Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 желтоқсанда № 16137 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының бірінші бөлігінің 97) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Орта білім беруді жан басына нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 30 қазандағы № 440 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8885 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 19 желтоқсандағы № 277 (28216) санында жарияланған);
2) "Орта білім беруді жан басына нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 30 қазандағы № 440 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 25 тамыздағы № 520 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14254 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 10 қазанда жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Бюджеттік жоспарлау департаменті (С.А. Жақыпова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;

Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2017 года № 16137.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 97) части первой статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 440 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования среднего образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8885, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 19 декабря 2013 года № 339 (27613));
2) приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 августа 2016 года № 520 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 440 "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования среднего образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14254, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 10 октября 2016 года).
3. Департаменту бюджетного планирования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Джакипова С.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б. А. Асыловаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
Е.Сағадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 12 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________Т. Сүлейменов
2017 жылғы 8 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қарашадағы
№ 597 бұйрығымен бекітілді
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі
Ескерту. Әдістеменің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 20.10.2020 № 452 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының бірінші бөлігінің 97) тармақшасына сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеуде бірыңғай тәсілдемені айқындайды және білім беру ұйымының жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мен мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін жоспарлау үшін қолданылады.

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________Б. Султанов
12 декабря 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________Т. Сулейменов
8 декабря 2017 года
Утверждена
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 ноября 2017 года № 597
Методика подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Методика в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 20.10.2020 № 452 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 97) части первой статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон), определяет единый подход при расчете подушевого норматива финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения и применяется для планирования объема подушевого нормативного финансирования организаций образования и объема государственного образовательного заказа.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) академиялық кредит – білім алушының және (немесе) оқытушының (педагогтің) білім беру бағдарламасының оқу нәтижелеріне қол жеткізу үшін қажетті ғылыми және (немесе) оқу жұмысы (жүктемесі) көлемінің біріздендірілген өлшем бірлігі;
2) білім беру ортасы – оқу-тәрбие процесінің іске асырылуын қамтамасыз ету үшін қажетті әлеуметтік, материалдық және тұрмыстық жағдайлардың жиынтығы;
3) білім беру процесі – бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыру шеңберіндегі оқу-тәрбие процесі;
4) бір академиялық кредит құнының нормативі – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім беру бейініне байланысты толық оқу мерзімі ішінде бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің академиялық кредиттердегі білім беру бағдарламасының жалпы еңбек сыйымдылығына арақатынасы;
5) жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – білім берудің барлық деңгейлеріндегі мемлекеттік кепілдендірілген оқыту құнының қаржылық қамсыздандырылу нормативі;
6) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі – жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің негізінде анықталатын білім беру процесіне және білім беру ортасына арналған шығыстарды қаржыландыру;
7) кредиттік оқыту технологиясы – академиялық кредиттерді жинақтай отырып, білім алушылардың пәндерді оқып зерделеу дәйектілігін таңдауы және дербес жоспарлауы негізіндегі оқыту.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 24.03.2022 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.07.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.05.2024 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, орта білім беруді, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру нормативін есептеу кезінде мынадай жалпы көрсеткіштер пайдаланылады:
1) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен белгіленген базалық лауазымдық айлықақы (бұдан әрі – БЛА);

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) академический кредит – унифицированная единица измерения объема научной и (или) учебной работы (нагрузки) обучающегося и (или) преподавателя (педагога), необходимого для достижения результатов обучения образовательной программы;
2) образовательная среда – совокупность социальных, материальных, бытовых условий, необходимых для обеспечения реализации учебно-воспитательного процесса;
3) образовательный процесс – учебно-воспитательный процесс в рамках реализации общеобразовательных учебных программ начального, основного среднего, общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования;
4) норматив стоимости одного академического кредита – соотношение подушевого норматива финансирования на одного обучающегося за полный срок обучения в зависимости от профиля образования в организациях технического и профессионального, послесреднего образования к общей трудоемкости образовательной программы в академических кредитах;
5) подушевой норматив финансирования – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости обучения на всех уровнях образования;
6) объем подушевого нормативного финансирования – финансирование расходов образовательного процесса и образовательной среды, определяемых исходя из подушевого норматива финансирования;
7) кредитная технология обучения – обучение на основе выбора и самостоятельного планирования обучающимся последовательности изучения дисциплин с накоплением академических кредитов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра образования и науки РК от 24.03.2022 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.07.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.05.2024 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. При расчете подушевого норматива финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования образования с учетом кредитной технологии обучения используются следующие общие показатели:
1) базовый должностной оклад (далее – БДО), установленный постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";

2) тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК).
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмі
4. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың (бұдан әрі – МДТО) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – МДТО-ны жан басына шаққандағы қаржыландыру көлемі, мына формула бойынша есептеледі:
Vпф = ∑(Nz * Контz),
мұндағы:
Контz – тәрбиеленушілердің нақты ай сайынғы контингенті (бірақ жобалық қуаттылығынан аспайды);
z – міндеттегі топтар (жалпы міндеттегі топтар, балаларға арналған түзету үлгісіндегі топтар, туберкулез, аллергия ауруымен ауыратын, қант диабетімен ауыратын, әлжуаз және жиі ауыратын балаларға арналған топтар) бойынша индекс;
Бір МДТО ұйымында мектепке дейінгі топтардың бірнеше түрі болған жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі міндеттегі топ пен білім беру бағдарламаларының түрі бойынша бір тәрбиеленушіге есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;
2) Nz – бір айда бір тәрбиеленушіні қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nz = Еz + L,
мұндағы:
Еz – айына бір тәрбиеленушіге арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы;
L – айына бір тәрбиеленушіге арналған білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
3) Еz – міндеттегі топтар бойынша бір айда бір тәрбиеленушіге арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы мына формула бойынша есептеледі:
Ez = T + X,
мұндағы:
Т – білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтердің бір айда бір тәрбиеленушіге есептегендегі айлық еңбекақы қоры;
X – бір айда бір тәрбиеленушіге есептелген білім беру процесіне байланысты оқу шығыстары, 0,3 АЕК-ті құрайды;
4) Т мына формула бойынша есептеледі:
Т = Тнег. + Төтем.
мұндағы:
Тнег. = (W + ((ЛА * kр +БЛА * f ) * (е + r)))* sno * mp * mv;
Төтем. = (((ЛА * kр + БЛА * f) * ks+ Эөтем1) * mv) / 12;
Тнег. – білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтердің өтемақылық төлемдерсіз айлық еңбекақы қоры;
Төтем. – қызметкердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың айлық көлемі;
W – педагогтердің айлық еңбекақы қоры;
kр – лауазымдық айлықақының белгіленген мөлшеріне түзету коэффициенті:

2) месячный расчетный показатель (далее – МРП), установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения
4. Расчет объема подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения (далее – ДВиО) и подушевого норматива финансирования производится по следующим формулам:
1) Vпф – объем подушевого нормативного финансирования ДВиО, рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑(Nz * Контz),
где:
КОНТz – фактический ежемесячный контингент воспитанников (но не превышающий проектную мощность);
z – индекс по группам назначения (группы общего назначения, детские группы коррекционного типа, группы для детей с туберкулезными, аллергическими заболеваниями, с заболеванием сахарного диабета, ослабленных и часто болеющих детей).
При наличии в одной организации ДВиО нескольких видов дошкольных групп, объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива на одного воспитанника по группе назначения и виду образовательных программ;
2) Nz – подушевой норматив финансирования на одного воспитанника в месяц рассчитывается по следующей формуле:
Nz = Еz + L,
где:
Еz – норма расходов образовательного процесса на одного воспитанника в месяц;
L – норма расходов образовательной среды на одного воспитанника в месяц;
3) Еz – норма расходов образовательного процесса по группам назначения на одного воспитанника в месяц рассчитывается по следующей формуле:
Ez = T + X,
где:
Т – месячный фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованных в образовательном процессе, в расчете на одного воспитанника в месяц;
X – учебные расходы, связанные с образовательным процессом, в расчете на одного воспитанника в месяц, составляют 0,3 МРП;
4) Т рассчитывается по следующей формуле:
Т = Тосн. + Ткомп.,
где:
Тосн = (W + ((ДО * kp + БДО * f) * (e+r))) * sno * mp * mv;
Ткомп = (((ДО * kp + БДО * f) * ks + Экомп1) * mv) / 12;
Тосн. – месячный фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованных в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
Ткомп. – месячный объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников;
W – фонд оплаты труда педагогов в месяц;

