Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 6 қазанда № 14299 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 28) тармақшасына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Төлем карточкаларын шығару қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2016 года № 14299.
В соответствии с подпунктом 28) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 11) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска платежных карточек, а также требования к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы, Қағидалардың 2017 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 69-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 205 қаулысымен
бекітілген
Төлем карточкаларын шығару қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының
аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету
бойынша қызметке қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төлем карточкаларын шығару қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Төлем карточкаларын шығару тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды айқындайды.
Төлем карточкаларын шығару тәртібінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда төлем карточкаларын шығару, төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптар қамтылады.
2. Қағидалар осы заңды тұлғаның қызметкерлеріне қызмет көрсетуге арналған заңды тұлғаның төлем карточкалары жүйелеріне қолданылмайды.
3. Қағидаларда "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) авторизация – эмитенттің төлемді төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асыруға рұқсат беруі;
2) алдын ала төленген төлем карточкасы – ұстаушысына бастапқы ұстаушысы алдын ала енгізген және эмитенттің шоғырландырылған шотында есептелетін ақша сомасы шегінде төлемдерді және (немесе) төлем жүйелерін жүзеге асыру және (немесе) қолма-қол ақшаны алу мүмкіндігін беретін төлем карточкасы. Алдын ала төленген төлем карточкаларына микропроцессорлық карточка немесе осындай карточканың немесе арнайы электрондық құралдың ұстаушысына төлемдер және (немесе) ақша аударымдары және өзге операциялар шегінде жүзеге асырылатын қолжетімді ақша сомасы туралы ақпарат сақталатын өзге арнайы электрондық құрал жатпайды;

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 2) пункта 69 Правил, который вводится в действие с 1 июля 2017 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 205
Правила выпуска платежных карточек, а также требования к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выпуска платежных карточек, а также требования к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок выпуска платежных карточек, а также требования к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан.
Порядок выпуска платежных карточек, а также требования к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан включают выпуск платежных карточек, требования к деятельности по обслуживанию операций с использованием платежных карточек.
2. Действие Правил не распространяется на системы платежных карточек юридического лица, предназначенные для оказания услуг работникам данного юридического лица.
3. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", Законом о платежах и платежных системах, а также следующие понятия:
1) авторизация – разрешение эмитента на осуществление платежа с использованием платежной карточки;
2) предоплаченная платежная карточка – платежная карточка, предоставляющая ее держателю возможность осуществлять платежи и (или) переводы денег и (или) получать наличные деньги в пределах суммы денег, предварительно внесенной ее первоначальным держателем и учитываемых на консолидированном счете эмитента. Не относятся к предоплаченным платежным карточкам микропроцессорная карточка или иное специальное электронное средство, в котором хранится информация о доступной держателю такой карточки или специального электронного средства сумме денег, в пределах которой осуществляются платежи и (или) переводы денег и иные операции;

3) алдын ала төленген төлем карточкасын толықтыру – эмитентке алдын ала төленген төлем карточкасын шығарумен байланысты емес ақша сомасын енгізу, оның шегінде төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру және (немесе) қолма-қол ақшаны алу үшін бұрын шығарылған (қолданыстағы) алдын ала төленген төлем карточкасын пайдалану көзделеді;
4) байланыссыз төлем карточкасы – ұстаушысына операцияны жүргізу кезінде төлем карточкасының және электрондық терминалдардың немесе өзге қондырғылардың нақты жанасуын талап етпейтін, сымсыз байланыс технологиясын пайдалану негізінде төлемдерді байланыссыз тәсілмен жүзеге асыруға мүмкіндік беретін төлем карточкасы;
5) банкомат – төлем карточкаларын ұстаушыға қолма-қол ақшаны алуға және төлем карточкасын пайдалана отырып эмитенттің басқа да қызметтерін пайдалануға мүмкіндік беретін электронды-механикалық құрылғы;
6) дебеттік карточка – ұстаушысына клиенттің банк шотындағы ақша сомасы шегінде төлемді және (немесе) ақша аударымын жасауға мүмкіндік беретін төлем карточкасы;
7) дербес сәйкестендіру нөмірі – төлем карточкасына берілетін және төлем карточкасын ұстаушыны сәйкестендіруге арналған құпия код;
8) корпоративтік төлем карточкасы – заңды тұлғаның уәкілетті өкіліне эмитент пен заңды тұлға-банк шоты иесінің арасында жасалған төлем карточкасын беру туралы шарт негізінде берілетін төлем карточкасы;
9) кредиттік карточка – эмитент пен клиент арасында жасалған банктік қарыз шартының талаптарымен эмитент берген банктік қарыз сомасы шегінде ұстаушысына төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін төлем карточкасы;
10) процессинг – төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын және басқа да операцияларды жүзеге асырған кезде қалыптасатын ақпаратты жинауға, өңдеуге және беруге байланысты қызмет;
11) процессинг ұйымы – процессингті, сондай-ақ төлем карточкалары жүйесіне қатысушылармен жасалған шарттарда көзделген өзге де қызметті жүзеге асыратын төлем карточкалары жүйесіне қатысушы;
12) сауда чегі – төлем карточкасын пайдалана отырып төлемді жүзеге асыру фактісін растайтын құжат;
13) слип – өзі жеткізетін тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) ақы төлеу бойынша қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асыру үшін төлем карточкаларын қабылдайтын дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның (бұдан әрі – кәсіпкер) немесе эквайердің төлем карточкасын пайдалана отырып төлемді жүзеге асыру кезінде қағаз тасымалдағышта жасалатын төлем құжаты;

3) пополнение предоплаченной платежной карточки – не связанное с выпуском предоплаченной платежной карточки дополнительное внесение эмитенту суммы денег, в пределах которой предусматривается использование ранее выпущенной (действующей) предоплаченной платежной карточки для осуществления платежей и (или) переводов денег и (или) получения наличных денег;
4) бесконтактная платежная карточка – платежная карточка, предоставляющая ее держателю возможность осуществлять платежи бесконтактным способом на основе использования технологии беспроводной связи, не требующей физического соприкосновения платежной карточки и электронных терминалов или иных устройств в момент совершения операции;
5) банкомат – электронно-механическое устройство, позволяющее держателю платежной карточки получать наличные деньги и пользоваться другими услугами эмитента с использованием платежной карточки;
6) дебетная карточка – платежная карточка, предоставляющая ее держателю возможность осуществлять платежи и (или) переводы денег в пределах суммы денег, находящейся на банковском счете клиента;
7) персональный идентификационный номер – секретный код, присваиваемый платежной карточке и предназначенный для идентификации держателя платежной карточки;
8) корпоративная платежная карточка – платежная карточка, выдаваемая уполномоченному представителю юридического лица на основании договора о выдаче платежной карточки, заключенного между эмитентом и юридическим лицом-владельцем банковского счета;
9) кредитная карточка – платежная карточка, позволяющая ее держателю осуществлять платежи и (или) переводы денег в пределах суммы банковского займа, предоставленного эмитентом на условиях договора банковского займа, заключенного между эмитентом и клиентом;
10) процессинг – деятельность, связанная с осуществлением сбора, обработки и передачи информации, формируемой при осуществлении платежей и (или) переводов денег и других операций с использованием платежных карточек;
11) процессинговая организация – участник системы платежных карточек, осуществляющий процессинг, а также иные услуги, предусмотренные договорами с участниками системы платежных карточек;
12) торговый чек – документ, подтверждающий факт осуществления платежа с использованием платежной карточки;
13) слип – платежный документ индивидуального предпринимателя или юридического лица, принимающего платежные карточки для осуществления безналичных платежей по оплате поставляемых им товаров (работ, услуг) (далее - предприниматель) или эквайера, составляемый на бумажном носителе при осуществлении платежа с использованием платежной карточки;

14) төлемдік емес қосымшалар – төлемдерді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырумен, қолма-қол ақша берумен және төлем карточкасы арқылы орналастырылатын (іске асырылатын) банктік қызметтің өзге түрлерін көрсетумен байланысты емес қосалқы қосымшалар (функциялар);
15) төлем карточкалары жүйесіне қатысушы – жасалған шарттарға сәйкес белгілі бір төлем карточкалары жүйесінің төлем карточкасын пайдалана отырып, төлемдерді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру кезінде жасалған төлем құжатын беруді, өңдеуді және (немесе) орындауды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
16) төлем карточкасын беру – эмитенттің төлем карточкасын ұстаушыға төлем карточкасын және оған берілетін жеке сәйкестендіру нөмірін беру процесі және (немесе) эмитенттің төлем карточкасын ұстаушыға оның деректемелері туралы ақпаратты беруі;
17) төлем карточкаларының жүйесі – төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдардың, құжаттаманың және ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың жиынтығы;
18) төлем карточкасын беру туралы шарт – төлем карточкасы беруге негіз болатын эмитент пен жеке немесе заңды тұлға арасында жасалатын шарт;
19) төлем карточкасын бұғаттау – төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға толық немесе ішінара тыйым салу;
20) төлем карточкасын пайдалану – төлем карточкасын ұстаушының төлем карточкасы не оның деректемелері арқылы төлемдерді, ақша аударымдарын жасаумен, қолма-қол ақшаны алумен, валюталарды айырбастаумен байланысты операцияларды және (немесе) төлем карточкасының эмитенті айқындаған және оның талаптарымен басқа операцияларды жүзеге асыруы;
21) төлем карточкасын ұстаушы – төлем карточкасын беру туралы шартқа сәйкес төлем карточкасын пайдаланатын жеке тұлға немесе егер төлем карточкасы алдын-ала төленген болса, оны пайдалана отырып операцияларды жүзеге асыратын жеке тұлға. Банк шотының иесі-заңды тұлғаның уәкілетті өкілі корпоративтік төлем карточкасының ұстаушысы болып табылады;
22) төлем карточкасының деректемелері – төлем карточкасының оның ұстаушысына және (немесе) эмитентіне және төлем карточкаларының жүйесіне тиесілі болуын белгілеуге мүмкіндік беретін төлем карточкасындағы және (немесе) эмитенттің ақпараттық жүйесінде сақталатын нөмірін, қолданылу мерзімін, төлем карточкалары жүйесінің атауын қамтитын ақпарат;
23) эквайер – төлем карточкасын пайдалана отырып төлемді және (немесе) ақша аударамын жүзеге асырған кезде кәсіпкермен жасалған шарт талаптарына және (немесе) кәсіпкерде жасалған төлем құжатының талаптарына сәйкес кәсіпкердің пайдасына келіп түскен ақшаны қабылдауға және (немесе) кәсіпкермен жасалған шартта көзделген өзге іс-әрекеттерді орындауға тиісті банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – банк). Қолма-қол ақшаны беруді және (немесе) осы банктің клиенттері болып табылмайтын төлем карточкаларын ұстаушыларға төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру бойынша өзге қызметтерді жүзеге асыратын банк те эквайер болып табылады;

