Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 наурызда № 32117 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 20 қарашадағы № ҚР ДСМ-144 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19621 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет - ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 17 наурыздағы
№ 40 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде денсаулық сақтау субъектілерінің инфекциялық аурулар кезінде Қазақстан Республикасында медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне арналған талаптарын және қағидаларын белгілейді.

Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2023 года № 32117
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 ноября 2019 года № ҚР ДСМ-144 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19621).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 марта 2023 года № 40
Стандарт организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания медицинской помощи в Республике Казахстан при инфекционных заболеваниях субъектами здравоохранения на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности.

2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) аса қауіпті инфекциялар – халық арасында өлім-жітімнің және (немесе) мүгедектенудің көп болуымен жаппай өршуді тудыра отырып, үлкен аумақтарға тез таралатын және адамдардың көпшілігін зақымдайтын (эпидемиялық өршулер мен эпидемиялар), жануарлардан және адамнан адамға берілуге қабілетті аурулар;
2) байланыста болған адам – инфекциялық қоздырғыштың көзімен байланыста болған және (немесе) байланыста болған адам;
3) бейінді маман - жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
4) бокс – сырттан пациенттің келіп түсуіне арналған, жеке есігі бар үй-жай. Оның құрамына: палата, санитариялық торап, ванна және шлюз кіреді;
5) білікті медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап етпейтін аурулар кезінде жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
6) денсаулық сақтау ұйымының дәрілік формуляры – қазақстандық ұлттық дәрілік формуляр негізінде қалыптастырылған және уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекіткен ТМККК шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттардың тізбесі;
7) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
9) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы – адамдардың еңбекке уақытша жарамсыздығын куәландыратын және жұмыстан уақытша босату және еңбекке уақытша жарамсыздық бойынша жәрдемақы алу құқығын растайтын құжат;
10) еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама – жәрдемақы алмай жұмыстан (оқудан) босату үшін негіз болып табылатын еңбекке жарамсыздық фактісін куәландыратын құжат;
11) ерікті емделу – пациенттің немесе оның заңды өкілінің келісімімен жүзеге асырылатын емдеу;

2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) особо опасные инфекции (далее – ООИ) – заболевания, способные передаваться от животных и человека к человеку, вызывая среди населения массовые вспышки с большой смертностью и (или) инвалидизацией, быстро распространяющиеся на обширные территории и поражающие большие количества людей (эпидемические вспышки и эпидемии);
2) контактное лицо – человек, который находится и (или) находился в контакте с источником возбудителя инфекции;
3) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
4) бокс – помещение, имеющее отдельный вход для поступления пациента извне. В его состав входят: палата, санитарный узел, ванна и шлюз;
5) специализированная медицинская помощь (далее – СМП) – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг;
6) лекарственный формуляр организации здравоохранения – перечень лекарственных средств для оказания медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, сформированный на основе Казахстанского национального лекарственного формуляра и утвержденный руководителем организации здравоохранения в порядке, определяемом уполномоченным органом в области здравоохранения;
7) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
8) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи).
9) лист о временной нетрудоспособности – документ, удостоверяющий временную нетрудоспособность лиц и подтверждающий право на временное освобождение от работы и получение пособия по временной нетрудоспособности;
10) справка о временной нетрудоспособности – документ, удостоверяющий факт нетрудоспособности, являющийся основанием для освобождения от работы (учебы) без получения пособия;
11) добровольное лечение – лечение, осуществляемое с согласия пациента или его законного представителя.

12) жартылай бокс – сырттан пациенттің түсуі үшін жеке кіреберісі жоқ үй-жай. Оның құрамына: палата, санитарлық торап, ванна/душ және шлюз кіреді;
13) жедел медициналық жәрдем – өмірге қатер төндіретін жіті аурулар мен жай-күйлер кезінде, сондай-ақ оқиға орнында және (немесе) медициналық ұйымға бару жолында денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті ұйымдастыру жүйесі;
14) жеке қорғану құралдары (бұдан әрі – ЖҚҚ) – зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болдырмау немесе азайту үшін, сондай-ақ ластанудан қорғау үшін жұмыскер пайдаланатын құралдар;
15) жіті респираторлық вирустық инфекциялар (бұдан әрі – ЖРВИ) – ауа-тамшы жолымен берілетін және тыныс алу (респираторлық) жолдарының сілемейлі қабығын зақымдаумен қоса жүретін тұмау, парагрипп, аденовирустар және респираторлық-синцитиалдық вирустар тудыратын аурулардың жоғары контагиоздық тобы;
16) инфекциялық палата – инфекциялық ауруханалардың немесе бөлімшелердің пациенттерін емдеуге жатқызуға және емдеу - диагностикалық іс-шаралар жүргізуге арналған үй - жай;
17) инфекциялық және паразиттік аурулар – пайда болуы мен таралуы адамның өмір сүру ортасының биологиялық факторларының адамға әсер етуінен және аурудың науқас адамнан, жануардан дені сау адамға берілу мүмкіндігінен болатын адам аурулары;
18) кезек күттірмейтін медициналық көмек – пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
19) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек жөніндегі ғылыми-дәлелденген ұсынымдардан тұратын құжат;
20) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
21) қабылдау-диагностикалық бөлімше – кейіннен медициналық көмек көрсете отырып, пациенттерді медициналық сұрыптау жүзеге асырылатын стационардың құрылымдық бөлімшесі;
22) қарқынды терапия палатасы (бұдан әрі – ҚТП) – қарқынды терапияны талап ететін ауыр пациенттерді емдеуге және динамикалық байқауға арналған;
23) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер - аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;

12) полубокс – помещение, не имеющее отдельного входа для поступления пациента извне. В его состав входят: палата, санитарный узел, ванна/душ и шлюз;
13) скорая медицинская помощь – система организации медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию;
14) средства индивидуальной защиты (далее – СИЗ) – средства, предназначенные для защиты работника от воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов, в том числе специальная одежда;
15) острые респираторные вирусные инфекции (далее – ОРВИ) – высоко контагиозная группа заболеваний, вызываемых вирусами гриппа, парагриппа, аденовирусами и респираторно-синцитиальными вирусами, передающихся воздушно-капельным механизмом и сопровождающихся поражением слизистой оболочки дыхательных (респираторных) путей;
16) инфекционная палата – помещение, предназначенное для госпитализации и проведения лечебно-диагностических мероприятий пациентам инфекционных больниц или отделения;
17) инфекционные и паразитарные заболевания – заболевания человека, возникновение и распространение которых обусловлено воздействием на него биологических факторов среды обитания и возможностью передачи болезни от заболевшего человека, животного к здоровому человеку;
18) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
19) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
20) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
21) приемно-диагностическое отделение – структурное подразделение, стационара, в котором осуществляется медицинская сортировка пациентов с последующим оказанием медицинской помощи;
22) палата интенсивной терапии (далее – ПИТ) – помещение, предназначенное для лечения и динамического наблюдения тяжелых пациентов, требующих интенсивной терапии;
23) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;

24) мамандандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін, оның ішінде телемедицина құралын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
25) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін қамтитын, тәулік бойы медициналық байқау болмайтын, дәрігерге дейінгі немесе білікті медициналық көмек;
26) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
27) медициналық ұйым (бұдан әрі – МҰ) – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
28) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
29) реанимация бөлімшесі – шұғыл медициналық көмек көрсетуге, реанимация және қарқынды терапия жүргізуге арналған;
30) санитариялық-эпидемияға қарсы режим – денсаулық сақтау объектілерінде инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу және оларды таратпау жөніндегі іс-шаралар кешені;
31) стационарды алмастыратын көмек – медициналық бақылау жасалатын, күндізгі стационарды және үйдегі стационарды қамтитын, дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып ұсыну нысаны;
32) сүзгі – емханада ұйымдастырылатын, міндеті пациенттерді емханаға кіреберісте екі негізгі ағынға: инфекциялық ауруға күдігі бар адамдарға (жоғары температура, этиологиясы белгісіз бөртпе, диспепсиялық бұзылыстар және инфекциялық аурулардың белгілері) және дені сау немесе әртүрлі функционалдық ауытқулары бар адамдарға бөлу болып табылады;
33) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
34) хабардар етілген келісім – субъектінің медициналық араласуға және (немесе) нақты зерттеуге қатысуға өз келісімін медициналық араласудың және (немесе) зерттеудің шешім қабылдауы үшін маңызы бар барлық аспектілері туралы ақпарат алғаннан кейін ерікті түрде растау рәсімі. Хабардар етілген келісім нысанына қол қою және күн қою арқылы хабардар етілген келісім құжатталады;

24) квалифицированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
25) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
26) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
27) медицинская организация (далее – МО) – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
28) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
29) отделение реанимации – помещение, предназначенное для оказания неотложной медицинской помощи, проведения реанимации и интенсивной терапии;
30) санитарно-противоэпидемический режим – комплекс мероприятий по предупреждению и не распространению на объектах здравоохранения инфекционных и паразитарных заболеваний;
31) стационарозамещающая помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с медицинским наблюдением;
32) фильтр – противоэпидемический барьер, организуемый в поликлинике, задачей которого является разделение пациентов на входе в поликлинику на два основных потока: лица с подозрением на инфекционное заболевание (повышенная температура, сыпь неясной этиологии, диспепсические расстройства и проявления инфекционных заболеваний) и здоровые лица или люди с различными функциональными отклонениями;
33) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
34) информированное согласие – процедура письменного добровольного подтверждения лицом своего согласия на получение медицинской помощи и (или) участие в конкретном исследовании после получения информации обо всех значимых для принятия им решения аспектах медицинской помощи и (или) исследования. Информированное письменное согласие оформляется по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.