2023 жылға және одан кейінгі жылдарға – 2,6;
е – "Арал өңiрiндегі экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заң) сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін жыл сайынғы қосымша ақылы демалысқа үстемеақы коэффициенті – 0,025.
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, e 0-ге тең болады;
r – "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заң) сәйкес радиациялық қауіпті аймақтарда тұрғаны үшін жыл сайын ақысы төленетiн қосымша демалысқа үстемақы коэффициенті – 0,028.
Егер осы қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, r 0-ге тең болады;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
2023 және 2024 жылдарға – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
mp – жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары және міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 және одан кейінгі жылдарға – 1,08;
mv – бала-сағат коэффициенті мыналардан құралады:
жарты күн болатын топтағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 0,04;
тәрбиеленушілер үшін топтардағы 9 сағаттық болу режимі– 0,08;
тәрбиеленушілер үшін топтардағы 10,5 сағаттық болу режимі– 0,09;
туберкулез, аллергия ауруымен ауыратын, қант диабетімен ауыратын, әлжуаз және жиі ауыратын балаларға арналған 10,5 сағаттық топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 0,15;
түзету үлгісіндегі 10,5 сағаттық топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 0,1875;
5) W – білім беру процесіне қатыстырылған педагогтардың айлық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
W= (ЛА * kр + БДО * f) * ks+ БЛА * (Қеж1 + uz+ kалм. + ke1) + R,
мұндағы:
ЛА – білім беру процесіне қатысатын педагогтердің БЛА-ны 4,21 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын лауазымдық айлықақысы;
f – білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың еңбекақы төлеу қорын есептеу коэффициенті:
2023 және одан кейінгі жылдарға – 1,946;
ks – мамандарға ауылдық жердегі жұмыс үшін төленетін қосымша ақы коэффициенті мынаны құрайды:
қалалық МДТО ұйымдары үшін – 1;

kр – поправочный коэффициент к установленному размеру должностного оклада, составляет на 2023 и последующие годы – 2,6;
е – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" (далее – Закон о защите пострадавших вследствие экологического бедствия) – 0,025.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, e равняется 0;
r – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах радиационного риска в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (далее – Закон о защите пострадавших на ядерном полигоне) – 0,028.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, r равняется 0;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
на 2023 и 2024 годы – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
mp – коэффициент обязательных пенсионных взносов и отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045;
на 2025 год - 1,055;
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08;
mv – коэффициент дето-часа составляет:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, в классе предшкольной подготовки при общеобразовательной школе – 0,04;
для воспитанников в группе с 9-часовым режимом пребывания – 0,08;
для воспитанников в группе с 10,5-часовым режимом пребывания – 0,09;
для воспитанников в группе с туберкулезными, аллергическими заболеваниями, с заболеванием сахарного диабета, ослабленных и часто болеющих детей с 10,5-часовым режимом пребывания – 0,15;
для воспитанников в группе коррекционного типа с 10,5-часовым режимом пребывания – 0,1875;
5) W – фонд оплаты труда педагогов, задействованных в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
W= (ДО * kр + БДО * f) * ks+ БДО * (Доу1 + uz+ kзам+ ke1) + R,
где:
ДО – должностной оклад педагогов, участвующих в образовательном процессе, в месяц, который определяется путем умножения БДО на коэффициент 4,21;
f – коэффициент расчета фонда заработной платы управленческого персонала, участвующего в образовательном процессе, составляет на 2023 и последующие годы – 1,946;
ks – коэффициент доплаты специалистам за работу в сельской местности, составляет:
для городских организаций ДВиО – 1;

ауылдық ұйымдар үшін – 1,25;
Қеж1 – білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың және педагогтердің ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті:
2023 және одан кейінгі жылдарға – 1,289;
uz – туберкулез, аллергия ауруларымен ауыратын, қант диабетімен ауыратын, әлжуаз және жиі ауыратын балаларға арналған топтарда, сондай-ақ түзету үлгісіндегі топтарда ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалармен жұмыс үшін педагогтерге қосымша ақы коэффициенті – 0,380;
ke1 – білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың және педагогтардың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
2023 және одан кейінгі жылдарға – 3,868.
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, ke1 0-ге тең болады;
R – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақта тұрғаны үшін қосымша ақы – 1,5 АЕК.
Егер осы қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, R 0-ге тең болады;
kалм. – қызметкерлердің орнын алмастырғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
2023 және одан кейінгі жылдарға – 1,657;
6) Эөтем1 – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың және педагогтердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мына формула бойынша есептеледі:
Эөтем.1 = ЛА * kp + БЛА * f,
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда, Эөтем1 0-ге тең болады;
7) L – МДТО-ның білім беру ортасы шығыстарының бір айда бір тәрбиеленушіге шаққандағы нормасы мына формула бойынша есептеледі:
L = Q + S
мұндағы:
Q – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір айда бір тәрбиеленушіге есептелген айлық еңбекақы төлеу қоры;
S – бір айда бір тәрбиеленушіге шаққандағы мектепке дейінгі білім беру ұйымын ағымды күтіп-ұстауға арналған шығыстардың нормасы мынаны құрайды:
Алматы, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау, Түркістан, Жетісу облыстары, Алматы мен Шымкент қалалары үшін – 3,75 АЕК;
Ақмола, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қарағанды, Қостанай, Павлодар облыстары, Абай, Ұлытау облыстары және Астана қаласы үшін – 3,92 АЕК;
Солтүстік Қазақстан облысы үшін – 4,08 АЕК;
Қызылорда облысы үшін – 4,25 АЕК.
Жарты күндік топтағы тәрбиеленушілер үшін ағымдағы күтіп-ұстауға арналған шығыстардың нормасын есептеу кезінде S көрсеткіші 2-ге бөлінеді;

для сельских – 1,25;
Доу1 – коэффициент надбавки за особые условия труда управленческого персонала и педагогов, участвующих в образовательном процессе, составляет на 2023 и последующие годы – 1,289;
uz – коэффициент доплат педагогам в группах с туберкулезными, аллергическими заболеваниями, с заболеванием сахарного диабета, ослабленных и часто болеющих детей, а также в группах коррекционного типа за работу с детьми с особыми образовательными потребностями – 0,380;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия управленческого персонала и педагогов, участвующих в образовательном процессе, составляет на 2023 и последующие годы – 3,868.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke1 равняется 0;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 1,5 МРП.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, R равняется 0;
kзам – коэффициент доплаты за замещение сотрудников составляет на 2023 и последующие годы – 1,657;
6) Экомп1 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, управленческого персонала и педагогов, участвующих в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
Экомп1 = ДО * kp + БДО * f,
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп1 равняется 0;
7) L – норма расходов образовательной среды ДВиО на одного воспитанника в месяц рассчитывается по формуле:
L = Q + S
где:
Q – месячный фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в расчете на одного воспитанника в месяц;
S – норма расходов на текущее содержание дошкольной организации образования на одного воспитанника в месяц, которая составляет:
для Алматинской, Атырауской, Западно - Казахстанской, Мангистауской, Туркестанской областей, области Жетісу и городов Алматы и Шымкент – 3,75 МРП;
для Акмолинской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Жамбылской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской областей, областей Абай, Ұлытау, и города Астана – 3,92 МРП;
для Северо-Казахстанской области – 4,08 МРП;
для Кызылординской области – 4,25 МРП.
При расчете нормы расходов на текущее содержание для воспитанников в группе с неполным днем пребывания показатель S делится на 2;

8) Q мына формула бойынша есептеледі:
Q = Qнег + Qөтем
мұндағы:
Qнег = (F + (БЛА * (с + q) * (e + r))) * sno * mp * mv,
Qөтем = (БЛА * с + Эөтем2) * mv / 12,
Qнег. – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың өтемақылық төлемдерсіз айлық еңбекақы төлеу қоры;
Qөтем. – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақыларды төлеу шығыстарының айлық көлемі;
12 – бір жылдағы айлар саны;
Эөтем2 – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Эөтем2 = БЛА * c,
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда Эөтем2 0-ге тең болады;
F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір айдағы еңбекақы төлеу қоры, мына формула бойынша есептеледі:
F = БЛА * (с + q + Қеж2 + ke2) + R,
мұндағы:
с – білім беру процесіне қатыспайтын білікті персонал жалақысының педагогтің жалақысына қарағандағы үлес салмағының коэффициенті, мынаған тең:
жарты күндік топтардағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 1,681;
басқа топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 1,821;
q – қызметкерлердің еңбек демалысына жыл сайын төленетін сауықтыруға арналған төлем көзделмеген, білім беру процесіне қатыспайтын білікті емес қызметкерлер жалақысының үлес салмағының коэфициенті, мынаған тең:
жарты күндік топтардағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 0,722;
басқа топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 2,417;
Қеж2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті:
жарты күндік топтардағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 0,24;
басқа топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 0,424;
ke2 - Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті:
жарты күндік топтардағы, жалпы білім беретін мектептің жанындағы мектепалы даярлық сыныптарындағы тәрбиеленушілер үшін – 0,721;
басқа топтардағы тәрбиеленушілер үшін – 1,271;
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңмен көзделмеген жағдайда ke2 0-ге тең болады.

8) Q – рассчитывается по формуле:
Q = Qосн + Qкомп
где:
Qосн = (F + (БДО * (с + q) * (e + r))) * sno * mp * mv,
Qкомп = (БДО * с + Экомп2) * mv / 12,
Qосн – месячный фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
Qкомп – месячный объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, не участвующих в образовательном процессе;
12 – количество месяцев в году;
Экомп2 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
Экомп2 = БДО * c.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп2 равняется 0;
F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
F = БДО * (с + q + Доу2 + ke2) + R,
где:
с – коэффициент удельного веса заработной платы квалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, к заработной плате педагогов, равняется:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, классов предшкольной подготовки при общеобразовательных школах – 1,681;
для воспитанников в остальных группах – 1,821;
q – коэффициент удельного веса заработной платы неквалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, для которого не предусмотрена выплата пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, равняется:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, в классе предшкольной подготовки при общеобразовательной школе – 0,722;
для воспитанников в остальных группах – 2,417;
Доу2 – коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, равняется:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, в классе предшкольной подготовки при общеобразовательной школе – 0,24;
для воспитанников в остальных группах – 0,424;
ke2 – коэффициент доплаты за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе, равняется:
для воспитанников в группе с неполным днем пребывания, в классе предшкольной подготовки при общеобразовательной школе – 0,721;
для воспитанников в остальных группах – 1,271.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke2 равняется 0.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 06.10.2023 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмі 1-параграф. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу көрсеткіштері
5. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеуде мына көрсеткіштер қолданылады:
1) "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарларына (бұдан әрі – ҮОЖ 1) сәйкес білім беру деңгейлері бойынша аптадағы сағаттар саны:
29,75 сағат – 1-4 сыныптардағы орташа сағат саны;
45,1 сағат – 5-9 сыныптардағы орташа сағат саны;
56,25 сағат – 10-11 сыныптардағы орташа сағат саны;
32,75 сағат – 1-4 түзете-дамыта оқыту сыныптардағы орташа сағат саны;
40,25 – 5-10 түзете-дамыта оқыту сыныптардағы орташа сағат саны;
43 сағат – 10-12 түзете-дамыта оқыту сыныптардағы орташа сағат саны;
8 сағат – 1-4 сынып оқушыларын үйде оқыту сағаттарының саны;
10 сағат – 5-9 сынып оқушыларын үйде оқыту сағаттарының саны;
12 сағат – 10-11 сынып оқушыларын үйде оқыту сағаттарының саны;
2) "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелді) бекітілген бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына (бұдан әрі – МЖМБС), Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 611 бұйрығымен бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15681 болып тіркелген) сәйкес сыныптардың есептелген толықтырылуы:
қалалық жалпы білім беретін мектептерде – 24 оқушы;
ауылдық жалпы білім беретін мектептерде – 20 оқушы;
арнайы (түзету) сыныптарында – 12 оқушы;
3) "Педагог мәртебесі туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Педагог мәртебесі туралы заң) 8-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтар үшін бір аптаға нормативтік оқу жүктемесі:
орта білім беру ұйымдары үшін 18 сағат.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 06.10.2023 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования среднего образования
Параграф 1. Показатели расчета подушевого нормативного финансирования среднего образования
5. При расчете объема подушевого нормативного финансирования среднего образования используются следующие показатели:
1) количество часов в неделю в соответствии с Типовыми учебными планами (далее – ТУП 1), утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8170), по уровням образования:
29,75 часа – среднее число часов в 1-4 классах;
45,1 часа – среднее число часов в 5-9 классах;
56,25 часа – среднее число часов в 10-11 классах;
32,75 часа – среднее число часов в 1-4 классах коррекционно-развивающего обучения;
40,25 часа – среднее число часов в 5-10 классах коррекционно-развивающего обучения;
43 часа – среднее число часов в 11-12 классах коррекционно-развивающего обучения;
8 часов – число часов обучения на дому обучающихся 1-4 классов;
10 часов – обучение на дому обучающихся 5-9 классов;
12 часов – обучение на дому обучающихся 10-11 классов;
2) расчетная наполняемость классов в соответствии с государственными общеобязательными стандартами начального, основного среднего и общего среднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (далее – ГОСО) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 17669), Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 611 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 15681):
в городских общеобразовательных школах – 24 обучающихся;
в сельских общеобразовательных школах – 20 обучающихся;
в специальных (коррекционных) классах – 12 обучающихся;
3) нормативная учебная нагрузка в неделю, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога" (далее – Закон о статусе педагога), для педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в государственных организациях образования:
18 часов для организаций среднего образования.

