатын жүк партиясы;
3) кірме жол мен жанасу станциясы жұмысының бірыңғай технологиялық процесі - кірме жол мен жанасу станциясының өзара әрекеттесу жағдайын анықтайтын технологиялық акт, ол меншікті локомотивпен қызмет көрсетілетін және орташа тәуліктік жүк айналымы 50 және одан да артық вагоннан тұратын ұйымның кірме жолы үшін әзірленеді;
4) инвентарлы вагон (контейнер) - ТМД елдері, Латвия, Литва және Эстония темір жол әкімшілігінде темір жол әкімшілігінің ақпараттық- есептеу орталығы мәліметтерінің автоматтандырылған базасында тіркелген жүк вагоны (контейнеры);
5) ақпараттық жүйе - тасымалдау процесін ақпараттық қамтамасыз етуге арналған бағдарламалық-техникалық құралдар, ақпараттық технологиялар мен желілер жиынтығы;
6) айналмалы маршрут - бір жөнелтуші біртекті жүк тиеген бір жөнелту станциясынан бір жүк алушының атына бір станцияға тағайындалған және жүк түсіргеннен кейін бос вагондар бастапқы станцияға жүз пайызды қайтарылатын бір жүк қағазымен ресімделген белгіленген салмақты және ұзындықты поезд құрамы;
7) маршрут - жүкжөнелтушімен кірме жолында немесе теміржол станциясында құрастырылған белгіленген салмақтағы немесе ұзындықтағы поезд құрамы;

3. Перевозка грузов железнодорожным транспортом в международном и транзитном сообщении через Республику Казахстан осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
3-1. Технические нормы погрузки и крепления грузов, порядок и условия перевозок жидких грузов наливом, опасных грузов, не предусмотренные настоящими Правилами, устанавливаются международными соглашениями (договорами) принятыми в рамках Организации сотрудничества железных дорог и Совета по железнодорожному транспорту стран-участниц Содружества независимых государств (СНГ) и Республики Латвия, Республики Литва, Эстонской Республики и иными международными соглашениями (договорами), участником которых является Республика Казахстан.
Сноска. Пункт 3-1 дополнен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
4. В Правилах используются следующие понятия:
1) внеплановая перевозка - не предусмотренная основным планом перевозка грузов по заявке поступившей в течение текущего месяца;
2) грузовая отправка - партия груза, предъявляемая к перевозке по одной железнодорожной транспортной накладной;
3) единый технологический процесс работы подъездного пути и станции примыкания - технологический акт, определяющий условия взаимодействия подъездного пути и станции примыкания, который разрабатывается для подъездного пути организации, обслуживаемого собственным локомотивом и имеющего среднесуточный грузооборот 50 и более вагонов;
4) инвентарный вагон (контейнер) - грузовой вагон (контейнер) зарегистрированный в Автоматизированной базе данных информационно-вычислительного центра железнодорожных администраций за железнодорожной администрацией стран СНГ, Латвии, Литвы и Эстонии;
5) информационная система - совокупность информационных технологий и сетей, программно-технических средств, предназначенных для информационного обеспечения перевозочного процесса;
6) кольцевой маршрут - состав поезда установленного веса и длины, состоящий из вагонов, погруженных однородным грузом одним грузоотправителем с одной станции отправления в адрес одного грузополучателя назначением на одну станцию и оформленный одной накладной, при стопроцентном возврате порожних вагонов из-под выгрузки на первоначальную станцию отправления;
7) маршрут - состав поезда установленного веса или длины, сформированный грузоотправителем на подъездном пути либо на железнодорожной станции;

8) ұсақ жөнелтілім - оны тасымалдау үшін жеке вагон, контейнер беру қажет етілмейтін бір жүк қағазымен тапсырылатын жүк;
9) аз тонналы жөнелтілім - бір жүк қағазымен тапсырылатын, массасы 10 тоннадан артық және 20 тоннаға дейін, төрт білікті вагондармен тасымалданатын, сыйымдылығы осындай вагон көлемінің жартысынан аспайтын жүк партиясы;
10) тасымалдау бөлімшесі - өз шекарасы шегінде жүк және коммерциялық жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыратын, клиенттердің темір жол көлігімен жүк тасымалдары қажеттілігін қамтамасыз ететін тасымалдаушының оқшауланған бөлімшесі;
11) алып тасталды - 2007.11.27. N 252 Бұйрықпен
12) алып тасталды - 2007.11.27. N 252 Бұйрықпен
13) тасымалдаулардың негізгі жоспары - алдағы айға тасымалдаушымен қабылданған және мақұлданған жүктерді тасымалдауға өтінім (жоспар);
14) реттеуші тапсырма - түсіруден бос вагондарды беру және тиеуге бос вагондарды қабылдау, сондай-ақ жылжымалы құрамды пайдаланудың сапалы көрсеткіштерін қамтамасыз ету және станциялар бойынша вагондарды (контейнерлерді) бөліп беру туралы станцияның тапсырмасы;
15) қосарланған жүк операциясы - жүк алушының өзі түсірген вагонды, контейнерді жүк тиеуге пайдалануы;
16) жалғама жол - станциялардың парктерін немесе станцияны кірме жолдармен қосатын арнайы тағайындалған теміржолдық жол;
17) мамандандырылған контейнерлер -құрылымы жекелеген және сусыма, сұйық, тез бүлінетін, қауіпті және басқа жүк түрлеріне арналған контейнерлер;
18) тиеу, түсіру (жүктен босату) мерзімдері (технологиялық уақыт) – жалпы пайдалану орындары мен кірме жолдардағы дайындау, қосалқы және соңғы операцияларға жұмсалған уақытты есепке ала отырып, жүктерді механикаландырылған немесе механикаландырылмаған тәсілдермен тиеуді және түсіруді орындауға жұмсалатын уақыт(бұдан әрі - технологиялық уақыт);
19) КБК тақтайшасы - "Қауіпсіз контейнерлер жөніндегі халықаралық конвенциямен" (КБК) белгіленген, әмбебап контейнерді жасағанда немесе күрделі жөндегенде міндетті түрде есігіне жапсырылатын және оны пайдалану қауіпсіздігін куәландыратын тақтайша;
20) кедендік тақтайша (КТК) - контейнерге жапсырылатын және оның жүктерді кедендік бақылаумен тасымалдауға жарамдылығын растайтын нақты мөлшердегі және мазмұндағы тікбұрышты металл тілікше;
21) көліктік пакет - ыдыстағы (мысалы, жәшіктердегі, қаптардағы, бөшкелердегі, мамандандырылған контейнерлердегі) немесе ыдыссыз, өзара әмбебап, арнайы біржолғы пайдаланылатын немесе табандықпен немесе табандықсыз көп айналымдық пакеттік құралдардың көмегімен біріктірілетін,  жүктің жекелеген орнынан қалыптастырылған ірілендірілген жүк орны;

8) мелкая отправка - предъявляемый по одной накладной груз, для перевозки которого не требуется предоставление отдельного вагона, контейнера;
9) малотоннажная отправка - партия груза, предъявляемая по одной накладной, массой свыше 10 и до 20 тонн, перевозимая в четырехосных вагонах, вместимостью не более половины объема такого вагона;
10) отделение перевозок - обособленное подразделение перевозчика, осуществляющее организацию грузовой и коммерческой работы в пределах своих границ, обеспечивающее потребности клиентов в перевозках грузов железнодорожным транспортом;
11) (исключен - от 27 ноября 2007 года N 252 ) ;
12) (исключен - от 27 ноября 2007 года N 252 ) ;
13) основной план перевозки - заявка (план) на перевозку грузов, принятая и согласованная перевозчиком на предстоящий месяц;
14) регулировочное задание - задание станции на сдачу порожних вагонов из-под выгрузки и приема порожних вагонов под загрузку, а также обеспечение качественных показателей использования подвижного состава и равномерное распределение вагонов (контейнеров) по станциям;
15) сдвоенная  грузовая операция - использование грузополучателем выгруженного им вагона, контейнера для погрузки груза;
16) соединительный путь - железнодорожный путь специального назначения, который соединяет парки станций или станцию с подъездными путями;
17) специализированные  контейнеры - контейнеры, имеющие специальную конструкцию и предназначенные для грузов отдельных видов: сыпучих, жидких, скоропортящихся, опасных и других грузов;
18) сроки (технологическое время) погрузки, выгрузки (разгрузки) - время затрачиваемое на выполнение погрузки и выгрузки грузов механизированным или немеханизированным способами с учетом затрат времени на подготовительные, вспомогательные и заключительные операции на местах общего пользования и подъездных путях (далее - технологическое время);
19) табличка КБК - табличка, установленная "Международной конвенцией по безопасным контейнерам" (КБК), прикрепляемая в обязательном порядке на дверь универсального контейнера при изготовлении или капитальном ремонте и удостоверяющая безопасность его эксплуатации;
20) таможенная табличка (КТК) - прямоугольная металлическая пластина определенного размера и содержания, прикрепленная к контейнеру и подтверждающая его пригодность для перевозки грузов под таможенным контролем;
21) транспортный пакет - укрупненное грузовое место, сформированное из отдельных мест груза в таре (ящиках, мешках, бочках, специализированных контейнерах) или без тары, скрепленных между собой с помощью универсальных, специальных разового использования или многооборотных пакетирующих средств, на поддонах или без них;

22) әмбебап контейнер - жүкті орналастыруға арналған ішкі көлемі бар көп рет қолданылатын, бір немесе бірнеше көлік түрімен жүк тасымалының сақталуын қамтамасыз ететін, брутто массасы, габаритті мөлшері, конструкциясы және таңбасы бойынша стандартты және механикаландырылған тиеу, түсіру (жүкті босату) және қайта тиеуге арналған конструкциясы бар, жүктердің кең номенклатурасын тасымалдауға пайдаланылатын көлік жабдығының бірыңғайландырылған жүк бірлігі;
23) әмбебап орташа тонналық контейнер - брутто массасы 3 және 5 тонна, осыған сәйкес сыйымдылығы 5 және 11 текше метр, тиісінше 3-ке және 5-ке басталатын тоғыз мәнді нөмірі бар әмбебап контейнер;
24) әмбебап ірі тонналық контейнер - брутто массасы 10 және одан артық тонна және ұзындығы 10 және одан артық ағылшын футы болатын, ИСО стандартына сәйкес келетін таңбалау коды бар және Контейнерлер жөніндегі халықаралық бюрода (ВIC) тіркелген әмбебап контейнер;
25) тасымалдардың электрондық досьесі (ТЭД) - компьютердің жадында болатын және құжаттармен электрондық алмасу және жүкті тасымалдау мен ілесіп жүруге қатысты хабарламаларды жасау мүмкіндігін қамтамасыз ететін деректер жиынтығы;
26) деректермен электрондық алмасу (ДЭА) - ақпараттық желілерді, бағдарламалық және техникалық құралдарды қолдану арқылы, тараптар келіскен деректерді тапсыру хаттамаларының негізінде жүргізілетін жүк тасымалдары мәселелері бойынша деректермен (құжаттармен, хабарлармен) алмасу;
27) баршаға арналған орындар - жүк әрекеттерін жүргізуге және жүктерді сақтауға ашық станциялардағы қоймалар, алаңдар және темір жол кірме жолдары;
28) қабылдау-тапсыру (көрме) жолдары - қабылдау-тапсыру әрекеттерін жүргізу үшін арналған станция шегіндегі немесе кіреберіс жолдағы темір жолда вагондарды беру- алу келісімдерімен негізделген жолдар;
29) өз өсіндегі жүк - тасымалдау төлемақысы төленген толық тасымалдау құжаты бойынша бос түрде жөнелтілген жылжымалы құрам;
30) меншік вагон (контейнер) - көлік құралы (жабдығы) ретінде берілетін және сәйкесті нөмірге (префикске) ие меншік құқығы немесе басқа заңды негізде жеке немесе заңды тұлғаға жататын жүк вагоны (контейнеры);
31) тікелей аралас қатынаста тасымалдау - тасымалдауға қатысатын тасымалдаушылар санына қарамастан бүкіл тасымалдауға бірыңғай тасымалдау құжатын толтыру арқылы ұйымдастырылған екі және одан көп көлік түрлерімен жүргізілетін жүкті тасымалдау.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.

22) универсальный контейнер - унифицированная грузовая единица транспортного оборудования многократного применения с внутренним объемом для размещения груза, обеспечивающая сохранную перевозку груза одним или несколькими видами транспорта, представляющая собой стандартизированную по массе брутто, габаритным размерам, конструкции и маркировке, и имеющая конструкцию для механизированной погрузки, выгрузки (разгрузки) и перегрузки, используемая для перевозки широкой номенклатуры груза;
23) универсальный среднетоннажный контейнер - универсальный контейнер максимально допустимой массой брутто 3 и 5 тонн соответственно, вместимостью 5 и 11 кубических метров, имеющий девятизначную нумерацию, начинающуюся соответственно на 3 и 5;
24) универсальный крупнотоннажный контейнер - универсальный контейнер массой брутто 10 и более тонн, и длиной 10 и более английских футов, имеющий маркировочный код, соответствующий стандарту ИСО и зарегистрированный Международным бюро по контейнерам (ВIC);
25) электронное досье перевозки (далее - ЭДП) - набор данных, находящихся в памяти компьютера и обеспечивающих возможность составления необходимых для электронного обмена документов и сообщений, касающихся перевозки и сопровождения груза;
26) электронный обмен данными (далее - ЭОД) - обмен данными (документами, сообщениями) по вопросам перевозки грузов, производимый посредством применения информационных сетей, программных и технических средств, на основании согласованных сторонами протоколов передачи данных;
27) места общего пользования - склады, площадки, платформы и железнодорожные пути на станциях, открытых для производства грузовых операций и хранения грузов;
28) приемо-сдаточные (выставочные) пути - определенные договором на подачу-уборку вагонов железнодорожные пути в пределах станции или на подъездном пути для выполнения приемо-сдаточных операций;
29) груз на своих осях - подвижной состав, следующий в порожнем состоянии по полному перевозочному документу с оплатой провозных платежей;
30) собственный вагон (контейнер) - грузовой вагон (контейнер), принадлежащий физическому или юридическому лицу на праве собственности или ином законном основании, предоставляемый в качестве транспортного средства (оборудования) и имеющий соответствующую нумерацию (префикс);
31) перевозка в прямом смешанном сообщении - перевозка груза, осуществляемая двумя и более видами транспорта, организованная путем оформления единого перевозочного документа на всю перевозку, независимо от количества перевозчиков, участвующих в перевозке.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 27.11.2007 N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования); от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

5. Осы Ережеде пайдаланылатын өзге ұғымдар "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген мәндерде қолданылады.
5-1. Жүкті тасымалдау үшін тасымалдаушы және жүкті жіберуші арасында тасымалдау шарты толтырылады, ол бойынша тасымалдаушы жүк беруші тапсырған жүкті уақтылы және сақтаулы түрде жіберу станциясынан жеткізу станциясына дейін жеткізіп, жүк алушыға тапсыруға міндеттенеді, ал жүк жіберуші (жүк қабылдаушы) жүк тасымалдауын төлеп және оны қабылдауды міндеттенеді.
Жүк тасымалдау шарты осы Ережеге 14, 15, 16, 17, 19 қосымшалар бойынша нысанда темір жол жүкқағазын толтыру арқылы расталады.
Жүк тасымалдау шарты жүк жіберушіге жүкқағазында жіберу станцияның күнтізбелік бұрыштамасы қойылып және жүкті тасымалдауға қабылдану туралы қабылдау-тапсырыс құжаттарына (вагондарды беру-алу ведомосі, жаднама, натурлық парақ) қол таңбалары қойылып, жүк қабылданған туралы төлемқағазы берілген уақытынан бастап бекітілді деп есептеледі.
Тасымалдау шарты жүк қабылдаушы немесе оның уәкілетті тұлғасы жүкқағазды алып және жол ведомосіне және де жүкті қабылдау туралы қабылдау-тапсырыс құжаттарына (вагондарды беру-алу ведомосі, жаднама, натурлық парақ) қол таңбасын қойғаннан кейін орындалды деп есептеледі.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
&1. Темір жол көлігімен жүктерді тасымалдауды
ұйымдастырудың және жүзеге асырудың негізгі қағидалары
6. Тасымалдау процесін орталықтан басқаруды және ұйымдастыруды, жүк тасымалдаушыларға магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсетуді магистральдық темір жол желісі операторының функциясын орындаушы Ұлттық темір жол компаниясы жүзеге асырады.
6-1. Тасымалдаушы жүк тасымалдау бойынша өз міндеттерін орындау үшін магистралды темір жол операторы көрсететін магистралды темір жол қызметін қолданады.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Магистралды темір жол операторы темір жол көлігінде техникалық құралдарды тиімді қолдану және жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес магистралды темір жол желісі бойынша жылжымалы құрам өткізілуін қамтиды, тасымалдау процесін үйлестіру, орталықтық басқару және ұйымдастыруын жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

5. Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Законом.
5-1. Для осуществления перевозки грузов между перевозчиком и грузоотправителем заключается договор перевозки, по которому перевозчик обязуется своевременно и в сохранности доставить вверенный ему грузоотправителем груз, со станции отправления до станции назначения и выдать грузополучателю, а грузоотправитель (грузополучатель) обязуется оплатить перевозку груза и обеспечить его приемку.
Договор перевозки грузов оформляется составлением железнодорожной накладной по форме согласно приложениям 14, 15, 16, 17, 19 к настоящим Правилам.
Договор перевозки грузов считается заключенным с момента выдачи грузоотправителю квитанции о принятии груза с проставлением в накладной календарного штемпеля станции отправления и подписания приемосдаточных документов (ведомость подачи-уборки вагонов, памятка, натурный лист) о приеме груза к перевозке.
Договор перевозки считается исполненным после получения грузополучателем или лицом, им уполномоченным накладной и подписания им дорожной ведомости, а также приемо-сдаточных документов (ведомость подачи-уборки вагонов, памятка, натурный лист) о приеме груза.
Сноска. Пункт 5-1 дополнен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
§ 1. Основные принципы организации и осуществления
перевозок грузов железнодорожным транспортом
6. Централизованное управление и организация перевозочного процесса, оказание перевозчикам грузов услуг магистральной железнодорожной сети осуществляются Национальной железнодорожной компанией, выполняющей функции оператора магистральной железнодорожной сети.
6-1. Перевозчик для выполнения своих обязательств по перевозке грузов пользуется услугами магистральной железнодорожной сети, которые предоставляет оператор магистральной железнодорожной сети.
Сноска. Пункт 6-1 дополнен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
7. Оператор магистральной железнодорожной сети обеспечивает пропуск подвижного состава по магистральной железнодорожной сети, исходя из требований эффективного использования технических средств и обеспечения безопасности движения на железнодорожном транспорте, осуществляет координацию, централизованное управление и организацию перевозочного процесса.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

7-1. Жүк жіберуші, жүк қабылдаушы жүкті тасымалдаумен байланысты жұмыстарды орындау үшін тармақша иесі, тасымалдаушы, экспедитор, жылжымалы құрам иесі және басқа да тұлғалар қызметтерін шарт негізінде жүріс, техникалық құралдар және жылжымалы құрам қауіпсіздігі қамтылу шарты орындалу жағдайында қолдану мүмкін.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
8. Тасымалдау процессінің қатысушылары темір жол көлігінде жүрістің қауіпсіздігі талаптарын орындау мақсатында, өз жұмысшыларының қажетті кәсіби дайындығын қамтамасыз етеді, жүріс қауіпсіздігі мен еңбекті күзетудің ерекше шарттарымен байланысты жұмыстарды орындауға тұлғаларды жіберуді бақылауын жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
8-1. Кіреберіс жолдар, олардың құрылыстары мен құрылғылары жүктерді ырғақты тиеу, түсіру (жүктен босату), жүк айналымына сәйкес маневр жұмысын және де жылжымалы құрамды тиімді қолдануын қамтамасыз ету керек.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
9. Тасымалдаушының, тасымалдау процесіне қатысушылардың және жүк тасымалдарымен байланысты қызметтерді ұйымдастыру және/немесе орындау үшін тартылатын өзге де тұлғалардың көрсететін қызметтерінің бағасын жүк тасымалдары шартының тараптары белгілейді. Жүктерді тасымалдаумен байланысты көрсетілетін қызметтердің тізбесі 44-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
&2. Тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара
әрекеттесуінің ұйымдастырушылық-құқықтық схемасы
10. Тасымалдаушы магистральдық темір жол желісі бойынша жүк тасымалдауды жүк жөнелтушінің жүк тасымалын қабылдаған өтінімі негізінде жүзеге асырады.
11. Тасымалдаушылар жүк жөнелтушілердің өтінімдері негізінде жүк тасымалы жоспарын қалыптастырады және магистральдық темір жол желісі операторына олардың поездарын қозғалыс графигіне енгізуге өтінім береді.
Келісілген жоспар бойынша жүк тасымалына өтінімнің орындалуын тасымалдаушы жүк жөнелтушінің есепке алу карточкасында осы Ережемен белгіленген тәртіппен ескереді.

7-1. Грузоотправитель, грузополучатель для выполнения сопутствующих перевозке грузов работ, могут пользоваться услугами ветвевладельца, перевозчика, экспедитора, собственника подвижного состава, и других лиц, на основании договора, при условии обеспечения безопасности движения, технических средств и подвижного состава.
Сноска. Пункт 7-1 дополнен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
8. Участники перевозочного процесса, в целях соблюдения требований по безопасности движения на железнодорожном транспорте, обеспечивают необходимую профессиональную подготовку своих работников, осуществляют контроль допуска лиц к выполнению работ, связанных с безопасностью движения и особыми условиями охраны труда.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
8-1. Подъездные пути, их сооружения и устройства должны обеспечивать ритмичную погрузку, выгрузку (разгрузку) грузов, маневровую работу в соответствии с грузооборотом, а также рациональное использование подвижного состава.
Сноска. Пункт 8-1 дополнен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
9. Стоимость услуг перевозчика, участников перевозочного процесса и иных лиц, привлекаемых для организации и/или выполнения связанных с перевозкой груза услуг, определяется сторонами договора перевозки груза.
§ 2. Организационно-правовая схема взаимодействия
участников перевозочного процесса
10. Перевозка грузов по магистральной железнодорожной сети осуществляется перевозчиком на основании принятой заявки грузоотправителя на перевозку грузов.
11. Перевозчики на основании заявок грузоотправителей формируют план перевозок грузов и предоставляют оператору магистральной железнодорожной сети заявку на включение их поездов в график движения.
Исполнение заявки на перевозку груза по согласованному плану учитывается перевозчиком в учетной карточке грузоотправителя в порядке, установленном настоящими Правилами.

12. Магистральдық темір жол желісінің операторы тасымалдаушы келісуге ұсынған жүк тасымалы жоспарларын қарайды. Поездар қозғалысының графигін, өткізудің технологиялық мүмкіндігін оператор магистральдық темір жол желісіне қатысушылардың поездарды өткізу және тасымалдау жұмыстарын тасымалдаушылардың өтінімін ескере отырып орындау жөніндегі техникалық және технологиялық мүмкіндіктерінің негізінде әзірлейді.
13. Жүктерді тасымалдау тасымалдаушының локомотивтік тартымымен немесе локомотивтік тартым операторымен тасымалдаушының, жүк жөнелтушінің (жүк алушының) немесе вагондар (контейнерлер) операторының вагондарында (контейнерлерінде) жүзеге асырылады.
Тасымалдау процесіне Қазақстан Республикасы Жылжымалы құрамының мемлекеттік тізілімінде тіркелген, магистральдық темір жол желісіне жіберу талаптарына сай келетін техникалық жай-күйдегі жылжымалы құрам жіберіледі.
14. Тасымалдаушы жүктерді тасымалдауды жылжымалы құраммен жүргізеді және тасымалдау құжаттарында көрсетіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
14-1. Жүк жіберуші мен вагон (контейнер) иесі арасындағы өзара қатынастар олардың арасындағы шарт негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
15. Тасымалдаушыда меншікті локомотив паркі болған жағдайда, ол оған тиесілі локомотивтермен басқа тасымалдаушылар мен тасымалдау процесіне қатысушыларға локомотивтік тартым операторы ретінде локомотивтік тартым қызметтерін көрсетеді.
16. Тармақ иеленуші темір жол кірме жолының, оның құрылыстары мен құрылғыларының техникалық жай-күйін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қамтамасыз етеді.
16-1. Тасымалдаушы және жүк жіберуші жүк тасымалдауды ұйымдастыру туралы шартқа отыруы мүмкін, ол бойынша тасымалдаушы бекітілген мерзімдерде қабылдауға, ал жүк жіберуші шартталған көлемде тасымалдауға жүк беруге міндетті.
Жүк тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт бойынша тасымалдау көлемдері, мерзімдері, сапалары, көлік құралдарын беру және тасымалдауға жүкті тапсыру жағдайлары және тағы басқа да жағдайлары негізделеді.
Ескерту. 16-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

12. Оператор магистральной железнодорожной сети рассматривает представленные перевозчиком на согласование планы перевозок грузов. График движения поездов, технологическая возможность пропуска разрабатываются оператором магистральной железнодорожной сети на основании технических и технологических возможностей участков магистральной железнодорожной сети по пропуску поездов и выполнению перевозочных работ, с учетом заявок перевозчиков.
13. Перевозка грузов осуществляется локомотивной тягой перевозчика или оператора локомотивной тяги в вагонах (контейнерах) перевозчика, грузоотправителя (грузополучателя) или оператора вагонов (контейнеров).
К перевозочному процессу допускается подвижной состав, зарегистрированный в Государственном Реестре подвижного состава Республики Казахстан, в техническом состоянии, соответствующем требованиям допуска на магистральную железнодорожную сеть.
14. Перевозчик осуществляет перевозки грузов подвижным составом и указывается в перевозочных документах.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
14-1. Взаимоотношения грузоотправителя и собственника вагона (контейнера) осуществляются на основе договора между ними.
Сноска. Пункт 14-1 дополнен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
15. В случае наличия у перевозчика собственного локомотивного парка он оказывает услуги локомотивной тяги принадлежащими ему локомотивами другим перевозчикам и участникам перевозочного процесса как оператор локомотивной тяги.
16. Ветвевладелец обеспечивает техническое состояние железнодорожного подъездного пути, его сооружений и устройств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16-1. Перевозчик и грузоотправитель могут заключить договор об организации перевозок грузов, по которому перевозчик обязуется в установленные сроки принимать, а грузоотправитель предъявлять к перевозке груз в обусловленном объеме.
Договором об организации перевозок грузов определяются объемы, сроки, качество перевозок, условия предоставления транспортных средств и предъявления грузов к перевозке, а также иные условия.
Сноска. Пункт 16-1 дополнен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

2-тарау. ТАСЫМАЛДАРДЫ ЖОСПАРЛАУ
17. Темір жол көлігімен жүктерді тасымалдау жүк жөнелтушілердің жүктердің номенклатуралық топтарының бекітілген тізімдемесі бойынша (қосымша 1) ГУ-12, ГУ-12К (2 және 3 қосымшаларына сәйкес) нысандағы бланктерінде жылжымалы құрамның меншігіне қарай бөлініп үш данада толтырылған айлық өтінімдерінің негізінде жүзеге асырылады. Қате толтырылған жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімдерді жүк тасымалдаушы қарастыруға қабылдамайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
18. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімдерді жүк жөнелтушілер береді, темір жол көлігімен жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімдер берудің тәртібі мен мерзімі осы Ережемен белгіленеді.
19. Жүк жөнелтушілер жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді береді, жүктерді тиеуге өтініммен көзделген мөлшерде дер кезінде және ырғақты беріп отырады және тиеуді белгіленген мерзімде жүзеге асырады. Жүк жөнелтуші жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімдерінде жүк алушының жүктерді тиеу, түсіру (жүктен босату) бойынша мүмкіндігінен аспайтын көлемді көрсетеді.
Тасымалдаушы вагондардың жүктерді тасымалдау жоспары бойынша қабылданған өтінімдерге сәйкес жүк тиеудің барлық пункттері бойынша дер кезінде және ырғақты берілуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
20. Экспорттық және импорттық жүктерді тасымалдау Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарт ережесімен тиісті жүк түрлерін тасымалдау жоспары бойынша жалпы өтінімнің есебінен жүзеге асырылады.
&1. Жүктерді айлық жоспарлау
21. Жүктерді вагондармен, контейнерлермен үшінші елдерге тасымалдауды айлық жоспарлау жүк жөнелтуші облысаралық және халықаралық қатынаста жоспарланған ай басталғанға дейін 14 күннен кешіктірілмей және халықаралық қатынаста 20 күннен кешіктірілмей, жүк тасымалдары жоспары бойынша айлық өтінімдердің негізінде жүзеге асырылады.
Жүк жөнелтушілер тасымалдаушыға жүктердің номенклатуралық топтарының бекітілген тізімдемесі бойынша (қосымша 1) ГУ-12, ГУ-12К (2 және 3 қосымшаларына сәйкес) нысандағы бланктерінде үш данада толтырылған жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді береді.
Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша дұрыс ресімделмеген өтінімдер қарауға қабылданбайды.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Глава 2 ПЛАНИРОВАНИЕ ПЕРЕВОЗОК
17. Перевозки грузов железнодорожным транспортом, осуществляются на основании месячных заявок грузоотправителей, оформленных на бланках формы ГУ-12, ГУ-12К (согласно приложениям 2 и 3) по установленному перечню номенклатурных групп грузов (приложение 1), в трех экземплярах с разделением по принадлежности подвижного состава. Неправильно оформленные месячные заявки по плану перевозок грузов перевозчиком к рассмотрению не принимаются.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
18. Заявки по плану перевозок грузов предоставляются грузоотправителями.
Порядок и сроки подачи заявок по плану перевозок груза железнодорожным транспортом устанавливаются настоящими Правилами.
19. Грузоотправители представляют заявку по плану перевозок грузов, своевременно и ритмично предъявляют грузы к погрузке в размерах, предусмотренных заявкой, и осуществляют погрузки в установленные сроки. Грузоотправитель заявляет в месячных заявках по плану перевозок грузов объем, не превышающий возможности грузополучателя по выгрузке (разгрузке) грузов.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Перевозчик обеспечивает своевременную и ритмичную подачу вагонов по всем пунктам погрузки грузов в соответствии с принятыми заявками по плану перевозок грузов.
20. Перевозка экспортных и импортных грузов осуществляются в счет общей заявки по плану перевозок грузов соответствующих родов на условиях международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
§ 1. Месячное планирование грузов
21. Месячное планирование перевозок грузов в вагонах, контейнерах осуществляется на основании месячных заявок по плану перевозок грузов, представляемых грузоотправителями не позднее, чем за 14 дней до начала планируемого месяца в межобластном и международном сообщении, и не позднее, чем за 20 дней в международном сообщении в третьи страны.
Грузоотправители представляют перевозчику заявки по плану перевозок грузов, в соответствии с установленным перечнем номенклатурных групп грузов (приложение 1), оформленные по формам ГУ-12, ГУ-12К (приложения 2 и 3) в трех экземплярах.
Неправильно оформленные заявки по плану перевозок грузов к рассмотрению не принимаются.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

22. Тоннамен және вагондармен тасымалдауға жоспарланған жүктердің тізбесі осы Ереженің 4-қосымшасында келтірілген.
23. Жүк жөнелтушілер вагондармен жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімдер жасағанда вагондарды тиеудің техникалық нормаларын басшылыққа алады. Жүк жөнелтушілер өтінімдерде тиеудің техникалық нормалары бойынша қажеттіден артық вагон санын көздеген жағдайларда тасымалдаушы тасымалдауға жүк жөнелтуші көрсеткен тонналарды қабылдайды және вагондардың мәлімделген санын азайтады.
24. Контейнерлерде жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімдер жүк массасы тоннамен және контейнерлердің саны физикалық бірліктермен көрсетіліп беріледі.
25. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінім нысаны өтінім деректерін электрондық-есептеу машиналарында автоматты өңдеу мүмкіндігін көздейді және облысаралық қатынаста, халықаралық қатынаста және үшінші елдерге халықаралық қатынаста жүк тиеуді жүргізетін барлық жүк жөнелтушілер үшін бірыңғай болып табылады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
26. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімдер тасымалдаушыға почта арқылы, шабарманмен, электрондық почта құралдарымен тапсырылады.
Жүк жөнелтушінің меншікті автоматтандырылған жүйесі және/немесе тасымалдаушының ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - ААЖ) қол жеткізе алатын болғанда, тасымалдаушының АЖ-сына тиісті функционалдық мүмкіндіктер болса, жүк тасымалдарына өтінімдерді ДЭА арқылы беруге жол беріледі. ДЭА-да Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе тараптардың келісімдеріне сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба қолданылады.
Жүк жөнелтушіге жатпайтын кіреберіс жолдан жүкті жөнелткенде тасымалдаушыға жүкті тасымалдау өтінімі тармақ иеленушісімен келістіріліп өтінімде тиісті белгі қойылғаннан кейін тапсырылады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
27. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімдерге мағлұматтарды, кодтарды қоса алғанда, жүк жөнелтуші ("жоспар бойынша өтінімнің нөмірі" бағанынан басқа, оны тасымалдаушы толтырады) баспа әріптермен түзетулерсіз енгізеді.
28. Жүк жөнелтушілер жүк тасымалдары жоспары бойынша айлық өтінімді жеке тапсырады:
әр жөнелту станциясы бойынша;
жүктердің әр номенклатурасына;
жөнелту белгісі бойынша: вагондарда, контейнерлерде;
вагондар және контейнерлердің меншік белгісі бойынша;
қатынас түрлері бойынша.
Өз өстерінде жүктерді тасымалдауға өтінімдер өз өстеріндегі жүк бірліктер мөлшері және оның салмағы көрсетілуімен тапсырылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Ескерту: 29-тармаққа 2010 жылғы 13 тамызда ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.05.23. N 117 бұйрығымен өзгерту енгізіледі.

22. Перечень номенклатурных групп грузов, планируемых к перевозке приведен в приложении 4 к настоящим Правилам.
23. Грузоотправители при составлении заявок по плану перевозок грузов в вагонах руководствуются техническими нормами загрузки вагонов. В тех случаях, когда грузоотправители в заявках предусматривают количество вагонов больше, чем требуется по техническим нормам загрузки, перевозчик принимает к перевозке указанные грузоотправителем тонны и уменьшает заявленное количество вагонов.
24. Заявки по плану перевозок грузов в контейнерах предоставляются с указанием массы груза в тоннах и количества контейнеров в физических единицах.
25. Форма месячной заявки по плану перевозок груза предусматривает возможность автоматизированной обработки данных заявки на электронно-вычислительных машинах и является единой для всех грузоотправителей, производящих погрузку в межобластном сообщении, международном сообщении и международном сообщении в третьи страны.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
26. Заявки по плану перевозок груза предоставляются перевозчику по почте, нарочно, средствами электронной почты.
При наличии у грузоотправителей собственной автоматизированной системы и/или доступа к информационной системе перевозчика (далее - АИС), допускается предоставление заявок на перевозку грузов посредством ЭОД при наличии соответствующих функциональных возможностей в ИС перевозчика. В ЭОД применяются электронные цифровые подписи в соответствии с законодательством Республики Казахстан или соглашением сторон.
При отправлении грузов с подъездного пути, не принадлежащего грузоотправителю, заявка на перевозку грузов предоставляется перевозчику после ее согласования с ветвевладельцем с проставлением соответствующей отметки в заявке.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
27. Сведения в месячную заявку по плану перевозок груза, включая коды, вносятся грузоотправителем (кроме графы "номер заявки по плану", которая заполняется перевозчиком) в печатном виде без помарок.
28. Грузоотправители представляют отдельную месячную заявку по плану перевозок груза:
по каждой станции отправления;
на каждую номенклатуру грузов;
по признакам отправки: в вагонах, в контейнерах;
по признакам принадлежности вагонов и контейнеров;
по видам сообщений.
Заявки на перевозку грузов на своих осях предоставляются с указанием количества единиц груза на своих осях и его массы.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В пункт 29 предусмотрено изменение приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 29.09.2010 № 440 (вводится в действие с 01.01.2012).

29. ГУ-12, ГУ-12К нысанды өтінімдер мынадай тәртіппен толтырылады:
"Тасымалдаушы" бағанында - оның қызмет ету шегінде жүк жөнелтуші және жөнелту станциясы орналасқан тасымалдаушының атауы көрсетіледі;
"Жүк жөнелтуші" бағанында - жүк жөнелтушінің дәл толық атауы көрсетіледі;
"Мекен-жайы" бағанында - оның почталық мекен-жайы, байланыс телефоны, факсы, электрондық почтасының адресі (болғанда) көрсетіледі;
"Банк" бағанында - банктің атауы, барлық банкілік деректемелер: БЖК (банкілік жеке код), есептік шот, банктің атауы, жүк жөнелтушінің СТН (салық төлеушінің тіркеу нөмірі) көрсетіледі;
Кіреберіс жолы" жолында кіреберіс жол аталуы, шарттың нөмірі, тармақ иеленушісінің пошталық мекен- жайы белгіленеді;
"Тармақ иеленушісінің келісуі туралы белгі" жолында Тармақ иеленушісі өкілінің тегі, аты, әкесінің аты, қолы, мөрі көрсетіледі;
"________ ____жылға" жолында жүк жөнелтуші тасымалдарды жүзеге асыруды көздеп отырған айы көрсетіледі;
"Жөнелту станциясының атауы" бағанында N 4 Тарифтік басшылыққа сәйкес, ТМД мемлекеттері - қатысушылары, Латвия, Литва, Эстония темір жол көлігі бойынша Кеңестің бекітуімен (әрі қарай -N 4 Тарифтік басшылық) жөнелту станциясының дәл атауы көрсетіледі;
Тасымалдаған өтінім (жоспар) (жоспарлық, жоспарлықтан тыс (керексізді сызып тастау)" жолында жақшада керексізді сызып тастау;
"Жүктер номенклатурасының атауы" бағанында тасымалданып отырған жүктің аталған түрі сәйкес келетін жүктер номенклатурасының атауы көрсетіледі;
Вагонның меншіктігі" жолында вагонның меншіктігі көрсетіледі (инвентарлы - 1, меншік, жалға алынған - 2);
"Тасымал белгісі" бағанында:
облысаралық және халықаралық қатынастарда - 3 цифра;
үшінші елдерге халықаралық қатынаста: шекаралық станциялар арқылы - 2 цифра, кемежай маңындағы станциялар арқылы - 1 цифра көрсетіледі;
"Жоспар бойынша өтінімнің N  " бағанын тасымалдаушының өкілі жөнелту станциясында жүктердің әрбір номенклатурасы бойынша толтырады;
"Бөлімшенің N " бағанында шекарасында жөнелту станциясы тұрған тасымалдау бөлімшесінің нөмірі көрсетіледі (5-қосымша);
"Жөнелту станциясының коды" бағанында жөнелту станциясының коды N 4 Тарифтік басшылыққа сәйкес көрсетіледі;
"Жүктің номенклатуралық тобының коды" бағаны жүктер номенклатурасына сәйкес көрсетіледі (1-қосымша);
"Жүк жөнелтушінің коды" бағанында жүк жөнелтушіге тасымалдаушы берген төрт мәнді коды және  КҰЖЖ (кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктегіші) коды көрсетіледі;
"Вагон түрлерінің кодтары" бағанында вагондар түрінің кодтары жүк вагондары түрлерінің тізбесіне (6-қосымша) сәйкес көрсетіледі;
"Жүктің дәл атауы" 1-бағанда осы тағайындауда жөнелтіліп отырған жүктің дәл атауы көрсетіледі, жүктің қысқартылған немесе толық емес атауын көрсетуге жол берілмейді;
2-бағанада "Жүктің коды" Жүктердің Бірыңғай тарифтік- статистикалық номенклатурасына сәйкес жүктің алтыбелгілі коды көрсетіледі;
"Жүктің коды" 3-бағанда жүктің коды Жүктердің үйлестірілген номенклатурасына сәйкес көрсетіледі;
"Тасымалдаушының, тағайындалу станциясының, аудару пунктінің және тағайындалу пунктінің дәл атауы" 4-бағанда:
халықаралық қатынаста - темір жолдың атауы (қысқартылған) және тағайындалу станциясының толық атауы, N 4 Тарифтік басшылыққа сәйкес көрсетіледі;
облысаралық қатынаста - станцияның толық атауы N 4 Тарифтік басшылыққа сәйкес көрсетіледі;
"Темір жолдың, тағайындалу станциясының, шекаралық станцияның немесе аудару пунктінің және тағайындалу пунктінің кодтары" 5-бағанда:
облысаралық қатынаста - станцияның коды  N 4 Тарифтік басшылыққа сәйкес;
халықаралық қатынаста - темір  жолдың коды және тағайындалу станциясының коды;

29. Заявки формы ГУ-12, ГУ-12К заполняются в следующем порядке:
в графе "Перевозчик" - указывается наименование перевозчика, в пределах деятельности которого находится грузоотправитель и станции отправления;
в графе "Грузоотправитель" - указывается точное полное наименование грузоотправителя;
в графе "Адрес" - указывается почтовый адрес грузоотправителя, его контактный телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии);
в графе "Банк" - указываются наименование банка, все банковские реквизиты: банковский индивидуальный код (БИК), расчетный счет, наименование банка, регистрационный номер налогоплательщика (РНН) грузоотправителя;
в строке "Подъездной путь" отмечается наименование подъездного пути, номер договора, почтовый адрес ветвевладельца;
в строке "Отметка о согласовании ветвевладельца" ставиться фамилия, имя, отчество представителя ветвевладельца, подпись, печать;
строке "На ________ ____год" указывается месяц, в течение которого грузоотправитель предполагает осуществить перевозки;
в графе "Наименование станции отправления" указывается точное наименование станции отправления в соответствии с Тарифным руководством N 4, утвержденным Советом по железнодорожному транспорту государств-участников СНГ, Латвии, Литвы, Эстонии (далее - Тарифное руководство N 4);
в строке "Плановая, внеплановая (ненужное зачеркнуть)" - в зависимости от вида заявки зачеркивается ненужное;
в графе "Наименование номенклатуры грузов" указывается наименование номенклатуры грузов, которой соответствует данный вид перевозимого груза;
в строке "Принадлежность вагона" указывается принадлежность вагона (инвентарный -  1, собственный, арендованный - 2);
в графе "Признак перевозки" указывается:
в межобластном и международном сообщениях - цифра 3;
в международном сообщении в третьи страны: через пограничные станции - цифра 2, через припортовые станции - цифра 1;
графа "N заявки по плану" заполняется представителем перевозчика на станции отправления по каждой номенклатуре грузов;
в графе "N отделения" указывается номер отделения перевозок, в границах которого находится станция отправления (приложение 5);
в графе "Код станции отправления" указывается код станции отправления в соответствии с Тарифным руководством N 4;
в графе "Код номенклатурной группы груза" указывается в соответствии с номенклатурой грузов;
в графе "Код грузоотправителя" указывается четырехзначный код грузоотправителя, присвоенный грузоотправителю перевозчиком и код ОКПО (общий классификатор предприятий и организации);
в графе "Коды родов вагонов" указывается коды родов вагонов в соответствии с перечнем родов грузовых вагонов (приложение 6);
в графе 1 "Точное наименование груза" указывается точное наименование груза, отправляемого в данное назначение, сокращенное или неполное наименование груза не допускается;
в графе 2 "Код груза" указывается шестизначный код груза в соответствии с Единой тарифно-статистической номенклатурой грузов;
в графе 3 "Код груза" указывается код груза в соответствии с Гармонизированной номенклатурой  грузов;
в графе 4 "Точное наименование перевозчика, станции назначения, пункта перевалки и пункта назначения" указывается:
в международном сообщении - наименование железной дороги назначения (сокращенное) и полное наименование станции назначения, в соответствии с Тарифным руководством N 4;
в межобластном сообщении - полное наименование станции назначения в соответствии с Тарифным руководством N 4;
в графе 5 "Коды железной дороги и станции назначения, пограничной станции или станции перевалки и пункта назначения" указывается:
в межобластном сообщении - код станции назначения в соответствии с Тарифным руководством N 4;
в международном сообщении - код железной дороги и код станции назначения;

үшінші елдерге халықаралық қатынаста - шекаралық станцияның (7-қосымша) немесе экспорттық жүктерді теңіз және өзен көлігіне аударуды жүргізетін кемежай маңындағы станцияның (8-қосымша) кодтары мен толық атауы көрсетіледі;
шекаралық станцияның және аудару станциясының қысқартылған атауын көрсетуге жол берілмейді;
"Тағайындалған елдің коды мен атауы" 6-бағанда тағайындалған елдің коды мен атауы жүктерді үшінші елдерге халықаралық қатынаста тасымалдағанда (9-қосымша) ғана көрсетіледі;
"Жүк алушының коды мен атауы" 7-баған жүктерді халықаралық қатынаста кемежай маңындағы станциялар арқылы тасымалдағанда жүк шын мәнінде адресіне жөнелтіліп отырған жүк алушының коды мен дәл толық атауы көрсетіліп толтырылады;
"Бір айдағы тоннаның саны" 8-бағанда тасымалдануы тоннамен және вагондармен, сондай-ақ халықаралық қатынаста және тікелей аралас халықаралық темір жол қатынасында 4-қосымшада көрсетілген жоспарланып отырған жүктер бойынша жүктің брутто салмағы бір тоннаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
"Вагондар түрлерінің атауы", "Вагондар түрлерінің кодтары", "Вагондардың бір айдағы саны" 9-13-бағандарда әр тағайындалу станциясы бойынша вагондардың түрлері бойынша вагондардың саны көрсетіледі;
"Барлығы" 14-баған тасымалдау жылжымалы құрамның бір түрімен ғана жоспарланып отырған болса да міндетті түрде толтырылады.
Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімде 10-15-бағандар бойынша жиынтығы көрсетіледі.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
30. Тиесілі контейнерлермен жүк жоспарлау жүк жөнелтушілер тапсыратын жүктерді тасымалдау жоспары бойынша ГУ-12К нысанды өтінімдер негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
31. ГУ-12К 1-4-бағанын толтыру ГУ-12 нысанды толтыруға ұқсас жүргізіледі.
6, 8-бағандарда контейнерлердің саны, 5, 7-бағандарда - оларға тиелген жүктің массасы 1 тоннаға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімде 6-8-бағандар бойынша жиынтығы көрсетіледі.
32. Реттеуші тапсырмалар бойынша жөнелтілетін бос контейнерлерді тасымалдау "Қалған және құрама жүктер" номенклатуралық тобы бойынша жоспарланады.
33. (Ескерту. 33-тармақ алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз).

в международном сообщении в третьи страны - коды и полное наименование пограничной станции (приложение 7) или припортовых станций, производящих перевалку экспортных грузов на морской и речной транспорт (приложение 8);
сокращение наименования пограничной станции и станции перевалки не допускается;
графа 6 "Код и наименование страны назначения" указывается код и наименование страны назначения только при перевозке грузов в международном сообщении в третьи страны (приложение 9);
графа 7 "Код и наименование грузополучателя" заполняется при перевозках грузов в международном сообщении через припортовые станции с указанием кода и точного полного наименования грузополучателя, в чей адрес фактически отправлен груз;
графа 8 "Количество тонн в месяц" указывается с точностью до одной тонны вес груза брутто по грузам, указанным в приложении 4, а также в международном сообщении и прямом смешанном международном железнодорожном сообщении;
графы 9-13 "Наименование родов вагонов", "Коды родов вагонов", "Количество вагонов в месяц" указывается количество вагонов по каждой станции назначения по роду вагонов;
графа 14 "Всего" заполняется в обязательном порядке, даже если перевозка планируется в одном из родов подвижного состава.
В месячной заявке по плану перевозок груза указываются итоги по графам 10-15.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
30. Планирование перевозок грузов в контейнерах осуществляется на основе предоставляемых грузоотправителями заявок по плану перевозок груза формы ГУ-12К.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
31. Заполнение ГУ-12К графы 1-4 производится аналогично заполнению формы ГУ-12.
В графах 6, 8 указывается количество контейнеров, в графах 5, 7 - указывается масса груза, загруженного в них, с точностью до 1 тонны.
В месячной заявке по плану перевозок груза указываются итоги по графам 6-8.
32. Перевозка порожних контейнеров, направляемых по регулировочным заданиям, планируется по номенклатурной группе "Остальные и сборные грузы".
33. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

34. Төтенше жағдайлардың салдарын жоюға тағайындалған жүктерді тасымалдауды тасымалдаушы тапсырылуы бойынша қабылдайды.
35. Көкөністерді, картопты, жемістерді және басқа да ауыл шаруашылық өнімдерін тасымалдауды жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімдер бойынша, сондай-ақ шектеусіз тапсыру бойынша, тиеу басталғанға дейін бес күн бұрын берілетін өтінімдер бойынша жүргізеді.
36. Ұсақ топтамалармен, сондай-ақ мемлекеттік резервтен вагондық жөнелтіліммен тиелетін азық-түлік және өндірістік тауарлар тапсырылуы бойынша қабылданады.
37. Жүк жөнелтушілер ұсынған және тасымалдарды жоспарлау автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі - АРМ МПП) құралдарымен өңделген ГУ-12 нысан бойынша жүк тасымалдары жоспары бойынша айлық өтінімдердің негізінде тасымалдаушы жалпы алғанда облысаралық және халықаралық қатынастардағы тасымалдарды ескере отырып және:
тәулігіне орташа 4-қосымшада көрсетілген жүктер номенклатурасы бойынша;
станциялар және тағайындалу жолдары мен вагондардың түрлері бойынша;
цистерналардағы құйма жүктердің станциялары және тағайындалу жолдары бойынша, мұнай өнімдері жеке, соның ішінде ашық түсті құйма, өсімдік майы, спирт, сірне, химикаттар, аммиак суы және өзге құйма;
тас көмірдің, ағаш жүктерінің, астықтың, темір және марганец рудасының, қара металдардың, құрылыс жүктерінің, химиялық және  минералдық тыңайтқыштардың станциялар және тағайындалу жолдары бойынша бөлініп жүк тасымалдарының жиынтық айлық жоспарының жобасын әзірлейді.
38. Жоспарлардың жобаларында вагонның жүк көтергіштігі мен сыйымдылығы ескеріліп жүк тасымалдарын қамтамасыз ету үшін вагондардың қажеттілігі олардың түрі бойынша көрсетіледі.
39. Жүк тасымалдарының жиынтық айлық жоспарының әзірленген жобасы тағайындалу жолдар бойынша есеп шоттардың макеттеріне, жүктер номенклатурасы бойынша және жылжымалы құрамның түрлері бойынша қалыптастырылады және жоспарланып отырған ай басталғанға дейін 10 күннен кешіктірілмей Бас Есептеу Орталығына және Темір жол көлігі жөніндегі кеңестің дирекциясына (бұдан әрі - Дирекция) жүктерді тасымалдаудың жиынтық желілік жоспарын қалыптастыру үшін тапсырылады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
40. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша қабылданған, АРМ МПП-да қорытылған айлық өтінімдердің негізінде тасымалдаушы жылжымалы құрамды пайдаланудың техникалық нормаларын, тағайындалу теміржол жолдары бойынша, тасымалдау бөлімшелері және жылжымалы құрамның түрлері бойынша тиеу жоспарын, жолдар бойынша жүктерді тасымалдаудың жиынтық айлық жоспарын, үсті ашық вагондарға түрі бойынша тиеу жоспарын, жүктердің түрлері бойынша статистикалық жүктеме жоспарын, тиеу станциялары бойынша көмір, мұнай және мұнай өнімдерін тиеу жоспарын әзірлеу үшін теміржол жолдары бойынша жүк тиелген вагон ағындары корреспонденциясының жобасын жасайды.
Ескерту. 40-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

34. Грузы, предназначенные для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, принимаются перевозчиком по предъявлению.
35. Перевозка овощей, картофеля, фруктов и других сельскохозяйственных продуктов производится по месячным заявкам по плану перевозок груза, а также по предъявлению без ограничения по заявкам, представляемым за пять дней до начала погрузки.
36. Продовольственные и промышленные товары, отгружаемые мелкими партиями, а также вагонными отправками из государственного резерва, принимаются по предъявлению.
37. На основе представленных грузоотправителями и обработанных средствами автоматизированной системы планирования перевозок (далее - АРМ МПП) месячных заявок по плану перевозок груза по форме ГУ-12, перевозчик разрабатывает проект сводного месячного плана перевозок грузов с учетом перевозок в межобластном и международном сообщениях в целом и с подразделением:
по номенклатуре грузов, указанных в приложении 4 в среднем в сутки;
по станциям и дорогам назначения и родам вагонов;
по станциям и дорогам назначения наливных грузов в цистернах, отдельно нефтепродукты, в том числе светлый налив, масло растительное, спирт, патока, химикаты, аммиачная вода и прочий налив;
по станциям и дорогам назначения каменного угля, лесных грузов, зерна, руды железной и марганцевой, черных металлов, строительных грузов, химических и минеральных удобрений.
38. В проектах планов указывается потребность вагонов по их роду для обеспечения перевозок грузов с учетом использования грузоподъемности и вместимости вагона.
39. Разработанный проект месячного сводного плана перевозок грузов формируется в макеты лицевых счетов по дорогам назначения, по номенклатуре грузов и родам подвижного состава и не позднее, чем за 10 дней до начала планируемого месяца передается  в Главный Вычислительный Центр и в Дирекцию Совета по железнодорожному транспорту (далее - Дирекция) для формирования сводного сетевого плана перевозок грузов.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
40. На основании принятых месячных заявок по плану перевозок грузов, обобщенных АРМ МПП перевозчик составляет проекты корреспонденции груженных вагонопотоков по железнодорожным путям для разработки технических норм использования подвижного состава, плана погрузки по дорогам назначения, по отделениям перевозок и родам подвижного состава, сводного месячного плана перевозок грузов по железнодорожным путям, плана породовой погрузки в полувагоны, плана статической нагрузки по родам грузов, плана погрузки угля, нефти и нефтепродуктов по станциям погрузки.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

41. Дирекция қабылдаған жоспарланып отырған айға жүктерді тиеудің орташа тәуліктік мөлшеріне сәйкес тасымалдаушы тасымалдау бөлімшелері үшін тәулігіне орташа алғанда вагондардағы және тоннадағы жүк номенклатурасы бойынша тасымалдардың айлық жоспарын бекітеді және тасымалдау бөлімшелеріне жариялайды, олар тасымалдау жоспарларын бекітеді және жүк жөнелтушілерге әр тиеу станциясы бойынша келесі ай басталғанға дейін 3 күннен кешіктірмей жариялайды.
42. Дирекциямен келісілген жылжымалы құрамды пайдаланудың техникалық нормаларының және жүк тиеудің орташа тәуліктік мөлшерінің негізінде тасымалдаушы өзінің барлық бөлімшелеріне бекітілген жүк тиелген вагон ағындары корреспонденциясын, тасымалдаудың жиынтық айлық жоспарын, тағайындалу жол жолдары бойынша бөлімшелері бойынша және жылжымалы құрамның түрлері бойынша тиеу жоспарын, үсті ашық вагондарға түрлері бойынша тиеу жоспарын, жүктердің түрлері бойынша және бөлімшелер бойынша статистикалық жүктеме жоспарын жариялайды.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
43. Тасымалдаушының құрылымдық бөлімшесі жоспарлы ай туғанға дейін жүк жөнелтушілермен келісу бойынша бір ай, онкүндік және тәулік ішінде тиеудің біркелкілігін және ырғақтылығын және жүктерді жөнелту маршруттарымен тасымалдау жөніндегі тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ететін жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді орындаудың тәртібін белгілейді.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
44. Жүк жөнелтушілер жүк тасымалдары жоспары бойынша айлық өтінімдермен қатар тасымалдаушыға жоспарланып отырған ай басталғанға дейін 14 күннен кешіктірмей тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімде көзделген мөлшерде осы Ережеге 45 (ГУ-114 нысаны)-қосымшаға сәйкес жүктерді маршруттармен тасымалдауға үш дана өтінімді тапсырады.
Жүктерді маршруттармен тасымалдауға өтінім негізгі айлық өтінімге біріктіріледі.
Ескерту. 44-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
45. Тасымалдау бөлімшесі жүк жөнелтушімен келісу бойынша маршруттарды тиеудің айдың күндері бойынша күнтізбелік жоспарын жылжымалы құрамның меншігіне қарай бөлінуі бойынша әзірлейді және жоспарланып отырған ай басталғанға дейін 5 күн бұрын бекітеді.
Бекітілген күнтізбелік жоспар маршруттарды тиеу станцияларына және жүк жөнелтушілерге жоспарлы ай басталғанға дейін 3 күннен кешіктірмей жарияланады.
Ескерту. 45-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

41. Согласно принятым Дирекцией среднесуточных размеров погрузки грузов на планируемый месяц перевозчик утверждает месячные планы перевозок для отделений перевозок по номенклатуре грузов в вагонах и тоннах в среднем в сутки и объявляет отделениям перевозок, которые утверждают и объявляют планы перевозок грузоотправителям не менее чем за 3 дня до начала следующего месяца по каждой станции погрузки.
42. На основании согласованных Дирекцией технических норм использования подвижного состава и среднесуточных размеров погрузки грузов перевозчик объявляет всем своим структурным подразделениям утвержденные корреспонденции груженых вагонопотоков, сводный месячный план перевозок, план погрузки по дорогам назначения по отделениям дороги и по родам подвижного состава, план по родовой погрузки в полувагоны, план статической нагрузки по родам грузов и по отделениям.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
43. Структурное подразделение перевозчика до наступления планового месяца устанавливает по согласованию с грузоотправителями порядок выполнения заявки по плану перевозок груза, обеспечивающий равномерность и ритмичность погрузки в течение месяца, декады и суток, а также укрупнение перевозок и выполнение заданий по перевозкам грузов отправительскими маршрутами.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
44. Грузоотправители наряду с месячными заявками по плану перевозок груза предоставляют, не позднее, чем за 14 дней до начала планируемого месяца, перевозчику заявку на перевозку грузов маршрутами, в размерах предусмотренных месячной заявкой по плану перевозок в трех экземплярах по форме согласно приложению 45 к настоящим Правилам (форма ГУ-114).
Заявка на перевозку грузов маршрутами прикладывается к основной месячной заявке.
Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
45. Отделение перевозок по согласованию с грузоотправителем разрабатывает и утверждает за 5 дней до начала планируемого месяца календарный план погрузки маршрутов по числам месяца с разбивкой по принадлежности подвижного состава.
Утвержденный календарный план объявляется станциям погрузки маршрутов и грузоотправителям, не позднее, чем за 3 дня до начала планового месяца.
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

46. Жүк жөнелтушілер онкүндік басталғанға дейін 3 күн бұрын тасымалдау бөлімшесіне немесе тасымалдаушының өкіліне станцияға күнтізбелік кестемен ГУ-11 нысаны бойынша (10-қосымша) онкүндіктің күндері бойынша тиеу мөлшеріне өтінім береді. Тасымалдау бөлімшесі жүк жөнелтушілермен бірлесіп ұзақ мерзімге (мысалы, жарты айға, бір айға) өтінімдер берудің тәртібін белгілейді.
47. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша (Қосымша 11) өтінімді орындаудың келісілген тәртібі тасымалдар жоспарын орындаудың есептік карточкасына жазылады.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
48. Тасымалдаушы жүктерді тасымалдау жоспары бойынша негізгі айлық өтінімдерді шығу және тағайындалу станциялары бойынша өзгертуді жүк жөнелтушілердің қолдаухаты бойынша ағымдағы ай аяқталғанға дейін 10 күннен кешіктірмей жүргізеді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
49. Жүк жөнелтушілердің белгіленген мерзімнен кеш берген жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімдерін (осы Ереженің 21, 44-тармақтары), тасымалдаушы жоспардан тыс тасымалдар туралы өтінім ретінде қарайды.
50. Жүк жөнелтушілер жоспардан тыс жүк тасымалдарына өтінімдерді тиеу күні басталғанға дейін 5 күннен кешіктірмей тапсыруы тиіс.
Мұндай тасымалдарға өтінімдер ГУ-12, ГУ-12К (қосымшалар 2 және 3) нысанындағы бланктерде бір данада "жоспардан тыс" белгісімен ресімделеді
Жоспардан тыс тасымалды жүзеге асыру мүмкіндігі болмаған жағдайда тасымалдаушы үш тәулік мерзімде өтінім берушіге мұндай тасымалдардан бас тартатындығы туралы хабарлайды.
Халықаралық қатынаста жоспардан тыс тасымалға арналған рұқсат ағымдағы күнтізбелік айдың аяғына дейін қолданылады.
Облысаралық қатынаста жоспардан тыс тасымалға арналған рұқсат тасымалды жүзеге асырудың техникалық және технологиялық мүмкіндіктерін ескерумен өтінім түскен кезден бастап 30 күн ішінде қолданыста бола алады.
Ескерту: 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2005.12.22. N 409-І (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрықтарымен.
51. Тасымалдаушы:
1) онда техникалық мүмкіндіктерден және кәсіпорынның (жүк жөнелтушінің) өңдеу қабілетінен асатын тиеу көлемі көрсетілген жағдайда;

46. Грузоотправители за 3 дня до наступления декады подают в отделение перевозок или представителю перевозчика на станции заявку на погрузку с календарным расписанием размеров погрузки по дням декады по форме ГУ-11 (приложение 10). Отделением перевозок совместно с грузоотправителями устанавливается порядок подачи заявок на более длительный период (например, на полмесяца, месяц).
47. Согласованный порядок выполнения заявки по плану перевозок груза заносится в учетную карточку выполнения плана перевозок (Приложение 11).
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
48. Изменения основных месячных заявок по плану перевозок груза перевозчиком по станциям отправления и назначения производятся по ходатайствам грузоотправителей не позднее, чем за 10 дней до окончания текущего месяца.
Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
49. Месячные заявки по плану перевозок груза, поданные грузоотправителями позднее сроков, установленных в настоящих Правилах, рассматриваются перевозчиком как заявка о внеплановых перевозках.
50. Заявки на внеплановые перевозки грузов предоставляются грузоотправителями не позднее, чем за 5 дней до наступления дня погрузки.
Заявки на такие перевозки оформляются на бланках формы ГУ-12, ГУ-12К (приложения 2 и 3) в одном экземпляре с отметкой "внеплановая".
В случае, когда не имеется возможности осуществить внеплановую перевозку, перевозчик в трехсуточный срок уведомляет заявителя об отказе в такой перевозке.
В международном сообщении разрешение на внеплановую перевозку действует до конца текущего календарного месяца.
В межобластном сообщении разрешение на внеплановую перевозку может действовать в течение 30 дней с момента поступления заявки с учетом технических и технологических возможностей осуществления перевозки.
Сноска. Пункт 50 с дополнениями - приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 декабря 2005 года N 409-I; с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
51. Перевозчик отказывает в приеме месячной заявки по плану перевозок груза:
1) в случае указания в ней объемов погрузки, превышающих технические возможности и перерабатывающую способность предприятия (грузоотправителя);

2) алдыңғы айларда жүк жөнелтуші кінәсінан жоспарлық өтінімдерді жүйелі түрде орындамаған жағдайда;
3) вагондарды беру-алу шарты немесе тармақ иеленушінің жазбаша келісімі болмағанда;
4) онда жүк жөнелтуші көрсеткен АРМ МПП құралдарымен енгізу және өңдеу үшін қажетті мәліметтер қате, дәл немесе толық болмағанда жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімді қабылдаудан бас тартады;
5) Заңға сәйкес темір жол қатынасы жойылған жағдайда";
6) магистралды темір жол операторы учаскелер мен станциялардың шектелген өткізу мүмкіндігіне байланысты жүктерді тасымалдау көлемдерін мақұлдаудан бас тарту жағдайында;
7) жарияланған жүктерді тасымалдау көлемдеріне тасымалдаушы беретін вагондар мен контейнерлердің қажетті көлемі жоқ болған жағдайда;
8) Қазақстан Республикасы заңнамасымен қарастырылған басқа жағдайларда.
Бұл жағдайларда тасымалдаушы жүк жіберушіге жүк тасымалдауға өтінімді себептерді көрсетіп қайтарады.
Ескерту: 51-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
52. Тасымалдаушы жүк тасымалдары бойынша айлық жоспарлық өтінімді орындауға зиян келтірмеген халықаралық қатынаста басқа жүктер бойынша бас тартылған және жете тиелмегендер және сол тағайындалу жолдарына жөнелтушілер есебінен, облысаралық қатынаста және жылжымалы құрамның тиісті түрі бос күйде жүріп келе жатқан бағытта бас тартылған өтінімдер есебінен, сондай-ақ жылжымалы құрамды пайдалану тиімділігін арттыру есебінен де.
Ескерту: 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
53. Тасымалдаушыға:
1) жүк жөнелтушілердің қолдаухаты бойынша келесіні жүзеге асыруға болады:
1) жүк тасымалдары жоспары бойынша өтініммен көзделген жүк жөнелту станциясын өзгертуге;
2) жүктердің бір номенклатуралық тобымен көзделген шегінде жүктің бір түрін басқасымен ауыстыруға рұқсат етіледі;
3) инвентарлы вагон, контейнерді өзінің меншігіндегі вагонға, контейнерге ауыстыру.
Ескерту: 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
54. Тасымалдаушы жүк жөнелтушілердің қолдаухаты бойынша жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімде және тағайындалу станциясымен көзделген тасымалдар жоспары бойынша аталған жүк бойынша ГУ-12 нысанды (2-қосымша) жан-жақты өтінім берген клиенттің тиеудің жоспарлық нормасынан 15%-дан аспайтын мөлшерде, ал тасымалдар жоспары бойынша айына 50 вагонға дейін өтінім бар клиенттерге - 15 вагоннан аспайтындай өзгертеді.

2) при невыполнении месячных плановых заявок по вине грузоотправителя в предыдущих трех и более месяцах в части превышающего объема;
3) при отсутствии договора на подачу-уборку вагонов или письменного согласия ветвевладельца;
4) при неправильности, неточности или неполноте в ней сведений, указанных грузоотправителем, необходимых для ввода и обработки средствами АРМ МПП;
5) в случае прекращения железнодорожного сообщения согласно Закону;
6) в иных случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
В этих случаях перевозчик возвращает заявку на перевозку грузов с указанием причин отказа грузоотправителю.
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
52. Перевозчик разрешает погрузку грузов вне плана без ущерба для выполнения месячной плановой заявки на перевозку груза в международном сообщении за счет отказных и недогрузов по другим грузам и отправителям на те же дороги назначения, в межобластном сообщении и в направлении следования соответствующего рода подвижного состава в порожнем состоянии, как за счет отказных заявок, так и за счет повышения эффективности использования подвижного состава.
Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
53. Перевозчику допускается осуществлять по ходатайствам грузоотправителей:
1) замену станции отправления груза предусмотренную заявкой по плану перевозок груза;
2) замену одного рода груза другим в пределах предусмотренных одной номенклатурной группой грузов;
3) замену инвентарного вагона, контейнера на собственный вагон, контейнер.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
54. Перевозчик по ходатайствам грузоотправителей изменяет нормы погрузки, предусмотренные заявкой по плану перевозок и станциям назначения в размерах не более 15% от плановой нормы погрузки клиента, представившего развернутую заявку по плану перевозок формы ГУ-12 по данному грузу, а клиентам, имеющим заявку по плану перевозок до 50 вагонов в месяц - не более 15 вагонов.

55. Тасымалдау бөлімшесіне:
1) жүк жөнелтушілердің қолдаухаты бойынша жүк тасымалдары жоспары бойынша өтінімде көзделген жүкті жөнелту станциясын тасымалдау бөлімшесінің шегінде өзгертуге;
2) егер осы Ережемен аталған жүкті үсті ашық жылжымалы құраммен тасымалдауды жол берілетін болса, жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімде көзделген жабық жылжымалы құрамды ашығына, сондай-ақ вагондардың жекелеген үлгілерін ұтымды пайдалануды ескере отырып, үсті ашық жылжымалы құрамның бір түрін екіншіге ауыстыруға;
3) облысаралық қатынаста, халықаралық қатынаста, транзиттік темір жолдардың қатысуынсыз жоспардан тыс тасымалдауға;
4) жүк жөнелтушімен онкүндік басталғанға дейін үш тәулік бұрын келісу бойынша қажетіне қарай маршруттарды тиеудің күнтізбелік жоспарларын өзгертуге;
5) жекелеген жағдайларда жүк жөнелтушілердің өтінімдері бойынша тиеу күнінің алдында - тағайындалу жолдары шегінде тағайындалу маршрутының станциясын өзгертуге рұқсат етеді.
Ескерту: 55-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
56. Тасымалдаушының кінәсі бойынша жол берілген кем тиеудің орнын толтыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) тасымалдау бөлімшесі есептік айдан кейінгі айдың 2-сінен кешіктірмей тасымалдаушыға алдын ала тексерілген ГУ-1 есепке алу карточкасын (11-қосымша) бере отырып, оның кінәсі бойынша әр жүк жөнелтуші, жүктің түрі және тағайындалу станциясы бойынша жол берілген кем тиеулер жайында хабарлайды;
2) жүк жөнелтуші үш күннен бір ай өткеннен кейін кешіктірмей, егер тасымалдау шартымен өзгеше көзделмесе, тасымалдау бөлімшесіне тасымалдаушының кінәсі бойынша жол берілгеннің орнын толтыруға өтінім береді;
3) тасымалдау бөлімшесі тасымалдаушының кінәсі бойынша шын мәнінде жол берілгеннің жүк жөнелтуші берген өтінімге сәйкес келуін, есептеудің дұрыстығын мұқият тексергеннен және тараптардың жауапкершілігін есепке алу карточкасына жазғаннан кейін, жүктерді тиеудің онкүндік тапсырмасына жеке жол берілген кем тиеудің орнын толтыру бойынша вагондарды беру мөлшерін енгізеді. Тасымалдау бөлімшесі бір уақытта тасымалдаушыға жалпы алғанда тасымалдау бөлімшесі және жүктердің түрлері бойынша кем тиеудің орнын толтыру үшін қабылданған мөлшерлер туралы хабарлайды;
4) тасымалдау бөлімшесінен өткен айда тасымалдаушының кінәсінен жол берілген кем тиеудің орнын толтыруға тапсырма алғаннан кейін станция жүк жөнелтушімен әр онкүндіктің күндері бойынша орнын толтырудың тәртібін келіседі және әр жүк жөнелтуші және жүктің түрі бойынша жеке есепке алу карточкасын ашады.
Ескерту: 56-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

55. Отделению перевозок допускается:
1) изменять по ходатайствам грузоотправителей предусмотренную заявкой по плану  перевозок груза станцию отправления груза в пределах отделения перевозок;
2) заменять предусмотренный заявкой по плану перевозок груза крытый подвижной состав открытым, если перевозка данного груза на открытом подвижном составе допускается настоящими Правилами, а также один род открытого подвижного состава другим с учетом рационального использования отдельных типов вагонов;
3) осуществлять внеплановую перевозку в межобластном сообщении, международном сообщении, без участия транзитных железных дорог;
4) изменять при необходимости календарные планы погрузки маршрутов по согласованию с грузоотправителями за трое суток до начала декады;
5) в отдельных случаях по заявкам грузоотправителей накануне дня погрузки - изменять станции назначения маршрута в пределах дорог назначения предусмотренной заявкой по плану перевозок груза.
Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
56. Восполнение допущенных по вине перевозчика недогрузов осуществляется в следующем порядке:
1) отделение перевозок не позднее 2-го числа месяца следующего за отчетным сообщает перевозчику о допущенных по его вине недогрузах по каждому грузоотправителю, роду груза и станциям назначения с представлением, предварительно проверенных учетных карточек ГУ-1 (приложение 11);
2) грузоотправитель не позднее трех дней по истечении месяца, если иное не установлено договором перевозки подает отделению перевозок заявку на восполнение допущенного по вине перевозчика недогруза;
3) отделение перевозок после тщательной проверки соответствия представленной грузоотправителем заявки фактически допущенному по вине перевозчика недогрузу, правильности расчета и отнесения ответственности сторон  в учетной карточке, включает отдельно в декадные задания на погрузку грузов размеры подачи вагонов по восполнению допущенного недогруза. Одновременно отделение перевозок сообщает перевозчику о принятых размерах погрузки для восполнения недогрузов в целом по отделению перевозок и родам грузов;
4) по получению от отделения перевозок задания на восполнение недогруза, допущенного по вине перевозчика за прошедший месяц, станция согласовывает с грузоотправителями порядок восполнения недогруза по дням каждой декады и заводит отдельную учетную карточку по каждому грузоотправителю и роду груза.
Сноска. Пункт 56 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

56-1. Темір жол көлігімен әскери жүктерді тасымалдауға өтінімдерді тапсыру және қабылдау ерекшеліктері әскери тасымалдау Жарғысымен реттеледі.
Ескерту: 56-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
&2. Үшінші елдерге халықаралық қатынаста
тасымалдарды жоспарлау (экспорт)
57. Үшінші елдерге тасымалдау деп түсінетін ТМД мүшелері- мемлекеттері және де Латвия, Литва, Эстониядан басқа елдерге бағытталған жүктерді тасымалдаулар.
Үшінші елдерге халықаралық қатынаста жүк тасымалдарын айлық жоспарлауды жүк жөнелтушілер жүктердің тиісті түрлерін тасымалдаудың жалпы жоспарлары есебінен жүктердің түрлері және тағайындалу елдері бойынша теңіз кемежайлары мен шекаралық станциялардың белгіленген мамандандырылуын сақтап жүзеге асырады.
Ескерту: 57-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
58. Халықаралық темір жол қатынасында үшінші елдерге жүк тасымалдарын айлық жоспарлау жүктерді жоспарлау бекітілген тәртібі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту: 58-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
59. Тасымалдаушы жоспарланып отырған ай басталғанға дейін 3 күн бұрын жөнелту станцияларына тасымалдарға қатысушы транзиттік темір жол әкімшіліктері бойынша төлемдерді жүзеге асыратын экспедиторларды көрсетіп жүк жөнелтушілер бойынша үшінші елдерге халықаралық қатынаста жүк тасымалдарының келісілген көлемдерін хабарлайды.
60. Ақтау-Порт-Перевалкаға тағайындалуымен ағызып және одан әрі экспортқа (үшінші елдерге халықаралық қатынаста) жүк тасымалдарын келісуді тасымалдаушы кемежаймен және жүк тасымалдауға қатысушы барлық қатысты кемежай маңындағы әкімшіліктермен дербес, ал Ақтау-Порт-Паром арқылы халықаралық қатынаста үшінші елдерге (экспорт) тасымалдау, сондай-ақ тасымалдауға қатысушы кемежай маңындағы темір жол станцияларының қатысты темір жол әкімшіліктерімен жоспарланып отырған ай басталғанға дейін 10 күн бұрын, жүк жөнелтушіні, жөнелту станциясын, жүктің атауын, жүктің көлемін вагондармен және тоннамен, кемежай маңындағы станцияның атауын, кемежайдағы жүк жөнелтушінің атауын, тағайындалған елдің атауын көрсетіп жүзеге асырады.

56-1. Особенности предоставления и приема заявок на перевозки воинских грузов железнодорожным транспортом регулируются Уставом воинских железнодорожных, морских, речных и воздушных перевозок Республики Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета министров Республики Казахстан от 5 апреля 1994 года N 328-12.
Сноска. Пункт 56-1 дополнен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
2. Планирование перевозок в международном
сообщении в третьи страны
(экспорт)
57. Под перевозкой в третьи страны понимается перевозка грузов назначением в страны, кроме государств-участников СНГ, а также Латвии, Литвы, Эстонии в соответствии с Порядком планирования перевозок грузов, следующих в международном сообщении железными дорогами государств-участников Содружества независимых государств, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики, утвержденным на тридцатом заседании Совета по железнодорожному транспорту от 18-19 октября 2001 года.
Месячное планирование перевозок грузов в международном сообщении в третьи страны осуществляется грузоотправителями в счет их общих планов перевозок соответствующих родов грузов с соблюдением установленной специализации морских портов и пограничных станций по родам грузов и странам назначения.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
58. Месячное планирование перевозок грузов в международном железнодорожном сообщении в третьи страны осуществляется по утвержденному порядку планирования грузов.
Сноска. Пункт 58 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
59. Перевозчик за 3 дня до начала планируемого месяца сообщает станциям отправления согласованные объемы перевозок грузов в международном сообщении в третьи страны по грузоотправителям с указанием экспедиторов, осуществляющих платежи по транзитным железнодорожным администрациям, участвующих в перевозках.
60. Согласование перевозок грузов назначением Актау-Порт-Перевалка со сливом и далее на экспорт (в международном сообщении в третьи страны) осуществляется перевозчиком самостоятельно с портом и всеми причастными припортовыми администрациями, участвующими в перевозке грузов, а перевозка через Актау-Порт-Паром в международном сообщении в третьи страны (экспорт), а также и с причастными железнодорожными администрациями припортовых железнодорожных станции, участвующих в перевозке за 10 дней до начала планируемого месяца, с указанием грузоотправителя, станции отправления, наименования груза, объема груза в вагонах и тоннах, наименования припортовой станции, наименования грузоотправителя в порту, наименования страны назначения.

61. Үшінші елдерге халықаралық қатынаста негізгі жоспармен көзделмеген, жоспарлы ай ішінде түскен жүк тасымалдарына өтінімдерді келісуді тасымалдаушы мынадай тәртіпте жүргізеді:
1) тасымалдаушы шекаралық темір жол станциялары арқылы жүк тасымалдарын үшінші елдердің темір жолдарымен РТЖ ААҚ арқылы келіседі;
2) тасымалдаушы Ресей Федерациясының, Украинаның, Түркменияның, Грузияның, Әзірбайжанның, Латвия Республикасының, Литва Республикасының, Эстония Республикасының кемежай маңындық темір жол станциялары арқылы жүк тасымалдарын қатысты темір жол әкімшіліктерінің магистральдық темір жол желісі операторы арқылы келіседі.
62. Тасымалдаушы жүкті экспортқа тасымалдау жоспары бойынша өтінімнің орындалуын жеке есепке алу карточкалары бойынша есепке алуды жүргізеді.
&3. Жүкті экспортқа/импортқа Достық-Алашанькоу
шекаралық өтпесі арқылы айлық жоспарлау
63. Тоқсан бойынша бөлінген экспорттық және импорттық жүк тасымалдарының жылдық жоспары экспорттық, импорттық тасымалдардың және транзиттік тасымалдардың көлемі темір жол көлігімен келісу бойынша Темір Жолдар Ұйымдардың Ынтымақтастығының (ц-ның) жыл сайынғы кеңестерінде қабылданады және бекітіледі.
64. Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасының тасымалдаушылары арасында Достық-Алашанькоу шекаралық өтпесі арқылы Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімдерді келісу Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі мен Қытай Халық Республикасының Темір жол министрлігі арасындағы 1992 жылғы 10 тамыздағы Жоспарлау тәртібіне және Шекаралық темір жол келісіміне сәйкес жүзеге асырылады.
65. Жүктерді Қазақстан Республикасы арқылы транзитпен Қытай Халық Республикасына және одан әрі тағайындалуымен жөнелтуші жүк жөнелтушілер мен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің темір жол әкімшіліктері белгіленген номенклатураға (осы ережеге 1-қосымша) сәйкес жоспарланып отырған ай басталғанға дейін 20 күннен кешіктірмей жүк тасымалдары жоспары бойынша айлық өтінімдер береді. Минералды тыңайтқыштарды, қара металл сынықтарын және екінші қайтара шикізатты тасымалдауға өтінімдерді жүк жөнелтушілер Қытай темір жолдары растаған келісім-шарттарды және жүк алушыларды көрсетіп береді.
66. Қытай Халық Республикаға жүк тасымалдарының мәлімделген көлемін тасымалдаушы Достық-Алашанькоу шекаралық өтпелерінің өткізу қабілетін ескеріп тасымалдардың айлық жоспарына енгізеді.
67. Қазақстан Республикасынан Қытай Халық Республикаға тағайындалуымен немесе Қазақстан Республикасы арқылы транзитпен, Өзбекстан, Түркменстан, Тәжікстан, Қырғызстан Республикаларынан және кері бағытта тасымалдар жоспары бойынша айлық өтінімдерді келісуді осы мемлекеттердің темір жол әкімшіліктерінің құзырлы органдарымен жүзеге асырады. Минералды тыңайтқыштарды, қара металл сынықтарын және екінші қайтара шикізатты тасымалдауға өтінімдерді жүк жөнелтушілер Қытай темір жолдары растаған келісім-шарттарды және жүк алушыларды көрсетіп береді.
Жоспарланып отырған ай басталғанға дейін 5 күн бұрын екі жақ бір-біріне жүктердің атауын, вагондар мен тонналардың санын, сондай-ақ ақтарылып тасымалданатын жүктердің атауы, қос доңғалақтары ауыстырылып, мөлшерден тыс тасымалданатындар жеке және жөнелтушінің шекаралық станцияларда қабылдаушы жақтың вагондарына тиеуі көрсетілген, жүк тасымалдары жоспары бойынша қабылданған өтінімдер туралы хабарлайды.
Тасымалдаушы жоспарланып отырған ай басталғанға дейін 3 күн бұрын жөнелту станцияларына тасымалдардың келісілген көлемін береді.

61. Согласование поступивших в течение планового месяца заявок на перевозки грузов в международном железнодорожном сообщении в третьи страны, не предусмотренных основным планом, перевозчик производит в следующем порядке:
1) перевозки грузов через пограничные железнодорожные станции согласовывается перевозчиком с железными дорогами третьих стран через железнодорожную администрацию Российской Федерации;
2) перевозки грузов через припортовые железнодорожные станции Российской Федерации, Украины, Туркмении, Грузии, Азербайджана, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики согласовываются перевозчиком через оператора магистральной железнодорожной сети с причастными железнодорожными администрациями.
62. Перевозчик ведет учет выполнения заявки по плану перевозок грузов на экспорт по отдельным учетным карточкам.
3. Месячное планирование грузов на экспорт/импорт
через пограничный переход Достык-Алашанькоу
63. Годовой план перевозок экспортных и импортных грузов с разбивкой по кварталам принимается и утверждается на ежегодных совещаниях Организации Сотрудничества Железных Дорог (далее - ОСЖД) по согласованию объемов перевозок экспортных, импортных и транзитных перевозок железнодорожным транспортом.
64. Согласование месячных заявок по плану перевозок грузов между перевозчиками Республики Казахстан и Китайской Народной Республики через пограничные переходы Достык-Алашанькоу осуществляется в соответствии с настоящими Правилами и Пограничным железнодорожным соглашением между Министерством транспорта Республики Казахстан и Министерством железных дорог Китайской Народной Республики от 10 августа 1992 года.
65. Грузоотправители и железнодорожные администрации дорог государств-участников Содружества Независимых Государств, отправляющих грузы транзитом через Республику Казахстан в Китайскую Народную Республику и далее, предоставляют месячные заявки по плану перевозок груза в соответствии с установленной номенклатурой (приложение 1) не позднее, чем за 20 дней до начала планируемого месяца. Заявки на перевозку минеральных удобрений, лома черных металлов и вторичного сырья предоставляются грузоотправителями с указанием контрактов и грузополучателей, подтвержденных Китайскими железными дорогами.
66. Заявленные объемы перевозок грузов в Китайскую Народную Республику включаются перевозчиком в месячный план перевозок с учетом пропускной способности пограничных переходов Достык-Алашанькоу.
67. Согласование месячных заявок по плану перевозок груза назначением в Китайскую Народную Республику из Республики Казахстан, или транзитом через Республику Казахстан, из Республик Узбекистана, Туркменистана, Таджикистана, Кыргызстана и в обратном направлении осуществляется компетентными органами железнодорожных администраций этих государств. Заявки на перевозку минеральных удобрений, лома черных металлов и вторичного сырья предоставляются грузоотправителями с указанием контрактов и грузополучателей, подтвержденных Китайскими железными дорогами.
За 5 дней до начала планируемого месяца обе стороны информируют друг друга о принятых заявках по плану перевозок грузов, с указанием наименования грузов, количества вагонов и тонн, а также наименования грузов, перевозимых навалом, отдельно с перестановкой колесных пар, с перегрузом и погрузкой отправителем в вагоны принимающей стороны на пограничных станциях.
Перевозчик за 3 дня до начала планируемого месяца предоставляет станциям отправления согласованные объемы перевозок.

68. Қытай Халық Республикаға жүк тасымалдарының мәлімделген көлемі тасымалдаушының қолындағы тасымалдау құралдарына қарай және Достық-Алашанькоу шекаралық өтпелерінің өткізу қабілеті ескеріліп, тасымалдаушының айлық тасымалдар жоспарына енгізіледі.
69. Жүктерді тасымалдаудың айлық жоспарларын келісу тасымалдаушы темір жол және Қытай Халық Республикасының Темір жол министрлігі мен Үрімші темір жолы арасында жүзеге асырылады, олар жүк тасымалдары жоспары бойынша өтінімдермен жоспарланған ай басталғанға дейін алмасады.
70. Қытай темір жолдарынан келісілген айлық жүк көлемдері туралы ақпаратты алғаннан кейін, тасымалдаушы жүк жөнелтушілер мен транзиттік темір жол әкімшіліктеріне хабарлайды.
Ескерту: 70-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
71. Жоспардан тыс экспорттық-импорттық жүк тасымалдарына (Үрімші темір жолының шегіне/нен басқадан) өтінімдер жолмен және ҚХР Темір жолдар министрлігінің Халықаралық байланыс департаментімен, ал Үрімші темір жолының шегіне/нен - Үрімші темір жолымен келісіледі.
72. Жүк тасымалдарының жоспардан тыс көлемдерін келісуде бір уақытта шекаралық станцияларға жүктерді тапсырудың орташа тәуліктік нормасының номенклатура бойынша және тоннамен тиісті артуы туралы хабарланады.
73. Келісілген тасымалдардың негізгі айлық көлеміне және жекелеген жүктер тасымалының жоспардан тыс көлеміне сәйкес шекаралық станциялар жүктердің белгіленген мөлшерінің кідіріссіз қабылдануын қамтамасыз етеді.
74. Өткен айдың жоспарына сәйкес тиелген, бірақ шекаралық станцияларға келесі айда жеткен жүктер кедергісіз қабылданады.
75. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімдердің орындалуына бақылау жасауды шекаралық станция есепке алу карточкасы бойынша жүргізеді. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімдер орындалғанда, шекаралық станциялар негізге жүктің тасымалдауға қабылданған күнін алады.
3-тарау. ТАСЫМАЛДАУ ЖОСПАРЫНЫҢ ОРЫНДАЛУЫН
ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫН ЖАСАУ
76. Жүк тасымалдау жоспары бойынша қабылданған өтінімнің орындалуы ГУ-1 нысанды (11-қосымша) есепке алу карточкасында ескеріледі.
Есепке алу карточкасы жүктерді жөнелту станциясында әр қабылданған өтінім бойынша жеке жөнелтушімен жүргізіледі. Жүк жөнелтушінің өтініші бойынша оған есепке алу карточкасының көшірмесі беріледі.
Жүк жөнелтушінің меншікті жүйесі болғанда және/немесе тасымалдаушының ақпараттық жүйесіне қол жеткізе алғанда есепке алу карточкасын жүргізу жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы арасында қабылданған ақпараттық өзара әрекеттесу технологиясына және стандарттарына сәйкес ДЭА арқылы автоматты әдіспен жүзеге асырылады. Қажет болғанда ДЭА-да заңнамаға сәйкес немесе тараптардың келісімне сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбалар қолданылады.
Есепке алу карточкасына жүк жөнелтуші және тасымалдаушының станциядағы өкілі әрбір есептік тәулік не болмаса қабылданған өтінімге сәйкес жүктерді тиеу үшін белгіленген тәуліктер аяқталғаннан кейін қол қояды, ал ай аяқталғаннан кейін станция бастығы қол қояды. Жүк жөнелтуші есепке алу карточкасына қол қоюдан бас тартқанда тасымалдаушы жалпы нысандағы акт жасайды.
Ескерту: 76-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

68. Заявленные объемы перевозок грузов в Китайскую Народную Республику включаются в месячный план перевозок перевозчика исходя из наличия перевозочных средств, которыми располагает перевозчик и с учетом пропускной способности пограничных переходов Достык-Алашанькоу.
69. Согласование месячных планов перевозок грузов осуществляется перевозчиком с Министерством железных дорог Китайской Народной Республики и Урумчийской железной дорогой, которые обмениваются заявками по плану перевозок грузов до начала планируемого месяца.
70. По получении информации Китайских железных дорог о согласованных месячных объемах грузов, перевозчик информирует об этом грузоотправителей и транзитные железнодорожные администрации.
Сноска. Пункт 70 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
71. Заявки на внеплановые перевозки экспортно-импортных грузов (за исключением в/из пределов Урумчийской железной дороги) согласовываются перевозчиком с Министерством железных дорог Китайской Народной Республики, а в/из пределов Урумчийской железной дороги согласовываются с Урумчийской железной дорогой.
72. При согласовании приема внеплановых объемов перевозки грузов, одновременно сообщается пограничным станциям о соответствующем увеличении среднесуточной нормы передачи грузов по номенклатуре и в тоннах.
73. В соответствии с согласованными основным месячным объемом перевозок и внеплановым объемом перевозок отдельных грузов, пограничные станции обеспечивают беспрепятственный прием грузов не менее установленных размеров.
74. Грузы, погруженные согласно плану предыдущего месяца, но прибывшие на пограничные станции в следующем месяце, принимаются беспрепятственно.
75. Контроль выполнения заявки по плану перевозок грузов ведется пограничной станцией по учетной карточке. При выполнении заявки по плану перевозок грузов пограничные станции берут за основу день приема груза к перевозке.
Глава 3     СОСТАВЛЕНИЕ УЧЕТНОЙ КАРТОЧКИ ВЫПОЛНЕНИЯ ПЛАНА ПЕРЕВОЗОК
76. Выполнение принятой заявки по плану перевозок груза учитывается в учетной карточке формы ГУ-1 (приложение 11).
Учетная карточка ведется перевозчиком на станции отправления грузов отдельно по каждой принятой заявке. По просьбе грузоотправителя, ему предоставляется копия учетной карточки.
При наличии у грузоотправителя собственной системы и/или доступа к информационной системе перевозчика ведение учетной карточки осуществляется автоматизированным способом посредством ЭОД, согласно принятыми между грузоотправителем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия. При необходимости в ЭОД применяются электронные цифровые подписи в соответствии с законодательством или соглашением сторон.
Учетная карточка подписывается грузоотправителем и представителем перевозчика на станции по окончании каждых отчетных суток либо суток, установленных для погрузки грузов в соответствии с принятой заявкой, а по окончании месяца подписывается начальником станции. При отказе грузоотправителя от подписания учетной карточки перевозчиком составляется акт общей формы.
Сноска. Пункт 76 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

77. Есепке алу карточкасы жөнелту станциясымен тасымалдаушы қабылдаған жүк тасымалдары жоспары бойынша өтінімнің негізінде ресімделеді. Есепке алу карточкасына өтінім нөміріне сәйкес келетін нөмір беріледі.
78. Жоспарлы ай басталғанға дейін тасымалдаушы жүк жөнелтушімен келісу бойынша бір ай және тәулік ішінде тиеудің біркелкілігін және ырғақтылығын қамтамасыз ететін жоспардың орындалу тәртібін белгілейді. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді орындауды ұйымдастыруға негіз жүк жөнелтушілердің тасымалдаушыға әр онкүндік басталғанға дейін, берген күнін қоспағанда, үш күн бұрын онкүндіктің күндері бойынша тиеу мөлшерінің күнтізбелік кестесімен беретін онкүндік өтінімдер болып табылады. Жылжымалы құрамның тиеуге біркелкі берілуін қамтамасыз ету мақсатында алдын ала келісілген тәртіп бойынша жүк жөнелтуші жүк тасымалдары жоспары бойынша қабылданған өтінімнің немесе күнтізбелік жоспардың тиеудің орташа тәуліктік нормасын алға тарта отырып, онкүндік өтінімде осы онкүндікке келетін вагондардың, контейнерлердің санынан аз болмайтын мөлшерді көрсетеді. Көлемі шамалы болғанда (5 вагоннан аспағанда) тасымалдаушы вагондарды жекелеген тәуліктерде беруге өтінім қабылдайды.
79. Есепке алу карточкасын жүргізу былайша жүзеге асырылады:
тасымалдаушы 2-бағанда жүктерді тасымалдау жоспары бойынша қабылданған өтінімге сәйкес тиеу күні бойынша вагондардың (контейнерлердің) санын көрсетеді.
Егер жүк жөнелтушінің онкүндік өтінімінде тиеу күні көзделмесе, тасымалдаушы есепке алу карточкасының 2-бағанын толтыруды жүктерді тасымалдау жоспары бойынша қабылданған өтінімге сәйкес бір айға біркелкі орташа тәуліктік тиеуді алға тартып жүргізеді.
3-баған вагондармен және тоннамен жоспарланған жүктер бойынша толтырылады. Жүктерді тек вагондармен, контейнерлермен ғана тасымалдау жоспарланғанда бұл баған толтырылмайды.
4-бағанда тасымалдаушының жүк жөнелтушіге жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді қамтамасыз ету үшін есептік тәулікте шын мәнінде берген вагондарының, контейнерлерінің саны көрсетіледі. Бұл ретте:
технологиялық уақытқа қарай жүк жөнелтуші осы тәулікте тиеуі мүмкін есепті тәулікте берілген (соның ішінде қосарланған операция ретінде) бос вагондар, контейнерлер;
өткен тәулікте тиелмей қалған вагондар, контейнерлер;
тасымалдаушының жүк жөнелтушінің есепті кезең ішінде олардың тиелуін қамтамасыз ету мүмкіндігін ескерусіз (тиеу-түсіру операцияларын жүргізудің технологиялық уақытына қарай) берген, бірақ жүк жөнелтуші есепті тәулік аяқталғанға дейін тиеген вагондары, контейнері берілген болып саналады;
кем тиелу орнын толықтыру есебіне жоспарлық ай барысында жүк жөнелтуші өтініші бойынша берілген вагондар.
Жүк жөнелтушінің өтінімсіз берілген тиелмеген вагондар, контейнерлер берілген деп есептелмейді.
5-бағанда жүк жөнелтуші осы есептік тәулікте нақты тиеген вагондардың, контейнерлердің саны көрсетіледі.
6-бағанда вагондармен және тоннамен жоспарланған жүктер бойынша есепті тәулікте тиелген тонналардың саны көрсетіледі, жүктерді тек вагондармен және контейнерлермен ғана тасымалдағанда бұл баған толтырылмайды.
Ескерту: 79-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

77. Учетная карточка оформляется перевозчиком на станции отправления на основании принятой заявки по плану перевозок груза. Учетной карточке присваивается номер, соответствующий номеру заявки.
78. Перевозчик до наступления планового месяца устанавливает по согласованию с грузоотправителями порядок выполнения плана, обеспечивающий равномерность и ритмичность погрузки в течение месяца и суток. Основанием организации выполнения заявки по плану перевозок груза являются декадные заявки, которые грузоотправители подают перевозчику за три дня, не включая дня подачи, до наступления каждой декады с календарным расписанием размеров погрузки по дням декады. В целях обеспечения равномерной подачи под погрузку подвижного состава по ранее согласованному порядку грузоотправитель в декадной заявке указывает не менее того количества вагонов, контейнеров, которое приходится на данную декаду, исходя из среднесуточной нормы погрузки принятой заявки по плану перевозок груза или календарного плана. При незначительных объемах (не более 5 вагонов) перевозчик принимает заявку на подачу вагонов в отдельные сутки.
79. Ведение учетной карточки осуществляется следующим образом:
в графе 2 перевозчиком указывается количество вагонов (контейнеров) в соответствии с принятой заявкой по плану перевозок груза по дням погрузки.
Если даты погрузки не предусмотрены декадной заявкой грузоотправителя, заполнение перевозчиком графы 2 учетной карточки производится исходя из равномерной среднесуточной погрузки в соответствии принятой заявкой по плану перевозок груза на месяц.
Графа 3 заполняется по грузам, планируемым в вагонах и тоннах. При перевозке грузов планируемых только в вагонах, контейнерах эта графа не заполняется.
В графе 4 указывается количество вагонов, контейнеров, фактически поданных перевозчиком грузоотправителю в отчетные сутки для обеспечения погрузки по заявке по плану перевозок груза. При этом считаются поданными:
порожние вагоны, контейнеры, поданные под погрузку в отчетные сутки (в том числе в порядке сдвоенной операции), которые исходя из технологического времени, могут быть погружены грузоотправителем в данные сутки;
вагоны, контейнеры, оставшиеся не загруженными в предыдущие сутки;
вагоны, контейнеры, поданные перевозчиком без учета (исходя из технологического времени производства погрузочно-разгрузочных операций) возможности обеспечения грузоотправителем их погрузки до истечения отчетных суток, но погруженные грузоотправителем до окончания отчетных суток;
вагоны, поданные по просьбе грузоотправителя в течение планового месяца в счет восполнения недогруза.
Поданными не считаются непогруженные вагоны, контейнеры, поданные без заявки грузоотправителя.
В графе 5 указывается количество вагонов, контейнеров, фактически загруженных грузоотправителем за данные отчетные сутки.
В графе 6 указывается количество тонн, погруженных в отчетные сутки по грузам, планируемых в вагонах и тоннах, при перевозке грузов только в вагонах и в контейнерах эта графа не заполняется.
Сноска. Пункт 79 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

80. Онкүндік ішінде жүктерді тасымалдауға өтінімдердің (жоспар) орындалу нәтижесі мынадай тәртіппен анықталады:
2-баған бойынша онкүндікке жоспарланған вагондардың, контейнерлердің саны, 4-баған бойынша - берілген вагондардың, контейнерлердің саны, 5-баған бойынша - шын мәнінде тиелген вагондардың, контейнерлердің саны есептеледі.
Вагондармен және тоннамен жоспарланған жүктер бойынша қорытындылар 3 және 6-бағандар бойынша шығарылады.
2-баған бойынша есептелген соманы және 5-баған бойынша есептелген соманы салыстыру жолымен жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімнің онкүндік ішінде вагондармен орындалуы, ал тоннамен орындалуы - тиісінше 3-баған бойынша соманы және 6-баған бойынша соманы есептегенде анықталады.
Ескерту: 80-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
81. Егер онкүндікте жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімінің орындалмағаны анықталған болса, мынадай есептеу жүргізіледі:
онкүндік ішінде тасымалдаушының кінәсі бойынша тиелмеген вагондардың, контейнерлердің саны 2-ші және 4-ші бағандар жиынтығы арасындағы айырмашылықты анықтап, кейіннен осы айырмашылықтан жөнелтушінің кінәсі бойынша берілмеген (тиеу шебінің нормадан тыс жұмыссыз тұрған вагондардан бос болмауынан, жүктің болмауынан, төлемдерді жасамаудан) вагондардың, контейнерлердің санын шегеру жолымен белгіленеді.
Жүк жөнелтушінің кінәсінен тиелмеген вагондардың, контейнерлердің саны 4-баған бойынша есептелген сомадан онкүндік ішінде 5-баған бойынша есептелген соманы шегеру жолымен анықталады.
7, 8-бағанда тасымалдаушыны немесе жүк жөнелтушіні жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын жағдайлар көрсетілгенде, берілмеген және осының нәтижесінде тиелмеген вагондардың, контейнерлердің саны да алынған айырмадан шегеріледі.
Ескерту: 81-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
82. Тасымалдаушының не болмаса жүк жөнелтушінің кінәсінен жол берілген жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімнің тоннамен жалпы орындалмауының шамасы тиелмеген вагондардың, контейнерлердің санын статикалық жүктеменің шамасына көбейту жолымен анықталады. Статикалық жүктеменің шамасы 3-бағанда көрсетілген тоннаның мөлшерін 2-бағанда көрсетілген вагондардың, контейнерлердің санына бөлу арқылы есептеледі.
Жүк жөнелтушінің кінәсі бойынша тасымалдаушының вагондарды бермеуі (жүктің болмауы, тиеу шебінің жеке меншік вагондардың, контейнерлердің келмеуі, төлемдерді жасамау, меншік вагондардың жоқ болуы) жүк жөнелтушінің кінәсіне жатқызылады, мұндай жағдайлардың болуы 8-бағанда көрсетіледі.
Жүктерді тасымалдауға арналған өтінімде (жоспарда) көрсетілген жеке меншік вагондардың (контейнерлердің) жөнелту станциясына келмегені үшін жауапкершілікті белгілеу тәртібі жүкжөнелтушінің өтінімі бойынша тасымалдаушы мен жүкжөнелтуші арасында жасасқан жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру туралы шартта белгіленеді.
Ескерту: 82-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз). Бұйрықтарымен.

80. Результаты выполнения заявки (плана) на перевозку грузов за декаду определяется следующим порядком:
по графе 2 подсчитывается количество вагонов, контейнеров запланированных на декаду, по графе 4 - количество поданных вагонов, контейнеров, по графе 5 - количество фактически погруженных вагонов, контейнеров.
По грузам, планируемым в вагонах и тоннах, подводятся итоги по графам 3 и 6.
Путем сопоставления суммы, подсчитанной по графе 2 и суммы подсчитанной по графе 5, определяется выполнение заявки по плану перевозок груза за декаду в вагонах, а в тоннах - соответственно суммы подсчитанной по графе 3 и суммы подсчитанной по графе 6.
Сноска. Пункт 80 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
81. Если будет установлено, что заявка по плану перевозок груза за декаду не выполнена, производится следующий расчет:
количество незагруженных вагонов, контейнеров перевозчиком за декаду устанавливается путем определения разности между итогами граф 2 и 4, с последующим вычитанием из этой разницы количества не поданных вагонов, контейнеров грузоотправителем (из-за занятости фронта погрузки вагонами, простаивающими сверх норм, из-за отсутствия груза, из-за не внесения платежей).
Количество вагонов, контейнеров, не погруженных грузоотправителем, определяется путем вычитания суммы, подсчитанной за декаду по графе 5, из суммы подсчитанной по графе 4.
При указании в графе 7, 8 обстоятельств, освобождающих перевозчика или грузоотправителя от ответственности за невыполнение заявки по плану перевозок груза, количество не поданных и не погруженных в результате этого вагонов, контейнеров также вычитается из полученной разности.
Сноска. Пункт 81 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
82. Величина общего невыполнения заявки по плану перевозок груза в тоннах, допущенного по вине перевозчика либо грузоотправителя определяется путем умножения количества незагруженных вагонов, контейнеров на величину статической нагрузки. Величина статической нагрузки исчисляется путем деления количества тонн, указанных в графе 3, на количество вагонов, контейнеров, указанных в графе 2.
Не поданные перевозчиком вагоны по вине грузоотправителя (отсутствие груза, занятость фронта погрузки вагонами, не внесение платежей, неприбытие собственных вагонов, контейнеров) относятся на вину грузоотправителя, наличие этих обстоятельств указывается в графе 8.
Порядок распределения ответственности за неприбытие на станцию отправления собственных вагонов (контейнеров), указанных в заявке (плане) на перевозку грузов, находящихся в пути следования, определяется в договоре об организации перевозок грузов, заключаемом между перевозчиком и грузоотправителем по заявке грузоотправителя.
Сноска. Пункт 82 с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 27.11.2007 N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования); от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

83. Мүліктік жауапкершілік туралы деректер есепке алу карточкасының 2-бөлігіне енгізіледі.
84. Жоспардың есепті тәулікте орындалу нәтижесі тасымалдаушының станциядағы өкілінің және жүк жөнелтуші өкілінің қолдарымен тиісінше 9-10-бағандарда расталады.
85. 11-24-бағандарда жүктерді тағайындалған темір жолдары бойынша вагондарда, контейнерлерде тиеу туралы деректер көрсетіледі. Жүк жөнелтушінің өтініші бойынша темір жолдар бойынша тиеу мөлшері өзгертілген жағдайда осы Ережеге сәйкес тиісті өзгертулер есепке алу карточкасының 11-24-бағандарының онкүндік және ай жолының алымына, сондай-ақ, егер мұндай өзгерту тәуліктік тиеуді өзгертуді талап ететін болса 2, 3-бағандарға енгізіледі.
86. Жүкті вагондармен тасымалдау жоспары бойынша өтінім орындалмағанда, бірақ оларды тасымалдау вагондармен және тоннамен белгіленген жүктер бойынша тоннамен орындалса, өтінім орындалған болып саналады.
Жүк жөнелтушінің вагонды тиеудің техникалық нормаларын орындамауы салдарынан тоннамен жоспары бойынша кем тиеу жүк жөнелтушінің кінәсіне жатқызылады. Егер жүк жөнелтуші вагондарды сыйымдылығына дейін (олардың жүк көтергіштігін ескеріп) толық тиемесе және осы себептен тоннамен жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінім орындалмаған болса, тасымалдаушы вагондарды бермейді.
87. Тоннамен жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінім орындалмағанда (тасымалдау вагондармен және тоннамен жоспарланған жүктер бойынша) вагондармен норма толық пайдаланылғанда және оларды тиеудің техникалық нормалары орындалғанда тасымалдаушы вагондарды тоннамен жүктерді тасымалдау жоспары бойынша өтінімді орындау үшін қажетті мөлшерде тиеуге береді.
88. Жүктерді жоспардан тыс тасымалдауға жеке есепке алу карточкасы жасалады.
Егер жоспарда тиеу есепті айдың жекелеген күндерінде ғана көзделсе, қорытындылар шығару соңғы тиеуден кейін 5 күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
89. Жүктерді тасымалдау жоспары бойынша айлық өтінімнің орындалмағаны үшін түпкілікті есеп айырысу ай аяқталғаннан кейін бес күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
4-тарау. ЖҮКТЕРДІ ТАСЫМАЛДАУҒА ҚАБЫЛДАУ
89-1. Жүктер тасымалдауға жүктік жылдамдық және де үлкен жылдамдықпен қабылданады (қосымша 25).
Тасымалдау үшін төлем ақы қысқаша шақырым бойынша жөнелту үшін алынады.
Жүк жөнелтуші тасымалдау жылдамдығы түрін негіздейді және жүкқағазда көрсетеді. Егер бұл жүкті тасымалдау тек бір анықталған жылдамдықта жүргізілетін болса, жүк жөнелтуші жүкқағазында осы жылдамдықты көрсетуге тиісті.
Ескерту: 89-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

83. Данные об имущественной ответственности вносятся во вторую часть учетной карточки.
84. Результаты выполнения плана за отчетные сутки заверяются подписями представителя перевозчика на станции и представителя грузоотправителя соответственно в графах 9-10.
85. В графах 11-24 указываются данные о погрузке грузов в вагонах, контейнерах по железным дорогам назначения. В случае произведенных по просьбе грузоотправителя изменений размеров погрузки по железным дорогам назначения согласно настоящих Правил, соответствующие изменения вносятся в числитель строки декады и месяца граф 11-24 учетной карточки, а также в графы 2, 3 если такое изменение вызовет необходимость изменения суточной погрузки.
86. При невыполнении заявки по плану перевозок груза в вагонах, но выполнении в тоннах по грузам, перевозки которых установлены в вагонах и тоннах, заявка считается выполненной.
Недогруз по плану в тоннах вследствие невыполнения грузоотправителем технических норм загрузки вагона считается недогрузом грузоотправителя. Если же грузоотправитель недогрузил вагоны до полной вместимости (с учетом их грузоподъемности) и по этой причине заявка по плану перевозок груза в тоннах оказалась невыполненной перевозчик не подает вагоны.
87. При невыполнении заявки по плану перевозок груза в тоннах (по грузам, перевозки которых планируются в вагонах и тоннах) при полном использовании нормы в вагонах и выполнении технических норм их загрузки, перевозчик дополнительно подает под погрузку вагоны в количестве, необходимом для выполнения заявки по плану перевозок груза в тоннах.
88. На внеплановые перевозки грузов составляется отдельная учетная карточка.
Если планом предусмотрена погрузка лишь в отдельные дни отчетного месяца, то подведение итогов производится не позднее пяти дней после дня последней погрузки.
89. Окончательный расчет за невыполнение месячной заявки по плану перевозок груза производится не позднее пяти дней после окончания месяца.
Глава 4
ПРИЕМ ГРУЗОВ К ПЕРЕВОЗКЕ
89-1. Грузы, принимаются к перевозке грузовой скоростью, а также большой скоростью (приложение 25).
Плата за перевозку определяется за пробег по кратчайшему расстоянию.
Вид скорости перевозки определяет и указывает в накладной грузоотправитель. Если перевозка данного груза допускается только определенной скоростью, грузоотправитель указывает в накладной эту скорость.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 89-1 приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

90. Жүктерді тасымалдауға қабылдау қабылдау-тапсыру жолдарында жүзеге асырылады. Жүк операциялары үшін ашық станциялардың тізбесі N 4 Тарифтік басшылықта жарияланады.
Ескерту: 90-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
91. Жүк тасымалдары вагондап, контейнерлеп, шағындап, топтаулы және маршруттық жөнелтілімдермен жүзеге асырылады.
Тасымалдау үшін жеке вагонның берілуі талап етілетін, тасымалдауға бір темір жол көліктік жүк қағазымен (бұдан әрі - жүк қағаз) берілетін жүк вагондап жөнелту болып саналады.
Тасымалдау үшін бір контейнер беру талап етілетін, тасымалдауға бір жүк қағазымен берілетін жүк контейнерлеп жөнелту болып саналады.
Тасымалдау үшін жеке вагонның немесе контейнердің берілуі талап етілмейтін, тасымалдауға бір жүк қағазымен берілетін жүк шағындап жөнелту болып саналады.
Тасымалдау үшін бір вагоннан артық берілуі, бірақ маршруттық жөнелтілімнен аз болатын, тасымалдауға бір жүк қағазымен берілетін жүк топтаулы жөнелтілім болып саналады.
Тасымалдау үшін вагондардың маршруттар үшін массасы немесе ұзындығы бойынша белгіленген нормаларға сәйкес келетін мөлшерінің берілуі талап етілетін, тасымалдауға бір жүк қағазымен берілетін жүк маршруттық жөнелтілім болып саналады.
Бір жүк алушының атына бір жүк қағазымен түрлі атаудағы берілетін жүк құрама вагондап жөнелту болып саналады. Егер жүк қағазында бір жөнелтілім бойынша тасымалданатын барлық жүктерді атап шығу үшін орын жетіспеген жағдайда жүк жөнелтуші тізбе жасайды және "Жүктің атауы" бағанында "Құрама вагондап жөнелту, жүктердің тізбесі қоса беріліп отыр" деп көрсетеді.
92. Жүкті тасымалдауға қабылдау үшін тасымалдаушының жүкті қабылдау туралы белгісімен жүкті тасымалдауға өтінімнің жоспар бар болуы негіз болып табылады.
Ескерту: 92-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
93. Тасымалдаушы жүк жөнелтушіге вагондардың, контейнерлердің тиеуге берілуі туралы беруден бұрын екі сағаттан кешіктірмей, мұндай хабарламаны вагондарды тиеуге беру уақыты туралы хабарламалар кітабында тіркегеннен кейін хабарлайды.
Вагондарды кірме жолдарға беру-алу тәртібі вагондарды беру-алу шартына сәйкес белгіленеді. Жүк жөнелтушінің ұсынысы бойынша хабарлаудың өзге тәртібі белгіленуі мүмкін. Хабарлау үшін деректермен электрондық алмасу желісін қоса алғанда, қолдағы байланыс құралдары қолданылады. Жүк жөнелтушінің хабарламаларды қабылдауын қамтамасыз ету үшін хабарламаларды қабылдау бойынша жауапты адамдар белгіленеді, олардың тегі және телефон (факс, телекс) нөмірлері жазбаша түрде тасымалдаушыға хабарланады.
Жүк жөнелтуші вагондардың берілгені туралы хабарламаны алмаған жағдайда немесе тасымалдаушы вагондарды хабарламасыз бергенде вагондар жүк жөнелтушінің атына есептеледі және олардың кірме жолда болу уақыты вагондар шын мәнінде берілгеннен кейін екі сағат өткен соң есептеледі.
Вагондарды хабарламада көрсетілген мерзімнен кешіктіріп бергенде, вагондардың кірме жолда болған уақыты шын мәнінде берілген сәттен бастап есептеледі. Егер кешіктіру екі сағаттан асып кетсе, тасымалдаушы жүк жөнелтушіге вагондарды беру туралы тағы хабарлайды.
Ескерту: 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

90. Прием к перевозке грузов осуществляется на приемо-сдаточных путях. Перечень станций, открытых для грузовых операций, публикуется в Тарифном руководстве N 4.
Сноска. Пункт 90 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
91. Перевозки грузов осуществляются повагонными, контейнерными, мелкими, групповыми и маршрутными отправками.
Повагонной отправкой считается предъявляемый к перевозке по одной транспортной железнодорожной накладной (далее - накладная) груз, для перевозки которого требуется предоставление отдельного вагона.
Контейнерной отправкой считается предъявляемый к перевозке по одной накладной груз, для транспортировки которого требуется предоставление одного контейнера.
Мелкой отправкой считается предъявляемый по одной накладной груз, для перевозки которого не требуется предоставление отдельного вагона или контейнера.
Групповой отправкой считается предъявляемый к перевозке по одной накладной груз, для перевозки которого требуется предоставление более одного вагона, но менее маршрутной отправки.
Маршрутной отправкой считается предъявляемый к перевозке по одной накладной груз, для перевозки которого требуется предоставление вагонов в количестве, соответствующем нормам, установленным для маршрутов по массе или длине.
Сборной повагонной отправкой считается предъявляемый по одной накладной груз разных наименований в адрес одного грузополучателя. В случаях, если при недостатке в накладной места для перечисления всех перевозимых по одной отправке грузов грузоотправителем составляется перечень и в графе "Наименование груза" указывается "Сборная повагонная отправка, перечень грузов прилагается".
92. Основанием для приема груза к перевозке является наличие заявки (плана) на перевозку груза с отметкой перевозчика о ее принятии.
Сноска. Пункт 92 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
93. О предстоящей подаче грузоотправителю вагонов, контейнеров под погрузку перевозчик уведомляет грузоотправителя не позднее, чем за два часа до подачи с одновременной регистрацией такого уведомления в книге уведомлений о времени подачи вагонов под погрузку. Порядок подачи-уборки вагонов на подъездные пути устанавливается в соответствии с договором на подачу-уборку вагонов. По предложению грузоотправителя может быть установлен иной порядок уведомления. Для уведомления используются имеющиеся средства связи, включая сеть электронного обмена данными. Для обеспечения приема уведомлений грузоотправителем определяются ответственные по приему уведомлений лица, фамилии и номера телефонов (факсов, телексов) которых в письменной форме сообщаются перевозчику. В случае не приема грузоотправителем уведомления о подаче вагонов или подаче перевозчиком вагонов без уведомления поданные вагоны засчитываются за грузоотправителем и время их нахождения на подъездном пути исчисляется по истечении двух часов после фактической подачи вагонов. При подаче вагонов с опозданием против срока, указанного в уведомлении, время нахождения вагонов на подъездном пути исчисляется с момента фактической подачи. Если опоздание превышает два часа, то перевозчик вновь уведомляет грузоотправителя о предстоящей подаче.
Сноска. Пункт 93 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

94. Жүк тасымалдары үшін ақыны және тасымалдаушыға өткен жүк тасымалдары үшін тиісті төлемдерді төлегенге дейін келесі тиеу үшін вагондарды, контейнерлерді беру тоқтатылады.
95. Тасымалдаушы тиеуге ақаусыз, сырты мен іші тазаланған, қажет болған жағдайларда жуылған және залалдандырылған, нақты жүктерді тасымалдауға жарамды, бекітуге арналған қарапайым құралдары алынған, алынбайтындардан басқа, тиесілігіне қатыссыз вагондарды, контейнерлерді береді.
95-1. Жүк жөнелтушінің оның өтінім бойынша тиеу станциясына келген бос ерекшеленген вагондардан бас тарту және бұл станцияда басқа жүк жөнелтушімен тәулік барысында қолдануға болмайтын жағдайында тасымалдаушы одан жөнелтілген станциядан тиеу станциясына дейін, бірақ 300 километрден аспайтын шақырым үшін төлем ақы алынады.
Ескерту: 95-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
96. Облысаралық қатынаста да, халықаралық қатынаста да тасымалдауға жіберіледі:
инвентарлы вагондар, контейнерлер;
Вагондар паркінің автоматтандырылған деректер паркінде тіркелген меншік вагондар;
Меншік контейнерлер.
Ескерту: 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
97. Тиеуге берілген вагондардың, контейнерлердің техникалық жарамдылығын тасымалдаушы негіздейді.
Тасымалдаушы тиеуге жарамды, сырты және іші бұдан бұрын тасымалданған жүктерден тазартылған, қажетті жағдайларда жуылған және зарарсыздандырылған, нақты жүктерді тасымалдауға жарамды вагондар, бекітпеге арналған шешілмейтін құралдарынан басқа бекітпеге арналған құралдары шешілген контейнерлерді беруге тиісті.
Тиеуге, оның ішінде құюға, тасымалдаушы меншігіндегі вагондар мен контейнерлерді дайындауды тасымалдаушы немесе жүк жөнелтуші өзара бекітілген шарттарға сәйкес жүргізіледі, ал тасымалдаушы меншігіне жатпайтын вагондар мен контейнерлерді, оның ішінде ерекшеленген вагондарды, контейнерлерді дайындау жүк жөнелтушімен немесе мүмкіндік бар жағдайда жүк жөнелтуші есебінен тасымалдаушымен олардың өзара бекіткен шарттарына сәйкес.
Вагондарды, контейнерлерді тиеуге дайындау вагондарда, контейнерлерде жарияланған жүкті тиеуге дейін поезд жүрісі қауіпсіздігін, тасымалданатын жүктің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жүргізілетін жұмыстарды қарастырады.
Цистерналарға құю алдында қазандардың, арматураның және цистерналардың әмбебап құю аспаптарының техникалық жарамдылығын тексереді.
Вагондардың, контейнерлердің (аталған жүктерді тасымалдауға жарамды жүк бөлімдерінің, вагондардың, контейнерлердің жай-күйі, сондай-ақ вагондардың, контейнерлердің ішінде бөтен иістің, жүктерді тиегенде, түсіргенде және тасымалдағанда жай-күйіне әсер ететін ашық вагондардағы ауа- райы жауындары салдарын есептемегенде өзге де қолайсыз факторлардың болмауы, вагондар, контейнерлер шанақтарының ішкі конструкцияларының ерекшелігі) нақты жүктерді тасымалдауға коммерциялық тұрғыдан жарамдылығы мынадай қатынаста анықталады:
вагондардың - жүк жөнелтушілермен, егер тиеуді олар жүзеге асырса, немесе тасымалдаушымен, егер тиеуді ол жүзеге асырса;
контейнерлердің - жүк жөнелтушілермен.
Ескерту: 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

94. До внесения платы за перевозку груза и иных причитающихся перевозчику платежей за предыдущую перевозку груза подача вагонов, контейнеров для следующей погрузки груза прекращается.
95. Перевозчик подает под погрузку исправные, очищенные внутри и снаружи, а в необходимых случаях промытые и продезинфицированные, годные для перевозки конкретных грузов вагоны, контейнеры со снятыми приспособлениями для крепления, за исключением несъемных, независимо от принадлежности.
95-1. При отказе грузоотправителя от загрузки прибывших в соответствии с его заявкой на станцию погрузки порожних специализированных вагонов и невозможности использования их в течение суток на данной станции другим грузоотправителем, перевозчиком взимается с него провозная плата за пробег этих вагонов от станции, с которой они были отправлены, до станции погрузки, но не более чем за 300 километров.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 95-1 приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
96. К перевозкам, как в межобластном сообщении, так и в международном сообщении, допускаются:
инвентарные вагоны, контейнеры;
собственные вагоны, зарегистрированные в Автоматизированном банке данных парка вагонов;
собственные контейнеры.
Сноска. Пункт 96 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
97. Техническую пригодность подаваемых под погрузку вагонов, контейнеров определяет перевозчик. Перевозчик подает под погрузку исправные, внутри и снаружи очищенные от остатков ранее перевозимых грузов, в необходимых случаях промытые и продезинфицированные, годные для перевозки конкретных грузов вагоны, контейнеры со снятыми приспособлениями для крепления, за исключением несъемных приспособлений для крепления.
Подготовка под погрузку, в том числе под налив, вагонов и контейнеров, принадлежащих перевозчику, проводится перевозчиком или грузоотправителями за счет перевозчика в соответствии с заключенными между ними договорами, а подготовка вагонов, контейнеров, не принадлежащих перевозчику, в том числе специализированных вагонов, контейнеров проводится грузоотправителями или, при наличии возможности, перевозчиком за счет грузоотправителей в соответствии с заключенными между ними договорами.
Подготовка вагонов, контейнеров под погрузку предусматривает проведение на вагонах, контейнерах работ, выполняемых перед погрузкой заявленного груза, с целью обеспечения безопасности движения поездов, сохранности перевозимого груза.
Перед наливом цистерн грузоотправители проверяют техническую исправность котлов, арматуры и универсальных сливных приборов цистерн.
Пригодность в коммерческом отношении вагонов, контейнеров (состояние грузовых отсеков вагонов, контейнеров, пригодных для перевозки конкретного груза, отсутствие внутри вагонов, контейнеров постороннего запаха, других неблагоприятных факторов, за исключением последствий атмосферных осадков в открытых вагонах, а также особенности внутренних конструкций кузовов вагонов, контейнеров, влияющие на состояние грузов при погрузке, выгрузке и перевозке) для перевозки указанного груза определяется в отношении:
вагонов - грузоотправителями, если погрузка обеспечивается ими, или перевозчиком, если погрузка обеспечивается им;
контейнеров - грузоотправителями.
Сноска. Пункт 97 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

98. Жүк жөнелтушілер нақты жүк тасымалдау үшін жарамсыз вагондардан, контейнерлерден бас тартса, тасымалдаушы аталған вагондардың, контейнерлердің орнына ақаусыз, осындай жүктерді тасымалдауға жарамды вагондарды, контейнерлерді береді.
99. Вагондардың жүк тасымалдауға, соның ішінде қосарланған операциялар (жүкті вагоннан түсіргеннен кейін) ретінде пайдаланылатындардың жарамсыз болу деректерді жалпы нысандағы актімен ресімделеді (43-қосымша), оған тасымалдаушының және жүк жөнелтушінің өкілдері қол қояды.
100. Жүктерді вагондарға, контейнерлерге кірме жолдарда жалпы пайдаланымдағы орындарда тиеуді жүк жөнелтуші немесе шарт негізінде тасымалдаушы жүзеге асырады.
Жалпы пайдаланымдағы орындарда тиеу жүргізіледі, мыналардан басқа:
қауіпті және тез бүлінетін жүктер;
малдан алынған шикі азық-түліктер;
бір орындық массасы 0,5 тоннадан асатын және жабық вагонда тасымалданатын;
габариттен тыс жүктер;
құйылып, үйіліп және ақтарылып тасымалданатын жүктер;
мамандандырылған жылжымалы құрамда;
жүк алушылар және жүк жөнелтушілер өкілдерінің қоса жүруімен.
Ескерту: 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
101. Жүк жөнелтушілер жүктерді тасымалдауға қозғалыс қауіпсіздігі, жүктердің, вагондардың, контейнерлердің сақталуы қамтамасыз етілетіндей етіп дайындайды. Жүктер, соның ішінде экспортқа тікелей немесе халықаралық қатынаста Қазақстан Республикасының (КЗХ) теңіз кемежайлары мен шекаралық тапсыру станциялары арқылы тасымалданғанда, оларды зақымданудан, бүлінуден, жоғалудан және жетіспеуден сақтау, сондай-ақ жылжымалы құрамның, темір жол төсемінің және қоршаған табиғи ортаның ластануын және қоқыстануын болдырмау мақсатында тасымалдауға стандарттарға және техникалық шарттарға сәйкес келетін көліктік ыдыс қолданылып буып-түйілген түрде беріледі. Жүктің ыдысына және орамасына, тасымалдаушы тасымалдайтын өнімнің сапасына талаптар тасымалдаушымен келісу бойынша тиісті ұйымдармен бекітілген стандарттармен, техникалық шарттармен белгіленеді. Жүк жөнелтушілер тасымалдаушының талап етуі бойынша тиелетін өнімге, егер жүк буып-түйілген болса, орамасына стандарттар немесе техникалық шарттар қояды.
Ескерту: 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
102. Ыдысына және орамасына стандарттар мен техникалық шарттар белгіленбеген жүктер тасымалдауға жеткізіп беру келісім-шарттарының, шарттардың ережелеріне және осы Ереженің талаптарына сәйкес келетін олардың тасымалдауда толық сақталуын қамтамасыз ететін ақаусыз ыдыста тапсырады.
Тасымалдаушы жүктің ыдысы мен орамасы сәйкестігіне тексеру жүргізуге құқылы.
Ескерту: 102-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

98. При отказе грузоотправителей от вагонов, контейнеров, непригодных для перевозки конкретных грузов, перевозчик подает взамен указанных вагонов, контейнеров исправные, пригодные для перевозки таких грузов вагоны, контейнеры.
99. Факты непригодности вагонов под перевозку грузов, в том числе используемых в порядке сдвоенных операций (после выгрузки груза из вагона), оформляются актом общей формы (приложение 42), который подписывается представителями перевозчика и грузоотправителя.
100. Погрузка грузов в вагоны, контейнеры на подъездных путях и на местах общего пользования осуществляется грузоотправителем либо на договорной основе перевозчиком.
На местах общего пользования может осуществляться погрузка за исключением:
опасных и скоропортящихся грузов;
сырых продуктов животного происхождения;
грузов, масса одного места которых свыше 0,5 тонны и который перевозится в крытом вагоне;
негабаритных грузов;
грузов, перевозимых наливом, насыпью и навалом;
в специализированном подвижном составе;
в сопровождении представителей грузоотправителей, грузополучателей.
Сноска. Пункт 100 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
101. Грузоотправители подготавливают грузы для погрузки и перевозок таким образом, чтобы обеспечивалась безопасность движения и погрузочно-разгрузочных работ, сохранность грузов, вагонов, контейнеров.
Грузы, в том числе при перевозке на экспорт через морские порты и пограничные передаточные станции Республики Казахстан в не прямом международном сообщении, в целях предохранения их от повреждения, порчи, утраты и недостачи, а также для предотвращения загрязнения и засорения подвижного состава, железнодорожного полотна и окружающей природной среды, предъявляются к перевозке в упакованном виде с применением транспортной тары, соответствующей стандартам и техническим условиям.
Требования к таре и упаковке грузов, качеству перевозимой перевозчиком продукции устанавливаются стандартами и техническими условиями в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Грузоотправители по требованию перевозчика предъявляют стандарты или технические условия на отгружаемую продукцию, а также на тару, упаковку, если груз упакован.
Сноска. Пункт 101 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
102. Грузы, на тару и упаковку которых стандарты и технические условия не установлены, представляются к перевозке в исправной таре, обеспечивающей их полную сохранность при перевозке, соответствующей условиям контрактов, договоров на поставку и требованиям настоящих Правил.
Перевозчик проводит проверку соответствия тары и упаковки грузов.
Сноска. Пункт 102 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

102-1. Оңай жанатын жүктер қатарына жатпайтын, бірақ оңай жанатын материалдарды қолданумен (мата, жөке) буып-түйілген немесе бұзудан оңай жанатын материалдармен (қағаз, жөке, жоңқа, сабан, басқалар) қорғалған болса, және де жұмсақ жиһаз тасымалданғанда, вагондарды, контейнерлерді қарау және оларды тиеуге дайындау жаңғыш жүктердікі секілді жүргізілу керек.
Ескерту: 102-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
103. Импорттық ыдыстағы және дара жүктерді тасымалдаушы тасымалдауға, егер ыдыс (орама) жүкті темір жол көлігінде тасымалдағанда сақталуын қамтамасыз ететін болса, олардың шекарадан келген ыдысында (орамасында) қабылдайды. Қажетті жағдайларда жүк алушы, жүк жөнелтуші жүк тасымалдарының ерекше шарттарын тасымалдаушымен келіседі.
104. Жүк жөнелтуші ыдыстағы және дара жүктерді тасымалдауға көліктің басқа түрлерінде қолданыстағы таңбалау талаптарына тәуелсіз көліктік таңбалаумен тапсырады. Көліктік таңбаның мазмұны, орны жапсыру орны мен әдісі, орналастыру тәртібі, таңбалық жапсырмалар мен жазбалардың мөлшері "Жүктерді таңбалау" МемСТ 14192-77 сәйкес жасалады. Көліктік таңба негізгі, қосымша, ақпараттық жазбалардан және манипуляциялық белгілерден тұрады.
105. Жүк орындарындағы негізгі жазбалар тұрады:
жүк жөнелтушінің белгіленген тәртіппен тіркелген атауынан; тағайындалу станциясының толық атауынан және тағайындалу темір жолының қысқартылған атауынан;
жөнелтілімдегі жүк орындарының санынан және жөнелтілім ішіндегі орынның реттік нөмірінен (бөлшекпен көрсетіледі: алымында - жөнелтілімдегі орынның реттік нөмірі, бөлімінде - жөнелтілімдегі орындардың саны).
Жүк орындарының саны және орынның реттік нөмірі бір үлгідегі ыдыста әр түрлі текті немесе әр түрлі сұрыпты жүктер (мысалы, бумадағы мақтаның түрлі сұрыптары) немесе бір текті жүктер түрлі үлгідегі ыдыста немесе бір текті жүктер жөнелтілімінде мұрыптардың араласуы мүмкін емес болғанда, немесе жабдық жиынтықтарын тасымалдағанда, сондай-ақ жол жүру барысында шамадан артық тиеп тасымалдағанда немесе жүктерді бір вагонда шағын жөнелтіліммен тасымалдағанда көрсетіледі.
Ескерту: 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
106. Жүк орындарындағы қосымша жазбалар: жүк жөнелтушінің тасымалдаушының (бағатізбесі) белгіленген тәртіппен тіркелген толық немесе шартты атауынан; жөнелту станциясы көрсетілген жөнелту пунктінің атауынан және жөнелту темір жолының қысқартылған атауынан; жүктерді шағын жөнелтіліммен тасымалдағанда бөлшек түрінде: алымы - жүкті жөнелтуге қабылдау кітабы бойынша реттік нөмірі және сызықша арқылы - жөнелтілімдегі орынның саны; бөлімі - тарифтік басшылыққа сәйкес жөнелту станциясының коды жазылатын темір жол таңбасынан тұрады.
Темір жол таңбасын: тасымалдаушы жөнелту станциясында - жүктерді тасымалдауға жалпы пайдаланымдағы орындардан қабылдағанда және сонымен қатар жүк қағазында "Т.ж. маркасы" бағанында көрсетіледі; жүк жөнелтуші (жүкті тасымалдауға тапсырғанға дейін) - жүкті шағын жөнелтімдермен клиенттің кірме жолдарында тиегенде жазады.

102-1. При перевозке грузов, не относящихся к числу легкогорючих, но упакованных с применением легкогорючего материала (ткань, рогожа) или защищенных от повреждения легкогорючими материалами (бумагой, рогожей, стружкой, соломой и другими), а также при перевозке мягкой мебели, осмотр вагонов, контейнеров и подготовка их под погрузку производятся так же, как и для горючих грузов.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 102-1 приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
103. Импортные тарные и штучные грузы принимаются перевозчиком к перевозке в таре (упаковке), в которой они прибыли из-за границы, если тара (упаковка) обеспечивает сохранность груза при перевозке железнодорожным транспортом. В необходимых случаях грузополучатель, грузоотправитель согласовывает с перевозчиком особые условия перевозки грузов.
104. Грузоотправитель предъявляет к перевозке тарные и штучные грузы с транспортной маркировкой независимо от соответствия маркировки требованиям, действующим на других видах транспорта. Содержание транспортной маркировки, место и способ ее нанесения, порядок расположения, размеры маркировочных ярлыков и надписей наносятся в соответствии с ГОСТом 14192-77 "Маркировка грузов". Транспортная маркировка состоит из основных, дополнительных, информационных надписей и манипуляционных знаков.
105. Основные надписи на грузовых местах содержат: полное или условное зарегистрированное в установленном порядке наименование грузополучателя; полное наименование станции назначения и сокращенное наименование железной дороги назначения; число грузовых мест в отправке и порядковый номер места внутри отправки (указывается дробью: в числителе - порядковый номер места в отправке, в знаменателе - число мест в отправке). Число грузовых мест и порядковый номер места указываются в тех случаях, когда в однотипной таре перевозятся разнородные или разносортные грузы (например, разные сорта хлопка в кипах), или однородные грузы в разнотипной таре, или когда недопустимо смешение сортов в отправке однородных грузов, или когда перевозят комплекты оборудования, а также при перевозке с перегрузкой в пути следования или перевозке грузов в одном вагоне мелкими отправками.
106. Дополнительные надписи на грузовых местах содержат: полное или условное зарегистрированное в установленном порядке наименование грузоотправителя; наименование пункта отправления с указанием станции отправления и сокращенного наименования железной дороги отправления; железнодорожную маркировку, наносимую на каждое грузовое место при перевозке грузов мелкими отправками, в виде дроби: числитель - порядковый номер по книге приема грузов к отправлению и через тире - число мест в отправке; знаменатель - код станции отправления согласно тарифному руководству (прейскуранту) перевозчика.
Железнодорожная маркировка наносится: перевозчиком на станции отправления - при приеме к перевозке грузов на местах общего пользования и наряду с этим указывается в накладной в графе "Марка ж.д."; грузоотправителем (до предъявления грузов к перевозке) - при погрузке грузов мелкими отправками на подъездных путях клиента.

Ақпараттық жазбалар: жүк орнының килограмдағы брутто массасынан және нетто массасынан тұрады. Нетто массасының орнына бұйымдардың данадағы санын көрсетуге жол беріледі. Егер бұл мәліметтер орамадағы өнімді сипаттайтын таңбалауда көрсетілсе, олар жазылмайды, жүк орнының габариттік мөлшері сантиметрмен (ұзындығы, ені, биіктігі не болмаса диаметрі мен биіктігі). Егер габариттік мөлшердің біреуі жүкті ашық жылжымалы құрамда тасымалдағанда 1 м-ден аспаса және жабық вагонда - 1,2 м-ден аспаса, мұндай мөлшерлер көрсетілмейді.
Манипуляциялық белгілер - жүкпен жұмыс істеу тәсілдерін көрсететін суреттер.
Манипуляциялық белгілерді жазудың қажеттілігі өнімнің стандарттарында, техникалық шарттарында белгіленеді. Егер манипуляциялық белгілермен жүкпен жұмыс істеу әдісін көрсету мүмкін болмаса, ескерту жазбаларын қолдануға жол беріледі.
Көліктік таңба әр жүк орнына жазылады. Бір текті жүктерді тікелей темір жол қатынасында вагондап жөнелтулерде негізгі, қосымша және ақпараттық жазбаларды (брутто массасынан және нетто массасынан басқа) барлық жүк орындарына, бірақ төрттен кем болмайтын жерлерде жазбауға жол беріледі. Бұл жағдайда таңбаланған жүк орындары: жабық вагондарда - әр есіктің қасында таңбасы сыртқа көрсетіліп екі орыннан; үсті ашық жылжымалы құрамда - тиеудің жоғарғы ярусында таңбасы жоғары көрсетіліп вагонның әр бойлық ернеуіндегі екі орыннан орналастырылады. Негізгі, қосымша және ақпараттық жазбаларды (брутто массасынан және нетто массасынан басқа) әмбебап контейнерлерде тасымалданатын жүктерге жазу міндетті емес. Жүктерді ыдыссыз үйіп және құйып тасымалдағанда көліктік таңба жазылмайды. Жүктерден қалыптастырылған көліктік пакеттерге жазбалар жазудың ерекшелігі осы Ережемен белгіленеді.
Ескерту: 106-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
107. Жүктерді вагондарға, контейнерлерге орналастыру және бекіту жүктерді орналастыру және бекіту Техникалық шарттарына, Темір жол көлігінде мамандандырылған контейнерлерде жүк тасымалдау Ережелеріне, Темір жол көлігінде әмбебап контейнерлерде жүк тасымалдау Ережелеріне, және де осы Ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
Жүктерді вагондарға, контейнерлерге тиеу, орналастыру және бекіту поездар қозғалысының қауіпсіздігін, тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландыруды және қауіпсіздігі мүмкіндігін, жүктердің, вагондардың, контейнерлердің стандарттар талаптарына сәйкес сақталуын қамтамасыз етеді.
Орамаларында манипуляциялық белгілер және ескерту жазбалары бар жүктер вагондарға осы белгілердің, жазбалардың талаптары сақталып тиеледі.
Жүктерді тиеу, бекіту және тасымалдау үшін қажетті жабдықты, материалдарды, пакеттеу құралдарын және өзге де қарапайым құралдарды жүк жөнелтуші береді. Мұндай қарайым құралдарды тиеу кезінде орнатуды кімнің тиеуді жүзеге асыруына қарай жүк жөнелтуші немесе тасымалдаушы жүргізеді. Бір вагонға өзінің қасиеті бойынша басқа жүктерге зақым келтіретін немесе бүлдіретін жүктерді тиеу жүргізілмейді. Ыдыстағы және дара жүктерді вагонның есікаралық кеңістігінде орналастыру есік пен жүк арасындағы саңылау 25 см-ден кем болмайтындай етіп жүргізіледі. Жүктер вагондарға, контейнерлерге Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес белгіленген оларға жүк тиеудің техникалық нормасы ескеріліп, бірақ вагондағы, контейнердегі трафаретке сәйкес жүк көтергіштігінен артық болмайтындай жүргізіледі.
Жүк тиеудің техникалық нормалары белгіленбеген жүктер вагондардың, контейнерлердің толық сыйымдылығына дейін, бірақ вагондағы, контейнердегі трафаретке сәйкес жүк көтергіштігінен артық болмайтындай тиеледі. Жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарда жүк алушы түсіретін жүктерден басқа, жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарға бара жатқан жабық вагондарға ұзындығы екі метрден асатын жүктерді тиеуге жол берілмейді.
Ескерту: 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Информационные надписи содержат: массу брутто и массу нетто грузового места в килограммах. Допускается вместо массы нетто указывать количество изделий в штуках. Эти сведения не наносятся, если они указаны в маркировке, характеризующей упакованную продукцию; габаритные размеры грузового места в сантиметрах (длина, ширина, высота либо диаметр и высота). Такие размеры не указывают, если ни один из габаритных размеров не превышает 1 м - при перевозке груза в открытом подвижном составе и 1,2 м - в крытом вагоне.
Манипуляционные знаки - изображения, указывающие на способы обращения с грузом.
Необходимость нанесения манипуляционных знаков устанавливается в стандартах, технических условиях на продукцию. Допускается применять предупредительные надписи, если невозможно выразить манипуляционными знаками способ обращения с грузом.
Транспортная маркировка наносится на каждое грузовое место. Допускается наносить основные, дополнительные и информационные надписи (кроме массы брутто и массы нетто) не на всех грузовых местах, но не менее чем на четырех, при перевозке однородных грузов в прямом железнодорожном сообщении повагонными отправками. В этом случае замаркированные грузовые места размещают: в крытых вагонах - по два места у каждой двери маркировкой наружу; в открытом подвижном составе - в верхнем ярусе погрузки по два места у каждого продольного борта вагона маркировкой вверх. Нанесение основных, дополнительных и информационных надписей (кроме массы брутто и массы нетто) на грузы, перевозимые в универсальных контейнерах, необязательно. При перевозке грузов насыпью и наливом без тары транспортная маркировка на груз не наносится. Особенности нанесения надписей на сформированные из грузов транспортные пакеты устанавливаются настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 106 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
107. Размещение и крепление грузов в вагонах, контейнерах производится в соответствии с Правилами перевозок грузов в специализированных контейнерах в международном сообщении по железным дорогам государств-участников СНГ, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики, утвержденными на двадцать шестом заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников СНГ 10 марта 2000 года, Правилами перевозок грузов в универсальных контейнерах по железным дорогам государств-участников СНГ, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики, утвержденными Протоколом двадцать девятого заседания Совета по железнодорожному транспорту государств-участников СНГ 20 июня 2001 года, техническими условиями размещения и крепления грузов, а также требованиями настоящих Правил.
Погрузка, размещение и крепление грузов в вагонах, контейнерах должны обеспечивать безопасность движения поездов, возможность механизации и безопасности погрузочно-разгрузочных работ, сохранность грузов, вагонов, контейнеров в соответствии с требованиями стандартов.
Грузы, на упаковке которых имеются манипуляционные знаки и предупредительные надписи, грузятся в вагоны с соблюдением требований этих знаков, надписей.
Необходимые для погрузки, крепления и перевозки грузов оборудование, материалы, средства пакетирования и иные приспособления предоставляются грузоотправителями. Установка таких приспособлений при погрузке проводится грузоотправителями или перевозчиком в зависимости от того, кем осуществляется погрузка. Погрузка в один вагон грузов, которые по своим свойствам могут повредить или испортить другие грузы не производится. Размещение тарных и штучных грузов в междверном пространстве вагона производится с зазором между дверью и грузом не менее 25 сантиметров. Грузы загружаются в вагоны, контейнеры с учетом технических норм их загрузки, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но не выше грузоподъемности согласно трафарету на вагоне, контейнере.
Грузы, на которые технические нормы загрузки не установлены, загружаются до полной вместимости вагонов, контейнеров, но не выше грузоподъемности согласно трафарету на вагоне, контейнере.
Погрузка грузов длиной свыше двух метров в крытые вагоны, следующие под выгрузку на места общего пользования, не допускается, за исключением грузов, подлежащих выгрузке на местах общего пользования грузополучателем.
Сноска. Пункт 107 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

108. Орман жүктерін, ағаштар мен кеспе ағаштарды тасымалдау тиеу-түсіру жұмыстарын мейлінше механикаландыруға мүмкіндік беретін пакеттермен, штабельдермен және торламалармен жүзеге асырылады.  Торламалардағы, пакеттердегі, штабельдердегі орман жүктерін, ағаштар мен кеспе ағаштарды тасымалдауға қабылдау жүкқағазда торламалардың, пакеттердің, штабельдердің саны көрсетіліп жүргізіледі.
Орман жүктерін платформаларға немесе үсті ашық вагондарға екі штабельден артық мөлшерде тиегенде - егер бұл мөлшер бір штабельде 100 бірліктен және екі штабельде 200 бірліктен аспаса, бөренелердің саны көрсетіледі.
Орман жүктерін, кеспе ағаштарды тасымалдауға қабылдағанда, тиеу габаритінің үстіңгі тар бөлігін пайдаланып ("үйме"), үсті ашық вагондарда орналастырғанда, жүк жөнелтуші жүк қағазында жүктің атауы тұсында "үймедегі" штабельдердің санын көрсетеді.
Ескерту: 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
109. Жүктерді тасымалдауға бергенде жүк жөнелтуші жүк қағазында олардың массасын, ал ыдыстағы және дара жүктерді бергенде дәл осындай жүк орындардың санын.
Жүк массасын анықтау, егер оларды вагондардың, контейнерлердің толық сыйымдылығына дейін тиеу рұқсат етілген жүк көтергіштіктен тыс тиелуіне әкеліп соғуы анықтау, өлшеу арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте, атқарылып, үйінді тасымалданатын жүк массасын анықтау вагондық таразыда өлшеу жолымен асырылады.
Жүктердің массасын анықтауды жүк жөнелтуші жүргізеді. Тасымалдауға бір жүк қағазымен вагонда, контейнерде берілетін жүктің жалпы массасы өлшеу не болмаса трафаретке сәйкес әрбір жүк орнында көрсетілген массаны қосу арқылы, стандарттық масса бойынша, сондай-ақ есептеу жолымен және өлшеу арқылы анықталады.
Жүк жөнелтушіде вагондық таразы болмағанда жүктің массасы тасымалдаушының таразысында анықталуы мүмкін. Жүктерді өлшегені үшін тасымалдаушы тарифтік басшылықта тасымалдаушының (бағатізбеде) көрсетілген алымдарды алады. Контейнерлермен тасымалданатын жүктердің массасы барлық жағдайларда жүк жөнелтушімен анықталады.
Ескерту: 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
110. Цистерналарға құйылып тасымалданатын жүктердің массасын анықтау өлшеу жолымен немесе жөнелтушінің темір жол цистерналарын мөлшерлеу кестесін қолданып құю биіктігін өлшеу және құйылған жүктің көлемін анықтау жолымен жүргізіледі. Бұл жағдайда жүк жөнелтуші жүк қағазында сондай-ақ жүктің атауы тұсында құю биіктігін, цистернадағы жүктің температурасын және өнімнің тығыздығы көрсетеді.

108. Перевозки лесных грузов, дров и пиломатериалов осуществляются в пакетах, штабелях и обрешетках, позволяющих максимально механизировать погрузочно-разгрузочные работы. Прием к перевозке лесных грузов, дров, пиломатериалов в обрешетках, пакетах, штабелях производится с указанием в накладной количества обрешеток, пакетов, штабелей.
При погрузке лесных грузов на платформы или в полувагоны в количестве не более двух штабелей - указывается количество бревен, если это количество не превышает 100 единиц в одном штабеле и 200 единиц в двух штабелях.
При приеме к перевозке лесных грузов, пиломатериалов и размещении их в полувагонах с использованием верхней суженной части габарита погрузки (с "шапкой") грузоотправитель в накладной под наименованием груза указывает количество штабелей в "шапке".
Сноска. Пункт 108 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
109. При предъявлении грузов для перевозки грузоотправитель указывает в накладной их массу, а при предъявлении тарных и штучных грузов также количество грузовых мест. Определение массы груза, погрузка которого до полной вместимости вагонов, контейнеров может повлечь за собой превышение их допустимой грузоподъемности, осуществляется только посредством взвешивания. При этом определение массы грузов, перевозимых навалом, насыпью осуществляется посредством взвешивания на вагонных весах.
Определение массы грузов производится грузоотправителем. Общая масса груза в вагоне, контейнере, предъявляемого к перевозке по одной накладной, определяется путем взвешивания либо суммирования массы, указанной на каждом грузовом месте согласно трафарету, по стандартной массе, а также расчетным путем и посредством обмера.
При отсутствии у грузоотправителя вагонных весов масса груза может быть определена на весах перевозчика. За взвешивание грузов перевозчик взимает сборы, указанные в Тарифном руководстве (прейскуранте) перевозчика. Масса грузов, перевозимых в контейнерах, во всех случаях определяется грузоотправителем.
Сноска. Пункт 109 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
110. Определение массы грузов, перевозимых наливом в цистернах, производится путем взвешивания или путем замера отправителем высоты налива и определения объема налитого груза с применением таблиц калибровки железнодорожных цистерн. В этом случае грузоотправитель также указывает в накладной под наименованием груза высоту налива, температуру груза в цистерне и плотность продукта.

111. Тасымалданатын жүктерді өлшеу үшін өлшеу аспаптарының қажетті санымен жабдықтауды жалпы пайдаланылатын орындарда және кірме жолдарда көрсетілген орындардың және жолдардың иесімен жүргізіледі.
Ескерту: 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
112. Жүктерді вагондық таразылармен өлшеу вагондарды тоқтатып және ағытып немесе вагондарды ағытпай тоқтатылып жүргізіледі. Осындай әдіспен өлшеу үшін тағайындалған вагондық таразыларда ғана жүріп келе жатқанда өлшеуге рұқсат етіледі. Сұйық жүктері бар қозғалыстағы цистерналарды арбаша бойынша немесе білік бойынша өлшеуге жол берілмейді.
113. Үйіліп тасымалданатын астық, нан жүктері, бұршақ тұқымдастардың тұқымдары, құрама жемдер, кебектер, ақтарылып тасымалданатын картоп, көкөністер, бақша тұқымдары, пакеттелмеген түсті металдар мен түсті металл сынықтары, азық-түлік жүктері, құйылып тасымалданатындар (спирттен, шараптан, шарап материалдарынан басқалар) вагондар тоқтатылып және ағытылып өлшенеді.
Вагондық таразыларда басқа жүктерді өлшеу вагондарды ағытпай, оларды тоқтау немесе өлшеудің осындай әдісі үшін тағайындалған вагондық таразыларда жүріп келе жатқанда жүргізіледі. Вагон, контейнер ыдысының массасы вагондағы, контейнердегі трафаретке сәйкес қабылданады. Жүк жөнелтушіде вагондық таразы болғанда, вагонның ыдысын жүк қағаздың "Ыдыс тексеріл." бағанында вагон ыдысының шын мәніндегі массасын көрсетіп жүргізуге рұқсат етіледі.
Еттің, ет өнімдерінің, тоңазытқыш вагондарда ақтарылып тасымалданатын тез бүлінетін басқа жүктердің массасы тауарлық таразылармен анықталады.
114. Жүктерді алынбалы жабдығымен және бекіту деректемелерімен, соның ішінде көкөніс, астық қалқандарымен және қымтау құралдарымен тасымалдағанда, аталған қарапайым құралдардың, материалдардың массасы жүктің массасына кірмейді және жүк қағазының "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" 4-бағанында жеке көрсетіледі. Алынбайтын астық қалқандарының массасы вагон ыдысының массасына кіреді.
Бекіту құралдарының тізілімін жүк жөнелтуші "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" 4-бағанында көрсетеді.
115. Жүк массасын анықтау әдісі, жүк массасын кім анықтағаны (жүк жөнелтуші немесе тасымалдаушы) жүк қағазының тиісті бағандарында көрсетіледі. Жүк массасын стандарт бойынша анықтағанда қосымша бір орынның массасы көрсетіледі.
116. Жүк тиелген вагондарды, контейнерлерді, егер жүк тасымалдаушымен тиелген болса, тасымалдаушы немесе жүктер жүк жөнелтушілермен тиелген болса, жүк жөнелтушілер пломбылайды. Вагондар мен контейнерлерді пломбылау осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады. Экспорттық жүктері бар вагондар мен контейнерлерді пломбылау оларды кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін жүргізіледі. Вагондармен, контейнерлермен пломбылаусыз, бірақ есіктерді, люктерді жабуға арналған бұрамалардың белгіленген үлгісін қолданып тасымалдауға жол берілетін жүктердің тізбесі осы Ережеге сәйкес белгіленеді.

111. Оборудование необходимым количеством весовых приборов для взвешивания перевозимых грузов на местах общего пользования и подъездных путях производится владельцами указанных мест или путей.
Сноска. Пункт 111 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
112. Взвешивание грузов на вагонных весах производится с остановкой и расцепкой вагонов или с остановкой без расцепки вагонов. Взвешивание на ходу разрешается только на вагонных весах, предназначенных для этого способа взвешивания. Потележечное или поосное взвешивание в движении цистерн с жидкими грузами не допускается.
113. С остановкой и расцепкой вагонов взвешиваются перевозимые насыпью зерновые, хлебные грузы, семена бобовых культур, комбикорма, отруби, перевозимые навалом картофель, овощи, бахчевые культуры, непакетированные металлы цветные и лом цветных металлов, пищевые грузы и грузы, перевозимые наливом (кроме спирта, вина, виноматериалов).
Взвешивание на вагонных весах других грузов производится с остановкой вагонов без их расцепки или на ходу на вагонных весах, предназначенных для этого способа взвешивания. Масса тары вагона, контейнера принимается согласно трафарету на вагоне, контейнере. При наличии вагонных весов у грузоотправителей разрешается производить взвешивание тары вагона с указанием в накладной в графе "Тара пров." фактической массы тары вагона.
Масса мяса, мясопродуктов, других скоропортящихся грузов, перевозимых навалом в рефрижераторных вагонах, определяется на товарных весах.
114. При перевозке грузов со съемным оборудованием и реквизитами крепления, в том числе овощными, хлебными щитами и утеплением, масса указанных приспособлений, материалов в массу груза не входит и указывается отдельно в графе 4 накладной "Особые заявления и отметки отправителя". Масса несъемных хлебных щитов входит в массу тары вагона.
Опись крепежных средств грузоотправителем указывается в графе 4 накладной "Особые заявления и отметки отправителя".
115. Способ определения массы груза, а также кем (грузоотправителем или перевозчиком) была определена масса груза, указываются в соответствующих графах накладной. При определении массы груза по стандарту дополнительно указывается масса одного места.
116. Загруженные вагоны, контейнеры пломбируются перевозчиком, если грузы погружены перевозчиком, или грузоотправителями, если грузы погружены грузоотправителями. Пломбирование вагонов и контейнеров осуществляется в соответствии с настоящими Правилами. Пломбирование вагонов и контейнеров с экспортными грузами производится после завершения их таможенного оформления. Перечень грузов, перевозка которых допускается в вагонах, контейнерах без опломбирования, но с обязательным использованием установленного типа закрутки для запирания дверей, люков, устанавливается настоящими Правилами.

117. Тиеу аяқталғаннан кейін жүк жөнелтуші жабық және мамандандырылған вагондардың шатырын, тиеу люктерін тиелген жүктің қалдықтарынан тазалайды, вагондағы трафареттік жазбаларды сүртеді, вагонның рамасы мен жүріс бөлігін тазартады.
118. Жүкті тасымалдауға бергенде жүк жөнелтуші тасымалдаушыға жүктің әр жөнелтіліміне тиісті жасалған жүк қағазы мен өзге де қажетті құжаттарды тапсырады. Аталған жүк қағазы және оның негізінде жүк жөнелтушіге берілген жүкті қабылдап алу туралы квитанция жүк тасымалдары шартының жасалғандығын растайды. Жүктің тасымалдауға қабылдануын растау үшін жүк жөнелтушіге жол тізімдемесінің түбіртегінде қол қойғызып, жүкті қабылдау туралы квитанция беріледі. Жүкті тасымалдауға қабылдау уақыты жүк қағазының тиісті бағанында жүкті ресімдеген тәуліктің уақытына тәуелсіз, ағымдағы тәуліктің датасы көрсетіліп, станцияның күнтізбелік мөрқалыбы қойылып куәландырылады.
Жүк жөнелтушіде меншікті автоматтандырылған жүйесі болғанда тасымалдау құжаттарын қабылдау, ресімдеу, бақылау және басу, оларды келісу және виза қою жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы арасында қабылданған ақпараттық іс-қимыл жасаудың технологиясы мен стандарттарына сәйкес электрондық деректер алмасу арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Электрондық жүк қағазын ресімдеу осы Ережемен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Тасымалдау құжаттарын реттеуді және тиеуді аяқтауда, жүк жөнелтуші қабылдама-тапсырмалы жолдарда, белгілі вагондарды беру-жинау шартымен вагонды немесе контейнерді тасымалдаушыға, қабылдама-тапсырмалы операцияларын вагондарды беру-тазарту (МК-46 пішінінің) ақпарттізімінде, қабылдау тапсырушының (МК-45 пішінінің) жаднамасында қол қоюлар арқылы береді.
Ескерту: 118-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
118-1. Жүк жөнелтушінің және тасымалдаушының уәкілдеріне жүк тиелген вагондарды тапсырып/қабылдағанда осы ереженің техникалық және коммерциялық қатынастардағы қарауға сәйкес, жүктерді бекіту және тиеудің техникалық жағдайымен, үлгіқалыптарымен және нұсқаумен жүргізіледі.
Ескерту: 118-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
119. Халықаралық темір жол қатынасында, халықаралық аралас қатынаста Қазақстан Республикасының теңіз кемежайы және шекаралық станциялары арқылы экспортқа тасымалданатын жүктерді қабылдау көліктің тиісті түрлерінде қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ тиісті халықаралық келісімдер сақталып жүзеге асырылады. Аталған тасымалдар тиісті халықаралық қатынастардың жүк қағаздарымен ресімделеді, ал халықаралық аралас қатынаста теңіз кемежайлары мен темір жолдардың шекаралық станциялары арқылы жүргенде - Қазақстан Республикасы темір жол көлігінде қолданыстағы тасымалдау құжаттарымен ресімделеді.
Жүктерді Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс жерге шығару оларды кедендік ресімдеуді аяқтағаннан кейін ғана жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына темір жол көлігімен енгізілетін не болмаса оның аумағынан тыс жерге шығарылатын жүктерді кедендік ресімдеу тәртібі Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасымен реттеледі.
Кедендік бақылаудағы жүкті тасымалдауға беруден бұрын жүк жөнелтуші жоспарланып отырған күнге дейін алдын ала кеден органына тиісті түрде толтырылған тасымалдау құжаттарын жүкті шетелге шығару ниеті туралы хабарлама ретінде тапсырады. Мұндай жүкті кеден органының тиеу мүмкіндігін растау ретінде кеден органы жүк қағазында жүктің атауы тұсында жеке нөмірлі мөрімен расталған және аталған органның лауазымдық тұлғасы қол қойған "Тиеуге рұқсат етілген" мөртабанын қояды.
Жүкті вагонға немесе контейнерге тиегеннен кейін жүк жөнелтуші тасымалдауды кедендік ресімдеуді аяқтайды. Кеден органының жүкті жөнелтуге рұқсат беруі халықаралық қатынастағы тасымалдау құжаттарында "Кеденнің белгілері" бағанында нөмірлі мөрімен расталған және аталған органның лауазымдық тұлғасы қол қойған "Тиеуге рұқсат етілген" мөртабанымен куаландырылады. Жүк тасымалдарын Қазақстан Республикасының тасымалдаушысы қолданатын тасымалдау құжаттарымен ресімдегенде аталған белгі жүк қағазының төртінші бағанында соғылады. Станция қызметкері Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы темір жол көлігімен тасымалданатын жүктерді кедендік ресімдеуде тасымалдау құжаттарында кеден органдары қойған мөртабандар мен мөрлерді кеден органы бұрын тауарлық кеңсеге берген үлгілерімен салыстырып тексереді және олар сәйкес келмеген жағдайда жүкті тасымалдауға қабылдауды ресімдеуді кідіртеді немесе жүкті жөнелтуді кідіртеді және кеден органына және жүк жөнелтушіге анықталған сәйкестікке келмеушілік және қабылданған шаралар туралы хабарлайды.

117. После окончания погрузки грузоотправитель очищает крышу, загрузочные люки крытых и специализированных вагонов от остатков погруженного груза, протирает трафаретные надписи на вагоне, очищает раму и ходовые части вагона.
118. При предъявлении груза для перевозки грузоотправитель представляет перевозчику на каждую отправку груза составленную надлежащим образом накладную и другие необходимые документы. Указанная накладная и выданная на ее основании грузоотправителю квитанция о приеме груза подтверждают заключение договора перевозки груза. В подтверждение приема груза для перевозки грузоотправителю выдается квитанция о приеме груза под расписку в корешке дорожной ведомости. Время приема груза к перевозке удостоверяется наложением в соответствующей графе накладной календарного штемпеля станции отправления с указанием в нем даты текущих суток, независимо от времени суток, когда производилось оформление груза.
При наличии у грузоотправителя собственной автоматизированной системы прием, оформление, контроль и печать перевозочных документов, их согласование и визирование может осуществляться посредством электронного обмена данными в соответствии с принятыми между грузоотправителем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия. Оформление электронной накладной осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.
По завершению погрузки и оформлению перевозочных документов, грузоотправитель передает на приемо-сдаточных путях, определенных договором подачи-уборки вагонов вагон или контейнер перевозчику, путем проведения приемо-сдаточных операций с проставлением подписи в ведомости подачи-уборки вагона (форма ГУ-46), памятке приемосдатчика (форма ГУ-45).
Сноска. Пункт 118 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
118-1. При передаче/приеме груженых вагонов представителями перевозчика и грузоотправителя производится осмотр в техническом и коммерческом отношении в соответствии с настоящими Правилами, Техническими условиями погрузки и крепления грузов, стандартами и инструкциями.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 118-1 приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
119. Прием к перевозке грузов, отгружаемых на экспорт в международном железнодорожном сообщении, а также через морские порты и пограничные станции Республики Казахстан в международном смешанном сообщении, осуществляется с соблюдением нормативных правовых актов, действующих на соответствующих видах транспорта, а также соответствующих международных соглашений. Указанные перевозки оформляются накладными соответствующих международных сообщений, а при следовании через морские порты и пограничные станции железных дорог в международном смешанном сообщении - перевозочными документами, действующими на железнодорожном транспорте Республики Казахстан.
Вывоз грузов за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется только после завершения их таможенного оформления. Порядок таможенного оформления грузов, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан либо вывозимых за ее пределы железнодорожным транспортом, регулируется таможенным законодательством Республики Казахстан.
До предъявления к перевозке груза, находящегося под таможенным контролем, грузоотправитель заблаговременно до дня планируемой погрузки груза представляет в таможенный орган заполненные надлежащим образом перевозочные документы в качестве уведомления о намерении вывезти груз за границу. В подтверждение возможности погрузки такого груза таможенным органом проставляется в накладной под наименованием груза штамп "Погрузка разрешена", заверенный личной номерной печатью и подписью должностного лица указанного органа.
После погрузки груза в вагон или контейнер грузоотправитель завершает таможенное оформление перевозки. Разрешение таможенного органа на отправление груза удостоверяется в перевозочных документах международных сообщений в графе "Отметки таможни" штампом "Выпуск разрешен", заверенным номерной печатью и подписью должностного лица указанного органа. При оформлении перевозки грузов перевозочными документами, применяемыми перевозчиком Республики Казахстан, указанная отметка делается в четвертой графе накладной. Работник станции сверяет штампы и печати, проставленные таможенным органом в перевозочных документах при производстве таможенного оформления грузов, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан железнодорожным транспортом, с образцами, представленными ранее в товарную контору таможенным органом, и в случае их несоответствия задерживает оформление приема груза к перевозке или задерживает отправление груза и уведомляет таможенный орган и грузоотправителя об обнаруженном несоответствии и принятых мерах.

120. Жүк жөнелтуші жөнелту станциясына жүкті оны жалпы пайдаланымдағы орындарға тиеуге көзделген уақыттан бұрын әкелгенде, тасымалдаушы жүкті осы Ережеге сәйкес сақтауға қабылдай алады. Бұл жағдайда жүк қағазында "Тиеу мына айдың мына күніне тағайындалған" жолында және тасымалдауға қабылдау уақыты туралы күнтізбелік мөрқалыпта осы жүктің жалпы пайдаланымдағы орындарда нақты тиелген датасы көрсетіледі.
Ескерту: 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
121. Тиегенде вагондар, контейнерлер қауіпті жүктерге арналған шарттар сақталып дайындалатын жүктер 12-қосымшада көрсетілген.
5-тарау. ЖҮКТЕРДІ БЕРУ
Ескерту: 5-тарау жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
&1. Тағайындалған станцияға жүктің келуін ескерту
122. Тасушымен анықталған тәртіппен, жүк қабылдаушы тасушының автоматтандырылған мағлұмат базасында тіркеледі.
123. Жүк тасушы шартқа сәйкес жүк қабылдаушыға жүктердің оның мекенжайына келуі туралы хабарлама ұсыну мүмкін. Ескертпенің тәсілі шартпен белгіленеді.
124. Жүк тасушы жүк қабылдаушыға жүктердің оның мекенжайына келуі туралы хабарламаны күндізгі уақыт тәулігінде 12 сағаттан, келесі келу күнінен кешіктірілмей ескертеді.
Тағайындалған станцияға жүктердің келуі туралы тәртібі және хабарландыру тәсілдері тасушымен құрылады. Тасушы келісім-шарт бойынша жүк алушымен хабарландырудың басқа тәртібін құру рұқсат етіледі. Хабарландыруға байланысы бар болатын құралдары қолданылады.
Хабарлаған үшін шығындарды төлеу тасымалдаушының және жүк алушының келісім-шартымен анықталады.
Жүк алушымен хабарландыруларды қабылдауды қамтамасыз етуі үшін арнайы жауапты хабарландырушы тұлғалар белгіленеді, олардың жөні және телефондарының нөмірлері, факстері, телекстері туралы жазбаша түрде тасымалдаушыға хабарланады.
Хабарландыруды тапсыру станцияларда жүктердің келуі туралы анықталған түрімен бір уақытта тіркеледі.
Жүктің келіп жетуі туралы хабарландыруда хабарландырудың датасы және тапсыру уақыты белгіленеді.
Егер тасушы жүктердің келіп жетуі туралы ескертпесе, онда жүк алушы вагондарды, контейнерлерді пайдалану төлем ақыдан және босатылады және жүктердің келіп жетуі туралы хабарландырудың алуына дейін олардың алымдарынан босатылады.
125. Кеден бақылауы астында тұрған жүктердің тағайындалған станциясына келіп жетуі туралы тасымалдаушы кеден органдарына тасымал құжаттарын тапсыру жолымен хабарлайды".

120. При завозе грузоотправителями на станцию отправления груза ранее предусмотренного срока его погрузки на местах общего пользования, груз в соответствии с настоящими Правилами может приниматься на хранение перевозчиком. В этом случае в накладной в строке "Погрузка назначена на число месяц" и в календарном штемпеле о времени приема к перевозке указывается дата фактической погрузки этого груза на местах общего пользования.
Сноска. Пункт 120 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
121. Грузы, при погрузке которых осуществляется подготовка вагонов, контейнеров с соблюдением условий, предусмотренных для опасных грузов, указаны в приложении 12.
Глава 5. Выдача грузов
Сноска. Глава 5 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
1. Уведомление прибытия груза на станции назначения
122. Грузополучатель регистрируется в автоматизированной базе данных перевозчика, в порядке установленном перевозчиком.
123. Перевозчик в соответствии с договором может предоставлять грузополучателю предварительную информацию о подходе в его адрес грузов. Способ уведомления устанавливается договором.
124. Перевозчик уведомляет грузополучателя о прибывших на станцию назначения в его адрес грузах не позднее 12 часов дневного времени суток, следующих за днем прибытия.
Порядок и способы уведомления о прибывших грузах на станцию назначения устанавливаются перевозчиком. По договору перевозчика с грузополучателем допускается установление иного порядка уведомления. Для уведомления используются имеющиеся средства связи.
Возмещение расходов за уведомление определяется договором перевозчика с грузополучателем.
Для обеспечения приема уведомлений грузополучателем определяются ответственные по приему уведомлений лица, фамилии и номера телефонов, факсов, телексов которых в письменной форме сообщаются перевозчику.
Передача уведомления одновременно регистрируется на станции в книге уведомлений о прибытии грузов по установленной форме.
В уведомлении о прибытии груза проставляется дата и время передачи уведомления.
Если перевозчик не уведомляет о прибытии грузов, то грузополучатель освобождается от платы за пользование вагонами, контейнерами и от сбора за хранение грузов до получения уведомления об их прибытии.
125. О прибытии на станцию назначения грузов, находящихся под таможенным контролем, перевозчик уведомляет таможенный орган путем передачи ему перевозочных документов".

126. Жүк алушы оның мекен жайына келген жүкті қабылдап және тасымалдаушыға тиесілі ақысын төлеуді қамтамасыз етеді.
Жүк алушы оның мекен жайына келіп түскен қауіпті жүктен бас тартуға рұқсат етілмейді.
127. Тасымалдаушының хабарлама жүйесінен тағайындалған арнайы электрондық тасымалдау құжатын (бұдан әрі - электрондық жөнелтпе құжат) қолданумен тағайындалған станцияға келіп жеткен рәсімделген жүк.
127-1. Тағайындалған станцияға келіп жету бойынша жүк, электрондық тасымал құжат қолданумен рәсімделген (бұдан әрі-электрондық жөнелтпе құжатта), автоматтандырылған станцияның тауарлық кассир жұмысы орнына тасымалдаушының ақпараттық жүйесінің тағайындауынан тасымалдау құжаттары туралы хабарлама электрондық хабарлама (хабарлама) беріледі.
Жүк тасушының өзінде меншікті автоматтандырылған жүйе немесе тасымалдаушының хабарлама жүйесіне қол жетірлі болған жағдайда жүктің оның мекен жайына келгені туралы хабарлама жүк жіберуші, жүк алушы және тасушының арасында қабылданған электрондық мағлұмат айырбастау технологиясымен және ақпараттық әрекеттестік үлгіқалпына сәйкес жүзеге асырылады.
&2. Қабылдама-тапсыру жолдарына вагондарды беру
128. Тағайындау станциясына келген вагондар қабылдама-тапсыру жолдарына, тасушы және жүк алушы арасында анықталған жүктелген вагондарды немесе жүкті жүкалушыға беру немесе уәкілді тұлғаға беріледі.
129. Вагондарды қабылдама-тапсыру жолдарына беруі туралы, тасушы беруге дейін 2 сағаттан кешіктірмей, Ережеде және олардың арасындағы келісім-шартқа сәйкес бекітілген тәсілмен және тәртібімен жүк алушыны ескертеді.
Тасымалдаушының жүкалушыға берілгендігі туралы хабарламаған жағдайда, берілген вагондар жүк алушының есебіне қосылады, және жүкалушының міндетіндегі олардың уақытында жатуы вагондарды іс-жүзінде беруі екі сағаттан соң кешіктірілмей есептеледі.
Хабарландыруда көрсетілген, жүк алушының міндетінде болған мезгілінен кешігуімен берілген вагондар, физикалық мезгілінде берімен есептеледі. Егер кешігуі екі сағаттан асса, онда тасушы алдағы беру туралы жүк алушыны жаңадан ескертеді.
130. Қабылдама-тапсыру операциялар вагондарды беру-жинау шартының шарттарымен қабылдама-тапсыру жолдарында жүргізіледі.
131. Вагондармен қабылдама-тапсыру операцияларында, соның ішінде тиелген контейнерлермен, қатысушы жақтар, техникалық және коммерциялық байқау жолымен вагондардың, контейнерлердің түзулігінде куәланады, сонымен қатар вагондық бетте белгіленген және темір жол жөнелтпе құжаттарында мәлімдеулердің сәйкестігі көрсетіледі.
Ашық жылжымалы құрамда жүктерді тасымалдауда бұзылудың (бүлінудің) көрінетін іздерінің және жүк жоғалтулары жоқ екендігіне көз жеткізу қажет.

126. Грузополучатель обеспечивает прием прибывшего в его адрес груза и оплату причитающихся перевозчику платежей.
Не допускается отказ грузополучателя от приема прибывших в его адрес опасных грузов.
127. По прибытии на станцию назначения груза, перевозка которого оформлена с использованием электронного перевозочного документа (далее - электронной накладной), на специальное автоматизированное рабочее место товарного кассира станции назначения из информационной системы перевозчика передается электронное сообщение (сообщения), содержащее информацию о перевозочных документах.
При наличии у грузополучателя собственной автоматизированной системы или доступа к информационной системе перевозчика уведомление о прибытии в его адрес груза осуществляется посредством электронного обмена данными в соответствии с принятыми между грузоотправителем, грузополучателем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия.
2. Подача вагонов на приемо-сдаточные пути
128. Прибывшие на станцию назначения вагоны подаются на приемо-сдаточные пути, определенные между перевозчиком и грузополучателем, для сдачи вагонов с грузом или выдачи груза грузополучателю или лицу им уполномоченному.
129. О подаче вагонов на приемо-сдаточные пути, перевозчик не позднее, чем за 2 часа до подачи, уведомляет грузополучателя в порядке и способом установленными в соответствии с настоящими Правилами и договором между ними.
В случае не уведомления перевозчиком грузополучателя о подаче, поданные вагоны засчитываются за грузополучателем, и время их нахождения на ответственности грузополучателя исчисляется по истечении двух часов после фактической подачи вагонов.
При подаче вагонов с опозданием срока, указанного в уведомлении, время их нахождения на ответственности грузополучателя исчисляется с момента фактической подачи. Если опоздание превышает два часа, то перевозчик вновь уведомляет грузополучателя о предстоящей подаче.
130. Приемо-сдаточные операции производятся на приемо-сдаточных путях определенных условиями договора на подачу-уборку вагонов.
131. При приемо-сдаточных операциях с вагонами, в том числе груженными контейнерами, участвующие стороны, путем технического и коммерческого осмотра удостоверяются в исправности вагонов, контейнеров, а также в соответствии сведений, указанных в вагонных листах и железнодорожных накладных.
При перевозке грузов в открытом подвижном составе необходимо убедиться в отсутствии видимых следов повреждения (порчи) и утраты груза.

Вагонда, контейнерде техникалық ақауларын анықтаған жағдайда тасымалдаушының өкілімен вагонның, контейнердің МК-106 пішінінің (43 қосымша) техникалық жағдайы туралы Актісін толтырады.
Вагонда, контейнерде коммерциялық ақауын тапқан жағдайда тасымалдаушының өкілімен МК -23 жалпы пішінінің актісі толтырылады.
132. Кеден бақылауы астында тұрған тағайындалған станцияға келіп жеткен жүктер, кеден органдардың және тасымалдаушының технологиялық әрекеттестігіне сәйкес қабылдау-тапсыру жолдарына беріледі.
Кеден органдарының жазбаша рұқсаты бойынша, қайсы қызмет аймағында орналастырылып тағайындалған станция, көрсетілген жүктермен вагондарды кіріс жолдықтарына әперуге рұқсат етіледі.
Кеден бақылауы астында тұрған жүк алушысына жүктерді беруді дайындау, келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) Тағайындалған станцияға кеден бақылауы астында тұрған жүктердің келіп жетуі туралы, жүк алушының уәкілдері қайсы қызмет аймағында орналастырылып көрсетілген станцияда белгілі тәртіппен жүк алушыны және кеден органдарын мәлімдейді.;
2) Кеден органдардың құрылымды бөлімшелері бар станцияларда, лауазымды тұлғаларға, жүк алушының уәкілдерімен, жолдама құжаттармен бірге уақытың және датасын көрсетіп арнайы кітапта беруі фактісімен тасымалдау құжаттарының жинағын береді. Көрсетілген станциялар бойынша жүк алушыға тасымалдау құжаттарын беру кеден органының лауазымды тұлғасына ұсынуға дейін рұқсат етілмейді.
Кеден органдарының лауазымды тұлғалары ұсынылған құжаттарды тексереді, орныққан тәртіп бойынша кеден рәсімдерін дайындайды және тасымал құжаттарын жүк тасымалдаушының уәкілдеріне уақытың және датасын көрсетіп арнайы кітапта беруі фактісімен қайтарады.
Кеден органдардың құрылымды бөлімшелері жоқ аймағындағы станцияларда, жүк тасымалдаушының уәкілдері, бар байланыс құралдарын қолданып қызмет аумағындағы тағайындалып орналасқан станцияға келесі ақпарат ұсынумен кеден органдарына хабарлайды:
жіберуші және жөнелтім елі;
алушы және оның мекенжайы;
жүк атауы;
орындардың саны, брутто/нетто салмағы;
көлік құралының нөмірі;
тасымал құжат нөмірі (теміржолдық жөнелтпе құжат);
жүк келіп жетуі және транспорттық құралдардың датасы.
Осыдан кейін кедендік рәсімдеуді жүргізу үшін жүк тасымалдаушының уәкілімен құжаттардың тізімі көрсетілген, құжаттың қабылдау уақыты және датасы, олардың нөмірі белгіленген құжаттары, сондай-ақ тауарлық кеңсеге тасымал құжаттарын тапсыру уақыты туралы тасымалдау құжаттары жүк алушыға қолхат арқылы беріледі.
Осыған орай тасымалдаушының уәкілдері бар байланысы болатын құралдарын қолданып, кеден органдарына келіп жеткен жүктерге жүкқабылдаушыға құжаттарды беру туралы хабарлайды.
Кедендік рәсімдеуден кейін жүкқабылдаушы тасымалдау құжатын қайтарғаннан кейін тауарлық кеңсенің жұмыскері халықаралық темір жол жүк қатынастарының жөнелтпе құжатындағы барлық беттеріндегі бағанына жеке нөмірленген куәландыру мөрімен сәйкес қойылған, кеден органдары жұмыскерінің қол қоюмен "Шығару рұқсат етілген" кеден органдарының мөртаңбасын тексереді.
Жүктердің уақытша сақтау қоймаларынан беруі немесе жүк алушымен кірем жолдарға вагондарды беруінен кейін олармен бұйрық етуі, кедендік рәсімдеу аяқтауына дейін рұқсат етілмейді.
&3. Жүкті беру

В случае обнаружения технических неисправностей у вагона, контейнера представителем перевозчика составляется Акт о техническом состоянии вагона, контейнера формы ГУ-106 (приложение 43).
В случае обнаружения коммерческой неисправности у вагона, контейнера представителем перевозчика составляется акт общей формы ГУ-23 (приложение 42).
132. Прибывшие на станцию назначения грузы, находящиеся под таможенным контролем, подаются на приемо-сдаточные пути в соответствии с технологией взаимодействия перевозчика и таможенных органов.
По письменному разрешению таможенного органа, в регионе деятельности которого расположена станция назначения, допускается подавать вагоны с указанными грузами на подъездные пути.
Оформление выдачи грузополучателю грузов, находящихся под таможенным контролем, производится в следующем порядке:
1) о прибытии грузов, находящихся под таможенным контролем, на станцию назначения, представители перевозчика в установленном порядке уведомляют грузополучателя и таможенный орган, в регионе деятельности которого расположена указанная станция;
2) на станциях, на которых имеются структурные подразделения таможенных органов, должностным лицам, представителями перевозчика передаются комплект перевозочных документов вместе с сопроводительными документами с регистрацией факта их передачи в специальной книге с указанием даты и времени. Выдача грузополучателю перевозочных документов на указанных станциях до их представления должностному лицу таможенного органа не допускается.
Должностные лица таможенных органов проверяют представленные документы, производят таможенное оформление в установленном порядке и возвращают перевозочные документы представителям перевозчика с регистрацией факта передачи в специальной книге с указанием даты и времени.
На станциях, на территории которых отсутствуют структурные подразделения таможенных органов, представители перевозчика, используя имеющиеся средства связи, уведомляют о прибытии груза таможенный орган, в регионе деятельности которого расположена станция назначения, с представлением следующей информации:
отправитель и страна отправления;
получатель и его адрес;
наименование груза;
количество мест, вес брутто/нетто;
номер транспортного средства;
номер перевозочного документа (железнодорожная накладная);
дата прибытия груза и транспортных средств.
После этого для проведения таможенного оформления перевозочные документы выдаются представителем перевозчика грузополучателю под расписку, в которой указывается перечень документов, их номера, дата и время получения документов, а также срок возвращения перевозочных документов в товарную контору.
При этом представители перевозчика, используя имеющиеся средства связи, информируют таможенный орган о передаче документов на прибывшие грузы грузополучателю.
При возврате грузополучателем в товарную контору перевозочных документов после таможенного оформления работник товарной конторы проверяет наличие штампа таможенного органа "Выпуск разрешен" с подписью сотрудника таможенного органа, заверенной личной номерной печатью в соответствующей графе на всех листах накладной международного грузового железнодорожного сообщения.
Выдача грузов со складов временного хранения или распоряжение ими грузополучателем после подачи вагонов на подъездной путь, до завершения таможенного оформления не допускается.
3. Выдача груза

133. Жүк тағайындалған станцияда жүкқабылдаушыға немесе олармен жүк тасымалдағаны үшін және басқада тасымалдаушыға тиесілі төлемдерді енгізу оның уәкілетті тұлғасына беріледі.
Жүк берілгендігінің растау жүк алушының немесе олмен, берілген темір жол жөнелтпесінің данасымен және жүкті алуға сенімхаттың датасы және нөмірі белгіленген жол ақпартізіміндегі тұлғаның қол қоюі болып табылады.
Тасымалдаушының уәкілінің қатысуынсыз жүкқабылдаушының қаражатымен жалпы қолданымдағы орындарда және кірме жолдарда жүктерді түсіруді жүзеге асырудың растауы жүктердің физикалық берілуі жүкқабылдаушының қабылдап тапсырушының жаднамасындағы немесе "Вагонды қабылдадым" деген бағандағы беру және жинау ақпартізімінде қол қоюі болып табылады.
Халықаралық қатынаста жүк тасуды жүзеге асыруда жүктерді бері туралы белгі Халықаралық жүк қатынас келісімге (бұдан әрі- ХЖҚК) немесе жүк тасымалдау жүзеге асырылатын халықаралық келісімге сәйкес жатады.
134. Тасымалдаушымен тағайындалған станцияда соңғы есептесуді аяқтағаннан кейінгі электрондық жүк парағын қолданып жүкті тасымалдауда осы ережеге сәйкес жүкті беруді ресімдеудің уақыты тағайындалған станцияның күнтізбе мөртаңбасымен және тауар кассирінің қолымен мөрленген тасымалдағаны үшін жүкқабылдаушыға электронды жүкпарақтың көшірмесі беріледі. Жүкпарақ жүкқабылдаушыға электрондық жол ақпартізімнің қағаз көшірмесінде қол қойдырылып беріледі.
Өзіне меншікті автоматтандырылған жүкқабылдаушының жүйесі немесе тасушының ақпараттық жүйесіне рұқсатты бар болса, оның мекен жайына келген жүкке жүк парағын беру жүк жіберуші мен жүкқабылдаушының арасында және хабарланған стандарттық өзара әрекеттестік және тасымалдаушысының технологиясына сәйкес тап осы электрондық мағлұмат айырбас арқылы, оның мекенжайына жүк жүзеге асады.
135. Электрондық жолдама құжаттар электрондық немесе қағаз түрінде бұйыммен жіберіледі. Егерде адресатқа қағаз түріндегі құжаттарды электрондық жолдама құжатымен жіберсе олар жүк тасымалдаушының уәкілімен тағайындалған станцияда электрондық құжаттың қағаз түрінде басылып және станцияның күнтізбелік мөрімен мөрленеді.
136. Жүкті алу кезінде жүк алушы немесе онымен өкілеттіленген тұлға тасымалдаушыға жүкті алуға құқылы туралы сенім хатты осы ұйымның басқарушының қоюыменен немесе осыған басқа да құрылтай құжаттарында уәкілетті тұлғаға ұйымның мөрінің бедерлемесімен беріледі.
Сенім хат нақты жүк парағымен жүкті бір рет алуға беріледі.
Бұл жағдайда тасымалдау несиелендеттіреуден кейін ол жол жүк парағына салынады. Ұзақ мерзіміне берілген сенім хат тағайындалған станцияда тасымалдаушының уәкілінде сақталады.
Сенім хатта тұлғаның паспортының немесе жеке куәлігінің жайы белгіленіп, сенім хат берілгенде, ол уәкіл етілген іске асыру (құжаттардың несиелендеттіреуі, тасымалдағаны үшін есеп-қисапты жүзеге асыру, қабылдап-тапсырушының жаднамасында қол қою, вагондардың берілу-жинау ақпартізімдері, коммерциялық акт немесе тағы басқалар), сонымен қатар вагонның (контейнердің) нөмірі және жол парағының нөмірі, егерде сенім хат нақты жол парағымен жүк алуға берілсе.

133. Груз выдается на станции назначения грузополучателю или лицу, им уполномоченному после внесения ими платы за перевозку груза и иных причитающихся перевозчику платежей.
Подтверждением выдачи груза является подпись грузополучателя или лица, им уполномоченного в дорожной ведомости с указанием в ней номера и даты доверенности на получение груза, и выдача ему оригинала железнодорожной накладной.
При осуществлении выгрузки грузов на местах общего пользования и подъездных путях  средствами грузополучателя без участия представителя перевозчика, подтверждением фактической выдачи груза является роспись грузополучателя в памятке приемосдатчика или ведомости подачи и уборки вагона в графе "Вагон принял".
При перевозке груза в международном сообщении отметки о выдаче груза вносятся согласно Соглашению о международном грузовом сообщении (СМГС) или международному соглашению, в соответствии с которым производится перевозка груза.
134. При перевозке грузов с использованием электронной накладной после осуществления на станции назначения окончательных расчетов с перевозчиком за перевозку грузополучателю выдается бумажная копия электронной накладной, заверенная подписью товарного кассира и календарным штемпелем станции назначения о времени оформления выдачи груза в соответствии с настоящими Правилами. Накладная выдается грузополучателю под роспись в бумажной копии электронной дорожной ведомости. При наличии у грузополучателя собственной автоматизированной системы или доступа к информационной системе перевозчика,  выдача накладной на прибывший в его адрес груз осуществляется посредством электронного обмена данными, в соответствии с принятыми между грузоотправителем, грузополучателем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия.
135. Электронные сопроводительные документы передаются по принадлежности в электронном или бумажном виде. В случае передачи адресату электронных сопроводительных документов в бумажном виде они распечатываются представителем перевозчика на станции назначения в виде бумажной копии электронного документа и заверяются календарным штемпелем станции.
136. При получении груза грузополучатель или лицо им уполномоченное представляет перевозчику доверенность на право получения груза.
При получении груза грузополучатель представляет перевозчику доверенность на право получения груза.
Доверенность от имени юридического лица выдается за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами, с оттиском печати этой организации.
Доверенность выдается на разовое получение груза по конкретной накладной. В этом случае после раскредитования перевозочных документов она прикладывается к дорожной ведомости. Доверенность, выданная на длительный срок, хранится у представителя перевозчика на станции назначения.
В доверенности указываются данные паспорта или удостоверения личности лица, которому выдана доверенность, действия, которые оно уполномочено совершить (раскредитование документов, осуществление расчетов за перевозку, подписание памятки приемосдатчика, ведомости подачи-уборки вагонов, коммерческого акта или другие), а также номер вагона (контейнера) и номер накладной, если доверенность выдается на получение груза по конкретной накладной.
Доверенное лицо, получающее груз, предъявляет паспорт или удостоверение личности представителю перевозчика на станции.

137. Жеке тұлғаларға мекендеген жүктер жүк қабылдаушыға тек қана жеке басын куәлендіретін құжаттың жайын (сериясы, нөмірі, кіммен беріледі, берілу датасы) және жүктің алған уақытын көрсетіп қол қойып беріледі.
138. Түзелген тиек-тесігі бекітілген жүк жіберушінің құралдарының артында вагондарда, контейнерлерде, келген жүктерді беру, сондай-ақ тиек-тесігі бекітілмеген құралдарының, қашан бұл тасымалдау зақым (бұзылу) және жетпеу белгісі, жоғалту іздерінсіз, Ережемен ұрықсат етіліп, тасымалдаушымен қабылдау-тапсыру жолдарындағы орындардың санын және массасының қалпын тексермей жүргізіледі.
139. Тағайындалған станцияға кеден органдарымен немесе жүк жіберушімен тиек-тесігі бекітілген түзілген вагондарда, контейнерлерде импорттық тауарларын беру Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген орындардың санын қоспағанда және тасымалдаушының уәкілінсіз оның массасын, қалпын тексеруде жүргізіледі.
140. Шекара қызметінің станциясымен шекара, санитарлық, уақытша тыйыммен және басқада қадағалау түрімен жүргізіліп пломбалап қойылған сәйкес, вагонды (контейнерлерді) ашудағы зақым келтірілген актілерімен саны және қалпы тексеруінсіз жүргізіледі.
141. Жүк қабылдаушының өтінішімен тасымалдаушы олардың арасында бекітілген шарт бойынша сол оқиғаларда Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілмеген болса, оның массасын, жүктің қалпын, орындардың санын тексеруге қатысады.
Келіп жеткен жүктің қалпын оның массасын, қалпын, орындардың санын тексеру және беру нәтижелері осы Ережемен көрсетілген тәртіппен рәсімделеді.
142. Тасымалдаушының қатысуынсыз жүк беруі туралы станция, жүк қабылдаушының талабы бойынша "Жүк берілуі туралы белгі" жөнелтпе құжатының бағанында келесі мазмұнды таңбаны жасайды:
Вагондарда, контейнерлерде жүк жіберушімен, кеден органдарымен немесе басқада бұған өкілетті органдармен пломбалап қойылып келген жүктеріне: "Осы жөнелтпе құжатымен жүк түзу вагонмен, контейнермен келіп жетті (керек еместі - сызып тастау) N_____ жіберушінің ЗПУ түзулермен, кеден органы немесе басқа да, өкілетті етілген органның және "____"__________ г. тексерусіз берілген".
Тиек-тесігі бекітілусіз, сондай-ақ ашық жылжымалы құрамда тасымалданатын жүктерге:
"Жүк осы жүкқұжат бойынша түзу вагонда жетті N___ жоғалту белгілерсіз және "___"________ г. тексерусіз берілген".

137. Грузы, адресованные физическим лицам, выдаются грузополучателю только при предъявлении документа, удостоверяющий личность, под роспись в дорожной ведомости с указанием даты получения груза и данных документа, удостоверяющий личность (серия, номер, кем выдано, дата выдачи).
138. Выдача грузов, прибывших в исправных вагонах, контейнерах за исправными запорно-пломбировочными устройствами (ЗПУ) грузоотправителя, а так же без запорно-пломбировочных устройств, когда такая перевозка допускается настоящими Правилами, без следов утраты, повреждения (порчи) и признаков недостачи, производится перевозчиком без проверки состояния, массы и количества места на приемо-сдаточных путях.
139. Выдача импортных грузов, прибывших на станцию назначения в исправных вагонах, контейнерах, опломбированных запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителей либо таможенных органов, производится без участия представителя перевозчика в проверке его состояния, масса и количество мест за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
140. Выдача груза из прибывшего на станцию назначения вагона, контейнера, опломбированного пограничной станцией в связи с проведенными пограничным, санитарным, карантинным и другими видами контроля, подтвержденными актами вскрытия вагона (контейнера), производится без проверки количества и состояния груза.
141. По просьбе грузополучателя перевозчик в соответствии с заключенным между ними договором принимает участие в проверке состояния груза, его массы, количества мест и в тех случаях, когда такая проверка не предусмотрена законодательством Республики Казахстан.
Результаты выдачи и проверки состояния прибывшего груза, его массы и количества мест оформляются в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
142. О выдаче груза без участия перевозчика станция, по требованию грузополучателя в графе "Отметки о выдаче груза" накладной делает отметку следующего содержания:
Для грузов, прибывших в вагонах, контейнерах, опломбированных грузоотправителем, таможенным органом или иным уполномоченным на это органом: "Груз по настоящей накладной прибыл в исправном вагоне, контейнере (ненужное зачеркнуть) N _____ за исправными ЗПУ отправителя, таможенного органа или иного, уполномоченного органа и выдан "____" __________ г. без проверки".
Для грузов, перевозка которых допускается без запорно-пломбировочных устройств, а также в открытом подвижном составе:
"Груз по настоящей накладной прибыл в исправном вагоне N ___ без признаков утраты и выдан "___" ________ г. без проверки".

143. Беруді және жүк тексеруін тасушы осы Ережемен көзделген жағдайда жүргізеді.
Жүк беруді және тексеруде тасымалдаушы берудің қорытындысында байланысты коммерциялық актіні жүргізеді. Көрсетілген жағдайлардың барысы туралы қабылдап тапсырушының жаднамасында немесе вагондарды беруді - жинау ақпартізімдегі "Ескерту" бағанында тасымалдаушының қатысуымен беру және жалпы пішінді актінің нөмірін көрсетумен қаулыдан жалпы түр акті нөмір нием және берудің тасушы қатысуымен белгі істеледі.
144. Жүктің жетпеуі, құртылуы немесе бұзылуында, оның берілуі алдында коммерциялық акті жасалған болса (оның ішінде жолшыбай еруде), тағайындалған станцияға тасымалдаушының уәкілі жүк қабылдаушыға жүк қабылдаушының табыс еткен құжаттарының (есеп шот фактурасы және тағы басқа) жүктің бұзылуы немесе құртылуын физикалық жетіспеушілігінің көлемін анықтағаннан кейін беріледі.
Көрсетілген құжаттары тапсырылған жағдайда жүк жүк алушыға экспертизалық актіні сәйкес жағдайларда құру немесе жүктің бар болып шығуының нақты тізімдемесімен беріледі.
145. Тасымалдаушымен жалпы қолдану орындарда және кірме жолдарда жүктерді беру кезінде, жүктің бергені туралы растау жүк парақтың екінші жағындағы "Жүк беру туралы белгілеу" бағанында станцияның мөртабанымен расталған және тағайындалған станцияның мөртабанымен расталған және тағайындалған станцияның тасымалдаушы уәкілімен енгізу болып табылады.
146. Жалпы қолданымдағы орындарға тасымалдаушымен вагондық таразыда жүктің массасын тексеру туралы талапта түсіру, жүкқабылдаушы түсірудің алдында хабарлайды.
Кірме жолдарда вагондарды түсіру кезінде жүк алушының вагондық таразының үстіндегі жүктің массасын өлшеу талабы онымен вагондарды қабылдау уақытында шартта белгіленген тәртіппен ұсынылады.
Жүктің массасын тағайындалған пунктерде жіберу пунктерде өлшенген дәл осындай таразымен тексеріледі. Егер де жүк алушымен және тасымалдаушыда вагондық таразы болмаған жағдайда, басқы және үйменен тасымалданатын жүктер, вагондардың түзулігінде, олардың салмақтарын тексермей беріледі.
147. Вагонның, контейнердің мәжбүрлі келуде босқа тұруы жүктерді беруге қатысуға тасымалдаушы уәкілінің келуі, Қазақстан Республикасының заңнамасында ескерілген жүкқабылдаушының қолдануында вагонның немесе контейнердің жалпы уақытында болуы енгізілмейді.
Тап осы жағдай жалпы түр актісімен ондағы вагондардың, контейнерлердің босқа тұру уақыты тасымалдаушыны оның келуі кезеңіне дейін тасымалдаушы уәкілінің болуының қажеттігімен расталады. Жалпы түр актісі жүк алушылар және тасымалдаушылардың уәкіл етілген өкілдерімен қол қойылады.

143. Выдачу и проверку  груза перевозчик производит в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.
При выдаче и проверке груза, перевозчик  в зависимости от результатов выдачи  составляет коммерческий акт. О наличии указанных обстоятельств делается отметка в памятке приемосдатчика или в ведомости на подачу-уборку вагонов в графе "Примечание" с указанием номера акта общей формы и выдачи с участием перевозчика.
144. При недостаче, порче или повреждении груза, когда об этом до выдачи его был составлен коммерческий акт (в том числе в пути следования), представитель перевозчика на станции назначения выдает груз грузополучателю только после определения размера фактической недостачи, порчи или повреждения груза согласно предъявленным грузополучателем документам (счетам-фактурам и так далее). При непредставлении указанных документов груз выдается грузополучателю только после составления коммерческого акта, с подробной описью, оказавшегося в наличии груза или после составления в соответствующих случаях акта экспертизы.
145. При осуществлении перевозчиком выдачи грузов на местах общего пользования и подъездных путях  подтверждением выдачи груза считается отметка на оборотной стороне накладной в графе "Отметки о выдаче груза", внесенная представителем перевозчика на станции назначения и заверенная штемпелем станции.
146. При выгрузке на местах общего пользования требование о проверке массы грузов перевозчиком на вагонных весах, грузополучатель заявляет до начала выгрузки.
При выгрузке вагонов на подъездных путях требование о проверке массы груза на вагонных весах грузополучателя предъявляется им в момент приема вагонов в установленном договором порядке.
Проверка массы грузов в пунктах назначения производится на весах того же типа, на каких груз был взвешен в пункте отправления. В случае отсутствия у грузополучателя и перевозчика вагонных весов, грузы перевозимые навалом и насыпью, при исправности вагонов, выдаются без проверки их веса.
147. Период времени вынужденного простоя вагона, контейнера в ожидании прибытия представителя перевозчика для участия в выдаче груза в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в общее время нахождения вагона или контейнера в пользовании грузополучателя, не включается.
Данное обстоятельство подтверждается актом общей формы с указанием в нем времени простоя вагона, контейнера с момента уведомления перевозчика о необходимости присутствия представителя перевозчика до момента его прибытия. Акт общей формы подписывается уполномоченными представителями грузополучателя и перевозчика.

148. Тасымалдаушы жүктің мөлшерін және жай-күйін осы Ережеге сәйкес тексеруді мынадай тәртіппен жүргізеді:
1) массасы өлшеумен белгіленген ақтарылып, үйіліп тасымалданатын жүктердің массасы, әдетте, жөнелтуге жіберерде анықталған таразы түрлерінде тексеріліп беріледі. Бұл ретте вагон ыдысының массасы вагондағы трафаретке сәйкес қабылданады. Жүк алушыда вагон таразы болғанда вагонның ыдысын өлшеуді жүргізуге рұқсат етіледі. Масса жөнелтуде өлшеу бойынша, есептеу жолымен анықталған жүктер жүктің массасы жөнелткендегі тәсіл бойынша тексеріліп және анықталып беріледі;
2) жөнелткенде массасы стандарт бойынша трафарет бойынша анықталған ыдыстағы, дара жүктер жөнелтілімдегі орындарының саны мен массасы немесе жүк бірліктерінің саны зақымданған жерлерде ғана тексеріліп беріледі;
3) ақтарылып, соның ішінде торкөздерде тасымалданатын картоп, капуста және басқа да көкөністер, бақша дақылдары жүк жөнелтушіге олардың массасы тексеріліп беріледі. Массасы жөнелткенде трафарет бойынша немесе стандарт бойынша анықталған, орамада, соның ішінде ашық жәшіктерде тасымалданатын тез бүлінетін жүктерді беру жүк орнының саны мен массасы немесе зақымданған жерлерде ғана жүк бірліктерінің саны тексеріліп жүзеге асырылады;
4) кеспе ағаштар мен ағаш материалдарының саны тасымалдау құжаттарына сәйкес 100-ден аспаса, вагондағы орынның саны тексеріліп және қалған жағдайларда өлшеу арқылы беріледі.
Ағаш материалдарын, кеспе материалдарды, ағаштарды тасымалдағанда жүктің мөлшерін тексеру бекітпесі бұзылған штабельдерде ғана өлшеу арқылы жүргізіледі.
Егер осы параграфта көрсетілген жүктердің массасы жөнелткенде өлшеу арқылы анықталған болса, жүк тасымалдаушы тағайындалу станциясында жүктің массасын тексеруді сол тәсілмен жүргізеді.
Вагонда орман жүктері мен ағаштар биіктігінің отыруының және тығыздалудың салдарынан төмендеуі, егер ол штабель биіктігінің әр метріне 3 см-ден аспаса қалыпты болып саналады.
Жүктерді пакеттерде, соның ішінде кеспе және орман материалдарын тасымалдағанда тасымал ақаулы болғанда, оларды беру ақаулы пакеттердегі ғана пакеттердің саны және жай-күйі тексеріліп жүргізіледі.
Орамасыз изотермиялық жылжымалы құрамда тасымалданатын ет және ет өнімдері жүк массасы (тауар таразысында өлшеу жолымен), және жүк қағазында олардың саны көрсетілген жағдайларда орындардың саны тексеріліп беріледі.
Құйылып тасымалданатын жүктердің массасын тасымалдаушы жүк алушымен бірге осындай жүктің массасы жөнелтілгенде анықталған тәсілмен анықтайды. Келіп жеткен қауіпті жүктің жай-күйін, массасын және орындардың санын тексеруді жүк алушы тасымалдаушының станциядағы өкілінің қатысуымен, қауіпті жүктерді тасымалдау шағын жөнелтпелермен жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, тікелей жүк алушының қоймасында жүргізіледі.
Қауіпті жүктерді беру кірме жолдарда жүзеге асырылады.

148. Проверка перевозчиком количества и состояния груза в соответствии с настоящими Правилами, производится в следующем порядке:
1) грузы, перевозимые навалом, насыпью, масса которых была определена взвешиванием, выдаются с проверкой массы, как правило, на весах того же типа, на каких она была определена при отправлении. При этом масса тары вагона принимается согласно трафарету на вагоне. При наличии вагонных весов у грузополучателя разрешается производить взвешивание тары вагона. Грузы, масса которых при отправлении была определена по обмеру, расчетным путем, выдаются с проверкой и определением массы груза тем же способом, что и при отправлении;
2) тарные, штучные грузы, масса которых при отправлении была определена по стандарту и по трафарету, выдаются с проверкой количества мест в отправке и массы или количества единиц груза только в поврежденных местах;
3) картофель, капуста и другие овощи, бахчевые культуры, перевозимые навалом, в том числе в сетках, выдаются грузополучателю с проверкой их массы. Выдача скоропортящихся грузов, перевозимых в упаковке, в том числе в ящиках открытого типа, масса которых определена при отправлении по трафарету или по стандарту, осуществляется с проверкой количества мест груза и массы или количества единиц груза только в поврежденных местах;
4) пиломатериалы и лесоматериалы выдаются с проверкой числа мест в вагоне, когда их количество согласно перевозочным документам не превышает 100, и посредством обмера - в остальных случаях.
При перевозке лесоматериалов, пиломатериалов, дров в штабелях проверка количества груза производится посредством обмера только в штабелях с нарушенным креплением.
Если масса указанных в настоящем пункте грузов при отправлении была определена взвешиванием, проверка массы груза перевозчиком на станции назначения производится тем же способом. Понижение в вагоне высоты лесных грузов и дров вследствие осадки и уплотнения их при перевозке считается в норме, если оно не превышает 3 см на каждый метр высоты штабеля.
При перевозке грузов в пакетах, в том числе пило- и лесоматериалов, их выдача при неисправной перевозке производится с проверкой количества пакетов и состояния груза только в неисправных пакетах.
Мясо и мясопродукты, перевозимые без упаковки в изотермическом подвижном составе, выдаются с проверкой массы груза (путем взвешивания на товарных весах) и количества мест в случаях, когда в накладной указано их число.
Масса грузов, перевозимых наливом, проверяется перевозчиком совместно с грузополучателем тем же способом, каким была определена масса такого груза при отправлении. Проверка состояния, массы и количества мест прибывшего опасного груза производится грузополучателем в присутствии представителя перевозчика на станции непосредственно на складе грузополучателя, за исключением случаев, когда перевозка опасных грузов осуществляется мелкими отправками.
Выдача опасных грузов производится на подъездных путях.

149. Жүктің массасы, егер жөнелту станциясында жүктің белгіленген массасы арасындағы айырмашылық тағайындалу станциясында тексеруде белгіленген массамен салыстырғанда:
массасы кем шыққанда - осындай жүктің нетто массасын (массаны өлшеу қателіктері) анықтау алшақтықтары мәндерінен, сондай-ақ оның массасының табиғи азаю нормасынан;
массасы артық шыққанда - осындай жүктің нетто массасын (массаны өлшеу қателіктері) анықтау алшақтықтары мәндерінен аспаса дұрыс болып саналады.
Жүк массасының табиғи азаю нормалары:
ыдыста және орамада тасымалданатын жүктер бойынша брутто массасынан;
ыдыссыз және орамасыз тасымалданатын жүктер бойынша нетто массасынан есептеледі.
Вагон таразысында жүкті өлшеу дәлдігінің нормасы және жүк массасының табиғи азаю нормалары 21 қосымшада көрсетілген.
150. Жүктерді аралас қатынаста тасымалдаған кезде массаның табиғи кему нормалары тасымалдауға қатысатын әрбір көлік түріне тікелей құжат бойынша көліктің осы түріндегі тасымалдаудың түгел қашықтығына бір еселік мөлшерде қолданылады.
151. Тасымалдаушы жүкті осы Ережеге сәйкес беретін жағдайларда, ол жүк қағазының "Жүктің берілуі туралы белгілер" бағанында мына мазмұндағы белгі соғады:
Коммерциялық акт жасау үшін жағдайлар болмағанда тасымалдаушы "Жүк тасымалдау құжаттарына сәйкес берілді. Дұрыс, талап жоқ." деген белгі соғады.
Жүкті жол-жөнекей коммерциялық актінің деректеріне сәйкес берген жағдайда тасымалдаушы "Жүк__________ ст. _____ N ____ коммерциялық актіге сәйкес дұрыс берілді" деген белгі соғады;
Аталған жүк массасының табиғи азаю нормасынан, нетто массасы өлшемінің қателігі мәнінен аспайтын жүк массасының кем шығуы анықталғанда, сондай-ақ нетто массасы өлшемінің қателігі мәнінен аспайтын жүк массасының артық шығуы анықталғанда: "__" ________ж. жүктің массасын тексергенде________ кг болды (цифрмен және жазбаша)";
Жүктің массасын және орындардың санын тексерудің нәтижелерін ресімдегенде коммерциялық актімен жүк қағазының "Тасымалдаушының белгілері" бағанында мынадай белгі соғылады:"_____________туралы (не туралы) "__" __________ж. N __________коммерциялық акт жасалды".
Жүкті беру туралы белгі тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы жол мөрқалыбымен расталған тасымалдаушының қолымен куәландырылады.
Жүк алушы тағайындалу станциясында тасымалдаушыға осы тармақта көрсетілген белгілерді енгізу үшін жүк қағазын түсіру күні немесе түсіру күнінен кейінгі тәуліктен кешіктірмей береді.
Жүк массасының артық болуы анықталғанда және жүк құжаттарға сәйкес берілгенде осы тармақта көзделген "Дұрыс. Талапсыз" деген белгілерді тасымалдаушы жүк алушының талабына тәуелсіз қояды.

149. Масса груза считается правильной, если разница между массой груза, определенной на станции отправления, по сравнению с массой, определенной при проверке на станции назначения не превышает:
при недостаче массы - значений предельных расхождений определения массы (погрешность измерений массы) нетто такого груза, а также норму естественной убыли его массы;
при излишке массы - значений предельных расхождений определения массы (погрешность измерений массы) нетто такого груза.
Нормы естественной убыли массы грузов исчисляются:
от массы брутто груза по грузам, перевозимым в таре и упаковке;
от массы нетто груза - по грузам, перевозимым без тары и упаковки.
Норма точности взвешивания грузов на вагонных весах и нормы естественной убыли массы грузов указаны в приложении 21.
150. При перевозках грузов в прямом смешанном сообщении нормы естественной убыли массы, для каждого вида транспорта, участвующего в перевозке, применяются в одинарном размере за все расстояние перевозки на данном виде транспорта.
151. В тех случаях, когда перевозчик согласно настоящих Правил выдает груз с проверкой, он делает в графе "Отметки о выдаче груза" накладной отметку следующего содержания:
В случае отсутствия обстоятельств для составления коммерческого акта перевозчик делает отметку "Груз выдан согласно перевозочным документам. Верно, без претензий.".
В случае выдачи груза, соответствующего данным попутного коммерческого акта, перевозчик делает отметку "Груз согласно коммерческому акту N___ от _____ ст. __________ выдан верно";
При обнаружении недостачи массы груза, не превышающей нормы естественной убыли массы данного груза, значений погрешности измерений массы нетто, а также при обнаружении излишка массы груза, не превышающего значений погрешности измерений массы нетто: "При проверке массы груза "__" ________ г. оказалось ________ кг (цифрами и прописью)";
При оформлении результатов проверки массы и количества мест груза коммерческим актом в графе "Отметки перевозчика" накладной делается следующая отметка: "Составлен коммерческий акт N________ от "__" ________ г. о _____________(о чем)".
Отметки о выдаче груза удостоверяются подписью перевозчика, заверенной строчным штемпелем перевозчика на станции назначения.
Грузополучатель предъявляет перевозчику на станции назначения накладную для внесения в нее указанных в настоящем пункте отметок в день выгрузки или не позднее следующих за днем выгрузки суток.
При обнаружении излишка массы груза и выдаче грузов согласно документам "Верно. Без претензий" отметки, предусмотренные настоящим пунктом, проставляются перевозчиком, независимо от требования грузополучателя.

152. Тасымалдаушы жүкті тексеріп берген жағдайларда, вагонды, контейнерді ашу жүк алушының қатысуымен жүргізіледі. Жүк алушы вагондарды, контейнерлерді тасымалдаушының станциядағы өкілінің қатысуынсыз ашқанда, жүктің сақталмағаны үшін жауапкершілік жүк алушыға жүктеледі.
153. Ыдыстағы және дара жүктерді бір жүк жөнелтуші/жүк алушы пайдаланатын кірме жолдарда түсіргенде, жүкті беру тасымалдаушының қатысуымен жүргізілетін жағдайларда, жүк алушы түсірілген жүкті, қажетінде қайталап тексеру мүмкіндігі сақталуы қамтамасыз етілуі үшін жүкті бұрын түсірілгеннен бөлек жинайды.
154. Тасымалдаушы алынбалы жабдықпен, соның ішінде көкөніс, астық қалқандарымен, сондай-ақ қымтағыш және төсем материалдарымен тасымалданатын жүктерді бергенде, аталған жабдықтың масса мен материалдарының массасы вагон ыдысының массасына енгізілмейді.
Қымтағыш материалдардың, көкөніс қалқандарының және басқа да алынбалы жабдықтың массасы жүк қағазында көрсетілген деректерге сәйкес қабылданады.
155. Жүкті тағайындалу станциясының жалпы пайдаланымдағы орындарында түсіру барысында тасымалдаушы тиеген және пломбылаған вагонда немесе тасымалдаушы тиеген ашық жылжымалы құрамда жүктің артық шығуы анықталғанда тасымалдаушының станциядағы өкілі ол жайында тиеу станциясына хабарлайды. Бұл ретте ыдыстағы дара жүктердің артық орны тағайындалу станциясында олардың тиесілігі анықталғанға дейін қалады. Ақтарылып, үйіліп тасымалданған жүк, сондай-ақ бүліну қатері төніп тұрған тез бүлінетін жүк массасының артығы жүк алушыға сақтау қолхатымен жүктің жүк қағазында көрсетілген негізгі мөлшерімен бірге беріледі.
Жүк алушыға жүкті жалпы пайдаланымдағы орындарында және клиенттің кірме жолдарында түсіргенде артық жүк те осы тәріздес сақтау қолхатына беріледі. Жүк алушының сақтау қолхатында алынған артық жүкті пайдаланбау және оларды тасымалдаушының бірінші талабы бойынша қайтару міндеттемесі белгіленеді.
Тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілі тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкілінен жүктің артық шығуы туралы жеделхатты алғаннан кейін ол жайында жүк жөнелтушіге хабарлайды, ол төрт тәулік ішінде, тез бүлінетін жүктер бойынша екі тәулік ішінде тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкіліне артық түсірілген немесе берілген жүкті қалай жұмсау керектігін хабарлайды. Аталған мерзімде тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілінен ақпарат алынбағанда жалпы пайдаланымдағы орындарында түсірілген жүктер белгіленген тәртіппен сатылуға жатады. Сақтау қолхатына берілген жүктер тасымалдаушы жүк алушыға сақтау қолхатын қайтарғаннан кейін жүк алушының иелігінде қалады.
155-1. Жүкті станциядан алып шығу үшін жүк алушы барлық тиісті төлемдерді енгізгені туралы белгісі бар жүк қағазын, ал жүкті рұқсатнама бойынша алып шығу тәртібі белгіленген станцияларда сондай-ақ тасымалдаушының өкілі қол қойған рұқсатнаманы көрсетеді. Жүкті станцияның аумағынан алып шыққанда рұқсатнама бақылау-өткізу пунктінде жүк алушыдан алынып қояды. Егер жүк бөліп шығарылатын болса, рұқсатнама жүктің соңғы бөлігі шығарылғаннан кейін алынады.
Егер жүкті шығару ақысыз сақтау мерзімі өткеннен кейін жүргізілсе, жүк алушы қабылдаушы-тапсырушыға жүкті сақтағаны үшін алымды төлегені туралы квитанцияны көрсетеді.

152. В случаях, когда перевозчик выдает груз с проверкой, вскрытие вагона, контейнера перевозчиком производится в присутствии грузополучателя. При вскрытии вагонов, контейнеров грузополучателем без участия представителя перевозчика на станции ответственность за не сохранность груза несет грузополучатель.
153. При выгрузке тарных и штучных грузов на подъездных путях, используемых одним грузоотправителем/грузополучателем в случаях, когда выдача груза производится с участием перевозчика, грузополучатель укладывает груз отдельно от ранее выгруженного с тем, чтобы обеспечивалась, при необходимости, возможность повторной проверки выгруженного груза.
154. При выдаче перевозчиком грузов, перевозимых со съемным оборудованием, в том числе с овощными, хлебными щитами, а также утеплительными и прокладочными материалами, масса данного оборудования и материалов включается в массу тары вагона.
Масса утеплительных материалов, овощных щитов и другого съемного оборудования принимается согласно данным, указанным в накладной.
155. При обнаружении в процессе выгрузки в местах общего пользования станции назначения излишков груза, прибывшего в вагоне, погруженном и опломбированном перевозчиком, либо в открытом подвижном составе, погруженном перевозчиком, представитель перевозчика на станции назначения информирует об этом станцию погрузки. При этом излишки мест тарных штучных грузов остаются на станции назначения до выяснения их принадлежности. Излишки массы груза, перевезенного навалом, насыпью, а также скоропортящегося груза, которому угрожает порча, выдаются грузополучателю под сохранную расписку вместе с основным количеством груза, указанным в накладной.
Аналогично под сохранную расписку выдаются грузополучателю излишки грузов при выгрузке грузов на местах общего пользования и подъездных путях. В сохранной расписке грузополучателя устанавливается обязательство не использования полученных излишков и возврата их по первому требованию перевозчика.
Представитель перевозчика на станции отправления после получения от представителя перевозчика на станции назначения телеграммы об обнаруженных излишках грузов информирует об этом грузоотправителя, который в течение четырех суток, а по скоропортящимся грузам в течение двух суток сообщает представителю перевозчика на станции отправления как распорядиться излишне выгруженным или выданным грузом. При неполучении в указанные сроки от представителя перевозчика на станции отправления информации грузы, выгруженные в местах общего пользования, подлежат реализации в установленном порядке. Грузы, выданные под сохранную расписку, остаются в распоряжении грузополучателя после возвращения перевозчиком грузополучателю сохранной расписки.