35) шұғыл медициналық көмек – денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау және (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек.
3. Денсаулық сақтау субъектілері осы Стандартқа, медициналық көмек көрсету қағидаларына және КХ, Кодекстің 115-бабының 3) тармағына сәйкес инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетеді.
Тиісті КХ болмаған кезде инфекциялық аурулары бар пациенттерді қадағалап қарау тактикасын айқындау дәлелді медицина негізінде халықаралық ұсынымдарды ескере отырып, консилиумның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
4. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде инфекциялық аурулары бар пациенттерді дәрілік қамтамасыз ету Қазақстандық ұлттық дәрілік формуляр негізінде МҰ басшы бекіткен денсаулық сақтау ұйымының дәрілік формулярына, "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-41 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-41/2021 бұйрық) сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22782 болып тіркелген).
5. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда, үйде, медициналық ұйымнан тыс жерде, пациенттің және (немесе) оның заңды өкілінің нақты орналасқан жері бойынша санаторийлік-курорттық ұйымдарда, соның ішінде қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтерді қолдану арқылы көрсетіледі.
2-тарау. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымы
6. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмекті "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес "Инфекциялық аурулар" кіші түрі бойынша медициналық қызметпен айналысуға лицензиясы бар меншік нысанына, ведомстволық тиістілігіне және денсаулық сақтау ұйымының деңгейіне қарамастан медициналық ұйымдар көрсетеді.

35) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни;
3. Субъекты здравоохранения оказывают медицинскую помощь при инфекционных заболеваниях в соответствии с настоящим Стандартом, правилами оказания медицинской помощи и КП согласно пункту 3) статьи 115 Кодекса.
При отсутствии соответствующих КП, определение тактики ведения пациентов с инфекционными заболеваниями осуществляется по решению консилиума с учетом международных рекомендаций на основе доказательной медицины.
4. Лекарственное обеспечение пациентов с инфекционными заболеваниями в рамках ГОБМП и в системе ОСМС осуществляется в соответствии с лекарственным формуляром организаций здравоохранения, утвержденным руководителем МО на основе Казахстанского национального лекарственного формуляра в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2021 года № ҚР ДСМ-41 "Об утверждении Казахстанского национального лекарственного формуляра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22782) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-41/2021).
5. Медицинская помощь пациентам с инфекционными заболеваниями оказывается в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях, на дому, вне медицинской организации, в санаторно-курортных организациях по месту фактического местонахождения пациента и (или) его законного представителя, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151).
Глава 2. Структура организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь при инфекционных заболеваниях
6. Медицинская помощь при инфекционных заболеваниях оказывается медицинскими организациями, вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня организации здравоохранения в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-133/2020), имеющими лицензии на занятие медицинской деятельностью по подвиду "Инфекционные болезни" в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".

7. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде № ҚР ДСМ-133/2020 бұйрыққа сәйкес медициналық ұйымдарда көрсетіледі:
1) аудандық деңгейде:
медициналық пункт;
фельдшерлік-акушерлік пункт;
дәрігерлік амбулатория;
медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
аудандық емхана;
нөмірлі аудандық емхана;
аудандық аурухана;
нөмірлі аудандық аурухана;
көпбейінді аудандық орталық аурухана;
2) қалалық деңгейде:
дәрігерлік амбулатория;
медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
қалалық емхана;
консультациялық-диагностикалық орталық;
қалалық аурухана;
көп бейінді қалалық аурухана;
көп бейінді қалалық балалар ауруханасы;
инфекциялық аурулар ауруханасы;
АИТВ инфекциясы профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
3) облыстық деңгейде:
көп бейінді облыстық аурухана;
көп бейінді облыстық балалар ауруханасы;
инфекциялық аурулар ауруханасы;
АИТВ инфекциясы профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
облыстық фтизиопульмонология орталығы;
тері-венерологиялық орталық.
8. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
9. МҰ-да инфекциялық көмек мынадай бөлімшелерде көрсетіледі:
1) сүзгі кабинеті (пациенттерді емханаға кіре берісте оларды екі ағынға бөлу: инфекциялық ауруға (температура, бөртпе, диарея) және басқа ауруларға бөлуді тиімді сұрыптау үшін. Сүзгіде жалпы практика дәрігері және учаскелік терапевт, педиатр, фельдшер, кеңейтілген практика мейіргері және (немесе) емханалардағы инфекционист кабинеті (облыстық, аудандық, қалалық деңгейлерде), консультациялық-диагностикалық бөлімшеде жұмыс істейді. Инфекционист кабинетінде "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты бар дәрігер (бұдан әрі – инфекционист дәрігер) жұмыс істейді;
2) қалалық, облыстық деңгейлердегі, республикалық маңызы бар қалалардағы және ғылыми ұйымдардағы көп бейінді ауруханалар (ересектер, балалар) құрылымындағы инфекциялық бөлімше немесе жекелеген инфекциялық стационар болмаған кезде аудандық және қалалық деңгейлердегі көп бейінді ауруханалар (ересектер, балалар) құрылымындағы төсектер.

7. Медицинская помощь при инфекционных заболеваниях оказывается медицинскими организациями в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС согласно Приказу № ҚР ДСМ-133/2020:
1) на районном уровне:
медицинский пункт;
фельдшерско-акушерский пункт;
врачебная амбулатория;
центр первичной медико-санитарной помощи;
районная поликлиника;
номерная районная поликлиника;
районная больница;
номерная районная больница;
многопрофильная центральная районная больница;
2) на городском уровне:
врачебная амбулатория;
центр первичной медико-санитарной помощи;
городская поликлиника;
консультативно-диагностический центр;
городская больница;
многопрофильная городская больница;
многопрофильная городская детская больница;
инфекционная больница;
организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции;
3) на областном уровне:
многопрофильная областная больница;
многопрофильная областная детская больница;
инфекционная больница;
организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции;
областной центр фтизиопульмонологии;
кожно-венерологический центр.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь пациентам с инфекционными заболеваниями, устанавливаются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-96/2020).
9. Инфекционная помощь в МО оказывается в следующих подразделениях:
1) фильтр кабинет (для эффективной сортировки пациентов разделения их на входе в поликлинику на два потока: на инфекционное заболевание (температура, сыпь, диарея) и другие заболевания. В фильтре работает врач общей практики и (или) участковый терапевт, педиатр, фельдшер, медицинская сестра с расширенной практики и кабинет инфекциониста в поликлиниках (областного, районного, городского уровней), консультативно-диагностическом отделении. В кабинете инфекциониста работает врач инфекционист, имеющий сертификат специалиста по специальностям: "Инфекционные болезни (взрослые, детские)" (далее – врач инфекционист);
2) инфекционное отделение в структуре многопрофильных больниц (взрослых, детских) на городском, областном уровнях, городов республиканского значения и научных организаций или койки в структуре многопрофильных больниц (взрослых, детских) на районном и городском уровнях при отсутствии отдельного инфекционного стационара.

10. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге (айғақтар бойынша), оның ішінде кабинет сүзгісі деңгейінде медициналық көмек "Жіті респираторлық вирустық инфекциялар, тұмау және олардың асқынулары (пневмония), менингококк инфекциясы, COVID-19 коронавирус инфекциясы, желшешек, скарлатина кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 27 мамырдағы № ҚР ДСМ-47 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22833 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-47 бұйрық) сәйкес жүзеге асырылады.
11. Инфекционист кабинеті функцияларды жүзеге асырады:
1) инфекциялық аурулары бар пациенттерге ММК көрсетеді;
2) инфекцияны жұқтыру және оның таралу қаупін бағалауды жүргізеді;
3) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығына сәйкес инфекциялық ауруға күдік болған және/немесе анықталған кезде шұғыл хабарлама береді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрық);
4) КХ-ға және инфекцияның жұқтыру және таралу қаупін бағалауға сәйкес пациенттің зертханалық және аспаптық зерттеулерін ұйымдастырады және жүргізеді;
5) пациенттерді көрсетілімдер бойынша бейінді мамандарға тексеруге және консультацияға жібереді;
6) пациенттерді бейінді стационарға шұғыл және жоспарлы емдеуге жатқызу үшін медициналық және эпидемиологиялық көрсеткіштердің болуын айқындайды;
7) № ҚР ДСМ-41/2021 бұйрыққа сәйкес инфекциялық аурулары бар пациенттерге дәрілік қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға рецептілер жазып береді;
8) инфекциялық аурулары бар пациенттердің профилактикасын, диагностикасын және емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізеді;
9) инфекциялық аурулар мәселелері бойынша, оның ішінде профилактикалық егулер жүргізу кезінде МСАК мамандарына консультациялық көмек көрсетеді;
10) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізеді, оның ішінде медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына құжаттаманы ресімдеу үшін инфекциялық аурулары бар пациенттерде мүгедектік белгілері анықталған кезде МСАК мамандарына жібереді