2-параграф. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеу алгоритмі
6. Орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – жекеменшік орта білім беру ұйымын жан басына шаққандағы қаржыландыру көлемі, мына формула бойынша есептеледі:
Vжқ = ∑ (Nz * Контz),
Бір орта білім беру ұйымында білім беру бағдарламаларының бірнеше түрі іске асырылатын жағдайда білім беру процесін қаржыландыру көлемі білім беру бағдарламаларының түрлері, білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің негізінде жиынтық түрде анықталады.
2) Nz – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nz = [(Еz + L) * (k1 + k2)] + А1 + А2 + А3,
мұндағы:
z – білім алушыларды тиісті білім деңгейі (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта) бойынша, оның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушыларды көрсететін индекс;
Еz – жылына бір білім алушыға арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы.
ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушыға арналған Еz 2-ге көбейтіледі;
L – жылына бір білім алушыға білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
k1 – нақты орташа жылдық контингент бойынша мектептердің толықтырылу коэффициенті:
400 білім алушыға дейін – 1;
401-ден 500 білім алушыға дейін – 0,85;
501-ден 800 білім алушыға дейін – 0,75;
801-ден 1000 білім алушыға дейін – 0,65;
1001-ден 1200 білім алушыға дейін – 0,6;
1201-ден 1400 білім алушыға дейін – 0,58;
1401-ден 1600 білім алушыға дейін – 0,56;
1601-ден 2000 білім алушыға дейін – 0,52;
2001-ден 2500 білім алушыға дейін – 0,49;
2501-ден 3000 білім алушыға дейін – 0,45;
3001-ден 4000 білім алушыға дейін – 0,40;
4001-ден бастап одан көп білім алушыға – 0,38;
k2 – мектептің жобалық қуаттылығынан асатын нақты орташа жылдық контингент бойынша мектептердің толықтырылу коэффициенті:
150 %-ға дейін – 0,3;
151-ден 170 %-ға дейін – 0,29;
171-ден 190 % -ға дейін – 0,28;
191-ден 210 % -ға дейін – 0,27;
211-ден 230 %-ға дейін – 0,26;
231-ден 250 %-ға дейін – 0,25;
251-ден 270 %-ға дейін – 0,24;
271-ден 290 %-ға дейін – 0,23;
291-ден 310 %-ға дейін – 0,22;
311% және одан көп – 0,21.
k1 және k2 түзету коэффициенттері:
мемлекеттік орта білім беру мекемелеріндегі ерекше білім беруге қажеттіліктері бар білім алушылардан құралған сыныптар үшін;
жекеменшік орта білім беру ұйымдарының сенімгерлік басқаруындағы мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының объектілерін қоспағанда, жекеменшік орта білім беру ұйымдары үшін қолданылмайды;
А1 – бір білім алушыға шаққандағы ғимараттың және құрылыстың амортизациясына, жабдықтардың амортизациясына/сатып алынуына арналған шығыстардың нормасы жылына:
6 АЕК – "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаcының төртінші тетігін іске асыру шеңберінде құрылыс жолымен пайдалануға берілген жеке білім беру ұйымдарын қоспағанда, меншік нысанына қарамастан жұмыс істеп тұрған мектептердегі білім алушылар үшін;
12 АЕК – жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернатта, жекеменшік мектеп-интернатта тұратын білім алушылар үшін;
17 АЕК - "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаның төртінші тетігін іске асыру шеңберінде құрылыс жолымен пайдалануға берілген жеке білім беру ұйымдарындағы білім алушылар үшін;
А2 – орта білім беру ұйымдарының объектілерінде білім алушы нақты орналасқан әрбір жаңадан енгізілген оқушы орны үшін (бірақ олардың жобалық қуатынан жоғары емес) ғимараттардың амортизациясына арналған шығыстардың нормасы, оның ішінде:
жеке меншіктегі орта білім беру ұйымының қарамағындағы;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарымен мемлекеттік меншікке берілген.
Орта білім беру ұйымдарының мынадай объектілеріндегі орындар жаңадан енгізілетін оқушы орындары болып табылады:

Параграф 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования среднего образования
6. Расчет объема подушевого нормативного финансирования среднего образования и подушевого норматива финансирования производится по следующим формулам:
Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования организации среднего образования, рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ (Nz * Контz),
При реализации в одной организации среднего образования более одного вида образовательной программы объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по видам образовательных программ, уровням образования;
2) Nz – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
Nz = [(Еz + L) * (k1 + k2)] + А1 + А2 + А3,
где:
z – индекс, отражающий обучающихся по соответствующему уровню образования (начальное, основное среднее, общее среднее), в том числе обучающихся с особыми образовательными потребностями;
Еz – норма расходов образовательного процесса на одного обучающегося в год.
Еz для обучающегося с особыми образовательными потребностями умножается на 2;
L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год;
k1 – коэффициент наполняемости школ по фактическому среднегодовому контингенту составляет:
до 400 учащихся – 1;
от 401 до 500 учащихся – 0,85;
от 501 до 800 учащихся – 0,75;
от 801 до 1000 учащихся – 0,65;
от 1001 до 1200 учащихся – 0,6;
от 1201 до 1400 учащихся – 0,58;
от 1401 до 1600 учащихся – 0,56;
от 1601 до 2000 учащихся – 0,52;
от 2001 до 2500 учащихся – 0,49;
от 2501 до 3000 учащихся – 0,45;
от 3001 до 4000 учащихся – 0,40;
от 4001 учащегося и более – 0,38;
k2 – коэффициент наполняемости школ по фактическому среднегодовому контингенту, превышающему проектную мощность школы, составляет:
до 150 % – 0,3;
от 151 до 170 % – 0,29;
от 171 до 190 % – 0,28;
от 191 до 210 % – 0,27;
от 211 до 230 % – 0,26;
от 231 до 250 % – 0,25;
от 251 до 270 % – 0,24;
от 271 до 290 % – 0,23;
от 291 до 310 % – 0,22;
от 311 % и более – 0,21.
Корректирующие коэффициенты k1 и k2 не применяются:
для классов, сформированных из числа обучающихся с особыми образовательными потребностями, в государственных учреждениях среднего образования;
для частных организаций среднего образования, за исключением объектов государственных организаций среднего образования, находящихся в доверительном управлении у частных организаций среднего образования;
А1 – норма расходов на амортизацию зданий и сооружений, амортизацию/приобретение оборудования, на одного обучающегося, которая составляет в год:
6 МРП– для обучающихся в действующих школах вне зависимости от формы собственности, за исключением частных организаций образования, введенных в эксплуатацию путем строительства в рамках реализации четвертого механизма пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа";
12 МРП – для обучающихся, проживающих в интернате при частной организации среднего образования, в частной школе-интернате;
17 МРП - для обучающихся в частных организациях образования, введенных в эксплуатацию путем строительства в рамках реализации четвертого механизма пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа".
А2 – норма расходов на амортизацию зданий, за каждое фактически занятое обучающимся вновь введенное ученическое место на объектах организаций среднего образования (но не выше их проектной мощности):
находящихся в частной собственности организаций среднего образования;
переданных в государственную собственность на условиях договора государственно-частного партнерства.
Вновь вводимыми ученическими местами являются места на объектах организаций среднего образования:

2018 жылғы 20 шілдеден кейін құрылыс салу немесе реконструкция жасау жолымен пайдалануға берілген орта білім беру ұйымдарының жеке меншігіндегі, сол сияқты осы орта білім беру ұйымдары құрылтайшыларының немесе олардың жақын туыстарының жеке меншігіндегі;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарымен мемлекеттік меншікке берілген.
А2 "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде құрылыс жолымен пайдалануға берілген орта білім беру ұйымы объектісінің ғимараттарын қоспағанда, білім беру ұйымдарына 8 (сегіз) жыл көлемінде төленеді.
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде құрылыс жолымен пайдалануға берілген орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарына А2 төлеу жүзеге асырылады:
А2-ні алуға үміткерлерге – жиырма жыл мерзімге орта білім беру ұйымы объектісінің нысаналы мақсатын өзгертуге құқық ауыртпалығы салынғаннан кейін;
2020 жылғы 14 ақпанға дейінгі кезеңде А2-ні алғандарға – 2020 жыл ішінде жиырма жыл мерзімге орта білім беру ұйымы объектісінің нысаналы мақсатын өзгертуге құқық ауыртпалығын салу жөніндегі міндеттемелер қабылданғаннан кейін төленеді. Бұл жағдайда А2-ні төлеу мерзімі көрсетілген міндеттемелер қабылданғанға дейін жүргізілген төлемдер мерзіміне мөлшерлес азайтылады;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарымен орта білім беру объектілерін алғандарға төленеді. Бұл ретте осындай білім беру ұйымының құрылтайшысы А2 төлемдерінің сомасын шеңберінде орта білім беру ұйымының объектісі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарымен мемлекеттік меншікке берілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын қаржыландыруды жүзеге асыруға бағыттауды қамтамасыз етеді. Бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің (Nz) сомасы А2 төлемдерінің сомасы шегеріле отырып, білім беру процесі мен білім беру ортасының шығыстарын қаржыландыруға бағытталады.
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде құрылыс жолымен пайдалануға берілген білім беру ұйымдарына А2 төленеді:
үшінші тетік бойынша 5 (бес) жыл көлемінде.
Үшінші тетікті іске асыру шеңберінде орта білім беру ұйымдарына А2 төлеу "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде салынған жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес объектіні салу құнының 70 (жетпіс) пайызынан аспайтын мөлшерде төленген А2 жиынтық көлеміне жеткен кезде 5 (бес) жылдық мерзім өткенге дейін тоқтатылады.
төртінші тетік бойынша жеке білім беру ұйымы объектісінің нысаналы мақсатын өзгерту құқығына ауыртпалық салынғаннан кейін (мерзімсіз) 6 (алты) жыл ішінде.

находящихся в частной собственности организаций среднего образования, введенных в эксплуатацию после 20 июля 2018 года путем строительства или реконструкции, а равно в частной собственности учредителей данных организаций среднего образования или их близких родственников;
переданных в государственную собственность на условиях договора государственно-частного партнерства.
А2 выплачивается организациям образования в течение 8 (восьми) лет, за исключением зданий объекта организации среднего образования, введенных в эксплуатацию путем строительства в рамках реализации пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа".
Выплата А2 организациям образования, за исключением организации среднего образования, введенных в эксплуатацию путем строительства в рамках реализации пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа", осуществляется:
претендующим на получение А2 – после наложения обременения права на изменение целевого назначения объекта частной организации среднего образования сроком на двадцать лет;
получавшим А2 в период до 14 февраля 2020 года – после принятия обязательств по наложению в течение 2020 года обременения права на изменение целевого назначения объекта частной организации среднего образования сроком на двадцать лет. При этом, срок выплат А2 уменьшается соразмерно сроку его выплат, произведенных до принятия указанных обязательств;
получившим объекты организаций среднего образования на условиях договора государственно-частного партнерства. При этом, учредитель такой организации образования обеспечивает направление суммы выплат А2 на осуществление финансирования проекта государственно-частного партнерства, в рамках которого объект организации среднего образования передан в государственную собственность на условиях договора государственно-частного партнерства. Сумма подушевого норматива финансирования на одного обучающегося в год (Nz) за минусом суммы выплат А2 направляется на финансирование расходов образовательного процесса и образовательной среды.
А2 выплачивается организациям образования, введенных в эксплуатацию путем строительства в рамках реализации пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа":
по третьему механизму в течение 5 (пяти) лет.
В рамках реализации третьего механизма выплата А2 организациям среднего образования прекращается до истечения 5 (пяти) летнего срока при достижении выплаченного совокупного объема А2 в размере не более 70 (семидесяти) процентов от стоимости строительства объекта согласно проектно-сметной документации, построенного в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа";
по четвертому механизму в течение 6 (шести) лет после наложения обременения права на изменение целевого назначения объекта частной организации образования (бессрочно).

Төртінші тетікті іске асыру шеңберінде орта білім беру ұйымдарына А2 төлеу бойынша алғашқы 12 (он екі) айда жеңілдікті кезең қолданылады, онда жеке орта білім беру ұйымы объектісінің жобалық қуатына үш есе жоғары норматив төленеді, келесі 5 (бес) жылда норматив білім алушының нақты алған әрбір оқушы орны үшін (бірақ жобалық қуаттан жоғары емес) төленеді.
Жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің меншік иесі ауысқан жағдайда А2-ні төлеу мерзімі жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің бұрынғы меншік иесіне төленген мерзімге барабар қысқартылады.
А2 мынаны құрайды:
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасы шеңберіндегі құрылысты қоспағанда, құрылыс салынған жағдайда – жылына 96 АЕК;
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасының үшінші тетік бойынша құрылыс жолымен салынған жағдайда білім беру ұйымының объектісінде мынадай орындар санына:
2024 жылы іске қосылған жобалық қуаттылығы:
1 200 орынға – жылына 213,93 АЕК;
1 500 орынға – жылына 187,02 АЕК;
2 000 орынға – жылына 186,41 АЕК;
2 500 орынға – жылына 161,64 АЕК;
2025 жылы іске қосылған жобалық қуаттылығы:
1 200 орынға – жылына 230,63 АЕК;
1 500 орынға – жылына 201,61 АЕК;
2 000 орынға – жылына 200,96 АЕК;
2 500 орынға – жылына 174,25 АЕК;
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жоба шеңберінде енгізілген орта білім беру ұйымының объектісіне А2 мөлшерін айқындау кезінде "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында 2023 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері қолданылады.
Жеке орта білім беру ұйымы объектісінің жобалық қуатын ескере отырып, "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаның төртінші тетігі шеңберінде құрылыс кезінде:
600 орынға -жылына 201 АЕК;
900 орынға -жылына 157 АЕК;
1 200 орынға – жылына 122 АЕК;
1 500 орынға – жылына 104 АЕК;
2 000 орынға – жылына 100 АЕК;
реконструкция жасалған жағдайда – жылына 47 АЕК.
Басқа жағдайларда, оның ішінде жаңадан енгізілген оқушы орындары үшін А2 төленетін жоғарыда көрсетілген мерзімдер өткенде А2 0-ге тең болады;
А3 – орта білім беру ұйымының жеке меншігіндегі орта білім беру ұйымы объектілерінде жаңадан енгізілген, бірақ олардың жобалық қуатынан аспайтын, білім алушылар нақты орналасқан әрбір тұру орны үшін ғимараттың амортизациясына арналған шығыстар нормасы.
Білім алушылар нақты орналасқан тұру орны 2020 жылғы 1 қаңтардан кейін құрылыс салу немесе реконструкция жасау жолымен пайдалануға енгізілген орта білім беру ұйымдарының жеке меншігіндегі, сол сияқты осы орта білім беру ұйымдары құрылтайшыларының немесе олардың жақын туыстарының жеке меншігіндегі орта білім беру ұйымдарының интернаттарындағы орындар болып табылады.

В рамках реализации четвертого механизма по выплате А2 организациям среднего образования первые 12 (двенадцать) месяцев действует льготный период, где на проектную мощность объекта частной организации среднего образования выплачивается повышенный в три раза норматив, в последующие 5 (пять) лет норматив выплачивается за каждое фактически занятое обучающимся ученическое место (но не выше проектной мощности).
В случае изменения собственника объекта организации среднего образования срок выплат А2 уменьшается соразмерно сроку его выплат у предыдущего собственника объекта организации среднего образования.
А2 составляет:
при строительстве, за исключением строительства в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа", – 96 МРП в год;
при строительстве в рамках третьего механизма пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа" на следующее количество мест на объекте организации образования:
введенного в 2024 году с проектной мощностью на:
1 200 мест – 213,93 МРП в год;
1 500 мест – 187,02 МРП в год;
2 000 мест – 186,41 МРП в год;
2 500 мест – 161,64 МРП в год;
введенного в 2025 году с проектной мощностью на:
1 200 мест – 230,63 МРП в год;
1 500 мест – 201,61 МРП в год;
2 000 мест – 200,96 МРП в год;
2 500 мест – 174,25 МРП в год;
При определении размера А2 на объект организации среднего образования, введенный в рамках третьего механизма пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа", применяется размер МРП на 1 января 2023 года, установленный Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы";
при строительстве в рамках четвертого механизма пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа" с учетом проектной мощности объекта частной организации среднего образования на:
600 мест – 201 МРП в год;
900 мест – 157 МРП в год;
1 200 мест – 122 МРП в год;
1 500 мест – 104 МРП в год;
2 000 мест – 100 МРП в год;
при реконструкции – 47 МРП в год.
Во всех остальных случаях, в том числе по истечении вышеуказанных сроков выплат А2 за вновь введенные ученические места, А2 равняется 0;
А3 – норма расходов на амортизацию зданий, за каждое фактически занятое обучающимся вновь введенное место проживания на объектах организаций среднего образования, находящихся в частной собственности организаций среднего образования, но не выше их проектной мощности.
Вновь введенными местами проживания обучающихся являются места в интернатах организаций среднего образования, находящихся в частной собственности организаций среднего образования, введенных в эксплуатацию после 1 января 2020 года путем строительства или реконструкции, а равно в частной собственности учредителей данных организаций среднего образования или их близких родственников.