156. Жүк станцияға жеткізудің белгіленген мерзімінде келмеген жағдайда жүк алушы тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкіліне жүкті қабылдау туралы квитанцияның түпқұжатын немесе жөнелту станциясының анықтамасын көрсетеді. Тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкілі жүктің тағайындалу станциясына келмегендігіне көз жеткізеді және жүктің тасымалдауға қабылданғаны туралы көрсетілген квитанцияның түпнұсқасы екендігін тексеру үшін тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілін сұратады. Тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілі мұндай сұрау салуды алғаннан кейін, бір тәулік мерзімде жүк қағазының барлық бағандарындағы мәліметтерді жүкті жөнелтуге қабылдау кітабына сәйкес көрсетіп, жүктің тасымалдауға қабылдануын растап жауап береді. Көрсетілген құжаттардың түпнұсқалығы расталған жауап алғаннан кейін тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкілі ұсынылған квитанцияда немесе жөнелту станциясының анықтамасында "Жүк келген жоқ" деген белгі соғады және аталған жазбаны тағайындалу станциясындағы тасымалдаушының күнтізбелік мөрқалпымен және өзінің қолымен растайды.
Жүкті қабылдау туралы квитанцияда көрсетілген мерзімде келмеген жүкті іздестіру жүк алушының арызы бойынша тасымалдаушы жүргізеді.
Жүкті іздестіру туралы талаптың негізділігін растау үшін жүк алушы жүкті тасымалдауға қабылдау туралы квитанцияны, ал ол болмаған жағдайда - мына құжаттардың біреуін: егер аталған құжаттарда жүктің түрі, тиеу датасы, жөнелту станциясы, тағайындалу станциясы, жүк тасымалдауға тапсырылған жүк қағазының нөмірі және вагонның (вагондап жөнелтілімде) нөмірі немесе жүкті контейнермен жөнелткенде - контейнердің нөмірі туралы деректері болса, жеткізушінің шот-фактурасын (түпнұсқада немесе көшірмесін), жеткізушінің (жүк жөнелтушінің) шот-фактураны алмастыратын құжатын тапсырады.
Электрондық жүк қағазы қолданылған қағазсыз технология бойынша тасымалданатын жүк жүкті қабылдау туралы квитанцияда көрсетілген жеткізу мерзімінде келмеген жағдайда, жүк алушы тасымалдаушыға жүкті іздестіру туралы талап қояды. Ол үшін жүк алушы тасымалдаушының тағайындалу станциясындағы өкіліне жазбаша арыз береді, онда электрондық жөнелтілімнің нөмірін және жөнелту станциясын көрсетеді. Жүкті іздестіру тасымалдаушының ақпараттық жүйесі арқылы жүргізіледі.
Шетелден немесе Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы елдердің, Латвия Республикасының, Литва Республикасының, Эстония Республикасының темір жол станцияларынан келе жатқан жүкті іздестіруді тағайындалу станциясының тасымалдаушысы қолданыстағы халықаралық келісімдердің шарттарына сәйкес жүргізеді.

156. В случае неприбытия груза на станцию назначения в установленный срок доставки грузополучатель предъявляет представителю перевозчика на станции назначения подлинную квитанцию о приеме груза или справку станции отправления. Представитель перевозчика на станции назначения убеждается в неприбытии груза на станцию назначения и для проверки подлинности предъявленной квитанции о приеме груза к перевозке запрашивает представителя перевозчика на станции отправления. Представитель перевозчика на станции отправления, получив такой запрос, в суточный срок дает ответ с подтверждением приема груза к перевозке с указанием сведений всех граф накладной согласно книге приема грузов к отправлению. После получения ответа с подтверждением подлинности предъявленных документов представитель перевозчика на станции назначения делает отметку в предъявленной квитанции или справке станции отправления "Груз не прибыл" и заверяет данную запись календарным штемпелем перевозчика на станции назначения и своей подписью.
Розыск груза, не прибывшего по назначению в указанный в квитанции о приеме груза срок, производится по заявлению грузополучателя перевозчиком.
В подтверждение обоснованности требования о розыске груза грузополучатель представляет квитанцию о приеме груза, а при ее отсутствии - один из следующих документов: счет-фактуру поставщика (в подлиннике или в копии), документ поставщика (грузоотправителя), заменяющий счет-фактуру, если указанные документы имеют данные о роде груза, дате отгрузки, станции отправления, станции назначения, номере накладной, по которой груз сдан к перевозке, и номере вагона (при повагонной отправке) или номере контейнера - при отправке груза в контейнере.
В случае неприбытия груза, перевозимого по безбумажной технологии с использованием электронной накладной, в указанный в квитанции о приеме груза срок доставки грузополучатель предъявляет перевозчику требование о розыске груза. Для этого грузополучатель подает представителю перевозчика на станции назначения письменное заявление, в котором указывает номер электронной отправки и станцию отправления. Розыск груза производится через информационную систему перевозчика.
Розыск груза, следующего из-за границы или со станций железных дорог государств-участников Содружества Независимых Государств, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики (далее - железные дороги), производится перевозчиком станции назначения на условиях действующих международных соглашений.

156-1. Қосымша жеткізу тасымалдау құжаттары бойынша тасымалданатын жүктерді беру былай жүргізіледі:
негізгі тасымалдау құжаттарымен жүктің келген бөлігі - жүк алушыға жүктің кем шығуына жүк қағазы мен коммерциялық актіні беріп, жол тізімдемесінде қол қойғызып;
қосымша жеткізу тасымалдау құжаттары бойынша жүктің жетпейтін бөлігі келгенде - жүк алушы негізгі жүк қағазы мен коммерциялық актіні көрсеткенде, қосымша жеткізу жол тізімдемесінде қол қойғызып. Бұл ретте коммерциялық акт вагонның тиесілігіне тәуелсіз тасымалдаушыда қалады.
Тасымал үшін ақтық есеп айырысу негізгі жүк қағазы бойынша жүргізіледі. Тасымалдаушының станциядағы өкілі қосымша жеткізу құжаттары бойынша келген жүктің берілгендігі туралы белгіні негізгі жүк қағазында соғады.
Қосымша жеткізу құжаттары бойынша жүк негізгі тасымалдау құжаттары бойынша жүктен бұрын келген жағдайда жүктің келген бөлігін беру жүк алушының қосымша жеткізу жол тізімдемесінде қолын қойғызып жүргізіледі. Сонымен бірге жүк алушы тасымалдаушыға жүктің алынған бөлігін ол негізгі жөнелтілімнің есебіне жатқызатындығы туралы анықтама береді.
Қосымша жеткізу құжаттары бойынша жүкті қабылдау туралы квитанцияға сәйкес барлық жүк келген жағдайда станция аталған квитанцияның негізінде жоғалтылғандардың орнына жүк қағазы мен жол тізімдемесінің көшірмелерін жасайды және жүкті беруді ресімдеу осы Ережемен белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
156-2. Электрондық жүк қағазын қолданып қағазсыз технологиямен ресімделген, негізгі жөнелтілімнен ағытылған вагондар қосымша жеткізілген жағдайда жүктерді беру:
осы Ережемен белгіленген тәртіппен негізгі жөнелтілімге электрондық жүк қағазы бойынша келген жүктің бөлігі коммерциялық акт беріліп және жүктің келмеген бөлігі туралы электрондық жүк қағазына және электрондық жүк қағазының қағаз көшірмесіне белгі соғылып;
негізгі жөнелтілім келгеннен кейін қосымша жіберу құжаттары бойынша келген жүктің бөлігі - жүк алушы коммерциялық актіні және негізгі жөнелтілімге жүк қағазын, егер ол жүк алушыға берілген болса, көрсеткенде қосымша жеткізу жол тізімдемесінің түпнұсқасында (қосымша жеткізу тізімдемесі вагонмен бірге жүргенде) немесе қосымша жеткізу тізімдемесінің қағаз көшірмесінде (тасымалдаудың қағазсыз технологиясында) қол қойғызылып;
негізгі жөнелтілім келгенге дейін қосымша жіберу құжаттары бойынша келген жүктің бөлігі - жүк алушы тасымалдаушыға алынған жүктің бөлігін ол негізгі жөнелтілімнің есебіне жатқызатындығы туралы анықтама беріп, қосымша жеткізу жол тізімдемесінің түпнұсқасында (қосымша жеткізу тізімдемесі вагонмен бірге жүргенде) немесе қосымша жеткізу тізімдемесінің қағаз көшірмесінде (тасымалдаудың қағазсыз технологиясында) қол қойғызылып жүргізіледі.

156-1. Выдача груза, перевозимого по досылочным перевозочным документам, производится:
прибывшей части груза при основных перевозочных документах - под расписку в дорожной ведомости с выдачей грузополучателю накладной и коммерческого акта на недостачу груза;
прибывшей недостающей части груза по досылочным перевозочным документам - под расписку в досылочной дорожной ведомости по предъявлению грузополучателем основной накладной и коммерческого акта. При этом коммерческий акт остается у перевозчика, независимо от принадлежности вагонов.
Окончательный расчет за перевозку производится по основной накладной. О выдаче груза, прибывшего по досылочным документам, представителем перевозчика на станции делается отметка на основной накладной.
В случае прибытия груза по досылочным перевозочным документам ранее прибытия груза по основным перевозочным документам выдача прибывшей части груза производится под расписку грузополучателя на досылочной дорожной ведомости. Кроме того, грузополучатель выдает перевозчику справку в том, что полученная часть груза им будет зачтена в счет основной отправки. Это справка хранится у перевозчика.
В случае прибытия по досылочным перевозочным документам всего груза согласно квитанции о приеме груза станция на основании данной квитанции составляет копии накладной и дорожной ведомости взамен утраченных и оформление выдачи производится в порядке, установленном настоящими Правилами.
156-2. В случае досылки вагонов, отцепленных от основной отправки, оформленной по безбумажной технологии с использованием электронной накладной, выдача груза производится:
прибывшей части груза по электронной накладной на основную отправку в порядке, установленном настоящими Правилами, с выдачей коммерческого акта и внесением отметки о неприбывшей части груза в электронную накладную и бумажную копию электронной накладной;
прибывшей части груза по досылочным документам после прибытия основной отправки - под расписку в оригинале досылочной дорожной ведомости (при следовании досылочной ведомости с вагоном) или в бумажной копии досылочной ведомости (при безбумажной технологии перевозки) по предъявлении грузополучателем коммерческого акта и накладной на основную отправку, если она была выдана грузополучателю;
прибывшей части груза при досылочных документах до прибытия основной отправки - под расписку в оригинале досылочной дорожной ведомости (при следовании досылочной ведомости с вагоном) или в бумажной копии досылочной ведомости (при безбумажной технологии перевозки) с выдачей грузополучателем перевозчику справки о том, что полученная часть груза им будет зачтена в счет основной отправки.

6-тарау. ВАГОНДАР МЕН КОНТЕЙНЕРЛЕРДІ ПЛОМБАЛАУ
ҮШІН БЕКІТУ-ПЛОМБАЛАУ ҚҰРЫЛҒЫЛАРЫН ҚОЛДАНУ
Ескерту: 6-тарау жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
157. Тасымалданатын жүктердің сақталуын және бөтен адамдардың кіруінің алдын алуды қамтамасыз ету мақсатында тиелген вагондармен контейнерлер:
1) тасымалдаушының, жүк онымен тиелгенде немесе жол үстінде қайта тиелген жағдайда;
2) жүк жіберушінің, жүк жүк жіберушімен тиелген жағдайда;
3) порттың, кемежайдың, жүк кемежаймен жол үстінде, портпен қайта тиелген жағдайда, және олар жүк жіберуші болған жағдайда;
4) кедендік органдардың жол үстінде Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тексеру үшін ашқан жағдайда бекіту-пломбалау құрылғыларын қолданылады.
Сонымен бірге, кедендік органдардың бекіту-пломбалау құрылғылары жіберушінікіне теңестіріледі.
158. Бекіту-пломбалау құрылғылары (бақылау элементтері бұғаттау құрылғыларымен бір конструкцияда біріктірілген) вагонның, контейнердің тұтастығын бұзбай олардан алу мүмкіндігіне жол бермеуі тиіс.
159. Бекіту-пломбалау құрылғылары қолдану вагондардың, контейнерлердің ақаусыз бекіту құрылғыларына бекіту-пломбалау құрылғыларында жазылған ақпаратты көзбен шолуды қатерсіз оқу мүмкіндігін қамтамасыз ету арқылы жүргізіледі.
160. Бекіту-пломбалау құрылғылары мыналарға орнатылады:
жабық әмбебап вагонда - вагонның әр жағындағы есіктердің жапсырмаларында - бір-бірден БПҚ;
цистернада - жоғарғы жүк тиеу люгінің қақпағында - бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары, осы Ережемен пломбылаудың ерекше тәртібі көзделген жағдайларды қоспағанда;
жабық хоппер-вагонда - әр жүк түсіру штурвалында және тиеу люктерін бекітетін қарнақтарда - бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары;
жеңіл автомобильдерді тасымалдауға арналған жабық вагонда - әр бүйірлік алаңша есіктерінің бекітпе құрылғыларында және өту алаңында - бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары;
контейнерлерде - сол жақта орналасқан тұтқада, соңғы болып жабылатын есіктің оң жақ жақтауында, арнайы изометриялық вагонда -есікте, баспа тақтайшаларымен бекіту рычагымен жабдықталғанына вагонның әр жағында - бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары немесе - вагонның әр жағында бекітуге арналған төмендегі құлақшаларымен жабдықталған есікте- бір-бірден бекіту-пломбалау құрылғылары.
Вагондардың басқа түрлерінде бекіту-пломбалау құрылғыларын орнату бекітуге арналған арнайы қарастырылған орындарында немесе түмешектерінде жүргізіледі.

Глава 6. Применение запорно-пломбировочных устройств для пломбирования
вагонов и контейнеров
Сноска. Глава 6 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
157. Для обеспечения сохранности перевозимых грузов и предотвращения проникновения посторонних лиц, погруженные вагоны и контейнеры пломбируются запорно-пломбировочными устройствами:
1) перевозчика, когда груз погружен им или перегружен в пути следования;
2) грузоотправителя, когда груз погружен грузоотправителем;
3) порта, пристани, когда груз перегружен портом, пристанью в пути следования и они являются грузоотправителями;
4) таможенных органов при вскрытии в пути следования для проверки в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом запорно-пломбировочныe устройства таможенных органов приравниваются к отправительским.
158. Запорно-пломбировочныe устройства (контрольные элементы, совмещенные в единой конструкции с блокирующими устройствами) не должны допускать возможности снятия их с вагона, контейнера без нарушения их целостности.
159. Установка запорно-пломбировочных устройств производится на исправные запорные устройства вагонов, контейнеров, обеспечивая возможность беспрепятственного визуального считывания нанесенной на запорно-пломбировочном устройстве информации.
160. Запорно-пломбировочныe устройства устанавливаются:
на универсальном крытом вагоне - на накладках дверей с каждой стороны вагона - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на цистерне - на крышке верхнего загрузочного люка - по одному запорно-пломбировочному устройству, за исключением случаев, когда особый порядок пломбирования предусмотрен настоящими Правилами;
на крытом вагоне-хоппере для зерна - на запорном устройстве каждого штурвала разгрузочного люка и штанги, фиксирующей загрузочные люки - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на крытом вагоне-хоппере для минеральных удобрений - на запорном устройстве каждого штурвала разгрузочного люка и штанги, фиксирующей загрузочные люки - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на крытом вагоне-хоппере для цемента - на запорном устройстве каждого штурвала разгрузочного люка и на каждый загрузочный люк - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на крытом вагоне для перевозки легковых автомобилей - на запорных устройствах дверей каждой торцевой площадки и переходной площадки - по одному запорно-пломбировочному устройству;
на контейнерах - по одному запорно-пломбировочному устройству на рукоятку, расположенную слева, на правой створке двери, закрывающейся последней на специализированном изотермическом вагоне - на дверях, оборудованных нажимной плитой и рычагом запорного устройства, с каждой стороны вагона - по одному запорно-пломбировочному устройству или - на дверях, оборудованных нижними ушками для пломбирования с каждой стороны вагона - по одному запорно-пломбировочному устройству.
На вагонах других типов установка запорно-пломбировочных устройств производится на места или узлы, специально предусмотренные для их пломбирования.

161. Бекіту-пломбалау құрылғылары мынадай белгілерден тұрады:
1) Темір жол әкімшілігінің әріппен қысқартылған атауы;
2) кемінде алты белгіден тұратын жеке бақылау белгісі;
3) жасаушы кәсіпорынның тауарлық белгісі;
4) бекіту-пломбалау құрылғыларының шығарылған жылының соңғы цифры;
5) бекіту-пломбалау құрылғыларының атауы.
Жеке бақылау белгілері бірдей, сондай-ақ анық емес және толық емес бекіту-пломбалау құрылғыларын қолдануға жол берілмейді.
Вагондармен контейнерлері үшін бекіту-пломбалау құрылғыларына техникалық талаптары осы Ережеге 45 қосымшаға сәйкес белгіленеді.
162. Бекіту-пломбалау құрылғысы оған, жеке қадағалау таңбасымен қондырылған әзірлеушімен, жүк жіберушімен, тасымалдаушымен қатал есепке алынады (бекіту-пломбалау құрылғыларын қолданған қолданған жағдайда).
Пайдаланылған бекіту-пломбалау құрылғылары тасымалдаудан кейін жүк алушымен жоюға жатады.
163. Жіберушінің бекіту-пломбалау құрылғыларына кедендік органдардың түзу бекіту-пломбалау құрылғылары теңестіріледі, егер шекаралық және кедендік бақылау, сондай-ақ санитарлық фитопотологиялық және басқа да түрлерінің тексеру мақсатында вагондарды, контейнерлердің ашылуы орын алғанда, салдары ретінде алғашқы салынған пломбалардың немесе бекіту-пломбалау құрылғыларын ауыстырылуы.
Вагондардың, контейнерлердің, ашулары тасымалдаушымен осы Ережемен белгіленген (қосымша 43) тәртіппен актімен, немесе "Тасымалдаушы белгісі" жүк қағазындағы бағанында ашу туралы тиісті белгі қою арқылы куәланады. Ашу актісі лайықты беттердің қол қоюларымен куәландырылады, жүзеге асырғандардың бақылау, тасымалдаушы өкілі қол қоюымен және календарлық мөрі салуымен станция, пломбалардың немесе бекітуі ауыстырылуы болған құрылғылардың, ал белгі қапталған тасымалдаушы өкілінің лайықты ашу туралы қол қоюмен куәландырылады, станцияларға пломбалардың немесе бекіту құрылғылардың ауыстырылуы болған жағдайда осы станцияның календарлық мөрі салуымен, сонымен қатар егер соңғы қол қоюлары Қазақстан Республикасының заңымен қарастырылған болса тиісті беттердің, бақылауды жүзеге асырғандардың қолымен куәландырылады.
164. Вагондармен, контейнерді жол үстінде бекіту-пломбалау құрылғыларынсыз немесе бұзылған бекіту-пломбалау құрылғыларын немесе жүк қағазында көрсетілген мәлімдемеге сәйкес келмейтін бекіту-пломбалау құрылғыларын табылған жағдайда, вагонға, контейнерге алдын ала бұзылған бекіту-пломбалау құрылғыларын немесе жүк қағазында көрсетілген мәлімдемеге сәйкес келмейтін бекіту-пломбалау құрылғыларын алып тастау арқылы жаңа бекіту-пломбалау құрылғылары орнатылады.
Бекіту-пломбалау құрылғыларын орнату туралы "Тасымалдаушы белгісі" жүк қағазындағы бағанында бекіту-пломбалау құрылғыларының бақылау белгісін көрсетілумен сәйкес белгі қойылады.
Вагонда, контейнерде кедендік немесе басқа мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдардың бекіту-пломбалау құрылғыларының болуы жүкті беру кезінде тасымалдаушымен оның жағдайын, массасын және орын санын тексеруге негіз бола алмайды.
Осы Ереженің 27 тарауының талаптарына сәйкес тасымалдаушымен коммерциялық акт рәсімдеген жағдайда оған бекіту-пломбалау құрылғы бірге беріледі.

161. Запорно-пломбировочныe устройства содержат следующие знаки:
1) буквенное сокращенное наименование железнодорожной администрации;
2) индивидуальный контрольный знак не менее, чем из шести знаков;
3) товарный знак предприятия-изготовителя;
4) последнюю цифру года выпуска запорно-пломбировочного устройства;
5) название запорно-пломбировочного устройства.
Применение запорно-пломбировочных устройств с одинаковыми, а также неясными и неполными индивидуальными контрольными знаками не допускается.
Технические требования на запорно-пломбировочные устройства для вагонов и контейнеров устанавливаются согласно приложению 46 к настоящим Правилам.
162. Запорно-пломбировочноe устройство с нанесенным на него индивидуальным контрольным знаком подлежит строгому учету изготовителем, грузоотправителем, перевозчиком (при использовании им запорно-пломбировочных устройств).
Использованные запорно-пломбировочные устройства после перевозки утилизируются грузополучателем.
163. К запорно-пломбировочным устройствам отправителя приравниваются исправные запорно-пломбировочныe устройства таможенных органов, если в целях пограничного и таможенного контроля, а также санитарных, фитопатологических и других видов проверок имело место вскрытие вагонов, контейнеров, и как следствие - замена первоначально наложенных пломб или запорно-пломбировочных устройств.
Вскрытие вагонов, контейнеров, удостоверяется актом вскрытия вагона, контейнера, в порядке, установленном настоящими Правилами (приложение 43), составляемым перевозчиком, или соответствующей отметкой о вскрытии, вносимой перевозчиком в накладную в графу "Отметки перевозчика". Акт вскрытия заверяется подписями соответствующих лиц, осуществлявших контроль, подписью представителя перевозчика и наложением календарного штемпеля станции, на которой была произведена замена пломб или запорно-пломбировочных устройств, а отметка в накладной о вскрытии заверяется подписью соответствующего представителя перевозчика, на станции которой была произведена замена пломб или запорно-пломбировочных устройств, наложением календарного штемпеля этой станции, а также подписями соответствующих лиц, осуществлявших контроль, если подписи последних предусмотрены законодательством Республики Казахстан.
164. В случае обнаружения вагона, контейнера в пути следования без запорно-пломбировочного устройства, или с поврежденными запорно-пломбировочным устройством или с запорно-пломбировочным устройством не соответствующим сведениям, указанным в накладной, на вагон, контейнер накладывается новое запорно-пломбировочноe устройство с предварительным снятием поврежденного запорно-пломбировочного устройства или запорно-пломбировочного устройства не соответствующего сведениям, указанным в накладной.
Об установке запорно-пломбировочного устройства в накладной в графе "отметки перевозчика" делается соответствующая отметка с указанием контрольных знаков запорно-пломбировочного устройства.
Наличие на вагоне, контейнере запорно-пломбировочного устройства таможенного или иного органа государственного контроля (надзора) не является основанием для проверки перевозчиком при выдаче груза его состояния, массы и количества мест.
В случае оформления перевозчиком коммерческого акта к нему прикладывается запорно-пломбировочное устройство в соответствии с требованиями главы 27 настоящих Правил.

165. Жол жүру барысында жүктің жағдайын тексерген жағдайларда, сондай-ақ кедендік тексеру әлде мемлекеттік бақылаудың (қадағалау) басқа түрі үшін бекіту-пломбалау құрылғыларын толық ауыстырмай, жүкке қол жеткізу үшін алынған бекіту-пломбалау құрылғыларын ауыстырумен ғана шектелуге жол беріледі, ол жайында жалпы нысанда акт жасалады және тасымалдау құжатында белгі соғылады.
Жөнелту станциясында вагонда, контейнерде өткен тасымалдардан қалған БПҚ анықталған жағдайларда оларды жүкті кімнің тиеуіне қарай жүк жөнелтуші немесе тасымалдаушы алып тастауы тиіс.
166. Қазақстан Республикасының аумағында 13-қосымшада аталған жүктерді БПҚ-сыз, бірақ есіктерді, люктерді жабуға бұраулар (тростық, кідірістік) міндетті түрде салып тасымалдауға жол беріледі.
Егер цистерналардың конструкциясы төменгі ағызу аспаптарын жоғарғы тиеу люгін ашпай-ақ ашылуына жол бермейтін болса, олар пломбыланбайды.
167. Осы Ережемен көзделген жағдайларда, сондай-ақ жүктері түсірілген бос вагондар да, контейнерлер де пломбыланады немесе тиелген вагондарға бекіту-пломбалау құрылғыларымен жабылғанға ұйқас бұраулармен жабылады.
Вагондарының сериясы 918 меншікті және жалданған бос вагондарды тасымалдау, 800 нөмірленген рефрежераторлық вагондардан, изметриялық вагодардан қайтадан жабдықталған вагондарды, 927 нөмірленген жеңіл автомобильдері үшін арнайы платформаларды бекіту-пломбалау құрылғыларын орнату жүк алушының есебінен жүргізіледі.
Дезопромстанцияларына (дезопромпункты) бірінші және екінші категориясы бойынша санитарлық өңдеуді қажет ететін жабық, изометриялық бос вагондарын жүкті түсіргеннен кейін жіберген кезде есіктерге және люктерге бұраулармен пломбалар салынады.
167-1. Вагондарды, контейнерлерді пломбылау үшін осы Ереженің талаптарын ескеруінсіз жасалған бекіту-пломбалау құрылғылары қолдануға жол берілмейді.
7-тарау. ЖҮК ҚАҒАЗЫН ЖӘНЕ ТАСЫМАЛДАУ
ҚҰЖАТТАРЫН РЕСІМДЕУ
168. Жүктерді вагондап және шағын жөнелтіліммен тасымалдау ГУ-27 нысанды (14-қосымша) жүк қағазымен не болмаса ГУ-29-0 нысанды (15-қосымша):
жүк қағазының түпнұсқасының (жүкпен бірге жүреді және тасымалдаушымен жүк алушыға беріледі);
жол тізімдемесінен (жүкпен бірге жүреді және тасымалдаушыда тағайындалу станциясына қалады);
жолдық тізімдеме түбіртегінен (жіберу станциясында тасымалдаушыда қалады);
жүкті қабылдау туралы квитанциядан (жүк жіберушіде қалады) тұратын тасымалдау құжаттарының жинағымен ресімделеді.

165. В случаях проверки состояния груза в пути следования, а также для таможенного досмотра либо другого вида государственного контроля (надзора) допускается не производить полную замену всех запорно-пломбировочных устройств, а ограничиться заменой только того запорно-пломбировочного устройства, снятие которого было произведено для осуществления проверки, о чем составляется акт общей формы и делается отметка в перевозочном документе.
В случаях, если на станции отправления на вагоне, контейнере обнаружены запорно-пломбировочныe устройства от предыдущих перевозок, они снимаются грузоотправителем или перевозчиком, в зависимости от того, кем производится погрузка груза.
166. На территории Республики Казахстан допускается перевозка грузов перечисленных в приложении 13 без запорно-пломбировочного устройства, но с обязательным наложением закрутки (тросовые, проволочные) для запирания дверей, люков.
Не пломбируются нижние сливные приборы цистерн, если их конструкция не допускает открытие нижнего сливного прибора без вскрытия верхнего загрузочного люка.
167. В случаях, предусмотренных настоящими Правилами, пломбируются также и порожние вагоны, контейнеры после выгрузки из них грузов или запираются закрутками в порядке аналогичном наложению запорно-пломбировочных устройств на груженые вагоны.
Перевозка порожних собственных и арендованных вагонов и контейнеров, вагонов серии 918, переоборудованных из рефрижераторных вагонов, изотермических вагонов нумерации 800, специализированных платформ для легковых автомобилей серии 927 производится наложением запорно-пломбировочных устройств за счет грузополучателя.
При пересылке на дезопромстанции (дезопромпункты) порожних крытых, изотермических вагонов после выгрузки из них грузов, требующих санитарной обработки по второй и третьей категориям на двери и люки накладываются закрутки и пломбы.
167-1. Применение для пломбирования вагонов, контейнеров запорно-пломбировочных устройств, изготовленных без учета требований настоящих Правил, не допускается.
Глава 7
ОФОРМЛЕНИЕ НАКЛАДНОЙ И ПЕРЕВОЗОЧНЫХ ДОКУМЕНТОВ
168. Перевозки грузов повагонными и мелкими отправками оформляются накладной формы ГУ-27 (Приложение 14) либо комплектом перевозочных документов формы ГУ-29-0 (Приложение 15), состоящим из:
оригинала накладной (следует с грузом и выдается перевозчиком грузополучателю);
дорожной ведомости (следует с грузом и остается у перевозчика на станции назначения);
корешка дорожной ведомости (остается у перевозчика на станции отправления);
квитанции о приеме груза (остается у грузоотправителя).

Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесін қолданып ресімделген жағдайда электрондық тасымалдау құжатының көшірмесі ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) әмбебап жүк қағазынан, жол тізімдемесінен, жол тізімдемесінің түбіртегінен және ГУ-29-У-ВЦ нысанды (17-қосымша) жүкті қабылдау туралы квитанциядан тұратын жинақ болып табылады. ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) жүк қағазы тасымалдардың барлық түрлерін ресімдеуден тұрады және тасымалдаушы ресімдейтін жеткізу темір жол жүк қағаздарының барлық түрлерін ауыстырады. Әмбебап жүк қағазы басуға телетайптық форматтағы(тар) орама қағазбен де, 11 форматтағы жеке парақтармен де беріледі.
Ескерту: 168-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
169. Тасымалдау құжаттарының бланктері машинкамен басу тәсілімен, тауар кассирінің АЖО-сы пайдаланып немесе қолмен шарикті қаламмен толтырылады. Жекелеген мәліметтер мөрқалыптар түрінде көрсетіледі. Тасымалдау құжаттарында өшіруге және түзетуге жол берілмейді. Жүк жөнелтушінің тасымалдау құжатына енгізген мәліметтерін өзгерту қажет болғанда, жүк жөнелтуші осындай құжаттың жаңа бланкін толтырады. Тасымалдаушының тасымалдау құжатына енгізген өзгерістері мен қосымша мәліметтері тасымалдау құжатын ресімдеген тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен және станцияның мөрқалыбымен куәландырылады.
Тасымалдаушы жүк жөнелтушіге жүк қағазының бланктерін калькуляцияға сәйкес ақыға береді.
170. Жүк жөнелтушінің осы Ережеге сәйкес ресімдеген жүк қағазы мен оның негізінде жүк жөнелтушіге жүкті қабылдау туралы берілген квитанция жүкті тасымалдауға жасасылған шартты растайды.
Жүк қағазы жол тізімдемесімен қоса жүкпен тағайындалу станциясына дейін жүреді, ол жерде жүк алушыға жол тізімдемесіне қолын қойғызып беріледі. Жүкті қабылдау туралы квитанция жүк жөнелтушіге жол тізімдемесінің түбіртегіндегі тиісті бағанда қол қойғызып беріледі. Жол тізімдемесінің түбіртегі тасымалдаушыда қалады.
Тасымалдауды тасымалдардың электрондық досьесін қолданып ресімдегенде жүк темір жол көлігінде қабылданған тасымалдарды ұйымдастыру технологиясына сәйкес қағаз тасымалдау құжаттарымен (электрондық құжаттардың көшірмелері) бірге немесе оларсыз (қағазсыз технологияда) жол жүреді.
Егер тасымалдар үшін ақы төлеуші экспедитор болып табылатын болса, онда оның өтініші бойынша тасымалдаушы жол тізімдемесінің қосымша данасын олардың арасында жасалған жүк тасымалдауды ұйымдастыру туралы шартқа сәйкес жеке төлем бойынша береді.
Ескерту: 170-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

В случае оформления перевозки грузов с использованием электронного досье перевозки, бумажной копией электронного перевозочного документа является комплект, состоящий из универсальной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16), дорожной ведомости, корешка дорожной ведомости и квитанции о приеме груза формы ГУ-29-У-ВЦ (приложение 17). Накладная формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16) включает в себя оформление всех видов перевозок и заменяет все виды пересылочных железнодорожных накладных, оформляемых перевозчиком. Универсальная накладная выдается на печать как на рулонной бумаге телетайпного формата (узкая), так и на отдельных листах 11 формата.
Сноска. Пункт 168 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
169. Бланки перевозочных документов заполняются машинописным способом, с использованием АРМ товарного кассира или вручную шариковыми ручками. Отдельные сведения указываются в виде штемпелей. Подчистки и помарки в перевозочных документах не допускаются. При необходимости изменения сведений, внесенных грузоотправителем в перевозочный документ, грузоотправитель заполняет новый бланк такого документа. Изменения и дополнения сведений, внесенных в перевозочный документ перевозчика, заверяются подписью представителя перевозчика на станции, оформляющего перевозочный документ, и штемпелем станции.
Перевозчик выдает грузоотправителю бланки накладных за плату согласно калькуляции.
170. Оформленная грузоотправителем в соответствии с настоящими Правилами накладная и выданная на ее основании грузоотправителю квитанция о приеме груза подтверждают заключение договора перевозки груза.
Накладная вместе с дорожной ведомостью следует с грузом до станции назначения, где выдается грузополучателю под расписку в дорожной ведомости. Квитанция о приеме груза выдается грузоотправителю под роспись в соответствующей графе корешка дорожной ведомости. Корешок дорожной ведомости остается у перевозчика.
При оформлении перевозки с использованием электронного досье перевозки груз следует в сопровождении бумажных перевозочных документов (копий электронных документов) или без сопровождения (при безбумажной технологии) согласно принятой на железнодорожном транспорте технологии организации перевозок.
Если плательщиком перевозки является экспедитор, то по его заявке перевозчик выдает ему копию дорожной ведомости за отдельную плату в соответствии с заключаемым между ними договором об организации перевозок грузов.
Сноска. Пункт 170 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

171. Мынадай тасымалдарды бір тасымалдау құжатымен ресімдеуге жол берілмейді:
1) басқа жүктермен келе жатқан тез бүлінетін жүктерді, жолсеріктер ілесіп жүретіндерді қоспағанда;
1-1) рефрежераторлық секцияда келе жатқан тез бүлінетін жүктерді;
2) өздерінің қасиеттері бойынша бірге бір вагонда тасымалдауға жол берілмейтін жүктерді;
3) тасымалдауда сақтанудың ерекше шараларын қолдануды талап ететін жүктерді мұндай шараларды талап етпейтіндермен бірге;
4) санитарлық, ветеринарлық, өзге де ерекше нормалар мен ережелерді талап ететін жүктерді мұндай нормалар мен ережелердің сақталуын талап етпейтін жүктермен;
5) осы Ережеге сәйкес сақтау мерзімі әр түрлі жүктерді.
Ескерту: 171-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
172. Тасымалдаушы жүк жөнелтушінің жүк қағазында көрсеткен мәліметтерінің дұрыстығын және жолдама құжаттардың болуын тексереді.
Ескерту: 172-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
173. Тасымалдау құжаттары мәтіндік ақпаратымен қатар оның кодтық ақпаратынан тұрады. Кодтық ақпаратқа арналған орындар тасымалдау құжаттары бланктерінің рамкамен қоршалған орындарында көзделген. Тасымалдау құжаттарындағы ақпаратты кодтау тәртібін тасымалдаушы белгілейді.
174. Тасымалдардың электрондық досьесі тауар кассирінің АЖО-сында ресімделеді және тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық желісіне деректермен электрондық алмасу желісі арқылы беріледі. Ақпараттық жүйе электрондық тасымалдау құжаты деректерінің сақталуын және қауіпсіздігін, құпиялылықтың сақталуын және мәліметтерді рұқсатсыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етеді.
Тасымалдардың электрондық досьесі қолданылған тасымалдау шарты тасымалдаушының автоматты ақпараттық жүйесінен автоматтандырылған ақпарат жүйесінен хабарламаның - электрондық құжаттың (квитанцияның) алынғандығы оң растауды тауар кассирінің АЖО-сына қабылдағаннан және жүк жөнелтушіге жүкті қабылдау туралы квитанцияны (қағаз немесе электрондық түрде) бергеннен кейін жасасылған болып саналады.
Жүк жөнелтушіде немесе жүк алушыда меншікті автоматтандырылған жүйе болғанда тасымалдау құжаттарын жүк жөнелтуші (жүк алушы) мен тасымалдаушы арасында қабылданған технология мен стандарттарға сәйкес деректермен электрондық алмасу арқылы ресімдеуге жол беріледі. Деректермен электрондық алмасуда сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе тараптардың келісіміне сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңба да қолданылады.

171. Не допускается оформление одним перевозочным документом перевозок:
1) скоропортящихся грузов, следующих совместно с другими грузами, за исключением следующих в сопровождении проводников;
1-1) скоропортящихся грузов следующих в рефрижераторных секциях;
2) грузов, которые по своим свойствам не допускаются к совместной перевозке в одном вагоне;
3) грузов, требующих при перевозке соблюдения особых мер предосторожности, с грузами, которые не требуют таких мер;
4) грузов, требующих соблюдения санитарных, ветеринарных, иных особых норм и правил с грузами, не требующими соблюдения таких норм и правил;
5) грузов, имеющих в соответствии с настоящими Правилами разные сроки хранения.
Сноска. Пункт 171 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
172. Перевозчик проверяет правильность сведений указанных грузоотправителем в накладной и наличие сопроводительных документов.
Сноска. Пункт 172 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
173. Перевозочные документы наряду с текстовой информацией содержат ее кодированную информацию. Места для кодированной информации предусмотрены в соответствующих, обведенных рамками, местах бланков перевозочных документов. Порядок кодирования содержащейся в перевозочных документах информации устанавливается перевозчиком.
174. Электронное досье перевозки оформляется на АРМ товарного кассира и передается через сеть электронного обмена данными в автоматизированную информационную систему перевозчика. Информационная система обеспечивает сохранность и безопасность данных электронного перевозочного документа, соблюдение конфиденциальности и защиту от несанкционированного доступа к сведениям.
Договор перевозки с использованием электронного досье перевозки считается заключенным после приема в АРМ товарного кассира из автоматизированной информационной системы перевозчика положительного подтверждения получения автоматизированной информационной системы сообщения - электронного документа (квитанции) и выдачи грузоотправителю квитанции о приеме груза (в бумажном или электронном виде).
При наличии у грузоотправителя или грузополучателя собственной автоматизированной системы допускается оформление и передача перевозочных документов посредством электронного обмена данными в соответствии с принятыми между грузоотправителем (грузополучателем) и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия. В электронном обмене данными также применяются электронно-цифровые подписи в соответствии с законодательством Республики Казахстан или соглашением сторон.

175. Тасымалдардың электрондық досьесіне құқылы тұлғаның деректемелері бойынша деректер енгізуді: жүк жөнелтуші, жөнелту  станциясы, жол жүру барысындағы станциялар, тағайындалу станциясы жүргізеді.
&1. Жүк жөнелтушінің жүк қағазын толтыруы
176. "Жылдамдық" бағаны - жүк тасымалдарының қандай жылдамдықпен (жүктік немесе үлкен) жүзеге асырылуы керектілігі көрсетіледі. Егер жүкті тасымалдау тасымалдаушының тарифтік басшылығына сәйкес үлкен жылдамдықпен жүзеге асырылуы тиіс болса, жүк жөнелтуші бұл бағанда осы жылдамдықты көрсетеді.
Ескерту: 176-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
177. "Вагонның түрі", "Вагонның N", "Вагонның жүк көтергіштігі", "Біліктердің саны", "Мойынтірек туралы мәліметтер", "Тіркеменің коды, Вагонның типі", "Вагон шанағының көлемі", "Тиеудің техникалық нормасы" бағандары жүкті жүк жөнелтушінің құралдарымен тиегенде әр вагонға қатысты толтырылады.
Жүктерді рефрежираторлық секцияларда тасымалдағанда "Вагонның түрі" бағанында "PC" әріптері қойылады, ал "Вагонның N" бағанында бөлшекпен көрсетіледі: алымында - рефрижераторлық секцияның нөмірі, бөлімінде - вагонның нөмірі көрсетіледі.
"Вагонның N" бағанын толтырғанда, вагонның нөмірінен басқа қосымша вагон иесі - темір жол көлігі әкімшілігінің цифрлық коды Халықаралық теміржолдық жүк тасымалдары туралы келісімге (ХЖҚК) сәйкес көрсетіледі.
Жүктерді тіркеспен тасымалдағанда вагондарға қатысты мәліметтер тіркестің барлық вагондары бойынша көрсетіледі.
Жүк қағазына Достастық мемлекеттері Латвия, Литва және Эстония кәсіпорындары мен ұйымдарының меншігіндегі вагондар туралы деректер жиынтығынан тұратын Вагондар паркінің автоматтандырылған деректер паркінде тіркелген вагондардың нөмірлері ғана енгізіледі.
178. "Габаритсіздіктің индексі" бағанында келесі реттілігімен бес сандық индексімен габаритсіздік индексі көрсетіледі: 1-ші белгі - әріп "Н", 2-ші белгі - габаритсіздіктің төменгі дәрежесі, 3-ші белгі - габаритсіздіктің бүйір дәрежесі, 4-ші белгі - габаритсіздіктің жоғарғы дәрежесі, 5-ші белгі - аса габаритсіздік. Жүк габаритсіздігі болмағанда "Габаритсіздіктің индексі" бағаны толтырылмайды.
Ескерту: 178-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
179. "Тиеудің техникалық нормасы" бағаны - вагонды тиеудің техникалық нормасы көрсетіледі. Техникалық нормалар белгіленбеген жүктер бойынша бұл бағанда қысқаша "Н/Б" деп көрсетіледі.

175. Ввод данных в электронное досье перевозки по реквизитам правомочного лица производится: грузоотправителем, станцией отправления, станциями в пути следования, станцией назначения.
1. Заполнение накладной грузоотправителем
176. Графа "Скорость" - указывается с какой скоростью должна осуществляться перевозка груза (грузовой или большой). Если перевозка груза согласно Тарифному руководству (прейскуранту) перевозчика должна осуществляться только большой скоростью, грузоотправитель в этой графе указывает именно эту скорость.
Сноска. Пункт 176 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
177. Графы "Род вагона", "N вагона", "Грузоподъемность вагона", "Количество осей", "Сведения о подшипниках", "Код сцепа, Тип вагона", "Объем кузова вагона", "Техническая норма загрузки" заполняются в отношении каждого вагона при погрузке грузов средствами грузоотправителя.
При перевозках грузов в рефрижераторных секциях в графе "Род вагона" проставляются буквы "PC", а в графе "N вагона" указывается дробью: в числителе - номер рефрижераторной секции, в знаменателе - номер вагона.
При заполнении графы "N вагона", кроме номера вагона дополнительно указывается цифровой код железнодорожной администрации - собственницы вагона в соответствии с Соглашением о международном железнодорожном грузовом сообщении (СМГС).
При перевозке грузов на сцепах или с прикрытием сведения, относящиеся к вагонам, указываются по всем вагонам сцепа.
В накладную вносятся только номера вагонов, зарегистрированные в Автоматизированном банке данных парка вагонов, представляющим собой совокупность данных о грузовых вагонах инвентарного парка железных дорог, вагонов собственности предприятий и организаций государств Содружества, Латвийской Республики, Литовской Республики и Эстонской Республики.
178. В графе "Индекс негабаритности" указывается степень негабаритности пятизначным индексом в следующей последовательности: 1-й знак - буква "Н", 2-й знак - степень нижней негабаритности, 3-й знак - степень боковой негабаритности, 4-й знак - степень верхней негабаритности, 5-й знак - вертикальная сверхнегабаритность. При отсутствии негабаритности груза графа "Индекс негабаритности" не заполняется.
Сноска. Пункт 178 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
179. Графа "Техническая норма загрузки" - указывается техническая норма загрузки вагона. По грузам, для которых технические нормы не установлены, в этой графе указывается сокращенно "Н/У".

180. "Жөнелту станциясы және тасымалдаушы" бағаны - тасымалдаушының және жүкті жөнелту станциясының толық атауы тасымалдаушының тарифтік басшылығына (прейкурантпен) сәйкес көрсетіледі. Аталған баған станцияның мөрқалыбын қоюмен толтырылады.
Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде жөнелту станциясының атауы тасымалдаушының Тарифтік басшылығы (прейкуранты) негізінде жасалған магистральдық темір жол желісі операторының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің станциялар жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту: 180-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
181. "Тағайындалу станциясы және тасымалдаушы" бағаны - тасымалдаушының және жүктің тағайындалу станциясының толық атауы тасымалдаушының тарифтік басшылығына сәйкес көрсетіледі. Жүк жүкті түсіру клиенттің кірме жолдарында ғана жүзеге асырылатын станцияға бара жатқан жағдайларда "Тағайындалу станциясы және тасымалдаушы" бағанында станцияның атауы тұсында "кірме жолға беріліп..." деген белгі соғылады және кірме жолы қызмет көрсетуге тағайындалған жүк алушының атауы көрсетіледі.
Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде тағайындалу станциясының атауы N4 Тарифтік басшылықтың негізінде жасалған магистральдық темір жол желісі операторының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің станциялар жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.
Ескерту: 181-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
182. "Жүк жөнелтуші" бағаны - жүк жөнелтушінің дәл және толық атауы және оның коды Қазақстан Республикасының кәсіпорындары мен ұйымдарының жіктегішіне сәйкес көрсетіледі. Егер жүкті жеке тұлға жөнелтіп отырса, жүкті жөнелтіп отырған тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (толығымен) көрсетіледі.
183. "Жүк жөнелтушінің почталық мекен-жайы" бағаны - жүк жөнелтушінің почталық толық мекен-жайы (индексімен) республиканың, облыстың, ауданның, қаланың, селоның, көшенің атауы және үйдің нөмірі көрсетіледі.
184. "Жүк алушы" және "Жүк алушының почталық мекен-жайы" бағандары осы Ережемен белгіленген тәртіппен толтырылады.
"Жүк жіберуші" және "Жүк алушының почталық мекен жайы" бағаналарын толтыру кезінде тек қана бір заңды немесе жеке тұлғаның аты көрсетіледі.
Ескерту: 184-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

180. Графа "Станция отправления и перевозчик" - указывается точное наименование перевозчика и станции отправления груза в соответствии с Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика. Данная графа заполняется проставлением штемпеля станции.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки наименование станции отправления указывается в соответствии с классификатором станций автоматизированной информационной системой оператора магистральной железнодорожной сети, составленном на основе Тарифного руководства (прейскуранта) перевозчика.
Сноска. Пункт 180 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
181. Графа "Станция назначения и перевозчик" - указывается точное наименование перевозчика и станции назначения груза в соответствии с тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика. В тех случаях, когда груз следует на станцию, на которой выгрузка грузов осуществляется только на подъездных путях в графе "Станция назначения и перевозчик" под наименованием станции делает отметку "с подачей на подъездной путь..." и указывает наименование грузополучателя, для обслуживания которого предназначен подъездной путь.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки наименование станции назначения груза указывается в соответствии с классификатором станций автоматизированной информационной системы оператора магистральной железнодорожной сети, составленном на основе Тарифного руководства N 4.
Сноска. Пункт 181 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
182. Графа "Грузотправитель" - указывается точное и полное наименование грузоотправителя и его код согласно классификатору предприятий и организаций Республики Казахстан. Если груз отправляется физическим лицом, указываются фамилия, имя и отчество (полностью) лица, отправляющего груз.
183. Графа "Почтовый адрес грузоотправителя" - указывается полный почтовый адрес (с индексом) грузоотправителя с названием республики, области, района, города, села, улицы и номера дома.
184. Графы "Грузополучатель" и "Почтовый адрес грузополучателя" заполняются в порядке, установленном настоящими Правилами.
При заполнении граф "Грузоотправитель" и "Почтовый адрес грузополучателя" указывается наименование только одного юридического или физического лица.
Сноска. Пункт 184 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

185. "Төлем төлеуші" бағаны - жүкті жөнелткенде және бергенде тасымал үшін есеп айырысуды жүзеге асырған тасымалдау процесіне қатысушы заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (толығымен) және төлем жасаушының коды көрсетіледі.
Ескерту: 185-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
186. "Жүк жөнелтушінің белгілері" - жүк жөнелтушінің жүк орындарында белгілеген ерекше белгілері көрсетіледі.
187. "Орындардың саны" бағаны - жүктің әрбір атауы (құрама жөнелтілім) бойынша, ораманың әрбір түрі бойынша жүктердің орны жеке және орындардың жалпы саны көрсетіледі.
Жүктерді пакеттермен табандықтарда тасымалдағанда бұл баған бөлшекпен:
алымында - табандықтарда қалыптастырылған пакеттердің саны;
бөлімінде - пакеттердегі орындардың жалпы саны көрсетіледі.
үйіндімен жөнелтілетін жүктер үшін,- "Үйінді" сөзі;
ақтара тиеумен жөнелтілетін жүктер үшін,- "Ақтара тиеу" сөзі;
құюымен жөнелтілетін жүктер үшін,- "Құйылу" сөзі;
Ескерту: 187-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
188. "Орамасы" бағаны - жүк ыдысының түрі қысқартылып көрсетіледі, мысалы, жүктер жәшіктерге, қораптарға, бөшкелерге, себеттерге салынғанда тиісінше "жәш.", "қор.", "бөш.", "себет".
Тасымалдауға оралмаған жүк берілсе бұл бағанда "Н/Б" деп қысқартылып көрсетіледі.
Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде ораманың қысқартылған атауы тауар кассирі АЖО-сының жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.
189. "Жүктің атауы" бағаны - жүктің толық атауы Жүктердің Бірыңғай тарифтік-статистикалық номенклатурасына сәйкес көрсетіледі.
"Жүктің атауы" бағанын көрсеткенде әртүрлі жүк атауына байланысты әрбір жүктің толық атауы Жүктердің Бірыңғай тарифтік - статистикалық номенклатурасына және Гармонизирлендірілген жүк номенклатурасына сәйкес көрсетіледі.
Бір номенклатуралы жүк позициясына сәйкес келетін, әртүрлі жүк атауын тармақта көрсеткен кезде, код ретінде тарифтік басшылығына сәйкес код позициясы көрсетіледі. Әртүрлі номенклатуралы жүк позициясына сәйкес келетін, әртүрлі жүк атауын тармақта көрсеткен кезде, код ретінде сол позицияға сәйкес жүк коды, сондай-ақ тарифті басшылыққа сәйкес құрама жөнелтілім коды қосымша беріледі.
Жүк қағазында бір жөнелтіліммен тасымалданатын барлық жүктерді атап көрсету үшін орын жетпегенде, жүк жөнелтуші өзінің ұйымының бланктерінде (тасымалдау құжатының форматынан артық болмайтын) тасымалданатын барлық жүктердің белгілерін, маркаларын, орындарының санын, орамасын, атауын және массасын көрсетіп тізімдеме жасайды. Тізімдеме қаржылық операцияларда қолданылатын мөрмен және жүк жөнелтуші-ұйымның басшысы уәкілеттендірген тұлғаның қолымен расталып, төрт данада жасалады.
Орындардың жалпы саны және жүктердің массасы жүк қағазының тиісті бағандарында көрсетіледі, ал "Жүктің атауы" бағанында "Құрама жөнелтілім, жүктің тізбесі қоса берілген" деп көрсетіледі. Тізімдеменің даналары жүк қағазына және жол тізімдемесінің түбіртегіне мықтап қыстырылады. Тізімдеменің бір данасы жүк жөнелтушіге жүкті қабылдау туралы квитанциямен беріледі.
Ескерту: 189-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

185. В графе "Плательщик" указывается наименование юридического или фамилия, имя и отчество (полностью) физического лица, осуществляющих расчеты за перевозку груза соответственно при отправлении и выдаче, а также код плательщика, присвоенный перевозчиком.
Сноска. Пункт 185 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
186. Графа "Знаки грузоотправителя" - указываются отличительные знаки, отмеченные грузоотправителем на грузовых местах.
187. Графа "Количество мест" - указывается количество мест груза отдельно по каждому наименованию груза (сборная отправка), по каждому роду упаковки и общее количество мест.
При перевозке грузов пакетами на поддонах в этой графе указывается дробью:
в числителе - количество пакетов, сформированных на поддонах;
в знаменателе - общее количество мест в пакетах;
для грузов, перевозимых насыпью, - слово "Насыпью";
для грузов, перевозимых навалом, - слово "Навалом";
для грузов, перевозимых наливом, - слово "Наливом".
Сноска. Пункт 187 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
188. Графа "Упаковка" - указывается сокращенно род тары груза, например, "ящ.", "кор.", "боч.", "корз." при упаковке грузов соответственно в ящики, коробки, бочки, корзины.
При предъявлении к перевозке неупакованного груза в этой графе указывается сокращенно "Н/У".
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки сокращенное наименование упаковки указывается в соответствии с классификатором АРМ товарного кассира.
189. Графа "Наименование груза" - указывается полное наименование груза в соответствии с Единой тарифно-статистической номенклатурой грузов.
При указании в графе "Наименование груза" различных наименований грузов указывается полное наименование каждого груза в соответствии с Единой тарифно-статистической номенклатурой грузов и Гармонизированной номенклатурой грузов (ЕТСНГ и ГНГ).
При указании в графе разных наименований грузов, относящихся к одной позиции номенклатуры грузов, в качестве кода указывается в соответствии с Тарифным руководством N 4 код позиции. При указании в графе разных наименований грузов, относящихся к разным позициям номенклатуры грузов, в качестве кода указывается код груза, относящегося к данной позиции и дополнительно код для сборной отправки в соответствии с Тарифным руководством N 4.
При недостатке в накладной места для перечисления всех перевозимых по одной отправке грузов, грузоотправитель на бланках своей организации (не более формата перевозочного документа) составляет перечень с указанием знаков, марок, количества мест, упаковки, наименования и массы всех перевозимых грузов. Перечень составляется в четырех экземплярах, заверенных печатью, используемой при финансовых операциях, и подписью лица, уполномоченного руководителем организации-грузоотправителя.
Общее количество мест и масса грузов указываются в соответствующих графах накладной, а в графе "Наименование груза" указывается "Сборная отправка, перечень грузов прилагается".
Экземпляры перечня прочно прикрепляются к накладной и корешку дорожной ведомости. Один экземпляр перечня выдается грузоотправителю с квитанцией о приеме груза.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки наименование груза указывается в соответствии с классификатором грузов автоматизированной информационной системы оператора магистральной железнодорожной сети, составленном на основе тарифного руководства.
В графе "Наименование груза" также указывается:
количество и высота основных штабелей и количество штабелей, уложенных в верхней суженной части очертания погрузки (в "шапке"). Данные сведения указываются при перевозке лесных грузов с использованием верхней суженной части очертания погрузки;
высота погруженного леса, пиломатериалов над уровнем борта полувагона - при перевозке лесных грузов и пиломатериалов;
высота налива, плотность, температура груза - при перевозке грузов, перевозимых наливом, если это предусмотрено настоящими Правилами;
фамилия, имя и отчество проводника (проводников), серия, номер удостоверения личности (паспорта) и номер командировочного удостоверения - при перевозке грузов в сопровождении проводника (проводников) грузоотправителя (грузополучателя). При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки указывается также количество проводников.
При предъявлении к перевозке груженых вагонов, не принадлежащих перевозчику или сданных им в аренду, грузоотправитель указывает в накладной в графе "Наименование груза": "Вагон, не принадлежащий перевозчику. Собственник ___" или "Вагон, сданный в аренду. Арендатор ___".
При предъявлении к перевозке такого порожнего вагона грузоотправитель указывает в накладной в графе "Наименование груза": "Порожний вагон, не принадлежащий перевозчику. Из-под ___ (наименование груза). Собственник _____" или "Порожний вагон, сданный в аренду. Из-под ___ (наименование груза). Арендатор___".
При перевозке грузов на особых условиях, в этой графе делается отметка "перевозка на особых условиях согласно телеграмме перевозчика, от "__" _____________" N __".
При отсутствии места для данной отметки она делается в графе 4 накладной.
Сноска. Пункт 189 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

190. "Жүктің жүк жөнелтуші белгілеген кг-мен массасы" бағаны - егер жүктің массасын ол не болмаса оның қатысуымен анықталса жүк жөнелтуші толтырады. Жүктің массасы вагон таразыларымен анықталса, тиісті бағандарда оның бруттосы, неттосы және вагон ыдысының массасы көрсетіледі.
Әр түрлі атаудағы және әр түрлі орамдағы ыдыстағы-дара жүктерді тасымалдауға бір тасымалдау құжатымен бергенде, әр атаудағы жүктің массасы ораманың әрбір түрі бойынша жеке және аталған құжат бойынша берілген жүктердің жалпы массасы көрсетіледі.
Егер өз баған өсінде жүк тасымалы кезінде "Нетто масса қорытындысы" және "Вагон тарасы" толтырылмайды, ал бағанында "Анықталған жүк массасы кг-мен" және "Масса брутто" өзінің өсінде жөнелтілетін жүктің массасы көрсетіледі.
Вагон салмағындағы "Масса нетто қорытындысы" сәйкес бағанда көрсетіледі:
Вагонның брутто массасы таразыға өлшеу жолымен анықталады;
Вагонның тара массасын анықтаған кезде,қысқартылған "брутто-н" алынып тасталған өлшену жолымен алынған мәліметтер таразыда көрсетіледі, егер тара массасы вагон мәліметіне сәйкес анықталған болса, онда "пров" қысқартуы алынып тасталады. Вагонның тара массасы белгіленген станцияда жүкпен бірге жүк алушыға берілмейтін, мұнда бірақ вагон тара массасы қосылмаған, алынбалы және алынбалы емес құрал-жабдықтары бар вагон есебімен анықталады.
"Жүктің атауы" бағанында әртүрлі жүк атауы немесе бір түрдегі жүк әртүрлі хаттамада "Анықталған жүк массасы кг-мен" бағанында әртүрлі жүк массасының хаттамасына сәйкес жеке салмағы және жөнелтуге жіберілетін жүктің жалпы массасы көрсетіледі.
Ескерту: 190-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
191. "Орындардың жиынтығы" бағаны - тасымалдауға берілген барлық жүк атауы орындарының жалпы саны жазумен көрсетіледі.
192. "Масса жиынтығы" бағаны - тасымалдауға берілген жүктің жалпы массасы көрсетіледі.
Ескерту: 192-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
193. "Массаны анықтау тәсілі" бағаны - жүктің массасы қандай тәсілмен анықталғандығы көрсетіледі (жүктің массасы жүк жөнелтушімен не болмаса оның қатысуымен анықталған жағдайларда толтырылады).
Егер жүктің массасы стандарт бойынша анықталса, бұл бағанда бір жүк орнының брутто және нетто массасы көрсетіледі.
Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде "Массаны анықтау тәсілі" бағаны тауар кассирінің АЖО-сының жіктегішіне сәйкес толтырылады.

190. Графа "Масса груза в кг, определенная отправителем" - заполняется грузоотправителем, если масса груза определялась им либо с его участием. При определении на вагонных весах массы груза в соответствующих графах указывается его брутто, нетто и масса тары вагона.
При предъявлении к перевозке по одному перевозочному документу тарно-штучных грузов разных наименований и в разной упаковке указывается масса груза каждого наименования отдельно по каждому роду упаковки и общая масса грузов, предъявленных по данному документу.
При перевозке груза на своих осях графы "Итого масса нетто" и "Тара вагона" не заполняются, а в графах "Масса груза в кг, определенная" и "Масса брутто" указывается масса груза, перевозимого на своих осях.
При определении "Итого масса нетто" на вагонных весах в соответствующих графах указываются:
"Итого масса нетто", определенная как разность между массой вагона брутто и его тарой;
масса брутто вагона, определенная путем взвешивания на весах;
масса тары вагона при определении массы тары на весах указываются сведения, полученные путем взвешивания с зачеркиванием сокращения "с бр.", если масса тары определялась на основании сведений на вагоне, то зачеркивается сокращение "пров". Масса тары вагона определяется с учетом находящейся в нем массы съемного или несъемного оборудования, которое не выдается грузополучателю на станции назначения вместе с грузом, но не включено в массу тары вагоны.
При указании в графе "Наименование груза" разных наименований грузов или груза одного наименования в разной упаковке в графе "Масса груза в кг, определенная" должна указываться масса груза каждого наименования отдельно по каждому роду упаковки и общая масса грузов в отправке.
Сноска. Пункт 190 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
191. Графа "Итого мест" - указывается прописью общее количество мест всех предъявленных к перевозке наименований груза.
192. Графа "Итого масса" - указывается прописью общая масса предъявленного к перевозке груза.
Сноска. Пункт 192 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
193. Графа "Способ определения массы" - указывается, каким способом определена масса груза (заполняется в тех случаях, когда масса груза определялась грузоотправителем либо с его участием).
Если масса груза определена по стандарту, в этой графе указывается стандартная масса брутто и нетто одного грузового места.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки графа "Способ определения массы" заполняется в соответствии с классификатором АРМ товарного кассира.

194. "БПҚ туралы мәліметтер" бағанында плобылау кіммен өндірілгенін: жүк жөнелтушімен немесе тасымалдаушы.
"БПҚ типі" бағанында вагонға орнатылған бекіту-пломбылау құрылғысының типі (бұдан әрі-БҚП) көрсетіледі.
"К/ белгілері" бағанында БПҚ бақылау белгісі көрсетіледі.
"БПҚ типі" және "К/белгілері" бағандары Нақты Ережелердің 6 бөлімінің талаптарына сәйкес вагондарда орнатылған барлық БПҚ үшін толтырылады.
Ескерту: 194-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
195. Тасымалдағанда және сақтағанда сақтанудың ерекше шараларын сақтауды талап ететін жүктер бойынша жүк қағазының жоғарғы бөлігінде ("ерекше белгілер мен мөрқалыптарға арналған орын") жүк жөнелтуші осы Ережемен көзделген жазбаларды, соның ішінде мөрқалыптар түрінде, жүктің ерекше қасиетін сипаттайтын өзге де белгілерді қояды.
196. "Мәлімделген құндылық" бағаны - жүк жөнелтушінің жүктің мәлімделген құндылығы жазумен көрсетіледі.
197. "Жүк қағазына енгізілген мәліметтердің дұрыстығына жауап беремін" бағаны - жүк жөнелтуші қолын анық қояды және өзінің аты-жөнін көрсетеді, жүк жөнелтуші уәкілеттендірген тұлға тасымалдау құжаттарын ресімдеуге берілген сенімхаттың негізінде қосымша лауазымын көрсетеді.
Ескерту: 197-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
198. Жүк қағазының сырт жағындағы "Жүк Техникалық  шарттардың __ ______ тарауының ______ суретіне ___________ сәйкес дұрыс орналастырылған және бекітілген" 1-бағаны жүктерді вагондар мен контейнерлерде орналастырудың және бекітудің техникалық шарттарының (бұдан әрі - техникалық шарттар) талаптарына сәйкес толтырылады. Бұл мәліметтер қол қойған тұлғаның лауазымы, тегі, аты-жөні көрсетіліп қойылып куәландырылады.
Жүк тасымалдары тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде оған техникалық шарттарға сәйкес деректер, сондай-ақ жүкті орналастыруға және бекітуге жауапты тұлғаның лауазымы мен тегі енгізіледі.
199. Жүк жөнелтуші 4-ші бағанда қарастырылған, сондай-ақ Негізгі Ережеде көрсетілмеген белгілерді де жасауға құқылы (мысалға: жүктің түрлілігі мен өнімнің маркасы жайлы қажетті мағлұматтар туралы) жағдайларда мынадай белгілер жасалады:
"ашық жылжымалы құрамда жүк жөнелтушімен келісілген _______ N_____ рұқсат.";
табандықтардың саны - жүкті табандықтарда тасымалдауға бергенде; жөнелтушінің вагонда орнатқан қарапайым құралдарының (мысалы, көкөніс қалқандары, пештер, астық қалқандары) атауы мен саны;
жүктерді алынбалы жабдықпен және қымтаумен тасымалдағанда жабдық пен қымтау материалдарының массасы;
жүк жөнелтушінің жүкті қатудан сақтау үшін қабылдаған профилактикалық шаралары;
тасымалдауға берілген орамасыз жүкте көзге көрінетін зақымдардың болуы, (мысалы, "станоктің ___ деталі түсіп қалған", "машинаның фарасы сынған");
осы Ереженің талаптарына сәйкес жүк жөнелтушілердің қоса беретін құжаттарының (мысалы, сипаттама, техникалық паспорт, мүкәммалдық алынбайтын бекітпені бекіту сызулары), сондай-ақ мемлекеттік бақылау жасауға уәкілетті органдардың талаптарымен белгіленген құжаттардың атаулары. Қоса берілетін құжаттар тасымалдау құжаттарына мықты тіркеледі.
Ескерту: 199-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

194. В графе "Сведения о ЗПУ" указывается, кем произведено пломбирование: грузоотправителем или перевозчиком.
В графе "Тип ЗПУ" указывается тип запорно-пломбировочного устройства (далее - ЗПУ), установленного на вагоне.
В графе "К/знаки" указывается контрольный знак ЗПУ.
Графы "Тип ЗПУ" и "К/знаки" заполняются для всех ЗПУ, установленных на вагоне в соответствии с требованиями главы 6 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 194 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
195. По грузам, требующим соблюдения особых мер предосторожности при перевозке и хранении, в верхней части накладной ("место для особых отметок и штемпелей") грузоотправителем проставляются предусмотренные настоящими Правилами надписи, в том числе в виде штемпелей, иные отметки, характеризующие особые свойства груза.
196. Графа "Объявленная ценность" - указывается прописью сумма объявленной грузоотправителем ценности груза в тенге.
197. В графе "За правильность внесенных в накладную сведений отвечаю" грузоотправитель или уполномоченное им по доверенности лицо разборчиво расписывается, а также указывает свою должность (за исключением, когда грузоотправителем является физическое лицо).
При заполнении электронной накладной в нее вносятся данные о должности, фамилии и инициалах лица, ответственного за правильность заполнения накладной.
Сноска. Пункт 197 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
198. На оборотной стороне накладной, в графе 1 "Груз размещен и закреплен согласно __ ______ рис. ______ главы ___________ Технических условий правильно" заполняется в соответствии с требованиями технических условий размещения и крепления грузов в вагонах и контейнерах (далее - технические условия). Эти сведения заверяются подписью с указанием должности, фамилии, инициалов подписавшего лица.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки в нее вносятся данные согласно техническим условиям, а также должность и фамилия лица, ответственного за размещение и крепление груза.
199. Грузоотправитель делает в графе 4 другие, не предусмотренные настоящими Правилами отметки (например, необходимые для грузополучателя сведения об ассортименте грузов, марке продукции).
"перевозка в открытом подвижном составе с грузополучателем согласована, разрешение от _______ N_____.";
количество поддонов - при предъявлении груза к перевозке на поддонах; наименования и количество установленных отправителем в вагоне приспособлений, (например, овощные щиты, печи, хлебные щиты);
масса оборудования и утеплительных материалов при перевозке грузов со съемным оборудованием и утеплением;
профилактические меры, принятые грузоотправителем для предохранения груза от смерзания;
наличие у предъявляемого к перевозке неупакованного груза видимых повреждений, (например "у станка отбита ___ деталь", "разбита фара у машины");
наименования прилагаемых грузоотправителем документов (например, спецификация, технический паспорт, чертежи закрепления инвентарного несъемного крепления), в соответствии с требованиями настоящих Правил, а также документов, установленных требованиями органов, уполномоченных осуществлять государственный контроль. Прикладываемые документы прочно прикрепляют к перевозочным документам.
Сноска. Пункт 199 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

200. Жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы арасында деректерді электрондық алмасу ұйымдастырылғанда жөнелтуші электрондық тасымалдау құжатында бағандарды толтырғанда жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы арасында қабылданған ақпараттық өзара іс-қимыл жасау технологиясы мен стандарттарына және тауар кассирінің АЖО-сы мен тасымалдаушының автоматты ақпарат жүйесінде қолданылатын жіктегішке сәйкес кодтауды жүргізеді.
Жекелеген жүк түрлерінің тасымалына тасымалдау құжаттарын әзірлеудің қосымша талаптары, осы жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес белгіленеді.
Ескерту: 200-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
&2. Жөнелту станциясының жүк қағазды толтыруы
201. "Ерекше белгілер мен мөрқалыптарға арналған орын" бағанында мынадай белгілер қойылады:
Пойыз құрамына вагонды бекіту жайлы мынандай жағдайларда, қауіпті жүктерді тасымалдау ережесіне, темір жол транспортын эксплуатациялаудың техникалық ережелеріне және осы Ережемен көзделген және магистральдық желі операторы белгіленген тәртіппен бекіткен 1520 мм жолтабан темір жолдарда габаритсіз және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулықпен көзделген жағдайларда;
тасымалдардың аталған бағытында жылжымалы құрамның массасы, түрі немесе тиеу габариті бойынша шектеулер туралы (ол жайында белгі жүк қағазына виза қойғанда жасалады);
"дөңестен түсірілмесін" - осы Ережемен көзделген және магистральдық желі операторы белгіленген тәртіппен бекіткен 1520 мм жолтабан темір жолдарда габаритсіз және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулықпен көзделген жағдайларда;
"N ___ тікелей жөнелтілушілік маршрут" немесе "_________ ст. таратылатын N ___ жөнелтілушілік маршрут" - жүктерді жөнелтілушілік маршрутпен тасымалдағанда;
"N ___ тікелей айналмалы маршрут" немесе "_________ст. таратылатын N ___ айналмалы маршрут" - жүктерді айналма маршруттармен тасымалдағанда.
Сонымен қатар, егер жүк барлық жол бойында әскериленген күзетпен бірге алып жүру жағдайы туындаса, аталған жүкқағаз бөлімінде "Күзет" деген штамп қойылады.
Ескерту: 201-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
202. "N№___ жүк қағазы" бағанында аталған жүк тағайындалу станциясына дейін баратын жол тізімдемесінің типографиялық нөмірі (жөнелтілімнің нөмірі).
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде жөнелтілімнің нөмірі темір жол көлігінде белгіленген тәртіппен бөлінген станция жөнелтілімдерінің нөмірлеріне сәйкес машиналық тәсілмен қойылады.
Ескерту: 202-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

200. При организации электронного обмена данными между грузоотправителем и перевозчиком отправитель при заполнении граф в электронном перевозочном документе производит кодирование в соответствии с принятыми между грузоотправителем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия и классификаторами, используемыми в АРМ товарного кассира и автоматизированной информационной системе перевозчика.
Дополнительные требования к оформлению перевозочных документов на перевозку отдельных видов грузов устанавливаются правилами перевозок этих грузов
Сноска. Пункт 200 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
2. Заполнение накладной станцией отправления
201. В графе "Место для особых отметок и штемпелей" проставляются следующие отметки:
о необходимом прикрытии вагона в составе поезда в случаях, предусмотренных правилами перевозок опасных грузов, правилами технической эксплуатации железнодорожного транспорта и инструкцией по перевозке негабаритных и тяжеловесных грузов на железных дорогах колеи 1520 мм, инструкцией по движению поездов и маневровой работе;
об ограничениях по массе, роду подвижного состава или габариту погрузки в данном направлении перевозки (отметка об этом делается при визировании накладной);
"не спускать с горки" - в случаях, предусмотренных правилами перевозок опасных грузов, правилами технической эксплуатации железнодорожного транспорта и инструкцией по перевозке негабаритных и тяжеловесных грузов на железных дорогах колеи 1520 мм;
"Отправительский маршрут N __ прямой", "Отправительский маршрут N ___ с распылением на станции ______" или "Отправительский маршрут N __ в расформирование на станции _______" при перевозке груза отправительскими маршрутами на ст. ___", "Ступенчатый маршрут N _________ прямой", "Ступенчатый маршрут N _____ с распылением на станции _________" при перевозке груза ступенчатыми маршрутами.
Кроме того, в данной части накладной проставляется штемпель "Охрана" в случае сопровождения груза на всем пути следования военизированной охраной.
Сноска. Пункт 201 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
202. В графе "Накладная N" указывается типографский номер дорожной ведомости или номер отправки, присвоенный перевозчиком.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки номер отправки проставляется машинным способом в соответствии с нумерацией отправок, выделенной станции в установленном на железнодорожном транспорте порядке.
Сноска. Пункт 202 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

203. "N___ өтінім бойынша" бағанында тасымалдаушы қабылдаған өтінімнің нөмірі көрсетіледі. Жүктер өтінімсіз қабылданған да тиеу өкімінің нөмірі көрсетіледі.
204. "Жүкті "___" _______________ енгізуге рұқсат етілген" - жүктерді тасымалдауға жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарға берудің барлық жағдайларда толтырылады.
Ескерту: 204-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
205. "Тиеу "___" _______________тағайындалған" - жүктерді тиеуге жалпы пайдаланымдағы орындарға берудің де, бір жүк жөнелтуші/жүк алушы пайдаланатын кірме жолдарға берудің де барлық жағдайларында толтырылады. Жүк қағаздарға виза қоюдың тәртібін тасымалдаушы белгілейді.
Ескерту: 205-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
206. "Жүктің тасымалдаушы анықтаған кг-дағы массасы" және "Массаны анықтау тәсілі" бағандары - жүктің массасын тасымалдаушы анықтағанда тасымалдаушымен толтырылады. Бұл ретте таразының үлгісі көрсетіледі.
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде "Массаны анықтау тәсілі" бағаны тауар кассирі АЖО-сының жіктегішіне сәйкес толтырылады.
207. "Тасымалдаушының қабылдаушы-тапсырушысы" бағанында жүктің массасы тасымалдаушымен не болмаса оның қатысуымен анықталғанда тасымалдаушының жөнелту станциясындағы қабылдаушы-тапсырушысы анық қол қояды.
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде, егер жүктің массасы тасымалдаушымен не болмаса жүк жөнелтуші тасымалдаушының қабылдаушы-тапсырушысымен бірлесіп анықтағанда қабылдаушы-тапсырушының тегі енгізіледі.
208. "Т.ж. маркасы" бағанында (жүктерді шағын жөнелтіліммен тасымалдағанда толтырылады) жүктерді жөнелтуге қабылдау кітабы бойынша реттік нөмірі, жөнелтілімдегі орынның саны және жөнелту станциясының коды көрсетіледі.
"Жөнелту станциясы" бағанында жөнелту станциясының атауы және осы станцияға N 4 Тарифтік келісімге сәйкес берілген коды мөрқалыппен көрсетіледі.
209. Жүк қағазының сырт жағында "Жүкті бөліп әкелу" 2-бағанында тасымалдаушының қабылдаушы-тапсырушысы аталған жөнелтілімге жататын жүктің жалпы пайдаланымдағы орындарға жеке әкелінген әрбір бөлігі бойынша датасын, орындардың санын және жүктің массасын қояды. Бұл мәліметтер қабылдаушы-тапсырушының қолымен куәландырылады.
Ескерту: 209-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

203. В графе "По заявке N___" указывается номер принятой перевозчиком заявки. При приеме грузов без заявки указывается номер распоряжения на погрузку.
204. Графа "Ввоз груза разрешен на "___"_______" заполняется во всех случаях предъявления грузов к перевозке на местах общего пользования.
Сноска. Пункт 204 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
205. Графа "Погрузка назначена на "___" _______________" - заполняется во всех случаях как при погрузке грузов на места общего пользования, так и на подъездным путях используемых одним грузоотправителем/грузополучателем. Порядок визирования накладных устанавливается перевозчиком.
Сноска. Пункт 205 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
206. Графы "Масса груза в кг. определенная перевозчиком" и "Способ определения массы" - заполняются перевозчиком при определении массы груза перевозчиком. При этом указывается тип весов.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки графа "Способ определения массы" заполняется в соответствии с классификатором АРМ товарного кассира.
207. В графе "Приемосдатчик перевозчика" разборчиво расписывается приемосдатчик перевозчика на станции отправления в тех случаях, когда масса груза определялась перевозчиком либо с его участием.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки вносится фамилия приемосдатчика, если масса груза определялась перевозчиком либо грузоотправителем совместно с приемосдатчиком перевозчика.
208. В графе "Марка ждт." (заполняется при перевозке грузов мелкими отправками) указываются порядковый номер по книге приема грузов к отправлению, количество мест в отправке и код станции отправления.
В графе "Станция отправления" указывается штемпелем наименование станции отправление и присвоенный этой станции код согласно Тарифному руководству N 4.
209. На оборотной стороне накладной в графе 2 "Ввоз груза по частям" приемосдатчик перевозчика проставляет дату, количество мест и массу груза по каждой отдельно завезенной на места общего пользования части груза, относящегося к данной отправке. Эти сведения удостоверяются подписью приемосдатчика.
Сноска. Пункт 209 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

210. "Тарифтік белгілер", "___ км үшін төлемдермен есеп айырысу", "Жөнелткенде" бағандары тарифтік басшылық (прейскурантпен) тасымалдаушысына сәйкес толтырылады,"алынып тасталған тариф N" бағанында ерекше тарифтің коды көрсетіледі.
"Жөнелткенде" бағанында тасымалдаушының жүк тасымалдары үшін есептеулерді немесе төлемдерді өндіріп алуды жүргізетін өкілі тасымал ақысының, жолсеріктің (жолсеріктердің) жол жүргені үшін, жүктің мәлімделген құндылығы үшін алымдардың мөлшерлерін төлемдер туралы басқа да белгілерді көрсетеді.
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде тарифтік белгілердің кодтары магистральдық темір жол желісі операторының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі жіктегішіне сәйкес қойылады. "___ км үшін төлемдермен есеп айырысу", "Жөнелткенде" бағандары тауар кассирінің АЖО-сында бағдарламалық қалыптастырылады.
Ескерту: 210-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
211. "Төлемдер жөнелту станциясында өнідіріп алынған" бағанында - әртүрлі алымдар квитанциясының нөмірі немесе төлем картасының нөмірі көрсетіледі. Төлемдерді өндіріп алу тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен куәландырылады.
Егер жүктерді жөнелтуші және алушы жеке тұлғалар болып табылғанда "Жөнелтуші" және "Алушы" бағандары  цифрлық кодпен толықтырылады.
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде тасымал төлемдері туралы мәліметтер оларды өндіріп алу орнына және есеп айырысу түріне қарай тауар кассирінің АЖО-сында бағдарламалық қалыптастырылады.
212. Жүк қағазының және жол тізімдемесінің сыртқы жағының сол жақ жоғарғы бұрышында, сондай-ақ жол тізімдемесі түбіртегінің және жүкті тасымалдауға қабылдау квитанциясының бет жағында станцияның жүкті тасымалдауға қабылдау уақыты туралы күнтізбелік мөрқалыбы соғылады.
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде жүкті тасымалдауға қабылдау датасы тауар кассирінің АЖО-сы арқылы электрондық тасымалдау құжатына енгізіледі.
Ескерту: 212-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
213. Жөнелту станциясының, тағайындалу станциясының атауларынан кейін станцияларға тарифтік басшылыққа (прейскурантқа) сәйкес берілген коды қойылады. Жөнелту станциясы жүк жөнелтуші жүк қағазын бергенде ондағы мәліметтер мен белгілерді жол тізімдемесіне, жол тізімдемесінің түбіртегіне және жүкті қабылдау туралы квитанцияға көшіреді.
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде кодтар тауар кассирінің АЖО-сында және магистральдық темір жол желісі операторының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде қолданылатын жіктегішке сәйкес қойылады.
Жүк тасымалы тасымалдардың электронды жүкқағаз қолданылып рәсімделгенде, рәсімделген жүкті қабылдау мерзімі электронды жүкқағазға енгізіледі.
Ескерту: 213-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
&3. Жүк қағазын жол жүру барысындағы
станциялардың толтыруы

210. Графы "Тарифные отметки", "Расчет платежей за __ км", "При отправлении" заполняются в соответствии с Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика, в графе "искл. тариф N" указывается код исключительного тарифа.
В графе "При отправлении" перевозчик, производящий начисление или взимание платежей за перевозку грузов, указывает размеры провозной платы, сбор за проезд проводника (проводников), сбор за объявленную ценность груза и другие отметки о платежах, в том числе составляющие тарифа.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки коды тарифных отметок проставляются в соответствии с классификатором автоматизированной информационной системы оператора магистральной железнодорожной сети. Графы "Расчет платежей за ___ км" и "При отправлении" формируются программно на АРМ товарного кассира.
Сноска. Пункт 210 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
211. В графе "Платежи взысканы на станции отправления" - указывается номер квитанции разных сборов или номер платежной карты. Взыскание платежей удостоверяется подписью представителя перевозчика на станции.
Если отправителем и получателем грузов являются физические лица, графы "Отправитель" и "Получатель" дополняются цифровым кодом.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки сведения о провозных платежах формируются программно в АРМ товарного кассира в зависимости от места их взыскания и вида расчета.
212. В левом верхнем углу оборотной стороны накладной и дорожной ведомости, а также на лицевой стороне корешка дорожной ведомости и квитанции в приеме груза к перевозке ставится календарный штемпель станции о времени приема груза к перевозке.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки дата приема груза к перевозке вносится в электронный перевозочный документ через АРМ товарного кассира.
Сноска. Пункт 212 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
213. После наименований станции отправления, станции назначения проставляется код, присвоенный станциям согласно Тарифному руководству (прейскуранту) перевозчика. Станция отправления при предъявлении грузоотправителем оформленной накладной переносит содержащиеся в ней сведения и отметки в дорожную ведомость, корешок дорожной ведомости и квитанцию о приеме груза.
При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки коды проставляются в соответствии с классификаторами, используемыми в АРМ товарного кассира и автоматизированной информационной системе оператора магистральной железнодорожной сети.
При оформлении перевозки груза с использованием электронной накладной дата оформления приема груза к перевозке вносится в электронную накладную.
Сноска. Пункт 213 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
3. Заполнение накладной станциями в пути следования

214. Жол жүру барысында осы Ережемен көзделген барлық белгілерді тасымалдаушының станциядағы өкілі жүк қағазының сырт жағындағы "Тасымалдаушының белгілері" 5-бағанында жасайды.
Аталған жөнелтілімге жататын акт жасағанда, актінің нөмірі, оның жасалған датасы, акт не туралы жасалғандығы көрсетіледі (мысалы, "____ орынның кем болуы туралы", "____ кг массаның кем болуы туралы"). Жеткізу мерзімін ұзартуға құқық беретін жүктің кідіртілу себептері туралы.
Жүк тасымалы тасымалдардың электрондық досьесі қолданылып ресімделгенде белгілер тасымалдардың электрондық досьесіне автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің қызмет ету технологиясына сәйкес енгізіледі және электрондық жүк қағазының қағаз көшірмесіне (егер жүк электрондық тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелерімен келе жатса) қойылады.
215. Жүкті жаңа тасымалдау құжаттарын ресімдеумен барар жері өзгертілгенде мына мазмұндағы белгілер қойылады:
жаңа тасымалдау құжаттарында - "Жүктің барар жері _____________(рұқсат берген тұлғаның тегі, лауазымы) "___" ________"N ___ өкімі бойынша өзгертілген, бастапқы жүк қағазының N _____, жөнелту станциясы _______________, тағайындалу станциясы ______________".
Белгілер тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен және мекен-жайды ауыстыруды ресімдеген станцияның мөрқалыбымен куәландырылады.
Жүкті тасымалдардың электрондық досьесін қолданып тасымалдағанда осы тармақта аталған деректер мен оларды тасымалдау құжаттарына енгізген тасымалдаушының станциядағы өкілінің тегі тиісінше жаңа және бастапқы электрондық тасымалдау құжаттарында толтырылады. Барар жерін ауыстыруды ресімдеуде басылған ГУ-27-У-ВЦ нысаны бойынша (16-қосымша) жаңа және бастапқы электрондық жүк қағазының қағаз көшірмелері тасымалдаушының тауар кассирінің қолымен және станцияның мөрқалыбымен "Тасымалдаушының белгілері" бағанында куәландырылады.
Ескерту: 215-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
216. Жүктің барар жерін бастапқы тасымалдау құжаттары бойынша өзгерткенде тасымалдау құжатындағы тағайындалу станциясының атауы және оның коды, жүк алушы және оның коды (қажет болғанда оқуға болатындай) сызылып тасталады және барар жерін өзгерту туралы өкімге сәйкес жаңа деректер мен олардың коды көрсетіледі. Түзетулер тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен және станцияның мөрқалыбымен куәландырылады. Сонымен қатар, Жүктің барар жері _____________(рұқсат берген тұлғаның тегі, лауазымы) "___" ________" N ___ өкімі бойынша ___________________т.ж. ___________________ станциясына өзгертілген" деген белгі соғылады. Белгі тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен және станцияның мөрқалыбымен куәландырылады. Жүкті тасымалдардың электрондық досьесін қолданып тасымалдағанда осы тармақта аталған деректер ГУ-27-У-ВЦ нысанды бастапқы электрондық жүк қағазының және ГУ-29-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) жол тізімдемесінің қағаз көшірмелерінде толтырылады, олар тауар кассирінің қолымен және станцияның мөрқалыбымен "Тасымалдаушының белгілері" бағанында куәландырылады. Тасымалдардың электрондық досьесінде тағайындалу станциясын және алушыны өзгерту тасымалдаушының автоматтандырылған  ақпараттық жүйесінің қызмет ету технологиясына сәйкес жүргізіледі.

214. В пути следования все предусмотренные настоящими Правилами отметки делаются представителем перевозчика на станции на оборотной стороне накладной в графе 5 "Отметки перевозчика".
При составлении актов, относящихся к данной отправке, указывается номер акта, дата его составления, о чем составлен акт (например, "о недостаче____ мест", "о недостаче массы____ кг"). О причинах задержки груза, которые дают право на удлинение срока доставки.
При перевозке груза с использованием электронного досье перевозки отметки вводятся в электронное досье перевозки в соответствии с технологией функционирования автоматизированной информационной системы и проставляются в бумажной копии электронной накладной (если груз следует с бумажными копиями электронных перевозочных документов).
215. При переадресовке груза с оформлением новых перевозочных документов делаются отметки следующего содержания:
в новых перевозочных документах в графе "Наименование груза" - "Груз переадресован по распоряжению______ (фамилия, должность лица, давшего разрешение) N______, первоначальная накладная N______, станция отправления, станция назначения _______".
Отметки удостоверяются подписью представителя перевозчика на станции и штемпелем станции, оформляющей переадресовку.
При перевозке груза с использованием электронного досье перевозки указанные в настоящем пункте данные и фамилия внесшего их в перевозочные документы представителя перевозчика на станции заполняются соответственно в новом и первоначальном электронном перевозочном документе. Распечатанные при оформлении переадресовки бумажные копии новой и первоначальной электронных накладных по форме ГУ-27-У-ВЦ (приложения 16) заверяются подписью товарного кассира перевозчика и штемпелем станции в графе "Отметки перевозчика".
Сноска. Пункт 215 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
216. При переадресовке груза по первоначальным перевозочным документам наименование станции назначения и ее код, грузополучатель и его код в перевозочном документе зачеркиваются (так, чтобы при необходимости можно было прочитать зачеркнутое) и указываются новые данные и их коды в соответствии с распоряжением о переадресовке. Исправления заверяются подписью представителя перевозчика на станции и штемпелем станции. Кроме того, делается отметка "Груз переадресован по распоряжению __________________________ (должность лица, подписавшего распоряжение) от "___" ________" N ____ на станцию ________________________ ждт.". Отметка заверяется подписью представителя перевозчика на станции и штемпелем станции. При перевозке груза с использованием электронного досье перевозки указанные в  настоящем  пункте  данные  заполняются  в бумажных копиях первоначальной  электронной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ и дорожной ведомости формы ГУ-29-У-ВЦ (приложения 17), которые заверяются подписью товарного кассира и штемпелем станции в графе "Отметки перевозчика". Изменение станции назначения и получателя в электронном досье перевозки производится в соответствии с технологией функционирования автоматизированной информационной системы перевозчика.

217. Тағайындалу станциясын өзгертусіз жүк алушыны өзгерткенде жүк алушының атауы және оның коды (қажет болғанда оқуға болатындай) сызылып тасталады  және жүк жөнелтушінің арызы негізінде жаңа жүк алушының атауы және оның коды көрсетіледі. Жасалған түзетулер тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен және станцияның мөрқалыбымен куәландырылады. Жүкті тасымалдардың электрондық досьесін қолданып тасымалдағанда осы тармақта аталған деректер ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) бастапқы электрондық жүк қағазының және ГУ-29-У-ВЦ нысанды (17-қосымша) жол тізімдемесінің қағаз көшірмелерінде толтырылады, олар тауар кассирінің қолымен және станцияның мөрқалыбымен "Тасымалдаушының белгілері" бағанында куәландырылады. Тасымалдардың электрондық досьесінде алушыны өзгерту автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің қызмет ету технологиясына сәйкес жүргізіледі.
218. Жүкті жол жүру барысында басқа вагонға қайта тиеген жағдайда тасымалдау құжатында вагонның нөмірі және ол туралы басқа да мәліметтер (қажет болғанда оқуға болатындай) сызылып тасталады, содан кейін жүк қайта тиелген вагон туралы деректер қойылады. Бұл түзету қайта тиеуді басқарған тасымалдаушы өкілінің қолымен және жүк басқа вагонға қайта тиелген станцияның мөрқалыбымен куәландырылады.
Жүкті электрондық жүк қағазын қолданып тасымалдағанда оған осы тармақта аталған деректерден басқа қайта тиеуді басқарған тасымалдаушының станциядағы өкілінің лауазымы мен тегі енгізіледі.
Жүкті тасымалдардың электрондық досьесін қолданып тасымалдағанда осы тармақта аталған деректер, сондай-ақ қайта тиеуді басқарған тасымалдаушының станциядағы өкілінің лауазымы мен тегі ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) бастапқы электрондық жүк қағазының және ГУ-29-У-ВЦ нысанды (17-қосымша) жол тізімдемесінің қағаз көшірмелеріне енгізіледі. Тасымалдардың электрондық досьесінде вагон нөмірін өзгерту тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің қызмет ету технологиясына сәйкес жүргізіледі.
&4. Жүк қағазын тағайындалу станциясында толтыру
219. "Келуі бойынша" бағанында - ақтық есеп айырысу бойынша тасымалдау ақысының сомасы, тасымалдау құжаттары бойынша тағайындалу станциясында өндіріліп алынған қосымша алымдар, тасымал ақысының және тасымалдаушыға барлық тиісті төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
220. "Төлемдер тағайындалу станциясында өндіріп алынған" бағанында - әртүрлі алымдар квитанцияларының нөмірі немесе төлем картасының нөмірі көрсетіледі. Төлемдерді өндіріп алу тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен куәландырылады, жүк қағазының және жол тізімдемесінің сырт жағында жүкті беру уақыты туралы станцияның күнтізбелік мөрқалыбы қойылады.
3 Баған "Жүк шақыру" жүкті тасымалдаушымен жалпы пайдалану жерінде жүкті түсіру мен қабылдауға тағайындалған станциядан әкету кезінде жүкқағаздың келесі беті тасымалдаушы өкілімен толтырылады.
Ескерту: 220-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

217. При изменении грузополучателя без изменения станции назначения наименование грузополучателя и его код зачеркиваются (так, чтобы при необходимости можно было прочитать зачеркнутое) и указываются на основании заявления грузоотправителя наименование нового грузополучателя и его код. Сделанные исправления заверяются подписью представителя перевозчика на станции и штемпелем станции. При перевозке груза с использованием электронного досье перевозки указанные в настоящем пункте данные заполняются в бумажных копиях первоначальной электронной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложения 16) и дорожной ведомости формы ГУ-29-У-ВЦ (приложения 17), которые заверяются подписью товарного кассира перевозчика и штемпелем станции в графе "Отметки перевозчика". Изменение получателя в электронном досье перевозки производится в соответствии с технологией функционирования автоматизированной информационной системы перевозчика.
218. В случае перегрузки груза в пути следования в другой вагон в перевозочном документе зачеркиваются номер вагона и другие сведения о нем (так, чтобы при необходимости можно было прочитать зачеркнутое), а затем проставляются новые данные о вагоне, в который груз перегружен. Это исправление заверяется подписью представителя перевозчика, руководившего перегрузкой, и штемпелем станции, на которой груз был перегружен в другой вагон.
При перевозке груза с использованием электронной накладной в нее кроме указанных в настоящем пункте данных вносятся также должность и фамилия представителя перевозчика на станции, руководившего перегрузкой.
При перевозке груза с использованием электронного досье перевозки в указанные в настоящем пункте данные, а также должность и фамилия представителя перевозчика на станции, руководившего перегрузкой, вносятся в бумажные копии электронной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложения 16) и дорожной ведомости формы ГУ-29-У-ВЦ (приложения 17). Изменение номера вагона в электронном досье перевозки производится в соответствии с технологией функционирования автоматизированной информационной системы перевозчика.
4. Заполнение накладной на станции назначения
219. В графе "По прибытии" - указываются сумма провозной платы по окончательному расчету, дополнительные сборы, взысканные по перевозочным документам на станции назначения, общая сумма провозной платы и всех причитающихся перевозчику платежей.
220. В графе "Платежи взысканы на станции назначения" - указывается номер квитанции разных сборов или номер платежной карты. Взимание платежей перевозчиком с грузополучателя на станции назначения удостоверяется подписью представителя перевозчика с указанием должности, фамилии и инициалов, а на оборотной стороне накладной и дорожной ведомости проставляется календарный штемпель станции о времени оформления выдачи груза.
Графа 3 "Вывоз груза" на оборотной стороне накладной заполняется представителем перевозчика на станции при выгрузке грузов на местах общего пользования и вывозе груза со станции назначения.
Сноска. Пункт 220 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

221. "Жүкті тасымалдаушының түсіруі немесе жүк алушының құралдарымен түсіруге беру" бағанында - жүк қағазының және жол тізімдемесінің сырт жағында жүкті тасымалдаушының құралдарымен түсіруге беру уақыты немесе алушының құралдарымен түсіруге беру уақыты туралы станцияның күнтізбелік мөрқалыбы қойылады.
222. Жүк қағазының сырт жағындағы "Жүкті әкету" 3-бағаны жүктерді жалпы пайдаланымдағы орындарда түсіргенде және тағайындалу станциясынан әкеткенде тасымалдаушының станциядағы өкілімен толтырылады. Егер жүк кезең-кезеңмен әкетілсе, оның әр бөлігінің әкетілуі туралы аталған бағанда тиісті белгі қойылады.
Жүктерді станциядан рұқсатнама бойынша әкету тәртібі белгіленген станцияларда, аталған бағанның атауында "Жүкті әкету" сөздерінен кейін "N рұқсатнама" деп көрсетіледі.
Ескерту: 222-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
223. Жүк қағазының сыртқы жағындағы "Тасымалдаушының белгілері" - келген жүктің барар жерін өзгерткен жағдайда осы Ережемен көзделген белгілер жасалады.
224. Жүк қағазының сыртқы жағындағы "Жүкті беру туралы белгілер" 6-бағанында жүкті жүк алушыға беру туралы осы Ережемен көзделген белгілер жасалады.
225. Жүкті тасымалдардың электрондық досьесін қолданып тасымалдағанда осы Ережемен көзделген  деректер тасымалдардың электрондық досьесіне электрондық жүк қағазының қағаз көшірмесі беріліп енгізіледі.
&5. Жүк қағазын тағайындалу станциясында толтыру
Ескерту: 5-параграф жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
226. Жүкті және тасымалдар үшін есеп айырысуларды алғанын растап жүк алушы мен тасымалдаушы жол тізімдемесінің келесі бағандарын толтырады.
Баған "Жүкті ______________ "___" ___________ алдым." бағанын - жүк алушы толтырады.
Баған "___" ___________№ ____ сенімхат бойынша" бағанын - тағайындалу станциясы уәкілетті тұлға жүкті алуға берген сенімхаттың нөмірі мен оны беру датасын көрсетіп толтырады.
"____ сериялы N ____ жеке басының куәлігі (төлқұжаты), __________қаласында __________көшесі N ____ үй N ___ пәтерінде тіркелген" бағанын - тасымалдаушының станциядағы өкілі толтырады, жүкті алуға уәкілеттендірілгеннің төлқұжатының сериясы мен нөмірі көрсетіледі және төлқұжаттың иесі тіркелген мекен-жайы көрсетіледі.
227. Жол тізімдемесіне енгізілген мәліметтер жүк алушының және тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолдарымен куәландырылады.
&5-1.
Ескерту: 5-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

221. В графе "Выгрузка груза перевозчиком или подача под выгрузку средствами получателя" - на оборотной стороне накладной и дорожной ведомости проставляется календарный штемпель станции назначения о времени выгрузки груза средствами перевозчика или времени подачи под выгрузку средствами получателя.
222. Графа 3 "Вывоз груза" на оборотной стороне накладной заполняется представителем перевозчика на станции при выгрузке грузов на местах общего пользования и вывозе груза со станции назначения. Если груз вывозится поэтапно, то о вывозе каждой его части делается в данной графе соответствующая отметка.
На станциях, где установлен порядок вывоза груза со станции по пропускам, в наименовании данной графы, после слов "Вывоз груза" указывается "Пропуск N________".
Сноска. Пункт 222 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
223. "Отметки перевозчика" на оборотной стороне накладной - в случае переадресовки прибывшего груза делаются отметки, предусмотренные настоящими Правилами.
224. В графе 6 "Отметки о выдаче груза" на оборотной стороне накладной делаются отметки о выдаче груза грузополучателю, предусмотренные настоящими Правилами.
225. При оформлении перевозки груза с использованием электронного досье перевозки данные, предусмотренные настоящими Правилами, вносятся в электронное досье перевозки с выдачей бумажной копии электронной накладной.
5. Заполнение дорожной ведомости
на станции назначения
Сноска. Параграф 5 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
226. В подтверждение получения груза и расчетов за перевозку грузополучатель и перевозчик заполняют следующие графы дорожной ведомости:
Графа "Груз получил ______________ "___" ___________." - заполняется грузополучателем.
Графа "По доверенности N____ от "___" ___________." - заполняется станцией назначения с указанием номера представленной уполномоченным лицом доверенности на получение груза и даты ее выдачи.
В графе "Удостоверение личности (паспорт) серии ____N___ прописан в городе __________ ул__________ дом N____ кв. N ___" представителем перевозчика на станции указывается серия и номер паспорта уполномоченного на получение груза лица и адрес, по которому зарегистрирован владелец паспорта.
227. Внесенные в дорожную ведомость сведения заверяются подписями грузополучателя и представителя перевозчика на станции.
5-1. Заполнение досылочной дорожной ведомости
Сноска. Глава 7 дополнена параграфом 5-1 приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

228. Жүктік жөнелту ведомості қалдық жүкті арнаулы станциясына жөнелту кезіндегі, сондай-ақ негізгі жөнелтілімнен жүктің жарты бөлігін бөліп алу жағдайында тасымалдаушымен ГУ-29-О формасында толтырылады.
229. Жүкті тасымалдардың электрондық досьесін қолданып тасымалдағанда осы Ережемен көзделген деректер тасымалдардың электрондық досьесіне электрондық жүк қағазының қағаз көшірмесі беріліп енгізіледі.
230. Жүкті тасымалдар ведомості келесідей ретпен толтырылады:
жүктік ведомость пен жүкқағаз түбіртегінде "досылочная";
"жеткізу мерзімі өткен" баған толтырылмайды;
"вагон түрі" бағанында вагон түрі көрсетіледі;
"вагон нөмірі", "вагонның жүккөтергіштігі", "осьтерінің саны", "габаритсіздік индексі", "Цистернаның түрі/көлемі", "Тасымалдаушы", "Беру станциясы" бағандары нақты белгіленген Ережелерге сәйкес тәртіппен толтырылады;
"Жүктік ведомость N" және "Жүктік ведомость түбіртегінің N" бағанында тасымалдаушымен берілген жіберілу нөмірі көрсетіледі;
"Жылдамдық" бағанында "Жүктік" көрсетіледі;
"Жіберуші станциясы" бағанында Жүктік жөнелту ведомостін тіркейтін станция коды және N 4 тарифтік басшылыққа сәйкес нақты атауы көрсетіледі;
"Жіберуші" бағанында қалдық жүктік ведомості тіркеген тасымалдаушы өкілінің атауы көрсетіліп жазылады;
"Пошталық мекен-жай", "төлеуші", "Құралдармен тиеу", "Жарияланған бағалылық" және "Тарифтік белгілеулер" бағандары толтырылмайды;
"Белгіленген станциясы" бағанында Жүктік жөнелту ведомостін тіркейтін станция коды және N 4 тарифтік басшылыққа сәйкес нақты атауы көрсетіледі;
"Қабылдаушы" бағанында белгіленген станцияда тасымалдаушы өкілінің атауы көрсетіліп жазылады;
бағандарды толтыру жүк және оның салмағы туралы мәліметтері бар жүкқағаздың түпнұсқасы бойынша жүргізіледі. Сондай-ақ жүктің атауымен белгі жасалынады "Жөнелтуге қосылады".
&6. Тасымалдау құжаттары жинағын толтыру
231. Жүктерді вагондап және шағындап жөнелткенде тасымалдау құжаттарын ресімдеуді тездету мақсатында жүк қағазынан, жол тізімдемесінен, жол тізімдемесінің түбіртегінен және жүкті қабылдау туралы квитанциядан тұратын ГУ-29-0 нысанды тасымалдау құжаттарының жинағы қолданылады.
232. Тасымалдау құжаттарының жинағына кіретін бланктердің нысаны аталған құжаттарда сәйкес орналастырылған бағандарды көшіргі қағаздың көмегімен бір уақытта толтыруға мүмкіндік береді.
233. Жүк жөнелтушінің және тасымалдаушының тасымалдау құжаттарының жинағын толтыруы осы Ережемен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
234. Тасымалдау құжаттарының жинағын толтырғаннан кейін оған станциялар бөлетін нөмірлерге сәйкес келетін нөмір беріледі.
&7. Жүк қағазын тасымалдардың электрондық досьесін
қолданып толтырудың ерекшеліктері

228. Досылочная дорожная ведомость заполняется перевозчиком по форме ГУ-29-О в пути следования в случаях разъединения груза и перевозочных документов при досылке груза на станцию назначения, а также разъединения части груза от основной отправки.
229. Дорожная ведомость следует с грузом до станции назначения, корешок дорожной ведомости остается у перевозчика. При перевозке груза по электронной накладной перевозчиком оформляется электронная досылочная дорожная ведомость формы ГУ-29у-ВЦ.
230. Досылочная дорожная ведомость заполняется в следующем порядке:
в дорожной ведомости и корешке накладной указывается "Досылочная";
графа "Срок доставки истекает" не заполняется;
в графе "Род вагона" указывается род вагона;
графы "N вагона", "Грузоподъемность вагона", "Количество осей", "Индекс негабаритности", "Тип/объем цистерны", "Перевозчик", "Станции передачи" заполняются в порядке, установленном настоящими Правилами;
в графах "Дорожная ведомость N" и "Корешок дорожной ведомости N" указывается номер отправки, присвоенный перевозчиком;
в графе "Скорость" указывается "Грузовая";
в графе "Станция отправления" указываются в соответствии с Тарифным руководством N 4 точное наименование и код станции оформления досылочной дорожной ведомости;
в графе "Отправитель" указываются наименование представителя перевозчика, оформившего досылочную дорожную ведомость;
графы "Почтовый адрес", "Плательщик", "Погрузка средствами", "Объявленная ценность" и "Тарифные отметки" не заполняются;
в графе "Станция назначения" указываются в соответствии с Тарифным руководством N 4 точное наименование и код станции назначения;
в графе "Получатель" указываются наименование представителя перевозчика на станции назначения.
заполнение граф со сведениями о грузе и его массе производится на основании сведений оригинала накладной. Кроме того, под наименованием груза делается отметка "Досылается к отправке N ____ для выдачи _________________ (наименование грузополучателя, его почтовый адрес)", указываются сведения о ЗПУ, а также о составленном акте общей формы или коммерческом акте;
графа "Платежи внесены на станции отправления" не заполняется. Представитель перевозчика оформивший досылочную дорожную ведомость указывает в ней свои фамилию, имя, отчество и ставит подпись;
в графе "Календарные штемпеля" дорожной ведомости и корешке дорожной ведомости проставляется календарный штемпель станции оформившей досылочную дорожную ведомость.
231. Досылочная дорожная ведомость заполняется грузополучателем на станции назначения в порядке, указанном в настоящих Правилах, в следующих случаях: при выдаче груза по досылочной дорожной ведомости на прибывшую часть груза к основной отправке, а также при непоступлении основных перевозочных документов на станцию назначения.
6. Заполнение комплекта перевозочных документов
232. В целях ускорения оформления перевозочных документов при перевозке грузов повагонными и мелкими отправками используются комплекты перевозочных документов формы ГУ-29-0, состоящие из накладной, дорожной ведомости, корешка дорожной ведомости и квитанции о приеме груза.
233. Форма бланков, входящих в комплект перевозочных документов, позволяет с помощью копировальной бумаги производить одновременное в указанных документах заполнение идентично расположенных граф.
234. Заполнение комплекта перевозочных документов грузоотправителем и перевозчиком осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.

235. Жүк жөнелтушінің меншікті автоматтандырылған жүйесі болғанда және жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы арасында деректерді электрондық алмасу ұйымдастырылғанда жүк жөнелтуші тасымалдардың электрондық досьесінде деректерді осы Ереженің "Жүк жөнелтушінің жүк қағазын толтыруы" бөлімінде белгіленген тәртіппен толтырады. Жөнелту станциясы тасымалдардың электрондық досьесін осы Ереженің "Жүк қағазын жөнелту станциясының толтыруы" бөлімінде белгіленген тәртіппен толтырады. Деректерді электрондық алмасудың тәртібі тасымалдаушының автоматты ақпараттық жүйесінің қызмет ету және жүк жөнелтуші (жүк алушы) мен тасымалдаушы арасында өзара ақпараттық әрекеттесу технологияларымен белгіленеді.
236. Тасымалдардың  электрондық досьесі қолданылып ресімделген құжаттарды кредиттен шығарғанда тағайындалу станциясы тасымалдардың электрондық досьесіне мәліметтерді осы Ереженің "Жүк қағазын тағайындалу станциясында толтыру" және "Жол тізімдемесін тағайындалу станциясында толтыру" бөлімдерінде белгіленген тәртіппен енгізеді.
237. Электрондық тасымалдау және ілеспе құжаттар қажет болған жағдайда тағайындалу станцияларында электрондық және қағаз түрінде беріледі. ГУ-27-У-ВЦ (16-қосымша), ГУ-29-У-ВЦ (17-қосымша) нысандардың және электрондық ілеспе құжаттардың қағаз көшірмелерін басып шығарғанда, қағаз тасымалдау құжаттарында жөнелту станциялары мен жол жүру барысында қойылуы осы Ережемен көзделген барлық мөрқалыптар, жазбалар мен қолдар машинамен басу түрінде қойылады.
Қағаз көшірмелер:
тасымалдардың электрондық досьесінің ГУ-27-У-ВЦ нысан (16-қосымша) бойынша басылған қағаз көшірмесі - "Жүкті беруді ресімдеу" бағанында тауар кассирінің, тасымалдаушының станциядағы өкілінің қолымен және станцияның күнтізбелік мөрқалыбымен;
тасымалдардың электрондық досьесінің ГУ-29-У-ВЦ нысан (17-қосымша) бойынша басылған қағаз көшірмесі - кредиттен шығару туралы деректерден кейін электрондық жүк қағазын кредиттен шығарған жүк алушы өкілінің және тауар кассирінің қолымен, сондай-ақ "Жүкті беруді ресімдеу" бағанында станцияның күнтізбелік мөрқалыбымен;
электрондық түрде ресімделген басқа да ілеспе құжаттардың қағаз көшірмелері - тағайындалу станциясының күнтізбелік мөрқалыбымен куәландырылады.
Жүк жөнелтушінің меншікті автоматтандырылған жүйесі болғанда және/немесе тасымалдаушының ақпараттық жүйесіне қол жеткізуі болғанда оның атына келген жүкке жүк қағазын жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы арасында қабылданған өзара ақпараттық әрекеттесу технологиясы мен стандарттарына сәйкес деректермен электрондық алмасу арқылы беруге жол беріледі.
Тасымалдау немесе ілеспе құжаттарды деректермен электрондық алмасуды қолдану арқылы бергенде электрондық құжаттың тұпнұсқалылығы және электрондық цифрлық қолтаңбаларда қолдану қажеттілігі тараптар келісімдерінің, нормативтік құқықтық актілердің, электрондық құжат айналымы жүйесінің ережелері негізінде белгіленеді.
238. Тасымалдау құжаттарын жүкті тарату пунктінде ресімдегенде жүк жөнелтуші, жүк алушы уәкілеттендірген тұлға, егер ол автоматтандырылған ақпараттық желінің абоненті болып табылатын болса, электрондық жүк қағазына тасымалдаушының автоматтандырылған жүйесінің қызмет ету технологиясымен көзделген мәліметтерді енгізеді. Қажет болғанда электрондық жүк қағазының қағаз көшірмесі беріледі.
&8. Қосымша жеткізу жүк қағазын толтыру

235. Комплекту перевозочных документов после его заполнения присваивается соответствующий номер, исходя из выделяемой станциям нумерации.
7. Особенности заполнения накладной
с использованием электронного досье перевозки
236. При наличии у грузоотправителя собственной автоматизированной системы и организации электронного обмена данными между грузоотправителем и перевозчиком грузоотправитель заполняет данные в электронном досье перевозки в порядке, установленном в разделе "Заполнение накладной грузоотправителем" настоящих Правил. Станция отправления заполняет электронное досье перевозки в порядке, установленном в разделе "Заполнение накладной станцией отправления" настоящих Правил. Порядок электронного обмена данными определяется технологиями функционирования автоматизированной информационной системы перевозчика и информационного взаимодействия между грузоотправителем (грузополучателем) и перевозчиком.
237. При раскредитовании документов, оформленных с использованием электронного досье перевозки, станция назначения вносит в электронное досье перевозки сведения в порядке, установленном в разделах "Заполнение накладной на станции назначения" и "Заполнение дорожной ведомости на станции назначения" настоящих Правил.
238. Электронные перевозочные и сопроводительные документы в случае необходимости выдаются на станциях назначения в электронном или бумажном виде. При распечатывании бумажных копий форм ГУ-27-У-ВЦ (приложения 16), ГУ-29-У-ВЦ (приложения 17) и электронных сопроводительных документов все штемпели, надписи и подписи, проставление которых предусмотрено настоящими Правилами, на бумажных перевозочных документах станциями отправления и в пути следования представляются в машино-печатном виде.
Бумажные копии заверяются:
бумажная копия электронного досье перевозки, распечатанная по форме ГУ-27-У-ВЦ (приложения 16) - подписью товарного кассира, представителем перевозчика на станции и календарным штемпелем станции в графе "Оформление выдачи груза";
бумажная копия электронного досье перевозки, распечатанная по форме ГУ-29-У-ВЦ (приложения 17) - подписями представителя грузополучателя, раскредитовавшего электронную накладную, и товарного кассира после данных о раскредитовании, а также календарным штемпелем станции назначения в графе "Оформление выдачи груза";
бумажные копии иных оформленных в электронном виде сопроводительных документов - календарным штемпелем станции назначения.
Допускается при наличии у грузополучателя собственной автоматизированной системы и/или доступа к информационной системе перевозчика выдача накладной на прибывший в его адрес груз посредством электронного обмена данными в соответствии с принятыми между грузоотправителем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия.
При передаче перевозочных или сопроводительных документов с применением электронного обмена данными подлинность электронного документа и необходимость применения электронных цифровых подписей определяются на основе соглашения сторон, нормативных правовых актов, правил системы электронного документооборота.

239. Үйіліп тасымалданатын цементтен, әктік және басқа материалдардан босатылған бос цистерналарды, хоппер-цемент тасығыштарды, минерал тасығыштарды, астық тасығыштарды, апатит тасығыштарды, шекемтас тасығыштарды, суық илек болатты тасымалдауға платформаларды, қағаздарды тасымалдауға арналған үсті жабық вагондарды, жеңіл автомобильдерді тасымалдауға арналған үсті жабық вагондарды, жеңіл автомобильдерді тасымалдауға арналған қос ярусты платформаларды, тұтас металдан жасалған жүк вагондарын, транспортерлерді, үсті ашық вагондарды, платформаларды және жабық вагондарды тасымалдау ГУ-27сп нысанды (18-қосымша) қосымша жеткізу жүк қағазымен ресімделеді.
240. Тасымалдаушының тапсырмасы бойынша мұнай және мұнай өнімдерін құю пункттеріне бара жатқан бос цистерналар, бункерлік үсті ашық вагондар былай ресімделеді:
ГУ-27сп нысанды (18-қосымша) қосымша жеткізу жүк қағазымен - мөлдір мұнай өнімдері ағызып алынған бос цистерналарды тасымалдағанда;
ГУ-27дт нысанды (18-қосымша) қосымша жеткізу жүк қағазымен -  бункерлік үсті ашық вагондарды және қара мұнай өнімдері ағызып алынған бос цистерналарды тасымалдағанда.
241. Жүк жөнелтуші қосымша жеткізу жүк қағазын әрбір түсірген вагонына ресімдейді және станцияда жүктен босату (құйып алу) аяқталғаны туралы хабарламамен бір уақытта көрсетіледі. Қосымша жеткізу жүк қағазынсыз станция вагондарды қабылдамайды.
242.  Жүк жөнелтуші қосымша жеткізу жүк қағазымен бір уақытта жөнелту станциясында қалатын ол түсірген әрбір вагонға қосымша жеткізу жүк қағазының түбіртегін толтырады.
243. Тасымалдаушы жүк алушыдан қосымша жеткізу жүк қағазын алғаннан кейін, оның толтырылу дұрыстығын, жүктен толық босатылуын (құйып алынуын) және вагонның тазартылуын растайтын бағанда жүк жөнелтушінің қойған қолының анықтығын және мөрдің (мөрқалыптың) болуын тексереді.
245. Жүктерін әскери бөлімшелер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мекемелері босатқаннан кейінгі бос вагондарға қосымша жеткізу жүк қағаздарында жүктен босатқан немесе құйып алған ұйымның атауы және жүкті алушының агентінің лауазымы туралы бағандар толтырылмайды, жүк алушы мөр немесе мөрқалыбын қоймайды.

239. При оформлении перевозочных документов в пункте распыления груза уполномоченное грузоотправителем, грузополучателем лицо, если оно является абонентом автоматизированной информационной системы, вносит в электронную накладную сведения, предусмотренные технологией функционирования автоматизированной системы перевозчика. При необходимости выдается бумажная копия электронной накладной.
8. Заполнение пересылочной накладной
240. Перевозка порожних цистерн, освободившихся после выгрузки цемента, известковых и других материалов, перевозимых насыпью, хопперов-цементовозов, минераловозов, зерновозов, апатитовозов, окатышевозов, платформ для перевозки холоднокатанной стали, крытых вагонов для перевозки бумаги, крытых вагонов для перевозки легковых автомобилей, двухярусных платформ для перевозки легковых автомобилей, цельнометаллических грузовых вагонов, транспортеров, полувагонов, платформ и крытых вагонов инвентарного парка оформляется пересылочной накладной формы ГУ-27сп (Приложение 18).
Сноска. Пункт 240 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
241. Перевозка порожних цистерн, бункерных полувагонов, следующих в пункты налива нефти и нефтепродуктов по заданиям перевозчика оформляется:
пересылочной накладной формы ГУ-27дс (Приложение 18) - при перевозке порожних цистерн из-под слива светлых нефтепродуктов;
пересылочной накладной формы ГУ-27дт (Приложение 18) - при перевозке бункерных полувагонов и порожних цистерн из-под слива темных нефтепродуктов.
242. Пересылочная накладная оформляется грузополучателем на каждый выгруженный им вагон и предъявляется станции одновременно с уведомлением об окончании выгрузки (слива) груза. Без предъявления пересылочной накладной вагоны станцией не принимаются.
243. Одновременно с пересылочной накладной грузополучатель заполняет на каждый выгруженный им вагон корешок пересылочной накладной, остающийся на станции отправления порожнего вагона.
244. Перевозчик, получив от грузополучателя пересылочную накладную, проверяет правильность ее заполнения, наличие разборчивой подписи и печати (штемпеля) грузополучателя в графе, подтверждающей полноту выгрузки (слива) и очистки вагона.
245. В пересылочных накладных на порожние вагоны, освобожденные после выгрузки (слива) из них груза войсковыми частями, а также уголовно - исполнительными учреждениями Министерства юстиции Республики Казахстан графы о наименовании организации, выгрузившей или слившей груз и должности агента получателя груза не заполняются, печать или штемпель грузополучателем не проставляется.

246. Қосымша жеткізу жүк қағазының келген вагонды қарап тексерудің нәтижелерінен тұратын сыртқы жағы жүктен толық босатылмаған, вагонды тазаламаған және вагон кезекті тиеуге жарамаған жағдайларда осы вагон жаңа тиелетін станцияда толтырылады.
247. Қосымша жеткізу жүк қағазының барлық нысандарының типографиялық нөмірі бар және жүк қағазы мен жүк қағазының түбіртегінен тұрады. Қосымша жеткізу жүк қағазы бос вагондармен ілесіп жүреді, ал осы жүк қағазының түбіртегі жүктен босату (құйып алу) және бос вагонды жөнелту станциясының істерінде қалады.
8-тарау. ЖАППАЙ ТИЕЛЕТІН ЖҮКТЕРДІ БІР ЖҮК ҚАҒАЗЫМЕН
МАРШРУТТЫҚ ЖӘНЕ ТОПТАМА ВАГОНДАРМЕН ТАСЫМАЛДАУ
248. Тасымалдауға вагондық топтамамен (топтама немесе маршруттық жөнелтілім) берілетін жүктер мына шарттар сақталғанда:
1) жүктер біртекті болғанда;
2) тиеу және түсіру клиенттің кірме жолдарында жүргізілгенде;
3) жүктерді жөнелтуді бір жүк жөнелтуші бір жөнелту станциясында тапсырғанда;
4) жүкті жөнелту бір жүк алушының атына бір тағайындалу станциясына жіберілгенде;
5) жүк жөнелтуші, жүк алушы немесе тасымалдаушы жүктің массасы мен вагондардың санын жол жүру барысында өзгертпегенде ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) бір жүк қағазымен ресімделеді.
Ескерту: 248-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
249. Жүктерді тасымалдауды жөнелту станциясының тауар кассирінің АЖО-сында ТЭД-ны пайдаланып топтама (маршруттық) жөнелтіліммен ұйымдастырғанда ГУ-27-У-ВЦ нысанды жүк қағазы (17-қосымша), жол тізімдемесі, жол тізімдемесінің түбіртегі ГУ-29-У-ВЦ  нысанды жүкті қабылдау туралы квитанция (17-қосымша) осы Ережемен белгіленген тәртіппен ресімделеді.
250. Жөнелтілім маршрутты қалыптастырғанда маршруттың ядросы да, маршруттың тіркеме бөлігіндегі вагондардың әрбір тобы да, сондай-ақ маршруттың тіркеме бөлігіндегі әрбір дара вагон жүк қағазымен ресімделеді. Жолсерік қоса жүретін жануарларды вагондар тобымен тасымалдауды бір жүк қағазымен ресімдеуге жол беріледі.
251. ГУ-27е нысанды жүк қағазы (19-қосымша) осы Ережеге сәйкес толтырылады. Бұл ретте жүк жөнелтуші оның атауындағы:
жүктерді маршруттық жөнелтіліммен тасымалдағанда - "немесе вагондар тобы" сөздерін,
жүкті топтама жөнелтіліммен тасымалдағанда - "маршрут немесе" сөздерін сызып тастайды. Орындардың саны мен жүктің массасы, сондай-ақ тасымалдау ақысы әр вагон бойынша жүк қағазында тиісті бағандарда, ал орындардың жалпы саны, бүкіл жөнелтілімнің массасы мен тасымалдау төлемінің жалпы сомасы - жүк қағазының бет жағында көрсетіледі.
БПҚ туралы мәліметтерді жүк жөнелтуші топтың әрбір вагоны бойынша жүк қағазына қосымша берілетін парақта көрсетеді. Қосымша парақты жүк жөнелтуші үш данада толтырады және қол қояды. Жүк қағазында жүктің атауы тұсында жүк жөнелтуші "Бекіту-пломбылау құрылғылары туралы мәліметті қосымша парақта қара" деген белгі соғады. Жүк қағазы мен қосымша парақтың үш данасын жүк жөнелтуші жөнелту станциясына береді. Станция қосымша парақтың барлық данасына жүк қағазының нөмірін қояды. Қосымша парақтың бірінші және екінші данасын жөнелту станциясы тиісінше жүк қағазы мен жол тізімдемесінің түбіртегіне қыстырады, ал үшінші данасы жүкті қабылдау туралы квитанциямен бірге осы Ережемен белгіленген тәртіппен жүк жөнелтушіге қайтарылады.

246. Оборотная сторона пересылочной накладной, содержащая результаты осмотра прибывшего вагона, заполняется на станции новой погрузки этого вагона в случаях неполной выгрузки, не очистки и непригодности вагона к очередной погрузке.
247. Все формы пересылочных накладных имеют типографскую нумерацию и состоят из накладной и корешка накладной. Пересылочная накладная сопровождает перевозки порожнего вагона, а корешок этой накладной остается в делах станции выгрузки (слива) и отправления порожнего вагона.
Глава 8 ПЕРЕВОЗКА МАССОВЫХ ГРУЗОВ МАРШРУТАМИ И
ГРУППАМИ ВАГОНОВ ПО ОДНОЙ НАКЛАДНОЙ
248. Предъявляемые к перевозке группами вагонов грузы, оформляются по одной накладной при соблюдении следующих условий:
1) однородность грузов;
2) погрузка и выгрузка производится на подъездных путях клиента;
3) отправка грузов предъявляется одним грузоотправителем на одной станции отправления;
4) отправка грузов направляется в адрес одного грузополучателя на одну станцию назначения;
5) масса груза и количество вагонов в пути следования грузоотправителем, грузополучателем или перевозчиком не изменяются.
Сноска. Пункт 248 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
249. При организации перевозки грузов групповой (маршрутной) отправкой с использованием ЭДП на АРМ товарного кассира станции отправления оформляется накладная формы ГУ-27-У-ВЦ (приложения 16), дорожная ведомость, корешок дорожной ведомости, квитанция о приеме груза формы ГУ-29-У-ВЦ (приложения 17) в порядке, установленном настоящими Правилами.
250. При формировании отправительского маршрута, отдельными накладными оформляются как ядро маршрута, так и каждая группа вагонов, находящихся в составе прицепной части маршрута, а также каждый одиночный вагон прицепной части маршрута. Допускается оформление по одной накладной перевозка животных группой вагонов, сопровождаемых проводником.
251. Накладная формы ГУ-27е (приложение 19) заполняется в соответствии с настоящими Правилами. При этом в ее названии грузоотправитель зачеркивает:
при перевозке грузов маршрутной отправкой - слова "или группу вагонов",
при перевозке грузов групповой отправкой - слова "маршрут или". Количество мест и масса груза, а также провозная плата указываются в накладной по каждому вагону в соответствующих графах, а общее количество мест, масса всей отправки груза и общая сумма провозных платежей - на лицевой стороне накладной.
Сведения о ЗПУ по каждому вагону группы указываются грузоотправителем в прикладываемом к накладной дополнительном листе. Дополнительный лист заполняется и подписывается грузоотправителем в трех экземплярах. В накладной под наименованием груза грузоотправителем делается отметка "Сведения о запорно-пломбировочных устройствах смотри в дополнительном листе". Накладная и три экземпляра дополнительного листа предъявляются грузоотправителем на станцию отправления. Станцией во все экземпляры дополнительного листа вносится номер накладной. Первый и второй экземпляры дополнительного листа прикладываются станцией отправления соответственно к накладной и к корешку дорожной ведомости, а третий экземпляр вместе с квитанцией о приеме груза возвращается грузоотправителю в порядке, установленном настоящими Правилами.

Тасымалдауды ТЭД-ны қолданып ресімдегенде ГУ-27-У-ВЦ нысанды жүк қағазы (16-қосымша) осы Ережеге сәйкес толтырылады. Бұл ретте орындардың саны, жүктің массасы, БПҚ туралы мәліметтер, сондай-ақ тасымалдау ақысы әр вагон бойынша көрсетіледі. Жүк қағаз тасымалдау құжаттарымен (электрондық құжаттардың көшірмелері) бірге немесе оларсыз (қағазсыз технологияда) темір жол көлігінде қабылданған тасымалдарды ұйымдастыру технологиясына сәйкес жүреді.
252. Маршруттық немесе топтама жөнелтілімнің бір жүк қағазымен жүретін жүктердің баратын жерін ауыстыру жүктердің баратын жерін ауыстыру ережесімен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Бұл ретте осы Ереженің шарттарын ескере отырып, маршруттық немесе топтама жөнелтілімдердің жекелеген вагондарының баратын жерін ауыстыру, олар алғашқы тағайындалу станциясына келіп жеткеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
253. Жол жүру барысында вагонды (вагондар тобын) оның (олардың) ақаулығынан маршруттық немесе топтама жөнелтілімнен (бұдан әрі - негізгі жөнелтілім) ағытқан жағдайда, вагонды (вагондар тобын) ағыту жүргізілген станция ол жайында вагондарды (вагондар тобын) ағытудың себептерін, сондай-ақ жөнелтілімнің нөмірін жүктің тағайындалу станциясының атауы мен кодтарын, жүк алушының атауы мен кодын, оның почталық мекен-жайын, жүктің атауы мен кодын көрсетіп екі дана жалпы нысанды акт жасайды.
Негізгі жөнелтіліммен келе жатқан жүк қағазы мен жол тізімдемесінің "Жол жүру барысындағы белгілер" бағанында ағытылған вагонның (вагондардың) нөмірі, ағыту станциясының атауы, ағыту себебі, жалпы нысанды актінің нөмірі және оның жасалған күні көрсетіліп белгі соғылады. Енгізілген деректер станцияның тиісті қызметкерінің қолымен және күнтізбелік мөрқалыппен куәландырылады. Жүк қағазында (жол тізімдемесінде) орын жетіспегенде жол жүру барысында ағытылған вагондар туралы мәліметтер жүк қағазының мөлшеріне тең болатын қосымша парақтарға жазылады. Аталған парақтардың жоғарғы бөлігінде "N жүк қағазына (жол тізімдемесіне) N қосымша парақ" деп жазылады. Қосымша парақтар жүк қағазына және жол тізімдемесіне қыстырылады. Жүк қағазының "Магистральдық темір жол желісі операторының белгілері" бағанында "Ағытылған вагондар туралы деректердің жалғасын N қосымша парақтан қара" деген жазба жасалады
Жалпы нысандағы актінің бірінші данасы жөнелтіліммен бірге келе жатқан, тасымалдау құжаттарына қоса беріледі, екінші данасы вагонды ағыту жүргізілген станцияның істерінде сақтауда қалады.  Ағытылған вагон (вагондар тобы) туралы деректер негізгі жөнелтіліммен келе жатқан вагон парағынан да сызылып тасталады. Мұндай түзету вагонды (вагондар тобын) ағыту себептері көрсетіліп, станцияның тиісті қызметкерлерінің қолымен және күнтізбелік мөрқалыппен куәландырылады. Станция ақауларды жойғаннан кейін, жалпы нысандағы акт деректерінің негізінде әрбір ағытылған вагонға жаңа вагон парағы мен қосымша жіберу жол тізімдемесі жасалады, солармен мұндай вагон тағайындалу станциясына барады. Қосымша жіберу жол тізімдемесін жасағанда "Алушы" бағанында "__________ДС" (жүктің тағайындалған станциясы) көрсетіледі, "Жүктің атауы" бағаны толтырылады, оның тұсында "______ тж ______________ станциясының негізгі жөнелтпесіне N ______ беру үшін (алушының атауы, оның почталық мекен-жайы) қосымша жіберіліп отыр" және БПҚ туралы мәліметтер көрсетіледі.

При оформлении перевозки с использованием ЭДП накладная формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16) заполняется в соответствии с настоящими Правилами. При этом количество мест, масса груза, сведения о ЗПУ, а также провозная плата указываются по каждому вагону. Груз следует в сопровождении бумажных перевозочных документов (копий электронных документов) или без сопровождения (при безбумажной технологии) согласно принятой на железнодорожном транспорте технологии организации перевозок.
252. Переадресовка грузов, следующих по одной накладной маршрутной или групповой отправками, осуществляется в порядке, установленном правилами переадресовки грузов. При этом с учетом положений настоящих Правил, переадресовка отдельных вагонов из маршрутных или групповых отправок осуществляется только по прибытии их на станцию первоначального назначения.
253. В случае отцепки в пути следования вагона (группы вагонов) от маршрутной или групповой отправки (далее - основной отправки) вследствие его (их) неисправности станция, где произведена отцепка вагона (группы вагонов), составляет об этом акт общей формы в двух экземплярах с указанием в нем причин отцепки вагона (группы вагонов), а также номера отправки, наименований и кодов станции назначения груза, наименования и кода грузополучателя, его почтового адреса, наименования и кода груза.
В графе "Отметки в пути следования" накладной и дорожной ведомости, которые следуют с основной отправкой, делается отметка с указанием номера отцепленного вагона (вагонов), наименования станции отцепки, причины отцепки, номера акта общей формы и даты его составления. Внесенные данные заверяются подписью соответствующего работника станции и календарным штемпелем. При недостатке места в накладной (дорожной ведомости) сведения об отцепленных в пути следования вагонах заносятся в дополнительные листы размером, равным размеру накладной. В верхней части указанных листов записывается: "Дополнительный лист N__ к накладной (дорожной ведомости) N__". Дополнительные листы прикрепляются к накладной и дорожной ведомости. В графе "Отметки оператора магистральной железнодорожной сети" накладной делается запись "Продолжение данных об отцепленных вагонах смотри в дополнительном листе N__".
Первый экземпляр акта общей формы прилагается к перевозочным документам, которые следуют с отправкой, второй экземпляр остается на хранении в делах станции, где произведена отцепка вагона. Данные об отцепленном вагоне (группе вагонов) также вычеркиваются из следовавшего с основной отправкой вагонного листа. Такое исправление с указанием причины отцепки вагона (группы вагонов) заверяется подписью соответствующего работника станции и календарным штемпелем станции. После устранения станцией неисправности, на основании данных акта общей формы на каждый отцепленный вагон составляются новый вагонный лист и досылочная дорожная ведомость, с которыми такой вагон следует на станцию назначения. При составлении досылочной дорожной ведомости в графе "Получатель" указывается "ДС __________" (станции назначения груза), заполняется графа "Наименование груза", под которой делается отметка "Досылается к основной отправке станции _______________ ждт. N ______ для выдачи (наименование получателя, его почтовый адрес)" и указываются сведения о ЗПУ.

254. Тасымалдануы ТЭД-ны қолданылып жүзеге асырылған маршруттық немесе топтама жөнелтілімнен жол жүру барысында ақаулығы салдарынан вагон (вагондар тобы) ағытылған жағдайда, ағыту жүргізілген станция магистральдық темір жол желісі операторының ААЖ-сынан ГУ-27-У-ВЦ нысан (16-қосымша) бойынша электрондық жүк қағазының қағаз көшірмесін сұратып алады. Жөнелтпе электрондық тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелерімен қоса жүріп келе жатқанда ағыту станциясы ағытудың себебін көрсетіп екі дана жалпы нысандағы акт жасайды. ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) негізгі жүк қағазының "Жол жүру барысындағы белгілер" бөлімінде және ГУ-29-У-ВЦ нысанды (17-қосымша) жол тізімдемесінде ағыттылған вагонның нөмірі, ағыту станциясының атауы, ағыту себептері, жалпы нысандағы актінің нөмірі және оның жасалған датасы көрсетіліп белгі соғылады. Енгізілген деректер станцияның жауапты қызметкерінің қолымен және күнтізбелік мөрқалыбымен расталады. Актінің бірінші данасы негізгі жөнелтілім келе жатқан электрондық тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелеріне қоса беріледі. ААЖ-сынан алынған, машинамен басылған құжатпен тігілген екінші данасы станцияның істерінде қалады.  ТЭД-ға түзету енгізу үшін ААЖ-ға акт пен ағыту себебі көрсетілген  ағыту туралы ақпаратпен хабар беру ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі. Жөнелтілім қағазсыз технология бойынша тек ТЭД-ымен ғана жүргенде жалпы нысандағы акт бір данада жасалады, ол ААЖ-дан алынған ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша). ТЭД-ға акт және ағыту себебі көрсетіліп ағыту туралы ақпарат АИС-тың жұмыс істеу технологиясына сәйкес енгізіледі. Вагонның ақаулығын жойғаннан кейін станция қызметкері ААЖ-дан алынған ГУ-27-У-ВЦ нысанды (16-қосымша) машинамен басылған жүк қағазы деректерінің негізінде әрбір ағытылған вагонға электрондық қосымша жіберу жол тізімдемесін ресімдейді. Электрондық қосымша жіберу жол тізімдемесінің "Алушы" бағанында "____ДС" (жүктің тағайындалу станциясы), сондай-ақ вагонның нөмірі, коды және жүктің атауы, негізгі жөнелтілімнің нөмірі, жүк алушының коды және атауы және оның почталық мекен-жайы туралы мәліметтер, БПҚ туралы мәліметтер көрсетіледі. Вагонның тағайындалу станциясына дейін электрондық қосымша жіберу жол тізімдемесімен немесе оның қағаздық көшірмесімен ғана жүруіне жол беріледі.
255. Тағайындалу станциясы маршруттық немесе топтама жөнелтіліммен келген жүкті бергенде жүк қағазында жол жүру барысында вагонның (вагондар тобының) ағытылғандығы туралы белгі (белгілері) бар тасымалдау құжаттарына қоса берілген жалпы нысандағы актінің (актілердің) негізінде келмеген вагондардың нөмірлерін көрсете отырып коммерциялық акт жасайды.  Жүк қағазының "Тасымалдаушының белгілері" бағанында "Жөнелтпе құрамында_______ вагонмен келді. Келмеген NN ________ ___ вагонға N _______ коммерциялық акт жасалды" деген жазба жазылады. Тағайындалу станциясына қосымша жөнелту жол тізімдемесімен келген жүк жүк алушыға осы Ережеге сәйкес оған берілген коммерциялық актінің данасы мен жөнелтуге жүк қағазын көрсеткеннен кейін беріледі. Тасымалдаушының станциядағы өкілі коммерциялық актінің барлық данасының "Ж" бөлімінде және жөнелтуге жүк қағазының "Тасымалдаушының белгілері" бағанында жүктің қосымша жіберу жол тізімдемесімен келгендігі туралы қосымша жіберу жол тізімдемесінің нөмірін, вагонның, қосымша жіберуді ресімдеген станцияның нөмірін, қосымша жіберуді ресімдеу датасын және жүкті жүк алушыға берудің датасын көрсетіп белгі соғады. Коммерциялық актіде келмеген деп көрсетілген соңғы вагон келгеннен кейін жүк алушы коммерциялық актіні тағайындалу станциясына сақтау үшін қайтарады. Қосымша жіберу жол тізімдемесімен келген жүкті негізгі жөнелтілім келгеннен бұрын беру жүк алушының қосымша жіберу жол тізімдемесінде қолын қойғызып жүргізіледі. Бұл жағдайда негізгі жөнелтілім келгеннен кейін коммерциялық акт жасалмайды.

254. В случае отцепки в пути следования вследствие неисправности вагона (группы вагонов) от маршрутной или групповой отправки, перевозка которой осуществляется с использованием ЭДП, станция, на которой произошла отцепка, запрашивает из АИС оператора магистральной железнодорожной сети бумажную копию электронной накладной по форме ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16). При следовании отправки в сопровождении бумажных копий электронных перевозочных документов станция отцепки составляет акт общей формы в двух экземплярах с указанием причины отцепки. В разделе "Отметки в пути следования" основной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16) и дорожной ведомости формы ГУ-29-У-ВЦ (приложение 17) делается отметка с указанием номера отцепленного вагона, наименования станции отцепки, причины отцепки, номера акта общей формы и даты его составления. Внесенные данные заверяются подписью ответственного работника станции и календарным штемпелем. Первый экземпляр акта прилагается к бумажным копиям электронных перевозочных документов, с которыми следует основная отправка. Второй экземпляр акта, сшитый с машинопечатным документом, полученным из АИС, остается в делах станции. Передача сообщений в АИС с информацией об отцепке с указанием акта и причин отцепки для корректировки ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС. При следовании отправки по безбумажной технологии только в сопровождении ЭДП акт общей формы составляется в одном экземпляре, который остается с машинопечатной копией накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16), полученной из АИС, в делах станции. В ЭДП вносится информация об отцепке с указанием акта и причин отцепки согласно технологии функционирования АИС. После устранения неисправности вагона работник станции на основании данных машинопечатной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16), полученной из АИС, и акта общей формы оформляет на каждый отцепленный вагон электронную досылочную дорожную ведомость. В электронной досылочной дорожной ведомости в графе "Получатель" указывается "ДС____" (станции назначения груза), а также сведения о номере вагона, коде и наименовании груза, номере основной отправки, коде и наименовании грузополучателя и его почтовом адресе, сведения о ЗПУ. Допускается следование вагона до станции назначения в сопровождении только электронной дорожной досылочной ведомости (безбумажная технология) или с ее бумажной копией.
255. Станция назначения при выдаче груза, прибывшего маршрутной или групповой отправкой, при наличии в накладной отметки (отметок) об отцепке вагона (группы вагонов) в пути следования на основании приложенного к перевозочным документам акта (актов) общей формы составляет коммерческий акт с указанием номеров не прибывших вагонов. В графе накладной "Отметки перевозчика" делается запись: "Отправка прибыл(а) в составе __ вагонов. На не прибывшие ___ вагонов NN ________ составлен коммерческий акт N _______".  Прибывший на станцию назначения по досылочной дорожной ведомости груз выдается в соответствии с настоящими Правилами грузополучателю после предъявления выданного ему экземпляра коммерческого акта и накладной на отправку. Представитель перевозчика на станции назначения во всех экземплярах коммерческого акта в разделе "Ж" и в накладной на отправку в графе "Отметки перевозчика" делает отметку о прибытии груза по досылочной дорожной ведомости с указанием номера досылочной дорожной ведомости, номера вагона, станции, оформившей досылку, даты оформления досылки и даты выдачи груза грузополучателю. По прибытии последнего вагона, указанного в коммерческом акте как не прибывшего, коммерческий акт грузополучателем возвращается станции назначения для хранения. Выдача груза, прибывшего по досылочной дорожной ведомости ранее прибытия основной отправки, производится под роспись грузополучателя в досылочной дорожной ведомости. По прибытии основной отправки в этом случае коммерческий акт не составляется.

256. Тағайындалу станциясына жол жүру барысында вагонның (вагондар тобының) ағытылғандығы туралы белгілері бар, ТЭД қолданылған негізгі маршруттық немесе топтама жөнелтілім келгеннен кейін тағайындалу станциясымен вагонды (вагондар тобын) ағыту туралы жалпы нысандағы актінің (актілердің) негізінде келмеген вагондардың нөмірлері көрсетіліп коммерциялық акт жасалады. ААЖ-ға ақпарат беру ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
257. Тағайындалу станциясында келген вагондар санының немесе нөмірлерінің жөнелтіліммен бірге келген тасымалдау құжаттарында көрсетілген деректермен сәйкес келмейтіндігі анықталған жағдайда жүкті беруді ресімдеу тасымалдау құжаттарын ресімдеу тәсіліне қарай (қағазда немесе электрондық түрде) осы Ережеге сәйкес тәртіпте жүргізіледі.
258. Маршруттық немесе топтама жөнелтіліммен келген жүкті бергенде тағайындалу станциясы жүк тасымалымен байланысты ақтық есеп айырысуды жүк қағазы (электрондық жүк қағазы) бойынша жүк қағазында көрсетілген вагондар саны үшін жүргізеді. ТЭД қолданылып маршруттық (топтама) жөнелтіліммен келген жүкті беруді ресімдеу осы Ережеге сәйкес жүргізіледі.
9-тарау. ҚҰНДЫЛЫҒЫ ЖАРИЯЛАНҒАН ЖҮКТЕРДІ ТАСЫМАЛДАУ
259. Жүк жөнелтушілер қажет болған жағдайда тасымалдауға дайындалған жүктерді олардың құндылығын жариялап береді.
260. Құндылығын жариялау мына жүктерді:
1) алтын, күміс және платина сондай-ақ осылардан жасалған басқа да бұйымдар;
2) бағалы тастар;
3) бағалы терілер, мысалы,;
4) түсірілген фильмдер;
5) суреттер;
6) мүсіндер;
7) көркемдік бұйымдар;
8) антикварлық заттар;
9) видео және аудио аппаратуралар;
10) электронды-есептеуіш техника;
11) көбейткіш техника;
12) ерусіз тасымалданатын тәжірибелі машина үлгілері, үйдің керек-жарақтары;
13) ерусіз тасымалданатын жеке және үйге қажетті жүктер.
Тасымалдауға апарардың алдында үй қажеттіліктерінің атын,санын және бағасын жазып, әрбір жүктік орынға орналастырып, олардың тізімін жөнелтуші жасап жүкқағазда көрсетілген бағалығын береді.
Сонымен қатар, тізімде жүкқағазда көрсетілген бағалылыққа сәйкес, үй қажеттіліктерінің жалпы құны мен орындардың жалпы саны көрсетілуі керек. Тізімнің бірінші данасы жөнелтілген станцияда қалады, екіншісі-жөнелтушіде, ал үшінші данасы үй қажеттіліктерінің арасына салынып, аталған станцияға дейін бірге жеткізілуі керек.
Ақтарма, үйілме, құймалы түрде, ашық жылжымалы құрамда, жолсеріктермен, жүк жөнелтушінің бекіту-пломбылау құрылғыларымен тасымалданатын, сондай-ақ тез бүлінетін және қауіпті жүктердің құндылығын жариялауға жол берілмейді. Сондай-ақ бір жүкқағазымен тасымалданатын жүктің бір бөлігінің құндылығын жариялауға жол берілмейді.
Жүктердің құндылығын жариялау жүк жөнелтушінің тілегі бойынша ғана жүргізілуі мүмкін.
Ескерту: 260-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

256. При прибытии на станцию назначения основной маршрутной или групповой отправки с использованием ЭДП, в котором имеются отметки об отцепке вагона (группы вагонов) в пути следования станцией назначения, на основании акта (актов) общей формы об отцепке вагона (группы вагонов) составляется коммерческий акт с указанием номеров не прибывших вагонов. Передача информации в АИС производится в соответствии с технологией функционирования АИС.
257. При обнаружении на станции назначения несоответствия между количеством или номерами прибывших вагонов с данными, указанными в перевозочных документах, в сопровождении которых следовала отправка, оформление выдачи груза производится в порядке, в соответствии с настоящими Правил в зависимости от способа оформления перевозочных документов (в бумажном или электронном виде).
258. При выдаче груза, прибывшего маршрутной или групповой отправками, станция назначения производит окончательный расчет, связанный с перевозкой груза, по накладной (электронной накладной) за количество вагонов, указанных в накладной. Оформление выдачи груза, прибывшего по маршрутной (групповой) отправке с использованием ЭДП, производится в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 9
ПЕРЕВОЗКА ГРУЗОВ С ОБЪЯВЛЕННОЙ ЦЕННОСТЬЮ
259. Грузоотправители в случае необходимости предъявляют подготовленные к перевозкам грузы с объявлением их ценности.
260. Объявление ценности обязательно при предъявлении к перевозке следующих грузов:
1) золота, серебра и платины, а также изделий из них;
2) драгоценных камней;
3) ценных мехов, например, бобра, голубого песца, горностая, куницы, норки, выдры, каракуля, тюленя, котика, чернобурой лисицы, скунса, соболя, а также изделий из этих мехов;
4) заснятых фильмов;
5) картин;
6) статуй;
7) художественных изделий;
8) антикварных вещей;
9) видео- и аудиоаппаратуры;
10) электронно-вычислительной техники;
11) множительной техники;
12) опытных образцов машин, оборудования, приборов;
13) грузов для личных, домашних нужд, перевозимых без сопровождения.
При предъявлении к перевозке домашних вещей с объявленной в накладной ценностью грузоотправитель составляет их опись в трех экземплярах с указанием наименования, количества и стоимости домашних вещей, помещенных в каждое грузовое место (ящик и т.п.).
Кроме того, в описи указываются общее количество мест и общая стоимость домашних вещей, которая должна соответствовать ценности, объявленной в накладной. Первый экземпляр описи остается на станции отправления, второй - у грузоотправителя, третий экземпляр должен быть вложен в домашние вещи и следовать вместе с ними до станции назначения.
Не допускается объявление ценности грузов, перевозимых навалом, насыпью, наливом, на открытом подвижном составе, с проводниками, за запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителя, а также скоропортящихся и опасных грузов. Не допускается также объявление ценности части груза, перевозимого по одной накладной.
Объявление ценности грузов может производиться только по желанию грузоотправителя.
Сноска. Пункт 260 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

261. Жүктердің құндылығы олардың құнын негізге ала отырып жарияланады.
Жүктің құны сатушының шотында көрсетілген немесе шартта көзделген оның бағасын негізге ала отырып, ал олар болмағанда ұқсас жағдаяттарда осындай тауар үшін әдетте алынатын бағаны негізге ала отырып белгіленеді.
262. Жүк жөнелтуші тасымалдауға құндылығы жарияланған жүктерді берген кезде тасымалдаушыға жүкқағазымен бірге жөнелту станциясында ГУ-112 нысанына сәйкес (20-қосымша) толтырылған құндылығы жарияланған жүкті тасымалдауға арналған тізімдемені береді.
Бір жүкқағазы бойынша құндылығы әртүрлі жүктер берілген кезде олардың айырмалық ерекшеліктері, орындарының саны мен олардың құндылығы тізімдемеде жеке жолмен көрсетіледі.
Құндылығы жарияланған жүктерді тасымалдауға арналған тізімедеме үш данада жасалады, олардың біреуі жүк жөнелтушіге қайтарылады, екіншісі вагонның, контейнердің ішіне көрінетін жерге бекітіледі не ұсақ жөнелтіліммен тасымалданған кезде жүк орындарының біреуіне салынады, ал үшінші данасы тасымалдаушыда жөнелту станциясында қалады.
263. Егер жүк жөнелтушінің жүктің құндылығын асырып жіберді деуге негіз болса, тасымалдаушы құндылығын қарап тексеру үшін тасымалдауға берілген жүкті ашуды талап етеді.
Ескерту: 263-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
264. Жүк жөнелтуші берген тасымалдау құжаттарын ресімдеген кезде тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілі:
жүк жөнелтушінің тізімдемені дұрыс толтыруын тексереді, онда жүкқағазының нөмірін көрсетеді,
"Тізімдеме қабылданды" деген жолға қол қояды
жөнелту станциясының күнтізбелік мөрқалыбын қояды.
Егер тізімдеме бірнеше парақта жасалса, күнтізбелік мөрқалып және жүк жөнелтуші мен тасымалдаушының жөнелту станциясындағы өкілінің қолдары әрбір парақта қойылады.
Ескерту: 264-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
265. Жүктердің жарияланған құндылығы үшін жүк жөнелтуші тасымалдаушыға тарифтік басшылыққа сәйкес алым төлейді. Алынатын алымның мөлшері тасымалдау құжаттарында көрсетіледі.
Ескерту: 265-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
266. Алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

261. Ценность грузов объявляется исходя из их стоимости.
Стоимость груза определяется исходя из его цены, указанной в счете продавца или предусмотренной договором, а при их отсутствии исходя из цены, которая при сравнимых обстоятельствах обычно взимается за аналогичный товар.
262. При предъявлении к перевозке грузов с объявленной ценностью грузоотправитель вместе с накладной представляет перевозчику на станции отправления опись на перевозку грузов с объявленной ценностью, заполненную согласно форме ГУ-112 (приложение 20).
При предъявлении к перевозке по одной накладной грузов различной ценности их отличительные признаки, количество мест и их ценность указываются в описи отдельной строкой.
Опись на перевозку грузов с объявленной ценностью составляется в трех экземплярах, один из которых возвращается грузоотправителю, второй закрепляется внутри вагона, контейнера на видном месте, либо вкладывается в одно из грузовых мест при перевозке грузов мелкой отправкой, а третий экземпляр описи остается у перевозчика на станции отправления.
263. Перевозчик требует осмотра предъявленного к перевозке груза для проверки его ценности, если имеется основание предполагать, что ценность груза грузоотправителем завышена.
Сноска. Пункт 263 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
264. При оформлении представленных грузоотправителем перевозочных документов, представитель перевозчика на станции отправления:
проверяет правильность заполнения грузоотправителем описи,
указывает в ней номер железнодорожной накладной,
подписывается в строке "Опись принята"
проставляет календарный штемпель станции отправления.
Если опись составлена на нескольких листах, календарный штемпель и подписи грузоотправителя и представителя перевозчика на станции проставляются на каждом листе.
Сноска. Пункт 264 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
265. За объявленную ценность грузов грузоотправитель уплачивает перевозчику сбор согласно Тарифному руководству (прейскуранту) перевозчика. Размер взимаемого сбора указывается в перевозочных документах.
Сноска. Пункт 265 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
266. Исключен - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

267. Алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
10-тарау. ТАСЫМАЛДАУ ЖӘНЕ ТАСЫМАЛДАУ ТӨЛЕМІ БОЙЫНША ЕСЕП
Ескерту: 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
268. Жүк тасымалы, жүкті алып жүретін жолсеріктердің жол жүруі, тиеу, түсіру, тасымалдаушының құралдарымен таразылау, сақтау үшін төлемдер мен басқа алымдарды төлеуші жөнелту станциясында қолма-қол ақшамен темір жол ұйымдардың негізгі қызметі бойынша әртүрлі алымдар, айыпақы және қосымша төлемдер қабылдауға арналған жүк есепті квитанциясы бойынша, орталықтандырып тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі технологиялық орталықтары (ТехПД) немесе электрондық төлемдер жүйесі арқылы төлейді.
Ескерту: 268-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
268-1. Вагондар мен контейнерлерді пайдаланғаны үшін төлемдер тасымалдаушының тарифтік басшылыққа (прейскурантпен) сүйене отырып, тасымалдаушыға жүкжөнелтуші, жүк қабылдаушылардан төленеді.
Вагондар мен контейнерлердің осы уақытқа дейін тұрған уақытына тиеу уақыты мен жөндеу жұмыстарының уақыты қосылады;
Жүк жөнелтушілер, жүк қабылдаушылардың кінәсынан магистральды, станциялы жолдарда вагондар мен контейнерлердің тоқтап қалу уақыты.
Ескерту: 268-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
268-2. Магистральды, станциялы жолдарда вагондар мен контейнерлердің тоқтап қалуы уақытының төлемін оператордың Тарифтік басшылығына сүйене отырып, жүкжөнелтуші, жүк
Ескерту: 268-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
268-3. Егер тасымалдаушы жүк жөнелту кезінде, жүк жөнелтушілер, жүк қабылдаушылар жүгі өз уақытында тиелмеудің салдарынан тасымалдаушы кейбір қиыншылықтарға кезіксе, ол 24 сағаттан асқан жағдайда вагондар мен контейнерлерді пайдалану үшін төлемін көбейтуге құқылы, бірақ ол он реттік мөлшерден аспауы қажет.
Вагондардың тоқтап қалу жағдайындағы вагондар мен контейнерлерді пайдаланғаны үшін төлем көлемі, станцияда төлемнің көбейтілгені туралы хабарландыру ілінген уақыттан бастап бір күннен ерте төленбейді.
Ескерту: 268-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

267. Исключен - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Глава 10
Расчеты по перевозкам и провозной плате
Сноска. Заголовок глава 10 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
268. Платежи за перевозку грузов, проезд проводников, сопровождающих грузы, за погрузку, выгрузку, взвешивание средствами перевозчика, хранение и иные платежи и сборы, связанные с перевозками, установленные настоящими Правилами и Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика плательщик уплачивает на станции отправления в товарную кассу перевозчика наличными деньгами по квитанции грузовой учетной или централизованно через технологические центры обработки перевозочных документов или систему электронных платежей.
Сноска. Пункт 268 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
268-1. Плата за пользование вагонами и контейнерами вносится перевозчику грузоотправителем, грузополучателем, ветвевладельцем в соответствии с Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика:
за все время нахождения у них вагонов и контейнеров, включая время необходимое для погрузки (разгрузки) и маневровых работ;
за время простоя (стоянки, задержки) вагонов и контейнеров на магистральных, станционных путях по вине грузоотправителей, грузополучателей, ветвевладельцев.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 268-1 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
268-2. Грузоотправитель, грузополучатель, ветвевладелец возмещают перевозчику расходы, подлежащие выплате оператору магистральной железнодорожной сети, исчисляемые в соответствии с Тарифным руководством оператора магистральной железнодорожной сети, за все время простоя (стоянки, задержки) вагонов и контейнеров на магистральных, станционных путях по их вине.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 268-2 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
268-3. При возникновении у перевозчика затруднений, вызванных несвоевременными погрузкой, выгрузкой (разгрузкой) грузов грузоотправителями, грузополучателями, перевозчик увеличивает плату за пользование вагонами и контейнерами, задержанными свыше 24 часов, но не более десятикратного размера.
В случае простоя вагонов увеличенный размер платы за пользование вагонами и контейнерами вводится не ранее суток после того, как на станции будет вывешено объявление об увеличении платы.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 268-3 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

268-4. Жүк жөнелтушілер, жүк қабылдаушылардың және тасымалдау процесінің басқа да қатысушылары кінәсынан магистральды, станциялы жолдарда вагондар мен контейнерлердің тоқтап қалу уақыты, жолдың вагондармен орын алуы және оны босатуы уақыты есептеледі.
Ескерту: 268-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
269. Жүк тасымалдары үшін төленуге тиіс барлық төлемдер мен тасымалдарға байланысты қосымша алымдар нақты Ережелерге және Тарифтік басшылыққа (прейскурантпен) сүйене отырып, тасымалдаушы құжаттардың тексерілуі технологиялық орталықтар арқылы есептеледі, орталықтандырып төлеушілердің жеке шоттарынан (алдын ала жасалған төлемнің қолда бар сомасынан), ақшаны есептен алу жолымен жүргізіледі, егер өзгесі шартпен көзделмесе.
Тасымалдаушы құжаттарды толтыру кезінде жөнелту станциясынан тасымалдаушының өкілі арқылы жүк жөнелтушіге жүкті қабылдау кезінде жеткізу төлемінің соммасы көрсетілген квитанция беріледі.
Ескерту: 269-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
270. Жүктік есеп квитанциясының формасы Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігі Салық комитеті арқылы белгіленеді.
Ескерту: 270-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
271. Жөнелтілген кезде алынған төлемдер сомасы жүкқағаздың, жол тізімдемесінің, жол тізімдемесі түбіртегінің және жүкті тасымалдауға қабылдау жөніндегі квитанцияның тиісті бағандарында цифрмен көрсетіледі.
272. Жүктерді тасымалдау үшін түпкілікті есеп айырысуды жүк алушы жүктің тағайындалған станцияға келуі бойынша жүргізеді. Бұл ретте жүктерді жүк алушыға беруді ресімдегенге дейін тасымалдаушының станциядағы өкілі өндіріп алынған тасу ақысының дұрыстығын тексереді, жөнелту станциясында жол беріліп алынбай қалған сомаларды, сондай-ақ жолда және тағайындалған станциясында пайда болған барлық төлемдер мен алымдарды есептейді.
Бұл жағдайларда артық алынған сомаларды төлеу кінә қою тәртібімен жүргізіледі.
Ескерту: 272-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
273. Жүктің тасымалданғаны үшін төлемді және тасымалдаушыға төленуі тиіс өзге де төлемдерді төлеуші, егер өзгесі шартпен көзделмесе, жүкті жөнелткенге дейін енгізеді. Жүктің қабылданғаны жөніндегі тасу ақысы көрсетілген квитанцияны барлық жағдайларда жүк жөнелтушіге жөнелту станциясындағы тасымалдаушының өкілі тасымалдау құжаттарын ресімдеген кезде береді. Жүк жөнелтушіде меншікті автоматтандырылған жүйесі болса және/немесе ол тасымалдаушының ақпараттық жүйесіне қол жеткізе алса Жүктің қабылданғаны жөніндегі тасу ақысы көрсетілген квитанцияны жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы арасында қабылданған ақпараттық өзара қимыл жасау технологиясы мен стандарттарына сәйкес деректермен электрондық алмасу жолымен беруге болады. Деректермен электрондық алмасуда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, электрондық құжат айналымы жүйесінің ережелеріне сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңбаның қолданылуына жол беріледі.
Ескерту: 273-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

268-4. Время нахождения вагонов, контейнеров на путях магистральной железнодорожной сети по вине перевозчика, грузополучателя и других участников перевозочного процесса, исчисляется с момента занятия путей вагонами до момента освобождения путей.
Сноска. Глава 10 дополнена пунктом 268-4 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
269. Все платежи, причитающиеся за перевозки грузов, и иные платежи и сборы, связанные с перевозками, установленные настоящими Правилами и Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика, при расчетах через технологические центры обработки перевозочных документов, взыскиваются централизованно путем списания денег с лицевых счетов плательщиков (с имеющейся суммы предоплаты), если иное не предусмотрено договором.
Квитанция в приеме груза с указанием суммы провозной платы выдается грузоотправителю представителем перевозчика на станции отправления при оформлении перевозочных документов.
Сноска. Пункт 269 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
270. Форма квитанции грузовой учетной утверждена Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 270 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
271. Полученная при отправлении сумма платежей указывается цифрами и прописью в соответствующих графах накладной, дорожной ведомости, корешка дорожной ведомости и квитанции в приеме груза к перевозке.
272. Окончательный расчет за перевозку грузов производится грузополучателем по прибытии груза на станцию назначения. При этом до оформления выдачи грузов представитель перевозчика на станции проверяет правильность взысканной провозной платы, начисляет и предъявляет недоборы, допущенные на станции отправления, а также все платежи и сборы, образовавшиеся в пути следования и на станции назначения.
Возврат сумм перебора в этих случаях производится в претензионном порядке.
Сноска. Пункт 272 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
273. Плата за перевозку груза и иные причитающие перевозчику платежи вносятся плательщиком до момента отправления груза, если иное не предусмотрено договором. Квитанция в приеме груза с указанием суммы провозной платы во всех случаях выдается грузоотправителю представителем перевозчика на станции отправления при оформлении перевозочных документов. При наличии у грузоотправителя собственной автоматизированной системы и/или доступа к информационной системе перевозчика выдача квитанции о приеме груза с указанием суммы провозной платы допускается посредством электронного обмена данными в соответствии с принятыми между грузоотправителем и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия. В электронном обмене данными допускается применение электронно-цифровых подписей в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, правилами системы электронного документооборота.
Сноска. Пункт 273 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).

274. Жүк алушыдан қосымша тасу ақысын немесе алымдарды өндіріп алу қажеттілігі пайда болған (жолда немесе тағайындалған станциясында пайда болған) жағдайларда өндіріп алу сол тәртіппен жүргізіледі.
Қалдық жүктік ведомостағы тасымалдау төлемі алынбайды.
Ескерту: 274-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
275. Осы Ережелерге және тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу технологиясына сәйкес тасымалдау тасымалдаудың электрондық досьесін пайдаланып ресімделген кезде осы ережелерде аталған тасымалдар үшін есеп айырысу туралы белгілер тасымалдаудың электрондық досьесінде қалыптастырылады.
276. Қолма-қол ақшасыз есеп айырысудың электрондық нысанын қолданған кезде төлеуші электрондық төлемдер ережелеріне және/немесе электрондық төлемдер жүйесіне қатысушылардың арасында жасалған шарттарға сәйкес оған есептелген жүктің тасымалданғаны үшін төлемдер мен тасымалдарға байланысты қосымша алымдарды төлем картасы немесе электрондық-цифрлық қолтаңбаны ұстаушы арқылы оның жеке шотынан сомаларды есептен шығару үшін акцептілейді.
11-тарау. ВАГОНДАРДЫ БЕРУГЕ-АЛУҒА ШАРТТАР ЖАСАСУ
ЖӘНЕ МҰНДАЙ ШАРТТАРДЫҢ МІНДЕТТІ ЕРЕЖЕЛЕРІ
277. Кірме жолдар жүк жөнелтушілерге және жүк алушыларға қызмет көрсетуге тағайындалған.
278. Локомотивтің тиесілігіне қарай мұндай жолдарға қызмет көрсетумен байланысты шарттардың мынадай түрлері:
вагондарды беру-алу шарттары - меншік құқығында немесе басқа да заңды негіздерде кірме жолы және локомотиві бар тасымалдаушымен және тармақ иеленушімен, жүк жөнелтушімен;
вагондарды беру-алу шарттары - олар магистральдық темір жол желісі операторының немесе тасымалдаушының локомотивімен қызмет көрсеткенде тасымалдаушымен және тармақ иеленушімен немесе контрагентпен жасасылады.
Ескерту: 278-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз). Бұйрығымен.
279. Вагондарды беру-алу шарттарын жанасу станциясының жұмыс технологиясын және кірме жолдың жұмыс технологиясын, ал тиісті жағдайларда - кірме жол мен жанасу станциясы жұмысының бірыңғай технологиялық процестерін (бұдан әрі - БТП) ескере отырып, тасымалдаушы немесе тармақ иеленуші әзірлейді .
Ескерту: 279-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
280. БТП-ны бірлескен комиссия әзірлейді, оның құрамына тасымалдаушының, Магистральдық темір жол желісі операторының уәкілетті өкілдері және меншікті локомотивтерімен қызмет көрсететін және орташа тәуліктік жүк айналысы 50 және одан артық вагон болатын ұйымдардың (бұдан әрі - ұйым) кірме жолдарының тармақ иеленушісі кіреді. БТП-ны әзірлеу қажеттілігін тасымалдаушы, Магистральдық темір жол желісі операторы және тармақ иеленуші белгілейді. БТП-ны әзірлегенде уәкілетті орган бекіткен кірме жолдар мен жанасу станциялары жұмысының бірыңғай технологиялық процесін әзірлеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар қолданылады.
Ескерту: 280-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

274. В тех случаях, когда возникает необходимость взыскания дополнительных провозных платежей или сборов с грузополучателя (возникших в пути следования или на станции назначения), взыскание производится в том же порядке.
Провозная плата по досылочной дорожной ведомости не взимается.
Сноска. Пункт 274 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
275. При оформлении перевозки с использованием электронного досье перевозки отметки о расчетах за перевозки, указанные в настоящих правилах, формируются в электронном досье перевозки в соответствии с настоящими Правилами и технологией функционирования автоматизированной информационной системы перевозчика.
276. При применении электронной формы безналичных расчетов плательщик акцептует начисленные ему платежи за перевозки грузов и дополнительные сборы, связанные с перевозками, для списания сумм с его лицевого счета посредством платежной карты или носителя электронно-цифровой подписи в соответствии с правилами системы электронных платежей и/или договорами, заключенными между участниками системы электронных платежей.
Глава 11
ЗАКЛЮЧЕНИЕ ДОГОВОРОВ НА ПОДАЧУ-УБОРКУ ВАГОНОВ
И ОБЯЗАТЕЛЬНЫЕ УСЛОВИЯ ТАКИХ ДОГОВОРОВ
277. Подъездные пути предназначены для обслуживания грузоотправителей и грузополучателей.
278. В зависимости от принадлежности локомотива заключаются следующие виды договоров, связанных с обслуживанием таких путей:
договор на подачу-уборку вагонов - между перевозчиком и ветвевладельцем, грузоотправителем (грузополучателем), имеющим подъездной путь и локомотив на праве собственности или иных законных основаниях;
договор на подачу-уборку вагонов - между перевозчиком и ветвевладельцем или контрагентом при обслуживании их локомотивами оператора магистральной железнодорожной сети или перевозчика.
Сноска. Пункт 278 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
279. Договоры на подачу-уборку вагонов разрабатываются перевозчиком или ветвевладельцем с учетом технологии работы станции примыкания и технологии работы подъездного пути, а в соответствующих случаях - с учетом единых технологических процессов работы подъездного пути и станции примыкания (далее - ЕТП).
Сноска. Пункт 279 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
280. ЕТП разрабатывается совместной комиссией, в состав которой входят уполномоченные представители перевозчика, Оператора магистральной железнодорожной сети и ветвевладелец для подъездных путей организаций, обслуживаемых собственными локомотивами и имеющих среднесуточный грузооборот 50 вагонов и более (далее - организация). Необходимость разработки ЕТП определяется Перевозчиком, Оператором магистральной железнодорожной сети и ветвевладельцем. При разработке ЕТП используются методические рекомендации по разработке единых технологических процессов работы подъездных путей и станций примыкания, утверждаемые уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 280 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

281. Белгіленген тәртіппен әзірленген БТП-ның жобасын Тасымалдаушы немесе Магистральдық темір жол желісінің операторы тармақ иеленушіге жібереді, ол бір ай мерзімде оны қарауы және қол қоюы тиіс. Егер жоба бойынша ескертулер болса, ол оған тәуелсіз қол қояды және келіспеушілік хаттамасымен (негіздеп) осы мерзімде Тасымалдаушыға немесе Магистральдық темір жол желісі операторына қайтарады.
Ескерту: 281-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
282. Егер тармақ иеленуші белгіленген бір айлық мерзімде қол қойылған БТП-ны қайтармаса немесе оны қол қоймай және келіспеушілік хаттамасыз қайтарса, онда ол Тасымалдаушының немесе Магистральдық темір жол желісі операторының редакциясында күшіне енеді.
Ескерту: 282-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
283. Келіспеушілік хаттамасымен қол қойылған БТП-ның жобасын алғаннан кейін тасымалдаушының өкілі бір айлық мерзімде келіспеушілік хаттамасын қарайды. Келіспеушіліктерді қарау күні туралы тасымалдаушының өкілі тармақ иеленушіге қарау күні тағайындалғанға дейін он күннен кешіктірмей хабарлайды.
Егер белгіленген тәртіппен қол қойылған БТП-да келісілмеген мәселелер қалса және олар шешілмеген болса, тасымалдаушының өкілі БТП-ның жобасын келіспеушілік хаттамасымен бірге келіспеушілік хаттамасы ресімделгеннен кейін 15 күн ішінде тасымалдаушыға немесе Магистральдық темір жол желісі операторына жіберуі тиіс. БТП-ның қол қойылған жобасын алғанда тасымалдаушы немесе Магистральдық темір жол желісінің операторы келіспеушілік хаттамасын екі айлық мерзімде қарайды. Келіспеушіліктерді қараудың күні туралы тармақ иеленушіге қарау күні тағайындалғанға дейін кем дегенде 25 күн бұрын хабарланады.
Келіспеушіліктер хаттамасын қарағаннан кейін БТП-ға тасымалдаушы немесе Магистральдық темір жол желісінің операторы қол қояды.
Тармақ иеленуші келіспеушіліктер хаттамасын қарауға дәлелді себептерсіз келмесе, БТП күшіне тасымалдаушының немесе Магистральдық темір жол желісі операторының редакциясында енеді. Егер тасымалдаушы немесе Магистральдық темір жол желісінің операторы белгіленген мерзімде келіспеушіліктер хаттамасын қараудың күнін тағайындамаса, БТП күшіне тармақ иеленушінің редакциясында енеді .
Ескерту: 283-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
284. БТП бойынша реттелмей қалған келіспеушіліктер тасымалдаушының немесе Магистральдық темір жол желісі операторының және тармақ иеленушінің қолдары қойылған хаттамамен ресімделеді .
Ескерту: 284-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

281. Разработанный в установленном порядке проект ЕТП направляется Перевозчиком или Оператором магистральной железнодорожной сети ветвевладельцу, который в месячный срок должен рассмотреть его и подписать. Если по проекту имеются замечания, то независимо от этого он подписывает его и вместе с протоколом разногласий (с обоснованием) в этот же срок возвращает Перевозчику или Оператору магистральной железнодорожной сети.
Сноска. Пункт 281 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
282. Если ветвевладелец в установленный месячный срок не возвратит подписанный ЕТП или возвратит его без подписи и протокола разногласий, он вступает в силу в редакции Перевозчика или Оператора магистральной железнодорожной сети.
Сноска. Пункт 282 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
283. При получении подписанного проекта ЕТП с протоколом разногласий представитель перевозчика в месячный срок рассматривает протокол разногласий. О дате рассмотрения разногласий ветвевладелец извещается представителем перевозчика не позднее, чем за десять дней до назначенной даты рассмотрения.
Если в подписанном в установленном порядке ЕТП остались несогласованные вопросы и их не удалось решить, проект ЕТП с протоколом разногласий направляется представителем перевозчика в течение 15 дней после оформления протокола разногласий перевозчику или Оператору магистральной железнодорожной сети. При получении подписанного проекта ЕТП перевозчик или Оператор магистральной железнодорожной сети в двухмесячный срок рассматривает протокол разногласий. О дате рассмотрения разногласий ветвевладелец извещается не менее чем за 25 дней до назначенной даты рассмотрения.
После рассмотрения протокола разногласий ЕТП подписывается перевозчиком или оператором магистральной железнодорожной сети.
При неявке ветвевладельца, без уважительной причины, для рассмотрения протокола разногласий ЕТП вступает в силу в редакции перевозчика или Оператора магистральной железнодорожной сети. Если перевозчик или Оператор магистральной железнодорожной сети в установленные сроки не назначает дату рассмотрения протокола разногласий, ЕТП - вступает в силу в редакции ветвевладельца.
Сноска. Пункт 283 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
284. Оставшиеся неурегулированными разногласия по ЕТП оформляются протоколом за подписями перевозчика или оператора магистральной железнодорожной сети и ветвевладельца.
Сноска. Пункт 284 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

285. Вагондарды беру-алу шарттарымен вагондарды беру-алу тәртібі, сондай-ақ тиеудің және түсірудің (жүктен босатудың) технологиялық уақыты немесе вагондар айналымының технологиялық мерзімдері белгіленеді. Вагондар айналымының технологиялық мерзімін есептегенде осы Ереженің 12-тарауында, 1-28 кестелерде (23-қосымша) келтірілген жүк вагондарымен тиеу-түсіру операцияларын орындауға арналған мерзімдер және жүк вагондарымен тиеу-түсіру операцияларын орындауға арналған мерзімдерді анықтау жөніндегі әдістемелік ұсыныстар қолданылуы мүмкін (24-қосымша) .
Ескерту: 285-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
286. Контрагенттің кірме жолына тармақ иеленушінің локомотивімен қызмет көрсетілгенде, олардың арасындағы қатынастар шартпен реттеледі. Контрагент пен өзінің меншікті локомотивімен қызмет көрсетілетін тармақ иеленуші арасындағы қатынастар олардың арасында жасалған шартпен реттеледі.
Кірме жолға тасымалдаушының локомотивімен қызмет көрсетілгенде, контрагент пен тасымалдаушының арасында вагондарды беруге-алуға шарт жасасылады. Мұндай шарт тармақ иеленуші контрагенттің вагондарын өзінің жолдары арқылы өткізуге келісім бергенде жасалады .
Ескерту: 286-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
287. Вагондарды беруге-алуға шарттар бес жыл мерзімге жасасылады.
Станцияның немесе кірме жолдың техникалық жарақтануы, жұмыс технологиясы өзгерген жағдайда шарттарға өзгерістер, толықтырулар енгізіледі, олар қосымша келісімдермен ресімделеді немесе жаңа шарттар жасасылады.
288. Тармақ иеленуші өзгерген жағдайда, жаңа тармақ иеленуші мен тасымалдаушы арасында вагондарды беруге-алуға шарт жасасылады.
Ескерту: 288-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
289. Тасымалдаушы тармақ иеленушімен бірлесіп вагондарды беруге-алуға шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін кем дегенде үш айдан кешіктірмей жаңа шарт жобасын әзірлеуге кіріседі.
Ескерту: 289-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
290. Вагондарды беруге-алуға шарт жасасылғанға дейін тармақ иеленуші Тасымалдаушыға кірме жолға құқығын растайтын құжаттарды тапсырады.
Ескерту: 290-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

285. Договорами на подачу-уборку вагонов устанавливаются порядок подачи-уборки вагонов, а также технологическое время погрузки и выгрузки (разгрузки) или технологические сроки оборота вагонов. При расчете технологических сроков оборота вагонов используются сроки на выполнение погрузочно-разгрузочных операций с грузовыми вагонами, приведенные в Главе 12 настоящих Правил, в таблицах 1-28 ( приложение 23 ) и методические рекомендации по определению сроков на выполнение погрузочно-разгрузочных операций с грузовыми вагонами ( приложение 24 ).
Сноска. Пункт 285 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
286. При обслуживании подъездного пути контрагента локомотивом ветвевладельца, отношения между ними регулируются договором. Отношения между контрагентом и ветвевладельцем, обслуживаемым собственным локомотивом, регулируются заключенным между ними договором.
При обслуживании подъездного пути локомотивом перевозчика, между контрагентом и перевозчиком заключается договор на подачу-уборку вагонов. Такой договор заключается при согласии ветвевладельца на пропуск вагонов контрагента по своим путям.
Сноска. Пункт 286 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
287. Договоры на подачу-уборку вагонов заключаются сроком на пять лет.
В случае изменения технического оснащения, технологии работы станции или подъездного пути в договоры вносятся изменения, дополнения, которые оформляются дополнительными соглашениями или заключаются новые договоры.
288. В случае изменения ветвевладельца, между новым ветвевладельцем и Перевозчиком заключается договор на подачу-уборку вагонов.
Сноска. Пункт 288 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
289. Перевозчик совместно с ветвевладельцем не позднее чем за три месяца до истечения срока действия договора на подачу-уборку вагонов приступает к разработке проекта нового договора.
Сноска. Пункт 289 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
290. До заключения договора на подачу-уборку вагонов ветвевладелец представляет Перевозчику документы, подтверждающие права на подъездной путь.
Сноска. Пункт 290 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

291. Вагондарды беруге-алуға шарттар әзірлеу кезінде Кірме жолға қызмет көрсету және онда қозғалысты ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулықтың, кірме жолдың техникалық паспортының, кірме жолдың жоспарының деректері, кірме жолдың бойлық пішіні, жасанды құрылыстардың сызбасы және кірме жолды тексеру актісінің деректері (22-қосымша) ескеріледі .
Ескерту: 291-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
292. Вагондарды беруге-алуға шарт жасасар алдында оның шарттарын анықтау үшін Магистральдық темір жол желісі операторы тасымалдаушымен және тармақ иеленушімен бірге кірме жолға және оның техникалық жарақталуына тексеру жүргізеді. Тексерудің нәтижелері кірме жолды тексеру актісімен ресімделеді (21-қосымша).
293. Кірме жолды тексеру актісіне құрамы Магистральдық темір жол желісі операторының, тармақ иеленушінің және Тасымалдаушының уәкілетті өкілдерінен тұратын комиссия, ал тиісті жағдайларда мемлекеттік органдардың өкілдері қол қояды. Кірме жолды тексеруді станция бастығы және тармақ иеленушінің уәкілетті өкілі басқарады.  Тексеруге қатысушы тармақ иеленуші кірме жолды тексеру актісіне қол қояды, ал актіге енгізілген деректермен келіспеген жағдайда, оған қол қояды және өзінің уәжді пікірін жазбаша не болмаса актіге қоса берілетін жеке парақта баяндайды.
Кірме жолды тексеру актісі үш данада жасалады, оның біреуі-тармақ иеленушіде, екіншісі станцияның істерінде қалады, үшіншісі тасымалдаушыға тапсырылады. Тасымалдаушының талабы бойынша оларға тағайындалған актінің даналарына тармақ иеленуші тиеу және түсіру орындары жазылған және теміржол жолдарының мамандануы мен қойма жайлары көрсетілген кірме жолдың масштабтық сызбасын және жоспарын қоса береді.
Ескерту: 293-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
294. Вагондарды беру-алу шартын әзірлеу осы Ережеге сәйкес жүргізіледі.
Шарт жобасының қол қойылған екі данасын Тасымалдаушы тармақ иеленушіге қол қоюға жібереді, ол алынған шарттың жобасына қол қояды және оны Тасымалдаушыға бір айлық мерзімде қайтарады. Аталған мерзім: шарт жобасы қолға берілгенде - адресаттың шартты алғандығы туралы қабылдаған тұлғаның лауазымы және тегі көрсетілген сенімхаттың күнінен бастап; почта арқылы жазбаша хабарламамен жібергенде - адресаттың жазбаша хабарламада көрсетілген шарт жобасын алған күнінен бастап есептеледі.
Егер шарт жобасына қол қою барысында тармақ иеленушіде оның шарттары бойынша қарсылықтар туындаса, шарттың жобасына қол қоюмен қатар ол келіспеушіліктер хаттамасын жасайды және оның екі данасын қол қойылған шартпен бірге Магистральдық темір жол желісі операторына жібереді. Келіспеушіліктердің бар екендігі туралы шарттың жобасында айтылады.
Тармақ иеленуші Тасымалдаушыға қол қойылған шарт жобасын бір айлық мерзімде қайтармаған жағдайда шарт күшіне Тасымалдаушының редакциясында енеді.
Тасымалдаушы келіспеушіліктер хаттамасын алған күннен бастап бір айлық мерзім ішінде оны қарайды. Тасымалдаушы келіспеушіліктерді қарау күні туралы тармақ иеленушіге келіспеушіліктерді қараудың тағайындалған күнінен 10 күннен кешіктірмей хабарлайды. Егер Тасымалдаушы бір айлық мерзімде келіспеушіліктерді қарау күнін тағайындамаса шарт күшіне тармақ иеленушінің редакциясында енеді. Егер тараптар шарттың ережелері бойынша келісімге келмеген жағдайда тасымалдаушы дауды келіспеушіліктер хаттамасына қол қойғаннан кейін он күн мерзімде сот органдарының қарауына тапсырады.
Вагондарды беруге-алуға шарт бойынша келіспеушіліктерді тасымалдаушының және тармақ иеленушінің уәкілетті өкілдері қарайды және шешеді.
Қозғалыс қауіпсіздігін және жылжымалы құрамның сақталуын қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі шешімдерді Магистральдық темір жол желісі операторының уәкілетті өкілі қабылдайды.
Даулы мәселелер шешілгенге дейін тараптардың барлық қатынастары вагондарды беру-алуға бұрын жасалған шартпен реттеледі.
Ескерту: 294-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

291. При разработке договора на подачу-уборку вагонов учитываются данные Инструкции о порядке обслуживания и организации движения на подъездном пути, технического паспорта подъездного пути, плана подъездного пути, продольный профиль подъездного пути, чертежи искусственных сооружений и данные акта обследования подъездного пути ( приложение 22 ).
Сноска. Пункт 291 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
292. Перед заключением договора на подачу-уборку вагонов для определения его условий Оператором магистральной железнодорожной сети совместно с перевозчиком и ветвевладельцем производится обследование подъездного пути и его технической оснащенности. Результаты обследования оформляются актом обследования подъездного пути (приложение 22).
293. Акт обследования подъездного пути подписывается комиссией в составе уполномоченных представителей Оператора магистральной железнодорожной сети, ветвевладельца и Перевозчика, а в соответствующих случаях представителей государственных органов. Обследование подъездного пути возглавляют начальник станции и уполномоченный представитель ветвевладельца. Ветвевладелец, участвующий в обследовании, подписывает акт обследования подъездного пути, а в случае несогласия с данными, внесенными в акт, подписывает его и письменно излагает в нем свое мотивированное мнение либо на отдельном листе, прикладываемом к акту.
Акт обследования подъездного пути составляется в трех экземплярах, один из которых остается у ветвевладельца, второй - в делах станции, третий передается перевозчику. По требованию перевозчика к предназначенным для него экземплярам акта ветвевладельцем прикладывается масштабная схема и план подъездного пути с нанесенными на нем местами погрузки и выгрузки и с указанием специализации железнодорожных путей и складских площадей.
Сноска. Пункт 293 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
294. Разработка договора на подачу-уборку вагонов производится в соответствии с настоящими Правилами.
Два экземпляра подписанного проекта договора Перевозчик направляет на подпись ветвевладельцу, который подписывает проект полученного договора и возвращает его Перевозчику в месячный срок. Указанный срок исчисляется: при пересылке проекта договора с нарочным - с даты расписки адресата в получении договора с указанием должности и фамилии принявшего его лица; при пересылке по почте с уведомлением - с даты получения адресатом проекта договора, указанной в уведомлении.
Если при подписании договора у ветвевладельца возникнут возражения по его условиям, он составляет протокол разногласий и два его экземпляра вместе с подписанным договором направляет оператору магистральной железнодорожной сети. Наличие разногласий оговаривается в проекте договора.
В случае невозврата ветвевладельцем Перевозчику подписанного проекта договора в месячный срок договор вступает в силу в редакции Перевозчика.
Перевозчик в течение месяца с даты получения протокола разногласий рассматривает его. О дате рассмотрения разногласий Перевозчик извещает ветвевладельца не позднее чем за 10 дней до назначенной даты рассмотрения разногласий. Если Перевозчик в месячный срок не назначит дату рассмотрения разногласий, договор вступает в силу в редакции ветвевладельца.
Разногласия по договору на подачу-уборку вагонов рассматриваются и разрешаются уполномоченными представителями перевозчика и ветвевладельцем.
В случае неявки представителя ветвевладельца для рассмотрения протокола разногласий, договор на подачу-уборку вагонов на подъездной путь вступает в силу в редакции перевозчика или оператора магистральной железнодорожной сети.
В случае если стороны не пришли к согласию по условиям договора, спор передается перевозчиком на рассмотрение в судебные органы в пятнадцатидневный срок после подписания протокола разногласий.
По вопросам обеспечения безопасности движения и сохранности подвижного состава решения принимает уполномоченный представитель Оператора магистральной железнодорожной сети.
До разрешения спорных вопросов все отношения сторон регулируются ранее заключенным договором на подачу-уборку вагонов.
Сноска. Пункт 294 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

295. Контрагентке өзінің локомотивімен көлік қызметін көрсететін негізгі тармақ иеленушімен жасалған шартқа сәйкес контрагент мұндай тармақ иеленушіге жүк алуға не болмаса жүк пен вагонды қабылдауды дербес жүзеге асыруға тапсырма беруі мүмкін.
Ескерту: 295-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
296. Жүктерді тасымалдауда тасымалдаушының теңіз және өзен порттарымен өзара қарым-қатынастары вагондарды беру-алу шарттарымен реттеледі .
Ескерту: 296-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
297. Кірме жолдарды салу кезеңінде оларға вагондарды беру тасымалдаушы мен құрылыс салуды жүзеге асырушы ұйым немесе кірме жол арналып салынып жатқан ұйым арасында бір жылдан аспайтын мерзімге жасасылатын қысқа мерзімді шарттың ережелерімен жол беріледі.
Аталған шартқа қол локомотивтер мен вагондардың құрылысы салынып жатқан кірме жолда қозғалуының тәртібі мен шарттарын регламенттейтін нұсқаулық белгіленген тәртіппен бекітілгеннен кейін қойылуы мүмкін.
Ескерту: 294-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
298. Тармақ иеленушінің иелігіндегіден басқа вагондардың кірме жолда зақымдану оқиғалары ВУ-25 нысанды (43-қосымша) актімен ресімделеді, оған Тасымалдаушының және тармақ иеленушінің уәкілетті өкілдері қол қояды.
Ескерту: 298-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
299. Кірме жолды салу және пайдалануға қабылдау аяқталғаннан кейін Магистральдық темір жол желісі операторының уәкілетті өкілінің қатысуымен тармақ иеленуші әрбір кірме жолға Кірме жолда қызмет көрсету және қозғалысты ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулықты (бұдан әрі - Нұсқаулық) әзірлейді. Нұсқаулыққа тармақ иеленушінің қолы қойылады, станция бастығымен келісіледі және Магистральдық темір жол желісі операторының уәкілетті өкілі бекітеді. Кірме жолдардағы жұмысты жүзеге асыратын тармақ иеленушілер, контрагенттер, Магистральдық темір жол желісі операторы мен тасымалдаушылар Нұсқаулықтың талаптарын сақтауы тиіс.
Нұсқаулықты бекіткенге дейін вагондарды кірме жолға беруге жол берілмейді. Аталған Нұсқаулық кірме жолдың техникалық жарақтандырылуы немесе оның жұмысының технологиясы өзгергенде қайта қаралады. Кірме жолдың иесі өзгерген жағдайда жаңа Нұсқаулық бекітіледі .
Ескерту: 299-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

295. Контрагент, согласно договору с основным ветвевладельцем, выполняющим транспортное обслуживание контрагента своим локомотивом, может поручить такому ветвевладельцу получение груза либо самостоятельно осуществить приемку груза и вагона.
Сноска. Пункт 295 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
296. Взаимоотношения перевозчика с морскими и речными портами при перевозках грузов, регулируются договорами на подачу-уборку вагонов.
Сноска. Пункт 296 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
297. Подача вагонов на подъездные пути в период их строительства допускается на условиях краткосрочного договора, заключаемого между перевозчиком и организацией, осуществляющей строительство, или организацией, для которой строится подъездной путь, сроком не более одного года.
Данный договор может быть подписан после утверждения в установленном порядке инструкции, регламентирующей порядок и условия передвижения локомотивов и вагонов на строящемся подъездном пути.
Сноска. Пункт 297 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
298. Случаи повреждения на подъездном пути вагонов, кроме принадлежащих ветвевладельцу, оформляются актом формы ВУ-25 ( приложение 43), который подписывается уполномоченными представителями Перевозчика и ветвевладельца.
Сноска. Пункт 298 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
299. По окончании строительства и приема подъездного пути в эксплуатацию с участием уполномоченного представителя Оператора магистральной железнодорожной сети, на каждый такой путь его владельцем разрабатывается инструкция о порядке обслуживания и организации движения на подъездном пути (далее - Инструкция). Инструкция подписывается ветвевладельцем, согласовывается начальником станции, и утверждается уполномоченным представителем Оператора магистральной железнодорожной сети. Ветвевладельцы, контрагенты, Оператор магистральной железнодорожной сети и перевозчики, осуществляющие работу на подъездных путях, должны соблюдать требования Инструкции.
До утверждения Инструкции подача вагонов на подъездной путь не допускается. Указанная Инструкция пересматривается при изменении технического оснащения подъездного пути или технологии его работы. В случае изменения владельца подъездного пути утверждается новая Инструкция.
Сноска. Пункт 299 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3).

300. Нұсқаулық келесі негізгі бөлімдерден тұрады:
1) кірме жолдың сипаттамасы;
2) вагондарды кірме жолға берудің және алудың тәртібі;
3) кірме жолда маневрлік жұмысты жүргізу тәртібі;
4) қабылдау-тапсыру операцияларының тәртібі ;
5) тараптардың жауапкершілігі.
Ескерту: 300-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
301. Вагондардың, контейнерлердің жүкжөнелтушіде, жүк алушыда, тармақ иеленушіде тұру уақыты Магистральдық темір жол желісі операторының, Тасымалдаушының локомотивімен қызмет көрсеткен жағдайда, вагондардың жүк тиеуде, түсіруде тұрған уақыты вагондарды жүкті тиеу немесе түсіру орнына нақты беру сәтінен бастап станцияның жүкжөнелтушіден, жүк алушыдан, тармақ иеленушіден вагондарды алуға дайындығы туралы хабарламаны кейіннен жазбаша растап, алған сәтіне дейін есептеледі .
Вагондардың осы жолдар иесінің локомотивімен қызмет көрсетілетін кірме жолдарда болу уақыты вагондарды тармақ иеленушіге шығарып қоятын жолдарда беру сәтінен бастап оларды қайтарған сәтке дейін есептеледі.
Ескерту: 301-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
302. Вагондарды хабарламалар, кесте бойынша немесе белгіленген уақыт интервалдары арқылы бергенде және жинағанда олардың кірме жолда болған уақыты былай есептеледі:
1) хабарламалар бойынша - хабарламада көрсетілген мерзімнен ерте емес;
2) кесте бойынша - кестемен көзделген мерзімнен ерте емес;
3) интервалдар бойынша - алдыңғы беруден кейінгі уақыт өткеннен ерте емес.
Тасымалдаушы вагондарды хабарламасыз бергенде берілген вагондар жүк алушыға, жүк жөнелтушіге, тармақ иеленушіге есептеледі және олардың кірме жолда болған уақыты оларды нақты берген сәттен бастап екі сағат өткеннен кейін есептеледі.
Вагондар хабарламада көрсетілген уақыттан кешіктіріліп берілгенде, вагондардың кірме жолда болуы уақыты нақты берілген сәттен бастап есептеледі. Егер кешіктірілуі екі сағаттан асатын болса, онда Тасымалдаушы жүк алушыға, жүк жөнелтушіге, тармақ иеленушіге беру туралы тағы хабарлайды.
303. Вагондардың кірме жолда болған уақытын есепке алу қабылдаушы-тапсырушының жаднамасы негізіндегі вагондарды беру және алу тізімдемесі бойынша нөмірлік тәсілмен жүзеге асырылады. Вагондарды беру және алу тізімдемесін және қабылдаушы-тапсырушының жаднамасын толтыру тәртібі тиісті нұсқаулықпен белгіленеді.
Тармақ иеленушінің меншікті ақпараттық жүйесі болса, хабарламаларды, тапсырушының жаднамаларын және  вагондарды беру және алу тізімдемесін ресімдеу және тапсыру тармақ иеленуші мен станция арасында қабылданған ақпараттық өзара іс-қимыл жасаудың технологиясы мен стандарттарына сәйкес ҚЭА арқылы жүзеге асыруға болады. Вагондардың кірме жолда болған уақытын есепке алу осы Ережеге сәйкес тараптардың келісімі бойынша электрондық құжат айналымы, техникалық және бағдарламалық құралдарды қолдану негізінде автоматтандырылған тәсілмен жүргізіледі.

300. Инструкция содержит следующие основные разделы:
1) характеристика подъездного пути;
2) порядок подачи и уборки вагонов на подъездной путь;
3) порядок производства маневровой работы на подъездном пути;
4) порядок приемо-сдаточных операций;
5) меры безопасности движения при работе с опасными грузами;
6) ответственность сторон.
Сноска. Пункт 300 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
301. Время нахождения вагонов, контейнеров у грузоотправителя, грузополучателя, ветвевладельца, в случае обслуживания локомотивом оператора магистральной железнодорожной сети, Перевозчика, исчисляется с момента фактической подачи вагонов к месту погрузки или выгрузки грузов до момента получения станцией от грузоотправителей, грузополучателей, ветвевладельцев уведомления о готовности вагонов к уборке с последующим письменным подтверждением.
Время нахождения вагонов на подъездных путях, обслуживаемых локомотивом владельца этих путей, исчисляется с момента передачи ветвевладельцу вагонов на выставочных путях до момента их возвращения.
Сноска. Пункт 301 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
302. При подаче и уборке вагонов по уведомлениям, расписанию или через  установленные интервалы времени время нахождения их на подъездном пути исчисляется при подаче:
1) по уведомлениям - не ранее срока, указанного в уведомлении;
2) по расписанию - не ранее срока, предусмотренного расписанием;
3) по интервалам - не ранее истечения интервала времени после предыдущей подачи.
При подаче Перевозчиком вагонов без уведомления поданные вагоны засчитываются за грузополучателем, грузоотправителем, ветвевладельцем и время их нахождения на подъездном пути исчисляется по истечении двух часов после фактической подачи вагонов.
При подаче вагонов с опозданием против срока, указанного в уведомлении, время нахождения вагонов на подъездном пути исчисляется с момента фактической подачи. Если опоздание превышает два часа, то Перевозчик вновь уведомляет грузополучателя, грузоотправителя, ветвевладельца о предстоящей подаче.
303. Учет времени нахождения вагонов на подъездном пути осуществляется номерным способом по ведомостям подачи и уборки вагонов на основании памяток приемосдатчика. Порядок заполнения ведомостей подачи и уборки вагонов и памяток приемосдатчика устанавливается соответствующей инструкцией.
При наличии у ветвевладельца собственной информационной системы оформление и передача уведомлений, памяток приемосдатчика и ведомостей подачи и уборки вагонов может осуществляться посредством ЭОД, в соответствии с принятыми между ветвевладельцем и станцией технологией и стандартами информационного взаимодействия. Учет времени нахождения вагонов на подъездных путях в соответствии с настоящими Правилами производится по соглашению сторон автоматизированным способом на основе электронного документооборота, применения технических и программных средств.

304. Вагондарды, контейнерлерді жүктен босатуға, қайта тиеуге кірме жолға беруде оларды станцияда жүк алушыға, тармақ иеленушіге тәуелді себептер бойынша кідірту, сондай-ақ бос вагондарды жүк түсіруге қабылданған өтінімге сәйкес тиеуге беруде жүк алушыға, тармақ иеленушіге тәуелді себептер бойынша кідірту станциялық жолдарды ұстап тұрғаны үшін одан әрі алым алу, ал тасымалдаушының вагондары, контейнерлері үшін, кідіртілген вагондардың, контейнерлердің нөмірлері енгізіліп, жүк операцияларына беруді күтіп тұрған вагондарды, контейнерлерді пайдаланғанына төлем жасау үшін жалпы нысандағы актімен ресімделеді. Тасымалдаушының шартпен белгіленген мерзімде вагондарды бере алмауы кідірту фактісі болып табылады.
Ескерту: 304-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
305. Жүк тиелген және бос меншікті және жалға алынған вагондарды тағайындау станциясының жүк алушыға, тармақ иеленушіге тәуелді себептер бойынша қабылдамауынан және тағайындау станциясында вагондарды шоғырландырудың техникалық мүмкіндігінің болмауынан кідіртілгенде Магистральдық темір жол желісі операторының өкілі вагондардың аралық станцияда кідіртілуі туралы бұйрық шығарады және бұл туралы тасымалдаушыға хабарлайды. Осы бұйрықтың негізінде тағайындау станциясындағы тасымалдаушының өкілі жүк алушыға, тармақ иеленушіге вагондардың кідіртілуі туралы хабарлайды, ал аралық станциядағы тасымалдаушының өкілі станциялық жолдарды ұстап тұрғаны үшін одан әрі алым алу және тасымалдаушының вагондары, контейнерлері үшін вагондарды, контейнерлерді пайдаланғанына төлем жасау үшін жалпы нысандағы акт жасайды .
Ескерту: 305-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
306. Кірме жолдағы қозғалыста үзілістің пайда болуына және жүктерді тиеу, түсіру (жүктен босату) жөніндегі операцияларды жүргізуге тыйым салынатын өзге де жағдайларды тудырған тойтарылмас күштің, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, әскери іс-қимылдардың, төтенше жағдай енгізудің, блокаданың, эпидемияның, сондай-ақ нәтижесінде жүк жөнелтушінің, жүк алушының, тармақ иеленушінің негізгі өндірістік қызметін жүзеге асыру тоқтатылған, оларда болған авариялардың салдарынан вагондарды кірме жолдарда кідірту жалпы нысандағы актімен ресімделеді. Жалпы нысандағы актіге нәтижесінде кірме жолда тиеу, түсіру (жүктен босату) жөніндегі операцияларды жүргізуге болмайтын жағдайлардың себебі мен жіктелуі туралы құзырлы органның қорытындысы қоса берілуі тиіс.

304. Задержка вагонов, контейнеров на станции в ожидании подачи их на подъездной путь под выгрузку, перегрузку, по причинам, зависящим от грузополучателя, ветвевладельца, а также задержка подачи порожних вагонов, прибывших под погрузку грузов, по причинам, зависящим от грузоотправителя, ветвевладельца, оформляются актом общей формы, для дальнейшего взимания сбора за занятие станционных путей, а за вагоны, контейнеры перевозчика также взимания платы за пользование вагонами, контейнерами в ожидании подачи под грузовые операции, с включением в него номеров задержанных вагонов, контейнеров. Фактом задержки является невозможность подачи Перевозчиком вагонов, контейнеров в срок, установленный договором.
Задержка подачи порожних собственных или арендованных вагонов, прибывающих по полным перевозочным документам, оформляется актом общей формы для взимания сбора за занятие станционных путей, независимо от принятой заявки (плана) на перевозку грузов.
Сноска. Пункт 304 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
305. При задержке груженых вагонов и порожних собственных и арендованных вагонов на промежуточных станциях из-за неприема их станцией назначения по причинам, зависящим от грузополучателя, ветвевладельца и отсутствии технической возможности накопления вагонов на станции назначения, представитель Оператора магистральной железнодорожной сети издает приказ о задержке вагонов на промежуточной станции и уведомляет об этом перевозчика. На основании этого приказа представитель перевозчика на станции назначения уведомляет грузополучателя, ветвевладельца о задержке вагонов, а представитель перевозчика на промежуточной станции составляет акт общей формы для дальнейшего взимания сбора за занятие станционных путей и за вагоны, контейнеры перевозчика платы за пользование вагонами, контейнерами.
Сноска. Пункт 305 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
306. Задержка вагонов на подъездном пути вследствие непреодолимой силы, а также чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, военных действий, введения чрезвычайного положения, блокады, эпидемии, которые вызвали перерыв движения на подъездном пути, и иных обстоятельств, при которых запрещено проводить операции по погрузке, выгрузке (разгрузке) грузов, а также аварий, которые произошли у грузоотправителя, грузополучателя, ветвевладельца и в результате которых прекращено осуществление их основной производственной деятельности, оформляется актом общей формы. К акту общей формы должно быть приложено заключение компетентных органов о причине и квалификации обстоятельства, в результате которого нельзя производить операции по погрузке, выгрузке (разгрузке) на подъездном пути.

12-тарау. ТИЕУ ЖӘНЕ ТҮСІРУ (ЖҮКТЕН БОСАТУ) МЕРЗІМДЕРІ
307. Технологиялық тиеу, түсіру уақыт:
1) жүк станциясы жұмысының технологиялық процесін әзірлегенде;
2) кірме жол мен жанасу станциясы жұмысының бірыңғай технологиялық процесін әзірлегенде;
3) кірме жолдағы вагон айналымының технологиялық уақытын (мерзімін) есептегенде;
4) кірме жолға/дан вагондарды беру-алу жүзеге асырылатын уақыт интервалын есептегенде;
5) жүкжөнелтуші жүк тасымалдарына өтінімді тиеу мөлшерінің жүк алушының жүктен босату мүмкіндігіне сәйкес келуі бөлігінде ресімдегенде ескеретін пайдаланымдағы кірме жолдың өңдеу қабілетін анықтағанда қолданылады .
Ескерту: 307-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
308. Тиеу-түсіру операцияларын орындауға арналған технологиялық уақыт вагондарды беру-алу шарттарында ескеріледі.
309. Жаппай тасымалданатын жүктерді бір үлгідегі механизация құралдарымен тиеуге және жүктен босатуға арналған технологиялық уақытты бірыңғай тәсілмен анықтау мақсатында 1-28 кестелерде (23-қосымша) тиеу-түсіру операцияларын орындауға арналған технологиялық уақыттың мәндері келтірілген.
310. Егер клиенттің кірме жолында жүкжөнелтушінің, жүк алушының күшімен және құралдарымен тиегенде және түсіргенде (жүктен босатқанда) 1-28 кестелерде (23-қосымша) аталмаған тиеу-түсіру механизмдері, құрылғылар мен құрылыстар қолданылса немесе жүктерді тиеу, түсіру (жүктен босату) механикаландырылған тәсілмен жүргізілсе, технологиялық уақытты тасымалдаушы жүкжөнелтушімен, жүк алушымен, тармақ иеленушімен бірлесіп әзірлейді және тасымалдаушы бекітеді .
Жүк жөнелтуші, жүк алушы, тармақ иеленуші құжаттамалы расталған технологиялық уақытты әзірлеуден бас тартса немесе жалтарса тасымалдаушы немесе магистральдық темір жол желісі операторы технологиялық уақыттың өз есебін жасайды.
Технологиялық уақыттың есебі осы Ережеге 24-қосымшаға сәйкес жүргізіледі. Қажетті есептеулерді жасау кезінде тасымалдаушы 23-қосымшаға сәйкес қолданылатын, бірақ жарты жылдан аспайтын технологиялық уақыт белгілейді .
Ескерту: 310-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
311. Жүктерді тиеу, түсіру (жүктен босату) механикаландырылған тәсілмен жүргізілгенде технологиялық уақыт есептеу жолымен жүктерді тиеуге және түсіруге тағайындалған механизация құралдары, құрылғылар мен құрылыстар, сондай-ақ дайындау, қосалқы және қорытынды операцияларға жұмсалатын уақыт ескеріліп жүргізіледі. Вагондарды тиеуге және түсіруге жұмсалатын уақыт шығындарын анықтағанда операцияларды мейлінше қатар орындау ескеріледі.
Жүктерді тиеу, түсіру (жүктен босату) механикаландырылмаған тәсілмен жүргізілгенде технологиялық уақыт өндірудің бірыңғай нормалары мен тиеу-түсіру операцияларын орындауға арналған уақыт ескеріліп белгіленеді.

Глава 12 СРОКИ ПОГРУЗКИ И ВЫГРУЗКИ (РАЗГРУЗКИ)
307. Технологическое время погрузки, выгрузки используется при:
1) разработке технологического процесса работы грузовой станции;
2) разработке единого технологического процесса работы подъездного пути и станции примыкания;
3) расчете технологического времени (срока) оборота вагонов на подъездном пути;
4) расчете интервала времени, через который осуществляется подача-уборка вагонов на/с подъездной путь;
5) определении перерабатывающей способности подъездного пути, которая учитывается грузоотправителем при оформлении заявки на перевозки грузов в части соответствия размеров погрузки выгрузочным возможностям грузополучателей.
Сноска. Пункт 307 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
308. Технологическое время на выполнение погрузочно-разгрузочных операций предусматривается в договорах на подачу-уборку вагонов.
309. В целях единого подхода к определению технологического времени на погрузку и выгрузку массово перевозимых грузов однотипными средствами механизации, в таблицах 1-28 (приложение 23) приведены значения технологического времени на выполнение погрузочно-разгрузочных операций.
310. Если на подъездном пути клиента при погрузке и выгрузке (разгрузке) силами и средствами грузоотправителя, грузополучателя применяются погрузочно-разгрузочные механизмы, устройства и сооружения или механизированным способом производится погрузка, выгрузка (разгрузка) грузов, не перечисленных в таблицах 1-28 ( приложение 23 ), технологическое время разрабатывается перевозчиком совместно с грузоотправителем, грузополучателем, ветвевладельцем и утверждается перевозчиком.
При отказе или уклонении грузоотправителя, грузополучателя, ветвевладельца от   разработки технологического времени, подтвержденном документально, перевозчик или оператор магистральной железнодорожной сети производит свой расчет технологического времени.
Расчет технологического времени производится в соответствии с приложением 24 настоящих Правил. На время проведения необходимых расчетов перевозчик устанавливает, но не более чем на полгода, технологическое время в соответствии с приложением 23.
Сноска. Пункт 310 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
311. При погрузке и выгрузке (разгрузке) грузов механизированным способом технологическое время определяется расчетным путем с учетом применяемых средств механизации, устройств и сооружений, предназначенных для погрузки и выгрузки грузов, а также затрат времени на подготовительные, вспомогательные и заключительные операции. При определении затрат времени на погрузку и разгрузку вагонов учитывается максимальное совмещение операций.
При погрузке и выгрузке грузов немеханизированным способом технологическое время определяется с учетом единых норм выработки и времени на выполнение погрузочно-разгрузочных операций.

312. Жүктерді сегіз осьті вагондармен тасымалдағанда тиеу-түсіру операцияларын орындауға арналған уақыт осьті білікті вагондарға белгіленген технологиялық уақытпен салыстырғанда 100%-ға арттырылады.
313. Т ранспортерлермен және арнайы жабдықталған платформалармен тасымалданатын жүктер мен габаритті емес жүктерді тиеуге, түсіруге (жүктен босатуға) арналған технологиялық уақытты тасымалдаушы жүкжөнелтушімен, жүк алушымен, тармақ иеленушімен бірге станциялардың жергілікті жұмыс жағдайларына қарай анықталады .
Ескерту. 313-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
314. Бір уақытта берілген цистерналар мен үсті ашық бункерлік вагондар партиясының барлығы үшін құю мен ағызып алуға арналған технологиялық уақыт:
Құю үшін:
1) цистерналар мен үсті ашық бункерлік вагондардың үлгісіне және жүк көтергіштігіне тәуелсіз механикаландырылған құю пункттерінде - 2 сағаттан;
2) төрт және одан артық осьтері бар цистерналар мен үсті ашық бункерлік вагондардың үлгісіне және жүк көтергіштігіне тәуелсіз механикаландырылған құю пункттерінде - 3 сағаттан аспағанда;
Ағызып алу үшін:
3) төрт және одан артық осьтері бар цистерналар мен үсті ашық бункерлік вагондардың үлгісіне және жүк көтергіштігіне тәуелсіз механикаландырылған құю пункттерінде - 2 сағаттан;
4) төрт және одан артық осьтері бар цистерналар мен үсті ашық бункерлік вагондардың үлгісіне және жүк көтергіштігіне тәуелсіз механикаландырылмаған құю пункттерінде - 4 сағаттан аспағанда.
Цистерналарға құю қоймалардан өздігінен ағу немесе механикалық жетегі бар сорғыштардың көмегімен жүргізілетін, ал ағызып алу осындай сорғыштардың көмегімен немесе цистерналардың төменгі ағызып алу тесіктері арқылы өздігінен ағызып алынатын пункттер механикаландырылған құю және ағызып алу пункттері болып саналады.
Цистерналарға құю қол сорғыштармен жүргізілетін пункттер механикаландырылмаған құю және ағызып алу пункттері болып саналады.
315. Ағызып алу пунктіне Т-1, Т-2, ТС-1 отыны және авиациялық бензин келгенде, қажет болғанда, талдау жүргізу үшін қосымша келген жүктің барлық партиясына 35 минут уақыт белгіленеді.
Ескерту. 315-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
316. Тұтқыр және қатып қалатын жүктерді ағызып алу қиын болған және жылдың суық кезінде оларды қыздыру қажет болған жағдайда технологиялық уақыт мұндай жүктерді қыздыруға және ағызып алуға қосымша уақыт ескеріліп белгіленеді.
Тұтқыр және қатып қалатын жүктерді қыздыруға және ағызып алуға арналған қосымша технологиялық уақыт:
I-топ жүктері үшін - 4 сағат;
II-топ жүктері үшін - 6 сағат;
III-топ жүктері үшін - 8 сағат;
IV-топ жүктері үшін - 10 сағаттан аспайтын болып қолданылады.
I-топтың жүктерін механикаландырылмай ағызып алған жағдайда технологиялық уақыт төрт және одан артық осьтері бар цистерна үшін 2 сағатқа ұлғайтылады.

312. При перевозках грузов в восьмиосных вагонах технологическое время на выполнение погрузочно-разгрузочных операций увеличивается на 100 % по сравнению с технологическим временем, установленным для четырехосных вагонов.
313. Технологическое время на погрузку, выгрузку (разгрузку) негабаритных грузов и грузов, перевозимых на транспортерах и специально оборудованных платформах устанавливается перевозчиком совместно с грузоотправителем, грузополучателем, ветвевладельцем, исходя из местных условий работы станций.
Сноска. Пункт 313 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
314. Технологическое время налива и слива для всей одновременно поданной партии цистерн и бункерных полувагонов в местах налива и слива не превышает:
Для налива:
1) в пунктах механизированного налива независимо от рода груза и грузоподъемности цистерн и бункерных полувагонов - 2 часа;
2) в пунктах немеханизированного налива независимо от рода груза для цистерн и бункерных полувагонов, имеющих четыре и более осей - 3 часа;
Для слива:
3) в пунктах механизированного слива для цистерн и бункерных полувагонов, имеющих четыре и более осей - 2 часа;
4) в пунктах немеханизированного слива для цистерн, имеющих четыре и более осей - 4 часа.
Пунктами механизированного налива и слива считаются такие пункты, где налив цистерн производится самотеком из хранилищ или при помощи насосов с механическим приводом, а слив из цистерн производится при помощи таких же насосов или самотеком через нижнее сливное отверстие цистерн.
Пунктами немеханизированного налива и слива считаются такие пункты, где налив цистерн производится ручными насосами.
315. При поступлении на пункт слива топлива Т-1, Т-2, ТС-1 и авиационного бензина, при необходимости, устанавливается дополнительное время - 35 минут, на всю партию прибывшего груза, для производства анализа.
Сноска. Пункт 315 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
316. В случае затруднения слива вязких и застывающих грузов и необходимости их разогрева в холодный период года технологическое время устанавливается с учетом дополнительного времени на разогрев и слив таких грузов.
Дополнительное технологическое время на разогрев и слив вязких и застывающих грузов принимается не более:
для грузов I группы - 4 часа;
для грузов II группы - 6 часа;
для грузов III группы - 8 часа;
для грузов IV группы - 10 часа.
В случае немеханизированного слива грузов I группы технологическое время увеличивается для цистерны, имеющей четыре и более осей - на 2 часа.

Бу кеудешесі бар цистернадан ағызып алғанда I және II-топ жүктер үшін - 3 сағаттан; III және IV-топтар үшін - 4 сағаттан аспайтын қосымша технологиялық уақыт белгіленеді.
Жылдың жылы кезеңінде тұтқыр және қатып қалатын жүктерді қыздыру қажет болғанда осы Ереженің 314-тармағымен белгіленген ағызып алудың технологиялық уақыты I және II-топтың жүктері үшін, сондай-ақ бу кеудешесі бар цистерналардан ағызып алғанда - 1 сағатқа; III және IV-топтар үшін 2 сағатқа ұлғайтылады .
Ескерту. 316-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
317. Тұтқыр және қатып қалатын жүктерді ағызып алуға арналған технологиялық уақытты ұлғайту қажеттілігін тасымалдаушы станцияда әрбір жеке жағдай бойынша жүк алушы жүктің физика-химиялық қасиеттері, олардың жүру жолында болған уақыты, температуралық жағдайы, ағызып алудың қолданылатын тәсілі және технологиялық жабдықтың өнімділігі туралы деректердің негізінде белгілейді.
Ескерту. 317-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
317-1. Вагондарды қосарланған операцияларға беру, шарт бойынша вагондарды беру-алуға қосарланған операциялар үшін (түсіру және тиеу) жеке мерзім, яғни уақыты өткеннен кейін жүгі түсірілетін вагондар жүк тиеуге алынатын уақыт белгіленген кезде вагондарды беру және алу тізімдемесінде (ГУ-46 нысан) "Ескерту" бағанында жүгі түсірілген және жүк тиелген вагондардың қарсысына "Қосарланған операция" белгісі қойылады. Егер қосарланған операцияға мерзім белгіленбесе, онда екі дербес операция кезіндегідей жазу жазылады. Бұл ретте "Ескерту" бағанында тиісінше "Жүк тиеуге қалдырылды" немесе "Жүгі түсіріліп болған" белгілері қойылады.
Жүк түсірудің астына техникалық дайындық ВУ-14 кітабында вагондарын қарап тексерушінің қолымен расталады.
Ескерту. 317-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
318. Вагондарды механикаландырылған тәсілмен тиеуге, түсіруге (жүктен босатуға) арналған технологиялық уақыт механизмдерді барынша ұтымды пайдаланғанда және аталған жағдайда жүктерді тиеу және түсіру операцияларын орындаудың ерекшеліктерін ескеріліп олардың жұмыс өнімділігі алға тартылған есеппен белгіленеді. Вагондарды тиеу, түсіру (жүктен босату) мерзімін белгілегенде операциялардың мейлінше қатар орындалуын ескеру керек.

При сливе из цистерн с паровой рубашкой устанавливается дополнительное технологическое время, которое не превышает: для грузов I и II групп - 3 часа; III и IV групп - 4 часа.
При необходимости разогрева вязких и застывающих грузов в теплый период года установленное пунктом 314 настоящих Правил технологическое время слива увеличивается для грузов I и II групп, а также при сливе из цистерн с паровой рубашкой - на 1 час; для грузов III и IV групп - на 2 часа.
Сноска. Пункт 316 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
317. Необходимость увеличения технологического времени на слив вязких и застывающих грузов определяется представителем перевозчика на станции в каждом отдельном случае по заявке грузополучателя на основе представляемых грузополучателем данных о физико-химических свойствах грузов, времени нахождения их в пути следования, температурных условий, применяемых способах слива и производительности технологического оборудования.
Сноска. Пункт 317 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
317-1. При подаче вагонов под сдвоенные операции, когда по договору на подачу-уборку вагонов установлен отдельный срок на сдвоенные операции (выгрузка и погрузка), то есть время, по истечении которого вагоны из-под выгрузки зачисляются под погрузку, в ведомости подачи и уборки вагонов (форма ГУ-46) в графе "Примечание" напротив тех вагонов, которые были выгружены и погружены делается отметка "Сдвоенная операция". Если срок на сдвоенную операцию не установлен, то запись производится, как при двух самостоятельных операциях. При этом в графе "Примечание" делаются соответственно отметки "Оставлен под погрузку" или "Из-под выгрузки".
Техническая готовность под погрузку грузов подтверждается подписью осмотрщика вагонов в книге ВУ-14.
Сноска. Правила дополнены пунктом 317-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
318. Технологическое время на погрузку, выгрузку (разгрузку) вагонов механизированным способом устанавливаются расчетом исходя из производительности механизмов при наиболее рациональном их использовании и рациональной организации погрузочно-разгрузочных работ с учетом особенностей выполнения операций погрузки и выгрузки грузов в данных условиях. При установлении сроков погрузки, выгрузки (разгрузки) вагонов необходимо учитывать максимальное совмещение операций.