10. Медицинская помощь пациентам (по показаниям) с инфекционными заболеваниями, в том числе на уровне фильтр кабинета, осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № ҚР ДСМ-47 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий при острых респираторных вирусных инфекциях, гриппе и их осложнениях (пневмонии), менингококковой инфекции, коронавирусной инфекции COVID-19, ветряной оспе и скарлатине" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22833) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-47).
11. Кабинет инфекциониста осуществляет функции:
1) оказывает СМП пациентам с инфекционными заболеваниями;
2) проводит оценку риска заражения и распространения инфекции;
3) передает экстренное извещение при подозрении и установлении инфекционного заболевания согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 "Об утверждении правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21532) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-153/2020);
4) организовывает и проводит лабораторные и инструментальные исследования пациента в соответствие с КП и оценкой риска заражения и распространения инфекции;
5) направляет пациентов на обследование и консультацию к профильным специалистам по показаниям;
6) определяет наличие медицинских и эпидемиологических показаний для экстренной и плановой госпитализации пациентов в профильный стационар;
7) выписывает пациентам с инфекционными заболеваниями рецепты на лекарственные средства и медицинские изделия в информационной системе лекарственного обеспечения в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-41/2021;
8) внедряет в практику новые методы профилактики, диагностики и лечения пациентов с инфекционными заболеваниями;
9) оказывает консультативную помощь специалистам ПМСП по вопросам инфекционных заболеваний, в том числе при проведении профилактических прививок;
10) проводит экспертизы временной нетрудоспособности с выдачей листа и справки о временной нетрудоспособности, в том числе направляет к специалистам ПМСП при выявлении признаков инвалидности у пациентов с инфекционным заболеванием для оформления документации на медико-социальную экспертную комиссию в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Правила проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589);

11) АҚИ және басқа да инфекциялық аурулар анықталған немесе күдіктенген жағдайда жедел іс-шаралар жоспарын жасауға қатысады.
12. Амбулаториялық жағдайларда консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) түрінде мамандандырылған медициналық көмекті диагностиканың, емдеудің, медициналық оңалтудың арнайы әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар, оның ішінде:
шығу орны бойынша, оның ішінде үйде;
жылжымалы медициналық кешендерде, медициналық пойыздарда;
білім беру ұйымдарында;
қашықтан медициналық қызмет көрсету құралдарын пайдаланумен көрсетеді.
13. МҰ-да инфекциялық аурулары бар пациенттерге ЖМК – ны "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" мамандықтары бойынша маман сертификаты бар дәрігерлер көрсетілімдер бойынша бейінді мамандарды тарта отырып көрсетеді. МҰ-да инфекционист дәрігер болмаған кезде білікті медициналық көмекті жалпы практика дәрігері, отбасылық медицина, терапия, педиатрия мамандықтары бойынша маман сертификаты бар дәрігерлер, сондай-ақ фельдшерлік-акушерлік пункттерде дәрігерге дейінгі көмек, медициналық пункттерде фельдшерлер, кеңейтілген практика мейіргерлері және мейіргерлер көрсетеді.
14. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге ЖМКС және медициналық авиацияны тарта отырып ЖМКС "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады және өзінің өміріне қауіп төндіретін (пациентке және (немесе) айналасындағыларға) жағдайлар кезінде ересектер мен балаларға тәулік бойы шұғыл медициналық көмек көрсету, эпидемиялық ошақта да, эвакуация кезінде де жіті ауыр инфекциялық ауруларды қамтиды. Эпидемиялық өршу, инфекциялық аурулардың ауыр жағдайлары кезінде стационардың инфекционист дәрігері облыстық деңгейден төмен емес келісім бойынша медициналық авиация желісі бойынша шығады немесе ұшады.
15. Ауру ағымының ауырлығына сәйкес пациенттерге медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың қатысуымен, кейіннен пациенттің бағдарын айқындай отырып консилиум ұйымдастырылады.
16. АҚИ, карантиндік инфекциялар кезінде шектеу іс-шаралары "Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді жүзеге асыру қағидаларын және пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-293/2020 бұйрығына сәйкес жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21853 болып тіркелген).

11) участвует в составлении оперативного плана мероприятий на случай выявления или подозрения на ООИ и другие инфекционные заболевания.
12. СМП в амбулаторных условиях в виде консультативно-диагностической помощи (далее – КДП) оказывается профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе:
по месту выезда, в том числе на дому;
в передвижных медицинских комплексах, медицинских поездах;
в организациях образования;
с использованием средств дистанционных медицинских услуг.
13. В МО пациентам с инфекционными заболеваниями СМП оказывается врачом, имеющим сертификат специалиста по специальностям: "Инфекционные болезни (взрослые, детские)" с привлечением профильных специалистов по показаниям.
При отсутствии в МО врача инфекциониста квалифицированная медицинская помощь оказывается врачом общей практики, терапевтом, педиатром, а также доврачебную помощь на уровне фельдшерско-акушерского и медицинского пункта оказывается фельдшерами, медицинскими сестрами расширенной практики и медицинскими сестрами.
14. Оказание СМП, в том числе СМП с привлечением медицинской авиации пациентам с инфекционными заболеваниями осуществляются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-225/2020) и включает в себя круглосуточную экстренную медицинскую помощь взрослому и детскому населению при угрожающих жизни (пациента и (или) окружающих) состояниях, острых тяжелых инфекционных заболеваниях, как в эпидемическом очаге, так и во время эвакуации. При эпидемических вспышках, тяжелых случаях инфекционных заболеваний выезжает или вылетает по линии медицинской авиации, врач инфекционист стационара не ниже областного уровня по согласованию.
15. На всех уровнях оказания медицинской помощи в зависимости от степени тяжести заболевания по показаниям проводится консилиум с участием профильных специалистов для последующего определения маршрута пациента.
16. Ограничительные мероприятия при ООИ, в том числе карантийных инфекциях осуществляются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-293/2020 "Об утверждении правил осуществления ограничительных мероприятий, в том числе карантина, и перечень инфекционных заболеваний при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21853).

3-тарау. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі міндеттері мен қызметінің бағыттары
17. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету кезінде МҰ негізгі міндеттері мен қызметінің бағыттары:
1) осы Стандарттың, сондай-ақ КХ талаптарына сәйкес уақтылы және сапалы медициналық көмек көрсету;
2) инфектология саласында барынша дәлелденген тиімділігі мен қауіпсіздікке ие профилактиканың, диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың қазіргі заманғы әдістерін қолдану;
3) төтенше жағдайлар, эпидемиялық өршуі және пандемия жағдайында жұмысқа дайын болуын қамтамасыз ету;
4) айналасындағыларға, оның ішінде аса қауіпті инфекцияларға қауіп төндіретін аурулардың профилактикасы, алдын алу, диагностикалау, емдеу және медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
5) пациенттерге және олардың туыстарына көрсетілетін медициналық көмектің нысандары мен түрлері туралы тегін, жедел және анық ақпарат беру;
6) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді сақтау;
7) денсаулық сақтаудың басқа субъектілерімен өзара іс-қимыл жасау және өз қызметінде сабақтастықты сақтау;
8) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген медициналық құжаттаманың дұрыс жүргізілуін бақылау;
9) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекциялық аурулар жағдайлары туралы ақпаратты (шұғыл хабарлауды) уақтылы беру;
10) емдеу-диагностикалық процеске қатысатын медицина персоналының кәсіби әлеуетін арттыру мақсатында үздіксіз оқытуды ұйымдастыру.
18. Қазақстан Республикасында инфекциялық қызметті үйлестіруді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған "Инфекциялық аурулар" (ересектер, балалар) мамандығы бойынша мамандар жүзеге асырады.
19. Облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – ЖАО) бұйрығымен өңірдің инфекциялық көмектің жауапты үйлестірушісі (бұдан әрі – өңірдің жауапты үйлестірушісі) айқындалады.

Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь при инфекционных заболеваниях
17. Основными задачами и направлениями деятельности МО при оказании медицинской помощи пациентам с инфекционными заболеваниями являются:
1) оказание своевременной и качественной медицинской помощи в соответствии с требованиями настоящего Стандарта, а также КП;
2) применение современных методов профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, обладающих наибольшей доказанной эффективностью и безопасностью в области инфектологии;
3) обеспечение готовности к работе в условиях чрезвычайной ситуации, эпидемических вспышек и пандемий;
4) проведение мероприятий по профилактике, предупреждению, диагностике, лечению и медицинской реабилитации заболеваний, которые представляют опасность для окружающих, в том числе особо опасных инфекций;
5) предоставление пациентам и их родственникам оперативной и достоверной информации о формах и видах оказываемой медицинской помощи;
6) обеспечение соблюдения противоэпидемического режима работы на основании действующих нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
7) взаимодействие с другими субъектами здравоохранения и соблюдение преемственности в своей деятельности;
8) контроль за правильностью ведения медицинской документации, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
9) своевременное предоставление информации (экстренного извещения) государственному органу в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о случаях инфекционных заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
10) организация непрерывного обучения с целью повышения профессионального потенциала медицинского персонала, участвующего в лечебно-диагностическом процессе.
18. Координация инфекционной службы в Республике Казахстан осуществляется специалистами по специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)", определенные уполномоченным органом в области здравоохранения.
19. На уровне области, городов республиканского значения и столицы приказом местных исполнительных органов (далее – МИО) определяется ответственный координатор инфекционной помощи региона (далее - ответственный координатор региона).

20. Өңірдің жауапты үйлестірушісі құрамында облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖАО бұйрығымен айқындалған инфекциялық бөлімшесі/инфекциялық төсектері бар МҰ бірлесіп өңірдегі медицина қызметкерлеріне инфекциялық аурулар кезінде ұйымдастырушылық-әдістемелік және консультациялық көмекті жүзеге асырады. Аймақтың жауапты үйлестірушісін тағайындау кезінде оның жұмысына ақы төлеу үшін қосымша қаражат қажет.
21. Республикалық және өңірлік деңгейлерде инфекциялық қызметті үйлестірудің негізгі міндеттері мен бағыттарына мыналар жатады:
1) медициналық көмек көрсетудің қазіргі заманғы деңгейін және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету мақсатында инфекциялық қызметті дамыту стратегиясын және оны іске асыру жөніндегі тактикалық шешімдерді әзірлеуге қатысу;
2) инфекциялық қызмет бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуде қосымшалар ұсыну;
3) инфекциялық аурулар қызметінің жұмысын үйлестіру, аурулар профилактикасы мен ерте диагностикасына, халықтың денсаулығын нығайтуға, медициналық көмек көрсетудің тиімділігі мен сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және өткізуге қатысу;
4) инфекциялық аурулар бойынша қазіргі заманғы медициналық және инновациялық технологияларды енгізуді ұйымдастыруға қатысу;
5) КХ, стандарттарды әзірлеуге қатысу;
6) медициналық көмекті ұйымдастыруды жақсартуға және оның сапасын, қолжетімділігін арттыруға бағытталған ұсыныстарды қарауға енгізу;
7) инфекциялық қызмет бойынша статистикалық ақпаратқа талдау жүргізу және осы деректерді халыққа медициналық көмекті жақсарту және жетілдіру жөніндегі жұмыста пайдалану;
8) профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларды жоспарлауға және жүзеге асыруға қатысу;
9) денсаулық сақтауды ұйымдастыру саласындағы озық тәжірибені, медициналық технологияларды және аурулар профилактикасы, диагностикасы мен емдеу, пациенттерді оңалту әдістерін зерделеу негізінде инфекциялық қызметті жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге қатысу;
10) ғылыми-зерттеу бағдарламаларын әзірлеу және қалыптастыру жөніндегі талқылауға, ауруларды диагностикалау, клиника, емдеу және профилактикасы мәселелері бойынша ғылыми зерттеулердің нәтижелерін рецензиялауға (сараптауға), денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін жетілдіруге, оларды енгізу жөнінде ұсынымдар әзірлеуге қатысу; сондай-ақ "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар) мамандығы бойынша ғылыми жұмысқа қатысу";
11) "Инфекциялық аурулар (ересектер, балалар)" бағыты бойынша денсаулық сақтау ұйымдарына практикалық көмек көрсетуге байланысты мәселелерді талқылау кезінде Министрлік алқасының отырыстарына және басқа да кеңестерге қатысу;

20. Ответственный координатор региона совместно с МО, имеющей в составе инфекционное отделение/инфекционные койки, определенной приказом МИО области, городов республиканского значения и столицы, осуществляет организационно-методическую и консультативную помощь при инфекционных заболеваниях медицинским работникам в регионе. При назначении ответственного координатора региона необходимы дополнительные средства для оплаты его работы.
21. К основным задачам и направлениям координации инфекционной службы на республиканском и региональном уровнях относятся:
1) участие в разработке стратегии развития инфекционной службы и тактических решений по ее реализации с целью обеспечения современного уровня оказания медицинской помощи и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) предоставление приложений в разработке нормативных правовых актов по инфекционной службе;
3) координация деятельности инфекционной службы, разработка и участие в проведении мероприятий, направленных на профилактику и раннюю диагностику заболеваний, укрепление здоровья населения, повышение эффективности и качества оказания медицинской помощи;
4) участие в организации внедрения современных медицинских и инновационных технологий по инфекционным болезням;
5) участие в разработке КП, стандартов;
6) внесение на рассмотрение предложений, направленных на улучшение организации и повышения качества, доступности медицинской помощи;
7) проведение анализа статистической информации по инфекционной службе и использование этих данных в работе по улучшению и совершенствованию медицинской помощи населению;
8) участие в планировании и осуществлении профилактических и противоэпидемических мероприятий;
9) участие в разработке предложений по совершенствованию инфекционной службы, на основе изучения передового опыта в области организации здравоохранения, медицинских технологий и методов профилактики, диагностики и лечения заболеваний, реабилитации пациентов;
10) участие в обсуждении по разработке и формированию научно-исследовательских программ, в рецензировании (экспертизе) результатов научных исследований по вопросам диагностики, клиники, лечения и профилактики заболеваний, совершенствовании деятельности организаций здравоохранения, разработке рекомендаций по их внедрению; а также принятие участия в научной работе по специальности "Инфекционные болезни (взрослые, детские)";
11) участие в заседаниях коллегии Министерства и в других совещаниях при обсуждении вопросов, связанных с оказанием практической помощи организациям здравоохранения по направлению "Инфекционные болезни (взрослые, детские)";

12) бейінді денсаулық сақтау ұйымдарының мамандарына олар жүгінген кезде пациенттерді қадағалап қарау тактикасын әзірлеу бойынша әдістемелік медициналық көмек көрсету;
13) инфекциялық аурулардың өзекті мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының мамандары үшін семинарлар мен конференцияларға қатысу;
14) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің баспасөз қызметімен алдын ала келісіп, БАҚ үшін материалдар дайындауға жәрдемдесу және инфекциялық аурулар жөніндегі теледидардағы бағдарламаларға қатысу;
15) халық арасында отандық медицина ғылымы мен денсаулық сақтаудың жетістіктері туралы ақпаратты белсенді насихаттау, инфекциялық аурулар саласындағы өз білімдерін жетілдіру;
16) Министрлікке атқарылған жұмыс туралы есептерді жартыжылдықта бір рет және жыл сайын тиісті күнтізбелік жылдың 5-ақпанына қарай ұсыну;
17) ЖАО және уәкілетті органның өзге де тапсырмаларын орындау;
4-тарау. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсету
1-параграф. Амбулаториялық-емханалық деңгейде инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
22. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге амбулаториялық-емханалық деңгейде медициналық көмек "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24094 болып тіркелген), сонымен қатар "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмекке енгізілген емшаралар мен манипуляциялар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № ҚР ДСМ-136/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21470 болып тіркелген) және "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-37/2022 бұйрық) жүзеге асырылады.
23. № ҚР ДСМ-90 бұйрыққа сәйкес МСАК деңгейінде инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсететін медицина қызметкерлеріне инфекционист дәрігерлер, жалпы практика дәрігерлері (отбасылық дәрігерлер), учаскелік терапевттер, педиатрлар, фельдшерлер, акушерлер, кеңейтілген практикадан (жалпы практикадан) мейіргерлер, мейіргерлер жатады.

12) оказание методической медицинской помощи специалистам профильных организаций здравоохранения при их обращении по выработке тактики ведения пациентов;
13) участие в семинарах и конференциях для специалистов организаций здравоохранения по актуальным проблемам инфекционных заболеваний;
14) оказание содействия в подготовке материалов для СМИ, и участие в программах на телевидении по инфекционным заболеваниям, при предварительном согласовании с пресс-службой Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
15) активная пропаганда среди населения информации о достижениях отечественной медицинской науки и здравоохранения, совершенствование своих знаний в области инфекционных заболеваний;
16) представление в Министерство отчетов о проделанной работе один раз в полугодие и ежегодно к 5 февралю соответствующего календарного года;
17) выполнение иных поручений уполномоченного органа и МИО.
Глава 4. Оказание медицинской помощи при инфекционных заболеваниях
Параграф 1. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с инфекционным заболеванием на амбулаторно-поликлиническом уровне
22. Медицинская помощь пациентам с инфекционными заболеваниями на амбулаторно-поликлиническом уровне осуществляется в виде ПМСП и КДП в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 августа 2021 года № ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24094) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-90), а также приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № ҚР ДСМ-136/2020 "Об утверждении перечня процедур и манипуляций, включенных в специализированную медицинскую помощь в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21470) и в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-37/2022).
23. К медицинским работникам, оказывающим медицинскую помощь пациентам с инфекционными заболеваниями на уровне ПМСП относятся врачи инфекционисты, врачи общей практики (семейные врачи), участковые терапевты, педиатры, фельдшеры, акушеры, медицинские сестры с расширенной практики (общей практики), медицинские сестры в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-90.