А3 жиырма жылға дейін орта білім беру ұйымы интернатының нысаналы мақсатын өзгертуге құқық ауыртпалығы салынғаннан кейін 8 (сегіз) жыл ішінде төленеді. Бұл ретте жекеменшік орта білім беру ұйымы объектісінің меншік иесі ауысқан жағдайда А3-ті төлеу мерзімі жекеменшік орта білім беру ұйымы интернатының бұрынғы меншік иесіне төленген мерзімге барабар қысқартылады.
А3 мынаны құрайды:
құрылыс салынған жағдайда – жылына 122 АЕК;
реконструкция жасалған жағдайда – жылына 47 АЕК.
Басқа жағдайларда, оның ішінде жаңадан енгізілген білім алушылардың тұру орындарына А3 төленетін 8 (сегіз) жыл өткенде А3 0-ге тең болады;
3) Контz – оқушылардың орташа жылдық контингенті, мына формула бойынша есептеледі:
алдағы жылға жан басына шаққандағы қаржыландырудың жылдық көлемін жоспарлау кезінде:
Контz = ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне болжамды контингент;
Жан басына шаққандағы қаржыландырудың жылдық көлемін нақтылау кезінде:
Контz = (Контz1 * 8 + Контz2 * 4)/12,
мұндағы:
Контz1 – ағымдағы жылдың 1 қаңтарына оқушылардың нақты контингенті,
Контz2 – ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне оқушылардың нақты контингенті,
8, 4, 12 – айлар саны;
4) Еz – білім беру деңгейлері бойынша орта білім беру ұйымдарының бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру процесі шығыстарының нормасы мына формула бойынша есептеледі:
Ez = Tz + X,
мұндағы:
Тz – орта білім беру ұйымының білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтардың бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Х – бір білім алушыға есептегенде жылына 1,2 АЕК-ті құрайтын білім беру процесімен байланысты шығыстар;
5) Тz білім беру деңгейіне (z) байланысты мына формула бойынша есептеледі:
Tz = Tz нег + Tz өтем,
мұндағы:
Tz нег = {12 * W + ((ЛА * kp + БЛА * f) * (e + r)) + St} * sno * mp * mvz,
Tz өтем = [(ЛА * kp + БЛА * f) * ks + Эөтем1] * mvz;
мұндағы:
Тz нег. – орта білім беру ұйымының білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық және негізгі персоналдың өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Тz өтем. – орта білім беру ұйымы қызметкерінің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
W – педагогтардың айлық еңбекақы қоры,
ЛА – БЛА-ны 5,12 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын бір педагогикалық мөлшерлеменің лауазымдық айлықақысы;
kр – лауазымдық айлықақының белгіленген мөлшеріне түзету коэффициенті – 2;

А3 выплачивается в течение 8 (восьми) лет после наложения обременения права на изменение целевого назначения интерната организации среднего образования сроком на двадцать лет. При этом, в случае изменения собственника объекта частной организации среднего образования, срок выплат А3 уменьшается соразмерно сроку его выплат у предыдущего собственника интерната частной организации среднего образования.
А3 составляет:
при строительстве – 122 МРП в год;
при реконструкции – 47 МРП в год.
Во всех остальных случаях, в том числе по истечении 8 (восьми) лет выплат А3 за вновь введенные места проживания обучающихся, А3 равняется 0;
3) Контz – среднегодовой контингент обучающихся рассчитывается по формулам:
при планировании годового объема подушевого нормативного финансирования на предстоящий год:
Контz = прогнозный контингент на 1 сентября текущего года;
при уточнении годового объема подушевого нормативного финансирования:
Контz = (Контz1 * 8 + Контz2 * 4)/12,
где:
Контz1 – фактический контингент обучающихся на начало текущего года;
Контz2 – фактический контингент обучающихся на конец текущего года;
8, 4, 12 – количество месяцев;
4) Еz – норма расходов образовательного процесса организации среднего образования по уровням образования в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Ez = Tz + X,
где:
Тz – годовой фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованных в образовательном процессе организации среднего образования, в расчете на одного обучающегося в год;
Х – расходы, связанные с образовательным процессом, которые составляют 1,2 МРП в год в расчете на одного обучающегося;
5) Тz рассчитывается по формуле в зависимости от уровня образования (z):
Tz = Tz осн + Tz комп,
где:
Tz осн = {12 * W + ((ДО * kp + БДО * f) * (e + r)) + St} * sno * mvz, Tz комп = [(ДО * kp + БДО * f) * ks + Экомп1] * mvz;
где:
Тz осн – годовой фонд оплаты труда управленческого и основного персонала, задействованного в образовательном процессе организации среднего образования, без учета компенсационных выплат;
Тz комп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников организации среднего образования;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
W – фонд оплаты труда педагогов в месяц;
ДО – должностной оклад одной педагогической ставки в месяц, который определяется путем умножения БДО на коэффициент 5,12;
kр – поправочный коэффициент к установленному размеру должностного оклада - 2;

f – басқарушылық персоналдың еңбекақы төлеу қорын есептеу коэффициенті – 2,897;
е – Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін жыл сайынғы қосымша ақылы демалысқа қосымша ақы коэффициенті – 0,30.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда е 0-ге тең болады;
r – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақтарда тұрғаны үшін жыл сайын ақысы төленетiн қосымша демалысқа қосымша ақы коэффициенті – 0,33.
Егер мұндай қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда r 0-ге тең болады;
St – бір білім алушыға 0,135 БЛА мөлшеріндегі ынтыландыру құрамдауышы;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті – 1,0855;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті – 1,03;
mvz – оқушы-сағат коэффициенті (нормативті оқу жүктемесін есепке алғандағы бір оқушыға шаққандағы оқу сағаттары санының ара салмағы) мына формула бойынша есептеледі:
mvz = tz / n / d,
мұндағы
tz – ҮОЖ 1 бойынша аптадағы сағат саны;
n – аптадағы нормативтік оқу жүктемесі;
d – сыныптардың есептелген толықтырылуы. Үйде оқыту үшін mvz -ны есептеуде d = 1;
ks – мамандарға ауылдық жердегі жұмыс үшін төленетін қосымша ақы коэффициенті:
қала мектептері үшін – 1,0;
ауыл мектептері үшін – 1,25;
Эөтем1 – білім беру процесіне қатысатын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Эөтем1 = ЛА * kр + БЛА * f,
егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда Эөтем1 0-ге тең болады;
6) W – педагогтардың айына еңбекақы төлеу қоры, мына формула бойынша есептеледі:
W = (ЛА * kр + БЛА * f) * ks + БЛА * (Қеж1 + uz + ke1) + R,
мұндағы:
Қеж1 – білім беру процесіне қатысатын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті – 1,314;
uz – педагогикалық қосымша ақылар мен үстеме ақылардың коэффициенті, мынаны құрайды:
жалпы білім беретін сыныптарда оқитындар үшін – 3,504;
арнайы (түзету) сыныптарында оқитындар және үйде оқитындар үшін – 3,904;
ke1 – білім беру процесіне қатысатын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті – 3,94.

f – коэффициент расчета фонда оплаты труда управленческого персонала - 2,897;
е – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия – 0,30.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, e равняется 0;
r – коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 0,33.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, r равняется 0;
St – стимулирующая составляющая в размере 0,135 БДО в год на одного обучающегося;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений – 1,0855;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования – 1,03;
mvz – коэффициент ученико-часа (соотношение количества учебных часов на одного обучающегося с учетом нормативной учебной нагрузки), рассчитывается по формуле:
mvz = tz / n / d,
где:
tz – количество часов в неделю по ТУП 1;
n – нормативная учебная нагрузка в неделю;
d – расчетная наполняемость класса. При расчете mvz для обучения на дому d = 1;
ks – коэффициент доплаты специалистам за работу в сельской местности, составляет:
для городских школ – 1,0;
для сельских школ – 1,25;
Экомп1 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
Экомп1 = ДО * kр + БДО * f,
в случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп1 равняется 0;
6) W – фонд оплаты труда педагогов в месяц, рассчитывается по формуле:
W = (ДО * kр + БДО * f) * ks + БДО * (Доу1 + uz + ke1) + R,
где:
Доу1 – коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, участвующего в образовательном процессе – 1,314;
uz – коэффициент педагогических доплат и надбавок, составляет:
для обучающихся общеобразовательных классов – 3,504;
для обучающихся специальных (коррекционных) классов и обучающихся на дому – 3,904;
ke1 – коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, для персонала, участвующего в образовательном процессе – 3,94.

Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда ke1 0-ге тең болады;
R – Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақта тұрғаны үшін қосымша ақы – 1,5 АЕК.
Егер мұндай қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда R 0-ге тең болады;
7) L – білім беру ортасы шығыстарының бір жылда бір білім алушыға шаққандағы нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
L = Q + S + Р,
мұндағы:
Q – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
S – бір жылда бір білім алушыға шаққандағы орта білім беру ұйымын ағымды күтіп-ұстауға арналған шығыстардың нормасы:
"мемлекеттік мекеме" ұйымдық-құқықтық нысанындағы орта білім беру ұйымы үшін – 6,69 АЕК (коммуналдық шығыстар мен интернетке арналған шығыстарды қоспағанда);
шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар мен жеке меншік орта білім беру ұйымдары үшін S көрсеткіші коммуналдық қызметтерді, интернет қызметтерін тұтыну көлемдері мен олардың өңірлердегі тарифтеріне байланысты ерекшеленеді:
Атырау, Қостанай, Маңғыстау облыстары үшін – 10,19 АЕК;
Ақтөбе, Алматы, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Түркістан, Жетісу, Ұлытау облыстары мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары үшін – 11,19 АЕК;
Шығыс Қазақстан, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Абай облыстары үшін – 12,69 АЕК;
Ақмола, Жамбыл облыстары – 13,19 АЕК;
Қызылорда облысы үшін – 14,69 АЕК.
Жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернатта (мектеп- интернатта) тұратын білім алушының білім беру ортасына арналған шығыстардың нормасын есептеу кезінде S 2-ге көбейтіледі.
Үйде оқыту жағдайындағы білім беру ортасы шығыстарының нормасын есептеуде S көрсеткіші 0-ге тең болады.
Р – Жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы мектеп жанындағы интернатта (мектеп-интернатта) тұратын білім алушының тамақтануына арналған шығыстар нормасы өңірлердегі негізгі азық-түліктің бағасына байланысты ерекшеленеді және мынаны құрайды:
Ақтөбе, Жамбыл, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары үшін – 91 АЕК;
Ақмола, Алматы, Қарағанды, Қостанай, Түркістан, Жетісу, Ұлытау облыстары мен Шымкент қаласы үшін – 98 АЕК;
Шығыс Қазақстан, Атырау, Маңғыстау, Абай облыстары, Алматы және Астана қалалары үшін –110 АЕК;
8) Q мына формула бойынша есептеледі:
Q = Qнег + Qөтем,
мұндағы:
Qнег = {12 * F + [БЛА * (c + q) * (e + r)]} * sno * mp * mvорт,
Qөтем = (БЛА * с + Эөтем2) * mvорт,
мұндағы:
Qнег. – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың еңбекақы төлеу қоры;