14) неплатежные приложения – дополнительные приложения (функции), не связанные с осуществлением платежей и (или) переводов денег, выдачей наличных денег и оказанием иных видов банковских услуг, которые размещаются (реализовываются) посредством платежной карточки;
15) участник системы платежных карточек – физическое или юридическое лицо, которое в соответствии с заключенными договорами осуществляет передачу, обработку и (или) исполнение платежного документа, составленного при осуществлении платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки определенной системы платежных карточек;
16) выдача платежной карточки – процесс передачи платежной карточки и персонального идентификационного номера к ней держателю платежной карточки эмитентом и (или) предоставление эмитентом держателю платежной карточки информации о ее реквизитах;
17) система платежных карточек – совокупность программно-технических средств, документации и организационно-технических мероприятий, обеспечивающих осуществление платежей и (или) переводов денег с использованием платежных карточек;
18) договор о выдаче платежной карточки – договор, заключаемый между эмитентом и физическим или юридическим лицом, на основании которого выдается платежная карточка;
19) блокирование платежной карточки – полный или частичный запрет на осуществление платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки;
20) использование платежной карточки – осуществление держателем платежной карточки посредством нее либо ее реквизитов операций, связанных с совершением платежей, переводов денег, получением наличных денег, обменом валют и (или) других операций, определенных эмитентом платежной карточки и на его условиях;
21) держатель платежной карточки – физическое лицо, пользующееся платежной карточкой в соответствии с договором о выдаче платежной карточки или, если платежная карточка предоплаченная – физическое лицо, осуществляющее операции с ее использованием. Держателем корпоративной платежной карточки является уполномоченный представитель юридического лица-владельца банковского счета;
22) реквизиты платежной карточки – информация, содержащаяся на платежной карточке и (или) хранящаяся в информационной системе эмитента, включающая номер, срок действия, наименование системы платежных карточек, позволяющая установить принадлежность платежной карточки ее держателю и (или) эмитенту и системе платежных карточек;
23) эквайер – банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций (далее – банк), которым согласно условиям договора с предпринимателем и (или) условиям платежного документа, составленного у предпринимателя при осуществлении платежа и (или) перевода денег с использованием платежной карточки, надлежит принять деньги, поступившие в пользу предпринимателя и (или) выполнять иные действия, предусмотренные договором с предпринимателем. Эквайером является также банк, осуществляющий выдачу наличных денег и (или) оказание держателям платежных карточек, не являющимся клиентами данного банка, иных услуг по осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием платежных карточек;

24) эмитент – төлем карточкаларын шығаруды жүзеге асыратын банк, оның ішінде бас банк немесе еншілес банк, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлем карточкаларын шығаруды жүзеге асырған банктің активтері мен міндеттемелерін оған берген жағдайда иеленуші банк;
25) эмитенттің шоғырландырылған шоты – эмитент ашқан және алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін арналған ішкі шот.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Төлем карточкаларын шығару тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
4. Төлем карточкасы төлем карточкасын беру туралы шарттың негізінде шығарылады.
4-1. Эмитент қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында төлем карточкасын бергенге дейін шетелдікті және азаматтығы жоқ адамды тиісті түрде тексереді, олар ұсынатын құжаттарға қойылатын талаптарды белгілейді, төлем карточкаларын шығару және пайдалану шарттарын айқындайды.
Ескерту. Қағидалар 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Төлем карточкасы дебеттік карточка және кредиттік карточка деп бөлінеді.
6. Эмитент төлем карточкасын бергенге дейін төлем карточкасын ұстаушыны төлем карточкасын пайдаланудың ішкі құжаттарымен таныстырады.
7. Жеке тұлға төлем карточкасын немесе оның деректемелері туралы ақпаратты алған күннен бастап төлем карточкасының ұстаушысы болып табылады. Ұстаушының төлем карточкасын алу фактісін растайтын, банк айқындайтын еркін нысанда жасалған құжаттағы төлем карточкасын ұстаушының қолы ұстаушының төлем карточкасын алғанын растау немесе банк - эмитенттің ішкі құжаттарында және төлем карточкасын беру туралы шартта белгіленген қауіпсіздік рәсімдерін қолдана отырып, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда көзделген сәйкестендіру құралдарын пайдалану болып табылады.
Эмитентің төлем карточкасының ұстаушысына оның деректемелері туралы ақпаратты шартта көзделген тәсілмен беру арқылы төлем карточкасы электрондық түрде шығарылған жағдайда төлем карточкасының алынғанын растау қажет етілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

24) эмитент – банк, осуществляющий выпуск платежных карточек, в том числе родительский банк или дочерний банк, а также банк-приобретатель в случае передачи ему активов и обязательств банка, осуществившего выпуск платежных карточек, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
25) консолидированный счет эмитента – внутренний счет, открытый эмитентом и предназначенный для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
4-1. Эмитент в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма до выдачи платежной карточки осуществляет надлежащую проверку иностранца и лица без гражданства, устанавливает требования к предоставляемым ими документам, определяет условия выпуска и использования платежных карточек.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выпуска платежных карточек
Параграф 1. Общие положения
4. Выпуск платежной карточки осуществляется на основании договора о выдаче платежной карточки.
5. Платежная карточка подразделяется на дебетную карточку и кредитную карточку.
6. До выдачи платежной карточки эмитент ознакамливает держателя платежной карточки с внутренними документами по пользованию платежной карточкой.
7. Физическое лицо является держателем платежной карточки со дня получения платежной карточки или информации о ее реквизитах. Подтверждением получения платежной карточки ее держателем является подпись держателя платежной карточки на документе произвольной формы, определяемой банком, подтверждающим факт получения платежной карточки ее держателем, либо использование идентификационных средств, предусмотренных Законом о платежах и платежных системах с применением процедур безопасности, установленных внутренними документами банка - эмитента и договором о выдаче платежной карточки.
Подтверждения получения платежной карточки не требуется в случае выпуска платежной карточки в электронном виде путем представления эмитентом держателю платежной карточки информации о ее реквизитах способом, предусмотренным договором.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Төлем карточкасын беру туралы эмитент пен клиент арасында жасалған шарт негiзiнде жеке тұлғаларға бiрнеше қосымша төлем карточкаларын беруге болады.
9. Төлем карточкасын беру туралы шартта мына талаптар:
1) төлем карточкасын беру талаптары, оның ішінде эмитенттің төлем карточкасын ұстаушыға немесе оның уәкілетті адамына төлем карточкасын және дербес сәйкестендіру нөмірін беруі қамтылады. Жеке сәйкестендіру нөмірін беру жөніндегі талап шығарылуы эмитенттің төлем карточкасын ұстаушыға оның деректемелері туралы ақпаратты ұсынуы арқылы электрондық түрде жүзеге асырылатын төлем карточкасына қолданылмайды;
2) төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру талаптары;
3) Қағидалардың 44-тармағын ескере отырып, банк шотының валютасынан өзге валютадағы төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде қолданылатын шетел валюталарын айырбастау бағамын белгілеу тәртібі;
4) төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары және өзге де операциялар туралы үзінді-көшірмені ұсыну тәртібі;
5) қосымша төлем карточкалары берілетін адамдардың тізімі немесе адамдар тізіміне сілтеме (төлем карточкасын беру туралы шарттың негізінде әртүрлі ұстаушыларға бірнеше төлем карточкасын берген кезде);
6) төлем карточкасын алу, бұғаттау және қайта шығару тәртібі мен талаптары;
7) төлем карточкасының және (немесе) төлем карточкасын беру туралы шарттың қолданылу мерзімі;
8) төлем карточкасын ұстаушының эмитентке төлем карточкасын жоғалуы, ұрлануы немесе рұқсатсыз пайдаланылуы туралы хабарлау тәртібі мен мерзімдері;
9) төлем карточкасын ұстаушыға төлем карточкасын беру туралы шартқа енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабарлау тәртібі;
10) төлем карточкасын ұстаушыға төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген операциялар жөнінде хабарлау тәртібі, төлем карточкасын ұстаушыға төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген операциялар туралы хабарланғаны үшін комиссияларды алу мөлшері мен тәртібі;
11) төлем карточкасын беру туралы шартты бұзу тәртібі қамтылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Эмитент төлем карточкасын беру туралы шартты оның мазмұнын оқуды және оның үлгісін төлем карточкасын ұстаушы үшін эмитенттің қолжетімді орнында және (немесе) эмитенттің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз ететін нысанда баяндауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ оның талабы бойынша төлем карточкасын беру туралы шартта көзделген тәртіпте қағаз және (немесе) электрондық нысанда ұсынады.

8. Допускается выдача физическим лицам нескольких дополнительных платежных карточек на основании договора о выдаче платежной карточки, заключенного между эмитентом и клиентом.
9. Договор о выдаче платежной карточки содержит следующие условия:
1) условия выдачи платежной карточки, в том числе выдачи эмитентом платежной карточки и персонального идентификационного номера держателю платежной карточки или его уполномоченному лицу. Требование по выдаче персонального идентификационного номера не распространяется на платежную карточку, выпуск которой осуществляется в электронном виде путем представления эмитентом держателю платежной карточки информации о ее реквизитах;
2) условия осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки;
3) порядок установления курса обмена иностранных валют, применяемого при осуществлении платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки в валюте, отличной от валюты банковского счета, с учетом пункта 44 Правил;
4) порядок представления выписки о платежах и (или) переводах денег и иных операциях, осуществленных с использованием платежной карточки;
5) список лиц или ссылка на список лиц, которым выдаются дополнительные платежные карточки (при выдаче нескольких платежных карточек разным держателям на основании договора о выдаче платежной карточки);
6) порядок и условия изъятия, блокирования и перевыпуска платежной карточки;
7) срок действия платежной карточки и (или) договора о выдаче платежной карточки;
8) порядок и сроки уведомления держателем платежной карточки эмитента об утере, краже или несанкционированном использовании платежной карточки;
9) порядок уведомления держателя платежной карточки о вносимых изменениях и (или) дополнениях в договор о выдаче платежной карточки;
10) порядок уведомления держателя платежной карточки об операциях с использованием платежной карточки, размер и порядок взимания комиссий за уведомление держателя платежной карточки об операциях с использованием платежной карточки;
11) порядок расторжения договора о выдаче платежной карточки.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Эмитент обеспечивает изложение договора о выдаче платежной карточки в форме, обеспечивающей чтение его содержания и размещение его образца в доступном для держателя платежной карточки месте эмитента и (или) на интернет-ресурсе эмитента, а также представляет по его требованию в бумажной и (или) электронной форме в порядке, предусмотренном договором о выдаче платежной карточки.