2-параграф. Жедел ауа-тамшы инфекциясы кезінде амбулаториялық-емханалық деңгейде инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
24. Пациенттер жіті респираторлық вирустық инфекциялармен (бұдан әрі – ЖРВИ) және ауа-тамшы инфекциялармен МСАК-қа жүгінген кезде, оның ішінде үйге шақырған кезде пациентке медициналық қызмет көрсету № ҚР ДСМ-47 бұйрыққа сәйкес сүзгі кабинетінде және үйде жүзеге асырылады.
25. МСАК медицина қызметкері сүзгі кабинеті деңгейінде және ЖРВИ-мен және ауа-тамшы инфекциясы бар пациенттерге үйде медициналық қызмет көрсету кезінде шағымдардың, аурудың анамнезінің, өмір анамнезінің, эпидемиологиялық анамнездің, объективті тексерудің деректерін жинауды жүзеге асырады, ықтимал жағдайды анықтайды және көрсетілімдер бойынша зертханалық және аспаптық тексеру әдістерін тағайындаумен алдын ала диагнозды белгілейді.
26. МСАК медицина қызметкері сүзгі кабинеті деңгейінде және үйде медициналық қызмет көрсету кезінде ЖРВИ-мен және ауа-тамшы инфекциясы бар пациенттерде алдын ала, түпкілікті диагноз қойылғаннан және аурудың ауырлық дәрежесі анықталғаннан кейін КХ және қолданыстағы санитариялық-эпидемияға қарсы талаптарға сәйкес медициналық көмекті жүзеге асырады:
1) жеңіл және орташа ауырлық дәрежесінде – амбулаториялық жағдайларда;
2) ауырлығы орташа дәрежеде және ілеспе аурулар болған кезде, ауырлығы ауыр дәрежеде – стационарлық жағдайларда.
14 жасқа дейінгі балаларда, 65 жастан асқан адамдарда және жүктіліктің кез келген мерзімінде жүкті әйелдерде орташа ауыр және ауыр, асқынған аурулар түрімен ЖРВИ және тұмау № ҚР ДСМ-47/2021 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
27. № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрыққа сәйкес МСАК медицина қызметкері сүзгі кабинеті деңгейінде және үйде медициналық қызмет көрсету кезінде стационарға апару және тасымалдау үшін жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады.
28. МҰ ЖРВИ және ауа-тамшы инфекцияларымен эпидемиологиялық маусым кезеңінде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырады.
3-параграф. Жіті ішек инфекциясы кезінде амбулаториялық-емханалық деңгейде инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
29. МҰ-да медицина қызметкері шағымдарды, ауру анамнезін, өмір анамнезін, эпидемиологиялық анамнезін, объективті тексеруді жинайды, ықтимал жағдайды анықтайды және зертханалық және аспаптық тексеру әдістерін тағайындаумен алдын ала диагноз қояды.
30. МСАК медицина қызметкері медициналық көмекті КХ және қолданыстағы санитарлық-эпидемияға қарсы талаптарға сәйкес жүзеге асырады:

Параграф 2. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с острыми воздушно-капельными инфекциями на амбулаторно-поликлиническом уровне
24. При обращении пациентов с острыми респираторными вирусными инфекциями (далее – ОРВИ) и воздушно-капельными инфекциями в ПМСП, в том числе при вызове на дом, медицинское обслуживание пациента осуществляется в фильтр кабинете и на дому в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-47.
25. Медицинский работник ПМСП на уровне фильтр кабинета и при медицинском обслуживании на дому пациентов с ОРВИ и воздушно-капельными инфекциями, осуществляет сбор данных жалоб, анамнеза заболевания, анамнеза жизни, эпидемиологического анамнеза, объективного осмотра, определяет вероятный случай и устанавливает предварительный диагноз с назначением лабораторных и инструментальных методов обследования по показаниям.
26. Медицинский работник ПМСП на уровне фильтр кабинета и при медицинском обслуживании на дому после установления предварительного, окончательного диагноза и определения степени тяжести заболевания у пациентов с ОРВИ и воздушно-капельными инфекциями, осуществляет медицинскую помощь в соответствии с КП и действующими санитарно-противоэпидемическими требованиями:
1) при легкой и средней степени тяжести – в амбулаторных условиях;
2) при средней степени тяжести и наличии сопутствующих заболеваний, тяжелой степени тяжести – в стационарных условиях.
ОРВИ и грипп, протекающие со среднетяжелой и тяжелой, осложненной формами течения заболеваний у детей до 14 лет, лиц старше 65 лет и беременных женщин при любых сроках беременности осуществляется в соответствии c Приказом № ҚР ДСМ-47/2021.
27. Медицинский работник ПМСП на уровне фильтр кабинета и при медицинском обслуживании на дому для сопровождения и транспортировки в стационар вызывает бригаду скорой медицинской помощи в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-225/2020.
28. МО в период эпидемиологического сезона c ОРВИ и воздушно-капельными инфекциями, осуществляют санитарно-противоэпидемические мероприятия в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-96/2020.
Параграф 3. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с инфекционным заболеванием на амбулаторно-поликлиническом уровне при острых кишечных инфекциях
29. В МО медицинский работник осуществляет сбор данных жалоб, анамнеза заболевания, анамнеза жизни, эпидемиологического анамнеза, объективного осмотра, определяет вероятный случай и устанавливает предварительный диагноз с назначением лабораторных и инструментальных методов обследования.
30. Медицинский работник ПМСП осуществляет медицинскую помощь в соответствии с КП и действующими санитарно-противоэпидемическими требованиями:

1) жеңіл және орташа ауырлық дәрежесінде – амбулаториялық жағдайларда;
2) ауырлығы орташа дәрежеде және ілеспе аурулар болған кезде, ауырлығы ауыр дәрежеде – стационарлық жағдайларда.
31. Инфекция жұқтырған тұлғамен байланыста болған адамды медициналық бақылауды "Жіті ішек инфекцияларының алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 5 қазандағы № ҚР ДСМ-111 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30078 болып тіркелген) тұрғылықты жері, жұмысы, оқу, демалыс орны бойынша медицина қызметкерлері жүргізеді.
4-параграф. АҚИ және карантиндік инфекциялар кезінде амбулаториялық-емханалық деңгейде инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
32. МСАК және КДК медицина қызметкері пациентте АҚИ күдікті болған кезде "Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-114 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25151 болып тіркелген) (бұдан әрі –№ ҚР ДСМ-114/2021 бұйрық) және "Инфекциялық аурулардың (обаның, тырысқақтың) алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 17 қарашадағы № ҚР ДСМ-116 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25254 болып тіркелген) (бұдан әрі –№ ҚР ДСМ-116/2021 бұйрық) іс-шараларды жүзеге асырады.
33. МСАК медицина қызметкері АҚИ-ға болжамды жағдай мен күдік анықталған кезде бекітілген құлақтандыру схемасы бойынша № ҚР ДСМ-116/2021 бұйрыққа сәйкес МҰ басшылығына хабарлайды.
34. МСАК медицина қызметкері АҚИ-да болжамды жағдайды анықтаған кезде № ҚР ДСМ-114/2021 бұйрыққа және № ҚР ДСМ-116/2021 бұйрыққа сәйкес мына іс-шараларды жүргізеді:
1) кабинетке кіруді және одан шығуды тоқтата отырып, пациентті кабинетте оқшаулайды;
2) жұқтыру қаупін бағалай отырып, ЖҚҚ және қажетті жиынтықтарды сұратады;
3) АҚИ бар пациентті инфекциялық стационарға ауыстырғанға дейін медициналық бақылау жүргізеді;

1) при легкой и средней степени тяжести – в амбулаторных условиях;
2) при средней степени тяжести и наличии сопутствующих заболеваний, тяжелой степени тяжести – в стационарных условиях.
31. Медицинское наблюдение за контактными лицами проводится медицинскими работниками по месту жительства, работы, учебы, отдыха контактного лица в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 октября 2022 года № ҚР ДСМ-111 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению острых кишечных инфекций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30078).
Параграф 4. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с инфекционным заболеванием на амбулаторно-поликлиническом уровне при ООИ и карантийных инфекциях
32. Медицинский работник ПМСП и КДП при подозрении у пациента ООИ осуществляет мероприятия в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-114 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25151) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-114/2021) и в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-116 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (чума, холера)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25254) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-116/2021).
33. При выявлении предположительного случая и подозрения на ООИ медицинский работник ПМСП информирует руководство МО по утвержденной схеме оповещения в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-116/2021.
34. Медицинский работник ПМСП при установлении предположительного случая на ООИ проводит следующие мероприятия в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-114/2021 и с Приказом № ҚР ДСМ-116/2021:
1) изолирует пациента в кабинете, прекращая вход и выход в и из кабинета;
2) запрашивает СИЗ и необходимое комплекты, с оценкой риска заражения;
3) проводит медицинское наблюдение до перевода пациента с ООИ в инфекционный стационар;