В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия ke1 равняется 0;
R – доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне – 1,5 МРП.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне R равняется 0;
7) L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
L = Q + S + Р,
где:
Q – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
S – норма расходов на текущее содержание организаций среднего образования в год на одного обучающегося, которая составляет:
для организаций среднего образования в организационно-правовой форме "государственное учреждение" – 6,69 МРП (за исключением коммунальных расходов и расходов на интернет);
для государственных предприятий на праве хозяйственного ведения и частных организаций среднего образования показатель S различается в зависимости от объемов потребления коммунальных услуг, услуг интернета и их тарифов в регионах:
для Атырауской, Костанайской, Мангистауской областей – 10,19 МРП;
для Актюбинской, Алматинской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Туркестанской областей, областей Жетісу, Ұлытау и городов Астана, Алматы и Шымкент – 11,19 МРП;
для Восточно-Казахстанской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей, области Абай – 12,69 МРП;
для Акмолинской, Жамбылской областей – 13,19 МРП;
для Кызылординской области – 14,69 МРП.
При расчете нормы расходов образовательной среды обучающегося, проживающего в интернате (школе-интернате) при частной организации среднего образования, показатель S умножается на 2.
При расчете нормы расходов образовательной среды обучения на дому показатель S равняется 0.
Р – норма расходов на питание одного обучающегося, проживающего в интернате при школе (школе-интернате) при частной организации среднего образования, различается в зависимости от цен на основные продукты питания в регионах и составляет:
для Актюбинской, Жамбылской, Западно-Казахстанской, Кызылординской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей – 90 МРП;
для Акмолинской, Алматинской, Карагандинской, Костанайской, Туркестанской областей, областей Жетісу, Ұлытау и города Шымкент – 97 МРП;
для Восточно-Казахстанской, Атырауской, Мангистауской областей, области Абай, городов Астана и Алматы – 109 МРП;
8) Q – рассчитывается по формуле:
Q = Qосн + Qкомп,
где:
Qосн = {12 * F + [БДО * (c + q) * (e + r)]} * sno * mvср,
Qкомп = (БДО * с + Экомп2) * mvср,
где:
Qосн – годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе;

с – білім беру процесіне қатыспайтын білікті персонал жалақысының педагогтардың жалағысына қарағандағы үлес салмағының коэффициенті 1,11-ге тең, жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернаттың немесе жекеменшік мектеп-интернаттың білікті персоналы үшін 4,55-ке тең;
q – қызметкерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақының төленуі көзделмеген, білім беру процесіне қатыспайтын білікті емес қызметкерлер жалақысының үлес салмағының коэфициенті 1,54-ке тең, жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернаттың немесе жекеменшік мектеп-интернаттың білікті емес персоналы үшін 4,63-ке тең;
mvорт – mvz коэффициенттері мәнінің орташа көрсеткіші, 0,1012-ге тең;
Qөтем. – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақыларды төлеу шығыстарының жылдық көлемі;
Эөтем2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек, мынадай формула бойынша есептеледі:
Эөтем2 = БЛА * с,
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда Эөтем2 0-ге тең болады;
9) F – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір айдағы еңбекақы төлеу қоры, мына формула бойынша есептеледі:
F = БЛА * (c + q + Қеж2 + ke2) + R,
мұндағы:
Қеж2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,265, жекеменшік орта білім беру ұйымы жанындағы интернаттың немесе жекеменшік мектеп-интернаттың персоналы үшін Қеж2 0,918-ге тең;
ke2 – білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,795.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңмен қарастырылмаған жағдайда ke2 0-ге тең болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 23.05.2024 № 116 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмі 1-параграф. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу көрсеткіштері

с – коэффициент удельного веса заработной платы квалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, к заработной плате педагогов, равняется 1,11, для квалифицированного персонала в интернате при частной организации среднего образования или в частной школе-интернате с равняется 4,55;
q – коэффициент удельного веса заработной платы неквалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, для которого не предусмотрена выплата пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, равняется 1,54, для неквалифицированного персонала в интернате при частной организации среднего образования или в частной школе-интернате q равняется 4,63;
mvср – показатель среднего значения коэффициентов mvz, который равняется 0,1012;
Qкомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, не участвующих в образовательном процессе;
Экомп2 – материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, не участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
Экомп2 = БДО * с,
в случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп2 равняется 0;
9) F – фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
F = БДО * (c + q + Доу2 + ke2) + R,
где:
Доу2 – коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, не участвующего в образовательном процессе - 0,265, для персонала в интернате при частной организации среднего образования или в частной школе-интернате Доу2 равняется 0,918;
ke2 – коэффициент доплаты за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе – 0,795.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke2 равняется 0.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 23.05.2024 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования технического и профессионального, послесреднего образования
Параграф 1. Показатели расчета подушевого нормативного финансирования технического и профессионального, послесреднего образования

7. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің (бұдан әрі – ТжКБ және ОБК) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеуде мына көрсеткіштер қолданылады:
1) МЖМБС-ға сәйкес аптадағы сағаттар саны:
40,91 сағат – жеке сабақтарды көздейтін білім беру бағдарламаларын қоспағанда, білім беру бағдарламаларын меңгерудің барлық нормативтік мерзімдері бойынша аптадағы орташа сағат саны;
32,45 часа – жеке сабақтарды көздейтін білім беру бағдарламаларын меңгерудің барлық нормативтік мерзімдері бойынша аптадағы орташа сағат саны;
2) "Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11690 болып тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарларына (бұдан әрі – ҮОЖ2) сәйкес аптадағы сағат саны:
7,2 сағат – зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды өткізу жағдайында аптадағы орташа сағаттар саны;
8,46 сағат – білім беру бағдарламаларын меңгерудің барлық нормативтік мерзімдері бойынша аптадағы орташа сағат саны;
3) "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 11 қыркүйектегі № 369 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8828 болып тіркелген) бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының түрлері қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес топтардың есептелген толықтырылуы:
оқытудың күндізгі нысанында 25 адам;
зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды, оның ішінде дене тәрбиесі және жекелеген пәндер бойынша сабақтар өткізу жағдайында оқу топтары 13 адамнан аспайтын шағын топтарға бөлінеді;
4) Педагог мәртебесі туралы заңның 8-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік білім беру ұйымдарында кәсіптік қызметін жүзеге асыратын педагогтар үшін бір аптаға нормативтік оқу жүктемесі:
ТжКБ және ОБК-нің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін 18 сағат.
2-параграф. ТжКБ және ОБК-ның жан басына шаққандағы қаржыландыруды есептеу алгоритмі
8. ТжКБ және ОБК-ның жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – ТжКБ және ОБК ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі, мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Nz – бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
z – шығындылық топтары бойынша оқыту бейінінің индексі;
Контz – білім беру бейіні бойынша білім алушылардың орташа жылдық контингенті мына формула бойынша есептеледі:

7. При расчете объема подушевого нормативного финансирования технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО и ПО) используются следующие показатели:
1) количество часов в неделю в соответствии с ГОСО:
40,91 часа – среднее количество часов в неделю по всем нормативным срокам освоения образовательных программ, за исключением образовательных программ, предусматривающих индивидуальные занятия;
32,45 часа – среднее количество часов в неделю по всем нормативным срокам освоения образовательных программ, предусматривающих индивидуальные занятия;
2) количество часов в неделю в соответствии с Типовыми учебными планами (далее – ТУП 2), утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384 "Об утверждении типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11690):
7,2 часа – среднее количество часов в неделю при проведении лабораторных работ, практических занятий;
8,46 часа – среднее количество часов в неделю с учетом индивидуальных занятий по всем нормативным срокам освоения образовательных программ;
3) расчетная наполняемость групп в соответствии с Типовыми правилами деятельности видов организаций технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 сентября 2013 года № 369 "Об утверждении Типовых правил деятельности видов организаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8828):
25 человек при очной форме обучения;
при проведении лабораторных работ, практических занятий, в том числе по физическому воспитанию, и занятий по отдельным предметам учебные группы делятся на подгруппы численностью не более 13 человек;
4) нормативная учебная нагрузка в неделю, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 8 Закона о статусе педагога, для педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность в государственных организациях образования:
18 часов для организаций образования, реализующих образовательные программы ТиПО и ПО.
Параграф 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования ТиПО и ПО
8. Расчет объема подушевого нормативного финансирования ТиПО и ПО и подушевого норматива финансирования производится по следующим формулам:
1) Vпф - годовой объем подушевого нормативного финансирования организации ТиПО и ПО, рассчитывается по формуле:
где:
Nz - подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год;
z - индекс профиля обучения по группам затратности;
Контz - среднегодовой контингент обучающихся по профилю образования рассчитывается по следующей формуле:

Контz = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 – күтілетін түлектер санының 1/2 - оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны;
Бір ТжКБ және ОБК ұйымында білім беру бейіндерінің бірнеше түрі болған жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі білім беру бейіндері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;
2) Nz – бір жылда бір білім алушыны қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Еz – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру процесі шығыстарының нормасы.
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар білім алушылар үшін Еz 2-ге көбейтіледі;
L – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
3) Еz – білім беру бейіндері бойынша бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру процесі шығыстарының нормасы мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Т – білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтердің бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Y – бір жылда бір білім алушыға 5 АЕК-ті құрайтын оқулықтар, оқу-әдістемелік әдебиет және құралдар;
Xz – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі білім беру процесімен байланысты, оның ішінде өндірістік оқыту және кәсіби тәжірибеден өту кезіндегі оқу шығыстары. Xz мәні "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17564 болып тіркелген) сәйкес анықталады және мынаны құрайды:
А тобы (Білім беру: Мектепке дейінгі мекемелерге тәрбиешілерді даярлау, Пәндік мамандандырылмаған мұғалімдерді даярлау, Кәсіптік оқытуды қоспағанда, пәндік мамандандырылған мұғалімдерді даярлау,
Өнер және гуманитарлық ғылымдар: Бейнелеу өнері: Каллиграфия, Дін және теология; Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат: Кітапханалық іс, ақпаратты өндеу және мұрағаттану; Кәсіпкерлік, басқару және құқық: Құқық; Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары: Стандарттау, метрология және сертификаттау) – 6 АЕК;
Б тобы (Білім беру: кәсіптік оқыту; Өнер және гуманитарлық ғылымдар: Тілдерді оқу, Аудиовизуалды құралдар және медиа өндіріс; Кәсіпкерлік, басқару және құқық: Құқықтан басқасының барлығы; Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика; Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар; Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары: Механика және металл өңдеу: Слесарлық іс; Электроника және автоматтандыру; Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу; Сандық техника; Ауыл, орман, балықшаруашылығы және ветеринария; Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету: Әлеуметтік жұмыс және кеңес беру; Қызметтер: Тамақтандыруды ұйымдастыру, Туризм және Туризм және Дестинацияны басқару мамандықтарын қоспағанда) – 8 АЕК;
В тобы (Өнер және гуманитарлық ғылымдар: Сән, интерьер дизайны және өнеркәсіптік дизайны, Қолөнер өндірісі: қалпына келтіру, зергерлік іс, Музыка және театр өнері: Әлеуметтік-мәдени қызмет, Халықтық көркем шығармашылығы; Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика: Математика және статистика; Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары: Стандарттау, метрология және сертификаттау, Слесарлық іс, Медициналық техниканы монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, Сандық техника, Теңіз техникасын электрорадиолық монтаждау мамандықтарынан басқасының барлығы; Қызметтер: Туризм және Әскери іс және қауіпсіздік мамандықтарынан басқасының барлығы, оның ішінде Тамақтандыруды ұйымдастыру мамандығы) – 19 АЕК;
Г тобы (Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары: Cу көлігін пайдалану; Автокөлік құралдары, теңіз және әуе кемелері: Теңіз техникасын электрорадиолық монтаждау) – 44 АЕК;

Контz = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение - 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся - ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся;
При наличии в одной организации ТиПО и ПО нескольких видов профилей образования, объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по профилям образования;
2) Nz - подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
где:
Еz - норма расходов образовательного процесса на одного обучающегося в год.
Еz для обучающегося с особыми образовательными потребностями умножается на 2;
L - норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год;
3) Еz - норма расходов образовательного процесса по профилям образования в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
где:
Т - годовой фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Y - учебники, учебно-методическая литература и пособия, в год на одного обучающегося, которые составляют 5 МРП;
Xz – учебные расходы, связанные с образовательным процессом, в том числе при прохождении производственного обучения и профессиональной практики, в год в расчете на одного обучающегося. Значения Xz определяются в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 "Об утверждении Классификатора специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17564), и составляют:
группа А (Образование: Подготовка воспитателей для дошкольных учреждений, Подготовка преподавателей без предметной специализации, Подготовка преподавателей с предметной специализацией, за исключением профессиональное обучение; Искусство и гуманитарные науки: Изобразительное искусство: Каллиграфия, Религия и теология; Социальные науки и информации: Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело; Бизнес, управление и право: Право; Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли: Метрология, стандартизация и сертификация) – 6 МРП;
группа Б (Образование: профессиональное обучение; Искусство и гуманитарные науки: Изучение языка, Аудиовизуальные средства и медиа производство; Бизнес, управление и право: все, за исключением Право; Естественные науки, математика и статистика; Информационно-коммуникационные технологии; Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли: Механика и металлообработка: Слесарное дело; Электроника и автоматизация; Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники, Цифровая техника; Сельское, лесное, рыболовное хозяйство и ветеринария; Здравоохранение и социальное обеспечение: Социальная работа и консультирование; Службы: за исключением специальностей Организация питания, Туризм и Управление дестинацией) – 8 МРП;
группа В (Искусство и гуманитарные науки: Мода, дизайн интерьеров и промышленный дизайн, Ремесленное производство: реставрация, ювелирное дело, Музыка и театральное искусство: Социально-культурная деятельность, Народное художественное творчество; Естественные науки, математика и статистика: все за исключением специальностей Математика и статистика; Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли: все за исключением специальностей Метрология, стандартизация и сертификация, Слесарное дело, Монтаж, техническое обслуживание и ремонт медицинской техники, Цифровая техника, Электрорадиомонтаж морской техники; Службы: все, в том числе специальность Организация питания, за исключением специальностей Туризм и Военное дело и безопасность) – 19 МРП;
группа Г (Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли: Эксплуатация водного транспорта; Автотранспортные средства, морские и воздушные суда: электрорадиомонтаж морской техники) – 44 МРП;

4) Т мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Тнег. – ТжКБ және ОБК ұйымдарының білім беру процесіне қатыстырылған басқарушылық персоналдың және педагогтердің өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры (зертханалық жұмыстарды және практикалық, жеке сабақтарды қоса есептегенде);
Төтем. - ТжКБ және ОБК қызметкерінің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі;
12 - айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
W - ТжКБ және ОБК ұйымдары педагогтерінің және басқарушылық персоналының айына еңбекақы төлеу қоры;
е - Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін жыл сайынғы ақысы төленетiн қосымша демалысқа үстемеақы коэффициенті - 0,30;
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда е 0-ге тең болады;
r - Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақтарда тұрғаны үшін жыл сайынғы ақысы төленетiн қосымша демалысқа үстемақы коэффициенті - 0,33.
Егер мұндай қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда r 0-ге тең болады;
sno - әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті - 1,0855;
mp - жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының коэффициенті:
2020 жылға - 1,02;
2021 жылға - 1,02;
2022 және одан кейінгі жылдарға - 1,03;
mv - топтардың есептелген толықтырылуына байланысты болатын сағат-білім алушы коэффициенті (нормативті оқу жүктемесін есепке алғандағы бір білім алушыға шаққандағы оқу сағаттары санының ара салмағы);
mvg - сағат-білім алушы коэффициенті (зертханалық жұмыстарды және практикалық сабақтарды өткізуді есепке алғандағы бір білім алушыға шаққандағы оқу сағаттары санының ара салмағы);
g - зертханалық және тәжірибелік сабақтардың индексі;
mvi - сағат-білім алушы коэффициенті (бір білім алушыға арналған жеке сағаттар санының нормативтік оқу жүктемесіне арақатынасы);
Эөтем1 - Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес педагогтерге және білім беру процесіне қатыстырылған басқарушы персоналға жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда Эөтем1 0-ге тең болады;

4) Т рассчитывается по формуле:
где:
Тосн. - годовой фонд оплаты труда управленческого персонала и педагогов, задействованных в образовательном процессе, организации ТиПО и ПО (c учетом лабораторных работ и практических, индивидуальных занятий), без учета компенсационных выплат;
Ткомп. - годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников организации ТиПО и ПО;
12 - количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
W - фонд оплаты труда педагогов и управленческого персонала организации ТиПО и ПО в месяц;
е - коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия - 0,30.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, e равняется 0;
r - коэффициент доплаты ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне - 0,33.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, r равняется 0;
sno - коэффициент социального налога и социальных отчислений - 1,0855;
mp - коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2020 год - 1,02;
на 2021 год - 1,02;
на 2022 и последующие годы - 1,03;
mv - коэффициент часа-обучающегося (соотношение количества учебных часов к одному обучающемуся с учетом нормативной учебной нагрузки), который зависит от расчетной наполняемости групп;
mvg - коэффициент часа-обучающегося (соотношение количества учебных часов к одному обучающемуся с учетом проведения лабораторных работ и практических занятий);
g - индекс лабораторных работ и практических занятий;
mvi - коэффициент часа-обучающегося (соотношение количества индивидуальных часов на одного обучающегося к нормативной учебной нагрузке);
Экомп1 - материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия педагогам и управленческому персоналу, задействованному в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп1 равняется 0;