11. Эмитент клиентке төлем карточкасын беру туралы шартта көзделген тәсілмен, оның ішінде ақпаратты эмитенттің интернет-ресурсында орналастыру және клиент көрсеткен электрондық поштаның мекенжайына, ұялы байланыс құрылғысына қысқа мәтіндік және (немесе) мультимедиялық хабарлар жіберу арқылы хабарлайды, төлем карточкасын беру туралы шартқа енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар және қызмет көрсету комиссиясының мөлшері туралы төлем карточкасын беру туралы шартқа сәйкес олар күшіне енгізілген күнге дейін күнтізбелік он бес күн бұрын кешіктірмей хабарлайды.
12. Эмитент хабарламада клиенттің төлем карточкасын беру туралы шартқа енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар қолданылатын күнге дейін төлем карточкасын беру туралы шартқа сәйкес шартты бұзғаны үшін қосымша комиссияны төлеусіз оны бұзу мүмкіндігі туралы көрсетеді.
13. Ұстаушыға төлем карточкасын беру кезінде аралас шартты жасауға рұқсат беріледі, онда төлем карточкасын беру туралы шарттың, банк шоты шартының және (немесе) банк қарызы шартының элементтері болады.
14. Дебеттік карточканы ұстаушыға эмитент берген сома шегінде банк қарызын беруге рұқсат беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14-1. Кәмелетке толмаған балаға төлем карточкасын беру кезінде эмитент кәмелетке толмаған баланың заңды өкілінен эмитент айқындаған нысан мен тәсілдер бойынша төлем карточкасы бойынша қолжетімді операциялар түрлері, операциялардың ең жоғары сомасы, төлем карточкасын үшінші тұлғалардың толықтыру мүмкіндігі туралы ақпарат пен рұқсаттарды, эмитент айқындаған өзге де ақпаратты және (немесе) рұқсаттарды алады.
Кәмелетке толмаған баланың төлем карточкасы заңды өкіл және (немесе) эмитент белгілеген талаптар мен шектеулер шегінде пайдалану үшін оған қолжетімді.
Кәмелетке толмаған баланың заңды өкілі оған шығарылған төлем карточкасына шектеулер белгілеуден бас тартқан кезде эмитент бұл бас тартуды айқындаған тәртіппен тіркейді.
Ескерту. Қағидалар 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14-2. Қағидалардың 14-1-тармағының талаптары он төрт жасқа толған, кәмелетке толмаған балаға жалақыны, стипендияны, салымдарды және өзге де кірісті алу үшін шығарылған төлем карточкаларына, сондай-ақ кәмелетке толмаған бала толық көлемде әрекетке қабілеттілікті алған кезде қолданылмайды.

11. Эмитент уведомляет клиента способом, предусмотренным договором о выдаче платежной карточки, в том числе путем размещения информации на интернет-ресурсе эмитента и направления на указанный клиентом адрес электронной почты или устройство сотовой связи посредством коротких текстовых и (или) мультимедийных сообщений, о вносимых изменениях и (или) дополнениях в договор о выдаче платежной карточки и размере комиссий обслуживания, не позднее чем за пятнадцать календарных дней до даты их вступления в соответствии с договором о выдаче платежной карточки.
12. Эмитент в уведомлении указывает о возможности клиента до даты, с которой будут применяться изменения и (или) дополнения в договор о выдаче платежной карточки, расторгнуть договор без уплаты дополнительной комиссии за его расторжение в соответствии с договором о выдаче платежной карточки.
13. При выдаче держателю платежной карточки допускается заключение смешанного договора, в котором содержатся элементы договора о выдаче платежной карточки, договора банковского счета и (или) договора банковского займа.
14. Допускается представление держателю дебетной карточки банковского займа в пределах предоставленной эмитентом суммы.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. При выдаче платежной карточки несовершеннолетнему эмитент получает от законного представителя несовершеннолетнего по форме и способами, определенными эмитентом, информацию и разрешения о доступных по платежной карточке видах операций, максимальной сумме операций, возможности пополнения платежной карточки третьими лицами, иную информацию и (или) разрешения, определенные эмитентом.
Платежная карточка несовершеннолетнего доступна ему для использования в пределах условий и ограничений, установленных законным представителем и (или) эмитентом.
При отказе законным представителем несовершеннолетнего в установлении ограничений к выпущенной ему платежной карточки эмитент фиксирует данный отказ в порядке, определенном эмитентом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-2. Требования пункта 14-1 Правил не распространяются на платежные карточки, выпущенные несовершеннолетнему, достигшему четырнадцатилетнего возраста, для получения заработка, стипендии, вкладов и иных доходов, а также при приобретении несовершеннолетним дееспособности в полном объеме.

Ескерту. Қағидалар 14-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Клиентке банк қарызын беру эмитент пен клиент арасында жасалған банктік қарыз шартында көзделген тәртіпте жүзеге асырылады.
16. Әртүрлі жеке тұлғаларға қосымша төлем карточкаларын берген кезде қосымша төлем карточкасын ұстаушы мен клиент арасындағы өзара қарым-қатынастар егер өзгешесі төлем карточкасын беру туралы шартта белгіленбесе, клиент белгілейді.
17. Эмитент клиентке оның төлем карточкасының қолданылу мерзімінің аяқталғаны жөнінде ол аяқталған күнге дейін кемінде күнтізбелік он күн бұрын төлем карточкасын беру туралы шартта белгіленген тәсілмен хабарлайды.
18. Эмитент шығарған төлем карточкасына басқа адамдар өздері арасында жасалған шарттарға сәйкес іске асыратын белгілі бір қызмет түрлерін көрсету және есепке алу үшін пайдаланылатын төлемдік емес қосымшаларды енгізуге болады.
19. Эмитент шығарған алдын ала төленген төлем карточкасының ең көп сомасы 200 000 (екі жүз мың) теңгеден немесе алдын ала төленген төлем карточкасын шығару күніндегі оның шетел валютасындағы баламасынан аспайды. Алдын ала төленген төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар осы тармақта белгіленген сома шегінде жүзеге асырылады.
20. Алдан ала төленген төлем карточкасында оның ұстаушысын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін деректемелердің болмауына рұқсат беріледі.
Эмитент алдан ала төленген төлем карточкалары ұстаушыларының ақшасын есепке алу үшін эмитенттің шоғырландырылған шотын ашады.
21. Эмитент шығарған белгіленген сомасы бар алдын ала төленген төлем карточкасының ең көп сомасы 200 000 (екі жүз мың) теңге сомасынан аспайды, оны алдын ала төленген төлем карточкасында көрсетуге болады.
Белгіленген сомасы бар алдын ала төленген төлем карточкасы толықтырылуға жатпайды.
22. Электрондық түрде шығарылатын алдын ала төленген төлем карточкасы төлем карточкасының деректемелерінен тұрады және қосымша толықтыруға, қолма-қол ақшаны алу үшін пайдалануға жатпайды. Клиент банкке алдын ала төленген төлем карточкасын шығару кезінде алдын ала енгізген ақша сомасы шегінде төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін осындай алдын ала төленген төлем карточкасын пайдалануға рұқсат беріледі.
23. Эмитент төлем карточкаларының ұстаушыларына төлем карточкаларының нөмірлері мен өзге де деректемелері бар өзі берген төлем карточкаларының тізбесін жүргізеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 14-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Предоставление клиенту банковского займа осуществляется в порядке, предусмотренном договором банковского займа, заключенным между эмитентом и клиентом.
16. При выдаче дополнительных платежных карточек разным физическим лицам взаимоотношения между держателем дополнительной платежной карточки и клиентом устанавливаются клиентом, если иное не установлено договором о выдаче платежной карточки.
17. Эмитент информирует клиента об истечении срока действия его платежной карточки не менее чем за десять календарных дней до даты ее истечения в порядке, предусмотренном договором о выдаче платежной карточки.
18. Допускается включение в платежную карточку, выпущенную эмитентом, неплатежных приложений, используемых для оказания или учета определенных видов услуг, реализуемых другими лицами в соответствии с заключенными договорами между ними.
19. Максимальная сумма выпущенной эмитентом предоплаченной платежной карточки не превышает сумму 200 000 (двести тысяч) тенге или ее эквивалент в иностранной валюте на дату выпуска предоплаченной платежной карточки. Операции с использованием предоплаченной платежной карточки осуществляются в пределах суммы, установленной настоящим пунктом.
20. В предоплаченной платежной карточке допускается отсутствие реквизитов, позволяющих идентифицировать ее держателя.
Для учета денег держателей предоплаченных платежных карточек эмитент открывает консолидированный счет эмитента.
21. Максимальная сумма выпущенной эмитентом предоплаченной платежной карточки с фиксированной суммой не превышает сумму 200 000 (двести тысяч) тенге, указание которой допускается на предоплаченной платежной карточке.
Предоплаченная платежная карточка, имеющая фиксированную сумму, пополнению не подлежит.
22. Предоплаченная платежная карточка, выпускаемая в электронном виде состоит из реквизитов платежной карточки и не подлежит дополнительному пополнению, использованию для получения наличных денег. Использование такой предоплаченной платежной карточки для осуществления платежей и (или) переводов денег допускается в пределах суммы денег, предварительно внесенных клиентом в банк при выпуске предоплаченной платежной карточки.
23. Эмитент ведет перечень выданных им платежных карточек, содержащий номера и иные реквизиты платежных карточек, выданных держателям платежных карточек.

24. Эмитент белгілі бір төлем карточкалары жүйесінің төлем карточкаларын немесе жаңа үлгідегі төлем карточкаларын шығаруды бастау немесе аяқтау күнінен бастап он жұмыс күні ішінде бұл туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін жазбаша түрде хабардар етеді. Хабарда мыналар:
1) төлем карточкаларын шығаруды бастау немесе аяқтау күні;
2) төлем карточкалары жүйесінің атауы;
3) төлем карточкасының түрі (магниттік жолақпен, интегралды микросызбамен, аралас немесе басқа) көрсетіледі.
2-параграф. Алдын ала төленген төлем карточкаларын сату (тарату)
25. Алдын ала төленген төлем карточкаларын жеке тұлғаға сатуды (таратуды) эмитентпен жасалған шарттың негізінде төлем агенті жүзеге асырады.
26. Төлем агенті эмитент пен төлем агенті арасындағы шартқа сәйкес шығарылған алдын ала төленген төлем карточкасының сомасына тең ақша сомасын алғаннан кейін алдын ала төленген төлем карточкаларын жеке тұлғаға сатуды (таратуды) жүзеге асырады.
Төлем агентіне ол эмитенттен алдын ала сатып алған (бұрын эмитент шығарған) алдын ала төленген төлем карточкасын сатуға (таратуға) жол беріледі.
27. Төлем агенті берген ақша сомасын жеке тұлғаның енгізуін растайтын ерікті нысандағы құжат жеке тұлғаның төлем агентінен алдын ала төленген төлем карточкасын сатып алғанының растамасы болады.
Эмитент төлем агентінің алдын ала төленген төлем карточкасын ұстаушыға жеке тұлғаның эмитент пен төлем агенті арасындағы шартта көзделген тәртіппен төлем агентінен сатып алуы кезінде ақша сомасын енгізгенін растайтын құжатты беруін қамтамасыз етеді.
28. Эмитент пен төлем агенті арасында жасалатын шарт:
1) төлем агентінің алдын ала төленген төлем карточкаларын сату (тарату) тәртібі мен талаптарынан;
2) алдын ала төленген төлем карточкаларын сату (тарату) кезінде ақпаратпен алмасу режімі мен тәртібінен;
3) сатылған (таратылған) алдын ала төленген төлем карточкалары жөніндегі ақпараттың конфиденциалдылығын қамтамасыз ету талаптарынан;
4) төлем агенті жеке тұлғадан төлем агентінің банк шотына қабылдаған қолма-қол ақша сомасын есептеу тәртібі мен талаптарынан;
5) эмитент пен төлем агенті арасындағы дауларды шешу тәртібінен тұрады.
29. Төлем агенті жеке тұлға алдын ала төленген төлем карточкаларын сатып алғанға дейін эмитент айқындаған алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру талаптары туралы жеке тұлғаға хабарлайды.
3-тарау. Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет
көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптар

24. В течение десяти рабочих дней со дня начала или завершения выпуска платежных карточек определенной системы платежных карточек или платежных карточек нового вида эмитент в произвольной письменной форме уведомляет об этом Национальный Банк Республики Казахстан. В уведомлении указывается:
1) дата начала или завершения выпуска платежных карточек;
2) наименование системы платежных карточек;
3) тип платежной карточки (с магнитной полосой, с интегральной микросхемой, комбинированный или другой).
Параграф 2. Реализация (распространение) предоплаченных платежных карточек
25. Реализация (распространение) предоплаченной платежной карточки физическому лицу осуществляется платежным агентом на основании договора, заключенного с эмитентом.
26. Платежный агент осуществляет реализацию (распространение) предоплаченной платежной карточки физическому лицу после получения суммы денег, равной сумме, выпускаемой предоплаченной платежной карточки в соответствии с договором между эмитентом и платежным агентом.
Допускается реализация (распространение) платежным агентом предоплаченной платежной карточки, заранее приобретенной (ранее выпущенной эмитентом) им у эмитента.
27. Подтверждением приобретения физическим лицом у платежного агента предоплаченной платежной карточки является документ произвольной формы, подтверждающий внесение физическим лицом суммы денег, выданный платежным агентом.
Эмитент обеспечивает выдачу платежным агентом держателю предоплаченной платежной карточки документа, подтверждающего внесение суммы денег физическим лицом при приобретении у платежного агента в порядке, предусмотренном договором между эмитентом и платежным агентом.
28. Договор, заключаемый между эмитентом и платежным агентом, содержит:
1) порядок и условия реализации (распространения) платежным агентом предоплаченных платежных карточек;
2) режим и порядок обмена информацией при реализации (распространении) предоплаченных платежных карточек;
3) условия обеспечения конфиденциальности информации по реализованным (распространенным) предоплаченным платежным карточкам;
4) порядок и условия зачисления наличных денег, принятых платежным агентом у физического лица на банковские счета платежного агента;
5) порядок разрешения споров между эмитентом и платежным агентом.
29. Платежный агент уведомляет физическое лицо об условиях осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием предоплаченной платежной карточки, определенных эмитентом, до приобретения физическим лицом предоплаченной платежной карточки.
Глава 3. Требования к деятельности по обслуживанию операций с использованием платежных карточек

1-параграф. Төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын төлем құжаттарын жасауға
қойылатын талаптар
30. Төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын төлем құжаты (бұдан әрі – төлем құжаты), төлем карточкалары жүйесінің қатысушылары арасында қағаз тасымалдағышта және (немесе) электрондық түрде жасалады және беріледі.
Қағаз тасымалдағыштағы төлем құжатының негізінде электрондық түрде жасалған төлем құжатында Қағидалардың 33-тармағында көзделген қағаз тасымалдағышта жасалған құжаттар үшін міндетті болып табылатын деректемелерді қоспағанда, қағаз тасымалдағышта жасалған төлем құжатында көрсетілген деректемелер болады.
31. Төлем құжаттарын электрондық түрде жасауға және көрсетуге төлем карточкалары жүйесіне қатысушылар арасында жасалған шарттарда белгіленген рұқсат берілмеген төлемдерден қорғау іс-әрекеттері тәртібін сақтаған жағдайда, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның талаптарына сәйкес жол беріледі.
32. Төлем құжаты қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасалады. Төлем құжатын жасау кезінде өзге тілдерді пайдалану мүмкіндігі төлем карточкалары жүйесіне қатысушылар арасында жасалған шарттарда айқындалады.
33. Төлем құжатында мына деректемелер:
1) төлем құжатының нөмірі, оны жазу күні, айы және жылы;
2) кәсіпкердің және эквайердің атауы (коды);
3) төлем карточкасының деректемелері;
4) төлем сомасы;
5) төлем валютасы;
6) төлем карточкасын ұстаушының қолы (қағаз тасымалдағышта жасалған төлем құжаттары үшін);
7) кәсіпкердің немесе эквайердің уәкілетті адамының қолы (қағаз тасымалдағышта жасалған төлем құжаттары үшін);
8) төлем мақсатының коды болады.
Төлем құжатында төлем карточкалары жүйесіне катысушылар арасында жасалған шарттарда белгіленген қосымша деректемелер болуына жол беріледі.
34. Төлем құжаты:
1) кәсіпкерде төлем карточкасын пайдалана отырып төлемді жүзеге асырған кезде - сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар және (немесе) көрсетiлген қызметтер үшiн ақша сомасын төлеу туралы кәсiпкердiң эквайерге берген нұсқауы;
2) қолма-қол ақшаны алған кезде - төлем карточкасын пайдалана отырып оны ұстаушыға берілген қолма-қол ақша сомасын қайтару туралы эквайердiң эмитентке немесе делдал банкке берген нұсқауы;
3) эмитентке тиесілі банкоматтар арқылы төлем карточкасын пайдалана отырып төлемді жүзеге асыру кезінде - бенефициардың пайдасына ақша аудару туралы төлем карточкасын ұстаушының эмитентке берген нұсқауы.
Кәсіпкердің пайдасына төлемді жүзеге асырған кезде төлем құжаты эквайер мен кәсіпкер арасындағы шартта белгіленген тәртіпте эквайерге беріледі.

Параграф 1. Требования к составлению платежных документов, используемых для осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием платежных карточек
30. Платежный документ, используемый для осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием платежных карточек (далее – платежный документ), составляется и передается между участниками системы платежных карточек на бумажном носителе и (или) в электронном виде.
Платежный документ в электронном виде, составленный на основании платежного документа на бумажном носителе, содержит реквизиты, указанные в платежном документе, составленном на бумажном носителе, за исключением реквизитов, являющихся обязательными для документов, составленных на бумажном носителе, предусмотренных пунктом 33 Правил.
31. Составление и предъявление платежных документов в электронном виде допускается при условии соблюдения порядка защитных действий от несанкционированных платежей, установленных договорами, заключенными между участниками системы платежных карточек, в соответствии с требованиями Закона о платежах и платежных системах.
32. Платежный документ составляется на казахском и (или) русском языках. Возможность использования иных языков при составлении платежного документа определяется договорами, заключенными между участниками системы платежных карточек.
33. Платежный документ содержит следующие реквизиты:
1) номер платежного документа, число, месяц и год его выписки;
2) наименование (код) предпринимателя и эквайера;
3) реквизиты платежной карточки;
4) сумма платежа;
5) валюта платежа;
6) подпись держателя платежной карточки (для платежных документов, составленных на бумажном носителе);
7) подпись уполномоченного лица предпринимателя или эквайера (для платежных документов, составленных на бумажном носителе);
8) код назначения платежа.
Допускается наличие в платежном документе дополнительных реквизитов, установленных договорами, заключенными между участниками системы платежных карточек.
34. Платежный документ:
1) при осуществлении платежа с использованием платежной карточки у предпринимателя - указание предпринимателя эквайеру о выплате суммы денег за реализованные товары, выполненные работы и (или) оказанные услуги;
2) при получении наличных денег-указание эквайера эмитенту или банку-посреднику о возврате суммы наличных денег, выданной с использованием платежной карточки ее держателю;
3) при осуществлении платежей с использованием платежной карточки через банкоматы, принадлежащие эмитенту-указание держателя платежной карточки эмитенту о переводе денег в пользу бенефициара.
При осуществлении платежей в пользу предпринимателя платежный документ передается эквайеру в порядке, установленном договором между эквайером и предпринимателем.

35. Қағазда шығарылатын төлем құжаты кемiнде үш данада жасалады. Төлем құжатының бiр данасы кәсiпкерде қалады, екiншi данасы төлем карточкасын ұстаушыға берiледi, үшiншiсi эквайерге берiледi. Қолма-қол ақшаны берген кезде эквайерде төлем құжатының екi данасы қалады.
36. Слиптi үш данада жасаған кезде, оның екеуі көшiрме қағаз арқылы жасалады, слиптiң бiрiншi данасына оның қалған екi данасында көрiнетiндей қол қоюға жол беріледі. Слиптiң барлық үш данасында жеке қол қою талап етiлмейдi. Эквайерге ақша аудару үшiн слиптiң бiрiншi данасы қойылған қолдардың түпнұсқасымен берiледi.
37. Егер слип төлем карточкасын ұстаушының қатысуынсыз жасалған болса, кәсiпкердiң төлем карточкасын ұстаушының қолы қойылмаған слип жасауына жол берiледi. Төлем карточкасын ұстаушының қолы қойылмаған слип төлем карточкасын ұстаушының жеке басын анықтауға мүмкiндiк беретiн электрондық құжаттың негiзiнде жасалады.
38. Қағаз тасымалдағышта жасалған төлем құжатына түзетулер енгізуге жол берілмейді.
2-параграф. Төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асыруға қойылатын талаптар
39. Қағидаларға сәйкес ұстаушы төлем карточкасын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру мақсатында, сондай-ақ қолма-қол ақша алу, валюталар айырбастау және оның эмитентi айқындаған талаптармен басқа операциялар үшін қолданады.
Төлем карточкасын пайдалана отырып төлем жасау тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезiнде төлем карточкасын немесе оның деректемелерiн пайдалана отырып төлем құжатын жасау арқылы жүзеге асырылады.
Банк төлем қызметтерін көрсеткенге дейін қашықтан қол жеткізу жүйесі арқылы клиентке көрсетілетін электрондық банктік қызметтер бойынша алынатын комиссияның ақшалай мөлшері туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың үшінші бөлігінің талабы төлем карточкасын нақты пайдалана отырып, төлемдерді қабылдаумен байланысты қызметтерге, сондай-ақ ұялы байланыс құралы арқылы қысқа мәтіндік және (немесе) мультимедиялық хабарлар арқылы төлемдер жіберу бойынша қызметтерге қолданылмайды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 248 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда клиенттің банк шотындағы ақша сомасы шегінде және (немесе) эмитент ұсынған банктік қарыз сомасы шегінде клиенттің банк шотында көрсетіледі.
Алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары эмитенттің шоғырландырылған шотында көрсетіледі.
Эмитент және клиент арасында жасалған төлем карточкасын беру туралы шарттың негізінде берілген төлем карточкаларының бір немесе әртүрлі жүйелердің бірнеше төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын бір банк шотында көрсетуге жол беріледі.