4) инфекциялық аурудың инкубациялық кезеңіне сәйкес АҚИ бар тұлғамен байланыста болған адамдарға медициналық бақылауды жүзеге асырады.
35. МҰ басшылығы болжамды жағдайды және АҚИ-ға күдікті анықтаған кезде іс-шаралар жүйесін ұйымдастырады:
1) АҚИ бар пациентті анықтаған медицина қызметкеріне ЖҚҚ және қажетті жиынтықтарды беруді қамтамасыз етеді;
2) МҰ ішіндегі қозғалысты, МҰ-ға кіруді және одан шығуды тоқтатады;
3) № ҚР ДСМ-114/2021 бұйрыққа және № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрыққа сәйкес режимдік талаптарды сақтай отырып, МҰ жедел жоспарында көзделген, АҚИ бар пациентті жақын орналасқан инфекциялық стационарға эвакуациялау және тасымалдау үшін мамандандырылған (дәрігерлік) жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады;
4) № ҚР ДСМ-114/2021 бұйрыққа және № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрыққа сәйкес тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне шұғыл хабарлама ұсынады.
5) МҰ эпидемиологы № ҚР ДСМ-116/2021 бұйрыққа сәйкес бекітілген құлақтандыру схемасы бойынша АҚИ ескерту және тарату бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды толық көлемде ұйымдастырады және жүргізеді;
6) ҚР ДСМ-96/2020 бұйрыққа сәйкес МҰ медицина қызметкерлері қорытынды дезинфекцияны қамтамасыз етеді.
5-параграф. Созылмалы инфекциялық аурулар кезінде амбулаториялық-емханалық деңгейде инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
36. МСАК созылмалы инфекциялық аурулары бар пациенттерді "Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) динамикалық бақылауды жүзеге асырады.
37. № ҚР ДСМ-37/2022 бұйрыққа сәйкес КДК инфекционист дәрігер көрсетеді.
38. КДК мыналарды қамтиды:
1) инфекциялық аурулары бар пациенттерге ММК;
2) № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрыққа сәйкес болжамды диагноз және инфекциялық аурудың ықтимал диагнозы анықталған кезде шұғыл хабарлама жіберу;
3) пациенттерді көрсетілімдер бойынша бейінді мамандарға қарап-тексеруге және консультацияға жіберу;
4) пациенттерді бейінді стационарға шұғыл және жоспарлы емдеуге жатқызу үшін медициналық және эпидемиологиялық көрсеткіштердің болуын айқындау;
5) инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық ақпараттық жүйеде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға рецепт жазып беру;

4) осуществляет медицинское наблюдение за контактными лицами с ООИ в соответствии с инкубационным периодом инфекционного заболевания.
35. Руководство МО при установлении предположительного случая и подозрения на ООИ организует систему мероприятий:
1) обеспечивает передачу СИЗ и необходимых комплектов медицинскому работнику, выявившего пациента с ООИ;
2) прекращает передвижения внутри МО, вход и выход из и в МО;
3) вызывает специализированную (врачебную) бригаду скорой медицинской помощи для эвакуации и транспортировки пациента с ООИ в ближайший инфекционный стационар, предусмотренный оперативным планом МО, с соблюдением режимных требований в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-114/2021 и Приказом № ҚР ДСМ-225/2020;
4) предоставляет экстренное извещение в территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующей территории в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-114/2021 и с Приказом № ҚР ДСМ-153/2020.
5) эпидемиолог МО организовывает и проводит санитарно-противоэпидемические мероприятия по предупреждению и распространению ООИ в полном объеме по утвержденной схеме оповещения в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-116/2021;
6) обеспечивает заключительную дезинфекцию медицинские работники МО в соответствии с Приказом ҚР ДСМ-96/2020.
Параграф 5. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с инфекционным заболеванием на амбулаторно-поликлиническом уровне пациентам при хронических инфекционных заболеваниях
36. ПМСП осуществляет динамическое наблюдение за пациентами с хроническими инфекционными заболеваниями согласно приказу Министра здравоохранения Республики, Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262).
37. КДП оказывается врачом инфекционистом в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-37/2022.
38. КДП включает:
1) СМП пациентам с инфекционным заболеванием;
2) направление экстренного извещения при предположительном диагнозе и установлении вероятного диагноза инфекционного заболевания в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-153/2020;
3) направление пациентов на обследование и консультацию к профильным специалистам по показаниям;
4) определение наличия медицинских и эпидемиологических показаний для экстренной и плановой госпитализации пациентов в профильный стационар;
5) выписывание пациентам с инфекционными заболеваниями рецепта на лекарственные средства и медицинские изделия в медицинской информационной системе;

6) инфекциялық аурулары бар пациенттердің профилактикасының, диагностикасының және емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізу;
7) МСАК мамандарының консультацияларын өткізу.
39. КДК деңгейінде инфекциялық аурулары бар пациенттерді (АҚИ-дан басқа) қабылдау № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрыққа сәйкес инфекционист кабинетінде жүзеге асырылады.
40. Ақылы негізде көрсетілетін медициналық көмекті (ақылы медициналық көрсетілетін қызметтерді) "Денсаулық сақтаудың мемлекеттік емес секторында емдеуге тыйым салынған аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 14 қазандағы № 526 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5847 болып тіркелген) бұйрықпен бекітілгендерден басқа "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық қызметтер (жәрдем) көрсету жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрыққа сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) денсаулық сақтау субъектілері жүзеге асырады.
6-параграф. Стационарлық деңгейде инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
41. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге стационар деңгейде медициналық көмек "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
42. Инфекциялық стационарлар (бөлімшелер) № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрыққа сәйкес жұмыс істейді.
43. Инфекциялық стационарға емдеуге жатқызу үшін медициналық көрсетілім тәулік бойы медициналық бақылаумен ММК көрсету қажеттілігі болып табылады:
1) клиникалық көрсетілімдер:
суб-немесе декомпенсация сатысында қатар жүретін аурулары бар пациенттерде инфекциялық аурудың ауырлығына қарамастан, инфекциялық аурудың орташа ауыр және ауыр, асқынған ағымы;
пациентте күдікті, алдын ала диагноз немесе ықтимал АҚИ диагнозы ауруханаға жатқызудың абсолютті көрсетілімі болып табылады;
2) инфекциялық ауруы бар пациентті (инфекция көзі) стационарға емдеуге жатқызу үшін эпидемиологиялық көрсетілімдер биологиялық тәуекелдерді бағалауға сәйкес инфекцияның айналасындағыларға таралу қаупі болып табылады.
44. Стационардың қабылдау-диагностикалық бөлімшесінде инфекциялық пациенттерді қабылдау нозологиялық нысандар бойынша арнайы бокстарда ауа-тамшы инфекциясы, ішек инфекциясы, вирустық гепатит және АҚИ бар пациенттер үшін жеке жүргізіледі.

6) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения пациентов с инфекционными заболеваниями;
7) проведение консультаций специалистов ПМСП.
39. Прием пациентов с инфекционными заболеваниями (кроме ООИ) на уровне КДП осуществляется в кабинете инфекциониста в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-96/2020.
40. Медицинская помощь, предоставляемая на платной основе (платные медицинские услуги) осуществляется субъектами здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559), кроме утвержденным приказом "Об утверждении Перечня заболеваний, лечение которых запрещается в негосударственном секторе здравоохранения" приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 октября 2009 года № 526 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5847).
Параграф 6. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с инфекционным заболеванием на стационарном уровне
41. Медицинская помощь на стационарном уровне пациентам с инфекционными заболеваниями осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР-ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
42. Инфекционные стационары (отделения) функционируют в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-96/2020.
43. Медицинским показанием для госпитализации в инфекционный стационар является необходимость оказания СМП с круглосуточным медицинским наблюдением:
1) клинические показания:
среднетяжелое и тяжелое, осложненное течение инфекционного заболевания, вне зависимости от тяжести инфекционного заболевания у пациентов с сопутствующими заболеваниями в стадиях суб- или декомпенсации;
подозрение, предположительный или вероятный диагноз ООИ у пациента является абсолютным показанием для госпитализации;
2) эпидемиологическим показанием для госпитализации в стационар пациента (источник инфекции) с инфекционным заболеванием является опасность распространения инфекции среди окружающих, в соответствии с оценкой биологических рисков.
44. В приемно-диагностическом отделении стационара прием инфекционных пациентов проводится в специальных боксах по нозологическим формам отдельно для пациентов с воздушно-капельной инфекцией, кишечной инфекцией, вирусными гепатитами и ООИ.