5) W - білім беру процесіне қатыстырылған педагогтердің және басқарушылық персоналдың айына еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ЛА - білім беру процесіне қатысатын негізгі персоналдың БЛА-ны 5,03 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын лауазымдық айлықақысы;
ks - мамандарға ауылдық жердегі жұмыс үшін төленетін қосымша ақы коэффициенті мынаны құрайды:
қалалық ТжКБ ТжКБ және ОБК ұйымы үшін - 1;
ауылдық ТжКБ және ОБК ұйымы үшін - 1,25;
f - білім беру процесіне қатысатын басқарушылық персоналдың еңбекақы төлеу қорын есептеу коэффициенті - 1,084;
Қеж1 - білім беру процесіне қатысатын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті - 0,611;
u - оқытушыларға және өндірістік оқыту шеберлеріне қосымша ақы коэффициенті:
2020 жылғы 31 тамызға дейін - 0,499;
2020 жылғы 1 қыркүйектен бастап - 0,571;
ke1 - Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті - 1,83.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда ke1 0-ге тең болады;
R - Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңға сәйкес радиациялық қауіпті аймақта тұрғаны үшін қосымша ақы - 1,5 АЕК.
Егер мұндай қосымша ақы Ядролық сынақ полигонында зардап шеккендерді қорғау туралы заңда қарастырылмаған жағдайда R 0-ге тең болады;
6) mv мына формула бойынша есептеледі:
mvg мына формула бойынша есептеледі:
mv i мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
t - ТжКБ және ОБК-ның МЖМБС бойынша аптадағы сағаттар саны;
tg – ҮОЖ 2 бойынша аптадағы зертханалық жұмыстар мен практикалық сабақтардың сағаттар саны;
ti - ҮОЖ 2 бойынша аптадағы жеке сабақтардың сағаттар саны;
i - жеке сабақтар индексі;
n - аптадағы нормативтік оқу жүктемесі;
d - топтардың есептелген толықтырылуы;
dg - зертханалық жұмыстарды және практикалық сабақтарды өткізу кезіндегі топтардың толықтырылуы.
Жеке сағаттар үшін mv i,-ны есептеуде d 1-ге тең.
Оқу жоспарында жеке сағаттар болмаған жағдайда mvi 0-ге тең болады;
7) Dual - дуальды оқыту кезінде ТжКБ және ОБК ұйымдарының кәсіпорындарға (ұйымдарға) беретін шығыстары жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі шегінде мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Zр - 2,7 БЛА-ны құрайтын бір білім алушыға шаққандағы өндірістік оқыту шеберлерінің еңбекақы төлеу нормасы;
b - жылына 1013 сағатты құрайтын дуальды оқыту кезіндегі өндірістік оқыту мен кәсіптік практика сағаттарының орташа жоспарлы саны;
Chf - дуалды оқыту кезіндегі өндірістік оқыту мен кәсіптік практика сағаттарының нақты саны;
Кy - сол кәсіпорында (ұйымда) өндірістік оқыту мен кәсіптік практикадан өтіп жатқан білім алушылардың нақты саны.
Осы тармақшаның талаптары дуальды оқытуға шығындарды өз бетінше көтеретін кәсіпорындарға (ұйымдарға) қолданылмайды;

5) W - фонд оплаты труда педагогов и управленческого персонала, задействованного в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
где:
ДО - должностной оклад основного персонала, участвующего в образовательном процессе в месяц, определяется путем умножения БДО на коэффициент 5,03;
ks - коэффициент доплаты специалистам за работу в сельской местности, составляет:
для городской организации ТиПО и ПО - 1;
для сельской организации ТиПО и ПО - 1,25;
f - коэффициент расчета фонда заработной платы управленческого персонала, участвующего в образовательном процессе - 1,084;
Доу1 - коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, участвующего в образовательном процессе - 0,611;
u - коэффициент доплат преподавателям и мастерам производственного обучения:
до 31 августа 2020 года - 0,499;
с 1 сентября 2020 года - 0,571;
ke1 - коэффициент доплаты за проживание в зоне экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, участвующего в образовательном процессе - 1,83.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, коэффициент, ke1 равняется 0;
R - доплата за проживание в зоне радиационного риска в соответствии с Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне - 1,5 МРП.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших на ядерном полигоне, R равняется 0;
6) mv рассчитывается по формуле:
mvg рассчитывается по формуле:
mvi рассчитывается по формуле:
где:
t - количество часов в неделю по ГОСО ТиПО и ПО;
tg - количество часов лабораторных работ и практических занятий в неделю по ТУП 2;
ti - количество индивидуальных часов в неделю по ТУП 2;
i - индекс индивидуальных занятий;
n - нормативная учебная нагрузка в неделю;
d - расчетная наполняемость групп;
dg - наполняемость групп при проведении лабораторных работ и практических занятий.
При расчете mvi, для индивидуальных часов d равен 1.
В случае отсутствия индивидуальных часов в учебном плане mvi равняется 0;
7) Dual - расходы, передаваемые организациями ТиПО и ПО предприятиям (организациям) при дуальном обучении, рассчитываются в пределах объема подушевого нормативного финансирования по следующей формуле:
где:
Zp - норма оплаты труда мастеров производственного обучения на одного обучающегося, которая составляет 2,7 БДО;
b - среднее плановое количество часов производственного обучения и профессиональной практики при дуальном обучении, которое составляет 1013 часов в год;
Chf - фактическое количество часов производственного обучения и профессиональной практики при дуальном обучении;
Кy - фактическое количество обучающихся, проходящих производственное обучение и профессиональную практику на данном предприятии (организации).
Требования настоящего подпункта не распространяются на предприятия (организации), несущие затраты на дуальное обучение самостоятельно;

8) L - білім беру ортасы шығыстарының нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Q - білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
S - коммуналдық қызметтерді, интернет қызметтерін тұтыну көлемдеріне және өңірлердегі олардың тарифтеріне байланысты ерекшеленетін бір жылда бір білім алушыға есептелген ТжКБ және ОБК ұйымдарын ағымды күтіп-ұстауға арналған шығыстардың нормасы:
Маңғыстау облысы, Алматы қаласы үшін - 17 АЕК;
Алматы, Ақтөбе, Атырау, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда, Түркістан облыстары, Нұр-Сұлтан, Шымкент қалалары үшін - 22 АЕК;
Батыс Қазақстан, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары үшін - 29 АЕК;
Ақмола, Шығыс Қазақстан облыстары үшін - 39 АЕК;
9) Q мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Qнег. - білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың өтемақы төлемдерісіз жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Qөтем. - білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына сауықтыруға арналған жәрдемақыларды төлеуге шығыстардың жылдық көлемі;
Эөтем2 - экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қолданыстағы төлемнен тыс сауықтыруға арналған материалдық көмек мынадай формула бойынша есептеледі:
Егер осы қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңда көзделмеген жағдайда Эөтем2 0-ге тең болады;
10) F - білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың еңбекақы төлеу қоры, айына мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
h - білім беру процесіне қатыспайтын білікті персонал жалақысының педагогтер еңбекақысына үлес салмағының коэффициенті - 1,423;
q - қызметкерлердің еңбек демалысына жыл сайын төленетін сауықтыруға арналған төлем көзделмеген білім беру процесіне қатыспайтын білікті емес персонал жалақысының үлес салмағының коэфициенті - 1,161;
Қеж2 - білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы коэффициенті - 0,258;
ke2 - білім беру процесіне қатыспайтын персоналдың Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңға сәйкес экологиялық қасірет аймағында тұрғаны үшін қосымша ақы коэффициенті - 0,775.
Егер мұндай қосымша ақы Экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы заңмен қарастырылмаған жағдайда ke2 0-ге тең болады.
ТжКБ және ОБК білім беруді қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі "Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 - 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде қысқа мерзімді кәсіптік оқытудан өтуші білім алушыларға қолданылмайды.

8) L - норма расходов образовательной среды рассчитывается по формуле:
где:
Q - годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
S - норма расходов на текущее содержание организаций ТиПО и ПО в год на одного обучающегося, которая различается в зависимости от объемов потребления коммунальных услуг, услуг интернета и их тарифов в регионах:
для Мангистауской области, города Алматы - 17 МРП;
для Алматинской, Актюбинской, Атырауской, Жамбылской, Карагандинской, Кызылординской, Туркестанской областей, городов Нур-Султан и Шымкент - 22 МРП;
для Западно-Казахстанской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей - 29 МРП;
для Акмолинской, Восточно-Казахстанской областей - 39 МРП;
9) Q рассчитывается по формуле:
где:
Qосн. - годовой фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
Qкомп. - годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников, не участвующих в образовательном процессе;
Экомп2 - материальная помощь на оздоровление сверх действующих выплат к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску, в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, персонала, не участвующего в образовательном процессе, рассчитывается по формуле:
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, Экомп2 равняется 0;
10) F - фонд оплаты труда персонала, не участвующего в образовательном процессе, в месяц рассчитывается по формуле:
где:
h - коэффициент удельного веса заработной платы квалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, к заработной плате педагогов - 1,423;
q - коэффициент удельного веса заработной платы неквалифицированного персонала, не участвующего в образовательном процессе, для которого не предусмотрена выплата пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников - 1,161;
Доу2 - коэффициент надбавки за особые условия труда персонала, не участвующего в образовательном процессе - 0,258;
ke2 - коэффициент доплаты за проживание в зонах экологического бедствия в соответствии с Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия персонала, не участвующего в образовательном процессе - 0,775.
В случае, если данная доплата не предусмотрена Законом о защите пострадавших вследствие экологического бедствия, ke2 равняется 0.
Подушевой норматив финансирования ТиПО и ПО не распространяется на обучающихся, проходящих краткосрочное профессиональное обучение в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек".

11) кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы ТжКБ және ОБК-ның жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі (Vk) мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Kz - бір білім алушыға арналған кредиттердің жоспарланған жылдық саны;
Nz. cred - ТжКБ және ОБК білім беру бейіндері бөлінісіндегі бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір ТжКБ және ОБК ұйымында білім берудің бірнеше бейіні іске асырылатын жағдайда кредиттік оқыту технологиясы ескерілген жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі білім беру бейіндері бойынша кредиттік оқыту технологиясы ескеріле отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемдерін қосу жолымен анықталады;
12) Nz cred - ТжКБ және ОБК білім беру бейіндері бөлінісіндегі бір академиялық кредит құнының нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nz cred = Nz /69
мұндағы:
69 – консультациялар мен факультативтік сабақтарға арналған сағаттар ескеріле отырып, МЖМБС-ға сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 24.03.2022 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеу алгоритмі
Ескерту. 5-тарау алып тасталды – ҚР Оқу-ағарту министрінің 05.07.2023 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11) объем подушевого нормативного финансирования ТиПО и ПО с учетом кредитной технологии обучения (Vk) рассчитывается по следующей формуле:
Vk = ∑ (Kz * Nz cred * Контz),
где:
Kz – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе профилей образования ТиПО и ПО.
При реализации в одной организации ТиПО и ПО более одного профиля образования объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по профилям образования;
12) Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе профилей образования ТиПО и ПО рассчитывается по следующей формуле:
Nz cred = Nz /69,
где:
69 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО с учетом часов на консультации и факультативные занятия;
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 24.03.2022 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Алгоритм расчета объема подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения
Сноска. Глава 5 исключена приказом Министра просвещения РК от 05.07.2023 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).