319. Жүктерді вагондарға механикаландырып тиеуге, түсіруге (жүктен босатуға) арналған мерзімді есептеудің тәртібі туралы әдістемелік нұсқаулар 24-қосымшада көзделген.
319-1. Ұйымдардың кірме жолдарында олардың локомотивтері қызмет көрсететін вагондар айналымының технологиялық мерзіміне мыналар қосылады:
1) әр вагонға 1 минут есебінен, бірақ бір мезгілде берілетін барлық вагондар партиясына 30 минуттан артық емес, берілетін вагондар санына тәуелді белгіленетін қабылдау-тапсыру операцияларына арналған уақыт;
2) қозғалыс жылдамдығына және қашықтығына қарай есептеу жолымен анықталатын вагондардың кірме жолдағы қозғалысына және маневрлік операцияларды орындауға арналған уақыт.
Қозғалыс жылдамдығы кірме жолда қызмет көрсету және қозғалысты ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулықпен белгіленген мөлшерде қабылданады.
3) осы Ережеге 23, 24-қосымшаларға сәйкес вагондарға жүк тиеуге және түсіруге арналған уақыт;
4) кірме жолдарда құрамдарды таратуға және құрастыруға арналған уақыт есептеу жолымен немесе хронометраждық бақылау негізінде анықталады және құрамды таратуға арналған 25 минуттан және құрастыруға арналған 30 минуттан аспауы тиіс.
Кірме жолда контрагенттер болған кезде вагондар айналымының мерзімі контрагенттердің жұмысын есепке ала отырып анықталады.
Ескерту. 319-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
13-тарау. ЖЕТКІЗУ МЕРЗІМДЕРІ
ЖӘНЕ ЖЕТКІЗУ МЕРЗІМДЕРІН ЕСЕПТЕУ ЕРЕЖЕЛЕРІ
320. Жүктерді, сондай-ақ меншікті (жалға алынған) бос вагондарды жеткізудің мерзімдері ол бойынша тасу төлемдері есептелетін қашықтықты негізге алып жөнелту станциясында есептеледі.
321. Жүктердің жеткізу мерзімдерін есептеу жеткізу мерзімдері туралы деректерді тасымалдаудың электрондық жинағына енгізумен тауар кассирінің автоматтандырылған жұмыс орнында автоматтандырылған тәсілмен жүргізіледі.
Жүктерді жеткізу мерзімдерін есептеген кезде толық емес тәуліктер толыққа саналады. Есептік уақыты - астаналық.
322. Қазақстан Республикасының шектерінде тасылатын жүктерді, сондай-ақ меншікті (жалға алынған) бос вагондарды жеткізудің мерзімдері 25-қосымшасына сәйкес, жүруінің барлық жолына анықталады.
323. Жүкті жеткізу мерзімін есептеу жүкқұжат пен жүкті қабылдау туралы түбіртегіндегі тасымалдаушының күнтізбелік мөрқалыбында көрсетілген тасымалдауға жүкті қабылдаған күнінің 24 сағатынан басталады.
324. Жүкті жеткізу мерзімінің өту күні жөнелту станциясында  соның ішінде тасымалдау құжаттарында тасымалдаушымен жүкті қабылдау туралы жүкжөнелтушіге берілетін түбіртекте көрсетіледі.

319. Методические указания о порядке расчета сроков на механизированную погрузку, выгрузку (разгрузку) грузов из вагонов предусмотрены в приложении 24.
319-1. Технологический срок оборота вагонов на подъездных путях организаций, обслуживаемых их локомотивами, включает:
1) время на приемо-сдаточные операции, которые определяются в зависимости от числа вагонов в передаче из расчета 1 минута на вагон, но не более 30 минут на всю одновременно передаваемую партию вагонов;
2) время на передвижение вагонов на подъездном пути и на выполнение маневровых операций, которое определяется расчетным путем исходя из расстояния и скорости передвижения.
Скорость передвижения принимается в размере, установленном Инструкцией о порядке обслуживания и организации движения на подъездном пути;
3) время на погрузку и выгрузку вагонов в соответствии с приложениями 23, 24 к настоящим Правилам;
4) время на расформирование и формирование составов на подъездных путях определяется расчетным путем или на основе хронометражных наблюдений и не должно превышать 25 минут на расформирование и 30 минут на формирование состава.
При наличии на подъездном пути контрагентов срок оборота вагонов определяется с учетом работы контрагентов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 319-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 13 СРОКИ ДОСТАВКИ
И ПРАВИЛА ИСЧИСЛЕНИЯ СРОКОВ ДОСТАВКИ
320. Сроки доставки грузов, а также собственных (арендованных) порожних вагонов, исчисляются на станции отправления, исходя из расстояния, по которому рассчитывается провозная плата.
321. Расчет сроков доставки грузов производится автоматизированным способом на автоматизированном рабочем месте товарного кассира с внесением данных о сроке доставки в электронное досье перевозки.
Неполные сутки при исчислении сроков доставки грузов считаются за полные. Расчетное время - Астанинское.
322. Сроки доставки грузов, перевозимых в пределах Республики Казахстан, а также собственных (арендованных) порожних вагонов, определяются на весь путь следования согласно приложению 25.
323. Исчисление срока доставки груза начинается с 24 часов дня приема груза для перевозки, указанного в календарном штемпеле перевозчика на накладной и квитанции о приеме груза.
324. Дата истечения срока доставки груза указывается перевозчиком на станции отправления в перевозочных документах, в том числе в выдаваемой грузоотправителю квитанции о приеме груза.

Ескерту. 324-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
325. (Ескерту. 325-тармақ алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен).
326. Тасымалдаушы жүкқағаздың "Тиеу 200__ жылғы "___"___________ белгіленген" бағанына белгі соғады.
327. Олар үшін жеке вагондар берілген жүктерді жеткізу мерзімі, вагондар топтарымен жөнелтуді қоса, вагон-вагон жөнелтулер үшін белгіленген тәуліктік жүріс нормаларының негізінде есептеледі.
Бір вагонда бір жөнелтпеден артық, бір станциядан артыққа тағайындалған жүктерді тасымалдау кезіндегі жеткізу мерзімін шағын жөнелтпелер үшін белгіленген тәуліктік жүріс нормаларының негізінде есептейді.
328. Жөнелтпелік маршруттармен жүктерді тасымалдау кезінде жүктерді жеткізу мерзімдері маршруттық жөнелтпелер үшін белгіленген тәуліктік жүріс нормаларының негізінде есептеледі.
Бұл мерзімдер:
1) тасымалдаудың барлық қашықтығына маршруттық жөнелтпелер үшін белгіленген жүрістің тәуліктік нормасы негізінде - жүкжөнелтушімен жөнелтудің бір станциясында тиелгендердің тағайындалғанның бір станциясына тура маршруттары үшін;
2) маршруттық жөнелтпелер үшін белгіленген жүрістің тәуліктік нормасы негізінде - жөнелту станциясынан бөліп-бөліп жіберу (тарату) станциясына дейінгі қашықтыққа жеке және вагондар бойынша жөнелтпелер үшін белгіленген жүрістің тәуліктік нормасы негізінде - бөліп-бөліп жіберу (тарату) станциясынан тағайындалған станциясына дейін жеке - бөліп-бөліп жіберу (тарату) станцияларына бағытталатын маршруттық жөнелтпелер үшін, бұл ретте қашықтықтың нормативтік белдемесі болып тасымалдың қалған қашықтықтары саналады;
3) маршрут құрамында ядроның (белгіленген салмақтың жөнелтпелік маршрутының негізгі бөлігінің, ол жүріс жолында поездың салмағы өзгерген жағдайда тағайындалған станциясына дейін қайта құрастырылмай жүреді) бар болған кезінде - тек аталған ядроға енгізілген вагондар үшін тәуліктік жүріс нормасына сүйеніп есептеледі.
329. Осы Ережелермен қаралған тәуліктік жүріс нормасына сүйеніп есептелген жүктерді жеткізу мерзімдері мыналарға арттырылады:
1) 2 тәулік - жүктің жөнелтілуі мен келуіне байланысты операцияларға (1 тәулік жөнелту станциясы үшін және 1 тәулік тағайындалған станциясы үшін);
2) 2 тәулік - рефрижераторлық секцияларға тиеу жүргізілетін әрбір аралық станция үшін, егер оған тиеу бірқанша станцияларда жүргізілсе;
3) 1 тәулік - көліктің басқа түріне берген, тікелей аралас қатынаспен тасымалданатын жүктерді көліктің басқа түрінен қабылдаған кезде жүктерді аударумен байланысты;

Сноска. Пункт 324 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
325. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
326. Перевозчик в накладной делает отметку в графе "Погрузка назначена на "___"________ 200__ года".
327. Сроки доставки грузов, для которых предоставлены отдельные вагоны, включая отправки группами вагонов, исчисляются исходя из норм суточного пробега, установленных для повагонных отправок.
При перевозке в одном вагоне более одной отправки грузов назначением более чем на одну станцию срок доставки исчисляют исходя из норм суточного пробега, установленных для мелких отправок.
328. При перевозке грузов отправительскими маршрутами сроки доставки грузов исчисляются исходя из нормы суточного пробега, установленной для маршрутных отправок. Эти сроки исчисляются:
1) для прямых маршрутов, погруженных грузоотправителем на одной станции отправления на одну станцию назначения, - исходя из суточной нормы пробега, установленной для маршрутных отправок, на все расстояние перевозки;
2) для отправительских маршрутов, направляемых на станции распыления (расформирования), - отдельно на расстояние от станции отправления до станции распыления (расформирования), - исходя из нормы суточного пробега, установленной для маршрутных отправок, и отдельно от станции распыления (расформирования) до станции назначения - исходя из норм суточного пробега, установленных для повагонных отправок, при этом нормативным поясом дальности считается оставшееся расстояние перевозки;
3) при наличии в составе маршрута ядра (основной части отправительского маршрута установленного веса, которая следует без переформирования до станции назначения в случае изменения веса поезда в пути следования) - исходя из нормы суточного пробега для маршрутных отправок только для вагонов, включенных в указанное ядро.
329. Сроки доставки грузов, исчисленные исходя из норм суточного пробега, предусмотренных настоящими Правилами, увеличиваются на:
1) 2 суток - на операции, связанные с отправлением и прибытием груза (1 сутки для станции отправления и 1 сутки для станции назначения);
2) 2 суток - для каждой промежуточной станции, производящей погрузку, рефрижераторной секции, в случаях ее погрузки, на нескольких станциях;
3) 1 сутки, связанные с перевалкой грузов, при передаче на другой вид транспорта, приеме с другого вида транспорта грузов, перевозимых в прямом смешанном сообщении;

4) 2 тәулік - вагондарды паром арқылы өткізгенде;
5) 2 тәулік - жүктерді жолтабанының ені басқа доңғалақтар жұбының вагондарына тиеген кезде;
6) 2 тәулік - вагондардың доңғалақтар жұбын жолтабанының бір енінен басқасына орнын ауыстырған кезде;
7) 1 тәулік - жүкті басқа адреске жіберуге байланысты операцияларға;
8) 1 тәулік - жүктерді 1000 км-ге дейінгі қашықтыққа тасымалдаған кезде, 2 тәулік - шағын жөнелтпелермен және контейнерлерде тасымалданатын, оларды жинақтау және жүксұрыптау платформаларында сұрыптау үшін жүктерді 1000 км-ден астам қашықтыққа тасымалдаған кезде.
330. Жүктерді жеткізу мерзімдері мынадай жағдайларда кідіртудің барлық уақытына арттырылады:
1) шекаралық, кедендік, фитосанитарлық және басқа органдар станция аумағында өздерінің қызметін станция жұмысының режимінде жүзеге асыратынын есепке ала отырып, кедендік және басқа мемлекеттік бақылау органдарының жүктерді кідіртуі;
2) жүкжөнелтушінің кінәсінен жіберілген тиеуді түзету, жүктердің асқынжүгін жою үшін жүктерді жүріс жолында кідіртуі;
3) тасымалдаушыға тәуелсіз себептер бойынша туындаған олардың техникалық немесе коммерциялық жағдайларын түзетуге байланысты жүріс жолында вагондарды, контейнерлерді кідіртуі;
4) жүктерді тасымалдауды жүзеге асыруға бөгет болатын дүлей күштің, әскери әрекеттердің, қоршаудың, індеттердің немесе өзге жағдайлардың салдарынан жүріс жолында вагондарды, контейнерлерді кідіртуі;
Жүкжөнелтушінің, жүкалушының немесе экспедитордың кінәсі бойынша тасымалдауға бөгеттер пайда болған кезде тасымалдаушы оларды бұл жөнінде тәулік ішінде хабардар етеді.
Осы тармақпен қаралған жүктің кідіру себептері туралы және осы кідірудің себептері туралы тасымалдаушымен екі данада жалпы нысанды акт жасалады. Актінің бірінші данасы тасымалдау құжаттарына және тағайындалған станциясында жолдық ведомосқа қоса тіркеледі. Жүкқұжаттың "Тасымалдаушының белгілері" бағанында және жолдық ведомостағы жүк атауының астында мына мағынадағы белгі жасалады: "Жүк ___________________________ станциясында
__________________________________________________________________
(кідіруінің себебі көрсетіледі)
үшін кідіртілді. Жеткізу мерзімі ____ тәулікке ұзартылады, ол жөнінде 20___ жылғы "__"______________ N______ жалпы нысанды акт жасалады". Белгі тасымалдаушының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен және тасымалдаушының күнтізбелік мөрқалыбымен куәландырылады.
Тасымалды тасымалдаудың электрондық жинағын пайдаланып жүзеге асырған кезде осы тармақта көрсетілген белгілер электрондық жүкқұжат пен жолдық ведомостың қағаздық көшірмесіне қойылады. Жүктің кідіруі және жеткізу мерзімінің ұзаруы туралы тасымалдаудың электрондық жинағына ақпаратты енгізу тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде осы функционалдық мүмкіндіктердің бар болған кезінде жүргізіледі.

4) 2 суток - при паромной переправе вагонов;
5) 2 суток - при перегрузке грузов в вагоны с колесными парами другой ширины колеи;
6) 2 суток - при перестановке колесных пар вагонов с одной ширины колеи на другую;
7) 1 сутки - на операции, связанные с переадресовкой груза;
8) 1 сутки - при перевозке грузов на расстояние до 1000 км, 2 суток - при перевозке на расстояние свыше 1000 км грузов, перевозимых мелкими отправками и в контейнерах, для их накопления и сортировки на грузосортировочных платформах.
330. Сроки доставки грузов увеличиваются на все время задержки в случаях:
1) задержки грузов таможенными и другими органами государственного контроля в пути следования более чем на одни сутки, учитывая, что пограничные, таможенные, фитосанитарные и другие органы осуществляют свою деятельность на территории станции в режиме работы станции;
2) задержки грузов в пути следования для исправления погрузки, устранения перегруза грузов, допущенного по вине грузоотправителя;
3) задержки вагонов, контейнеров в пути следования, связанной с исправлением их технического или коммерческого состояния, возникшей по независящим от перевозчика причинам;
4) задержки вагонов, контейнеров в пути следования вследствие непреодолимой силы, военных действий, блокады, эпидемий или иных обстоятельств, препятствующих осуществлению перевозок грузов.
При возникновении препятствий к перевозке по вине грузоотправителя, грузополучателя или экспедитора перевозчик уведомляет их об этом в течение суток.
О причинах задержки груза, предусмотренных настоящим пунктом, и о продолжительности этой задержки перевозчиком составляется акт общей формы в двух экземплярах. Первый экземпляр акта прикладывается к перевозочным документам и на станции назначения - к дорожной ведомости. В графе накладной "Отметки перевозчика" и в дорожной ведомости под наименованием груза делается отметка следующего содержания: "Груз задержан на станции__________________ для___________________ (указывается причина задержки)
срок доставки увеличивается на ____ сутки, о чем составлен акт общей формы N _______ от "__"__________20__года". Отметка удостоверяется подписью перевозчика, или уполномоченного им лица, и календарным штемпелем перевозчика.
При осуществлении перевозки с использованием электронного досье перевозки, указанные в настоящем пункте отметки проставляются в бумажных копиях электронной накладной и дорожной ведомости. Ввод информации в электронное досье перевозки о задержке груза и увеличении срока доставки производится при наличии данной функциональной возможности в автоматизированной информационной системе перевозчика.

331. Габаритсіздіктің 6-дәрежелі және аса габаритсіз жүктерден бөлек габаритсіз жүктерді жеткізудің мерзімдері мына нормаларға сүйеніп, нақты жүріп өткен қашықтық бойынша белгіленеді:
жүрістің әр 100 км-не (қашықтық 100 км-ден кем болғанда толыққа саналады) 1 тәулік - біріншіден төртінші дәреже бойынша қоса алғандағы габаритсіз жүктер үшін;
жүрістің әр 80 км-не (қашықтық 80 км-ден кем болғанда толыққа саналады) 1 тәулік - бесінші дәрежелі габаритсіз жүктер үшін.
Барлық жүріс жолына жылдамдықты арнайы шектеуді талап ететін габаритсіздіктің алтыншы дәрежелі және аса габаритсіз жүктер үшін жеткізу мерзімдері белгіленбейді.
332. 1-шіден 5-інші дәреже бойынша (қоса алғанда) габаритсіз жүктерді жеткізу мерзімдері мынаған арттырылады:
1 тәулік - жүкті өткізу үшін рұқсат алған мезеттен бастан жөнелтуге.
1-шіден 5-інші дәреже бойынша (қоса алғанда) габаритсіз жүктерді жеткізу мерзімдері осы Ережемен қаралған жағдайларда арттырылады.
333. Салынып жатқан темір жол желісі станцияларына немесе осындай станциялардың желісінен магистральдық жолдарға жөнелтілетін бірыңғай тасымалдау құжаты бойынша тасымалданатын жүктерді жеткізу мерзімдері магистральдық жолдар бойынша қашықтыққа жеке және салынып жатқан темір жол желісі бойынша қашықтыққа жеке жеткізу мерзімдерінің қосындысы ретінде белгіленеді.
Салынып жатқан темір жол желісі бойынша қашықтыққа жүктерді жеткізу мерзімдері магистральдық жолдардан салынып жатқан темір жол желісіне жүктерді тапсыру бойынша және кері операцияларды жүзеге асыруға екі тәулікке арттырып, тәуліктік жүрістің нормаларын екі есе азайтылғанды негізге алып есептеледі.
Салынып жатқан темір жол желісінің тағайындалған бір немесе әртүрлі станцияларында орналасқан бірқанша алушылардың адресіне рефрижераторлық секцияларда жүктерді тасымалдаған жағдайда, салынып жатқан темір жол желісі бойынша оларды жеткізудің мерзімін есептеген кезде тәуліктік жүріс нормасы үш есе азайтылады.
334. Егер тасымалдаушы жүкті тағайындалу станциясында жүк қабылдаушыға немесе ол уәкілеттік берген тұлғаға белгіленген жеткізілу уақыты өткенге дейін берсе, жүк мерзімінде жеткізілген болып саналады.
Егер жүктер жеткізілу уақыты өткенге және жүк алушыға тәуелді себептер бойынша вагонды, контейнерді қабылдау кідіртілгенге дейін тағайындалу станциясына келген жағдайда олар мерзімінде жеткізілген болып саналады, ол туралы жалпы нысанда акт жасалады.
Бос, меншікті, жалға алынған вагон, егер оны тасымалдаушы тағайындалу станциясында жүк қабылдаушыға немесе ол уәкілеттік берген тұлғаға жеткізілу уақыты өткенге дейін берсе, мерзімінде жеткізілген болып саналады .

331. Сроки доставки негабаритных грузов, кроме грузов 6-ой степени негабаритности и сверхнегабаритных, определяются по фактически пройденному расстоянию, исходя из следующих норм:
1 сутки на каждые 100 км (при расстоянии менее 100 км считаются за полные) следования - для грузов с первой по четвертую степень негабаритности включительно;
1 сутки на каждые 80 км (при расстоянии менее 80 км считаются за полные) следования - для грузов пятой степени негабаритности.
Сроки доставки для грузов шестой степени негабаритности и для сверхнегабаритных, требующих специального ограничения скорости на весь путь следования, не устанавливаются.
332. Сроки доставки грузов с 1-ой по 5-ую степень негабаритности (включительно) увеличиваются на:
1 сутки - на отправление с момента получения разрешения на пропуск груза.
Сроки доставки грузов с 1-ой по 5-ую степень негабаритности (включительно) увеличиваются в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.
333. Сроки доставки грузов на станции строящейся железнодорожной линии или отправляемых со станций такой линии на магистральные пути, перевозимых по единому перевозочному документу, определяются как сумма сроков доставки отдельно за расстояние по магистральным путям и отдельно за расстояние по строящейся железнодорожной линии.
Сроки доставки грузов за расстояние по строящейся железнодорожной линии исчисляются исходя из уменьшенных в два раза норм суточного пробега, с увеличением на двое суток на осуществление операций по передаче грузов с магистральных путей на строящуюся железнодорожную линию и обратно.
В случае перевозки грузов в рефрижераторной секции в адрес нескольких получателей, расположенных на одной или разных станциях назначения строящейся железнодорожной линии, при исчислении срока их доставки по строящейся железнодорожной линии нормы суточного пробега, уменьшаются в три раза.
334. Груз считается доставленным в срок, если на станции назначения он передан перевозчиком грузополучателю с его согласия или лицу, им уполномоченному, до истечения установленного срока доставки.
Грузы также считаются доставленными в срок в случае прибытия на станцию назначения до истечения установленного срока доставки и задержки приема вагона, контейнера, по причинам, зависящим от грузополучателя, о чем составляется акт общей формы.
Порожний собственный, арендованный вагон считается доставленным в срок, если на станции назначения он передан перевозчиком грузополучателю или лицу, им уполномоченному, до истечения срока доставки.

Ескерту. 334-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
335. Осы Ережемен белгіленгенге қарағанда жүктерді жеткізудің өзге мерзімдерін қарастыратын шарттар жасасу кезінде, тасымалдаушы жүкқұжатының "Жөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" бағанында белгі жасайды.
336. Егер жүктің келгендігі және оны жүкалушының билігіне берудің мүмкіндігі туралы тасымалдаушымен хабардар етілгеннен кейін жүкалушымен жүк бір тәулік ішінде алынбаса, тасымалдаушымен жүктердің жеткізу мерзімі өткені үшін айыппұл төленбейді.
14-тарау. ЖҮКТЕРДІ САҚТАУ
337. Жүктерді:
1) жалпы пайдалану орындарында;
2) вагондардағы, контейнерлердегі және жүк алушының күштерімен түсіруге жататын, сондай-ақ өздерінің осьтеріндегі жүктерді;
3) жүкті тиеу тағайындалған күннен ерте тасып әкелген кезде, сондай-ақ тағайындалған күннен ерте тасып әкелінген жүкті жүкжөнелтушінің талабы бойынша тасымалдау болмаған немесе кейінге қалдырылған жағдайда жалпы пайдалану орындарында сақтауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 337-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
338. 26-қосымшада көрсетілген жүктерді ашық қоймаларда, платформаларда және алаңдарда сақтауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 338-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
339. Жалпы пайдалану орындарында жүктерді сақтау үшін сақтаудың шекті мерзімдері белгіленеді (27-қосымша).
Жүкті шекті сақтау мерзімі жүкті тасымалдаушының құралдарымен түсірген (жүктен босатқан) сәттен не болмаса вагонды, контейнерді түсіру орнына жүк алушының құралдарымен берген сәттен бастап есептеледі.
Жүкті тасымалдаушының құралдарымен түсіру (жүктен босату) не болмаса вагонды, контейнерді түсіру орнына жүк алушының құралдарымен беру датасы көліктік теміржолдық жүк құжатының (бұдан әрі жүк құжаты) сырт жағына станцияның күнтізбелік мөртабанын қою жолымен көрсетіледі.
Жүк алушыға тәуелді себептер бойынша жүктің жалпы пайдалану орындарында тұрып қалуынан туған оның бұзылып кетуіне мүліктік жауапкершілік жүк алушыға жүктеледі.
Тиеу тағайындалған күннен бұрын жалпы пайдаланымның кірме жолдарына жүкті әкелген кезде, сондай-ақ тиеу тағайындалған күннен бұрын әкелінген жүктің тасымалдануы жүкжөнелтушінің талабы бойынша болмаған немесе кейінге қалдырылған жағдайда, мұндай жүктің станция аумағында болған уақытына жүкжөнелтушіден жүкті сақтау үшін тасымалдаушының Тарифтік басшылығында (прейскурантта) көрсетілген алым алынады.

Сноска. Пункт 334 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
335. При заключении договоров, предусматривающих иные сроки доставки грузов, чем определены настоящими Правилами, перевозчик делает отметку в накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя".
336. Штраф за просрочку в доставке грузов перевозчиком не уплачивается, если грузополучателем груз не получен в течение одних суток после уведомления перевозчиком о прибытии груза и возможности передачи его в распоряжение грузополучателя.
Глава 14 ХРАНЕНИЕ ГРУЗОВ
337. Допускается хранение грузов:
1) на местах общего пользования;
2) находящихся в вагонах, контейнерах и подлежащих выгрузке силами грузополучателя, а также грузы на своих осях;
3) на местах общего пользования при завозе груза ранее дня назначенной погрузки, а также в случае несостоявшейся или отложенной по требованию грузоотправителя перевозки груза, завезенного ранее дня назначенной погрузки.
Сноска. Пункт 337 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
338. В открытых складах, на платформах и площадках - местах общего пользования, допускается хранение грузов, указанных в приложении 26.
Сноска. Пункт 338 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
339. Для хранения грузов устанавливаются предельные сроки (время) хранения на местах общего пользования (приложение 27).
Срок предельного хранения груза исчисляется с момента выгрузки (разгрузки) груза средствами перевозчика либо с момента подачи вагона, контейнера к месту выгрузки средствами грузополучателя.
Даты выгрузки (разгрузки) груза средствами перевозчика либо подачи вагонов, контейнеров под выгрузку (разгрузку) средствами грузополучателя указываются на оборотной стороне транспортной железнодорожной накладной (далее - накладная) путем проставления календарного штемпеля станции.
Имущественную ответственность за порчу груза, вызванную нахождением его на местах общего пользования, по зависящим от грузополучателя причинам, несет грузополучатель.
При завозе груза на места общего пользования ранее дня назначенной погрузки, а также в случае несостоявшейся или отложенной по требованию грузоотправителя перевозки груза, завезенного ранее дня назначенной погрузки, за время нахождения такого груза на территории станции с грузоотправителя взимается сбор за хранение груза, указанный в Тарифном руководстве (прейскуранте) перевозчика.

Ескерту. 339-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
339-1. Жүкті сақтау үшін тасымалдаушының Тарифтік басшылығында (прейскурантта) көрсетілген алым алынады.
Жүкті сақтау үшін алым:
- тасымалдаушының құралдарымен жүкті түсірген сәттен не болмаса вагондарды, контейнерлерді жүк алушының құралдарымен жалпы пайдалану орындарына түсіруге берген сәттен;
- барар жерін өзгертуді тосып станциялық жолдарда тұрып қалған және жүк алушының құралдарымен жүгін түсіруге жататын вагондардағы, контейнерлердегі жүктің тағайындалу станциясына келгені туралы жүк алушыны хабардар еткеннен кейін 2 сағат өткен соң;
- жүкжөнелтуші жүкті тиеу тағайындалған мерзімінен ерте жалпы пайдалану орындарына әкелген кезден, жүкті нақты әкелген және жүк тиелуі тиіс күні аяқталған күннен немесе жүкжөнелтуші тиеуден бас тартқан жағдайда, жүкті тасып әкеткен күннен бастап есептеледі.
Жалпы пайдалану орындарында тұрған жүкті сақтау үшін алым жүкті кім күзеткеніне қарамастан алынады.
Жүктердің дер кезінде түсірілмеуінен, жалпы пайдалану орындарынан тасып әкетілуінен, жүк алушылардың жүктің барар жерін өзгертуінен туындаған технологиялық қиыншылықтар тасымалдаушыда пайда болған кезде тасымалдаушы жүкті 24 сағаттан артық сақтағаны үшін алымды он есе мөлшерге дейін ұлғайта алады.
Жүкті сақтағаны үшін алымның ұлғайтылған мөлшері станцияда төлемнің ұлғайтылғаны туралы хабарландыру ілінгеннен кейін бір тәуліктен ерте емес мерзімде енгізіледі.
Ескерту. 339-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
15-тарау. ЖҮКТЕРДІ ҰСТАП ҚАЛУ,
ЖҮКТЕРДІ МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРҒА ТАПСЫРУ
340. Тасымалдаушының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына жүктерді тапсыруы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Жүк алушы:
одан әрі тасымалдау кезінде жүктің бұзылуының немесе жоғалуының мүмкіндігі;
тағайындалған станция ауданында жоқ жүк алушының адресіне келген жүкпен не істеу керектігі жайында жүкжөнелтушінің нұсқауларын алмауы;
шартпен қаралмаған жүкті жеткізу;
оның кімге тиесілі екендігін анықтау мүмкін болмаған (құжатсыз) жүктің табылуы;
жүк тасымалына ақы төлеуден және тасымалдаушыға тиесілі басқа төлемдерден жүк алушының жалтаруы;
жүктің станцияда осы Ережемен белгіленген шекті мерзімдерден артық болуы салдарынан жүкті алушыға жеткізу немесе беру мүмкін болмаған кезде мұндай жүкті ұстап қалады немесе сатады.
Тасымалдаушы кедендік бақылауда тұрған жүкті сатуды станция оның қызмет өңірінде тұрған кедендік органды хабардар еткеннен кейін іске асырады.
Тез бүлінетін жүктерден басқа азаматтардың үй заттары сату қоймасына беріледі.

Сноска. Пункт 339 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
339-1. За хранение грузов, взимаются сборы, указанные в Тарифном руководстве (прейскуранте) перевозчика.
Сбор за хранение груза начисляется:
с момента выгрузки груза средствами перевозчика, либо с момента подачи вагонов, контейнеров под выгрузку средствами грузополучателя на места общего пользования;
в вагонах, контейнерах простаивающих на станционных путях и подлежащих выгрузке средствами грузополучателя, в ожидании переадресовки по истечении 2-х часов после уведомления грузополучателя о прибытии груза на станцию назначения;
при завозе на места общего пользования грузоотправителем ранее срока назначенной погрузки, со дня фактического завоза груза и завершается днем, в который груз должен быть погружен, или днем вывоза груза, в случае отказа грузоотправителя от погрузки.
Сбор за хранение груза, находившегося в местах общего пользования, взимается независимо от того, кем охранялся груз.
При возникновении у перевозчика технологических затруднений, вызванных несвоевременной выгрузкой грузов, вывозом их с мест общего пользования, переадресовкой грузов грузополучателями, перевозчик может увеличить сбор за хранение грузов свыше 24 часов, до десятикратного размера.
Увеличенный размер сбора за хранение груза вводится не ранее суток после того, как на станции будет вывешено объявление об увеличении платы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 339-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 15 УДЕРЖАНИЕ ГРУЗОВ,
ПЕРЕДАЧА ГРУЗОВ ГОСУДАРСТВЕННЫМ ОРГАНАМ
340. Передача грузов государственным органам Республики Казахстан перевозчиком производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перевозчик удерживает, либо реализует груз при невозможности доставить или выдать грузополучателю, вследствие:
возможной порчи или утраты груза при дальнейшей перевозке;
неполучения указаний грузоотправителя как поступить с грузом, прибывшим в адрес грузополучателя, которого нет в районе станции назначения;
поставки груза, не предусмотренного договором;
обнаружения груза, принадлежность которого не может быть установлена (без документов);
уклонения грузополучателя от оплаты за перевозку груза и иных причитающихся перевозчику платежей;
нахождения груза на станции свыше предельных сроков хранения установленных настоящими Правилами.
Реализация груза, находящегося под таможенным контролем, производится перевозчиком после уведомления таможенного органа, в регионе деятельности которого находится станция.
Домашние вещи граждан, кроме скоропортящихся грузов, передаются на склад реализации.

Шекті сақтау мерзімдері өтіп кеткеннен кейін жүктердің барлығы, соның ішінде, сату мерзімі 6 ай үй заттарын қоспағанда, құжатсыздары 3 айдың ішінде сатылады.
Ескерту. 340-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
341. Жүк тасымалдаушы жүкті басқа ұйымдарға сату, сатуға жататын жүк тұрған станцияларда немесе тасымалдаушы ұйымдастырған арнайы қоймалар арқылы жүргізіледі .
Барлық вагондап жөнелтілетін жүктерді, сондай-ақ тез бүлінетін және қауіпті жүктердің ұсақ жөнелтілімдерін сату тікелей келу станциясында жүргізіледі .
Ескерту. 341-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
342. Сату қоймаларына түскен барлық жүктер белгіленген нысанды кітапқа жазылады.
343. Жүктер құрамында тасымалдаушының өкілі (төраға), жүкті алатын тұлғаның өкілі, Сауда-Өндірістік Палатасының өкілдері бар комиссиямен жүргізілген бағалау бойынша сатылады.
Жүкті бағалау комиссия мүшелері қол қоятын актімен ресімделеді.
Жүкті бағалау жүктің тұрған орнында қолданыстағы нарықтық бағаларға сүйеніп жүргізіледі.
Ескерту. 343-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
344. Жүктерді бағалағаннан кейін оларды сату тасымалдаушының станциядағы өкілі немесе сату қоймасының бастығы мен жүкті алатын тұлғаның өкілі жасайтын қабылдау-тапсыру актісі бойынша жүргізіледі.
Жүктерді бағалау және қабылдау-тапсыру актілері төрт данада жасалады, олардың:
біріншісі тасымалдаушыда қалады;
екіншісі жүкті алушы тұлғаның өкіліне беріледі;
үшіншісі сату қоймасында қалады;
төртіншісі жүкжөнелтушіге жіберіледі.
Ескерту. 344-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
345. Жүктерді сату тасымалдаушының есепшотына жүктің құнын алдын ала төлеуді жүзеге асырғаннан соң жүргізіледі.
Сатылған жүк үшін тасымалдаушы алған сома, тасымалдаушыға тиесілі барлық төлемдер шегеріліп, депозит жағдайында жүкжөнелтуші үшін нотариустің атына аударылады.
Сомаларды өтеу жүкжөнелтушілердің (жүк алушылардың) талаптары мен талап-қуынымдары бойынша осы Ереженің 33-тарауына сәйкес жүргізіледі.
Жүкжөнелтушіден/жүк алушыдан жүкті сатқанынан түскен ақшаны қайтару туралы өтініш түспеген кезде, ол заңнамамен белгіленген талап-қуыным мерзімі өткеннен соң тасымалдаушының табысы болып танылады.

Все грузы после истечения предельных сроков хранения реализовываются в течение 3 месяцев, в том числе бездокументные, за исключением домашних вещей, срок реализации которых 6 месяцев.
Сноска. Пункт 340 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
341. Реализация груза перевозчиком другим организациям производится на станциях, где находится подлежащий реализации груз, или через специальные склады, организованные перевозчиком.
Реализация всех повагонных отправок грузов, а также мелких отправок скоропортящихся и опасных грузов производится непосредственно на станции прибытия.
Сноска. Пункт 341 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
342. Все грузы, поступившие на склад реализации, записываются в книгу установленной формы.
343. Грузы реализуются по оценке, произведенной комиссией в составе представителя перевозчика (председатель), представителя лица, приобретающего груз и представителей Торгово-Промышленной Палаты.
Оценка груза оформляется актом, подписываемым членами комиссии.
Оценка груза производится исходя из действующих рыночных цен в месте нахождения груза.
Сноска. Пункт 343 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
344. После оценки грузов их реализация производится по акту приема-сдачи, составляемому представителем перевозчика на станции или начальником склада реализации и представителя лица, приобретающего груз.
Акты оценки и приема-сдачи грузов составляют в четырех экземплярах, из которых:
первый остается у перевозчика;
второй выдается представителю лица, приобретающего груз;
третий остается на складе реализации;
четвертый направляется грузоотправителю.
Сноска. Пункт 344 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
345. Реализация грузов производится после осуществления предварительной оплаты стоимости груза на счет перевозчика.
Сумма, полученная перевозчиком за реализованный груз, за вычетом всех причитающихся перевозчику платежей вносится на условиях депозита на имя нотариуса для грузоотправителя.
Возмещение сумм по претензиям и искам грузоотправителей (грузополучателей) производится в соответствии с Главой 33 настоящих Правил.
При отсутствии претензии грузоотправителя/грузополучателя о возврате денег от реализации груза, она по истечении установленного законодательством срока исковой давности признается доходом перевозчика.

Ескерту. 345-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
346. Үй заттарында табылған ақшалық белгілер жүкжөнелтуші үшін нотариустің атына депозит шартында тасымалдаушыға қызмет көрсететін Банкке енгізіледі.
Депозитті ресімдеумен байланысты шығыстар табылған ақшалық белгілер соммасынан төленеді.
Банктің есеп айырысу-кассалық бөлімшелері ақшалық белгілерді қабылдағаны туралы тасымалдаушыға түбіртек береді.
Жүкжөнелтушімен талап етілмеген ақшалар үш ай мерзімі өткеннен соң тасымалдаушының шотына аударылады.
Үй заттарында табылған бағалы қағаздар, асыл металдар, тастар мен меруерт, сондай-ақ олардан жасалған бұйымдар тізімдеме бойынша құндылықтардың атауы, олардың саны мен массасы онда көрсетіліп, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне аударылады.
Бұл ретте тізімдеменің бірінші данасы жіберілімге салынады, екіншісі жіберіліммен бір мезгілде жеке пакетпен жіберіледі, ал үшіншісі тасымалдаушының немесе сату қоймасының істерінде қалады .
Ескерту. 346-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
16-тарау. БАСҚА МЕКЕНЖАЙҒА ЖІБЕРУ,
ЖҮКЖӨНЕЛТУШІГЕ ҚАЙТАРУ
347. Тасымалдаушы жүкжөнелтушінің немесе жүкалушының өтініші бойынша тасымалдау құжаттарында көрсетілген жүкалушыны және/немесе тағайындалған станцияны өзгерту арқылы тасымалданатын жүкті басқа адреске жібере алады .
Ескерту. 347-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
348. Жүктерді басқа адреске жіберу мыналардың рұқсаты бойынша жүргізіледі:
тасымалдаушының - халықаралық қатынасқа бағытталған жүктерге, сондай-ақ габаритсіздігі нольдік дәрежеден жоғары жүктерге қатысты;
тасымалдау бөлімшесінің - облысаралық қатынасқа бағытталған жүктерге қатысты.
349. Халықаралық теміржолдық қатынаста тасымалданатын жүктерді басқа адреске жіберу осы Ережемен қаралған тәртіппен жүзеге асырылады, егер басқасы халықаралық қатынастармен белгіленбеген болса.
350. Тасымалданатын жүкті басқа адреске жіберу туралы өтініш жүкжөнелтушімен немесе жүкалушымен тасымалдаушының немесе тасымалдау бөлімшелерінің атына жазбаша түрде (соның ішінде факс, телетайп және телеграф бойынша) беріледі.
Ескерту. 350-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
351. Жүкті басқа адреске жіберу туралы өтініште мыналар көрсетіледі:
вагонның немесе контейнердің нөмірі;
көліктік теміржолдық жүкқағазының нөмірі (бұдан әрі - жүкқағаз);
жүктің атауы;
жүкжөнелтушінің, станцияның және жөнелтушінің темір жолының атауы;
алғашқы жүкалушының атауы;
алғашқы тағайындалған станцияның және темір жолдың атауы;
жаңадан тағайындалған станцияның және темір жолдың атауы;
жаңа жүкалушының атауы.
Облысаралық қатынаста басқа адреске жібергенде жүріс жолында өтінішке жүкті қабылдағаны туралы түбіртек қоса тіркеледі, ал халықаралық қатынаста басқа адреске жібергенде өтінішке жүкқағазының телқұжаты тіркеледі.

Сноска. Пункт 345 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
346. Обнаруженные в домашних вещах денежные знаки вносятся в Банк, обслуживающий перевозчика на условиях депозита на имя нотариуса для грузоотправителя.
Расходы, связанные с оформлением депозита компенсируются из суммы обнаруженных денежных знаков.
Расчетно-кассовые отделения Банка выдают перевозчику квитанцию в приеме денежных знаков.
По истечении трех месяцев невостребованные грузоотправителем деньги перечисляются на счет перевозчика.
Обнаруженные в домашних вещах ценные бумаги, драгоценные металлы, камни и жемчуг, а также изделия из них пересылаются по описи с указанием в ней наименования ценностей, их количества и массы в Национальный Банк Республики Казахстан.
При этом первый экземпляр описи вкладывается в посылку, второй направляется одновременно с посылкой отдельным пакетом, а третий остается в делах перевозчика или склада реализации.
Сноска. Пункт 346 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 16 ПЕРЕАДРЕСОВКА ГРУЗОВ, ВОЗВРАТ ГРУЗООТПРАВИТЕЛЮ
347. Перевозчик по заявлению грузоотправителя или грузополучателя  может произвести переадресовку перевозимого груза с изменением указанных в перевозочных документах грузополучателя и/или станции назначения.
Сноска. Пункт 347 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
348. Переадресовка грузов проводится по разрешению:
перевозчика - в отношении грузов, направляемых в международном сообщении, а также грузов с негабаритностью выше нулевой степени;
отделения перевозок - в отношении грузов, направляемых в межобластном сообщении.
349. Переадресовка грузов, перевозимых в международном железнодорожном сообщении, осуществляется в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, если иное не установлено международными договорами.
350. Заявление о переадресовке перевозимого груза подается в письменном виде (в том числе по факсу, телетайпу и телеграфу) грузоотправителем или грузополучателем в адрес перевозчика или отделения перевозок.
Сноска. Пункт 350 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
351. В заявлении о переадресовке груза указывается:
номер вагона или контейнера;
номер транспортной железнодорожной накладной (далее - накладная);
наименование груза;
наименование грузоотправителя, станции и железной дороги отправления;
наименование первоначального грузополучателя;
наименование станции и железной дороги первоначального назначения;
наименование станции и железной дороги нового назначения;
наименование нового грузополучателя.
При переадресовке в межобластном сообщении в пути следования к заявлению прилагается квитанция о приеме груза, а при переадресовке в международном сообщении к заявлению прилагается дубликат накладной.

352. Жүкжөнелтушіде немесе жүкалушыда меншікті автоматтандырылған жүйесі және/немесе тасымалдаушының ақпараттық жүйесіне қолжеткізу мүмкін болса, қажет болған жағдайда басқа адреске жіберу туралы өтініш қоса тіркелген құжаттарымен тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде тиісті функционалдық мүмкіндіктер бар болса деректермен электрондық алмасу жолымен беріледі. Деректермен электрондық алмасуда Қазақстан Республикасының заңамасына сәйкес электрондық-сандық қол қоюлар қолданылады.
Ескерту: 353-тармаққа 2010 жылғы 13 тамызда ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.05.23. N 117 бұйрығымен өзгерту енгізіледі.
353. Заңды тұлғалар жүкті басқа адреске жіберу туралы өтініштерді фирмалық бланкіде, егер фирмалық бланк болмаса - онда қойылған мөрімен ұсынады. Жүкті басқа адреске жіберу туралы өтінішке, өзге адреске жіберуге өтініш білдірген ұйымның басшысы қол қояды және белгіленген тәртіппен расталады. Жеке тұлғалар жүкті басқа адреске жіберу туралы өтінішінде төлқұжаттың, жеке куәліктің нөмірін, СТН-ді және тұратын орнының адресін көрсетеді.
Жүкті басқа адреске жіберу жүкжөнелтуші немесе жүк алушы уәкілеттік берген тұлға оған осы жүкті басқа адреске жіберуді ресімдеу құқығы берілгендігіне сенімхатты ұсынған жағдайда тасымалдаушымен жүзеге асырылады. Жаңа тасымалдау құжаттары бойынша немесе алғашқы тасымалдау құжаттары бойынша жүкті басқа адреске жіберу жүзеге асырылатын станцияда тасымалдаушының өкіліне берілген сенімхат тасымалдаушыда сақталады .
Ескерту. 353-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
354. Жүкті басқа адреске жіберуге арналған рұқсатты осындай өзге адреске жіберуді жүзеге асыру үшін станция бастығына жазбаша түрде жіберіледі.
Жүріс жолында басқа адреске жіберу кезінде жүкті өзге адреске жіберуге арналған рұқсат басқа адреске жіберу жүргізілетін станция бастығына, ал көшірмесі алғашқы тағайындалған станция бастығына жолданады. Басқа адреске жіберілгендігі туралы оны жүзеге асырған станция алғашқы тағайындалған станцияға телеграф арқылы хабарлайды.
355. Жүкті тасымалдау кезінде тасымалдаудың электрондық жинақ бойынша басқа адреске рұқсатты өзге адреске жіберу жүргізілуі тиіс станция бастығының атына тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің тиісінше функционалдық мүмкіндіктері бар болғанда ғана деректермен электрондық алмасуды қолдану арқылы берілуі мүмкін. Жүктерді басқа адреске жіберу мынадайда жүргізіледі:
1) қосымша жолдық ведомосты ресімдеу арқылы ескі құжаттар бойынша - ТМД және Балтия елдері темір жолдары станцияларынан Қазақстан Республикасының станцияларына тағайындалып (ХЖҚК құжаты) жүру кезінде ТМД және Балтия елдері темір жолдарында орналасқан тағайындалған жаңа станцияға басқа адреске жіберу.
Тасымалдық төлемдер Қазақстан Республикасының Тарифтік саясаты бойынша теміржолдық тарифті, қосымша алымдарды алдын ала толық төлеген жағдайда ғана қабылдаудың шекаралық станциясынан тапсыру шекаралық станциясына дейін төленеді.
Ресімдеу кедендік органдардың рұқсаты болғанда ғана жүргізіледі.

352. При наличии у грузоотправителя или грузополучателя собственной автоматизированной системы и/или доступа к информационной системе перевозчика заявление о переадресовке с прилагаемыми документами в случае необходимости передается посредством электронного обмена данными при наличии соответствующих функциональных возможностей в автоматизированной информационной системе перевозчика. В электронном обмене данными применяются электронно-цифровые подписи в соответствии с законодательством Республики Казахстан, правилами систем электронного документооборота или соглашением сторон.
Примечание РЦПИ!
В пункт 353 предусмотрено изменение приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 29.09.2010 № 440 (вводится в действие с 01.01.2012).
353. Юридические лица заявления о переадресовке груза представляют на фирменном бланке, если отсутствует фирменный бланк - то с печатью. Заявление о переадресовке груза подписывается руководителем организации, заявляющей о переадресовке, и заверяется в установленном порядке. Физические лица в заявлении о переадресовке груза указывают номер паспорта или удостоверения личности, РНН и адрес места жительства.
Переадресовка груза осуществляется перевозчиком при условии представления лицом, уполномоченным грузоотправителем или грузополучателем доверенности на предоставление ему права оформления переадресовки данного груза. На станции, осуществляющей переадресовку груза по новым перевозочным документам или по первоначальным перевозочным документам, предъявленная представителю перевозчика доверенность хранится у перевозчика.
Сноска. Пункт 353 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
354. Разрешение на переадресовку груза направляется в письменном виде начальнику станции для осуществления такой переадресовки.
При переадресовке в пути следования разрешение на переадресовку груза адресуется начальнику станции, на которой должна состоятся переадресовка, а копия - начальнику станции первоначального назначения. О произведенной переадресовке осуществившая ее станция сообщает по телеграфу станции первоначального назначения.
355. Переадресовка грузов проводится:
1) по старым документам с оформлением дополнительной дорожной ведомости - при следовании со станций железных дорог СНГ и стран Балтии назначением на станции Республики Казахстан (документ СМГС) с переадресовкой на новую станцию назначения, расположенную на железных дорогах СНГ и стран Балтии.
Оформление производится при наличии разрешения таможенных органов.

2) ХЖҚК-тің жаңа құжаттары бойынша - ішкі құжаттар бойынша ресімделген Қазақстан Республикасының станцияларынан Қазақстан Республикасының станцияларына тағайындалып жүру кезінде ТМД және Балтия елдері темір жолдарында орналасқан тағайындалған жаңа станцияға басқа адреске жіберу.
Тасымалдық төлемдер Қазақстан Республикасының экспорттық тасымалдарға арналған тарифтер бойынша теміржолдық тарифті, қосымша алымдарды алдын ала толық төлеген жағдайда ғана алғашқы жөнелту станциясынан шығару шекаралық станциясына дейін төленеді.
3) ХЖҚК-тің ескі құжаттары бойынша - ТМД және Балтия елдері темір жолдары станцияларынан Қазақстан Республикасының станцияларына тағайындалып жүру кезінде Қазақстан Республикасында тағайындалған жаңа станцияға басқа адреске жіберу.
Тасымалдық төлемдер импорттық тасымалдарға арналған тарифтер бойынша теміржолдық тарифті, қосымша алымдарды алдын ала толық төлегенде ғана қабылдаудың шекаралық станциясынан жаңадан тағайындалған станциясына дейін төленеді.
4) жаңа құжаттары бойынша - Қазақстан Республикасының станцияларынан және станцияларына (ішкі құжаттар бойынша ресімделген, республика ішіндегі тасымал) жүрген кезде Қазақстан Республикасының жаңа станцияларына тағайындалуы.
Тасымалдық төлемдер теміржолдық тарифті, вагондарды пайдаланғаны үшін, облысаралық тасымалдарға арналған тарифтер бойынша қосымша алымдарды алдын ала толық төлегенде ғана басқа адреске жіберу станциясынан жаңадан тағайындалған станциясына дейін төленеді.
356. Басқа адреске ресімдеу кезінде өтінішкер жүкті тасымалдауға есеп айырысуды алғашқы тасымалдау құжаттары бойынша жүргізеді және барлық төлемдер жаңа тасымалдау құжаттары бойынша енгізеді, егер осы Ережемен есеп айырысудың басқа тәртібі қаралмаған болмаса.
357. Маршруттық немесе топтық жөнелтілімдердің құрамында жүрген жеке вагондарды басқа адреске жіберуге жаңа тасымалдау құжаттары бойынша тасымалдауды онан әрі ресімдеу арқылы тағайындалған станцияларында ғана жол беріледі.
358. Басқа адреске жіберуді ресімдеген кезде тасымалдаушы жүкқағазының және жол ведомосінің түпнұсқасында басқа адреске жіберу туралы тиісті белгі жасайды .
Ескерту. 358-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
359. Жаңа тасымал құжаттарын ресімдеу арқылы ашық жылжымалы құрамда тасымалданатын жүктерді басқа адреске жіберу кезінде алғашқы жүкқұжаттың кері жағының 1-бағанында бар белгілер жаңа тасымалдау құжаттарына жүкті орналастыру мен бекіту схемаларын қоса тіркеу арқылы көшіріледі, егер ол алғашқы тасымалдау құжаттарына тіркелген болса.
360. Тез бұзылатын жүктерді басқа адреске жіберу мынадайда жүргізіледі:
алғашқы тағайындалған станцияларда - жаңа тасымалдау құжаттарын ресімдеу арқылы оларға жүктің сапасы туралы жаңа құжатты тіркеп, жүкалушымен вагонға, контейнерге жаңа бекіту-пломбылау құрылғыларын қондырумен;
жүріс жолында - жүктің сапасы туралы жаңа құжат ұсынбай алғашқы тасымалдау құжаттары бойынша, егер жүк жаңа тағайындалған станцияға жүкқағазында көрсетілген оның тасымалдылық мерзімі өткенге дейін жеткізу мүмкін болған жағдайда ғана;
импорттық және экспорттық жүктерді - алғашқы тасымалдау құжаттары бойынша, егер жүкқағазында көрсетілген жүктің тасымалдылық мерзімі оның жаңа тағайындалған станциясына жеткізгеннен кейін бітетін болса.
Рефрижераторлық секцияның құрамынан тез бұзылатын жүктері бар жеке вагондарды басқа адреске жіберуге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мемлекеттік ветеринарлық бақылау органдары бақылауындағы тез бұзылатын жүктерді басқа адреске жіберу осы Ережеге сәйкес жүргізіледі.
Жүк сапасының нашарлауына алып келетін жеткізу мерзімдері, тасымалдаудың температуралық режимі, желдету тәртібі, тасымалдаудың басқа шарттары бұзылған кезде, сондай-ақ бекіту-пломбылау құрылғылары ақаулы және жол бойындағы станциялардың актілері бар вагондардағы жүктерді басқа адреске жіберуге жүктің жағдайы мен сапасын тексергеннен соң аталған кемшіліктер табылған кезде оның сапасы туралы жаңа құжат беру арқылы тез бұзылатын жүктерді басқа
адреске жіберуге рұқсат беріледі.

2) по новым документам СМГС - при следовании со станций Республики Казахстан назначением на станции Республики Казахстана, оформленных по внутренним документам, переадресовка на новую станцию назначения, расположенную на железных дорогах СНГ и стран Балтии.
Оформление производится при наличии разрешения таможенных органов.
3) по старым документам СМГС - при следовании со станций железных дорог СНГ и стран Балтии назначением на станции Республики Казахстан переадресовка на новую станцию назначения Республики Казахстан.
Оформление производится при наличии разрешения таможенных органов.
4) по новым документам - при следовании со станций и назначением на станции Республики Казахстан (перевозка внутри республики, оформленная по внутренним документам) на новую станцию назначения Республики Казахстан.
356. При оформлении переадресовки заявитель производит расчеты за перевозку груза по первоначальным перевозочным документам и вносит все платежи по новым перевозочным документам, если настоящими Правилами не предусмотрен иной порядок расчетов.
357. Переадресовка отдельных вагонов, следующих в составе маршрутной или групповой отправки, допускается только на станциях назначения с оформлением дальнейшей перевозки по новым перевозочным документам.
358. При оформлении переадресовки перевозчик делает соответствующую отметку о переадресовке в оригинале накладной и дорожной ведомости.
Сноска. Пункт 358 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
359. При переадресовке грузов, перевозимых на открытом подвижном составе с оформлением новых перевозочных документов, отметки, имеющиеся в графе 1 оборотной стороны первоначальной накладной, переносятся в новые перевозочные документы с приложением к ним схемы размещения и крепления груза, если она была приложена к первоначальным перевозочным документам.
360. Переадресовка скоропортящихся грузов производится:
на станциях первоначального назначения - с оформлением новых перевозочных документов с приложением к ним нового документа о качестве груза с наложением грузополучателем на вагон, контейнер новых запорно-пломбировочных устройств;
в пути следования - по первоначальным перевозочным документам без предоставления нового документа о качестве груза при условии, если груз может быть доставлен на новую станцию назначения до истечения срока его транспортабельности, указанного в накладной;
импортных и экспортных грузов - по первоначальным перевозочным документам, если срок транспортабельности груза, указанный в накладной, заканчивается после срока его доставки на станцию нового назначения.
Если срок транспортабельности скоропортящегося груза, указанный в сертификате или удостоверении качества, истекает ранее срока доставки груза на новую станцию назначения, переадресовка груза производится с оформлением новых перевозочных документов с приложением к ним нового документа о качестве груза.
Переадресовка отдельных вагонов со скоропортящимися грузами из состава рефрижераторной секции не допускается.
Переадресовка скоропортящихся грузов, подконтрольных органам Государственного ветеринарного надзора или органам Государственной инспекции по карантину растений Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, производится в соответствии с настоящими Правилами.
Переадресовка скоропортящихся грузов при нарушении сроков доставки, температурного режима перевозки, порядка вентилирования, других условий перевозки, которые могут повлечь ухудшения качества груза, а также грузов в вагонах с неисправными запорно-пломбировочными устройствами и актами попутных станций разрешается при обнаружении указанных недостатков после проверки состояния и качества груза с выдачей нового документа о его качестве.

Ескерту. 360-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
361. Бүлінген, зақымданған, кем шыққан белгілері, сондай-ақ ақаулы бекіту-пломбылау құрылғылары, температуралық режимі мен желдету тәртібінің бұзылуы және жол бойындағы станциялардың актілері бар ақаулы вагондардағы, контейнердегі жүктерді басқа адреске жіберуге табылған кемшіліктер жойылған жағдайда ғана рұқсат беріледі.
362. Кедендік бақылауда тұрған жүкті басқа адреске жіберу тиісті кедендік органның келісуімен жүргізіледі.
Егер кедендік бақылауда тұрған жүкті тасымалдау адамдардың денсаулығы мен өміріне, қозғалыс қауіпсіздігіне, экологиялық қауіпсізікке, жүктің жай-күйі мен сапасына қауіп төндіретін жағдайларда басқа адреске жіберу кедендік органның келісімінсіз жүргізіледі. Тасымалдаушы мұндай басқа адреске жіберу туралы тиісті кедендік органды хабардар етеді .
Ескерту. 362-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
363. Жүкқұжатта көрсетілген жүкалушының тағайындалған станция ауданында болмағанында жүкжөнелтушінің өтінішіне сәйкес жүкті басқа адреске жіберу алғашқы тасымалдау құжаттары бойынша жаңа тағайындалған станцияда жүкалушыдан тасымалдаушыға тиесілі төлемді төлету арқылы Қазақстан Республикасының шектерінде ғана жүргізіледі. Жүкжөнелтушінің жүкті басқа адреске жіберу туралы өтінішінің көшірмесі тасымалдау құжаттарына тіркеледі, ол жөнінде жүкқұжат пен жолдық ведомостың бет жағының жоғарғы бөлігінде белгі соғылады. Өтініштің түпнұсқа данасы алғашқы тағайындалған станцияда сақталады.
Жүкті тасымалдаудың электрондық жинағы бойынша тасымалдаған кезде тағайындалған станция ауданында жүкалушының болмаған жағдайында станция жүкжөнелтуші мен тасымалдаушының ақпараттық әрекеттестік технологиясына сәйкес жүкті қалай ұйымдастыру туралы деректермен электрондық алмасу арқылы жүкжөнелтушіге сұранымды жіберу мүмкін.
Ескерту. 363-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
364. Жүкалушыны немесе тағайындалған станцияны өзгерткен жағдайда оның өтініші бойынша осындай өзгеріс өткізілген тарап осындай өзгерістердің салдары үшін алғашқы жүкалушының алдында жауапты болып табылады және жүкжөнелтушінің, алғашқы жүкалушы мен нақты жүкалушының араларындағы есеп айырысуды жүргізеді.
365. Тасымалдаудың электрондық жинағы бойынша жүкті басқа адреске жіберу жаңа электрондық тасымалдық құжаттар бойынша немесе осы Ережемен белгіленген жағдайларда алғашқы электрондық тасымалдық құжаттар бойынша одан әрі тасымалдауды ресімдеу арқылы жүргізілуі мүмкін. Басқа адреске жіберу ресімделген кезде электрондық тасымалдық құжаттарды толтыру тәртібі темір жол көлігінде тасымалдау құжаттарын толтырудың ережесімен белгіленеді.

Сноска. Пункт 360 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
361. Переадресовка грузов в неисправных вагонах, контейнерах, с признаками порчи, повреждения, недостачи, а также с неисправными запорно-пломбировочными устройствами, нарушением температурного режима и порядка вентилирования и актами попутных станций разрешается при условии устранения обнаруженных недостатков.
362. Переадресовка груза, находящегося под таможенным контролем, проводится при согласии соответствующего таможенного органа.
В случаях, если перевозка груза, находящегося под таможенным контролем, угрожает здоровью и жизни людей, безопасности движения, экологической безопасности, состоянию и качеству груза переадресовка проводится без согласования таможенного органа. Перевозчик о такой переадресовке уведомляет соответствующий таможенный орган.
Сноска. Пункт 362 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
363. При отсутствии в районе станции назначения грузополучателя, указанного в накладной, переадресовка груза согласно заявлению грузоотправителя производится по первоначальным перевозочным документам только в пределах Республики Казахстан с взиманием причитающихся перевозчику платежей с грузополучателя на станции нового назначения. Копия заявления грузоотправителя о переадресовке груза прикладывается к перевозочным документам, о чем делается отметка в верхней части лицевой стороны накладной и дорожной ведомости. Подлинный экземпляр заявления хранится на станции первоначального назначения.
При перевозке груза по электронному досье перевозки в случае отсутствия грузополучателя в районе станции назначения, станция может передать запрос грузоотправителю посредством электронного обмена данными о том, как распорядиться грузом, в соответствии с технологией информационного взаимодействия грузоотправителя и перевозчика.
Сноска. Пункт 363 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
364. В случае изменения грузополучателя или станции назначения сторона, по заявлению которой проведено такое изменение, является ответственной перед первоначальным грузополучателем за последствия такого изменения и производит расчеты между грузоотправителем, первоначальным грузополучателем и фактическим грузополучателем.
365. Переадресовка груза, перевозимого по электронному досье перевозки, может проводиться с оформлением дальнейшей перевозки по новым электронным перевозочным документам или по первоначальным электронным перевозочным документам в установленных настоящими Правилами случаях. Порядок заполнения электронных перевозочных документов при оформлении переадресовки определяется правилами заполнения перевозочных документов на железнодорожном транспорте.

Басқа адреске жіберуді ресімдеу станциясы алғашқы тасымалдау құжаттарының - ГУ-27-У-ВЦ нысаны (16-қосымша) бойынша жүкқұжатының және ГУ-29-У-ВЦ нысаны (17-қосымша) бойынша жолдық ведомостың қағаздық көшірмелерін алады және басады. Тауарлық кассирдің машинабаспалық құжаттарды толтыруы Тасымалдау құжаттарын толтыру ережесімен белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Жаңа электрондық тасымалдық құжаттарды жасау арқылы жүкті басқа адреске жіберуді ресімдеуші тарапқа станциямен "Тауар кассирі" бағанында тауар кассирінің қолымен және "Жөнелту (тасымалдауға жүкті қабылдау) станциясының мөрқалыбы" бағанында күнтізбелік мөрқалыппен расталған ГУ-27-У-ВЦ нысаны (16-қосымша) бойынша жаңа электрондық жүкқұжатының қағаздық көшірмесі беріледі.
Басқа адреске жіберу станциясы тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу технологиясына сәйкес басқа адреске жіберу және жаңа электрондық тасымалдық құжаттарды ресімдеу туралы хабарларды беруді жүргізеді.
Егер тағайындалған жаңа станцияға дейін жүкті тасымалдау қандай да бір себептермен тасымалдаудың электрондық жинағы бойынша жүргізілуі мүмкін болмағанда, басқа адреске жіберу жүргізілетін станция тасымалдау құжаттарының қалыпты толық жиынтығын ресімдейді.
Егер одан әрі тасымалдау алғашқы тасымалдау құжаттары бойынша жүргізілетін болса, онда жүкпен бірге "Тасымалдаушының белгілері" бағанында басқа адреске жіберу туралы белгісімен, сол бағанда күнтізбелік мөрқалыппен, тауар кассирінің қолымен расталған ГУ-27-У-ВЦ нысаны (16-қосымша) бойынша жаңа электрондық жүкқұжатының қағаздық көшірмесі және ГУ-29-У-ВЦ нысаны (17-қосымша) бойынша жолдық ведомостың қағаздық көшірмесі жүреді. Бұл ретте электрондық жүкқұжатының "Тағайындалған станциясы" бағанында тағайындалған жаңа станцияның атауы мен коды, "Алушы" бағанында жаңа алушының атауы мен коды, "Оның почталық адресі" бағанында - жаңа жүкалушының почталық адресі көрсетілген болуы тиіс.
Ескерту. 365-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
366. Жүкті басқа адреске жібергені үшін тасымалдаушы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мөлшерде алым алады.
367. Жүкжөнелтушіден, жүкалушыдан тәуелді себептер бойынша оларды басқа адреске жіберуді күтіп вагондардың, контейнерлердің жүкпен тұрған уақытына тасымалдаушымен вагондарды, контейнерлерді пайдаланғаны үшін , жүкті сақтағаны үшін алым, станциялық жолдарда адресін ауыстыруды ресімдеу сәтіне дейін тұрғаны үшін төлем алынады.

Станция оформления переадресовки получает из автоматизированной информационной системы перевозчика и печатает бумажные копии первоначальных перевозочных документов - накладную по форме ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16) и дорожную ведомость по форме ГУ-29-У-ВЦ (приложение 17). Заполнение товарным кассиром машинопечатных документов производится в порядке, установленном Правилами заполнения перевозочных документов.
Стороне, оформляющей переадресовку груза с составлением новых электронных перевозочных документов, станцией выдается бумажная копия новой электронной накладной по форме ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16), заверенная подписью товарного кассира в графе "Товарный кассир" и календарным штемпелем в графе "Штемпель станции отправления (приема груза к перевозке)".
Станция переадресовки производит передачу сообщений о переадресовке и оформление новых электронных перевозочных документов в соответствии с технологией функционирования автоматизированной информационной системы перевозчика.
В случае, когда перевозка груза до новой станции назначения по какой-либо причине не может производиться по электронному досье перевозки, станция, где проводится переадресовка, оформляет обычный комплект перевозочных документов.
Если дальнейшая перевозка будет производиться по первоначальным перевозочным документам, то с грузом следует бумажная копия электронной накладной по форме ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16) с отметкой о переадресовке в графе "Отметки перевозчика", заверенная в той же графе календарным штемпелем, подписью товарного кассира, и бумажная копия дорожной ведомости по форме ГУ-29-У-ВЦ (приложение 17). При этом в бумажных копиях электронной накладной в графе "Станция назначения" должны быть указаны наименование и код новой станции назначения, в графе "Получатель" - наименование и код нового получателя, в графе "Его почтовый адрес" - почтовый адрес нового грузополучателя.
Сноска. Пункт 365 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
366. За переадресовку груза перевозчик взимает сбор в размере установленном законодательством Республики Казахстан.
367. За время нахождения вагонов, контейнеров с грузами в ожидании их переадресовки по причинам, зависящим от грузоотправителя, грузополучателя, перевозчиком взимается плата за пользование вагонами, контейнерами, сбор за хранение груза, плата за занятие станционных путей до момента оформления переадресовки.

Ескерту. 367-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
368. Тасымалдаушы:
жүк тиісті емес жүк алушының адресіне келген;
тасымалдау шартында көрсетілген жүк алушы жүкті алудан бас тартқан;
жүк алушы жүкті алу бойынша міндеттемелерін орындаудан жалтарған;
төрт тәулік (тез бұзылатын жүктерге қатысты - екі тәулік) ішінде жүкжөнелтушіден жүк жөнінде өкім болмаған;
тасымалдаушыға тәуелсіз себептер бойынша жүріс жолында вагондар мен контейнерлердің жүкпен кідіруі және жүктің одан әрі жүруі мүмкін болмаған жағдайларда, жүкті жүкжөнелтушіге оның есебінен қайтарады.
Қазақстан Республикасының ішкі тасымалдары бойынша жүкті қайтарғанда жүкжөнелтуші төлемдер төлеуді бастапқы жөнелту станциясында жүргізеді.
Экспорттық-импорттық және транзиттік халықаралық қатынастарда тасымалданатын жүктер жүкжөнелтушіге кедендік органдардың келісумен қайтарылады. Төлемдер төлеуді экспедитор (ол келіскенде), жүкжөнелтуші не жүк алушы жүргізеді .
Ескерту. 368-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
17-тарау. ҮЙІП ЖӘНЕ АҚТАРЫП ТАСЫМАЛДАУ
369. Үйіп өзара жылжымалылыққа (сусымалыққа) ие біртекті жіктік құрамдық (түйірлер, кесектер) жиынтық болып табылатын жүктер тасылады. Үйіп тасуға жол берілетін жүктердің тізбесі 28-қосымшада көрсетілген.
370. Ұн ауаландыру жүйесімен жарақталған арнайы ұнтасығыш-вагондарда және жабық вагондарда үйіліп тасылады. Дәндік жүктер, кебектер және ұн тарту өндірісінің қалдықтары дәнге арналған вагон-хопперлерде (дәнтасығыш-вагондарда) үйіліп тасылады.
Дәнтасығыш-вагондар тиеуге ақаусыз шанақтарымен, саңылауларды болдырмайтын резеңкелік тығыздағыштары бар тиеу және түсіру жүктесіктердің қақпақтарымен, сондай-ақ БПҚ-ны бұзбастан жүктесіктерді ашуды болдырмайтын бұғаттаудың бекіту механизмдерімен және ақаусыз құрылғыларымен беріледі. (Жабу тиеу жүктесіктерінің тығыз жабысуын қамтамасыз ету мүмкін болмағанда 7 БПҚ-ны қабаттастырумен жүргізіледі).
Ескерту. 370-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
371. Өсімдіктердің карантині бойынша бақылауға жататын жүктер осы Ережеге сәйкес тасымалданады.
372. Жауын-шашыннан және тозаңдатудан қорғауды талап ететін жүктер (мысалы, цемент, әк, минералдық тыңайтқыштар, апатит, гипс, бор) вагон-хопперлерде - цементтасығыштарда, минералтасығыштарда, апатиттасығыштарда және арнайы жабық вагондарда үйіліп тасылады.
Жауын-шашыннан қорғауды талап етпейтін жүктер (мысалы, кен, көмір, қождамалар, құм, қиыршықтас, малтатас, шымтезек, қождар) ашық жылжымалы құрамдарда және арнайы жабық вагондарда үйіліп тасылады. Аталған жүктерді жүктесіктері бар тұтасметалды ашық вагондардың орнына жүктесіксіз (түбі саңылаусыз) ашық вагондарда тасымалдауға жүкалушыларда вагонаударғыштар немесе оларды механикаландырып түсірудің басқа құралдары бар болғанда ғана рұқсат етіледі.

Сноска. Пункт 367 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
368. Перевозчик возвращает груз грузоотправителю за его счет в случаях:
прибытия груза в адрес ненадлежащего грузополучателя;
отказа от получения груза грузополучателем, указанным в договоре перевозки;
уклонения грузополучателя от исполнения обязательств по получению груза;
отсутствия распоряжения по грузу от грузоотправителя в течение четырех суток (в отношении скоропортящихся грузов - двух суток);
задержки вагонов и контейнеров с грузом в пути следования и невозможности дальнейшего следования груза по причинам не зависящим от перевозчика.
При возврате груза по перевозкам внутри Республики Казахстан, оплата платежей производится на станции первоначального отправления грузоотправителем.
Грузы, перевозимые в экспортно-импортных и транзитных международных сообщениях возвращаются грузоотправителю с согласия таможенных органов. Оплата платежей производится экспедитором (при его согласии), грузоотправителем либо грузополучателем.
Сноска. Пункт 368 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 17 ПЕРЕВОЗКА НАСЫПЬЮ И НАВАЛОМ
369. Насыпью перевозятся грузы, представляющие собой однородную массу фракционных составляющих (частиц, кусков), обладающих взаимной подвижностью (сыпучестью). Перечень грузов, допускаемых к перевозке насыпью, указан в приложении 28.
370. Мука перевозится насыпью в специализированных вагонах-муковозах, оснащенных системой аэрирования. Зерновые грузы, отруби, и отходы мукомольного производства перевозятся насыпью в вагонах - хопперах для зерна (вагонах-зерновозах) и крытых вагонах.
Вагоны-зерновозы, подаются под погрузку, с исправными кузовами, крышки загрузочных и разгрузочных люков с резиновыми уплотнениями, исключающими наличие щелей, а также запорные механизмы и исправные устройства блокировки, предотвращающие открывание люков без нарушения ЗПУ. (Закрытие производится, при невозможности обеспечить плотное прилегание верхних загрузочных люков, наложением 7 ЗПУ).
Сноска. Пункт 370 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
371. Грузы, подлежащие контролю по карантину растений, перевозятся в соответствии с настоящими Правилами.
372. Грузы, требующие защиты от атмосферных осадков и распыления (например, цемент, известь, минеральные удобрения, апатит, гипс, мел), перевозятся насыпью в вагонах - хопперах цементовозах, минераловозах, апатитовозах и специализированных крытых вагонах.
Грузы, не требующие защиты от атмосферных осадков (например, руда, уголь, флюсы, песок, щебень, гравий, торф, шлаки) перевозятся насыпью на открытом подвижном составе и в специализированных вагонах. Перевозка указанных грузов в безлюковых (глуходонных) полувагонах вместо цельнометаллических полувагонов с люками разрешается при наличии у грузополучателей вагоноопрокидывателей или других средств их механизированной разгрузки.

373. Арнайы вагондарда, түбі саңылаусыз ашық вагондарда жүктерді үйіп тасымалдауға тасымалдау құжаттарын ресімдеу кезінде жүкжөнелтуші көліктік теміржолдық жүкқұжатының "Жүкжөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" бағанында мына мазмұндағы белгі жасайды: "Арнайы вагондарда (немесе тиісінше түбі саңылаусыз ашық вагондарда) тасымалдау жүкалушымен келісілген. Түсіру құрылғылары бар".
374. Ақтарылып пакеттелмеген түрде вагондық жөнелтілімдермен вагондарға тиеген кезде орындарды есептеуді (дана) талап етпейтін және өзінің физикалық жағдайы бойынша үйінді жүктерге жатқызуға мүмкін емес жүктер тасымалданады. Егер тиеуді сырттай қарау кезінде жылжымалы құрамда көзбен шолғанда орын санын есептеу мүмкін болмаса, онда барлық жағдайларда жүкқұжатының "Орын саны" бағанында "ақтарып" көрсетіледі.
Ақтарып тасымалдауға жол берілетін жүктердің тізбесі 25-қосымшада көрсетілген.
375. Ақтарылып тасылатын және жауын-шашыннан, ластанудан қорғауды талап ететін жүктер (мысалы: бақша дақылдары, көкөністер және басқалар) жабық вагондарда тасымалданады.
Ақтарылып тасылатын және жауын-шашыннан, ластанудан қорғауды талап етпейтін жүктер (мысалы: отын, табиғи тастар, қара металдар) ашық жылжымалы құрамда және арнайы вагондарда тасымалданады.
376. Жабық вагондарда жүктерді ақтарып тасымалдауға жүкжөнелтушімен орнатылған есіктік бөгеттермен ғана жол беріледі.
Вагондардың есіктік ойықтарын бөгеп қою үшін қалқандар, тақтайлар, дөңестақтайлар, басқа тығыз материалдардан бөгеттер қолданылады.
Жүктерді үйіп немесе ақтарып тасымалдаған кезде сақтап қалу мақсатында жүкжөнелтуші қалқандарды, тақтайларды, торқапшықтарды, брезент немесе осындай тығыздығы бар басқа материалдардан бөгеттер қолданады.
377. Жүктерді үйіп немесе ақтарып тасымалдауға тасымалдық құжаттарды ресімдеу кезінде жүкқұжаттың "орын саны" бағанында жүкжөнелтушімен тиісінше "үйіп" немесе "ақтарып" көрсетіледі.
378. Үйіп немесе ақтарып тасымалдауға жататын жүктерді тиеу алдында жүкжөнелтуші вагондардың құрылыстық саңылауларын бітеу бойынша шаралар қолданады. Вагондардың саңылауларын бітеу жүріс жолында жүктердің темір жолдарға сусымауын және қоршаған табиғи ортаның ластануын болдырмау үшін қажет.
379. Астықтық жүктер темір жол көлігімен үйіп тасымалдауға есіктік бөгеттер (қалқандар) болғанда жол беріледі.
Тарыны, зығыр мен қышаның тұқымын, қонақжүгеріні, қонақтарыны тасымалдаған кезде жүкжөнелтуші вагонның қабырғалары мен қалқандарын қағазбен немесе басқа материалдармен техникалық шарттарға сәйкес желімдейді.
Басқа астық жүктері, сондай-ақ ұн, жарма және іріктелген жүгерінің тұқымдары тек қаптарда тасымалданады.

373. При оформлении перевозочных документов на перевозку грузов насыпью в специализированных вагонах и глуходонных полувагонах грузоотправитель в транспортной железнодорожной накладной в графе "Особые заявления и отметки грузоотправителя" делает отметку следующего содержания: "Перевозка в специализированных вагонах (или соответственно в глуходонных полувагонах) с грузополучателем согласована. Устройства разгрузки имеются".
374. Навалом в непакетированном виде повагонными отправками перевозятся грузы, которые при погрузке в вагоны не требуют счета мест (штук) и по своему физическому состоянию не могут быть отнесены к насыпным грузам. В случае, если при наружном осмотре погрузки на открытом подвижном составе визуально невозможно рассчитать количество мест, то во всех случаях в накладной в графе "Количество мест" указывается "навалом".
Перечень грузов, допускаемых к перевозке навалом, указан в приложении 29.
375. Грузы, перевозимые навалом и требующие защиты от атмосферных осадков, загрязнения (например: бахчевые культуры, овощи и другие), перевозятся в крытых вагонах.
Грузы, перевозимые навалом и не требующие защиты от атмосферных осадков (например: дрова, камни природные, металлы черные), перевозятся на открытом подвижном составе и специализированных вагонах.
376. Перевозка грузов навалом в крытых вагонах допускается только с установленными грузоотправителем дверными заграждениями.
Для заграждения дверных проемов вагонов применяются щиты, доски, горбыли, заграждения из других плотных материалов.
В целях сохранности грузов, перевозимых насыпью и навалом грузоотправитель применяет в качестве защитных средств щиты, доски, сетку, брезент или заграждения из других материалов такой же прочности.
377. При оформлении перевозочных документов на перевозку грузов насыпью или навалом в накладной в графе "количество мест" грузоотправителем указывается соответственно "насыпью" или "навалом".
378. Перед погрузкой грузов, подлежащих к перевозке насыпью или навалом, грузоотправитель принимает меры по заделке конструктивных зазоров вагонов. Заделка зазоров вагонов необходима для исключения просыпания в пути следования грузов на железнодорожные пути и загрязнения окружающей природной среды.
Сноска. Пункт 378 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
379. Хлебные грузы допускаются к перевозке железнодорожным транспортом насыпью при дверных заграждениях (щитах).
При перевозке проса, семени, льняного и горчичного, сорго, чумизы, стены вагона и щиты грузоотправитель оклеивает бумагой или другими материалами в соответствии с техническими условиями.
Другие хлебные грузы, а также мука, крупа и семена калиброванной кукурузы перевозятся только в таре.

Ескерту. 379-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
380. Астық жүктерін үйіп тасымалдау жабық вагондарда алынбалы және алынбалы емес есіктік қалқандармен және өздігінен тығыздалатын есіктермен жүргізіледі. Аталған вагондардың мынадай айыру белгілері бар:
алынбалы емес есіктік қалқандары бар барлық төртосьті вагондардың шанақ сыйымдылығы 106 куб.м туралы үлгісі бар;
өздігінен тығыздалатын есіктермен жабдықталған вагондардың шанақ көлемі 106 куб.м туралы үлгісі және есігінің төменгі орта бөлігінде төртбұрышты түсіру жүктесігі бар.
Астықтық алынбалы қалқандары бар астықтық үйілмелі жүктерді тасымалдау жабық вагонның кез-келген түрінде жүргізіледі.
Өздігінен тығыздалатын есіктермен жабдықталмаған шанағының көлемі 120 куб. м вагондарда астықтық жүктерді тасымалдау астықтық алынбалы қалқандарды орнату арқылы жүргізіледі.
381. Вагондарда астықтық алынбалы қалқандарды қамтамасыз ету және бекіту жүкжөнелтушінің күштерімен және құралдарымен жүргізіледі. Қалқандар (қалқанның металдық пердесіндегі тесік арқылы) вагон есігінің жақтауларына әр жағынан ұзындығы 100-110 мм-ден аспайтын екі шегемен қағылады.
Астықтық қалқандардың жүктесіктерінің ысырмалары шегелермен қағылмасын.
Ескерту. 381-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
382. Дәнді үйіп (қара бидайды, бидайды, арпаны, сұлыны, жүгеріні дәнде), асбұршақты, қарақұмықты алынбалы және алынбалы емес қалқандары бар төртосьті жабық вагондарда тасымалдаған кезде жүктің орналасуы вагонның есіктік ойығындағы қалқанның жоғарғы жиегінен 10 см төмен жүргізіледі. Бұл ретте вагонның шет қабырғалары жағына қарай табиғи еңіс бұрышымен дәннің көтеріле бастауы (қара бидайды, бидайды, арпаны, сұлыны, жүгеріні дәнде) астықтық қалқанның шетінен кемінде 100 см қашықтыққа (схеманы қара), асбұршақ пен қарақұмық үшін - кемінде 150 см қашықтыққа қашықтауы тиіс.
Тары, зығыр, қыша мен арыштың тұқымдары вагонның шеткі қабырғаларына қарай көтерместен астықтық қалқанның жоғарғы жиегінен 10 см төмен тиеледі.
Өздігінен тығыздалатын есіктермен жабдықталған төртосьті жабық вагондарға дәнді тиеу вагонның төбесінде орналасқан жүктесіктер арқылы жүргізіледі.
Жүктерді жүктесіктер деңгейінен жоғары үйіп немесе ақтарып тиеген кезде вагондардың жүктесігі тесіктерін жүкжөнелтуші тығыздап жабады және ішкі жағынан кенеп матамен немесе бірнеше қабатты тығыз қағазбен бітейді.

Сноска. Пункт 379 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
380. Перевозка хлебных грузов насыпью производится в крытых вагонах со съемными и несъемными дверными щитами и самоуплотняющимися дверями. Указанные вагоны имеют следующие отличительные признаки:
все четырехосные вагоны с несъемными дверными щитами имеют трафарет о вместимости кузова 106 куб.м;
вагоны, оборудованные самоуплотняющимися дверями, имеют трафарет об объеме кузова 120 куб.м. и в нижней средней части двери четырехугольный разгрузочный люк.
Перевозка хлебных грузов насыпью с хлебными съемными щитами производится в любом типе крытого вагона.
В вагонах с объемом кузова 120 куб.м. не оборудованных самоуплотняющимися дверями, перевозка хлебных грузов производится с установкой хлебных съемных щитов.
381. Обеспечение и крепление хлебных съемных щитов в вагоне производится силами и средствами грузоотправителя. Щиты прибиваются (через отверстия в металлических личинках щита) к дверным стойкам вагона с каждой стороны двумя гвоздями длиной не более 100-110 мм.
Не допускается прибивание гвоздями люковых задвижек хлебных щитов.
Сноска. Пункт 381 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
382. При перевозке зерна насыпью (ржи, пшеницы, ячменя, овса, кукурузы в зерне), гороха, гречихи в четырехосных крытых вагонах со съемными и несъемными щитами размещение груза производится на 10 см ниже верхней кромки щита в дверном проеме вагона. При этом начало подъема зерна (ржи, пшеницы, ячменя, овса, кукурузы в зерне) под углом естественного откоса в сторону торцовых стен вагона должно быть удалено от края хлебного щита на расстояние не менее 100 см (см. схему), для гороха и гречихи - на расстояние не менее 150 см.
Просо, семя льняное, горчичное и рыжика загружаются на 10 см ниже верхней кромки хлебного щита без подъема к торцовым стенам вагона.
В четырехосные крытые вагоны, оборудованные самоуплотняющимися дверями, загрузка зерна производится через люки, расположенные в крыше вагона.
При погрузке грузов насыпью или навалом выше уровня люков люковые отверстия вагонов грузоотправитель плотно закрывает и с внутренней стороны заделывает мешковиной или плотной бумагой в несколько слоев.

383. Астықтық жүктерді тиеуге ақаусыз және тазартылған, ал қажет жағдайларда әрі жуылған вагондар беріледі, оларды тиеуге бергенге дейін тасымалдаушының станциядағы өкілі қарайды.
Вагондарды жуғаннан соң тиеу вагондарды кептірмей, бірақ еденді тасымалдаушының күштерімен және құралдарымен жүкжөнелтушінің есебінен сүрту арқылы жүргізіледі.
Жүкжөнелтуші тиеу алдында вагондар мен қалқандардың коммерциялық жағынан ақаусыз, тазартылған, зиянкестер түспеген, олар арқылы дәннің ағуы мүмкін болатын тесіктер мен саңылаулар жоқ екендігіне көз жеткізеді.
Тасымалдаушының Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің тиісті аумақтық (облыстық немесе аудандық) басқармаларымен уағдаластық бойынша жаппай тасымалдау кезеңінде дәнді тиеуге вагондардың жарамдылығын алдын ала қарау, вагондарды жуу және дайындау пункттерінде жүкжөнелтушінің өкілімен жүргізіледі.
Ескерту. 383-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
384. Астықтық жүктерді, майлы және бұршақты дақылдардың тұқымдарын Қазақстан Республикасы ішінде және экспортқа тасымалдауға жүкжөнелтушінің Қазақстан Республикасының  заңнамасына сәйкес талап етілетін дән сапасы сертификаты, сондай-ақ өзге құжаттары бар болғанда ұсынылады.
Астықтық жүктерді экспортқа халықаралық теміржолдық қатынасының жүкқұжаты бойынша тасымалдаған кезде жүкқұжаттарына сапа сертификатын тіркеу міндетті емес. Бұл жағдайда жүкжөнелтуші жүкқұжатының "Жүкжөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" бағанында мынадай: "Сертификатты тіркеу талап етілмейді" белгі соғуға міндетті.
Ескерту. 384-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
385. Ылғалдылығы 16% дейінгі дән жүктерін тасымалдау, соның ішінде 17% дейінгі дәнбұршақтық дақылдарды, 15% дейінгі тары, 10% дейінгі майлы дақылдар тұқымдарын, 8% дейінгі күнбағыс тұқымдарын қоса алғанда теміржолдық қатынаста да, сондай-ақ аралас теміржол-су қатынасында да жалпы шарттар бойынша жүргізіледі.
386. Зақымданған дән Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдіктер карантині жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторымен белгіленген ұйымдардың адресіне мұндай дәнді өңдеу және (немесе) қайта өңдеу үшін тасымалданады.
Ауылшаруашылығы өнімдерінің ауруларымен зақымданған дән жүктерін түсіргеннен (босатқаннан) соң жүкалушы вагондарды жуады.
Дән емес жүктерді түсіргеннен соң дәнтасымалдағыш-вагондар да жууға жатады.
Бұзылған дәнді тасымалдағаннан соң вагондар мен астықтық қалқандарды бұқырлау тасымалдаушы мен жүкалушының арасындағы шарттармен белгіленетін тәртіппен жүкалушының есебінен жүкалушымен немесе тасымалдаушымен жүргізіледі.
Бұқырлау жүргізілгеннен соң Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің тиісті аумақтық (облыстық немесе аудандық) басқармаларымен тасымалдаушыға вагондар мен қалқандар залалсыздандырылды деген анықтама беріледі.

383. Под погрузку хлебных грузов подаются исправные и очищенные, а в необходимых случаях и промытые вагоны, которые до подачи под погрузку осматривает представитель перевозчика на станции.
После промывки вагонов погрузка зерна производится без просушивания вагонов, но с протиркой пола силами и средствами грузоотправителя.
Грузоотправитель перед погрузкой убеждается в том, что вагоны и щиты исправны в коммерческом отношении, очищены, не заражены вредителями, не имеют отверстий и щелей, через которые может произойти утечка зерна.
По договоренности перевозчика с соответствующими территориальными (областное или районное) управлениями Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан предварительный осмотр годности вагонов для погрузки зерна на период массовых перевозок производится представителем грузоотправителя на пунктах промывки и подготовки вагонов.
Сноска. Пункт 383 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
384. Хлебные грузы, семена масличных и бобовых культур предъявляются к перевозке грузоотправителем внутри Республики Казахстан, и на экспорт при наличии у него сертификата качества зерна, а также иных документов, требуемых в соответствии с законодательством  Республики Казахстан.
При перевозке хлебных грузов на экспорт по накладной международного железнодорожного сообщения приложение к накладным сертификатов качества не обязательно. В этом случае грузоотправитель обязан в накладной в графе "Особые заявления и отметки грузоотправителя" сделать отметку: "Приложение сертификата не требуется".
Сноска. Пункт 384 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
385. Перевозка зерновых грузов влажностью до 16%, в том числе зернобобовых культур до 17%, проса до 15%, семян масличных культур до 10%, семян подсолнечника до 8%, включительно производится на общих условиях, как в железнодорожном сообщении, так и в смешанном железнодорожно-водном сообщении.
386. Зараженное зерно перевозится в адреса организаций, определенных Главным государственным инспектором по карантину растений Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан для обработки и (или) переработки такого зерна.
После выгрузки (разгрузки) зерновых грузов, зараженных болезнями сельскохозяйственных растений, грузополучатель промывает вагоны.
Промывке также подлежат вагоны - зерновозы после выгрузки незерновых грузов.
Дезинсекция вагонов и хлебных щитов после перевозки зараженного зерна производится грузополучателем или перевозчиком за счет грузополучателя в порядке, устанавливаемом договорами между перевозчиком и грузополучателем.
После производства дезинсекции соответствующее территориальное (областное или районное) управлениями Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан выдает перевозчику справку о том, что вагоны и щиты обеззаражены.

387. Клиенттің кірме жолдарында астықтық қалқандарды вагондарға тиеу және оларды вагондардан түсіру жүкжөнелтушімен және жүк алушымен жүргізіледі.
Астықтық жүктерді түсіргенде жүк алушы астықтық қалқандарды вагонның есік ойығының тіреуінен сүйменнің жалпақ ұшымен соққысыз ығыстыра отырып түсіреді .
Ескерту. 387-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
388. Алынбайтын есіктік қалқандармен жабдықталған вагондарды астықтық жүктерді үйіп тиеуге беру алдында вагон шаруашылығы қызметінің қызметкерлері бөгеттік қалқандардың және қалқандарды тасымалдық жағдайдан жұмысшыға ауыстыру үшін тағайындалған барлық тік және көлденең бағыттауыштардың ақаусыздығын мұқият тексереді.
Қалқандардың тасымалдық жағдайы деп қалқандардың есіктік ойықтан алынған және көлденең бағыттауыштарда тұрғаны, жұмыстық жағдайы - қалқандардың есіктік ойыққа орнатылғаны саналады.
Қалқандары ақаулы вагондарға дәнді тиеуге рұқсат берілмейді.
Вагонға дән тиеу алдында жүкжөнелтуші қалқандарды тасымалдық жағдайдан жұмысшы жағдайына ауыстырады. Бұл үшін вагонның шеткі қабырғалары жақтарынан төменгі бағыттауыштарда орналасқан топсалық ілмек-бекіткіштерді ашқаннан соң, қалқандар көлденең бағыттауыштар бойынша кез-келген кезектілікпен есіктік ойыққа жылжытылады және тік бағыттауыштар бойынша бірінің үстіне бірі түсіріледі.
Қалқандар түсірілгеннен соң жүкжөнелтуші олардың тура орнатылуын тексереді.
Бұл ретте вагонның ішіндегі қалқандардағы брезент алжапқыштар еден мен қалқан арасындағы, сондай-ақ жоғарғы мен төменгі қалқандар арасындағы саңылауларды жабулары тиіс.
Вагоннан жүкті түсіру алдында жұмысшы жағдайынан мына тәртіппен қалқандарды жинастыру жүргізіледі: екі жалпақұшты сүйменшелер қалқанның төменгі бұрыштарының қиғаш-ұяларына соққысыз салынады және олардың көмегімен жоғарғы қалқан жүктің қажетті ағысы пайда болғанға дейін 90-100 мм биіктікке көтеріледі, содан соң жоғарғы мен төменгі қалқанның арасына ағаш салма қойылады.
Жүктен босағаннан соң жоғарғы қалқан қолмен жоғарғы бағыттағышқа көтеріледі және вагонның бүйір қабырғалары бойымен кез-келген жағына жылжытылады.
Содан соң дәл сол реттілікпен төменгі қалқан көтеріледі және кері жаққа жылжытылады.
Жүк түсірілген соң қалқандар тасымалдық жағдайға орнатылады, бұл үшін олар вагонның бүйір қабырғалары бойымен тірелгенге дейін жылжытылады және бекіткіштермен бекітіледі.
Қалқандарды жұмысшы немесе тасымалдық жағдайға орнату қалқандарды бүлдіруі мүмкін өткірұшты сүймендерді, балталарды және басқа заттарды қолданбай жүргізіледі.
Қалқандарды шегелермен бекітуге, сондай-ақ вагондардан қалқандарды алуға жол берілмейді.
Ыдыстық және даналық жүктерді тасымалдаған кезде қалқандар тасымалдық жағдайда болады.

387. Погрузка хлебных щитов в вагоны и выгрузка их из вагонов на подъездных путях клиента производятся грузоотправителем и грузополучателем.
При выгрузке хлебных грузов грузополучатель выгружает хлебные щиты, отжимая их от стоек дверного проема вагона плоским концом лома без ударов.
Сноска. Пункт 387 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
388. Перед подачей под погрузку хлебных грузов насыпью в вагонах, оборудованных несъемными дверными щитами, работники службы вагонного хозяйства тщательно проверяют исправность заградительных щитов и всех вертикальных и горизонтальных направляющих, предназначенных для перемещения щитов из транспортного положения в рабочее.
Транспортным положением щитов считается положение, при котором щиты убраны из дверного проема и находятся в горизонтальных направляющих, рабочим положением - когда щиты установлены в дверном проеме.
Погрузка зерна в вагоны с неисправными щитами не допускается.
Перед загрузкой вагона зерном грузоотправитель перемещает щиты из транспортного положения в рабочее. Для этого после открывания шарнирных запоров-защелок, расположенных в нижних направляющих со стороны торцовых стен вагона, щиты в любой очередности сдвигаются по горизонтальным направляющим в дверной проем и опускаются по вертикальным направляющим один на другой.
После опускания щитов грузоотправитель проверяет правильность их установки.
При этом брезентовые фартуки на щитах внутри вагона должны перекрывать зазоры между полом и щитом, а также между верхним и нижним щитами.
Перед выгрузкой груза из вагона производится уборка щитов из рабочего положения в следующем порядке: два плоскоконечных ломика вставляются без ударов в гнезда-скосы нижних уголков щита и с помощью их верхний щит поднимается на высоту 90-100 мм до образования необходимой течи груза, после чего между верхним и нижним щитом вставляется деревянная закладка.
После освобождения от груза верхний щит вручную поднимается на верхнюю направляющую и сдвигается в любую сторону вдоль боковых стен вагона.
Затем в той же последовательности поднимается и сдвигается в противоположную сторону нижний щит.
После выгрузки груза щиты устанавливаются в транспортное положение, для чего они сдвигаются до отказа вдоль боковых стен вагона и закрепляются защелками.
Установка щитов в рабочее или транспортное положение производится без применения остроконечных ломов, топоров и других предметов, могущих повредить щиты. Не допускается крепление щитов гвоздями, а также изъятие щитов из вагона.
При перевозке тарных и штучных грузов щиты находятся в транспортном положении.

Ескерту. 388-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
18-тарау. АШЫҚ ЖЫЛЖЫМАЛЫ ҚҰРАМДА ТАСЫМАЛДАУ
389. Ашық жылжымалы құрамда тасымалдауға 30-қосымшада көрсетілген жүктерге жол беріледі.
Өздерінің қасиеттері мен сипаты бойынша 1-қосымшада көрсетілген жүктерге теңестірілуі мүмкін емес жүктерді тасымалдау ашық жылжымалы құрамда жүкжөнелтушінің (жүкалушының) әмбебап немесе арнайы контейнерлерінде тасымалдауға жол беріледі, егер тасымалдаудың мұндай тәсілі осы өнімге стандартпен қаралған болса, ал контейнердің құрылымы мен параметрлері осы стандарттың талаптарына сәйкес келеді.
Ескерту. 389-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
390. Ашық жылжымалы құрамның түрі тасымалданатын жүктің тегіне, тиеу, түсіру (босату) шарттарына, оларды жүргізу үшін құрылғылар мен механизмдердің бар болуына байланысты жүкжөнелтушімен таңдалады. Тиеу-түсіру жұмыстарының өндірісі МемСТ 22235-76 және вагондардың, контейнерлердің сақталуын қамтамасыз ету жөнінде талаптарына қоятын басқа нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес орындалады.
Ескерту. 390-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
391. Ашық жылжымалы құрамда жүктерді орналастыру және бекіту  жүктерді орналастырудың және бекітудің техникалық шарттарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 391-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
392. Оның қасиеттеріне байланысты жүкті буып-түю қажет болғанда, ыдыстар мен буып-түюге талап қоятын стандарттарға немесе техникалық шарттарға сәйкес келетін көліктік ыдыс қолданылады.
Қағазды, пергаминді және оңай жанғыш материалдарды қолдану арқылы буып-түйілген жүктерді ашық жылжымалы құрамда тасымалдауға жол берілмейді.
393. Ашық жылжымалы құрамда тасымалдауға жол берілетін қауіпті жүктер осы Ережеге сәйкес тасымалданады.
394. Қара металл сынықтары, қалдықтары, олардың қорытпалары тасымалдауға қауіпсіз, отжарылуқауіпті және радиоактивті материалдардан зиянсыздандыру, зиянды химиялық заттардан тазартылған жағдайдағы стандарттарға сәйкес дайындалып тасымалданады және олардың жарылу қауіпсіздігін куәландыратын құжатпен алып жүреді.
Түсті металл сынықтары, қалдықтары, олардың қорытпалары жиынтығы 500 кг-дан артық пакеттерге баспаланып ашық вагондарда немесе арнайыландырылған контейнерлерде тасымалданады.

Сноска. Пункт 388 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 18 ПЕРЕВОЗКА НА ОТКРЫТОМ ПОДВИЖНОМ СОСТАВЕ
389. К перевозке на открытом подвижном составе допускаются грузы указанные в приложении 30.
Перевозка грузов, которые по своим свойствам и характеру не могут быть приравнены к грузам, указанным в приложении 1, допускается к перевозке на открытом подвижном составе в универсальных или специальных контейнерах грузоотправителя (грузополучателя), если такой способ транспортировки предусмотрен стандартом на данную продукцию, а конструкция и параметры контейнера соответствуют требованиям этого стандарта.
Сноска. Пункт 389 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
390. Вид открытого подвижного состава выбирается грузоотправителем в зависимости от рода перевозимого груза, условий погрузки, выгрузки (разгрузки), наличия устройств и механизмов для их проведения. Производство погрузочно-разгрузочных работ выполняются в соответствии с требованиями ГОСТ 22235-76 и других нормативно-технических документов, содержащих требования по обеспечению сохранности вагонов, контейнеров.
Сноска. Пункт 390 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
391. Размещение и крепление грузов на открытом подвижном составе производится в соответствии с техническими условиями размещения и крепления грузов.
Сноска. Пункт 391 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
392. При необходимости упаковки груза, в зависимости от его свойств, применяется транспортная тара, соответствующая стандартам или техническим условиям, содержащим требования к таре и упаковке.
Перевозка грузов на открытом подвижном составе, упакованных с применением бумаги, пергамина и других легкогорючих материалов, не допускается.
393. Опасные грузы, допускаемые к перевозке на открытом подвижном составе, перевозятся в соответствии с настоящими Правилами.
394. Лом, отходы черных металлов, сплавы из них перевозятся подготовленными в соответствии со стандартами в состоянии, безопасном для перевозки, обезвреженными от огневзрывоопасных и радиоактивных материалов, очищенными от вредных химических веществ и сопровождаются документом, удостоверяющим их взрывобезопасность.
Лом, отходы цветных металлов и сплавы из них перевозятся спрессованными в пакеты массой более 500 кг в полувагонах или в специализированных контейнерах.

395. 26-қосымшада көрсетілген, майда фракциялары бар жүктерді (олардың мөлшері 13 мм-ден аспайтын түйірлер) ашық жылжымалы құрама тасымалдаудың мүмкіндігі жүкжөнелтушімен белгіленеді.
396. Жүкжөнелтуші майда фракциялары бар жүктерді тиеу алдында ұсынған жүкті осы жылжымалы құрамда тасымалдау оның шығындарына, оның темір жол мен қоршаған табиғи ортаны ластауына алып келмейтініне көз жеткізеді. Егер платформаның немесе вагон шанағының ақаусыздығы кезінде жүктің шығыны құрылыстық саңылаулар арқылы мүмкін болса, онда жүктің сақталуы үшін жүкжөнелтуші төгілуіне қарсы қосымша іс-шаралар қолданады.
397. Пайда фракциялары бар жүктерді ашық жылжымалы құрамға тиеу кезінде жүкжөнелтуші қозғалыс кезінде майда түйіршіктердің үрленуін, сондай-ақ вагондардың ернеуінің деңгейінен оны жоғары тиеген ("бөрігімен") жағдайларда жүктің құйылуын болдырмауға іс-шаралар қолданады. Аталған іс-шаралар жүкжөнелтушімен жүктің әр түрі үшін әзірленеді. Байыту фабрикасының сұрыптау қондырғыларына жөнелтілетін сортталған және қатардағы көмірлері мен брикеттерінен басқа барлық жағдайларда жүктің беті вагондардағы және контейнерлердегі жүктердің орналасуы мен бекітілуінің техникалық шарттарына сәйкес немесе жүкжөнелтушімен жасалған және тасымалдаушымен келісілген нұсқалыққа сәйкес тегістеледі және тығыздалады. Бұл ретте "бөрікке" көлденең қимада трапеция пішіні беріледі. Жүкті тығыздағаннан соң "бөріктің" төменгі негізі ашық вагон шанағының жоғарғы байлауынан аспайды.
Жүкті тегістеу мен тығыздау үшін вагондарда механикаландырылған қондырғылар және басқа қарапайым құралдар қолданылуы мүмкін.
398. Минералдық-құрылыс жүктерін ашық вагонның ернеулерінен жоғары тиеген жағдайларда жүк "бөрігінің" негізі ернеулер деңгейінен ең кемінде 50 мм төмен болуы тиіс.
399. Жүктерді механикаландырылған қондырғылармен тығыздау және басқа тәсілдерді қолдану МемСТ 22235-76-ға сәйкес жүктер мен вагондардың сақталуын қамтамасыз етеді.
400. Суықтан қатуға ұшырайтын жүктер осы Ережеге сәйкес тасымалданады.
19-тарау. ЖОЛСЕРІКТЕРДІҢ АЛЫП ЖҮРУІНДЕГІ ТАСЫМАЛ
401. Жолсеріктердің, жүкжөнелтушілердің, жүк алушылардың алып жүруімен мына жүктер вагон-вагондық жөнелтілімдермен тасымалданады:
малдар;
құс пен аралар;
тірі балық пен балықотырғызу материалдары (шабақтар);
өсімдіктер мен тірі гүлдер;
тасымалдаған кезде арнайы қызмет көрсетуді (жылытуы, желдетуді, күтімді) талап ететін тез бұзылатын және азық-түлік жүктері;
шарап, мамандандырылған жылжымалы құрамда құйылып тасымалданатын шарап материалдары мен коньяктік спирт (изотермиялық вагон-цистерналарда, цистерна-термостарда);
ашық жәшіктерде шарап, арақ, коньяк;
мұражайлық және көнекөздік құндылықтар;
өздерінің осьтерімен жұмыс істемейтін жағдайда тасымалданатын теміржолдық жылжымалы құрам (тепловоздар, электровоздар, паровоздар, мотовоздар, вагондар, соның ішінде арнайы тағайындалған және өздігінен жүретін автодрезиналар, автомотрисалар, дизельпоездар мен электропоездардың вагондары, жылжымалы жүккөтергіш крандар, электрстанциялар, энергопоездар және теміржолдық жүрістегі тағы басқа жабдықтар);
локомотивтердің тендерлері;
тар жолтабанды теміржолдық көлікке арналған платформаларда тасымалданатын локомотивтер;
пайдаланыста болған автомобильдер, тракторлар, барлық атаулардағы моторландырылған машиналар, соның ішінде жөндеуге және жөндеуден келе жатқан;
арнайы автомобильдер, арнайыландырылған автомобильдер мен автоцистерналар (соның ішінде мұнай өнімдерін, су, сұйытылған газ тасымалдау үшін және отынқұйғыштар), арнайы шанақты автомобильдер; малдәрігерлік қызметтің, халыққа мәдени және тұрмыстық қызмет көрсетудің автомобильфургондары;
автомобильдердегі жылжымалы шеберханалар, зертхана автомобильдерді қоса алғанда;
техникалық көмек автомобильдері, өрт машиналары, автобетоналмастырғыштар, тозаңдатқыштары бар жол жинастыруға арналған автомобильдер; арнайы жабдықтармен жарақталған рентгендік, жедел жәрдем, реанимациялық және басқа автомобильдер;
жүріс жолында жартылай түсіру немесе тиеу арқылы тасымалданатын жүктер;
қауіпті жүктер.

395. Возможность транспортировки указанных в приложении 30 грузов, содержащих мелкие фракции (частицы, размер которых не превышает 13 мм) на открытом подвижном составе определяется грузоотправителем.
396. Перед погрузкой грузов, содержащих мелкие фракции, грузоотправитель убеждается в том, что перевозка предъявляемого груза в данном подвижном составе не вызовет его потерь, загрязнения им железнодорожного пути и окружающей природной среды. Если при исправности платформы или кузова вагона потери груза возможны через конструктивные зазоры, то грузоотправитель принимает дополнительные меры против просыпания для обеспечения сохранности грузов.
397. При погрузке на открытый подвижной состав грузов, содержащих мелкие фракции, грузоотправитель принимает меры, предотвращающие выдувание мелких частиц груза при движении, а также осыпание груза в случаях погрузки его выше уровня бортов вагонов (с "шапкой"). Указанные меры разрабатываются грузоотправителем для каждого вида груза. Поверхность груза во всех случаях, кроме сортовых и рядовых углей, брикетов, отправляемых на сортировочные установки обогатительных фабрик, разравнивается и уплотняется в соответствии с техническими условиями размещения и крепления грузов в вагонах и контейнерах, или в соответствии с инструкцией, составленной грузоотправителем и согласованной с перевозчиком. При этом "шапке" в поперечном сечении придается форма трапеции. Нижнее основание "шапки" после уплотнения груза не превышает верхнюю обвязку кузова полувагона.
Для разравнивания и уплотнения груза в вагонах могут применяться механизированные установки и другие приспособления.
398. В случаях погрузки минерально-строительных грузов выше бортов полувагона основание "шапки" груза должно быть ниже уровня бортов не менее чем на 50 мм.
399. Уплотнение грузов механизированными установками и применение других способов обеспечивают сохранность грузов и вагонов в соответствии с ГОСТ 22235-76.
400. Грузы, подвергающиеся смерзанию, перевозятся в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 19
ПЕРЕВОЗКА В СОПРОВОЖДЕНИИ ПРОВОДНИКОВ
401. В сопровождении проводников грузоотправителей, грузополучателей повагонными отправками перевозятся следующие грузы:
животные;
птицы и пчелы;
рыба живая и рыбопосадочный материал (мальки);
растения и цветы живые;
скоропортящиеся и продовольственные грузы, требующие при перевозке специального обслуживания (отопления, вентилирования, ухода);
вино, виноматериалы и коньячный спирт, перевозимые наливом в специализированном подвижном составе (изотермических вагонах-цистернах, цистернах-термосах);
вино, водка, коньяк в открытых ящиках;
музейные и антикварные ценности;
железнодорожный подвижной состав (тепловозы, электровозы, паровозы, мотовозы, вагоны, в том числе специального назначения и самоходные автодрезины, автомотрисы, вагоны дизель - и электропоездов, краны грузоподъемные передвижные, электростанции, энергопоезда и прочее оборудование на железнодорожном ходу), перевозимый на своих осях в не действующем состоянии;
тендеры локомотивов;
перевозимые на платформах локомотивы, предназначенные для железнодорожного транспорта узкой колеи;
автомобили, тракторы, моторизованные машины всех наименований, бывшие в эксплуатации, в том числе следующие в ремонт и из ремонта;
специальные автомобили, автомобили и автоцистерны специализированные (в том числе для перевозки нефтепродуктов, воды, сжиженных газов и топливозаправщики), автомобили со специальными кузовами; автомобили-фургоны ветеринарной службы, культурного и бытового обслуживания населения;
передвижные мастерские на автомобилях, включая автомобили-лаборатории;
автомашины технической помощи, пожарные машины, автобетономешалки, автомобили для уборки дорог с распылителями, автомобили рентгеновские, скорой помощи, реанимационные и другие, оснащенные специальным оборудованием;
грузы, перевозимые с частичной разгрузкой или догрузкой в пути следования;
опасные грузы.

Ескерту. 401-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
402. Жүкқұжатына жүкжөнелтушімен жүк атауының астына жолсеріктерінің санын, олардың аты-жөнін (толық) көрсетіп, жүкті жолсеріктер алып жүретіні туралы белгі соғылады. ТЭЖ-ді пайдаланып жүк тасымалын ресімдеу кезінде сондай-ақ жолсеріктер саны көрсетіледі.
Ескерту. 402-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
403. Тасымалдауға кедергілер және жүкті беру қажеттілігі туындаған жағдайда жолсерік жүкжөнелтушінің функциясын жүзеге асырады. Жолсерікке жүкжөнелтушінің функцияларын жүктеу туралы жолсерікке берілетін өкілеттіктерді дәл сипаттау арқылы жүкқұжатының "Жөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" бағанында белгі соғылады.
Заңды тұлғаның атынан мұндай өкілеттіктер беруге сенімхат оның басшысының немесе осы ұйымның мөрімен куәландырылған оның құрылтайшы құжаттарымен осыған уәкілетті өзге адамның қол қоюымен беріледі.
Ереженің осы тармағымен қаралған ТЭЖ-ді пайдаланып тасымалдарды ресімдеу кезінде мәліметтер темір жол көлігінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу технологиясына және жүкжөнелтуші мен тасымалдаушының арасындағы электрондық құжат айналымы жүйесіне сәйкес ТЭЖ-ге енгізіледі.
404. Жолсеріктердің мыналарда жүруіне рұқсат беріледі:
жүк тасымалданатын вагонда;
жүкжөнелтушінің өтінімі бойынша тасымалдаушы берген жеке вагонда;
жүкжөнелтушіге, жүкалушыға тиесілі немесе олармен жалға алынған жеке вагонда.
Оның кімге тиесілі екеніне қарамай жолсеріктердің жеке вагонда жүрген жағдайында жүкжөнелтуші ГУ-27е нысанды жүкқұжатын (19-қосымша) немесе осы Ережемен белгіленген тәртіппен ТЭЖ үшін деректерді толтырады, онда әрбір алып жүретін жүгі бар вагон жөніндегі мәліметтерді және жолсеріктер жүріп бара жатқан вагон туралы мәліметтерді көрсетеді.
Жүкті алып жүретін жолсеріктердің жол жүруі үшін жүкжөнелтушіден тасымалдаушының Тарифтік басшылығы (прейскурантымен) белгілеген мөлшерде ақы алынады. Жолсеріктердің жолақысы жүкқұжатта көрсетіледі .
Ескерту. 404-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
405. Жолсерік салмағы отыз бес килограмнан жоғары емес оған тиесілі қол жүгін өзімен бірге вагонда тегін алып жүреді.
Жолсерікте белгіленген нормадан жоғары қол жүгі бар болғанда одан қол жүгінің артық жиынтығы үшін тариф бойынша тасымал төлемі алынады (шағын жөнелтпелермен тасымалданатын жеке (тұрмыстық) қажеттіктерге арналған жүктер ретінде).

Сноска. Пункт 401 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
402. В накладной грузоотправителем под наименованием груза делается отметка о том, что груз следует в сопровождении проводников с указанием количества проводников, их фамилий, имени, отчества (полностью). При оформлении перевозки груза с использованием ЭДП указывается также количество проводников.
Сноска. Пункт 402 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
403. В случае возникновения препятствий к перевозке и необходимости выдачи груза проводник осуществляет функции грузоотправителя. О возложении на проводника функций грузоотправителя делается отметка в накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя" с точным описанием предоставляемых проводнику полномочий.
Доверенность на предоставление от имени юридического лица таких полномочий выдается за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами, заверенными печатью этой организации.
При оформлении перевозки с использованием ЭДП предусмотренные настоящим пунктом Правил сведения вносятся в ЭДП в соответствии с технологией функционирования автоматизированной информационной системы железнодорожного транспорта и системой электронного документооборота между грузоотправителем и перевозчиком.
404. Проезд проводников допускается:
в вагоне, в котором перевозится груз;
в отдельном вагоне, предоставленном перевозчиком по заявке грузоотправителя;
в отдельном вагоне, принадлежащем грузоотправителю, грузополучателю или арендованном ими.
В случае проезда проводников в отдельном вагоне, независимо от его принадлежности, грузоотправитель заполняет данные для ЭДП в порядке, установленном настоящими Правилами, в которой указывает сведения по каждому сопровождаемому вагону с грузом и сведения о вагоне, в котором следуют проводники.
За проезд проводников, сопровождающих груз, с грузоотправителя взимается плата в размере, установленном Тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика. Плата за проезд проводников указывается в накладной.
Сноска. Пункт 404 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
405. Проводник перевозит с собой в вагоне бесплатно принадлежащую ему ручную кладь весом не свыше тридцати пяти килограммов.
При наличии у проводника ручной клади свыше установленной нормы с него за излишнюю массу ручной клади взимается провозная плата по тарифу (как для грузов для личных (бытовых) нужд, перевозимых мелкими отправками).

406. Жүкті алып жүру және күзету сеніп тапсырылған жолсерік жөнелту станциясына төлқұжатты (жеке куәлікті) және іссапар куәлігін ұсынады.
Жолсерікке осы және тасымал құжаттарының негізінде станциядағы тасымалдаушының өкілімен немесе ол уәкілеттік берген қызметкермен қол қойылған және күнтізбелік мөрқалыппен расталған жөнелту станциясымен белгіленген нысандағы куәлік (27-қосымша) беріледі.
Жолсерікпен куәлік алынған кезде жолдық ведомостың түбіртегінде жөнелту станциясының күнтізбелік мөрқалыбының астына "Куәлікті алдым" деген жазба жазылады және жолсеріктің аты-жөні, тегі көрсетіліп қолы қойылады. Жолсерік куәлікті алған кезде куәлікте баяндалған жолсеріктің негізгі міндеттерімен танысады және бұл жөнінде куәлікке әрі жөнелту станциясы жүкжөнелтушілерінің (жүкалушыларының) жолсеріктерге куәліктерді беруді тіркеу кітабына қол қояды.
Жолсерікке куәлік ТЭЖ-ді пайдаланып жүк тасымалдауды ресімдеу кезінде жөнелту станциясымен басып шығарылған ГУ-27У-ВЦ нысанды (16-қосымша) электрондық жүкқұжаттың қағаздық көшірмесіне қол қойдыру арқылы беріледі. Куәлікті алғаны туралы белгі ТЭЖ-ға тасымалдаушының ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес енгізіледі.
407. Жүктерді алып жүруге арналған жолсеріктердің саны жүкжөнелтушімен (жүкалушымен) белгіленеді. Бұл ретте, жолсеріктердің санын екі адамнан кем тағайындауға рұқсат берілмейді.
408. Қауіпті жүктерді алып жүрудің қосымша шарттары осы Ережемен белгіленеді.
409. Алып жүруге жататын жүкті вагондар мен контейнерлерде жүктерді орналастырудың және бекітудің техникалық шарттарының талаптарына сәйкес жүкжөнелтуші орналастырады және бекітеді.
410. Жолсеріктер өрт қауіпсіздігінің талаптарына жауап беретін қолшамдарды және қатты отынды (көмір, отын) пайдаланып қалыпты түрдегі шойын пештерді қолданады. Жүріс жолында жолсеріктер өрт және жеке қауіпсіздік талаптарын ұстанады.
Жүкжөнелтуші вагондарды пешпен жабдықтаған кезде өрт сөндіру мақсаты үшін жүкжөнелтуші жолсеріктерді көлемі 100 литрден кем емес брезенттік немесе полиэтилендік сыйымдылықтардағы су қорымен қамтамасыз етеді.
411. Жылжымалы құрамға зақым келтірмейтін және қозғалыс қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігінің талаптарын қанағаттандыратын жолсеріктердің алып жүруіндегі жүктерді тасымалдауға арналған қажетті барлық алынбалы қарапайым құралдарды жүкжөнелтуші береді.
412. Жүк вагонында пештер мен пеш жабдықтарын орнату өрт қауіпсіздігі талаптарымен  белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Пештерді орнатқан кезде жүк пен пештің арасындағы қашықтық 1 м-ден кем емес, ал тиеудің жоғарғы деңгейі мен вагонның төбесі - 50 см-ден кем емес. Жүкпен бірге жолсеріктердің болуы болжамданған вагондардағы есік ойықтарында жүктердің, қатты отын қорының, басқа материалдардың орналасуына тыйым салынады.

406. Проводник, которому доверено сопровождение и охрана груза, предъявляет станции отправления паспорт (удостоверение личности) и командировочное удостоверение.
На основании этих и перевозочных документов проводнику выдается станцией отправления удостоверение установленной формы ГУ-18 (приложение 31), подписанное представителем перевозчика на станции или уполномоченным им работником и заверенное календарным штемпелем.
При получении удостоверения проводником в корешке дорожной ведомости под календарным штемпелем станции отправления делается запись "Удостоверение получил" и поставлена подпись проводника с указанием фамилии, имени и отчества. При получении удостоверения проводник знакомится с изложенными в удостоверении основными обязанностями проводника и расписывается об этом в удостоверении и в книге регистрации выдачи удостоверений проводникам грузоотправителей (грузополучателей) станции отправления.
При оформлении перевозки груза с использованием ЭДП удостоверение проводнику выдается под расписку в распечатанной станцией отправления бумажной копии электронной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16). В ЭДП отметка о получении удостоверения вводится в соответствии с технологией функционирования АИС перевозчика.
407. Количество проводников для сопровождения грузов определяется грузоотправителем (грузополучателем). При этом, назначение проводников в количестве менее двух человек не допускается.
408. Дополнительные условия сопровождения опасных грузов устанавливаются настоящими Правилами.
409. Грузоотправитель размещает и закрепляет, подлежащий сопровождению груз, в соответствии с требованиями технических условий размещения и крепления грузов в вагонах и контейнерах.
410. Проводники пользуются фонарями, отвечающими требованиям пожарной безопасности, и чугунными печами стандартного типа с использованием твердого топлива (уголь, дрова). В пути следования проводники соблюдают требования пожарной и личной безопасности.
При оборудовании грузоотправителем вагонов печами, грузоотправитель для целей пожаротушения обеспечивает проводников запасом воды в брезентовых или полиэтиленовых емкостях объемом не менее 100 л, либо огнетушителем.
411. Все съемные приспособления необходимые для перевозки грузов в сопровождении проводников, не наносящие повреждений подвижному составу и удовлетворяющие требованиям безопасности движения и пожарной безопасности, предоставляет грузоотправитель.
412. Установка печей и печного оборудования в грузовом вагоне производится в порядке, установленном  требованиями пожарной безопасности. При установке печей расстояние между грузом и печью не менее 1 м, а между верхним уровнем погрузки груза и потолком вагона - не менее 50 см. В вагонах, в которых наряду с грузом предполагается нахождение проводника, запрещается размещение в дверных проемах грузов, запасов твердого топлива, других материалов.

413. Вагондарда жүкжөнелтушіге (жүкалушыға) тиесілі пештер мен пеш жабдықтарын орнатқан кезде, жүкжөнелтушімен жүкқұжатының "Жүкжөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" кері жағының 4-бағанында олардың саны көрсетіледі.
414. Вагондарды жүріс жолының барлығына пешке арналған қатты отынмен жабдықтау жүкжөнелтушімен қамтамасыз етіледі.
415. Жүкке бұзылу қаупі төнген жағдайда және оны толық сақталымда жүкалушыға жеткізу мүмкін болмаса, жүкжөнелтуші немесе бұған уәкілетті жолсерік жүкке өзі билік етеді.
Тасымалдау процесінде бекітудің немесе жүктің орнықтылығының бұзылғанын байқаған кезде жолсерік вагонды ағыту жөнінде шешім қабылдау үшін станция бастығына жазбаша өтініш береді және бекітуді түзету, жүктің орналасуы мен орнықтылығын қалпына келтіру бойынша іс-шаралар қолданады. Тасымалдаушының кінәсінан бекітудің немесе жүк орнықтылығының бұзылған кезінде түзету тасымалдаушының күштерімен және құралдарымен жүргізіледі. Бекітудің немесе жүкті тиеуді тексерудің нәтижелері және жүкжөнелтушінің кінәсінан вагонның амалсыз бос тұру уақыты жалпы нысандағы екі дана актпен ресімделеді. Акттің бір данасы тасымалдау құжаттарына тіркеледі және жүкқұжатының "Тасымалдаушының белгілері" кері жағының 6-бағанында жалпы нысанды актінің нөмірі және оның жасалған күні көрсетіледі. Актінің екінші данасы вагонның ағытылуы жүргізілген станцияда қалады.
416. Жолсеріктердің қоса жүруімен бара жатқан вагондардың техникалық ақаулығы жүріс жолында байқалған және осы поезбен бұл вагондардың бұдан әрі жүруі мүмкін болмаған кезде мұндай вагондар ағытылады.
Жүкжөнелтушінің немесе жолсеріктің кінәсінен болған вагонның зақымдануы кезінде вагонның зақымдануы туралы акт және жалпы нысанды акт ресімделеді.
Жолсерік вагонның бұзылғаны туралы актінің мағынасымен келіспейтін жағдайда, келіспеуінің уәждерін көрсетіп, оған ескертулермен қол қояды. Вагонның бұзылғаны туралы актінің бірінші данасы тағайындалған станциясында жүкалушыға беру үшін тасымалдау құжаттарына немесе егер бұзылған вагон топтық жөнелтпе құрамында жүрген болса қосымша жіберілетін жолдық ведомосқа тіркеледі. Бұл ретте, қосымша жіберілетін жолдық ведомостың жүк атауы астына немесе жүкқұжатының "Тасымалдаушының белгілері" кері жағының 5-бағанында вагонның бұзылғаны туралы актінің нөмірі, оның жасалуының күні мен себебі көрсетіледі. Вагонның бұзылғаны туралы актінің екінші данасы вагонның бұзылғаны жөніндегі шотқа тіркеледі, ол тасымалдаушымен жүкалушының ақы төлеуі үшін қойылады. Вагонның бұзылғаны туралы актінің үшінші данасы вагонның ағытылуы жүргізілген станцияда қалады.
Егер құрамында техникалық ақаулы вагон болған вагондар тобы бірқанша жолсеріктердің алып жүруімен жүрген болса, онда жолсеріктердің біреуі кідірген вагонмен қалады.
Егер вагонның техникалық ақауын жою үшін жүк басқа вагонға қайта тиелген жағдайда, бұл жөнінде тасымалдау құжаттарында немесе қосымша жіберілетін жолдық ведомосқа (егер ағытылған вагон топтық жөнелтпе құрамында жүрсе) тасымалдау құжаттарын толтыру ережесімен белгіленген тәртіппен белгі қойылады.

413. При установке в вагонах печей и печного оборудования, принадлежащих грузоотправителю (грузополучателю), грузоотправителем указывается их количество в графе 4 оборотной стороны накладной "Особые заявления и отметки грузоотправителя".
414. Снабжение вагонов твердым топливом для печей на весь путь следования обеспечивается грузоотправителем.
415. В тех случаях, когда грузу угрожает порча, и доставить его в полной сохранности грузополучателю не представляется возможным, грузоотправитель либо уполномоченный на это проводник самостоятельно распоряжается грузом.
При обнаружении в процессе перевозки нарушения крепления или устойчивости груза проводник подает письменное заявление начальнику станции для принятия решения об отцепке вагона и принимает меры по исправлению крепления, восстановлению размещения и устойчивости груза. При нарушении крепления или устойчивости груза по вине перевозчика исправление производится силами и средствами перевозчика. Результаты проверки крепления или погрузки груза и время вынужденного простоя вагона по вине грузоотправителя оформляются актом общей формы в двух экземплярах. Один экземпляр акта прикладывается к перевозочным документам и в графе 5 оборотной стороны накладной "Отметки перевозчика" указываются номер акта общей формы и дата его составления. Второй экземпляр акта остается на станции, где произведена отцепка вагона.
416. При обнаружении в пути следования технической неисправности вагонов, следующих в сопровождении проводников, и невозможности дальнейшего следования этих вагонов с данным поездом, такие вагоны отцепляются.
При повреждении вагона, происшедшего по вине грузоотправителя или проводника, оформляется акт о повреждении вагона и акт общей формы. В случае несогласия с содержанием акта о повреждении вагона проводник подписывает его с замечаниями, указав мотивы несогласия. Первый экземпляр акта о повреждении вагона прилагается к перевозочным документам для вручения на станции назначения грузополучателю или к досылочной дорожной ведомости, если поврежденный вагон следовал в составе групповой отправки. При этом, в досылочной дорожной ведомости под наименованием груза или в графе 5 оборотной стороны накладной "Отметки перевозчика" указываются номер акта о повреждении вагона, дата и причина его составления. Второй экземпляр акта о повреждении вагона прилагается к счету за повреждение вагона, который выставляется перевозчиком для оплаты грузополучателю. Третий экземпляр акта о повреждении вагона остается на станции, где произошла отцепка вагона.
Если группа вагонов, в составе которой оказался технически неисправный вагон, следовала в сопровождении нескольких проводников, то один из проводников остается с задержанным вагоном.
В случае, когда для устранения технической неисправности вагона груз перегружен в другой вагон, об этом делается отметка в перевозочных документах или в досылочной дорожной ведомости (если отцепленный вагон следовал в составе групповой отправки) в порядке, установленном правилами заполнения перевозочных документов.

417. Жолсеріктердің жүкті онан әрі алып жүруді жүзеге асыруы мүмкін болмайтын жағдайлар туындаған кезде (мысалы, аурудың себебінен), станциядағы тасымалдаушының өкілі жолсеріктердің жазбаша өтініші бойынша жөнелту немесе тағайындалған станция арқылы жүкжөнелтушіні немесе жүкалушыны бұл жайында хабардар етеді. Жолсеріктер жазбаша өтініш беруге мүмкіндігі болмаған жағдайларда, хабар беруге және жүктің алып жүру тәртібін өзгертуге белгіленген тәртіппен ресімделген, бұл үшін тиісінше уәкілетті органмен, ұйыммен (мысалы, медициналық мекемемен, құқық қорғау органымен) ұсынылған анықтама негіз болып табылады. Хабар алғаннан соң жүкжөнелтуші немесе жүкалушы жолсеріктерді алмастыруды жүзеге асырады.
Бұл жағдайда вагондар жүктерімен жүкжөнелтушінің немесе жүкалушының жаңа жолсеріктері келгенге дейін станцияда кідіртіледі, ол жөнінде жалпы нысанды акт жасалады. Вагондар жүгімен кідіртілген станция жаңа жолсеріктерге осы Ережемен белгіленген тәртіппен куәлік береді. Вагондар жүгімен кідіртілген станция жаңа жолсеріктер туралы мәліметтерді жүкке ілесіп жүретін жүкқұжаттың "Тасымалдаушының белгілері" бағанында көрсетеді.
Жүктің тағайындалған станцияға келген бойында тасымалдаушы тасымалдау құжаттарына тіркелген жалпы актінің негізінде жаңа жолсеріктердің келуін күтіп вагондардың станцияда болуына байланысты кеткен шығындарын жүкалушыдан өндіріп алады.
Осы ережемен белгіленген тәртіп жолсеріктердің алып жүруімен қауіпті жүктерді тасымалдауға қолданылмайды.
ТЭЖ-ді пайдаланып тасымалдауды жүзеге асырған кезде Ереженің осы тармағына сәйкес жолсерікті алмастыру туралы ТЭЖ-ға белгілер тасымалдаушы ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес енгізіледі. Жүкті электрондық тасымалдық құжаттарының қағаздық көшірмелерімен алып жүрген кезде белгілер сондай-ақ бұл қағаздық көшірмелеріне де енгізіледі.
ААЖ-да тиісті функционалдық мүмкіншіліктер бар болғанда, қажет кезінде құжаттар (өтініш, анықтама, акт) электрондық түрде жасалады және ААЖ-ға беріледі, бұл жағдайда жолсеріктермен қол қойылған электрондық құжаттардың қағаздық көшірмелері алып жүрушілер алмастырылған станцияда сақтауда қалады.
418. Жолсеріктердің алып жүруімен жүретін вагондар поездың құрамына бір топпен қойылады.
419. Жүкке бұзылу қаупі төнген жағдайларда және оны алғашқы тағайындалуы бойынша толық сақтап жеткізу мүмкін болмаса, тасымалдаушы жолсеріктің жазбаша талабы бойынша вагонды ағытады және белгіленген тәртіппен жүкті басқа ұйымдарға беруде жолсерікке көмек көрсетеді.

417. При возникновении обстоятельств, при которых проводники не могут осуществлять дальнейшее сопровождение груза (например, из-за болезни), представитель перевозчика на станции по письменному заявлению проводников уведомляет об этом грузоотправителя или грузополучателя через станцию отправления или назначения. В случаях, когда проводники не могут подать письменное заявление, основанием для передачи уведомления и изменения порядка сопровождения груза служит оформленная в установленном порядке справка, представленная соответствующим уполномоченным для этого органом, организацией (например, медицинским учреждением, правоохранительным органом). По получению уведомления грузоотправитель или грузополучатель осуществляет замену проводников.
В этом случае вагоны с грузом задерживаются на станции до прибытия новых проводников грузоотправителя или грузополучателя, о чем составляется акт общей формы. Новым проводникам станция, на которой задержаны вагоны с грузом, выдает удостоверение в порядке, установленным настоящими Правилами. Сведения, о новых проводниках, станция, на которой задержаны вагоны с грузом, указывает в графе накладной "Отметки перевозчика", с которой следует груз.
По прибытии груза на станцию назначения перевозчик, на основании приложенного к перевозочным документам акта общей формы, взимает с грузополучателя понесенные перевозчиком расходы, связанные с нахождением вагонов на станции в ожидании прибытия новых проводников.
Установленный настоящим пунктом Правил порядок не распространяется на перевозку опасных грузов в сопровождении проводников.
При осуществлении перевозки с использованием ЭДП отметки в ЭДП о замене проводника, согласно настоящему пункту Правил, вводятся в соответствии с технологией функционирования АИС перевозчика. При сопровождении груза бумажными копиями электронных перевозочных документов отметки вносятся также в эти бумажные копии.
При необходимости документы (заявление, справка, акт) составляются и передаются в АИС в электронном виде при наличии соответствующих функциональных возможностей в АИС, в этом случае бумажные копии электронных документов, подписанные проводниками, остаются на хранении на станции, где произведена замена сопровождающих.
418. Вагоны, следующие в сопровождении проводников, ставятся в состав поезда одной группой.
419. В тех случаях, когда грузу угрожает порча и доставить его в полной сохранности по первоначальному назначению невозможно, перевозчик по письменному требованию проводника отцепляет вагон и оказывает содействие проводнику к передаче груза другим организациям в установленном порядке.

20-тарау. ЖӨНЕЛТУШІЛІК МАРШРУТТАРМЕН ТАСЫМАЛДАУ
420. Жүк тасымалдарын жөнелтушілік маршруттау жүктердің жеткізу мерзімдерін қысқартуға, вагондардың айналымын тездетуге, станцияларда олардың қайта өңдеу көлемін азайтуға, материалдық құралдарды үнемдеуге, тасымалдар кезінде жүктерді сақтаудың жағдайларын құруға ықпал ететін және кірме жолда маршруттық жөнелту тасымалдарын қалыптастырған кезде тасымалдаушы мен жүкжөнелтушінің арасында өзара тиімді жағдайларды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 420-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
421. Жөнелтушілік маршруттау мыналарға негізделеді:
1) жүкағындарын шоғырландыру жолымен:
тұтынушыларды жеткізушілерге және түсіру (босату) аудандарын тиеу учаскелеріне оңтайлы бекітуді қамтамасыз ету;
жеке маршруттық тағайындауларға жаппай жүктерді тиеуді шоғырландыру;
бір жүкжөнелтушімен бір станциядан тағайындаулар бойынша жүктерді тиеудің күнтезбелік жоспары;
кәсіпорындардың кірме жолдарында немесе бір жүкжөнелтуші станциясының жолдарында белгілі тағайындалған вагондардың шоғырлануы;
2) тарату станцияларына тағайындау маршруттарын ұйымдастыру кезінде жүк поездарын құрастыру жоспарын сақтау және жөнелтушілік маршруттарын немесе олардың негізін толық құрамда құрастыру станциясынан тағайындалған станциясына дейін сақталып өткізілуін қамтамасыз ету;
3) жүкжөнелтушілердің, жүкалушылардың, тасымалдаушылардың және магистральдық темір жол желісі операторының техникалық құралдарын ұтымды пайдалану;
4) маршруттық тасымалдауды ұйымдастырудың нысандары мен әдістерін тұрақты жетілдіру.
422. Бір жүкжөнелтуші бір станцияда тиелген және бір түсіру немесе тарату станциясына тағайындалған вагондардан маршруттарды ұйымдастыру (қалыптастыру) жоспары жүк поездарын құрастыру жоспарына сәйкес кемінде бір станцияны маршрутты қайта өңдеуден міндетті түрде босатуды көздейді .
Ескерту. 422-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
423. Маршруттың салмағы мен ұзындығы магистральдық темір жол желісі операторымен келісім бойынша тасымалдаушымен белгіленеді. Ерекше жағдайларда маршрут ұзындығын азайту жағына қарай белгіленген нормалардан нақты бір вагоннан артық емес ауытқуға рұқсат беріледі. Жүкжөнелтушінің кірме жолында белгіленген салмақтық нормадағы (тиеу шебі бойынша шектеу және басқалар) маршруттарды құрастыру мүмкін болмағанда, салмағы магистральдық бағыттардағы поездардың салмағына еселі вагондар топтарынан маршруттар ұйымдастыру қаралады.

Глава 20 ПЕРЕВОЗКИ ОТПРАВИТЕЛЬСКИМИ МАРШРУТАМИ
420. Отправительская маршрутизация перевозок грузов способствует сокращению сроков доставки грузов, ускорению оборота вагонов, уменьшению объема их переработки на станциях, экономии материальных средств, созданию условий обеспечения сохранности грузов при перевозках и обеспечивает взаимовыгодные условия между перевозчиком и грузоотправителем при формировании на подъездном пути отправительских маршрутных перевозок.
Сноска. Пункт 420 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
421. Отправительская маршрутизация основывается на:
1) концентрации грузопотоков путем:
обеспечения рационального прикрепления потребителей к поставщикам и районов выгрузки (разгрузки) к участкам погрузки;
сгущения погрузки массовых грузов в отдельные маршрутные назначения;
календарного планирования погрузки грузов по назначениям одним грузоотправителем с одной станции;
накопления вагонов определенного назначения на подъездных путях предприятий или путях станции одного грузоотправителя;
2) соблюдении плана формирования грузовых поездов при организации маршрутов назначением на станции распыления и обеспечения сохранного пропуска отправительских маршрутов или их ядра в полном составе от станций формирования до станций назначения;
3) рациональном использовании технических средств грузоотправителей, грузополучателей, перевозчиков и оператора магистральной железнодорожной сети;
4) постоянном совершенствовании форм и методов организации маршрутных перевозок.
422. План организации (формирования) маршрутов, из вагонов, погруженных одним грузоотправителем на одной станции, назначением на одну станцию выгрузки или распыления предусматривает в соответствии с планом формирования грузовых поездов обязательное освобождение не менее одной станции от переработки маршрута.
Сноска. Пункт 422 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
423. Вес и длина маршрута устанавливается перевозчиком по согласованию с оператором магистральной железнодорожной сети. Допускается в исключительных случаях отклонение от установленных норм в сторону уменьшения длины маршрута не более чем на один физический вагон. При невозможности формирования маршрутов на подъездном пути грузоотправителя установленной весовой нормы (ограничение по фронту погрузки и др.) предусматривается организация маршрутов из групп вагонов весом, кратным весу поездов магистральных направлений.

Ескерту. 423-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
424. Маршруттардың жүріс бағытында поезд салмағының азаю жағына өзгеру станциялары (түбірлі өзгеріс пункттері) бар болғанда, маршруттар негізден (жүріс жолында поездың салмағы өзгерген жағдайда тағайындалған станциясына дейін қайта құрастырусыз жүретін белгіленген салмақтағы жөнелтушілік маршрутының негізгі бөлігі) және салмақтың түбірлі өзгеріс пункттеріне дейін құрамның жүретін тіркеме бөлігі. Салмақтың немесе құрамның ұзындығының қатар нормалары белгіленген бағыттарда мұндай маршруттар барлық станциялармен құрамды өзгертпей өткізіледі. Маршрут негізінің салмағы мен ұзындығы тасымалдаушымен белгіленеді. Нақты тағайындаулар үшін маршруттар негізінің салмағы мен ұзындығының белгіленген нормасы жүкжөнелтушілерге хабарланады.
Салмақтық нормаларды түбірлі өзгерту станцияларында оның құрамының салмағын немесе ұзындығын өзгерткен кезде жүріс жолында маршруттардың негізін таратуға рұқсат берілмейді.
Поездардың салмақтық нормаларын түбірлі өзгерту станцияларында  тасымалдаушы маршрутты толық салмаққа немесе ұзындыққа толтыру жөнелтушілік маршрутының тағайындалғанына сәйкес вагондармен жүзеге асырылады, ал мұндай вагондар болмағанда - осы станция үшін белгіленген поездарды құрастыру жоспары бойынша қашық тағайындаулар вагондарымен.
Ескерту. 424-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
425. Маршруттар олардың тасымалдаушы ұйымдастырылуы мен құрастырылуы бойынша мыналарға:
бір жүкжөнелтушімен бір станцияда тиелген вагондардан құралған, сондай-ақ бір кірме жолда тармақиеленушімен және осы кірме жолдың басқа жүкжөнелтуші-контрагенттерімен құрастырылған жөнелтушілік маршруттарына;
бір станцияда әртүрлі жүкжөнелтушілермен тиелген вагондардан (станциялық сатылы маршрут), бір жүкжөнелтушімен немесе бірқанша жүкжөнелтушілермен бір немесе бірқанша бөлім бекеттерінде (учаскелік сатылы маршрут) құрастырылған сатылы маршруттарға бөлінеді.
Енгізілген вагондардың тағайындалуы бойынша маршруттар мыналарға:
1) бір тиеу (босату) станциясына бір немесе бірнеше жүкалушылар адресіне (жүктерді маршруттармен қабылдау үшін қажетті техникалық жайластырулары бар мұндай станциялар мен жүкалушылардың тізбесі магистральдық темір жол желісі операторымен белгіленеді) тағайындалған вагондардан құрастырылған тура маршруттарға;
2) кірме жолды пайдалануға немесе жүкалушының жүкжөнелтушінің жауапкершілігін есепке алып вагондарды беру мен жинауға арналған шартта белгіленген тағайындалу станциялары бойынша вагондарды топтап (бір жүкалушының адресіне жіберілетін топтағы вагондардың барынша саны оның түсіру (босату) пунктінің түсіру қабілеттілігіне сәйкес келеді) іріктеу арқылы бір тиеу (босату) учаскесінің станцияларына арналған маршруттарға;

Сноска. Пункт 423 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
424. При наличии на направлении следования маршрутов станций изменения веса поезда (пунктов перелома) в сторону уменьшения, маршруты организуются из ядра (основная часть отправительского маршрута установленного веса, которая следует без переформирования до железнодорожной станции назначения в случае изменения веса поезда в пути следования) и прицепной части, следующей в составе до пунктов перелома веса. На направлениях, где установлены параллельные нормы веса или длины состава, такие маршруты пропускаются всеми станциями без изменения состава. Вес и длина ядра маршрутов устанавливается перевозчиком. Установленные нормы веса и длины ядра маршрутов для конкретных назначений объявляются грузоотправителям.
Не допускается расформирование ядра маршрутов в пути следования при изменении веса или длины его состава на станциях перелома весовых норм.
Пополнение маршрута перевозчиком до полного веса или длины на станциях перелома весовых норм поездов осуществляется вагонами в соответствии с назначением отправительского маршрута, а при отсутствии таких вагонов - вагонами дальних назначений по плану формирования поездов, установленному для данной станции.
Сноска. Пункт 424 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
425. Маршруты по способу их организации и формирования  перевозчиком подразделяются на:
отправительские маршруты, сформированные из вагонов, погруженных одним грузоотправителем на одной станции, а также сформированные на одном подъездном пути из вагонов, погруженных ветвевладельцем и другими грузоотправителями-контрагентами данного подъездного пути;
ступенчатые маршруты, сформированные из вагонов, погруженных разными грузоотправителями на одной станции (станционный ступенчатый маршрут), одним грузоотправителем или несколькими грузоотправителями на одном или нескольких раздельных пунктах (участковый ступенчатый маршрут).
По назначению включаемых вагонов маршруты подразделяются на:
1) прямые маршруты, сформированные из вагонов назначением на одну станцию выгрузки (разгрузки) в адрес одного или нескольких грузополучателей (перечень таких станций и грузополучателей, имеющих необходимые технические обустройства для приема грузов маршрутами, устанавливается оператором магистральной железнодорожной сети);
2) маршруты на станции одного участка выгрузки (разгрузки) с подборкой вагонов группами по станциям назначения (максимальное количество вагонов в группе в адрес одного грузополучателя соответствует выгрузочной способности его пункта выгрузки (разгрузки)), установленной в договоре на эксплуатацию подъездного пути или на подачу и уборку вагонов с учетом ответственности грузоотправителя, грузополучателя;

3) жүріс жолында қайта өңдеуді барынша қысқартуды ескеріп, маршруттың жүріс жолында орналасқан станциялардың жүк поездарын құрастыру жоспары бойынша ұйымдастырылған тарату станциясына арналып тағайындалған маршруттарға;
4) іс-әрекеттер аудандарының осы пункттері (маршруттарды тарату пункттерінің және олардың іс-әрекеттерінің аудандарының тізбесі магистральдық темір жол желісі операторымен белгіленеді) үшін белгіленген шектерде тиеу (босату) станциялары және жүкалушылар бойынша вагондарды адрестерге жіберу жүргізілетін тарату пункттері маршруттарына;
5) тиеу (босату) станциялары (кіру мен тарату станцияларының және олардың іс-әрекеттерінің аудандарының тізбесі магистральдық темір жол желісі операторымен белгіленеді) бойынша осы жүктерімен вагондарды адреске жіберу отын жүктерін алатын кіру немесе тарату станцияларына маршруттар болып бөлінеді;
"2", "3", "4", "5" тармақтармен ескерілген тағайындалған маршруттар тарату маршруттарына жатады.
Ескерту. 425-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
426. Жөнелтушілік пен сатылы маршруттар біртекті және әртекті жүктерден ұйымдастырылады.
Жүктерді тасымалдауды маршруттармен жоспарлаған кезде өңдеусіз жүктердің ең қашық жүрісі ескеріледі. Жүкжөнелтушілер жүктерді тасымалдауға арналған өтініммен қоса үш данада жүктерді маршруттармен тасымалдауға арналған өтінімді тасымалдаушыға ұсынады.
Тасымалдаушы жүкжөнелтушілермен ұсынылған маршруттармен тасымалдауға арналған айлық өтінімдердегі маршруттардың техникалық-экономикалық тиімділігін, жоспардың тасымалдаудың жайылған жоспарына сәйкестігін тексереді, вагон ағындарын өңдеуді қамтамасыз етпейтін маршруттарды жоспардан шығарады. Станциялар үшін жүктерді тасымалдауды маршруттау жөніндегі айлық жоспарлар тасымалдаушының тапсырмасы негізінде әзірленеді.
427. Тарату пункттеріне жөнелтушілік маршруттарымен жүктерді тасымалдаған кезде жүкжөнелтушілер маршруттармен жүктерді тасымалдауға арналған айлық өтінімдерде (жоспарларда) осы тарату пунктінің іс-әрекеті ауданына кіретін түсіру (босату) тағайындалған станциялар бойынша бөлу арқылы маршруттарды тарату пункттерінің атауын, маршруттар санын және олардағы вагондардың жалпы санын көрсетеді .
Ескерту. 427-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
428. Тасымалдаушы жүкжөнелтушімен келісім бойынша өтінімді орындаудың тәртібін орната отырып, тасымалдардың күндер және тағайындаулар бойынша ірілендіруді ескереді, маршруттармен жүктерді тасымалдау жөніндегі тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ететін маршруттарды тиеудің күнтізбелік жоспарын жүкжөнелтушілердің қатысуымен әзірлейді және бекітеді. Бекітілген күнтізбелік жоспар жоспарлық ай басталғанға дейін кемінде үш күн бұрын маршруттарды тиеу станцияларына және жүкжөнелтушілерге хабарландырылады. Қажет болғанда маршруттарды тиеудің күнтізбелік жоспары онкүндік басталғанға дейін үш тәулік бұрын тасымалдаушының жүкжөнелтушілермен келісуі арқылы онкүндіктер бойынша түзетіледі.

3) маршруты назначением на станцию распыления, организованные по плану формирования грузовых поездов станций, расположенных на пути следования маршрута, с учетом наибольшего сокращения переработок в пути следования;
4) маршруты в пункты распыления, где производится заадресовка вагонов по станциям выгрузки (разгрузки) и грузополучателям в пределах, установленных для этих пунктов районов действий (перечень пунктов распыления маршрутов и районов их действия устанавливается оператором магистральной железнодорожной сети);
5) маршруты на входные или распределительные станции, получающих топливные грузы, где проводится заадресовка вагонов с этими грузами по станциям выгрузки (разгрузки), (перечень входных и распределительных станций и районы их действия устанавливаются оператором магистральной железнодорожной сети).
Маршруты назначением, предусмотренными пунктами "2", "3", "4" и "5", относятся к маршрутам в распыление (расформирование).
Сноска. Пункт 425 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
426. Отправительские и ступенчатые маршруты организуются из однородных и разнородных грузов.
При планировании перевозок грузов маршрутами предусматривается наибольшая дальность пробега маршрутов без переработки. Грузоотправители, наряду с заявкой на перевозку грузов представляют перевозчику заявку на перевозку грузов маршрутами в трех экземплярах.
В представленных грузоотправителями месячных заявках на перевозки маршрутами, перевозчик проверяет технико-экономическую эффективность маршрутов, соответствие плана развернутому плану перевозок, исключают из плана маршруты, не обеспечивающие переработки вагонопотока. Месячные планы по маршрутизации перевозок грузов для станций разрабатываются на основе задания перевозчика.
427. При перевозке грузов отправительскими маршрутами в пункты распыления в месячных заявках (планах) на перевозку грузов маршрутами грузоотправители указывают наименование пунктов распыления маршрутов, количество маршрутов и общее количество вагонов в них с распределением по станциям назначения выгрузки (разгрузки), входящим в район действия этого пункта распыления.
Сноска. Пункт 427 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
428. Перевозчик, устанавливая по согласованию с грузоотправителем порядок выполнения заявок, предусматривает укрупнение перевозок по дням и назначениям, разрабатывает с участием грузоотправителей и утверждает календарный план погрузки маршрутов, обеспечивающий выполнение заданий по перевозкам грузов маршрутами. Утвержденный календарный план объявляется станциям погрузки маршрутов и грузоотправителям не позднее, чем за три дня до наступления планового месяца. Календарные планы погрузки маршрутов при необходимости корректируются по декадам перевозчиком по согласованию с грузоотправителями за трое суток до начала декады.

429. Вагондарды маршруттарды тиеуге, түсіруге (босатуға) беру тәртібі, оларды белгіленген жиынтық мен ұзындыққа дейін құрастыру, тиеуден, түсіруден (босатудан) соң қайтарылуы және жөнелтушілік пен сатылы маршруттардың вагондар тобына тиеуге, түсіруге (босатуға) арналған технологиялық мерзімдер вагондарды беру-жинауға арналған шарттармен белгіленеді. Барлық вагондар үшін айналымның жалпы технологиялық мерзімі белгіленген кезде бұл шарттарда маршруттарды тиеуге, түсіруге (босатуға) арналған жеке технологиялық мерзім ескеріледі.
Ескерту. 429-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
430. Жөнелтушілік маршруттарды бөліктермен тиеген кезде шарттар мен технологиялық үрдістерде бөліктердің саны, олардағы вагондардың саны, маршруттың әр бөлігін тиеудің технологиялық мерзімі, сондай-ақ бірінші бөлікті беру мезетінен бастан тиеудің және маршруттың соңғы бөлігін тапсырудың біткеніне дейін саналатын маршрутты тиеудің жалпы технологиялық мерзімі ескеріледі. Тасымалдау бөлімшесінің вагондарына тиеуге, түсіруге (босатуға) тасымалдаушымен белгіленген мерзімге кірме жолдарға жөнелтушілік маршрутты тиеуге, түсіруге (босатуға) жергілікті жағдайларға байланысты қосымша технологиялық уақыт береді.
Ескерту. 430-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
431. Тасымалдау бөлімшелері тас көмірді, ағашты, дәнді және басқа жаппай жүктерді тиеу учаскелерінде тиеуді, маршруттарды құрастыру мен жөнелтуді қамтамасыз етуді қарастыратын, сондай-ақ осы учаскеде маневрлік жұмысты ұйымдастыруды есепке алып тиеу мерзімдерін белгілейді.
432. Кірме жолдарға жүк тиеу үшін вагондарды беру осы жолдарда тиеуден, түсіруден (босатудан) соң вагондарды пайдалану есепке алынып жүргізіледі. Жүкжөнелтуші онда тиеуде, түсіруде (босатуда) тұрған вагондарды тиісті түрдегі басқа вагондармен маршрутты тиеуге берілген вагондарды алмастырады, айналма маршруттар мен вертушкалар құрамындағы вагондардан басқа.
433. Маршрутты тиеу мынадай жағдайларда тасымалдаушының кінәсінен қамтамасыз етілмеген деп саналады:
1) маршрутты тиеуге вагонды толық немесе жартылай бермеу не ақаулы немесе түрі бойынша мұндай жүкке сәйкес келмейтін вагондарды беру;
2) осы есептік тәуліктерде тиеуге толық емес мерзіммен маршрутты тиеуге вагондарды беру, егер жүкжөнелтуші есептік тәуліктің соңына дейін жүкті тиемесе және тасымалдаушыға тапсырмаса. Осы есептік тәуліктерде тиеуге толық емес мерзіммен маршрутты тиеуге вагондарды беру жүкжөнелтушіні, тасымалдау бөлімшесін, станцияны оны ұйымдастырудан босатпайды. Маршрутты тиеу вагондарды беру-жинауға шарттармен белгіленген мерзімдерде бітеді.

429. Порядок подачи вагонов под погрузку, выгрузку (разгрузку) маршрутов, их формирования до установленной массы и длины, возврата после погрузки, выгрузки (разгрузки) и технологические сроки на погрузку, выгрузку (разгрузку) отправительских и групп вагонов ступенчатых маршрутов устанавливаются договорами на подачу-уборку вагонов. При установлении общего технологического срока оборота для всех вагонов в этих договорах предусматривается отдельный технологический срок на погрузку, выгрузку (разгрузку) маршрутов.
Сноска. Пункт 429 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
430. При погрузке отправительских маршрутов частями в договорах и технологических процессах предусматривается число частей, количество вагонов в них, технологический срок погрузки каждой части маршрута, а также общий технологический срок погрузки маршрута, исчисляемый с момента подачи первой части до окончания погрузки и сдачи последней части маршрута. На погрузку, выгрузку (разгрузку) отправительского маршрута на подъездных путях к сроку, установленному перевозчиком на погрузку, выгрузку (разгрузку) вагонов, отделения перевозок предоставляют в зависимости от местных условий дополнительное технологическое время.
Сноска. Пункт 430 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
431. На участках с погрузкой каменного угля, леса, зерна, и других массовых грузов отделения перевозок устанавливают единый порядок для станций и предприятий - грузоотправителей целого участка, предусматривающий обеспечение погрузки, формирование и отправление маршрутов, а также сроки погрузки с учетом организации маневровой работы на данном участке.
432. Подача вагонов под погрузку на подъездные пути производится с учетом использования вагонов после выгрузки (разгрузки) на этих путях. Грузоотправитель заменяет вагоны, поданные под погрузку маршрутов, другими вагонами соответствующего рода, находящимися у него под погрузкой, выгрузкой (разгрузкой), за исключением вагонов от составов кольцевых маршрутов и вертушек.
433. Погрузка маршрута считается не обеспеченной по вине перевозчика в случаях:
1) неподачи вагонов полностью или частично под погрузку маршрута или подачи вагонов, неисправных или несоответствующих по роду для данного груза;
2) подачи вагонов под погрузку маршрута с неполным сроком на погрузку в данные отчетные сутки, если грузоотправитель не загрузил и не сдал перевозчику до конца отчетных суток. Подача вагонов под погрузку маршрута с неполным сроком на погрузку в данные отчетные сутки не освобождает грузоотправителя, отделение перевозок, станцию от его организации. Погрузка маршрута заканчивается в сроки, установленные договорами на подачу-уборку вагонов.

Ескерту. 433-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
434. Маршрутты тиеу жүкжөнелтушінің кінәсінен қамтамасыз етілмеген деп саналады, егер:
1) осы тәуліктерде тиеуге тағайындалған және тасымалдаушымен тиеуге толық мерзіммен вагондармен қамтамасыз етілген маршрут тиелмеген әрі есептік тәуліктің соңына дейін тасымалдаушыға тапсырылмаған;
2) жүкжөнелтуші күнтізбелік жоспар бойынша ескерілген маршрутты тиеуден бас тартса;
3) маршрут немесе маршруттың негізі белгіленген нормаға қарағанда кем жиынмен немесе вагондар санымен тасымалдаушыға берілсе не ол жүкжөнелтушімен поездар құрастыру жоспарын және Техникалық пайдалану ережесін бұза отырып құрастырылса.
Мынадай жағдай маршруттық тиеу бұзылған болып саналмайды, егер алғашқы тағайындалған маршрутты жаңасына алмастыру осы Ережеге сәйкес тасымалдаушымен келісім бойынша жүргізілсе.
435. Жүкжөнелтуші мен тасымалдаушы осы онкүндіктің жеке күндерінде маршруттың тиеу жоспарын жол берілген орындалмауының орнын берілген күнтізбелік онкүндік ішінде толтырған кезде, маршруттарды тиеуді қамтамасыз етпегені, сондай-ақ жүкжөнелтушілердің кінәсі бойынша да, сондай-ақ тасымалдаушының кінәсі бойынша да сатылы маршруттарға тиеуді қамтамасыз етпегені үшін мүліктік жауапкершіліктен босатылады .
Ескерту. 435-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
436. Жөнелтушілік маршрутты тиеу станциясы немесе сатылы маршрутты құрастыру станциясы түсіру (босату) не тарату станциясына дейін маршруттың немесе маршрут негізінің құрамында жүрген вагондардың жүкқұжаттарында және жолдық ведомосында мөрқалыппен мынадай тиісті белгі: "N_________тура жөнелтушілік маршрут", "_________________________ ст. таратылатын N_________жөнелтушілік маршрут", "N________тура сатылы маршрут", "_______________________ ст. таратылатын N_________ сатылы маршрут" соғылады.
437. Құжаттарында "_________________________ст. таратылатын N_________ жөнелтушілік маршрут" деген мөрқалыбы бар тарату пунктіне маршруттың құрамында келген вагондарды жүкжөнелтушінің өкілдері, ал жүк алатын кіріс немесе бөлу станцияларына келген вагондарды тарату пункттерінің не кіріс пен бөліс станциялардың іс-әрекет ауданына кіретін түсіру (босату) станциясында жүк алушының, тасымалдаушының өкілдері әрі қарай жібереді. Мұндай вагондарды түсіру (босату) станциялары бойынша әрі қарай жіберу алғашқы құжаттар бойынша жүргізіледі .

Сноска. Пункт 433 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
434. Погрузка маршрута считается не обеспеченной по вине грузоотправителя, если:
1) маршрут, назначенный к погрузке на данные сутки и обеспеченный перевозчиком вагонами с полным сроком на погрузку, не погружен и не сдан перевозчику до конца отчетных суток;
2) грузоотправитель отказался от погрузки предусмотренного по календарному плану маршрута;
3) маршрут или ядро маршрута передается перевозчику с меньшей массой или количеством вагонов против установленной нормы или он сформирован грузоотправителем с нарушением плана формирования поездов и Правил технической эксплуатации.
Срывом маршрутной погрузки не считается тот случай, когда замена первоначального назначения маршрута на новое произведена по согласованию с перевозчиком в соответствии с настоящими Правилами.
435. Грузоотправитель и перевозчик освобождаются от имущественной ответственности за не обеспечение погрузки маршрутов при восполнении в течение данной календарной декады допущенного невыполнения плана погрузки маршрутов в отдельные дни этой декады, а также за не обеспечение погрузки ступенчатых маршрутов, как по вине грузоотправителей, так и по вине перевозчика.
Сноска. Пункт 435 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
436. Станция погрузки отправительского маршрута или станция формирования ступенчатого маршрута делает в накладных и дорожных ведомостях на вагоны, следующие в составе маршрута или ядра маршрута до станции выгрузки (разгрузки) или распыления, соответствующую отметку штемпелем: "Отправительский маршрут N____прямой", "Отправительский маршрут N _____с распылением на ст. __________" "Ступенчатый маршрут N_____ прямой", "Ступенчатый маршрут N____с распылением на ст. _________________".
437. Вагоны, прибывшие в составе маршрута в пункты распыления со штемпелем в документах "Отправительский маршрут № ________ с распылением на станции _____, заадресовываются представителями грузоотправителя, а вагоны, прибывшие на входные или распределительные станции, получающих грузы, представителями грузополучателей, перевозчика на станции выгрузки (разгрузки), входящие в район действия пунктов распыления или входных и распределительных станций. Заадресовка таких вагонов по станциям выгрузки (разгрузки) производится по первоначальным документам.

Жүктерді ТЭЖ бойынша тасымалдаған кезде ресімдеу станциясы тасымалдаушының ААЖ-ынан адрестерді алады және алғашқы тасымалдау құжаттарының қағаздық көшірмелерін - ГУ-27-У-ВЦ нысан (16-қосымша) бойынша жүкқұжатын және ГУ-29-У-ВЦ нысан (17-қосымша) бойынша жолдық ведомосты басады, олар жаңадан тағайындалған станцияға дейін адреске бағытталған вагондармен бірге жүреді.
ТЭЖ-ді түзету тасымалдаушының ААЖ-ы жұмыс істеуінің технологиясына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 437-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
438. Маршруттың тарату пунктіне келгенінен соң вагондарды адреске бағыттауды жүргізетін жүкжөнелтушінің өкілімен мерзімдерін тағайындау бойынша жүкқұжаттарына поездың келу станциясының паркінде болуын технологиялық үрдіспен ескерілген уақыт шектерінде қамтамасыз ететін белгі соғылады. Вагондарды адреске бағыттау жөніндегі құжаттарды толық ресімдеу маршруттың станцияға келген мезетінен 1 сағаттан аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Ескерту. 438-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
439. Тиелгендердің қатарында жалпы пайдалану орындарында және кірме жолдарында құрастырылған барлық жоспарлық және жоспардан тыс маршруттар есепке алынады .
Ескерту. 439-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
21-тарау. ШАҒЫН ЖӘНЕ АЗТОННАЛЫҚ
ЖӨНЕЛТІЛІМДЕРМЕН ТАСЫМАЛДАУ
440. Шағын және азтонналық жөнелтпемен тасымалдауға ұсынылатын жүктің көлемі (бұдан әрі - шағын жөнелтпе) көлемі бойынша вагон сыйымдылығының үштен бірінен аспайды.
441. Жүктің шағын жөнелтпемен тасымалдауға ұсынған жалпы жиыны 20 тоннадан аспайды.
Бұл ретте жүктің (табандықта немесе төсемде орналастырылатын пакеттелмеген және пакеттелген) бір орнының жиыны мынаны құрайды:
жабық вагонда тасымалданатын жүктер үшін - 36 кг-дан кем емес және 1500 кг-дан артық емес;
ашық жылжымалы құрамда тасымалданатын жүктер үшін - 150 кг-дан кем емес және 10 тоннадан артық емес.
442. Шағын жөнелтпемен тасымалдауға ұсынылатын жүктің бір орнының ұзындығы мынаны құрайды:
жабық вагонда тасымалданатын жүктер үшін - 2 метрден артық емес;
ашық жылжымалы құрамда тасымалданатын жүктер үшін - вагондарда жүктерді орналастыру мен бекітудің техникалық жағдайларына сәйкес.
443. Жүктерді шағын жөнелтпелермен тасымалдау N 4 тарифтік басшылыққа сәйкес осы жөнелтпелерді қабылдау мен беру үшін ашылған станциялар арасында жүргізіледі.
Бір теміржол торабының әртүрлі станцияларына тағайындалып жүретін жүктерді шағын жөнелтпелермен бір вагонға тиеуге болмайды.

При перевозке груза по ЭДП станция оформления заадресовки получает из АИС перевозчика и печатает бумажные копии первоначальных перевозочных документов - накладную по форме ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16) и дорожную ведомость по форме ГУ-29-У-ВЦ (приложение 17), которые следуют до станции нового назначения с заадресованными вагонами.
Корректировка ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС перевозчика.
Сноска. Пункт 437 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
438. По прибытии маршрута в пункт распыления представителем  грузоотправителя, производящего заадресовку вагонов, делается разметка в накладных по назначениям в срок, обеспечивающий нахождение поезда в парке прибытия станции в пределах времени, предусмотренного технологическим процессом. Полное оформление документов по заадресовке вагонов производится в срок не более 1 часа с момента прибытия маршрута на станцию.
Сноска. Пункт 438 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
439. В числе погруженных подлежат учету все плановые и сверхплановые маршруты, сформированные на местах общего пользования и подъездных путях.
Сноска. Пункт 439 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 21 ПЕРЕВОЗКА МЕЛКИМИ И МАЛОТОННАЖНЫМИ ОТПРАВКАМИ
440. Количество груза, предъявляемого к перевозке мелкой и малотоннажной отправкой (далее - мелкая отправка), не превышает по объему более одной трети вместимости вагона.
441. Общая масса предъявляемого к перевозке груза мелкой отправкой не превышает 20 тонн.
При этом масса одного места груза (непакетированного и пакетированного, размещаемого на поддоне или на подкладках) составляет:
для грузов, перевозимых в крытых вагонах - не менее 36 кг и не более 1500 кг;
для грузов, перевозимых в открытом подвижном составе - не менее 1500 кг и не более 10 тонн.
442. Длина одного места груза, предъявляемого к перевозке мелкой отправкой, составляет:
для грузов, перевозимых в крытых вагонах - не более 2 м;
для грузов, перевозимых в открытом подвижном составе - в соответствии с техническими условиями размещения и крепления грузов в вагонах.
443. Перевозка грузов, мелкими отправками осуществляется между станциями, открытыми для приема и выдачи этих отправок, в соответствии с тарифным руководством № 4.
Не допускается погрузка в одном вагоне грузов мелкими отправками, следующих назначением на разные станции одного железнодорожного узла.

Ескерту. 443-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
444. Тасымалдаушы жүктерді шағын жөнелтпелермен жүріс жолында жүктерді сұрыптамай (тура құрама вагондар) бір станцияға бірнеше жүкжөнелтушінің шағын жөнелтпелері тиелетін құрама вагондарда тасымалдайды.
Ескерту. 444-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
445. Шағын жөнелтпелермен жүктерді тасымалдауға қабылдау жүктерді тасымалдауға арналған өтінімнің негізінде жалпы пайдаланымдағы орындарда немесе кірме жолдарда жүргізіледі.
Ескерту. 445-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
446. Шағын жөнелтпенің әрбір жүк орнына жүкжөнелтуші осы Ережеге сәйкес жөнелтушілік, арнайы және темір жол таңбаларын салады .
Ескерту. 446-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
447. Шағын жөнелтпелермен тасымалдауға ұсынылатын жүктер жүкжөнелтушімен ыдысқа және/немесе қаптамаға буып-түйілген, оларға қойылатын талаптар белгіленген тәртіппен бекітілген стандарттармен немесе техникалық жағдайлармен ескерілген. Ыдысқа және/немесе жүк топтамасының жеке орнын буып-түюге талаптар стандарттармен не техникалық жағдайлармен қаралмаған жағдайларда, жүкжөнелтуші қозғалыс қауіпсіздігін, жүктердің, вагондардың сақталуын қамтамасыз ететіндей етіп буып-түйеді.
448. Жүкжөнелтуші шағын жөнелтпенің әр жүк орнына осы Ережеге сәйкес жүкжөнелтушілік, арнайы теміржолдық таңба соғады.
449. Шағын жөнелтпелерді қабылдауға арналған қойма тағайындалулары бойынша мамандандырылады. Әр тағайындалуға арналып белгілі учаске немесе секция бөлінеді. Ауырсалмақты және ұзынөлшемді жүктерді қат-қабаттың сырт жағына төсейді. Табандықтағы жүктерді қоймада жүк орындарының жиынына және өлшемдеріне байланысты бірқанша ярусқа немесе сөрелерге орналастырады. Жүктерді орналастыру вагонға жүкті тиеу басталғанға дейін орындарды санауға және теміржолдық таңбалауды тексеруге мүмкіндікті қамтамасыз етеді.
450. Шағын жөнелтпелермен тасымалдауға ұсынылатын жүктерді қабылдау кезінде жөнелту станциясындағы тасымалдаушының өкілімен белгіленген тәртіппен бекітілген стандарттармен немесе техникалық жағдайлармен ескерілген талаптарға сәйкес қаптамаға, соғылған таңбаға, ал қажет болған жағдайларда - жүк жиынының жүкқұжат ішіндегі деректерге сәйкестігіне тексеру жүргізіледі.
Тасымалдаушы жүкті тасымалдауға қабылдағанын растау үшін жүкқұжатына күнтізбелік мөрқалыпты басады. Жүкті қабылдағаны туралы төлемқағаз жүкжөнелтушіге жолдық ведомость түбіршегінің белгілі бағанына қол қойдыру арқылы беріледі.

Сноска. Пункт 443 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
444. Грузы мелкими отправками перевозятся перевозчиком в сборных вагонах загружаемых мелкими отправками нескольких грузоотправителей на одну станцию без сортировки груза в пути следования (прямые сборные вагоны).
Сноска. Пункт 444 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
445. Прием к перевозке грузов мелкими отправками производится на местах общего пользования или подъездных путях на основании заявки на перевозку грузов.
Сноска. Пункт 445 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
446. На каждом грузовом месте мелкой отправки грузоотправителем наносится отправительская, специальная и железнодорожная маркировки в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 446 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
447. Грузы, предъявляемые к перевозке мелкими отправками, упакованы грузоотправителем в тару и/или упаковку, требования к которым предусмотрены стандартами или техническими условиями, утвержденными в установленном порядке. В тех случаях, когда требования к таре и/или упаковке отдельных мест в партии груза стандартами или техническими условиями не предусмотрены, грузоотправитель упаковывает грузы таким образом, чтобы обеспечить безопасность движения, сохранность грузов, вагонов.
448. На каждом грузовом месте мелкой отправки грузоотправителем наносится грузоотправительская, специальная и железнодорожная маркировка в соответствии с настоящими Правилами.
449. Склад для приема мелких отправок специализируется по назначениям. Для каждого назначения выделяют определенный участок или секцию. Тяжеловесные и длинномерные грузы укладывают с внешней стороны штабеля. Груз на поддонах размещают в складе в несколько ярусов или на стеллажах в зависимости от массы и размеров грузовых мест. Размещение груза обеспечивает возможность подсчета мест и проверку железнодорожной маркировки до начала погрузки груза в вагон.
450. При приеме грузов, предъявляемых к перевозке мелкими отправками представителем перевозчика на станции отправления осуществляется проверка упаковки на соответствие требованиям, предусмотренным стандартами или техническими условиями, утвержденными в установленном порядке, нанесенной маркировки, а в необходимых случаях - соответствия массы груза данным, содержащимся в накладной.
Сноска. Пункт 450 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

451. Жалпы пайдаланымдағы орындарға шағын жөнелтпе жүктерін бөліктер бойынша әкелген кезде тасымалдаушының өкілі қаптаманы және жүктің массасы туралы деректердің болуын тексереді, әр жөнелтілімді Жүктерді жөнелтуге қабылдау кітабына жазады және жүкқұжатының екінші жағына белгі қояды, ол жүктің соңғы бөлігі жалпы пайдаланымдағы орындарға әкелінгенге дейін жүкжөнелтушіге қайтарылады .
Ескерту. 451-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
452. Шағын жөнелтпелерді тиеуге берілген вагондардың коммерциялық тұрғыдан жарамдылығы жөнелту станциясында тасымалдаушымен анықталады. Жөнелту станциясындағы тасымалдаушының өкілі әр вагонға жүкті іріктеуді жүргізеді және вагондық қағазды жасайды, ол жөнелту станциясында тасымалдаушының өкілінде сақталады.
453. Жиналмалық вагонға тиеу кезінде станциядағы тасымалдаушының өкілі шағын жөнелтпелермен ұсынылатын жүктердің дұрыс орналастырылуын бақылайды. Бұл ретте сұрыптау станциясынан әрі қарай жүретін жүктердің жөнелтілімін жүк сұрыптау кезінде жүктің осы жөнелтпеге жататындығын тексеру мүмкін болу үшін жабық вагондарда вагонның шет қабырғаларының біріне жайғастыру қажет. Әртүрлі қаптамадағы және буып-түйілмеген жүктерді солай орналастыру қажет, бірлесіп тасымалдаған кезде олардың бұзылуы мүмкін болмауы тиіс.
Шағын жөнелтілім жүктерді тиеу, түсіру (босату) кезінде деректемелерді орнату мен алу, вагондардың, контейнерлердің борттарын, жүктесіктерін, есіктерін жабуды, ашуды тасымалдаушы жүзеге асырады.
454. Ашық жылжымалы құрамда шағын жөнелтпелермен жүктерді тасымалдау кезінде вагонда жүкті солай, жол бойындағы станцияларда жеке жөнелтілімдерді түсіру (босату) кезінде вагонда қалатын жүктің орнын алмастырудың қажеті болмайтындай етіп орналастырады. Бұл ретте жүк жүктерді орналастыру мен бекітудің техникалық шарттарының талаптарына сәйкес бекітіледі.
Ескерту. 454-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
455. Вагонға жүктерді шағын жөнелтпелермен тиеу біткен соң, жөнелту станциясындағы тасымалдаушының өкілі жөнелтпенің санын, орынды және вагонға тиелген жүктің жиынын санайды; вагондық қағазда жөнелтілімдердің жиынтық санын жазбаша көрсетеді және оған қол қояды; әр вагонның жүкқұжаттарын, оған тиелген барлық жүктердің шағын жөнелтпелерін жинайды және құжаттарды жөнелту станциясындағы тасымалдаушының тауар кеңсесіне тапсырады.
Вагонның есігі жабылғаннан соң станциядағы тасымалдаушының өкілі оларды БПҚ-мен пломбылайды және БПҚ туралы мәліметтерді вагондық қағазға (жиналмалық вагон үшін) және жазады, оларды өз қолымен куәландырады.

451. При ввозе грузов мелкими отправками на места общего пользования по частям представитель перевозчика проверяет упаковку и наличие данных о массе груза, записывает каждую отправку в Книгу приема грузов к отправлению и делает отметку на оборотной стороне накладной, которая возвращается грузоотправителю до ввоза на места общего пользования последней части груза.
Сноска. Пункт 451 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
452. Пригодность в коммерческом отношении вагонов, поданных под погрузку мелких отправок, определяется перевозчиком на станции отправления. Представитель перевозчика на станции отправления производит подборку груза на каждый вагон и составляется вагонный лист, который хранится у представителя перевозчика на станции отправления.
453. При погрузке сборного вагона, представитель перевозчика на станции следит за правильным размещением в них грузов, предъявляемых мелкими отправками. При этом отправки грузов, которые следуют дальше станции сортировки, необходимо укладывать в крытых вагонах к одной из торцовых стен вагона для возможности проверки принадлежности груза данной отправке при сортировке груза. Грузы в разнородной упаковке и неупакованные следует размещать так, чтобы при совместной перевозке исключалась возможность их повреждения.
Установку и снятие реквизитов, закрытие, открытие бортов, люков, дверей вагонов, контейнеров при погрузке, выгрузке (разгрузке) грузов мелкими отправками осуществляет перевозчик.
Сноска. Пункт 453 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
454. При перевозке грузов мелкими отправками в открытом подвижном составе груз в вагоне размещается таким образом, чтобы при выгрузке (разгрузке) отдельных отправок на попутных станциях исключалась необходимость перемещения остающегося в вагоне груза. Груз при этом закрепляется в соответствии с требованиями технических условий размещения и крепления грузов.
Сноска. Пункт 454 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
455. По окончании погрузки грузов мелкими отправками в вагон, представитель перевозчика на станции отправления подсчитывает количество отправок, мест и массу погруженного в вагон груза; указывает прописью итоговое количество отправок в вагонном листе и подписывает его; подбирает на каждый вагон накладные, на все загруженные в него мелкие отправки грузов и передает документы в товарную контору перевозчика на станции отправления.
После закрытия дверей вагона представитель перевозчика на станции пломбирует их ЗПУ и записывает в вагонный лист (для сборного вагона) и сведения о ЗПУ, заверяя их своей подписью.

456. Жөнелту станцияларындағы жүктерді шағын жөнелтпелерге топшалау тәртібі МТЖ операторымен бекітілетін жабық вагондарда және тасымалдаушымен келісім бойынша ашық жылжымалы құрамдарда шағын жөнелтпелерді қалыптастырудың желілік және облысаралық жоспарларымен белгіленеді. Шағын жөнелтпелерді топшалау сондай есеппен жүргізіледі, тура жиналмалық вагондардың барынша санын құрастыруды қамтамасыз ету үшін.
Ескерту. 456-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
457. (Ескерту. 457-тармақ алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен).
458. Шағын жөнелтпелермен тасымалданатын жүктерді түсіру (босату) үшін вагонды ашу алдында станциядағы тасымалдаушының өкілі БПҚ-ның ақаусыздығын тексереді және оларды алады.
459. Жүктердің әрбір шағын жөнелтпесін түсіру жалпы пайдаланымдағы орындар тасымалдаушымен жүргізіледі. Мұндай жүктерді түсіру барысында станциядағы тасымалдаушының өкілі ыдысты және (немесе) қаптаманы, түсірілетін жүктің вагондық қағаз бен жүкқұжаттың мәліметтеріне сәйкестігін тексереді.
Ескерту. 459-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
460. Шағын жөнелтпелермен тасымалданатын жүктерді түсіру (босату) кезінде станциядағы тасымалдаушының өкілі бұл үшін арнайы бөлінген жалпы пайдаланымдағы орында жұмыстар жүргізген кезде жүктің ұқыпты ақаусыз жинастырылуын және сонымен бірге жүктің сақталуы қамтамасыз етілуін бақылайды. Жалпы пайдаланымдағы орындарда түсірілген шағын жөнелтпелерді күнін, жөнелтпенің нөмірін және орындарының санын көрсетіп таңбалайды. Түсірілген жүктер туралы мәліметтерді станциядағы тасымалдаушының өкілі Жүктерді түсіру кітабына енгізеді .
Жалпы пайдаланымдағы орындарға жүктердің шағын жөнелтпелерін тасымалдаушының түсірген кезінде жүктердің қалған орындарын жылжыту мен бекіту жөніндегі жұмыстар тасымалдаушымен жүзеге асырылады.
Вагоннан жүкті түсіру біткеннен соң станциядағы тасымалдаушының өкілі вагондық қағазға түсірудің (босатудың) біткен уақытын қояды, вагондық қағаздарға қолын қояды және тағайындалған станцияның тауарлық кеңсесіне жібереді.
Ескерту. 460-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
461. Вагонда қалған және басқа тағайындалған станцияларға жөнелтілетін жүктердің шағын жөнелтпелеріне қатысты станциядағы тасымалдаушының өкілімен орындардың санын, олардың вагонда орналасуы мен бекітілуінің дұрыстығын, жаңа вагондық қағазды толтыру арқылы тиісті таңбалаудың болуын тексереді.

456. Порядок подгруппировки мелких отправок грузов на станциях отправления устанавливается сетевым и межобластным планами формирования мелких отправок в крытых вагонах и на открытом подвижном составе, утверждаемыми оператором МЖС по согласованию с перевозчиком. Подгруппировка мелких отправок производится с таким расчетом, чтобы обеспечить формирование наибольшего количества прямых сборных вагонов.
Сноска. Пункт 456 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
457. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
458. Перед вскрытием вагона для выгрузки (разгрузки) грузов, перевозимых мелкими отправками, представитель перевозчика на станции проверяет исправность ЗПУ и снимает их.
459. Выгрузка каждой мелкой отправки грузов производится перевозчиком на местах общего пользования. В ходе выгрузки таких грузов представитель перевозчика на местах общего пользования проверяет тару и (или) упаковку, соответствие выгружаемого груза сведениям вагонного листа и накладной.
Сноска. Пункт 459 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
460. При выгрузке (разгрузке) грузов, перевозимых мелкими отправками, представитель перевозчика на станции следит за тем, чтобы при производстве работ в отведенном для этого месте общего пользования груз складировался аккуратно, без повреждений и при этом обеспечивалась сохранность вагона. Выгруженные на местах общего пользования мелкие отправки маркируют с указанием даты, номера отправки и числа мест. Сведения о выгруженных грузах представитель перевозчика на станции заносит в Книгу выгрузки грузов.
При выгрузке (разгрузке) перевозчиком на местах общего пользования мелких отправок грузов работы по перемещению и креплению оставшихся мест грузов осуществляются перевозчиком.
По окончании выгрузки груза из вагона представитель перевозчика на станции проставляет в вагонном листе время окончания выгрузки (разгрузки), расписывается и пересылает вагонные листы в товарную контору станции назначения.
Сноска. Пункт 460 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
461. В отношении оставшихся в вагоне и предназначенных для других станций назначения мелких отправок грузов представителем перевозчика на станции проверяется число мест, правильность их размещения и крепления в вагоне, наличие соответствующей маркировки с составлением нового вагонного листа.

462. Тасымалдаушы шағын жөнелтпемен келген және вагоннан түсірілген жүктерді жүк беру ережесінде белгіленген тәртіппен жүк алушыға береді.
Станциядағы тасымалдаушының өкілі жүк алушы жүкті сақтауға арналған алымды төлеген соң жүкті автомобильге тиеуге рұқсат береді. Бұл ретте жүкқұжатында (рұқсаттамада) станциядағы тасымалдаушының өкілі жүктің берілгені туралы белгі қояды, ал Жүктерді түсіру кітабында жөнелтпені бергені туралы жазбаның қарсысына оның берілген күнін, жүк әкетілетін автомобильдің нөмірі мен маркасын белгілейді .
Ескерту. 462-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
463. Шағын жөнелтпелермен тасымалданған жүктерді беру кезінде ыдыс пен қаптамада зақымданудың іздері болмаса жолдық ведомостың кері жағында жүкалушының жазбаша келісімімен жүк ішін ашпай және тексермей беріледі деген жазба жасалады.
Егер тағайындалған станциясында жүктің жағдайын, оның жиынын, орын санын тексерген кезде жүктің кем шығуы, бүлінуі (бұзылуы) табылса немесе мұндай жағдайлар жүріс жолында коммерциялық акт жасалып анықталса, тасымалдаушы жүктің кем шығуының, бүлінуінің (бұзылуының) нақты мөлшерін анықтайды және жүкалушыға коммерциялық акт береді.
464. Азтонналық жөнелтпелермен тасымалдауға сондай-ақ тез бұзылатыннан басқа ыдыстық пен даналық жүктерге рұқсат беріледі.
Жүкжөнелтуші тасымалдаушымен бірлесіп жүктің тиісті түрі бойынша тасымалдаудың жайылған жоспарында азтонналық жөнелтпелермен жүктерді тасымалдауға арналған вагондардың дербес нормасын белгілейді.
465. (Ескерту. 465-тармақ алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен).
466. Онкүндік басталардан 3 күн алдында жүкжөнелтушілер азтонналық жөнелтпелермен жүктерді жөнелтуге арналған жүкқұжаттарын тасымалдаушыға ұсынады, олар бойынша бір станцияға тағайындалып топшаны және әртүрлі жүкжөнелтушілердің жүктерінің жөнелтілуін есепке алып тиеу мерзімдері белгіленеді. Бір жүкжөнелтушімен бір вагонда бірқанша азтонналық жөнелтпелерді бір тағайындалған станцияға әртүрлі жүкалушыларға жөнелткен кезде алдын ала жүкқағаздарын ұсыну талап етілмейді.
467. Жүкжөнелтушілер азтонналық жөнелтпелерді тасымалдаушыға басқа жүкжөнелтушілердің азтонналық немесе шағын жөнелтпелерімен топтастыру үшін тура құрама вагондарда немесе құрастыру жоспары бойынша ауыстырып тиеу вагондарында тасымалдаушының құралдарымен тиеуді ұсынады. Бұл жағдайда азтонналық жөнелтпелер шағын жөнелтпелермен операция жүргізу үшін ашылған станцияларға тағайындалып қабылданады .

462. Прибывший мелкой отправкой и выгруженный из вагона груз выдается перевозчиком грузополучателю в порядке, установленном правилами выдачи грузов.
Представитель перевозчика на станции, после оплаты грузополучателем сбора за хранение груза, разрешает погрузку груза на автомобиль. При этом в накладной (пропуске) представитель перевозчика на станции делает отметку о выдаче груза, а в Книге выгрузки грузов напротив записи о выдаче отправки отмечает дату ее выдачи, номер и марку автомобиля, на котором вывозится груз.
Сноска. Пункт 462 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
463. При выдаче грузов, перевезенных мелкими отправками, в случае отсутствия следов повреждения тары и упаковки на оборотной стороне дорожной ведомости с письменного согласия грузополучателя делается запись о том, что груз выдается без вскрытия и проверки содержимого.
Если на станции назначения при проверке состояния груза, его массы, количества мест обнаружены недостача, повреждение (порча) груза либо такие обстоятельства установлены составленным в пути следования коммерческим актом, перевозчик определяет размер фактической недостачи, повреждения (порчи) груза и выдает грузополучателю коммерческий акт.
464. К перевозке малотоннажными отправками допускаются также тарные и штучные грузы, кроме скоропортящихся.
Грузоотправитель совместно с перевозчиком выделяет в развернутом плане перевозок по соответствующему роду груза отдельную норму вагонов на перевозку грузов малотоннажными отправками.
465. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
466. За 3 дня до начала декады грузоотправители представляют перевозчику накладные на отправку грузов малотоннажными отправками, по которым устанавливаются сроки погрузки с учетом подгруппировки и отправления грузов разных грузоотправителей назначением на одну станцию. При отгрузке одним грузоотправителем в одном вагоне нескольких малотоннажных отправок на одну станцию назначения разным грузополучателям предварительное представление накладных не требуется.
467. Грузоотправители предъявляют малотоннажные отправки перевозчику для подгруппировки с малотоннажными или мелкими отправками других грузоотправителей и отгрузки средствами перевозчика в прямых сборных вагонах или в перегрузочных вагонах по плану формирования. В этом случае малотоннажные отправки принимаются назначением на станции, открытые для производства операций с мелкими отправками.

Ескерту. 467-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
468. Бір төртосьті вагонда екі-үш азтонналық жөнелтпелерді жинақтауға, сондай-ақ сол тағайындалған станцияға баратын вагонды шағын жөнелтпелермен қосымша тиеу арқылы жол беріледі. Бір тораптың әртүрлі станцияларына тағайындалып шағын жөнелтпелермен тасымалдауға ұсынылатын жүктер осындай жүктерді түсіруге ашық осы тораптың бір станциясына ғана жіберіледі.
469. Азтонналық жөнелтпемен тасымалдауға ұсынылатын жүктің әр орнына белгіленген жөнелтушілік және теміржолдық таңба жүкжөнелтушімен қойылады.
470. Бір тағайындалған станцияға тура маршрутты құрастыру үшін олардың жеткіліксіздігі кезінде бір жүкжөнелтушінің азтонналық жөнелтпелері сол бағытта орналасқан тағайындалған екі-үш станцияға арналып құрама вагондарға тиеледі, егер түсірудің бірінші станциясына дейін кемінде 500 км қашықтыққа вагон жүрген жағдайда, жолда жүкті қайта тиеу арқылы. Бұл жағдайда жүктер мына тәртіппен жабық вагонда орналасады: түсірудің бірінші станциясына - есікаралық кеңістікке, екінші және үшінші станцияларға - вагонның шеткі қабырғаларында сондай есеппен, екінші станцияда түсірілгеннен соң шеткі қабырғаларда жүктердің бірдей орналасуы қамтамасыз етілетіндей. Тағайындалудың әртүрлі станцияларына жүретін азтонналық жөнелтпелері бар құрама жабық вагондардың жүгін түсіру жалпы пайдаланымдағы орындарда жүргізіледі.
Ашық жылжымалы құрамда жүктерді орналастыру мен бекіту Жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық шарттарына сәйкес жүргізіледі .
Ескерту. 470-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
471. Ашық жылжымалы құрамда келген ыдыстық пен даналық жүктерді тағайындалған станцияларына түсіру келесі шарттарды сақтау арқылы жүргізіледі:
вагонда үш жүк орны келіп жеткен кезде, олардан вагонның шеттерінде орналасқан немесе біреуі - ортадағы екі орын түсіруге жатады, оларды түсіру ығыстырылмастан және қалған орындардың бекітілуі бұзылмастан жүргізіледі;
вагонда екі жүк орны келіп жеткен кезде, бір орын түсірілгеннен соң басқа жөнелтпенің қалған орны вагонның орта бөлігіне қайта қойылады және белгіленген тәртіппен бекітіледі.
472. Қара металдардың азтонналық жөнелтпелерін тағайындалған бірінші станцияда түсіру былай жүргізіледі: жоғарғы сымдық байластыруды алғаннан соң төсемдерге қойылған жөнелтпелерді түсіру жүргізіледі.

Сноска. Пункт 467 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
468. Допускается комплектование в одном четырехосном вагоне двух-трех малотоннажных отправок, а также одной малотоннажной отправки с догрузкой вагона мелкими отправками, следующими на ту же станцию назначения. Грузы, предъявляемые к перевозке малотоннажными отправками назначением на разные станции одного узла, адресуются только на одну станцию данного узла, открытую для выгрузки таких грузов.
469. На каждом месте груза, предъявляемого к перевозке малотоннажной отправкой, грузоотправителем наносится установленная отправительская и железнодорожная маркировка.
470. Малотоннажные отправки одного грузоотправителя при недостаточности их для формирования прямого маршрута на одну станцию назначения загружаются в сборные вагоны на две-три станции назначения, расположенные в попутном направлении с отгрузкой груза в пути при условии следования вагона до первой станции выгрузки на расстояние не менее 500 км. В этом случае грузы размещаются в крытом вагоне в следующем порядке: на первую станцию выгрузки - в междверном пространстве, на вторую и третью станции - у торцовых стен вагона с таким расчетом, чтобы после выгрузки на второй станции обеспечивалось равномерное размещение груза у торцовых стен. Выгрузка сборных крытых вагонов с малотоннажными отправками, следующими на разные станции назначения, производится на местах общего пользования.
Размещение и крепление грузов на открытом подвижном составе производятся в соответствии с Техническими условиями погрузки и крепления грузов.
Сноска. Пункт 470 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
471. Выгрузка на станциях назначения тарных и штучных грузов, прибывших на открытом подвижном составе, производится с соблюдением следующих условий:
при прибытии в вагоне трех грузовых мест, из которых подлежат выгрузке два места, расположенные по концам вагона, или одно - в середине, выгрузка их производится без смещения и нарушения крепления остающихся мест;
при прибытии в вагоне двух грузовых мест после выгрузки одного места оставшееся место другой отправки переставляется в среднюю часть вагона и закрепляется в установленном порядке.
472. Выгрузка малотоннажной отправки черных металлов на первой станции назначения производится следующим образом: после снятия верхней проволочной увязки производится выгрузка отправки, уложенной на прокладках, причем последние с груза снимаются.

473. Әр жөнелтпені түсіру станциядағы тасымалдаушы өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
22-тарау. КОНТЕЙНЕРЛЕРДЕ ЖӘНЕ КӨЛІКТІК
ПАКЕТТЕРДЕ ТАСЫМАЛДАУ
474. Контейнерлер азық-түлік және халық тұтынатын өндірістік тауарларды, өндірістік және басқа ұйымдарды материалдық-техникалық жабдықтау заттарын, азаматтардың үй мүліктерін және контейнерге жарамды басқа жүктерді ыдыссыз әрі қаптамасыз, алғашқы қаптамада немесе жеңілдетілген ыдыста және қаптамасыз қосымша бекітумен тасымалдау үшін тағайындалған.
Контейнерлерде тез бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсат беріледі.
Жүкжөнелтушілермен/жүкалушылармен, тасымалдаушылармен, басқа тұлғалармен оларға тиесілі емес контейнерлерді тасымалдар үшін пайдалануға рұқсат берілмейді, соның ішінде мұндай контейнерлердің иесінің рұқсатынсыз жүктерді сақтауға да, егер тиісті шарттармен өзгесі қарастырылмаса.
475. Контейнерлердің осы Ережеге 32-қосымшада келтірілген сызба бойынша белгіленген үлгідегі таңбасы бар. Барлық ірітонналық контейнерлерге КБК тақтайшасы (оны пайдаланудың қауіпсіздігін куәландыратын) және КТК тақтайшасы (оның жүктерді кедендік бақылаумен тасымалдауға жарамдылығын растайтын), сондай-ақ кезекті куәландыру немесе жөндеу мерзімі көрсетілген трафареттер бекітіледі.";
Темір жол әкімшіліктеріне тиесілі контейнерлер меншік иелерінің тізбесі және олардың әріптік кодттары осы Ережеге 51-қосымшада берілген .
Ескерту. 475-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
476. Жаңадан жасалған мамандандырылған контейнерлердің және темір жолдар бойынша тасымалдауға алғашқы ұсынылғандардың техникалық талаптарға сәйкес келуі тиіс .
Ескерту. 476-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
477. Осы Ережемен белгіленген контейнерлерді таңбалауға қатысты талаптарды сақтау үшін тасымалдаушының алдындағы жауапкершілік оның иесіне тиесілі. Тиісті таңбалау болмаса контейнерлер тасымалдауға қабылданбайды.
478. Ірітонналық контейнерлерде тез бұзылатын жүктерді тасымалдаудың тәсілі жөнелтушімен белгіленеді және жүкқұжатының "Жүкжөнелтушінің ерекше өтініштері" бағанында көрсетіледі. Ондай нұсқау жоқ болса жүкті суытудың, желдетудің, жылытудың немесе оны изотермиялық контейнерде тасымалдаудың қажеттілігі жоқ деп саналады. Тез бұзылатын жүктердің тасымалдау тәсілін таңдаған кезде осы Ережеге сәйкес жүкжөнелтуші жүктің барлық жүріс жолындағы тасымалданатын жүктің барынша мүмкін болатын тасымалдану ұзақтығын, жыл мезгілі мен климаттық жағдайларды ескереді. Жүктерді тасымалдау тәсілі мен контейнердің түрін қате таңдаудың салдарлары және өзге талаптар үшін жауапкершілік жүкжөнелтушіге тиесілі.
Тасымалдаушы беретін контейнерлерде сасық, контейнерлердің ішкі бетін ластайтын жүктерді тасымалдауға рұқсат берілмейді, тасымалдағаннан және түсіргеннен соң осы Вагондарды тазалау және жуу ережесіне сәйкес оларды залалсыздандыру талап етіледі.
Пайдаланудан шығарылған, жеке меншіктегі ірітонналық және ортатонналық контейнерлерде азаматтардың жеке мүлкін тасымалдау қаптамадағы жүк ретінде жүзеге асырылады және вагондағы жүктің салмағына тасымалдық төлем есептеу арқылы вагондап жөнелтумен ресімделеді.

473. Выгрузка каждой отправки производится только в присутствии представителя перевозчика на станции.
Глава 22 ПЕРЕВОЗКА В КОНТЕЙНЕРАХ И ТРАНСПОРТНЫХ ПАКЕТАХ
474. Контейнеры предназначены для перевозки продовольственных и промышленных товаров народного потребления, предметов материально-технического снабжения промышленных и других организаций, домашних вещей граждан и других контейнеропригодных грузов без тары и упаковки, в первичной упаковке или облегченной таре и без упаковки с дополнительным креплением.
Допускается перевозка в контейнерах скоропортящихся и опасных грузов.
Не допускается использование  грузоотправителями/грузополучателями, перевозчиками, иными лицами не принадлежащих им контейнеров для перевозок, в том числе и хранение грузов, без разрешения владельца таких контейнеров, если иное не установлено соответствующими договорами.
475. Контейнеры имеют маркировку установленного образца по схемам, приведенным в приложении 32 к настоящим Правилам. На все крупнотоннажные контейнеры прикрепляются табличка КБК (удостоверяющая безопасность его эксплуатации) и табличка КТК (подтверждающая его пригодность для перевозки грузов под таможенным контролем), а также трафареты срока очередного освидетельствования или ремонта.
Перечень собственников контейнеров принадлежности железнодорожных администраций и их буквенные коды даны в приложении 51 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 475 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
476. Вновь изготовленные специализированные контейнеры и впервые предъявляемые к перевозке по железнодорожным путям должны соответствовать техническим требованиям.
Сноска. Пункт 476 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
477. Ответственность перед перевозчиком за соблюдение требований, относящихся к маркировке контейнера, установленных настоящими Правилами, несет его владелец. При отсутствии надлежащей маркировки контейнеры к перевозке не принимаются.
478. Способ перевозки скоропортящихся грузов в крупнотоннажных контейнерах определяется отправителем и указывается в накладной в графе "Особые заявления грузоотправителя". Если нет такого указания, тогда считается, что нет необходимости в охлаждении, вентилировании, обогреве груза или перевозке его в изотермическом контейнере. При выборе способа перевозки скоропортящихся грузов грузоотправитель учитывает максимально возможную продолжительность транспортировки перевозимого груза, время года и климатические условия на всем пути следования груза, в соответствии с настоящими Правилами. Ответственность за последствия неправильного выбора способа перевозки грузов и типа контейнера, и иных требований несет грузоотправитель.
Не допускается перевозка в контейнерах, предоставляемых перевозчиком, зловонных, загрязняющих внутренние поверхности контейнера грузов, после перевозки и выгрузки в соответствии с настоящими Правилами очистки и промывки вагонов требуется их дезинфекция.
Перевозка личного имущества граждан (домашних вещей), в крупнотоннажных и среднетоннажных контейнерах, исключенных из эксплуатации, находящихся в личной собственности, осуществляется как груз в упаковке и оформляется повагонной отправкой с начислением провозных платежей за вес груза в вагоне.

Ескерту. 478-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
479. Сұйық жүктер контейнерлерде тасымалдауға алғашқы сынбайтын (бөшкелерде, бидондарда, канистрлерде, пластикалық сыйымдылықтарда), сондай-ақ сыйымдылығы 1 литрден аспайтын шағын ыдыстарға (бөтелкелерге, банкаларға) өлшемделген, картон қораптарға, торлыққа және басқа жеңілдетілген қаптамаға буып-түйілген ыдыстарда ғана рұқсат етіледі. Бұл ретте шағын ыдыс ұсынылған сұйық жүкті тасымалдауға тағайындалған болуы тиіс.
480. Ірітонналық контейнерге тиелетін жүктің бір орындық салмағы 1500 кг-ден, ал ортатонналық контейнерге тиелетіннің 1000 кг-ден аспайды. Бұл ретте жүктің тиелген орындарынан, соның ішінде құрастырылған қат-қабаттарды есепке алып контейнердің еденіне
шоғырланған жүктеме ірітонналық контейнерде бір квадраттық сантиметрге 1 кгс-тен және 0,5 кгс-тен орташатонналық контейнерде аспайды.
Контейнердің еденіне көрсетілген меншікті жүктеме асқан кезде жүктік орын қалыпты табандыққа не тиісті тіректік беті бар төсемдерге (қимасы 100х20мм-дан кем емес) орнатылады. Мұндай жүк орындары контейнерде тек бір ярусқа орнатылады.
Ірітонналық контейнерде бір орынның салмағы 1500 кг-нан асатын және ортатонналық контейнерде 1000 кг-нан асатын жүктерді, стандартты емес жабдықтарды, автомобильдерді, түсті металдарды, металл сынықтарын тиеуді жүкжөнелтуші контейнерлерге жүктерді тиеу мен бекітудің сызбасын әзірлей отырып жүзеге асырады .
50 кг-дан аспайтын асқынжүк түсірілмейді.
Азаматтардың жеке мүлкі (үй заттары) контейнерлерде жеке орындардың жиыны шектелмей тасылады.
Ескерту. 480-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
481. Тасымалдаушы ақаусыз, осы жүкті тасымалдауға жарамды, жүк пен қоқыстан тазартылған контейнерлерді тиеуге береді. Ыдыссыз алғашқы қаптамада немесе жеңілдетілген ыдыста тасымалдауға ұсынылатын жүктерді, сондай-ақ оларды тасымалдауға тағайындалған контейнерлерді жүкжөнелтуші тиеу, тасымалдау, түсіру кезінде түрлі үйкелістерді, деформацияларды, мұздауды немесе жүктің қызып кетуін, жүктің контейнерге теріс әсерін болдырмау үшін (мысалы, контейнердің қабырғасын қағазбен, үлдірмен қоршау, қорғағыш тақтайшалар мен резеңкелік төсемдерді орнату, жүкті жұмсақ оқшаулағыш материалға буып-түю) алдын ала дайындайды.
Қаптамасыз майланған күйдегі жүктерді (мысалы, қосалқы бөлшектер, металл бұйымдары) тасымалдаушы беретін контейнерлерде тек тығыз қағазға орап тасымалдауға, сондай-ақ контейнердің еденін және контейнердің қабырғалары арасындағы кеңістікті сақтағыш материалмен төсеуді, контейнердің ішкі бетін ластанудан және механикалық зақымданудан сақтаудың басқа шараларын қамтамасыз еткен жағдайда, жол беріледі.
Мейлінше сасық исі бар, контейнердің ішкі бетін ластайтын жүктерді ыдыс және мұндай жүктерді буып-түю жүктің аталған жағымсыз қасиеттерінің көрінуін болдырмайтын жағдайларды қоспағанда, контейнерде тасымалдауға рұқсат берілмейді.
Жүкжөнелтуші вагондарға, контейнерлерге жүк тиеу тасымалдаушының құралдарымен жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, коммерциялық тұрғыдан вагондар мен контейнерлердің мәлімдеген жүктерді тасымалдауға жарамдылығын анықтайды, Жүкжөнелтуші тиісті жүкті тасымалдауға жарамсыз, берілген көлік құралдарынан бас тартады. Түсіруден соң контейнерлерді тазалауды барлық жағдайларда жүк алушы жүргізеді. Тасымалдаушы беретін контейнерлерді тазалау бойынша талаптарды жүк алушы орындамаған кезде жүк алушыдан тасымалдаушының пайдасына тазалау жөніндегі жұмыстардың екі еселік құны мөлшерінде айыппұл алынады.

Сноска. Пункт 478 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
479. Жидкие грузы допускаются к перевозке в контейнерах только в первичной небьющейся таре (бочках, бидонах, канистрах, пластиковых емкостях), а также расфасованные в мелкую тару (бутылки, банки) вместимостью не более 1 литра, упакованную в картонные коробки, обрешетку и другую облегченную упаковку. При этом мелкая тара должна быть предназначена под перевозку предъявленного жидкого груза.
Сноска. Пункт 479 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
480. Масса одного места груза, загружаемого в крупнотоннажный контейнер, не превышает 1500 кг, а загружаемого в среднетоннажный контейнер - не превышает 1000 кг. При этом сосредоточенная нагрузка на пол контейнера от загружаемых мест груза, в том числе с учетом сформированного штабеля, не превышает 1 кгс на один квадратный сантиметр в крупнотоннажном контейнере и 0,5 кгс - в среднетоннажном контейнере.
При превышении указанной удельной нагрузки на пол контейнера грузовое место устанавливается либо на стандартный поддон, либо на подкладки (сечением не менее 100х20мм) с соответствующей опорной поверхностью. Такие грузовые места размещаются в контейнере только в один ярус.
Погрузка грузов, превышающих вес одного места более 1500 кг в крупнотоннажном контейнере и 1000 кг в среднетоннажном контейнере, а также нестандартного оборудования, автомобилей, цветного металла, металлолома осуществляется с разработкой грузоотправителем схем погрузки и крепления грузов в контейнерах.
Перегруз не превышающий 50 кг не выгружается.
Личное имущество граждан (домашние вещи) перевозятся в контейнерах без ограничения массы отдельных мест.
Сноска. Пункт 480 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
481. Перевозчик подает под погрузку контейнеры исправные, годные для перевозки данного груза, очищенные от остатков груза и мусора. Грузы, предъявляемые к перевозке в первичной упаковке без тары или в облегченной таре, а также контейнеры, предназначенные для их перевозки предварительно подготавливаются грузоотправителями таким образом, чтобы исключить при погрузке, перевозке, выгрузке различного рода трения, деформацию, примерзание или перегрев груза, отрицательное воздействие груза на контейнер (например, обкладка стен контейнера бумагой, пленкой, установка защитных планок и резиновых прокладок, упаковка груза в мягкий изоляционный материал).
Грузы в промасленном состоянии без упаковки (например, запасные части, метизы) допускаются к перевозке в контейнерах, предоставляемых перевозчиком, только в плотной бумаге, а также при условии обеспечения застилки предохраняющим материалом пола контейнера и пространства между стенами контейнера и грузом, других мер предохранения внутренней поверхности контейнера от загрязнения и механического повреждения.
Грузы, имеющие зловонный запах, загрязняющие внутренние поверхности контейнера, к перевозке в контейнере не допускаются, за исключением случаев, когда тара и упаковка таких грузов исключает проявление указанных негативных свойств груза.
Грузоотправитель определяет пригодность вагонов и контейнеров в коммерческом отношении для перевозки заявленных грузов, за исключением случаев, когда погрузка вагонов, контейнеров осуществляется средствами перевозчика. Грузоотправитель отказывается от поданных транспортных средств, не пригодных для перевозки соответствующего груза. Очистка контейнеров после выгрузки во всех случаях производится грузополучателем. При невыполнении грузополучателем требований по очистке контейнеров, предоставляемых перевозчиком, с грузополучателя взыскивается штраф в пользу перевозчика в размере двухкратной стоимости работ по очистке.

Ескерту. 481-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
482. Жүкжөнелтуші контейнерлердегі жүктерді тасымалдау үрдісі, табиғи күштердің әсері кезінде олардың контейнер ішінде жылжу мүмкіндігін болдырмайтындай етіп орналастырады. Контейнердің есіктеріне жүктің қысымын болдырмайды. Жүкті қалау кезінде жүк пен контейнер есігінің арасында 3-тен 5 см-ге дейін бос кеңістік қалдыру қажет. Оларды бекіту (тіреулер, сыналар, аратөсемдер және басқалар) үшін жүктер мен қарапайым құралдарды шегелермен немесе қапсырма шегелермен контейнердің еденіне қағуға тыйым салынады. Контейнерде жүктерді бекітпе тіреуіштік білеулерді, шынжырларды, шектеу қалқандарын (контейнердің есік ойығында), қимасы 20х100 мм-ден кем емес ағаштардан керме жақтауларды орнатумен қол жеткізіледі. Жүктің қат-қабаттары арасындағы, сондай-ақ жүктер мен контейнердің қабырғалары арасындағы саңылаулардың жалпы қосындысы 200 мм-ден аспауы тиіс. Контейнерде орналастырылған жүктер жиынының жалпы орталығының контейнер ортасынан жылжуы: ірітонналық контейнердің ортасынан ұзындығы бойынша - 600 мм-ден; ортатонналық контейнердің ұзындығы бойынша - 200 мм-ден және ені бойынша - 100 мм-ден аспайды.
Ескерту. 482-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
483. Контейнердегі жүктің жиыны таптаурындықта көрсетілген контейнердің жалпы жиыны мен контейнер ыдысының жиыны арасындағы айырмашылық ретінде анықталатын таза жиыны жүккөтергіштігінен аспауы тиіс .
Ескерту. 483-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
484. Контейнерге жүк тиелген соң контейнердің есіктерін жабу, бекітіп тастау және пломбылау осы Ережемен белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Тиелген контейнерлер тасымалдауға контейнерлер мен пломбалардың сыртқы қарауы немесе пломбалар не БПҚ туралы мәліметтерді жүкқұжатына енгізудің болуын және дұрыстығын тексеру арқылы жиыны мен пломбалары үшін БПҚ немесе жүкжөнелтушілердің БПҚ-сы бойынша қабылданады.
485. Жалпы пайдаланымдағы кірме жолдарда контейнерлерді вагондар мен автомобильдерге тиеу және оларды вагондар мен автомобильдерден түсіруді тасымалдаушы, жүкжөнелтуші, жүк алушы жүзеге асырады . Клиенттің кірме жолдарында бұл операциялар жүкжөнелтушілермен және/немесе жүкалушылармен орындалады.
Жылжымалы құрамда контейнерлерді орналастыру мен бекіту жүктерді тиеу мен бекітудің техникалық жағдайларына сәйкес ашық вагонның, платформаның барлық ауданын алатын толық жиынтықтармен (контейнерлер тобымен), оларды жүктерді орналастыру мен бекіту схемасына сәйкес орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
Платформаның арбашықтарына бірқалыпты жүктемені қамтамасыз еткен жағдайда платформаның ортасында оларды фитингтік тіректерге орналастыру арқылы толық емес жиынтықтармен мамандандырылған платформаларда ірітонналық контейнерлерді тасымалдауға рұқсат беріледі. Жергілікті техникалық жағдайлар бойынша ортатонналық контейнерлерді тасымалдауға облысаралық қатынаста ғана рұқсат беріледі.

Сноска. Пункт 481 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
482. Грузы в контейнерах размещаются грузоотправителем таким образом, чтобы исключалась возможность перемещения их внутри контейнера в процессе перевозки, при воздействии естественных усилий. Давление груза на двери контейнера исключается. При укладке груза необходимо оставлять свободное пространство от 3 до 5 см. между грузом и дверью контейнера. Прибивать грузы или приспособления для их крепления (стойки, клинья, прокладки и др.) гвоздями или скобами к полу контейнера запрещается. Крепление грузов в контейнере достигается установкой упорных брусков, цепей, ограничительных щитов (в дверном проеме контейнера), распорных рамок из досок сечением не менее 20х100 мм. Общая сумма зазоров между штабелями груза, а также между грузами и стенками контейнера не должна превышать 200 мм. Смещение от середины контейнера общего центра массы размещенных в контейнере грузов не превышает: 600 мм - по длине от середины крупнотоннажного контейнера; 200 мм - по длине среднетоннажного контейнера и 100 мм по ширине.
Сноска. Пункт 482 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
483. Масса груза в контейнере не должна превышать грузоподъемности массы нетто, определяемой как разности между указанными на трафарете массой брутто контейнера и массой тары контейнера.
Сноска. Пункт 483 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
484. После загрузки контейнера грузом производится закрытие, запирание дверей контейнера и его пломбирование в порядке, установленном настоящими Правилами. Груженые контейнеры принимаются к перевозке по наружному осмотру контейнеров и пломб или ЗПУ за массой и пломбами или ЗПУ грузоотправителей, с проверкой наличия и правильности внесения в накладную сведений о пломбах или ЗПУ.
485. Погрузка контейнеров в вагоны и автомобили и выгрузка их из вагонов и автомобилей на местах общего пользования производится перевозчиком, грузоотправителем, грузополучателем. На подъездных путях клиента эти операции выполняются грузоотправителями и/или грузополучателями.
Размещение и крепление контейнеров на подвижном составе осуществляется в соответствии с техническими условиями погрузки и крепления грузов полными комплектами (группой контейнеров), занимающими всю площадь полувагона, платформы с расстановкой их согласно схемам размещения и крепления грузов.
Допускается перевозка крупнотоннажных контейнеров на специализированных платформах неполными комплектами с размещением их на фитинговых упорах посредине платформ при условии обеспечения равномерной нагрузки на тележки платформы. Перевозка среднетоннажных контейнеров по местным техническим условиям допускается только в межобластном сообщении.

Жүріс жолында контейнерлердің ығысуын болдырмау үшін оларды тиеу қоқыстан, ластан, мұз бен қардан тазартылған теміржолдық платформаларда, ал қыс кезінде сондай-ақ еденге 1-2 мм қабатты таза құрғақ құмды себу арқылы жүргізіледі. Бұл ретте контейнерлердің тірек беттері (түптері) платформаларға тиер алдында ластан, мұз бен қардан мұқият тазартылады.
Бос ірітонналық контейнерлерді тасымалдау БПҚ-ны пломбылау немесе контейнердің есіктеріне бұрауларды орнатып, вагондарға есіктерін сыртқа қаратып қою арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 485-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
486. Контейнерлерде жүкті тасымалдау жалпы салмағы белгіленген контейнерлермен операциялар үшін ашық станциялар арасында жүргізіледі. Контейнерлермен операциялар үшін ашық емес станциялар арасында жүктерді контейнерлермен тасымалдау тасымалдаушының жазбаша келісімі болғанда ғана жүргізіледі.
Аралас теміржол-су қатынасына енгізілмеген кемежайлар арқылы контейнерлер қабылдауға және ауыстырып тиеу үшін ашылмаған кемежайлар мен станциялар арқылы контейнерлер бағыттауға рұқсат берілмейді.
Контейнерлермен операциялар үшін ашық станциялардың тізбесі белгіленген тәртіппен N 4 Тарифтік басшылықтың 2-кітабында басылады.
Ескерту. 486-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
487. Темір жол көлігімен тасымалдауға ұсынылатын әрбір тиелген және бос контейнерге жүкқұжат (16-қосымша) ресімделеді.
Жүкжөнелтуші жүкқағаздың бет жағына келесі бағандарды толтырады:
"контейнер иеленушінің коды":
ірітонналық контейнерлер үшін латын алфавитінің үш бас әріпінен тұратын иеленушінің әмбебап коды және жүк вагондарының сәйкестендіргіші ретінде латынның U бас әрпі қойылады;
ортатонналық контейнерлер үшін халықаралық темір жолдарды кодтау жүйесіне сәйкес контейнерді иеленуші темір жол әкімшілігінің екі мәнді цифрлық коды қойылады;
"контейнердің нөмірі":
ірітонналық контейнерлер үшін алты араб цифрынан тұратын сериялық нөмірі мен иеленуші кодының және сериялық нөмірінің растығын бақылайтын құрал болып табылатын бақылау саны қойылады;
ортатонналық контейнерлер үшін сегіз араб цифрынан тұратын сериялық нөмірі мен иеленуші кодының және сериялық нөмірінің растығын бақылайтын құрал болып табылатын бақылау саны қойылады;
"мөлшер кодтары мен контейнер үлгісі":
ірітонналық контейнерлер үшін таңбалау нөмірінің екінші жолында тұратын төрт әріптік-цифрлық символдар қойылады;
бірінші екі символ контейнер мөлшерінің коды, келесі екі символ контейнер үлгісінің коды болып табылады;
ортатонналық контейнерлер үшін таңбалау нөмірінің екінші жолында тұратын және контейнердің үлгісі мен конструкциялық ерекшеліктерін көрсететін екі соңғы цифрлар қойылады;
"контейнердің үлгі-мөлшері":
ірітонналық контейнерлер үшін: алымында – контейнердің ұзындығы ағылшын футымен, бөлімінде – контейнердің брутто массасы қойылады;

Для предотвращения сдвига контейнеров в пути следования их погрузка производится на железнодорожные платформы, очищенные от мусора, грязи, льда и снега, а в зимнее время также с подсыпкой на пол чистого сухого песка слоем 1-2 мм. При этом опорные поверхности контейнеров (днища) перед погрузкой на платформы тщательно очищаются от грязи, льда и снега.
Перевозка порожних крупнотоннажных контейнеров производится с пломбированием ЗПУ или наложением закруток на двери контейнера с постановкой на вагон дверями наружу.
Сноска. Пункт 485 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
486. Перевозка грузов в контейнерах производится между станциями, открытыми для операций с контейнерами, установленной массы брутто. Перевозка грузов в контейнерах между станциями, не открытыми для операций с контейнерами, производится при наличии письменного согласия перевозчика.
Прием контейнеров через порты, не включенные в смешанное железнодорожно-водное сообщение, и направление контейнеров через порты и станции, не открытые для перевалки, не допускается.
Перечень станций, открытых для операций с контейнерами, публикуется в установленном порядке в книге 2 Тарифного руководства N 4.
Сноска. Пункт 486 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
487. На каждый груженый и порожний контейнер, предъявляемый к перевозке железнодорожным транспортом оформляется накладная (приложение 16).
Грузоотправитель на лицевой стороне накладной заполняет следующие графы:
"код владельца контейнера":
для крупнотоннажных контейнеров проставляется универсальный код владельца, состоящий из трех прописных букв латинского алфавита, и прописная латинская буква U - как идентификатор грузовых контейнеров;
для среднетоннажных контейнеров проставляется двузначный цифровой код железнодорожной администрации-собственницы контейнера в соответствии с международной системой кодирования железных дорог;
"номер контейнера":
для крупнотоннажных контейнеров проставляются серийный номер, состоящий из шести арабских цифр, и контрольное число, являющееся средством контроля достоверности кода владельца и серийного номера;
для среднетоннажных контейнеров проставляется серийный номер, состоящий из восьми арабских цифр, и контрольное число, являющееся средством контроля достоверности серийного номера;
"коды размера и тип контейнера":
для крупнотоннажных контейнеров проставляются четыре буквенно-цифровых символа, содержащиеся во второй строке маркировочного номера;
первые два символа являются кодом размера контейнера, а два следующих символа - кодом типа контейнера;
для среднетоннажных контейнеров проставляются две последние цифры, содержащиеся во второй строке маркировочного номера и обозначающие тип и конструктивные особенности контейнера;
"типоразмер контейнера":
для крупнотоннажных контейнеров проставляются: в числителе - длина контейнеров в английских футах, в знаменателе - масса контейнера брутто;

ортатонналық контейнерлер үшін 3 немесе 5 қойылады.
Жүкжөнелтуші тасымалдау құжаттарын ресімдеген кезде жүкқұжатында "Контейнерлі вагондарды құрастырудың мемлекетаралық жоспарына" (Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы, Латвия, Литва мен Эстонияның Темір жол көлігі жөніндегі кеңесі шешімімен бекітілетін) сәйкес "Өтудің шекаралық станциялары" 7-бағанында жөнелту елінің және транзиттік елдердің контейнерлерін беру үшін ашық шығу шекаралық станцияларын көрсетеді.
Бұл ретте жүкқұжатына жолдық ведомостың қосымша сандары тіркеледі: жөнелту станциясы үшін екі дана және тасымалдауға қатысатын әрбір шетелдік транзиттік темір жол үшін бір данадан.
Жүкжөнелтуші жүкқұжатының "Жүкжөнелтушінің қоса берген құжаттары" тиісті бағанында көрсету арқылы жүктің барлық жүріс жолында кедендік және басқа ережелерді орындауға қажетті жүкқұжатқа тіркелген құжаттарды қоса береді және жүкқұжатына жүріс жолында оларды ажырамастай етіп бекітеді.
Үй заттарын тасымалдауға ұсынған кезде жүкжөнелтуші контейнердің ішіне жүктің жарияланған құндылығымен үй заттарының тізімдемесін салады. Тізімдемеде көрсетілген үй заттарының контейнерде бар болуын тексеру және олардың қойған құндылығына сәйкестігін жөнелту станциясындағы тасымалдаушының өкілімен немесе жүкжөнелтуші-азаматтардың үйінде контейнерге заттарды тиеу үрдісінде экспедитормен жүргізіледі.
Ескерту. 487-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
487-1. Мүкәммал паркінің бос контейнерлерін тасымалдауды нысаны осы Ережеге 52-қосымшада келтірілген контейнер ведомосін қоса бере отырып бір жүкқағазбен ресімдеуге болады.
Жүкқағаздың "Жүктің атауы" деген бағанында "Жөндеуге, контейнерлер жинағы, ведомосі қоса берілген" немесе "Реттеуге, контейнерлер жинағы, ведомосы қоса берілген" деп көрсетіледі; "Орындар саны" деген бағанда ведомоста көрсетілген контейнерлер саны көрсетіледі; "Конт. ыдысы, кг" деген бағанда ведомоста көрсетілген контейнерлер ыдысының қосынды массасы көрсетіледі; "Брутто, кг" деген бағанда ведомоста көрсетілген контейнерлердің қосынды массасы көрсетіледі.
Бір жүкжөнелтушіден бір жүк алушының адресіне бос меншікті контейнерлер жинағын жөнелткенде бір жүкқағазын ресімдеу оған контейнерлер ведомосін (52-қосымша) қоса бере отырып контейнерлер жинағына жүргізіледі. Жүкқағазының "Жүктің атауы" деген бағанында "Меншікті контейнерлер жинағы, ведомосі қоса берілген" деп көрсетіледі; "Конт. ыдысы, кг" деген бағанда ведомоста көрсетілген контейнерлер ыдысының қосынды массасы көрсетіледі; "Брутто, кг" деген бағанда ведомость бойынша контейнерлердің қосынды массасы көрсетіледі.
Бір станциядағы бір жүкжөнелтушіден бір станциядағы бір жүк алушының адресіне жүктер номенклатурасының бір позициясы бар жүгі тиелген контейнерлер жинағын (бірнеше) жөнелткенде оған контейнерлер ведомосін (52-қосымша) қоса бере отырып контейнерлер жинағына бір жүкқағазын ресімдеуге жол беріледі.
Жүкқағаздың "Жүктің атауы" деген бағанында "Контейнерлер жинағы, ведомосі қоса берілген" деп көрсетіледі; "Брутто, кг" деген бағанда ведомость бойынша контейнерлердің қосынды брутто массасы көрсетіледі; "Нетто, кг" деген бағанда ведомоста көрсетілген контейнерлердегі жүктің қосынды нетто массасы көрсетіледі.