35. Платежный документ на бумажном носителе составляется не менее чем в трех экземплярах. Один экземпляр платежного документа остается у предпринимателя, второй выдается держателю платежной карточки, третий передается эквайеру. При выдаче наличных денег у эквайера остается два экземпляра платежного документа.
36. При составлении слипа в трех экземплярах, два из которых составляются через копировальную бумагу, допускается проставление подписей на первом экземпляре слипа с их отображением на остальных двух экземплярах слипа. Не требуется отдельное проставление подписей на всех трех экземплярах слипа. Для осуществления перевода денег эквайеру передается первый экземпляр слипа с оригиналами подписей.
37. Допускается составление предпринимателем слипа без подписи держателя платежной карточки, если он составляется без участия держателя платежной карточки. Слип без подписи держателя платежной карточки составляется на основании электронного документа, позволяющего установить личность держателя платежной карточки.
38. Не допускаются исправления в платежном документе, составленном на бумажном носителе.
Параграф 2. Требования к осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием платежных карточек
39. Платежная карточка применяется ее держателем в целях осуществления платежей и (или) переводов денег при приобретении товаров, работ, услуг, а также для получения наличных денег, обмена валют и других операций на условиях, определенных ее эмитентом, в соответствии с Правилами.
Платеж с использованием платежной карточки осуществляется путем составления платежного документа с использованием платежной карточки или ее реквизитов при приобретении товаров, работ и услуг.
Банк до оказания платежных услуг посредством систем удаленного доступа обеспечивает представление клиенту информации о размере взимаемой комиссии в денежном выражении по оказываемым электронным банковским услугам.
Требование части третьей настоящего пункта не распространяется на услуги, связанные с приемом платежей с физическим использованием платежной карточки, а также на услуги по отправке платежей путем коротких текстовых и (или) мультимедийных сообщений через устройство сотовой связи.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Платежи и (или) переводы денег, осуществляемые с использованием платежных карточек, за исключением предоплаченных платежных карточек в пределах суммы денег клиента на банковском счете и (или) в пределах суммы банковского займа, предоставленного эмитентом, отражаются на банковском счете клиента.
Платежи и (или) переводы денег, осуществляемые с использованием предоплаченных платежных карточек, отражаются на консолидированном счете эмитента.
Допускается отражение на одном банковском счете платежей и (или) переводов денег, осуществленных с использованием нескольких платежных карточек одной или разных систем платежных карточек, выданных на основании договора о выдаче платежной карточки, заключенного между эмитентом и клиентом.

40-1. Эмитент өзі мен төлем карточкасын ұстаушы арасындағы шартта көзделген тәртіппен және тәсілмен үшінші тұлғаның пайдасына төлем карточкасын пайдалана отырып ақша аудару бойынша төлем қызметтерін көрсеткенге дейін оған:
1) үшінші тұлғалардың алаяқтық әрекеттеріне байланысты ықтимал тәуекелдер;
2) үшінші тұлғалардың, оның ішінде өзін мемлекеттік, құқық қорғау органдарының немесе банктердің қызметкерлері ретінде таныстыратын адамдардың ықпалымен (өтініші бойынша) ақша аударымын жүзеге асыруға байланысты тәуекелдер;
3) ақша алушының бастамасы (шешімі бойынша) не сот шешімі бойынша операцияның күшін жою және ақшаны қайтару мүмкіндіктері туралы хабарлайды.
Ескерту. 3-тарау 40-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.10.2023 № 84 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Банк шотының валютасынан ерекшеленетін валютада төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде эмитент төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде жасалған эмитентке төлем құжаты келіп түскен күні мен уақытында эмитенттің қолданыстағы шетел валютасын айырбастау бағамын қолдана отырып клиенттің банк шоты бойынша көрсетуді жүзеге асырады.
42. Байланыссыз төлем карточкасын пайдалана отырып төлем карточкалары жүйесінің iшкi құжаттарында белгіленген сома шегінде операцияларды дербес сәйкестендіру нөмірін енгізбей-ақ жүзеге асыруға жол беріледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 59 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген төлемдер заңды тұлғаның банк шотындағы ақша сомасы және (немесе) осы заңды тұлғаға берілген банктік қарыз сомасы шегінде жүзеге асырылады.
43-1. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар клиенттердің төлем карточкаларына микрокредиттер беруді жүзеге асыру кезінде қарыз алушының пайдасына микрокредит сомасын аударуды жүзеге асыру үшін шығарылған және соған арналған жеке арнайы корпоративтік төлем карточкасын (бұдан әрі – корпоративтік кредиттеу картасы) пайдалануды қамтамасыз етеді.
Эмитент микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым корпоративтік кредиттеу картасын пайдалана отырып, қарыз алушының пайдасына микрокредит сомасын аударуды жүзеге асыру кезінде ақша аударымын тағайындауда (мақсатында) осы қарыз алушыға берілген микрокредит туралы ақпаратты көрсетуді қамтамасыз етеді, эмитент осы эмитент шығарған төлем карточкасын ұстаушы болып табылатын қарыз алушыға берілген микрокредит сомасының оның банктік шотына түскені туралы хабарлауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тарау 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.10.2023 № 84 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

40-1. Эмитент до оказания платежных услуг по переводу денег с использованием платежной карточки в пользу третьего лица в порядке и способом, предусмотренными договором между ним и держателем платежной карточки, уведомляет его о:
1) возможных рисках, связанных с мошенническими действиями третьих лиц;
2) рисках, связанных с осуществлением перевода денег под влиянием (по просьбе) третьих лиц, в том числе, представляющихся работниками государственных, правоохранительных органов или банков;
3) возможности отмены операции и возврата денег по инициативе (по решению) получателя денег либо решению суда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 40-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 23.10.2023 № 84 (вводится в действие с 01.01.2024).
41. При осуществлении платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки в валюте, отличной от валюты банковского счета, эмитент осуществляет отражение по банковскому счету клиента с применением курса обмена иностранной валюты эмитента, действовавшего на дату и время поступления эмитенту платежного документа, составленного при осуществлении платежа и (или) перевода денег с использованием платежной карточки.
42. Допускается осуществление операций с использованием бесконтактной платежной карточки без введения персонального идентификационного номера в пределах суммы, установленной внутренними документами системы платежных карточек.
Сноска. Пункт 42 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 59 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
43. Платежи с использованием корпоративной платежной карточки осуществляются в пределах суммы денег на банковском счете юридического лица и (или) в пределах суммы банковского займа, предоставленного данному юридическому лицу.
43-1. Организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, при осуществлении выдачи клиентам микрокредитов на платежные карточки, обеспечивают использование отдельной специальной корпоративной платежной карточки (далее – корпоративная карта кредитования), выпущенной и предназначенной для осуществления переводов суммы микрокредита в пользу заемщика.
Эмитент при осуществлении организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, перевода суммы микрокредита с использованием корпоративной карты кредитования в пользу заемщика обеспечивает отражение в назначении (цели) перевода денег информации о микрокредите, предоставленном данному заемщику, эмитент обеспечивает уведомление заемщика, являющегося держателем платежной карточки, выпущенной данным эмитентом, о поступлении на его банковский счет суммы микрокредита, предоставленного ему.
Сноска. Правила дополнены пунктом 43-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 23.10.2023 № 84 (вводится в действие с 01.01.2024).

44. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін төлемдер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен жүзеге асырылады.
Төлем карточкасын пайдалана отырып валюталық операциялар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының резиденті банктiң төлем карточкаларын пайдалана отырып оның қызмет ету желісінде жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша процессингтi осы банк және (немесе) процессинг ұйымы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының резиденті банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып басқа Қазақстан Республикасының резиденті банктерге қызмет ету желісінде жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша процессингтi процессинг ұйымы жүзеге асырады.
46. Процессинг ұйымына эквайермен және кәсіпкерлермен жасалған шарттарға сәйкес төлем карточкаларына қызмет көрсетудің меншікті желілерін құруына жол беріледі.
47. Төлем карточкасын пайдалана отырып салықтарды және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді банкоматтар арқылы төлеген кезде жасалған төлем құжатын орындау эмитент оны алған күннен кейінгі операциялық бір күннен кешіктірмей жүргізіледі.
48. Егер төлем бір валютамен жасалып, ал банк шоты басқа валютада жүргізілетін болса, банк шотынан ақша алу төлем валютасы банктік шот валютасына айырбасталғаннан кейін төлем карточкаларының қатысушылары арасындағы шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
49. Егер бұл талап эмитент пен клиент арасында жасалған төлем карточкасын беру туралы шартта көзделсе, эмитент авторизация сомасына банк шотындағы ақша сомасын бұғаттайды. Бұл жағдайда төлем карточкасын беру туралы шартта банк шотында ақшаны бұғаттау талаптары мен мерзімдері болады.
Авторизация алу тәртібі төлем карточкалары жүйесінің қатысушылары арасында жасалған шартпен айқындалады.

44. Платежи с использованием платежных карточек на территории Республики Казахстан осуществляются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге, за исключением случаев, предусмотренных статьей 6 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
Валютные операции с использованием платежной карточки осуществляются с соблюдением требований, установленных Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Процессинг по платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек банка-резидента Республики Казахстан в его сети обслуживания, осуществляется данным банком и (или) процессинговой организацией.
Процессинг по платежам и (или) переводам денег, осуществленным на территории Республики Казахстан с использованием платежных карточек, выпущенных банком-резидентом Республики Казахстан, в сети обслуживания других банков-резидентов Республики Казахстан, осуществляется процессинговой организацией.
46. Допускается создание процессинговой организацией собственных сетей обслуживания платежных карточек в соответствии с договорами, заключенными с эквайером и предпринимателями.
47. Исполнение платежного документа, составленного при уплате налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет с использованием платежной карточки через банкоматы, осуществляется не позднее одного операционного дня, следующего за днем его получения эмитентом.
48. Если платеж осуществлен в одной валюте, а банковский счет ведется в другой валюте, изъятие денег с банковского счета осуществляется после конвертации валюты платежа в валюту банковского счета в соответствии с договором между участниками платежных карточек.
49. Эмитент осуществляет блокирование суммы денег на банковском счете на сумму авторизации, если данное условие предусмотрено договором о выдаче платежной карточки, заключенном между эмитентом и клиентом. В этом случае договор о выдаче платежной карточки содержит условия и сроки блокирования денег на банковском счете.
Порядок получения авторизации определяется договором между участниками системы платежных карточек.

50. Авторизация нәтижелері бойынша эмитент эквайерге төлем карточкалары жүйесіне қатысушылар арасында жасалған шартта көзделген тәртіппен эмитент шығарған төлем карточкасын пайдалана отырып жасалған операция бойынша ақша сомасын қайтарады
Авторизация төлем карточкалары жүйесінің ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылмайды.
51. Төлем карточкасын беру туралы шартқа сәйкес, эмитентке клиенттің банк шотынан төлемдерді және ақша аударымдарын төлем карточкасын пайдаланбай жүзеге асыруға нұсқау келіп түскен кезде клиенттің банк шотынан клиенттің нұсқауын орындау авторизация жүргізілген және банк шотында ақша бұғатталған операциялардың сомаларын шегере отырып, банк шотындағы ақша қалдығы шегінде жүзеге асырылады.
52. Клиенттің банк шотындағы ақшаға тыйым салынған, өндіріп алуға өтініш білдірілген және (немесе) клиенттің банк шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрған кезде авторизация эмитентке олардың негізінде клиенттің банк шотындағы ақшаға өндіріп алу жүзеге асырылатын атқарушылық құжаттар, төлем құжаттары және (немесе) банк шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың шешімдері (өкімдері) келіп түскен күнге және уақытқа дейін жүргізілген төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген төлем, сондай-ақ олардың негізінде клиенттің банк шотындағы ақшаға өндіріп алу жүзеге асырылатын атқарушылық құжаттар, төлем құжаттары және (немесе) банк шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы уәкілетті мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың шешімдері (өкімдері) клиенттің банк шоты бойынша көрсетіледі.
53. Авторизация жүргізілгеннен кейін эмитент төлем карточкасын пайдалана отырып төлем жасаған кезде жасалған төлем құжатының негізінде эквайерге төлем құжатының сомасын төлеуді жүзеге асырады.
54. Клиент өзінің банк шотында төлем карточкасын пайдалана отырып төлемді жүзеге асырған кезінде жасалған төлем құжатын орындау үшін ақша сомасын қамтамасыз етеді. Қажетті ақша сомасын қамтамасыз ету, егер бұл олардың арасында жасалған шартта көзделсе, эмитенттің клиентке берген банктік қарызы есебінен де жүзеге асырылады.
55. Төлем карточкасын пайдалана отырып шетел валютасын алу шетел валютасын өткізетін банктің бағамы бойынша алынатын шетел валютасы сомасына теңгемен төлем жасау арқылы жүргізіледі.