45. Медициналық көмек пациенттің немесе оның заңды өкілінің № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен белгіленген нысан бойынша емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге ақпараттандырылған жазбаша ерікті келісімін алғаннан кейін ұсынылады. Кодекстің 137-бабында көзделген негіздер бойынша пациенттің ақпараттандырылған келісімін алу мүмкін болмаған кезде медициналық көмек көрсету туралы шешімді консилиум келісімінсіз қабылдайды, ал консилиумды жинау мүмкін болмаған кезде – МҰ лауазымды адамдарын кейіннен хабардар ете отырып, тікелей медицина қызметкері қабылдайды.
Пациент немесе оның заңды өкілі медициналық көмектен бас тартқан жағдайда, МҰ бекіткен нысан бойынша бас тарту-өтініш толтырылады.
46. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде емдеу кезінде стационарлық жағдайда мамандырылған медициналық көмек көрсетілетін инфекциялық, паразиттік аурулар және айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-162/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21537 болып тіркелген) стационарларда айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекциялық аурулары бар пациенттерді, оның ішінде пациенттің келісімінсіз бөлек-бөлек орналастыруға арналған палаталар, бокстар және (немесе) ішінара бокстар көзделеді. Бокстарды, ішінара бокстарды және (немесе) инфекциялық палаталарды толтыру биологиялық қатерді бағалаумен сәйкес инфекциялық аурулардың жекелеген нысандарының циклдік сипатын, нозологиялық нысандарын және клиникалық ағымының ерекшеліктері ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
47. Инфекциялық ауруы бар пациент стационарлық емделуге түскен кезде қабылдау бөлімшесінде алдын ала диагнозды анықтау, айналасындағылардың жұқтыру қаупін және инфекцияның таралуын, жағдайдың ауырлығын бағалау, қажетті ЖҚҚ анықтау, зерттеп-қарау және емдеу жоспарын жасау мақсатында инфекционист дәрігердің қарап-тексеруі жүргізіледі.
Медициналық көрсетілімдер және оған медициналық көмек беруге ақпараттандырылған жазбаша ерікті келісім болған кезде № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген 001/е нысаны бойынша стационарлық пациенттің медициналық картасын толтыра отырып, бейінді бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
48. Айналасындағыларға қауіп төндіретін АҚИ және инфекциясы бар пациенттер АҚИ үшін бокстар орнатылған бөлімшеге жатқызылады. АҚИ бар пациент үшін жеке пост жасалады. АҚИ бар пациенттерге диагностика, емдік және кезек күттірмейтін көмек көрсету жұқтыру, инфекцияның таралуы және эпидемияға қарсы режим қаупін бағалаумен КХ сәйкес жүзеге асырылады.

45. Медицинская помощь предоставляется после получения информированного письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя на проведение лечебно-диагностических мероприятий по форме установленной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020. При невозможности получения информированного согласия пациента по основаниям предусмотренным статьей 137 Кодекса, решение об оказании медицинской помощи без согласия принимает консилиум, а при невозможности собрать консилиум – непосредственно медицинский работник с последующим уведомлением должностных лиц МО.
При отказе от медицинской помощи пациентом или его законным представителем, заполняется заявление-отказ по форме, утвержденной МО.
46. В стационарах предусматриваются палаты, боксы и (или) полубоксы для раздельного размещения пациентов с инфекционными заболеваниями, представляющими опасность для окружающих, в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-162/2020 "Об утверждении перечня инфекционных, паразитарных заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, при лечении которых оказывается специализированная медицинская помощь в стационарных условиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21537), в том числе и без согласия пациента. Заполнение боксов, полубоксов и (или) инфекционных палат осуществляется с учетом цикличности, нозологических форм и особенностей клинического течения отдельных форм инфекционных заболеваний в соответствии с оценкой биологических рисков.
47. При поступлении пациента с инфекционным заболеванием на стационарное лечение, в приемном отделении проводится осмотр врачом инфекционистом с целью определения предварительного диагноза, оценки риска заражения окружающих и распространения инфекции, степени тяжести состояния, определение необходимых СИЗ, составления плана обследования и лечения.
При наличии медицинских показаний и информированного письменного добровольного согласия на предоставление ему медицинской помощи госпитализируется в профильное отделение с заполнением медицинской карты стационарного пациента по форме 001/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
48. Пациенты с ООИ и инфекциями, представляющими опасность для окружающих, госпитализируются в боксированное отделение или боксы для ООИ. Создается индивидуальный пост для пациента с ООИ. Диагностика, оказание медицинской и неотложной помощи пациентам с ООИ осуществляется в соответствии с КП, с оценкой риска заражения, распространения инфекции и санитарно-противоэпидемического режима.

49. МҰ-да АҚИ өршу жағдайы туындаған кезде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) биологиялық тәуекелдерді бағалауға сәйкес ошақта барлық іс-шаралардың өткізілуін бақылайтын штаб құрылады;
2) пациент АҚИ-мен түскен жағдайда жедел іс-қимыл жоспары қолданылады, ол алдын ала әзірленеді;
3) тұрақты, бірақ жылына кемінде 1 рет шартты пациентті АҚИ-мен түскен кезде іс-қимылдарды пысықтау үшін енгізе отырып оқу-жаттығулар өткізіледі;
4) медицина персоналы жұқтыру қаупін бағалауға сәйкес ЖҚҚ-да жұмыс істейді;
5) жұқтыру қаупін бағалауға және эпидемияға қарсы режимге сәйкес зерттеудің қажетті зертханалық және аспаптық әдістері туралы мәселе шешіледі.
50. Инфекциялық стационарларда реанимация бөлімшелері болмаған кезде қарқынды терапия палаталары (бұдан әрі – ҚТП) ұйымдастырылады. ҚТП-дағы инфекциялық пациенттерге ММК "Инфекциялық аурулар" мамандығы бойынша (ересектер, балалар) "Инфекциялық аурулар кезінде шұғыл көмек көрсету" бағыты бойынша кемінде 7/8 кредит көлемінде біліктілігін арттыру туралы куәлігі бар дәрігерлер және (немесе) "Анестезиология және реанимация" мамандығы бойынша (ересектер, балалар) "Инфекциялық аурулардың өзекті мәселелері" бағыты бойынша кемінде 3/4 кредит көлемінде біліктілікті арттыру туралы куәлігі бар дәрігерлер көрсетеді. Көп бейінді стационарларда эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша инфекцияның ауруханаішілік таралуының алдын алу үшін бейінді бөлімшелерде ҚТП ұйымдастырылады.
ҚТП-да медициналық көмекті "Орта медицина қызметкерлері үшін инфекциялық аурулар кезінде шұғыл көмек көрсету" бағыты бойынша кемінде 3/4 кредит көлемінде біліктілігін арттыру туралы куәлігі бар мейіргерлер көрстетеді.
51. АҚИ инфекциялық бақылау № ҚР ДСМ-114 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
52. Стационарлық жағдайда ММК көрсету аяқталғаннан кейін пациентке жүргізілген зерттеп-қарау және емдеу нәтижелерімен, амбулаториялық-емханалық деңгейде пациентті одан әрі қадағалап қарау тактикасы бойынша ұсынымдармен № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген стационарлық пациенттің медициналық картасынан жазбаша эпикриз беріледі.
Пациент туралы ақпарат бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына медициналық ақпараттық жүйе арқылы беріледі.
7-параграф. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету тәртібі
53. Стационарды алмастыратын көмек пациенттерге "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
Инфекциялық аурулары бар пациенттер үшін медициналық көмек инфекцияның таралу қаупін және санитариялық-эпидемияға қарсы режимді бағалай отырып, күндізгі стационардың жеке палатасында көрсетіледі.

49. При возникновении случая вспышки ООИ в МО проводятся следующие мероприятия:
1) создается штаб, контролирующий проведение всех мероприятий в очаге в соответствии с оценкой биологических рисков;
2) приводится в действие оперативный план действий на случай поступления пациента с ООИ, который разрабатывается заранее;
3) регулярно, но не реже 1 раза в год проводятся учения со вводом условного пациента для отработки действий при поступлении пациента с ООИ;
4) медицинский персонал работает в СИЗ в соответствии с оценкой риска заражения;
5) решается вопрос о необходимых лабораторных и инструментальных методах исследования в соответствии с оценкой риска заражения и санитарно-противоэпидемическим режимом.
50. В инфекционных стационарах при отсутствии отделений реанимации организуются палаты интенсивной терапии (далее – ПИТ). СМП пациентам инфекционным заболеванием в ПИТ оказывают врачи по специальности "Инфекционные болезни" (взрослые, детские), имеющие свидетельство о повышении квалификации в объеме не менее 7/8 кредитов по направлению "Оказания неотложной помощи при инфекционных заболеваниях" и (или) врачи по специальности "Анестезиология и реанимация" (взрослые, детские), имеющие свидетельство о повышении квалификации в объеме не менее 3/4 кредитов по направлению "Актуальные вопросы инфекционных болезней". В многопрофильных стационарах по эпидемиологическим показаниям для профилактики внутрибольничного распространения инфекции организуются ПИТ в профильных отделениях.
Медицинскую помощь в ПИТ оказывают медицинские сестры, имеющие свидетельство о повышении квалификации в объеме не менее 3/4 кредитов по направлению "Оказание неотложной помощи при инфекционных заболеваниях для средних медицинских работников".
51. Инфекционный контроль ООИ осуществляется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-114.
52. После завершения оказания СМП в стационарных условиях пациенту выдается выписной эпикриз из медицинской карты стационарного пациента, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, с результатами проведенного обследования и лечения, рекомендациями по дальнейшей тактике ведения пациента на амбулаторно-поликлиническом уровне.
Информация о пациенте передается в организацию ПМСП по месту прикрепления через медицинскую информационную систему.
Параграф 7. Порядок оказания стационарозамещающей медицинской помощи пациентам с инфекционными заболеваниями
53. Стационарозамещающая помощь оказывается пациентам в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12106).
Для пациентов с инфекционным заболеванием медицинская помощь оказывается в отдельной палате дневного стационара с оценкой риска распространения инфекции и санитарно-противоэпидемического режима.