для среднетоннажных контейнеров проставляется 3 или 5.
В накладной при оформлении перевозочных документов, грузоотправитель в соответствии с "Межгосударственным планом формирования вагонов с контейнерами" (утверждаемым решением Совета по железнодорожному транспорту Содружества Независимых Государств, Латвии, Литвы и Эстонии), указывает в графе 7 "Пограничные станции перехода" выходные пограничные станции, открытые для передачи контейнеров страны отправления и транзитных стран.
При этом к накладной прикладывается дополнительное количество дорожных ведомостей в количестве двух экземпляров для станции отправления и по одному экземпляру для каждой участвующей в перевозке иностранной транзитной железной дороги.
Грузоотправитель прикладывает к накладной сопроводительные документы, необходимые для выполнения таможенных и других правил на всем пути следования груза с указанием в соответствующей графе накладной "Документы, приложенные грузоотправителем" и прикрепляет к накладной так, чтобы они не могли разъединиться в пути следования.
При предъявлении к перевозке домашних вещей грузоотправитель вкладывает внутрь контейнера опись домашних вещей с объявленной ценностью груза. Проверка наличия в контейнере домашних вещей, указанных в описи, и соответствия их проставленной ценности производится представителем перевозчика на станции отправления или экспедитором в процессе загрузки вещей в контейнер на дому граждан-грузоотправителей.
Сноска. Пункт 487 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
487-1. Перевозка порожних контейнеров инвентарного парка может оформляться одной накладной с приложением ведомости контейнеров, форма которой приведена в приложении 52 к настоящим Правилам.
В накладной в графе "Наименование груза" указывается "В ремонт, комплект контейнеров, ведомость прилагается" или "В регулировку, комплект контейнеров, ведомость прилагается"; в графе "Количество мест" указывается количество контейнеров, указанных в ведомости; в графе "Тара конт., кг" указывается суммарная масса тары контейнеров, указанных в ведомости; в графе "Брутто, кг." указывается суммарная масса брутто контейнеров, указанных в ведомости.
При отправлении комплекта собственных порожних контейнеров от одного грузоотправителя в адрес одного грузополучателя оформление одной накладной осуществляется на комплект контейнеров с приложением к ней ведомости контейнеров ( приложение 52 ). В накладной в графе "Наименование груза" указывается "Комплект собственных порожних контейнеров, ведомость прилагается"; в графе "Тара конт., кг." указывается суммарная масса тары контейнеров, указанных в ведомости; в графе "Брутто, кг" указывается суммарная масса брутто контейнеров по ведомости.
При отправлении комплекта (нескольких) контейнеров, загруженных грузом одной позиции номенклатуры грузов, от одного грузоотправителя на одной станции отправления в адрес одного грузополучателя на одну станцию назначения допускается оформление одной накладной на комплект контейнеров с приложением к ней ведомости контейнеров (приложение 52).
В накладной в графе "Наименование груза" под наименованием груза указывается "Комплект контейнеров, ведомость прилагается"; в графе "Брутто, кг" указывается суммарная масса брутто контейнеров по ведомости; в графе "Нетто, кг." указывается суммарная масса нетто груза в контейнерах, указанных в ведомости.

Ескерту. 487-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
488. Контейнерлерді тасымалдауды ТЭЖ-ді пайдаланып ресімдеуге рұқсат етіледі, бұл ретте электрондық тасымалдау құжатының қағаздық көшірмесі әмбебап контейнерде жүктерді тасымалдауға арналған ГУ-27-УВЦ нысанды (16-қосымша) жүкқұжаты болып табылады. ГУ-27-УВЦ нысанды (16-қосымша) жүкқұжаты басуға телетайптық пішімді (енсіз) орамдық қағазда да, сондай-ақ 11-пішімді жеке парақтарда да басуға беріледі.
Жүкқұжатына Әмбебап контейнерлер мүкәммалдық паркінің деректерінің автоматтандырылған банкінде (КП ДАБ) тіркелген контейнерлердің нөмірі ғана енгізіледі.
ТЭЖ-ді пайдаланып тасымалдарды ресімдеген кезде контейнер темір жол көлігінде қабылданған тасымалдарды ұйымдастыру технологиясына сәйкес қағаздық тасымалдау құжаттарының ілесуімен (электрондық құжаттардың көшірмесі) немесе ілеспей (қағазсыз технология кезінде) жүреді.
ТЭЖ тауар кассирінің АЖО-сында ресімделеді және деректермен электрондық алмасу желісі арқылы тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне беріледі. Ақпараттық жүйе электрондық тасымалдау құжаты деректерінің сақталуы мен қауіпсіздігін, құпиялықтың сақталуын және мәліметтерге рұқсатсыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етеді.
ТЭЖ пайдаланылған тасымалдау шарты тасымалдаушының ААЖ-сынан ААЖ-дың электрондық құжаттың хабарын (квитанциясын) алғанын және жүкті қабылдағаны туралы жүкжөнелтушіге квитанцияны бергенін (қағаздық немесе электрондық түрде) оң растауын тауар кассирінің АЖО-сы қабылдаған соң жасасылған деп саналады.
Жүкжөнелтушіде немесе жүкалушыда меншікті автоматтандырылған жүйесінің бар болғанында жүкжөнелтуші (жүкалушы) мен тасымалдаушы арасында қабылданған ақпараттық әрекеттестік технологиясы мен стандарттарына сәйкес ДЭА арқылы тасымалдау құжаттарын беру жолымен ресімдеуге рұқсат етіледі. ДЭА-да заңнамаға, электрондық құжат айналымы жүйелерінің ережесіне немесе тараптардың келісіміне сәйкес электрондық-цифрлық қол қою қолданылады.
Құқылы тұлғаның деректемелері бойынша ТЭЖ-ға деректерді енгізу жүкжөнелтушімен, жөнелту станциясымен, жүріс жолындағы станциялармен, тағайындалу станциясымен жүргізіледі.
489. Жүктерді контейнерлерде тасымалдаған кезде жүкжөнелтуші қажет болғанда жөнелтілетін жүктің құнын жариялайды және осы Ережеге сәйкес жүктердің тізімдемесін жасайды.
490. Жүкжөнелтушілер, жүк алушылар меншікті немесе жалға алынған контейнерлерді жалпы пайдаланымдағы жерлерден қабылдауды кешеуілдеткен болса, тасымалдаушы станциялық жолдарда болған уақыты үшін ақы алады .
Жүкжөнелтушілер, жүк алушылар тасымалдаушының контейнерлерін жалпы пайдаланымдағы жерлерден қабылдауды кешеуілдеткен болса, тасымалдаушы станциялық жолдарда болған уақыты үшін ақы және контейнерлерді пайдаланғаны үшін ақы алады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 487-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
488. Допускается оформление перевозки контейнеров с использованием ЭДП, при этом бумажной копией электронного перевозочного документа является накладная ГУ-29к на перевозку грузов в универсальном контейнере. Накладная ГУ-29к выдается на печать как на рулонной бумаге телетайпного формата (узкая), так и на отдельных листах 11 формата.
В накладную вносятся только номера контейнеров, зарегистрированные в Автоматизированном банке данных инвентарного парка универсальных контейнеров (АБД ПК).
При оформлении перевозки с использованием ЭДП контейнер следует в сопровождении бумажных перевозочных документов (копий электронных документов) или без сопровождения (при безбумажной технологии) согласно принятой на железнодорожном транспорте технологией организации перевозок.
ЭДП оформляется на АРМ товарного кассира и передается через сеть электронного обмена данными в автоматизированную информационную систему перевозчика. Информационная система обеспечивает сохранность и безопасность данных электронного перевозочного документа, соблюдение конфиденциальности и защиту от несанкционированного доступа к сведениям.
Договор перевозки с использованием ЭДП считается заключенным после приема в АРМ товарного кассира из АИС перевозчика положительного подтверждения получения АИС сообщения-электронного документа (квитанции) и выдачи грузоотправителю квитанции о приеме груза (в бумажном или электронном виде).
При наличии у грузоотправителя или грузополучателя собственной автоматизированной системы оформление допускается путем передачи перевозочных документов посредством ЭОД в соответствии с принятыми между грузоотправителем (грузополучателем) и перевозчиком технологией и стандартами информационного взаимодействия. В ЭОД применяются электронно-цифровые подписи в соответствии с законодательством или соглашением сторон.
Ввод данных в ЭДП по реквизитам правомочного лица производится грузоотправителем, станцией отправления, станциями в пути следования, станцией назначения.
Сноска. Пункт 488 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
489. При перевозке грузов в контейнерах грузоотправитель при необходимости, объявляет ценность отправляемого груза и составляет опись грузов в соответствии с настоящими Правилами.
490. При задержке приема собственных или арендованных контейнеров с мест общего пользования грузоотправителями, грузополучателями, перевозчик взимает плату за время занятия станционных путей.
При задержке приема контейнеров перевозчика с мест общего пользования грузополучателями, грузоотправителями, перевозчик взимает плату за время занятия станционных путей и плату за пользование контейнерами.

Ескерту. 490-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
491. Тағайындалған станцияларына контейнерлерді беру оларды тасымалдауға қабылдау тәртібіне ұқсас тәртіппен жүргізіледі.
Тиелген контейнерлер, соның ішінде импорттық жүктерімен контейнерлердің жағдайын сырттай қараған және оны пломбалаған соң кемежайдан қабылданады әрі кемежайға тапсырылады.
Қажет болған жағдайда контейнердегі жүкті тексеру немесе оны ақаусыз контейнерге қайта тиеу тапсырушы тараптың өкілінің қатысуымен және оның есебінен оның құралдарымен кемежайда жүзеге асырылады. Тексерістен кейін контейнер тапсырушы тараптың БПҚ-сымен пломбаланады.
Тасымалдаушыға тиесілі контейнерлерді тазалау жүк түсірілгеннен соң жүкалушымен қамтамасыз етіледі. Жүкалушымен контейнерді тазалау жөніндегі талаптар орындалмаған кезде тасымалдаушының жүкалушыдан аталған талаптардың орындалғанына дейін контейнерлерді қабылдамауға құқы бар.
Ескерту. 491-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
492. Жүкжөнелтушілер мен жүк алушылар станцияға контейнерлерді әкелу және әкету КЭУ-16 нысанының (30-қосымша) жүктелімі бойынша жүргізеді, ол тасымалдаушының өкілі екі данада жазып береді.
КЭУ-16 (30-қосымша) жүктелімдері бойынша, сондай-ақ контейнерлердің жүкжөнелтушілерде, жүк алушыларда және экспедиторларда болу уақытының есебі жүргізіледі. Осы мақсатпен КЭУ-16 жүктелімдерінде контейнерлердің нөмірлері қойылады.
Тиелген немесе бос контейнерді берген кезде, сондай-ақ бос немесе тиелген контейнерді станцияға қайтарған кезде тасымалдаушының өкілі жүктелімнің тиісті бағандарына контейнердің берілген және қайтарылған күні мен уақытын қояды. Контейнермен бірге жүктелімнің екі данасы жүк алушыға, жүкжөнелтушіге беріледі, жүктелімнің бір данасы тасымалдаушыда қалады.
Меншікті контейнерлерде келген жүктер жүк алушыға контейнерлермен бірге беріледі және тасымалдаушы контейнерлердің қайтарылуына жауапты емес.
Ақаусыз контейнерде жүкжөнелтушінің бұзылмаған пломбасымен келген жүктер жүк алушыға жиынын, жүктің жағдайы мен орнының санын тексерместен контейнерді және пломбаны сырттай қарау бойынша беріледі. Азаматтардың үй заттары алушылардың талабы бойынша тізімдемеге сәйкес тексеру арқылы беріледі.
Егер контейнерді жүкжөнелтуші немесе экспедициялық ұйымы техникалық ақаулы күйінде қайтарған болса, онда вагондарды қарап тексеруші мен тасымалдаушының станциядағы өкілі қол қоятын ГУ-106 нысанды контейнердің техникалық жай-күйі туралы акт жасалады.
Тасымалдаушы беретін контейнерлердің жүкжөнелтушілерде, жүк алушыларда болған уақытына тасымалдаушы контейнерлерді пайдаланғаны үшін төлемақы алады.
Тасымалдаушы берген контейнерлер зақымданған немесе жоғалған кезде жүкжөнелтушілер, жүк алушылар оларды жөндетуге не зақымданған немесе жоғалған контейнерлердің құнын тасымалдаушыға өтеуге міндетті.

Сноска. Пункт 490 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
491. Выдача контейнеров на станции назначения производится в порядке, аналогичном порядку приема их к перевозке.
Груженые контейнеры, в том числе с импортными грузами, принимаются от порта и сдаются порту после наружного осмотра состояния контейнеров и его пломбирования.
В случае необходимости проверка груза в контейнере или перегрузка его в исправный контейнер осуществляются в порту его средствами в присутствии представителя сдающей стороны и за ее счет. После проверки контейнер пломбируется ЗПУ сдающей стороной.
Очистка контейнеров, принадлежащих перевозчику, после выгрузки обеспечивается грузополучателем. При невыполнении грузополучателем требований по очистке контейнера, перевозчик имеет право не принимать от грузоотправителя контейнеры до выполнения указанных требований.
Сноска. Пункт 491 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
492. Завоз и вывоз контейнеров со станции грузоотправителями, грузополучателями, экспедиторами имеющими договоры с оператором контейнеров производится по нарядам формы КЭУ-16 ( приложение 33 ), который выписывается представителем перевозчика в двух экземплярах.
Учет времени нахождения контейнеров у грузоотправителей, грузополучателей и экспедиторов производится по нарядам формы КЭУ-16 (приложение 33). Учет времени нахождения контейнеров на подъездных путях грузоотправителей, грузополучателей и экспедиторов производится по памятке формы ГУ-45 оператором контейнеров. С этой целью, в нарядах КЭУ-16 и в памятках формы ГУ-45 проставляются номера контейнеров.
При выдаче груженого или порожнего контейнера, а также при возврате порожнего или груженого контейнера на станцию представитель перевозчика проставляет в соответствующих графах наряда дату и время выдачи и возврата контейнера. Два экземпляра наряда выдаются вместе с контейнером грузополучателю, грузоотправителю, один экземпляр наряда остается у перевозчика.
Грузы, прибывшие в собственных контейнерах, выдаются грузополучателю вместе с контейнерами и перевозчик не несет ответственности за возврат контейнеров.
Грузы прибывшие в исправном контейнере с неповрежденной пломбой грузоотправителя, выдаются грузополучателю по наружному осмотру контейнера и пломбы без проверки массы, состояния и количества мест груза. Домашние вещи граждан по требованию получателей выдаются с проверкой согласно описи.
В случае возврата контейнера грузовладельцем или экспедиторской организацией в техническом неисправном состоянии составляется акт о техническом состоянии контейнера формы ГУ-106, который подписывается осмотрщиком вагонов и представителем перевозчика на станции.
За время нахождения контейнеров, предоставляемых перевозчиком, у грузоотправителей, грузополучателей перевозчик взимает плату за пользование контейнерами.
При повреждении или утрате предоставленных перевозчиком контейнеров грузоотправители, грузополучатели ремонтируют их либо возмещают перевозчику стоимость поврежденных или утраченных контейнеров.

Ескерту. 492-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
493. Мамандандырылған контейнерлер мыналарға бөлінеді:
барынша жалпы салмағы 2,5 тоннадан артық, бірақ 10 тоннадан кем мамандандырылған ортатонналық контейнерлер;
барынша жалпы салмағы 10 тоннаға тең және артық мамандандырылған ірітонналық контейнерлер.
494. Қауіпсіз контейнерлер жөніндегі халықаралық конвенцияның нормаларына, мемлекеттік және халықаралық стандарттарға сәйкес келмейтін мамандандырылған ірітонналық контейнерлер темір жол көлігімен тасымалдарға рұқсат етілмейді.
Мамандандырылған контейнерлердің пайдаланушылары контейнерлердің ақаусыз жағдайын, оларға соғылатын таңбалардың дұрыстығы мен толықтығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 494-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
494-1. Қауіпті (тұтанғыш сұйықтарды) және қауіпсіз (тұтанбайтын сұйықтарды) тасымалдау, сондай-ақ екі негізгі элементтен: бір немесе бірнеше танктер (цистерналар) мен қаңқадан тұратын мамандандырылған жүк контейнерлерінде жүзеге асырылады.
1 сериялы танк-цистерналардың техникалық сипаттамалары, түрлері мен сынақ көлемдері ИСО 1493-3 стандартымен белгіленген.
Контейнерлер тасымалданатын жүкке және қысымына қарай топтарға бөлінеді: қауіпсіз, қауіпті сұйықтар мен газдар. Танк-цистерналар үлгісінің ИСО 6346 стандартына сәйкес Т0-Т9 кодтары бар.
Қауіпсіз жүктерді (тұтанбайтын сұйықтарды) тасымалдауға арналған контейнерлердің Т0-Т2 кодтары бар.
Қауіпті (тұтанғыш сұйықтарды) тасымалдауға арналған контейнерлердің Т3-Т6 кодтары бар.
Газдарды тасымалдауға арналған контейнерлердің Т7-Т9 кодтары бар.
Ескерту. 494-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
495. Мамандандырылған контейнерлердің нақты жүктерді тасымалдауға коммерциялық жағынан жарамдылығы жүкжөнелтушімен анықталады. Ақаулы мамандандырылған контейнерлерге жүктерді тиеуге рұқсат берілмейді, соның ішінде осы Ережеге жауап бермейтін таңбасы бар. Мамандандырылған контейнерлердің таңбалау кодының құрылымына талаптар 32-қосымшада келтірілген.
496. Теміржолдық жылжымалы құрамға мамандандырылған контейнерлерді тиеу және оларды түсіру кірме жолдарында жүргізіледі.
Мамандандырылған контейнерлерді қабылдау, беру және сақтау (қауіпті жүктер тасымалданатын контейнерлерден басқа) егер контейнерлер контейнерлердің сақталуын және қызмет көрсету персоналының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін тиісті операцияларды орындау үшін қажетті құрылғылармен жабдықталған жағдайда кірме жолдарында жүргізіледі.

Сноска. Пункт 492 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
493. Специализированные контейнеры подразделяются на:
специализированные среднетоннажные контейнеры с максимальной массой брутто более 2,5 тонн, но менее 10 тонн;
специализированные крупнотоннажные контейнеры с максимальной массой брутто, равной 10 тонн и более.
494. Специализированные крупнотоннажные контейнеры, не соответствующие нормам Международной конвенции по безопасным контейнерам, государственным и международным стандартам, к перевозкам  железнодорожным транспортом не допускаются.
Пользователи специализированных контейнеров обеспечивают исправное состояние контейнеров, правильность и полноту наносимых на них маркировок.
Сноска. Пункт 494 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
494-1. Перевозка опасных (воспламеняющихся жидкостей) и неопасных грузов (невоспламеняющихся жидкостей) осуществляется также в грузовых специализированных контейнерах, которые состоят из двух основных элементов: одного или нескольких танков (цистерн) и каркаса.
Технические характеристики танк-контейнеров серии 1, виды и объем испытаний определены стандартом ИСО 1493-3.
Контейнеры подразделяются на группы в зависимости от перевозимого груза и давления: неопасные, опасные жидкости и газы. Тип танк-контейнеров в соответствии со стандартом ИСО 6346 имеет коды Т0 - Т9.
Контейнеры для перевозок неопасных грузов (невоспламеняющихся жидкостей) имеют коды Т0 - Т2.
Контейнеры для перевозки опасных грузов (воспламеняющихся жидкостей) имеют коды Т3 - Т6.
Контейнеры для перевозки газов имеют коды Т7 - Т9.
Сноска. Правила дополнены пунктом 494-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
495. Пригодность в коммерческом отношении специализированных контейнеров для перевозки конкретных грузов определяется грузоотправителем. Загрузка грузов в неисправные специализированные контейнеры, в том числе с маркировкой, не отвечающей настоящим Правилам, не допускается. Требования к структуре маркировочного кода специализированных контейнеров приведены в приложение 32.
496. Погрузка специализированных контейнеров на железнодорожный подвижной состав и их выгрузка производятся на подъездных путях.
Прием, выдача и хранение специализированных контейнеров (кроме контейнеров, в которых перевозятся опасные грузы) производится на подъездных путях при условии, если контейнеры оборудованы необходимыми устройствами для выполнения соответствующих операций, обеспечивающими сохранность контейнеров и безопасность обслуживающего персонала.

Ескерту. 496-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
497. Мамандандырылған ірітонналық контейнерлерді контейнертасымал-платформаларында орналастыру вагондар мен контейнерлерде жүктерді орналастыру мен бекітудің техникалық жағдайларына сәйкес жүзеге асырылады.
498. Ірітонналық немесе ортатонналық қалыпты әмбебап контейнерлер сияқты өлшемдері мен параметрлері бар мамандандырылған ірітонналық контейнерлер не ортатонналық контейнерлер әмбебап ірітонналық және ортатонналық контейнерлермен (қауіпті жүктермен тиелгеннен басқа) бірге тасымалдануға рұқсат беріледі.
499. Шет жағынан бір есікпен, ал қарсы жағының төменгі бөлігінде - жүктесікпен жабдықталған, жүктерді үйіп немесе ақтарып тасымалдау үшін тағайындалған мамандандырылған контейнерлер теміржолдық платформаларға есіктері ішке қарап орнатылады. Мұндай контейнерлердің бүйір бетінде тасымалданатын жүгінің атауына сәйкес келетін таптаурындығы бар (мысалы, "Тыңайтқыштар", "Калий тұзы").
500. Теміржолдық платформаға немесе ашық вагонға тиелген әрбір тиелген мамандандырылған контейнерге жүкжөнелтуші теміржол көлігіндегі әмбебап контейнерлерде жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес ГУ-29к көліктік теміржолдық жүкқұжатын (бұдан әрі - жүкқұжат) (31-қосымша) ресімдейді. Жүкқұжатының әр бланкісінде оның бет жағының жоғарғы бөлігінде "Жөнелтілім түрі" бағанында үлкен әріптермен "СКХ", бұл мамандандырылған контейнерлердің барлық түрінің белгіленуіне сәйкес келеді.
Вагондардағы және контейнерлердегі жүктерді орналастыру мен бекітудің техникалық жағдайларымен осы түрдегі және жалпы салмағы мамандандырылған контейнерлерді орналастыру мен бекіту тәсілі қарастырылмаған жағдайларда жүкжөнелтуші жүкқұжатының 3-бағанында "Контейнер ________ ________ бекітілген сызбаға сәйкес орнатылған және бекітілген" деген белгі жасалады.
Бос мамандандырылған контейнерлерді вагондап немесе шағын жөнелтпелермен тасымалдаған кезде жүкқұжатының "Жүктің атауы" бағанында: "бос СКХ", ал "Жөнелтушімен белгіленген жүк жиыны, кг" - осы жүкқұжат бойынша жүрген барлық бос контейнерлердің жалпы жиыны (таптаурындығына сәйкес контейнерлер ыдыстарының жиыны) көрсетіледі.
ТЭЖ-ді пайдаланып мамандандырылған контейнерді тасымалдауға арналған жүкқұжатын ресімдеу теміржол көлігінде әмбебап контейнерлерде жүктерді тасымалдаудың ережесіне сәйкес жүргізіледі.
501. Жүктерді мамандандырылған контейнерлерде тасымалдауға ұсынған кезде жүкжөнелтуші жүкқұжатында жүктің салмағын, контейнердің меншікті салмағын және барлық жөнелтілімнің жалпы нақты салмағын көрсетеді.
Мамандандырылған контейнердегі жүктің салмағы жалпы контейнердің таза салмағы мен таптаурынында көрсетілген оның ыдысының арасындағы айырым ретінде белгіленетін оның жүккөтергіштігінен аспайды.
Егер мамандандырылған контейнердің толық сыйымдылығына дейін тиелуі мүмкін болатын жүккөтергіштігінен асуына алып келсе, жүкжөнелтушінің жүк салмағын (мысалы, үйілмелі) өлшеу арқылы анықтауына рұқсат берілмейді.

Сноска. Пункт 496 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
497. Размещение на платформах - контейнеровозах специализированных крупнотоннажных контейнеров осуществляется в соответствии с техническими условиями размещения и крепления грузов в вагонах и контейнерах.
498. Специализированные крупнотоннажные или среднетоннажные контейнеры, имеющие размеры и параметры такие же, как крупнотоннажные или среднетоннажные стандартные универсальные контейнеры, допускается перевозить совместно с универсальными крупнотоннажными и среднетоннажными контейнерами (кроме загруженных опасными грузами).
499. Специализированные контейнеры, предназначенные для перевозки грузов насыпью или навалом, оборудованные одной дверью с торцевой стороны, а в нижней части противоположной стороны - люком, устанавливаются на железнодорожные платформы дверями вовнутрь. Такие контейнеры на боковой поверхности имеют трафарет, соответствующий наименованию перевозимого груза (например, "Удобрения", "Калийная соль").
500. На каждый груженый специализированный контейнер, погруженный на железнодорожную платформу или в полувагон, грузоотправитель оформляет транспортную железнодорожную накладную формы ГУ-29к (далее - накладная) (приложение 34) в соответствии с правилами перевозок грузов в универсальных контейнерах на железнодорожном транспорте. На каждом бланке накладной в верхней части ее лицевой стороны в графе "Тип отправки" проставляется большими буквами "СКХ", что соответствует обозначению специализированных контейнеров всех типов.
В тех случаях, когда техническими условиями размещения и крепления грузов в вагонах и контейнерах не предусмотрен способ размещения и крепления специализированных контейнеров данного типа и массы брутто, в накладной в графе 3 грузоотправитель делает отметку: "Контейнер размещен и укреплен согласно утвержденному чертежу _______ от _____".
При перевозках порожних специализированных контейнеров повагонными или мелкими отправками в накладной в графе "Наименование груза" указывается: "порожний СКХ", а в графе "Масса груза, кг, определенная отправителем" - общая масса всех порожних контейнеров (масса тары контейнеров согласно трафарету), следующих по данной накладной.
Оформление накладной на перевозку специализированного контейнера с использованием ЭДП производится в соответствии с правилами перевозок грузов в универсальных контейнерах на железнодорожном транспорте.
501. При предъявлении грузов к перевозке в специализированных контейнерах грузоотправитель указывает в накладной массу груза, собственную массу контейнера и общую фактическую массу брутто всей отправки.
Масса груза в специализированном контейнере не превышает его грузоподъемности, определяемой как разница между номинальной массой брутто контейнера и его тарой, указанными на трафарете.
Не допускается определение грузоотправителем массы груза (например, насыпного) посредством обмера, если его погрузка до полной вместимости специализированного контейнера повлечет превышение его допустимой грузоподъемности.

502. Тиелген мамандандырылған контейнерлер тасымалдауға жүкжөнелтушімен бекіту-пломбалау құрылғыларымен пломбаланып ұсынылады.
503. Су көлігімен онан әрі тасымалдау үшін кемежайдағы станцияларға тағайындалып тиелген мамандандырылған контейнерлерді қабылдау кезінде контейнерлерде жүктерді орналастыру мен бекіту жүктерді контейнерлерде теңіз көлігімен тасымалдау ережесімен бекітілген талаптарына ("Жүктерді контейнерлерде және ірілендірудің ашық құралдарында орналастыру мен бекітудің техникалық талаптары" бөлімі) сәйкес болуы тиіс.
504. Олардың жүкалушыда болған уақытына тасымалдаушының мамандандырылған контейнерлерін пайдаланғаны үшін төлемақы тарифтік басшылықпен анықталған мөлшерде тасымалдаушының (прейскуранты) белгіленеді.
Қайтару тәртібі контейнерлердің иелері мен тасымалдаушы арасында жасалатын шарттармен реттеледі.
Ескерту. 504-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
505. Көліктік пакеттерге қалыптастырылуы мүмкін болатын жүктер, соның ішінде экспорттық және импорттық тасымалдауға вагондар мен контейнерлерде пакеттелген түрде - көліктік пакеттерде ұсынылады.
506. Тасымалдау және сақтау үрдісінде көліктік пакеттер мыналарды қамтамасыз етеді:
механикалық тиеу (түсіру) мүмкіндігін;
пакеттің тұтастығын (жағдай, онда тасымалданатын жүктің сақталуы қамтамасыз етіледі);
көліктік, қоймалық тиеу-түсіру жұмыстарын орындайтын қызметкерлердің қауіпсіздігі;
жабық, изотермиялық вагондар мен контейнерлердің жүккөтергіштігін, сыйымдылығын ұтымды пайдалану, ал ашық жылжымалы құрамда тасымалдаған кезде тиеудің габаритін толық пайдалану;
тасымалдау үрдісіндегі тұрақтылық, ал қажет жағдайларда вагондардағы немесе контейнерлердегі бойлық пен көлденең жылжудан пакеттерді бекіту мүмкіндігі;
поездар қозғалысының және маневрлік жұмыстар қауіпсіздігі.
Ескерту. 506-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
507. Ашық жылжымалы құрамда көліктік пакеттерде жүктерді тасымалдау осы Ережеге сәйкес жүргізіледі.
508. Жүктерді пакеттеу оларды тасымалдауға ұсынғанға дейін жүкжөнелтушілердің күштерімен және құралдарымен жүзеге асырылады. Жүкжөнелтуші көліктік пакеттерді стандарттардың немесе тасымалданатын жүктерге арналған техникалық шарттардың талаптарына сәйкес қалыптастырады. Әр пакетте бір жүкалушының адресіне баратын бірдей қаптамада немесе онсыз тек біртүрлі жүк салуға рұқсат беріледі.
Көліктік пакет құрылымының, пакеттеу құралдарының, бақылау белгілерінің, бекіту құралдарының сенімділігіне жүкжөнелтуші жауапты болады.

502. Груженые специализированные контейнеры предъявляются к перевозке опломбированными грузоотправителем запорно-пломбировочными устройствами.
503. При приеме груженых специализированных контейнеров к отправлению назначением на припортовые станции для дальнейшей перевозки водным транспортом размещение и крепление грузов в контейнерах должно соответствовать требованиям, установленным правилами перевозок грузов в контейнерах морским транспортом (Раздел "Технические требования к размещению и креплению грузов в контейнерах и открытых средствах укрупнения").
504. Плата за пользование специализированными контейнерами перевозчика за время нахождения их у грузополучателя устанавливается в размере, определенном тарифным руководством (прейскурантом) перевозчика.
Порядок возврата регулируется договорами, заключаемыми между владельцами контейнеров и перевозчиком.
Сноска. Пункт 504 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
505. Грузы, в том числе экспортные и импортные, которые могут быть сформированы в транспортные пакеты, предъявляются к перевозке в вагонах и контейнерах в пакетированном виде - в транспортных пакетах.
506. Транспортные пакеты обеспечивают в процессе перевозки и хранения:
возможность механизированной погрузки (выгрузки);
целостность пакета (состояние, при котором обеспечивается сохранность перевозимого груза);
безопасность работников, выполняющих транспортные, складские и погрузочно-разгрузочные работы;
рациональное использование грузоподъемности, вместимости крытых, изотермических вагонов и контейнеров, а при перевозке в открытом подвижном составе - полное использование габарита погрузки;
устойчивость, а в необходимых случаях возможность крепления пакетов от продольных и  поперечных смещений в вагонах или контейнерах, в процессе перевозки;
безопасность движения поездов и маневренных работ.
Сноска. Пункт 506 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
507. Перевозка грузов в транспортных пакетах на открытом подвижном составе производится в соответствии с настоящими Правилами.
508. Пакетирование грузов осуществляется силами и средствами грузоотправителей до предъявления их к перевозке. Грузоотправитель формирует транспортные пакеты согласно требованиям стандартов или технических условий на перевозимые грузы. В каждом пакете разрешается укладывать только однородный груз в одинаковой упаковке или без нее, следующий в адрес одного грузополучателя.
За надежность конструкции транспортного пакета, средств пакетирования, контрольных знаков, средств крепления ответственность несет грузоотправитель.

Өлшемдері 800х1200 мм көпайналымды табандықтарды қолдану арқылы жүктерден қалыптастырылған көліктік пакеттердің параметрлері ашық вагондарда тасымалдаған кезде 840х1240 мм-ден аспайды. Көпайналымды пакеттейтін құралдарды қауіпті жүктер мен арнайы иісі бар жүктерді пакеттеу үшін пайдалануға рұқсат етілмейді.
Көліктік пакетте жүкжөнелтушімен ондағы бар жүктік бірліктің саны көрсетіледі. Тасымалдаушымен келісілген стандарттарға немесе ұсынылған жүктердің техникалық шарттарына сәйкес келмейтін пакеттеу құралдарын қолдануға рұқсат берілмейді.
509. Пакеттелген жүктер жүріс жолында пакет қайта қалыптастырылмай тасымалданады. Жүкті бекіту құралдарының және көліктік пакеттердің бақылау белгілері бар және бекіту құралдары мен бақылау белгілерін бұзбай көліктік пакеттен жеке жүк орындарын алу мүмкіндігін болдырмайды.
Бақылау белгілері мыналар болып табылады:
жүкжөнелтушінің атауы көрсетілген пломба;
құлыпқа бекітілген бақылау таспасы;
отырмалы үлдір;
және басқалары.
Осы Ережемен белгіленген талаптардан шегініп қалыптастырылған көліктік пакеттер тасымалдауға қабылданбайды.
510. Көліктік пакеттерге оларды тасымалдауға ұсынар алдында жүкжөнелтушілермен таңбалар қойылады: жөнелтілімдік, арнайы және теміржолдық.
Егер көліктік пакетке енгізілген жөнелтушілік таңба әрбір жүк орнында бар және көзбен есепке алуға әрі жүк орнын ашпай бақылауға мүмкін болса, ондай таңбаны көліктік пакетке қою міндетті емес.
Арнайы таңба жүктің қасиеттерін және тиеу-түсіру мен қойма операцияларын орындау кезінде онымен істеудің тәсілдерін көрсетеді және мәтін немесе суреттер түрінде қойылады.
Көліктік пакеттерге теміржолдық таңбалар жүкжөнелтушімен вагондап жөнелту кезінде жүкті тасымалдауға ұсынарға дейін қойылады, ал мұндай пакеттерді шағын жөнелтпелермен тасымалдауға ұсынарда - жүктерді қабылдау кезінде жөнелту станциясында тасымалдаушының өкілімен. Теміржолдық таңбалау санның бөлшегі түрінде көрсетіледі. Алымында Жөнелтілімге жүктер қабылдау кітабынан тасымалдаушы хабарлайтын реттік нөмірі және сызықша арқылы жөнелтілетін пакеттер саны көрсетіледі. Бөлімінде - тасымалдаушының коды. Теміржолдық таңба тасымалдаушымен жөнелту станциясында қойылады.
Жөнелтушілік пен теміржолдық таңбалар көліктік пакетке жуылмайтын бояумен немесе оған берік бекітілген құлақша түрінде салынады.
511. Көліктік пакеттегі жүктер тасымалдауға кірме жолдарда контейнерлік немесе вагондық жөнелтулермен қабылданады. Көліктік пакет қабылдау шарттары бойынша жеке жүк орнына теңестіріледі .
Көліктік пакеттің салмағын (пакеттейтін құралдармен бірге жүктің салмағы) жүкжөнелтуші анықтайды және оны жүкқұжатының тиісті бағанында көрсетеді.

При перевозке в крытых вагонах параметры транспортного пакета, сформированного из грузов с применением многооборотного поддона размерами 800 х 1200 мм, не превышают 840 х 1240 мм. Многооборотные пакетирующие средства не допускается использовать для пакетирования опасных грузов и грузов со специфическим запахом.
На транспортном пакете грузоотправителем указывается количество находящихся в нем грузовых единиц. Применение средств пакетирования, не соответствующих согласованным с перевозчиком стандартам или техническим условиям на предъявляемые грузы, не допускается.
509. Пакетированные грузы перевозятся без переформирования пакета в пути следования. Средства крепления груза и транспортные пакеты имеют контрольные знаки и исключают возможность изъятия отдельных грузовых мест из транспортного пакета без нарушения средств крепления и контрольных знаков.
Контрольными знаками являются:
пломба с указанием наименования грузоотправителя;
контрольная лента, скрепленная в замок;
усадочная пленка;
и другие.
Транспортные пакеты, сформированные с отступлением от требований установленных настоящими Правилами, к перевозке не принимаются.
510. На транспортные пакеты перед предъявлением их к перевозке грузоотправителем наносятся маркировки: отправительская, специальная и железнодорожная.
Если отправительская маркировка присутствует на каждом грузовом месте, включенном в транспортный пакет, и доступна для визуального учета и  контроля без вскрытия грузового места, нанесение такой маркировки на транспортный пакет не обязательно.
Специальная маркировка указывает свойства груза и способы обращения с ним при выполнении погрузочно-разгрузочных и складских операций и наносится в виде текста или рисунков.
Железнодорожная маркировка на транспортные пакеты наносится грузоотправителем до предъявления к перевозке груза при повагонной отправке, а при предъявлении к перевозке таких пакетов мелкой отправкой - представителем перевозчика на станции отправления при приеме грузов. Железнодорожная маркировка указывается в виде дроби числа. В числителе указывается сообщаемый перевозчиком порядковый номер из Книги приема грузов к отправлению и через тире количество пакетов в отправке. В знаменателе - код перевозчика. Железнодорожная маркировка проставляется перевозчиком на станции отправления.
Отправительская и железнодорожная маркировки наносятся несмываемой краской на транспортный пакет или в виде прочно прикрепленного к нему ярлыка.
511. Грузы в транспортных пакетах принимаются к перевозке на подъездных путях контейнерными или повагонными отправками. По условиям приема транспортный пакет приравнивается к отдельному грузовому месту.
Массу транспортного пакета (масса груза вместе с пакетирующими средствами) определяет грузоотправитель и указывает ее в соответствующей графе накладной.

Ескерту. 511-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
512. Жабық және изотермиялық вагондар мен контейнерлерде тасымалдауға ұсынылатын көліктік пакеттің салмағы 1,5 тоннадан аспайды. Ашық жылжымалы құрамда тасымалдауға ұсынылатын көліктік пакеттің салмағы мыналардан:
жалпы пайдаланымдағы орындарда түсірген кезде станцияларда бар тиеу-түсіру машиналарының жүккөтергіштігінен;
кірме жолдарында түсіру кезінде жүкжөнелтушімен келісілген салмақтан аспайды.
Тиеу-түсіру машиналары бар станциялардың тізбесі олардың жүккөтергіштігі көрсетіліп және оған өзгерістер магистральдық темір жол желісі операторымен бекітіледі әрі Темір жол көлігіндегі тасымалдар мен тарифтердің ережесінің жинағында басылады.
Ескерту. 512-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
513. Вагондарда және контейнерлерде көліктік пакеттердің орналасуы мен бекітілуі вагондарда және контейнерлерде жүктердің орналасуы мен бекітілуі техникалық шарттарға сәйкес және тиісті жүктердің тасымалдау ережесін сақтап жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жабық және изотермиялық вагондардың есікаралық кеңістігінде көліктік пакеттерді солай орналастыру қажет, олардың кез келген есіктен механикалық түсірілуі қамтамасыз етілетіндей етіп. Егер ашық жылжымалы құрамда көліктік пакеттердің орналасуы мен бекітілу тәсілі жүктердің орналасуы мен бекітілуінің техникалық шарттарында қаралмаған болса, жүкжөнелтуші ондай тәсілді әзірлейді.
Жүріс жолында қайта тиелместен кірме жолдарында тиелу мен түсірілу арқылы жабық және изотермиялық вагондарда тасымалданатын көліктік пакеттер жүріс жолында жүктердің сақталуын қамтамасыз ететін бекіту құралдарымен (мысалы, белдемелер, қалқандар, керме қарапайым құралдары).
Ескерту. 513-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
514. Көліктік пакеттерде тасымалдауға ұсынылатын жүктерге тасымалдау құжаттарын толтыру кезінде жүкжөнелтуші мен тасымалдаушы жүкқұжатының, жолдық ведомостың тиісті бағанында, жолдық ведомостың түбіртегінде және жүкті қабылдау туралы квитанцияда мыналарды көрсетеді:
"Орын саны" бағанында: алымында - пакеттер саны, бөлімінде - пакеттердегі жүк орындарының жалпы саны (тасымалдауға орнын есептеп қабылдайтын жүктер бойынша ғана);
жүк атауының астына - "пакет";
"Жүк салмағы" бағанында - жалпы жүк салмағы (пакеттелетін құралдармен бірге), ал жүктердің бірнеше атауынан тұратын құрама жөнелтпелерді тасымалдаған кезде - сондай-ақ әр атаудың жүгінің салмағы;
табандықтарды қолданып қалыптастырылған көліктік пакеттерде шағын жөнелтпелермен жүктерді тасымалдаған кезде жүкқұжатының "Жүк салмағы" бағанында: алымында - пакеттің жалпы салмағы, бөлімінде - пакеттің таза салмағы (табандықтың салмағы есепке алынбай пакеттің салмағы) көрсетіледі.

Сноска. Пункт 511 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
512. Масса транспортного пакета, предъявляемого к перевозке в крытых и изотермических вагонах и контейнерах, не превышает 1,5 тонн. Масса транспортного пакета, предъявляемого к перевозке в открытом подвижном составе, не превышает:
грузоподъемности погрузочно-разгрузочных машин, имеющихся на станциях - при выгрузке на местах общего пользования;
массы, согласованной с грузополучателем - при выгрузке на подъездных путях.
Перечень станций, имеющих погрузочно-разгрузочные машины на подъездных путях с указанием их грузоподъемности, и изменения к нему утверждаются оператором магистральной железнодорожной сети и опубликовываются в Сборниках правил перевозок и тарифов на железнодорожном транспорте.
Сноска. Пункт 512 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
513. Размещение и крепление транспортных пакетов в вагонах и контейнерах осуществляется в соответствии с техническими условиями размещения и крепления грузов в вагонах и контейнерах и соблюдением правил перевозок соответствующих грузов.
При этом, в междверном пространстве крытых и изотермических вагонов, транспортные пакеты необходимо размещать таким образом, чтобы обеспечивалась возможность их механизированной выгрузки из любой двери вагона. Если способ размещения и крепления транспортных пакетов в открытом подвижном составе техническими условиями размещения и крепления грузов не предусмотрен, грузоотправитель разрабатывает такой способ.
Транспортные пакеты, перевозимые в крытых и изотермических вагонах с погрузкой и выгрузкой на подъездных путях без перегрузки в пути следования, закрепляются грузоотправителем в вагоне средствами крепления (например, пояса, щиты, распорные приспособления), обеспечивающими сохранность груза в пути следования.
Сноска. Пункт 513 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
514. При заполнении перевозочных документов на грузы, предъявляемые к перевозке в транспортных пакетах, грузоотправитель и перевозчик в соответствующих графах накладной, дорожной ведомости, корешке дорожной ведомости и квитанции о приеме груза указывают:
в графе "Количество мест": в числителе - количество пакетов, в знаменателе - общее количество грузовых мест в пакетах (только по грузам, принимаемым к перевозке со счетом мест);
под наименованием груза - "пакет";
в графе "Масса груза" - масса груза брутто (вместе с пакетирующими средствами), а при перевозке сборных отправок, состоящих из нескольких наименований грузов, - также масса груза каждого наименования;
при перевозке грузов мелкими отправками в транспортных пакетах, сформированных с применением поддонов, в накладной в графе "Масса груза" указывают: в числителе - масса пакета брутто, в знаменателе - масса пакета нетто (масса пакета без учета массы поддона).

515. Кірме жолдардағы тасымалдаушының өкілі көліктік пакеттердегі жүктің мөлшерін тексермей жүкті көліктік пакеттерде қабылдайды. Тасымалдаудың коммерциялық ақаусыз жағдайында дәл осы тәртіппен жүкті көліктік пакеттермен беру жүргізіледі.
Ескерту. 515-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
516. Тасымалдаушының құралдарымен түсірілген тағайындалған станцияда бүлінген көліктік пакеттердің табылған кезінде тасымалдаушы пакеттің ішіндегісін, ал зақымданған орындарда - фактуралық шоттар бойынша жүктің санын, салмағын және жағдайын тексереді.
Тексерістің нәтижелері осы Ережеге сәйкес ресімделеді.
517. Пакеттеу құралдарын пайдалану тәртібі мен қайтару мерзімдері жүкжөнелтуші мен жүкалушы арасында реттеледі.
Жүкжөнелтуші мен жүкалушыға тиесілі пакеттеу құралдарын тасымалдау толық тасымалдау құжаттары бойынша жалпы негізде жүргізіледі.
Ескерту. 517-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
518. Пакеттеу құралдарын техникалық қадағалау, жөндеу және беріктік сынауларды жүзеге асыру олардың иелерімен стандарттармен немесе пакеттеудің осындай құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтармен белгіленген мерзімдерде және тәртіппен жүргізіледі.
Әмбебап ірітонналық контейнерлердің түрлері және негізгі параметрлері көрсеткіші 35-қосымшаның 1-кестеде көрсетілген.
23-тарау. МҰЗДАЙТЫН ЖҮКТЕРДІ ТАСЫМАЛДАУ
519. Мұздайтын жүктерге 36-қосымшада көрсетілген үйіліп тасымалданатын жүктер жатады, олар сыртқы ауаның температурасы 0 o -тен төмен болғанда жүк бөлшектерінің өзара мұздауынан және олардың вагонның еденіне және шанағының қабырғаларына жабыса қатуы салдарынан өздерінің қалыпты сусымалы қасиетін жоғалтады.
520. Мұздауға ұшырағыш үйілмелі жүктердің өзге түрлерін мұздағыш жүктер тізбесіне (36-қосымша) енгізуді осы жүктерді тасымалдау кезінде мұздаудан сақтау жөнінде әзірленген және осы жүктерді алушымен келісілген іс-шаралар туралы құжатты ұсынған соң тасымалдаушы жүзеге асырады .
Ескерту. 520-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
521. Жылдың суық мерзімі туғанға дейін, ол кездің ішінде жүктердің қатуына кедергі болатын алдын алу шараларын қолдану міндетті, жүкжөнелтушілер мен жүкалушылар бірінші кезекте мұздайтын жүктерді тиеу пункттерінде сақтандыру құралдарының қажетті қорын құруды, тиеу кезінде үйілме жүктер мен вагондардың шанағына сақтандыру жүргізу үшін қондырғыларды, сондай-ақ түсіру пункттерінде мұздаған жүктердің сусымалылығын қалпына келтіру үшін механизмдер мен құрылғыларды жөндеуді жүзеге асыруды қарастыратын тиісті дайындықты жүргізеді.

515. Представитель перевозчика на подъездных путях принимает груз в транспортных пакетах без проверки количества груза в транспортном пакете. В таком же порядке, в случае коммерческой исправности перевозки производится выдача груза в транспортных пакетах.
Сноска. Пункт 515 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
516. При обнаружении на станции назначения поврежденных транспортных пакетов, выгруженных средствами перевозчика, перевозчик проверяет содержимое пакета, а в поврежденных местах - количество, массу и состояние груза по фактурным счетам. Результаты проверки оформляются в соответствии с настоящими Правилами.
517. Порядок использования и сроки возврата средств пакетирования регулируются между грузоотправителем и грузополучателем.
Перевозка средств пакетирования, принадлежащих грузоотправителям и грузополучателям, производится на общих основаниях по полным перевозочным документам.
Сноска. Пункт 517 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
518. Осуществление технического надзора, ремонта и прочностных испытаний средств пакетирования производится их владельцами в сроки и в порядке, установленном стандартами или инструкциями по эксплуатации таких средств пакетирования.
Указание типа и основных параметров универсальных крупнотоннажных контейнеров приведенный в таблице 1 приложения 35.
Глава 23 ПЕРЕВОЗКА СМЕРЗАЮЩИХСЯ ГРУЗОВ
519. К смерзающимся грузам относятся перевозимые насыпью грузы, указанные в приложении 36, которые при температурах наружного воздуха ниже 0 о С теряют свои обычные свойства сыпучести вследствие смерзания частиц груза между собой и примерзания их к полу и стенкам кузова вагона.
520. Внесение в перечень смерзающихся грузов ( приложение 36 ) иных видов насыпных грузов, подверженных смерзанию, осуществляется перевозчиком, после представления грузоотправителем документа о разработанных им и согласованных с грузополучателем этих грузов, мероприятий по предохранению от смерзания при перевозке.
Сноска. Пункт 520 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
521. До наступления холодного периода года, в течение которого обязательно применение профилактических мер, препятствующих смерзанию груза, грузоотправители и грузополучатели проводят соответствующую подготовку, предусматривающую, в первую очередь, создание необходимых запасов средств профилактики в пунктах погрузки смерзающихся грузов, осуществление ремонта установок для проведения профилактики насыпных грузов и кузовов вагонов при погрузке, а также механизмов и устройств для восстановления сыпучести смерзшихся грузов в пунктах выгрузки.

522. Тасымалдаушы тиеу орындарында жүкжөнелтушінің тасымалдауға мұздайтын жүктер мен жылжымалы құрамды тасымалдауға дайындау ережесін сақтауын ішінара тексереді.
&1. Тасымалдауға мұздайтын жүктерді дайындау
523. Мұздауға ұшырағыш жүктерді тасымалдауға ұсынғанға дейін жүкжөнелтуші өнімге МемСТ-лармен, техникалық шарттармен белгіленген шектерге олардың қатуға қатысты қауіпсіздік ылғалдылығын кемітуге шаралар қолданады.
524. Қауіпсіз шектерге дейін үймелі жүктің ылғалдылығын кемітуге мүмкіндік болмағанда жүкжөнелтуші осындай жүкті жылдың суық мерзімінде вагондарға тиеген кезінде тиісті сақтандыру құралдарын қолдану жолымен оның мұздауын және вагонның қабырғалары мен еденіне қатып қалуын болдырмау жөнінде шаралар қолданады .
Мұздауға қарсы сақтандыру шаралары мен құралдары, сондай-ақ кемежайлармен (кеметұрақтармен) де қолданылады, егер олар жүкжөнелтушілер болып табылса. Бұл жағдайда кемежаймен (кеметұрақпен) осы Ережеге сәйкес жүкқұжатында белгі жасалады.
Ескерту. 524-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
525. Үйіліп тасылатын жүктердің мұздауына қарсы сақтандыру шаралары 15 қарашадан 15 наурыз бойынша жүргізіледі.
526. Сақтандыру құралдары жеткілікті дәрежеде тиімді болмаған жағдайларда жүкжөнелтуші түсіру пунктінде жүктің сусымалылығын қалпына келтіру жөнінде шаралар қолданады.
&2. Жүктердің сусымалылығын қалпына келтірудің
сақтандыру шаралары мен құралдарын қолданудың
тәртібі және шарттары
527. Жүктерді мұздаудан сақтандыратын сақтандыру шараларының санына (бұдан әрі - сақтандыру шаралары) мыналар жатады:
үйілмелі жүктерді қауіпсіз ылғалдылыққа дейін алдын ала кептіру;
ылғанданған жүктерді оларды тиегенге дейін мұздан арылту;
олардың жиынын, сондай-ақ ашық вагондар мен платформалардың едені мен қабырғаларын таскөмірлік және минералдық майлармен, сақтандыру сұйықтарымен бірқалыпты бүрку;
жүктің үстіне сөндірілмеген әкті, ағаш үгінділерін себу.
Үйіліп тасылатын жүктердің жиынтық түрлерін мұздаудан сақтандыратын сақтандыру шаралары 37-қосымшада келтірілген.
528. Тұрақты аяз жағдайларында жүріс жолында вагондарда мұздаудан үйілме жүктерді сақтандырудың тиімді шарасы оның жиынтығын экскаватормен, скрепермен, крейферлік кранмен немесе басқа механизммен қайта-қайта себу (араластыру) арқылы жүкті алдын ала (тиеуге дейін) мұздан арылту болып табылады.
Бұл ретте жүктің бөлшектері сыртқы ауамен барынша жақсы желдетілуі қажет.
Мұздан арылту себілетін жүктің ортаңғы қабатында температура минус 3 o және одан төменге жеткен соң бітті деп саналады.

522. Перевозчик выборочно проверяет в местах погрузки соблюдение грузоотправителем правил подготовки смерзающихся грузов и подвижного состава к перевозке.
1. Подготовка смерзающихся грузов к перевозке
523. До предъявления к перевозке грузов, подверженных смерзанию, грузоотправитель принимает меры к уменьшению их влажности до безопасных в отношении смерзания пределов, установленными ГОСТами, техническими условиями на продукцию.
524. При отсутствии возможности уменьшения влажности насыпного груза до безопасных пределов, грузоотправитель, при погрузке в вагоны в холодный период года такого груза, принимает меры по предотвращению его смерзания и примерзания к стенам и полувагона путем применения соответствующих профилактических средств.
Меры и средства профилактики против смерзания применяются также портами (пристанями), если они являются грузоотправителями. В этом случае портом (пристанью) делается отметка в накладной в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 524 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
525. Профилактические меры против смерзания перевозимых насыпью грузов проводятся с 15 ноября по 15 марта.
526. В случаях, когда примененные средства профилактики оказались недостаточно эффективными, грузополучатель принимает меры по восстановлению сыпучести груза в пункте выгрузки.
Сноска. Пункт 526 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Порядок и условия применения
профилактических мер и средств восстановления
сыпучести грузов
527. К числу профилактических мер, предохраняющих грузы от смерзания (далее - профилактические меры), относятся:
предварительная сушка насыпных грузов до безопасной влажности;
промораживание увлажненных грузов до их погрузки;
равномерное обрызгивание их массы, а также пола и стенок полувагонов и платформ каменноугольными и минеральными маслами, профилактическими жидкостями;
пересыпка груза негашеной известью, древесными опилками.
Профилактические меры, предохраняющие от смерзания массовые виды грузов, перевозимых насыпью, приведены в приложении 37.
528. В условиях устойчивых морозов эффективной мерой предохранения насыпных грузов от смерзания в вагонах в пути следования является предварительное (до погрузки) промораживание груза путем многократного пересыпания (перелопачивания) его массы экскаватором, скрепером, грейферным краном или другим механизмом.
При этом необходимо, чтобы частицы груза возможно лучше обветривались наружным воздухом.
Промораживание считается законченным после достижения в середине слоя пересыпаемого груза температуры минус 3 0 С и ниже.

529. Сөндірілмеген әк бөлшектерінің өлшемі 40 мм-ден артық емес және 50%-дан кем емес белсенді кальций тотығы (СаО) бар әрі 9%-дан артық емес кремнеземі (SiO2) бар (МемСТ-9179-77) жүктердің мұздауына қарсы сақтандыру құралдары ретінде қолданылады.
Үйілген жүкті мұздаудан сақтандыру үшін қажетті сөндірілмеген әктің мөлшері жүктегі ылғалдың мәніне қатысты және мұндай жүкті тасымалдау тәжірибесін есепке алып, өнім сапасын бақылау қызметінің жергілікті органдарымен және ұйымдарды техникалық бақылау бөлімдерімен белгіленеді. Вагонға мұздайтын жүк тиеу алдында сөндірілмеген әктің 1/3 мөлшерін вагонның еденіне бірдей қабатпен себу қажет, ал қалған 2/3 әкті жүк жиынтығының биіктігі бойынша қабат-қабатпен (бір немесе екі қабат) себу үшін пайдалану.
530. Жүкке ас тұзын және хлорлы кальций себу сөндірілмеген әк себуге ұқсас жүргізіледі. Сыртқы ауаның температурасы 20 o С-ден төмен болса ас тұзы қолданылмайды.
531. Жүкке ағаш үгінділерін себу және аудару кезінде олардың құрғақ болуы қажет. Ағаш үгінділерін вагонның еденіне 30 мм-ден кем емес етіп себеді. Бұдан бөлек тиеу биіктігі бойынша жүк екі бірдей жалпы қабаттармен үгіндінің сондай шамасымен себіледі. Бұл ретте жүктің сабақтас қабаттарының жанасуына жол берілмейді.
Жылулығы (жүктерді ерітуге арналған гараждары) бар ұйымдардың атына жөнелтілетін кеннің мұздауына қарсы сақтандыру ретінде ағаш үгінділерін қолдануға рұқсат етілмейді.
532. Жүктің мұздауына қарсы әртүрлі сақтандыру құралдарын таңдау (араласпалар, қосымшалар, заттар, жабулар) жүктің түріне, түсіру технологиясына және тұтынушының жүкті соңынан пайдалануына немесе қайта өңдеуіне байланысты жүкжөнелтушімен жүргізіледі.
Бұл ретте қолдануға таңдап алынған сақтандыру құралдары жылжымалы құрамға, сондай-ақ тиісті МемСТ-лармен немесе өнімге арналған техникалық шарттармен қаралған тасымалданатын жүктің сапасы мен қасиеттеріне теріс әсер етпеуі тиіс. Тиеу және түсіру орындарындағы, сондай-ақ жүктің жүріс маршруты бойындағы температураны есепке алып жүкжөнелтушімен таңдап алынған сақтандыру құралдарын жүкжөнелтуші жүкалушымен келіседі.
533. Жүк жиынына қажетті сақтандыру құралдарын енгізу, соның ішінде ашық вагондар мен платформалардың қабырғалары мен еденін сұйықтармен, ерітінділермен бүркеу бұл құралдардың үйілген жүкпен бірдей жылжуын, бірдей қабаттап себілуін (төселуін), майлармен, ниогринмен, северинмен мұқият бүркілуін қамтамасыз ететін (басыңқы механикаландырылған) тәсілмен жүргізіледі.
Тиеу пункттерінде жүкжөнелтушілер өздерінің өкілдерін жүктердің мұздауына қарсы сақтандыру шараларын жүзеге асыру үшін жауапты етіп тағайындайды.

529. Негашеная известь, применяемая в качестве профилактического средства против смерзания грузов, с размерами частиц не более 40 мм и содержанием не менее 50% активной окиси кальция (СаО) и не более 9% кремнезема (SiO 2 ) (ГОСТ-9179-77).
Количество негашеной извести, необходимое для предохранения насыпного груза от смерзания, определяется местными органами службы контроля качества продукции и отделами технического контроля организаций в зависимости от содержания влаги в грузе и с учетом практики перевозок такого груза. Перед загрузкой вагона смерзающимся грузом необходимо 1/3 количества негашеной извести насыпать ровным слоем на пол вагона, а оставшиеся 2/3 извести использовать для послойной пересыпки по высоте массы груза (в один или два слоя).
530. Пересыпка груза поваренной солью и хлористым кальцием производится аналогично пересыпке негашеной известью. При температуре наружного воздуха ниже минус 20 град. С поваренная соль не применяется.
531. При пересыпке и перекладке груза древесными опилками необходимо, чтобы они были сухими. Древесные опилки насыпаются на пол вагона слоем не менее 30 мм. Кроме того, по высоте погрузки груз пересыпается двумя равномерными сплошными слоями опилок такой же величины. При этом нельзя допускать соприкосновения смежных слоев груза.
Не допускается применение древесных опилок в качестве профилактического средства против смерзания руды, отгружаемой в адрес организаций, которые имеют тепляки (гаражи для размораживания грузов).
532. Выбор различных профилактических средств против смерзания груза (примесей, добавок, веществ, покрытий) производится грузоотправителем в зависимости от рода груза, технологии выгрузки и последующего использования или переработки груза потребителем.
При этом выбранные к применению средства профилактики не должны отрицательно влиять на подвижной состав, а также на качество и свойства перевозимого груза, предусмотренные соответствующими ГОСТами или техническими условиями на продукцию. Выбранные грузоотправителем с учетом температуры как в местах погрузки и выгрузки, так и на протяжении маршрута следования груза профилактические средства согласовываются грузоотправителем с грузополучателем.
533. Внесение в массу груза необходимых профилактических средств, в том числе покрытие жидкостями и растворами стен и пола полувагонов и платформ, производится способом (преимущественно механизированным), обеспечивающим равномерное перемешивание этих средств с насыпным грузом, равномерную послойную пересыпку (прокладку), тщательное обрызгивание маслами, ниогрином, северином.
В пунктах погрузки грузоотправители назначают своих представителей, ответственных за осуществление профилактических мер против смерзания грузов.

534. Жүктерді қоршаған ауаның төмен температурасы жағдайларында, ауысатын климаттық және метеорологиялық жағдайларда (әсіресе жылдың ауыспалы мерзімдерінде) жүкалушылар мұндай жүктердің сусымалылығын қалпына келтіру үшін өздерінің мұздау жүктерін түсіру пункттерін жылыту немесе механикалық қопсыту құралдарымен жарақтандырады.
Мұздау жүктерін жылыту үшін жылулықтар және басқа жылыту құрылғылары (мысалы, инфрақызыл сәулешығарғыштар) пайдаланылады.
Мұндай жүктерді механикалық қопсыту үшін бұрғыфрезерлік қондырғылар, өздігінен жүретін дірілсоққылық қондырғылар, әртүрлі түрдегі дірілқопсытқыштар, экскаваторлық түрдегі қондырғылар қолданылады.
Мұздаған жүктерді жылыту, жүктердің сусымалылығын механикалық қопсытумен немесе түсіруді қамтамасыз ететін басқа тәсілдермен қалпына келтіру жүк алушы бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі. Нұсқаулықта осы құралдардың жұмыстық параметрлері және пайдалану технологиясы, техника қауіпсіздігі ережесі мен жылжымалы құрамның зақымдануын болдырмайтын шаралар көрсетіледі .
Ескерту. 534-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
&3. Мұздау жүктерін тасымалдауды ресімдеу
535. Жүкжөнелтуші мұздайтын жүктерді тасымалдауға ұсынған кезде осы Ережеге сәйкес жүкқұжаттың "Жөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" бағанында жүк ылғалдылығының пайызын және оны мұздаудан сақтандыру үшін қолданған шаралар, мысалы: "Жүк мұздатылған", "Әк...% мөлшерінде себілген", "...% мөлшерінде майланған", "Ағаш үгінділерімен қабатталып аударып салынған". Бұдан бөлек, жүкжөнелтуші жүкқұжатының жоғарғы жағында "Мұздайтын" мөрқалыбын соғады.
Жүкқұжатында топырақты, сазбалшықты, құмды, шағылтасты және малтатасты тиеген кезде ылғалдылығы туралы деректерді көрсету міндетті емес.
536. Тасымалдаушы жүкжөнелтушіден осындай шарттарда тасымалданатын жүктерді қабылдауға және оның уақтылы түсірілуін қамтамасыз ететін жылытқыштары немесе басқа жылыту құрылғылары бар жүк алушының жазбаша келісімі болған кезде, мұздайтын жүктерді тасымалдауға профилактикалық құралдарды қолданбай қабылдайды .
Мұндай жағдайда жүкқұжатының "Жөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" бағанында жүкжөнелтуші "алушының келісімімен - сақтандырусыз" деген белгі соғады.
Ескерту. 536-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
537. Егер жүкқұжатында жүкжөнелтушімен тиеу кезінде мұздауға қарсы шаралар қолданғаны туралы немесе жүкалушының сақтандыру құралдарын қолданбастан жүкті тасымалдауға келіскені туралы көрсетілмеген болса мұздайтын жүктерді тасымалдауға қабылдауға рұқсат берілмейді.

534. При перевозках грузов в условиях низких температур окружающего воздуха, меняющихся климатических и метеорологических условиях (особенно в переходные периоды года), грузополучатели  оснащают свои пункты выгрузки смерзающихся грузов средствами разогрева или механического рыхления для восстановления сыпучести таких грузов.
Для разогрева смерзшихся грузов используются тепляки и другие обогревательные устройства (например, инфракрасные излучатели).
Для механического рыхления таких грузов применяются бурофрезерные установки, самоходные виброударные установки, виброрыхлители различных типов, установки экскаваторного типа.
Разогрев смерзшихся грузов, восстановление сыпучести грузов механическим рыхлением или другими способами, обеспечивающими выгрузку, производится в соответствии с инструкцией утвержденной грузополучателем. В инструкции указываются рабочие параметры и технология использования этих средств, правила техники безопасности и меры исключающие повреждения подвижного состава.
Сноска. Пункт 534 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3. Оформление перевозок смерзающихся грузов
535. Грузоотправитель при предъявлении к перевозке смерзающегося груза указывает в накладной, в соответствии с настоящими Правилами, в графе "Особые заявления и отметки отправителя" процент влажности груза и меры, принятые для предохранения его от смерзания, например: "Груз проморожен", "Пересыпано известью в количестве...%", "Обмаслено в количестве...%", "Переложено послойно древесными опилками". Кроме того, грузоотправитель в верхней части накладной проставляет штемпель "Смерзающийся".
Указание в накладной данных о влажности при погрузке земли, глины, песка, щебня и гравия необязательно.
536. Перевозчик, при наличии у грузоотправителя письменного согласия грузополучателя, имеющего тепляки или другие обогревательные устройства, на прием перевозимого на таких условиях груза и обеспечение его своевременной выгрузки, принимает к перевозке смерзающиеся грузы без примененных профилактических средств.
В этом случае в накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя" грузоотправитель делает отметку: "С согласия получателя - без профилактики".
Сноска. Пункт 536 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
537. Не допускается прием смерзающегося груза к перевозке, если в накладной не будет указано о принятых грузоотправителем при погрузке мерах против смерзания или о согласии грузополучателя на перевозку груза без применения профилактических средств.

538. Жүкжөнелтушінің сақтандыру шараларын немесе мұздайтын жүктерді жөнелту шарттарын бұзуы нәтижесінде жүктер мұздаған күйде келген жағдайда тасымалдаушы жүк алушының қатысуымен жалпы нысанды акті жасайды. Актіде жүктің мұздаған күйде келу фактісі расталады, сондай-ақ осындай жүкті түсірумен байланысты уақыт мерзімінде вагондарды пайдаланғаны үшін жүк алушы енгізген төлемақы мөлшері көрсетіледі .
Ескерту. 538-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
24-тарау. ТЕЗ БҮЛІНЕТІН ЖҮКТЕРДІ ТАСЫМАЛДАУ
539. Тез бүлінетіндерге темір жол көлігімен тасымалдау кезінде оларды сыртқы ауаның жоғары немесе төмен температурасының әсерінен қорғауды, жүру жолында күтуді немесе ерекше қызмет көрсетуді талап ететін жүктер жатады. Тез бүлінетін жүктердің тізбелері мен оларды термиялық, технологиялық өңдеудің және жылдың мезгіліне орай тасымалдаудың шекті мерзімдері 38-қосымшада көрсетілген.
Тез бүлінетін жүктер изотермиялық вагондарда (рефрижераторлық вагондар, вагон - термостар, цистерна - термостар, изотермиялық вагондар - цистерналар), жабық вагондарда, әмбебап және рефрижераторлық контейнерлерде тасымалданады.
540. (Ескерту. 540-тармақ алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен).
541. Егер жүк жөнелтуші белгілеген температуралық режим немесе тасымалдаудың кез келген басқа шарттары қолдағы көлік құралдарымен қамтамасыз етілмейтін болса, онда тасымалдаушы мұндай жүкті тасымалдауға қабылдамайды.
542. Теміржолдық жол учаскесінің орналасқан климаттық аймағына орай, оларды есепке ала отырып тез бүлінетін жүктерді тасымалдау тәсілі белгіленетін жыл мезгілдері 38-қосымшада ескерілген. Нақты ауа райының жағдайлары ескеріле отырып, 38-қосымшада көрсетілген жыл аралығының басталу және аяқталу мерзімдерін тасымалдаушының өзгертуіне жол беріледі.
Тез бүлінетін жүктерді тасымалдау тәсілін таңдау кезінде жүк жөнелтуші оны тасымалдаудың ұзақтылығын, сондай-ақ жүктің сапасы сақталуын қамтамасыз ету үшін жүру жолында болатын әр түрлі климаттық аймақтардағы жыл мезгілдерін есепке алады.
Жүк жөнелтуші осы Ережелерге сәйкес тасымалдау тәсілін белгілеген жағдайларда, ол бұл туралы жүк қағазының "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" бағанына белгі соғады.
Ескерту. 542-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
543. Тасымалдауға ұсынылған тез бүлінетін жүктер тасымалдау кезінде жүк пен жылжымалы құрамның қауіпсіздігі мен сақталуы қамтамасыз етілетіндей болып дайындалады. Тасымалдауға ұсынылған жеміс-көкөністердің, жемістердің, картоптың, басқа тез бүлінетін жүктердің сапасы, сондай-ақ олардың ыдыстары мен бумалары нормативтік құжаттармен (стандарттармен, техникалық шарттармен және жүк пен буып-түю сапасына талаптар қойылған басқа құжаттармен) белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Тез бүлінетін жүктер келесі көлік ыдыстары түрлерімен: ағаш, тақтай, картон және полимер жәшіктерде, жәшік-тартпаларда, кеспектерде, қаптарда, торларда, бидондарда, флягаларда, мамандандырылған тіреуіш табандықтарда тасымалданады.
Ыдыс жүкті механикаландырылған тәсілмен тиеу, түсіру және қатарлап үю мүмкіншілігін қамтамасыз ететін түзу, берік, таза, тесіктен аққан ізсіз ұсынылады.
Салқындатылған, мұздатылған және қатырылған етті (ұшаны, жартылай ұшаны, ширек ұшаны) буып-түюсіз тасымалдауға рұқсат етіледі. Жүк жөнелтуші тасымалдаушының өтініші бойынша жүктің немесе ыдыстың жағдайын тексеру үшін белгіленген тәртіппен қабылданған нормативтік құжаттарды ұсынады. Жүк пен ыдыс нормативтік құжаттарға сәйкес келмеген немесе бұл құжаттар ұсынылмаған кезде тасымалдаушы жүк жөнелтушіден оларды қабылдамауға құқықты.

538. В случае прибытия груза в смерзшемся состоянии, происшедшем в результате нарушения грузоотправителем профилактических мер или условий отгрузки смерзающихся грузов перевозчик составляет акт общей формы с участием грузополучателя. В акте подтверждается факт прибытия груза в смерзшемся состоянии.
Сноска. Пункт 538 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 24 ПЕРЕВОЗКА СКОРОПОРТЯЩИХСЯ ГРУЗОВ
539. К скоропортящимся относятся грузы, которые при перевозке железнодорожным транспортом, требуют защиты от воздействия на них высоких или низких температур наружного воздуха, ухода или особого обслуживания в пути следования. Перечни скоропортящихся грузов и предельные сроки их перевозки в зависимости от термической, технологической обработки и периода года указаны в приложении 38.
Скоропортящиеся грузы перевозятся в изотермических вагонах (рефрижераторные вагоны, вагоны - термосы, цистерны - термосы, изотермические вагоны - цистерны), крытых вагонах, универсальных и рефрижераторных контейнерах.
540. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
541. Если заданные грузоотправителем температурный режим или какие-либо другие условия перевозки не могут быть обеспечены имеющимися транспортными средствами, то перевозчик не принимает такой груз к перевозке.
542. Периоды года, с учетом которых в зависимости от климатической зоны нахождения участка железнодорожного пути, определяется способ перевозки скоропортящихся грузов, предусмотрены в приложении 38. Допускается изменение перевозчиком сроков начала и окончания периодов года, указанных в приложении 38 с учетом конкретных погодных условий.
При выборе способа перевозки скоропортящегося груза грузоотправитель учитывает продолжительность его перевозки, а также наиболее неблагоприятный для обеспечения сохранности качества груза период года в разных климатических зонах нахождения следования.
В случаях, когда в соответствии с настоящими Правилами способ перевозки устанавливает грузоотправитель, то он делает об этом отметку в накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя".
Сноска. Пункт 542 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
543. Предъявляемые к перевозке скоропортящиеся грузы подготавливаются таким образом, чтобы обеспечивалась безопасность, сохранность груза и подвижного состава при перевозке. Качество предъявляемых к перевозке плодоовощей, фруктов, картофеля, других скоропортящихся грузов, а также их тара и упаковка должны соответствовать требованиям, установленным нормативными документами (стандартами, техническими условиями и иными документами, содержащими требования к качеству груза и упаковки).
Скоропортящиеся грузы перевозятся в следующих видах транспортной тары: деревянных, дощатых, картонных и полимерных ящиках, ящиках-лотках, бочках, мешках, сетках, бидонах, флягах, специализированных стоечных поддонах.
Тара предъявляется исправной, прочной, чистой, без следов течи, которая обеспечивает возможность погрузки, выгрузки и штабелирования груза механизированным способом.
Допускается перевозка без упаковки охлажденного, замороженного и подмороженного мяса (туши, полутуши, четвертины). По просьбе перевозчика грузоотправитель для проверки состояния груза или тары предъявляет принятые в установленном порядке нормативные документы. При несоответствии груза и тары нормативным документам или не предъявлении этих документов перевозчик вправе отказать грузоотправителю в перевозке.

Ескерту. 543-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
544. Тасымалдаушының тасымалдауға ұсынылған тез бүлінетін жүктердің сапасын, ыдыстың жағдайын және олардың нормативтік құжаттарға сәйкестігін ішінара тексеруге құқығы бар.
Тексеру жүкті тасымалдауға ұсыну процесінде жүргізіледі. Мұздатылған, тоңазытылған, қатырылған және салқындатылған жүктердің температурасы вагондарға тиеу кезінде өлшенеді. Жүктің жекелеген орындарын ашуды және тексеруден кейін жүкті буып-түюді, сондай-ақ вагонды, контейнерді пломбылауды жүк жөнелтуші жүзеге асырады.
Жүкті тасымалдауға ұсыну кезінде оның тауарлық сұрыптылығы бойынша сәйкестігін тасымалдаушы тексермейді. Тұтас саңылаусыз бумадағы жүктің (банкалар, шөлмектер, кеспектер) сапасы тасымалдауға ұсыну және беру кезінде тексерілмейді.
Ескерту. 544-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
545. Жүк жөнелтуші тез бүлінетін жүктерді тасымалдық құжаттарымен тасымалдауға ұсыну кезінде тасымалдаушыға жүктің сапасы туралы құжатты (сапа куәлігі, сертификаты) әкеліп тапсырады. Жүк қағазының сырт жағындағы "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" бағанында жүк жөнелтуші қоса берілген жүктің сапасы, тасымалдауға жарамдылық мерзімі туралы құжаттың атауын, нөмірі мен берілген күнін көрсетеді.
Жүк жөнелтуші жеміс-көкөністерді тасымалдау кезінде өсімдік шаруашылығы өнімдеріндегі токсиканттардың құрамы және пестицидтерді қолдану регламенттерін сақтау туралы құжатты қоса береді. Жүк жөнелтуші азық-түліктер мен малдан алынған тағамдық шикізаттарды тасымалдау кезінде Мемветқадағалаудың бақылауындағы жүктерді тасымалдау ережелеріне сәйкес мал дәрігерлік куәлікті (сертификат) қоса береді.
Жүк жөнелтуші карантин жарияланған аймақтардан жеміс-көкөністерді, тірі өсімдіктерді, тұқымдық және көшеттік материалдарды тиеп жөнелту кезінде осы Ережелерге сәйкес фитосанитарлық (карантиндік) сертификатты қоса береді.
Ескерту. 545-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
546. Ыдыстарға құйылған минералдық суларға, жүзімнен, жеміс-жидектен жасалған шараптарға сапасы туралы құжаттар ұсыну талап етілмейді.
547. Егер жүк құжатында көрсетілген тасымалдауға жарамды мерзімі жүктерді жеткізу мерзімдерін есептеу ережелеріне сәйкес белгіленген жеткізу мерзімінен аз болса, тез бүлінетін жүктер тасымалдауға қабылданбайды.

Сноска. Пункт 543 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
544. Перевозчик выборочно проверяет качество предъявляемых к перевозке скоропортящихся грузов, состояние тары и соответствие их нормативным документам.
Проверка производится в процессе предъявления груза к перевозке. Температура замороженных, мороженых, подмороженных и охлажденных грузов измеряется в момент погрузки в вагон. Вскрытие отдельных мест груза и последующая упаковка груза после проверки, а также опломбирование вагона, контейнера осуществляются грузоотправителем.
Соответствие по товарной сортности груза при его предъявлении к перевозке перевозчик не проверяет. Качество груза в целой герметической упаковке (банки, бутылки, бочки) при предъявлении к перевозке и выдаче не проверяется.
Сноска. Пункт 544 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
545. При предъявлении скоропортящихся грузов к перевозке вместе с перевозочными документами грузоотправитель представляет перевозчику документ о качестве груза (удостоверение, сертификат качества). На оборотной стороне накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя" грузоотправитель указывает наименование, номер и дату выдачи прилагаемого документа о качестве, и срок транспортабельности груза.
При перевозке плодоовощей грузоотправителем дополнительно прикладывается документ о содержании токсикантов в продукции растениеводства и соблюдении регламентов применения пестицидов. При перевозке продуктов и пищевого сырья животного происхождения грузоотправителем дополнительно прикладывается ветеринарное свидетельство (сертификат) в соответствии с правилами перевозок грузов, подконтрольных Госветнадзору.
При отгрузке плодоовощей, растений живых, семенного и посадочного материала из зон, объявленных под карантином грузоотправителем дополнительно прикладывается фитосанитарный (карантинный) сертификат в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 545 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
546. На расфасованные минеральные воды, виноградные и плодово-ягодные вина предъявление документов о качестве не требуется.
547. Скоропортящиеся грузы не принимаются к перевозке, если срок транспортабельности, указанный в накладной, менее срока доставки, установленного в соответствии с правилами исчисления сроков доставки грузов.

548. Жалпы пайдаланымдағы орындарға тиеу үшін жүкжөнелтушілерге тез бүлінетін жүктерді әкелуге тек тиеу күні тасымалдаушымен келісілген тасымалдауға қабылданған өтінім негізінде рұқсат етіледі.
Ескерту. 548-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
549. Тасымалдаушы тез бүлінетін жүктерді тиеуге түзу, ал қажет кезде ветеринарлық-санитарлық талаптарды қанағаттандыратын вагондарды, контейнерлерді береді. Вагондардың, тез бүлінетін жүктерді тасымалдау кезінде ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкестігін жүк жөнелтуші анықтайды.
Тасымалдаушыға тиесілі емес немесе ол сүт, шарап, шарап материалдары мен басқа тағамдық құйылатын жүктерді құюға жалға берген мамандандырылған цистерналарды дайындауды жүк жөнелтуші жүргізеді.
Жүк жөнелтушілер цистерналарға құяр алдында цистерналардың қазандарының саңылаусыздығын тексереді.
Жүк жөнелтушілер нақты жүктерді тасымалдауға жарамсыз вагондардан, контейнерлерден бас тартуға құқықты және тасымалдаушы аталған вагондардың, контейнерлердің орнына нақты жүктерді тасымалдауға жарамды түзу вагондарды, контейнерлерді береді.
Тасымалдаушы жүк тиелген вагондарды қосарланған операциялар тәртібінде кірме жолға беру кезінде олардың нақты жүктерді тиеуге техникалық жарамдылығын анықтайды.
550. Тез бүлінетін жүктерді тасымалдау жылдамдығын жүк жөнелтуші таңдайды және жүк қағазында көрсетеді.
Егер осы жүктерді тек үлкен жылдамдықпен тасымалдауға рұқсат етілсе, жүк жөнелтуші тап сол жылдамдықты көрсетеді.
Бұл ретте тез бүлінетін жүктер изотермиялық вагондарда тек үлкен жылдамдықпен ғана тасымалданады.
551. Тасымалдаушы жүк оны жеткізу мерзімі бұзылып келген, рефрижераторлық вагондарда тасымалдау кезінде температуралық режим сақталмаған жағдайларда тез бүлінетін жүктерді тағайындалған станциясында беруді жүргізеді, оның жағдайын, массасы мен орындарының санын тексереді.
552. Температуралық режимді ұстай отырып рефрижераторлық вагондарда тасымалданатын тез бүлінетін жүктердің бүлінуіне коммерциялық акт жасау кезінде, жұмыс журналынан алынған, коммерциялық актіге қызмет көрсететін бригада басшысының қолымен расталған, жүру жолындағы температуралық режим туралы көшірме қоса беріледі.
553. Тез бүлінетін жүктерді пешпен жылытылатын вагон-вагон жөнелтпелермен тасымалдау үшін тасымалдаушы жүк жөнелтушінің өтініші бойынша жабық вагондарды береді. Пештер мен пеш жабдықтарын жүк жөнелтуші өз есебінен сатып алады және орнатады.
Жекелеген жағдайларда шарттық жағдайларда және тасымалдаушының рұқсатымен жолсерік рефрижераторлық секциялардың қызметтік вагонында немесе қызметтік бөлімшесі бар автономиялық рефрижераторлық вагондарда (АРВ-Э) жол жүреді.

548. Завоз грузоотправителем скоропортящихся грузов для погрузки на места общего пользования разрешается только на основании принятой заявки на перевозку в согласованный с перевозчиком день погрузки. Замороженные, мороженые, подмороженные и охлажденные грузы в летний и переходный периоды года, а также грузы, боящиеся подморозки в зимний период года, доставляются на место погрузки защищенными от температуры наружного воздуха.
Сноска. Пункт 548 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
549. Перевозчик предоставляет под погрузку скоропортящихся грузов исправные вагоны, контейнеры, а при необходимости - удовлетворяющие ветеринарно-санитарным требованиям. Соответствие вагонов, контейнеров ветеринарно-санитарным требованиям при перевозке скоропортящихся грузов определяется грузоотправителем.
Подготовка специализированных цистерн, не принадлежащих перевозчику или сданных ими в аренду, под налив молока, вина, виноматериалов и других пищевых наливных грузов проводится грузоотправителем.
Перед наливом цистерн грузоотправители проверяют герметичность котлов цистерн, техническую исправность арматуры и универсальных сливных приборов цистерн.
Грузоотправители вправе отказаться от вагонов, контейнеров, непригодных для перевозки конкретных грузов, и перевозчик подает взамен указанных вагонов, контейнеров исправные, пригодные для перевозки таких грузов вагоны, контейнеры.
Перевозчик при подаче на подъездной путь груженых вагонов в порядке сдвоенных операций определяет их техническую пригодность под погрузку конкретных грузов.
550. Скорость перевозки скоропортящихся грузов выбирает и указывает в накладной грузоотправитель.
Если допускается перевозка данных грузов только большой скоростью, грузоотправитель указывает данную скорость.
При этом скоропортящиеся грузы в изотермических вагонах перевозятся только большой скоростью.
551. Перевозчик, в случаях прибытия груза с нарушением срока его доставки, несоблюдения температурного режима при перевозке в рефрижераторных вагонах, производит выдачу скоропортящегося груза на станции назначения, проверяет его состояние, массу и количество мест.
552. При составлении коммерческого акта на порчу скоропортящихся грузов, перевозимых в рефрижераторных вагонах с поддержанием температурного режима, к коммерческому акту прикладывается выписка из рабочего журнала о температурном режиме в пути следования, заверенная подписью руководителя обслуживающей бригады.
553. По заявке грузоотправителя для перевозки повагонными отправками скоропортящихся грузов с печным отоплением перевозчик предоставляет крытые вагоны. Печи и печное оборудование приобретаются и устанавливаются грузоотправителем за свой счет.
В отдельных случаях на договорных условиях и с разрешения перевозчика проводник следует в служебном вагоне рефрижераторных секций или в автономных рефрижераторных вагонах со служебным отделением (АРВ-Э).

554. Изотермиялық вагондарды тазалауға және жууға ақы тез бүлінетін жүктерді тасымалдаудан кейін барлық жағдайларда алынады.
Жабық вагондарды тазалауға және жууға ақы мына тез бүлінетін жүктерді: тұздалған балық пен май шабақты, картопты, ас қызылшасын, сәбізді, қарбыздарды, жаңа піскен қырыққабатты, бөшкелік ыдыста тұздалған және ашытылған көкөністер мен тірі өсімдіктерді тасымалдағаннан кейін ғана алынады.
Осы жүктерді тасымалдағаннан кейін изотермиялық және жабық вагондарды залалсыздандыруға ақы ветеринарлық, санитарлық немесе басқа ұйымдардан залалсыздандыруды жүргізуге талаптар келіп түскен жағдайларда алынады.
Жүк жөнелтуші тез бүлінетін жүктерді түсіргеннен кейін жүгі түсірілген вагонды тасымалдау және оны жүк тиеуге қосарланған операциялар ретінде пайдалану үшін жарамды деп санаған жағдайда, вагонды тазалауға және жууға алым алынбайды.
555. Ветеринарлық-санитарлық өңдеуден өткен вагондарға белгіленген тәртіппен тиісті құжат беріледі. Рефрижераторлық секцияларды немесе АРВ-Э-ні ветеринарлық-санитарлық өңдеуден кейін оларға тез бүлінетін, соның ішінде Мемветқызмет органдарының бақылауындағы жүктерді тиеуге негіз болып табылатын аталған құжаттың көшірмесі қызмет көрсететін бригаданың басшысына беріледі.
556. Рефрижераторлық секцияларда жүктерді тасымалдау кезінде жүк жөнелтуші әрбір жүк вагонына жүк қағазын және басқа ілеспе құжаттарын береді.
&1. Тез бүлінетін жүктерді орналастыруға және
қалауға қойылатын талаптар
557. Жүк жөнелтуші тез бүлінетін жүктерді тиеу кезінде оларды вагонда, контейнерде орындарды ластамай, ыдысты және вагонның (контейнердің) ішкі жабдығын бүлдірмей орналастырады және қояды.
558. Вагонның, контейнердің қабырғаларында тік білеушелер немесе гофрлар болған кезде тез бүлінетін жүктер оларға тиістіріп, ал білеушелер мен гофрлар болмаған кезде бүйірлік және бойлық қабырғалардан 4 - 5 см қашықтықта қаланады.
559. Тез бүлінетін жүктер (жеміс-көкөністерді қоспағанда) білте тақтайшаларды қолданусыз тығыздап қатарлап қаланады. Жәшіктер тығыздап қалау кезінде вагонның (контейнердің) ұзына бойына бір-біріне және бүйірлік қабырғаларға тақау тығыздап орналастырылады. Вагонның (контейнердің) ені бойынша жәшіктердің көлемдері еселенбеуі мен жүк жайының ені есебінен пайда болатын саңылаулар жәшіктердің арасында біркелкі бөлінеді.
Бөшкелерде, қаптарда, торларда тасымалданатын жүктер жүк орындарының көлемдері мен вагонның (контейнердің) ені еселенбеуі жағдайында вагонның, контейнердің бойлық осіне симметриялы орналастырылады.
560. Бөшкелер тығындалатын түбімен тік, төлкесімен жоғары бір немесе бірнеше қабаттап қойылады не болмаса төлкесі егер бүйірінде болса, көлденең қаланады. Сыйымдылығы 200 дм 3 -ден астам кеспектер қалыңдығы 2,5 см-ден кем емес, ені 15-20 см және ұзындығы бөшкенің барынша үлкен диаметріне тең төсемге қойылады. Бөшкелерді изотермиялық вагондарға дөңгелетіп кіргізу кезінде едендегі торларға тақтайлар немесе қалқандар төселеді. Сыйымдылығы 400 дм 3 ден астам кеспектерді изотермиялық вагондарға және 100 дм 3 -ден астамдарын контейнерлерге тиеуге рұқсат етілмейді.
Жүк тиеудің әрбір қабаты мен қатарына көлемі бойынша бір үлгідегі бөшкелер орналастырылады. Вагонның (контейнердің) толық сыйымдылығына бір көлемдегі бөшкелер жетпесе, онда біркелкілік қағидатын қабаттар бойынша сақтаған жөн, бұл ретте неғұрлым ауыр бөшкелер бірінші қабатқа қойылады.

554. Плата за очистку и промывку изотермических вагонов взимается во всех случаях после перевозки скоропортящихся грузов.
Плата за очистку и промывку крытых вагонов взимается только после перевозки следующих скоропортящихся грузов: рыбы соленой и сельди, картофеля, свеклы столовой, моркови, арбузов, капусты свежей, овощей соленых и квашеных в бочковой таре и растений живых.
Плата за дезинфекцию изотермических и крытых вагонов после перевозки этих грузов взимается в случаях поступления требований от ветеринарных, санитарных или других организаций на проведение дезинфекции.
В случаях, когда после выгрузки скоропортящихся грузов грузополучатель считает выгруженный вагон пригодным для перевозки и использования его в порядке сдвоенных операций под погрузку груза, сбор за очистку и промывку вагона не взимается.
555. На вагоны, прошедшие ветеринарно-санитарную обработку, в установленном порядке выдается соответствующий документ. После ветеринарно-санитарной обработки рефрижераторных секций или АРВ-Э руководителю обслуживающей бригады выдается копия указанного документа, которая служит основанием для погрузки в них скоропортящихся грузов, в том числе подконтрольных органам Госветслужбы.
556. При перевозке грузов в рефрижераторной секции грузоотправитель представляет накладную и другие сопроводительные документы на каждый грузовой вагон.
1. Требования к размещению и укладке
скоропортящихся грузов
557. Грузоотправитель при погрузке скоропортящихся грузов размещает и укладывает их в вагоне, контейнере без загрязнения мест, повреждения тары и внутреннего оборудования вагона (контейнера).
558. При наличии на стенах вагона, контейнера вертикальных брусков или гофр скоропортящиеся грузы укладывают вплотную к ним, а при отсутствии брусков и гофр - на расстоянии 4-5 см от торцевых и продольных стен.
559. Скоропортящиеся грузы (кроме плодоовощей) укладывают плотным штабелем без применения реек. Ящики при плотной укладке размещают по длине вагона (контейнера) плотно один к другому и торцевым стенам. Просвет по ширине вагона (контейнера), который возникает за счет некратности размеров ящиков и ширины грузового помещения, распределяется равномерно между ящиками.
Грузы, перевозимые в бочках, мешках, сетках при некратности размеров мест груза и ширины вагона (контейнера) размещают симметрично продольной оси вагона, контейнера.
560. Бочки устанавливают вертикально укупорочным днищем, втулкой вверх в один или несколько ярусов либо укладывают горизонтально, если втулка сбоку. При установке бочек в несколько ярусов применяются прокладки. Бочки емкостью более 200 дм 3 устанавливают на прокладки толщиной не менее 2,5 см, шириной 15 - 20 см и длиной, равной наибольшему диаметру бочек. При закатывании бочек в изотермические вагоны на напольные решетки настилаются доски или щиты. Не допускается погрузка бочек емкостью более 400 дм3 в изотермические вагоны и более 100 дм 3 в контейнеры.
В каждый ярус и ряд погрузки помещаются однотипные по размеру бочки. Если на полную вместимость вагона (контейнера) бочек одного размера недостает, то принцип однородности необходимо соблюдать по ярусам, при этом более тяжелые бочки ставят в первый ярус.

Бөшкелерді жылдың қысқы мезгілінде жабық вагондар мен әмбебап контейнерлерде тасымалдау кезінде олардың сыйымдылығын 10-15%-ға толтырмай қалдырған жөн, бұл туралы жүк жөнелтуші жүк қағазының "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" бағанына белгі соғады.
561. Жәшіктердегі жеміс-көкөністер вагонда келесі тәсілдің бірімен орналастырылады:
Шахматтық қалау кезінде жәшіктер тақ қабаттарға жәшіктер арасындағы 4-5 см саңылауларымен вагонның бойына, вагонның бір бойлық қабырғасынан 7-8 см және келесісінен 2-3 см қашықтықта орналастырылады. Жұп қабаттардың жәшіктері сол тәртіппен, бірақ төменде орналасқан қабаттардың интервалдарын жаба отырып қатар орналасқан жәшіктерге кем дегенде 2-3 см-ге айқастырып орналастырылады. Шеткі жәшіктердің олардың енінің үштен бір бөлігінен артық салбырап тұруына рұқсат етілмейді. Тік қалау кезінде тақтайдан жасалған жәшіктер вагонның ұзындығы бойына бір-біріне және вагонның бүйіргі қабырғаларына тығыздап, ал ені бойынша жәшіктердің, сондай-ақ жүк қатарларының және бойлық қабырғалардың арасында 4-5 см саңылаулар қалдырылып орналастырылады. Әрбір екі қабаттан кейін жәшіктердің бастиектеріне қимасы 2, 3 см білте тақтайшалар салынып, олардың ұштары вагонның бойлық қабырғаларына тіреліп тұрады. Екі жоғарғы қабаттарда жәшіктер білте тақтайшаларға қойылады. Келесі қабаттардың жәшіктері төменгі қатардағы жәшіктерге дәлдеп қаланады.
Вагонда жәшік-тартпалар мен картон жәшіктер білте тақтайшаларды қолданусыз тығыздалып қатарлап қойылады. Бұл ретте жәшік-тартпалар вагонның ұзына бойымен бір-біріне тығыз және бойлық қабырғаларға төменгі жәшік-тартпалардың барлық тіреулері (бастиектері) жоғарғы жәшіктердің қиысқан жіктеріне дәл кіретіндей етіп орналастырылады. Жоғарғы қабаттағы шектес жәшіктердің тіреулері өзара сыммен немесе жіппен қысып байланады. Егер вагонның бойлық қабырғасында жәшік-тартпа ұзындығына еселенген аралық қалатын болса, бұл аралыққа жәшік-тартпа вагонға көлденең оның ұзындығы бойынша қойылады. Егер бұл аралық жәшік-тартпаны қоюға жеткіліксіз болса, онда вагонның бойлық қабырғасының не біреуінде, не екіншісінде кезекпен бос кеңістік қалдырылады. Бұл ретте шектес жәшік-тартпалардың төрт тіреуін қысып байлау үшін орнынан қозғауды екеуден кейін жүргізген жөн. Көкөністер салынған қаптар, торлар вагонда, контейнерде бірнеше қабатпен "тігінен" қойылады.
562. Қысқы мезгілде банандарды тасымалдау кезінде оларды тоңдырып алмас үшін картон жәшіктердің (қораптардың) төменгі қатарларын едендегі торларға орнатылатын табандықтарға қаланады. Банандар салынған қораптар вагондарда саңылаусыз немесе шахматтық тәсілмен тығыздалып қатарлап қойылады.

При перевозке в крытых вагонах и универсальных контейнерах в зимний период года бочки необходимо оставлять незаполненными на 10 - 15% их вместимости, о чем грузоотправитель делает отметку в накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя".
561. Плодоовощи в ящиках в вагоне размещают одним из следующих способов:
При шахматной укладке ящики в нечетных ярусах размещают вдоль вагона с просветами между ящиками 4 - 5 см, на расстоянии 7 - 8 см от одной продольной стены вагона и 2 - 3 см - от другой. Ящики четных ярусов размещают в таком же порядке, но с перекрытием интервалов нижерасположенных нечетных ярусов внахлест на рядом расположенные ящики не менее чем на 2 - 3 см. Свешивание крайних ящиков допускается не более чем на одну треть их ширины. При вертикальной укладке дощатые ящики размещают по длине вагона плотно один к другому и к торцевым стенам вагона, а по ширине - с наличием просветов 4 - 5 см между ящиками, а также штабелем груза и продольными стенами. Через каждые два яруса на головки ящиков накладывают рейки сечением 2, 3 см, концы которых упирают в продольные стены вагона. В двух верхних ярусах ящики устанавливаются на рейки. Ящики следующих ярусов точно укладываются на ящики нижнего ряда.
Ящики-лотки и картонные ящики в вагонах устанавливают плотным штабелем без применения реек. При этом ящики - лотки размещают длиной вдоль вагона плотно один к другому и к продольным стенам так, чтобы все стойки (головки) нижних ящиков - лотков точно входили в имеющиеся для них пазы верхних ящиков. Стойки смежных ящиков верхнего яруса увязывают между собой проволокой или шпагатом. Если у продольной стены вагона будет оставаться промежуток, кратный длине ящика - лотка, в этот промежуток ящик - лоток устанавливают по его длине поперек вагона. Если этот промежуток будет недостаточным для размещения ящика - лотка, то оставляют свободное пространство поочередно, то у одной, то у другой продольной стены вагона. При этом для возможности увязки четырех стоек смежных ящиков - лотков смещение лучше производить через два. Мешки, сетки с овощами размещают в вагоне, контейнере "стоймя" в несколько ярусов.
562. При перевозке бананов в зимний период года во избежание их переохлаждения нижние ряды картонных ящиков (коробок) укладывают на поддоны, устанавливаемые на напольные решетки. Коробки с бананами устанавливают в вагонах плотным штабелем без зазоров или шахматным способом.

563. Изотермиялық вагондарда табандықтардағы пакеттер едендегі торларға, ал жабық вагондарда, контейнерлерде еденге қойылады. Пакетімен табандықтың жалпы биіктігі 110 см-ден артық болмаған кезде пакеттер екі, ал биіктігі одан жоғары болған кезде - бір қабатпен қойылады. Полимерлік термоотырғызу қабыршағымен қапталған табандықтардағы пакеттердің бірінші және екінші қабаттарының арасында табандықтағы пакеттердің жылжып кетпеуі үшін картоннан төсем салынады. Есікаралық кеңістікте табандықтардағы пакеттер оларды вагонның кез келген есігінен механикаландырылған түсіруді қамтамасыз ету үшін бір қабатқа қойылады. Биіктігі 180 см-ден астам пакеттер тасымалдауға жіберілмейді.
Табандықтар вагонның ені бойынша екі қатарға ұзын жағымен қойылады. Вагонға табандықтардың толық жинақтары тиеледі. Пакеттердің арасындағы саңылаулар 150 мм-ден артық болған кезде оларды бекіту жүргізіледі. Жүкті екі қабатқа орналастыру кезінде қатарлардың орнықтылығын қамтамасыз ету үшін есікаралық кеңістіктегі екінші қабаттағы шеткі пакеттер алдыңғы қатардағы пакеттермен диаметрі 4 мм ширатылып бұралған болат сыммен екі қатарлап байластырылады немесе тіректермен бекітіледі.
Пакеттерді тиеу және түсіру кезінде изотермиялық вагонның едендегі торы мен еденіне тиегіштен түсетін жүктеме салмақ 1200 килограмнан, ал жабық вагонда - 1500 килограмнан аспайды.
564. Вагонда жүктер есіктердің екі жағынан да еркін ашылуы қамтамасыз етілетіндей етіп орналастырылады. Ыдыстық-бумалық және даналап саналатын жүктер есіктен 25 см-ге кейін есікаралық кеңістікке қаланады. Егер есікаралық кеңістікке орналастырылған жүк көлденең қозғалудан тұрақсыз болса, онда вагонның есігі оны жүк басып қалмауы үшін қалыңдығы кем дегенде 4 см тақтайлармен немесе қалқандармен қоршаған жөн. Мұндай жағдайда жүк қоршауға барынша жақын саңылаусыз қаланады. Егер жәшіктердің ұзындығы вагонның ұзындығына еселенбесе, сондай-ақ қалау шахматтық тәсілмен жүргізілсе, онда ені 70-100 см есікаралық кеңістік жалпы қалыңдығы 6-8 см, ені 1-20 см тақтайлардан шегелеп құрастырылған тіреулермен немесе диаметрі 10-15 см жұмыр тағандармен қоршалады. Екі жоғарғы қабаттарды жәшіктері тіреулердің тақтайларына тіреледі. Тіреулерді орнатқан кезде вагонның қабырғасы мен еденіне шеге қағуға рұқсат етілмейді.
565. Буып-түйілмей тасымалданатын мұздатылған ұшадағы, жартылай ұшадағы және ширек ұшадағы ет изотермиялық вагондарға алдын ала суық ауа айналып жүруі үшін вагонның торлары мен қабырғалары арасында саңылаулар қалдырыла отырып, едендік торлар мен қабырғаны жүктің тиелу биіктігіне орай қағазбен қаптау арқылы қаланады. Ширек ұшалар вагонның бүйіргі қабырғаларынан бастап қаланады. Бірінші қабатта мойнынан кесілген алдыңғы бөліктері бүйіргі қабырғаларға, ал сыртқы жағымен - едендік торларға, екінші қабатта - артқы бөліктері, үшінші қабатта - тағы да мойнынан кесілген алдыңғы бөліктері есікаралық кеңістікке қарай қаланады және сөйтіп жалғаса береді. Есікаралық кеңістікте қалау мойнынан кесілген жағымен жүк тиеуге қарсы есік жақтан вагонның осі жағына қарай жүргізіледі. Қой мен шошқаның ұшалары вагонның бойымен есікаралық кеңістікке дейін қатарлап қойылады, онда ұшалар вагонға көлденең қаланады.

563. Пакеты на поддонах в изотермических вагонах устанавливают на напольные решетки, а в крытых вагонах, контейнерах - на пол. При общей высоте поддона с пакетом не более 110 см пакеты устанавливают в два, а при большей высоте - в один ярус. Между первым и вторым ярусом пакетов на поддонах, обтянутых полимерной термоусадочной пленкой, делается прокладка из картона во избежание скольжения пакетов на поддоне. В междверном пространстве пакеты на поддонах устанавливают в один ярус для обеспечения их механизированной выгрузки из любой двери вагона. Пакеты высотой более 180 см к перевозке не допускаются.
Поддоны устанавливают длинной стороной по ширине вагона по два в ряд. Вагон загружается полным комплектом поддонов. При наличии между пакетами зазоров свыше 150 мм. производится их крепление. Для обеспечения устойчивости штабеля при размещении груза в два яруса крайние пакеты второго яруса у междверного пространства скрепляют с пакетами предыдущего ряда скрутками из стальной отожженной проволоки диаметром 4 мм в две нити или укрепляют распорками.
При погрузке и выгрузке пакетов нагрузка на напольные решетки и пол изотермического вагона от погрузчика не превышает 1200 кг, а крытого вагона - 1500 кг.
564. Грузы в вагоне размещают так, чтобы обеспечивалось свободное открывание дверей с обеих сторон. Тарно-упаковочные и штучные грузы укладывают в междверном пространстве с отступлением от дверей на 25 см. Если груз, помещенный в междверном пространстве, неустойчив от поперечного сдвига, то двери вагона во избежание навала на них груза следует ограждать досками толщиной не менее 4 см или щитами. В этом случае груз укладывается вплотную к ограждению без зазора. Если длина ящиков некратна длине вагона, а также если укладка производится шахматным способом, то междверное пространство на ширину 70 - 100 см ограждается распорками, сбитыми из досок шириной 1 - 20 см общей толщиной 6 - 8 см или круглых стоек диаметром 10 - 15 см. Ящики двух верхних ярусов опираются на доски распорок. Не допускается при устройстве распорок вбивать гвозди в стены и пол вагона.
565. Замороженное мясо в тушах, полутушах и четвертинах, перевозимое без упаковки, укладывают в изотермические вагоны плотным штабелем с предварительной застилкой напольных решеток и стен на высоту погрузки бумагой с оставлением щелей между решетками и стенами вагона для циркуляции холодного воздуха. Четвертины укладывают, начиная от торцевых стен вагона. В первом ярусе размещают передки шейными зарезами к торцевым стенам, а наружной поверхностью - к напольным решеткам, во втором ярусе - задки, в третьем - опять передки шейными зарезами в сторону междверного пространства и так далее.

566. Салқындатылған және суытылған ет рефрижераторлық вагондарда ұша, жартылай ұша мен ширек ұшалар бір-біріне, вагонның едені мен қабырғаларына тимейтіндей, жартылай ұшаның оң жақ жартысы есіктен вагонның бір жағында, ал сол жағы - салқындату аспаптары орнатылған екінші жағында, олардың ішкі жақтары шетжақ қабырғаға қарап тұратындай етіп арқалықтарға ілмекпен ілініп тұрған күйінде тасымалданады. Ірі қара мал етінің ширек ұшасы мен қой етінің ұшасы екі қабаттап ілінеді, төменгі қабаты жоғарғысына жіппен ілінеді. Үлкен көлемдегі жартылай және ширек ұшалар шахматтық тәртіппен ілмектерге ілінеді. Ұзына бойына бөлшектеп шабылған салқындатылған шошқа еті мен басқа барлық жануарлардың еті алатын орнының көлеміне қарай сиыр мен қой еті сияқты ілінеді.
567. Өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған суытылған ет вагонның бойлық осімен биіктігі 1,6 м-ден аспайтындай етіп қатарлап қаланады.
568. Өлшеп буылған қатты маргарин мен кондитерлік, наубайханалық және асшеберлік майларды тиеу кезінде жүк жөнелтуші вагонның едендік торларының үстіне картон төсейді. Мұндай жүктері бар картон жәшіктерді оларды шетжаққа қою арқылы орналастыруға рұқсат етілмейді.
569. Ара ұялары немесе ішінде аралар бар фанера пакеттер жабық вагондарда тасымалдау кезінде желдеткіш саңылауларды қалқаламайтындай және қатарлардың арасында жолсеріктер жүретін өтпе қалдырылатындай етіп, бірнеше қабатқа орнатылады. Орнықты болуы үшін пакеттер мен ара ұялары шегеленген тақтайлармен бекітіледі, өтпенің шеткі қатарлары тік білеулермен бекітіледі.
570. Тұқымдық еменжаңғақтар тік қойылатын тәсілмен қаланады. Жабық вагондарға тиеу кезінде тұқымдық еменжаңғақтар бар жәшіктердің төменгі қабаты төсемдердің үстіне қойылады.
571. Жеміс-көкөністер қалаудың барынша биіктігі 39-қосымшада көрсетілген.
572. Полимерлік шөлмектер (ПЭТ - шөлмектер) мен қаңылтыр банкаларға құйылған минералды су, алкогольді және әлсіз алкогольді сусындар термоотырғыш қабыршақпен қапталған блок қалпында жасалады.
573. Тетра - Брик Асептик (бұдан әрі - ТБА) қаптамасына өлшеп оралған жеміс-жидек және көкөніс шырындар, балшырындары, зарарсыздандырылған сүт пен кілегейлер, қаймақ пен ірімшік термоотырғыш қабыршақпен қапталған, картон тартпаларға қойылатын сыйымдылығы бірдей қаптамалардан тұратын блоктармен жасалады.
574. Блоктар вагондар мен контейнерлерде тек пакеттерге біріктірілген табандықтарда тасымалданады, пакеттер қалың полимерлік термоотырғыш қабыршақпен қапталады. Полимерлік шөлмектерден тұратын пакеттердің биіктігі 1,8 м-ден, ал қаңылтыр банкалар мен ТБА қаптамасынан тұратындардың - 1,1 м. Пакеттегі блоктардың көлденең қатарларының араларына картон салынады. Пакеттер бір қабат етіп қойылады.

566. Мясо, охлажденное и остывшее перевозится в рефрижераторных вагонах в подвешенном состоянии на балках с крючьями так, чтобы туши, полутуши и четвертины не соприкасались между собой, с полом и со стенами вагона, правые половины полутуши четвертин находились в одной стороне вагона от двери, а левые - в другой и их внутренние стороны были обращены к торцевой стене, на которой установлены приборы охлаждения. Четвертины говядины и туши баранины подвешивают в два яруса, нижний ярус подвешивают к верхнему на веревках. Полутуши или четвертины большого объема подвешивают на крючья в шахматном порядке. Охлажденную свинину, разрубленную на продольные полутуши, и мясо всех прочих животных в зависимости от объема мест подвешивают так же, как говядину и баранину.
567. Подмороженное мясо для промышленной переработки укладывают по продольной оси вагона штабелями высотой не более 1,6 м.
568. При погрузке фасованного маргарина твердого и жиров кондитерских, хлебопекарных и кулинарных грузоотправитель застилает напольные решетки вагонов картоном. Не допускается размещение картонных ящиков с такими грузами с установкой их на торец.
569. Ульи или фанерные пакеты с пчелами при перевозке в крытых вагонах устанавливают в несколько ярусов так, чтобы вентиляционные отверстия не были загорожены и между рядами был проход для проводников. Для устойчивости пакеты или ульи скрепляют досками на гвоздях, а крайние ряды у прохода закрепляют вертикальными брусьями.
570. Желуди семенные в ящиках укладывают в вагонах вертикальным способом. При погрузке в крытые вагоны нижний ярус ящиков с семенными желудями устанавливают на прокладки.
571. В междверном пространстве укладка производится от противопогрузочной двери шейными зарезами в сторону продольной оси вагона. Туши баранины и свинины укладывают рядами вдоль вагона до междверного пространства, в котором туши укладывают поперек вагона.
572. Вода минеральная, напитки безалкогольные и слабоалкогольные, в том числе газированные, пиво, расфасованные в полимерные бутылки (ПЭТ - бутылки) и жестяные банки, формируются в обтянутый термоусадочной пленкой блок.
573. Соки, нектары фруктовые и овощные, молоко и сливки стерилизованные, сметана и брынза, расфасованные в упаковку Тетра - Брик Асептик (далее - ТБА), формируются в блоки из упаковок одинаковой емкости, устанавливаемых на картонный лоток, обтянутый термоусадочной пленкой.
574. Блоки в вагонах и контейнерах перевозятся только объединенными в пакеты на поддонах, с обтяжкой пакетов плотной полимерной термоусадочной пленкой. Высота пакетов  из полимерных бутылок не превышает 1,8 м, а из жестяных банок и упаковки ТБА - 1,1 м. Между горизонтальными рядами блоков в пакете прокладывается картон. Установка пакетов производится в один ярус.

575. Осы Ережелерде тиеу биіктігі көрсетілмеген жәшіктердегі тез бүлінетін жүктер тиелген жүктің массасы вагонның трафареттік жүк көтергіштігінен аспайтындай биіктікке дейін қаланады. Жүк қатарының жоғарғы жағы мен жабдығы жоқ вагон төбесінің арасында 70 см-ден кем емес аралық қалдырылады. Вагонда ауаарна мен ілмектері бар арқалықтар болғанда олар мен жүктің арасында кем дегенде 40 см қашықтық орнатылады. Есікаралық кеңістікте мұндай жүктерімен орындарды қажет болғанда есіктерге жүктердің бастырмалатып құлауының алдын алатын, тақтайлар қатарының екі жоғарғы қабаты биіктігінде есік тесіктерінде вагонның бойымен, көлденең немесе диагоналі бойынша орналастыруға рұқсат етіледі. Барлық жағдайларда жылжып кетуді болдырмас үшін жәшіктерді жоғарғы қабаттарға сатылап толық емес қатарлап қоюға рұқсат етілмейді.
576. Жүк жөнелтушінің тез бүлінетін жүктерді тиеу, бекіту және тасымалдау үшін қажетті жабдықтары, материалдары және басқа да тетіктері болады.
Тиеу кезінде мұндай тетіктерді орнатуды және түсіру кезінде оларды алуды жүк жөнелтушілер, жүк алушылар немесе тасымалдаушы тиеуді және түсіруді кім жүзеге асыратынына орай жүргізеді.
&2. Ет және ет өнімдері
577. Вагондарға ет пен ет өнімдерін тиеуге оларды Мемветқызмет органының мал дәрігері қарап тексергеннен кейін ғана рұқсат етіледі. Ет пен ет өнімдерін тиеуге тағайындалған уақыт туралы жүк жөнелтуші вагондарды жүк тиеуге бергенге дейін кем дегенде 24 сағат бұрын Мемветқызметтің жергілікті органын хабардар етеді.
578. Жүк жөнелтуші ет пен ет өнімдерін тасымалдауға ветеринарлық куәлікте көрсетілген станцияға және сол жүк жөнелтушінің адресіне ғана ұсына алады. Жүк тиеу (адресін өзгерту) кезінде аталған ветеринарлық куәліктегі тағайындалған станция мен жүк жөнелтушіні өзгертуге тек Мемветқызмет органымен келісім бойынша рұқсат етіледі. Мұндай жүктердің адресін өзгертуге Мемветқызмет органымен келісім бойынша рұқсат етіледі.
579. Жүк жөнелтуші тасымалдауға келесі шарттарға жауап беретін мұздатылған етті ұсынады:
ірі қара малдар мен басқа ірі жануарлардың ұшалары бойлық жартылай және ширек ұшаларға бөлінеді;
шошқалардың ұшалары - бойлық жартылай немесе тұтас бассыз ұшаларға бөлінеді;
қой еті мен басқа ұсақ жануарлардың еті тасымалдауға бассыз тұтас ұшаларымен ұсынылады.
ұшаларда, жартылай және ширек ұшаларда ішкі органдардың қалдықтары, ұйыған қан, шашақтар, кір-қоқыстар, сондай-ақ мұз бен қар болуына рұқсат етілмейді. Ұшаларды, жартылай және ширек ұшаларды бет жағы бүлінбеген, тері астындағы майы алынбаған, қанды сүйелсіз және соғылмаған күйде тасымалдауға рұқсат етіледі. Сату үшін шығарылатын мұздатылған етте бет жағының 15%-ынан аспайтын көлемде тазартылған, тері астындағы майы алынған жерлердің болуына рұқсат етіледі.
Рефрижераторлық вагондар мен рефрижераторлық контейнерлерге қара мал, қой және ешкі еттерінің сүйектегі бұлшық еттердің қалыңдығындағы температура 8 o С-тан жоғары емес, ал шошқаның етінікі - 10 o С-тан жоғары емес. Мұздатылған ет блоктары жарғаққа, жарғақшаға, целлофан немесе басқа полимерлік қабыршақтарға оралып, кеңірдектелген картоннан жасалған жәшіктерге немесе тіреуішті немесе жалпақ табандықтарға орналастырылған мамандандырылған изотермиялық картон контейнерлерге салынады.
Тасымалдауға ұсыну кезінде блок қалыңдығындағы температура мынадан жоғары болмауы тиіс: сүйектегі еттерден тұратын блоктар - минус 8 o С, сіңір еттер мен малдың және құстың ішек-қарындарынан тұратын блоктар - минус 12 o С, механикаландырылған жолмен сүйегінен айырған құс еті мен ет массасынан тұратын блоктар - минус 18 o С.
Шекаралық станцияларда қайта тиелетін экспортқа тиеліп жөнелтілетін мұздатылған ет ет блоктары буылып-түйілген күйде ұсынылады және рефрижераторлық вагондар мен рефрижераторлық контейнерлерде тасымалданады. Мұздатылған етті қаптамасыз ұшалар және жартылай ұшалар күйінде тиеп жөнелтуге рұқсат етіледі. Бұл ретте жүк жөнелтуші вагонның едені мен қабырғаларын тиеу биіктігіне қарай таза қағазбен қаптайды және бір мезгілде вагонға шетелдік вагондардың едені мен қабырғаларын қаптау үшін 8 кг қағаз салады. Экспортқа шығарылатын еттің температурасы 10 o С-тан жоғары болмайды, ал блоктардың температурасы минус 12-ден минус 18 o С-қа дейін өнімнің түріне қарай болады. Киттердің мұздатылған еті мен бауыры тасымалдауға буылып-түйілген блоктарда 10 o С-тан жоғары емес күйінде ұсынылады.

575. Скоропортящиеся грузы в ящиках, высота погрузки которых в настоящих Правилах не указана, укладывают до такой высоты, чтобы масса загруженного груза не превышала трафаретной грузоподъемности вагона. Между верхом штабеля груза и потолком вагона, не имеющего оборудования, оставляют промежуток не менее 70 см. При наличии в вагоне воздуховодов и балок с крючьями расстояние между ними и грузом устанавливается не менее 40 см. Размещение мест с такими грузами в междверном пространстве при необходимости допускается вдоль, поперек или по диагонали вагона с установкой в дверных проемах на высоте двух верхних ярусов штабеля досок, предупреждающих навал груза на двери, а также с учетом обеспечения устойчивости всего штабеля. Во всех случаях во избежание сдвига не допускается ступенчатая неполнорядная установка ящиков в верхних ярусах.
576. Грузоотправитель имеет оборудование, материалы и иные приспособления, необходимые для погрузки, крепления и перевозки скоропортящихся грузов.
Установка таких приспособлений при погрузке и снятие их при выгрузке проводятся грузоотправителями, грузополучателями или перевозчиком в зависимости от того, кем осуществляются погрузка и выгрузка.
2. Мясо и мясопродукты
577. Погрузка в вагоны мяса и мясопродуктов разрешается после осмотра их ветеринарным врачом. О назначенном времени погрузки мяса и мясопродуктов грузоотправитель уведомляет орган государственной ветеринарной службы не менее чем за 24 часа до подачи вагонов под погрузку.
578. Мясо и мясопродукты предъявляются грузоотправителем к перевозке только до той станции и в адрес того грузополучателя, которые указаны в ветеринарном свидетельстве. Изменение указанной в ветеринарном свидетельстве станции назначения и грузополучателя при погрузке (переадресовке) допускается только с согласия органа государственной ветеринарной службы. Переадресовка таких грузов производится по согласованию с органом государственной ветеринарной службы.
579. Грузоотправитель предъявляет к перевозке замороженное мясо, отвечающее следующим условиям:
туши крупного рогатого скота и прочих крупных животных разделяются на продольные полутуши или четвертины;
туши свиней - на продольные полутуши или целые туши без голов;
баранина и мясо прочих мелких животных предъявляется к перевозке целыми тушами без голов.
Не допускается на тушах, полутушах и четвертинах остатки внутренних органов, сгустков крови, бахромок, загрязнений, а также льда и снега. Туши, полутуши и четвертины допускаются к перевозке без повреждений поверхности, выхватов подкожного жира, кровоподтеков и побитостей. У замороженного мяса, выпускаемого для реализации, допускается наличие зачисток, выхватов подкожного жира на площади, не превышающей 15% поверхности.
Температура мяса говядины, баранины и козлятины в толще мышц у костей при погрузке в рефрижераторные вагоны и в рефрижераторные контейнеры не выше минус 8 0 С, а мяса свинины - не выше минус 10 0 С. Замороженные мясные блоки заворачиваются в пергамент, подпергамент, целлофан или другие полимерные пленки, упакованы в ящики из гофрированного картона или специализированные изотермические картонные контейнеры, размещенные на стоечных или плоских поддонах.
Температура в толще блока при предъявлении к перевозке не выше: блоков из мяса на костях - минус 8 0 С, блоков из жилованного мяса и субпродуктов мяса и птицы - минус 12 0 С, блоков из мяса птицы механической обвалки и из мясной массы - минус 18 0 С.
Отгружаемое на экспорт с перегрузкой на пограничных станциях замороженное мясо и мясные блоки предъявляются в упаковке и перевозятся в рефрижераторных вагонах и рефрижераторных контейнерах. Допускается отгрузка замороженного мяса в тушах и полутушах без упаковки. При этом грузоотправитель застилает пол и стены вагона на высоту погрузки чистой бумагой и одновременно вкладывает в вагон не менее 8 кг бумаги для застилки пола и стен иностранных вагонов. Температура мяса на экспорт не выше минус 10 0 С, а температура блоков от минус 12 до минус 18 0 С в зависимости от вида продукции. Замороженное мясо и печень китов предъявляются к перевозке в упакованных блоках с температурой не выше минус 10 0 С.

580. Салқындатылған ет тасымалдауға сойылғаннан кейінгі сақтау мерзімі 4 тәуліктен аспаған күйінде қабылданады. Сүйектердегі бұлшық еттердің қабатындағы температура 0-ден +4 o С-қа дейін, құрғақ бет жағы мен кебу қыртысы өңез, жалқақ және дымқыл іздерінсіз тасымалдауға қабылданады. Жылдың жазғы және қысқы мезгілдерінде оны жинау мен тасымалдаудың жалпы мерзімдері 12 тәуліктен аспайды, ал өтпелі кезеңде - 14 тәулік.
Кесілетін шошқа етін салқындатылған күйінде тасымалдауға рұқсат етілмейді.
581. Жылдың өтпелі және қысқы мезгілдерінде қара мал, қой және жылқы еті сойылғаннан кейінгі сақтау мерзімі 2 тәуліктен артық емес суытылған күйінде тасымалданады. Суытылған еттің тасымалдауға ұсыну кезінде бет жағында кебу қыртысы сүйектердегі бұлшық еттердің қабатындағы температура +4-тен +12 o С-қа дейін болады.
582. Жүк жөнелтуші тамаққа қолдану мақсатында өнеркәсіптік өңдеу үшін мұздатылған күйінде етті тасымалдау кезінде жүк қағазының "Жүктің атауы" бағанында мұндай еттің қандай мақсат үшін жіберілетінін көрсетеді. Тоңазытылған ет рефрижераторлық вагондарға минус 3 - 5 o С температурада бет жағынан 1 см тереңдікте тиеледі. Тоңазытылған ет мұздатылғанға ұқсас мүшеленген түрде, қатты болуы және көтерген кезде иілмеуі тиіс. Тоңазытылған ет рефрижераторлық вагондарда 0-ден минус 3 o С-қа дейінгі температурада тасымалданады. Оны жинаудың және тасымалдаудың жалпы мерзімі жылдың жазғы мезгілінде сойған сәттен бастап 11 тәуліктен, өтпелі кезеңде - 12 тәуліктен, қысқы мезгілде - 15 тәуліктен аспайды.
583. Құстың еті тасымалдауға жәшікке буып салынған күйде ұсынылады. Құстың ұшасының мұздатылған (ішек-қарыннан тазартылған және жартылай тазартылған) күйінде ұшаның ішіндегі температурасы минус 8 o С-тан артық болмайды, ішек-қарыннан тазартылған ұшалар температурасы салқындатылған күйінде - 0-ден +2 o С-қа дейін болады. Құстың салқындатылған етін тиегенге дейінгі сақтаудың жалпы мерзімі және тасымалдау ұзақтығы өңделген күнінен бастап 5 тәуліктен аспайды. Жүні жұлынбаған жабайы құс тасымалдауға қаптамада минус 15 o -тан аспайтын температурада ұсынылады.
584. Үй қояндарының ұшаларын сойылған құстарды салу үшін қолданылатын жәшіктерде, минус 9 o С-тан аспайтын температурада мұздатылған күйінде тасымалдауға рұқсат етіледі, үй қояндарының терісі сыпырылған, бастары мен ішкі органдары (бүйректерін қоспағанда) жоқ ұшаларын тасымалдауға рұқсат беріледі.
585. Өңезденген, жалқақ белгілері, ашыған иісі бар, сондай-ақ бет жағы суланған құс, үй қояндарының еттері мен жүні жұлынбаған жабайы құс еттері тасымалдауға қабылданбайды.

580. Охлажденное мясо принимается к перевозке с послеубойным сроком хранения не более 4 суток. Принимается к погрузке с температурой в толще мышц у костей от 0 до +4 0 С, сухую поверхность и корочку подсыхания без следов плесени, ослизнения и увлажнения. Общий срок его накопления и перевозки в летний и зимний периоды года не превышает 12 суток, а в переходный период - 14 суток.
Перевозка обрезной свинины в охлажденном состоянии не допускается.
581. В остывшем состоянии перевозят в переходный и зимний периоды года говядину, баранину и конину с послеубойным сроком хранения не более 2 суток. Остывшее мясо при предъявлении к перевозке имеет корочку подсыхания на поверхности и температуру в толще мышц у костей от +4 до +12 0 С.
582. При перевозке мяса в подмороженном состоянии для промышленной переработки на пищевые цели грузоотправитель в накладной в графе "Наименование груза" дополнительно указывает, для какой цели направляется такое мясо. Подмороженное мясо загружается в рефрижераторные вагоны при температуре минус 3 - 5 0 С на глубине 1 см от поверхности. Подмороженное мясо должно иметь разделку, аналогичную замороженному, быть упругим и не прогибаться при поднятии. Подмороженное мясо перевозится в рефрижераторных вагонах при температуре от 0 до минус 3 0 С. Общий срок его накопления и перевозки не превышает от момента убоя в летний период года 11 суток, в переходный период - 12 суток, в зимний - 15 суток.
583. Мясо птицы предъявляется к перевозке упакованным в ящики. Тушки птицы в замороженном состоянии (потрошеные и полупотрошеные) имеют температуру внутри тушки не выше минус 8 0 С, а потрошеные тушки в охлажденном состоянии - от 0 до +2 0 С. Общий срок хранения до погрузки и продолжительности перевозки охлажденного мяса птицы не превышает со дня выработки 5 суток. Дичь в оперении предъявляется к перевозке в упаковке с температурой не выше минус 15 0 С.
584. Тушки кроликов допускаются к перевозке в ящиках, применяемых для упаковки битой птицы, в замороженном состоянии с температурой не выше минус 9 0 С. в перевозке допускаются тушки кроликов без шкурок, голов и внутренних органов (за исключением почек).
585. Мясо птицы, кроликов и дичь в оперении с признаками плесени, ослизнения, запахом закисания, а также с увлажненной поверхностью к перевозке не принимается.

586. Малдың ішек-қарындары (бастары, тілдері, милары, еріндері, аяқтары, жүректері, өкпелері, бауыры, бүйректері, құлақтары, құйрықтары, қарындары, көкбауыры, желіні) тамаққа қолдану мақсатында тінінің қабатындағы температурасы минус 12 o С-тан аспайтын мұздатылған күйде ғана тасымалдауға ұсынылады. Малдың ішек-қарындары картон жәшіктерге, изотермиялық картон контейнерлерге немесе қағаздан жасалған қаптарға буылып-түйіледі. Малдың ішек-қарындары тасымалдауға жаңа аршылған, таза және бүлінген белгілері жоқ күйде ұсынылады. Бастары, аяқтары мен құлақтары жидітілген (немесе үйітілген) және жүнсіз күйде тасымалданады. Жануарларға жемге арналған брикеттелген мұздатылған ішек-қарындарды вагонның едені мен қабырғаларын міндетті түрде жүкті тиеу биіктігіне қарай қаптау арқылы ыдыссыз тасымалдауға Мемветқызмет органының рұқсаты бойынша жол беріледі. Жүк жөнелтуші ішек-қарындарды тасымалдау кезінде жүк қағазының "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" бағанында: "Шикізат медициналық препараттарды жасауға арналған" деп көрсетіледі.
587. Эндокринді - ферментті (асқазандық, қалқаншалық, бүйрек үсті және басқа бездер, гипофиз, асқазан мен ішектердің шырышты қабығы, ұрық, аналық бездері) медициналық өндіріске арналған арнайы шикізат (өкпелер, милар, бауыр, шошқаның асқазандары, бүйректер, көкбауыр, көздің шыны тәрізді заты, тілдердің шырышты қабығы) тасымалдауға минус 20 o С-тан аспайтын температурада ұсынылады. Эндокриндік шикізат пен мұздатылған етті рефрижераторлық вагондарда бірлесіп тасымалдауға рұқсат етіледі. Бұл ретте мұздатылған еттің температурасы тиеу кезінде минус 20 o С-тан аспайды. Эндокриндік шикізат жәшіктерге салынады. Жүк қағазының "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" бағанында: "Шикізат медициналық препараттарды жасауға арналған" деп көрсетіледі.
588. Мұздатылған қан блоктары мен оның фракциялары (плазма, сарысу, ферментті элементтер) жәшіктерге, қағаздан немесе құрастырылған материалдан жасалған қаптарға минус 12 o С-тан аспайтын температурада буылып-түйіліп салынады.
589. Сан еттің, төс еттің, қақталған сүбе мен басқа шикі ысталған ет өнімдерінің (бұдан әрі - ысталған ет өнімдері) вакуумсыз қаптамада жақсы сезілетін ысталған иісі, құрғақ, таза, ет пен майы алынбай біркелкі ысталған бет жағы шашақ етсіз, өңезсіз және қалдық түктерсіз күйде сақталады. Ысталған ет өнімдері жәшіктерде, сондай-ақ кеспектерде тағамдық қорытылған май құйып тасымалданады. Ысталған ет өнімдері 0-ден минус 9 o С-қа дейінгі температурамен тасымалдауға ұсынылады. Ысталған ет өнімдерін оларды жинаудың және тасымалдаудың жалпы мерзімі 20 тәуліктен аспайтын кезде 0-ден +4 o С-қа дейінгі температурамен тасымалдауға қабылдауға рұқсат етіледі.

586. Субпродукты (головы, языки, мозги, губы, ноги, сердца, легкие, печень, почки, уши, хвосты, желудки, селезенка, вымя) для пищевых целей предъявляются к перевозке только в замороженном состоянии с температурой в толще ткани не выше минус 12 0 С. Субпродукты упаковывают в картонные ящики, изотермические картонные контейнеры или мешки из бумаги. Субпродукты предъявляются к перевозке свежими, чистыми и без признаков порчи. Головы, ноги и уши перевозят в ошпаренном (или опаленном) виде и без шерстного покрова. По разрешению органа государственной ветеринарной службы допускается перевозка брикетированных замороженных субпродуктов на корм животным без тары с обязательной застилкой пола и стен вагона бумагой на высоту погрузки. При перевозке субпродуктов грузоотправитель указывает в накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя" о том, что субпродукты предназначены для пищевых целей или для корма животным.
587. Эндокринно-ферментное (поджелудочная, щитовидная, надпочечная и другие железы, гипофиз, слизистая оболочка желудков и кишок, семенники, яичники) и специальное сырье для медицинского производства (легкие, мозги, печень, желудки свиныепочки, селезенка, стекловидное тело глаз, слизистая оболочка языков) предъявляются к перевозке с температурой не выше минус 20 0 С. Допускается совместная перевозка эндокринного сырья и замороженного мяса в рефрижераторных вагонах. При этом температура замороженного мяса при погрузке не выше минус 20 0 С. эндокринное сырье упаковывают в ящики. В накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя" указывается: "Сырье для производства медицинских препаратов".
588. Замороженные блоки крови и ее фракций (плазма, сыворотка, ферментные элементы) упаковываются в ящики, мешки бумажные или из комбинированного материала с температурой не выше минус 12 0 С.
589. Окорока, грудинка, корейка и другие мясные сырокопченые изделия (далее - мясокопчености) в безвакуумной упаковке имеют хорошо выраженный запах копчения, сухую, чистую, равномерно прокопченную поверхность без выхватов мяса и жира, без бахромок мяса, плесени и остатков волоса. Мясокопчености перевозят в ящиках, а также в бочках с заливкой их пищевым топленым жиром. Мясокопчености предъявляются к перевозке с температурой от 0 до минус 9 0 С. Допускается прием к перевозке мясокопченостей с температурой от 0 до +4 0 С при общем сроке их накопления и перевозки не более 20 суток.

590. Шикі ысталған, пісірілген - ысталған және шала ысталған шұжықтар бет жағы таза, құрғақ қабықшасы зақымдалмаған күйде тасымалдауға ұсынылады. Шикі ысталған шұжықтар консистенциясы тасымалдауға қатты, тығыз, шала ысталғандары - шымыр, тығыз, пісірілген - ысталғандары - тығыз күйде ұсынылады. Шикі ысталған шұжықтар тасымалдауға +12 o С-тан аспайтын, ал шала ысталғандары мен пісірілген - ысталғандары - минус 4 o С-тан минус 9 o С-қа дейінгі температурада ұсынылады. Шала ысталған және пісірілген - ысталған шұжықтарды оларды жинаудың және тасымалдаудың жалпы мерзімі 15 тәуліктен аспайтын кезде 0-ден минус 4 o С-қа дейінгі температурамен тасымалдауға рұқсат етіледі. Шикі ысталған, пісірілген - ысталған және шала ысталған шұжықтардың ылғалдылығы жүк қағазында жүктің атауымен көрсетіледі, ол стандарттармен (техникалық шарттармен) белгіленгендегіден жоғары емес. Шұжықтар жәшіктерге салынып тасымалданады.
591. Шошқаның қыртыс майы тасымалдауға +4 o С-тан жоғары емес температурамен, түсі - ақ немесе сарғаймаған, қараймаған немесе басқа бір реңксіз қызғылт ақ түрде ұсынылады;
консистенция - тығыз, майлы емес және кермексіз; иісі және дәмі асыра тұздаусыз және басқа бір бөтен дәм-татымсыз және иіссіз жаңа, тұздалған немесе тұздалған-ысталған қыртыс май күйде тасымалдауға ұсынылады. Шошқаның қыртыс майы қаптамада тасымалданады.
592. Жануарлардың тағамдық қорытылған тоң майлары (сиырдың, қойдың, шошқаның, жылқы мен сүйектің) бөшкелерге, сондай-ақ жәшіктерге тұтас түрде салынып, +4 o С-тан аспайтын температурамен, ал май өтпейтін қағазға кесектеп өлшеп оралғандары және жәшікке салынғандары - минус 6 o С-тан аспайтын температурамен тасымалдауға ұсынылады. Саңылаусыз қаптамадағы жануарлардың тағамдық қорытылған тоң майлары бүкіл жыл бойы жабық немесе изотермиялық вагондарда температуралық режимі ұстаусыз тасымалданады.
593. Сиырдың және қойдың тұздалған еттері мен тұздалған тілдері бөшкелерге салынып, бетіне дейін тұздық су құйылып тасымалдауға ұсынылады. Тұздалу мерзімі 10 тәуліктен кем тұздалған ет өнімдері тасымалдауға жіберілмейді. Тұздау мерзімі сапасы туралы куәлікте көрсетіледі.
594. Консервіленген қан темір немесе ағаш бөшкелерде, шамамен олардың көлемдерінің 4/5 бөлігіне дейін толтырылып тасымалданады.
595. Бумалардағы тұшпаралар, науашаларға өлшеп салынған, полимерлік қабыршақпен қапталған ет шала өнімдері, полимерлік қаптамадағы сосискалар мен сарделькалар картон жәшіктерге салынады және минус 18 o С-тан аспайтын температурамен тасымалдауға ұсынылады.
596. Ет және ет өнімдерін жыл мезгілдері бойынша рефрижераторлық вагондарда тасымалдаудың шекті мерзімдері 38-қосымшада көрсетілген.
&3. Балық және балық өнімдері

590. Колбасы сырокопченые, варено - копченые и полукопченые предъявляются к перевозке с чистой, сухой поверхностью без повреждений оболочки. Консистенция колбас сырокопченых предъявляется к перевозке твердой, плотной, полукопченых - упругой, плотной, варено - копченых - плотной. Колбасы сырокопченые предъявляются к перевозке с температурой не выше +12 0 С, а полукопченые и варено - копченые - от минус 4 0 С до минус 9 0 С. Колбасы полукопченые и варено - копченые допускаются к перевозке с температурой от 0 до минус 4 0 С с общим сроком их накопления и перевозки не более 15 суток. Влажность колбас сырокопченых, варено-копченых и полукопченых указывают в накладной под наименованием груза, она не выше установленной стандартами (техническими условиями). Колбасы перевозятся упакованными в ящики.
591. Шпик предъявляется к перевозке с температурой не выше +4 0 С, цвет - белый или белый с розовым оттенком без пожелтения, потемнения или каких-либо других оттенков;
консистенцию - плотную, немаслянистую и невяжущую; запах и вкуссвойственные свежему, соленому или солено - копченому шпику без осаливания и других каких-либо посторонних привкусов и запахов. Шпик перевозят в упаковке.
592. Жиры животные топленые пищевые (говяжий, бараний, свиной, конский и костный) в бочках, а также уложенные в ящик в виде монолита, предъявляются к перевозке с температурой не выше +4 0 С, а расфасованные в бруски, завернутые в жиронепроницаемую бумагу и уложенные в ящик, - с температурой не выше минус 6 0 С. Жиры животные топленые пищевые в герметической упаковке перевозятся в течение всего года в крытых или изотермических вагонах без поддержания температурного режима.
593. Солонина из говядины и баранины и языки соленые предъявляются к перевозке упакованными в бочки, залитые доверху рассолом. Солонина со сроком засола менее 10 суток к перевозке не допускается. Дата засола указывается в удостоверении о качестве.
594. Кровь консервированная перевозится в железных или деревянных бочках, заполненных приблизительно на 4/5 их объема.
595. Пельмени в пачках, мясные полуфабрикаты, расфасованные в лоточки, обтянутые полимерной пленкой, сосиски и сардельки в полимерной упаковке, укладываются в картонные ящики и предъявляются к перевозке с температурой не выше минус 18 0 С.
596. Предельные сроки перевозки мяса и мясопродуктов по периодам года в рефрижераторных вагонах указаны в приложении 38.
3. Рыба и рыбопродукты

597. Тасымалдауға ұсынылатын мұздатылған балықтың, балықтың жон еті мен теңіздің тарақ балығының, мидиялардың, трепангтердің, таңқышаян таяқшаларының, таңқышаяндардың, пісірілген-мұздатылған асшаяндардың және басқа мұздатылған теңіз өнімдерінің температурасы минус 18 o С-тан жоғары болмайды. Таңқышаян таяқшаларын, пісірілген таңқышаяндар мен асшаяндарды мұздатылмаған күйде тасымалдауға рұқсат етілмейді.
598. Мыналар мұздатылған балықтың сапалылығының белгісі болып табылады: денесінің бет жағы - таза, табиғи реңде; желбезектері - ашық-қызыл немесе қызыл-қоңыр; иісі (жібігеннен кейін) - бүлінген белгілерсіз жаңа ауланған балықтікіндей.
599. Мұздатылған балықты тек оралған: жәшіктерде, азық салатын қаптарда тасымалдауға рұқсат етіледі. Қабыршақты пакеттерге, балық алдын ала қабыршақты пакетке орай отырып полимерлік бүркемесіз картон бумаларға оралған мұздатылған балық, мұздатылған балықтың жон еті жәшіктерге салынады.
600. Суытылған балық рефрижераторлық вагондарда жәшіктерде немесе құрғақыдыстық бөшкелерде тасымалданады. Бекіре және арқан балықтар тек жәшіктерге ғана салынады. Суытылған балықтың омыртқа жотасындағы қалың етінің температурасы минус 1-ден плюс 3 o С-қа дейін болады. Буып-түйілген күні жүк қағазында жүктің атауының төменгі жағында көрсетіледі.
601. Тасымалдауға ұсынылатын тұздалған, дәмдеп тұздалған және тұздықталған балық пен майшабақ полимерлік материалдардан жасалған қосымша қаптармен сыйымдылығы 50 дм 3 -ден аспайтын ағаш, полимерлік құйма және құрғақыдыстық кеспектерге, тақтай жәшіктерге, ал полимерлік материалдардан жасалған пакеттерге өлшеп оралғандары - кеңірдектелген картон жәшіктерге буылып-түйіліп салынады. Құйма кеспектерге салынған балық пен майшабақтың үстіне тиісті тығыздықта тұздық құйылады, ал ыдысқа салынғандары - сығымдалады. Жәшіктерге жарғақ, жарғақ сияқты материал, целлофан немесе су өткізбейтін басқа материалдар төселеді. Балық пен майшабақтағы тұздың мөлшері:
мардымсыз тұздалғаны үшін - 6-дан (майшабақ үшін 7-ден) қоса алғанда 10%-ға дейін;
орташа тұздалғаны үшін - 10-нан астам және қоса алғанда 14%-ға дейін;
қатты тұздалғаны үшін - 14%-дан астам.
Тұздың құрамы жүк қағазының "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" бағанында көрсетіледі. Тұздалған, дәмдеп тұздалған және тұздықталған балық пен майшабақтың температурасы 0-ден минус 3 o С-қа дейін болады. Кеспекке салынған және тұздық құйылған тұздалған балық жүктері жүк жөнелтуші изотермиялық вагондардың едендік торлары мен жабық вагондардың еденіне қағаз, картон немесе басқа буып-түю материалдарын төсеген және оларға қабаттап үгінділер төккен жағдайда рефрижераторлық вагондарда, вагон - термостарда және жабық вагондарда тасымалданады. Жүктерін түсіргеннен кейін жүк жөнелтушілер вагондарды төсеу үшін қолданылған үгінділер мен материалдардан тазартады, оларды жууға жібереді, оны тасымалдаушы жүк алушының есебінен жүргізеді.

597. Предъявляемые к перевозке рыба мороженая, филе рыбное и морского гребешка, мидии, трепанги, крабовые палочки, крабы, креветки варено-мороженые и другие морские продукты мороженые при погрузке имеют температуру не выше минус 18 0 С. В незамороженном виде перевозка крабовых палочек, вареных крабов и креветок не допускается.
598. Признаками доброкачественности рыбы мороженой являются: поверхность тела - чистая, естественной окраски; жабры - светло-красные или темно-красные; запах (после оттаивания) - свежей рыбы без порочащих признаков.
599. Перевозка мороженой рыбы допускается только в упаковке: в ящиках, мешках продуктовых. Рыба мороженая, мороженое рыбное филе, упакованные в пакеты пленочные, пачки картонные без полимерного покрытия с предварительной упаковкой рыбы в пленочные пакеты, укладываются в ящики.
600. Рыба охлажденная перевозится в рефрижераторных вагонах в ящиках или в сухотарных бочках. Осетровые и лососевые рыбы упаковываются только в ящики. Охлажденная рыба имеет температуру в толще мяса у позвоночника в пределах от минус 1 до плюс 3 0 С. Дата упаковки указывается в накладной под наименованием груза.
601. Предъявляемые к перевозке рыба и сельдь соленые, пряного посола и маринованные упаковываются в деревянные, полимерные заливные или сухотарные бочки вместимостью не более 50 дм 3 с мешками - вкладышами из полимерных материалов, в дощатые ящики, а расфасованные в пакеты из полимерных материалов - в ящики из гофрированного картона. Рыба и сельдь, упакованные в заливные бочки, заливаются тузлуком надлежащей плотности, а уложенные в тару - отжаты. Ящики выстилаются пергаментом, подпергаментом, целлофаном или другими водонепроницаемыми материалами. Содержание соли в рыбе и сельди составляет:
для слабосоленой - от 6 (для сельди от 7) до 10% включительно;
для среднесоленой - более 10 и до 14% включительно;
для крепкосоленой - более 14%.
Содержание соли указывается в накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя". Рыба и сельдь соленые, пряного посола и маринованные при погрузке имеют температуру от 0 до минус 3?С. Соленые рыбные грузы, упакованные в бочки и залитые тузлуком, перевозятся в рефрижераторных вагонах, вагонах - термосах и крытых вагонах при условии застилки грузоотправителем напольных решеток изотермических вагонов и пола крытого вагона бумагой, картоном или другими упаковочными материалами и засыпки их слоем опилок. После выгрузки грузополучатели очищают вагоны от опилок и материалов, применяемых для застилки, и направить их под промывку, которая производится перевозчиком за счет грузополучателя.

602. Суық және ыстық күйде ысталған, кептірілген балық пен балық өнімдері және басқа балық тауарлары тек ыдыста ғана тасымалданады. Ыстық күйде ысталған балық пен балық өнімдері рефрижераторлық вагондарда тасымалданады және тиеу кезінде температурасы минус 18 o С-тан аспайды. Суық күйде ысталған балық пен балық өнімдерінің температурасы 0 o С-тан аспайды және изотермиялық вагондарда тасымалданады. Суық күйде ысталған және кептірілген арқан және тісті балықтар, сондай-ақ суық күйде ысталған және кептірілген балық өнімдері тек жәшіктерге ғана буылып салынады. Ыстық күйде ысталған мұздатылған балық салынған жәшіктерге үлкен шрифтімен "МҰЗДАТЫЛҒАН" деген жазу жазылады. Суық күйде ысталған және кептірілген балық пен балық өнімдері салынған жәшіктердің шетжақ қабырғаларында диаметрі 25-тен 30 мм-ге дейін екі-үш дөңгелек тесік жасалады.
603. Мұздатылған таңқышаян таяқшалары, пісірілген-мұздатылған таңқышаяндар мен асшаяндар оралған пакеттер жәшіктерге салынады, оларға үлкен шрифтімен "МҰЗДАТЫЛҒАН" деген жазу жазылады. Таңқышаян таяқшаларының тиегенге дейінгі жалпы сақталу мерзімі тасымалдау ұзақтылығы 20 тәуліктен аспайды.
604. Арқан балықтардың түйіршікті және өлшеп оралмаған тесікті тұздалған, шарбылы уылдырығы сыйымдылығы 50 дм 3 -ден аспайтын жаңа құйма кеспектерге салынады. Арқан балықтардың түйіршікті, бекіре балықтардың түйіршікті және түйіршіксіз, бекіре балықтардың пастерленген және тесікті тұздалған, металл немесе шыны банкаларға өлшеп салынған уылдырығы жәшіктерге салынады.
605. Балық пен балық өнімдері салынған тақтай және үйеңкі жәшіктер шегеленеді және болат бума таспамен немесе болат сыммен шетжақтарынан қапталады. Өнімдері бар кеңірдекті картоннан жасалған жәшіктер болат сыммен қапталады немесе желімді таспамен желімденеді. Түйіршікті уылдырық салынған картон жәшіктер екі белдеу болып желімді таспамен желімденеді.
Түйіршікті уылдырық салынған жәшіктерді буып байланған сымдардың ұштары мықтап бұралады. Мұздатылған балық салынған қаптар тығыздалып тігіледі, ал балығы бар кеспектер - мықтап тығындалады.
606. Әр түрлі тірі балық пен балық өсіру материалдары (шабақтар) тиеу үшін станцияға әкелгенге дейін торларда ұсталады және тасымалдау жағдайларына дайын болуы тиіс. Тірі, ширақ, механикалық зақымдалмаған және денесінде өңез шорлары жоқ, қабыршағы мен терісі бүтін, жүзу қанаттары бүтін және таза тірі балықтар тасымалдауға жарамды деп саналады.
Тірі балық пен балық өсіру материалдарын (шабақтарды) тірі балықты тасымалдауға арналған (жалға алынған немесе меншікті) рефрижераторлық секцияларда жүк жөнелтушінің жолсеріктерімен бірге тасымалданады және ол жауапты болады.

602. Рыба и балычные изделия холодного и горячего копчения, вяленые и другие рыботовары перевозятся только в таре. Перевозка рыбы и балычных изделий горячего копчения допускается только в замороженном виде. Рыба и балычные изделия горячего копчения перевозятся в рефрижераторных вагонах и при погрузке имеют температуру не выше минус 18 0 С. Рыба и балычные изделия холодного копчения при погрузке имеют температуру не выше 0 0 С и перевозятся в изотермических вагонах. Лососевые рыбы и зубатка холодного копчения, а также балычные изделия холодного копчения и вяленые упаковываются только в ящики. На ящиках с замороженной рыбой горячего копчения крупным шрифтом наносится надпись "ЗАМОРОЖЕННАЯ". На торцевых стенах ящиков с рыбой холодного копчения и вяленой, включая балычные изделия, делаются два - три круглых отверстия диаметром от 25 до 30 мм.
603. Пакеты с крабовыми палочками замороженными, крабы и креветки варено-мороженые упаковываются в ящики, на которых крупным шрифтом наносится надпись "ЗАМОРОЖЕННЫЕ". Общий срок хранения до погрузки и продолжительности перевозки крабовых палочек не превышает 20 суток.
604. Икра зернистая лососевых рыб и нерасфасованная пробойная соленая, ястычная упаковывается в новые заливные бочки, емкостью не более 50 дм 3 . Икра зернистая лососевых рыб, зернистая и паюсная осетровых рыб, пастеризованная осетровых рыб и пробойная соленая, расфасованная в металлические или стеклянные банки, укладывается в ящики.
605. Дощатые и фанерные ящики с рыбой и рыбной продукцией забиваются и по торцам обтягиваются стальной упаковочной лентой или стальной проволокой. Ящики из гофрированного картона с продукцией обтягиваются стальной проволокой или оклеиваются клеевой лентой. Картонные ящики с икрой зернистой оклеиваются клеевой лентой в два пояса.
Концы проволоки, обвязывающей ящики с икрой зернистой, плотно закручиваются. Мешки с рыбой мороженой плотно зашиваются, а бочки с рыбой - хорошо закупориваются.
606. Рыба живая всякая и рыбопосадочный материал (мальки) до ввоза на станцию для погрузки выдерживается в садках и должны быть подготовлены к условиям перевозки. Годной для перевозки считается рыба живая, подвижная, без механических повреждений и наростов плесени на теле, с целым чешуйчатым и кожным покровом, целыми и чистыми плавниками.
Живую рыбу и рыбопосадочный материал (мальков) перевозят в рефрижераторных секциях для перевозки живой рыбы (арендованных или собственных) с проводниками грузоотправителя за его ответственностью.

607. Шаяндар ауаның айналып жүруіне арналған тесіктері бар 100-150 шаян сыятын жәшіктерде тасымалданады. Шаяндар ыдысқа құрғақ мүкпен, таза құрғақ балдырлармен орап салынады. Шаяндарды аулау мен тиеу арасындағы мерзім 36 сағаттан аспайды. Шаяндар тиелгенге дейін қалқаның астында немесе жабық үй-жайда сақталады.
Тасымалдауға тек тірі шаяндар ғана ұсынылады. Жайылма көлдің, көлдің және тоғанның шаяндары тасымалдау мерзімі 2 тәуліктен аспайтын, ал өзендікі - 6 тәулікке дейінгі мерзімге тасымалдауға қабылданады.
608. Балық және балық өнімдерін жыл мезгілдері бойынша рефрижераторлық вагондарда тасымалдаудың шекті мерзімдері 38-қосымшада көрсетілген.
&4. Жаңа піскен жеміс-көкөністер
609. Тасымалдауға жеміс-көкөністер жаңа піскен, таза, механикалық зақымдалмаған және зиянкестер мен аурулар бүлдірмеген, сыртының ылғалдығы көп емес, сондай-ақ әрбір вагон топтамасы бойынша пісу дәрежесі біркелкі күйде ұсынылады. Жемістердегі уытты элементтердің, пестицидтер мен нитраттардың мөлшері азық-түлік шикізаттары мен тағамдық өнімдердің медициналық-биологиялық талаптармен және санитарлық сапа нормаларымен белгіленген, рұқсат етілген деңгейден аспайды.
610. Егер жеміс-көкөністерді ыдыссыз тасымалдау стандарттармен немесе техникалық шарттармен көзделмеген болса, олар әрбір түріне сәйкес келетін ыдысқа салынады:
кеш піскен картоп - жәшіктерге, жәшіктік табандықтарға, мата және тор қаптарға, ал ерте піскен картоп - қатты ыдысқа;
асханалық қызылша мен сәбіз - жәшіктерге, мата қаптар мен жәшіктік табандықтарға;
басты пияз - тақтай жәшіктерге, мата және тор қаптарға;
сарымсақ - жәшіктерге;
қияр, баялдылар, кәдіштер, гүлді қырыққабат - тақтай жәшіктерге;
ерте піскен ақ қауданды қырыққабат - жәшіктерге, ал орташа піскендері, орташа-кеш және кеш піскендері - жәшіктер мен жәшіктік табандықтарға;
ұсақ қауын - тақтай жәшіктерге, ал ірі қауындар мен азық-түлік асқабағы - мамандандырылған контейнерлер мен торларға;
азық-түлік қарбыздары - жәшіктік табандықтарға;
қызанақ, тәтті бұрыш - тақтай жәшіктер мен жәшік-тартпаларға;
алмалар, алмұрттар, алхоры - тақтай жәшіктерге, ал пісу мерзімдері кеш алмалар, бұдан басқа, кеңірдекті картон жәшіктерге;
анар мен құрма - тақтай жәшіктерге;
жүзім, өрік, шабдалы, алша, қара өрік, шие мен қызыл шие - тақтай жәшіктер мен жәшік-тартпаларға;
қарақат пен қарлыған - жәшік-тартпаларға;
бүлдірген - торкөздерге салу арқылы жәшік-тартпалар мен кәрзеңкелерге;
цитрус жемістер (апельсиндер, мандариндер, лимондар, грейпфруттар), субтропикалық және тропикалық дақылдар - ағаш және картон жәшіктерге салынады. Жеміс-көкөністер жабық ыдысқа шеткі ернеулерімен бірдей, езілмейтіндей және қажалмайтындай етіп тығыздап салынады. Әрбір жәшікке бір помологиялық топтың және бір көлемдік санаттың жемістері салынады.

607. Раков перевозят в ящиках с просветами для циркуляции воздуха вместимостью 100 - 150 раков. При укладке в тару раков перекладывают сухим мхом, чистыми сухими водорослями или сеном. Срок между уловом и погрузкой раков не превышает 36 часов. До погрузки раки хранятся под навесом или в закрытом помещении.
К перевозке предъявляются только живые раки. Раки лиманные, озерные и прудовые принимаются к перевозке на срок перевозки не более 2 суток, а речные - до 6 суток.
608. Предельные сроки перевозки рыбы и рыбопродуктов по периодам года в рефрижераторных вагонах указаны в приложении 38.
4. Плодоовощи свежие
609. Плодоовощи предъявляются к перевозке свежими, чистыми, без механических повреждений и повреждений вредителями и болезнями, без излишней внешней влажности, а также однородными по степени зрелости в каждой повагонной партии. Содержание в плодах токсичных элементов, пестицидов и нитратов не превышает допустимые уровни, установленные медико-биологическими требованиями и санитарными нормами качества продовольственного сырья и пищевых продуктов.
610. Плодоовощи упаковываются в соответствующую для каждого вида тару, если перевозка их без тары не предусмотрена стандартами или техническими условиями:
картофель поздний - в ящики, ящичные поддоны, тканевые и сетчатые мешки, а картофель ранний - в жесткую тару;
свекла и морковь столовые - в ящики, мешки тканевые и ящичные поддоны;
лук репчатый - в ящики дощатые, сетчатые и тканевые мешки;
чеснок - в ящики;
огурцы, баклажаны, кабачки, капуста цветная - в ящики дощатые;
капуста белокочанная раннеспелая - в ящики, а среднеспелая, среднепоздняя и позднеспелая - в ящики и ящичные поддоны;
дыня мелкоплодная - в ящики дощатые, а дыня крупноплодная и тыква продовольственная - в специализированные контейнеры и клетки;
арбузы продовольственные - в ящичные поддоны;
томаты, перец сладкий, - в дощатые ящики и ящики-лотки;
яблоки, груши, айва - в ящики дощатые, а яблоки поздних сроков созревания, кроме того, в ящики из гофрированного картона;
гранаты и хурма - в ящики дощатые;
виноград, абрикосы, персики, алыча, слива, вишня и черешня - в дощатые ящики и ящики лотки;
смородина и крыжовник - в ящики-лотки;
земляника - в ящики-лотки и кузовки с укладкой в обрешетку;
цитрусовые плоды (апельсины, мандарины, лимоны, грейпфруты), субтропические и тропические культуры - в деревянные и картонные ящики. Плодоовощи в закрытую тару укладываются плотно вровень с краями тары так, чтобы они не бились и не терлись. В каждый ящик укладываются плоды одной помологической группы и одной размерной категории.

611. Жаппай дайындау кезеңінде жүк жөнелтушімен және жүк алушымен келісім бойынша кеш пісетін картопты, ас қызылшасын, қарбызды, азық-түлік асқабағын, орташа піскен және кеш піскен сұрыпты ақ қауданды қырыққабатты, сондай-ақ спирт, крахмал және сірне жасауға арналған картопты жабық вагондарда ақтара тасымалдауға рұқсат етіледі. Ұзақ сақталатын картоп тек ыдыста тасымалданады. Жеміс-көкөністер рефрижераторлық вагондар мен рефрижераторлық контейнерлерде тек ыдысқа салынып тасымалданады.
612. Банандар қатты, қабығы және жасыл түсті сабағы бар, нысаны мен көлемдері әдеттегі үлгідегі жемістері жеткілікті дамыған күйде тасымалдауға ұсынылады. Қаптың аузы тығыздап байлана отырып, полимерлік үлгіден жасалған қаптарға алдын ала салынған банандар картон қораптарға салынады. Банандар рефрижераторлық секцияларда немесе АРВ-Э-де және тасымалдау кезінде сыртқы ауаның температурасы қолайлы жағдайда тәулігіне екі рет, ал температурасы қолайсыз жағдайда - тәулігіне бір рет желдеткіштерді 15...20 минутқа іске қосу арқылы желдетіледі. Сыртқы ауаның температурасы қолайсыз жағдайда банандарды қоймадан рефрижераторлық вагондар тиеу тек жылытылатын тамбурлар арқылы ғана жүзеге асырылады. Барлық жағдайларда сараптау актісінде банандарды тиеу кезеңіндегі сыртқы ауаның температурасы көрсетіледі. Тасымалдау соңында сарғайған банандардың болуы жемістер сапасының төмендеу белгісі болып табылмайды.
613. Сүтті және сүтті-балауызды піскен жүгері собықтары тек рефрижераторлық вагондарда ғана тасымалданады. Тасымалдауға ұзындығы кем дегенде 15 см (қант жүгерісі үшін 12 см-ден кем емес) жаңа ашық-жасыл түсті жамылғы жапырақтарымен солу белгілерінсіз, қоңыр түсті өсімдік аналығы сабақтарымен, бір-біріне тығыз орналасқан жұқа қабықшасы бар бүріспеген дәндерімен, аурулар мен ауылшаруашылық зиянкестері бүлдірмеген жүгері собықтары ұсынылады. Топтамада собықтың жоғарғы жағында ұзындығы 3 см-ге дейін толық дамымаған дәндері бар жүгері собықтарының болуына рұқсат етіледі. Жүгері собықтары сыйымдылығы 12 кг-ға дейінгі жәшік-тартпаларға немесе тақтай жәшіктерге салынады және дайындалған вагон болуына қарай станцияға әкелінеді. Алдын ала +3 o С-тан жоғары емес температураға дейін суытылған жүгері собықтары 6 тәуліктен аспайтын, ал суытылмағандары - 4 тәуліктен аспайтын мерзімге тасымалдауға жіберіледі. Собықтарды кескен сәттен тиегенге дейінгі уақыт: суытылмаған собықтар үшін - 12 сағаттан, ал алдын ала суытылғандары үшін - 30 сағаттан аспайды.
614. Өсіп тұрған өсімдіктер мен гүлдерге, тұқымдық отырғызу материалына тасымалдау тәсілі мен мерзімін жүк жөнелтуші белгілейді және жүк қағазында көрсетеді. Өсіп тұрған өсімдіктер мен гүлдер жүк жөнелтушінің жолсеріктерінің ілесуімен ғана тасымалданады.

611. В период массовых заготовок, по согласованию с грузоотправителем и грузополучателем допускается перевозка навалом в крытых вагонах позднего картофеля, свеклы столовой, арбузов, тыквы продовольственной, белокочанной капусты среднепоздних и позднеспелых сортов, а также картофеля, предназначенного для производства спирта, крахмала и патоки. Картофель для длительного хранения перевозится только в таре. Плодоовощи в рефрижераторных вагонах и рефрижераторных контейнерах перевозятся только в таре.
612. Бананы предъявляются к перевозке жесткими, с кожурой и плодоножкой зеленого цвета, с достаточно развитыми плодами с типичной для вида формой и размерами. Бананы, предварительно уложенные в мешки из полимерной пленки с плотной увязкой горловины мешка, упаковываются в картонные коробки. Бананы перевозятся только в рефрижераторных секциях или в АРВ-Э и во время перевозки вентилируются при положительной температуре наружного воздуха два раза в сутки, при отрицательной температуре - один раз в сутки включением вентиляторов на 15...20 минут. При отрицательной температуре наружного воздуха погрузка бананов со склада в рефрижераторные вагоны осуществляется только через отапливаемые тамбуры. Во всех случаях в акте экспертизы указывается температура наружного воздуха в период погрузки бананов. Наличие пожелтевших бананов в конце перевозки не является признаком понижения качества плодов.
613. Кукурузные початки молочной и молочно - восковой спелости перевозятся только в рефрижераторных вагонах. Кукурузные початки предъявляются к перевозке длиной не менее 15 см (для сахарной кукурузы не менее 12 см) со свежими светло - зелеными покровными листьями без признаков увядания, со столбиками пестиков коричневого цвета, с несморщенными зернами, имеющими нежную оболочку, расположенными плотно друг к другу, без повреждения болезнями и сельскохозяйственными вредителями. В партии допускается наличие кукурузных початков с недоразвитыми зернами в верхней части початка на длину до 3 см. Кукурузные початки упаковываются в ящики - лотки или дощатые ящики емкостью до 12 кг и завозятся на станцию при наличии подготовленного вагона. Кукурузные початки, предварительно охлажденные до температуры не выше +3 0 С, допускаются к перевозке на срок не более 6 суток, а неохлажденные - на срок не более 4 суток. Время от момента срезания початков до погрузки не превышает: для неохлажденных початков - 12 часов, а для предварительно охлажденных - 30 часов.
614. Для живых растений и цветов, семенного посадочного материала способ и сроки перевозки устанавливает грузоотправитель и указывает в накладной. Живые растения и цветы перевозятся только в сопровождении проводников грузоотправителя.

Тұқымдық жаңғақтар тақтай жәшіктерге салынады. Алдын ала кептірілмеген немесе желдетілмеген дымқыл, сондай-ақ өркен сабақтары 0,5 см-ден астам жаңғақтарды тасымалдауға ұсынуға рұқсат етілмейді.
615. Жаңа піскен жеміс-көкөністерді тасымалдаудың шекті мерзімдері 34-қосымшада көрсетілген.
&5. Сүт, майірімшік жасау және май өнеркәсібі
өнімдері, жұмыртқа
616. Сүт пен сүт өнімдері +4 o С-тан аспайтын температурамен суытылған күйде тасымалдауға ұсынылады. Сүт таза, бөтен дәмсіз және иіссіз, тұнбасыз, ептеген сарғыш реңді ақ түсті, бір түрлі сұйық күйде тасымалдауға ұсынылады. Зарарсыздандырылған сүт пен кілегей +10 o С-тан аспайтын температурамен, өңделген күнінен бастап сақталуы бір айдан аспайтын мерзіммен тасымалдауға ұсынылады.
617. Мұздатылған ірімшік минус 12 o С-тан аспайтын температурамен тасымалдауға ұсынылады.
618. Сүт (сүт цистерналарында тасымалданатынынан басқасы) пен сүт өнімдері мыналарға өлшеніп құйылады:
зарарсыздандырылмаған сүт пен кілегей - флягаға;
зарарсыздандырылған сүт пен кілегей - ТБА пакеттеріне немесе шыны ыдыстарға құйылып, жәшіктерге салынады;
қаймақ - флягаға, ТБА пакеттеріне немесе шыны банкаларға құйылып, жәшіктерге салынады;
суытылған ірімшік, ақ ірімшік және ірімшік массасы - қатты ыдыста және жәшіктерде;
мұздатылған ірімшік (өлшеп оралған), суытылған ақ ірімшік - жәшіктерге.
Флягалар резеңкеден, жарғақтан немесе жарғаққа ұқсас материалдан жасалған аралық төсемі қақпақтармен тығыздап жабылады.
619. Сүт пен сүт өнімдері изотермиялық вагондарда тасымалданады. Сондай-ақ зарарсыздандырылмаған сүт, цистерналарға құюға, қотарып алуға және жууға жүк жөнелтуші мен жүк алушының қаржысы бар, станциялар арасында жалға алынған немесе меншікті сүт цистерналарында тасымалданады. Жылдың жазғы мезгілінде сыртқы ауаның температурасы +30 o С-қа дейін жеткенде сүттің цистернаға құйған кездегі температурасы +4 o С-тан аспайды, ал сыртқы температура неғұрлым жоғары болған кезде - +2 o С-тан аспайды. Жылдың қысқы мезгілінде сүттің цистернаға құйған кездегі температурасы +8 o С-тан төмен болмайды. Цистерналар құю кезінде сүтпен қақпақ биіктігінің жартысына дейін толтырылады. Үш секциялы цистерналарда екі шеткі немесе бір ортаңғы секциясына құюға рұқсат етіледі. Бір шеткі немесе шеткі және ортаңғы секцияларына сүт құюға рұқсат етілмейді. Сүт цистерналарында сүт тасымалдауға сұйық жүктерді цистерналарға құйып тасымалдауға қойылатын жалпы талаптар таратылады.
620. Сары май (тұтас немесе өлшеп оралған) тасымалдауға жәшіктерге салынып қабылданады. Қорытылған сары май полимерлік үлдірмен қосымша оралып ағаш кеспектерге немесе шыны және қаңылтыр банкаларға салынып, жәшіктерге орналастырылған күйде тасымалданады. Қосымшасыз кеспектің ішкі бетіне казеиндік эмаль немесе оны ауыстыратын басқа заттар жағылады. Майды тұтастай тасымалдау кезінде жәшіктерге жарғақ немесе полимерлік үлдір төселеді. Тақтай жәшіктерге шегелер қағылып, шет жақтары болат таспамен немесе сыммен бекітіледі. Тасымалдауға сары май таза, майдың аталған түріне тән дәмі мен иісі бар, консистенциясы біркелкі және тығыз, барлық массасы бойынша ақтан сарыға дейінгі бірыңғай түсті, кесілген жерінде ептеп жылтырайтын және құрғақ немесе біртекті ұсақ ылғал тамшылары бар күйінде ұсынылады. Қорытылған сары майдың жұмсақ түйіршікті консистенциясы болады. Тасымалдауға май мына температурамен ұсынылады:
сары және қорытылған - 6 o С-тан жоғары емес;
экспортқа жіберілетіні - 14 o С-тан жоғары емес.
Сары май изотермиялық вагондарда тасымалданады. Қорытылған сары майды қысқы мезгілде және өтпелі кезеңде сыртқы ауаның температурасы минус 6 o С-тан төмен болғанда жабық вагондарда тасымалдауға рұқсат етіледі.

Желуди семенные упаковываются в ящики дощатые. Не допускается предъявление к перевозке желудей влажных без предварительной просушки или проветривания, а также с ростками более 0,5 см.
615. Предельные сроки перевозки свежих плодоовощей указаны в приложении 38.
5. Продукция молочной, маслосыродельной
и жировой промышленности, яйца
616. Молоко и молочные продукты предъявляются к перевозке в охлажденном состоянии с температурой не выше +4 0 С. Молоко предъявляется к перевозке чистым, без посторонних привкусов и запахов, однородной жидкостью без осадка, белого цвета со слегка желтоватым оттенком. Молоко и сливки стерилизованные предъявляются к перевозке с температурой не выше +10 0 С, со сроком хранения со дня выработки не более одного месяца.
617. Творог замороженный предъявляется к перевозке с температурой не выше минус 12 0 С.
618. Молоко (кроме перевозимого в молочных цистернах) и молочные продукты расфасовываются:
молоко и сливки нестерилизованные - во фляги;
молоко и сливки стерилизованное - в пакеты ТБА или в стеклянную упаковку с укладкой в ящики;
сметана - во фляги, в пакеты ТБА или стеклянные банки с укладкой в ящики;
творог, сырки творожные и творожная масса охлажденные - в жесткой таре и ящиках;
творог замороженный (расфасованный), сырки творожные охлажденные - в ящики.
Фляги плотно закрываются крышками с прокладкой из резины, пергамента или подпергамента.
619. Молоко и молочные продукты перевозятся в изотермических вагонах. Молоко нестерилизованное перевозится также в собственных или арендованных молочных цистернах между станциями, на которых у грузоотправителя и грузополучателя имеются средства для налива, слива и промывки цистерн. В летний период года при температуре наружного воздуха до +30 0 С молоко при наливе в цистерны имеет температуру не выше +4 0 С, а при более высоких наружных температурах - не выше +2 о С. В зимний период года молоко при наливе в цистерны имеет температуру не ниже +8 0 С. Цистерны при наливе заполняются молоком до половины высоты колпака. В трехсекционных цистернах разрешается заливать две крайние или одну среднюю секцию. Заполнение молоком одной крайней или крайней и средней секции не допускается. На перевозку молока в молочных цистернах распространяются общие требования к перевозке жидких грузов наливом в цистернах.
620. Масло сливочное (монолитом или расфасованное) принимается к перевозке упакованным в ящики. Масло топленое перевозится упакованным в деревянные бочки с вкладышами из полимерной пленки или в стеклянные и жестяные банки, уложенные в ящики. Внутренняя поверхность бочек без вкладыша покрывается казеиновой эмалью или другими покрытиями, заменяющими ее. Ящики при перевозке масла монолитом выстилаются пергаментом или полимерной пленкой. Дощатые ящики забиваются, а по торцам скрепляются стальной лентой или проволокой. Масло сливочное предъявляется к перевозке чистым, с характерным для данного вида масла вкусом и запахом, однородной и плотной консистенцией, цветом от белого до желтого однородным по всей массе, поверхностью на разрезе слабо блестящей и сухой или с наличием однородных мельчайших капелек влаги. Топленое масло имеет мягкую зернистую консистенцию. Масло предъявляется к перевозке с температурой:
сливочное и топленое - не выше минус 6 0 С;
отправляемое на экспорт - не выше минус 14 0 С.
Масло сливочное перевозится в изотермических вагонах. Перевозка масла топленого в зимний период и в переходный период при температуре наружного воздуха ниже минус 6 0 С допускается в крытых вагонах.

621. Қатты маргарин, қатып қалған кондитерлік, наубайханалық және аспаздық (бұдан әрі - қатқан майлар), кесектеп өлшеп оралған, жарғаққа немесе түйіршіктелген фольгаға оралған майлар жәшіктерге салынады, ал өлшеп оралмағандары (тұтас түрде) жарғақ немесе полимерлік үлдір төселген жәшіктерге салынады. Өлшеп оралмаған қаттылығы 40 г/см және одан кем, ал өлшеп оралған қаттылығы 50 г/см және одан кем қатты маргарин мен қатып қалған майлардың вагонға тиеу кезіндегі температурасы +10 o С-тан аспайды, ал қаттылығы тиісінше 40 г/см және 50 г/см-ден жоғары өнім тасымалдауға +15 o С-тан жоғары емес температурамен ұсынылады. Қатты маргарин, қатып қалған майлар изотермиялық вагондарда тасымалданады, ал өтпелі кезеңде сыртқы ауаның температурасы +10 o С-тан жоғары емес кезде бұл жүктерді жабық вагондарда тасымалдауға рұқсат етіледі.
622. Нетто массасы 100-ден 500 грамға дейінгі полимерлік қаптамаға өлшеп салынған және жәшіктің шекті нетто массасы 9 кг-нан аспайтын кеңірдекті картон жәшіктерге салынған жұмсақ маргарин тасымалдауға +10 o С-тан жоғары емес температурамен қабылданады. Жұмсақ маргарин изотермиялық вагондарда тасымалданады. Жылдың өтпелі кезеңінде сыртқы ауаның температурасы +10 o С-тан жоғары емес жағдайда жұмсақ маргаринді жабық вагондарда тасымалдауға рұқсат етіледі.
623. Қатпаған кондитерлік майлар мен сұйық майлар болат немесе ағаш кеспектерге және флягаларға салынып тасымалданады. Ағаш кеспектерге полимерлік материалдан жасалған қосымша қап төселеді. Қатпаған және сұйық майлар сондай-ақ меншікті (жалға алынған) мамандандырылған цистерналарда тасымалданады.
624. Майонез тасымалдауға шыны ыдысқа салынып, ішкі далдалары мен төсемдері бар жәшіктерге орналастырылған күйде ұсынылады. Өңдеу даталары әр түрлі майонез топтамаларын вагонға тиеу кезінде барлық вагон-вагонмен жөнелтудің тасымалдылық мерзімі өңдеу датасы ең ерте топтама үшін сияқты есептеледі. Тиеу кезінде майонездің температурасы +4 o С-тан жоғары және 0 o С-тан төмен болмайды. Майонез жылдың барлық мезгілінде изотермиялық вагондарда тасымалданады.
625. Қатты мәйекті сыр жәшіктерге оралып салынады. Жылдың жазғы және өтпелі кезеңдерінде тиеу кезінде сырдың температурасы +4 o -тан жоғары, қысқы мезгілде - +8 o С-тан төмен болмайды. Балқытылған сыр жәшіктерге оралып салынады және жылдың жазғы мезгілінде тиеу кезінде температурасы - +2 o С-тан жоғары, қысқы мезгілде - +5 o С-тан төмен болмайды.
626. Тұзсүзбе тұздық суды өткізбейтін ағаш кеспектерде, қаңылтыр банкаларға немесе ТБА пакеттеріне өлшеп салынғандары - жәшіктерде тасымалданады. Кеспектерге таза тұздық су құйылады. Тұзсүзбенің бет жағы өңезсіз және қыртыссыз таза болады.

621. Маргарин твердый, застывшие жиры кондитерские, хлебопекарные и кулинарные (далее - застывшие жиры), расфасованные в бруски, завернутые в пергамент или кашированную фольгу, упаковываются в ящики, а нефасованные (в виде монолита) укладываются в ящики, выстланные пергаментом или полимерной пленкой. Маргарин твердый и застывшие жиры нефасованные с твердостью 40 г/см и менее, а фасованные - с твердостью 50 г/см и менее при погрузке в вагоны имеют температуру не выше +10 0 С, а продукция  с твердостью соответственно выше 40 г/см и 50 г/см предъявляется к перевозке с температурой не выше +15 0 С. Маргарин твердый, застывшие жиры перевозятся в изотермических вагонах, а в переходный период при температуре наружного воздуха не выше +10 0 С допускается перевозка этих грузов в крытых вагонах.
622. Маргарин мягкий, расфасованный в полимерную упаковку массой нетто от 100 до 500 г и уложенный в ящики из гофрированного картона с предельной массой нетто ящика не более 9 кг, принимается к перевозке с температурой не выше +10 0 С. Маргарин мягкий перевозится в изотермических вагонах. В переходный период года при температуре наружного воздуха не выше +10 0 С мягкий маргарин допускается перевозить в крытых вагонах.
623. Не застывшие  кондитерские жиры и жидкие жиры перевозятся упакованными в стальные и деревянные бочки и во фляги. В деревянные бочки вкладывается мешок - вкладыш из полимерного материала. Не застывшие и жидкие жиры также перевозятся в собственных (арендованных) специализированных цистернах.
624. Майонез предъявляется к перевозке расфасованным в стеклянную упаковку в ящиках с внутренними перегородками и прокладками. При погрузке в вагон партий майонеза различных дат выработки срок транспортабельности всей повагонной отправки исчисляется как для партии с самой ранней датой выработки. Температура майонеза при погрузке не выше +4 0 С и не ниже 0 0 С. Майонез перевозится во все периоды года в изотермических вагонах.
625. Сыры сычужные твердые упаковывают в ящики. При погрузке сыры имеют температуру в летний и переходный периоды года не выше +4 0 С, в зимний - не ниже +8 0 С. Сыр плавленый упаковывается в ящики и имеет температуру при погрузке в летний период года - не выше +2 0 С, а в зимний период - не ниже +5 0 С.
626. Брынза перевозится в деревянных бочках, не пропускающих рассол, а расфасованная в жестяные банки или в пакеты ТБА - в ящиках. Бочки заливаются чистым рассолом. Брынза имеет чистую поверхность без ослизнения и корки.

627. Мұздатылғаны металл банкаларда, ал ұсақ өлшеп салынғандары - қораптарда, арнайы контейнерлерде және басқа ыдыстарда, жылдың жазғы және өтпелі кезеңдерінде жүк жөнелтушінің қаражатынан әрбір вагонға кем дегенде 2,0...3,0 т құрғақ мұз қосымша тиелген рефрижераторлық вагондарда ғана тасымалданады. Мұздатылғанның температурасы тиеу кезінде минус 20 o С-тан жоғары болмайды.
628. Тағамдық тауық жұмыртқалары (суытылмаған және суытылған) арнайы ұялы бумада, жәшіктерге салынып тасымалданады. Суытылған жұмыртқалар тасымалдауға +6 o С-тан жоғары емес температурада ұсынылады. Суытылмаған жұмыртқалар жылдың жазғы мезгілінде сыртқы ауаның температурасы +25 o С-тан жоғары емес және жылдың өтпелі кезеңінде сыртқы ауаның температурасы қолайлы жағдайда жабық вагондарда тасымалданады. Диеталық жұмыртқалар темір жол көлігімен тасымалданбайды.
629. Мұздатылған жұмыртқа өнімдері (жұмыртқалық меланж, сары уыз бен белок) саңылаусыз дәнекерленген ақ қаңылтырдан жасалған банкаларда жәшіктерге салынып тасымалданады. Қаңылтыр ыдыстағы жұмыртқа өнімдерінің тиеу кезіндегі температурасы минус 6 o С-тан жоғары болмайды.
630. Сүт, майірімшік жасау және май өнеркәсібі, жұмыртқа өнімдерін рефрижераторлық вагондарда тасымалдаудың шекті мерзімдері 38-қосымшада көрсетілген.
&6. Басқа тез бүлінетін жүктер
631. Баспаланған наубайханалық ашытқылар тасымалдауға ұсыну кезінде мына талаптарға сәйкес болады:
түсі - сарғыш реңді сұрлау, кесектердің беті қара дақсыз;
консистенциясы - тығыз, ашытқы жеңіл омырылады;
дәмі мен иісі - ашытқыларға тән, көгерген иіс пен бөтен иістерге жол берілмейді.
Қағаз бумадағы ашытқы кесектері жәшіктерге салынады. Әрбір жәшікке массасы бойынша біркелкі оралған, бір топтаманың және өңдеу датасы бір кесектер салынады. Ашытқының температурасы тиеу кезінде +4 o С-тан жоғары және 0 o С-тан төмен болмайды. Өңдеу даталары әр түрлі ашытқылар топтамаларын вагонға тиеу кезінде барлық вагондап жөнелтудің тасымалдылық мерзімі өңдеу датасы ең ерте топтама үшін сияқты есептеледі. Мамандандырылған зауыттарда өңделген ашытқылардың тасымалдауға ұсыну кезіндегі төзімділігі кем дегенде 60 сағат, ал спирт зауыттарында өңделгендердікі - кем дегенде 48 сағат болады. Жүк жөнелтуші ашытқыларды вагонға тиеу сәтінде ашытқылардың төзімділігін бақылаулық анықтау үшін сынамалар алады. Талдау нәтижелері жөнелту станциясында және жүк жөнелтушіде сақталады.
632. Металл және шыны ыдыстағы консервіленген өнім жәшіктерде, ал буылып-түйілмегендері - полиэтилен қосымшалары бар кеспектерде тасымалданады.
Өнімдері бар банкалар мен кеспектер мықтап тығындалады және еш жерінен ақпайды. Шыны банкалар торға бөлінген көлденең және бойлық далдалары бар жәшіктерге қойылады. Жәшіктердегі металл банкалардың көлденең қатарларының арасына картон немесе қағаз төсемдер салынады. Консервіленген өнімдерді термотырғыш үлдірмен қапталған блок тәрізді қаңылтыр банкаларда тасымалдауға рұқсат етіледі. Блоктар пакетті термотырғыш үлдірмен байлау арқылы табандықтардағы пакеттерге біріктірілген күйде ғана тасымалданады.

627. Мороженое перевозится в металлических банках, а мелкофасованное - в коробках, специальных контейнерах и другой таре только в рефрижераторных вагонах с догрузкой средствами грузоотправителя в летний и переходный периоды года не менее 2,0...3,0 т сухого льда в каждый вагон. Температура мороженого при погрузке не выше минус 20 0 С.
628. Яйца куриные пищевые (неохлажденные и охлажденные) перевозятся в специальной ячеистой упаковке, укладываемой в ящики. Охлажденные яйца предъявляются к перевозке с температурой не выше +6 о С. Яйца неохлажденные в летний период года при температуре наружного воздуха не выше +25 0 С и при положительной температуре наружного воздуха в переходный период года перевозятся в крытых вагонах. Яйца диетические железнодорожным транспортом не перевозятся.
629. Замороженные яичные продукты (яичный меланж, желток и белок) перевозятся в герметически запаянных банках из белой жести в ящиках. Яичные продукты в жестяной упаковке имеют температуру при погрузке не выше минус 6 0 С.
630. Предельные сроки перевозки продукции молочной, маслосыродельной и жировой промышленности, яиц в рефрижераторных вагонах указаны в приложении 38.
6. Прочие скоропортящиеся грузы
631. Дрожжи хлебопекарные прессованные при предъявлении к перевозке соответствуют следующим требованиям:
цвет - сероватый с желтоватым оттенком, на поверхности брусков без темных пятен;
консистенция - плотная, дрожжи легко ломаются;
вкус и запах - свойственные дрожжам, не допускаются запах плесени и другие посторонние запахи.
Бруски дрожжей в бумажной упаковке укладываются в ящики. В каждом ящике укладываются бруски одинаковой расфасовки по массе, одной партии и даты выработки. Дрожжи при погрузке в вагоны имеют температуру не выше +4 0 С и не ниже 0 0 С. При погрузке в вагон партий дрожжей разных дат выработки срок транспортабельности всей повагонной отправки исчисляется как для партии с самой ранней датой выработки. Дрожжи, выработанные на специализированных заводах, при предъявлении к перевозке имеют стойкость не менее 60 часов, а выработанные на спиртовых заводах - не менее 48 часов. В момент погрузки дрожжей в вагон грузоотправитель берет пробы для контрольного определения стойкости дрожжей. Результаты анализа хранятся на станции отправления и у грузоотправителя.
632. Консервированная продукция в металлической и стеклянной упаковке перевозится в ящиках, а неупакованная - в бочках с полиэтиленовыми вкладышами.
Банки и бочки с продукцией плотно закупорены и не дают течи. Стеклянные банки ставятся в ящики, имеющие поперечные и продольные перегородки, образующие клетки. Горизонтальные ряды металлических банок в ящиках перекладываются картонными или плотными бумажными прокладками. Допускается перевозка консервированной продукции в жестяных банках в виде блоков, обтянутых термоусадочной пленкой. Блоки перевозятся только объединенными в пакеты на поддонах с обвязкой пакета термоусадочной пленкой.

633. Шыны, қаңылтыр ыдыстардағы, сондай-ақ ТБА пакеттеріндегі зарарсыздандырылған көкөніс, жеміс шырындары мен балшырындар изотермиялық және жабық вагондарда тасымалданады.
634. Шарап, соның ішінде шымырлайтын, көпіршікті шарап пен шампан, ликер-арақ өнімдері жәшіктерге орналастырылған шөлмектерде тасымалданады. Жабық ағаш жәшіктер сыммен немесе болат бума таспамен қапталады. Кеңірдекті картон жәшіктер болат бума таспамен қапталады немесе екі белдеумен қағаз таспамен желімделеді. Жабық жәшіктерге тиісті нормативті құжаттарға сәйкес манипуляциялық белгілер қойылады. Шарап және ликер-арақ өнімдері вагондар мен контейнерлерде жабық жәшіктерде тасымалданады. Бұл жүктерді ашық жәшіктерде тасымалдауға жүк жөнелтушінің, жүк алушының жолсеріктерінің еріп жүруімен ғана рұқсат етіледі. Шарап және ликер-арақ өнімдері жылдың мезгіліне және өнімнің түрлеріне қарай изотермиялық немесе жабық вагондарда тасымалданады. Шампан, шымырлайтын және көпіршікті шарап изотермиялық вагондарда тасымалданады. Изотермиялық вагондарға тиеу кезінде бұл жүктердің температурасы +8-ден +16 o С-қа дейінгі шектерде болады. Жылдың жазғы және өтпелі кезеңдерінде ликер-арақ өнімдері (ликер, пунш, жеміс шарабы, тұндырма, десертті сусындар, бальзам, айрықша арақ) изотермиялық немесе жабық вагондарда, ал қысқы мезгілде - изотермиялық вагондарда тасымалданады. Сондай-ақ шарапты жүк жөнелтушінің немесе жүк алушының жолсеріктерінің еріп жүруімен құю арқылы меншікті цистерна-термостарда және изотермиялық вагон-цистерналарда тасымалдауға рұқсат етіледі. Қысқы мезгілде шараптың құю кезіндегі температурасы +8 o С-тан төмен, ал жазда - +15 o С-тан жоғары болмайды.
635 . Минералды су, алкогольді және алкоголі әлсіз, соның ішінде газдалған сусындар тасымалдауға шыны, қаңылтыр немесе полимерлі орамада жәшіктерде немесе мамандандырылған контейнерлерде ұсынылады. Қаңылтыр банкалардағы және ПЭТ-шөлмектердегі өнімдер блоктарға қалыптастырылады. Минералды суларды, алкогольді және алкоголі әлсіз ішімдіктерді ыдыссыз (ақтара) тасымалдауға рұқсат етілмейді.
636. Шыны, полимерлік шөлмектердегі, қаңылтыр банкалардағы және кеспектердегі сыра изотермиялық вагондарда тасымалданады. Тасымалдауға сыра +2-ден +12 o С-қа дейінгі температурада ұсынылады. Пастерленген сыраны жылдың жазғы және өтпелі кезеңдерінде жабық вагондарда тасымалдауға рұқсат етіледі.
637. Аралар жүк жөнелтушінің, жүк алушының жолсеріктерінің еріп жүруімен омарталарда немесе үйеңкі пакеттерде тасымалданады. Араларды сыртқы ауаның температурасы +10 o С-тан жоғары емес кезде жабық вагондарда тасымалдауға рұқсат етіледі. Сыртқы ауаның температурасы +10 o С-тан жоғары кезде аралар рефрижераторлық вагондарда тасымалданады. Араларды тасымалдау кезінде рефрижераторлық вагондардың температуралық режимін, желдету мерзімділігін және ұзақтығын жүк жөнелтуші белгілейді.

633. Стерилизованные соки овощные, фруктовые и нектары в стеклянной, жестяной упаковке, а также в пакетах ТБА перевозятся в изотермических и крытых вагонах.
634. Вина, в том числе игристые, шипучие и шампанское, ликероводочные изделия перевозятся в бутылках, размещенных в ящиках. Закрытые деревянные ящики обтягиваются проволокой или стальной упаковочной лентой. Ящики из гофрированного картона обтягиваются стальной упаковочной лентой или обклеиваются бумажной лентой в два пояса. На закрытые ящики наносятся манипуляционные знаки согласно соответствующим нормативным документам. Вина и ликероводочные изделия в вагонах и контейнерах перевозятся в закрытых ящиках. Перевозка этих грузов в открытых ящиках допускается  в сопровождении проводников грузоотправителя, грузополучателя. Вина и ликероводочные изделия перевозятся в изотермических или крытых вагонах, контейнерах в зависимости от периода года и вида продукции. Шампанское, игристые и шипучие вина во все периоды года перевозятся в изотермических вагонах. Температура этих грузов при погрузке в изотермические вагоны в пределах от +8 до +16 0 С. Ликероводочные изделия  (ликеры, пунши, наливки, настойки, напитки десертные, бальзамы, водки особые) в летний и переходный периоды года перевозятся в крытых и изотермических вагонах, а в зимний период - в изотермических вагонах. Перевозка вин допускается также наливом в собственных специальных цистернах - термосах и собственных изотермических вагонах - цистернах в сопровождении проводников грузоотправителя или грузополучателя. В зимний период температура вина при наливе не ниже +8 0 С, а летом - не выше +15 0 С.
635. Вода минеральная, напитки безалкогольные и слабоалкогольные, в том числе газированные, предъявляются к перевозке в стеклянной, жестяной или полимерной упаковке в ящиках или специализированных контейнерах. Продукция в жестяных банках и ПЭТ - бутылках формируется в блоки. Перевозка минеральной воды, напитков безалкогольных и слабоалкогольных без тары (навалом) не допускается.
636. Пиво в стеклянных, полимерных бутылках, жестяных банках и в бочках перевозится в изотермических вагонах. Пиво предъявляется к перевозке с температурой от +2 до +12 0 С. Пастеризованное пиво в летний и переходный периоды года допускается перевозить в крытых вагонах.
637. Пчелы перевозятся в ульях или  фанерных пакетах в сопровождении проводников грузоотправителя, грузополучателя. Перевозка пчел в крытых вагонах допускается при температуре наружного воздуха не выше +10 0 С. При температуре наружного воздуха выше +10 0 С пчелы перевозятся в рефрижераторных вагонах. Температурный режим, периодичность и продолжительность вентилирования рефрижераторных вагонов при перевозке пчел устанавливаются грузоотправителем.

638. ПЭТ-шөлмектердегі өсімдік майы оларды кеңірдек картон жәшіктерге салу арқылы немесе полимерлік термоотырғыш үлдірмен қапталған, бірнеше шөлмектерден тұратын блоктар түрінде тасымалданады. Блоктар олардың қатарларының арасына төсемдер салу арқылы табандықтардағы пакеттерге қалыптастырылады тығыз полимерлік үлдірмен қапталады. Табандықтың биіктігін ескере келгенде пакеттің жалпы биіктігі 180 см-ден аспайды.
639. Басқа тез бүлінетін жүктерді тасымалдаудың шекті мерзімдері 38-қосымшада көрсетілген.
&7. Изотермиялық, жабық вагондарды, рефрижераторлық
және әмбебап контейнерлерді пайдалану шарттары
640. Тез бүлінетін жүктерді тасымалдау үшін изотермиялық және жабық вагондар, рефрижераторлық және әмбебап контейнерлер пайдаланылады. Изотермиялық вагондардың, рефрижераторлық контейнерлердің шанағының жүк пен сыртқы ауа арасында жылу алмастыруға мүмкіндік беретін жылу оқшаулағышы болады. Рефрижераторлық вагондарда және рефрижераторлық контейнерлерде жүктерді тасымалдау кезінде белгіленген температуралық режимді сақтау қамтамасыз етіледі. Вагон-термостарда белгілі бір мерзім ішінде жүк шоғырлап жинаған жылу немесе суық сақталады. Жабық вагондар мен әмбебап контейнерлер жүкті жауын-шашыннан қорғайды, ал жылытқан жағдайда жүк шоғырлап жинаған жылуды немесе суықты белгілі бір мерзімге сақтайды. Жабық вагондар, бұдан басқа, жүктерді тасымалдау кезінде жүк үй-жайын реттелмейтін тура желдетуге мүмкіндік береді.
641. Қатарына рефрижераторлық секциялар мен АРВ-Э жататын рефрижераторлық вагондарда осы Ережелерде аталған тез бүлінетін жүктер тасымалданады.
642. Вагон-термостарда сақтау мерзімі 10 тәуліктен аспайтын термиялық дайындалған тез бүлінетін жүктер тасымалданады. Биологиялық жылу шығарушы ретінде жеміс-көкөністер вагон-термостарда тасымалданбайды. Тез бүлінетін жүктердің тізбесі мен оларды вагон-термостарда тасымалдау шарттарын осы Ереже белгілейді.
Ескерту. 642-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
643. Изотермиялық вагон-цистерналарда, цистерна-термостарда жүк жөнелтушінің, жүк алушының жолсеріктерінің еріп жүруімен шарап, шарап материалдары тасымалданады. Сүт цистерналарында сүт тасымалданады.
644. Жабық вагондарда, әмбебап контейнерлерде жүру жолында температуралық режимнің талап етпейтін тез бүлінетін жүктер тасымалданады.
Жылытылған жабық вагондарда, әмбебап контейнерлерде тасымалдау тасымалдаушының нұсқауы бойынша жүзеге асырылады. Тез бүлінетін жүктердің тізбесі мен оларды әмбебап контейнерлерде тасымалдаудың шекті мерзімдерін осы Ереже белгілейді.

638. Масло растительное в ПЭТ - бутылках перевозится с укладкой их в ящики из гофрированного картона или в виде блоков из нескольких бутылок, обтянутых полимерной термоусадочной пленкой. Блоки формируются в пакеты на поддонах с применением прокладок между горизонтальными рядами блоков и обтянуты плотной полимерной пленкой. Общая высота пакета с учетом высоты поддона не превышает 180 см.
639. Предельные сроки перевозки прочих скоропортящихся грузов указаны в приложении 38.
7. Условия использования изотермических,
крытых вагонов, рефрижераторных и универсальных
контейнеров
640. Для перевозки скоропортящихся грузов используются изотермические и крытые  вагоны, рефрижераторные и универсальные контейнеры. Изотермические вагоны, рефрижераторные контейнеры имеют теплоизоляцию кузова, позволяющую ограничивать теплообмен между грузом и наружным воздухом. В рефрижераторных вагонах и рефрижераторных контейнерах обеспечивается соблюдение заданного температурного режима при перевозке грузов. В вагонах - термосах в течение определенного срока сохраняется тепло или холод, аккумулированный грузом. Крытые вагоны  и универсальные контейнеры защищают груз от осадков, а при утеплении - сохраняют тепло или холод, аккумулированный грузом на определенный срок. Крытые вагоны, кроме того, позволяют проводить сквозное нерегулируемое вентилирование грузового помещения при перевозке грузов.
641. В рефрижераторных вагонах, к числу которых относятся рефрижераторные секции и АРВ-Э, перевозятся скоропортящиеся грузы, перечисленные в настоящих Правилах.
642. В вагонах-термосах перевозятся термически подготовленные скоропортящиеся грузы со сроком хранения более 10 суток. Плодоовощи, как выделяющие биологическое тепло, в вагонах-термосах не перевозятся. Перечень скоропортящихся грузов и условия их перевозки в вагонах-термосах устанавливаются настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 642 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
643. В изотермических вагонах-цистернах, цистернах-термосах перевозятся вино, виноматериалы в сопровождении проводников грузоотправителей, грузополучателей. В молочных цистернах перевозится молоко.
644. В крытых вагонах, универсальных контейнерах перевозятся скоропортящиеся грузы, не требующие соблюдения температурного режима в пути следования.
Перевозка в крытых вагонах, универсальных контейнерах с утеплением осуществляется по указаниям перевозчика. Перечень скоропортящихся грузов и предельные сроки их перевозки в универсальных контейнерах устанавливаются настоящими Правилами.

Ескерту. 644-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
645. Сыртқы ауаның температурасы қолайлы жағдайда рефрижераторлық вагондардың жүк жайлары тасымалдауға минус 10 o С және одан төмен - 0 o С-қа дейінгі температурамен ұсынылған жүктерді тиеуге берердің алдында алдын ала салқындатылады, алдын ала салқындатылған жүктер - оларды тиеу алдындағы сақтау температурасына дейін салқындатылады. Салқындатылмаған жүктерді тиеу кезінде жүк жайларын алдын ала салқындату жүргізілмейді. Сыртқы ауаның температурасы қолайсыз жағдайда жылытуды талап ететін жүктерді тиер алдында жағдайда рефрижераторлық вагондардың жүк жайлары +6 o С-қа дейін алдын ала жылытылады. Банандарды тиер алдында вагондардың жүк жайларындағы ауаның температурасы +12 o С-қа дейін жеткізіледі.
646. Рефрижераторлық секциялардың жекелеген жүк вагондарын тасымалдаудың әр түрлі режиміндегі жүктерді тиеуге рұқсат етіледі.
647. Тез бүлінетін жүктердің жүк жөнелтушінің (жүк алушының) өтінімі бойынша дизель-электростанциясы бар қызмет вагонынан ағытылып алынған рефрижераторлық секцияның жүк вагонында болу ұзақтығы 6 сағаттан аспайды.
648. Сыртқы ауаның температурасы қолайсыз жағдайда жүк жөнелтуші жеміс-көкөністерді тиеу кезеңінде олардың тоңазуын немесе үсуін болдырмайтын шаралар қабылдайды.
649. Тез бүлінетін жүктерді рефрижераторлық вагондарда тасымалдау кезінде температуралық режим мен желдету қажеттігі 40-қосымшаға сәйкес тиеу сәтіндегі жүктің түріне немесе температурасына қарай белгіленеді.
650. Қысқы мезгілде тасымалдау жағдайында вагонға тиеу кезіндегі температурасы минус 5 o С-тан төмен мұздатылған, тоңазытылған жүктердің, сондай-ақ қорытылған сары майдың температурасын шексіз төмендетуге рұқсат етіледі.
651. Суық түскенге дейін жылдың жазғы және өтпелі кезеңдерінде жабық вагондарда тасымалдау кезінде бүкіл жүру жолында: кепкен балық, жеміс-көкөністер, суытылмаған тағамдық тауық жұмыртқасы желдетіліп отырылады. Жабық вагондарды үздіксіз желдету: жартылай ашық бүйірдегі люктер арқылы жүргізіледі. Бүйірдегі люктердің қақпақтары жартылай ашық жағдайда жүк жөнелтуші жасаған ағаш білеушелерді қою арқылы диаметрі 4-6 мм сыммен 37-қосымшаға сәйкес бекітіледі. Люктердің қақпақтарын бекіту үшін вагон қаптамасында люктің үстінен диаметрі 5-6 мм тесік жасалады. Осы тесік пен люктің қақпағының шығыршығы арқылы сым өткізіледі. Сымның ұштары қаптаманың ішкі жағынан вагонның есігіне бұраулар салу үшін қолданылатын металл пластинаның көмегімен бұралады, сонымен бірге бұраудың кем деген үш орамы болады. Люктің қақпағының шеткі жиегінің вагонның қабырғасынан әрі кетсе 100 мм ауытқуына рұқсат етіледі. Люктердің қақпақтарын жартылай ашық жағдайда бекітуді, сондай-ақ жүктері түсірілгеннен кейін сымдарды алуды ішінен металл торлармен торланған ашық бүйіргі люктер арқылы тиісінше жүк жөнелтушілер мен жүк алушылар жүргізеді.

Сноска. Пункт 644 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
645. Грузовые помещения рефрижераторных вагонов при положительной температуре наружного воздуха предварительно охлаждаются перед подачей под погрузку грузов, предъявляемых к перевозке с температурой минус 10 0 С и ниже - до 0 0 С, предварительно охлажденных грузов - до температуры хранения их перед погрузкой. При погрузке неохлажденных грузов предварительное охлаждение грузовых помещений не производится. При отрицательной температуре наружного воздуха перед погрузкой грузов, требующих отопления, грузовые помещения рефрижераторных вагонов предварительно обогреваются до +6 0 С. Перед погрузкой бананов температура воздуха в грузовом помещении вагонов доводится до +12 0 С.
646. Допускается загрузка отдельных грузовых вагонов рефрижераторных секций грузами с разными режимами перевозки.
647. Продолжительность нахождения скоропортящихся грузов в грузовом вагоне рефрижераторной секции, отцепленном по заявке грузоотправителя (грузополучателя) от служебного вагона с дизель - электростанцией, не превышает 6 часов.
648. При отрицательной температуре наружного воздуха грузоотправитель принимает меры, предотвращающие переохлаждение или подмораживание плодоовощей в период их погрузки.
649. Температурный режим и необходимость вентилирования при перевозке скоропортящихся грузов в рефрижераторных вагонах устанавливаются в зависимости от рода груза или от температуры груза в момент погрузки согласно приложению 39.
650. При перевозке в зимний период допускается неограниченное понижение температуры замороженных, мороженых грузов, имеющих при погрузке в вагоны температуру ниже минус 5 0 С, а также масла топленого.
651. В летний и переходный периоды года до наступления заморозков при перевозке в крытых вагонах вентилируются непрерывно на всем пути следования: рыба вяленая, плодоовощи, яйца куриные пищевые неохлажденные. Непрерывное вентилирование крытых вагонов производится: через полуоткрытые боковые люки. Крышки боковых люков в полуоткрытом положении закрепляются проволокой диаметром 4-6 мм с постановкой деревянных брусков, изготовленных грузоотправителем. Для закрепления крышек люков в обшивке вагона над люком просверливается отверстие диаметром 5-6 мм. Через это отверстие и кольцо крышки  люка продевается проволока. Концы проволоки скручиваются с внутренней стороны обшивки с помощью металлической пластины, применяемой для наложения закруток на двери вагона, причем скрутка имеет не менее трех витков. Допускается отклонение верхней кромки крышки люка от стены вагона не более 100 мм. Закрепление крышек люков в полуоткрытом положении, а также снятие проволоки после выгрузки производятся соответственно грузоотправителями и грузополучателями, через открытые боковые люки, зарешеченные изнутри металлической решеткой.

652. Тез бүлінетін жүктерді рефрижераторлық контейнерлерде тасымалдауды тасымалдаушының рұқсатымен және мүдделі тараптармен (жүк жөнелтушілермен, жүк алушылармен, экспедиторлық ұйымдармен) келісім бойынша фитингілік платформалар мен дизель-электростанция вагонынан тұратын арнайы жабдықталған тіркемелерде ілесіп жүрген механиктер бригадасы жүзеге асырады.
25-тарау. ЖАНУАРЛАР МЕН ҚҰСТАРДЫ ТАСЫМАЛДАУ
653. Қазақстан Республикасы мен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (бұдан әрі - ТМД) қатысушы мемлекеттер шектерінде темір жол көлігімен жануарлар мен құстардың барлық түрлерін (бағалы аңдарды, зертханалық, хайуанаттар паркі мен үй жануарларын, теңіз аңдарын, араларды, балықтарды қосқанда) (бұдан әрі - жануарлар мен құстар) тасымалдауды ауданның (қаланың) мемлекеттік ветеринарлық қызмет дәрігері берген ветеринарлық куәлігі (ветеринарлық куәліктің нысаны "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 15 қарашадағы N 372 бұйрығымен бекітілген, N  2087 тіркелген) болған кезде жүк жөнелтуші жүзеге асырады. Ветеринарлық куәліксіз жануарларды тасымалдауға рұқсат етілмейді.
Ветеринарлық куәлік тиеу станциясына ұсыну үшін оның берілген сәтінен бастап үш күннің ішінде жарамды.
Вагондағы жануарлардың саны көрсетілген әрбір вагонға ресімделген ветеринарлық куәліктің бірінші данасы жүк қағазына қосып беріледі, оң жақ жоғарғы бұрышында "Телқұжат" деген жазуы бар екінші данасын жүк жөнелтуші жануарларға еріп жүрген жолсерікке береді.
Жүк қағазының "Жөнелтушінің ерекше өтініштері мен белгілері" бағанына жүк жөнелтуші ветеринарлық куәліктің нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, оның қоса берілгені туралы белгі соғады.
Жүктер, нысандарын ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен, алып жүретін жүктің ветеринарлық-санитарлық жай-күйін және шығу орнының эпизоотиялық түзіктігін сипаттайтын, ветеринарлық куәліктері болғанда ғана тасымалдауға жатады.
Ветеринарлық куәліктер жүк тасымалдау басталғанға дейін 3 күннен аспайтын мерзімге беріледі және тасымалдау кезеңінде күші бар.
Уәкілетті орган беретін бақылауға жататын жүктерді әкелуге берілген рұқсат күшінің мерзімі 30 күннен аспайды.
Ескерту. 653-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
654. Жануарларды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы импортқа, экспортқа және транзитпен шығару Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринария департаментінің (бұдан әрі - Ветеринария департаменті) жазбаша рұқсаты негізінде жүзеге асырылады. Жоғалып кету қаупі алдында тұрған, жабайы флора және фауна түрлерімен Халықаралық сауда туралы конвенцияның ықпалына түсетін жануарларды тасымалдауға Конвенциямен көзделген құжаттарды тапсыру қосымша талап етіледі.
Жануарларды тасымалдау кезінде ТМД-ға қатысушы мемлекеттер арасында әкелуге, әкетуге және транзитке арнайы рұқсаттар талап етілмейді.
Жануарларды Қазақстан Республикасының аумағына және шетелге тек Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің шекаралық ветеринарлық бақылау пункттері (бұдан әрі - шекаралық ветеринарлық пункттері) бар станциялар арқылы ғана тасымалдауға рұқсат етіледі.

652. Перевозка скоропортящихся грузов в рефрижераторных контейнерах осуществляется на специально оборудованных сцепах из фитинговых платформ и вагона дизель-электростанции, сопровождаемых бригадой механиков, по разрешению перевозчика и по согласованию с заинтересованными сторонами (грузоотправителями, грузополучателями, экспедиторскими организациями).
Глава 25 ПЕРЕВОЗКА ЖИВОТНЫХ И ПТИЦ
653. Предъявление к перевозке железнодорожным транспортом всех видов животных и птиц (включая пушных зверей, лабораторных, зоопарковых и домашних животных, морских зверей, пчел, рыб) (далее  животные и птицы) в пределах Республики Казахстан и государств - участников Содружества Независимых Государств (далее - СНГ) осуществляется грузоотправителем при наличии ветеринарного свидетельства (форма ветеринарного свидетельства утверждена приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года N 372 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии", зарегистрирован за N 2087) выдаваемого ветеринарным врачом государственной ветеринарной службы района (города). Перевозка животных без ветеринарного свидетельства не допускается.
Ветеринарное свидетельство действительно для предъявления на станции погрузки в течение трех дней с момента его выдачи.
Первый экземпляр ветеринарного свидетельства, оформленного на каждый вагон отдельно с указанием количества животных в вагоне, прикладывается к накладной, второй экземпляр с надписью в правом верхнем углу "Дубликат" выдается грузоотправителем проводнику, сопровождающему животных.
В накладную в графе "Особые заявления и отметки отправителя" грузоотправителем вносится отметка о приложении ветеринарного свидетельства с указанием его номера и даты выдачи.
Грузы подлежат транспортировке только при наличии ветеринарных свидетельств, характеризующих ветеринарно-санитарное состояние сопровождаемого груза и эпизоотическое благополучие места выхода, формы которых утверждены уполномоченным органом в области сельского хозяйства.
Ветеринарные свидетельства выдаются не ранее чем за 3 дня до начала транспортировки груза и действительны на период транспортировки.
Срок действия разрешения на ввоз подконтрольных грузов, выдаваемого уполномоченным органом, составляет не более 30 дней.
Сноска. Пункт 653 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
654. Импорт, экспорт и транзит животных через территорию Республики Казахстан осуществляется на основании письменных разрешений Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - МСХ). На перевозку животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой флоры и фауны, находящимися под угрозой исчезновения, дополнительно требуется предоставление документов, предусмотренных Конвенцией.
При перевозке животных между государствами - участниками СНГ специальных разрешений на ввоз, вывоз и транзит не требуется.
Перевозка на территорию Республики Казахстан и за рубеж животных допускается только через станции, которые имеют пограничные ветеринарные контрольные пункты Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - пограничные ветеринарные пункты).

655. Жануарларды экспортқа тасымалдауға ұсыну кезінде жүк жөнелтуші тиеу станциясында тасымалдаушының өкіліне "Ерекше белгілер) бағанында нөмірі мен Ветеринария департаментінің рұқсат берген датасы көрсетілген ветеринарлық куәлікті ұсынады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мемлекеттік ветеринарлық қызмет органының (бұдан әрі - Мемветқызмет органы) өкілі шекаралық ветеринарлық пунктте Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі белгілеген экспортталатын жүктерге арналған ветеринарлық сертификат пен импортталатын жүктерге арналған ветеринарлық куәлікті береді.
656. Экспортталатын жануарларға арналған ветеринарлық куәлік, ветеринарлық сертификат (тиеу станциясында жүк жөнелтушімен, шекаралық беру станциясында Мемветқызмет органы өкілімен) "Жөнелтуші қоса берген құжаттар" бағанында ветеринарлық құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні көрсетіліп, Халықаралық теміржолдық жүк қатынасы туралы келісімнің (бұдан әрі - ХЖҚК) жүк қағазына қоса беріледі.
657. Қазақстан Республикасына әкелінетін жануарларды темір жол көлігімен тасымалдауға қабылдауға мемлекет-экспортшының құзыретті органы берген және әкелінетін жануарлардың импорт кезінде Қазақстан Республикасының ветеринарлық-санитарлық талаптарына сәйкестігін растайтын қажетті мәліметтер бар ветеринарлық сертификат болғанда рұқсат етіледі. Әкелінетін жануарлар шекаралық ветеринарлық пункттерге келіп түскен кезде Мемветқызмет органының өкілі оларды одан арғы тасымалдау мүмкіндіктері мен шарттары туралы шешім қабылдайды.
Жануарларды қарап тексеруді және мемлекет-экспортердің ветеринарлық сертификаттарының орнына ветеринарлық куәліктерді ресімдеуді Мемветқызмет органының ветеринарлық дәрігері тағайындау пункттерінде орындайды.
Ескерту. 657-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
658. Вагондармен жөнелтілетін малдарды тиеу, түсіру кіре беріс жолдарда жүргізіледі.
Ескерту. 658-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
659. Зертханалық, хайуанаттар паркі мен үй жануарларын тасымалдау мамандандырылған вагондарда не болмаса осындай тасымал үшін жабдықталған жабық вагондарда жүргізіледі.
Жануарларды тасымалдау үшін жалға алынған мамандандырылған вагондарды пайдалану тәртібі жалға алу шартымен реттеледі.
Жануарларды тасымалдау үшін жабық вагондарды жабдықтауды жүк жөнелтуші жүргізеді.
660. Жануарларды тиеуге таза, ал асыл тұқымды жануарларды тиеуге - жуылған және залалсыздандырылған вагондар беріледі. Вагондардың жануарларды тасымалдауға жарамдылығын жүк жөнелтуші Мемветқызметтің ветеринарлық дәрігерімен бірге белгілейді.
Мұндай тасымалдау үшін улы химикаттар мен минералды тыңайтқыштарды тасымалдаудан кейін босаған вагондар тиісті өңдеусіз берілмейді.

655. При предъявлении животных к перевозке на экспорт грузоотправитель предъявляет представителю перевозчика на станции погрузки ветеринарное свидетельство, в котором в графе "Особые отметки" указаны номер и дата разрешения МСХ.
На пограничном ветеринарном пункте представителем органа Государственной ветеринарной службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - орган Госветслужбы) выдается установленный Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан ветеринарный сертификат на экспортируемые грузы и ветеринарное свидетельство на импортируемые грузы.
656. Ветеринарное свидетельство, ветеринарный сертификат на экспортируемых животных прикладывается (грузоотправителем на станции погрузки, представителем органа Госветслужбы на пограничной передаточной станции) к накладной Соглашения о международном железнодорожном грузовом сообщении (далее - СМГС) с указанием в графе "Документы, прилагаемые отправителем" наименования, номера и даты выдачи ветеринарного документа.
657. Прием к перевозке железнодорожным транспортом животных, ввозимых в Республику Казахстан, допускается при наличии ветеринарного сертификата, выданного компетентным органом государства-экспортера, и содержащего необходимые сведения, подтверждающие соответствие ввозимых животных ветеринарно-санитарным требованиям Республики Казахстан при импорте. При поступлении ввозимых животных на пограничный ветеринарный пункт представителем органа Госветслужбы принимается решение о возможности и условиях их дальнейшей перевозки.
Осмотр животных и оформление ветеринарных свидетельств, взамен ветеринарных сертификатов государств-экспортеров, выполняется ветеринарным врачом органа Госветслужбы в пунктах назначения.
Сноска. Пункт 657 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
658. Погрузка, выгрузка животных повагонными отправками производится на подъездных путях.
Сноска. Пункт 658 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
659. Перевозка лабораторных, зоопарковых и домашних животных производится в специализированных вагонах либо в оборудованных для такой перевозки крытых вагонах.
Порядок эксплуатации специализированных арендованных вагонов для перевозки животных регулируется договором аренды.
Оборудование крытых вагонов для перевозки животных производится грузоотправителем.
660. Под погрузку животных подаются чистые вагоны, а под погрузку племенных животных - промытые и продезинфицированные. Пригодность вагонов для перевозки животных устанавливается грузоотправителем совместно с ветеринарным врачом Госветслужбы.
Подача для такой перевозки вагонов, освобождающихся после перевозки ядохимикатов и минеральных удобрений, без соответствующей обработки не допускается.

661. Жануарларды тиеу, түсіру Мемветқызмет органы өкілінің міндетті қатысуымен жүзеге асырылады, жануарларды тиеуді, түсіруді жүзеге асыратын тарап жүк операциялары басталардан 24 сағат бұрын оны хабардар етеді.
Жануарларды тиеу, түсіру тәуліктің жарық уақытында жүргізіледі. Жануарларды тәуліктің қараңғы уақытында тиеуге, түсіруге тек жануарларды тиеу, түсіру орындарының жарығы жеткілікті болғанда ғана рұқсат етіледі.
Жануарларды тиеуге рұқсат берілген жағдайда Мемветқызметтің ветеринарлық дәрігері ветеринарлық куәлікте белгі соғады, ал тиеуге тыйым салынған кезде - ветеринарлық куәлікті және оның төлқұжатын ала отырып акт жасайды, бұл туралы тасымалдаушыны хабардар етеді. Мемветқызмет органының өкілі жануарларды тиеуге тыйым салған кезде жүк жөнелтуші 2 сағаттан кешіктірмей станцияның аумағынан тасымалдауға қабылданбаған жануарларды аулаққа жібереді.
Ауру немесе ауруға күдікті жануарлар табылған жағдайда Мемветқызмет органының өкілімен сәйкес шаралар қабылданады.
Ескерту. 661-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
662. Жануарларды жабық вагондарға тиеу мына мөлшерде жүргізіледі:
ірі қара мал (үлкен) - 16-дан 24 басқа дейін оның көлемі мен салмағына қарай;
ірі қара мал төлдері - 24-тен 28 басқа дейін;
бұзаулар - 36-дан 50 басқа дейін оның жасына қарай;
қойлар мен ешкілер - 80-нен 100 басқа дейін;
шошқалар - 50-ден 60 басқа дейін (бір жануардың салмағы 80 кг-ға дейін болғанда), 44-тен 50 басқа дейін (салмағы 80-нен 100 кг-ға дейін болғанда), 28-ден 44 басқа дейін (салмағы 100-ден 150 кг-ға дейін болғанда), 20-дан 28 басқа дейін (салмағы 150 кг-нан артық болғанда);
жылқылар - 14 бастан артық емес;
түйелер - 8 бастан артық емес.
Жануарлардың көрсетілген санын вагонға орналастырғаннан кейін, тағы бір жануар сыятындай жеткілікті бос аралық қалдырылады. Асыл тұқымды және жоғары өнім беретін жануарларды тиеу нормаларын жүк жөнелтуші Мемлекеттік ветеринарлық қызмет органымен келісім бойынша белгілейді.
Ескерту. 662-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
663. Жылқылар вагонның бойлық осіне қатарластырып бастарымен есікаралық кеңістікке қарай, вагонның әрбір жартысында екі қатардан орналастырылады. Жолсеріктің өтуі үшін ортаңғы қатарларында шеткілеріне қарағанда бір жылқы кем қойылады.
Вагондар жылқыларды тиеуге жылқы байлайтын төрт көлденең тақта-белдеулермен, екі есіктік тақта-төсемдермен, екі бойлық және төрт жемдік тақталармен жабдықталады.
Жылқыларды тек тағасыз күйде ғана тасымалдауға рұқсат етіледі.