50. По результатам авторизации эмитент возвращает эквайеру сумму денег по совершенной операции с использованием платежной карточки, выпущенной эмитентом, в порядке, предусмотренном договором между участниками системы платежных карточек.
Авторизация не осуществляется в случаях, предусмотренных внутренними документами системы платежных карточек.
51. При поступлении эмитенту указания клиента для осуществления платежей и (или) переводов денег с его банковского счета без использования платежной карточки исполнение указания клиента с банковского счета клиента осуществляется в пределах остатка денег на банковском счете за вычетом сумм операций, по которым проведена авторизация и осуществлено блокирование денег на банковском счете, в соответствии с договором о выдаче платежной карточки.
52. При наложении ареста, обращении взыскания на деньги, находящиеся на банковском счете клиента и (или) приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента платеж с использованием платежной карточки, авторизация по которому проведена до даты и времени поступления эмитенту исполнительных документов, платежных документов, на основании которых осуществляется взыскание на деньги, находящиеся на банковском счете клиента и (или) решений (распоряжений) уполномоченных государственных органов или должностных лиц о приостановлении расходных операций по банковскому счету, а также платеж с использованием платежной карточки без авторизации, осуществленный до даты и времени поступления исполнительных документов, платежных документов, на основании которых осуществляется взыскание на деньги, находящиеся на банковском счете клиента и (или) решений (распоряжений) уполномоченных государственных органов или должностных лиц о приостановлении расходных операций по банковскому счету, отражаются по банковскому счету клиента.
53. После авторизации эмитент на основании платежного документа, составленного при осуществлении платежа с использованием платежной карточки, осуществляет эквайеру оплату суммы платежного документа.
54. Клиент обеспечивает сумму денег на своем банковском счете, необходимую для исполнения платежного документа, составленного при осуществлении платежа с использованием платежной карточки. Обеспечение суммы денег осуществляется также за счет банковского займа эмитента, предоставленного клиенту, если это предусмотрено договором, заключенным между ними.
55. Приобретение иностранной валюты с использованием платежной карточки производится путем осуществления платежа в тенге на сумму приобретаемой иностранной валюты по курсу банка, реализующего иностранную валюту.

56. Төлем карточкасын ұстаушыға төлемді төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асырғаннан кейін сауда чегі немесе төлем карточкасын пайдалана отырып төлем жүзеге асырылған кезде жасалған төлем құжатының (слиптің) данасы беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі сауда чегі төлем карточкасын ұстаушыға төлем карточкасын ұстаушының талап етуі бойынша берілген кезде байланыссыз төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асыруға қолданылмайды.
57. Төлем карточкасын беру туралы шартқа сәйкес сауда чегі төлем карточкасын ұстаушыға қағаз тасымалдағышта не, оны қысқа мәтіндік және (немесе) мультимедиялық хабарлар арқылы төлем карточкасын ұстаушы көрсеткен электрондық почта мекенжайына және (немесе) ұялы байланыс қондырғысына жіберу арқылы электрондық түрде беріледі.
58. Сауда чегінде мынадай деректемелер:
1) құжат нөмірі, оны жазған күні, айы, жылы;
2) кәсіпкердің немесе эквайердің атауы (коды);
3) төлем сомасы;
4) төлем валютасы;
5) төлемді төлем карточкалары жүйесінде сәйкестендіретін авторизация коды немесе басқа код;
6) төлем жүргізу уақыты;
7) төлем карточкасының деректемелері қамтылады. Төлем карточкаларының жүйесінің және жасалған шарттардың талаптарына сәйкес төлем карточкасының деректемелерін толық көрсетпеуге жол беріледі.
Сауда чегіне кәсіпкер мен эквайер арасындағы шартта көзделген қосымша деректемелерді енгізуге жол беріледі.
59. Салықтарды және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді банкоматтар не өзге де электрондық терминалдар арқылы жүзеге асырған кезде төлем карточкасының ұстаушысына берілетін сауда чегінде Қағидалардың 58-тармағында көзделген деректемелер, сондай-ақ мынадай деректемелер қамтылады:
1) салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) бюджеттік жіктеулер кодының сандық мәнін көрсете отырып, салықтың және (немесе) бюджетке төленетін басқа да төлемнің атауы;
4) мемлекеттік кіріс органының коды;
5) төлем мақсатының коды;
6) комиссиялық сыйақының мөлшері (комиссия алынған жағдайда);
7) көлік құралына салық төлеген жағдайда көлік құралының сәйкестендіру нөмірі.
60. Егер төлем карточкасын ұстаушы аталған төлемді Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның талаптарына сәйкес, оның ішінде дербес сәйкестендіру нөмірінің көмегімен рұқсат берген кезде немесе егер өзгеше эквайермен жасалған шартта басқаша көзделмесе, кәсіпкер төлем карточкасын ұстаушының сауда чегіне қол қоюын талап етпейді.

56. После осуществления платежа с использованием платежной карточки держателю платежной карточки выдается торговый чек или экземпляр платежного документа (слипа), составленного при осуществлении платежа с использованием платежной карточки.
Положение части первой настоящего пункта не распространяется на осуществление платежа с использованием бесконтактной платежной карточки, при котором выдача торгового чека держателю платежной карточки производится по требованию держателя платежной карточки.
57. Торговый чек выдается держателю платежной карточки на бумажном носителе либо в электронном виде путем его направления на адрес электронной почты и (или) на устройство сотовой связи, указанные держателем платежной карточки, посредством коротких текстовых и (или) мультимедийных сообщений в соответствии с договором о выдаче платежной карточки.
58. Торговый чек содержит следующие реквизиты:
1) номер документа, число, месяц, год его выписки;
2) наименование (код) предпринимателя или эквайера;
3) сумма платежа;
4) валюта платежа;
5) код авторизации или другой код, идентифицирующий платеж в системе платежных карточек;
6) время проведения платежа;
7) реквизиты платежной карточки. Допускается неполное указание реквизитов платежной карточки в соответствии с требованиями систем платежных карточек и заключенных договоров.
Допускается включение в торговый чек дополнительных реквизитов, предусмотренных договором между предпринимателем и эквайером.
59. При уплате налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет через банкоматы либо иные электронные терминалы торговый чек, выдаваемый держателю платежной карточки, содержит реквизиты, предусмотренные пунктом 58 Правил, а также следующие реквизиты:
1) индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика;
2) фамилия, имя, отчество (при наличии) налогоплательщика;
3) наименование налога и (или) другого обязательного платежа в бюджет с указанием цифрового значения кода бюджетной классификации;
4) код органа государственных доходов;
5) код назначения платежа;
6) размер комиссионного вознаграждения (в случае взимания комиссии);
7) при уплате налога на транспортное средство – идентификационный номер транспортного средства.
60. Подписание держателем платежной карточки торгового чека не требуется, в случае если платеж санкционирован держателем платежной карточки в соответствии с требованиями Закона о платежах и платежных системах, в том числе с помощью персонального идентификационного номера или если иное не предусмотрено договором между предпринимателем и эквайером.

61. Кәсіпкер мен эквайер арасындағы шартта кәсіпкер өзінің қызметін жүзеге асыратын орындарда клиент төлемдерді төлем карточкасын пайдалана отырып жасаған кезде клиенттің жеке басын куәландыратын құжатты кәсіпкерге беру талаптары туралы клиентке арналған ақпаратты орналастыруды қамтамасыз ететін талап қамтылады.
62. Клиент төлем карточкасын пайдалана отырып төлем жасаған кезде егер осы талап кәсіпкер мен эквайер арасында жасалған шартта көзделсе, кәсіпкерге оның жеке басын куәландыратын құжатты көрсетеді.
63. Эквайер нақты уақыт режімінде өзіне тиесілі банкоматтар желісінің жұмысына мониторинг жүргізеді және оларды жұмыс жағдайында және іске қосылған күйінде ұстап тұруды қамтамасыз етеді.
64. Нақты уақыт режімінде банкоматтар желісінің жұмысына мониторинг жүргізу мына іс-шараларды қамтиды:
1) арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, банкоматтардың жұмысын бақылау;
2) банкоматтардың жұмысындағы іркілістерді (техникалық ақауларды) және оларды пайдалану процесінде туындайтын өзге де проблемалық ахуалдарды жедел анықтау;
3) банкоматтардың жұмысындағы іркілістердің (техникалық ақаулардың) және өзге де проблемалық ахуалдардың (техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтамасыз етудің қосылмауы, байланыс арнасының бұзылуы, қолма-қол ақшаның, шығыс материалдарының (журналдық және чек таспасының) болмауы) себептеріне талдау жасау;
4) банкоматтардың жұмысындағы іркілістердің (техникалық ақаулардың) және өзге сипаттағы проблемалардың уақтылы жойылуына мониторинг;
5) банкоматтардағы қолма-қол ақшаның болуына және ақша қалдығына және олардың қолма-қол ақшамен уақтылы толтырылуына мониторинг;
6) банкоматтардың жұмысындағы іркілістерді (техникалық ақауларды) анықтаған жағдайда эквайер банкоматтардың жұмыс істеу қабілеттілігін қалпына келтіру және банкоматтардың жұмысындағы техникалық ақауларды немесе өзге сипаттағы проблеманы тудырған себептерді жою бойынша шаралар қабылдайды.
65. Эквайер банкоматтардың жұмысында орын алған іркілістер (техникалық ақаулар) фактілерінің және оларды анықтау және жою күні мен уақытын көрсете отырып, оларды жою әдістерінің (тәсілдерінің) есебін жүргізеді.
66. Эквайерге тиесілі банкоматтарға мынадай талаптар қойылады:
1) банкоматтарда дербес сәйкестендіру нөмірін қауіпсіз (жасырын) теруге арналған жабдық орнатылады;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) банкоматтарда төлем карточкасын ұстаушының бет-әлпетін тіркеуге мүмкіндік беретін кемінде бір камера орнатылады. Камера тіркеген бейнелерді эквайер кемінде күнтізбелік алпыс күн сақтайды.
Эквайер банкоматын пайдалануға байланысты даулы жағдайлар туындаған кезде төлем карточкасын ұстаушы өтініш жасаған жағдайда, камера тіркеген бейнелерді сақтау мерзімі даулы жағдайлар шешілгенге дейін ұзартылады;