54. Күндізгі стационар тәулік бойы медициналық бақылауды қажет етпейтін және айналасындағылар үшін жұқтыру қаупін тудырмайтын 3 жастан бастап пациенттерге емдеу іс-шараларын жүргізуге арналған. Тәулік бойы бақылауды қажет ететін жағдай нашарлаған кезде пациент стационарға емдеуге жатқызылады. Пациентті емдеу ұзақтығы күндізгі стационарда 8 (сегіз) жұмыс күнінен аспайды.
55. Стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін қарсы көрсетілімдер "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуға құқығы бар Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, баспана іздеген адамдардың, айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесін және медициналық көмек көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-121/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21407 болып тіркелген) сәйкес айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар болып табылады.
56. Дәрігер күндізгі стационарда және үйде стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде пациентті қарап-тексереді, жүргізілетін емді түзетеді, қажет болған жағдайда қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулер мен бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды.
57. Стационарды алмастыратын көмек алған пациентті шығару туралы үзінді көшірмесін ресімдеу кезінде № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша күндізгі стационарда және үйде емдеуден өткен адамның статистикалық картасы толтырылады.
8-параграф. Инфекциялық аурулар кезінде жүкті, босанатын әйелдерге медициналық көмек көрсету тәртібі
58. Инфекциялық аурулары бар жүкті, босанатын әйелдерге медициналық көмек көрсету "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24131 болып тіркелген) және қолданыстағы КХ сәйкес жүзеге асырылады:
1) жүктіліктің 36 аптасы 6 күні мерзіміне дейін медициналық көмек инфекциялық стационарда немесе көп бейінді ауруханалардың инфекциялық бөлімшесінде көрсетіледі; акушерлік асқынулар мен созылмалы аурулардың өршуі сатысында анықталған кезде консилиумның шешімі бойынша жүкті әйел перинаталдық көмекті өңірлендіру қағидаттарын және биологиялық тәуекелдерді бағалауға сәйкес санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды сақтауды ескере отырып, стационарлық жағдайларда акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін МҰ жүктілік патологиясы бөлімшесіне жіберіледі;

54. Дневной стационар предназначен для проведения лечебных мероприятий пациентам с 3-х лет, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и не представляющих опасность заражения для окружающих. При ухудшении состояния, требующего круглосуточного наблюдения, пациент госпитализируется в стационар. Длительность лечения пациента составляет в дневном стационаре не более 8 (восьми) рабочих дней.
55. Противопоказанием для предоставления стационарозамещающей помощи являются заболевания, представляющие опасность для окружающих, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-121/2020 "Об утверждении перечня заболеваний, представляющих опасность для окружающих и объема медицинской помощи, при которых иностранцы и лица без гражданства, временно пребывающие в Республике Казахстан, лица, ищущие убежище, имеют право на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21407).
56. Врач при оказании стационарозамещающей помощи в дневном стационаре и стационаре на дому осматривает пациента, корректирует проводимое лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов.
57. При оформлении выписки пациента, получившего стационарозамещающую помощь, заполняется статистическая карта прошедшего лечение в дневном стационаре и в стационаре на дому по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
Параграф 8. Порядок оказания медицинской помощи беременным, роженицам при инфекционных заболеваниях
58. Оказание медицинской помощи беременным, роженицам с инфекционными заболеваниями осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24131) и действующими КП:
1) до срока 36 недель 6 дней беременности медицинская помощь оказывается в инфекционном стационаре или в инфекционном отделении многопрофильных больниц; при выявлении акушерских осложнений и хронических заболеваний в стадии обострения по решению консилиума беременная направляется в отделение патологии беременности в МО, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях, с учетом принципов регионализации перинатальной помощи и соблюдением санитарно-противоэпидемических мероприятий в соответствии с оценкой биологических рисков;

2) жүкті және босанатын әйелдің өміріне қауіп төндіретін ауыр аурулар мен асқынулар кезінде консилиум республикалық деңгейдегі бейінді МҰ-ға ауыстыру туралы шешім қабылдайды (тасымалдауға қарсы көрсетілімдер болмаған кезде);
3) жүкті және босанатын әйелдер ауруханаға бейіні бойынша түспеген жағдайда кезек күттірмейтін жағдайлардың туындауымен, олардың жай-күйі тұрақтанғаннан кейін қабылдаушы ұйымға алдын ала хабарлай отырып, неғұрлым жоғары деңгейдегі стационарлық жағдайларда акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін мамандандырылған, көп бейінді стационарға немесе МҰ-ға тасымалданады және биологиялық тәуекелдерді бағалауға сәйкес жүзеге асырылады.

2) при тяжелых заболеваниях и осложнениях, угрожающих жизни беременной и роженицы, принимается решение консилиумом о переводе в профильные МО республиканского уровня (при отсутствии противопоказаний для транспортировки) и в соответствии с оценкой биологических рисков;
3) при поступлении беременных и рожениц не по профилю с возникшими неотложными состояниями, после стабилизации их состояния, осуществляется транспортировка в специализированный, многопрофильный стационар или в МО, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь в стационарных условиях более высокого уровня с предварительным уведомлением принимающей организации) и в соответствии с оценкой биологических рисков.

5-тарау. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсететін жұмыскерлердің штаты
59. Инфекциялық аурулар кезінде халыққа медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарды штатпен жасақтау, "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығының негізінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) МҰ қаржыландыру көлеміне сәйкес, сондай-ақ нақты қажеттіліктерді ескере отырып және бөлімшелер бейінінің ерекшелігіне және пациенттердің жай-күйінің ауырлығына байланысты жүзеге асырылады.

Глава 5. Штат работников, оказывающих медицинскую помощь при инфекционных заболеваниях
59. Штатное укомплектование медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь населению при инфекционных заболеваниях осуществляется в соответствии с объемом финансирования МО на основании приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 "Об утверждении правил закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744), а также с учетом фактических потребностей и в зависимости от специфики профилей отделений и тяжести состояния пациентов.

Инфекционист дәрігердің 1,0 ставкасына пациенттер санын есептеуді бірақ 15 пациенттен аспайтындай етіп МҰ жүзеге асырады. КДП орташа есеппен 1 пациентке - кемінде 20 минут. 1 жұмыс күніне 18 пациенттен аспайды (8 сағат), жұмыс аптасына 38 сағат жұмыс уақытымен 90 пациент, халықпен ағарту жұмыстарын жүргізуге аптасына 2 сағат.
60. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсететін ұйымдардың штатындағы денсаулық сақтау жұмыскерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамалары "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) сәйкес белгіленеді.

Расчет количества пациентов на 1,0 ставку врача инфекциониста осуществляется МО, но не более 15 пациентов. КДП в среднем на 1 пациента – не менее 20 минут. Не более 18 пациентов за 1 рабочий день (8 часов), 90 пациентов за рабочую неделю на 38 часов рабочего времени, 2 часа в неделю на проведение просветительной работы с населением.
60. Номенклатура и квалификационные характеристики должностей работников здравоохранения в штате организаций, оказывающих медицинскую помощь при инфекционных заболеваниях устанавливаются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).

6-тарау. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру
61. Осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес меншік нысанына қарамастан инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсететін МҰ инфекциялық бөлімшесін, изоляторын және диагностикалық бөлімшесін жарақтандыру жүзеге асырылады.
62. Осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес меншік нысанына қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек деңгейінде инфекционист дәрігердің кабинетін жарақтандыру жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында
инфекциялық аурулар кезінде
медициналық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Инфекциялық бөлімшені жарақтандыру
Медициналық бұйымдардың атауы*
Деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
Инфекциялық бөлімше

Глава 6. Оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь пациентам c инфекционными заболеваниями
61. Оснащение инфекционного отделения, изолятора и диагностического отделения МО, оказывающих медицинскую помощь пациентам c инфекционными заболеваниями независимо от форм собственности осуществляется в соответствии с приложением 1 к Стандарту.
62. Оснащение кабинета врача инфекциониста на уровне амбулаторно-поликлинической помощи независимо от форм собственности осуществляется в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.
Приложение 1
стандарту организации
оказания медицинской помощи
при инфекционных заболеваниях
в Республике Казахстан
Оснащение инфекционного отделения
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий**
1
2
3
Инфекционное отделение