661. Погрузка, выгрузка животных осуществляется с обязательным участием представителя Госветслужбы, который уведомляется не позднее, чем за 24 часа до начала грузовых операций, стороной, осуществляющей погрузку, выгрузку животных.
Погрузка, выгрузка животных производится в светлое время суток. Погрузка, выгрузка животных в темное время суток допускается только при наличии достаточного освещения мест погрузки, выгрузки животных.
При разрешении погрузки животных ветеринарный врач Госветслужбы делает отметку в ветеринарном свидетельстве, а при запрещении погрузки - составляет акт с изъятием ветеринарного свидетельства и его дубликата с уведомлением об этом перевозчика. При запрещении представителем Госветнслужбы погрузки животных грузоотправитель не позднее чем через 2 часа удаляет с территории станции не принятых к перевозке животных.
При обнаружении больных или подозреваемых в заболевании животных представителем Госветслужбы принимаются соответствующие меры.
Сноска. Пункт 661 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
662. Погрузка животных в крытые вагоны производится в следующем количестве:
крупный рогатый скот (взрослый) - от 16 до 24 голов в зависимости от его размера и веса;
молодняк крупного рогатого скота - от 24 до 28 голов;
телята - от 36 до 50 голов в зависимости от возраста;
овцы и козы - от 80 до 100 голов;
свиньи - от 50 до 60 голов (при массе одного животного до 80 кг), от 44 до 50 голов (при массе от 80 до 100 кг), от 28 до 44 голов (при массе от 100 до 150 кг), от 20 до 28 голов (при массе свыше 150 кг);
лошади - не более 14 голов;
верблюды - не более 8 голов.
После размещения указанного количества животных в вагоне оставляют свободный промежуток, достаточный для того, чтобы поместилось еще одно животное. Нормы погрузки племенных и высокопродуктивных животных определяются грузоотправителем по согласованию с Госветслужбой.
Сноска. Пункт 662 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
663. Лошади размещаются параллельно продольной оси вагона головами к междверному пространству, по два ряда в каждой половине вагона. Для прохода проводника в средних рядах устанавливается на одну лошадь меньше, чем в крайних.
Под погрузку лошадей вагоны оборудуют четырьмя поперечными досками - коновязями, двумя дверными досками - закладками, двумя продольными и четырьмя фуражными досками.
Перевозка лошадей допускается только в раскованном виде.

664. Ірі қара мал вагонда көлденең немесе бойлық тәсілмен орналастырылады.
Ірі қара малды мамандандырылған вагондарға тиеу тек көлденең тәсілмен ғана жүргізіледі.
Ірі қара малды тиер алдында, оны көлденең тәсілмен орналастыру кезінде вагонның бойлық қабырғасының алынбайтын тақталарына 1-2 жануарға бір шығыршық есебімен малдарды байлау үшін темір шығыршықтар (немесе қапсырма) бұрандашегелермен бекітіледі. Вагонның шетжақ қабырғаларына вагонға көлденең алынбайтын тақталарға салынатын, вагонның шетжақ қабырғаларына жақын әрқайсысы екі тақтадан тұратын сөрелер төселеді. Ірі қара малды тиегеннен кейін вагондардың есік ойығына торлар орнатылады.
Ірі қара малды бойлық тәсілмен орналастыру кезінде вагондар жылқыларды тасымалдауға арналғандағыдай жабдықталады, бірақ есік ойықтарына есіктік тақта-төсемдердің орнына торлар орнатылады. Қойлар, ешкілер, бұзаулар, шошқалар мен ірі қара мал төлдері вагондарға байлаусыз тиеледі.
665. Бір вагонда бұқалар мен сиырларды, қошқарлар мен саулық қойларды, қабандар мен мегежіндерді, сондай-ақ жануарлардың әр түрлерін бірге тасымалдауға рұқсат етілмейді.
Шошқаларды қысқы мезгілде сыртқы ауаның температурасы минус
25 o С-тан төмен, ал жазғы мезгілде - салмағы 100 кг-нан астам ірі семіз шошқаларды температура +25 o С және одан жоғары болған кезде тиеуге рұқсат етілмейді.
666. Ұсақ жануарлар торлар мен жәшіктерде бірнеше қабаттарда тасымалданады. Вагонның бүйір қабырғасы бойынша тор мен төбе арасындағы аралықтар кем дегенде 0,2 м. Жәшіктер мен торлар малдарды күту және желдету үшін өтпе қалдыра отырып, бойлық қабырғаға орнатылады. Жәшіктер мен торлардың тұтас, су өткізбейтін түбі болады және тиеуден кейін сенімді бекітіледі.
667. Вагондап жөнелтілетін жабайы жануарларды тасымалдау әрбір жеке жағдайда тасымалдаушы Мемветқызмет органымен және жүк жөнелтушімен келісім бойынша белгілейтін жағдайларда жүргізіледі.
Терісі бағалы аңдар олардың түрлеріне қарай металл торлы есіктерімен ағаш торларда тасымалданады. Торлардың есіктерінің өз бетімен ашылмайтын және құлыпқа жабылатын мықты ілмектері бар.
668. Құстарды тасымалдау су өткізбейтін тұтас түбі бар торларда жүргізіледі.
669. Араларды, сондай-ақ өсіруге және жерсіндіруге тағайындалған тірі шаяндарды, балықтарды, балық өсіру материалын (шабақтарды) тасымалдау тез бүлінетін жүктерді тасымалдау ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
670. Жүк жөнелтуші жөнелтілетін жануарларды белгіленген тасымалдау мерзімдері мен екі күндік қорды ескере отырып, бүкіл жүру жолына сапалы жемдермен, сондай-ақ төсемелермен қамтамасыз етеді. Жемдер мен жем қосымшаларының ветеринарлық-санитарлық тұрғыдан зиянсыздығы ветеринарлық куәлікпен немесе шетелден импортпен келген жануарлар топтамасымен бірге жем әкелінген жағдайда, шекаралық ветеринарлық пунктте ветеринарлық куәлікке қайта ресімделген ветеринарлық сертификатпен расталады.
Жөнелту пунктінде сыртқы ауаның температурасы минус 15 o С-тан төмен жағдайда сығындыны, барда мен сүрлем шөпті жем үшін қолдануға рұқсат етілмейді.

664. Крупный рогатый скот в вагоне размещается поперечным или продольным способом.
Погрузка крупного рогатого скота в специализированные вагоны производится только поперечным способом.
Перед погрузкой крупного рогатого скота, при поперечном способе его размещения, к несъемным доскам продольной стены вагона прикрепляются шурупами железные кольца (или скобы) для привязи животных из расчета одно кольцо на 1 - 2 животных. У торцевых стен вагона настилают полки, состоящие каждая их двух досок, укладываемых на несъемные доски поперек вагона вплотную к торцевым стенам вагона. После погрузки крупного рогатого скота в дверных проемах вагонов устанавливаются решетки.
При продольном способе размещения крупного рогатого скота вагоны оборудуются также как для перевозки лошадей, но вместо дверных досок-закладов в дверных проемах устанавливаются решетки. Овцы, козы, телята, свиньи и молодняк крупного рогатого скота грузятся в вагоны без привязи.
665. Совместная перевозка в одном вагоне быков и коров, баранов и овец, хряков и свиноматок, а также разных видов животных не допускается.
Не допускается погрузка свиней в зимний период при температуре наружного воздуха ниже минус 25 0 С, а в летний период - крупных жирных свиней весом более 100 кг при температуре +25 0 С и выше.
666. Мелкие животные перевозятся в клетках и ящиках в несколько ярусов. Промежутки между клеткой и крышей по боковой стене вагона не менее 0,2 м. Ящики и клетки устанавливаются у продольных стен с оставлением прохода для ухода за животными и вентиляции. Клетки и ящики имеют сплошное, водонепроницаемое дно и надежно закрепляются после погрузки.
667. Перевозка диких животных и зверей повагонными отправками производится на условиях, устанавливаемых в каждом отдельном случае перевозчиком по согласованию с Госветслужбы и грузоотправителем.
Пушные звери, в зависимости от их вида, перевозятся в металлических или прочных деревянных клетках с металлической решетчатой дверцей. Дверцы клеток имеют прочные запоры, исключающие возможность самооткрывания, и запираться на замки.
668. Перевозка птиц производится в клетках со сплошным водонепроницаемым дном.
669. Перевозка пчел, а также предназначенных для разведения и акклиматизации живых раков, рыбы, рыбопосадочного материала (мальков) производится в соответствии с правилами перевозок скоропортящихся грузов.
670. Грузоотправитель обеспечивает отправляемых животных доброкачественными кормами, а также подстилкой на весь путь следования с учетом установленных сроков перевозки и двухдневного запаса. Безвредность кормов и кормовых добавок в ветеринарно-санитарном отношении подтверждается ветеринарным свидетельством или ветеринарным сертификатом, переоформленным на пограничном ветеринарном пункте на ветеринарное свидетельство, в случае ввоза кормов из-за рубежа с партией импортируемых животных.
При температуре наружного воздуха в пункте отправления ниже минус 15 0 С применение жома, барды и силоса для корма не допускается.

671. Жем мен төсеме вагондарда жануарлармен бірге тасымалданады және арнайы сөрелерге немесе вагонның есікаралық кеңістігіне тиеледі. Дәнді азық (сұлы, ұн, кебек пен құрама жем) қаптарға салынады, ал шөп пен сабан - теңдерге баспаланады.
Жем мен төсемелерді тасымалдау үшін жүк жөнелтушінің өтініші бойынша және оның есебінен жеке вагондар беріледі.
672. Жануарлары бар вагондарды дөңестен тарату және мұндай вагондармен итерме маневрлер ерекше сақтықты сақтай отырып жүргізіледі. Станция қызметкерлері жануарлары бар вагондардың жолсеріктерін маневрлерді жүргізу басталғаны туралы ескертеді.
673. Жануарларға ілесіп жүретін жолсеріктер жүктерді ілесіп тасымалдау ережелерімен көзделген міндеттерді орындайды. Жүк жөнелтушінің өтініші бойынша және оның есебінен малдарға ілесіп жүрген жолсеріктер үшін жеке вагондар беріледі.
674. Жануарларды тасымалдау кезінде жолсеріктер оларды жазғы мезгілде тәулігіне кем дегенде екі рет, қысқы және өтпелі кезеңдерде бір-екі рет суарады.
Темір жол көлігімен тасымалданатын жануарларды суару жүргізілетін станциялардың тізбесі 40-қосымшада көрсетілген. Мұндай станциялар жануарларды суару мүмкіншілігін қамтамасыз етеді және осы мақсат үшін қажетті мүкәммалмен (су құбырлары, шлангылар және басқа жабдықтар) жарақтандырылған. Құрамында жануарлар тиелген вагондар бар поездарды мұндай станциялар жануарларды суаруға арналған шлангылары бар су құбырларымен жабдықталған темір жолдарға қабылдайды. Поезды мұндай темір жолға қабылдау мүмкін болмаған жағдайда тасымалдаушы судың жануарлар тиелген вагондарға берілуін қамтамасыз етеді.
Жануарларды соңғы суарған станция жануарлары бар вагондардың жөнелтілгені туралы келесі суару станциясына хабарлайды.
Жануарларды суару жүргізілгендігі немесе жолсеріктің жануарларды суарудан бас тартқаны туралы станция жолсеріктің жолдық журналына белгі соғады.
Жануарлары бар вагондар жүру жолында әлдеқалай кідірген жағдайларда станция, мамандануына қатыссыз, жануарлардың дер кезінде суарылуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолданады.
675. Ішінде жануарлары бар вагондарды жүру жолында көңнен тазартуды магистральдық темір жол желісінің операторы Мемветқызмет органымен келісім бойынша белгілейтін станцияларда ғана поездың тоқтап тұрған кезінде жолсеріктер жүргізеді. Мұндай станциялар жануарлары бар вагондардың вагондарды тазалау көзделген темір жолдарға берілуін қамтамасыз етеді.
Ауру жануарлар табылған, сондай-ақ жануарларды ерекше жағдайларда тасымалдау кезінде вагондарды жүру жолында көңнен тазартуға тыйым салынады.
Ескерту. 675-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

671. Корм и подстилка перевозятся в вагонах вместе с животными и загружаются на специальные полки или в междверное пространство вагона. Зерновой корм (овес, мука, отруби и комбикорм) затаривают в мешки, а сено и солома - запрессованы в тюки.
Для перевозки корма и подстилки по просьбе грузоотправителя и за его счет предоставляются отдельные вагоны.
672. Роспуск с горок вагонов с животными и маневры толчками с такими вагонами производятся с соблюдением особой осторожности. Работники станции предупреждают проводников вагонов с животными о начале производства маневров.
673. Проводники, сопровождающие животных, выполняют обязанности, предусмотренные правилами перевозок грузов в сопровождении. По просьбе грузоотправителя и за его счет для проводников животных предоставляются отдельные вагоны.
674. При перевозке животных проводники поят их не менее двух раз в сутки в летний период, одного - двух раз в зимний и переходный периоды.
Перечень станций, на которых производится водопой животных, перевозимых железнодорожным транспортом, указаны в приложении 40. Такие станции обеспечивают возможность поения животных и оснащены для этой цели необходимым инвентарь (водопроводные колонки, шланги и другое оборудование). Поезда, в составе которых имеются вагоны с животными, принимаются такими станциями на железнодорожные пути, оборудованные водопроводными колонками со шлангами для поения животных. В случае невозможности приема поезда на такой железнодорожный путь, перевозчик обеспечивает подачу воды к вагонам с животными.
Станция последнего поения животных извещает об отправлении вагонов с животными следующую станцию водопоя.
О произведенном поении животных или при отказе проводника от водопоя животных станция делает отметку в путевом журнале проводника.
В случаях непредвиденной задержки в пути следования вагонов с животными станция, независимо от специализации, принимает все меры для обеспечения своевременного поения животных.
675. Очистка от навоза вагонов с находящимися в них животными в пути следования производится проводниками за период стоянки поезда только на станциях, устанавливаемых оператором магистральной железнодорожной сети по согласованию с Госветслужбой. Такие станции обеспечивают подачу вагонов с животными на железнодорожные пути, предусмотренные для очистки вагонов.
При выявлении больных животных, а также при перевозке животных на особых условиях очистка вагонов от навоза в пути следования запрещается.
Сноска. Пункт 675 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

676. Сапар барысында малдың жаппай немесе жекелей ауыруының, құлауының әрбір оқиғасы туралы, сондай-ақ мал азық пен су ішуден бас тартқан жағдайда, жолсеріктер жазбаша түрде станция бастығы арқылы Мемлекеттік ветеринарлық қызметке немесе осы станция орналасқан аумақтағы ауданның бас ветеринарлық инспекторына олар малдарды ары қарай тасу мүмкіндігі немесе оларды кідірту туралы шешім қабылдау үшін хабарлайды.
Ауру жануарларды жүру жолында союға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 676-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
677. Карантиндік іс-шаралар жүргізу үшін жануарларды жүру жолында кідірту қажет болғанда Мемветқызмет органының өкілі жануарлар тұрған станцияға бұл туралы жазбаша талап қояды.
Жануарлары бар вагондарды кідіртудің барлық оқиғалары, жануарларды вагоннан түсіріп тастау туралы станция, Мемветқызмет органының өкілі мен жануарларға ілесіп жүрген жолсеріктің қатысуымен, темір жол көлігімен жүктерді жеткізу мерзімдерін есептеу ережелерімен белгіленген тәртіпте жалпы нысанда акт жасайды. Актінің көшірмелері Мемветқызмет органының жазбаша талабымен бірге тасымалдау құжаттарына қосып беріледі. Жүк қағазының "Темір жол белгілері" бағанында станция жалпы нысанда акт жасалғаны және ауырған немесе өлген малдармен жоспарланбаған жұмыстарды орындау кезінде тасымалдаушы шеккен нақты шығындар туралы белгі соғады. Тағайындалу (шекаралық немесе өтпелік) станциясында жүк қағазындағы белгінің негізінде жүк жөнелтушіден (экспедитордан) қолданыстағы заңнамаға сәйкес ауырған немесе өлген малдарды түсіріп алғаны үшін тасымалдаушы шеккен нақты шығыстар өндіріліп алынады.
678. Жүру жолында жануарлары бар вагондардың техникалық ақаулығы табылған жағдайда ақауды анықтаған станция вагондарды дереу жөндеуге және оларды мүмкіндігі бойынша сол немесе жақын маңдағы поезбен жөнелтуге шаралар қабылдайды.
Жануарларды басқа вагонға ауыстырып тиеуге Мемветқызмет органы өкілінің бақылауымен және оның жазбаша рұқсаты негізінде ғана рұқсат етіледі.
679. Мал тиелген вагонның түсіруге келгені туралы жүк алушыға және Мемлекеттік ветеринарлық қызметке хабарланады.
Ескерту. 679-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
680. Жануарларды түсіру аяқталғаннан кейін жүк алушы вагондардың (үшінші санат бойынша кейінгі өңдеуге жататын вагондардан басқасы) есікаралық кеңістігінде қалап үюді жүргізеді.
Көң мен төсеменің қалдықтарын жүк алушылардың өтініші бойынша қалап үю үшін тасымалдаушы келген вагондардың саны мен жергілікті жағдайларға байланысты қосымша уақыт белгілейді.

676. О каждом случае массового или единичного заболевания, падежа животных в пути следования, а также об отказе ими принимать корм и воду, проводники в письменной форме уведомляют через начальника станции Госветслужбу и главного ветеринарного инспектора района (города), на территории которого находится данная станция, для принятия ими решения о возможности дальнейшей перевозки животных или их задержании.
Убой больных животных в пути следования не допускается.
Сноска. Пункт 676 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
677. При необходимости задержки животных в пути следования для проведения карантинных мероприятий представитель Госветслужбы предъявляет об этом письменное требование станции, на которой находятся животные.
О всех случаях задержки вагонов с животными, о снятии животных из вагона станцией составляется акт общей формы в порядке, установленном правилами исчисления сроков доставки грузов железнодорожным транспортом, с участием представителя Госветслужбы и проводника, сопровождающего животных. Копия акта вместе с письменным требованием органа Госветслужбы прилагается к перевозочным документам. В графе накладной "Отметки перевозчика" станция делает отметку о составлении акта общей формы и о фактических затратах, понесенных перевозчиком при выполнении незапланированных работ с заболевшими или павшими животными. На станции назначения (пограничной или перевалки) на основании отметки в накладной с грузополучателя (экспедитора), в соответствии с действующим законодательством, взимаются фактические расходы, понесенные перевозчиком за снятие заболевших или павших животных.
678. При возникновении в пути следования технической неисправности вагонов с животными станция, обнаружившая неисправность, принимает меры к немедленному ремонту вагонов и отправлению их по возможности с тем же или с ближайшим поездом.
Перегрузка животных в другой вагон допускается только под контролем представителя Госветслужбы и на основании его письменного разрешения.
679. О прибытии вагонов с животными под выгрузку перевозчик извещает грузополучателя и Госветслужбу.
Сноска. Пункт 679 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
680. По окончании выгрузки животных грузополучатель производит складирование навоза и остатков подстилки в междверном пространстве вагонов (кроме вагонов, подлежащих последующей обработке по третьей категории).
Для складирования навоза и остатков подстилки по просьбе грузополучателей перевозчик устанавливает дополнительное время в зависимости от количества прибывающих вагонов и местных условий.

Ескерту. 680-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
681. Вагондарды залалсыздандыру жануарларды, мал өнімдері мен шикізаттарын тасымалдаудан кейін вагондарды ветеринарлық-санитарлық өңдеу жөніндегі құжаттармен белгіленген тәртіппен жүк алушылардың есебінен тасымалдаушының құралдарымен жүргізіледі.
Жануарларды түсіргеннен кейін вагондарды ветеринарлық-санитарлық өңдеу (залалсыздандыру) санатын, өңдеуге жіберілгенін көрсетіп әрбір вагонға ветеринарлық тағайындау беретін және вагондарда мұндай өңдеу жүргізілуін бақылауды жүзеге асыратын, Мемветқызмет органының өкілі белгілейді.
682. Мемветқызмет карантин жариялаған жағдайларда тасымалдаушы жануарларды тиеуді уақытша тоқтату немесе шектеу туралы жариялайды.
Станцияға келген карантин жарияланған жануарлары бар вагондар жүк жөнелтушінің, жүк алушының өтініші негізінде және Мемветқызмет органының шешімі бойынша басқа станцияларға адрестері өзгертіледі.
Ескерту. 682-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
683. Жануарларды халықаралық және республикалық тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде ветеринарлық ережелерді бұзғанына айыпты тұлғалар халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының  заңнамасына сәйкес жауапқа тартылады.
26-тарау. ВЕТЕРИНАРЛЫҚ, ФИТОСАНИТАРЛЫҚ БАҚЫЛАУҒА
ЖАТАТЫН ЖҮКТЕРДІ ТАСЫМАЛДАУ
684. Мал өнімдері мен шикізатты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы мен көліктегі Мемветқызметтің бақылауымен жануарлардың жұқпалы ауруларына ұшырамаған аумақтардан темір жол көлігімен тасымалдауға жол беріледі.
Мал мен мал өнімдері, шыққан тегі мал болып табылатын азық-түлік шикізаты осы Ережеге сәйкес темір жол көлігімен тасымалданады.
Ескерту. 684-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
685. Мемветқызмет органдарының бақылауындағы жүктер әрбір вагонға, контейнерге, ұсақ жөнелтпе ветеринарлық куәліктері (31-қосымша) не болмаса ветеринарлық сертификаттары (ветеринарлық куәліктің нысаны "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 15 қарашадағы N 372  бұйрығымен бекітілген, N  2087 тіркелген), ветеринарлық ілеспе құжаттары болған кезде ғана тасымалдаушы қабылдайды. Станциялардан ауданның (қаланың) шектерінен тыс жерлерге жөнелтілетін Мемветқызмет органдарының бақылауындағы жүктерге, экспорттық жүктерді қоса алғанда, ветеринарлық куәліктер қоса еріп жүреді.
Қазақстан Республикасынан Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (бұдан әрі - ТМД) қатысушы мемлекеттер болып табылмайтын мемлекеттерге тасылып шығарылатын жүктерге шекаралық ветеринарлық пункттерде тиеу станциясында берілген ветеринарлық куәліктердің орнына ветеринарлық сертификаттар беріледі.
ТМД-ға қатысушылар болып табылмайтын мемлекеттерден Қазақстан Республикасына тасып әкелінетін жүктерге шекаралық ветеринарлық пункттерде шетелдік ветеринарлық сертификаттардың орнына ветеринарлық куәліктер беріледі.
Қазақстан Республикасы мен ТМД-ға қатысушы мемлекеттер арасында тасымалданатын Мемветқызмет органдарының бақылауындағы жүктерге орыс тілінде толтырған ветеринарлық куәліктер қоса еріп жүреді.
Ветеринарлық биологиялық және химиялық-фармацевтикалық препараттарды тасымалдау кезінде ветеринарлық куәліктерді ресімдеу талап етілмейді.
Талап етілетін барлық мәліметтер көрсетілмеген, әр түрлі сиялармен, шрифтермен, қолтаңбалармен жазылған, түзетулері бар, мөр бедері анық емес, не болмаса мөрсіз, қол қойылмаған, құжатқа қол қойған маманның лауазымының толық атауы, тегі мен аты-жөні көрсетілмеген ветеринарлық куәліктер мен сертификаттар, сондай-ақ олардың көшірмелері жарамсыз деп саналады және мұндай құжаттар бойынша жүк тасымалдауға қабылданбайды.

Сноска. Пункт 680 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
681. Дезинфекция вагонов производится средствами перевозчика за счет грузополучателей в порядке, установленном документами по ветеринарно-санитарной обработке вагонов после перевозке животных, продуктов и сырья животного происхождения.
Категория ветеринарно-санитарной обработки (дезинфекции) вагонов после выгрузки животных устанавливается представителем Госветслужбы, который выдает ветеринарное назначение на каждый вагон с указанием направления на обработку и осуществляет контроль за проведением такой обработки вагонов.
682. В случаях объявления Госветслужбы карантина перевозчик объявляет о временном прекращении или ограничении погрузки животных.
Вагоны с животными, прибывшие на станцию, на которой объявлен карантин на основании заявления грузоотправителя, грузополучателя и по решению Госветслужбы, переадресовываются на другие станции.
Сноска. Пункт 682 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
683. Лица, виновные в нарушении ветеринарных правил при осуществлении международных и республиканских перевозок животных, несут ответственность в соответствии с международными договорами и законодательством  Республики Казахстан.
Глава 26 ПЕРЕВОЗКА ГРУЗОВ, ПОДЛЕЖАЩИХ
ВЕТЕРИНАРНОМУ, ФИТОСАНИТАРНОМУ КОНТРОЛЮ
684. Продукты и сырье животного происхождения, корма для животных допускаются к перевозке железнодорожным транспортом с территорий, не подвергнутых заразным болезням животных, под контролем Госветслужбы на Государственной границе Республики Казахстан и транспорте.
Животные и продукты, пищевое сырье животного происхождения перевозятся железнодорожным транспортом в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 684 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
685. Подконтрольные Госветслужбам грузы принимаются перевозчиком только при наличии ветеринарных сопроводительных документов на каждый вагон, контейнер, мелкую отправку ветеринарных свидетельств, либо ветеринарных сертификатов (форма ветеринарного свидетельства и ветеринарного сертификата утверждена приказом  Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года N 372 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии", зарегистрирован за N 2087). Подконтрольные органам Госветслужбы грузы, отправляемые со станций за пределы района (города), включая экспортные грузы, сопровождаются ветеринарными свидетельствами.
На грузы, вывозимые из Республики Казахстан в государства, не являющиеся государствами-участниками Содружества Независимых Государств (далее - СНГ), на пограничных ветеринарных пунктах взамен ветеринарных свидетельств, выданных на станции погрузки, выдаются ветеринарные сертификаты.
На грузы, ввозимые в Республику Казахстан из государств, не являющихся участниками СНГ, взамен зарубежных ветеринарных сертификатов на пограничных ветеринарных пунктах выдаются ветеринарные свидетельства.
Подконтрольные Госветслужбам грузы, перевозимые между Республикой Казахстан и государствами-участниками СНГ, сопровождаются ветеринарными свидетельствами, заполненными на русском языке.
He требуется оформления ветеринарных свидетельств при перевозках ветеринарных биологических и химико-фармацевтических препаратов.
Ветеринарные свидетельства и сертификаты без указания всех требуемых сведений, заполненные разными чернилами, шрифтами, почерками, с исправлениями, неясным оттиском печати, либо без печати, подписи, полного наименования должности, фамилии и инициалов специалиста подписавшего документ, а также их копии считаются недействительными и груз по таким документам к перевозке не принимается.

Ескерту. 685-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
686. Ветеринарлық куәліктерді (сертификаттарды) ауданның (қаланың) Мемлекеттік ветеринарлық қызметінің ветеринар дәрігерлері ресімдейді.
Ветеринарлық куәліктің (сертификаттың) "Ерекше белгілер" деген бағанында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі рұқсатының, сондай-ақ өзге мемлекеттердің құзыретті органдарының олардың аумақтары арқылы транзитпен экспорттық-импорттық жүктерді тасымалдауға рұқсаттарының нөмірі және күні көрсетіледі.
Ветеринарлық куәлік (сертификат) жүкқұжатқа қоса беріледі. Жүкқұжаттың "Ерекше өтініштер және жөнелтушінің белгілері" деген бағанында, ал СМГС жүкқұжатында "Жүкжөнелтушінің қосымша құжаттары" деген бағанында жүкжөнелтуші ветеринарлық құжаттың атауын, нөмірін және оның берілген күнін көрсетеді.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетін бақылауға жататын жүктерді транзиттік тасымалдау ветеринария саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган беретін бақылауға жататын жүктердің транзитіне арналған рұқсат күшінің мерзімі 30 күннен аспайды.
Ескерту. 686-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
687. N 1, 2 нысандағы ветеринарлық куәліктер бес күн ішінде, ал N 3-7 нысандары берілген сәтінен бастап жүк тиеу басталғанға дейінгі күндер ішінде жарамды.
688. Мемветқызмет органдарының бақылауындағы экспорттық-импорттық жүктерді тасып шығару және тасып әкелу жүк поездарын құрастыру жоспарына сәйкес станциялар арқылы жүргізіледі. Мұндай жүктердің келіп түскені туралы шекаралық беру станциясы шекаралық ветеринарлық пунктке хабарлайды.
Ескерту. 688-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
689. Алда тұрған Мемветқызмет органдарының бақылауындағы жүктерді тиеу туралы жүк жөнелтуші ол басталардан кем дегенде 12 сағат бұрын Мемветқызметтің жергілікті органын хабардар етеді.
Ветеринарлық-санитарлық қадағалауға жататын жүктер тасымалдауға ветеринарлық куәлікте (сертификатта) көрсетілген станция мен жүк жөнелтушінің адресіне дейін ғана қабылданады. Тағайындалу станциясын және жүк алушының атауын өзгертуге Мемлекеттік ветеринарлық қызметтің органының келісімі бойынша ерекше жағдайларда рұқсат етіледі.
Ескерту. 689-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

Сноска. Пункт 685 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
686. Ветеринарные свидетельства (сертификаты) оформляются ветеринарными врачами государственной ветеринарной службы района (города).
В графе "Особые отметки" ветеринарного свидетельства (сертификата) указываются номера и даты разрешения Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, a также разрешений компетентных органов иных государств на перевозку транзитом экспортно-импортных грузов через их территории.
Ветеринарное свидетельство (сертификат) прикладывается с накладной. В накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя", а в накладной СМГС в графе "Документы, прилагаемые отправителем", грузоотправителем указываются наименование ветеринарного документа, номер и дата его выдачи.
Транзитная перевозка подконтрольных грузов через территорию Республики Казахстан осуществляется в соответствии с международными договорами о сотрудничестве в области ветеринарии.
Срок действия разрешения на транзит подконтрольных грузов, выдаваемого уполномоченным органом, не более 30 дней.
Сноска. Пункт 686 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
687. Ветеринарные свидетельства форм N 1, 2 действительны в течение пяти дней, а форма N 3 - 7 дней с момента выдачи и до начала погрузки.
688. Вывоз и ввоз подконтрольных Госветслужбам экспортно-импортных грузов производятся через станции, согласно плану формирования грузовых поездов. О поступлении таких грузов пограничная передаточная станция извещает пограничный ветеринарный пункт.
Сноска. Пункт 688 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
689. О предстоящей погрузке подконтрольных Госветслужбам грузов грузоотправитель не менее чем за 12 часов до ее начала уведомляет местный орган Госветслужбы.
Грузы, подлежащие ветеринарно-санитарному надзору, принимаются к перевозке только до той станции и в адрес того грузополучателя, которые указаны в ветеринарном свидетельстве (сертификате). Изменение станции назначения и наименования грузополучателя допускается в исключительных случаях по согласованию с Госветслужбой.
Сноска. Пункт 689 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

690. Мемветқызмет органы өкілінің жүктерді қарап тексеруі оларды тиеу, түсіру кезінде және қайта тиеу пункттерінде жүргізіледі.
Мемветқызмет органының өкілі жүкті ветеринарлық-санитарлық қарап тексеру туралы өткізілген қарап тексеру датасын көрсету және оны өзінің қолымен және мөрімен растау арқылы ветеринарлық куәлікте (сертификатта) белгілер қояды.
Мемветқызмет органының өкілі жүк жөнелтушіден жүгі бар ыдысты ішінара комиссиялық ашып қарауды талап етеді және жүк ветеринарлық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда - оны тасымалдауға тыйым салады.
691. Мемлекеттік ветеринарлық қызметтің бақылауына жататын жүк ветеринарлық ілеспе құжаттары жоқ екендігі немесе мұндай жүк жұқпалы аурумен ауыратын, сойылған малдың өнімі болып табылатындығы байқалған жағдайда, жүк Мемлекеттік ветеринарлық қызметтің талап етуі бойынша кідіртіледі. Мұндай жүкті ары қарай тасымалдау мүмкіндігі туралы мәселе Мемлекеттік ветеринарлық қызметпен шешіледі.
Ескерту. 691-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
692. Ветеринарлық-санитарлық қадағалауға жататын жүктерді жүру жолында тексеру қажет болса, Мемветқызмет органының өкілі бұл туралы жүк тұрған станцияға, тасымалдаушыға талап қояды.
Жүктің бұлай кідіртілуі туралы станция Мемветқызмет органы өкілінің қатысуымен, темір жол көлігімен жүктерді жеткізу мерзімдерін есептеу ережелерімен белгіленген тәртіпте жалпы нысанда акт жасалады, онда кідірту себептері және оларды жою жөніндегі шаралар көрсетіледі. Актінің көшірмесі тасымалдау құжаттарына қоса беріледі, ол туралы тасымалдаушы оларда "Тасымалдаушының белгілері" бағанында белгі қояды.
Ескерту. 692-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
693. Құрғақ баспаланған және құрғақ тұздалған былғары мен тері шикізаты тасымалдауға қатты немесе жұмсақ ыдыста, ал сулап тұздалғандары - ақпайтын кеспектер мен жәшіктерде тасымалданады. Буып-түйілмеген, сондай-ақ мұздатылған жағдайда былғары, тері шикізаты темір жол көлігімен тасымалдауға қабылданбайды.
Сулап тұздалған былғары, тері шикізатын буылып-түйілмеген немесе жұмсақ ыдысқа салынған басқа техникалық мал шикізатымен бір вагонда тасымалдауға рұқсат етілмейді.
694. Былғары және тері шикізаты, аң терісі Мемветқызмет органдарымен сібірлік күйдіргіге тексеруге жатады. Теріс реакция көрсеткен мұндай зерттеу нәтижесі ветеринарлық куәлікте (сертификатта) көрсетіледі. Сібірлік күйдіргіге теріс реакция көрсеткен былғары және тері шикізатына, аң терісіне оларды зерттеуді жүргізген зертхананың таңбасы қойылады.

690. Осмотр грузов представителем Госветслужбы производится при их погрузке, выгрузке и в пунктах перегрузки.
Отметки о проведенном ветеринарно-санитарном осмотре груза делаются представителем Госветслужбы в ветеринарном свидетельстве (сертификате) с указанием даты осмотра и с заверением его своей подписью и печатью.
Представитель Госветслужбы требует от грузоотправителя выборочного комиссионного вскрытия тары с грузом и, в случае несоответствия груза ветеринарным требованиям - запрещает его перевозку.
691. В случае обнаружения подконтрольного Госветслужбе груза без сопроводительных ветеринарных документов или при подозрении, что такой груз является продуктом убоя больных заразными болезнями животных, груз по требованию Госветслужбы задерживается. Вопрос о возможности дальнейшей перевозки такого груза решается Госветслужбой.
Сноска. Пункт 691 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
692. При необходимости задержки для проверки в пути следования грузов, подлежащих ветеринарно-санитарному надзору, представитель Госветслужбы предъявляет об этом требование перевозчику на станции, на которой находится груз.
О такой задержке груза станцией составляется акт общей формы в порядке, установленном правилами исчисления сроков доставки грузов железнодорожным транспортом, с участием представителя Госветслужбы, в котором указываются причины задержки и меры по их устранению. Копия акта прикладывается к перевозочным документам, о чем перевозчик делает в них отметку в графе "Отметки перевозчика".
Сноска. Пункт 692 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
693. Пресносухое и сухосоленое кожевенное и меховое сырье принимается к перевозке в твердой или мягкой таре, а мокросоленое - в бочках или ящиках, не дающих течи. Кожевенное меховое сырье без упаковки, а также в замороженном состоянии к перевозке железнодорожным транспортом не принимается.
He допускается перевозка мокросоленого кожевенного, мехового сырья в одном вагоне с другим техническим сырьем животного происхождения, не упакованным или упакованным в мягкую тару.
694. Кожевенное и меховое сырье, пушнина подлежат исследованию на сибирскую язву органами государственной ветеринарной службы. Результат такого исследования, показавший отрицательную реакцию, отражается в ветеринарном свидетельстве (сертификате). На кожевенное и меховое сырье, пушнину с отрицательной реакцией на сибирскую язву проставляется клеймо лаборатории, производившей их исследование.

695. Өңделмеген терілердің қиындылары құрғақ күйде кенеп қаптарда, жәшіктер мен қораптарда тасымалданады.
Құрғақ күйдегі шел тасымалдауға полимерлік үлдірден қосымшасы бар тығыз қаптарда, әк сүтімен консервіленген шел - ақпайтын кеспектерде ұсынылады.
696. Жүн, қылшық, қыл, қауырсын мен түбіт тасымалдауға жұмсақ ыдысқа салынып ұсынылады. Әрбір жүн жуу орнынан жөнелтілетін жүн теңіне фабрикалық таңба қойылады.
697. Құрғақ ішек шикізаты мен несеп қуықтары тасымалдауға тығыз жұмсақ бумамен оралып, жәшіктер мен теңдерде ұсынылады. Құрғақ тұздалған және сулап тұздалған ішек шикізаты тасымалдауға берік, ақпайтын кеспекте ұсынылады.
698. Мүйіздер, тұяқтар мен сүйектер тасымалдауға жұмсақ бөліктерінен, кірден тазартылып және кептіріліп, жұмсақ бумада беріледі. Кептірілмеген мүйіздер, тұяқтар мен сүйектер тасымалдауға қабылданбайды.
Мүйіздерді, тұяқтар мен сүйектерді ыдыссыз меншікті немесе жалға алынған жабық вагондарда немесе контейнерлерде тасымалдауға рұқсат етіледі.
Жұмсақ тіннен тазартылған шикі мүйіздерді, тұяқтар мен сүйектерді мұздатылған күйінде сыртқы ауаның температурасы минус
5 о С-тан жоғары емес қысқы мезгілде жабық вагондарда тасымалдауға жүк алушының мұндай тасымалдауға келісуі жағдайында рұқсат етіледі. Мұндай жағдайда жүк жөнелтуші жүк қағазының "Жөнелтушінің ерекше мәлімдемелері мен белгілері" бағанында "Шикі сүйектерді (мүйіздерді, тұяқтарды) мұздатылған күйінде тасымалдау жүк алушымен келісілді" деген белгі қояды.
Ас және шұжық сүйектері тек қатты ыдыста (жәшіктер, кеспектер) тасымалданады.
Сүйектерді тасымалдауға арналған ветеринарлық куәлікте (сертификатта) оның қайдан шыққаны (ас, шұжық, дала) көрсетіледі.
Ас және шұжық сүйектерін даланікімен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
Дала сүйектерін ұсақ жөнелтулермен тасымалдауға жол берілмейді.
Жалпы пайдаланудағы орындарда дала сүйектерін, мүйіздері мен тұяқтарын вагондарға тиеуге, олардан түсіруге және сақтауға рұқсат берілмейді. Бұл жүкті Мемветқызмет органының өкілі көрсеткен орындарда тікелей автокөліктен вагондарға және вагондардан автокөлікке тиеу және түсіру жүргізіледі.
Ескерту. 698-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
699. Мал шикізатын тағам өнімдерімен, жануарларға арналған жемдермен, металл бұйымдармен, бояйтын, және буға айналатын заттармен, жеке (тұрмыстық) қажеттіліктерге арналған жүктермен бірге, соның ішінде ұсақ жөнелтулермен тасымалдауға жол берілмейді. Тағамдық шикізатты техникалық мал шикізатымен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
Сібірлік күйдіргіге зерттеуге жатпайтын бағалы аң терісі мен тері шикізатын қоспағанда, мал шикізатын контейнерлерде (меншікті және жалға алынғандардан басқасы) тасымалдауға рұқсат етілмейді.

695. Обрезки невыделанных шкур перевозятся в сухом виде в холщовых мешках, в ящиках или коробках.
Мездра в сухом виде предъявляется к перевозке в плотных мешках с вкладышем из полимерной пленки, а консервированная известковым молоком - в бочках, не дающих течи.
696. Шерсть, щетина, волос, перо и пух предъявляются к перевозке упакованными в мягкую тару. На каждый отправляемый с шерстомоек тюк шерсти проставляется фабричная марка.
697. Сухое кишечное сырье и мочевые пузыри предъявляются к перевозке в ящиках или тюках, обернутых в плотную мягкую тару. Сухосоленое и мокросоленое кишечное сырье предъявляется к перевозке в прочных бочках, не дающих течи.
698. Рога, копыта и кости предъявляются к перевозке в мягкой упаковке, очищенными от мягких частей, грязи и высушенными. Без упаковки, не высушенные рога, копыта и кости к перевозке не принимаются.
Рога, копыта, кости разрешается перевозить без тары в собственных или арендованных крытых вагонах или контейнерах.
Допускается очищенные от мягких тканей сырые рога, копыта и кости перевозить в замороженном виде в крытых вагонах в зимний период года при температуре наружного воздуха не выше минус 5 o C при условии согласия грузополучателя на такую перевозку. В этом случае в накладной в графе "Особые заявления и отметки отправителя" грузоотправитель делает отметку "Перевозка сырой кости (рогов, копыт) в замороженном виде с грузополучателем согласована".
Столовая и колбасная кости перевозятся только в твердой таре (ящики, бочки).
В ветеринарном свидетельстве (сертификате) на перевозку кости указывается ее происхождение (столовая, колбасная, полевая).
Перевозка столовой и колбасной кости совместно с полевой не допускается.
Перевозка полевой кости мелкими отправками не допускается.
He допускается погрузка в вагоны, выгрузка из них и хранение полевой кости, рогов и копыт на местах общего пользования. Погрузка и выгрузка этого груза производится в местах, указанных представителем органа государственной ветеринарной службы, непосредственно с автотранспорта в вагоны и из вагонов на автотранспорт.
Сноска. Пункт 698 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
699. He допускается перевозка, в том числе мелкими отправками, сырья животного происхождения совместно с продуктами питания, кормами для животных, металлическими изделиями, красящими, пахучими и испаряющимися веществами, грузами для личных (бытовых) нужд. He допускается совместная перевозка пищевого сырья с техническим сырьем животного происхождения.
He допускается перевозка сырья животного происхождения в контейнерах (кроме собственных и арендованных), за исключением пушно-мехового сырья, не подлежащего исследованию на сибирскую язву.

700. Техникалық мал шикізатын және жемдерді ұсақ жөнелтулермен тасымалдау осы пунктте көрсетілген қосымша шарттарды сақтай отырып, ұсақ жөнелтулермен жүктерді тасымалдау ережелеріне сәйкес жүргізіледі:
1) былғары, тері шикізаты, бағалы аң терісі, жүн, қылшық, қыл, қауырсын, түбіт, ішек шикізаты, несеп қуықтары, мүйіздер, тұяқтар, сүйектер (ас, шұжық), шел мен былғары шикізатының қиындылары тасымалдауға буып-түйілген күйде ұсақ жөнелтулермен ұсынылады;
2) жүн, қылшық, қыл, қауырсын және түбіт тасымалдауға жәшіктерде немесе жұмсақ бумаларда ұсақ жөнелтулермен, ал мүйіздер мен тұяқтар - тек қатты ыдыста ұсынылады;
3) тері қиындылары мен шелді ұсақ жөнелтулермен тасымалдауға тек олар ақпайтын кеспектерге салынған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
701. Вагондар мал өнімдері мен шикізатын тасымалдағаннан кейін, сондай-ақ ет пен ет өнімдерін тасымалдауға арналған вагондар ветеринарлық-санитарлық өңдеуге жатады.
Вагондарды ветеринарлық-санитарлық өңдеу санатын Мемветқызмет органының өкілі белгілейді, ол өңдеуге жіберілетінін көрсете отырып әрбір вагонға белгіленген нысанда ветеринарлық тағайындау береді.
Вагондарды ветеринарлық-санитарлық өңдеу жүк алушылардың есебінен тасымалдаушының немесе жүк алушының құралдарымен жүргізіледі.
Ескерту. 701-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
&1. Карантин жарияланған аймақтардан шығатын
өсімдік өнімдерін тасымалдау
702. Карантиндік зиянкестерді және өсімдіктер мен арамшөптердің ауруларын қоздырғыштарын (бұдан әрі - карантин объектілері) жұқтырушы болуы мүмкін фитосанитариялық бақылауға жататын жүктерді, соның ішінде өсімдік өнімдері мен басқа да карантиндегі материалдарды (бұдан әрі - карантиндегі жүктер) карантин салынған аумақтардан Қазақстан Республикасының шектерінде тасымалдауға тек жүк жөнелтуші карантиндегі жүктерді тиеп жөнелту орындарында өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдары берген жүктерде карантиндік организмдердің жоқтығын растайтын сертификатты берген жағдайда ғана рұқсат етіледі. Өсімдіктер карантині бойынша фитосанитариялық бақылауға алынатын карантинге жатқызылатын негізгі өнімнің номенклатурасы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 30 мамырдағы N 166 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде N 1898 тіркелген).
703. Өсімдіктер карантині жөніндегі меминспекция органдарынан карантинге жатқызылған аймақтарды, сондай-ақ тасып әкетуге шектеулер енгізілген карантиндегі жүктер тізбесін жариялау туралы ресми хабарлама алғаннан кейін, өзінің қызмет ауданында осындай аумақ бар тасымалдаушы бұл туралы дереу белгіленген тәртіппен хабарлайды. Темір жол станцияларындағы (бұдан әрі - станциялар) барлық жүктерді қабылдау пункттерінде көрнекті жерлерде тасымалдауға карантиндегі қандай жүктердің түрлері сертификатсыз қабылданбайтындары көрсетілген хабарландырулар ілінеді.

700. Перевозка мелкими отправками технического сырья животного происхождения и кормов производится в соответствии с правилами перевозок грузов мелкими отправками с соблюдением указанных в настоящем пункте дополнительных условий.
1) Кожевенное, меховое сырье, пушнина, шерсть, щетина, волос, перо, пух, кишечное сырье, мочевые пузыри, рога, копыта, кость (столовая, колбасная), мездра и обрезки кожсырья предъявляются к перевозке мелкими отправками в упакованном виде.
2) Шерсть, щетина, волос, перо и пух предъявляются к перевозке мелкими отправками в ящиках или в плотной мягкой таре, а рога и копыта - только в твердой таре.
3) Перевозка обрезков шкур и мездры мелкими отправками допускается только при условии упаковки их в бочки, не дающие течи.
701. Вагоны после перевозки продуктов и сырья животного происхождения, а также вагоны, предназначенные для перевозки мяса и мясопродуктов, подвергаются ветеринарно-санитарной обработке.
Категория ветеринарно-санитарной обработки вагонов устанавливается представителем органа государственной ветеринарной службы, который выдает ветеринарное назначение установленной формы на каждый вагон с указанием направления на обработку.
Ветеринарно-санитарная обработка вагонов грузополучателя или перевозчика за счет грузополучателей.
Сноска. Пункт 701 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
1. Перевозка продукции растительного
происхождения из зон, объявленных под карантином
702. Прием к перевозке железнодорожным транспортом в пределах Республики Казахстан грузов подлежащих фитосанитарному контролю, в том числе продукции растительного происхождения и других подкарантинных материалов (далее - подкарантинные грузы), которые могут быть переносчиками карантинных вредителей, возбудителей болезней растений и сорняков (далее - карантинные объекты), с территорий, на которые наложен карантин, допускается только при условии предъявления грузоотправителем сертификата, удостоверяющего отсутствие в грузах карантинных организмов, выдаваемого уполномоченным органом по карантину растений в местах отгрузки подкарантинных грузов. Номенклатура основной подкарантинной продукции, подлежащей фитосанитарному контролю по карантину растений утверждена приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 мая 2002 года N 166 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1898).
703. По получении от уполномоченного органа по карантину растений официального уведомления об объявлении территорий, находящихся под карантином, а также конкретного перечня подкарантинных грузов, на вывоз которых введены ограничения, перевозчик, в районе деятельности которой находится такая территория, немедленно извещает об этом в установленном порядке. На железнодорожных станциях (далее - станция) во всех пунктах приема грузов вывешиваются на видных местах объявления, в которых указываются, какие виды подкарантинных грузов не принимаются к перевозке без сертификата.

704. Бір вагонда, контейнерде жүктің бірнеше жөнелтілімдері (топтамалары) болған кезде әрбір вагонға, контейнерге немесе карантиндегі жүктің әрбір жөнелтіліміне (топтамасына) сертификат (ветеринарлық куәліктің нысаны "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 15 қарашадағы N 372 бұйрығымен бекітілген, N  2087 тіркелген) ұсынылады. Сертификаттың бір данасы тасымалдау құжаттарына қоса беріледі, екінші данасы жөнелту станциясында қалады және қатаң есептілік құжаты ретінде сақталады. Жүк жөнелтуші жүк қағазына сертификаттың нөмірі мен берілген датасын көрсете отырып, оның қоса берілгені туралы белгі енгізеді.
Мөрсіз және қол қойылмаған, түзетулермен және қолмен түзетулермен сертификаттар, сертификаттардың көшірмелері, сондай-ақ жүктің атауы нақты ұсынылғанға сәйкес келмейтін сертификаттар бойынша жүк тасымалдауға қабылданбайды.
Сертификат карантиндік сертификатта көрсетілген мерзім ішінде жүк тиеу станциясына ұсыну үшін жарамды. Вагонға, контейнерге тиелген жүкке берілген сертификаттың қолданыс мерзімі шектелмейді.
705. Жүк жөнелтуші карантиндегі жүктерді тасымалдауға тек сертификатта көрсетілген станциялар мен жүк алушылардың адрестеріне ғана ұсынады. Карантиндегі жүктердің адрестерін өзгертуге адресті өзгертуге өтінім берушінің өсімдіктер карантині жөніндегі меминспекция органының мұндай адресті өзгертуге келісімін (жаңа сертификат) берген ерекше жағдайда ғана рұқсат етіледі.
706. Жүк жөнелтушінің карантинде деп жарияланған аймақтардан келіп түскен карантиндегі жүктерді түсіруі өсімдіктер карантині жөніндегі меминспекция органының рұқсатымен ғана жүргізіледі.
707. Карантиндегі жүктерді түсіргеннен кейін жүк алушы вагондарды, контейнерлерді тазалауды жүргізеді, ал жүк қалдықтары мен қоқыстарды өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың нұсқауы бойынша осы үшін арнайы бөлінген орындарда жояды.
Қажет жағдайларда вагондар, контейнерлер карантиндік жүктері түсірілгеннен кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың жазбаша өкіміне (карантиндік фитосанитариялық бақылау акті) сәйкес зарарсыздандыруға жатады. Жүктер мен көлік құралдарын зарарсыздандыруды өсімдіктер карантині жөніндегі меминспекция органдары жүргізеді.
Ауру жұққан карантиндегі жүктер түсірілгеннен кейін вагондарды, контейнерлерді зарарсыздандыру жүргізілгені туралы кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантиндік фитосанитариялық бақылау актісін жасайды, оны жүк алушы станцияға ұсынады.

704. Сертификат предъявляется на каждый вагон, контейнер или на каждую отправку (партию) подкарантинного груза при нахождении в одном вагоне, контейнере нескольких отправок (партий) груза (форма сертификата утверждена приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 ноября 2002 года N 372 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии", зарегистрирован за N 2087). Один экземпляр сертификата прилагается к перевозочным документам, другой экземпляр остается на станции отправления и хранится как документ строгой отчетности. В накладную грузоотправитель вносит отметку о приложении сертификата с указанием его номера и даты выдачи.
Груз по сертификатам без печати и подписи, с исправлениями и помарками, по копиям сертификатов, а также по сертификатам, в которых наименование груза не соответствует фактически предъявленным, к перевозке не принимается.
Сертификат действителен для предъявления на станции погрузки в течение срока, указанного на карантинном сертификате. Срок действия сертификата на груз, погруженный в вагон, контейнер, не ограничивается.
705. Подкарантинные грузы предъявляются грузоотправителем к перевозке только на те станции и в адрес тех грузополучателей, которые указаны в сертификате. Переадресовка подкарантинных грузов допускается в исключительных случаях при предоставлении заявителем переадресовки согласия (нового сертификата) уполномоченного органа по карантину растений на такую переадресовку.
706. Выгрузка грузополучателем подкарантинных грузов, поступивших из зон, объявленных под карантином, производится только с разрешения уполномоченного органа по карантину растений.
707. После выгрузки подкарантинных грузов, грузополучатель производит очистку вагонов, контейнеров, а остатки груза и мусор уничтожает в специально отведенных для этого местах по указанию государственного инспектора по карантину растений.
В необходимых случаях вагоны, контейнеры после выгрузки подкарантинных грузов в соответствии с предписанием государственного инспектора по карантину растений (акт карантинного фитосанитарного контроля) подлежат обеззараживанию. Обеззараживание грузов и транспортных средств производится уполномоченным органом по карантину растений.
О проведенном обеззараживании вагонов, контейнеров после выгрузки зараженных подкарантинных грузов государственным инспектором по карантину растений составляется акт карантинного фитосанитарного контроля, который грузополучатель предъявляет станции.

708. Карантиндік зиянкестер мен аурулар жұққан өсімдік жүктерін жоюға, темір жол көлігі паркінің карантиндегі жүктері бар вагондары мен қоймаларын карантиндік зарарсыздандыру жүргізілуіне байланысты барлық шығыстарды тиісті жағдайларда жүк жөнелтушімен қайта есеп айырысуға құқықты жүк алушы төлейді.
&2. Карантиннің бақылауындағы импорттық, экспорттық
және транзиттік өсімдік жүктерін тасымалдау
709. Карантиннің бақылауындағы импорттық өсімдік жүктерін (бұдан әрі - карантиндегі жүктер) тасымалдауға экспорттаушы мемлекеттің (мұндай органдары жоқ мемлекеттерді қоспағанда) өсімдіктер карантинімен байланысты құзыретті мемлекеттік органы бір вагонда, контейнерде жүктің бірнеше жөнелтілімдері (топтамалары) болған кезде әрбір вагонға, контейнерге немесе карантиндегі жүктің әрбір жөнелтіліміне (топтамасына) берген фитосанитариялық сертификат болған кезде ғана рұқсат етіледі. Жекелеген импорттық карантиндегі жүктерді сертификатсыз тасымалдауға Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген жағдайларда ғана рұқсат етіледі.
710. Карантинге жататын өнімді Қазақстан Республикасына әкелу, сондай-ақ оның транзиті Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде жүзеге асырылады және мыналар болуы тиіс:
1) уәкілетті органның импорттық карантиндік рұқсаттары;
2) экспорттаушы елдердің ұлттық карантиндік қызметтерінің карантиндік өнімнің әрбір партиясына берген фитосанитариялық сертификаттары.
Импорттық карантиндік жүктердің мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктінде шекаралық тапсыру станциясына келгені жайындағы әрбір оқиға туралы станция өсімдіктер карантині жөніндегі аумақтық органға хабарлайды, карантиндік жүктерге арналған құжаттарды көрсетеді және бұл жүктерді қарауға береді.
Ескерту. 710-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
710-1. Импорттық карантиндік өнім Қазақстан Республикасының аумағы бойынша пломбаланған, жабық немесе изотермиялық, түзік контейнерлерде, герметикалық қаптамаларда, вагондарда тасылады.
Ескерту. 710-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
711. Карантиндегі жүктерді артық тиеуге кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың рұқсатымен ғана жол беріледі.
Карантиндік фитосанитариялық бақылау бойынша операцияларды жүзеге асыру кезінде станция жұмысының технологиялық процесінде көзделген поезды өңдеуге кететін уақыт нормасынан асып кетуге жол берілмейді.

708. Все расходы, связанные с уничтожением растительных грузов, зараженных карантинными вредителями и болезнями, с проведением карантинного обеззараживания вагонов парка железнодорожного транспорта и складов с подкарантинными грузами, оплачивает грузополучатель, который вправе произвести в соответствующих случаях перерасчет с грузоотправителем.
2. Перевозка импортных, экспортных и транзитных
растительных грузов, подконтрольных карантину
709. Перевозка импортных растительных грузов, подконтрольных карантину (далее подкарантинные грузы), допускается только при наличии фитосанитарного сертификата, выданного компетентным государственным органом, связанным с карантином растений, государства-экспортера (за исключением государств, в которых такие органы отсутствуют) на каждый вагон, контейнер или на каждую отправку (партию) подкарантинного груза при нахождении в одном вагоне, контейнере нескольких отправок (партий) груза. Перевозка отдельных импортных подкарантинных грузов без сертификата допускается только в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
710. Ввоз в Республику Казахстан подкарантинной продукции, а также ее транзит осуществляются в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, при наличии:
1) импортных карантинных разрешений уполномоченного органа;
2) фитосанитарных сертификатов национальных карантинных служб стран-экспортеров, выданных на каждую партию подкарантинной продукции.
О каждом отдельном случае прибытия на пограничную передаточную станцию в пункте пропуска через государственную границу импортных подкарантинных грузов станция извещает территориальный орган по карантину растений, предъявляет документы на подкарантинные грузы и предоставляет эти грузы для досмотра.
Сноска. Пункт 710 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
710-1. Импортная подкарантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 710-1 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
711. Перегрузка подкарантинных грузов допускается только по разрешению государственных инспекторов по карантину растений.
При осуществлении операций по карантинному фитосанитарному контролю не допускается превышение норм времени на обработку поезда предусмотренных технологическим процессом работы станции.

Ескерту. 711-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
712. Өсімдіктер карантині жөніндегі шекаралық пункттердің мемлекеттік инспекторлары тексеру және зертханалық талдау немесе сараптама жүргізу үшін карантиндегі жүктердің үлгілерін іріктеп алған жағдайда олар акт ресімдейді, ол шекаралық беру станциясы мен кедендік орган, тасымалдаушының өкілдерінің қатысуымен жасалады. Акт даналарының біреуі тасымалдау құжаттарына қоса беріледі, екіншісі - үлгілерді алу жүргізілген станцияның істерінде сақталады.
Ескерту. 712-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
713. Шекаралық беру станциясында мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктінде карантиндік объектілерден ауру жұқтырған жүктер анықталған кезде өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор қажет жағдайда орындауға міндетті карантиндік іс-шаралар белгілейді.
Міндетті карантиндік шараларды орындау кезінде вагонның, контейнердің кідіртілуі тасымалдаушы өкілінің және өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың қатысуымен станция өкілі іс-шаралардың басталуы мен аяқталуын көрсетумен жалпы нысандағы акті жасай отырып, ресімдейді. Жалпы нысандағы актінің бір данасы жүк алушыға көрсету үшін тасымалдау құжаттарына қоса беріледі.
Ескерту. 713-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
714. Шекаралық беру станциясында мемлекеттік шекара арқылы өткізу пунктінде жүктер мен көлік құралдарын залалсыздандыруды және зарарсыздандыруды өсімдіктер карантині жөніндегі меминспекция органы жүргізеді.
715. Жүк алушы импорттық және транзиттік карантиндегі жүктерді түсіргеннен кейін вагондар мен контейнерлерді қалдықтарды жоя отырып мұқият тазалайды, ал қажет жағдайларда өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың жазбаша өкіміне сәйкес жуады.
716. Карантиндік объектілер табылған карантиндік өнім қайтарылуы, зарарсыздануы, карантиндік арам шөптерден тазартылуы немесе техникалық өңделуі тиіс. Карантиндік өнімді қайтарумен, зарарсызданумен, тазартумен немесе техникалық өңдеумен байланысты шығыстарды жүк иелері төлейді.
Егер карантиндік объектілер жұққан карантиндік өнімнің зарарсыздануы, тазалануы немесе қайта өңделуі мүмкін болмаса, онда мұндай өнім алынып тасталуға немесе "Карантиндік объектілермен залалдаған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге келмейтін карантинге жатқызылған өнімді (жүктерді) алу және жою жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2006 жылғы 18 шілдедегі N 465 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылғы 5 қыркүйекте N 4370 тіркелген) (бұдан әрі – Карантиндік объектілермен залалдаған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге келмейтін карантинге жатқызылған өнімді (жүктерді) алу және жою жөніндегі ереже) белгіленген тәртіппен жойылуға жатады.
Карантиндік объектілер жұққан, ерекше ғылыми немесе өзгеше құндылығы бар тұқымдар және отырғызу материалы олардың иелерінің өтінішімен интродукциялық-карантиндік тұқымбақтарға тексеру үшін берілуі мүмкін. Карантиндік объектілерден зарарсыздану жойылғаннан кейін тұқымдар мен отырғызу материалы олардың иесіне қайтарылады.
Карантиндік өнімді алып тастауды өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор жүзеге асырады, ол жайында Карантиндік объектілермен залалдаған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге келмейтін карантинге жатқызылған өнімді (жүктерді) алу және жою жөніндегі ережесімен бекітілген нысан бойынша алып тастау актісі жасалады.
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор импорттық карантиндік жүкті алып тастау, жою, зарарсыздандыру, қайтару туралы карантиндік фитосанитариялық актіні жасайды. Актінің бір данасы кеден органына, екіншісі – станция әкімшілігіне тапсырылады.

Сноска. Пункт 711 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
712. В случае отбора образцов подкарантинных грузов государственными инспекторами пограничных пунктов по карантину растений для досмотра и проведения лабораторного анализа или экспертизы ими оформляется акт, который составляется в присутствии представителей перевозчика на пограничной передаточной станции и таможенного органа. Один из экземпляров акта прилагается к перевозочным документам, другой - хранится в делах станции, на которой произведено изъятие образцов.
Сноска. Пункт 712 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
713. При выявлении на пограничной передаточной станции в пункте пропуска через государственную границу грузов, зараженных карантинными объектами, государственный инспектор по карантину растений устанавливает при необходимости обязательные к выполнению карантинные мероприятия.
Задержка вагона, контейнера на передаточной станции при выполнении обязательных карантинных мероприятий оформляется представителем станции с участием представителя перевозчика и государственного инспектора по карантину растений актом общей формы с указанием начала и окончания мероприятий. Один экземпляр акта общей формы прилагается к перевозочным документам для предъявления грузополучателю.
Сноска. Пункт 713 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
714. Дезинфекция и обеззараживание грузов и транспортных средств на пограничных передаточных станциях в пункте пропуска через государственную границу производится уполномоченным органом по карантину растений.
715. Вагоны и контейнеры после выгрузки импортных или транзитных подкарантинных грузов грузополучатель тщательно очищает с уничтожением отходов, а в необходимых случаях промывает в соответствии с предписанием государственного инспектора по карантину растений.
716. Подкарантинная продукция, в которой обнаружены карантинные объекты, подлежит возврату, обеззараживанию, очистке от карантинных сорняков или технической переработке. Расходы, связанные с обеззараживанием, очисткой или переработкой подкарантинной продукции, оплачивают владельцы грузов.
Если зараженная карантинными объектами подкарантинная продукция не может быть обеззаражена, очищена или переработана, то такая продукция подлежит изъятию и уничтожению в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 июля 2006 года № 465 "Об утверждении Правил по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции (грузов), зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 5 сентября 2006 года № 4370) (далее - Правила по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции (грузов), зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке).
Семена и посадочный материал, зараженные карантинными объектами, представляющие особую научную или иную ценность, по обращению их владельцев могут быть переданы для проверки в интродукционно-карантинные питомники. После устранения зараженности карантинными объектами семена и посадочный материал возвращаются их владельцу.
Изъятие подкарантинной продукции осуществляется государственным инспектором по карантину растений, о чем составляется акт изъятия, по форме утвержденной Правилами по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции (грузов), зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке.
Об изъятии, уничтожении, обеззараживании, возвращении импортного подкарантинного груза государственный инспектор по карантину растений составляет акт карантинного фитосанитарного контроля. Один из экземпляров акта вручается таможенным органам, другой - администрации станции.

Ескерту. 716-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
717. Экспортқа жіберілген карантиндегі жүктерді, оларды шекаралық беру станциясында мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінде қайта тиеусіз тасымалдауға қабылдауға, жүк жөнелтуші бір вагонда, контейнерде жүктің бірнеше жөнелтілімдері (топтамалары) болған кезде әрбір вагонға, контейнерге немесе карантиндегі жүктің әрбір жөнелтіліміне (топтамасына) өсімдіктер карантині жөніндегі меминспекция органдары берген фитосанитариялық сертификатты және импорттаушы елдердің карантиндік рұқсаттарын берген жағдайда жол беріледі.
718. Шекаралық беру станциясында, теңіз, өзен кемежайларында мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінде вагондарға қайта тиеу арқылы экспортқа жіберілген карантиндегі жүктерді тасымалдауға қабылдау кезінде жүк жөнелтуші карантиндік сертификат ұсынады.
719. Жүк жөнелтуші карантиндегі жүктерді экспортқа тасымалдау кезінде Халықаралық теміржолдық жүк қатынасы туралы келісімнің (ХЖҚК) теміржолдық жүк қағазына, "Жөнелтушінің қосып берген құжаттары" бағанында оның нөмірі мен берілген датасын көрсете отырып, фитосанитариялық (карантиндік) сертификатты қоса береді.
720. Карантиндегі жүктері бар вагондар мен контейнерлердің зақымдалғаны, бұл жүктердің жоғалған іздері анықталған барлық жағдайларда тасымалдаушы немесе станция әкімшілігі бұл туралы өсімдіктер карантині жөніндегі меминспекцияның жергілікті органдарына дереу хабарлайды.
27-тарау. АКТІЛЕР ЖАСАУ
721. Тасымалдауға қабылданған жүктердің коммерциялық актілерін тасымалдаушы келесі жағдайларды куәландыру үшін жасайды:
жүктің атауының, массасының, орындары санының тасымалдау құжатында көрсетілген деректерге сәйкес келмеуі;
жүктің зақымдануы (бүлінуі);
жүктің тасымалдау құжаттарынсыз, сондай-ақ тасымалдау құжаттарының жүксіз екендігін анықтау;
тергеу органдарының ұрланған жүкті тасымалдаушыға қайтаруы;
тасымалдаушының жүкті беру туралы құжаттарды ресімдегеннен кейін 24 сағаттың ішінде жүкті кірме жолға бермеуі кезінде - жүк алушының талабы бойынша ғана жасалады.
Ескерту. 721-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
722. Жүк алушының жазбаша өтінішімен тасымалдаушы онымен жасалған шарттың негізінде жүктің жай-күйін, массасын, орындар санын тексеруге қатысады және қажет жағдайларда осы Ережеге сәйкес коммерциялық актіні жасайды.
Ескерту. 722-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

Сноска. Пункт 716 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
717. Прием к перевозке подкарантинных грузов, направляемых на экспорт без перегрузки их на пограничных передаточных станциях в пунктах пропуска через государственную границу, допускается при условии предъявления грузоотправителем фитосанитарного сертификата, выдаваемого уполномоченным органом по карантину растений в местах отгрузки на каждый вагон, контейнер, или на каждую отправку (партию) подкарантинного груза, при нахождении в одном вагоне, контейнере нескольких отправок (партий) груза и карантинные разрешения стран - импортеров.
718. При приеме к перевозке подкарантинных грузов, направляемых на экспорт с перегрузкой вагонов на пограничных передаточных станциях, в морских, речных портах в пунктах пропуска через государственную границу грузоотправитель предъявляет карантинный сертификат.
719. При перевозке подкарантинных грузов на экспорт фитосанитарный (карантинный) сертификат прикладывается грузоотправителем к железнодорожной накладной Соглашения о международном железнодорожном грузовом сообщении (СМГС) с указанием в графе "Документы, приложенные отправителем" его номера и даты выдачи.
720. Во всех случаях обнаружения повреждений вагонов и контейнеров с подкарантинными грузами, следов утраты этих грузов, перевозчик или администрация станций немедленно сообщают об этом уполномоченный орган по карантину растений.
Глава 27 СОСТАВЛЕНИЕ АКТОВ
721. Коммерческие акты на грузы принятые к перевозке, составляются перевозчиком для удостоверения следующих обстоятельств:
несоответствие наименования, массы, количества мест груза данным, указанным в перевозочном документе;
повреждение (порча) груза;
обнаружение груза без перевозочных документов, а также перевозочных документов без груза;
возвращение следственными органами перевозчику похищенного груза;
непередача перевозчиком груза на подъездной путь в течение 24 часов после оформления документов о выдаче груза - составляется только по требованию грузополучателя.
Сноска. Пункт 721 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
722. Перевозчик, при письменном обращении грузополучателя, на основании договора с ним, принимает участие в проверке состояния груза, его массы, количества мест и в необходимых случаях составляет коммерческий акт в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 722 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

723. Мынадай жағдайларда тасымалдаушы коммерциялық актіні жасайды:
жүктерді жалпы пайдаланым орындарына түсіргенде – түсірілген күні;
жүктерді клиенттің кірме жолдарына түсіргенде – жүктер түсірілген күні, бұл ретте жүктерді тексеру түсіру барысында немесе жүктер тікелей түсіріліп болған соң жүргізіледі;
жүктердің сапары барысында – коммерциялық актімен ресімделуге тиіс жағдайлар анықталған күні.
Осы тармақта көрсетілген мерзімдерде коммерциялық актіні жасау мүмкін болмаған жағдайда, ол келесі 24 сағаттан кешіктірілмей жасалады.
Ескерту. 723-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
724. Коммерциялық актідегі деректер тасымалдау құжаттары, жүктерді вагондық және тауарлық таразыларда қайта өлшеу кітаптары және олар бойынша жүктерді салыстырып тексеру жүргізілген басқа құжаттар негізінде көрсетіледі.
725. Тез бұзылатын жүктерді тасымалдау кезінде коммерциялық акт жасалған жағдайда, коммерциялық актінің бірінші данасына сапа сертификатының тиісті түрде расталған көшірмесі немесе лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тасымалдаушы өкілінің түпнұсқалық құжатының негізінде жасалған сапа туралы куәлік қоса беріледі.
Қызмет көрсетуші бригадамен бірге жол жүретін эндокриндік шикізатты (бұдан әрі – АРВ-Э) тасымалдауға арналған рефрижераторлық секцияларда, контейнерлерде, автономдық рефрижераторлық вагондарда тасымалданатын тез бұзылатын жүктердің бұзылғаны туралы коммерциялық актіні жасау кезінде, коммерциялық актінің бірінші данасына АРВ-Э, рефрижераторлық секцияға, контейнерге қызмет көрсететін бригаданың басшысы және лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тасымалдаушының өкілі қол қойған және станцияның мөртабанымен расталған, жұмыс журналынан (ВУ-25 нысандағы) алынған сапар барысындағы температуралық режим туралы үзінді көшірме қоса беріледі. Бұл ретте коммерциялық актіде АРВ-Э, рефрижераторлық секциядағы, контейнердегі приборлардың көрсетулері бойынша түсіру алдындағы АРВ-Э, рефрижераторлық секциядағы, контейнердегі ауа температурасы көрсетіледі.
Мемлекеттік ветеринарлық қадағалаудың бақылауындағы жануарларды және жүктерді тасымалдау кезінде коммерциялық акті жасалған жағдайда, коммерциялық актінің бірінші данасына ветеринарлық куәліктің (сертификаттың) көшірмесі қоса беріледі.
Карантиндік жүктерді тасымалдау кезінде коммерциялық акті жасалған жағдайда, коммерциялық актінің бірінші данасына жүктерде карантиндік организмдердің жоқтығын растайтын сертификаттың көшірмесі қоса беріледі.

723. Коммерческий акт составляется перевозчиком:
при выгрузке грузов на местах общего пользования - в день выгрузки;
при выгрузке грузов на подъездных путях клиента - в день выгрузки грузов, при этом проверка грузов проводится в процессе их выгрузки или непосредственно после выгрузки грузов;
в пути следования грузов - в день обнаружения обстоятельств, подлежащих оформлению коммерческим актом.
При невозможности составить коммерческий акт в указанные в настоящем пункте сроки, он составляется не позднее следующих 24 часов.
Сноска. Пункт 723 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
724. Данные в коммерческом акте указываются на основании перевозочных документов, книг перевески грузов на вагонных и товарных весах и других документов, по которым проводилась сверка грузов.
725. В случае составления коммерческого акта при перевозке скоропортящихся грузов к первому экземпляру коммерческого акта прикладывается заверенная надлежащим образом копия сертификата качества или удостоверения о качестве, составленная на основании подлинного документа представителем перевозчика с указанием его должности, фамилии, имени, отчества.
При составлении коммерческого акта о порче скоропортящихся грузов, перевозимых в рефрижераторных секциях, контейнерах, автономных рефрижераторных вагонах для перевозки эндокринного сырья (далее - АРВ-Э), курсирующих с обслуживающей бригадой, к первому экземпляру коммерческого акта прикладывается выписка о температурном режиме в пути следования из рабочего журнала (форма ВУ-85), подписанная руководителем обслуживающей бригады рефрижераторной секции, контейнера, АРВ-Э и представителем перевозчика с указанием должности, его фамилии, имени, отчества и заверенная штемпелем станции. При этом в коммерческом акте указывается температура воздуха в рефрижераторной секции, контейнере, АРВ-Э перед выгрузкой, исходя из показаний приборов рефрижераторной секции, контейнера, АРВ-Э.
В случае составления коммерческого акта при перевозке животных и грузов, подконтрольных Госветнадзору, к первому экземпляру коммерческого акта прикладывается копия ветеринарного свидетельства (сертификата).
В случае составления коммерческого акта при перевозке подкарантинных грузов, к первому экземпляру коммерческого акта прикладывается копия сертификата, удостоверяющего отсутствие в грузах карантинных организмов.

Ескерту. 725-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
726. Тасымалдаушы өкілінің қатысуымен ақтара немесе үйіле тасымалданған және бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушының адресіне түзу вагондарда жоғалған белгілерсіз келген бір текті вагондарды беру, осындай жүктердің табиғи кемулері мен масса нетто өлшемдерінің қателіктері нормасынан асып түсетін жетіспеушілік жағдайлары, сондай-ақ аталған күнтізбелік тәуліктердегі тексеру кезінде жекелеген жөнелтулермен тасымалданған, осындай жүктерге қатысты табылған нетто массасы өлшемдерінің қателіктерін ескере отырып, жөнелту станциясына белгіленген жүктер массасы мен тағайындау станциясына белгіленген жүктер массасы арасындағы айырмашылықты құрайтын ысырапшылдық жағдайлары кезінде бір коммерциялық актімен ресімделеді.
727. Шығынға ұшырау белгілері жоқ, жарамды вагондарда бір жүкжөнелтушіден бір жүк алушының атына келген, ақтарып тиеп, үйіп тиеп немесе құйып тиеп, сапар барысында аударып немесе ауыстырып тиеп тасымалданатын жүктерді тасымалдаушы өкілінің қатысуымен беру кезінде, бір коммерциялық актімен бір мезгілде берілген жүктердің бүкіл партиясын тексеру нәтижелері бойынша анықталған кем шығу немесе артық болу оқиғалары ресімделеді.
Коммерциялық актіде әрбір жөнелтілім бойынша вагонның нөмірі, вагонның түрі, бекіту-пломбалау құрылғыларының саны және бекіту-пломбалау құрылғыларына жазылған ақпарат, тасымалдау құжаттарында көрсетілген және қолда бар жүк орындарының саны мен массасы көрсетіледі.
Вагон таразыларында жүктің массасы анықталған жағдайда, коммерциялық актіге қоса берілетін тізбеде вагонның брутто массасы, ыдысының массасы (трафареттегі немесе таразыда тексерілген) және нетто массасы көрсетіледі. Тізбеге коммерциялық актіге қол қойған тұлғалар қол қояды.
Ескерту. 727-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
728. Коммерциялық актілерді тасымалдаушы, осы Ережеде типографиялық нөмірі бар бланкіде үш данада жасайды және қолмен түзетусіз, тазартусыз немесе қандай да бір түзетулерсіз компьютермен немесе баспа машинкасымен толтырады. Тасымалдаушы жүктердің артық массасына коммерциялық актіге сәйкес жүкжөнелтушіге, жүк алушыға келтірілген шығындардың орнын толтырумен байланысты шешім қабылдайды. Әрбір коммерциялық актіге станцияның жолдық мөртабаны және тасымалдаушының атауы қойылады.
Коммерциялық актінің бірінші данасын тасымалдаушы, оны жасауға негіз болған жағдайларды тексеру үшін пайдаланады.
Коммерциялық актінің екінші данасы:

Сноска. Пункт 725 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
726. При выдаче с участием представителя перевозчика однородных грузов, которые перевезены навалом или насыпью, и прибыли от одного грузоотправителя в адрес одного грузополучателя в исправных вагонах без признаков утраты, случаи недостач, которые превышают норму естественной убыли массы таких грузов и погрешность измерений массы нетто, а также случаи излишков, составляющих разницу между массой грузов, определенной на станции отправления, и массой грузов, определенной на станции назначения, с учетом погрешности измерений массы нетто, обнаруженных в отношении таких грузов, перевезенных отдельными отправками, при проверке за данные календарные сутки, оформляются одним коммерческим актом.
727. При выдаче с участием представителя перевозчика грузов, перевозимых навалом, насыпью или наливом с перевалкой или перегрузкой в пути следования, прибывших от одного грузоотправителя в адрес одного грузополучателя в исправных вагонах без признаков утраты, одним коммерческим актом оформляются случаи недостачи или излишков определенных по результатам проверки всей партии одновременно выданных грузов.
В коммерческом акте указываются по каждой отправке номер вагона, род вагона, количество ЗПУ и нанесенная на ЗПУ информация, число мест и масса груза, указанные в перевозочных документах и оказавшиеся в наличии.
В случае определения массы груза на вагонных весах в перечне, который прилагается к коммерческому акту, указывается масса брутто, масса тары вагона (с трафарета или проверенная на весах) и масса нетто. Перечень подписывают лица, подписавшие коммерческий акт.
Сноска. Пункт 727 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
728. Коммерческие акты составляются перевозчиком в трех экземплярах на бланке с типографской нумерацией, предусмотренном настоящими Правилами и заполняются на компьютере или пишущей машинке без помарок, подчисток и каких-либо исправлений. Перевозчиком, согласно коммерческому акту на излишки массы грузов принимаются решения связанные с возмещением грузоотправителю, грузополучателю причиненных убытков. На каждом коммерческом акте проставляется строчный штемпель станции и наименование перевозчика.
Первый экземпляр коммерческого акта используется перевозчиком для расследования обстоятельств, послуживших основанием для его составления.
Второй экземпляр коммерческого акта:

1) жүк алушыға оның талап етуі бойынша беріледі, егер коммерциялық акт тағайындау станциясында жасалса;
2) егер коммерциялық акт жөнелту станциясында немесе жол бойындағы станцияда жасалса, жүкқұжатқа қоса беріледі және тағайындау станциясына дейін барады.
Коммерциялық актінің жасалғаны туралы жүкқұжаттың артқы жақ бетінде "Тасымалдаушының белгілері" бағанында коммерциялық актінің нөмірі, күні және оның жасалу себептері көрсетілген, белгі қойылады. Бұл жазба тасымалдаушы өкілінің қолымен және коммерциялық акт жасаған станцияның мөртабанымен расталады.
Коммерциялық актінің үшінші данасы тасымалдаушыда, оны жасаған станцияда сақталады.
Ескерту. 728-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
729. Тасымалдардың электрондық досьесін (ТЭД) пайдалана отырып тасымалдауды жүзеге асыру кезінде коммерциялық актілер электронды коммерциялық актінің қағаз көшірмелерін беріп немесе бермей электрондық құжаттама түрінде жасалады. Тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне хабарлар беру және ТЭД-ті түзету ААЖ-нің жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
Жүктің ТЭД-тің сүйемелдеуімен қағазсыз технология бойынша жол жүруі кезінде жөнелту станциясында немесе жолай станцияда жасалған коммерциялық акт жүкке электрондық түрде тағайындалған станциясына дейін еріп барады. Электрондық тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелерімен бірге ТЭД бойынша жүктің жол жүруі кезінде оларға оны ашқан станцияның күнтізбелік мөрқалыбымен куәландырылған электрондық коммерциялық актінің қағаз көшірмесі қоса беріледі.
730. Коммерциялық актінің жол бойындағы станцияда жасалғаны туралы жүкқұжатта белгі болған жағдайларда, ал жүкпен бірге келген тасымалдау құжаттарында ол болмаған жағдайда, коммерциялық акт жүкті беру нәтижелері бойынша тағайындау станциясында жасалады. Жүкті беру сәтінде жол бойындағы станцияда жасалған коммерциялық актінің болмауы (жүкқұжатта тиісті белгінің болуы немесе болмауына қарамастан), оны  мойындамауға себеп болып табылмайды.
Жол бойындағы станцияда жасалған коммерциялық актіде бар мәліметтер мен жүкті тексеру мәліметтері сәйкес келген жағдайда, тағайындау станциясында тасымалдаушы жаңа коммерциялық акт жасамайды. Жол бойындағы станцияда жасалған коммерциялық актінің "Ж" бөлімінде мынадай мазмұндағы белгі жасалады: ""____________ " берген жүкті тексеру кезінде осы коммерциялық актімен айырмашылық болған жоқ". Мұндай белгі станцияның жолдық мөртабанымен және жүк алушы мен тасымалдаушының қолдарымен расталады. Коммерциялық акт сақталмайтын жүк тасымалдарына жасалған коммерциялық актілерді есепке алу кітабында тіркеледі. Коммерциялық актілерді есепке алу кітабындағы реттік тіркеу нөмірі коммерциялық актіге көшіріледі және осы актінің баспаханалық нөмірінің астына қойылады, жүк алушыға оның талап етуі бойынша беріледі.
Жол бойындағы станцияда жасалған коммерциялық акт жүк алушыға берілген жағдайда, оның көшірмесі тағайындау станциясының істерінде сақталады.
Жол бойындағы станцияда жасалған коммерциялық актіде бар мәліметтер мен тағайындау станциясындағы жүкті тексеру мәліметтері сәйкес келмеген кезде, коммерциялық акт жасалады. Бұл ретте белгіленген жүк тасымалдау ережелерін жүкжөнелтуші сақтамау фактілері тіркелген коммерциялық актілерден басқа, тағайындау станциясында жүк алушыға жол бойындағы станцияларда жасалған коммерциялық актілер берілмейді.
Сапар барысында немесе тағайындау станциясында коммерциялық акт жасалған жағдайда және сонымен қатар жүк жүкжөнелтушінің жарамды бекіту-пломбалау құрылғылары бар вагонында немесе ашық жылжымалы құрамға дұрыс тиелген күйде келсе, бұл жүкжөнелтушінің жауапкершілігін көрсетеді, онда тағайындау станциясы жүкті беру кезінде өздері жасалған коммерциялық актіге қарамастан жүк алушыға жол бойындағы станцияның түпнұсқалық коммерциялық актісін береді.

1) выдается грузополучателю по его требованию, если коммерческий акт составлен на станции назначения;
2) прилагается к накладной и следует до станции назначения, если коммерческий акт составлен на станции отправления или на попутной станции.
О составлении коммерческого акта делается отметка на оборотной стороне накладной в графе "Отметки перевозчика" с указанием номера коммерческого акта, даты и причины его составления. Эта запись удостоверяется подписью представителя перевозчика и штемпелем станции, составившей коммерческий акт.
Третий экземпляр коммерческого акта хранится у перевозчика на станции составившей его.
Сноска. Пункт 728 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
729. При осуществлении перевозки с использованием ЭДП коммерческие акты составляются в виде электронного документа с выдачей или без выдачи бумажных копий электронного коммерческого акта. Передача сообщений в автоматизированную информационную систему перевозчика и корректировка ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС.
При следовании груза по безбумажной технологии в сопровождении ЭДП коммерческий акт, составленный на станции отправления или на попутной станции, сопровождает груз в электронном виде до станции назначения. При следовании груза по ЭДП с бумажными копиями электронных перевозочных документов к ним прикладывается бумажная копия электронного коммерческого акта, заверенная календарным штемпелем станции, которая его распечатала.
730. В случаях, когда в накладной имеется отметка о составлении коммерческого акта попутной станцией, а в перевозочных документах, прибывших с грузом, его не оказалось коммерческий акт составляется на станции назначения по результатам выдачи груза. Отсутствие на момент выдачи груза коммерческого акта, составленного на попутной станции (независимо от наличия или отсутствия соответствующей отметки в накладной), не является причиной его непризнания.
При соответствии сведений, имеющихся в коммерческом акте, составленном на попутной станции и данных проверки груза, на станции назначения перевозчиком новый коммерческий акт не составляется. В разделе "Ж" коммерческого акта попутной станции им делается отметка следующего содержания: "При проверке груза выданного "____________" разницы с настоящим коммерческим актом не оказалось". Такая отметка удостоверяется строчным штемпелем станции и подписями грузополучателя и перевозчика. Коммерческий акт регистрируется в книге учета коммерческих актов, составленных на несохранные перевозки грузов. Порядковый регистрационный номер в книге учета коммерческих актов переносится в коммерческий акт, указывается под типографским номером этого акта выдается грузополучателю по его требованию.
В случае выдачи грузополучателю коммерческого акта, составленного на попутной станции, его копия хранится в делах станции назначения.
При несоответствии сведений, имеющихся в коммерческом акте, составленном на попутной станции и данных проверки груза станцией назначения, составляется коммерческий акт. При этом на станции назначения грузополучателю коммерческие акты, составленные попутными станциями, не выдаются, кроме коммерческих актов, в которых зафиксированы факты несоблюдения установленных правил перевозок грузов грузоотправителем.
В случаях, когда, в пути следования или на станции назначения был составлен коммерческий акт, и при этом груз прибыл в вагоне с исправными ЗПУ грузоотправителя или исправной погрузкой на открытом подвижном составе, из чего усматривается ответственность грузоотправителя, то станция назначения выдает грузополучателю подлинный коммерческий акт попутной станции, независимо от выдачи коммерческого акта, составленного ею при выдаче груза.

Ескерту. 730-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
731. Зақымданған орындарға, ыдысқа және жүктердің сапасына сараптама жасау осы Ережеге сәйкес жүргізіледі. Жүргізілген сараптама туралы коммерциялық актінің "Е" бөлімінде белгі қойылады.
Ескерту. 731-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
732. Осы Ережеде көзделген мерзімдерде коммерциялық акт жасалып, оған тағайындау станциясында жүк алушы (коммерциялық актіге қол қою құқығына берілген сенімхат бойынша) мен тасымалдаушының өкілі қол қояды. Жүк түсірілген күні жүкті өлшеуге қатыспаған қабылдап тапсырушы вагон ыдысын тексерген жағдайда, коммерциялық актінің "Д" бөлімінде жүкті өлшеуге және вагон ыдысын тексеруге қатысқан қабылдап-тапсырушылардың тектері көрсетіледі. Коммерциялық актіге вагон ыдысын тексерген қабылдап тапсырушы қол қояды.
Коммерциялық актіге қол қоюшы тұлғалар оның мазмұнымен келіспеген кезде өз пікірін білдіруі мүмкін.
Ескерту. 732-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
733. Тиеу пунктінің (жүкжөнелтушінің) зақымданбаған бекіту-пломбалау құрылғылары бар жарамды вагондары келген кезде, жүк алушының жазбаша хаты бойынша тасымалдаушы коммерциялық актіні жасаған кезде (шартқа сәйкес), вагондардан алынған бекіту-пломбалау құрылғылары вагондар мен контейнерлерді пломбалау ережелерінде көзделген тәртіппен коммерциялық актіге қоса беріледі және талап және талап-қуыным мерзімі өткеннен кейін 6 айда өшіріледі (жойылады).
Ескерту. 733-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
734. Тасымалдаушы жүк алушының талап етуі бойынша үш күн ішінде коммерциялық актіні береді. Жүк алушы талап ете алады:
1) заңды тұлға-жүкті алуға сенімхатты көрсеткен кезде;
2) жеке тұлға-төлқұжатты немесе тұлғаны куәландыратын өзге құжатты көрсеткен жағдайда.
Коммерциялық актіні беру тасымалдаушыда қалған коммерциялық актінің данасына қол қою арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 734-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
735. Тасымалдаушының өкілі станцияға келген жүктің жай-күйіне тексеру жүргізуден, коммерциялық актіге қол қоюдан немесе осы Ережені бұза отырып, актіні ресімдеуден бас тартқаны туралы жүк алушының арызына тасымалдаушы мына мерзімдерде арыздың мәні бойынша дәлелді жауап береді:

Сноска. Пункт 730 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
731. Экспертиза поврежденных мест, тары и качества грузов, производится в соответствии с настоящими Правилами. О проведенной экспертизе делается отметка в разделе "Е" коммерческого акта.
Сноска. Пункт 731 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
732. Коммерческий акт составляют и подписывают в сроки, предусмотренные настоящими Правилами, грузополучатель на станции назначения (по доверенности на право подписания коммерческого акта) и представитель перевозчика. В случае проверки тары вагона приемосдатчиком, который не участвовал при взвешивании груза в день его выгрузки, в разделе "Д" коммерческого акта указываются фамилии приемосдатчиков, участвовавших во взвешивании груза и проверке тары вагона. Коммерческий акт подписывает приемосдатчик, проверявший тару вагона.
Лица, подписывающие коммерческий акт, при несогласии с его содержанием могут изложить свое мнение.
Сноска. Пункт 732 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
733. В случаях составления коммерческого акта перевозчиком по письменному обращению грузополучателя (в соответствии с договором) при прибытии исправных вагонов с неповрежденными ЗПУ пункта погрузки (грузоотправителя), снятые с вагонов ЗПУ прикладываются к коммерческому акту, в порядке, предусмотренном правилами пломбирования вагонов и контейнеров, и погашаются (уничтожаются) через 6 месяцев после истечения срока претензионной и исковой давности.
Сноска. Пункт 733 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
734. Перевозчик по требованию грузополучателя в течение трех календарных дней выдает коммерческий акт. Требование может предъявить грузополучатель:
1) юридическое лицо, при предъявлении доверенности на получение груза;
2) физическое лицо - при предъявлении паспорта или иного документа, удостоверяющего личность.
Выдача коммерческого акта производится под роспись на экземпляре коммерческого акта, остающегося у перевозчика.
Сноска. Пункт 734 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
735. На заявление грузополучателя об отказе представителя перевозчика на станции от проверки состояния прибывшего груза, составления коммерческого акта или оформления акта с нарушением настоящих Правил, перевозчик дает мотивированный ответ по существу заявления:

1) тез бүлінетін жүктерге қатысты – бір тәулік ішінде;
2) басқа жүктерге қатысты – арыз келіп түскен күннен бастап үш тәулік ішінде.
Ескерту. 735-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
736. Негізгі жөнелтілім бойынша жүктің жетіспей келгеніне жүк алушыға коммерциялық акт берілген болса, онда бұл жүк қосымша құжатпен келген жағдайда, тасымалдаушы жүк алушы негізгі жөнелтілім бойынша жүкқұжатты және оған берілген коммерциялық актіні көрсеткен жағдайда жүкқұжатта және коммерциялық актінің барлық даналарында "Ж" бөлімінде осы жөнелтілім бойынша жетіспейтін жүктің қосымша құжатпен (оның нөмірі көрсетілген) келгені туралы белгі соғылады. Одан басқа, белгіде вагонның нөмірі (вагондардың нөмірлері), қосымшаны ресімдеген станцияның атауы, қосымшаның ресімделу күні және жетіспейтін жүктің берілген күні көрсетіледі.
Белгі станцияның мөртабанымен және тасымалдаушы өкілінің және жүк алушының қолдарымен расталады.
Коммерциялық актіде келмеген ретінде көрсетілген жүктің қалған бөлігі келген жағдайда, жүк алушы тасымалдаушыға сақтау үшін коммерциялық актіні қайтарып береді.
Ескерту. 736-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
737. ТЭД-ті пайдалана отырып тасымалдауды жүзеге асыру кезінде негізгі жөнелтілімде жүктің жетіспеуіне коммерциялық акт тағайындау станциясында электронды коммерциялық актінің қағаз көшірмелерін беру немесе бермеу арқылы электронды құжат түрінде жасалады. Тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне хабар беру және ТЭД-ті түзету ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі. Негізгі жөнелтілімге қосымша құжаттар бойынша жүктің жетіспейтін бөлігі келген кезде коммерциялық актінің және ГУ-27-У-ВЦ нысанды электронды жүк қағазының барлық даналарының қағаз көшірмелеріне (16-қосымша) (коммерциялық акт пен жүк қағазын олардың қағаз көшірмелері түрінде берген жағдайда) "Ж" бөліміне белгілер енгізіледі. Осыған ұқсас белгі электронды коммерциялық актіде де жасалады. Бұл ретте негізгі жөнелтілімнің электронды жүк қағазына қосымша құжат бойынша келген жүк бөлігін беру датасы туралы белгі енгізіледі.
Ескерту. 737-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
738. Жалпы нысандағы актілерді (42-қосымша) келесі жағдайларды растауға қатысатын тұлғалардың қатысуымен тасымалдаушы жасайды:
жүкжөнелтуші жүкқұжатқа қоса берген осы Ережеде көзделген құжаттардың жоғалуы;
вагондардың тағайындау станциясында түсірілуге беруді күтіп кідіртілуі;
сапар барысында вагондардың, контейнерлердің рұқсат етілген жүк көтергіштігінен асырып тиелгені анықталған жағдайларда;
жүк алушыға, тармақ иесіне байланысты себептер бойынша және тағайындау немесе жанасу станциясында вагондарды жинаудың техникалық мүмкіндіктері болмауына байланысты тағайындау станциясының оларды қабылдамауы салдарынан аралық станцияларда жүк тиелген вагондардың кідіртілуі;
жүкжөнелтушіге байланысты себептер бойынша жүктерді тасымалдауға қабылданған өтінімге (жоспарға) сәйкес жүкжөнелтушіге бос вагондарды берудің кідіртілуі;
жүк алушының, жүкжөнелтушінің оларға тиесілі немесе жалға алынған вагондарды, контейнерлерді қабылдауды кідіртуі;
жүк алушының құралдарымен жүк түсірілгеннен кейін вагондарды, контейнерлерді жүктің қалдықтарынан және қоқыстан тазартпау (құю пункттерінде немесе жуу-булау станцияларында цистерналар мен бункерлік ашық вагондарда толық төгілмеген жүк қалдықтары байқалған жағдайлардан басқа);
цистерналар мен бункерлік ашық вагондардың сыртқы беттерін құйғаннан және ағызғаннан кейін тазартпау;
жүкжөнелтушінің келісімімен тазартылмаған вагондарды тасымалдаушының жүкжөнелтушінің құралдарымен тиеуге беруі;
вагонда, контейнерде бекіту-пломбалау құрылғыларының болмауы (егер жүкқұжатта немесе вагон парағында олардың вагонда, контейнерде болуы туралы белгі болса);
бекіту-пломбалау құрылғыларының зақымданғаны немесе ауыстырылғаны (егер бұл ретте оларды куәландыру үшін коммерциялық актілер жасалатын жағдайлар болмаған жағдайда);
сапар барысында немесе тағайындау станциясында вагондарда, контейнерлерде әдейі зақымдау белгілері жоқ анық емес ақпарат жазылған бекіту-пломбалау құрылғылары байқалған жағдайда (егер оқылатын ақпарат жүкқұжаттағы және вагон парағындағы деректерге сәйкес келсе);
сапар барысында вагондардың, контейнерлердің бекіту-пломбалау құрылғыларында әдейі зақымдану белгілері жоқ және олардағы ақпарат жүкқұжаттағы және вагон парағындағы деректерге сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда;
жүкжөнелтушінің, жүк алушының кінәсі бойынша вагондарды беруге және әкетуге жіберілген тасымалдаушыға тиесілі локомотивтің кідіртілуі;
сапар барысында темір жол көлігімен жүктерді жеткізу мерзімдерін есептеу ережелерінде көрсетілген жағдайларда жүктің кідіртілуі;
сапар барысында қозғалыс қауіпсіздігіне және тасымалданатын жүктердің сақталуына қауіп төндіретін коммерциялық жарамсыздықтары бар вагондар, контейнерлер анықталған жағдайда;
вагон, контейнер зақымданғанда;
жүкжөнелтушіге, жүк алушыға, өзге ұйымдарға тиесілі немесе олар жалға алған вагондар мен контейнерлерге тасымалдаушының өздігінен жүк тиеуі;
жүкжөнелтушінің, жүк алушының, өзге ұйымдардың тасымалдаушыға тиесілі вагондар мен контейнерлерді өздігінен пайдалануы;
жүк алушы жүктердің тасымалы үшін төлем енгізуден немесе тасымалдаушыға тиесілі өзге төлемдерді төлеуден жалтарған жағдайда жүктерді беруді кідірту;
тағайындау станциясында әскерилендірілген күзетпен күзетілетін жүктердің жүк алушының кінәсі бойынша кідіртілуі;
тасымалдаушыға тиесілі локомотивтің кірме жолдарда, жалпы пайдаланым орындарында тиеу, түсіру операцияларының аяқталуын күтіп тоқтап тұруы;
вагондардың коммерциялық операция жүргізбейтін аралықтарға, бөлек пункттерге (разъездерге, блокқосындарға, басып озу пункттеріне) берілуі және әкетілуі жағдайларында тасымалдаушыға тиесілі локомотивтің тоқтап тұруы;
комиссиялық беруге келген вагонды немесе контейнерді тасымалдаушының өкілдерінсіз жүк алушының ашуы;
жүкжөнелтушінің, жүк алушының, өзге ұйымдардың вагонның бұзылғаны туралы актіге, контейнердің зақымданғаны туралы актіге, қабылдап тапсырушының жаднамасына, вагондарды беру және әкету ведомосына, тасымалдау өтінімінің (жоспарының) орындалуын есепке алу карточкасына және темір жол көлігінің жұмыс технологиясында көзделген басқа құжаттарға қол қоюдан бас тарту немесе жалтару. Бұл жағдайларда аталған құжаттарда қол қою көзделген орында нөмірі және жасалу күні көрсетіле отырып, жалпы нысандағы актінің жасалғаны туралы белгі қойылады, оған станциядағы тасымалдаушының өкілі қол қояды және станцияның жолдық мөртабанымен расталады.
Жалпы нысандағы актілер тараптардың материалдық жауапкершілігі үшін негіз болып табыла алатын жағдайларды куәландыру үшін және басқа жағдайларда жасалады, егер бұл ретте коммерциялық актіні немесе басқа арнайы нысандағы актіні жасау талап етілмесе.

1) в отношении скоропортящихся грузов - в течение одних суток;
2) в отношении других грузов - в течение трех суток со дня получения заявления.
Сноска. Пункт 735 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
736. Если коммерческий акт выдан грузополучателю на недостачу груза, прибывшего по основной отправке, то при прибытии этого груза по досылочному документу перевозчик при предъявлении грузополучателем накладной на основную отправку и выданного ему коммерческого акта в накладной и во всех экземплярах коммерческого акта в разделе "Ж" делает отметку о том, что недостающий груз по данной отправке прибыл по досылочному документу (с указанием его номера). Кроме того, в отметке указываются номер вагона (номера вагонов), наименование станции, оформившей досылку, дата оформления досылки и дата выдачи недостающего груза.
Отметка заверяется штемпелем станции и подписями представителя перевозчика и грузополучателя.
По прибытии последней части груза, указанной в коммерческом акте как не прибывшей, грузополучатель возвращает перевозчику коммерческий акт для хранения.
Сноска. Пункт 736 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
737. При осуществлении перевозки с использованием ЭДП коммерческий акт на недостачу груза в основной отправке составляется на станции назначения в виде электронного документа с выдачей или без выдачи бумажных копий электронного коммерческого акта. Передача сообщений в автоматизированную информационную систему перевозчика и корректировка ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС. По прибытии недостающей части груза по досылочным документам к основной отправке в бумажные копии  всех экземпляров коммерческого акта и электронной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ  (приложение 16) (в случае выдачи коммерческого акта и накладной в виде их бумажных копий) вносятся отметки в раздел "Ж". Аналогичная отметка делается и в электронном коммерческом акте. При этом в электронную накладную на основную отправку заносится отметка о дате выдачи части груза, прибывшего по досылочному документу.
Сноска. Пункт 737 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
738. Акты общей формы ( приложение 42 ) составляются перевозчиком в присутствии лиц, участвующих в удостоверении следующих обстоятельств:
утраты документов, приложенных грузоотправителем к накладной, предусмотренных настоящими Правилами;
задержки вагонов на станции назначения в ожидании подачи их под выгрузку;
в случаях обнаружения в пути следования перегруза вагонов, контейнеров сверх допустимой грузоподъемности;
задержки груженых вагонов на промежуточных станциях из-за неприема их станцией назначения по причинам, зависящим от грузополучателя, ветвевладельца и отсутствия технических возможностей накопления вагонов на станции назначения или примыкания;
задержки подачи порожних вагонов грузоотправителю в соответствии с принятой заявкой (планом) на перевозку грузов по причинам, зависящим от грузоотправителя;
задержки приема грузополучателем, грузоотправителем принадлежащих или арендованных им вагонов, контейнеров;
неочистки вагонов, контейнеров от остатков груза и мусора после выгрузки средствами грузополучателя (кроме случаев обнаружения цистерн и бункерных полувагонов с недослитыми остатками груза в пунктах налива или на промывочно-пропарочных станциях);
неочистки наружной поверхности цистерн и бункерных полувагонов после налива и слива;
подачи перевозчиком с согласия грузоотправителя неочищенных вагонов, контейнеров под погрузку средствами грузоотправителя;
отсутствии ЗПУ на вагоне, контейнере (если в накладной или вагонном листе имеется отметка о их наличии на вагоне, контейнере);
повреждении или замене ЗПУ (если при этом отсутствуют обстоятельства, в удостоверение которых составляются коммерческие акты);
обнаружении в пути следования или на станции назначения ЗПУ на вагонах, контейнерах с неясно нанесенной информацией без следов умышленного повреждения (если читаемая информация соответствует данным в накладной и вагонном листе);
обнаружении в пути следования ЗПУ на вагонах, контейнерах без следов умышленного повреждения и наличия на них информации не соответствующей данным в накладной и вагонном листе;
задержки по вине грузоотправителя, грузополучателя принадлежащего перевозчику локомотива, направленного для подачи и уборки вагонов;
задержки груза в пути следования в случаях, указанных в правилах исчисления сроков доставки грузов железнодорожным транспортом;
обнаружении в пути следования вагонов, контейнеров с коммерческими неисправностями, угрожающими безопасности движения и сохранности перевозимых грузов;
повреждении вагона, контейнера;
самовольного занятия перевозчиком вагонов, контейнеров принадлежащих грузоотправителю, грузополучателю, иным организациям или арендованных ими;
самовольного использования грузоотправителем, грузополучателем, иными организациями вагонов, контейнеров, принадлежащих перевозчику;
задержки выдачи грузов в случае уклонения грузополучателя от внесения платы за перевозку грузов и иных причитающихся перевозчику платежей;
задержки грузов, охраняемых военизированной охраной на станции назначения по вине грузополучателя;
простоя локомотива принадлежащего перевозчику, в ожидании окончания операций по погрузке, выгрузке на подъездных путях, местах общего пользования;
простоя локомотива принадлежащего перевозчику, в случаях подачи и уборки вагонов на перегоны, раздельные пункты (разъезды, блокпосты, обгонные пункты), не производящие коммерческие операции;
вскрытия грузополучателем без представителей перевозчика вагона или контейнера прибывшего под комиссионную выдачу;
отказе или уклонении грузоотправителя, грузополучателя, других организаций от подписания акта о повреждении вагона, акта о повреждении контейнера, памятки приемосдатчика, ведомости подачи и уборки вагонов, учетной карточки выполнения заявки (плана) на перевозку и других документов, предусмотренных технологией работы железнодорожного транспорта. В этих случаях на указанных документах в месте, где предусмотрено проставление подписи, делается отметка о составлении акта общей формы с указанием его номера и даты составления, которая подписывается представителем перевозчика на станции и заверяется строчным штемпелем станции.
Акты общей формы составляются и в других случаях для удостоверения обстоятельств, могущих служить основанием для материальной ответственности сторон, если при этом не требуется составления коммерческого акта или акта другой специальной формы.

Ескерту. 738-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
739. Жалпы нысандағы актіні осы Ережелермен белгіленген санда тасымалдаушы жасайды. Жалпы нысандағы актінің әрбір данасында "__________________ станциясы" станцияның жолдық мөрқалыбы қойылады.
Ескерту. 739-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
740. Жалпы нысандағы акт (42-қосымша) вагонды, контейнерді жөнелту және (немесе) тағайындау станцияларында 3 данада жасалады:
жалпы нысандағы актінің бірінші данасы жүкжөнелтушіден, жүк алушыдан немесе басқа ұйымдардан айыппұлдарды, алымдарды және (немесе) басқа төлемдерді өндіріп алу үшін тасымалдау құжатына қоса беріледі;
екінші данасы - жүкжөнелтушіге, жүк алушыға, экспедиторға беріледі (талап ету бойынша);
үшінші данасы – тасымалдаушыда қалады.
жүкжөнелтушінің, жүк алушының, өзге ұйымдардың вагонның бұзылғаны туралы актіге, контейнердің зақымданғаны туралы актіге, қабылдап тапсырушының жаднамасына, вагондарды беру және әкету ведомосына, тасымалдау жоспарының орындалуын есепке алу карточкасына қол қоюдан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда, жалпы нысандағы акт қол қойылмаған көрсетілген екі жақты құжаттардың екінші данасымен бірге жүкжөнелтушінің, жүк алушының, басқа да ұйымның мекен-жайына тапсырыстық хатпен жіберіледі.
Хатты жөнелтуге арналған почта түбіртегі хаттың көшірмесімен және қол қойылмаған құжаттың бірінші данасымен және жалпы нысандағы актімен бірге тасымалдаушыда сақталады.
Жүк жөнелтілгеннен кейін, тасымалдаушы электрондық тасымалдау құжаттарында дұрыс енгізілмеген мәліметтерді байқаған жағдайда, ЭДН-ды пайдалана отырып, тасымалдауды ресімдеу кезінде жалпы нысандағы актіні екі данада жүкжөнелтуші жөнелту станцияларында жасайды. Актіге жүкжөнелтуші және тауар кассирі қол қояды.
Бұл жағдайда актінің бірінші данасы жүкті тасымалдауға қабылдау туралы түбіртекпен жүкжөнелтушіге беріледі, екінші данасы тасымалдаушыда қалады.
Акт туралы белгіні тауар кассирі түбіртекке қояды, оның қолымен және станцияның күнтізбелік мөртабанымен расталады. ТЭД түзету тасымалдаушының ААЖ қазіргі жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 740-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
741. Жалпы нысандағы акт вагонның, контейнердің сапары барысында станцияларда екі данада:
1) қозғалыс қауіпсіздігіне немесе жүктердің сақталуына қатер төндіретін коммерциялық ақаулары бар жүк тиелген вагондар, контейнерлер байқалған жағдайда;

Сноска. Пункт 738 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
739. Акты общей формы составляются перевозчиком в количестве установленном настоящими Правилами. На каждом экземпляре акта общей формы в графе "Станция" проставляется строчный штемпель станции.
Сноска. Пункт 739 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
740. Акт общей формы ( приложение 42 ) составляется на станциях отправления и (или) назначения вагона, контейнера 3-х экземплярах:
первый экземпляр акта общей формы прикладывается к перевозочному документу для взыскания с грузоотправителя, грузополучателя или других организаций штрафов, сборов и (или) других платежей;
второй экземпляр - выдается грузоотправителю, грузополучателю, экспедитору (по требованию);
третий экземпляр - остается у перевозчика.
В случае отказа или уклонении грузоотправителя, грузополучателя, другой организации от подписания акта о повреждении вагона, акта о повреждении контейнера, памятки приемосдатчика, ведомости подачи и уборки вагонов, учетной карточки выполнения плана перевозок акт общей формы вместе со вторым экземпляром указанных неподписанных двусторонних документов высылается заказным письмом в адрес грузоотправителя, грузополучателя, другой организации.
Почтовая квитанция на отсылку письма вместе с копией письма и первым экземпляром неподписанного документа и актом общей формы хранится у перевозчика.
В случаях обнаружения грузоотправителем после отправления груза со станции неверно введенных сведений в электронных перевозочных документах при оформлении перевозки с использованием ЭДН акт общей формы составляется перевозчиком в 2-х экземплярах на станции отправления. Акт подписывается грузоотправителем и товарным кассиром.
В этом случае первый экземпляр акта выдается грузоотправителю с квитанцией о приеме груза к перевозке, второй экземпляр остается у перевозчика. Отметка об акте делается товарным кассиром в квитанции, заверяется его подписью и календарным штемпелем станции. Корректировка ЭДП производится согласно существующей технологии функционирования АИС перевозчика.
Сноска. Пункт 740 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
741. Акт общей формы составляется на станциях в пути следования вагона, контейнера в двух экземплярах в случаях:
1) обнаружения груженых вагонов, контейнеров с коммерческими неисправностями, угрожающие безопасности движения или сохранности грузов;

2) автотракторлық техниканың тоналу, жетіспеу және зақымдалу белгілері байқалған жағдайда;
3) вагонның зақымдануына себеп болған жүк бекітілуінің бұзушылықтары байқалған жағдайда, бұл ретте жүктің зақымдануына (бұзылуына) алып келсе;
4) тоналу белгілері бар жүк тиелген вагондар, контейнерлер байқалған жағдайда;
5) осы Ереженің 13-тарауында көрсетілген жеткізу мерзімдері мен жеткізу мерзімдерін есептеу ережелері бұзылған жағдайларда жасалады.
Бұл ретте, бірінші дана тасымалдау құжаттарына қоса беріледі, екінші дана оны жасаған станциядағы тасымалдаушыда қалады.
Ескерту. 741-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
742. ТЭД-ті пайдалана отырып тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жалпы нысандағы акт жүріп өту станцияларында екі данада жасалады:
вагонды (вагондар тобын) маршруттық немесе топтық жөнелтімнен ағыту жағдайларында , ағыту себептері көрсетіліп, актінің бір данасы вагон (вагондар тобы) ағытып алынған негізгі жөнелтіммен жіберіледі, екінші данасы ГУ-27-У-ВЦ нысанындағы электрондық жүкқұжатының (16-қосымша) қағаз көшірмесімен бірге тігіліп тасымалдаушыда станцияда қалады. ТЭД-ті түзету тасымалдаушының ААЖ-сының қолданыстағы жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі;
тасымалдаудан электрондықты алған (ТЭД бойынша жөнелтімнің жүріп өтуін тоқтатқан) кезде, бұл туралы ГУ-27-У-ВЦ нысанындағы электронды жүк құжатының (16-қосымша) қағаз көшірмесінде белгі қойылады – актінің бір данасы ашылған қағаз құжаттарға қоса беріледі және жүкпен бірге жүреді; екіншісі тасымалдаушыда станцияда қалады. ТЭД бойынша жөнелтімнің жүріп өтуі тоқтатылғаны туралы хабар беру тасымалдаушының ААЖ-сының жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
ТЭД-ті пайдалана отырып тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жалпы нысандағы акті электронды жалпы нысандағы актінің қағаз көшірмелерін беру немесе бермеу арқылы электронды құжат түрінде жасалады. Автоматтандырылған ақпараттық жүйеге хабар беру және ТЭД-ті түзету ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
Жүктің қағазсыз технология бойынша ТЭД-тің ілесуімен жүріп өтуі кезінде жөнелту станциясында немесе жол бойындағы станцияда жасалған жалпы нысандағы акт электронды түрде жүкке тағайындау станциясына дейін ілесіп барады. ТЭД бойынша жүктің электронды тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелерімен бірге жүріп өтуі кезінде оларға оны ашқан станцияның жолдық мөртабанымен куәландырылған, электронды жалпы нысандағы актінің қағаз көшірмесі қоса беріледі .

2) обнаружения признаков хищения, недостачи и повреждения автотракторной техники;
3) обнаружения нарушения крепления груза, ставшего причиной повреждения вагона, при этом не повлекло за собой повреждение (порчу) груза;
4) обнаружения груженых вагонов, контейнеров с признаками хищения;
5) нарушения сроков доставки и правил исчисления сроков доставки, указанных в главе 13 настоящих Правил.
При этом, первый экземпляр прикладывается к перевозочным документам, второй экземпляр остается у перевозчика на станции составившей его.
Сноска. Пункт 741 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
742. Акт общей формы, при осуществлении перевозки с использованием ЭДП, составляется в двух экземплярах на станциях проследования:
в случаях отцепки вагона (группы вагонов) от маршрутной или групповой отправки, с указанием причины отцепки - один экземпляр акта следует с основной отправкой, от которой отцеплен вагон (группа вагонов), второй экземпляр остается у перевозчика на станции, сшитый с бумажной копией электронной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ (приложение 16). Корректировка ЭДП производится согласно существующей технологии функционирования АИС перевозчика;
при снятии электронности с перевозки (прекращение следования отправки по ЭДП), о чем делается отметка в бумажной копии электронной накладной формы ГУ-27-У-ВЦ ( приложение 16 ) - один экземпляр акта прикладывается к распечатанным бумажным документам и следует с грузом, второй остается у перевозчика на станции. Передача сообщения о прекращении следовании отправки по ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС перевозчика.
При осуществлении перевозки с использованием ЭДП акт общей формы составляется в виде электронного документа с выдачей или без выдачи бумажных копий электронного акта общей формы. Передача сообщений в автоматизированную информационную систему и корректировка ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС.
При следовании груза по безбумажной технологии в сопровождении ЭДП акт общей формы, составленный на станции отправления или на попутной станции, сопровождает груз в электронном виде до станции назначения. При следовании груза по ЭДП с бумажными копиями электронных перевозочных документов к ним прикладывается бумажная копия электронного акта общей формы, заверенная строчным штемпелем станции, которая его распечатала.

Ескерту. 742-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
743. Жалпы нысандағы актіде оны жасауға негіз болған жағдайлар айтылады.
Егер жүкжөнелтушімен жасасылған шарт бойынша тасымалдаушының люктері, есіктері ашық, жүктерді бекітуге арналған тетіктері алынбаған тазартылмаған бос вагондарды, контейнерлерді жүкжөнелтушінің құралдарымен жүк тиеуге беру көзделсе, онда мұндай вагондар, контейнерлер жүк тиеуге берілген жағдайда жалпы нысандағы акт жасалады. Жалпы нысандағы актіде вагондар, контейнерлер жүк тиеуге жүкжөнелтушінің келісімімен берілгені, сондай-ақ вагондардың, контейнерлердің нөмірлері, сондай-ақ шарттың нөмірі мен оған қол қойылған күн көрсетіледі.
Егер жалпы нысандағы акті жүкті жеткізу мерзімін ұлғайтуды қажет ететін жағдайларда жүк жүру жолында кідірген жағдайда жасалса, актіде вагондардың, контейнерлердің кідіртілу себебі мен уақыты көрсетіледі.
Жалпы нысандағы акті жүру жолындағы станцияларда қозғалыс қауіпсіздігіне және тасымалданып отырған жүктің сақталуына қауіп төндіретін коммерциялық жарамсыздық бар вагондар, контейнерлер анықталған жағдайларда жасау кезінде актіде, солардың салдарынан вагон, контейнер комиссиялық тексеруге жөнелтіліп отырған анықталған ақаулықтар, жүкті тексеру нәтижелері, вагон, контейнер шанағының, БПҚ-ның, бұраулардың, есіктердегі және люктердегі бекітпелердің жай-күйі, сондай-ақ вагонның толық тиелуін, жүктің бет жағының біркелкілігін көрсете отырып, жүкті тиеу жағдайы, есікаралық кеңістіктегі қабаттар саны және басқа жағдайлар көрсетіледі.
Егер жүк атқара тиелсе және қатарлар мен қабаттарды санау мүмкін болмаса, жүктің есікаралық кеңістікте орналастырылуы тиеудің біркелкілігі, жүк орындарының саны, ыдысының ерекше белгілері бойынша сипатталады.
Автотракторлық техниканы тасымалдау кезінде жалпы нысандағы актіде техниканың зақымдануы, бөлшектер мен тораптарының жетіспеуі, ал қосалқы бөлшектер мен құрал-сайманы бар жекелеген жерлері бұзылған кезде, егер олардың тізімдемесі болмаса, олардың нақты қолда бары көрсетіледі. Талан-таражға салу белгілері болған кезде олар дәл тұрған орны, жүк ойықтарының көлемдері, жүк орындарын буып-түюдің бұзылуы мен басқа жағдайлар көрсетіле отырып егжей-тегжейлі сипатталады. Жалпы нысандағы актіде сондай-ақ жүкке қол жеткізу мүмкіндігін жою тәсілі, вагонға, контейнерге, автотракторлық техникаға салынған БПҚ туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер вагон станцияға жалпы нысандағы актімен ресімделген коммерциялық ақаулығымен келіп түссе және вагонның (жүктің) жай-күйі актідегі сипатталуымен салыстырғанда өзгермеген болса, жолай жалпы нысандағы акт Коммерциялық жарамсыздықтарды тіркеу кітабына (ГУ-98 нысанындағы) жазылады және жалпы нысандағы акті қайтадан жасалмайды.
Мыналарды өндіріп алуға негіз болып табылатын жағдайларды куәландыру үшін жасалған жалпы нысандағы актілерде:
вагондарды, контейнерлерді пайдаланғаны үшін ақыны – вагондардың, контейнерлердің нөмірлерін көрсете отырып, оларды кідірту себебі, кідіртудің басталу мен аяқталу уақыты, вагондарды, контейнерлерді нақты кідірту уақыты көрсетіледі;
кірме жолдарда және жалпы пайдаланымдағы жерлерде тиеу немесе түсіру жөніндегі операциялардың аяқталуын күтіп тұрған, тасымалдаушыға тиесілі локомотивтің бос тұрғаны үшін төлемді – локомотивті кідірту себебі мен уақыты көрсетіледі;
вагондарды коммерциялық операцияларды жүргізбейтін аралықтарға, бөлек пункттерге (разъездерге, блокқосындарға, басып озу пункттеріне) берген және алған жағдайларда тасымалдаушыға тиесілі локомотивтің бос тұрып қалғаны үшін ақыны – локомотивті кідірту себебі мен уақыты көрсетіледі;
әскерилендірілген күзет күзететін жүктің тағайындау станциясында жүк алушының кінәсі бойынша кідіртілуі кезіндегі ақыны – кідіртілген вагондардың, контейнерлердің нөмірлері мен саны және олардың кідіртілу уақыты көрсетіледі.

Сноска. Пункт 742 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
743. В акте общей формы излагаются обстоятельства, послужившие основанием для его составления.
Если по договору с грузоотправителем предусмотрена подача перевозчиком под погрузку средствами грузоотправителя неочищенных порожних вагонов, контейнеров, с открытыми люками, дверями, с неснятыми приспособлениями для крепления грузов, то в случае подачи таких вагонов, контейнеров под погрузку на станции составляется акт общей формы. В акте общей формы указывается, что вагоны, контейнеры поданы под погрузку с согласия грузоотправителя, перечисляются номера вагонов, контейнеров, а также номер договора и дата его подписания.
Если в случае задержки грузов акт общей формы составляется в пути следования при обстоятельствах, требующих увеличения срока доставки грузов, то в акте указывается причина и время задержки вагонов, контейнеров.
При составлении акта общей формы на станциях в пути следования в случаях обнаружения вагонов, контейнеров с коммерческими неисправностями, угрожающими безопасности движения и сохранности перевозимого груза, в акте указываются: обнаруженные неисправности, результаты проверки груза, состояние кузова вагона, контейнера, ЗПУ, закруток, запоров на дверях и люках, а также состояние погрузки груза с указанием полноты загрузки вагона, равномерности поверхности груза, число ярусов в междверном пространстве и другие обстоятельства, вследствие которых вагон, контейнер, направляются на комиссионную проверку. Если груз погружен навалом и подсчет рядов и ярусов невозможен, расположение груза в междверном пространстве описывается по равномерности погрузки, номерам грузовых мест, особым приметам упаковки.
При перевозках автотракторной техники в акте общей формы указываются повреждения техники, недостача деталей и узлов, а при нарушении отдельных мест с запасными частями и инструментом, если отсутствует опись, их фактическое наличие. При наличии признаков хищения они подробно описываются с указанием точного местоположения, размеров выемок груза, нарушения упаковки грузовых мест и прочих обстоятельств. В акте общей формы указываются также способ устранения возможности доступа к грузу, сведения о ЗПУ, наложенных на вагон, контейнер, автотракторную технику.
Если вагон поступил на станцию с коммерческой неисправностью, уже оформленной актом общей формы, и состояние вагона (груза) по сравнению с описанием в акте не изменилось, попутный акт общей формы записывается в Книгу регистрации коммерческих неисправностей (формы ГУ-98), и повторно акт общей формы не составляется.
В актах общей формы, составленных для удостоверения обстоятельств, служащих основанием для взыскания:
платы за пользование вагонами, контейнерами - указывается причина задержки вагонов, контейнеров с указанием их номеров, время начала и окончания задержки, фактическое время задержки вагонов, контейнеров;
платы за простой локомотива, принадлежащего перевозчику, в ожидании окончания операции по погрузке или выгрузке на подъездных путях и местах общего пользования - указывается причина и время задержки локомотива;
платы за простой локомотива, принадлежащего перевозчику, в случаях подачи и уборки вагонов на перегоны, раздельные пункты (разъезды, блокпосты, обгонные пункты), не производящие коммерческие операции - указывается причина и время задержки локомотива;
платы при задержке груза охраняемого военизированной охраной на станции назначения по вине грузополучателя - указывается номера и количество задержанных вагонов, контейнеров и время их задержки.

Ескерту. 743-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
744. Жалпы нысандағы актіге (42-қосымша) оны жасауға негіз болып табылған жағдайларды куәландыруға қатысатын кем дегенде екі тұлға қолдарын қояды.
Жүкті ілесіп жүрумен тасымалдау кезінде жалпы нысандағы актіге жүкке ілесіп жүрген тұлға да (жүкжөнелтушінің, жүк алушының жолсерігі, әскерилендірілген күзет қызметкері) қолын қояды.
Жүру жолындағы станцияда жалпы нысандағы актіні арнайы бөлінген қызметкер оған телефон немесе радиобайланыс арқылы берілген деректердің негізінде ресімдеген жағдайларда, тасымалдау құжатына қоса берілген жалпы нысандағы актінің бірінші данасына оны жасаған тұлға қарап тексеруді жүргізген қызметкерлердің тектерін, аты-жөндері мен лауазымдарын көрсете отырып, қолын қояды. Жалпы нысандағы актінің екінші данасына белгіленген тәртіппен онда көрсетілген барлық тұлғалар қолдарын қояды. Жалпы нысандағы актіде көрсетілген тұлғалар актіге қолдарын қояды және оның мазмұнымен келіспеген жағдайда өзінің пікірін айтуға құқылы.
Жүкжөнелтушінің, жүк алушының, басқа ұйымдардың өкілі жалпы нысандағы актіге қолдарын қоюдан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда жалпы нысандағы актіде оның осы актіге қол қоюдан бас тартқаны немесе жалтарғаны туралы белгі қойылады. Бұл белгі екінші рет жалпы нысандағы актіні жасауға қатысқан тұлғалардың қолдарымен куәландырылады .
Ескерту. 744-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
745. Вагонның, контейнердің техникалық жарамсыздығы себебі бойынша ағуы, бүлінуі немесе сулануы анықталған жағдайларда коммерциялық актіден басқа вагонның, контейнердің техникалық жай-күйі туралы акті (43-қосымша) жасалады.
Вагонның, контейнердің техникалық жай-күйі туралы акті екі данада жасалады. Актінің бірінші данасы коммерциялық актінің бірінші данасына қоса беріледі, екіншісі тасымалдаушыда қалады.
Вагонның, контейнердің техникалық жай-күйі туралы акті вагонның, контейнердің жарамсыздығы анықталған күні және коммерциялық акті жасалған күннен кешіктірілмей жасалады. Вагонның, контейнердің техникалық жай-күйі туралы актіде жарамсыздықтың сипаты мен оның қайдан шыққаны міндетті түрде көрсетіледі.
Ескерту. 745-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
746. Вагонның, контейнердің техникалық жай-күйі туралы актіге пайдалану вагон депосының шебері немесе вагондарды, контейнерлерді қарап тексеруші және тасымалдаушының өкілі қол қояды.

Сноска. Пункт 743 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
744. Акт общей формы ( приложение 42 ) подписывается не меньше чем двумя лицами, участвующими в удостоверении обстоятельств, послуживших основанием для его составления.
При перевозке груза в сопровождении акт общей формы подписывается также лицом, сопровождающим груз (проводником грузоотправителя, грузополучателя, работником военизированной охраны).
В тех случаях, когда на станции в пути следования акт общей формы оформляет специально выделенный работник на основании данных, передаваемых ему по телефону или радиосвязи, первый экземпляр акта общей формы, прикладываемый к перевозочному документу, подписывается составившим его лицом, с указанием фамилий, имен, отчеств и должностей работников, производивших осмотр. Второй экземпляр акта общей формы подписывается в установленном порядке всеми указанными в нем лицами. Лица, указанные в акте общей формы, подписывают акт и при несогласии с его содержанием вправе изложить свое мнение.
В случае отказа или уклонения от подписания акта общей формы представителем грузоотправителя, грузополучателя, других организаций в акте общей формы делается отметка о его отказе или уклонении от подписания этого акта. Эта отметка вторично заверяется подписями лиц, участвующих в составлении акта общей формы.
Сноска. Пункт 744 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
745. В случаях обнаружения течи, порчи или подмочки груза, происшедших по причине технической неисправности вагона, контейнера, кроме коммерческого акта, составляется акт о техническом состоянии вагона, контейнера ( приложение 43 ).
Акт о техническом состоянии вагона, контейнера составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр акта прилагается к первому экземпляру коммерческого акта, второй - остается у перевозчика.
Акт о техническом состоянии вагона, контейнера составляется в день обнаружения неисправности вагона, контейнера и не позднее дня составления коммерческого акта. В акте о техническом состоянии вагона, контейнера обязательно указывается характер неисправности и ее происхождение.
Сноска. Пункт 745 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
746. Акт о техническом состоянии вагона, контейнера подписывается мастером эксплуатационного вагонного депо или осмотрщиком вагонов, контейнеров и представителем перевозчика.

Ескерту. 746-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
747. ТЭД-ті пайдалана отырып тасымалдауды жүзеге асыру кезінде вагонның, контейнердің техникалық жағдайы туралы акт электронды актінің қағаз көшірмелерін беру немесе бермеу арқылы электронды құжат түрінде жасалады. Тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне хабар беру және ТЭД-ті түзету ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
Жүктің қағазсыз технология бойынша ТЭД-тің сүйемелдеуімен жүріп өтуі кезінде жөнелту станциясында немесе жолай станцияда жасалған вагонның немесе контейнердің техникалық жағдайы туралы акт электронды түрде жүкке тағайындалған станциясына дейін ілесіп барады. ТЭД бойынша жүктің электронды тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелерімен бірге жүріп өтуі кезінде оларға оны ашқан станцияның күнтізбелік мөрқалыбымен куәландырылған, вагонның немесе контейнердің техникалық жағдайы туралы электронды актінің қағаз көшірмесі қосып беріледі.
Ескерту. 747-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен).
&1. Шекаралық, кедендік, санитариялық,
фитопатологиялық және басқа бақылау мен тексеру
түрлерін жүргізу үшін вагонды, контейнерді,
автомобильді, тракторды немесе басқа өздігінен
жүретін машинаны ашу актісін жасау
748. Станцияда ашық жылжымалы құрамда тасымалданатын вагонды, контейнерді, сондай-ақ автомобильді, тракторды және басқа өздігінен жүретін машинаны шекаралық бақылауды, кедендік тексеруді, санитариялық, ветеринариялық, фитопатологиялық және басқа бақылау мен тексеру түрлерін жүргізу үшін вагонды, контейнерді ашу актісі жасалады (43-қосымша).
749. Вагонды, контейнерді ашу актісі үш данада жасалады:
бірінші данасы тасымалдау құжатына қоса беріледі және жүкпен бірге жүк алушыға беру үшін тағайындау станциясына дейін жүкпен бірге ілесіп барады ;
екінші данасы оның талабы бойынша вагонды, контейнерді ашу жүргізілген мемлекеттік органның өкіліне оның вагонға, контейнерге, автомобильге, тракторға және басқа өздігінен жүретін машинаға қайта орнатылған БПҚ-ның құнын өтеуі үшін (БПҚ-ны тасымалдаушы орнатқан жағдайда) беріледі;
үшінші данасы вагоннан, контейнерден алынған БПҚ-мен бірге тасымалдаушыда акті жасалған станцияда қалады.
Вагонды, контейнерді ашу актісін жасаған станцияда жүк қағазының сырт жағындағы "Тасымалдаушының белгілері" бағанына немесе қосымша жеткізу жол ведомосында жүк атауының астында тасымалдаушының өкілі вагонды, контейнерді ашу актісі жасалғаны туралы белгі қояды. Белгі актіні жасаған қызметкердің қолымен және станцияның күнтізбелік мөртабанымен куәландырылады .

Сноска. Пункт 746 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
747. При осуществлении перевозки с использованием ЭДП акт о техническом состоянии вагона или контейнера составляется в виде электронного документа с выдачей или без выдачи бумажных копий электронного акта. Передача сообщений в автоматизированную информационную систему перевозчика и корректировка ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС.
При следовании груза по безбумажной технологии в сопровождении ЭДП акт о техническом состоянии вагона или контейнера, составленный на станции отправления или на попутной станции, сопровождает груз в электронном виде до станции назначения. При следовании груза по ЭДП с бумажными копиями электронных перевозочных документов к ним прикладывается бумажная копия электронного акта о техническом состоянии вагона или контейнера, заверенная календарным штемпелем станции, которая его распечатала.
Сноска. Пункт 747 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
1. Составление акта вскрытия вагона, контейнера,
автомобиля, трактора или другой самоходной машины
для проведения пограничного, таможенного, санитарного,
фитопатологического и других видов
контроля и проверок
748. При вскрытии на станции вагона, контейнера, а также автомобиля, трактора и другой самоходной машины, перевозимых на открытом подвижном составе, для проведения пограничного контроля, таможенного досмотра, санитарного, ветеринарного, фитопатологического и других видов контроля и проверок составляется акт вскрытия вагона, контейнера (приложение 43).
749. Акт вскрытия вагона, контейнера составляется в трех экземплярах:
первый экземпляр - прилагается к перевозочному документу и следует вместе с грузом до станции назначения для выдачи грузополучателю;
второй экземпляр - предъявляется представителю государственного органа, по требованию которого производилось вскрытие вагона, контейнера для возмещения им стоимости ЗПУ, вновь установленных на вагон, контейнер, автомобиль, трактор и другую самоходную машину (в случае наложения ЗПУ перевозчиком);
третий экземпляр - вместе со снятыми с вагона, контейнера ЗПУ остается у перевозчика на станции составившей акт.
На станции, составившей акт вскрытия вагона, контейнера, на оборотной стороне накладной в графу "Отметки перевозчика" или под наименованием груза в досылочной дорожной ведомости представитель перевозчика вносит отметку о составлении акта вскрытия вагона, контейнера. Отметка заверяется подписью работника, составившего акт и календарным штемпелем станции.

Ескерту. 749-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
750. Вагонды, контейнерді ашу актісінде бақылау мен тексеруден кейін вагоннан, контейнерден алынған және салынған БПҚ туралы мәліметтер, соның ішінде: БПҚ-ны кім орнатқаны (кедендік не болмаса басқа мемлекеттік бақылау органы), сондай-ақ бақылау белгілері мен БПҚ-ның үлгісі көрсетіледі . Актіге вагонды, контейнерді ашуды жүргізген тасымалдаушының станциядағы өкілі, шекаралық, кедендік және басқа мемлекеттік бақылау органдарының өкілдері қолдарын қояды және станцияның күнтізбелік мөртабанымен куәландырылады .
Ескерту. 750-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
751. ТЭД-ті пайдалана отырып тасымалдауды жүзеге асыру кезінде вагонды немесе контейнерді ашу туралы акт электронды актінің қағаз көшірмелерін беру немесе бермеу арқылы электронды құжат түрінде жасалады. Тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне хабар беру және ТЭД-ті түзету ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
Жүктің қағазсыз технология бойынша ТЭД-тің ілесуімен жүріп өтуі кезінде жөнелту станциясында немесе жолай станцияда жасалған вагонды немесе контейнерді ашу туралы акт электронды түрде жүкке тағайындалған станциясына дейін ілесіп барады. ТЭД бойынша жүктің электронды тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелерімен бірге жүріп өтуі кезінде оларға оны басып шығарған станцияның күнтізбелік мөрқалыбымен куәландырылған, вагонды немесе контейнерді ашу электронды актісінің қағаз көшірмесі қоса беріледі.
&2. Вагонның зақымдалғаны туралы акт жасау
752. Вагонның зақымдалғаны туралы актіні (43-қосымша) вагонның зақымдалған барлық жағдайларында вагондарды қарап тексеруші, пайдалану вагон депосының шебері немесе тасымалдаушының өкілі жасайды. Соның ішінде вагонның бекіту құрылғыларының немесе күрделі, деполық, ағымдық (ағытып, ағытусыз) жөндеуге немесе вагонды мүкәммалдан шығаруға жататын БПҚ-ны орнатуға арналған құрылғылардың зақымдалуы, сондай-ақ соқтығысу және вагонның доңғалақ жұбының рельстен шығуы кезінде. Вагонның доңғалақ жұбының рельстен шығуы кезінде вагонның зақымдалғаны туралы акті барлық жағдайларда, соның ішінде вагонның зақымдалуы болмаған кезде де жасалады.
Ескерту. 752-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
753. Вагонның зақымдалғаны туралы акт вагонға зақым келтірген тасымалдаушыдан, жүк жөнелтушіден, жүк алушыдан, басқа ұйымнан оның зақымдалғаны үшін айыппұл өндіріп алуға және тасымалдаушының, жүк жөнелтушінің, жүк алушының, басқа ұйымның вагонның зақымдалуы салдарынан шеккен шығындарының орнын толтыруға негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 749 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
750. В акте вскрытия вагона, контейнера указываются сведения о ЗПУ, снятых и наложенных после контроля и проверки вагона, контейнера, в том числе: кто устанавливал ЗПУ (таможенный либо другой орган государственного контроля), а также контрольные знаки и тип ЗПУ. Акт подписывается представителем перевозчика на станции, представителями пограничного, таможенного и других органов государственного контроля, проводившими вскрытие вагона, контейнера и заверяется календарным штемпелем станции.
Сноска. Пункт 750 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
751. При осуществлении перевозки с использованием ЭДП акт вскрытия вагона или контейнера составляется в виде электронного документа с выдачей или без выдачи бумажных копий электронного акта. Передача сообщений в автоматизированную информационную систему перевозчика и корректировка ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС.
При следовании груза по безбумажной технологии в сопровождении ЭДП акт вскрытия вагона или контейнера, составленный на станции отправления или на попутной станции, сопровождает груз в электронном виде до станции назначения. При следовании груза по ЭДП с бумажными копиями электронных перевозочных документов к ним прикладывается бумажная копия электронного акта вскрытия вагона или контейнера, заверенная календарным штемпелем станции, которая его распечатала.
2. Составление акта о повреждении вагона
752. Акт о повреждении вагона (приложение 43) составляется осмотрщиком вагонов, мастером эксплуатационного вагонного депо или представителем перевозчика во всех случаях повреждения вагона. В том числе при повреждении запорных устройств вагона или устройств для постановки ЗПУ, подлежащего капитальному, деповскому, текущему (отцепочному, безотцепочному) ремонту или исключению вагона из инвентаря, а также при столкновении и сходе колесной пары вагона с рельс. При сходе колесной пары вагона с рельс акт о повреждении вагона составляется во всех случаях, в том числе и при отсутствии повреждений вагона.
Сноска. Пункт 752 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
753. Акт о повреждении вагона служит основанием для взыскания с перевозчика, грузоотправителя, грузополучателя, другой организации повредивших вагон, штрафа за его повреждение и убытков перевозчика, грузоотправителя, грузополучателя, другой организации вследствие повреждения вагона.

754. Вагонның зақымдалғаны туралы актіні вагонға зақым келтірген жүкжөнелтушінің, жүк алушының, басқа ұйымның өкілінің қатысуымен вагондарды қарап тексеруші немесе вагон депосының шебері, ал вагондарды қарап тексеруші немесе вагон депосының шебері болмаған кезде пайдалану депосының басшысы жасайды. Егер вагонның зақымдалуы соқтығысу немесе рельстен шығу салдарынан болса, вагонның зақымдалғаны туралы актіні тасымалдаушының тасымалдау бөлімшесінің қауіпсіздік жөніндегі бас ревизорының немесе тасымалдау бөлімшесінің вагон шаруашылығы жөніндегі ревизорының қатысуымен жасалады. Рефрижераторлық секция, АРВ-Э вагондарының немесе олардың арнайы жабдығының зақымдалуы кезінде вагонның зақымдалғаны туралы актіні учаскесінде зақымдалу болған пайдалану вагон депосының бастығы (бастығының орынбасары) тасымалдау бөлімшесінің бас ревизорымен (тасымалдаушының тасымалдау бөлімшесі болмаған кезде – пайдалану вагон депосының бастығы және рефрижераторлық секцияға, АРВ-Э-ге қызмет көрсететін бригаданың басшысы тағайындаған қызметкермен) бірлесіп жасайды.
Ескерту. 754-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
755. Вагонның зақымдалғаны туралы актіге оны жасауға қатысқан тұлғалар қолдарын қояды және вагонға зақым келтірген пайдалану вагон депосының және жүкжөнелтушінің, жүк алушының немесе басқа ұйымның қаржы операциялары үшін пайдаланылатын мөрмен расталады. Жүкжөнелтуші, жүк алушы, басқа ұйым вагонның зақымдалғаны туралы актіге қол қоюдан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда, осы Ережеге сәйкес жалпы нысандағы акт жасалады. Вагонның зақымдалғаны туралы акт әрбір вагонға жеке оның ағымдық жөндеу көлемінде зақымдалуы кезінде - үш данада, соқтығысу және рельстен шығу кезінде - төрт, жөндеудің жоспарлық түрлері көлемінде зақымдалу кезінде, сондай-ақ вагонды мүкәммалдан шығарған жағдайда - бес данада жасалады. Рефрижераторлық секция, АРВ-Э зақымдалған кезде вагонның зақымдалғаны туралы акт алты данада жасалады. Вагонның зақымдалғаны туралы актінің бірінші данасы вагонға зақым келтірген жүкжөнелтушіге, жүк алушыға немесе басқа ұйымға беріледі, екіншісі вагонға зақым келтіргені үшін ұсынылатын шотқа қосып беріледі, үшіншісі өкілі вагонның зақымдалғаны туралы актіге қол қойған пайдалану вагон депосында сақтауға қалдырылады, төртіншісі бөлімшенің вагон шаруашылығы жөніндегі ревизорына беріледі, бесіншісі вагон ілеспе құжаттарымен жөндеуге жіберілетін зауытқа немесе вагон депосына жіберіледі, алтыншысы тіркелген депосына беру үшін рефрижераторлық секцияға, АРВ-Э-ге қызмет көрсететін бригада басшысына беріледі.
Жүру жолында вагонның зақымдалғаны туралы акт жүкжөнелтуші, жүк алушы, басқа ұйым өкілінің қатысуынсыз, осы Ережеде көзделгенге қарағанда бір данаға кем мөлшерде жасалады. Жүкжөнелтушіге, жүк алушыға, басқа ұйымдарға тиесілі вагондардың зақымдалуы кезінде вагонның зақымдалғаны туралы актінің қосымша данасы жасалып, ол олардың талап етуі бойынша оларға беріледі. Жүкжөнелтушілер немесе жүк алушылар өкілдерінің ілесіп жүруімен жүк тасымалдау кезінде вагонның зақымдалғаны туралы актіге жүкжөнелтушінің функциясы жүктелген және жүкқұжатта оның өкілеттіктерінің сипаттамасы бар жүкке ілесіп жүрген жолсеріктің қол қоюына жол беріледі .

754. Акт о повреждении вагона составляется осмотрщиком вагонов или мастером вагонного депо в присутствии представителя грузоотправителя, грузополучателя, другой организации, повредивших вагон, а при отсутствии осмотрщика вагонов или мастера вагонного депо, - руководителем эксплуатационного депо. Если повреждение вагона произошло вследствие столкновения или схода, акт о повреждении вагона составляется с участием главного ревизора по безопасности отделения перевозок перевозчика или ревизора по вагонному хозяйству отделения перевозок. При повреждении вагонов рефрижераторной секции, АРВ-Э или их специального оборудования, акт о повреждении вагона составляется начальником (заместителем начальника) эксплуатационного вагонного депо, на участке которого произошло повреждение, совместно с главным ревизором по безопасности отделения перевозок (при отсутствии отделения перевозок перевозчика - работником, назначенным руководителем эксплуатационного вагонного депо и руководителем обслуживающей бригады рефрижераторной секции, АРВ-Э).
Сноска. Пункт 754 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
755. Акт о повреждении вагона подписывается лицами, участвующими в его составлении и заверяется печатью, используемой для финансовых операций, эксплуатационного вагонного депо и грузоотправителя, грузополучателя или другой организации, повредившей вагон. В случае отказа или уклонения грузоотправителя, грузополучателя, другой организации от подписания акта о повреждении вагона составляется акт общей формы в соответствии с настоящими Правилами.
Акт о повреждении вагона составляется отдельно на каждый вагон, при его повреждении в объеме текущего ремонта - в трех экземплярах, при столкновениях и сходах - в четырех, при повреждениях в объеме плановых видов ремонта, а также в случае исключения вагона из инвентаря, - в пяти экземплярах.
При повреждении рефрижераторной секции, АРВ-Э акт о повреждении вагона составляется в шести экземплярах. Первый экземпляр акта о повреждении вагона передается грузополучателю, грузоотправителю или другой организации повредившей вагон, второй - прилагается к счету, предъявляемому за повреждение вагона, третий - остается на хранение в эксплуатационном вагонном депо, представитель которого подписывал акт о повреждении вагона, четвертый - передается ревизору по вагонному хозяйству отделения, пятый - пересылается заводу или вагонному депо, куда вагон направляется для ремонта при сопроводительных документах; шестой - экземпляр акта вручается руководителю обслуживающей бригады рефрижераторной секции, АРВ-Э для передачи в депо приписки.
В пути следования акт о повреждении вагона, составляется без участия представителя грузоотправителя, грузополучателя, другой организации в количестве меньшем на один экземпляр, чем предусмотрено настоящими Правилами. При повреждении вагонов, принадлежащих грузоотправителям, грузополучателям, другим организациям составляется дополнительный экземпляр акта о повреждении вагона, который выдается им по их требованию. При перевозке грузов в сопровождении представителей грузоотправителей или грузополучателей допускается подписание акта о повреждении вагона проводником, сопровождающим груз, на которого возложены функции грузоотправителя и имеется описание его полномочий в накладной.

Ескерту. 755-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
756. Вагонның зақымдалғаны туралы актіде вагонның зақымдалу себептері мен тізбесі, жұмыс көлемі және қажетті жөндеу түрі, сондай-ақ зақымдалған бөлшектердің және вагонды қалпына келтіру құны көрсетіледі. Сондай-ақ рефрижераторлық секция, АРВ-Э зақымдалған кезде вагонның зақымдалғаны туралы актіде тасымалдаушы мен тіркелген депосы көрсетіледі. Егер вагон соқтығыс, рельстен шығу немесе апат кезінде зақымдалса, онда вагонның зақымдалғаны туралы актіде "Қосымша деректер" жолында: жота арқалықтарының, бойлық бүйірлік швеллерлер мен буферлік білеулердің тік және көлденең жазықтықтағы барынша иілу шамасы, сондай-ақ жөндеуді талап ететін вагон рамасы элементтерінің атауы көрсетіледі.
757. Вагон соқтығысу, рельстен шығу немесе апат кезінде зақымдалған жағдайларда, вагон қалпына келтіру жұмыстары кезінде қосымша зақым алғанда, пайдалану вагон депосының қызметкері вагонның зақымдалғаны туралы актіге қосымша жасайды. Қосымшада зақымдықтар тізбесі мен оларды тудырған жағдайлар көрсетіледі. Вагонның зақымдалғаны туралы актіге қосымша оны жасау кезінде вагон рамасы коррозиясының болуы, вагонды мүкәммалдан шығаратындай көлем мен мөлшерде тозуы бойынша конструктивтік және басқа да кемшіліктерінің болуы анықталғанда да жасалады. Вагонның зақымдалғаны туралы актіге қосымшаға пайдалану вагон депосының бастығы (бастығының орынбасары), тасымалдау бөлімшесінің қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі бас ревизоры, тасымалдау бөлімшесінің вагон шаруашылығы жөніндегі ревизоры және қалпына келтіру поезының бастығы қолдарын қояды. Вагонның зақымдалғаны туралы актідегі және оған қосымшадағы қойылған қолдар пайдалану вагон депосының қаржы операциялары үшін пайдаланылатын мөрімен расталады. Вагонды жөндеу үшін зауытқа (депоға) жөнелткен кезде вагонның зақымдалғаны туралы актіде зауыттың (депоның) атауы мен жарамсыз вагонды жөндеуге жіберуге ВУ-26М нысанындағы ілеспе парақты жасау күні көрсетіледі .
Ескерту. 757-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
758. Егер зақымдалған вагонды жүк жөнелтуші, жүк алушы, басқа ұйым жөндеген болса, онда вагонның зақымдалғаны туралы актінің барлық даналарында вагонды жөндеуден кейін қабылдаған вагон депосының өкілі: тасымалдаушының кәсіпорындар зақымдаған және жөндеген вагондарды есепке алу кітабында (ВУ-16-нысан) датасын, уақытын, жазылған реттік нөмірін көрсете отырып оны қабылдау туралы белгі қояды және өзінің қолымен куәландырады.
ТЭД-ті пайдалана отырып тасымалдауды жүзеге асыру кезінде вагонның зақымдалу актісі электронды актінің қағаз көшірмелерін беру немесе бермеу арқылы электронды құжат түрінде жасалады. Тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне хабар беру және ТЭД-ті түзету ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
Жүктің қағазсыз технология бойынша ТЭД-тің ілесуімен жүріп өтуі кезінде жөнелту станциясында немесе жолай станцияда жасалған вагонның зақымдалу актісі электронды түрде жүкке тағайындалған станциясына дейін ілесіп барады. ТЭД бойынша жүктің электронды тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелерімен бірге жүріп өтуі кезінде оларға оны ашқан станцияның күнтізбелік мөрқалыбымен куәландырылған, вагонның зақымдалу электронды актісінің қағаз көшірмесі қосып беріледі.
&3. Контейнердің зақымдалғаны туралы акт жасау

Сноска. Пункт 755 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
756. В акте о повреждении вагона, контейнера указываются причины и перечень - повреждений вагона, объем работ и вид необходимого ремонта, а также стоимость поврежденных деталей и восстановления вагона. При повреждении рефрижераторной секции, АРВ-Э в акте о повреждении вагона указываются также перевозчик и депо приписки. Если вагон поврежден при столкновении, сходе или крушении, то в акте о повреждении вагона в строке "Дополнительные данные" указывается: величина максимального изгиба в вертикальной и горизонтальной плоскости хребтовых балок, продольных боковых швеллеров и буферных брусьев, а также наименование элементов рамы вагона, требующих ремонта.
757. В случаях повреждения вагона при столкновениях, сходах и крушениях, когда вагон при восстановительных работах получил дополнительные повреждения, работниками эксплуатационного вагонного депо составляется приложение к акту о повреждении вагона. В приложении указывается перечень повреждений и вызвавшие их обстоятельства. Приложение к акту о повреждении вагона, контейнера составляется и в том случае, если при его составлении установлено, что вагон имеет коррозионность рамы, конструктивные и другие недостатки по износу в таком объеме и размерах, что вагон подлежит исключению из инвентаря. Приложение к акту о повреждении вагона, контейнера подписывается начальником (заместителем начальника) эксплуатационного вагонного депо, главным ревизором по безопасности движения отделения перевозок, ревизором по вагонному хозяйству отделения перевозок и начальником восстановительного поезда. Подписи в акте о повреждении вагона и в приложении к нему заверяются печатью эксплуатационного вагонного депо, используемой для финансовых операций. При отправлении вагона в ремонт на завод (депо) в акте о повреждении вагона указывается наименование завода (депо) и дата составления сопроводительного листка на пересылку неисправного вагона в ремонт формы ВУ-26М.
Сноска. Пункт 757 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
758. Если поврежденный вагон отремонтирован грузоотправителем, грузополучателем, другой организацией, то во всех экземплярах акта о повреждении вагона представителем вагонного депо, принявшим вагон после ремонта, делается отметка о его приемке с указанием: даты, времени, порядкового номера записи в книге учета вагонов перевозчика, поврежденных и отремонтированных предприятиями (форма ВУ-16) и заверяется его подписью.
При осуществлении перевозки с использованием ЭДП акт повреждения вагона составляется в виде электронного документа с выдачей или без выдачи  бумажных копий электронного акта. Передача сообщений в автоматизированную информационную систему перевозчика и корректировка ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС.
При следовании груза по безбумажной технологии в сопровождении ЭДП акт повреждения вагона, составленный на станции отправления или на попутной станции, сопровождает груз в электронном виде до станции назначения. При следовании груза по ЭДП с бумажными копиями электронных перевозочных документов к ним прикладывается бумажная копия электронного акта повреждения вагона заверенная календарным штемпелем станции, которая его распечатала.
3. Составление акта о повреждении контейнера

759. Контейнердің зақымдалғаны туралы акт (43-қосымша) контейнердің зақымдалуының барлық жағдайларында, соның ішінде контейнердің бекіту құрылғыларының немесе күрделі, жоспарлы, ағымды жөндеуге немесе контейнерді мүкәммалдан шығаруға жататын БПҚ-ны орнатуға арналған құрылғылардың зақымдалуы кезінде жасалады. Контейнердің зақымдалғаны туралы акт контейнерге зақым келтірген тасымалдаушыдан, жүк жөнелтушіден, жүк алушыдан, басқа ұйымнан оның зақымдалғаны үшін контейнер иесінің пайдасына айыппұл өндіріп алуға және тасымалдаушының контейнердің зақымдалуы салдарынан шеккен шығындарының орнын толтыруға негіз болып табылады.
Ескерту. 759-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
760. Контейнердің зақымдалғаны туралы актіні контейнердің зақымдалуына кінәлі жүкжөнелтуші, жүк алушы, басқа ұйым өкілінің қатысуымен контейнерлер операторы жасайды.
Контейнердің зақымдалғаны туралы актіге контейнерлер операторы және контейнерге зақым келтірген ұйымның өкілі, өзінің лауазымын, тегін, аты-жөнін көрсете отырып қолдарын қояды және контейнерлер операторының жолақтық мөртабанымен және контейнерге зақым келтірген ұйымның мөрімен расталады.
Жүкжөнелтуші, жүк алушы, басқа ұйымдар контейнердің зақымдалғаны туралы актіге қол қоюдан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда, осы Ережеге сәйкес жалпы нысандағы акт жасалады.
Контейнердің зақымдалғаны туралы акт әрбір контейнерге жеке жасалады.
Мүкәммалдық контейнер зақымдалған жағдайда контейнердің зақымдалғаны туралы акт үш данада жасалады. Контейнердің зақымдалғаны туралы актінің бірінші данасы контейнердің зақымдалуына кінәлі ұйымға жіберілетін шотқа қоса беріледі. Екінші данасы контейнерлер операторының істерінде акт жасау орны бойынша сақталады. Үшінші данасы жарамсыз контейнерді жөндеу хабарламасымен бірге (ВУ-23к нысаны) контейнерді жөндеуді жүзеге асыратын контейнерлер операторының атына жіберіледі.
Меншікті контейнер зақымдалған жағдайда контейнердің зақымдалғаны туралы актінің қосымша төртінші данасы жасалып, ол жүкжөнелтушіге, жүк алушыға, басқа ұйымға олардың талап етуі бойынша беріледі.
Контейнердің зақымдалғаны туралы актіде контейнердің зақымдалу себептері мен тізбесі, жұмыс көлемі мен қажетті жөндеу түрі, сондай-ақ контейнердің зақымдалған бөліктерінің және қалпына келтірудің құны көрсетіледі.
ТЭД-ті пайдалана отырып, тасымалдауды жүзеге асыру кезінде контейнердің зақымдалу актісі электронды актінің қағаз көшірмелерін беру немесе бермеу арқылы электронды құжат түрінде жасалады. Тасымалдаушының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне хабар беру және ТЭД-ті түзету ААЖ-ның жұмыс істеу технологиясына сәйкес жүргізіледі.
Жүктің қағазсыз технология бойынша ТЭД-тің сүйемелдеуімен жүріп өтуі кезінде жөнелту станциясында немесе жол бойындағы станцияда жасалған контейнердің зақымдалу актісі электронды түрде жүкпен тағайындалу станциясына дейін ілесіп барады. ТЭД бойынша жүктің электронды тасымалдау құжаттарының қағаз көшірмелерімен бірге жүріп өтуі кезінде оларға оны басып шығарған станцияның күнтізбелік мөртабанымен расталған, контейнердің зақымдалу электронды актісінің қағаз көшірмесі қоса беріледі .

759. Акт о повреждении контейнера (приложение 43) составляется во всех случаях повреждения контейнера, в том числе при повреждении запорных устройств контейнера или устройств для постановки ЗПУ, подлежащего капитальному, плановому, текущему ремонту или исключению контейнера из инвентаря. Акт о повреждении контейнера является основанием для взыскания с перевозчика, грузоотправителя, грузополучателя, другой организации повредивших контейнер, штрафа за его повреждение в пользу владельца контейнера и убытков перевозчика вследствие повреждения контейнера.
Сноска. Пункт 759 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
760. Акт о повреждении контейнера составляется оператором контейнеров, указанным в перевозочном документе в присутствии представителя грузоотправителя, грузополучателя, другой организации, виновной в повреждении контейнера.
Акт о повреждении контейнера подписывается оператором контейнеров и представителем организации повредившей контейнер, с указанием его должности, фамилии, имени, отчества и заверяется строчковым штемпелем оператора контейнеров и печатью организации, повредившей контейнер.
В случае отказа или уклонения грузоотправителя, грузополучателя, других организаций, повредивших контейнер, от подписания акта о повреждении контейнера составляется акт общей формы в соответствии с настоящими Правилами.
Акт о повреждении контейнера составляется отдельно на каждый контейнер.
В случае повреждения инвентарного контейнера акт о повреждении контейнера составляется в трех экземплярах. Первый экземпляр акта о повреждении контейнера прикладывается к счету, направляемому организации виновной в повреждении контейнера. Второй экземпляр хранится в делах оператора контейнеров по месту составления акта. Третий экземпляр с уведомлением на ремонт неисправного контейнера (форма ВУ-23к) направляется в адрес ремонтной организации, осуществляющей ремонт контейнера.
В случае повреждения собственного контейнера, составляется дополнительный четвертый экземпляр акта о повреждении контейнера, который выдается грузоотправителю, грузополучателю, другой организации по их требованию.
В акте о повреждении контейнера указываются причины и перечень повреждений контейнера, объем работ и вид необходимого ремонта, а также стоимость поврежденных частей и восстановления контейнера.
При осуществлении перевозки с использованием ЭДП акт повреждения контейнера составляется в виде электронного документа с выдачей или без выдачи бумажных копий электронного акта. Передача сообщений в автоматизированную информационную систему перевозчика и корректировка ЭДП производится в соответствии с технологией функционирования АИС.
При следовании груза по безбумажной технологии в сопровождении ЭДП акт повреждения контейнера, составленный на станции отправления или на попутной станции, сопровождает груз в электронном виде до станции назначения. При следовании груза по ЭДП с бумажными копиями электронных перевозочных документов к ним прикладывается бумажная копия электронного акта повреждения контейнера, заверенная календарным штемпелем станции, которая его распечатала.

Ескерту. 760-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
&4. Құю пунктінде немесе жуу-булау станциясында
анықталған цистерналарды (бункерлік үсті ашық
вагондарды) қотарып төкпеу туралы акт жасау
761. Құю пункттерінде немесе жуу-булау станцияларында осы Ережеде белгіленген нормадан артық жүк қалдығы бар цистерналар (бункерлік үсті ашық вагондар) анықталған жағдайда, құю пунктінде немесе жуу-булау станциясында анықталған цистернаны (бункерлік үсті ашық вагонды) қотарып төкпеу туралы акт жасалады (43-қосымша).
Цистернаны (бункерлік үсті ашық вагонды) түгел құйып алмау туралы акті цистернаны (бункерлік үсті ашық вагонды) түгел құйып алмауға жол берген жүк алушыдан вагонның жүк қалдығынан тазартуда тұрған барлық уақытына вагондарды пайдалану үшін төлемді өндіріп алуға негіз болып табылады.
Құю пунктінде немесе жуу-булау станциясында анықталған цистернаны (бункерлік үсті ашық вагонды) қотарып төкпеу туралы акт жүк қалдығы бар әрбір цистернаға (бункерлік үсті ашық вагонға) төрт данада жасалады. Үш данасы ол бойынша цистерна (бункерлік үсті ашық вагон) келген жөнелту жүк қағазымен бірге тасымалдаушыға жіберіледі. Төртіншісі - құю пунктінде немесе жуу-булау станциясында қалады және цистернадан (бункерлік үсті ашық вагоннан) алынған жүк қалдықтарын материалдық есепке алу үшін негіз болып табылады. Бұл ретте, актінің бірінші данасы вагондарды пайдалану үшін төлемді өндіріп алу жүргізілетін құжатқа қосып беріледі, екінші данасы цистернаны (бункерлік үсті ашық вагонды) түгел құйып алмауға жол берген жүк алушыға беріледі, үшінші данасы құйып алу жүргізілген тасымалдаушының істерінде станцияда қалады.
Құю пунктінде немесе жуу-булау станциясында анықталған цистернаны (бункерлік үсті ашық вагонды) түгел құйып алмау туралы актіге станцияның қабылдаушы-тапсырушысы мен цистерналарды қарап, тексеруші қолдарын қояды. Құю пунктінде немесе жуу-булау станциясында анықталған цистернаны (бункерлік үсті ашық вагонды) түгел құйып алмау туралы актінің сырт жағында цистерна (бункерлік үсті ашық вагон) тазартуда тұрған сағаттар саны көрсетіледі. Оның үстіне аталған мерзімге цистерналарды (бункерлік үсті ашық вагондарды) булауға және жууға кеткен уақытты есепке алынбай, жүк қалдықтарын жоюға жұмсалған уақыт қана қосылады. Бұл деректер құю пункті бастығының немесе бригадирдің қолдарымен құю пунктінің немесе жуу-булау станциясының мөрін немесе мөртабанын қою арқылы расталады .
Ескерту. 761-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
&5. Сараптама актісін жасау

Сноска. Пункт 760 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
4. Составление акта о недосливе цистерн
(бункерных полувагонов), обнаруженном в пункте налива
или на промывочно-пропарочной станции
761. В случае обнаружения в пунктах налива или на промывочно-пропарочных станциях цистерн (бункерных полувагонов) с остатком груза более нормы, установленной настоящими Правилами, составляется акт о недосливе цистерны (бункерного полувагона), обнаруженном в пункте налива или промывочно-пропарочной станции ( приложение 43 ).
Акт о недосливе цистерны (бункерного полувагона), является основанием для взыскания с грузополучателя допустившего недослив цистерны (бункерного полувагона) платы за пользование вагонами за все время нахождения вагона под очисткой от остатка груза.
Акт о недосливе цистерны (бункерного полувагона), обнаруженном в пункте налива или на промывочно-пропарочной станции, составляется в четырех экземплярах на каждую цистерну (бункерный полувагон) с остатком груза. Три экземпляра вместе с пересылочной накладной, по которой прибыла цистерна (бункерный полувагон), направляются перевозчику. Четвертый - остается в пункте налива или на промывочно-пропарочной станции и служит основанием для материального учета остатков груза, изъятого из цистерны (бункерного полувагона). При этом, первый экземпляр акта прикладывается к документу, по которому с грузополучателя допустившего недослив цистерны (бункерного полувагона) взыскивается плата за пользование вагонами, второй экземпляр выдается грузополучателю, третий экземпляр остается в делах перевозчика, на станции на которой производился слив.
Акт о недосливе цистерн (бункерных полувагонов), обнаруженном в пункте налива или на промывочно-пропарочной станции, подписывается приемосдатчиком станции и осмотрщиком цистерн. На оборотной стороне акта о недосливе цистерны (бункерного полувагона), обнаруженном в пункте налива или на промывочно-пропарочной станции, указывается количество часов, в течение которых цистерна (бункерный полувагон) находилась под очисткой. В указанный срок включается только время, затраченное на удаление остатков груза без учета времени на пропарку и промывку цистерн (бункерных полувагонов). Эти данные подтверждаются подписями начальника пункта налива или бригадира с наложением печати или штемпеля пункта налива или промывочно-пропарочной станции.
Сноска. Пункт 761 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
5. Составление акта экспертизы

762. Сараптама актісі (43-қосымша) осы Ережеде көзделген тәртіппен сараптаманы өткізген күні жүктің бүліну немесе зақымдалу себептері мен келтірілген зиянның көлемін анықтау үшін жасалады. Сараптама актісіне: сарапшы, сондай-ақ тасымалдаушының бастамасы бойынша немесе жүк алушының талабы бойынша сараптаманы жүргізуге тартылған басқа мамандар, тасымалдаушының және жүк алушының өкілдері қолдарын қояды. Өткізілген сараптама туралы коммерциялық актінің "Е" бөлімінде белгі қойылады .
Ескерту. 762-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
28-тарау. ҚАУІПТІ ЖҮКТЕРДІ ТАСЫМАЛДАУ
763. Қауіпті жүктерге оларға тән қасиеттер мен ерекшеліктерге байланысты және белгілі факторлар болған кезде тасымалдағанда қоршаған табиғи ортаға зиян келтіруі немесе жылжымалы құрамды зақымдауы мүмкін материалдар мен бұйымдар жатады.
Ескерту. 763-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
764. Жүкжөнелтуші тасымалдаушыға қауіпті жүктің әрбір жөнелтіліміне 1996 жылғы 5 сәуірдегі қатысушы мемлекеттер достастығының темір жол көлігі жөніндегі кеңестің он бесінші мәжілісінде бекітілген Темір жол бойынша қауіпті жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес толтырылған жүкқағазды береді.
Ескерту. 764-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
765. (Ескерту. 765-тармақ алынып тасталды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен).
766. Жүкжөнелтушінің (жүк алушының) жолсерігінің (мамандарының) сүйемелдеуіне жататын қауіпті жүктер 1996 жылғы 5 сәуірдегі қатысушы мемлекеттер достастығының темір жол көлігі жөніндегі кеңестің он бесінші мәжілісінде бекітілген Темір жол бойынша қауіпті жүктерді тасымалдау ережесінің талаптарын сақтай отырып тасымалданады.
Жүк жөнелтуші жолсеріктерді қажетті құралдармен, арнайы киіммен, дәрі-дәрмек қобдишасымен, құрал-саймандар жиынтығымен, өрт сөндірудің, газдан тазартудың бастапқы құралдарымен жабдықтайды.
Ескерту. 766-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
767. Жүру жолында ақаулығына байланысты тағайындалуы бойынша жүре алмайтын ақаулы вагондар анықталған жағдайда, вагон поездан ағытылып алынады, арнайы бөлінген жолға беріледі және оны күзетеді.

762. Акт экспертизы ( приложение 43 ) составляется экспертом для определения причин порчи или повреждения груза и размера причиненного ущерба в день проведения экспертизы в порядке, предусмотренном настоящими Правилами. Акт экспертизы подписывается: экспертом, а также специалистами, которые были привлечены к проведению экспертизы по инициативе перевозчика или по требованию грузополучателя, представителями перевозчика и грузополучателя. О проведенной экспертизе делается отметка в коммерческом акте в разделе "Е".
Сноска. Пункт 762 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Глава 28
ПЕРЕВОЗКА ОПАСНЫХ ГРУЗОВ
763. К опасным грузам относятся материалы и изделия, которые в силу присущих им свойств и особенностей и при наличии определенных факторов при перевозке могут нанести вред окружающей природной среде или повреждения подвижного состава.
Сноска. Пункт 763 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
764. Грузоотправитель представляет перевозчику на каждую отправку опасного груза накладную, заполненную в соответствии с Правилами перевозок опасных грузов по железным дорогам, утвержденными на пятнадцатом заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества 5 апреля 1996 года.
Сноска. Пункт 764 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
765. Исключен приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
766. Опасные грузы, подлежащие сопровождению проводников (специалистов) грузоотправителя (грузополучателя) перевозятся с соблюдением требований Правил перевозок опасных грузов по железным дорогам, утвержденных на пятнадцатом заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества 5 апреля 1996 года.
Грузоотправитель снабжает проводников необходимыми средствами специальной одеждой, медицинской аптечкой, комплектом инструментов, первичными средствами пожаротушения.
Сноска. Пункт 766 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
767. В случае обнаружения в пути следования неисправности вагона, из-за которой он не может следовать по назначению, вагон отцепляется от поезда, подается на специально выделенные пути и находится под охраной.

Ескерту. 767-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
768. Ыдыс пен бума берік, ақаусыз болуы, жүктің кемуін және шашылуын мүлде болғызбауы, оның сақталуын және тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс.
29-тарау. АРНАЙЫ ЗЕРТТЕУЛЕР МЕН САРАПТАМАЛАР ЖҮРГІЗУ
769. Арнайы зерттеулер мен сараптамалар жүргізу қажет болған кезде тасымалдаушы немесе жүк алушы сарапшыларды не болмаса тиісті мамандарды шақырады. Тасымалдаушы сарапшыны шақырумен қатар бұл туралы жүк алушыны хабардар етеді. Жүк алушы өзінің атына келген жүкті сараптауға қатысады.
Тасымалдаушының уәкілетті өкілінің қатысуынсыз өткізілген сараптама жарамсыз деп саналады.
Жүктің жетіспеу, бүліну немесе зақымдалу мөлшерін немесе себептерін және оның құны соншалықты кеміген соманы анықтау қажет болған жағдайда, тасымалдаушы өз бастамасымен немесе жүк алушының талабы бойынша соның есебінен тауарлық сараптама бюросының, соттық сараптама орталығының, сапа жөніндегі инспекцияның, ветеринарлық-санитариялық қадағалау сарапшыларын немесе басқа ұйымдардың тиісті мамандарын шақырады.
Ескерту. 769-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
770. Аталған жағдайда бұл сарапшы тасымалдаушыға өз ұйымы басшысының тапсырмасын ұсынады. Тапсырмада сарапшының лауазымы көрсетіледі және өзінің біліктілігі бойынша оның тиісті қорытынды бере алатыны расталады.
Егер маман немесе сарапшы жүктің не болмаса оның ыдысының бүлінуінің, зақымдалуының нақты себебін көрсете алмай қиналған жағдайда, актіде жүктің бүлінуінің немесе зақымдалуының себебін дәл анықтау мүмкін болмауы себептерін көрсетеді.
771. Сарапшылардың қорытындысымен келіспеген жағдайда тасымалдаушының өкілі бұл туралы себептерді көрсете отырып ескерту жасайды және қайталап сараптама тағайындалуы немесе сараптау комиссиясын құру бойынша шаралар қабылдайды, ал қажет болғанда сарапшылардың қорытындысына белгіленген тәртіппен шағымданады.
Қажет жағдайда тасымалдаушы қайталап сараптама тағайындайды.
Арнайы зерттеу мен сараптама тасымалдаушы өкілінің, станция бастығының, оның орынбасарының, ал тез бүлінетін жүктер бойынша тиісті жағдайларда поезд бастығының немесе рефрижераторлық секция механигінің және басқа да мүдделі тұлғалардың қатысуымен жүргізіледі.
Арнайы зерттеулер мен сараптама нәтижелері актісімен ресімделеді. Арнайы зерттеу мен сараптама актісіне, сарапшыдан басқа, сараптамаға қатысқан барлық тұлғалар қолдарын қояды.
Арнайы зерттеулер мен сараптаманың қорытындылары жүктің зақымдалу (бүліну) себептері, олардың көлемдері, сондай-ақ жүктің құны қандай сомаға кемігені туралы сауалға жауап береді. Сараптама қорытындылары дәлелді болады және болжамдарға негізделмейді.
Сарапшының қорытындысында:
жүктің зақымдалу немесе бүліну дәрежесі;
зақымдалған жүкті түзету мүмкін бе, түзету құны немесе бүлінуінің салдарынан жүктің құны қанша пайызға төмендегені, оны толық немесе ішінара пайдалану мүмкіндігі;
жүктің неден бүлінгені, атап айтқанда: буманың МЕМСТ-қа, Техникалық шарттарға немесе жүктің түріне сәйкес болмауы салдарынан ба; зақымдалу немесе бүліну жүктің өз қасиетіне байланысты болды ма; зақымдалған немесе жетіспейтін бөліктерді, заттарды ауыстыру мүмкін бе және мұндай ауыстырудың құны көрініс табады.

Сноска. Пункт 767 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
768. Тара и упаковка должны быть прочными, исправными, полностью исключать утечку и просыпание груза, обеспечить его сохранность и безопасность перевозки.
Глава 29
ПРОИЗВОДСТВО СПЕЦИАЛЬНЫХ ИССЛЕДОВАНИЙ И ЭКСПЕРТИЗ
769. При необходимости проведения специальных исследований и экспертизы перевозчик или грузополучатель приглашает экспертов либо соответствующих специалистов. Одновременно с вызовом эксперта перевозчик уведомляет об этом грузополучателя. Грузополучатель принимает участие в экспертизе прибывшего в его адрес груза.
Экспертиза, проведенная без участия уполномоченного представителя перевозчика, считается недействительной.
В случае необходимости установления размера или причины недостачи, порчи или повреждения груза и суммы, на которую понизилась его стоимость, перевозчик по своей инициативе или за его счет приглашает экспертов бюро товарных экспертиз, центра судебной экспертизы, инспекций по качеству, ветеринарно-санитарного надзора или соответствующих специалистов иных организаций.
Сноска. Пункт 769 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
770. В данном случае этот эксперт предъявляет перевозчику поручение руководителя своей организации. В поручении указывается должность эксперта и удостоверяется, что по своей квалификации он может дать соответствующее заключение.
В случае если специалист либо эксперт затрудняются указать точную причину порчи, повреждения груза либо его тары, он указывает в акте мотивы, по которым невозможно точно определить причину порчи или повреждения груза.
771. При несогласии с заключением экспертов представитель перевозчика делает об этом оговорку с указанием мотивов и принимает меры к назначению повторной экспертизы или созданию экспертной комиссии, а при необходимости обжалует заключение экспертов в установленном порядке.
В случае необходимости перевозчик назначает повторную экспертизу.
Специальное исследование и экспертиза производится в присутствии представителя перевозчика, начальника станции, его заместителя, а по скоропортящимся грузам в соответствующих случаях начальник поезда или механик рефрижераторной секции и иные заинтересованные лица.
Результаты специальных исследований и экспертизы оформляются актом. Акт специального исследования и экспертизы, помимо эксперта, подписывается всеми лицами, участвующими в экспертизе.
Выводы специальных исследований и экспертизы отвечают на вопрос о причинах повреждения (порчи) груза, их размерах, а также на какую сумму понизилась стоимость груза. Выводы экспертизы мотивированы и не основываются на предположении.
В заключение эксперта отражается следующее:
степень повреждения или порчи груза;
может ли поврежденный груз быть исправлен, стоимость исправления или на сколько процентов понизилась стоимость груза вследствие порчи, возможность его полного или частичного использования;
отчего могло произойти повреждение груза, в частности: не является ли оно следствием несоответствия упаковки ГОСТ, Техническим условиям или роду груза; не произошло ли повреждение или порча от свойства самого груза; возможна ли замена поврежденных или недостающих частей, предметов и стоимость такой замены.

Ескерту. 771-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
772. Ыдыс бойынша арнайы зерттеулер мен сараптама:
сұйық жүктердің ағып кетуі қандай себептерге байланысты болды - конструктивті немесе басқасы ма;
аталған жүкті тасымалдауға арналған кеспек жинастырылған шегендердің мықтылығы жеткілікті ме;
кеспектің кертінділері жеткілікті тереңдетілген бе және ағуы немесе түптерінің түсуі кертігінің тайыз болуы салдарынан ба және құрсаулары бекітілген бе;
стандарттың нөмірі мен анықталған стандарттан ауытқуларды көрсете отырып, ыдыс өзінің тағайындалуына және белгіленген стандартқа сәйкес келе ме;
кеспектерді немесе банкаларды балқытып бекіту, дәнекерлеу дұрыс жасалды ма және қақпақтар саңылаусыз жабылды ма;
қауіпті жүктер өртенген жағдайда өнімнің стандарттың талаптарына немесе техникалық шарттарға сәйкестігі және жүк орындарында жүкті сақтап қалу шаралары туралы куәландыратын арнайы таңбалаудың болуы анықталады;
қажет жағдайда қауіпті өнімдердің қалдықтары жүктің немесе жылжымалы құрамның жануына әкеліп соқтыруы мүмкін стандарттың немесе техникалық шарттардың талаптарынан ауытқулар аталған өнімде болу-болмауын анықтау үшін сараптамаға беріледі.
Арнайы зерттеулер немесе сараптама актісі ресімделеді және оны кейіннен коммерциялық актіге қосып беру үшін тасымалдаушыға беріледі.
Арнайы зерттеулер мен сараптама шығыстарын (сарапшыға сыйақы, оның тиісті жағдайларда тұрған жерінен станцияға дейін жол жүру құны және т.б.) кімнің бастамасы бойынша сараптама жүргізілуіне орай тиісінше тасымалдаушы немесе жүк алушы төлейді, кейіннен шығындар кінәлі тараптардың есебіне жатқызылады.
773. Арнайы зерттеулер мен сараптама, егер жүктің жетіспеу, зақымдалу (бүліну) құны он ең төменгі есептік көрсеткіштерден аспаса, сондай-ақ арнайы зерттеулер мен сараптаманың құны шығындар мөлшерінен артық болса, жүргізілмейді. Бұл жағдайларда жүктің жетіспеу, зақымдалу (бүліну) көлемі мен себебін және шығындар мөлшерін тасымалдаушы мен жүк алушы бірлесіп анықтайды және коммерциялық актіде көрсетеді.
30-тарау. Вагонды цистерналар мен шанаптық жартылай
вагондарда сұйық жүкті тасымалдау
Ескерту: 30-тараумен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
774. Вагонды цистерналар (ары қарай-цистерналар) мен шанаптық жартылай вагондарда сұйық жүкті тасымалдау және мұнай бұйымдарын тасымалдау нақты Ережелердің 47 қосымшасында көрсетілген.
Наливпен тасымалданатын жүктер жалпы талаптарды сақтап тасымалданатын қауіпсіз, және жалпы талаптардан өзге нақты Ережелермен белгіленген арнайы талаптармен тасымалданатын қауіпті жүктерге бөлінеді.
Нақты Ережелердің 49 қосымшасында белгіленген қауіпті жүктер "**", нақты Ережелердің 19,28 бөлімдерінде белгіленген тәртіппен жүк жөнелтуші немесе жүк қабылдаушының жолсерігінің бақылауымен тасымалданады.

Сноска. Пункт 771 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
772. По таре специальным исследованием или экспертизой устанавливается:
от каких причин произошла течь жидких грузов - конструктивных или других, и каких именно;
достаточно ли выдержана клепка, из которой собраны бочки для перевозки данного груза;
достаточно ли углублены уторы и не является ли течь или выпадение доньев следствием мелкого углубления и были ли укреплены обручи;
соответствует ли тара своему назначению и установленному стандарту с указанием номера стандарта и обнаруженных отступлений от стандартов;
правильно ли сделана припайка, сварка бочек или банок и герметично ли закрыты крышки;
при пожарах с опасными грузами устанавливается также соответствие продукции требованиям стандарта или техническим условиям и наличие на грузовых местах специальной маркировки, свидетельствующей о мерах предохранения груза;
при необходимости остатки опасных продуктов передаются на экспертизу с тем, чтобы установить, не имелось ли в данном продукте отступлений от требований стандарта или технических условий, которые могли привести к загоранию груза или подвижного состава.
Акт специальных исследований или экспертизы оформляется и выдается перевозчику для последующего приложения его к коммерческому акту.
Расходы по специальным исследованиям и экспертизе (вознаграждение эксперту, стоимость проезда его в надлежащих случаях от места жительства до станции и т.д.) оплачиваются соответственно перевозчиком или грузополучателем в зависимости от того, по чьей инициативе проводится экспертиза, с последующим отнесением затрат на виновную сторону.
773. Специальные исследования и экспертиза не проводится, если стоимость недостачи, повреждения (порчи) груза не превышает размера десяти минимальных расчетных показателей, а также, если стоимость специальных исследований и экспертизы превышает размер убытков. В этих случаях размер или причина недостачи, повреждения (порчи) груза и размер убытков определяются совместно перевозчиком и грузополучателем и указываются в коммерческом акте.
Глава 30.
Перевозка жидких грузов наливом
в вагонах-цистернах и бункерных полувагонах
Сноска. Правила дополнены главой 30 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
774. Грузы, перевозка которых производится наливом в вагонах-цистернах (далее - цистерны) и вагонах бункерного типа для перевозки нефтебитума (далее - бункерные полувагоны), указаны в приложении 47 к настоящим Правилам.
Грузы, перевозимые наливом, делятся на неопасные, которые транспортируются с соблюдением общих условий, и опасные, для которых должны выполняться кроме общих, также специальные условия перевозок, предусмотренные настоящими Правилами.
Опасные грузы, указанные в приложении 47 к настоящим Правилам знаком "**", перевозятся в сопровождении проводников грузоотправителя или грузополучателя в порядке, установленном Главами 19, 28 настоящих Правил.

775. 49 қосымшада көрсетілмеген жүк тасымалы жүк жөнелтушінің қолдаухатының негізінде тасымалдаушының шешімімен мүмкін емес. Көрсетілген қолдаухат белгіленген жүктер тасымалы мерзімінен бұрын алты айдан кем емес уақытта жіберіледі. Қолдаухатқа екі дана жүктің мінездемесі қосылып беріледі.
Келісілген жүктерді көрсетуге техникалық немесе стандарттық қажеттіліктер, авариялық карточка қосымша ретінде қауіпті жүктердің тасымалы кезінде беріледі және дайындаушы заводтың негізінде қауіпті жүкті тасымалдау вагон-цистерналардың моделі мен типтері туралы мәліметтер беріп, олардың мұндай тасымалға және эксплуатациясына келісімді Қазақстан Республикасының өкілетті органы береді.
Тасымалдауға жіберілетін жүктер сәйкес стандарттар мен техникалық жағдайларға сәйкес болуы қажет.
776. жүктердің тасуына арналған арналған тек қана құйылумен қолданылады үшін бұларды техникалық түзу мамандандырылған цистерна мақсаттарының, бункерлілер -, инвентарьлар сияқты, дәл осылай және өзіне меншіктілер (жалданғандар) вагондар.
Цистернаның, арналғандар жетілген жүктердің тасуларына арналған, нормативті құжаттардың талаптарына тиісті талапқа сай болу (стандарттар, техникалық шарттар, техникалық қанау ережелері) және талаптардың көлемінде байқауларға ұшыратылған болу, көрсетілушілердің еті тірі құрамға. Техникалықтарды өңдеуге шарттарда цистерна нақтылы үлгілері жүк аты немесе олардың тізімі көрсетіледі (жүктердің), тасуға арналған қайсылардың тап осы цистерна арналған.
Трафареттерден бір мұнай тасуына арналған цистерналар және мұнай өнімдерін тиісті болу: " бензин - мұнай" (" СТ"), " бензин" ("")," мұнай" (" Т")," мазут" (" Т"), ал арнайы және мамандандырылған цистернаның - мұнай өнімі дәл атысы.
777. Нефтебитумамен жабысқақ тасуға арналған және мұнай кокс тек қана қолданылуға бункерлілер - жасай алады. Қатты маркалардың нефтебитума оларға тасу рұқсат етілмейді.
778. қолдану арналғандардың цистерналардың жарық мұнай өнімдерінің тасуына арналған мұнай құйылуының астына, мазутты, моторлы отынның және басқа қараңғы мұнай өнімдерінің, сонымен қатар майлардың рұқсат етілмейді.
Восьмиосные цистерналар жүк көтерімділік 120 және 125 тонналардың сыйымдылықпен - 140 және 161 м 3 (үлгі калибрлеулер 61 және 71), трафарет бар болушы "бензин" және "жарықтар мұнай өнім", сонымен қатар четырехосные цистерналар жүк көтерімділік 68 тонналардың сыйымдылықпен - 85,6 м 3 (үлгі калибрлеулер 66) және жүк көтерімділік 60 тонналардың сыйымдылықпен - 72,7 м 3 (үлгі калибрлеулер 53), трафарет бар болушы "бензин", қолданылады тек қана үшін тасулар бензинді, керосинды, отынның дизельді және басқалардың жарықтардың мұнай өнім.

775. Перевозка грузов не указанных в приложении 47 возможна по решению перевозчика на основании ходатайства грузоотправителя. Указанные ходатайства направляются не позднее, чем за шесть месяцев до предполагаемой даты перевозки данных грузов. К ходатайству прилагаются два экземпляра характеристики груза.
При перевозке опасных грузов дополнительно представляется аварийная карточка, стандарт или технические условия на предъявляемый к согласованию груз, сведения о типе и модели вагона-цистерны, в которой предполагается перевозить опасный груз с обоснованиями завода-изготовителя о ее пригодности для этой перевозки о допущении к эксплуатации и согласие на такую перевозку компетентного органа Республики Казахстан. Характеристика и аварийная карточка подписываются грузоотправителем и заверяются печатью.
Предъявляемые к перевозке грузы должны отвечать требованиям соответствующих стандартов и технических условий на продукцию.
776. Для перевозки грузов наливом используются только предназначенные для этих целей технически исправные специализированные цистерны, бункерные полувагоны, как инвентарные, так и собственные (арендованные) вагоны.
Цистерны, предназначенные для перевозок наливных грузов, должны соответствовать требованиям нормативных документов (стандарты, технические условия, правила технической эксплуатации) и быть подвергнуты испытаниям в объеме требований, предъявляемых к подвижному составу. В технических условиях на разработку конкретной модели цистерны указывается наименование груза или их перечень (грузов), для перевозки которых предназначена данная цистерна.
Цистерны для перевозки нефти и нефтепродуктов должны иметь один из трафаретов: "Бензин-Нефть" ("СТ"), "Бензин" ("С"), "Нефть" ("Т"), "Мазут" ("Т"), а специальные и специализированные цистерны - точное наименование нефтепродукта.
777. Бункерные полувагоны могут использоваться только для перевозки вязкого нефтебитума и нефтяного кокса. Не допускается перевозка в них нефтебитума твердых марок.
778. Использование предназначенных для перевозки светлых нефтепродуктов цистерн под налив нефти, мазута, моторного топлива и других темных нефтепродуктов, а также масел не допускается.
Восьмиосные цистерны грузоподъемностью 120 и 125 тонн с емкостью котла 140 и 161 м 3 (тип калибровки 61 и 71), имеющие трафарет "Бензин" и "Светлые нефтепродукты", а также четырехосные цистерны грузоподъемностью 68 тонн с емкостью котла 85,6 м 3 (тип калибровки 66) и грузоподъемностью 60 тонн с емкостью котла 72,7 м 3 (тип калибровки 53), имеющие трафарет "Бензин", используются только для перевозки бензина, керосина, топлива дизельного и других светлых нефтепродуктов.

779. Цистерналарда жүк тасуы рұқсат етілмейді, бункерлердің - оқиғаларда:
егер олардың жоспарлы жөндеуіне дейін және|немесе техникалықты куәландырулар - және арматуралар кемірек бір айдың қалды;
вагонның нақты нөмірінің, таңбалаушы тақтайшасының, әзірлеген зауыттың тақтайшасының болмауынан;
сыртқы (егер ол вагон конструкциясында көзделген болса) баспалдақтардың, өтетін көпірлердің, жұмыс алаңшаларының және олардың қоршауының жоқтығы немесе жарамсыздығы;
жартылай вагон бункерінің, цистерна қазанының ағуы, бітеу-алдын-алу және төгу-құю арматураларының істен шығуы, цистернаның бу жейдесінің, жартылай вагон бункерінің жарығы болуы;
жүктеу және төгу қақпаларының қақпақтарында жарықшақ болуы;
цистерна қалпағының жүктеу қақпасын бекітетін, алынатын болттардың қатар тұрған екеуі және одан да көбінің болмауы немесе іске жарамсыздығы, қақпаның қақпағын пломбалап тастау үшін құлақтарының болмауы;
цистернаның жарамды алдын-алу-кіргізу клапанының болмауы;
цистернаның жүктеу қақпасының қақпағында тығыздаушы қабаттың болмауы;
қауіп белгілерінің, жазулардың, трафареттер мен ажыратушы түспен бояудың жоқтығы;
цистерна қалпағының жүктеу қақпасын бекітетін, алынатын болттардың қатар тұрған екеуі және одан да көбінің болмауы немесе іске жарамсыздығы, қақпаның қақпағын темір жол көлігінде вагондар және контейнерлерді пломбалау ережесінде белгіленген БПҚ үлгісінде пломбалап тастау үшін құлақтарының болмауы.
Қауіпті жүктерді жүктеуге берілетін босаға цистерналары жүк тиеуден бір тәулік ішінде ВУ-14 нысанының жеке кітабында тиісті белгі қойғызып, техникалық қызмет көрсетуге тапсырылады.
Жүк жіберуші бір уақытта жүк тасымалдаушының өкіліне қауіпті жүкті тасымалдаушы цистернаның техникалық жай-күйі оған қоса қазанның, арматураның техникалық жарамдылығы туралы куәлік және нақты қауіпті жүктің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жан-жақты төгу құралын (осы Ережеге 50-қосымша) ұсынады. Куәлік нөмірі ВУ-14 нысанының жеке кітабында белгіленеді.
Цистернаны коммерциялық қарау кезінде сондай-ақ, қазанның түс бояуының және оған иесі (жалға алушы) жазған арнаулы жазу және трафареттердің дұрыстығы тексеріледі.
780. Қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде жүк жіберуші цистерналарға қауіптілік белгілерін және осы Ережеге 49-қосымшаға сәйкес Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі - БҰҰ) нөмірін жазып қояды.
Цистерналарға қауіптілік белгілері тараптарының өлшемі 250 мм-ден кем болмаған квадрат нысанында болуы тиіс. Белгі айналасында қабыршығынан 15 мм-де қара түстегі шек орналасуы тиіс. Белгінің жоғарғы бөлігінде (бұрышта) қауіптілік рәмізі, төменгі (қарама-қарсы бұрышта) - қауіп сыныбы, кіші сыныбының нөмірі жазылады. Қауіптілік рәмізі мен қауіп сыныбы, кіші сыныбының нөмірі арасында белгіде апат карточкасының нөмірі қойылатын ақ түсті тікбұрыш болуы тиіс. Қауіптілік белгісіндегі рәміздер мен сандар қара түсте болуы тиіс. Апат карточкасы нөмірінің биіктігі 65 см-ден, сыныбы, кіші сыныбының нөмірі - 50 мм-ден кем болмауы тиіс.

779. Не допускается перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях:
если до их планового ремонта и/или технического освидетельствования котла и арматуры осталось менее одного месяца;
отсутствия четкого номера вагона, маркировочной таблички, табличек завода-изготовителя;
отсутствия или неисправности наружных (если она предусмотрена конструкцией вагона) лестниц, переходных мостиков, рабочих площадок и их ограждения;
течи котла цистерны, бункера полувагона, неисправности запорно-предохранительной и сливо-наливной арматуры, наличия пробоины паровой рубашки цистерны, бункерного полувагона;
трещины на крышках загрузочных и сливных люков;
отсутствия исправного предохранительно-впускного клапана цистерны;
отсутствия на крышке загрузочного люка цистерны уплотнительной прокладки;
отсутствия знаков опасности, надписей, трафаретов и отличительной окраски;
отсутствия или неисправности двух и более рядом стоящих откидных болтов для крепления загрузочного люка колпака цистерны, отсутствия проушины для пломбирования крышки люка установленным правилами пломбирования вагонов и контейнеров типом запорно-пломбировочного устройства.
Порожние цистерны, подаваемые под погрузку опасных грузов, предъявляются к техническому обслуживанию в течение суток до начала погрузки, с проставлением соответствующей отметки в отдельной книге формы ВУ-14.
Одновременно грузоотправители представляют представителю перевозчика свидетельство о техническом состоянии цистерны для перевозки опасного груза, включая техническую исправность котла, арматуры и универсальный сливной прибор, гарантирующее безопасность перевозки конкретного опасного груза (приложение 48 к настоящим Правилам). Номер свидетельства отмечается в книге формы ВУ-14.
При коммерческом осмотре цистерны также проверяется правильность окраски котла и нанесения на нее владельцем (арендатором) специальных надписей и трафаретов.
780. При перевозке опасных грузов грузоотправителем наносятся на цистерны знаки опасности и номера Организации Объединенных Наций (ООН) в соответствии с приложением 47 к настоящим Правилам.
Знаки опасности, наносимые на цистерны, должны иметь форму квадрата с размером стороны не менее 250 мм. На расстоянии 15 мм от кромок по периметру знака должна располагаться рамка черного цвета. В верхней части (углу) знака наносится символ опасности, в нижней (в противоположном углу) - номер класса, подкласса опасности. Между символом опасности и номером класса, подкласса опасности на знаке должен находиться прямоугольник белого цвета, в котором проставляется номер аварийной карточки. Символы и цифры на знаке опасности должны быть черного цвета. Высота цифр номера аварийной карточки должна быть не меньше 65 мм, номера класса, подкласса - 50 мм.

Вагонда қауіптілік белгісінің астында биіктігі 25 мм-ден кем болмаған сандармен БҰҰ нөмірі көрсетілген, айналасы жалпақтығы 10 мм қара шекпен жиектелген өлшемдері 120-300 мм-ден кем болмаған қызғыш сары түсті тікбұрышты тақтайшадағы белгі орналасуы тиіс.
Цистерналарда қауіптілік белгісі және БҰҰ нөмірі екі тараптан қазанның оң жақ төменгі бөлігінде түбі мен қамытының ортасында жайғасады.
Қауіптілік белгісі және БҰҰ нөмірі цистерналардан қауіпті жүк төгіліп, реттелуге кететін цистерна тазаланып және қазаны жуылғаннан кейін алынады.
Мұнай және мұнай өнімдері төгілгеннен кейін ГУ-27дс және ГУ-27дт нысандарындағы көшпелі жүкқұжаттармен реттелетін тапсырма бойынша жіберілетін жуылмаған босаға цистерналарды қайтару да осылай олардың ішінде тасымалданған қауіпті жүк тасымалы талабымен жүзеге асырылады. Қауіптілік белгісі және БҰҰ нөмірі жүктен босағаннан кейін мұндай цистерналардан алынбайды. Егер босағаннан кейін цистерналар жуылмайтын болса, онда жүк алушы оларды жол тасымалына ұсынғанда мұндай цистерналарда қауіптілік белгісі болуын қамтамасыз етуі тиіс, ал тасымал құжаттарында цистерна қауіпті жүктен (жүктің атауы көрсетілсін) босатылған, жуылмағандығын көрсетуге және Осы ережеде ондағы бұрын тасымалданған жүкке көзделген мөртабандар қоюға міндетті.
Цистерналардың иелігінен тәуелсіз темір жол магистралды жүйесімен, оның ішінде басқа мемлекеттердің темір жол әкімшіліктерінен қауіптілік белгілерінсіз, жазуларсыз, трафареттерсіз және ажыратушы бояусыз қабылдап, жол алуына рұқсат етілмейді.
781. Цистерналарға қауіптілік белгілерімен, жазулармен және әзірлеуші зауыттың тақтайшасымен қатар қызғыш сары тақтайшалар, егер бар болса апат карточкасының нөмірімен ақ тақтайшалар жабыстырылады.
Цистернаның қазандары тиісті ажыратушы түспен боялған болуы тиіс.
Егер осы ережеде өзгедей көрсетілмесе меншікті цистерналардың түбі және шеттері жасыл түспен боялып, қазанның бойына жалпақтығы 300 мм ақ жолақ сызылады.
Меншікті және жалдамалы цистерналардың түптеріне: "(жазылған станция көрсетіледі) жедел қайтарылсын" деген трафарет, оның астына цистернаны жалға берушінің немесе иесінің атауы көрсетілген: "Жал..." немесе "Меншік..." деген трафареттер қыстырылады.
Цистерналардың қазандарына Осы ережеде көзделген қажетті жазулар мен трафареттердің қыстырылуын, сондай-ақ боялуын, соның ішінде ажыратушы бояуды:
меншікті және жалдамалы цистерналарды - цистерна иелері немесе жалға берушілер;
түгендеу цистерналарын - тасымалдаушы жүзеге асырады.
Цистернадағы қауіптілік белгілерін, қызғыш-сары және ақ тақтайшаларды жүк жіберуші қазанның оң жақ төменгі бөлігіне, цистернаның екі жағынан қазанның түбі мен қамытының арасына қыстырады. Цистернадағы өзі желімделетін пленканы пайдаланып орындалған қауіптілік белгілері, қызғыш-сары және ақ тақтайшалар вагон цистерна қазанының материалы және бояуымен, тасымалданатын жүкпен химиялық сәйкес, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін материалдан жасалған болуы тиіс; -50-ден +50-градусқа дейінгі температура диапазонында атмосферадағы жауын-шашын және климаттық жағдайлар әсеріне төзімділік; көрсетілген маркілеуді алғаннан кейін желім құрамының қалдықтарымен қазанның бүлінбеуі. Қауіптілік белгілері мен тақтайшаларды қағаздан жасауға жол қойылмайды.
Осы ережеде көзделген қазандардың ажыратушы бояуы, сондай-ақ барлық қажетті жазулар мен трафареттер цистерналарға майлы бояумен жазылады.

На вагоне под знаком опасности должен располагаться знак на оранжевой прямоугольной табличке размерами не менее 120 x 300 мм, окаймленный по периметру черной рамкой шириной 10 мм, в котором указывается номер Организации Объединенных Наций цифрами высотой не менее 25 мм.
Знаки опасности и номер Организации Объединенных Наций располагаются на цистернах с обеих сторон правой нижней части котла между днищем и хомутом котла.
Знаки опасности и номера Организации Объединенных Наций снимаются с цистерн после слива опасных грузов, очистки и промывки котла цистерны, следующих в регулировку.
Возврат порожних непромытых цистерн, направляемых после слива нефти и нефтепродуктов по регулировочному заданию по пересылочным накладным формы ГУ-27дс и ГУ-27дт, также осуществляется на условиях перевозившегося в них опасного груза. Знаки опасности и номера Организации Объединенных Наций с таких цистерн после выгрузки не снимаются. Если цистерны после выгрузки не промываются, то при предъявлении их к перевозке грузополучатель обеспечивает наличие на таких цистернах знаков опасности, а в перевозочных документах указывает, что цистерна порожняя из-под опасного груза (указать наименование груза), не промыта, и проставить штемпеля, предусмотренные настоящими Правилами для груза, ранее перевозившегося в ней.
Курсирование цистерн, независимо от принадлежности, по магистральной железнодорожной сети, в том числе прием с железнодорожных администраций других государств без знаков опасности, надписей, трафаретов и отличительной окраски не допускается.
781. Наряду со знаками опасности и надписями, табличками завода-изготовителя на цистерну наносятся оранжевые таблички, белые таблички с номером аварийной карточки, если она имеется.
Цистерна должна иметь соответствующую отличительную окраску котлов.
Днища и рамы собственных цистерн окрашивают в зеленый цвет, если иное не указано в настоящих Правилах, по периметру котла наносится белая полоса шириной 300 мм.
На днищах собственных и арендованных цистерн наносится трафарет: "Срочный возврат на ________ (указывается станция приписки)", а под ним трафареты: "Аренда_____" или "Собственность_____" с указанием наименования арендатора или владельца цистерны.
Нанесение предусмотренных настоящими Правилами необходимых надписей и трафаретов, а также окраска, в том числе отличительная, котлов цистерн осуществляется:
собственных и арендованных цистерн - владельцем или арендатором цистерн;
инвентарных цистерн - перевозчиком.
Знаки опасности, оранжевые и белые таблички на цистернах наносятся грузоотправителем в правой нижней части котла, с обеих сторон цистерны, между днищем и хомутом котла. Знаки опасности, оранжевые и белые таблички, выполненные с использованием самоклеющейся пленки, должны быть изготовлены из материала, обеспечивающего пожарную безопасность, химическую совместимость с перевозимым грузом, материалом и окраской котла вагона-цистерны; стойкость к воздействию атмосферных осадков и климатических условий в диапазоне температур от -50 до +50 0 С; отсутствие загрязнения котла остатками клеящего состава после снятия указанной маркировки. Не допускается изготовление знаков опасности и табличек из бумаги.
Отличительная окраска котлов, а также все необходимые надписи и трафареты, предусмотренные настоящими Правилами, наносятся на цистерны только масляными красками.

782. Жүк жіберуші қауіпті жүгі бар цистерналарды жібергені туралы жүкті алушыны жазбаша түрде хабардар етеді. Хабарламада жүктің атауы, цистерналардың және жүкқұжаттардың нөмірлері, жүктелген күні көрсетіледі.
783. Цистерналар мен бункерлік жартылай вагондарда тасымалданатын жүктің құйылуы арнаулы жабдықталған және қауіпсіздік талаптарына жауап беретін орындарда жүргізіледі.
Жүк құйылатын және төгілетін орындардың қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін жүк жіберуші қамтамасыз етеді.
Атмосфералық жауын-шашын (мысалы, жаңбыр және қар жаууы) кезінде мұнай битумдарын бункерлік жартылай вагондарға құю мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін майдан бункерге атмосфералық жауын-шашын түсуінің алдын алатын құрал-саймандармен жабықталған болуы тиіс.
784. Цистерналар, бункерлік жартылай вагондардың құйылуын, төгілуін қамтамасыз ететін қызметші цистерналар, бункерлік жартылай вагондардың конструкциясын және жабдықтарын, сондай-ақ олардың жеке бөлшектерінің неге арналғанын білуге, құю және төгу жұмыстары жүргізіліп жатқан кезде теміржолдың қозғалыс құрамының сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
785. Мамандандырылған цистерналарды құюға жүк жіберуші, ал мүмкіндігі болса, жүк тасымалдаушы, олардың арасындағы келісімге сәйкес, жүк жіберушінің есебінен дайындайды.
786. Мұнай өнімдерін жаппай құятын пункттерде жүктеуге беруден алдын жүк құюға берілген цистерналар мен бункерлік жартылай вагондарды коммерциялық қатынаста қарау және қабылдап алуды жүк жіберушінің өкілі мен жүк тасымалдаушы қабылдау-тапсыру пункттерінде немесе жуу-булау кәсіпорындарының бағыттарында бірігіп жүзеге асырады.
Жүк жіберушінің цистерналар мен бункерлік жартылай вагондардың, оларды жүктеуге қабылдап алғаннан кейін тапқан коммерциялық қатынастағы жарамсыздығы жүк жіберушінің күшімен және оның есебінен жойылады.
787. Ашық түстегі мұнай өнімдерін құю не цистернаның түбіне дейін жететін шлангаларды (трубаларды) қолданумен, немесе құюдың көбік және электрлік статистика пайда болуының алдын алатын, басқа тәсілдерін пайдаланып жүргізіледі.
788. Жүк жіберілетін станцияның темір жол бағыттарында цистернадан жүктің тамуы пайда болған жағдайда жүк жіберуші жүктің, қоршаған табиғи ортаны сақтап қалуды қамтамасыз етуге, оның ішінде жүкті басқа цистерна немесе сыйымдылыққа ауыстырып құйып алу арқылы дереу шара қабылдайды.
Жүк жіберілетін станцияның (бұдан әрі - станция) темір жол бағыттарында цистернадан жүктің тамуын жою тәртібі станцияның техникалық-өкімдік актісіне қосымшада көрсетілген болуы тиіс.
789. Жан-жақты құю құралымен жабдықталған цистерналарға құйылатын жүктің температурасы 100 градустан аспауы тиіс.
Бункерлік жартылай вагондарға құйылатын битумның температурасы 150 градустан аспауы тиіс.

782. Об отправлении цистерн с опасными грузами грузоотправитель уведомляет в письменной форме грузополучателя. В уведомлении указываются наименование груза, номера цистерн и накладных, дата погрузки.
783. Налив грузов, перевозимых в цистернах и бункерных полувагонах, производятся в специально оборудованных и отвечающих требованиям безопасности местах.
Соответствие места налива и слива груза требованиям безопасности обеспечивает грузоотправитель.
Для обеспечения возможности налива нефтебитума в бункерные полувагоны во время атмосферных осадков (например, дождя и снегопада) фронты налива должны оборудоваться устройствами, предотвращающими попадание в бункер атмосферных осадков.
784. Персоналу, обеспечивающему слив, налив цистерн, бункерных полувагонов, необходимо знать конструкцию и оборудование цистерн, бункерных полувагонов, а также предназначение их отдельных элементов, обеспечивать сохранность железнодорожного подвижного состава при производстве работ по сливу, наливу груза.
785. Подготовка под налив специализированных цистерн проводится грузоотправителем, а при наличии возможности перевозчиком за счет грузоотправителей в соответствии с заключенными между ними договорами.
786. В пунктах массового налива нефтепродуктов, осмотр и прием в коммерческом отношении цистерн и бункерных полувагонов, предъявленных под налив, до подачи под погрузку осуществляются совместно представителем грузоотправителя и перевозчиком на приемо-сдаточных путях или на путях промывочно-пропарочных предприятий.
Неисправности цистерн и бункерных полувагонов, в коммерческом отношении, обнаруженные грузоотправителем после их приема под погрузку устраняются силами и за счет средств грузоотправителя.
787. Налив светлых нефтепродуктов производится либо с применением шлангов (труб), доходящих до дна котла цистерны, либо используются другие способы налива, предотвращающие образование пены и статического электричества.
788. В случае появления течи груза из цистерны на железнодорожных путях станции отправления грузоотправитель немедленно принимает меры к обеспечению сохранности груза, окружающей природной среды, в том числе посредством перекачки груза в другую цистерну или емкость.
Порядок устранения течи на путях железнодорожной станции отправления (далее - станции) должен быть отражен в приложении к техническо-распорядительному акту станции.
789. Температура наливаемого груза в цистерны, оборудованные универсальным сливным прибором не должна превышать 100 о С.
Температура наливаемого битума в бункерный полувагон не должна превышать 150 о С.

790. Цистернаның жүгінің құйылуы цистерна қазанында көрсетілген жүк көтеру шамасынан аспауы тиіс.
Цистернаны толтыру деңгейін есептеу Осы ережеге 51-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Бункерлік жартылай вагондарға құю кезінде бункерлерге, олардың жоғарғы қабаттарына дейін 250 мм жетпейтіндей етіп толтырылады.
791. Жүк жіберуші құйылып болғаннан кейін:
тығыздаушы қабаттың, қақпақтың диаметріне сәйкес құрылманың дұрыстығын;
жүктеу қақпасының қақпағының, бункердің, төгу-құю арматурасының, бітеулердің герметик жабылуын;
цистерна қалпағының бітеу-пломбалау құралдарымен вагон және контейнерлерді пломбалау тәртібіне сәйкес пломбалануын;
жүк құю кезінде вагонның жүк құбырларының сыртқы бетінде, цистерна және бункерлік жартылай вагондардың рамаларында, жүру бөлшектерінде, тежеу жабдықтарында пайда болған ластануларды жоюды қамтамасыз етеді.
Осы пунктте айтылған талаптар бұзылған жағдайда, тасымалдаушы жүк жіберушіден анықталған бұзушылықтарды жойғанша цистернаны, бункерлік жартылай вагондарды қабылдамауға құқығы бар.
792. Алушылар жүкті құйып алуды ұйымдастыру бойынша шараларды уақытынан алдын қабылдауға, ал қажет болған жағдайда - оны жылытуға міндетті. Цистерна қазанында жол қойылмайтын вакуум пайда болуы мүмкін болғандықтан жоғарғы қақпаның қақпағы жабық кезде жүктің төгілуін төменгі төгу құралы арқылы жүргізуге тыйым салынады.
793. Бункерлік жартылай вагондардан битумды түсіріп алу үшін алушыларда тиісті қабылдап алушы және астын бумен жылытушы құралдар болуы міндетті.
794. Бункерлік жартылай вагондардан битумды түсіріп алу әр вагоннан біртіндеп ретпен жүргізіледі. Жартылай вагон аударылып кетпесі үшін екі және одан да көп жартылай вагон бункерлерінен бір уақытта жүк түсіруге тыйым салынады.
795. Жүктерді цистерна және бункерлік жартылай вагондардан құйып алу қазан және бункердің ішкі бетінен жабысқақ өнімдерді толығымен алынуымен жүргізілуі тиіс. Мұнай өнімдері жоғарғы құйылымды цистерналардан 1 см-ден аспайтын қалдық қалғанда ғана (қалпақтың астының өлшемі бойынша) толық құйып алынған болып саналады. Жіберуші мен алушының арасындағы келісім бойынша меншікті (жалдамалы) цистерналардың ішкі бетін тазалау жүргізілмеуі мүмкін.
Тасымалдаушы цистерналар және бункерлік жартылай вагондардың толық құйылып алынғанын тексеруі мүмкін. Құйып алғаннан кейін толық тасымал құжаттары бойынша жүк алушының пломбасын алуға жіберілген цистерналардың толықтығын тексеру жүргізілмейді.
Құю станцияларында жүктің қалдығы бар, сондай-ақ қазандарының (бункерлердің) сыртқы беті тазаланбаған цистерналар және бункерлік жартылай вагондар табылса жалпы нысандағы акт жасалады және вагондар алушыға тазалау үшін қайтарылады.

790. Налив грузов в цистерны не должен превышать грузоподъемность, указанную на котле цистерны.
Расчет степени заполнения цистерн производится в соответствии с приложением 49 к настоящим Правилам.
При наливе бункерных полувагонов бункера заполняются грузом с недоливом на 250 мм до верхних кромок их бортов.
791. По окончании налива грузоотправитель обеспечивает:
правильность установки, соответствующей диаметру крышки, уплотнительной прокладки;
герметичное закрытие крышки загрузочного люка, бункера, сливо-наливной арматуры, заглушек;
пломбирование запорно-пломбировочным устройством колпака цистерны в соответствии с порядком пломбирования вагонов и контейнеров;
удаление возникших при наливе груза загрязнений с наружной поверхности грузовой емкости вагона, рамы, ходовых частей, тормозного оборудования цистерны и бункерного полувагона.
В случае нарушения требований, изложенных в настоящем пункте, перевозчик может не принимать от грузополучателей цистерны, бункерные полувагоны до устранения выявленных нарушений.
792. Грузополучатели заблаговременно принимают меры по организации слива груза, а в случае необходимости - его разогрева. Запрещается производить слив груза через нижний сливной прибор при закрытой крышке верхнего люка из-за возможности возникновения недопустимого вакуума в котле цистерны.
793. Для выгрузки битума из бункерных полувагонов грузополучатели должны иметь соответствующие приемочные и пароподогревательные устройства.
794. Выгрузка битума из бункерного полувагона производится последовательно из каждого бункера. Одновременная выгрузка из двух и более бункеров полувагона не допускается во избежание опрокидывания полувагона.
795. Слив грузов из цистерн и бункерных полувагонов должен производиться полностью с удалением вязких продуктов с внутренней поверхности котла и бункера. Нефтепродукты считаются полностью слитыми из цистерн с верхним сливом при наличии остатка не более 1 см (по замеру под колпаком). В бункерных полувагонах допускается остаток не более 3 см (по замеру в средней части бункера). По соглашению между отправителем и получателем очистка внутренней поверхности собственных (арендованных) цистерн может не производиться.
Перевозчик может проверить полноту слива цистерн и бункерных полувагонов. Проверка полноты слива цистерн, отправляемых после слива за пломбами грузополучателя по полным перевозочным документам, не производится.
При обнаружении на станциях слива цистерн и бункерных полувагонов с остатками груза, а также с неочищенной внешней поверхностью котла (бункера) составляется акт общей формы, и вагоны возвращаются получателю для очистки.

796. Тасымалданатын құйылмалар қатарынан кейбір жүктер қоймалжыңданып суып қалады немесе оларды құйып алудан алдын жылыту қажеттігін туғызатын көтеріңкі жабысқақтыққа ие болады.
Цистернадағы жүкті жылытумен бір уақытта, әсіресе қыс мезгілінде, ашу кезінде бұзып алмау үшін сыртқы құю құралын қыздыру керек. Бу жейделі цистерналардан құйып алуды тездету үшін құю құралын қысқа уақыт жылытқаннан кейін ашып қояды (15-20 мин.), осы ретте жүк цистернадан қоймалжың түрде құйылуды бастайды.
Цистерналар және бункерлік жартылай вагондардағы жүкті алаулармен, қыздырғыштармен, форсункалармен және басқа ашық от көздерімен, сондай-ақ битумды жылытпастан істікпен, киркамен шұқып түсіруге тыйым салынады.
Бу жейделі цистерналарда келген жабысқақ немесе қоймалжың жүкті бумен жылытады. Бұл үшін құюдан алдын құю құралының корпусындағы шығу (жоғарғы) патрубкасына бу сымынан шланга қосады. Бір уақытта цистернаның қаптал түптерінің жанында орналасқан патрубкаларға конденсат шығару үшін шланг кигізеді. Басымдығы 0,3-0,4 МПа болған бу құю құралының бу жейдесіне, бірінші соңындағы патрубкалардан конденсат үшін аз көлемдегі бу, ал кейін тек конденсат шығатындай етіп ақырындап беріледі.
Бу жіберу және жүкті құйып алу үдерісінде құю құралының конденсат шығаруға арналған төменгі патрубкасы жабық болуы тиіс. Бу берілгеннен кейін құю құралы және цистернаның асты жылытылған соң 15-20 минуттан кейін құю клапандары ашылады. Клапанды ашумен қиындықтар туындаған жағдайда, оған себеп ерітіп алуға тиісті мұз тығыны (суланған мұнай немесе мұнай өнімдерін тасымалдау кезінде алынатын) болғандықтан, жылыту уақытын біраз ұлғайту қажет.
797. Цистерна және бункерлік жартылай вагондардағы жүкті құйып алғаннан (түсіріп алғаннан) кейін жүк алушы:
бункерлік жартылай вагонды жүк қалдығынан, ластықтан, мұздан, шаламнан тазартуды;
цистерна және бункерлік жартылай вагонның қазанының, рамаларының, жүру бөлшектерінің, тежеу жабдықтарының сыртқы бетін тазартуды және қазандағы белгілер, жазулар және трафареттерді айқын көрініп, қалпына келтіруді;
барлық ілгіш-ілдіргіштерді қалыпты жағдайда қондыру және қажет болса қысқа істікшені қолданып құлып бұрандарын толығымен бұрап қоюды;
рама жазықтығына қатысты қандай болса, жартылай вагонның бункерлері бір-біріне сондай етіп, қисайтпастан дұрыс қоюды және бекітуді;
егер цистерна қауіпті жүк тасымалынан кейін тазаланған және жуылған және реттеуге жол алған болса қауіптілік белгілерін алып тастауды;
төгу-құю бөлшектерін, бітеу-алдын-ала сақтану арматурасын, цистернаның басқа жабдықтарын да көліктік жағдайда қондыру, клапанның және құю құралының бітеушісінің толық жабылуын;
орнына қондырылған тығыздау қабатының болуын, цистерна қақпасының қақпағының қатып жабылуын;
босаған цистернасының, егер ол осы ережеге сәйкес толық тасымал құжаттары бойынша қайтарылуы тиіс болса, бітеу-пломбалау құрылғысымен пломбалануын.
Осы пунктте айтылған талаптар бұзылған жағдайда, тасымалдаушы жүк алушыдан анықталған бұзушылықтарды жойғанша цистернаны, бункерлік жартылай вагондарды қабылдамауға құқығы бар.

796. Отдельные грузы из числа перевозимых наливом в цистернах застывают или приобретают повышенную вязкость, что вызывает необходимость предварительного разогрева их перед сливом.
Грузополучатели вязких и застывающих грузов должны иметь достаточные по мощности средства подогрева, обеспечивающие полный слив таких грузов из цистерн. Одновременно с разогревом груза в цистерне, особенно в зимнее время, разогреть сливной прибор снаружи для предотвращения повреждения его при открывании. Для ускорения слива из цистерн с паровой рубашкой сливной прибор открывают после кратковременного разогрева (15-20 мин), при этом груз начинает сливаться из цистерны в вязком состоянии.
Разогрев груза в цистернах и бункерных полувагонах кострами, жаровнями, форсунками и другими источниками открытого огня, а также выгрузка битума без разогрева путем выкалывания ломами, кирками запрещается.
Вязкий или застывающий груз, прибывший в цистерне с паровой рубашкой, разогревают паром. Для этого перед началом слива к выходному (верхнему) патрубку на корпусе сливного прибора подключают шланг от паропровода. Одновременно на патрубки, размещенные возле торцовых днищ цистерны, надевают шланги для выпуска конденсата. Пар давлением 0,3-0,4 МПа подается в паровую рубашку сливного прибора постепенно так, чтобы сначала из конечных патрубков для конденсата выходило небольшое количество пара, а потом только конденсат. При впуске пара и в процессе слива груза нижний патрубок на корпусе сливного прибора, предназначенный для выпуска конденсата, должен быть закрыт. Через 15-20 мин. после подачи пара, когда сливной прибор и низ цистерны возле сливного прибора будут прогреты, открывают сливной клапан. В случае возникновения затруднений с открыванием клапана следует несколько увеличить время подогрева, так как причиной этого может быть ледяная пробка (получаемая при перевозке обводненной нефти или нефтепродукта), которую необходимо растопить.
797. После слива (выгрузки) груза из цистерны, бункерного полувагона грузополучатель обеспечивает:
очистку бункерного полувагона от остатков груза, грязи, льда, шлама;
очистку наружной поверхности котла цистерны, бункера полувагона, рамы, ходовых частей, тормозного оборудования и восстановление до отчетливой видимости знаков, надписей и трафаретов на котле;
установить в нормальное положение все крючья-зацепы и полностью закрутить винты замков, используя в случае необходимости короткий ломик;
правильную постановку и закрепление без перекоса как по отношению к плоскости рамы, так и по отношению друг к другу бункеров полувагона;
снятие знаков опасности, если цистерна после перевозки опасного груза очищена и промыта и следует в регулировку;
установление в транспортное положение деталей сливо-наливной, запорно-предохранительной арматуры, другого оборудования цистерны, плотное закрытие клапана и заглушки сливного прибора;
наличие установленных на место уплотнительных прокладок, плотное закрытие крышки люка цистерны;
пломбирование порожней цистерны запорно-пломбировочными устройствами, если она в соответствии с настоящими Правилами должна возвращаться по полным перевозочным документам.
При нарушении требований, изложенных в настоящем пункте, перевозчик может не принимать от грузополучателей цистерны, бункерные полувагоны до устранения выявленных нарушений.

798. Жүктің сәйкес емес цистернада, құю құралы жарамсыз цистернада немесе астынан қыздыратын құрылғылары жарамсыз бункерлік жартылай вагонда келгені туралы құйып алу станциясы алушының қатысуымен жалпы нысандағы акт жасайды.
799. Жүкті тасымалға ұсыну кезінде жүк жіберуші әрбір цистернаға, бункерлік жартылай вагонға немесе осындай вагондар тобына Осы ережеде белгіленген тасымалдау құжаттарын ресімдеу тәртібіне сәйкес толтырылған жүкқұжат ұсынады.
800. Жүк жіберуші жүкқұжаттың "жүктің атауы" бағанында Алфавиттік көрсетпеге (49-қосымша) сәйкес жүктің толық атауын көрсетеді.
Егер алфавиттік көрсеткіште жүктің атауы болмаса, онда оның аты және рұқсат беруші нұсқаманың нөмірі көрсетіледі.
Егер алфавиттік көрсеткіште жүктің тиісті апат карточкасының нөмірі болмаса, онда жүк жіберушінің жіберілген жүкке жасаған апат карточкасын жүк жіберуші жүкқұжатқа қоса береді. Бұл жағдайда жүк жіберуші жүкқұжаттың "жүктің атауы" бағанында "А.К. қоса берілген" деген белгі жасайды.
801. Жүктер тасымалға жіберуге болатындай ингибирленіп, флегматизацияланып немесе алфавиттік көрсетпеде тиісті жазуы бар, негізгі заттың белгілі бір концентрациясымен ұсынылған жағдайда жүк жіберуші жүкқұжатта жүктің атауынан кейін оның жай-күйін көрсетеді, мысалы: "Су араласпасы 20-дан 60%-ға дейін пероксид сутегі", "Ингибирленген бутадион".
802. Жүкқұжаттың жоғарғы жағында жүк жіберуші осы жүк үшін "Тасымал құжаттарындағы мөртабандар" бағанында (49-қосымша) көзделген қызыл түсті мөртабан басады. Жүк жіберушінің жүкқұжатта көрсеткен мөртабандары негізінде жіберу станциясында тасымалдаушының өкілі вагон парағына да осыған ұқсас мөртабандарды басады.
803. Қауіпті жүкті меншікті немесе жалдамалы цистерналарда тасымалдауға тасымал құжаттарын ресімдеу кезінде жүк жіберуші жүкқұжаттың сыртқы бетіндегі бағанда "Вагон (қазан) және арматура жарамды және белгіленген талаптарға сай" деген белгі жасайды.
Цистерналарға және бункерлік жартылай вагондарға құйылма жүктердің жүктелуіне жауапты жүк жіберушілер жүкқұжаттың сыртқы бетіндегі бағанда "Жүк тасымалдау ережесінің 30-Тарауына сәйкес жүктелді" деген, қолдарын қойып куәландырған белгі жасайды.
804. Мұнай өнімдерін вагондар топтарымен және бағыттарымен бір жүкқұжат бойынша тасымалдау кезінде сапа төлқұжаты (сәйкестік сертификаты) цистерналардың ажыратылуы (мысалы: жарамсыздығына байланысты себелеу кезінде) жағдайларында пайдаланылатын етіп, ең кемінде 5 дана қылып қосылады.

798. О прибытии груза в несоответствующей цистерне, в цистерне с неисправным сливным прибором или в бункерном полувагоне с неисправными пароподогревательными устройствами станция слива составляет акт общей формы с участием грузополучателя.
799. При предъявлении груза для перевозки грузоотправитель представляет на каждую цистерну, бункерный полувагон или группу таких вагонов накладную, заполненную в соответствии с порядком оформления перевозочных документов установленным настоящими Правилами.
800. В графе "Наименование груза" накладной грузоотправителем указывается точное наименование груза согласно Алфавитному указателю грузов, перевозимых наливом в вагонах-цистернах и бункерных полувагонах (приложение 47).
Если в алфавитном указателе нет наименования груза, то указывается его название и номер разрешающего указания.
Если в алфавитном указателе номер соответствующей грузу аварийной карточки отсутствует, то аварийная карточка, составленная грузоотправителем на предъявленный груз, прилагается грузоотправителем к накладной. В накладной в графе "Наименование груза" грузоотправитель в этом случае делает отметку "А.К. приложена".
801. В случае предъявления грузов, допускаемых к перевозке ингибированными, флегматизированными или с определенной концентрацией основного вещества, о чем в алфавитном указателе имеется соответствующая запись, отправитель в накладной после наименования груза указывает его состояние, например: "Водорода пероксид, водный раствор концентрации от 20 до 60 %", "Бутадиен, ингибированный".
802. В верхней части накладной грузоотправитель проставляет штемпеля красного цвета, предусмотренные для данного груза в графе "Штемпеля на перевозочных документах" согласно Алфавитному указателю грузов, перевозимых наливом в вагонах-цистернах и бункерных полувагонах (приложение 47). На основании указанных грузоотправителем в накладной штемпелей аналогичные штемпеля проставляются представителем перевозчика на станции отправления в вагонном листе.
803. При оформлении перевозочных документов на перевозку опасных грузов в собственных или арендованных цистернах грузоотправитель в графе оборотной стороны накладной делает отметку "Вагон (котел) и арматура исправны и соответствуют установленным требованиям".
Грузоотправители, ответственные за погрузку наливных грузов в цистерны, бункерные полувагоны, делают на оборотной стороне накладной в графе отметку, которую заверяют подписью: "Груз погружен согласно Главе 30 Правил перевозок грузов".
804. При перевозке нефтепродуктов маршрутами и группами вагонов по одной накладной паспорт качества (сертификат соответствия) прикладывается в количестве не менее 5 экземпляров, которые используются в случаях отцепки цистерн (например, при распылении, из-за технической неисправности).

805. Толық тасымал құжаттары бойынша босаған меншікті немесе жалдамалы цистерналар және бункерлік жартылай вагондар тасымалданады.
Бұл ретте жүкқұжаттың "Жүк атауы" бағанында босаған цистернаның (оны тазартқаннан кейін) жүк жіберушісі: "Тасымалдан босаған (жүк атауы толық көрсетіледі), _____ станциядан N___ жүкқұжат бойынша келген (жүкқұжат нөмірі, станция атауы көрсетіледі), толық төгілген, тазаланған, жуылған және нейтралданған" деп көрсетеді.
Бұл ретте жүк жіберуші жүкқұжатта ондағы жүкке тиісті, қауіптілік туралы мөртабан басады және апат карточкасының нөмірін қояды.
806. Ауыспалы жүкқұжаттар бойынша мұнай және мұнай өнімдерін құятын бағыттарға реттеуші тапсырма бойынша жол алған босаған цистерналар, бункерлік жартылай вагондар тасымалданады.
Ашық түстегі мұнай өнімдері құйылып алынып, босаған цистерналар ГУ-27 дс нысандағы ауыспалы жүкқұжат бойынша, ал күңгірт түстегі мұнай өнімдері құйылып алынып, босаған цистерналар мен бункерлік жартылай вагондар тасымалы - ГУ-27 дт нысандағы ауыспалы жүкқұжаттар бойынша жүзеге асырылады.
807. Жүк алушы ауыспалы жүкқұжатпен бір уақытта ауыспалы жүкқұжаттың жіберу станциясында қалатын бөлігін де толтырады.
Жүк алушыдан ауыспалы жүкқұжатты алып, станция оның толтырылуының дұрыстығын, толық құйылып алынғандығын және цистернаның тазартылғанын растайтын бағанда алушының қолы мен мөрі (мөртабан) барлығын тексереді.
Босаған цистерна және бункерлік жартылай вагондарды қарау нәтижелері бар ауыспалы жүкқұжаттың сыртқы беті жаңа жүк жүктеу станциясында толтырылады.
Жуу-булау пункттерінде жүктің төгілмеген қалдықтары жол қойылатын нормалардан асатын цистерналар және бункерлік жартылай вагондар анықталған жағдайда, құю немесе жуу-булау пунктінде табылған цистернаның (бункерлік жартылай вагонның) толық төгілмегені туралы ГУ-7а нысаны бойынша Акт жасалады. Жасалғаны туралы тиісті белгісі ауыспалы жүкқұжатта бар бұл акт, онымен бірге тасымалдаушыға тергеу және кінәлілерді жауапкершілікке тарту үшін жолданады, сондай-ақ жүк алушыдан тазарту және цистерналардың (бункерлік жартылай вагондардың) тазарту астында тұруымен байланысты шығындар үшін төлем өндіріп алуға негіз болып табылады.
808. Қысымдалған, сұйытылған 2 сынып газдарының тасымалы арнаулы, қысым астындағы жүктерге есептелген меншікті цистерналарда жүзеге асырылады.
Терең суыту әдісімен сұйылдырылатын газдар (мысалы азот, кислород) нормалы атмосфералық қысыммен тасымалданады.
Цистернадан шығатын газды (газ шығару) алып кетуге арналған цистерна құрылғысы әр уақыт ашық болуы және тасымал уақытында шығатын газдың кедергісіз жойылып кетуін қамтамасыз етуі тиіс.
Мұндай жүк тасымалы үшін ұсынылатын цистернаның сыртқы беті ашық-күлгін түске боялуы тиіс. Аммиак үшін сары, хлор үшін қорғаныс, сернисті ангидрид үшін қара, бутан, бутилен, пропан және басқа жанғыш газдар үшін қызыл түсті, жалпақтығы 300 мм ажыратушы жолақ цистернаның қазанына ұзын-бойына екі жағынан да орта бел сызығымен жүргізіледі.
Цистернаның қазанына жүк жіберуші Осы ережеге 49-қосымшаға сәйкес қауіптілік белгілерін жабыстырады.
Газ шығаратыны бар цистерналарда: "Газ шығарушы жабылмасын" деген жазу болуы тиіс.
Мұндай жүк тасымалына арналмаған цистерналарға құюға жол қойылмайды.
Цистерналардың сұйытылған газбен толтырылуы Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы құзырлы органдарымен белгіленген нормаларға сәйкес жүзеге асырылады. Қазанның белгіленген нормадан жоғары толтырылуына тыйым салынады.
Тасымалдау жағдайында вентилдердің жай-күйін бақылауды цистерна пайдаланушы қамтамасыз етеді.
Жіберілуден алдын цистерналардың қазандарынан трубкалы манометр мен үш жүрісті кран алынған болуы тиіс. Бұл құралдар орналасқан, құлыптанатын арматуралы кебежелермен жабдықталған цистерналардан манометр және басқа бақылау-өлшеу құралдары алынбайды.
Арматуралы кебеженің есігі кілтпен жабылған және жүк жіберушінің пломбасымен пломбаланған болуы тиіс.
Арматуралы тамбурдың сыртқы есіктерін жүк жіберуші бекіту-пломбалау құрылғысымен пломбалайды.
Жүк жіберуші 2-сынып жүктерін жолсеріктерге арналған тамбурмен жабдықталған цистерналарға құю және мұндай цистерналарды бірге алып баратын кісісіз жіберу кезінде тамбурдың терезе әйнектерін фанерамен немесе басқа материалмен қорғайды, тамбурды кілтке жабады, тамбур есіктерін өз пломбасымен пломбалайды.

805. По полным перевозочным документам перевозятся порожние собственные или арендованные цистерны и бункерные полувагоны.
При этом в графе накладной "Наименование груза" отправитель порожней цистерны указывает (после ее очистки): "Порожняя цистерна из-под перевозки (указывается полное наименование груза) прибывшая по накладной N___ со станции________ (указывается номер накладной, наименование станции) полностью слита, очищена, промыта и нейтрализована".
При этом грузоотправитель проставляет в накладной соответствующие перевезенному в ней грузу штемпеля об опасности и номер аварийной карточки.
806. По пересылочным накладным перевозятся порожние цистерны, бункерные полувагоны, следующие в пункты налива нефти и нефтепродуктов по регулировочному заданию.
Перевозка порожних цистерн из-под слива светлых нефтепродуктов осуществляется по пересылочным накладным формы ГУ-27дс, а перевозка порожних цистерн из-под слива темных нефтепродуктов и бункерных полувагонов - пересылочным накладным формы ГУ-27дт.
807. Одновременно с пересылочной накладной грузополучатель заполняет корешок пересылочной накладной, остающийся на станции отправления порожнего вагона.
Станция, получив от грузополучателя пересылочную накладную, проверяет правильность ее заполнения, наличие подписи и печати (штемпеля) получателя в графе, подтверждающей полноту слива и очистки цистерны.
Оборотная сторона пересылочной накладной, содержащая результаты осмотра порожней цистерны или бункерного полувагона, заполняется на станции новой погрузки.
В случае выявления на промывочно-пропарочном пункте цистерн и бункерных полувагонов с остатками недослитого груза, превышающими допустимые нормы, составляется Акт о недосливе цистерны (бункерного полувагона), обнаруженном в пункте налива или на промывочно-пропарочной станции по форме ГУ-7а. Этот акт вместе с пересылочной накладной, в которой делается соответствующая отметка о его составлении, направляется перевозчику для расследования и привлечения виновных к ответственности, а также является основанием для взыскания платы с грузополучателя за затраты, связанные с очисткой и нахождением цистерн (бункерных полувагонов) под очисткой.
808. Перевозка сжатых, сжиженных газов класса 2 осуществляется в специализированных собственных цистернах, рассчитанных на перевозку грузов под давлением.
Газы, сжиженные методом глубокого охлаждения (например, азот, кислород), перевозятся под нормальным атмосферным давлением.
Устройство на цистерне, предназначенное для отвода из цистерны испаряющегося газа (газосброс), должно быть всегда открыто и обеспечивать беспрепятственное удаление испаряющегося во время перевозки груза.
Наружная поверхность цистерн, предъявляемых для перевозки такого груза, должна быть окрашена в светло-серый цвет. Вдоль котла цистерны с обеих его сторон по средней линии наносятся отличительные полосы шириной 300 мм желтого цвета для аммиака, защитного цвета для хлора, черного цвета для сернистого ангидрида, красного цвета для бутана, бутилена, пропана и других горючих газов.
На котле цистерны грузоотправителем наносятся знаки опасности согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
На цистернах, имеющих газосброс, должна быть нанесена надпись: "Газосброс не закрывать".
Не допускается налив в цистерны, которые не предназначены для перевозки таких грузов.
Наполнение цистерн сжиженными газами осуществляется в соответствии с нормами, установленными компетентным органом Республики Казахстан в области технического регулирования. Наполнение котла выше установленной нормы запрещается.
Контроль за состоянием вентилей в условиях перевозки обеспечивается пользователем цистерн.
С котлов цистерн перед отправлением должны быть сняты манометр с трубкой и трехходовой кран. На отверстие для манометра необходимо поставить заглушку на резьбе.
В случае перевозки цистерн в сопровождении проводников манометр не снимается. Манометр и другие контрольно-измерительные приборы не снимаются также с цистерн, оборудованных запирающимся арматурным шкафом, в котором размещены эти приборы.
Дверь арматурного шкафа должна быть закрыта на ключ и опломбирована пломбой грузоотправителя.
Наружные двери арматурного тамбура грузоотправитель пломбирует запорно-пломбировочным устройством.
При наливе грузов класса 2 в цистерны, оборудованные тамбуром для проводников, и отправлении таких цистерн без сопровождения грузоотправитель защищает оконные стекла тамбура фанерой или другим материалом, закрывает тамбур на ключ, пломбирует двери тамбура своей пломбой.

Жүк алушы цистернадан толығымен құйып алады. Құйып алынғаннан кейін цистернадағы қысым 0,04-тен 0,07 МПа-ға дейін болуы тиіс.
Босаған цистернаны жіберетін жүк жіберуші жүкқұжаттың "Жүк атауы" бағанында: "Цистерна (жүктің толық атауы көрсетіледі) босаған, құйып алынған. Қазандағы қысым ______МПа" деп көрсетеді.
Жүк жіберуші жүкқұжаттың жоғарғы бөлігінде және тасымалдаушы вагон парағында Осы ережеде жүгі бар цистерналар үшін көзделген мөртабандар басылуын қамтамасыз етеді.
809. 3-сыныптағы тез жанатын сұйықтық тасымалына арналған цистерналардың қазандары диметилдихлорсилан, метилтрихлорсилан үшін ашық-күлгін, акролейн және ингибирленген акролейн, метанол үшін сары, көміртек серасы үшін күлгін түске боялуы тиіс.
Қазанның екі жағынан да цилиндрлік бөлігінің бойындағы осьтік сызықпен 500 мм жалпақтықта жолақтар сызылады.
Қазанның оң бөлігінде оның екі жағынан да қамыттан 50 мм қашықтықта қара сызықта ақ түспен боялған тікбұрыштар құратын "үзінділер" қалдырылады. Осы тікбұрыштар көлемінде жүктің атауы орналастырылады (әріптер биіктігі 150 мм).
Осыған ұқсас жазулары бар осындай тікбұрыштар кесесіндегі осьтің астынан екі түптің де орта бөлігінде жабыстырылады.
Жүк жіберуші босаған цистернаны тасымалға ұсыну кезінде жүкқұжаттың "Жүктің атауы" бағанында "Цистерна толығымен құйылып алынған, жуылған, азотпен толтырылған және герметик жабылған. Қазандағы қысым ______МПа" деп көрсетеді.
Осы ережеге 49-қосымшада көрсетілген, "*" белгісімен белгіленген 3,1-сыныпына жататын, 35 градус және одан да төмен қайнау температурасымен тез жанатын сұйықтықтар қысымды жүкке арналып есептелген және көлеңкелі қорғанышы бар мамандандырылған меншікті цистерналарда тасымалданады. Құю-төгу құрылғысы және алдын-ала сақтандыру клапандары қақпаның қақпағында монтаждалып жасалған және бекіту-пломбалау құрылғысын пломбалауға арналған алдын-ала сақтандыру қалпағымен жабылған болулары тиіс.
Көміртек серасы жоғарғы құю құралы бар меншікті цистерналарда тасымалданады.
Көміртек серасының тасымалы инерттік газдың (азоттың) артық қысымы 0,1-ден 0,3 кгс/см 2 астында жүзеге асырылады.
Артық қысымның көптігін жүк жіберуші жүкқұжатта жүк атауының астында көрсетеді.
Метанол төменгі құю құралынсыз, қақпаның қақпағының үстінде алдын-ала сақтандыру кожухтарымен жабдықталған мамандандырылған меншікті немесе жалдамалы цистерналарда тасымалданады.
Метанолдың басқа цистерналарда тасымалдануы, сондай-ақ метанолға арналған цистерналардың мақсатсыз пайдаланылуына жол қойылмайды.
Метанолдың тасымалы да солай инерттік газдың (азоттың) артық қысымы 0,1-ден 0,3 кгс/см 2 астында жүзеге асырылады. Бұл жағдайда цистерналар манометр мен бекіту арматурасымен жабдықталады.
Қалай метанолмен толтырылған, солай босаған жағдайдағы цистерналар тасымалы жүк жіберушінің (жүк алушының) жолсеріктерінің бірге алып жүруімен қамтамасыз етіледі.
Метанолды құю аяқталғаннан кейін жүк жіберуші Осы ереженің 808 тармағында белгіленген талаптарды орындайды және қосымша аттандыру таңбасы бар белгі іледі.
Метанол жүктелген цистерналарды қабылдау кезінде тасымалдаушы өкілі жүк жіберушінің Осы ереженің 791-тармағында айтылған талаптардың сақталуын тексереді. Алып жүруге жауапты тұлға цистерна қалпағының алдын-ала сақтандыру кожухтарында бекіту-пломбалау құрылғысының барлығын және жарамдылығын тексереді.
Құрамында метанолмен цистерналар болатын пойызды құру кезінде тасымалдаушының өкілі натурлық парақта сол цистерналардың нөмірлеріне қарсы "Метанол" белгісінің болуын тексереді.
Метанолмен цистерна тағайындау станциясына түскенде жүк алушы:
тасымалдаушыдан цистернаны қабылдаған кезден бастап оның күзетін;
цистернадан жүкті құйып алуын, метанолдың иісі толық кеткенше цистернаны сумен тазартуын, судан толық кептіруін және цистернаны азотпен үрлеуін қамтамасыз етеді.
Осы жұмыстар өткізілгеннен кейін цистерна тағайындау станциясында тасымалдаушының өкілімен тексеріледі. Станцияда электр-аккумуляторлық немесе өрт қауіпсіз шамдар жоқ болғанда цистерналардан ағызып алудың толықтығын тексеру тек тәуліктің жарық мезгілінде өткізіледі.
Тексеруден кейін бос цистернаның жүк жіберушісі қақпақты тығыз жабады, сақтандыратын қаптаманы жабады және оны бекіту-пломбылау құрылғысымен пломбылайды.
Бекіту-пломбылау құрылғысымен бірге цистернаның жүк жіберушісімен таңба ілінеді, таңбаға "Бос - метанол" жазбасы жазылады, сонымен қатар жүк алушының атауы, жөнелту станциясы және бос цистернаның тағайындау станциясы көрсетіледі.
Қабат астында тасымалданған метанол азотын цистернадан босатқаннан кейін, цистерна осы цистерналарды пайдаланудың нормативтік құжатнамасымен қарастырылған азотпен толтырылады, ол туралы жүк жіберуші арнайы жүк қағазға белгі қояды.
"Метанол" трафаретімен құжаттарсыз цистерна (тиелгені де, босы да) табылған жағдайда тасымалдаушы коммерциялық акт жасайды, бекіту-пломбылау құрылғысымен бірге болатын белгідегі жазбаларға сәйкес тасымалдау құжаттарын рәсімдейді және цистернаны жол серіктің алып жүруімен тіркелу трафаретіне сәйкес станцияға жолдайды.
Құжатсыз цистерналардың кешігу уақыты тасымалдаушының өкілімен жалпы үлгідегі актімен рәсімделеді, оның көшірмесі тасымал құжаттарға қыстырылады.

Грузополучатель сливает цистерну полностью. Давление в цистерне после слива должно быть от 0,04 до 0,07 МПа.
В накладной в графе "Наименование груза" грузоотправитель порожней цистерны указывает: "Цистерна порожняя из-под (указывается полное наименование груза) слита. Давление в котле ___ МПа".
В верхней части накладной грузоотправителем и в вагонном листе перевозчиком обеспечивается проставление штемпелей, предусмотренных настоящими Правилами для груженых цистерн.
809. Котлы цистерн, предназначенных для перевозки легковоспламеняющиеся жидкости класса 3, должны быть окрашены в светло-серый для диметилдихлорсилана, метилтрихлорсилана, в желтый цвет для акролеина и акролеина ингибированного, метанола, в серый цвет для сероуглерода.
Полосы шириной 500 мм наносятся по осевой линии вдоль цилиндрической части с обеих сторон котла.
В правой части котла с обеих его сторон слева на расстоянии 50 мм от хомута в черной полосе оставляются "разрывы", образующие прямоугольники, которые окрашиваются в белый цвет. На площади данных прямоугольников размещается наименование груза (высота букв 150 мм).
Такие же прямоугольники с аналогичной надписью наносятся и в средней части обоих днищ под горизонтальной осью.
При предъявлении порожней цистерны к перевозке в графе накладной "Наименование груза" отправитель указывает "Цистерна слита полностью, промыта, заполнена азотом и герметично закрыта. Давление в котле ___ Мпа".
Легковоспламеняющиеся жидкости, относящиеся к подклассу 3.1, с температурой кипения 35 о С и ниже, указанные в приложение 47 к настоящим Правилам, отмеченных знаком "*", перевозятся в специализированных собственных цистернах, рассчитанных на перевозку грузов под давлением и имеющих теневую защиту. Сливо-наливное устройство и предохранительный клапан должны быть смонтированы на крышке люка и закрыты предохранительным колпаком, который должен иметь приспособление для пломбирования запорно-пломбировочного устройства.
Сероуглерод перевозится в собственных цистернах с верхним сливным прибором.
Перевозка сероуглерода может осуществляться под избыточным давлением инертного газа (азота) от 0,1 до 0,3 кгс/см 2 . В этом случае цистерны оборудуются манометром, запорной арматурой и заполняются на 90% объема.
Величина избыточного давления указывается грузоотправителем в накладной под наименованием груза.
Метанол перевозится в специализированных собственных или арендованных цистернах без нижнего сливного прибора, оборудованных предохранительным кожухом над крышкой люка.
Перевозка метанола в других цистернах, а также использование предназначенных для метанола цистерн не по назначению не допускается.
Перевозка метанола может также осуществляться под избыточным давлением инертного газа (азота) от 0,1 до 0,3 кгс/см 2 . В этом случае цистерны оборудуются манометром и запорной арматурой.
Перевозка цистерн, как загруженных метанолом, так и в порожнем состоянии, обеспечивается в сопровождении проводников грузоотправителя (грузополучателя).
После окончания налива метанола грузоотправитель выполняет требования, установленные пунктом 808 настоящих Правил, и дополнительно навешивает ярлык с отправительской маркировкой.
При приеме груженной метанолом цистерны представитель перевозчик проверяет соблюдение грузоотправителем требований, изложенных в пункте 791 настоящих Правил. Ответственное лицо за сопровождение проверяет наличие и исправность запорно-пломбировочного устройства на предохранительном кожухе колпака цистерны.
При формировании поезда, в составе которого имеются цистерны с метанолом, представитель перевозчика проверяет наличие в натурном листе против номеров таких цистерн отметки "Метанол".
При поступлении цистерны с метанолом на станцию назначения грузополучателем обеспечивается:
охрана цистерны с момента ее приема от перевозчика;
слив груза из цистерны, промывка цистерны водой до полного удаления запаха метанола, сушка до полного исчезновения воды и продувка цистерны азотом.
После проведения этой работы цистерна проверяется на станции назначения представителем перевозчика. При отсутствии на станции электрических аккумуляторных или взрывобезопасных фонарей проверка полноты слива цистерн проводится только в светлое время суток.
После проверки грузоотправитель порожней цистерны плотно закрывает крышку колпака, закрывает предохранительный кожух и пломбирует его запорно-пломбировочным устройством.
Вместе с запорно-пломбировочным устройством грузоотправителем цистерны навешивается ярлык, на котором делается надпись "Порожняя - метанол", а также указывается наименование грузополучателя, станция отправления и станция назначения порожней цистерны.
После выгрузки из цистерны, перевезенного под слоем азота метанола, цистерна заполняется азотом, предусмотренным нормативной документацией на эксплуатацию данных цистерн, о чем грузоотправитель делает отметку в специальной накладной.
При обнаружении без документов (как груженой, так и порожней) цистерны с трафаретом "Метанол" перевозчик составляет коммерческий акт, оформляет перевозочные документы в соответствии с надписями на имеющемся вместе с запорно-пломбировочным устройством ярлыке и направляет цистерну на станцию согласно трафарету приписки в сопровождении проводника.
Время задержки цистерн без документов оформляется представителем перевозчика актом общей формы, копия которого прикладывается к перевозочным документам.

810. 4-сыныпқа жататын тез тұтанатын қатты заттар, өздігінен жанатын заттар және суымен әрекет еткенде тұтанатын газдар бөліп шығаратын заттар үш ішкі сыныпқа бөлінеді: 4.1 - тез тұтанатын қатты заттар, 4.2 - өздігінен жанатын заттар, 4.3 - суымен әрекет еткенде тұтанатын газдар бөліп шығаратын заттар, мұндай жүктер қасиеттеріне байланысты жоғарғы ағызу немесе төменгі ағызу аспабымен жабдықталған мамандандырылған меншікті цистерналарда тасымалданады. Цистерналар жанбайтын материалдардан жылу оқшаулағышпен және қыздыруға арналған құрылғысымен жабдықталуы тиіс.
4.1-ішкі сыныпқа жататын тез тұтанатын қатты заттар (мәселен, капролактам, нафталин, сұйық күкірт) балқытылған күйінде тасымалданады. Цистернаның қазаны жарық-сұр түске боялуы және осы ереженің 808-тармағында көрсетілген қызыл түсті жолағы болуы тиіс.
Цистернаның түбі және рамасы осы ереженің 781-тармағына сәйкес боялады.
4.2-ішкі сыныпқа жататын өздігінен жанатын заттар (мәселен, сары фосфор) су (кальций хлорид ерітіндісінің) қабаты астында төменгі ағызу аспабы жоқ, қыздыруға арналған құрылғысымен жабдықталған мамандандырылған меншікті цистерналарда тасымалданады.
Цистернаның қазаны сары түске боялуы тиіс, қазанда: "Сары фосфор" деген жазу жазылады.
Қазанды бойлай оның екі жағы ені 500 мм. қызыл жолақпен боялады. Цистернаның түбі және рама осы ереженің 781-тармағына сәйкес боялады.
Цистернаға сары фосфор құйылғаннан кейін жүк жіберуші оған су құяды, ал жол жүру маршруты бойындағы аудандарда сыртқы ауаның температурасы 0 0 төмен болғанда қабат биіктігі 30 см. болатын кальций хлоридінің қатпайтын ерітіндісін құяды. Сары фосфор ауа температурасы 40 0 жоғары аудандарға жөнелтілгенде су қабатының биіктігі 60 см. құрау тиіс. Сары фосфордың құйылу биіктігі осы ереженің 790-тармағына сәйкес анықталады.
Толтыру аяқталысымен цистернаны жүк жіберушінің өкілі қарап тексереді, одан кейін құю штуцері фланецпен басып тасталынады, қалпаққа сақтандыратын қаптама киіледі, ол бекіту-пломбылау құрылғысымен пломбыланады.
Сары фосфор цистернадан жүк алушымен толық құйылып алынады.
Құйылып алынғаннан және тасымалға ұсынылғаннан кейін бос цистерналар:
азотпен толтырылады, немесе
олардың сыйымдылығының 96 %-нан кем емес және 98%-нан көп емес сумен толтырылады; 1 қазан мен 31 наурыз аралығы кезеңінде тасымалданғанда суда оның қатуын алдын алу үшін антифриздің жеткілікті мөлшері болуы тиіс; антифриз коррозиялық белсенділігінен және фосформен реакцияға түсу қабілетінен айрылған болуы тиіс.
сары фосфордан босатылған цистернаның жүк жіберушісі жүкқұжаттың "Жүктің атауы" бағанында:
"Сары фосфордан босатылған цистерна, толық құйылып алынған, сары фосфордың қалдықтарынан және кірден (шламнан) тазартылған және биіктігі __ см. сумен (кальций хлоридінің ерітіндісімен) құйылған. Цистернаны тасымалдау сары фосфорды тасымалдау шарттарында жүзеге асырылады.

810. Легковоспламеняющиеся твердые вещества, самовозгорающиеся вещества и вещества, выделяющие воспламеняющиеся газы при взаимодействии с водой класса 4 разделяются на три подкласса 4.1 - легковоспламеняющиеся твердые вещества, 4.2 - самовозгорающиеся вещества, 4.3 - вещества, выделяющие воспламеняющиеся газы при взаимодействии с водой, такие грузы в зависимости от их свойств перевозятся в специализированных собственных цистернах с верхним сливом или с нижним сливным прибором. Цистерны должны быть снабжены теплоизоляцией из негорючих материалов и устройствами для разогрева.
Легковоспламеняющиеся твердые вещества подкласса 4.1 (например, капролактам, нафталин, сера жидкая) перевозятся в расплавленном состоянии. Котел цистерны должен быть окрашен в светло-серый цвет и иметь предусмотренную пунктом 808 настоящих Правил полосу красного цвета.
Днище котла цистерны и рама окрашиваются в соответствии с пунктом 781 настоящих Правил.
Самовозгорающиеся вещества подкласса 4.2 (например, фосфор желтый), перевозятся под слоем воды (раствора кальция хлорида) в специализированных собственных цистернах без нижнего сливного прибора, оборудованных устройством для разогрева.
Котел цистерны должен быть окрашен в желтый цвет, на котле наносится надпись: "Фосфор желтый".
Вдоль котла с обеих его сторон наносится красная полоса шириной 500 мм. Днище котла цистерны и рама окрашиваются в соответствии с пунктом 781 настоящих Правил.
После налива фосфора желтого в цистерну грузоотправитель наливает в нее воду, а при температуре наружного воздуха в районах маршрута следования груза ниже 0 о С - незамерзающий раствор кальция хлорида высотой слоя 30 см. При отправлении фосфора желтого в районы с температурой воздуха выше 40 о С высота слоя воды должна составлять 60 см. Высота налива фосфора желтого определяется в соответствии с пунктом 790 настоящих Правил.
По окончании заполнения цистерна осматривается представителем грузоотправителя, после чего наливной штуцер заглушается фланцем, на колпак надевается предохранительный кожух, который пломбируется запорно-пломбировочным устройством.
Слив фосфора желтого из цистерны производится грузополучателем полностью.
После слива и предъявления к перевозке порожние цистерны должны:
заполняться азотом; или
заполняться водой не менее чем на 96 % и не более чем на 98 % их вместимости; в период с 1 октября по 31 марта в воде должно содержаться достаточное количество антифриза для предотвращения ее замерзания во время перевозки; антифриз должен быть лишен коррозионной активности и способности вступать в реакцию с фосфором.
В графе накладной "Наименование груза" отправитель порожней цистерны из-под фосфора желтого указывает:
"Цистерна порожняя из-под фосфора желтого, полностью слита, очищена от остатков фосфора желтого и шлама и залита водой (раствором хлорида кальция) высотой __ см. Перевозка цистерны осуществляется на условиях перевозки фосфора желтого".

811. 5-сыныпқа жататын тотығатын заттар және органикалық пероксидтер екі ішкі сыныптарға бөлінеді: 5.1-сыныпқа жататын тотығатын заттар және 5.2-сыныпқа жататын органикалық пероксидтер, және жүк жіберушілердің, жүк алушылардың мамандандырылған цистерналарында тасымалданады. Цистерналарда, олардың ішінде артық қысымның пайда болуын, сұйықтықтың ағып кетуін алдын алатын, сонымен қатар цистернаның ішіне бөтен заттардың түсу мүмкіндігін болдырмайтын цистернаның үстісінде орналасқан сырмалар болуы тиіс.
5.1-ішкі сыныпқа жататын сутегінің пероксиді, концентрациясы 60 %-дан жоғары су ерітіндісі, тұрақтандырылған, артық қысымға есептелген мамандандырылған меншікті алюминий цистерналарда жүк жіберуші (жүк алушының) жол серігінің алып жүруімен тасымалданады.
Жүкті тасымалдау:
сутегінің пероксиді құйылған әр үш цистернаға кемінде су құйылған бір цистерна есебімен жылу оқшаулағышпен жабдықталған цистернадан;
ілесіп жүру бригадасы, сонымен қатар техникалық жабдықтар мен мүлік орналасып бір жабық вагоннан;
сутегінің пероксиді тиелген цистернадан және қысым астында жүктерді тасымалдауға есептелген ұқсас бос цистернадан тұратын арнайы технологиялық секция (вагондардың топтары) құрамында жүзеге асырылады.
Бұл ретте сумен толтырылғандар цистерналар және бос цистерна сутегінің пероксиді тиелген цистернаны ілесіп жүру вагонынан тасалау үшін қолданылады.
Көрсетілген технологиялық секциялар жүк жіберушімен қалыптастырылады.
Секция құрамына оған жатқызылмаған вагондарды қосуға жол берілмейді.
Тасымалдау құжаттарында "Секция. Ағытуға болмайды" мөрқалыбы қойылуы тиіс.
812. 6-сыныпқа жататын улы және жұқпалы заттар екі ішкі сыныпқа бөлінеді: 6.1 - улы заттар, 6.2 - жұқпалы заттар.
6-сыныпқа жататын улы және жұқпалы заттарды тасымалдағанда цистерна қазанының түбі және рама осы ереженің 781-тармағына сәйкес боялады.
6.1 ішкі сыныбына жататын улы заттар олардың қасиеттеріне байланысты жоғарғы ағызу аспабымен жабдықталған мамандандырылған меншікті цистерналарда тасымалданады.
Құюдан кейін жүк жіберуші осы Ережеде көрсетілген талаптарды орындауы тиіс.
Түсіру барысында жүк алушы цистернадан жүкті толық қалдықсыз ағызып алады, оны жуып, содан соң одан жуу сұйықтығын тазартады, және осы цистернаны пайдаланудың нормативтік құжатнамасымен қарастырылған қысым астында азотпен цистернаны толтырылады, және цистерна қалпағын бекіту-пломбылау құрылғысымен пломбылайды.
Ағызып алудың толықтығы, тазартудың мұқияттылығы, цистернаны азотпен толтырылуы және барлық вентильдердің саңылаусыз жабылуы жүк алушымен бос цистернаны қайтару жүк қағазында "Жүктің атауы" бағанында келесі мазмұндағы жазумен расталады: "Цистерна толық ағызып алынған, жуылған, қазанда қысым ____ МПа және саңылаусыз жабылған".
Параантрацен тек жүк жіберуші (жүк алушы) өкілінің ілесіп жүруімен тасымалданады. Цистернаның қазаны сары түске боялған болуы тиіс.
Қазанды бойлай оның екі жағы ені 500 мм. көк жолақпен боялады. Цистернаның түбі және рамасы осы тараудың талаптарына сәйкес боялады.

811. Окисляющие вещества и органические пероксиды класса 5 разделяются на два подкласса: 5.1 - окисляющие вещества и 5.2 - органические пероксиды и перевозятся в специализированных цистернах грузоотправителей, грузополучателей. Цистерны должны иметь затворы, расположенные на верху цистерны, предотвращающие образование внутри цистерны избыточного давления, утечки жидкости, а также исключалась возможность попадания инородных веществ внутрь цистерны.
Водорода пероксид, водный раствор концентрации свыше 60 %, стабилизированный, относящийся к подклассу 5.1, перевозится в специализированных собственных алюминиевых цистернах, рассчитанных на избыточное давление, в сопровождении проводников грузоотправителя (грузополучателя).
Перевозка груза осуществляется в составе специальной технологической секции (группы вагонов), состоящей из:
оборудованной теплоизоляцией цистерны с водой из расчета не менее одной цистерны на каждые три цистерны с водорода пероксидом;
одного крытого вагона, в котором размещается бригада сопровождения, а также техническое оборудование и имущество;
груженной водорода пероксидом цистерны и аналогичной порожней цистерны, рассчитанной на перевозку грузов под давлением.
При этом цистерны, заполненные водой, и порожняя цистерна используются в качестве прикрытия, цистерны, загруженной водородом пероксида, от вагона с сопровождающими этот груз.
Указанные технологические секции формируются грузоотправителем.
Включать в состав секции, не относящиеся к ней вагоны, не допускается.
В перевозочных документах должен быть проставлен штемпель "Секция. Не расцеплять".
812. Ядовитые и инфекционные вещества класса 6 разделяются на два подкласса: 6.1 - ядовитые вещества, 6.2 - инфекционные вещества.
При перевозке ядовитых и инфекционных веществ класса 6 днище котла цистерны и рама окрашиваются в соответствии с пунктом 781 настоящих Правил.
Ядовитые вещества подкласса 6.1 в зависимости от их свойств перевозятся в специализированных собственных цистернах с верхним сливом.
После налива грузоотправитель выполняет требования, установленные настоящими Правилами.
При выгрузке грузополучатель полностью без остатка сливает груз из цистерны, затем ее промывает, удаляет из нее промывочную жидкость и заполняет цистерну азотом под давлением в соответствии с нормативной документацией на эксплуатацию данной цистерны, герметично закрывает все вентили и пломбирует запорно-пломбировочным устройством колпак цистерны.
Полноту слива, тщательность промывки, заполнение цистерны азотом и герметичное закрытие всех вентилей подтверждается грузополучателем в накладной на возврат порожней цистерны в графе "Наименование груза" надписью следующего содержания: "Цистерна слита полностью, промыта, давление в котле ____ МПа и герметично закрыта", которая заверяется подписью и печатью отправителя цистерны.
Параантрацен перевозят только в сопровождении представителя грузоотправителя (грузополучателя). Котел цистерны должен быть окрашен в желтый цвет.
Вдоль котла с обеих сторон наносится синяя полоса шириной 500 мм. Днище котла цистерны и рама окрашиваются в соответствии с требованиями настоящей Главы.

813. 8-сыныпқа жататын улы және коррозиялық заттарды тасымалдау, олардың қасиеттеріне байланысты ішкі қорғау қабаты бар мамандандырылған меншікті цистерналарда жүзеге асырылады.
Қышқылдарды тасымалдауға арналған цистерналарда келесі айырмалық бояулар және трафареттерді болуы тиіс:
қазанды бойлай оның ені 500 мм. сары жолақпен боялады, ал қазанның шеткі түптерінде - сондай түсте 1х1м. мөлшеріндегі төртбұрыш;
екі жағындығы сары жолақтардың ортаңғы бөліктерінің ажырамасында төртбұрыштар ішінде және қазанның түптерінде қара бояумен қышқыл атаулары көрсетілген трафареттер (әріптердің биіктігі 150 мм) салынады (мысалы, "Қауіпті/Күкірт қышқылы", "Қауіпті/Меланж", "Қауіпті/Олеум", "Қауіпті/Тұз қышқылы").
Сонымен қатар, қышқыл цистерналарының шеткі түптерінде цистернаның тіркелуі туралы трафареті салынады: "___________ ст. жедел қайтару (тіркелу станциясы және жолы көрсетіледі)".
Қышқылдардың концентрациясы мен құрамы техникалық құжатнамалардың талаптарына сай болуы тиіс.
Күкірт қышқылы және оған жатқызылған аккумуляторлық, мұнаралық немесе гловерлық, моногидрат және купорос майы, тек қана арнайы күкіртқышқылдық цистерналарда тасымалданады.
Олеумды (күкіртті түтіндеуші қышқыл) тек жүк жіберушіге тиесілі арнайы олеумдық жылытылатын цистерналар-термостарда тасымалдауға жол беріледі.
Меланж (азоттық қышқылының күкірт қышқылымен қоспасы) тек арнайы меланжтық цистерналарда тасымалданады, және тасымалдаушының рұқсатымен - күкірт қышқылдық цистерналарында.
Тұз қышқылын тек арнайы лайықталған, ішінен гуммированных жүк жіберушіге тиесілі цистерналарда тасымалдауға жол беріледі.
Ингибированная тұзды және хлорсульфоновая қышқылдар арнайы бөлінген жүк жіберушіге тиесілі күкірт қышқылдық цистерналарында тасымалданады.
Зауыт-жіберуші Ингибированная тұзды қышқылын тасымалдау үшін бөлінген цистерналарды ішінен химиялық тұрақты үш қабат эмальмен, содан соң химиялық тұрақты екі қабат лакпен бояу тиіс.
Азот, сірке және фосфор қышқылдары тек жүк жіберушінің немесе жүк алушының арнайы цистерналарында тасымалданады.
Мүккәмал паркінің цистерналарын қышқылдарды тасымалдау үшін пайдалануға жол берілмейді.
Жүк жіберуші қышқылды өз бетімен осы жүкті тасымалдауға бөлінбеген қалыпты цистерналарға құйған жағдайда, сонымен қатар қышқылды тиісті емес қышқылды цистерналарға құйған жағдайда (мысалы, тұз қышқылын күкірт қышқылдық цистернаға құйғанда) жөнелту станциясы цистерналарды ағызып алу, тазарту және бейтараптандыру үшін жүк жіберушіге дереу қайтаруы тиіс.
Қышқыл құйылуының алдында цистерна жүк жіберушімен коммерциялық тұрғыдан мұқият қаралып тексерілуі тиіс. Бұл ретте қазанның ішкі бетінің тазалығына және қақпақ жапқышының тығыз жабылуының қамтамасыз етілуіне ерекше назар аударылуы тиіс.
Қарау барысында цистернаның қақпақ жапқышы тек қарау уақытында ғана ашылады, ал қарау аяқталғаннан кейін оның астына қышқыл әсеріне тұрақты аралық төсемі орналастырылып жабылады және толық герметикалық бекітіледі. Мұндай жан-күйде цистерна, егер тазарту талап етілмесе, құйылу уақытына дейін қалады. Цистерналарды селдір жабылған қақпақ жапқышпен қалдыруға жол берілмейді.
Егер цистерна қоқыстан (шламнан) тазалау немесе құюдың алдында жуу талап етілсе, бұл операциялар жүк жіберушінің күшімен және өз есепбінен орындалуы тиіс.
Меланжты даярлау, сонымен қатар тұзды қышқылын тежерту жүк жіберушімен құйғанға дейін кәсіпорын иелігіндегі арнайы лайықталған сыйымдылықтарда жүргізіледі. Бұл операцияларды құю процесінде тікелей цистерналарда жүргізуге жол берілмейді. Цистернаға құю кезінде меланжтың температурасы +30 0 C жоғары емес, ал жазғы уақытқа +40 0 C жоғары емес болуы тиіс.
Қышқылды құйғаннан (ағызғаннан) кейін жүк жіберушімен (жүк алушымен) қышқыл әсеріне тұрақты аралық төсемімен цистернаның қақпақ жапқышы жабылады, оның барашкалары мұқият оралып және бекіту-пломбылау құрылғысымен пломбыланады, цистерна қазанының сыртқы беттене аққан қышқыл бейтараптандырылады.
Қышқыл қалдықтары жойыла отырып толық қотарып төгілуі тиіс. Сонымен қатар жүк алушы қазанның сыртына аққан жерлерді сүртуі тиіс. Қышқылды төккеннен кейін жүк алушы қышқыл әсеріне тұрақты аралық төсемімен қақпақ жапқышы тығыз жабады, барашкаларды орайды және цистернаны пломбылайды.

813. Перевозка едких и коррозионных веществ класса 8, в зависимости от их свойств, осуществляется в специализированных собственных цистернах, имеющих внутреннее защитное покрытие.
Цистерны для перевозки кислот имеют следующую отличительную окраску и трафареты:
вдоль котла цистерны с обеих его сторон наносится желтая полоса шириной 500 мм, а на торцовых днищах котла - той же краской квадрат размером 1х1 м;
в разрывах центральной части желтых полос с обеих сторон в квадратах и на днищах котла наносится черной краской трафарет (высота букв 150 мм) с указанием наименования кислоты (например, "Опасно/Серная кислота", "Опасно/Меланж", "Опасно/Олеум", "Опасно/Соляная кислота").
Кроме того, на торцовых днищах кислотных цистерн должен быть нанесен трафарет о приписке цистерн: "Срочный возврат на ст. ____________________ (указываются станция и дорога приписки)".
Концентрация и состав наливаемой кислоты должны отвечать требованиям технической документации.
Серная кислота, к которой относятся аккумуляторная, башенная или гловерная, моногидрат и купоросное масло, должна перевозиться только в специальных сернокислотных цистернах.
Олеум (серная дымящая кислота) допускается к перевозке в специальных олеумных утепленных цистернах-термосах, принадлежащих грузоотправителю.
Меланж (смесь азотной кислоты с серной) перевозится в специальных меланжевых цистернах, и с разрешения перевозчика - в сернокислотных цистернах.
Соляная кислота допускается к перевозке только в специально приспособленных, гуммированных внутри цистернах, принадлежащих грузоотправителю.
Ингибированная соляная и хлорсульфоновая кислоты перевозятся в специально выделенных сернокислотных цистернах перевозчика.
Цистерны, выделенные для перевозки ингибированной соляной кислоты, завод-отправитель красит внутри химически стойкой эмалью, в три слоя, а затем химически стойким лаком в два слоя.
Азотная, уксусная и фосфорная кислоты перевозятся только в специальных цистернах грузоотправителя или грузополучателя.
Использование цистерн инвентарного парка для перевозки кислот не допускается.
В случаях самовольного налива грузоотправителем кислоты в обычные цистерны, не выделенные для перевозки этого груза, а также в случаях налива кислоты в несоответствующие кислотные цистерны (например, соляной кислоты в сернокислотную цистерну) станция отправления немедленно возвращает цистерны грузоотправителю для слива, очистки и нейтрализации.
Перед наливом кислоты цистерна должна быть тщательно осмотрена грузоотправителем в коммерческом отношении. При этом должно быть обращено особое внимание на чистоту внутренней поверхности котла и обеспечение плотного закрытия крышки колпака.
При осмотре цистерны крышка колпака открывается только на время этого осмотра, а по окончании его немедленно закрывается с помещением под нее кислотостойкой прокладки и закрепляется до полной герметичности. В таком состоянии цистерна остается до момента налива, если она не требует очистки. Оставление цистерн с неплотно закрытыми крышками колпаков запрещается.
Если требуется очистка цистерны от шлама или промывка перед наливом, эти операции производятся силами и за счет грузоотправителя.
Приготовление меланжа, а также ингибирование соляной кислоты производятся грузоотправителем до налива в специально приспособленных емкостях, принадлежащих предприятию. Производство этих операций непосредственно в цистернах в процессе налива запрещается. Температура меланжа при наливе в цистерны должна быть не выше +30 о C, а в летнее время не выше +40 о C.
После налива (слива) кислоты грузоотправителем (грузополучателем) крышка колпака цистерны с кислотостойкой прокладкой закрывается, тщательно заворачивают ее барашки и пломбируется запорно-пломбировочным устройством, имеющиеся подтеки кислоты на наружной поверхности котла цистерны нейтрализуются.
Слив кислот должен производиться полностью с удалением шлама. Грузополучатель также протирает котел снаружи от подтеков. После слива кислоты грузополучатель немедленно плотно закрывает крышку колпака на кислотостойкой прокладке, заворачивает барашки и пломбирует цистерну.

814. Тиелген цистернада ақау табылып, оның салдарынан цистернаның тағайындау бойынша одан әрі жүруі мүмкін болмаған жағжайда, мұндай цистерна станцияның арнайы бөлінген жолында қалдырылады.
Жолсерігі болған жағдайда цистерна оның күзеті астында болуы тиісті. Егер цистерналардың тобы бір жолсерігінің ілесуімен ғана тасымалданса, онда пойыздан барлық топ ағытылады.
815. Ақаулы цистернаның кешігуі туралы тасымалдаушының өкілі, ал жолсерігі болған жағдайда, соңғысы телеграфпен (факске) жүк жіберушіні хабардар етеді және қажеттігіне қарай мамандарды іссапарға жіберуі және/немесе жүкті қайта қоюға алуға арналған құрылғылары бар цистернаны жіберуді талап етеді.
Меншігіндегі немесе жалданған цистернаны ағыту туралы хабарландыру алғанда жүк жіберуші (жүк алушы) цистернаны ағытқан жерге мобильді бөлімшені немесе өз өкілін жолдайды.
816. Жол жүріп келе жатқанда қауіпті жүгі бар цистернада ақау табылған жағдайда қауіпті жүкті қайта айдау, цистернаны тазарту және тазартуға пайдаланған суды жою тасымалдаушы өкілінің қатысуы жүргізіледі.
Қауіпті жүкті қайта айдау уақытында жүк қалдықтарын жою аяқталғанға дейін цистерна күзет астында болуы тиіс.
817. Жүктің ағысы пайда болған немесе басқа апаттық жағдай орын алған жағдайда осы жүкке апаттық карточкадағы нұсқауларға сәйкес қажетті шаралар қабылданады.
Цистернаның ақауы туралы жолсерігінің қатысуымен цистернаның техникалық жан-күйі көрсетіле отырып жалпы нысанды акт толтырылады, онда: ақау түрі, оның пайда болу себептері, ақауларды жою жөнінде қабылданған шаралар, сонымен қатар цистернаның одан әрі жүру мүмкіншілігі туралы, ал ол мүмкін болғанда - тасымалдаушы өкілімен. Жалпы нысанды актінің көшірмесі тасымал құжаттарына қосылады.
818. Тиелген, сонымен қатар бос газдан тазартылмаған цистерналарды жөндеу ерекше сақтықпен жүргізіледі, бұл ретте:
цистерна қазанын жөндеуге;
қазан бойынша соққылар жасауға;
жарылыс қаупі бар аспаптарды пайдалануға және ашық отпен цистерналар жақын маңында болуға;
дәнекерлеу құрылғысы қолданылатын кез келген жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
Отты, дәнекерлеуді және соққыларды пайдалана отырып арбашықтарды жөндеу қажеттігі туындаған жағдайда, олар цистерна астынан домалануы және қазаннан 20 м. кем емес ара қашықтыққа апарылуы тиіс.
819. Меншікті бос немесе жалданған цистернаны жөндеуге жолдау қажеттілігі болған жағдайда оның иесі тазартуды, бейтараптандыруды, ал қажет жағдайда цистерна қазанының ішкі және сыртқы беттерін, сонымен қатар раманы, өтетін бөлімдерін, тежегіштерін газдан тазартуын қамтамасыз етеді, және тасымалдаушының өкіліне көрсетілген шараларды өткізу туралы анықтама береді.
Цистерналармен мұндай жұмыстар жалға алынған цистерналарды жалдау мерзімі біткен соң оларды меншік иелеріне қайтару кезінде жүргізіледі.

814. В случае обнаружения неисправности груженной цистерны, вследствие которой невозможно дальнейшее ее следование по назначению, такая цистерна отставляется на специально выделенный путь станции.
При наличии проводника цистерна должна находиться под его охраной. Если группа цистерн сопровождается одним проводником, то от поезда отцепляется вся группа.
815. О задержке неисправной цистерны представитель перевозчика, а при наличии проводника, последний уведомляет по телеграфу (факсу) грузоотправителя и при необходимости требует командирования специалистов и/или подсылки другой цистерны с приспособлениями для перелива груза.
При получении уведомления об отцепке собственной или арендованной цистерны, грузоотправитель (грузополучатель) направляет на место отцепки цистерны мобильное подразделение или своего представителя.
816. В случае обнаружения в пути следования неисправной цистерны с опасным грузом перекачка опасного груза, промывка цистерны и удаление промывной воды производятся в присутствии представителя перевозчика.
Во время перекачки опасного груза вплоть до окончания уничтожения остатков груза цистерна должна находится под охраной.
817. В случае течи груза или возникновения других аварийных ситуаций принимаются необходимые меры в соответствии с предписаниями аварийной карточки на этот груз.
О неисправности цистерны составляется с участием проводника акт общей формы с указанием технического состояния цистерны: вид неисправности, причины ее возникновения, принятые меры по устранению неисправности, а также о возможности дальнейшего следования цистерны, а при его отсутствии - представителем перевозчика. Копия акта общей формы прилагается к перевозочным документам.
818. Ремонт груженых, а также порожних недегазированных, цистерн производится с особой осторожностью, при этом не разрешается:
ремонтировать котел цистерны;
производить удары по котлу;
пользоваться инструментом во взрывоопасном исполнении и находиться вблизи цистерн с открытым огнем;
производить любые ремонтные работы с применением сварки.
При возникновении необходимости ремонта тележек с применением огня, сварки и ударов они должны выкатываться из-под цистерны и отводиться на расстояние не менее 20 м от котла.
819. При необходимости направления в ремонт собственной порожней или арендованной цистерны ее владелец, обеспечивает промывку, нейтрализацию, а в необходимых случаях дегазацию внутренней и наружной поверхности котла цистерны, а также рамы, ходовых частей, тормозных и автосцепных устройств и выдает представителю перевозчика справку о проведении указанных мероприятий.
Аналогичная работа проводится с цистернами при возврате арендованных цистерн их собственникам по истечении срока аренды.

820. Азық-түлікті (өсімдік майын, сірнені, саломасты, салолинді, гидролды, глицеринді және басқалар) тасымалдау құйылу станцияларына тіркелген төменгі ағызу аспабымен жабдықталған мамандандырылған меншікті цистерналарда немесе тасымалдау үшін қолданылмаған жаңа цистерналарда жүзеге асырылады.
1937 жылға дейін тіркелген бүркемеленген қазандарымен цистерналар мұндай жүктерді тасымалдау үшін қолданылмайды.
Азық-түлік тасымалдауға мамандандырылған темір жолдардың цистерналарда қазанды бойлай оның екі жағында ені 100 мм. екі қызыл жолақтары (жолақтардың арақашықтығы 500 мм.), ал түбінің периметрі бойынша ені 100 мм болатын қызыл айналма жолақтары болуы тиіс. Жолақтар арасында қазан ортасының оң жағында әріптердің биіктігі 126 мм. болатын қара бояумен жүктің атауы жазылады: "Патока". "Өсімдік майы", "Гидрол" және тағы басқа. Бұл атаулар сонымен бірге әріптердің биіктігі 70 мм. болатын түптің жоғарғы бөлігінде жазылады. Сонымен қатар, қазандар түбінің төменгі бөлігінде цистерналардың тіркелуі туралы трафарет салынады:
"_______________ станциясына жедел қайтару (тіркелу станциясы және жолы көрсетіледі)".
Азық-түлік өнімдерін қоюға арнайы бөлінген цистерналарды дайындау жүк жіберушімен жүргізіледі.
Жаңа цистерналарға азық-түлік өнімдерін қою алдында жүк жіберуші қажет болған цистернаның ішкі бетін қоюға арналған өнімдер сіңдірілген шүберектермен немесе соңылармен сүртеді. Әсіресе мұқият қазанның жапсарлары тазартылуы қажет.
Ағызғаннан кейін жүк алушымен мамандандырылған цистернаға бекіту-пломбылау құрылғысы қойылады және толық тасымал құжаттарымен жазылу станциясына бағытталады.
Азық-түлік өнімдерін тасымалдауға мамандандырылған цистерналарды тікелей мақсатына сәйкес емес пайдалануға жол берілмейді.
821. Этил (шараптық) спирті арнайы спирттік цистерналарда тасымалданады.
Спиртті құю алдында жүк жіберуші цистернаны мұқият қарап шығады. Қарау кезінде цистерна қазаны мен қақпағының жарамды жағдайда болуына және тазалығына, қақпақ люгі мен кузовтың жабылу тығыздылығына, төсемдер мен бекіту-пломбылау құрылғыларын орнатуға арналған тетіктердің болуына ерекше назар аударылады.
Спирттік цистерналар қалпағының ішкі бетінде спиртті құю биіктігін көрсететін сызық салынады.
Спиртті белгіленген биіктіктен жоғарырақ немесе төменірек құю 5 см. көбірек емес мөлшерде жол беріледі.
Цистернаға спиртті белгіленген деңгейге дейін құйғаннан кейін спирттің температурасы анықталады және үлгі алынады, ол бойынша жүк жіберуші спирттің күштілігін белгілейді.
Үлгі алынғаннан кейін жүк жіберуші тасымалдаушының өкілімен бірге қақпақтың жоғарғы жағынан құйылған спирттің деңгейіне дейін цистерна қақпағында спиртті жеткізбей құю биігін арнайы өлшеуіш сызғышпен анықтайды.
Екі қақпақтары бар цистерналарда жеткізбей құюдың биігін өлшеу тек цистернаның ортасына жақынырақ орналасқан қақпақтан жүргізіледі (бұл қақпаққа саты қосылады). Өлшеу кезінде спирт екі қақпақта бір деңгейде болу үшін екінші қақпақтың люгін аздап ашу қажет.
Спиртті жеткізбей құюдың деңгейі мемлекеттік сенім таңбасы және жоғарыдан төменге қарай интервалы 1 мм. болатын бөлімдері бар арнайы стандартты темір сызғышпен өлшенеді.
Өлшеген кезде сызғыш цистернаға оның көлденең аспағы цистернаның бойлай осіне перпендикулярлы қақпақтың шеттерінде жататындай етіп цистернаға батырылады. Батыру сызығы бойынша жоғары жылдам көтеріп, спиртті жеткізбей құю деңгейін 1 мм. дейінгі дәлдікпен анықтайды.
Өлшеп болғаннан кейін жүк жөнелтуші люк қақпағының қиысқан жіктеріне резеңке төсем қойып, люк қақпағын тығыз жабады сымнан бұрамалар салады, одан кейін цистернаны пломбылайды.
Жүкқағазда "Жүктің атауы" бағанасында жүк жөнелтушімен:
спирттің сорты (шит, ректификат);

820. Перевозка пищевых грузов (растительного масла, патоки, саломаса, салолина, гидрола, глицерина и др.) производится в специализированных цистернах с нижним сливом, приписанных к станциям налива, или в новых цистернах, ранее неиспользовавшихся для перевозки.
Приписка цистерн со сварными котлами постройки до 1937 г. для перевозки таких грузов не допускается.
Цистерны железных дорог, специализированные для перевозки пищевых грузов, должны иметь по всей длине котла с обеих сторон по две полосы красного цвета шириной каждая 100 мм (промежуток между полосами 500 мм), а по периметру днищ - кольцевую красную полосу шириной 100 мм. В промежутке между полосами вправо от середины котла высотой букв 126 мм наносится черной краской наименование груза: "Патока", "Растительное масло", "Гидрол" и др. Эти наименования наносятся также на верхней части днища высотой букв 70 мм. Кроме того, на нижней части днищ котлов наносится трафарет о приписке цистерн:
"Срочный возврат на ст. ______________________________ (указываются станция и дорога приписки)".
Подготовка цистерн, специально выделенных под налив пищевых продуктов, производится грузоотправителем.
Перед наливом пищевых продуктов в новые цистерны грузоотправитель при необходимости протирает внутреннюю поверхность цистерны тряпками или концами, пропитанными продуктами, предназначенными для налива. Особенно тщательно протирка должна производиться в швах котла.
После слива на специализированную цистерну грузополучателем налагается запорно-пломбировочное устройство и направляется на станцию приписки по полным перевозочным документам.
Использование цистерн, специализированных для перевозки пищевых грузов, не по прямому назначению запрещается.
821. Этиловый (винный) спирт перевозится в специальных спиртовых цистернах.
Перед наливом спирта грузоотправитель тщательно осматривает цистерну. При осмотре особое внимание должно быть обращено на исправное состояние и чистоту котла и колпака цистерны, плотность закрытия люков колпака и кузова, наличие прокладки и исправных приспособлений для наложения запорно-пломбировочных устройств.
На внутренней поверхности колпака спиртовых цистерн должна быть нанесена линия высоты налива спирта.
Налив спирта выше или ниже установленной высоты допускается не больше чем на 5 см.
После налива спирта в цистерну до установленного уровня определяется температура спирта в цистерне и отбирается проба, по которой грузоотправитель устанавливает крепость спирта.
После отбора пробы грузоотправитель совместно с представителем перевозчика специальной мерной линейкой определяет высоту недолива спирта в колпаке цистерны от верхнего края колпака до уровня налитого спирта.
В цистернах с двумя колпаками замер высоты недолива производится только в колпаке, расположенном ближе к середине цистерны (к этому колпаку примыкает лестница). Во время замера крышку второго люка необходимо приоткрыть, чтобы спирт в обоих колпаках был на одном уровне.
Высота недолива спирта измеряется специальной стандартной металлической линейкой, имеющей государственное поверительное клеймо, на которой сверху вниз нанесены деления с интервалом в 1 мм.
При измерении недолива линейка опускается в цистерну таким образом, чтобы ее поперечная планка лежала на краях люка перпендикулярно продольной оси цистерны. Быстро подняв линейку вверх по линии смачивания, определяют высоту недолива спирта с точностью до 1 мм.
По окончании замера грузоотправитель укладывает в паз на люке колпака резиновую прокладку, плотно закрывает крышку люка и накладывает проволочные закрутки, после чего пломбирует цистерну.
В накладной в графе "Наименование груза" грузоотправителем указываются:
сорт спирта (сырец, ректификат);

спирттің күштілігі 0,1 %-ға дейінгі дәлдікпен;
жеткізбей құюдың деңгейін өлшеу кезіндегі цистернадағы спирттің температурасы 0,1 0 C-ға дейінгі дәлдікпен;
жеткізбей құюдың деңгейі 1 мм, дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
Жүк жөнелтушімен жүкқағазда көрсетілетін спирттің салмағы тек тасымалдау ақысын анықтау үшін ғана қолданылады.
Жүк жөнелтуші жүкқағазға спиртті тиеу жөніндегі актіні қоса береді, ол тікелей жүк жөнелтуші мен жүк алушының арасындағы қарым-қатынасты реттейтін құжат болып табылады.
Тағайындалу станциясына жарамды цистернада, жарамды жүк жөнелтушінің бекіту-пломбылау құрылғысымен келген спирт жүк алушымен тасымалдаушы өкілінің қатысуынсыз ағызып алынады. Мұндай жағдайларда анықталған спирттің кем болу немесе күштілігінің төмендеуіне тасымалдаушы жауапты болмайды.
Тағайындалу станциясына жарамсыз цистернада немесе жүк жөнелтушінің люк қақпағындағы бекіту-пломбылау құрылғысының бүлінуімен келген спиртті жүк алушыға тапсыру комиссиямен тапсырылады.
Спиртті тапсыру туралы комиссия коммерциялық акті жасайды, онда жеткізбей құюдың деңгейі, қақпақ биіктігі, цистернадағы спирттің күштілігі мен температурасы көрсетіледі. Цистернадағы спирттің мөлшері актіде көрсетілмейді.
Коммерциялық актіге жүк алушымен жасалған тасымалдау барысындағы спирттің сақталуы немесе кем болуының алдын-ала есептері қоса беріледі.
Ағызып болғаннан кейін жүк жөнелтуші люк қақпағының астына қайтадан резеңке төсеп қояды, сымнан бұрама салады және цистернаны пломбылайды. Бос цистерналар толық тасымал құжаттармен жолданады.
822. Техникалық талаптарды қанағаттандыратын 5 атмосфералық артық қысымдық жұмысқа есептелетін этильдік сұйықтық тек қана жүк жіберушімен арнайы цистерналарда тасымалданады. Запастағы авариялық газсыздандыру құралдарын (керосин, хлорлы әк, сүртетін материалдар) сақтауға бейімдеу үшін және цистерна қорғағыш қабымен, цистернаны жабатын қақпақпен, сыртқы оқшаулаумен жабдықталған.
Қара майлы бояу ең төменгі бөлігі - 250 мм биіктікке цистернаның қазандық сыртқы беті этильдік сұйықтық алюминилік маймен боялған. Қазанды бойлай оның екі жақ ені 500 мм. жасыл жолақпен боялады. Цистернаның түбі және рамасы жасыл түспен боялған, түп жағы алюминилік бояумен көлденең жасыл жолақпен 300 мм. боялады.
Қазанның екі жағындағы ортаңғы бөліктерінде екі қатар жазу көрсетілген: "Этильдік сұйықтық/от қауіптілігі - улылығы".
Қазанның оң жағында: "дөңестен түсірілмесін", сол жағынан шеткі түптерінде: "___________ ст. жедел қайтару (тіркелу станциясы және жолы көрсетіледі)".
Этильдік сұйықтықты басқа цистерналарға және де тікелей тағайындаусыз қолданған жағдайда қатаң тиым салынады.
Этильдік сұйықты құю және айдау жүк жеткізуші мен жүк қабылдаушы жол жүрген кезде жүзеге асырылады.
Құйылудың алдында жүк жіберуші жүк тасушыға цистернаның қозғалғышын және жеке бөлімдерін қарауын ұсынады.
Цистернаға этилді сұйықтық құйылу тек қана жүк жіберуші дайындаған жағдайда рұқсат етіледі.
Қазанның сыйымдылығы 95%-дан көп емес, бірақ цистернаны толтыру оның жүк көтерімділігі шегінен шығарылады.
Цистернада этилді сұйықтық салмағы жүк жіберушімен анықталады.
Цистернаны дұрыс толтыру және сапар жолдарында қауіпсіздікті қамтамасыз ету (теміржол көлігіне қатысты) арматуралардың, люктардың, салулардың түзулігіне жауаптылықтың бәрі жүк жіберушіге жүктеледі.
Құюдан кейін жүк жіберуші: этил сұйықтығымен кездейсоқ ластанғандар қазанның, рамасы мен жүріс бөлігінің барлық орындарын мұқият газсыздандырады; барлық вентильдерін герметикалық жабады, цистернаны пломбылайды және оған жөнелтуші таңбалаумен бирка іліп қояды.

крепость спирта с точностью до 0,1%;
температура спирта в цистерне во время замера высоты недолива с точностью до 0,5 о C;
высота недолива с точностью до 1 мм.
Вес спирта, указываемый грузоотправителем в накладной, служит только для определения провозной платы.
Грузоотправитель прилагает к накладной акт об отгрузке спирта, который является документом, регулирующим взаимоотношения непосредственно между грузоотправителем и грузополучателем.
Прибывший на станцию назначения спирт в исправной цистерне, за исправными запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителя грузополучатель сливает без участия представителя перевозчика. За обнаруженные в этих случаях недостачи или пониженную крепость спирта перевозчик ответственности не несет.
В случае прибытия спирта в неисправной цистерне или с нарушенными запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителя на крышке люка цистерны сдача спирта грузополучателю производится комиссией.
О сдаче спирта комиссия составляет коммерческий акт, в котором указывается высота недолива, высота колпака, крепость и температура спирта в цистерне. Количество спирта, содержащегося в цистерне, в акте не указывается.
К коммерческому акту прилагается составленный грузополучателем предварительный расчет сохранности или недостачи спирта при перевозке.
После окончания слива грузополучатель укладывает обратно под крышку колпака резиновую прокладку, накладывает проволочную закрутку и пломбирует цистерну. Порожние цистерны направляются по полным перевозочным документам.
822. Этиловая жидкость перевозится в специальных цистернах грузоотправителя, рассчитанных на избыточное рабочее давление 5 атмосфер, удовлетворяющих техническим требованиям. Такая цистерна оборудуется наружной изоляцией, предохранительным кожухом, закрывающим колпак цистерны, и приспособлением для хранения аварийного запаса дегазационных средств (керосина, хлорной извести, обтирочного материала).
Наружная поверхность котла цистерны для этиловой жидкости окрашивается алюминиевой краской, а самая нижняя часть на высоту 250 мм - черной масляной краской. Вдоль всего котла цистерны с обеих сторон посередине наносится полоса зеленого цвета шириной 500 мм. Торцовые днища котла и рама цистерны окрашены в зеленый цвет, у края днищ по кругу алюминиевой краской наносится полоса шириной 300 мм.
На обеих продольных сторонах котла в средней части наносится надпись в две строки: "Этиловая жидкость/Огнеопасно - Ядовито".
С правой стороны надпись: "С горки не спускать", с левой стороны котла и на торцовых днищах: "Срочный возврат на ст. _________________________ (указываются дорога и станция приписки)".
Использование таких цистерн не по прямому назначению, а также налив этиловой жидкости в другие цистерны не допускается.
Налив и слив этиловой жидкости производятся только на подъездных путях грузоотправителя и грузополучателя.
Перед наливом грузоотправитель предъявляет цистерну перевозчику для осмотра ходовых и упряжных частей.
Налив этиловой жидкости допускается только в цистерну, вполне исправную и соответственно подготовленную грузоотправителем.
Заполнение цистерны производится в пределах ее грузоподъемности, но не более 95% емкости котла.
Вес этиловой жидкости в цистерне определяется грузоотправителем.
Вся ответственность за исправность котла, арматуры, люков, прокладок, правильность заполнения цистерны и обеспечение безопасности в пути следования (помимо относящейся к железнодорожному транспорту) возлагается на грузоотправителя.
После налива грузоотправитель: тщательно дегазирует все места на котле, раме и ходовых частях, случайно загрязненные этиловой жидкостью; герметически закрывает все вентили, пломбирует цистерну и навешивает на нее бирку с отправительской маркировкой.

Этилді сұйықтығын тасымалдау жүкқағазында "Қауіпті - У - Тез тұтанады", "Дөңестен түсірілмесін", "Қорған 3/1-1-1-1" штемпельдері қойылады. Жүкқағазда жүктің қауіптілігі туралы штемпельді жүк жіберуші қояды.
Цистернаны тасымалдауға тапсырған кезде жүк жіберуші жүк алушыны оған этил сұйықтығымен цистерна бара жатқаны жөнінде хабардар етеді. Цистерна белгіленген мерзімде келмеген кезде жүк алушы ол туралы жүк жіберуші мен жіберу станцияласын телеграфпен хабарлайды.
Этил сұйықтығын цистерналарда жолсерігінің ілесіп жүруінсіз тасымалдауға болады.
Жүріп келе жатқан кезде жолда ақау табылған жағдайда, және де ол себептен этил сұйықтығымен цистерна тағайындалуы бойынша ере алмаса, мұндай цистерна пойыздан ағытылады, қауіпсіз орынға алыс жолға апарылады. Жүк аққан жағдайда ағу орнында сұйықтықты жинауы және оның жерге ағуын болдырмау үшін лайықты ыдыс қойылуы тиіс. Этил сұйықтығы төгілген орындар хлорлы әкпен газсыздандырылады.
Цистернаның кешігуі жөнінде тасымалдаушы ақаудың сипаттамасын бере отырып жүк жіберушіні (жөнелту станциясы арқылы) телеграфпен хабарлайды.
Цистернаның ағытылуы туралы хабарламаны алғаннан кейін жүк жіберуші тез арада ақауды жою үшін ағыту станциясына жауапты өкілін және жұмысшыларды жолдайды, ал қажет болған жағдайда жүкті қайта айдау үшін ақаусыз бос цистернаны жөнелтеді.
Цистернада ақау табылған кезде цистернаның техникалық жай-күйі туралы акті жасалады, онда: ақаудың түрі, оның пайда болу себебі, ақауды жою бойынша қабылданған шаралар, сондай-ақ цистернаның одан әрі жүру мүмкіншілігі туралы мәліметтер көрсетіледі. Актінің көшірмесі тасымал құжаттарына қоса ілінеді.
Жүкті алушы цистернадан этил сұйықтығын толық қалдықсыз ағызады, ағызғаннан кейін таза бензинмен екі рет тазартады, оны қазаннан ағызады және цистернаны азотпен 1 ат қысым астында толтырады, барлық вентильдерді саңылаусыз жабады және цистерна қалпағын пломбылайды.
Ағызған кезде этил сұйықтығымен кездейсоқ ластанған арматураны және цистернаның сыртқы бөлігін, сондай-ақ рамасы мен жүріс бөлігін жүкті алушы газсыздандырады.
Ағызып алудың толықтығы, тазартудың мұқияттылығы, цистернаны азотпен толтырылуы және барлық вентильдердің саңылаусыз жабылуы жүк алушының техникалық бақылау бөлімінің өкілімен тексеріледі, және ол жүк алушымен бос цистернаны қайтаруға толтырылған жүкқағазда "Жүктің атауы" бағанында келесі жазбаны енгізеді: "Цистерна толық ағызып алынған, тазартылған, азотпен толтырылған және саңылаусыз жабылған" және оны өз қолымен және мөрімен растайды.
Этил сұйықтығына арналған бос цистерна толық тасымал құжаттарымен қайтарылады.
Цистерна қазанын жөндеу цистерналардың жазылу кәсіпорындарында соңғылардың күштермен және құралдармен жүргізіледі, ал жүріс бөліктерін жөндеу темір жолдардың жөндеу кәсіпорындарымен жүргізіледі.
Жүріс бөліктерін жөндеу алдында жүк жөнелтуші кәсіпорындар цистерналарды жөндейтін жұмысшылардың қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету мақсатында цистерна қазанының ішкі және сыртқы беттерін, сондай-ақ рамасы мен жүріс бөліктерін газсыздандырады және өткізілген газсыздандыру туралы төлқұжат береді.

В накладной на перевозку этиловой жидкости должны быть поставлены штемпеля: "Опасно - Яд - Легко воспламеняется", "С горки не спускать", "Прикрытие 3/1-1-1-1". В накладной штемпель об опасности груза проставляет грузоотправитель.
При сдаче цистерны к перевозке грузоотправитель уведомляет грузополучателя о следовании в его адрес цистерны с этиловой жидкостью. В случае неприбытия цистерны в установленный срок грузополучатель сообщает об этом по телеграфу грузоотправителю и станции отправления.
Этиловую жидкость в цистернах разрешается перевозить без сопровождения проводниками.
При обнаружении в пути следования неисправности, из-за которой цистерна с этиловой жидкостью не может следовать по назначению, такая цистерна отцепляется от поезда, отводится на отдаленный путь в безопасное место. В случае течи груза у места течи должна быть немедленно поставлена соответствующая емкость для сбора жидкости и предотвращения попадания ее на землю. Места, залитые этиловой жидкостью, дегазируются хлорной известью.
О задержке цистерны перевозчик уведомляет по телеграфу грузоотправителя (через станцию отправления) с указанием характера неисправности.
Грузоотправитель по получении уведомления об отцепке цистерны немедленно направляет на станцию отцепки ответственного представителя и рабочих для ликвидации неисправности, а в случае необходимости отправляет исправную порожнюю цистерну для перекачки груза.
В случае неисправности цистерны составляется акт о техническом состоянии цистерны, в котором указываются: вид неисправности, причина ее возникновения, принятые меры по устранению неисправности, а также о возможности дальнейшего следования цистерны. Копия акта прилагается к перевозочным документам.
Грузополучатель сливает этиловую жидкость из цистерны полностью без остатка, после слива дважды промывает чистым бензином, удаляет его из котла и заполняет цистерну азотом под давлением с 1 атмосфер, герметично закрывает все вентили и пломбирует колпак цистерны.
Арматуру и наружные части котла, а также раму и ходовые части цистерны, случайно загрязненные при сливе этиловой жидкостью, грузополучатель дегазирует.
Полнота слива, тщательность промывки, заполнение цистерны азотом и герметичное закрытие всех вентилей проверяются представителем отдела технического контроля грузополучателя, который в накладной, составленной грузополучателем на возврат порожней цистерны, в графе "Наименование груза" делает следующую надпись: "Цистерна слита полностью, промыта, заполнена азотом и герметично закрыта" и подтверждает это своей подписью и печатью.
Порожняя цистерна для этиловой жидкости возвращается по полным перевозочным документам.
Ремонт котла цистерны производится на предприятиях приписки цистерн силами и средствами последних, а ремонт ходовых частей - ремонтными предприятиями железных дорог.
Перед ремонтом ходовых частей предприятия-грузоотправители производят дегазацию внутренней и наружной поверхностей котла цистерны, а также рамы и ходовых частей и выдают паспорт о проведенной дегазации, обеспечивающей безопасные условия работы рабочих по ремонту цистерн.

823. Этилденген жанармай жарық - қызғылт сары, сары немесе көк түске боялған. Улы, адамға уландырғыш әсер етеді, түтінді дем арқылы ішке тарту және дәл осылай организмге тері арқылы өтіп әсер етеді. Этилденген жанармай әсіресе қауіпті, организмді баяулатып уландырып және бастапқысында зардап шегушіге білінбейді.
Ереже бойынша этилденген жанармай темір жолдармен тасымалдау шығарылады, ереже сияқты, төрт білікті жанармайлы цистерналарда жасалады (төгілмейтін құралда). Этилденген жанармайы бар цистернаның сыртында бояуы кетпейтін трафаретпен "Этилденген жанармай/Улы" деген сөздер жазылу керек.
Этилденген жанармайды сондай-ақ әмбебап құйылатын құралы бар цистерналарды тасымалдаушының рұқсатымен жіберіледі. Бұл жағдайда сол цистерналардың қазандарына сол трафарет жазылады.
"Улы/Этилденген жанармай" трафареті бар цистерналарды пайдалануға тиым салынады, ерекше сортты жанармайды тасымалдау үшін, мотор майы сияқты пайдаланбау (экстрактық жанармай, "Калоша" сорты, уайт-спирті және тағы басқа өндірісте еріткіш ретінде және тұрмыстық мақсатта пайдаланады) сонымен қатар жарық беретін керосин.
Этилденген жанармай құйылғаннан кейін цистернаға этилденбеген мұнай өнімдерін құйуға рұқсат етіледі, мотор немесе қазан жанармайы ретінде пайдаланатын (ерекше сортты жанармай көрсетілген).
Этилденген жанармай құйылып төгілгеннен кейін қазанның жоғарғы жағын жүк жіберуші мен жүк алушы керосин немесе кәдімгі бензин сіңген таза шүберекпен тазалап сүрту қажет.
Этилденген бензин тасымалдау құжатында "Жүк аты" графасында "Этилденген бензин" көрсетілуі қажет және бензин сорты, Мысалы, "Этилденген бензин авиациалық Б-100".
Жүкқағаздың жоғарғы бөлігінде бензин мөрқалыбы "Қауіпті", "Тез тұтанғыш", бұдан басқа "Улы" деп жазылу қажет.
"Цистернадан құйылған жүк аты" графасында Бос цистернаға қайта жіберілген жүкқағазда жүк алушы міндетті түрде "Этилденген бензин" көрсетуі қажет.
Жол үстінде цистернадан тамшы немесе ағыс байқалса, тасымалдаушы тез арада шара қолданып ағысқа тоқтату және жөнделген цистернаға ауыстырылуы "Бензин этилденген" бар трафарет.
Ауыстыру кезінде негізгі қауіпсіздік шараларын ұстану керек және сұйықтың қолға және басқа дене мүшелеріне тигізбеу керек. Егер мұнай қоймасы бар станцияда ағым байқалса, сол цистернаны жедел түрде белгіленген складқа ағызуға беріледі. Мұндай склад болған жағдайда этилденген бензин басқа мекемеге беріледі. Этилденген бензинді құю және ағызу кезіндегі уланбаудан сақтау мақсатында:
Құю және ағызу жұмыстары механикалық түрде болып максималды герматизациямен қамтамасыз етілу қажет.
Этилденген бензинді құятын және ағызатын жұмыстар жұмысында оның сипаттарымен танысу қажет. Этилденген бензин жұмысының техника сұрағына дайындалып және сәйкес жұмыс киімімен жабдықталған. Өндірісте жұмысшылар желге қарсы тұрмау керек.
Цистернаның қазанында жүргізілетін барлық жұмыстар шлангілі протиговазбен жүргізіледі.

823. Этилированный бензин окрашен в ярко-оранжевый, желтый или синий цвет, ядовит, отравляюще действует на человека, как при вдыхании паров, так и при проникании в организм через кожу. Этилированный бензин особенно опасен тем, что отравляющее действие его на организм проявляется замедленно и вначале отравление незаметно для пострадавшего.
Перевозка этилированного бензина по железным дорогам производится, как правило, в четырехосных бензиновых цистернах (без сливного прибора). На цистернах с этилированным бензином должен быть нанесен несмываемой краской трафарет: "Бензин этилированный/Ядовито".
С разрешения перевозчика допускается использование для перевозки этилированного бензина также цистерн с универсальным сливным прибором. В этом случае на котлах таких цистерн наносится тот же трафарет.
Запрещается использование цистерн, имеющих трафарет "Бензин этилированный/Ядовито" для перевозки специальных сортов бензина, не применяемых как моторное топливо (бензина экстракционного, сорта "Калоша", уайт-спирита и других, применяемых в производстве в качестве растворителей и для бытовых целей), а также керосина осветительного.
Цистерны после слива этилированного бензина разрешается использовать под налив неэтилированных нефтепродуктов, применяемых как моторное или котельное топливо (за исключением указанных специальных сортов бензина).
После налива и слива этилированного бензина подтеки на наружной поверхности котла цистерны тщательно вытираются грузоотправителем или грузополучателем тряпками, пропитанными чистым керосином или обычным бензином.
В перевозочных документах на этилированный бензин в графе "Наименование груза" должно быть указано: "Бензин этилированный" и сорт бензина, например, "Бензин этилированный авиационный Б-100".
В верхней части накладной, кроме установленных для бензина штемпелей "Опасно", "Легко воспламеняется", должен быть поставлен штемпель "Ядовито".
В пересылочной накладной на порожнюю цистерну в графе "Наименование груза, слитого из цистерны" грузополучатель указывает: "Бензин этилированный".
В случае обнаружения течи из цистерны в пути следования перевозчик немедленно принимает меры к устранению течи и перекачке груза в исправную цистерну, имеющую трафарет: "Бензин этилированный". При перекачке необходимо соблюдать соответствующие меры предосторожности и не допускать попадания жидкости на руки и другие части тела.
Если течь обнаружена на станции, где имеется нефтесклад, то цистерна немедленно подается под слив на указанный склад. При отсутствии такого склада этилированный бензин передается другой организации.
В целях предупреждения отравлений при наливе и сливе этилированного бензина:
работы по наливу и сливу должны быть механизированы с обеспечением максимальной герметизации;
рабочие, производящие налив и слив этилированного бензина, должны быть перед началом работ ознакомлены с его свойствами, проинструктированы по вопросам техники безопасности при работах с этилированным бензином и снабжены соответствующей спецодеждой;
при производстве работ рабочие должны стоять с надветренной стороны.
Все работы внутри котла цистерны должны производиться с обязательным применением шлангового противогаза.

31-тарау. Ерекше жағдаймен тасымалданатын жүктердің тәртібі
Ескерту: 31-тараумен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
824. Басқа да жүктердің тасымалдануы негізгі тәртіпке сәйкес келмеген жағдайда, келісім-шарт бойынша ерекше жағдаймен тасымалданады.
825. Жүктердің ерекше жағдаймен тасымалдануы, жөнелту және тағайындалған станцияларда Қазақстан Республикасы аймағында орналасқан жағдайда қолданылады.
826. Жүктердің ерекше жағдайымен тасымалдануы келесі жағдайларда қолданылады:
1) Жүктердің тасымалдануы негізгі тәртіппен қаралған кезде;
2) Жүк тасымалдау ыдысының салмағы және жүктің жағдайы стандарттық талаптармен техникалық жағдайларға сәйкес келмегенде немесе жаңа ыдыстың қапталуы қолданған кезде;
3) Тез бұзылатын жүктері тасымалдау мерзімінен жоғары шектеулі негізгі тәртіппен белгіленген мерзіммен тасымалдау;
4) Тасымалдау жағдайында жылжымалы құрам контейнерлерін пайдалану, негізгі тәртіппен басқа жүк түрлерін қарамайды;
5) басқа жағдайда негізгі тәртіптермен қаралмағанда.
827. Ерекше жағдаймен негізгі тасымалданатын жүктердің келісім-шарты міндетті түрде қаралады:
жүктің тасымалдануға қабылдау жағдайы;
жүктің салмағын анықтау тәртібі және тасымалдау құжаттарын толтыру;
жүктің жүкқабылдаушыға беру тәртібі;
тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету тараптардың жауапкершілігінде;
тасымалдаушы өзінің келісім-шарт бойынша міндетін орындау жағдайында жауапкершілігінен басталады;
тасымалдаушының ерекше жағдайымен тасымалданатын жүктердің шығынын өтеу;
басқа жағдайда қажеттілікте ерекшеліктері және тасымалдаумен жүру амалдары немесе жол бойында қамтамасыз етуі жүктің тасымалдылығының мерзімі көрсетілуі керек.
828. Егер жүктерді ерекше жағдаймен тасымалдау қажет болса, жүк жіберуші тасымалдаушыға негізгі тәртіпке бекітілген өтінім берілу мерзімінен 5 күн бұрын хат түрінде өтінеді.
829. Басқа бір жағдайда ерекше жағдаймен тасымалданатын жүктерді кепілдік хаты бойынша жүзеге асырылады.
Өтінішке кепілдік хаты тіркеледі онда жүк жіберуші (жүк алушы) тасымалданатын жүктің сапасымен санына еш шығынын білдіруге кепілденеді.
830. Тасымалдаушы 10 күн өткеннен кейін үндеу алған жағдайда ерекше тасымалдауға шешім шығарады.

Глава 31.
Порядок осуществления перевозок грузов на особых условиях
Сноска. Правила дополнены главой 31 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
824. В случае, когда перевозка отдельных грузов не может быть осуществлена в соответствии с настоящими Правилами, перевозка грузов может осуществляться на особых условиях на основании договора.
825. Перевозка грузов на особых условиях применяется в случаях, когда станция отправления и назначения находятся на территории Республики Казахстан.
826. Перевозки грузов на особых условиях устанавливаются в следующих случаях:
1) при перевозке грузов, перевозка которых не предусмотрена настоящими Правилами;
2) при перевозке грузов, перевозка которых осуществляется с несоответствием тары, упаковки и состояния груза, требованиям стандартов, технических условий или при применении новых видов тары и упаковки;
3) при перевозке скоропортящихся грузов на срок выше предельного срока перевозки, установленного настоящими Правилами;
4) при перевозке с использованием подвижного состава, контейнеров, в которых настоящими Правилами не предусматривается перевозка отдельных видов грузов;
5) в других случаях, не предусмотренных настоящими Правилами.
827. Договор перевозки груза на особых условиях должен предусматривать:
условия приема груза к перевозке;
порядок определения массы груза и оформления перевозочных документов;
порядок выдачи грузополучателю груза;
ответственность сторон в части обеспечения сохранности перевозимых грузов;
освобождение перевозчика от ответственности в случае исполнения им своих обязательств по договору;
компенсацию расходов перевозчика связанного с перевозкой груза на особых условиях;
иные условия.
При необходимости должны быть отражены особенности и способ перевозки сопровождения или обслуживания его в пути следования, срок транспортабельности.
828. При возникновении необходимости перевозки грузов на особых условиях грузоотправитель обращается к перевозчику с письменным обращением не менее чем за 5 (пять) дней до установленного настоящими Правилами срока представления заявки на перевозку грузов.
829. В отдельных разовых случаях перевозка грузов на особых условиях может осуществляться на основании гарантийного письма.
К обращению прилагается гарантийное письмо, которым грузоотправитель (грузополучатель) гарантирует непредъявление претензий к качеству и количеству перевозимого груза.
830. Перевозчик в течение 10 дней после получения обращения принимает решение о возможности осуществления перевозки груза на особых условиях.

831. Ерекше жағдаймен жүк тасымалдауға тасымалдаушы ойдағыдай шешім қабылдаған жағдайда:
Қатысты құрылымдық бөлімшелеріне телеграмма түрінде хабарлайды, онда осы тасымалдаудың негізгі жағдайы туралы (жөнелту станциясы және белгіленген жері, жүк түрі, жылжымалы құрамның жабдығы, тараптар жауапкершілігі, ерекше жағдай жүргізілу уақыты);
Ерекше жағдайда тасымалданған жүкті өңдеп жүк тасымалдаушыға қол қойылған келісім-шарттың екі данасын жібереді.
Қол қойылған келісім-шарттың екі данасын алып, оған қол қойып бір данасын қайтып береді.
Ерекше жағдайда жүк тасымалдауын жүзеге асыралмаса тасымалдаушымен жүк жіберушіге дәлелденген қарсылығын білдіреді.
832. Жүкқағаз графасында "Жүк атауы" графасында жүк жіберуші жүк атауы бойынша тиісті белгі қойуы тиіс "тасу ерекшелері жағдайында, нөмір және телеграмма датасын, осы жүктің тасулары тәртібінің хабары жүк тасымалдауының ерекше жағдайы келісім-шартының нөмірі.
32-тарау. Жүк түсіруден кейінгі вагондармен контейнерлерді
шаю
Ескерту: 32-тараумен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
833. Жүк қабылдаушы жүкті қабылдау кезінде оның сол мекенге келіп түсуіне, жылжымалы құрамды босатуға оны тазартуға қажеттілік болған жағдайда негізгі бөлімге сәйкес шаюды қамтамасыз етеді.
834. Вагондардан, контейнерлерден жүк түсірілгеннен кейін жүк алушымен іші және сырты тазартылуға тиісті бекітілетін құрылғыны қоспағанда, сондай-ақ техникалық жағдайы тураланып алынбайтын инвентарлық құрылғыға бейімделіп бекітілуге алынбайтын жабдықтар (соның ішінде турникет).
835. (Цистерна вагон, бунерлік жартылай вагон) бұлардан басқасының бәрі тазартылған деп вагондар және контейнерлер саналады, жүкті түсіргеннен кейін сыртында және ішінде, вагон қаңқасында, және контейнерлерде сондай-ақ вагонның жүргізу жағында (балкіде, арбада, қақпақта, тесікте) және вагонаралық қосулар, сонан басқа алынатын және алынбайтын вагон жабдықтары жүктен жиналған барлық қалдықтарды жою жүкпен берілмейді.
836. Төгілетін және оралған жүктерді тасымалдауда айналмалы маршрут жүк қалдықтары жіберіледі вагондардан түсірілу тек хат түрінде жүк жіберуші және жүк алушы тасымалдаушы талап етуден шыға отырып қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
837. Атмосфералық жауын-шашын ашық жылжымалы құрамда қалдық болып ертеректе тасымалданған жүк және оның бүліну себептері саналмайды. Вагон тазалығы жүк жіберушімен жасалады.

831. При принятии перевозчиком положительного решения о перевозке грузов на особых условиях перевозчик:
телеграммой уведомляет свои причастные структурные подразделения, где сообщаются основные условия этих перевозок (станция отправления и назначения, род груза, тип и принадлежность подвижного состава, ответственность сторон, период действия особых условий и др.);
разрабатывает и направляет грузоотправителю два экземпляра подписанного Договора перевозки груза на особых условиях.
Грузоотправитель, получив два экземпляра подписанного перевозчиком договора, подписывает их и возвращает перевозчику один экземпляр.
При невозможности осуществления перевозок грузов на особых условиях перевозчиком направляется грузоотправителю мотивированный отказ.
832. В накладной в графе "Наименование груза" грузоотправитель под наименованием груза делает отметку: "Перевозка на особых условиях, номер и дату телеграммы, которой объявлен порядок перевозки этого груза с указанием номера договора перевозки груза на особых условиях".
Глава 32.
Очистка и промывка вагонов и контейнеров после выгрузки грузов
Сноска. Правила дополнены главой 32 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
833. Грузополучатель обеспечивает прием груза, прибывшего в его адрес, освобождение подвижного состава, его очистку, а при необходимости промывку в соответствии с настоящей Главой.
834. После выгрузки грузов вагоны, контейнеры очищаются грузополучателем внутри и снаружи, с них должны быть сняты приспособления для крепления груза, за исключением несьемных приспособлений для крепления, а также должны быть приведены в исправное техническое состояние несьемные инвентарные приспособления для крепления (в том числе турникеты) грузополучателем.
Выгруженный и очищенный вагон, контейнер от грузополучателя принимает представитель перевозчика с росписью в ведомости подачи-уборки вагонов или в памятке приемосдатчика.
835. Очищенными признаются вагоны и контейнеры (кроме вагонов-цистерн, бункерных полувагонов), из которых после выгрузки грузов удалены все остатки или скопления грузов внутри и снаружи, на кузове вагонов, и в (на) контейнерах, а также на ходовых частях вагонов (балках, тележках, крышках, люках) и межвагонных соединениях, кроме несъемного и съемного оборудования вагонов, которое не выдается вместе с грузом.
Очищенными признаются вагоны-цистерны и бункерные полувагоны при условии, если на внутренней и на внешней поверхностях котлов или бункеров не имеется наличия остатков грузов.
При сливе груза из цистерн с верхним сливом остаток невыгруженного груза может допускаться не более 1 см замеряемого под верхним люком.
Знаки и трафареты на вагоне, контейнере и раме вагона должны быть ясночитаемые.
836. При перевозке насыпных и навалочных грузов кольцевыми маршрутами допустимые остатки грузов в вагонах после выгрузки устанавливаются только по письменному согласованию грузоотправителя и грузополучателя, перевозчика исходя из требований обеспечения безопасности движения.
837. Атмосферные осадки на открытом подвижном составе не являются остатками ранее перевозимых грузов и признаком его загрязнения. Очистка вагонов от осадков производится грузоотправителем.

838. Вагон, контейнердің сыртқы және ішкі жоғарғы жақтары міндетті түрде вагонды бүлдіретін қорғағыш пленка қалдықтары, эмульсия, сондай-ақ жабыстырылғыш сурет, жапсырма хат, таңба салынатын тақта, бор таңбасы.
839. Вагон, контейнерлердің тазалаудың барлық амалы, олардың міндетті түрде сақталғанын қамтамасыз етілу қажет, сондай-ақ қоршаған ортаны ластауға жол бермеу керек.
840. Вагон, контейнерде жүк тасылғаннан кейін қалған қалдық табылса, жүк қабылдаушы міндетті түрде қалған қалдықты тазартуға тиіс.
841. Жүкалушы жүкжіберушінің мекен-жайына тазартылмаған вагон, контейнерге, жүк жинағанына дау айтуға құқылы, Жүкалушының арызы бойынша тасымалдаушы вагон санын растауға қатыса алады, ертеректе тасылған жүктің контейнердегі қалдықтары жасалған акттың ортақ формасы.
842. Қоқыс, жүк қалдығы, қатайтқыш, оралған және басқада материалдар вагон, контейнерді тазартқанда түсіргенде, жүкалушының қаражатымен түсірілген ортақ жерді пайдалану, жүкалушы жүкті бірдей бір уақытта шығарады.
843. Жабық вагондарды шаю жүк түсірілгеннен кейін жасалады, негізгі тәртіптің 52 қосымшасына аударылған.
844. Вагондарды шаю жүк түсірілгеннен кейін жасалады 52 қосымшасында көрсетілген жасалмайды.
845. Жүкалушылармен шаю сондай-ақ дәнді-дақылдар таситын вагондар жатады дәнді-дақылсыз жүк түсірілгеннен соң.
846. Жүкалушының вагонды шаю жағдайы болмағандықтан, тасымалдаушы жүкалушының есебінен жүргізеді.
Жүкалушылармен жүктерді залалсыздандыру және өндіріледі немесе мемлекеттік бақылауға сай мекемелері, жүкалушының есебінен жүргізіледі.
847. Малдарды, құстарды, малдан шыққан шикі азықтарды түсіргеннен кейін шаю, вагондарды, контейнерлерді ветеринарлық-санитарлық өңдеу жүкалушымен немесе тасымалдаушы жүкалушының есебінен қамтамасыз етіледі.
848. Ветеринариялық бақылауға жататын арнайы изотермиялық вагондарды (рефрижераторлық вагондарды, вагон-термостарды), жабық вагондарды олардан жүктерді түсіргеннен кейін ветеринарлық-санитарлық домдау жүк алушының есебінен тасымалдаушымен "Жануарларды және басқа да мемлекеттік ветеринариялық бақылауға жататын жүктерді тасымалдағанға дейін және одан кейін көлік құралдарын (автомобиль, теміржол, әуе, су) ветеринариялық домдау туралы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 3 шілдедегі N 432 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4339 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.

838. Наружная и внутренняя поверхности вагона, контейнера должны быть очищены от загрязняющих вагон остатков защитной пленки, эмульсий, а также наклеек, ярлыков, бирок, меловой разметки, за исключением случаев, когда наличие таких же ярлыков на порожнем вагоне, контейнере либо при перевозке в вагоне, контейнере иного груза предусматривается правилами перевозок этих грузов.
839. Все способы очистки вагонов, контейнеров должны обеспечивать их сохранность, а также не допускать загрязнения окружающей среды.
840. При обнаружении в вагоне, контейнере после выгрузки остатков ранее перевозимого в них груза грузополучатель должен полностью очистить вагон, контейнер от остатков всех грузов.
841. Грузополучатель предъявляет претензию грузоотправителю за погрузку грузов в его адрес в неочищенный вагон, контейнер. Перевозчик по заявлению грузополучателя может принять участие в потверждении наличия в вагоне, контейнере остатков ранее перевозимого груза с составлением акта общей формы.
842. Мусор, остатки груза, крепления, упаковки и других материалов оставшиеся после выгрузки и очистки вагонов, контейнеров, при выгрузке грузов средствами грузополучателя в местах общего пользования, подлежат вывозу грузополучателем одновременно с грузом.
843. Промывка крытых вагонов производится после выгрузки грузов, перечисленных в приложении 50 к настоящим Правилам.
844. Промывка вагонов после выгрузки грузов, указанных в приложении 50, не производится:
при перевозке загрязняющих и зловонных грузов кольцевыми маршрутами, если эти вагоны используются под погрузку тех же грузов;
в случаях, когда вагон после выгрузки одного загрязняющего (зловонного) груза загружается в порядке сдвоенных операций другим загрязняющим (зловонным) грузом.
845. Промывке грузополучателями также подлежат вагоны-зерновозы после выгрузки незерновых грузов. После выгрузки солода грузополучатель проветривает вагоны-зерновозы в целях устранения специфического запаха.
846. При отсутствии у грузополучателей возможностей для промывки вагонов, промывка может производится перевозчиком за счет грузополучателя.
Обеззараживание грузов и транспортных средств производится грузополучателями или соответствующими органами государственного контроля (надзора), за счет грузополучателя.
847. После выгрузки животных, птицы, сырых продуктов животного происхождения промывка, ветеринарно-санитарная обработка вагонов и контейнеров обеспечиваются грузополучателем или перевозчиком за счет грузополучателя.
848. Ветеринарно-санитарная обработка специализированных изотермических вагонов (рефрижераторные вагоны, вагоны-термосы), крытых вагонов после выгрузки из них грузов, подлежащих ветеринарному контролю, производится перевозчиком, за счет грузополучателя, в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2006 года N 432 "Об утверждении правил ветеринарно-санитарной обработки транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, воздушный, водный) до и после перевозки в них животных и других подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4339.

849. Оларды түсіргеннен кейін вагондарды және контейнерлерді тазалауды, жууды, булауды және дизинфекциялауды талап ететін қауіпті оның ішінде құймалы жүктердің тізбесі осы Ереженің 28 тарауында келтірілген.
850. Вагонды, контейнерді тасымалдаушымен жуып-шаю фактісі жуылған вагондар мен контейнерлердің нөмірлері көрсетіле отырып, онымен толтырылатын жалпы нысандағы актімен расталады.
851. Вагоннан немесе контейнерден, жеке меншіктегі және жалға алынғанды қоспағанда, буып-түйілген қауіпті жүктерді түсіргенде ағу, төгілу, ерекше иіс немесе жүктің шашылуы анықталған болса вагонды, контейнерді тазарту, ал қажет болған жағдайда жүк алушының есебінен және құралдарымен вагонды, контейнерді жуып-шаю және залалсыздандыру қажет.
852. Вагоннан немесе контейнерден, жеке меншіктегі және жалға алынғанды қоспағанда, N 6.1, 6.2, 8 үлгі бойынша қауіптілік белгісі бар қауіпті жүктерді, сондай-ақ БҰҰ N 3245 "Генетикалық өзгертілген микроағзалар" жүгімен қаптамаларды түсіргенде жүк алушы тасымалдаушыға жазбаша растау береді, онда вагоннан, контейнерден  түсіргенде ағу, төгілу, ерекше иіс немесе жүктің шашылуы болмағандығы, ал ағу, төгілу, ерекше иіс немесе жүктің шашылуы болған жағдайда вагон, контейнер жүк қалдықтарынан тазартылғаны және өңделгені (жүктің қасиеттеріне байланысты экологиялық қауіпсіз әдістермен жуып-шайылғаны немесе залалсыздандырылғаны), сондай-ақ вагонның, контейнердің одан әрі пайдалану жарамдылығы жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Егер бұл ішкі ережелермен қарастырылған болса жазбаша растауды санитарлық қадағалау органдарының немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге құзырлы органдардың өкілі растайды.
Жүк алушы жазбаша растауда көрсетілген мәліметтердің растығы үшін жауапты болады.
853. Вагоннан және контейнерден N 7 үлгі бойынша қауіптілік белгісі бар қауіпті жүкті түсіргеннен кейін алушы қажет болса вагонның немесе контейнердің дезактивациясын қамтамасыз етеді, және де тасымалдаушығы вагонда немесе контейнерде "алынатын лас-қоқыстың" жоқтығы жөнінде анықтама береді.
854. Егер түсірген орында осы Ереженің 851 тармағының талаптарына сәйкес вагонды не контейнерді тазалау және өңдеу жүргізілмесе, онда бұл вагон немесе контейнер алдында тасымалданған қауіпті жүктің шарттарына сәйкес тасымалданады.
855. Ақтарма және үйілмелі қауіпті жүктер тасымалданған және осындай жүкті тасымалдауға қайта пайдаланбайтын вагондар немесе контейнерлер жүкті түсіргеннен кейін толық тазалануы тиіс.
856. Негізгі тәртіпте баяндалған талаптар бұзылғанда, тасымалдаушы тазартылмаған вагондар, контейнерлерден бас тартуға құқылы, Вагондар, контейнерлердің тазартылуда болған кезде жүкалушы тасымалдаушыға вагондармен пайдаланғаны үшін қаражат төлейді.

849. Перечень опасных грузов, в том числе наливных, после выгрузки которых требуются очистка, промывка, пропарка и дезинфекция вагонов и контейнеров, указан в главе 28 настоящих Правил.
850. Факт промывки вагона, контейнера перевозчиком подтверждается актом общей формы, составляемым им с указанием в нем номеров промытых вагонов, контейнеров.
851. Если после выгрузки вагонов или контейнеров, кроме собственных и арендованных, в которых перевозились упакованные опасные грузы, обнаружена утечка, разлив, специфический запах или россыпь части содержимого, необходимо произвести очистку вагона, контейнера, а при необходимости промыть и обезвредить вагон, контейнер средствами и за счет грузополучателя.
852. После выгрузки из вагонов, контейнеров, кроме собственных и арендованных, опасных грузов, имеющих знак опасности по образцу N 6.1, 6.2, 8, а также упаковок с грузом с N ООН 3245 "Микроорганизмы генетически измененные", грузополучатель предоставляет перевозчику письменное подтверждение, в котором указываются сведения о том, что при выгрузке груза из вагона, контейнера утечки, разлива, специфического запаха и россыпи не было, а в случае утечки, разлива, специфического запаха или россыпи груза - что вагон, контейнер очищен от остатков перевозимого груза и обработан (промыт или обезврежен экологически безопасными методами, в зависимости от свойств груза), а также - о пригодности вагона, контейнера для дальнейшего использования.
Письменное подтверждение заверяет, если это предусмотрено внутренними правилами, представитель органов санитарного надзора или другого компетентного органа, установленного законодательством Республики Казахстан.
Грузополучатель несет ответственность за достоверность сведений, указанных в письменном подтверждении.
853. После выгрузки из вагона и контейнера опасных грузов, имеющих знак опасности по образцу N 7, получатель обеспечивает дезактивацию вагона или контейнера, если она необходима, и представляет перевозчику справку об отсутствии "снимаемого загрязнения" на вагоне или контейнере.
854. Если на месте выгрузки очистка и обработка вагона или контейнера не производилась согласно требованиям пункта 851 настоящих Правил, то этот вагон или контейнер перевозится на условиях ранее перевозимого опасного груза.
855. Вагоны или контейнеры, в которых перевозились опасные грузы навалом/насыпью и которые не используются под повторную перевозку такого же груза, после выгрузки должны быть полностью очищены.
856. При нарушении требований изложенных в настоящих Правилах перевозчик может отказаться от приема неочищенных вагонов, контейнеров. За время нахождения вагонов, контейнеров под очисткой грузополучатель уплачивает Перевозчику плату за пользование вагонами.

857. Ветеринарлық-санитарлық өңдеуге жіберілген бос вагондар толық тасымалдау құжаттарымен өткізу төлем ақысымен жасалады.
33-тарау. Талап тәртібі және дауларды қарау
Ескерту: 33-тараумен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
858. Жүкжіберуші, жүкалушы тасымалдаушыға тасымалдаудың келісіміне байланысты дау айтуға құқылы.
Тасымалдаушыға талап ету ұсынысының алдында, тасымалдау келісімінен шығатын, оған міндетті дауды ұсыну.
Шағым тасымалдаушыға жүкжіберуші мен жүкалушы арқылы ұсынылады немесе тасымалдаушының толық немесе жартылай жасаған қарсылығына шағымын қанағаттандыру немесе тасымалдаушыдан берілген шағымның ұсынысына жауапты айлық уақытта алалмағандықтан.
859. Шағымды ұсыну құқығын тиісті құжаттарды өткізу тек жүкжіберуші мен жүкалушы ғана 5 айлық есеп көрсеткіштен төмен әр жүк қағазы тасымалдаушымен қаралмайды.
860. Қазақстан Республикасының  заңнамасына сәйкес жүк жіберуші (жүк алушы) шағымды ұсыну рұқсатын басқа заңды немесе жеке тұлғаға көрсету сенімхатты толтыру көмегі құқылы.
861. Тасымалдаушыға мынадай шағымдар келтіріледі:
1) Жіберілген жүктің құны мен санын растайтын, тасымалдаушы өкілінің белгілеуімен белгіленген станцияға келмеген жүк пен құжаттың және жүк қосымшасы түбіртегімен (жүкті қабылдау түбіртегімен) жүк тасымалдаушы немесе жүк қабылдаушы жүкті толығымен жойған жағдайда;
2) Жіберілген жүктің санын және құнын растайтын құжаттың немесе тасымалдаушының бас тарту арыз құжаты бойынша коммерциялық актісінің құрылуы бойынша белгіленген станцияға берілген жүк жіберушінің, жүк қабылдаушының теміржолдық жүк құжатының түпнұсқаларымен жеткізілген - жүктердің бұзылғаны немесе құртылғаны, жетіспеушілік жағдайда;
3) Жүк қабылдаушының жол тізімдемесінің түпнұсқасының жүкқұжат жеткізу талабы бойынша - жүк жеткізілу мерзімі артқан жағдайда;
4) Жүк тасымалдауға қабылдау туралы түбіртек немесе жүк жіберушіге/жүк қабылдаушыға жүкқұжатын және құжаттардың түпнұсқасын жеткізу талабы бойынша, экспедиторлар және жүк жіберушілер/жүк қабылдаушылар (төлемді жүргізген тарап) - тарифтерді ауыстырған жағдайда;

857. Направление порожних вагонов на ветеринарно-санитарную обработку производится по полным перевозочным документам с оплатой провозных платежей
Глава 33.
Порядок предъявления и рассмотрения претензий
Сноска. Правила дополнены главой 33 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
858. Грузоотправитель, грузополучатель в праве предъявить перевозчику претензию, вытекающую из договора перевозки.
До предъявления к перевозчику иска, вытекающего из договора перевозки, обязательно предъявление к нему претензии.
Иск к перевозчику может быть предъявлен грузоотправителем или грузополучателем в случае полного или частичного отказа перевозчика удовлетворить претензию либо неполучения от перевозчика ответа на предъявленную претензию в месячный срок.
859. Право на предъявление претензии при условии представления соответствующих документов имеет грузополучатель или грузоотправитель. Претензии на сумму менее 0,5 месячного расчетного показателя по каждой накладной перевозчиком не рассматриваются.
860. Грузоотправитель (грузополучатель) могут передать свои права на предъявление претензий иным юридическим или физическим лицам посредством надлежащего оформления доверенности в соответствии с законодательством  Республики Казахстан.
861. Перевозчику предъявляются претензии:
1) в случае полной утраты груза - грузоотправителем или грузополучателем с приложением грузовой квитанции (квитанции о приеме груза) с отметкой представителя перевозчика на станции назначения о неприбытии груза и документа, подтверждающего количество и стоимость отправленного груза;
2) в случае недостачи, порчи или повреждения грузов - грузоотправителем, грузополучателем с предоставлением подлинников железнодорожной накладной, коммерческого акта, выданного станцией назначения, либо документа об обжаловании отказа перевозчика в составлении коммерческого акта, а также документа, подтверждающего стоимость и количество отправленного груза;
3) в случае превышения срока доставки груза - грузополучателем при условии предоставления подлинника накладной, дорожной ведомости;
4) в случае перебора тарифа - экспедитором и грузоотправителем/грузополучателем (лицом, которое произвело платеж) при условии предоставления в подлинниках документов, подтверждающих оплату, а для грузоотправителей/грузополучателей накладной или квитанции о приеме груза к перевозке. В случае несостоявшейся перевозки должен быть приложен подлинник квитанции о приеме груза к перевозке с отметкой перевозчика о возврате груза (факт возврата груза перевозчиком подтверждается подписью грузоотправителя о получении груза);

5) жүкті тасымалдаумен байланысты алымдар, айыппұлдар және өзге де төлемдер экспедитормен және жүк жөнелтушімен/жүк алушымен (төлем жасаған тұлғамен) артық төленген жағдайда, егер төлем жасалғанын растайтын құжаттардың, жалпы нысандағы актілердің (жүк жөнелтушінің/жүк алушының кінәсінен вагондар станция жолдарында тұрып қалған жағдайда), вагондарды беру және алу тізімдемесінің, қабылдаушы-тапсырушы жаднамасының, жинақтау карточкасының, есеп карточкасының, сондай-ақ тараптардың біреуі вагондарды беру және алу тізімдемесіне, қабылдаушы-тапсырушы жаднамасына, жинақтау карточкасына қол қоюдан бас тартқан жағдайда толтырылған жалпы нысандағы актілердің түпнұсқасы ұсынылса;
6) жүк жөнелтушіге, жүк алушыға, өзге заңды және жеке тұлғаларға тиесілі немесе жүк жөнелтушімен не жүк алушымен жалға алынған вагондарды, контейнерлерді тасымалдаушы жоғалтқан болса, бұл жағдайда вагондардың, контейнерлердің келмеуі туралы тағайындалу станциясында тасымалдаушының белгісі қойылған жүкті тасымалдауға қабылдау жөніндегі түбіртектің, техникалық паспорттардың және вагондарға, контейнерлерге меншік құқығын немесе жалға алуын, олардың қалдық құнын, бүліну фактісін және оның көлемін растайтын құжаттардың түпнұсқасы ұсынылады.
862. Бір шағымда осы Тарауда көрсетілген түрлі жағдайлар бойынша талаптар біріктірілмеуі тиіс.
Жүктің жоғалуы, кем болуы, бүлінуі немесе бұзылуы үшін өтем төлеу жөніндегі шағым әрбір жөнелтілім бойынша жеке беріледі.
Бір жүк жөнелтушімен бір станциядан бір жүк алушының атына бір тағайындалу станциясына жүктелген бір атаудағы жүктер бойынша тасымал рәсімделген жағдайда, олар бойынша тасымалдаушымен бір коммерциялық актісі толтырылған жөнелтілімдер топтамасына бір шағым беруге жол беріледі.
Маршруттық немесе топтаулы жөнелтіліммен тасымалданған жүктерге коммерциялық актіде көрсетілген вагондар саны бойынша бір шағым беруге жол беріледі.
Жүкті жеткізу мерзімінен асырған жағдайда, егер де жүктер бір күнтізбелік күнде келген болса, бірнеше жөнелтілімдерді бір шағымда біріктіруге жол беріледі. Тікелей аралас қатынаста тасымалданатын жүктер үшін, егер мұндай жүктер әр түрлі ауыстырымдау пунктілерімен жүрген болса, жөнелтілім топтамасына бір шағым беруге жол берілмейді.
863. Шағымда келесі мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) шағым жасалған күні және нөмірі;
2) шағым берудің негізі;
3) әрбір жеке талап бойынша және әрбір жеке құжат бойынша шағымның сомасы (0,5 айлық есептік көрсеткіштен кем емес);
4) шағым бойынша жауап жолдануы тиіс толық мекен-жайы (индексі, облысы, қаласы, елді мекені, көшесі, үйдің, корпустың, пәтердің нөмірі);

5) в случае перебора дополнительных сборов, штрафов и иных платежей, связанных с перевозкой грузов - экспедитором и грузоотправителем/грузополучателем (лицом, которое произвело платеж) при условии предоставления в подлинниках документов, подтверждающих оплату, актов общей формы (в случае задержки вагонов на путях станции по вине грузоотправителя/грузополучателя), ведомостей подачи и уборки вагонов, памяток приемосдатчика, накопительных карточек, учетных карточек, а также актов общей формы, составленных в случае отказа одной из сторон подписать ведомость подачи и уборки вагонов, памятку приемосдатчика, накопительную карточку;
6) в случае утраты перевозчиком вагонов, контейнеров, принадлежащих грузоотправителям, грузополучателям иным юридическим или физическим лицам либо арендованных ими - грузоотправителем или грузополучателем, с приложением подлинника квитанции о приеме груза к перевозке с отметкой перевозчика на станции назначения о неприбытии вагонов, контейнеров, технических паспортов и документов, подтверждающих право собственности или аренды вагонов, контейнеров, их остаточную стоимость, факт и размер повреждения.
862. Одна претензия не должна объединять в себе требования по разным случаям, указанным в настоящей Главе.
Претензии о возмещении за утрату, недостачу, порчу или повреждение груза предъявляются по каждой отправке в отдельности.
При оформлении перевозки по грузам одного наименования, погруженным на одной станции одним грузоотправителем на одну станцию назначения в адрес одного грузополучателя, допускается предъявление одной претензии на группу отправок, по которым перевозчиком был составлен один коммерческий акт.
Допускается предъявление одной претензии по грузам, перевезенным маршрутной или групповой отправкой на количество вагонов, указанных в коммерческом акте.
В случае превышения срока доставки груза допускается объединение нескольких отправок в одной претензии при условии прибытия грузов в течение одних календарных суток. Не допускается предъявление одной претензии на группу отправок для грузов, перевозимых в прямом смешанном сообщении, если эти грузы следовали через разные пункты перевалки.
863. В претензии должны быть указаны следующие сведения:
1) дата составления и номер претензии;
2) основание для предъявления претензии;
3) сумма претензии по каждому отдельному требованию и по каждому отдельному документу (не менее 0,5 месячного расчетного показателя);
4) подробный почтовый адрес (индекс, область, город, населенный пункт, улица, номер дома, корпуса, квартиры) по которому следует направлять ответ на претензию;

5) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізімі;
6) шағым қанағаттандырылған жағдайда сома аударылуы тиіс банкілік деректемелер.
864. Заңды тұлғалардың шағымы міндетті түрде фирмалық бланкіге толтырылады, мөрбасылған және мекеменің басшысымен, өкілінің қолы немесе документтер жиынтығы, шағымға қол қоятын оның өкілі екенін растайтын.
Жеке тұлғаның шағымы міндетті түрде шағымданушының қолынан жазылу керек, қосымша құжаттардың көшірмесі жеке куәлігі, және салықшы куәлігінің көшірмесі.
865. ЭДП арқылы толтырылған шағымда жүкжіберушіге жүк қабылданғаны туралы түбіртек берілгенде және жүкқабылдаушыға ЭОД арқылы түпқағаз берілген жағдайда, шағымданушы тасымалдаушының ақпарттық жүйелерінде жөнелтудің нөмірін, жүктің тасымалдануына қабылданған күнін және ЭДП мен тіркелген мәліметтері.
866. Жетпеген жүктер шағымына міндетті түрде тасымалдау кезіндегі жүктің массасының табиғи азаю нормасы және таразыда өлшенгенде нетто массасының ауытқу нормасы, осы жүкке келтірілген жағдайда, есебімен құралған есеп сомма шағымы тіркеледі.
867. Жүкжіберушімен жүкқабылдаушының арасындағы есептер жетпеген жүктер шағымына нормалық пен негізгі ылғалдық жүргізіледі, жүктің жүретіндігі ылғалдығы және беруге мынадай құжаттар қосылады (сапалы куәлік, сертификат және т.б.).
868. Тезбұзылғыш жүктің бұзылған шағымына, тапсырылу кезінде арзандатылу жасалған немесе сорттың төмендеуі жүкалушы сараптама актісін береді және жүк қандай бағамен арзандатылып жүзеге асырылды немесе қайта бағалау жасалғаны, сорттың төмендетілуі егерде жүк әлі жүзеге аспаған. Анықтама мекеме басшысымен және бас бухгалтермен қол қойылып мөрмен сенімделген.
869. Шағым жіберілген күндеп пошта арқылы поштаға шағымның түсіп жіберілген күн (пошталық штемпелі басылған конверт немесе тасымалдаушыға қолма-қол тапсыру).
870. Егерде шағымның соңғы тапсыру күні жұмыссыз күніне сәйкес келсе, шағымның аяқталу уақыты күні жақынарадағы жұмыс күні болып есептеледі.
871. Тасымалдаушымен алған уақыттан бастап шағым бір ай уақыт ішінде қаралады.
Шағым тасымалдаушымен толық немесе бөлініп қанағаттандырылуы және де қайтарылып тасталуы мүмкін.
Шағымның қаралу қорытындысын тасымалдаушы арызданушыға хат түрінде хабарлайды.
Арызданушының шағымы тасымалданушымен бөлшектеніп қанағаттандырылып немесе қайтарылғанда тасымалданушының хабарында негізгі қабылданған келесідей нормативті құқықты актілерге сүйене отырып, хабар арызданушыға шағым құжатына қосылып жіберіледі.
Шағым қанағаттандырылғанда толық құжаттар соммасы арызданушы берген шағымға тасымалданушымен қайтарылмайды.

5) перечень документов, прилагаемых к претензии;
6) банковские реквизиты, по которым следует перечислить сумму в случае удовлетворения претензии.
Примечание РЦПИ!
В пункт 864 предусмотрено изменение приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 29.09.2010 № 440 (вводится в действие с 01.01.2012).
864. Претензия от юридического лица оформляется на фирменном бланке, заверяется печатью и подписывается руководителем организации или лицом, им уполномоченным с приложением документа, подтверждающего его полномочие на подписание претензии.
Претензия от физических лиц должна быть за подписью заявителя, с приложением копии документа, удостоверяющего его личность и копии свидетельства налогоплательщика.
865. В претензии, оформленной с использованием ЭДП, в случае выдачи грузоотправителю квитанции о приеме груза и грузополучателю накладной посредством ЭОД, заявителем указываются номер отправки, дата приема груза к перевозке и регистрационные данные ЭДП в информационных системах перевозчика.
866. К претензии о недостаче груза должен быть приложен расчет суммы претензии, составленный с учетом нормы естественной убыли массы груза при перевозке и нормы погрешности массы нетто при взвешивании на весах, если она установлена для данного рода груза. Приложение расчета суммы не обязательно, если указанный расчет отражен в претензии.
867. К претензии за недостачу груза, по которому расчеты между поставщиком (грузоотправителем) и грузополучателем производятся с учетом нормированной и фактической влажности, прилагаются также документы, подтверждающие, влажность груза при отправлении и выдаче (качественное удостоверение, сертификат и др.).
868. К претензии за порчу скоропортящегося груза, при выдаче которого была произведена уценка или понижение сортности, грузополучатель предоставляет акт экспертизы и справку о том, по какой цене реализован уцененный груз или о произведенной переоценке, о понижении сортности, если груз еще не реализован. Справка должна быть подписана руководителем организации и главным (старшим) бухгалтером и заверена печатью.
869. Днем предъявления претензии считается день сдачи почтового отправления с претензией на почту (по почтовому штемпелю на конверте) или передачи нарочно перевозчику.
870. Если последний день срока подачи претензии приходится на нерабочий день, днем окончания срока подачи претензии считается ближайший следующий за ним рабочий день.
871. Претензия подлежит рассмотрению в месячный срок со дня ее получения перевозчиком.
Претензия может быть перевозчиком удовлетворена полностью или частично либо отклонена. О результатах рассмотрения претензии перевозчик уведомляет заявителя в письменной форме.
При частичном удовлетворении или отклонении претензии заявителя в уведомлении перевозчика должно быть указано основание принятого решения со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты. Уведомление направляется заявителю с документами, приложенными к претензии.
При удовлетворении претензии в полной сумме документы, представленные заявителем претензии перевозчиком не возвращаются.

872. Арызданушының шағымы негізгі тәртіптегі талаптың бұзылумен толтырылса, мұндай шағым арызданушыға тасымалдаушыға түскен уақыттан бастап 15 күн ішінде қайтарылған себептерімен қайтарылып беріледі. Мұндай қайтарылған шағым ұсынысы қайтарылған деп есептелмейді негізгі шағым сотқа.
873. Жүктің жоғалуы және жақымдануы туралы шағымның қанағаттандырылған жағдайда, орнын толтыруға жататын сомасы, жүктің шығатын бағасымен анықталады, жүкжіберушінің есеп шотында немесе басқа құжаттарда, Қазақстан Республикасы заңнамаларында қаралады.
Сонымен қатар тасымалдаушы келтірілген нұқсанды өтеу кезінде тасымалдау үшін жүк төлемінің пропорционалдық санына жұмсалған, жетіспеген немесе бүлінген (бұзылған) жүкті, егер төлем жүктің бағасына кіретін болса, тасымалдаушы жүкті қайтарады.
Егер жүк хабарландыру бағасымен тасымалдауға берілген болса, хабарлама бағасы мөлшерінде шамамен жұмсалған жүктің бір бөлігін тасымалдаушы өтейді.
Егер тасымалдаушы хабарланған бағасы бойынша шын мәніндегі құнының көтерілгенін дәлелдеген жағдайда, тасымалдаушы жүктің шын мәніндегі құны мөлшерінде өтейді.

872. Если претензия оформлена заявителем с нарушением требований настоящих Правил, то такая претензия возвращается заявителю в срок не позднее 15-ти дней со дня ее поступления перевозчику с указанием причины ее возврата. Возвращение такой претензии не является ее отклонением и не служит основанием заявителю для обращения с иском в суд.
873. При удовлетворении претензий за утрату и повреждение груза сумма, подлежащая возмещению, определяется исходя из стоимости груза, указанной в счете грузоотправителя или других документах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Наряду с возмещением ущерба перевозчик возвращает взысканную за перевозку этого груза плату пропорционально количеству утраченного, недостающего или поврежденного (испорченного) груза, если данная оплата входит в стоимость такого груза.
Если груз сдан к перевозке с объявлением его ценности, то в случае его утраты перевозчик возмещает ущерб в размере объявленной стоимости, пропорционально утраченной части груза.
В случае, если перевозчик докажет, что объявленная ценность превышает действительную стоимость, перевозчик возмещает ущерб в размере действительной стоимости груза.

874. Егер жүк жіберушінің кінәсінен келмеген жүкке келтірілген зиянды өтеу туралы шағым қарастырылған жағдайда Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тасымалдаушымен өткізілгендігі анықталса, тасымалдаушыға тиесілі сомадан шегеріле отырып, шағым жүкті өткізуден түскен сома көлемінде қанағаттандырылады.
875. Егер шағымды қарастырғанда жүк басқа жүк жіберушінің немесе бастапқы жүк қабылдаушыға арыз бойынша жүк қабылдаушыға бағытталған немесе берілген болса, жүк қабылдаушының нұсқауымен арыз бойынша басқа мекен жайға жіберілген немесе жүкті беру сол тұлғаға немесе берілген жүк арызданушыға қайтарылады.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 1-қосымша
ЖҮКТЕРДІҢ НОМЕНКЛАТУРАЛЫҚ ТОПТАРЫНЫҢ ТІЗБЕСІ
Тас көмір
01
Кокс
02
Мұнай және мұнай өнімдері
03
Торф және торф өнімдері
04
Жанғыш тақтатастар
05
Қождамалар
06
Темір және марганец кені
07
Түсті кен және күкірт шикізаты
08
Қара металдар
09
Машиналар және жабдық
10
Металл құрылғылар
11
Метиздер
12
Қара металдар сынықтары
13
Ауылшаруашылық машиналары
14
Автомобильдер
15
Түсті металдар, олардан жасалған бұйымдар және
түсті металдар сынықтары
16
Химиялық және минералдық тыңайтқыштар
17
Химикаттар және сода
18
Құрылыс жүктері
19
Өнеркәсіптік шикізат қалыптық материалдар
20
Түйіршектелген қождар
21
Оттөзімділер
22
Цемент
23
Орман жүктері
24
Қант
25
Жануарлардың еті және майы
26
Балық
27
Картофель, көкөністер мен жемістер
28
Ас тұзы
29
Қалғандары және азық-түліктік
30
Халық тұтынатын өнеркәсіп тауарлары
31
Мақта
32
Қант қызылшасы және тұқымдар
33
Астық
34
Тартылған азық-түлік
35
Қатаң мал азығы
36
Жануарлар
37
Күнжаралар
38
Қағаз
39
Жүкті су көлігінен темір жол көлігіне тиеу
40
Импорттық жүктер
41
Контейнерлердегі жүктер
42
Басқа және құрама жүктер
43
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 2-қосымша
ГУ-12 нысаны
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Өтінімді тіркеу күні ________________________ _______ ж.
Тасымалдаушы       _____________________________________________
Жүк жөнелтуші      _____________________________________________
Мекен-жайы         _____________________________________________
Банк               _____________________________________________
Кірме жол          _____________________ (шарттың N, атауы, тармақ
иеленушінің почталық адресі)
____
200 ___ жылға                тармақ    |____|
ТАСЫМАЛДАУҒА ӨТІНІМ   иеленушінің
(ЖОСПАР)        келісу туралы
белгісі
Жоспарлы, жоспардан тыс (керек болмайтынын сызып
тастау қажет)
____
Вагонның тиесілігі |____|
Ел үшін
Экспедитордың атауы
Код
Жөнелту станциясының атауы
(жүктің номенклатуралық
тобының атауы)
Та-
сы-
мал
дау
ны-
са-
ны
жоспар-
дың N
бөлім-
ше N
КОД
КОД
Жүктің
дәл атауы
Жүктің коды
ТАҒАЙЫНДАЛУЫ
ЖБТСН
бойын-
ша
ЖГН
бойын-
ша
Жолдың
(қысқар-
тылған)
және
тағайын-
далу
станция-
сының,
аудару
пунктінің
және
тағайын-
далу
пунктінің
атауы
Жолдың,
тағайында-
лу стан-
циясының,
шекаралық
станциясы-
ның, ауда-
ру пункті-
нің және
тағайында-
лу пункті-
нің коды
Тағай-
ындалу
елінің
коды
және
атауы
Жүк
алушы-
ның
коды
және
атауы
1
2
3
4
5
6
7
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
Жүк жөнелтуші-
нің коды
Вагондар түрлерінің коды
БАР-
ЛЫҒЫ
ОКПО
Вагондар түрлерінің атауы
Тонналардың бір айдағы
Бір айдағы вагондардың саны
8
9
10
11
12
13
14
0
Өтінімге жазылған мәліметтердің дұрыстығы үшін
жауаптымын
_______
|  МО   |  Жөнелтуші ______________  __________   _________________
|_______|             (лауазымы)       (қолы)     (Т.Ә.А.)
Күні _____________________  ________ ж.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 3-қосымша
ГУ-12К-нысаны
Ескерту: 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Өтінімді тіркеу күні ________________________ _______ ж.
Тасымалдаушы       _____________________________________________
Жүк жөнелтуші      _____________________________________________
Мекен-жайы         _____________________________________________
Банк               _____________________________________________
Кірме жол          _____________________ (шарттың N, атауы, тармақ                                              иеленушінің почталық
адресі)
____
200 ___ жылға              тармақ       |____|
ТАСЫМАЛДАУҒА ӨТІНІМ   иеленушінің
(ЖОСПАР)         келісу туралы
белгісі
Жоспарлы, жоспардан тыс (керек болмайтынын сызып
тастау қажет)
____
Контейнердің тиесілігі |____|
Ел үшін
Экспедитордың атауы
КОД
Контейнердегі жүктер
Жөнелту станциясының атауы
Қатынас коды
Берілу пункті-
нің коды
Жос-
пардың N
Тасымылдау бөлімшесі-
нің нөмірі
Коды
Жүк жөнел-
тушінің коды
______________________
(жүктің номенклатуралық     |                      |
тобының атауы)
Жүк-
тің дәл а-
тауы
Жүк коды
ТАҒАЙЫНДАЛУ
ЖБТСН
бой-
ынша
ЖГН бой-
ынша
Жолдың және станцияның
атауы (ара-
лас темір
жол-су
қатынасы
үшін станция
және аудару
порты мен
тағайындалу
порты немесе
айлағы)
Жолдың,
тағайын-
далу
станция-
сының,
шекаралық
станция-
сының,
аудару
пунктінің
және та-
ғайындалу
пунктінің
коды
Тағай-
ындалу
елінің
коды
және
атауы
Жүк
алу-
шының
коды
және
атауы
1
2
3
4
5
6
7
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
Барлығы
Соның ішінде ірі тоннажды
Тонна
Контейнерлер
Тонна
Контейнерлер
8
9
10
11
Өтінімге жазылған мәліметтердің дұрыстығы үшін
жауапты боламын
_______
|  МП   | Жүк жөнелтуші ______________  __________   ________
|_______|                 (лауазымы)       (қолы)     (Т.Ә.А.)
Күні _____________________  ________ ж.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 4-қосымша
ТАСЫМАЛДАУ ВАГОНДАРДА ЖӘНЕ ТОННАМЕН ЖОСПАРЛАНҒАН
ЖҮКТЕРДІҢ НОМЕНКЛАТУРАЛЫҚ ТОПТАРЫНЫҢ ТІЗБЕСІ
Тас көмір                                                     01
Кокс                                                          02
Мұнай және мұнай өнімдері                                     03
Торф және торф өнімдері                                       04
Жанғыш тақтатастар                                            05
Қождамалар                                                    06
Темір және марганец кені                                      07
Түсті кен және күкірт шикізаты                                08
Қара металдар                                                 09
Металл құрылғылар                                             11
Қара металдар сынықтары                                       13
Түсті металдар, олардан жасалған бұйымдар
және түсті металдар сынықтары                                 16
Химиялық және минералдық тыңайтқыштар                         17
Химикаттар және сода                                          18
Құрылыс жүктері                                               19
Өнеркәсіптік шикізат қалыптық материалдар                     20
Түйіршектелген қождар                                         21
Оттөзімділер                                                  22
Цемент                                                        23
Орман жүктері                                                 24
Қант                                                          25
Жануарлардың еті және майы                                    26
Балық                                                         27
Картофель, көкөністер мен жемістер                            28
Ас тұзы                                                       29
Мақта                                                         32
Қант қызылшасы және тұқымдар                                  33
Астық                                                         34
Тартылған азық-түлік                                          35
Қатаң мал азығы                                               36
Күнжаралар                                                    38
Қағаз                                                         39
Жүкті су көлігінен темір жол көлігіне ауыстырымдау            40
Импорттық жүктер                                              41
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 5-қосымша
Ақмола тасымалдау бөлімшесі
Азат                                       687508
Адыр                                       691406
Ақкөл                                      692601
Ақсуат                                     686007
Астана                                     690002
Атбасар                                    691503
Ащыкөл                                     688303
Бауманская                                 686308
Белоградовка                               685907
Володарское                                686702
Дәуіт                                      688407
Жалтыр                                     691109
Жамантұз                                   693104
Елтай                                      692703
Еркіншілік                                 693301
Жақсы                                      680405
Жаманащы (рзд)                             687404
Жасыл                                      692900
Золоторунная                               688203
Ирченко                                    691306
Қайраңкөл                                  686204
Қараадыр                                   690905
Қарағай                                    686902
Бурабай курорты                            693000
Қызылту                                    688604
Қиялы                                      687809
Көкшетау                                   687008

874. Если при рассмотрении претензии о возмещении ущерба за груз, неприбывший по назначению по вине грузоотправителя, будет определено, что он реализован перевозчиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан, претензия удовлетворяется в размере суммы, вырученной от реализации груза, за вычетом сумм, причитающихся перевозчику.
875. Если при рассмотрении претензии установлено, что груз переадресован либо выдан другому грузополучателю по заявлению грузоотправителя или первоначального грузополучателя, претензия возвращается заявителю с указанием грузополучателя, которому выдан груз, или лица, по заявлению которого произведена переадресовка либо выдача груза.
Приложение 1
к Правилам перевозок грузов
ПЕРЕЧЕНЬ НОМЕНКЛАТУРНЫХ ГРУПП ГРУЗОВ
Каменный уголь
01
Кокс
02
Нефть и нефтепродукты
03
Торф и торфяная продукция
04
Сланцы горючие
05
Флюсы
06
Руда железная и марганцевая
07
Руда цветная и серное сырье
08
Черные металлы
09
Машины и оборудование
10
Металлические конструкции
11
Метизы
12
Лом черных металлов
13
Сельскохозяйственные машины
14
Автомобили
15
Цветные металлы, изделия из них и
лом цветных металлов
16
Химические и минеральные удобрения
17
Химикаты и сода
18
Строительные грузы
19
Промышленное сырье, формовочные материалы
20
Шлаки гранулированные
21
Огнеупоры
22
Цемент
23
Лесные грузы
24
Сахар
25
Мясо и масло животных
26
Рыба
27
Картофель, овощи и фрукты
28
Соль поваренная
29
Остальные и продовольственные
30
Промышленные товары народного потребления
31
Хлопок
32
Сахарная свекла и семена
33
Зерно
34
Продукты перемола
35
Комбикорма
36
Живность
37
Жмыхи
38
Бумага
39
Перевалка грузов с водного на железнодорожный транспорт
40
Импортные грузы
41
Грузы в контейнерах
42
Остальные и сборные грузы
43
Приложение 2
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Форма ГУ-12
Дата регистрации заявки ________________________ _______ г.
Перевозчик         __________________________________________________
Грузоотправитель   __________________________________________________
Адрес              __________________________________________________
Банк               __________________________________________________
Подъездной путь    _____________________ (N договора, наименование,
почтовый адрес ветвевладельца)
на ___________ 200 ___ г.                   ____
ЗАЯВКА (ПЛАН)           Отметка о    |____|
НА ПЕРЕВОЗКУ           согласовании
Плановая, внеплановая       ветвевладельца
(ненужное зачеркнуть)
_______________________
|  За  |Наименование|КОД|
| страну|экспедитора |   |
|______|____________|___|
|______|____________|___|
|______|____________|___|                                     ____
|______|____________|___|                          Принадлеж-|____|
|______|____________|___|_________________________ ность вагона
|_______________|_____________________|
наименование    |      (наименование  |
станции         |      номенклатурной |
отправления     |       группы груза) |
Приз-
нак
пере-
возки
N
пла-
на
N
отде-
ления
КОД
КОД
Точное
наимено-
вание
груза
Код груза
НАЗНАЧЕНИЕ
по
ЕТСНГ
по
ГНГ
Наименование
дороги
(сокращен-
ное) и стан-
ции назначе-
ния, пункта
перевалки и
пункта
назначения
Код доро-
ги, стан-
ции назна-
чения,
погран-
станции,
пункта
перевалки
и пункта
назначения
Код и
наимено-
вание
страны
назна-
чения
Код и
наимено-
вание
грузо-
получа-
теля
1
2
3
4
5
6
7
ВСЕГО
продолжение таблицы
Код грузо-
отправителя
Коды родов вагонов
ВСЕГО
ОКПО
Наименование родов
вагонов
Количество
тонн в
месяц
Количество вагонов в месяц
8
9
10
11
12
13
14
0
За достоверность сведений, внесенных в заявку,
несу ответственность
_______
|  МП   |  Грузоотправитель ______________  __________   ________
|_______|                    (должность)     (подпись)   (Ф.И.О.)
Дата _____________________  ________ г.
Приложение 3
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Форма ГУ-12К
Дата регистрации заявки ________________________  _______ г.
Перевозчик         _________________________________________________
Грузоотправитель   _________________________________________________
Адрес              _________________________________________________
Банк               _________________________________________________
Подъездной путь    _________________________(N договора, наименование,
почтовый адрес ветвевладельца)
на ___________ 200 ___ г.                   ____
ЗАЯВКА (ПЛАН)           Отметка о    |____|
НА ПЕРЕВОЗКУ            согласовании
Плановая, внеплановая       ветвевладельца
(ненужное зачеркнуть)
_______________________
|  За  |Наименование|КОД|
| страну|экспедитора |   |
|______|____________|___|
|______|____________|___|
|______|____________|___|                                     ____
|______|____________|___|                          Принадлеж-|____|
|______|____________|___|                          ность контейнера
___________________________________________
| Грузы в контейнерах  |                    |
|                      |наименование стан-  |
|                      | ции отправления     |
|КОД  |КОД пункта|N    |Номер    |код|код   |
|сооб-|передачи  |Плана|отделения|   |грузо-|
|щения|          |     |перевозок|   |отпра-|
|      |          |     |         |   |вителя |
|      |          |     |         |   |      |
______________________
(наименование номенклатурной|                      |
группы груза)
Точное
наи-
мено-
вание
груза
Код
груза
НАЗНАЧЕНИЕ
Всего
В том
числе
крупно-
тоннаж-
ных
по
Е
Т
С
Н
Г
по
Г
Н
Г
Наименование
дороги и
станции (для
смешанного
железно-
дорожно-
водного
сообщения
станция и
порт перевалки
и порт или
пристань
назначения)
Код
дороги,
станции
назначе-
ния,
погран-
станции,
пункта
перевалки
и пункта
назначе-
ния
Код и
наимено-
вание
страны
назначе-
ния
Код и
наимено-
вание
грузопо-
лучателя
Т
о
н
н
Кон-
тей-
неры
Т
о
н
н
Кон-
тей-
неры
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ВСЕГО
За достоверность сведений, внесенных в заявку,
несу ответственность
_______
|  МП   |  Грузоотправитель ______________  __________   ________
|_______|                    (должность)     (подпись)   (Ф.И.О.)
Дата _____________________  ________ г.
Приложение 4
к Правилам перевозок грузов
ПЕРЕЧЕНЬ НОМЕНКЛАТУРНЫХ ГРУПП ГРУЗОВ,
ПЕРЕВОЗКА КОТОРЫХ ПЛАНИРУЕТСЯ В ТОННАХ И ВАГОНАХ
Каменный уголь                                    01
Кокс                                              02
Нефть и нефтепродукты                             03
Торф и торфяная продукция                         04
Сланцы горючие                                    05
Флюсы                                             06
Руда железная и марганцевая                       07
Руда цветная и серное сырье                       08
Черные металлы                                    09
Металлические конструкции                         11
Лом черных металлов                               13
Цветные металлы, изделия из них
и лом цветных металлов                            16
Химические и минеральные удобрения                17
Химикаты и сода                                   18
Строительные грузы                                19
Промышленное сырье, формовочные материалы         20
Шлаки гранулированные                             21
Огнеупоры                                         22
Цемент                                            23
Лесные грузы                                      24
Сахар                                             25
Мясо и масло животных                             26
Рыба                                              27
Картофель, овощи и фрукты                         28
Соль поваренная                                   29
Хлопок                                            32
Сахарная свекла и семена                          33
Зерно                                             34
Продукты перемола                                 35
Комбикорма                                        36
Жмыхи                                             38
Бумага                                            39
Перевалка грузов с водного
на железнодорожный транспорт                      40
Импортные грузы                                   41
________________________________________________________________
Приложение 5
к Правилам перевозок грузов
Акмолинское отделение перевозок
Азат                                           687508
Адыр                                           691406
Ак-Куль                                        692601
Аксуат                                         686007
Астана                                         690002
Атбасар                                        691503
Ащи-Голь                                       688303
Бауманская                                     686308
Белоградовка                                   685907
Володарское                                    686702
Даут                                           688407
Джалтыр                                        691109
Джемантуз                                      693104
Ельтай                                         692703
Еркеншилик                                     693301
Жаксы                                          680405
Жаман-Ащи (рзд)                                687404
Жасыл                                          692900
Золоторунная                                   688203
Ирченко                                        691306
Кайранкуль                                     686204
Кара-Адыр                                      690905
Карагай                                        686902
К-Боровое                                      693000
Кзыл-Ту                                        688604
Киялы                                          687809
Кокчетав                                       687008

Көкшетау-2                                 687103
Колутон                                    691202
Қосшоқы                                    690708
Красивый-Казахский                         680208
Макинка                                    692807
Новоишимская                               685707
Октябрь                                    688002
ОП 80                                      680301
Первая Целинная                            686505
Перекатная                                 680602
Пресногорьковская                          686401
Приречная                                  687601
Сарыоба                                    693208
Смирново                                   687902
Сороковая                                  690200
Сулы                                       686100
Тайынша                                    687705
Талшық                                     688500
Тастақ                                     690801
Уголки                                     686806
Чаглинка                                   687207
Чкалово                                    688106
Шортанды                                   692506
Янко                                       686609
Қостанай тасымалдау бөлімшесі
Аманқарағай                                682701
Апановка                                   682909
Арқалық                                    681408
Арыстансор                                 683206
Баранкөл (рзд)                             681107
Денисовка                                  683600
Державинская                               681003
Жаныспай                                   681906
Жаркөл                                     684603
Жітіқара                                   683808
Есіл                                       680000
Железорудная                               683901
Кайрақ                                     685201
Қазанбасы                                  682805
Қарабалық                                  684904
Қарағалы                                   685305
Кен                                        680903
Ковыльная-1                                681605
Қойбағар                                   682307
Қоскөл                                     685502
Қостанай                                   684001
Құсмұрын                                   682504
Майлин                                     683306
Медет                                      685108
Озерная                                    684302
Перелески                                  683507
Пешковский тупик                           684707
Приишимская                                680800
Притобольская                              683009

Кокчетав-2                                     687103
Колутон                                        691202
Косчеку                                        690708
Красивый-Казахский                             680208
Макинка                                        692807
Новоишимская                                   685707
Октябрь                                        688002
ОП 80                                          680301
Первая Целинная                                686505
Перекатная                                     680602
Пресногорьковская                              686401
Приречная                                      687601
Сары-Оба                                       693208
Смирново                                       687902
Сороковая                                      690200
Сулы                                           686100
Тайнча                                         687705
Тальщик                                        688500
Тастак                                         690801
Уголки                                         686806
Чаглинка                                       687207
Чкалово                                        688106
Шортанды                                       692506
Янко                                           686609
Кустанайское отделение перевозок
Аманкарагай                                    682701
Апановка                                       682909
Аркалык                                        681408
Арыстансор                                     683206
Баранкульский (рзд)                            681107
Денисовка                                      683600
Державинская                                   681003
Джаныспай                                      681906
Джаркуль                                       684603
Джетыгора                                      683808
Есиль                                          680000
Железорудная                                   683901
Каерак                                         685201
Казанбасы                                      682805
Карабалык                                      684904
Карагалинская                                  685305
Кенская                                        680903
Ковыльная-1                                    681605
Койбагор                                       682307
Коскуль                                        685502
Кустанай                                       684001
Кушмурун                                       682504
Майлин                                         683306
Медет                                          685108
Озерная                                        684302
Перелески                                      683507
Пешковский тупик                               684707
Приишимская                                    680800
Притобольская                                  683009

219 РЗД                                    684501
Садыркөл                                   685606
Сарыкөл                                    685409
Сорған                                     681501
Тастыталды                                 681200
Тобол                                      683102
Тоғызақ                                    684800
Увальненская                               683102
Успеновка                                  684406
Фурмановский                               681304
Челгаши                                    682006
Шоққарағай (рзд)                           684105
Шоқыбай                                    683704
Щебзавод                                   685004
Павлодар тасымалдау бөлімшесі
Айсары                                     694107
Ақсу                                       693903
Ақсу-1                                     695701
Ақсу-2                                     695805
Бозшакөл                                   694408
Еңбекшілдер                                694003
Ерментау                                   693405
Жолқұдық                                   696009
Қалқаман                                   695400
Қарасор                                    695307
Қоржынкөл                                  694200
Қоржынкөл                                  694200
Майқайың                                   695006
Маралды                                    696901
Нецветаевка                                693706
Павлодар                                   696102
Павлодар-Порт                              696403
Павлодар-Солтүстік                         696303
Павлодар-Оңтүстік                          696206
Рождественка                               697105
Тасқұдық                                   695504
Тұзқала                                    697209
Үшқұлын                                    695203
Шідерті                                    694501
Шақат                                      696704
Шарбақты                                   697302
Екібастұз-1                                694605
Екібастұз-2                                694709
Екібастұз-3                                694906
Екібастұз-Солтүстік                        694802
Қарағанды тасымалдау бөлімшесі
Ақадыр                                     677205
Ақжайдақ                                   677900
Ақтасты                                    673505
Анар                                       690500
Бабатай                                    690303

РЗД 219                                        684501
Садыркуль                                      685606
Сарыколь                                       685409
Сурган                                         681501
Тасты-Талды                                    681200
Тобол                                          683102
Тогузак                                        684800
Увальненская                                   683102
Успеновка                                      684406
Фурмановский                                   681304
Челгаши                                        682006
Шоккарагай (рзд)                               684105
Шокубай                                        683704
Щебзавод                                       685004
Павлодарское отделение перевозок
Айсары                                         694107
Аксу                                           693903
Аксу-1                                         695701
Аксу-2                                         695805
Бощакуль                                       694408
Енбекшильдер                                   694003
Ерментау                                       693405
Жолкудук                                       696009
Калкаман                                       695400
Карасор                                        695307
Коржункуль                                     694200
Майкаин                                        695006
Маралды                                        696901
Нецветаевка                                    693706
Павлодар                                       696102
Павлодар-Порт                                  696403
Павлодар-Северный                              696303
Павлодар-Южный                                 696206
Рождественка                                   697105
Таскудык                                       695504
Туз-Кала                                       697209
Ушкулын                                        695203
Чидерты                                        694501
Шакат                                          696704
Щербакты                                       697302
Экибастуз-1                                    694605
Экибастуз-2                                    694709
Экибастуз-3                                    694906
Экибастуз-Северный                             694802
Карагандинское отделение перевозок
Агадырь                                        677205
Акжайдак                                       677900
Актасты                                        673505
Анар                                           690500
Бабатай                                        690303

Балқаш-1                                   677506
Большая Михайловка                         675303
Вишневка                                   690407
Жаңаарқа                                   676202
Жаңаауыл                                   674103
Жарық                                      675905
Жезқазған                                  677008
Жомарт                                     676503
Құлаайғыр                                  675708
Қарабас                                    675407
Қарағайлы                                  675206
Қарағанды                                  673905
Қарағанды-Жаңа                             673702
Қарағанды-Сұрыптау                         673007
Қарағанды-Көмірлі                          674000
Қаражал                                    676401
Қарамұрын                                  675801
Қызылжар                                   676700
Майқұдық                                   673806
Мойынты                                    677309
Мырза                                      673308
Новодубовская                              674508
Нұра                                       673204
Ортадересін                                677607
Осакаровка                                 673609
Сарықұм                                    676005
Саяқ                                       677703
Талды                                      675002
Тегісжол                                   674207
Теміртау                                   674300
Тоқырау                                    677807
Топар                                      675500
Түйемойнақ                                 676804
Шоқай                                      673401
Защита тасымалдау бөлімшесі
Аврора                                     712502
Бұқтырма                                   714207
Бұқтырма Перевалка                         714404
Глубочанка                                 712803
Заводинка                                  714300
Защита                                     713007
Зыряновск                                  714601
Ертіс зауыты                               712700
Коршуново                                  713100
Лениногорск                                713609
Масальская                                 711800
Неверовская                                711707
Новоустькаменогорск                        713806
Огневка                                    714001
Предгорная                                 712606
Ремовская                                  711603
Рулиха                                     712305
Серебрянка                                 714103
Тишинская                                  713505
Третьяково                                 711904
Тұрғысын                                   714508
Ульба-Перевалочная                         713308
Өскемен                                    713702
Усть-Таловка                               712201
Фестивальная                               712409
Черемшанка                                 713401
Шемонаиха                                  712108
Семей тасымалдау бөлімшесі
Ауыл                                       711209
Аягөз                                      708704
Белағаш                                    711505
Дегелең                                    709707
Жаңасемей                                  709302
Жаңғызтөбе                                 709001
Жарма                                      708901
Локоть                                     711001

Балхаш-1                                       677506
Большая Михайловка                             675303
Вишневка                                       690407
Жана-Арка                                      676202
Жана-Аул                                       674103
Жарык                                          675905
Жезказган                                      677008
Жомарт                                         676503
Калагир                                        675708
Карабас                                        675407
Карагайлы                                      675206
Караганда                                      673905
Караганда-Новая                                673702
Караганда-Сортировочная                        673007
Караганда-Угольная                             674000
Каражал                                        676401
Кара-Мурун                                     675801
Кзыл-Джар                                      676700
Май-Кудук                                      673806
Моинты                                         677309
Мурза                                          673308
Новодубовская                                  674508
Нуринская                                      673204
Орта-Дересин                                   677607
Осакаровка                                     673609
Сарыкум                                        676005
Саяк                                           677703
Талдинка                                       675002
Тегис-Жол                                      674207
Темир-Тау                                      674300
Токырау                                        677807
Топар                                          675500
Тюемойнак                                      676804
Шокай                                          673401
Защитинское отделение перевозок
Аврора                                         712502
Бухтарма                                       714207
Бухтарма Перевалка                             714404
Глубочанка                                     712803
Заводинка                                      714300
Защита                                         713007
Зыряновск                                      714601
Иртышский завод                                712700
Коршуново                                      713100
Лениногорск                                    713609
Масальская                                     711800
Неверовская                                    711707
Новоустькаменогорск                            713806
Огневка                                        714001
Предгорная                                     712606
Ремовская                                      711603
Рулиха                                         712305
Серебрянка                                     714103
Тишинская                                      713505
Третьяково                                     711904
Тургусун                                       714508
Ульба-Перевалочная                             713308
Усть-Каменогорск                               713702
Усть-Таловка                                   712201
Фестивальная                                   712409
Черемшанка                                     713401
Шемонаиха                                      712108
Семипалатинское отделение перевозок
Аул                                            711209
Аягуз                                          708704
Бель-Агач                                      711505
Дегелен                                        709707
Жана-Семей                                     709302
Жангиз-Тобе                                    709001
Жарма                                          708901
Локоть                                         711001

Пут пост 594                               715002
Семей                                      709406
Семей Жүк                                  709508
Семей Кеметұрақ                            699806
Суықбұлақ                                  709209
Үшбиік                                     708808
Шаған                                      709603
Шар                                        709105
Алматы тасымалдау бөлімшесі
Айнабұлақ                                  701300
Ақтоғай                                    708009
Алажиде                                    702407
Алматы 1                                   700007
Алматы 2                                   700100
Байсерке                                   700401
Бескөл                                     708206
Биже                                       701404
Боралдай                                   703908
Дала                                       700909
Дружба                                     708403
Дружба экспорт                             708507
Жалаңашкөл                                 708302
Жетіген                                    700505
Жетісу                                     700308
Жоламан                                    701004
Іле                                        700609
Қазыбек Бек                                703607
Қалпе                                      702002
Қапшағай                                   700702
Қапшағай перевалка                         702801
Қарабұлақ                                  701705
Қарақұм                                    702708
Көксу                                      701508
Қопа                                       703503
Қосқұдық                                   700806
Лепсі                                      702604
Малайсары                                  701103
Матай                                      702500
Медеу                                      700204
Молалы                                     702303
Отар                                       703306
N8 разъезд                                 708102
Сарыөзек                                   701207
Талдықорған                                701809
Текелі                                     701902
Тентек                                     701601
Үштөбе                                     702106
Шамалған                                   703700
Шілбастау                                  703405
Жамбыл тасымалдау бөлімшесі
Ақшолақ                                    707307
Ассы                                       706709
Бел                                        703202

Пут пост 594                                   715002
Семипалатинск                                  709406
Семипалатинск Грузовой                         709508
Семипалатинск Пристань                         699806
Суук-Булак                                     709209
Ушбийк                                         708808
Чаган                                          709603
Чарская                                        709105
Алматинское отделение перевозок
Айнабулак                                      701300
Актогай                                        708009
Алажиде                                        702407
Алма-Ата 1                                     700007
Алма-Ата 2                                     700100
Байсерке                                       700401
Бесколь                                        708206
Биже                                           701404
Бурундай                                       703908
Дала                                           700909
Дружба                                         708403
Дружба экспорт                                 708507
Жаналашколь                                    708302
Жетыген                                        700505
Жеты-Су                                        700308
Жоломан                                        701004
Илийская                                       700609
Казыбек Бек                                    703607
Кальпе                                         702002
Капчагай                                       700702
Капчагай перевалка                             702801
Карабулак                                      701705
Каракум                                        702708
Коксу                                          701508
Копа                                           703503
Коскудук                                       700806
Лепсы                                          702604
Малай-Сары                                     701103
Матай                                          702500
Медеу                                          700204
Мулалы                                         702303
Отар                                           703306
разъезд N 8                                    708102
Сары-Озек                                      701207
Талды-Курган                                   701809
Текели                                         701902
Тентек                                         701601
Уш-Тобе                                        702106
Чемолган                                       703700
Чильбастау                                     703405
Джамбульское отделение перевозок
Ак-Чулак                                       707307
Асса                                           706709
Бель                                           703202

Бірлік-1                                   704703
Бөген                                      706501
Бурное                                     705903
Бірұл                                      707006
Весна                                      705602
Жамбыл                                     706304
Жаңатас                                    706408
Каратау                                    706605
Қияқты                                     705208
Көктас                                     705405
Құмшағыл                                   706200
Құрманғазы                                 705000
Луговая                                    704506
Луговая экспорт                            704402
Маймақ                                     706003
Малдыбай                                   707504
Мыңарал                                    705335
Сарышаған                                  705509
Талас                                      707107
Үшбұлақ                                    707203
Хантау                                     704900
Шәйқұрақ                                   706906
Шалдала                                    706107
Шығанақ                                    705301
Шоқпар                                     703109
Шу                                         704600
Шолпан                                     705104
Еспе                                       703005
Шымкент тасымалдау бөлімшесі
Арыс-1                                     698004
Бадам                                      698409
Қазықұрт                                   698704
Қаракеңгір                                 697603
Қызылсай                                   699204
Көктерек                                   699609
Қостүйін                                   698108
Қорғасын                                   698502
Леңгір                                     699007
Манкент                                    699308
Монтайтас                                  698201
Сайрам                                     698803
Састөбе                                    699505
Сергиевка                                  699401
Соленая                                    669800
Текесу                                     699100
Темір                                      697707
Тоғыс                                      698907
Түркістан                                  697800
Түлкібас                                   699702
Шеңгелді                                   697904
Шымкент                                    697606
Қызылорда тасымалдау бөлімшесі
Арал теңізі                                670309
Бәйгеқұм                                   672108
Белкөл                                     671800
Бесарық                                    672700
Жалағаш                                    671406
Жосалы                                     670901
Қазалы                                     670507
Қамыслабаш                                 670403
Қызылорда                                  671707
Сексеуіл                                   670102
Сұлутөбе                                   671904
Талап                                      672606
Тартоғай                                   672004
Тереңөзек                                  671504
Тоғыс                                      670009
Төменарық                                  672409
Төретам                                    670600
Шиелі                                      672201
Шөміш                                      670206
Шорнақ                                     672803
Жаңақорған                                 672502
Ақтөбе тасымалдау бөлімшесі
Ақкемер                                    668507
Ақтөбе                                     667909
Алға                                       668301
Бестамақ                                   668102
Біршоғыр                                   669603
Дөң                                        668704
Жазық                                      668808
Жайсаң                                     667504
Жақсымай                                   660401
Жем                                        669406
Жіңішке                                    667805
Жұрын                                      669302
Қандыағаш                                  660007
Қаратоғай                                  667701
Карауылкелді                               660609
Қотыртас                                   669707
Мәртөк                                     667608
Мұғалжар                                   669507
Никельтау                                  668600
Никельтау (эксп)                           669209
Ноғайты                                    660702

Берлик-1                                       704703
Бугунь                                         706501
Бурное                                         705903
Бурул                                          707006
Весна                                          705602
Джамбул                                        706304
Жанатас                                        706408
Каратау                                        706605
Кияхты                                         705208
Коктас                                         705405
Кумшагал                                       706200
Курмангазы                                     705000
Луговая                                        704506
Луговая экспорт                                704402
Маймак                                         706003
Малдыбай                                       707504
Мын-Арал                                       705335
Сары-Шаган                                     705509
Талас                                          707107
Уч-Булак                                       707203
Хантау                                         704900
Чайкурук                                       706906
Чальдала                                       706107
Чиганак                                        705301
Чокпар                                         703109
Чу                                             704600
Шолпан                                         705104
Эспе                                           703005
Чимкентское отделение перевозок
Арысь-1                                        698004
Бадам                                          698409
Казыкурт                                       698704
Кара-Кунгур                                    697603
Кзыл-Сай                                       699204
Коктерек                                       699609
Костуин                                        698108
Кургасын                                       698502
Ленгер                                         699007
Манкент                                        699308
Монтай-Таш                                     698201
Сайрам                                         698803
Сас-Тобе                                       699505
Сергиевка                                      699401
Соленая                                        669800
Текесу                                         699100
Тимур                                          697707
Тогус                                          698907
Туркестан                                      697800
Тюлькубас                                      699702
Ченгельды                                      697904
Чимкент                                        697606
Кзылординское отделение перевозок
Аральское море                                 670309
Байгакум                                       672108
Белькуль                                       671800
Беш-Арык                                       672700
Джалагаш                                       671406
Джусалы                                        670901
Казалинск                                      670507
Камышлабаш                                     670403
Кзыл-Орда                                      671707
Саксаульская                                   670102
Соло-Тюбе                                      671904
Талап                                          672606
Тартугай                                       672004
Терень-Узяк                                    671504
Тогус                                          670009
Тюмень-Арык                                    672409
Тюратам                                        670600
Чиили                                          672201
Чумыш                                          670206
Шорнак                                         672803
Яны-Курган                                     672502
Актюбинское отделение перевозок
Аккемир                                        668507
Актобе                                         667909
Алга                                           668301
Бестамак                                       668102
Биршогыр                                       669603
Дон                                            668704
Жазык                                          668808
Жайсан                                         667504
Жаксымай                                       660401
Жем                                            669406
Жинишке                                        667805
Журын                                          669302
Кандыагаш                                      660007
Каратогай                                      667701
Караулкельды                                   660609
Котртас                                        669707
Мартук                                         667608
Мугалжар                                       669507
Никельтау                                      668600
Никельтау (эксп)                               669209
Ногайты                                        660702

315 РЗД                                    660204
Соленая                                    669800
Тамды                                      668403
Темір                                      660308
Тоғыз                                      670009
Тоқмансай                                  669001
Шалқар                                     669904
Шұбарқұдық                                 660505
Орал тасымалдау бөлімшесі
Ақбұлақ                                    667307
Алғабас                                    666304
Амангелді                                  666605
Дерқұл                                     665208
Жилаево                                    666003
Илецк                                      666906
Қазақстан                                  666408
Переметная                                 665301
Пойма                                      666107
Ростошский (рзд)                           665405
Семиглавый Мар                             665000
Орал                                       665602
Орал-тауарлы                               665509
Цвилинга                                   666802
Шашқан                                     667203
Шыңғырлау                                  666709
Шипово                                     665104
Жайық                                      666200
Атырау тасымалдау бөлімшесі
Ақжайық                                    661601
Аққыстау                                   662106
Актау-порт                                 663503
Актау-порт перевалка                       663404
Атырау                                     661705
Бейнеу                                     662801
Ганюшкино                                  662303
Дина Нүрпейісова (рзд)                     662407
Досор                                      661300
Ералиев                                    663607
Жамансор                                   661003
Жетібай                                    663700
Ескене                                     661404
Құлсары                                    662500
Мақат                                      661103
Маңғышлақ                                  663306
Махамбет                                   661809
Махамбет эксп                              661902
Опорная                                    662601
Сағыз                                      660806
Сазанқұрақ                                 662209
Сайөтес                                    663109
Теңдік                                     661508
Өзен                                       663908
Шетпе                                      663202
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 6-қосымша
Жүк вагондарының жекелеген түрлерінің
ТІЗБЕСІ
Вагондар түрлерінің атауы
толық
қысқаша
коды
жабық
КР
20
платформалар
ПЛ
40
ашық вагондар
ПВ
60
цистерналар
ЦС
70
ашық түсті мұнай өнімдеріне
арналған цистерналар
ЦСС
71
күңгірт түсті мұнай өнімдеріне
арналған цистерналар
ЦСТ
72
битумдық цистерналар ашық вагондар
БПВ
74
химиялық жүктерге арналған
цистерналар
ХИМ
76
қышқылдық цистерналар
КИСЛ
77
изотермиялық
ИЗТР
80
өзгелер
ПР
90
минерал тасығыштар
МНВ
92
цемент тасығыштар
ЦМВ
93
шағылтас тасығыштар
ОКТВ
94
астық тасығыштар
ЗРВ
95
фитингтік платформалар
ФИТ
96
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 7-қосымша
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің, Латвия, Эстония
және Литва республикаларының экспорттық жүктерді беру
жөніндегі шекаралық темір жол станцияларының атауы
___________________________________________________________________
Шекара станциясы
___________________________________________________________________
Атауы                                     Коды             Жол
___________________________________________________________________
АРТЫК ЭКСП.                              752302            ТРК
АХУРЯН ЭКСП.                             566002            АРМ
АХАЛЦИХЕ-Товарная ЭКСП.                  578103            ГРЗ
БАГРАТИОНОВС ЭКСП                        102308            КЛГ
БАТЕВО                                   382605            ЛЬВ
БЕРЕСТОВИЦА                              136304            БЕЛ
БРЕСТ ЦЕНТР.                             130505            БЕЛ
БРУЗГИ                                   134807            БЕЛ
БУСЛОВСКАЯ ЭКСП.                         021401            ОКТ
ВАДУЛ-СИРЕТ Румынияға                    368701            ЛЬВ
ВАДУЛ-СИРЕТ Болгарияға                   368805            ЛЬВ
ВЫСОКО-ЛИТОВСК ЭКСП.                     131809            БЕЛ
ВЯРТСИЛЯ ЭКСП.                           024202            ОКТ
ГАЛАБА                                   736403            УЗБ
ГРОДЕКОВО КИТАЙ                          989309          Д-ВОСТ
ГРОДЕКОВО                                989402          Д-ВОСТ
ДЖУРДЖУЛЕШТЬ ЭКСП.Чехияға                397808            МЛД
ДЖУРДЖУЛЕШТЬ ЭКС.Болгарияға              397901            МЛД
ДЗЕРЖИНСКАЯ НОВАЯ                        102505            КЛГ
ДРУЖБА                                   708507            КЗХ
ДЬЯКОВО                                  384901            ЛЬВ
ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ                          101108            КЛГ
ЗАБАЙКАЛЬСК ЭКСП.Вьетнам                 946905            ЗАБ
ЗАБАЙКАЛЬСК ЭКСП.Қытай                   947005            ЗАБ
ЗАБАЙКАЛЬСК ЭКСП.Корея                   947109            ЗАБ
ИЗОВ                                     352609            ЛЬВ
КИВИЯРВИ ЭКСП.                           28100             ОКТ
КРЫМСКАЯ ЭКС                             529304           С-КАВ
МАМОНОВО                                 102806            КЛГ
МОСТИСКА ЭКСП,Польша                     373706            ЛЬВ
МОСТИСКА ЭКСП.                           373606            ЛЬВ
НАУШКИ Моңғолияға Сухэ-Батор-
Улан Батордан басқа)                     937003           В-СИБ
Наушки Вьетнам                           937200           В-СИБ
НАУШКИ Моңғолияға
(Улан-Батор және одан әрі)               937107           В-СИБ
НАУШКИ Қытай                             937304           В-СИБ
НОВОЛЕСНАЯ ЭКСП.                         619500           ПРИВ
ПРОТОКА                                  529200           С-КАВ

РЗД 315                                        660204
Соленая                                        669800
Тамды                                          668403
Темир                                          660308
Тогыз                                          670009
Токмансай                                      669001
Шалкар                                         669904
Шубаркудык                                     660505
Уральское отделение перевозок
Ак-Булак                                       667307
Алгабас                                        666304
Амангельды                                     666605
Деркул                                         665208
Жилаево                                        666003
Илецк                                          666906
Казахстан                                      666408
Переметная                                     665301
Пойма                                          666107
Ростошский (рзд)                               665405
Семиглавый Мар                                 665000
Уральск                                        665602
Уральск-товарная                               665509
Цвилинга                                       666802
Чашкан                                         667203
Чингирлау                                      666709
Шипово                                         665104
Яик                                            666200
Атырауское отделение перевозок
Акжайык                                        661601
Ак-Кистау                                      662106
Актау-порт                                     663503
Актау-порт перевалка                           663404
Атырау                                         661705
Бейнеу                                         662801
Ганюшкино                                      662303
Дины Нурпеисовой (рзд)                         662407
Досор                                          661300
Ералиево                                       663607
Жамансор                                       661003
Жетыбай                                        663700
Искине                                         661404
Кульсары                                       662500
Макат                                          661103
Мангышлак                                      663306
Махамбет                                       661809
Махамбет эксп                                  661902
Опорная                                        662601
Сагиз                                          660806
Сазанкурак                                     662209
Сай-Утес                                       663109
Тендык                                         661508
Узень                                          663908
Шетпе                                          663202
______________________________________________________________
Приложение 6
к Правилам перевозок грузов
ПЕРЕЧЕНЬ
отдельных родов грузовых вагонов
Наименование родов вагонов
полное
сокращенное
код
крытые
КР
20
платформы
ПЛ
40
полувагоны
ПВ
60
цистерны
ЦС
70
цистерны для светлых нефтепродуктов
ЦСС
71
цистерны для темных нефтепродуктов
ЦСТ
72
цистерны битумные полувагоны
БПВ
74
цистерны для химических грузов
ХИМ
76
цистерны кислотные
КИСЛ
77
изотермические
ИЗТР
80
прочие
ПР
90
минераловозы
МНВ
92
цементовозы
ЦМВ
93
окатышевозы
ОКТВ
94
зерновозы
ЗРВ
95
фитинговые платформы
ФИТ
96
Приложение 7
к Правилам перевозок грузов
Наименование
пограничных станций железных дорог государств-участниц
СНГ, Латвийской, Эстонской и Литовской республик
по передаче экспортных грузов
______________________________________________________
Пограничная станция
______________________________________________________
Наименование               Код            Дорога
______________________________________________________
АРТЫК ЭКСП.                 752302            ТРК
АХУРЯН ЭКСП.                566002            АРМ
АХАЛЦИХЕ-Товарная ЭКСП.     578103            ГРЗ
БАГРАТИОНОВС ЭКСП           102308            КЛГ
БАТЕВО                      382605            ЛЬВ
БЕРЕСТОВИЦА                 136304            БЕЛ
БРЕСТ ЦЕНТР.                130505            БЕЛ
БРУЗГИ                      134807            БЕЛ
БУСЛОВСКАЯ ЭКСП.            021401            ОКТ
ВАДУЛ-СИРЕТ Румынию         368701            ЛЬВ
ВАДУЛ-СИРЕТ Болгарию        368805            ЛЬВ
ВЫСОКО-ЛИТОВСК ЭКСП.        131809            БЕЛ
ВЯРТСИЛЯ ЭКСП.              024202            ОКТ
ГАЛАБА                      736403            УЗБ
ГРОДЕКОВО КИТАЙ             989309            Д-ВОСТ
ГРОДЕКОВО                   989402            Д-ВОСТ
ДЖУРДЖУЛЕШТЬ ЭКСП.Чехию     397808            МЛД
ДЖУРДЖУЛЕШТЬ ЭКС.Болгарию   397901            МЛД
ДЗЕРЖИНСКАЯ НОВАЯ           102505            КЛГ
ДРУЖБА                      708507            КЗХ
ДЬЯКОВО                     384901            ЛЬВ
ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ             101108            КЛГ
ЗАБАЙКАЛЬСК ЭКСП.Въетнам    946905            ЗАБ
ЗАБАЙКАЛЬСК ЭКСП.Китай      947005            ЗАБ
ЗАБАЙКАЛЬСК ЭКСП.Корея      947109            ЗАБ
ИЗОВ                        352609            ЛЬВ
КИВИЯРВИ ЭКСП.               28100            ОКТ
КРЫМСКАЯ ЭКС                529304            С-КАВ
МАМОНОВО                    102806            КЛГ
МОСТИСКА ЭКСП,Польша        373706            ЛЬВ
МОСТИСКА ЭКСП.              373606            ЛЬВ
НАУШКИ Монголию кроме
Сухэ-Батор - Улан Батор)    937003            В-СИБ
Наушки Въетнам              937200            В-СИБ
НАУШКИ Монголию
(Улан-Батор и далее)        937107            В-СИБ
НАУШКИ Китай                937304            В-СИБ
НОВОЛЕСНАЯ ЭКСП.            619500            ПРИВ
ПРОТОКА                     529200            С-КАВ

Ескерту : Вагондардың және контейнерлердің екі ағаш жапсырмасы ұзындығы 250-260 мм, вагондарға, ірі тоннажды контейнерлер үшін диаметрі 6 мм және орташа тоннажды контейнерлер үшін 4 мм күйдірілген сымнан жасалған бұраулармен бекітіледі.
Бұрамаға арналған сым есік жапсырмасы мен вагон тірегінің құлақшасы қапсырылатындай болып өткізілуі тиіс, содан кейін сымның екі ұшы сымның бойымен есік жапсырмасына қарай тиістіре жылжитын металл тәпіге кіргізіледі, содан кейін бұрау жүргізіледі.
Трос бұруларын салу тәртібі БПҚ салу тәртібіне ұқсас болады.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 14-қосымша
ГУ-27 нысаны
Айрықша белгілер мен
мөрқалыптарға арналған орын
Жүкқағаз
____________________________________ ____________________________
|вагон|вагон|Вагонның| Ось- |Мойын- |габар.|Жалғау коды,| N |    |
|түрі |  N  |  жүк   |тердің|тірек  | емес | цист.түрі  |   |____|
|     |     | көтер- | саны |туралы | түрі |            |        |
|     |     |гіштігі |      |мәлімет|      |            |        |
|-----|-----|--------|------|-------|------|---------------------|
|     |     |        |      |       |      | Жылдамдығы _________|
|     |     |        |      |       |      |        (жүк, үлкен) |
|-----------------------------------|------|                     |
Вагон шанағының көлемі м 3 Техникалық|      |                     |
тиеу      |      |                     |
нормасы   | т    |                     |
-------------------------------------------|---------------------|
Жөнелту  |        |Тағайындалу             |                     |
станциясы|        | станциясы              |                     |
мен жолы |        |  мен жолы              |                     |
---------|--------|------------------------|---------------------|
Жөнелтуші|        |Алушы                   |                     |
(толық   |        |(толық                  |                     |
атауы)   |        | атауы)                 |                     |
-----------------------------------------------------------------|
Жөнелтушінің      |Алушының                                      |
почталық          |почталық                                      |
мекен-жайы        |мекен-жайы                                    |
------------------|----------------------------------------------|
Төлеуші  |        |  Төлеуші               |                     |
|        |                        |                     |
-----------------------------------------------------------------|
Жөнел- |Орын-|Орауы|Жүк-|Жүктің анық-|   Тарифтік белгілері:     |
тушінің| дар |     |тің |талған мас  |                           |
белгі- |саны |     |ата-|сасы, кг-да |                           |
лері   |     |     |уы  |------------|         |-----------------|
|     |     |    |Жөнел-|Тасы-|Тобы,    |-----------------|
|     |     |    | туші |мал- |позициясы|-----------------|
|     |     |    |      |даушы|Схема    |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Жүк      |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|сыныбы   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Айрықша  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|тариф N  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Жөнелту  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|  түрі   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----| Вагон   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|берілген |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----| орнына  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|---------|-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Төлемдер |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|  есебі  | Теңге.  | Тиын  |
-------|-----|-----|----|------|-----|км үшін  |         |       |
-------|-----|-----|----|------|-----|---------------------------|
------------------------|------|-----|Жөнелту кезінде            |
Орын жиынтығы |Массасы  |      |     |---------------------------|
(жазбаша)     |жиынтығы |      |     |Тасымал төлемі|     |      |
|таза     |      |     |              |     |      |
|массасы  |      |     |              |     |      |
|---------|------|-----|--------------|-----|------|
|Ыдысы    |      |     |Жолсерік      |     |      |
--------------|жолсерік |      |     |              |     |      |
Массасы жиын- |---------|      |     |--------------|     |      |
тығы (жазбаша)| бр-мен. |      |     |Т.ж. күзеті   |     |      |
|---------|------|-----|--------------|-----|------|
| брутто  |      |     |              |     |      |
| массасы |      |     |Хабарландыру  |     |      |
|         |      |     |үшін алым     |     |      |
-------------------------------------|              |     |      |
Төлемдер жөнелту станциясында        |құндылық      |     |      |
өндірілген                           |              |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
Тауарлық кассир __________ (қолы)    |              |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
Хабарланған құндылығы _______________|              |     |      |
________________________   Теңге     |Жөнелту кезін-|     |      |
(жазбаша)                            |дегі жиынтығы.|     |      |
-------------------------------------|---------------------------|
Салмақты |------------------|Маркасы | Келуі бойынша             |
анықтау  |(Таразыда, стан-  |т.ж.    |---------------------------|
тәсілі   |  дарт бойынша,   |        |                           |
| трафарет бойынша,|        |Тасымал төлемі|     |      |
|  өлшеу бойынша,  |        |              |     |      |
|есептеу жолымен.  |--------|--------------|-----|------|
|Бір орынның стан- |        |   Жолсерік   |     |      |
|дартты массасы)   |        |              |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
БПҚ туралы    БПҚ-ның үлгісі және    |Т.ж. күзеті   |     |      |
мәліметтер    к/белгілері            |              |     |      |
______________ _____________________ |              |     |      |
(жөнелту, т.ж.)                 |--------------|-----|------|
-------------------------------------|Хабарландыру  |     |      |
Тасымалшының|Жүкқағазға              |үшін алым     |     |      |
қабылдап-   |енгізілген              |құндылығы     |     |      |
тапсырушысы |мәліметтердің           |              |     |      |
|дұрыстығы үшін          |              |     |      |
|жауап беремін           |              |     |      |
------------|------------------------|--------------|-----|------|
(Массасын анықтаған|(Жөнелтушінің    |              |     |      |
кездегі тасымалдау-|лауазымы мен     |              |     |      |
шының қолы)        | қолы анық)      |              |     |      |
-------------------|-----------------|--------------|-----|------|
Төлемдер жөнелту станциясында        |бойынша жиын- |     |      |
өндірілген                           |тығы келу     |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
Тауарлық кассир _____________ (қолы) |              |     |      |
-----------------------------------------------------------------
N ______________ өтінім бойынша
Жүкті енгізу "___"______ж. __ айының ____ күнінде рұқсат етілген.
Тиеу __ айдың ____ күніне тағайындалғаны туралы күнтізбелік
мөрқалыптар
Станция бастығы__________________________
__________________________________________________________________
Жүкті тасымал-|     Жүкті тасымалдаушының түсіруі   | Жүкті беруді
дауға қабылдау|немесе алушының құралын түсіруге беру|  ресімдеу
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Примечание : Обе дверные накладки вагонов и контейнеров укрепляются закрутками из отожженной проволоки длиной 250-260 мм, диаметром 6 мм для вагонов, крупнотоннажных контейнеров и 4 мм для среднетоннажных контейнеров.
Проволока для закрутки пропускается так, чтобы ею была охвачена дверная накладка и ушко стойки вагона, затем оба конца проволоки вставляются в металлическую плашку, которая передвигается по проволоке вплотную к дверной накладке, после чего производится закручивание.
Порядок наложения тросовых закруток аналогичен порядку наложения ЗПУ.
Приложение 14
к Правилам перевозок грузов
Форма ГУ-27
Место для особых
отметок и штемпелей
Накладная
--------------------------------------------------------------------------------------------
|Род    |N вагона |Грузопод    |Колич.|Сведения |Вид    |Код сцепа,|  N     |               |
|вагона |         |вагона      |осей  |о подшипн|негабар|тип цист. |        |               |
|       |         |            |      |         |       |          |         ---------------|
|       |         |            |      |         |       |          |                        |
|       |         |            |      |         |       |          |                        |
|-------|---------|------------|------|---------|-------|----------|                        |
|       |         |            |      |         |       |          |      скорость ________ |
|       |         |            |      |         |       |          |              (грузовая,|
--------------------------------------------------------|----------|               большая) |
|          |
Объем кузова вагона   м3  Техническая                   |          |
норма                           |          |
загрузки                        |        т |
------------------------------------------------------------------------|-------------------|
Станция               |               |Станция                          |                   |
и дорога              |               |и дорога                         |                   |
отправления           |               |назначения                       |                   |
----------------------|---------------|---------------------------------|-------------------|
Отправитель           |               |Получатель                       |                   |
(полное               |               |(полное                          |                   |
наименование)         |               |наименование)                    |                   |
--------------------------------------|-----------------------------------------------------|
Почтовый адрес                        |Почтовый адрес
отправителя                           |получателя
--------------------------------------|-----------------------------------------------------|
Плательщик            |               |Плательщик                       |                   |
|               |                                 |                   |
--------------------------------------------------------------------------------------------|
Знаки|Коли-|Упа- |Наимено-|Масса груза|              Тарифные отметки:
отп- |чест-|ковка|вание   |в кг,      |
рави-|во   |     |        |груза      |определенная
теля |мест |     |        |-------------------|                |----------------------------|
|     |     |        |Отправит |Перевозч | Группа, позиция|                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Схема          |                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Класс груза    |                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Искл.тариф N   |                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|------   |-----    | Вид отправки   |                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|------   |-----    | Вагон подан    |                            |
|     |     |        |         |         | взамен         |                            |
-----|-----|-----|--------|------   |-----    |----------------|----------------------------|
|     |     |        |         |         |Расчет платежей |      Тенге.      |    Тиын |
-----|-----|-----|--------|------   |-----    |за      км      |                  |         |
|     |     |        |         |         |----------------------------------------------
--------------------------|---------|---------| При отправлении
Итого мест       |Итого   |         |         |---------------------------------------------|
(прописью)       |масса   |         |         |Провозная плата |                  |         |
|нетто   |         |         |                |                  |         |
|--------|---------|---------|----------------|------------------|---------|
|Тара    |         |         |Проводник       |                  |         |
-----------------|пров.   |         |         |                |                  |         |
Итого масса      |------  |         |         |----------------|------------------|---------|
(прописью)       |с бр.   |         |         |Охрана ж.д.     |                  |         |
|--------|---------|---------|                |                  |         |
|Масса   |         |         |----------------|------------------|---------|
|брутто  |         |         |Сбор за объявлен|                  |         |
----------------------------------------------|                |                  |         |
Платежи взысканы на станции отправления       |ценность        |                  |         |
_______________________________________       |----------------|------------------|---------|
Товарный кассир __________ (подпись)          |                |                  |         |
______________________________________________|----------------|------------------|---------|
Объявленная ценность _________________________|                |                  |         |
_________________________________        Тенге|----------------|------------------|---------|
(прописью)                                    |Итого при       |                  |         |
|отпр.           |                  |         |
----------------------------------------------|---------------------------------------------|
Способ опре-|------------------|Марка         |   По прибытии
деления мас-|(На весах, по ста-|ж.д.          |---------------------------------------------|
сы          |ндарту, по трафа- |              |Провозная плата |                  |         |
|рету, по обмеру,  |              |                |                  |         |
|расчетным путем.  |              |----------------|------------------|---------|
|Стандартная масса |              |Проводник       |                  |         |
|одного места)     |              |                |                  |         |
----------------------------------------------|----------------|------------------|---------|
Сведения о           Тип ЗПУ и к/знаки        |Охрана ж.д.     |                  |         |
ЗПУ ______________   _________________________|                |                  |         |
(отпр., ж.д.)                              |----------------|------------------|---------|
----------------------------------------------|Сбор за объявлен|                  |         |
Приемосдатчик  |За правильность внесенных     |ценность        |                  |         |
перевозчика    |в накладную сведений          |                |                  |         |
|отвечаю                       |----------------|------------------|---------|
__________________|____________________       |                |                  |         |
(Подпись при опре-|(Должность и подпись       |----------------|------------------|---------|
делении массы     |отправителя разборчиво)    |                |                  |         |
перевозчиком)     |                           |----------------|------------------|---------|
---------------------------------------       |Итого по        |                  |         |
Платежи взысканы на станции назначения        |прибытии        |                  |         |
_________ Товарный кассир     (подпись)       |                |                  |         |
--------------------------------------------------------------------------------------------
По заявке N ______________
Ввоз груза разрешен на __ число ____ мес. «___»______г.   Нач станции____________________
Погрузка назначена  на __ число ____ мес.
Календарные штемпеля о времени
-------------------------------------------------------------------------
|                                      |
|                                      |
|                                      |
|                                      |
|                                      |
|                                      |
|                                      |
Приема груза  |Выгрузки груза перевозчиком или подачи|Оформления выдачи
к перевозке   |под выгрузку средствами получателя    |груза
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------

1. Жүк__ ______ сурет ______        | 4. Жөнелтушінің айрықша
бөлімге ________ орналастырылған    | өтініштері мен белгілері
және бекітілген                     |
Техникалық шарттары дұрыс           |
Жүк жөнелтуші _____________________ |
(лауазымы мен қолы анық)  |
|
|
|
|_____________________________
Жүк жөнелтуші немесе жүкті тиеу мен | 5. Тасымалдаушының белгілері
Бекітуді жүргізетін ұйым Жүктерді   |
тиеу мен бекітудің техникалық       |
шарттарының сақталмағаны үшін       |
жауап береді                        |
____________________________________|
2. Жүкті бөліктері бойынша әкелу    |
|
____________________________________|
Күні,|Орын- |Массасы|Тасымалдаушының|
айы  | дар  |       |қабылдап-тапсы-|
|саны  |       |рушысының қолы |
|      |       |     (анық)    |
____________________________________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
____________________________________|_____________________________
3. Жүкті әкету             |     6. Жүктің берілгені
____________________________________|         туралы белгі
Күні,|Орын- |Массасы|Тасымалдаушының|
айы  | дар  |       |қабылдап-тапсы-|
|саны  |       |рушысының қолы |
|      |       |     (анық)    |
____________________________________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
____________________________________|
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 15-қосымша
Тасымалдау құжаттарының жиынтығы
ГУ-29-0 нысаны
Айрықша белгілер мен
мөрқалыптарға арналған орын
Жүкқағаз
____________________________________ ____________________________
|вагон|вагон|Вагонның| Ось- |Мойын- |габар.|Жалғау коды,| N |    |
|түрі |  N  |  жүк   |тердің|тірек  | емес | цист.түрі  |   |____|
|     |     | көтер- | саны |туралы | түрі |            |        |
|     |     |гіштігі |      |мәлімет|      |            |        |
|-----|-----|--------|------|-------|------|---------------------|
|     |     |        |      |       |      | Жылдамдығы _________|
|     |     |        |      |       |      |        (жүк, үлкен) |
|-----------------------------------|------|                     |
Вагон шанағының көлемі м 3 Техникалық|      |                     |
тиеу      |      |                     |
нормасы   | т    |                     |
-------------------------------------------|---------------------|
Жөнелту  |        |Тағайындалу             |                     |
станциясы|        | станциясы              |                     |
мен жолы |        |  мен жолы              |                     |
---------|--------|------------------------|---------------------|
Жөнелтуші|        |Алушы                   |                     |
(толық   |        |(толық                  |                     |
атауы)   |        | атауы)                 |                     |
-----------------------------------------------------------------|
Жөнелтушінің      |Алушының                                      |
почталық          |почталық                                      |
мекен-жайы        |мекен-жайы                                    |
------------------|----------------------------------------------|
Төлеуші  |        |  Төлеуші               |                     |
|        |                        |                     |
-----------------------------------------------------------------|
Жөнел- |Орын-|Орауы|Жүк-|Жүктің анық-|   Тарифтік белгілері:     |
тушінің| дар |     |тің |талған мас  |                           |
белгі- |саны |     |ата-|сасы, кг-да |                           |
лері   |     |     |уы  |------------|         |-----------------|
|     |     |    |Жөнел-|Тасы-|Тобы,    |-----------------|
|     |     |    | туші |мал- |позициясы|-----------------|
|     |     |    |      |даушы|Схема    |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Жүк      |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|сыныбы   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Айрықша  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|тариф N  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Жөнелту  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|  түрі   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----| Вагон   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|берілген |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----| орнына  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|---------|-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Төлемдер |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|  есебі  | Теңге.  | Тиын  |
-------|-----|-----|----|------|-----|км үшін  |         |       |
-------|-----|-----|----|------|-----|---------------------------|
------------------------|------|-----|Жөнелту кезінде            |
Орын жиынтығы |Массасы  |      |     |---------------------------|
(жазбаша)     |жиынтығы |      |     |Тасымал төлемі|     |      |
|таза     |      |     |              |     |      |
|массасы  |      |     |              |     |      |
|---------|------|-----|--------------|-----|------|
|Ыдысы    |      |     |Жолсерік      |     |      |
--------------|жолсерік |      |     |              |     |      |
Массасы жиын- |---------|      |     |--------------|     |      |
тығы (жазбаша)| бр-мен. |      |     |Т.ж. күзеті   |     |      |
|---------|------|-----|--------------|-----|------|
| брутто  |      |     |              |     |      |
| массасы |      |     |Хабарландыру  |     |      |
|         |      |     |үшін алым     |     |      |
-------------------------------------|              |     |      |
Төлемдер жөнелту станциясында        |құндылық      |     |      |
өндірілген                           |              |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
Тауарлық кассир __________ (қолы)    |              |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
Хабарланған құндылығы _______________|              |     |      |
________________________   Теңге     |Жөнелту кезін-|     |      |
(жазбаша)                            |дегі жиынтығы.|     |      |
-------------------------------------|---------------------------|
Салмақты |------------------|Маркасы | Келуі бойынша             |
анықтау  |(Таразыда, стан-  |т.ж.    |---------------------------|
тәсілі   |  дарт бойынша,   |        |                           |
| трафарет бойынша,|        |Тасымал төлемі|     |      |
|  өлшеу бойынша,  |        |              |     |      |
|есептеу жолымен.  |--------|--------------|-----|------|
|Бір орынның стан- |        |   Жолсерік   |     |      |
|дартты массасы)   |        |              |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
БПҚ туралы    БПҚ-ның үлгісі және    |Т.ж. күзеті   |     |      |
мәліметтер    к/белгілері            |              |     |      |
______________ _____________________ |              |     |      |
(жөнелту, т.ж.)                  |--------------|-----|------|
-------------------------------------|Хабарландыру  |     |      |
Тасымалшының|Жүкқағазға              |үшін алым     |     |      |
қабылдап-   |енгізілген              |құндылығы     |     |      |
тапсырушысы |мәліметтердің           |              |     |      |
|дұрыстығы үшін          |              |     |      |
|жауап беремін           |              |     |      |
------------|------------------------|--------------|-----|------|
(Массасын анықтаған|(Жөнелтушінің    |              |     |      |
кездегі тасымалдау-|лауазымы мен     |              |     |      |
шының қолы)        | қолы анық)      |              |     |      |
-------------------|-----------------|--------------|-----|------|
Төлемдер жөнелту станциясында        |бойынша жиын- |     |      |
өндірілген                           |тығы келу     |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
Тауарлық кассир _____________ (қолы) |              |     |      |
-----------------------------------------------------------------
N ______________ өтінім бойынша
Жүкті енгізу "___"______ж. __ айының ____ күнінде рұқсат етілген.
Тиеу __ айдың ____ күніне тағайындалған
Станция бастығы__________________________
Уақыт туралы күнтізбелік мөрқалыптар
__________________________________________________________________
Жүкті тасымал-|     Жүкті тасымалдаушының түсіруі   | Жүкті беруді
дауға қабылдау|немесе алушының құралын түсіруге беру|  ресімдеу
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

1. Груз размещен и закреплен согласно    | 4. Особые заявления и отметки
__ ______ рис.  ______ главы ________    | отправителя
Технических условий правильно            |
Грузоотправитель _______________      |
(должность и        |
подпись разбо-      |
рчиво)              |
|
|
|
|
|
|
| ----------------------------------
Грузоотправитель или организация,        | 5. Отметки перевозчика
производящая погрузку и крепление        |
груза несет ответственность за           |
несоблюдение Технических условий         |
погрузки и крепления грузов              |
-------------------------------------    |
2. Ввоз груза по частям                 |
|
-------------------------------------    |
Число,|Количе-|Масса |Подпись приемо-    |
месяц |ство   |      |сдатчика перев-ка  |
|мест   |      | (разборчиво)      |
|       |      |
------|-------|------|----------------|
|       |      |                |
------|-------|----- |----------------|
|       |      |                |
------|-------|------|----------------|
|       |      |                |
------|-------|------|----------------|
|       |      |                |
------|-------|------|----------------|
|       |      |                |
------|-------|------|----------------|
|       |      |                |
------|-------|------|----------------|
|       |      |                |
--------------------------------------| ----------------------------------
3. Вывоз груза                     | 6. Отметки о выдаче груза
--------------------------------------|
Число,|Количе-|Масса|Подпись приемо-  |
месяц |ство   |     |сдатчика перев-ка|
|мест   |     | (разборчиво)    |
|             |
------|-------|-----|-----------------|
|       |     |                 |
------|-------|-----|-----------------|
|       |     |                 |
------|-------|-----|-----------------|
|       |     |                 |
------|-------|-----|-----------------|
|       |     |                 |
------|-------|-----|-----------------|
|       |     |                 |
------|-------|-----|-----------------|
|       |     |                 |
------|-------|-----|-----------------|
Приложение 15
к Правилам перевозок грузов
Комплект перевозочных документов
Форма ГУ-29-0
Место для особых
отметок и штемпелей
Накладная
---------------------------------------------------------------------------------------------
|Род    |N вагона |Грузопод    |Колич.|Сведения |Вид      |Код сцепа,|  N     |               |
|вагона |         |вагона      |осей  |о подшипн| негабар |тип цист. |        |               |
|       |         |            |      |         |         |          |         ---------------|
|       |         |            |      |         |         |          |                        |
|       |         |            |      |         |         |          |                        |
|-------|---------|------------|------|---------|---------|----------|                        |
|       |         |            |      |         |         |          |      скорость _________|
|       |         |            |      |         |         |          |              (грузовая,|
----------------------------------------------------------|----------|               большая) |
|          |
Объем кузова вагона   м3  Техническая                     |          |
норма                             |          |
загрузки                          |        т |
---------------------------------------------------------------------|------------------------|
Станция               |               |Станция                       |                        |
отправления           |               |назначения                    |                        |
----------------------|---------------|------------------------------|------------------------|
Отправитель           |               |Получатель                    |                        |
(полное               |               |(полное                       |                        |
наименование)         |               |наименование)                 |                        |
--------------------------------------|-------------------------------------------------------|
Почтовый адрес                        |Почтовый адрес
отправителя                           |получателя
--------------------------------------|-------------------------------------------------------|
Плательщик            |               |Плательщик                    |                        |
|               |                              |                        |
----------------------------------------------------------------------------  ----------------|
Знаки|Коли-|Упа- |Наимено-|Масса груза        |              Тарифные отметки:
отп- |чест-|ковка|вание   |в кг,              |
рави-|во   |     |груза   |определенная       |
теля |мест |     |        |-------------------|                 ------------------------------|
|     |     |        |Отправит |Перевоз-к| Группа, позиция|                              |
|     |     |        |         |         |                |------------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Схема          |                              |
|     |     |        |         |         |                |------------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Класс груза    |                              |
|     |     |        |         |         |                |------------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Искл.тариф N   |                              |
|     |     |        |         |         |                |------------------------------|
-----|-----|-----|--------|------   |-----    | Вид отправки   |                              |
|     |     |        |         |         |                |------------------------------|
-----|-----|-----|--------|------   |-----    | Вагон подан    |                              |
|     |     |        |         |         | взамен         |                              |
-----|-----|-----|--------|------   |-----    |----------------|------------------------------|
|     |     |        |         |         |Расчет платежей |      Тенге.      |    Тиын   |
-----|-----|-----|--------|------   |-----    |за      км      |                  |           |
|     |     |        |         |         |------------------------------------------------
--------------------------|---------|---------| При отправлении
Итого мест        |Итого  |         |         |-----------------------------------------------|
(прописью)        |масса  |         |         |Провозная плата |                  |           |
|нетто  |         |         |                |                  |           |
|-------|---------|---------|----------------|------------------|-----------|
|Тара   |         |         |Проводник       |                  |           |
------------------|пров.  |         |         |                |                  |           |
Итого масса       |-----  |         |         |----------------|------------------|-----------|
(прописью)        |с бр.  |         |         |Охрана ж.д.     |                  |           |
|-------|---------|---------|                |                  |           |
|Масса  |         |         |----------------|------------------|-----------|
|брутто |         |         |Сбор за объявлен|                  |           |
----------------------------------------------|                |                  |           |
Платежи взысканы на станции отправления       |ценность        |                  |           |
_______________________________________       |----------------|------------------|-----------|
Товарный кассир __________ (подпись)          |                |                  |           |
______________________________________________|----------------|------------------|-----------|
Объявленная ценность _________________________|                |                  |           |
_________________________________        Тенге|----------------|------------------|-----------|
(прописью)                                    |Итого при       |                  |           |
|отпр.           |                  |           |
----------------------------------------------|-----------------------------------------------|
Способ опре-|------------------|Марка         |   По прибытии
деления мас-|(На весах, по ста-|ж.д.          |-----------------------------------------------|
сы          |ндарту, по трафа- |              |Провозная плата |                  |           |
|рету, по обмеру,  |              |                |                  |           |
|расчетным путем.  |              |----------------|------------------|-----------|
|Стандартная масса |              |Проводник       |                  |           |
|одного места)     |              |                |                  |           |
----------------------------------------------|----------------|------------------|-----------|
Сведения о           Тип ЗПУ и к/знаки        |Охрана ж.д.     |                  |           |
ЗПУ ______________   _________________________|                |                  |           |
(отпр., ж.д.)                              |----------------|------------------|-----------|
----------------------------------------------|Сбор за объявлен|                  |           |
Приемосдатчик |За правильность внесенных      |ценность        |                  |           |
перевозчика   |в накладную сведений           |                |                  |           |
| отвечаю                       |----------------|------------------|-----------|
__________________|____________________       |                |                  |           |
(Подпись при опре-|(Должность и подпись       |----------------|------------------|-----------|
делении массы     |отправителя разборчиво)    |                |                  |           |
перевозчиком      |                           |----------------|------------------|-----------|
---------------------------------------       |Итого по        |                  |           |
Платежи взысканы на станции назначения        |прибытии        |                  |           |
_________ Товарный кассир     (подпись)       |                |                  |           |
----------------------------------------------------------------------------------------------
По заявке N ______________
Ввоз груза разрешен на __ число ____ мес. «___»______г.   Нач.станции__________________________
Погрузка назначена  на __ число ____ мес.
Календарные штемпеля о времени
-------------------------------------------------------------------------
|                                      |
|                                      |
|                                      |
|                                      |
|                                      |
|                                      |
|                                      |
Приема груза  |Выгрузки груза перевозчиком или подачи|Оформления выдачи
к перевозке   |под выгрузку средствами получателя    |груза
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------

1. Жүк__ ______ сурет ______        | 4. Жөнелтушінің айрықша
бөлімге ________ орналастырылған    | өтініштері мен белгілері
және бекітілген                     |
Техникалық шарттары дұрыс           |
Жүк жөнелтуші _____________________ |
(лауазымы мен қолы анық)   |
|
|
|
|_____________________________
Жүк жөнелтуші немесе жүкті тиеу мен | 5. Тасымалдаушының белгілері
Бекітуді жүргізетін ұйым Жүктерді   |
тиеу мен бекітудің техникалық       |
шарттарының сақталмағаны үшін       |
жауап береді                        |
____________________________________|
2. Жүкті бөліктері бойынша әкелу    |
|
____________________________________|
Күні,|Орын- |Массасы|Тасымалдаушының|
айы  | дар  |       |қабылдап-тапсы-|
|саны  |       |рушысының қолы |
|      |       |     (анық)    |
____________________________________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
____________________________________|_____________________________
3. Жүкті әкету             |     6. Жүктің берілгені
____________________________________|         туралы белгі
Күні,|Орын- |Массасы|Тасымалдаушының|
айы  | дар  |       |қабылдап-тапсы-|
|саны  |       |рушысының қолы |
|      |       |     (анық)    |
____________________________________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
_____|______|_______|_______________|
____________________________________|
ГУ-29-0 нысаны
|келу кітабының N| қорап N|  2-жол тізімдемесі
|----------------|--------|
-------------------------
Жеткізу мерзімі _____ ж. аяқталады
_________________________________________________________________
|вагон|вагон|Вагонның| Ось- |Мойын- |габар.|Жалғау коды,| N |    |
|түрі |  N  |  жүк   |тердің|тірек  | емес | цист.түрі  |   |____|
|     |     | көтер- | саны |туралы | түрі |            |        |
|     |     |гіштігі |      |мәлімет|      |            |        |
|-----|-----|--------|------|-------|------|---------------------|
|     |     |        |      |       |      | Жылдамдығы _________|
|     |     |        |      |       |      |        (жүк, үлкен) |
|-----------------------------------|------|                     |
Вагон шанағының көлемі м 3 Техникалық|      |                     |
тиеу      |      |                     |
нормасы   | т    |                     |
-------------------------------------------|---------------------|
Жөнелту  |        |Тағайындалу             |                     |
станциясы|        | станциясы              |                     |
мен жолы |        |  мен жолы              |                     |
---------|--------|------------------------|---------------------|
Жөнелтуші|        |Алушы                   |                     |
(толық   |        |(толық                  |                     |
атауы)   |        | атауы)                 |                     |
-----------------------------------------------------------------|
Жөнелтушінің      |Алушының                                      |
почталық          |почталық                                      |
мекен-жайы        |мекен-жайы                                    |
------------------|----------------------------------------------|
Төлеуші  |        |  Төлеуші               |                     |
|        |                        |                     |
-----------------------------------------------------------------|
Жөнел- |Орын-|Орауы|Жүк-|Жүктің анық-|   Тарифтік белгілері:     |
тушінің| дар |     |тің |талған мас  |                           |
белгі- |саны |     |ата-|сасы, кг-да |                           |
лері   |     |     |уы  |------------|         |-----------------|
|     |     |    |Жөнел-|Тасы-|Тобы,    |-----------------|
|     |     |    | туші |мал- |позициясы|-----------------|
|     |     |    |      |даушы|Схема    |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Жүк      |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|сыныбы   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Айрықша  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|тариф N  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Жөнелту  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|  түрі   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----| Вагон   |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|берілген |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----| орнына  |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|---------|-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|Төлемдер |-----------------|
-------|-----|-----|----|------|-----|  есебі  | Теңге.  | Тиын  |
-------|-----|-----|----|------|-----|км үшін  |         |       |
-------|-----|-----|----|------|-----|---------------------------|
------------------------|------|-----|Жөнелту кезінде            |
Орын жиынтығы |Массасы  |      |     |---------------------------|
(жазбаша)     |жиынтығы |      |     |Тасымал төлемі|     |      |
|таза     |      |     |              |     |      |
|массасы  |      |     |              |     |      |
|---------|------|-----|--------------|-----|------|
|Ыдысы    |      |     |Жолсерік      |     |      |
--------------|жолсерік |      |     |              |     |      |
Массасы жиын- |---------|      |     |--------------|     |      |
тығы (жазбаша)| бр-мен. |      |     |Т.ж. күзеті   |     |      |
|---------|------|-----|--------------|-----|------|
| брутто  |      |     |              |     |      |
| массасы |      |     |Хабарландыру  |     |      |
|         |      |     |үшін алым     |     |      |
-------------------------------------|              |     |      |
Төлемдер жөнелту станциясында        |құндылық      |     |      |
өндірілген                           |              |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
Тауарлық кассир __________ (қолы)    |              |     |      |
-------------------------------------|--------------|-----|------|
Хабарланған құндылығы _______________|              |     |      |
________________________   Теңге     |Жөнелту кезін-|     |      |
(жазбаша)                          |дегі жиынтығы.|     |      |
-------------------------------------|---------------------------|
Келуі бойынша
Жүкті алдым ___күні ___ айы ______ ж.|Тасымал төлемі|     |      |
_____Ж. _____ N____ сенімхат бойынша |              |     |      |
Паспорт сериясы _______ N __________ |--------------|-----|------|
________________________ қ.          |Жолсерік      |     |      |
_____________ көш. N _____________ үй|              |     |      |
N _____________ пәтерде тіркелген    |--------------|-----|------|
|Т.ж.күзеті    |     |      |
|              |     |      |
Алушының қолхаты __________________  |--------------|-----|------|
|Хабарландыру  |     |      |
|үшін алым     |     |      |
Төлемдер тағайындалу станциясында    |құндылығы     |     |      |
түрлі алымдар үшін N _________       |              |     |      |
квитанция бойынша өндірілген         |--------------|-----|------|
|              |     |      |
Тауарлық кассир __________ (қолы)    |              |     |      |
|--------------|-----|------|
|Келуі бойынша |     |      |
|жиынтығы      |     |      |
|___________________________|
Уақыт туралы күнтізбелік мөрқалыптар
__________________________________________________________________
Жүкті тасымал-|    Жүкті тасымалдаушының түсіруі    | Жүкті беруді
дауға қабылдау|немесе алушының құралын түсіруге беру|  ресімдеу
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өту пункттерінің күнтізбелік мөрқалыптары
(торлар нөмірлерінің қатаң тәртібімен ұсынылады)
_______________________________________
|          |          |
|          |          |
|          |          |

1. Груз размещен и закреплен согласно| 4. Особые заявления и отметки
__ ______ рис.  ______ главы ________| отправителя
Технических условий правильно        |
Грузоотправитель _______________ |
(должность и   |
подпись разбо- |
рчиво)         |
|
|
|
|
|
|
| ----------------------------------
Грузоотправитель или организация,    | 5. Отметки перевозчика
производящая погрузку и крепление    |
груза несет ответственность за       |
несоблюдение Технических условий     |
погрузки и крепления грузов          |
|
-------------------------------------|
2. Ввоз груза по частям             |
|
-------------------------------------|
Число,|Количе-|Масса|Подпись приемо- |
месяц |ство   |     |сдатчика        |
|мест   |     |перевозчика     |
|       |     |(разборчиво)    |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
-------------------------------------| ----------------------------------
3. Вывоз груза                    | 6. Отметки о выдаче груза
-------------------------------------|
Число,|Количе-|Масса|Подпись приемо- |
месяц |ство   |     |сдатчика        |
|мест   |     |перевозчика     |
|       |     |(разборчиво)    |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
|       |     |                |
------|-------|-----|----------------|
Форма ГУ-29-О
---------------------
|N книги приб.|N пачки|                    Дорожная ведомость 2
|-------------|-------|
---------------------
Срок доставки истекает _____ г.
--------------------------------------------------------------------------------------------
|Род    |N вагона |Грузопод    |Колич.|Сведения |Вид    |Код сцепа,|  N     |               |
|вагона |         |вагона      |осей  |о подшипн|негабар|тип цист. |        |               |
|       |         |            |      |         |       |          |         ---------------|
|       |         |            |      |         |       |          |                        |
|-------|---------|------------|------|---------|-------|----------|                        |
|       |         |            |      |         |       |          |      скорость _________|
|       |         |            |      |         |       |          |              (грузовая,|
--------------------------------------------------------|----------|               большая) |
|          |
Объем кузова вагона   м3  Техническая                   |          |
норма                          |          |
загрузки                       |        т |
------------------------------------------------------------------------|-------------------|
Станция               |               |Станция                          |                   |
и дорога              |               |и дорога                         |                   |
отправления           |               |назначения                       |                   |
----------------------|---------------|---------------------------------|-------------------|
Отправитель           |               |Получатель                       |                   |
(полное               |               |(полное                          |                   |
наименование)         |               |наименование)                    |                   |
--------------------------------------|-----------------------------------------------------|
Почтовый адрес                        |Почтовый адрес
отправителя                           |получателя
--------------------------------------|-----------------------------------------------------|
Плательщик            |               |Плательщик                       |                   |
|               |                                 |                   |
--------------------------------------------------------------------------------------------|
Знаки|Коли-|Упа- |Наимено-|Масса груза        |              Тарифные отметки:
отп- |чест-|ковка|вание   |в кг,              |
рави-|во   |     |груза   |определенная       |
теля |мест |     |        |-------------------|                 ----------------------------|
|     |     |        |Отправит |Перевозчик Группа, позиция|                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Схема          |                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Класс груза    |                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|---------|---------| Искл.тариф N   |                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|------   |-----    | Вид отправки   |                            |
|     |     |        |         |         |                |----------------------------|
-----|-----|-----|--------|------   |-----    | Вагон подан    |                            |
|     |     |        |         |         | взамен         |                            |
-----|-----|-----|--------|------   |-----    |----------------|----------------------------|
|     |     |        |         |         |Расчет платежей |      Тенге.      |    Тиын |
-----|-----|-----|--------|------   |-----    |за      км      |                  |         |
|     |     |        |         |         |---------------------------------------------
--------------------------|---------|---------| При отправлении
Итого мест        |Итого  |         |         |---------------------------------------------|
(прописью)        |масса  |         |         |Провозная плата |                  |         |
|нетто  |         |         |                |                  |         |
|-------|---------|---------|----------------|------------------|---------|
|Тара   |         |         |Проводник       |                  |         |
------------------|пров.  |         |         |                |                  |         |
Итого масса       |-----  |         |         |----------------|------------------|---------|
(прописью)        |с бр.  |         |         |Охрана ж.д.     |                  |         |
|-------|---------|---------|                |                  |         |
|Масса  |         |         |----------------|------------------|---------|
|брутто |         |         |Сбор за объявлен|                  |         |
----------------------------------------------|                |                  |         |
Платежи взысканы на станции отправления       |ценность        |                  |         |
_______________________________________       |----------------|------------------|---------|
Товарный кассир __________ (подпись)          |                |                  |         |
______________________________________________|----------------|------------------|---------|
Объявленная ценность _________________________|                |                  |         |
_________________________________        Тенге|----------------|------------------|---------|
(прописью)                                    |Итого при       |                  |         |
|отпр.           |                  |         |
----------------------------------------------|---------------------------------------------|
По прибытии
Груз получил ___числа ___ месяца ______ г |Провозная плата|                 |            |
по доверенности N ______ от ______ г.     |               |                 |            |
Паспорт серии _______ N ______________    |---------------|-----------------|------------|
прописан в г. ________________________    |Проводник      |                 |            |
ул. _____________ дом N _________________ |               |                 |            |
кв. N _____________                       |---------------|-----------------|------------|
|Охрана ж.д.    |                 |            |
|               |                 |            |
Расписка получателя __________________    |---------------|-----------------|------------|
|Сбор за объ-   |                 |            |
|явлен.         |                 |            |
Платежи взысканы на станции назначения    |ценность       |                 |            |
по квитанции разных сборов N _________    |---------------|-----------------|------------|
|               |                 |            |
|---------------|-----------------|------------|
Товарный кассир __________ (Подпись)      |               |                 |            |
|---------------|-----------------|------------|
|Итого по       |                 |            |
|прибытии       |                 |            |
------------------------------------------------
Календарные штемпеля о времени
-----------------------------------------------------------------------
|                   |                  |
|                   |                  |
|                   |                  |
|                   |                  |
|                   |                  |
|Выгрузки груза     |                  |
|перевозчиком или   |                  |
Приема груза  |подачи под выгрузку|                  |Оформления выдачи
к перевозке   |средствами получ-ля|Прибытия груза    |груза
-------------------------------------------------------------------------
Календарные штемпеля пунктов перехода
(проставляются в строго последовательном порядке номеров клеток)
-----------------------------------------------------------------------
|                   |                  |
|                   |                  |
|                   |                  |
|                   |                  |
|                   |                  |