61. Договор между предпринимателем и эквайером содержит условие, в соответствии с которым предприниматель в местах осуществления своей деятельности обеспечивает размещение информации для клиента об условиях предъявления предпринимателю документа, удостоверяющего личность клиента, при осуществлении платежей с использованием платежной карточки.
62. Клиент при осуществлении им платежа с использованием платежной карточки предъявляет предпринимателю документ, удостоверяющий его личность, если данное условие предусмотрено в договоре между предпринимателем и эквайером.
63. Эквайер осуществляет мониторинг работы принадлежащей ему сети банкоматов в режиме реального времени и обеспечивает поддержание их в рабочем и функционирующем состоянии.
64. Мониторинг работы сети банкоматов в режиме реального времени включает в себя следующие мероприятия:
1) наблюдение за работой банкоматов с применением специального программного обеспечения;
2) оперативное выявление сбоев (технических неисправностей) в работе банкоматов и иных проблемных ситуаций, возникающих в процессе их эксплуатации;
3) анализ причин возникновения сбоев (технических неисправностей) в работе банкоматов и иных проблемных ситуаций (отказы технических средств и программного обеспечения, неисправность канала связи, отсутствие наличных денег, расходных материалов (журнальной и чековой ленты);
4) мониторинг за своевременным устранением сбоев (технических неисправностей) и проблем иного характера в работе банкоматов;
5) мониторинг за наличием и остатком наличных денег в банкоматах и своевременной загрузкой их наличными деньгами;
6) в случае обнаружения сбоев (технических неисправностей) в работе банкоматов эквайер принимает меры по восстановлению работоспособности банкоматов и устранению причин, вызвавших техническую неисправность или проблему иного характера в работе банкоматов.
65. Эквайер ведет учет фактов сбоя (технической неисправности), имевших место в работе банкоматов, и методов (способов) их устранения с указанием даты и времени их обнаружения и устранения.
66. К принадлежащим эквайеру банкоматам предъявляются следующие требования:
1) в банкоматах устанавливается оборудование, предназначенное для безопасного (скрытого) набора персонального идентификационного номера;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусмотрен в редакции постановления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.01.2026).
2) в банкоматах устанавливается не менее одной камеры, позволяющей зафиксировать лицо держателя платежной карточки. Зафиксированные камерой изображения хранятся эквайером не менее шестидесяти календарных дней.
В случае обращения держателя платежной карточки при возникновении спорных ситуаций, связанных с использованием банкомата эквайера, срок хранения зафиксированных камерой изображений продлевается до разрешения спорной ситуации;

3) банкоматтың ішкі бағдарламалық қамтамасыз етуі вирусқа қарсы бағдарламамен қорғалады.
Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
67. Төлем карточкасын пайдалана отырып жасалған төлемдер бойынша кәсіпкердің пайдасына келіп түскен ақшаны эквайердің есептеу талаптары мен мерзімдері кәсіпкер мен эквайер арасындағы шартта белгіленеді.
68. Кәсіпкерге Қазақстан Республикасының бейрезиденті эквайердің қызметтерін пайдалануға жол берілмейді.
3-параграф. Төлем құжаттарын орындаудан бас тарту және ақша қайтаруды
жүзеге асыру
69. Төлем карточкалары жүйесінің қатысушысы мынадай жағдайларда:
1) төлем құжаты Қағидаларда белгіленген талаптарды және (немесе) төлем құжаттарын жасау және ұсыну тәртібіне арналған шарттардың талаптарын бұза отырып жасалса;
2) төлем құжатының жалған құжат белгісі болса;
3) төлем заңсыз болса;
4) төлем заңды бола тұрып, бірақ төлем құжаты эмитентке төлем карточкалары жүйесіне қатысушылар арасында жасалған шарттарда белгіленген талаптар бұзыла отырып берілсе, төлем құжатын орындауға қабылдамайды.
70. Эмитент немесе эквайер төлем құжатын алған күннен бастап операциялық бір күннен кешiктiрмей төлем құжатын орындаудан бас тартады.
71. Төлем карточкасын ұстаушы төлем карточкасын пайдалана отырып сатып алынған тауарлардан, жұмыстардан немесе қызметтерден бас тартқан жағдайда, кәсіпкер төлем карточкасын ұстаушыға ақшаны төлем карточкасын ұстаушының пайдасына қолма-қол төлемді жүзеге асыру арқылы төлем карточкалары жүйесіне қатысушылар арасында жасалған шарттарда көзделген тәртіппен қайтарады.
72. Егер төлем карточкалары жүйесіне қатысушылар арасында жасалған шарттарда кәсіпкердің ақшаны төлем карточкасын ұстаушыға қолма-қол төлем жасамай қайтару мүмкіндігі көзделмесе, ақшаны қайтару қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүргізіледі.
73. Банк шотынан ақшаның қате алынғаны, өз банк шотына ақшаның есептелгені анықталған жағдайда және (немесе) рұқсат берілмеген төлем жасалған, сондай-ақ төлем карточкасын жоғалтқан кезде клиент бұл туралы эмитентке төлем карточкасын беру туралы шартта көзделген тәртіппен хабарлайды.
74. Эмитент клиенттің банк шотынан ақша қате алынған немесе клиент төлем карточкасын пайдалана отырып операцияларды жүзеге асырмаған банк шотына ақша қате есептелген және ақшаның қате алынғанын немесе қате есептелгенін анықтағаннан кейін эмитентке аталған факт туралы хабарлаған кезде, ақша қате алынған немесе есептелген сәтке дейінгі жағдай бойынша клиенттің банк шотындағы ақша қалдығын жиырма төрт сағат ішінде қалпына келтіреді.

3) внутреннее программное обеспечение банкомата защищается антивирусной программой.
Сноска. Пункт 66 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Условия и сроки зачисления эквайером денег, поступивших в пользу предпринимателя, по платежам, осуществленным с использованием платежных карточек, определяются договором между предпринимателем и эквайером.
68. Не допускается предпринимателю пользоваться услугами эквайера-нерезидента Республики Казахстан.
Параграф 3. Отказ в исполнении платежных документов и осуществление возврата денег
69. Платежный документ не принимается участником системы платежных карточек к исполнению в следующих случаях:
1) платежный документ составлен с нарушением требований, установленных Правилами, и (или) условий договоров к порядку составления и предъявления платежных документов;
2) платежный документ содержит признаки подделки;
3) платеж является несанкционированным;
4) платеж является санкционированным, но платежный документ представлен эмитенту с нарушением требований, установленных в договорах, заключенных между участниками системы платежных карточек.
70. Отказ эмитента или эквайера в исполнении платежного документа осуществляется не позднее одного операционного дня со дня его получения.
71. В случае отказа держателя платежной карточки от товаров, работ или услуг, приобретенных с использованием платежной карточки, возврат денег держателю платежной карточки производится предпринимателем путем осуществления безналичного платежа в пользу держателя платежной карточки в порядке, предусмотренном договорами, заключенными между участниками системы платежных карточек.
72. Если в договорах, заключенных между участниками системы платежных карточек, не предусмотрена возможность осуществления предпринимателем возврата денег держателю платежной карточки путем осуществления безналичного платежа, возврат денег производится путем осуществления платежа с использованием наличных денег.
73. При обнаружении ошибочного изъятия денег со своего банковского счета, зачисления денег на свой банковский счет и (или) при совершении несанкционированного платежа, а также утери платежной карточки клиент уведомляет об этом эмитента в порядке, предусмотренном договором о выдаче платежной карточки.
74. Эмитент при осуществлении ошибочного изъятия с банковского счета клиента или ошибочного зачисления денег на банковский счет клиента, по которым клиент не осуществлял операций с использованием платежной карточки и уведомил о данном факте эмитента, после обнаружения ошибочного изъятия или ошибочного зачисления восстанавливает в течение двадцати четырех часов остаток денег на банковском счете клиента по состоянию до момента ошибочного изъятия или зачисления денег.

75. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге ақша аударылған кезде төлем құжатын орындауға ұсыну мерзімі төлем жүзеге асырылған төлем карточкалары жүйесіне қатысушылар арасында жасалған шарттарда белгіленеді.
4-параграф. Төлем карточкасын пайдалана отырып рұқсат етілген және рұқсат
етілмеген төлемдер
76. Егер төлем жасаған кезде эмитент төлем карточкасын бұғаттамаса оның қолданылу мерзімі өтпесе және төлем карточкасы төлемді жүзеге асыру үшін төлем жүзеге асырылған төлем карточкалары жүйесіне қатысушылар арасында жасалған шарттарға сәйкес пайдаланылса, төлем карточкасын пайдалана отырып жасалған төлем рұқсат етілген болып табылады.
77. Төлем байланыссыз төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асырылған кезде эмитент эмитент пен байланыссыз төлем карточкасын ұстаушы арасындағы шартта көзделген, рұқсат етілмеген төлемдерден сақтайтын қауіпсіздік рәсімдерін сақтауды қамтамасыз етеді.
78. Клиентке эмитенттің төлем жасағаны үшін комиссияны қоса алғанда рұқсат етілмеген төлем сомасынан аспайтын рұқсат етілмеген төлемді өтеуіне жол берілмейді.
79. Эмитент төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалатын операциялар бойынша тиісті бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен не эмитенттің ішкі құжаттарында көзделген өзге де тәсілмен төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған рұқсат етілген операцияларды анықтау бойынша мониторингті жүзеге асырады.
Эмитент пен процессинг ұйымы арасындағы шарттың негізінде процессинг ұйымының эмитентіне төлем карточкаларын пайдалана отырып рұқсат етілген операцияларды анықтау бойынша мониторингті жүзеге асыруды беруге жол беріледі.
5-параграф. Төлем карточкаларын бұғаттау және алып қою
80. Эмитент төлем карточкасын мынадай:
1) төлем карточкасын ұстаушыдан төлем карточкасының жоғалғаны, ұрланғаны немесе рұқсатсыз пайдаланылғандығы туралы хабарлама алған;
2) төлем карточкасын ұстаушы төлем карточкасын беру туралы шартты орындамаған;
3) төлем карточкасын пайдаланудың эмитент пен төлем карточкасын ұстаушы арасындағы шартта көзделген ішкі құжаттарын сақтамаған жағдайларда бұғаттайды.
81. Төлем карточкасын ұстаушының эмитентке төлем карточкасының жоғалғаны, ұрланғаны немесе рұқсатсыз пайдаланылғаны туралы хабарлау тәртібі мен мерзімдері төлем карточкасын беру туралы шартта айқындалады.
82. Егер төлем карточкасын беру туралы шартта төлем карточкасының жоғалғаны, ұрланғаны немесе рұқсатсыз пайдаланылғаны туралы хабарламаның күшіне ену мерзімдері айқындалмаса, мұндай хабарлама оны эмитент немесе осындай хабарламаны қабылдайтын төлем карточкалары жүйесінің өзге қатысушысы алған күннен бастап күшіне енеді.