Алкилат, алкилбензин, асидол, асидолмылонафт, газды тұрақты бензин, өнеркәсіптік мақсаттарға арналған бензин, мотор бензині, этильденген бензин, газойль, вакуумды дистиллят, керосин, табиғи газдан алынған конденсат, минералды және мұнай майлары, брайсток (П-28 илекті орнақтарына арналған май), вапор (52 цилиндрлік майы), велосит (жылдамдығы жоғары механизмдерге арналған май), вискозин (24 цилиндрлік майы), майлар (авиациялық, автомобиль, автотрактор, вазелин, веретендік, висциндік, дизельдік, гипоидтік берілгіштерге, жаншымаларға және илекті орнақтарға арналған, солидол жасауға арналған, индустриалдық, кабельдік, сығымдағыштық, конденсаторлық, машина, мотор, осьтік, рефрижераторлық, сепараторлық, кеме, трансмиссиялық, трансформаторлық, турбиналық, турбогенераторлық, турборедукторлық, цилиндрлік, тігін), нафтил, парафин, петролатун, дизельдік отын, Т-1, ТС-1 және ТС-2 отыны, уайт-спирит, керосин-газойль фракциясы, гексан фракциясы, петролейлік эфир.
Цементке, әкке және       |
басқа үйілме материалдарға  |
арналған бос цистерналарды, |
хоппер-цемент тасығыштарды, |
минерал тасығыштарды, астық |
тасығыштарды, апатит тасы-  |
ғыштарды, шекемтас тасығыш- |
тарды, суық илектелген болат|
тасымалдауға арналған плат- |
формаларды, қағаз тасымал-  |
дауға арналған жабық вагон- |
дарды, жеңіл автокөліктерді |
тасымалдауға арналған жабық |
вагондарды, жеңіл автокөлік-|
терді тасымалдауға арналған |
екі ярусты платформаларды,  |
тұтас металды жүк вагондарын|
(ТМЖВ), транспортерлерді,   |
үсті ашық вагондарды, плат- |
формалар мен жабық вагондар-|
ды тасымалдауға арналған    |
АА 000000* ЖІБЕРУ           |
ЖҮКҚАҒАЗЫНЫҢ ТҮБІРТЕГІ      |
_________________|
| Жүкті алушының  |
|    мөрқалыбы    |
|_________________|
|
|
|
|
|
Цистерна ___________________|
____________________________|
____________________________|
астынан_____________________|
(мөлдір мұнай өнімінің      |
атауы мен кодын көрсетіңіз) |
құйып алынған ______________|
____________________________|
(жүкті құйып алған ұйымның  |
толық атауы)           |
Жіберу жүкқағазының толты-  |
рылған датасы ______________|
Жүкті алушы ________________|
____________________________|
(лауазымы мен қолы анық)    |
|
|
ГУ 27 сп
АА 000000* ЖІБЕРУ ЖҮКҚАҒАЗЫ
Цементке, әкке және басқа үйілме материалдарға арналған бос
цистерналарды, хоппер-цемент тасығыштарды, минерал тасығыштарды,
астық тасығыштарды, апатит тасығыштарды, шекемтас тасығыштарды,
суық илектелген болат тасымалдауға арналған платформаларды, қағаз
тасымалдауға арналған жабық вагондарды, жеңіл автокөліктерді
тасымалдауға арналған жабық вагондарды, жеңіл автокөліктерді
тасымалдауға арналған екі ярусты платформаларды, тұтас металды
жүк вагондарын (ТМЖВ), транспортерлерді, үсті ашық вагондарды,
платформалар мен жабық вагондарды тасымалдауға арналған.
Вагон нөмірі
Вагон түрі
Бос вагонды жөнелту станциясы _____________________________________
Бос вагонның тағайындалу станциясы ________________________________
Жөнелтуші (жүкті тиеген ұйымның толық атауы) ______________________
"__"___________20 __ж. _____________________________________ келген
__________________________________ түсірілген жүктің атауы мен коды
вагон толық түсірілген. Ішкі және сыртқы беттері жүктің
қалдықтарынан тазартылған. Тиеу-түсіру қақпақтары жабық.
Түсіру құрылғылары қалыпты жұмыс істейді
Жүк алушының мөрі немесе мөрқалыбы
Жүкті алушы
Лауазымы _____________________
Қолы _________________________
"__"__________ 20__ ж.
Бос цистернаны жөнелтуші станциядағы тасымалдаушының
күнтізбелік мөрқалыбы
___________________________________________________________________
Жіберу жүкқағазы жазба машинкасында, мөрқалыппен немесе сиямен
толтырылады. Тазартулары, ластануы, түзетулері бар, сондай-ақ
қарындашпен толтырылған жіберу жүкқағазы қабылданбайды.
Жіберу жүкқағазының сырт жағы
(тиеу станциясында тасымалдаушының өкілі толтырады)
Цементке, әкке және басқа үйілме материалдарға арналған бос
цистерналарды, хоппер-цемент тасығыштарды, минерал тасығыштарды,
астық тасығыштарды, апатит тасығыштарды, шекемтас тасығыштарды,
суық илектелген болат тасымалдауға арналған платформаларды, қағаз
тасымалдауға арналған жабық вагондарды, жеңіл автокөліктерді
тасымалдауға арналған жабық вагондарды, жеңіл автокөліктерді
тасымалдауға арналған екі ярусты платформаларды, тұтас металды
жүк вагондарын (ТМЖВ), транспортерлерді, үсті ашық вагондарды,
платформалар мен жабық вагондар (қажетінің астын сыз).
N _____________________ станцияға _________________________________
"__"_____________20__ж. ___________________________________________
_____________________________________________________________ келді
Вагонды қарап тексеру кезінде _______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Вагонды босату мен тазалаудың толықтығы (вагонда жүктердің,
қоқыстың, алынбаған деректемелердің бар болуы), вагондағы, тиеу және
түсіру құрылғыларындағы трафареттік жазбалардың жағдайы, олардың
көліктік жағдайы және вагонның тиеуге жарамдылығы.
Вагон тиеу үшін __________________________________сағат тұрды.
Тасымалдаушының өкілі ___________________________________
Жүк жөнелтушінің өкілі __________________________________
Тасымалдаушының тапсырған   |
реттегіш тапсырмасы бойынша |
жол жүретін қоңыр мұнай     |
өнімдерін құйып алудан      |
босаған үсті ашық вагондарды|
немесе бос цистерналарды    |
тасымалдауға арналған       |
N ЖІБЕРУ ЖҮКҚАҒАЗЫНЫҢ       |
ТҮБІРТЕГІ                   |
|
_________________|
| Жүкті алушының  |
|    мөрқалыбы    |
|_________________|
|
|
|
|
|
Цистерна ___________________|
____________________________|
____________________________|
астынан_____________________|
(мөлдір мұнай өнімінің      |
атауы мен кодын көрсетіңіз) |
құйып алынған ______________|
____________________________|
(жүкті құйып алған ұйымның  |
толық атауы)           |
Жіберу жүкқағазының толты-  |
рылған датасы ______________|
Жүкті алушы ________________|
____________________________|
(лауазымы мен қолы анық)    |
|
|
ГУ 27 дт
АГ ЖІБЕРУ ЖҮКҚАҒАЗЫ
Тасымалдаушының тапсырған реттегіш тапсырмасы бойынша жол жүретін
қоңыр мұнай өнімдерін құйып алудан босаған үсті ашық вагондарды
немесе бос цистерналарды тасымалдауға арналған
Тасымалдаушы ______________________________________________________
Цистерна нөмірі
(бункерлік үсті ашық вагон)
Цистернаны калибрлеу үлгісі
Осьтер саны
Бос цистернаны (бункерлік үсті ашық вагонды) жөнелту станциясы ____
Жөнелтуші (жүкті тиеген ұйымның толық атауы) ______________________
Цистарнадан құйып алынған жүктің атауы мен коды____________________
Цистерна толық (бункерлі ашық вагон толық түсірілген)
босатылған, қазанның (бункердің) ішкі және сыртқы беттері
жүктің қалдықтарынан, қоқыстан (шламнан) тазартылған.
Жүк алушының мөрі немесе мөрқалыбы
Жүкті алушы
Лауазымы _______________________
Қолы _________________________
"__"__________ 20__ ж.
Бос цистернаны жөнелтуші станциядағы тасымалдаушының
күнтізбелік мөрқалыбы
___________________________________________________________________
Жіберу жүкқағазы жазба машинкасында, мөрқалыппен немесе сиямен
толтырылады. Тазартулары, ластануы, түзетулері бар, сондай-ақ
қарындашпен толтырылған жіберу жүкқағазы қабылданбайды.
Құю пунктінде анықталған цистерналардың толық
босатылмағаны туралы акт жасау туралы белгі:
Цистерна құю үшін ________ станциясына "__"_________ 20 __ ж. келді
Актінің жасалғанын
Куәлендіретін қолдар:                       _______________
|  Станциядағы  |
Тасымалдаушының өкілі _______________      |тасымалдаушының|
|    мөрқалыбы  |
Жүк жөнелтушінің немесе жуу-булау          |_______________|
пунктінің өкілі______________________
Қоңыр мұнай өнімдерінің тізбесі
Автол, тұтқыр маркалы битумдар, сұйық маркалы битумдар, АзНИИ
депрессаторы, деэмульгатор, (қара оқшауланған түйіспе), лакойль,
мазут-жұмсартқыш, тікелей айдалатын мазут, майлау мазуты, оттық
мазуттар, кеме мазуты, минералды қоңыр майлар, тақтатас майы,
соляр майы, шикі мұнай, олифа, ниогрин өндірісіне арналған мұнай
шикізаты, ауыр мұнай қалдықтары, сұйық пек, жартылай гудрон, ауыр
мұнай қарамайы, пайдаланыстан шығарылған мұнай өнімдерінің қоспасы,
соапсток, сульфофрезол, техникалық көміртек өндірісіне арналған
мұнай шикізаты, мотор отыны, мұнай отыны.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 19-қосымша
үлгі                           ГУ-27е
Айрықша белгілер мен
мөрқалыптарға арналған орын
Жеткізу мерзімі _________ж. аяқталады
1 КӨЛІКТІК ТЕМІР ЖОЛ ЖҮКҚАҒАЗЫНЫҢ ТҮПНҰСҚАСЫ
маршрутқа/вагондар тобына/тіркеске
__________________________________________________________________
Тасымалдаушы                                            |
__________________________________________________________________
Жөнелту станциясы  |          | Тағайындалу станциясы   |
__________________________________________________________________
Жүк жөнелтуші      |          |Жүк алушы                |
(толық атауы)      |          |(толық атауы)            |
__________________________________________________________________
Жүк жөнелтушінің              |Жүк алушының             |
почталық мекен-жайы           |почталық мекен-жайы      |
__________________________________________________________________
Төлеуші            |          |Төлеуші                  |
__________________________________________________________________
Беру станциясы     |          |Контейнерді вагонға      |   Жүк
|          |құралдармен тиеу         |жөнелтуші
|          |(қажетсізін сызып        |анықтаған
|          | тастаңыз)               | жүктің
|          |Тасымалдаушының          | орамымен
|          |Жүк жөнелтушінің         |  бірге
________________________________________________________| массасы
Орын-| Орамы |             Жүктің атауы                 |    кг
дар  |       |                                          |
саны |       |  Коды __ __ __ __ __ __ __               |
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Орындар жиынтығы (жазбаша)                 |Жүк неттосы|
|массасының |
| жиынтығы  |
|___________|_________
|Жүк неттосы|
___________________________________________|массасының |
|  жиынтығы |
|___________|_________
Жүк неттосы массасының жиынтығы (жазбаша)  |Контейнер  |
|бруттосының|
|  массасы  |
__________________________________________________________________
Хабарланған құндылығы ______________ теңге |   Тарифтік белгілер
(жазбаша)            |_____________________
|   Схема   |
__________________________________________________________________
Төлемдер жөнелту станциясында енгізілген __|Жөнелту    |
|түрі       |
_____________ Тасымалдаушы __________(қолы)|_____________________
|N айрықша  |
|тариф      |
|_____________________
|Төлемдер   |Тең-|Тиын
|есебі км   |ге  |
|  үшін     |    |
__________________________________________________________________
БПҚ туралы |  БПҚ   | К/бел- |  БПҚ  |К/бел-|    Жөнелту кезінде
мәліметтер | үлгісі | гілері | үлгісі|гілері|_____________________
__________ |        |        |       |      |Тасымал    |
(жөнелтуші,|        |        |       |      |ақысы      |
тасымал-   |________|________|_______|______|___________|
даушы)     |        |        |       |      |Хабарланған|
|        |        |       |      |құндылығы  |
|        |        |       |      |үшін алым  |
|________|________|_______|______|___________|_________
|        |        |       |      |           |
__________________________________________________________________
Жүкқағазға енгізілген мәліметтердің         |___________|_________
дұрыстығына жауап беремін __________________|Жөнелту    |
(жүк жөнелтушінің лауазымы мен қолы анық)  |кезіндегі  |
|жиынтығы   |
|_____________________
|     Келуі бойынша
|_____________________
| Тасымал   |
____________________________________________| ақысы     |
Төлемдер тағайындалу станциясында           |___________|_________
енгізілген _________________________________|Хабарланған|
Тасымалдаушы ______________________ (қолы)  | құндылығы |
| үшін алым |
____________________________________________|___________|_________
N№__________________ өтінім бойынша         |___________|_________
Контейнерді (жүкті) әкелу "__"»_______ ж.   |___________|_________
рұқсат етілген                              |Келуі      |
Контейнерді тиеу "__"»_______ ж.            |бойынша    |
тағайындалған                               |жиынтығы   |
__________________________________________________________________
Виза N____ Тасымалдаушы ____________________ "__" _______ ж.
__________________________________________________________________
Р/с|Вагон|Вагон|Ось-|Жүк кө-|  Массасы кг-мен.  |Орындар|Та-|Ес-
N  |  N  | түрі|тер |тергіш-|___________________| саны  |риф|керту
|     |     |саны| тігі, |брутто|вагон |нетто|       |   |
|     |     |    | тонна |      |ыдысы |     |       |   |
__________________________________________________________________
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
47.
48.
49.
50.
__________________________________________________________________
Тариф жиынтығы
Вагондар санының жиынтығы
Орындар санының жиынтығы
Жүктің жалпы массасының жиынтығы
Жүктің жалпы массасының жиынтығы
Жүк жөнелтуші ______________________________
(лауазымы мен қолы анық)
Станцияның қабылдаушы-тапсырушысы _______________________
(қолы анық)
КҮНТІЗБЕЛІК МӨРҚАЛЫПТАР
Жүкті
тасымалдауға
қабылдауды
ресімдеу
Тағайындалу
станциясына
келуі
Жүк алушыны
жүктің келуі
туралы
хабардар ету
Жүкқағаздың
түпнұсқасын
жүк алушыға
беру
Түсіру датасы
мен уақыт
____күні_____айы
_____сағ.___мин.
Түсіру орны _____
Уақыты
__сағ.___мин.
_____________
тасымалдаушы
_____________
қолы
_________________________________________________________________

Алкилат, алкилбензин, асидол, асидолмылонафт, бензин газовый стабильный, бензин для промышленных целей, бензин моторный, бензин этилированный, газойль, дистиллят вакуумный, керосин, конденсат из природного газа, масла минеральные и нефтяные, брайсток (масло для прокатных станов П-28), вапор (масло цилиндровое 52), велосит (масло для высокоскоростных механизмов), вискозин (масло цилиндровое 24), масла (авиационные, автомобильные, автотракторные, вазелиновое, веретенное, висциновое, дизельное, для гипоидных передач, прессов и прокатных станов, для изготовления солидола, индустриальное, кабельное, компрессорное, конденсаторное, машинное, моторное, осевое, рефрижераторное, сепараторное, судовое, трансмиссионное, трансформаторное, турбинное, турбогенераторное, турборедукторное, цилиндровое, швейное), нафтил, парафин, петролатун, топливо дизельное, топливо Т-1, ТС-1 и ТС-2, уайт-спирит, фракция керосино-газойлевая, фракция гексановая, эфир петролейный.
______________________________________________________________________
Форма ГУ-27 сп
КОРЕШОК               |
ПЕРЕСЫЛОЧНОЙ             |
НАКЛАДНОЙ АА 000000*     |
|
На перевозку порожних    |
цистерн для цемента,     |
известковых и других     |
материалов, перево-      |
зимых насыпью, хоп-      |
перовцементовозов,       |
минераловозов, зерно-    |
возов, апатитовозов,     |
окатышевозов, платформы  |
для перевозки холодно-   |
катаной стали, крытых    |
вагонов для перевозки    |
бумаги, крутых вагонов   |
для перевозки легковых   |
автомобилей,             |
двухъярусных платформ    |
для перевозки легковых   |
автомобилей, цельно-     |
металлических грузовых   |
вагонов (ЦМГВ),          |
транспортеров,           |
полувагонов, платформ    |
и крытых вагонов         |
|
___________        |
штемпель          |
получателя        |
груза             |
|
______________________   |
______________________   |
______________________   |
(полное наименование     |
организаций,             |
сливший груз)            |
|
Дата заполнения          |
пересылочной накладной   |
_________________________|
Получатель груза ________|
_________________________|
(должность и подпись     |
разборчиво)              |
_________________________|
Форма ГУ-27 сп
ПЕРЕСЫЛОЧНАЯ НАКЛАДНАЯ АА 000000*
На перевозку порожних цистерн для цемента, известковых и других материалов, перевозимых насыпью, хопперов-цементовозов, минераловозов, зерновозов, апатитовозов, окатышевозов, платформы для перевозки холоднокатаной стали, крытых вагонов для перевозки бумаги, крутых вагонов для перевозки легковых автомобилей, двухъярусных платформ для перевозки легковых автомобилей, цельнометаллических грузовых вагонов (ЦМГВ), транспортеров, полувагонов, платформ и крытых вагонов.
Номер вагона
Род вагона
Станция отправления порожнего вагона _____________________________________
Станция назначения порожнего вагона ______________________________________
Отправитель (полное наименование организации, выгрузившей груз)___________
Наименование и код выгруженного груза ____________________________________
____________________________________ прибывшего "___"___________ 20 __г.
вагон выгружен полностью. Внутренняя и наружная поверхности очищены
от остатков груза. Погрузочно-разгрузочные люки закрыты. Выгрузочные устройства
работают нормально
Печать или штемпель грузополучателя
Получатель груза
Должность _______________________
Подпись _________________________
"___"__________ 20__г.
Календарный штемпель перевозчика на станции отправления порожнего вагона
__________________________________________________________________________
Пересылочная накладная заполняется на пишущей машинке, штемпелями или чернилами. Пересылочная накладная с подчистками, помарками, исправлениями, а также заполненная карандашом, не принимается.
Оборотная сторона пересылочной накладной
(заполняется представителем перевозчика на станции погрузки)
Порожняя цистерна для цемента, известковых и других материалов, перевозимых насыпью, хопперов-цементовозов, минераловозов, зерновозов, апатитовозов, окатышевозов, платформы для перевозки холоднокатаной стали, крытых вагонов для перевозки бумаги, крутых вагонов для перевозки легковых автомобилей, двухъярусных платформ для перевозки легковых автомобилей, цельнометаллических грузовых вагонов (ЦМГВ), транспортеров, полувагонов, платформ и крытых вагонов (нужное подчеркнуть).
N _______________ прибыл(а) на станцию ___________________________________
__________________________________________________________________________.
"___"___________ 20__г.
При осмотре вагона установлено ____________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Полнота выгрузки и очистки вагона (наличие в вагоне остатков грузов,
мусора, неснятых реквизитов), состояние трафаретных надписей на вагоне,
загрузочных и выгрузочных устройств, их транспортное положение и пригодность
вагона под погрузку.
Вагон простоя под погрузкой _________________________часов.
Представитель перевозчика ___________________________
Представитель грузоотправителя ______________________
КОРЕШОК                  |
ПЕРЕСЫЛОЧНОЙ             |
НАКЛАДНОЙ АГ             |
|
На перевозку             |
порожнего полувагона     |
или порожней цистерны,   |
из под слива темных      |
нефтепродуктов,          |
следующую по заданному   |
регулировочному          |
заданию перевозчика      |
|
|
___________        |
штемпель          |
получателя        |
груза             |
|
Цистерна______________   |
из-под________________   |
______________________   |
(указать наименование    |
и код светлого           |
нефтепродукта)           |
слитого_______________   |
(полное         |
_________________________|
наименование организации,|
_________________________|
слившей груз)            |
|
Дата заполнения          |
пересылочной накладной   |
_________________________|
Получатель груза ________|
_________________________|
(должность и подпись     |
разборчиво)              |
_________________________|
Форма ГУ-27 дт
ПЕРЕСЫЛОЧНАЯ НАКЛАДНАЯ АГ
На перевозку порожнего полувагона или порожней цистерны из под слива темных нефтепродуктов, следующую по заданному регулировочному заданию перевозчика
_____________
Перевозчик __________________________________________  _____________
Номер цистерны
(бункерного полувагона)
Тип калибровки цистерны
Количество осей
Станция отправления порожней цистерны (бункерного полувагона) ____________
Отправитель (полное наименование организации, слившей груз) ______________
Наименование и код груза, слитого из цистерны ____________________________
Цистерна слита (бункерный полувагон выгружен) полностью, внутренняя
и наружная поверхности котла (бункера) очищены от остатков груза,
грязи (шлама) и льда
Печать или штемпель грузополучателя
Получатель груза
Должность _______________________
Подпись _________________________
"___"__________ 20__ г.
Календарный штемпель перевозчика на станции отправления порожней цистерны
__________________________________________________________________________
Пересылочная накладная заполняется на пишущей машинке, штемпелями или чернилами. Пересылочная накладная с подчистками, помарками, исправлениями, а также заполненная карандашом, не принимается.
Отметка о составлении акта о недосливе цистерн, обнаруженном в пункте налива:
Цистерна (бункерный полувагон) прибыла под налив на ст.___________________
"___"___________ 20__г.
Подписи, удостоверяющие
составление акта:
Представитель перевозчика __________________
______________________
Представитель грузоотправителя или                       Штемпель перевозчика
промывочно-пропарочного пункта _____________             на станции
Штемпель перевозчика на станции
Перечень темных нефтепродуктов
Автол, битумы вязких марок, битумы жидких марок, депрессатор АзНИИ, деэмульгатор, (контакт черный нейтрализованнный), лакойль, мазут-мягчитель, мазут прямой гонки, мазут смазочный, мазуты топочные, мазут флотский, масла минеральные темные, масло сланцевое, масло соляровое, нефть сырая, нефтяное сырье для производства олифы, ниогрин, остатки нефтяные тяжелые, пек жидкий, полугудрон, смола, нефтяная тяжелая, смеси отработанных нефтепродуктов, соапсток, сульфофрезол, сырье нефтяное для производства технического углерода, топливо моторное, топливо нефтяное.
Приложение 19
к Правилам перевозок грузов
Образец
ГУ-27е
Место для особых
отметок и штемпелей
Срок доставки истекает ________г.
ОРИГИНАЛ ТРАНСПОРТНОЙ ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНОЙ НАКЛАДНОЙ 1
на маршрут/группу вагонов/сцеп
___________________________________________________________________
Перевозчик                                              |
___________________________________________________________________
Станция отправления|          | Станция назначения      |
___________________________________________________________________
Грузоотправитель   |          | Грузополучатель         |
(полное            |          | (полное                 |
наименование)      |          |  наименование)          |
___________________________________________________________________
Почтовый адрес     |          | Почтовый адрес
грузоотправителя   |          | Грузополучателя
___________________________________________________________________
Плательщик         |          | Плательщик              |
___________________________________________________________________
Станция передачи   |          | Погрузка контейнера     | Масса
|          | на вагон средствами     | груза
|          | (ненужное зачеркнуть)   | вместе с
|          | Перевозчика             | упаковкой
|          | Грузоотправителя        | кг, опре-
|          |                         | деленная
________________________________________________________| грузо-
Кол-во|Упа-   |         Наименование груза              | отправи-
мест  |ковка  |                                         | телем
|       |    Код __ __ __ __ __ __ __             |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Итого мест (прописью)                       |Итого масса|
|груза нетто|
|           |
|___________|
|Итого масса|
____________________________________________|груза      |
|нетто      |
Итого масса груза нетто (прописью)          |___________|__________
|Масса      |
|брутто     |
|контейнера |
___________________________________________________________________
Объявленная ценность ______________ тенге   | Тарифные отметки
(прописью)             |______________________
|   Схема   |
___________________________________________________________________
Платежи внесены на станции отправления      | Вид       |
| отправки  |
_____________ Перевозчик _________(подпись) |______________________
| Искл.     |
| тариф N   |
|______________________
| Расчет    |Тен-|Тиын
| платежей  |ге  |
| за км     |    |
___________________________________________________________________
Сведения   |  Тип   |К/знаки |  Тип  |К/зна-|  При отправлении
о ЗПУ      |  ЗПУ   |        |  ЗПУ  | ки   |______________________
___________|        |        |       |      |Провозная  |
(отпр.пере-|        |        |       |      |плата      |
возчик)    |________|________|_______|______|___________|
|        |        |       |      |Сбор за    |
|        |        |       |      |объявлен.  |
|        |        |       |      |ценность   |
|________|________|_______|______|___________|__________
|        |        |       |      |           |
___________________________________________________________________
За правильность внесенных в накладную       |___________|__________
сведений отвечаю ___________________________| Итого при |
(должность и подпись грузоотправителя     | отправ.   |
разборчиво)                              |           |
|______________________
|   По прибытии
|______________________
| Провозная |
____________________________________________| плата     |
Платежи внесены на станции назначения       |___________|__________
____________________________________________| Сбор за   |
Перевозчик ______________________(подпись)  | объяв.    |
| ценность  |
____________________________________________|___________|__________
По заявке N _______                         |___________|__________
Ввоз контейнера (груза) разрешена "__"___г. |___________|__________
Погрузка контейнера назначена на            |Итого по   |
"__"_______ г.                              |прибытию   |
|           |
___________________________________________________________________
N визы ______ Перевозчик ________________ "__"_______г.
N
п/п
N
ва-
го-
на
Род
ва-
го-
на
Коли-
чест-
во
осей
Грузо-
подъ-
емн.,
тонн
Масса в кг.
Коли-
чество
мест
Та-
риф
При-
ме-
ча-
ние
брут-
то
тары
вагона
нет-
то
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
47.
48.
49.
50.
Итого тариф
Итого количество вагонов
Итого количество мест
Итого общая масса груза
Итого общая масса груза
Грузоотправитель ______________________________
(должность и подпись разборчиво)
Приемосдатчик станции _______________________
(подпись разборчиво)
КАЛЕНДАРНЫЕ ШТЕМПЕЛЯ
оформление
приема груза
к перевозке
прибытие на
станцию
назначения
Уведомление
грузополучателя
о прибытии груза
Выдача оригинала накладной грузо-
получателю
Дата и время
выгрузки
____число___месяц
____час.____мин.
Место
выгрузки _____
Время
____час.___мин.
_____________
перевозчик
_____________
подпись
_________________________________________________________________

1. Жүк жөнелтушінің айрықша |2. Жүктің берілгені туралы белгілер
белгілері мен өтініштері    |
|
|
|
|
_________________________________________________________________
3. Жүру жолындағы белгілер
Вагон N ___________
____ст. ажыратылған
___________________
___________________
___________________
_____себебі бойынша
_________ж. N______
жалпы нысандағы
акт жасалған
Тасымалдаушының
өкілі ____________
(қолы)
Вагондарды ажырату
станциясының
мөрқалыбы
Вагон N ___________
____ст. ажыратылған
___________________
___________________
___________________
_____себебі бойынша
_________ж. N______
жалпы нысандағы
акт жасалған
Тасымалдаушының
өкілі ____________
(қолы)
Вагондарды ажырату
станциясының
мөрқалыбы
Вагон N ___________
____ст. ажыратылған
___________________
___________________
___________________
_____себебі бойынша
_________ж. N______
жалпы нысандағы
акт жасалған
Тасымалдаушының
өкілі ____________
(қолы)
Вагондарды ажырату
станциясының
мөрқалыбы
4. Тасымалдаушының белгілері
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 20-қосымша
ГУ-112 нысаны
ҚҰНДЫЛЫҒЫ ХАБАРЛАНҒАН ЖҮКТЕРДІ ТАСЫМАЛДАУҒА
АРНАЛҒАН ТІЗІМДЕМЕ
Темір жол жүкқағазының нөмірі _______________________
Жөнелту станциясы ___________________________________
Тағайындалу станциясы _______________________________
Жүк жөнелтуші _______________________________________
Жүк алушы____________________________________________
Бума
түрі
Әрбір
орынның
айрықша
белгілері
Әрбір
орынның
хабарлан-
ған құнды-
лығының
сомасы
Әрбір
орында
буылған
заттардың
атауы
Заттар
саны
Жекелеген
заттардың
хабарлан-
ған құнды-
лығы
(теңге)
1
2
3
4
5
6
Орындар барлығы _____ жалпы сомасы _____________ теңге.
Жүк жөнелтушінің қолы ________________________________
Тізімдеме қабылданды _________________________________
тасымалдаушы өкілінің лауазымы мен тегі
_____________
|            |    Жөнелту станциясындағы тасымалдаушының
|____________|    күнтізбелік мөрқалыбы
_______________________
Жеке, отбасылық, үйішілік және кәсіпкерлік қызметті жүзеге
асырумен байланысты емес өзге қажеттіктер үшін жүктерді
тасымалдау кезінде жүк жөнелтушінің қалауы бойынша
толтырылады.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 21-қосымша
ВАГОНДЫҚ ТАРАЗЫДА ЖҮКТЕРДІ ТАРАЗЫЛАУ
ДӘЛДІГІНІҢ НОРМАЛАРЫ
Жүктің атауы
Таразылау
қателігі жүк
массасының
%-ынан артық
емес
МемСТ-лар
Ақтарма тасымалданатын бақша
дақылдары, картоп, қызылша
және басқа көкөністер
+0,5
11761-66
Үйілме тасымалданатын майлы
дақылдар мен бұршақты дақылдардың тұқымдары .........
+0,1
-
11761-66
Цистерналарда құйылмалы тасы-
малданатын сірне, өсімдік
майлары, теңіз жануарларының
майы
+0,1
-
11761-66
Қоңыр және тас көмір,
антрацит, жанғыш тақтатастар,
көмір мен тақтатасты байыту
қалдықтары, шымтезек, көмір
және шымтезек брикеттері,
шойтас силикат, құрылыс гипсі,
әк, үгітілген бор, әктас ұны,
цемент, темір рудасы, түсті
металдардың байытылмаған
рудалары
+1,0
-

1. Особые отметки и         |2. Отметки о выдаче груза
заявления грузоотправителя  |
|
|
|
|
_________________________________________________________________
3. Отметки в пути следования
Вагон N ___________
Отцеплен на ст.____
___________________
По причине_________
___________________
Составлен акт
общей формы
N____ от ________г.
Представитель
перевозчика
__________________
(подпись)
Штемпель станции
отцепки вагонов
Вагон N ___________
Отцеплен на ст.____
___________________
По причине_________
___________________
Составлен акт
общей формы
N____ от ________г.
Представитель
перевозчика
__________________
(подпись)
Штемпель станции
отцепки вагонов
Вагон N ___________
Отцеплен на ст.____
___________________
По причине_________
___________________
Составлен акт
общей формы
N____ от ________г.
Представитель
перевозчика
__________________
(подпись)
Штемпель станции
отцепки вагонов
4. Отметки перевозчика
Приложение 20
к Правилам перевозок грузов
Форма ГУ-112
ОПИСЬ
НА ПЕРЕВОЗКУ ГРУЗОВ С ОБЪЯВЛЕННОЙ ЦЕННОСТЬЮ
Номер железнодорожной накладной ______________________________
Станция отправления __________________________________________
Станция назначения ___________________________________________
Грузоотправитель _____________________________________________
Грузополучатель ______________________________________________
Род
упаков-
ки
Отличитель-
ные признаки
каждого
места
Сумма
объявлен-
ной
ценности
каждого
места
Наименова-
ние
предметов,
упакован-
ных в
каждом
месте
Количе-
ство
предме-
тов
Объявлен-
ная
ценность отдельных предметов (тенге)
1
2
3
4
5
6
Всего мест ______ на общую сумму ______________________ тенге.
Подпись грузоотправителя __________________________________
Опись принята _____________________________________________
должность и фамилия представителя перевозчика
___________________
|                   | Календарный штемпель
|___________________| перевозчика на станции отправления
_______________________
При перевозке грузов для личных, семейных, домашних и иных нужд, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности заполняется по усмотрению грузоотправителя.
Приложение 21
к Правилам перевозок грузов
НОРМЫ ТОЧНОСТИ ВЗВЕШИВАНИЯ ГРУЗОВ НА ВАГОННЫХ ВЕСАХ
Наименование груза
Погрешность взвешивания не более % от массы груза
ГОСТы
Перевозимые навалом бахчевые культуры, картофель, свекла и другие овощи
+0,5
11761-66
Перевозимые насыпью семена масличных и бобовых культур ...
Перевозимые наливом в цистернах патока, масла растительные, жир морских животных
±0,1
±0,1
11761-66
11761-66
Уголь бурый и каменный, антрацит, сланцы горючие, отходы обогащения угля и сланца, торф, брикеты угольные и торфяные, силикат-глыба, гипс строительный, известь, мел молотый, мука известняковая, цемент, руда железная, руды цветных металлов необогащенные
±1,0

1,50
1,60
1,70
0,3
1001-ден 2000 км-ге
дейін.
2000 км-ден астам.
Қорғағыш пленкасыз
үйілмелі тасымалдана-
тын мыс рудасы:
1000 км-ге дейін.
1001-ден 2000 км-ге
дейін.
2000 км-ден астам.
Қорғағыш пленканы
қолданып арнайы және
әмбебап ашық
вагондарда тасымалданатын мыс
рудасы мен мыс
концентраты
0,5
0,7
0,5
0,7
0,9
0,2
Осы топтың өзге
жүктері, түсті
рудалардың роштейні-
нен, қорғасын
штейнінен, қазандық
тозаңынан басқа.
0,90
Қандай да болмасын руда үшін әрбір аударуға 1%, вагоннан вагонға
әрбір қайта тиеуге 0,8% мөлшерінде массасының табиғи кемуінің
қосымша нормалары белгіленген.
Топ 16
Тас көмір
Мына қашықтыққа
тасымалдаған кездегі
көмір
ашық вагондарда:
750 км-ге дейін
751-ден 1500 км-ге
дейін
1500 км-ден астам

1,50
Свыше 2000 км
0,7
от 751 до 1500 км
1,60
Руда медная, перевозимая навалом без покрытия защитной пленкой:
До 1000 км
0,5
свыше 1500 км
1,70
от 1001 до 2000 км
0,7
Концентрат медный, перевозимый навалом без покрытия защитной пленкой: до 1000 км.
0,3
свыше 2000 км.
0,9
Руда медная и концентрат медный, перевозимые в специальных и универсальных полувагонах с применением защитных пленок
0,2
Прочие грузы этой группы, кроме роштейна цветных руд, штейна свинцового, пыли котрельной.
0,90
Для руды всякой установлены дополнительные нормы естественной убыли массы на каждую перевалку в размере 1%, на каждую перегрузку из вагона в вагон - 0,8 %.
Группа 16
Уголь каменный
Уголь при перевозке на расстояние, в полувагонах
до 750 км.

0,60
0,70
0,80
жабық вагондарда:
750 км-ге дейін
751-ден 1500 км-ге
дейін
1500 км-ден астам
платформаларда:
750 км-ге дейін
751-ден 1500 км-ге
дейін
1500 км-ден астам
0,50
0,60
0,70
0,80
0,90
1,00
Тас көмір үшін әрбір аударуға 1%*, вагоннан вагонға әрбір
қайта тиеуге 0,8% мөлшерінде массасының табиғи кемуінің
қосымша нормалары белгіленген.
1. AЗ, АС, АСШ, АРШ, АШ,
ПАС, ПАСШ, ПАШ, ПАРШ,
ГР, ГШ, ГСШ, ГМСШ, ДР,
ДСШ, ДМСШ, ЖР, ЖСШ, КР,
К2Р, КЖР, ОСР, ССР, ССШ,
ТР, ТСШ, ТМСШ,
ТОМСШ маркалы ұсақ
көмір, сондай-ақ тас
көмірдің ұсағы,
өнеркәсіп өнімдері,
көмір шламы, штыб:
а) вагонға тиелген
көмірге қорғағыш
пленка жаппастан:
1000 км-ге дейін
....
1001-ден 2000 км-
ге дейін
2000 км-ден
астам ...
б) вагонға тиелген
көмірге қорғағыш
пленка жауып:
1000 км-ге дейін
....
1001-ден 2000 км-
ге дейін
2000 км-ден
астам...
0,6
0,7
0,8
0,4
0,5
0,6
Өзен көлігінен темір жол көлігіне және кері қарай аударған
кезде 0,85%.
Тарифтік
номенклатура топтары
бойынша жүктердің
атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасы-
ның %-ы
Тарифтік
номенклатура
топтары бойынша
жүктердің атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасы-
ның %-ы
2. АК, AM, АО, АКО,
ПАК, ПАМ, ПАО, ГК,
ГМ, ГО, ГКМ, ГКОМ,
ГРОК, ДК, ДМ, ДО,
ДКО, ДОМ,
ДКОМ, ССМ, ССК, ТО,
ТК, АП, ГКО, ССКО,
ССКОК-1, ССОМОК-1
маркалы сұрыпты
көмір:
1000 км-ге дейін...
1001-ден 2000 км-ге
дейін
2000 км-ден астам..
3. Мәскеу маңы
бассейнінің көмірле-
рі, силезия көмірле-
рі, қоңыр көмірлер,
сондай-ақ 1 және
2-тармақтарда
аталмаған көмірлер:
1000 км-ге дейін ..
1001-ден 2000 км-ге
дейін
2000 км-ден астам..
0,25
0,35
0,45
0,6
0,7
0,8
Топ 22
Қара мұнай өнімдері
Цистерналардағы
тас көмір гудроны:
жазда .....
қыста .....
ағаш бөшкелерде..
Үстемелеу
(отқабыршық пен
татты алуға арналған
құрам)
Топ 23
Минералдық табиғи
құрылыс материал-
дары.
Күл. Қож,
түйіршіктелгеннен
және қайта балқытуға
арналған металлур-
гиялықтардан басқа
Алебастр. әк. бор:
ыдыста.....,
ыдыссыз....
1. 2-позиция
жүктері (перлиттен
басқа), 6-позиция
жүктері және
кесекті керамзит...
ұсақталған күйде:
ыдыста.....
ыдыссыз....
5-позиция жүктері
...
Топ 24
Минералдық
өнеркәсіп шикізаты.
Пішінді және
жемір материалдар:
Альмандин,
2-позиция жүктері,
витериттен, сульфат-
тан; табиғи натрий-
ден (мирабилиттен,
тенардиттен) басқа
Витерит, табиғи
натрий сульфаты
(мирабилит,
тенардит):
ыдыста...
ыдыссыз...
0,72
0,36
0,36
0,27
0,70
1,08
0,27
0,72
1,35
0,90
0,90

0,60
в крытых вагонах:
до 750 км.
0,50
от 751 до 1500 км
0,70
от 751 до 1500 км
0,60
свыше 1500 км
0,80
свыше 1500 км
0,70
на платформах до
750 км.
0,80
от 751 до 1500 км.
0,90
свыше 1500 км.
1,00
Для каменного угля установлены дополнительные нормы естественной убыли массы на каждую перевалку в размере 1%*, на каждую перегрузку из вагона в вагон - 0,8%.
1. Мелкие угли марок: A3, АС, АСШ, АРШ, АШ, ПАС, ПАСШ, ПАШ, ПАРШ, ГР, ГШ, ГСШ, ГМСШ, ДР, ДСШ, ДМСШ, ЖР, ЖСШ, КР, К2Р, КЖР, ОСР, ССР, ССШ, ТР, ТСШ, ТМСШ, ТОМСШ, а также мелочь каменноугольная, промпродукты, угольный  шлам, штыб:
а) без покрытия защитной пленкой погруженного в вагон угля:
до 1000 км
0,6
от 1001 до 2000 км
0,7
свыше 2000 км
0,8
б) с покрытием поверхности погруженного в вагон угля защитной пленкой:
до 1000 км ....
0,4
1001 до 2000 км
0,5
свыше 2000 км
0,6
При перевалке с речного на железнодорожный транспорт или обратно 0,85%.
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы убыли, % от массы
груза
Наименование грузов
по группам тарифной номенклатуры
Нормы убыли, % от массы груза
2. Сортовые угли марок:
АК, AM, АО, АКО, ПАК, ПАМ, ПАО, ГК, ГМ, ГО,  ГКМ, ГКОМ, ГРОК, ДК, ДМ, ДО, ДКО, ДОМ, ДКОМ, ССМ, ССК, ТО, ТК, АП, ГКО, ССКО, ССКОК-1, ССОМОК-1:
до 1000 км
0,25
в таре
0,72
от 1001 до 2000 км
0,35
сланцы
0,70
свыше 2000 км
0,45
Группа 22
Нефтепродукты темные
Гудрон каменноугольный в
цистернах:
летом
0,72
3. Угли подмосковного бассейна, силезские угли, бурые угли, а также угли, непоименованные в п.1 и 2:
до 1000 км
0,6
зимой
0,36
от 1001 до 2000 км
0,7
в бочках деревянных
0,36
свыше 2000 км
0,8
Присадка (состав для снятия окалины и ржавчины)
0,27
Группа 17
Кокс
Кокс каменноугольный Для кокса каменноугольного установлены дополнительные нормы естественной убыли массы на каждую перевалку в размере 1 % на каждую перегрузку,
из вагона в вагон - 0,8%.
0,70
Группа 23
Минерально-
строительные материалы природные.
Зола. Шлаки, кроме гранулированных и металлургических для переплавки
Алебастр, известь, мел:
в таре
0,70
Группа 18
Торф и торфяная продукция
Грузы позиции 2:
в кусках
0,27
без тары
1,08
в измельченном состоянии:
без тары
1,35
в таре
0,72
Грузы позиции 1,2 (кроме перлита), грузы позиции 6 и керамзит в кусках
0,27
Торф
0,70
в измельченном состоянии:
в таре
0,72
Группа 19
Сланцы горючие
Кокс и огарки сланцевые
Мука сланцевая:
0,90
без тары
1,35
Грузы позиции 5...
Группа 24
Сырье минеральное промышленное. Формовочные и абразивные материалы:
Альмандин, грузы позиции 2. кроме витерита, сульфат; натрия природного (мирабилита, тенардита)
0,90
без тары
1,35
Витерит, сульфат натрия природный (мирабилит, тенардит):
в таре

0,45
1,80
Топ 17
Кокс
Тас көмір коксы.
Тас көмір коксы
үшін әрбір аударуға
1%, вагоннан вагонға
әрбір қайта тиеуге
0,8% мөлшерінде
массасының табиғи
кемуінің қосымша
нормалары белгілен-
ген.
Топ 18
Шымтезек және
шымтезек өнімі
2-позиция жүктері:
кесекті....
ұсақталған күйде:
ыдыссыз...
ыдыста .....
Шымтезек .......
Топ 19
Жанғыш тақтатастар
Кокс және
тақтатасты өртенділер
Тақтатас ұны:
ыдыссыз....
ыдыста .....
тақтатастар.......
0,70
0,27
1,35
0,72
0,70
0,90
1,35
Тарифтік
номенклатура
топтары
бойынша жүктердің
атауы
Кему
нормасы,
жүк
масса-
сының
%-ы
Тарифтік номенклатура
топтары бойынша
жүктердің атауы
Кему
норма-
сы,
жүк
масса-
сының
%-ы
Кварц құмы (ыдыссыз)-2000 км-ге дейін...
1-поз. жүктері
(альмандиннан,
шквардана,
шыны, фарфор және
фаянс сынықтарынан,
гипс тасынан,
кварц құмынан;
жабық вагондарда
ыдыссыз тасымалдана-
тын каолиннен басқа),
3, 4, 5-позиция
жүктері
2,7
Топ 29
Цемент
Цемент жабық хоппер
вагондарда және цемент
тасығыш цистернада
үйілген.
жабық вагондарда
үйілген...
жабық вагондарда ыдыста
0,8
1,0
0,6
кесекті
0,27
ұсақталған күйде:
ыдыста .....
0,72
Топ 30
ыдыссыз .....
1,35
Қождамалар
жабық вагондардағы
ыдыстар:
500 км-ге дейін ....
0,62
1-позиция жүктері
кесекті
0,27
501-ден 1000 км-ге
дейін ...
0,77
ұсақталған күйде: .....
1000 км-ден астам...
0,87
ыдыста ......
0,72
ыдыссыз .....
1,35
Топ 25
Топ 31
Күкірт шикізаты
Оттөзімділер
Осы топтың барлық
жүктері ...
0,90
1 және 4-позициялардың
барлық жүктері,
дуниттен, оттөзімді
бұйымдар сынықтарынан
және оливиниттен басқа:
Руда үшін әрбір
аударуға 1%, вагоннан
вагонға әрбір қайта
тиеуге 0,8% мөлшерін-де массасының
табиғи кемуінің
қосымша нормалары
белгіленген.
кесекті .....
ұсақталған күйде...
ыдыста ......
ыдыссыз .....
Дунит .......
Қандай болмасын
оттөзімді құрамдар
0,27
0,72
1,35
0,90
0,27
Топ 27
Өнеркәсіп өндірісінің
құрылыстық
материалдары мен
бұйымдары
Топ 32
Қара металдар
Қара металдардың
күйігі мен отқабыршағы
0,90
(қабырғалықтарынан
және төбе жабатында-
рынан басқасы)
Топ 34
Түсті металдар
Ксилолит, фибролит
және олардан
жасалған бұйымдар
0
Түсті металдардың
күйігі мен отқабыршағы..
0,90
Пробка ......
Топ 28
Түйіршіктелген
қождар
0,90
Топ 35
Қайта балқытуға
арналған металлургия
қождары
Түйіршіктелген қождар
0,90
Осы топтың барлық
жүктері
0,90
Жалғасы
Тарифтік
номенклату-
ра топтары
бойынша
жүктердің атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасы-
ның %-ы
Тарифтік номенклатура
топтары бойынша
жүктердің атауы
Кему
норма-
сы,
жүк
масса-
сының
%-ы
Топ 44
Химиялық
және мине-
ралдық
тыңайтқыш-
тар
Синтетикалық және
табиғи шайырлар,
сұйық түрдегі балау-
ыздан басқа:
Аммиакты су
...
1-поз. жүк-
тері, ыдыс-
талған
түрде және
вагондарда
тасымалда-
натындары-
нан басқасы.
0,18
0,90
Цистерналарда:
Жазда .....
Қыста .....
Бөшкелерде:
0,72
0,36
6-поз. жүк-
тері ыдыс-
сыз, арнайы
вагондарда
тасымалда-
натындары-
нан
басқасы...
Ыдысталған
түрдегі
минералдық
тыңайтқыш-
тар, сондай
-ақ арнайы
вагондарда
тасымалда-
натындары
....
1,35
Ағаш ...
Құрғақ түрде:
Ыдыссыз ....
Ыдыста ....
Топ 48
Кокс-химия және
орман-химия өнеркәсі-
бінің өнімі
0,36
0,72
0,18
Жабық
вагондардағы ыдыссыз
минералдық
тыңайтқыштар:
азоттық,
калийлік
1000 км-ге
дейін ....

0,45
без тары
1,80
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы убыли, % от массы груза
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы убыли,
% от
массы груза
Песок кварцевый (без тары)-
до 2000 км ....
2,7
Группа 29
Цемент
Цемент
в крытых вагонах-
хопперах и цистернах-
цементовозах насыпью.
0,8
свыше 2000 км . .
4,5
Грузы поз. 1 (кроме аль-мандина, шквара, боя стеклянного, фарфорового и фаянсового, камня гипсового, песка кварцевого;
каолина, перевозимого без тары в крытых вагонах), грузы позиций 3, 4, 5 в кусках .....
0,27
в крытых вагонах
насыпью
1,0
в крытых вагонах в таре
0,6
в измельченном состоянии:
в таре
0,72
Группа 30
Флюсы
без тары
1,35
Каолин, перевозимый без тары в крытых вагонах:
до 500 км .....
0,62
Грузы позиции 1 в кусках
в измельченном состоянии:
0,27
от 501 до 1000 км ...
0,77
в таре
0,72
свыше 1000 км ....
0,87
без тары .....
1,35
Группа 25
Серное сырье
Группа 31
Огнеупоры
Все грузы этой
группы
Для руды установлены дополнительные нормы естественной убыли массы на каждую перевалку в размере 1 % и на каждую перегрузку из вагона в вагон - 0,8%.
0
Все грузы позиций 1 и 4,
кроме дунита, лома огне-
упорных изделий и оливи-
нита:
в кусках
0,27
в измельченном состоянии
в таре ......
0,72
без тары .....
1,35
Дунит .......
0,90
Составы огнеупорные всякие
0,27
Группа 27
Материалы и изделия
строительные
промышленного
производства
(кроме стеновых
и кровельных)
Ксилолит, фибролит и изделия из них
0
Группа 32
Металлы черные
Изгарь и окалина черных
металлов .....
0,90
Группа 34
Металлы цветные
Изгарь и окалина цветных
металлов ...
0,90
Пробка ......
0
Группа 35
Группа 28
Шлаки гранулированные
Шлаки гранулированные ...
0,90
Шлаки металлургические
для переплавки
Все грузы этой группы ...
0,90
Продолжение
Наименование грузов
по группам тарифной номенклатуры
Нормы
убыли,
% от
массы
груза
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы
убыли,
% от
массы груза
Группа 44
Химические и
минеральные
удобрения
Смолы синтетические и природные, кроме воска: в жидком виде:
Вода аммиачная . . .
0,18
В цистернах:
Грузы поз. 1, кроме перевозимых в затаренном виде и в специальных вагонах
0,90
Летом .....
Зимой .....
0,72
0,36
В бочках:
Деревянных
0,36
Грузы поз. 6 без тары, кроме перевозимых в специальных вагонах
1,35
В сухом виде:
Без тары ....
0,72
Минеральные удобрения в затаренном виде, а также перевозимые в специальных вагонах
0,15
В таре .....
0,18
Группа 48
Продукция коксохими-
ческой и лесохимической
промышленности
Минеральные удобрения без тары в крытых вагонах:
азотные, калийные до 1000 км

0,45
1, 2, 5-позициялардың
барлық жүктері,
доңғалақ жақпамайы-
нан, тақтатас майы-
нан, кабельдік
жалғағыштарды құюға
арналған құрамдардан,
фенолдардан басқа
1001-ден
2000 км-ге
дейін
2000 км-ден
астам
фосфаттық:
1000 км-ге
дейін
1001-ден 2000
км-ге дейін
2000 км-ден
астам
0,65
0,80
0,75
1,00
1,05
Цистерналарда:
Жазда .....
Қыста .....
0,72
0,36
Топ 45
Бөшкелерде:
Химиялық-фар-
мацевтикалық
және парфюмер-
лік-косме-
тикалық
өнеркәсіп өнімдері.
Сабын
Ағаш . . .
0.36
Металл
0,09
Құрғақ түрде:
Ыдыссыз ...
Ыдыста .....

0,45
Все грузы позиций 1, 2, 5, кроме мази колесной, масла сланцевого, составов
Для заливки кабельных
Муфт, фенолов: в жидком виде:
от 1001 до 2000км
свыше 2000 км
0,65
0,80
фосфатные: до 1000км
0,75
В цистернах:
от 1001 до 2000 км.
свыше 2000 км
1,00
1,05
Летом .....
0,72
свыше 2000 км
1,05
Зимой .....
0,36
Группа 45
В бочках:
Продукция химикофарма-
цевтической и
парфюмерно-косме-
тической промышленности.
Мыло
Деревянных . . .
0,36
Металлических
0,09
В сухом виде:
Без тары ...

0,72
Кір сабын:
Ыдыста
0,18
сұйық .....
қатты .....
0,45
1,00
Ағаш көмір ....
Жабық вагондардағы
ағаш көмір:
1,35
Топ 46
Каучук,
резеңке және
олардан
жасалған
бұйымдар.
Күйе
250 км-ге дейін ....
0,5
251-ден 500 км-ге
дейін ...
0,9
Ыдыстағы кез
келген күйе...
0,36
»" 501 " 750 "
750 км-ден астам ...
1,3
2,0
Топ 47
Табиғи және
синтетикалық
шайырлар.
Синтетикалық
талшықтар.
Пластмассалар.
Желім
Топ 49
Қышқылдар, тұздар,
сілтілер және басқа
да химия өнімдері
Бөшкелердегі
және қаптарда-
ғы сүйек,
сырлаушы,
етікші, ағаш
желімі,
казеин, өзге
желімдер
0,18
Илегіштер
Кез келген
қышқылдар, майлысынан
басқа:
Сұйық түрде ...
0,18
0,18
Пластмассалар:
ыдыссыз ...
ыдыста ...
0,72
0,18
Құрғақ түрде
Цистерналардағы майлы
қышқылдар......
0,09
0,15
Тарифтік
номенклатура
топтары
бойынша
жүктердің
атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасы-
ның %-ы
Тарифтік номенклатура
топтары бойынша жүктердің атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасы-
ның %-ы
Бояулар және
бояғыш заттар:
Құрғақ түрде:
ағаш ыдыста..
ыдыссыз...
Сұйық түрде
ағаш ыдыста...
0,18

0,72
Мыло хозяйственное:
В таре
0,18
жидкое .....
0,45
Уголь древесный ....
1,35
твердое .....
1,00
Группа 46
Каучук, резина и
изделия из них.
Сажа
Уголь древесный в
крытых вагонах:
До 250 км ....
0,5
От 251 до 500 км
0,9
Сажа всякая в таре
0,36
» 501 » 750 »
1,3
Группа 47
Свыше 750 км ...
2,0
Смолы природные и синтетические. Волокна синтетические.
Пластмассы. Клей
Группа 49
Кислоты, соли, щелочи
и другие химические продукты
Клей костяной, малярный, сапожный, столярный, казеин, клей прочий в бочках и мешках
0,18
Дубители
0,18
Кислоты всякие, кроме жирных:
В жидком виде:
0,18
Пластмассы:
В сухом виде
0,09
без тары ...
0,72
Кислоты жирные в цис-
тернах ......
0,15
в таре ......
0,18
Наименование грузов
по группам тарифной номенклатуры
Нормы
убыли,
% от
массы
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы
убыли,
% от
массы
груза
Краски и красильные вещества:
в сухом виде:
Магнезия и прочее химическое сырье в сухом виде:
в таре
0,45
в таре деревянной
0,18
без тары
1,80
без тары

0,72
0,36
Магнезия және құрғақ
түрдегі химиялық
шикізат:
ыдыста .....
ыдыссыз ....
бөшкелердегі усойқы
майлар
0,451,80
0,27
Тарифтік номенклатура
топтары бойынша жүктердің
атауы
Қашықтыққа тасымалдаған
кездегі кему нормасы,
жүк массасының %-ы, км
Цистерналардағы және
бөшкелердегі глифтальді және
пентафтальді сырмай:
күз-қыс
кезеңінде (қазан-наурыз).
0,10
0,12
0,15
көктем-жаз кезеңінде
(сәуір-қыркүйек)
0,15
0,17
0,20
Тарифтік
номенклатура
топтары бойынша
жүктердің атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасы-
ның %-ы
Тарифтік
номенклатура топтары
бойынша жүктердің
атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасы-
ның %-ы
Металдарды
тазалауға арнал-
ған құрамдар...
Илегіш шайғын-
дар
Өзге химиялық
өнімдер,
стеариннен,
парафин және
стеарин
майшамдардан
басқа:
Сұйық түрде:
Цистерналарда:
Жазда
Қыста
Ағаш
бөшкелерде
Құрғақ түрде:
ыдыста...
ыдыссыз...
Топ 50
Ұн-жарма
өнеркәсібінің
өнімдері
Мына қашықтыққа
тасымалдаған
кездегі ұн,
жарма:
1000 км-ге
дейін
1000-нан 2000
км-ге дейін
2000 км-ден
астам.
Кебек және басқа
қалдықтар:
ыдыста...
ыдыссыз .....
0,27
0
0,72
0,36
0,36
0,18.
0,72
0,10
0,15
0,20
0,18
0,27
Топ 51
Нан пісіру, макарон,
кондитерлік,
крахмалды-сірне
өнеркәсібінің өнімі.
Тағамдық концентрат-
тар. Темекі-қара
темекі бұйымдары
Галеттер, печенье,
кептірілген нан,
майда білезік нандар.
Ұнтақталған кофе мен
какао. Вермишель,
лапша, макарондар.
Ыдыстағы картоп ұны.
Өзге де кондитерлік
бұйымдар және құрғақ
түрде 6-поз*. жүктері,
қышадан, ашытқыдан,
желатиннен, жайма
құймақ ұнынан,
жұмыртқа ұнтағынан,
шайдан, жүгері
экстрактінен басқа
Қыша, қыша
ұнтағынан, темекі
және темекі бұйымда-
рынан басқа, экстракт, 5-поз.
жүктері (лактоза мен
сірнеден басқа)
Қыша ұнтағы
0,09
0,18
0,01
Металдарды
тазалауға арнал-
ған құрамдар...
Илегіш
шайғындар
Өзге химиялық
өнімдер,
стеариннен,
парафин және
стеарин
майшамдардан
басқа:
Сұйық түрде:
Цистерналарда:
Жазда
Қыста
Ағаш
бөшкелерде
Құрғақ түрде:
ыдыста...
ыдыссыз...
Топ 50
Ұн-жарма
өнеркәсібінің
өнімдері
Мына қашықтыққа
тасымалдаған
кездегі ұн,
жарма:
1000 км-ге
дейін 1000-нан
2000 км-ге
дейін
2000 км-ден
астам.
Кебек және
басқа қалдықтар:
ыдыста...
ыдыссыз ...
0,27
0
0,72
0,36
0,36
0,18.
0,72
0,10
0,15
0,20
0,18
0,27
Топ 52
Қант
Рафинад қант
Құм шекер
Осы топтың өзге
жүктері
Топ 53
Тұз
Ыдыстағы тұз ...
Ыдыссыз құрғақ
Қайнатылған және
тұндырылған (ылғалды)
0,09
0,10
0,72
0,27
0,60
2,50
0,09
0,18
0,01
Тарифтік номенклатура топтары бойынша жүктердің атауы
Кему
норма-
сы,
жүк
масса-
сының
%-ы
Тарифтік номенклатура
топтары бойынша жүктердің
атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасы-
ның %-ы
Құрғақ ашытқы,
крахмал,
жұмыртқа ұнта-
ғы, бөшкелерде-
гі жеміс
сірнесі, жұмсақ
кәмпиттер, бал
...
Лактоза (сүт
қанты), ұнтақты
құрғақ сүт пен
кілегей, қант
шығару өндірі-
сінің қалдық-
тары, сірне,
жеміс және
жидек қанты ...

0,72
Масла сивушные в бочках
0,27
в жидком виде в таре деревянной .....
0,36
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы убыли, % от массы груза
При перевозке на расстоянии, км
До 500
от 500
до 2000
свыше
2000
Олифа глифталевая и пентафталевая в цистернах и бочках:
в осенне-зимний период (октябрь-март) . .
0,10
0,12
0,15
в весенне-летний период (апрель-сентябрь)
0,15
0,17
0,20
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы
убыли, % от массы груза
Наименование
грузов по группам тарифной
номенклатуры
Нормы
убыли,
% от
массы
груза
Составы для чистки металлов
0,27
Группа 51
Продукция хлебопекарной, макаронной, кондитерской, крахмало-
паточной промышленности. Концентраты пищевые. Изделия табачно-
махорочные
Галеты,  печенье, сухари, сушки. Кофе и какао молотые. Вермишель, лапша макароны. Мука картофельная в таре. Прочие кондитерские изделия и грузы поз*. 6 в сухом виде, кроме горчицы, дрожжей, желатина, муки блинной, порошка яичного, чая, экстракта кукурузного
0,09
Экстракты дубильные
0
Прочие химические продукты, кроме
стеарина, свеч -
парафиновых
и стеариновых:
в жидком виде:
0,72
Горчица, кроме горчичного порошка, табак и табачные изделия, экстракт, грузы поз. 5 (кроме лактозы и патоки)
0,18
в цистернах:
летом
зимой
0,36
0,36
Горчичный порошок
0,01
в бочках деревянных
в сухом виде:
в таре
0,18
без тары
0,72
Группа 50
Продукция  мукомольно- крупяной промышленности
Мука, крупа при перевозке на расстояние:
до 1000 км
0,10
от 1000 до 2000км
0,15
свыше 2000 км
0,20
Отруби и прочие отходы: в таре
0,18
без тары
0,27
Составы для чистки
металлов
0,27
Группа 52
Сахар
Сахар-рафинад
0,09
Экстракты дубильные
0
Сахар-песок
0,10
Прочие химические
продукты, кроме
стеарина, свеч -
парафиновых
и стеариновых:
0,72
Прочие грузы этой группы
0,72
в жидком виде:
0,36
Группа 53
Соль
в цистернах:
летом
зимой
0,36
Соль в таре
0,27
в бочках деревянных
в сухом виде:
в таре
без тары
0,18
0,72
Сухая без тары
Выварочная и садочная (влажная)
0,60
2,50
0,09
0,18
0,01
Группа 50
Продукция
мукомольно-
крупяной
промышленности
Мука, крупа при
перевозке
на расстояние:
до 1000 км
0,10
от 1000 до 2000км
0,15
свыше 2000 км
0,20
Отруби и прочие отходы:
в таре
0,18
без тары
0,27
Продолжение
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы
убыли,
% от
массы
груза
Наименование
грузов по
группам тарифной номенклатуры
Нормы убыли, % от массы груза
Дрожжи сухие, крахмал, порошок яичный, патока фруктовая в бочках Конфеты мягкие, мед

6. Темір жол
вагон-цистернала-
рында тасымалдаған
кезде спирттің
темір жол
цистернасында болған әрбір тәулік үшін (спиртті
цистернаға құю және цистернадан
ағызу күні бір
тәулік болып
саналады), сусыз
спирттің дкл-і:
Жүккөтергіштігі
20 т .....
Жүккөтергіштігі
50 т ...
Жүккөтергіштігі
60 т ....
(25 және
53-үлгілер)
0,135
0,175
0,125
0,14
0,27
0,31
0,24
0,28
0,30
0,32
0,28
0,30
7. Темір бөшкелерде
тасымалдаған кезде
(әрбір тәулік үшін
тасымалданатын
сусыз спирттің
мөлшеріне %) ....
0,03
0,04
0,03
0,04
Ескертулер .
1. Жүк көтергіштігі 60 т (25 және 53-үлгілер) темір жол
вагон-цистерналарында тасымалдаған кезде этилді спирттің табиғи
кему нормалары уақытша белгіленеді.
Оңтүстік аймаққа:
Жамбыл, Шымкент, Алматы, Қызылорда облыстары жатады.
Спиртті бір климаттық аймақтан екінші климаттық
аймаққа тасымалдаған кезде бірінші және екінші климаттық
аймақтардың аумағы бойынша жүру ұзақтығына тәуелсіз алушы
аймағы үшін белгіленген табиғи кему нормалары қолданылады.
Спиртті бір климаттық аймақтан екінші климаттық аймаққа
тасымалдаумен байланысты операциялар бойынша мынадай табиғи кему
нормалары қолданылады:
1) темір жол цистерналарына құюға жататын операциялар
бойынша - жөнелтушінің аймағы үшін белгіленген нормалар;
2) темір жол цистерналарынан ағызуға жататын операциялар
бойынша - алушының аймағы үшін белгіленген нормалар.
Спирт тағайындалған станциясына ақаулы немесе
жөнелтушілердің пломбылары бұзылған темір жол цистернасында келген
жағдайда спирттің жол берілетін шекті табиғи шығындары әрбір
тасымалдау күніне жүк көтергіштігі 50 т төрт осьті цистерналар
үшін есептеледі:
жүккөтергіштігі 50 т төрт осьті цистерналар үшін - 0,28'дкл;
жүккөтергіштігі 60 т төрт осьті цистерналар үшін тасымалдау
күніне жол берілетін шекті табиғи шығындарды есептен шығару:
қазан-наурыз - 0,29 дкл.;
сәуір-қыркүйек - 0,31 дкл етіп жүргізіледі.
Жүккөтергіштігі 60 т темір жол цистерналарында келген
этилді спиртті қабылдау (25 және 53-үлгісіндегі) өлшегіштер арқылы
өтетін спиртті өлшеу арқылы жүргізіледі. Бұл ретте егер тиелген
және алынған спирттің арасындағы айырма темір жол көлігімен
тасымалдаған кездегі табиғи кемудің белгіленген нормаларының және
темір жол цистерналарына спиртті құйғандағы және ағызғандағы
этилді спирттің табиғи кему нормаларынан асып кетпесе, сусыз
спирттің мөлшері толық көлемде келді деп саналады.
Аталған нормалар шекті жол берілетін болып табылады
және спирттің нақты кем шығуы жағдайларында ғана қолданылады.
Нақты шығындарды анықтағанға дейін осы нормалар бойынша спиртті
есептен шығаруға жол берілмейді.
Тарифтік номенклатура
топтары бойынша
жүктердің атауы
Кему
нормала-
ры, жүк
массасы-
ның %
Тарифтік
номенклатура
топтары бойынша
жүктердің
атауы
Кему
нормала-
ры, жүк
массасы-
ның %
Топ 60
Тамақ, ет-сүт және
балық өнеркәсібінің
өзге өнімдері
Су ......
Мұз .....

6. При перевозках в железнодорожных вагонах-цистернах за каждые сутки пребывания спирта в железнодорожной цистерне (день налива и слива спирта в цистерну и из цистерны считаются за одни сутки), дкл безводного спирта:
Грузоподъемностью 20 т .....
0,135
0,175
0,125
0,14
Грузоподъемностью 50 т
0,27
0,31
0,24
0,28
Грузоподъемностью 60 т
(типы 25 и 53)
0,30
0,32
0,28
0,30
7. При транспортировке в железных бочках (% за каждые сутки к количеству перевозимого безводного спирта) ....
0,03
0,04
0,03
0,04
Примечания. 1. Нормы естественной убыли этилового спирта при перевозках железнодорожных вагонах-цистернах грузоподъемностью 60 т (типы 25 и 53) устанавливаются временно.
К южной зоне относятся:
Жамбылская, Южно-Казахстанская, Алматинская, Кзыл-Ординская области.
При перевозке спирта из одной климатической зоны в другую применяются нормы естественной убыли, установленные для зоны получателя, независимо от продолжительности пробега цистерны по территории одной и другой климатических зон.
По операциям, связанным с перевозкой спирта из одной климатической зоны в другую, применяются следующие нормы естественной убыли:
1) по операциям, относящимся к наливу железнодорожных цистерн, - нормы, установленные для зоны отправителя;
2) по операциям, относящимся к сливу железнодорожных цистерн, - нормы, установленные для зоны получателя спирта,
В случае прибытия спирта на станцию назначения в неисправной железнодорожной цистерне или с нарушенными пломбами отправителя предельно допустимые естественные потери спирта исчисляются для четырехосных цистерн грузоподъемностью 50 т в размере за каждый день перевозки;
для четырехосных цистерн грузоподъемностью 50 т - 0,28 дкл.
для четырехосных цистерн грузоподъемностью 60 т списание предельно допустимых естественных потерь производится в размере за каждый день перевозки:
октябрь-март - 0,29 дкл;
апрель-сентябрь - 0,31 дкл.
Приемка этилового спирта, прибывшего в железнодорожных цистернах грузоподъемностью 60 т (типы 25 и 53), производится путем замера количества спирта пропуском его через мерники. При этом количество безводного спирта считается поступившим в полобъеме, если разница между отгруженным и полученным спиртом не превышает установленных норм естественной убыли при перевозке железнодорожным транспортом и норм естественной убыли этилового спирта при наливе и сливе железнодорожных цистерн.
Указанные нормы являются предельно допустимыми и применяются только в случаях фактических недостач спирта. Списание спирта по этим нормам до установлений фактических потерь не допускается.
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы убыли, % от массы груза
Наименование грузов по группам тарифной номенклатуры
Нормы убыли, % от массы груза
Группа 60
Прочная продукция
Пищевой, мясо-молочной
и рыбной промышленности
Вода

0,90
1,80
Топ 63
Маталар,
тоқыма
және
тігін
бұйымдары
Топ 61
Талшық мақта
Талшық мақта:
Қыста ......
Жазда......
Осы топтың өзге
жүктері
0,60
0,30
0,72
Пайдалануда
болған:
қаптар, ыдыс
пен мата
тыстар,
брезенттер мен
брезент белдік-
тер ....
0,36
Топ 62
Өсімдік талшықтарын,
жүн мен қылшықты өңдеу
өнімдері
Мақта........
Киіз және киізден
жасалған бұйымдар,
піллә...
3-поз. жүктері
Кендір
Зығыр талшығы және
зығыр қалдықтары
0,18
0,36
0,13
0,72
0,10
Топ 65
Аң терісі,
былғары
және аяқ
киім
өнеркәсібінің
өнімдері
Табандық
былғары...
Топ 68
Жеңіл
өнеркәсіптің
өзге өнімдері
5-поз.жүктері
....
0,18
0,72
Топ 69
Қалған жүктер
Өңделген
былғарының
құрағы, сыдыр-
малары мен
қиндылары
Өңделмеген
былғарының
сыдырмалары мен
кеппей өңделген
қой терілерінің
қиындылары
2-поз. өзге
жүктері....
Жоғарыда
аталған
номенклатура
топтарының бір
де біреуіне
кірмейтін
жүктер
Жұмыртқаның
қабыршағы...
0,45
1,80
0,72
0,36
Ескертулер . 1. Шашылып-төгілуге бейімді және индекспен
белгіленген жүктер үшін темір жолдық-су аралас тасымалдау
және жолтабандары әртүрлі темір жол желілері бойынша тасымалдау
кезінде массаның табиғи кему нормалары:
а) темір жол көлігінен суға және кері қарай әрбір аударуға
30%-ға;
б) вагоннан вагонға әрбір қайта тиеуге 30%-ға ұлғайтылады.
2. Беде, жоңышқа, түйежоңышқа, атқонақ, шабындық (шалғын)
көдешөбі, ақ суоты, ерекешөп, тамырсыз бидайық, шабындық (шалғын)
қызыл және т.б. бетеге, экспарцет, сераделла, тиқонақ, бөрібұршақ
және судан шөптерінің тұқымдары бойынша:
а) тұқымдар электрмагнитті машиналарда тазартылған
жағдайларда табиғи кему нормалары 15%-ға ұлғайтылады;
ә) темір жолдық-су аралас қатынаста тасымалдау кезінде
табиғи кему нормалары темір жол көлігінен суға және кері қарай
әрбір аударуға 30%-ға ұлғайтылады;
б) ылғалдылықты төмендету есебінен шығындарды есептен шығару
ылғалдылықтың нақты азаюына сәйкес жүргізіледі.
* Өзен көлігінен темір жол көлігіне және кері қарай аударған
кезде: ыдыстағы тұз үшін  - 0,09%; ыдыссыз құрғақ тұз бен
қайнатылған және тұндырылған (ылғал) тұз үшін - 0,7%.
Темір жол цистерналарда құйылмалы тасымалдаған
кездегі мұнай мен мұнай өнімдерінің табиғи кему
НОРМАЛАРЫ
Мұнай
өнімдерінің
тобы
Мұнай өнімдерінің атауы
Кему
нормасы,
жүк
массасының
%
1,2
Автомобиль бензиндері
Авиациялық бензиндер,
экстракциялық бензин, резеңке
өнеркәсібіне арналған еріткіш
бензин, өнеркәсіптік мақсаттарға
арналған бензин, бензол,
толуолсыздандырылған пиробензол,
техникалық изооктан
Қайнауы басталатын температурасы
100 о С-тан жоғары емес түрлі мұнай
өнімдері
0,03
3,4
Техникалық мақсаттарға арналған
керосин, ксилолдар, лак-бояу
өнеркәсібіне арналған еріткіш
бензин, техникалық алкилбензол,
изопропил-бензол, пиролиздік жеңіл
шикізат
Қайнауы басталатын

0,90
Группа 63
Ткани, трикотаж
и изделия швейные
Бывшие в употреблении:
мешки, тара и чехлы тканевые, брезенты и пояса брезентовые
0,36
Лед
1,80
Группа 65
Продукция меховой, кожевенной и обувной промышленности
Кожа подошвенная
0,18
Группа 61
Хлопок-волокно
Хлопок-волокно:
зимой
0,60
Группа 68
Прочая продукция
легкой промышленности
Грузы поз. 5
0,72
Летом
0,30
Группа 69
Остальные грузы
Лоскут, обдирки и
обрезки выделанных кож
0,45
Прочие грузы этой группы
0,72
Обдирки невыделанных кож, обрезки овчинных шкур, выделанных в сыром виде
1,80
Группа 62
Продукция переработки
Растительных волокон,
шерсти и волоса
Вата
0,18
Прочие грузы поз. 2
0,72
Войлок и изделия войлочные, коконы
0,36
Грузы, не входящие
ни в одну из
указанных выше групп
номенклатуры
Скорлупа яичная
0,36
Грузы поз. 3
0,13
Кендырь
0,72
Льноволокно и отходы льняные
0,10
Примечания. 1. Для грузов, подверженных раструске и утечке и отмеченных индексом; при смешанных железнодорожно-водных перевозках и при перевозках по железнодорожным линиям разной колеи нормы естественной убыли массы увеличиваются:
а) на каждую перевалку с железнодорожного транспорта на воду или обратно на 30%;
б) на каждую перегрузку из вагона в вагон на 30%.
2. По семенам трав клевера, люцерны, донника, тимофеевки, мятлика лугового, полевицы белой, житняка, пырея бескорневищного, овсяницы луговой, красной и др., экспарцета, сераделлы, могар, люпинуса и суданской травы:
а) в случаях когда семена подвергались очистке на электромагнитных машинах, нормы естественной убыли увеличиваются на 15%;
б) при перевозках в смешанном железнодорожно-водном сообщении нормы естественной убыли увеличиваются на 30% на каждую перевалку с железнодорожного транспорта на воду и обратно;
в) списание потерь за счет снижения влажности производится в соответствии с фактическим уменьшением содержания влаги.
* При перевалке с речного на железнодорожный транспорт или обратно: для соли в тape - 0,09%; для соли сухой без тары и соли выварочной и садочной (влажной) - 0,7%.
НОРМЫ
естественной убыли нефти и нефтепродуктов при
перевозках наливом в железнодорожных цистернах
Группа нефтепродуктов
Наименование нефтепродуктов
Нормы убыли, % от массы
Груза
1,2
Бензины автомобильные
Бензины авиационные, бензин экстракционный, бензин-растворитель для резиновой промышленности, бензин для промышленных целей, бензол, пиробензол, обестолуоленный, изооктан технический
Разные нефтепродукты с температурой начала кипения не выше 100o С
0,03
3,4
Керосин для технических целей, ксилолы, бензин-растворитель для лакокрасочной промышленности, алкилбензол технический, изопропил-бензол, пиролизное сырье легкое

температурасы 100-150 о С шегіндегі
түрлі мұнай өнімдері
Жарық беретін керосин, фенолдар,
авиациялық керосиндер, пиролиздік
орташа шикізат
Қайнауы басталатын температурасы
150-180 о С шегіндегі түрлі мұнай
өнімдері
0,02
5,6 (мотор
отыны мен
мазуттан
басқа)
Барлық маркалы дизельдік отын,
күйе жасауға арналған шикізат,
пирополимерлер, лакойль, пиролиздік
ауыр шикізат
Қайнауы басталатын
температурасы 180 о С-тан жоғары
түрлі мұнай өнімдері
Өзге сұйық мұнай өнімдері
0,01
6
8
Тек мотор отыны мен мазуттар
Түрлі мұнайлар
0,015
0,05
3. Жүктерді көлікпен тасымалдаған кездегі массасының табиғи
кемуінің аталған нормалары жүктер массасының нақты анықталған
кемуінің заңдылығын анықтаған кезде сот органдары және ұйымдар мен
кәсіпорындар басшылары үшін шекті (бақылаулық) болып табылады.
4. Массасының табиғи кему нормаларына жүктерді:
а) герметикалық орамдағы (дәнекерленген, сургуч, шайыр құйып
және т.с.с.);
ә) шыны орамдағы сұйық;
б) теңіз және өзен көлігімен тасымалдаған кезде гигроскопия-
лық және ылғалды тез тартып алатын;
в) стандартты ыдысқа өлшеп буылған және сатуға өлшеусіз
түсетін өлшеп буылған сары майды, маргаринді, балқытылған
ірімшікті, пачкадағы рафинад қантты, концентраттарды, мұздатылған
балықтың жон етін, қаңылтыр және шыны ыдыстағы қандай болмасын
консервілерді және кір сабынды;
д) бөшкелік ыдыстарға салынған тұздықты тұздалған балық
тауарларын тасымалдаған кезде жол берілмейді.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 22-қосымша
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Кірме жолды тексеру
актісі
Тасымалдау бөлімшесінің станциясы____________________________                                  _____ жылы __________ айы _____ күні.
Комиссия мына құрамда:   ________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Кірме жолдар жөніндегі маман (инженер)__________________________
________________________________________________________________
Комиссия төрағасы
Станция бастығы  ________________________________________________
Тармақ иеленушінің немесе Контрагенттің өкілі
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
темір жол кірме жолын тексеруді жүргізді
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________                                    (толық атауы)
вагондарды беру-әкету үшін шарт жасасу, БТС әзірлеу, РНО жүргізу немесе маневрлік операцияларға уақытты есептеу үшін (қажетін белгілеңіз).
Комиссия мынаны белгіледі:
Тексеру нәтижесі

Разные нефтепродукты с температурой начала кипения в пределах 100-150o С
Керосин осветительный, фенолы, авиационные керосины, пиролизное сырье среднее
Разные нефтепродукты с температурой начала кипения в пределах 150-180o С
0,02
5,6 (кроме моторного топлива и мазута)
Топливо дизельное всех марок, сырье для производства сажи, пирополимеры, лакойль, пиролизное сырье тяжелое Разные нефтепродукты с температурой начала кипения выше 180o С
Прочие жидкие нефтепродукты
0,01
6
8
Только моторное топливо и мазуты
Нефти разные
0,015
0,05
3. Указанные нормы естественной убыли массы при перевозках грузов на транспорте являются предельными (контрольными) для государственных органов и руководителей организаций и предприятий при определении закономерности фактически выявленной убыли массы грузов.
4. Нормы естественной убыли массы не допускаются при перевозке грузов:
а) в герметической упаковке (запаянная, залитая сургучом, смолой и пр.);
б) жидких в стеклянной упаковке;
в) гигроскопических и легко воспринимающих влагу при перевозке их морским и речным транспортом;
г) фасонных масла сливочного, маргарина, сыра плавленого, сахара-рафинада в пачках, пищевых концентратов, рыбного филе мороженого, консервов всяких в жестяной и стеклянной таре и хозяйственного мыла, упакованных в стандартную тару и поступающих в продажу без взвешивания;
д) тузлучных соленых рыботоваров, затаренных в заливную стандартную бочко-тару.
Приложение 22
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Приложение 22 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Акт
обследования подъездного пути
Станция ____________________________________ отделения перевозок
_____ года __________ месяца _____ числа.
Комиссия в составе:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Специалист (инженер) по подъездным путям __________________________
___________________________________________________________________
Председатель комиссии
Начальник станции _________________________________________________
Представитель Ветвевладельца или Контрагента
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
произвели обследование подъездного пути
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование)
для договора на подачу-уборку вагонов, разработки ЕТП, производства
РНО или расчета времени на маневренные операции (нужное подчеркнуть).
Комиссия установила следующее:
Результат
обследования

1. Тармақ иеленушінің немесе Контрагенттің атауы
2. Тармақ иеленушінің немесе
Контрагенттің заңды және почталық мекен-жайы
3. Банк деректемелері
4. Кірме жолдың жанасу орны,жанасу бағыттарының нөмірі,қай жолға жанасады
5. Кірме жолдың жалпы ұзақтығы (м), соның ішінде ҰТК теңгерімінде (м)
6. Жолдың сипаттамасы мен техникалық
жай-күйі (рельстер, шпалдар, балласт, жасанды құрылыстар)
7. Вагондарды беру орны: кірме жолға тапсыру және кірме жолдан әкету үшін
8. Кірме жолға қызмет көрсету кімнің локомотивімен жүргізіледі
9. Вагондарды беру және қайтару тәртібі (тәсілдері)
10. Кірме жолға келіп түсетін және кірме жолдан жөнелтілетін жүктердің атауы
11. Тиеу, түсіру орындары және олардың сыйымдылығы (төгуге, құюға арналған тікқұбырлар саны)
12. Кірме жолға бір мезгілде тапсырылатын вагондардың саны
13. ҰТК-сына вагондарды беру туралы хабарлама беру тәртібі (кім береді, кімге, телефондар нөмірлері).
14. Тасымалдаушының вагондарды әкетуге дайындығы туралы хабарламасын беру тәртібі (кім береді, қабылдайды, телефондар нөмірлері)
15. Кірме жолда техникалық құралдардың бар болуы:
а) жылыжайлар және олардың сыйымдылығы
б) вагон таразылары және олардың жүк көтергіштігі
в) маневрлік құралдар (с.і. жұмыс паркінде)
г) тиеу-түсіру тетіктері(техникалық сипаттамалар)
д) басқа техникалық құралдар
16. Негізгі иеленушінің жолына жанасатын басқа ұйымдардың кірме жолдарының тізбесі (атауы, ұзақтығы)
17. Екі жаққа вагондар беру және әкету үшін алым өндіру үшін қашықтық (км)
18. Кірме жолға берілетін вагондардың
орташа тәуліктік саны
19. Вагондарды беру-әкету үшін шарттар әзірлеу үшін қажетті басқа деректер
20. Вагондардың кірме жолда болу уақытын қысқарту жөніндегі комиссияның ұсыныстары
Станция бастығы
_________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Кірме жолдар жөніндегі инспектор:  ______________________________
Тармақ иеленушінің немесе Контрагенттің өкілдері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 23-қосымша
Ескерту. 23-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1-кесте
ЖҮКТЕРДІ МЕХАНИКАЛАНДЫРЫЛМАҒАН ТӘСІЛМЕН
ТИЕУДІҢ ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ УАҚЫТЫ
(сағат және мин)
Р/с
N
Жүк атауы
Төрт осьті вагондарға
тиеу кезінде
Жабық және
изотермикалық
Ашық
1
Ыдыстық және даралық жүктер
2.15
2.15
2
Төменде аталғандардан басқа
ақтарма және үйінді тасымал-
данатын жүктер:

1. Наименование Ветвевладельца или
Контрагента
2. Юридический и почтовый адрес
Ветвевладельца или Контрагента
3. Банковские реквизиты
4. Место примыкания подъездного пути,
номер стрелок примыкания, к какому пути
примыкает
5. Общая протяженность подъездного пути
(м), в том числе на балансе НЖК (м)
6. Характеристика и техническое состояние
пути (рельсы, шпалы, балласт,
искусственные сооружения)
7. Место подачи вагонов:
для сдачи на подъездной путь и уборки с
подъездного пути
8. Чьим локомотивом производится
обслуживание подъездного пути
9. Порядок подачи и возврата вагонов
(способы)
10. Наименование грузов, поступающих на
подъездной путь и отправляемых с
подъездного пути
11. Места погрузки, выгрузки и их
вместимость (число стояков для слива,
налива)
12. Количество одновременно сдаваемых
вагонов на подъездной путь
13. Порядок передачи уведомления НЖК о
подаче вагонов (кто передает, кому,
номера телефонов).
14. Порядок передачи уведомления
перевозчика о готовности к уборке вагонов
(кто передает, принимает и номера
телефонов)
15. Наличие технических средств на
подъездном пути:
а) тепляки и их вместимость
б) вагонные весы и их грузоподъемность
в) маневровые средства (в т.ч. в
рабочем парке)
г) погрузочно-разгрузочные механизмы
(технические характеристики)
д) другие технические средства
16. Перечень подъездных путей других
организаций, примыкающих к пути основного
владельца (наименование, протяженность)
17. Расстояние для взыскания сбора за
подачу и уборку вагонов в оба конца (км)
18. Среднесуточное количество вагонов,
передаваемых на подъездной путь
19. Другие данные, необходимые для
разработки договоров на подачу-уборку
вагонов
20. Предложения комиссии по сокращению
времени нахождения вагонов на подъездном
пути
Начальник станции
___________________________________________________________________
Члены комиссии:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Инспектор по подъездным путям: ____________________________________
Представители Ветвевладельца или Контрагента
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Приложение 23
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Приложение 23 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Таблица 1
ТЕХНОЛОГИЧЕСКОЕ ВРЕМЯ ПОГРУЗКИ ГРУЗОВ
НЕМЕХАНИЗИРОВАННЫМ СПОСОБОМ
(в час и мин)
N
п/п
Наименование груза
При погрузке
в четырехосные
вагоны
Крытые и
изотерми-
ческие
Открытые
1
Тарные и штучные грузы
2.15
2.15
2
Грузы, перевозимые навалом и насыпью без упаковки, кроме нижепоименованных:

0,66
0,82
-
23-кесте
Жүктерді арнайы механизмдермен түсіру (босатудың)
технологиялық уақыты (бір вагонға сағатына)
N
р/с
Жүктердің атауы
Түрлі типтегі
вагонқотар-
ғыштармен 1
С-4492492492*
элеваторлық-
ожаулық жүк
түсірушілермен
1
Түрлі көмірлер, металлу-
ргиялық әк тас, қиыршық
тас, құм, ұсақталған тас
0,06
0,30
2
Түрлі руда
0,07
_
24-кесте
Екі ярусты арнайы платформадан автомобильдерді өз
жүрісімен түсірудің (босатудың) технологиялық уақыты
Жүктің атауы
Төрт кіндікті бір вагонды
түсірудің уақыты, мин
Жеңіл автомобильдер
10
25-кесте
Минералдық тынайтқыштарды МВС машиналарымен
түсірудің (босатудың) технологиялық уақыты
Жүктің атауы
Төрт кіндікті бір жабық вагонды
түсірудің уақыты, сағ
Минералдық тыңайтқыштар
2,15
26-кесте
Хоппер-цемент тасығыштардан түсірудің
(босатудың) технологиялық уақыты
Жүктің атауы
сыйымдылығы  м 3 қабылдау бункерлері
бар бекеттер үшін бір хоппер-цемент
тасығышты түсірудің уақыты, мин
70-тен кем
70 және одан да көп
Цемент
36
21
27-кесте
Цемент тасығыш-цистерналардан түсірудің
(босатудың) технологиялық уақыты
Жүктің атауы
Бір цемент тасығыш-цистернадан
түсірудің уақыты, сағат
Цемент, сланцтық күл,
минералдық тыңайтқыштар
1,25
28-кесте
Минерал тасығыш-вагоннан түсірудің
(босатудың) технологиялық уақыты (минут)
Жүктің атауы
Бір вагонның,
арнайы
жабдықталған
дара қабылдау
бункерлеріне
Жоғарылатылған
жолдар мен
траншеялық
қоймалардағы
бір мезетте
түсірілетін ва-
гондар тобының
Минералдық тыңайтқыштар
6,0
9,0
Жүктерді тасымалдау ережелеріне
24-қосымша
Ескерту. 24-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Жүк вагондарымен тиеу-түсіру операцияларын орындауға арналған мерзімдерді белгілеу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар
А. Жүктерді вагондарға механикаландырып тиеуге,
түсіруге (жүктен босатуға) арналған технологиялық уақытты
есептеудің тәртібі туралы әдістемелік нұсқаулар
1. Вагондарды механикаландырылған тәсілмен тиеуге, түсіруге (жүктен босатуға) арналған технологиялық уақыт механизмдерді барынша ұтымды пайдаланғанда және аталған жағдайда жүктерді тиеу және түсіру операцияларын орындаудың ерекшеліктерін ескеріліп олардың жұмыс өнімділігі алға тартылған есеппен белгіленеді. Вагондарды тиеу, түсіру (жүктен босату) мерзімін белгілегенде операциялардың мейлінше қатар орындалуын ескеру керек.
2. Вагондарды тиеуге, түсіруге (жүктен босатуға) арналған есептік уақытқа мыналарға жұмсалатын уақыт та қосылады:
а) дайындау операциялары t подг - пломбыларды, бұрамаларды алу, есіктерді, люктерді ашу, есіктің ойығына қоршаулар қою немесе алу, тіректер, науалар, көпіршелер орнату, сынаманы іріктеу;
б) қорытындылау операциялары t закл - вагонның есіктерін жабу, бұрамалар мен пломбыларды қою, жүкті байлау, вагондарды түсіргеннен (жүктен босатқаннан) кейін тазалау, люктерді жабу, тиелген жүкті тегістеу;
в) вагонның немесе механизмнің қажетті қозғалуын қоса алғанда, механизм арқылы t груз, жүкті вагонға тиеу немесе вагоннан түсіру (жүктен босату).
Вагондар тобын "п" тиегенде, түсіргенде (жүктен босатқанда) біріншіден басқа, барлық вагондармен дайындау операциялары және соңғысынан басқа барлық вагондармен қорытындылау операциялары уақыты бойынша тиеу-түсірудің басқа операцияларымен қоса атқарылады, демек, тиеуге-түсіруге арналған жалпы уақыт шығынын есептегенде ескерілмейді.
Вагондарды тиеу-түсіру уақытын анықтауға арналған есептік формула
П
T=t подг + Т t груз + t закл, (1)
мұнда т бірнеше механизмдерді пайдаланғанда бір уақытта тиелетін немесе түсірілетін вагондардың саны.
Жүкті вагонға тиеу немесе вагоннан түсіру (жүктен босату) операцияларын орындауға жұмсалатын уақыт:
tгруз= + qв*60 t всп, (2)
П
мұнда qв - вагондағы жүктің орташа массасы, т;
П - тиеу-түсіру механизмінің жұмыс өнімділігі, т/ч;
t всп - жұмыс циклына кірмейтін (жұмыс циклына кірмейтін вагонның немесе механизмнің орнын ауыстыруы, ұзын өлшемді жүктерге аралық байлаулар жасау үшін жұмыстағы үзілістер т.с.с.) тиеу-түсіру процесінде қосалқы операцияларды орындауға жұмсалатын уақыт, мин.

0,66
0,82
-
Таблица 23
Технологическое время выгрузки (разгрузки) грузов специальными
механизмами (в час на один вагон)
N п/п
Наименование грузов
Вагоноопро-
кидывателями
разных типов 1
Элеваторно-
ковшовыми разгрузчиками С-4492492492*
1
2
Угли разные, металлургический известняк, щебень, песок, гравий
0,06
0,30
Руда всякая
0,07
-
Таблица 24
Технологическое время выгрузки (разгрузки) автомобилей
своим ходом с двухъярусной специальной платформы
Наименование груза
Срок выгрузки одного  четырехосного вагона, мин
Автомобили легковые
10
Таблица 25
Технологическое время выгрузки (разгрузки) минеральных
удобрений машинами МВС
Наименование груза
Срок выгрузки одного крытого четырехосного вагона, ч
Удобрения минеральные
2,15
Таблица 26
Технологическое время выгрузки (разгрузки)
из хопперов-цементовозов
Наименование груза
Срок выгрузки, мин, одного хоппера-цементовоза для пунктов, имеющих приемные бункера вместимостью, м 3
менее 70
70 и более
Цемент
36
21
Таблица 27
Технологическое время выгрузки (разгрузки)
из цистерн-цементовозов
Наименование груза
Срок выгрузки одной цистерны-
цементовоза, час
Цемент, зола сланцевая, удобрения минеральные
1,25
Таблица 28
Технологическое время выгрузки (разгрузки)
из вагона-минераловоза (в мин)
Наименование груза
Одного вагона,
в специально оборудованные приемные одиночные бункера
Одновременно разгружаемой группы вагонов на повышенных путях и траншейных складах
Минеральные удобрения
6,0
9,0
Приложение 24
к Правилам перевозки грузов
Сноска. Приложение 24 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Методические рекомендации по определению сроков
на выполнение погрузочно-разгрузочных операций
с грузовыми вагонами
А. Методические указания о порядке расчета технологического
времени на механизированную погрузку, выгрузку
(разгрузку) грузов из вагонов
1. Технологическое время на погрузку, выгрузку (разгрузку) вагонов механизированным способом устанавливаются расчетом исходя из производительности механизмов при наиболее рациональном их использовании и рациональной организации погрузочно-разгрузочных работ с учетом особенностей выполнения операций погрузки и выгрузки грузов в данных условиях. При установлении сроков погрузки, выгрузки (разгрузки) вагонов необходимо учитывать максимальное совмещение операций.
2. В расчетное время на погрузку, выгрузку (разгрузку) вагонов включаются затраты времени на:
а) подготовительные операции t подг - снятие пломб, закруток, открывание дверей, люков, установка или снятие заграждений в дверном проеме, установка стоек, лотков, мостиков, отбор пробы;
б) заключительные операции t закл - закрывание дверей вагона, постановка закруток и пломб, увязка груза, очистка вагонов после выгрузки (разгрузки), закрывание люков, разравнивание погруженного груза;
в) собственно погрузку груза в вагон или выгрузку (разгрузку) груза из вагона посредством механизма t груз, включая необходимые передвижения вагона или механизма.
При погрузке, выгрузке (разгрузке), группы вагонов "п" подготовительные операции со всеми вагонами, кроме первого, и заключительные операции со всеми вагонами, кроме последнего, совмещаются по времени с другими операциями погрузки-выгрузки и, следовательно, не учитываются при расчете общих затрат времени на погрузку-выгрузку.
Расчетная формула для определения времени на погрузку-выгрузку вагонов:
n
T = tподг + m tгруз + tзакл, (1)
где m число одновременно погружаемых или разгружаемых вагонов при использовании нескольких механизмов.
Затраты времени на выполнение операций собственно погрузки груза в вагон или выгрузки (разгрузки) груза из вагона:
q в *60
tгруз = + ------- tвсп, (2)
П
где q в - средняя масса груза в вагоне, т;
П - производительность погрузочно-разгрузочного механизма, т/ч;
tвсп - затраты времени на выполнение вспомогательных операций в процессе погрузки-выгрузки, не входящие в рабочий цикл (перемещения вагона или механизма, не входящие в рабочий цикл, перерывы в работе для наложения промежуточной увязки длинномерных грузов и т.п.), мин.

3. Қолмен орындалатын, сондықтан есептеуге жатпайтын жүкті ілмектеп байлау және ілмектен босату, вагондардың есіктерін ашу және жабу, тіректерді қою және алу сияқты жекелеген дайындау, қосалқы және қорытындылау операцияларына жұмсалатын уақыт фотохронометражбен белгіленеді. Өндірістік процесті фотоға түсіргенде жазбаның дәлдігі 1 мин және хронометраж жасағанда - 1 с.
4. Фотохронометраждық байқаулардың көлемі операцияның ұзақтығына тәуелді. Жекелеген операциялардың ұзақтығы 10 с дейін болғанда 50-ден кем болмайтын байқау, ұзақтығы 10 с-тан 1 мин-ға дейін болғанда - 30-дан кем болмайтын байқау, ұзақтығы 1 мин және одан артық болса - 20-дан кем болмайтын байқау, ұзақтығы 3 мин-тан 10 мин-ға дейін болғанда - 15-тен кем болмайтын байқау жүргізу керек. Операциялар ұзақтығының алынған фотохронометраждық деректерінен фотохронометраждық байқауларды жүргізгенде жол берілген қателіктің салдарынан байқаулардың негізгі массасынан елеулі ауытқыған немесе аталған операцияны жұмысшы қанағаттанарлықсыз орындағанда жекелеген байқаулардың нәтижелерін алып тастайды. Содан кейін операцияның орташа ұзақтығы есептеледі, сол кейінгі есептеулерде уақыттың қалыпты шығынына қабылданады.
5. Механизмнің жұмыс өнімділігі жүктің саны ретінде есептік жолмен белгіленеді, ол оны тиімді ұйымдастырғанда және аталған нақты жағдайда механизмді мейлінше ұтымды пайдаланғанда 1 сағат үздіксіз жұмыста өңделуі мүмкін.
Кезеңмен (үзік-үзік) жұмыс істейтін машиналар - крандар, автотиегіштер, экскаваторлар, вагон аударғыштар және басқалар үшін жұмыс өнімділігі (т/ч):
qц * 3600
П =       t ц              (3)
мұнда qц - бір цикл ішінде қайта тиелетін жүктің орташа массасы, т;
tц - жұмыстың бір циклының ұзақтылығы, с.
Үздіксіз жұмыс істейтін машиналар - үздіксіз жұмыс істейтін өздігінен жүретін түсіргіштер, түрлі үлгідегі тиеуіш элеваторлар, конвейерлер және т.б. үшін - жұмыс өнімділігі (т/ч):
үйілме жүктерді өңдегенде
П = 3600-y F v,             (4)
мұнда y - жүктің тығыздығы, т/м 3 ;
F - жүктің үздіксіз ағынының көлденең қимасының орташа ауданы, м 2 ;
v - жүк ағынының орташа жылдамдығы, м/с.
дара жүктерді өңдегенде (т/ч)
qц * 3600,
П = 3,6 ------------        (5)
а
мұнда q - жүктің 1 данасының, кг-ның орташа массасы;
а - жүктің қозғалтылатын даналарының арасындағы орташа қашықтық, м;
v - машинаның негізгі мәрімінің қозғалыс жылдамдығы, м/с.
6. Кезеңді жұмыс істейтін машинаның жұмыс циклының ұзақтығы tц (3) формулада жүкті бір қармаудан келесі қармауға дейінгі уақыт бөлігімен анықталады және машинаның техникалық сипаттамасы деректерінің: жүк көтергіштігі, жұмысшы атқарушы мәрімдерінің қозғалыс жылдамдығы, өздігінен жүретін машиналар үшін қозғалу жылдамдығы және т.с.с. негізінде белгіленеді. Есептеулерде машинаның жұмыс қозғалыстарын уақытпен бірге қарау мүмкіндігі ескеріледі.

3. Затраты времени на отдельные подготовительные, вспомогательные и заключительные операции, такие, как застропка и отстропка грузов, открывание и закрывание дверей вагонов, установка и снятие стоек и т.п., выполняемые вручную и потому не поддающиеся расчету, устанавливаются фотохронометражем. Точность записи при фотографии производственного процесса 1 мин и при хронометраже - 1 с.
4. Объем фотохронометражных наблюдений зависит от продолжительности операций. При длительности отдельных операций до 10 с необходимо привести не менее 50 наблюдений, при длительности от 10 с до 1 мин - не менее 30 наблюдений, при длительности от 1 мин и более - не менее 20 наблюдений, при длительности от 3 до 10 мин - не менее 15 наблюдений. Из полученных фотохронометражных данных продолжительности операций исключают результаты отдельных наблюдений, значительно отклоняющиеся от основной массы наблюдений вследствие ошибки, допущенной при проведении фотохронометражных наблюдений, или неудовлетворительного выполнения данной операции рабочим. Затем вычисляют среднюю продолжительность операции, которая и принимается в дальнейших расчетах за нормальную затрату времени.
5. Производительность механизма устанавливается расчетным путем как количество груза, которое может быть переработано за 1 час непрерывной работы при рациональной ее организации и наиболее эффективном использовании механизма в данных конкретных условиях.
Для машин периодического (прерывного) действия - кранов, автопогрузчиков, экскаваторов, вагоноопрокидывателей и др. производительность (в т/ч):
q ц *3600
П = --------        (3)
t ц
где q ц - средняя масса груза, перегружаемого за один цикл, т;
t ц - продолжительность одного цикла работы, с.
Для машин непрерывного действия - самоходных разгрузчиков непрерывного действия, погрузочных элеваторов, конвейеров разных типов и т.д. - производительность (в т/ч):
при переработке насыпных грузов
П = 3600-yFv,        (4)
где y - плотность груза, т/м 3 ;
F - средняя площадь поперечного сечения непрерывного потока груза, м 2 ;
v - средняя скорость потока груза, м/с.
При переработке штучных грузов (т/ч)
q ц *3600,
П = 3,6 --------         (5)
a
где q - средняя масса 1 шт. груза, кг;
а - среднее расстояние между перемещаемыми штуками груза, м;
v - скорость движения несущего органа машины, м/с.
6. Продолжительность рабочего цикла машины периодического действия t ц в формуле (3) определяется отрезком времени от одного захвата груза до следующего захвата и устанавливается расчетом на основании данных технической характеристики машины: грузоподъемности, скоростей движения исполнительных рабочих органов, скорости передвижения для самоходных машин и т.д. В расчетах учитывается возможность совмещения рабочих движений машины во времени.

Үздіксіз жұмыс істейтін машиналардың жұмыс өнімділігін есептегенде жүк ағынының жылдамдығы жүкті әкеле жатқан жұмысшы элементтердің қозғалыс жылдамдығына тең деп алынады. Дара жүктер бірлігінің орташа массасы немесе сусымалы жүктер ағынының көлденең қимасының орташа ауданы (4) және (5) формулаларында тікелей өлшеулермен белгіленеді.
1-мысал. Ұсақ көмірді дара үсті ашық вагоннан КДВ-15 үлгідегі темір жолмен жүретін жебелі кранмен түсірудің ұзақтығын анықтау.
Бастапқы деректер. Грейфердің сыйымдылығы qк =1,5 м3. Грейферді толтырудың орташа коэффициенті Ш = 0,7. Көмірдің көлемдік массасы y-0,8 т/м 3 . Грейфердің көтеруінің орташа биіктігі Hп=1,5 м. Кран жебесі бұрылысының орташа бұрышы b = 130 о . Түсіргенде грейфер hon = 2 м төмендейді. Грейфердің көтеру жылдамдығы vп = 30,8 м/мин, грейфердің түсіру жылдамдығы 0oп = 33,9 м/мин. Кран әр циклда жылжымайды, түсіруіне қарай және бір бағытта ғана жылжиды. Кранның ашық вагонның ұзындығына қозғалуының орташа уақыты t всп= 0,2 мин. Кранның бұрылу бөлігінің айналу жиілігі п0б=2,9 об/мин. Грейфердің жабылуының орташа уақыты t1=4 с; грейфердің ашылуының орташа уақыты t5=3 с. Дайындау операцияларының ұзақтығы t подг=0 мин; қорытындылау операциясының t закл=4 мин.
Есептеу тәртібі
1. Кранның жұмыс циклының ұзақтығын анықтаймыз tl = 4 с - жүкті грейфермен қармау;
t ц= t1+t2+...+t8;
hп          1,5*60
t2 = vп + t рз = 30,8 + 2= 4,9 с - жүгі бар грейферді көтеру;
b*60           130*60
t3 = nоб + t' рз = 2,9*360 + 2,5 = 10 с - жүгі бар кранның бұрылуы;
hоп            2*60
t4 = nоп + t' рз = 33,9 + 1,5 = 5 с - жүгі бар грейферді түсіру;
t5 = 3 с - грейферден көмірді төгу;
hоп            2*60
t6 = vп + t'' рз = 30,8 + 1,5 = 5,4 с - бос грейферді көтеру;
b*60
t7 = nоб*360 + t' рз = 10 с - кранның кері бұрылуы;
hп            1,5*60
t8 = vоп + t'' рз = 33,9 + 1,5 = 4,1 с - бос грейферді үсті ашық вагонға түсіру.
Жүгі бар грейферді түсіру, көмірді төгу және бос грейферді көтеру операциялары уақыты бойынша кранның бұрылу операцияларымен толық бірге істеледі. Демек, t4, t5, t6 құрамдастары жұмыс циклының ұзақтығын есептеуге кірмейді.
tц= t1+t2+ t3+ t7+t8 = 4+4,9+10+ 10+4,1= 33 с.
2. Бір жұмыс циклында қайта тиелетін жүктің санын анықтаймыз
qц = qк Шyg=1,5*0,7*0,8=0,84 т.
3. Кранның жұмыс өнімділігін формула (3) бойынша анықтаймыз
qц *3600    0,84 *3600
П=    tц   =    33       = 91,6 т/ч.
4. Жүкті tгруз вагонынан түсіру операциясына арналған уақыт шығынын мына формула (2) бойынша анықтаймыз
qв *60   62 *60
tгруз =   П  +  tвсп  = 91,6 + 0,2 = 40,8 мин.

Скорость потока груза при расчетах производительности машин непрерывного действия принимается равной скорости движения несущих груз рабочих элементов. Средняя масса единиц штучного груза или средняя площадь поперечного сечения потока сыпучих грузов в формулах (4) и (5) определяется непосредственными замерами.
Пример 1. Определить продолжительность выгрузки мелкого угля из одиночного полувагона стреловым краном на железнодорожном ходу типа КДВ-15.
Исходные данные. Вместимость грейфера q к = 1,5 м 3 . Средний коэффициент наполнения грейфера ф = 0,7. Объемная масса угля y-0,8 т/м 3 . Средняя высота подъема грейфера Hn = 1,5 м. Средний угол поворота стрелы крана B = 130 o . При выгрузке грейфер опускается на hon = 2 м. Скорость подъема грейфера vп = 30,8 м/мин, скорость опускания грейфера 0oп = 33,9 м/мин. Кран передвигается не при каждом цикле, а по мере выгрузки и только в одном направлении. Среднее время передвижения крана на длину полувагона tвсп = 0,2 мин. Частота вращения поворотной части крана п0б = 2,9 об/мин. Среднее время замыкания грейфера t1=4 с; среднее время раскрытия грейфера t5=3 с. Продолжительность подготовительных операций tподг=0 мин; заключительных tзакл=4 мин.
Порядок расчета
1. Определяем продолжительность рабочего цикла крана tl = 4 с - захват груза грейфером;
tц = t1 + t2+...+ t8;
hп          1,5*60
t2 = vп + tрз = 30,8    +  2 = 4,9 с - подъем грейфера с грузом;
b*60            130*60
t3 = nоб  +  t'рз = 2,9*360 + 2,5 = 10 с - поворот крана с грузом;
hоп           2*60
t4 = nоп + t'рз = 33,9 + 1,5 = 5 с - опускание грейфера с грузом;
t5 = 3 с - высыпание угля из грейфера;
hоп            2*60
t6 = vп  + t''рз = 30,8 + 1,5 = 5,4 с - подъем порожнего грейфера;
b*60
t7 = nоб*360 + t'рз = 10 с - обратный поворот крана;
hп      1,5*60
t8 = vоп + t''рз = 33,9   + 1,5 = 4,1 с - опускание порожнего грейфера в полувагон.
Операции опускания грейфера с грузом, высыпания угля и подъема порожнего грейфера полностью совмещаются по времени с операциями поворота крана. Следовательно, составляющие t4, t5, t6 в расчет продолжительности рабочего цикла не войдут.
tц = t1 + t2 + t3 + t7 + t8 = 4+4,9+10+10+4,1 = 33 с.
2. Определяем количество груза, перегружаемого за один рабочий цикл,
qц = qкФg = 1,5*0,7*0,8 = 0,84 т.
3. Определяем производительность крана по формуле (3)
qц*3600    0,84*3600
П=   tц    =    33     = 91,6 т/ч.
4. Определяем затраты времени на выполнение операции собственно выгрузки груза из вагона tгруз по формуле (2)
qв*60            62*60
tгруз =  П   + tвсп = 91,6   + 0,2 = 40,8 мин.

5. Көмірді жеке үсті ашық вагоннан түсірудің ұзақтығын анықтаймыз
Т = tподг + tгруз + tзакл. = 0+40,8+4 = 44,8 мин = 0,75 сағ.
2-мысал. Ауыр салмақты жүктерді үсті ашық вагоннан жүк көтергіштігі 5 тонна, аралығы 11,3 м. екі консольды төрттағанды кранмен түсіру ұзақтығын анықтау.
Бастапқы деректері. Ауыр салмақты жүктер (бетон блоктар) түсіріледі, жеке орынның массасы q ц = 4 т. Вагондағы жүктің орташа массасы q в = 60 т.
Кранның техникалық сипаттамасының деректері. Жүкті көтеру жылдамдығы vп = 8 м/мин; арбашаның орын ауыстыру жылдамдығы vт=30 м/мин; кранның орын ауыстыру жылдамдығы v кp = 60 м/мин.
Жүкті вагонның үстіне көтерудің және ілмекті вагонға түсірудің орташа биіктігі h1 - 1,9 м; жүкті қатқабатқа түсірудің және ілмекті қатқабат үстіне көтерудің орташа биіктігі h 2 =3,2 м; кран арбашасының цикл кезінде бір бағытқа орын ауыстыруының орташа қашықтығы Lп = 8 м; кран арбашасының цикл кезінде орташа сомалық орын ауыстыруы Lкр = 9 м.
Ауыр салмақты жүктерді үсті ашық вагоннан түсіру кезіндегі дайындық және қорытынды операцияларды орындаудың ұзақтығы tподг = tзакл. = 0; көмекші операцияларды орындау уақыты tвсп-да нөлге тең, себебі тетіктің тиеу шебінің бойымен орын ауыстыруы кранның жұмыс циклына кіреді; тоқтату операциясының ұзақтығы t1 = 70 с, жүкті қозғалту t5=10 с.
Есептеу тәртібі
1. Мына элементтерден құралатын жұмыс циклының ұзақтығын tц, анықтаймыз:
t1 = 70 с - ауыр салмақты жүктердің бір орнын тоқтатуға арналған уақыт;
h1*60        1,9*60
t2 = vn  + t рз = 8 + 3 = 17с - түсірілетін жүкті биіктікке көтеруге арналған уақыт h1 = 1,9 м;
Lт *60  80*60
t3 =   vt  + t рз = 30 + 3= 19 с - 1т = 8 м болғанда кран арбашасының жүкпен орын ауыстыруына арналған уақыт;
h2 *60        3,2*60
t4 =  vn  + t рз = 30 + 3 = 27 с -h2= 3,2 м болғанда жүкті алаңға түсіру уақыты;
t5 = 10 с - жүкті алаңда қозғалтуға арналған уақыт;
h2*60        3,2*60
t6 =  vn  + t рз =  8  + 3 = 27 с - h2 = 3,2 м болғанда ілмекті қатқабат үстіне көтеруге арналған уақыт;
t7 = t3 = 19 с - кран арбашасының вагонға қарай орын ауыстыру уақыты;
h*60        1,9*60
t8 = vn + t рз =  8  + 3 =17 с - кран ілмегін вагонға түсіру уақыты;
Lкр *60         9*60
t9 =  vкр  + t рз =  60  + 3 = 12 с - кранның түсіру шебі бойымен цикл ішінде орташа орын ауыстыруы 9 м.
Кран арбашасының қатқабаттан вагонға қарай орын ауыстыруы t7 кран ілмегінің жүксіз көтерілуімен t6 толық сәйкес келеді.
Осылайша, циклдың ұзақтығы
t ц = t 1 + t2 + t3 + t4 + t5 + t6 + t7 + t8 + t9 =
70+17+19+27+10+27+17+12 =199 с. құрайды.
2. qц = 4 т болғанда ауыр салмақты жүктерді түсіруге арналған кранның өнімділігі

5. Определяем продолжительность выгрузки угля из одиночного полувагона
Т = tподг + tгруз + tзакл = 0+40,8+4 = 44,8 мин = 0,75 ч.
Пример 2. Определить продолжительность выгрузки тяжеловесных грузов из полувагона двухконсольным козловым краном грузоподъемностью 5 т, пролетом 11,3 м.
Исходные данные. Выгружаются тяжеловесные грузы (бетонные блоки) масса отдельного места qц = 4 т. Средняя масса груза в вагоне qв = 60 т.
Данные технической характеристики крана. Скорость подъема груза vп = 8 м/мин; скорость передвижения тележки vт = 30 м/мин; скорость передвижения крана v кp = 60 м/мин.
Средняя высота подъема груза над вагоном и опускания крюка в вагон h1 - 1,9 м; средняя высота опускания груза на штабель и подъем крюка над штабелем h2 = 3,2 м; средняя дальность перемещения тележки крана за цикл в одном направлении Lп = 8 м; суммарные перемещения крана в среднем за цикл Lкр = 9 м.
Продолжительность выполнения подготовительных и заключительных операций при разгрузке тяжеловесных грузов из полувагона tподг = tзакл = 0; время выполнения вспомогательных операций tвсп также равно нулю, так как перемещения механизма вдоль фронта выгрузки входят в рабочий цикл крана; продолжительность операции застропки t1 = 70 с, отстропки груза t5 = 10 с.
Порядок расчета
1. Определяем продолжительность рабочего цикла tц, складывающегося из следующих элементов:
t1 = 70 с  - время на застропку одного места тяжеловесных грузов;
h1*60          1,9*60
t2 = vn    + tрз = 8     + 3 = 17с - время на подъем выгружаемого груза на высоту h1 = 1,9 м;
Lт*60           80*60
t3 =   vt    + tрз =   30  + 3 = 19 с - время на передвижение тележки крана с грузом при lт = 8 м;
h2*60         3,2*60
t4 = vn   + tрз = 30     + 3 = 27 с - время опускания груза на площадку при h2=3,2 м;
t5 = 10 с - время на отстропку груза на площадке;
h2*60          3,2*60
t6 = vn    + tрз = 8      + 3 = 27 с - время на подъем крюка над штабелем при h2 = 3,2 м;
t7 = t3 = 19 с - время на перемещение тележки крана к вагону;
h*60           1,9*60
t8 =  vn   + t рз = 8      + 3 = 17 с - время на опускание крюка крана в вагон;
Lкр *60           9*60
t9 =   vкр    + tрз =  60   + 3 = 12 с - время на перемещение крана вдоль фронта выгрузки в среднем на 9 м за цикл.
Перемещение тележки крана от штабеля к вагону t7 полностью совмещается с подъемом крюка крана без груза t6.
Таким образом, продолжительность цикла составляет:
t ц = t1 + t2 + t3 + t4 + t5 + t6 + t7 + t8 + t9 =
70 + 17 + 19 + 27 + 10 + 27 + 17 + 12 = 199 с.
2. Производительность крана на выгрузке тяжеловесных грузов при qц = 4 т

qц*3600       4*3600
П   =   tц   =   199   = 72,5 т/ч.
3. Вагоннан жүкті түсіру операцияларын орындауға арналған уақыт шығынын tгруз формула (2) бойынша анықтаймыз
qв* 60       60*60
tгруз = П + tвсп = 72,5 + 0 = 50 мин = 0,83 сағ.
4. Үсті ашық вагоннан жүк түсірудің жалпы уақыты
Т = t подг + t груз + t закл = 0+50+0 = 50 мин = 0,83 сағ.
3-мысал. Жабық төрт осьті вагонға ыдыстық жүктерді (жәшіктерді) екі КВЗ-04 электр тиегішпен тиеудің ұзақтығын анықтау:
а) табандықтардағы пакеттермен тиеу кезінде;
б) пакеттерді вагонда пакеттен таратып тиеу кезінде.
Бастапқы деректері. Вагонға бір жәшіктің массасы 40 кг. жәшіктік жүктерді тиеу жүргізіледі. Жәшіктің көлемі 560X240X220 м. Тиеуге дайындалған жүк кәсіпорынның қоймасында стандартты тегіс табандықтарға қатарында жеті жәшіктен төрт қатарға пакеттермен төселген. Пакеттің массасы 1120 кг және пакеттің табандықпен бірге массасы 1145 кг. Төрт осьті вагонды тиеу үшін кемінде 52 пакет дайындалады. Бұрыштық кірулер мен бұрылыстарды ескергендегі пакеттерді тасудың орташа қашықтығы lср = 40 м. Жүгі бар электр тиегіштердің орын ауыстыру жылдамдығы vгр (дв)- 6,5 км/сағ, жүксіз vпор (дв)= 7,5 км/сағ; жүгі бар ашалардың көтеру жылдамдығы vп = 4,25 м/мин; жүкті түсіру жылдамдығы voп = 12,5 м/мин; жүк көтергіш рамасының артқа қисаю уақыты t2 = 3,8 с, алға t6=3 с. Жүкті оның орын ауыстыруының қолайлылығы үшін көтеру немесе түсірудің орташа биіктігі h0= 0,2 м; Пакетті вагонда екінші қабатқа орнату үшін жүкті көтерудің орташа жылдамдығы hср = 0,9 м. Жүк тиегіштің орын ауыстыруы кезінде жылдамдық алуы мен баяулауының орташа уақыты tрз = 4 с. Пакетті бөлшектеу және жәшіктерді вагонда қатқабатқа жинаудың орташа уақыты tрф=2 мин. Босаған табандықтар вагоннан жүк тиегішпен 5 данадан әкетіледі, оған tвсп = 12 мин. шығындалады. Бөлшектелмеген пакеттерді тиеу кезінде жекелеген орындарды тегістеу үшін қосалқы уақыт tвсп = 5 мин. құрайды. Дайындау операцияларын: ашу, орнатуға tподг = 4мин, қорытынды операцияларға: өтпелі көпіршені жинауға, вагонның есіктерін жабуға және т.б. tзакл.=5 мин. жұмсалады
Есептеу тәртібі
а) Табандықтардағы бөлшектелмеген пакеттерді тиеу кезінде.
1. Электр тиегіштің жұмыс циклының орташа ұзақтығын анықтаймыз;
t ц = t1 + t2 +...+ t7;
t1 = 2 с -жүкті электр тиегіштің ашасымен ілуі;
t2 = 3,8 с - жүк көтергіш шанағының артқа қисаюы;
h0      0,2*60
t3 = vn = 4,25 = 2,8 c - пакетті орын ауыстыру үшін қойманың екінші қатқабатынан көтеру немесе түсіру;
lср               40*3,6
t4 = vгр (дв) + tрз = 6,5 + 4 = 26 с - пакетті вагонда орналастыру алдындағы бұрыштық кіруді ескере отырып, жүк тиегіштің жүкпен орын ауыстыруы;

qц*3600     4*3600
П = tц = 199  =   72,5 т/ч.
3. Затраты времени на выполнение операций выгрузки груза из вагона tгруз определяем по формуле (2)
qв*60      60*60
tгруз = П + tвсп = 72,5 + 0 = 50 мин = 0,83 ч.
4. Общее время разгрузки полувагона
Т = tподг + tгруз + tзакл = 0+50+0 = 50 мин = 0,83 ч.
Пример 3. Определить продолжительность погрузки в крытый четырехосный вагон тарных грузов (ящики) двумя электропогрузчиками КВЗ-04:
а) при погрузке пакетами на поддонах;
б) при погрузке с расформированием пакетов в вагоне.
Исходные данные. Производится погрузка в вагон ящичных грузов массой одного ящика 40 кг. Размеры ящика 560X240X220 м. Подготовленный к погрузке груз на складе предприятия уложен пакетами на стандартные плоские поддоны в четыре ряда по семь ящиков в ряду. Масса пакета 1120 кг и пакета с поддоном 1145 кг. Для загрузки четырехосного вагона подготавливается не менее 52 пакетов. Среднее расстояние возки пакетов с учетом угловых заездов и поворотов lср = 40 м. Скорость передвижения электропогрузчиков с грузом vгр (дв)- 6,5 км/ч, без груза vпор (дв) = 7,5 км/ч; скорость подъема вилок с грузом vп = 4,25 м/мин; скорость опускания груза voп = 12,5 м/мин; время наклона рамы грузоподъемника назад t2 = 3,8 с, вперед t6 = 3 с. Cредняя высота подъема или опускания груза для удобства его перемещения h0= 0,2 м; средняя высота подъема груза для установки пакета во второй ярус в вагоне hср = 0,9 м. Среднее время разгона и замедления при передвижении погрузчика tрз = 4 с. Среднее время расформирования пакета и укладки ящиков в штабель в вагоне tрф = 2 мин. Освобожденные поддоны вывозятся из вагона по 5 шт. погрузчиком, на что расходуется tвсп = 12 мин. При погрузке нерасформированных пакетов вспомогательное время на подравнивание отдельных мест составляет tвсп = 5 мин. На выполнение подготовительных операций: открывание двери вагона, установку переходного мостика затрачивается tподг = 4мин, на заключительные операции: уборку переходного мостика, закрывание двери вагона и др. tзакл = 5 мин.
Порядок расчета
а) При погрузке нерасформированных пакетов на поддонах. 1. Определяем среднюю продолжительность рабочего цикла электропогрузчика;
tц = t1 + t2 +...+ t7;
t1 = 2 с - захват груза вилами электропогрузчика;
t2 = 3,8 с - наклон рамы грузоподъемника назад;
h0 0,2*60
t3 = vn = 4,25   = 2,8 c - подъем или опускание пакета из второго штабеля склада для передвижения;
lср                40*3,6
t4 = vгр (дв) + tрз =   6,5   + 4 = 26 с - передвижение погрузчика с грузом с учетом углового заезда перед установкой пакета в вагоне;

h0    0,2*60
t5 = vоп = 12,5 = 1 с - бірінші қабатқа орналастыру кезінде жүкті түсіру;
hср  0,9*60
t5' = vп = 4,25 = 12,7 с - екінші қабатқа орналастыру кезінде жүкті көтеру;
t6 = 3,0 с - жүк көтергіш шанағының алдына қарай қисаюы және жүктің қайтарымы;
lср                 40 * 3,6
t7 = v пор (дв) + t рз = 7,5 + 4 = 23 с - жүк тиегіштің жүксіз орын ауыстыруы.
Жүк тиегіш ашаларын жүксіз көтеру және түсіру қозғалысы, сондай-ақ шанақтың жүксіз қисаюы жүк тиегіштің орын ауыстыруымен толық сәйкес келеді.
Жүкті вагонда төменгі қабатқа орналастыру кезіндегі циклдың ұзақтығы t ц =2+3,8+2,8+26+1+3+23=61,6 с. құрайды.
Жүкті вагонда жоғарғы қабатқа орналастыру кезіндегі циклдың ұзақтығы t в (ц) =2+3,8+2,8+26+12,7+3+23=73,3 с. болады.
Жұмыс циклының орташа ұзақтығы
27*61,6 + 25*73,3
t ц =        52         = 67,2 с. құрайды
2. Бір жүк тиегіштің орташа өнімділігін формула (3) бойынша анықтаймыз
q ц 3600    1,145* 3600
П =    t ц      = 67,2     = 61,5 т/ч
3. Екі электр жүк тиегіш бір мезгілде жұмыс істеген кездегі тиеу операцияларын орындауға арналған уақыт шығынын формула (2) бойынша анықтаймыз
qв 60           60*60
tгруз = 2П + t всп = 2 * 61,5 + 5 = 33,5 мин.
4. Төрт осьті вагонды табандықтардағы пакеттермен тиеудің ұзақтығын анықтаймыз
Т = t подг + t груз + t закл = 4+33,5+5 = 42,5 мин - 0,71 ч.
б) Пакеттерді бөлшектеп тиеу кезінде.
1. Электр тиегіштердің пакеттерді бөлшектеумен жұмысы кезіндегі жұмыс циклының орташа ұзақтығы пакеттерді бөлшектеу және жәшіктерді вагонда қатқабатқа жинау операциясының ұзақтығымен анықталады tрф = 2мин.
Осы уақыт ішінде тиегіштердің әрқайсысы вагонға жаңа пакет жеткізу жөніндегі операциялардың барлығын орындап үлгереді және жаңа пакетті босаған табандыққа қоюға болатынын бірнеше секунд тосады. Осылайша, жұмыс циклы t ц = t рф = 120 с.
2. Жүк тиегіштің орташа өнімділігін формула (3) бойынша анықтаймыз
1,12*3600
П' =   120    = 33,6 т/ч
3. Екі электр жүк тиегіш бір мезгілде жұмыс істеген кездегі тиеу операцияларын орындауға арналған уақыт шығынын формула (2) бойынша анықтаймыз
qв 60            60*60
tгруз = 2 П' + t всп = 2*33,6 + 12 = 65,6 мин.
4. Пакеттерді бөлшектеу кезінде төрт осьті вагонды тиеудің ұзақтығын анықтаймыз
Т = t подг + t груз + t закл = 4+65,6+5 = 74,6 мин = 1,24 ч.
Б. Вагондарды бункерлерден және ашық бункерлерден
тиеу мерзімдерін анықтау ерекшеліктері
Вагондарға жаппай сусымалы жүктерді - көмір, кен, әктәс және с.с. тиеу кезінде қолданылатын бункерлік және ашық бункерлік тиеу құрылғылары үздіксіз іс-әрекеттегі механикаландыру құралдары болып табылады. Вагондарды бункерлерден және ашық бункерлерден тиеу мерзімдерін формулалар (1), (2) және (4) бойынша есептеу кезінде мына ережелерді басшылыққа алу қажет:
а) вагондарды бункер астына беру кезінде олардың тиеуге дайындығы, жүктің бар болуы қамтамасыз етілуі, тиеу жабдықтары мен тетіктерінің, сондай-ақ маневрлік шығырдың түзулігі тексерілуі тиіс;
б) вагондар келген соң және оларды бункер астына орналастырғаннан кейін тек бункерлік сырмаларды немесе ашық бункердің тиеу науаларын ашу ғана дайындық операциялары болып табылады.
Маневрлік шығырдың тросын бекіту, маневрлік шығырды қосу және ажырату, үгінділер төгу немесе вагондарға қатудан қорғайтын басқа профилактикалық құралдарды енгізу, ашық вагонның бүйір есіктерінің бекітілуін тексеру және т.б. вагонды толтырудың негізгі операциясымен қоса атқарылады.

h0     0,2*60
t5 = vоп  = 12,5   = 1 с - опускание груза при установке в первый ярус;
hср     0,9*60
t5' = vп  =  4,25    = 12,7 с - подъем груза при установке во второй ярус;
t6 = 3,0 с - наклон рамы грузоподъемника вперед и отдача груза;
lср                 40*3,6
t7 = vпор (дв) + t рз = 7,5   +  4 = 23 с - передвижение погрузчика без груза.
Движение подъема и опускания вилок погрузчика без груза, а также наклона рамы без груза полностью совмещаются с передвижением погрузчика.
Продолжительность цикла при установке пакета груза в нижний ярус в вагоне составит
tц = 2+3,8+2,8+26+1+3+23 = 61,6 с.
Продолжительность цикла при установке пакета в верхний ярус в вагоне будет равна
t в (ц) = 2+3,8+2,8+26+12,7+3+23 = 73,3 с.
Средняя продолжительность рабочего цикла составит
27*61,6 + 25*73,3
tц =        52         = 67,2 с.
2. Определяем среднюю производительность одного погрузчика по формуле (3)
qц 3600    1,145*3600
П =  tц     =   67,2     = 61,5 т/ч
3. Определяем затраты времени на выполнение операций собственно погрузки по формуле (2) при одновременной работе двух электропогрузчиков
qв 60          60*60
tгруз = 2П  + tвсп = 2*61,5 + 5 = 33,5 мин.
4. Определяем продолжительность погрузки четырехосного вагона пакетами на поддонах
Т = tподг + tгруз + tзакл = 4+33,5+5 = 42,5 мин = 0,71 ч.
б) При погрузке с расформированием пакетов.
1. Средняя продолжительность рабочего цикла электропогрузчиков при работе с расформированием пакетов определяется продолжительностью операции расформирования пакетов и укладки ящиков в штабель в вагоне tрф = 2 мин. Каждый из погрузчиков за это время успевает выполнить все операции по доставке нового пакета в вагон и ожидает в течение нескольких секунд момента, когда новый пакет можно поставить на освободившийся поддон. Таким образом, рабочий цикл tц  = tрф = 120 с.
2. Определяем среднюю производительность погрузчика по формуле (3)
1,12*3600
П' =   120    = 33,6 т/ч
3. Определяем затраты времени на выполнение операций собственно погрузки по формуле (2) при одновременной работе двух электропогрузчиков
qв 60            60*60
tгруз = 2 П' + t всп = 2*33,6 + 12 = 65,6 мин.
4. Определяем продолжительность погрузки четырехосного вагона при расформировании пакетов
Т = tподг + tгруз + tзакл = 4+65,6+5 = 74,6 мин = 1,24 ч.
Б. Особенности определения сроков погрузки вагонов из бункеров и полубункеров
Бункерные и полубункерные погрузочные устройства, применяемые при погрузке в вагоны массовых сыпучих грузов - угля, руды, известняка и т.п., являются средствами механизации непрерывного действия. При расчете сроков на погрузку вагонов из бункеров и полубункеров по формулам (1), (2) и (4) необходимо руководствоваться следующими положениями:
а) до подачи вагона под бункеры должна быть обеспечена их готовность к погрузке, установлено наличие груза, проверена исправность погрузочного оборудования и механизмов, а также маневровой лебедки;
б) по прибытии вагонов и после установки их под бункеры подготовительными операциями являются лишь операции открывания бункерных затворов или лотка погрузочной воронки полубункера.
Крепление троса маневровой лебедки, включение и выключение маневровой лебедки, засыпка опилок или введение в вагон других средств профилактики от смерзания, проверка крепления торцовых дверей полувагона и др. совмещается с основной операцией заполнения вагона.

Механикалық жетекті сырмалар үшін ашу және жабу уақыты техникалық паспортта көрсетіледі және 3-5 секундтан аспайды. Иекті және секторлық сырмаларды қолмен ашу уақыты 2 секундтан артық болмайды, сұқпажапқыштық және науалық сырмаларды ашу уақыты - 3 - 5 секунд.
Бункерлерден бүйірлік тиеу кезінде дайындық уақытына науаларды, ағызғыштарды, алып жүретін құйғыштарды орнату операцияларының ұзақтығы енеді;
в) вагондарды толтыру кезіндегі негізгі операцияның ұзақтығы tгруз формула (2) бойынша анықталады, мұндағы уақыт шығыны tвсп бункердің ағызғышы астынан вагон аралықтарына өту кезіндегі үзілістер уақытын және тиісінше сырмалардың ашылу және жабылу уақыттарын қосады.
Бункерлік немесе ашық бункерлік құрылғының өнімділігі формула (4) бойынша анықталады. Бункердің шығару тесігінен жүк ағынының көлденең қимасының алаңы (м2-пен) мына формулалар бойынша анықталады:
1) тік бұрышты тесік кезінде
F = (A - a')(B - a')t             (6)
мұндағы А және В - тиісінше бункердің шығару тесігінің ұзындығы мен ені, м;
а' - жүктің сипатты кесегінің көлемі, м;
2) домалақ тесік кезінде
П (D-a') 2
F =      4                        (6')
мұндағы D - бункер тесігінің диаметрі, м;
П = 3,14
Бункердің көлденең тесігінен жүктің ағу жылдамдығы (м/с-та) мына формула бойынша анықталады
v = 5,9 ^ \/R sina, (7)
мұндағы ^ - ағу коэффициенті (құрғақ дәнді және ұнтақ тәріздес жүктер үшін ^ = 0,55:- 0,65; ірі дәнді және кесектілер үшін ^ = 0,3:-0,6; тозаң тәріздестер үшін ^ = 0,2:-0,25);
R - шығару тесігінің гидравликалық радиусы R = F/P, мұндағы F - ағынның көлденең қимасының алаңы, м2; Р - қима периметрі, м;
a - ағынды ығыстыратын және тірек тудыратын науаның қисаюы.
Көптеген пункттерде бірге берілген вагондар тобын бір мезгілде жиынтық өнімділігі жоғары бірнеше бункерлік люктер арқылы жүргізеді, сондықтан тиеу процесінде вагондардың үздіксіз орын ауыстыруы - "жүріс барысында тиеуді" жүзеге асыру мүмкіндігі бар. Бұл жағдайларда тиеуге арналған мерзім маневрлік шығырдың вагондардың орнын ауыстыру жылдамдығына орай (сағатпен) мына формула бойынша анықталады
nlв
t топ (гр) = 3600 vл + t всп          (8)
мұндағы п - топтағы вагондар саны;
/в - автотіркегіш осьтері бойынша вагонның орташа ұзындығы, м;
vл - маневрлік шығыр тросының қозғалыс жылдамдығы, м/с;
t всп - маневрлік шығырдың тросын бекіту мен ағытуға, сондай-ақ тиелетін вагондар тобының жиынтық ұзындығы тростың жұмыс ұзындығынан артық болғанда тросты қайта тартуға арналған уақыт шығысы.
Вагондар вагон таразыларынан тыс тиелген жағдайларда мөлшерлеу операциясына арналған қосымша уақыт топтың соңғы вагонын тиеу кезіндегі қорытынды уақыт ретінде ескеріледі. Барлық басқа вагондарды мөлшерлеу уақыты бойынша негізгі тиеу операциясымен бірге орындалуы тиіс.
1-мысал. Бункерлерден көмір тиеу.
Бастапқы деректері

Для затворов с механическим приводом время открывания и закрывания указывается в техническом паспорте и не превышает 3-5 секунд. Время открывания челюстных и секторных затворов вручную составляет не более 2 секунд, время открывания шиберных и лотковых затворов - 3-5 секунд.
При боковой погрузке из бункеров в подготовительное время включается продолжительность операций установки лотков, течек, передвижных воронок;
в) продолжительность основной операции tгруз при заполнении вагонов определяется по формуле (2), причем затраты времени tвсп включают время перерывов при проходе междувагонных промежутков под течкой бункера и соответственно время открывания и закрывания затворов.
Производительность бункерного или полубункерного устройства определяется по формуле (4). Площадь поперечного сечения (в м 2 ) потока груза из выпускного отверстия бункера определяется по следующим формулам:
1) при прямоугольном отверстии
F = (A - a')(B - a') t                        (6)
где А и В - соответственно длина и ширина выпускного отверстия бункера, м;
а' - размер характерного куска груза, м;
2) при круглом отверстии
p (D-a') 2
F =     4                              (6')
где D - диаметр отверстия бункера, м;
p = 3,14
Скорость истечения груза (в м/с) из горизонтального отверстия бункера определяется по формуле        __
v = 5,9 x \/R sin a,                                   (7)
где x - коэффициент истечения (для сухих зернистых и порошкообразных грузов x = 0,55-0,65; для крупнозернистых и кусковых x = 0,3-0,6; для пылевидных x = 0,2-0,25);
R - гидравлический радиус выпускного отверстия R = F/P, где F - площадь поперечного сечения потока, м 2 ; Р - периметр сечения, м;
a - угол наклона желоба, отклоняющего поток и создающего подпор.
На многих пунктах погрузку группы вагонов одной подачи ведут одновременно через несколько бункерных люков с высокой суммарной производительностью, так что имеется возможность осуществлять непрерывное передвижение вагонов в процессе погрузки - "погрузка на ходу". В этих случаях срок на погрузку определяется исходя из скорости передвижения вагонов маневровой лебедкой (в ч) по формуле
nlв
t группы (гр) = 3600 vл + t всп                   (8)
где n - число вагонов в группе;
lв - средняя длина вагона по осям автосцепок, м;
vл - скорость движения троса маневровой лебедки, м/с;
tвсп - затраты времени на выполнение операций крепления и отцепки троса маневровой лебедки, а также перетягивания троса, когда суммарная длина группы загружаемых вагонов превышает рабочую длину троса.
В случаях, когда вагоны загружаются не на вагонных весах, дополнительное время на операцию дозировки учитывается как заключительное время при погрузке последнего вагона группы. Дозировка всех других вагонов должна совмещаться по времени с основной операцией погрузки.
Пример 1. Погрузка угля из бункеров.
Исходные данные

Тиеу бір мезгілде бункердің екі орталық люктерінен жүргізіледі. Люктердің шығару тесіктерінің көлемдері ұзындығында А = 700 мм, енінде В = 600 мм. Көмір кесегінің сипатты көлемі а' =100 мм, көмірдің көлемдік массасы y - 0,87 т/м3; көмірдің ағу коэффициенті ^=0,57. Вагондарды тиеудің техникалық нормасы qв = 62 т. болғанда 12 үсті ашық вагон құрамындағы вагондар тобын тиеуге арналған уақыт шығындарын есептеу талап етіледі. Вагондар аралығының орташа көлемі lпр=1,5 м, маневрлік шығыр тросының қозғалыс жылдамдығы vл = 0,18 м/с. Бірінші вагонды дайындау операциялары хронометраждық деректерге сәйкес tподг = 2 мин, қорытынды операциялар - 3 мин, соның ішінде бункерлік сырғытпаларды ашу және жабу операциялары t затв = 5 с. болады.
Есептеу тәртібі
1. Бункердің шығару тесігі арқылы өтетін көмір ағынының көлденең қимасының алаңын формула (6) бойынша анықтаймыз
F = (0,7 - 0,1) (0,6- 0,1)=0,3 м2.
2. Ағынының көлденең қимасының гидравликалық радиусын анықтаймыз
F    0,3.
R = P= 2 (0,7-0,1)+2 (0,3-0,1) = 0,136 м.
3. Көмір ағынының орташа жылдамдығын формула (7) бойынша анықтаймыз
v = 5,9*0,57 \/0,136=1,24 м/с.
4. Бір люк арқылы тиеудің орташа өнімділігін формула (4) бойынша анықтаймыз
П = 3600*0,87*0,3*1,24 = 1170 т/сағ.
5. Бір мезгілде екі люк арқылы бір вагонның көмірге толуының орташа уақыты
qв* 60   62*60
t'жүк =   2П   = 2*1170 = 1,57 мин.
6. Әрбір кезекті вагон толғаннан кейін сырмаларды ашу мен жабуға арналған үзілістің, сондай-ақ вагондар тобының орнын ауыстырудың орташа ұзақтығы мынаны құрайды
lпр               1,5
t пер = vл + 2 tзатв = 0,18 + 2*5 = 18,5 с = 0,32 мин.
12 вагонды тиеу кезінде мұндай үзілістер 11 болады.
7. 12 үсті ашық вагонды тиеуге арналған уақыттың жалпы шығындарын - вагондар тобын тиеудің мерзімін формула (1) бойынша анықтаймыз
n
Т = tподг + m * tӘжүк + t всп + t закл =
12
2+ 1 * 1,57 + 11*0,32 +3 = 27,3 мин = 0,46 ч.
2-мысал. Тиелетін жүктердің үздіксіз қозғалысы кезінде бункерлерден көмір тиеу - жүрісі барысында тиеу.
Бастапқы деректері
12 үсті ашық вагоннан тұратын топты тиеу 1-мысалда келтірілген жағдайларда жүргізіледі, алайда маневрлік шығыр тросының қозғалыс жылдамдығы vл = 0,12 м/с-ге тең алынған.
Бұл жағдайда көмірді "жүрісі барысында", аялдамасыз тиеу тәсілі неғұрлым тиімді болып табылады, ол тиеу құрылғыларының қолда бар орташа өнімділігі 2340 т/сағатты толығырақ іске асыруға мүмкіндік береді. Вагондар аралығына өту кезінде көмір ағыны үзілістерінің қажеттігін болдырмау үшін бункерлердің шығару люктері ауыспалы науалармен жабдықталған. Вагондардың автотіркегіш осьтері аралығындағы орташа ұзындығы lв = 14 м, топтың жалпы ұзындығы L=12*14=168 м.

Погрузка производится одновременно из двух центральных люков бункера. Выпускные отверстия люков имеют размеры в длину А = 700 мм, в ширину В = 600 мм. Характерный размер куска угля а' = 100 мм, объемная масса угля y - 0,87 т/м 3 ; коэффициент истечения угля l x = 0,57. Требуется рассчитать затраты времени на загрузку группы вагонов одной подачи в составе 12 полувагонов при технической норме загрузки вагонов qв = 62 т. Средний размер междувагонного промежутка lпр=1,5 м, скорость движения троса маневровой лебедки vл = 0,18 м/с. Подготовительные операции с первым вагоном занимают согласно хронометражным данным tподг = 2 мин, заключительные операции - 3 мин, в том числе операция открывания и закрывания бункерных затворов tзатв = 5 с.
Порядок расчета
1. Определяем площадь поперечного сечения потока угля, проходящего через выпускное отверстие бункера, по формуле (6)
F = (0,7 - 0,1) (0,6 - 0,1) = 0,3 м 2 .
2. Определяем гидравлический радиус поперечного сечения потока
F              0,3
R = P = 2 (0,7-0,1)+2 (0,3-0,1) = 0,136 м.
3. Определяем среднюю скорость потока угля по формуле (7)
_____
v = 5,9*0,57 \/0,136 = 1,24 м/с.
4. Определяем среднюю производительность погрузки через один люк бункера по формуле (4)
П = 3600*0,87*0,3*1,24 = 1170 т/ч.
5. Среднее время наполнения углем одного вагона одновременно через два люка
qв* 60    62*60
t'груз = 2П  =  2*1170 = 1,57 мин.
6. Средняя продолжительность перерыва для закрывания и открывания затворов, а также передвижки группы вагонов после наполнения каждого очередного вагона составит
lпр              1,5
tпер = vл + 2 tзатв = 0,18 + 2*5 = 18,5 с = 0,32 мин.
Таких перерывов при погрузке 12 вагонов будет 11.
7. Определяем общие затраты времени на погрузку 12 полувагонов - срок погрузки группы вагонов по формуле (1)
n
Т = tподг + m t'груз + tвсп + tзакл =
12
2+1*1,57 + 11*0,32 + 3 = 27,3 мин = 0,46 ч.
Пример 2. Погрузка угля из бункеров при непрерывном движении загружаемых вагонов - погрузка на ходу.
Исходные данные
Погрузка группы из 12 полувагонов производится в тех же условиях, что и в примере 1, однако скорость движения троса маневровой лебедки принята равной vл = 0,12 м/с.
При этом наиболее рациональным является способ погрузки угля "на ходу", без остановок, что позволит полнее реализовать имеющуюся среднюю производительность погрузочных устройств 2340 т/ч. Чтобы исключить необходимость перерывов потока угля при проходе междувагонных промежутков, выпускные люки бункеров оборудованы перекидными лотками. Средняя длина вагонов между осями автосцепки lв = 14 м, общая длина группы L=12*14=168 м.

1-мысалдың бастапқы деректеріне қосымша маневрлік шығыр тросының жұмыс ұзындығы lтр = 100 м. деп алынған, соның салдарынан вагондарды тиеу процесінде тросты ағыту оны lпер= 70 м қайта тарту және вагондарға қайта бекіту үшін үзіліс жасау қажет. Тросты ағыту мен бекіту tотц бойынша = 0,4 мин, сырмаларды ашу мен жабу - 5 с бойынша = 0,1 мин.
Есептеу тәртібі
1. Бір вагонды оның бункер астында үздіксіз орын ауыстыруы жағдайында тиеудің орташа уақытын анықтаймыз
lв            14
t'жүк = 60 vл = 60*0,12 =1,92 мин.
2. Тросты қайта тарту үшін жұмыстағы үзілістің ұзақтығын анықтаймыз
lпер                       70
tвсп=2t затв + 2 t отц + 60 vл=2*0,01 + 2*0,4 +0,12*60 = 10,6 мин.
3. 12 үсті ашық вагонды тиеуге арналған уақыттың жалпы шығындарын - вагондар тобын тиеудің мерзімін формула (1) бойынша анықтаймыз
n                    12
T=tподг + m t'жүк +tвсп +tзакл=2+1*1,92+10,6+3=38,6мин=0,65 сағ.
3-мысал. Үсті ашық бункерлерден көмір тиеу.
Бастапқы деректері
Көмірді тиеуге конвейерлік желімен беру үш роликті науалы тірегі бар, таспасының ені В = 800 мм болатын таспалық конвейнерлерден құралған. Тіректің бүйірлік роликтерінің қисаю бұрышы 20 о . Конвейер таспасын бір қалыпты толтыру жүргізіледі. Көмірдің көлемдік массасы y = 0,85 т/м3. Конвейер таспасындағы қозғалыстағы көмірдің табиғи қисаю бұрышы p = 30 o . Таспаның 80%-дық толуы кезіндегі жүк қабатының көлденең қимасының алаңы F = 0,07089 В2 (1+2,6 tgp)= 0,07089-0,82(l+2,6 tg 30 o ) =0,11 м2. тең.
Таспа қозғалысының жылдамдығы vл = 1,8м/с; жүкті тиеу пунктіне беретін конвейердің шекті қисаю бұрышы a = 20 o , ол конвейерлік желі өнімділігінің 17%-ға төмендеуін тудырады.
Вагондар аралығына өту кезінде көмір ағыны үзілістерін болдырмау үшін ауыспалы науалар қолданылады.
Тиеудің техникалық нормасы q в = 62 т. болғанда бес үсті ашық вагоннан тұратын топты тиеу мерзімін анықтау талап етіледі.
Дайындық және қорытынды операцияларға арналған уақыт шығындары тиісінше 2 және 3 минутты құрайды.
Есептеу тәртібі
1. Вагондарға көмір беретін конвейерлік желінің өнімділігін формула (4) бойынша анықтаймыз:
П = 3600*0,85*0,11*1,8 = 605 т/ч.
2. Бір вагонның көмірге толуының орташа уақытын анықтаймыз
q в*60  2*60
t'жүк = П = 605 = 5,9 мин.
3. Бес үсті ашық вагонды тиеуге арналған уақыттың жалпы шығындарын формула (1) бойынша анықтаймыз:
n           5
T= t подг + m t груз + t закл = 2 + 1 *5,9+3 = 34,5 мин.
В. Ағашты шығырлармен және элеваторлармен тиеудің мерзімдерін анықтау ерекшеліктері
Жұмыр ағашты ашық жылжымалы құрамға тиеу кезінде тартымдық күші 1,5-тен 5 т-ға дейінгі ТЛ-1, ТЛ-3 және басқа шығырлар, сондай-ақ ЭЖД-3 ағаш тиегіш элеваторлары кеңінен қолданылады. Вагондарды толық көлемде беру үшін қажетті ағаш материалдары алдын ала тиеу жолының жанында дайындалуы тиіс. Шығырлармен тиеу үшін аралық төсемдермен бөлінген ағаштың бумалары дайындалуы тиіс.
Вагондарды тиеуге арналған мерзімдерді есептеу жалпы формула (1) бойынша жүргізіледі. Дайындық және қорытынды операциялардың, сондай-ақ тиеу процесінде орындалатын көмекші операциялардың ұзақтығы хронометраждық бақылаулардың негізінде белгіленеді, төменде үсті ашық вагондар мен төрт осьті платформаларды тиеу кезінде тәжірибелік бақылаулармен белгіленген осы операцияларды орындаудың орташа ұзақтығының кестесі келтірілген.
Шығырларды қолдану кезінде жұмыр ағашты вагонға тиеуге арналған тікелей уақыт шығындары (минутпен) мына формуламен анықталады
qшт
t груз = t ц * q n * t + t всп, (8')
мұндағы t ц - ағаш бумасын тиеу циклының орташа ұзақтығы, мин;
q шт - вагондағы ағаштың бір қатқабатының көлемі, пл, (тығыз), м3.
Кесте (1)
Операциялардың атауы
Операцияның ұзақтығы, мин
Үсті ашық
вагон
Төрт осьті
платформа
Дайындық операциялары t подг -
тіреулерді орнату, аралық
төсемдерді төсеу, орнату
слег......................
Көмекші операциялар t всп:
Ағашты орташа байлау және
аралық төсемдерді төсеу.
Кезекті қатқабатты төсеуге көшу
кезінде тиеу процесінде
вагонның орнын ауыстыру.......
Қорытынды операциялар t закл
Тіреулердің жоғарыдан байластыру
және бөренелерді тегістеу.....
10-нан
13-ке дейін
2
1
10-нан
12-ге дейін
12-ден
16-ға дейін
>> 12 >> 16
1
12-ден
18-ге дейін

Дополнительно к исходным данным примера 1 принято, что рабочая длина троса маневровой лебедки lтр = 100 м, вследствие чего в процессе погрузки вагонов необходимо сделать перерыв для отцепки троса, перетяжки его на lпер = 70 м и крепления за вагоны вновь. Отцепка и крепление троса занимают по tотц = 0,4 мин, открывание и закрывание затворов - по 5 с = 0,1 мин.
Порядок расчета
1. Определяем среднее время загрузки одного вагона из условия непрерывного передвижения его под бункером
lв       14
t'груз = 60 vл = 60*0,12 = 1,92 мин.
2. Определяем продолжительность перерыва в работе для перетяжки троса
lпер                       70
tвсп = 2 t затв + 2 t отц + 60 vл = 2*0,01 + 2*0,4 +0,12*60 = 10,6 мин.
3. Определяем общие затраты времени на погрузку 12 полувагонов - срок погрузки вагонов - по формуле (1)
n                              12
T= tподг + m t'груз + tвсп + tзакл = 2+1*1,92+10,6+3 = 38,6 мин = 0,65 ч.
Пример 3. Погрузка угля из полубункеров.
Исходные данные
Конвейерная линия подачи угля на погрузку составлена из ленточных конвейеров с шириной ленты В = 800 мм, имеющих трехроликовые желобчатые опоры. Угол наклона боковых роликов опор 20o. Производится равномерное заполнение ленты конвейера. Объемная масса угля  y= 0,85 т/м 3 . Угол естественного откоса угля в движении на ленте конвейера p = 30o. Площадь поперечного сечения слоя груза на ленте при 80%-ном ее заполнении равна F = 0,07089 В2 (1+2,6 tgp)= 0,07089-0,82(l+2,6 tg 30o) = 0,11 м 2 .
Скорость движения ленты vл = 1,8 м/с; максимальный угол наклона конвейера, выдающего груз к погрузочному пункту, a = 20o, что вызывает снижение производительности конвейерной линии на 17%.
Для исключения перерывов в погрузке при проходе междувагонных промежутков используются перекидные желоба.
Требуется определить срок погрузки группы из пяти полувагонов при технической норме загрузки qв = 62 т.
Затраты времени на подготовительные и заключительные операции составляют соответственно 2 и 3 мин.
Порядок расчета
1. Определяем производительность конвейерной линии, подающей уголь к вагонам, по формуле (4):
П = 3600*0,85*0,11*1,8 = 605 т/ч.
2. Определяем среднее время наполнения углем одного вагона
q в*60    2*60
t'груз = П    = 605 = 5,9 мин.
3. Определяем общие затраты времени на погрузку пяти полувагонов по формуле (1):
n                     5
T= t подг + m t груз + t закл = 2 + 1*5,9+3 = 34,5 мин.
В. Особенности определения сроков погрузки леса лебедками и элеваторами
При погрузке круглого леса в открытый подвижной состав широко используются лебедки ТЛ-1, ТЛ-3 и др. с тяговым усилием от 1,5 до 5 т, а также применяются лесопогрузочные элеваторы ЭЖД-3. Лесоматериалы в необходимом для полной подачи вагонов объеме должны быть заранее подготовлены у погрузочного пути. Для погрузки лебедками должны быть подготовлены пачки леса, отделенные прокладками.
Расчет сроков на погрузку вагонов производится по общей формуле (1). Продолжительность подготовительных и заключительных операций, а также вспомогательных операций, выполняемых в процессе погрузки, устанавливается на основании хронометражных наблюдений ниже приведена таблица средней продолжительности выполнения этих операций, установленная опытными наблюдениями при погрузке полувагонов и четырехосных платформ.
Затраты времени (в мин) непосредственно на погрузку круглого леса в вагон при применении лебедок определяются по формуле:
qшт
t груз = tц * qn * t + t всп,                    (8')
где tц - средняя продолжительность цикла погрузки пачки леса, мин;
qшт - объем одного штабеля леса в вагоне, пл,(плотные), м 3 .
Таблица (1)
Наименование операций
Продолжительность операций,
мин
Полувагон
Четырехосная
Подготовительные операции tподг - установка стоек, укладка прокладок, установка слег......................
От 10 до 13
От 12 до 16
Вспомогательные операции
t всп:
средняя увязка леса  и   укладка промежуточных прокладок.
2
" 12 " 16
передвижка вагона в процессе погрузки при переходе к укладке очередного   штабеля.........
1
1
Заключительные операции tзакл верхняя увязка стоек и подравнивание бревен .......
от 10 до 12
от 12 до 18

Ұзындығы 6,5 м ағашты тиеу кезіндегі орташа мағына qшт=25 тығыз м3;
qn - ТЛ-1 шығырымен тиеу кезіндегі буманың орташа көлемі,
qn =1,25 тығыз м3, ХЛ-3 шығырымен тиеу кезіндегі буманың орташа көлемі,
qn = 3,75 тығыз м3;
t - вагондағы ағаш қатқабаттарының саны;
t всп - көмекші операцияларға арналған уақыт шығыстары, мин.
Жұмыр ағашты ЭЖД-3 ағаш тиегіш элеваторларымен тиеу кезіндегі тиеуге арналған тікелей уақыт шығындары (мин)
60qшт
t груз = (П + t подг ) t + t всп,             (9)
мұндағы qшт - вагондағы ағаш қатқабатының көлемі, тығыз м3; 1 - вагондағы ағаш қатқабаттарының саны; П -элеватордың өнімділігі, т/сағ;
t подр - элеваторды тоқтатып орындалатын бөренелерді тегістеуге арналған уақыт шығындары. Тәжірибелік хронометраждық бақылаулармен t подр әрбір қатқабаттақ 16 минуттан артық емес құрайтындығы белгіленген;
t всп - орташа байламды салу мен аралық төсемдерді төсеу қосалқы операцияларына арналған уақыт шығындары (1-кестені қара).
4-мысал. ТЛ-1 шығырын қолданып ұзын өлшемді ағашты (6,5 м) тиеуге арналған мерзімді анықтау;
а) бір үсті ашық вагонды тиеуге;
б) төрт осьті платформаны тиеуге.
Бастапқы деректері
Тростың шығыр барабанына оралу жылдамдығы vл = 0,6 м/с; бір циклда қамтитын ағаш бумасының көлемі qn =1,25 тығыз м3; Буманы қатқабаттан қисайған құламаға дейін тасымалдаудың орташа қашықтығы lп = 4,5 м; буманы қисайған құлама бойынша көтеру биіктігі hподг=5 м; буманы вагонға түсірудің орташа тереңдігі hоп = 2 м; вагонға тиелетін қатқабаттардың саны т=2; әрбір қатқабаттың сыйымдылығы qшт = 25 тығыз м3.
Хронометраждық деректер негізінде белгіленетін t подг, t всп және t закл мәндерін кестеден аламыз, тиісінше үсті ашық вагон үшін 13 және 12 мин, төрт осьті платформа үшін - 15, 16 және 17 мин, ағаштың әрбір бумасын тиеу циклының ұзақтығы хронометражбен анықталатын жеке құрамдас операциялардың ұзақтығымен анықталады:
а) тиеу жолының жанындағы қатқабаттағы ағаш бумасын чокерлермен бекіту:
t заст = 0,25 мин;
б) чокерлерді ағыту және тростарды тарту t расц =0,25 мин;
в) келесі буманы бекіту үшін тростарды чокерлермен бірге орташа 4,5 м қашықтыққа сүйреп апару t отт = 0,2 мин.
Вагонға тиелген бөренелерді тегістеуді басқа операцияларды орындаумен параллельді жүргізеді.
Есептеу тәртібі
1. Бір бума ағашты вагонға тиеу циклының орташа ұзақтығын анықтаймыз:
Тц = t заст + t под + t опуск + t расц + t отт =
= 0,25+0,36+0,12 + 0,25+0,2= 1,18 мин.
мұндағы t под - жылдамдату мен баяулатуға арналған 0,1 минутты ескере отырып тростың оралу жылдамдығы vл =0,6 м/с болғандағы ағаш бумасын қатқабаттан қисайған құламаға дейін 4,5 м орташа қашықтыққа және құламалармен вагонға дейін 5 м қашықтыққа беруге арналған орташа уақыт шығыны:

При погрузке леса длиной 6,5 м среднее значение qшт = 25 плотные м 3 ;
qn - объем пачки леса при погрузке лебедками ТЛ-1 в среднем,
qn = 1,25 плотные м 3 , при погрузке лебедками ХЛ-3 в среднем,
qn = 3,75 плотные м 3 ;
t - число штабелей леса в вагоне;
t всп - затраты времени на вспомогательные операции, мин.
При погрузке круглого леса лесопогрузочными элеваторами ЭЖД-3 затраты времени непосредственно на погрузку в (мин)
60qшт
t груз = (П + tподг) t + t всп,       (9)
где qшт - объем штабеля леса в вагоне, плотные м 3 ; 1 - число штабелей леса в вагоне; П - производительность элеватора, т/ч;
t подр - затраты времени на подравнивание бревен, выполняемое с остановкой элеватора. Опытными хронометражными наблюдениями установлено, что tподр составляет не более 16 мин на каждый штабель;
tвсп - затраты времени на вспомогательные операции наложения средней увязки и укладки промежуточных прокладок (см. таблицу 1).
Пример 4. Определить срок на погрузку длинномерного круглого леса (6,5 м) с применением лебедок ТЛ-1;
а) на погрузку одного полувагона;
б) на погрузку четырехосной платформы.
Исходные данные
Скорость навивки троса на барабан лебедки vл = 0,6 м/с; объем захватываемой за один цикл пачки леса qn = 1,25 плотные м 3 ; средняя дальность транспортирования пачки от штабеля до наклонных слег lп = 4,5 м; высота подъема пачки в вагон по наклонным слегам hподг = 5 м; средняя глубина опускания пачки в вагон hоп = 2 м; число штабелей, загружаемых в вагон, т = 2; вместимость каждого штабеля qшт = 25 плотные м 3 .
Значения tподг, tвсп и tзакл, устанавливаемые на основании хронометражных данных, берем из таблицы, соответственно равными для полувагона 13 и 12 мин, для четырехосной платформы - 15, 16 и 17 мин, продолжительность цикла погрузки каждой пачки леса определяется продолжительностью отдельных составляющих операций, определяемых хронометражем:
а) застропка пачки леса чокерами на штабеле у погрузочного пути:
tзаст = 0,25 мин;
б) расцепка чокеров и вытягивание тросов tрасц = 0,25 мин;
в) оттаскивание тросов с чокерами на среднее расстояние 4,5 м для застропки следующей пачки tотт = 0,2 мин.
Подравнивание погруженных бревен в вагоне производят параллельно с выполнением других операций.
Порядок расчета
1. Определяем среднюю продолжительность цикла погрузки одной пачки леса в вагон:
Тц = tзаст + tпод + tопуск + tрасц + tотт =
= 0,25+0,36+0,12+0,25+0,2 = 1,18 мин.
где tпод - средняя затрата времени на подачу пачки леса от штабеля до наклонных слег на среднее расстояние 4,5 м и по слегам к вагону на расстояние 5 м при скорости навивки троса vл = 0,6 м/с с учетом 0,1 мин на разгон и замедление:

4,5 +5
t под = 0,6 * 60 + 0,1 = 0,36 мин;
t опуск - буманы вагонға 2 м орташа тереңдікке тежей отырып түсіруге арналған уақыт шығыны:
2  .
t опуск = 0,6 * 60 + 0,06 = 0,12 мин.
2. Ортаңғы аралық төсемді төсеу және екінші қатқабатты төсеу үшін вагонның орнын ауыстыру көмекші операцияларын ескере отырып, үсті ашық вагонды тиеуге арналған тікелей уақыт шығынын анықтаймыз
25 тығыз м 3
t груз = 1,18 * 1,25 тығыз м 3 *2 +3 = 49,2 мин
Бір үсті ашық вагонды тиеуге арналған жалпы уақытты формуламен (1) анықтаймыз.
Т = 13+49,2+12 = 74,2 мин = 1,25 ч.
3. Ортаңғы аралық төсемді төсеу және екінші қатқабатты төсеу үшін платформаның орнын ауыстыру көмекші операцияларын ескере отырып, төрт осьті платформаны тиеуге арналған тікелей уақыт шығынын анықтаймыз:
25 тығыз м 3
t груз = 1,18 * 1,25 тығыз м3 *2 +16 = 62,2 мин
Бір төрт осьті платформаны үсті ашық вагонды тиеуге арналған жалпы уақытты формуламен (1) анықтаймыз
Т = 15,0 + 62,2+17 = 94,2 мин = 1,57 ч.
5-мысал. ЭЖД элеваторын қолданып ағашты (6,5 м) тиеуге арналған мерзімді анықтау;
Бастапқы деректері
Үсті ашық вагонға ұзындығы 6,5 м жұмыр ағашты ЭЖД-3 үлгілі элеватормен тиеу жүргізіледі. Бір бөрененің орташа көлемі qбр -0,2 тығыз м 3 (диаметр 20 см). Тиелетін бөренелер элеватор ілмегіне алдын ала тиеу шебіне төселген сыйымдылығы 25 тығыз м 3 қатқабаттан домалатып әкелінеді. Элеватор ілмектерінің қадамы a = 3584 мм, көтеру шынжырының жылдамдығы vэ = 0,35 м/с. Дайындық, қорытынды және көмекші операцияларға арналған уақыт шығындары шамамен ағашты шығырмен тиеу кезіндегі осындай шығындарға сәйкес келеді және кестенің (1) деректері бойынша қабылданады. Тиеу уақытын анықтау талап етіледі:
а) тиеу нормасы 50 тығыз м 3 болғанда бір үсті ашық вагонды;
б) сыйымдылығы сондай бір төрт осьті платформаны.
Есептеу тәртібі
1. Бір үсті ашық вагонға бөренелерді элеватормен тиеуге арналған тікелей уақыт шығынын формуламен (9) анықтаймыз (минутпен):
60qшт
t груз = (П + t подг) t + t всп,
мұнда формулаға (5) сәйкес qбр тығыз м 3 өнімділік П (тығыз м 3 /сағ.) тең:
qбр
П = 3600 * a * vэ
П мәнін формулаға (9) қойғанда, мынаны аламыз
60qшт
t груз = (П + t подг) t + t всп =
25*3,584
t груз = (0,2*0,35*60 + 16)*2+3=(21+16)*2+3=77
а) бір үсті ашық вагонды тиеуге арналған тікелей уақыт шығынын формуламен (1) анықтаймыз
Т = 13+77+12 = 102 мин = 1,7 сағ.
2. Бөренелерді ЭЖД-3 элеваторымен төрт осьті платформаны тиеуге арналған тікелей уақыт шығыны бөренелерді үсті ашық вагонға тасуға арналған уақыт шығынын есептеу сияқты анықталады, алайда бұл жағдайда көмекші операциялардың ұзақтығы артық болады (228-беттегі кестені қара). Осылайша,

4,5+5
tпод = 0,6 * 60 + 0,1 = 0,36 мин;
tопуск - затраты времени на опускание пачки в вагон на среднюю глубину 2 м, с подтормаживанием:
2
tопуск = 0,6*60 + 0,06 = 0,12 мин.
2. Определяем время, затрачиваемое непосредственно на погрузку полувагона с учетом вспомогательных операций укладки средних прокладок и передвижки вагона для погрузки второго штабеля
25 плотные м3
tгруз = 1,18* 1,25 плотные м 3 * 2+3 = 49,2 мин
Определяем общее время на погрузку одного полувагона по формуле (1)
Т = 13+49,2+12 = 74,2 мин = 1,25 ч.
3. Определяем время, затрачиваемое непосредственно на погрузку четырехосной платформы с учетом вспомогательных операций укладки средних прокладок, наложения средней увязки и передвижки платформы для погрузки второго штабеля:
25 плотные м 3
t груз = 1,18*1,25 плотные м 3 * 2+16 = 62,2 мин
Определяем общее время погрузки одной четырехосной платформы по формуле (1):
Т = 15,0+62,2+17 = 94,2 мин = 1,57 ч.
Пример 5. Погрузка круглого леса лесопогрузочными элеваторами ЭЖД-3.
Исходные данные
Производится погрузка в полувагон круглого леса длиной 6,5 м элеватором типа ЭЖД-3. Средний объем одного бревна qбр-0,2 плотные м 3 (диаметр 20 см). Погружаемые бревна накатываются на крючья элеватора из штабелей вместимостью 25 плотные м 3 , заранее уложенных вдоль погрузочного фронта. Шаг крючьев элеватора a = 3584 мм, скорость подъемной цепи vэ = 0,35 м/с. Затраты времени на подготовительные, заключительные и вспомогательные операции примерно соответствуют аналогичным затратам при погрузке леса лебедками и принимаются по данным таблицы (1). Требуется определить время погрузки:
а) одного полувагона при норме загрузки 50 плотные м 3 ;
б) одной четырехосной платформы той же вместимости.
Порядок расчета
1. Определяем затраты времени непосредственно на погрузку бревен в полувагон элеватором по формуле (9) (в мин):
60qшт
t груз = (П + tподг) t + t всп,
где согласно формуле (5) при выражении qбр в плотные м 3 производительность П (в плотных м 3 /ч) равна:
qбр
П = 3600*a* vэ
Подставляя значение П в формулу (9), получим
60qшт
t груз = (П + t подг) t + t всп =
25*3,584
t груз = (0,2*0,35*60 + 16)*2+3=(21+16)*2+3=77
а) определяем общие затраты времени на погрузку одного полувагона по формуле (1)
Т = 13+77+12 = 102 мин = 1,7 ч.
2. Затраты времени непосредственно на погрузку элеватором ЭЖД-3 бревен на четырехосную платформу определяются аналогично расчету затрат времени на погрузку бревен в полувагон, однако вспомогательные операции в этом случае имеют большую продолжительность (см. табл. на с. 228). Таким образом,

25*3,584
t груз = (0,2*0,35*60 + 16)*2+14=88 мин;
б) бір төрт осьті платформаға тиеуге арналған жалпы уақытты формуламен (1) анықтаймыз
Т = 15+88+17 = 120 мин = 2 сағ.
Г. Жүктерді бункер үлгісіндегі арнайы вагондарға
тиеу мерзімдерін анықтау ерекшеліктері
1. Бункер үлгісіндегі арнайы вагондарға тиеу сусымалы жүктерді жоғарыдан арнайы науалар, ағызғыштар немесе босату құбырларының көмегімен беруге арналған құрылғылармен жабдықталған пункттерде орындалады. Пункттің қалыпты жұмысының міндетті шарты - барлық техникалық құрылғылардың дер кезінде дайын болуы мен тиеуге арналған жүктің жеткілікті санының болуы.
2. Жүкті тиеудің технологиялық процесі қауіпсіздік техникасының, өрт қауіпсіздігінің және еңбекті қорғаудың талаптарын сақтауды көздейді. Тиеу пункті жеткіліксіз жабдықталған кезде операцияларды орындаудың еңбек сыйымдылығын төмендетуге және еңбектің ең жақсы жағдайын қамтамасыз етуге бағытталған пунктті техникалық қайта жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар әзірленеді.
3. Бункер үлгісіндегі арнайы вагондарға тиеуге арналған есептік мерзімге мына операциялар кіреді:
дайындық операциялары t подг - вагон төбесіне шығып бекітпелер мен орнықтырғыштарды босатып тиеу люктерінің екі-үш қақпағын ашу, люктерге босату құбырларының шеттерін кіргізу, науалар, науашалар, ағызғыштар және т.б. орнату. Негізінен осы операциялармен бірге маневрлік шығырдың тросын бекіту және т.б. операциялар орындалады;
қорытынды операциялар t закл - вагон төбесіне шығу, босату құбырларын, науаларды, науашаларды, ағызғыштарды жинау, вагон төбесін шашылған жүктен тазалау, тиеу люктерін жабу, бекітпелер мен орнықтырғыштарды тұйықтау, пломбылар ілу. Осы операциялармен бірге маневрлік шығырдың тросын ағыту, соңғы вагонды сыртынан тазалау және т.б. операциялар орындалады;
жүкті вагонға тиеудің негізгі операциялары t груз. Вагондар тобын тиеу кезінде осы уақыт қосылады. Сондай-ақ маневрлік құралдармен вагондардың орнын ауыстыру аралық операцияларына арналған уақыт.
Мөлшерлеу операцияларына уақыт қосымша көзделмейді. Мөлшерлеу операциялары тиеудің негізгі операцияларымен бірге орындалады, ол үшін тиеу шебін вагонды тиеудің техникалық нормасына сәйкес келетін жүк массасын тиеуді қамтамасыз ететін салмақ өлшегіш және мөлшерлегіш құралдармен жабдықтау ұсынылады.
4. (6), (7) және (8) формулаларын есепке алғанда бункерлерден жүк тиеу кезіндегі мерзімдерді есептеу (1), (2) және (4) формулалар бойынша орындалады.
1-мысал. Дайындау элеваторында вагон-астық тасымалдағыштардың тобына астық (бидай) тиеудің ұзақтығын белгілеу.

25*3,584
t груз = (0,2*0,35*60 + 16)*2+14=88 мин;
б) определяем общие затраты времени на погрузку одной четырехосной платформы по формуле (1)
Т = 15+88+17 = 120 мин = 2 ч.
Г. Особенности определения сроков
погрузки грузов в специальные вагоны
бункерного типа
1. Погрузка в специальные вагоны бункерного типа выполняется на пунктах, оборудованных устройствами для подачи сыпучих грузов сверху с помощью специальных лотков, течек или отпускных труб. Обязательное условие нормальной работы пункта - это своевременная подготовка всех технических устройств и наличие достаточного количества груза, предназначенного для погрузки.
2. Технологический процесс погрузки груза предусматривает соблюдение требований техники безопасности, пожарной безопасности и охраны труда. При недостаточной оснащенности пункта погрузки разрабатываются мероприятия по техническому переоснащению пункта, направленные на снижение трудоемкости выполнения операции и обеспечение лучших условий труда.
3. В расчетный срок на погрузку вагонов бункерного типа включаются затраты времени на следующие операции:
подготовительные операции tподг - открывание двух-трех крышек загрузочных люков с выходом на крышу вагона и отмыканием запоров и фиксаторов, заправка в люки концов отпускных труб, установка желобов, лотков, течек и т.д. Как правило, с этими операциями совмещаются операции закрепления троса маневровой лебедки и др.;
заключительные операции tзакл - выход на крышу вагона, уборка отпускных труб, желобов, лотков, течек, очистка крыши вагона от просыпавшегося груза, закрывание загрузочных люков, замыкание затворов и фиксаторов, завешивание пломб. С этими операциями совмещаются операции отцепки троса маневровой лебедки, очистки последнего вагона снаружи и др.;
основные операции загрузки груза в вагон tгруз. При загрузке группы вагонов в это время включается. Также время на промежуточные операции передвижения вагонов маневровыми средствами.
Время на дозировочные операции дополнительно не предусматривается. Дозировочные операции совмещаются с основными операциями погрузки, для чего рекомендуется фронты погрузки оснащать весоизмерительными и дозирующими устройствами, обеспечивающими загрузку массы груза, соответствующей технической норме загрузки вагона.
4. Расчет сроков выполняется по формулам (1), (2) и (4) с учетом формул (6), (7) и (8) при погрузке из бункеров.
Пример 1. Определить продолжительность погрузки зерна (пшеницы) в группу вагонов-зерновозов на заготовительном элеваторе.

Бастапқы деректер. Жүк тиеу диаметрі 350 мм шығу көлденең тесігі бар тиеу бункерінен элеватордың құбыры арқылы жүргізіледі. Астықтың үйілмелі массасы 0,75 т/м3, вагонға орта есеппен алғанда qв = 65 т тиеледі. Жүк тиеуге вагондар ірілендірілген топтармен беріледі. Жүк тиеу процесінде вагондар бірнеше рет ретпен вагонның ұзындығына жылжиды және кемінде үш рет түсіру құбырының орнын ауыстырады. ЕО осям - вагондардың, LB=14,7 автотіркемелердің ұзындығы. Маневрлік шығыр тросының қозғалыс жылдамдығы vл=0,18 м/с.
Хронометраждық деректерге сәйкес маневрлік шығыр тросын бекіту 1,5 мин. алады және жұмысшыларды үстіңгі алаңқайға көтеру, вагонның төбесіне шығу, екі жүк тиеу тесіктерін ашу операцияларымен және вагонның бірінші люгіне жүк түсіру құбырын орналастыру операциясымен бірге өткізіледі. Дайындық операцияларына 3 мин қажет; бункерлік ысырманы ашу (жабу) операциясына 5 с; жүк түсіру құбырын әкету, топтың соңғы вагонындағы екі соңғы люкті жабу жөніндегі қорытынды операциялардың ұзақтығы, орнықтырғыштарды қозғалысқа келтіру, сондай-ақ маневрлік шығырдың тросын босату 3 мин құрайды.
Есептеу тәртібі
1. а' = 6 мм = 0,006 м астық көлемін қабылдай отырып, бункердің шығару тесігі арқылы өтетін астық ағынының көлденең қимасының ауданын (6') формуласы бойынша анықтаймыз,
П (D-a')2    3,14 (0,35 - 0,006)2
F =     4      =         4            = 0,0928 м2
2. Дөңгелек нысанды шығу тесіктерінен шығатын ағынның көлденең қимасының гидравликалық радиусын анықтаймыз
F    D - a'   (0.35-0.006)
Ro = P =    4   =      4      = 0,086
3. Бункерлік тиеу құрылғысының орташа өнімділігі бункердің өткізу қабілеттілігі бойынша астық үшін шығындалу коээфициентінің ^=0,6 белгілі мәні кезінде (4) және (7) формулалары бойынша анықтаймыз. Sin a =1 шартына және шығындалу жылдамдығына сәйкес
_____
v = 5,9-0,6 \/0,086 = 1,04 м/с;
Пб = 3600-0,75-0,0928-1,04 = 260 т/ч.
4. Вагонды маневрлік шығырмен қозғаған кезде тиеу процесінде аралық қосалқы операцияларды орындауға
Lв              14,7
tвсп = nл *60 + 3tт = 0,18*60 +3*1,0 = 4,5 мин. шығындалады.
Мұнда tт - жүк түсіру құбырының орнын ауыстыру уақыты.
5. (2) формуласы бойынша бір вагонға жүк тиеу операциясын орындауға кететін орташа уақытты анықтаймыз.
qв*60         65*60
tгруз = Пб + tвсп = 260 + 4,5 =19,5 мин
6. (1) формуласы бойынша бір уақытта тиелетін вагондардың m=1 саны кезінде үш вагон-астық тасымалдағышқа жүк тиеуге кеткен уақыттың жалпы шығындарын анықтаймыз.
n                      3
T = tподг + m *tгруз + tзакл = 3 + 1 *19,5 + 3 = 64,5 мин.
2-мысал. Бес вагон-минерал тасымалдағыштан тұратын топқа түйіршіктелген хлорлы калийді тиеу.
Бастапқы деректер
1. Жүк тиеу қоймасынан екі таспалық конвейерлермен берілетін жүк әр минерал тасымалдағышқа аз сыйымдылықты воронкалар мен екі жүк тиеу науасы арқылы кезекпен тиеледі. Конвейерлердің науалы таспасының ені 630 мм, таспа көкжиекке қарай 10 о бұрышпен еңкейтілген.

Исходные данные. Погрузка происходит через отпускную трубу элеватора из погрузочного бункера с выходным горизонтальным отверстием диаметром 350 мм. Насыпная масса зерна 0,75 т/м 3 , в вагон в среднем загружается qв = 65 т. Под загрузку вагоны подаются укрупненными группами. В процессе загрузки вагоны неоднократно последовательно передвигают на целую длину вагона и не менее трех раз перестанавливают отпускную трубу. Длина вагона ЕО осям автосцепок L B =14,7 м. Скорость движения троса маневровой лебедки vл = 0,18 м/с.
Закрепление троса маневровой лебедки согласно хронометражным данным занимает 1,5 мин и совмещается с операциями подъема рабочих на верхнюю площадку, выхода на крышу вагона открывания двух загрузочных отверстий и операций заправки отпускной трубы в первый люк вагона. На подготовительные операции требуется 3 мин; на операцию открывания (закрывания) бункерного затвора 5 с; продолжительность заключительных операций по уборке отпускной трубы, закрыванию двух последних люков на последнем вагоне группы, приведение в действие фиксаторов, а также по освобождению троса маневровой лебедки составляет 3 мин.
Порядок расчета
1. Определяем площадь поперечного сечения потока зерна, проходящего через выпускное отверстие бункера gо формуле (6'), принимая размер зерна а' = 6 мм = 0,006 м,
p(D - a')2 3,14 (0,35 - 0,006)2
F =     4     =        4             = 0,0928 м 2
2. Определяем гидравлический радиус поперечного сечения потока из выпускных отверстий круглой формы
F    D - a' (0,35-0,006)
Ro = P =   4   =     4       = 0,086
3. Определяем среднюю производительность бункерного погрузочного устройства по пропускной способности бункера при известном значении коэффициента истечения для зерна х=0,6 по формулам (4) и (7). Согласно условию sin a = 1 и скорость истечения
___
n = 5,9-0,6 \/0,086 = 1,04 м/с;
Пб = 3600-0,75-0,0928-1,04 = 260 т/ч.
4. При передвижении вагона маневровой лебедкой в процессе погрузки и на выполнение промежуточных вспомогательных операций затрачивается
Lв               14,7
tвсп = vл *60 + 3tт = 0,18*60 +3*1,0 = 4,5 мин.
Здесь tт - время перестановки отпускной трубы.
5. Определяем среднее время выполнения операции загрузки одного вагона по формуле (2)
qв*60           65*60
tгруз =   Пб   + tвсп =  260 + 4,5 =19,5 мин
6. Определяем общие затраты времени на погрузку трех вагонов-зерновозов при числе одновременно загружаемых вагонов m=1 по формуле (1)
n                      3
T = tподг + m *tгруз + tзакл = 3 + 1*19,5 + 3 = 64,5 мин.
Пример 2. Погрузка гранулированного калия хлористого в группу из пяти вагонов- минераловозов
Исходные данные
Погрузка выполняется поочередно в каждый минераловоз через погрузочные воронки малой вместимости и два загрузочных желоба, к которым груз со склада подается двумя ленточными конвейерами. Ширина желобчатой ленты конвейеров 630 мм, лента наклонена к горизонту под углом 10 o .

Таспаның қозғалыс жылдамдығы vлк = 2 м/с, хлорлы калийдің тығыздығы yм = 1,03 т/м 3 , қозғалыстағы табиғи еңістің бұрышы p = 20 o . Вагондағы орташа масса qв = 64 т. Өлшеу вагон таразыларында жүк тиеумен бір уақытта орындалады.
Вагонның осі бойынша екі жүк тиеу люгіне бір уақытта жүк тиеледі, одан кейін вагон келесі екі люктің ортасына қарай 4,5 м арақашықтыққа жылжиды. Маневрлік шығырдың қозғалыс жылдамдығы 0,18 м/мин. Автотіркеменің осьтері бойынша вагондардың жалпы ұзындығы Lв = 13,2 м.
Дайындық жұмыстары (маневрлік шығырдың тросын бекіту, топтың бірінші вагонындағы бекіткіштерді босату арқылы жүк тиеу қақпаларын ашу, науаларды орнату) 3 мин алады; топтың соңғы вагонымен қорытынды операциялар (науаларды алып тастау, шатырдың қақпа аралығындағы учаскелерін тазалау арқылы жүк тиеу қақпаларын жабу, бекіткіштерді қозғалысқа келтіру, маневрлік шығырдың тросын босату) 4 мин алады.
Есептеу тәртібі
1. Таспалық конвейерлердің өнімділігін анықтайық. Қозғалыстағы жүктің табиғи еңісінің бұрышы p = 20 o ; өнімділікті төмендеу коэффициенті конвейердің 10 o cн қисаю кезінде = 0,95. Таспаның 80%-дық толтырылуы кезінде конвейерде жүк ағыны көлденең қимасының ауданы мына формула бойынша анықталады (3-мысалды қараңыз, 226-бет).
Г=0,07089В 2 (1+2,6 tgr)=0,07089-0,632 (1+2,6-0,364)=0,0546 м 2 .
v = 2 м/с, yм=1,03 т/м 3 және cн=0,95 кезінде екі таспалық конвейердің өнімділігі
Пк = 2-3600 Fvyм cн = 2*3600*0,0546*2*1,03*0,95 = 760 т/с құрайды.
2. Жүк тиеуге кезектегі вагонды беруге арналған вагондардың қозғалысына, тиеу процесінде оның l1 = 4,5 м қашықтыққа жылжуын ескере отырып:
Lв - l1   13,2 -4,5
tвсп = tпер = 60 vл = 60*0,18 = 0,8 мин уақыт жұмсалады.
3. Бір вагонға жүк тиеу операцияларын орындауға кеткен уақыттың орташа шығындарын (2) формула бойынша анықтайық.
qв*60        65*60
tгруз = Пк + tвсп = 760 + 0,8 =5,9 мин.
4. Бес вагон-минерал тасымалдағышқа түйіршіктелген хлорлы калийді тиеуге кеткен уақыттың жалпы шығындарын (1) формула бойынша анықтайық.
n                       5
T = tподг + m *tгруз + tзакл = 3 + 1 *5,9 + 4 = 36,5 мин.
Д. Бункерлік үлгідегі арнайы вагондардан жүктерді
түсіру мерзімдерін анықтаудың ерекшеліктері
1. Бункерлік үлгідегі арнайы вагондардан сусымалы жүктерді нүктелік түсіру немесе шеп бойынша түсіру үшін жабдықталған қабылдау пункттерінде түсіреді.
Қабылдау пунктінің жарақталуына қойылатын негізгі талап - келіп түскен жүкті орналастыру үшін жеткілікті сыйымдылықты қамтамасыз ету және бункерлік вагондардың құрылымдарындағы механикаландырылған жүк түсірудің артықшылықтарын барынша пайдалану үшін қоймаларға түсірілген жүкті тасымалдауға арналған жоғары өнімді тетіктердің бар болуы.
Жеткілікті қабылдау сыйымдылығы және жабдықтардың жоғары өнімді кешендері болмайтын пункттер үшін жүк түсіруді жүргізуді жеделдетуге, қосалқы операцияларды орындаудың еңбек сыйымдылығын төмендетуге және еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасының барлық талаптарын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін іс-шаралар әзірленеді және іске асырылады.

Скорость движения ленты vлк = 2 м/с, плотность хлористого калия хм = 1,03 т/м 3 , угол естественного откоса в движении р = 20 o . Средняя масса в вагоне qв = 64 т. Взвешивание выполняется одновременно с погрузкой на вагонных весах.
Загружают одновременно в два загрузочных люка по оси вагона, после чего вагон передвигается до середины следующих двух люков на расстояние 4,5 м. Скорость движения троса маневровой лебедки 0,18 м/мин. Общая длина вагона по осям автосцепки Lв = 13,2 м.
Подготовительные операции (закрепление троса маневровой лебедки, открывание загрузочных люков с освобождением фиксаторов на первом вагоне группы, установка желобов) занимают 3 мин; заключительные операции с последним вагоном группы (уборка желобов, закрывание загрузочных люков с очисткой междулюковых участков крыши, приведение в действие фиксаторов, освобождение троса маневровой лебедки) занимают 4 мин.
Порядок расчета
1. Определим производительность ленточных конвейеров. Угол естественного откоса груза в движении р = 20 o ; коэффициент снижения производительности при наклоне конвейера на 10ocн = 0,95. Площадь поперечного сечения потока груза на конвейере при 80%-ном заполнении ленты определяется по формуле (см. пример 3).
Г = 0,07089В 2 (1 + 2,6 tgr) = 0,07089-0,632 (1 + 2,6-0,364) = 0,0546 м 2 .
Производительность двух ленточных конвейеров при v = 2 м/с, хм = 1,03 т/м 3 и cн = 0,95 составит
Пк = 2-3600 Fvхм cн = 2*3600*0,0546*2*1,03*0,95 = 760 т/ч.
2. На передвижение вагонов для подачи очередного вагона под погрузку груза, учитывая, что в процессе загрузки он уже был передвинут на расстояние l1 = 4,5 м, затрачивается время:
Lв - l1        13,2-4,5
tвсп = tпер = 60 vл =  60*0,18   = 0,8 мин.
3. Определим средние затраты времени на выполнение операции погрузки груза в один вагон по формуле (2)
qв*60              65*60
tгруз = Пк + tвсп = 760 + 0,8 = 5,9 мин.
4. Определим общие затраты времени на погрузку пяти вагонов минераловозов гранулированным хлористым калием по формуле (1)
n                   5
T = tподг + m*tгруз + tзакл = 3 + 1*5,9 + 4 = 36,5 мин.
Д. Особенности определения сроков выгрузки
грузов из специальных вагонов бункерного типа
1. Выгружают сыпучие грузы из специальных вагонов бункерного типа на приемных пунктах, оборудованных для точечной разгрузки или разгрузки по фронту.
Основное требование, предъявляемое к оснащению приемного пункта, - это обеспечение достаточной вместимости для размещения поступившего груза и наличие высокопроизводительных механизмов для транспортировки выгруженного груза в склады, чтобы максимально использовать преимущества механизированной разгрузки, заложенные в конструкции бункерных вагонов.
Для пунктов, не имеющих достаточной приемной вместимости и высокопроизводительных комплексов оборудования, разрабатываются и осуществляются мероприятия, позволяющие ускорить проведение выгрузки, снизить трудоемкость выполнения вспомогательных операций и обеспечить все требования охраны труда и техники безопасности.

2. Есептік мерзімде бункерлік үлгідегі вагондардан жүктерді түсіру үшін мына операцияларға уақыт шығындары қосылады:
дайындық операциялары tподг - Вагондарды пайдалану нұсқаулығына сәйкес жүк тиеу люктерінің бір-екі қақпағын ашу, бұл жағдайда жұмысшы вагонның төбесіне шығып бекітпелер мен бекіткіштерді босатады; сығымдалған ауа магистралін қосу (жүк түсіру люктерінің қақпақтарын пневмо басқаруы бар вагондар үшін), қабылдау бункерлерінің үстінен жеңдерді көтеру немесе жүктің шашылуынан қорғауға арналған қорғағыш қаптамаларды ілу (орталық жүк түсіру тесіктері бар вагондарға жүк тиеу кезінде), жүк түсіру люктерін ашу. G уақыт бойынша осы операциялармен қоса дірілдеткіштерді ілу (ал жүкті түсіру процесінде - тікелей жүк түсіру операцияларымен), маневрлік шығырдың тросын бекіту, люктердің жүгін түсіру тетіктерін бекіткіштерді босату жүргізіледі;
қорытынды операциялар t закл- алып жүретін шам немесе бағытталған прожектор қолдану арқылы жүкті тиеу люктері арқылы шанақты ішінен қарап, ұзын сапты қырғышпен немесе басқа әдістермен қабырғалардағы жүктің қалдықтарын тазалау, жүкті тиеу люктерінің қақпақтарын жабу, ысырмалар мен бекіткіштерді жабу. Бұл операциялармен қорғағыш қаптамаларды жинау немесе қорғағыш жеңдерді түсіру, жүк түсіру люктері қақпақтарының күйін тексеру және оларды тазарту операциялары, сондай-ақ дірілдеткіштерді әкету, сығымдалған ауа магистралін ағыту, вагонның рамалары мен арбашаларын үрлеу және тазарту, жүк түсіру люктерін жабу, маневрлік шығырдың тросын алып тастау және басқа операциялар;
жүк түсірудің негізгі операциялары t груз - жүкті түсіру және қажетті жағдайда вагонның жүгін түсіру және сонымен байланысты қосалқы операциялардың процесінде оны жылжыту (қорғағыш жеңдерді түсіру және кейіннен көтеру немесе жүктің шашылуынан қорғауға арналған қорғағыш қаптамаларды жинау және ілу).
3. Пв бункерлік үлгідегі вагондар үшін жүк түсірудің негізгі операцияларындағы өнімділік бір уақытта ашылатын жүк түсіру люктерінің санына (люктердің өткізу қабілеттілігі) байланысты
__________________
Пв =3600 Z YмF ^\/ 2 to
3,2 g R - yм f *kд
формуласы бойынша анықталады.
мұнда z - вагонның бір уақытта ашылатын жүк түсіру люктерінің саны;
yм - жүктің тығыздығы, т/м3;
F. - жүк ағынының көлденең қимасының ауданы м2, (6) немесе (6') формулаларына сәйкес; F
R - жүк ағынының көлденең қимасының гидравликалық радиусы, м; R = P,
мұнда P- жүк ағыны көлденең қимасының периметрі, м;
^- мерзімнің өту коэффициенті (7) формуласына Б бөліміндегі нұсқауларға сәйкес
to - бөлшектердің арасындағы бастапқы тіркелуді сипаттайтын жылжуға бастапқы кедергі, Па;
f - жүктің ішкі үйкелісінің коэффициенті;

2. В расчетный срок на выгрузку вагонов бункерного типа включаются затраты времени на следующие операции:
подготовительные операции tподг - открывание одной-двух крышек загрузочных люков в соответствии с Инструкцией по эксплуатации вагонов, причем рабочий выходит на крышу вагона и освобождает запоры и фиксаторы; подключение магистрали сжатого воздуха (для вагонов с пневмоуправлением крышек разгрузочных люков), подъем рукавов над приемными бункерами или навешивание защитных чехлов для ограждения от россыпи груза (при загрузке вагонов с центральными разгрузочными отверстиями), открывание разгрузочных люков. С этими операциями обычно совмещаются по времени (а в процессе выгрузки - с операциями непосредственной выгрузки) навешивание вибраторов, закрепление троса маневровой лебедки, освобождение фиксаторов механизмов разгрузки люков;
заключительные операции tзакл - осмотр кузова внутри через загрузочные люки с применением переносной лампы или направленного прожектора, очистка остатков груза со стен скребком на длинной рукояти или другими методами, закрывание крышек загрузочных люков, замыкание затворов, и фиксаторов. С этими операциями совмещаются операции уборки чехлов или опускания защитных рукавов, проверки состояния крышек разгрузочных люков и очистка их, а также операции уборки вибраторов, отключения магистрали сжатого воздуха, обдувки и очистки рамы и тележек вагона, закрывания разгрузочных люков, снятия троса маневровой лебедки и др.;
основные операции разгрузки tгруз - высыпание груза и при необходимости передвижки вагона в процессе его разгрузки и связанные с этим вспомогательные операции (опускание и последующий подъем защитных рукавов или уборка и навешивание чехлов, защищающих от россыпи груза).
3. Производительность на основной операции выгрузки для вагонов бункерного типа Пв в зависимости от числа одновременно открываемых разгрузочных люков (пропускная способность люков) определяется по формуле
__________________
Пв = 3600 Z gмF l\/          2 to
3,2 g R - gм f *kд
где z - число одновременно открываемых разгрузочных люков вагона;
yм - плотность груза, т/м 3 ;
F. - площадь поперечного сечения потока груза м 2 , согласно формулам (6) или (6'); F
R - гидравлический радиус поперечного сечения потока груза, м;
R = P,
где P - периметр поперечного сечения потока груза, м;
l- коэффициент истечения принимается согласно указаниям в разделе
Б к формуле (7);
to - начальное сопротивление сдвигу, характеризующее начальное сцепление между     частицами, Па;
f - коэффициент внутреннего трения груза;

kд - вагоннан шашылған жүк ағынының деформациялану коэффициенті. Бүйірлік люктері бар вагондар үшін kд =1; астық тасымалдағыш және цемент тасымалдағыш вагондар үшін kд = 0,7 : 0,8
Бұдан әрі (2) формуласы бойынша меншік жүк операциясының ұзақтығы анықталады.
Жүктің физика-механикалық қасиеттері туралы деректерді таңдауды бағыттау үшін жалпы жүктердің негізгі түрлерінің сипаттамасы бар кесте келтірілген.
1-мысал. Вагон-цемент тасымалдағыштан түйіршіктелген аммиак селитрасын түсіру.
Бастапқы деректер
Қабылдау рельс асты бункерлеріне бір уақытта вагонның жүк түсіру люктерінің екі жұбынан жүк түсіріледі. Жүк әр бункерден қойманың негізгі аралығына таспалық конвейерлермен тасымалданады. Аммиак селитрасының тығыздығы yм = 0,88 т/м3, түйіршіктердің көлемі а'=3 мм артық емес. Бастапқы, жылжуға кедергі to =0, мерзімнің өту коэффициенті ^=0,55, ішкі үйкелу коэффициенті f=0,83. Вагонның тікбұрышты жүк түсіру люгінің көлемі A = 0,4 м; B=0,5 м. Жүк ағынының деформациялану коэффициенті kд=0,8.
Вагонның тиелуінің техникалық нормасы qв = 44 т Маневрлік шығыр тросының қозғалыс жылдамдығы vл=0,12 м/с. Бір вагоннан жүк түсіруге кеткен уақыт шығындарын анықтаймыз.
Дайындық операциялары - екі жүк тиеу люгін ашу үшін үстіңгі алаңқайдан вагонның төбесіне шығу және онымен қоса жасалатын рельс асты бункерінің қабылдау жеңдерін көтеру және жүк түсіру люктерін штурвалдармен ашу операциялары 4 минут алады.
Жүк түсірудің негізгі операциясы жүкті бір уақытта вагонның төрт ашық люгі арқылы төгу кезінде жүзеге асырылады z=4.
Қорытынды операциялар (вагон төбесіне шығу, вагонның ішінен шанақты қарап тексеру, құлыптық құрылғыны қимылға келтіру және олармен қоса берілген қабылдау қорғау жеңдерін түсіру операциялары арқылы жүк тиеу люктерін жабу, қақпақтарды алдын ала қарап тексеру мен тазалау және штурвалдарға бекіткіштерді қою арқылы жүк тиеу люктерін жабу) 7 мин. алады.
Жүктің физика-механикалық қасиеттері
Жүктердің
атаулары
Тығыздық, т/м3
Ішкі
үйке-
ліс
коэф-
фици-
енті
Қозға-
лыс-
тағы
табиғи
еңістің
бұрышы,
град
Сақтау
кезіндегі
жатып
қалу
Жыл-
жуға
бас-
тапқы
ке-
дергі,
Па
еркін
үйілген
жүктің
тө-
менгі
қаба-
тының
Аммиак
селитрасы...
Түйіршік-
телген
карбамид...
Түйіршік-
телген ам-
моний суль-
фаты ......
Натрий се-
литрасы....
Хлорлы ам-
моний.....
Түйіршік-
телген
кальций се-
литрасы....
Ұнтақ тәрі-
здес хлорлы
калий2 ....
Түйіршік-
телген
хлорлы калий
.......
Калийлі
араласқан
кристалл
тәріздес
тұз........
Кристалл
тәріздес
калий суль-
фаты.......
Калий-маг-
незия......
Жай супер-
фосфат 2...
" қосар-
ланған
түйіршек-
телген....
" аммони-
ланған 2...
Аммофос
түйіршік-
телген.....
Диаммоний
фосфат
түйіршік-
телген ....
Апатитті
концентрат,
ұнтақ......
Нефелинді
концентрат,
ұнтақ......
Ұнтақ тә-
різдес бал-
шық-топырақ
...........
Ұсақкесекті
және ұнтақ
тәріздес
гипс......
Цемент.....

kд - коэффициент деформации потока груза, высыпающегося из вагона. Для вагонов с боковыми люками kд = 1; для вагонов зерновозов и цементовозов kд = 0,7-0,8.
Далее определяется продолжительность собственно грузовой операции по формуле (2).
Для ориентировки выбора данных о физикомеханических свойствах грузов приведена таблица с характеристиками основных видов массовых грузов.
Пример 1. Выгрузка гранулированной аммиачной селитры из вагона-цементовоза.
Исходные данные
Выгрузка производится в приемные подрельсовые бункеры одновременно из обеих пар выгрузочных люков вагона. Из каждого бункера груз транспортируется в основной пролет склада ленточными конвейерами. Плотность аммиачной селитры yм = 0,88 т/м 3 , размер гранул не более а'=3 мм. Начальное, сопротивление сдвигу to = 0, коэффициент истечения x=0,55, коэффициент внутреннего трения f=0,83. Размер прямоугольного разгрузочного люка вагона A = 0,4 м; B=0,5 м. Коэффициент деформации потока груза kд = 0,8.
Техническая норма загрузки вагона qв = 44 т. Скорость движения троса маневровой лебедки vл = 0,12 м/с. Определяем затраты времени на выгрузку груза из одного вагона.
Подготовительные операции - вход на крышу вагона с верхней площадки для открывания двух загрузочных люков и совмещаемые с ними операции подъема приемных рукавов подрельсового бункера и открывания штурвалами разгрузочных люков - занимают 4 мин.
Основная операция выгрузки осуществляется при одновременном высыпании груза через четыре открытых люка вагона z=4.
Заключительные операции (вход на крышу вагона, осмотр кузова внутри вагона, закрывание загрузочных люков с приведением в действие замкового устройства и совмещаемые с ними операции опускания приемных защитных рукавов, закрывания разгрузочных люков с предварительным осмотром и очисткой крышек и постановкой фиксаторов у штурвалов) занимают 7 мин.
Физико-механические свойства грузов
Наименование
грузов
Плотность,
т/м 3
Коэф-
фициент
внутрен-
него
трения
Угол
естест-
венного
откоса
в дви-
жении,
град
Слежи-
ваемость
при хра-
нении
Началь-
ное
сопро-
тивле-
ние
сдвигу,
Па
сво-
бодно
насы-
панного
груза
ниж-
него
слоя
Аммиачная селитра...

Қорытынды операциялар (үш жүрісті крандардың бұрылысы, және жүк түсіру люктерінің қақпақтарын жабу, бекіткіштерді қимылға келтіру және шлангтерді ағыту, дірілдеткіштерді алып тастау) 2,5 мин алады. Осы қорытынды операциялармен бір уақытта вагондардың төбесіне шығу, ашық жүк тиеу люктері арқылы қарап тексерумен жүк түсірудің толықтығын тексеру, жүк тиеу люктерін жабу және құлыптық құрылғыны бекіту.
Апатитті концентраттың тығыздығы yм =1,6 т/м3=1600 кг/м3. Бұл ұсақ шашылмалы ұнтақ, жылжуға бастапқы кедергі т0=200 Па, ішкі үйкеліс коэффициенті f = 0,65; вагон люгінің тесігінен ағып кету коэффициенті ^ = 0,25. Вагондағы жүктің массасы qв -64 т. Люктерден төгу кезінде жүк ағынының деформациялану коэффициенті kд =1.
Жүк түсіру шебіне вагондарды бір рет берудің жүгін түсіруге есеп жүргіземіз.
Есептеу тәртібі
1. Ағынның қимасын люк тесіктерінің қимасына тең етіп қабылдай отырып, төрт жүк түсіру люктері арқылы жүк түсірудің өнімділігін 0,84*2,382 = 2,0 м2 және бір люктен көлденең ағынның гидравликалық радиусын (10) формула бойынша анықтаймыз
F 0,84    *2,382.
R = P = 2*0,84 + 2 *2,382  =   0,31 м;
_____________
Пв = 3600*4 * 1,6 *2,0 *0,25 \/     2 * 200
3,2*9,81 *0,31 - 1600 *0,6 * 1 =35 136 т/ч.
2. (2) формула бойынша жүк түсірудің негізгі операциясын орындауға кеткен уақыт шығындары
qв*60             64*60
tгруз = Пв + tвсп = 35 136 = 0,11 мин құрайды.
Сондықтан жүк түсірудің негізгі операциясымен қоса жасалатын жүк түсірудің негізгі операциясының есептік операциясы ретінде дірілдеткішті ілу және оның жұмыс істеу уақытын tвсп = 2 мин. қабылдаймыз.
3. Берілген жағдайларда 11 вагоннан тұратын топтан апатитті концентратты түсіруге кететін жалпы уақытты (1) жалпы формула бойынша анықтаймыз
n                       11
T= t подг + m t груз + t закл = 2 + 4 * 2 + 2,5 = 10,0 мин.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 25-қосымша
Қазақстан Республикасының шектерінде тасылатын жүктерді, сондай-ақ меншікті (жалға алынған) бос вагондарды жеткізудің мерзімдері мына нормаларға сүйеніп, жүруінің барлық жолына анықталады:
1) Жүктік жылдамдықпен тасыған кезде:    тәуліктік жүрістің
нормалары (км)
Маршруттық жөнелтпелер                            550
Вагондар бойынша жөнелтпелер                      330
Ұсақ                                              180
Контейнерлік (ірітонналықтан басқа)
(ЦД-ның қарауы үшін)
2) Үлкен жылдамдықпен тасыған кезде:      тәуліктік жүрістің
нормалары (км)
Тез бұзылатын жүктер машиналық
суыту поездарында                                 660
Тез бұзылатын жүктер рефрижераторлық
секцияларда.
Маршруттармен мұздатқыш вагондарда
тасылатын балықтар және балық өнімдері            500
Дербес суытқышы бар вагондарда және
мұздатқыш вагондарда, сондай-ақ жабық
вагондарда тасылатын басқа да тез
бұзылатын жүктер:
суытылатын маршруттармен                          420
суытылмайтын маршруттармен                        540
суытылумен вагондар бойынша жөнелтпелермен        330
суытылмай вагондар бойынша жөнелтпелер
және вагондық жөнелтпелермен тасылатын
тез бұзылмайтын жүктер                            380
ұсақ жөнелтпелермен тасылатын
тез бұзылмайтын жүктер                            330
Маршруттармен тасылатын малдар                    430
Жеке вагондармен және топ-топ
вагондармен тасылатын малдар                      360
Контейнерлік (ірітонналықтан басқа)
(ЦД-ның қарауы үшін) ірітонналық
контейнерлер (ЦД-ның қарауы үшін)
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 26-қосымша
Ашық платформалар мен алаңшаларда
сақталуына жол берілетін
ЖҮКТЕРДІҢ ТІЗБЕСІ
Асфальт
Бактар және ағаш пен болат бөшкелер
Қара металдардан жасалған бандаждар
Кабель мен арқандарға арналған барабандар
Барда
Қатты мұнай битумы (БН-1У, БН-У маркалары)
Битуммен (битуминоздық тас)
Гипстік, саздық, қыштық, графиттік, кірпіштік, шыны, фарфорлық, фаянстық, шамоттық сынықтар
Қара металдардан жасалған сом темірлер
Бөтелкелер, үлкен шынылар (баллондар)
Біліктер және егеп үшкірленбеген кішкене біліктер
Вар
Пештің сынықтары (металлургиялық зауыттардың қалдықтары)
Саз
Қиыршық тас
Кесектегі графит
Гудрон
Қарамай
Отын
Живица (шайырлы зат)
Топырақ (бояулықтан басқа)
Түрлі изгарь
Табиғи және жасанды тастан, цементтен жасалатын асбоцемент, асфальт, бетон, бетонцемент, темірбетон, құрылыс заттары
Түрлі изразецтер (кафель),  майоликтіктерден басқа
Барабандағы (орамдағы) байланыс және күш кабельдері
Түрлі тас
Болат арқандар
Канифоль
Болат илек
Егіншілік жол катоктары
Болат кессондар
Кир (тау балауызы)
Глазурь жағылған, кәдімгі саз, силикаттық, қуыс денелі, қырналған, шлак кірпіші
Цементтік клинкер
Кокс және коксик
Ағаш, металл дөңгелектер
Шойын тежегіш қалыптар
Темір, мыс, күкірт колчеданы
Шахталық сақиналар
Рудалық концентраттар (апатиттік, вольфрамдық, нефелиндік, қалайы, сирек металдар, қорғасындық, мырыш шеелиттіктерден басқа)
Креозот
Крецтар
Криолит
Тұяқтар
Ағаш қабығы
Крандарға арналған корпустар
Кемелер корпустары
Істегі емес қарапайым сүйек
Бу қазандары
Дөңгелек, кесілген және бекіту ағаштары
Болат, шойын құймасы
Қайықтар
Локомобильдер
Қара металдар сынықтары
Антрацендік, қарамайлық, пихта майы
Құрылыс және жөндеу ағаш материалдары (құнды ағаш түрлерінен басқа)
Өндірістік жабдықтарға арналған машиналар
Ауылшаруашылық машиналар
Саз муфельдері
Тері үзімдері
Қара металдардан жасалған тоғындар
Шырақ тұқылдары
Озокерит
Қабыршақ
Ауылшаруашылық құралдары
Металл кіндіктер
Қара металдар қалдықтары
Бумадағы тас көмірлік пек
Бағыттағыш бұрмасы
Жұқа керамикаға арналған кварц құмынан басқа, түрлі құм
Пирогранит
Қара металдардан жасалатын іргетас
Саздан жасалатын ыдыс
Шойын жылу радиаторлары
Ракитник (ива бұтақтары)
Ракушечник
Теңіз және өзен ракушкасы (құрылыс)
Рельстер
Мүйіздер
Түрлі рудалар (мышьяковистіктен басқа)
Тығыздалған пішен және сабан
Қара металдардан жасалатын орындықтар
Скипидар
Рельстік бекітулер
Жанар сланецтер
Бумадағы газ, ағаш, тас көмірлік шайыр
Тасымалдау құралдары
Динамдық, де-капира және автоболаттан басқа, түрлі болат
Түрлі станоктар
Шым тезек
Түсті металдрдан жасалатын құбырлардан басқа, түрлі құбырлар
Шойын тюбингілер
Ағаш, тас көмірі
Флотациондық құйрықтар
Церезит
Ағаштан, қара металдардан жасалатын күбілер
Шатыр черепицасы
Істегі емес қара шойын
Шеллак
Қара металдардан жасалатын шиналар
Шыны шквар (шыныны өңдеу қалдықтары)
Шлак
Көмірлік шлам
Шпалдар
Шағыл
Ағаш, шыбықтан және қамыстан жасалатын қалқандар
Ағаш жәшіктер
Зәкір
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 27-қосымша
Жүктердің сақтау мерзімдері (уақыты)
6 сағат
Жаңа сүт, мұз.
Кесілген тірі гүлдер.
12 сағат
Капустадан, картоптан және қызылшадан басқа көкөністер.
Кесілген өсімдіктер.
Жаңа піскен жемістер мен жидектер.
Аралар.
Ет және ет өнімдері, жаңа сүттен басқа сүт өнімдері, мал мен құстар, ашытқы.
Бір тәулік
Қаптамада тұтынуға дайын бекіре, албырт және балықтардың басқа түрлерінің уылдырығы.
Азық-түліктік картоп, асханалық қызылша және жаңа қырыққабат.
Ыдыстағы бақша өнімдері.
Малдардың майы.
Алкогольсыз сусындар, минералды сулар.
Шараптық спирт.
Нан-тоқаш өнімдері.
Өңделмеген былғары, тері және аңтерісі.
Ыдыстағы бейорганикалық және органикалық химия өнімдері.
Екі тәулік
Рефрижераторлық вагондарда, рефрижераторлық контейнерде келген барлық тез бұзылатын жүктер.
Тұздалған, тұздықталған, консервіленген көкөністер, саңырауқұлақтар, жемістер мен жидектер.
Кесілгендерден басқа тірі өсімдіктер.
Тағамдық жұмыртқалар.
Консервілер мен шырындар.
Осы тармақта аты аталмаған жабық вагондарда немесе әмбебап контейнерлерде келген тез бұзылатын жүктер.
Үш тәулік
Қаптамадағы минералдық тыңайтқыштар.
Тоқылған жиһаздан басқа, қамыстан, шиеннен, шелқабықшадан, шыбықтардан, сабаннан және соған ұқсаған материалдардан жасалған өнімдер.
Пакеттелген түрдегі ескі-құсқы.
Баспалдықтардағы басылған сүрек жаңқалары.
Бес тәулік
Осы тармақта аты аталмаған тез бұзылатын және үй заттарынан бөлек басқа жүктер.
Отыз тәулік
Үй заттары.
Құжатсыз жүктер үшін мынадай шектік сақталу мерзімдері белгіленеді:

Заключительные операции (поворот трехходовых кранов, и закрывание крышек разгрузочных люков, приведение в действие фиксаторов и отсоединение шлангов, снятие вибраторов) занимают 2,5 мин. Одновременно с этими заключительными операциями выполняются вход на крышу вагонов, проверка полноты выгрузки осмотром через открытые загрузочные люки, закрывание загрузочных люков и фиксирование замкового устройства.
Плотность апатитового концентрата gм =1,6 т/м 3 =1600 кг/м 3 . Это мелкий рассыпчатый порошок, начальное сопротивление сдвигу т0=200 Па, коэффициент внутреннего трения f = 0,65; коэффициент истечения из отверстия из люка вагона l = 0,25. Масса груза в вагоне qв -64 т. Коэффициент деформации потока груза при высыпании из люков kд = 1.
Расчет проводим на выгрузку одной подачи вагонов на фронт выгрузки.
Порядок расчета
1. Определяем по формуле (10) производительность выгрузки из четырех разгрузочных люков, принимая сечение потока равным сечению отверстий люков 0,84*2,382 = 2,0 м2 и гидравлический радиус поперечного потока из одного люка
F 0,84 *2,382.
R = P = 2*0,84 + 2 *2,382 = 0,31 м;
____________________
Пв = 3600*4 * 1,6 *2,0 *0,25 \/ 2 * 200
3,2*9,81 *0,31 - 1600 *0,6 * 1 =35 136 т/ч.
2. Затраты времени на выполнение основной операции выгрузки по формуле (2) составят
qв*60 64*60
tгруз = Пв + tвсп = 35 136 = 0,11 мин.
Поэтому за расчетное время основной операции выгрузки принимаем время навешивания и работы вибратора tвсп = 2 мин, совмещаемое с основной операцией выгрузки.
3. Определим общие затраты времени на выгрузку апатитового концентрата из группы в 11 вагонов в заданных условиях по общей формуле (1)
n                         11
T= t подг + m t груз + t закл = 2 + 4 * 2 + 2,5 = 10,0 мин.
Приложение 25
к Правилам перевозок грузов
Сроки доставки грузов, перевозимых в пределах Республики Казахстан, а также собственных (арендованных) порожних вагонов, определяются на весь путь следования исходя из следующих норм:
1) При перевозке
грузовой скоростью:              нормы суточного пробега (км)
Маршрутные отправки                          550
Повагонные отправки                          330
Мелкие, контейнерные
среднетоннажные,
крупнотоннажные                              180
2) При перевозке
большой скоростью:               нормы суточного пробега (км)
Скоропортящиеся
грузы в поездах
с машинным охлаждением                       660
Скоропортящиеся грузы в
рефрижераторных секциях
Рыба и рыбопродукты,
перевозимые в вагонах-
ледниках маршрутами                          500
Прочие скоропортящиеся
грузы перевозимые в вагонах
с индивидуальным охлаждением
и вагонах-ледниках, а также
крытых вагонах:
маршрутами с охлаждением                     420
маршрутами без охлаждения                    540
повагонными отправками с
охлаждением                                  330
повагонными отправками
без охлаждения и
нескоропортящиеся грузы,
перевозимые повагонными
отправками                                   380
нескоропортящиеся грузы,
перевозимые мелкими отправками               330
Животные, перевозимые
маршрутами                                   430
Животные, перевозимые
одиночными вагонами и
группами вагонов                             360
Рефрижераторные контейнеры                   330
__________________________________________________________________
Приложение 26
к Правилам перевозок грузов
ПЕРЕЧЕНЬ ГРУЗОВ,
хранение которых допускается на открытых складах,
платформах и площадках
Асфальт
Баки и бочки деревянные и стальные
Бандажи из черных металлов
Барабаны для кабеля и канатов
Барда
Битум нефтяной твердый (марок БН-1У, БН-У)
Битумен (камень битуминозный)
Бой гипсовый, глиняный, гончарный, графитный, кирпичный,
стеклянный, фарфоровый, фаянсовый, шамотовый
Болванки из черных металлов
Бутылки, бутыли (баллоны)
Валы и валики необточенные
Вар
Выломки печные (отходы металлургических заводов)
Глина
Гравий
Графит в кусках
Гудрон
Деготь
Дрова
Живица (смолистое вещество)
Земля (кроме красильной)
Изгарь всякая
Изделия асбоцементные, асфальтовые, бетонные,
бетоноцементные, железобетонные, строительные из природного и
искусственного камня, цементные
изразцы (кафель) всякие,
кроме майоликовых
кабели связи и силовые в барабанах (катушках)
Камень всякий
Канаты стальные
Канифоль
Катанка стальная
Катки дорожные земледельческие
Кессоны стальные
Кир (воск горный)
Кирпич глазированный, глиняный обыкновенный, силикатный,
пустотелый, шлифованный, шлаковый
Клинкер цементный
Кокс и коксик
Колеса деревянные, металлические
Колодки тормозные чугунные
Колчедан железный, медный, серный
Кольца шахтные
Концентраты рудные (кроме апатитовых, вольфрамовых,
нефелиновых, оловянных, редких металлов, свинцовых, цинковых
шеелитовых)
Креозот
Крецы
Криолит
Копыта
Кора древесная
Корпуса для кранов
Корпуса судов
Кость простая не в деле
Котлы паровые
Лес круглый, пиленый и крепежный
Литье стальное, чугунное
Лодки
Локомобили
Лом черных металлов
Масло антраценовое, дегтярное, пихтовое
Материалы лесные строительные и поделочные (кроме ценных
пород дерева)
Машины для промышленного оборудования
Машины сельскохозяйственные
Муфели глиняные
Обдирки кож
Ободья из черных металлов
Огарки
Озокерит
Окалина
Орудия сельскохозяйственные
Оси металлические
Отходы черных металлов
Пек каменноугольный в таре
Переводы стрелочные
Песок всякий, кроме кварцевого для тонкой керамики
Пирогранит
Постаменты, из черных металлов
Посуда глиняная
Радиаторы чугунные отопительные
Ракитник (прутья ивовые)
Ракушечник
Ракушка (строительная) морская и речная
Рельсы
Рога
Руды всякие (кроме мышьяковистых)
Сено и солома прессованные
Скамьи из черных металлов
Скипидар
Скрепления рельсовые
Сланцы горючие
Смола газовая, древесная, каменноугольная в таре
Средства транспортирования
Сталь всякая, кроме динамной, де-капира и автостали
Станки всякие
Торф
Трубы всякие, кроме труб из цветных металлов
Тюбинги чугунные
Уголь древесный, каменный
Хвосты флотационные
Церезит
Чаны деревянные, из черных металлов
Черепица кровельная
Чугун черновой не в деле
Шеллак
Шины из черных металлов
Шквар стеклянный (остатки от выделки стекла)
Шлаки
Шлам угольный
Шпалы
Щебень
Щиты деревянные, из лозы и камыша
Ящики деревянные
Якоря
______________________________________________________________
Приложение 27
к Правилам перевозок грузов
Сроки (время) хранения грузов
Молоко свежее, лед.                          6 часов
Цветы живые срезанные.                      12 часов
Овощи свежие, кроме капусты,
картофеля и свеклы.
Растения срезанные.
Фрукты и ягоды свежие.
Пчелы.
Мясо и мясопродукты, молочные
продукты, кроме свежего молока,
животные и птицы, дрожжи.
Одни сутки
Икра осетровых, лососевых и
других видов рыб, готовая к
употреблению, в упаковке;
Картофель продовольственный,
свекла столовая и капуста свежие.
Бахчевые в таре.
Жир и сало животных.
Напитки безалкогольные,
воды минеральные.
Спирт винный.
Хлебобулочные изделия.
Кожи, шкуры и пушнина
невыделанные.
Продукция неорганической и
органической химии в таре.
Двое суток
Все скоропортящиеся грузы,
прибывшие в рефрижераторных
вагонах, рефрижераторных
контейнерах.
Овощи, грибы, фрукты и
ягоды, соленые, маринованные,
консервированные.
Растения живые,
кроме срезанных.
Яйца пищевые.
Консервы и соки.
Скоропортящиеся грузы, не
поименованные в настоящем
пункте, которые прибыли в
крытых вагонах или
универсальных контейнерах.
Трое суток
Минеральные удобрения в
упаковке.
Изделия из камыша, лозы,
лыка, мочала, прутьев,
соломы и тому подобных
материалов, кроме плетеной
мебели.
Утильсырье в пакетированном виде.
Стружки древесные прессованные
в брикетах.
Пять суток
Остальные грузы, не поименованные
в настоящем пункте, кроме
скоропортящихся и домашних вещей.
Тридцать суток
Домашние вещи.
Для бездокументных грузов устанавливаются следующие предельные сроки хранения:

12 сағат - осы тармаққа сәйкес олардың сақталу мерзіміне 6 сағат белгіленген жүктер;
бір тәулік - осы тармаққа сәйкес олардың сақталу мерзіміне 12 сағат белгіленген жүктер;
бір тәулікке арттырылған - осы тармаққа сәйкес олардың сақталу мерзіміне бір және екі тәулік белгіленген жүктер;
5 тәулікке арттырылған - осы тармаққа сәйкес олардың сақталу мерзіміне үш және бес тәулік белгіленген жүктер.
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 28-қосымша
ҮЙІЛІП ТАСЫМАЛДАНАТЫН ЖҮКТЕРДІҢ ТІЗБЕСІ
N/N
1
2
Жүктердің атауы
Вагондар тегі
1.
Агальматолит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
2.
Хромит рудасының
агломераты
Люктері бар тұтас темірлі ашық вагондар (тек суық агломерат үшін) және арнайы вагондар
3.
Теміррудалық агломерат
- " -
4.
марганец агломераты
- " -
5.
Титанмагнетиттік
руданың агломераты
- " -
6.
Аглопорит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
7.
Азофосфат
Минералдық тынайтқыштар үшін
жабық вагондар-хопперлер
(минерал тасығыш вагондар)
8.
Ұнтақталған алебастр
(гипс)
Арнайы вагондар
9.
Аммофос
Минералдық тыңайтқыштар үшін
жабық вагондар-хопперлер
(минерал тасығыш вагондар)
10.
Ұнтақталған ангидрит
(дала шпаты полевой и
жеңіл шпат)
Арнайы вагондар
11.
Антрацит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар
12.
Аргентит :
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
13.
Темір жолдарға арналған
балласт (барлық
атаулары)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
14.
Барит (ауыр шпат)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
15.
Бокситтер
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
16.
Түйіршіктелген борогипс
Арнайы вагондар
17.
Күп болған вертикулит
- " -
18.
Витерит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
19.
Гажа (гипстік мергель)
Арнайы вагондар
20.
Ұсақ жұмыр тас
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
21.
Флюстауға арналған гипс
Арнайы вагондар
22.
Алфавитте аталмаған
гипс
- " -
23.
Техникалық гипс
- " -
24.
Алфавитте аталмаған саз
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
25.
Глинозем
Арнайы вагондар
26.
Саз ұнтағы
Арнайы вагондар
27.
Уатылған аршылған
бұршақ
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
28.
Қиыршық тас
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
29.
Керамзиттік қиыршық тас
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
30.
Қарақұмық
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
31.
Топырақ (кәдімгі жер)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
32.
Шым
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
33.
Дерть (ірілеп уатылған
дән)
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
34.
Диаммофос
Жабық вагондар - минералдық
тыңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
35.
Шыны өндірісіне
арналған доломит
Арнайы вагондар
36.
Күйдірілген
металлургиялық доломит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
37.
Шикі металлургиялық
доломит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
38.
Алфавитте аталмаған
шикі доломит
- " -
39.
Дорсил (жасанды шағыл)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар және
арнайы вагондар
40.
Қоңыр темір тас
- " -
41.
Магниттік темір тас
- " -
42.
Хромдық темір тас
(хромит)
- " -
43.
Кеуекті темір,
қалдықтар
- " -
44.
Инфузорлық топырақ -
алфавитте аталмаған
диатомит, трепел,
опоктар, кизельгур
және басқалары
- " -
45.
Бау-бақша топырағы
- " -
46.
Ірі бұршақ дәні
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
47.
Бұршақ дәні
- " -
48.
Жүгері дәні
- " -
49.
Үрме бұршақ дәні
- " -
50.
Алфавитте аталмаған
дәнділер
- " -
51.
Дән қалдықтары
- " -
52.
Ағаш күлі
Арнайы вагондар
53.
Тас көмір күлі
- " -
54.
Тақта тастық күл
- " -
55.
Шым тезек күлі
- " -
56.
Алфавитте аталмаған күл
- " -
57.
Ізбесті тас (ізбесті
тасынан құралған тас)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
58.
Флюстауға арналған
ізбесті тас
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
59.
Алфавитте аталмаған,
ұнтақталған ізбесті тас
Арнайы вагондар
60.
Газдық ізбес
- " -
61.
Сөндірілген ізбес
(пушонка)
- " -
62.
Гидравликалық ізбес
- " -
63.
Флюстауға арналған ізбес
- " -
64.
Карбонаттық ізбес
- " -
65.
Фосфорқышқылды ізбес
- " -
66.
Алфавитте аталмаған
ізбес
- " -
67.
Тұнба
- " -
68.
Күкіртқышқылды калий
(калий сульфаты)
Жабық вагондар - минералдық
тыңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
69.
Хлорлы калий
(калий хлориді)
- " -
70.
Калимагнезия
- " -
71.
Карбамид
(жасанды мочевина)
- " -
72.
Карбанилид
(дифенил - мочевина)
- " -
73.
Карналлит
- " -
74.
Бакальдық, Криворождық
және КМА кварциттері
(темір рудалық шикізат)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
75.
Кектер (түсті рудалар
концентраттарының
қалдықтары)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
76.
Керамзит
- " -
77.
Түсті металдар
рудаларының клинкері:
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
78.
Цемент клинкері
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
79.
Жоғары күкіртті кокс
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
80.
Домендік кокс
- " -
81.
Лигниттік кокс
- " -
82.
Құю коксы
- " -
83.
Тас көмір пек коксы
- " -
84.
Сланец коксы
- " -
85.
Электродтық кокс
- " -
86.
Алфавитте аталмаған
кокс
- " -
87.
Түрлі коксик
- " -
88.
Колеманит
- " -
89.
Көмірлі колчедан
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
90.
Бариттік концентрат:
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
91.
Темір рудалық
концентрат (гематит)
- " -
92.
Калий-магнийлік
концентрат
Жабық вагондар - минералдық
тыңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
93.
Күкірт колчеданының
концентраты
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
94.
Көмір концентраты
- " -
95.
Хромит рудасының
концентраты
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
96.
Ізбестік ұнтақ
Арнайы вагондар
97.
Қарақұмық жармасы
(продел)
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
98.
Қарақұмық жармасы
(кесек жарма)
- " -
99.
Жүгері жармасы
- " -

12 часов - грузы, срок хранения которых в соответствии с настоящим пунктом установлен 6 часов;
одни сутки - грузы, срок хранения которых в соответствии с настоящим пунктом установлен 12 часов;
увеличенные на одни сутки - грузы, срок хранения которых в соответствии с настоящим пунктом установлен одни и двое суток;
увеличенные на 5 суток - грузы, срок хранения которых в соответствии с настоящим пунктом установлен трое и пять суток.
Приложение 28
к Правилам перевозок грузов
ПЕРЕЧЕНЬ ГРУЗОВ, ПЕРЕВОЗИМЫХ НАСЫПЬЮ
NN
1
2
1.
Наименование грузов
Род вагонов
1.
Агальматолит
Цельнометаллические
полувагоны с люками и специализированные вагоны
2.
Агломерат хромитовой руды
Цельнометаллические полувагоны с люками (только для холодного агломерата) и специализирован-
ные вагоны.
3.
Агломерат
железорудный
- " -
4.
Агломерат марганцевый
- " -
5.
Агломерат титано-
магнетитовой руды
- " -
6.
Аглопорит
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специали-
зированные вагоны
7.
Азофосфат
Крытые вагоны - хопперы для минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
8.
Алебастр (гипс) молотый
Специализированные вагоны
9.
Аммофос
Крытые вагоны - хопперы для минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
10.
Ангидрит (шпат полевой и шпат легкий) молотый
Специализированные вагоны
11.
Антрацит
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
12.
Аргентит
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
13.
Балласт для железно-
дорожных путей (все наименования)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
14.
Барит (шпат тяжелый)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
15.
Бокситы
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные
вагоны
16.
Борогипс гранулированный
Специализированные вагоны
17.
Вертикулит вспученный
- " -
18.
Витерит
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
19.
Гажа (мергель гипсовый)
Специализированные вагоны
20.
Галька
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
21.
Гипс для флюсования
Специализированные вагоны
22.
Гипс, не поименованный
в алфавите
- " -
23.
Гипс технический
- " -
24.
Глина, не поименован-
ная в алфавите
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
25.
Глинозем
Специализированные вагоны
26.
Глинопорошок
Специализированные вагоны
27.
Горох дробленый лущеный
Крытые вагоны - хопперы для зерна (вагоны - зерновозы)
28.
Гравий
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
29.
Гравий керамзитовый
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
30.
Гречиха
Крытые вагоны - хопперы для зерна (вагоны - зерновозы)
31.
Грунт (земля обыкновенная)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
32.
Дерн
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
33.
Дерть (крупнодробленое зерно)
Крытые вагоны - хопперы для зерна (вагоны - зерновозы)
34.
Диаммофос
Крытые вагоны - хопперы для минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
35.
Доломит для стекольной промышленности
Специализированные вагоны
36.
Доломит обожженный металлургический
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
37.
Доломит сырой металлургический
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
38.
Доломит сырой, не поименованный в алфавите
- " -
39.
Дорсил (щебень искусственный)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
40.
Железняк бурый
- " -
41.
Железняк магнитный
- " -
42.
Железняк хромистый (хромит)
- " -
43.
Железо губчатое,
отходы
- " -
44.
Земля инфузорная -
диатомит, трепел,
опоки, кизельгур и
др., не поименованные
в алфавите
- " -
45.
Земля огородная и
садовая
- " -
46.
Зерно бобов
Крытые вагоны - хопперы для зерна (вагоны - зерновозы)
47.
Зерно гороха
- " -
48.
Зерно кукурузы
- " -
49.
Зерно фасоли
- " -
50.
Зерновые, не поимено-
ванные в алфавите
- " -
51.
Зерноотходы
- " -
52.
Зола древесная
Специализированные вагоны
53.
Зола каменноугольная
- " -
54.
Зола сланцевая
- " -
55.
Зола торфяная
- " -
56.
Зола, не поименованная
в алфавите
- " -
57.
Известняк (камень
известняковый)
Цельнометаллические полувагоны
с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
58.
Известняк для
флюсования
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные
вагоны
59.
Известняк молотый, не
поименованный в алфавите
Специализированные вагоны
60.
Известь газовая
- " -
61.
Известь гашеная
(пушонка)
- " -
62.
Известь гидравлическая
- " -
63.
Известь для флюсования
- " -
64.
Известь карбонатная
- " -
65.
Известь фосфорнокислая
- " -
66.
Известь, не поимено-
ванная в алфавите
- " -
67.
Ил
- " -
68.
Калий сернокислый
(калия сульфат)
Крытые вагоны - хопперы для минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
69.
Калий хлористый
(калия хлорид)
- " -
70.
Калимагнезия
- " -
71.
Карбамид (мочевина
искусственная)
- " -
72.
Карбанилид (дифенил -
мочевина)
- " -
73.
Карналлит
- " -
74.
Кварциты Бакальские,
Криворожские и КМА
(железорудное сырье)
Цельнометаллические полувагоны
с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
75.
Кеки (отходы концен-
тратов цветных руд)
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные
вагоны
76.
Керамзит
- " -
77.
Клинкер руд цветных металлов
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
78.
Клинкер цементный
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
79.
Кокс высокосернистый
Цельнометаллические полувагоны с люками,
платформы и специа-
лизированные вагоны
80.
Кокс доменный
- " -
81.
Кокс лигнитовый
- " -
82.
Кокс литейный
- " -
83.
Кокс пековый каменноугольный
- " -
84.
Кокс сланцевый
- " -
85.
Кокс электродный
- " -
86.
Кокс, не поименованный
в алфавите
- " -
87.
Коксик всякий
- " -
88.
Колеманит
- " -
89.
Колчедан углистый
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
90.
Концентрат баритовый
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
91.
Концентрат железорудный (гематит)
- " -
92.
Концентрат калийно - магниевый
Крытые вагоны - хопперы для минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
93.
Концентрат серного
колчедана
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
94.
Концентрат угольный
- " -
95.
Концентрат хромитовой руды
Цельнометаллические полувагоны с  люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
96.
Крошка известковая
Специализированные вагоны
97.
Крупа гречневая (продел)
Крытые вагоны - хопперы для зерна (вагоны - зерновозы)
98.
Крупа гречневая
(ядрица)
- " -
99.
Крупа кукурузная
- " -

138.
Арпа ұны
Ұн тасығыш - вагондар
139.
Алфавитте аталмаған ұн
- " -
140.
Жем ұндығы
- " -
141.
Карбонат натрийі
Жабық вагондар - минералдық
тыңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
142.
Триполифосфат натрий
- " -
143.
Нитроаммофос
- " -
144.
Нитроаммофоска
- " -
145.
Нитрофос
- " -
146.
Нитрофоска
- " -
147.
Нут
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
148.
Сұлы
- " -
149.
Темір рудалар тұқылы
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
150.
Колчедандық тұқылдар
(пириттердің)
- " -
151.
Сланец тұқылдары
- " -
152.
Түсті рудалар тұқылдары
- " -
153.
Темір рудалық шекемтас
Шекемтас тасығыш - вагондар,
люктері бар және люксіз (тек
суық шекемтас үшін ғана) тұтас
темірлі ашық вагондар
154.
Марганец рудасының
шекемтастары
- " -
155.
Ағаш жаңқасы
Арнайы вагондар
156.
Кокс жаңғақшасы
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
157.
Бидай кебегі
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
158.
Қара бидай кебегі
- " -
159.
Тығыздалған және
тығыздалмаған арпа
кебегі
- " -
160.
Алфавитте аталмаған
кебек
- " -
161.
Гранит немесе тас
қалдықтары
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
162.
Ізбестік апатиттік
және нефелиндік байыту
фабрикаларының
қалдықтары
- " -
163.
Алфавитте аталмаған
әр түрлі өндірістердің
ізбестік қалдықтары
- " -
164.
Фосфориттік рудалардың
ізбестік қалдықтары
- " -
165.
Дәндік ұн тарту
қалдықтары
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
166.
Литоидті пемза
Арнайы вагондар
167.
Алфавитте аталмаған
пемза
- " -
168.
Күп болған перлит
Арнайы вагондар
169.
Алфавитте аталмаған
перлит
- " -
170.
Кварц құмы, құрылыс
құмынан басқа
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
171.
Құрылысқа арналған құм
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
172.
Формалауға арналған құм
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
173.
Футерлеуге арналған құм
Арнайы вагондар
174.
Құм тас
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
175.
Түрлі пирит
(күкірт колчеданы)
- " -
176.
Пироксидтер,
пиролюзиттер (марганец
рудасы)
- " -

138.
Мука ячменная
Вагоны - муковозы
139.
Мука, не поименован-
ная в алфавите
- " -
140.
Мучка кормовая
- " -
141.
Натрия карбонат
Крытые вагоны - хопперы для минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
142.
Натрия триполифосфат
- " -
143.
Нитроаммофос
- " -
144.
Нитроаммофоска
- " -
145.
Нитрофос
- " -
146.
Нитрофоска
- " -
147.
Нут
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
148.
Овес
- " -
149.
Огарки железных руд
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
150.
Огарки колчеданные
(пиритов)
- " -
151.
Огарки сланцевые
- " -
152.
Огарки цветных руд
- " -
153.
Окатыши железорудные
Вагоны - окатышевозы, цельно-
металлические полувагоны с
люками и без люков (только для холодных окатышей)
154.
Окатыши марганцевой
руды
- " -
155.
Опилки древесные
Специализированные вагоны
156.
Орешек коксовый
Цельнометаллические полувагоны
с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
157.
Отруби пшеничные
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
158.
Отруби ржаные
- " -
159.
Отруби ячменные
прессованные и непрессованные
- " -
160.
Отруби, не поимено-
ванные в алфавите
- " -
161.
Отсев гранитный или каменный
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные
вагоны
162.
Отходы известковые апатитовых и нефели-
новых обогатительных фабрик
- " -
163.
Отходы известковые
разных производств,
не поименованные в
алфавите
- " -
164.
Отходы известковые фосфоритовых руд
- " -
165.
Отходы мукомольные
зерновые
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
166.
Пемза литоидная
Специализированные вагоны
167.
Пемза, не поимено-
ванная в алфавите
- " -
168.
Перлит вспученный
Специализированные вагоны
169.
Перлит, не поимено-
ванный в алфавите
- " -
170.
Песок кварцевый, кроме строительного
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
171.
Песок строительный
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
172.
Песок формовочный
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
173.
Песок футеровочный
Специализированные вагоны
174.
Песчаник
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
175.
Пирит (колчедан
серный) всякий
- " -
176.
Пироксиды, пиролюзиты
(руда марганцевая)
- " -

177.
Полба
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
178.
Жартылайантрацит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
179.
Жартылайкокс
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
180.
Диабаздық ұнтақтар
Арнайы вагондар
181.
Асбошиферлік ұнтақ
- " -
182.
Асфальттық ұнтақ
- " -
183.
Графиттік ұнтақ
- " -
184.
Дуниттік ұнтақ
- " -
185.
Ізбестік ұнтақ
- " -
186.
Металлургиялық
магнезиттік ұнтақ
- " -
187.
Минералдық ұнтақ
- " -
188.
Хромиттік отқа төзімді
ұнтақ
- " -
189.
Түрлі шамоттық ұнтақ
- " -
190.
Сәндік портландцемент
Жабық вагондар - цементке
арналған хопперлер (цемент
тасығыш - вагондар)
191.
Құрылысқа арналған
портландцемент
- " -
192.
Құрылысқа арналған
экспорттық портланд-
цемент (БСС)
- " -
193.
Порфир
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
194.
Порфирит
- " -
195.
Опырылған жүгері
собықтары
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
196.
Жүгерінің собықтары
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
197.
Пресс - ағаш ұнтағы
Арнайы вагондар
198.
Преципитат
(дикальций фосфат)
Жабық вагондар - минералдық
тыңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
199.
Көмірлік өндірістік
өнім
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
200.
Тары
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)

177.
Полба
Крытые вагоны - хопперы для зерна (вагоны - зерновозы)
178.
Полуантрацит
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
179.
Полукокс
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
180.
Порошки диабазовые
Специализированные вагоны
181.
Порошок асбошиферный
- " -
182.
Порошок асфальтовый
- " -
183.
Порошок графитовый
- " -
184.
Порошок дунитовый
- " -
185.
Порошок известковый
- " -
186.
Порошок магнезитовый металлургический
- " -
187.
Порошок минеральный
- " -
188.
Порошок хромитовый огнеупорный
- " -
189.
Порошок шамотный всякий
- " -
190.
Портландцемент декоративный
Крытые вагоны - хопперы для цемента (хоппер - цементовозы)
191.
Портландцемент строительный
- " -
192.
Портландцемент строи-
тельный экспортный (БСС)
- " -
193.
Порфир
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
194.
Порфирит
- " -
195.
Початки кукурузные обрушенные
Цельнометаллические полувагоны с люками
196.
Початки кукурузы
Крытые вагоны - хопперы для зерна (вагоны - зерновозы)
197.
Пресс - порошок древесный
Специализированные вагоны
198.
Преципитат (дикальций фосфат)
Крытые вагоны - хопперы для минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
199.
Промпродукт угольный
Цельнометаллические полувагоны с люками
200.
Просо
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)

201.
Пуццоланцемент
Жабық вагондар - цементке
арналған хопперлер
(цемент тасығыш - вагондар)
202.
Бидай
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
203.
Тары (жарма)
- " -
204.
Ватержакеттік шаң
Арнайы вагондар
205.
Инертті шаң
- " -
206.
Кокс шаңы
- " -
207.
Клошник шаңы (рудалық)
- " -
208.
Котрельді шаң
- " -
209.
Ұн шаңы
Ұн тасығыш - вагондар
210.
Цементтік пештердің
шаңы
Арнайы вагондар
211.
Ұлутас
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
212.
Теңіз және өзен ұлу
қабыршағы
- " -
213.
Алфавитте аталмаған
ұлу қабыршағы
- " -
214.
Күріш (жарма)
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
215.
Қауызы аршылмаған күріш
(аршылмаған күріш)
- " -
216.
Рис прочий
- " -
217.
Қауызы аршылған күріш
(өңделмеген күріш)
- " -
218.
Қара бидай
- " -
219.
Түсті рудалар
роштейні
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
220.
Алфавитте аталмаған
алуниттік, алюминий,
вольфрамдық, ильменит-
тік, ашудастық, ко-
бальт, литий, мыс, мыс-
мырыш, мыс-колчедан
(мыс колчеданы), молиб-
дендік, нефелиндік,
никель, қалайы, полиме-
талды, сынапты, қорға-
сынды, қорғасын-мырыш-
ты, стронций, сурьма,
титанмагнетиттік,
мырыш рудасы
- " -
221.
Сазды, бораттық,
бариттік, кварцтық,
магнезиттік, флюориттік
(плавик шпаты, флюорит,
флюорит концентраты)
руда
- " -
222.
Агломерациялық темір
руда (аглоруда)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар

201.
Пуццоланцемент
Крытые вагоны - хопперы для
цемента (хоппер - цементовозы)
202.
Пшеница
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
203.
Пшено (крупа)
- " -
204.
Пыль ватержакетная
Специализированные вагоны
205.
Пыль инертная
- " -
206.
Пыль коксовая
- " -
207.
Пыль колошниковая
(рудная)
- " -
208.
Пыль котрельная
- " -
209.
Пыль мучная
Вагоны - муковозы
210.
Пыль цементных печей
Специализированные вагоны
211.
Ракушечник
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
212.
Ракушка морская и речная
- " -
213.
Ракушка, не поимено-
ванная в алфавите
- " -
214.
Рис (крупа)
Крытые вагоны - хопперы для зерна (вагоны - зерновозы)
215.
Рис нешелушеный
(рис - сырец)
- " -
216.
Рис прочий
- " -
217.
Рис шелушеный
(неполированный рис)
- " -
218.
Рожь
- " -
219.
Роштейн цветных руд
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
220.
Руда алунитовая,
алюминиевая, не
поименованная в
алфавите, вольфрамо-
вая, ильменитовая,
квасцовая, кобальто-
вая, литиевая, мед-
ная, медно-цинковая,
медно-колчеданная
(медный колчедан),
молибденовая, нефели-
новая, никелевая, оловянная, полиметал-
лическая, ртутная,
свинцовая, свинцово-
цинковая, стронцие-
вая, сурьмяная, тита-
номагнетитовая, цин-
ковая
- " -
221.
Руда болотная, бора-
товая, баритовая,
кварцевая, магнезито-
вая, флюоритовая
(шпат плавиковый,
флюорит, концентрат
флюоритовый)
- " -
222.
Руда железная
агломерационная
(аглоруда)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны

245.
Арпа жармасы
- " -
246.
Алфавитте аталмаған
жарма
- " -
247.
Сильвинит
Жабық вагондар - минералдық ты-
ңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
248.
Алфавитте аталмаған
жанар сланцтар
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
249.
Тау жыныстарының ас-
бестілермен қосындысы
- " -
250.
Дәндік қоспа
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер
(астық тасығыш - вагондар)
251.
Жылу электр станцияла-
рының күлшлак қоспасы
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
252.
Қиыршық тас пен құм
қоспасы
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
253.
Сорго (гаолян, джугара
және басқалары)
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
254.
Бұрғылауға арналған
арнайы цемент
Жабық вагондар - цементке
арналған хопперлер (цемент
тасығыш - вагондар)
255.
Бейпирофорлық
барий қорытпалары
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
256.
Аммондалған суперфосфат
Жабық вагондар - минералдық ты-
ңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
257.
Қос суперфосфат
- " -
258.
Кәдімгі суперфосфат
- " -
259.
Тыңайтқыштарды өндіруге
арналған тау-химиялық
шикізат (барлық
атаулары, датолиттік
концентраттан басқа)
- " -
260.
Ұнтақталған тальк
Арнайы вагондар
261.
Терезит
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
262.
Термоантрацит
- " -
263.
Термозит (шлак пемзасы-
нан жасалатын қиыршық
тас)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
264.
Термоцемент
Жабық вагондар - цементке
арналған хопперлер (цемент
тасығыш - вагондар)
265.
Бөкпен
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
266.
Тас көмірлік пеш отыны
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
267.
Ауыл шаруашылығына
арналған фрезерлік
шым тезек
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
268.
Фрезерлік отындық
шым тезек
- " -
269.
Алфавитте аталмаған
фрезерлік шым тезек
- " -
270.
Трикальцийфосфат
Жабық вагондар - минералдық ты-
ңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
271.
Қоңыр көмір
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, түбі бітеу
вагондар, платформалар
272.
Ұсақ қоңыр көмір
- " -
273.
Түйіршіктелген көмір
Арнайы вагондар
274.
Г - газдық маркалы
тас көмір
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, түбі бітеу вагондар,
платформалар
275.
Д маркалы тас көмір
- " -
276.
Ж - майлы маркалы
тас көмір
- " -
277.
К - кокстық маркасының
тас көмір
- " -
278.
СС - бірігу қасиеті
аз маркалы тас көмір
- " -
279.
ОС - бірігу қасиеті бар
жұқа маркалы тас көмір
- " -
280.
ПЖ маркалы тас көмір
- " -
281.
Т - жұқа маркалы
тас көмір
- " -
282.
Силез тас көмірі
(польшалық)
- " -

245.
Сечка ячменная
- " -
246.
Сечка, не поименован-
ная в алфавите
- " -
247.
Сильвинит
Крытые вагоны - хопперы для
минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
248.
Сланцы горючие, не
поименованные в
алфавите
Цельнометаллические полувагоны
с люками, платформы и специали-
зированные вагоны
249.
Смесь горных пород с
асбестовыми
- " -
250.
Смесь зерновая
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
251.
Смесь золошлаковая
тепловых электро-
станций
Цельнометаллические полувагоны с люками специализированные
вагоны
252.
Смесь
песчаногравийная
Цельнометаллические полувагоны
с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
253.
Сорго (гаолян,
джугара и др.)
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
254.
Спеццемент для
бурения
Крытые вагоны - хопперы для
цемента (вагоны - цементовозы)
255.
Сплавы бария
непирофорные
Цельнометаллические полувагоны
с люками специализированные
вагоны
256.
Суперфосфат
аммонизированный
Крытые вагоны - хопперы для
минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
257.
Суперфосфат двойной
- " -
258.
Суперфосфат простой
- " -
259.
Сырье горно-химичес-
кое для производства
удобрений (все наиме-
нования, кроме конце-
нтрата датолитового)
- " -
260.
Тальк молотый
Специализированные вагоны
261.
Терезит
Цельнометаллические полувагоны
с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
262.
Термоантрацит
- " -
263.
Термозит (щебень из
шлаковой пемзы)
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
264.
Термоцемент
Крытые вагоны - хопперы для
цемента (вагоны - цементовозы)
265.
Толокно
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
266.
Топливо печное
каменноугольное
Цельнометаллические полувагоны
с люками
267.
Торф фрезерный для
сельского хозяйства
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные вагоны
268.
Торф фрезерный
топливный
- " -
269.
Торф фрезерный, не
поименованный в
алфавите
- " -
270.
Трикальцийфосфат
Крытые вагоны - хопперы для
минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
271.
Уголь бурый
Цельнометаллические полувагоны
с люками, платформы
272.
Уголь бурый мелкий
- " -
273.
Уголь гранулированный
Специализированные вагоны
274.
Уголь каменный марки
Г - газовый
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
275.
Уголь каменный
марки Д
- " -
276.
Уголь каменный
марки Ж - жирный
- " -
277.
Уголь каменный марки
К - коксовый
- " -
278.
Уголь каменный марки СС - слабоспекающийся
- " -
279.
Уголь каменный марки
ОС - отощенный спекающийся
- " -
280.
Уголь каменный
марки ПЖ
- " -
281.
Уголь каменный
марки Т - тощий
- " -
282.
Уголь каменный
силезский (польский)
- " -

283.
Алфавитте аталмаған
тас көмір
- " -
284.
Шаң тәрізді көмір
Арнайы вагондар
285.
Калий - магнийлік
тыңайтқыш (каинит)
Жабық вагондар - минералдық ты-
ңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
286.
Алфавитте аталмаған
азоттық тыңайтқыштар
- " -
287.
Алфавитте аталмаған
калийлік тыңайтқыштар
- " -
288.
Алфавитте аталмаған
фосфатты тыңайтқыштар
- " -
289.
Алфавитте аталмаған
түрлі химиялық және
минералдық тыңайтқыштар
- " -
290.
Бөлшектерінің үлкендігі
0-5 мм болатын ферро-
қорытпалар
Жабық вагондар, ашық вагондар
291.
Дәнекерлеу флюстары
(автоматтық дәнекер-
леуге арналған)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
292.
Алфавитте аталмаған
флюстар
Арнайы вагондар
293.
Фосфобактерин
Жабық вагондар - минералдық ты-
ңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
294.
Фосфогипс
- " -
295.
Пириттердің флотациялық
құйрықтары
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
296.
Жүгерінің қауызы
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
297.
Сұлының қауызы
"Геркулес"
- " -
298.
Бидай қауызы
- " -
299.
Күріш қауызы
- " -
300.
Су өтпейтін ұлғаятын
цемент
Жабық вагондар - цементке
арналған хопперлер (цемент
тасығыш - вагондар)
301.
М-300, М-400 гип-
сглиноземдық цемент
- " -
302.
Түрлі маркалы гип-
сглиноземдық цемент
- " -
303.
Тампонажды цемент
- " -
304.
Алфавитте аталмаған
цемент
- " -
305.
Цемянка (ұнтақталған,
талқандалған кірпіш)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
306.
Жасымық
Жабық вагондар - астыққа
арналған хопперлер (астық
тасығыш - вагондар)
307.
Чина
- " -
308.
Чумиза
- " -
309.
Көмірлік шихта
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
310.
Шквар (шыны өндірі-
сінің қалдықтары)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
311.
Фосфаттық шлак
(томасшлак)
Жабық вагондар - минералдық ты-
ңайтқыштарға арналған хопперлер
(минерал тасығыш - вагондар)
312.
Ванадий өндірісінің
шлактары
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
313.
Түйіршіктелген шлак
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
314.
Домна шлактары
- " -
315.
Магний өндірісінің
шлактары
- " -
316.
Мартен шлактары
- " -
317.
Алфавитте аталмаған,
қайта балқытуға арнал-
ған металлургиялық
шлактар
- " -
318.
Электрпештік шлактар
- " -
319.
Алфавитте аталмаған,
түйіршіктелген және
қайта балқытуға арнал-
ған металлургиялық
шлактардан басқа,
шлактар
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
320.
Құрамында түсті
металдар бар шлактар
- " -
321.
Шлакопортландцемент
М-200, М-300, М-400
Жабық вагондар - цементке
арналған хопперлер (цемент
тасығыш - вагондар)
322.
Алюможелезисті шлам
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар

283.
Уголь каменный, не
поименованный в
алфавите
- " -
284.
Уголь пылевидный
Специализированные вагоны
285.
Удобрение калийно-
магниевое (каинит)
Крытые вагоны - хопперы для
минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
286.
Удобрения азотные,
не поименованные в
алфавите
- " -
287.
Удобрения калийные,
не поименованные в
алфавите
- " -
288.
Удобрения фосфатные,
не поименованные в
алфавите
- " -
289.
Удобрения химические
и минеральные всякие,
не поименованные в
алфавите
- " -
290.
Флюсы сварочные (для
автоматической элект-
росварки)
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные
вагоны
291.
Флюсы, не поименован-
ные в алфавите
Специализированные вагоны
292.
Фосфобактерин
Крытые вагоны - хопперы для
минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
293.
Фосфогипс
- " -
294.
Хвосты флотационные
пиритов
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные
вагоны
295.
Хлопья кукурузные
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
296.
Хлопья овсяные
"Геркулес"
- " -
297.
Хлопья пшеничные
- " -
298.
Хлопья рисовые
- " -
299.
Цемент водонепрони-
цаемый расширяющийся
Крытые вагоны - хопперы для
цемента (вагоны - цементовозы)
300.
Цемент гипсоглино-
земистый М-300, М-400
- " -
301.
Цемент глиноземистый
разных марок
- " -
302.
Цемент тампонажный
- " -
303.
Цемент, не поимено-
ванный в алфавите
- " -
304.
Цемянка (кирпич
молотый, толченый)
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные
вагоны
305.
Чечевица
Крытые вагоны - хопперы для
зерна (вагоны - зерновозы)
306.
Чина
- " -
307.
Чумиза
- " -
308.
Шихта угольная
Цельнометаллические полувагоны
с люками
309.
Шквар (остатки стекольного производства)
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
310.
Шлак фосфатный
(томасшлак)
Крытые вагоны - хопперы для минеральных удобрений (вагоны- минераловозы)
311.
Шлаки ванадиевого
производства
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные
вагоны
312.
Шлаки
гранулированные
Цельнометаллические полувагоны
с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
313.
Шлаки доменные
- " -
314.
Шлаки магниевого
производства
- " -
315.
Шлаки мартеновские
- " -
316.
Шлаки металлургичес-
кие для переплавки,
не поименованные в
алфавите
- " -
317.
Шлаки электропечные
- " -
318.
Шлаки, кроме гранули-
рованных и металлур-
гических для переп-
лавки, не поименован-
ные в алфавите
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные
вагоны
319.
Шлаки, содержащие
цветные металлы
- " -
320.
Шлакопортландцемент
М-200, М-300, М-400
Крытые вагоны - хопперы для
цемента (вагоны - цементовозы)
321.
Шлам алюможелезистый
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
322.
Шлам угольный
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы

323.
Көмірлік шлам
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
324.
Алфавитте аталмаған,
түсті металдар мен
олардың рудаларының
шламы
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
325.
Түсті рудалар шлихі
(жуылған және уатылған
руда)
- " -
326.
Ізбестік шпат
- " -
327.
Штыб
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
328.
Шунгизит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
329.
Граниттік шағыл
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
330.
ДР-8 және одан да төмен
маркалы қиыршық тастан
жасалған шағыл
- " -
331.
Шунгиттік шағыл
(шунгит)
- " -
332.
Алфавитте аталмаған
шағыл
- " -
333.
Дәндегі және ұнтақтағы
электрокорунд
Арнайы вагондар
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 29-қосымша
АҚТАРЫП ТАСЫМАЛДАНАТЫН ЖҮКТЕРДІҢ ТІЗБЕСІ
N
Жүктердің атауы
Вагондар тегі
1.
Кесектегі алебастр (гипс)
Люктері бар тұтас темірлі
және арнайы вагондар
2.
Кесектегі ангидрит (дала
шпаты және жеңіл шпат)
- " -
3.
Андезиттер
- " -
4.
Арагонит
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
5.
Қарбыздар
Үсті жабылған вагондар
6.
Аргиллит
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
7.
Аскангель (ақ саз) аз
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
8.
Табиғи асфальт
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
9.
Асфальтит (асфальт)
- " -
10.
Суық асфальттібетон
(асфальттібетондық
суық қоспа)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
11.
Қылқан жапырақты ағаш-
тардан басқа, ұзындығы
1,5 м дейін қоса алған-
дағы түрлі ағаш түрле-
рінің баланстары
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және платформалар
12.
Қылқан жапырақты ағаш-
тардан басқа, ұзындығы
1,5 м-ден асатынды қоса
алғандағы түрлі ағаш
түрлерінің баланстары
- " -
13.
Қылқан жапырақты ағаштар
түрлерінің баланстары
- " -
14.
Бетонит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
15.
Блюмстер
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
16.
Графит сынығы
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
17.
Корунд тастарының сынығы
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
18.
Керамикалық сынық
- " -
19.
Хромомагнезиттік
кірпіш сынығы
- " -
20.
Шамотты кірпіш сынығы
- " -
21.
Алфавитте аталмаған
кірпіш сынығы
- " -
22.
Зімпара қайрау және
ажарлайтын тастардың
сынығы
- " -
23.
Отқатұрақты заттардың
сынығы
- " -
24.
Шыны сынығы
- " -
25.
Фарфор сынығы
- " -
26.
Фаянс сынығы
- " -
27.
Электрод сынығы
- " -
28.
Құйылған болат қалып
- " -
29.
Борт (өңделген тас)
- " -
30.
Жол төсемдеріне арналған
асфальтті брикеттер
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
31.
Буракөмірлік брикеттер
- " -
32.
Темір рудасының
брикеттері
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
33.
Шым тезекті жартылай
брикеттер және брикеттер
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
34.
Ағаштың қалдығынан
брикеттер
- " -
35.
Болат жонқасынан
брикеттер
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
36.
Шойын жонқасынан
брикеттер
- " -
37.
Таскөмірлік брикеттер
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
38.
Кокс және жартылай
кокс брикеттері
- " -
39.
Титанмагнетитті
руда брикеттері
- " -
40.
Хромитті руда брикеттері
- " -
41.
Түсті рудалар брикеттері
- " -
42.
Домна шлактарына
құйылған кеспе тас
- " -
43.
Габбро
- " -
44.
Глиеж (топырақ)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
45.
Саз (түйіршікті) бенто-
ниттік, бояйтын, шұға
басатын, фарфорлық (као-
лин), фаянстық, қалыптық
- " -
46.
Алфавитте аталмаған
отқа тұрақты және
қышқылға тұрақты саз
- " -
47.
Нашар балқитын саздар
- " -
48.
Гнейс
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
49.
Гранит
- " -
50.
Гуано
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
51.
Диабаз
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
52.
Динас
- " -
53.
Диорит
- " -
54.
Рудалық долготье
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
55.
Дорсил (жасанды шағыл)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
56.
Гидролиздік өндіріске
арналған отындық ағаш
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
57.
Алфавитте аталмаған,
технологиялық мұқтаждық-
тарға арналған отындық
ағаш
- " -
58.
Долготье отындары
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
59.
Алфавитте аталмаған әр
түрлі ағаш отындары
- " -
60.
Дунит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
61.
Резонанстық домалақ
шырша
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
62.
Сырғауылдар және
қазықтар
- " -
63.
Картоп сықпасы
(сығымдары, мезга)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
64.
Қызылша сықпасы
(сығымдары, мезга)
- " -
65.
Айналымға арналған
сапалы дайындама
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
66.
Айналымға арналған
қатардағы дайындама
- " -
67.
Кіндіктік және темір
соғу дайындамасы
- " -
68.
Алфавитте аталмаған
болат дайындамасы
- " -
69.
Құбырлық дайындама
- " -
70.
Табиғи тастан толтырма
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
71.
Битуминоздық тас
(битумен)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
72.
Жұмырлық тас (жұмыр тас)
- " -
73.
Бут тасы (бут)
- " -
74.
Гипстік тас
- " -
75.
Ізбестік технологиялық
тас (ізбестік)
- " -
76.
Литографиялық тас
- " -
77.
Алфавитте аталмаған
құрылыс тасы
- " -
78.
Тальк тасы
(кесектегі тальк)
- " -
79.
Шамоттық тас
- " -
80.
Қамыс
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
81.
Орташа кеш пісетін және
кеш пісетін ақ қауданды
капуста
Үсті жабылған - әмбебап вагондар
82.
Өндірістік қайта өңдеуге
арналған картоп
- " -
83.
Кварц және кварцтық
концентрат
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
84.
Кварциттер, бакалдық,
криворождық және МКА
кварциттерінен басқа
- " -
85.
Кианит (минерал)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
86.
Липа қабығы
Үсті жабылған - әмбебап вагондар
87.
Алфавитте аталмаған
қабық
- " -
88.
Корнит (тығыздалған
мүйіздік жоңқа)
- " -
89.
Илеуге және бояуға
арналған корье
- " -
90.
Желатинді өндіруге
арналған сүйек
- " -
91.
Ас сүйегі
- " -
92.
Ағаштың әр түрлерінің
кесіндісі
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
93.
Ксиолит (құрылыс
материалы)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
94.
Кесектегі лапидит
- " -
95.
Ұзындығы 2 м-ге дейін
қоса алғандағы әр түрлі
орман материалы
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
96.
Гидротехникалық
орман материалдары
- " -
97.
Сіріңке өндіруге арнал-
ған орман материалдары
(сіріңкелік кесінділер)
- " -
98.
Алфавитте аталмаған
дөңгелек орман материал-
дары, бекіту материалда-
рынан басқа
- " -
99.
Орман құрылыс
материалдары
- " -

323.
Шлам цветных металлов
и их руд, не поимено-
ванный в алфавите
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные
вагоны
324.
Шлих цветных руд
(промытая и измель-
ченная руда)
- " -
325.
Шпат известковый
- " -
326.
Штыб
Цельнометаллические полувагоны
с люками
327.
Шунгизит
Цельнометаллические полувагоны
с люками и специализированные вагоны
328.
Щебень гранитный
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специа-
лизированные вагоны
329.
Щебень из гравия
марки ДР-8 и ниже
- " -
330.
Щебень шунгитовый
(шунгит)
- " -
331.
Щебень, не поименова-
нный в алфавите
- " -
332.
Электрокорунд в зерне
и порошке
Специализированные вагоны
Приложение 29
к Правилам перевозок грузов
ПЕРЕЧЕНЬ ГРУЗОВ, ПЕРЕВОЗИМЫХ НАВАЛОМ
N
Наименование грузов
Род вагонов
1
Алебастр (гипс) в кусках
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
2
Ангидрит (шпат полевой и шпат легкий) в
кусках
- " -
3
Андезиты
- " -
4
Арагонит
Цельнометаллические полувагоны            с люками платформы и специализированные              вагоны
5
Арбузы
Крытые вагоны
6
Аргиллит
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
7
Аскангель (глина белая)
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
8
Асфальт природный
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
9
Асфальтит (асфальт)
- " -
10
Асфальтобетон холодный (смесь
асфальтобетонная холодная)
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
11
Балансы всяких пород дерева длиной
до 1,5 м включительно кроме хвойных
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
12
Балансы всяких пород дерева длиной
свыше 1,5 м включительно кроме хвойных
- " -
13
Балансы хвойных пород дерева
- " -
14
Бетонит
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
15
Блюмсы
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
16
Бой графитовый
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
17
Бой и лом корундовых камней
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
18
Бой керамический
- " -
19
Бой кирпича хромомагнезитового
- " -
20
Бой кирпича шамотного
- " -
21
Бой кирпича, не поименованного в алфавите
- " -
22
Бой наждачных точильных и
шлифовальных камней
- " -
23
Бой огнеупорных изделий
- " -
24
Бой стеклянный
- " -
25
Бой фарфоровый
- " -
26
Бой фаянсовый
- " -
27
Бой электродный
- " -
28
Болванки стальные литые
- " -
29
Борт (камень обработанный)
- " -
30
Брикеты асфальтовые для  дорожных покрытий
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
31
Брикеты буроугольные
- " -
32
Брикеты железной руды
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
33
Брикеты и полубрикеты торфяные
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
34
Брикеты из отходов древесины
- " -
35
Брикеты из стальной стружки
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
36
Брикеты из чугунной стружки
- " -
37
Брикеты каменноугольные
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
38
Брикеты кокса и полукокса
- " -
39
Брикеты титаномагнетитовой руды
- " -
40
Брикеты хромитовой руды
- " -
41
Брикеты цветных руд
- " -
42
Брусчатка литая из доменных шлаков
- " -
43
Габбро
- " -
44
Глиеж (земля)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
45
Глина (комовая) бентонитовая, красильная, сукновальная, фарфоровая (каолин), фаянсовая, формовочная
- " -
46
Глина кислотоупорная и огнеупорная, не поименованная в алфавите
- " -
47
Глины тугоплавкие
- " -
48
Гнейс
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
49
Гранит
- " -
50
Гуано
Цельнометаллические полувагоны с люками
51
Диабаз
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
52
Динас
- " -
53
Диорит
- " -
54
Долготье рудничное
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
55
Дорсил (щебень искусственный)
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
56
Древесины топливная для гидролизного производства
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
57
Древесина топливная для технологических нужд, не поименованная в алфавите
- " -
58
Дрова долготье
Цельнометаллические полувагоны с люками
59
Дрова из всяких пород дерева, не поименованные в алфавите
- " -
60
Дунит
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
61
Ель резонансовая круглая
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
62
Жерди и колья
- " -
63
Жом (выжимки, мезга) картофельный
Цельнометаллические полувагоны с люками
64
Жом (выжимки, мезга) свекловичный
- " -
65
Заготовка для переката качественная
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
66
Заготовка для переката рядовая
- " -
67
Заготовка осевая и кузнечная
- " -
68
Заготовка стальная, не поименованная в алфавите
- " -
69
Заготовка трубная
- " -
70
Заполнитель из естественного камня
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
71
Камень битуминозный (битумен)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
72
Камень булыжный (булыжник)
- " -
73
Камень бутовый (бут)
- " -
74
Камень гипсовый
- " -
75
Камень известняковый технологический (известняк)
- " -
76
Камень литографский
- " -
77
Камень строительный, не поименованный в алфавите
- " -
78
Камень тальковый (тальк в кусках)
- " -
79
Камень шамотный
- " -
80
Камыш
Цельнометаллические полувагоны с люками
81
Капуста белокочанная среднепоздняя и позднеспелая
Универсальные вагоны - крытые
82
Картофель для промышленной переработки
- " -
83
Кварц и концентрат кварцевый
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
84
Кварциты, кроме бакальских, криворожских и МКА
- " -
85
Кианит (минерал)
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
86
Кора липовая
Универсальные вагоны - крытые
87
Кора, не поименованная в алфавите
- " -
88
Корнит (прессованная роговая стружка)
- " -
89
Корье дубильное и красильное
- " -
90
Кость для производства желатина
- " -
91
Кость пищевая
- " -
92
Кряж всяких пород дерева
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
93
Ксиолит (стройматериал)
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
94
Лапидит в кусках
- " -
95
Лесоматериалы всяких пород длиной до 2 м включительно
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
96
Лесоматериалы гидротехнические
- " -
97
Лесоматериалы для производства спичек (кряж спичечный)
- " -
98
Лесоматериалы круглые, кроме крепежных, не поименованные в алфавите
- " -
99
Лесоматериалы строительные
- " -

100.
Кеме құрылысының
орман материалдары
- " -
101.
Қаптауға арналған
ағаш материалдары
(қап кесінділер)
- " -
102.
Фанералық ағаш мате-
риалдары (фанералық
кесінді)
- " -
103.
Сабақ, ракитник
(ива шыбықтары)
Үсті жабылған - әмбебап
вагондар
104.
Сынықтар және габариттік
емес болат қалдықтары
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
105.
Сынықтар және габариттік
емес шойын қалдықтары
- " -
106.
Отқа төзімді заттардың
сынығы
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
107.
Жиналмалы болат сынығы
- " -
108.
Пакеттеуге арналған қара
металдар сынығы
- " -
109.
Алфавитте аталмаған қара
металдар сынығы
- " -
110.
Отқа төзімді материал-
дарды өндіруге арналған
шикі магнезит
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
111.
Асфальттік масса
- " -
112.
Мездра
Үсті жабылған - әмбебап вагондар
113.
Кесектегі борр
арнайы вагондар
114.
Алфавитте аталмаған
қара металдар
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
115.
Кесектегі мәрмәр
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
116.
Құрылыс қоқысы
- " -
117.
Көң
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
118.
Алфавитте аталмаған
ағаштың әр түрлерінің
бездері, наросты
Үсті жабылған - әмбебап
вагондар
119.
Прокат өндірісінің қара
металдар қиындылары
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
120.
Қара металдар қабыршағы
- " -
121.
Оливин (минерал)
- " -
122.
Асбошиферлік және
шиферлік қалдықтар
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, және арнайы вагондар
123.
Ағаш қалдықтары
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
124.
Болаттың жеңіл салмақты
қалдықтарынан және
сынығынан пакеттер
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
125.
Пегматит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, және арнайы вагондар
126.
Ағаштың әр түрлерінің
егеуіші
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
127.
Порфироидтер
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, және арнайы вагондар
128.
Домналық присад
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
129.
Далашпаттық өнім
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, және арнайы вагондар
130.
Пропстар
(рудалық тіреулер)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
131.
Рельстер - сынықтар
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
132.
Мүйіздер, тұяқтар
Үсті жабылған - әмбебап
вагондар
133.
Сапонат (кил)
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, және арнайы вагондар
134.
Қант қызылшасы
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
135.
Сиенит (минерал)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар

100
Лесоматериалы судостроительные
- " -
101
Лесоматериалы тарные (кряж тарный)
- " -
102
Лесоматериалы фанерные (кряж фанерный)
- " -
103
Лоза, ракитник (прутья ивовые)
Универсальные вагоны - крытые
104
Лом и отходы стальные негабаритные
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
105
Лом и отходы чугунные негабаритные
- " -
106
Лом огнеупорных изделий
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
107
Лом стальной сборный
- " -
108
Лом черных металлов для пакетирования
- " -
109
Лом черных металлов, не поименованный в алфавите
- " -
110
Магнезит сырой для производства огнеупорных материалов
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
111
Масса асфальтовая
- " -
112
Мездра
Универсальные вагоны - крытые
113
Мел в кусках
Специализированные вагоны
114
Металлы черные, не поименованные в алфавите
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
115
Мрамор в кусках
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
116
Мусор построечный
- " -
117
Навоз
Цельнометаллические полувагоны с люками
118
Наплывы, наросты всяких пород дерева, не поименованные в алфавите
Универсальные вагоны - крытые
119
Обрезь черных металлов от прокатного производства
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
120
Окалина черных металлов
- " -
121
Оливин (минерал)
- " -
122
Отходы асбошиферные и шиферные
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
123
Отходы древесные
Цельнометаллические полувагоны с люками
124
Пакеты из легковесных стальных отходов и лома
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
125
Пегматит
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
126
Пиловочник всяких пород дерева
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
127
Порфироиды
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
128
Присад доменный
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
129
Продукт полевошпатовый
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
130
Пропсы (стойки рудничные)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
131
Рельсы - лом
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
132
Рога, копыта
Универсальные вагоны - крытые
133
Сапонат (кил)
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
134
Свекла сахарная
Цельнометаллические полувагоны с люками
135
Сиенит (минерал)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны

136.
Еритін натрий - силикаты
(кесек силикат)
- " -
137.
Блюмингтік болат
кесектер
- " -
138.
Салмағы 3 т-ға дейінгі
болат кесектер
- " -
139.
Шихт болат кесектері
- " -
140.
Алфавитте аталмаған
болат кесектері
- " -
141.
Слябтар (болат
дайындамалары)
- " -
142.
Ағаш бағаналар
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар, платформалар
143.
Домналық мартен жоңқасы
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
144.
Вьюн тәрізді болат
жоңқасы
- " -
145.
Алфавитте аталмаған
қара металдар жонқасы
- " -
146.
Түрлі ағаш жоңқалар
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
147.
Сутунка
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
148.
Термоблок (цементнодиа-
томитошлактық тас)
- " -
149.
Отындық кесектегі
шым тезек
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
150.
Трас (табиғи тас)
- " -
151.
Құбырлар
- " -
152.
Органикалық жер тыңай-
татын туктар (компост)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
153.
Ізбестік туф
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
154.
Алфавитте аталмаған туф
- " -
155.
Азық-түліктік асқабақ
Үсті жабылған - әмбебап вагондар
156.
Шпалдар
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
157.
Кесектегі, чушкадағы,
бөлшектерінің үлкендігі
13 мм-ден асатындай
ұсақталған ферроқорыт-
палар: ферромарганец,
ферросиликомарганец,
ферросиликохром, ферро-
хром, Мн 965 және Мн 95
маркалы металл марганец,
СК 10, СК 10Р, СК 15, СК
15Р маркалы силикокальций
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
158.
Шөпшек
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар
159.
Целестин (минерал)
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
160.
Цемензит
Люктері бар тұтас темірлі ашық
вагондар және арнайы вагондар
161.
Церезит
- " -
162.
Айналы шойын
Люктері бар тұтас темірлі
ашық вагондар, платформалар
және арнайы вагондар
163.
Жоғары марганецті
құйма шойыны
- " -
164.
Фосфорлы құйма шойыны
- " -
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 30-қосымша
Ашық жылжымалы құрамда тасымалдауға
жіберілетін жүктер тізімі
Тізімде белгіленген сілтемелердің түсіндірмелері:
<*> Ашық жылжымалы құрамда өз көлемдеріне байланысты жабық вагонға тиелуі мүмкін емес 500 кг астам жүк орнына ие ұзын және үлкен жүктер тасымалдауға жіберіледі.
<**> 1 сәуірден 1 қазан аралығында осы жүктерді ашық жылжымалы құрамға тиеу кезінде оларды жүк жіберуші территорияны және қоршаған ортаны ластамайтын және жүкті ұшқын тиюден қорғайтын брезентпен, тақтаймен, тақтай қалқандармен және өзге материалдармен жабады.
Ылғалдылығы 40%-тен кем емес шым тезек, жоңқа жабусыз тасымалданады. Планерлар, ұшақтар және тікұшақтар жыл мезгіліне байланысты емес орауышпен немесе жабық тасымалданады.

136
Силикат - натрия   растворимый (силикат глыба)
- " -
137
Слитки стальные блюминговые
- " -
138
Слитки стальные весом до 3 т
- " -
139
Слитки стальные шихтовые
- " -
140
Слитки стальные, не поименованные в алфавите
- " -
141
Слябы (заготовки стальные)
- " -
142
Столбы деревянные
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
143
Стружка доменная мартеновская
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
144
Стружка стальная вьюнообразная
- " -
145
Стружка черных металлов, не поименованная в алфавите
- " -
146
Стружки древесные всякие
Цельнометаллические полувагоны с люками
147
Сутунка
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
148
Термоблок (камень цементнодиатомитошлаковый)
- " -
149
Торф кусковой топливный
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
150
Трас (камень природный)
- " -
151
Трубы
- " -
152
Туки землеудобрительные органические (компосты)
Цельнометаллические полувагоны с люками
153
Туф известковый
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
154
Туф, не поименованный в алфавите
- " -
155
Тыква продовольственная
Универсальные вагоны - крытые
156
Шпалы
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
157
Ферросплавы в кусках, чушках, дробленые с размерами частиц более 13 мм: ферромарганец, ферросиликомарганец, ферросиликохром, феррохром, марганец металлический марок Мн 965 и Мн 95, силикокальций марок СК 10, СК 10Р, СК 15, СК 15Р
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы
158
Хворост
Цельнометаллические полувагоны с люками
159
Целестин (минерал)
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
160
Цемензит
Цельнометаллические полувагоны с люками и специализированные вагоны
161
Церезит
- " -
162
Чугун зеркальный
Цельнометаллические полувагоны с люками, платформы и специализированные вагоны
163
Чугун литейный высокомарганцевистый
- " -
164
Чугун литейный фосфористый
- " -
Приложение 30
к Правилам перевозок грузов
Перечень грузов, перевозка которых
допускается на открытом подвижном составе
Обозначение сносок, отмеченных в Перечне:
<*> Допускаются к перевозке на открытом подвижном составе грузы массой одного грузового места более 500 кг, длинномерные и громоздкие, которые по своим размерам не могут быть загружены в крытый вагон.
<**> В период с 1 апреля по 1 октября при погрузке этих грузов на открытый подвижной состав они укрываются грузоотправителем брезентом, досками, дощатыми щитами или другими материалами, защищающими груз от попадания искр и исключающими загрязнение окружающей среды и засорение территории.
Торф, щепа влажностью не менее 40% перевозятся без укрытия. Планеры, самолеты и вертолеты перевозятся в упаковке или с укрытием независимо от времени года.

Жүк құжатының жоғарғы бөлігіне жүк жіберуші қызыл түсті штемпель қояды - "Тез тұтанады", "Қорған 3/0-0-1-0". Вагон қағазында осындай штемпельдер жіберу станциясымен қойылады.
Ескерту. Жүк атаулары 1997 жылғы N407 Тасымалдау ережелері және теміржол көлігінің тарифтері жинағында жарияланған. Бір тарифтік-статистикалық жүктер номенклатурасындағы жүктердің алфавиттік тізіміне (АЕТСНГ) сәйкес келеді.
Авто жанар май құюшылар
Автобустар
Автодезқұрылғылар
Өз кіндіктерінде тасымалданбайтын автодрезиндер
Автокарлар
Көшпелі автомастерскойлар
Азық-түліктер және тауарлар сатуға арналған ораудағы автоматтар (су, қарындаштар, сүт, май және т.б.) <*>
Барабан форматынан накат кесуге арналған ораудағы автоматтар <*>
Ораудағы дөңгелек шұлықтық автоматтар <*>
Ораудағы темір соғатын-пресстік автоматтар <*>
Ораудағы өлшеп орайтын - буып-түйетін автоматтар <*>
Черепица кесуге арналған ораудағы автоматтар <*>
Ассенизациялық автомобильдер
Жөндеудегі және жөндеуден шыққан жүк автомобильдері
Бір тарифтік-статистикалық жүктер номенклатурасындағы жүктердің алфавиттік тізімінде (АЕТСНГ) аталмаған жүк автомобильдері
Жеңіл автомобильдер
Кино-, радио- және электроқұрылғылармен, сейсмостанциялармен жабдықталған автомобильдер
Арнайы автомобильдер
Өз кіндіктерінде тасымалданбайтын автомотристер
Автосуат
Авторефрижераторлар
Автотіркеу және оның бөліктері
Автотягачтар
Автофургондар
Автоцементтасушылар
Автоцистерналар
Агальматолит (минерал)
Темір рудалы агломерат
Марганецты агломерат
Титаномагнезиттік рудалы агломерат
Хромиттік рудалы агломерат
Аглопорит
Аглоруда (темір агломерациялық руда)
Маталарды шаюға және ағартуға арналған ораудағы агрегаттар <*>
Жұмсақ шатыр материалдарын өндіруге арналған ораудағы агрегаттар <*>
Ораудағы сауу агрегаттары (сауу құрылғылары) <*>
Кірпіш жасайтын ораудағы агрегаттар <*>
Мата және трикотаж матаны бояуға арналған ораудағы агрегат <*>
Протекторлық және камералық ораудағы агрегаттар <*>
Формалық-прокаттық ораудағы агрегаттар <*>
Ораудағы формалау агрегаттар <*>
Ораудағы электрлі қырқатын агрегаттар <*>
Алтыншы және жетінші топтағы бөлшек алебастр (гипс)
Алюминий (400 кг аса массалы ірі габаритті алюминий құйымы, 3 метрден астам ұзындықтағы және 200 кг аса массалы алюминий және алюминий қорытындыларынан жасалған ораудағы немесе пакеттердегі жартылай фабрикаттар)
Бөлшек ангидрит (дала шпаты және жеңіл шпат)
Андезиттер
Антрацит
Ораудағы автогендік пісіріп жалғаушы аппараттар <*>
Ораудағы дезинфекциялық аппараттар <*>
Ораудағы қант пісіруші аппараттар <*>
Ораудағы жылытатын, қуыратын және азық пісіретін аппараттар <*>
Ораудағы қамыр дайындайтын аппараттар <*>
Ораудағы электрлі пісіретін аппараттар <*>
Ораудағы ауа ылғалдаушы аппараттар <*>
Арагонит
Пакеттегі арболит
Аргентит
Аргиллит
Бетон, цемент және шлак аркалар
Газ және су жүргізетін арматуралар (ораудағы немесе кейбір бөліктерін қорғаумен) <*>
Қара металдардан дайындалған қазан арматуралары (ораудағы немесе кейбір бөліктерін қорғаумен)<*>
Асбозурит
Аскангель (ақ саз балшық)
Ораудағы аспираторлар (дән тазалауға арналған желдеткіштер) <*>
Табиғи асфальт
Асфальтит (асфальт)
Суық асфальтобетон (суық асфальтобетон қосындысы)
Аэрошаңдатқыштар
Металл бактар <*>
Түрлі ағаш түрлерінің баланстары
Ағаш бөренелер <*>
Темір бетон бөренелер
N 10 және одан жоғары бөренелер және швеллер
АЕТСНГ-де аталмаған құрастырылмаған болат бөренелер
Құрастырылмаған болат бөренелер
Түрлі темір жолға арналған балласт (қиыршық тас, құм, ұсақ тас, асбест қалдықтары)
Болат баллондары <*>
Қара металдан жасалған құрсау
Дезинфекциялық моншалар
Электр кабельдеріне, өткізгіштерге және т.б. арналған барабандар <*>
Қара металдан жасалған барабандар <*>
Барит (ауыр шпат)
Суды қысыммен ағызатын мұнаралар
Бетонит
Бетон үлестірушілер
Бетон араластырушылар
Бетон қалаушылар
Қара металл негізіндегі биметалдар
Битуммен (битуминоз тасы)
Қатты маркалы мұнай-құрылыс қаптағы битумдар
Аглопоритобетон блоктары
Гранит блоктары
Темір бетон блоктары
Қара металдан жасалған блоктар
Әк-құм блоктары
Керамикалық блоктар
Мрамор блоктар
Силикат блоктар
АЕТСНГ-де аталмаған қабырға блоктары
Шпалдардағы бағыттамалы бұрма блоктары
Туф блоктары
Фундамент блоктары
Шлак-бетон блоктары
Шлак блоктары (шлак-блоктар)
Блюмингтер
Блюмстер
Графит бой
Карборунд тас бой және лом
Корунд тас бой және лом
Керамикалық бой
Кірпіш бой
Зімпара, қайрақ және тегістегіш тас бой
Отқа төзімді затқа арналған бой
Шыны бой
Фарфор бой
Фаянс бой
Электрод бой
Бойлерлер
Бокситтер
Қара металдан жасалған болванкалар
Болат-құйылған болванкалар
Борозда жасаушылар және жыра жасаушылар
Пакетпен тырмалар
Борт (өңделген тас)
Жол төсеуішіне арналған асфальт брикеттер
Көмір брикеттер
Темір рудасының брикеттері
Шым тезек брикеттері және жартылай брикеттер
Ағаш қалдықтарынан жасалған брикеттер
Болат жоңқадан жасалған брикеттер
Шойын жоңқадан жасалған брикеттер
Тас-көмір брикеттер
Кокс және жартылай кокс брикеттері
Марганец рудасының брикеттері
Титан-магнетит рудасының брикеттері
Хромит рудасының брикеттері
Түсті руда брикеттері
Домен шлактарынан құйылған брусчатка
Бағыттамалы бұрмаға арналған брустар
Темір жолға арналған көпір брустары
Букстар (алюминийден басқа)
Жұмыр тас
Бульдозерлер
Гипс бункерлері
Ағаш бункерлері
Металл бункерлері
Бут (бут тас)
Вагонеткалар - платформалар
Болат вагон итерушілер
Өз кіндіктерінде тасымалданбайтын темір жол вагондары
Вагондар - көшпелі үйлер
Вакуум - пресстер
Болат және шойын прокаттық белдіктер
Қара металдан жасалған біліктер және белдіктер
Металл барлық түрлі біліктер
Қара металдан жасалған қаптағы ванналар
Дән тазалауға арналған қаптағы желдеткіштер (аспираторлар)
Ораудағы верстактар
Тікұшақтар <**>
Таразылар <*>
Веялкалар
Ораудағы құрылыс вибраторлары <*>
Вибролоткалар
Виброалаңдар
Виброштамптар
Витерит
Ораудағы су-май жылытушылар <*>
Ораудағы су жылытушылар (экономайзерлер) <*>
Ораудағы су үлестірушілер <*>
Ораудағы ауа үрлеуіштер <*>
Ораудағы ауа жылытушылар <*>
Ораудағы табаққа арналған толқындатушылар <*>
Трактор волокушалары
Вулканизаторлар - ораудағы форматорлар <*>
Көкөністерді сығып алушылар
Шпаль ойындысы
Бұрғы және геологиялық - барлау мұнаралары және мачталары
Бұрғы құрылғыларына арналған ағаш паналар және мұнаралар
Габбро (минерал)
Газгольдерлер
Ораудағы газ-су тазалағыштар <*>
Ораудағы газ генераторлары <*>
Галька
Арнайы контейнерлердегі гартцинк (цинк изгарі)
Гематит (темір рудалы концентрат)
Ораудағы генераторлар <*>
Ораудағы гидродомкраттар <*>
Ораудағы гидропульттар <*>
Ораудағы гипс араластырушылар <*>
Гнейс
Гипс-шлак блоктары
Глиеж (топырақ)
Ақ саз балшық (аскангель)
Бентонит саз балшығы
АЕТСНГ-де аталмаған қышқылға төзімді және отқа төзімді саз балшық
Бояғыш саз балшық
Шұға басатын саз балшық
Фарфор саз балшық (каолин)
Фаянс саз балшық
Майдаланған отқа төзімдіден басқа қалыптау саз балшығы
Ораудағы глиноболтушкалар <*>
Арнайы контейнерлердегі глинозем
Ораудағы саз балшық араластырушылар <*>
АЕТСНГ-де аталмаған саз балшықтар
Баяу балқитын саз балшықтар
Ораудағы голендорлар <*>
Шет тақтай
Ораудағы ұста көріктері <*>
Ат және трактор тарту күші бар тырнауыштар <*>
Керамзиттік қиыршық тас
Қиыршық тас
Гранит
Бөлшек графит
Грейдерлер
Құм електер
Топырақ (кәдімгі топырақ)
Шым тезек топырағы
Ораудағы гудрон
Ораудағы гудронаторлар
Пакеттегі металл есіктер <*>
Ораудағы электр двигательдер (моторлар) <*>
Ораудағы дезинтеграторлар <*>
Қыртыс
Ірі блокты үй бөлшектері
Диабаз
Дизельдер <*>
Дизель генераторлары <*>
Динас
Диорит
Руда долготьесі
Шыны өндірісіне арналған доломит
Күйдірілген металлургиялық доломит
Шикі металлургиялық доломит
АЕТСНГ-де аталмаған шикі доломит
Бақша үйлері (үйшіктер)
Көлемді блоктардан жасалған фундаментсіз жинау-бөлшектеу үйлері
Ағаш-жоңқа плитадан жасалған жинау-бөлшектеу үйлері
Арболиттен жасалған қабырғалы үйлер
Бөлшектелген түрдегі стандартты және стандартты емес қалқанды үйлер
Ораудағы арқанды-аспалы жолдар <*>
Дорсил (жасанды щебень)
Пакеттегі асбест-цементтік ацэид тақтайлар
Пакеттегі еденге арналған шпунтталған тақтайлар <*>
Драгалар
Гидролиз өндірісіне арналған отын ағашы
АЕТСНГ-де аталмаған технологиялық қажеттіліктерге арналған отын ағашы
Пачкадағы экстракт ағашы
Өз кіндіктерінде тасымалданбайтын дрезиналар
Уатқыштар
Долготье отыны
АЕТСНГ-де аталмаған ағаштың түрлі отындары
Жұмсақ арнайы контейнерлердегі жемдік ашытқылар (гидролиздік, сульфаттық)
Дунит
Ораудағы түтін тартқыштар <*>
Дөңгелек резонансты шырша
Араланған резонанстық шырша
Егін оратын машиналар
Бұрғы темір тасы
Магниттік темір тас
Хромистік темір тас (хромит)
Кеуекті темір (қалдықтар)
Құбырға арналған асбест-цемент науа
Құбырға арналған бетон-цемент науа
Құбырға арналған темір-бетон науа
Құбырға арналған литоидтік науа
Құбырға арналған цемент науа
Қара металдан жасалған науа
Сырғауылдар және колья
Картоп қыспағы (сығып алушы, мезга)

В верхней части накладной грузоотправитель проставляет штемпеля красного цвета - "Легко воспламеняется", "Прикрытие 3/0-0-1-0". В вагонном листе такие штемпеля проставляются станцией отправления.
Примечание. Наименование грузов соответствует Алфавитному перечню грузов (АЕТСНГ) Единой тарифно-статистической номенклатуры грузов, опубликованному в Сборнике правил перевозок и тарифов железнодорожного транспорта N 407, 1997 г.
Автобензозаправщики
Автобусы
Автодезустановки
Автодрезины, перевозимые не на своих осях
Автокары
Автомастерские передвижные
Автоматы для продажи продуктов и товаров (воды, карандашей, молока, масла и др.) в таре <*>
Автоматы для срезки наката с форматного барабана в таре <*>
Автоматы круглочулочные в таре <*>
Автоматы кузнечно-прессовые в таре <*>
Автоматы расфасовочно-упаковочные в таре <*>
Автоматы резальные для черепицы в таре <*>
Автомобили ассенизационные
Автомобили грузовые в ремонт и из ремонта
Автомобили грузовые, не поименованные в алфавитном перечне грузов единой тарифно-статистической номенклатуры грузов (АЕТСНГ)
Автомобили легковые
Автомобили, оборудованные кино-, радио- и электроустановками, сейсмостанциями
Автомобили специальные
Автомотрисы, перевозимые не на своих осях
Автопоилки
Авторефрижераторы
Автосцепки и их части
Автотягачи
Автофургоны
Автоцементовозы
Автоцистерны
Агальматолит (минерал)
Агломерат железорудный
Агломерат марганцевый
Агломерат титаномагнезитовой руды
Агломерат хромитовой руды
Аглопорит
Аглоруда (руда железная агломерационная)
Агрегаты для беления и промывки тканей в таре <*>
Агрегаты для производства мягких кровельных материалов в таре <*>
Агрегаты доильные (установки доильные) в таре <*>
Агрегаты кирпичеделательные в таре <*>
Агрегаты красильные для ткани и трикотажного полотна в таре <*>
Агрегаты протекторные и камерные в таре <*>
Агрегаты формовочно-прокатные в таре <*>
Агрегаты формующие в таре <*>
Агрегаты электростригальные в таре <*>
Алебастр (гипс) в кусках шестой и седьмой групп
Алюминий (крупногабаритные алюминиевые чушки массой более 400 кг, полуфабрикаты из алюминия и алюминиевых сплавов длиной более 3 метров или массой более 200 кг. в таре или пакетами)
Ангидрит (шпат полевой и шпат легкий) в кусках
Андезиты
Антрацит
Аппараты автогеносварочные в таре <*>
Аппараты дезинфекционные в таре <*>
Аппараты сахароварочные в таре <*>
Аппараты тепловые, жарочные и пищеварочные в таре <*>
Аппараты тестоприготовительные в таре <*>
Аппараты электросварочные в таре <*>
Аппараты - воздухоувлажнители в таре <*>
Арагонит
Арболит пакетами
Аргентит
Аргиллит
Арки бетонные, цементные и шлаковые
Арматура газовая и водопроводная (в таре или с защитой отдельных частей) <*>
Арматура котловая из черных металлов (в таре или с защитой отдельных частей) <*>
Асбозурит
Аскангель (глина белая)
Аспираторы (вентиляторы для очистки зерна) в таре <*>
Асфальт природный
Асфальтит (асфальт)
Асфальтобетон холодный (смесь асфальтобетонная холодная)
Аэропылители
Баки металлические <*>
Балансы всяких пород дерева
Балки деревянные <*>
Балки железобетонные
Балки и швеллеры N 10 и более
Балки стальные не склепанные, не поименованные в АЕТСНГ
Балки стальные склепанные
Балласт для железнодорожных путей всякий (гравий, песок, щебень, асбестовые отходы)
Баллоны стальные <*>
Бандажи из черных металлов
Бани дезинфекционные
Барабаны деревянные для электрических кабелей, проводов и
др. <*>
Барабаны из черных металлов <*>
Барит (шпат тяжелый)
Башни водонапорные
Бетонит
Бетонораздатчики
Бетоносмесители
Бетоноукладчики
Биметаллы с основой из черных металлов
Битумен (камень битуминозный)
Битумы нефтяные строительные твердых марок в таре
Блоки аглопоритобетонные
Блоки гранитные
Блоки железобетонные
Блоки из черных металлов
Блоки известково-песчаные
Блоки керамические
Блоки мраморные
Блоки силикатные
Блоки стеновые, не поименованные в АЕТСНГ
Блоки стрелочных переводов на шпалах
Блоки туфовые
Блоки фундаментные
Блоки шлакобетонные
Блоки шлаковые (шлакоблоки)
Блюминги
Блюмсы
Бой графитовый
Бой и лом карборундовых камней
Бой и лом корундовых камней
Бой керамический
Бой кирпичный
Бой наждачных точильных и шлифовальных камней
Бой огнеупорных изделий
Бой стеклянный
Бой фарфоровый
Бой фаянсовый
Бой электродный
Бойлеры
Бокситы
Болванки из черных металлов
Болванки стальные литые
Бороздоделатели и ложбиноделатели
Бороны пакетами
Борт (камень обработанный)
Брикеты асфальтовые для дорожных покрытий
Брикеты буроугольные
Брикеты железной руды
Брикеты и полубрикеты торфяные
Брикеты из отходов древесины
Брикеты из стальной стружки
Брикеты из чугунной стружки
Брикеты каменноугольные
Брикеты кокса и полукокса
Брикеты марганцевой руды
Брикеты титаномагнетитовой руды
Брикеты хромитовой руды
Брикеты цветных руд
Брусчатка литая из доменных шлаков
Брусья для стрелочных переводов
Брусья мостовые для железных дорог
Буксы (кроме алюминиевых)
Булыжник (камень булыжный)
Бульдозеры
Бункера гипса
Бункера деревянные
Бункера металлические
Бут (камень бутовый)
Вагонетки - платформы
Вагонотолкатели стальные
Вагоны железнодорожные, перевозимые не на своих осях
Вагоны - дома передвижные
Вакуум - прессы
Валки стальные и чугунные прокатные
Валы и валики из черных металлов
Вальцы всех видов металлические
Ванны из черных металлов в таре
Вентиляторы для очистки зерна (аспираторы) в таре
Верстаки в таре
Вертолеты <**>
Весы <*>
Веялки
Вибраторы строительные в таре <*>
Вибролотки
Виброплощадки
Виброштампы
Витерит
Водомаслогрейки в таре <*>
Водоподогреватели (экономайзеры) в таре <*>
Водораздатчики в таре <*>
Воздуходувки в таре <*>
Воздухоподогреватели в таре <*>
Волнировщики для листов в таре <*>
Волокуши тракторные
Вулканизаторы - форматоры в таре <*>
Выжимки овощные
Вырезка шпальная
Вышки и мачты буровые и геолого-разведочные
Вышки и укрытия деревянные для буровых установок
Габбро (минерал)
Газгольдеры
Газоводоочистители в таре <*>
Газогенераторы в таре <*>
Галька
Гартцинк (изгарь цинковая) в специализированных контейнерах
Гематит (концентрат железорудный)
Генераторы в таре <*>
Гидродомкраты в таре <*>
Гидропульты в таре <*>
Гипсомешалки в таре <*>
Гнейс
Гипсошлакоблоки
Глиеж (земля)
Глина белая (аскангель)
Глина бентонитовая
Глина кислотоупорная и огнеупорная, не поименованная в АЕТСНГ
Глина красильная
Глина сукновальная
Глина фарфоровая (каолин)
Глина фаянсовая
Глина формовочная, кроме глины молотой огнеупорной
Глиноболтушки в таре <*>
Глинозем в специализированных контейнерах
Глиномешалки в таре <*>
Глины, не поименованные в АЕТСНГ
Глины тугоплавкие
Голендоры в таре <*>
Горбыль
Горны кузнечные в таре <*>
Грабли конной и тракторной тяги <*>
Гравий керамзитовый
Гравий
Гранит
Графит в кусках
Грейдеры
Грохоты
Грунт (земля обыкновенная)
Грунт торфяной
Гудрон в упаковке
Гудронаторы в таре
Двери металлические пакетами <*>
Двигатели (моторы) электрические в таре <*>
Дезинтеграторы в таре <*>
Дерн
Детали крупноблочных домов
Диабаз
Дизели <*>
Дизельгенераторы <*>
Динас
Диорит
Долготье рудничное
Доломит для стекольной промышленности
Доломит обожженный металлургический
Доломит сырой металлургический
Доломит сырой, не поименованный в АЕТСНГ
Дома (домики) садовые
Дома сборно-разборные бесфундаментные из объемных блоков
Дома сборно-разборные из древесно-стружечной плиты
Дома со стенами из арболита
Дома стандартные и нестандартные щитовые в разобранном виде
Дороги канатные подвесные в таре <*>
Дорсил (щебень искусственный)
Доски асбестоцементные ацэид пакетами
Доски шпунтованные для полов пакетами <*>
Драги
Древесина топливная для гидролизного производства
Древесина топливная для технологических нужд, не поименованная в АЕТСНГ
Древесина экстрактовая в пачках
Дрезины, перевозимые не на своих осях
Дробилки
Дрова долготье
Дрова из всяких пород дерева, не поименованные в АЕТСНГ
Дрожжи кормовые (гидролизные, сульфатные) в мягких специализированных контейнерах
Дунит
Дымососы в таре <*>
Ель резонансовая круглая
Ель резонансовая пиленая
Жатки
Железняк бурый
Железняк магнитный
Железняк хромистый (хромит)
Железо губчатое (отходы)
Желоба для труб асбестоцементные
Желоба для труб бетоноцементные
Желоба для труб железобетонные
Желоба для труб литоидовые
Желоба для труб цементные
Желоба из черных металлов
Жерди и колья
Жом (выжимки, мезга) картофельный

Қызылша қыспағы (РФ МПС 21.02.2000 күнгі N Д-374у Нұсқауымен енгізілген)
Сапалы перекатқа арналған дайындама
Қатардағы перекатқа арналған дайындама
Кіндіктік және ұсталық дайындама
АЕТСНГ-де аталмаған болат дайындама
Құбырлық дайындама
Қарындаштарға арналған ағаш дайындамалар
Шеңберге арналған ағаш дайындамалар
АЕТСНГ-де аталмаған алғашқы ағаш дайындамасы
Ораудағы булау аспабы-араластырғыштар <*>
Табиғи тастан жасалған толтырғыш
Секторлық затворлар
Инвентарлық контейнерлік түрдегі ғимараттар
АЕТСНГ-де аталмаған инфузорлық топырақ: диатомит, трепел, опоктар, кизельгур және т.б.
Кәдімгі топырақ (грунт)
Бақша және бау топырағы
Ораудағы дән сыққыштар <*>
Ораудағы дән ұсақтатқыштар <*>
Ораудағы дән тиегіштер
Ораудағы дән кептіргіштер
Болат жылан түтіктері
Әк тас (ізбес тасы)
Флюстеуге арналған әк тас
Андезит бұйымдары
АЕТСНГ-де аталмаған асбест-цемент бұйымдар
АЕТСНГ-де аталмаған асфальт бұйымдар
АЕТСНГ-де аталмаған бетон бұйымдар
Ораудағы графиттелген және көмір бұйымдар <*>
Пішендеме мұнараға арналған темір-бетон бұйымдар
АЕТСНГ-де аталмаған темір-бетон бұйымдар
АЕТСНГ-де аталмаған жасанды тастан жасалған құрылыс бұйымдары
АЕТСНГ-де аталмаған табиғи тастан жасалған құрылыс бұйымдары
АЕТСНГ-де аталмаған цемент-бетон бұйымдар
АЕТСНГ-де аталмаған цемент бұйымдар
АЕТСНГ-де аталмаған шлак-бетон бұйымдар
Изложницалар (құюға арналған металл қалыптар)
Ораудағы құнарсыз және шырынды жемдерді ұсақтатқыштар
Лай
Ораудағы инжекторлар <*>
Ораудағы инкубаторлар <*>
Ораудағы бұрғы және мұнай жабдығына арналған аспап <*>
Түрлі кабельдер (бухтадағы, барабандарға) <*>
Автомобильдік кабиналар
Ораудағы каландралар <*>
Ораудағы металл-өндірістік калориферлер <*>
Арнайы контейнерлердегі сусыз-хлорлы кальций (кальций хлорид)
Битуминоздық тас (битуммен)
Жұмыр тас
Бут тасы (бут)
Гипс тасы
Ізбес тасы (әк тас)
Литографиялық тас
Өңделген тас (борт)
АЕТСНГ-де аталмаған құрылыс тасы
Тальк тасы (бөлшек тальк)
Цемент - диатолитошлак тасы (термоблок)
Цементтік - шлактік тас
Шамот тасы
Шлак-бетон тасы
Шлак тасы
Құрастырылатын жиек тастар
Қамыс <**>
Ор қазғыштар
Болат арқандар (тростар) <*>
Каолин (фарфор саз балшығы)
Қара металдан жасалған қаңқалар
Болат пішендеме мұнаралар қаңқалары
Картоп қазғыш машиналар
Картоп отырғызатын машиналар
Болат катанка (бухтадағы)
Катерлер
Жол катоктары
Егіншілік катоктары
Бакальдік, криворождік және КМА кварциттері (темір рудасының шикізаты)
Бакальдік, криворождік және КМА-дан басқа кварциттер
Кектер (түрлі-түсті руда концентраттарының қалдықтары)
Керамзит
Кессондар
Кианит (минерал)
Кил (сапонат)
Сауда киосктері
Асбоцемент кірпіші
Бетон кірпіші
Гидравликалық кірпіш
Гипс кірпіші
Кәдімгі саз балшық кірпіші
Қуыс саз балшық кірпіші
Династық кірпіш
Отқа төзімдіден басқа лекалды кірпіш
Ақ өң жағының кірпіші
Қызыл өң жағының кірпіші
Ұсақталған, ұнтақталған кірпіш (цемянка)
Пенодиатомиттік, диатомиттік және трепельдік кірпіш
Силикат кірпіші
Қуыс шыны кірпіш
АЕТСНГ-де аталмаған құрылыс кірпіші
Шлак кірпіші
Кірпіш - клинкер
Түрлі түсті металдар рудасының клинкері
Цементтік клинкер
Құю шөміштері
Жоғары күкіртті кокс
Домендік кокс
Лигниттік кокс
Құйылған кокс
Мұнай коксы
Өртелген тас көмір коксы
Тақта тас коксы
АЕТСНГ-де аталмаған кокс
Электродтық кокс
Түрлі коксик
Жаңа вагон және локомотив доңғалақтары
АЕТСНГ-де аталмаған қара металдан жасалған доңғалақтар
Құйылған және соғылған машина доңғалақтары
Вагон және локомотивтің қос доңғалақтары
Асбесттік тежеуіш колодкалары
Шойын тежеуіш колодкалары
Ораудағы су жылытушы колонкалары <*>
Жасанды тастан жасалған бағаналар
Табиғи тастан жасалған бағаналар
Металл бағаналар
Желтартқыштар
Мыс колчедан (мыс колчедан рудасы)
Көмір колчедан
Қара металдан жасалған сақиналар
Колья және сырғауылдар
Қызылша жинайтын комбайндар
Ауыл шаруашылық комбайндар
Ауыл шаруашылығынан басқа комбайндары <*>
Арболиттен жасалған қабырғалы үйлерге арналған бөлшек жинақтары
Стандартты үйлерге арналған бөлшектер жинақтары
Қайтармалы ыдысты жинақтар
Колеманит
Компосттар (органикалық топырақ құнарландыратын туктар)
Ораудағы компрессорлар <*>
Жуынатын үстелге құюға арналған ораудағы конвейерлер <*>
Унитазға құюға арналған ораудағы конвейерлер <*>
Асбоцемент құбырларды қатыруға арналған ораудағы конвейерлер <*>
Көтеру-көліктік ораудағы конвейерлер <*>
Жапсырылған ағаш конструкциялар
Темір-бетон конструкциялар
Металл конструкциялар <*>
АЕТСНГ-де аталмаған металл конструкциялар <*>
Жүк иесінің арнайы контейнерлер
Жөндеудегі және жөндеуден шыққан әмбебап контейнерлер МПС
Жаңа әмбебап контейнерлер
Барит концентраты
Темір рудасының концентраты (гематит)

Жом свекловичный (введено Указанием МПС РФ от 21.02.2000 N Д-374у)
Заготовка для переката качественная
Заготовка для переката рядовая
Заготовка осевая и кузнечная
Заготовка стальная, не поименованная в АЕТСНГ
Заготовка трубная
Заготовки деревянные для карандашей
Заготовки деревянные для обручей
Заготовки деревянные черновые, не поименованные в АЕТСНГ
Запарники - смесители в таре <*>
Заполнитель из естественного камня
Затворы секторные
Здания инвентарные контейнерного типа
Земля инфузорная: диатомит, трепел, опоки, кизельгур и др., не поименованная в АЕТСНГ
Земля обыкновенная (грунт)
Земля огородная и садовая
Зернодавилки в таре <*>
Зернодробилки в таре <*>
Зернопогрузчики в таре
Зерносушилки в таре
Змеевики стальные
Известняк (камень известняковый)
Известняк для флюсования
Изделия андезитовые
Изделия асбестоцементные, не поименованные в АЕТСНГ
Изделия асфальтовые, не поименованные в АЕТСНГ
Изделия бетонные, не поименованные в АЕТСНГ
Изделия графитированные и угольные в таре <*>
Изделия железобетонные для сенажных башен
Изделия железобетонные, не поименованные в АЕТСНГ
Изделия строительные из камня искусственного, не поименованные в АЕТСНГ
Изделия строительные из камня природного, не поименованные в АЕТСНГ
Изделия цементно-бетонные, не поименованные в АЕТСНГ
Изделия цементные, не поименованные в АЕТСНГ
Изделия шлакобетонные, не поименованные в АЕТСНГ
Изложницы (формы металлические для отливок)
Измельчители грубых и сочных кормов в таре
Ил
Инжекторы в таре <*>
Инкубаторы в таре <*>
Инструмент к буровому и нефтяному оборудованию в таре <*>
Кабели всякие (в бухтах, барабанах) <*>
Кабины автомобильные
Каландры в таре <*>
Калориферы металлические промышленные в таре <*>
Кальций хлористый (кальция хлорид) безводный в специализированных контейнерах
Камень битуминозный (битумен)
Камень булыжный (булыжник)
Камень бутовый (бут)
Камень гипсовый
Камень известняковый (известняк)
Камень литографский
Камень обработанный (борт)
Камень строительный, не поименованный в АЕТСНГ
Камень тальковый (тальк в кусках)
Камень цементн-диатолитошлаковый (термоблок)
Камень цементно-шлаковый
Камень шамотный
Камень шлакобетонный
Камень шлаковый
Камни сборные бордюрные
Камыш <**>
Канавокопатели
Канаты (тросы) стальные <*>
Каолин (глина фарфоровая)
Каркасы из черных металлов
Каркасы сенажных башен стальные
Картофелекопалки
Картофелесажалки
Катанка стальная (в бухтах)
Катера
Катки дорожные
Катки земледельческие
Кварциты бакальские, криворожские и КМА (железорудное сырье)
Кварциты, кроме бакальских, криворожских и КМА
Кеки (отходы концентратов цветных руд)
Керамзит
Кессоны
Кианит (минерал)
Кил (сапонат)
Киоски торговые
Кирпич асбоцементный
Кирпич бетонный
Кирпич гидравлический
Кирпич гипсовый
Кирпич глиняный обыкновенный
Кирпич глиняный пустотелый
Кирпич динасовый
Кирпич лекальный, кроме огнеупорного
Кирпич лицевой белый
Кирпич лицевой красный
Кирпич молотый, толченый (цемянка)
Кирпич пенодиатомитовый, диатомитовый и трепельный
Кирпич силикатный
Кирпич стеклянный полый
Кирпич строительный, не поименованный в АЕТСНГ
Кирпич шлаковый
Кирпич-клинкер
Клинкер руд цветных металлов
Клинкер цементный
Ковши литейные
Кокс высокосернистый
Кокс доменный
Кокс лигнитовый
Кокс литейный
Кокс нефтяной
Кокс пековый каменноугольный
Кокс сланцевый
Кокс, не поименованный в АЕТСНГ
Кокс электродный
Коксик всякий
Колеса вагонные и локомотивные новые цельнокатаные
Колеса из черных металлов, не поименованные в АЕТСНГ
Колеса машинные литые и кованые
Колесные пары вагонные и локомотивные
Колодки тормозные асбестовые
Колодки тормозные чугунные
Колесные пары вагонные и локомотивные
Колодки тормозные асбестовые
Колодки тормозные чугунные
Колонки водогрейные в таре <*>
Колонны из камня искусственного
Колонны из камня природного
Колонны металлические
Колосники
Колчедан медный (руда медноколчеданная)
Колчедан углистый
Кольца из черных металлов
Колья и жерди
Комбайны свеклоуборочные
Комбайны сельскохозяйственные
Комбайны, кроме сельскохозяйственных <*>
Комплекты деталей для домов со стенами из арболита
Комплекты деталей для стандартных домов
Комплекты тарные возвратные
Колеманит
Компосты (туки землеудобрительные органические)
Компрессоры в таре <*>
Конвейеры для отливки умывальных столов в таре <*>
Конвейеры для отливки унитазов в таре <*>
Конвейеры для твердения асбоцементных труб в таре <*>
Конвейеры подъемно-транспортные в таре <*>
Конструкции деревянные клееные
Конструкции железобетонные
Конструкции металлические <*>
Конструкции металлические, не поименованные в АЕТСНГ <*>
Контейнеры специальные грузовладельца
Контейнеры универсальные МПС в ремонт и из ремонта
Контейнеры универсальные новые
Концентрат баритовый
Концентрат железорудный (гематит)

Арнайы контейнерлердегі "Гипроникель" түріндегі CК-2-3,2(5) конструкциялы түрлі түсті руда концентраты
Күкірт колчедан концентраты
Көмір концентраты
Хромит рудасының концентраты
Марганец рудасының концентраты
Қызылша және өзге тамыр жемістерін қазғыштар және көтергіштер
Копралар
Жөке қабығы <**>
Ораудағы жем таратқыштар <*>
Ораудағы тамыр уатқыштар <*>
Ораудағы тамыр жуғыштар <*>
Ораудағы тамыр турағыштар <*>
Цемент пештеріне арналған корпустар
Кеме корпустары
Табиғи корунд
Тері илейтін және бояйтын ағаш қабығы <**>
Шөп машиналары
Металл балдақтары
Түрлі ашық металл қазандар <*>
Гипс қайнататын қазандар
Булайтын қазандар
Бу қазандары
Өз кіндіктерінде тасымалданатындардан басқа түрлі жүк көтергіш крандар
Жабық арнайы контейнерлердегі кристаллды кремний (ферроқорытпа)
Механикалық тіреуіш
Шым тезек ұнтақтары <**>
Ораудағы жарма тартатын машина <*>
Шойын қақпақтар
Ксилолит (құрылыс материалы)
Таспен төселген жолдарға арналған кубиктер
Автобустар кузовтары
Автомобиль кузовтары
Вагон кузовтары
Кукерсит (ыстық тақта тас)
Культиваторлар
Бөлшек лапидит
Ораудағы лебедкалар <*>
Пакеттегі түрендер
Рулондағы ыстық тегістелген болат лента
Рулондағы суық тегістелген болат лента
Пакеттегі құбырлық металл (инвентарлық) ағаштар
Түрлі ағаш материалдары
Гидротехникалық ағаш материалдары
Сіріңке өндіруге арналған ағаш материалдары (сіріңке кесіндісі)
АЕТСНГ-де аталмаған бекітуге арналғаннан басқа дөңгелек ағаш материалдары
Құрылыс ағаш материалдары
Кеме жасайтын ағаш материалдары
Қаптық ағаш материалдары (қап кесіндісі)
Фанер ағаш материалдары (фанер кесіндісі)
Ағаш тиеушілер
Пакеттегі ағаш сатылар <*>
Пакеттегі металл сатылар <*>
Ораудағы және (немесе) асбест-цемент, бұдыр, жартылай бұдыр және тегіс табақтар
Пакеттегі асбосталды табақтар
Арнайы контейнерлердегі резеңке-битум, төбе жабатын табақтар
АЕТСНГ-де аталмаған болат және шойын құйыс
Лифттер
Түрлі қайықтар (резеңкеден басқа) <*>
Шыбық, бұта (тал шыбығы) <**>
Локомобильдер
АЕТСНГ-де аталмаған өз кіндіктерінде тасымалданбайтын локомотивтер
Габариттік емес шойын ломы және қалдықтары
Магний жоңқасынан және магний қорытпаларынан басқа (п. 3 қарау) түрлі түсті металл және олардың қорытпаларының ломы және қалдықтары
Габариттік емес шойын ломы және қалдықтары
Отқа төзімді бұйымдар ломы
Жиналмалы болат ломы
Пакеттеуге арналған қара металдар ломы
АЕТСНГ-де аталмаған қара металдар ломы
Құрғақ қабық <**>
Кендір қабық <**>
Ораудағы әр түрлі топырақ қопсытушылар <*>
Ораудағы зығыр түту машиналары <*>
Пакеттегі қара металдан жасалған люктер
Отқа төзімді материалдар өндіруге арналған шикі магнезит (РФ МПС 21.02.2000 күнгі N Д-374у Нұсқауымен енгізілген)
Арнайы контейнерлердегі хлорлы магний (бишофит)
Анод массасы
Темір-бетон мачталар
Электр өткізгіштеріне және басқаға арналған металл телеграф мачталары
Бөтелке, консерв банкілерін және басқаларды өндіруге арналған ораудағы автоматты үрлеу машиналары
Ораудағы асбоқұбырлық машиналар <*>
Ораудағы қағаз жасайтын машиналар <*>
Ораудағы үңгігіш және тиеуші машиналар <*>
Ағаш-талшық плита өндіруге арналған ораудағы машиналар <*>
Анкер тастарды түсіруге арналған ораудағы машиналар <*>
Арматураны июге арналған ораудағы машиналар <*>
Жер қазу және жер өңдеу жұмыстарына арналған ораудағы машиналар <*>
Тастарды, бұталарды және томарларды жинауға, тамырымен жұлуға арналған ораудағы машиналар
Қағаз және картонды бумалауға және өңдеуге арналған ораудағы машиналар <*>
Металл төсемдерді түзетуге арналған ораудағы машиналар <*>
Қағаз массаларын дайындауға арналған ораудағы машиналар <*>
Ұлтанды қайып тігуге арналған ораудағы машиналар <*>
АЕТСНГ-де аталмаған тыңайтқыштарды таратуға арналған машиналар
Блоктарды жинауға арналған ораудағы машиналар <*>
АЕТСНГ-де аталмаған пішен жинауға арналған машиналар
Жол машиналары
Ораудағы дән тазалағыш машиналар <*>
Ораудағы құрылыс, жол және торф өндірісі машиналары және жабдықтары <*>
Құрылыс тасын және блоктарын қазып шығаруға арналған тас кескіш машиналар
Ораудағы темір соғу машиналары
Ораудағы ленталық пішкіш машиналар <*>
Ағаш отырғызатын машиналар
Шиферлік табақ формалайтын ораудағы машиналар <*>
Ораудағы тері жұмсартатын және түтетін машиналар <*>
Ораудағы теру машиналары <*>
Ораудағы қаптамалау машиналары
Ораудағы орағыш машиналар <*>
Ораудағы тазалағыш машиналар <*>
Бу машиналары
Ораудағы түптегіш машиналар <*>
Ораудағы баспа машиналар <*>
Ораудағы жасанды және табиғи талшықтарды иіру, айналдыру машиналары <*>
Ораудағы ротациялық машиналар (ротаторлар) <*>
АЕТСНГ-де аталмаған ауыл шаруашылық машиналар
Ораудағы стерженьді машиналар <*>
Ораудағы кір жуатын (тұрмыстықтан басқа) машиналар <*>
Талшық, жіп және мата кептіруге арналған ораудағы машиналар <*>
Мақта және жүн түтетін, тегістейтін, түткіш ораудағы машиналар <*>
Мата өндіруге арналған ораудағы трикотаж машиналар <*>
Ораудағы формалайтын машиналар <*>
Шпал шегелейтін машиналар
Жаңбырлатқыш машиналар, құрылғылар

Концентрат руд цветных металлов в специализированных контейнерах конструкции "Гипроникель" типа CK-2-3,2(5)
Концентрат серного колчедана
Концентрат угольный
Концентрат хромитовой руды
Концентраты марганцевой руды
Копатели и подъемники свеклы и др. корнеплодов
Копры
Кора липовая <**>
Кормораздатчики в таре <*>
Корнедробилки в таре <*>
Корнемойки в таре <*>
Корнерезки в таре <*>
Корпуса для цементных печей
Корпуса судов
Корунд природный
Корье дубильное и красильное <**>
Косилки
Костыли металлические
Котлы всякие металлические открытые <*>
Котлы гипсоварочные
Котлы запарочные
Котлы паровые
Краны грузоподъемные всякие, кроме перевозимых на своих осях
Кремний кристаллический (ферросплав) в закрытых специализированных контейнерах
Крепь механизированная
Крошка торфяная <**>
Крупорушки в таре <*>
Крышки чугунные
Ксилолит (стройматериал)
Кубики для мостовых из камня
Кузова автобусные
Кузова автомобильные
Кузова вагонные
Кукерсит (сланец горючий)
Культиваторы
Лапидит в кусках
Лебедки в таре <*>
Лемехи пакетами
Лента стальная горячекатаная в рулонах
Лента стальная холоднокатаная в рулонах
Леса трубчатые металлические (инвентарные) пакетами
Лесоматериалы всяких пород
Лесоматериалы гидротехнические
Лесоматериалы для производства спичек (кряж спичечный)
Лесоматериалы круглые, кроме крепежных, не поименованные в АЕТСНГ
Лесоматериалы строительные
Лесоматериалы судостроительные
Лесоматериалы тарные (кряж тарный)
Лесоматериалы фанерные (кряж фанерный)
Лесопогрузчики
Лестницы деревянные пакетами <*>
Лестницы металлические пакетами <*>
Листы асбестоцементные волнистые, полуволнистые и плоские в таре и (или) пакетами
Листы асбостальные пакетами
Листы битумные кровельные в специализированных контейнерах
Листы резино-битумные кровельные в специализированных контейнерах
Литье стальное и чугунное, не поименованное в АЕТСНГ
Лифты
Лодки всякие (кроме резиновых) <*>
Лоза, ракитник (прутья ивовые) <**>
Локомобили
Локомотивы, перевозимые не на своих осях, не поименованные в АЕТСНГ
Лом и отходы стальные негабаритные
Лом и отходы цветных металлов и их сплавов <*> (см. п. 3), кроме стружки магния и магниевых сплавов
Лом и отходы чугунные негабаритные
Лом огнеупорных изделий
Лом стальной сборный
Лом черных металлов для пакетирования
Лом черных металлов, не поименованный в АЕТСНГ
Луб сухой <**>
Луб пеньковый <**>
Лущильники всякие в таре <*>
Льнотеребилки в таре <*>
Люки из черных металлов пакетами
Магнезит сырой для производства огнеупорных материалов (введено Указанием МПС РФ от 21.02.2000 N Д-374у)
Магний хлористый (бишофит) в специализированных контейнерах
Масса анодная
Мачты железобетонные
Мачты металлические телеграфные для электрических проводов и др.
Машины автоматические выдувные для выработки бутылок, консервных банок и др. в таре
Машины асботрубные в таре <*>
Машины бумагоделательные в таре <*>
Машины врубовые и врубонавалочные в таре <*>
Машины для выработки древесно-волокнистых плит в таре <*>
Машины для высадки анкерных головок в таре <*>
Машины для гибки арматуры в таре <*>
Машины для землеройных и мелиоративных работ в таре <*>
Машины для корчевания, уборки камней, кустов и пней (корчеватели) в таре
Машины для отделки и упаковки бумаги и картона в таре <*>
Машины для правки металлических прокладок в таре <*>
Машины для приготовления бумажной массы в таре <*>
Машины для пристрочки подошв в таре <*>
Машины для разброски удобрений, не поименованные в АЕТСНГ
Машины для уборки блоков в таре <*>
Машины для уборки сена, не поименованные в АЕТСНГ
Машины дорожные
Машины зерноочистительные в таре <*>
Машины и оборудование строительные, дорожные и торфяной промышленности в таре <*>
Машины камнерезные для добычи строительного камня и блоков
Машины ковочные в таре
Машины ленточные закройные в таре <*>
Машины лесопосадочные
Машины листоформовочные шиферные в таре <*>
Машины мяльно-трепальные в таре <*>
Машины наборные в таре <*>
Машины обтяжные в таре
Машины оплеточные в таре <*>
Машины очистительные в таре <*>
Машины паровые
Машины переплетные в таре <*>
Машины печатные в таре <*>
Машины прядильные, крутильные для искусственных и натуральных волокон в таре <*>
Машины ротационные (ротаторы) в таре <*>
Машины сельскохозяйственные, не поименованные в АЕТСНГ
Машины стержневые в таре <*>
Машины стиральные (кроме бытовых) в таре <*>
Машины сушильные для волокна, пряжи и ткани в таре <*>
Машины трепальные, ровничные, чесальные для хлопка и шерсти в таре <*>
Машины трикотажные для выработки полотна в таре <*>
Машины формовочные в таре <*>
Машины шпалоподбивочные
Машины, установки дождевальные

Үлкен диаметрлі (400-1420 мм) пісірілген болат құбырлар
Шойын құбырлары және олардың ыдыстағы бөлшектері
Органикалық жер тыңайтқыш (компосттар)
Турбиналар
Ыдыстағы турбобурлар
Ыдыстағы турбогенераторлар
Ыдыстағы турбомоторлар
әк туфі
Арнайы контейнерлердегі АЕТСНГ-да аталмаған туф
Тюбингтер
Трактор тартқышы
Мәскеу бассейнінің құба ұсақ көмірі
Мәскеу бассейнінің құба көмірі
Мәскеу бассейнінің құба көмірінен басқа құба көмірі
Г маркалы - газды тас көмірі
Д маркалы тас көмірі
Ж маркалы - қалың тас көмірі
К маркалы - кокс тас көмірі
ОС маркалы - жуқа ұйытқылатын газды тас көмірі
ПЖ маркалы - тас көмірі
СС маркалы - нашар ұйытқылатын тас көмірі
Т маркалы - арық тас көмірі
Силезский (польдік) тас көмірі
АЕТСНГ-да аталмаған тас көмірі
Жұмсақ арнайы контейнерлердегі калий тыңайтқыштары
Ыдыстағы машиналарды сынауға (сынау стенділері) арналған қондырғылар
Ыдыстағы ыдыс-аяқ жууға арналған қондырғылар
Ыдыстағы іздестіру бұрғылауға арналған қондырғылар
Ыдыстағы тамақ өнімдерін құюға және тегістеуге арналған қондырғылар
Ыдыстағы металды құюға арналған қондырғылар
Ыдыстағы сауын қондырғылары (сауын агрегаттары)
Ыдыстағы топырақ блоктарды өндіруге арналған қозғалатын қондырғылар
Ыдыстағы әк шахталардың ошақтарды тиеу және түсіру қондырғылары
Ыдыстағы шар іріктемелеу қондырғылары
Бұрғылау ерітінділерге арналған әр түрлі жүктемелер
АЕТСНГ-да аталмаған тас көмірі металдық фермалар мен олардың бөлшектері
Жабын фермалар
Арнайы контейнерлердегі әртүрлі ферроқорытпалар (қауіпті және феррованадийден басқалары); 13 мм аса ұнтақталған бөлшектер мөлшерінде торийдағы, тілімдегі ферроқорытпалар: ферромарганец, феросиликомарганец, феррохром, Мн 965 және Мн 95 металдық маркалы марганец, СК 10, СК 10Р, СК 15, СК15Р маркалы силикокальций ( )
Ыдыстағы қысылған ауаны құрғату сүзгіштері
Қара металдың фитингтері
Флюорит (флюорит кені, плавиктік шпат, флюорит қосылымы)
Шайыр флюсі
Пісіргіш флюсі (автоматты электр пісіру үшін)
АЕТСНГ-да аталмаған флюсті
Құймаға арналған металдық формалар (изложницы)
Ауыл шаруашылыққа арналған түйіршіктелген фосфогипс
Фосфориттер
Қытырлақ
Флотоцион пириттердің құйрығы
Металдық хром
Хромит (хромдық теміршек)
Целестин (минерал)
Термоорнатқыш қабыршағымен қолдануымен қалыптастырылған қабыршақтағы су өткізбейтін қаптарда кеңейетін цемент
Термоорнатқыш қабыршағымен қолдануымен қабыршақтарда қалыптастырылған ыдыстағы М-400 дейінгі әрбір маркалы цементі
Термоорнатқыш қабыршағымен қолдануымен қабыршақтарда қалыптастырылған қаптағы М-300, М-400 дейінгі гипсосазтопырақты цементі
Термоорнатқыш қабыршағымен қолдануымен қабыршақтарда қалыптастырылған қаптағы әртүрлі маркадағы сазтопырақты цементі
Термоорнатқыш қабыршағымен қолдануымен қабыршақтарда қалыптастырылған қаптағы тампонажды цемент
Термоорнатқыш қабыршағымен қолдануымен қабыршақтарда қалыптастырылған қаптағы АЕТСНГ-да аталмаған цемент
Цемент-зеңбірек
Цемянка (ұңтақталған, тарттырылған кірпіш)
Ыдыстағы центрифуга
Цинк және цинктік қорытпалар (блоктағы 500 кг астам салмағымен)
Металдық күбі
Машиналардың, механизмдердің және жабдықтардың бөлшектері (деталь)
АЕТСНГ-да аталмаған темір жолдың үстіңгі құрылымның бөлшектері
Ыдыстағы тракторларға арналған қосалқы бөлшектері
Автомобильдерге, тіркемелерге, автомольдік жартылай тіркемелерге қосалқы бөлшектері
Ыдыстағы ұшақтардың қосалқы бөлшектері
АЕТСНГ-да аталмаған ыдыстағы транспорттауға арналған құралдардың қосалқы бөлшектері
Ыдыстағы тараздардың бөлшектері (аналитикалықтардан басқа)
АЕТСНГ-да аталмаған ыдыстағы ауыл шаруашылық машиналардың бөлшектері
АЕТСНГ-да аталмаған ыдыстағы тракторлардың бөлшектері
Жоғары марганцталған құйма шойыны
Фосфорлы құйма шойыны
АЕТСНГ-да аталмаған құйма шойыны
Жоғары сапалы шектелген шойыны
Қатарлы шектелген шойын
Фосфорлы шектелген шойын
АЕТСНГ-да аталмаған шойыны
Тілімді саз
Болат шарлары (40 мм және одан астам диаметрімен)
Ыдыстағы шатундар (машинаның бөлшектері)
Долбар тастағы шашкалар
Көмір шихталары
Шквар (шыңы өндірістің қалдықтары)
Ыдыстағы металдық шкивтер (соның ішінде резеңкемен тартылған)
Пісіргіштің қоқысы
Фосфат қоқысы (томасшлак)
Ванадий өндірістің қоқыстары
Түйіршіктелген қоқыстар
Доменның қоқыстары
Магний өндірістің қоқыстары
Мартен қоқыстары
АЕТСНГ-да аталмаған қайта балқытуға арналған металлургиялық қоқыстар
Электр пештердің қоқыстары
АЕТСНГ-да аталмаған қайта балқытуға арналған металлургиялық және түйіршіктелген басқа қоқыстар
Түсті металдарды құрайтын қоқыстар
Қоқыс блоктар

Трубы стальные сварные большого диаметра (400 - 1420 мм)
Трубы чугунные и их части в таре <*>
Туки землеудобрительные органические (компосты)
Турбины
Турбобуры в таре <*>
Турбогенераторы в таре <*>
Турбомоторы в таре <*>
Туф известковый
Туф, не поименованный в АЕТСНГ, в специализированных контейнерах
Тюбинги
Тягачи тракторные
Уголь бурый мелкий Подмосковного бассейна
Уголь бурый Подмосковного бассейна
Уголь бурый, кроме бурового угля Подмосковного бассейна
Уголь каменный марки Г - газовый
Уголь каменный марки Д
Уголь каменный марки Ж - жирный
Уголь каменный марки К - коксовый
Уголь каменный марки ОС отощенный спекающийся
Уголь каменный марки ПЖ
Уголь каменный марки СС слабо спекающийся
Уголь каменный марки Т - тощий
Уголь каменный силезский (польский)
Уголь каменный, не поименованный в АЕТСНГ
Удобрения калийные в мягких специализированных контейнерах
Установки для испытания машин (стенды испытательные) в таре <*>
Установки для мойки посуды в таре <*>
Установки для поискового бурения в таре <*>
Установки для разлива и укупорки пищевых продуктов в таре <*>
Установки для разлива металла в таре <*>
Установки доильные (агрегаты доильные) в таре <*>
Установки передвижные для изготовления грунтоблоков в таре <*>
Устройства загрузочные и выгрузочные известковых шахтных печей в таре <*>
Устройства шаросортирующие в таре <*>
Утяжелители всякие для буровых растворов
Фермы металлические и их части, не поименованные в АЕТСНГ
Фермы покрытий
Ферросплавы всякие (кроме опасных и феррованадия) в специализированных контейнерах; ферросплавы в кусках, чушках, дробленые с размерами частиц более 13 мм: ферромарганец,
ферросиликомарганец, ферросиликохром, феррохром, марганец металлический марок Мн 965 и Мн 95, силикокальций марок СК 10, СК 10Р, СК 15, СК 15Р (в ред. Указания МПС РФ от 21.02.2000 N Д-374у)
Фильтры для обезвоживания сжатого воздуха в таре <*>
Фитинги из черных металлов
Флюорит (руда флюоритовая, шпат плавиковый, концентрат флюоритовый)
Флюсы канифольные
Флюсы сварочные (для автоматической электросварки)
Флюсы, не поименованные в АЕТСНГ
Формы (изложницы) металлические для отливок
Фосфогипс гранулированный и для сельского хозяйства
Фосфориты
Хворост <**>
Хвосты флотационные пиритов
Хром металлический
Хромит (железняк хромистый)
Целестин (минерал)
Цемент водонепроницаемый расширяющийся в мешках, сформированных в пакеты с применением термоусадочной пленки
Цемент всякий марки до M-400 в таре, сформированный в пакеты с применением термоусадочной пленки
Цемент гипсоглиноземистый М-300, M-400 в мешках, сформированных в пакеты с применением термоусадочной пленки
Цемент глиноземистый разных марок в мешках, сформированных в пакеты с применением термоусадочной пленки
Цемент тампонажный в мешках, сформированных в пакеты с применением термоусадочной пленки
Цемент, не поименованный в АЕТСНГ, в мешках, сформированных в пакеты с применением термоусадочной пленки
Цемент - пушки
Цемянка (кирпич молотый, толченый)
Центрифуги в таре <*>
Цинк и сплавы цинковые (в блоках массой более 500 кг)
Чаны металлические <*>
Части (детали) машин, механизмов и оборудования в таре <*>
Части верхнего строения железнодорожного пути, не поименованные в АЕТСНГ
Части запасные для тракторов в таре <*>
Части запасные к автомобилям, прицепам, полуприцепам автомобильным в таре<*>
Части запасные к самолетам в таре <*>
Части запасные к средствам транспортирования,  не поименованные в АЕТСНГ, в таре <*>
Части к весам, кроме аналитических, в таре <*>
Части машин сельскохозяйственных, не поименованные в АЕТСНГ, в таре <*>
Части тракторов, не поименованные в АЕТСНГ, в таре <*>
Чугун литейный высокомарганцевистый
Чугун литейный фосфористый
Чугун литейный, не поименованный в АЕТСНГ
Чугун передельный высококачественный
Чугун передельный рядовой
Чугун передельный фосфористый
Чугун, не поименованный в АЕТСНГ
Шамот кусковой
Шары стальные помольные (диаметром 40 мм и более)
Шатуны (части машин) в таре <*>
Шашка из камня грубоколотого
Шихта угольная
Шквар (остатки стекольного производства)
Шкивы металлические (в том числе обтянутые резиной) в таре <*>
Шлак сварочный
Шлак фосфатный (томасшлак)
Шлаки ванадиевого производства
Шлаки гранулированные
Шлаки доменные
Шлаки магниевого производства
Шлаки мартеновские
Шлаки металлургические для переплавки, не поименованные в АЕТСНГ
Шлаки электропечные
Шлаки, кроме гранулированных и металлургических, для переплавки, не поименованные в АЕТСНГ
Шлаки, содержащие цветные металлы
Шлакоблоки (блоки шлаковые)

Қоқыспортландцемент М200, М300, М400
Алюмтемірлі шлам
Көмір шламы
АЕТСНГ-да аталмаған түсті металдардың және олардың кендердің қоқыстары
Түсті кендердің шлихтары (шайылған және майдаланған кен)
Жаңа сіңдірілмеген ағаш шпалдар
Ескі сіңдірілмеген ағаш шпалдар
Жаңа сіңдірілген ағаш шпалдар
Ескі сіңдірілген ағаш шпалдар
Темірбетон шпалдар
Әк шпаты
Далалық шпат, тілемдегі жеңіл шпат (андигрид)
Плавикалық шпат (флюорит, флюорит кені, флюорит концентраты)
Ауыр шпат (барит)
Металдық шпунттар
Қабыршақтағы штакетниктер
Арнайы контейнерлердегі мыс штейні
Арнайы контейнерлердегі никель штейні
Арнайы контейнерлердегі қорғасын штейні
Парқты штрипстер
Сұрыпталған штрипстер
Штыб
Шунгизит
Шунгит (шунгиттік ұсақ тас)
Гранит ұсақ тастары
Темір жолды балластауға арналған ұсақ тастар
Қиыршықтастың ұсақ тастары
Шунгиттың ұсақ тастары (шунгит)
АЕТСНГ-да аталмаған ұсақ тастар
Жабындылардан басқа жаңқа
Ағаш қалқаны (қар қалқаны)
Ыдыстағы эжектор
Ыдыстағы экономайзерлер (су жылытқыштар)
Экскаваторлар
Ыдыстағы шөмішті элеватор
Өзіңдікі емес осінде тасымалдайтын электровоздар
Графитталған электродтар және көмір қабыршағы, электродтық және ниппельдік дайындау (атмосфералық жауын-шашындардан қорғанысымен)
Электрарбалар
Тілімдегі электркорунды
Ыдыстағы электрбалғалар
Металды ерітуге арналған электрпештері
Ыдыстағы электрзеңбіректер
Таратқыш электрарбалары
Ыдыстағы электрфильтрлері
Эскалаторлар
Этернит (асбоцемент плиталары)
Зәкірлер
Қайтарылатын қабыршағымен ағаш жәшіктері
Жаңа қабыршағымен ағаш жәшіктері
Қабыршағымен металл жәшіктері
Жүктерді тасымалдау
ережелеріне 31-қосымша
18-ГУ формасы
_____________________________________ тасымалдаушының атауы
Жүк жетекшісінің куәлігі
Жүкті сүйемелдеуге ________________________________________________
(жүктің түрі)
берілді ___________________________________________________________
(Тегі, аты-жөні)
темiржол жөнелтпе құжаты N ________________________________ бойынша
келу станцияға дейін ______________________________________________
вагондарда NN _____________________________________________________
Куәлікте көрсетілген поездің құрамында жүретін жүк жарамды болып
табылады.
Жетекші сүйемелденетін жүкпен вагонның ішінде болады.
Ұсынылған құжаттар:
паспорт (төлқұжат) сериясы _______________ N ___________
командировка куәлігі N __________________________________
Жөнелту станциясының
Күнтізбелік штемпелі
__________________
|                  |
|                  |
|                  |
|__________________|
Тасымалдаушы _______________________
(қолы)
18-ГУ формасы
артқы жағы
Жүк жетекшісі:
1. Сүйемелденетін жүктердің сақталуын қамтамасыз етеді, вагондағы жүктерінің бекітпенің күйіне және тұрақтылығына қарайды, жүктерді бұзылудан сақтау, жүктердің бекітпенің қалпына келтіру шараларын қабылдайды.

Шлакопортландцемент M200, М300, M400
Шлам алюможелезистый
Шлам угольный
Шлам цветных металлов и их руд, не поименованный в АЕТСНГ
Шлих цветных руд (промытая и измельченная руда)
Шпалы деревянные непропитанные новые
Шпалы деревянные непропитанные старые
Шпалы деревянные пропитанные новые
Шпалы деревянные пропитанные старые
Шпалы железобетонные
Шпат известковый
Шпат полевой, шпат легкий (ангидрид) в кусках
Шпат плавиковый (флюорит, руда флюоритовая, концентрат
флюоритовый)
Шпат тяжелый (барит)
Шпунты металлические
Штакетник пакетами
Штейн медный в специализированных контейнерах
Штейн никелевый в специализированных контейнерах
Штейн свинцовый в специализированных контейнерах
Штрипсы листовые
Штрипсы сортовые
Штыб
Шунгизит
Шунгит (щебень шунгитовый)
Щебень гранитный
Щебень для балластировки железнодорожного пути
Щебень из гравия
Щебень шунгитовый (шунгит)
Щебень, не поименованный в АЕТСНГ
Щепа, кроме кровельной <**>
Щиты деревянные (в том числе снеговые)
Эжекторы в таре <*>
Экономайзеры (водоподогреватели) в таре <*>
Экскаваторы
Элеваторы кошковые в таре
Электровозы, перевозимые не на своих осях
Электроды графитированные  и  угольные  пакетами, электродные   и ниппельные заготовки (с защитой от атмосферных осадков) <*>
Электрокары
Электрокорунд в кусках
Электромолотки в таре <*>
Электропечи для плавки металла
Электропушки в таре <*>
Электротележки передаточные
Электрофильтры в таре <*>
Эскалаторы
Этернит (плиты асбоцементные)
Якоря <*>
Ящики деревянные возвратные пакетами <*>
Ящики деревянные новые пакетами
Ящики металлические пакетами
_____________________________________________________________________
Приложение 31
к Правилам перевозок грузов
Форма ГУ-18
_____________________ наименование перевозчика
Удостоверение проводнику груза
Выдано___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
на сопровождение
груза____________________________________________________
(род груза)
по железнодорожной накладной N___________________________
до станции назначения____________________________________
в вагонах NN_____________________________________________
Удостоверение действительно для проезда только в том поезде,
в составе которого следует указанный в настоящем
удостоверении груз.
Проводник находиться внутри вагона с сопровождаемым грузом
Предъявлены документы:
паспорт (удостоверение личности) серии N__________________
командировочное удостоверение N __________________________
Календарный штемпель
станции отправления
Перевозчик _______________________
(подпись)
Форма ГУ-18
(обратная сторона)
Проводник груза:
1. Обеспечивает сохранность сопровождаемых грузов, наблюдает за состоянием крепления и устойчивостью грузов в вагоне, принимает меры по предохранению грузов от порчи, восстановлению крепления грузов.

2. Сүйемелденетін жануарларды және құстарды қоректендіреді.
3. Теміржол станцияның әкімшілігімен белгіленген жерде вагондарды қиқым қоқсықтан тазалайды.
4. Жол үстінде жануарлардың және құстардың ауырулары туралы, жылу құралдардың және вагон жабдықтардың жарамсыздығы туралы, сондай-ақ вагондағы жүктерінің бекітпесі және тұрақтылығы бұзылуын анықтағаны туралы станцияның бастығына хабарлайды.
5. Жүк жөнелтушімен әзірленген және бекітілген қауіпті жүктерді сүйемелдеу, жүктердің қауіпті сапасын және өртке қарсы шаралары бойынша қызмет нұсқаулығын біледі. Өрт апат жағдайлары пайда болған кезде темір жол бойынша қауіпті жүктерді тасымалдау барысында қауіпсіздік ережелеріне және апат жағдайларын жою тәртібіне сәйкес іс әрекет жасайды.
6. Тез бұзылатын жүктерді тасымалдаған кезде вагонды жылытады, желдетеді егер осындай жүктің түріне қажетті болса.
7. Жүк қабылдаушыға жүкті тапсырады.
8. Станциялық жолдарда болған кезде мына жеке қауіпсіздік шараларды сақтайды:
жолдарда жақындаған жылжымалы құрамы жоқ екендігін алдын ала көзі жеткенде тік бұрыш бойынша осыған арнайы шығарылған орындарды жолдарды өтеді;
стрелкалар және айқастырма орналасқан жерлерде жолдарды өтпейді;
жақындаған жылжымалы құрамның алдында жолдарда жүгірмейді, ал вагондар бойы айналып бара жатқан кезде оларға тым жақын жүрмейді;
вагон және автотіркегіштің, сондай-ақ жақын тұрған вагондардың астынан жүрмейді. Платформа борттарында, жартылай вагондарда отырмайды және маневрлік жұмыстар кезінде ашық есіктерде тұрмайды;
электрлендірілген темір жол учаскілерінде вагон шатырынан жоғары көтерілмейді.
9. Жүкті сүйемелдеу кезінде жетекші:
темір жол станцияның әкімшілігінің билігіне кіріспейді;
жүк жатқан вагонда темекі шекпейді;
типтік пештерде қатты жанармайды жағумен (көмір, отын бұтақ) басқасынан примуспен, керосинмен және тағы басқа жылыту аспаптарды қолданбайды;
өртке қарсы талаптарына жауап беретін фонарьдан басқасы шырақмен, шаммен және басқа жарық беретін аспаптармен қолданбайды;
вагондағы жанып жатқан пештердің 1 м жақын аралықта топшандарды, төсек керек-жарақты, өз заттарын және жанармай қорларын орналастырмайды;
малдар жететін жерге фонарьді қалдырмайды немесе ілмейді, сондай-ақ шөпті және сабанды ашық есік ойықтардың және люктардың жанына жинап қоймайды;
темір жолдың және құқыққорғау органдардың жеке куәлігін көрсеткен уәкілетті жұмыскерлерден басқасынан, сүйемелдеткен жүктермен вагондарға бөтен тұлғаларды кіргізбейді;
жүкқұжатта көрсетілмеген жүктерді тасымалдамайды, тасымалданатын жүктерді және басқа тауарларды сатумен айланыспайды;
станциондық жолдарда белгілемеген жерлерде және аралықта қи мен қоқымды вагоннан лақтырмайды.

2. Кормит и поит сопровождаемых животных и птиц.
3. Очищает вагоны от навоза и мусора в местах, установленных администрацией железнодорожной станции.
4. Заявляет начальнику станции о заболевании животных и птиц в пути, о неисправности отопительных приборов и оборудования вагонов, а также об обнаружении нарушения крепления или устойчивости грузов в вагоне.
5. Знает служебную инструкцию по сопровождению опасного груза, разработанную и утвержденную грузоотправителем, опасные свойства груза и меры пожарной безопасности. При возникновении пожарной (аварийной) ситуации действует в соответствии с требованиями правил безопасности и порядка ликвидации аварийных ситуации с опасными грузами при перевозке их по железнодорожным путям.
6. При перевозке скоропортящихся грузов отапливает, проветривает вагон, если это требуется для данного рода груза.
7. Сдает груз грузополучателю.
8. При нахождении на станционных путях соблюдает следующие требования личной безопасности:
переходит пути в специально отведенных для этого местах под прямым углом, предварительно убедившись в том, что на путях нет приближающегося подвижного состава;
не переходит пути в местах расположения стрелок и крестовин;
не перебегает пути перед приближающимся подвижным составом, а при обходе вдоль вагонов не проходить возле них вплотную;
не пролезает под вагонами и через автосцепку, а также между близко стоящими вагонами. Не сидит на бортах платформ, полувагонов и не стоит в открытых дверях вагонов при маневровых работах;
на электрифицированных участках железнодорожных путей не поднимается выше уровня крыши вагона. О необходимости подняться выше этого уровня проводник заявляет дежурному по станции.
9. При сопровождении груза проводник не:
вмешивается в распоряжения администрации железнодорожной станции;
курит в вагоне, в котором находится груз;
пользуется примусами, керосинками и другими нагревательными приборами, кроме типовых печей сжиганием твердого топлива (уголь, дрова);
пользуется лампами, свечами и другими осветительными приборами, кроме фонарей, отвечающих требованиям противопожарной безопасности;
размещает топчаны, постельные принадлежности, личные вещи и запасы топлива в вагоне на расстоянии ближе 1 м от топящихся печей;
оставляет или вещает фонари в местах, досягаемых для животных, а также не складирует сено, солому возле открытых дверных проемов и люков;
допускает в вагоны с сопровождаемым грузом посторонних лиц, кроме уполномоченных работников железнодорожного транспорта и правоохранительных органов, предъявивших удостоверение личности;
провозит грузы, не указанные в накладной, не занимается торговлей перевозимыми грузами и другими товарами;
выбрасывает из вагонов навоз и мусор на станционных путях в не установленных местах и на перегонах.

1. Темір кен рудасы:
Темір кен рудаларын тасымалдау кезінде сөндірілмеген әк, қайнатпа тұз, ағаш үгіндері, сабан және қамыс сөгі, агломерат-қайтымы алдын ала құралдар ретінде қолданылады. Магнетиттік, мартиттік және гематиттік рудаларына әк қоспасының нормасы 1-3% құрайды, жосалық және темір құбалық рудаларда 1-4% түсірілетін руданың салмағынан. Қайнатпа тұз түсірілетін руданың салмағынан 0,75% мөлшерінде салынады. Агломерацияға баратын рудалар үшін тұз алдын алу құралы ретінде қолданылмайды. Тасыған, мартендік рудалар сөндірілмеген әкпен қабатсыз салумен түсіріледі, бірақ вагонның полына осындай әктің салуымен осындай рудаларды тиеген кезде жүк жөнелтушімен жүкқұжатта жүк атауының астында "тасырған, мартен" көрсетеді. Жуылған руданы немесе суылған забойдан рудалар тасымалдау барысында қайнатпа тұзын қолданылады, ал сөндірілмеген әкті қолдануға болмайды.
Осы тарауда көрсетілген алдын ала шараларын қолданбай-ақ барлық рудаларды түсіруге болады, егер олар ең алдында мұздатқанда немесе құрғатқанда.
2. Марганцтік рудалар
Марганцтік рудалар тасымалдау кезінде қайнатпа тұз, ағаш үгіндері, сабан және қамыс сөгі алдын ала құралдар ретінде қолданылады.
Үзінді марганцтік рудаларды және марганцтік рудалар - пироксидтер жүк алушының келісімімен алдын ала шараларын қолданусыз тасымалданады.
3. Хромиттік руда
20 мм және бұдан көп бөлшектің өлшеумен тасырған, хромиттік руда алдын ала шараларын қолданусыз тасымалданады.
Сөндірілмеген әкпен 1-2% мөлшерінде немесе қайнатпа тұз түсірілетін руданың салмағынан 0,75-нан 1,0% мөлшерінде төгумен қоса қатарлы хромиттік руда тұтынушыларға түсіріледі.
4. Плавиктік шпат ағаш үгіндерін және қайнатпа тұзын төгу және салумен тасымалданады.
5. Түйіршіктелген қоқыс
Қоқыстардың сулы түйіршектеу кезінде түсірудің алдында мұздатады.
Бір тәулік шегінде жалғаспайтын тасымалдау кезінде түйіршіктелген қоқыстардың ылғалдығы 20% болғанда, егер вагон тоқтатқыш бөлшектерін мұздатып олардан ылғалы мөлшерінде шықпайтын болса түсіруге рұқсат болады.
Түсті металлургия жүктері
1. Түсті рудалардың концетраттары
Жабық вагодардағы концентраттардың ылғалдығы 2% дейін алдын ала шараларын қолданусыз тасымалданады.
Концентраттарды арнайы металдық контейнерлерде тасымалдау жүктегі ылғалының пайыздық құрайтынына қарамастан алдын ала шараларын қолданусыз тасымалданады.
Ылғалдығы 2 % дан 8 % дейін құрайтын концентраттар вагондағы еденге ағаш үгіндерін төсейді, ал 8 % дан 12 % ға дейін концентраттың әр қабатын 70 х 80 см және 250 кг салмағы аспайтын үзінділерге (блоктарға) кесілумен екі қабатты жікшелеп салынуға тартылады.
Ұзынды және көлденең тіліктердің бороздалары құрғақ үгінділермен жоғарыға дейін төгіледі және тығыздалады. Бұдан басқа тиеудің жоғарлығы бойынша вагонның керегелері құрғақ үгінділермен төгіледі.

1. Руда железная:
При перевозке железных руд в качестве профилактических средств применяются негашеная известь, поваренная соль, древесные опилки, сечка соломы и камыша, агломерат - возврат. Норма добавки извести для магнетитовых, мартитовых и гематитовых руд составляет 1 - 3%, а для охристых и бурожелезняковых руд 1 - 4% массы отгружаемой руды. Поваренная соль добавляется в количестве 0,75 % массы отгружаемой руды. Для руд, идущих на агломерацию, применение соли в качестве профилактического средства не допускается. Руды грохоченые, мартеновские отгружаются без послойной пересыпки негашеной известью, но с подсыпкой такой извести на пол вагона. При погрузке такой руды в накладной под наименованием груза грузоотправитель указывает: "Грохоченая, мартен". При перевозке мытой руды или руды из обводненных забоев применяется поваренная соль, а применение негашеной извести не допускается.
Все руды отгружаются без применения указанных в настоящем разделе профилактических средств при условии их предварительного промораживания или сушки.
2. Руда марганцовая
При перевозке марганцовых руд в качестве профилактических средств применяются поваренная соль, древесные опилки, сечка соломы и камыша.
Кусковатые марганцовые руды и марганцовые руды - пироксиды с согласия грузополучателя перевозятся без применения профилактических средств.
3. Руда хромитовая
Грохоченая хромитовая руда размером частиц 20 мм и более перевозится без применения профилактических средств.
Рядовая хромитовая руда отгружается потребителям с пересыпкой негашеной известью в количестве от 1 до 2% или поваренной солью в количестве от 0,75 до 1,0% массы отгружаемой руды.
4. Шпат плавиковый
Шпат плавиковый перевозится с подсыпкой и пересыпкой древесными опилками или поваренной солью.
5. Шлак гранулированный
При мокрой грануляции шлаки перед отгрузкой обезвоживаются или промораживаются.
При непродолжительных перевозках в пределах одних суток разрешается отгрузка шлаков гранулированных влажностью до 20% при условии, если из них не выделяется влага в количестве, которое может вызвать обледенение тормозных частей вагона.
Грузы цветной металлургии
1. Концентраты цветных руд
Концентраты влажностью до 2% в крытых вагонах перевозятся без применения профилактических средств.
Перевозка концентратов в специальных металлических контейнерах производится без применения профилактических средств независимо от процентного содержания влаги в грузе.
Концентраты влажностью от 2 до 8% грузятся с подсыпкой на пол вагонов древесных опилок, а влажностью от 8 до 12% подвергаются двухъярусной послойной пересыпке с разрезанием каждого слоя концентрата на куски (блоки) размером 70 x 80 см и массой не более 250 кг.
Продольные и поперечные бороздки прорезей засыпаются доверху сухими опилками и утрамбовываются. Кроме того, сухие опилки засыпаются у стен вагона по всей высоте погрузки.

Бариттік концентраттар құрғатылған түрде вагондарға тиеледі (ылғалдығы 4 % көп емес). Ылғалдығы 12 % дейін құрайтын бариттік концентраттар мұздалған күйінде жеке үзінді және ірі тас ретінде түсіріледі.
Ылғалдығы 12% дан 14% дейін және бүртіктің мөлшері 30 - 40 мм құрайтын цинктік клинкер мұздатылған түрде вагонға тиеледі.
Ылғалдығы 22% дан 25% дейін құрайтын қорғасын кектерді тиеу алдында вагонның ішкі беті өндірілген фильтроматамен төселеді, ал вагонның еденіне 60 мм қалыңдығымен құрғақ үгінділер шашырылады.
2. Мыс және алтын құрайтын рудалар:
Күкірт колчеданы (қатарлы және флотациондық)
Ылғалдығы 2% дан аспайтын рудалар мен флюстер алдын ала шараларын қолданусыз тасымалданады.
Ылғалдығы көп мөлшерін құрайтын кезде тиеу алдында мыс рудалары және флюстар мұздатылады.
Көрсетілген жүктердің вагонның еденіне мұздап жабысқанын тоқтату үшін тиеу алдында вагонның еденіне 60 мм кем емес қалыңдығымен құрғақ ағаш үгінділер шашырылады.
Мыс руданы тиеу процесінде әр 300-400 мм аралықта тиеудің ұзындығымен вагонның барлық көлемі бойынша руда тегістеледі, кейін 30 мм кем емес қалыңдығымен үгінділер салынады, содан соң тең қабатпен руда тиеледі.
Күкірт колчеданы (қатарлы және флотациондық) жылдың суық күндерде жүк алушының келісімімен түсіріледі.
3. Никельдік руда:
Ылғалдығы көп мөлшерін құрайтын никельдік руданы вагонға тиеу алдында жақсылап тұрып мұздатылуға жатады. Тиеу алдында вагонның еденіне 60 мм кем емес қалыңдығымен саман және қамыс сөгін төсейді.
4. Бокситтер:
Сыртқы ауаның температурасы минус 15 С және төмен болғанда қалақтау арқылы бокситтер мұздатылады (қайта төгіп салу механизмі) Бокситтердің мұздатылған үзінділері мен ірі тастары вагондардың еденіне төсеусіз және алдын ала шараларын қолданусыз тиеледі.
Қатты минералдық жанармай
1. Тас және құба көмірі
Тас және құба көмірі
Ылғалдығы 7% дан асатын тас көмірін және ылғалдығы 30% дан асатын құба көмірін тасымалдау кезде жүк жөнелтушілер мына алдын ала шараларын қолданады:
Көмірді майлайды;
Ниогрин;
Северин;
Құрғақ көмірді ылғалмен араластырады;
Көмірді алдын ала мұздатады;
Көмірді ағаш үгінділермен төсеу.
Майлау келесі нормалармен іске асырылады:
сыртқы ауаның температурасы минус 15 С болғанда түсірілетін көмірдің салмағынан 1% мөлшерінде май қосылады;
сыртқы ауаның температурасы минус 15 С тан 20 С дейін болғанда түсірілетін көмірдің салмағынан 1,5% мөлшерінде май қосылады;
сыртқы ауаның температурасы минус 20 С-тан төмен болғанда түсірілетін көмірдің салмағынан 2% мөлшерінде май қосылады.
Арнайы майлағыш жабдықтарды қолданылумен коксхимиялық ауыр майлармен майланады.
Арнайы майлағыш жабдықтар болмаған жағдайда немесе олар жұмыс күйінен шығып қалған жағдайда ылғал көмірлер осы тармақта көрсетілген алдын ала құралдарды қолданумен тасымалданады.
Алдын ала сулармен - ниогринмен немесе северинмен өңделу мына тәртіпте іске асырылады:
сыртқы ауаның температурасы минус 10 С дейін болғанда төрт осьтік жартылай вагон үшін 20-25 кг мөлшерінде алдын ала сумен вагондардың едендері мен қабырғалары өңделеді, ал алты осьтік жартылай вагондар үшін 30-35 кг;

Баритовые концентраты грузятся в вагоны в подсушенном виде (содержание влаги не более 4%). Баритовые концентраты влажностью до 12% отгружаются в подмороженном состоянии в виде отдельных кусков или глыб.
Клинкер цинковый влажностью 12 - 14% и размером частиц 30 - 40 мм грузится в вагоны в промороженном виде.
Перед погрузкой кеков свинцовых влажностью 22 - 25% внутренняя поверхность вагона выстилается отработанной фильтротканью, а на пол вагона насыпается слой сухих опилок толщиной 60 мм.
2. Руды медные и золотосодержащие:
Колчедан серный (рядовой и флотационный)
Руды и флюсы влажностью не более 2% перевозятся без применения профилактических средств.
При большем содержании влаги руды медные и флюсы до погрузки промороживаются.
Для предотвращения примерзания указанных грузов к полу вагона перед погрузкой на пол вагона насыпают слой сухих древесных опилок толщиной не менее 60 мм.
В процессе погрузки медной руды через каждые 300 - 400 мм по высоте погрузки производится разравнивание руды по всей площади вагона, после чего насыпается слой опилок толщиной не менее 30 мм, а затем производится погрузка руды равномерным слоем.
Колчедан серный (рядовой и флотационный) в холодное время года отгружается только с согласия грузополучателя.
3. Руда никелевая:
Руда никелевая с повышенным содержанием влаги до погрузки в вагоны подлежит предварительному тщательному промораживанию. Перед погрузкой на пол вагона насыпают  слой сечки соломы или камыша толщиной не менее 60 мм.
4. Бокситы:
При температуре наружного воздуха минус 15 о С и ниже производится промораживание бокситов путем перелопачивания (пересыпания механизмами). Перемороженные куски или глыбы бокситов грузятся без подсыпки на пол вагонов профилактических средств.
Твердое минеральное топливо
1. Уголь каменный и бурый:
При перевозке угля каменного влажностью более 7% и бурых влажностью более 30% грузоотправители принимают следующие профилактические меры:
обмасливание угля;
ниогрин;
северин;
смешивание сухого угля с влажным;
предварительное промораживание угля;
пересыпка угля древесными опилками.
Обмасливание производится по следующим нормам:
при температуре наружного воздуха до минус 15 о С масло добавляется в количестве 1% массы отгружаемого угля;
при температуре воздуха от минус 15 о С до минус 20 о С масло добавляется в количестве 1,5% массы отгружаемого угля;
при температуре воздуха ниже минус 20 град. С масло добавляется в количестве 2% массы отгружаемого угля.
Обмасливание производится тяжелыми маслами коксохимического производства при помощи специальных обмасливающих установок.
При отсутствии обмасливающих установок или выхода их из рабочего состояния влажные угли перевозятся с применением других профилактических средств, указанных в настоящем пункте.
Обработка профилактическими жидкостями - ниогрином или северином производится в следующем порядке:
при температуре наружного воздуха до минус 10 о С обрабатываются
пол и стены вагонов профилактической жидкостью в количестве 20 - 25 кг для четырехосного полувагона и 30 - 35 кг для шестиосного полувагона;

сыртқы ауаның температурасы минус 10 С тан 20 С қа дейін болғанда вагондардың едендері мен қабырғалары, сондай-ақ алдын ала суы түсірілетін көмірдің салмағына келесі мөлшерде енгізіледі:
көмірдің ылғалдығы 9% дейін - 0,5% - 0,6% түсірілетін көмірдің салмағынан;
көмірдің ылғалдығы 9% астам - 0,8% түсірілетін көмірдің салмағынан;
сыртқы ауаның температурасы минус 20 С тан дейін төмен болғанда вагондардың едендері мен қабырғалары және алдын ала суы түсірілетін көмірдің салмағына келесі мөлшерде енгізіледі:
көмірдің ылғалдығы 9% дейін - 0,8% түсірілетін көмірдің салмағынан;
көмірдің ылғалдығы 9% астам - 1% түсірілетін көмірдің салмағынан.
Түсірілетін көмірдің салмағына ниогринді қосуы барлық жағдайда 1 % жоғары болмайды.
Алдын ала суларды - ниогринді және северинді пайдалану кезде мына шараларды сақтау керек:
екі тәуліктен аспайтын көмірді созылып жатқан тасымалдау осы тармаққа сәйкес вагонның едені мен қабырғалары ниогринмен және северинмен өңделеді;
алдын ала сулары вагондардың еденіне және қабырғаларына форсундық әдіспен жағылады, сондай-ақ көмірді вагондарға тиеу кезінде оның салмағына (массасына) бірқалыпты енгізіледі;
ниогрин мен северинның қатып қалуына төмен температурасы қажет, сондықтан көмірге және вагонның ішкі бетіне форсундық жағылуы жылытусыз жүзеге асырылады;
сыртқы ауаның температурасы минус 25 С қа дейін көмірдің мұздатылуына қарсы ниоргинді қолданады, температурасы минус 25 С тан төмен северинді қолданады.
Құрғақ көмірді ылғал көмірге қосу қабатты салу жолымен жүзеге асырылады, осында құрғақ көмірдің қабаты вагонның еденіне және екі қабаты тиеудій бойына байланысты салынады.
Ылғал көмірді үгінділермен үш қабатпен алмастырып салынады.
30 - 40 мм қалыңдығы үгінділердің бірінші қабаты вагон еденнің барлық көлеміне салынады;
20 - 30 мм қалыңдығы екінші және үшінші қабаттары тиеуден кейін вагондағы 1/3 және 2/3 сәйкес көмірдің барлық бетіне салынады. Жылдың суық мезгілдерде шламды тасымалдау тек мұздатылған түрде рұқсат беріледі.
2. Жанармай сланцылары
Жанармай сланцыларды мұздатылған түрде немесе ағаш үгіндермен, саман және қамыс сөгімен немесе торфтық майдасымен жүкті қабатты араластырып салумен түсіріледі.
Инерттық құрылыс материалдар
1. Құм. Қиыршықтас. Шағылтас. Балласт.
Құрылыс, формалық және кварцтік құм, сондай-ақ қиыршықтас, шағылтас және балласт жылдың суық мезгілдерде карьердің үстіңгі, құрғақтау қабаттардан тиеледі. Осындай тиелуден мүмкіндік болмаған жағдайда, сондай-ақ құмның ылғалдығы жоғары болғанмен әдетте тұрақты аяздар кезінде оларды мұздатудан кейін тиеледі. Сол үшін қазу және молығу процесінде қат-қабат араластырып салуды (қалақтау) көзделеді немесе құмды жеке үзінділермен вагонға тиеу мақсатында мұздатуға арналған тиеу жолының жанында алаңшаны бөліп шығарады.
Жер астындағы сулардың деңгейінен төмен жатқан кен орны қабаттардан шыққан құмдарды жылдың суық мезгілдерінде вагондарға тиеуге болмайды.

при температуре воздуха от минус 10 о С до минус 20 о С обрабатываются пол и стены вагона, а также профилактическая жидкость вносится в массу отгружаемого угля в следующем количестве:
при влажности угля до 9% - 0,5 - 0,6% от массы отгружаемого угля;
при влажности угля выше 9% - 0,8% от массы отгружаемого угля;
при температуре воздуха ниже минус 20 град. С обрабатываются пол и стены вагона и профилактическая жидкость вносится в массу отгружаемого груза в следующем количестве:
при влажности угля до 9% - 0,8% от массы отгружаемого угля;
при влажности угля выше 9% - 1% от массы отгружаемого угля.
Добавка ниогрина (северина) в массу отгружаемого угля во всех случаях не превышает 1%.
При использовании профилактических жидкостей ниогрина и северина необходимо соблюдать следующие условия:
при продолжительности перевозки угля в течение не более двух суток ниогрином или северином обрабатываются пол и стены вагона в соответствии с настоящим пунктом;
профилактические жидкости форсуночным способом наносятся на пол и стены вагонов, а также равномерно вносятся в поток (массу) угля при его загрузке в вагоны;
ниогрин и северин имеют достаточно низкую температуру застывания, поэтому их форсуночное нанесение на уголь и внутреннюю поверхность вагонов осуществляется без подогрева;
ниогрин применяется против смерзания угля при температурах наружного воздуха до минус 25 о С, северин - при температурах ниже минус 25 о С.
Добавление сухого угля к влажному производится путем послойной пересыпки, при этом один слой сухого угля насыпается на пол вагона и два слоя - по высоте погрузки.
Пересыпка влажных углей опилками производится в три слоя.
Первый слой опилок толщиной 30 - 40 мм засыпается по всей площади пола вагонов; второй и третий слой толщиной по 20 - 30 мм каждый засыпаются по всей поверхности угля после загрузки соответственно 1/3 и 2/3 вагона. Перевозка шлама в холодное время года допускается только в промороженном виде.
2. Сланцы горючие
Сланцы горючие отгружают в промороженном виде или с послойной пересыпкой груза древесными опилками, сечкой соломы или камыша, торфяной мелочью.
Инертные строительные материалы
1. Песок. Гравий. Щебень. Балласт
Песок строительный, формовочный и кварцевый, а также гравий, щебень и балласт в холодное время года отгружаются из верхних, более сухих слоев карьера. При невозможности такой отгрузки, а также при высокой влажности песка, как правило, он грузится после промораживания в условиях устойчивых морозов. Для этого в процессе добывания и обогащения предусматривается многократное пересыпание (перелопачивание) или выделение около погрузочного пути специальной площадки для промораживания с целью погрузки песка в вагоны отдельными кусками.
Не допускается в холодное время года производить погрузку в вагоны песка из слоев месторождений, залегающих ниже уровня грунтовых вод.

1. Бактериясыздандырылған кілегей, сүт, суытылған сүзбе,
сүзбелік сыроктар, сүзбелік масса, флягтардағы қаймақ жолаушылар
поездарына тіркелгішпен тасымалданады.
2. Сыртқы ауаның температурасы плюс 5 С тан төмен болғанда
қысқы және ауыспалы мерзімдерде ерітілген майды жабық вагондарда
тасымалдайды.
3. Жазғы мезгілде суытылмаған жұмыртқаларды жабық вагондарда
15 тәулікке дейін тасымалдауға рұқсат болады, ал жылдың ауыспалы
мезгілінде 12 тәулікке дейін.

1. Молоко, сливки нестерилизованные, творог охлажденный,
сырки творожные, творожная масса, сметана во флягах перевозятся с
прицепкой к пассажирским поездам.
2. Перевозка масла топленого в зимний и переходный периоды
года при температуре наружного воздуха ниже +5 о С допускается в
крытых вагонах.
3. Допускается в летний период года перевозка яиц неохлажден-
ных в крытых вагонах сроком до 15 суток, а в переходный период года
- до 12 суток.

2. Вагон_____________________________________________________жатады:
қажетті жөндеудің түрі немесе инвентарьдан алып тастау
____________________________________________________________________
Тасымалдаушының қолдары:____________________________________________
Лауазымы, а., т., ж.
Тасымалдаушының қосымша қолдары:
1 ____________________________________________
Лауазымы, а., т., ж.
2 ____________________________________________
Лауазымы, а., т., ж.
М.О.
Вагонның бұзылуына кінә болған кәсіпорынның өкілі
_______________________________________________
Лауазымы, а., т., ж.
М.О.
Вагон______________________заводына (депоға) жөндеуге тапсырылады
________________тжк., немесе_________________өнеркәсіп кәсіпорны
____________________________________________________________________
атауы
Вагондық депомен__________станциядан _______________________________
Атауы                      Атауы
__________________тжк. ВУ-26М нысандағы ілеспе қағазы бойынша
Атауы
____ж."__"_______________
күні
Тасымалдаушының қолдары_______________________________________
Лауазымы, а., т., ж.
Вагон ағытпалы жөндеуден қабылданды___________________________
күні және уақыты
ВУ-16 кітабында реттік номірі___________
____________________________________________________________________
вагон депоның өкілдерінің қолдары мен лауазымы
____________________________________________________________________
1 Вагонның шығып кету, соғысу, бұзылу, рефрижераторлық жылжымалы
құрамның бұзылу кезінде қол қойылады
2 Рефрижераторлық жылжымалы құрамның бұзылу кезінде қол қойылады
____________________________________________________________________
|        ГУ-106 үлгісі
____________________________________________________________________
Вагон, контейнердің техникалық жағдайы туралы акт
____________________________________________________________________
Толтырылды|  |" |    |  |       |ж.         |
____________________________________________|
Станция  |                        |         |
____________________________________________|
(станция штемпелі)           |
____________________________________________________________________
______________________________________________
Осы акт вагон, контейнерді қарап, толтырылды  |
______________________________________________|
N  |        |         | анықталды |           |
__________________________________| т.        |
Вагон"|      |"осьтік жүк  |      |           |
|      |көтерімділігі|      |           |
__________________________________|           |
контейнер|        |      |        |           |
__________________________________|___________|
Вагон,      |    |құрылған|  | |   |        |
контейнер түрі|    |        |  | |   |ж.      |
______________________________________________|
заводында|         |        |    |____________|________
_________________________________|_____________________|
Вагон, контейнерді жөндеуді жүргізген уақыты және орны:|
_______________________________________________________|
Капиталды                             |
_______________________________________________________|
Деполық                              |
_______________________________________________________|
Жоспарлық-ағымдық                         |
_______________________________________________________|
Ақау анықталды|                                        |
_______________________________________________________|
Ақаудың туындау себебі "1" |                           |
_______________________________________________________|
___________________________|___________________________|
___________________________|___________________________|
Жоғарыда аталған ақаудың болу нәтижесінде жүктің      |
бүліну, жоғалу мүмкіндігі                  |
_______________________________________________________|
туралы қорытынды|                                      |
_______________________________________________________|
|                            |
_______________________________________________________|
Қолдар:                 |                 |            |
__________________________________________|            |
Вагон депосынан           |_______________|            |
|  (лауазымы,   |            |
|аты-жөні, қолы)|            |
__________________________________________|            |
жұмыс (қажетін сызу)    |                 |            |
________________________|_________________|            |
станциядан  |                             |            |
__________________________________________|            |
|(лауазымы, аты-жөні, қолы)|            |
__________________________________________|____________|
"1" Ақау себептерін көрсету кезінде бүліну сипатын және|
оның шығуын көрсету қажет, яғни іздер жаңа ма әлде ескі|
ме, тозу әлде әдейі істеліну әсерінен бе, кузов қаптама|
сының кеуіп кету немесе жөндеу жұмыстарының технология-|
сының бұзылу әсерінен бе. Бұл ретте жасалған қорытын-  |
дыны дәлелдейтін жағдайлар көрсетілу қажет.            |
_______________________________________________________|
ВУ-25К үлгісі
Контейнердің бұзылуы
АКТІСІ N___
__________________________________станцияда толтырылды
Атауы
Тасымалдаушы _______________________________________________________
Атауы
Толтыру күні______ж. "_" _________ ___сағ. ___ мин.
контейнер нөмірі (ірі тонндықтарға - әріп индекспен)
Иесі________________________
мемлекеттің атауы
Жасалған күні (ай, жыл)
Соңғы жоспарланған жөндеуді жасаған кәсіпорынның
атауы, күні мен түрі______________________________
Бұзылудың себебі____________________________________________________
____________________________________________________________________
жүктердің бекіту және тиеудің техникалық шараларын бұзу
___________________________________________________________бұзылған
станцияда, кірме жолында, аралықта, жүк ауласында және т.б.
бұзылудың кінәсі__________________________________
кәсіпорынның атауы
1. Контейнердің
ақаулықтар
тізімі
Ақаулық
бөлшектердің,
детальдың
саны
Ақаулық бөлшектердің
детальдың
бағасы
(теңге)
Сомасы
Жиыны:
Ақаулықты өтеу бағасы_________________________________________
Контейнер ақаулығының жалпы сомасы____________________________

2. Вагон подлежит:________________________________________________
вид требуемого ремонта или исключения из инвентаря
__________________________________________________________________
Подписи перевозчика___________________________________________
Должность, ф.и.о.
Дополнительные подписи перевозчика
1 ____________________________________________________________
должность, ф.и.о.
2 ________________________________________________
должность, ф.и.о.
М.П.
Представитель предприятия, виновного в повреждении
вагона________________________________________________
должность, ф.и.о.
М.П.
Вагон направляется для ремонта на______________завод (депо)
наименование
____________________________ждт., или предприятие промышленности
__________________________________________________________________
наименование
Вагонным депо______________со станции____________________________
наименование                наименование
__________ждт. при сопроводительном листе формы ВУ-26М
"__"____________ ____г.
дата
Подписи перевозчика_______________________________________________
должность, ф.и.о.
Вагон принят из текущего ремонта__________________________________
дата и время
Порядковый номер в книге ВУ-16______
__________________________________________________________________
должность и подпись представителя вагонного депо
__________________________________________________________________
1 Подписывается при повреждении вагона при сходах, столкновениях,
повреждениях рефрижераторного подвижного состава.
2 Подписывается при рефрижераторного подвижного состава.
АКТ N__
о повреждении вагона
_  _  _  _  _  _  _  _
От "__"_________ ___г. на вагон N | || || || || || || || |
|_||_||_||_||_||_||_||_|
Перечень дополнительных повреждений, вызванных выполнением работ
по ликвидации крушения, столкновения или схода вагона:____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_  _
Основное дополнительное повреждение_______________ | || |
|_||_|
Заключение комиссии об отнесении вагона по степени повреждения к
виду ремонта или исключению из инвентаря с указанием основания____
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
"__"________ _____г.
дата
Подписи перевозчика_____________________________
должность, ф.и.о.
Начальник восстановительного поезда___________________
Форма ВУ-25К
АКТ N______
о повреждении контейнера
Составлен на станции______________________________________________
наименование
Перевозчик________________________________________________________
наименование
Дата составления "__"________г. ______час._____мин.
Номер контейнера (для крупнотоннажных - с буквенным индексом)
__________________________________________________________________
Собственник________________________________________
наименование государства
Дата постройки (месяц, год)________________________
Наименование ремонтного предприятия,
выполнившего последний плановый ремонт, дата и вид ремонта________
__________________________________________________________________
Причина повреждения_______________________________________________
__________________________________________________________________
нарушение технических условий погрузки и крепления грузов
Поврежден на______________________________________________________
станция, подъездной путь, перегон, грузовой двор и т.п.
__________________________________________________________________
Виновник повреждения______________________________________________
наименование предприятия
__________________________________________________________________
1. Перечень
повреждений
контейнера
Количество
поврежденной
части, детали
Стоимость
повреждений
части, детали
(тенге)
Сумма
Итого
Общая сумма за повреждение контейнера_________________тенге

2. Вагон_______________________________________________жатады:
жөндеудің түрі немесе инвентарьдан алып тастау
____________________________________________________________________
Тасымалдаушының қолдары ____________________________________________
Лауазымы, а., т., ж.
М.О.
Контейнер______________жөндеуге___________________тапсырылады
жөндеудің түрі         кәсіпорының атауы
_____ж. "_" _______
күні
____________________________________________________________________
1 Контейнердің шығып кету, соғысу, бұзылу осы контейнерді
тасымалдаған жылжымалы құрамның апаты кезінде қол қойылады
ГУ-7а үлгісі
Құю пунктте немесе жуу-булау станцияда анықталған
цистернадағы (бункерлік үстi ашық вагон) құймалдың
жетпеуi туралы акт
Цистерна (бункерлiк үстi ашық вагон) __________ осы акт толтырылады
N _______________ құйылуға ________________________ станцияға келдi.
тжк. __________________ уақыты ____________________________________
айы _________________________________ ж. жеткiзу жүк қағазы бойынша
_______________________________________ сериясы
N __________________  __________________________________ станциядан
____________________ тжк. құйылмадан ______________________________
(жүк атауын көрсету)
Цистерна (бункерлiк үстi ашық вагон) мөлшерлiк түрi ________________
Цистернаны (бункерлiк үстi ашық вагонды) тексерген кезде толық емес
құйманың нәтижесiнде жүктiң қалдығы өлшеу бойынша _________________
(жазбаша жазу)
сантиметр құрады, ол мөлшерлеу кестесi бойынша ____________________
литрге тең екендiгi белгiлендi
Тасымалдаушы ___________________________
Лауазымы, а., т., ж.
Цистерна қараушы _______________________
Төрт данада толтырылады, оның iшiнде 1-шi, 2-шi, 3-шi
даналары акттiң артқы жағында толтырылып жүк құжаттамасымен бiрге
жол құйылмасының жүк және коммерциялық жұмыстарына жiберiледi,
цистернаға құйылманың жетпеуiн жiбергендерге (бункерлiк үстi ашық
вагонға) жүк алушыға айып салынуы болып табылады;
4-шi дана құю пункттiң бастығына немесе жуу-булау
станциясының бастығына жолданады цистернадан (бункерлiк үстi ашық
вагоннан) алынған жүк қалдығының материалдық есебi негiзi болып
табылады.
ГУ-7а нысаны (арғы бетi)
Осы актiде көрсетiлген N ___________ цистерна (бункерлiк үcтi
ашық вагон) құймада және қалдықтардан тазалауда ___________________
____________________________________________________________ тұрған
(тұрған сағатын жазбаша көрсету)
Қолдары:        Құю пункттiң немесе жуу -
булау станциясының бастығы
_____________________________________________
Бригадир ____________________________________________________
___________________________________________________________________
Құю пункттiң немесе жуу-булау станциясының
мөрi немесе мөрқалыбы
___________________________________________________________________
1 Булауға және жууға арналған уақытын ескермей-ақ құйылмаған
қалдықтарды жоюға кеткен уақыт тұруына есептеледi.
ГУ-104 нысаны
САРАПТАМА АКТIСI
___________________________ станция __________________ тасымалдаушы
күні "___" __________________ ____________ ж.
Осы акт ______ жылғы "___" _______ N ____ сенiмхат негiзiнде әрекет
ететiн ________________________________________________ толтырылды.
___ жылғы "__" ______ N ______ өтiнiшi бойынша сараптама жүргiзiлдi
мына өкiлдiктердiң қатысуымен
Ұйым
Лауазымы
Тегi, аты-жөнi

2. Контейнер подлежит_____________________________________________
(вид ремонта, исключение из инвентаря)
__________________________________________________________________
Подписи перевозчика_______________________________________________
(должность, ф.и.о., подпись)
М.П.
Контейнер направляется в____________________________________ремонт
на________________________________________________________________
(вид ремонта)
__________________________________________________________________
(наименование предприятия)
"__"________ _____г.
(дата)
__________________________________________________________________
1 Подписывается при повреждении контейнера при сходах, столкновениях,
крушениях подвижного состава, перевозившего данный контейнер.
___________________________________________________________________
Форма ГУ-7а
АКТ
о недосливе цистерны (бункерного полувагона),
обнаруженном в пункте налива или промывочно-
пропарочной станции
Настоящий акт составлен в том, что цистерна (бункерный полувагон)
N_________прибыл(а) под налив на ст.______________________________
ждт._____________________________числа____________________________
месяца___________г. по пересылочной накладной серии_______________
N_______cо ст.____________________________________________________
_______ждт. из-под слива__________________________________________
(указать наименование груза)
Калибровочный тип цистерны (бункерного полувагона)________________
При осмотре цистерны (бункерного полувагона) установлено, что в
результате неполного слива остаток груза по замеру составил
сантиметров_______________________________________________________
(повторить прописью)
что по таблице калибровки равно_____________литрам.
Перевозчик________________________________
(должность, ф.и.о., подпись)
Осмотрщик цистерн_________________________
Составляется в четырех экземплярах, из которых:
1-й, 2-й и 3 экземпляры после заполнения на оборотной стороне акта
вместе с пересылочной накладной направляются в службу грузовой и
коммерческой работы дороги слива, из которых один выдается
грузополучателю, допустившему недослив цистерны (бункерного
полувагона), и служат основанием для начисления штрафа на
грузополучателя;
4-й экземпляр направляется начальнику пункта налива или начальнику
промывочно-пропарочной станции и служит основанием для
материального учета остатка груза, изъятого из цистерны (бункерного
полувагона)
Цистерна (бункерный полувагон) N _____________________, указанная в
настоящем акте, простоял(а) 1 под сливом и очисткой от остатков
__________________________________________________________________
(количество часов простоя указать прописью)
Подпись:   Начальник пункта налива или
начальник промывочно-пропарочной
станции__________________________________________
Бригадир_________________________________________
__________________________________________________________________
Печать или штемпель пункта
налива или промывочно-
пропарочной станции
__________________________________________________________________
1 В простой включается только время, затраченное на удаление недослитых остатков без учета времени на пропарку и промывку.
__________________________________________________________________
Форма ГУ-104
АКТ ЭКСПЕРТИЗЫ
Станция________________Перевозчик_________________________________
дата "__"___________ ______г.
настоящий акт составлен___________________________________________
действующим на основании доверенности от "___"____ ___г. за N_____
Экспертиза проведена по заявке_________от "___"____ ___г. за N____
В присутствии следующих представителей
Организация
Должность
Фамилия, имя, отчество

1. Сараптаманың объектiсi
Жөнелту
нөмiрi
вагон немесе кон-
тейнердiң нөмiрi
Тасымал-
даушы
Жөнелту
күні
Келу
күні
а) жүктiң атауы (марка, сорт) _______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
б) алған жүктiң саны мен салмағы ____________________________
___________________________________________________________________
в) сараптамаға ұсынылған жүктiң саны ________________________
2. Сараптаманың мақсаты ___________________________________________
___________________________________________________________________
3. Жүк алушының атауы және оның мекен-жайы ________________________
___________________________________________________________________
4. Жүк жөнелтушiнiң атауы және оның мекен-жайы ____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Шоттар, фактуралар, жүк қағаздар, жеткізушінің ерекшелiгi ______
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Жүктiң орналасқан жерi, сақтау шарты және сараптаушыға жүктiң
ұсынылған түрі ____________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Жүктiң бекiту және тиеудiң МемСТ және ТШ-ға сәйкестiгi _________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Қорапшалардың, таңбалардың сәйкестiгi, сондай-ақ жүктiң сыртқы
қорапшасын бекiту және тиеудiң MeмCT және ТШ-ға сәйкестiгi
___________________________________________________________________
9. Сараптаушы тексерген жүктің саны _______________________________
10. Ұсынылған жүк партияны тексерген кезде ________________________
_________________________________________________________ анықталды
11. Бағалау мөлшерi _______________________________________________
___________________________________________________________________
12. Қалпына келтiру бағасы ________________________________________
___________________________________________________________________
13. Сараптаушыға тараптармен қойылатын қосымша сұрақтар ___________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1. Объект экспертизы
Номер
отправки
Номер вагона
или контейнера
Перевозчик
Дата
отправления
Дата
прибытия
а) Наименование груза (марка, сорт)_______________________________
__________________________________________________________________
б) Количество, вес полученного груза______________________________
__________________________________________________________________
в) Количество предъявленного к экспертизе груза___________________
__________________________________________________________________
2. Цель экспертизы________________________________________________
__________________________________________________________________
3. Наименование грузополучателя и его адрес_______________________
__________________________________________________________________
4. Наименование грузоотправителя и его адрес______________________
__________________________________________________________________
5. Счета, фактуры, накладные, спецификации поставщика_____________
__________________________________________________________________
6. Место нахождения груза, условиях хранения и в каком виде
предъявлен груз эксперту__________________________________________
__________________________________________________________________
7. Соответствие груза ГОСТу и ТУ погрузки и крепления грузов______
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Соответствие тары, маркировки, а также внешней упаковки груза
ГОСТу, ТУ погрузки и крепления грузов_____________________________
__________________________________________________________________
9. Количество осмотренного экспертом груза________________________
__________________________________________________________________
10. При осмотре предъявленной партии груза оказалось______________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
11. Размер уценки_________________________________________________
__________________________________________________________________
12. Стоимость восстановления______________________________________
__________________________________________________________________
13. Дополнительные вопросы сторон эксперту________________________
__________________________________________________________________

14. Үлгiлердi таңдап алу: алған күнi, МемСТ N, Техникалық Шарт,
осыларға сәйкес үлгi ретiнде алынған немесе лабораторлық талдау
үшiн алынған сынақ алынды, жүк саны, ______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
15. Лабораторлық талдаудың қорытындысы ____________________________
___________________________________________________________________
16. Актiге қосылатын құжаттар _____________________________________
___________________________________________________________________
ҚОРЫТЫНДЫ
Талдаумен осы актiнiң 10-шi баптың деректерi негiзiнде және
тексеру нәтижесiнде жүктiң (бұзылған, бөлiнген) себептерi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________ болып табылады.
Сараптаушы ____________________   Тасымалдаушы ____________________
(Лауазымы, а., т., ж.)             (Лауазымы, а., т., ж.)
Сараптамаға қатысқан тұлғалар _____________________________________
(Лауазымы, а., т., ж.)
Жүк алушы _________________________________________________________
(Лауазымы, а., т., ж.)
Жүк тасымалдау ережесіне
44-қосымша
Ескерту: 44-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Жүктерді тасымалдаумен байланысты көрсетілетін
қызметтердің тізбесі
1. Жүкті жолтабанның бір енді вагондарынан басқа енді вагондарға қайта тиеу.
2. Жүктердің мұзын еріту.
3. Вагондарды жолтабанның басқа енді арбашаларына ауыстырып қою.
4. Жүктің құндылығын хабарлау.
5. Тасымалданатын жүктерді кедендік тексерумен байланысты көрсетілетін қызметтер.
6. Жүктерді бекіту.
7. Транзитті темір жолдарда жылжымалы құрам түрлері бойынша вагондарды бөгеу кезінде көрсетілетін қызметтер.
8. Мұздатқыш вагондарды мұзбен жабдықтау.
9. Вагондарды жылыту үшін отын беру.
10. Жануарларды суару.
11. Қытай темір жолдары вагондарының жолтабаны 1520 мм вагондарға жүктерді қайта тиеуде бос тұрып қалуымен байланысты көрсетілетін қызметтер.
12. Тасымалдаушының бір көлік құқығының тасымалдау құжаттарын басқаға қайта ресімдеуі.
13. Тасымалдаушының өкілімен станцияда, порттарда және айлақтарда сенімхаттар мен жүк жіберушілердің және жүк алушылардың тапсырмалары бойынша жүктерді тасымалдау үшін есептік операциялар.
14. Тасымалдау құжатын толтыру.

14. Отбор образцов: дата отбора, номер ГОСТа, техусловий, в
соответствии с которыми отобрана проба, количество груза, взятого
для образца или лабораторного анализа_____________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
15. Результаты лабораторного анализа______________________________
__________________________________________________________________
16. Документы, прилагаемые к акту_________________________________
__________________________________________________________________
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
На основании данных пункта 10 настоящего акта и результатов осмотра
проверкой установлено, что причиной (порчи, повреждения) груза
являются__________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Эксперт____________________________________
(должность, ф.и.о., подпись)
Перевозчик_________________________________________
(должность, ф.и.о., подпись)
Лица, участвовавшие в экспертизе__________________________________
(должность, ф.и.о., подпись)
Грузополучатель___________________________________________________
(должность, ф.и.о., подпись)
Приложение 44
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Правила дополнены приложением 44 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Перечень услуг, связанных с перевозкой грузов
1. Перегрузка грузов из вагонов одной ширины колеи в вагоны другой ширины.
2. Отмораживание грузов.
3. Перестановка вагонов на тележки другой ширины колеи.
4. Объявление ценности груза.
5. Услуги, связанные с таможенным досмотром перевозимых грузов.
6. Крепление грузов.
7. Услуги, оказываемые при задержке вагонов на транзитных железных дорогах по видам подвижного состава.
8. Снабжение вагонов-ледников льдом.
9. Предоставление топлива для отопления вагонов.
10. Поение водой животных.
11. Услуги, связанные с простоем вагонов китайских железных дорог под перегрузкой грузов в вагоны колеи 1520 мм.
12. Переоформление перевозчиком перевозочных документов одного транспортного права на другое.
13. Расчетные операции за перевозку грузов с представителем перевозчика на станции, в портах и на пристанях по доверенностям и по поручениям грузоотправителей и грузополучателей.
14. Заполнение перевозочного документа.

15. Тағайындалу станцияларына олардың аттарына келіп түскен жүктер туралы жүк алушылардың хабарламалары.
16. Жүктердің, вагондардың және контейнерлердің келуі туралы хабарлама.
17. Тасымалдау құжаттары туралы анықтамаларды беру.
18. Жүкті әкелуге және тиеуге рұқсаттар (визалар) беру.
19. Жүк жөнелтушінің талабы бойынша жүктерді тасымалдау жоспарын орындау жөніндегі есептік карточкалардың екінші даналарын толтыру.
20. Бирка ілу (трафаретпен).
21. Бирканы толтыру немесе жүк орындарына жөнелту таңбаларын салу.
22. Жүкті іздеу:
23. Вагондарды әкелу-әкету.
24. Жүктерді сақтау.
25. Жүктердің салмағын өлшеу және тексеру.
26. Қамба зиянды жәндіктері зиян келтірген вагондарды және контейнерлерді тазарту, жуу, дезинфекциялау, сондай-ақ дезинсекциялау.
27. Жүк жөнелтушулерді олардың өтінімдері бойынша вагондармен, контейнерлермен қамтамасыз ету.
28. Жүктердің адрестерін өзгерту.
29. Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) кінәсінен жүкке ілесіп жүретін күзет қызметінің өкілін жүктерді тиеуге және түсіруге белгіленген мерзімдерден артық бөгеу.
30. Ертеректе тиеуге арналған жүкті қабылдау.
Жүк тасымалдау ережесіне
45-қосымша
КЭУ-16 нысан
Ескерту: 45-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Контейнерді станциядан шығаруға және оны станцияға
қайтаруға N_________ жүк құжат
"__" _________________ 20__ ж.
Тиелген, бос контейнер* N ________ брутто массасы __________т.
Жүк жөнелтушіге, жүк алушыға * ______________________________берілген
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(кәсіпорынның немесе ұйымның атауы)
N____________ сенімхат немесе N _______________ шарт
______________________________________________жүргізуші-экспедиторға
(тегі, аты, әкесінің аты)
N _____________ автомобиль
Контейнер "___"_________20__ж., __________сағат _______мин. берілген
Қабылдап-тапсырушы ____________________ контейнерді алған тұлға
______________          (қолы)
(қолы)
Контейнер** "___"_________20__ж., ______сағат _____мин. қайтарылған.
Контейнерді әкелуге немесе шығаруға құжаттарды
көліктік-экспедициялық ұйымға беру кезінде хабарлама беру күні "___" _________ 20__ж., ________сағат. ________мин.
Контейнерді пайдалану уақыты ____________________ сағат
Контейнерді пайдаланғаны үшін төлем сомасы ____________ теңге.
Станциядағы тасымалдаушының өкілі _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
* Керек болмайтынын сызып тастаңыз;
** Жүк иесі немесе көліктік-экспедициялық ұйым контейнерді техникалық ақаулы жағдайда қайтарған жағдайда вагонды қарап тексеруші және станциядағы тасымалдаушының өкілі қол қоятын ГУ-106 нысанды контейнердің техникалық жағдайы туралы акт жасалады.
Жүк тасымалдау ережесіне
46-қосымша
Ескерту: 46-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Вагондар мен контейнерлерге арналған бекіту-пломбылау
құрылғыларына арналған техникалық талаптар
1. Бекіту-пломбылау құрылғылары (бұдан әрі - БПҚ) Жүктерді тасымалдау ережелеріне сәйкес пломбылауға арналған контейнерлерді және темір жол жүк вагондарын: жабдықтарын, цистерналарды, хопперлерді, рефрижераторларды және басқаларды бекітуге және пломбылауға арналған, тасымалданатын жүкке БПҚ-ның зақымдалуынсыз қол жеткізуге жол бермеуі және бекітілетін құрылғылар (есіктер, тиеу және түсіру люктері) арқылы тасымалданатын жүкке санкцияланбаған кіруден қорғауды қамтамасыз етуі тиіс.
2. БПҚ жүк вагондарының және контейнерлердің бекіту элементтерінің құрылымдарына сәйкес болуы тиіс.
3. БПҚ құрылымы қамтамасыз етуі тиіс:
1) БПҚ-ны және оның құрамдас элементтерін бір рет пайдалану;

15. Уведомление грузополучателей о прибывших в их адрес грузах на станции назначения.
16. Уведомление грузополучателей о подходе грузов, вагонов и контейнеров.
17. Выдача справок по грузовым перевозкам.
18. Выдача разрешения (визы) на ввоз и погрузку груза.
19. Заполнение по требованию грузоотправителя вторых экземпляров учетных карточек по выполнению плана перевозок грузов.
20. Навешивание бирки (с трафаретом).
21. Заполнение бирки или нанесение на грузовые места отправительской маркировки.
22. Розыск груза.
23. Подача-уборка вагонов.
24. Хранение грузов.
25. Взвешивание и проверка веса грузов.
26. Очистка, промывка, дезинфекция, а также дезинсекция вагонов и контейнеров, зараженных амбарными вредителями.
27. Обеспечение грузоотправителей вагонами, контейнерами по их заявкам на внеплановую перевозку.
28. Переадресовка грузов.
29. Задержка представителя охранной службы, сопровождающего груз по вине грузоотправителя (грузополучателя) сверх установленных сроков на погрузку и выгрузку грузов.
30. Прием груза ранее назначенного дня погрузки.
Приложение 45
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Правила дополнены приложением 45 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Форма ГУ - 114
ПЛАН
Перевозок ________________________________________________________
(наименование номенклатурной группы)
маршрутами по станции ____________________________________________
на ____________________________ месяц 20____ г.
Наименование и подробный адрес отправителя _______________________
Точное
наимено-
вание
грузов
Дорога
назначения
Станция
назначения
Станция
распыления
Количество
марш-
рутов
ваго-
нов
1
2
3
4
5
6
ИТОГО
0
0
ПРИМЕЧАНИЕ: По маршрутам, направленным в пункты распыления в графе 2 указывается ж.д. конечного назначения груза.
М.П.
Руководитель ___________________________________
Подпись
Приложение 46
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Правила дополнены приложением 46 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Технические требования на запорно-пломбировочные
устройства для вагонов и контейнеров
1. Запорно-пломбировочные устройства (далее - ЗПУ) предназначены для запирания и пломбирования контейнеров и железнодорожных грузовых вагонов: крытых, цистерн, хопперов, рефрижераторов и др., подлежащих пломбированию в соответствии с Правилами перевозок грузов, должны исключать доступ к перевозимому грузу без повреждения ЗПУ и обеспечивать защиту от несанкционированного проникновения к перевозимому грузу через запираемые устройства (двери, загрузочные и разгрузочные люки).
2. ЗПУ должны соответствовать конструкции запорных элементов грузовых вагонов и контейнеров.
3. Конструкция ЗПУ должна обеспечивать:
1) одноразовое использование ЗПУ и его составных элементов;

2) көрінетін элементтердің ең болмаса біреуін бұзбай БПҚ аша мүмкіндігінің болмауы;
3) ашу күші мыналардан кем болмайтын:
вагондар үшін (мамандандырылған темір жол цистерналары мен сұйытылған газдарды, қышқылдарды және басқа химиялық жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар контейнерлерінен басқа) - 18 кН (1,8 тс);
мамандандырылған темір жол цистерналары мен сұйытылған газдарды, қышқылдарды және басқа химиялық жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар контейнерлерінен - 3,5 кН (0,35 тс);
контейнерлер үшін - 12 кН (1,2 тс);
4) қатты блоктау элементі бар БПҚ-ны (бұрандама үлгісіндегі) ашу күші 30 кН артық болмайтын;
құлыптау күші 70 Н (7 кгс) артық болмайтын;
6) мамандандырылған темір жол цистерналары мен сұйытылған газдарды, қышқылдарды және басқа химиялық жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар контейнерлерінен мамандандырылған темір жол цистерналары мен сұйытылған газдарды, қышқылдарды және басқа химиялық жүктерді тасымалдауға арналған цистерналар контейнерлерінен жұмыс істейтін бөлшектері тавотпен, солидолмен немесе басқа майлағышпен майланған ұшқын шығармайтын құрал-сайманның көмегімен БПҚ-ны алу мүмкіндігі;
7) санкцияланбаған ашу жағдайларында барынша мол деңгейде әдеттегі құрал-сайманмен бұзуға жататын өзектік құрылымдардың БПҚ-ның металл элементтері бетінің қаттылығы, 40 HRC-тен кем емес;
8) темір жол вагондары жұмысының пайдалану жағдайларында және контейнерлермен тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде пайда болатын механикалық жүктемелердің (дүмпулер, соққылар, діріл) ықпалы жағдайында жұмысқа қабілеттілік;
9) ашқан жағдайда көзге көрінбейтін іздерсіз БПҚ-ны қайта пайдалану мүмкіндігінің болмауы;
10) көпшілік пайдалану құрал-саймандарымен: слесарлық қоларамен, тістеуіктермен, атауыздармен, бұрауышпен, сомын кілтімен, балғамен, шеге жұлғышпен, монтировкамен, сүйменмен, зілбалғамен зақымдаудың көзге көрінбейтін іздерінсіз БПҚ-ны ашу мүмкіндігінің болмауы;
11) вагонда немесе контейнерде тікелей құлыпталған күйдегі БПҚ-ның құрамдас бөліктерінің бірін жалған жасау мүмкіндігінің болмауы;
12) құлыпталған күйдегі БПҚ-ның күйін көзбен көріп немесе қолмен бақылау мүмкіндігі;
13) арнайы құрылғылармен: алынғыштармен, қысқаш-тістеуіктермен, канатты кесуге арналған қайшылармен және т.с. алу мүмкіндігі;
14) қолмен немесе қарапайым құрал-саймандармен орнату мүмкіндігі;
15) осы Техникалық талаптардың 8-бөліміне сәйкес Жүктерді тасымалдау ережелерімен көзделген ақпаратты жазу;
16) жазылатын ақпараттың айқындылығы және оның пайдалану кезеңінде сақталуы;
17) вагондар мен контейнерлердің бекіту құрылғыларының қосарланған тесіктерінде орналастыру және сенімді ұстап қалу;

2) невозможность размыкания ЗПУ без разрушения хотя бы одного из видимых элементов;
3) усилие размыкания не менее:
для вагонов (кроме специализированных железнодорожных цистерн и контейнеров цистерн, предназначенных для перевозки сжиженных газов, кислот и других жидких химических грузов) - 18 кН (1,8 тс);
для специализированных железнодорожных цистерн и контейнеров цистерн, предназначенных для перевозки сжиженных газов, кислот и других жидких химических грузов - 3,5 кН (0,35 тс);
для контейнеров - 12 кН (1,2 тс);
4) усилие размыкания ЗПУ с жестким блокирующим элементом (болтового типа) не более 30 кН;
усилие замыкания не более 70 Н (7 кгс);
6) возможность снятия ЗПУ со специализированных железнодорожных цистерн и контейнеров-цистерн, предназначенных для перевозки сжиженных газов, кислот и других химических грузов, с помощью неискрящего инструмента, рабочие детали которого должны быть обильно смазаны тавотом, солидолом или другой смазкой;
7) поверхностную твердость металлических элементов ЗПУ стержневых конструкций, которые в случаях несанкционированного вскрытия в наибольшей степени подвержены разрушению обычным инструментом, не менее 40 HRC;
8) работоспособность при воздействии механических нагрузок (толчки, удары, вибрация), возникающих в эксплуатационных условиях работы железнодорожных грузовых вагонов и при производстве погрузо-разгрузочных работ с контейнерами;
9) невозможность повторного использования ЗПУ без явно видимых следов в случае вскрытия;
10) невозможность вскрытия ЗПУ без видимых следов повреждения инструментами массового пользования: слесарной ножовкой, кусачками, плоскогубцами, отверткой, гаечным ключом, молотком, гвоздодером, монтировкой, ломом, кувалдой;
11) невозможность подделки, непосредственно у вагона или контейнера, любой из составных частей ЗПУ, находящегося в замкнутом состоянии;
12) возможность визуального или ручного контроля состояния ЗПУ в замкнутом положении;
13) возможность снятия специальными устройствами: съемниками, клещами-кусачками, ножницами для резки каната и т.п.;
14) возможность установки вручную или простейшими инструментами;
15) нанесения информации, предусмотренной Правилами перевозок грузов в соответствии с разделом 8 настоящих Технических требований;
16) четкость наносимой информации и сохранность ее в период эксплуатации;
17) размещение в совмещенных отверстиях запирающих устройств вагонов и контейнеров и надежное удерживание;

18) санкцияланбаған ажырату және БПҚ-ны қайталап орнату мақсатында жылжымалы құрамға орнату алдында елеусіз, жойылатын немесе бүркемелеуге көнетін өзгерістерді әдейі енгізуден қорғау.
4. Құлыпталған күйде тұрған иілгіш бұғаттаушы элементі (арқан іспеттес) бар БПҚ-ға рұқсат етілетін жүктемелерді (кергіш және айналатын) қоса беру кезінде, пайдалану процесінде де, сынаулар кезінде де, иілгіш элементтің түрін өзгертуі (ұзаруы) салдарынан БПҚ ілмегінің сомалық ұлғаюы және БПҚ бекітуші (бекітетін) элементінің орын мүмкін болатын орын ауыстыруы 20 мм-ден артық болмауы тиіс.
5. БПҚ-ның жаңа түрлерін мамандандырылған зертхананың өткізген сынауларының нәтижелері бойынша берілген қорытындысы болған жағдайда пайдалануға рұқсат етіледі.
6. Климаттық факторлардың ықпалы бөлігінде пайдалану шарттары бойынша БПҚ УХЛ 1 МемСТ 15150-69 орындалуында жасалуы тиіс. (Қоршаған ортаның температурасы минус 60 С-тан плюс 55 С-ге дейін, 25 С кезіндегі салыстырмалы ылғалдығы 100%).
7. Пайдалану шарттары бойынша БПҚ механикалық факторларының ықпалы бөлігінде жүк вагондарының рессорланған бөліктерінде және автокөлікпен тасымалданатын бұйымдарға бекітілген құрылғыларға ықпал ететін механикалық жүктемелерді көтеруі тиіс.
8. Пайдалану кезіндегі діріл ықпалдарының рұқсат етілетін параметрлері:
жиіліктер ауқымы, Гц
1-200
үдетудің амплитудалық мән-
дері ықпалдың бағытында,
м/с2 (g):
тігінен
30 (3,0)
көлденең
30 (3,0)
9. Пайдалану кезіндегі дүркінді соғу ықпалдарының рұқсат етілетін параметрлері:
ықпалдың бағытындағы барынша мол үдету, м/с2 (g)
тігінен
150 (15)
көлденең
150 (15)
ықпалдың бағытындағы соғылуды үдету әрекеті, мс
2-15
10. Пайдалану кезіндегі бір рет болатын соғу ықпалдарының рұқсат етілетін параметрлері:
ықпалдың көлденең
бағытындағы барынша
мол үдету м/с 2 (g)
30 (3,0)
ықпалдың бағытындағы
соғылуды үдету-әрекеті-
нің ұзақтығы, мс
10-60
11. БПҚ-ның барынша аз мүмкін болатын габаритті размерлері мен массасы болуы тиіс.
12. БПҚ-ның олармен жұмыс істеуі кезінде қолдарын жарақаттамайтын жайлы және қауіпсіз сыртқы нысандары болуы тиіс.
13. БПҚ-ның құрылымы бекітудің жайлылығын және рампадан, тұғырықтан, жиылмалы басқыштан, жерден және басқалардан қарап тексеруді, соның ішінде жүру жолындағы және коммерциялық қарап тексеру пункттерінде құлыпталған күйді тексеруді қамтамасыз етуі тиіс.
14. БПҚ-ны құрал-сайманның көмегімен құлыптаған жағдайда, олардың сабындағы күш 150 Н (15 кгс) артық болуы тиіс.
15. БПҚ-ны алу үшін арнайы құрылғылардың тұтқасында дамытылуы қажетті күш 200 Н (20 кгс)-тен артық болмауы тиіс.

18) защиту от умышленного внесения малозаметных, устранимых или поддающихся маскировке изменений перед установкой на подвижный состав с целью создания условий для несанкционированного размыкания и повторной установки ЗПУ.
4. При приложении допускаемых нагрузок (растягивающих и крутящихся) к ЗПУ с гибким блокирующим элементом (канатного типа), находящемуся в замкнутом состоянии, как в процессе эксплуатации, так и при испытаниях, суммарное увеличение петли ЗПУ вследствие деформации (удлинения) гибкого элемента и возможного перемещения запирающего (фиксирующего) элемента ЗПУ, должно составлять не более 20 мм.
5. Новые виды ЗПУ допускаются к использованию при наличии заключения специализированной лаборатории, выданного по результатам проведенных ею испытаний.
6. По условиям эксплуатации в части воздействия климатических факторов ЗПУ должны изготавливаться в исполнении УХЛ 1 ГОСТ 15150-69. (Температура окружающего воздуха от минус 60 С до плюс 55 С, относительная влажность 100% при 25 С).
7. По условиям эксплуатации в части воздействия механических факторов ЗПУ должны выдерживать механические нагрузки, действующие на устройства, закрепленные на обрессоренных частях грузовых вагонов и на изделия, перевозимые автотранспортом.
8. Допустимые параметры вибрационных воздействий при эксплуатации:
диапазон частот, Гц
1-200
амплитудные значения
ускорения в направлении
воздействия, м/с2 (g):
в вертикальном
30 (3,0)
в горизонтальном
30 (3,0)
9. Допустимые параметры многократных ударных воздействий в условиях эксплуатации:
максимальное ускорение в направлении
воздействия, м/с2 (g)
вертикальном
150 (15)
горизонтальном
150 (15)
длительность действия
ударного ускорения в
направлении воздействия, мс
2-15
10. Допустимые параметры однократных ударных воздействий в условиях эксплуатации:
максимальное ускорение в
горизонтальном направлении
воздействия, м/с2 (g)
30 (3,0)
длительность действия
ударного ускорения в
направлении воздействия, мс
10-60
11. ЗПУ должны иметь минимально возможные габаритные размеры и массу.
12. ЗПУ должны иметь удобные и безопасные внешние формы, не травмирующие руки при работе с ними.
13. Конструкция ЗПУ должна обеспечивать удобство запирания и осмотра с рампы, подставки, приставной лестницы, с земли и пр., в том числе проверки замкнутого состояния в пути следования и на пунктах коммерческого осмотра.
14. В случае замыкания ЗПУ с помощью инструмента, усилие на его рукоятках должно быть не более 150 Н (15 кгс).
15. Усилие, которое необходимо развивать на рукоятках специальных устройств для снятия ЗПУ, должно быть не более 200 Н (20 кгс).

16. БПҚ-ға жазылатын ақпарат әдеттегі жарықтандыру жағдайларында және жасанды жарықтандыру жағдайларында 50 лк-дан кем дегенде 1 м қашықтықтан оңай оқылатындай болмауы тиіс.
17. БПҚ жұмысқа қабілеттілігін сақтауы және қойылған күннен 12 ай ішінде және жасаған күннен 24 ай ішінде Техникалық талаптарды қанағаттандыруы тиіс.
18. БПҚ-ның құрылымы адамдардың қауіпсіз жұмысын және жарылу-өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс. БПҚ-ны алу кезінде тасымалданатын жүктің жануын немесе жарылуын болғызбау үшін ұшқындардың пайда болуына жол берілмеуі тиіс.
19. БПҚ-ның әр түрін жүргізу құқығы ұлттық немесе Еуразиялық патенттік ведомствосының құжатымен расталуы тиіс (мәлімделген құрылымға басқа патент ұстаушылардың жоқ болуы).
20. БПҚ-ға осы Ережемен белгіленген ақпарат жазылуы тиіс.
21. Нөмір және мәтіндік ақпарат МемСТ-пен көзделген шрифтен ерекшеленетін нысан бойынша БПҚ-ға шрифтпен жазылуы тиіс. Көрсетілген шрифтінің барлық параметрлері БПҚ-ға конструкторлық құжаттамада көрсетілуі тиіс.

16. Наносимая на ЗПУ информация должна быть легко считываемой с расстояния 1 м в условиях обычной освещенности и в условиях искусственной освещенности не менее 50 лк.
17. ЗПУ должна сохранять работоспособность и удовлетворять Техническим требованиям в течении 12 месяцев со времени их наложения и 24 месяцев со дня изготовления.
18. Конструкция ЗПУ должна обеспечивать безопасную работу людей и взрыво-пожаробезопасность. При снятии ЗПУ недопустимо возникновение искр во избежание возгорания или взрыва перевозимого груза.
19. Право производства каждого вида ЗПУ должно подтверждаться документом национального или Евразийского патентного ведомства (отсутствие других патентодержателей на заявленную конструкцию).
20. На ЗПУ должна наноситься информация, установленная настоящими Правилами.
21. Номер и текстовая информация должны наноситься на ЗПУ шрифтом, который по форме отличается от шрифта, предусмотренного ГОСТом. Все параметры указанного шрифта должны быть представлены в конструкторской документации на ЗПУ.

22. БПҚ-ның бұзылмайтын элементіне осы Ережелермен көзделген ақпарат жазылуы тиіс. БПҚ-ның құрамдас элементтеріне ұқсас ақпарат жазылады.
Жүк тасымалдау ережесіне
47-қосымша
Ескерту: 47-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және
коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми
жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа
енгізіледі) Бұйрығымен.
Вагон-цистерналарда және бункерлік үлгідегі вагондарда
құйып тасымалданатын жүктердің алфавиттік көрсеткіші
ООН
нөмі-
рі
Жүктің атауы
Жүктердің үйлесімделген номенклатура-
сының (ЖҮН) коды
Авариялық карточканың нөмірі
Қауіптілік класы (ішкі класы)

22. На неразрушаемый элемент ЗПУ должна наноситься информация, предусмотренная настоящими Правилами. Аналогичная информация может наноситься на составные элементы ЗПУ.
Приложение 47
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Правила дополнены приложением 47 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
Алфавитный указатель грузов, перевозимых наливом
в вагонах-цистернах и бункерных полувагонах
Но-
мер
ООН
Наиме-
нова-
ние
груза
Код
Гармо-
низиро-
ванной
номен-
клатуры
грузов
(ГНГ)
Но-
мер
ава-
рий-
ной
кар-
точ-
ки
Класс (под
класс) опас
нос
ти
З
н
а
к
и
о
п
а
с
н
о
с
т
и
К
о
д
о
п
а
с
н
о
с
т
и
В каких
цистер-
нах
разре-
шается
пере-
возить
Код
цис-
терны
Спе
циа
ль
ные
по
ло
же
ния
Спе-
циаль-
ные
трафа-
реты
на
цис-
терне
Штем-
пели
на
пере-
возоч-
ных
доку-
ментах

1. 1 "БҰҰ нөмірі" бағанында қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі БҰҰ ұсынысына сәйкес төрт белгілі нөмір көрсетілген. Үлгі ережелер. Он төртінші қайта қаралған басылым. Женева, 2005 ж. ST/SG/AC.10/1/Rev.14.
2. 2 "Жүктің атауы" бағанында жүкқұжатта көрсетілетін тиісті артудың атауы келтіріледі.
"*" белгісімен белгіленген жүктерді қысымның астында тасымалдауға есептелген және көлеңкелік қорғауы бар арнайы цистерналарда тасымалдауға рұқсат етіледі.
"**" белгісімен белгіленген жүктерді жолсеріктердің немесе жүк жөнелтушінің (жүк алушының) мамандар бригадасының ілесуімен ғана тасымалдауға рұқсат етіледі.
3. 3 "Жүктердің үйлесімделген номенклатурасының коды (ЖҮК)" бағанында Жүктердің үйлесімделген кодына сәйкес 8 белгілі код келтірілген. Пайдаланушыға қолайлы болу үшін енгізілген және ұсыныстық сипаты бар. Жүк жөнелтуші химиялық құрамы, қасиеттері мен жүктің сипаттамасы бойынша атауына барынша сәйкес келетін ЖҮК кодын қоюы тиіс.
4. 4 "Авариялық карточканың нөмірі" бағанында "ТМД, Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Эстон Республикасы темір жолдары бойынша тасымалданатын қауіпті жүктерге арналған авариялық карточкаларға" енгізілген жүктердің авариялық карточкаларының нөмірлері көрсетілген. М., 2000 ж.
5. 5 "Қауіптілік сыныбы (тармағы)" бағанындағы цифрлар: біріншісі - қауіптілік сыныбын, екіншісі - қауіптілік ішіндегі сыныпты білдіреді.
6. 6 "Қауіптілік белгілері" бағанында қауіпті жүктерді тасымалдау жөніндегі БҰҰ ұсынысына сәйкес қауіптілік белгілерінің нөмірлері көрсетілген. Үлгі ережелер. Он төртінші қайта қаралған басылым. Женева, 2005 ж. ST/SG/AC.10/1/Rev.14.
7. 7 "Қауіптілік коды" бағанында 2-4-белгілік әріптік-цифрлық қауіптілік коды көрсетілген.
8. 8 "Қандай цистерналарда тасымалдауға рұқсат етіледі" бағанында вагон-цистерналардың құрылымдық ерекшеліктері көрсетілген. Бұл ретте егер цистерналарға арналған 11 бағанда "Х" немесе "П" үлгісі көзделген болса, мұндай цистерна жүк жөнелтушінің (жүк алушының) меншігінде болуы немесе олардың тасымалдаушыдан жалға алынуы тиіс.
9. 9 "Цистерна коды" бағанында 3.1.12.1 (2-сыныптың заттары үшін) немесе 3.1.13.1-тармақтарға (3 - 9-сыныптардың заттары үшін) сәйкес цистернаның тұрпатын белгілейтін әріптік-цифрлық коды көрсетілген. Цистернаның тұрпаты тиісті заттарды тасымалдау кезінде қолданылатын цистерналарға қойылатын халықаралық талаптарға сәйкес келеді.
10. 10 "Арнайы ережелер" бағанында арнайы ережелердің әріптік-цифрлық кодтары көрсетілген:
TU - цистерналарды пайдалану бойынша;
ТС - цистерналарды жасау бойынша;
ТЕ - цистерналарды жабдықтаудың элементтері бойынша;
ТА - цистерналардың тұрпатын ресми бекіту бойынша;
ТТ - цистерналарды сынау бойынша;
ТМ - цистерналарды таңбалау бойынша.

1. В графе 1 "Номер ООН" указан четырехзначный номер согласно Рекомендациям ООН по перевозке опасных грузов. Типовые правила. Четырнадцатое пересмотренное издание. Женева, 2005 г. ST/SG/AC.10/1/Rev.14.
2. В графе 2 "Наименование груза" приводится надлежащее отгрузочное наименование, которое указывается в накладной.
Грузы, отмеченные знаком "*", разрешается перевозить в специальных цистернах, рассчитанных на перевозку грузов под давлением и имеющих теневую защиту.
Грузы, отмеченные знаком "**", разрешается перевозить только в сопровождении проводников или бригады специалистов грузоотправителя (грузополучателя).
3. В графе 3 "Код гармонизированной номенклатуры грузов (ГНГ)" приведен 8-значный код согласно Гармонизированной номенклатуре грузов. Внесен для удобства пользователя и носит рекомендательный характер. Грузоотправитель обязан проставить код ГНГ, соответствующий наименованию наиболее подходящему по химическому составу, свойствам и характеристики груза.
4. В графе 4 "Номер аварийной карточки" указаны номера аварийных карточек на грузы, включенные в "Аварийные карточки на опасные грузы, перевозимые по железным дорогам СНГ, Латвийской Республики, Литовской Республики, Эстонской Республики". М., 2000 г.
5. В графе 5 "Класс (подкласс) опасности" цифры означают: первая - класс, вторая - подкласс опасности.
6. В графе 6 "Знаки опасности" указаны номера знаков опасности согласно Рекомендациям ООН по перевозке опасных грузов. Типовые правила. Четырнадцатое пересмотренное издание. Женева, 2005 г. ST/SG/AC.10/1/Rev.14.
7. В графе 7 "Код опасности" указан 2-4-значный буквенно-цифровой код опасности.
8. В графе 8 "В каких цистернах разрешается перевозить" указаны конструктивные особенности вагонов-цистерн. При этом если в графе 11 для цистерны предусмотрен трафарет "Х" либо "П", такая цистерна должна находиться в собственности грузоотправителя (грузополучателя) или быть арендована ими у перевозчика.
9. В графе 9 "Код цистерны" указан буквенно-цифровой код, обозначающий тип цистерны согласно п.п. 3.1.12.1 (для веществ класса 2) или 3.1.13.1 (для веществ классов 3 - 9). Тип цистерны соответствует международным требованиям к цистернам, которые применяются при перевозке соответствующего вещества.
10. В графе 10 "Специальные положения" указаны буквенно-цифровые коды специальных положений:
TU - по использованию цистерн;
ТС - по изготовлению цистерн;
ТЕ - по элементам оборудования цистерн;
ТА - по официальному утверждению типа цистерн;
ТТ - по испытаниям цистерн;
ТМ - по маркировке цистерн.

11. 11 "Цистернадағы арнайы үлгілер" бағанында жүктің атауы, сұрыптау дөңестерінен таратудың шарттары, сондай-ақ вагон-цистерналардың қазанына жазылатын: "С" - мөлдір мұнай өнімдері, "Т" - күңгірт мұнай өнімдері, "Х" - химиялық жүктер, "П" - тағамдық жүктер.
12. 12 "Тасымалдау құжаттарындағы мөрқалыптар" бағанында жүктердің қауіптілігін сипаттайтын мөрқалыптардың мазмұны, сондай-ақ паналаудың барынша аз нормалары туралы мәліметтер (нақты паналау вагондарының барынша аз саны):
бірінші цифр - жетекші локомотивтен (егер бөлшек болса, алымы - қатты отынды паровоздан, бөлімі - электровоздан, тепловоздан немесе мұнай отынды паровоздан);
екінші цифр - қатты отынды итермелегіш локомотивтен, "*" белгісімен - барлық итермелегіш локомотивтен;
үшінші цифр - адамдары бар вагондардан;
төртінші цифр - маневрлер кезіндегі қатты отынды локомотивтерден;
"0" - паналау қажет емес.
Жүк тасымалдау ережесіне
48-қосымша
Ескерту: 48-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және
коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми
жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа
енгізіледі) Бұйрығымен.
Қаупті жүкті тасымалдауға арналған вагон-цистернаның
техникалық жағдайы туралы
N__ КУӘЛІК
(бір тасымалға жарамды)
Осы куәлік N_______________вагон-цистернаның жасалғанын
___________________________________________________________________,
(жасалған күні мен орны және жасаушы кәсіпорынның атауы)
қазанды күрделі жөндеуі және техникалық куәландіру
___________________________________________________________________
(вагон жөндеу кәсіпорнының күні, орны немесе шартты нөмірі,
___________________________________________________________________
қазанды, арматураны және әмбебап құю аспабын техникалық
куәландыруды жүргізу күні және орны)
қазандықты деполық жөндеу және техникалық куәланыдыру
___________________________________________________________________
(вагон жөндеу кәсіпорнының күні, орны немесе шартты нөмірі,
___________________________________________________________________
қазанды техникалық куәләндіруді жүргізу күні және орны)
қазанның, арматураның және әмбебап құю аспабының техникалық
жағдайы бойынша, жұмыс және конструктивті жабдықты қоса алғанда,
ақаусыз және  _____________________ станциясына дейін темір жол
көлігімен қауіпсіз тасымалдау кепілдендіріледі.
_______________________________________________________________
(қауіпті жүктің атауы және БҰҰ тізімі  бойынша нөмірі)
"________" _____________20_____ ж.
Вагон-цистернаның техникалық жағдайы үшін жауапты жүк жөнелтуші)
___________ ______________________________________
(қолы)                (Т.А.Ә.)
Жүк тасымалдау ережесіне
49-қосымша
Ескерту: 49-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
ЦИСТЕРНАЛАРДЫ ТОЛТЫРУ ДӘРЕЖЕСІН ЕСЕПТЕУ

11. В графе 11 "Специальные трафареты на цистерне" приведены наименования груза, условия роспуска с сортировочных горок, а также знаки, наносимые на котел вагона-цистерны: "С" - светлые нефтепродукты, "Т" - темные нефтепродукты, "Х" - химические грузы, "П" - пищевые грузы.
12. В графе 12 "Штемпели на перевозочных документах" указано содержание штемпелей, характеризующих опасность грузов, а также сведения о минимальных нормах прикрытия (минимальное число физических вагонов прикрытия):
первая цифра - от ведущего локомотива (если дробь, то числитель - от паровоза на твердом топливе, знаменатель - от электровоза, тепловоза или паровоза на нефтяном топливе);
вторая цифра - от подталкивающего локомотива на твердом топливе, со знаком "*" - от всех подталкивающих локомотивов;
третья цифра - от вагонов с людьми;
четвертая цифра - от локомотивов на твердом топливе при маневрах;
знак "0" - прикрытия не требуется.
Приложение 48
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Правила дополнены приложением 48 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
СВИДЕТЕЛЬСТВО N __
о техническом состоянии вагона-цистерны для перевозки
опасного груза
(действительно на одну перевозку)
Настоящее свидетельство подтверждает, что вагон-цистерна N ________
построен ________________________________________________________________,
(дата и место постройки, и наименование предприятия-изготовителя)
капитальный ремонт и техническое освидетельствование котла
_________________________________________________________________________
(дата, место или условный номер вагоноремонтного предприятия, дата и
место производства технического освидетельствования котла, арматуры и
универсального сливного прибора)
деповский ремонт и техническое освидетельствование котла
__________________________________________________________________________
(дата, место или условный номер вагоноремонтного предприятия, дата и
место производства технического освидетельствования котла)
по техническому состоянию котла, арматуры, универсального сливного
прибора, включая рабочее и конструктивное оборудование, исправны и гаранти-
руется безопасная перевозка до станции ___________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование опасного груза и номер по списку ООН)
железнодорожным транспортом.
"________" _____________20_____ г.
Грузоотправитель, ответственный за техническое состояние вагона-
цистерны:
(___________) (________________)
(подпись)         (Ф.И.О.)
Приложение 49
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Правила дополнены приложением 49 - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27 ноября 2007 года N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования).
РАСЧЕТ СТЕПЕНИ ЗАПОЛНЕНИЯ ЦИСТЕРН

1. Цистернаға тез жанатын, улы, зәрлі немесе басқа қауіпті қасиеттері болмайтын сұйықтарды құю кезінде сақтандырғыш клапаны бар немесе болмайтын қысым компенсаторымен жабдықталған цистерналарда: max толтыру дәрежесі көлемінің    100 %   немесе
1+a(50-t f )
100 % тең;
1+35а
Жабық цистерналардағы тез жанатын сұйықтар, әлсіз қышқылдар және сілтілер үшін, max толтыру дәрежесі көлемнің 97 %  немесе
1+а(50-t)
97 % тең;
1+35а
2. Цистернаға улы немесе зәрлі заттарды құю кезінде (олардың тез жанатын болуына немесе болмауына тәуелсіз) сақтандырғыш клапаны бар немесе болмайтын қысым компенсаторымен жабдықталған цистерналарда:  max толтыру деңгейі көлемінің    98 %    немесе
1+a(50-t f )
98 %     тең;
1+ а(50-t f )
жабық цистерналардағы улы заттар мен күшті қышқылдар және сілтілер үшін: mах толтыру дәрежесі көлемінің  95      % немесе
1+а(50-t)
95   % тең;
1+ 35a
Шартты белгілері: 15 о С температура жағдайындағы сұйық көлемін кеңейтудің а-орташа коэффициенті (оның барынша 35 о С-ге көтерілуі кезінде) а= d15- d50 формула бойынша анықталады.
35=d50
мұнда - 15 о С температура жағдайындағы сұйық көлемін кеңейтудің орташа коэффициенті, оның барынша 35 о С-ге көтерілуі кезінде формула бойынша анықталатын
d 15 - 15 0 С температура кезіндегі сұйықтың тығыздығы;
d 50 - 50 0 С температура кезіндегі сұйықтың тығыздығы;
t F - құю уақытындағы сұйықтың орташа температурасы.
Будың қысымы кезінде (абсолютті) 1,75 бардан артық, 50 о С құю температурасы жағдайында жабық цистерналарды:
метилформиатпен және 150х10 -5 -ден 180х10 -5 дейінгі көлемді кеңейту коэффициенті бар - көлемнің 91% артық болмайтын басқа сұйықтармен;
ацетальдегидпен және 180х10 -5 -ден 230х10 -5 дейінгі көлемді кеңейту коэффициенті бар - көлемнің 91% артық болмайтын басқа сұйықтармен толтыру рұқсат етіледі.
Осы есеп цистерналармен, сондай-ақ мамандандырылған контейнер-цистерналарда тасымалданатын сұйық күйдегі барлық жүктерге бірдей таратылады.
Жүк тасымалдау ережесіне
50-қосымша
Ескерту: 50-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2007.11.27. N 252 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
Оларды түсіргеннен кейін жабық вагондарды
жуу жүргізілетін жүктердің тізбесі
Кесек және ұсақталған алебастр (гипс)
Аргиллит
Асбест
Барит (ауыр шпат)
Минералды мақта
Көкөніс сығындылары
Гажа (гипсті мергель)
Гипс
Түрлі саз балшық
Алюминий тотығы
Доломит
Графит
Ванналарға арналған минералды балшықтар
Жемдік ашытқы (гидролизді сульфатты)
Картофельді және қызылшалы жом
Әр түрлі күл
Әр түрлі ізбес
Әр түрлі қабыршақ
Каолин
Асбесті картон
Әр түрлі кірпіш
Әр түрлі коагулянттар
Әр түрлі құрама жемдер
Апатитті концентрат
Нефелинді концентрат
Құрғақ бояулар мен бояғыш заттар
Әр түрлі жармалар (тұтынушы бумасы зақымдалған жағдайында)
Әр түрлі бор
Мертельдер
Ағаш көгерішінен жасалған витаминді ұн
Доломитті ұн
Әр түрлі жемдік ұн
Қылқанды-витаминді ұн
Түсті металдар ұнтағы
Әр түрлі қалдықтар
Пегматит
Асфальтті ұнтақ
Ізбес ұнтағы
Магнезитті металлургиялық ұнтақ
Шамотты ұнтақ
Әр түрлі ұнтақ
Аммиакты селитра
Сигареттер (папиросалар) (тұтынушы бумасы зақымдалған жағдайында)
Асқа салатын және техникалық тұз
Жуғыш ұнтақ тәріздес құралдар
Техникалық және құрылыс шыны (сынған жағдайда)
Түсті металдардың және олардың қоспаларының жоңқасы
Қауіптілерінен басқа әр түрлі сульфаттар
Темекі мен махорка шикізаты
Әр түрлі темекі (жапырақтар мен түбірлердегі, иіскейтін, өңделген)
Ұнтақталған және кесек тальк (талькті тас)
Әр түрлі шыны ыдыс (сынған жағдайда)
Торф және торф өнімдері
Органикалық және жинақтық тыңайтқыштар
Химиялық және минералды тыңайтқыштар
Кептірілген еттен жасалған фарш (қаптарда)
Ферроқорытпалар
Әр түрлі цемент
Кесек шамот
Жемдік шрот
Жүк тасымалдау ережесіне
51-қосымша

1. При наливе в цистерне легковоспламеняющихся жидкостей, не обладающих ядовитыми, едкими или другими опасными свойствами, в цистернах, снабженных компенсаторами давления с предохранительным клапаном или без него: max степень заполнения равна
100 %    или  100 %   объема;
1+ a (50-t f )      1+ 35 а
для легковоспламеняющихся жидкостей, слабых кислот и щелочей в закрытых цистернах, max степень заполнения равна   97 %     или   97 %
1 +a(50-t)      1+ 35а  объема;
2. При наливе в цистерны ядовитых или едких веществ (независимо от того, являются ли они легковоспламеняющимися или нет) в цистернах, снабженных компенсаторами давления с предохранительными клапаном или без него: max степень заполнения равна
98 %      или     98 %    объема;
1+ a (50-t f )        1+ а (50-t f )
для ядовитых веществ и крепких кислот и щелочей в закрытых цистернах: mах степень заполнения равна    95 %    или   95 %
1+ а (50-t)      1+ 35 a    объема;
Условные обозначения: а-средний коэффициент расширения объема жидкости при температуре 15 о С ( т.е. при повышении ее максимум на 35 о С),
d15- d50
определяется по формуле а= ----------
35=d 50
где - средний коэффициент расширения объема жидкости при температуре
15 о С, т.е. при повышении ее максимум на 35 о С, определяемый по формуле,
d 15 - плотность жидкости при температуре 15 о С;
d 50 - плотность жидкости при температуре 50 о С;
t F - средняя температура жидкости во время налива.
При давлении пара (абсолютное) выше 1,75 бар, при температуре налива 50 о С, в закрытых цистернах допускается заполнение:
метилформиатом и другими жидкостями с коэффициентом расширения объема от 150х10 -5 до 180х10 -5 - не более 91% объема;
ацетальдегидом и другими жидкостями с коэффициентом расширения объема от 180х10 -5 до 230х10 -5 - не более 90% объема.
Данный расчет распространяется на все грузы в жидком состоянии, перевозимые в цистернах, а также в специализированных контейнерах-цистернах.
Приложение 50
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Правила дополнены приложением 50 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27.11.2007 N 252 (вводится в действие по истечении 10 дней после первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Перечень грузов, после выгрузки которых должна
производиться промывка крытых вагонов
Алебастр (гипс) в кусках и молотый
Аргиллит
Асбест
Барит (шпат тяжелый)
Вата минеральная
Выжимки овощные
Гажа (мергель гипсовый)
Гипс
Глина всякая
Глинозем
Доломит
Графит
Грязи минеральные для ванн
Дрожжи кормовые (гидролизные сульфатные)
Жом картофельный и свекловичный
Зола всякая
Известь всякая
Изгарь всякая
Каолин
Картон асбестовый
Кирпич всякий
Коагулянты всякие
Комбикорма всякие
Концентрат апатитовый
Концентрат нефелиновый
Краски и красители сухие
Крупы всякие (при наличии повреждения потребительской упаковки)
Мел всякий
Мертели
Мука витаминная из древесной зелени
Мука доломитовая
Мука кормовая всякая
Мука хвойно-витаминная
Опилки цветных металлов
Отходы всякие
Пегматит
Порошок асфальтовый
Порошок известковый
Порошок магнезитовый металлургический
Порошок шамотный
Пыль всякая
Селитра аммиачная
Сигареты (папиросы) (при наличии повреждения потребительской упаковки)
Соль поваренная пищевая и техническая
Средства моющие порошкообразные
Стекло техническое и строительное (при наличии боя)
Стружка цветных металлов и их сплавов
Сульфаты всякие, кроме опасных
Сырье табака и махорки
Табак всякий (в листьях и корешках, нюхательный, обработанный)
Тальк молотый и в кусках (камень тальковый)
Тара стеклянная всякая (при наличии боя)
Торф и торфяная продукция
Удобрения органические и комплексные
Удобрения химические и минеральные
Фарш мясной сушеный (в мешках)
Ферросплавы
Цемент всякий
Шамот кусковой
Шрот кормовой
Приложение 51
к Правилам перевозок грузов

Ескерту. 51-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Темір жол әкімшіліктеріне тиесілі контейнер иелерінің
тізбесі және олардың әріптік кодтары
Мемлекет
Темір жол әкімшілігі
Темір жол әкімшілігінің  цифрлық коды
Меншік иесінің әріптік коды
Әзірбайжан Республикасы
Әзірбайжан мемлекеттік темір жолы
57
AZDU
Армения Республикасы
Армян темір жолы
58
ARAU
Беларусь Республикасы
Белорус темір жолы
21
BCDU
Грузия
Грузин темір жолы
28
GERU
Қазақстан Республикасы
"Қазақстан темір жолы" ҰК
27
KTZU
Қырғыз Республикасы
Қырғыз темір жолы
59
KRGU
Молдова Республикасы
"Молдова темір жолы" МК
23
CFMU
Ресей Федерациясы
Ресей Федерациясының Қатынас жолдары министрлігі
20
RZDU
Тәжікстан
Тәжік темір жолы
66
TZDU
Түркіменстан
"Түркімен темір жолдары" басқармасы
67
TURU
Өзбекістан
"Өзбек темір жолдары" МАҚ
29
UTIU
Украина
"Укрзализныця" Украина темір жол көлігінің мемлекеттік әкімшілігі
22
UZUU
Латвия Республикасы
"Латвия темір жолы" МАҚ
25
LDZU
Литва Республикасы
"Литва темір жолы" АОСН
24
LGKU
Эстония
Республикасы
"Эстон темір жолы" АҚ
26
EVRU
Жүк тасымалдау ережесіне
52-қосымша
Ескерту. 52-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23. N 554 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
КОНТЕЙНЕРЛЕР ВЕДОМОСЫ
Жөнелту бойынша N ______________
N ______________
Жөнелту станциясы __________________
Тағайындау станциясы __________________
Р/б N
Ие
сі
нің коды
Контейнердің нөмірі
Түрі мөлшері
Жүк масса
сы нетто,кг
Контей
нер ыдысы
ның массасы, кг
Контей
нердің брутто масасы, кг
БПҚ туралы
мәліметтер
ескерту
БПҚ
түрі
Бақылау белгі
лері
1
2
3
Жиынтығы:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________                                       (лауазымы, Т.А.Ж., қолы, анық)
Ескерту:
1. контейнерлердің ведомосы контейнерлердің жинағына ресімделген жүк құжаттағы мәліметтердің  негізінде толтырылады.              2. "ескерту" бағанында мынадай белгілер қойылады: "меншік." тасымалдаушыға тиесілі емес контейнерлерді тасымалдаған кезде; "жал." - жалға алынған контейнерлерді тасымалдаған кезде; "маманд." - мамандандырылған контейнерлерді тасымалдаған кезде.

Сноска. Правила дополнены приложением 51 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Перечень собственников контейнеров принадлежности
железнодорожных администраций и их буквенные коды
Государство
Железнодорожная
администрация
Цифровой код
железнодорожных
администраций
Буквенный код
собственника
Азербайджанская
республика
Азербайджанская
государственная
железная дорога
57
AZDU
Республика
Армения
Армянская
железная дорога
58
ARAU
Республика
Беларусь
Белорусская
железная дорога
21
BCDU
Грузия
Грузинская
железная дорога
28
GERU
Республика
Казахстан
НК «Қазақстан
темір жолы»
27
KTZU
Киргизская
республика
Киргизская
железная дорога
59
KRGU
Республика
Молдова
ГП «Железная
дорога Молдовы»
23
CFMU
Российская
Федерация
Министерство
путей сообщения
Российской
Федерации
20
RZDU
Таджикистан
Таджикская
железная дорога
66
TZDU
Туркменистан
Управления
«Туркменские
железные дороги»
67
TURU
Узбекистан
ГАО «Узбекские
железные дороги»
29
UTIU
Украина
Государственная
администрация
железнодорожного
транспорта
Украины
«Укрзализныця»
22
UZUU
Латвийская
Республика
ГАО «Латвийская
железная дорога»
25
LDZU
Литовская
Республика
АОСН «Литовские
железные дороги»
24
LGKU
Эстонская
Республика
АО «Эстонская
железная дорога»
26
EVRU
Приложение 52
к Правилам перевозок грузов
Сноска. Правила дополнены приложением 52 в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 № 554 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
ВЕДОМОСТЬ КОНТЕЙНЕРОВ
По отправке № ____________ на вагоне № ______________
Станция отправления ______________ Станция назначения _____________
п/п
Код
вла-
дель-
ца
Номер
контей-
нера
Типо-
размер
Масса
груза
нетто,
кг
Масса
тары
контей-
нера,
кг
Масса
брутто
контей-
нера,
кг
Сведения о
ЗПУ
приме-
чание
Тип
ЗПУ
Конт-
рольные
знаки
1
2
3
Итого:
___________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, разборчиво)
Примечание:
1. ведомость контейнеров заполняется на основании сведений
накладной, оформленной на комплект контейнеров.
2. в графе "примечание" проставляются следующие отметки:
"собств." - при перевозки контейнеров, не принадлежащих
перевозчику; "аренд." - при перевозке арендованных
контейнеров; "спец." - при перевозке специализированных
контейнеров.