75. При осуществлении переводов денег за пределы Республики Казахстан, срок предъявления платежного документа к исполнению устанавливается договорами, заключенными между участниками системы платежных карточек, в которой осуществлен платеж.
Параграф 4. Санкционированные и несанкционированные платежи с использованием платежной карточки
76. Платеж, осуществленный с использованием платежной карточки, является санкционированным, если при осуществлении платежа платежная карточка не заблокирована эмитентом, не истек срок ее действия и платежная карточка использована для осуществления платежа в соответствии с договорами, заключенными между участниками системы платежных карточек, в которой осуществлен платеж.
77. При осуществлении платежа с использованием бесконтактной платежной карточки эмитент обеспечивает соблюдение процедур безопасности от несанкционированных платежей, предусмотренных договором между эмитентом и держателем бесконтактной платежной карточки.
78. Не допускается возмещение клиентом несанкционированного платежа, превышающего сумму самого несанкционированного платежа с учетом комиссий эмитента за осуществление платежа.
79. Эмитент по операциям с использованием платежных карточек осуществляет мониторинг по выявлению несанкционированных операций с использованием платежных карточек при помощи соответствующего программного обеспечения либо иным способом, предусмотренным внутренними документами эмитента.
Допускается передача осуществления мониторинга по выявлению несанкционированных операций с использованием платежных карточек эмитентом процессинговой организации на основании договора между эмитентом и процессинговой организацией.
Параграф 5. Блокирование и изъятие платежных карточек
80. Эмитент блокирует платежную карточку в случаях:
1) получения уведомления от держателя платежной карточки об утере, краже или несанкционированном использовании платежной карточки;
2) неисполнения держателем платежной карточки договора о выдаче платежной карточки;
3) несоблюдения внутреннего документа пользования платежной карточкой, предусмотренного договором между эмитентом и держателем платежной карточки.
81. Порядок и сроки уведомления держателем платежной карточки эмитента об утере, краже или несанкционированном использовании платежной карточки определяются договором о выдаче платежной карточки.
82. Если договором о выдаче платежной карточки не определены сроки вступления в силу уведомления об утере, краже или несанкционированном использовании платежной карточки, данное уведомление вступает в силу со дня его получения эмитентом или иным участником системы платежных карточек, который принимает такие уведомления.

83. Эмитент мынадай жағдайларда:
1) төлем карточкасының қолданылу мерзімі аяқталғанда;
2) төлем карточкасын ұстаушының төлем карточкасын беру туралы шартты орындамағанда;
3) төлем карточкасын ұстаушы төлем карточкасын пайдаланудан бас тартқанда;
4) төлем карточкасын беру туралы шартты бұзғанда төлем карточкасын ұстаушыдан алып қоюына жол беріледі.
6-параграф. Клиенттің банк шоты бойынша үзінді-көшірмелер жасау және ұсыну
84. Төлемдерді төлем карточкасын пайдалана отырып клиенттің банк шоты бойынша жүзеге асыруды растайтын құжат сауда чегі немесе ұсыну тәртібі төлем карточкасын беру туралы шартта айқындалатын клиенттің банк шоты бойынша үзінді-көшірме болып табылады.
85. Эмитент клиенттің талап етуі бойынша клиент көрсеткен уақыт кезеңі үшін төлем карточкасын беру туралы шартқа сәйкес төлем карточкасын пайдалана отырып жасалған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты қамтитын клиенттің банктік шоты бойынша үзінді-көшірмені оған береді. Үзінді-көшірме төлем карточкаларын беру туралы шартқа сәйкес қағаз тасымалдағышта немесе электрондық тәсілмен ұсынылады және онда мынадай ақпарат:
1) төлем карточкасының нөмірі қамтылады. Төлем карточкалары жүйелерінің және жасалған шарттардың талаптарына сәйкес төлем карточкасының нөмірін толық көрсетпеуге жол беріледі;
2) есепті кезеңнің бастапқы және соңғы күні;
3) әрбір төлемді төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асыру сомасы мен күні;
4) төлем карточкасын пайдалана отырып төлемдерді жасағаны үшін клиенттен ұсталған комиссиялардың мөлшері қамтылады.
Клиенттің банк шоты бойынша үзінді-көшірмеге эмитент пен клиент арасындағы шартта көзделген қосымша ақпаратты қосуға жол беріледі.
86. Эмитент клиенттің банк шоты бойынша үзінді-көшірмені төлем карточкасын беру туралы шартқа сәйкес кемінде айына бір рет өтеусіз береді.
87. Эмитент клиентке беретін клиенттің банк шоты бойынша үзінді-көшірмеде төлем карточкасын беру туралы шартқа сәйкес эмитентті сәйкестендіретін деректемелер болады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 205 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық
элементтерінің тізбесі
1. "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілетін операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 1260 тiркелген, 2000 жылғы 23 ақпан – 5 қараша аралығында Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысында № 22 (193) жарияланған).

83. Допускается изъятие эмитентом платежной карточки у ее держателя в следующих случаях:
1) окончание срока действия платежной карточки;
2) неисполнение держателем платежной карточки договора о выдаче платежной карточки;
3) отказа держателя платежной карточки от пользования платежной карточкой;
4) при расторжении договора о выдаче платежной карточки.
Параграф 6. Составление и представление выписок по банковскому счету клиента
84. Документом, подтверждающим осуществление по банковскому счету клиента платежей с использованием платежной карточки, является торговый чек или выписка по банковскому счету клиента, порядок предоставления которой определяется договором о выдаче платежной карточки.
85. Эмитент по требованию клиента представляет ему выписку по банковскому счету клиента за период времени, указанный клиентом, содержащую информацию о платежах и (или) переводах, осуществленных с использованием платежной карточки в соответствии с договором о выдаче платежной карточки. Выписка представляется на бумажном носителе или электронным способом в соответствии с договором о выдаче платежных карточек и содержит следующую информацию:
1) номер платежной карточки. Допускается неполное указание номера платежной карточки в соответствии с требованиями систем платежных карточек и заключенных договоров;
2) начальную и последнюю дату отчетного периода;
3) сумму и дату осуществления каждого платежа с использованием платежной карточки;
4) размер комиссий, удержанных с клиента за осуществление платежей с использованием платежной карточки.
Допускается включение в выписку по банковскому счету клиента дополнительной информации, предусмотренной договором между эмитентом и клиентом.
86. Выписка по банковскому счету клиента предоставляется эмитентом без взимания платы не менее одного раза в месяц в соответствии с договором о выдаче платежной карточки.
87. Выписка по банковскому счету клиента, предоставляемая эмитентом клиенту, содержит реквизиты, идентифицирующие эмитента, в соответствии с договором о выдаче платежной карточки.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 205
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1260, опубликованное 23 октября – 5 ноября 2000 года в Вестнике Национального Банка Казахстана № 22 (193)).

2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 3 қыркүйектегі № 328 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 1667 тiркелген, 2001 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде № 36-37 жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 2 қыркүйектегі № 361 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 1984 тiркелген, 2002 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде № 43-44 жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының төлем карточкаларын пайдалану мәселелері жөніндегі кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 27 қазандағы № 370 қаулысының (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 2582 тiркелген, 2003 жылғы 6 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 318 (23617) жарияланған) 1-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 1260 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 2158 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Микропроцессорлық карточкалар негізінде төлем карточкаларының ұлттық банкаралық жүйесінің қызмет ету ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 23 желтоқсандағы № 510 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 27 қазандағы № 371 қаулысының (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 2581 тiркелген, 2003 жылғы 6 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 318 (23617) жарияланған) 1-тармағы.
6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы № 91 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 3852 тiркелген).

2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 сентября 2001 года № 328 "О внесении изменений и дополнений в Правила выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1667, опубликованное в 2001 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 36-37).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 сентября 2002 года № 361 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1984, опубликованное в 2002 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 43-44 ст.727).
4. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года № 370 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам использования платежных карточек" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2582, опубликованного 9 декабря 2003 года в газете "Казахстанская правда" № 353-354 (24293-24294)).
5. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года № 371 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1260, а также в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года № 510 "Об утверждении Правил функционирования Национальной межбанковской системы платежных карточек на основе микропроцессорных карточек", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 2158" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2581, опубликованного 4 декабря 2003 года в газете "Казахстанская правда").
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2005 года № 91 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3852).

7. "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілетін операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы № 138 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 3950 тiркелген).
8. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 28 мамырдағы № 58 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 4788 тiркелген, 2007 жыл 27 шілдеде "Заң газеті" газетінде № 114 (1143), 2007 жылы Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған).
9. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 24 тамыздағы № 85 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 5806 тiркелген, 2009 жылғы 30 қазанда "Заң газеті" газетінде № 165 (1589) жарияланған) қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін қаулылары тізбесінің 6-тармағы.
10. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 7122 тiркелген, 2011 жылғы 15 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 133 (1949) жарияланған) 1-қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.
11. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне ақша төлемі мен аударымын жүзеге асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 205 қаулысының (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 7408 тiркелген, 2012 жылғы 28 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінде № 195-200 (27274) жарияланған) 1-тармағы.

7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года № 138 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3950).
8. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 мая 2007 года № 58 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4788, опубликованное в апреле-июне 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан).
9. Пункт 6 Перечня постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2009 года № 85 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5806, опубликованному 30 октября 2009 года в газете "Юридическая газета" № 166 (1763)).
10. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, являющегося приложением 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 65 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7122, опубликованному 15 сентября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 133 (2123)).
11. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 205 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам осуществления платежей и переводов денег" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7408, опубликованного 28 апреля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 121-122 (26940-26941)).

12. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 108 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 7625 тiркелген, 2012 жылғы 23 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 540-545 (27618) жарияланған) 1-қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістерінің 5-тармағы.
13. "Кейбір нормативтік құқықтық актілерге ақша төлемі мен аударымын жүзеге асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 117 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 8513 тiркелген, 2013 жылғы 23 шілдеде "Заң газеті" газетінде № 107 (2308) жарияланған) қосымша болып табылатын Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін ақша төлемі мен аударымын жүзеге асыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 4-тармағы.
14. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Төлем карточкаларын шығару және пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы" 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 232 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 8802 тiркелген, 2013 жылғы 28 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 263 (28202) жарияланған).
15. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 27 тамыздағы № 168 қаулысымен (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 9796 тiркелген, 2014 жылғы 12 қарашада "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.
16. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 28 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 10715 тiркелген, 2015 жылғы 6 мамырда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.

12. Пункт 5 Изменений, вносимых в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров, являющихся приложением 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 108 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7625, опубликованному 6 сентября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 299-300 (27118-27119)).
13. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов, по вопросам осуществления платежей и переводов денег, в которые вносятся изменения и дополнения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 117 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам осуществления платежей и переводов денег" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8513, опубликованному 23 июля 2013 года в газете "Юридическая газета" № 107 (2482)).
14. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 232 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Инструкции по выпуску и использованию платежных карточек" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8802, опубликованное 28 ноября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 325 (27599)).
15. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 168 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9796, опубликованным 12 ноября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").
16. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан, в которые вносятся изменения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 28 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10715, опубликованному 6 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").

17. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне төлемдер мен ақша аударымдары және банк шоттарын жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 72 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 11163 тiркелген, 2015 жылғы 2 маусымда "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлемдер мен ақша аударымдары және банк шоттарын жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.
18. "Төлем карточкаларын шығару және пайдалану нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 33 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 13229 тiркелген, 2016 жылғы 4 сәуірде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

17. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и переводов денег и ведения банковских счетов, в которые вносятся изменения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 72 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и переводов денег и ведения банковских счетов" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11163, опубликованному 2 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").
18. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 33 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Инструкции по выпуску и использованию платежных карточек" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13229, опубликованное 4 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан").